Mexico 2012/13


Liga MX
Copa MX Apertura 2012
Copa MX Clausura 2013
Ascenso MX

Liga MX

NB: for this season the Primera División Nacional changed name to Liga MX

Apertura 2012 | Clausura 2013

Apertura 2012

Regular Stage | Playoffs

Regular Stage

Final Table:

 1.Toluca                              17  10  4  3  28-17  34  Qualified
 2.Tijuana                             17   9  7  1  23-15  34  Qualified
 3.León                                17  10  3  4  34-17  33  Qualified
 4.América                             17   8  7  2  28-15  31  Qualified
 5.Morelia                             17   6  9  2  25-16  27  Qualified
 6.Cruz Azul                           17   6  8  3  22-15  26  Qualified
 7.Monterrey                           17   5  8  4  23-23  23  Qualified
 8.Guadalajara                         17   6  5  6  17-17  23  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Santos Laguna                       17   6  5  6  22-26  23  
10.Pumas                               17   7  2  8  18-23  23  
11.Jaguares                            17   6  4  7  23-24  22  
12.Tigres                              17   5  6  6  23-18  21 
13.Pachuca                             17   5  6  6  13-20  21  
14.Atlante                             17   5  5  7  23-28  20
15.San Luis                            17   3  6  8  14-24  15  
16.Puebla                              17   3  4 10  16-27  13
17.Atlas                               17   1  9  7  16-24  12
18.Querétaro                           17   1  4 12  11-30   7 

Round 1
[Jul 20]
Jaguares           0-4 Tigres
  [Alan Pulido 6, Anselmo Vendrechovski 19, Lucas Lobos 35, Manuel Viniegra 39]
Tijuana            2-0 Puebla
  [Fernando Arce 11, Pablo César Aguilar 69]
[Jul 21]
Cruz Azul          0-0 Morelia
Querétaro          0-2 León
  [Hernán Darío Burbano 3pen, Edwin Hernández 90+1]
Santos             2-1 San Luis
  [Carlos Darwin Quintero 3, Hérculez Gómez 71; Emilio López Navarro 1]
Monterrey          0-0 América
Atlas              1-1 Pumas
  [Marco Antonio Palacios 85og; Martín Bravo 7]
[Jul 22]
Toluca             2-1 Guadalajara
  [Carlos Esquivel 2, Juan Carlos Cacho 31; Rafael Márquez Lugo 67]
Atlante            0-0 Pachuca

Round 2
[Jul 27]
Morelia            1-0 Monterrey
  [Miguel Sabah 24]
León               4-0 Tijuana
  [Carlos Alberto Peña 31, 64, Luis Arturo Montes 50, Hernán Darío Burbano 60pen]
[Jul 28]
América            4-2 Jaguares
  [Christian Benítez 42, 89, Juan Carlos Medina 48, Antonio López 79; 
   Luis Gabriel Rey 31, Leonardo Bedolla 50]
Pachuca            0-3 Atlas
  [Luis Alonso Sandoval 49, Héctor Raúl Mancilla 73, Paulo da Silva 90og]
Tigres             2-1 Atlante
  [Lucas Lobos 75pen, Hugo Ayala 85; Esteban Paredes 50]
San Luis           1-2 Cruz Azul
  [Michael Orozco 54; Mariano Pavone 16, Javier Orozco 83]
[Jul 29]
Puebla             1-3 Toluca
  [Edinson Toloza 33; Lucas Silva 21, 64, Wilson Tiago 44]
Pumas              3-0 Querétaro
  [Martín Bravo 5, 15, Eduardo Herrera 87]
Guadalajara        0-1 Santos
  [Carlos Darwin Quintero 89]

Round 3
[Aug 3]
Santos             2-2 Puebla
  [Carlos Darwin Quintero 5, Hérculez Gómez 14; Gustavo Alustiza 65, 80]
Tijuana            1-0 Pumas
  [Pablo César Aguilar 45]
Morelia            3-3 San Luis
  [Joel Huiqui 8, 88, Antonio Pedroza 84; Sebastián Fernández 44, 51pen, 
   Santiago Trellez 65]
[Aug 4]
Cruz Azul          0-0 Guadalajara
Querétaro          0-1 Pachuca
  [Paulo da Silva 62]
Monterrey          2-1 Jaguares
  [Héctor Miguel Morales 3, Neri Raúl Cardozo 31; Luis Ricardo Esqueda 21]
Atlas              0-0 Tigres
[Aug 5]
Toluca             2-1 León
  [Lucas Silva 15, Antonio Naelson 37; Eisner Loboa 45]
Atlante            2-2 América
  [Esteban Paredes 14, Oswaldo David Martínez 39pen; Rubens Sambueza 48, 
   Christian Benítez 65]

Round 4
[Aug 10]
Jaguares           1-2 Atlante
  [Luis Gabriel Rey 76; Esteban Paredes 56, 85]
León               3-0 Santos
  [Juan Ignacio González 31, Nelson Maz 75, Carlos Alberto Peña 85]
[Aug 11]
América            1-1 Atlas
  [Rubens Sambueza 74; Hugo Rodríguez 45]
Pachuca            2-2 Tijuana
  [Félix Borja 60, Nery Alberto Castillo 88; Pablo César Aguilar 33, 
   Fernando Arce 65]
Tigres             2-2 Querétaro
  [Lucas Lobos 47, Anselmo Vendrechovski 78; Carlos Bueno 61, Emmanuel Tapia 69]
San Luis           1-1 Monterrey
  [Luis Alfonso Rodríguez 48; Humberto Andrés Suazo 9]
[Aug 12]
Puebla             0-1 Cruz Azul
  [Mariano Pavone 82]
Pumas              1-2 Toluca
  [Luis Javier García 37; Juan Carlos Cacho 12, Carlos Gerardo Rodríguez 59pen]
Guadalajara        1-1 Morelia
  [Xavier Iván Báez 80; Mauricio Martín Romero 33]

Round 5
[Aug 17]
Tijuana            2-1 Tigres
  [Alfredo David Moreno 14, Fernando Arce 32; Elías Hernández 63]
Morelia            3-0 Puebla
  [Joao Robin Rojas 44, Carlos Adrián Morales 45, Miguel Sabah 77]
Cruz Azul          1-1 León
  [Pablo Barrera 73; Luis Arturo Montes 69]
[Aug 18]
Querétaro          0-4 América
  [Christian Benítez 10, Daniel Montenegro 23, Rubens Sambueza 29, Christian Bermúdez 85]
Santos             1-2 Pumas
  [Daniel Ludueña 61; Emanuel Villa 29, 48]
Monterrey          1-1 Atlante
  [Jorge Guagua 21og; Oswaldo David Martínez 84pen]
San Luis           0-1 Guadalajara
  [Carlos Fierro 82]
Atlas              1-1 Jaguares
  [Gregorio Torres 39; Franco Arizala 65]
[Aug 19]
Toluca             1-0 Pachuca
  [Edgar Benítez 90+1]

Round 6
[Aug 24]
Jaguares           2-1 Querétaro
  [Luis Gabriel Rey 77, Franco Arizala 88; Mitchel Oviedo 62]
León               1-3 Morelia
  [Matías Britos 49; Joao Robin Rojas 17, 77, Joel Huiqui 25]
[Aug 25]
América            0-1 Tijuana
  [Cristian Pellerano 40]
Pachuca            0-0 Santos
Tigres             1-1 Toluca
  [Lucas Lobos 10; Lucas Silva 6]
[Aug 26]
Puebla             1-0 San Luis
  [Diego de Buen 2]
Pumas              0-1 Cruz Azul
  [Mariano Pavone 68]
Guadalajara        1-2 Monterrey
  [Rafael Márquez Lugo 16; Humberto Andrés Suazo 56, 61]
Atlante            1-0 Atlas
  [Oswaldo David Martínez 42]

Round 7
[Aug 31]
Tijuana            2-0 Jaguares
  [Alfredo David Moreno 41pen, Duvier Orlando Riascos 82]
Morelia            0-1 Pumas
  [Emanuel Villa 70]
[Sep 1]
Cruz Azul          1-1 Pachuca
  [Gerardo Torrado 90+2; Félix Borja 25]
Querétaro          0-1 Atlante
  [Esteban Paredes 17]
Santos             3-1 Tigres
  [Carlos Darwin Quintero 12, 74, Oribe Peralta 15; Lucas Lobos 37pen]
Monterrey          1-1 Atlas
  [Neri Raúl Cardozo 5; Jahir Barraza 70]
San Luis           0-2 León
  [Eisner Loboa 6, Matías Britos 75]
[Sep 2]
Toluca             1-1 América
  [Carlos Gerardo Rodríguez 70pen; Rubens Sambueza 66]
Guadalajara        1-1 Puebla
  [Luis Ángel Morales 81; Jesús Roberto Chávez 31]

Round 8
[Sep 14]
Jaguares           2-0 Toluca
  [Jorge Marcelo Rodríguez 55, 78]
Pachuca            3-2 Morelia
  [Félix Borja 14, 25, José Francisco Torres 57; Leobardo López 35og, Carlos Ochoa 74]
León               1-2 Guadalajara
  [José Juan Vázquez 75pen; Jorge Enríquez 82, Rafael Márquez Lugo 90+2]
[Sep 15]
América            2-0 Santos
  [Raúl Alonso Jiménez 48, Christian Benítez 73]
Tigres             2-0 Cruz Azul
  [Luis García Fernández 44, 61]
Atlas              0-0 Querétaro
[Sep 16]
Puebla             2-3 Monterrey
  [Diego de Buen 51, Isaac Romo 71; César Delgado 27, Aldo de Nigris 44, 
   Ángel Eduardo Reyna 75]
Pumas              0-1 San Luis
  [Luis Ángel Mendoza 55]
Atlante            1-2 Tijuana
  [Esteban Paredes 87; Duvier Orlando Riascos 50, Alfredo David Moreno 51]

Round 9
[Sep 21]
Puebla             1-1 León
  [Matías Abelairas 66; Nelson Maz 27]
Morelia            1-1 Tigres
  [Carlos Ochoa 72; Lucas Lobos 65pen]
[Sep 22]
Cruz Azul          1-1 América
  [Javier Ignacio Aquino 47; Christian Benítez 18]
Santos             0-0 Jaguares
Monterrey          3-2 Querétaro
  [Neri Raúl Cardozo 49, Abraham Darío Carreño 68, Ángel Eduardo Reyna 81; 
   Carlos Bueno 13, Diego Guastavino 70]
San Luis           1-0 Pachuca
  [Jaime Correa 38]
Tijuana            1-1 Atlas
  [Duvier Orlando Riascos 75; Héctor Raúl Mancilla 29]
[Sep 23]
Toluca             1-0 Atlante
  [Luis Tejada 83]
Guadalajara        0-0 Pumas

Round 10
[Sep 28]
Jaguares           1-0 Cruz Azul
  [Luis Amaranto Peréa 64og]
León               2-0 Monterrey
  [Luis Arturo Montes 56, Hernán Darío Burbano 62]
[Sep 29]
América            1-1 Morelia
  [Raúl Alonso Jiménez 74; Carlos Adrián Morales 67]
Querétaro          0-1 Tijuana
  [Alfredo David Moreno 38]
Pachuca            1-0 Guadalajara
  [Mauro Cejas 59pen]
Tigres             0-0 San Luis
Atlas              1-3 Toluca
  [Héctor Raúl Mancilla 83; Antonio Naelson 18, Luis Tejada 24, Wilson Tiago 90+3]
[Sep 30]
Pumas              2-1 Puebla
  [Martín Bravo 57, Eduardo Herrera 65; Gustavo Alustiza 69]
Atlante            1-3 Santos
  [Sergio Javier Nápoles 82; Daniel Ludueña 15, Carlos Darwin Quintero 59, 
   Oribe Peralta 84]

Round 11
[Oct 2]
Guadalajara        2-1 Tigres
  [Rafael Márquez Lugo 22, Luis Ángel Morales 62; Alan Pulido 78]
San Luis           1-2 América
  [Luis Ángel Mendoza 70; Daniel Montenegro 61, Christian Benítez 88]
[Oct 3]
Cruz Azul          4-0 Atlante
  [Mariano Pavone 8, Christian Giménez 65, Javier Ignacio Aquino 76, Israel Castro 84]
Toluca             4-1 Querétaro
  [Luis Tejada 4, 45, Antonio Naelson 43, Juan Carlos Cacho 77; Gonzalo Pineda 15]
Puebla             2-0 Pachuca
  [Isaac Romo 35, Gustavo Alustiza 89]
Santos             2-1 Atlas
  [Oribe Peralta 9, Cándido Ramírez 39; Héctor Raúl Mancilla 3pen]
León               2-1 Pumas
  [Carlos Alberto Peña 45, Nelson Maz 65; Eduardo Herrera 43]
Monterrey          1-1 Tijuana
  [Duvier Orlando Riascos 46og; Joshua Ábrego 27]
[Oct 4]
Morelia            1-1 Jaguares
  [Jefferson Montero 35; Edgar Andrade 33]

Round 12
[Oct 6]
América            1-3 Guadalajara
  [Juan Carlos Medina 40; Marco Fabián de la Mora 35, Diego Reyes 59og, 
   Rafael Márquez Lugo 67]
Querétaro          1-1 Santos
  [Luis Ángel Landín 51; Hérculez Gómez 36]
Pachuca            1-1 León
  [Raúl Meráz 59; Matías Britos 38]
Tigres             1-2 Puebla
  [Damián Ariel Álvarez 13; Jesús Roberto Chávez 62, Edinson Toloza 78]
Atlas              1-1 Cruz Azul
  [Vicente Matías Vuoso 30; Omar Bravo 56]
[Oct 7]
Pumas              3-2 Monterrey
  [Eduardo Herrera 14, Efraín Velarde 16, José María Basanta 54og; César Delgado 32, 
   Héctor Miguel Morales 62]
Jaguares           4-0 San Luis
  [Luis Gabriel Rey 9, 26, Jhon Andrés Córdoba 46, Franco Arizala 84]
Atlante            2-2 Morelia
  [Luis Gerardo Venegas 3, 16; Miguel Sabah 82, 85]
Tijuana            1-0 Toluca
  [Duvier Orlando Riascos 50]

Round 13
[Oct 13]
Cruz Azul          3-2 Querétaro
  [Omar Bravo 8, 39, Mariano Pavone 58; Diego Vera 30, Luis Ángel Landín 71]      
León               2-0 Tigres
  [Matías Britos 1, Nelson Maz 35pen]
Santos             2-2 Tijuana
  [Daniel Ludueña 8, 73; Gregory Garza 28, Duvier Orlando Riascos 68]
[Oct 14]
Pumas              1-0 Pachuca
  [David Izazola 84]
Guadalajara        1-1 Jaguares
  [Antonio Gallardo 40; Luis Gabriel Rey 66]
[Oct 23]
Morelia            2-0 Atlas
  [Joao Robin Rojas 32, Francisco Javier Torres 72]
[Oct 25]
Puebla             0-1 América
  [Jesús Antonio Molina 34]
[Nov 7]
Monterrey          2-2 Toluca
  [Humberto Andrés Suazo 1, 75pen; Carlos Gerardo Rodríguez 20pen, Edgar Benítez 23]

Round 14
[Oct 19]
Jaguares           2-0 Puebla
  [Leiton Jiménez 46, Jorge Marcelo Rodríguez 90]
Tijuana            2-2 Cruz Azul
  [Gerardo Flores 18ag, Duvier Orlando Riascos 67pen; Mariano Pavone 4, 
   Alejandro Castro 75]
[Oct 20]
América            2-1 León
  [Christian Bermúdez 77, Christian Benítez 86; Nelson Maz 47]
Querétaro          1-2 Morelia
  [Diego Vera 55; Joao Robin Rojas 51, Miguel Sabah 90+3]
Pachuca            1-1 Monterrey
  [Félix Borja 48; Ángel Eduardo Reyna 1]
Tigres             5-0 Pumas
  [Marco Antonio Palacios 19og, Alberto Acosta 20, 27, 59, Elías Hernández 82]
Atlas              2-3 San Luis
  [Héctor Raúl Mancilla 24, Facundo Erpen 65; Emmanuel Cerda 46, Facundo Erpen 52og, 
   Santiago Trellez 82]
[Oct 21]
Toluca             4-1 Santos
  [Wilson Tiago 10, Antonio Ríos 28, Luis Tejada 64, Lucas Silva 76; Oribe Peralta 69]
Atlante            3-1 Guadalajara
  [Cristian Maidana 3, Esteban Paredes 24, 44; Marco Fabián de la Mora 88pen]

Round 15
[Oct 26]
León               4-1 Jaguares
  [Matías Britos 5, Luis Arturo Montes 28, Hernán Darío Burbano 51, Carlos Alberto Peña 79; 
   Luis Gabriel Rey 26]
[Oct 27]
San Luis           0-0 Querétaro
Cruz Azul          3-0 Toluca
  [Gerardo Flores 10, Javier Ignacio Aquino 35, Mariano Pavone 74]
Morelia            1-1 Tijuana
  [Miguel Sabah 21pen; Duvier Orlando Riascos 9]
Pachuca            1-0 Tigres
  [Raúl Meráz 50]
Monterrey          3-2 Santos
  [Humberto Andrés Suazo 11, César Delgado 54, Aldo de Nigris 57; Oribe Peralta 41, 
   Hérculez Gómez 85]
[Oct 28]
Pumas              0-1 América
  [Daniel Montenegro 25]
Puebla             1-2 Atlante
  [Herminio Miranda 64; Esteban Paredes 4, Francisco Fonseca 90+1]
Guadalajara        2-0 Atlas
  [Rafael Márquez Lugo 10, Marco Fabián de la Mora 39]

Round 16
[Nov 2]
Jaguares           3-0 Pumas
  [Edgar Andrade 14, 19, Luis Gabriel Rey 42]
Santos             2-1 Cruz Azul
  [Carlos Darwin Quintero 47, Rodolfo Salinas 77; Christian Giménez 38pen]
[Nov 3]
Querétaro          0-1 Guadalajara
  [Marco Fabián de la Mora 83]
América            4-0 Pachuca
  [Christian Benítez 22, 81, 88, Raúl Alonso Jiménez 53]
Monterrey          0-1 Tigres
  [Alan Pulido 62]
Tijuana            0-0 San Luis
[Nov 4]
Toluca             0-0 Morelia
Atlas              2-2 Puebla
  [Gregorio Torres 8, Arturo González 41; Gustavo Alustiza 34pen, Aldo Polo 90+4]
Atlante            2-3 León
  [Cristian Maidana 52, Esteban Paredes 90+1; Nelson Maz 1, 29, Carlos Alberto Peña 54]

Round 17
[Nov 9]
León               3-1 Atlas
  [Eisner Loboa 14, Matías Britos 33, Nelson Maz 59pen; Héctor Raúl Mancilla 76]
Morelia            2-0 Santos
  [Miguel Sabah 18, 65]
[Nov 10]
Cruz Azul          1-1 Monterrey
  [Christian Giménez 23; Aldo de Nigris 43] 
Tigres             1-1 América
  [Anselmo Vendrechovski 39; Paul Nicolás Aguilar 67]
Pachuca            2-1 Jaguares
  [Segundo Castillo 44, Emilio García 87; Luis Guadalupe Loroña 63]
San Luis           0-2 Toluca
  [Carlos Gerardo Rodríguez 65, Luis Tejada 73]
[Nov 11]
Pumas              3-2 Atlante
  [Luis Fernando Fuentes 29, Marco Antonio Palacios 39, Martín Bravo 76; Esteban Paredes 5, 
   Marco Antonio Palacios 51og]
Puebla             0-1 Querétaro
  [Luis Ángel Landín 12]
Guadalajara        0-2 Tijuana
  [Alfredo David Moreno 1, Duvier Orlando Riascos 2]

Final Table:

 1.Toluca                              17  10  4  3  28-17  34  Qualified
 2.Tijuana                             17   9  7  1  23-15  34  Qualified
 3.León                                17  10  3  4  34-17  33  Qualified
 4.América                             17   8  7  2  28-15  31  Qualified
 5.Morelia                             17   6  9  2  25-16  27  Qualified
 6.Cruz Azul                           17   6  8  3  22-15  26  Qualified
 7.Monterrey                           17   5  8  4  23-23  23  Qualified
 8.Guadalajara                         17   6  5  6  17-17  23  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Santos Laguna                       17   6  5  6  22-26  23  
10.Pumas                               17   7  2  8  18-23  23  
11.Jaguares                            17   6  4  7  23-24  22  
12.Tigres                              17   5  6  6  23-18  21 
13.Pachuca                             17   5  6  6  13-20  21  
14.Atlante                             17   5  5  7  23-28  20
15.San Luis                            17   3  6  8  14-24  15  
16.Puebla                              17   3  4 10  16-27  13
17.Atlas                               17   1  9  7  16-24  12
18.Querétaro                           17   1  4 12  11-30   7 

Topscorers:
Player			Team		Goals
Esteban Paredes		Atlante		11
Christian Benítez	América		11
Luis Gabriel Rey	Jaguares	 8
Nelson Maz		León		 8
Miguel Sabah		Morelia		 8
Duvier Orlando Riascos	Tijuana		 8
Mariano Pavone		Cruz Azul	 7
Carlos Darwin Quintero	Santos		 7
Héctor Raúl Mancilla    Atlas		 6
Rafael Márquez Lugo	Guadalajara	 6
Carlos Alberto Peña	León		 6
Matías Britos		León		 6
Humberto Andrés Suazo	Monterrey	 6
Lucas Lobos		Tigres		 6
Luis Tejada		Toluca		 6


Playoffs

NB: between top-8 of regular season

Quarterfinals

First Legs
[Nov 14]
Cruz Azul          2-1 León
  [Gerardo Flores 16, Mariano Pavone 58; Nelson Maz 55]
Morelia            0-2 América
  [Christian Benítez 57, 75]
[Nov 15]
Monterrey          0-1 Tijuana
  [Gregory Garza 86]
Guadalajara        1-2 Toluca
  [Rafael Márquez Lugo 75pen; Antonio Ríos 24, Antonio Naelson 29]

Second Legs
[Nov 17]
América            1-2 Morelia
  [Raúl Alonso Jiménez 38; Joao Robin Rojas 1, Miguel Sabah 41]
León               3-0 Cruz Azul
  [Matías Britos 9, 32, Luis Antonio Delgado 86]
[Nov 18]
Toluca             3-1 Guadalajara
  [Wilson Tiago 56, Lucas Silva 58, Juan Carlos Cacho 71; Erick Torres 81]
Tijuana            1-1 Monterrey
  [Pablo César Aguilar 51; Aldo de Nigris 90+3]

Semifinals

First Legs
[Nov 22]
América            0-2 Toluca
  [Lucas Silva 54, Edgar Benítez 90]
León               2-0 Tijuana
  [Othoniel Arce 56, Carlos Alberto Peña 57]

Second Legs
[Nov 25]
Toluca             1-2 América
  [Edgar Benítez 59; Miguel Layún 15, Daniel Montenegro 36]
Tijuana            3-0 León
  [Fidel Martínez 42, Duvier Orlando Riascos 67, Richard Ruiz 90]

Final

First Leg [Nov 29]
Tijuana            2-1 Toluca
  [Fidel Martínez 23, Pablo César Aguilar 39; Edgar Benítez 25]

Second Leg [Dec 2]
Toluca             0-2 Tijuana 
  [Richard Ruiz 69, Duvier Orlando Riascos 70]


Club Tijuana Roster Team

Cirilo Saucedo			GK
Adrián Zermeño			GK
Javier Marcelo Gandolfi		DEF [Argentina]
Juan Carlos Núñez		DEF
Pablo César Aguilar		DEF [Paraguay]
Edgar Eduardo Castillo		DEF [USA/Mexico]
Joshua Ábrego			DEF
Gregory Garza			DEF [USA]
Alfredo González Tahuilán	DEF
Fernando Arce			MDF
Cristian Pellerano		MDF [Argentina]
Leandro Augusto Oldoni		MDF [Brazil/Mexico]
Joe Corona			MDF [USA/Mexico]
Richard Ruiz			MDF
Fidel Martínez			MDF [Ecuador]
Jorge Hernández			MDF
Alfredo David Moreno		FWD [Argentina/Mexico]
Duvier Orlando Riascos		FWD [Colombia]
Raúl Nava			FWD
Raúl Enríquez			FWD

Coach: Antonio Mohamed [ARG]



Copa Libertadores 2013 qualification

NB: top-3 of Apertura 2012 Final Table qualify

 1.Toluca                              17  10  4  3  28-17  34 [Copa Libertadores Group Phase]
 2.Tijuana                             17   9  7  1  23-15  34 [Copa Libertadores Group Phase]
 3.León                                17  10  3  4  34-17  33 [Copa Libertadores Prel. Round]
 4.América                             17   8  7  2  28-15  31  
 5.Morelia                             17   6  9  2  25-16  27 
 6.Cruz Azul                           17   6  8  3  22-15  26  
 7.Monterrey                           17   5  8  4  23-23  23 [QF CONCACAF Ch. League]  
 8.Guadalajara                         17   6  5  6  17-17  23 

NB: Toluca and Tijuana qualified to Group Phase,
    León qualified to Preliminary Round



Clausura 2012

Regular Stage | Playoffs

Regular Stage

Final Table:

 1.Tigres                              17  10  5  2  30-14  35  Qualified
 2.América                             17   9  5  3  30-15  32  Qualified
 3.Atlas                               17   9  5  3  20-13  32  Qualified
 4.Morelia                             17   8  6  3  25-18  30  Qualified
 5.Cruz Azul                           17   8  5  4  35-20  29  Qualified
 6.Santos Laguna                       17   8  5  4  20-13  29  Qualified
 7.Pumas                               17   8  5  4  19-14  29  Qualified
 8.Querétaro                           17   6  6  5  18-20  24
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Monterrey                           17   7  2  8  22-22  23  Qualified
10.Tijuana                             17   6  3  8  19-21  21
11.Pachuca                             17   6  2  9  18-25  20
12.Puebla                              17   5  4  8  20-27  19
13.Toluca                              17   5  3  9  14-21  18
14.Jaguares                            17   4  5  8  21-32  17
15.León                                17   3  7  7  14-18  16
16.San Luis                            17   4  4  9  19-25  16
17.Guadalajara                         17   3  7  7  15-24  16
18.Atlante                             17   4  1 12  16-33  13

NB: Querétaro are relegated and thus not eligible to enter the quarterfinals


Round 1
[Jan 4]
Morelia            3-3 Cruz Azul          
  [Jefferson Montero 1, Héctor Raúl Mancilla 28, Rodrigo Salinas 73pen; Javier Orozco 24, 59, 
   Luis Amaranto Perea 45]
[Jan 5]
América            2-1 Monterrey          
  [Jesús Antonio Molina 35, Rubens Sambueza 90+3pen; Walter Ayoví 15pen]
Pachuca            2-0 Atlante            
  [Abraham Darío Carreño 66, Héctor Miguel Herrera 89]
Tigres             3-0 Jaguares       
  [Emanuel Villa 50, 67, 85]    
León               2-2 Querétaro
  [Edwin Hernández 25, Matías Britos 50; Edson Omar Vázquez 36, Amaury Escoto 89]          
San Luis           1-1 Santos             
  [Guillermo Rojas 65; Hérculez Gómez 26]
[Jan 6]
Pumas              1-1 Atlas              
  [Martín Bravo 36; Omar Bravo 79]
Puebla             1-2 Tijuana    
  [Roberto Carlos Juárez 44; Duvier Orlando Riascos 29, Cristian Pellerano 40]        
Guadalajara        1-1 Toluca             
  [Miguel Sabah 85; Lucas Silva 83]

Round 2
[Jan 11]
Jaguares           0-2 América            
  [Rubens Sambueza 58, Christian Benítez 67]
Santos             2-0 Guadalajara        
  [Oribe Peralta 35, 73]
[Jan 12]
Cruz Azul          2-1 San Luis           
  [Christian Giménez 54, 69; Santiago Trellez 47]
Querétaro          2-1 Pumas              
  [Amaury Escoto 64, 65; Javier Cortés 52]
Monterrey          1-0 Morelia            
  [Neri Raúl Cardozo 7]
Tijuana            1-0 León               
  [Alfredo David Moreno 6]
Atlas              2-0 Pachuca
  [Omar Bravo 35pen, Vicente Matías Vuoso 65]            
[Jan 13]
Toluca             1-1 Puebla             
  [Lucas Silva 88; Félix Borja 62]
Atlante            1-3 Tigres             
  [Esteban Paredes 34; Damián Ariel Álvarez 10, Lucas Lobos 53, Luis Gerardo Venegas 74og]

Round 3
[Jan 18]
Jaguares           1-1 Monterrey          
  [Franco Arizala 77; Aldo de Nigris 14]
León               1-2 Toluca             
  [Matías Britos 36; Edgar Benítez 16, Lucas Silva 76]
[Jan 19]
América            4-0 Atlante            
  [Jesús Antonio Molina 10, Raúl Alonso Jiménez 29, 38, Christian Benítez 79]
Pachuca            1-1 Querétaro          
  [Abraham Darío Carreño 18; Luis Ángel Landín 5]
Tigres             1-0 Atlas              
  [Emanuel Villa 37]
San Luis           1-2 Morelia            
  [Moisés Velasco 19; Enrique Pérez 39, Rodrigo Salinas 55pen]
[Jan 20]
Puebla             2-1 Santos             
  [Félix Borja 32, Luis Miguel Noriega 90+1; Oribe Peralta 56]
Pumas              1-2 Tijuana            
  [Javier Cortés 88; Richard Ruiz 28, Fernando Arce 66]
Guadalajara        1-1 Cruz Azul          
  [Rafael Márquez Lugo 39; Javier Orozco 30]

Round 4
[Jan 25]
Morelia            1-1 Guadalajara        
  [Joao Robin Rojas 89; Rafael Márquez Lugo 52]
Santos             2-0 León               
  [Rodolfo Salinas 17, Oribe Peralta 56]
[Jan 26]
Cruz Azul          4-0 Puebla             
  [Christian Giménez 34, Mariano Pavone 45pen, Teófilo Gutiérrez 50, Javier Ignacio Aquino 61]
Querétaro          0-2 Tigres             
  [Emanuel Villa 39, Danilo Verón 89]
Monterrey          3-2 San Luis           
  [Leobardo López 13, Aldo de Nigris 17, Jesús Eduardo Zavala 76; Santiago Trellez 52, 
   Mauro Matos 67]
Tijuana            2-0 Pachuca            
  [Alfredo David Moreno 57pen, Raúl Enríquez 84]
Atlas              2-1 América            
  [Rodrigo Millar 46, Omar Bravo 73pen; Diego Reyes 42]
[Jan 27]
Toluca             0-1 Pumas              
  [Javier Cortés 44]
Atlante            4-3 Jaguares           
  [Joaquín Larrivey 10, 14, Diego Alejandro Ordaz 89, Luis Gerardo Venegas 90+1; 
   Leiton Jiménez 56, Luis Guadalupe Loroña 65, 74]

Round 5
[Feb 1]
Jaguares           1-2 Atlas              
  [Luis Gabriel Rey 88pen; Isaac Brizuela 10, Jahir Barraza 82]
[Feb 2]
América            3-0 Querétaro          
  [Raúl Alonso Jiménez 15, 70, Christian Benítez 87pen]
Pachuca            1-0 Toluca             
  [Abraham Darío Carreño 19]
Tigres             2-2 Tijuana            
  [Lucas Lobos 52, 65; Alfredo David Moreno 13, Duvier Orlando Riascos 73]
León               2-2 Cruz Azul          
  [Luis Arturo Montes 39, Juan Ignacio González 75; Mariano Pavone 7, 73]
[Feb 3]
Puebla             3-1 Morelia            
  [Joel Huiqui 15og, Félix Borja 26, Gustavo Matías Alustiza 90+3; Héctor Raúl Mancilla 21]
Pumas              0-0 Santos             
Guadalajara        1-1 San Luis           
  [Marco Fabián de la Mora 22; Mauro Matos 54]
Atlante            3-1 Monterrey          
  [Francisco Fonseca 47, Cristian Maidana 72, Esteban Paredes 76; Aldo de Nigris 82]

Round 6
[Feb 8]
Morelia            1-0 León               
  [Sergio Santana 54pen]
[Feb 9]
Cruz Azul          1-1 Pumas              
  [Mariano Pavone 22pen; Eduardo Herrera 45]
Querétaro          1-1 Jaguares           
  [Amaury Escoto 82; Jorge Marcelo Rodríguez 41]
Monterrey          0-1 Guadalajara        
  [Rafael Márquez Lugo 67]
Tijuana            1-2 América            
  [Pablo César Aguilar 75; Oswaldo David Martínez 11pen, Paul Nicolás Aguilar 53]
San Luis           1-3 Puebla             
  [Ricardo Adán Jiménez 14; Félix Borja 1, DaMarcus Beasley 81, 88]
Atlas              2-1 Atlante            
  [Jahir Barraza 5, Edson Rivera 67; Facundo Erpen 64og]
[Feb 10]
Toluca             1-4 Tigres             
  [Edgar Dueñas 77; Anselmo Vendrechovski 33, Lucas Lobos 50pen, Luis García Fernández 90+1, 
   Emanuel Villa 90+4]
Santos             0-1 Pachuca            
  [Héctor Miguel Herrera 10]

Round 7
[Feb 15]
Jaguares           2-0 Tijuana            
  [Luis Gabriel Rey 50pen, 62]
[Feb 16]
América            2-2 Toluca             
  [Raúl Alonso Jiménez 34, Oswaldo David Martínez 81pen; Diego Novaretti 18, 
   Carlos Gerardo Rodríguez 90+4]
Pachuca            2-1 Cruz Azul          
  [Ángel Eduardo Reyna 3, Christian Suárez 77; Teófilo Gutiérrez 33pen]
Tigres             1-1 Santos             
  [Anselmo Vendrechovski 36; Carlos Darwin Quintero 1]
León               2-0 San Luis           
  [Edwin Hernández 13, Yovanny Arrechea 62] 
Atlas              2-1 Monterrey          
  [José Luis Chávez 36, Omar Bravo 54; Omar Arellano Riverón 7]
[Feb 17]
Puebla             1-1 Guadalajara        
  [Félix Borja 52; Marco Fabián de la Mora 54]
Pumas              1-0 Morelia            
  [Efraín Velarde 64]
Atlante            1-1 Querétaro          
  [Joe Bizera 90+3; Luis Ángel Landín 67]

Round 8
[Feb 22]
Morelia            3-2 Pachuca            
  [Jefferson Montero 7, Héctor Raúl Mancilla 34pen 70; Abraham Darío Carreño 28, 
   Ángel Eduardo Reyna 80]
Santos             1-0 América            
  [Carlos Darwin Quintero 18]
[Feb 23]
Cruz Azul          1-2 Tigres             
  [Christian Giménez 58; Emanuel Villa 6, 26]
Querétaro          0-0 Atlas              
Monterrey          3-0 Puebla            
  [Aldo de Nigris 23, 69, Humberto Andrés Suazo 55pen] 
Tijuana            2-0 Atlante            
  [Raúl Enríquez 2, Duvier Orlando Riascos 85]
San Luis           0-2 Pumas              
  [Robin Ramírez 46, Javier Cortés 50]
[Feb 24]
Toluca             2-1 Jaguares           
  [Lucas Silva 47, Flavio Jesús Santos 77; Luis Gabriel Rey 17]
Guadalajara        2-1 León               
  [Marco Fabián de la Mora 10, 78; Matías Britos 60]

Round 9
[Mar 1]
Jaguares           1-3 Santos             
  [Luis Gabriel Rey 16; Hérculez Gómez 13, 20, Oribe Peralta 17]
[Mar 2]
América            3-0 Cruz Azul          
  [Christian Benítez 23, 41, 69]
Querétaro          1-0 Monterrey          
  [Wilberto Cosme 2]
Pachuca            2-1 San Luis           
  [Christian Suárez 41, Ángel Eduardo Reyna 70; Marco Iván Pérez 56]
Tigres             1-1 Morelia            
  [Lucas Lobos 27; Carlos Ochoa 90+3]
León               0-1 Puebla        
  [Diego de Buen 52]     
Atlas              1-0 Tijuana            
  [Omar Bravo 3]
[Mar 3]
Pumas              1-1 Guadalajara        
  [Martín Bravo 26; Miguel Sabah 40]
Atlante            0-1 Toluca       
  [Luis Tejada 34]      

Round 10
[Mar 8]
Morelia            1-1 América            
  [Héctor Raúl Mancilla 1; Christian Benítez 29]
[Mar 9]
Cruz Azul          1-1 Jaguares           
  [Nicolás Bertolo 20; Luis Gabriel Rey 89]
Tijuana            0-1 Querétaro          
  [Wilberto Cosme 33]
Monterrey          2-1 León               
  [Jesús Eduardo Zavala 20, 79; Matías Britos 35]
Santos             2-1 Atlante            
  [Hérculez Gómez 42, Oribe Peralta 59; Esteban Paredes 82]
San Luis           1-2 Tigres             
  [Yasser Corona 24; Lucas Lobos 11, Luis García Fernández 57]
[Mar 10]
Toluca             0-1 Atlas              
  [Rodrigo Millar 80]
Puebla             0-1 Pumas              
  [Martín Bravo 88]
Guadalajara        1-0 Pachuca            
  [Rafael Márquez Lugo 18]

Round 11
[Mar 15]
Jaguares           1-1 Morelia            
  [Luis Gabriel Rey 44pen, Joao Robin Rojas 10]
[Mar 16]
América            1-1 San Luis           
  [Juan Carlos Medina 39; Juan Ezequiel Cuevas 90+1pen]
Querétaro          1-0 Toluca             
  [Diego Novaretti 31og]
Pachuca            2-1 Puebla             
  [Abraham Darío Carreño 89, Ángel Eduardo Reyna 90+2; Diego de Buen 27]
Tigres             1-1 Guadalajara        
  [Damián Ariel Álvarez 48; Miguel Sabah 34]
Atlas              1-2 Santos             
  [Omar Bravo 63pen; Rodolfo Salinas 78, Carlos Darwin Quintero 88]
Tijuana            2-2 Monterrey          
  [Fidel Martínez 26, Duvier Orlando Riascos 86; Aldo de Nigris 31, Duvier Orlando Riascos 34og]
[Mar 17]
Pumas              0-0 León               
Atlante            0-3 Cruz Azul          
  [Mariano Pavone 43 55, Diego Octavio Jiménez 81og]

Round 12
[Mar 30]
Cruz Azul          1-2 Atlas              
  [Israel Castro 51; Luis Manuel Ramos 38, Vicente Matías Vuoso 54]
Toluca             1-0 Tijuana            
  [Wilson Tiago 6]
Morelia            4-0 Atlante            
  [José Israel Martínez 4og, Héctor Raúl Mancilla 20, Carlos Ochoa 85, 90+1]
Monterrey          3-0 Pumas
  [Luis Guillermo Madrigal 80, Humberto Andrés Suazo 85, César Delgado 90+2]              
Santos             1-1 Querétaro          
  [Oribe Peralta 38pen; Felipe Baloy 90+3og]
León               0-0 Pachuca            
San Luis           3-0 Jaguares           
  [Juan Ezequiel Cuevas 23pen, Javier Muñoz Mustafá 61, Marco Iván Pérez 65]
[Mar 31]
Puebla             1-2 Tigres             
  [DaMarcus Beasley 58; Luis García Fernández 32, Alan Pulido 87]
Guadalajara        0-2 América            
  [Raúl Alonso Jiménez 51, 74]

Round 13
[Apr 5]
Jaguares           3-2 Guadalajara        
  [Luis Gabriel Rey 8, Luis Guadalupe Loroña 39, Franco Arizala 80; Rafael Márquez Lugo 45, 64]
[Apr 6]
América            1-1 Puebla             
  {Miguel Layún 71; Félix Borja 62]
Querétaro          1-2 Cruz Azul          
  [Diego de la Torre 11; Nicolás Bertolo 46, Javier Orozco 72]
Pachuca            1-2 Pumas              
  [Paulo da Silva 55; Efraín Velarde 53, Javier Cortés 84]
Tijuana            0-0 Santos             
Tigres             0-0 León               
Atlas              0-0 Morelia            
[Apr 7]
Toluca             1-0 Monterrey          
  [Juan Carlos Cacho 70]
Atlante            0-1 San Luis           
  [Luis Alfonso Rodríguez 74]

Round 14
[Apr 12]
Santos             2-1 Toluca             
  [César Alberto Ibáñez 65, Oribe Peralta 69; Lucas Silva 28]
Morelia            1-0 Querétaro          
  [Héctor Raúl Mancilla 77]
[Apr 13]
Cruz Azul          5-0 Tijuana            
  [Mariano Pavone 31, Teófilo Gutiérrez 66, Gerardo Flores 75, Javier Orozco 89, 90+1]
Monterrey          2-0 Pachuca            
  [Jesús Corona 27, Neri Raúl Cardozo 72]
León               1-1 América           
  [Matías Britos 3pen; Christian Benítez 9] 
San Luis           2-2 Atlas              
  [David Salazar 77, Mauro Matos 89; Vicente Matías Vuoso 30, Isaac Brizuela 90+2]
[Apr 14]
Puebla             1-2 Jaguares           
  [DaMarcus Beasley 69; Luis Guadalupe Loroña 13, Jorge Marcelo Rodríguez 85]
Pumas              2-1 Tigres             
  [Hugo Ayala 11og, Martín Bravo 31; Emanuel Villa 7]
Guadalajara        1-2 Atlante            
  [Rafael Márquez Lugo 26pen; Luis Gerardo Venegas 76, Paúl Uscanga 88]

Round 15
[Apr 19]
Jaguares           2-2 León               
  [Leiton Jiménez 50, Luis Gabriel Rey 58; Carlos Alberto Peña 61, Edwin Hernández 90+3]
Santos             1-0 Monterrey          
  [Felipe Baloy 17]
[Apr 20]
Querétaro          2-1 San Luis           
  [Amaury Escoto 50, Wilberto Cosme 87; Mario Ortiz 23]
Atlas              1-0 Guadalajara        
  [Rodrigo Millar 29]
Tigres             3-1 Pachuca            
  [Carlos Salcido 21, 86, Lucas Lobos 40; Fernando Cavenaghi 65]
Tijuana            1-2 Morelia            
  [Daniel Márquez 34; Héctor Raúl Mancilla 73, 75]
América            1-0 Pumas              
  [Christian Benítez 22]
[Apr 21]
Toluca             0-2 Cruz Azul          
  [Christian Giménez 18, Luis Amaranto Perea 28]
Atlante            2-0 Puebla             
  [Esteban Paredes 11, 88]

Round 16
[Apr 26]
Morelia            2-1 Toluca             
  [Jefferson Montero 36, Héctor Raúl Mancilla 67; Carlos Gerardo Rodríguez 58]
[Apr 27]
Cruz Azul          1-0 Santos             
  [Christian Giménez 35]
Tigres             0-1 Monterrey          
  [Leobardo López 46]
Pachuca            2-4 América            
  [Ángel Eduardo Reyna 11, Fernando Cavenaghi 49; Christian Benítez 60, 64, 76, 
   Raúl Alonso Jiménez 68pen]
León               1-0 Atlante            
  [Edgar Iván Pacheco 78]
San Luis           1-0 Tijuana            
  [Alan Zamora 85]
[Apr 28]
Puebla             1-1 Atlas              
  [Jonathan Lacerda 84; Vicente Matías Vuoso 80]
Pumas              3-0 Jaguares           
  [Javier Cortés 7, 88, Robin Ramírez 43]
Guadalajara        1-2 Querétaro          
  [Abraham Coronado 67; Sergio Pérez Moya 37og, Wilberto Cosme 52]

Round 17
[May 3]
Jaguares           2-1 Pachuca            
  [Luis Ricardo Esqueda 24, Luis Gabriel Rey 90+1; Marco Antonio Bueno 80]
Tijuana            4-0 Guadalajara        
  [Bruno Piceno 19, Duvier Orlando Riascos 32, Richard Ruiz 41, Fidel Martínez 45]
[May 4]
América            0-2 Tigres             
  [Danilo Verón 47, Lucas Lobos 58]
Monterrey          1-5 Cruz Azul          
  [César Delgado 61; Teófilo Gutiérrez 20, Luis Amaranto Perea 34, Mariano Pavone 56, 70, 80]
Santos             1-2 Morelia            
  [Carlos Darwin Quintero 61; Héctor Raúl Mancilla 36, Joao Robin Rojas 42]
Querétaro          2-3 Puebla             
  [Jesús Roberto Chávez 73og, Wilberto Cosme 75; Félix Borja 38, Gustavo Matías Alustiza 69, 79pen]
Atlas              0-1 León               
  [Matías Britos 54]
[May 5]
Toluca             0-1 San Luis           
  [Luis Ángel Mendoza 36]
Atlante            1-2 Pumas              
  [Luis Gerardo Venegas 70; David Cabrera 20, Luis Javier García 55]


Final Table:

 1.Tigres                              17  10  5  2  30-14  35  Qualified
 2.América                             17   9  5  3  30-15  32  Qualified
 3.Atlas                               17   9  5  3  20-13  32  Qualified
 4.Morelia                             17   8  6  3  25-18  30  Qualified
 5.Cruz Azul                           17   8  5  4  35-20  29  Qualified
 6.Santos Laguna                       17   8  5  4  20-13  29  Qualified
 7.Pumas                               17   8  5  4  19-14  29  Qualified
 8.Querétaro                           17   6  6  5  18-20  24
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Monterrey                           17   7  2  8  22-22  23  Qualified
10.Tijuana                             17   6  3  8  19-21  21
11.Pachuca                             17   6  2  9  18-25  20
12.Puebla                              17   5  4  8  20-27  19
13.Toluca                              17   5  3  9  14-21  18
14.Jaguares                            17   4  5  8  21-32  17
15.León                                17   3  7  7  14-18  16
16.San Luis                            17   4  4  9  19-25  16
17.Guadalajara                         17   3  7  7  15-24  16
18.Atlante                             17   4  1 12  16-33  13

NB: Querétaro are relegated and thus not eligible to enter the quarterfinals

Relegation Table

Team			Average
Cruz Azul		1.7059
Tigres			1.7059
Santos			1.6471
Morelia			1.6275
América			1.5980
Monterrey		1.5686
Pumas			1.5000
Tijuana			1.4853
León			1.4412
Pachuca			1.3529
Toluca			1.3431
Guadalajara		1.2843
Jaguares		1.2843
San Luis		1.1176
Atlas			1.0980
Atlante			1.0882
Puebla			1.0784
------------------------------
Querétaro		1.0196  Relegated

Playoffs

NB: between top-8 of regular season

Quarterfinals

First Legs
[May 8]
Monterrey          1-0 Tigres             
  [Humberto Andrés Suazo 18]
Pumas              0-1 América            
  [Raúl Alonso Jiménez 28]
[May 9]
Santos             0-0 Atlas              
Cruz Azul          4-2 Morelia            
  [Mariano Pavone 23, 90+8, Teófilo Gutiérrez 52, Christian Giménez 58;
   Héctor Raúl Mancilla 1, Carlos Ochoa 90+17]

Second Legs
[May 11]
América            2-1 Pumas              
  [Christian Benítez 56, 90+3; Robin Ramírez 21]
Tigres             1-1 Monterrey          
  [Danilo Verón 12; Israel Jiménez 33og]
[May 12]
Morelia            1-0 Cruz Azul          
  [Rodrigo Salinas 44]
Atlas              1-3 Santos             
  [Omar Bravo 5; Andrés Rentería 15, Carlos Darwin Quintero 62, 90]

Semifinals

First Legs
[May 15]
Monterrey          2-2 América            
  [Humberto Andrés Suazo 28, Aldo de Nigris 73; Christian Benítez 50, 70]
[May 16]
Santos             0-3 Cruz Azul        
  [Gerardo Flores 2, Pablo Barrera 24, Rafael Figueroa 88og]

Second Legs
[May 18]
América            2-1 Monterrey
  [Raúl Alonso Jiménez 64pen, Christian Benítez 82; Aldo de Nigris 90+2]
[May 19]
Cruz Azul          2-1 Santos
  [Javier Orozco 7, 25; Andrés Rentería 36]

Final

First Leg [May 23]
Cruz Azul          1-0 América
  [Christian Giménez 19]

Second Leg [May 26]
América            2-1 Cruz Azul          [aet, 4-2pen]
  [Aquivaldo Mosquera 88, Moisés Muñoz 90+2; Teófilo Gutiérrez 20]

Penalty shootout:

América				Cruz Azul
Raúl Alonso Jiménez		Javier Orozco (M)
Christian Benítez		Alejandro Castro (M)
Oswaldo David Martínez		Rogelio Chávez
Miguel Layún			Gerardo Flores


Club América roster team

Moisés Muñoz			GK
Hugo González			GK
Francisco Javier Rodríguez	DEF
Aquivaldo Mosquera		DEF (Colombia)
Juan Carlos Valenzuela		DEF
Efraín Juárez			DEF
Diego Reyes			DEF
Adrián Aldrete			DEF
Miguel Layún			DEF
Paul Nicolás Aguilar		DEF
Juan Carlos Medina		MDF
Jesús Antonio Molina		MDF
Christian Bermúdez		MDF
Oswaldo David Martínez		MDF (Paraguay)
Rubens Sambueza			MDF (Argentina)
Antonio López			FWD
Narciso Mina			FWD (Ecuador)
Raúl Alonso Jiménez		FWD
Christian Benítez		FWD (Ecuador)

Coach: Miguel Herrera




Copa MX Apertura 2012

Group Stage | Playoff Stage

NB: the Cup Tournament is played by 14 teams from the Liga MX (first level) and 14 teams 
    from the Ascenso MX (second level);
    Monterrey, Tigres, Santos and Guadalajara from Liga MX excluded because of participating
    in the CONCACAF Champions League 2012-13;
     Cruz Azul Hidalgo (Ascenso MX) (last in the 2012 Clausura tournament) also excluded

Group Stage

The Group Stage was played in 3 home/away series, with the winners of each series earning 
an additional bonus point; if the series was tied after 2 matches, the team with more away goals
earn the extra point; if still tied no bonus point was awarded.


Tables:

Group 1

 1.Dorados                              6   4  0  2  10-13   13 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Morelia                              6   2  3  1  14- 6   11
 3.León                                 6   2  3  1  11- 5   11
 4. Estudiantes UAG                     6   0  2  4   2-13    2


Group 2

 1.Neza FC                              6   3  1  2   7- 8   11 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Cruz Azul                            6   2  2  2   6- 4   10
 3.Altamira                             6   2  2  2   6- 6    9
 4.Atlas                                6   1  3  2   7- 8    7

Group 3

 1.Pachuca                              6   4  1  1   9- 2   16 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 2.La Piedad                            6   2  3  1   8- 6   10
 3.Atlante                              6   1  3  2   3- 4    7
 4.Leones Negros                        6   1  1  4   3-11    4

Group 4

 1.Necaxa                               6   3  2  1   9- 4   14 (qualified)
 2.San Luis                             6   3  2  1   8- 5   13 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Pumas Morelos                        6   1  2  3   6- 9    6
 4.Jaguares                             6   1  2  3   4- 9    5

Group 5

 1.Correcaminos UAT                     6   3  2  1  12-13   13 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.América                              6   3  0  3  17- 9   12
 3.Querétaro                            6   2  2  2  10-10    9
 4.Veracruz                             6   1  2  3   6-13    5

Group 6

 1.Tijuana                              6   3  2  1   8- 6   13 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Mérida                               6   3  1  2   8- 4   12
 3.Pumas                                6   1  3  2   5- 7    6
 4.Celaya                               6   1  2  3   4- 8    5

Group 7

 1.Toluca                               6   3  1  2  10- 7   12 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Puebla                               6   3  0  3   7- 7   10
 3.Irapuato                             6   3  0  3   8-12   10
 4.Lobos BUAP                           6   2  1  3  10- 9    9


Group Phase
Series 1

First Legs
[Jul 24]
Morelia           1-1 Estudiantes
  [Carlos Ochoa 54; Eduardo Lillingston 56]
Jaguares          1-0 Necaxa
  [Antonio Salazar 76]
Querétaro         1-2 Correcaminos UAT
  [Luis Ángel Landín 83; Iván Vázquez Mellado 48, Roberto Nurse 64]
Dorados           2-1 León
  [Cuauhtemoc Blanco 58, Daley Mena 68; Matías Britos 84]
Tijuana           0-0 Mérida
Toluca            1-3 Lobos BUAP
  [Edgar Benítez 27; Aparecido Francisco de Lima 41, 54, 64]
[Jul 25]
Pumas Morelos     1-2 San Luis
  [Carlos Campos 29; Luis Ángel Mendoza 17, Juan Carlos Silva 43]
Cruz Azul         3-0 Neza
  [Christian Giménez 23pen, Jesús Alberto Lara 52, Javier Orozco 79]
Leones Negros     1-0 Pachuca
  [Héctor Miguel Gómez 74pen]
Irapuato          3-2 Puebla
  [Oscar Ariel González 2, 90+10, Walter Adrián Jiménez 67; Jesús Roberto Chávez 35, 
   Diego de Buen 46]
Celaya            0-0 Pumas
Atlante           1-1 La Piedad
  [Sergio Javier Nápoles 47; Jesús Armando Sánchez 52]
Veracruz          2-1 América
  [Pablo Gabriel Torres 65, Luis Alberto Orozco 85; Antonio López 51]
Altamira          3-2 Atlas
  [César Morales 17, Luis Fernando Sánchez 27, Cristian Lillo 29; Jahir Barraza 4, 76]

Second Legs
[Jul 31]
León              4-0 Dorados   	[agg 5-2; León won a extra point]
  [Juan José Calderón 17, José Juan Vázquez 73, Juan Ignacio González 83, Luis Nieves 88]
Necaxa            3-0 Jaguares  	[agg 3-1; Necaxa won a extra point]
  [Danny Manuel Santoya 34, 38, 62]
Mérida            0-1 Tijuana   	[agg 0-1; Tijuana won a extra point]
  [Adolfo Domínguez 50]
Correcaminos UAT  2-2 Querétaro 	[agg 4-3; Correcaminos UAT won a extra point]
  [Jorge Armando Mora 78, Eder Pacheco 81; Emmanuel Tapia 58, Alberto Jorge García 90+2]
Estudiantes       0-3 Morelia   	[agg 1-4; Morelia won a extra point]
  [Ángel Sepúlveda 4, Antonio Pedroza 72, 86]
Atlas             1-1 Altamira  	[agg 3-4; Altamira won a extra point]
  [Flavio Jesús Santos 73pen; Ignacio del Moral 56]
San Luis          2-0 Pumas Morelos 	[agg 4-1; San Luis won a extra point]
  [Santiago Tréllez 61, Sebastián Fernández 65]
Pumas             0-0 Celaya    	[agg 0-0]
Lobos BUAP        2-2 Toluca    	[agg 5-3; Lobos BUAP won a extra point]
  [Omar Alejandro Tejeda 54, José Cruz Gutiérrez 87; Héctor Acosta 43, Antonio Naelson 69]
[Aug 1]
Neza              2-1 Cruz Azul 	[agg 2-4; Cruz Azul won a extra point]
  [José Rodolfo Reyes 8, Diego Andrei Mejía 69; Javier Orozco 5]
Pachuca           3-0 Leones Negros 	[agg 3-1; Pachuca won a extra point]
  [Félix Borja 11, Luis Alberto Sánchez 48, José Francisco Torres 89]
Puebla            0-2 Irapuato  	[agg 2-5; Irapuato won a extra point]
  [Iñigo Rey 73, Carlos Balcázar 77]
[Aug 2]
La Piedad         0-0 Atlante   	[agg 1-1; La Piedad won a extra point on away goal]
América           3-1 Veracruz  	[agg 4-2; América won a extra point]
  [Rosinei Adolfo 39, Martín Eduardo Zúñiga 56, Miguel Layún 57; Gustavo Adrián Ruelas 30]

Series 2

First Legs
[Aug 7]
Pumas Morelos     2-0 Jaguares
  [Carlos Campos 36, Víctor Manuel Rosales 50]
León              1-1 Estudiantes
  [Arturo Ortiz 13; Diego Martiñones 33]
Altamira          0-1 Cruz Azul
  [Javier Orozco 67pen]
Atlante           1-0 Leones Negros
  [Luis Eduardo Rodríguez 86]
San Luis          1-1 Necaxa
  [Santiago Trellez 72; Daniel Cervantes 53]
Puebla            2-0 Lobos BUAP
  [Herminio Miranda 33, Matías Abelairas 48]
Dorados           3-2 Morelia
  [Gustavo Adrián Ramírez 39, Daley Mena 61, Juan de Dios Hernández 90; Jefferson Montero 51, 
   Joao Robin Rojas 54]
[Aug 8]
La Piedad         0-3 Pachuca
  [Alberto Medina 43, Víctor Omar Mañón 72, Julio Gómez 82]
Veracruz          0-3 Querétaro
  [Emmanuel Tapia 6, 13, 24]
Irapuato          0-1 Toluca
  [Edgar Benítez 43]
Atlas             1-1 Neza
  [Luis Alberto Bolaños 25; Ever Guzmán 9]
Pumas             1-0 Mérida
  [Eduardo Herrera 79]
[Aug 14]
Celaya            2-1 Tijuana
  [Julio César Pardini 30, Richard Ruiz 90og; Raúl Nava 18] 
Correcaminos UAT  4-3 América
  [Jorge Armando Mora 34, Andrés Nicolás Olivera 44, Roberto Nurse 62, Roberto Nicolás Saucedo 82; 
   Erik Pimentel 21, Miguel Layún 25, Antonio López 32]

Second Legs
[Aug 21]
Estudiantes       0-3 León   		[agg 1-4; León won a extra point]
  [Othoniel Arce 20, 54, Edgar Iván Pacheco 75pen] 
Leones Negros     1-1 Atlante 		[agg 1-2; Atlante won a extra point]
  [Néstor Díaz 71; Luis Eduardo Rodríguez 90+3]
Jaguares          1-1 Pumas Morelos 	[agg 1-3; Pumas Morelos won a extra point]
  [Edgar Mariano Trujillo 44pen; Dante Garay 45]
Querétaro         2-2 Veracruz 		[agg 5-2; Querétaro won a extra point]
  [Armando Pulido 39, Juan Carlos Enríquez 54; Pablo Gabriel Torres 74, 87]
Morelia           6-0 Dorados  		[agg 8-3; Morelia won a extra point]
  [Antonio Pedroza 15, 60, Carlos Ochoa 25, Jefferson Montero 70, 72, 78]
Cruz Azul         0-0 Altamira 		[agg 1-0; Cruz Azul won a extra point]
Pachuca           1-1 La Piedad [agg 4-1; Pachuca won a extra point]
  [Miguel Ángel Herrera 76; Emmanuel Sánchez 69]
Necaxa            1-0 San Luis		[agg 2-1; Necaxa won a extra point]
  [Daniel Márquez 46]
Tijuana           2-1 Celaya		[agg 3-3]
  [Raúl Enríquez 13, Richard Ruiz 23; Julio César Pardini 20]
Lobos BUAP        0-2 Puebla		[agg 0-4; Puebla won a extra point]
  [Jair García 27, Brayan Martínez 30]
[Aug 22]
Neza              2-1 Atlas		[agg 3-2; Neza won a extra point]
  [Miguel Ángel Sansores 9, Ismael Pineda 90+2; Jahir Barraza 11]
Mérida            3-1 Pumas		[agg 3-2; Mérida won a extra point]
  [Diego Rafael Jiménez 5, Marco Antonio Gómez 43, Rodrigo Noya 87; Eduardo Herrera 77]
Toluca            4-1 Irapuato          [agg 5-1; Toluca won a extra point]
  [Edy Germán Brambila 42, Edgar Benítez 44, 78, 82pen; José Israel Valadez 53]
América           6-0 Correcaminos UAT	[agg 9-4; América won a extra point]
  [Daniel Montenegro 51, José María Cárdenas 54, 74, Martín Eduardo Zúñiga 59, 76, 89]

Series 3

First Legs
[Aug 28]
La Piedad         4-0 Leones Negros
  [Juan Manuel Cavallo 34, 35, 72pen, Rafael Murguía 88]
Dorados           2-0 Estudiantes
  [Juan de Díos Hernández 13, Héctor Velásquez 71]
Necaxa            2-0 Pumas Morelos
  [Daniel Márquez 42, 69]
Celaya            1-2 Mérida
  [Juan Carlos Meza 74; Sonny Guadarrama 85, Ever Alfaro 87]
Veracruz          1-1 Correcaminos UAT
  [Mauricio Romero 87; Roberto Nicolás Saucedo 51]
León              2-2 Morelia
  [Othoniel Arce 28, Matías Britos 43; Joao Robin Rojas 47, Ángel Sepúlveda 62]
Altamira          1-0 Neza
  [Oscar Fernández 83]
San Luis          2-1 Jaguares
  [Emmanuel Cerda 13, Diego Ordaz 32; Jorge Alejandro Zárate 33]
Pumas             2-2 Tijuana
  [Alfonso Nieto 16, Luis Javier García 44pen; Fidel Martínez 41, 
   José Alfredo González Tahuilán 90] 
[Aug 29]
Lobos BUAP        4-0 Irapuato
  [Aparecido de Lima 14, 70, José Cruz Gutiérrez 59, 76]
Atlas             1-0 Cruz Azul
  [Jahir Barraza 5]
Atlante           0-1 Pachuca
  [Simón Steven Almeida 89]
América           4-1 Querétaro
  [Antonio López 1, Daniel Montenegro 38pen, Martín Eduardo Zúñiga 83, 
   Juan Carlos Medina 90+1; Diego Guastavino 57]
[Aug 30]
Puebla            1-0 Toluca
  [Rafael Ortiz 47]

Second Legs
[Sep 18]
Neza              2-1 Altamira		[agg 2-2; Altamira won a extra point on away goal]
  [Rodrigo Prieto 84, Diego Andrei Mejía 90+3; Oscar Fernández 4]
Pumas Morelos     2-2 Necaxa		[agg 2-4; Necaxa won a extra point]
  [David Izazola 77, 78; Horacio Cervantes 28, Jesús Isijara 45]
Estudiantes       0-3 Dorados		[agg 0-5; Dorados won a extra point]
  [Juan de Díos Hernández 4, 62, Daley Mena 90]
Leones Negros     1-2 La Piedad		[agg 1-6; La Piedad won a extra point]
  [Jovanni Hurtado 75; Oscar Emilio Rojas 51, Fernando González 59]
Mérida            3-0 Celaya		[agg 5-1; Mérida won a extra point]
  [Marco Antonio Gómez 27, Sonny Guadarrama 39, Aarón Reyes 80]
Toluca            2-0 Puebla		[agg 2-1; Toluca won a extra point]
  [Francisco Pizano 49og, Carlos Esquivel 75]
Morelia           0-0 León		[agg 2-2; Morelia won a extra point on away goals]
Cruz Azul         1-1 Atlas		[agg 1-2; Atlas won a extra point]
  [Javier Orozco 12; Sergio Santana 28pen]
Correcaminos UAT  3-0 Veracruz		[agg 4-1; Correcaminos UAT won a extra point]
  [Andrés Nicolás Olivera 20, Roberto Nurse 52, 67]
Irapuato          2-1 Lobos BUAP	[agg 2-5; Lobos BUAP won a extra point]
  [Josué Perea 53, Abraham Ávalos 88; Ismael Iñiguez 43]
[Sep 19]
Jaguares          1-1 San Luis		[agg 3-2; San Luis won a extra point]
  [Yasser Corona 54; César Villaluz 90+3]
Querétaro         1-0 América		[agg 2-4; América won a extra point]
  [Diego Guastavino 67]
Pachuca           1-0 Atlante		[agg 2-0; Pachuca won a extra point]
  [Alberto Medina 5]
Tijuana           2-1 Pumas		[agg 4-3; Tijuana won a extra point]
  [Pablo César Aguilar 18, Raúl Enríquez 68; Alfonso Nieto 33]


Tables:

Group 1

 1.Dorados                              6   4  0  2  10-13   13 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Morelia                              6   2  3  1  14- 6   11
 3.León                                 6   2  3  1  11- 5   11
 4. Estudiantes UAG                     6   0  2  4   2-13    2


Group 2

 1.Neza FC                              6   3  1  2   7- 8   11 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Cruz Azul                            6   2  2  2   6- 4   10
 3.Altamira                             6   2  2  2   6- 6    9
 4.Atlas                                6   1  3  2   7- 8    7

Group 3

 1.Pachuca                              6   4  1  1   9- 2   16 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 2.La Piedad                            6   2  3  1   8- 6   10
 3.Atlante                              6   1  3  2   3- 4    7
 4.Leones Negros                        6   1  1  4   3-11    4

Group 4

 1.Necaxa                               6   3  2  1   9- 4   14 (qualified)
 2.San Luis                             6   3  2  1   8- 5   13 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Pumas Morelos                        6   1  2  3   6- 9    6
 4.Jaguares                             6   1  2  3   4- 9    5

Group 5

 1.Correcaminos UAT                     6   3  2  1  12-13   13 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.América                              6   3  0  3  17- 9   12
 3.Querétaro                            6   2  2  2  10-10    9
 4.Veracruz                             6   1  2  3   6-13    5

Group 6

 1.Tijuana                              6   3  2  1   8- 6   13 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Mérida                               6   3  1  2   8- 4   12
 3.Pumas                                6   1  3  2   5- 7    6
 4.Celaya                               6   1  2  3   4- 8    5

Group 7

 1.Toluca                               6   3  1  2  10- 7   12 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Puebla                               6   3  0  3   7- 7   10
 3.Irapuato                             6   3  0  3   8-12   10
 4.Lobos BUAP                           6   2  1  3  10- 9    9



Playoff Stage


Quarterfinals

One single leg played
[Sep 25]
Dorados           3-2 San Luis
  [Daley Mena 2, Juan de Díos Hernández 4, 15; Diego Ordaz 50, Guillermo Rojas 56]
Neza              1-1 Pachuca	[4-3pen]
  [José Antonio Rosas 65; Raúl Meráz 63]
Necaxa            1-1 Toluca	[5-3pen]
  [Danny Manuel Santoya 80; Edgar Benítez 15]
Correcaminos UAT  5-5 Tijuana	[7-6pen]
  [Lampros Kontogiannis 41, Andrés Nicolás Olivera 66, 69, Sergio Rosas 82, Roberto Nurse 90+1; 
   Raúl Nava 2, 42, Fidel Martínez 29, Raúl Enríquez 52, José Alfredo González Tahuilán 90+5]

Semifinals
One single leg played
[Oct 24]
Necaxa            1-2 Dorados
  [Víctor Hugo Lojero 79; Gustavo Adrián Ramírez 75, Juan de Díos Hernández 83]
Correcaminos UAT  1-1 Neza	[4-3pen]
  [Rolando Sena 60; Julio César Atilano 35]

Final
One single leg played [Oct 31]
Estadio Marte R. Gómez
Correcaminos UAT  2-2 Dorados	[4-5pen]
  [Rodolfo Espinoza 43, Roberto Nurse 81; Lorenzo Ramírez 4, Alfredo Frausto 90]

Dorados de Sinaloa Cup champions


Topscorers:
Player			Team		Goals
Juan de Díos Hernández	Dorados		7
Edgar Benítez		Toluca		6
Roberto Nurse		Correcaminos	6
Martín Zúñiga		América		5
Aparecido de Lima	Lobos BUAP	5
Jahir Barraza		Atlas		4
Javier Orozco		Atlas		4
Antonio Pedroza		Morelia		4
Jefferson Montero	Morelia		4
Danny Santoya		Necaxa		4
Emmanuel Tapia		Querétaro	4
Daley Mena		Dorados		4
Andrés Nicolás Olivera	Correcaminos	4


Dorados de Sinaloa roster team

Alfredo Frausto		GK
Tomás Adriano		GK
Fernando López		DEF
Elio Castro		DEF
Gerardo Omar Castillo	DEF
Sergio Roberto Quiróz	DEF
Oscar Ibarra		DEF
José Luis Contreras	DEF
Enrique Escudero	MDF
Carlos Pinto		MDF
Paulo César Chávez	MDF
Juan de Díos Hernández	MDF
Daley Mena		MDF
Héctor Velázquez	MDF
Javier Güemez		MDF
Lorenzo Ramírez		MDF
Cuauhtemoc Blanco	FWD
Gustavo Ramírez		FWD
Juan Pablo Mejía	FWD
Mario Padilla		FWD

Coach: Francisco Ramírez



Copa MX Clausura 2013

Group Stage | Playoff Stage


NB: the Cup Tournament is played by 11 teams from the Liga MX (first level) and 13 teams 
    from the Ascenso MX (second level);
    Monterrey, Tigres, Santos and Guadalajara from Liga MX excluded because of participating
    in the CONCACAF Champions League 2012-13;
    Toluca, Tijuana and León also excluded because of participating in Copa Libertadores 2013
    Pumas Morelos and Leones Negros (Ascenso MX) (last in the 2012 Apertura tournament) excluded too.

Group Stage


The Group Stage was played in 3 home/away series, with the winners of each series earning 
an additional bonus point; if the series was tied after 2 matches, the team with more away goals
earn the extra point; if still tied no bonus point was awarded.

Tables:

Group 1

 1.América                              6   5  0  1  17- 7   18 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Necaxa                               6   4  0  2  10- 9   14
 3.Neza FC                              6   2  1  3   8-10    8
 4.Altamira                             6   0  1  5   4-13    1


Group 2

 1.Estudiantes UAG                      6   3  2  1  10- 6   13 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Querétaro                            6   2  4  0   6- 4   12
 3.Veracruz                             6   1  2  3   5- 8    6
 4.Morelia                              6   0  4  2   5- 8    5


Group 3

 1.Cruz Azul                            6   4  1  1   8- 5   15 (qualified)
 2.Atlas                                6   3  2  1  10- 5   14 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Irapuato                             6   1  3  2   8- 7    7
 4.Lobos BUAP                           6   0  2  4   1-10    2


Group 4

 1.Puebla                               6   3  2  1  12- 6   13 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Pumas UNAM                           6   2  3  1  12- 5   12
 3.Mérida                               6   2  2  2   8-13    9
 4.Celaya                               6   0  3  3   9-17    3


Group 5

 1.Jaguares                             6   3  3  0   6- 3   15 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.San Luis                             6   3  1  2   9- 9   11
 3.Cruz Azul Hidalgo                    6   1  2  3   8- 7    6
 4.La Piedad                            6   1  2  3   4- 8    6


Group 6

 1.Pachuca                              6   4  0  2  15-10   15 (qualified)
 2.Atlante                              6   4  1  1  11- 6   15 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Dorados                              6   1  2  3  10-13    5
 4.Correcaminos UAT                     6   1  1  4   6-13    5


Group Phase
Series 1

First Legs
[Jan 15]
Necaxa            3-0 Neza FC
  [Luis Omar Hernández 9, Ezequiel Orozco 61, Maximiliano Pérez 78]
Jaguares          3-2 Cruz Azul Hidalgo
  [Diego Castellanos 74, Luis Loroña 75, Mariano Trujillo 82pen; Rubén Wbias 25, 
   Martín Galván 88]
Cruz Azul         1-0 Lobos BUAP
  [Mariano Pavone 9]
Atlante           2-2 Dorados
  [Jerónimo Amione 16, Francisco Fonseca 64; Gustavo Adrián Ramírez 42, Elio Castro 69]
[Jan 16]
La Piedad         1-4 San Luis
  [Oscar Emilio Rojas 71pen; Juan Ezequiel Cuevas 25, Álvaro Ortiz 28, Yasser Corona 67, 
   Marco Iván Pérez 73]
Estudiantes UAG   1-2 Querétaro
  [Luis Humberto Nieves 32; Pablo Daniel Gabas 12, Jorge Echavarría 62]
América           2-0 Altamira
  [Oswaldo David Martínez 54, Santiago Morandi 58og]
Morelia           1-1 Veracruz
  [Héctor Raúl Mancilla 49; Cristian Ocaña 84]
Irapuato          0-2 Atlas
  [Luis Fernando Télles 50, Jahir Barraza 87]
Mérida            1-0 Pumas
  [Addiel Reyes 10]
Correcaminos UAT  1-2 Pachuca
  [Ricardo Jiménez 90+4; Fernando Navarro 28, Enrique Esqueda 89]
[Jan 17]
Puebla            4-0 Celaya
  [Félix Borja 23, Segundo Castillo 35, Luis Miguel Noriega 43, Gustavo Matías Alustiza 74]

Second Legs
[Jan 22]
Neza FC           0-1 Necaxa            [agg 0-4; Necaxa won a extra point]
  [Jesús Antonio Isijara 81]
Querétaro         1-1 Estudiantes UAG   [agg 3-2; Querétaro won a extra point]
  [Alfonso Rippa 67; Eduardo Lillingston 21pen]
Veracruz          2-1 Morelia           [agg 3-2; Veracruz won a extra point]
  [Cristian Ocaña 11, Jonathan Lozano 68og; Reiji Sato 43]
Altamira          1-3 América           [agg 1-5; América won a extra point]
  [Marvin Piñon 30; Narciso Mina 11, 14, Martín Eduardo Zúñiga 78]
[Jan 23]
Cruz Azul Hidalgo 0-0 Jaguares          [agg 2-3; Jaguares won a extra point]
Atlas             2-2 Irapuato          [agg 4-2; Atlas won a extra point]
  [Luis Alonso Sandoval 29, 32; Orlindo Ayoví 6pen, Guillermo Martín Torres 57og]
San Luis          2-1 La Piedad         [agg 6-2; San Luis won a extra point]
  [Mauro Matos 72, Juan Ezequiel Cuevas 83pen; Jorge Aparicio 32]
Pachuca           3-1 Correcaminos UAT  [agg 5-2; Pachuca won a extra point]
  [Daniel Ludueña 21, Miguel Ángel Herrera 57, Raúl Meráz 72; Eduardo Gallegos 28]
Dorados           0-1 Atlante           [agg 2-3; Atlante won a extra point]
  [Claudio González 86]
Pumas             5-0 Mérida            [agg 5-1; Pumas won a extra point]
  [Luis Javier García 12, Carlos Orrantia 21, Efraín Velarde 35, Robin Ramírez 56, Eduardo Herrera 82]
Lobos BUAP        0-2 Cruz Azul         [agg 0-3; Cruz Azul won a extra point]
  [Javier Ignacio Aquino 45, Pierre Ibarra 84og]
Celaya            1-4 Puebla            [agg 1-8; Puebla won a extra point]
  [Jorge Valente Ocampo 15; Gustavo Matías Alustiza 1, 85, 87, Alberto Medina 6] 
 

Series 2

First Legs
[Feb 12]
La Piedad         0-1 Jaguares
  [Jorge Zárate 85]
San Luis          2-1 Cruz Azul Hidalgo
  [Juan Ezequiel Cuevas 68, Yasser Corona 90+6; Héctor Acevedo 44]
Lobos BUAP        0-2 Atlas
  [Gregorio Torres 89, Edson Rivera 90+1]
Pumas             1-1 Celaya
  [Alfonso Nieto 67; Jorge Valente Ocampo 84]
[Feb 13]
Altamira          1-1 Neza FC
  [Agustín Enrique Herrera 69; Luis Gerardo Arroyo 78]
Querétaro         1-1 Veracruz
  [Héctor Miguel Gómez 70; Omar Marrufo 50]
Cruz Azul         0-0 Irapuato
Puebla            3-1 Mérida
  [Gustavo Matías Alustiza 7, 41, 67; Roberto Ruiz Esparza 83] 
Pachuca           4-0 Dorados
  [Emilio García 50, Fernando Cavenaghi 87, Víctor Omar Mañón 90, Raúl Meráz 90+2]
Necaxa            1-4 América
  [Michel García 55; Miguel Layún 30, Antonio López 35, Rubens Sambueza 64, Narciso Mina 74]
Correcaminos UAT  0-1 Atlante
  [Alberto Jorge García 46]
[Feb 14]
Estudiantes UAG   1-1 Morelia
  [Juan Pablo Alfaro 31; Christian Valdez 49]

Second Legs
[Feb 19]
Neza FC           3-0 Altamira          [agg 4-1; Neza FC won a extra point] 
  [Eduardo Mendoza 2, José Rodolfo Reyes 33, Alberto Lucio 72]
Morelia           1-3 Estudiantes UAG   [agg 2-4; Estudiantes UAG won a extra point]
  [José Hibert Ruiz 69; Christian Mejía 24, Rodrigo Godínez 29og, Rodrigo Ruiz 59]
Atlante           4-0 Correcaminos UAT  [agg 5-0; Atlante won a extra point]
  [Alberto Jorge García 36, 55, Jerónimo Amione 64, 65]
América           3-1 Necaxa            [agg 7-2; América won a extra point]
  [Ventura Alvarado 63, Antonio López 66, Gil Cordero 90+1; Ezequiel Orozco 36]
Atlas             0-0 Lobos BUAP        [agg 2-0; Atlas won a extra point]
Dorados           5-2 Pachuca           [agg 5-6; Pachuca won a extra point]
  [Héctor Velásquez 12, Hervey Meza 18og, Javier Güemez 55, Gustavo Adrián Ramírez 58, 
   Cuauhtemoc Blanco 78; Rodolfo Pizarro 22, Steven Almeida 41]
[Feb 20]
Cruz Azul Hidalgo 4-0 San Luis          [agg 5-2; Cruz Azul Hidalgo won a extra point]
  [Tomás Quiñones 20, Pablo Hutt 53, 63, 79]
Mérida            0-0 Puebla            [agg 1-3; Puebla won a extra point]
Veracruz          0-1 Querétaro         [agg 1-2; Querétaro won a extra point]
  [Diego Cervantes 90+1]
Irapuato          1-2 Cruz Azul         [agg 1-2; Cruz Azul won a extra point]
  [Jorge Damián Zamogilny 29; Josué Perea 8og, Allam Bello 60]
Celaya            2-2 Pumas             [agg 3-3; Pumas won a extra point on away goals]
  [Abraham Riestra 40, Julio César Pardini 71; Alfonso Nieto 12, Jaime Lozano 34pen]
[Feb 21]
Jaguares          0-0 La Piedad         [agg 1-0; Jaguares won a extra point]  


Series 3

First Legs
[Feb 26]
Necaxa            3-2 Altamira
  [Ezequiel Orozco 8pen, Lugiani Gallardo 48, Danny Manuel Santoya 67pen; Marvin Piñon 40pen, 
   Rolando González 47]
Pachuca           4-2 Atlante
  [Daniel Ludueña 3, 51pen, Fernando Cavenaghi 23, 61; Alberto Jorge García 11, Jerónimo Amione 88]
Estudiantes UAG   2-1 Veracruz
  [Diego Martiñones 83, Daniel Cisneros 89; Daniel Quintero 55og]
Correcaminos UAT  2-1 Dorados
  [Eder Pacheco 37, 52; Mario Padilla 14]
Querétaro         1-1 Morelia
  [Mitchel Oviedo 61; Francisco Javier Torres 71]
San Luis          1-1 Jaguares
  [Edson Silva 54; Carlos Alberto Trejo 81og]
[Feb 27]
Neza FC           3-5 América
  [Emanuel Loeschbor 61, Luis Gerardo Arroyo 66, 90+1; Narciso Mina 20, 41, 85, 
   Antonio López 39, Jorge Urias 49]
La Piedad         1-0 Cruz Azul Hidalgo
  [Fernando González 64]
Mérida            3-2 Celaya
  [Marco Antonio Gómez 14, Roberto Ruiz Esparza 52, Dante Garay 67; Guillermo Clemens 47, 
   Marco Antonio Reyna 90+3pen]
Irapuato          4-0 Lobos BUAP
  [Oscar Ariel González 9, 51, Jorge Damián Zamogilny 61, Gustavo Guillén 64]
Cruz Azul         2-1 Atlas
  [Teófilo Gutiérrez 45pen, 56; Jahir Barraza 8]
Pumas             1-1 Puebla
  [Martín Bravo 32; Isaac Romo 52]

Second Legs
[Mar 5]
Altamira          0-1 Necaxa            [agg 2-4; Necaxa won a extra point]
  [Ezequiel Orozco 72]
Veracruz          0-2 Estudiantes UAG   [agg 1-4; Estudiantes UAG won a extra point]
  [Diego Martiñones 74, Christian Mejía 78]
América           0-1 Neza FC           [agg 5-4; América won a extra point]
  [Ángel Sepúlveda 40]
Morelia           0-0 Querétaro         [agg 1-1; Morelia won a extra point on away goal]
Dorados           2-2 Correcaminos UAT  [agg 3-4; Correcaminos UAT won a extra point]
  [Adolfo Domínguez 26, Natividad Carrasco 66; Alejandro Molina 78, Ricardo Jiménez 89]
[Mar 6]
Atlante           1-0 Pachuca           [agg 3-4; Pachuca won a extra point]
  [Francisco Fonseca 10]
Celaya            3-3 Mérida            [agg 5-6; Mérida won a extra point]
  [Iván Estrella 3, 11, José Leonardo Cuevas 90+1; Bardo Isaac Fierros 45, Rodrigo Noya 50, 
   Tomás Charles 76]
Lobos BUAP        1-1 Irapuato          [agg 1-5; Irapuato won a extra point]
  [Carlos Eduardo de Souza 63; Íñigo Rey 38]
Atlas             3-1 Cruz Azul         [agg 4-3; Atlas won a extra point]
  [Carlos Alberto Gutiérrez 20, Vicente Matías Vuoso 33, Jahir Barraza 53; Javier Orozco 7]
Puebla            0-3 Pumas             [agg 1-4; Pumas won a extra point]
  [Luis Javier García 55, 63, Alan Mendoza 66]
Jaguares          1-0 San Luis          [agg 2-1; Jaguares won a extra point]
  [Jhon Andrés Córdoba 67]
[Mar 7]
Cruz Azul Hidalgo 1-1 La Piedad         [agg 1-2; La Piedad won a extra point]
  [Jorge Armando Mora 40; Emmanuel Sánchez 65]


Tables:

Group 1

 1.América                              6   5  0  1  17- 7   18 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Necaxa                               6   4  0  2  10- 9   14
 3.Neza FC                              6   2  1  3   8-10    8
 4.Altamira                             6   0  1  5   4-13    1


Group 2

 1.Estudiantes UAG                      6   3  2  1  10- 6   13 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Querétaro                            6   2  4  0   6- 4   12
 3.Veracruz                             6   1  2  3   5- 8    6
 4.Morelia                              6   0  4  2   5- 8    5


Group 3

 1.Cruz Azul                            6   4  1  1   8- 5   15 (qualified)
 2.Atlas                                6   3  2  1  10- 5   14 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Irapuato                             6   1  3  2   8- 7    7
 4.Lobos BUAP                           6   0  2  4   1-10    2


Group 4

 1.Puebla                               6   3  2  1  12- 6   13 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Pumas UNAM                           6   2  3  1  12- 5   12
 3.Mérida                               6   2  2  2   8-13    9
 4.Celaya                               6   0  3  3   9-17    3


Group 5

 1.Jaguares                             6   3  3  0   6- 3   15 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.San Luis                             6   3  1  2   9- 9   11
 3.Cruz Azul Hidalgo                    6   1  2  3   8- 7    6
 4.La Piedad                            6   1  2  3   4- 8    6


Group 6

 1.Pachuca                              6   4  0  2  15-10   15 (qualified)
 2.Atlante                              6   4  1  1  11- 6   15 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Dorados                              6   1  2  3  10-13    5
 4.Correcaminos UAT                     6   1  1  4   6-13    5


Playoff Stage


Quarterfinals

One single leg played
[Mar 12]
Cruz Azul         1-0 Jaguares
  [Teófilo Gutiérrez 72]
Estudiantes UAG   1-1 América   [4-5pen]
  [Eduardo Lillingston 86; Narciso Mina 54]
[Mar 13]
Pachuca           1-1 Puebla    [3-5pen]
  [Abraham Darío Carreño 79; DaMarcus Beasley 54]
Atlante           0-0 Atlas     [3-2pen]

Semifinals

One single leg played
[Apr 3]
Atlante           1-1 Puebla    [5-4pen]
  [Esteban Paredes 78pen; Isaac Romo 71]
América           1-1 Cruz Azul [4-5pen]
  [Narciso Mina 62; Christian Giménez 27]

Final
One single leg played [Apr 10]
Estadio Andrés Quintana Roo
Atlante           0-0 Cruz Azul [2-4pen]

Cruz Azul Cup Champions


Topscorers:
Player			Team		Goals
Narciso Mina		América		8
Gustavo M. Alustiza	Puebla		7
Jerónimo Amione		Atlante		4
Alberto Jorge García	Atlante		4
Ezequiel Orozco		Necaxa		4
Antonio López		América		3
Jahir Barraza		Atlas		3
Teófilo Gutiérrez	Cruz Azul	3
Pablo Hutt		Cruz Azul Hgo.	3
Luis Gerardo Arroyo	Neza FC		3
Daniel Ludueña		Pachuca		3
Fernando Cavenaghi	Pachuca		3
Juan Ezequiel Cuevas	San Luis	3
Luis Javier García	Pumas		3


Cruz Azul roster team

José de Jesús Corona	GK
Yosgart Gutiérrez	GK
Luis Amaranto Perea	DEF [Colombia]
Néstor Araujo		DEF
Gerardo Flores		DEF
Alejandro Castro	DEF
Julio César Domínguez	DEF
Jair Pereira		DEF
Rogelio Chávez		DEF
Alan Vidal		DEF
Gerardo Torrado		MDF
Israel Castro		MDF
Javier Aquino		MDF
Héctor Gutiérrez	MDF
Diego Franco		MDF
Raúl Vidal		MDF
Christian Giménez	MDF [Argentina]
Alam Bello		MDF
Nicolás Bertolo		MDF [Argentina]
Manuel Alejandro Vela	FWD
Javier Orozco		FWD
Pablo Barrera		FWD
Jesús Lara		FWD
Francisco Flores	FWD
Carlos Naranjo		FWD
Jesús Lara		FWD
Moisés Hipolito		FWD
Diego Martínez		FWD
Mariano Pavone		FWD [Argentina]
Teófilo Gutiérrez	FWD [Colombia]

Coach: Guillermo Vázquez Herrera




Ascenso MX

NB: for this season the  Liga de Ascenso changed name to Ascenso MX

Apertura 2012 | Clausura 2013 | Promotion Playoff

Apertura 2012

Changes before season:

- Titanes de Tulancingo 2011-12 Second Division champions (third level) excluded for not complying 
  with league conditions
 
Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage
 
Participants:

Necaxa (Aguascalientes)  
Lobos BUAP (Puebla)
Veracruz
Irapuato
Estudiantes UAG
Altamira FC
Dorados de Sinaloa (Culiacán)
Cruz Azul Hidalgo (Cd. Cooperativa)
Pumas Morelos (Cuernavaca)
Leones Negros U de G (Guadalajara) [1]
La Piedad
Correcaminos UAT (Ciudad Victoria)
Mérida FC
Neza FC (Nezahualcoyotl)
Celaya FC
 
[1] Official name Universidad de Guadalajara
[2] A new club, official name Tiburones Rojos de Veracruz.
[3] Official name Estudiantes de Altamira.
 
NB: All clubs are "certified clubs";
    winners qualify to semifinals;
    clubs finishing 2nd to 7th qualify to quarterfinals.
 
Table:

 1.Necaxa                              14   9  4  1  30-18   31 (semifinals) 
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Neza FC                             14   6  6  2  19-14   24 (quarterfinals)
 3.Estudiantes UAG                     14   6  5  3  16-12   23 (quarterfinals) 
 4.Lobos BUAP                          14   7  2  5  20-17   23 (quarterfinals)  
 5.Mérida FC                           14   6  5  3  14-12   23 (quarterfinals)
 6.La Piedad                           14   6  4  4  21-16   22 (quarterfinals) 
 7.Dorados                             14   6  4  4  23-22   22 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Correcaminos UAT                    14   5  3  6  19-16   18  
 9.Cruz Azul Hidalgo                   14   4  5  5  14-17   17
10.Celaya FC                           14   4  4  6  18-19   16  
11.Irapuato                            14   3  7  4  16-19   16  
12.Veracruz                            14   3  5  6  14-16   14
13.Altamira FC                         14   4  2  8  14-20   14 
14.Leones Negros                       14   3  3  8  14-23   12
15.Pumas Morelos                       14   1  5  8   8-19    8  


NB: All clubs are "certified clubs";
    winners qualify to semifinals;
    clubs finishing 2nd to 7th qualify to quarterfinals.

Round 1
[Jul 20]
Estudiantes UAG   0-0 Irapuato
Necaxa            3-1 Lobos BUAP
Correcaminos UAT  3-0 Cruz Azul Hidalgo
[Jul 21]
Pumas Morelos     0-1 Leones Negros
Dorados           2-1 Veracruz
Celaya            3-0 La Piedad
[Jul 22]
Neza              1-1 Altamira
Mérida            bye

Round 2
[Jul 27]
Lobos BUAP        1-0 Correcaminos UAT
Leones Negros     0-1 Mérida
[Jul 28]
Altamira          2-0 Necaxa
Veracruz          0-0 Celaya
Irapuato          2-2 Pumas Morelos
[Jul 29]
Cruz Azul Hidalgo 1-2 Dorados
La Piedad         1-1 Estudiantes UAG
Neza              bye

Round 3
[Aug 3]
Estudiantes UAG   2-0 Pumas Morelos
Correcaminos UAT  3-1 Altamira
[Aug 4]
Mérida            1-1 Irapuato
Dorados           2-2 Lobos BUAP
[Aug 5]
Neza              4-2 Leones Negros
Celaya            2-2 Cruz Azul Hidalgo
La Piedad         2-0 Veracruz
Necaxa            bye

Round 4
[Aug 10]
Lobos BUAP        3-0 Celaya
Leones Negros     1-1 Necaxa
[Aug 11]
Pumas Morelos     0-0 Mérida
Altamira          0-1 Dorados
Veracruz          2-1 Estudiantes UAG
Irapuato          1-1 Neza
[Aug 12]
Cruz Azul Hidalgo 1-3 La Piedad
Correcaminos UAT  bye

Round 5
[Aug 17]
Estudiantes UAG   2-0 Mérida
Necaxa            6-4 Irapuato
Correcaminos UAT  3-1 Leones Negros
[Aug 18]
Veracruz          1-1 Cruz Azul Hidalgo
Celaya            0-1 Altamira
[Aug 19]
Neza              1-0 Pumas Morelos
La Piedad         1-0 Lobos BUAP
Dorados           bye

Round 6
[Aug 24]
Lobos BUAP        2-1 Veracruz
Altamira          2-3 La Piedad
Leones Negros     0-2 Dorados
[Aug 25]
Pumas Morelos     1-1 Necaxa
Mérida            1-0 Neza
Irapuato          1-0 Correcaminos UAT
[Aug 26]
Cruz Azul Hidalgo 0-0 Estudiantes UAG
Celaya            bye

Round 7
[Aug 31]
Estudiantes UAG   0-0 Neza
Necaxa            3-1 Mérida
Correcaminos UAT  4-0 Pumas Morelos
[Sep 1]
Veracruz          2-2 Altamira
Dorados           1-1 Irapuato
Celaya            1-1 Leones Negros
[Sep 2]
Cruz Azul Hidalgo 1-3 Lobos BUAP
La Piedad         bye

Round 8
[Sep 14]
Pumas Morelos     1-1 Dorados
Lobos BUAP        1-3 Estudiantes UAG
Altamira          0-1 Cruz Azul Hidalgo
Leones Negros     2-1 La Piedad
[Sep 15]
Mérida            3-1 Correcaminos UAT
Irapuato          0-1 Celaya
[Sep 16]
Neza              3-3 Necaxa
Veracruz          bye

Round 9
[Sep 21]
Lobos BUAP        2-0 Altamira
Estudiantes UAG   1-2 Necaxa
Correcaminos UAT  0-1 Neza
[Sep 22]
Veracruz          2-3 Leones Negros
Dorados           3-0 Mérida
Celaya            2-1 Pumas Morelos
[Sep 23]
La Piedad         0-1 Irapuato
Cruz Azul Hidalgo bye

Round 10
[Sep 28]
Altamira          1-2 Estudiantes UAG
Leones Negros     0-1 Cruz Azul Hidalgo
[Sep 29]
Pumas Morelos     0-0 La Piedad
Mérida            3-1 Celaya
Irapuato          1-1 Veracruz
Necaxa            2-1 Correcaminos UAT
[Sep 30]
Neza              3-2 Dorados
Lobos BUAP        bye 

Round 11
[Oct 5]
Lobos BUAP        2-1 Leones Negros
Estudiantes UAG   0-0 Correcaminos UAT
[Oct 6]
Veracruz          1-0 Pumas Morelos
Dorados           1-1 Necaxa
Celaya            1-2 Neza
[Oct 7]
Cruz Azul Hidalgo 3-0 Irapuato
La Piedad         1-1 Mérida
Altamira          bye

Round 12
[Oct 12]
Necaxa            1-0 Celaya
Correcaminos UAT  2-1 Dorados
Leones Negros     0-2 Altamira
[Oct 13]
Pumas Morelos     1-2 Cruz Azul Hidalgo
Mérida            1-0 Veracruz
Irapuato          2-0 Lobos BUAP
[Oct 14]
Neza              0-2 La Piedad
Estudiantes UAG   bye

Round 13
[Oct 19]
Lobos BUAP        2-0 Pumas Morelos
Altamira          2-1 Irapuato
Estudiantes UAG   2-1 Dorados
[Oct 20]
La Piedad         1-4 Necaxa
Veracruz          0-0 Neza
Celaya            1-1 Correcaminos UAT
[Oct 21]
Cruz Azul Hidalgo 0-0 Mérida
Leones Negros     bye

Round 14
[Oct 26]
Estudiantes UAG   2-1 Leones Negros
[Oct 27]
Pumas Morelos     2-0 Altamira
Mérida            0-0 Lobos BUAP
Dorados           4-3 Celaya
Necaxa            1-0 Veracruz
Correcaminos UAT  1-1 La Piedad
[Oct 28]
Neza              0-0 Cruz Azul Hidalgo
Irapuato          bye

Round 15
[Nov 2]
Leones Negros     1-1 Irapuato
Lobos BUAP        1-3 Neza
Altamira          0-2 Mérida
[Nov 3]
Veracruz          3-0 Correcaminos UAT
Celaya            3-0 Estudiantes UAG
[Nov 4]
Cruz Azul Hidalgo 1-2 Necaxa
La Piedad         5-0 Dorados
Pumas Morelos     bye


Table:

 1.Necaxa                              14   9  4  1  30-18   31 (semifinals) 
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Neza FC                             14   6  6  2  19-14   24 (quarterfinals)
 3.Estudiantes UAG                     14   6  5  3  16-12   23 (quarterfinals) 
 4.Lobos BUAP                          14   7  2  5  20-17   23 (quarterfinals)  
 5.Mérida FC                           14   6  5  3  14-12   23 (quarterfinals)
 6.La Piedad                           14   6  4  4  21-16   22 (quarterfinals) 
 7.Dorados                             14   6  4  4  23-22   22 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Correcaminos UAT                    14   5  3  6  19-16   18  
 9.Cruz Azul Hidalgo                   14   4  5  5  14-17   17
10.Celaya FC                           14   4  4  6  18-19   16  
11.Irapuato                            14   3  7  4  16-19   16  
12.Veracruz                            14   3  5  6  14-16   14
13.Altamira FC                         14   4  2  8  14-20   14 
14.Leones Negros                       14   3  3  8  14-23   12
15.Pumas Morelos                       14   1  5  8   8-19    8  


Playoff Stage

NB: Necaxa bye to semifinals

Quarterfinals 

First Legs
[Nov 10]
La Piedad         2-1 Estudiantes UAG 
Mérida            3-0 Lobos BUAP
[Nov 11]
Dorados           1-0 Neza

Second Legs
[Nov 17]
Estudiantes       1-3 La Piedad
Lobos BUAP        4-0 Mérida
[Nov 18]
Neza              1-2 Dorados

Semifinals

First Legs
[Nov 21]
Dorados           1-1 Necaxa
[Nov 22]
La Piedad         1-2 Lobos BUAP

Second Legs
[Nov 24]
Necaxa            2-2 Dorados
[Nov 25]
Lobos BUAP        0-2 La Piedad

NB: Dorados on away goals

Final

First Leg [Nov 28]
Dorados           1-0 La Piedad

Second Leg [Dec 1]
La Piedad         3-1 Dorados   [aet]


Clausura 2013

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage


Participants:

Necaxa (Aguascalientes)  
Lobos BUAP (Puebla)
Veracruz
Irapuato
Estudiantes UAG
Altamira FC
Dorados de Sinaloa (Culiacán)
Cruz Azul Hidalgo (Cd. Cooperativa)
Pumas Morelos (Cuernavaca)
Leones Negros U de G (Guadalajara) [1]
La Piedad
Correcaminos UAT (Ciudad Victoria)
Mérida FC
Neza FC (Nezahualcoyotl)
Celaya FC
 
[1] Official name Universidad de Guadalajara
[2] A new club, official name Tiburones Rojos de Veracruz.
[3] Official name Estudiantes de Altamira.
 
NB: All clubs are "certified clubs";
    winners qualify to semifinals;
    clubs finishing 2nd to 7th qualify to quarterfinals.
 
Table:

 1.Leones Negros                       14   9  3  2  15- 7   30 (semifinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Correcaminos UAT                    14   8  2  4  17-10   26 (quarterfinals)  
 3.Lobos BUAP                          14   8  1  5  16-10   25 (quarterfinals)  
 4.Veracruz                            14   7  4  3  23-18   25 (quarterfinals)
 5.Necaxa                              14   5  6  3  23-15   21 (quarterfinals)
 6.Neza FC                             14   6  2  6  19-14   20 (quarterfinals)
 7.Celaya FC                           14   4  8  2  17-16   20 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Estudiantes UAG                     14   5  4  5  11-10   19  
 9.Dorados                             14   5  4  5  11-14   19 
10.Altamira FC                         14   4  6  4  18-18   18 
11.Pumas Morelos                       14   4  5  5  13-15   17  
12.Mérida FC                           14   2  7  5  13-18   13 
13.La Piedad                           14   3  3  8  13-17   12  
14.Cruz Azul Hidalgo                   14   3  3  8  13-26   12
15.Irapuato                            14   1  4  9   7-21    7  


NB: All clubs are "certified clubs";
    winners qualify to semifinals;
    clubs finishing 2nd to 7th qualify to quarterfinals.

Round 1
[Jan 4]
Lobos BUAP        1-0 Necaxa
Irapuato          1-0 Estudiantes UAG
[Jan 5]
Altamira          1-3 Neza
Veracruz          2-0 Dorados
[Jan 6]
Cruz Azul Hidalgo 0-1 Correcaminos UAT
Leones Negros     3-0 Pumas Morelos
La Piedad         3-1 Celaya
Mérida            bye

Round 2
[Jan 11]
Necaxa            3-3 Altamira
Estudiantes UAG   2-1 La Piedad
Correcaminos UAT  1-0 Lobos BUAP
[Jan 12]
Pumas Morelos     3-0 Irapuato
Celaya            2-2 Veracruz
Mérida            0-1 Leones Negros
Dorados           1-0 Cruz Azul Hidalgo
Neza              bye	 

Round 3
[Jan 18]
Lobos BUAP        3-0 Dorados
Leones Negros     1-0 Neza
[Jan 19]
Pumas Morelos     1-1 Estudiantes UAG
Altamira          0-1 Correcaminos UAT
Veracruz          1-0 La Piedad
Irapuato          0-1 Mérida
[Jan 20]
Cruz Azul Hidalgo 3-4 Celaya
Necaxa            bye

Round 4
[Jan 25]
Necaxa            1-2 Leones Negros
Estudiantes UAG   0-1 Veracruz
[Jan 26]
Celaya            1-0 Lobos BUAP
Dorados           2-3 Altamira
Mérida            1-1 Pumas Morelos
[Jan 27]
Neza              1-0 Irapuato
La Piedad         0-1 Cruz Azul Hidalgo
Correcaminos UAT  bye

Round 5
[Feb 1]
Lobos BUAP        2-1 La Piedad
Irapuato          1-1 Necaxa
Leones Negros     1-0 Correcaminos UAT
[Feb 2]
Pumas Morelos     3-1 Neza
Altamira          1-1 Celaya
Mérida            1-1 Estudiantes UAG
[Feb 3]
Cruz Azul Hidalgo 0-0 Veracruz
Dorados           bye

Round 6
[Feb 8]
Dorados           0-0 Leones Negros
Necaxa            1-0 Pumas Morelos
Estudiantes UAG   1-0 Cruz Azul Hidalgo
Correcaminos UAT  3-1 Irapuato
[Feb 9]
Veracruz          2-2 Lobos BUAP
[Feb 10]
Neza              1-1 Mérida
La Piedad         0-0 Altamira
Celaya            bye

Round 7
[Feb 15]
Lobos BUAP        1-0 Cruz Azul Hidalgo
Leones Negros     1-0 Celaya
[Feb 16]
Pumas Morelos     0-3 Correcaminos UAT
Altamira          3-0 Veracruz
Mérida            1-0 Necaxa
Irapuato          0-0 Dorados
[Feb 17]
Neza              1-0 Estudiantes UAG
La Piedad         bye

Round 8
[Feb 22]
Estudiantes UAG   1-0 Lobos BUAP
Necaxa            2-0 Neza
[Feb 23]
Dorados           0-1 Pumas Morelos
Celaya            0-0 Irapuato
Correcaminos UAT  1-1 Mérida
[Feb 24]
Cruz Azul Hidalgo 2-2 Altamira
La Piedad         1-2 Leones Negros
Veracruz          bye

Round 9
[Mar 1]
Necaxa            0-0 Estudiantes UAG
Leones Negros     0-2 Veracruz
[Mar 2]
Pumas Morelos     0-0 Celaya
Altamira          0-2 Lobos BUAP
Irapuato          3-3 La Piedad
Mérida            1-1 Dorados
[Mar 3]
Neza              0-1 Correcaminos UAT
Cruz Azul Hidalgo bye

Round 10
[Mar 8]
Estudiantes UAG   2-0 Altamira
Correcaminos UAT  3-3 Necaxa
[Mar 9]
Veracruz          3-0 Irapuato
Dorados           1-0 Neza
Celaya            1-1 Mérida
[Mar 10]
Cruz Azul Hidalgo 0-1 Leones Negros
La Piedad         0-0 Pumas Morelos
Lobos BUAP        bye

Round 11
[Mar 15]
Necaxa            1-0 Dorados
Correcaminos UAt  0-1 Estudiantes UAG
Leones Negros     1-2 Lobos BUAP
[Mar 16]
Pumas Morelos     1-3 Veracruz
Irapuato          1-2 Cruz Azul Hidalgo
Mérida            0-1 La Piedad
[Mar 17]
Neza              1-1 Celaya
Altamira          bye

Round 12
[Mar 29]
Lobos BUAP        1-0 Irapuato
[Mar 30]
La Piedad         1-0 Neza
Veracruz          5-3 Mérida
Altamira          1-1 Leones Negros
Dorados           1-0 Correcaminos UAT
Celaya            1-1 Necaxa
[Mar 31]
Cruz Azul Hidalgo 1-1 Pumas Morelos
Estudiantes UAG   bye

Round 13
[Apr 5]
Necaxa            2-1 La Piedad
Correcaminos UAT  0-1 Celaya
[Apr 6]
Pumas Morelos     2-0 Lobos BUAP
Irapuato          0-2 Altamira
Dorados           2-1 Estudiantes UAG
Mérida            1-2 Cruz Azul Hidalgo
[Apr 7]
Neza              5-1 Veracruz
Leones Negros     bye

Round 14
[Apr 12]
Lobos BUAP        2-0 Mérida
Leones Negros     0-0 Estudiantes UAG
[Apr 13]
Altamira          1-0 Pumas Morelos
Veracruz          1-1 Necaxa
Celaya            2-2 Dorados
[Apr 14]
Cruz Azul Hidalgo 1-5 Neza
La Piedad         1-2 Correcaminos UAT
Irapuato          bye

Round 15
[Apr 19]
Necaxa            7-1 Cruz Azul Hidalgo
Estudiantes UAg   1-2 Celaya
Correcaminos UAT  1-0 Veracruz
[Apr 20]
Irapuato          0-1 Leones Negros
Dorados           1-0 La Piedad
Mérida            1-1 Altamira
[Apr 21]
Neza              1-0 Lobos BUAP
Pumas Morelos     bye


Table:

 1.Leones Negros                       14   9  3  2  15- 7   30 (semifinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Correcaminos UAT                    14   8  2  4  17-10   26 (quarterfinals)  
 3.Lobos BUAP                          14   8  1  5  16-10   25 (quarterfinals)  
 4.Veracruz                            14   7  4  3  23-18   25 (quarterfinals)
 5.Necaxa                              14   5  6  3  23-15   21 (quarterfinals)
 6.Neza FC                             14   6  2  6  19-14   20 (quarterfinals)
 7.Celaya FC                           14   4  8  2  17-16   20 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Estudiantes UAG                     14   5  4  5  11-10   19  
 9.Dorados                             14   5  4  5  11-14   19 
10.Altamira FC                         14   4  6  4  18-18   18 
11.Pumas Morelos                       14   4  5  5  13-15   17  
12.Mérida FC                           14   2  7  5  13-18   13 
13.La Piedad                           14   3  3  8  13-17   12  
14.Cruz Azul Hidalgo                   14   3  3  8  13-26   12
15.Irapuato                            14   1  4  9   7-21    7  


Relegation Table

Team			Average
Necaxa			1.7679
Estudiantes		1.5000
Neza			1.4659
Lobos BUAP		1.4545
Correcaminos UAT	1.4318
Irapuato 		1.3182
Dorados			1.3068
Veracruz		1.3036
La Piedad		1.2955
Celaya			1.2500
Altamira		1.2273
Leones Negros		1.2045
Mérida			1.1818
Cruz Azul Hidalgo	1.1023
------------------------------
Pumas Morelos		1.0909 (relegated]



Playoff Stage


NB: Leones Negros bye to semifinals

Quarterfinals 

First Legs
[Apr 24]
Neza              2-1 Lobos BUAP
Celaya            1-1 Correcaminos UAT
Necaxa            3-2 Veracruz

Second Legs
[Apr 27]
Veracruz          1-3 Necaxa
Lobos BUAP        0-1 Neza
Correcaminos UAT  3-0 Celaya


Semifinals
First Legs
[May 1]
Necaxa            3-1 Correcaminos UAT
[May 2]
Neza              2-1 Leones Negros

Second Legs
[May 4]
Correcaminos UAT  3-3 Necaxa
[May 5]
Leones Negros     0-2 Neza


Final

First Leg [May 8]
Neza              3-0 Necaxa

Second Leg [May 11]
Necaxa            0-1 Neza

Neza FC Clausura champions



Promotion Playoff


Championship Final

First Leg [May 15]
La Piedad         0-1 Neza

Second Leg [May 18]
Neza              0-1 La Piedad  [aet; 3-5pen]

La Piedad promoted


2011/12.

2013/14.

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx)
Last updated: 25 Jul 2013

(C) Copyright Erik Francisco Lugo and RSSSF 2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.