Mongolia 2019


Mazala National Premier League
MFF Tsom
First League
Second League

Mazala National Premier League

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Erchim                      18  13  2  3  57-23  41  [C]  Championship Playoff
 2.Ulaanbaatar City            18  12  3  3  48-19  39       Championship Playoff
 3.Athletic 220 FC             18  10  4  4  47-27  34       Championship Playoff
 4.Khangarid                   18  11  1  6  57-39  34       Championship Playoff
 5.Deren                       18   9  4  5  37-21  31       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.SP Falcons                  18  10  0  8  44-25  30  [*]  Relegation Playoff
 7.Anduud City                 18   8  1  9  30-45  25       Relegation Playoff
 8.FC Ulaanbaatar              18   5  4  9  32-32  19       Relegation Playoff
 9.Khoromkhon                  18   2  0 16  13-85   6  [P]  Relegation Playoff
10.Khaan Khuns Titem           18   0  1 17  15-64   1  [P]  Relegation Playoff

[*] Selenge Press FC were renamed SP Falcons

Round 1
[Apr 13]
Ulaanbaatar City       1-1 Deren                  
SP Falcons             4-0 Anduud City            
Khoromkhon             0-4 FC Ulaanbaatar         
[Apr 14]
Erchim                 3-0 Khaan Khuns Titem      
[May 8]
Khangarid              3-6 FC Athletic 220        

Round 2
[Apr 20]
Anduud City            2-1 Khoromkhon             
Khaan Khuns Titem      0-4 Ulaanbaatar City       
FC Athletic 220        2-0 SP Falcons             
[Apr 21]
FC Ulaanbaatar         2-4 Erchim                 
[May 15]
Deren                  1-3 Khangarid              

Round 3
[Apr 27]
SP Falcons             1-2 Deren                  
Khoromkhon             0-4 FC Athletic 220        
Khangarid              0-3 Ulaanbaatar City       
[Apr 28]
FC Ulaanbaatar         4-2 Khaan Khuns Titem      
Erchim                 5-2 Anduud City            

Round 4
[May 3]
Khaan Khuns Titem      5-5 Khangarid              
[May 4]
Anduud City            2-1 FC Ulaanbaatar         
Ulaanbaatar City       3-2 SP Falcons             
[May 5]
Deren                  4-0 Khoromkhon             
FC Athletic 220        1-3 Erchim                 

Round 5
[May 11]
SP Falcons             2-5 Khangarid              
FC Ulaanbaatar         3-3 FC Athletic 220        
Khoromkhon             0-3 Ulaanbaatar City       
[May 12]
Erchim                 3-3 Deren                  
Anduud City            4-2 Khaan Khuns Titem      

Round 6
[May 18]
Khangarid              5-1 Khoromkhon             
Ulaanbaatar City       3-0 Erchim                 
FC Athletic 220        2-1 Anduud City            
[May 19]
Deren                  0-0 FC Ulaanbaatar         
Khaan Khuns Titem      0-3 SP Falcons             

Round 7
[Jun 15]
Khoromkhon             0-6 SP Falcons             
Anduud City            0-2 Deren                  
FC Athletic 220        4-0 Khaan Khuns Titem      
[Jun 16]
Erchim                 3-0 Khangarid              
FC Ulaanbaatar         1-2 Ulaanbaatar City       

Round 8
[Jun 22]
Khaan Khuns Titem      0-2 Khoromkhon             
SP Falcons             2-1 Erchim                 
Ulaanbaatar City       2-3 Anduud City            
[Jun 23]
Khangarid              3-2 FC Ulaanbaatar         
Deren                  1-2 FC Athletic 220        

Round 9
[Jun 29]
FC Ulaanbaatar         1-3 SP Falcons             
FC Athletic 220        0-1 Ulaanbaatar City       
Anduud City            1-2 Khangarid              
[Jun 30]
Erchim                10-0 Khoromkhon             
Deren                  1-0 Khaan Khuns Titem      

Halfway Table:

 1.Ulaanbaatar City             9   7  1  1  22- 7  22
 2.Erchim                       9   6  1  2  32-13  19  [C]
 3.Athletic 220 FC              9   6  1  2  24-12  19
 4.Khangarid                    9   5  1  3  26-24  16
 5.SP Falcons                   9   5  0  4  23-14  15  [*]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Deren                        9   4  3  2  15-10  15
 7.Anduud City                  9   4  0  5  15-21  12
 8.FC Ulaanbaatar               9   2  2  5  18-19   8
 9.Khoromkhon                   9   1  0  8   4-38   3  [P]
10.Khaan Khuns Titem            9   0  1  8   9-30   1  [P]

[*] Selenge Press FC were renamed SP Falcons

Round 10
[Jul 20]
FC Athletic 220        1-2 Khangarid              
Anduud City            2-1 SP Falcons             
FC Ulaanbaatar         6-0 Khoromkhon             
[Jul 21]
Deren                  2-2 Ulaanbaatar City       
Khaan Khuns Titem      1-5 Erchim                 

Round 11
[Jul 23]
Khoromkhon             0-2 Anduud City            
[Jul 24]
Erchim                 1-0 FC Ulaanbaatar         
Ulaanbaatar City       5-0 Khaan Khuns Titem      
SP Falcons             1-2 FC Athletic 220        
[Jul 25]
Khangarid              0-1 Deren                  

Round 12
[Jul 27]
Anduud City            0-3 Erchim                 
FC Athletic 220        9-3 Khoromkhon             
[Jul 28]
Ulaanbaatar City       0-3 Khangarid              
Khaan Khuns Titem      0-1 FC Ulaanbaatar         
Deren                  0-3 SP Falcons             

Round 13
[Aug 3]
Khangarid              6-3 Khaan Khuns Titem      
SP Falcons             1-2 Ulaanbaatar City       
FC Ulaanbaatar         2-2 Anduud City            
[Aug 4]
Khoromkhon             1-7 Deren                  
Erchim                 1-1 FC Athletic 220        

Round 14
[Aug 10]
Khangarid              2-3 SP Falcons             
FC Athletic 220        0-0 FC Ulaanbaatar         
Khaan Khuns Titem      1-2 Anduud City            
[Aug 11]
Deren                  0-1 Erchim                 
Ulaanbaatar City       4-0 Khoromkhon             

Round 15
[Aug 17]
Khoromkhon             0-6 Khangarid              
Erchim                 2-1 Ulaanbaatar City       
Anduud City            2-3 FC Athletic 220        
[Aug 18]
FC Ulaanbaatar         1-2 Deren                  
SP Falcons             3-0 Khaan Khuns Titem      

Round 16
[Sep 14]  
SP Falcons             6-1 Khoromkhon             
Khangarid              3-5 Erchim                 
Khaan Khuns Titem      1-5 FC Athletic 220        
[Sep 15]
Ulaanbaatar City       4-1 FC Ulaanbaatar         
Deren                  1-2 Anduud City            

Round 17
[Sep 21]
FC Ulaanbaatar         1-3 Khangarid              
FC Athletic 220        1-4 Deren                  
Erchim                 0-2 SP Falcons             
[Sep 22]
Anduud City            2-7 Ulaanbaatar City       
Khoromkhon             2-0 Khaan Khuns Titem      

Round 18
[Sep 28]
Khaan Khuns Titem      0-5 Deren                  
Ulaanbaatar City       1-1 FC Athletic 220        
Khoromkhon             2-7 Erchim                 
[Sep 29]
Khangarid              6-1 Anduud City            
SP Falcons             1-2 FC Ulaanbaatar         

Final Table:

 1.Erchim                      18  13  2  3  57-23  41  [C]  Championship Playoff
 2.Ulaanbaatar City            18  12  3  3  48-19  39       Championship Playoff
 3.Athletic 220 FC             18  10  4  4  47-27  34       Championship Playoff
 4.Khangarid                   18  11  1  6  57-39  34       Championship Playoff
 5.Deren                       18   9  4  5  37-21  31       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.SP Falcons                  18  10  0  8  44-25  30  [*]  Relegation Playoff
 7.Anduud City                 18   8  1  9  30-45  25       Relegation Playoff
 8.FC Ulaanbaatar              18   5  4  9  32-32  19       Relegation Playoff
 9.Khoromkhon                  18   2  0 16  13-85   6  [P]  Relegation Playoff
10.Khaan Khuns Titem           18   0  1 17  15-64   1  [P]  Relegation Playoff

[*] Selenge Press FC were renamed SP Falcons

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Ulaanbaatar City            22  15  3  4  60-24  48       [3 2 0 1 6-3 6]  Champions
 2.Erchim                      22  15  3  4  65-28  48  [C]  [3 1 0 2 3-6 3]
 3.Khangarid                   22  13  1  8  62-45  40
 4.Athletic 220 FC             22  10  6  6  52-38  36
 5.Deren                       22  10  5  7  41-28  35

Round 19 [Oct 1]
Khangarid              2-1 FC Athletic 220        
Deren                  3-1 Ulaanbaatar City       
Erchim                 bye

Round 20 [Oct 18]
FC Athletic 220        1-1 Deren                  
Ulaanbaatar City       2-1 Erchim                 
Khangarid              bye

Round 21 [Oct 21]
Deren                  0-2 Khangarid              
Erchim                 2-2 FC Athletic 220        
Ulaanbaatar City       bye

Round 22 [Oct 24]
Khangarid              1-2 Erchim                 
FC Athletic 220        1-6 Ulaanbaatar City       
Deren                  bye

Round 23 [Oct 27]
Erchim                 3-0 Deren                  
Ulaanbaatar City       3-0 Khangarid              
FC Athletic 220        bye

Final Table:

 1.Ulaanbaatar City            22  15  3  4  60-24  48       [3 2 0 1 6-3 6]  Champions
 2.Erchim                      22  15  3  4  65-28  48  [C]  [3 1 0 2 3-6 3]
 3.Khangarid                   22  13  1  8  62-45  40
 4.Athletic 220 FC             22  10  6  6  52-38  36
 5.Deren                       22  10  5  7  41-28  35

Relegation Playoff

Final Table:

 6.SP Falcons                  22  12  2  8  65-31  38  [*]
 7.FC Ulaanbaatar              22   8  5  9  47-37  29
 8.Anduud City                 22   9  1 12  38-63  28
------------------------------------------------------
 9.Khaan Khuns Titem           22   2  2 18  23-67   8  [P]                   Relegated
10.Khoromkhon                  22   2  0 20  18-110  6  [P]                   Relegated

Round 19 [Oct 2]
Khoromkhon             2-3 FC Ulaanbaatar         
Khaan Khuns Titem      4-1 Anduud City            
SP Falcons             bye

Round 20 [Oct 17]
FC Ulaanbaatar         1-0 Khaan Khuns Titem      
Anduud City            1-4 SP Falcons             
Khoromkhon             bye

Round 21 [Oct 20]
Khaan Khuns Titem      3-0 Khoromkhon             
SP Falcons             3-3 FC Ulaanbaatar         
Anduud City            bye

Round 22 [Oct 23]
Khoromkhon            1-13 SP Falcons             
FC Ulaanbaatar         8-0 Anduud City            
Khaan Khuns Titem      bye

Round 23 [Oct 26]
SP Falcons             1-1 Khaan Khuns Titem      
Anduud City            6-2 Khoromkhon             
FC Ulaanbaatar         bye

Final Table:

 6.SP Falcons                  22  12  2  8  65-31  38  [*]
 7.FC Ulaanbaatar              22   8  5  9  47-37  29
 8.Anduud City                 22   9  1 12  38-63  28
------------------------------------------------------
 9.Khaan Khuns Titem           22   2  2 18  23-67   8  [P]                   Relegated
10.Khoromkhon                  22   2  0 20  18-110  6  [P]                   Relegated

MFF Tsom

1/16 Finals
[Jun 7]
Western FC             1-4 Khaan Khuns Titem      
[Jun 8]
INH                   0-14 FC Sumida              
Tuv Buganuud           5-2 Darkhan Shiluus        
DMU                    1-5 SP Falcons             
[Jun 9]
Gepro FC               3-3 Taliin Khukh Arslan    [5-4 pen]
Khanters               2-1 Ul. Mazaalaynuud       
KhAD                  0-10 BCH Lions              
Mongoliin Temuulel    12-1 Shonkhoruud            
[Jun 10]
Kharaatsai             1-7 Khoromkhon             
[Jun 11]
Khovd Club             5-1 Khuree Khovguud        
[Jun 12]
Soëmbyn Barsuud       16-0 Oul FC                 
[Jun 13]
Khukh Chononuud        1-7 Erchim                 
[Jun 17]
FC Athletic 220        7-1 Dorno FC               
[Jun 18]
Ulaanbaatar City      14-0 Khan-Uul Duureg        
[Jun 19]
Anduud City            1-3 Khangarid              
[Jun 20]
FC Ulaanbaatar         1-3 Deren                  

1/8 Finals
[Jul 3]
Soëmbyn Barsuud        0-3 Khangarid              
[Jul 4]
SP Falcons             5-0 Khovd Club             
[Jul 3]
FC Athletic 220        5-0 Gepro FC               
[Jul 6]
Khanters               0-2 BCH Lions              
[Jul 7]
FC Sumida             0-11 Erchim                 
Deren                  8-0 Tuv Buganuud           
Khaan Khuns Titem      3-4 Khoromkhon             
Mongoliin Temuulel    0-17 Ulaanbaatar City       

Quarterfinals

First Legs
[Jul 30]
FC Athletic 220        3-2 Khoromkhon             
[Jul 31]
Deren                  0-3 Erchim                 
Ulaanbaatar City       3-5 Khangarid              
BCH Lions              0-2 SP Falcons             

Second Legs
[Aug 6]
Khangarid              3-2 Ulaanbaatar City       
[Aug 7]
SP Falcons             3-1 BCH Lions              
Khoromkhon             0-8 FC Athletic 220        
[Aug 8]
Erchim                 0-2 Deren                  

Semifinals

First Legs
[Sep 17]
FC Athletic 220        0-1 Erchim                 
[Sep 18]
Khangarid              1-1 SP Falcons             

Second Legs
[Sep 24]
Erchim                 1-1 FC Athletic 220        
[Sep 25]
SP Falcons             4-2 Khangarid              

Final [Oct 30]
Erchim                 3-2 SP Falcons             


First League

Final Table:

 1.Gepro FC                    18  12  3  3  52-33  39  [R]                   Promoted
 2.Ulaanbaataryi Mazaalaynuud  18  11  4  3  48-19  37                        Promoted
------------------------------------------------------
 3.DMU                         18  12  1  5  54-34  37  [P]
 4.Khovd Club                  18  10  4  4  53-22  34
 5.Soëmbyn Barsuud             18   7  5  6  43-35  26
 6.Western FC                  18   7  4  7  39-36  25
 7.Khan-Uul Duureg             18   5  3 10  29-52  18
 8.Tuv Buganuud                18   4  5  9  25-31  17  [P]
------------------------------------------------------
 9.FC Sumida                   18   4  3 11  28-54  15                        Relegated
10.Khuree Khovguud             18   1  2 15  30-85   5                        Relegated

NB: unclear why Arvis FC and Ulaanbaataryi Unaganuud did not enter;
    presumably they were refused a license

Second League

NB: first ever edition; played May 25-Aug 4 at the MFF Football Centre stadium

Final Table:
                                                
 1.BCH Lions                    8   6  1  1  24- 8  19                        Promoted
 2.Kharaatsai                   8   5  1  2  27-13  16                        Promoted
------------------------------------------------------
 3.Mongoliin Temuulel           8   5  0  3  26-12  15
 4.Khukh Chononuud              8   4  1  3  17-14  13
 5.Deren-2                      8   4  0  4  32-18  12
 6.KhAD                         8   3  1  4  24-21  10
 7.Khanters (Hunters)           8   2  3  3  10-11   9
 8.Taliin Khukh Arslan          8   2  0  6  12-29   6
------------------------------------------------------
 9.Shonkhoruud                  8   1  1  6   4-50   4                        Relegated


2018

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Justin M. Grimm and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Justin M. Grimm and Karel Stokkermans
Last updated: 8 Apr 2020

(C) Copyright Justin M. Grimm, Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.