Moldova 2017


Divizia Naţională
Divizia A
Divizia B

Divizia Naţională

NB: transitional championship as the league changes to a calendar year rhythm

Final Table:

 1.FC Sheriff (Tiraspol)               18  14  3  1  50-14  45  [C]  Champions
 2.FC Milsami (Orhei)                  18  13  1  4  26-12  40
 3.FC Petrocub-Hînceşti (Hînceşti)     18   7  5  6  25-16  26  [2 2 0 0 5-0 6]
 4.FC Dacia (Chişinău)                 18   7  5  6  23-26  26  [2 0 0 2 0-5 0]
 5.FC Zaria (Bălţi)                    18   7  3  8  28-20  24
 6.CSF Speranţa (Nisporeni)            18   5  6  7  18-21  21
 7.FC Sfântul Gheorghe (Suruceni)      18   5  5  8  15-27  20  [P]
 8.FC Zimbru (Chişinău)                18   5  4  9  17-21  19
--------------------------------------------------------------
 9.FC Dinamo-Auto (Tiraspol)           18   4  3 11  14-38  15 
10.FC Spicul (Chişcăreni)              18   3  5 10  14-35  14  [P]  Relegated
 -.FC Academia (Chişinău)              withdrew
 -.FC Saxan-Gagauziya (Caedîr Lunga)   withdrew

NB: FC Academia and FC Saxan-Gagauziya withdrew just before the start of the championship;
    as FC Dacia withdrew before the start of the 2018 season, FC Dinamo-Auto remained at the top level

Round 1 [cancelled after late withdrawal of Academia and Saxan-Gagauziya]
[Jul 1]
Sfântul Gheorghe     n/p Saxan-Gagauziya      
Sheriff              n/p Spicul               
[Jul 2]
Dinamo-Auto          n/p Speranţa             
Petrocub             n/p Academia             
Milsami              n/p Zaria                
Zimbru               n/p Dacia                

Round 1
[Jul 8]
Petrocub             0-1 Spicul               
Dinamo-Auto          1-0 Zimbru               
[Jul 9]
Sfântul Gheorghe     0-1 Dacia                
Sheriff              5-0 Zaria                
Milsami              0-1 Speranţa             

Round 2
[Jul 15]
Petrocub             1-0 Dinamo-Auto          
Spicul               1-1 Speranţa             
Zimbru               4-0 Sfântul Gheorghe     
[Jul 16]
Dacia                1-1 Sheriff              
Zaria                0-1 Milsami              

Round 3
[Jul 22]
Sfântul Gheorghe     0-2 Petrocub             
Dinamo-Auto          0-3 Spicul               
Sheriff              2-2 Zimbru               
[Jul 23]
Milsami              2-1 Dacia                
[Jul 24]
Speranţa             2-4 Zaria                

Round 4
[Jul 29]
Dinamo-Auto          2-2 Sfântul Gheorghe     
Petrocub             1-2 Sheriff              
[Jul 30]
Dacia                2-1 Speranţa             
Spicul               0-2 Zaria                
Zimbru               0-1 Milsami              

Round 5
[Aug 4]
Speranţa             1-0 Zimbru               
Sfântul Gheorghe     4-3 Spicul               
[Aug 5]
Zaria                0-1 Dacia                
Milsami              1-0 Petrocub             
Sheriff              3-1 Dinamo-Auto          

Round 6
[Aug 12]
Dinamo-Auto          1-4 Milsami              
Petrocub             1-1 Speranţa             
Sfântul Gheorghe     0-3 Sheriff              
[Aug 13]
Spicul               0-1 Dacia                
Zimbru               1-0 Zaria                

Round 7
[Aug 19]
Speranţa             1-1 Dinamo-Auto          
Milsami              1-0 Sfântul Gheorghe     
[Aug 20]
Dacia                2-1 Zimbru               
Zaria                2-2 Petrocub             
Sheriff              5-0 Spicul               

Round 8
[Aug 25]
Dinamo-Auto          1-0 Zaria                
Petrocub             3-0 Dacia                
Sfântul Gheorghe     2-1 Speranţa             
[Aug 26]
Spicul               1-0 Zimbru               
[Aug 27]
Sheriff              3-1 Milsami              

Round 9
[Sep 9]
Dacia                4-1 Dinamo-Auto          
Zimbru               1-1 Petrocub             
[Sep 10]
Speranţa             1-2 Sheriff              
Zaria                2-0 Sfântul Gheorghe     
Milsami              2-0 Spicul               

Halfway Table:

 1.FC Sheriff (Tiraspol)                9   7  2  0  26- 7  23  [C]
 2.FC Milsami (Orhei)                   9   7  0  2  13- 6  21
 3.FC Dacia (Chişinău)                  9   6  1  2  13- 9  19
 4.FC Petrocub-Hînceşti (Hînceşti)      9   3  3  3  11- 8  12
 5.FC Zaria (Bălţi)                     9   3  1  5  10-13  10
 6.FC Spicul (Chişcăreni)               9   3  1  5   9-15  10  [P]
 7.CSF Speranţa (Nisporeni)             9   2  3  4  10-13   9
 8.FC Zimbru (Chişinău)                 9   2  2  5   9- 9   8
--------------------------------------------------------------
 9.FC Dinamo-Auto (Tiraspol)            9   2  2  5   8-18   8
10.FC Sfântul Gheorghe (Suruceni)       9   2  1  6   8-19   7  [P]
 -.FC Academia (Chişinău)              withdrew
 -.FC Saxan-Gagauziya (Caedîr Lunga)   withdrew

NB: FC Academia and FC Saxan-Gagauziya withdrew just before the start of the championship

Round 10
[Sep 15]
Dacia                1-0 Sfântul Gheorghe     
Spicul               0-4 Petrocub             
[Sep 16]
Speranţa             1-3 Milsami              
Zimbru               1-0 Dinamo-Auto          
[Sep 17]
Zaria                0-2 Sheriff              

Round 11
[Sep 23]
Dinamo-Auto          1-0 Petrocub             
Sfântul Gheorghe     0-0 Zimbru               
Sheriff              6-3 Dacia                
[Sep 24]
Speranţa             2-0 Spicul               
Milsami              1-0 Zaria                

Round 12
[Sep 29]
Petrocub             1-2 Sfântul Gheorghe     
[Sep 30]
Dacia                1-1 Milsami              
Zaria                3-0 Speranţa             
Spicul               1-1 Dinamo-Auto          
[Oct 1]
Zimbru               1-2 Sheriff              

Round 13
[Oct 14]
Speranţa             0-0 Dacia                
Zaria                3-0 Spicul               
Milsami              1-0 Zimbru               
[Oct 15]
Sfântul Gheorghe     1-0 Dinamo-Auto          
Sheriff              3-1 Petrocub             

Round 14
[Oct 20]
Dacia                1-1 Zaria                
Spicul               1-1 Sfântul Gheorghe     
Zimbru               2-1 Speranţa             
[Oct 21]
Petrocub             1-0 Milsami              
[Oct 22]
Dinamo-Auto          0-4 Sheriff              

Round 15
[Oct 28]
Dacia                2-2 Spicul               
Zaria                3-0 Zimbru               
Sheriff              1-1 Sfântul Gheorghe     
[Oct 29]
Speranţa             0-0 Petrocub             
Milsami              2-1 Dinamo-Auto          

Round 16
[Nov 3]
Sfântul Gheorghe     0-3 Milsami              
Zimbru               2-0 Dacia                
[Nov 4]
Dinamo-Auto          0-3 Speranţa             
Petrocub             1-1 Zaria                
[Nov 6]
Spicul               0-4 Sheriff              

Round 17 [Nov 18]
Speranţa             0-0 Sfântul Gheorghe     
Dacia                0-2 Petrocub             
Zaria                6-0 Dinamo-Auto          
Milsami              0-2 Sheriff              
Zimbru               1-1 Spicul               

Round 18 [Nov 26]
Dinamo-Auto          3-2 Dacia                
Petrocub             4-1 Zimbru               
Sfântul Gheorghe     2-1 Zaria                
Sheriff              0-1 Speranţa             
Spicul               0-2 Milsami              

Final Table:

 1.FC Sheriff (Tiraspol)               18  14  3  1  50-14  45  [C]  Champions
 2.FC Milsami (Orhei)                  18  13  1  4  26-12  40
 3.FC Petrocub-Hînceşti (Hînceşti)     18   7  5  6  25-16  26  [2 2 0 0 5-0 6]
 4.FC Dacia (Chişinău)                 18   7  5  6  23-26  26  [2 0 0 2 0-5 0]
 5.FC Zaria (Bălţi)                    18   7  3  8  28-20  24
 6.CSF Speranţa (Nisporeni)            18   5  6  7  18-21  21
 7.FC Sfântul Gheorghe (Suruceni)      18   5  5  8  15-27  20  [P]
 8.FC Zimbru (Chişinău)                18   5  4  9  17-21  19
--------------------------------------------------------------
 9.FC Dinamo-Auto (Tiraspol)           18   4  3 11  14-38  15 
10.FC Spicul (Chişcăreni)              18   3  5 10  14-35  14  [P]  Relegated
 -.FC Academia (Chişinău)              withdrew
 -.FC Saxan-Gagauziya (Caedîr Lunga)   withdrew

NB: FC Academia and FC Saxan-Gagauziya withdrew just before the start of the championship;
    as FC Dacia withdrew before the start of the 2018 season, FC Dinamo-Auto remained at the top level

Divizia A

Regular Stage

Final Table:

 1.FC Victoria (Chişinău)              12   9  2  1  34-15  29             Seria I
 2.Sheriff-2 (Tiraspol)                12   7  4  1  40-12  25             Seria I
 3.CF Sparta (Selemet)                 12   6  5  1  29-18  23             Seria I
 4.FC Grănicerul (Glodeni)             12   5  6  1  22-11  21  [P]  [3-3] Seria I
 5.FC Cahul-2005                       12   6  3  3  33-26  21  [P]  [3-3] Seria I
 6.FC Sîngerei                         12   5  4  3  19-20  19             Seria I
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Zimbru-2 (Chişinău)                 12   5  3  4  29-18  18             Seria II
 8.Iskra (Rîbniţa)                     12   5  1  6  18-24  16             Seria II
 9.CF Ungheni                          12   2  5  5  20-24  11  [R]        Seria II
10.Real Succes (Chişinău)              12   2  1  9  11-35   7       [1-0] Seria II
11.FC Codru (Sireţi)                   12   1  4  7  15-32   7       [0-1] Seria II
12.FC Saxan (Caedîr Lunga)             12   2  5  5  13-24   5  [R]  [-6]  Seria II
13.FC Edineţ                           12   1  1 10   7-31   4             Seria II

NB: FC Saxan 6 points deducted

Seria I

Final Table:

 1.FC Victoria (Chişinău)              17  12  3  2  40-19  39
 2.Sheriff-2 (Tiraspol)                17  11  5  1  56-17  38
 3.FC Grănicerul (Glodeni)             17   8  7  2  32-16  31  [P]
 4.CF Sparta (Selemet)                 17   7  6  4  38-33  27
 5.FC Sîngerei                         17   6  5  6  26-31  23
 6.FC Cahul-2005                       17   6  4  7  43-44  22  [P]

NB: no club was promoted

Seria II

Final Table:

 7.Zimbru-2 (Chişinău)                 18   9  3  6  37-25  30
 8.Iskra (Rîbniţa)                     18   7  3  8  26-30  24
 9.Real Succes (Chişinău)              18   6  1 11  23-42  19
10.CF Ungheni                          18   4  6  8  26-33  18  [R]
11.FC Codru (Lozova)                   18   3  5 10  24-41  14
12.FC Saxan (Caedîr Lunga)             18   4  6  8  19-30  12  [R]  [-6]
13.FC Edineţ                           18   3  2 13  13-42  11

NB: FC Saxan 6 points deducted


Divizia B

Seria Nord

Final Table:

 1.FC Floreşti                         18  14  2  2  57-19  44
 2.CF Soroca                           18  12  3  3  41-21  39  [N]
 3.CS Intersport (Sănătăuca)           18  11  4  3  46-19  37
 4.FCM Ungheni                         18  11  3  4  60-24  36  [N]
 5.CS Speranţa Drochia                 18   9  2  7  48-30  29
 6.FC Maiak (Cioropcani)               18   7  0 11  33-33  21       [2 2 0 0 4-2 6]
 7.FC Zaria-2 (Bălţi)                  18   6  3  9  30-38  21       [2 0 0 2 2-4 0]
 8.CF Rîşcani                          18   6  1 11  26-59  19
 9.FC Cruiz (Camenca)                  18   3  1 14  14-59  10
10.FC Făleşti (Călugăr)                18   1  1 16   7-60   4 

Seria Centru

Final Table:

 1.FC Sireţi                           18  15  2  1  63-13  47       [2 1 1 0 2-1 4]
 2.FC Tighina (Bender)                 18  15  2  1  59-13  47  [N]  [2 0 1 1 1-2 1]
 3.CSF Steaua-57 (Suruceni)            18  12  2  4  60-21  38  [N]
 4.FC Bogzeşti (Ineşti)                18  11  1  6  49-27  34
 5.CS Fulger (Ialoveni)                18  10  2  6  37-22  32  [N]
 6.FC Codru juniori (Călăraşi)         18   6  3  9  28-37  21
 7.CSF Cricova                         18   6  0 12  38-58  18
 8.Sinteza (Căuşeni)                   18   4  1 13  18-62  13
 9.FC Boldureşti                       18   2  1 15  14-64   7
10.CS Anina (Anenii Noi)               18   2  0 16  16-65   6 

Seria Sud

Final Table:

 1.CSF Sparta (Mileştii Mici)          16  13  3  0  47- 9  42
 2.FC Fortuna (Pleşeni)                16  10  2  4  39-22  32  [N]
 3.CF Fîrlădeni (Căuşeni)              16   9  1  6  39-13  28  [N]
 4.FC Olimp (Comrat)                   16   8  2  6  37-34  26  [N]
 5.FC Maiak (Chirsova)                 16   6  4  6  22-25  22
 6.FC Congaz                           16   6  3  7  27-27  21
 7.FC Slobozia Mare                    16   5  2  9  26-34  17
 8.FC Prut (Leova)                     16   3  2 11  22-59  11  [R]
 9.FC Sokol (Copceac)                  16   1  3 12  19-55   6  [N]


2016/17.

2018.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 22 Mar 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.