Montenegro 2015/16


Prva Crnogorska Fudbal Liga
Druga Liga
Baraža za Drugu Ligu

Prva Crnogorska Fudbal Liga

Final Table:

 1.Mladost (Podgorica)      33  21  4  8  53-28  67  Champions
 2.Budućnost (Podgorica)    33  19  6  8  48-21  63
 3.Rudar (Pljevlja)         33  16 10  7  39-26  58  [C]
 4.Bokelj (Kotor)           33  17  5 11  43-28  56
 5.Sutjeska (Nikšić)        33  15  9  9  46-31  54
 6.Dečić (Tuzi)             33  11  6 16  38-49  39  [P]
 7.Grbalj (Radanovići)      33  11  5 17  38-49  38  [3 2 0 1 7-4 6]
 8.Zeta (Golubovci)         33  10  8 15  37-42  38  [3 1 0 2 4-7 3]
 9.Lovćen (Cetinje)         33   9  9 15  32-42  36
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Iskra (Danilovgrad)      33   7 13 13  29-51  34  [P]  Relegation Playoff
11.Petrovac (Petrovac)      33   8  9 16  33-51  33  [3 1 2 0 3-2 5]  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
12.Mornar (Bar)             33   9  6 18  30-48  33  [3 0 2 1 2-3 2]  Relegated

Round 1
[Aug 8]
Iskra           1-2 Dečić           
Lovćen          1-2 Bokelj          
Rudar           2-2 Mornar          
Zeta            2-0 Petrovac        
Grbalj          0-2 Budućnost       
[Aug 9]
Sutjeska        0-1 Mladost         

Round 2
[Aug 15]
Bokelj          1-1 Zeta            
Dečić           0-2 Rudar           
Grbalj          1-2 Iskra           
Mladost         2-0 Lovćen          
Mornar          1-3 Sutjeska        
[Aug 16]
Budućnost       1-2 Petrovac        

Round 3 [Aug 22]
Iskra           0-4 Budućnost       
Lovćen          3-1 Mornar          
Petrovac        0-3 Bokelj          
Rudar           2-1 Grbalj          
Sutjeska        0-2 Dečić           
Zeta            1-0 Mladost         

Round 4 [Aug 26]
Dečić           3-2 Lovćen          
Grbalj          1-1 Sutjeska        
Iskra           0-0 Rudar           
Mladost         1-2 Petrovac        
Mornar          1-5 Zeta            
Budućnost       0-0 Bokelj          

Round 5
[Aug 29]
Bokelj          0-1 Mladost         
Lovćen          3-1 Grbalj          
Rudar           1-0 Budućnost       
Sutjeska        3-0 Iskra           
Zeta            1-1 Dečić           
[Aug 30]
Petrovac        2-1 Mornar          

Round 6 [Sep 12]
Budućnost       1-3 Mladost         
Dečić           3-1 Petrovac        
Grbalj          4-1 Zeta            
Iskra           0-0 Lovćen          
Mornar          0-1 Bokelj          
Rudar           4-1 Sutjeska        

Round 7 [Sep 19]
Bokelj          4-1 Dečić           
Lovćen          1-1 Rudar           
Mladost         2-1 Mornar          
Petrovac        0-1 Grbalj          
Sutjeska        0-0 Budućnost       
Zeta            0-2 Iskra           

Round 8 [Sep 26]
Budućnost       3-0 Mornar          
Dečić           2-2 Mladost         
Grbalj          1-1 Bokelj          
Iskra           0-0 Petrovac        
Rudar           1-0 Zeta            
Sutjeska        2-0 Lovćen          

Round 9 [Oct 1]
Bokelj          1-2 Iskra           
Lovćen          2-2 Budućnost       
Mladost         3-1 Grbalj          
Mornar          2-2 Dečić           
Petrovac        2-0 Rudar           
Zeta            0-1 Sutjeska        

Round 10 [Oct 6]
Budućnost       2-0 Dečić           
Grbalj          2-1 Mornar          
Iskra           2-3 Mladost         
Lovćen          1-2 Zeta            
Rudar           1-0 Bokelj          
Sutjeska        0-0 Petrovac        

Round 11
[Oct 17]
Mornar          0-0 Iskra           
[Oct 18]
Bokelj          3-1 Sutjeska        
Dečić           3-1 Grbalj          
Mladost         1-0 Rudar           
Petrovac        2-1 Lovćen          
Zeta            0-0 Budućnost       

Round 12 [Oct 26]
Bokelj          1-0 Lovćen          
Budućnost       3-0 Grbalj          
Dečić           1-1 Iskra           
Mladost         4-3 Sutjeska        
Mornar          1-2 Rudar           
Petrovac        5-3 Zeta            

Round 13 [Oct 31]
Iskra           0-2 Grbalj          
Lovćen          1-2 Mladost         
Rudar           2-0 Dečić           
Sutjeska        4-1 Mornar          
Zeta            1-0 Bokelj          
Petrovac        0-2 Budućnost       

Round 14 [Nov 7]
Bokelj          2-1 Petrovac        
Budućnost       1-0 Iskra           
Dečić           1-0 Sutjeska        
Grbalj          0-1 Rudar           
Mladost         2-0 Zeta            
Mornar          0-1 Lovćen          

Round 15 [Nov 20]
Bokelj          0-1 Budućnost       
Lovćen          0-0 Dečić           
Rudar           2-2 Iskra           
Sutjeska        2-0 Grbalj          
Zeta            1-2 Mornar          
Petrovac        1-2 Mladost         

Round 16
[Nov 28]
Grbalj          0-0 Lovćen          
Iskra           0-4 Sutjeska        
Mladost         1-0 Bokelj          
Mornar          1-1 Petrovac        
Dečić           3-1 Zeta            
[Nov 29]
Budućnost       2-1 Rudar           

Round 17
[Dec 5]
Lovćen          4-1 Iskra           
Petrovac        1-0 Dečić           
Sutjeska        0-2 Rudar           
Zeta            1-2 Grbalj          
[Dec 6]
Bokelj          2-0 Mornar          
Mladost         2-0 Budućnost       

Round 18 [Feb 23]
Grbalj          4-1 Petrovac        
Iskra           1-0 Zeta            
Mornar          2-0 Mladost         
Rudar           1-1 Lovćen          
Dečić           0-1 Bokelj          
Budućnost       0-0 Sutjeska        

Round 19
[Feb 27]
Bokelj          3-0 Grbalj          
Mladost         4-0 Dečić           
Mornar          1-0 Budućnost       
Petrovac        2-4 Iskra           
Zeta            2-0 Rudar           
[Feb 28]
Lovćen          0-0 Sutjeska        

Round 20 [Mar 5]
Budućnost       0-0 Lovćen          
Dečić           1-0 Mornar          
Grbalj          1-0 Mladost         
Iskra           0-0 Bokelj          
Rudar           3-2 Petrovac        
Sutjeska        1-1 Zeta            

Round 21 [Mar 9]
Bokelj          1-1 Rudar           
Dečić           1-2 Budućnost       
Mladost         5-0 Iskra           
Mornar          1-0 Grbalj          
Petrovac        0-4 Sutjeska        
Zeta            0-2 Lovćen          

Round 22 [Mar 12]
Budućnost       0-1 Zeta            
Grbalj          2-1 Dečić           
Iskra           2-0 Mornar          
Lovćen          1-0 Petrovac        
Rudar           0-0 Mladost         
Sutjeska        1-0 Bokelj          

Round 23 [Mar 19]
Dečić           2-0 Mornar          
Grbalj          1-2 Sutjeska        
Iskra           1-3 Budućnost       
Lovćen          1-2 Bokelj          
Petrovac        1-1 Mladost         
Zeta            0-1 Rudar           

Round 24 [Apr 2]
Bokelj          3-0 Grbalj          
Mladost         2-0 Zeta            
Mornar          0-0 Petrovac        
Rudar           0-0 Iskra           
Sutjeska        1-1 Dečić           
Budućnost       4-0 Lovćen          

Round 25 [Apr 9]
Dečić           1-2 Bokelj          
Grbalj          0-1 Budućnost       
Iskra           0-0 Mladost         
Lovćen          0-1 Rudar           
Sutjeska        0-1 Mornar          
Zeta            1-1 Petrovac        

Round 26 [Apr 16]
Bokelj          0-2 Sutjeska        
Mornar          2-2 Zeta            
Petrovac        1-1 Iskra           
Rudar           1-1 Grbalj          
Mladost         1-0 Lovćen          
Budućnost       2-0 Dečić           

Round 27 [Apr 23]
Bokelj          2-0 Mornar          
Dečić           0-1 Rudar           
Grbalj          2-0 Mladost         
Iskra           1-1 Zeta            
Lovćen          1-0 Petrovac        
Sutjeska        0-4 Budućnost       

Round 28 [Apr 30]
Mladost         2-0 Dečić           
Mornar          3-0 Iskra           
Petrovac        1-1 Grbalj          
Rudar           0-1 Sutjeska        
Zeta            2-0 Lovćen          
Budućnost       4-2 Bokelj          

Round 29 [May 7]
Bokelj          1-0 Rudar           
Dečić           1-2 Petrovac        
Grbalj          1-2 Zeta            
Lovćen          2-2 Iskra           
SSutjeska        2-1 Mladost         
Budućnost       1-0 Mornar          

Round 30 [May 11]
Rudar           2-0 Budućnost       
Iskra           1-3 Grbalj          
Mladost         1-0 Bokelj          
Mornar          0-1 Lovćen          
Petrovac        0-2 Sutjeska        
Zeta            3-0 Dečić           

Round 31 [May 14]
Bokelj          2-1 Petrovac        
Budućnost       1-2 Mladost         
Dečić           2-1 Iskra           
Grbalj          2-0 Lovćen          
Rudar           0-1 Mornar          
Sutjeska        0-0 Zeta            

Round 32 [May 21]      
Iskra           1-1 Sutjeska        
Lovćen          2-1 Dečić           
Mladost         2-3 Rudar           
Mornar          3-1 Grbalj          
Petrovac        0-1 Budućnost       
Zeta            2-3 Bokelj          

Round 33 [May 29]
Bokelj          0-1 Iskra           
Budućnost       1-0 Zeta            
Dečić           3-1 Grbalj          
Mladost         0-1 Mornar          
Rudar           1-1 Petrovac        
Sutjeska        4-1 Lovćen          

Final Table:

 1.Mladost (Podgorica)      33  21  4  8  53-28  67  Champions
 2.Budućnost (Podgorica)    33  19  6  8  48-21  63
 3.Rudar (Pljevlja)         33  16 10  7  39-26  58  [C]
 4.Bokelj (Kotor)           33  17  5 11  43-28  56
 5.Sutjeska (Nikšić)        33  15  9  9  46-31  54
 6.Dečić (Tuzi)             33  11  6 16  38-49  39  [P]
 7.Grbalj (Radanovići)      33  11  5 17  38-49  38  [3 2 0 1 7-4 6]
 8.Zeta (Golubovci)         33  10  8 15  37-42  38  [3 1 0 2 4-7 3]
 9.Lovćen (Cetinje)         33   9  9 15  32-42  36
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Iskra (Danilovgrad)      33   7 13 13  29-51  34  [P]  Relegation Playoff
11.Petrovac (Petrovac)      33   8  9 16  33-51  33  [3 1 2 0 3-2 5]  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
12.Mornar (Bar)             33   9  6 18  30-48  33  [3 0 2 1 2-3 2]  Relegated

Promotion/Relegation Playoffs

First Legs [Jun 2]
Bratstvo        2-2 Iskra           
Cetinje         0-0 Petrovac        

Second Legs [Jun 6]
Iskra           6-0 Bratstvo        
Petrovac        1-0 Cetinje         

NB: all clubs remain at former level

Druga Liga

Final Table:

 1.Jedinstvo (Bijelo Polje) 30  21  4  5  56-15  67  Promoted
---------------------------------------------------
 2.Cetinje (Cetinje)        30  14  8  8  42-31  50  Promotion Playoff
 3.Bratstvo (Cijevna)       30  13  9  8  37-32  48  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Radnički (Berane)        30  10 11  9  40-34  41
 5.Berane (Berane)          30  11  8 11  45-52  41  [R]
 6.Kom (Podgorica)          30  10 10 10  27-31  40
 7.Grafičar (Podgorica)     30  10  4 16  37-41  34  [P]
 8.Ibar (Rožaje)            30   9  8 13  36-51  34  [-1]
 9.Igalo (Igalo)            30   8  9 13  34-38  33
10.Jezero (Plav)            30   8  7 15  29-46  31
---------------------------------------------------
11.Brskovo (Mojkovac)       30   5 14 11  23-35  29  [P]  Relegated
 -.Mogren (Budva)           withdrew                 [R]  Relegated


Baraža za Drugu Ligu

NB: promotion playoff between three regional league winners for two places at the
    second level 2016/17

Final Table:

 1.Čelik (Nikšić)            4   3  0  1  12- 1   9  Promoted
 2.Otrant (Ulcinj)           4   2  1  1   6- 7   7  Promoted
---------------------------------------------------
 3.Polimlje (Murino)         4   0  1  3   4-14   1

[May 31]
Polimlje    2-3 Otrant
[Jun 4]
Čelik       7-0 Polimlje
[Jun 7]
Otrant      1-0 Čelik  
[Jun 11]
Otrant      2-2 Polimlje
[Jun 14]
Polimlje    0-2 Čelik  
[Jun 18]
Čelik       3-0 Otrant

Final Table:

 1.Čelik (Nikšić)            4   3  0  1  12- 1   9  Promoted
 2.Otrant (Ulcinj)           4   2  1  1   6- 7   7  Promoted
---------------------------------------------------
 3.Polimlje (Murino)         4   0  1  3   4-14   1


2014/15

2016/17

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 25 Aug 2016

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.