Moldova 2015/16


Divizia Naţională
Divizia A
Divizia B

Divizia Naţională

Final Table:

 1.FC Dacia (Chişinău)                 27  20  5  2  44-12  65  Championship Playoff
 2.FC Sheriff (Tiraspol)               27  20  5  2  50-11  65  Championship Playoff
 3.FC Zimbru (Chişinău)                27  15  4  8  42-26  49
 4.FC Zaria (Bălţi)                    27  12  6  9  36-29  42
 5.FC Dinamo-Auto (Tiraspol)           27  12  5 10  33-34  41
 6.FC Milsami (Orhei)                  27  10  6 11  33-23  36  [C]
 7.CSF Speranţa (Nisporeni)            27   8  7 12  24-36  31  [P]
 8.FC Petrocub-Hīnceşti (Hīnceşti)     27   6  3 18  21-53  21  [P]  [3 1 1 1 4-3 4]
 9.FC Academia (Chişinău)              27   5  6 16  18-42  21       [3 1 1 1 3-4 4]
10.FC Saxan (Caedīr Lunga)             27   1  5 21  10-45   8

Round 1  
[Jul 25]
Dinamo-Auto          1-0 Academia             
Zaria                0-1 Zimbru               
Sheriff              2-0 Saxan                
[Jul 26]
Petrocub             0-4 Speranţa             
[Sep 16]
Dacia                1-0 Milsami              

Round 2
[Aug 1]
Academia             2-3 Speranţa             
Milsami              4-1 Saxan                
Sheriff              4-0 Petrocub             
[Aug 2]
Dinamo-Auto          0-0 Zaria                
Zimbru               awd Dacia                [awarded 3-0, originally 2-0]

Round 3
[Aug 8]
Zaria                0-1 Academia             
[Aug 9]
Speranţa             1-0 Sheriff              
Dacia                4-0 Dinamo-Auto          
Petrocub             1-0 Milsami              
Saxan                1-2 Zimbru               

Round 4
[Aug 15]
Academia             0-3 Sheriff              
Zaria                0-2 Dacia                
Milsami              5-0 Speranţa             
Zimbru               3-0 Petrocub             
[Aug 16]
Dinamo-Auto          0-0 Saxan                

Round 5
[Aug 22]
Petrocub             2-1 Dinamo-Auto          
Saxan                1-3 Zaria                
[Aug 23]
Speranţa             0-0 Zimbru               
Dacia                1-0 Academia             
Sheriff              3-0 Milsami              

Round 6
[Aug 28]
Dinamo-Auto          3-1 Speranţa             
Zaria                5-1 Petrocub             
[Aug 29]
Dacia                2-1 Saxan                
Zimbru               1-2 Sheriff              
[Aug 30]
Academia             0-2 Milsami              

Round 7
[Sep 12]
Speranţa             0-2 Zaria                
Petrocub             1-2 Dacia                
Milsami              0-2 Zimbru               
Saxan                0-3 Academia             
[Sep 13]
Sheriff              1-1 Dinamo-Auto          

Round 8
[Sep 18]
Academia             1-5 Zimbru               
[Sep 19]
Dacia                1-1 Speranţa             
Dinamo-Auto          1-2 Milsami              
Zaria                1-1 Sheriff              
Saxan                0-1 Petrocub             

Round 9
[Sep 26]
Zimbru               1-2 Dinamo-Auto          
Sheriff              0-0 Dacia                
[Sep 27]
Speranţa             0-0 Saxan                
Petrocub             0-0 Academia             
Milsami              3-0 Zaria                

Round 10
[Oct 2]
Academia             1-3 Dinamo-Auto          
Saxan                1-2 Sheriff              
[Oct 3]
Speranţa             1-1 Petrocub             
Milsami              0-1 Dacia                
Zimbru               3-0 Zaria                

Round 11
[Oct 17]
Speranţa             2-0 Academia             
Dacia                0-0 Zimbru               
Zaria                3-1 Dinamo-Auto          
[Oct 18]
Petrocub             0-3 Sheriff              
Saxan                0-0 Milsami              

Round 12
[Oct 23]
Academia             0-2 Zaria                
Milsami              2-2 Petrocub             
Sheriff              2-1 Speranţa             
[Oct 24]
Dinamo-Auto          0-2 Dacia                
Zimbru               4-0 Saxan                

Round 13
[Oct 31]
Petrocub             1-2 Zimbru               
Sheriff              3-1 Academia             
[Nov 1]
Speranţa             1-0 Milsami              
Dacia                1-1 Zaria                
Saxan                0-1 Dinamo-Auto          

Round 14
[Nov 7]
Dinamo-Auto          2-0 Petrocub             
Zaria                2-1 Saxan                
Zimbru               0-1 Speranţa             
[Nov 8]
Academia             0-2 Dacia                
Milsami              0-1 Sheriff              

Round 15
[Nov 21]
Speranţa             3-2 Dinamo-Auto          
Petrocub             0-2 Zaria                
Milsami              0-0 Academia             
[Nov 22]
Saxan                1-3 Dacia                
Sheriff              4-1 Zimbru               

Round 16
[Nov 28]
Academia             1-1 Saxan                
Dinamo-Auto          0-0 Sheriff              
Zaria                0-0 Speranţa             
[Nov 29]
Dacia                2-0 Petrocub             
Zimbru               2-1 Milsami              

Round 17
[Mar 5]
Speranţa             0-1 Dacia                
Zimbru               0-0 Academia             
Sheriff              1-0 Zaria                
[Mar 6]
Petrocub             1-0 Saxan                
Milsami              0-0 Dinamo-Auto          

Round 18
[Mar 12]
Dacia                1-0 Sheriff              
Saxan                0-0 Speranţa             
[Mar 13]
Academia             1-0 Petrocub             
Dinamo-Auto          0-4 Zimbru               
Zaria                0-0 Milsami              

Round 19 [Mar 18]
Speranţa             0-4 Milsami              
Dacia                2-0 Saxan                
Zaria                0-2 Dinamo-Auto          
Sheriff              2-0 Academia             
Zimbru               1-0 Petrocub             

Round 20
[Apr 2]
Academia             0-3 Dacia                
Petrocub             0-1 Sheriff              
Milsami              4-1 Zimbru               
[Apr 3]
Dinamo-Auto          2-1 Speranţa             
Zaria                2-0 Saxan                

Round 21
[Apr 9]
Zimbru               2-1 Dinamo-Auto          
Dacia                awd Petrocub             [awarded 3-0; abandoned at 1-0 in 57'; Petrocub
Sheriff              2-0 Milsami               walked off after having a goal disallowed]
[Apr 10]
Speranţa             1-2 Zaria                
Saxan                0-3 Academia             

Round 22
[Apr 15]
Academia             0-2 Zaria                
Dacia                2-0 Speranţa             
Saxan                0-1 Milsami              
Sheriff              2-0 Zimbru               
[Apr 16]
Petrocub             1-4 Dinamo-Auto          

Round 23
[Apr 23]
Speranţa             1-4 Sheriff              
Zaria                0-1 Dacia                
[Apr 24]
Dinamo-Auto          3-1 Academia             
Milsami              2-1 Petrocub             
Zimbru               1-0 Saxan                

Round 24
[Apr 29]
Dacia                4-1 Dinamo-Auto          
Zimbru               1-0 Speranţa             
Sheriff              3-0 Zaria                
[Apr 30]
Academia             1-0 Milsami              
Petrocub             2-0 Saxan                

Round 25
[May 6]
Dinamo-Auto          0-1 Sheriff              
Zaria                4-2 Zimbru               
Milsami              2-0 Dacia                
[May 7]
Petrocub             4-2 Academia             
Saxan                2-0 Speranţa             

Round 26 [May 15]
Speranţa             0-0 Academia             
Dinamo-Auto          1-0 Milsami              
Zaria                4-2 Petrocub             
Sheriff              2-0 Saxan                
Zimbru               0-2 Dacia                

Round 27 [May 20]
Academia             0-0 Zimbru               
Dacia                1-1 Sheriff              
Petrocub             0-2 Speranţa             
Milsami              1-1 Zaria                
Saxan                0-1 Dinamo-Auto          

Final Table:

 1.FC Dacia (Chişinău)                 27  20  5  2  44-12  65  Championship Playoff
 2.FC Sheriff (Tiraspol)               27  20  5  2  50-11  65  Championship Playoff
 3.FC Zimbru (Chişinău)                27  15  4  8  42-26  49
 4.FC Zaria (Bălţi)                    27  12  6  9  36-29  42
 5.FC Dinamo-Auto (Tiraspol)           27  12  5 10  33-34  41
 6.FC Milsami (Orhei)                  27  10  6 11  33-23  36  [C]
 7.CSF Speranţa (Nisporeni)            27   8  7 12  24-36  31  [P]
 8.FC Petrocub-Hīnceşti (Hīnceşti)     27   6  3 18  21-53  21  [P]  [3 1 1 1 4-3 4]
 9.FC Academia (Chişinău)              27   5  6 16  18-42  21       [3 1 1 1 3-4 4]
10.FC Saxan (Caedīr Lunga)             27   1  5 21  10-45   8

Championship Playoff

[May 29, stadionul Zimbru, Chişinău]
Dacia                0-1 Sheriff              


Divizia A

Final Table:

 1.FC Spicul (Chişcăreni)              26  22  2  2  85-19  68  [P]
 2.Sheriff-2 (Tiraspol)                26  19  2  5  64-25  59
 3.Zimbru-2 (Chişinău)                 26  15  6  5  53-23  51
 4.CF Ungheni                          26  14  4  8  49-38  46  [P]  Promoted
 5.Dacia-2 Buiucani                    26  12  5  9  40-41  41
 6.Gagauziya-Oguzsport (Comrat)        26  11  4 11  43-44  37
 7.FC Victoria (Chişinău)              26  11  3 12  38-34  36
 8.FC Codru (Lozova)                   26   8  8 10  44-51  32  [P]
 9.Iskra (Rībniţa)                     26   8  5 13  47-63  29  [P]
10.FC Edineţ                           26   7  6 13  42-47  27
11.CF Intersport-Aroma (Cobusca Nouă)  26   6  8 12  31-48  26
12.FC Sfīntul Gheorghe (Suruceni)      26   6  6 14  43-60  24
13.Real Succes (Chişinău)              26   7  2 17  29-56  23
14.FC Prut (Leova)                     26   4  3 19  30-89  15  [P]

NB: unclear why CF Ungheni were promoted and FC Spicul (Chişcăreni) were not

Divizia B

Seria Nord

Final Table:

 1.FC Sīngerei                         18  14  1  3  63-21  43  Promoted
--------------------------------------------------------------
 2.FC Floreşti                         18  13  3  2  49-17  42
 3.CS Intersport (Sănătăuca)           18  11  2  5  30-16  35
 4.FC Grănicerul (Glodeni)             18  10  4  4  39-16  34
 5.CS Drochia                          18   9  3  6  36-22  30
 6.FC Făleşti (Călugăr)                18   8  2  8  33-32  26
 7.FC Dava (Soroca)                    18   5  2 11  25-53  17
 8.FC Cotiujenii Mari                  18   4  2 12  19-56  14
 9.CF Rīşcani                          18   3  3 12  22-49  12
10.FC Teleneşti                        18   2  0 16   7-41   6  Excluded

NB: FC Teleneşti excluded during the season

Seria Centru

Final Table:
 
 1.FC Bogzeşti (Ineşti)                14  10  3  1  34-12  33
 2.CS Anina (Anenii Noi)               14   9  2  3  30-19  29
 3.CFR Ialoveni (Mileştii Mici)        14   8  1  5  29-18  25
 4.Sinteza (Căuşeni)                   14   6  3  5  24-20  21
 5.FC Cruiz (Camenca)                  14   3  5  6  14-16  14
 6.FC Codru juniori (Călăraşi)         14   2  6  6  20-31  12
 7.CS Politeh (Chişinău)               14   3  3  8  16-34  12
 8.CSF Cricova                         14   3  1 10  16-33  10

Seria Sud

Final Table:

 1.CF Sparta (Selemet)                 14  10  2  2  39-15  32  Promoted
--------------------------------------------------------------
 2.FC Cahul-2005                       14   9  3  2  39-13  30
 3.FC Sireţi                           14   8  1  5  27-22  25
 4.FC Congaz                           14   6  1  7  22-37  19
 5.FC Slobozia Mare                    14   5  3  6  29-31  18
 6.FC Boldureşti                       14   4  2  8  20-31  14
 7.FC Trachia (Taraclia)               14   4  1  9  19-35  13
 8.FC Maiak (Chirsova)                 14   3  1 10  23-34  10


2014/15.

2016/17.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 8 Jun 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.