Mexico 1958/59




Regular Season

Round 1
[Jul 13]
América     4-1 Celaya
León        5-1 Cuautla 
Guadalajara 2-4 Zamora 
Irapuato    1-0 Oro 
Toluca      1-1 Atlante 
Zacatepec   4-2 Necaxa 
Morelia     1-3 Atlas 

Round 2
[Jul 16]
*Oro         –  América
*Posponed by rain
[Jul 17]
Oro         1-3 América 
[Jul 20]
Zamora      0-1 Toluca 
Celaya      1-1 Morelia  
Cuautla     1-2 Zacatepec 
*Necaxa      -  Guadalajara
*Suspended by rain at 80’, (0:0)
*Atlas       -  León 
*Suspended by rain at 65’, (1:4)
[Jul 21]
*Atlas      1-4 León 
*25 minutes left were played
*Necaxa     0-1 Guadalajara
*10 minutes left were played
[Jul 23]
Atlante     0-1 Irapuato

Round 3
[Jul 27]
Atlante     2-1 Zamora 
Guadalajara 4-0 Cuautla 
Toluca      1-1 Necaxa 
León        4-0 Celaya 
Zacatepec   1-2 Atlas 
Irapuato    4-0 América 
Morelia     3-1 Oro 

Round 4
[Jul 30]
América     3-0 Morelia
[Aug 3]
Necaxa      0-2 Atlante 
Cuautla     0-1 Toluca 
Celaya      0-1 Zacatepec 
Oro         3-1 León 
Zamora      0-1 Irapuato 
[Aug 6]
Miércoles 6 de Agosto
Atlas       2-2 Guadalajara 

Round 5
[Aug 10]
Irapuato    4-2 Morelia 
Guadalajara 2-2 Celaya 
León        1-1 América 
Toluca      1-0 Atlas 
Zacatepec   3-2 Oro 
Zamora      4-2 Necaxa 
Atlante     1-1 Cuautla 

Round 6
[Aug 13]
Atlas       3-4 Atlante 
América     2-2 Zacatepec 
[Aug 17]
Oro         1-0 Guadalajara 
Necaxa      1-1 Irapuato 
Celaya      1-3 Toluca 
Cuautla     0-2 Zamora 
Morelia     1-2 León 

Round 7
[Aug 20]
Atlante     1-0 Celaya
[Aug 24]
Guadalajara 3-2 América 
Irapuato    3-0 León 
Toluca      2-0 Oro 
Zacatepec   1-0 Morelia 
Zamora      3-0 Atlas 
*Necaxa      –  Cuautla 
*Suspended by disturbs in Mexico City

Round 8
[Aug 27]
Atlas       3-3 Necaxa 
[Aug 31]
Cuautla     2-0 Irapuato 
América     1-1 Toluca 
Celaya      3-2 Zamora 
Oro         4-2 Atlante 
León        3-1 Zacatepec 
Morelia     2-1 Guadalajara 

Round 9
[Sep 3]
Necaxa      5-2 Celaya 
[Sep 7]
Atlante     1-1 América 
Toluca      1-3 Morelia 
Cuautla     1-2 Atlas 
Irapuato    3-0 Zacatepec 
Guadalajara 2-0 León 
Zamora      3-1 Oro 

Round 10
[Sep 10]
*Oro         –  Necaxa
*Posponed
[Sep 14]
León        0-3 Toluca 
América     2-2 Zamora 
Atlas       4-0 Irapuato 
Celaya      4-1 Cuautla 
Zacatepec   1-4 Guadalajara 
Morelia     2-1 Atlante 

Round 11
[Sep 17]
Necaxa      4-3 América 
[Sep 21]
Toluca      0-1 Zacatepec 
Atlante     2-3 León 
Irapuato    0-2 Guadalajara 
Atlas       1-1 Celaya 
Cuautla     1-2 Oro 
Zamora      2-2 Morelia 

Pending Match Round 7
[Sep 24]
Necaxa      0-0 Cuautla 

Round 12
[Sep 24]
Guadalajara 2-0 Toluca
[Sep 28]
León        4-1 Zamora
América     3-0 Cuautla
Oro         2-5 Atlas
Irapuato    0-0 Celaya
Zacatepec   3-0 Atlante
Morelia     3-5 Necaxa

Round 13
[Oct 5]
Necaxa      0-0 León 
Toluca      1-1 Irapuato 
Atlas       0-0 América 
Cuautla     0-0 Morelia 
Celaya      1-2 Oro 
Zamora      2-2 Zacatepec 

Pending Match Round 10
[Oct 11]
Oro         2-3 Necaxa

Round 13
[Oct 12]
Atlante     1-2 Guadalajara 

Round 14
[Oct 16]
Atlante     5-2 Toluca 
*Oro         –  Irapuato 
*Suspended by rain
[Oct 17]
Oro         1-1 Irapuato 
[Oct 19]
Necaxa      0-1 Zacatepec 
Atlas       2-0 Morelia 
Zamora      1-1 Guadalajara 
Celaya      0-3 América 
Cuautla     1-1 León 

Round 15
[Oct 26]
Guadalajara 1-0 Necaxa 
Toluca      5-2 Zamora 
León        1-0 Atlas 
América     1-3 Oro 
Zacatepec   2-2 Cuautla 
Morelia     3-1 Celaya 
Irapuato    1-0 Atlante 

Round 16
[Oct 30]
Oro         2-1 Morelia 
América     3-1 Irapuato 
[Nov 2]
Atlas       4-5 Zacatepec 
Necaxa      2-2 Toluca 
Celaya      0-0 León 
Cuautla     0-0 Guadalajara 
Zamora      2-2 Atlante 

Round 17
[Nov 9]
Guadalajara 3-2 Atlas 
Toluca      5-0 Cuautla 
León        6-1 Oro 
Atlante     1-1 Necaxa 
Morelia     1-1 América 
Zacatepec   2-2 Celaya 
Irapuato    1-1 Zamora 

Round 18
[Nov 13]
América     2-0 León 
Oro         3-0 Zacatepec 
[Nov 16]
Necaxa      1-1 Zamora 
Atlas       3-0 Toluca 
Morelia     1-2 Irapuato 
Cuautla     2-1 Atlante 
Celaya      1-3 Guadalajara 

Round 19
[Nov 23]
Guadalajara 1-1 Oro 
Toluca      1-0 Celaya 
León        3-1 Morelia 
Irapuato    2-1 Necaxa 
Atlante     0-1 Atlas 
Zacatepec   1-1 América 
Zamora      1-1 Cuautla 

Round 20
[Nov 27]
Atlas       2-0 Zamora 
[Nov 30]
León        1-0 Irapuato 
Oro         2-1 Toluca 
Morelia     0-2 Zacatepec 
América     0-2 Guadalajara 
Celaya      0-0 Atlante 
Cuautla     1-1 Necaxa 

Round 21
[Dec 4]
Atlante     2-2 Oro
[Dec 7]
Necaxa      1-2 Atlas 
Irapuato    1-1 Cuautla 
Toluca      3-5 América 
Zamora      1-1 Celaya 
Zacatepec   2-1 León 
[Dec 8]
Guadalajara 3-0 Morelia 

Round 22
[Dec 11]
Atlas       1-3 Cuautla 
[Dec 14]
Oro         4-5 Zamora 
León        4-0 Guadalajara 
Morelia     1-1 Toluca 
América     3-1 Atlante 
Celaya      1-1 Necaxa 
Zacatepec   4-1 Irapuato 

Round 23
[Dec 18]
Necaxa      2-2 Oro
[Dec 21]
Irapuato    0-1 Atlas 
Toluca      0-2 León 
Zamora      1-2 América 
Guadalajara 4-1 Zacatepec 
Atlante     1-1 Morelia 
Cuautla     0-0 Celaya 

Round 24
[Dec 23]
Guadalajara 2-0 Irapuato
[Dec 28]
América     4-2 Necaxa 
Zacatepec   1-2 Toluca 
León        2-0 Atlante 
Oro         3-2 Cuautla 
Celaya      3-3 Atlas 
Morelia     4-0 Zamora 

Round 25
[Jan 4]
Atlante     0-0 Zacatepec 
Toluca      1-1 Guadalajara 
Atlas       4-2 Oro 
Celaya      2-1 Irapuato 
Cuautla     2-1 América 
Zamora      3-4 León 
[Jan 7]
Necaxa      1-1 Morelia 1

Round 26
[Jan 8]
Guadalajara 4-0 Atlante 
[Jan 11]
América     1-1 Atlas 
León        4-2 Necaxa 
Oro         1-3 Celaya 
Morelia     2-0 Cuautla 
Zacatepec   3-0 Zamora 
Irapuato    2-2 Toluca 


FINAL TABLE

Guadalajara 		26 	16 	6 	4 	52:26 	+26 	38 (champion) 
---------------------------------------------------------------------
León 			26 	16 	4 	6 	56:31 	+25 	36 
Zacatepec 		26 	13 	6 	7 	46:41 	+5 	32 
América 		26 	11 	9 	6 	52:38 	+14 	31 [Mexico City]
Atlas 			26 	12 	6 	8 	52:42 	+10 	30 [Guadalajara] 
Toluca 			26 	10 	8 	8 	41:37 	+4 	28 
Irapuato 		26 	10 	7 	9 	32:32 	 0 	27 
Oro			26 	10 	4 	12 	48:57 	-9 	24 [Guadalajara]
Zamora 			26 	6 	9 	11 	44:53 	-9 	21 
Morelia 		26 	7 	7 	12 	36:44 	-8 	21 
Necaxa 			26 	4 	12 	10 	41:49 	-8 	20 [Mexico City]
Atlante 		26 	5 	9 	12 	31:43 	-12 	19 [Mexico City]
Celaya 			26 	4 	11 	11 	30:46 	-16 	19 
---------------------------------------------------------------------
Cuautla 		26 	4 	10 	12 	23:45 	-22 	18 (relegated)

Promoted: Tampico
Relegated: Cuautla



Copa México 1958-59 (Cup Tournament)
First Round
First Legs
[Mar 15]
América     1-3 Atlas 
León        5-1 Necaxa 
Oro         5-2 Morelia 
Zacatepec   2-1 Atlante 
Celaya      3-3 Toluca 
[Mar 18]
Guadalajara 2-1 Cuautla 

Second Legs
[Mar 19]
Necaxa      4-2 León 
[Mar 22]
Toluca      3-2 Celaya 
Atlas       4-1 América 
Morelia     3-0 Oro 0   [3-2pen]
Cuautla     2-5 Guadalajara 
Atlante     0-2 Zacatepec 
Bye: Irapuato, Zamora

Quarterfinals
First Legs
[Mar 29]
Toluca      3-1 Atlas 
Guadalajara 6-1 Morelia 
Irapuato    1-1 Zacatepec 
Zamora      2-3 León 

Second Legs
[Apr 5]
León        4-1 Zamora 
Morelia     2-2 Guadalajara 
Atlas       1-3 Toluca 
Zacatepec   3-1 Irapuato 

Semifinals
First Legs
[Apr 12]
Zacatepec   0-1 Toluca 
Guadalajara 2-5 León 

Second Legs
[Apr 19]
León        2-0 Guadalajara 
Toluca      1-3 Zacatepec 

Final
[Apr 26]
Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City
Zacatepec   1-0 León


Campeón de Campeones 1958-59 (Super Cup)
[May 3]
Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City
Guadalajara 2-1 Zacatepec 
  [Salvador Reyes 70, Sabás Ponce; Carlos Lara 32]


Mexico 1958-59

Segunda División (Second Level)

Regular Season

Round 1
[Jul 12]
Tampico       4-0 San Luis
[Jul 13]
Oviedo        2-2 Municipal
Querétaro     4-1 Ciudad Madero
Salamanca     4-1 San Sebastián
Durango       0-2 U.N.A.M.
La Piedad     0-1 Jabatos 
*Monterrey    awd Poza Rica 
*Match finished 2-2; awarded match to Monterrey 1-0
Laguna        1-2 Nacional
Bye: San José

Round 2
[Jul 20]
San José      2-2 Tampico
Poza Rica     0-2 Oviedo
San Luis      0-2 Monterrey
San Sebastián 3-1 La Piedad
Municipal     2-3 Laguna
Jabatos       4-3 Querétaro
*U.N.A.M.      -  Salamanca 
*suspended by rain
[Jul 21]
U.N.A.M.      2-2 Salamanca
[Jul 23]
Nacional      2-0 Durango
Bye: Ciudad Madero

Round 3
[Jul 26]
Ciudad Madero 1-3 Jabatos
[Jul 27]
Oviedo        1-3 San Luis
Querétaro     4-0 San Sebastián
Salamanca     1-4 Nacional
Durango       1-1 Municipal
La Piedad     5-3 U.N.A.M.
Monterrey     8-0 San José
Laguna        2-1 Poza Rica
Bye: Tampico

Round 4
[Jul 30]
Nacional      5-1 La Piedad
[Aug 2]
Tampico       3-2 Monterrey
[Aug 3]
U.N.A.M.      1-3 Querétaro
San José      4-0 Oviedo
Poza Rica     2-0 Durango
San Luis      2-0 Laguna
San Sebastián awd Ciudad Madero 
Awarded match to Ciudad Madero 0-1
Municipal     4-2 Salamanca
Bye: Jabatos

Round 5
[Aug 9]
Ciudad Madero 1-0 U.N.A.M.
[Aug 10]
Oviedo        0-3 Tampico
Querétaro     1-1 Nacional
Salamanca     3-3 Poza Rica
Durango       3-2 San Luis
La Piedad     6-1 Municipal
Jabatos       2-1 San Sebastián
Laguna        4-2 San José
Bye: Monterrey

Round 6
[Aug 16]
Tampico       8-1 Laguna
[Aug 17]
U.N.A.M.      3-0 Jabatos
San José      1-1 Durango
Poza Rica     4-1 La Piedad
San Luis      1-1 Salamanca
Municipal     2-2 Querétaro
Monterrey     0-0 Oviedo
[Aug 20]
Nacional      4-2 Ciudad Madero
Bye: San Sebastián

Round 7
[Aug 23]
Ciudad Madero 2-1 Municipal
[Aug 24]
Querétaro     1-0 Poza Rica
San Sebastián 2-1 U.N.A.M.
Salamanca     7-1 San José
Durango       1-2 Tampico
La Piedad     4-4 San Luis
Jabatos       1-0 Nacional
Laguna        1-0 Monterrey
Bye: Oviedo

Round 8
[Aug 30]
Tampico       2-0 Salamanca
[Aug 31]
San José      1-1 La Piedad
Oviedo        4-1 Laguna
Poza Rica     4-1 Ciudad Madero
San Luis      0-0 Querétaro
Municipal     2-4 Jabatos
Monterrey     2-0 Durango
[Sep 3]
Nacional      6-3 San Sebastián
Bye: U.N.A.M.

Round 9
[Sep 6]
Ciudad Madero 3-1 San Luis
[Sep 7]
U.N.A.M.      0-4 Nacional
Querétaro     4-3 San José
San Sebastián 2-1 Municipal
Salamanca     3-1 Monterrey
Durango       1-0 Oviedo
La Piedad     2-1 Tampico
Jabatos       4-1 Poza Rica
Bye: Laguna

Round 10
[Sep 13]
Tampico       5-2 Querétaro
[Sep 14]
San José      2-2 Ciudad Madero
Oviedo        0-0 Salamanca
Poza Rica     3-2 San Sebastián
San Luis      1-1 Jabatos
Municipal     1-1 U.N.A.M.
Monterrey     4-1 La Piedad
Laguna        3-1 Durango
Bye: Nacional

Round 11
[Sep 17]
Nacional      6-2 Municipal
[Sep 20]
Ciudad Madero 1-5 Tampico
[Sep 21]
U.N.A.M.      1-1 Poza Rica
Querétaro     0-2 Monterrey
San Sebastián 3-1 San Luis
Salamanca     4-3 Laguna
La Piedad     2-1 Oviedo
Jabatos       2-3 San José
Bye: Durango

Round 12
[Sep 27]
Tampico       4-0 Jabatos
[Sep 28]
San José      1-1 San Sebastián
Oviedo        1-0 Querétaro
Poza Rica     3-2 Nacional
San Luis      3-1 U.N.A.M.
Durango       1-1 Salamanca
Monterrey     3-2 Ciudad Madero
Laguna        7-2 La Piedad
Bye: Municipal

Round 13
[Oct 2]
Nacional      1-1 San Luis
[Oct 4]
Ciudad Madero 2-3 Oviedo
[Oct 5]
U.N.A.M.      1-0 San José
Querétaro     3-1 Laguna
San Sebastián 0-2 Tampico
Municipal     1-2 Poza Rica
La Piedad     3-2 Durango
Jabatos       2-4 Monterrey
Bye: Salamanca

Round 14
[Oct 11]
Tampico       7-1 U.N.A.M.
[Oct 12]
San José      1-3 Nacional
Oviedo        0-1 Jabatos
San Luis      2-2 Municipal
Salamanca     1-0 La Piedad
Durango       2-0 Querétaro
*Monterrey     -  San Sebastián 
*Suspended by rain
Laguna        1-1 Ciudad Madero
Bye: Poza Rica

Round 15
[Oct 18]
Ciudad Madero 4-0 Durango
[Oct 19]
U.N.A.M.      0-1 Monterrey
Poza Rica     1-1 San Luis
Querétaro     1-1 Salamanca
San Sebastián 1-2 Oviedo
Municipal     7-3 San José
Jabatos       2-2 Laguna
[Oct 22]
Nacional      2-3 Tampico
Bye: La Piedad

Round 16
[Oct 25]
Tampico       5-0 Municipal
[Oct 26]
San José      1-2 Poza Rica
Oviedo        0-1 U.N.A.M.
Salamanca     3-2 Ciudad Madero
Durango       3-0 Jabatos
La Piedad     2-2 Querétaro
Monterrey     3-0 Nacional
Laguna        2-0 San Sebastián
Bye: San Luis

Round 17
[Nov 1]
Ciudad Madero 2-1 La Piedad
[Nov 2]
U.N.A.M.      2-3 Laguna
Poza Rica     1-3 Tampico
San Luis      3-1 San José
San Sebastián 2-2 Durango
Municipal     2-3 Monterrey
Jabatos       0-1 Salamanca
[Nov 5]
Nacional      1-3 Oviedo
Bye: Querétaro

Pending Match Round 14
[Nov 9]
Monterrey     3-1 San Sebastián

Round 18
[Nov 15]
Ciudad Madero 2-0 Querétaro
[Nov 16]
U.N.A.M.      5-3 Durango
Poza Rica     1-2 Monterrey
San Luis      1-1 Tampico
San Sebastián 0-2 Salamanca
Municipal     0-1 Oviedo
Jabatos       3-1 La Piedad
[Nov 19]
Nacional      3-1 Laguna
Bye: San José

Round 19
[Nov 22]
Tampico       8-2 San José
[Nov 23]
Oviedo        1-0 Poza Rica
Querétaro     1-0 Jabatos
Salamanca     1-1 U.N.A.M.
Durango       1-1 Nacional
La Piedad     4-2 San Sebastián
Monterrey     3-1 San Luis
Laguna        3-2 Municipal
Bye: Ciudad Madero

Round 20
[Nov 26]
Nacional      0-2 Salamanca
[Nov 30]
U.N.A.M.      1-1 La Piedad
San José      1-3 Monterrey
Poza Rica     4-1 Laguna
San Luis      1-3 Oviedo
San Sebastián 1-2 Querétaro
Municipal     1-3 Durango
Jabatos       0-1 Ciudad Madero
Bye: Tampico

Round 21
[Dec 6]
Ciudad Madero 4-1 San Sebastián
[Dec 7]
Oviedo        4-0 San José
Querétaro     1-0 U.N.A.M.
Salamanca     3-0 Municipal
Durango       1-1 Poza Rica
La Piedad     4-1 Nacional
Monterrey     1-3 Tampico
[Dec 8]
Laguna        4-1 San Luis
Bye: Jabatos

Round 22
[Dec 10]
Municipal     2-0 La Piedad
Nacional      2-0 Querétaro
[Dec 13]
Tampico       2-0 Oviedo
[Dec 14]
U.N.A.M.      3-2 Ciudad Madero
San José      3-2 Laguna
Poza Rica     6-1 Salamanca
San Luis      2-0 Durango
San Sebastián 2-1 Jabatos
Bye: Monterrey

Round 23
[Dec 20]
Ciudad Madero 4-0 Nacional
[Dec 21]
Oviedo        0-0 Monterrey
Querétaro     3-1 Municipal
Salamanca     3-2 San Luis
Durango       4-0 San José
La Piedad     2-2 Poza Rica
Jabatos       2-0 U.N.A.M.
Laguna        3-3 Tampico
Bye: San Sebastián

Round 24
[Dec 27]
Tampico       5-0 Durango
[Dec 28]
U.N.A.M.      1-0 San Sebastián
San José      3-2 Salamanca
Poza Rica     3-0 Querétaro
San Luis      1-5 La Piedad
Municipal     2-1 Ciudad Madero
Monterrey     4-0 Laguna
*Nacional      -  Jabatos
*Posponed match
Bye: Oviedo

Round 25
[Jan 3]
Ciudad Madero 2-1 Poza Rica
[Jan 4]
*Querétaro    awd San Luis 
*Awarded match to Querétaro 1-0
San Sebastián 2-2 Nacional
Salamanca     1-2 Tampico
Durango       1-3 Monterrey
La Piedad     2-1 San José
Jabatos       3-1 Municipal
Laguna        3-1 Oviedo
Bye: U.N.A.M.

Round 26
[Jan 10]
Tampico       5-2 La Piedad
[Jan 11]
San José      1-1 Querétaro
*Oviedo       awd Durango 
*Awarded match to Oviedo 1-0
Poza Rica     5-0 Jabatos
San Luis      4-4 Ciudad Madero
Municipal     2-0 San Sebastián
Monterrey     4-0 Salamanca
[Jan 14]
Nacional      3-2 U.N.A.M.
Bye: Laguna

Round 27
[Jan 17]
Ciudad Madero 2-0 San José
[Jan 18]
U.N.A.M.      1-1 Municipal
Querétaro     1-2 Tampico
San Sebastián 1-3 Poza Rica
Salamanca     2-1 Oviedo
Durango       2-5 Laguna
La Piedad     1-0 Monterrey
Jabatos       3-2 San Luis
Bye: Nacional

Round 28
[Jan 21]
Municipal     0-1 Nacional
[Jan 24]
Tampico       3-0 Ciudad Madero
[Jan 25]
San José      1-0 Jabatos
Oviedo        2-2 La Piedad
Poza Rica     1-1 U.N.A.M.
San Luis      2-1 San Sebastián
Monterrey     4-0 Querétaro
Laguna        3-5 Salamanca
Bye: Durango

Round 29
[Jan 31]
Ciudad Madero 3-4 Monterrey
[Feb 1]
U.N.A.M.      2-0 San Luis
Querétaro     1-1 Oviedo
San Sebastián 3-2 San José
Salamanca     3-2 Durango
Nacional      1-0 Poza Rica
La Piedad     2-1 Laguna
Jabatos       0-3 Tampico
Bye: Municipal

Round 30
[Feb 7]
Tampico       7-0 San Sebastián
[Feb 8]
San José      0-3 U.N.A.M.
Oviedo        1-1 Ciudad Madero
Poza Rica     3-1 Municipal
San Luis      1-5 Nacional
Durango       2-1 La Piedad
Monterrey     2-0 Jabatos
Laguna        3-1 Querétaro
Bye: Salamanca

Round 31
[Feb 14]
Ciudad Madero 4-0 Laguna
[Feb 15]
U.N.A.M.      1-3 Tampico
Querétaro     1-6 Durango
San Sebastián 1-3 Monterrey
Municipal     3-0 San Luis
Nacional      3-0 San José
La Piedad     1-2 Salamanca
Jabatos       1-2 Oviedo
Bye: Poza Rica

Round 32
[Feb 21]
Tampico       5-1 Nacional
[Feb 22]
San José      1-2 Municipal
Oviedo        4-0 San Sebastián
San Luis      2-1 Poza Rica
Salamanca     6-0 Querétaro
Durango       2-2 Ciudad Madero
Monterrey     1-0 U.N.A.M.
Laguna        4-0 Jabatos
Bye: La Piedad

Round 33
[Feb 28]
Ciudad Madero 2-1 Salamanca
[Mar 1]
U.N.A.M.      2-3 Oviedo
Poza Rica     7-2 San José
Querétaro     2-1 La Piedad
San Sebastián 0-2 Laguna
Municipal     2-3 Tampico
Nacional      1-2 Monterrey
Jabatos       1-0 Durango
Bye: San Luis

Pending Match Round 24
[Mar 4]
Nacional      3-0 Jabatos

Round 34
[Mar 7]
Tampico       2-1 Poza Rica
[Mar 8]
San José      5-1 San Luis
Oviedo        3-4 Nacional
Salamanca     5-3 Jabatos
Durango       2-0 San Sebastián
La Piedad     1-0 Ciudad Madero
Monterrey     5-1 Municipal
Laguna        4-0 U.N.A.M.
Bye: Querétaro


FINAL TABLE

		  	P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Tampico	 	32	28	3	1	116	31	59	3.7419  (champion)	
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Monterrey	 	32	25	2	5	80	29	52	2.7586	
 3. Salamanca	 	32	17	7	8	73	56	41	1.3036	
 4. Nacional	 	32	18	4	10	74	53	40	1.3962	[Guadalajara]
 5. Oviedo 	 	32	14	7	11	47	41	35	1.1463  [Tlalnepantla]	
 6. Laguna	 	32	16	3	13	74	71	35	1.0423	[Torreón]
 7. Poza Rica	 	32	14	6	12	67	46	34	1.4565	
 8. Refinería Madero	32	14	5	13	62	58	33	1.0690  [Ciudad Madero]	
 9. Queretaro	 	32	12	7	13	45	59	31	0.7627	
10. La Piedad	 	32	12	6	14	62	69	30	0.8986	
11. Jabatos N.L.	32	13	2	17	44	62	28	0.7097	[Monterrey]
12. Durango	 	32	9	7	16	47	59	25	0.7966	
13. U.N.A.M.	 	32	9	7	16	43	59	25	0.7288	[Mexico City]
14. San Luis	 	32	7	9	16	46	72	23	0.6389	
15. Municipal	 	32	7	6	19	52	77	20	0.6753	[Irapuato]
16. San Jose	 	32	6	6	20	48	95	18	0.5053	[Toluca]
17. San Sebastian 	32	6	3	23	36	79	15	0.4557	[León]

Champion: Tampico (promoted)         Coach: Bela Kalloi (HUN)

Runners-up: Monterrey

Top Scorer: Antonio Pérsico 44 goals (Tampico)


Changes for the next season:

Relegated from first level: Cuautla

San José, Municipal, San Sebastián and Durango were dissolved

Oviedo moved to Texcoco

Five teams joined the league:
Valladolid (Morelia)
Orizaba
Tepic
Ciudad Victoria
Irapuetense (Irapuato)




Copa México Segunda División 1958-59 (Cup Tournament Second Level)

Final
One Single Match Played
[Jun 7]
Parque Ingeniero Jaime J. Merino, Poza Rica
Poza Rica     3-1 Tampico


Campeón de Campeones Segunda División 1958-59 (Super Cup Second Level)

One Single Match Played
[Jun 13]
Estadio Tampico
Tampico       4-0 Poza Rica 

1957/58

1959/60

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 8 Jun 2017

(C) Copyright Erik Francisco Lugo, Martín Toscano and RSSSF 2017
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.