Mexico 1956/57




Regular Season

Round 1
[Jul 7]
Tampico 1 Irapuato 3
  [Sabino Magnussi 43; Rafael Valek 12, Ligorio López 60, Jaime Ortiz 75]
[Jul 8]
Guadalajara 1 Necaxa 0
  [Salvador Reyes 87pen]
León 4 Oro 0
  [Mateo de la Tijera 8, 38, Jerónimo Di Florio 20, Alfredo Hernández 75]
Zacatepec 2 Monterrey 1
  [Mario Pérez 25, Agustín Díaz 40; Miguel Burela 46pen]
América 1 Atlas 1
  [“Jalisco” Reynoso 50; Carlos González 53]
Toluca 6 Cuautla 1
  [Gabriel Uñate 6, 26, Julio María Palleiro, Enrique Sesma 27, 43, ¿?; Antonio García 72]
Bye: Atlante
 
Round 2
[Jul 11]
Necaxa 2 América 1
  [Eduardo Garduño 42, Castro 60; Eduardo González Palmer 36]
*Oro – Zacatepec -
*Posponed by storm
[Jul 13]
Oro 3 Zacatepec 3
  [Héctor Hernández 8, Rigoberto Cisneros 11, José Naranjo 89; Agustín Díaz 3, 85, Mario Pérez 13]
[Jul 15]
Atlas 0 Toluca 1
  [Jorge Solís 87og]
Monterrey 0 Guadalajara 4
  [Crescencio Gutiérrez 14, 35, Tomás Balcázar 15, Isidoro Díaz 34]
Atlante 1 León 1
  [Guillermo García Vélez 56; Osvaldo Martinolli 49]
Cuautla 1 Tampico 0
  [Jaime Belmonte 26]
Bye: Irapuato

Round 3
[Jul 21]
Tampico 3 Atlas 1
  [Juan Lecca 15, 75, Guadalupe Díaz 30; Carlos González 62]
[Jul 22]
América 5 Monterrey 1
  [Eduardo González Palmer 7, 21, 47, “Jalisco” Reynoso 53, 65; Miguel Burela 50]
Toluca 2 Necaxa 3
  [Gabriel Uñate 8, 77; Benjamín Fal 11, Jaime Salazar 62, Tomás Reynoso 72]
Guadalajara 2 Oro 1
  [Salvador Reyes 58, Crescencio Gutiérrez 75; José Vigo 83]
Irapuato 3 Cuautla 0
  [Ramón Rodríguez 22, Ligorio López 34, 38]
Zacatepec 2 Atlante 2
  [Ernesto Candia 22, Agustín Díaz 62; Raúl Cárdenas 27og, Manuel del Toro 56]
Bye: León

Round 4
[Jul 25]
Atlas 0 Irapuato 3
  [Ligorio López 26, 29, 65]
Atlante 1 Guadalajara 2
  [Guillermo García Vélez 49; Crescencio Gutiérrez 28, Francisco Flores 74]
[Jul 29]
León 4 Zacatepec 0
  [Osvaldo Martinolli 6, 11, 36, 43]
Necaxa 2 Tampico 2
  [Héctor López 7og, Benjamín Fal 92; Juan Lecca 32, Guadalupe Díaz 44]
Oro 2 América 0
  [Héctor Hernández 87, Luis Hermosillo 90]
Monterrey 1 Toluca 1
  [Horacio Casarín 78; Julio María Palleiro 84]
Bye: Cuautla

Round 5
[Aug 4]
Tampico 1 Monterrey 1
  [Sergio Bernal 55; Enrique Carretero 85og]
[Aug 5]
América 0 Atlante 1
  [Manuel del Toro 83]
Toluca 5 Oro 1
  [Carlos Carús 25, Julio María Palleiro 29, 41, 74, 89; José Vigo 26]
Irapuato 3 Necaxa 1
  [Ligorio López 58, 74, Ramón Rodríguez 70; Castro]
Guadalajara 2 León 2
  [Crescencio Gutiérrez 75, 77; Osvaldo Martinolli 43, Mateo de la Tijera 49]
Cuautla 0 Atlas 2
  [Antonio Bonezzi 8, Alberto Loret de Mola 25]
Bye: Zacatepec

Round 6
[Aug 8]
Necaxa 2 Cuautla 0
  [Jaime Salazar 50, Castro 65]
[Aug 12]
León 2 América 2
  [Osvaldo Martinolli 43pen, Jerónimo Di Florio 69; Eduardo González Palmer 17, 59]
Oro 3 Tampico 1
  [Filiberto Rubalcava 12, Héctor Hernández 19, José Vigo 48; Juan Lecca 42]
Atlante 3 Toluca 3
  [Guillermo García Vélez 41, Carlos Calderón de la Barca 52, Manuel del Toro 87; 
   Julio María Palleiro 58, 80, Gabriel Uñate 83]
Zacatepec 1 Guadalajara 2
  [Ernesto Candia 64; Ángel Vázquez 7, 72]
Monterrey 1 Irapuato 2
  [Jorge Gilardoni 34; Ramón Rodríguez 40, Rafael Valek 50]
Bye: Atlas

Round 7
[Aug 18]
Tampico 1 Atlante 0
  [Julio Kersul 84]
[Aug 19]
Toluca 1 León 0
  [Gabriel Uñate 22]
Atlas 1 Necaxa 1
  [Carlos González 32; Benjamín Fal 40]
América 2 Zacatepec 0
  [Saúl Rodríguez 25, Eduardo González Palmer 36]
Irapuato 1 Oro 0
  [Ramón Rodríguez 1]
Cuautla 2 Monterrey 1
  [Norberto Rozas 8, 28; Horacio Casarín 32]
Bye: Guadalajara

Round 8
[Aug 22]
Guadalajara 7 América 0
  [Juan Jasso 8, Crescencio Gutiérrez 18, 42, 70, Isidoro Díaz 21, Salvador Reyes 60, 
   Raúl Arellano 72]
[Aug 26]
León 6 Tampico 0
  [Alfredo Hernández 7, 40, Osvaldo Martinolli 12, Jerónimo Di Florio 20, 34, 37]
Atlante 2 Irapuato 1
  [Guillermo García Vélez 26, 30; Ligorio López 31
Oro 5 Cuautla 1
  [Héctor D’Adderio 5, Héctor Hernández 21pen, 77, 82, Luis Hermosillo 87; Humberto Pérez 90]
Monterrey 1 Atlas 1
  [José Antonio Juárez 85; José Vidrio 13]
Zacatepec 1 Toluca 1
  [Agustín Díaz 28; Gabriel Uñate 13]
Bye: Necaxa

Round 9
[Sep 1]
Tampico 1 Zacatepec 0
  [Juan Lecca 88]
[Sep 2]
Toluca 3 Guadalajara 0
  [Gabriel Uñate 17, Julio María Palleiro 60, Enrique Sesma 68]
Atlas 1 Oro 2
  [Antonio Bonezzi 89; José Vigo 67, 75]
Necaxa 1 Monterrey 1
  [Benjamín Fal 10; Mario Imbelloni 82]
Irapuato 3 León 2
  [Jaime Ortiz 36, 63, 81; Mateo de la Tijera 4, 69]
Cuautla 2 Atlante 0
  [José Luis Lamadrid 81, Norberto Rozas 85]
Bye: América

Round 10
[Sep 5]
Atlante 5 Atlas 3
  [José Rivera 15, 58, Carlos Calderón de la Barca 18, 89, Silva 63; 
   Carlos González 4, 40, Landázuri]
*Oro – Necaxa –
*Match suspended at 45’ by rain, Oro was winning 2-1
[Sep 6]
*Oro 2 Necaxa 1
  [Héctor Hernández 20, 25; Darío Waldelamar 3]
*45 minutes left were played
[Sep 9]
Guadalajara 1 Tampico 2
  [Crescencio Gutiérrez 32; Guadalupe Díaz 11, Sergio Bernal 85]
América 2 Toluca 2
  [Manuel Cañibe 30, Pedro Nájera 92; Carlos Carús 7, Enrique Sesma 14]
León 0 Cuautla 0
Zacatepec 2 Irapuato 2
  [Agustín Díaz 18, Ernesto Candia 58pen; Ligorio López, Jaime Ortiz 75]
Bye: Monterrey

Round 11
[Sep 22]
Tampico 1 América 1
  [Nicolás Téllez 57; “Jalisco” Reynoso 82]
[Sep 23]
Irapuato 2 Guadalajara 1
  [Ligorio López 13, Ramón Rodríguez 87; Isidoro Díaz 88]
Necaxa 0 Atlante 2
  [Guillermo García Vélez 33, Manuel del Toro 67]
Atlas 2 León 0
  [Alfredo Torres 20, Carlos González 33]
Monterrey 2 Oro 0
  [Raúl de Alba 35, Mario Imbelloni 55]
Cuautla 1 Zacatepec 0
  [Norberto Rozas 24]
Bye: Toluca

Round 12
[Sep 26]
América 0 Irapuato 3
  [Edmundo Manzotti 4, Rafael Valek 22, Jaime Ortiz 72]
[Sep 30]
Toluca 2 Tampico 0
  [Wedell Jiménez 80, Julio María Palleiro 83]
Atlante 5 Monterrey 0
  [Carlos Malvido 30, 42, Silva 60, 63, Manuel del Toro 62]
León 1 Necaxa 1
  [Mateo de la Tijera 69; José Luis Molina 75]
Guadalajara 3 Cuautla 1
  [Crescencio Gutiérrez 37, Raúl Arellano 50, 92; Jaime Gómez 44og]
Zacatepec 1 Atlas 2
  [José Antonio Roca 62; Landázuri 33, Carlos González 72]
Bye: Oro

Round 13
[Oct 3]
Atlas 0 Guadalajara 2
  [Crescencio Gutiérrez 62, 66]
[Oct 7]
Irapuato 0 Toluca 4
  [Enrique Sesma 56, Alfredo del Águila 70, 75, Julio María Palleiro 77]
Oro 1 Atlante 1
  [José Naranjo 67; Manuel del Toro 32]
Necaxa 0 Zacatepec 1
  [Jorge Vergara 49pen]
Monterrey 0 León 3
  [Osvaldo Martinolli 35, Mateo de la Tijera 50, Aguirre 79]
Cuautla 0 América 1
  [Eduardo González Palmer 39]
Bye: Tampico

Round 14
[Oct 11]
Oro 0 León 1
  [Osvaldo Martinolli 44]
[Oct 14]
Atlas 1 América 1
  [Alfredo Torres 31; Eduardo González Palmer 62]
Irapuato 6 Tampico 2
  [Ricardo Zárate 15, 74pen, Luis Andrés Sansón 18, Ramón Rodríguez 40, 80, 
   Rafael Valek 68; Sabino Magnussi 60, Nicolás Téllez 69pen]
Monterrey 2 Zacatepec 0
  [Raúl Salamanca 25, José Antonio Juárez 80]
Necaxa 0 Guadalajara 2
  [Salvador Reyes 59, Raúl Arellano 85]
Cuautla 2 Toluca 0
  [Antonio García 62, Jaime Belmonte 70]
Bye: Atlante

Round 15
[Oct 20]
Tampico 1 Cuautla 3
  [Sergio Bernal 53; José Luis Lamadrid 4, 63, Mario Sánchez 60]
[Oct 21]
León 1 Atlante 1
  [Mateo de la Tijera 28; Miguel Gutiérrez 10og]
América 1 Necaxa 2
  [Eduardo González Palmer 83; Castro 2, Francisco Noriega 7]
Toluca 1 Atlas 2
  [Gabriel Uñate 34; Landázuri 13, Carlos González 55]
Guadalajara 3 Monterrey 1
  [Crescencio Gutiérrez 21, 25, 87; Raúl de Alba 58]
Zacatepec 1 Oro 2
  [Raúl Cárdenas 66; Héctor Hernández pen, José Naranjo 49]
Bye: Irapuato

Round 16
[Oct 25]
Atlante 1 Zacatepec 1
  [Carlos Malvido 10; Jorge Vergara 69pen]
Atlas 1 Tampico 3
  [Carlos González 14; Nicolás Téllez 49, Guadalupe Díaz 53, Sergio Bernal 59]
[Oct 28]
Necaxa 0 Toluca 0
Oro 2 Guadalajara 3
  [José Vigo 30, Héctor Hernández 32; Sabás Ponce 25, 47, 51]
Monterrey 1 América 1
  [Alcides Zamaro 75; José Buendía 53]
Cuautla 3 Irapuato 1
  [José Luis Lamadrid 28, 61, 70; Ricardo Zárate 72pen]
Bye: León

Round 17
[Nov 3]
Tampico 2 Necaxa 1
  [Guadalupe Díaz 44, Sergio Bernal 87; Tomás Reynoso 10]
[Nov 4]
Guadalajara 2 Atlante 0
  [Crescencio Gutiérrez 51, Isidoro Díaz 85]
América 2 Oro 1
  [Sergio López 9, Eduardo González Palmer 85; Hernán Umaña 54]
Toluca 3 Monterrey 0
  [Julio María Palleiro 6, Carlos Carús 32, Gabriel Uñate ¿?]
Irapuato 0 Atlas 2
  [Alfredo Torres 5, Carlos González ¿?]
Zacatepec 2 León 1
  [Genaro Tedesco 12, 75; Osvaldo Martinolli 44]
Bye: Cuautla

Round 18
[Nov 8]
Atlante 2 América 0
  [Manuel del Toro 42, Silva 86]
Atlas 1 Cuautla 1
  [Landázuri 8; Salvador Farfán 22]
[Nov 11]
León 2 Guadalajara 1
  [Osvaldo Martinolli 10, Jorge Maryk 17pen; Salvador Reyes 80]
Oro 1 Toluca 1
  [José Vigo 56; Gabriel Uñate 45]
Necaxa 1 Irapuato 0
  [Jaime Salazar 86]
Monterrey 2 Tampico 1
  [Horacio Casarín 49, José Antonio Juárez 90+1; Guadalupe Díaz 11]
Bye: Zacatepec

Round 19
[Nov 17]
Tampico 1 Oro 1
  [Sergio Bernal 14; José Vigo 66]
[Nov 18]
Guadalajara 2 Zacatepec 0
  [Sabás Ponce 60, Francisco Flores 68]
Toluca 0 Atlante 1
  [Carlos Calderón de la Barca 26]
América 1 León 5
  [Eduardo González Palmer 17; Alfredo Hernández 18, Mateo de la Tijera 38, 74, 
   Osvaldo Martinolli 57, 62]
Irapuato 3 Monterrey 2
  [Ricardo Zárate 40pen, Alberto Jones ¿?, Jaime Ortiz 78; Horacio Casarín 17, 
   Miguel Burela 57pen]
Cuautla 3 Necaxa 0
  [José Luis Lamadrid 25, 61, Jaime Belmonte 42]
Bye: Atlas

Round 20
[Nov 22]
Necaxa 2 Atlas 2
  [Tomás Reynoso 58, 65; Alberto Loret De Mola 4, 52]
[Nov 25]
Oro 6 Irapuato 1
  [Juan Carlos Carrera 11, 25, Héctor Hernández 21, 85, Luis Hermosillo 32, 
   Héctor D’Adderio 75; Ramón Rodríguez 14]
Atlante 8 Tampico 0
  [Carlos Iturralde 5, 19, Carlos Malvido 14, 40, 69, Jesús Rico 38, 
   Carlos Calderón de la Barca 53, Silva 80]
Monterrey 2 Cuautla 0
  [Mario Imbelloni 40, 63]
León 1 Toluca 0
  [Osvaldo Martinolli 6]
Zacatepec 1 América 1
  [Fernando López 17; José González 47]
Bye: Guadalajara

Round 21
[Dec 1]
Tampico 1 León 1
  [Sergio Bernal; Mauro Franco]
[Dec 2]
Atlas 2 Monterrey 0
  [Carlos González 48, Alfredo Torres 87]
América 1 Guadalajara 3
  [Antonio Figueroa 29; Salvador Reyes 23, 49, Crescencio Gutiérrez 68]
Irapuato 0 Atlante 1
  [Carlos Calderón de la Barca 9]
Toluca 4 Zacatepec 1
  [Carlos Lázcares 27, Julio María Palleiro 39, ¿?, Gabriel Uñate ¿?; Agustín Díaz 24]
Cuautla 1 Oro 2
  [Jaime Belmonte 9; Juan Carlos Carrera 38, Héctor Hernández 83]
Bye: Necaxa

Round 22
[Dec 6]
Guadalajara 0 Toluca 0
[Dec 9]
León 1 Irapuato 0
  [José Santiago 30]
Atlante 3 Cuautla 0
  [Jesús Rico 10, Silva 50, Carlos Iturralde 57]
Oro 0 Atlas 2
  [José Vidrio 62, José Mercado 89]
Zacatepec 1 Tampico 0
  [Ernesto Candia 37]
Monterrey 1 Necaxa 2
  [Héctor Uzal 36; Castro 20, Francisco Noriega 55]
Bye: América

Round 23
[Dec 15]
Tampico 0 Guadalajara 1
  [Crescencio Gutiérrez 47]
[Dec 16]
Toluca 2 América 0
  [Julio María Palleiro 23, Carlos Lázcares 39]
Necaxa 4 Oro 0
  [José Luis Molina 61, Francisco Noriega 75, 84, Eduardo Garduño 89]
Irapuato 1 Zacatepec 0
  [Luis Andrés Sansón 10]
Atlas 1 Atlante 1
  [Alfredo Torres 12pen; Carlos Calderón de la Barca 23]
Cuautla 1 León 0
  [Jaime Belmonte 35]
Bye: Monterrey

Round 24
[Jan 3]
Guadalajara 1 Irapuato 0
  [Salvador Reyes 90+]
América 0 Tampico 3
  [Juan Lecca 49, Guadalupe Díaz 80, 85]
[Jan 6]
León 4 Atlas 1
  [Luis Luna 15, Mateo de la Tijera 47, Jorge Maryk 65pen, Osvaldo Martinolli 67; Carlos González 66]
Oro 1 Monterrey 1
  [José Vigo 50; Mario Imbelloni 77]
Atlante 4 Necaxa 3
  [Jesús Rico 41, Silva 49, Carlos Calderón de la Barca 51, Carlos Malvido ¿?; 
   Tomás Reynoso 26, 35, Eduardo Garduño 37]
Zacatepec 1 Cuautla 3
  [Agustín Díaz 33; Antonio García 39, Norberto Rozas 83, Daniel Ortiz 86og]
Bye: Toluca

Round 25
[Jan 12]
Tampico 0 Toluca 0
[Jan 13]
Irapuato 0 América 0
Atlas 4 Zacatepec 2
  [José Vidrio 10, 42, Alfredo Torres 78, 87; Mateo Nicolau 44pen, Ernesto Candia 46]
Necaxa 1 León 1
  [Tomás Reynoso 25; José Santiago 33]
Cuautla 1 Guadalajara 2
  [Norberto Rozas 75pen; Sabás Ponce 50, Raúl Arellano 89]
Monterrey 1 Atlante 1
  [Guillermo Álvarez 70; Concepción García 40]
Bye: Oro

Round 26
[Jan 17]
América 2 Cuautla 1
  [Eduardo González Palmer 72, José González 82; Norberto Rozas 87]
[Jan 20]
Toluca 3 Irapuato 0
  [Carlos Blanco 36pen, Gabriel Uñate 38, Carlos Lázcares 68]
Atlante 0 Oro 2
  [José Vigo 20, Héctor Hernández 82]
León 2 Monterrey 0
  [Jerónimo Di Florio, Osvaldo Martinolli 68]
Guadalajara 0 Atlas 2
  [Carlos González 1, 46]
Zacatepec 1 Necaxa 0
  [Antonio Jasso 32]
Bye: Tampico


FINAL TABLE

Guadalajara		24	17	2	 5	47:22	+25	36 (champion)
---------------------------------------------------------------------
Toluca			24	11	8	 5	45:20	+25	30
León			24	11	8	 5	45:21	+24	30
Atlante			24	11	8	 5	46:27	+19	30 [Mexico City]
Irapuato		24	12	2	10	38:36	 +2	26
Atlas			24	 9	7	 8	35:35	  0	25 [Guadalajara]
Oro			24	 9	5	10	38:40	 -2	23 [Guadalajara]
Cuautla			24	10	2	12	28:38	-10	22
Necaxa			24	 7	7	10	30:34	 -4	21 [Mexico City]
Tampico			24	 7	6	11	27:46	-19	20
América			24	 5	8	11	25:44	-19	18 [Mexico City]
Zacatepec		24	 5	6	13	24:42	-18	16
---------------------------------------------------------------------
Monterrey		24	 4	7	13	23:46	-23	15 (relegated)	




Copa México 1956-57 (Cup Tournament)

Three second division teams entered: Zamora (champion), Morelia (runners-up) and Nacional (Guadalajara)

Round of 16

First Legs
[Mar 3]
Toluca 3 Irapuato 0
  [Carlos Lázcares 19, Gabriel Uñate 57, Carlos Carús 78]
León 1 Guadalajara 0
  [Jorge Maryk 6]
Atlas 3 Oro 3
  [Pablo Flores 22, José Vidrio 50, 59; Luis Hermosillo 9, Juan Carlos Carrera 74, 88]
América 5 Cuautla 2
  [Eduardo González Palmer 8, 80, José González 28, Mario Ochoa 30, José Buendía 70; 
   Pedro Arnauda 27, Jaime Belmonte 57]
Monterrey 3 Tampico 2
  [Raúl Salamanca 13, 40, Mario Imbelloni 16pen; Guadalupe Díaz 25, 88]
Morelia 2 Atlante 0
  [Zacarías 49, 89]
Zacatepec 3 Necaxa 1
  [Ernesto Candia 43, Francisco Hernández 85, Genaro Tedesco 90; Benjamín Fal 11]
Zamora 3 Nacional 1
  [Enrique Wence 26, Rodolfo Franco 43, 55; Jaime Lomelín 31]

Second Legs
[Mar 7]
Atlante 1 Morelia 0
  [Rafael Ávalos 34]
Oro 3 Atlas 0
  [José Naranjo 11, Juan Carlos Carrera 25, Luis Hermosillo 77]
[Mar 9]
Tampico 3 Monterrey 0
  [Jorge Molina 32, Jorge Rodríguez 38; Héctor Uzal 44og]
[Mar 10]
Guadalajara 2 León 4
  [Sabás Ponce 20, Raúl Arellano 75; Juan Fuentes 14, Osvaldo Martinolli 25, 91, 
   Jerónimo Di Florio 65]
Necaxa 1 Zacatepec 1
  [José Luis Molina 43; Genaro Tedesco 35]
Irapuato 0 Toluca 1
  [Carlos Carús 84]
Cuautla 1 América 0
  [Salvador Farfán 82]
[Mar 14]
Nacional 1 Zamora 1
  [Abel Ortega 10; Rodolfo Franco 28]

Quarterfinals

First Legs
[Mar 16]
Zamora 0 Tampico 0
[Mar 17]
América 3 Toluca 0
  [José González 16, José Buendía 62, 89]
Oro 2 León 0
  [Juan Carlos Carrera 24, Landeros 62]
Zacatepec 2 Morelia 0
  [Gustavo Cabañas 25, Raúl Cárdenas 32]

Second Legs
[Mar 23]
Tampico 2 Zamora 1 [aet]
  [Sabino Magnussi 38, Juan Lecca 113; Pedro Morales ¿?]
[Mar 24]
León 5 Oro 0
  [Juan Fuentes 11, 65, 67, Jerónimo Di Florio 15, Mateo de la Tijera 44]
Morelia 1 Zacatepec 0
  [Zacarías 87pen]
Toluca 1 América 0
  [Gabriel Uñate 89]

Semifinals

First Legs
[Mar 31]
América 1 Zacatepec 2
  [Daniel Ortiz 32og; “Paisano” Martínez 42, Genaro Tedesco 90+5]
León 5 Tampico 0
  [Mateo de la Tijera 7, 10, 34, Osvaldo Martinolli 65, Juan Fuentes 69]

Second Legs
[Apr 13]
Tampico 2 León 0
  [Morales 30, Nicolás Téllez 74]
[Apr 14]
Zacatepec 1 América 0
  [Ernesto Candia 77pen]

Final
[Apr 28]
Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City
Zacatepec 1 León 0
  [Gustavo Cabañas 30]



Campeón de Campeones 1956-57 (Super Cup)
[May 5]
Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City
Zacatepec 1 Guadalajara 2 
  [Gustavo Cabañas 87; Crescencio Gutiérrez 20, Salvador Reyes 75]



Promoted: Zamora and Morelia (replacing Puebla)
Relegated: Monterrey


Segunda División 1956-57 (Second Level)

Regular Season

Round 1
[Jul 14]
Ciudad Madero 2-2 Montecarlo
[Jul 15]
U.N.A.M.      2-0 Zamora
Marte         2-0 Oviedo     (annulled)
San Sebastián 0-0 Querétaro
Morelia       4-3 Laguna
La Piedad     4-0 I.P.N.
[Jul 18]
Nacional      1-2 Celaya

Round 2
[Jul 22]
I.P.N.        0-0 Morelia
Oviedo        1-5 La Piedad
Querétaro     0-1 Montecarlo
San Sebastián 6-2 Marte      (annulled)
Celaya        0-0 Ciudad Madero
Zamora        4-1 Nacional
Laguna        4-0 U.N.A.M.

Round 3
[Jul 28]
Ciudad Madero 0-5 Zamora
[Jul 29]
U.N.A.M.      2-4 I.P.N.
Marte         1-1 Querétaro  (annulled)
Montecarlo    3-0 Celaya
Morelia       6-0 Oviedo
La Piedad     0-0 San Sebastián
[Aug 1]
Nacional      4-3 Laguna

Round 4
[Aug 5]
I.P.N.        0-0 Nacional
Oviedo        4-1 U.N.A.M.
Marte         1-1 La Piedad  (annulled)
Querétaro     2-1 Celaya
San Sebastián 1-1 Morelia
Zamora        0-0 Montecarlo
Laguna        5-1 Ciudad Madero

Round 5
[Aug 11]
Ciudad Madero 1-0 I.P.N.
[Aug 12]
U.N.A.M.      1-1 San Sebastián
Celaya        3-1 Zamora
Montecarlo    0-2 Laguna
Morelia       3-0 Marte      (annulled)
La Piedad     1-0 Querétaro
[Aug 15]
Nacional      6-2 Oviedo

Round 6
[Aug 18]
I.P.N.        0-1 Montecarlo
[Aug 19]
Oviedo        0-1 Ciudad Madero
Marte         1-0 U.N.A.M.   (annulled)
Querétaro     1-0 Zamora
San Sebastián 1-0 Nacional
La Piedad     0-1 Morelia
Laguna        2-2 Celaya

Round 7
[Aug 25]
Ciudad Madero 1-1 San Sebastián
[Aug 26]
U.N.A.M.      2-0 La Piedad
Celaya        3-1 I.P.N.
Montecarlo    5-1 Oviedo
Morelia       1-0 Querétaro
Zamora        2-1 Laguna
[Aug 29]
Nacional      2-0 Marte      (annulled)

Round 8
[Sep 2]
I.P.N.        0-1 Zamora
Oviedo        2-2 Celaya
Marte         2-1 Ciudad Madero (annulled)
Querétaro     4-0 Laguna
San Sebastián 3-2 Montecarlo
Morelia       2-0 U.N.A.M.
La Piedad     0-0 Nacional

Round 9
[Sep 8]
Ciudad Madero 0-0 La Piedad
[Sep 9]
U.N.A.M.      2-1 Querétaro
Celaya        0-0 San Sebastián
Montecarlo    2-0 Marte      (annulled)
Zamora        1-0 Oviedo
Laguna        3-1 I.P.N.
[Sep 12]
Nacional      5-3 Morelia

Round 10
[Sep 16]
I.P.N.        6-0 Marte      (annulled) 
Oviedo        0-1 San Sebastián
Querétaro     3-1 Ciudad Madero
Celaya        2-0 U.N.A.M.
Montecarlo    1-0 Nacional
Zamora        1-0 Morelia
La Piedad     0-4 Laguna

Round 11
[Sep 23]
U.N.A.M.      2-2 Nacional
Oviedo        2-5 Laguna
Marte         0-3 Celaya    (annulled)
Querétaro     2-2 I.P.N.
San Sebastián 1-2 Zamora
Morelia       3-1 Ciudad Madero
La Piedad     3-0 Montecarlo

Round 12
[Sep 29]
Ciudad Madero 2-0 U.N.A.M.
[Sep 30]
I.P.N.        1-3 Oviedo
Querétaro     0-5 Nacional
Celaya        2-0 La Piedad
Montecarlo    2-0 Morelia
Zamora        3-1 Marte    (annulled)
Laguna        2-2 San Sebastian

Round 13
[Oct 7]
U.N.A.M.      0-3 Montecarlo
Oviedo        0-3 Querétaro
Marte         1-1 Laguna   (annulled)
San Sebastián 2-1 I.P.N.
Morelia       3-2 Celaya
La Piedad     0-1 Zamora
[Oct 10]
Nacional      3-0 Ciudad Madero

Round 14
[Oct 13]
U.N.A.M.      1-2 Celaya
Ciudad Madero 3-1 Querétaro
[Oct 14]
Marte         0-1 I.P.N.   (annulled)
San Sebastián 2-0 Oviedo
Morelia       0-1 Zamora
La Piedad     1-1 Laguna
[Oct 16]
Nacional      1-0 Montecarlo

Round 15
[Oct 21]
I.P.N.        0-1 La Piedad
Oviedo        3-2 Marte    (annulled)
Querétaro     1-2 San Sebastián
Celaya        1-1 Nacional
Montecarlo    1-2 Ciudad Madero
Zamora        4-0 U.N.A.M.
Laguna        2-1 Morelia

Round 16
[Oct 27]
Ciudad Madero 3-1 Celaya
[Oct 28]
U.N.A.M.      2-2 Laguna  (in Parque Asturias)
Marte         0-1 San Sebastián (annulled)
Montecarlo    0-2 Querétaro
Morelia       1-1 I.P.N.
La Piedad     5-0 Oviedo
[Oct 31]
Nacional      1-1 Zamora

Round 17
[Nov 4]
I.P.N.        0-0 U.N.A.M.
Oviedo        0-1 Morelia
Querétaro     4-0 Marte    (annulled)
San Sebastián 2-0 La Piedad
Celaya        3-0 Montecarlo
Zamora        4-1 Ciudad Madero
Laguna        2-2 Nacional

Round 18
[Nov 10]
Ciudad Madero 0-2 Laguna
[Nov 11]
U.N.A.M.      1-1 Oviedo
Celaya        0-0 Querétaro
Montecarlo    0-0 Zamora
Morelia       1-1 San Sebastián
La Piedad      -  Marte    (not played and after annulled)
[Nov 14]
Nacional      1-2 I.P.N.

Round 19
[Nov 18]
I.P.N.        1-2 Ciudad Madero
Oviedo        0-1 Nacional
Marte         1-1 Morelia  (annulled)
Querétaro     0-0 La Piedad
San Sebastián 6-1 U.N.A.M.
Zamora        3-0 Celaya
Laguna        2-1 Montecarlo

Round 20
[Nov 24]
U.N.A.M.       -  Marte    (suspended by rain and after annulled)
Ciudad Madero 1-1 Oviedo
[Nov 25]
Celaya        2-0 Laguna
Montecarlo    1-1 I.P.N.
Morelia       3-1 La Piedad 
Zamora        1-0 Querétaro
[Nov 28]
Nacional      2-0 San Sebastián

Round 21
[Dec 1]
I.P.N.        0-2 Celaya
[Dec 2]
Oviedo        0-1 Montecarlo
Marte         0-6 Nacional (annulled)
Querétaro     2-2 Morelia
San Sebastián 2-0 Ciudad Madero
La Piedad     3-0 U.N.A.M.
Laguna        1-3 Zamora

Round 22
[Dec 8, 9 & 12]
Ciudad Madero 3-1 Marte    (annulled)
U.N.A.M.      1-2 Morelia
Celaya         -  Oviedo   (posponed match)
Montecarlo    2-1 San Sebastián
Zamora        1-2 I.P.N.
Laguna        2-2 Querétaro
Nacional      0-1 La Piedad

Round 23
[Dec 15]
I.P.N.        0-2 Laguna   (in Parque Asturias)
[Dec 16]
Oviedo        1-0 Zamora
Marte         0-1 Montecarlo (annulled)
Querétaro     2-1 U.N.A.M.
San Sebastián 1-0 Celaya
Morelia       2-0 Nacional
La Piedad     1-3 Ciudad Madero

Pending match Round 22
[Dec 23]
Celaya        1-0 Oviedo

Round 24
[Jan 5]
I.P.N.        2-0 Querétaro
Ciudad Madero 1-2 Morelia
[Jan 6]
Celaya         -  Marte    (not played)
Montecarlo    3-0 La Piedad
Zamora        2-2 San Sebastián
Laguna        4-0 Oviedo
[Jan 9]
Nacional      7-2 U.N.A.M.

Round 25
[Jan 13]
U.N.A.M.      2-0 Ciudad Madero
Oviedo        1-0 I.P.N.
Marte          -  Zamora   (not played)
San Sebastián 6-0 Laguna
Morelia       4-0 Montecarlo
La Piedad     2-0 Celaya
[Jan 16]
Nacional      2-0 Querétaro

Round 26
[Jan 19]
I.P.N.        1-1 San Sebastián
Ciudad Madero 1-0 Nacional
[Jan 20]
Querétaro     2-2 Oviedo
Celaya        0-2 Morelia
Montecarlo    2-1 U.N.A.M.
Zamora        2-1 La Piedad
Laguna         -  Marte    (not played)


FINAL TABLE
		  	P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Zamora	 	24	15	4	5	40	18	34	2.2222  (champion)	
 2. Morelia	 	24	14	5	5	45	25	33	1.9167	(promoted)
--------------------------------------------------------------------------------------
 3. San Sebastián 	24	11	10	3	39	20	32	1.8571	[León]
 4. Laguna	 	24	11	6	7	54	42	28	1.2791	[Torreón]
 5. Nacional	 	24	10	6	8	45	30	26	1.5000	[Guadalajara]
 6. Celaya	 	24	10	6	8	31	28	26	1.1071	
 7. Montecarlo	 	24	11	4	9	31	28	26	1.1071	[Irapuato]
 8. La Piedad	 	24	9	5	10	29	25	23	1.1200	
 9. Refinería Madero	24	9	5	10	27	40	23	0.6585	[Ciudad Madero]
10. Queretaro	 	24	7	7	10	28	31	21	0.9032	
11. I.P.N.	 	24	4	7	13	20	35	15	0.5714	[Ciudad de México]
12. U.N.A.M.	 	24	4	5	15	24	56	13	0.4364	[Ciudad de México]
13. Oviedo 	 	24	4	4	16	21	56	12	0.3750	[Tlalnepantla]
---------------------------------------------------------------------------------------
14. Marte		 0	0	0	0	 0	 0	 0	0.0000  (disqualified) [Cuernavaca]

NB: Morelia promoted to first level in replace of Puebla (dissolved)

Marte had started the season, however in the round 19 in the match against Morelia (1-1) on November 18, 
  Marte aligned two players not registered, after a investigation, on December 18, Marte was disqualified of 
  the league and all its matches were annulled.

Changes for the next season:

Relegated from first level: Monterrey

Montecarlo dissolved

U.N.A.M. and I.P.N. asked permission to not play next season and comeback for 1958-59

Three teams joined the league:
Salamanca
San Luis
Municipal (Irapuato)


Copa México Segunda División (Cup Tournament Second Level)

NB: Some missing results

First Round
First Legs
[Jan 27]
San Sebastián 5-0 Montecarlo
I.P.N.        1-1 Jasso
Querétaro     2-2 Celaya
Salamanca     0-0 Ciudad Madero
Laguna        1-1 Nacional
Oviedo        1-1 U.N.A.M.
Zamora        1-1 La Piedad

Second Legs
[Feb 3]
Jasso          -  I.P.N.
Nacional      1-2 Laguna
La Piedad     1-0 Zamora
Celaya        1-2 Queretaro
Ciudad Madero 5-0 Salamanca
Montecarlo     -  San Sebastián
U.N.A.M.      1-1 Oviedo

[Feb 5]
U.N.A.M.       -  Oviedo

Quarterfinals
First Legs
[Feb 10]
La Piedad     2-1 Laguna

Second Legs
[Feb 17]
Laguna        0-0 La Piedad

Semifinals
First Legs
[Feb 24]
San Sebastián 5-1 Querétaro
I.P.N.        2-0 La Piedad

Second Legs
[Mar 3]
La Piedad     0-0 I.P.N.
[Mar 10]
Querétaro     2-2 San Sebastián

Final
One single leg
[Mar 17]
Estadio La Martinica, León
San Sebastián 2-1 I.P.N. 


Campeón de Campeones Segunda División (Super Cup Second Level)

First leg
[Mar 31]
Campo Moctezuma, Zamora
Zamora        4-2 San Sebastián

Second leg
[Apr 14]
Estadio La Martinica, León
San Sebastián 0-3 Zamora


1955/56

1957/58

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 18 May 2017

(C) Copyright Erik Francisco Lugo, Martín Toscano and RSSSF 2017
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.