Mozambique 1981


Provincial Championships
========================

Maputo City
-----------

NB: this season a separate championship for Maputo Province was created

Final top table:

 1. Clube de Desportos Matchedje	champion and qualified for Campeonato Nacional
 2. Clube de Desportos da Maxaquene	qualified for Campeonato Nacional
 3. Clube de Desportos Costa do Sol	qualified for Campeonato Nacional
 4. Clube Ferroviário de Maputo		qualified for Campeonato Nacional
 5. Grupo Desportivo de Maputo
 6. Estrela Vermelha de Maputo


NB: 1981 Provincial champions and best classified enter.

Cabo Delgado	Estrela Vermelha de Pemba
Niassa		Estrela Vermelha de Lichinga
Nampula		Muhaivire de Nampula (champions) and Inguri de Angoche
Tete		Desportivo de Tete
Zambézia	Palmeiras de Quelimane (champions) and Sesel de Luabo
Manica		Textáfrica do Chimoio
Sofala		Palmeiras da Beira (champions), Grupo Desportivo da Companhia Têxtil do 		Púnguè (Beira), Clube Ferroviário da Beira and Estrela Vermelha da Beira
Gaza		Tavene
Inhambane	Nova Aliança (Maxixe)
Maputo City	Clube de Desportos Matchedje (Maputo) (champions), Clube de Desportos da 		Maxaquene (Maputo), Clube de Desportos Costa do Sol (Maputo) and Clube 			Ferroviário de Maputo
Maputo Province Manisa


Campeonato Nacional
===================

Preliminary stage
-----------------

Zona Norte

Round 1
Sesel		1-1 Palmeiras
Muhaivire	2-0 EV Pemba
EV Lichinga	3-1 Inguri

Round 2
Palmeiras	5-0 EV Lichinga
EV Pemba	0-1 Sesel
Inguri		1-3 Muhaivire

Round 3
Sesel		2-2 Muhaivire
EV Lichinga	0-1 EV Pemba
Inguri		0-1 Palmeiras

Round 4
Sesel		5-0 Inguri
Muhaivire	2-1 EV Lichinga
EV Pemba	1-0 Palmeiras

Round 5
Palmeiras	2-0 Muhaivire
EV Lichinga	0-1 Sesel
Inguri		1-1 EV Pemba

Final table:

 1. Sesel de Luabo						5 3 2 0 10- 3  8 Qualified
 2. Palmeiras de Quelimane					5 3 1 1  9- 2  7 Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3. Muhaivire de Nampula					5 3 1 1  9- 6  7
 4. Estrela Vermelha de Pemba					5 2 1 2  3- 4  5
 5. Estrela Vermelha de Lichinga				5 1 0 4  4-10  2
 6. Inguri de Angoche						5 0 1 4  3-13  1


Zona Centro

Round 1
Palmeiras		3-0 Têxtil
Textáfrica		3-0 Estrela Vermelha
Ferroviário		0-1 Desportivo

Round 2
Palmeiras		0-0 Textáfrica
Desportivo		0-1 Têxtil
Ferroviário		1-0 Estrela Vermelha

Round 3
Textáfrica		1-2 Têxtil
Desportivo		5-0 Estrela Vermelha
Ferroviário		0-2 Palmeiras

Round 4
Têxtil			1-0 Ferroviário
Textáfrica		4-1 Desportivo
Estrela Vermelha	1-2 Palmeiras

Round 5
Têxtil			1-0 Estrela Vermelha
Desportivo		2-4 Palmeiras
Ferroviário		1-1 Textáfrica

Final table:

 1. Palmeiras da Beira						5 4 1 0 11- 3  9 Qualified
 2. Grupo Desportivo da Companhia Têxtil do Púnguè (Beira)	5 4 0 1  5- 4  8 Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3. Textáfrica do Chimoio					5 2 2 1  9- 4  6
 4. Desportivo de Tete						5 2 0 3  9- 9  4
 5. Clube Ferroviário da Beira					5 1 1 3  2- 5  3
 6. Estrela Vermelha da Beira					5 0 0 5  1-12  0


Zona Sul

Round 1
Maxaquene		1-1 Matchedje
Ferroviário		2-0 Manisa
Tavene			1-3 Costa do Sol
Nova Aliança		bye

Round 2
Ferroviário		2-2 Matchedje
Costa do Sol		0-1 Nova Aliança
Manisa			6-1 Tavene
Maxaquene		bye

Round 3
Maxaquene		1-1 Ferroviário
Nova Aliança		2-1 Manisa
Tavene			0-3 Matchedje
Costa do Sol		bye

Round 4
Maxaquene		4-0 Tavene
Matchedje		1-0 Nova Aliança
Manisa			0-2 Costa do Sol
Ferroviário		bye

Round 5
Nova Aliança		0-2 Maxaquene
Costa do Sol		4-1 Matchedje
Tavene			0-3 Ferroviário
Manisa			bye

Round 6
Maxaquene		1-0 Costa do Sol
Nova Aliança		1-0 Ferroviário
Matchedje		5-2 Manisa
Tavene			bye

Round 7
Nova Aliança		5-1 Tavene
Ferroviário		1-0 Costa do Sol
Manisa			0-4 Maxaquene
Matchedje		bye

Final table:

 1. Clube de Desportos da Maxaquene (Maputo)			6 4 2 0 13- 2 10 Qualified
 2. Clube Ferroviário de Maputo					6 3 2 1  9- 4  8 Qualified
 3. Nova Aliança (Maxixe)					6 4 0 2  9- 5  8 Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 4. Clube de Desportos Matchedje (Maputo)			6 3 2 1 13- 9  8
 5. Clube de Desportos Costa do Sol (Maputo)			6 3 0 3  9- 5  6
 6. Manisa							6 1 0 5  9-16  2
 7. Tavene							6 0 0 6  3-24  0


Final stage
-----------

NB: round robin one game each team has 3 home and 3 away games

Known result
Têxtil Púnguè		2-0 Maxaquene Maputo

Table:

 1.  Grupo Desportivo da Companhia Têxtil do Púnguè (Beira)
 2?. Nova Aliança (Maxixe)
 3?. Clube de Desportos da Maxaquene (Maputo)
     Clube Ferroviário de Maputo
     Palmeiras da Beira
     Palmeiras de Quelimane
     Sesel de Luabo



1980

1984

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Todor Krastev for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Todor Krastev (todor1966@yahoo.com)
Last updated: 21 Nov 2004

(C) Copyright Todor Krastev and RSSSF 2004
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.