Mexico 2018/19


Liga MX
Copa MX Apertura 2018
Copa MX Clausura 2019
Campeón de Campeones
Supercopa MX
Ascenso MX

Liga MX

Apertura 2018 | Clausura 2019

Apertura 2018

Regular Stage | Playoffs

Regular Stage

Final Table:

 1.Cruz Azul                           17  11  3  3  26-13  36  Qualified
 2.América                             17   9  6  2  33-17  33  Qualified
 3.Pumas                               17   8  6  3  29-19  30  Qualified
 4.Santos Laguna                       17   8  6  3  27-18  30  Qualified
 5.Monterrey                           17   9  3  5  25-19  30  Qualified
 6.Tigres                              17   8  5  4  32-18  29  Qualified
 7.Toluca                              17   8  2  7  27-22  26  Qualified
 8.Querétaro                           17   7  5  5  19-20  26  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Morelia                             17   7  4  6  23-26  25
10.Pachuca                             17   6  6  5  26-18  24
11.Guadalajara                         17   5  5  7  21-22  20
12.Puebla                              17   5  5  7  23-30  20
13.Lobos BUAP                          17   5  4  8  21-25  19
14.León                                17   5  3  9  18-23  18
15.Tijuana                             17   4  5  8  13-24  17
16.Nexaca                              17   3  5  9  19-29  14
17.Atlas                               17   2  5 10  11-27  11
18.Veracruz                            17   2  4 11  17-40   8  [-2]

NB: Veracruz were deducted 6 points, of which 2 in the Apertura season (as they
    only gained 4 in the Clausura), by FIFA decision (resolution No. 190114)
    on Apr 15, 2019

Round 1
[Jul 20]
Veracruz           0-2 Pumas              
  [Felipe Mora 36, Pablo Barrera 44pen]
Atlas              0-0 Querétaro          
[Jul 21]
Cruz Azul          3-0 Puebla             
  [Andrés Rentería 81, Milton Caraglio 92pen, Elías Hernández 93]
Pachuca            0-1 Monterrey          
  [Avilés Hurtado 64]
Tigres             2-0 León               
  [Lucas Zelarayán 37, André-Pierre Gignac 57]
Tijuana            2-1 Guadalajara        
  [Juan Martín Lucero 53, José Ignacio Rivero 74; Josecarlos Van Rankin 59]
[Jul 22]
Toluca             2-0 Morelia            
  [Pedro Canelo 46, Rubens Sambueza 90]
Santos             2-1 Lobos BUAP         
  [Brian Lozano 46, Jonathan Rodríguez 56; Bryan Rabello 8]
Necaxa             2-1 América            
  [Víctor Dávila 34, Brian Fernández 74; Roger Martínez 71]

Round 2
[Jul 27]
Morelia            3-1 Santos             
  [Ray Sandoval 51, Diego Valdés 78pen, Miguel Ángel Sansores 88pen; 
   Julio César Furch 90]
Puebla             2-1 Toluca             
  [Daniel Arreola 12pen, José Francisco Torres 32; Rubens Sambueza 38pen]
[Jul 28]
Querétaro          1-0 Pachuca            
  [Daniel Alberto Villalba 76]
América            3-0 Atlas              
  [Guido Rodríguez 33, 53, Mateus Uribe 39]
Guadalajara        0-1 Cruz Azul          
  [Martín Cauteruccio 46]
[Jul 29]
Pumas              5-3 Necaxa             
  [Alan Mendoza 23, Carlos Gabriel González 54, 80, Martín Rodríguez 67, 
   Alan Mozo 75; Víctor Dávila 13, 77, Matías Fernández 52]
Lobos BUAP         2-0 Veracruz           
  [Mauro Lainez 45, Diego Rafael Jiménez 90]
Tigres             1-0 Tijuana            
  [André-Pierre Gignac 58]
León               0-2 Monterrey          
  [Nicolás Sánchez 73pen, Rogelio Funes Mori 92]

Round 3
[Aug 3]
Veracruz           2-2 Morelia            
  [José Hibert Ruiz 37, Joe Abrigo 92; Ray Sandoval 8, Carlos Ferreira 90]
Atlas              0-3 Pumas              
  [Kevin Escamilla 15, Pablo Barrera 21, Gustavo Matías Alustiza 86]
[Aug 4]
Necaxa             1-0 Lobos BUAP         
  [Dieter Villalpando 91]
Pachuca            1-3 América            
  [Franco Jara 89pen; Diego Lainez 15, 61, Oribe Peralta 79]
Cruz Azul          1-0 Tigres             
  [Roberto Alvarado 68]
Monterrey          2-1 Querétaro          
  [Nicolás Sánchez 28, Avilés Hurtado 89; Edson Puch 22pen]
[Aug 5]
Toluca             2-2 Guadalajara        
  [Alexis Vega 3, Luis Ángel Mendoza 69; Ángel Zaldívar 42, 50]
Santos             2-0 Puebla             
  [Julio César Furch 33, Carlos Orrantia 50]
Tijuana            1-1 León               
  [Luis Fernando Fuentes 73; Walter González 52]

Round 4
[Aug 10]
Puebla             1-2 Veracruz           
  [José Arturo Rivas 24og; Cristian Menéndez 82, 84]
Morelia            2-1 Necaxa             
  [Diego Valdés 17, Gabriel Achilier 55; Brian Fernández 50]
[Aug 11]
Lobos BUAP         0-0 Atlas              
León               4-0 Querétaro          
  [Andrés Mosquera 9, Yairo Moreno 34, Maximiliano Cerato 53, Luis Arturo Montes 89]
Tigres             1-2 Toluca             
  [André-Pierre Gignac 14; Enrique Triverio 52, William Da Silva 63]
América            3-0 Monterrey          
  [Roger Martínez 23, Bruno Valdés 49, Andrés Ibargüen 84pen]
[Aug 12]
Pumas              0-0 Pachuca            
Guadalajara        1-2 Santos             
  [Isaac Brizuela 25; Matheus Doria 40, Jonathan Rodríguez 77]
Tijuana            1-1 Cruz Azul          
  [Miller Bolaños 78; Gerardo Flores 90]

Round 5
[Aug 17]
Veracruz           0-2 Guadalajara        
  [Javier Eduardo López 12, 24]
Atlas              0-1 Morelia            
  [Irven Ávila 8]
[Aug 18]
Cruz Azul          3-0 León               
  [Elías Hernández 31, 40, Milton Caraglio 88]
Pachuca            3-0 Lobos BUAP         
  [Ángelo Sagal 49, Víctor Guzmán 56, Erick Gutiérrez 81]
Necaxa             2-2 Puebla             
  [Víctor Dávila 57pen, Dieter Villalpando 68; Lucas Cavallini 5, 
   Alejandro Chumacero 46]
Querétaro          1-1 América            
  [Camilo Sanvezzo 74; Oribe Peralta 36]
Monterrey          1-0 Pumas              
  [Nicolás Sánchez 3]
[Aug 19]
Toluca             3-0 Tijuana            
  [Enrique Triverio 25, Antonio Ríos 34, Alexis Vega 73]
Santos             3-1 Tigres             
  [Julio César Furch 33, Jonathan Rodríguez 58 65; Eduardo Jesús Vargas 52pen]

Round 6
[Aug 21]
Morelia            1-1 Pachuca            
  [Irven Ávila 37; Víctor Guzmán 76]
Pumas              0-1 Querétaro          
  [Marcel Ruiz 13]
Puebla             2-0 Atlas              
  [Alejandro Chumacero 20, Daniel Arreola 70pen]
Guadalajara        1-0 Necaxa             
  [Ángel Zaldívar 24pen]
[Aug 22]
Cruz Azul          1-0 Toluca             
  [Martín Cauteruccio 34]
León               2-0 América            
  [Mauro Boselli 10, 64pen]
Tigres             4-0 Veracruz           
  [Javier Aquino 21, André-Pierre Gignac 51, 81, Eduardo Jesús Vargas 90]
Lobos BUAP         1-2 Monterrey          
  [Colin Kazim Richards 70; Celso Ortiz 11, Nicolás Sánchez 92]
Tijuana            2-2 Santos             
  [Diego Hernán González 68, Eryc Castillo 86; Brian Lozano 47, Julio César Furch 90]

Round 7
[Aug 24]
Atlas              0-1 Guadalajara        
  [Orbelín Pineda 63]
[Aug 25]
Pachuca            2-0 Puebla             
  [Víctor Guzmán 46, Erick Gutiérrez 76]
América            2-2 Pumas              
  [Oribe Peralta 32, Henry Josué Martín 92; Felipe Mora 1, Carlos Gabriel González 72]
Veracruz           1-0 Tijuana            
  [Diego Chávez 7]
Necaxa             1-1 Tigres             
  [Víctor Dávila 84; Eduardo Jesús Vargas 90pen]
Monterrey          2-2 Morelia            
  [Stefan Medina 6, Luis Guillermo Madrigal 28; Rodrigo Millar 31, 
   Carlos Ferreira 86]
[Aug 26]
Querétaro          2-0 Lobos BUAP         
  [Camilo Sanvezzo 42, 64]
Toluca             1-2 León               
  [Rodrigo Salinas 6; Pedro Aquino 15, Mauro Boselli 45]
Santos             1-1 Cruz Azul          
  [Deinner Quiñones 84; Martín Cauteruccio 75]

Round 8
[Aug 31]
Morelia            1-4 Querétaro          
  [Carlos Ferreira 90; Camilo Sanvezzo 42, 55, Carlos Acosta 85, Jaime Gómez 91]
Puebla             2-1 Monterrey          
  [Christian Tabó 68, Lucas Cavallini 93; Luis Guillermo Madrigal 41]
Tijuana            1-0 Necaxa             
  [Miller Bolaños 85]
[Sep 1]
Cruz Azul          4-1 Veracruz           
  [Roberto Alvarado 32, Elías Hernández 55, Milton Caraglio 70, Rodrigo Noya 76og; 
   Bryan Carrasco 48pen]
León               1-2 Pumas              
  [Luis Arturo Montes 14; Felipe Mora 44, 56]
Tigres             3-1 Atlas              
  [Jorge Torres Nilo 66, André-Pierre Gignac 74, Enner Valencia 85; Andrés Andrade 1]
Guadalajara        1-3 Pachuca            
  [Ángel Zaldívar 28; Franco Jara 8, 70, Pablo César López 31]
[Sep 2]
Toluca             2-1 Santos             
  [William Da Silva 13, Rubens Sambueza 61pen; Julio César Furch 3]
Lobos BUAP         0-2 América            
  [Oribe Peralta 29, Mateus Uribe 95pen]

Round 9
[Sep 14]
Veracruz           2-3 Toluca             
  [Diego Chávez 52, Adrián Luna 59; Luis Enrique Quiñones 13, Adrián Mora 40, 
   Rubens Sambueza 87pen]
[Sep 15]
Querétaro          0-1 Puebla             
  [Vladimir Loroña 49]
Pachuca            1-1 Tigres             
  [Franco Jara 30; Lucas Zelarayán 80]
América            2-1 Morelia            
  [Jorge Sánchez 28, Mateus Uribe 53; Sebastián Vegas 82]
Necaxa             2-0 Cruz Azul          
  [Matías Fernández 17, Víctor Dávila 85pen]
Monterrey          2-4 Guadalajara        
  [Dorlan Pabón 49, Stefan Medina 65; Josecarlos Van Rankin 43, Hedgardo Marín 67, 
   Walter Gael Sandoval 76, Alan Cervantes 84]
[Sep 16]
Pumas              4-2 Lobos BUAP         
  [Alan Mendoza 6, Juan Manuel Iturbe 65, Pablo Barrera 67, 
   Gustavo Matías Alustiza 83; Michaell Chirinos 57, Leonardo Ramos 73]
Santos             3-0 León               
  [Jonathan Rodríguez 36, Julio César Furch 63, 85pen]
Atlas              0-1 Tijuana            
  [Luis Fernando Fuentes 55]

Round 10
[Sep 21]
Morelia            0-0 Pumas       [suspended at 84’ by storm; result stood]        
Puebla             2-3 América            
  [Lucas Cavallini 42, Daniel Arreola 59; Cecilio Domínguez 8pen, Oribe Peralta 44, 
   Bruno Valdez 94]
[Sep 22]
Toluca             3-2 Necaxa             
  [Rodrigo Salinas 50, Luis Enrique Quiñones 59, Alexis Vega 79; 
   Francisco Córdova 40, Matías Fernández 87]
León               0-1 Lobos BUAP         
  [Leonardo Ramos 87]
Cruz Azul          2-0 Atlas              
  [Adrián Aldrete 17, Milton Caraglio 56]
Tijuana            1-0 Pachuca            
  [Erick Torres 46]
[Sep 23]
Guadalajara        1-1 Querétaro          
  [Alan Pulido 83pen; Camilo Sanvezzo 93pen]
Santos             1-1 Veracruz           
  [Jonathan Rodríguez 46; Cristian Menéndez 70]
Tigres             0-0 Monterrey          

Round 11
[Sep 28]	
Veracruz           0-4 León               
  [Mauro Boselli 3, Luis Arturo Montes 64, 87pen, Walter González 78]
Atlas              2-0 Toluca             
  [Jefferson Duque 31, Ulises Cardona 78]
[Sep 29]
Querétaro          0-2 Tigres             
  [André-Pierre Gignac 48, 83]
Pachuca            3-1 Cruz Azul          
  [Leonardo Ulloa 7, Miguel Tapias 31, Pablo César López 42; Pablo César Aguilar 45]
Necaxa             0-1 Santos             
  [Julio César Furch 23]
Monterrey          3-0 Tijuana     [suspended at 84’ by storm; result stood]            
  [Rogelio Funes Mori 10, Nicolás Sánchez 55pen, Jesús Gallardo 75]
[Sep 30]
Pumas              2-2 Puebla             
  [Alan Mendoza 5, Felipe Mora 13; Lucas Cavallini 58, Alan Mendoza 80og]
Lobos BUAP         3-1 Morelia            
  [Leonardo Ramos 43, 50, Mauro Lainez 69; Carlos Ferreira 79]
América            1-1 Guadalajara        
  [Andrés Ibargüen 80; Alan Pulido 58]

Round 12
[Oct 5]	
Santos             3-1 Atlas              
  [Julio César Furch 17, Osvaldo David Martínez 47, Jonathan Rodríguez 56; 
   Omar González 49]
Veracruz           0-0 Necaxa             
[Oct 6]	
Cruz Azul          2-1 Monterrey          
  [Elías Hernández 21pen, Edgar Méndez 71; César Montes 15]
León               1-2 Morelia            
  [Walter González 85; Carlos Ferreira 67, Miguel Ángel Sansores 88]
Tigres             2-3 América            
  [Luis Alfonso Rodríguez 32, André-Pierre Gignac 57; Bruno Valdez 8, 
   Emanuel Aguilera 46, Guido Rodríguez 56]
Guadalajara        1-2 Pumas              
[Isaac Brizuela 5; Martín Rodríguez 15, Felipe Mora 65]
Tijuana            1-1 Querétaro          
  [Fabián Castillo 12; Camilo Sanvezzo 61pen]
[Oct 7]	
Toluca             2-1 Pachuca            
  [Pedro Canelo 3, Luis Enrique Quiñones 84; Leonardo Ulloa 9]
Puebla             2-2 Lobos BUAP         
  [Jorge Espericueta 48, Lucas Cavallini 51; Leonardo Ramos 38, Michaell Chirinos 81]

Round 13
[Oct 19]
Atlas              4-3 Veracruz           
  [Andrés Andrade 15pen, Jefferson Duque 40, Juan Pablo Vigón 65, Omar González 91; 
   Cristian Menéndez 2, 82, Bryan Carrasco 33pen]
[Oct 20]
Querétaro          2-0 Cruz Azul          
  [Camilo Sanvezzo 87, Marcel Ruiz 89]
Pachuca            1-1 Santos             
  [Víctor Guzmán 2; Julio César Furch 84]
América            3-0 Tijuana            
  [Emanuel Aguilera 6, Andrés Ibargüen 45, Diego Lainez 58]
Necaxa             0-2 León               
  [Mauro Boselli 7pen, Luis Arturo Montes 68]
Monterrey          2-1 Toluca             
  [Jesús Gallardo 72, Daniel Lajud 84; Osvaldo González 49]
[Oct 21]
Lobos BUAP         1-1 Guadalajara        
  [Leonardo Ramos 12; Hedgardo Marín 52]
Pumas              3-3 Tigres             
  [Carlos Gabriel González 6, 44, 61; Eduardo Jesús Vargas 22, Rafael Durán 31, 
   André-Pierre Gignac 47]
Morelia            2-0 Puebla             
  [Sebastián Vegas 56, Miguel Ángel Sansores 60]

Round 14
[Oct 26]
Santos             1-0 Monterrey          
  [Julio César Furch 16]
Veracruz           2-3 Pachuca            
  [Oscar Murillo 66og, Cristian Menéndez 76; Franco Jara 36, 63, Víctor Guzmán 62]
[Oct 27]
Necaxa             2-2 Atlas              
  [Luis Pérez 60, Brian Fernández 69; Jefferson Duque 24, 86]
Tigres             2-2 Lobos BUAP         
  [Julián Quiñones 57, 78; Leonardo Ramos 43pen, Francisco Javier Rodríguez 86]
Guadalajara        1-2 Morelia            
  [Ángel Zaldívar 4; Fernando Beltrán 49og, Sebastián Vegas 67]
Tijuana            0-1 Pumas              
  [Gustavo Matías Alustiza 84]
Cruz Azul          0-0 América            
[Oct 28]
Toluca             4-0 Querétaro          
  [Luis Ángel Mendoza 13, 58, Osvaldo González 52, Alexis Vega 60]
León               0-4 Puebla             
  [Christian Tabó 8, 32, Félix Micolta 66, Francisco Javier Acuña 90]

Round 15
[Nov 2]
Morelia            0-2 Tigres             
  [Anselmo Vendrechovski 57pen, Enner Valencia 68]
Puebla             2-2 Guadalajara        
  [Luis Enrique Robles 49, Daniel Arreola 59; Alan Pulido 5, Jair Pereira 10]
[Nov 3]
Pachuca            6-2 Necaxa             
  [Franco Jara 2, 60pen, Víctor Guzmán 25, 44, 80, 90; Claudio Riaño 55, 
   Brian Fernández 83]
América            1-1 Toluca             
  [Henry Josué Martín 34; Alexis Vega 1]
Monterrey          2-0 Veracruz           
  [Rodolfo Pizarro 24, Jesús Gallardo 71]
Lobos BUAP         3-1 Tijuana            
  [Colin Kazim Richards 30, 49, Mauro Lainez 91; José Ignacio Rivero 48]
[Nov 4]
Pumas              1-2 Cruz Azul          
  [Felipe Mora 84; Edgar Méndez 15, Andrés Rentería 79]
Querétaro          2-1 Santos             
  [Alexis Pérez 17, Daniel Alberto Villalba 61; Jonathan Rodríguez 88]
Atlas              0-0 León               

Round 16
[Nov 9]
Veracruz           2-2 Querétaro          
  [Bryan Carrasco 19, José Hibert Ruiz 33; Alexis Pérez 54, Hiram Mier 92]
Atlas              0-0 Pachuca            
[Nov 10]
Cruz Azul          2-1 Lobos BUAP         
  [Martín Cauteruccio 32, José Antonio Madueña 41; Leonardo Ramos 19]
León               0-1 Guadalajara        
  [Ángel Zaldívar 63]
Tigres             6-1 Puebla             
  [André-Pierre Gignac 20, 44, 48, 64, Jesús Eduardo Vargas 37, 45; 
   Lucas Cavallini 17]
Necaxa             1-1 Monterrey          
  [Luis Felipe Gallegos 70; Dorlan Pabón 10]
Tijuana            2-3 Morelia            
  [Antonio Nava 53, Fabián Castillo 71; Miguel Ángel Sansores 38, 84, 
   Sebastián Vegas 60]
[Nov 11]
Toluca             0-1 Pumas              
  [Carlos Gabriel González 32]
Santos             1-1 América            
  [Julio César Furch 49; Bruno Valdez 61]

Round 17
[Nov 23]
Morelia            0-2 Cruz Azul          
  [Martín Cauteruccio 67, Pablo César Aguilar 74]
Puebla             0-0 Tijuana            
[Nov 24]
Querétaro          1-0 Necaxa             
  [Miguel Samudio 40]
Pachuca            1-1 León               
  [Franco Jara 26; Mauro Boselli 30]
América            4-1 Veracruz    [in Estadio Nemesio Díez]           
  [Roger Martínez 1, Guido Rodríguez 7, Emanuel Aguilera 26, Renato Ibarra 68; 
   Bryan Carrasco 15pen]
Monterrey          3-1 Atlas              
  [Nicolás Sánchez 25pen, Rogelio Funes Mori 56, Luis Guillermo Madrigal 79; 
   Jefferson Duque 87]
Guadalajara        0-1 Tigres             
  [Luis Alfonso Rodríguez 91]
[Nov 25]
Pumas              1-1 Santos             
  [Matheus Doria 62og; Jonathan Rodríguez 24]
Lobos BUAP         2-0 Toluca             
  [Michaell Chirinos 21, Yago Da Silva 90]

Final Table:

 1.Cruz Azul                           17  11  3  3  26-13  36  Qualified
 2.América                             17   9  6  2  33-17  33  Qualified
 3.Pumas                               17   8  6  3  29-19  30  Qualified
 4.Santos Laguna                       17   8  6  3  27-18  30  Qualified
 5.Monterrey                           17   9  3  5  25-19  30  Qualified
 6.Tigres                              17   8  5  4  32-18  29  Qualified
 7.Toluca                              17   8  2  7  27-22  26  Qualified
 8.Querétaro                           17   7  5  5  19-20  26  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Morelia                             17   7  4  6  23-26  25
10.Pachuca                             17   6  6  5  26-18  24
11.Guadalajara                         17   5  5  7  21-22  20
12.Puebla                              17   5  5  7  23-30  20
13.Lobos BUAP                          17   5  4  8  21-25  19
14.León                                17   5  3  9  18-23  18
15.Tijuana                             17   4  5  8  13-24  17
16.Nexaca                              17   3  5  9  19-29  14
17.Atlas                               17   2  5 10  11-27  11
18.Veracruz                            17   2  4 11  17-40   8  [-2]

NB: Veracruz were deducted 6 points, of which 2 in the Apertura season (as they
    only gained 4 in the Clausura), by FIFA decision (resolution No. 190114)
    on Apr 15, 2019

Topscorers
Player                 Team        Goals
André-Pierre Gignac    Tigres      14
Julio César Furch      Santos      12
Jonathan Rodríguez     Santos       9
Franco Jara            Pachuca      9
Víctor Guzmán          Pachuca      9
Leonardo Ramos         Lobos BUAP   8
Camilo Sanvezzo        Querétaro    8
Felipe Mora            Pumas        7
Carlos González        Pumas        7
Cristian Menéndez      Veracruz     6
Eduardo Vargas         Tigres       6
Lucas Cavallini        Puebla       6
Víctor Dávila          Necaxa       6
Nicolás Sánchez        Monterrey    6
Mauro Boselli          León         6
Ángel Zaldívar         Guadalajara  6

Playoffs

NB: between top-8 of regular season

Quarterfinals

First Legs
[Nov 28]
Querétaro          0-2 Cruz Azul          
  [Pablo César Aguilar 16, Edgar Méndez 59]
Monterrey          1-0 Santos             
  [Rogelio Funes Mori 59]
[Nov 29]
Toluca             2-2 América            
  [Fernando Tobio 23, Alexis Vega 95; Emanuel Aguilera 6, Bruno Valdez 25]
Tigres             2-1 Pumas              
  [Javier Aquino 67, Jesús Alberto Dueñas 80; Felipe Mora 8]

Second Legs
[Dec 1]
Cruz Azul          1-1 Querétaro          
  [Elías Hernández 4; Luis Francisco Romo 60]
Santos             0-2 Monterrey          
  [Nicolás Sánchez 53, Rogelio Funes Mori 58] 
[Dec 2]
Pumas              3-1 Tigres             
  [Carlos Gabriel González 52, Felipe Mora 58, Gustavo Matías Alustiza 91; 
   Rafael De Souza 54]
América            3-2 Toluca             
  [Roger Martínez 3, Bruno Valdez 23, Paul Nicolás Aguilar 55; Rubens Sambueza 67, 
   William Da Silva 86]

Semifinals

First Legs
[Dec 5]
Monterrey          1-0 Cruz Azul          
  [Rodolfo Pizarro 3]
[Dec 6]
Pumas              1-1 América            
  [Martín Rodríguez 50; Diego Lainez 21]

Second Legs
[Dec 8]
Cruz Azul          1-0 Monterrey          
  [Milton Caraglio 55]
[Dec 9]
América            6-1 Pumas              
  [Renato Ibarra 7, Bruno Valdez 28, Roger Martínez 35, Guido Rodríguez 46, 
   Diego Lainez 50, Emanuel Aguilera 70pen; Carlos Gabriel González 23]

NB: Cruz Azul qualified on better record regular season

Final

First Leg [Dec 13]
América            0-0 Cruz Azul          

Second Leg [Dec 16]
Cruz Azul          0-2 América            
  [Edson Álvarez 50, 89]

Ameríca roster team
Agustín Marchesín      GK  (Argentina)
Oscar Jiménez          GK
Bruno Valdez           DEF (Paraguay)
Emanuel Aguilera       DEF (Argentina)
Paul Nicolás Aguilar   DEF
Edson Álvarez          DEF
Luis Reyes             DEF
Jorge Eduardo Sánchez  DEF
Carlos Vargas          DEF
Guido Rodríguez        MDF (Argentina)
Mateus Uribe           MDF (Colombia)
Andrés Ibargüen        MDF (Colombia)
Cecilio Domínguez      MDF (Paraguay)
Renato Ibarra          MDF (Ecuador)
Diego Lainez           MDF
Joe Benny Corona       MDF (Mexico/USA)
Cristian Insaurralde   MDF (Argentina)
Antonio López          MDF
José Juan Guillén      MDF
Oribe Peralta          FWD
Henry Josué Martín     FWD
Roger Martínez         FWD (Colombia)
Jéremy Ménez           FWD (France)
 
Coach: Miguel Herrera  

Clausura 2019

Regular Stage | Playoffs

Regular Stage

Final Table:

 1.León                                17  13  2  2  41-14  41  Qualified
 2.Tigres                              17  11  4  2  33-16  37  Qualified
 3.Monterrey                           17   8  6  3  33-21  30  Qualified
 4.Cruz Azul                           17   8  6  3  26-15  30  Qualified
 5.América                             17   9  2  6  28-19  29  Qualified
 6.Nexaca                              17   8  5  4  32-24  29  Qualified
 7.Pachuca                             17   8  4  5  32-26  28  Qualified
 8.Tijuana                             17   9  1  7  25-20  28  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Toluca                              17   7  4  6  28-23  25
10.Puebla                              17   6  6  5  18-21  24
11.Santos Laguna                       17   6  4  7  21-23  22
12.Lobos BUAP                          17   6  2  9  17-34  20
13.Atlas                               17   6  1 10  19-28  19
14.Guadalajara                         17   5  3  9  16-21  18
15.Pumas                               17   4  5  8  19-26  17
16.Morelia                             17   2  7  8  20-31  13
17.Querétaro                           17   3  2 12  11-30  11
18.Veracruz                            17   0  4 13   7-34   0  [-4]

NB: Veracruz were deducted 6 points (of which 2 in the Apertura season as they
    only gained 4 in the Clausura) by FIFA decision (resolution No. 190114)
    on Apr 15, 2019

Round 1
[Jan 4]
Morelia            1-3 Toluca             
  [Ray Sandoval 15; Enrique Triverio 18, 42, 74]
Puebla             1-1 Cruz Azul          
  [Lucas Cavallini 28pen; Elías Hernández 24]
[Jan 5]
Querétaro          1-2 Atlas              
  [Camilo Sanvezzo 40; Jesús Antonio Isijara 41, Osvaldo David Martínez 49]
Monterrey          5-0 Pachuca            
  [Avilés Hurtado 10, Jonathan González 50, Rogelio Funes Mori 57, 73, 
   Ángel Zaldívar 83]
León               2-2 Tigres             
  [Walter González 11, Yairo Moreno 89; Javier Aquino 5, André-Pierre Gignac 94pen]
Guadalajara        2-0 Tijuana            
  [Alan Pulido 54, Isaac Brizuela 93]
[Jan 6]
Pumas              0-0 Veracruz           
Lobos BUAP         2-0 Santos             
  [Leonardo Ramos 56, Yago Da Silva 65]
[Mar 5]
América            1-3 Necaxa             
  [Henry Josué Martín 4; Cristian Calderón 53, 95, Brian Fernández 64]

Round 2
[Jan 11]
Veracruz           0-1 Lobos BUAP         
  [Leonardo Ramos 77]
Atlas              1-2 América            
  [Osvaldo David Martínez 89; Henry Josué Martín 56, Cecilio Domínguez 68]
[Jan 12]
Monterrey          2-2 León               
  [Nicolás Sánchez 55pen, 71; Vinicio Angulo 73, Andrés Mosquera 94]
Cruz Azul          0-1 Guadalajara        
  [Ronaldo Cisneros 79]
Pachuca            3-0 Querétaro          
  [Ángelo Sagal 52, Franco Jara 66, Miguel Samudio 84og]
Necaxa             2-1 Pumas              
  [Cristian Calderón 15, Brian Fernández 81; Felipe Mora 77]
Tijuana            0-3 Tigres             
  [Luis Fernando Fuentes 59og, André-Pierre Gignac 73, Eduardo Jesús Vargas 86]
[Jan 13]
Toluca             2-0 Puebla             
  [Santiago García 42, Pedro Canelo 80]
Santos             1-0 Morelia            
  [Julio César Furch 59]

Round 3
[Jan 18]
Morelia            2-0 Veracruz           
  [Alberto Acosta 58, Miguel Ángel Sansores 81]
Puebla             1-1 Santos             
  [Pablo González 19; Marcelo Correa 25]
[Jan 19]
Querétaro          1-2 Monterrey          
  [Camilo Sanvezzo 30; Jesús Gallardo 54, Maximiliano Meza 90]
América            3-0 Pachuca            
  [Guido Rodríguez 15, Henry Josué Martín 46, Cristian Insaurralde 50]
Tigres             0-1 Cruz Azul          
  [Elías Hernández 32pen]
[Jan 20]
Pumas              2-2 Atlas              
  [Víctor Ignacio Malcorra 23, Felipe Mora 30; Juan Pablo Vigón 57, 91]
Lobos BUAP         2-3 Necaxa             
  [Leonardo Ramos 1, 9; Martín Barragán 34, Eduardo Herrera 53pen, Ángel Sepúlveda 62]
Guadalajara        1-0 Toluca             
  [Alan Pulido 56]
León               0-1 Tijuana            
  [Gustavo Bou 26]

Round 4
[Jan 25]
Veracruz           0-1 Puebla             
  [Lucas Cavallini 37]
Atlas              3-1 Lobos BUAP         
  [Anderson Santamaría 42, Facundo Barceló 74, Clifford Aboagye 83; Bryan Ravello 85]
[Jan 26]
Cruz Azul          1-0 Tijuana            
  [Elías Hernández 23pen]
Monterrey          3-2 América            
  [Nicolás Sánchez 13, Rogelio Funes Mori 66, 69; Edson Álvarez 24, Bruno Valdez 80]
Pachuca            1-0 Pumas              
  [Franco Jara 65]
Necaxa             0-0 Morelia            
[Jan 27]
Toluca             0-1 Tigres             
  [Luis Enrique Quiñones 43]
Querétaro          0-4 León               
  [Pedro Aquino 2, Ángel Mena 34, José Juan Macías 37, 51]
Santos             1-0 Guadalajara        
  [José Juan Vázquez 18]

Round 5
[Feb 1]
Morelia            1-2 Atlas              
  [Gastón Lezcano 79; Jesús Antonio Isijara 61, Facundo Barceló 83]
Puebla             1-4 Necaxa             
  [Vladimir Loroña 7; Ángel Sepúlveda 12, Brian Fernández 37, 48, Facundo Castro 96]
[Feb 2]
América            2-0 Querétaro          
  [Renato Ibarra 12, Roger Martínez 87pen]
Tigres             2-1 Santos             
  [Enner Valencia 14, André-Pierre Gignac 47; Julio César Furch 40]
León               2-0 Cruz Azul          
  [Ángel Mena 19pen, Jean Meneses 44]
Tijuana            2-0 Toluca             
  [Miler Bolaños 14, Fabián Castillo 68]
[Feb 3]
Pumas              1-1 Monterrey          
  [Juan Manuel Iturbe 83; Dorlan Pabón 27]
Lobos BUAP         1-1 Pachuca            
  [Michaell Chirinos 46; Ángelo Sagal 52]
Guadalajara        0-0 Veracruz           

Round 6
[Feb 8]
Veracruz           0-2 Tigres             
  [Francisco Venegas 87, 91]
Atlas              1-2 Puebla             
  [Jesús Antonio Isijara 15; Christian Tabó 37, Gustavo Matías Alustiza 88]
[Feb 9]
Querétaro          0-2 Pumas              
  [Pablo Barrera 16, Juan Manuel Iturbe 87]
Monterrey          4-0 Lobos BUAP         
  [Rodolfo Pizarro 20, Maximiliano Meza 24, Nicolás Sánchez 78pen, 
   Rogelio Funes Mori 84pen]
América            0-3 León               
  [José Juan Macías 11, Ángel Mena 72, 79]
Pachuca            2-0 Morelia            
  [Franco Jara 60pen, Víctor Dávila 93]
Necaxa             3-3 Guadalajara        
  [Brian Fernández 50, 60, Carlos Guzmán 93; Ventura Alvarado 25og, Alan Pulido 81pen, 
   Ronaldo Cisneros 88]
[Feb 10]
Toluca             1-1 Cruz Azul          
  [Adrián Mora 65; Orbelín Pineda 26]
Santos             1-1 Tijuana            
  [Marcelo Correa 58; Miler Bolaños 20]

Round 7
[Feb 15]
Morelia            2-3 Monterrey          
  [Edison Flores 30, Gastón Lezcano 59; Rogelio Funes Mori 29, 77, Carlos Rodríguez 90]
Puebla             1-1 Pachuca            
  [Gustavo Matías Alustiza 92; Franco Jara 31]
Tijuana            3-0 Veracruz           
  [Gustavo Bou 9pen, Miler Bolaños 17, Daniel López 90]
[Feb 16]
Cruz Azul          1-2 Santos             
  [Milton Caraglio 23; Hugo Nervo 29, Eduar Preciado 46]
Tigres             3-2 Necaxa             
  [André-Pierre Gignac 39, 57, Enner Valencia 78; Brian Fernández 54, 
   Rodrigo Contreras 86]
León               3-0 Toluca             
  [Ángel Mena 68pen, 93, José Juan Macías 76]
Guadalajara        3-0 Atlas              
  [Alexis Vega 7, 22, 60]
[Feb 17]
Pumas              1-0 América            
  [Carlos Gabriel González 47]
Lobos BUAP         3-1 Querétaro          
  [Michaell Chirinos 23, Leonardo Ramos 52, Yago Da Silva 86; Ayron Del Valle 9]

Round 8
[Feb 22]
Veracruz           1-1 Cruz Azul          
  [Colin Kazim-Richards 29; Fabricio Silva 72og]
Atlas              0-1 Tigres             
  [André-Pierre Gignac 92pen]
[Feb 23]
Querétaro          3-0 Morelia            
  [Javier Güemez 51, Camilo Sanvezzo 76pen, 88pen]
América            3-0 Lobos BUAP         
  [Henry Josué Martín 32, Nicolás Castillo 82, 88]
Monterrey          0-0 Puebla             
Necaxa             1-2 Tijuana            
  [Brian Fernández 61; Brayan Beckeles 82og, Gustavo Bou 94pen]
Pachuca            3-1 Guadalajara        
  [Ismael Sosa 14, Víctor Guzmán 47, Leonardo Ulloa 79; Isaac Brizuela 18]
[Feb 24]
Pumas              1-3 León               
  [Carlos Gabriel González 78; José Juan Macías 26, Ángel Mena 30, Vinicio Angulo 93]
Santos             4-0 Toluca             
  [Diego Valdés 4, 62, Eduar Preciado 22, Marcelo Correa 38pen]

Round 9
[Mar 1]
Morelia            2-2 América            
  [Edison Flores 4, Rodolfo Vilchis 72pen; Nicolás Castillo 75, Sebastián Córdova 91]
Tijuana            3-1 Atlas              
  [Eryc Castillo 11, Ariel Nahuelpan 13, 78; Osvaldo David Martínez 49]
[Mar 2]
Cruz Azul          2-1 Necaxa             
  [Milton Caraglio 60, Edgar Méndez 65; Brian Fernández 3]
León               3-0 Santos             
  [Ángel Mena 51, 77, William Tesillo 89]
Tigres             3-0 Pachuca            
  [Jaine Barreiro 2og, 31og, Guido Pizarro 41]
Guadalajara        0-2 Monterrey          
  [Dorlan Pabón 1, 88]
[Mar 3]
Toluca             3-1 Veracruz           
  [Pablo Barrientos 17, Antonio Ríos 72, Emmanuel Gigliotti 92;
   Colin-Kazim Richards 44]
Lobos BUAP         2-1 Pumas              
  [Luiz Da Silva 20, Mauro Lainez 60; Carlos Gabriel González 92]
[Mar 4]
Puebla             1-0 Querétaro          
  [Yohandry Orozco 14]

Round 10
[Mar 8]
Veracruz           2-2 Santos             
  [Bryan Carrasco 9, Diego Chávez 79; Julio César Furch 25, Marcelo Correa 74]
Atlas              0-2 Cruz Azul          
  [Julio César Domínguez 14, Yoshimar Yotun 52]
[Mar 9]
Pachuca            4-0 Tijuana            
  [Jaine Barreiro 9, Leonardo Ulloa 14, Edwin Andrés Cardona 48, 53]
América            1-0 Puebla             
  [Sebastián Córdova 86]
Monterrey          1-1 Tigres             
  [Rogelio Funes Mori 33; Luis Enrique Quiñones 80]
Necaxa             1-1 Toluca             
  [Rodrigo Contreras 66; Emmanuel Gigliotti 47]
Querétaro          0-0 Guadalajara        
[Mar 10]
Pumas              2-2 Morelia            
  [Juan Manuel Iturbe 63, Felipe Mora 74; Gastón Lezcano 1, Mario Osuna 49pen]
Lobos BUAP         0-1 León               
  [Luis Arturo Montes 26]

Round 11
[Mar 15]
Morelia            1-1 Lobos BUAP         
  [Carlos Ferreira 45; Michael Orozco 37]
Puebla             1-0 Pumas              
  [Lucas Cavallini 49]
[Mar 16]
Cruz Azul          4-1 Pachuca            
  [Rafael Baca 1, Milton Caraglio 25pen 87, Leonardo Ulloa 58og;
   Edwin Andrés Cardona 73]
Guadalajara        0-2 América            
  [Nicolás Castillo 2, Andrés Ibargüen 49]
Tigres             4-1 Querétaro          
  [Julián Quiñones 7, 53, Carlos Salcedo 12, Eduardo Jesús Vargas 73; Ake Loba 69]
Tijuana            1-0 Monterrey          
  [Miler Bolaños 67]
[Mar 17]
Toluca             2-0 Atlas              
  [Alan Medina 28, Rodrigo Salinas 95]
Santos             1-2 Necaxa             
  [Julio César Furch 54; Facundo Castro 16, Rodrigo Contreras 90]
León               2-0 Veracruz           
  [Jean Meneses 9, José Juan Macías 40]

Round 12
[Mar 29]
Morelia            2-3 León               
  [Andrés Mosquera 5og, Carlos Ferreira 10; Fernando Navarro 52, Ángel Mena 66pen, 81]
Atlas              1-0 Santos             
  [Jesús Antonio Isijara 84]
[Mar 30]
Querétaro          1-0 Tijuana            
  [Ake Loba 74]
América            3-0 Tigres             
  [Bruno Valdez 5, Emmanuel Aguilera 68, Nicolás Benedetti 88]
Pachuca            3-2 Toluca             
  [Franco Jara 4pen, Pablo López 21, Edwin Andrés Cardona 46; Fernando Tobio 27, 
   Pablo Barrientos 53pen]
Monterrey          2-2 Cruz Azul          
  [Avilés Hurtado 44, César Montes 48; Milton Caraglio 75, Igor Lichnovsky 90]
Necaxa             2-0 Veracruz           
  [Fernando González 28, Brian Fernández 91]
[Mar 31]
Pumas              2-1 Guadalajara        
  [Carlos Gabriel González 26, Luis Fernando Quintana 41; Walter Gael Sandoval 30pen]
Lobos BUAP         0-4 Puebla             
  [Michael Orozco 6og, Lucas Cavallini 17, 72, José Esquivel 36og]

Round 13
[Apr 5]
Veracruz           0-1 Atlas              
  [Jairo Torres 88]
Puebla             1-1 Morelia            
  [Daniel Arreola 51; Mario Osuna 45pen]
[Apr 6]
Cruz Azul          3-0 Querétaro          
  [Orbelín Pineda 17, Milton Caraglio 63, 78pen]
Tigres             2-0 Pumas              
  [Julián Quiñones 28, 51]
León               2-1 Necaxa             
  [Jean Meneses 27, Fernando Navarro 34; Brian Fernández 70]
Guadalajara        0-1 Lobos BUAP         
  [Michaell Chirinos 80]
Tijuana            3-2 América            
  [Miler Bolaños 32, Gustavo Bou 71pen, Ariel Nahuelpan 76; Guido Rodríguez 14, 40]
[Apr 7]
Toluca             5-1 Monterrey          
  [William Da Silva 44, Felipe Pardo 63, 65, Pedro Canelo 72, Alan Medina 82; 
   Rodolfo Pizarro 71]
Santos             0-0 Pachuca            

Round 14
[Apr 12]
Puebla             0-3 León               
  [Ángel Mena 4, Jean Meneses 24, Joel Campbell 52]
Atlas              1-2 Necaxa             
  [Anderson Santamaría 94; Fernando González 25, Daniel Álvarez 69]
[Apr 13]
Querétaro          0-0 Toluca             
Pachuca            9-2 Veracruz           
  [Leonardo Ulloa 15, 24, 88, Franco Jara 27, 55pen, Víctor Guzmán 30, 83,
   Raúl López 33, Edwin Andrés Cardona 43; Diego Chávez 39, Colin Kazim Richards 80]
Morelia            1-0 Guadalajara        
  [Edison Flores 31]
[Apr 14]
Pumas              1-0 Tijuana            
  [Carlos Gabriel González 87]
Lobos BUAP         0-3 Tigres             
  [Eduardo Jesús Vargas 48, 53, Enner Valencia 64]
América            0-0 Cruz Azul          
Monterrey          4-0 Santos             
  [Rodolfo Pizarro 22, Rogelio Funes Mori 60, 76, 87]

NB: On Apr 15, FIFA ordered the deduction of 6 points to Veracruz

Round 15
[Apr 19]
Veracruz           0-1 Monterrey          
  [Leonel Vangioni 69]
Tijuana            1-2 Lobos BUAP         
[Gustavo Bou 4; Leonardo Ramos 31, 49pen]
[Apr 20]
Necaxa             2-2 Pachuca            
  [Eduardo Herrera 45, 46; Leonardo Ulloa 35, Jaine Barreiro 71]
León               5-2 Atlas              
  [Ángel Mena 14, 61, William Tesillo 53, José Juan Macías 78, Luis Arturo Montes 81; 
   Jefferson Duque 60, Osvaldo David Martínez 68pen]
Cruz Azul          2-1 Pumas              
  [Milton Caraglio 44pen, 54; Pablo Barrera 64pen]
Tigres             3-3 Morelia            
  [Lucas Zelarayán 64, 77, Eduardo Jesús Vargas 82; Miguel Ángel Sansores 18, 31, 
   Edison Flores 65]
Guadalajara        1-3 Puebla             
  [Brayan Angulo 19og; Brayan Angulo 33, 38, Gustavo Matías Alustiza 49]
[Apr 21]
Toluca             3-2 América            
  [Federico Mancuello 4, Pedro Canelo 71, 81; Roger Martínez 35, Jonatan Maidana 66og]
Santos             2-1 Querétaro          
  [Víctor Milke 6og, Gil Alcalá 17; Ake Loba 46]

Round 16
[Apr 26]
Puebla             1-1 Tigres             
  [Gustavo Matías Alustiza 60; Vladimir Loroña 3og]
Morelia            1-4 Tijuana            
  [Miguel Ángel Sansores 13; Gustavo Bou 20, 55, Miler Bolaños 60pen, Jesús Angulo 65]
[Apr 27]
Pachuca            1-0 Atlas              
  [Edwin Andrés Cardona 46]
América            1-0 Santos             
  [Emmanuel Aguilera 14pen]
Monterrey          2-2 Necaxa             
  [Johan Vázquez 23, Adam Bareiro 44; Brian Fernández 2, Daniel Álvarez 61]
Guadalajara        2-1 León               
  [Michael Pérez 50, Alan Pulido 71pen; José Juan Macías 55]
[Apr 28]
Pumas              2-2 Toluca             
  [Felipe Mora 38, Víctor Ignacio Malcorra 52pen; Federico Mancuello 56, 
   Pedro Canelo 61pen]
Lobos BUAP         1-4 Cruz Azul          
  [Leonardo Ramos 40; Pablo César Aguilar 11, Milton Caraglio 15,
   Roberto Alvarado 46, 73]
Querétaro          2-1 Veracruz           
  [Camilo Sanvezzo 20, Ayron del Valle 87; Colin-Kazim Richards 79pen]

Round 17
[May 3]	
Veracruz           0-2 América            
  [Roger Martínez 2, Nicolás Castillo 74]
[May 4]	
Cruz Azul          1-1 Morelia            
  [Milton Caraglio 53pen; Edison Flores 22]
León               2-1 Pachuca            
  [Raúl López 25og, Joel Campbell 52; Víctor Guzmán 50]
Tigres             2-1 Guadalajara        
  [André-Pierre Gignac 37, Lucas Zelarayán 76; Alexis Vega 79]
Necaxa             1-0 Querétaro          
  [Cristian Calderón 88]
Tijuana            4-0 Puebla             
  [Diego Braghieri 56, Miler Bolaños 58, Ariel Nahuelpan 67, Gustavo Bou 72]
[May 5]	
Toluca             4-0 Lobos BUAP         
  [Pedro Canelo 36, Felipe Pardo 46, Emmanuel Gigliotti 58pen, Giovanny León 89]
Atlas              2-0 Monterrey          
  [Ían Torres 21, Juan Pablo Vigón 87]
Santos             5-2 Pumas              
  [Diego Valdés 11, Julio César Furch 18, 28, Marlos Moreno 56, Matheus Doria 76; 
   Felipe Mora 33, Andrés Iniestra 87]

Final Table:

 1.León                                17  13  2  2  41-14  41  Qualified
 2.Tigres                              17  11  4  2  33-16  37  Qualified
 3.Monterrey                           17   8  6  3  33-21  30  Qualified
 4.Cruz Azul                           17   8  6  3  26-15  30  Qualified
 5.América                             17   9  2  6  28-19  29  Qualified
 6.Nexaca                              17   8  5  4  32-24  29  Qualified
 7.Pachuca                             17   8  4  5  32-26  28  Qualified
 8.Tijuana                             17   9  1  7  25-20  28  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Toluca                              17   7  4  6  28-23  25
10.Puebla                              17   6  6  5  18-21  24
11.Santos Laguna                       17   6  4  7  21-23  22
12.Lobos BUAP                          17   6  2  9  17-34  20
13.Atlas                               17   6  1 10  19-28  19
14.Guadalajara                         17   5  3  9  16-21  18
15.Pumas                               17   4  5  8  19-26  17
16.Morelia                             17   2  7  8  20-31  13
17.Querétaro                           17   3  2 12  11-30  11
18.Veracruz                            17   0  4 13   7-34   0  [-4]

NB: Veracruz were deducted 6 points (of which 2 in the Apertura season as they
    only gained 4 in the Clausura) by FIFA decision (resolution No. 190114)
    on Apr 15, 2019

Topscorers
Player			 Team		Goals
Ángel Mena               León           14
Brian Fernández          Necaxa         12
Milton Caraglio          Cruz Azul      11
Rogelio Funes Mori       Monterrey      11
José Juan Macías         León            8
Leonardo Ramos           Lobos BUAP      8
Gustavo Bou              Tijuana         8
Franco Jara              Pachuca         7
André-Pierre Gignac      Tigres          7
Miler Bolaños            Tijuana         7
Leonardo Ulloa           Pachuca         6
Edwin Andrés Cardona     Pachuca         6
Julio César Furch        Santos Laguna   6
Pedro Canelo             Toluca          6

Relegation Table

Team			Average
Tigres                  1.7745
Monterrey               1.7451
América                 1.6961
Toluca                  1.6373
Cruz Azul               1.5196
Tijuana                 1.5196
León                    1.5000
Pachuca                 1.4608
Santos Laguna           1.3824
Necaxa                  1.3333
Morelia                 1.3235
Pumas                   1.2647
Guadalajara             1.2353
Puebla                  1.1667
Atlas                   1.1569
Lobos BUAP              1.1471
Querétaro               1.0784
------------------------------
Veracruz                0.7156 (relegated)

NB: Veracruz remain at first level after paying USD 6 million dollars; the first
    level is expanded to 19 clubs. 

FC Juárez bought the license of Lobos B.U.A.P. and was promoted; Lobos B.U.A.P.
take the place of FC Juárez at the second level but its franchise was frozen
one year. 

Playoffs

NB: between top-8 of regular season

Quarterfinals

First Legs
[May 8]	
Pachuca            1-1 Tigres             
  [Luis Alfonso Rodríguez 18og; Javier Aquino 21]
Tijuana            1-3 León               
  [Gustavo Bou 46; José Juan Macías 31, Diego Braghieri 65og, Rubens Sambueza 70]
[May 9]
Necaxa             1-0 Monterrey          
  [Cristian Calderón 44]
América            3-1 Cruz Azul          
  [Igor Lichnovsky 21og, Roger Martínez 44, 73; Milton Caraglio 14pen]

Second Legs
[May 11]
Tigres             1-1 Pachuca            
  [André-Pierre Gignac 83; Ángelo Sagal 80]
León               2-1 Tijuana            
  [Joel Campbell 8, 29; Gustavo Bou 43]
[May 12]
Cruz Azul          1-0 América            
  [Jonathan Rodríguez 48]
Monterrey          1-0 Necaxa             
  [Rodolfo Pizarro 41]
     
NB: Tigres and Monterrey qualified on better record regular season

Semifinals

First Legs
[May 15]
Monterrey          1-0 Tigres             
  [Dorlan Pabón 12]
[May 16]
América            0-1 León        [in Estadio La Corregidora]               
  [José Juan Macías 69]

Second Legs
[May 18]
Tigres             1-0 Monterrey          
  [Guido Pizarro 42]
[May 19]
León               0-1 América            
  [Bruno Valdez 6]

NB: León and Tigres qualified on better record regular season

Final

First Leg [May 23]
Tigres             1-0 León               
  [André-Pierre Gignac 20]

Second Leg [May 26]
León               0-0 Tigres             

Tigres UANL roster team

Nahuel Guzmán		  GK  (Argentina)
Eduardo Fernández         GK
Israel Jiménez            DEF
Carlos Salcedo            DEF
Hugo Ayala                DEF
Jorge Torres Nilo         DEF
Juan José Sánchez         DEF
Francisco Venegas         DEF
Luis Alfonso Rodríguez    DEF
Eduardo Tercero           DEF
Francisco Meza            DEF (Colombia)
Javier Aquino             MDF
Rafael de Souza           MDF (Brazil)
Lucas Zelarayán           MDF (Argentina)
Guido Pizarro             MDF (Argentina)
Raúl Torres               MDF
Jürgen Damm               MDF
Jesús Alberto Dueñas      MDF
Luis Quiñones             FWD (Colombia)
Eduardo Vargas            FWD (Chile)
Julián Quiñones           FWD (Colombia)
André-Pierre Gignac       FWD (France)
Enner Valencia            FWD (Ecuador)

Coach: Ricardo "Tuca" Ferreti (BRA)


Copa MX Apertura 2018

Group Stage | Playoff Stage

NB: the Cup Tournament is played by 16 teams from the Liga MX (first level) and
    11 teams from the Ascenso MX (second level);
    Lobos BUAP from Liga MX excluded.
    Leones Negros, Atlante, Cimarrones, Correcaminos UAT and Potros UAEM (Ascenso MX) 
    also excluded

Group Stage

Tables:

Group 1

 1.Monterrey                            4   3  1  0   9- 4   10 (qualified)
 2.Puebla                               4   2  1  1   4- 3    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Venados                              4   0  0  4   2- 8    0

Group 2

 1.Tijuana                              4   2  1  1   5- 2    7 (qualified)
 2.FC Juárez                            4   1  2  1   6- 7    5 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Toluca                               4   1  1  2   5- 7    4

Group 3

 1.Querétaro                            4   3  0  1   6- 4    9 (qualified)
 2.León                                 4   2  0  2   7- 7    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Mineros                              4   1  0  3   7- 9    3

Group 4

 1.Necaxa                               4   3  0  1   6- 4    9 (qualified)
 2.Punas UNAM                           4   2  0  2   6- 6    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Tampico Madero                       4   1  0  3   5- 7    3

Group 5

 1.Pachuca                              4   3  1  0   6- 0   10 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Celaya                               4   1  1  2   3- 5    4
 3.Santos                               4   0  2  2   1- 5    2

Group 6

 1.Cruz Azul                            4   2  1  1   7- 5    7 (qualified)
 2.CA Zacatepec                         4   2  0  2   7- 8    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Atlas                                4   1  1  2   6- 7    4

Group 7

 1.América                              4   3  1  0   9- 1   10 (qualified)
 2.Dorados                              4   2  1  1   4- 4    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Veracruz                             4   0  0  4   1- 9    0

Group 8

 1.Guadalajara                          4   3  1  0   6- 3   10 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Morelia                              4   1  1  2   6- 6    4
 3.Alebrijes                            4   0  2  2   1- 4    2

Group 9

 1.Tigres                               4   2  1  1   7- 3    7 (qualified)
 2.Cafetaleros                          4   1  2  1   4- 2    5 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Atlético de San Luis                 4   1  1  2   4-10    4


Group Phase
Round 1
[Jul 24]
A. de San Luis     2-1 Tigres
  [Kevin Lara 55, Ian González 85; Eduardo Jesús Vargas 51]
Celaya             0-2 Pachuca
  [Franco Jara 47, Sebastián Palacios 73]
Morelia            2-0 Alebrijes
  [Carlos Ferreira 16, Miguel Ángel Sansores 92]
Tampico Madero     1-2 Pumas
  [Diego Esqueda 44; Marcelo Díaz 62, Martín Rodríguez 88]
Mineros            4-3 León
  [Guillermo Martínez 6, Josué Mercado 17, 40, Francisco Rivera 66; 
   Cristian Torres 65, Walter González 83pen, Claudio González 90]
[Jul 25]
Puebla             1-0 Venados
  [Francisco Javier Acuña 43]
Veracruz           1-2 Dorados
  [José Hibert Ruiz 18; Vinicio Angulo 61, 81]
Atlas              1-2 Atlético Zacatepec
  [Christopher Trejo 75; Juan de Dios Hernández 12, Oscar Macías 87]
FC Juárez          0-0 Tijuana

Round 2
[Jul 31]
América            3-0 Veracruz
  [Emanuel Aguilera 39, 73pen, Henry Josué Martín 79]
Cafetaleros        1-1 A. de San Luis
  [Mario Ortiz 92; Claudio Villagra 77]
Guadalajara        3-2 Morelia
  [Walter Gael Sandoval 25pen, 42, José Juan Macías 83; Carlos Ferreira 63, 
   Roberto Meraz 69]
Pachuca            2-0 Santos
  [Juan David Pérez 38, Franco Jara 41]
[Aug 1]
Necaxa             1-0 Tampico Madero
  [Martín Barragán 58]
León               2-1 Querétaro
  [Mauro Boselli 28, Héctor Mascorro 54; Javier Güemez 93]
Atlético Zacatepec 2-3 Cruz Azul
  [Ronaldo Cisneros 6pen, Jacob Akrong 62; Martín Cauteruccio 4, 60, 
   Elías Hernández 82]
Monterrey          2-1 Puebla
  [Luis Guillermo Madrigal 18, Daniel Lajud 19; Pedro Goulart 83]
Toluca             2-3 FC Juárez
  [Luis Ángel Mendoza 14, Kevin Castañeda 16; Leandro Carrijo 36, Josué Gómez 66, 
   Omar Tobio 81og]

Round 3
[Aug 7]
Querétaro          2-1 Mineros
  [George Corral 12, Everaldo Stum 69; Josué Mercado 8]
Santos             1-1 Celaya
  [Eduar Preciado 12; Rodrigo López 56]
Pumas              1-3 Necaxa
  [Gustavo Matías Alustiza 9; Claudio Riaño 34, Daniel Álvarez 38, 
   Martín Barragán 88]
Dorados            0-0 América
Venados            0-3 Monterrey
  [Daniel Parra 26, Arturo Alfonso González 48pen, Luis Guillermo Madrigal 67]
[Aug 8]
Tigres             0-0 Cafetaleros
Cruz Azul          2-2 Atlas
  [Milton Caraglio 30, Roberto Alvarado 35; Raúl Rivero 44, 76]
Tijuana            2-0 Toluca
  [Erick Torres 3, Miller Bolaños 77]
Alebrijes          0-0 Guadalajara

Round 4
[Aug 14]
León               2-1 Mineros
  [Mauro Boselli 67, 79; Guillermo Martínez 85]
Guadalajara        1-0 Alebrijes
  [Javier Eduardo López 23]
Tampico Madero     3-1 Necaxa
  [Javier Orozco 21, 57, Eduardo Aguirre 41; Martín Barragán 32]
Veracruz           0-3 América
  [Henry Josué Martín 26, Cecilio Domínguez 37pen, 41]
Puebla             1-1 Monterrey
  [Cristian Palacios 84; Daniel Lajud 22]
[Aug 15]
Cruz Azul          2-0 Atlético Zacatepec
  [Milton Caraglio 57, Martín Cauteruccio 90]
Celaya             2-0 Santos
  [Alexis Silva 46, Ángel Eduardo Reyna 91]
Tigres             5-1 A. de San Luis
  [Raúl Torres 13, Javier Aquino 36, Eduardo Jesús Vargas 42, 78, Enner Valencia 89; 
   Juan Antonio Portales 61]
Tijuana            3-1 FC Juárez
  [Gustavo Canto 39, Daniel López 43, Jesús Angulo 52; Jhonatan Aranda 90]

Round 5
[Aug 28]
América            3-1 Dorados
  [Henry Josué Martín 2, Bruno Valdez 14, Cecilio Domínguez 91; 
   José Alberto García 37]
Querétaro          1-0 León
  [Aldo Arellano 93]
Monterrey          3-2 Venados
  [Jonathan Urretaviscaya 2, Carlos Rodríguez 52, Luis Guillermo Madrigal 94; 
   José Carlos Robles 12, Emmanuel Villafaña 17]
Morelia            1-2 Guadalajara
  [Sebastián Vegas 31; Ángel Sepúlveda 44, José de Jesús Godínez 72]
Necaxa             1-0 Pumas
  [Daniel Álvarez 11]
[Aug 29]
Santos             0-0 Pachuca
Cafetaleros        0-1 Tigres
  [Anselmo Vendrechovski 2]
Atlas              1-0 Cruz Azul
  [Juan Pablo Vigón 32]
FC Juárez          2-2 Toluca
  [Leandro Carrijo 74, Matheus Cotulio 83; Amaury Escoto 57, 93]

Round 6
[Sep 4]
Mineros            1-2 Querétaro
  [Josué Mercado 89; Alexis Pérez 24, Camilo Sanvezzo 64]
Pumas              3-1 Tampico Madero
  [Gustavo Matías Alustiza 4, 33, Alan Mendoza 71; Jesús Miranda 18]
Venados            0-1 Puebla
  [Cristian Palacios 60]
Pachuca            2-0 Celaya
  [Leonardo Ulloa 36, Christian Giménez 38]
[Sep 5]
Alebrijes          1-1 Morelia
  [Jerónimo Amione 40pen; Salvador Reyes 16]
A. de San Luis     0-3 Cafetaleros
  [Christian Bermúdez 35, Diego Diellos 58, Oscar Sánchez 74]
Toluca             1-0 Tijuana
  [Adrián Mora 26]
Dorados            1-0 Veracruz
  [Vinicio Angulo 56]
[Sep 13]
Atlético Zacatepec 3-2 Atlas
  [Oscar Macías 41, Jonathan Valdivia 82, Ronaldo Cisneros 86pen; 
   Jefferson Duque 29, 44]

Tables:

Group 1

 1.Monterrey                            4   3  1  0   9- 4   10 (qualified)
 2.Puebla                               4   2  1  1   4- 3    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Venados                              4   0  0  4   2- 8    0

Group 2

 1.Tijuana                              4   2  1  1   5- 2    7 (qualified)
 2.FC Juárez                            4   1  2  1   6- 7    5 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Toluca                               4   1  1  2   5- 7    4

Group 3

 1.Querétaro                            4   3  0  1   6- 4    9 (qualified)
 2.León                                 4   2  0  2   7- 7    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Mineros                              4   1  0  3   7- 9    3

Group 4

 1.Necaxa                               4   3  0  1   6- 4    9 (qualified)
 2.Punas UNAM                           4   2  0  2   6- 6    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Tampico Madero                       4   1  0  3   5- 7    3

Group 5

 1.Pachuca                              4   3  1  0   6- 0   10 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Celaya                               4   1  1  2   3- 5    4
 3.Santos                               4   0  2  2   1- 5    2

Group 6

 1.Cruz Azul                            4   2  1  1   7- 5    7 (qualified)
 2.CA Zacatepec                         4   2  0  2   7- 8    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Atlas                                4   1  1  2   6- 7    4

Group 7

 1.América                              4   3  1  0   9- 1   10 (qualified)
 2.Dorados                              4   2  1  1   4- 4    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Veracruz                             4   0  0  4   1- 9    0

Group 8

 1.Guadalajara                          4   3  1  0   6- 3   10 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Morelia                              4   1  1  2   6- 6    4
 3.Alebrijes                            4   0  2  2   1- 4    2

Group 9

 1.Tigres                               4   2  1  1   7- 3    7 (qualified)
 2.Cafetaleros                          4   1  2  1   4- 2    5 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Atlético de San Luis                 4   1  1  2   4-10    4

Playoff Stage

Round of 16

One single match
[Sep 25]
Pachuca            3-0 Cafetaleros
  [Leonardo Ulloa 5, 15, 41pen]
Necaxa             0-2 León
  [Yairo Moreno 43, Leonel López 81]
América            2-2 FC Juárez          [8-9pen]
  [Cecilio Domínguez 46, Bruno Valdez 54; Rodrigo Prieto 16, Leandro Carrijo 84]
Tijuana            1-2 Cruz Azul
  [José Antonio Madueña 61og; Edgar Méndez 32, Martín Cauteruccio 57]
[Sep 26]
Querétaro          2-1 Dorados
  [Camilo Sanvezzo 7, 16; Fernando David Arce 88]
Tigres             4-0 Puebla
  [Jürgen Damm 25, Enner Valencia 21, Eduardo Jesús Vargas 35, Julián Quiñones 58]
Monterrey           -  Atlético Zacatepec [postponed by storm]
Guadalajara        1-3 Pumas
  [Alan Pulido 10; Gustavo Matías Alustiza 2, Brian Figueroa 39, 
   Benjamín Galindo 92og]
[Oct 2]
Monterrey          4-2 Atlético Zacatepec
  [Nicolás Sánchez 20pen, Daniel Lajud 26, Jesús Gallardo 34, Dorlan Pabón 95; 
   Jesús Gallardo 32og, José Andrés Ramírez 67]


Quarterfinals

One single match
[Oct 2]
Cruz Azul          2-0 FC Juárez
  [Roberto Alvarado 60, Martín Cauteruccio 72]
[Oct 3]
Pachuca            3-3 Tigres             [6-5pen]
  [Ángelo Sagal 8, Franco Jara 71, 86; Ismael Sosa 17, Javier Aquino 35, 
   Enner Valencia 93]
León               1-1 Pumas              [5-4pen]
  [Walter González 61; Carlos Gabriel González 21]
[Oct 9]
Monterrey          1-0 Querétaro
  [Camilo Sanvezzo 7og]

Semifinals

One single match
[Oct 23]
Pachuca            3-3 Monterrey          [3-4pen]
  [Miguel Tapias 2, Franco Jara 44, Christian Giménez 96; Rogelio Funes Mori 6, 20, 
   Daniel Lajud 46]
[Oct 24]
Cruz Azul          1-1 León               [5-4pen]
  [Adrián Aldrete 71; Fernando Navarro 51]

Final

One single match [Oct 31]
Estadio BBVA Bancomer, Guadalupe
Monterrey          0-2 Cruz Azul
  [Elías Hernández 33, Martín Cauteruccio 52]


Cruz Azul cup champions

Topscorers
Player			Team		Goals
Martín Cauteruccio     Cruz Azul      6
Franco Jara            Pachuca        5
Cecilio Domínguez      América        4
Josué Mercado          Mineros        4
Daniel Lajud           Monterrey      4
Leonardo Ulloa         Pachuca        4
Eduardo Jesús Vargas   Tigres         4
Gustavo Alustiza       Pumas          4
Henry Josué Martín     América        3
Vinicio Angulo         Dorados        3
Leandro Carrijo        FC Juárez      3
Mauro Boselli          León           3
Luis Madrigal          Monterrey      3
Martín Barragán        Necaxa         3
Camilo Sanvezzo        Querétaro      3
Enner Valencia         Tigres         3      


Cruz Azul Roster team
José de Jesús Corona  GK
Guillermo Allison     GK
Alejandro Peláez      GK
Pablo César Aguiar    DEF (Paraguay)
Igor Lichnovsky       DEF (Chile)
Julio César Domínguez DEF
Gerardo Flores        DEF
Adrián Aldrete        DEF
Antonio Sánchez       DEF
José Antonio Madueña  DEF
Jordan Silva          DEF
Javier Salas          MDF
Walter Montoya        MDF (Argentina)
Elías Hernández       MDF
Angel Mena            MDF (Ecuador)
Josué Domínguez       MDF
Edgar Méndez          MDF (Spain)
Rafael Baca           MDF
Iván Marcone          MDF (Argentina)
Roberto Alvarado      MDF
Martín Cauteruccio    FWD (Argentina)
Milton Caraglio       FWD (Argentina)
Andrés Rentería       FWD (Colombia)
Martín Zúñiga         FWD

Coach: Pedro Caixinha (POR) 



Copa MX Clausura 2019

Group Stage | Playoff Stage

NB: the Cup Tournament is played by 14 teams from the Liga MX (first level) and
    13 teams from the Ascenso MX (second level);
    Santos Laguna, Tigres, Toluca and Monterrey from Liga MX excluded because of
    participating in the CONCACAF Champions League 2019;
    Leones Negros, Atlante and Potros UAEM (Ascenso MX) also excluded

Group Stage

Tables:

Group 1

 1.Tijuana                              4   2  1  1   5- 4    7 (qualified)
 2.Pachuca                              4   2  0  2   5- 5    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Atlante                              4   1  1  2   3- 4    4

Group 2

 1.FC Juárez                            4   3  1  0   7- 2   10 (qualified)
 2.Puebla                               4   1  1  2   7- 8    4 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Tampico Madero                       4   1  0  3   5- 9    3

Group 3

 1.Dorados                              4   2  1  1   7- 3    7 (qualified)
 2.CA Zacatepec                         4   2  0  2   4- 9    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Querétaro                            4   1  1  2   8- 7    4

Group 4

 1.América                              4   3  0  1   6- 4    9 (qualified)
 2.Atlético de San Luis                 4   2  0  2   5- 5    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Necaxa                               4   1  0  3   6- 8    3

Group 5

 1.Alebrijes                            4   2  1  1   4- 3    7 (qualified)
 2.León                                 4   1  2  1   5- 5    5 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Cruz Azul                            4   1  1  2   5- 6    4

Group 6

 1.Morelia                              4   4  0  0   8- 3   12 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Correcaminos UAT                     4   1  1  2   5- 7    4
 3.Potros UAEM                          4   0  1  3   5- 8    1

Group 7

 1.Veracruz                             4   2  1  1   4- 2    7 (qualified)
 2.Mineros                              4   2  1  1   3- 2    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Lobos BUAP                           4   0  2  2   0- 3    2

Group 8

 1.Guadalajara                          4   2  2  0   7- 3    8 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Cimarrones                           4   1  1  2   3- 4    4
 3.Cafetaleros                          4   1  1  2   2- 5    4	

Group 9

 1.Pumas                                4   3  0  1   6- 3    9 (qualified)
 2.Atlas                                4   2  0  2   7- 6    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Leones Negros                        4   1  0  3   5- 9    6

Round 1
[Jan 8]
Potros UAEM        1-2 Morelia
  [Carlos Jerónimo 55; Gastón Lezcano 9, Mario Osuna 57]
Pumas              0-1 Atlas
  [Rodolfo Rivera 75]
Atlante            1-2 Pachuca
  [Simón Rodríguez 18; Lautaro Bustos 18, Ismael Sosa 32]
Lobos BUAP         0-1 Mineros
  [Guillermo Martínez 88]
Cimarrones         1-2 Guadalajara
  [Miguel Vallejo 52; Hedgardo Marín 12, José de Jesús Godínez 23]
[Jan 9]
León               0-1 Alebrijes
[Omar Islas 70]
Tampico Madero     3-2 Puebla
  [Luis Márquez 24, José Antonio Olvera 49, Joao Farinello 80; Christian Tabó 60, 
   Jesús Eduardo Zavala 75]
A. de San Lui  s   0-2 Necaxa
  [Eduardo Herrera 2, Ventura Alvarado 15]
[Feb 12]
Dorados            3-0 Atlético Zacatepec
  [Julio César Nava 64, Edgar López 83, Francisco Contreras 88]

Round 2
[Jan 15]
Necaxa             1-2 América
  [Eduardo Herrera 13; Cecilio Domínguez 82pen, Henry Josué Martín 85]
FC Juárez          3-0 Tampico Madero
  [Leonardo Pais 49, Christian Pérez 68, Oliver Silva 93]
Mineros            2-0 Veracruz
  [Fernando Ramírez 22, Daniel Cisneros 68]
Guadalajara        3-0 Cafetaleros
  [Ronaldo Cisneros 18, Sebastián Ibars 24og, Juan Miguel Basulto 51]
Tijuana            1-1 Atlante
  [Eryc Castillo 8; Francisco Da Costa 39]
[Jan 16]
Querétaro          1-3 Dorados
  [Ake Loba 77; Rubio Méndez 24, Amaury Escoto 57, Benjamín Palazuelos 89]
Cruz Azul          2-3 León
  [Jonathan Rodríguez 19 73pen; Ángel Mena 6, Milton Caraglio 28og, Rubens Sambueza 53]
Leones Negros      0-2 Pumas
  [Felipe Mora 43, Víctor Ignacio Malcorra 85pen]
Correcaminos UAT   2-1 Potros UAEM
  [Sergio Terán 61, Esneyder Mena 91; Diego Castellanos 88]

Round 3
[Jan 22]
Puebla             1-2 FC Juárez
  [Jorge Espericueta 18; Flavio Jesús Santos 58pen, Gabriel Hachen 80]
Cafetaleros        1-0 Cimarrones
  [Franco Arizala 83]
Atlas              1-2 Leones Negros
  [Osvaldo David Martínez 89; Jonathan Quintero 27pen, Emmanuel Ayala 69]
Veracruz           2-0 Lobos BUAP
[Diego Chávez 3, 8]
[Jan 23]
Alebrijes          1-2 Cruz Azul
  [Francisco Daniel 25; Josué Domínguez 46, Edgar Méndez 88]
Atlético Zacatepec 0-4 Querétaro
  [Ayron Del Valle 2, Daniel Alberto Villalba 46, Carlos Acosta 46, Ake Loba 81]
Morelia            3-1 Correcaminos UAT
  [Rodolfo Vilchis 7, Carlos Ferreira 21, Roberto Meráz 61; Gonzalo Rocaniere 41]
Pachuca            2-1 Tijuana
  [Francisco Figueroa 24, Edwin Hernández 40; Leonel Moreira 90og]
América            1-0 A. de San Luis
  [Emanuel Aguilera 72pen]

Round 4
[Jan 29]
Tampico Madero     0-1 FC Juárez
  [Christian Pérez 18]
Pachuca            0-1 Atlante
  [Raúl Suárez 58]
Guadalajara        1-1 Cimarrones
  [Ronaldo Cisneros 65; Sergio Vázquez 60]
Potros UAEM        2-2 Correcaminos UAT
  [Antonio López Ojeda 28, Dante Osorio 76; Daniel Amador 49, Ulices Briceño 68]
Atlas              1-2 Pumas
  [Osvaldo David Martínez 52pen; Carlos Gabriel González 55, Alejandro Arribas 83]
[Jan 30]
Alebrijes          1-1 León
[Juan Carlos López 92; Vinicio Angulo 40]
Lobos BUAP         0-0 Veracruz
Atlético Zacatepec 1-0 Dorados
  [Leobardo López 90]
A. de San Luis     2-0 América
  [Carlos Vargas 27og, Diego Pineda 51]

Round 5
[Feb 5]
Leones Negros      2-4 Atlas
  [Daniel García 27, Roberto Carlos Juárez 34; Jesús Gómez 31, Facundo Barceló 44. 62, 
   Jefferson Duque 82]
Puebla             3-2 Tampico Madero
  [Gustavo Matías Alustiza 1, 33, 54; Eduardo Pérez 14, Diego Rafael Jiménez 82]
América            3-1 Necaxa
  [Emanuel Aguilera 34pen, Roger Martínez 45, 68; Ricardo Monreal 52]
Morelia            2-1 Potros UAEM
  [Ray Sandoval 2, Irven Ávila 30; Dante Osorio 92]
[Feb 6]
León               1-1 Cruz Azul
  [José Antonio Madueña 9ag; Yoshimar Yotun 43]
Querétaro          2-2 Atlético Zacatepec
  [Alexis Pérez 35, Ayron del Valle 45; Leobardo López 15, César Huerta 46, 50]
Atlante            0-1 Tijuana
  [Eryc Castillo 78]
Mineros            0-0 Lobos BUAP
Cimarrones         1-0 Cafetaleros
  [Jesús Silva 7]

Round 6
[Feb 19]
Correcaminos UAT   0-1 Morelia
  [Carlos Fierro 89]
Necaxa             2-3 A. de San Luis
  [Brian Fernández 61pen, 68; Diego Pineda 6, 78, Leandro Torres 36]
Veracruz           2-0 Mineros
  [Bryan Carrasco 14, Joe Abrigo 59]
Cruz Azul          0-1 Alebrijes
  [Renato Román 67]
Tijuana            2-1 Pachuca
  [Gustavo Bou 2pen, Diego Braghieri 51; Leonardo Ulloa 44pen]
[Feb 20]
Cafetaleros        1-1 Guadalajara
  [Rolando González 43; Alejandro Zendejas 70]
FC Juárez          1-1 Puebla
  [Flavio Jesús Santos 11; Santiago Ormeño 58]
Pumas              2-1 Leones Negros
  [Andrés Iniestra 4, Juan Manuel Iturbe 92; Carlos Baltazar 91]
Dorados            1-1 Querétaro
  [Amaury Escoto 23; Daniel Lajud 36]
 
Tables:

Group 1

 1.Tijuana                              4   2  1  1   5- 4    7 (qualified)
 2.Pachuca                              4   2  0  2   5- 5    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Atlante                              4   1  1  2   3- 4    4

Group 2

 1.FC Juárez                            4   3  1  0   7- 2   10 (qualified)
 2.Puebla                               4   1  1  2   7- 8    4 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Tampico Madero                       4   1  0  3   5- 9    3

Group 3

 1.Dorados                              4   2  1  1   7- 3    7 (qualified)
 2.CA Zacatepec                         4   2  0  2   4- 9    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Querétaro                            4   1  1  2   8- 7    4

Group 4

 1.América                              4   3  0  1   6- 4    9 (qualified)
 2.Atlético de San Luis                 4   2  0  2   5- 5    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Necaxa                               4   1  0  3   6- 8    3

Group 5

 1.Alebrijes                            4   2  1  1   4- 3    7 (qualified)
 2.León                                 4   1  2  1   5- 5    5 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Cruz Azul                            4   1  1  2   5- 6    4

Group 6

 1.Morelia                              4   4  0  0   8- 3   12 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Correcaminos UAT                     4   1  1  2   5- 7    4
 3.Potros UAEM                          4   0  1  3   5- 8    1

Group 7

 1.Veracruz                             4   2  1  1   4- 2    7 (qualified)
 2.Mineros                              4   2  1  1   3- 2    7 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Lobos BUAP                           4   0  2  2   0- 3    2

Group 8

 1.Guadalajara                          4   2  2  0   7- 3    8 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 2.Cimarrones                           4   1  1  2   3- 4    4
 3.Cafetaleros                          4   1  1  2   2- 5    4	

Group 9

 1.Pumas                                4   3  0  1   6- 3    9 (qualified)
 2.Atlas                                4   2  0  2   7- 6    6 (qualified)
---------------------------------------------------------------
 3.Leones Negros                        4   1  0  3   5- 9    6

Playoff Stage

Round of 16

One single match
[Feb 26]
Morelia            1-1 Puebla             [3-0pen]
  Antonio Soto 85og; Lucas Cavallini 47]
América            5-2 Pachuca
  [Nicolás Benedetti 20, Henry Josué Martín 46, 54, Roger Martínez 60, 90; 
   Roberto de la Rosa 22, Leonardo Ulloa 25]
Tijuana            1-1 Alebrijes          [4-3pen]
  [Luis Gerardo Chávez 9; Vladimir Moragrega 16]
Dorados            0-0 Atlas              [4-2pen]
[Feb 27]
Veracruz           2-1 Mineros
  [Diego Chávez 71, Ronaldo Prieto 87; Fernando Morales 44]
Pumas              3-0 Atlético Zacatepec
  [Juan Manuel Iturbe 31, 42, Martín Rodríguez 45]
Guadalajara        2-1 A. de San Luis
  [Alan Pulido 65pen, Dieter Villalpando 75; Noé Maya 26]
FC Juárez          0-0 León                [4-2pen]

Quarterfinals

One single match
[Mar 12]
Pumas              3-0 Dorados
  [Luis Jerez 18og, Juan Manuel Iturbe 77, Felipe Mora 89]
Morelia            0-1 Tijuana
  [Ariel Nahuelpan 74]
[Mar 13]
América            2-0 Guadalajara
  [Bruno Valdez 58, Nicolás Benedetti 91]
[Mar 14]
FC Juárez          2-2 Veracruz            [3-1pen]
  [Flavio Jesús Santos 19, Rafael Ramazotti 38; Carlos Salcido 23, 
   Colin-Kazim Richards 93]

Semifinals

One single match
[Apr 2]
América            4-0 Tijuana
  [José Guadalupe Hernández 3, Nicolás Benedetti 40, Henry Josué Martín 84pen, 86]
[Apr 3[
FC Juárez          2-0 Pumas
  [Omar Panuco 64, Luis Alberto López 84]

Final

One Single match [Apr 10]
Estadio Olímpico Benito Juárez
FC Juárez          0-1 América
  [Emmanuel Aguilera 39pen]

América cup champions

Topscorers
Player                 Team           Goals
Henry Josué Martín     América          5
Roger Martínez         América          4
Juan Manuel Iturbe     Pumas            4
Emmanuel Aguilera      América          3
Nicolás Benedetti      América          3
Diego Pineda           A. de San Luis   3
Flavio Jesús Santos    FC Juárez        3
Matías Alustiza        Puebla           3
Diego Chávez           Veracruz         3

América Roster team
Agustín Marchesín    GK (Argentina)
Oscar Jiménez        GK
César Estrada        GK
Carlos Vargas        DEF
Jorge Sánchez        DEF
Edson Álvarez        DEF
Luis Reyes           DEF
Bruno Valdez         DEF (Paraguay)
Emmanuel Aguilera    DEF (Argentina)
Paul Nicolás Aguilar DEF
Oswaldo León         DEF
Daniel Zamora        DEF
Guido Rodríguez      MDF (Argentina)
Jérémy Ménez         MDF (France)
Mateus Uribe         MDF (Colombia)
Andrés Ibargüen      MDF (Colombia)
Nicolás Benedetti    MDF (Colombia)
Sebastián Córdova    MDF
Renato Ibarra        MDF (Ecuador)
Roger Martínez       FWD (Colombia)
Nicolás Castillo     FWD (Chile)
Henry Martín         FWD
Oribe Peralta        FWD

Coach: Miguel Herrera


Campeón de Campeones


Between winners of Liga MX Apertura 2018 (América) and winners of Liga MX
Clausura 2019 (Tigres), winners qualified to “Campeones Cup” against MLS Cup 2018 
champions (Atlanta United)

Final

One single leg played [Jul 14]
Dignity Health Sports Park, Carson, California USA
América         0-0 Tigres      [6-5pen]


Supercopa MX


Between winners of Copa MX Apertura 2018 (Cruz Azul) and winners of Copa MX 
Clausura 2019 (América); Necaxa replaced América as América qualified to 
"Campeón de Campeones" match.

Final

One single leg played [Jul 14]
Dignity Health Sports Park, Carson, California USA
Cruz Azul       4-0 Necaxa
  [Milton Caraglio 19, Elías Hernández 43, Edgar Méndez 46, Juan Escobar 86]


Ascenso MX

Apertura 2018 | Clausura 2019 | Promotion Playoff

Apertura 2018

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Changes before season:

Deportivo Tepatitlán (Liga Premier 2017-18 winners) could not be promoted for not 
meet the minimum conditions required

Loros U.de Colima (Liga Premier 2017-18 runners-up) neither meet the conditions required.

Participants:

Dorados Sinaloa (Culiacán)  [c]
Atlético Zacatepec [c]
Mineros de Zacatecas [c]
Cafetaleros de Tapachula
Leones Negros (Guadalajara) [1]  [c]
Atlante (Cancún)
Alebrijes de Oaxaca  [c]
Correcaminos UAT (Ciudad Victoria)
Venados FC (Mérida)
Atlético de San Luis (San Luis Potosí)  [c]
Celaya FC
Cimarrones de Sonora (Hermosillo)  [c]
FC Juárez  [c]
Potros UAEM (Toluca)
Tampico Madero [2]  [c]
 
[1] Official name Universidad de Guadalajara.
[2] Official name TM FC.
 
[c] Certified club

NB: Only ”certified clubs" could be promoted to first level.

Final Table:

 1.FC Juárez                           14  11  2  1  26-10   35 (quarterfinals)  
 2.Mineros                             14  10  2  2  27-15   32 (quarterfinals)
 3.Atlante                             14  15  0  4  27-19   30 (quarterfinals)  
 4.Cimarrones                          14   7  4  3  21-18   25 (quarterfinals)
 5.Atlético de San Luis                14   6  5  3  17-10   23 (quarterfinals) 
 6.Alebrijes                           14   6  4  4  17-13   22 (quarterfinals)
 7.Dorados Sinaloa                     14   6  4  4  16-13   22 (quarterfinals) 
 8.Leones Negros                       14   5  3  6  22-20   18 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Potros UAEM                         14   4  5  5   9-10   17
10.Correcaminos UAT                    14   4  3  7  14-19   15
11.Atlético Zacatepec                  14   3  4  7  15-20   13
12.Cafetaleros                         14   3  3  8  18-28   12  
13.Tampico Madero                      14   2  3  9  11-20    9
14.Venados FC                          14   2  3  9  12-23    9
15.Celaya FC                           14   1  5  8  11-25    8

Round 1
[Jul 20]
Potros UAEM          3-1 Cafetaleros
Atlético de San Luis 0-0 Mineros
Correcaminos UAT     2-1 Atlético Zacatepec
Venados              1-0 Tampico Madero
Cimarrones           2-1 Atlante
[Jul 21]
Celaya               1-1 Dorados
FC Juárez            1-0 Alebrijes
Leones Negros        bye

Round 2
[Jul 27]
Mineros              2-1 Celaya
Atlante              4-1 Correcaminos UAT
Tampico Madero       1-2 Atlético de San Luis
[Jul 28]
Atlético Zacatepec   3-2 Venados
Alebrijes            2-0 Potros UAEM
Cafetaleros          2-2 Cimarrones
[Jul 29]
Leones Negros        1-2 FC Juárez
Dorados              bye

Round 3
[Aug 3]
Potros UAEM          0-0 Leones Negros
Atlético de San Luis 1-0 Venados
Correcaminos UAT     0-0 Cafetaleros
Cimarrones           2-1 Alebrijes
[Aug 4]
Atlético Zacatepec   1-3 Atlante
Celaya               0-1 Tampico Madero
FC Juárez            3-0 Dorados
Mineros              bye

Round 4
[Aug 10]
Mineros              1-1 FC Juárez
Atlético de San Luis 0-0 Atlético Zacatepec
Venados              1-1 Celaya
[Aug 11]
Alebrijes            3-2 Correcaminos UAT
Cafetaleros          1-2 Atlante
Dorados              0-1 Potros UAEM
[Aug 12]
Leones Negros        2-3 Cimarrones
Tampico Madero       bye

Round 5
[Aug 17]
Potros UAEM          0-1 Mineros
Atlante              2-1 Alebrijes
Correcaminos UAT     2-1 Leones Negros
Cimarrones           1-1 Dorados
[Aug 18]
Atlético Zacatepec   4-2 Cafetaleros
Celaya               0-4 Atlético de San Luis
FC Juárez            0-0 Tampico Madero
Venados              bye

Round 6
[Aug 24]
Mineros              2-1 Cimarrones
Venados              1-3 FC Juárez
[Aug 25]
Celaya               1-1 Atlético Zacatepec
Alebrijes            1-1 Cafetaleros
Dorados              0-0 Correcaminos UAT
[Aug 26]
Leones Negros        2-3 Atlante
Tampico Madero       0-0 Potros UAEM
Atlético de San Luis bye

Round 7
[Aug 31]
Potros UAEM          0-0 Venados
Atlante              1-0 Dorados
Correcaminos UAT     1-2 Mineros
Cimarrones           2-1 Tampico Madero
[Sep 1]
Atlético Zacatepec   0-0 Alebrijes
Cafetaleros          0-3 Leones Negros
FC Juárez            1-0 Atlético de San Luis
Celaya               bye

Round 8
[Sep 14]
Tampico Madero       1-2 Correcaminos UAT
Atlético de San Luis 1-2 Potros UAEM
Leones Negros        1-1 Alebrijes
Venados              1-2 Cimarrones
[Sep 15]
Mineros              3-1 Atlante
Celaya               0-2 FC Juárez
[Sep 17]
Dorados              4-1 Cafetaleros
Atlético Zacatepec   bye

Round 9
[Sep 21]
Potros UAEM          1-1 Celaya
Atlante              2-1 Tampico Madero
Correcaminos UAT     0-1 Venados
Cimarrones           1-1 Atlético de San Luis
[Sep 22]
Atlético Zacatepec   0-1 Leones Negros
Cafetaleros          0-1 Mineros
Alebrijes            1-0 Dorados
FC Juárez            bye

Round 10
[Sep 28]
Atlético de San Luis 0-1 Correcaminos UAT
Venados              1-2 Atlante
[Sep 29]
Mineros              2-1 Alebrijes
Celaya               2-3 Cimarrones
Dorados              2-0 Leones Negros
FC Juárez            2-1 Atlético Zacatepec
[Sep 30]
Tampico Madero       0-2 Cafetaleros
Potros UAEM          bye

Round 11
[Oct 5]
Potros UAEM          0-1 FC Juárez
Atlante              2-3 Atlético de San Luis
Correcaminos UAT     1-1 Celaya
[Oct 6]
Atlético Zacatepec   0-1 Dorados
Cafetaleros          3-2 Venados
Alebrijes            2-0 Tampico Madero
Leones Negros        3-2 Mineros
Cimarrones           bye

Round 12
[Oct 19]
Potros UAEM          0-1 Atlético Zacatepec
Atlético de San Luis 3-1 Cafetaleros
Venados              1-1 Alebrijes
Tampico Madero       4-1 Leones Negros
[Oct 20]
Mineros              2-3 Dorados
Celaya               1-0 Atlante
FC Juárez            3-0 Cimarrones
Correcaminos UAT     bye

Round 13
[Oct 26]
Alebrijes            1-0 Atlético de San Luis
Correcaminos UAT     1-2 FC Juárez
Cimarrones           0-0 Potros UAEM
[Oct 27]
Atlético Zacatepec   2-3 Mineros
Cafetaleros          2-0 Celaya
Dorados              2-1 Tampico Madero
[Oct 28]
Leones Negros        3-0 Venados
Atlante              bye

Round 14
[Nov 2]
Potros UAEM          2-1 Correcaminos UAT
Atlético de San Luis 0-0 Leones Negros
Venados              0-1 Dorados
Cimarrones           2-0 Atlético Zacatepec
[Nov 3]
Celaya               1-2 Alebrijes
FC Juárez            2-3 Atlante
[Nov 4]
Tampico Madero       0-3 Mineros
Cafetaleros          bye

Round 15
[Nov 9]
Mineros              3-1 Venados
Atlante              1-0 Potros UAEM
Correcaminos UAT     1-0 Cimarrones
[Nov 10]
Atlético Zacatepec   1-1 Tampico Madero
Cafetaleros          2-3 FC Juárez
Dorados              1-1 Atlético de San Luis
[Nov 11]
Leones Negros        4-1 Celaya
Alebrijes            bye

Final Table:

 1.FC Juárez                           14  11  2  1  26-10   35 (quarterfinals)  
 2.Mineros                             14  10  2  2  27-15   32 (quarterfinals)
 3.Atlante                             14  15  0  4  27-19   30 (quarterfinals)  
 4.Cimarrones                          14   7  4  3  21-18   25 (quarterfinals)
 5.Atlético de San Luis                14   6  5  3  17-10   23 (quarterfinals) 
 6.Alebrijes                           14   6  4  4  17-13   22 (quarterfinals)
 7.Dorados Sinaloa                     14   6  4  4  16-13   22 (quarterfinals) 
 8.Leones Negros                       14   5  3  6  22-20   18 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Potros UAEM                         14   4  5  5   9-10   17
10.Correcaminos UAT                    14   4  3  7  14-19   15
11.Atlético Zacatepec                  14   3  4  7  15-20   13
12.Cafetaleros                         14   3  3  8  18-28   12  
13.Tampico Madero                      14   2  3  9  11-20    9
14.Venados FC                          14   2  3  9  12-23    9
15.Celaya FC                           14   1  5  8  11-25    8

Top scorer: 
Player                Team              Goals
Roberto Nurse         Mineros            8
Nicolás Ibañez        A. de San Luis     8

Playoff Stage

Quarterfinals

First Legs
[Nov 14]
Leones Negros        1-1 FC Juárez
Dorados              0-0 Mineros
[Nov 15]
Alebrijes            1-1 Atlante
Atlético de San Luis 0-0 Cimarrones

Second Legs
[Nov 17]
Mineros              0-1 Dorados
FC Juárez            1-1 Leones Negros
[Nov 18]
Atlante              0-0 Alebrijes
Cimarrones           1-3 Atlético de San Luis

NB: Atlante qualified on away goals
    FC Juárez qualified on better position

Semifinals

First Legs
[Nov 21]
Dorados              2-0 FC Juárez
[Nov 22]
Atlético de San Luis 3-0 Atlante

Second Legs
[Nov 24]
FC Juárez            1-0 Dorados
[Nov 25]
Atlante              2-0 Atlético de San Luis

Final

First Leg [Nov 29]
Estadio Banorte
Dorados              1-0 Atlético de San Luis

Second Leg [Dec 2]
Estadio Alfonso Lastras Ramírez
Atlético de San Luis 4-2 Dorados              [aet]


Clausura 2019

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Participants:

Dorados Sinaloa (Culiacán)  [c]
Atlético Zacatepec  [c]
Mineros de Zacatecas  [c]
Cafetaleros de Tapachula
Leones Negros (Guadalajara) [1]  [c]
Atlante (Cancún)
Alebrijes de Oaxaca  [c]
Correcaminos UAT (Ciudad Victoria)
Venados FC (Mérida)
Atlético de San Luis (San Luis Potosí)  [c]
Celaya FC
Cimarrones de Sonora (Hermosillo)  [c]
FC Juárez  [c]
Potros UAEM (Toluca)
Tampico Madero [2]  [c]
 
[1] Official name Universidad de Guadalajara.
[2] Official name TM FC.
 
NB: Only ”certified clubs" could be promoted to first level.

[c] Certified club

Final Table:

 1.Atlético de San Luis                14   7  7  0  22-11   28 (quarterfinals)  
 2.Mineros                             14   6  7  1  17- 9   25 (quarterfinals)
 3.Atlético Zacatepec                  14   7  1  6  22-18   22 (quarterfinals)
 4.Cimarrones                          14   6  4  4  12-17   22 (quarterfinals)
 5.Dorados Sinaloa                     14   5  5  4  21-19   20 (quarterfinals) 
 6.Venados FC                          14   5  5  4  12-13   20 (quarterfinals)
 7.Alebrijes                           14   5  4  5  12-14   19 (quarterfinals)
 8.Celaya FC                           14   4  6  4  14-16   18 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Atlante                             14   5  2  7  26-21   17  
10.Leones Negros                       14   4  5  5  19-18   17
11.Correcaminos UAT                    14   4  5  5  15-16   17
12.Potros UAEM                         14   4  5  5  13-17   17
13.Cafetaleros                         14   4  3  7  23-25   15 
14.FC Juárez                           14   4  3  7  12-16   15  
15.Tampico Madero                      14   3  2  9  16-26   11

Round 1
[Jan 4]
Mineros              0-0 Atlético de San Luis
Atlante              5-1 Cimarrones
Tampico Madero       2-0 Venados
[Jan 5]
Atlético Zacatepec   2-2 Correcaminos UAT
Cafetaleros          0-1 Potros UAEM
Dorados              0-1 Celaya
[Jan 6]
Alebrijes            2-0 FC Juárez
Leones Negros        bye

Round 2
[Jan 11]
Correcaminos UAT     3-1 Atlante
Cimarrones           2-1 Cafetaleros
[Jan 12]
Venados              0-2 Atlético Zacatepec
Atlético de San Luis 2-1 Tampico Madero
Potros UAEM          0-0 Alebrijes
Celaya               0-0 Mineros
[Jan 13]
FC Juárez            2-1 Leones Negros
Dorados              bye

Round 3
[Jan 18]
Atlante              3-2 Atlético Zacatepec
Venados              1-1 Atlético de San Luis
Tampico Madero       1-3 Celaya
[Jan 19]
Alebrijes            0-1 Cimarrones
Cafetaleros          4-1 Correcaminos UAT
[Jan 20]
Leones Negros        3-0 Potros UAEM
[Mar 23]
Dorados              1-0 FC Juárez
Mineros              bye

Round 4
[Jan 25]
Atlante              1-2 Cafetaleros
Cimarrones           1-0 Leones Negros
[Jan 26]
Potros UAEM          2-1 Dorados
Correcaminos UAT     0-0 Alebrijes
Celaya               1-1 Venados
FC Juárez            1-1 Mineros
[Jan 27]
Atlético Zacatepec   0-1 Atlético de San Luis
Tampico Madero       bye

Round 5
[Feb 1]
Tampico Madero       0-1 FC Juárez
Leones Negros        2-2 Correcaminos UAT
[Feb 2]
Mineros              1-0 Potros UAEM
Atlético de San Luis 4-1 Celaya
Alebrijes            1-0 Atlante
Cafetaleros          0-2 Atlético Zacatepec
Dorados              0-1 Cimarrones
Venados              bye

Round 6
[Feb 8]
Potros UAEM          1-1 Tampico Madero
Correcaminos UAT     0-1 Dorados
[Feb 9]
Atlético Zacatepec   1-0 Celaya
Cafetaleros          2-0 Alebrijes
FC Juárez            0-1 Venados
Cimarrones           0-0 Mineros
[Feb 10]
Atlante              4-0 Leones Negros
Atlético de San Luis bye

Round 7
[Feb 15]
Mineros              0-0 Correcaminos UAT
Atlético de San Luis 2-0 FC Juárez
[Feb 16]
Alebrijes            1-0 Atlético Zacatepec
Venados              1-0 Potros UAEM
Dorados              3-6 Atlante
[Feb 17]
Leones Negros        4-2 Cafetaleros
Tampico Madero       1-0 Cimarrones
Celaya               bye

Round 8
[Feb 22]
Atlante              0-1 Mineros
Correcaminos UAT     3-1 Tampico Madero
Cimarrones           3-2 Venados
[Feb 23]	
Alebrijes            1-1 Leones Negros
Cafetaleros          2-2 Dorados
[Feb 24]
Potros UAEM          1-2 Atlético de San Luis
FC Juárez            2-1 Celaya
Atlético Zacatepec   bye

Round 9
[Mar 2]
Mineros              3-2 Cafetaleros
Celaya               1-1 Potros UAEM
Venados              0-1 Correcaminos UAT
Atlético de San Luis 0-0 Cimarrones
Tampico Madero       1-1 Atlante
Dorados              4-0 Alebrijes
[Mar 3]
Leones Negros        4-0 Atlético Zacatepec
FC Juárez            bye

Round 10
[Mar 5]
Alebrijes            2-1 Mineros
Cafetaleros          3-1 Tampico Madero
Atlante              1-2 Venados
Correcaminos UAT     0-1 Atlético de San Luis
[Mar 6]
Atlético Zacatepec   2-1 FC Juárez
Leones Negros        0-0 Dorados
Cimarrones           0-2 Celaya
Potros UAEM          bye

Round 11
[Mar 8]
Mineros              2-0 Leones Negros
Atlético de San Luis 0-0 Atlante
Venados              2-1 Cafetaleros
Tampico Madero       2-1 Alebrijes
[Mar 9]
Celaya               0-0 Correcaminos UAT
Dorados              2-1 Atlético Zacatepec
[Mar 10]
FC Juárez            1-1 Potros UAEM
Cimarrones           bye

Round 12
[Mar 15]
Cafetaleros          2-2 Atlético de San Luis
Atlante              1-2 Celaya
Leones Negros        1-0 Tampico Madero
[Mar 16]
Alebrijes            0-0 Venados
Dorados              1-1 Mineros
[Mar 17]
Atlético Zacatepec   3-1 Potros UAEM
Cimarrones           0-0 FC Juárez
Correcaminos UAT     bye

Round 13
[Mar 29]
Potros UAEM          1-1 Cimarrones
Mineros              2-1 Atlético Zacatepec
Venados              1-0 Leones Negros
[Mar 30]
FC Juárez            0-1 Correcaminos UAT
Atlético de San Luis 3-1 Alebrijes
[Mar 31]
Celaya               1-1 Cafetaleros
Tampico Madero       2-3 Dorados
Atlante              bye

Round 14
[Apr 5]
Mineros              5-2 Tampico Madero
Dorados              1-1 Venados
[Apr 6]
Atlético Zacatepec   4-0 Cimarrones
Alebrijes            3-0 Celaya
Atlante              2-1 FC Juárez
[Apr 7]
Leones Negros        2-2 Atlético de San Luis
Correcaminos UAT     1-2 Potros UAEM
Cafetaleros          bye

Round 15
[Apr 12]
Atlético de San Luis 2-2 Dorados
Venados              0-0 Mineros
Cimarrones           2-1 Correcaminos UAT
[Apr 13]
Potros UAEM          2-1 Atlante
FC Juárez            3-1 Cafetaleros
Celaya               1-1 Leones Negros
[Apr 14]
Tampico Madero       1-2 Atlético Zacatepec
Alebrijes            bye

Final Table:

 1.Atlético de San Luis                14   7  7  0  22-11   28 (quarterfinals)  
 2.Mineros                             14   6  7  1  17- 9   25 (quarterfinals)
 3.Atlético Zacatepec                  14   7  1  6  22-18   22 (quarterfinals)
 4.Cimarrones                          14   6  4  4  12-17   22 (quarterfinals)
 5.Dorados Sinaloa                     14   5  5  4  21-19   20 (quarterfinals) 
 6.Venados FC                          14   5  5  4  12-13   20 (quarterfinals)
 7.Alebrijes                           14   5  4  5  12-14   19 (quarterfinals)
 8.Celaya FC                           14   4  6  4  14-16   18 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Atlante                             14   5  2  7  26-21   17  
10.Leones Negros                       14   4  5  5  19-18   17
11.Correcaminos UAT                    14   4  5  5  15-16   17
12.Potros UAEM                         14   4  5  5  13-17   17
13.Cafetaleros                         14   4  3  7  23-25   15 
14.FC Juárez                           14   4  3  7  12-16   15  
15.Tampico Madero                      14   3  2  9  16-26   11

Top scorer: 
Player                Team              Goals
Nicolás Ibáñez        A. de San Luis    11

Relegation Table

Team			Average
Mineros               	1.8804
Dorados Sinaloa       	1.5870
Atlético de San Luis  	1.5862
Alebrijes             	1.5652
FC Juárez             	1.5326
Cimarrones            	1.4891
Celaya FC             	1.4239
Atlético Zacatepec    	1.4239
Atlante               	1.4022
Potros UAEM           	1.2500
Leones Negros         	1.2283
Correcaminos UAT      	1.1739
Cafetaleros           	1.1630
Venados FC            	1.1522
----------------------------
Tampico Madero        	1.0761 (relegated)

NB: Tampico Madero remain at second level after paying USD $800,000

Playoff Stage

Quarterfinals

First Legs
[Apr 17]
Celaya               1-1 Atlético de San Luis
Alebrijes            1-0 Mineros
[Apr 18]
Venados              2-0 Atlético Zacatepec
Dorados              1-0 Cimarrones

Second Legs
[Apr 20]
Mineros              1-0 Alebrijes
Atlético de San Luis 2-1 Celaya
[Apr 21]
Atlético Zacatepec   1-0 Venados
Cimarrones           0-2 Dorados

NB: Mineros qualified on better position

Semifinals

First Legs
[Apr 24]
Venados              1-1 Atlético de San Luis
Dorados              3-1 Mineros

Second Legs
[Apr 27]
Atlético de San Luis 3-1 Venados
Mineros              0-2 Dorados

Final

First Leg [May 2]
Estadio Banorte
Dorados              1-1 Atlético de San Luis

Second Leg [May 5]
Estadio Alfonso Lastras Ramírez
Atlético de San Luis 1-0 Dorados              [aet]

Promotion Playoff

Atlético de San Luis promoted automatically as winners of Apertura 2018 and Clausura 2019

NB: FC Juárez bought the license of Lobos B.U.A.P. and also was promoted;
    Lobos B.U.A.P. take the place of FC Juárez at the second level but its
    franchise was frozen one year. 


2017/18.

2019/20.

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx)
Last updated: 25 Jul 2019

(C) Copyright Erik Francisco Lugo and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.