Youth Tournament U-19 Naters (Valais, Switzerland)


Since 2001 called Cup of the Alps


Palmares

year winners			
1991 Swarowski Tirol		
1992 Ferencváros		
1993 Middlesbrough		
1994 Borussia Dortmund	
1995 Borussia Dortmund	
1996 Ferencváros		
1997 Blackburn Rovers	
1998 Bayern München		
1999 Inter Milan		
2000 FC Porto		
2001 Atlético Madrid	
2002 Atlético Madrid
2003 Milan AC
2004 Rapid Wien
2005 Schalke 04
2006 FC Basel
2007 Bayern München
2008 Torino FC


Additional information

1991

1. Swarowski Tirol
2. Roda JC Kerkrade
3. Dinamo Zagreb
4. Eintracht Frankfurt
5. Servette Genčve
6. FC Naters

1992

1. Ferencváros Budapest
2. Slovakia
3. Swarowski Tirol
4. Eintracht Frankfurt
5. Oberwallis Sel.
6. Roda JC Kerkrade
7. FC Sion
8. FC Naters

1993

1. Middlesborough
2. FC Sochaux
3. Ferencváros Budapest
4. Brescia
5. Wacker Innsbruck
6. FC Sion
7. FC Naters
8. Oberwallis Sel.

1994

1. Borussia Dortmund
2. Brescia
3. FC Sion
4. Ferencváros Budapest
5. FC Sochaux
6. Middlesborough
7. Oberwallis Sel.
8. FC Naters

1995

1. Borussia Dortmund 
2. Bristol City
3. Ferencváros Budapest
4. FC Sochaux
5. Reggio Emilia
6. FC Naters
7. FC Sion
8. Oberwallis Sel.

1996

1. Ferencváros Budapest
2. Austria Wien
3. Borussia Dortmund
4. Reggina
5. Grasshopper-Club
6. Roda JC Kerkrade
7. Oberwallis Sel.
8. FC Naters

1997

1. Blackburn Rovers
2. Ferencváros
3. RSC Anderlecht
4. Austria Memphis Wien
5. Aalborg BK
6. Borussia Dortmund
7. FC Naters
8. Grasshopper-Club

1998

1. Bayern München
2. NAC Breda
3. Blackburn Rovers
4. Austria Memphis Wien
5. Brøndby IF
6. Borussia Dortmund
7. Grasshopper-Club
8. Oberwallis Sel.

1999

1. Inter Milan
2. Lausanne-Sports
3. Brøndby IF
4. Bayern München
5. Nottingham Forest
6. NAC Breda
7. Austria Memphis Wien
8. Oberwallis Sel.

2000 (June 9-11)

Group 1
Hajduk Split		1-0 Inter Milan
Hajduk Split		2-0 Willem II Tilburg
Hajduk Split		1-0 FC Luzern
Inter Milan		1-0 Willem II
Inter Milan		1-1 FC Luzern
Willem II		3-1 FC Luzern

Group 2
FC Porto		1-1 RC Strasbourg
FC Porto		2-0 Oberwallis Sel.
FC Porto		1-0 Aarhus GF
RC Strasbourg		0-0 Oberwallis Sel.
RC Strasbourg		4-0 Aarhus GF
Oberwallis Sel. 	1-0 Aarhus GF

Final
FC Porto	   	1-0 Hajduk Split

Third place match
Inter Milan	   	1-0 RC Strasbourg

Fifth place match	
Willem II Tilburg  	1-0 Oberwallis Sel.

Seventh place match
FC Luzern	   	2-0 Aarhus GF

2001 (June 1-3)

Group 1
Atlético Madrid	   	0-0 Grasshopper-Club
Atlético Madrid	   	1-0 1FC Köln
Atlético Madrid	   	2-0 USA Selection
Grasshopper-Club	1-1 1FC Köln
Grasshopper-Club	1-0 USA Selection
1FC Köln		1-0 USA Selection

Group 2
RSC Anderlecht		0-3 Sunderland
RSC Anderlecht		1-0 Dinamo Zagreb
RSC Anderlecht		3-0 Oberwallis Sel.
Sunderland		1-1 Dinamo Zagreb
Sunderland		0-0 Oberwallis Sel.
Dinamo Zagreb		0-0 Oberwallis Sel.

Final
Atlético Madrid	   	2-0 RSC Anderlecht

Third place match
Sunderland		3-2 Grasshopper-Club	[aet]

Fifth place match
1FC Köln		1-0 Dinamo Zagreb

Seventh place match
USA Selection		3-1 Oberwallis Sel.	[aet]

2002 (May 18-19)

Played in Naters, Salgesch, Steg and Visp

Group 1
Atlético Madrid	   	1-0 Tottenham Hotspur
Atlético Madrid	   	2-0 FC Zürich
Atlético Madrid	   	2-0 Inter Bratislava
Tottenham Hotspur	3-0 FC Zürich
Tottenham Hotspur	2-0 Inter Bratislava
FC Zürich		3-0 Inter Bratislava

Group 2
Juventus Turin		0-0 Young Boys Bern
Juventus Turin		0-0 Malmö FF
Juventus Turin		3-1 Oberwallis Sel.
Young Boys Bern		0-0 Malmö FF
Young Boys Bern		1-0 Oberwallis Sel.
Malmö FF		1-0 Oberwallis Sel.

Final
Atlético Madrid	   	2-0 Juventus Turin

Third place match
Tottenham Hotspur	2-0 Young Boys Bern

Fifth place match
Malmö FF		1-0 FC Zürich

Seventh place match
Inter Bratislava	7-0 Oberwallis Sel.


2003 (Jun 6-8)

Group 1
AC Milan		4-0 Oberwallis Sel.
Atletico Madrid		0-2 Sparta Prag
AC Milan		1-0 Sparta Prag
Oberwallis Sel.		0-0 Atletico Madrid
AC Milan 		0-2 Atletico Madrid
Oberwallis Sel.		1-3 Sparta Prag


Group 2
Borussia Dortmund	0-3 Young Boys Bern
Olympique Lyon		0-2 Rapid Wien
Young Boys Bern		1-0 Rapid Wien
Borussia Dortmund 	1-2 Rapid Wien
Olympique Lyon 		0-2 Young Boys Bern


Final
AC Milan		2-1 BSC Young Boys Bern

Third place match
AC Sparta Prag		1-0 SK Rapid Wien

Fifth place match
Olympique Lyon		3-2 Atletico Madrid 

Seventh place match
Oberwallis Sel.		2-0 Borussia Dortmund  


2004 (May 29-30)

Group 1
Steg  		SC Freiburg		1-0 Oberwallis Sel.   
Salgesch  	Rapid Wien		1-0 AC Venezia
Naters  	AC Venezia		0-1 SC Freiburg  
Visp  		Oberwallis Sel.		0-2 Rapid Wien    
Naters  	AC Venezia		1-0 Oberwallis Sel.
Visp  		SC Freiburg		2-2 Rapid Wien

Group 2
Steg  		Olympique Lyonnais	0-0 BSC Young Boys
Salgesch  	Slavia Praha		2-0 Real Madrid
Steg  		Real Madrid		0-2 Olympique Lyonnais   
Salgesch  	BSC Young Boys		0-1 Slavia Praha
Naters  	Real Madrid		2-2 BSC Young Boys  
Visp  		Olympique Lyonnais	2-0 Slavia Praha

Final
Naters  	Rapid Wien		1-1 Olympique Lyonnais	[4-3 pen]

Third place match
Naters  	Slavia Praha		2-1 SC Freiburg

Fifth place match
Naters  	AC Venezia		2-0 BSC Young Boys

Seventh place match
Naters  	Real Madrid 		3-0 Oberwallis Sel.


2005 (May 13-15)

Played in :
Naters		Stadion Stapfen
Salgesch	Sportplatz FC Salgesch
Steg		Sportplatz FC Steg
Visp		Stadion Mühleye 


Group 1
Steg		PSV Eindhoven		0-0 FC Basel
Salgesch	Blackburn Rovers	0-0 SK Rapid Wien
Naters		Rapid Wien		1-1 PSV Eindhoven
Visp		FC Basel		0-1 Blackburn Rovers
Naters		Rapid Wien		1-1 FC Basel
Visp		PSV Eindhoven		1-3 Blackburn Rovers

Group 2
Steg		Schalke 04		0-0 Oberwalliser Sel.
Salgesch	FC Kobenhavn		1-2 Inter Milan
Steg		Inter Milan		0-2 Schalke 04
Salgesch	Oberwalliser Sel.	1-0 FC Kobenhavn
Naters		Inter Milan		2-0 Oberwalliser Sel.
Visp		Schalke 04		1-0 FC Kobenhavn

  
Final
Naters		Schalke 04		1-0 FC Blackburn Rovers
   
Third place match
Naters		SK Rapid Wien		3-0 FC Internazionale

Fifth place match
Naters		FC Basel		1-0 Oberwalliser Sel.

Seventh place match
Naters		PSV Eindhoven		2-0 FC Kobenhavn



2006 (June 2-4)

Played in :
Naters		Stadion Stapfen
Salgesch	Sportplatz FC Salgesch
Steg		Sportplatz FC Steg
Visp		Stadion Mühleye 

Group 1
Steg 		FC Sochaux 		0-1 HNK Hajduk Split
Salgesch 	1.FC Nürnberg 		0-1 FC Basel
Naters 		FC Basel 		0-2 FC Sochaux
Visp 		HNK Hajduk Split 	1-0 1.FC Nürnberg
Naters 		FC Basel 		1-0 HNK Hajduk Split
Visp 		1.FC Nürnberg 		1-0 FC Sochaux

Group 2
Steg 		Oberwalliser Sel.	0-0 BV Vitesse  
Salgesch 	Inter Milan 		0-1 Red Bull Salzburg
Steg 		Inter Milan 		0-0 BV Vitesse  
Salgesch 	Red Bull Salzburg 	3-1 Oberwalliser Sel.
Naters 		Red Bull Salzburg 	0-1 BV Vitesse  
Visp 		Oberwalliser Sel.	0-2 Inter Milan
  
Final
Naters		FC Basel 		1-0 Red Bull Salzburg 
   
Third place match
Naters		HNK Hajduk Split 	1-0 BV Vitesse 

Fifth place match
Naters		Inter Milan		2-1 1.FC Nürnberg

Seventh place match
Naters		FC Sochaux 		1-0 Oberwalliser Sel.



2007 (May 25-27)

Played in :
Naters		Stadion Stapfen
Raron		Sportplatz Rhoneglut
Salgesch	Sportplatz FC Salgesch
Steg		Sportplatz FC Steg
Visp		Stadion Mühleye 

Group 1
Steg 		FC Basel 		1-2 Libanon 
Salgesch 	FK Austria Wien 	5-1 AC Milan
Raron 		AC Milan 		0-7 FC Basel
Visp 		Libanon 		0-2 FK Austria Wien
Raron 		FK Austria Wien 	0-2 FC Basel
Visp 		AC Milan 		0-2 Libanon

Group 2
Steg 		Oberwalliser Sel. 	0-1 Torino FC
Salgesch 	OFK Belgrad 		0-2 FC Bayern München
Steg 		OFK Belgrad 		0-1 Torino FC
Salgesch 	FC Bayern München 	1-0 Oberwalliser Sel.
Raron 		Torino FC 		0-1 FC Bayern München
Visp 		Oberwalliser Sel. 	0-1 OFK Belgrad

   
Final
Naters		FC Bayern München  	1-0 FC Basel
   
Third place match
Naters		FK Austria Wien		4-3 Torino FC

Fifth place match
Naters		OFK Belgrad		2-0 Libanon 

Seventh place match
Naters		Oberwalliser Sel.	2-1 AC Milan



2008 (May 9-11)

Played in :
Leuk-Susten	Sportplatz Galgenwald
Naters		Stadion Stapfen
Raron		Sportplatz Rhoneglut
Salgesch	Sportplatz FC Salgesch
Steg		Sportplatz FC Steg 

Group 1
Steg 		FC Basel 		1-3 Randers FC
Salgesch 	Torino FC		5-1 Grazer AK
Raron 		Torino FC		2-1 FC Basel
Leuk-Susten	Randers FC		1-2 Grazer AK	
Raron 		Torino FC		0-0 Randers FC
Leuk-Susten	Grazer AK		2-1 FC Basel	

Group 2
Steg 		Oberwalliser Sel. 	1-1 Standard Lüttich
Salgesch 	Sparta Praha		0-1 FC Aarau
Steg 		Standard Lüttich	0-3 Sparta Praha
Salgesch 	FC Aarau		3-0 Oberwalliser Sel.
Raron 		Oberwalliser Sel. 	0-4 Sparta Praha
Leuk-Susten	FC Aarau		1-2 Standard Lüttich

   
Final
Naters		Torino FC		3-0 FC Aarau
   
Third place match
Naters		Sparta Praha		2-0 Grazer AK

Fifth place match
Naters		Randers FC		3-2 Standard Lüttich

Seventh place match
Naters		FC Basel		5-0 Oberwalliser Sel.



About this document

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 11 Jul 2008

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2001/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.