Mexico 1993/94

Regular Season

Round 1
[Aug 13]
U.A.G.           1-1 U. de G.
  [Jorge Luis Gabrich 87; Vanderlei da Silva 89]
[Aug 14]
Veracruz         1-1 U.A.N.L.
  [Clemente Jair de Brito 30; Hugo Aparecido 51]
Monterrey        3-1 Atlante
  [Sergio Verdirame 17, José Juan Hernández 30, Luis Hernández 45; 
   Luis Miguel Salvador 5pen]
Atlas            1-2 Santos
  [Cristian Domizzi 25; Esteve Padilla 30og, Jesús Gómez 47]
[Aug 15]
América          2-0 Atlético Morelia
  [Marcelo Barticciotto 52, Germán Martellotto 80]
U.A.Tamaulipas   0-1 U.N.A.M.
  [Jorge Campos 60]
León             2-1 Querétaro
  [Milton Queiroz 1, Luis Antonio Valdez 4; Sergio Bueno 23]
Puebla           3-5 Guadalajara
  [Narciso Cuevas 48, 86, Amarildo Soarez 89; Missael Espinosa 26, 49, 77, 
   Guillermo Hernández 68, Benjamín Galindo 70pen]
Toluca           2-3 Cruz Azul
  [Mario Ordiales 75, Marcelino Bernal 89pen; Carlos Hermosillo 21pen, 66, 
   Ramiro Romero 38]
Necaxa            -  Toros Neza       [postponed]

Round 2
[Aug 20]
Atlante          0-1 Toluca
  [José Manuel Abundis 19]
[Aug 21]
Cruz Azul        0-0 Atlas
Querétaro        1-3 Monterrey
  [Graciano del Castillo 42; Sergio Verdirame 34, 46, Luis Hernández 87]
U. de G.         1-0 Puebla
  [Vanderlei da Silva 55]
U.A.N.L.         4-2 América
  [Juan Ángel Solís 38, Marco Antonio Ruiz 57, Hugo Aparecido 69pen, Mariano Varela 85; 
  Antonio Carlos Santos 31, Germán Martellotto 65pen]
[Aug 22]
Atlético Morelia 2-1 U.A.Tamaulipas
  [Héctor Hernández 74, Jaime Vera 82; César Sosa 51pen]
Santos Laguna    0-3 U.A.G.
  [Osmar Donizette 25, Mauricio Gallaga 79, Porfirio Jiménez 81]
U.N.A.M.         5-1 Leon
  [Jorge Campos 5, Vicente Nieto 17, Jorge Santillana 18, 36, Leonel Bolsonello 31; 
   Milton Queiroz 76]
Toros Neza        -  Veracruz         [postponed match]
Guadalajara       -  Necaxa           [postponed match]
 
Round 3
[Aug 27]
U.A.G.           1-0 Cruz Azul
  [Jorge Luis Gabrich 54]
[Aug 28]
Veracruz         1-3 Guadalajara
  [Carlos Poblete 19; Ignacio Vázquez 36, 87, Missael Espinosa 72]
Monterrey        3-2 U.N.A.M. 
  [Luis Hernández 34, David Patiño 37, Sergio Verdirame 40; Jorge Campos 28, 59pen]
Atlas            2-0 Atlante
  [Eduardo Berizzo 45pen, Jorge Castañeda 88]
[Aug 29]
Atlético Morelia 2-0 U.A.N.L.
  [Marcial Garay 12, Héctor Hernández 77]
Necaxa           3-2 U. de G.
  [Ivo Basay 21, 29, Ricardo Peláez 31; Alberto Mariscal 7, Sergio Pérez Palomera 34]
U.A.Tamaulipas   1-0 León
  [César Sosa 89pen]
Toluca           4-0 Querétaro
  [Marcelino Bernal 24pen, Marcos Ayala 32, Jorge Rodríguez 41, Horacio Humoller 90]
[Aug 30]
América          2-3 Toros Neza
  [Antonio Carlos Santos 15, Francisco Uribe 43; José Luis Malibrán 35, 89, 
   Manuel Negrete 75pen]
Puebla            -  Santos Laguna    [postponed match]
 
Round 4
[Sep 2]
U.N.A.M.         0-1 Toluca
  [Jorge Rodríguez 32]
[Sep 3]
Atlante          0-1 U.A.G.
  [Jorge Luis Gabrich 19]
[Sep 4]
Querétaro        1-1 Atlas
  [Guillermo Galindo 18; Juan Carlos Chávez 27]
U.A.N.L.         2-2 U.A.Tamaulipas
  [Hugo Aparecido 19, 30pen; Fernando Sánchez Limón 11, Rubén González 88]
Cruz Azul        1-0 Puebla
  [Víctor Ruiz 82]
U. de G.         1-0 Veracruz
  [Luis Deraldo Marques 87]
Santos Laguna    3-3 Necaxa
  [Ramón Ramírez 51, Juan Antonio Flores Barrera 65, Héctor Adomaitis 88; Ivo Basay 5, 
   Alberto García Aspe 54, 66pen]
[Sep 5]
Toros Neza       3-1 Atlético Morelia
  [Víctor Ríos 55, Jaime Ramírez 74, Antonio Mohamed 84; Marcial Garay 86]
Guadalajara      0-0 América
León             2-2 Monterrey
  [Milton Queiroz 50pen, Marco Antonio Benatto 84; José Juan Hernández 47, 
   Gerardo Jiménez 70]

Round 5
[Sep 8]
Puebla           2-2 Atlante
  [Gerardo González 16, Narciso Cuevas 38; Wilson Graneolatti 28, Guillermo Cantú 61]
Veracruz         3-1 Santos Laguna
  [Pedro Osorio 59, Carlos Poblete 72, Gustavo Gaytán 80; Richard Zambrano 64]
Toluca           1-1 León
  [Marcos Ayala 4; Milton Queiroz 37]
Atlético Morelia 1-2 Guadalajara
  [Edgardo Fuentes 79; Carlos Turrubiates 53, Missael Espinosa 60]
Necaxa           2-1 Cruz Azul
  [Ivo Basay 48, Alberto García Aspe 60pen; Carlos Hermosillo 16]
U.A.G.           2-0 Querétaro
  [Mauricio Gallaga 29, Jorge Luis Gabrich 49]
U.A.N.L.         1-1 Toros Neza
  [Marcelo Conte 20; Manuel Negrete 72]
U.A.Tamaulipas   1-0 Monterrey
  [Fernando Sánchez Limón 44]
[Sep 9]
Atlas            3-1 U.N.A.M.
  [Juan Carlos Chávez 27, 31, Damián Álvarez 72; Vicente Nieto 23]
América          4-1 U. de G.
  [Francisco Uribe 21, Germán Martellotto 28pen, Juan Hernández 62, 
   Antonio Carlos Santos 85; Luis Deraldo Marques 87] 

Round 6
[Sep 11]
Querétaro        1-1 Puebla
  [Ángel Lemus 70; Salvador Luis Reyes 25]
Cruz Azul        4-1 Veracruz
  [Carlos Hermosillo 13, 65, Luis Carlos de Oliveira 57, Pedro Duana 80; 
   Martín Yamasaki 40]
Monterrey        1-1 Toluca
  [Mario Jáuregui 89; Nildeson Silva de Melo 65]
[Sep 12]
Guadalajara      3-0 U.A.N.L.
  [Ignacio Vázquez 21, José Manuel de la Torre 35, Carlos Turrubiates 88]
U.A.Tamaulipas   2-1 Toros Neza       [originally scheduled to play in Ciudad Nezahualcoyotl]
  [Gerardo Reinoso 53, Gerardo Durón 84; Félix Cruz 55]
Atlante          4-1 Necaxa
  [Luis Miguel Salvador 34, 62, 66, Guillermo Cantú 84; Gerardo Esquivel 72]
León             2-1 Atlas
  [Milton Queiroz 3, 62; Silvio Rudman 23]
Santos Laguna    4-2 América
  [Daniel Guzmán 65, 76, Ramón Ramírez 81, 89; Antonio Carlos Santos 24, 
   Gonzalo Farfán 64]
[Sep 13]
U.N.A.M.         0-0 U.A.G.
U. de G.         3-2 Atlético Morelia
  [Ederval Lourenco 6, Vanderlei da Silva 63, Salvador Mariscal 80; Jaime Vera 27, 
   Marcial Garay 66]

Round 7
[Sep 18]
Veracruz         2-4 Atlante
  [Clemente Jair de Brito 59, Pedro Osorio 89; Cristian Trapasso 23, 
   Luis Miguel Salvador 31, Roberto Andrade 53, Guillermo Cantú 84]
U.A.N.L.         0-0 U. de G.
Necaxa           2-0 Querétaro
  [Luis Américo Scatolaro 46, 77]
Atlas            1-2 Monterrey
  [Miguel Salcedo 24; David Patiño 36, Luis Hernández 52]
U.A.Tamaulioas   1-1 Toluca           [in Estadio Tamaulipas]
  [Armando Romero 28; Mario Ordiales 14]
[Sep 19]
Puebla           2-1 U.N.A.M.
  [Milton Núnhez 25pen, Narciso Cuevas 36; Jorge Campos 59]
Atlético Morelia 1-1 Santos Laguna
  [Camilo Romero 77; Richard Zambrano 63]
América          0-3 Cruz Azul
  [Ricardo Carvajal 8, Pedro Duana 28, Ramiro Romero 79]
[Sep 20]
Toros Neza       1-0 Guadalajara      [in Estadio Olímpico Universitario]
  [José Luis Malibrán 67]
U.A.G.            -  León             [postponed match]

Round 8
[Sep 24]
Cruz Azul        1-1 Atlético Morelia
  [Carlos Hermosillo 57pen; Jaime Vera 41]
[Sep 25]
Querétaro        2-2 Veracruz
  [Ángel Lemus 44, Jaime Ríos 71; Martín Yamasaki 40, Rubén Omar Romano 64]
U.N.A.M.         2-0 Necaxa
  [Sandro Coelho 25, Jorge Santillana 75]
U. de G.         5-2 Toros Neza
  [Ederval Lourenco 13, 17, 34pen, 72, Humberto Romero 77pen; Martín Onofre 18, 
   Jaime Ramírez 89]
Monterrey        2-3 U.A.G.
  [Gerardo Jiménez 4, Sergio Verdirame 44pen; Jorge Luis Gabrich 18, Porfirio Jiménez 24, 
   Osmar Donizette 53]
Santos Laguna    0-0 U.A.N.L.
[Sep 26]
Toluca           2-0 Atlas
  [Martín Vázquez 30og, Rogelio Romero 89]
Atlante          0-3 América
  [Germán Martellotto 22pen, 48, Gonzalo Farfán 89]
Guadalajara      4-0 U.A.Tamaulipas
  [Alberto García 36, Benjamín Galindo 53, José Manuel De la Torre 55, Jorge Arreola 81]
León             1-1 Puebla
  [Milton Queiroz 12; Gerardo González 51]

Pending match Round 1
[Sep 29]
Necaxa           1-1 Toros Neza
  [Manuel Hodilón 50og; Ricardo Díaz 77] 

Round 9
[Oct 1]
U.A.G.           0-0 Toluca
[Oct 2]
Veracruz         1-4 U.N.A.M.
  [Carlos Poblete 74; Antonio Torres Servín 33, Jorge Santillana 45, 65, 
   Rodrigo Rodríguez 85]
U.A.N.L.         1-0 Cruz Azul
  [Roberto Gasparini 58pen]
[Oct 3]
U.A.Tamaulipas   1-2 Atlas
  [César Sosa 80; Martín Félix Ubaldi 25, Eduardo Berizzo 55]
Guadalajara      1-1 U. de G.
  [Everaldo Bejines 31; Glauco Dos Santos 39]
Necaxa           1-1 León
  [Alex Aguinaga 83pen; Videmar Pessoa 82]
Puebla           1-0 Monterrey
  [Narciso Cuevas 76]
Toros Neza       awd Santos Laguna    [match awarded 2-0 to Santos; Estadio Neza 86' was closed by the authorities]
Atlético Morelia 3-2 Atlante
  [Jaime Vera 9pen, Luis Hernán Pérez 39, 75; Tomás Cruz 47, Gastón Obledo 53]
[Oct 4]
América          3-0 Querétaro
  [Antonio Carlos Santos 58, Francisco Uribe 63, Germán Martellotto 74]

Round 10
[Oct 7]
Atlas            1-1 U.A.G.
  [Damián Álvarez 55; Claudio Morena 53]
[Oct 8]
Atlante          4-1 U.A.N.L.
  [Roberto Andrade 9, Luis Miguel Salvador 11pen, 65, Guillermo Cantú 82; 
   Roberto Gasparini 88]
[Oct 9]
Monterrey        1-1 Necaxa
  [David Patiño 4; Alex Aguinaga 50]
Cruz Azul        0-1 Toros Neza
  [Jaime Ramírez 49]
Querétaro        2-0 Atlético Morelia
  [Robson da Silva 9, Graciano del Castillo 51]
U. de G.         2-1 U.A.Tamaulipas
  [Ederval Lourenco 41, Luis Deraldo Marques 49oen; Gerardo Reinoso 77]
[Oct 10]
Toluca           3-1 Puebla
  [Nildeson Silva 56, 59, Jorge Rodríguez 75; Aurelio Rivera 66]
U.N.A.M.         2-3 America
  [Jesús Olalde 62, Leonel Bolsonello 85; Germán Martelloto 28, Luis Roberto Alves 35, 52]
León             3-0 Veracruz
  [Luis Antonio Valdez 67, Milton Queiroz 72, Jaime López 77]
Santos Laguna    1-2 Guadalajara
  [Richard Zambrano 86pen; Ignacio Vázquez 9, Missael Espinosa 71]

Pending match Round 7
 [Oct 13]
U.A.G.           2-0 León
  [José Luis Salgado 56, Jorge Luis Gabrich 72]  

NB: Due to problems with the structure of stadium Neza 86', Toros Neza played the rest of   
    the season in Pachuca (Estadio Hidalgo) and changed its name to Toros Hidalgo

Round 11
[Oct 16]
Veracruz         4-1 Monterrey
  [Carlos Poblete 3, Clemente Jair de Brito 50, Gustavo Gaytán 82, Rubén Omar Romano 86; 
    Carlos Bianchezi 45] 
U.A.N.L.         2-2 Querétaro
  [Gustavo Nápoles 37, Martín Castañeda 71; Guillermo Galindo 34, 
   Graciano del Castillo 80] 
Necaxa           4-1 Toluca
  [Ivo Basay 13, 55, Ricardo Peláez 25, Alberto García Aspe 75; Roberto Depietri 56]
U. de G.         1-2 Santos Laguna
  [Glauco Dos Santos 11; Antonio Apud 3, Salvador Mariscal 55og]
[Oct 17]
Toros Hidalgo    1-0 Atlante          [in Estadio Hidalgo]
  [Carlos Briseño 45]
Puebla           2-0 Atlas
  [Aurelio Rivera 52, Dioney Carlos 72]
Guadalajara      1-4 Cruz Azul
  [Missael Espinosa 56; Héctor Islas 2, Carlos Hermosillo 22, 83, Hugo Santana 74]
U.A.Tamaulipas   1-1 U.A.G.
  [Sergio Díaz 19; Claudio Morena 70]
Atlético Morelia 1-4 U.N.A.M.
  [Luis Hernán Pérez 22; Jorge Santillana 45pen, Leonel Bolsonello 83, 89, 
   José Damasceno 87]
América          2-0 León
  [Oscar Ruggeri 84, Luis Roberto Alves 89]
 
Round 12
[Oct 22]
U.N.A.M.         1-1 U.A.N.L.
  [Leonel Bolsonello 81; Alejandro Hisis 85pen]
U.A.G.           2-2 Puebla
  [Claudio Morena 9, Osmar Donizette 12; Roberto Ruiz Esparza 16, Dioney Carlos 17]
[Oct 23]
Cruz Azul        1-1 U. de G.
  [Luis Landeros 59og; Ederval Lourenco 87]
Monterrey        1-2 América
  [Gerardo Jiménez 58; Germán Martelloto 29, Luis Roberto Alves 80]
Querétaro        1-1 Toros Hidalgo
  [Carlos Alberto Seixas 33; Ángel Bernuncio 40]
Atlas            2-1 Necaxa
  [Damián Álvarez 8, Eduardo Berizzo 74; Alberto García Aspe 48pen]
[Oct 24]
Toluca           2-0 Veracruz
  [Marcelino Bernal 45, Nildeson Silva 55]
Atlante          3-0 Guadalajara
  [Luis Miguel Salvador 49, 68, Guillermo Cantú 65]
Santos Laguna    1-1 U.A.Tamaulipas
  [Daniel Guzmán 8; César Sosa 58]
León             2-1 Atlético Morelia
  [Ricardo Cadena 33, José Humberto González 81; Héctor Hernández 53]
 
Pending matches Round 2
[Oct 27]
Toros Hidalgo    3-1 Veracruz         [in Estadio Hidalgo]
  [Carlos Briseño 14, Antonio Mohamed 62 73; Humberto Roon 6]
[Oct 28]
Guadalajara      1-0 Necaxa
  [Marcial Mendoza 39og]

Round 13
[Oct 30]
Veracruz         1-1 Atlas
  [Alberto Durán 89; Cristian Domizzi 5]
U.A.N.L.         0-0 León
U. de G.         1-2 Atlante
  [Rafael Gutiérrez Aldaco 77; Gastón Obledo 61, René Isidoro García 82]
[Oct 31]
Toros Hidalgo    1-1 U.N.A.M.         [in Estadio Hidalgo]
  [Carlos Briseño 79; Leonel Bolsonello 61]
Atlético Morelia 5-2 Monterrey
  [Héctor Hernández 5, José Juan Morales 24, 70, Marcial Garay 34, Pedro González 60; 
   Richard Tavares 36, Sergio Verdirame 82pen]
Guadalajara      1-0 Querétaro
  [Missael Espinosa 12]
Santos Laguna    2-0 Cruz Azul
  [Daniel Guzmán 23, Diego Silva 70]
U.A.Tamaulipas   0-0 Puebla
América          2-1 Toluca           [in Estadio Azulgrana]
  [Luis Roberto Alves 47, Germán Martellotto 55; Nildeson Silva 34]
[Nov 1]
Necaxa           0-0 U.A.G.           [in Estadio Azulgrana]                        
 
Round 14
[Nov 5]
Atlante          1-1 Santos Laguna
  [Gastón Obledo 47; Daniel Guzmán 8]
U.A.G.           0-0 Veracruz
[Nov 6]
Querétaro        0-0 U. de G.
Monterrey        1-0 U.A.N.L.
  [Sergio Verdirame 73]
León             2-0 Toros Hidalgo
  [Isaac Ayipei, Milton Queiroz]
Atlas            1-2 América
  [Martín Félix Ubaldi 55; Gonzalo Farfán 62, Luis Roberto Alves 85]
[Nov 7]
Cruz Azul        2-1 U.A.Tamaulipas   [in Estadio 10 de Diciembre]
  [Octavio Mora 47, Raúl Martínez Zambulá 61og; Eduardo Garduño 37]
U.N.A.M.         0-1 Guadalajara
  [Benjamín Galindo 46]  
Toluca           0-1 Atlético Morelia
  [José Juan Morales 13]
Puebla           0-0 Necaxa
 
Round 15
[Nov 13]
U.A.N.L.         1-2 Toluca
  [Roberto Gasparini 80pen; Nildeson Silva 24, Apolinar Cortés 79]
Veracruz         1-1 Puebla
  [Alberto Durán 43; Roberto Ruiz Esparza 18]
Cruz Azul        2-1 Atlante          [in Estadio 10 de Diciembre]
  [Carlos Hermosillo 8, Luis Carlos de Oliveira 70; Roberto Andrade 83]
U. de G.         0-3 U.N.A.M.
  [Leonel Bolsonello 35, 60, 89pen]
America          3-1 U.A.G.           [in Estadio Azulgrana]
  [Marcelo Barticciotto 32, Gonzalo Farfán 65, Luis Roberto Alves 85; 
   Felipe del Ángel Malibrán 89]
U.A.Tamaulipas   2-2 Necaxa
  [Gerardo Reinoso 8, Raúl Martínez Zambulá 80; Ricardo Peláez 3, Alberto García Aspe 46]
Santos Laguna    2-2 Querétaro
  [Héctor Adomaitis 49, Daniel Guzmán 70; Robson da Silva 38, 42]
[Nov 14]
Toros Hidalgo    1-2 Monterrey        [in Estadio Hidalgo]
  [Carlos Briseño 22; David Patiño 53, Sergio Verdirame 69]
Atlético Morelia 0-2 Atlas
  [Camilo Romero 35og, Cristian Domizzi 80]
Guadalajara      4-1 León
  [Everaldo Bejines 4, Alberto García 30, José Manuel de la Torre 84, Missael Espinosa 88; 
   Milton Queiroz 25]
 
Round 16
[Nov 16]
Atlante          1-1 U.A.Tamaulipas
  [Christian Trapasso 62; Ricardo Chávez Medrano 57]
[Nov 17]
Querétaro        2-1 Cruz Azul
  [Víctor Rodríguez 56, 89; Carlos Hermosillo 58]
U.N.A.M.         3-1 Santos Laguna
  [Leonel Bolsonello 30, 74, Vicente Nieto 36; José Guadalupe Rubio 89]
Puebla           1-0 América
  [Narciso Cuevas 53]
Monterrey        0-1 Guadalajara
  [Omar Arellano 46]
U.A.G.           2-1 Atlético Morelia
  [Claudio Morena 12, Roberto Medina 76pen; Héctor Hernández 44]
Toluca           1-2 Toros Hidalgo
  [Marcelino Bernal 88; Martín Onofre 59, Antonio Mohamed 66]
León             1-2 U. de G.
  [Sergio Martínez 85; Alberto Mariscal 33, Luis Francisco García 46]
[Nov 18]
Atlas            2-0 U.A.N.L.
  [Martín Félix Ubaldi 73, Eduardo Berizzo 86pen]
Necaxa           3-2 Veracruz          [in Estadio Azulgrana]
  [Alex Aguinaga 26, 41, 45; Carlos Poblete 19, Alberto Durán 49]
 
Round 17
[Nov 20]
Cruz Azul        4-0 U.N.A.M.          [in Estadio Azulgrana]
  [Carlos Hermosillo 13, 89, Pedro Duana 52, 62]
U. de G.         1-0 Monterrey
  [Alberto Mariscal 59]
[Nov 21]
U.A.N.L.         1-1 U.A.G.
  [Gustavo Nápoles 32; Claudio Morena 85]
Toros Hidalgo    0-3 Atlas             [in Estadio Hidalgo]
  [Luis Salazar 69, Cristian Domizzi 79, Martín Félix Ubaldi 89]
Atlético Morelia 2-2 Puebla
  [Héctor Hernández 8, Luis Hernán Pérez 42; Aurelio Rivera 47, Salvador Luis Reyes 64]
Guadalajara      1-2 Toluca
  [Benjamín Galindo 31pen; Nildeson Silva 15, Jorge Rodríguez 59]
U.A.Tamaulipas   1-1 Veracruz          [in Estadio Tamaulipas]
  [Ricardo Chávez Medrano 5; Alberto Durán 12]
América          0-1 Necaxa            [in Estadio Azulgrana]
  [Ignacio Ambriz 73]
Santos Laguna    1-0 León
  [Videmar Pessoa 77og]
[Nov 22]
Atlante          2-0 Querétaro
  [Raúl Gutiérrez 11, Miguel Herrera 71]
 
Round 18
[Nov 26]
U.A.G.           3-0 Toros Hidalgo
  [Jorge Luis Gabrich 48, 79, Fernando Guijarro 75]
[Nov 27]
Monterrey        3-0 Santos Laguna
  [José Nieves 46, David Patiño 56, Sergio Verdirame 89]
Necaxa           3-1 Atlético Morelia [in Estadio Azulgrana]
  [Ricardo Peláez 47, 87, Ivo Basay 63; Jaime Vera 10]
Veracruz         3-2 América
  [Carlos Poblete 29, Alberto Durán 34, Rubén Omar Romano 79; Juan Hernández 64, 73]
León             1-1 Cruz Azul
  [Isaac Ayipei 77; Carlos Hermosillo 7]
Atlas            1-1 Guadalajara
  [Juan Carlos Chávez 38; Ignacio Vázquez 84]
[Nov 28]
Toluca           3-1 U. de G.
  [Jorge Rodríguez 47, Nildeson Silva 51, Marcos Ayala 82; Francisco Javier Díaz 80]
U.A.Tamaulipas   4-0 Querétaro
  [Patricio McAllister 55, Ricardo Chávez Medrano 58, César Sosa 65, 
   Fernando Sánchez Limón 88]
Puebla           1-1 U.A.N.L.
  [Carlos Dioney 62; Javier Lozano 89]
U.N.A.M.         3-4 Atlante
  [Israel López 10, Jesús Olalde 28, Leonel Bolsonello 83pen; Gastón Obledo 24, 
   Christian Trapasso 29, 67, Luis Miguel Salvador 63]

Pending match Round 3
[Dec 1]
Puebla           3-0 Santos Laguna
  [Silmar Olindo 26, Narciso Cuevas 32, Bruno Mendoza 51]  
 
Round 19
[Dec 4]
U. de G.         0-2 Atlas
  [Cristian Domizzi 11, 31]
Cruz Azul        0-0 Monterrey
U.A.N.L.         0-0 Necaxa
Querétaro        1-0 U.N.A.M.
  [Robson da Silva 48]
[Dec 5]
Guadalajara      0-0 U.A.G.
Toros Hidalgo    1-2 Puebla           [in Estadio Hidalgo]
  [Martín Onofre 53; Narciso Cuevas 65, Gerardo Mascareño 74]
Santos Laguna    0-0 Toluca
Atlético Morelia 1-1 Veracruz
  [Jaime Vera 68; Humberto Roon 11]
[Dec 6]
América          1-0 U.A.Tamaulipas
  [Germán Martellotto 40pen]
Atlante           -  León             [postponed match]
 
Round 20
[Dec 10]
U.N.A.M.         2-0 U.A.Tamaulipas
  [Eduardo Medina 22, Jesús Olalde 80]
[Dec 11]
Cruz Azul        0-0 Toluca           [in Estadio Azulgrana]
U.A.N.L.         2-1 Veracruz
  [Hugo Aparecido 4pen, Mariano Varela 51; Rubén Omar Romano 55pen]
U. de G.         0-0 U.A.G.
Toros Hidalgo    3-1 Necaxa           [in Estadio Hidalgo]
  [Antonio Mohamed 13, 56, Jaime Ramírez 15; Alberto García Aspe 16]
[Dec 12]
Querétaro        2-1 León
  [Robson da Silva 8, Sergio Rodríguez 58; Joao Vanderley 13]
Atlante          4-1 Monterrey
  [Cristian Trapasso 30, Miguel Herrera 73, Luis Miguel Salvador 82, 87; 
   Sergio Verdirame 42]
Atlético Morelia 4-3 América
  [Jaime Vera 10, Marco Antonio Figueroa 59, Mario Juárez 77, 87; 
   Luis Roberto Alves 21, 80, Antonio Carlos Santos 89]
Guadalajara      2-0 Puebla
  [Jorge Arreola 40, Ignacio Vázquez 82]
Santos Laguna    1-0 Atlas
  [Héctor Adomaitis 83]

Round 21
[Dec 17]
U.A.G.           4-1 Santos Laguna
  [Jorge Luis Gabrich 35, Osmar Donizette 44, 56, Porfirio Jiménez 50; 
   Héctor Adomaitis 83pen]
[Dec 18]
América          4-1 U.A.N.L.
  [Germán Martellotto 4, 66, Antonio Carlos Santos 7, Gonzalo Farfán 29; Marcelo Conte 14]
Atlas            1-2 Cruz Azul
  [Miguel Salcedo 49; Octavio Mora 25, Víctor Ruiz 67]
Monterrey        3-2 Querétaro
  [Luis Hernández 6, Mario Jáuregui 58, 62; Robson da Silva 19pen, Guillermo Galindo 39]
Veracruz         0-0 Toros Hidalgo
[Dec 19]
U.A.Tamaulipas   1-1 Atlético Morelia
  [Fernando Sánchez Limón 14; Mario Juárez 5]
León             2-1 U.N.A.M.
  [Videmar Pessoa 18, Isaac Ayipei 59; Jesús Olalde 39]
Necaxa           1-0 Guadalajara
  [Ivo Basay 34]
Toluca           3-1 Atlante
  [Rogelio Romero 30, José Manuel Abundis 71, Nildeson Silva de Mello 74; 
   Roberto Andrade 85pen]
Puebla            -  U. de G.         [postponed match] 
 
Round 22
[Dec 28]
Atlante          4-2 Atlas
  [Christian Trapasso 53, 66, Cristian Domizzi 69og, Luis Miguel Salvador 89; 
   Rodolfo Navarro 9, Cristian Domizzi 86] 
[Dec 29]
Cruz Azul        3-0 U.A.G.
  [Octavio Mora 27, Carlos Hermosillo 68pen, Pedro Duana 88]
Querétaro        0-0 Toluca
Santos Laguna    2-1 Puebla
  [Rubén Martínez 56, Ramón Ramírez 88; Narciso Cuevas 89]
U.A.N.L.         2-1 Atlético Morelia
  [Marcelo Conte 53, Alejandro Hisis 78; José Juan Morales 2]
Toros Hidalgo    1-1 America          [in Estadio Hidalgo]
  [Jaime Ramírez 63; Francisco Uribe 74]
U. de G.         3-1 Necaxa
  [Rafael Gutiérrez Aldaco 8, Rafael Bobadilla 23, José María Pedante 67; 
   Alberto García Aspe 15]
[Dec 30]
Guadalajara      1-2 Veracruz
  [Gabriel García 48; Alberto Durán 79, Carlos Poblete 85]
León             1-0 U.A.Tamaulipas
  [Milton Queiroz 18]
U.N.A.M.         1-1 Monterrey
  [Leonel Bolsonello 82; David Patiño 52]
 
Round 23
[Jan 4]
Necaxa           1-2 Santos Laguna
  [Ivo Basay 55; Antonio Apud 9, Daniel Guzmán 85]
[Jan 5]
América          1-0 Guadalajara
  [Francisco Uribe 27]
Atlas            2-1 Querétaro
  [Juan Carlos Chávez 20, Martín Félix Ubaldi 27; Alfonso Yáñez 50]
Atlético Morelia 2-0 Toros Hidalgo
  [Luis Hernán Pérez 5, Marco Antonio Figueroa 16]
U.A.Tamaulipas   2-2 U.A.N.L.
  [Eduardo Garduño 33, Ricardo Chávez Medrano 58; Marcelo Conte 46, Gustavo Nápoles 62]
Monterrey        1-1 León
  [José Nieves Castro 7; Milton Queiroz 59]
Puebla           1-1 Cruz Azul
  [Antonio Gutiérrez 81; Octavio Mora 59]
Toluca           0-1 U.N.A.M.
  [Leonel Bolsonello 54]
Veracruz         2-2 U. de G.
  [Alberto Durán 7, José Luis González China 53; Vanderlei da Silva 47, 
   Alberto Mariscal 78]
[Jan 6]
U.A.G.           1-2 Atlante
  [Armando Iñiguez 33; Gastón Obledo 1, Christian Trapasso 29]

Round 24
[Jan 8]
Cruz Azul        1-1 Necaxa
  [Pedro Duana 19; Adrián Gallego 13]
Monterrey        1-1 U.A.Tamaulipas
  [Mario Jáuregui 81; Miguel Ángel Murillo 56]
Toros Hidalgo    0-0 U.A.N.L.         [in Estadio Hidalgo]
U. de G.         0-0 América
[Jan 9]
Guadalajara      1-1 Atlético Morelia
  [José Manuel de la Torre 64; Marco Antonio Figueroa 37]
León             0-1 Toluca
  [Marcelino Bernal 36]
Querétaro        1-2 U.A.G.
  [Martín Dall´Orso 23; Felipe del Ángel Malibrán 5, Mauricio Gallaga 83]
Santos Laguna    4-0 Veracruz
  [Daniel Guzmán 32, 55, 89, Rubén Martínez 63]
U.N.A.M.         1-2 Atlas
  [Leonel Bolsonello 89; Martín Félix Ubaldi 7, Cristian Domizzi 21]
[Jan 10]
Atlante          2-0 Puebla
  [Miguel Herrera 74pen, Guillermo Cantú 85]

Round 25
[Jan 14]
U.A.G.           0-0 U.N.A.M.
[Jan 15]
U.A.N.L.         0-0 Guadalajara
Veracruz         2-0 Cruz Azul
  [Pedro Osorio 12, Jorge Comas 79]
Atlas            2-1 León
  [Ricardo Lunari 60, Juan Carlos Chávez 78; Luis Antonio Valdez 88]
[Jan 16]
Atlético Morelia 1-0 U. de G.
  [Jorge Guerrero 14]
Toros Hidalgo    3-1 U.A.Tamaulipas   [in Estadio Hidalgo]
  [Jaime Ramírez 17, José Luis Malibrán 42, Antonio Mohamed 89; Gerardo Durón 88]
Necaxa           3-0 Atlante
  [Ivo Basay 6, Ricardo Peláez 64, Alex Aguinaga 79]
Puebla           1-1 Querétaro
  [Milton Núnhez 60; Ángel Lemus 81] 
Toluca           1-1 Monterrey
  [Roberto Depietri 57; Mario Jáuregui 7]
[Jan 17]
América          1-1 Santos Laguna
  [Germán Martellotto 85; Pedro Muñoz 86]

Round 26
[Jan 21]
Atlante          1-2 Veracruz
  [Gastón Obledo 45; Jorge Comas 38, 48]
[Jan 22]
Cruz Azul        1-0 América
  [Julio Zamora 62]
Monterrey        2-2 Atlas
  [Luis Hernández 15, Sergio Verdirame 17; Ricardo Lunari 59, Cristian Domizzi 87]
León             1-1 U.A.G.
  [Luis Antonio Valdez 2; Jorge Luis Gabrich 65]
Querétaro        1-1 Necaxa
  [Martín Dall´Orso 9; Adrián Gallego 65pen] 
U. de G.         0-2 U.A.N.L.
  [Gustavo Nápoles 57, 60]
[Jan 23]
Guadalajara      0-0 Toros Hidalgo
Santos Laguna    3-3 Atlético Morelia
  [Juan Antonio Flores Barrera 59, 67, Héctor Adomaitis 79; Luis Hernán Pérez 21, 27, 
   Marco Antonio Figueroa 40]
Toluca           1-0 U.A.Tamaulipas
  [Nildeson Silva de Mello 76]
U.N.A.M.         1-1 Puebla
  [Leonel Bolsonello 76pen; Alí Fernández 64]

Pending match Round 21
[Jan 26]
Puebla           2-0 U. de G.
  [Gilberto Jiménez 42, Narciso Cuevas 55]  

Round 27
[Jan 28]
U.A.G.           1-1 Monterrey
  [Osmar Donizette 41; José Antonio Noriega 33]
[Jan 29]
Atlas            2-1 Toluca
  [Cristian Domizzi 55, Luis Salazar 87; Arnulfo Tinoco 76]
Necaxa           1-1 U.N.A.M.
  [Ricardo Peláez 77; Claudio Suárez 43]
U.A.N.L.         1-3 Santos Laguna
  [Geovani Silva 64pen; Juan Carlos Ortega 30og, Daniel Guzmán 74, 83pen]
Veracruz         0-0 Querétaro
[Jan 30]
América          2-3 Atlante
  [Germán Martellotto 18, 81; Luis Miguel Salvador 37pen, Gastón Obledo 69, 82]
Atlético Morelia 2-2 Cruz Azul
  [Marco Antonio Figueroa 54, 60pen; Carlos Hermosillo 13, Octavio Mora 20]
U.A.Tamaulipas   2-0 Guadalajara
  [Ricardo Chávez Medrano 63, Eduardo Hurtado 80]
Puebla           1-0 León
  [Narciso Cuevas 6]
Toros Hidalgo    3-3 U. de G.         [in Estadio Hidalgo]
  [José Luis Malibrán 21, Antonio Mohamed 38, Carlos Briseño 71; Ederval Lourenco 10, 
   Rafael Gutiérrez Aldaco 50, Vanderlei da Silva 84]

Round 28
[Feb 4]
Atlante          2-2 Atlético Morelia
  [Luis Miguel Salvador 56, 72; Marco Antonio Figueroa 10pen, Jaime Vera 63]
[Feb 5]
Cruz Azul        4-0 U.A.N.L.
  [Carlos Hermosillo 16pen, 37, 63, 71]
Monterrey        1-1 Puebla
  [Luis Hernández 68; Silmar Olindo 20]
Querétaro        1-1 América
  [Martín Dall´Orso 6; Juan Hernández 85]
Atlas            3-0 U.A.Tamaulipas
  [Cristian Domizzi 35, 54, Juan Carlos Chávez 57]
[Feb 6]
U. de G.         1-1 Guadalajara
  [Rafael Gutiérrez Aldaco 89; Raúl Paredes 75]
León             1-0 Necaxa
  [Luis Antonio Valdez 89]
Santos Laguna    1-0 Toros Hidalgo
  [Juan Antonio Flores Barrera 67]
Toluca           0-1 U.A.G.
  [Porfirio Jiménez 78]
U.N.A.M.         4-0 Veracruz
  [Vicente Nieto 16, Jesús Olalde 19, David Oteo 20, Sandro Coelho 81]

Round 29
[Feb 9]
U.A.Tamaulipas   1-0 U. de G.
  [Gerardo Manuel Reinoso 68]
Guadalajara      1-1 Santos Laguna
  [Manuel Martínez 41; Diego Silva 4]
Necaxa           7-0 Monterrey
  [Alex Aguinaga 30, Ivo Basay 47, 86, Ricardo Peláez 60, 77, 89, 
   Alberto García Aspe 78pen]
U.A.N.L.         0-1 Atlante
  [Luis Miguel Salvador 27]
Toros Hidalgo    2-8 Cruz Azul        [in Estadio Hidalgo]
  [Martín Simental 38, 44; Carlos Hermosillo 1, 35, 88, Pedro Duana 3, 
   Luis Carlos de Oliveira 32, Julio Zamora 50, 57, 64]
Veracruz         3-0 León
  [Gustavo Gaytán 71, Joaquín del Olmo 75, Carlos Poblete 79]
Atlético Morelia 4-1 Querétaro
  [Luis Hernán Pérez 33, José Juan Morales 38, Marco Antonio Figueroa 67, 77; 
   Martín Dall´Orso 69pen]
Puebla           0-4 Toluca
  [Jorge Rodríguez 22, Arnulfo Tinoco 58, Nildeson Silva de Mello 74, 78]
[Feb 10]
América          1-2 U.N.A.M.
  [Antonio Carlos Santos 23pen; Jesús Olalde 16, Leonel Bolsonello 82]
U.A.G.           0-0 Atlas
 
Round 30
[Feb 12]
Cruz Azul        1-1 Guadalajara
  [Pedro Duana 34; Ignacio Vázquez 72]
Querétaro        3-1 U.A.N.L.
  [Martín Dall´Orso 55, 60, Markus López 86; Javier Lozano 85]
Monterrey        3-2 Veracruz
  [Carlos Bianchezi 22, Mario Jáuregui 40, Sergio Verdirame 89; 
   José Luis González China 46pen, Joaquín del Olmo 88]
[Feb 13]
Atlas            0-0 Puebla
León             1-0 América
  [Isaac Ayipei 21]
Santos Laguna    3-2 U. de G.
  [Daniel Guzmán 8, 54, 86; Efrén Herrera 31, Rafael Gutiérrez Aldaco 48]
Toluca           1-1 Necaxa
  [Marcelino Bernal 40pen; Alberto García Aspe 46pen]
U.N.A.M.         1-3 Atlético Morelia
  [Jesús Olalde 10; Marco Antonio Figueroa 41, 43, Jaime Vera 82]
[Feb 14]
Atlante          5-1 Toros Hidalgo
  [Gastón Obledo 11, 82, Luis Miguel Salvador 15, 21pen, Pedro Massacessi 58; 
   Antonio Mohamed 38] 
U.A.G.           1-0 U.A.Tamaulipas
  [Eustacio Rizo 89]
 
Round 31
[Feb 19]
Necaxa           1-1 Atlas
  [Alberto García Aspe 81pen; Cristian Domizzi 32]
U.A.N.L.         1-0 U.N.A.M.
  [Marcelo Conte 62]
U. de G.         1-1 Cruz Azul
  [Glauco Dos Santos 3; Julio Zamora 78]
Veracruz         1-0 Toluca
  [José Luis González China 50pen]
[Feb 20]
América          6-0 Monterrey
  [Antonio Carlos Santos 7pen, 13, Germán Martelloto 40, Francisco Uribe 41, 76, 
   Joaquín Hernández 62]
Atlético Morelia 0-0 León
U.A.Tamaulipas   0-0 Santos Laguna
Guadalajara      1-2 Atlante
  [Ignacio Vázquez 69; Luis Miguel Salvador 81, Guillermo Cantú 83]
Puebla           0-1 U.A.G.
  [Osmar Donizette 51]
Toros Hidalgo    1-1 Querétaro        [in Estadio Hidalgo]
  [Víctor Hugo Macedo 21og; Ángel Lemus 44]

Round 32
[Feb 25]
U.N.A.M.         2-0 Toros Hidalgo
  [Jorge Santillana 10, Jesús Olalde 21]
U.A.G.           4-0 Necaxa
  [Osmar Donizette 27, Jorge Luis Gabrich 39, Marcelo Goncálvez 59, 61]
[Feb 26]
Cruz Azul        0-0 Santos Laguna
Monterrey        4-4 Atlético Morelia
  [Mario Jáuregui 40, 89, José Antonio Noriega 87, 88; Jaime Vera 12, 
   Marco Antonio Figueroa 35, 45, 68]
Querétaro        0-1 Guadalajara
  [Carlos Turrubiates 62]
Atlas            1-2 Veracruz
  [Luis Salazar 23; Miguel Hernández 9, Marco Antonio Díaz Ávalos 33]
León             4-1 U.A.N.L.
  [Raúl Antonio Martínez 42, 79, Isaac Ayipei 47, Luis Antonio Valdez 61; 
   Marco Antonio Ruiz 18]
[Feb 27]
Atlante          4-1 U. de G.
  [César Suárez 17, 54, Raúl Gutiérrez 40, Roberto Andrade 79; Alberto Mariscal 41]
Puebla           1-1 U.A.Tamaulipas
  [Narciso Cuevas 60; Marco Antonio Fabián 89]
Toluca           2-1 América
  [José Manuel Abundis 22, Marcos Ayala 27; Pedro Pineda 52]
 
Round 33
[Mar 5]
Necaxa           2-2 Puebla
  [Ivo Basay 60, Alberto García Aspe 73; Dioney Carlos 35, Arturo Álvarez 47]
U.A.N.L.         2-4 Monterrey
  [Marco Antonio Ruiz 42, 81; José Nieves Castro 47, 58, Martín Hernández 22, 
   Mario Jáuregui 59]
U. de G.         1-1 Querétaro
  [Alberto Mariscal 8; Robson da Silva 59]
Veracruz         0-1 U.A.G.
  [Jorge Luis Gabrich 53]
[Mar 6]
América          3-1 Atlas
  [Guillermo Naranjo 70, Gonzalo Farfán 73, Germán Martellotto 74; Cristian Domizzi 29]
Atlético Morelia 0-2 Toluca
  [Marcos Ayala 51, Jorge Rodríguez 73]
U.A.Tamaulipas   0-2 Cruz Azul
  [Carlos Hermosillo 38, Julio Zamora 67]
Guadalajara      0-0 U.N.A.M.
Santos Laguna    3-2 Atlante
  [Richard Zambrano 18, Héctor Adomaitis 58, Jesús Gómez 81; Luis Miguel Salvador 29,  
   Guillermo Cantú 57]
Toros Hidalgo    3-2 León             [in Estadio Hidalgo]
  [Martín Simental 6, 20, Mauricio Rojano 78; Luis Antonio Valdez 25, 
   Víctor García Reza 46]

Pending match Round 19 
[Mar 9]
Atlante          5-0 León
  [José Guadalupe Cruz 7, Luis Miguel Salvador 41, 89, Gastón Obledo 60, 
   Guillermo Cantú 83]

Round 34
[Mar 11]
Necaxa           2-2 U.A.Tamaulipas
  [Ricardo Peláez 74, Ivo Basay 81; Gerardo Reinoso 12, Marco Antonio Fabián 87]
U.A.G.           4-0 América
  [Raúl Rodrigo Lara 41og, Guillermo Vázquez 68pen, Osmar Donizette 78, Eustacio Rizo 88]
[Mar 12]
Atlas            4-0 Atlético Morelia
  [Ricardo Lunari 15, 86, Damián Álvarez 28, Sergio Pacheco 62]
Monterrey        2-1 Toros Hidalgo
  [Manuel Dávila 61, José Nieves Castro 85; Víctor Ríos 79]
U.N.A.M.         2-0 U. de G.
  [Claudio Suárez 1, Sandro Coelho 82]
Querétaro        1-1 Santos Laguna
  [Bulmaro González 16; Héctor Adomaitis 55]
León             0-0 Guadalajara
[Mar 13]
Toluca           3-0 U.A.N.L.
  [Marcelino Bernal 8, Arnulfo Tinoco 62, Sigifredo Mercado 64]
Atlante          1-2 Cruz Azul
  [César Suárez 61; Carlos Hermosillo 71pen, 80]
Puebla           0-1 Veracruz
  [Elías Ledesma 89]
 
Round 35
[Mar 15]
U. de G.         0-3 León
  [Mario Arteaga 45, Isaac Ayipei 81, 89]
[Mar 16]
Atlético Morelia 3-1 U.A.G.
  [Marco Antonio Figueroa 51, 82, José Juan Morales 63; Jorge Luis Gabrich 41]
U.A.Tamaulipas   2-3 Atlante
  [Miguel Ángel Murillo 56, 89; Gastón Obledo 12, Pedro Massacessi 47, 49]
Cruz Azul        1-0 Querétaro
  [Octavio Mora 88]
Guadalajara      1-0 Monterrey
  [Paulo César Chávez 49]
Santos Laguna    3-1 U.N.A.M.
  [Juan Antonio Flores Barrera 15, 27, Richard Zambrano 51; Leonel Bolsonello 24pen]
U.A.N.L.         1-1 Atlas
  [Carlos Eduardo Muñoz 44; Eduardo Berizzo 89]
Toros Hidalgo    2-3 Toluca           [in Estadio Hidalgo]
  [Jaime Ramírez 80, Manuel Negrete 82; Marcelino Bernal 36, Nildeson Silva de Melo 58, 
   Roberto Depietri 83]
Veracruz         3-0 Necaxa
  [Carlos Poblete 21, Gustavo Gaytán 74, Joaquín del Olmo 85]
[Mar 17]
América          2-0 Puebla
  [Antonio Carlos Santos 56, Germán Martellotto 83]
 
Round 36
[Mar 19]
Atlas            3-0 Toros Hidalgo
  [Sergio Pacheco 34, Juan Carlos Chávez 36, Martín Félix Ubaldi 53]
Monterrey        3-0 U. de G.
  [Luis Hernández 24, Mario Jáuregui 67, Sergio Verdirame 85]
U.N.A.M.         1-2 Cruz Azul
  [Jesús Olalde 63; Julio Zamora 30, 48]
Querétaro        2-4 Atlante
  [Robson da Silva 26, 64; Gastón Obledo 28, Wilson Graneolatti 50, 
   Luis Miguel Salvador 66, 82]
León             6-2 Santos Laguna
  [Isaac Ayipei 1, Mario Arteaga 9, 66, Luis Antonio Valdez 69, Videmar Pessoa 76pen, 
   Ricardo Cadena 86; Ramón Ramírez 24, Richard Zambrano 33]
Veracruz         2-1 U.A.Tamaulipas
  [Joaquín del Olmo 34, José Luis González China 64; Miguel Ángel Murillo 18]
[Mar 20]
U.A.G.           0-0 U.A.N.L.
Toluca           1-2 Guadalajara
  [Roberto Depietri 89; Alberto García 14, Ignacio Vázquez 23]
Necaxa           1-0 América
  [Ivo Basay 61]
Puebla           2-3 Atlético Morelia
  [Salvador Reyes 51, Gerardo González 52; Marco Antonio Figueroa 8, Luis Hernán Pérez 43, 
   Héctor González Chaires 87]
 
Round 37
[Mar 25]
Atlante          0-1 U.N.A.M.
  [Jorge Campos 18]
[Mar 26]
Cruz Azul        0-1 León
  [Isaac Ayipei 58]
U.A.N.L.         1-0 Puebla
  [Carlos Eduardo Muñoz 75]
Querétaro        3-0 U.A.Tamaulipas
  [Robson da Silva 18, Martín D´Allorso 47, Jorge Ramos 89]
U. de G.         0-0 Toluca
[Mar 27]
Guadalajara      0-0 Atlas
América          5-1 Veracruz
  [Cecilio de los Santos 6, Germán Martellotto 41, 84, Luis Roberto Alves 58, 88; 
   Elías Ledesma 85]
Atlético Morelia 2-0 Necaxa
  [Camilo Romero 2, Marco Antonio Figueroa 59]
Toros Hidalgo    1-1 U.A.G.           [in Estadio Hidalgo]
  [Antonio Mohamed 72; Guillermo Vázquez 83]
Santos Laguna    3-0 Monterrey
  [Rubén Martínez 36, Héctor Adomaitis 55, 87]
 
Round 38
[Mar 30]
U.A.G.           2-1 Guadalajara
  [José Luis Salgado 43, Juan Parra 83; Gabriel García 20]
[Apr 2]
Atlas            2-1 U. de G.
  [Cristian Domizzi 64, Ricardo Lunari 78; Luis Landeros 54]  
Monterrey        1-3 Cruz Azul
  [Sergio Verdirame 88; Pedro Duana 2, Carlos Hermosillo 30, 76]
León             2-1 Atlante
  [Luis Antonio Valdez 45, Guillermo Muñoz 77; Luis Miguel Salvador 23]
U.N.A.M.         2-1 Querétaro
  [Jorge Santillana 46, Claudio Suárez 59; Sergio Rodríguez 87]
Puebla           3-2 Toros Hidalgo
  [Silmar Olindo 4, Ali Fernández 41, 83; Antonio Mohamed 47pen, Carlos Briseño 75]
Veracruz         1-2 Atlético Morelia
  [Carlos Poblete 7; Oscar Pantoja 60, Marco Antonio Figueroa 63]
U.A.Tamaulipas   1-1 América
  [Alfonso Rubio 40; Francisco Uribe 73]
Toluca           3-0 Santos Laguna
  [José Manuel Abundis 50, Jorge Rodríguez 55, Roberto Depietri 86]
Necaxa           2-1 U.A.N.L.
  [Ivo Basay 38, Ignacio Ambriz 81; Marco Antonio Ruiz 2]


FINAL TABLES
Group 1                  	 M  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	DIF 	PTS
  1. Santos Laguna      	38  	16  	13  	 9  	58  	56  	 +2  	45 (playoffs) [Torreón]
------------------------------------------------------------------------------------------
  2. Necaxa             	38  	12  	15  	11  	54  	52  	 +2  	39 (repechaje) [Ciudad de México]
------------------------------------------------------------------------------------------
  3. Puebla             	38  	 9  	16  	13  	41  	49  	 -8  	34
  4. U.A.N.L.           	38  	 7  	16  	15  	34  	58  	-24  	30 [Monterrey]
  5. U. de G.            	38  	 8  	13  	17  	39  	60  	-21  	29 [Guadalajara]

Group 2                  	 M  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	DIF 	PTS
  1. Atlante            	38  	19  	 4  	15  	78  	59  	+19  	42 (playoffs) [Ciudad de México]
------------------------------------------------------------------------------------------
  2. Atlético Morelia   	38  	14  	11  	13  	64  	65  	 -1  	39 (repechaje)
------------------------------------------------------------------------------------------ 
  3. U.N.A.M.           	38  	15  	 8  	15  	57  	46  	+11  	38 [Ciudad de México]
  4. León               	38  	14  	10  	14  	47  	50  	 -3  	38
------------------------------------------------------------------------------------------
  5. Querétaro          	38  	 6  	15  	17  	38  	60  	-23  	27 (relegated)

Group 3                 	 M  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	DIF 	PTS
  1. Cruz Azul          	38  	18  	12  	 8  	62  	33  	+29  	48 (playoffs) [Ciudad de México]
  2. Toluca             	38  	18  	10  	10  	54  	32  	+22  	46 (playoffs)
------------------------------------------------------------------------------------------
  3. América            	38  	17  	 6  	15  	67  	51  	+16  	40 (repechaje) [Ciudad de México]
------------------------------------------------------------------------------------------
  4. Veracruz           	38  	12  	10  	16  	50  	65  	-15  	34
  5. U.A.T.             	38  	 6  	15  	17  	36  	53  	-17  	27 [Ciudad Victoria]

Group 4                 	 M  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	DIF 	PTS
  1. U.A.G.             	38  	17  	17  	 4  	49  	26  	+23  	51 (playoffs) [Zapopan]
  2. Atlas              	38  	16  	11  	11  	55  	40  	+15  	43 (playoffs) [Guadalajara]
------------------------------------------------------------------------------------------
  3. Guadalajara        	38  	15  	13  	10  	44  	34  	+10  	43 (repechaje)
------------------------------------------------------------------------------------------
  4. Monterrey          	38  	12  	12  	14  	56  	71  	-15  	36
  5. Toros Neza/Hidalgo 	38  	10  	11  	17  	46  	69  	-23  	31 [Nezahualcoyotl/Pachuca]

Top scorers

 1. Carlos Hermosillo                  27  Cruz Azul
 2. Luis Miguel Salvador               26  Atlante
 3. Germán Ricardo Martellotto         20  América
 4. Marco Antonio "fantasma" Figueroa  19  Atlético Morelia
 5. Leonel Bolsonello                  18  U.N.A.M.
 6. Ivo Basay                          16  Necaxa
 7. Cristian Domizzi                   15  Atlas
 8. Daniel "travieso" Guzmán           15  Santos Laguna
 9. Sergio Ariel Verdirame             14  Monterrey
10. Gastón Obledo                      13  Atlante
11. Jorge Luis Gabrich                 13  U.A.G.
12. Milton Queiroz "Tita"              12  León
13. Alberto García Aspe                12  Necaxa
14. Narciso Cuevas                     12  Puebla
15. Nildeson Silva de Melo             12  Toluca
16. Luis Roberto Alves "Zague"         11  América
17. Antonio Carlos Santos              11  América
18. Ricardo Peláez                     11  Necaxa
19. Antonio Mohamed                    11  Toros Hidalgo
20. Mario "Vaquero" Jáuregui           10  Monterrey
21. Jaime Vera                         10  Atlético Morelia
22. Robson da Silva                    10  Querétaro
23. Carlos Alberto Poblete             10  Veracruz
24. Guillermo Cantú                     9  Atlante
25. Pedro Duana                         9  Cruz Azul
26. Missael Espinosa                    9  Guadalajara
27. Ignacio Vazquez                     9  Guadalajara
28. Isaac Ayipei                        9  León
29. Luis Antonio "cadáver" Valdez       9  León
30. Luis Hernán Pérez                   9  Atlético Morelia
31. Héctor Adomaitis                    9  Santos Laguna
32. Osmar Donizette                     9  U.A.G.
33. Jesús Olalde                        9  U.N.A.M.
34. Francisco Uribe                     8  América
35. Cristian Trapasso                   8  Atlante
36. Juan Carlos Chávez                  8  Atlas
37. Julio Zamora                        8  Cruz Azul
38. Luis Hernández                      8  Monterrey
39. Marcelino Bernal                    8  Toluca
40. Jorge Rodríguez                     8  Toluca
41. Ederval Luiz Lourenco               8  U. de G.
42. Jorge Santillana                    8  U.N.A.M.
43. Martín Félix Ubaldi                 7  Atlas
44. Alex Aguinaga                       7  Necaxa
45. Martín Dall'orso                    7  Querétaro
46. Jaime Ramírez                       7  Toros Hidalgo
47. Alberto Durán                       7  Veracruz
48. Gonzalo Farfán                      6  América
49. Octavio Mora                        6  Cruz Azul
50. David Patiño                        6  Monterrey
51. Héctor Hernández                    6  Atlético Morelia
52. Juan Morales                        6  Atlético Morelia
53. Juan Antonio Flores Barrera         6  Santos Laguna
54. Richard Zambrano                    6  Santos Laguna
55. Carlos Briseño                      6  Toros Hidalgo
56. Alberto Mariscal                    6  U. de G.
57. Jorge Campos                        6  U.N.A.M.

Relegation Table

    Team                        Average
15. Santos Laguna               0.9386
16. Atlético Morelia            0.9123
17. Toros Hidalgo               0.8158
18. U.A.Tamaulipas              0.7982
19. U. de G.                    0.7544
---------------------------------------
20. Querétaro                   0.7456 (relegated)


Championship Playoffs            

Repechaje Round

First Legs
[Apr 6]
Necaxa           0-2 América
  [Germán Martellotto 55, Cecilio de los Santos 68]
[Apr 7]
Atlético Morelia 2-2 Guadalajara
  [Jaime Vera 8, Luis Hernán Pérez 18; Ignacio Vázquez 44, Gabriel García 73]

Second Legs
[Apr 10]
América          2-2 Necaxa
  [Luis Roberto Alves 32, 41; Alberto García Aspe 70pen, Ivo Basay 79]
Guadalajara      2-3 Atlético Morelia
  [Omar Arellano 64, Benjamín Galindo 85pen; Jaime Vera 38, 59, Marco Antonio Figueroa 81]

Quarterfinals

First Legs
[Apr 13]
Atlético Morelia 0-3 U.A.G. 
  [Eustacio Rizo 53, 54, Jaime Ordiales 63]
America          1-1 Cruz Azul 
  [Antonio Taboada 65og; Octavio Mora 63]
Atlas            1-0 Santos Laguna
  [Juan Carlos Chávez 12]
[Apr 14]
Atlante          1-1 Toluca 
  [Christian Trapasso 83; Arnulfo Tinoco 42]

Second Legs
[Apr 16]
U.A.G.           3-0 Atlético Morelia
  [Osmar Donizette 46, 56, Mauricio Gallaga 58]
[Apr 17]
Cruz Azul        1-2 America
  [Carlos Hermosillo 49; Antonio Carlos Santos 44, Francisco Uribe 87]
Toluca           3-2 Atlante
  [Marcelino Bernal 43, Jorge Rodríguez 61, José Manuel Abundis 73; Wilson Graneolatti 21, 
   Luis Miguel Salvador 79]
Santos Laguna    3-1 Atlas
  [Héctor Adomaitis 49, 52, Daniel Guzmán 73; Sergio Pacheco 63]

Semifinals

First Legs
[Apr 20]
America          2-3 U.A.G.
  [Luis Roberto Alves 56, Gonzalo Farfán 67; Osmar Donizette 24, Marcelo Goncalvez 76, 
   Porfirio Jiménez 80]
[Apr 21]
Santos Laguna    2-0 Toluca 
  [Héctor Adomaitis 22pen, Daniel Guzmán 76]

Second Legs
[Apr 23]
U.A.G.           1-2 America
  [Edson Zwaricz 72; Joaquín Hernández 20, Francisco Uribe 61]
[Apr 24]
Toluca           1-0 Santos Laguna
  [Sigifredo Mercado 29]

NB: U.A.G. on away goals

Final

First Leg
[Abr 27]
Estadio Corona, Torreón
Santos Laguna    1-0 U.A.G.
  [Héctor Adomaitis 81pen]

Second Leg
[Abr 30]
Estadio 3 de Marzo, Zapopan
U.A.G.           2-0 Santos Laguna    [aet]
  [Jesús Gómez 22og, Osmar Donizette 93]



Copa México 1993-94 (Cup Tournament)
   not held


Changes for the next season:

Toros Neza comeback to Ciudad Nezahualcoyotl.

Universidad de Guadalajara folded.

Promoted from second level: Tampico-Madero

Relegated to second level: Querétaro

On May 30, 1994, is created the "Primera División A", an intermediate league between the 
first and second level; since 1994-95 the "Segunda División Nacional" is the league of 
third level in Mexican system leagues.


Mexico 1993/94 Segunda División Nacional (second level)

Regular Season

Round 1
[Jul 16]
San Luis         1-2 Marte
Tepic            2-3 Tampico Madero
[Jul 17]
Cobras           4-0 Colimense
d-18-jul
Pachuca          1-1 A.San Francisco
Tabasco          1-2 A.Cuernavaca
Tecomán          2-1 Irapuato
Oaxaca           4-0 U.A.de Querétaro
Ayense           1-0 Yucatán
Inter Tijuana    1-1 Tepatitlán
Zacatepec        3-1 Celaya

Round 2
[Jul 24]
Yucatán          3-0 Inter Tijuana
Marte            2-0 Tabasco
A.San Francisco  2-1 Tepic
Tampico Madero   2-1 Cobras
[Jul 25]
A.Cuernavaca     4-1 Tecomán
U.A.de Querétaro 2-0 Zacatepec
Celaya           3-0 Ayense
Colimense        1-2 Oaxaca
Irapuato         4-1 Pachuca
Tepatitlán       3-2 San Luis

Round 3
[Jul 30]
San Luis         3-0 Yucatán
Tepic            2-2 Cobras
[Jul 31]
A.San Francisco  1-1 Irapuato
[Aug 1]
Pachuca          2-0 A.Cuernaváca
Tabasco          3-0 Tepatitlán
Tecomán          0-3 Marte
Oaxaca           1-1 Tampico Madero
Ayense           1-2 U.A.de Querétaro
Inter Tijuana    2-2 Celaya
Zacatepec        3-2 Colimense

Round 4
[Aug 7]
Yucatán          1-0 Tabasco
Marte            1-3 Pachuca
Tampico Madero   5-1 Zacatepec
Cobras           1-1 Oaxaca
[Aug 8]
A.Cuernavaca     0-4 A.San Francisco
U.A.de Querétaro 4-2 Inter Tijuana
Celaya           3-2 San Luis
Colimense        0-0 Ayense
Irapuato         3-0 Tepic
Tepatitlán       1-1 Tecomán

Round 5
[Aug 13]
San Luis         1-1 U.A.de Querétaro
Tepic            1-1 Oaxaca
[Aug 14]
A.San Francisco  2-2 Marte
[Aug 15]
Pachuca          1-2 Tepatitlán
Tabasco          3-1 Celaya
Tecomán          0-0 Yucatán
Irapuato         5-1 A.Cuernavaca
Ayense           3-1 Tampico Madero
Inter Tijuana    2-2 Colimense
Zacatepec        1-0 Cobras

Round 6
[Aug 21]
Yucatán          0-1 Pachuca
Marte            2-1 Irapuato
Tampico Madero   2-1 Inter Tijuana
Cobras           3-1 Ayense
[Aug 22]
A.Cuernavaca     0-0 Tepic
U.A.de Querétaro 0-0 Tabasco
Celaya           3-1 Tecomán
Colimense        1-1 San Luis
Oaxaca           2-2 Zacatepec
Tepatitlán       3-2 A.San Francisco

Round 7
[Aug 25]
Tabasco          1-0 Colimense
A.Cuernavaca     0-0 Marte
A.San Francisco  2-0 Yucatán
San Luis         1-1 Tampico Madero
Tepic            0-1 Zacatepec
[Aug 26]
Pachuca          3-2 Celaya
Irapuato         2-0 Tepatitlán
Tecomán          1-1 U.A.de Querétaro
Ayense           4-1 Oaxaca
Inter Tijuana    2-1 Cobras

Round 8
[Aug 28]
Yucatán          2-0 Irapuato
Marte            2-1 Tepic
Tampico Madero   0-2 Tabasco
Cobras           1-0 San Luis
[Aug 29]
U.A.de Querétaro 3-1 Pachuca
Celaya           1-2 A.San Francisco
Colimense        1-2 Tecomán
Oaxaca           2-2 Inter Tijuana
Tepatitlán       2-0 A.Cuernavaca
Ayense           1-1 Zacatepec

Round 9
[Sep 3]
San Luis         2-0 Oaxaca
Tepic            2-0 Ayense
[Sep 4]
Marte            0-2 Tepatitlán
A.San Francisco  2-1 U.A.de Querétaro
[Sep 5]
Pachuca          4-1 Colimense
Tabasco          0-0 Cobras
A.Cuernavaca     0-0 Yucatán
Tecomán          0-2 Tampico Madero
Irapuato         1-0 Celaya
Inter Tijuana    0-1 Zacatepec

Round 10
[Sep 11]
Yucatán          2-0 Marte
Tampico Madero   2-2 Pachuca
Cobras           2-1 Tecomán
[Sep 12]
U.A.de Queretaro 1-1 Irapuato
Celaya           0-2 A.Cuernavaca
Colimense        1-0 A.San Francisco
Oaxaca           1-1 Tabasco
Tepatitlán       1-1 Tepic
Ayense           1-0 Inter Tijuana
Zacatepec        2-0 San Luis

Round 11
[Sep 17]
San Luis         3-1 Ayense
Tepic            2-2 Inter Tijuana
[Sep 18]
Marte            0-0 Celaya
A.San Francisco  0-2 Tampico Madero
[Sep 19]
Pachuca          2-4 Cobras
Tabasco          1-1 Zacatepec
A.Cuernavaca     0-1 U.A.de Querétaro
Tecomán          3-1 Oaxaca
Irapuato         2-0 Colimense
Tepatitlán       1-1 Yucatán

Round 12
[Sep 25]
Yucatán          6-0 Tepic
Tampico Madero   1-0 Irapuato
Cobras           2-1 A.San Francisco
[Sep 26]
U.A.de Querétaro 0-1 Marte
Celaya           1-1 Tepatitlán
Colimense        3-2 A.Cuernavaca
Oaxaca           2-2 Pachuca
Ayense           3-4 Tabasco
Inter Tijuana    0-1 San Luis
Zacatepec        3-0 Tecomán

Round 13
[Oct 1]
Tepic            1-1 San Luis
[Oct 2]
Yucatán          2-0 Celaya
Marte            2-2 Colimense
A.San Francisco  1-1 Oaxaca
[Oct 3]
Pachuca          1-1 Zacatepec
Tabasco          0-0 Inter Tijuana
A.Cuernavaca     0-2 Tampico Madero
Tecomán          0-1 Ayense
Irapuato         0-1 Cobras
Tepatitlán       1-1 U.A.de Querétaro

Round 14
[Oct 6]
U.A.de Querétaro 1-0 Yucatán
Celaya           4-2 Tepic
Colimense        3-1 Tepatitlán
Ayense           2-1 Pachuca
Zacatepec        1-1 A.San Francisco
San Luis         1-0 Tabasco
Tampico Madero   4-0 Marte
Cobras           2-0 A.Cuernavaca
[Oct 7]
Oaxaca           0-0 Irapuato
Inter Tijuana    4-0 Tecomán

Round 15
[Oct 8]
Tepic            0-2 Tabasco
[Oct 9]
Yucatán          1-2 Colimense
Marte            1-0 Cobras
A.San Francisco  2-1 Ayense
[Oct 10]
Pachuca          4-0 Inter Tijuana
A.Cuernavaca     0-3 Oaxaca
Celaya           0-0 U.A.de Querétaro
Tecomán          3-1 San Luis
Irapuato         3-1 Zacatepec
Tepatitlán       1-1 Tampico Madero

Round 16
[Oct 15]
San Luis         0-0 Pachuca
[Oct 16]
Tampico Madero   1-1 Yucatán
Cobras           2-0 Tepatitlán
[Oct 17]
Tabasco          1-1 Tecomán
U.A.de Querétaro 2-2 Tepic
Colimense        2-2 Celaya
Oaxaca           1-0 Marte
Ayense           0-0 Irapuato
Inter Tijuana    1-1 A.San Francisco
Zacatepec        0-2 A.Cuernavaca

Round 17
[Oct 22]
Tepic            1-0 Tecomán
[Oct 23]
Yucatán          1-1 Cobras
Marte            1-1 Zacatepec
A.San Francisco  2-0 San Luis
[Oct 24]
Pachuca          5-2 Tabasco
A.Cuernavaca     5-1 Ayense
U.A.de Querétaro 2-2 Colimense
Celaya           2-5 Tampico Madero
Irapuato         0-0 Inter Tijuana
Tepatitlán       2-1 Oaxaca

Round 18
[Oct 29]
San Luis         0-0 Irapuato
Tepic            2-0 Colimense
[Oct 30]
Tampico Madero   2-2 U.A.de Querétaro
Cobras           3-1 Celaya
[Oct 31]
Tabasco          0-1 A.San Francisco
Tecomán          1-1 Pachuca
Oaxaca           1-3 Yucatán
Ayense           0-1 Marte
Inter Tijuana    1-3 A.Cuernavaca
Zacatepec        4-0 Tepatitlán

Round 19
[Nov 6]
Yucatán          1-0 Zacatepec
Marte            1-1 Inter Tijuana
A.San Francisco  2-0 Tecomán
[Nov 7]
Pachuca          2-0 Tepic
A.Cuernavaca     2-1 San Luis
U.A.de Querétaro 4-2 Cobras
Celaya           0-1 Oaxaca
Colimense        1-1 Tampico Madero
Irapuato         4-0 Tabasco
Tepatitlán       5-0 Ayense

Round 20
[Nov 13]
Yucatán          5-1 Ayense
Marte            1-0 San Luis
A.San Francisco  1-0 Pachuca
Tampico Madero   2-1 Tepic
[Nov 14]
A.Cuernavaca     0-0 Tabasco
U.A.de Querétaro 1-2 Oaxaca
Celaya           1-1 Zacatepec
Colimense        3-3 Cobras
Irapuato         2-2 Tecomán
Tepatitlán       1-1 Inter Tijuana

Round 21
[Nov 19]
San Luis         1-2 Tepatitlán
Tepic            0-0 A.San Francisco
[Nov 20]
Cobras           0-1 Tampico Madero
[Nov 21]
Pachuca          2-2 Irapuato
Tabasco          3-1 Marte
Tecomán          2-1 A.Cuernavaca
Oaxaca           2-1 Colimense
Ayense           1-3 Celaya
Inter Tijuana    1-0 Yucatán
Zacatepec        3-0 U.A.de Querétaro

Round 22
[Nov 24]
Yucatán          2-1 San Luis
A.Cuernavaca     0-0 Pachuca
Celaya           1-1 Inter Tijuana
Irapuato         2-0 A.San Francisco
Tampico Madero   5-0 Oaxaca
Cobras           3-2 Tepic
[Nov 25]
Marte            1-0 Tecomán
U.A.de Querétaro 2-0 Ayense
Colimense        1-0 Zacatepec
Tepatitlán       2-0 Tabasco

Round 23
[Nov 26]
San Luis         0-1 Celaya
Tepic            1-0 Irapuato
[Nov 27]
A.San Francisco  1-0 A.Cuernavaca
[Nov 28]
Pachuca          3-0 Marte
Tabasco          0-0 Yucatán
Tecomán          0-1 Tepatitlán
Oaxaca           3-2 Cobras
Ayense           1-0 Colimense
Inter Tijuana    1-1 U.A.de Querétaro
Zacatepec        1-1 Tampico Madero

Round 24
[Dec 4]
Yucatán          3-1 Tecomán
Marte            2-0 A.San Francisco
Tampico Madero   4-1 Ayense
Cobras           1-0 Zacatepec
[Dec 5]
A.Cuernavaca     0-0 Irapuato
U.A.de Querétaro 2-2 San Luis
Celaya           1-0 Tabasco
Colimense        1-2 Inter Tijuana
Oaxaca           1-1 Tepic
Tepatitlán       1-2 Pachuca

Round 25
[Dec 10]
San Luis         3-1 Colimense
Tepic            2-0 A.Cuernavaca
[Dec 11]
A.San Francisco  0-0 Tepatitlán
[Dec 12]
Pachuca          1-1 Yucatán
Tabasco          2-0 U.A.de Querétaro
Tecomán          6-2 Celaya
Irapuato         2-1 Marte
Ayense           1-0 Cobras
Inter Tijuana    0-1 Tampico Madero
Zacatepec        3-0 Oaxaca

Round 26
[Dec 18]
Yucatán          2-0 A.San Francisco
Marte            0-1 A.Cuernavaca
Tampico Madero   4-3 San Luis
Cobras           0-1 Inter Tijuana
[Dec 19]
U.A.de Querétaro 1-2 Tecomán
Celaya           0-0 Pachuca
Colimense        1-0 Tabasco
Oaxaca           0-0 Ayense
Tepatitlán       2-0 Irapuato
Zacatepec        6-1 Tepic

Round 27
[Dec 22]
Tabasco          1-1 Tampico Madero
A.San Francisco  2-1 Celaya
San Luis         3-3 Cobras
Tepic            1-2 Marte
[Dec 23]
Pachuca          3-1 U.A.de Querétaro
A.Cuernavaca     2-1 Tepatitlán
Tecomán          2-0 Colimense
Irapuato         1-1 Yucatán
Inter Tijuana    1-1 Oaxaca
Zacatepec        2-2 Ayense

Round 28
[Dec 29]
Yucatán          2-0 A.Cuernavaca
Celaya           0-0 Irapuato
Tepatitlán       1-0 Marte
Ayense           1-0 Tepic
Tampico Madero   2-0 Tecomán
Cobras           2-0 Tabasco
[Dec 30]
U.A.de Querétaro 2-1 A.San Francisco
Colimense        2-2 Pachuca
Oaxaca           2-2 San Luis
Zacatepec        3-1 Inter Tijuana

Round 29
[Jan 7]
San Luis         2-1 Zacatepec
Tepic            2-0 Tepatitlán
[Jan 8]
Marte            0-2 Yucatán
A.San Francisco  3-0 Colimense
[Jan 9]
Pachuca          0-1 Tampico Madero
Tabasco          3-2 Oaxaca
A.Cuernavaca     2-0 Celaya
Tecomán          2-2 Cobras
Irapuato         1-1 U.A.de Querétaro
Inter Tijuana    1-0 Ayense

Round 30
[Jan 15]
Yucatán          3-1 Tepatitlán
Tampico Madero   0-2 A.San Francisco
Cobras           1-1 Pachuca
[Jan 16]
U.A.de Querétaro 0-0 A.Cuernavaca
Celaya           2-0 Marte
Colimense        1-0 Irapuato
Oaxaca           0-0 Tecomán
Ayense           0-0 San Luis
Inter Tijuana    2-1 Tepic
Zacatepec        0-0 Tabasco

Round 31
[Jan 21]
San Luis         0-0 Inter Tijuana
Tepic            0-2 Yucatán
[Jan 22]
Marte            3-1 U.A.de Querétaro
A.San Francisco  1-0 Cobras
[Jan 23]
Pachuca          3-1 Oaxaca
Tabasco          2-0 Ayense
A.Cuernavaca     1-1 Colimense
Tecomán          1-1 Zacatepec
Irapuato         7-1 Tampico Madero
Tepatitlán       2-0 Celaya

Round 32
[Jan 28]
San Luis         4-0 Tepic
[Jan 29]
Tampico Madero   2-0 A.Cuernavaca
Cobras           0-1 Irapuato
[Jan 30]
U.A.de Querétaro 3-3 Tepatitlán
Celaya           0-0 Yucatán
Colimense        0-3 Marte
Oaxaca           1-1 A.San Francisco
Ayense           1-1 Tecomán
Inter Tijuana    2-2 Tabasco
Zacatepec        3-0 Pachuca

Round 33
[Feb 4]
Tepic            3-1 Celaya
[Feb 5]
Yucatán          2-0 U.A.de Querétaro
Marte            1-1 Tampico Madero
A.San Francisco  1-1 Zacatepec
[Feb 6]
Pachuca          2-0 Ayense
Tabasco          0-3 San Luis
A.Cuernavaca     1-2 Cobras
Tecomán          0-0 Inter Tijuana
Irapuato         4-0 Oaxaca
Tepatitlán       3-2 Colimense

Round 34
[Feb 11]
San Luis         1-0 Tecomán
[Feb 12]
Tampico Madero   3-1 Tepatitlán
Cobras           0-0 Marte
[Feb 13]
Tabasco          2-1 Tepic
U.A.de Querétaro 1-1 Celaya
Colimense        1-3 Yucatán
Oaxaca           0-1 A.Cuernavaca
Ayense           1-1 A.San Francisco
Inter Tijuana    2-0 Pachuca
Zacatepec        3-1 Irapuato

Round 35
[Feb 16]
Yucatán          1-0 Tampico Madero
Pachuca          1-1 San Luis
Marte            3-0 Oaxaca
Celaya           2-0 Colimense
A.San Francisco  1-2 Inter Tijuana
Tepatitlán       2-0 Cobras
Tepic            0-0 U.A.de Querétaro
[Feb 17]
A.Cuernavaca     0-0 Zacatepec
Irapuato         2-0 Ayense
Tecomán          5-0 Tabasco

Round 36
[Feb 18]
San Luis         1-3 A.San Francisco
[Feb 19]
Colimense        1-3 U.A.de Quereñtaro
Tampico Madero   4-0 Celaya
Cobras           2-1 Yucatán
[Feb 20]
Tabasco          0-0 Pachuca
Tecomán          4-2 Tepic
Oaxaca           1-0 Tepatitlán
Ayense           0-1 A.Cuernavaca
Inter Tijuana    3-0 Irapuato
Zacatepec        0-1 Marte

Round 37
[Feb 26]
Yucatán          4-1 Oaxaca
Marte            4-0 Ayense
A.San Francisco  3-1 Tabasco
[Feb 27]
Pachuca          1-1 Tecomán
A.Cuernavaca     0-0 Inter Tijuana
U.A.de Querétaro 3-0 Tampico Madero
Celaya           1-4 Cobras
Colimense        5-3 Tepic
Irapuato         2-0 San Luis
Tepatitlán       0-0 Zacatepec

Round 38
[Mar 4]
San Luis         2-0 A.Cuernavaca
Tepic            2-3 Pachuca
[Mar 5]
Tampico Madero   7-0 Colimense
Cobras           1-0 U.A.de Querétaro
[Mar 6]
Tabasco          1-1 Irapuato
Tecomán          1-1 A.San Francisco
Oaxaca           0-0 Celaya
Ayense           2-0 Tepatitlán
Inter Tijuana    2-2 Marte
Zacatepec        0-1 Yucatán


FINAL TABLES

Group 1
		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Atl. San Francisco	38	17	12	9	51	36	56	1.4167 (playoffs)[San Francisco del Rincón]
 2. Pachuca		38	14	15	9	61	48	56	1.2708 (playoffs)
-------------------------------------------------------------------------------------------------
 3. Marte Morelos	38	17	9	12	46	40	55	1.1500 [Cuernavaca]
 4. Oaxaca		38	9	16	13	43	61	39	0.7049
--------------------------------------------------------------------------------------
 5. Tepic		38	7	10	21	43	72	29	0.5972 (relegated)

Group 2
		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Tampico-Madero	38	22	10	6	78	43	71	1.8140 (playoffs)
 2. San Luis		38	11	12	15	50	48	42	1.0417 (playoffs)[San Luis Potosí]
--------------------------------------------------------------------------------------
 3. Tecomán		38	10	13	15	47	55	41	0.8545
--------------------------------------------------------------------------------------
 4. Celaya		38	9	12	17	43	62	37	0.6935 (relegated)
 5. Ayense		38	10	8	20	33	64	32	0.5156 (relegated)[Ayotlán]

Group 3
		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Zacatepec		38	14	14	10	55	38	54	1.4474 (playoffs)
 2. D. Tepatitlán	38	15	11	12	50	49	51	1.0204 (playoffs)
--------------------------------------------------------------------------------------
 3. U.A.de Querétaro	38	11	16	11	50	51	47	0.9804
 4. Inter Tijuana	38	10	18	10	44	46	44	0.9565
 5. Atlético Cuernavaca	38	12	10	16	33	44	44	0.7500

Group 4
		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Yucatán		38	21	9	8	59	25	68	2.3600 (playoffs)[Mérida]
 2. Irapuato		38	15	13	10	56	32	56	1.7500 (playoffs)
--------------------------------------------------------------------------------------
 3. Cobras		38	17	9	12	58	44	53	1.3182 [Ciudad Juárez]
 4. Caimanes Tabasco	38	11	13	14	38	48	43	0.7917 [Villahermosa]
-------------------------------------------------------------------------------------- 
 5. Colimense		38	8	10	20	45	77	29	0.5884 (relegated)[Colima]


Championship playoffs

Quarterfinals

First Legs
[Mar 11]
San Luis         1-0 Tampico Madero
[Mar 13]
Pachuca          0-0 A.San Francisco
Tepatitlán       0-0 Yucatán
Zacatepec        0-0 Irapuato

Second Legs
[Mar 19]
Yucatán          1-1 Tepatitlán       [aet; 3-1pen]
A.San Francisco  1-1 Pachuca          [aet; 4-2pen]
Tampico Madero   4-0 San Luis
[Mar 20]
Irapuato         1-0 Zacatepec        [aet]

Semifinals

First Legs
[Mar 26]
A.San Francisco  2-3 Tampico Madero
[Mar 27]
Irapuato         6-3 Yucatán

Second Legs
[Apr 2]
Yucatán          1-1 Irapuato
Tampico Madero   4-0 A.San Francisco

Final

First Leg
[Apr 10]
Estadio Sergio León Chávez, Irapuato   
Irapuato         2-1 Tampico Madero
  [Rafael Vázquez 46, 80; Sergio Lira 18]

Second Leg
[Apr 16]
Estadio Tamaulipas
Tampico Madero   3-1 Irapuato
  [Sergio Lira 8, Francisco Fernández 27, René Mendieta 50; Rafael Vázquez 85]

Line ups: 

Tampico Madero: Quintero; Moreno, (Martínez), R.Moreno, Rodríguez, Torres; 
                Francisco Fernández, Vaca, Cabrera, René Mendieta; Sergio Lira, 
                Héctor Del Ángel.

Irapuato: Bravo; Rivera, Villegas, Rivero, Ramírez; Medina, Millán, Saavedra, 
          Rafael Vázquez; Mcgregor, Arteaga.

Referee: Bonifacio Núñez.


Champion: Tampico Madero    HC: José Camacho

Runners-up: Irapuato

Top scorers: Eugenio Constantino 19 goals (Pachuca) 
             Valentín Gómez      19 goals (Yucatán)

Original changes for the next season:

Relegated from first level: Querétaro 

Relegated to third level: Celaya, Ayense, Tepic and Colimense.

Promoted from third level: Tapatío (champion), La Piedad and Cruz Azul Hidalgo.

Promoted from fourth level: Tigrillos U.A.N.L.

However, on May 30, 1994 was created the "Primera División A", an intermediate league
between the first and second level with 13 teams of old "Segunda División Nacional".

Teams promoted from Segunda División to Primera División A:
Pachuca, Atlético Cuernavaca, Atlético San Francisco, San Luis, Inter Tijuana, Irapuato, 
Marte Morelos, U.A.de Querétaro, Zacatepec, Yucatán, Tepic, Tabasco and Cobras.

Teams promoted from Segunda División A (third level) to Primera División A: 
La Piedad.

New franchise: Aguascalientes (Halcones) and Acapulco (Delfines)

Segunda División Nacional now will be the league of third level.

Segunda División A (old third level) dissolved.

Tecomán, Oaxaca and Deportivo Tepatitlán remain at Segunda División.
Celaya, Ayense, Tepic and Colimense (originally relegated) remain at Segunda División too.

Relegated to Segunda División from First Level: Querétaro

Atlético Cuernavaca sold its franchise to Celaya (promoted)

Deportivo Tepatitlán moved to Puerto Vallarta

Cobras Juárez one of the original teams promoted to Primera División A was dissolved


Notes: 
A.San Francisco = Atlético San Francisco.

A.Cuernavaca = Atlético Cuernavaca.


Mexico Segunda División A (third level) 1993-94

Regular Season

Round 1
[Jul 31]
Yautepec           0-1 Cruz Azul Hidalgo
Tapatío            2-0 Tlaxcala
Chetumal           0-2 San Sebastián
Real Hidalgo       2-2 Guerreros Acapulco
Jalisco            0-0 Cruz Azul Oaxaca   [in training field San Rafael]
[Aug 1]
Pioneros Cancún    1-0 Bachilleres
Cuautla            1-2 La Piedad
Orizaba            3-0 Jaguares Tabasco
Delfines Xalapa    bye

Round 2
[Aug 7]
Bachilleres        3-1 Tapatío
Jaguares Tabasco   1-1 Delfines Xalapa
Tlaxcala           3-1 Cuautla
Cruz Azul Oaxaca   1-1 Yautepec
Guerreros Acapulco 4-0 Orizaba
San Sebastián      2-1 Pioneros Cancún
[Aug 8]
Cruz Azul Hidalgo  5-0 Chetumal
La Piedad          3-1 Real Hidalgo
Jalisco            bye

Round 3
[Aug 14]
Tapatío            2-1 San Sebastián
Yautepec           4-1 Chetumal
Delfines Xalapa    2-1 Guerreros Acapulco
Real Hidalgo       1-0 Tlaxcala
Jalisco            8-0 Jaguares Tabasco
[Aug 15]
Pioneros Cancún    0-0 Cruz Azul Hidalgo
Cuautla            1-1 Bachilleres
Orizaba            1-1 La Piedad
Cruz Azul Oaxaca   bye

Round 4
[Aug 21]
Bachilleres        4-2 Real Hidalgo
Chetumal           0-4 Pioneros Cancún
Tlaxcala           0-1 Orizaba
Jaguares Tabasco   1-0 Cruz Azul Oaxaca
Guerreros Acapulco 0-0 Jalisco
San Sebastián      1-1 Cuautla
[Aug 22]
Cruz Azul Hidalgo  1-1 Tapatío
La Piedad          1-0 Delfines Xalapa
Yautepec           bye

Round 5
[Aug 28]
Tapatío            6-0 Chetumal
Yautepec           2-0 Pioneros Cancún
Delfines Xalapa    2-2 Tlaxcala
Cruz Azul Oaxaca   1-2 Guerreros Acapulco
Real Hidalgo       0-4 San Sebastián
Jalisco            1-2 La Piedad
[Aug 29]
Cuautla            1-2 Cruz Azul Hidalgo
Orizaba            1-1 Bachilleres
Jaguares Tabasco   bye

Round 6
[Sep 4]
Bachilleres        1-0 Delfines Xalapa
Chetumal           1-1 Cuautla
Jaguares Tabasco   4-4 Yautepec
Tlaxcala           2-1 Jalisco
San Sebastián      1-0 Orizaba
[Sep 5]
Pioneros Cancún    3-2 Tapatío
Cruz Azul Hidalgo  2-2 Real Hidalgo
La Piedad          4-1 Cruz Azul Oaxaca
Guerreros Acapulco bye

Round 7
[Sep 11]
Yautepec           1-1 Tapatío
Delfines Xalapa    1-0 San Sebastián
Jaguares Tabasco   1-4 Guerreros Acapulco
Cruz Azul Oaxaca   0-0 Tlaxcala
Real Hidalgo       1-0 Chetumal
Jalisco            1-3 Bachilleres
[Sep 12]
Cuautla            1-1 Pioneros Cancún
Orizaba            1-1 Cruz Azul Hidalgo
La Piedad          bye

Round 8
[Sep 18]
Bachilleres        0-3 Cruz Azul Oaxaca
Tapatío            5-1 Cuautla
Chetumal           0-0 Orizaba
Guerreros Acapulco 4-2 Yautepec
San Sebastián      1-0 Jalisco
[Sep 19]
Pioneros Cancún    1-1 Real Hidalgo
Cruz Azul Hidalgo  2-1 Delfines Xalapa
La Piedad          3-0 Jaguares Tabasco
Tlaxcala           bye

Round 9
[Sep 25]
Yautepec           3-2 Cuautla
Jaguares Tabasco   1-1 Tlaxcala
Delfines Xalapa    1-1 Chetumal
Real Hidalgo       1-0 Tapatío
Cruz Azul Oaxaca   0-4 San Sebastián
Guerreros Acapulco 2-0 La Piedad
Jalisco            1-1 Cruz Azul Hidalgo
[Sep 26]
Orizaba            2-1 Pioneros Cancún
Bachilleres        bye

Round 10
[Oct 2]
Bachilleres        4-1 Jaguares Tabasco
Tapatío            5-0 Orizaba
Chetumal           2-3 Jalisco
Tlaxcala           0-1 Guerreros Acapulco
[Oct 3]
Pioneros Cancún    2-0 Delfines Xalapa
Cruz Azul Hidalgo  2-0 Cruz Azul Oaxaca
Cuautla            1-0 Real Hidalgo
La Piedad          3-0 Yautepec
San Sebastián      bye

Round 11
[Oct 9]
Yautepec           1-0 Real Hidalgo
Delfines Xalapa    0-3 Tapatío
Jaguares Tabasco   2-0 San Sebastián
Cruz Azul Oaxaca   1-2 Chetumal
Guerreros Acapulco 0-0 Bachilleres
Jalisco            0-1 Pioneros Cancún
[Oct 10]
La Piedad          3-0 Tlaxcala
Orizaba            0-2 Cuautla
Cruz Azul Hidalgo  bye

Round 12
[Oct 16]
Bachilleres        0-1 La Piedad
Tapatío            2-1 Jalisco
Pioneros Cancún    1-1 Cruz Azul Oaxaca
Tlaxcala           3-2 Yautepec
Real Hidalgo       7-0 Orizaba
San Sebastián      0-0 Guerreros Acapulco
[Oct 17]
Cruz Azul Hidalgo  3-0 Jaguares Tabasco
Cuautla            1-1 Delfines Xalapa
Chetumal           bye

Round 13
[Oct 23]
Tlaxcala           0-0 Bachilleres
Yautepec           1-0 Orizaba
Delfines Xalapa    0-2 Real Hidalgo
Jaguares Tabasco   3-1 Chetumal
Cruz Azul Oaxaca   1-1 Tapatío
Guerreros Acapulco 0-0 Cruz Azul Hidalgo
Jalisco            2-1 Cuautla
[Oct 24]
La Piedad          0-0 San Sebastián
Pioneros Cancún    bye

Round 14
[Oct 30]
Bachilleres        4-1 Yautepec
Chetumal           1-2 Guerreros Acapulco
Real Hidalgo       2-2 Jalisco
San Sebastián      1-1 Tlaxcala
[Oct 31]
Pioneros Cancún    2-2 Jaguares Tabasco
Cruz Azul Hidalgo  6-1 La Piedad
Cuautla            3-0 Cruz Azul Oaxaca
Orizaba            0-1 Delfines Xalapa
Tapatío            bye

Round 15
[Nov 6]
Bachilleres        2-1 San Sebastián
Tlaxcala           1-0 Cruz Azul Hidalgo
Yautepec           2-0 Delfines Xalapa
Jaguares Tabasco   0-2 Tapatío
Cruz Azul Oaxaca   0-0 Real Hidalgo
Guerreros Acapulco 1-0 Pioneros Cancún
Jalisco            4-0 Orizaba
[Nov 7]
La Piedad          2-0 Chetumal
Cuautla            bye

Round 16
[Nov 13]
Tapatío            1-1 Guerreros Acapulco
Chetumal           2-2 Tlaxcala
Yautepec           0-1 San Sebastián
Delfines Xalapa    2-2 Jalisco
[Nov 14]
Pioneros Cancún    1-0 La Piedad
Cruz Azul Hidalgo  3-1 Bachilleres
Cuautla            2-0 Jaguares Tabasco
Orizaba            3-3 Cruz Azul Oaxaca
Real Hidalgo       bye

Round 17
[Nov 20]
Bachilleres        4-1 Chetumal
Tlaxcala           1-2 Pioneros Cancún
Jaguares Tabasco   1-2 Real Hidalgo
Cruz Azul Oaxaca   1-1 Delfines Xalapa
Guerreros Acapulco 0-4 Cuautla
San Sebastián      1-1 Cruz Azul Hidalgo
Jalisco            3-0 Yautepec
[Nov 21]
La Piedad          1-2 Tapatío
Orizaba            bye

Round 18
[Nov 27]
Bachilleres        3-1 Pioneros Cancún
Tlaxcala           0-1 Tapatío
Jaguares Tabasco   2-3 Orizaba
Cruz Azul Oaxaca   1-0 Jalisco
Guerreros Acapulco 0-0 Real Hidalgo
San Sebastián      4-2 Chetumal
[Nov 28]
Cruz Azul Hidalgo  2-1 Yautepec
La Piedad          1-1 Cuautla
Delfines Xalapa    bye

Round 19
[Dec 4]
Tapatío            1-1 Bachilleres
Chetumal           1-2 Cruz Azul Hidalgo
Yautepec           0-0 Cruz Azul Oaxaca
Delfines Xalapa    4-1 Jaguares Tabasco
Real Hidalgo       2-1 La Piedad
[Dec 5]
Pioneros Cancún    2-0 San Sebastián
Cuautla            1-1 Tlaxcala
Orizaba            1-0 Guerreros Acapulco
Jalisco            bye

Round 20
[Dec 11]
Bachilleres        1-0 Cuautla
Chetumal           1-0 Yautepec
Tlaxcala           1-1 Real Hidalgo
Jaguares Tabasco   1-0 Jalisco
Guerreros Acapulco 0-0 Delfines Xalapa
San Sebastián      0-1 Tapatío
[Dec 12]
Cruz Azul Hidalgo  5-2 Pioneros Cancún
La Piedad          2-0 Orizaba
Cruz Azul Oaxaca   bye

Round 21
[Dec 18]
Tapatío            2-2 Cruz Azul Hidalgo
Delfines Xalapa    1-4 La Piedad
Cruz Azul Oaxaca   3-0 Jaguares Tabasco 
Real Hidalgo       0-1 Bachilleres
Jalisco            0-0 Guerreros Acapulco
[Dec 19]
Pioneros Cancún    1-0 Chetumal
Cuautla            1-1 San Sebastián
Orizaba            3-3 Tlaxcala
Yautepec           bye

Round 22
[Dec 22]
Bachilleres        1-1 Orizaba
Chetumal           0-2 Tapatío
Tlaxcala           1-0 Delfines Xalapa
Guerreros Acapulco 0-2 Cruz Azul Oaxaca
San Sebastián      1-2 Real Hidalgo
[Dec 23]
Pioneros Cancún    0-2 Yautepec
Cruz Azul Hidalgo  0-1 Cuautla
La Piedad          1-0 Jalisco
Jaguares Tabasco   bye

Round 23
[Dec 29]
Tapatío            0-0 Pioneros Cancún
Yautepec           1-1 Jaguares Tabasco
Delfines Xalapa    1-1 Bachilleres
Cruz Azul Oaxaca   0-0 La Piedad
Real Hidalgo       1-0 Cruz Azul Hidalgo
Jalisco            0-1 Tlaxcala
[Dec 30]
Cuautla            4-3 Chetumal
Orizaba            0-0 San Sebastián
Guerreros Acapulco bye

Round 24
[Jan 6]
Bachilleres        1-2 Jalisco
Tapatío            4-1 Yautepec
Chetumal           2-6 Real Hidalgo
Tlaxcala           2-0 Cruz Azul Oaxaca
Guerreros Acapulco 2-0 Jaguares Tabasco
San Sebastián      2-0 Delfines Xalapa
[Jan 9]
Pioneros Cancún    2-1 Cuautla
Cruz Azul Hidalgo  1-1 Orizaba
La Piedad          bye

Round 25
[Jan 15]
Yautepec           0-0 Guerreros Acapulco
Delfines Xalapa    1-0 Cruz Azul Hidalgo
Jaguares Tabasco   2-1 La Piedad
Cruz Azul Oaxaca   0-0 Bachilleres
Real Hidalgo       4-1 Pioneros Cancún
Jalisco            0-2 San Sebastián
[Jan 16]
Cuautla            1-0 Tapatío
Orizaba            1-4 Chetumal
Tlaxcala           bye

Round 26
[Jan 22]
Tapatío            0-1 Real Hidalgo
Chetumal           0-4 Delfines Xalapa
Tlaxcala           2-0 Jaguares Tabasco
San Sebastián      1-2 Cruz Azul Oaxaca
[Jan 23]
Pioneros Cancún    2-0 Orizaba
Cruz Azul Hidalgo  2-2 Jalisco
Cuautla            0-0 Yautepec
La Piedad          0-0 Guerreros Acapulco
Bachilleres        bye

Round 27
[Jan 29]
Yautepec           1-0 La Piedad
Delfines Xalapa    2-2 Pioneros Cancún
Jaguares Tabasco   1-1 Bachilleres
Cruz Azul Oaxaca   1-1 Cruz Azul Hidalgo
Real Hidalgo       1-0 Cuautla
Guerreros Acapulco 3-1 Tlaxcala
Jalisco            0-0 Chetumal
[Jan 30]
Orizaba            1-1 Tapatío
San Sebastián      bye

Round 28
[Feb 5]
Bachilleres        3-1 Guerreros Acapulco
Tapatío            2-0 Delfines Xalapa
Chetumal           0-2 Cruz Azul Oaxaca
Tlaxcala           0-3 La Piedad
Real Hidalgo       2-1 Yautepec
San Sebastián      3-1 Jaguares Tabasco
[Feb 6]
Pioneros Cancún    1-0 Jalisco
Cuautla            2-0 Orizaba
Cruz Azul Hidalgo  bye

Round 29
[Feb 12]
Yautepec           2-3 Tlaxcala
Delfines Xalapa    3-2 Cuautla
Jaguares Tabasco   1-1 Cruz Azul Hidalgo
Cruz Azul Oaxaca   0-2 Pioneros Cancún
Guerreros Acapulco 0-0 San Sebastián
[Feb 13]
Jalisco            1-1 Tapatío
La Piedad          2-4 Bachilleres
Orizaba            0-2 Real Hidalgo
Chetumal           bye

Round 30
[Feb 19]
Bachilleres        2-1 Tlaxcala
Tapatío            2-0 Cruz Azul Oaxaca
Chetumal           0-2 Jaguares Tabasco
Real Hidalgo       2-0 Delfines Xalapa
San Sebastián      2-0 La Piedad
[Feb 20]
Cruz Azul Hidalgo  2-2 Guerreros Acapulco
Cuautla            2-1 Jalisco
Orizaba            1-1 Yautepec
Pioneros Cancún    bye

Round 31
[Feb 26]
Tlaxcala           2-1 San Sebastián
Yautepec           0-1 Bachilleres
Delfines Xalapa    1-1 Orizaba
Jaguares Tabasco   1-1 Pioneros Cancún
Cruz Azul Oaxaca   3-0 Cuautla
Guerreros Acapulco 4-1 Chetumal
Jalisco            0-2 Real Hidalgo
[Feb 27]
La Piedad          1-0 Cruz Azul Hidalgo
Tapatío            bye

Round 32
[Mar 5]
Tapatío            2-0 Jaguares Tabasco
Chetumal           0-2 La Piedad
Delfines Xalapa    0-1 Yautepec
Real Hidalgo       0-1 Cruz Azul Oaxaca
San Sebastián      2-0 Bachilleres
[Mar 6]
Pioneros Cancún    1-0 Guerreros Acapulco
Cruz Azul Hidalgo  1-1 Tlaxcala
Orizaba            1-0 Jalisco
Cuautla            bye

Round 33
[Mar 12]
Bachilleres        1-0 Cruz Azul Hidalgo
Tlaxcala           6-0 Chetumal
Jaguares Tabasco   1-1 Cuautla
Cruz Azul Oaxaca   3-3 Orizaba
Guerreros Acapulco 0-0 Tapatío
San Sebastián      2-1 Yautepec
Jalisco            2-1 Delfines Xalapa
[Mar 13]
La Piedad          0-0 Pioneros Cancún
Real Hidalgo       bye

Round 34
[Mar 19]
Tapatío            2-0 La Piedad
Chetumal           3-2 Bachilleres
Yautepec           1-2 Jalisco
Delfines Xalapa    2-1 Cruz Azul Oaxaca
Real Hidalgo       5-0 Jaguares Tabasco
[Mar 20]
Pioneros Cancún    2-0 Tlaxcala
Cruz Azul Hidalgo  1-0 San Sebastián
Cuautla            1-0 Guerreros Acapulco
Orizaba            bye


FINAL TABLES

		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS
 1. Tapatío		32	17	10	5	57	23	59 (champion)[Guadalajara]
--------------------------------------------------------------------------
 2. Real Hidalgo	32	18	7	7	55	30	54 (qualified)[Pachuca]
 3. Bachilleres		32	16	9	7	51	34	52 (qualified)[Guadalajara]
 4. La Piedad		32	16	6	10	45	31	51 (qualified)
 5. Cruz Azul Hidalgo	32	12	14	6	50	30	47 (qualified)[Ciudad Cooperativa]
 6. Pioneros Cancún	32	15	9	8	41	33	47 (qualified)
 7. San Sebastián	32	14	8	10	41	26	46 (qualified)[León]
 8. Guerreros Acapulco	32	11	14	7	36	26	46 (qualified)
 9. Cuautla		32	11	10	11	42	40	38 (qualified)
--------------------------------------------------------------------------
10. C.U.Tlaxcala	32	11	10	11	41	40	38
11. Cruz Azul Oaxaca	32	8	13	11	32	38	36
12. Jalisco-Oro		32	8	9	15	39	37	31 [Guadalajara]
13. Yautepec		32	9	8	15	37	47	31 [Yautepec de Zaragoza]
14. Delfines Xalapa	32	8	10	14	33	44	29
--------------------------------------------------------------------------
15. Orizaba		32	6	13	13	29	57	28 (relegated)
16. Jaguares Tabasco	32	6	9	17	31	70	24 (relegated)[Villahermosa]
17. Chetumal		32	4	5	23	29	83	15 (relegated)
 

Promotion Playoffs

Round 1
[Mar 26]
Guerreros Acapulco 2-1 Real Hidalgo
[Mar 27]
Cruz Azul Hidalgo  0-0 San Sebastián
Cuautla            1-0 Bachilleres
La Piedad          2-0 Pioneros Cancún

Round 2
[Apr 2]
Bachilleres        0-2 Cruz Azul Hidalgo
Pioneros Cancún    0-0 Guerreros Acapulco
Real Hidalgo       3-0 La Piedad
San Sebastián      1-0 Cuautla

Round 3
[Apr 9]
Pioneros Cancún    1-0 Real Hidalgo
San Sebastián      0-1 Bachilleres
[Apr 10]
Cruz Azul Hidalgo  2-0 Cuautla
La Piedad          2-0 Guerreros Acapulco

Round 4
[Apr 16]
Bachilleres        1-1 Cuautla
Pioneros Cancún    0-0 La Piedad
Real Hidalgo       2-1 Guerreros Acapulco
San Sebastián      1-1 Cruz Azul Hidalgo

Round 5
[Apr 23]
Guerreros Acapulco 3-2 Pioneros Cancún
[Apr 24]
Cruz Azul Hidalgo  2-1 Bachilleres
Cuautla            1-0 San Sebastián
La Piedad          1-0 Real Hidalgo

Round 6
[Apr 30]
Bachilleres        3-0 San Sebastián
Guerreros Acapulco 2-1 La Piedad
Real Hidalgo       1-0 Pioneros Cancún
[May 1]
Cuautla            2-1 Cruz Azul Hidalgo

FINAL TABLES

Group A
		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS
 1. La Piedad		6	3	1	2	6	5	9  (promoted)
--------------------------------------------------------------------------
 2. Real Hidalgo	6	3	0	3	7	5	7
 3. Guerreros Acapulco	6	3	1	2	8	8	7
 4. Pioneros Cancún	6	1	2	3	3	6	4

Group B
		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS
 1. Cruz Azul Hidalgo	6	3	2	1	8	4	10 (promoted)
--------------------------------------------------------------------------
 2. Bachilleres		6	2	1	3	6	6	7
 3. Cuautla		6	3	1	2	5	5	7
 4. San Sebastián	6	1	2	3	2	6	4


Champión: Tapatío             HC: Gabriel "Nene" López Zapiain 

Runners-up: La Piedad

Third place: Cruz Azul Hidalgo    HC: Jesús Prado 

Top scorer: Mario Depraect  17 goals  (Tapatío)
            Salvador Aguado 17 goals  (Cruz Azul Hidalgo)

Notes: Tapatío champion as regular season winners.

       La Piedad and Cruz Azul Hidalgo promoted as winners of playoff groups.

       The complete name of Jalisco was Jalisco-Oro
    
       All the local matches of Jalisco (except round 1) were in Estadio Jalisco.

       Tapatío played its local matches in "Campo Anacleto Macías Tolán"

       Bachilleres played its local matches in "Estadio Olímpico del Tecnológico"

       The nickname of Yautepec was "Tigres"

Changes for the next season:

In the offseason the mexican federation created an intermediate league between the 
first and Second level called "Primera División A". Since 1994-95 the Segunda División is a third level league in mexican soccer and the Segunda División A was dissolved.

Relegated from first level: Querétaro

Relegated to fourth level: Chetumal 

Tapatío, originally promoted to second level, remains at third level.

Team promoted from Segunda División A to new Primera División A: La Piedad

Clubes Unidos de Tlaxcala, Guerreros Acapulco, Jalisco-Oro and San Sebastián dissolved.

Teams from old Segunda División Nacional (second level) to new Segunda División 
(third level): Tecomán and Oaxaca.
 
Teams from old Segunda División A (third level) to Segunda División (third level) 
for 1994-95 season: Tapatío, Real Hidalgo, Bachilleres, Cruz Azul Hidalgo, Cuautla, 
Cruz Azul Oaxaca, Yautepec, Delfines Xalapa, Jaguares Tabasco, Orizaba and 
Pioneros Cancún.

Deportivo Tepatitlán sold its licence to Puerto Vallarta.

Team promoted from Tercera División (fourth level): Tigrillos U.A.N.L. (champion)

Coacalco runners-up of fourth level 1993-94 season remains at this level being replaced
by U.P.A.E.P. (third place in fourth level).

note:  
      C.U. de Tlaxcala = Clubes Unidos de Tlaxcala.


1992/93.

1994/95.

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Thanks to José de Jesus Mora Rivera and Roger Z. Rios-Mercado for earlier version of this file

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 14 Mar 2019

(C) Copyright Erik Francisco Lugo, Martín Toscano and RSSSF 1995/2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.