Tournoi de Montaigu (France)


This tournament is organised on the initiative of Dutchman André Van den Brick, Président of the club of Montaigu.

It is a tournament for "Minimes" (U14/U-15 and Schoolboys). Only for clubs until 1975, for countries and clubs afterwards.

Played in the department of Vendée, France.


Palmares

Year   Winners              Runners-up            Winners (clubs)
	
1973    RSC Anderlecht  2-1 Bayern München                    
1974    RSC Anderlecht  3-1 Eintracht Frankfurt  
1975    RSC Anderlecht  3-0 Bayern München	 
1976    France          2-0 Eintracht Frankfurt  
	
1977    France          6-0 Israel                RSC Anderlecht
1978    England         2-0 Israel                Nantes
1979    Israel          0-0 West Germany   [pen]  Paris FC
1980    Scotland        1-0 France                Paris FC
1981*   West Germany    2-0 Ireland                 not held
1982    Ireland         1-1 Italy      [6-5 pen]  Nantes	
1983    France          4-0 Scotland              Torino
1984    Brazil          1-0 France                Bordeaux
1985    Soviet Union    4-0 Switzerland           Auxerre
1986    Cameroon        3-1 England               Bordeaux
1987    Belgium         1-1 Hungary        [pen]  Bordeaux
1988    Mexico          2-0 Czechoslovakia        Nantes          
1989    Soviet Union    3-0 Belgium               Bordeaux
1990    Soviet Union    bt  Germany               Nantes	
1991    Soviet Union    1-1 France     [3-1 pen]  Toulouse
1992    USA             2-0 Czech Republic        Nantes
1993    Cameroon        3-0 Portugal              Paris SG
1994    Cameroon        3-1 Portugal              Nantes       
1995    Cameroon        2-0 France                Auxerre
1996    France          1-0 Belgium               Nantes
1997    France          3-0 Netherlands           Saint-Etienne
1998    France          4-3 Cameroon              Saint-Etienne
1999    Italy           1-0 Spain                 Rennes
2000    England         0-0 Italy      [4-2 pen]  Lyon
2001    France          1-0 England               Bordeaux     
2002*   Argentina       1-1 France     [4-3 pen]  Lille
2003*   Italy           5-1 France                Rennes
2004*   Japan           4-1 Italy                 Lyon
2005*   France          6-1 Japan                 Bordeaux
2006*   France          2-1 Italy                 Marseille
2007*   Germany         2-0 England               Auxerre
2008*   England         0-0 France     [5-4 pen]  Auxerre
2009*   England         0-0 Germany    [2-1 pen]  St-Etienne

* for U-16 Teams	


1973

   Final
  RSC Anderlecht	2-1 Bayern München
   Third place
  Eintracht Frankfurt   2-0 Ajax Amsterdam
   Fifth place
  Nantes

   First Round

  Anderlecht		7-0 Rumelange
  Anderlecht		4-0 Angers
  Anderlecht		1-0 Nantes
  Anderlecht		2-0 Ajax Amsterdam

  Bayern München	7-0 Rumelange
  Bayern München	5-2 Tilburg
  Bayern München	2-1 Nantes
  Bayern München	4-0 Angers

1974

   Quarterfinals
  Basel			0-0 Ajax Amsterdam    (pen)
  RSC Anderlecht	7-0 FC Montaigu
  Partizan Belgrad	2-1 Feyenoord Rotterdam
  Eintracht Frankfurt   1-0 Bayern München

   Semifinals
  RSC Anderlecht	2-0 Partizan Belgrad	
  Eintracht Frankfurt   1-0 FC Basel
 
   Final
  RSC Anderlecht	3-1 Eintracht Frankfurt
   Third place
  Partizan Belgrad	1-0 FC Basel
   Fifth place
  Ajax Amsterdam	0-0 Bayern München       [5-4 pen]
   Seventh place
  Feyenoord Rotterdam	3-1 FC Montaigu
   Ninth place
  Nantes	       11-0 District de Montaigu
   Eleventh place
  Rumelange		1-0 Zoetermeer

1975

   Group A
  RSC Anderlecht winner
 
   Group B
  Basel winner

   Group C
  Paris-Saint-Germain winner

   Group D
  Bayern München winner 

   Semifinals
  RSC Anderlecht	5-0 Paris-Saint-Germain
  Bayern München        2-0 FC Basel

   Final
  RSC Anderlecht	3-0 Bayern München	
   Third place
  Paris-Saint-Germain   3-1 FC Basel

1976

   Group A
  Bayern München [winner]
  Portugal
  FC Montaigu

   Group B
  France [winner]		    
  Eintracht Frankfurt	    
  Zoetermeer
         (France	1-1 Eintracht)
         (France	5-0 Zoetermeer) 
 
   Group C
  RSC Anderlecht [winner]
  FC Nantes
  Poland

   Group C
  Ajax Amsterdam [winner]
  Israel
  Paris SG
   
   Quarterfinals
  France		2-0 Portugal
  Israel		0-0 RSC Anderlecht      [9-8 pen]
  Eintracht Frankfurt	3-0 Bayern München
  Ajax Amsterdam	0-0 FC Nantes           [6-5 pen]

   Semifinals
  France		4-0 Israel
  Eintracht Frankfurt	0-0 Ajax Amsterdam      [5-4 pen]

   Final
  France		2-0 Eintracht Frankfurt
   Third place
  Ajax Amsterdam	1-0 Israel
   Fifth place
  RSC Anderlecht	1-0 Bayern München
   Seventh place
  Portugal		3-0 FC Nantes
   Ninth place
  Poland		2-2 FC Montaigu         [5-4 pen]
   Eleventh place
  Paris SG		4-0 Zoetermeer

1977

   Group A
  Portugal		2-0 France
  Portugal		0-0 Romania
  France		2-0 Romania

   Group B
  West Germany		1-0 Israel
  West Germany          5-2 Poland
  Israel		3-0 Poland

   Semifinals
  France		6-2 West Germany
  Israel		 bt Portugal

   Final
  France	        6-0 Israel  
   Third place
  West Germany		 bt  Portugal
   Fifth place
  Romania		2-0 Poland
  
   Final (Clubs)
  RSC Anderlecht	3-3 Paris SG         [4-2 pen]

1978

   First Round
  Israel		3-1 England
  Israel                0-0 France        
  Israel		1-1 Netherlands              
  England		1-0 France       
  England               2-0 Netherlands  
  Netherlands           0-0 France

  West Germany          0-2 Portugal      
  West Germany          2-0 Romania       
  West Germany		1-0 USA           
  Portugal		0-1 Romania
  Portugal		0-0 USA
  Romania		0-0 USA

   Semifinals 5-8
  France		5-0 USA       
  Netherlands           2-2 Romania           [4-3 pen?]

   Semifinals 1-4
  Israel		7-0 Portugal   
  England		2-0 West Germany

   Final
  England		2-0 Israel
   Third place
  West Germany		2-0 Portugal
   Fifth place
  France	        3-2 Netherlands
   Seventh place
  Romania		0-0 USA              [4-2 pen]

   Final (Clubs)
  Nantes		2-2 Ajax Amsterdam   [pen]   

1979

   Group A
  Scotland		 bt Israel
  Scotland              3-0 Romania
  Scotland		 bt Greece
  Israel		1-1 Romania
  Israel		 bt Greece
  Romania		2-0 Greece

   Group B
  England		 bt West Germany
  England		 bt Yugoslavia
  England		 lt Portugal
  West Germany		drw Yugoslavia
  West Germany		 bt Portugal
  Yugoslavia		 bt Portugal

   Semifinals 5-8
  Romania               1-1 Portugal          [4-3 pen]
  Yugoslavia             bt Greece

   Semifinals
  Israel		2-0 England
  West Germany		2-1 Scotland		

   Final
  Israel		0-0 West Germany      [pen]
   Third place
  Scotland		3-0 England
   Fifth place
  Romania		2-0 Yugoslavia
   Seventh place
  Portugal		5-1 Greece

   Final (Clubs)
  Paris FC		3-0 Borussia Mönchengladbach

1980

   Group A
  France		1-0 Netherlands       
  France		0-2 Wales             
  France		1-0 Rep.Ireland
  France		7-0 Luxemburg
  Wales                 0-3 Netherlands
  Wales                 0-0 Rep.Ireland
  Wales                 5-0 Luxemburg
  Netherlands 		2-0 Rep.Ireland
  Netherlands		3-0 Luxemburg
  Rep.Ireland		3-3 Luxemburg

   Group B
  Scotland		4-1 Italy
  Scotland		1-0 West Germany
  Scotland		3-0 Belgium
  Scotland		2-0 Denmark
  Italy			1-1 West Germany
  Italy			1-1 Belgium
  Italy			2-0 Denmark
  West Germany		3-2 Belgium
  West Germany		0-0 Denmark
  Belgium		3-0 Denmark

   Final
  Scotland		1-0 France
   Third place
  Netherlands		2-0 Italy
   Fifth place
  Wales			0-0 West Germany     [pen]
   Seventh place
  Rep.Ireland		0-0 Belgium          [pen]
   Ninth place
  Denmark		4-0 Luxemburg

   Final (Clubs)
  Paris FC		1-1 RSC Anderlecht   (5-4 pen)

1981

(For U-16 Teams, no tournament for clubs)
	 		
   Group A
  Scotland		0-0 France
  Scotland		2-0 Denmark
  France		1-1 Denmark

   Group B
  Belgium 		2-0 Canada
  Belgium		1-1 Israel
  Canada		1-0 Israel

   Group C
  West Germany		1-0 Rep.of Ireland
  West Germany		1-0 Luxemburg
  Rep.of Ireland	3-1 Luxemburg

   Group D
  Wales			0-0 Netherlands
  Wales			1-0 Italy
  Netherlands		1-1 Italy
  
   Quarterfinals
  Scotland		2-0 Canada
  Belgium		1-0 France
  West Germany		2-1 Netherlands
  Rep.of Ireland	1-0 Wales

   Semifinals places 5-8
  France		5-0 Wales
  Netherlands           5-0 Canada

   Semifinals places 9-12
  Israel		2-1 Denmark
  Italy			2-0 Luxemburg

   Final
  West Germany		2-0 Rep.of Ireland
   Third place
  Belgium		1-1 Scotland       [pen]
   Fifth place
  Netherlands		1-1 France         [pen]
   Seventh place
  Wales  		5-0 Canada
   Ninth place  
  Italy  		1-0 Israel
   Eleventh place  
  Denmark  		2-0 Luxemburg 

1982

    Group A
   Rep.of Ireland	1-0 Israel
   Rep.of Ireland	2-1 France
   Rep.of Ireland	1-1 Portugal
   Israel		1-0 France
   Israel		2-2 Portugal
   France		5-0 Portugal

    Group B
   Italy		0-0 Wales
   Italy		1-0 Scotland
   Italy		2-1 Belgium
   Wales		1-1 Scotland
   Wales		1-0 Belgium
   Scotland		2-1 Belgium
			
    Semifinals places 1-4
   Rep.of Ireland	1-0 Wales
   Italy		0-0 Israel       [5-4 pen]

    Semifinals places 5-8
   France		3-1 Belgium
   Scotland		1-0 Portugal
    
    Final
   Rep.of Ireland	1-1 Italy        [6-5 pen]
    Third place
   Israel		2-1 Wales
    Fifth place
   France		2-0 Scotland
    Seventh place
   Portugal		1-1 Belgium      [pen]

    Final (Clubs)
   Nantes		2-0 RSC Anderlecht

1983

   Group A
  France	    	1-0 Czechokoslovakia
  France	    	1-0 Algeria
  France	    	3-1 Rep.Ireland
  Czechokoslovakia	0-0 Algeria
  Czechokoslovakia	1-1 Rep.Ireland              
  Algeria		0-0 Rep.Ireland	

   Group B
  Scotland		1-0 Italy
  Scotland		0-3 Belgium
  Scotland		4-0 Hungary
  Italy			1-0 Belgium
  Italy			1-0 Hungary
  Belgium		0-1 Hungary
  		
   Semifinals 1-4
  France		1-0 Italy
  Scotland		1-0 Czechokoslovakia

   Semifinals 5-8
  Belgium		1-1 Rep.Ireland       [pen]
  Hungary		3-0 Algeria

   Final
  France	    	4-0 Scotland
   Third place
  Italy			4-1 Czechokoslovakia
   Fifth place
  Hungary		3-0 Belgium
   Seventh place
  Rep.Ireland		2-1 Algeria

   Final (Clubs)
  Torino		3-1 Paris SG

1984

   Group A	
  Brazil		0-0 Poland
  Brazil		0-0 Scotland
  Brazil		2-0 Algeria
  Poland		0-0 Scotland
  Poland		2-0 Algeria
  Scotland		1-0 Algeria

   Group B
  France		1-1 Belgium
  France		1-0 Italy
  France		5-1 Bulgaria
  Belgium		2-1 Italy
  Belgium		1-1 Bulgaria
  Italy			5-0 Bulgaria

   Final
  Brazil    		1-0 France
   Third place
  Belgium 		1-1 Poland        [pen]
   Fifth place
  Scotland		1-1 Italy         [3-1 pen]
   Seventh place
  Bulgaria		0-0 Algeria       [4-3 pen]

   Final (Clubs)
  Bordeaux		1-0 Nantes

1985

   Group A
  Switzerland 		1-1 Belgium
  Switzerland		1-2 Rep.of Ireland
  Switzerland	        2-0 Brazil
  Belgium		2-1 Rep.of Ireland
  Belgium               1-2 Brazil
  Rep.of Ireland        1-1 Brazil

   Group B
  Soviet Union		3-0 Poland
  Soviet Union		3-1 Scotland
  Soviet Union		8-0 Sel. Vendée
  Poland		1-0 Scotland
  Poland		4-0 Sel. Vendée	
  Scotland		9-0 Sel. Vendée

   Final
  Soviet Union		4-0 Switzerland	
   Third place
  Poland		2-0 Belgium
   Fifth place
  Scotland		2-0 Rep.of Ireland
   Seventh place
  Brazil		1-0 Sel. Vendée

   Final (Clubs)
  Auxerre		2-0 Bordeaux

1986

   Group A
  England		1-0 Cameroon
  England		1-0 Poland
  England		1-0 Switzerland
  Cameroon		0-0 Poland
  Cameroon		1-0 Switzerland
  Poland		1-0 Switzerland
 
   Group B
  Italy			1-1 Belgium
  Italy  		3-2 Soviet Union
  Italy			3-1 Netherlands
  Belgium		2-1 Soviet Union
  Belgium		1-1 Netherlands
  Soviet Union		2-1 Netherlands

   Semifinals places 1-4 
  England 	        1-0 Belgium  
  Cameroon		2-2 Italy            [6-5 pen]

   Semifinals places 5-8
  Netherlands		2-0 Poland
  Soviet Union          1-0 Switzerland
	  
   Final
  Cameroon		3-1 England
   Third place
  Belgium		1-0 Italy
   Fifth place
  Soviet Union		3-0 Netherlands
   Seventh place
  Poland		1-0 Switzerland

   Final (Clubs)
  Bordeaux		1-0 Paris SG

1987

   
   Group A
  Soviet Union		1-0 Hungary
  Soviet Union          1-1 Czechoslovakia
  Soviet Union          1-0 Italy     
  Hungary               1-0 Czechoslovakia
  Hungary               1-0 Italy    
  Czechoslovakia        2-0 Italy

   Group B
  France		0-0 Belgium 
  France                1-0 Scotland
  France                2-0 Israel
  Belgium		1-0 Scotland
  Belgium               1-0 Israel 
  Scotland		1-0 Israel

   Semifinals places 1-4 
  Belgium		0-0 Soviet Union       [4-1 pen]	  
  Hungary               2-1 France

   Semifinals places 5-8
  Czechoslovakia	4-2 Israel
  Italy			2-0 Scotland

   Final
  Belgium		1-1 Hungary            [4-1 pen]
   Third place
  Soviet Union		2-0 France (Sel.Grand Ouest)
   Fifth place
  Czechoslovakia	1-0 Italy
   Seventh place
  Scotland		4-1 Israel

   Final (Clubs)
  Bordeaux		2-1 RC Paris

1988

   Group A
  Mexico		4-2 Czechoslovakia
  Mexico		2-0 France
  Mexico		2-0 China	
  Czechoslovakia	0-0 France
  Czechoslovakia	2-0 China	
  France		3-1 China	

   Group B
  Poland		0-0 Sel. Atlantique
  Poland		1-0 Belgium
  Poland		1-0 Rep.of Ireland
  Sel. Atlantique	2-2 Belgium
  Sel. Atlantique	0-0 Rep.of Ireland
  Belgium		0-0 Rep.of Ireland

   Semifinals 5-8
  France		2-0 Rep.of Ireland
  Belgium		2-2 China             [5-4 pen]

   Semifinals 1-4
  Mexico	  	5-0 Sel. Atlantique
  Czechoslovakia	1-0 Poland	

   Final
  Mexico		2-0 Czechoslovakia  
   Third place
  Sel. Atlantique	2-2 Poland            [4-2 pen]  
   Fifth place
  France		2-1 Belgium
   Seventh place
  China			4-4 Rep.of Ireland    [4-3 pen] 

   Final (Clubs)
  Nantes		4-0 Sel. Vendée

1989

   Group A
  Pais Vasco		4-1 Scotland
  Pais Vasco		1-1 France
  Pais Vasco            0-0 China
  Scotland              3-0 France
  Scotland		1-0 China
  France		0-0 China

   Group B
  Belgium               1-0 Soviet Union
  Belgium		1-0 Netherlands
  Belgium               3-1 Mexico
  Soviet Union		3-0 Netherlands
  Soviet Union		3-1 Mexico
  Netherlands	        3-0 Mexico

   Semifinals places 1-4 
  Soviet Union		3-0 Pais Vasco		  
  Belgium               0-0 Scotland       [3-1 pen]

   Semifinals places 5-8
  China			1-0 Mexico
  France		1-1 Netherlands    [5-4 pen]

   Final
  Soviet Union		3-0 Belgium
   Third place
  Pais Vasco		1-1 Scotland       [4-2 pen]
   Fifth place
  China			3-1 France 
   Seventh place
  Mexico		2-1 Netherlands
 
   Final (Clubs)
  Bordeaux		1-0 Paris SG

1990

   Group A
  Soviet Union		2-1 Germany
  Soviet Union		1-1 Spain  
  Soviet Union		1-0 Denmark
  Germany		0-0 Spain
  Germany		2-0 Denmark
  Spain			1-1 Denmark

   Group B
  Egypt 		1-0 Belgium
  Egypt 		2-2 France
  Egypt 		3-0 Mexico
  Belgium		2-0 France
  Belgium		4-0 Mexico
  France		7-0 Mexico

   Semifinals
  Soviet Union		1-0 Belgium
  Germany		2-1 Egypt 

   Final
  Soviet Union		 bt Germany		[1-0 or 2-1 or 3-2 ?]
   Third place
  Belgium		2-1 Egypt
   Fifth place
  Spain			 bt Denmark
   Seventh place
  France (Sel.of Prof.)  bt Mexico

   Final (Clubs)
  Nantes		 bt Cannes

1991

   Group A
  France		2-0 Turkey
  France                2-0 Belgium
  France		0-0 Rep. Ireland
  Turkey		1-0 Belgium
  Turkey 		0-0 Rep. Ireland
  Belgium		2-0 Rep. Ireland
  		
   Group B
  Soviet Union		2-1 Spain
  Soviet Union		0-0 Czechoslovakia
  Soviet Union		 bt N.Ireland
  Spain			 bt Czechoslovakia
  Spain			4-0 N.Ireland
  Czechoslovakia	1-0 N.Ireland

   Semifinals places 1-4
  France		1-0 Spain
  Soviet Union		2-2 Turkey          [5-2 pen]
        
   Semifinals places 5-8
  Belgium		2-2 N.Ireland       [7-6 pen]
  Czechoslovakia	0-0 Rep. Ireland    [5-2 pen]
      
   Final	
  Soviet Union		1-1 France          [3-1 pen]
   Third place
  Spain			2-0 Turkey
   Fifth place
  Czechoslovakia	4-0 N.Ireland
   Seventh place
  Rep.of Ireland	2-0 Belgium

   Final (Clubs)
  Toulouse		0-0 Cannes          [3-2 pen]

1992

   Group A
  Scotland		1-0 Czech Rep.
  Scotland		    Cameroon
  Scotland		1-1 Romania 
  Czech Rep.                Cameroon
  Czech Rep.            1-1 Romania
  Cameroon		1-0 Romania

   Group B
  Portugal		1-1 Greece
  Portugal		2-0 Belgium
  Portugal		1-0 Morocco
  Greece		1-0 Belgium
  Greece		    Morocco
  Belgium		0-0 Morocco

   Group C
  France		1-0 USA
  France		2-0 Spain
  France  		2-0 Luxemburg
  USA			    Spain
  USA			    Luxemburg
  Spain			1-1 Luxemburg

   Group D
  Turkey		2-0 Netherlands
  Turkey	        1-1 Rep.of Ireland
  Turkey		3-0 England
  Netherlands		2-1 Rep.of Ireland
  Netherlands		    England
  Rep.of Ireland	    England
	

   Quarterfinals places
  France		3-0 Greece
  Portugal		1-0 Netherlands
  Czech Rep.            1-0 Turkey
  USA			 bt Scotland

   Places 9-16
  Romania		1-0 Rep.of Ireland
  Belgium		1-0 Spain
  Belgium		2-1 Romania
  Other results unk


   Semifinals places 1-4
  Czech Rep.		1-0 France
  USA		        3-0 Portugal

   Semifinals places 5-8
  Turkey		1-0 Greece 
  Netherlands		 bt Scotland

   Final
  USA			2-0 Czech Rep.
   Third place
  France 	        3-1 Portugal

  5. Netherlands
  6. Turkey
  7. Scotland
  8. Greece
  9. Cameroon
 10. Belgium
 11. England (Sel.London)
 12. Romania
 13. Morocco
 14. Spain
 15. Luxemburg
 16. Rep.of Ireland

   Final (Clubs)
  Nantes		1-0 Real Sociedad (Spain)

1993

   Group A
  Cameroon		0-0 Turkey
  Cameroon		1-1 Russia
  Cameroon		1-0 Scotland
  Turkey		1-1 Russia
  Turkey 		1-0 Scotland
  Russia      		0-0 Scotland

   Group B
  Portugal		1-1 Spain
  Portugal		2-1 France
  Portugal		1-0 Morocco 		[Forfait 3-0]
  Spain			1-0 France
  Spain  		5-0 Morocco 		[Forfait 3-0]
  France		1-1 Morocco 		[Forfait 3-0]
  Morocco has players too old ( > 15 years)

   Final
  Cameroon    		3-0 Portugal
   Third place
  Spain		 	4-0 Turkey
   Fifth place
  France	    	6-0 Russia
   Seventh place
  Scotland		n/p Morocco 		[Forfait 3-0]

   Final (Clubs)
  Paris SG		3-1 Auxerre

1994

   Group A
  Cameroon		1-2 Italy
  Cameroon		3-2 France
  Cameroon		    Spain
  Italy			1-1 France
  Italy			0-0 Spain
  France		1-0 Spain

   Group B
  Portugal		7-0 Belgium
  Portugal		0-0 USA
  Portugal		3-0 Russia
  Belgium		0-2 USA
  Belgium		2-1 Russia
  USA			    Russia

   Final
  Cameroon    		3-1 Portugal
   Third place
  Italy         	3-0 Belgium
   Fifth place
  France     		1-1 USA			[4-3 pen]
   Seventh place
  Spain			 bt Russia

   Final (Clubs)
  Nantes		 bt Paris SG

1995

   Group A
  France		4-1 Italy
  France		3-0 USA
  France		0-0 Belgium
  Italy	                1-1 USA
  Italy           	3-0 Belgium
  USA			2-2 Belgium		    

   Group B
  Cameroon		1-0 Rep.of Ireland
  Cameroon		2-0 Spain	
  Cameroon		3-0 Israel
  Rep.of Ireland	    Spain	
  Rep.of Ireland	    Israel
  Spain			    Israel
 

   Final
  Cameroon    		2-0 France
   Third place
  Italy      		1-0 Rep.ofIreland
   Fifth place
  Spain			 bt USA
   Seventh place
  Israel		3-0 Belgium

   Final (Clubs)
  Auxerre 		0-0 Lyon		[5-3 pen]

1996

   Group A
  France		1-0 Czech Rep.
  France              	0-1 Portugal
  France		2-0 Italy
  Czech Rep.	        1-0 Italy
  Czech Rep.          	1-0 Portugal
  Portugal		1-0 Italy
		
   Group B
  Belgium		2-0 Scotland
  Belgium             	1-0 Spain
  Belgium             	2-0 I.N.F.
  Scotland	        2-2 Spain
  Scotland            	    I.N.F.
  Spain			1-1 I.N.F.
   INF Clairefontaine replaced Ghana

   Final
  France		1-0 Belgium
   Third place
  Scotland	 	1-1 Czech Rep.        	[4-3 pen]
   Fifth place       
  Portugal    		2-0 Spain
   Seventh place
  Italy       		2-0 INF Clairefontaine

   Final (Clubs)
  Nantes	    	1-1 Auxerre           [3-0 pen]

1997

Group A
Scotland		0-0 France
Scotland            	3-2 Switzerland
Scotland              	2-0 Uruguay  
France			2-1 Switzerland
France                	1-1 Uruguay
Switzerland		5-1 Uruguay 

Group B
USA			0-0 Czech Rep.
USA	                4-1 Belgium
USA                   	1-0 Guinea
Czech Rep.	        2-0 Belgium
Czech Rep.	        1-2 Guinea
Belgium 	        7-0 Guinea
 
Group C
Netherlands     	4-0 Russia
Netherlands		1-0 Morocco
Netherlands           	2-0 Faroe Islands
Russia	        	1-0 Morocco
Russia                	1-0 Faroe Islands
Morocco	        	2-0 Faroe Islands

Group D
Italy			2-0 Sweden
Italy			1-0 Gabon
Italy			0-2 Romania
Sweden                	3-2 Gabon
Sweden			1-0 Romania
Gabon			2-1 Romania 

Group E
Slovakia              	0-0 Austria
Slovakia              	2-0 Portugal
Slovakia              	2-1 Peru
Austria               	1-1 Portugal
Austria               	1-1 Peru
Portugal              	2-2 Peru

Group F
Rep.Ireland		2-1 Hungary
Rep.Ireland		3-0 Germany
Rep.Ireland           	1-0 Algeria
Hungary			4-2 Germany
Hungary               	3-0 Algeria
Germany			1-1 Algeria 

Group G
England			3-0 Israel
England			1-1 Lithuania
England			2-0 Greece  
Israel			2-0 Lithuania
Israel			0-0 Greece 
Lithuania		1-0 Greece

Group H
Cameroon		5-1 Spain
Cameroon		1-0 Turkey
Cameroon              	2-1 Poland
Spain			1-1 Turkey
Spain			3-2 Poland
Turkey			0-0 Poland


1/8 finals	
France			4-0 USA
Czech Rep.      	1-0 Scotland
Netherlands           	1-1 Hungary          	[5-3 pen]
Russia                	0-0 Rep.Ireland      	[5-3 pen]
Cameroon              	1-0 Austria
Slovakia              	1-0 Spain
Italy			1-0 Israel
England			2-1 Sweden


Places 9-16
Sweden			2-1 Hungary
Spain			 bt Scotland
USA             	2-2 Rep.Ireland   	[3-2 pen]
Israel              	1-0 Austria
Sweden			2-1 Spain
Israel			0-0 USA           	[4-2 pen]
Scotland		1-0 Hungary
Rep.Ireland		2-1 Austria

 9. Sweden
10. Israel
11. Rep.Ireland
12. Spain    
13. Scotland
14. USA
15. Hungary
16. Austria


Semifinals Places 17-32
Portugal		2-0 Turkey
Portugal		1-0 Poland
Peru			2-0 Turkey
Poland		    	    Peru

Romania			1-0 Lithuania
Gabon			1-1 Lithuania
Greece			0-0 Romania
Greece			    Gabon   

Algeria			1-1 Faroe Islands
Germany			1-0 Faroe Islands
Morocco		    	    Algeria
Morocco		    	    Germany

Belgium			2-1 Switzerland
Switzerland		2-1 Guinea
Belgium			    Uruguay
Guinea			    Uruguay

Places 17-32
Portugal		3-0 Uruguay
Romania			2-0 Faroe Islands
Greece			3-2 Guinea
Poland			3-0 Germany
Algeria			2-2 Peru		[Algeria on pen]
Gabon			0-0 Morocco
Belgium			2-1 Lithuania
Switzerland		1-1 Turkey		[5-4 pen]

17. Portugal
18. Belgium
19. Greece
20. Romania
21. Poland
22. Germany (Hamburg Sel.)
23. Algeria
24. Peru
25. Switzerland
26. Gabon
27. Guinea
28. Lithuania
29. Faroe Islands
30. Morocco
31. Uruguay
32. Turkey


Quarterfinals
France	    		2-0 Russia
Netherlands     	2-0 England
Cameroon        	0-0 Italy         	[3-1 pen]
Czech Rep.      	3-1 Slovakia

Semifinals Places 5-8
Russia			1-0 Italy
Slovakia        	0-0 England       	[3-2 pen]

Semifinals Places 1-4
France	    		1-0 Cameroon
Netherlands     	3-0 Czech Rep.


Final
FRANCE	        	3-0 Netherlands
Third place
Cameroon        	0-0 Czech Rep.    	[3-1 pen]
Fifth place
Russia           	 bt Slovakia
Seventh place
Italy           	1-1 England       	[6-5 pen]


Final (Clubs)
Saint-Etienne		3-2 Rennes

1998

Group A
Morocco			    Scotland
Morocco		    	    Brazil
Morocco			3-0 Norway
Scotland		    Brazil
Scotland		3-0 Norway
Brazil		   	1-0 Norway
  
Group B
Italy			1-1 Cameroon
Italy			0-0 Austria
Italy			3-0 New Zealand
Cameroon		2-1 Austria
Cameroon        	3-1 New Zealand
Austria			2-2 New Zealand
 
Group C
Uruguay			1-0 France
Uruguay	        	1-1 Sweden
Uruguay			1-0 Russia
France			1-0 Sweden
France			3-0 Russia
Sweden			5-0 Russia

Group D
Spain			    Ukraine
Spain			    Peru
Spain			2-0 Finland
Ukraine		    	    Peru
Ukraine			1-1 Finland
Peru			1-0 Finland

Group E
Mexico			1-1 Belgium
Mexico		    	    Netherlands
Mexico		   	    China
Belgium			0-0 Netherlands
Belgium			1-0 China
Netherlands		    China

Group F
Germany		    	2-1 Yugoslavia
Germany			3-1 USA
Germany		    	5-0 Israel
Yugoslavia            	2-0 USA
Yugoslavia                  Israel
USA			1-0 Israel 

Group G
England			3-2 Colombia
England			0-0 Tunisia
England			5-0 Romania
Colombia		    Tunisia
Colombia		2-0 Romania
Tunisia		    	0-2 Romania

Group H
Croatia			1-0 Rep.Ireland
Croatia			0-1 Portugal
Croatia		    	2-0 Gabon
Rep.Ireland		1-0 Portugal
Rep.Ireland		1-0 Gabon
Portugal		0-0 Gabon


1/8 finals
France			1-0 Croatia
Cameroon		1-1 Germany       	[4-3 pen]
England         	5-0 Ukraine
Spain           	6-1 Colombia
Italy			0-0 Yugoslavia    	[5-2 pen]
Morocco			2-0 Belgium
Rep.of Ireland		0-0 Uruguay       	[5-2 pen]
Mexico			6-1 Scotland


Places 9-16
Germany			2-1 Belgium
Croatia			0-0 Colombia		[5-4 pen]
Uruguay			Ukraine
Yugoslavia		Scotland

 9. Yugoslavia
10. Germany
11. Uruguay
12. Ukraine
13. Colombia
14. Croatia
15. Belgium
16. Scotland

Semifinals places 17-24
USA			3-2 New Zealand	
Israel			1-0 Austria
USA			1-0 Austria
Israel			1-0 New Zealand

Portugal	        2-0 Russia
Portugal	        2-1 Sweden
Gabon			    Russia
Gabon			1-2 Sweden

Finland			0-0 Romania
Finland			2-1 Tunisia
Peru			1-0 Romania
Peru			    Tunisia
                        
Norway			0-2 China
Norway			0-1 Netherlands
Brazil			    China
Brazil			    Netherlands
 
Places 17-24
Portugal	        0-0 Peru
USA			2-0 Sweden
Gabon			2-1 Finland
New Zealand		1-0 Norway
Austria			3-0 Brazil
Netherlands		2-0 Romania
Israel			 bt Tunisia or Russia
China			 bt Tunisia or Russia

17. USA
18. Netherlands
19. Israel
20. Portugal
21. China
22. Peru
23. Gabon
24. Finland
25. Tunisia
26. Austria
27. New Zealand
28. Sweden
29. Russia
30. Romania
31. Norway
32. Brazil


Quarterfinals
France			1-1 Spain         	[5-4 pen]
Cameroon         	1-0 Marocco
England          	1-0 Rep.ofIreland
Italy			0-0 Mexico        	[4-2 pen]

Semifinals 1-4
France			1-0 England
Cameroon		1-1 Italy         	[5-4 pen]

Semifinals 5-8
Spain			1-1 Rep.ofIreland 	[4-3 pen]
Mexico			 bt Morocco

Final
FRANCE	    		0-0 Cameroon      	[4-3 pen]

Third place
England    		0-0 Italy         	[5-3 pen]

Fifth place
Spain 	       		 bt  Mexico

Seventh place
Rep.ofIreland		4-0 Morocco


Final (Clubs)
Saint-Etienne		2-1 Sel. Vendée

1999

Group A        
Spain            	    Gabon
Spain			4-0 France
Spain                       Sel. Vendée
Gabon                	2-1 France
Gabon                       Sel. Vendée
France               	2-1 Sel. Vendée

Group B
Italy	        	1-0 England
Italy	        	2-1 China
Italy	        	4-0 Cameroon
England     		2-1 China
England             	2-0 Cameroon
China           	    Cameroon 

Final
ITALY    		1-0 Spain

Third place
Gabon	    		2-1 England

Fifth place
China	    		1-1 France       	[5-4 pen]

Seventh place
Cameroon		    Sel. Vendée


Final (Clubs)
Rennes			1-0 Saint-Etienne

2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

About this document

Thanks to Zbynek Pawlas and Andre Zlotkowski for additional information

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 21 May 2009

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 1999/2009
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.