Mozambique 2019


Moçambola
Taça Nacional
Second Level
Provincial Championships and Tournaments

Moçambola

NB: due to financial problems, the Mozambican Football League (LMF) presented three
    alternative models.  The sixteen clubs affiliated to the LMF unanimously approved
    a model which divides the teams into two groups, namely the south and center/north.
    On Apr 12, this decision was revoked and the league will be played in one group.

Teams:                                                  City:           Province:

Baía de Pemba Futebol Clube                             Pemba           Cabo Delgado
Clube Ferroviário de Nampula                            Nampula         Nampula
Clube Ferroviário de Nacala                             Nacala Velha    Nampula      
Clube Desportivo de Nacala                              Nacala Velha    Nampula      
União Desportiva de Songo                               Songo           Tete
Grupo Desportivo e Recreativo Textáfrica                Chimoio         Manica
Clube Ferroviário da Beira                              Beira           Sofala
Grupo Desportivo da Companhia Têxtil do Púnguè          Beira           Sofala
Chibuto Futebol Clube                                   Chibuto         Gaza
Empresa Nacional de Hidrocarbonetos Futebol Clube       Vilankulo       Inhambane
Liga Desportiva de Maputo                               Maputo          Cidade de Maputo
Clube Ferroviário de Maputo                             Maputo          Cidade de Maputo
Clube de Desportos da Maxaquene                         Maputo          Cidade de Maputo
Clube de Desportos Costa do Sol                         Maputo          Cidade de Maputo
Grupo Desportivo de Maputo                              Maputo          Cidade de Maputo
Grupo Desportivo Incomáti                               Xinavane        Maputo

Table:

 1.CD Costa do Sol (Maputo)     27  18  6  3  47-21  60
 2.UD Songo                     25  17  3  5  40-20  54  [C]
 3.Ferroviário de Maputo        27  11  9  7  30-20  42
 4.Ferroviário da Beira         28  11  9  8  32-23  42
 5.Desportivo de Maputo         28  10  9  9  30-23  39  [P]
 6.GDR Textáfrica (Chimoio)     28  11  6 11  21-27  39
 7.Ferroviário de Nacala        28  11  5 12  27-30  38
 8.ENH FC (Vilankulo)           28   9 10  9  27-29  37
 9.Liga Desportiva (Maputo)     28  10  7 11  24-30  37
10.GD Incomáti (Xinavane)       27   9  9  9  26-28  36
11.Ferroviário de Nampula       28   9  8 11  33-32  35
-------------------------------------------------------
12.Clube do Chibuto             28  10  4 14  28-31  34
13.CD Maxaquene (Maputo)        28   8  9 11  28-30  33
14.Desportivo de Nacala         28   9  6 13  27-33  33
15.Baía de Pemba FC             28   6  7 15  24-43  25  [P]  Relegated
16.GDC Têxtil do Púnguè (Beira) 28   4  9 15  15-39  21  [P]  Relegated

Round 1
[Apr 27]
Ferroviário de Nacala   3-2 Desportivo de Maputo
Têxtil do Púnguè        0-3 UD Songo
[Apr 28]
Incomáti Xinavane       3-1 Ferroviário da Beira
Liga Desportiva Maputo  1-0 Ferroviário de Maputo
Maxaquene               1-1 ENH de Vilankulo
Ferroviário de Nampula  1-1 Desportivo de Nacala
Textáfrica              2-1 Clube do Chibuto
[May 15]
Costa do Sol            3-0 Baía de Pemba FC        

Round 2
[May 3]
Desportivo de Maputo    0-0 Incomáti Xinavane
[May 4]
Costa do Sol            1-0 Maxaquene
Desportivo de Nacala    2-0 Baía de Pemba FC
ENH de Vilankulo        1-1 Liga Desportiva Maputo
[May 5]
Ferroviário da Beira    2-0 Textáfrica
Ferroviário de Maputo   2-0 Ferroviário de Nacala
UD Songo                3-1 Ferroviário de Nampula
Clube do Chibuto        2-1 Têxtil do Púnguè

Round 3
[May 7]
Liga Desportiva Maputo  1-1 Costa do Sol
[May 8]
Textáfrica              2-1 Têxtil do Púnguè         -  
Ferroviário de Nampula  2-1 Clube do Chibuto
Baía de Pemba FC        2-0 UD Songo
Maxaquene               2-0 Desportivo de Nacala
Incomáti Xinavane       2-1 Ferroviário de Maputo
Ferroviário da Beira    1-0 Desportivo de Maputo
[May 9]
Ferroviário de Nacala   2-0 ENH de Vilankulo

Round 4
[May 11]
Desportivo de Maputo    4-0 Textáfrica
[May 12]
Têxtil do Púnguè        2-2 Ferroviário de Nampula
Clube do Chibuto        2-0 Baía de Pemba FC
UD Songo                1-0 Maxaquene
Desportivo de Nacala    2-0 Liga Desportiva Maputo
Costa do Sol            4-1 Ferroviário de Nacala
Ferroviário de Maputo   2-1 Ferroviário da Beira
[May 14]
ENH de Vilankulo        1-1 Incomáti Xinavane

Round 5
[May 17]
Desportivo de Maputo    0-1 Ferroviário de Maputo
[May 18]
Maxaquene               1-0 Clube do Chibuto
[May 19]
Ferroviário da Beira    4-0 ENH de Vilankulo
Incomáti Xinavane       1-1 Costa do Sol
Ferroviário de Nacala   1-1 Desportivo de Nacala
Liga Desportiva Maputo  2-0 UD Songo
Baía de Pemba FC        1-1 Têxtil do Púnguè
Textáfrica              1-0 Ferroviário de Nampula

Round 6
[Jun 8]
Ferroviário de Maputo   0-2 Textáfrica
ENH de Vilankulo        2-2 Desportivo de Maputo
[Jun 9]
Costa do Sol            1-0 Ferroviário da Beira
Desportivo de Nacala    awd Incomáti Xinavane       [3-0 awarded; Incomáti dns]
UD Songo                2-1 Ferroviário de Nacala
Clube do Chibuto        1-0 Liga Desportiva Maputo
Têxtil do Púnguè        1-0 Maxaquene
Ferroviário de Nampula  0-0 Baía de Pemba FC

Round 7
[Jun 21]
Desportivo de Maputo    2-1 Costa do Sol
[Jun 22]
Maxaquene               4-1 Ferroviário de Nampula
[Jun 23]
Ferroviário de Maputo   0-0 ENH de Vilankulo
Ferroviário da Beira    2-0 Desportivo de Nacala
Incomáti Xinavane       0-1 UD Songo
Ferroviário de Nacala   1-0 Clube do Chibuto
Liga Desportiva Maputo  2-0 Têxtil do Púnguè
Textáfrica              1-0 Baía de Pemba FC

Round 8
[Jun 29]
ENH de Vilankulo        2-1 Textáfrica
Costa do Sol            0-0 Ferroviário de Maputo
Desportivo de Nacala    0-1 Desportivo de Maputo
UD Songo                0-1 Ferroviário da Beira
Clube do Chibuto        2-0 Incomáti Xinavane
Ferroviário de Nampula  0-1 Liga Desportiva Maputo
Baía de Pemba FC        1-1 Maxaquene
[Jul 28]
Têxtil do Púnguè        0-1 Ferroviário de Nacala

Round 9
[Jul 2]
Ferroviário de Maputo   1-1 Desportivo de Nacala
Desportivo de Maputo    0-2 UD Songo
[Jul 3]
ENH de Vilankulo        3-2 Costa do Sol
Ferroviário da Beira    0-0 Clube do Chibuto
Incomáti Xinavane       1-0 Têxtil do Púnguè
Ferroviário de Nacala   1-1 Ferroviário de Nampula
Liga Desportiva Maputo  0-0 Baía de Pemba FC
Textáfrica              1-1 Maxaquene

Round 10
[Jul 6]
UD Songo                0-0 Ferroviário de Maputo
Clube do Chibuto        1-0 Desportivo de Maputo
Têxtil do Púnguè        1-1 Ferroviário da Beira
Ferroviário de Nampula  2-1 Incomáti Xinavane
Baía de Pemba FC        0-1 Ferroviário de Nacala
Maxaquene               2-1 Liga Desportiva Maputo
[Jul 7]
Costa do Sol            4-0 Textáfrica
[Aug 3]
Desportivo de Nacala    1-0 ENH de Vilankulo

Round 11
[Jul 9]
Ferroviário de Maputo   4-1 Clube do Chibuto
Incomáti Xinavane       3-1 Baía de Pemba FC
Ferroviário de Nacala   2-2 Maxaquene
Desportivo de Maputo    0-0 Têxtil do Púnguè
[Jul 10]
Costa do Sol            0-1 Desportivo de Nacala
ENH de Vilankulo        1-0 UD Songo
Ferroviário da Beira    1-0 Ferroviário de Nampula
Textáfrica              1-0 Liga Desportiva Maputo

Round 12
[Jul 13]
Clube do Chibuto        3-1 ENH de Vilankulo
Maxaquene               2-3 Incomáti Xinavane
[Jul 14]
Desportivo de Nacala    0-0 Textáfrica              
UD Songo                2-2 Costa do Sol
Têxtil do Púnguè        0-0 Ferroviário de Maputo   
Ferroviário de Nampula  0-2 Desportivo de Maputo    
Baía de Pemba FC        1-1 Ferroviário da Beira
Liga Desportiva Maputo  1-0 Ferroviário de Nacala   

Round 13
[Jul 20]
Incomáti Xinavane       0-0 Liga Desportiva Maputo
[Jul 21]
Desportivo de Nacala    1-2 UD Songo
Costa do Sol            2-1 Clube do Chibuto
ENH de Vilankulo        3-0 Têxtil do Púnguè
Ferroviário de Maputo   1-0 Ferroviário de Nampula
Desportivo de Maputo    4-0 Baía de Pemba FC
Ferroviário da Beira    2-0 Maxaquene
Textáfrica              1-1 Ferroviário de Nacala

Round 14
[Aug 6]
Maxaquene               0-2 Desportivo de Maputo
Clube do Chibuto        2-0 Desportivo de Nacala
Ferroviário de Nampula  1-1 ENH de Vilankulo
Baía de Pemba FC        1-0 Ferroviário de Maputo
Ferroviário de Nacala   1-0 Incomáti Xinavane
[Aug 7]
Textáfrica              1-0 UD Songo
Têxtil do Púnguè        0-2 Costa do Sol
Liga Desportiva Maputo  2-0 Ferroviário da Beira

Round 15
[Aug 10]
Ferroviário de Maputo   3-1 Maxaquene
[Aug 11]
Desportivo de Maputo    3-2 Liga Desportiva Maputo
Desportivo de Nacala    3-1 Têxtil do Púnguè
Costa do Sol            2-1 Ferroviário de Nampula
ENH de Vilankulo        1-0 Baía de Pemba FC
Ferroviário da Beira    1-0 Ferroviário de Nacala
Incomáti Xinavane       1-0 Textáfrica
[Aug 14]
UD Songo                2-0 Clube do Chibuto

Halfway Table:

 1.CD Costa do Sol (Maputo)     15   8  4  3  26-13  28
 2.Ferroviário da Beira         15   8  3  4  18-10  27
 3.UD Songo                     15   8  2  5  18-12  26  [C]
 4.Desportivo de Maputo         15   7  3  5  22-13  24  [P]
 5.GDR Textáfrica (Chimoio)     15   7  3  5  13-17  24
 6.Ferroviário de Maputo        15   6  5  4  15-10  23
 7.Desportivo de Nacala         15   6  4  5  16-13  22
 8.Liga Desportiva (Maputo)     15   6  4  5  14-11  22
 9.Clube do Chibuto             15   7  1  7  17-16  22
10.GD Incomáti (Xinavane)       15   6  4  5  16-16  22
11.Ferroviário de Nacala        15   6  4  5  16-17  22
-------------------------------------------------------
12.ENH FC (Vilankulo)           15   5  6  4  17-19  21
13.CD Maxaquene (Maputo)        15   4  4  7  17-20  16
14.Ferroviário de Nampula       15   2  5  8  12-22  11
15.Baía de Pemba FC             15   2  5  8   7-20  11  [P]
16.GDC Têxtil do Púnguè (Beira) 15   1  5  9   8-23   8  [P]

Round 16
[Aug 17]
Desportivo de Maputo    0-1 Ferroviário de Nacala
Ferroviário da Beira    0-0 Incomáti Xinavane
Ferroviário de Maputo   3-0 Liga Desportiva Maputo
ENH de Vilankulo        0-0 Maxaquene
Baía de Pemba FC        2-3 Costa do Sol
[Aug 18]
UD Songo                2-0 Têxtil do Púnguè
Desportivo de Nacala    0-3 Ferroviário de Nampula
Clube do Chibuto        1-0 Textáfrica

Round 17
[Aug 20]
Incomáti Xinavane       1-1 Desportivo de Maputo
Ferroviário de Nacala   0-0 Ferroviário de Maputo
[Aug 21]
Liga Desportiva Maputo  0-2 ENH de Vilankulo
Baía de Pemba FC        3-1 Desportivo de Nacala
Têxtil do Púnguè        1-0 Clube do Chibuto
[Aug 22]
Textáfrica              1-0 Ferroviário da Beira
[Aug 31]
Maxaquene               0-0 Costa do Sol
[Sep 18]
Ferroviário de Nampula  3-4 UD Songo

Round 18
[Aug 24]
Ferroviário de Maputo   1-0 Incomáti Xinavane
[Aug 25]
Costa do Sol            1-0 Liga Desportiva Maputo
Têxtil do Púnguè        1-1 Textáfrica
Clube do Chibuto        2-0 Ferroviário de Nampula
Desportivo de Nacala    0-2 Maxaquene
ENH de Vilankulo        1-0 Ferroviário de Nacala
[Aug 26]
Desportivo de Maputo    1-2 Ferroviário da Beira
[Aug 29]
UD Songo                2-0 Baía de Pemba FC

Round 19
[Sep 14]
Ferroviário da Beira    1-1 Ferroviário de Maputo
Liga Desportiva Maputo  1-3 Desportivo de Nacala
[Sep 15]
Textáfrica              0-0 Desportivo de Maputo
Ferroviário de Nacala   1-3 Costa do Sol
Baía de Pemba FC        3-1 Clube do Chibuto
Ferroviário de Nampula  1-0 Têxtil do Púnguè
Incomáti Xinavane       1-0 ENH de Vilankulo
[Oct 23]
Maxaquene               1-2 UD Songo

Round 20
[Sep 21]
Ferroviário de Maputo   1-1 Desportivo de Maputo    
ENH de Vilankulo        1-1 Ferroviário da Beira    
Têxtil do Púnguè        2-2 Baía de Pemba FC        
[Sep 22]
Clube do Chibuto        1-1 Maxaquene               
Costa do Sol            4-1 Incomáti Xinavane       
Desportivo de Nacala    1-0 Ferroviário de Nacala   
UD Songo                3-1 Liga Desportiva Maputo  
Ferroviário de Nampula  2-0 Textáfrica              

Round 21
[Sep 24]
Desportivo de Maputo    1-1 ENH de Vilankulo        
[Sep 25]
Textáfrica              0-1 Ferroviário de Maputo   
Baía de Pemba FC        0-4 Ferroviário de Nampula  
Maxaquene               2-1 Têxtil do Púnguè        
Liga Desportiva Maputo  1-0 Clube do Chibuto        
Incomáti Xinavane       2-1 Desportivo de Nacala    
Ferroviário da Beira    1-1 Costa do Sol            
[Oct 17]
Ferroviário de Nacala   1-2 UD Songo                

Round 22
[Sep 29]
Clube do Chibuto        awd Ferroviário de Nacala   [awarded 3-0; originally 1-1, Ferroviário
Têxtil do Púnguè        0-1 Liga Desportiva Maputo   de Nacala fielded ineligible player]
Ferroviário de Nampula  0-0 Maxaquene               
Baía de Pemba FC        3-2 Textáfrica              
ENH de Vilankulo        1-2 Ferroviário de Maputo   
Costa do Sol            1-0 Desportivo de Maputo    
Desportivo de Nacala    1-1 Ferroviário da Beira    
[Nov 27]
UD Songo                 -  Incomáti Xinavane       

Round 23
[Oct 4]
Desportivo de Maputo    0-0 Desportivo de Nacala
[Oct 5]
Liga Desportiva Maputo  1-1 Ferroviário de Nampula
[Oct 6]
Textáfrica              1-0 ENH de Vilankulo
Ferroviário de Maputo   1-2 Costa do Sol
Ferroviário da Beira    1-1 UD Songo
Incomáti Xinavane       1-1 Clube do Chibuto
Maxaquene               1-0 Baía de Pemba FC
Ferroviário de Nacala   4-0 Têxtil do Púnguè

Round 24
[Oct 19]
Costa do Sol            2-1 ENH de Vilankulo
[Oct 20]
Desportivo de Nacala    1-0 Ferroviário de Maputo
UD Songo                3-0 Desportivo de Maputo
Clube do Chibuto        0-2 Ferroviário da Beira
Têxtil do Púnguè        1-0 Incomáti Xinavane
Ferroviário de Nampula  2-1 Ferroviário de Nacala
Baía de Pemba FC        1-1 Liga Desportiva Maputo
Maxaquene               0-1 Textáfrica

Round 25
[Oct 25]
Desportivo de Maputo    2-0 Clube do Chibuto
[Oct 26]
Ferroviário de Nacala   1-0 Baía de Pemba FC
Liga Desportiva Maputo  3-2 Maxaquene
ENH de Vilankulo        2-1 Desportivo de Nacala
[Oct 27]
Ferroviário da Beira    0-1 Têxtil do Púnguè
Incomáti Xinavane       0-0 Ferroviário de Nampula
Textáfrica              0-1 Costa do Sol
[Dec 1]
Ferroviário de Maputo    -  UD Songo

Round 26
[Oct 29]
Maxaquene               0-1 Ferroviário de Nacala
[Oct 30]
Clube do Chibuto        2-2 Ferroviário de Maputo
Baía de Pemba FC        2-0 Incomáti Xinavane
Têxtil do Púnguè        0-0 Desportivo de Maputo
Desportivo de Nacala    1-2 Costa do Sol
UD Songo                1-0 ENH de Vilankulo
Ferroviário de Nampula  3-1 Ferroviário da Beira
Liga Desportiva Maputo  0-0 Textáfrica

Round 27
[Nov 3]
ENH de Vilankulo        1-0 Clube do Chibuto
Desportivo de Maputo    1-0 Ferroviário de Nampula
Ferroviário da Beira    4-1 Baía de Pemba FC
Incomáti Xinavane       1-1 Maxaquene
Ferroviário de Nacala   0-1 Liga Desportiva Maputo
[Nov 6]
Textáfrica              2-0 Desportivo de Nacala
Ferroviário de Maputo   3-0 Têxtil do Púnguè
[Dec 4]
Costa do Sol             -  UD Songo

Round 28 [Nov 10]
Liga Desportiva Maputo  0-3 Incomáti Xinavane
UD Songo                2-1 Desportivo de Nacala
Clube do Chibuto        0-1 Costa do Sol
Têxtil do Púnguè        0-0 ENH de Vilankulo
Ferroviário de Nampula  2-0 Ferroviário de Maputo
Baía de Pemba FC        0-1 Desportivo de Maputo
Maxaquene               1-0 Ferroviário da Beira
Ferroviário de Nacala   1-0 Textáfrica

Round 29
[Nov 23]
UD Songo                 -  Textáfrica
Costa do Sol             -  Têxtil do Púnguè
[Nov 24]
Desportivo de Nacala     -  Clube do Chibuto
ENH de Vilankulo         -  Ferroviário de Nampula
Ferroviário de Maputo    -  Baía de Pemba FC
Desportivo de Maputo     -  Maxaquene
Incomáti Xinavane        -  Ferroviário de Nacala
Ferroviário da Beira     -  Liga Desportiva Maputo

Table:

 1.CD Costa do Sol (Maputo)     27  18  6  3  47-21  60
 2.UD Songo                     25  17  3  5  40-20  54  [C]
 3.Ferroviário de Maputo        27  11  9  7  30-20  42
 4.Ferroviário da Beira         28  11  9  8  32-23  42
 5.Desportivo de Maputo         28  10  9  9  30-23  39  [P]
 6.GDR Textáfrica (Chimoio)     28  11  6 11  21-27  39
 7.Ferroviário de Nacala        28  11  5 12  27-30  38
 8.ENH FC (Vilankulo)           28   9 10  9  27-29  37
 9.Liga Desportiva (Maputo)     28  10  7 11  24-30  37
10.GD Incomáti (Xinavane)       27   9  9  9  26-28  36
11.Ferroviário de Nampula       28   9  8 11  33-32  35
-------------------------------------------------------
12.Clube do Chibuto             28  10  4 14  28-31  34
13.CD Maxaquene (Maputo)        28   8  9 11  28-30  33
14.Desportivo de Nacala         28   9  6 13  27-33  33
15.Baía de Pemba FC             28   6  7 15  24-43  25  [P]  Relegated
16.GDC Têxtil do Púnguè (Beira) 28   4  9 15  15-39  21  [P]  Relegated

Round 30 [Dec 8]
Maxaquene                -  Ferroviário de Maputo
Têxtil do Púnguè         -  Desportivo de Nacala
Ferroviário de Nampula   -  Costa do Sol
Baía de Pemba FC         -  ENH de Vilankulo
Liga Desportiva Maputo   -  Desportivo de Maputo
Textáfrica               -  Incomáti Xinavane
Ferroviário de Nacala    -  Ferroviário da Beira
Clube do Chibuto         -  UD Songo


Taça Nacional

Provincial stage
****************

Cabo Delgado
- - - - - - 

Round 1 [May 29]
Baía de Pemba FC		1-0 Ferroviário Pemba	[aet]
AD Pemba			bye

Final [Jun 5]
Baía de Pemba FC		1-0 AD Pemba


Niassa
- - - 

Zona Norte (Lichinga)

Round 1 [Apr 7]
Clube Ferroviário de Lichinga	6-2 Desportivo de Madjune
Esamo de Metangula 		5-0 Malica Lichinga
Golfinhos Metangula 		0-1 Clube Atlético de Sanjala

Round 2 [Apr 14]
Clube Ferroviário de Lichinga	5-0 Esamo de Metangula
Clube Atlético de Sanjala	bye

Final [Apr 21]
Clube Ferroviário de Lichinga	bt Clube Atlético de Sanjala

Zona Sul (Cuamba)

Round 1 [Apr 14]
União Desportiva de Cuamba	0-4 Nova Geração de Mecanhelas
Atlético FC de Mecanhelas	0-2 Matchedje de Cuamba
Liga Desportiva de Cuamba	0-2 Académica de Cuamba

Round 2 [Apr 21]
Nova Geração de Mecanhelas	bt  Académica de Cuamba
Matchedje de Cuamba		bye

Final [Apr 28]
Nova Geração de Mecanhelas	bt  Matchedje de Cuamba


Final [May 5]
Clube Ferroviário de Lichinga	1-0 Nova Geração de Mecanhelas


Nampula
- - - -

Round 1 [Apr 20]
Asante Sport Clube de Nampula 	2-0 União Desportiva de Cavalaria
FC Porto de Namiala 		5-0 Associação Desportiva de Muecate
FC Nametil 			1-1 Goleadores de Nametil		[4-2 pen]

Round 2 [May 1]
FC Porto de Namiala		1-2 Ferroviário de Nacala
FC Mugovolas			0-1 Desportivo de Nacala
Asante Sport Clube de Nampula	0-1 Clube Ferroviário de Nampula
Sporting Clube de Nampula	bye

Round 3 [May 29]
Clube Ferroviário de Nampula	3-0 Sporting Clube de Nampula
Ferroviário de Nacala		2-1 FC Monapo
Desportivo de Nacala		bye

Round 4 [Jun 2]
Ferroviário de Nacala		0-0 Desportivo de Nacala		[aet; 5-3 pen]
Clube Ferroviário de Nampula	bye


Tete
- - 

Round 1
[Mar 24]
Ferroviário Bagamoio (Moatize)	2-1 Lion de Missawa
[Apr 7]
União Desportiva do Songo	5-0 Chingale de Tete

Final [Apr 13]
União Desportiva do Songo	2-0 Ferroviário Bagamoio (Moatize)


Zambézia
- - - - 

Round 1 [Apr 14]
Matchedje de Mocuba		2-2 Ferroviário de Quelimane		[Ferr. Quelimane on pen]
Benfica de Quelimane 		bt  Jerry FC Inhassoes
3 de Fevereiro de Quelimane     bt  1º de Maio de Quelimane

Round 2 [Apr 21]
Ferroviário de Quelimane	bt  Matchedje de Quelimane
Benfica de Quelimane		lt  3 de Fevereiro de Quelimane

Final
Ferroviário de Quelimane	bt  3 de Fevereiro de Quelimane


Manica
- - - 

Round 1 [May 11]
Chipangura United (Manica)	drw 3 de Março (Manica)			[4-3 pen] 

Round 2
[May 18]
Uniao Desportiva de Messica 	drw Chipangura United (Manica)		[3-5 pen]
[May 21]
Pipeline Maforga		0-3 Água Vumba

Round 3
[May 26]
Textáfrica do Chimoio		5-0 Chipangura United (Manica)
[May 29]
Autarquia de Chimoio 		1-2 Água Vumba (Manica)

Final [Jun 5]
Textáfrica do Chimoio		2-0 Água Vumba (Manica)


Sofala
- - - 

Round 1
[Apr 20]
Futebol Clube da Beira		4-1 Chama da Unidade
[Apr 21]
Estrela Vermelha da Beira	lt  Liga Desportiva de Sofala
Sporting da Beira		bt  Futebol Clube de Nhamatanda
Pipeline da Beira		bt  Sport Dondo e Benfica
Têxtil do Púnguè		0-1 Matchedje da Beira
Clube Ferroviário da Beira	bye

Round 2 [Apr 24]
Futebol Clube da Beira		lt  Liga Desportiva de Sofala
Sporting da Beira		 -  Pipeline da Beira
Matchedje da Beira		0-3 Clube Ferroviário da Beira


Gaza
 - -

Round 1 [Mar 30]
FC de Hokwé			0-4 Chilembene
FC Chiguedela			awd Ferroviário de Mabalane		[0-3 awarded; Chiguedela dns]
Manjacaze 			1-2 CF Dick 7 (Chókwè)
Penitenciária de Mabalane	awd FC Zongoene				[3-0 awarded; Zongoene dns]

Round 2 [Apr 14]
Penitenciária de Mabalane	2-1 Chilembene
Ferroviário de Gaza		awd CF Dick 7 (Chókwè)			[3-0 awarded; Dick 7 dns]
Ferroviário de Mabalane		lt  Associação Desportiva de Macuácua
Clube de Chibuto 		3-0 ISPG Chókwè

Round 3
[Apr 20]
Clube de Chibuto		1-0 Ferroviário de Gaza
[Apr 21]
Associação Desportiva Macuácua	bt  Penitenciária de Mabalane

Final [May 29]
Clube de Chibuto		1-1 Associação Desportiva Macuácua	[4-3 pen]


Inhambane
- - - - -

Round 1 [Apr 14]
ENH FC (Vilankulo)		2-1 Temusa Costa do Sol (Massinga)
Sporting da Massinga		drw AD Massalane de Panda 		[Sporting da Massinga on pen]

Round 2 [Apr 20]
Ferroviário de Inhambane	2-1 Sporting da Massinga
Maxaquene Govuru (Nova Mambone) 0-7 ENH FC (Vilankulo)

Final [May 1]
Ferroviário de Inhambane	1-0 ENH FC (Vilankulo)


Maputo City
- - - - - -

Preliminary round [Apr 7]
Clube Desportivo Matchedje	lt  Nacional

Round 1 [Apr 13]
Associação Black Bulls		1-0 Nacional
GD Mahafil			0-4 Estrela Vermelha de Maputo

Round 2
[May 21]
Desportivo de Maputo		4-1 Vulcano
[May 22]
Liga Desportiva de Maputo  	0-1 Maxaquene de Maputo
Racing Maputo  			1-6 Associação Black Bulls
[May 23]
Ferroviário de Maputo		5-0 Águias Especiais de Maputo
[Jun 5]
Estrela Vermelha de Maputo	0-1 Costa do Sol de Maputo


Maputo Province
- - - - - - - -

Round 1 [May 1]
Desportivo da Matola 		2-1 Clube de Marracuene

Round 2
[May 8]
Desportivo da Matola		 -  Salat FC
[May 22]
Incomáti		       14-1 FC Maiwhaco

Round 3
[Jun 2]
Incomáti			2-0 Cross de Ressano Garcia
[Jun 5]
Desportivo da Matola		1-1 ESFA FC de Boane		[5-4 pen]

Final [Jun 13]
Incomáti			0-0 Desportivo da Matola	[aet; 3-2 pen]


National stage
**************

Qualified teams:

ZONA NORTE (4)
Cabo Delgado Province (1)	Baía de Pemba Futebol Clube	
Niassa Province (1)		Clube Ferroviário de Lichinga		
Nampula Province (2)		Clube Ferroviário de Nampula and Clube Ferroviário de Nacala	
		
ZONA CENTRO (6)
Tete Province (2)		União Desportiva do Songo and Ferroviário Bagamoio (Moatize)
Zambézia Province (1)		Clube Ferroviário de Quelimane		
Manica Province (1)		Grupo Desportivo e Recreativo Textáfrica (Chimoio)
Sofala Province (2)		Clube Ferroviário da Beira and Liga Desportiva de Sofala (Beira)

ZONA SUL (8)
Gaza Province (1)		Clube de Chibuto		
Inhambane Province (1)		Clube Ferroviário de Inhambane		
Maputo City Province (5)	Grupo Desportivo de Maputo, Clube de Desportos da Maxaquene,
				Associação Black Bulls, Clube Ferroviário de Maputo and Clube
                                de Desportos Costa do Sol
Maputo Province (1)		Grupo Desportivo Incomáti (Xinavane)		


Fase Interprovincial
--------------------

ZONA NORTE

Round 1 [Jun 16]
Baía FC de Pemba		awd Ferroviário de Lichinga	[3-0 awarded; Ferr. Lichinga withdrew]
Ferroviário de Nampula		0-0 Ferroviário de Nacala	[1-2 aet]

Round 2 [Jun 26]
Baía FC de Pemba		2-2 Ferroviário de Nacala	[2-2 aet; 2-3 pen]

ZONA CENTRO

Qualification matches [Jun 16]
Ferroviário Bagamoio (Moatize)	0-0 Liga Desportiva de Sofala	[aet; 4-5 pen]
Textáfrica do Chimoio		2-1 Ferroviário da Beira
União Desportiva do Songo	7-0 Ferroviário de Quelimane

ZONA SUL

Qualification matches
[Jun 15]
Ferroviário de Maputo 		3-1 Costa do Sol
Associação Black Bulls		2-0 Ferroviário de Inhambane
[Jun 16]
Incomáti			1-1 Desportivo Maputo		[1-1 aet; 2-4 pen]
Maxaquene			0-1 Clube de Chibuto

Fase Nacional
-------------

Quarterfinals

First leg [Jul 17]
Ferroviário de Nacala		1-0 União Desportiva do Songo
Textáfrica do Chimoio		4-0 Clube de Chibuto
Associação Black Bulls		0-0 Ferroviário de Maputo
Desportivo Maputo		2-0 Liga Desportiva de Sofala

Second leg
[Aug 31]
Clube de Chibuto		3-0 Textáfrica do Chimoio	[3-4 agg]
Liga Desportiva de Sofala	2-0 Desportivo Maputo		[3-0 aet; 3-2 agg]
[Sep 1]
Ferroviário de Maputo		2-1 Associação Black Bulls	[2-1 agg]
União Desportiva do Songo	4-0 Ferroviário de Nacala	[4-1 agg]

Semifinals

First leg [Oct 2]
União Desportiva do Songo	9-0 Liga Desportiva de Sofala
Ferroviário de Maputo		1-1 Textáfrica do Chimoio

Second leg
[Nov 3]
Textáfrica do Chimoio		1-1 Ferroviário de Maputo	[1-1 aet; 2-2 agg; 3-4 pen]
[Nov 6]
Liga Desportiva de Sofala	2-1 União Desportiva do Songo	[2-10 agg]

Final [Dec 15]
Ferroviário de Maputo		 -  União Desportiva do Songo


Second Level

Campeonato Nacional da 2ª Divisão [aka Divisão de Honra]

NORTH ZONE
- - - - - 

PROVINCE	TEAMS
Cabo Delgado	Clube Ferroviário de Pemba
		Associação Desportiva de Pemba
Niassa		Ferroviário de Lichinga
		Clube Atlético de Sanjala [promoted]
		Clube de Sanga [promoted]
Nampula		Angoche Clube de Desportos
		Sporting Clube de Nampula [relegated]
		Futebol Clube de Monapo

NB: União Desportiva da Ilha de Moçambique withdrew.

NB: FC Monapo (merge between Sporting de Monapo and
    Sport Monapo e Benfica.

Final table:

 1.Ferroviário de Lichinga	14 10  1  3 22- 9 31 promoted
----------------------------------------------------
 2.FC Monapo	 		14  7  4  3 27-11 25 [P]
 3.Sporting de Nampula		14  7  3  4 24-17 24 [R]
 4.Ferroviário de Pemba		14  5  4  5 12-12 19
 5.Clube de Sanga		14  5  3  6 16-27 18 [P]
----------------------------------------------------
 6.Atlético de Sanjala		14  5  2  7 14-20 17 relegated [P]
 7.AD Pemba			14  2  5  7 16-25 11 relegated
 8.Angoche CD			14  2  4  8 12-22 10 relegated

Round 1
[May 11]
Atlético de Sanjala	1-0 Ferroviário de Lichinga
FC Monapo  		0-0 Sporting de Nampula
[May 12]
Clube de Sanga  	2-0 Ferroviário de Pemba
[May 13]
Angoche CD		1-1 AD Pemba

Round 2
[May 18]
AD Pemba		2-2 Clube de Sanga
[May 19]
Sporting de Nampula	3-0 Atlético de Sanjala
Ferroviário de Lichinga	2-1 Angoche CD
[May 21]
Ferroviário de Pemba	0-1 FC Monapo

Round 3
[May 25]
Sporting de Nampula	2-1 Ferroviário de Pemba
Angoche CD		3-0 Atlético de Sanjala
[May 26]
Clube de Sanga		1-3 Ferroviário de Lichinga
FC Monapo		3-0 AD Pemba

Round 4
[Jun 1]
Atlético de Sanjala	1-2 Clube de Sanga
[Jun 2]
Ferroviário de Lichinga	2-0 FC Monapo
Angoche CD		2-2 Sporting de Nampula
AD Pemba		1-2 Ferroviário de Pemba

Round 5
[Jun 8]
Sporting de Nampula	awd AD Pemba		[3-0 awarded; AD Pemba dns]
Ferroviário de Pemba	0-0 Ferroviário de Lichinga
[Jun 9]
Clube de Sanga		2-1 Angoche CD
FC Monapo		4-1 Atlético de Sanjala

Round 6
[Jun 22]
Atlético de Sanjala	2-0 Ferroviário de Pemba
Ferroviário de Lichinga	3-1 AD Pemba
[Jun 23]
Angoche CD		n/p FC Monapo		[rained off]
Clube de Sanga		1-1 Sporting de Nampula
[Jul 7]
Angoche CD		0-0 FC Monapo

Round 7
[Jun 29]
AD Pemba		1-1 Atlético de Sanjala
[Jun 30]
Sporting de Nampula	2-0 Ferroviário de Lichinga
Ferroviário de Pemba	2-0 Angoche CD
FC Monapo		8-0 Clube de Sanga

Round 8
[Jul 13]
AD Pemba		3-1 Angoche CD
Sporting de Nampula	abd FC Monapo		[3-0 awarded; 1-2 abd 90'+9'; Monaco players attacked the referee] 
[Jul 14]
Ferroviário de Lichinga	1-0 Atlético de Sanjala
Ferroviário de Pemba	1-0 Clube de Sanga

Round 9
[Jul 20]
Clube de Sanga		1-1 AD Pemba
[Jul 21]
Atlético de Sanjala	1-0 Sporting de Nampula
Angoche CD		0-1 Ferroviário de Lichinga
FC Monapo		0-0 Ferroviário de Pemba

Round 10
[Jul 27]
AD Pemba		awd FC Monapo		[0-3 awarded; originally 2-0; AD Pemba fielded ineligible player]
[Jul 28]
Ferroviário de Lichinga	1-0 Clube de Sanga
Ferroviário de Pemba	2-1 Sporting de Nampula
[Aug 11]
Atlético de Sanjala	awd Angoche CD		[3-0 awarded; Angoche CD dns]

Round 11 [Aug 4]
Clube de Sanga		1-0 Atlético de Sanjala
FC Monapo		2-1 Ferroviário de Lichinga
Sporting de Nampula	2-1 Angoche CD
Ferroviário de Pemba	1-1 AD Pemba

Round 12
[Aug 17]
Atlético de Sanjala	2-2 FC Monapo
[Aug 18]
AD Pemba		4-0 Sporting de Nampula
Ferroviário de Lichinga	2-0 Ferroviário de Pemba
Angoche CD		2-1 Clube de Sanga

Round 13
[Aug 25]
AD Pemba		1-2 Ferroviário de Lichinga
FC Monapo		3-0 Angoche CD
Sporting de Nampula	5-1 Clube de Sanga
[Aug 31]
Ferroviário de Pemba	awd Atlético de Sanjala	[3-0 awarded; Atlético de Sanjala dns]

Round 14
[Sep 20]
Atlético de Sanjala	2-0 AD Pemba
[Sep 21]
Clube de Sanga		2-1 FC Monapo
Angoche CD		0-0 Ferroviário de Pemba
[Sep 22]
Ferroviário de Lichinga	4-0 Sporting de Nampula

Final table:

 1.Ferroviário de Lichinga	14 10  1  3 22- 9 31 promoted
----------------------------------------------------
 2.FC Monapo	 		14  7  4  3 27-11 25 [P]
 3.Sporting de Nampula		14  7  3  4 24-17 24 [R]
 4.Ferroviário de Pemba		14  5  4  5 12-12 19
 5.Clube de Sanga		14  5  3  6 16-27 18 [P]
----------------------------------------------------
 6.Atlético de Sanjala		14  5  2  7 14-20 17 relegated [P]
 7.AD Pemba			14  2  5  7 16-25 11 relegated
 8.Angoche CD			14  2  4  8 12-22 10 relegated


CENTER ZONE
- - - - - -

PROVINCE	TEAMS
Tete		Clube dos Desportos de Chingale (Tete)
		Lion Futebol Clube (Missawa) [promoted]
Zambézia	Clube Ferroviário de Quelimane
		Matchedje de Mocuba
		Clube 1º de Maio (Quelimane) [relegated]
		3 de Fevereiro (Quelimane) [promoted]
Manica		FC Pipeline da Maforga
		FC Água Vumba (Manica) [promoted]
Sofala		Liga Desportiva de Sofala (Beira) [promoted]		

NB: Clube Desportivo Universidade Pedagógica de Manica (Chimoio) and 
    Sport Dondo e Benfica withdrew.

Table:

 1.Matchedje de Mocuba		16  8  7  1 28-10 31 promoted
----------------------------------------------------
 2.Ferroviário de Quelimane	16  9  4  3 41-16 31
 3.Liga Desportiva de Sofala	16  9  3  4 23-13 30 [P]
 4.FC Pipeline da Maforga	16  9  1  6 24-21 28
 5.CD Chingale (Tete)		15  6  5  4 17-13 23
----------------------------------------------------
 6.1º de Maio (Quelimane)	16  6  5  5 19-22 23 [R]
 7.3 de Fevereiro (Quelimane	16  3  2 11 16-39 11 relegated [P]
 8.Lion FC (Missawa)		16  3  2 11 13-33 11 relegated [P]
 9.FC Água Vumba (Manica)	15  2  3 10  5-19  9 relegated [P]


Round 1 [May 12]
Lion FC			2-0 1º de Maio
Matchedje de Mocuba  	0-0 Ferroviário Quelimane
3 de Fevereiro		0-3 Pipeline Maforga
Água Vumba		1-0 LD Sofala
Chingale Tete		bye

Round 2
[May 18]
LD Sofala		1-0 Chingale Tete
Pipeline Maforga	2-1 Água Vumba
1º de Maio		1-3 Matchedje de Mocuba
[May 19]
Ferroviário Quelimane 	6-2 3 de Fevereiro
Lion FC			bye

Round 3
[May 25]
Matchedje de Mocuba	3-0 Lion FC
[May 26]
3 de Fevereiro		1-1 1º de Maio
Água Vumba		0-1 Ferroviário Quelimane
Chingale Tete		1-0 Pipeline Maforga
LD Sofala		bye

Round 4
[Jun 1]
1º de Maio		1-0 Água Vumba
Pipeline Maforga	1-1 LD Sofala
[Jun 2]
Lion FC			3-1 3 de Fevereiro
Ferroviário Quelimane	0-0 Chingale Tete
Matchedje de Mocuba	bye

Round 5
[Jun 8]
LD Sofala		1-0 Ferroviário Quelimane
[Jun 9]
3 de Fevereiro		3-3 Matchedje de Mocuba
Água Vumba		0-0 Lion FC
Chingale Tete		1-1 1º de Maio
Pipeline Maforga	bye 

Round 6
[Jun 22]
1º de Maio		1-0 LD Sofala
Matchedje de Mocuba	2-0 Água Vumba
[Jun 23]
Ferroviário Quelimane	5-1 Pipeline Maforga
Lion FC			1-2 Chingale Tete
3 de Fevereiro		bye

Round 7
[Jun 29]
LD Sofala		1-0 Lion FC
[Jun 30]
Chingale Tete		1-1 Matchedje de Mocuba
Pipeline Maforga	4-0 1º de Maio
Água Vumba		2-0 3 de Fevereiro
Ferroviário Quelimane	bye

Round 8
[Jul 6]
3 de Fevereiro		0-2 Chingale Tete
Matchedje de Mocuba	0-0 LD Sofala
[Jul 7]
Lion FC			1-2 Pipeline Maforga
1º de Maio		1-1 Ferroviário Quelimane
Água Vumba		bye

Round 9
[Jul 13]
LD Sofala		awd 3 de Fevereiro		[3-0 awarded; 3 de Fevereiro dns]
Pipeline Maforga	0-2 Matchedje de Mocuba
[Jul 14]
Chingale Tete		2-0 Água Vumba
Ferroviário Quelimane	7-0 Lion FC
1º de Maio		bye

Round 10
[Jul 20]
1º de Maio		3-1 Lion FC
LD Sofala		2-0 Água Vumba
[Jul 21]
Ferroviário Quelimane	3-3 Matchedje de Mocuba
Pipeline Maforga	1-0 3 de Fevereiro
Chingale Tete		bye

Round 11 [Jul 28]
Chingale Tete		1-1 LD Sofala
Matchedje de Mocuba	0-0 1º de Maio
Água Vumba		1-2 Pipeline Maforga
3 de Fevereiro		1-2 Ferroviário Quelimane
Lion FC			bye

Round 12
[Aug 3]
1º de Maio		5-1 3 de Fevereiro
[Aug 4]
Lion FC			0-1 Matchedje de Mocuba
Ferroviário Quelimane	4-0 Água Vumba
Pipeline Maforga	2-1 Chingale Tete
LD Sofala		bye

Round 13
[Aug 11]
Água Vumba		0-0 1º de Maio
LD Sofala		2-1 Pipeline Maforga
3 de Fevereiro		n/p Lion FC			[Lion FC dns]
Chingale Tete		2-1 Ferroviário Quelimane
[Sep 14]
3 de Fevereiro		awd Lion FC			[3-0 awarded; Lion FC dns]
Matchedje de Mocuba	bye

Round 14
[Aug 17]
1º de Maio		1-0 Chingale Tete
[Aug 18]
Ferroviário Quelimane	2-1 LD Sofala
Matchedje de Mocuba	3-0 3 de Fevereiro
Lion FC			2-0 Água Vumba
Pipeline Maforga	bye

Round 15
[Aug 24]
LD Sofala		2-1 1º de Maio
[Aug 25]
Água Vumba		0-0 Matchedje de Mocuba
Pipeline Maforga	2-1 Ferroviário Quelimane
Chingale Tete		1-1 Lion FC
3 de Fevereiro		bye

Round 16
[Sep 7]
3 de Fevereiro		1-0 Água Vumba
[Sep 8]
1º de Maio		2-1 Pipeline Maforga
Matchedje de Mocuba	3-0 Chingale Tete
Lion FC			1-4 LD Sofala
Ferroviário Quelimane	bye

Round 17
[Sep 21]
Pipeline Maforga	2-0 Lion FC
[Sep 22]
LD Sofala		2-1 Matchedje de Mocuba
Chingale Tete		awd 3 de Fevereiro		[3-0 awarded; 3 de Fevereiro dns]
Ferroviário Quelimane	5-1 1º de Maio
Água Vumba		bye

Round 18
[Sep 28]
3 de Fevereiro		3-2 LD Sofala
Matchedje de Mocuba	3-0 Pipeline Maforga
[Sep 29]
Água Vumba		 -  Chingale Tete
Lion FC			1-3 Ferroviário Quelimane
1º de Maio		bye

Table:

 1.Matchedje de Mocuba		16  8  7  1 28-10 31 promoted
----------------------------------------------------
 2.Ferroviário de Quelimane	16  9  4  3 41-16 31
 3.Liga Desportiva de Sofala	16  9  3  4 23-13 30 [P]
 4.FC Pipeline da Maforga	16  9  1  6 24-21 28
 5.CD Chingale (Tete)		15  6  5  4 17-13 23
----------------------------------------------------
 6.1º de Maio (Quelimane)	16  6  5  5 19-22 23 [R]
 7.3 de Fevereiro (Quelimane	16  3  2 11 16-39 11 relegated [P]
 8.Lion FC (Missawa)		16  3  2 11 13-33 11 relegated [P]
 9.FC Água Vumba (Manica)	15  2  3 10  5-19  9 relegated [P]


Promotion match [Oct 6, Estádio 25 de Junho, Nampula]
Matchedje de Mocuba	2-0 Ferroviário de Quelimane


SOUTH ZONE
- - - - - 

PROVINCE	TEAMS
Gaza		Associação Desportiva de Macuácua
		Instituto Superior Politécnico de Gaza (Chókwè) [promoted]
		Clube Ferroviário de Gaza (Xai-Xai)
Inhambane	Ferroviário de Inhambane
		Temusa Costa do Sol (Massinga)
Maputo City	Associação Black Bulls [promoted]
		Águias Especiais
		Clube Desportivo Estrela Vermelha (Maputo)
		Académica de Maputo
		Clube Desportivo Matchedje (Maputo)
Maputo Province	Escola de Formação de Sargentos das Forças Armadas FC (Boane)
		Desportivo da Matola [promoted]

NB: Clube de Gaza (Xai-Xai) and Vilankulo FC withdrew.
    Clube de Bilene replaced by ISPG de Chókwè.

Table:

 1.Associação Black Bulls	22 16  3  3 29-13 51 promoted [P]
----------------------------------------------------
 2.AD Macuácua			21 12  6  3 22-12 42
 3.Desportivo da Matola		21 11  6  4 24-15 39 [P]
 4.CD Estrela Vermelha		22  9  7  6 26-17 34
 5.CD Matchedje (Maputo)	22  8  7  7 23-18 31
 6.Águias Especiais		22  6  8  8 23-25 26
 7.Académica de Maputo		22  7  4 11 23-28 25
 8.Ferroviário de Gaza		22  6  6 10 14-17 24
----------------------------------------------------
 9.Ferroviário de Inhambane	21  6  4 11 17-23 22
10.ISPG (Chókwè)		21  5  6 10 15-25 21 [P]
11.ESFA FC (Boane)		21  4  7 10 12-22 19 relegated
12.Temusa Costa do Sol		21  4  6 11 20-33 18 relegated

Round 1
[May 11]
Águias Especiais	1-2 Académica Maputo
ESFA FC de Boane	1-1 Matchedje Maputo
Desportivo Matola  	1-0 ISPG de Chókwè
Estrela Vermelha	0-0 Ferroviário de Gaza
[May 12]
Black Bulls		4-2 Temusa Costa do Sol
AD Macuácua		3-1 Ferroviário Inhambane

Round 2
[May 18]
Ferroviário Inhambane   1-0 Black Bulls
Académica Maputo	0-1 Estrela Vermelha
Matchedje Maputo	1-2 Desportivo Matola
[May 19]
ISPG de Chókwè		0-0 AD Macuácua
Ferroviário de Gaza	3-1 ESFA FC de Boane
Temusa Costa do Sol	0-0 Águias Especiais

Round 3
[May 25]
Estrela Vermelha	1-0 ESFA FC de Boane
Desportivo Matola	2-1 Ferroviário de Gaza
Académica Maputo	1-3 Temusa Costa do Sol
Black Bulls		3-1 ISPG de Chókwè
Águias Especiais	2-1 Ferroviário Inhambane
[May 26]
AD Macuácua		0-0 Matchedje Maputo

Round 4
[Jun 1]
Ferroviário Inhambane	1-0 Académica Maputo
Matchedje Maputo	2-3 Black Bulls
ESFA FC de Boane	0-0 Desportivo Matola
[Jun 2]
Temusa Costa do Sol	1-1 Estrela Vermelha
ISPG de Chókwè		1-1 Águias Especiais
Ferroviário de Gaza	1-1 AD Macuácua

Round 5
[Jun 8]
Académica Maputo	3-1 ISPG de Chókwè
Black Bulls		1-0 Ferroviário de Gaza
[Jun 9]
Estrela Vermelha	0-1 Desportivo Matola
Temusa Costa do Sol	0-1 Ferroviário Inhambane
Águias Especiais	1-1 Matchedje Maputo
AD Macuácua		1-0 ESFA FC de Boane

Round 6
[Jun 22]
Matchedje Maputo	1-0 Académica Maputo
Ferroviário Inhambane	1-2 Estrela Vermelha
ESFA FC de Boane	0-0 Black Bulls
Desportivo Matola	1-0 AD Macuácua
[Jun 23]
Ferroviário de Gaza	0-1 Águias Especiais
ISPG de Chókwè		2-2 Temusa Costa do Sol

Round 7
[Jun 29]
Estrela Vermelha	3-2 AD Macuácua
Black Bulls		2-1 Desportivo Matola
Águias Especiais	0-1 ESFA FC de Boane
[Jun 30]
Académica Maputo	1-0 Ferroviário de Gaza
Temusa Costa do Sol	0-1 Matchedje Maputo
Ferroviário Inhambane	3-0 ISPG de Chókwè

Round 8
[Jul 6]
ISPG de Chókwè		1-1 Estrela Vermelha
Desportivo Matola	3-0 Águias Especiais
ESFA FC de Boane	2-1 Académica Maputo
Matchedje Maputo	2-0 Ferroviário Inhambane
[Jul 7]
AD Macuácua		1-0 Black Bulls
Ferroviário de Gaza	1-1 Temusa Costa do Sol

Round 9
[Jul 13]
Académica Maputo	2-0 Desportivo Matola
Ferroviário Inhambane	0-1 Ferroviário de Gaza
[Jul 14]
Estrela Vermelha	0-1 Black Bulls
Águias Especiais	0-1 AD Macuácua
Temusa Costa do Sol	2-0 ESFA FC de Boane
ISPG de Chókwè		2-0 Matchedje Maputo

Round 10
[Jul 20]
Estrela Vermelha	1-1 Matchedje Maputo
Desportivo Matola	2-1 Temusa Costa do Sol
AD Macuácua		2-1 Académica Maputo
Black Bulls		1-0 Águias Especiais
[Jul 21]
Ferroviário de Gaza	0-0 ISPG de Chókwè
ESFA FC de Boane	1-1 Ferroviário Inhambane

Round 11
[Jul 27]
Matchedje Maputo	1-0 Ferroviário de Gaza
Águias Especiais	0-3 Estrela Vermelha
Académica Maputo	1-2 Black Bulls
Ferroviário Inhambane	1-1 Desportivo Matola
[Jul 28]
Temusa Costa do Sol	0-1 AD Macuácua
ISPG de Chókwè		1-0 ESFA FC de Boane

Round 12
[Aug 3]
Matchedje Maputo	4-1 ESFA FC de Boane
Académica Maputo	0-0 Águias Especiais
Ferroviário Inhambane	0-1 AD Macuácua
ISPG de Chókwè		0-1 Desportivo Matola
[Aug 4]
Ferroviário de Gaza	1-0 Estrela Vermelha
Temusa Costa do Sol	0-1 Black Bulls

Round 13
[Aug 10]
Black Bulls		1-0 Ferroviário Inhambane
Estrela Vermelha	1-0 Académica Maputo
Desportivo Matola	0-0 Matchedje Maputo
[Aug 11]
AD Macuácua		1-0 ISPG de Chókwè
ESFA FC de Boane	1-0 Ferroviário de Gaza
Águias Especiais	6-0 Temusa Costa do Sol

Round 14 [Aug 17]
ESFA FC de Boane	0-2 Estrela Vermelha
Ferroviário de Gaza	1-0 Desportivo Matola
Temusa Costa do Sol	3-1 Académica Maputo
ISPG de Chókwè		0-1 Black Bulls
Ferroviário Inhambane	0-2 Águias Especiais
Matchedje Maputo	0-0 AD Macuácua

Round 15
[Aug 24]
Black Bulls		2-1 Matchedje Maputo
Académica Maputo	3-2 Ferroviário Inhambane
Desportivo Matola	1-1 ESFA FC de Boane
[Aug 25]
Estrela Vermelha	2-0 Temusa Costa do Sol
Águias Especiais	3-1 ISPG de Chókwè
AD Macuácua		2-1 Ferroviário de Gaza

Round 16
[Sep 1]
ISPG de Chókwè		1-3 Académica Maputo
Desportivo Matola	0-0 Estrela Vermelha
Ferroviário Inhambane	2-2 Temusa Costa do Sol
Matchedje Maputo	0-1 Águias Especiais
ESFA FC de Boane	0-1 AD Macuácua
[Sep 25]
Ferroviário de Gaza	0-1 Black Bulls

Round 17
[Sep 7]
Black Bulls		1-0 ESFA FC de Boane
Académica Maputo	0-2 Matchedje Maputo
Estrela Vermelha	0-0 Ferroviário Inhambane
AD Macuácua		1-0 Desportivo Matola
[Sep 8]
Águias Especiais	1-1 Ferroviário de Gaza
Temusa Costa do Sol	1-1 ISPG de Chókwè

Round 18
[Sep 14]
AD Macuácua		3-2 Estrela Vermelha
Desportivo Matola	2-1 Black Bulls
ESFA FC de Boane	0-0 Águias Especiais
Matchedje Maputo	2-0 Temusa Costa do Sol
ISPG de Chókwè		1-0 Ferroviário Inhambane
[Sep 15]
Ferroviário de Gaza	0-0 Académica Maputo

Round 19
[Sep 21]
Estrela Vermelha	0-1 ISPG de Chókwè
Águias Especiais	2-2 Desportivo Matola
Académica Maputo	1-1 ESFA FC de Boane
Ferroviário Inhambane	1-0 Matchedje Maputo
Black Bulls		0-0 AD Macuácua
[Sep 22]
Temusa Costa do Sol	2-1 Ferroviário de Gaza

Round 20
[Sep 28]
Desportivo Matola	3-1 Académica Maputo
Ferroviário de Gaza	1-0 Ferroviário Inhambane
Black Bulls		1-0 Estrela Vermelha
AD Macuácua		0-0 Águias Especiais
ESFA FC de Boane	2-0 Temusa Costa do Sol
[Sep 29]
Matchedje Maputo	1-0 ISPG de Chókwè

Round 21 [Oct 5]
Matchedje Maputo	2-2 Estrela Vermelha
Temusa Costa do Sol	0-1 Desportivo Matola
Académica Maputo	2-1 AD Macuácua
Águias Especiais	1-3 Black Bulls
ISPG de Chókwè		1-0 Ferroviário de Gaza
Ferroviário Inhambane	1-0 ESFA FC de Boane

Round 22 [Oct 12]
Ferroviário de Gaza	1-0 Matchedje Maputo
Estrela Vermelha	4-1 Águias Especiais
Black Bulls		0-0 Académica Maputo
Desportivo Matola	 -  Ferroviário Inhambane
AD Macuácua		 -  Temusa Costa do Sol
ESFA FC de Boane	 -  ISPG de Chókwè

Table:

 1.Associação Black Bulls	22 16  3  3 29-13 51 promoted [P]
----------------------------------------------------
 2.AD Macuácua			21 12  6  3 22-12 42
 3.Desportivo da Matola		21 11  6  4 24-15 39 [P]
 4.CD Estrela Vermelha		22  9  7  6 26-17 34
 5.CD Matchedje (Maputo)	22  8  7  7 23-18 31
 6.Águias Especiais		22  6  8  8 23-25 26
 7.Académica de Maputo		22  7  4 11 23-28 25
 8.Ferroviário de Gaza		22  6  6 10 14-17 24
----------------------------------------------------
 9.Ferroviário de Inhambane	21  6  4 11 17-23 22
10.ISPG (Chókwè)		21  5  6 10 15-25 21 [P]
11.ESFA FC (Boane)		21  4  7 10 12-22 19 relegated
12.Temusa Costa do Sol		21  4  6 11 20-33 18 relegated


Provincial Championships and Tournaments

Cabo Delgado
- - - - - - 

Provincial Supercup 2018
------------------------

[Apr 20]
Associação Desportiva de Pemba	bt  Ferroviário de Pemba


Niassa
 - - - 


Nampula
- - - -

Provincial Supercup 2018
------------------------
Desportivo Nacala	bt  FC Monapo

Provincial Championship
-----------------------

Participants (10):
Clube Ferroviário de Nampula (team B)
Asante Sport Club de Nampula
Águias Azuis de Nampula
União Desportiva da Cavalaria
Sporting Clube Recreativo de Angoche
Associação Desportiva de Nametil
Futebol Clube Goleador (Nametil)
Futebol Clube de Monapo (team B)
Futebol Clube Porto de Namialo
Futebol Clube de Mogovolas
Sport Nampula e Benfica [withdrew]
Associação Desportiva de Muecate [withdrew]

Round 1
[May 18]
FC Porto (Namialo)	0-0 FC Monapo (B)
[May 19]
AD Nametil 		0–1 UD Cavalaria
FC Goleador		0–3 Asante SC
Sporting de Angoche	2–1 FC Mogovolas
Ferroviário Nampula (B) bye
Águias Azuis		bye

Round 2
[May 25]
Ferroviário Nampula (B)	2-0 FC Monapo (B)
FC Goleador		1-1 Águias Azuis
[May 26]
UD Cavalaria		0-0 FC Porto (Namialo)
FC Mogovolas		2-2 AD Nametil
Asante SC		6-0 Sporting de Angoche


Tete
- - 


Zambézia
- - - - 

Provincial Supercup 2018
------------------------

[Mar 3]
Ferroviário Quelimane	3-0 3 de Fevereiro de Quelimane


Manica
- - - 

Provincial Supercup 2018
------------------------

[Mar 10]
Textáfrica do Chimoio	4-0 FC Água Vumba


Sofala
- - - 

Provincial Supercup 2018
------------------------

[Feb 17]
Ferroviário da Beira	1-0 Liga Desportiva de Sofala

Taça de Honra
-------------

Final table (w/o some goals):

 1.Ferroviário da Beira		4  2  2  0  7- 1  8 winner
 2.Benfica de Dondo		4  2  0  2  2- 5  6
 3.Liga Desportiva de Sofala	4  1  2  1  2- 1  5
 4.Sporting da Beira		4  1  1  2  4- 7  4
 5.Têxtil do Púnguè		4  0  3  1  4- 5  3
 6.Futebol Clube da Beira	   WITHDREW        [1-0-0-1-0-3-0]

[Feb 24]
Ferroviário Beira	 0-0 Liga Desportiva Sofala
[date?]
Sporting da Beira  	 bt  Liga Desportiva Sofala
[Mar 3]
Ferroviário Beira 	 3-0 Futebol Clube da Beira	[anulled]
Benfica de Dondo 	 1-0 Sporting da Beira
[Mar 10]
Ferroviário Beira 	 0-0 Têxtil do Púnguè
[Mar 13]
Sporting da Beira	 3-3 Têxtil do Púnguè
Liga Desportiva Sofala	 1-0 Benfica de Dondo

NB: FC Beira withdrew

[Apr 7]
Ferroviário Beira	 4-0 Benfica de Dondo
Liga Desportiva Sofala   1-1 Têxtil do Púnguè
[Apr 10]
Ferroviário Beira	 3-1 Sporting da Beira
Benfica de Dondo	 1-0 Têxtil do Púnguè

Final table (w/o some goals):

 1.Ferroviário da Beira		4  2  2  0  7- 1  8 winner
 2.Benfica de Dondo		4  2  0  2  2- 5  6
 3.Liga Desportiva de Sofala	4  1  2  1  2- 1  5
 4.Sporting da Beira		4  1  1  2  4- 7  4
 5.Têxtil do Púnguè		4  0  3  1  4- 5  3
 6.Futebol Clube da Beira	   WITHDREW        [1-0-0-1-0-3-0]

Torneio de Abertura
-------------------

Round 1 
Grupo B 
FC Beira	 -  FC Nhamatanda
Sporting Beira	 -  Chama da Unidade

Provincial Championship
-----------------------

Participants:
Clube Ferroviário da Beira (team B)
Pipeline da Beira
Matchedje da Beira
Futebol Clube da Beira
FC Nhamatanda
FC Chama da Unidade
Estrela Vermelha da Beira
Sporting da Beira

Round 1
[May 25]
FC Beira		0-0 Pipeline
[May 26]
Chama da Unidade	0-6 Ferroviário Beira (B)
Estrela Vermelha	1-0 Matchedje
[tba]
Sporting Beira		 -  FC Nhamatanda


Gaza
- -

Provincial Supercup 2018
------------------------

[Mar 23]
Clube do Chibuto	4-0 ISPG de Chókwè

Provincial Championship
-----------------------

Participants:
FC Chiguedela (Chókwè)
Ferroviário Mabalane
Penintenciária de Mabalane
FC Hokwé
FC Manjacaze
FC Zongoene
Chilembene
CF Dick 7
Clube de Gaza (Xai-Xai)


ISPG de Chókwè
Clube de Bilene
Guija


Round 1 [May 5]
Penintenciária		1-0 FC Manjacaze
Ferroviário Mabalane	4-0 FC Chiguedela	[anulled]
FC Zongoene		2-2 FC Hokwé
CF Dick 7		1-5 Clube de Gaza
Chilembene		bye

Round 2 [May 11]
FC Manjacaze		2-3 CF Dick 7
FC Hokwé		2-1 Chilembene
Clube de Gaza		4-0 FC Zongoene
Penintenciária		n/p FC Chiguedela	[Chiguedela withdrew]
Ferroviário Mabalane	bye

Round 3 [May 18]
FC Zongoene		1-1 FC Manjacaze
Chilembene		1-1 Clube de Gaza
Penintenciária		bye


Inhambane
- - - - -

Provincial Supercup 2018
------------------------

[Mar 2]
ENH FC (Vilankulo)	5-1 Temusa Costa do Sol de Massinga


Provincial Championship
-----------------------

Participants:
Vilankulo FC
Maxaquene de Govuro (Nova Mambone)
Sporting de Massinga
Canarinhos de Muelé (Inhambane)
Nova Aliança da Maxixe
AD Morrumbene
AD Massalane (Panda)

Round 1
[May 25]
Canarinhos		 -  Vilankulo FC
[May 26]
Sporting de Massinga 	 -  AD Morrumbene
Maxaquene		 -  Nova Aliança
AD Massalane		bye


Maputo City
- - - - - -

Provincial Supercup 2018
------------------------

[Jan 26]
Black Bulls		2-0 Matchedje


Top 8 Mavila Boy
----------------

Final tables:

Grupo A
 1.Académica		3  1  2  0  2- 1  5 qualified
 2.Maxaquene		3  1  1  1  3- 3  4 qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Liga Desportiva	3  1  1  1  2- 2  4
 4.Desportivo		3  0  2  1  2- 3  2

Grupo B
 1.Costa do Sol		3  3  0  0  7- 0  9 qualified
 2.Black Bulls		3  2  0  1  7- 3  6 qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ferroviário		3  1  0  2  3- 3  3
 4.Estrela Vermelha	3  0  0  3  1-12  0

Round 1 [Feb 9]
Maxaquene	1-1 Desportivo
Liga Desportiva	0-0 Académica
Ferroviário	0-1 Black Bulls
Costa do Sol	3-0 Estrela Vermelha

Round 2
[Feb 23]
Black Bulls	6-1 Estrela Vermelha
Maxaquene	1-0 Liga Desportiva
Desportivo	0-0 Académica
[Feb 24]
Costa do Sol	2-0 Ferroviário

Round 3
[Mar 2]
Costa do Sol	2-0 Black Bulls
Ferroviário	3-0 Estrela Vermelha
[Mar 3]
Liga Desportiva	2-1 Desportivo
Académica	2-1 Maxaquene

Final tables:

Grupo A
 1.Académica		3  1  2  0  2- 1  5 qualified
 2.Maxaquene		3  1  1  1  3- 3  4 qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Liga Desportiva	3  1  1  1  2- 2  4
 4.Desportivo		3  0  2  1  2- 3  2

Grupo B
 1.Costa do Sol		3  3  0  0  7- 0  9 qualified
 2.Black Bulls		3  2  0  1  7- 3  6 qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ferroviário		3  1  0  2  3- 3  3
 4.Estrela Vermelha	3  0  0  3  1-12  0


Semifinals [Mar 9]
Académica	0-2 Black Bulls
Costa do Sol	1-0 Maxaquene

3rd/4th match [Mar 16, Estádio Nacional do Zimpeto]
Maxaquene	5-0 Académica

Final [Mar 16, Estádio Nacional do Zimpeto]
Costa do Sol	2-1 Black Bulls


Torneio de Abertura
-------------------

First stage
- - - - - -

Round 1 [Feb 17]
Série A
Costa do Sol (B)  2-4 Mahafil

Round 2 [Feb 24]
Série A
Mahafil		   -  Águias Especiais


Final [Apr 6]
Ferr. Maputo (B)  bt  Mahafil


Provincial Championship
-----------------------

Participants (12):
Clube Ferroviário de Maputo (team B)
Clube de Desportos Costa do Sol (team B)
Grupo Desportivo de Maputo (team B)
Liga Desportiva de Maputo (team B)
Clube Desportivo Estrela Vermelha (team B)
Associação Black Bulls (team B)
1º de Maio
GD Mahafil
Nacional
Racing de Moçambique
Vulcano
Atlético de Moçambique

Round 1
[Apr 20]
Liga Desportiva (B)	1-0 Estrela Vermelha (B)
Black Bulls (B)		3-1 Vulcano
Costa do Sol (B)	4-0 1º de Maio
GD Mahafil 		1-1 Nacional
Atlético 		1-2 Racing
[Apr 24]
Ferroviário (B)		 -  Desp. Maputo (B)

Round 2 [Apr 27]
GD Mahafil		1-3 Black Bulls (B)
Racing			 -  Nacional
Liga Desportiva (B)	2-1 Atlético

Round 3
[May 4]
Ferroviário (B)		1-0 GD Mahafil
Black Bulls (B)		2-1 Racing
[May 5]
Estrela Vermelha (B)	 -  Desp. Maputo (B)

Round 4
[May 11]
Nacional		1-1 Black Bulls (B)
GD Mahafil		3-0 1º de Maio
Vulcano			1-3 Estrela Vermelha (B)
[May 14]
Desp. Maputo (B)	0-2 Liga Desportiva (B)

Round 5 [May 18]
Estrela Vermelha (B)	1-2 GD Mahafil
Liga Desportiva (B)	2-0 Vulcano

Round 6
[May 25]
Vulcano			 -  Costa do Sol (B)
GD Mahafil		3-0 Liga Desportiva (B)
Racing			 -  Estrela Vermelha (B)
Nacional		 -  1º de Maio
[May 26]
Black Bulls (B)		 -  Ferroviário (B)
Desp. Maputo (B)	 -  Atlético


Maputo Province
- - - - - - - -

Provincial Championship
-----------------------

Participants:
Ngomane Futebol Clube (Matola)
Clube de Corumbane
Maiwaku de Marracuene
Clube dos Amigos da Matola
Clube de Marracuene
Tembassite de Moamba
Cross de Ressano Garcia
Salate de Matola
Real FC de Mahelane
ASPOL Academia de Ciências Policiais

Round 1
[Apr 20]
Tembassite	2-0 Corumbane
[Apr 21]
Marracuene	 -  Cross
Salate		 -  Amigos
Real FC		bt  ASPOL
[date?]
Ngomane		 -  Maiwaku

Round 2
 
Round 3
Amigos		3-1 ASPOL
Cross		2-1 Maiwaku
Marracuene 	2-1 Corumbane
Real FC 	0-2 Tembassite
Salate		n/p Ngomane	[Ngomane dns]


2018

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 14 Nov 2019

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.