TR Northern Cyprus 2015/16


KKTC Süper Ligi
1. Ligi
2. Ligi

KKTC Süper Ligi

Final Table:

 1.Mağusa Türk Gücü SK        26  15  5  6  52-33  50  Champions
 2.GAÜ Çetinkaya Türk SK      26  13 10  3  62-35  49
 3.Binatlı Yılmaz SK          26  13  7  6  53-37  46  [P]
 4.Larnaka Gençler Birliği SK 26  13  6  7  51-34  45
 5.Lefke Türk SK              26  11  7  8  43-34  40
 6.Yenicami Ağdelen SK        26  10  9  7  45-37  39  [C]
 7.Küçük Kaymaklı Türk SK     26  11  6  9  41-36  39
 8.Türk Ocağı Limasol SK      26  10  8  8  44-36  38  [P]
 9.Doğan Türk Birliği         26   9  7 10  56-51  34
10.Cihangir SK                26  10  4 12  45-46  34
11.Değirmenlik SK             26   7  5 14  39-63  26  [P]
12.Mormenekşe GB              26   6  6 14  30-46  24
-----------------------------------------------------
13.Yeni Boğaziçi DSK          26   4  7 15  33-67  19  Relegated
14.Bostancı Bağcıl TSK        26   2  9 15  18-57  15  Relegated

Round 1
[Sep 26]
Y.Boğaziçi      2-2 Doğan TB         
K.Kaymaklı      1-0 Mağusa TG       
B.Bağcıl        1-0 Lefke           
Cihangir        2-1 Yenicami        
[Sep 27]
Türk Ocağı      1-2 Mormenekşe      
L.G.Birliği     0-0 Binatlı         
Çetinkaya       5-1 Değirmenlik     

Round 2
[Oct 3]
Yenicami        3-1 B.Bağcıl        
Mağusa TG       4-1 Türk Ocağı      
Cihangir        1-4 Çetinkaya       
[Oct 4]
Doğan TB        5-0 K.Kaymaklı      
Binatlı         3-1 Değirmenlik     
Mormenekşe      1-1 L.G.Birliği     
Lefke           1-0 Y.Boğaziçi      

Round 3
[Oct 10]
Türk Ocağı      1-1 Doğan TB        
Y.Boğaziçi      0-3 Yenicami        
L.G.Birliği     1-3 Mağusa TG       
Çetinkaya       1-1 Binatlı         
[Oct 11]
K.Kaymaklı      0-0 Lefke           
B.Bağcıl        1-1 Cihangir        
Değirmenlik     4-1 Mormenekşe      

Round 4
[Oct 17]
Yenicami        1-0 K.Kaymaklı      
Doğan TB        3-0 L.G.Birliği     
Mormenekşe      1-3 Binatlı         
Lefke           2-0 Türk Ocağı      
[Oct 18]
Mağusa TG       3-0 Değirmenlik     
B.Bağcıl        2-2 Çetinkaya       
Cihangir        2-3 Y.Boğaziçi      

Round 5
[Oct 24]
Türk Ocağı      2-2 Yenicami        
Y.Boğaziçi      0-0 B.Bağcıl        
K.Kaymaklı      3-0 Cihangir        
Değirmenlik     3-2 Doğan TB        
[Oct 25]
Binatlı         2-0 Mağusa TG       
L.G.Birliği     1-2 Lefke           
Çetinkaya       3-0 Mormenekşe      

Round 6
[Oct 31]
Mağusa TG       2-0 Mormenekşe      
Doğan TB        1-1 Binatlı         
Y.Boğaziçi      3-3 Çetinkaya       
Lefke           3-1 Değirmenlik     
[Nov 1]
Yenicami        0-2 L.G.Birliği     
B.Bağcıl        1-0 K.Kaymaklı      
Cihangir        3-0 Türk Ocağı      

Round 7
[Nov 7]
Türk Ocağı      1-1 B.Bağcıl        
K.Kaymaklı      5-1 Y.Boğaziçi      
Mormenekşe      0-3 Doğan TB        
L.G.Birliği     2-1 Cihangir        
[Nov 8]
Binatlı         4-1 Lefke           
Değirmenlik     0-3 Yenicami        
Çetinkaya       1-4 Mağusa TG       

Round 8
[Nov 14]
Yenicami        2-2 Binatlı         
B.Bağcıl        1-2 L.G.Birliği     
Cihangir        1-2 Değirmenlik     
Lefke           5-1 Mormenekşe      
[Nov 15]
Doğan TB        2-0 Mağusa TG       
Y.Boğaziçi      0-3 Türk Ocağı      
K.Kaymaklı      0-4 Çetinkaya       

Round 9
[Nov 21]
Mağusa TG       3-1 Lefke           
Türk Ocağı      1-1 K.Kaymaklı      
Değirmenlik     0-0 B.Bağcıl        
Çetinkaya       4-0 Doğan TB        
[Nov 22]
Binatlı         2-2 Cihangir        
Mormenekşe      1-0 Yenicami        
L.G.Birliği     3-1 Y.Boğaziçi      

Round 10
[Nov 28]
Yenicami        2-0 Mağusa TG       
Türk Ocağı      1-1 Çetinkaya       
B.Bağcıl        1-4 Binatlı         
Cihangir        2-1 Mormenekşe      
[Nov 29]
Y.Boğaziçi      2-2 Değirmenlik     
K.Kaymaklı      1-1 L.G.Birliği     
Lefke           2-2 Doğan TB        

Round 11
[Dec 5]
Mağusa TG       2-1 Cihangir        
Binatlı         4-0 Y.Boğaziçi      
L.G.Birliği     1-0 Türk Ocağı      
Çetinkaya       0-0 Lefke           
[Dec 6]
Doğan TB        2-2 Yenicami        
Mormenekşe      5-1 B.Bağcıl        
Değirmenlik     2-4 K.Kaymaklı      

Round 12
[Dec 12]
Yenicami        2-1 Lefke           
Türk Ocağı      4-1 Değirmenlik     
Y.Boğaziçi      0-0 Mormenekşe      
Cihangir        3-1 Doğan TB        
[Dec 13]
K.Kaymaklı      1-2 Binatlı         
B.Bağcıl        1-1 Mağusa TG       
L.G.Birliği     5-3 Çetinkaya       

Round 13
[Dec 19]
Mormenekşe      0-3 K.Kaymaklı      
Değirmenlik     0-6 L.G.Birliği     
Lefke           2-2 Cihangir        
[Dec 20]
Mağusa TG       4-2 Y.Boğaziçi      
Doğan TB        3-3 B.Bağcıl        
Binatlı         4-0 Türk Ocağı      
Çetinkaya       1-1 Yenicami        

Halfway Table:

 1.Binatlı Yılmaz SK          13   8  5  0  32-11  29
 2.Mağusa Türk Gücü SK        13   8  1  4  26-15  25
 3.Larnaka Gençler Birliği SK 13   7  3  3  25-16  24
 4.Yenicami Ağdelen SK        13   6  4  3  22-14  22
 5.GAÜ Çetinkaya Türk SK      13   5  6  2  32-19  21
 6.Lefke Türk SK              13   5  4  4  20-17  19
 7.Doğan Türk Birliği         13   4  6  3  27-21  18
 8.Küçük Kaymaklı Türk SK     13   5  3  5  19-18  18
 9.Cihangir SK                13   4  3  6  21-24  15
10.Bostancı Bağcıl TSK        13   2  7  4  14-22  13
11.Türk Ocağı Limasol SK      13   2  5  6  15-23  11
12.Mormenekşe GB              13   3  2  8  13-28  11
-----------------------------------------------------
13.Değirmenlik SK             13   3  2  8  17-37  11
14.Yeni Boğaziçi DSK          13   1  5  7  14-32   8

Round 14
[Feb 6]
Mağusa TG       2-0 K.Kaymaklı      
Doğan TB        5-2 Y.Boğaziçi      
Mormenekşe      0-1 Türk Ocağı      
Lefke           1-0 B.Bağcıl        
[Feb 7]
Yenicami        1-0 Cihangir        
Binatlı         3-1 L.G.Birliği     
Değirmenlik     0-1 Çetinkaya       

Round 15
[Feb 13]
Çetinkaya       4-2 Cihangir        
B.Bağcıl        0-0 Yenicami        
L.G.Birliği     0-0 Mormenekşe      
Değirmenlik     1-0 Binatlı         
[Feb 14]
K.Kaymaklı      0-2 Doğan TB        
Y.Boğaziçi      0-3 Lefke           
Türk Ocağı      2-2 Mağusa TG       

Round 16
[Feb 20]
Cihangir        5-1 B.Bağcıl        
Yenicami        2-2 Y.Boğaziçi      
Lefke           1-0 K.Kaymaklı      
Binatlı         1-3 Çetinkaya       
[Feb 21]
Mormenekşe      1-2 Değirmenlik     
Doğan TB        1-3 Türk Ocağı      
Mağusa TG       1-6 L.G.Birliği     

Round 17
[Feb 27]
Türk Ocağı      5-1 Lefke           
K.Kaymaklı      1-0 Yenicami        
L.G.Birliği     2-1 Doğan TB         
Değirmenlik     1-2 Mağusa TG       
[Feb 28]
Y.Boğaziçi      1-0 Cihangir        
Binatlı         3-2 Mormenekşe      
Çetinkaya       1-1 B.Bağcıl        

Round 18
[Mar 5]
Yenicami        0-2 Türk Ocağı      
Doğan TB        4-3 Değirmenlik     
B.Bağcıl        0-3 Y.Boğaziçi      
Mormenekşe      2-3 Çetinkaya       
[Mar 6]
Mağusa TG       0-0 Binatlı         
Cihangir        0-2 K.Kaymaklı      
Lefke           1-1 L.G.Birliği     

Round 19
[Mar 12]
Türk Ocağı      1-2 Cihangir        
K.Kaymaklı      2-0 B.Bağcıl        
L.G.Birliği     3-1 Yenicami        
[Mar 13]
Binatlı         3-2 Doğan TB        
Mormenekşe      1-1 Mağusa TG       
Değirmenlik     2-5 Lefke           
Çetinkaya       5-2 Y.Boğaziçi      

Round 20
[Mar 19]
Yenicami        4-4 Değirmenlik     
B.Bağcıl        1-3 Türk Ocağı      
Cihangir        2-2 L.G.Birliği     
[Mar 20]
Mağusa TG       0-2 Çetinkaya       
Doğan TB        3-0 Mormenekşe      
Y.Boğaziçi      2-5 K.Kaymaklı      
Lefke           2-0 Binatlı         

Round 21
[Mar 26]
Mağusa TG       3-1 Doğan TB        
Binatlı         1-1 Yenicami        
Mormenekşe      1-0 Lefke           
L.G.Birliği     2-0 B.Bağcıl        
Çetinkaya       2-2 K.Kaymaklı      
[Mar 27]
Türk Ocağı      4-1 Y.Boğaziçi      
Değirmenlik     1-2 Cihangir        

Round 22
[Apr 2]
Y.Boğaziçi      3-2 L.G.Birliği     
B.Bağcıl        0-1 Değirmenlik     
Cihangir        5-2 Binatlı         
[Apr 23]
Yenicami        2-2 Mormenekşe      
Doğan TB        2-2 Çetinkaya       
K.Kaymaklı      2-2 Türk Ocağı      
Lefke           1-1 Mağusa TG       

Round 23 [Apr 10]
Mağusa TG       3-2 Yenicami        
Doğan TB        1-4 Lefke           
Binatlı         3-1 B.Bağcıl        
Mormenekşe      1-0 Cihangir        
L.G.Birliği     2-0 K.Kaymaklı      
Değirmenlik     3-0 Y.Boğaziçi      
Çetinkaya       3-1 Türk Ocağı      

Round 24 [Apr 16]
Yenicami        6-3 Doğan TB        
Türk Ocağı      2-0 L.G.Birliği     
Y.Boğaziçi      1-3 Binatlı         
K.Kaymaklı      2-2 Değirmenlik     
B.Bağcıl        0-5 Mormenekşe      
Cihangir        1-3 Mağusa TG       
Lefke           1-1 Çetinkaya       

Round 25 [Apr 23]
Mağusa TG       6-0 B.Bağcıl        
Doğan TB        1-2 Cihangir        
Binatlı         2-4 K.Kaymaklı      
Mormenekşe      1-1 Y.Boğaziçi      
Değirmenlik     0-0 Türk Ocağı      
Lefke           1-2 Yenicami        
Çetinkaya       2-0 L.G.Birliği     

Round 26
[Apr 29]
Türk Ocağı      3-0 Binatlı         
K.Kaymaklı      2-1 Mormenekşe      
B.Bağcıl        0-3 Doğan TB        
Cihangir        3-2 Lefke           
L.G.Birliği     5-2 Değirmenlik     
[Apr 30]
Yenicami        2-1 Çetinkaya       
Y.Boğaziçi      1-2 Mağusa TG       

Final Table:

 1.Mağusa Türk Gücü SK        26  15  5  6  52-33  50  Champions
 2.GAÜ Çetinkaya Türk SK      26  13 10  3  62-35  49
 3.Binatlı Yılmaz SK          26  13  7  6  53-37  46  [P]
 4.Larnaka Gençler Birliği SK 26  13  6  7  51-34  45
 5.Lefke Türk SK              26  11  7  8  43-34  40
 6.Yenicami Ağdelen SK        26  10  9  7  45-37  39  [C]
 7.Küçük Kaymaklı Türk SK     26  11  6  9  41-36  39
 8.Türk Ocağı Limasol SK      26  10  8  8  44-36  38  [P]
 9.Doğan Türk Birliği         26   9  7 10  56-51  34
10.Cihangir SK                26  10  4 12  45-46  34
11.Değirmenlik SK             26   7  5 14  39-63  26  [P]
12.Mormenekşe GB              26   6  6 14  30-46  24
-----------------------------------------------------
13.Yeni Boğaziçi DSK          26   4  7 15  33-67  19  Relegated
14.Bostancı Bağcıl TSK        26   2  9 15  18-57  15  Relegated

NB: top level extended to 16 clubs for 2016/17

1. Ligi

Final Table:

 1.Dumlupınar TSK             26  20  0  6  71-32  60  Promoted
 2.Gençlik Gücü TSK           26  17  5  4  65-37  56  Promoted
-----------------------------------------------------
 3.Yalova SK                  26  16  5  5  53-28  53  Promotion Playoff
 4.Denizli SK                 26  12  7  7  36-25  43  Promotion Playoff
 5.Girne Halk Evi             26  12  5  9  39-27  41  [P]  Promotion Playoff
 6.Baf Ülkü Yurdu SK          26  10  7  9  41-28  37  [P]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Düzkaya KOSK               26  11  3 12  37-42  36
 8.Göçmenköy İYSK             26   9  5 12  33-40  32
 9.Karşıyaka ASK              26   8  6 12  32-47  30  [P]
10.Esentepe KKSK              26   7  8 11  31-42  29
11.Hamitköy ŞHSK              26   8  5 13  34-36  28
12.Gönyeli SK                 26   9  1 16  30-66  28  [R]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Görneç KSK                 26   7  4 15  31-50  25  Relegation Playoff
14.Lapta TBSK                 26   4  3 19  25-58  15  [R]  Relegation Playoff

Promotion Playoff

 3.Yalova SK                   3   2  0  1   6- 5  33  [27]  Promoted
 4.Baf Ülkü Yurdu SK           3   2  1  0   9- 4  26  [19]  Playoff
-----------------------------------------------------
 5.Denizli SK                  3   1  1  1   6- 6  26  [22]  Playoff
 6.Girne Halk Evi              3   0  0  3   3- 9  21  [21]

Playoff

[May 21]
Baf Ülkü Yurdu  2-1 Denizli         

NB: Baf Ülkü Yurdu SK promoted

Promotion/Relegation Playoff 2nd/3rd level

Final Table:

 1.Doğancı SK                  5   3  1  1   8- 4  10  Promoted
 2.Lapta TBSK                  4   3  1  0   8- 2  10 
-----------------------------------------------------
 3.Ortaköy SK                  5   3  0  2  13-13   9
 4.Görneç KSK                  5   2  0  3   7- 7   6  Relegated
 5.İskele Trabzonspor Kulübü   5   2  0  3   6-10   6
 6.Geçitkale GSK               4   0  0  4   6-12   0

NB: remaining match not played due to irrelevance

2. Ligi

Final Table:

 1.Tatlısu HOSK               26  18  5  3  41-17  59  Promoted
 2.Alsancak Yeşilova TSK      26  17  3  6  61-25  54  [P]  Promoted
 3.Maraş Gençlik SK           26  16  1  9  52-33  49  Promoted
 4.Ozanköy SK                 26  14  5  7  57-34  47  Promoted
 5.Türkmenköy ASK             26  14  3  9  52-42  45  Promoted
 6.Akova SK                   26  13  3 10  47-42  42  Promoted
-----------------------------------------------------
 7.Doğancı SK                 26  11  5 10  48-37  38  Promotion Playoff
 8.Ortaköy SK                 26  11  5 10  35-31  38  Promotion Playoff
 9.Geçitkale GSK              26  12  2 12  40-42  38  [R]  Promotion Playoff
10.İskele Trabzonspor Kulübü  26  11  4 11  42-45  37  [P]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Çanakkale Türk SK          26  11  4 11  43-33  36
12.Boğaziçi DSK               26   6  2 18  31-60  20  [P]
13.Vadili Türk Çiftçiler BSK  26   4  6 16  33-63  18
14.Akıncılar GSK              26   0  0 26   0-78   0  [R]

NB: Akıncılar withdrew and had all matches awarded 0-3 against them

NB: the following clubs also entered the 2016/17 second level:
    Dipkarpaz SK, Mehmetçik TÇB SK, Mesarya SK and Serdarlı GB


2014/15

2016/17

list of champions

list of final tables

all-time table

list of cup finals

list of topscorers

list of club directory


About this document

NB: the FA of TR North Cyprus is not recognised by UEFA or FIFA (and neither is the state); inclusion of results here exclusively serves football statistical purposes

Prepared and maintained by Sener Yelkenci for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Sener Yelkenci
Last updated: 8 Jun 2017

(C) Copyright Sener Yelkenci and RSSSF 2015/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.