Mexico 2017/18


Liga MX
Copa MX Apertura 2016
Copa MX Clausura 2017
Campeón de Campeones
Supercopa MX
Ascenso MX

Liga MX


Apertura 2017 | Clausura 2018

Apertura 2017

Regular Stage | Playoffs

Regular Stage

Final Table:

 1.Monterrey                           17  11  4  2  29-12  37  Qualified
 2.Tigres                              17   9  5  3  28-16  32  Qualified
 3.América                             17   9  3  5  23-18  30  Qualified
 4.Morelia                             17   8  5  4  25-17  29  Qualified
 5.Toluca                              17   8  5  4  24-21  29  Qualified
 6.Cruz Azul                           17   5  6  4  22-22  27  Qualified
 7.León                                17   8  2  7  27-23  26  Qualified
 8.Atlas                               17   7  4  6  23-19  25  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Nexaca                              17   6  6  5  19-15  24
10.Lobos BUAP                          17   7  2  8  26-31  23
11.Tijuana                             17   6  3  8  17-23  21
12.Pachuca                             17   5  4  8  23-25  19
13.Guadalajara                         17   4  6  5  21-23  18
14.Santos Laguna                       17   3  9  5  20-23  18
15.Puebla                              17   3  7  7  14-20  16
16.Querétaro                           17   3  7  7  19-27  16
17.Veracruz                            17   4  2 11  14-28  14
18.Pumas                               17   3  4 10  14-25  13

Round 1
[Jul 21]
Morelia            0-0 Monterrey          
Tijuana            0-2 Cruz Azul          
  [Edgar Méndez 20, 82]
[Jul 22]
América            0-1 Querétaro          
  [Camilo Sanvezzo 86pen]
Lobos BUAP         2-2 Santos             
  [Jorge Enríquez 14og, Julián Quiñónes 31; Osvaldo David Martínez 21, Julio César Furch 42]
Tigres             5-0 Puebla             
  [Lucas Zelarayán 15, Enner Valencia 23, 55, 58, Anselmo Vendrechovski 29]
León               0-3 Atlas              
  [Juan Pablo Vigón 2, Gustavo Matías Alustiza 60pen, Milton Caraglio 65]
Guadalajara        0-0 Toluca             
[Jul 23]
Pumas              1-0 Pachuca            
  [Nicolás Castillo 30]
Veracruz           0-2 Necaxa             
  [Jesús Antonio Isijara 11, Carlos Gabriel González 18]

Round 2
[Jul 28]
Puebla             1-1 Morelia            
  [Brayan Angulo 8; Brayan Angulo 44og]
Atlas              2-1 Pumas              
  [Jaine Barreiro 12, Gustavo Matías Alustiza 70; Abraham González 1]
[Jul 29]
Cruz Azul          1-1 Guadalajara        
  [Rafael Baca 30; Rodolfo Pizarro 63]
Querétaro          0-4 Lobos BUAP         
  [Julián Quiñónes 27, Francisco Javier Rodríguez 58, Juan Carlos Medina 65, 
   Diego Rafael Jiménez 94]
Monterrey          1-0 Veracruz           
  [Dorlan Pabón 1]
Pachuca            0-2 América            
  [Cecilio Domínguez 2, 52]
Necaxa             1-0 Tijuana            
  [Jesús Antonio Isijara 20]
[Jul 30]
Toluca             3-1 León               
  [Fernando Uribe 39, 43, Rubens Sambueza 47; Mauro Boselli 79pen]
Santos             1-1 Tigres             
  [Julio César Furch 58; Eduardo Jesús Vargas 12]

Round 3
[Aug 4]
Morelia            1-1 Santos             
  [Gastón Lezcano 83; Diego de Buen 39]
Tijuana            0-3 Monterrey          
  [Avilés Hurtado 34, 51, Carlos Sánchez 79]
[Aug 5]
Lobos BUAP         3-2 Pachuca            
  [Julián Quiñónes 47, Juan Carlos Medina 55, Luis Enrique Quiñónes 60; Edson Puch 71pen, 
   Jonathan Urretaviscaya 90]
Tigres             1-1 Querétaro          
  [Lucas Zelarayán 57; Luis Miguel Noriega 9]
León               2-2 Cruz Azul          
  [Hernán Darío Burbano 44, Osvaldo Rodríguez 89; Enzo Roco 7, Felipe Mora 75]
América            2-1 Pumas              
  [Oribe Peralta 20, Cecilio Domínguez 79pen; Nicolás Castillo 33]
Guadalajara        2-2 Necaxa             
  [Ángel Zaldívar 8, Rodolfo Pizarro 19; Carlos Gabriel González 22, Luis Pérez 28]
[Aug 6]
Toluca             3-2 Atlas              
  [Gabriel Hauche 44, Enrique Triverio 82, Mateus Goncalves 85; Juan Pablo Vigón 22, 
   Gustavo Matías Alustiza 72]
Veracruz           2-0 Puebla             
  [Adrián Luna 10, Cristian Menéndez 42]

Round 4
[Aug 11]
Puebla             1-1 Tijuana            
  [Christian Marrugo 47; Gustavo Bou 56]
Atlas              0-1 América            
  [Oribe Peralta 94pen]
[Aug 12]
Cruz Azul          0-0 Toluca             
Querétaro          2-1 Morelia            
  [Javier Güemez 79, Camilo Sanvezzo 83; Ángel Sepúlveda 50]
Monterrey          4-1 Guadalajara        
  [Celso Ortiz 4, Rogelio Funes Mori 49, Dorlan Pabón 66, Avilés Hurtado 70; 
   Jair Pereira 2]
Pachuca            2-1 Tigres             
  [Ángelo Sagal 9, Erick Gutiérrez 78; André-Pierre Gignac 25pen]
Necaxa             0-3 León               
  [Jorge Pereyra 46, Andrés Andrade 87, Mauro Boselli 94]
[Aug 13]
Pumas              2-0 Lobos BUAP         
  [Nicolás Castillo 48, 93pen]
Santos             2-3 Veracruz           
  [Jorge Enríquez 56, Brian Lozano 95; Cristian Menéndez 34, Adrián Luna 59, 
   Christian Valdez 65]

Round 5
[Aug 18]
Morelia            1-2 Pachuca            
  [Raúl Ruidiaz 33; Víctor Guzmán 37, 44]
Tijuana            2-0 Santos             
  [Gustavo Bou 22, Víctor Malcorra 36]
[Aug 19]
Cruz Azul          2-1 Atlas              
  [Edgar Méndez 3, Felipe Mora 14; Gustavo Matías Alustiza 67]
Lobos BUAP         2-3 América            
  [Julián Quiñónes 40, 44pen; William Da Silva 32, Carlos Darwin Quintero 34, 
   Oribe Peralta 52]
Tigres             2-0 Pumas              
  [Eduardo Jesús Vargas 15, André-Pierre Gignac 78]
Veracruz           1-1 Querétaro          
  [Cristian Menéndez 43; Emanuel Villa 89]
León               1-2 Monterrey          
  [Mauro Boselli 60; Rogelio Funes Mori 2, Dorlan Pabón 15]
Guadalajara        0-1 Puebla             
  [Alonso Zamora 41]
[Aug 20]
Toluca             0-0 Necaxa             

Round 6
[Aug 22]
Pachuca            4-1 Veracruz           
  [Ángelo Sagal 13, Víctor Guzmán 31, 52, Keisuke Honda 72; Cristian Pellerano 78]
Atlas              1-1 Lobos BUAP         
  [Daniel Arreola 87; Amaury Escoto 89]
Pumas              1-2 Morelia            
  [Nicolás Castillo 65; Raúl Ruidiaz 49, Sebastián Vegas 68]
Querétaro          1-3 Tijuana            
  [Jordi Cortizo 59; Luis Ángel Mendoza 30, Damián Pérez 31, Gustavo Bou 72]
[Aug 23]
América            2-2 Tigres             
  [William Da Silva 40, Alejandro Díaz 85; Enner Valencia 20pen, 69]
Puebla             0-1 León               
  [Mauro Boselli 21pen]
Santos             1-1 Guadalajara        
  [Julio César Furch 82; Ángel Zaldívar 35pen]
Monterrey          4-1 Toluca             
  [Dorlan Pabón 39pen, Rogelio Funes Mori 42, 65, Jorge Benítez 82; Gabriel Hauche 54]
Necaxa             1-1 Cruz Azul          
  [Pablo César Velázquez 58; Edgar Méndez 67pen]

Round 7
[Aug 25]
Tijuana            2-1 Pachuca            
  [Gustavo Bou 42, Damián Musto 86; José Joaquín Martínez 63]
[Aug 26]
Cruz Azul          1-1 Monterrey          
  [Adrián Aldrete 51; Avilés Hurtado 82]
Tigres             3-2 Lobos BUAP         
  [Javier Aquino 13, Eduardo Jesús Vargas 83, Jesús Alberto Dueñas 90; Alfonso Sánchez 42, 
   Julián Quiñónes 93]
León               1-2 Santos             
  [Mauro Boselli 59; Julio César Furch 9, Diego de Buen 40]
Morelia            2-0 América            
  [Sebastián Vegas 27, Raúl Ruidiaz 92pen]
Necaxa             2-1 Atlas              
  [Facundo Erpen 16og, Roberto Alvarado 64; Facundo Erpen 27]
Guadalajara        0-0 Querétaro          
[Aug 27]
Toluca             2-1 Puebla             
  [Maximiliano Perg 56, Fernando Uribe 72; Félix Micolta 38]
Veracruz           1-0 Pumas              
  [Daniel Alberto Villalba 59] 

Round 8
[Sep 8]
Puebla             0-0 Cruz Azul
Atlas              ppd Tigres             [postponed due to problems with the screen of the stadium]          
[Sep 9]
Lobos BUAP         1-3 Morelia            
  [Luis Advíncula 46; Raúl Ruidiaz 13, 16, Diego Valdez 30]
Querétaro          1-2 León               
  [Alexis Pérez 60; Elías Hernández 17, Mauro Boselli 80]
Monterrey          1-0 Necaxa             
  [Carlos Sánchez 55]
Pachuca            1-3 Guadalajara        
  [Franco Jara 66; Michael Pérez 15, Javier Eduardo López 30, Carlos Fierro 35]
América            2-0 Veracruz           
  [Silvio Romero 6, 68]
[Sep 10]
Pumas              0-2 Tijuana            
  [Gustavo Bou 50, Luis Ángel Mendoza 92]
Santos             0-0 Toluca             
[Nov 1]
Atlas              1-1 Tigres             
  [Milton Caraglio 26pen; Luis Alfonso Rodríguez 24]] 

Round 9
[Sep 15]
Morelia            3-3 Tigres             
  [Jesús Alberto Dueñas 19og, Raúl Ruidiaz 55, Ángel Sepúlveda 77; Javier Aquino 22, 56, 
   Enner Valencia 30]
Tijuana            1-1 América            
  [Miler Bolaños 66; Oribe Peralta 24]
[Sep 16]
Cruz Azul          2-1 Santos             
  [Felipe Mora 54, Christian Giménez 69; Julio César Furch 12]
Monterrey          2-1 Atlas              
  [Avilés Hurtado 23, Rogelio Funes Mori 85; Brayan Garnica 	28]
León               3-1 Pachuca            
  [Mauro Boselli 3, Luis Arturo Montes 24, Andrés Andrade 27; Ángelo Sagal 52]
Necaxa             1-1 Puebla             
  [Pablo César Velázquez 79; Lucas Cavallini 22]
Guadalajara        1-1 Pumas              
  [José de Jesús Godínez 60; Gerardo Alcoba 34]
[Sep 17]
Toluca             3-2 Querétaro          
  [Pedro Canelo 25, 26, Fernando Uribe 30; Erbin Trejo 40pen, Everaldo Stum 44]
Veracruz           0-1 Lobos BUAP         
  [Amaury Escoto 83]

NB: round 10 played after round 13 due to Sep 19 earthquake in Mexico

Round 11
[Sep 26]
Guadalajara        1-2 Lobos BUAP         
  [Rodolfo Pizarro 52; Luis Advíncula 21, Amaury Escoto 84]
Puebla             1-2 Atlas              
  [Lucas Cavallini 19; Juan Pablo Vigón 9, Gustavo Matías Alustiza 63]
Veracruz           2-1 Morelia            
  [Adrián Luna 60, Martín Bravo 75; Raúl Ruidiaz 10pen]
Tijuana            0-1 Tigres             
  [Eduardo Jesús Vargas 52]
[Sep 27]
León               2-1 América            
  [Mauro Boselli 88, Hernán Darío Burbano 92; Pablo César Aguilar 54]
Necaxa             1-0 Querétaro          
  [Pablo César Velázquez 46]
Toluca             2-1 Pumas              
  [Luis Fernando Quintana 50og, Fernando Uribe 78; Josecarlos Van Rankin 25]
Pachuca            4-0 Cruz Azul          [originally scheduled to play in Mexico City] 
  [Edson Puch 16, Víctor Guzmán 36, 85, Keisuke Honda 89]
Monterrey          abd Santos             [suspended at 0-0 in 12' due to storm]          
[Nov 9]
Monterrey          1-1 Santos             [remaining 79']        
  [Dorlan Pabón 35pen; Brian Lozano 24]

Round 12
[Sep 29]
Morelia            3-0 Tijuana            
  [Diego Valdez 18, 82, Rodolfo Vilchis 76]
Atlas              2-0 Veracruz           
  [Milton Caraglio 56, 79]
[Sep 30]
Lobos BUAP         0-3 León
  [Elías Hernández 19, 40, Mauro Boselli 34]               
Querétaro          2-2 Monterrey          
  [Javier Güemez 38, Camilo Sanvezzo 92pen; Avilés Hurtado 47pen, Leonel Vangioni 58]
Tigres             1-0 Guadalajara        
  [Anselmo Vendrechovski 90pen]
Pachuca            0-0 Necaxa             
Toluca             1-2 América            [originally scheduled to play in Mexico City]       
  [Santiago García 92; Silvio Romero 10, Mateus Uribe 18]
[Oct 1]
Pumas              1-4 Cruz Azul          [In Estadio La Corregidora]       
  [Luis Fernando Quintana 20; Martín Rodríguez 39, 46, Felipe Mora 61, 74]
Santos             0-0 Puebla             

Round 13
[Oct 11]
Toluca             3-1 Lobos BUAP         
  [Pedro Canelo 13, Osvaldo González 51, Alexis Vega 64; Diego Rafael Jiménez 89]
[Oct 13]
Puebla             2-2 Querétaro          
  [Christian Marrugo 34, Francisco Javier Torres 74pen; Camilo Sanvezzo 63, 92]
Tijuana            0-0 Veracruz           
[Oct 14]
Cruz Azul          1-3 América            
  [Edgar Méndez 78pen; Carlos Darwin Quintero 18, Oribe Peralta 23, Mateus Uribe 93]
Monterrey          2-0 Pachuca            
  [Rogelio Funes Mori 22, Avilés Hurtado 67]
León               1-0 Tigres             
  [Elías Hernández 82]
Necaxa             0-0 Pumas              
Guadalajara        1-2 Morelia            
  [Carlos Salcido 61; Raúl Ruidiaz 50pen, Carlos Salcido 93og]
[Oct 15]
Santos             0-1 Atlas              
  [Brayan Garnica 51]

Round 10 [Rescheduled due to earthquake occurred in Mexico on September 19]
[Oct 17]
Lobos BUAP         1-2 Tijuana            
  [Amaury Escoto 43; Gustavo Bou 2, Miler Bolaños 37]
Querétaro          1-2 Cruz Azul          
  [Camilo Sanvezzo 4pen; Martín Cauteruccio 12pen, 86pen]
Tigres             1-0 Veracruz           
  [André-Pierre Gignac 2]
Pumas              2-0 León               
  [Abraham González 32, Alan Acosta 84]
Atlas              0-1 Morelia            
  [Carlos Guzmán 2]
[Oct 18]
Santos             3-2 Necaxa             
  [Julio César Furch 32, Jonathan Rodríguez 44pen, Jorge Djaniny Tabares 72; 
   Luis Pérez 58, 76]
Pachuca            2-2 Toluca             
  [José Joaquín Martínez 48, Víctor Guzmán 57; Fernando Uribe 24, Rodrigo Salinas 74]
América            2-1 Guadalajara        
  [Oribe Peralta 70, Renato Ibarra 72; Carlos Cisneros 54]
Puebla             2-0 Monterrey          
  [Lucas Cavallini 4, 77]

Round 14
[Oct 20]
Morelia            0-0 León               
Atlas              1-0 Tijuana            
  [Milton Caraglio 63pen]
[Oct 21]
Lobos BUAP         3-0 Cruz Azul          
  [Julián Quiñónes 12, 72pen, Jontahan Fabbro 36]
Querétaro          1-2 Santos             
  [Camilo Sanvezzo 29; Julio César Furch 26, 33]
Tigres             3-0 Toluca             
  [André-Pierre Gignac 8, Enner Valencia 64, 81]
Pachuca            1-0 Puebla             
  [Víctor Guzmán 23]
América            0-1 Necaxa             
  [Luis Pérez 79]
[Oct 22]
Pumas              0-1 Monterrey          
  [Avilés Hurtado 60]
Veracruz           2-3 Guadalajara        
  [Daniel Alberto Villalba 47, Cristian Menéndez 53; Michelle Benítez 27, Rodolfo Pizarro 36, 
   Javier Eduardo López 68]

Round 15
[Oct 27]
Puebla             3-0 Pumas              
  [Jesús Alonso Escoboza 16, Francisco Javier Torres 61pen, Francisco Javier Acuña 69]
[Oct 28]
Cruz Azul          1-2 Tigres             
  [Francisco Silva 4; Anselmo Vendrechovski 45pen, Eduardo Jesús Vargas 52]
Querétaro          2-2 Atlas              
  [Camilo Sanvezzo 21, Everaldo Stum 26; Ravel Morrison 2, Ulises Cardona 68]
Monterrey          2-0 América            
  [Neri Raúl Cardozo 26, Avilés Hurtado 45pen]
León               6-2 Veracruz           
  [Andrés Andrade 3, Mauro Boselli 14pen, 60pen, Elías Hernández 68, 78, 
   Juan Francisco Cornejo 90; Cristian Menéndez 21pen, 65]
Necaxa             5-0 Lobos BUAP         
  [Carlos Gabriel González 12, 43, Martín Barragán 17, 53, César Cercado 64og]
Guadalajara        3-1 Tijuana            
  [Carlos Fierro 20, José Juan Macías 37, 55; Miler Bolaños 6]
[Oct 29]
Toluca             0-1 Morelia            
  [Diego Valdez 58]
Santos             2-2 Pachuca            
  [Jorge Djaniny Tabares 42, 60; Franco Jara 31, Keisuke Honda 40]

Round 16
[Nov 3]
Morelia            1-2 Cruz Azul          
  [Diego Valdez 56; Felipe Mora 3, 27]
Tijuana            2-1 León               
  [Víctor Malcorra 71pen, Juan Martín Lucero 79; Juan Francisco Cornejo 16]
[Nov 4]
Lobos BUAP         2-1 Monterrey          
  [Diego Rafael Jiménez 43, Julián Quiñones 79; Avilés Hurtado 1]
Pachuca            0-1 Querétaro          
  [Yerson Candelo 54]
América            1-1 Puebla
  [Mateus Uribe 35; Félix Micolta 83]
Guadalajara        1-2 Atlas              
  [Rodolfo Pizarro 92; Milton Caraglio 28, 58pen]
[Nov 5]
Pumas              2-2 Santos             
  [Alan Mendoza 66, Jesús Gallardo 83; Julio César Furch 54, Jorge Djaniny Tavares 69]
Tigres             1-0 Necaxa             
  [Enner Valencia 70pen]
Veracruz           0-1 Toluca             
  [Pedro Canelo 59]

Round 17
[Nov 17]
Puebla             0-1 Lobos BUAP         
  [Francisco Javier Rodríguez 83]
Atlas              1-1 Pachuca            
  [José Antonio Madueña 44; Robert Herrera 89]
[Nov 18]
Cruz Azul          1-0 Veracruz           
  [Felipe Mora 64]
Querétaro          1-1 Pumas              
  [Everaldo Stum 8; Marcelo Díaz 43]
Monterrey          2-0 Tigres             
  [Anselmo Vendrechovski 46og, Avilés Hurtado 50]
León               0-2 Guadalajara        
  [Carlos Fierro 68, Isaac Brizuela 88]
Necaxa             1-2 Morelia            
  [Martín Barragán 46; Mario Osuna 18, Raúl Ruidiaz 23]
[Nov 19]
Toluca             3-1 Tijuana            
  [Fernando Uribe 25, 43, Jesús Méndez 54; Gustsvo Bou 58]
Santos             0-1 América            
  [Guido Rodríguez 81]

Final Table:

 1.Monterrey                           17  11  4  2  29-12  37  Qualified
 2.Tigres                              17   9  5  3  28-16  32  Qualified
 3.América                             17   9  3  5  23-18  30  Qualified
 4.Morelia                             17   8  5  4  25-17  29  Qualified
 5.Toluca                              17   8  5  4  24-21  29  Qualified
 6.Cruz Azul                           17   5  6  4  22-22  27  Qualified
 7.León                                17   8  2  7  27-23  26  Qualified
 8.Atlas                               17   7  4  6  23-19  25  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Nexaca                              17   6  6  5  19-15  24
10.Lobos BUAP                          17   7  2  8  26-31  23
11.Tijuana                             17   6  3  8  17-23  21
12.Pachuca                             17   5  4  8  23-25  19
13.Guadalajara                         17   4  6  5  21-23  18
14.Santos Laguna                       17   3  9  5  20-23  18
15.Puebla                              17   3  7  7  14-20  16
16.Querétaro                           17   3  7  7  19-27  16
17.Veracruz                            17   4  2 11  14-28  14
18.Pumas                               17   3  4 10  14-25  13

Topscorers
Player			Team		Goals
Avilés Hurtado		Monterrey	11
Mauro Boselli		León		11
Julián Quiñónes		Lobos BUAP	 9
Raúl Ruidiaz		Morelia		 9
Julio César Furch	Santos		 9
Enner Valencia		Tigres		 9
Felipe Mora		Cruz Azul	 8
Víctor Guzmán		Pachuca		 8
Camilo Sanvezzo		Querétaro	 8
Fernando Uribe		Toluca		 8
Milton Caraglio		Atlas		 7
Gustavo Bou		Tijuana		 7

Playoffs

NB: between top-8 of regular season

Quarterfinals

First Legs
[Nov 22]
Toluca             2-1 Morelia            
  [Fernando Uribe 90, Pablo Barrientos 93; Raúl Ruidiaz 65pen]
León               1-1 Tigres             
  [Mauro Boselli 58; Eduardo Jesús Vargas 75]
[Nov 23]
Cruz Azul          0-0 América            
Atlas              1-2 Monterrey          
  [Christian Tabó 34; Rogelio Funes Mori 4, 17]

Second Legs
[Nov 25]
Tigres             1-1 León               
  [André-Pierre Gignac 19; Andrés Mosquera 24]
Morelia            2-1 Toluca             
  [Raúl Ruidiaz 5, Ángel Sepúlveda 15; Fernando Uribe 4]
[Nov 26]
Monterrey          4-1 Atlas              
  [Rogelio Funes Mori 13, Carlos Sánchez 25, Avilés Hurtado 28, 39; 
   Milton Caraglio 33pen]
América            0-0 Cruz Azul          

NB: América, Morelia and Tigres qualified on better record regular season

Semifinals

First Legs
[Nov 29]
América            0-1 Tigres             
  [Anselmo Vendrechovski 48pen]
[Nov 30]
Morelia            0-1 Monterrey          
  [Avilés Hurtado 37pen]

Second Legs
[Dec 2]
Tigres             3-0 América            
  [Enner Valencia 56, 71, André-Pierre Gignac 75pen]
[Dec 3]
Monterrey          4-0 Morelia            
  [Rogelio Funes Mori 9, 28, 52, Carlos Sánchez 21pen]

Final

First Leg [Dec 7]
Tigres             1-1 Monterrey          
  [Enner Valencia 26pen; Nicolás Sánchez 8]

Second Leg [Dec 10]
Monterrey          1-2 Tigres             
  [Dorlan Pabón 2; Eduardo Jesús Vargas 30, Francisco Meza 34]
   
Tigres UANL roster team

Nahuel Guzmán		  GK  (Argentina)
Enrique Palos		  GK
Anselmo Vendrechovski	  DEF (Brazil)
Hugo Ayala		  DEF
Israel Jiménez		  DEF
Jorge Torres Nilo	  DEF
Timothée Kolodziedjczak  DEF (France)
Francisco Meza		  DEF (Colombia)
Jorge Estrada		  DEF
Luis Rodríguez		  DEF
Alberto Acosta       	  DEF
Rafael De Souza		  MDF (Brazil)
Javier Aquino		  MDF
Jesús Alberto Dueñas	  MDF
Jürgen Damm		  MDF
Damián Ariel Álvarez	  MDF (Argentina/Mexico)
André-Pierre Gignac	  FWD (France)
Enner Valencia 		  FWD (Ecuador)
Lucas Zelarayán		  FWD (Argentina)
Eduardo Vargas		  FWD (Chile)
Larry Vázquez		  FWD (Colombia)
Ismael Sosa		  FWD (Argentina)

Coach: Ricardo Ferreti (BRA)



Copa Libertadores 2018 qualification

NB: For second year in a row Mexican teams refused to enter due to
    disagreements with CONMEBOL about the fixture of the competition.



Clausura 2018

Regular Stage | Playoffs

Regular Stage

Final Table:

 1.Toluca                              17  11  3  3  24-13  36  Qualified
 2.América                             17   7  8  2  24-14  29  Qualified
 3.Monterrey                           17   8  5  4  30-21  29  Qualified
 4.Santos Laguna                       17   9  2  6  29-20  29  Qualified
 5.Tigres                              17   7  7  3  23-16  28  Qualified
 6.Tijuana                             17   6  7  4  18-12  25  Qualified
 7.Pumas                               17   6  6  5  24-24  24  Qualified
 8.Morelia                             17   7  3  7  22-24  24  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Pachuca                             17   6  5  6  29-27  23
10.Puebla                              17   7  2  8  23-24  23
11.Nexaca                              17   4 10  3  21-15  22
12.Cruz Azul                           17   5  7  5  22-18  22
13.León                                17   6  4  7  24-33  22
14.Querétaro                           17   4  6  7  13-18  18
15.Atlas                               17   5  3  9  17-26  18
16.Veracruz                            17   5  3  9  12-25  18
17.Guadalajara                         17   3  6  8  14-24  15
18.Lobos BUAP                          17   2  3 12  18-33   9

Round 1
[Jan 5]
Puebla             2-1 Tigres             
  [Brayan Angulo 25, Francisco Javier Acuña 78; Enner Valencia 42]
Atlas              1-2 León               
  [Brayan Garnica 44; Mauro Boselli 19, Andrés Andrade 28]
[Jan 6]
Cruz Azul          0-0 Tijuana            
Monterrey          1-1 Morelia            
  [Rogelio Funes Mori 24; Mario Osuna 96pen]
Pachuca            2-3 Pumas              
  [Franco Jara 34, Keisuke Honda 38; Nicolás Castillo 45, 75, Jesús Gallardo 53]
Necaxa             0-0 Veracruz           
[Jan 7]
Toluca             1-1 Guadalajara        
  [Alexis Vega 22; Javier Eduardo López 52]
Querétaro          0-1 América            
  [Henry Josué Martín 44]
Santos             4-2 Lobos BUAP         
  [Jorge Djaniny Tabares 8, 27, 43, Carlos Izquierdoz 57; Julián Quiñónes 15, 
   Gabriel Cortéz 47]

Round 2
[Jan 12]
Morelia            1-0 Puebla             
  [Raúl Ruidiaz 36]
Tijuana            1-0 Necaxa             
  [Luis Gerardo Chávez 23]
[Jan 13]
Lobos BUAP         0-2 Querétaro          
  [Camilo Sanvezzo 43, Erbin Trejo 88]
América            2-2 Pachuca            
  [Oribe Peralta 13, Henry Josué Martín 74; Oscar Murillo 46, Víctor Guzmán 88]
Tigres             2-1 Santos             
  [Ismael Sosa 21, André-Pierre Gignac 68; Jorge Djaniny Tabares 53]
León               3-1 Toluca             
  [Elías Hernández 28, Luis Arturo Montes 56, Fernando Navarro 74; Antonio Ríos 53]
Guadalajara        1-3 Cruz Azul          
  [Carlos Cisneros 34; Felipe Mora 49pen, 91, Rafael Baca 77]
[Jan 14]
Pumas              3-1 Atlas              
  [Nicolás Castillo 6, 64pen, Gustavo Matías Alustiza 32; Ravel Morrison 75]
Veracruz           0-2 Monterrey          
  [Arturo Alfonso González 33, Dorlan Pabón 85]

Round 3
[Jan 19]
Puebla             2-0 Veracruz           
  [Lucas Cavallini 58, Hugo Isaac Rodríguez 65]
Atlas              1-3 Toluca             
  [Ravel Morrison 46; Pedro Canelo 21, Luis Enrique Quiñones 26, Rubens Sambueza 89]
[Jan 20]
Querétaro          0-0 Tigres             
Cruz Azul          0-0 León               
Monterrey          0-0 Tijuana            
Pachuca            3-1 Lobos BUAP         
  [Ángelo Sagal 9, Franco Jara 23pen, Erick Aguirre 39; Heriberto Olvera 47]
Necaxa             1-3 Guadalajara        
  [Carlos Gabriel González 45; Alan Pulido 9, Ronaldo Cisneros 64, 
   Edwin Hernández 89]
[Jan 21]
Pumas              0-0 América            
Santos             1-0 Morelia            
  [Jorge Djaniny Tabares 53]

Round 4
[Jan 26]
Morelia            1-0 Querétaro          
  [Gastón Lezcano 56]
Tijuana            2-0 Puebla             
  [Gustavo Bou 10, Juan Martín Lucero 71]
[Jan 27]
Lobos BUAP         1-1 Pumas              
  [César Cercado 6; Marcelo Díaz 73]
Tigres             3-2 Pachuca            
  [Eduardo Jesús Vargas 36, Javier Aquino 41, Andrés-Pierre Gignac 84; 
   Ángelo Sagal 47, Keisuke Honda 80]
León               0-4 Necaxa             
  [Matías Fernández 42, Carlos Gabriel González 46, 53, Dieter Villalpando 87]
América            1-0 Atlas              
  [Bruno Valdez 29]
Guadalajara        1-2 Monterrey          
  [Alan Pulido 46; Arturo Alfonso González 41, Avilés Hurtado 49]
[Jan 28]
Toluca             1-1 Cruz Azul          
  [Pablo Barrientos 35; Felipe Mora 65]
Veracruz           1-1 Santos             
  [Diego Chávez 31; Jorge Djaniny Tabares 91pen]

Round 5
[Feb 2]
Puebla             2-0 Guadalajara        
  [Omar Fernández 3, Lucas Cavallini 45]
Atlas              2-1 Cruz Azul          
  [Jaine Barreiro 45, 71; Carlos Fierro 1]
[Feb 3]
Querétaro          0-1 Veracruz           
  [Carlos Esquivel 26]
Monterrey          5-1 León               
  [Avilés Hurtado 16, 65, Rogelio Funes Mori 21, Arturo Alfonso González 47, 
   Jonathan Urretaviscaya 69; Elías Hernández 59]
Santos             0-0 Tijuana            
Pachuca            2-3 Morelia            
  [Erick Gutiérrez 18, Keisuke Honda 59; Carlos Guzmán 39, Gastón Lezcano 50, 
   Raúl Ruidiaz 73pen]
América            5-1 Lobos BUAP         
  [Henry Josué Martín 35, 44, 46, Renato Ibarra 78, Jéremy Ménez 81; 
   Eduardo Tercero 76]
Necaxa             0-0 Toluca             
[Feb 4]
Pumas              2-0 Tigres             
  [Alejandro Arribas 18, Gustavo Matías Alustiza 34]

Round 6
[Feb 9]
Morelia            1-2 Pumas              
  [Miguel Ángel Sansores 80; Gustavo Matías Alustiza 28, Carlos Guzmán 49og]
Tijuana            0-2 Querétaro          
  [Edson Puch 66pen, 71]
[Feb 10]
Lobos BUAP         3-1 Atlas              
  [Jerónimo Amione 71, Julián Quiñónes 75, 94; Milton Caraglio 34]
Cruz Azul          0-2 Necaxa             
  [Dieter Villalpando 13, Carlos Gabriel González 64]
Tigres             1-1 América            
  [André-Pierre Gignac 40; Jérémy Ménez 68pen]
León               2-1 Puebla             
  [Mauro Boselli 2, Andrés Andrade 20; Christian Tabó 50]
Guadalajara        0-2 Santos             
  [Julio César Furch 31, Jorge Djaniny Tabares 57]
[Feb 11]
Toluca             2-1 Monterrey          
  [Pedro Canelo 66, Alexis Vega 72; Jesús Antonio Molina 92]
Veracruz           0-1 Pachuca            
  [Erick Gutiérrez 34]

Round 7
[Feb 13]
Atlas              1-1 Necaxa             
  [Milton Caraglio 57; Martín Barragán 78]
Lobos BUAP         0-0 Tigres             
América            4-1 Morelia            
  [Cecilio Domínguez 4, Matheus Uribe 22, 36, Oribe Peralta 78; Ángel Sepúlveda 19]
[Feb 14]
Querétaro          2-2 Guadalajara        
  [Edson Puch 18, Miguel Ángel Martínez 88; Alán Pulido 46, 91]
Santos             5-1 León               
  [Osvaldo David Martínez 24, Jorge Djaniny Tabares 30pen 34, 38, 
   Jonathan Rodríguez 66; Mauro Boselli 1]
Monterrey          2-2 Cruz Azul          
  [Rogelio Funes Mori 29, Arturo Alfonso González 66; Martín Rodríguez 42, 
   Julio César Domínguez 87]
Puebla             2-0 Toluca             
  [Lucas Cavallini 10pen, 27]
Pumas              1-2 Veracruz           
  [David Cabrera 35; Diego Chávez 18, 23]
Pachuca            2-0 Tijuana            
  [Ángelo Sagal 21, Erick Gutiérrez 88]

Round 8
[Feb 16]
Morelia            2-1 Lobos BUAP         
  [Miguel Ángel Sansores 63, Raúl Ruidiaz 87; Julián Quiñones 21]
[Feb 17]
Cruz Azul          1-1 Puebla             
  [Julio César Domínguez 33; Francisco Javier Acuña 86]
Tigres             2-0 Atlas              
  [André-Pierre Gignac 31, 80]
León               1-1 Querétaro          
  [Álvaro Ramos 74; Edson Puch 43pen]
Tijuana            4-1 Pumas              
  [Mateus Gonçalves 9, 42, Juan Martín Lucero 51pen, Víctor Malcorra 92; 
   Nicolás Castillo 1]
Necaxa             3-0 Monterrey          
  [Carlos Gabriel González 6, 91pen, Víctor Dávila 48]
Guadalajara        1-1 Pachuca            
  [Oswaldo Alanís 75pen; Ángelo Sagal 71]
[Feb 18]
Toluca             2-0 Santos             
  [Fernando Uribe 15, 50]
Veracruz           1-1 América            
  [Carlos Esquivel 48; Bruno Valdez 91]

Round 9
[Feb 23]
Puebla             1-1 Necaxa             
  [José Daniel Guerrero 79; Martín Barragán 90]
Atlas              0-1 Monterrey          
  [Nicolás Sánchez 86pen]
[Feb 24]
Lobos BUAP         5-0 Veracruz           
  [Facundo Erpen 38, Gabriel Cortez 55, Diego Rafael Jiménez 69, 
   Jerónimo Amione 83, Irven Ávila 89]
Querétaro          0-2 Toluca             
  [Luis Enrique Quiñones 5, Fernando Uribe 53]
Tigres             2-1 Morelia            
  [André-Pierre Gignac 2, Rafael de Souza 33; Raúl Ruidiaz 83]
Pachuca            2-1 León               
  [Sebastián Palacios 64, Keisuke Honda 92pen; Mauro Boselli 42]
América            0-0 Tijuana            
[Feb 25]
Pumas              1-1 Guadalajara        
  [Nicolás Castillo 3; Oswaldo Alanís 68pen]
Santos             2-0 Cruz Azul          
  [Jesús Antonio Isijara 60, Jorge Djaniny Tabares 77]

Round 10
[Mar 2]
Morelia            2-1 Atlas              
  [Rodrigo Millar 33, Raúl Ruidiaz 44; Daniel Arreola 36pen]
Tijuana            3-1 Lobos BUAP         
  [Luis Ángel Mendoza 35, Miler Bolaños 62pen, José Alberto García 71; 
   Julián Quiñones 84]
[Mar 3]
Cruz Azul          0-1 Querétaro          
  [Camilo Sanvezzo 81]
Monterrey          1-3 Puebla             
  [Rogelio Funes Mori 8; Omar Fernández 25, Luis Gerardo Venegas 44, 
   Lucas Cavallini 88]
León               3-0 Pumas              
  [Luis Arturo Montes 7, Elías Hernández 26, Mauro Boselli 57]
Necaxa             1-2 Santos             
  [Víctor Dávila 15; Jorge Djaniny Tabares 18, Igor Lichnovsky 37og]
Guadalajara        1-1 América            
  [José de Jesús Godínez 20; Oribe Peralta 25]
[Mar 4]
Toluca             2-1 Pachuca            
  [Fernando Uribe 31, Luis Enrique Quiñones 67; Alexis Peña 52]
Veracruz           0-2 Tigres             
  [Lucas Zelarayán 7, André-Pierre Gignac 30]

Round 11
[Mar 9]
Morelia            2-0 Veracruz           
  [Osmar Mares 9og, Diego Valdez 27]
Atlas              1-0 Puebla             
  [Milton Caraglio 46]
[Mar 10]
Cruz Azul          5-0 Pachuca            
 [Walter Montoya 3, Felipe Mora 7, Ángel Mena 9, 77, Edgar Méndez 66]
Lobos BUAP         0-1 Guadalajara        
  [José Juan Macías 5]
Querétaro          1-1 Necaxa             
  [Everaldo Stum 77; Víctor Dávila 54]
Tigres             1-0 Tijuana            
  [André-Pierre Gignac 42]
América            2-0 León               
  [Mateus Uribe 26, 67]
[Mar 11]
Pumas              0-1 Toluca             
  [Marcelo Díaz 85og]
Santos             3-2 Monterrey          
  [Jonathan Rodríguez 27, 47, Julio César Furch 40; Rogelio Funes Mori 2, 
   Nicolás Sánchez 71pen]

Round 12
[Mar 16]
Puebla             0-1 Santos             
  [Julio César Furch 78]
Tijuana            1-1 Morelia            
  [Miler Bolaños 4; Diego Valdez 36]
[Mar 17]
Cruz Azul          1-1 Pumas              
  [Enzo Roco 93; Nicolás Castillo 53pen]
Monterrey          3-1 Querétaro          
  [Avilés Hurtado 47, Dorlan Pabón 53, Arturo Alfonso González 70; 
   Diego Novaretti 37]
León               2-2 Lobos BUAP         
  [Claudio González 61, 76; Julián Quiñones 34, 59]
América            1-2 Toluca             
  [Renato Ibarra 1; Rubens Sambueza 9, Osvaldo González 80]
Necaxa             1-1 Pachuca            
  [Víctor Dávila 69; Erick Gutiérrez 35]
Guadalajara        0-0 Tigres             
[Mar 18]
Veracruz           3-1 Atlas              
  [Miguel Murillo 9, Adrián Luna 15, Cristian Menéndez 92; Milton Caraglio 6]

Round 13
[Mar 30]
Morelia            1-2 Guadalajara        
  [Ángel Sepúlveda 75; Rodolfo Pizarro 36, 61]
Atlas              3-2 Santos             
  [Edyairth Ortega 21, Milton Caraglio 37, 50pen; Julio César Furch 67, 69]
[Mar 31]
Lobos BUAP         1-2 Toluca             
  [Julián Quiñones 81; Luis Enrique Quiñones 10, 52]
Querétaro          2-1 Puebla             
  [Camilo Sanvezzo 2, Edson Puch 83; Lucas Cavallini 21]
Tigres             4-1 León               
  [Enner Valencia 11, Rafael De Souza 14, Javier Aquino 25, Ismael Sosa 44; 
   Mauro Boselli 91]
Pachuca            1-2 Monterrey          
  [Sebastián Palacios 53; Jesús Antonio Molina 33, Carlos Sánchez 83]
América            2-1 Cruz Azul          
  [Mateus Uribe 23, Cecilio Domínguez 35; Edgar Méndez 5]
[Apr 1]
Pumas              1-1 Necaxa             
  [Jesús Gallardo 6; Martín Barragán 58]
Veracruz           1-0 Tijuana            
  [Miguel Murillo 15]

Round 14
[Apr 6]
Puebla             2-6 Pachuca            
  [Alejandro Chumacero 63, Lucas Cavallini 71; Keisuke Honda 22, 50, 
   Sebastián Palacios 37, 46, 65, 91]
Tijuana            2-2 Atlas              
  [Miler Bolaños 10, Juan Martín Lucero 12pen; Ángelo Henríquez 72, 
   Milton Caraglio 77]
[Apr 7]
Cruz Azul          1-0 Lobos BUAP         
  [Edgar Méndez 16pen]
Monterrey          2-1 Pumas              
  [Arturo Alfonso González 22pen, José María Basanta 44; Jesús Gallardo 13]
León               2-3 Morelia            
  [Mauro Boselli 85, Claudio González 94; Raúl Ruidiaz 7, 39pen, 71]
Necaxa             1-1 América            
  [Brayan Beckeles 85; Cecilio Domínguez 59pen]
Guadalajara        0-1 Veracruz           
  [Daniel Alberto Villalba 1]
[Apr 8]
Toluca             1-0 Tigres             
  [Ángel Eduardo Reyna 56]
Santos             3-0 Querétaro          
  [Jonathan Rodríguez 75, 88, Jorge Djaniny Tabares 79pen]

Round 15
[Apr 13]
Atlas              1-0 Querétaro          
  [Milton Caraglio 80]
Tijuana            3-0 Guadalajara        
  [Miler Bolaños 6pen, Gustavo Bou 40pen, Rubio Méndez 84]
[Apr 14]
Lobos BUAP         0-1 Necaxa             
  [Roberto Alvarado 79]
Tigres             2-2 Cruz Azul          
  [Jürgen Damm 48, Eduardo Jesús Vargas 78; Martín Cauteruccio 40, 88]
Pachuca            3-1 Santos             
  [Keisuke Honda 24, Erick Aguirre 30, Sebastián Palacios 84; 
   Jorge Djaniny Tavares 38]
Morelia            0-1 Toluca             
  [Pedro Canelo 80]
América            0-0 Monterrey          
[Apr 15]
Pumas              4-2 Puebla             
  [Nicolás Castillo 45, 79, 93, Gustavo Matías Alustiza 54; Lucas Cavallini 38, 70]
Veracruz           1-2 León               
  [Cristian Menéndez 62; Mauro Boselli 42, Andrés Andrade 81]

Round 16
[Apr 20]
Puebla             3-1 América            
  [Alejandro Chumacero 5, Omar Fernández 59, Pablo González 79; Renato Ibarra 89]
Atlas              1-0 Guadalajara        
  [Edyairth Ortega 1]
[Apr 21]
Cruz Azul          2-0 Morelia            
  [Martín Cauteruccio 10, Ángel Mena 38]
Querétaro          0-0 Pachuca            
Monterrey          4-0 Lobos BUAP         
  [Celso Ortiz 31, Francisco Javier Rodríguez 71ag, Dorlan Pabón 74pen, 
   Lucas Albertengo 92]
León               1-1 Tijuana            
  [Elías Hernández 81; Miler Bolaños 83]
Necaxa             1-1 Tigres             
  [Carlos Gabriel González 53; Eduardo Jesús Vargas 28]
[Apr 22]
Toluca             3-0 Veracruz           
  [Pablo Barrientos 5, Rodrigo Salinas 79, 92]
Santos             1-2 Pumas              
  [Carlos Izquierdoz 79; Marcelo Díaz 4, Nicolás Castillo 41]

Round 17
[Apr 27]
Morelia            2-2 Necaxa             
  [Raúl Ruidiaz 21pen, Carlos Gerardo Rodríguez 83; Carlos Gabriel González 18, 81]
Tijuana            1-0 Toluca             
  [Gustavo Bou 32]
[Apr 28]
Lobos BUAP         0-1 Puebla             
  [Christian Marrugo 75]
Tigres             2-2 Monterrey          
  [Enner Valencia 18, André-Pierre Gignac 57; Nicolás Sánchez 10pen, 51]
Pachuca            0-0 Atlas              
América            1-0 Santos             
  [Jérémy Ménez 83pen]
Guadalajara        0-2 León               
  [Mauro Boselli 43, Luis Arturo Montes 70]
[Apr 29]
Pumas              1-1 Querétaro          
  [Gustavo Matías Alustiza 15; Erbin Trejo 77]
Veracruz           1-2 Cruz Azul          
  [Osmar Mares 61; Julián Velázquez 30, Adrián Aldrete 85]

Final Table:

 1.Toluca                              17  11  3  3  24-13  36  Qualified
 2.América                             17   7  8  2  24-14  29  Qualified
 3.Monterrey                           17   8  5  4  30-21  29  Qualified
 4.Santos Laguna                       17   9  2  6  29-20  29  Qualified
 5.Tigres                              17   7  7  3  23-16  28  Qualified
 6.Tijuana                             17   6  7  4  18-12  25  Qualified
 7.Pumas                               17   6  6  5  24-24  24  Qualified
 8.Morelia                             17   7  3  7  22-24  24  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Pachuca                             17   6  5  6  29-27  23
10.Puebla                              17   7  2  8  23-24  23
11.Nexaca                              17   4 10  3  21-15  22
12.Cruz Azul                           17   5  7  5  22-18  22
13.León                                17   6  4  7  24-33  22
14.Querétaro                           17   4  6  7  13-18  18
15.Atlas                               17   5  3  9  17-26  18
16.Veracruz                            17   5  3  9  12-25  18
17.Guadalajara                         17   3  6  8  14-24  15
18.Lobos BUAP                          17   2  3 12  18-33   9

Topscorers
Player			 Team		Goals
Jorge Djaniny Tabares   Santos Laguna  14
Nicolás Castillo        Pumas          11
André-Pierre Gignac     Tigres          9
Lucas Cavallini         Puebla          9
Carlos Gabriel González Necaxa          9
Raúl Ruidiaz            Morelia         9
Mauro Boselli           León            9
Julián Quiñones         Lobos BUAP      8
Milton Caraglio         Atlas           8
Sebastián Palacios      Pachuca         7
Keisuke Honda           Pachuca         7

Relegation Table

Team			Average
Monterrey              1.7451
Toluca                 1.6667
América                1.6471
Tigres                 1.6373
León                   1.5098
Morelia                1.4510
Pachuca                1.4510
Tijuana                1.4118
Necaxa                 1.3676
Pumas                  1.3627
Guadalajara            1.3431
Santos Laguna          1.3039
Cruz Azul              1.2843
Puebla                 1.2157
Atlas                  1.1667
Querétaro              1.1176
Veracruz               1.0392
------------------------------
Lobos BUAP             0.9412 (relegated)    

Cafetaleros (promoted from Second Level) is not a certified team and could not be promoted.

In compensation Lobos BUAP paid USD 6 million dollars to remain in First Level.

Playoffs

NB: between top-8 of regular season

Quarterfinals

First Legs
[May 2]
Pumas              1-4 América            
  [Nicolás Castillo 43pen; Mateus Uribe 1, 37, Jérémy Ménez 29pen, 60pen]
Tijuana            1-1 Monterrey          
  [José Rivero 52; Dorlan Pabón 38]
[May 3]
Tigres             2-0 Santos             
  [Hugo Ayala 21, André-Pierre Gignac 79pen]
Morelia            2-2 Toluca             
  [Mario Osuna 55, Emanuel Loeschbor 62; Pablo Barrientos 14, Fernando Uribe 78]

Second Legs
[May 5]
América            2-1 Pumas              
  [Mateus Uribe 3, Andrés Ibargüen 79; Jesús Gallardo 43]
Monterrey          1-2 Tijuana            
  [Dorlan Pabón 46; Miler Bolaños 5, Juan Martín Lucero 22]
[May 6]
Toluca             2-2 Morelia            
  [Cristian Borja 1, Rubens Sambueza 85; Emanuel Loeschbor 91, 
   Miguel Ángel Sansores 92]
Santos             2-0 Tigres             
  [Osvaldo David Martínez 16, Jorge Djaniny Tabares 73]

NB: Santos and Toluca qualified on better record regular season

Semifinals

First Legs [May 10]
Santos             4-1 América            
  [Osvaldo David Martínez 14, Julio César Furch 37, 53, Edwuin Cetre Angulo 78; 
   Cecilio Domínguez 31]
Tijuana            2-1 Toluca             
  [Juan Martín Lucero 27, 49; Fernando Uribe 93]

Second Legs [May 13]
Toluca             4-1 Tijuana            
  [Fernando Uribe 8, 30, 85, Pablo Barrientos 87; Luis Gerardo Chávez 65]
América            2-2 Santos             
[Cecilio Domínguez 10pen, Bruno Valdez 22; Jonathan Rodríguez 40, 
   Jesús Antonio Isijara 84]

Final

First Leg [May 17]
Santos             2-1 Toluca             
  [Jorge Djaniny Tabares 70, Julio César Furch 88; Luis Enrique Quiñones 52]

Second Leg [May 20]
Toluca             1-1 Santos             
  [Gabriel Hauche 81; Julio César Furch 9]


Santos Laguna Roster team
Jonathan Orozco        GK
Carlos Acevedo         GK
José Javier Abella     DEF
Gerardo Alcoba         DEF (Uruguay)
Jorge Eduardo Sánchez  DEF
Oscar Bernal           DEF
Néstor Araujo          DEF
Gerardo Arteaga        DEF
Jorge Antonio Flores   DEF
Carlos Izquierdoz      DEF (Argentina)
Diego de Buen          MDF
Jesús Antonio Isijara  MDF
Osvaldo David Martínez MDF (Paraguay)
Brian Lozano           MDF (Uruguay)
Ulises Rivas           MDF
David Andrade          MDF
Bryan Rabello          MDF (Chile)
José Juan Vázquez      MDF
Javier Cortés          MDF
Julio César Furch      FWD (Argentina)
Edwuin Cetre Angulo    FWD (Colombia)
Jonathan Rodríguez     FWD (Uruguay)
Jorge Djaniny Tabares  FWD (Cape Verde)
Cris Martínez          FWD (Paraguay)

Coach: Robert Dante Siboldi (URU)  



Copa MX Apertura 2017

Group Stage | Playoff Stage

NB: the Cup Tournament is played by 17 teams from the Liga MX (first level) and
    10 teams from the Ascenso MX (second level);
    Lobos BUAP from Liga MX excluded.
    Correcaminos UAT, Tampico Madero, Cafetaleros, Murciélagos FC, Atlético de San Luis 
    and Venados FC from Ascenso MX also excluded.

Group Stage

Tables:

Group 1

 1.Toluca                               4   4  0  0  11- 1   12 (qualified)
 2.Leones Negros                        4   2  0  2   5- 6    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Dorados                              4   0  0  4   1-10    0

Group 2

 1.Monterrey                            4   3  1  0   8- 2   10 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Pumas UNAM                           4   1  2  1   4- 5    5
 3.Celaya FC                            4   0  1  3   1- 6    1

Group 3

 1.América                              4   3  0  1   7- 4    9 (qualified)
 2.Atlas                                4   3  0  1   5- 4    9 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Potros UAEM                          4   0  0  4   5- 9    0

Group 4

 1.Tijuana                              4   1  3  0   3- 2    6 (qualified)
 2.Atlante                              4   1  2  1   3- 2    5 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Puebla                               4   1  1  2   2- 4    4

Group 5

 1.Cruz Azul                            4   2  2  0   5- 3    8 (qualified)
 2.Atlético Zacatepec                   4   2  1  1   6- 4    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Tigres UANL                          4   0  1  3   4- 8    1

Group 6

 1.León                                 4   4  0  0   8- 3   12 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Veracruz                             4   1  0  3   4- 6    3
 3.Alebrijes                            4   1  0  3   4- 7    3

Group 7

 1.Santos Laguna                        4   3  0  1   7- 1    9 (qualified)
 2.Guadalajara                          4   3  0  1   6- 4    9 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.FC Juárez                            4   0  0  4   2-10    0

Group 8

 1.Pachuca                              4   3  1  0   4- 1   10 (qualified)
 2.Querétaro                            4   1  2  1   4- 3    5 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Cimarrones                           4   0  1  3   3- 7    1

Group 9

 1.Morelia                              4   3  1  0   7- 4   10 (qualified)
 2.Necaxa                               4   2  1  1   8- 4    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Mineros                              4   0  0  4   3-10    0


Group Phase
Round 1
[Jul 25]
Puebla             1-0 Atlante
  [Carlos Salom 42pen]
Querétaro          2-0 Cimarrones
  [Yerson Candelo 52, Camilo Sanvezzo 79]
Dorados            0-2 Leones Negros
  [Jesús Vázquez 43pen, 47]
Atlas              2-1 Potros UAEM
  [Christian Tabo 47pen, Dieter Vargas 55og; Diego Gama 66]
Morelia            2-1 Mineros
  [Eduardo López 3og, Fernando Ortiz 72; Luis Fernando Hernández 12]
León               3-2 Alebrijes
  [Jorge Pereyra 52, 68, Mauro Boselli 78; Martín Eduardo Zúñiga 5, Taufic Guarch 9]
[Jul 26]
Monterrey          3-0 Celaya
  [Arturo Alfonso González 51, Rogelio Funes Mori 77, Carlos Sánchez 82]
Atlético Zacatepec 1-1 Cruz Azul
  [Alejandro Zendejas 50; Víctor Zúñiga 22]
Santos             2-0 Guadalajara
  [Jonathan Rodríguez 66pen, Julio César Furch 70pen]

Round 2
[Aug 1]
Celaya             1-1 Pumas
  [Diego de la Tejera 65; Luis Fernando Quintana 77]
Mineros            1-2 Necaxa
  [Roberto Nurse 60; Miguel Ángel Ponce 44, Pablo César Velázquez 78]
Toluca             3-0 Dorados
  [Enrique Triverio 27, 78, Carlos Esquivel 90]
Tijuana            1-0 Puebla
  [Paul Arriola 6]
Cimarrones         0-1 Pachuca
  [Germán Cano 60]
[Aug 2]
Alebrijes          1-0 Veracruz
  [Rodrigo Noya 33]
América            0-1 Atlas
  [Jahir Alejandro Barraza 68]
Tigres             1-1 Cruz Azul
  [Ismael Sosa 75; Felipe Mora 79]
Guadalajara        4-2 FC Juárez
  [Hedgardo Marín 18, Fernando Beltrán 44, Michelle Benítez 51, 
   Orbelín Pineda 73pen; Rodrigo Prieto 32, Lucas da Silva 36]

Round 3
[Aug 8]
Atlético Zacatepec 2-1 Tigres
  [Armando González 17, Luis Alberto Márquez 28; Damián Ariel Álvarez 78]
Atlante            1-1 Tijuana
  [Carlos Cauich 94; Juan Martín Lucero 25]
Necaxa             1-1 Morelia
  [Diego Hernández 17; Franco Pérez 70]
América            2-1 Potros UAEM
  [Silvio Romero 33pen, 79; Juan Carlos Morales 18]
[Aug 9]
Veracruz           1-2 León
  [Leandro Díaz 44; Álvaro Ramos 31, Andrés Andrade 62]
Pachuca            0-0 Querétaro
Pumas              1-1 Monterrey
[Jesús Gallardo 91; Jorge Benítez 27]
Leones Negros      0-2 Toluca
  [Martín Abundiz 15; Juan Delgadiilo 93]
FC Juárez          0-1 Guadalajara
  [José Macías 11]

Round 4
[Aug 15]
Puebla             1-1 Tijuana
  [Pablo Miguez 42; Juan Carlos Núñez 43]
Celaya             0-1 Monterrey
  [Rogelio Funes Mori 71]
Querétaro          0-1 Pachuca
  [Erick Sánchez 92]
Santos             2-0 FC Juárez
  [Emiliano Armenteros 44; Brian Lozano 64]
Cruz Azul          1-0 Atlético Zacatepec
  [Martín Cauteruccio 41]
[Aug 16]
Necaxa             4-0 Mineros
  [Martín Barragán 3, 8pen, Víctor Dávila 65, Dieter Villalpando 75]
Dorados            1-2 Toluca
  [Josepablo Monreal 48; Pedro Canelo 35, Rubens Sambueza 53]
León               2-0 Veracruz
  [Álvaro Ramos 4, Maximiliano Cerato 19]
Potros UAEM        2-3 América
  [Moisés Hipólito 7, Juan Carlos Morales 19; Pablo César Aguilar 39, 90, 
   Silvio Romero 77]

Round 5
[Aug 29]
Guadalajara        1-0 Santos
  [Ángel Zaldívar 85]
Tijuana            0-0 Atlante
Cimarrones         2-2 Querétaro
  [Gustavo Adrián Ramírez 69, Oscar Villa 89; Luis Ricardo Esqueda 40pen, 
   Paolo Yrizar 73]
[Aug 30]
Mineros            1-2 Morelia
  [Edgar Villegas 61; Juan Pablo Rodríguez 3, Ángel Sepúlveda 12]
Alebrijes          0-1 León
  [Claudio González 72]
Atlas              0-2 América
  [William Da Silva 28, Carlos Darwin Quintero 82pen]
Toluca             4-0 Leones Negros
  [Pablo Barrientos 8, Martín Abundiz 41, Efraín Velarde 76, Pedro Canelo 79]
Cruz Azul          2-1 Tigres
  [Martín Cauteruccio 80, Felipe Mora 91; André-Pierre Gignac 23]
[Aug 31]
Pumas               -  Celaya        [posponed by storm]
[Sep 3]
Pumas              1-0 Celaya
  [Joffre Guerrón 64]

Round 6
[Sep 12]
Potros UAEM        1-2 Atlas
  [Oscar Ustari 53og; Jahir Alejandro Barraza 33pen, Fidel Martínez 87]
Leones Negros      3-0 Dorados       [awarded match to Leones Negros by undue alignment; original result 1-2]
  [Jorlián Sánchez 29; Edson Rivera 27, Amando Moreno 37; Dorados’ scorers annulled]
Veracruz           3-1 Alebrijes
  [Rodrigo Holgado 15, 41, 52; Diego Castellanos 38]
Pachuca            2-1 Cimarrones
  [Germán Cano 16, Omar González 68; Víctor Guajardo 15pen]
Tigres             1-3 Atlético Zacatepec
  [André-Pierre Gignac 88; Luis Alberto Márquez 1, 87, Cristian Ivanobski 59]
Morelia            2-1 Necaxa
  [Jefferson Cuero 14, Ángel Sepúlveda 73; Martín Barragán 75]
[Sep 13]
Atlante            2-0 Puebla
  [Francisco Uscanga 34pen, Diego Cardozo 36]
Monterrey          3-1 Pumas
  [Avilés Hurtado 20, Efraín Juárez 26, Jorge Benítez 63; Mauro Formica 35]
FC Juárez          0-3 Santos
  [Ronaldo Cisneros 13, 17, 61]

Tables:

Group 1

 1.Toluca                               4   4  0  0  11- 1   12 (qualified)
 2.Leones Negros                        4   2  0  2   5- 6    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Dorados                              4   0  0  4   1-10    0

Group 2

 1.Monterrey                            4   3  1  0   8- 2   10 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Pumas UNAM                           4   1  2  1   4- 5    5
 3.Celaya FC                            4   0  1  3   1- 6    1

Group 3

 1.América                              4   3  0  1   7- 4    9 (qualified)
 2.Atlas                                4   3  0  1   5- 4    9 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Potros UAEM                          4   0  0  4   5- 9    0

Group 4

 1.Tijuana                              4   1  3  0   3- 2    6 (qualified)
 2.Atlante                              4   1  2  1   3- 2    5 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Puebla                               4   1  1  2   2- 4    4

Group 5

 1.Cruz Azul                            4   2  2  0   5- 3    8 (qualified)
 2.Atlético Zacatepec                   4   2  1  1   6- 4    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Tigres UANL                          4   0  1  3   4- 8    1

Group 6

 1.León                                 4   4  0  0   8- 3   12 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Veracruz                             4   1  0  3   4- 6    3
 3.Alebrijes                            4   1  0  3   4- 7    3

Group 7

 1.Santos Laguna                        4   3  0  1   7- 1    9 (qualified)
 2.Guadalajara                          4   3  0  1   6- 4    9 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.FC Juárez                            4   0  0  4   2-10    0

Group 8

 1.Pachuca                              4   3  1  0   4- 1   10 (qualified)
 2.Querétaro                            4   1  2  1   4- 3    5 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Cimarrones                           4   0  1  3   3- 7    1

Group 9

 1.Morelia                              4   3  1  0   7- 4   10 (qualified)
 2.Necaxa                               4   2  1  1   8- 4    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Mineros                              4   0  0  4   3-10    0


Playoff Stage


Round 0f 16

NB: Round of 16 originally scheduled to play on Sep. 19 & 20, all the matches were posponed 
     due to earthquake occurred in Mexico on Sep. 19

One single match
[Oct 24]
Morelia            2-2 Tijuana            [2-4pen]
  [Jorge Alejandro Zárate 75, 83; Damian Pérez 26, Juan Martín Lucero 48pen]
Toluca             1-1 Atlante            [3-5pen]
  [Pedro Canelo 53; Diego Cardozo 65]
América            1-0 Cruz Azul
  [Pablo César Aguilar 66]
León               1-1 Querétaro
  [Mauro Boselli 73; Edgar Benítez 53]
[Oct 25]
Santos             2-0 Necaxa
  [Jonathan Rodríguez 79, Ulises Rivas 84]
Pachuca            5-0 Atlético Zacatepec
  [Erick Gutiérrez 16, Keisuke Honda 35, 44, Ángelo Sagal 54, Germán Cano 59]
Monterrey          2-2 Leones Negros      [4-3pen]
  [Arturo Alfonso González 9, Carlos Sánchez 55; Daniel Amador 31, 59]
Guadalajara        1-0 Atlas
  [Hedgardo Marín 24]

Quarterfinals

One single match
[Oct 31]
Guadalajara        1-1 Atlante            [3-5pen]
  [Carlos Fierro 49; Cristian Tarragona 65]
[Nov 1]
Monterrey          4-1 Santos
  [Stefan Medina 17, Carlos Sánchez 40, 91, Jorge Benítez 74; 
   Jonathan Rodríguez 13]
América            1-1 Querétaro          [2-0pen]
  [Oribe Peralta 13; Javier Güemez 66]
[Nov 8]
Pachuca            4-0 Tijuana
  [Franco Jara 14pen, Víctor Guzmán 35, 65, Keisuke Honda 42]

Semifinals

One single match
[Nov 15]
Monterrey          0-0 América            [3-0pen]
[Nov 21]
Pachuca            2-0 Atlante
  [Omar González 4, Víctor Guzmán 20]

Final

One single match
[Dec 21]
Estadio BBVA Bancomer
Monterrey          1-0 Pachuca
  [Avilés Hurtado 56]

Monterrey Cup champions

Topscorers
Player			Team		Goals
Carlos Sánchez         Monterrey        4
Silvio Romero          América          3
Pablo César Aguilar    América          3
Luis Alberto Márquez   Atl. Zacatepec   3
Jorge Benítez          Monterrey        3
Martín Barragán        Necaxa           3
Germán Cano            Pachuca          3
Keisuke Honda          Pachuca          3
Víctor Guzmán          Pachuca          3
Jonathan Rodríguez     Santos           3
Pedro Canelo           Toluca           3
Rodrigo Holgado        Veracruz         3


Monterrey roster team

Juan Pablo Carrizo              GK  (Argentina)
Hugo González                   GK
Edgar Eduardo Castillo          DEF
César Montes                    DEF
Nicolás Sánchez                 DEF (Argentina)
Efraín Juárez                   DEF
Leonel Vangioni                 DEF (Argentina)
José María Basanta              DEF (Argentina)
Juan Antonio Portales           DEF
Luis Fernando Fuentes           DEF
Stefan Medina                   DEF (Colombia)
Carlos Sánchez                  MDF (Uruguay)
Arturo Alfonso González         MDF
Celso Ortiz                     MDF (Paraguay)
Jesús Eduardo Zavala            MDF
Jesús Antonio Molina            MDF
Jonathan González               MDF
Rogelio Funes Mori              FWD
Dorlan Pabón                    FWD (Colombia)
Avilés Hurtado                  FWD (Colombia)
Jorge Benítez                   FWD (Paraguay)
    
Coach: Antonio Mohamed (ARG)




Copa MX Clausura 2017

Group Stage | Playoff Stage

NB: the Cup Tournament is played by 14 teams from the Liga MX (first level) and
    13 teams from the Ascenso MX (second level);
    América, Guadalajara, Tigres and Tijuana from Liga MX excluded because of
    participating in the CONCACAF Champions League 2018;
    Leones Negros, Atlante and Potros UAEM (Ascenso MX) also excluded

Group Stage

Tables:

Group 1

 1.Cafetaleros                          4   3  0  1   8- 6    9 (qualified)
 2.León                                 4   2  1  1   8- 5    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Venados                              4   0  1  3   3- 8    1

Group 2

 1.Alebrijes                            4   1  3  0   2- 1    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Puebla                               4   1  2  1   3- 3    5
 3.Cruz Azul                            4   1  1  2   4- 5    4

Group 3

 1.Monterrey                            4   4  0  0  10- 5   12 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Correcaminos UAT                     4   2  0  2   6- 7    6
 3.Dorados                              4   0  0  4   3- 7    0

Group 4

 1.Toluca                               4   2  1  1   9- 7    7 (qualified)
 2.Santos                               4   2  1  1   4- 4    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Mineros                              4   0  2  2   5- 7    2

Group 5

 1.Pumas UNAM                           4   2  1  1   8- 4    7 (qualified)
 2.Lobos BUAP                           4   2  0  2   7- 7    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.FC Juárez                            4   1  1  2   4- 8    4

Group 6

 1.CA Zacatepec                         4   3  0  1   6- 6    9 (qualified)
 2.Necaxa                               4   2  1  1   7- 3    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Murciélagos                          4   0  1  3   2- 6    1

Group 7

 1.Tampico Madero                       4   2  1  1   6- 4    7 (qualified)
 2.Atlas                                4   2  0  2   4- 4    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Veracruz                             4   1  1  2   2- 4    4

Group 8

 1.Celaya                               4   2  0  2   5- 5    6 (qualified)
 2.Pachuca                              4   2  0  2   3- 3    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Atlético de San Luis                 4   2  0  2   6- 6    6

NB: Pachuca qualified by more away goals than Atlético de San Luis

Group 9

 1.Morelia                              4   2  0  2   6- 6    6 (qualified)
 2.Querétaro                            4   2  0  2   5- 5    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Cimarrones                           4   2  0  2   4- 4    6

Round 1
[Jan 9]
Atlético Zacatepec 3-1 Murciélagos
  [Juan Ángel Neira 15, Armando González 66, Carlo Stefano Rodríguez 77; 
   Julián Cardozo 8]
Morelia            3-0 Cimarrones
  [Miguel Ángel Sansores 2, 8, José Luis Chávez 81]
León               1-0 Venados
  [Mauro Boselli 78]
[Jan 10]
Toluca             2-2 Mineros
  [Pedro Canelo 31, Luis Enrique Quiñónes 60; Guillermo Martínez 6, Eder Cruz 83]
Correcaminos UAT   2-1 Dorados
  [Oscar Sánchez 73, Walter Chala 89; Josepablo Monreal 12]
Alebrijes          1-0 Cruz Azul
  [Martín Eduardo Zúñiga 47]
Atlas              0-1 Veracruz
  [Omar Marrufo 16]
A. de San Luis     3-4 Celaya
  [Arturo Alvarado 25, Diego Pineda 39, Jorge Sánchez 83; Pablo Ruiz 10, 47, 
   Edson Gutiérrez 37, Kevin Fabela 77]
FC Juárez          3-1 Lobos BUAP
  [Omar Flores 15, Raúl Enríquez 39, Leandro Carrijo 95pen; Wesly Decas 67og]

Round 2
[Jan 16]
Cafetaleros        2-1 León
  [Leonardo Ramos 73, Eduardo Pérez 82; Iván Piris 92]
Mineros            0-1 Santos
  [Jonathan Rodríguez 6]
Necaxa             5-0 Atlético Zacatepec
  [Víctor Dávila 20, Carlos Camacho 26, Marcelo Allende 40, 49, Martín Barragán 88]
Veracruz           0-2 Tampico Madero
  [Eduardo Aguirre 76, Alberto Jorge García 81]
Cruz Azul          1-3 Puebla
  [Jordan Silva 47; Francisco Javier Torres 17pen. 19, Alejandro Chumacero 33]
Pachuca            0-1 Atlético de San Luis
  [Arturo Alvarado 6]
[Jan 17]
Querétaro          3-1 Morelia
  [Edgar Benítez 21, Matías Britos 64, Yerson Candelo 84; Emanuel Loeschbor 46]
Lobos BUAP         2-0 Pumas
  [Juan García Sancho 85, Irven Ávila 87]
Dorados            1-2 Monterrey
  [Vinicio Angulo 61; Julio César Cruz 74, Carlos Sánchez 89]

Round 3
[Jan 23]
Venados            1-2 Cafetaleros
  [Luciano Nequecaur 80pen; Edgar Bárcenas 46, Leonardo Ramos 58]
Murciélagos        1-1 Necaxa
  [Mauricio Castañeda 13; Bryan Colula 68]
Puebla             0-0 Alebrijes
Cimarrones         2-0 Querétaro
  [Mathews Gómes 24, Ricardo Peña 84]
Celaya             0-1 Pachuca
  [Edgar Ayala 77]
[Jan 24]
Santos             2-1 Toluca
  [Brian Lozano 29, Julio César Furch 70; Rodrigo Salinas 65]
Tampico Madero     1-2 Atlas
  [Alberto Jorge García 66; Ángelo Henríquez 15, Ravel Morrison 57]
Monterrey          3-1 Correcaminos UAT
  [Leonardo Franco 18g, Carlos Sánchez 30pen, Jorge Benítez 35; 
   Luis Guadalupe Loroña 46]
Pumas              3-0 FC Juárez
  [Kevin Escamilla 33, Abraham González 38, Alan Mendoza 87]

Round 4
[Feb 6]
Lobos BUAP         3-0 FC Juárez
  [Jerónimo Amione 19, 57, Diego Rafael Jiménez 91]
Venados            2-2 León
  [Francisco Da Costa 1, Leandro Navarro 78; Mauro Boselli 89, Andrés Mosquera 90]
Dorados            0-1 Correcaminos UAT
  [Walter Chalá 32]
Cimarrones         2-0 Morelia
  [Víctor Guajardo 84, Miguel Vallejo 87]
Celaya             1-0 Atlético de San Luis
  [Juan David Pérez 36]
[Feb 7]
Atlético Zacatepec 2-0 Necaxa
  [Josué Lázaro 10, Carlo Stefano Rodríguez 27]
Toluca             2-0 Santos Laguna
  [Pedro Canelo 27, 82]
Puebla             0-2 Cruz Azul
  [Martín Rodríguez 54, Edgar Méndez 58]
Atlas              1-2 Tampico Madero
  [Milton Caraglio 43pen; Eduardo Aguirre 44, 49]

Round 5
[Feb 20]
Necaxa             1-0 Murciélagos
  [Bryan de Jesús 10]
Cruz Azul          1-1 Alebrijes
  [Francisco Silva 57; Carlos Gael Acosta 54]
Querétaro          1-0 Cimarrones
  [Jordi Cortizo 81]
Monterrey          2-1 Dorados
  [Lucas Albertengo 1, Elio Castro 69og; Vinicio Angulo 44]
León               4-1 Cafetaleros
  [Elías Hernández 25, Mauro Boselli 46, Iván Piris 69, Maximiliano Cerato 74; 
   Edgar Bárcenas 65]
[Feb 21]
Mineros            3-4 Toluca
  [Eder Cruz 19, Francisco Santillán 45, Roberto Nurse 55pen; Carlos Calvo 20, 
   Alexis Vega 25, 59, Ángel Eduardo Reyna 30pen]
Tampico Madero     1-1 Veracruz
  [Jhoao Rodríguez 90; Michael García 8og]
Pumas              4-1 Lobos BUAP
  [Alan Mendoza 13, 78, Mauro Formica 32, Erick Torres 54pen; Carlos Treviño 17]
Pachuca            1-0 Celaya
  [Walter González 70]

Round 6
[Feb 27]
Veracruz           0-1 Atlas
  [Carlos Robles 79]
Murciélagos        0-1 Atlético Zacatepec
  [Marco Antonio Bustos 63]
Correcaminos UAT   2-3 Monterrey
  [Luis Ángel Morales 55, Néstor Breitenbruch 65; Jorge Benítez 6, 
   Lucas Albertengo 20, Carlos Sánchez 44]
Santos             0-0 Mineros
Morelia            2-1 Querétaro
  [Gastón Lezcano 52, Raúl Ruidiaz 73; Camilo Da Silva 79]
A. de San Luis     2-1 Pachuca
  [Jonathan Dos Santos 16, Luis Ramírez 94; Franco Jara 48pen]
[Feb 28]
Cafetaleros        awd Venados            [awarded match to Cafetaleros 3-0 by undue alignment; originally ended 2-0]
  [Eduardo Pérez 15, Leonardo Ramos 78]
Alebrijes          0-0 Puebla
FC Juárez          1-1 Pumas
  [Carlos Ibargüen 88pen; Erick Torres 18]

Tables:

Group 1

 1.Cafetaleros                          4   3  0  1   8- 6    9 (qualified)
 2.León                                 4   2  1  1   8- 5    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Venados                              4   0  1  3   3- 8    1

Group 2

 1.Alebrijes                            4   1  3  0   2- 1    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Puebla                               4   1  2  1   3- 3    5
 3.Cruz Azul                            4   1  1  2   4- 5    4

Group 3

 1.Monterrey                            4   4  0  0  10- 5   12 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Correcaminos UAT                     4   2  0  2   6- 7    6
 3.Dorados                              4   0  0  4   3- 7    0

Group 4

 1.Toluca                               4   2  1  1   9- 7    7 (qualified)
 2.Santos                               4   2  1  1   4- 4    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Mineros                              4   0  2  2   5- 7    2

Group 5

 1.Pumas UNAM                           4   2  1  1   8- 4    7 (qualified)
 2.Lobos BUAP                           4   2  0  2   7- 7    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.FC Juárez                            4   1  1  2   4- 8    4

Group 6

 1.CA Zacatepec                         4   3  0  1   6- 6    9 (qualified)
 2.Necaxa                               4   2  1  1   7- 3    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Murciélagos                          4   0  1  3   2- 6    1

Group 7

 1.Tampico Madero                       4   2  1  1   6- 4    7 (qualified)
 2.Atlas                                4   2  0  2   4- 4    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Veracruz                             4   1  1  2   2- 4    4

Group 8

 1.Celaya                               4   2  0  2   5- 5    6 (qualified)
 2.Pachuca                              4   2  0  2   3- 3    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Atlético de San Luis                 4   2  0  2   6- 6    6

NB: Pachuca qualified by more away goals than Atlético de San Luis

Group 9

 1.Morelia                              4   2  0  2   6- 6    6 (qualified)
 2.Querétaro                            4   2  0  2   5- 5    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Cimarrones                           4   2  0  2   4- 4    6

Playoff Stage

Round of 16

One single match
[Mar 6]
Cafetaleros        4-2 Morelia
  [Edgar Bárcenas 14, Eduardo Pérez 51 55, Diego Rangel 54ag; Sebastián Vegas 36, 
   Juan Pablo Rodríguez 44pen]
Necaxa             2-1 Atlas
  [Martín Barragán 62, Luis Pérez Martínez 86; Patrick Njoh 91]
Tampico Madero     0-1 Santos
  [Néstor Araujo 42]
Toluca             2-0 Alebrijes
  [Pedro Canelo 14, 53]
[Mar 7]
Monterrey          1-1 Querétaro          [2-3pen]
  [Dorlan Pabón 34; Camilo Sanvezzo 37]
Atlético Zacatepec 1-1 Pachuca            [5-3pen]
  [Giovani Hernández 11; Franco Jara 63]
Pumas              3-0 Lobos BUAP
  [Alan Mendoza 48, Jesús Gallardo 73, Gustavo Matías Alustiza 88]
León               4-1 Celaya
  [Mauro Boselli 19, 24, 29, Maximiliano Cerato 80; Carlos Galeana 83]

Quarterfinals

One single match
[Mar 13]
Atlético Zacatepec 1-1 León               [7-6pen]
  [Giovani Hernández 50; Jacob Akrong 6og]
Santos             1-0 Querétaro
  [Jonathan Rodríguez 10]
[Mar 14]
Cafetaleros        1-3 Toluca
  [Eduardo Pérez 51pen; Aldo Benítez 23, Pedro Canelo 61pen, 65]
Pumas              1-2 Necaxa
  [Nicolás Castillo 2; Matías Fernández 55, Luis Pérez Martínez 78]

Semifinals

One single match
[Apr 4]
Atlético Zacatepec 1-1 Toluca             [3-4pen]
  [Juan Ángel Neira 60; Rubens Sambueza 64pen]
Necaxa             2-1 Santos
  [Martín Barragán 7, Víctor Dávila 90; Gerardo Alcoba 17]

Final

One single match [Apr 11]
Estadio Victoria
Necaxa             1-0 Toluca
  [Santiago García 86ag]

Necaxa cup champions

Topscorers
Player			Team		Goals
Pedro Canelo           Toluca         7
Mauro Boselli          León           6
Eduardo Pérez          Cafetaleros    5
Alan Mendoza           Pumas          4
Carlos Sánchez         Monterrey      3
Martín Barragán        Necaxa         3
Eduardo Aguirre        Tampico Madero 3
Leonardo Ramos         Cafetaleros    3
Edgar Bárcenas         Cafetaleros    3


Necaxa Roster team
Marcelo Barovero     GK
Aarón Fernández      GK
Yosgart Gutiérrez    GK
Brayan Beckeles      DEF (Honduras)
Igor Lichnovsky      DEF (Chile)
Diego Hernández      DEF
Miguel Ángel Ponce   DEF
Bryan Colula         DEF
Jairo González       DEF
Ventura Alvarado     DEF
Mario de Luna        DEF
Matías Fernández     MDF (Chile]
Luis Pérez           MDF
Daniel Álvarez       MDF
Xavier Báez          MDF
Dieter Villalpando   MDF
Roberto Alvarado     MDF
Víctor Dávila        MDF (Chile)
Luis Gallegos        MDF (Chile)
Fernando González    MDF
Gerson Torres        MDF (Costa Rica)
Marcelo Allende      MDF (Chile)
Gustavo Culma        MDF (Colombia)
Martín Barragán      FWD
Claudio Riaño        FWD (Argentina)
Carlos González      FWD (Paraguay)
Bryan de Jesús       FWD (Ecuador)

Coach: Ignacio Ambriz 


Campeón de Campeones

Between winners of Liga MX Apertura 2017 (Tigres) and winners of Liga MX 
Clausura 2018 (Santos Laguna), winners qualified to “Campeones Cup” against
MLS Cup 2017 champions (Toronto FC)

Final

One single leg played [Jul 15]
Stub Hub Center, Carson, California, USA
Tigres           4-0 Santos 
  [Guido Pizarro 41, Javier Aquino 44, Lucas Zelarayán 67, André-Pierre Gignac 73]


Supercopa MX

Between winners of Copa MX Apertura 2017 (Monterrey) and winners of 
Copa MX Clausura 2018 (Necaxa)

Final

One single leg played [Jul 15]
Stub Hub Center, Carson, California, USA
Monterrey        0-1 Necaxa
  [Francisco Córdova 25]



Ascenso MX

Apertura 2017 | Clausura 2018 | Promotion Playoff

Apertura 2017

Changes before season:

- Atlético San Luis comeback with the name of Atlético de San Luis
- Coyotes (Tlaxcala) 2016-17 Second Division Liga Premier champions,
   remains at Third Level for not meet the minimum conditions required
- Zacatepec Siglo XXI asked permission for not play in the 2017-18 season
- Coras FC (Tepic) relocated in Zacatepec and changes its name to Atlético Zacatepec
- Jaguares Chiapas relegated from first level disqualified by several debts

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage
Participants:

Dorados Sinaloa (Culiacán)  [c]
Atlético Zacatepec
Mineros de Zacatecas
Cafetaleros de Tapachula
Leones Negros (Guadalajara) [1]  [c]
Atlante (Cancún)  [c]
Murciélagos FC (Los Mochis)
Alebrijes de Oaxaca
Correcaminos UAT (Ciudad Victoria)
Venados FC (Mérida)
Atlético de San Luis (San Luis Potosí)  [c]
Celaya FC  [c]
Cimarrones de Sonora (Hermosillo)
FC Juárez  [c]
Potros UAEM (Toluca)
Tampico Madero [2]
 
[1] Official name Universidad de Guadalajara.
[2] Official name TM FC.
 
NB: Only ”certified clubs" could be promoted to first level.

[c] Certified club

Final Table:

 1.Celaya FC                           15   8  4  3  17- 9   28 (quarterfinals)
 2.FC Juárez                           15   7  5  3  19-16   26 (quarterfinals)  
 3.Tampico Madero                      15   7  3  5  22-15   24 (quarterfinals)
 4.Atlético Zacatepec                  15   6  6  3  19-12   24 (quarterfinals)
 5.Alebrijes                           15   7  3  5  19-18   24 (quarterfinals)
 6.Mineros                             15   6  5  4  21-14   23 (quarterfinals)
 7.Venados FC                          15   6  5  4  18-15   23 (quarterfinals)
 8.Correcaminos UAT                    15   6  4  5  22-20   22 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Cimarrones                          15   6  4  5  20-19   22
10.Cafetaleros                         15   6  3  6  24-23   21 
11.Atlético de San Luis                15   5  6  4  15-15   21 
12.Dorados Sinaloa                     15   6  2  7  16-21   20 
13.Murciélagos FC                      15   4  2  9  15-19   14 
14.Leones Negros                       15   3  4  8  11-19   13
15.Potros UAEM                         15   3  4  8  15-24   13
16.Atlante                             15   3  2 10  11-25   11  

Round 1
[Jul 21]
Atlante              4-1 Cafetaleros
Leones Negros        0-1 Correcaminos UAT
Venados              1-2 Mineros
Cimarrones           0-1 Murciélagos
[Jul 22]
Alebrijes            2-1 Atlético de San Luis
Tampico Madero       0-0 Atlético Zacatepec
FC Juárez            1-1 Celaya
Dorados              3-2 Potros UAEM

Round 2
[Jul 28]
Mineros              1-3 Dorados
Atlético de San Luis 2-0 FC Juárez
Correcaminos UAT     1-2 Alebrijes
Cafetaleros          1-2 Cimarrones
Murciélagos          0-1 Venados
[Jul 29]
Potros UAEM          2-1 Leones Negros
Atlético Zacatepec   3-0 Atlante
Celaya               1-1 Tampico Madero

Round 3
[Aug 4]
Atlante              1-0 Celaya
Leones Negros        0-4 Mineros
Venados              0-2 Dorados
Cimarrones           0-0 Atlético Zacatepec
Murciélagos          3-0 Cafetaleros
[Aug 5]
Tampico Madero       1-1 Atlético de San Luis
FC Juárez            1-0 Correcaminos UAT

Round 4
[Aug 11]
Mineros              0-0 Alebrijes
Atlético de San Luis 2-0 Atlante
Correcaminos UAT     2-0 Tampico Madero
Cafetaleros          1-1 Venados
[Aug 12]
Atlético Zacatepec   1-0 Murciélagos
Potros UAEM          1-2 FC Juárez
Celaya               3-1 Cimarrones
Dorados              2-1 Leones Negros

Round 5
[Aug 18]
Atlante              0-1 Correcaminos UAT
Venados              0-0 Leones Negros
Cafetaleros          2-1 Atlético Zacatepec
Cimarrones           3-1 Atlético de San Luis
Murciélagos          1-0 Celaya
[Aug 19]
Alebrijes            0-0 Dorados
Tampico Madero       1-0 Potros UAEM
FC Juárez            2-1 Mineros

Round 6
[Aug 25]
Mineros              2-1 Tampico Madero
Atlético de San Luis 1-0 Murciélagos
Correcaminos UAT     2-2 Cimarrones
Leones Negros        1-1 Alebrijes
[Aug 26]
Atlético Zacatepec   2-2 Venados
Potros UAEM          2-0 Atlante
Celaya               2-1 Cafetaleros
Dorados              1-1 FC Juárez

Round 7
[Sep 8]
Atlante              0-0 Mineros
Venados              1-0 Alebrijes
Cafetaleros          0-0 Atlético de San Luis
Cimarrones           3-1 Potros UAEM
Murciélagos          2-3 Correcaminos UAT
[Sep 9]
Atlético Zacatepec   0-1 Celaya
Tampico Madero       4-0 Dorados
FC Juárez            1-1 Leones Negros

Round 8
[Sep 15]
Mineros              1-2 Cimarrones
Atlético de San Luis 1-0 Atlético Zacatepec
Correcaminos UAT     3-3 Cafetaleros
Leones Negros        1-0 Tampico Madero
[Sep 16]
Alebrijes            1-2 FC Juárez
Potros UAEM          1-1 Murciélagos
Celaya               1-0 Venados
Dorados              0-2 Atlante

Round 9
NB: Originally scheduled to play on Sep. 22 & 23, but, due to earthquake occurred 
    in Mexico on Sep. 19, all the matches were posponed.
[Oct 6]
Atlante              1-1 Leones Negros
Murciélagos          1-1 Mineros
[Oct 7]
Atlético Zacatepec   2-1 Correcaminos UAT     [in Unidad Deportiva Centenario]
Venados              3-1 FC Juárez
Cafetaleros          5-0 Potros UAEM
Tampico Madero       2-3 Alebrijes
Celaya               3-1 Atlético de San Luis
Cimarrones           1-0 Dorados

Round 10
[Sep 29]
Potros UAEM          2-2 Atlético Zacatepec
Mineros              2-0 Cafetaleros
Atlético de San Luis 1-1 Venados
Correcaminos UAT     1-1 Celaya
[Sep 30]
Alebrijes            2-1 Atlante
FC Juárez            1-0 Tampico Madero
Dorados              1-0 Murciélagos
[Oct 1]
Leones Negros        2-0 Cimarrones

Round 11
[Oct 13]
Atlético de San Luis 1-1 Correcaminos UAT
Atlante              0-1 FC Juárez
Venados              0-2 Tampico Madero
Cafetaleros          2-1 Dorados
Murciélagos          0-1 Leones Negros
Cimarrones           1-2 Alebrijes
[Oct 14]
Atlético Zacatepec   2-2 Mineros              [in Unidad Deportiva Centenario]
Celaya               0-0 Potros UAEM

Round 12
[Oct 20]
Mineros              1-0 Celaya
Correcaminos UAT     0-2 Venados
[Oct 21]
Alebrijes            4-0 Murciélagos
Potros UAEM          0-0 Atlético de San Luis
Tampico Madero       4-1 Atlante
FC Juárez            2-2 Cimarrones
Dorados              0-1 Atlético Zacatepec
[Oct 22]
Leones Negros        1-2 Cafetaleros

Round 13
[Oct 27]
Correcaminos UAT     2-1 Potros UAEM
Atlético de San Luis 0-0 Mineros
Venados              3-1 Atlante
Murciélagos          0-2 FC Juárez
Cimarrones           1-2 Tampico Madero
[Oct 28]
Atlético Zacatepec   2-0 Leones Negros
Cafetaleros          4-1 Alebrijes
Celaya               1-0 Dorados

Round 14
[Nov 3]
Mineros              3-0 Correcaminos UAT
Atlante              0-1 Cimarrones
Venados              2-1 Potros UAEM
Leones Negros        0-1 Celaya
[Nov 4]
Alebrijes            0-2 Atlético Zacatepec
FC Juárez            1-2 Cafetaleros
Tampico Madero       3-2 Murciélagos
Dorados              3-1 Atlético de San Luis

Round 15
[Nov 10]
Correcaminos UAT     4-0 Dorados
Atlético de San Luis 2-1 Leones Negros
Cafetaleros          0-1 Tampico Madero
Cimarrones           1-1 Venados
Murciélagos          4-0 Atlante
[Nov 11]
Atlético Zacatepec   1-1 FC Juárez
Potros UAEM          2-1 Mineros
Celaya               2-0 Alebrijes

Final Table:

 1.Celaya FC                           15   8  4  3  17- 9   28 (quarterfinals)
 2.FC Juárez                           15   7  5  3  19-16   26 (quarterfinals)  
 3.Tampico Madero                      15   7  3  5  22-15   24 (quarterfinals)
 4.Atlético Zacatepec                  15   6  6  3  19-12   24 (quarterfinals)
 5.Alebrijes                           15   7  3  5  19-18   24 (quarterfinals)
 6.Mineros                             15   6  5  4  21-14   23 (quarterfinals)
 7.Venados FC                          15   6  5  4  18-15   23 (quarterfinals)
 8.Correcaminos UAT                    15   6  4  5  22-20   22 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Cimarrones                          15   6  4  5  20-19   22
10.Cafetaleros                         15   6  3  6  24-23   21 
11.Atlético de San Luis                15   5  6  4  15-15   21 
12.Dorados Sinaloa                     15   6  2  7  16-21   20 
13.Murciélagos FC                      15   4  2  9  15-19   14 
14.Leones Negros                       15   3  4  8  11-19   13
15.Potros UAEM                         15   3  4  8  15-24   13
16.Atlante                             15   3  2 10  11-25   11  

Topscorer
Player			Team		Goals
Luis Madrigal		Alebrijes	12


Playoff Stage
Quarterfinals

First Legs
[Nov 15]
Venados              0-2 FC Juárez
Correcaminos UAT     4-3 Celaya
[Nov 16]
Alebrijes            3-1 Atlético Zacatepec
Mineros              1-0 Tampico Madero

Second Legs
[Nov 18]
Celaya               2-1 Correcaminos UAT
FC Juárez            1-0 Venados
[Nov 19]
Atlético Zacatepec   0-0 Alebrijes
Tampico Madero       3-1 Mineros

NB: Celaya qualified on away goals

Semifinals

First Legs
[Nov 22]
Tampico Madero       2-2 FC Juárez
Alebrijes            1-0 Celaya

Second Legs
[Nov 25]
Celaya               2-1 Alebrijes
FC Juárez            3-2 Tampico Madero

NB: Alebrijes qualified on away goal

Final

First Leg [Nov 29]
Estadio Instituto Tecnológico de Oaxaca
Alebrijes            1-0 FC Juárez

Second Leg [Dec 2]
Estadio Olímpico Benito Juárez
FC Juárez            2-1 Alebrijes            [aet; 2-4pen]



Clausura 2018

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Participants:

Dorados Sinaloa (Culiacán)  [c]
Atlético Zacatepec
Mineros de Zacatecas
Cafetaleros de Tapachula
Leones Negros (Guadalajara) [1]  [c]
Atlante (Cancún)  [c]
Murciélagos FC (Los Mochis)
Alebrijes de Oaxaca
Correcaminos UAT (Ciudad Victoria)
Venados FC (Mérida)
Atlético de San Luis (San Luis Potosí)  [c]
Celaya FC  [c]
Cimarrones de Sonora (Hermosillo)
FC Juárez  [c]
Potros UAEM (Toluca)
Tampico Madero [2]
 
[1] Official name Universidad de Guadalajara.
[2] Official name TM FC.
 
NB: Only ”certified clubs" could be promoted to first level.

[c] Certified club

Final Table:

 1.Mineros                             15   8  4  3  24-17   28 (quarterfinals)
 2.Dorados Sinaloa                     15   8  2  5  20-13   26 (quarterfinals) 
 3.Leones Negros                       15   7  4  4  21-18   25 (quarterfinals)
 4.Atlético Zacatepec                  15   7  3  5  17-19   24 (quarterfinals)
 5.Alebrijes                           15   6  5  4  25-17   23 (quarterfinals)
 6.Atlante                             15   6  5  4  16-12   23 (quarterfinals)  
 7.Celaya FC                           15   6  5  4  17-14   23 (quarterfinals)
 8.Cafetaleros                         15   6  4  5  24-21   22 (quarterfinals) 
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Tampico Madero                      15   6  4  5  14-11   22
10.Atlético de San Luis                15   6  2  7  18-22   20 
11.Venados FC                          15   5  4  6  15-17   19
12.Correcaminos UAT                    15   4  6  5  15-20   18
13.FC Juárez                           15   3  6  6  12-16   15  
14.Murciélagos FC                      15   4  3  8  12-21   15 
15.Cimarrones                          15   4  2  9  16-22   14
16.Potros UAEM                         15   2  5  8  11-17   11

Round 1
[Jan 5]
Potros UAEM          0-1 Dorados
Mineros              2-0 Venados
Correcaminos UAT     1-1 Leones Negros
Atlético de San Luis 0-2 Alebrijes
Murciélagos          1-3 Cimarrones
[Jan 6]
Atlético Zacatepec   0-0 Tampico Madero
Cafetaleros          1-2 Atlante
Celaya               0-2 FC Juárez

Round 2
[Jan 12]
Atlante              1-1 Atlético Zacatepec
Venados              3-1 Murciélagos
Cimarrones           2-3 Cafetaleros
[Jan 13]
FC Juárez            2-1 Atlético de San Luis
Alebrijes            3-0 Correcaminos UAT
Tampico Madero       1-1 Celaya
Dorados              1-1 Mineros
[Jan 14]
Leones Negros        0-0 Potros UAEM

Round 3
[Jan 19]
Potros UAEM          3-3 Alebrijes
Mineros              2-1 Leones Negros
Atlético de San Luis 0-0 Tampico Madero
Correcaminos UAT     0-0 FC Juárez
[Jan 20]
Atlético Zacatepec   1-0 Cimarrones
Celaya               2-1 Atlante
Cafetaleros          0-0 Murciélagos
Dorados              0-1 Venados

Round 4
[Jan 26]
Atlante              3-1 Atlético de San Luis
Venados              2-2 Cafetaleros
Cimarrones           1-0 Celaya
Murciélagos          1-0 Atlético Zacatepec
[Jan 27]
FC Juárez            0-0 Potros UAEM
Alebrijes            4-1 Mineros
Tampico Madero       2-1 Correcaminos UAT
[Jan 28]
Leones Negros        0-2 Dorados

Round 5
[Jan 30]
Atlético Zacatepec   2-2 Cafetaleros
Potros UAEM          0-0 Tampico Madero
Celaya               2-1 Murciélagos
Atlético de San Luis 1-3 Cimarrones
Leones Negros        2-1 Venados
Correcaminos UAT     0-0 Atlante
[Jan 31]
Mineros              4-2 FC Juárez
Dorados              1-2 Alebrijes

Round 6
[Feb 2]
Atlante              1-0 Potros UAEM
Venados              2-0 Atlético Zacatepec
Cimarrones           0-1 Correcaminos UAT
Murciélagos          0-1 Atlético de San Luis
[Feb 3]
FC Juárez            1-1 Dorados
Cafetaleros          3-2 Celaya
Alebrijes            1-2 Leones Negros
Tampico Madero       0-2 Mineros

Round 7
[Feb 9]
Mineros              0-0 Atlante
Potros UAEM          1-0 Cimarrones
Atlético de San Luis 1-3 Cafetaleros
Correcaminos UAT     2-1 Murciélagos
[Feb 10]
Alebrijes            1-0 Venados
Celaya               0-1 Atlético Zacatepec
Dorados              1-0 Tampico Madero
[Feb 11]
Leones Negros        2-1 FC Juárez

Round 8
[Feb 13]
Venados              0-0 Celaya
Murciélagos          2-1 Potros UAEM
Cafetaleros          1-1 Correcaminos UAT
Cimarrones           0-1 Mineros
[Feb 14]
Atlante              0-2 Dorados
Tampico Madero       4-2 Leones Negros
FC Juárez            0-0 Alebrijes
[Feb 20]
Atlético Zacatepec   0-2 Atlético de San Luis

Round 9
[Feb 16]
Potros UAEM          2-1 Cafetaleros
Correcaminos UAT     1-2 Atlético Zacatepec
Atlético de San Luis 0-1 Celaya
[Feb 17]
Mineros              2-2 Murciélagos
FC Juárez            1-1 Venados
Alebrijes            0-2 Tampico Madero
Dorados              1-0 Cimarrones
[Feb 18]
Leomes Negros        3-0 Atlante

Round 10
[Feb 23]
Atlante              0-0 Alebrijes
Venados              1-2 Atlético de San Luis
Cimarrones           2-2 Leones Negros
Murciélagos          0-2 Dorados
[Feb 24]
Atlético Zacatepec   3-2 Potros UAEM
Cafetaleros          1-2 Mineros
Celaya               3-1 Correcaminos UAT
Tampico Madero       0-2 FC Juárez

Round 11
[Mar 2]
Potros UAEM          1-1 Celaya
Correcaminos UAT     2-2 Atlético de San Luis
[Mar 3]
Mineros              4-1 Atlético Zacatepec
Alebrijes            5-2 Cimarrones
FC Juárez            0-3 Atlante
Tampico Madero       3-3 Venados
Dorados              3-2 Cafetaleros
[Mar 4]
Leones Negros        1-0 Murciélagos

Round 12
[Mar 9]
Atlante              1-0 Tampico Madero
Atlético de San Luis 2-1 Potros UAEM
Cafetaleros          2-0 Leones Negros
Venados              1-3 Correcaminos UAT
Cimarrones           1-1 FC Juárez
Murciélagos          1-1 Alebrijes
[Mar 10]
Atlético Zacatepec   1-0 Dorados
Celaya               2-0 Mineros

Round 13
[Mar 16]
Potros UAEM          0-1 Correcaminos UAT
Atlante              0-0 Venados
[Mar 17]
Mineros              1-2 Atlético de San Luis
Alebrijes            1-2 Cafetaleros
FC Juárez            0-1 Murciélagos
Tampico Madero       1-0 Cimarrones
Dorados              1-2 Celaya
[Mar 18]
Leones Negros        2-1 Atlético Zacatepec

Round 14
[Mar 23]
Potros UAEM          0-1 Venados
Correcaminos UAT     1-1 Mineros
Atlético de San Luis 3-1 Dorados
Cafetaleros          1-0 FC Juárez
Cimarrones           2-1 Atlante
Murciélagos          1-0 Tampico Madero
[Mar 24]
Atlético Zacatepec   3-2 Alebrijes
Celaya               1-1 Leones Negros

Round 15
[Mar 30]
Mineros              1-0 Potros UAEM
Atlante              3-0 Murciélagos
Venados              2-0 Cimarrones
[Mar 31]
FC Juárez            0-1 Atlético Zacatepec
Alebrijes            0-0 Celaya
Tampico Madero       1-0 Cafetaleros
Dorados              3-0 Correcaminos UAT
[Apr 1]
Leones Negros        2-0 Atlético de San Luis

Final Table:

 1.Mineros                             15   8  4  3  24-17   28 (quarterfinals)
 2.Dorados Sinaloa                     15   8  2  5  20-13   26 (quarterfinals) 
 3.Leones Negros                       15   7  4  4  21-18   25 (quarterfinals)
 4.Atlético Zacatepec                  15   7  3  5  17-19   24 (quarterfinals)
 5.Alebrijes                           15   6  5  4  25-17   23 (quarterfinals)
 6.Atlante                             15   6  5  4  16-12   23 (quarterfinals)  
 7.Celaya FC                           15   6  5  4  17-14   23 (quarterfinals)
 8.Cafetaleros                         15   6  4  5  24-21   22 (quarterfinals) 
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Tampico Madero                      15   6  4  5  14-11   22
10.Atlético de San Luis                15   6  2  7  18-22   20 
11.Venados FC                          15   5  4  6  15-17   19
12.Correcaminos UAT                    15   4  6  5  15-20   18
13.FC Juárez                           15   3  6  6  12-16   15  
14.Murciélagos FC                      15   4  3  8  12-21   15 
15.Cimarrones                          15   4  2  9  16-22   14
16.Potros UAEM                         15   2  5  8  11-17   11

Top scorer: 
Player                Team              Goals
Guillermo Martínez    Mineros           11

Relegation Table

Team			Average
Mineros               1.7234
Dorados Sinaloa       1.6250
Celaya FC             1.6064
Alebrijes             1.5851
FC Juárez             1.4894
Atlético Zacatepec    1.4362
Atlante               1.3830
Cafetaleros           1.3723
Atlético de San Luis  1.3667
U. de G.              1.3617
Potros UAEM           1.2656
Tampico Madero        1.2344
Venados FC            1.1915
Correcaminos UAT      1.1809
Cimarrones            1.1489
----------------------------
Murciélagos FC        1.0851 (relegated)

Playoff Stage

Quarterfinals

First Legs
[Apr 7]
Celaya               1-2 Dorados
Cafetaleros          3-1 Mineros
[Apr 8]
Atlético Zacatepec   1-1 Alebrijes
Atlante              2-0 Leones Negros

Second Legs
[Apr 14]
Mineros              4-2 Cafetaleros
Dorados              2-1 Celaya
[Apr 15]
Leones Negros        4-0 Atlante

NB: Cafetaleros qualified on away goals

Semifinals

First Legs
[Apr 18]
Cafetaleros          3-2 Dorados
[Apr 19]
Alebrijes            2-2 Leones Negros

Second Legs
[Apr 21]
Dorados              0-2 Cafetaleros
[Apr 22]
Leones Negros        1-1 Alebrijes

NB: Leones Negros qualified on away goals

Final

First Leg [Apr 26]
Estadio Olímpico de Tapachula
Cafetaleros          1-0 Leones Negros

Second Leg [Apr 29]
Estadio Jalisco
Leones Negros        2-2 Cafetaleros

Promotion Playoff

Championship Final

First Leg [May 5]
Estadio Olímpico de Tapachula
Cafetaleros          5-1 Alebrijes

Second Leg [May 12]
Estadio Instituto Tecnológico de Oaxaca
Alebrijes            2-1 Cafetaleros

As Cafetaleros is not a certified team, they could not be promoted to First Level

In compensation Lobos BUAP (relegated from first level) paid USD 6 million dollars
to remain at first level.


2016/17.

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx)
Last updated: 2 Aug 2018

(C) Copyright Erik Francisco Lugo and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.