Netherlands 2016/17 Third to Tenth Level (amateur football)


2nd Division
AFC                     0 - 1 3 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 4 1 - 1 3 - 1 1 - 4 1 - 3 3 - 2 2 - 1 3 - 2 3 - 2 4 - 0 2 - 2 1 - 3 2 - 6  Jong AZ          34 23  7  4  76  85- 29 P1 prom
Jong AZ           2 - 2       2 - 2 3 - 2 3 - 1 1 - 1 0 - 0 5 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 3 5 - 0 5 - 1 4 - 2 1 - 0 5 - 0 7 - 0 5 - 0  Kozakken Boys    34 17  6 11  57  70- 54    
Barendrecht       1 - 4 1 - 3       0 - 2 2 - 0 2 - 2 2 - 2 3 - 3 2 - 0 2 - 2 1 - 6 3 - 5 5 - 0 2 - 2 1 - 1 4 - 1 1 - 1 3 - 1  Katwijk          34 15 10  9  55  52- 42    
Excelsior M.      1 - 1 0 - 2 1 - 0       1 - 1 3 - 0 0 - 0 0 - 3 1 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 4 0 - 0 1 - 1 3 - 4 2 - 0 5 - 2  De Treffers      34 14 12  8  54  70- 55 P2 
GVVV              1 - 3 1 - 4 0 - 0 1 - 4       0 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 5 2 - 2 0 - 3 3 - 1 0 - 0 5 - 1 2 - 0 1 - 0  Excelsior M.     34 13 10 11  49  52- 43    
HHC Hardenberg    1 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 3 1 - 2       2 - 1 1 - 1 3 - 3 0 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 3 1 - 3 1 - 2 2 - 1 3 - 1 3 - 1  FC Lienden       34 13  9 12  48  52- 48    
Katwijk           1 - 0 0 - 2 0 - 2 0 - 2 3 - 1 3 - 3       1 - 0 0 - 0 4 - 0 4 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 3 1 - 0 3 - 0  Jong Sparta      34 12 11 11  47  74- 67 P3 
Koninkl. HFC      2 - 0 0 - 1 4 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 4       4 - 0 1 - 1 1 - 1 5 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 1 0 - 2 0 - 0 3 - 1  Barendrecht      34 12 11 11  47  57- 57    
Kozakken Boys     4 - 0 2 - 4 1 - 3 0 - 3 2 - 3 4 - 1 4 - 0 2 - 2       2 - 3 2 - 0 4 - 3 3 - 1 1 - 0 2 - 0 3 - 0 2 - 2 4 - 2  VVSB             34 12 11 11  47  62- 64    
Lienden           1 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 0       3 - 0 4 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 1  GVVV             34 13  8 13  47  51- 63     
Jong Sparta       3 - 1 1 - 3 1 - 3 2 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 2       1 - 3 2 - 2 3 - 1 4 - 2 4 - 0 3 - 3 2 - 1  AFC              34 13  7 14  45  59- 63 -1 pnt 
Spakenburg        1 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 2 4 - 2 4 - 3       5 - 0 3 - 4 5 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 2  TEC              34 13  6 15  45  53- 67    
TEC               1 - 0 0 - 2 1 - 1 0 - 2 4 - 2 2 - 0 3 - 4 2 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 2       0 - 2 3 - 0 2 - 1 0 - 6 1 - 2  Koninklijke HFC  34 11  9 14  42  49- 50    
De Treffers       0 - 2 0 - 0 1 - 2 2 - 0 4 - 0 3 - 0 2 - 2 3 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 3 1 - 0 2 - 2       2 - 1 2 - 2 2 - 1 3 - 2  HHC Hardenberg   34 10 11 13  41  41- 53    
Jong FC Twente    1 - 2 2 - 3 0 - 0 1 - 2 3 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 3 0 - 1 0 - 3 1 - 1 2 - 3 4 - 1       1 - 3 0 - 2 1 - 5  UNA              34 12  5 17  41  57- 79 rel
UNA               2 - 2 2 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 4 1 - 2 2 - 2 0 - 1 5 - 2 0 - 4 3 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 5 3 - 1       3 - 1 1 - 5  Spakenburg       34  9 10 15  37  61- 66 rel
VVSB              3 - 2 0 - 3 1 - 2 2 - 0 3 - 3 1 - 0 0 - 0 3 - 0 1 - 4 0 - 5 3 - 3 4 - 4 2 - 2 4 - 4 2 - 1 3 - 2       3 - 1  Jong Vitesse     34 11  4 19  34  66- 79 -3 pnts rel
Jong Vitesse      4 - 2 2 - 2 0 - 2 0 - 2 4 - 1 4 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 3 2 - 1 4 - 3 2 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 3 0 - 4        Jong FC Twente   34  6  7 21  25  32- 64 rel

Playoffs between 2nd division and 3rd division
1/2 final
Hercules-Spakenburg          2-1 and 2-4     Harkemase Boys-UNA           0-1 and 3-1
Rijnsburgse Boys-Westlandia  1-2 and 5-1     Dongen-FC Lisse              2-5 and 1-2
final
FC Lisse-Harkemase Boys      1-2 and 4-1     Rijnsburgse Boys-Spakenburg  2-1 and 3-2

Football on Saturday
3rd Division
Jong Almere City        0 - 2 0 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 3 2 - 3 4 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 2 4 - 1 0 - 1 5 - 0 8 - 1 2 - 2 2 - 2  IJsselmeervogels 34 21  7  6  70  74- 36 P3 prom
ASWH              3 - 2       4 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 0 1 - 2 1 - 3 4 - 1 2 - 1 3 - 0 0 - 4 1 - 1 1 - 1 2 - 5 2 - 0 4 - 2  FC Lisse         34 20  5  9  65  55- 38 P1 
Capelle           1 - 2 2 - 3       0 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 0 1 - 3 1 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 4 3 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 3  Rijnsburgse Boys 34 17 10  7  61  84- 62 (P3)
DVS '33           0 - 0 1 - 0 1 - 2       2 - 3 1 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 2 0 - 0 4 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 0 3 - 2 1 - 6  ASWH             34 17  7 10  58  64- 53    
Jong FC Groningen 3 - 1 0 - 2 0 - 0 2 - 0       3 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 0 2 - 2 0 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 4 0 - 1  Scheveningen     34 16  8 10  56  54- 48    
Harkemase Boys    3 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 5 2 - 2       0 - 1 1 - 5 3 - 1 1 - 0 0 - 4 4 - 1 1 - 3 2 - 0 0 - 1 1 - 0 4 - 2 0 - 0  Jong Volendam    34 16  8 10  56  60- 56    
Huizen            1 - 1 0 - 3 5 - 1 1 - 5 2 - 2 0 - 2       0 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 2 4 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 1 0 - 3 0 - 1  DVS'33 Ermelo    34 13  9 12  48  54- 49    
Lisse             2 - 1 1 - 0 2 - 0 3 - 0 2 - 1 0 - 3 3 - 1       3 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 1 5 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 0  Jong Groningen   34 11 12 11  45  48- 46    
ODIN '59          3 - 2 1 - 2 0 - 3 1 - 1 3 - 0 3 - 3 2 - 4 1 - 0       4 - 1 0 - 1 2 - 4 4 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 0  Harkemase Boys   34 13  7 14  45  55- 60 -1 pnt P2
ONS Boso Sneek    2 - 2 0 - 0 1 - 2 1 - 3 3 - 5 1 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 0       0 - 0 2 - 2 5 - 1 0 - 2 1 - 1 6 - 0 3 - 1 1 - 4  VVOG             34 12  8 14  44  49- 55    
Quick Boys        0 - 3 2 - 2 0 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 0 3 - 2 2 - 1       3 - 4 1 - 2 2 - 3 1 - 0 1 - 5 2 - 3 0 - 1  Quick Boys       34 11 10 13  43  47- 54    
Rijnsburgse B.    3 - 0 4 - 2 4 - 3 2 - 2 3 - 3 2 - 1 4 - 2 0 - 0 4 - 2 2 - 2 7 - 1       4 - 2 1 - 3 4 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 3  Capelle          34 11  8 15  41  42- 52    
Rijnvogels        4 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 2 1 - 4 2 - 0 1 - 2 2 - 0 3 - 1 0 - 3 1 - 4       1 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 2 3 - 4  ONS Sneek        34 10 10 14  40  51- 60    
Scheveningen      3 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 5 3 - 0 2 - 2 2 - 0 3 - 0       2 - 0 0 - 3 2 - 2 1 - 2  Jong Almere City 34 11  6 17  38  63- 61 -1 pnt
Stedoco           2 - 3 2 - 3 0 - 0 4 - 2 0 - 4 4 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 6 1 - 1 1 - 4 1 - 3 2 - 3       2 - 0 5 - 2 2 - 0  ODIN '59         34 10  6 18  35  58- 63 -1 pnt
VVOG              1 - 0 1 - 1 0 - 3 2 - 1 0 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 5 3 - 3 2 - 3 3 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 2       1 - 3 0 - 1  SteDoCo          34  9  8 17  35  46- 69 rel
Jong Volendam     0 - 0 3 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 2 4 - 3 2 - 1 1 - 0 3 - 3 1 - 2 2 - 1 3 - 2 1 - 1       0 - 1  Huizen           34  9  6 19  33  38- 57 rel
IJsselmeervogels  4 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 0 0 - 2 3 - 0 6 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 2 6 - 0 0 - 0 2 - 1 7 - 0        FC Rijnvogels    34 10  3 21  33  55- 78 rel

Playoffs between Hoofdklasse and 3rd division
1/2 final
CSV Apeldoorn-SteDoCo    2-2 and 2-5       Achilles Veen-Odin '59    0-1 and 1-2
Noordwijk-DOVO           2-3 and 1-3 aet   Staphorst-Ter Leede       2-0 and 0-3
final                                                               
DOVO-SteDoCo             3-0 and 1-0       Ter Leede-Odin '59        1-1 and 1-3

Hoofdklasse A
Achilles Veen           4 - 1 1 - 1 1 - 1 5 - 2 2 - 3 3 - 1 1 - 0 1 - 0 4 - 2 5 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 0          Spijkenisse      28 17  5  6  56  62- 35 prom
Ajax A'dam        0 - 1       4 - 1 1 - 0 0 - 0 6 - 1 2 - 4 7 - 1 2 - 1 3 - 2 3 - 0 1 - 0 0 - 5 0 - 2 0 - 1 3 - 2    Ter Leede        28 17  5  6  56  55- 38 P3 
Argon             2 - 2 2 - 3       1 - 0 2 - 3 2 - 3 1 - 0 2 - 1 0 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 3 2 - 3 2 - 1 1 - 2          Noordwijk        28 16  5  7  53  66- 42 P2 
Breukelen         3 - 0 0 - 1 2 - 2       1 - 3 1 - 1 0 - 3 1 - 2 3 - 6 0 - 1 2 - 3 1 - 2 0 - 4 0 - 2 0 - 1          Achilles Veen    28 16  5  7  53  52- 36 P1 
DFS               1 - 0 3 - 1 2 - 0 3 - 0       1 - 0 1 - 3 1 - 4 2 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 3 1 - 3 1 - 2 3 - 2          Swift            28 14  7  7  49  56- 34    
Hoek              3 - 1 2 - 0 1 - 5 1 - 1 0 - 0       1 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 2 4 - 2          Ajax             28 14  3 11  45  50- 47    
Jodan Boys        1 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 0 3 - 0       1 - 2 1 - 1 5 - 3 0 - 0 1 - 4 2 - 2 2 - 0 3 - 2          Jodan Boys       28 11  8  9  41  52- 39    
Noordwijk         5 - 2 5 - 0 0 - 0 6 - 1 4 - 0 3 - 2 2 - 2       2 - 2 1 - 1 3 - 2 5 - 2 2 - 1 2 - 3 2 - 1          Hoek             28 10  8 10  38  41- 43    
RVVH              1 - 1 2 - 3 0 - 2 2 - 4 3 - 1 1 - 4 4 - 3 2 - 0       4 - 1 4 - 2 0 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 1          DFS              28 12  2 14  38  40- 51    
Sliedrecht        0 - 2 1 - 3 1 - 3 6 - 3 3 - 1 1 - 2 1 - 4 1 - 2 0 - 2       5 - 2 0 - 3 0 - 6 2 - 3 4 - 4          Argon            28 10  6 12  36  44- 46    
Smitshoek         0 - 1 3 - 1 3 - 1 4 - 0 0 - 3 0 - 4 0 - 3 0 - 2 3 - 1 1 - 2       1 - 0 1 - 4 2 - 2 1 - 4          RVVH             28  9  6 13  33  45- 50    
Spijkenisse       5 - 1 3 - 1 2 - 2 4 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 0 3 - 3 1 - 0 3 - 2 1 - 1       1 - 3 1 - 2 2 - 0          Zwaluwen V       28  7  9 12  30  43- 56    
Swift             0 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 4       0 - 2 3 - 1          Sliedrecht       28  7  3 18  24  49- 72 rel
Ter Leede         1 - 2 0 - 3 3 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 0 2 - 1 0 - 1 3 - 1 4 - 2 2 - 2 3 - 3 4 - 1       3 - 2          Smitshoek        28  6  6 16  24  35- 62    
Zwaluwen V.       0 - 4 1 - 1 1 - 1 3 - 1 0 - 2 0 - 0 2 - 1 0 - 5 3 - 3 0 - 3 3 - 0 3 - 3 2 - 2 2 - 2                FC Breukelen     28  2  6 20  12  29- 68 rel
Haaglandia                                                                                                  -----
Haaglandia withdrawn

Hoofdklassse B
ACV                     5 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 4 3 - 3    ACV              30 20  5  5  65  58- 35 P1 prom
ASV Dronten       1 - 3       0 - 2 1 - 5 0 - 4 3 - 3 1 - 7 3 - 0 2 - 2 2 - 3 0 - 2 2 - 2 2 - 4 0 - 3 1 - 3 0 - 4    DOVO             30 18  6  6  60  62- 31 P2 prom
csv Apeldoorn     2 - 2 3 - 0       0 - 5 0 - 3 2 - 1 4 - 2 2 - 2 2 - 1 4 - 0 4 - 6 2 - 2 4 - 0 4 - 0 1 - 3 3 - 1    Staphorst        30 16  5  9  53  68- 34 (P1)
AZSV              1 - 2 0 - 1 0 - 0       2 - 0 0 - 3 0 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 3 1 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 1 0 - 0 2 - 0    CSV Apeldoorn    30 15  6  9  51  61- 48 (P3)
DOVO              2 - 2 6 - 1 3 - 0 1 - 0       0 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 1 6 - 0 1 - 0 1 - 1    Excelsior '31    30 13  7 10  46  67- 56    
Eemdijk           0 - 3 4 - 3 4 - 1 3 - 3 2 - 0       5 - 3 3 - 2 1 - 4 1 - 1 3 - 0 4 - 2 1 - 1 4 - 2 2 - 3 2 - 0    SC Genemuiden    30 12  9  9  45  60- 42    
Excelsior '31     3 - 2 8 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 1       4 - 2 3 - 0 4 - 2 4 - 2 1 - 1 4 - 3 3 - 3 2 - 3 0 - 2    Sparta Nijkerk   30 12  9  9  45  53- 48    
Flevo Boys        1 - 2 0 - 0 3 - 0 3 - 0 2 - 3 3 - 0 2 - 1       0 - 2 3 - 1 4 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 1 0 - 3 1 - 1    SDC Putten       30 11 12  7  45  43- 39    
SC Genemuiden     0 - 3 2 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 4 5 - 1 4 - 0 5 - 2       0 - 3 4 - 0 4 - 0 4 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 2    Eemdijk          30 12  6 12  42  58- 61    
NSC Nijkerk       1 - 2 3 - 0 1 - 5 3 - 1 0 - 0 3 - 1 1 - 2 4 - 2 1 - 0       2 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 5 0 - 2    AZSV             30 10  8 12  38  41- 37    
Oranje Nassau Gr. 0 - 1 2 - 0 0 - 4 1 - 3 2 - 1 4 - 0 1 - 3 2 - 0 1 - 0 0 - 5       0 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 3 4 - 1    Urk              30 10  8 12  38  41- 42    
SDC Putten        1 - 3 0 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 0 0 - 0 2 - 2 2 - 5 2 - 1 4 - 1       2 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 1    NSC Nijkerk      30 11  4 15  37  47- 56    
SDV Barneveld     1 - 2 3 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 3 0 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 0 2 - 0 1 - 1       0 - 5 1 - 1 3 - 0    Flevo Boys       30 10  5 15  35  47- 56 P3 rel
Sparta Nijkerk    0 - 1 2 - 0 0 - 2 0 - 0 1 - 3 4 - 3 2 - 2 3 - 0 2 - 2 2 - 0 6 - 1 2 - 0 2 - 1       2 - 1 1 - 0    Oranje Nassau G  30 10  2 18  32  42- 69 rel
Staphorst         1 - 2 9 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 1 5 - 0 2 - 3 0 - 0 1 - 2 4 - 2 2 - 0 3 - 0 4 - 3       1 - 0    SDV Barneveld    30  6  7 17  25  33- 57 rel
Urk               0 - 1 3 - 1 1 - 3 0 - 3 2 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 2 3 - 0 0 - 1 2 - 0          ASV Dronten      30  2  5 23  11  27- 97 rel
 
Playoffs between Hoofdklasse and 1st classes  
-Montfoort-Nootdorp     2-5                     Sliedrecht-Montfoort      6-1            Nootdorp-Sliedrecht             2-1         Sliedrecht relegated
-PKC '83-DUNO D.        1-3                     Volendam-PKC '83          6-1            DUNO D-Volendam                 1-1
 Final : Volendam-Nootdorp        0-1 and 1-0 pen. 3-5    Nootdorp promoted
  
-XerxesDZB-Kloetinge    1-1                     Smitshoek-XerxesDZB       6-3            Kloetinge-Smitshoek             1-2
-WHC-'d Olde Veste '54  2-2                     Or. Nassau G.-WHC         1-1            'd Olde Veste '54-Or.Nassau G.  0-2
Final : Or. Nassau Gr.-Smitshoek  2-5 and 1-6   Or. Nassau Gr. relegated 
  
-Bennekom-WNC           3-1                     WNC-Flevo Boys            0-3            Flevo Boys-Bennekom             2-0
-Oude Maas-Buitenpost   2-3                     SC Feyenoord-Zuidvogels   1-2            Buitenpost-SC Feyenoord         3-2
 Zuidvogels-Oude Maas   5-1                     Buitenpost-Zuidvogels     2-2            SC Feyenoord-Oude Maas          ---
Final : Zuidvogels-Flevo Boys     2-1 and 1-0   Flevo Boys relegated, Zuidvogels promoted
 
District West I
1st class A
AFC                     2 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 2 3 - 3 3 - 2 3 - 1 1 - 3 2 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 1                AFC              26 16  4  6  52  58- 41 P2 champ
DTS '35           3 - 4       3 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 0 0 - 0 1 - 0 4 - 1 4 - 1                Volendam         26 15  4  7  49  45- 27 P3 
Aalsmeer          3 - 1 2 - 1       1 - 1 2 - 1 5 - 0 0 - 2 1 - 3 2 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 1 0 - 1                Zuidvogels       26 15  3  8  48  53- 32 P1 prom
Geinoord Nieuwegn.2 - 5 0 - 0 0 - 2       2 - 2 2 - 5 1 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 4 4 - 0 0 - 4 5 - 3                Montfoort        26 12  7  7  43  44- 38 (P2)
JSV Nieuwegein    2 - 6 3 - 0 1 - 1 1 - 3       1 - 1 3 - 1 3 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 3 0 - 0 1 - 3                DTS '35 Ede      26 12  6  8  42  46- 32    
Merino's          1 - 4 1 - 2 5 - 0 1 - 3 5 - 0       1 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 1 0 - 2 0 - 0 3 - 4 4 - 4                SVL              26 12  6  8  42  51- 45    
Montfoort         5 - 2 0 - 1 1 - 0 0 - 0 2 - 1 1 - 4       0 - 3 5 - 1 4 - 4 3 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 2                FC Aalsmeer      26 11  4 11  37  35- 35    
Roda '46          0 - 1 3 - 3 2 - 0 1 - 2 2 - 0 4 - 0 0 - 3       0 - 2 4 - 3 1 - 2 2 - 2 4 - 1 1 - 2                Woudenberg       26 10  6 10  36  32- 35    
SVL               4 - 2 3 - 5 0 - 0 3 - 2 6 - 0 0 - 1 2 - 1 3 - 3       1 - 0 0 - 0 6 - 3 0 - 4 4 - 1                HCSV Zwaluw.'30  26  9  8  9  35  43- 41    
VVZ '49           0 - 3 2 - 0 2 - 5 1 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 0 1 - 3       0 - 5 4 - 4 2 - 3 0 - 3                De Merino's      26  9  7 10  34  45- 52    
Volendam          0 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 1       3 - 0 4 - 2 0 - 0                Geinoord Nw'gein 26  7  7 12  28  36- 47 rel
Woudenberg        0 - 1 0 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 0 0 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 0       0 - 2 2 - 1                Roda '46         26  7  4 15  25  39- 47 rel
Zuidvogels        2 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 0 5 - 0 3 - 0 3 - 1 3 - 1 4 - 0 1 - 2 0 - 2       1 - 2                JSV Nieuwegein   26  6  5 15  23  29- 50 rel
Zwaluwen '30      1 - 2 0 - 2 3 - 1 1 - 1 0 - 2 6 - 1 0 - 0 4 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 4                      VVZ '49          26  3  5 18  14  29- 63 rel

2nd class A
BOL                     0 - 2 3 - 0 2 - 2 4 - 2 3 - 1 2 - 0 7 - 2 4 - 1 6 - 2 10- 1 4 - 1 3 - 1 1 - 1                BOL              26 17  6  3  57  86- 33 (P3)         
Buitenveldert     0 - 5       0 - 2 6 - 6 4 - 0 4 - 1 2 - 2 3 - 1 3 - 4 3 - 3 3 - 1 5 - 3 1 - 1 2 - 3                WV-HEDW          26 18  3  5  57  63- 26 P3 champ prom
DVVA              1 - 2 1 - 0       1 - 1 0 - 2 1 - 2 4 - 0 2 - 3 3 - 2 2 - 1 4 - 1 13- 0 2 - 1 0 - 4                ZOB              26 16  5  5  53  66- 27 P1 
EDO               1 - 3 2 - 3 0 - 0       4 - 1 4 - 6 2 - 2 1 - 0 1 - 2 5 - 0 2 - 0 7 - 1 1 - 4 1 - 0                HBOK             26 16  2  8  50  68- 42    
EVC               1 - 5 1 - 2 0 - 4 1 - 4       3 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 3                DVVA             26 14  5  7  47  59- 34    
HBOK              1 - 0 5 - 3 1 - 1 2 - 1 4 - 1       4 - 0 4 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 2 7 - 1 1 - 0 2 - 3                SC Buitenveldert 26 13  5  8  44  67- 54    
Hellas Sport      1 - 1 0 - 4 0 - 2 0 - 3 1 - 1 2 - 4       2 - 3 1 - 5 1 - 1 2 - 0 1 - 0 0 - 3 1 - 0                Marken           26 12  6  8  42  76- 58 P2 prom
Jong Holland      1 - 1 3 - 5 2 - 4 2 - 2 5 - 1 1 - 0 1 - 0       4 - 4 1 - 4 1 - 0 2 - 3 0 - 4 3 - 3                EDO              26 11  6  9  39  70- 52    
Marken            4 - 4 2 - 2 2 - 2 5 - 3 3 - 0 2 - 6 2 - 1 1 - 1       6 - 1 6 - 0 5 - 1 0 - 1 1 - 4                Jong Holland     26  7  7 12  28  43- 62    
OSV               3 - 5 2 - 5 1 - 1 1 - 2 3 - 3 2 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 3       5 - 1 2 - 2 0 - 2 0 - 2                OSV              26  6  8 12  26  48- 64    
Opperdoes         0 - 5 0 - 1 0 - 2 2 - 6 0 - 2 1 - 5 1 - 0 2 - 3 1 - 5 2 - 6       2 - 0 0 - 2 0 - 7                Hellas Sport     26  5  6 15  21  24- 57 rel
Overbos           1 - 4 2 - 3 2 - 1 2 - 5 2 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 0 1 - 7 0 - 0 1 - 1       1 - 3 0 - 5                EVC              26  4  8 14  20  31- 65 rel
WV-HEDW           2 - 2 2 - 0 2 - 3 3 - 2 4 - 0 2 - 0 2 - 3 4 - 2 6 - 0 5 - 2 2 - 0 1 - 0       2 - 2                Overbos          26  4  4 18  13  29- 91 -3 pnts rel
ZOB               1 - 0 2 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 1 0 - 2 7 - 1 1 - 1 2 - 1 4 - 0 1 - 0 5 - 0 0 - 2                      Opperdoes        26  2  3 21   9  19- 84 rel
Playoff for 1st place : BOL - WV-HEDW 1-2 aet

2nd class B
AMVJ                    2 - 0 2 - 0 2 - 3 1 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 1 4 - 0                DHSC             26 19  4  3  61  83- 37 P1 prom   
FC Almere         1 - 1       4 - 0 4 - 2 2 - 0 3 - 2 0 - 1 2 - 4 3 - 3 3 - 0 4 - 0 1 - 2 1 - 3 1 - 2                CSW              26 15  6  5  51  64- 35 P3 prom
Amstelveen        0 - 0 1 - 4       3 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 0 0 - 2 1 - 1 4 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 4 1 - 1                De Bilt          26 15  5  6  50  70- 37 P2 
Be Fair           0 - 0 1 - 0 0 - 1       2 - 7 0 - 1 1 - 2 4 - 4 1 - 3 2 - 2 2 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 2                TAVV             26 13  8  5  47  60- 34 (P1)
De Bilt           1 - 2 2 - 2 1 - 0 5 - 3       1 - 0 3 - 0 3 - 4 2 - 1 4 - 1 7 - 1 8 - 1 0 - 1 2 - 1                Veensche Boys    26 12  5  9  41  49- 46    
CJVV              2 - 2 0 - 2 1 - 2 5 - 0 0 - 5       1 - 3 3 - 2 1 - 3 2 - 0 3 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 2                Amstelveen/Hmr.  26 11  7  8  40  39- 41    
CSW               2 - 0 0 - 0 2 - 2 6 - 1 5 - 1 2 - 3       2 - 5 3 - 2 1 - 1 5 - 1 5 - 1 2 - 2 5 - 0                FC Almere        26 11  5 10  38  45- 35    
DHSC              1 - 0 3 - 0 5 - 1 3 - 3 2 - 2 2 - 0 2 - 4       7 - 4 4 - 0 4 - 1 7 - 0 2 - 1 4 - 3                AMVJ             26  9  9  8  36  41- 33    
Loosdrecht        2 - 1 0 - 1 1 - 4 2 - 2 2 - 2 3 - 6 0 - 4 0 - 0       0 - 1 5 - 1 2 - 0 0 - 5 3 - 3                De Meern         26  9  6 11  33  29- 44    
de Meern          1 - 3 1 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 0       5 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 1                CJVV             26  9  5 12  32  41- 45    
NiTA              1 - 4 1 - 2 3 - 5 5 - 3 1 - 2 2 - 1 0 - 2 0 - 2 1 - 5 1 - 2       2 - 5 2 - 2 1 - 3                Loosdrecht       26  7  7 12  28  50- 62    
ASC Nieuwland     0 - 3 1 - 3 1 - 2 1 - 5 0 - 2 1 - 0 2 - 3 1 - 5 6 - 4 0 - 2 4 - 4       1 - 7 3 - 1                Be Fair          26  5  7 14  22  44- 65 rel
TAVV              2 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 4 3 - 4 1 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 0 5 - 0 3 - 0       6 - 0                ASC Nieuwland    26  5  1 20  16  34- 85 rel
Veensche Boys     5 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 2 4 - 1 1 - 0 1 - 2 4 - 1 6 - 1                      NiTA             26  3  3 20  12  35- 85 rel

Period-championship 2A / 2B :                                                                                                              
TAVV-Roda '46       1-4 and 0-2    Marken-Geinoord Nw.gein 2-0 and 3-4            Final: CSW-Roda '46  1-0 and 2-1  Geinoord Nw.gein rel., CSW prom.
ZOB-CSW             1-2 and 1-2    FC De Bilt-BOL          2-0 and 1-5            Final: BOL-Marken    1-2 and 1-5  Roda '46 rel., Marken prom.
                                                                                                                                          
3rd class A
Castricum               3 - 1 4 - 1 5 - 2 1 - 1 1 - 3 3 - 0 3 - 0 1 - 0 5 - 1 2 - 1 4 - 0 4 - 0                      FC Castricum     24 18  3  3  57  66- 28 P1 prom  
DCG               2 - 4       3 - 3 3 - 0 1 - 2 0 - 5 2 - 6 6 - 4 2 - 0 2 - 5 2 - 0 2 - 1 5 - 2                      Monnickendam     24 15  4  5  49  89- 35 P2 prom
DZS               1 - 0 2 - 3       0 - 5 5 - 1 3 - 6 2 - 6 2 - 3 0 - 7 2 - 3 2 - 6 3 - 1 3 - 1 4 - 2                Sporting Andijk  24 13  3  8  42  62- 67 P3 
HCSC              2 - 7 4 - 0 5 - 1       4 - 1 1 - 1 2 - 4 3 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 0 3 - 1 2 - 3                      SV Kadoelen      24 12  4  8  40  65- 51 (P1)
Kadoelen          2 - 3 9 - 2 4 - 0 2 - 2       1 - 1 3 - 3 3 - 1 3 - 4 2 - 3 2 - 1 1 - 3 3 - 1 3 - 2                OFC              24 12  3  9  39  83- 59    
Monnickendam      1 - 3 4 - 3 11- 1 8 - 2 3 - 4       4 - 3 8 - 0 4 - 0 6 - 2 2 - 3 6 - 0 5 - 1 6 - 0                Reiger Boys      24 12  2 10  38  63- 42    
OFC               1 - 2 4 - 3 3 - 3 3 - 4 2 - 3 0 - 1       2 - 4 3 - 0 2 - 3 3 - 1 5 - 3 5 - 3 2 - 0                HCSC             24 11  3 10  36  54- 57    
PSZ               1 - 2 1 - 2 2 - 3 0 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 1       4 - 2 5 - 2 1 - 0 5 - 5 2 - 1                      ZCFC             24 10  3 11  33  51- 50    
Reiger Boys       3 - 4 2 - 0 4 - 1 2 - 0 3 - 2 1 - 1 1 - 4 4 - 3       5 - 0 1 - 2 2 - 0 9 - 0 2 - 1                PSZ              24  9  2 13  29  48- 64    
Sp. Andijk        2 - 2 5 - 1 1 - 4 3 - 0 0 - 3 3 - 2 3 - 3 3 - 2 0 - 6       0 - 4 5 - 4 5 - 2                      DCG              24  8  2 14  26  49- 74    
ZCFC              1 - 2 3 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 5 1 - 1 0 - 6 3 - 2 3 - 2 2 - 4       4 - 1 8 - 3 4 - 2                DZS              24  6  4 14  22  48- 89    
ZSGO/WMS          1 - 0 0 - 0 5 - 1 4 - 0 4 - 5 1 - 3 5 - 6 5 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 2       2 - 4 4 - 1                ZSGOWMS          24  6  3 15  21  51- 64    
Zeemacht          1 - 1 5 - 4 3 - 3 2 - 5 0 - 2 0 - 3 1 - 8 1 - 1 1 - 1 1 - 5 4 - 1 0 - 2                            Zeemacht         24  4  4 16  16  40- 89 rel
Germaan/De Eland  0 - 7 1 - 3       0 - 3                   4 - 3       0 - 6             1 - 1 -----
Germaan/De Eland withdrawn

3rd class B
ASV Arsenal             1 - 1 4 - 1 4 - 0 8 - 0 3 - 0 6 - 1 6 - 4 1 - 2 1 - 2 0 - 0 4 - 2                            Blauw-Wit Bbeng. 22 16  1  5  49  71- 28 P2 prom
Blauw Wit/Beursb. 3 - 1       4 - 0 5 - 1 6 - 0 1 - 4 4 - 1 5 - 0 6 - 0 2 - 0 3 - 2 3 - 1                            FC VVC           22 15  3  4  48  74- 30 P1 
Hoofddorp         1 - 2 0 - 5       1 - 5 3 - 3 1 - 5 4 - 1 4 - 7 0 - 6 0 - 1 2 - 7 0 - 7                            Kagia            22 14  3  5  45  76- 30 (P2)     
SCW               0 - 1 1 - 4 5 - 1       4 - 1 1 - 2 1 - 4 3 - 0 1 - 3 1 - 5 4 - 3 0 - 6                            ASV Arsenal      22 13  4  5  43  58- 26 P3 prom
UNO               0 - 6 1 - 8 10- 1 1 - 2       2 - 3 3 - 0 1 - 1 0 - 8 0 - 3 2 - 3 0 - 8                            SV Zandvoort     22 12  6  4  42  84- 36    
VEW               2 - 1 1 - 4 10- 2 2 - 5 6 - 3       1 - 1 7 - 1 0 - 2 0 - 3 0 - 5 2 - 2                            vv IJmuiden      22 14  0  8  42  53- 33    
VSV               0 - 2 0 - 1 4 - 1 0 - 2 2 - 2 1 - 3       4 - 3 1 - 4 1 - 4 2 - 2 2 - 0                            VEW              22 10  3  9  33  52- 56    
VVA/Spartaan      1 - 1 0 - 4 8 - 0 2 - 1 5 - 1 1 - 1 4 - 1       0 - 4 2 - 3 0 - 4 0 - 3                            SCW              22  8  0 14  24  41- 58    
VVC               0 - 4 2 - 0 6 - 0 4 - 2 10- 1 4 - 0 4 - 0 1 - 1       2 - 4 1 - 1 4 - 1 1 -14                      VVA/Spartaan     22  6  5 11  23  48- 63    
Ijmuiden          0 - 1 4 - 1 3 - 1 4 - 1 4 - 1 0 - 2 0 - 1 3 - 4 3 - 0       3 - 2 1 - 2                            VSV              22  5  3 14  18  28- 61    
Zandvoort         0 - 0 4 - 0 7 - 1 3 - 1 10- 3 8 - 1 7 - 1 4 - 4 0 - 3 6 - 2       3 - 0                            vv UNO           22  2  3 17   9  35-108 rel
Kagia             6 - 1 4 - 1 6 - 1 2 - 0 7 - 0 5 - 0 3 - 0 2 - 0 4 - 4 2 - 1 3 - 3                                  Hoofddorp        22  1  1 20   4  25-116 rel 
Koninklijke HFC                                                                           -----
Koninkl. HFC withdrawn

Period-championship 3A / 3B :                                                                                                              
ASV Arsenal-EVC     3-1 and 0-1    Kadoelen-Hellas Sport  0-1 and 0-1             Final: VVC-ASV Arsenal         0-1 and 2-3   EVC rel., ASV Arsenal prom.
Sp. Andijk-VVC      0-5 and 1-6    Kagia-Monnickendam     0-6 and 2-2             Final: Monnickendam-Hellas Sp. 3-0 and 3-0   Hellas Sp. rel., Monnickendam prom.
                                                                                                                                          
3rd class C
AH '78                  1 - 1 4 - 0 1 - 0 4 - 1 2 - 1 4 - 0 5 - 2 2 - 1 0 - 1 4 - 3 5 - 1                            Victoria         22 15  5  2  50  74- 17 P3 prom
Altius            1 - 1       2 - 1 1 - 0 1 - 1 5 - 3 2 - 0 0 - 1 3 - 2 0 - 5 2 - 1 4 - 2                            Altius           22 14  3  5  45  60- 38 P2 
FC Hilversum      3 - 1 4 - 0       3 - 3 1 - 1 2 - 3 1 - 3 3 - 4 2 - 2 2 - 2 2 - 1 10- 2 4 - 0                      AH '78           22 12  5  5  41  46- 26 P1 
JOS Watergraafsm. 2 - 1 2 - 4 4 - 1       4 - 1 0 - 2 1 - 0 8 - 2 4 - 0 0 - 8 3 - 1 2 - 1 6 - 1                      JOS Watergrfsm.  22 12  3  7  39  49- 39 (P3)
Kockengen         2 - 1 1 - 5 3 - 0 1 - 1       3 - 2 8 - 0 3 - 3 1 - 1 1 - 3 3 - 1 4 - 1 6 - 2                      Kockengen        22 10  5  7  35  55- 40    
OSM '75           1 - 1 1 - 3 0 - 0 0 - 2 3 - 2       2 - 1 1 - 4 8 - 1 0 - 2 4 - 1 6 - 2 3 - 1                      OSM '75          22 11  2  9  35  53- 43    
Ouderkerk         1 - 3 0 - 4 1 - 5 1 - 4 0 - 6 1 - 3       3 - 1 1 - 3 1 - 4 2 - 0 3 - 2 6 - 2                      FC Hilversum     22  9  5  8  32  56- 47    
Robinhood         3 - 1 4 - 5 2 - 4 2 - 3 0 - 2 3 - 0 4 - 1       0 - 1 2 - 2 3 - 3 6 - 1 4 - 2                      SV Robinhood     22  8  3 11  25  54- 55 -2 pnts 
de Vecht          0 - 1 1 - 5 0 - 4 2 - 2 1 - 0 1 - 2 0 - 3 3 - 2       0 - 2 1 - 1 9 - 1 6 - 2                      Wartburgia       22  6  5 11  23  41- 51    
Victoria          0 - 0 2 - 1 5 - 0 1 - 2 6 - 0 4 - 0 5 - 0 1 - 3 3 - 0       3 - 0 3 - 3 7 - 1                      De Vecht         22  6  4 12  22  38- 50    
Wartburgia        1 - 1 4 - 3 2 - 3 3 - 1 0 - 5 3 - 4 4 - 0 3 - 2 2 - 0 2 - 2       3 - 1 10- 2                      SV Ouderkerk     22  5  0 17  15  23- 69 rel
Zeeburgia         1 - 3 1 - 8 2 - 5 3 - 1 2 - 6 0 - 7 3 - 1 2 - 1 1 - 9 0 -10 2 - 2       6 - 0                      Zeeburgia        22  3  2 17  11  34-108 rel
RKAVIC            1 - 7 0 - 6 1 -10       0 - 6 0 - 9 1 - 2 1 - 1 7 - 8             3 - 2 -----
RKAVIC withdrawn

3rd class D
Benschop                5 - 1 3 - 0 3 - 0 0 - 5 1 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 2                Odysseus '91     26 19  2  5  59  60- 31 prom
Bunnik '73        3 - 1       1 - 1 2 - 0 2 - 4 3 - 1 1 - 0 1 - 4 0 - 2 0 - 2 1 - 2 0 - 3 2 - 2 1 - 1                IJFC             26 16  5  5  53  55- 23 P1 prom
DESTO             1 - 1 2 - 1       2 - 1 1 - 2 3 - 5 3 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 3                Benschop         26 15  5  6  50  45- 27 P3 
DEV Doorn         1 - 2 1 - 2 2 - 1       2 - 1 1 - 2 3 - 8 2 - 4 6 - 1 0 - 2 2 - 7 0 - 0 3 - 3 0 - 3                DOSC             26 13  5  8  44  57- 48    
DOSC              2 - 3 3 - 2 3 - 1 4 - 2       3 - 2 2 - 4 0 - 5 2 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 1 3 - 0 4 - 1                Jonathan         26 12  5  9  41  46- 40    
FC Driebergen     0 - 2 3 - 0 1 - 0 2 - 0 4 - 1       5 - 2 3 - 3 1 - 2 3 - 1 1 - 4 3 - 2 2 - 5 1 - 1                DESTO            26 11  4 11  37  41- 41    
DVSU              0 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 3 4 - 1       0 - 4 0 - 2 2 - 0 0 - 4 0 - 0 3 - 2 1 - 2                Focus '07        26 11  4 11  37  46- 46 P2 
Focus '07         1 - 3 1 - 2 2 - 1 2 - 0 0 - 0 3 - 1 1 - 5       1 - 2 2 - 2 0 - 2 2 - 0 2 - 1 0 - 5                FC Driebergen    26 11  3 12  36  54- 55    
Jonathan          2 - 2 4 - 3 0 - 1 0 - 1 2 - 0 3 - 5 1 - 1 1 - 0       3 - 0 1 - 4 7 - 1 0 - 5 0 - 0                SVM              26  8  5 13  29  51- 58    
Lopik             0 - 3 1 - 2 2 - 1 4 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 3 0 - 1       1 - 3 4 - 3 1 - 2 4 - 6                SV Lopik         26  9  2 15  29  38- 50    
Odysseus '91      3 - 2 1 - 0 1 - 3 2 - 3 2 - 2 2 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 1       1 - 0 1 - 0 0 - 2                DVSU             26  8  4 14  28  44- 54 rel
SEC               0 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 4 2 - 0 1 - 1 1 - 4 3 - 1 0 - 4       2 - 2 1 - 6                Bunnik '73       26  8  3 15  27  37- 52 rel   
SVM               2 - 0 3 - 2 2 - 5 0 - 3 5 - 4 3 - 1 4 - 4 1 - 3 0 - 4 5 - 1 2 - 3 0 - 1       1 - 1                DEV Doorn        26  8  3 15  27  39- 61 rel
IJFC              0 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 1 3 - 2 4 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 0 3 - 0                      SEC              26  4  8 14  20  28- 55 rel
Playoff for 1st place : Bunnik '73-DEV Doorn 3-4

Period-championship 3C / 3D :                                                                                                              
Focus '07-Be Fair  0-1 and 0-2    JOS/Watergrfsm.-Loosdrecht  1-1 and 1-2        Final: IJFC-Be Fair       6-2 and 3-2  Be Fair rel., IJFC prom.
AH '78-IJFC        1-1 and 1-2    Altius-Benschop             3-2 and 1-0        Final: Altius-Loosdrecht  0-3 and 2-1             
                                                                                                                                          
4th class A
AFC '34                 1 - 1 1 - 1 5 - 3 5 - 2 3 - 2 2 - 3 1 - 1 2 - 5 5 - 3 5 - 4 6 - 3                            Alcmaria Victr.  20 12  6  2  42  59- 32 P2 prom
Alcmaria Victrix  5 - 1       3 - 0 0 - 0 3 - 0 3 - 2 0 - 4 5 - 1 1 - 1 5 - 3 2 - 2                                  Wieringermeer    20 13  3  4  42  62- 40 P3 
Blauw Wit W.      4 - 1 1 - 3       4 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 3 1 - 0 0 - 3 1 - 4 2 - 1                                  Dindua           20 11  2  7  35  55- 35 (P2)
Dindua            4 - 1 1 - 2 5 - 1       9 - 1 4 - 1 2 - 0 5 - 3 1 - 2 2 - 2 4 - 2                                  Sport.Krommenie  20  9  5  6  32  54- 40    
Flamingo's 64     1 - 1 3 - 3 2 - 0 3 - 6       2 - 3 4 - 1 7 - 1 0 - 8 3 - 4 6 - 6                                  Kleine Sluis     20  9  2  9  29  55- 43 P1 
Hollandia         1 - 0 2 - 5 3 - 2 3 - 1 3 - 4       4 - 2 0 - 2 4 - 3 1 - 6 0 - 3                                  De Zouaven       20  8  3  9  27  60- 49    
Kleine Sluis      2 - 3 0 - 4 0 - 1 0 - 3 12- 1 4 - 1       2 - 5 6 - 2 2 - 3 3 - 0                                  Hollandia        20  8  1 11  25  42- 56    
SRC               3 - 1 5 - 4 4 - 2 0 - 1 3 - 2 4 - 5 0 - 4       1 - 5 4 - 1 2 - 3 5 - 1                            AFC '34          20  6  4 10  22  44- 59    
Sp. Krommenie     2 - 1 3 - 3 2 - 0 0 - 1 5 - 5 1 - 4 2 - 2 3 - 1       0 - 1 2 - 3 10- 3                            SRC              20  7  1 12  22  41- 64    
Wieringermeer     3 - 2 1 - 2 2 - 0 2 - 1 6 - 3 3 - 0 2 - 2 8 - 1 3 - 3       3 - 2                                  Blauw Wit W      20  6  2 12  20  24- 41    
De Zouaven        9 - 3 1 - 5 2 - 0 3 - 1 8 - 1 3 - 3 2 - 3 4 - 0 1 - 2 1 - 2                                        Flamingo's '64   20  4  5 11  14  51- 88 -3 pnts
Alkmaarsche Boys        0 - 8 1 - 4       2 - 3       1 - 6                         -----
Alkmaarsche Boys withdrawn
Playoff for 1st place : Alcmaria Victrix-Wieringermeer 1-1, penalties 9-8

4th class B
AC Amsterdam            3 - 1 4 - 0 4 - 3 4 - 0 12- 0 5 - 0 11- 0 4 - 0 3 - 2 3 - 1 4 - 0 0 - 2                      dvc Buiksloot    24 18  2  4  56  77- 33 P2 prom
Buiksloot         0 - 2       4 - 0 5 - 1 4 - 0 3 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 1 5 - 4 6 - 1 2 - 4 5 - 0                TOB              24 18  0  6  54  93- 40 P3 
DWS               1 -12 3 - 5       4 - 8 4 - 2 1 - 3 0 - 4 1 - 2 0 - 6 0 -10 1 -13 3 - 3 1 - 7                      Hercules Zaand.  24 15  4  5  49  92- 59 (P2)
Hercules Z        0 - 3 2 - 4 5 - 2       7 - 2 3 - 1 3 - 2 7 - 0 5 - 1 2 - 1 4 - 4 3 - 2 3 - 3 13- 2                Zaanlandia       24 15  3  6  48  78- 48    
KFC               2 - 7 0 - 6 5 - 2 2 - 2       1 - 4 1 - 4 1 - 3 0 - 3 1 - 6 2 - 6 2 - 1 1 - 2 3 - 0                De Meteoor       24 14  1  9  43  60- 58 P1 
Meteoor           3 - 1 2 - 2 2 - 1 3 - 1 5 - 2       2 - 3 7 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 3 0 - 5                      Vlug en Vaardig  24 13  2  9  41  84- 56    
Portugal Asd      0 - 4 1 - 3 9 - 3 2 - 5 1 - 1 3 - 2       6 - 0 5 - 1 3 - 4 2 - 3 5 - 1 1 - 1                      AC Amsterdam     24 19  0  5  36 100- 28 -21 pnts   
RCZ               0 - 2 1 - 7 2 - 6 2 - 4 4 - 1 1 - 3 2 - 4       0 - 2 0 -11 2 - 1 0 - 5 2 - 6 1 - 0                FC Portugal Ad.  24 10  4 10  31  68- 59 -3 pnts
Sloterdijk        2 - 3 0 - 1 3 - 0 2 - 2 4 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 1       1 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 0 4 - 0                AVV Sloterdijk   24  8  2 14  26  42- 49    
TOB               2 - 0 1 - 6 5 - 2 2 - 4 4 - 0 6 - 1 6 - 0 3 - 2 4 - 1       2 - 0 3 - 2 5 - 1                      Westzaan         24  5  2 17  17  41- 77    
Vlug en Vaardig   5 - 3 2 - 1 3 - 2 2 - 5 8 - 0 1 - 2 2 - 1 6 - 3 3 - 1 5 - 6       6 - 1 1 - 4 9 - 0                RCZ              24  4  1 19  13  32-110    
Westzaan          1 - 4 0 - 1 5 - 0 4 - 8 2 - 0 0 - 4 1 - 5 2 - 2 4 - 3 0 - 4 1 - 3       0 - 2                      DWS              24  3  1 20   7  41-123 -3 pnts 
Zaanlandia        3 - 2 1 - 3 1 - 4 2 - 5 4 - 2 5 - 3 5 - 3 9 - 1 2 - 0 2 - 3 2 - 2 5 - 2       8 - 2                KFC              24  2  2 20   5  29- 97 -3 pnts
Parkstad          0 - 5       4 - 3             1 - 2 1 - 5             2 - 4       0 - 3       -----
Parkstad withdrawn

Period-championship 4A / 4B :                                                                                                              
Dindua-TOB          1-4 and 0-7      Kleine Sluis-DZS           1-5 and 1-4        Final: Hercules Z-DZS   2-1 and 1-3
De Meteoor-ZSGO/WMS 3-3 and 2-6 aet  Hercules Z-Wieringermeer   0-1 and 1-0        Final: TOB-ZSGO/WMS     2-2 and 2-2             
                                                                   pen. 9-8                             ZSGO/WMS wins on pen.             
                                                                                                                                          
4th class C
CTO '70                 5 - 2 7 - 1 3 - 0 4 - 1 3 - 3 0 - 3 1 - 5 1 - 2 3 - 0 3 - 3 5 - 0                            De Meer          22 18  1  3  55  65- 31 P2 prom
Diemen            1 - 1       2 - 2 2 - 2 1 - 1 5 - 4 1 - 2 2 - 3 4 - 0 6 - 2 1 - 1 4 - 2                            AVV Fortius      22 15  3  4  48  74- 34 P3 
De Dijk           3 - 4 1 - 1       4 - 5 1 - 8 3 - 2 1 - 7 0 - 1 3 - 3 4 - 0 4 - 8 3 - 2                            SC Overamstel    22 15  2  5  47  86- 41 (P2)
FC Amsterdam      5 - 2 3 - 1 6 - 2       3 - 2 5 - 1 2 - 5 6 - 3 0 - 3 8 - 0 10- 0 6 - 3                            FC Amsterdam     22 15  2  5  47  92- 51    
Fortius           1 - 0 5 - 2 4 - 1 4 - 5       3 - 0 2 - 0 2 - 2 5 - 3 5 - 1 7 - 0 5 - 0                            CTO '70          22 12  4  6  40  62- 42 P1 
Geuzen Middenmeer 2 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 4 2 - 3       4 - 1 1 - 3 2 - 1 4 - 1 5 - 3 7 - 0                            GeuzenMiddenmr.  22 11  1 10  34  56- 48    
De Meer           1 - 3 2 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 1       2 - 0 3 - 1 3 - 0 5 - 0 4 - 2                            TOS Actief       22  6  4 12  22  52- 76    
Overamstel        2 - 4 4 - 2 6 - 2 4 - 2 4 - 1 0 - 2 3 - 4       3 - 3 6 - 0 6 - 2 13- 0                            SV Diemen        22  5  6 11  21  48- 57    
TABA              1 - 1 5 - 1 5 - 2 2 - 4 1 - 2 2 - 4 1 - 4 0 - 5       1 - 3 2 - 8 1 - 0                            TABA             22  5  5 12  20  42- 61    
TOG               1 - 4 4 - 6 3 - 1 1 - 9 0 - 3 2 - 0 3 - 4 1 - 2 3 - 2       3 - 0 6 - 1                            TOG              22  7  0 15  20  41- 77 -1 pnt 
Tos Actief        2 - 5 3 - 2 1 - 3 3 - 3 1 - 2 4 - 2 0 - 3 1 - 3 2 - 2 4 - 3       5 - 0                            ASV De Dijk      22  5  3 14  18  48- 80    
ZuidOost United   2 - 3 3 - 0 1 - 5 2 - 3 2 - 7 1 - 5 2 - 4 3 - 8 1 - 1 2 - 4 2 - 0                                  Zuidoost Utd.    22  2  1 19   7  31- 99   

4th class D
Alliance '23            1 - 0 2 - 3 1 - 4 4 - 3 1 - 1 3 - 0 3 - 2 2 - 2 1 - 4 4 - 2 1 - 5                            FC Velsenoord    22 16  3  3  51 105- 21 P1    
Bloemendaal       1 - 2       2 - 4 5 - 4 5 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 3 0 - 2 0 - 2 5 - 3 0 -10                            DEM              22 15  6  1  51  72- 29 P3 champ prom
DEM               0 - 0 7 - 1       7 - 1 6 - 1 6 - 1 3 - 3 2 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 0                            SV United/DAVO   22 15  4  3  49  94- 46 P2 prom
DSS               1 - 3 6 - 1 2 - 6       2 - 3 2 - 7 2 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 2 3 -10 2 - 7                            Stormvogels      22 12  4  6  40  47- 36 (P3) prom
Geel Wit          1 - 7 2 - 3 1 - 5 3 - 2       2 - 7 1 - 6 1 - 3 1 - 2 2 - 4 1 - 6 0 - 6                            SVIJ             22 12  3  7  39  49- 40 P3 
HBC               6 - 2 1 - 3 2 - 4 3 - 2 4 - 2       3 - 2 5 - 1 1 - 2 4 - 4 0 - 0 1 - 7                            Alliance '22     22 10  4  8  34  50- 49    
Haarlem Kennemerl.3 - 4 1 - 2 2 - 2 4 - 2 4 - 0 3 - 3       6 - 1 1 - 4 2 - 1 4 - 4 3 - 3                            HBC              22  8  6  8  30  58- 57    
Kennemers         0 - 4 2 - 2 1 - 1 2 - 2 7 - 1 1 - 5 0 - 3       1 - 4 1 - 2 4 - 6 0 - 8                            Haarlem Kenn.    22  6  7  9  25  54- 52    
Stormvogels       3 - 2 4 - 2 0 - 0 2 - 1 7 - 3 1 - 1 4 - 2 2 - 0       0 - 1 2 - 4 0 - 6                            Bloemendaal      22  7  2 13  20  40- 72 -3 pnts
SVIJ              3 - 0 1 - 0 2 - 4 2 - 2 8 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 0       2 - 3 0 - 2                            De Kennemers     22  3  4 15  13  33- 73    
United DAVO       4 - 2 8 - 3 2 - 1 4 - 4 14- 2 3 - 0 3 - 1 4 - 0 3 - 2 5 - 1       3 - 1                            Geel Wit '20     22  2  0 20   6  34-120    
Velsenoord        1 - 1 5 - 1 1 - 3 11- 0 8 - 0 5 - 0 5 - 1 5 - 0 1 - 1 5 - 0 3 - 2                                  DSS              22  2  5 15   5  48- 89 -6 pnts 
Playoff for 1st place :  Velsenoord-DEM 0-1

Period-championship 4C / 4D :                                                                                                              
Hoofddorp-Stormvogels  2-2 and 1-4    CTO '70-UNO           6-2 and ---        Final: Velsenoord-Stormvogels   2-2 and 2-3    Stormvogels prom., UNO releg.
Overamstel-Velsenoord  0-1 and 1-5    United/DAVO-Fortius   3-0 and 3-4        Final: United/DAVO-CTO '70      4-2 and 6-1    United/DAVO prom.  Hoofddorp releg.
                                                                                                                                          
4th class E
BFC                     4 - 0 6 - 1 9 - 1 7 - 2 0 - 2 15- 1 2 - 0 6 - 1 4 - 2                                        Pancratius       18 16  1  1  49  55- 21 P1 prom
BVV '31           2 - 2       1 - 4 8 - 1 6 - 3 1 - 4 1 - 0 2 - 2 4 - 2 2 - 3 3 - 0                                  BFC              18 13  2  3  41  90- 22 P2 prom
Eemnes            0 - 5 1 - 1       10- 4 3 - 4 1 - 2 9 - 4 1 - 0 2 - 3 6 - 3 11- 2                                  Sp. Martinus     18  8  3  7  27  30- 36 P3 
Muiderberg        0 -10 3 - 4 6 - 2       7 - 1 2 - 3 2 - 2 0 - 4 1 - 2 3 - 1 3 - 3                                  RODA '23         18  8  2  8  26  53- 38 (P1)
NVC               1 - 1 2 - 3 2 - 4 3 - 1       4 - 6 1 - 5 4 - 1 0 - 3 1 - 0                                        SV Eemnes        18  7  2  9  23  59- 49    
Pancratius        1 - 0 1 - 0 1 - 1 4 - 0 5 - 2       2 - 3 2 - 1 5 - 1 3 - 2 4 - 1                                  BVV '31          18  6  5  7  23  41- 43    
RAP               1 - 6 5 - 2 2 -13 2 - 4 6 - 3 0 - 2       0 - 9 0 - 3 1 - 3 2 - 5                                  FC Weesp         18  7  2  9  23  33- 40    
Roda '23          3 - 6 4 - 2 2 - 1 1 - 2 5 - 2 2 - 3 11- 2       1 - 1 2 - 6                                        Muiderberg       18  6  2 10  20  41- 69    
Sp. Martinus      3 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 0 1 - 6 4 - 2 0 - 1       0 - 1                                        NVC              18  4  2 12  14  35- 64    
Weesp             1 - 5 1 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 0 0 - 3 4 - 3 2 - 4 2 - 0       3 - 0                                  RAP              18  4  1 13   7  39- 94 -6 pnts
Wasmeer           1 - 9       2 - 7       3 - 8       4 - 3 0 - 3 2 - 5       -----
Wasmeer withdrawn

4th class F
Austerlitz              3 - 4 2 - 5 0 - 2 0 - 8 0 - 3 1 - 3 2 - 6 3 - 3 4 - 3 4 - 4 4 - 0                            Cobu Boys        22 17  0  5  51  72- 29 P3 prom
BZC '13           1 - 1       3 - 1 1 - 2 3 - 2 5 - 1 4 - 4 1 - 1 8 - 1 2 - 1 6 - 2 1 - 3                            OSO              22 15  1  6  46  74- 36 P1 
Cobu Boys         4 - 0 2 - 1       7 - 1 2 - 1 4 - 1 4 - 2 3 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 1 3 - 0                            Hees             22 13  5  4  44  52- 34 (P3)
Eemboys           0 - 3 1 - 3 0 - 3       4 - 4 0 - 4 0 - 7 2 - 4 4 - 2 2 - 3 1 - 3 1 - 3                            SC 't Gooi       22 13  2  7  41  73- 46    
t Gooi            6 - 0 2 - 1 5 - 4 5 - 0       6 - 1 2 - 6 0 - 4 2 - 1 5 - 0 5 - 2 4 - 2                            Olympia '25      22 12  2  8  38  57- 36 P2 prom
Hees              1 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 1 5 - 2       1 - 0 3 - 2 1 - 1 4 - 0 5 - 1 1 - 1                            BZC '13          22 10  5  7  35  58- 49    
OSO               6 - 2 4 - 1 3 - 2 5 - 1 1 - 2 1 - 3       1 - 2 1 - 0 4 - 2 5 - 0 4 - 3                            SVMM             22 11  2  9  35  53- 48    
Olympia '25       5 - 0 6 - 0 0 - 4 3 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 2       1 - 3 3 - 1 4 - 1 4 - 3                            't Vliegdorp     22  9  2 11  29  39- 46    
de Posthoorn      3 - 2 4 - 4 1 - 3 1 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 4 2 - 1       2 - 4 5 - 0 6 - 2                            De Posthoorn     22  6  4 12  22  41- 55    
SVMM              7 - 0 1 - 3 2 - 1 4 - 4 4 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 3 3 - 0       5 - 1 1 - 0                            Eemboys          22  4  3 15  15  31- 74    
VIOD              7 - 3 3 - 4 1 - 7 3 - 3 1 - 4 1 - 4 2 - 7 3 - 6 0 - 2 1 - 4       4 - 1                            Austerlitz       22  3  4 15  13  35- 83    
t Vliegdorp       2 - 0 3 - 1 2 - 4 3 - 0 4 - 2 0 - 2 0 - 3 1 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 0                                  VIOD             22  3  2 17  11  41- 90   

Period-championship 4E / 4F :                                                                                                              
Olympia '25-Zeeburgia  1-1 and 3-2    Roda '23-SV Ouderkek  5-3 and 2-0        Final: OSO-Olympia '25     2-0 and 1-5    Olympia'25 prom.,  Zeeburgia rel.
Sp. Martinus-OSO       1-2 and 2-5    Hees-BFC              0-2 and 1-7        Final: BFC-Roda '23        4-0 and 4-2    BCF prom.,  SV Ouderkerk rel.
                                                                                                                                          
4th class G
EDO U                   3 - 4 0 - 2 1 - 1 6 - 0 3 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 0 3 - 0                                  Maarssen         20 13  3  4  42  55- 24 prom   
FZO               5 - 2       2 - 0 2 - 0 5 - 2 1 - 3 9 - 0 1 - 1 3 - 2 10- 2 5 - 1                                  Hercules         20 12  6  2  42  45- 19 P2 
Hercules          0 - 0 2 - 0       6 - 3 2 - 1 3 - 3 1 - 1 1 - 2 0 - 0 8 - 0 3 - 0                                  FZO              20 13  2  5  41  69- 30 P1 
HMS               0 - 1 4 - 4 1 - 1       5 - 1 2 - 4 2 - 1 1 - 2 2 - 4 7 - 2 1 - 3                                  Voorwaarts       20 11  4  5  37  52- 28 P3 prom
Houten            1 - 5 0 - 3 1 - 3 2 - 1       1 - 5 1 - 3 3 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 1                                  EDO (U)          20 10  5  5  35  47- 24    
Maarssen          0 - 1 3 - 2 1 - 2 3 - 1 8 - 0       1 - 1 1 - 0 0 - 1 7 - 0 3 - 1                                  Patria           20  9  6  5  33  39- 34    
ODIN              1 - 3 1 - 2 1 - 4 2 - 3 2 - 2 3 - 4       1 - 1 1 - 3 4 - 0 1 - 4                                  VVJ              20  9  4  7  31  39- 32    
Patria            1 - 7 2 - 1 1 - 1 2 - 1 7 - 3 1 - 1 1 - 1       1 - 3 3 - 0 3 - 0                                  HMS              20  5  4 11  16  48- 50 -3 pnts
Voorwaarts        2 - 0 0 - 4 0 - 1 8 - 3 9 - 0 0 - 3 2 - 1 3 - 1       4 - 0 2 - 2                                  Odin             20  3  6 11  15  37- 50    
VSC               1 - 6 0 - 6 2 - 4 0 - 9 3 - 4 0 - 2 1 - 8 1 - 5 1 - 5       0 - 5                                  Houten           20  3  4 13  10  27- 78 -3 pnts 
VVJ               1 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 2 4 - 2 4 - 1 2 - 1 3 - 0                                        VSC              20  0  0 20   0  14-103  
Playoff for 1st place :  Maarssen-Hercules 2-0

4th class H
Candia '66              3 - 0 3 - 3 5 - 0 4 - 0 5 - 0 9 - 0 2 - 0 1 - 0 4 - 0 4 - 2 0 - 2 1 - 0 4 - 1                Candia '66       26 20  2  4  62  87- 23 P3 prom
DVSA              2 - 2       2 - 1 4 - 3 0 - 4 2 - 0 7 - 2 3 - 0 2 - 1 4 - 1 10- 0 1 - 5 0 - 4 0 - 1                Veenendaal       26 19  4  3  61  96- 31 P2 prom
Echteld           0 - 4 3 - 1       4 - 1 0 - 3 3 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 3 2 - 1 10- 0 2 - 2 0 - 2 4 - 0                VVA Achterberg   26 18  4  4  58  59- 30 (P3)
Ede/Victoria      1 - 8 0 - 1 3 - 4       2 - 2 6 - 0 4 - 3 1 - 7 3 - 2 5 - 0 3 - 2 0 - 8 3 - 4 2 - 4                Echteld          26 16  3  7  51  71- 37 P1 
Fortissimo        2 - 0 1 - 2 0 - 2 2 - 2       2 - 1 4 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 1 9 - 0 3 - 2 1 - 2 1 - 0                FC Lienden       26 15  4  7  49  56- 40    
GVC               3 - 5 3 - 4 0 - 2 4 - 3 1 - 3       1 - 1 1 - 4 1 - 2 4 - 3 3 - 3 0 - 6 0 - 3 1 - 5                DVSA             26 15  3  8  48  66- 54    
Kesteren          2 - 3 2 - 2 0 - 2 3 - 1 7 - 2 4 - 2       2 - 4 2 - 3 3 - 3 4 - 2 0 - 2 1 - 1 0 - 3                Fortissimo       26 14  4  8  46  63- 39    
Lienden           2 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 6 - 2       0 - 0 1 - 0 2 - 0 3 - 4 3 - 1 2 - 1                Musketiers       26  9  6 11  33  46- 55    
Musketiers        0 - 2 3 - 3 3 - 3 0 - 2 0 - 4 3 - 1 2 - 1 0 - 4       0 - 1 4 - 3 0 - 4 1 - 1 3 - 1                Wageningen       26  8  3 15  27  65- 64    
Oranje Wit        1 - 3 5 - 2 1 - 4 3 - 2 1 - 6 1 - 5 0 - 4 2 - 0 0 - 3       3 - 8 0 - 2 2 - 3 4 - 2                VV Ede/Victoria  26  8  3 15  26  63- 87 -1 pnt 
Uchta             0 - 9 2 - 3 1 - 6 2 - 6 0 - 1 0 - 7 2 - 0 2 - 4 1 - 7 8 - 4       1 - 7 2 - 5 4 - 4                Kesteren         26  5  5 16  20  48- 72    
Veenendaal        2 - 0 1 - 4 0 - 3 10- 2 2 - 1 4 - 1 1 - 0 6 - 0 3 - 3 10- 3 3 - 1       3 - 0 5 - 1                Oranje Wit       26  5  1 20  16  42-107    
VVA Achterberg    0 - 1 3 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 2 5 - 1 5 - 2 2 - 1 0 - 0       2 - 0                GVC              26  4  2 20  14  41- 81    
Wageningen        0 - 4 3 - 4 1 - 4 1 - 6 0 - 4 4 - 1 1 - 1 1 - 3 3 - 0 14- 0 10- 0 2 - 2 2 - 3                      Uchta            26  3  2 21   8  47-130 -3 pnts 

Period-championship 4G / 4H :                                                                                                              
DEV Doorn-Echteld    5-3 and 2-1    Voorwaarts-DVSU         1-1 and 2-1        Final: Veenendaal-DEV Doorn       2-2 and 4-2    Veenendaal prom.,  DEV Doorn rel.
FZO-Veenendaal       1-3 and 2-6    VVA Achterberg-Hercules 1-3 and 3-0        Final: VVA Achterberg-Voorwaarts  0-4 and 0-8    Voorwaarts prom.,  DVSU rel.
                                                                                                                                          
                                                                                                                                          
District West II
1st class B
ARC                     1 - 0 0 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 2 4 - 2 1 - 2 0 - 4                's-Gravenzande   26 16  6  4  54  61- 35 P3 prom
Brielle           2 - 0       4 - 0 0 - 0 2 - 0 1 - 1 5 - 0 1 - 2 4 - 0 0 - 1 1 - 1 4 - 3 3 - 0 1 - 3                SC Feyenoord     26 15  5  6  50  53- 26 (P3)
Deltasport        3 - 2 1 - 1       2 - 2 1 - 3 1 - 2 3 - 2 0 - 0 3 - 5 3 - 2 1 - 0 3 - 0 2 - 3 2 - 0                Sportlust '46    26 12  7  7  43  40- 35    
Feyenoord         2 - 3 0 - 0 1 - 1       2 - 0 1 - 0 4 - 0 2 - 1 3 - 0 3 - 2 5 - 0 2 - 1 1 - 0 4 - 1                Nootdorp         26 11 10  5  43  35- 31 P1 prom
FC 's Gravenzande 9 - 3 3 - 1 2 - 0 1 - 3       3 - 1 4 - 1 2 - 0 4 - 0 0 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 2 2 - 1                VV Brielle       26 12  6  8  42  50- 31    
Forum Sport       1 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 0 1 - 2       4 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 0                Forum Sport      26 11  8  7  41  33- 25    
Neptunus Schiebrk.0 - 2 1 - 3 2 - 2 2 - 3 4 - 4 1 - 4       1 - 1 3 - 3 1 - 3 0 - 1 4 - 1 0 - 0 2 - 0                XerxesDZB        26 11  4 11  37  39- 29 P2 
Nootdorp          3 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 1       3 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 3                Westlandia       26 10  7  9  37  43- 40    
SVC '08           1 - 2 4 - 2 0 - 3 1 - 5 1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2       1 - 1 0 - 3 2 - 2 1 - 1 2 - 0                Deltasport       26 10  7  9  37  43- 42    
Sportlust '46     2 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 1 3 - 2       4 - 2 5 - 3 1 - 0 0 - 3                Vitesse Delft    26  8  8 10  32  34- 41    
Vitesse Delft     2 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 0       1 - 3 0 - 0 3 - 1                ARC              26  7  5 14  26  37- 52    
Voorschoten '97   2 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 5 1 - 2 1 - 3 3 - 2 0 - 2 1 - 0 2 - 2 0 - 1       7 - 5 0 - 4                SVC '08          26  4  9 13  21  32- 54 rel
Westlandia        2 - 3 3 - 3 2 - 1 1 - 0 1 - 3 1 - 1 4 - 0 3 - 3 1 - 0 1 - 2 2 - 0 6 - 2       1 - 3                Voorschoten '97  26  6  2 18  20  39- 69 rel
Xerxes DZB        2 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 0 0 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 0 0 - 1                      Neptunus-Schieb. 26  3  8 15  17  33- 62 rel

2nd class C
CWO                     3 - 2 0 - 2 0 - 5 1 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 1 3 - 1                Te Werve         26 18  5  3  59  58- 29 P1 prom
DSO               0 - 3       4 - 2 2 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 0 0 - 0 3 - 2 3 - 1                RCL              26 15  8  3  53  56- 28 P3 
DoCoS             1 - 0 5 - 4       2 - 1 3 - 2 4 - 0 3 - 5 4 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 0 1 - 0 0 - 3 1 - 2                Valken '68       26 15  3  8  48  58- 28 P2 
Honselersdijk     1 - 3 2 - 3 1 - 4       0 - 3 3 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 4 1 - 4 2 - 3 0 - 2 3 - 2                DoCoS            26 15  2  9  47  51- 41 (P1)
HVC '10           2 - 0 0 - 1 0 - 2 1 - 4       1 - 1 3 - 3 0 - 3 1 - 3 3 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 0 4 - 2                DSO              26 13  2 11  41  43- 46    
Lyra              0 - 1 0 - 2 2 - 2 2 - 0 0 - 3       0 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 3 3 - 2 2 - 4 1 - 1                CWO              26 11  6  9  39  34- 34    
RCL               3 - 0 4 - 0 2 - 0 0 - 2 3 - 1 2 - 2       1 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 1 5 - 2 0 - 0 1 - 0                HVC '10          26 10  7  9  37  50- 47    
Soccer Boys       2 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 5 4 - 0 1 - 3       4 - 0 1 - 4 1 - 1 0 - 1 1 - 4 4 - 3                UVS              26 10  4 12  34  45- 46    
Spcl. Monster     0 - 1 0 - 2 2 - 2 0 - 1 3 - 3 3 - 1 2 - 1 0 - 1       2 - 2 0 - 0 2 - 2 0 - 2 1 - 0                Honselersdijk    26  9  3 14  30  42- 47    
Te Werve          2 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 1 4 - 2 0 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 0       2 - 1 2 - 0 2 - 1 4 - 0                VDL              26  8  6 12  30  39- 48    
UVS               2 - 0 0 - 2 0 - 1 3 - 2 3 - 3 5 - 0 1 - 4 1 - 0 2 - 6 2 - 3       3 - 1 1 - 5 4 - 1                LYRA             26  6  9 11  27  30- 49 rel
VDL               1 - 1 4 - 0 3 - 2 0 - 5 1 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 1 0 - 1       0 - 1 3 - 1                Spcl. Monster    26  6  8 12  26  34- 48 rel
Valken '68        1 - 2 3 - 1 5 - 2 1 - 2 2 - 0 2 - 2 1 - 3 2 - 0 3 - 0 1 - 2 6 - 0 3 - 0       1 - 1                Soccer Boys      26  7  4 15  25  35- 50 rel
Kethel Spaland    0 - 2 1 - 4 0 - 2 1 - 0 3 - 3 1 - 4 2 - 4 2 - 3 6 - 2 2 - 4 1 - 5 2 - 5 3 - 2                      Kethel Spaland   26  4  3 19  15  39- 73 rel

2nd class D
Alblasserdam            3 - 3 0 - 1 0 - 5 0 - 1 0 - 6 1 - 2 1 - 5 1 - 1 3 - 2 0 - 4 1 - 3 2 - 3 2 - 2                Heerjansdam      26 16  4  6  52  62- 27 P1 prom
Alexandria '66    6 - 0       3 - 3 0 - 3 1 - 1 3 - 3 1 - 2 3 - 3 3 - 0 3 - 1 1 - 7 1 - 0 1 - 1 2 - 0                Nieuwenhoorn     26 14  6  6  48  69- 39 (P1)
Binnenmaas        1 - 2 2 - 3       0 - 3 0 - 3 0 - 2 4 - 2 1 - 1 1 - 2 4 - 1 1 - 3 1 - 4 3 - 0 5 - 2                BVCB             26 14  5  7  47  64- 34    
BVCB              3 - 0 1 - 5 3 - 0       6 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 4 3 - 1 0 - 0 1 - 2 0 - 1 3 - 0 1 - 1                Hellevoetsluis   26 13  4  9  43  56- 49 P2 
DCV               6 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 2       0 - 2 3 - 4 1 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 0 4 - 5 2 - 0 2 - 0                DCV              26 12  6  8  42  53- 44 P3 prom
Heerjansdam       5 - 0 3 - 0 4 - 3 3 - 2 2 - 0       3 - 0 2 - 3 3 - 0 1 - 2 0 - 0 1 - 2 8 - 1 0 - 1                Piershil         26 11  6  9  39  42- 34    
Hellevoetsluis    5 - 1 4 - 4 3 - 0 3 - 1 3 - 4 1 - 2       1 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 3 4 - 1 2 - 0                Pelikaan         26 11  6  9  39  43- 45    
Nieuwenhoorn      6 - 1 1 - 2 2 - 1 4 - 3 0 - 1 3 - 0 2 - 3       4 - 0 8 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 2                Strijen          26 10  7  9  37  31- 39    
NSVV              3 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 3 0 - 2 0 - 2 1 - 2 1 - 4       2 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 2 1 - 1                Alexandria '66   26  8  9  9  33  51- 52    
Papendrecht       2 - 0 3 - 1 1 - 3 2 - 3 5 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 2       0 - 3 0 - 3 0 - 0 1 - 2                Papendrecht      26  8  5 13  29  42- 51    
Pelikaan          4 - 2 3 - 3 0 - 1 0 - 5 3 - 2 1 - 3 0 - 2 1 - 3 2 - 2 1 - 5       2 - 2 1 - 5 1 - 0                FC Binnenmaas    26  8  5 13  29  39- 50 rel
Piershil          3 - 0 1 - 0 0 - 1 0 - 2 1 - 3 0 - 0 0 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 3 0 - 1       2 - 2 0 - 1                NSVV             26  7  8 11  29  31- 48 rel
Spirit            2 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 5 7 - 2 2 - 3 0 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 2       0 - 1                Spirit           26  6 10 10  28  42- 52 rel
Strijen           3 - 2 1 - 1 0 - 0 0 - 5 3 - 3 2 - 0 1 - 3 3 - 2 1 - 0 0 - 2 0 - 1 1 - 1 3 - 1                      Alblasserdam     26  2  3 21   9  26- 87 rel

Period-championship 2C / 2D :                                                                                                              
DCV-SVC '08              2-1 and 1-1    DoCoS-ARC           1-2 and 0-3      Final: Nieuwenhoorn-DCV   0-4 and 0-0    DCV prom., SVC '08 rel        
Valken'68-Nieuwenhoorn   2-3 and 1-3    Hellevoetsluis-RCL  1-3 and 3-3      Final: RLC-ARC            4-2 and 2-6   
Playoff between losers of finals :      Nieuwenhoorn-RCL    4-3                                                       Nieuwenhoorn promoted   
                                                                                                                                       
3rd class A
BSC '68                 1 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 0 5 - 3 8 - 1 4 - 1 3 - 2 2 - 1                Lugdunum         26 16  8  2  56  69- 34 P1 prom
CVC Reeuwijk      0 - 1       3 - 0 2 - 0 5 - 1 3 - 4 0 - 2 0 - 3 4 - 3 0 - 6 3 - 1 3 - 2 6 - 1 2 - 1                Nieuwkoop        26 15  4  7  49  63- 39 P3 prom 
Floreant          0 - 1 1 - 2       0 - 5 0 - 1 3 - 5 2 - 2 1 - 2 0 - 3 2 - 2 1 - 1 1 - 3 4 - 0 3 - 1                CVC Reeuwijk     26 15  3  8  48  62- 46 (P1) prom
Koudekerk         1 - 0 1 - 0 1 - 0       1 - 0 0 - 3 1 - 1 0 - 3 2 - 1 2 - 0 3 - 0 0 - 1 3 - 1 0 - 2                BSC '68          26 14  6  6  48  48- 35    
Linschoten        1 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 0       4 - 3 3 - 5 2 - 6 2 - 5 3 - 4 0 - 0 3 - 4 1 - 1 2 - 3                Koudekerk        26 14  2 10  44  37- 32 P2 
LSVV '70          2 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 3 2 - 2       1 - 2 1 - 5 1 - 6 1 - 1 1 - 3 0 - 1 3 - 2 1 - 4                WDS              26 14  1 11  43  62- 50    
Lugdunum          0 - 0 2 - 2 4 - 1 4 - 2 2 - 2 2 - 1       1 - 0 1 - 0 5 - 3 4 - 0 5 - 2 3 - 0 2 - 2                Zwammerdam       26 12  5  9  41  67- 53    
Nieuwkoop         2 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 1 3 - 3 3 - 2       2 - 1 0 - 1 3 - 2 0 - 2 4 - 1 4 - 3                Schoonhoven      26 12  4 10  40  53- 54    
Perkouw           2 - 1 1 - 3 3 - 4 2 - 3 2 - 2 1 - 1 0 - 4 1 - 3       2 - 1 3 - 3 5 - 4 3 - 1 3 - 3                Perkouw          26  9  7 10  34  58- 52    
Schoonhoven       1 - 2 1 - 4 2 - 4 1 - 1 4 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 5       3 - 2 1 - 5 2 - 0 3 - 2                LSVV '70         26  9  5 12  32  51- 60    
Siveo '60         1 - 2 1 - 6 0 - 6 0 - 3 2 - 2 4 - 2 0 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 2       1 - 9 2 - 1 2 - 3                Floreant         26  7  5 14  26  40- 54 rel
WDS               5 - 0 3 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 2 2 - 4 4 - 3 1 - 0 2 - 3 0 - 2 2 - 1       1 - 4 2 - 3                Linschoten       26  4  9 13  21  41- 65 rel    
Zevenhoven        1 - 2 3 - 4 0 - 2 3 - 0 0 - 0 0 - 2 0 - 4 2 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 4 2 - 1       0 - 1                Siveo '60        26  4  5 17  17  33- 77 rel
Zwammerdam        2 - 4 2 - 3 5 - 0 3 - 1 5 - 1 5 - 2 2 - 3 1 - 5 1 - 1 4 - 2 3 - 0 2 - 2 3 - 3                      Zevenhoven       26  3  4 19  13  30- 63 rel

3rd class B
Ariston '80             1 - 2 1 - 3 2 - 0 2 - 1 1 - 0 6 - 0 2 - 2 4 - 1 5 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 4 0 - 5                Die Haghe        26 16  8  2  56  51- 22 P1 prom
Die Haghe         3 - 0       3 - 0 3 - 0 0 - 0 3 - 3 2 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 0                GDA              26 15  3  8  48  52- 50 P2 
GDA               4 - 1 3 - 1       0 - 3 0 - 6 1 - 5 3 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 0 4 - 3 1 - 1                Verburch         26 12  9  5  45  55- 35 P3 
Houtwijk          1 - 2 3 - 3 2 - 4       1 - 6 2 - 3 3 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 3 0 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 3                Naaldwijk        26 12  8  6  44  46- 42 (P1)
KMD               1 - 1 1 - 0 0 - 2 3 - 1       2 - 1 4 - 0 3 - 4 1 - 2 4 - 2 5 - 1 5 - 1 2 - 2 3 - 1                KMD              26 13  3 10  42  58- 39    
Loosduinen        1 - 0 1 - 3 0 - 0 4 - 0 0 - 1       3 - 3 1 - 2 1 - 2 0 - 3 1 - 2 3 - 2 3 - 2 2 - 6                MVV '27          26 11  7  8  40  55- 52    
Maasdijk          3 - 3 0 - 1 2 - 1 2 - 1 5 - 1 3 - 1       1 - 3 3 - 0 4 - 1 3 - 3 1 - 3 4 - 6 3 - 1                Ariston '80      26 10  5 11  35  48- 48    
MVV '27           3 - 0 0 - 4 1 - 3 2 - 0 1 - 4 5 - 2 2 - 2       2 - 2 3 - 2 1 - 3 1 - 2 5 - 2 2 - 2                VELO             26 10  4 12  34  69- 66    
Naaldwijk         1 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 0 4 - 3 1 - 1       2 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 5                Schipluiden      26 10  4 12  34  47- 51    
Quick Steps       2 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 0 3 - 2 3 - 2 0 - 1 2 - 4 1 - 1       0 - 1 3 - 0 1 - 4 2 - 3                Maasdijk         26  9  4 13  31  54- 65    
Schipluiden       4 - 2 1 - 2 4 - 0 4 - 2 3 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 3 0 - 2 2 - 2       0 - 1 3 - 2 2 - 2                Loosduinen       26  9  3 14  30  47- 57 rel
SEV               0 - 2 0 - 0 2 - 5 2 - 4 2 - 1 3 - 0 2 - 3 2 - 2 1 - 3 2 - 2 3 - 3       1 - 1 3 - 0                Quick Steps      26  7  6 13  27  42- 54    
VELO              4 - 3 2 - 3 2 - 4 3 - 2 0 - 1 3 - 4 7 - 1 2 - 3 1 - 2 4 - 2 4 - 1 3 - 2       0 - 0                SEV              26  7  5 14  26  40- 55 rel
Verburch          0 - 0 0 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 0 0 - 3 2 - 1 4 - 1 1 - 1 0 - 0 3 - 2 4 - 1 4 - 4                      SV Houtwijk      26  5  3 18  18  34- 62 rel

Period-championship 3A / 2B :                                                                                                              
Naaldwijk-Spcl. Monster  0-0 and 2-1    Koudeekerk-Lyra     0-0 and 1-1      Final: CVC Reeuwijk-Naaldwijk  3-0 and 3-2   CVC Reeuwijk prom.   
CVC Reeuwijk-GDA         2-2 and 3-2    Verburch-Nieuwkoop  2-1 and 2-4      Final: Nieuwkoop-Lyra          2-1 and 4-2   Nieuwkoop prom., Spcl. Monster rel.
Lyra and Naaldwijk       to extra playoff
                                                                                                                                          
3rd class C
Berkel                  4 - 0 5 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 1 8 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 2 4 - 0 3 - 0                Berkel           26 20  3  3  63  87- 28 P1 prom
DSVP              1 - 2       2 - 3 4 - 0 2 - 3 1 - 0 4 - 0 0 - 2 0 - 1 2 - 0 3 - 5 0 - 3 3 - 0 1 - 2                VVOR             26 20  3  3  63  73- 26 P2 
DWO               2 - 3 2 - 2       3 - 0 1 - 1 1 - 2 4 - 1 0 - 1 4 - 2 1 - 4 7 - 1 1 - 6 0 - 1 2 - 0                SVS              26 14  7  5  49  60- 38 (P1) prom
Excelsior R       0 - 8 2 - 1 2 - 3       1 - 1 3 - 2 4 - 3 5 - 0 4 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 3 2 - 2 3 - 0                Sparta           26 15  2  9  47  57- 44 P3 prom
HBSS              1 - 4 0 - 3 3 - 1 4 - 0       0 - 1 2 - 2 1 - 4 1 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 0                HBSS             26  9  7 10  34  34- 38    
Leonidas          1 - 5 1 - 2 1 - 7 3 - 1 1 - 0       3 - 4 1 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 4 0 - 3 3 - 4                DWO              26  9  6 11  33  55- 53    
Lombardijen       1 - 8 2 - 6 2 - 2 0 - 2 1 - 2 0 - 2       0 - 5 2 - 2 1 - 2 0 - 0 2 - 3 3 - 2 4 - 3                Zestienhoven     26  9  5 12  32  41- 43    
Sparta            1 - 1 3 - 0 3 - 2 5 - 1 2 - 0 1 - 0 4 - 1       0 - 2 1 - 4 1 - 1 0 - 6 3 - 0 1 - 3                Excelsior R.     26  8  8 10  32  47- 65    
Spartaan '20      1 - 4 4 - 3 2 - 2 3 - 3 1 - 2 2 - 6 4 - 2 2 - 7       3 - 3 2 - 1 1 - 2 1 - 2 5 - 1                IJVV de Zwervers 26 10  1 15  31  43- 53    
SVS               3 - 2 6 - 0 2 - 0 4 - 4 2 - 1 0 - 0 3 - 2 3 - 0 3 - 0       4 - 0 1 - 3 3 - 2 3 - 0                DSVP             26  9  2 15  29  45- 56    
Victoria '04      2 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 5 1 - 4 1 - 2 1 - 2       1 - 3 0 - 4 2 - 2                Spartaan '20     26  8  5 13  29  46- 70 rel
VVOR              0 - 2 2 - 3 2 - 1 0 - 0 3 - 1 3 - 0 6 - 2 2 - 1 5 - 1 1 - 1 1 - 3       3 - 1 2 - 0                Leonidas         26  7  5 14  26  34- 52    
Zestienhoven      2 - 4 6 - 0 2 - 2 1 - 2 0 - 0 1 - 1 0 - 2 4 - 1 0 - 2 3 - 1 0 - 1 0 - 3       3 - 1                Victoria '04     26  5 10 11  25  35- 56 rel
IJVV de Zwervers  2 - 1 1 - 0 2 - 3 6 - 1 3 - 2 0 - 2 2 - 0 1 - 3 3 - 0 4 - 1 1 - 2 2 - 4 0 - 1                      Lombardijen      26  5  4 17  19  43- 78 rel
Playoff for 1st place : Berkel-VVOR 1-0            

3rd class D
Bolnes                  2 - 3 6 - 1 3 - 0 8 - 1 2 - 2 2 - 2 5 - 0 2 - 3 3 - 0 0 - 1 3 - 5 2 - 0 5 - 1                Rhoon            26 20  3  3  62  81- 38 -1 pnt prom
Botlek            4 - 0       2 - 0 4 - 0 4 - 3 2 - 1 7 - 4 0 - 0 0 - 2 4 - 2 1 - 2 5 - 2 4 - 2 1 - 1                Rijnmond/Hgv.Sp. 26 18  2  6  56  78- 40 P3
Charlois          1 - 0 2 - 2       3 - 0 0 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 0 1 - 3 2 - 2 0 - 3 2 - 1 0 - 1 3 - 2                Rozenburg        26 16  7  3  55  63- 38    
GOZ               2 - 1 1 - 5 2 - 3       1 - 5 2 - 2 2 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 7 2 - 2 2 - 0                SSS              26 17  2  7  53  88- 47 P1 prom
Gravendeel        5 - 2 2 - 4 3 - 0 1 - 0       5 - 0 7 - 1 3 - 0 5 - 1 1 - 1 2 - 6 2 - 4 4 - 4 4 - 0                SC Botlek        26 16  5  5  53  74- 45 P2 
Jonge Spartaan    1 - 1 2 - 5 1 - 1 6 - 0 0 - 1       3 - 3 6 - 0 3 - 4 0 - 2 0 - 5 1 - 4 3 - 2 5 - 1                's-Gravendeel    26 16  3  7  50  69- 47 -1 pnt 
NBSVV             1 - 3 2 - 3 2 - 2 4 - 0 0 - 1 2 - 1       1 - 4 1 - 2 2 - 1 1 - 2 0 - 2 1 - 3 0 - 1                Bolnes           26 11  4 11  37  73- 49    
Pernis            1 - 1 0 - 0 5 - 1 3 - 2 0 - 2 2 - 0 1 - 0       2 - 6 1 - 2 0 - 3 1 - 1 4 - 1 2 - 1                Pernis           26  8  4 14  28  30- 54    
Rhoon             1 - 0 2 - 1 3 - 2 7 - 0 3 - 1 2 - 1 4 - 1 2 - 0       1 - 1 4 - 2 3 - 2 5 - 0 10- 1                SV Charlois      26  8  4 14  28  40- 69    
Rozenburg         4 - 3 3 - 3 3 - 1 3 - 3 2 - 2 2 - 1 3 - 0 2 - 0 4 - 2       2 - 1 3 - 0 3 - 1 5 - 2                Jonge Spartaan   26  6  5 15  23  45- 63    
Rijnm.Hgvl.Sp.    3 - 6 4 - 2 4 - 2 4 - 0 4 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 0 3 - 2 1 - 1       2 - 3 7 - 1 3 - 3                FC Vlotbrug      26  7  2 17  23  57- 77 rel
SSS               4 - 3 4 - 0 11- 0 5 - 1 0 - 2 6 - 0 3 - 0 2 - 1 3 - 3 2 - 3 1 - 3       5 - 2 4 - 1                NBSVV            26  6  4 16  22  40- 66    
Vlotbrug          3 - 6 1 - 4 6 - 4 2 - 1 1 - 2 1 - 2 4 - 5 7 - 0 1 - 3 0 - 1 4 - 1 4 - 5       0 - 1                WFB              26  4  2 20  14  34- 85 rel
WFB               0 - 4 1 - 4 1 - 5 4 - 2 1 - 3 2 - 3 2 - 4 3 - 1 0 - 2 1 - 5 1 - 2 1 - 2 2 - 4                      GOZ              26  3  5 18  14  29- 83 rel

Period-championship 3C / 2D :                                                                                                              
Botlek-NSVV             3-3 and 2-1    Sparta-Binnenmaas   2-2 and 2-1      Final: SVS-Botlek     3-0 and 3-2   SVS prom., NSVV rel.   
SVS-Rijnmod Hgvl. Sp.   3-2 and 2-3    SSS-VVOR            2-0 and 1-1      Final: SSS-Sparta     2-2 and 0-2   Sparta prom., Binnenmaas rel.
                           pen. 5-4                                                                                                       
playoffs between losers of fnals :     Lyra-Botlek         2-1     SSS-Naaldwijk         3-2     Finale : Lyra-SSS   1-1  SSS wins on penalties     SSS prom.  Lyra rel.                                                                      
                                                                                                                                          
4th class A
Blauw Zwart             4 - 1 2 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 5 4 - 1 2 - 2 3 - 1 3 - 1 5 - 1 3 - 0 5 - 4 7 - 0                Van Nispen       26 22  2  2  68 101- 28 P2 prom   
KSD Marine        1 - 2       2 - 3 5 - 2 1 - 2 0 -13 4 - 0 2 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 2 5 - 2                Blauw Zwart      26 22  2  2  67  86- 28 -1 pnt P3 prom
Leiden            2 - 3 3 - 1       5 - 0 1 - 2 2 - 2 3 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 1 4 - 0 1 - 1 10- 0                Oegstgeest       26 20  2  4  62 127- 26 P1 
LVV Footb.Factory 0 - 4 1 - 4 0 - 9       1 - 2 1 - 5 5 - 4 1 - 1 2 - 4 2 - 2 3 - 5 1 - 2 3 - 2 2 - 2                Leiden           26 17  5  4  56  78- 29 (P2) prom
van Nispen        2 - 1 3 - 2 4 - 1 5 - 0       5 - 3 3 - 1 4 - 2 0 - 0 6 - 0 6 - 0 7 - 0 3 - 3 8 - 1                FC Rijnland      26 14  2 10  44  75- 57    
Oegstgeest        0 - 1 4 - 0 4 - 0 9 - 0 1 - 4       6 - 0 1 - 0 3 - 1 6 - 1 4 - 0 6 - 0 5 - 1 13- 1                Roodenburg       26 13  4  9  43  87- 41    
Oosterheem        0 - 2 5 - 7 1 - 5 3 - 3 1 - 8 0 - 8       1 - 8 1 - 3 1 - 3 2 - 2 5 - 1 5 - 4 7 - 1                KSD-Marine       26 10  4 12  34  65- 76    
Roodenburg        1 - 3 8 - 0 0 - 1 6 - 0 0 - 2 2 - 2 7 - 1       5 - 1 1 - 1 2 - 3 3 - 1 1 - 3 7 - 0                Woubrugge        26  8  5 13  29  71- 72    
Rijnland          1 - 5 2 - 3 1 - 2 5 - 2 3 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 3       2 - 1 0 - 3 4 - 3 5 - 3 7 - 0                VVSB             26  9  5 12  28  47- 64 -4 pnts 
UDO               0 - 3 3 - 4 1 - 2 3 - 0 1 - 6 1 - 5 0 - 0 0 - 5 2 - 5       1 - 1 2 - 3 2 - 1 3 - 1                UDO              26  7  5 14  26  38- 65    
VVSB              0 - 2 0 - 4 1 - 1 4 - 0 0 - 3 0 - 2 2 - 6 3 - 5 0 - 4 2 - 0       5 - 2 2 - 4 3 - 3                Oosterheem       26  6  4 16  22  61-100    
Wassenaar         0 - 3 3 - 3 1 - 4 4 - 1 1 - 4 0 - 7 3 - 6 1 - 3 2 - 6 0 - 3 3 - 1       3 - 2 2 - 0                Wassenaar        26  7  1 18  22  42- 89    
Woubrugge         1 - 6 4 - 3 0 - 2 3 - 3 2 - 5 2 - 3 4 - 4 3 - 0 3 - 2 1 - 3 0 - 1 3 - 1       7 - 0                Football Fact.   26  3  5 18  14  36-101    
WVC               1 - 8 1 - 3 0 - 6 1 - 3 0 - 5 0 - 8 1 - 5 0 -11 2 - 7 1 - 2 0 - 5 0 - 6 2 - 8                      WVC              26  0  2 24  -1  20-158 -3 pnts
Playoff for 1st place : Van Nispen-Blauw Zwart 3-0  (originally both had 68 points, 1 minus point given to Blauw Zwart after playoff  was played).

4th class B
Duindorp                2 - 0 3 - 2 3 - 1 2 - 0 3 - 2 7 - 0 3 - 2 5 - 1 3 - 1 4 - 1 5 - 2 3 - 1 4 - 1                SV Duindorp      26 20  3  3  63  82- 37 P1 prom
DUNO              1 - 2       2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 0 5 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 3 15- 0 2 - 1 4 - 1                RAS              26 16  5  5  53  75- 40 P2 
Erasmus           2 - 2 2 - 1       2 - 1 3 - 0 2 - 1 10- 0 2 - 5 3 - 5 1 - 3 1 - 3 9 - 1 1 - 2 3 - 1                DUNO             26 15  5  6  50  65- 28 (P1)
GSC/ESDO          0 - 5 1 - 1 2 - 3       2 - 2 3 - 2 4 - 2 1 - 3 5 - 3 0 - 0 2 - 2 6 - 2 1 - 1 1 - 3                SV Madestein     26 14  7  5  49  63- 43 P3 
Haagse Hout       3 - 1 0 - 2 2 - 4 2 - 1       2 - 2 6 - 0 3 - 0 1 - 2 3 - 3 2 - 7 8 - 0 2 - 5 1 - 2                Erasmus          26 13  4  9  43  78- 52    
Hercules Den Haag 1 - 2 0 - 1 3 - 2 3 - 1 4 - 1       9 - 1 1 - 1 1 - 1 5 - 0 0 - 2 10- 0 4 - 4 2 - 3                TAC '90          26 12  6  8  42  66- 48    
HPSV              0 - 2 2 - 5 0 - 6 3 - 3 1 -12 1 - 6       1 - 3 0 - 4 0 - 8 1 - 4 1 - 2 0 - 3 1 - 6                Laakkwartier     26 12  5  9  41  54- 46    
Laakkwartier      1 - 5 2 - 1 4 - 0 2 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 0       1 - 1 4 - 1 2 - 1 6 - 3 1 - 3 1 - 1                Vredenburch      26 12  2 12  38  72- 51    
Madestein         2 - 2 0 - 1 3 - 3 3 - 1 1 - 0 3 - 2 9 - 2 2 - 1       1 - 0 1 - 1 5 - 0 2 - 6 4 - 3                HVV Hercules     26 11  4 11  37  72- 46    
PGS/VOGEL         1 - 2 0 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 3 1 - 5 7 - 0 1 - 2 2 - 3       1 - 2 8 - 0 2 - 2 6 - 0                Haagse Hout      26 10  4 12  34  62- 51    
RAS               5 - 1 1 - 1 3 - 4 4 - 1 1 - 2 1 - 5 2 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 0       9 - 3 2 - 0 3 - 1                PGS/VOGEL        26  9  5 12  32  61- 45    
de Ster           3 - 9 1 - 5 0 - 6 3 -10 2 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 4 0 - 3 1 - 5 2 - 6       0 - 4 1 - 8                GSC/ESDO         26  5  9 12  24  54- 65    
TAC '90           1 - 1 1 - 5 3 - 3 2 - 2 1 - 3 2 - 1 9 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 5 6 - 0       2 - 1                De Ster          26  3  0 23   9  31-162    
Vredenburch       3 - 1 2 - 4 1 - 2 5 - 2 0 - 0 7 - 0 3 - 0 6 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 2 10- 1 1 - 2                      HPSV             26  0  1 25   1  18-139   

4th class C        
Aarlanderveen           2 - 4 3 - 4 3 - 4 1 - 0 2 - 2 1 - 4 0 - 1 2 - 2 1 - 5 2 - 2 7 - 2 0 - 2 3 - 2                FC Oudewater     26 21  3  2  66  95- 42 P1 prom
Alphia            3 - 3       2 - 1 2 - 3 2 - 1 4 - 3 1 - 0 1 - 2 1 - 0 4 - 4 1 - 2 4 - 3 0 - 1 2 - 3                Rohda '76        26 15  7  4  52  67- 30 (P1)
Bergambacht       4 - 1 5 - 2       6 - 5 2 - 5 5 - 1 4 - 2 3 - 0 0 - 2 2 - 3 0 - 3 4 - 3 0 - 5 2 - 1                Hazerswoudse B.  26 15  4  7  49  71- 31    
Gouda             1 - 5 2 - 1 1 - 2       2 - 2 2 - 0 2 - 0 5 - 2 3 - 4 1 - 2 2 - 1 6 - 2 3 - 1 1 - 0                Bergambacht      26 16  1  9  49  62- 57 P2 
Hazerswoudse B.   2 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1       5 - 1 5 - 1 1 - 2 4 - 2 1 - 2 1 - 2 4 - 1 5 - 1 5 - 1                NSV '46          26 13  6  7  45  71- 44    
Hertha            2 - 2 0 - 1 1 - 4 2 - 1 0 - 3       2 - 0 2 - 3 2 - 5 2 - 8 3 - 4 2 - 0 1 - 4 0 - 1                Sportief         26 13  3 10  42  70- 62    
Kamerik           1 - 2 0 - 4 3 - 0 2 - 1 0 - 3 4 - 1       3 - 3 1 - 2 0 - 2 3 - 3 3 - 3 4 - 0 3 - 3                Gouda            26 13  3 10  42  65- 57    
Moerkapelle       3 - 3 0 - 7 6 - 1 1 - 5 0 - 2 1 - 1 3 - 4       1 - 4 1 - 4 1 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 2                Alphia           26 13  2 11  41  57- 46    
NSV '46           3 - 3 1 - 2 1 - 2 4 - 0 0 - 0 4 - 1 3 - 1 1 - 1       4 - 3 1 - 1 8 - 0 6 - 4 1 - 2                Aarlanderveen    26  7  8 11  29  55- 68    
Oudewater         6 - 0 2 - 0 3 - 2 4 - 2 3 - 2 3 - 1 4 - 2 1 - 0 0 - 7       2 - 2 7 - 1 5 - 0 2 - 1                Kamerik          26  8  4 14  28  54- 62 P3 
Rohda '76         1 - 2 2 - 1 0 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 1 7 - 0 5 - 0 1 - 1       6 - 0 1 - 2 1 - 1                SPV '81          26  8  3 15  27  42- 57    
Rijnstreek        2 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 2 0 - 4 2 - 3 2 - 4 2 - 3 2 - 2 2 - 8 0 - 4       1 - 7 0 - 5                Moerkapelle      26  6  5 15  23  37- 71    
Sportief          2 - 3 3 - 2 2 - 3 3 - 6 2 - 6 5 - 0 4 - 3 2 - 0 3 - 1 1 - 6 2 - 2 9 - 0       2 - 1                Hertha           26  5  3 18  18  34- 76    
SPV '81           4 - 2 0 - 2 0 - 2 2 - 3 1 - 5 0 - 1 1 - 5 4 - 1 0 - 3 2 - 5 1 - 4 2 - 0 2 - 2                      Rijnstreek       26  1  4 21   7  35-112   

4th class D        
AGE-GGK                 0 -13 1 - 3 3 - 2 2 - 1 1 -11 2 - 1 1 - 9 2 - 4 0 - 7 0 - 6 3 - 4 0 - 3 7 - 5                DVO '32          26 24  1  1  73 159- 15 P2 prom
CION              4 - 0       2 - 0 10- 3 6 - 1 0 - 0 6 - 1 0 - 0 6 - 1 1 - 0 5 - 0 4 - 1 6 - 1 13- 0                CION             26 23  3  0  72 131- 16 P1 
Concordia         0 - 0 1 - 4       2 - 1 3 - 1 0 - 6 0 - 4 1 - 3 1 - 2 0 - 5 1 - 1 3 - 2 0 - 6 4 - 1                MSV '71          26 17  4  5  55 108- 38 (P2) prom
DHC               5 - 0 0 -12 2 - 2       0 - 1 0 -19 0 - 4 2 - 9 0 - 5 0 - 7 1 - 8 3 - 4 0 - 6 4 - 2                Quintus          26 16  4  6  52 113- 44    
DVC               2 - 1 0 - 5 3 - 5 1 - 3       0 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 4 0 - 4 0 - 3 0 - 5 0 - 4 1 - 0                PPSC             26 16  3  7  51  86- 45    
DVO '32           3 - 0 2 - 3 4 - 0 7 - 1 12- 0      19 - 0 4 - 1 3 - 0 4 - 3 6 - 0 6 - 1 4 - 0 12- 0                Semper Altius    26 16  1  9  49  87- 45 P3 
GLZ Delfshaven    2 - 2 0 - 2 2 - 2 6 - 2 2 - 2 0 - 3       3 - 0 0 - 3 0 - 6 1 - 5 1 - 0 2 - 2 4 - 1                VOB              26 14  4  8  46  82- 53    
MSV '71           2 - 0 2 - 2 8 - 0 13- 0 5 - 0 0 - 3 4 - 2       2 - 1 3 - 3 3 - 1 7 - 1 5 - 0 15- 1                SVV              26 11  1 14  34  66- 68    
PPSC              5 - 0 0 - 4 2 - 0 3 - 2 2 - 0 1 - 4 6 - 2 0 - 2       2 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 2 13- 0                Concordia        26  7  4 15  25  34- 84    
Quintus           2 - 2 1 - 3 7 - 0 7 - 1 5 - 1 0 - 8 8 - 2 0 - 4 2 - 2       4 - 3 5 - 3 1 - 1 14- 0                GLZ Delfshaven   26  6  6 14  24  49- 92    
Semper Altius     4 - 0 1 - 3 7 - 1 7 - 2 6 - 0 1 - 4 3 - 2 1 - 2 4 - 1 1 - 0       2 - 0 4 - 1 6 - 1                DVC              26  4  3 19  15  22- 90    
SVV               9 - 1 1 - 3 6 - 0 3 - 0 4 - 2 2 - 3 5 - 4 2 - 0 3 - 5 1 - 2 0 - 4       1 - 5 3 - 2                DHC              26  4  1 21  13  44-151    
VOB               7 - 0 0 - 5 3 - 0 5 - 1 4 - 0 0 - 8 6 - 1 7 - 1 1 - 2 2 - 3 3 - 2 2 - 2       4 - 3                AGE-GGK          26  4  3 19  12  31-137 -3 pnts 
Wanica Star       3 - 3 0 - 9 1 - 5 5 - 9 1 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 6 2 - 6 0 - 5 1 - 6 0 - 3 0 - 7                      Wanica Star      26  0  2 24   1  33-167 -1 pnt

4th class E        
Dilettant               1 - 0 7 - 0 3 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 0 3 - 1 3 - 1 3 - 0 10- 0 3 - 1 7 - 2 1 - 1                Dilettant        26 21  3  2  66 103- 26 P3 prom
DRL               1 - 1       10- 0 2 - 0 10- 1 5 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 2 8 - 0 7 - 1 6 - 1 3 - 0 2 - 2                Lekkerkerk       26 21  1  4  64 106- 40 P1 prom
Hermandad         2 - 5 0 - 6       0 - 8 1 - 4 3 - 2 1 - 5 3 - 7 4 - 5 3 - 4 4 - 1 4 - 3 3 - 2 0 - 8                DRL              26 18  7  1  61 103- 28 P2 prom
Hillegersberg     1 - 5 0 - 3 4 - 0       2 - 1 1 - 3 4 - 3 2 - 2 2 - 0 1 - 3 4 - 3 3 - 4 4 - 3 1 - 4                Zwarte Pijl      26 19  4  3  61  96- 36 (P3) prom
JHR               3 - 7 3 - 7 3 - 4 0 - 4       2 - 2 1 - 3 1 - 3 3 - 3 5 - 0 7 - 1 4 - 3 1 - 7 1 - 4                Maense           26 16  5  5  53  83- 37    
LMO               0 - 6 3 - 3 5 - 1 0 - 3 2 - 2       1 - 3 1 - 4 5 - 4 7 - 1 5 - 0 2 - 3 7 - 0 2 - 3                Hillegersberg    26 13  3 10  42  68- 56    
Lekkerkerk        3 - 1 1 - 2 5 - 1 4 - 0 7 - 1 5 - 2       1 - 1 6 - 2 4 - 2 13- 0 3 - 1 5 - 1 6 - 0                SV Ommoord       26 11  2 13  35  66- 60    
Maense            2 - 2 1 - 1 7 - 0 2 - 2 4 - 3 3 - 1 3 - 5       3 - 4 6 - 0 6 - 1 4 - 0 6 - 1 2 - 1                LMO              26  8  4 14  27  68- 73 -1 pnt 
Ommoord           2 - 4 1 - 2 0 - 3 2 - 3 5 - 1 4 - 1 1 - 3 0 - 1       4 - 2 6 - 0 3 - 0 3 - 1 1 - 2                Hermandad        26  8  2 16  26  48-114    
Overmaas          0 - 8 4 - 4 2 - 2 2 - 5 5 - 4 3 - 2 1 - 5 1 - 4 2 - 3       5 - 1 5 - 4 0 - 7 1 - 3                SDV              26  7  2 17  23  60- 88    
PKC '85           0 - 5 1 - 4 0 - 1 1 - 7 0 - 3 1 - 3 1 - 4 0 - 2 0 - 7 2 - 5       1 - 3 1 - 3 0 -11                JHR              26  7  3 16  23  65- 98 -1 pnt 
SDV               1 - 4 2 - 7 3 - 4 1 - 2 3 - 4 4 - 4 3 - 4 1 - 5 2 - 1 5 - 1 2 - 1       3 - 2 4 - 4                Overmaas         26  7  2 17  23  50-114    
Swift Boys        0 - 5 3 - 5 3 - 3 3 - 3 3 - 4 2 - 5 3 - 4 0 - 4 1 - 2 6 - 1 4 - 1 3 - 2       1 - 4                Swift Boys       26  6  2 18  20  63- 92    
Zwarte Pijl       2 - 1 0 - 0 5 - 1 2 - 1 6 - 2 4 - 2 3 - 4 1 - 0 4 - 0 8 - 0 4 - 0 4 - 1 6 - 2                      PKC '85          26  0  0 26   0  18-135    

4th class F        
Abbenbroek              2 - 3 2 - 0 0 - 3 2 - 1 3 - 2 1 - 5 3 - 4 2 - 0 4 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 1                      GHVV '13         24 19  3  2  60  75- 26 P1 prom
BZC/Zuiderpark    1 - 5       0 - 3 3 - 4 0 - 7 3 - 1 0 - 8 0 - 2 7 - 4 1 - 1 1 - 2 1 - 3 2 - 3                      Rockanje         24 19  2  3  59 101- 20 P2 prom
Egelantier Boys   3 - 2 3 - 2       2 - 3 1 - 0 3 - 2 1 - 8 2 - 0 4 - 2 6 - 0 4 - 0 2 - 3 4 - 3                      Hekelingen       24 14  4  6  46  65- 20 p3
GHV '13           3 - 0 7 - 0 5 - 0       0 - 3 4 - 1 2 - 1 4 - 3 9 - 1 4 - 0 3 - 1 3 - 1 1 - 2                      Egelantier Boys  24 14  1  9  43  56- 54 (P1)
Hekelingen        1 - 1 4 - 0 0 - 0 0 - 0       2 - 0 0 - 1 6 - 1 3 - 0 3 - 2 4 - 2 0 - 0 7 - 0                      Vierpolders      24 11  6  7  39  60- 40    
Poortugaal        3 - 1 3 - 1 1 - 4 0 - 4 0 - 7       1 - 6 3 - 0 6 - 1 1 - 1 3 - 3 2 - 3 0 - 2                      SCO '63          24 13  1 10  39  52- 40 -1 pnt 
Rockanje          3 - 1 13- 0 8 - 1 3 - 3 1 - 2 3 - 2       2 - 0 5 - 0 6 - 0 0 - 0 3 - 6 2 - 0                      Abbenbroek       24 11  4  9  37  52- 49    
SCO '63           0 - 4 5 - 2 4 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 0 0 - 3       5 - 0 6 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 0                      WCR              24 10  6  8  35  48- 42 -1 pnt 
Simonshaven       1 - 5 1 - 3 0 - 3 0 - 3 0 - 3 0 - 5 0 - 7 0 - 5       1 - 2 0 - 6 1 - 2 0 - 0                      Zwartewaal       24  9  6  9  33  40- 48    
Transvalia ZW     1 - 2 2 - 3 2 - 3 0 - 2 1 - 0 1 - 3 0 - 5 2 - 4 5 - 3       1 - 7 3 - 3 1 - 1                      Poortugaal       24  6  3 15  21  45- 65    
Vierpolders       3 - 1 3 - 0 5 - 1 3 - 4 4 - 5 4 - 2 0 - 2 2 - 1 5 - 1 3 - 0       1 - 1 2 - 1                      TransvaliaZW     24  4  4 16  16  33- 76    
WCR               2 - 2 4 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 5 5 - 2 0 - 3 1 - 3 6 - 0 1 - 3 1 - 0       1 - 1                      BZC/Zuiderpark   24  5  1 18  16  34- 95    
Zwartewaal        3 - 4 5 - 1 0 - 4 1 - 2 3 - 2 2 - 2 0 - 3 3 - 2 2 - 1 4 - 2 1 - 1 2 - 1                            Simonshaven      24  0  1 23   1  17-103   

4th class G        
DVV '09                 1 - 3 6 - 1 3 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 4 1 - 1                      Zinkwegse Boys   24 17  4  3  55  72- 27 P1 prom
FIOS              1 - 3       0 - 0 0 - 3 3 - 0 2 - 1 1 - 3 1 - 0 2 - 0 4 - 1 1 - 3 5 - 4 2 - 7                      Stellendam       24 17  1  6  52  68- 28 P2 
Flakkee           1 - 3 3 - 2       1 - 5 2 - 4 1 - 1 3 - 4 0 - 0 0 - 3 1 - 1 2 - 5 2 - 1 0 - 3                      DVV '09          24 12  6  6  42  49- 36 P3 
Goudswaardse Boys 1 - 3 1 - 2 1 - 1       3 - 5 3 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 0                      Oud-Beijerland   24 12  5  7  41  47- 28 (P1)
Herkingen         1 - 4 1 - 1 3 - 0 0 - 1       2 - 1 3 - 4 0 - 2 4 - 1 2 - 1 0 - 2 0 - 3 3 - 2                      ZBVH             24 11  5  8  38  46- 31    
Melissant         3 - 0 3 - 3 2 - 1 1 - 3 2 - 1       0 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 1 2 - 3 4 - 1                      Goudswaardse B.  24 10  6  8  36  46- 38    
NTVV              0 - 0 2 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 1       2 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 7 1 - 3                      FIOS             24 10  4 10  34  44- 49    
Oud Beijerland    0 - 1 2 - 1 3 - 1 5 - 0 4 - 2 1 - 2 6 - 1       6 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 0                      NTVV             24  9  7  8  34  39- 49    
RDM               1 - 2 1 - 3 3 - 2 2 - 1 4 - 0 1 - 1 4 - 1 3 - 2       3 - 1 0 - 6 0 - 3 0 - 0                      RDM              24  7  5 12  26  35- 59    
SNS               1 - 2 1 - 0 1 - 5 1 - 5 1 - 1 0 - 2 0 - 0 0 - 1 2 - 2       1 - 6 0 - 3 1 - 2                      Herkingen '55    24  7  4 13  25  38- 53    
Stellendam        5 - 1 5 - 2 2 - 0 0 - 2 3 - 1 4 - 1 3 - 1 3 - 2 3 - 1 6 - 0       2 - 3 0 - 1                      Melissant        24  6  6 12  24  29- 41    
Zinkwegse Boys    2 - 1 4 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 1 5 - 1 6 - 1 7 - 0 2 - 1       0 - 2                      Flakkee          24  3  6 15  15  29- 60    
ZBVH              2 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 2 4 - 1 3 - 0 2 - 3 0 - 2 4 - 1 4 - 0 1 - 0 0 - 2                            SNS              24  2  7 15  13  19- 62   

Playoffs between 3rd and 4th class               
-Leiden-Bergambacht         3-0                 Floreant-Leiden            1-2           Bergambacht-Floreant            2-0        Leiden prom., Floreant rel.
-Kamerik-Blauw Zwart        1-4                 Linschoten-Kamerik         2-1           Blauw Zwart-Linschoten          1-1        Bl.Zwart prom., Linschoten rel.
-Madestein-MSV '71          1-1                 Loosduinen-Madestein       1-2           MSV '71-Loosduinen              3-2        MSV '71 prom., Loosduinen rel.
-Quick Steps-Semper Altius  3-0                 Oegstgeest-RAS             0-1           RAS-Quick Steps                 2-6
 Semper Altius-Oegstgeest   2-6                 Quick Steps-Oegstgeest     3-5           RAS-Semper Altius               8-1
-Rohda '76-Zwarte Pijl      1-3                 DUNO-CION                  1-2           CION-Rohda '76                  1-4
 Zwarte Pijl-DUNO           1-0                 Rohda '76-DUNO             0-0           CION-Zwarte Pijl                0-2        Zwarte Pijl prom.
-Egelantier B.-Lekkerkerk   1-3                 Spartaan '20-Egelantier B. 3-0           Lekkerkerk-Spartaan '20         2-1        Lekkerkerk prom, Spartaan '20 rel
-DVV '09-Rockanje           0-3                 Leonidas-DVV '09           1-1           Rockanje-Leonidas               0-2
-Oud Beijerland-DRL         1-4                 Vlotbrug-Oud Beijerland    2-5           DRL-Vlotbrug                    5-1        DRL prom., Vlotbrug rel.
-Hekelingen-Stellendam      6-2                 NBSVV-Hekelingen           3-1           Stellendam-NBSVV                2-4
 
Playoff via mini-tournament for 1 extra place in 3rd class between nrs 2 of above groups
-Oud Beijerland-Bergambacht 2-1                 Rockanje-Loosduinen        1-0           Loosduinen-O.Beijerland         0-2
 Bergambacht-Rockanje       0-0                 Loosduinen-Bergambacht     0-2           Oud Beijerland-Rockanje         0-1
-Rohda ’76-Oegstgeest       0-1                 Hekelingen-Spartaan ’20    0-1           Spartaan ’20-Rohda ’76          1-1
 Oegstgeest-Hekelingen      0-0                 Spartaan ’20-Oegstgeest    0-2           Rohda ’76-Hekelingen            0-1
-Final: Rockanje-Oegstgeest 0-0 pen. 9-8
 

District South 1
1st class C        
Almkerk                 3 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 4 3 - 2 2 - 2 3 - 5 1 - 2 1 - 0 3 - 3 2 - 1                Rijsoord         26 16  3  7  51  73- 34 P1 prom
GRC '14           2 - 3       2 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 3 3 - 3 1 - 1 0 - 8 1 - 0 3 - 0 1 - 3 3 - 1                Kloetinge        26 14  7  5  49  43- 27 P2 
Heinenoord        2 - 1 1 - 1       1 - 1 1 - 1 5 - 0 1 - 0 2 - 2 0 - 0 3 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 1 4 - 0                WNC              26 13  7  6  46  55- 40 (P1)
Kloetinge         4 - 0 2 - 2 1 - 3       1 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 0                Oranje Wit       26 12  9  5  45  52- 40    
LRC               1 - 1 1 - 3 0 - 3 0 - 0       4 - 0 2 - 1 0 - 2 0 - 0 0 - 3 1 - 0 2 - 3 3 - 1 2 - 0                Heinenoord       26 11  9  6  42  41- 28    
MZC '11           2 - 4 4 - 6 1 - 1 0 - 3 0 - 3       2 - 4 1 - 2 2 - 1 2 - 1 3 - 5 1 - 3 0 - 3 2 - 4                SHO              26 12  5  9  41  45- 32    
Nieuw Lekkerland  3 - 1 0 - 2 0 - 2 1 - 2 3 - 2 1 - 2       1 - 1 1 - 0 2 - 3 0 - 2 2 - 2 0 - 0 3 - 1                Oude Maas        26 10  6 10  35  40- 35 -1 pnt P3
Oranje Wit        0 - 0 4 - 2 1 - 3 3 - 2 3 - 2 3 - 0 1 - 2       2 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 1                LRC              26  9  7 10  34  38- 36    
Oude Maas         2 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 3 1 - 4 2 - 2 4 - 0 3 - 1       2 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 4 0 - 1                VVGZ             26 10  4 12  34  37- 42    
Rijsoord          4 - 1 5 - 0 4 - 0 2 - 0 1 - 4 4 - 0 3 - 1 2 - 3 4 - 1       1 - 0 5 - 0 3 - 3 5 - 1                GRC '14          26  8  8 10  32  43- 62    
SHO               0 - 2 2 - 0 1 - 0 5 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 2 0 - 0       3 - 1 0 - 3 4 - 0                Nw.Lekkerland    26  8  6 12  30  38- 45    
VVGZ              2 - 1 4 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 0 4 - 1 0 - 2 3 - 3 0 - 3 2 - 4 1 - 1       2 - 0 1 - 0                Almkerk          26  8  6 12  30  44- 53 rel
WNC               3 - 2 4 - 4 2 - 1 1 - 3 0 - 1 6 - 1 2 - 1 0 - 4 2 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 0       3 - 1                Zuidland         26  7  3 16  24  29- 48 rel
Zuidland          5 - 1 4 - 0 1 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 3 0 - 2 0 - 0 1 - 2 0 - 2                      MZC '11          26  3  2 21  11  27- 83 rel

2nd class E        
Bruse Boys              1 - 3 2 - 2 4 - 0 5 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 0 6 - 0 4 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 1                Bruse Boys       26 15  4  7  49  57- 29 P1 prom
DBGC              1 - 0       0 - 2 1 - 1 3 - 0 5 - 0 3 - 2 4 - 3 1 - 0 0 - 0 3 - 3 1 - 1 1 - 0 4 - 1                DBGC             26 13  7  6  46  54- 44 P3 
Den Bommel        3 - 1 1 - 2       1 - 4 4 - 1 3 - 5 0 - 3 2 - 3 3 - 3 1 - 0 3 - 4 1 - 1 2 - 3 2 - 1                FC Axel          26 13  4  9  43  44- 39 (P1)
FC Axel           2 - 2 2 - 2 0 - 1       1 - 2 1 - 4 4 - 2 3 - 1 3 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 1                Serooskerke      26 12  4 10  40  36- 31    
Dauwendaele       1 - 4 4 - 1 0 - 3 2 - 1       1 - 0 1 - 3 0 - 2 0 - 2 2 - 5 0 - 6 0 - 1 0 - 1 0 - 3                Den Bommel       26 11  6  9  39  50- 52 P2 
Klundert          2 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 2       0 - 0 0 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 3 2 - 0 2 - 1 1 - 1                Klundert         26 10  8  8  38  41- 43    
De Meeuwen        0 - 1 3 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 1 3 - 3       0 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 1 6 - 0 0 - 0 0 - 0                Terneuzense B.   26 11  4 11  37  32- 38    
Nieuwdorp         3 - 2 5 - 3 2 - 3 3 - 0 4 - 2 2 - 2 0 - 3       2 - 1 2 - 3 1 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 0                SSV '65          26 10  6 10  36  58- 45    
Oostkapelle       1 - 4 3 - 3 2 - 2 1 - 3 5 - 2 4 - 0 0 - 0 1 - 2       3 - 0 0 - 2 1 - 0 4 - 1 3 - 2                Nieuwdorp        26 10  5 11  35  43- 48    
Prinsenland       3 - 0 1 - 4 6 - 3 0 - 3 3 - 0 1 - 3 3 - 4 1 - 1 4 - 1       2 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 1                De Meeuwen       26  8 10  8  34  42- 32    
SSV '65           0 - 3 5 - 1 1 - 2 1 - 2 6 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 3       2 - 0 6 - 3 2 - 2                VV Prinsenland   26  9  7 10  34  47- 52    
Serooskerke       0 - 2 2 - 3 5 - 1 4 - 2 5 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 0       2 - 0 1 - 0                Oostkapelle      26  9  5 12  32  40- 45    
Terneuzense Boys  3 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 0 0 - 0 1 - 0 4 - 1 1 - 0 5 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 2       0 - 3                Zaamslag         26  7  8 11  29  43- 35 rel
Zaamslag          2 - 2 2 - 2 0 - 0 0 - 1 6 - 0 2 - 1 0 - 3 6 - 2 2 - 0 4 - 0 2 - 3 0 - 0 1 - 2                      FC Dauwendaele   26  4  2 20  14  24- 78 rel

2nd class F        
Altena                  2 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 0 0 - 8 2 - 2 0 - 2 0 - 3 1 - 1 1 - 2 2 - 4 1 - 0                Delta Sports'95  26 19  4  3  61  69- 28 P3 prom
Brederodes        2 - 4       2 - 1 4 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 0 2 - 2 1 - 0 5 - 1 1 - 1 3 - 5                GJS              26 15  4  7  49  52- 42 (P3) prom
CDW               2 - 1 1 - 6       0 - 2 2 - 0 2 - 0 3 - 2 2 - 1 1 - 0 4 - 5 1 - 0 2 - 1 3 - 1 6 - 2                Roda Boys/Bomm.  26 12  9  5  45  60- 47 P1 
Delta Sports      4 - 1 1 - 2 2 - 1       2 - 1 7 - 3 5 - 1 2 - 2 3 - 0 4 - 0 3 - 1 4 - 1 2 - 0 10- 2                Nivo Sparta      26 13  4  9  43  65- 35 P2 
GDC               5 - 2 1 - 2 3 - 3 0 - 0       1 - 3 0 - 0 4 - 0 2 - 3 3 - 1 1 - 3 1 - 3 2 - 0 5 - 1                SV Meerkerk      26 12  5  9  41  42- 36    
GJS               3 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 0       2 - 1 2 - 0 1 - 0 5 - 3 3 - 2 0 - 0 5 - 1 3 - 1                CDW              26 11  4 11  37  45- 48    
Hardinxveld       1 - 3 2 - 1 3 - 2 0 - 1 0 - 1 1 - 3       1 - 2 4 - 3 1 - 3 1 - 1 1 - 2 2 - 3 3 - 1                Brederodes       26 10  5 11  35  54- 47    
Heukelum          2 - 0 1 - 3 3 - 1 0 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 0       1 - 1 0 - 1 3 - 2 0 - 2 2 - 1 0 - 2                Wilhelmina '26   26  9  8  9  35  40- 44    
Nivo Sparta       3 - 0 4 - 2 2 - 1 2 - 3 4 - 0 3 - 3 1 - 2 5 - 0       2 - 1 1 - 2 7 - 1 1 - 0 12- 1                Tricht           26 11  2 13  35  45- 54    
Roda Boys Bomm.   1 - 1 1 - 3 2 - 0 0 - 0 1 - 1 4 - 0 4 - 1 3 - 1 3 - 2       1 - 1 5 - 2 2 - 2 4 - 4                Heukelum         26 10  4 12  34  37- 45    
Meerkerk          2 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 2 4 - 2 0 - 0 3 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 2       2 - 1 1 - 0 3 - 0                GDC              26  8  7 11  31  42- 44 rel
Tricht            2 - 1 3 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 3 1 - 3 3 - 1 3 - 1 2 - 4 1 - 1 3 - 0       0 - 1 4 - 1                Hardinxveld      26  8  3 15  27  44- 53    
Wilhelmina '26    3 - 3 4 - 2 0 - 0 3 - 2 1 - 2 3 - 2 0 - 0 0 - 3 0 - 0 3 - 3 3 - 1 1 - 0       3 - 1                Altena           26  6  7 13  25  36- 58 rel
BLC               1 - 2 3 - 3 3 - 1 1 - 4 1 - 1 0 - 2 3 - 4 2 - 3 0 - 2 3 - 4 1 - 3 3 - 6 2 - 2                      SV BLC           26  3  4 19  13  44- 94 rel

Period-championship 2E / 2F :                                                                                                              
FC Axel-GJS            1-1 and 1-2    Roda Boys/Bomm.-DBGC      1-2 and 1-1      Final: DBGC-Nw.Lekkerland  1-4 and 0-2  
Nivo Sparta-Almkerk    2-0 and 2-4    Den Bommel-Nw.Lekkerland  2-3 and 0-2      Final: GJS-Nivo Sparta     2-2 and 2-2   GJS prom., Almkerk rel.
          Nivo Sparta wins on pen.                                                                             pen. 4-1

3rd class A        
Arnemuiden              5 - 1 4 - 2 3 - 1 3 - 0 5 - 0 1 - 0 2 - 0 8 - 0 1 - 2 5 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 1                Arnemuiden       26 22  3  1  69  77- 15 P1 prom
Colijnsplaatse Bo 1 - 1       0 - 2 1 - 4 2 - 2 2 - 4 0 - 2 4 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 3 2 - 3                RCS              26 22  2  2  68 105- 34 P2 
GPC Vlissingen    0 - 1 1 - 1       2 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 2 4 - 1 0 - 0                Yerseke          26 16  6  4  54  51- 27 (P1)
Heer Arendskerke  0 - 3 2 - 1 0 - 1       3 - 0 1 - 1 3 - 2 0 - 2 3 - 1 1 - 4 1 - 3 2 - 2 2 - 0 1 - 2                Krabbendijke     26 14  5  7  47  58- 35 P3 
Jong Ambon        0 - 5 3 - 2 1 - 1 0 - 3       1 - 7 2 - 5 0 - 7 2 - 1 0 - 6 2 - 5 0 - 4 2 - 1 1 - 3                GPC Vlissingen   26 10  7  9  37  39- 36    
Kapelle           1 - 2 0 - 2 1 - 2 1 - 3 6 - 2       3 - 2 2 - 3 1 - 0 2 - 4 4 - 2 1 - 0 6 - 0 2 - 0                VCK              26 10  3 13  33  46- 69    
Krabbendijke      1 - 2 5 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 1       3 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 0 5 - 5 1 - 1                Vlissingen       26 10  2 14  32  44- 52    
Kruiningen        2 - 2 2 - 4 1 - 1 2 - 1 4 - 0 0 - 0 0 - 4       1 - 1 1 - 7 1 - 2 4 - 1 3 - 2 0 - 4                Kruiningen       26  9  4 13  31  51- 57    
Lewedorpse Boys   0 - 3 2 - 1 2 - 4 0 - 2 3 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 3       2 - 5 3 - 2 4 - 1 1 - 3 2 - 2                HeerArendskerke  26  9  4 13  31  41- 53    
RCS               1 - 2 6 - 0 6 - 1 8 - 4 7 - 2 4 - 1 3 - 2 4 - 2 3 - 1       6 - 0 5 - 0 1 - 0 3 - 2                Kapelle          26  9  3 14  30  51- 54    
VCK               0 - 7 3 - 3 0 - 0 4 - 1 3 - 0 3 - 1 2 - 4 3 - 1 2 - 0 1 - 9       1 - 2 4 - 1 2 - 4                Walcheren        26  9  3 14  30  49- 63    
Vlissingen        1 - 2 2 - 0 0 - 4 5 - 0 2 - 3 4 - 1 4 - 1 0 - 6 3 - 1 2 - 3 3 - 0       2 - 1 0 - 1                Lewedorpse Boys  26  7  3 16  24  36- 60    
Walcheren         0 - 2 3 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 1 5 - 4 4 - 3 2 - 5 5 - 0 4 - 2       1 - 2                ColijnsplaatseB. 26  4  6 16  18  36- 62 rel
Yerseke           0 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 0 4 - 0 4 - 2 1 - 1 3 - 2 2 - 0 3 - 0 0 - 1 1 - 1 3 - 1                      Jong Ambon       26  4  3 19  15  26- 93 rel

3rd class B        
DHV                     1 - 1 1 - 1 3 - 2 4 - 0 3 - 0 4 - 0 10- 0 3 - 0 1 - 3 5 - 3 3 - 3 1 - 0                      Zwaluwe          24 19  0  5  57  56- 15 P1 prom
DIA               3 - 3       2 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 4 1 - 1 2 - 4 0 - 1                      Tholense Boys    24 17  4  3  55  61- 21 P2 
Duiveland         0 - 4 1 - 1       4 - 1 3 - 0 1 - 0 2 - 1 5 - 2 2 - 0 2 - 3 1 - 0 2 - 1 0 - 5                      DHV              24 12  7  5  43  64- 36 P3 
De Fendert        0 - 3 1 - 1 2 - 5       2 - 0 0 - 1 2 - 1 3 - 0 4 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 2 2 - 0                      Duiveland        24 13  3  8  42  50- 43 (P1)
Kogelvangers      2 - 0 4 - 1 2 - 5 0 - 3       2 - 4 1 - 2 0 - 0 3 - 0 0 - 3 0 - 2 1 - 2 2 - 1                      Olympia '60      24 12  3  9  39  40- 41    
NOAD '67          1 - 4 2 - 5 1 - 1 1 - 0 1 - 1       1 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 2 3 - 2 1 - 4 1 - 3                      WHS              24 10  6  8  36  44- 35    
Olympia '60       4 - 3 1 - 0 0 - 4 4 - 2 3 - 2 2 - 0       3 - 1 2 - 4 2 - 2 2 - 1 2 - 0 0 - 1                      De Fendert       24  9  3 12  30  37- 46    
Rillandia         2 - 1 2 - 4 4 - 3 0 - 3 1 - 0 2 - 3 2 - 3       2 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 3 3 - 2                      NOAD '67         24  8  5 11  29  31- 48    
SKNWK             1 - 2 2 - 3 2 - 3 2 - 1 2 - 3 1 - 3 2 - 1 1 - 2       3 - 4 2 - 1 0 - 3 0 - 2                      DIA              24  7  5 12  26  36- 48    
Tholense Boys     0 - 0 3 - 1 4 - 0 7 - 0 3 - 1 0 - 0 1 - 0 4 - 0 6 - 1       3 - 2 1 - 0 0 - 1                      Rillandia        24  8  2 14  26  35- 66    
VVC '68           2 - 2 4 - 1 2 - 3 3 - 1 1 - 3 4 - 0 2 - 2 0 - 2 1 - 2 1 - 0       3 - 2 0 - 1                      VVC '68          24  6  5 13  23  41- 45    
WHS               2 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 2 4 - 2 1 - 1 1 - 4 1 - 1       0 - 1                      Kogelvangers     24  6  2 16  20  27- 51    
Zwaluwe           6 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 0 3 - 0 4 - 0 5 - 0 5 - 0 2 - 1 4 - 2 0 - 1                            SKNWK            24  6  1 17  19  33- 60 rel

Period-championship 3A / 3B :                                                                                                              
Duiveland-Oostkapelle   0-5 and 1-5    Krabbendijke-Prinsenland  2-0 and 0-5      Final: Tholense B.-Oostkapelle  3-2 and 0-2  
Yerseke-Tholense B.     1-2 and 0-1    DHV-RCS                   5-2 and 1-2      Final: DHV-Prinsenland          1-1 and 0-1

3rd class C        
De Alblas               0 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 3 2 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 0 6 - 1 3 - 2 1 - 0                      Drechtstreek     24 17  5  2  56  64- 29 P2 prom
Ameide            1 - 0       1 - 4 1 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 2 1 - 0 3 - 1 2 - 3 1 - 3 1 - 1                      Wieldrecht       24 17  3  4  54  55- 30 P1 
Drechtstreek      5 - 1 3 - 0       2 - 1 4 - 2 3 - 3 1 - 0 1 - 2 2 - 2 2 - 0 1 - 2 5 - 2 2 - 2                      IFC              24 16  3  5  51  62- 31 P3 
WBOH              0 - 1 0 - 2 0 - 3       4 - 3 2 - 0 2 - 1 0 - 3 1 - 1 5 - 1 3 - 5 2 - 1 0 - 0                      De Alblas        24 15  2  7  47  45- 35 (P2)
Everstein         0 - 2 1 - 1 1 - 3 0 - 1       0 - 1 2 - 0 1 - 2 0 - 0 1 - 0 0 - 3 3 - 2 2 - 1                      Streefkerk       24  8  8  8  32  36- 33    
Groote Lindt      1 - 0 4 - 1 2 - 3 2 - 2 3 - 1       1 - 0 0 - 4 0 - 2 5 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 2                      Groote Lindt     24  9  5 10  32  39- 44    
HSSC '61          4 - 5 1 - 0 2 - 4 0 - 3 0 - 1 1 - 1       3 - 1 4 - 1 3 - 1 1 - 2 5 - 0 2 - 3                      Ameide           24  9  4 11  31  33- 40    
IFC               7 - 3 2 - 0 1 - 3 2 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 2       1 - 0 7 - 1 1 - 4 0 - 1 8 - 1                      EBOH             24  8  5 11  29  35- 41    
Streefkerk        0 - 0 0 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 0 4 - 2 1 - 1 2 - 2       4 - 1 0 - 4 2 - 1 3 - 1                      De Zwerver       24  5 13  6  28  32- 40    
VVAC              1 - 2 0 - 1 0 - 3 3 - 0 3 - 3 4 - 3 3 - 4 1 - 2 0 - 4       1 - 5 1 - 3 1 - 1                      HSSC '61         24  8  3 13  27  41- 42    
Wieldrecht        1 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 2 1 - 2 3 - 1 2 - 0       2 - 1 2 - 2                      ZBC '97          24  6  3 15  21  41- 54    
ZBC '97           1 - 2 6 - 4 0 - 2 3 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 3 1 - 2 1 - 1 5 - 0 1 - 3       2 - 3                      SC Everstein     24  5  5 14  20  28- 47    
De Zwerver        0 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 3 4 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 1                            VVAC             24  2  3 19   9  25- 70 rel

3rd class D        
Asperen                 0 - 2 2 - 2 4 - 1 4 - 0 1 - 1 2 - 6 2 - 0 0 - 0 1 - 4 4 - 0 0 - 2 3 - 3 0 - 1                Woudrichem       24 23  0  1  69  83-  6 P1 prom
SV Capelle        0 - 2       3 - 0 0 - 4 0 - 0 3 - 3 1 - 5 3 - 3 1 - 0 1 - 0 2 - 1 0 - 4 2 - 3                      Sleeuwijk        24 15  4  5  49  61- 33 P3 
Haaften           2 - 2 3 - 1       2 - 1 4 - 1 1 - 3 4 - 0 0 - 2 2 - 3 0 - 3 1 - 0 0 - 1 0 - 0 5 - 1                SVW              24 14  4  6  46  58- 29 P2 prom
Leerdam Sport '55 1 - 0 2 - 3 2 - 0       0 - 3 2 - 3 0 - 3 1 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 6 2 - 2                      NOAD '32         24 10  7  7  37  42- 44 (P1)
NEO '25           0 - 2 3 - 3 0 - 1 1 - 1       0 - 1 2 - 2 1 - 4 0 - 0 0 - 3 5 - 1 0 - 3 4 - 0                      Asperen          24  9  6  9  32  46- 42 -1 pnt 
NOAD '32          1 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 2 1 - 3       2 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 7 1 - 0 0 - 2 5 - 2                      SV Capelle       24  9  5 10  32  37- 48    
Sleeuwijk         3 - 2 3 - 1 5 - 0 1 - 2 3 - 2 1 - 1       4 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 0 2 - 0 4 - 0                      SSC '55          24  8  5 11  29  37- 44    
Sparta '30        1 - 2 0 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 2       1 - 3 0 - 0 5 - 1 0 - 7 2 - 1 1 - 1                Haaften          24  8  4 12  28  31- 49    
SSC '55           2 - 6 1 - 3 4 - 0 0 - 0 2 - 1 2 - 4 0 - 1 0 - 1       1 - 3 3 - 0 0 - 4 7 - 2                      Leerdam Sp. '55  24  7  6 11  27  30- 40    
SVW               4 - 2 6 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 1 6 - 3 3 - 2       4 - 0 0 - 2 0 - 0                      Sparta '30       24  7  6 11  27  40- 53    
Unitas            1 - 3 2 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 3 3 - 3 0 - 5 4 - 4 5 - 0 0 - 0       1 - 2 4 - 2 4 - 1                NEO '25          24  6  5 13  23  36- 50    
Woudrichem        3 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 0 8 - 1 4 - 0 5 - 0 4 - 0 4 - 1 3 - 0 7 - 0       2 - 0                      Zuilichem        24  6  4 14  22  39- 67 rel
Zuilichem         3 - 1 0 - 2 3 - 4 0 - 2 1 - 5 3 - 1 1 - 3 5 - 4 0 - 2 3 - 1 5 - 3 0 - 4                            Unitas           24  4  4 16  16  31- 66 rel
TGG                                 1 - 2 0 - 8                                     1 - 2 2 - 2 -----
TGG withdrawn

Period-championship 3C / 3D :                                                                                                              
NOAD '32-Hardinxveld   3-2 and 0-4    De Alblas-GDC      1-3 and 1-1      Final: Sleeuwijk-Hardinxveld    2-2 and 4-5  
IFC-Sleeuwijk          1-3 and 1-3    SVW-Wieldrecht     2-2 and 2-0      Final: SVW-GDC                  2-4 and 5-0     SVW prom., GDC rel.

4th class A        
Bevelanders             4 - 1 6 - 0 4 - 2 3 - 5 3 - 1 3 - 0 3 - 3 5 - 1 4 - 4 3 - 3 6 - 1                            Bevelanders      22 14  6  2  48  70- 34 prom   
Domburg           3 - 0       3 - 1 4 - 2 2 - 1 3 - 4 1 - 2 0 - 4 3 - 1 1 - 1 2 - 6 3 - 0                            Veere            22 15  3  4  48  60- 38 P3 
DWO '15           0 - 1 2 - 7       1 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 2 4 - 2 0 - 5 2 - 5 2 - 3                            De Noormannen    22 13  7  2  46  57- 31 P1 
Heinkenszand      1 - 1 2 - 2 4 - 1       2 - 0 2 - 1 8 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 3 1 - 3                            FC De Westhoek   22 13  3  6  42  57- 35 P2 
Hoedekenskerke    2 - 2 2 - 1 2 - 1 0 - 3       2 - 3 4 - 2 3 - 3 4 - 2 2 - 6 3 - 1 1 - 2                            Zeeland Sport    22 13  1  8  40  51- 52    
MZVC              1 - 4 1 - 3 2 - 4 1 - 3 4 - 0       1 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 3 2 - 0 5 - 2                            Domburg          22 10  2 10  32  54- 48    
Nieuwland         1 - 2 1 - 3 3 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 1       1 - 3 2 - 3 0 - 2 0 - 4 1 - 5                            Heinkenszand     22  8  4 10  28  49- 43    
De Noormannen     1 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 0 1 - 0 3 - 0 5 - 1       3 - 1 2 - 5 3 - 2 5 - 1                            Hoedekenskerke   22  6  4 12  22  35- 49    
Spui              2 - 5 3 - 5 4 - 3 2 - 3 2 - 1 2 - 5 2 - 2 1 - 1       1 - 2 0 - 3 0 - 6                            MZVC             22  6  3 13  21  42- 53    
Veere             0 - 1 4 - 3 2 - 0 4 - 3 3 - 0 4 - 2 2 - 1 1 - 4 2 - 0       1 - 1 3 - 1                            DwO '15          22  5  2 15  17  31- 57    
De Westhoek       2 - 6 2 - 1 0 - 2 3 - 2 2 - 1 5 - 2 1 - 0 1 - 2 4 - 1 3 - 1       1 - 1                            Nieuwland        22  4  4 14  16  27- 60    
Zeeland Sport     0 - 3 2 - 1 2 - 1 1 - 5 2 - 0 3 - 2 5 - 1 3 - 2 2 - 1 6 - 3 0 - 5                                  Spui             22  4  3 15  15  34- 67    
Playoff for 1st place :  Bevelanders-Veere 3-1

4th class B        
Apollo '69              3 - 0 5 - 1 2 - 0 3 - 1 0 - 2 3 - 1 6 - 3 8 - 3 1 - 4 2 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 3                Wemeldinge       26 20  1  5  61  89- 32 P3 prom
Cadzand           1 - 5       0 - 2 0 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 6 0 - 5 2 - 2 1 - 2 1 - 7 0 - 2 1 - 3 1 - 6                ZSC '62          26 20  0  6  60 110- 33 (P3) prom
Hansweertse Boys  0 - 6 1 - 2       1 - 0 1 - 5 1 - 5 1 - 2 1 - 4 4 - 3 2 - 2 0 - 3 2 - 3 3 - 2 0 - 7                SPS              26 19  3  4  60  74- 34    
Kwadendamme       0 - 2 4 - 0 1 - 0       3 - 0 0 - 5 0 - 3 1 - 5 2 - 2 3 - 0 0 - 4 0 - 3 3 - 1 2 - 7                Smerdiek         26 16  5  5  53  81- 39 P2 
OFB               0 - 4 2 - 3 1 - 1 2 - 1       1 - 3 1 - 2 1 - 3 3 - 3 2 - 1 0 - 4 0 - 2 3 - 1 0 - 3                Apollo '69       26 17  1  8  52  73- 40 P1 
Smerdiek          5 - 1 3 - 1 5 - 1 5 - 0 5 - 0       0 - 2 3 - 1 10- 0 1 - 3 1 - 3 3 - 2 2 - 2 0 - 4                SC Stavenisse    26 16  2  8  50  76- 53    
SPS               3 - 1 8 - 0 6 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 1       2 - 4 2 - 1 4 - 1 0 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 2                WIK '57          26 15  2  9  47  54- 43    
Stavenisse        2 - 2 4 - 2 3 - 0 5 - 0 3 - 2 1 - 5 1 - 4       2 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 2 3 - 0 3 - 2                Waarde           26 12  1 13  37  52- 55    
Vosmeer           1 - 3 3 - 1 6 - 4 1 - 2 0 - 0 2 - 3 0 - 8 4 - 7       3 - 2 2 - 8 1 - 4 1 - 4 0 - 7                Wolfaartsdijk    26  8  4 14  28  43- 59    
Waarde            1 - 4 2 - 0 3 - 2 5 - 0 2 - 1 0 - 3 3 - 5 0 - 2 4 - 1       0 - 3 3 - 0 3 - 2 1 - 4                Kwadendamme      26  7  2 17  23  28- 64    
Wemeldinge        2 - 3 5 - 0 8 - 1 2 - 1 3 - 0 6 - 3 1 - 1 2 - 1 5 - 2 4 - 2       3 - 0 0 - 3 3 - 1                OFB              26  4  5 17  17  31- 65    
WIK '57           3 - 2 2 - 1 5 - 0 3 - 2 4 - 1 3 - 3 0 - 2 4 - 2 2 - 2 1 - 0 0 - 1       4 - 2 2 - 0                Vosmeer          26  3  5 18  14  44-105    
Wolfaartsdijk     0 - 3 0 - 1 4 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 4 3 - 7 3 - 1       0 - 4                Hansweertse B.   26  4  2 20  14  35-100    
ZSC '62           2 - 1 10- 1 9 - 1 3 - 0 5 - 1 0 - 1 5 - 0 5 - 4 7 - 1 2 - 3 2 - 1 6 - 1 4 - 1                      Cadzand          26  3  3 20  12  24- 92 

4th class C        
Alliance                2 - 2 0 - 4 2 - 2 5 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 5 2 - 0 4 - 2 3 - 1                            Seolto           20 15  2  3  47  79- 21 P1 prom
Beek Vooruit      2 - 7       1 - 5 1 - 4 0 - 5 0 - 5 2 - 4 3 - 6 2 - 8 0 - 5 5 - 2                                  The Gunners      20 14  2  4  44  57- 26 P2 
FC Bergen         6 - 0 8 - 0       4 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 3 3 - 3 0 - 3 4 - 2 5 - 1 1 - 1                            Rimboe           20  9  7  4  34  55- 40 P3 
DOSKO             2 - 2 3 - 0 0 - 0       3 - 3 2 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 3 1 - 4                                  Halsteren        20 10  3  7  33  44- 43 (P1)
DVO '60           1 - 0 5 - 2 6 - 1 3 - 2       1 - 3 1 - 2 0 - 0 0 - 3 3 - 0 6 - 3 2 - 1                            FC Bergen        20  9  5  6  32  59- 38    
The Gunners       1 - 0 2 - 0 1 - 2 4 - 2 4 - 2       4 - 2 2 - 4 3 - 2 3 - 2 7 - 1                                  DVO '60          20 10  2  8  32  53- 44    
Halsteren         2 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 0 0 - 3 1 - 7       3 - 4 2 - 5 2 - 1 3 - 1 12- 1                            Unitas '30       20  8  3  9  27  48- 53    
Rimboe            1 - 1 4 - 2 5 - 2 8 - 3 2 - 1 0 - 0 2 - 3       1 - 3 1 - 1 3 - 1 6 - 3                            DOSKO            20  7  4  9  23  36- 48 -2 pnts 
Seolto            2 - 1 10- 0 2 - 2 6 - 1 8 - 1 0 - 0 2 - 1 3 - 0       6 - 0 1 - 0                                  Alliance         20  5  7  8  22  38- 44    
Unitas '30        5 - 2 4 - 3 2 - 6 2 - 3 3 - 2 3 - 0 1 - 4 3 - 3 4 - 2       6 - 5 3 - 0                            Beek Vooruit     20  3  1 16   7  30- 91 -3 pnts 
Vrederust         0 - 4 1 - 3 2 - 2 1 - 2 2 - 5 0 - 6 2 - 6 2 - 5 1 - 8 1 - 1       1 - 4                            Vrederust        20  1  2 17   5  32- 83  
Advendo                 3 - 4       3 - 3       3 - 5             2 - 1 6 - 4 8 - 5 -----
Advendo withdrawn

4th class D        
Arkel                   3 - 2 3 - 0 0 - 2 1 - 0 4 - 0 4 - 0 8 - 0 0 - 2 1 - 2 4 - 0 3 - 0                            GVV '63          22 16  3  3  51  53- 16 P1 prom
ASH               1 - 1       5 - 2 0 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 3 0 - 0 0 - 1 6 - 1 1 - 4 1 - 0 3 - 1                      Herovina         22 14  6  2  48  42- 21 P3 prom
Brakel            1 - 3 3 - 4       0 - 2 0 - 2 2 - 3 1 - 3 1 - 5 1 - 0 2 - 3 0 - 4 2 - 3                            Vuren            22 13  6  3  45  65- 33 P2 prom
GVV '63           2 - 1 1 - 1 7 - 1       3 - 0 5 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 0 4 - 0 3 - 0                            Arkel            22 14  2  6  44  56- 25 (P1)
Herovina          0 - 0 2 - 1 3 - 0 3 - 1       2 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 1                            Lekvogels        22 12  5  5  41  46- 26    
Kerkwijk          0 - 1 1 - 0 3 - 2 2 - 2 1 - 4       0 - 2 1 - 0 1 - 2 3 - 3 2 - 4 1 - 1 2 - 3                      MVV '58          22 12  2  8  38  48- 32    
Lekvogels         2 - 3 3 - 0 5 - 1 1 - 1 1 - 2 4 - 1       0 - 1 2 - 1 6 - 2 1 - 1 2 - 0 3 - 1                      Vianen           22  7  3 12  24  46- 64    
MVV '58           1 - 0 2 - 1 3 - 2 0 - 3 0 - 1 6 - 0 1 - 3       4 - 0 4 - 1 2 - 3 5 - 0                            Well             22  6  5 11  23  32- 44    
SVS '65           3 - 6 4 - 0 4 - 0 0 - 2 1 - 4 4 - 0 0 - 2 0 - 6       2 - 4 3 - 5 0 - 3 4 - 0                      ASH              22  5  4 13  19  32- 43    
Vianen            1 - 4 3 - 4 6 - 3 0 - 2 3 - 3 4 - 1 2 - 2 2 - 1 4 - 1       2 - 3 2 - 3                            Kerkwijk         22  5  4 13  19  28- 61    
Vuren             5 - 2 1 - 1 9 - 0 3 - 1 0 - 0 5 - 1 0 - 0 3 - 3 5 - 1 5 - 0       2 - 1 7 - 1                      SVS '65          22  7  0 15  18  32- 54 -3 pnts
Well              1 - 4 2 - 1 6 - 1 0 - 3 2 - 2 3 - 3 1 - 2 0 - 2 1 - 3 3 - 0 1 - 1       4 - 3                      Brakel           22  1  0 21   0  25- 86 -3 pnts
TEC               0 - 4       3 - 5 0 -11 0 - 6             1 - 8       4 - 1             -----
TEC withdrawn

4th class E        
DFC                     3 - 1 1 - 3 2 - 1 7 - 1 3 - 1 2 - 0 6 - 0 2 - 6 1 - 0 0 - 0 3 - 0 5 - 0                      Willem II        22 16  2  4  50  65- 33 P1 prom
Dubbeldam         0 - 1       0 - 1 3 - 3 1 - 1 2 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 5 1 - 1                            DFC              22 13  4  5  43  53- 33 P2 prom
Good Luck         1 - 3 4 - 4       6 - 2 3 - 1 6 - 3 3 - 1 4 - 0 2 - 5 2 - 1 2 - 4 2 - 3 2 - 2                      Good Luck        22 13  3  6  42  57- 39 P3 
Groot Ammers      1 - 1 2 - 2 2 - 4       3 - 3 6 - 0 0 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 1 3 - 0 1 - 1                            Schelluinen      22 11  3  8  36  51- 37 (P1) prom
ONI               1 - 0 3 - 1 1 - 0 0 - 2       3 - 2 0 - 3 4 - 2 4 - 0 3 - 4 1 - 1 1 - 0 2 - 1                      ONI              22 10  4  8  34  40- 45    
Oosterhout        4 - 4 0 - 0 1 - 3 0 - 3 2 - 0       1 - 3 1 - 4 1 - 0 0 - 2 0 - 4 2 - 3                            Groot-Ammers     22  8  8  6  32  43- 34    
Peursum           0 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 1       2 - 2 0 - 3 3 - 0 0 - 3 4 - 2                            TSVV Merlijn     22  9  3 10  30  38- 39    
Noordeloos        2 - 4 1 - 4 3 - 3 0 - 0 2 - 3 4 - 0 1 - 4       1 - 4 0 - 0 1 - 3 1 - 1 3 - 0                      Dubbeldam        22  7  8  7  29  40- 37    
Schelluinen       1 - 1 4 - 2 0 - 1 1 - 2 6 - 3 2 - 1 4 - 0 4 - 0       1 - 3 0 - 2 2 - 1 5 - 1                      Peursum          22  8  4 10  28  36- 44    
TSVV Merlijn      3 - 4 3 - 3 2 - 0 1 - 4 3 - 1 1 - 3 2 - 4 2 - 0 4 - 0       3 - 1 3 - 1                            GSC/ODS          22  4  6 12  18  28- 45    
Willem II         4 - 1 1 - 0 1 - 5 1 - 0 1 - 3 3 - 0 10- 5 5 - 1 4 - 2 4 - 1       2 - 1                            SV Noordeloos    22  3  6 13  15  29- 59    
GSC/ODS           3 - 2 0 - 3 0 - 1 0 - 3 1 - 2 3 - 3 0 - 0 0 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 6       9 - 2                      Oosterhout       22  3  3 16  12  26- 61 
Raptim                  5 - 1       0 - 3       2 - 1 2 - 5             4 - 0 3 - 5       -----
Raptim withdrawn
 
Playoffs between 3rd and 4th class               
FC de Westhoek-Walcheren   1-4 and 2-5     De Noormannen-Lewedorpse B.  2-2 and 0-2    Apollo '69-VVC'68    3-5 and 2-2         
Smerdiek-Kogelvangers      3-2 and 0-3     Good Luck-Herovina           0-2 and 1-1    Arkel-NEO '25        1-3 and 0-1     Herovina prom.
Schelluinen-ZBC '97        1-5 and 2-0     Vuren-Zuilichem              0-1 and 5-1    Rimboe-SC Everstein  0-3 and 3-9     Vuren prom.,  Zuilichem rel.
The Gunners-DFC            0-5 and 2-3                                                                                      DFC prom.
Halsteren-Veere            3-1             Veere-ZSC '62                2-2            ZSC '62-Halsteren    6-0             ZSC '62 prom.
playoff between best losers : Smerdiek-Schelluinen 0-8                                                                      Schelluinen prom.
 
 
District East
1st class D        
Bennekom                1 - 1 3 - 0 3 - 1 1 - 4 5 - 2 2 - 2 2 - 3 5 - 1 1 - 0 4 - 2 4 - 0 3 - 2 1 - 0                Berkum           26 19  6  1  63  84- 24 P1 prom
Berkum            1 - 1       2 - 1 1 - 0 3 - 1 12- 1 1 - 1 4 - 1 4 - 2 3 - 0 2 - 0 3 - 0 3 - 2 3 - 0                DUNO D           26 18  5  3  59  72- 28 P3 
DETO              2 - 0 0 - 0       0 - 3 0 - 2 1 - 2 0 - 0 1 - 2 0 - 3 2 - 0 0 - 2 1 - 0 2 - 3 0 - 2                WHC              26 18  5  3  59  66- 36 P2 
DOS '37           2 - 0 2 - 4 3 - 2       1 - 4 1 - 0 0 - 2 4 - 3 3 - 0 1 - 3 1 - 0 1 - 2 2 - 2 4 - 4                Bennekom         26 15  4  7  49  56- 36 (P1)
DUNO D            1 - 2 4 - 2 4 - 1 3 - 1       1 - 2 3 - 0 5 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 1 3 - 1                SVZW             26 14  2 10  44  58- 38    
De Esch           1 - 5 1 - 7 1 - 6 3 - 1 0 - 4       2 - 3 1 - 2 1 - 2 0 - 1 0 - 4 2 - 2 1 - 2 2 - 1                Nunspeet         26 13  2 11  41  48- 32    
Go Ahead K.       2 - 2 0 - 5 3 - 2 2 - 3 1 - 1 2 - 1       3 - 2 2 - 2 0 - 4 3 - 2 2 - 0 3 - 6 7 - 4                Go Ahead K.      26 11  6  9  39  54- 55    
Hulzense Boys     0 - 1 1 - 6 1 - 2 0 - 1 0 - 4 4 - 0 1 - 6       1 - 2 0 - 4 0 - 7 0 - 2 0 - 1 1 - 2                DOS '37          26 11  3 12  36  42- 45    
KHC               0 - 3 1 - 7 1 - 3 0 - 1 1 - 1 5 - 2 2 - 4 5 - 1       3 - 2 4 - 3 1 - 1 1 - 4 1 - 1                FC Zutphen       26  9  3 14  30  45- 61    
Nunspeet          2 - 1 1 - 1 4 - 0 0 - 2 0 - 0 5 - 0 2 - 1 3 - 1 4 - 1       1 - 4 1 - 2 2 - 3 4 - 0                Vroomshoopse B.  26  9  3 14  30  27- 45    
SVZW              1 - 3 0 - 3 1 - 0 1 - 0 1 - 3 2 - 0 3 - 1 3 - 1 4 - 1 3 - 0       2 - 0 1 - 2 4 - 2                KHC              26  7  4 15  25  43- 68    
Vroomshoopse Boys 0 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 0 0 - 6 2 - 1 0 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 3 3 - 0       1 - 2 3 - 3                DETO             26  7  2 17  23  30- 47    
WHC               5 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 3 1 - 2 2 - 1 2 - 1 7 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 0       3 - 2                De Esch          26  4  1 21  13  29- 86 rel
FC Zutphen        1 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 1 3 - 4 4 - 2 3 - 2 4 - 2 3 - 1 0 - 1 0 - 4 0 - 1 0 - 4                      Hulzense Boys    26  4  0 22  12  30- 83 rel

2nd class G        
AGOVV                   3 - 0 4 - 0 0 - 1 0 - 1 0 - 6 1 - 3 2 - 2 4 - 1 0 - 3 0 - 5 3 - 1 1 - 1 2 - 0                Hierden          26 19  3  4  60  63- 33 P3 prom
Blauw Geel '55    3 - 3       2 - 0 2 - 2 0 - 3 4 - 0 2 - 0 1 - 2 2 - 4 2 - 0 0 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 1                Renswoude        26 15  6  5  51  51- 37 P2 
vv Dieren         0 - 3 1 - 5       0 - 3 1 - 3 0 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 2 3 - 1 0 - 2                Lelystad '67     26 14  4  8  46  57- 38 P1 
Hierden           2 - 0 4 - 1 2 - 3       3 - 0 3 - 0 1 - 0 3 - 1 3 - 1 1 - 5 2 - 2 1 - 1 2 - 0 3 - 1                De Valleivogels  26 11  7  8  40  57- 41 (P3)
Lelystad '67      4 - 1 1 - 4 4 - 0 1 - 2       3 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 2 4 - 0 4 - 1 0 - 1 0 - 4 4 - 0                VVOP             26 10  7  9  37  44- 40    
Lunteren          1 - 0 0 - 2 0 - 1 1 - 2 0 - 1       0 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 2 4 - 1 3 - 1                Scherpenzeel     26 10  6 10  36  39- 41    
OWIOS             3 - 2 1 - 2 3 - 3 3 - 4 3 - 3 1 - 0       2 - 4 3 - 0 5 - 3 0 - 4 2 - 1 4 - 1 1 - 3                OWIOS            26 11  3 12  36  49- 53    
Renswoude         0 - 0 3 - 0 3 - 0 0 - 3 5 - 3 2 - 1 2 - 0       2 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 3                Blauw Geel '55   26 11  4 11  32  45- 45 -5 pnts 
Scherpenzeel      0 - 1 3 - 0 0 - 2 1 - 4 2 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 2       2 - 2 1 - 1 4 - 2 1 - 1 1 - 1                Lunteren         26 10  2 14  32  34- 36    
Unicum            2 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 0 1 - 2 4 - 1 0 - 5 1 - 2 2 - 2       4 - 1 2 - 1 3 - 0 0 - 3                AGOVV            26  9  5 12  32  37- 44    
Valleivogels      1 - 2 1 - 1 3 - 2 2 - 4 3 - 3 1 - 2 3 - 3 0 - 1 0 - 3 4 - 1       4 - 1 3 - 0 1 - 1                Unicum           26  8  7 11  31  47- 52 rel
VIOS V            0 - 0 0 - 2 0 - 0 0 - 2 2 - 2 0 - 2 3 - 2 1 - 2 1 - 2 3 - 3 0 - 4       1 - 2 3 - 1                VRC              26  7  6 13  27  35- 54 rel
VRC               3 - 2 3 - 2 1 - 3 3 - 4 1 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 2 4 - 2 0 - 5 0 - 1       0 - 0                VIOS V           26  7  5 14  26  32- 48 rel
VVOP              1 - 2 3 - 2 3 - 2 3 - 2 1 - 2 1 - 2 5 - 0 3 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 2 2 - 3 1 - 1                      VV Dieren        26  5  5 16  20  26- 54 rel

2nd class H        
ASC '62                 4 - 2 4 - 4 1 - 3 0 - 0 1 - 1 3 - 0 0 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 3 1 - 1                DZC '68          26 20  5  1  65  73- 20 P1 prom
Be Quick '28      0 - 2       1 - 0 2 - 2 0 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 0 5 - 1 0 - 2 0 - 4 0 - 1 2 - 1                Enter Vooruit    26 16  6  4  54  75- 34 P2 
DOS Kampen        1 - 2 1 - 2       1 - 6 7 - 2 2 - 1 5 - 2 5 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 2                Sparta E.        26 15  3  8  48  59- 35 (P1)
DZC '68           1 - 1 1 - 0 4 - 1       1 - 0 5 - 0 3 - 1 0 - 1 3 - 0 6 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 0                DOS Kampen       26 15  2  9  47  67- 54    
DZSV              1 - 1 2 - 2 5 - 1 3 - 3       1 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 1 4 - 0                ASC '62          26 10 13  3  43  47- 35    
Enter Vooruit     1 - 0 4 - 0 8 - 3 1 - 2 0 - 1       3 - 0 3 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 0 4 - 0 7 - 1 1 - 1                DZSV             26 10 10  6  40  41- 35    
Den Ham           2 - 2 1 - 6 1 - 5 1 - 2 3 - 0 1 - 7       4 - 1 3 - 2 2 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 2                Be Quick '28     26 11  4 11  37  46- 46 P3 
Hellendoorn       1 - 2 2 - 0 0 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 4 0 - 2       3 - 2 1 - 0 0 - 5 1 - 0 2 - 5 1 - 2                IJVV             26 10  3 13  33  45- 54    
OZC               2 - 2 0 - 4 1 - 2 0 - 2 1 - 1 3 - 3 0 - 4 2 - 0       4 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 1                WVF              26  8  8 10  32  37- 42    
Quick '20         2 - 4 1 - 3 2 - 5 1 - 6 2 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 2 3 - 4       2 - 7 1 - 3 1 - 1 2 - 3                Den Ham          26  9  5 12  32  45- 58    
Sparta E.         3 - 0 4 - 2 2 - 0 1 - 5 0 - 1 4 - 5 5 - 2 2 - 0 3 - 1 3 - 1       3 - 2 1 - 1 3 - 0                OZC              26  8  5 13  29  40- 51 rel
WVF               3 - 3 2 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 3 3 - 0 1 - 4 2 - 0 1 - 0       2 - 1 0 - 2                VV Hellendoorn   26  7  4 15  25  22- 53 rel
IJVV              1 - 2 3 - 4 1 - 3 0 - 4 2 - 0 2 - 5 2 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 4 2 - 0       1 - 0                ZAC              26  5  5 16  20  32- 52 rel
ZAC               0 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 3 0 - 1 1 - 4 1 - 3 0 - 0 3 - 2 5 - 0 0 - 2 1 - 2 3 - 5                      Quick '20        26  0  3 23   3  26- 86 rel

Period-championship 2G / 2H :                                                                                                              
Be Quick '28-DETO/Tw.    0-2 and 1-2    De Valleivogels-KHC  1-1 and 1-6      Final: Renswoude-KHC          1-2 and 2-5  
Lelystad '67-Enter Vrt.  4-1 and 4-3    Sparta E-Renswoude   3-1 and 1-4 aet  Final: Lelystad'67-DETO Tw.   2-2 and 0-4  

3rd class A        
Advendo '57             2 - 4 2 - 6 7 - 2 5 - 2 6 - 1 1 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 2 3 - 2 2 - 6                      AVW '66          22 20  0  2  60  76- 22 P1 prom
AVW '66           4 - 0       2 - 7 5 - 0 6 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 0 3 - 1 3 - 0 4 - 0 6 - 1 6 - 2                      ESA              22 16  5  1  53  70- 25 P2 prom
ESA               4 - 2 2 - 0       3 - 0 4 - 1 6 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 1 4 - 1 6 - 1 3 - 2                            SVP              22 13  1  8  40  50- 46 (P1)
Keizerstad        2 - 1 2 - 5 2 - 2       3 - 1 2 - 2 1 - 3 3 - 0 1 - 2 2 - 1 4 - 1 4 - 0 2 - 4                      VV Keizerstad    22 10  5  7  35  48- 44 P3 
SC Oranje         1 - 1 0 - 4 1 - 3 3 - 3       3 - 3 3 - 1 2 - 6 3 - 4 4 - 1 4 - 2 1 - 3                            SKV              22  9  2 11  29  43- 31    
Redichem          2 - 5 2 - 7 2 - 2 1 - 1 3 - 3       1 - 4 1 - 0 3 - 1 3 - 0 5 - 0 3 - 3 2 - 1                      Advendo '57      22  8  4 10  28  51- 51    
SDS '55           3 - 1 1 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 0 0 - 1       2 - 0 0 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 4                      SDS '55          22  7  6  9  27  30- 35    
SKV               3 - 0 1 - 3 0 - 4 0 - 0 2 - 1 11- 0 2 - 0       1 - 2 1 - 1 3 - 1 4 - 0 4 - 2                      Zelos            22  7  5 10  26  47- 59    
SVP               1 - 3 0 - 3 4 - 3 1 - 3 1 - 1 3 - 0 4 - 2 3 - 2       3 - 2 4 - 2 6 - 3                            De Treffers      22  7  4 11  25  36- 44    
de Treffers       1 - 0 1 - 2 0 - 1 1 - 3 5 - 3 3 - 1 4 - 0 3 - 1 0 - 4       3 - 3 1 - 0 5 - 2                      Redichem         22  5  8  9  23  38- 67    
UNI               1 - 1 0 - 2 1 - 3 0 - 4 2 - 2 2 - 2 0 - 0 0 - 1 1 - 2 0 - 4       0 - 2 2 - 8                      SC Oranje        22  3  7 12  16  44- 69    
Zelos             3 - 2 2 - 4 1 - 1 2 - 5 7 - 5 2 - 2 3 - 1 0 - 3 5 - 0 1 - 1 3 - 2                                  Uni VV           22  0  7 15   7  22- 62   
Veluwezoom        3 - 2       2 - 2       6 - 2 4 - 1             4 - 0 2 - 1       4 - 1 -----
Veluwezoom withdrawn

3rd class B        
BAS                     3 - 3 2 - 1 0 - 3 1 - 4 0 - 1 0 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 3                TOV              26 18  3  5  57  58- 25 P1 prom
Batavia '90       1 - 2       3 - 1 2 - 1 4 - 2 3 - 2 2 - 2 2 - 0 0 - 1 0 - 2 5 - 0 1 - 1 3 - 2 3 - 0                FC Horst         26 14  4  8  46  52- 34 (P1) prom
Buitenboys        5 - 1 1 - 1       3 - 3 2 - 2 5 - 3 0 - 3 5 - 1 5 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 0 2 - 0 6 - 2                BAS              26 14  4  8  46  47- 42    
EFC '58           2 - 2 2 - 6 3 - 0       0 - 2 2 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 3 2 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 2                Batavia '90      26 13  7  6  45  55- 35 -1 pnt 
Hoevelaken        1 - 1 2 - 1 1 - 4 3 - 2       1 - 3 5 - 3 1 - 0 2 - 2 2 - 0 4 - 0 3 - 2 2 - 3 1 - 2                Hoevelaken       26 13  3 10  42  48- 45 P3 
FC Horst          2 - 4 1 - 0 5 - 1 5 - 2 1 - 2       2 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 0 2 - 1 5 - 0 1 - 1 3 - 0                Buitenboys       26 10  7  9  37  61- 49    
Rood Wit '58      1 - 2 0 - 0 1 - 4 3 - 2 1 - 2 0 - 4       3 - 0 1 - 0 0 - 1 3 - 3 4 - 3 0 - 3 1 - 1                Stroe            26 11  3 12  36  45- 44 P2 
Stroe             3 - 6 4 - 1 2 - 1 5 - 1 3 - 1 0 - 3 1 - 0       2 - 2 2 - 1 4 - 2 2 - 0 4 - 0 5 - 0                Terschuurse B.   26  9  6 11  33  43- 46    
Terschuurse Boys  2 - 3 2 - 2 1 - 1 4 - 3 2 - 1 0 - 1 3 - 4 2 - 0       0 - 1 3 - 2 1 - 2 2 - 0 4 - 1                Zwart Wit '63    26  8  7 11  31  43- 64    
TOV               0 - 0 1 - 2 1 - 1 4 - 2 0 - 1 5 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 0       4 - 1 3 - 1 2 - 1 4 - 0                Rood-Wit '58     26  8  6 12  30  42- 47    
VOP               0 - 3 0 - 3 2 - 2 2 - 4 2 - 0 1 - 2 1 - 0 0 - 3 1 - 0 0 - 1       1 - 0 0 - 1 1 - 1                Waterwijk        26  9  3 14  30  40- 51    
Waterwijk         0 - 4 0 - 3 3 - 2 4 - 0 3 - 1 0 - 1 2 - 2 3 - 1 3 - 2 1 - 2 1 - 2       2 - 0 4 - 1                Zeewolde         26  7  7 12  28  35- 45 rel
Zeewolde          2 - 3 1 - 2 3 - 2 1 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 6 2 - 3 3 - 0       4 - 2                EFC '58          26  7  7 12  28  47- 58 rel   
Zwart Wit '63     4 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 0 1 - 5 1 - 0 3 - 1 3 - 7 5 - 1 2 - 4 0 - 0                      VOP              26  6  3 17  21  28- 59 rel
Playoff for 12th place : Zeewolde-EFC '58  2-1

Period-championship 3A / 3B :                                                                                                              
Stroe-VRC            1-1 and 3-4 aet   Keizersstad-Unicum     4-1 and 1-2        Final: FC Horst-VRC     1-2 and 4-2    FC Horst prom., VRC rel. 
SVP-FC Horst         2-4 and 1-2       Hoevelaken-ESA         1-2 and 0-0        Final: ESA-Keizerstad   2-3 and 3-0    ESA prom., Unicum rel.      
                                                                                                                                          
3rd class C        
DSV '61                 2 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 0 4 - 1 3 - 1 6 - 0 4 - 0 2 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 1                VSCO '61         26 19  4  3  61  69- 25 P2 prom
ESC               1 - 0       2 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 4 5 - 0 2 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 4 3 - 0                SVI              26 17  5  4  56  62- 20 P1 prom
t Harde           2 - 3 0 - 1       2 - 1 3 - 2 2 - 3 3 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 6 2 - 1 0 - 4 2 - 3                DSV '61          26 15  5  6  50  53- 27 (P2)
Hattem            0 - 0 1 - 3 4 - 1       0 - 0 1 - 0 2 - 4 5 - 1 2 - 4 3 - 0 3 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 0                ESC              26 14  5  7  47  43- 31    
Hatto Heim        3 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 1       1 - 2 1 - 2 4 - 0 2 - 3 0 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 0 0 - 0                Hattem           26 12  4 10  40  48- 49    
Oene              1 - 3 0 - 2 0 - 1 5 - 2 1 - 1       0 - 0 4 - 0 2 - 1 0 - 3 4 - 2 1 - 0 1 - 2 3 - 1                SP Teuge         26 12  3 11  39  62- 52    
Olympia '28       0 - 2 0 - 2 3 - 3 3 - 4 3 - 1 1 - 2       7 - 0 3 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 3 2 - 3 1 - 4                Oene             26 11  5 10  38  39- 37 P3 
FC RDC            1 - 3 1 - 3 0 - 3 0 - 1 0 - 4 2 - 1 1 - 2       1 - 3 0 - 5 0 - 3 0 - 4 0 - 4 1 - 3                WZC Wapenveld    26  9  8  9  35  43- 47    
SEH               5 - 3 1 - 4 1 - 0 1 - 3 0 - 1 2 - 3 2 - 6 2 - 0       1 - 3 1 - 3 1 - 3 1 - 7 1 - 2                VEVO             26  9  7 10  34  38- 47    
SVI               1 - 0 3 - 0 2 - 0 4 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 0 5 - 0       3 - 1 4 - 0 0 - 1 4 - 0                Hatto Heim       26  9  6 11  33  35- 30    
SP Teuge          3 - 2 0 - 1 3 - 3 7 - 0 6 - 2 0 - 0 1 - 3 5 - 2 5 - 1 4 - 3       2 - 0 2 - 5 0 - 3                Olympia '28      26  9  3 14  30  55- 53    
VEVO              3 - 1 1 - 2 0 - 0 3 - 2 0 - 4 1 - 0 3 - 3 3 - 1 0 - 0 0 - 5 2 - 2       0 - 4 2 - 2                't Harde         26  8  5 13  29  37- 53 rel
VSCO '61          0 - 0 0 - 0 3 - 0 1 - 2 2 - 0 3 - 1 3 - 1 4 - 2 3 - 2 0 - 3 2 - 0 3 - 1       4 - 1                SEH              26  6  2 18  20  38- 73 rel
WZC Wapenveld     1 - 1 0 - 2 2 - 2 2 - 4 0 - 2 1 - 1 3 - 2 2 - 0 4 - 1 1 - 1 5 - 1 2 - 2 0 - 4                      FC RDC           26  1  0 25   3  14- 92 rel

3rd class D        
Bergentheim             3 - 4 4 - 2 6 - 2 2 - 0 2 - 5 7 - 1 2 - 0 1 - 5 1 - 1 10- 1 4 - 1 0 - 1 2 - 2                Voorwaarts V     26 21  2  3  65  86- 25 P2 prom
Blauw Wit '66     1 - 7       5 - 3 3 - 0 0 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 2 1 - 2 4 - 0 8 - 1 3 - 4 1 - 5 2 - 1                Oranje Nassau    26 20  3  3  63  77- 32 P1 
DES               3 - 2 3 - 0       1 - 3 1 - 0 4 - 2 4 - 0 4 - 0 0 - 2 7 - 0 4 - 2 4 - 0 0 - 1 1 - 3                Bergentheim      26 16  3  7  51 100- 45 (P2)
Drienerlo         1 - 4 0 - 3 2 - 3       4 - 2 3 - 3 2 - 3 4 - 1 2 - 4 1 - 2 2 - 2 0 - 0 0 - 2 1 - 1                Wilhelminasch.   26 14  5  7  47  59- 34    
Juliana '32       1 - 5 1 - 1 0 - 0 0 - 2       1 - 3 4 - 0 2 - 4 0 - 2 2 - 0 1 - 3 1 - 0 0 - 2 0 - 0                DES              26 14  4  8  46  68- 37    
Kloosterhaar      1 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 2 4 - 3       1 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 3 1 - 3 3 - 1                Blauw Wit '66    26 13  3 10  42  56- 50 P3 prom
Lemele            0 - 4 0 - 2 1 - 2 3 - 4 1 - 2 1 - 4       1 - 1 0 - 5 1 - 3 0 - 5 1 - 0 0 - 5 0 - 4                Juliana '32      26 11  3 12  36  39- 43    
Marienberg        2 - 2 0 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 3 1 - 1 5 - 1       2 - 3 3 - 0 2 - 1 4 - 1 2 - 2 3 - 2                Kloosterhaar     26  9  7 10  34  51- 49    
Oranje Nassau     3 - 1 1 - 1 2 - 2 5 - 2 3 - 2 4 - 0 10- 0 3 - 0       2 - 0 3 - 1 4 - 2 4 - 3 2 - 4                Marienberg       26  9  7 10  34  42- 46    
RKSV              1 -10 1 - 0 0 - 2 2 - 3 1 - 4 0 - 4 4 - 3 1 - 0 0 - 1       3 - 1 1 - 1 2 - 4 0 - 1                Drienerlo        26  8  5 13  29  46- 64    
Rijssen Vooruit   2 -10 0 - 2 0 -12 3 - 2 1 - 2 1 - 3 3 - 1 0 - 2 2 - 2 0 - 1       4 - 2 0 - 5 1 - 2                RKSV             26  8  2 16  26  28- 63    
SVVN              0 - 5 1 - 2 3 - 2 0 - 3 0 - 2 3 - 3 2 - 1 2 - 3 0 - 3 3 - 2 7 - 1       2 - 1 1 - 4                SVVN             26  7  3 16  24  40- 72    
Voorwaarts V      3 - 1 6 - 2 2 - 0 5 - 0 2 - 3 3 - 0 4 - 0 4 - 0 3 - 0 3 - 1 4 - 2 8 - 2       3 - 0                Rijssen Vooruit  26  5  2 19  16  37- 94 -1 pnt rel
Wilhelminaschool  2 - 3 4 - 1 0 - 1 6 - 1 1 - 2 3 - 3 4 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 0 4 - 0 2 - 2                      Lemele           26  2  1 23   7  20- 95 rel

Period-championship 3C / 3D :                                                                                                              
Blauw Wit'66-Hellendoorn   3-0 and 1-3       Oene-OZC            0-3 and 2-0        Final: DSV '61-Blauw Wit '66  0-2 and 2-1    Blauw Wit '66 prom., OZC rel. 
DSV'62-Oranje Nassau       0-0 and 5-0       Bergentheim-SVI     1-2 and 1-4        Final: SVI-OZC                7-2 and 3-0    SVI prom., Hellendoorn rel. 
                                                                                                                                          
4th class A        
Alverna                 1 - 4 2 - 2 3 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 3 1 - 3 1 - 3 0 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 0 0 - 2                AZ 2000 Elderv.  24 17  4  3  55  81- 40 P1 prom
AZ 2000 Elderveld 5 - 3       5 - 0 2 - 2 3 - 2 3 - 2 4 - 3 3 - 0 2 - 1 3 - 1 7 - 0 2 - 2 5 - 1                      Excelsior Z      24 15  4  5  49  81- 35 P2 
Dodewaard         1 - 1 2 - 1       1 - 5 5 - 2 4 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 3 1 - 2 1 - 3 4 - 4 1 - 2                      DVV              24 14  3  7  45  62- 52 P3 
DVOV              1 - 2 1 - 5 4 - 2       1 - 1 4 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 2 4 - 0 0 - 6                      VCA              24 11  6  7  39  55- 51 (P1)
DVV               2 - 2 3 - 2 6 - 0 3 - 1       2 - 1 0 - 3 4 - 1 5 - 2 4 - 3 5 - 2 0 - 2 5 - 2 4 - 8                Nijmegen         24 11  5  8  38  71- 65    
EMM               0 - 1 1 - 4 1 - 5 2 - 1 1 - 2       0 - 6 2 - 5 1 - 5 1 - 2 4 - 3 0 - 2 1 - 3                      DVOV             24  9  7  8  34  55- 53    
Excelsior Z       5 - 2 1 - 3 3 - 1 2 - 2 9 - 1 2 - 1       5 - 0 1 - 4 2 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 2 0 - 1                De Paasberg      24  9  6  9  33  53- 53    
Krayenhoff        2 - 2 0 - 2 6 - 2 3 - 5 2 - 3 6 - 1 0 - 6       3 - 3 0 - 2 0 - 4 4 - 2 2 - 0                      Wodanseck        24  9  3 12  30  47- 51    
Nijmegen          5 - 3 5 - 5 4 - 2 3 - 7 2 - 0 6 - 1 0 - 9 1 - 3       3 - 0 3 - 3 3 - 3 4 - 4                      Alverna          24  8  6 10  30  39- 48    
Oranje Blauw      0 - 2 2 - 2 3 - 3 1 - 1 2 - 2 7 - 0 0 - 4 4 - 3 2 - 4       3 - 3 5 - 1 1 - 2 1 - 2                Krayenhoff       24  8  5 11  29  50- 60    
De Paasberg       3 - 1 2 - 4 0 - 2 2 - 1 1 - 3 6 - 0 1 - 1 4 - 0 4 - 1 1 - 4       3 - 1 2 - 1                      Oranje Blauw N   24  7  7 10  28  47- 50   
VCA               5 - 2 3 - 1 3 - 2 2 - 2 3 - 4 2 - 0 4 - 2 2 - 2 0 - 4 2 - 0 5 - 1       3 - 2                      Dodewaard        24  5  5 14  20  47- 69    
Wodanseck         1 - 2 2 - 4 4 - 2 4 - 0 0 - 3 2 - 0 1 - 4 0 - 3 1 - 0 3 - 0 1 - 1 3 - 3                            EMM Randwijk     24  2  1 21   7  22- 83   
SCH                     2 - 2 2 - 3                         5 - 2                   3 - 4 4 - 1 -----
SCH withdrawn

4th class B        
Almen                   0 - 1 0 - 5 0 - 4 0 - 6 0 - 5 0 - 4 0 - 6 0 - 5 2 - 0 6 - 3 2 - 5 5 - 1 0 - 4                Otterlo          26 20  4  2  64 101- 19 P3 prom
Barneveld         5 - 2       3 - 1 4 - 3 4 - 1 4 - 2 3 - 0 0 - 0 1 - 1 8 - 0 1 - 1 3 - 1 4 - 1 6 - 0                Elspeet          26 20  3  3  63  85- 25 (P3) prom
SP Eefde          5 - 2 1 - 4       2 - 6 0 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 2 6 - 0 4 - 2 6 - 2 5 - 1 4 - 0                Hulshorst        26 19  4  3  61  92- 24 P1 prom
Elspeet           5 - 0 6 - 2 5 - 0       1 - 0 0 - 2 2 - 2 1 - 3 4 - 0 6 - 1 3 - 2 1 - 0 4 - 0 5 - 0                Barneveld        26 17  5  4  56  84- 39 P2 prom
Harfsen           4 - 3 3 - 1 1 - 0 1 - 3       0 - 3 3 - 0 0 - 1 5 - 3 0 - 0 0 - 3 3 - 2 0 - 0 1 - 1                Veluwse Boys     26 14  3  9  45  55- 40    
Hulshorst         6 - 0 1 - 2 4 - 0 0 - 0 4 - 3       2 - 2 2 - 1 5 - 1 8 - 0 3 - 0 7 - 1 11- 1 5 - 1                Oeken            26 11  6  9  39  54- 37    
Oeken             3 - 0 0 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 1 0 - 3       0 - 0 2 - 2 5 - 2 3 - 2 5 - 0 6 - 0 2 - 0                SP Eefde         26 13  0 13  39  59- 48    
Otterlo           8 - 0 4 - 2 3 - 1 3 - 3 6 - 0 2 - 3 2 - 0       8 - 0 9 - 1 4 - 1 3 - 0 10- 1 4 - 0                Harfsen          26 10  6 10  36  50- 50    
Pr. Bernhard      3 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 3 3 - 5 1 - 5 2 - 1 1 - 7       0 - 1 1 - 4 1 - 3 2 - 2 2 - 2                Prins Bernhard   26  8  4 14  28  55- 78    
Turkse kracht     3 - 2 0 - 6 1 - 0 0 - 5 0 - 3 0 - 1 3 - 3 0 - 4 1 - 5       0 - 2 2 - 2 1 - 5 2 - 2                Vierhouten '82   26  7  2 17  23  44- 78    
Veluwse Boys      5 - 0 2 - 2 1 - 3 0 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 1 4 - 3 5 - 0       4 - 0 4 - 1 2 - 1                Turkse Kracht    26  6  4 16  19  29- 92 -3 pnts 
Vierhouten '82    4 - 1 4 - 2 2 - 1 0 - 4 3 - 3 0 - 4 2 - 3 1 - 5 1 - 4 1 - 4 0 - 1       2 - 5 0 - 2                Harskamp         26  4  6 16  18  35- 72    
IJsselstreek      1 - 5 1 - 8 2 - 6 0 - 4 4 - 3 0 - 2 2 - 5 1 - 1 3 - 5 2 - 5 1 - 2 1 - 6       4 - 2                IJsselstreek     26  4  3 19  15  41-112    
Harskamp          2 - 1 3 - 3 1 - 2 1 - 5 2 - 2 3 - 3 1 - 5 0 - 4 2 - 4 0 - 2 0 - 1 1 - 2 4 - 1                      Almen            26  4  0 22  12  33-103   

4th class C        
CSV '28                 8 - 0 2 - 0 1 - 0 4 - 2 5 - 1 0 - 5 1 - 0 0 - 1 2 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 2 3 - 5                Swift '64        26 24  0  2  72 107- 16 P2 prom
EZC '84           1 - 6       1 - 3 1 - 3 0 - 4 1 - 1 1 - 4 6 - 2 0 - 4 0 - 3 0 - 1 0 - 3 1 - 5 0 - 7                Zwolsche Boys    26 18  4  4  58  98- 43 (P2) prom
's Heerenbroek    5 - 2 3 - 0       3 - 1 5 - 1 4 - 0 2 - 3 5 - 2 0 - 3 0 - 0 2 - 0 0 - 0 6 - 2 2 - 3                Reaal Dronten    26 18  2  6  55  99- 54 -1 pnt P1 prom
HTC               3 - 5 1 - 0 0 - 1       0 - 4 3 - 5 1 - 2 3 - 1 0 - 2 1 - 3 4 - 2 2 - 1 0 - 4 1 - 1                's Heerenbroek   26 14  6  6  48  76- 37    
Kampen            2 - 1 5 - 1 0 - 2 1 - 1       2 - 5 7 - 0 8 - 3 0 - 6 2 - 2 5 - 0 6 - 0 0 - 3 6 - 2                CSV '28          26 16  2  8  47  71- 46 -3 pnts P3
N Veluwe Boys     1 - 2 6 - 0 5 - 5 1 - 2 0 - 2       1 - 3 1 - 1 1 - 6 0 - 1 1 - 3 4 - 0 3 - 3 2 - 5                VSW              26 12  9  5  44  49- 38 -1 pnt 
Reaal Dronten     1 - 2 4 - 0 2 - 2 2 - 1 7 - 1 5 - 2       17- 1 2 - 1 1 - 1 5 - 1 6 - 2 4 - 3 0 - 5                Kampen           26 12  3 11  39  76- 56    
HFC Storica       3 -10 0 - 2 0 -15 1 - 3 1 -12 3 - 3 1 -11       0 - 8 3 - 1 0 - 6 1 - 8 0 -11 0 -10                HTC              26  9  4 13  31  39- 51    
Swift '64         2 - 1 2 - 0 4 - 0 2 - 1 5 - 1 3 - 0 6 - 1 8 - 0       7 - 0 4 - 2 8 - 0 4 - 1 3 - 0                Wilsum           26  9  4 13  31  50- 74    
VSW               3 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 0 7 - 2 0 - 3       3 - 2 1 - 1 1 - 0 2 - 2                Wijthmen         26  9  3 14  30  47- 63    
Wijthmen          1 - 4 4 - 2 1 - 1 0 - 0 3 - 1 4 - 3 3 - 5 1 - 0 1 - 3 0 - 5       1 - 2 1 - 2 1 - 5                sv Zalk          26  9  2 15  29  73- 61    
Wilsum            1 - 1 2 - 1 0 - 6 4 - 2 1 - 0 1 - 4 2 - 4 8 - 1 1 - 6 2 - 2 0 - 4       5 - 2 0 - 4                Noord Veluwe B.  26  5  6 15  21  52- 73    
Zalk              4 - 5 6 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 2 4 - 0 0 - 3 6 - 0 0 - 3 2 - 5 4 - 0 3 - 4       2 - 4                EZC '84          26  2  1 23   7  19- 93    
Zwolse Boys       0 - 2 5 - 0 3 - 0 2 - 3 1 - 1 4 - 1 6 - 2 9 - 3 4 - 3 4 - 1 3 - 3 2 - 1 2 - 1                      HFC Storica      26  1  2 23   5  29-180    

4th class D        
Achilles E              2 - 3 4 - 0 6 - 0 3 - 1 5 - 0 3 - 0 7 - 2 4 - 2 10- 1 2 - 4 6 - 1 8 - 0                      ASV '57          24 20  2  2  62  78- 29 P2 prom
ASV '57           2 - 1       4 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 2 6 - 0 2 - 1 3 - 1 3 - 3 3 - 1 4 - 2                      Achilles E       24 18  2  4  56  97- 34 P1 prom
BZSV Blauwwitters 0 - 3 1 - 1       1 - 3 0 - 0 2 - 2 4 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 2 0 - 4 5 - 2                      Sportl.Glanerbrg 24 11  7  6  40  64- 34 P3 
Daarle            0 - 1 1 - 4 1 - 1       0 - 4 6 - 0 5 - 0 4 - 0 0 - 3 0 - 1 3 - 2 4 - 1 3 - 1                      PW 1885          24 12  3  9  39  54- 41 (P2)
Daarlerveen       3 - 2 2 - 4 2 - 1 0 - 0       5 - 7 1 - 4 6 - 0 2 - 3 2 - 0 2 - 4 1 - 2 5 - 0                      Daarlerveen      24 11  3 10  36  54- 41    
DRC 2012          1 - 3 1 - 6 4 - 1 3 - 1 0 - 0       0 - 3 2 - 0 4 - 0 2 - 4 1 - 3 2 - 0 5 - 4                      SP Daarle        24 11  3 10  36  44- 39    
Grolse Boys       1 - 5 2 - 4 1 - 3 0 - 2 4 - 0 3 - 0       1 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 1 0 - 3 6 - 1                      BZSV Blauwwitt.  24 10  4 10  34  46- 52    
MVV '69           2 - 4 0 - 5 2 - 4 1 - 3 1 - 5 0 - 2 3 - 0       1 - 1 3 - 0 0 - 5 2 - 3 4 - 0                      FC Winterswijk   24  9  3 12  30  62- 63    
PW                3 - 4 4 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 4 1 - 1 4 - 1 4 - 0       0 - 2 3 - 2 2 - 0 0 - 1                      DRC 2012         24  9  3 12  30  44- 66    
Spcl. Rijssen     0 - 3 1 - 5 1 - 4 2 - 3 0 - 3 4 - 1 2 - 4 1 - 1 2 - 2       1 - 0 1 - 4 4 - 3                      Grolse Boys      24  9  2 13  29  42- 60    
Sportl.Glanerbrug 2 - 2 0 - 2 1 - 3 2 - 2 2 - 0 5 - 0 11- 0 1 - 1 0 - 2 4 - 0       6 - 3 1 - 1                      SC Rijssen       24  7  2 15  23  33- 70    
FC Winterswijk    6 - 6 1 - 6 5 - 2 1 - 3 0 - 1 8 - 3 1 - 3 8 - 1 3 - 5 3 - 0 1 - 1       3 - 3                      Zuid Eschmarke   24  6  2 16  20  35- 73    
Zuid Eschmarke    0 - 3 1 - 3 1 - 3 1 - 0 0 - 4 0 - 2 2 - 1 4 - 2 1 - 4 5 - 1 0 - 2 2 - 0                            MVV '69          24  3  4 17  13  28- 79  

Playoffs between 3rd and 4th class               
1st round (winners in 3rd class next season, losers to 2nd round)
Elspeet-Waterwijk           1-4 and 2-5              Excelsior Z-SC Oranje  0-0 and 0-2
Zwolsche Boys-Olympia '28   2-1 and 1-2 pen. 3-5     Achilles E-RKSV        0-1 and 1-2   
2nd round (winners in 3rd class next season)
DVV-Uni VV                  3-2 and 0-2              Hulshorst-EFC '56      2-0 and 1-1             Reaal Dronten-'t Harde  3-4 and 4-2 aet
Sportl.Glanerbrug-SVVN      2-1 and 1-4              VCA-Elspeet            0-1 and 0-2             Barneveld-Excelsior Z   2-3 and 5-1
CSV '28-Achilles            0-2 and 3-3              PW-Zwolsche Boys       1-1 and 2-3
Promoted : Elspeet, Hulshorst, Barneveld, Zwolsche Boys, Reaal Dronten and Achilles E.,   relegated : EFC '58 and 't Harde


District North
1st class E        
Balk                    1 - 0 3 - 0 0 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 1 0 - 3 4 - 2 1 - 2 3 - 2 0 - 0 0 - 3                HZVV             26 18  5  3  59  67- 22 P1 prom
BCV               0 - 3       1 - 1 1 - 2 1 - 5 2 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 5 0 - 4 0 - 9 1 - 3 2 - 2 1 - 1                d'Olde Veste'54  26 16  5  5  53  77- 31 (P1)
Blauw Wit '34     1 - 1 2 - 1       0 - 4 6 - 1 5 - 1 0 - 5 0 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 0 3 - 1 0 - 0 0 - 3                Drachtster Boys  26 16  5  5  53  47- 31    
Buitenpost        0 - 0 1 - 1 4 - 2       2 - 2 5 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 3 3 - 1 3 - 2                Buitenpost       26 15  6  5  51  53- 29 P3 
Drachtster Boys   1 - 1 1 - 0 0 - 1 4 - 1       0 - 2 3 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 1                PKC '83          26 11 12  3  45  44- 25 P2 
Drenthina         2 - 2 1 - 0 1 - 0 0 - 2 0 - 2       0 - 3 0 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 6 0 - 2 1 - 2 3 - 4                Winsum           26 11  6  9  39  44- 37    
Gorecht           4 - 1 1 - 0 3 - 5 0 - 2 2 - 3 2 - 0       3 - 3 1 - 3 4 - 4 1 - 3 3 - 0 0 - 0 4 - 2                Balk             26 10  7  9  37  36- 39    
Winsum            3 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 0 0 - 3 3 - 1 0 - 1       1 - 2 1 - 2 4 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 0                VEV '67          26 11  3 12  36  45- 53    
HZVV              3 - 0 5 - 0 4 - 1 2 - 0 3 - 1 2 - 0 7 - 0 2 - 2       3 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 0                Gorecht          26  9  5 12  32  48- 54    
Leeuward.Zwaluwen 2 - 2 1 - 1 1 - 4 1 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 3 0 - 5       2 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 3                Blauw Wit '34    26  8  6 12  30  37- 52    
d'Olde Veste '54  5 - 1 6 - 1 6 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 1 4 - 3 0 - 2 5 - 0       3 - 1 0 - 0 4 - 0                Omlandia         26  7  4 15  25  46- 64 rel
Omlandia          1 - 3 4 - 2 4 - 2 2 - 3 1 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 3 1 - 2 3 - 4 0 - 7       3 - 6 2 - 0                Leeuw. Zwaluwen  26  4  8 14  20  34- 60 rel
PKC '83           2 - 0 4 - 0 0 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 0 4 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 3       3 - 0                Drenthina        26  4  2 20  14  20- 55 rel
VEV '67           1 - 4 0 - 0 4 - 1 0 - 6 1 - 3 2 - 0 7 - 3 2 - 1 3 - 3 2 - 1 1 - 0 3 - 0 0 - 3                      BCV              26  1  8 17  11  21- 67 rel

2nd class I        
Be Quick D.             1 - 0 5 - 1 3 - 1 4 - 1 3 - 0 4 - 2 2 - 1 0 - 0 1 - 0 0 - 2 1 - 2 4 - 0 2 - 0                Zeerobben        26 19  3  4  60  78- 29 P3 prom
Broekster Boys    3 - 1       1 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 3 3 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 2 5 - 0 5 - 1 1 - 2                Be Quick D.      26 18  1  7  55  58- 30 P2 prom
CVVO              4 - 2 1 - 4       1 - 0 2 - 4 2 - 2 4 - 1 7 - 2 1 - 1 0 - 2 5 - 3 1 - 2 2 - 1 1 - 1                Hardegarijp      26 17  2  7  53  58- 34 P3 
Grootegast        0 - 4 1 - 5 1 - 0       0 - 2 0 - 3 1 - 2 3 - 0 2 - 3 3 - 0 3 - 1 1 - 2 3 - 0 0 - 0                FC Meppel        26 14  4  8  46  59- 55    
Hardegarijp       0 - 4 3 - 0 4 - 1 3 - 1       1 - 0 7 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 0 0 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 4                SC Veenwouden    26 14  3  9  45  60- 43 P1 
SC Joure          1 - 2 3 - 1 1 - 3 3 - 0 1 - 2       4 - 2 2 - 1 3 - 1 4 - 1 1 - 1 0 - 3 0 - 1 0 - 2                SC Joure         26 12  4 10  40  44- 38    
FC Meppel         2 - 1 4 - 2 4 - 3 0 - 0 1 - 5 1 - 1       0 - 0 1 - 0 6 - 1 3 - 1 4 - 1 4 - 1 4 - 1                CVVO             26 11  4 11  37  53- 55    
Nijland           1 - 2 0 - 0 0 - 3 2 - 1 0 - 3 0 - 3 2 - 1       3 - 3 7 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 0 1 - 2                Broekster Boys   26 11  3 12  36  48- 43    
SC Stiens         1 - 2 2 - 4 1 - 2 0 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 1       2 - 1 2 - 1 0 - 3 6 - 4 0 - 2                SC Stiens        26  8  6 12  30  35- 51    
Tonego            1 - 2 3 - 1 0 - 3 2 - 3 0 - 1 0 - 1 0 - 4 1 - 1 0 - 0       1 - 3 2 - 0 1 - 2 4 - 3                VVI              26  9  3 14  30  49- 68    
SC Veenwouden     1 - 3 4 - 0 4 - 0 0 - 0 0 - 1 3 - 2 5 - 2 1 - 0 6 - 1 1 - 3       4 - 1 2 - 1 1 - 4                FC Grootegast    26  8  5 13  29  32- 40    
VVI               2 - 1 3 - 4 1 - 2 0 - 5 2 - 2 2 - 3 2 - 2 2 - 2 3 - 1 6 - 0 3 - 7       4 - 2 1 - 5                Tonego           26  7  2 17  23  30- 63 rel
de Walde          1 - 2 1 - 3 3 - 2 2 - 3 0 - 5 0 - 3 3 - 4 0 - 1 2 - 3 0 - 5 4 - 2 5 - 2       1 - 2                Nijland          26  5  7 14  22  28- 48 rel
Zeerobben         3 - 2 2 - 0 5 - 1 0 - 0 5 - 1 5 - 1 6 - 0 4 - 0 5 - 0 5 - 0 2 - 3 5 - 1 3 - 2                      De Walde         26  5  1 20  16  37- 72 rel

2nd class J        
Aduard 2000             0 - 5 2 - 2 1 - 4 0 - 2 0 - 2 3 - 2 0 - 0 1 - 3 2 - 2 2 - 0 0 - 4 0 - 1 0 - 1                VV Groningen     26 15  6  5  51  65- 44 P2 prom
SV Bedum          2 - 0       2 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 2 5 - 0 1 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 4 2 - 0                Pelikaan S       26 14  4  8  45  74- 50 -1 pnt (P2)
DZOH              7 - 0 7 - 2       1 - 2 3 - 0 2 - 4 4 - 3 2 - 0 3 - 2 0 - 3 2 - 3 3 - 2 0 - 4 4 - 2                De Weide         26 14  3  9  45  53- 42    
Gramsbergen       4 - 1 0 - 0 3 - 4       2 - 0 3 - 0 6 - 1 4 - 3 2 - 3 0 - 3 1 - 1 5 - 5 4 - 3 0 - 4                NEC Delfzijl     26 13  6  7  45  46- 38    
Groen Geel        3 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 3       2 - 1 0 - 1 2 - 3 5 - 2 1 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 0                DZOH             26 13  4  9  43  64- 55    
Groningen         5 - 1 3 - 0 4 - 1 4 - 3 1 - 0       5 - 3 3 - 1 1 - 0 3 - 3 4 - 2 2 - 4 4 - 3 1 - 1                Gramsbergen      26 13  4  9  43  64- 55 P3 
Klazienaveen      2 - 0 2 - 2 1 - 3 4 - 2 2 - 2 4 - 2       0 - 4 0 - 4 3 - 2 1 - 4 2 - 2 3 - 1 2 - 0                Noordscheschut   26 12  5  9  41  50- 41 P1 prom
The Knickerbockers3 - 2 0 - 3 1 - 1 2 - 4 2 - 2 3 - 3 2 - 4       1 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 1                SV Bedum         26 10  8  8  38  46- 37    
LTC               0 - 0 2 - 3 3 - 4 3 - 1 1 - 2 4 - 1 3 - 0 1 - 1       0 - 2 1 - 5 1 - 2 1 - 3 1 - 1                Klazienaveen     26 11  3 12  36  53- 69    
NEC Delfzijl      2 - 0 2 - 5 0 - 2 3 - 2 1 - 1 1 - 1 5 - 4 3 - 2 2 - 1       2 - 1 0 - 3 1 - 1 2 - 0                Zuidhorn         26  9  5 12  32  30- 40    
Noordscheschut    4 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 3 1 - 1 0 - 0 0 - 3 2 - 1 3 - 0 1 - 2       2 - 1 3 - 2 0 - 1                Groen Geel       26  8  7 11  31  34- 39    
Pelikaan S        5 - 2 1 - 2 1 - 2 5 - 3 4 - 1 1 - 4 6 - 2 4 - 1 3 - 2 1 - 2 2 - 6       2 - 1 7 - 2                Knickerbockers   26  6  8 12  26  38- 50 rel
de Weide          2 - 1 1 - 0 4 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 1 4 - 2 0 - 4       4 - 0                LTC              26  6  5 15  23  41- 51 rel
Zuidhorn          1 - 0 2 - 0 4 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 2                      Aduard 2000      26  2  4 20  10  21- 68 rel

Period-championship 2I / 2J :                                                                                                              
Noordscheschut-Leeuw. Zwal.  4-1 and 0-1       Veenwouden-Omlandia     1-2 and 1-6      Final: Pelikaan S-Noordscheschut  1-3 and 2-3   Noordscheschut prom.
                                                                                                                                        Leeuwarder Zwaluwen rel.
Hardegarijp-Pelikaan S       1-2 and 0-3 aet   Gramsbergen-Be Quick D  1-1 and 0-1      Final: Be Quick D.-Omlandia       4-0 and 2-3   Be Quick D prom.
                                                                                                                                        Omlandia rel.
                                                                                                                                          
3rd class A        
Bant                    2 - 1 2 - 5 2 - 1 2 - 4 0 - 4 1 - 4 3 - 4 1 - 3 3 - 2 0 - 4 2 - 1 1 - 1 3 - 4                De Griffioen     26 17  5  4  56  74- 40 P3 prom
DWP               3 - 1       7 - 0 3 - 0 0 - 0 6 - 3 4 - 2 5 - 1 2 - 2 3 - 1 4 - 2 1 - 1 1 - 3 3 - 2                DWP              26 17  4  5  55  73- 39 P2 
de Griffioen      4 - 0 2 - 2       3 - 0 3 - 2 3 - 0 2 - 2 1 - 1 7 - 0 4 - 1 2 - 1 0 - 0 5 - 1 5 - 4                Oeverzwaluwen    26 14  4  8  46  54- 47 (P3)
Heeg              1 - 4 0 - 2 2 - 6       2 - 3 2 - 2 1 - 2 2 - 4 1 - 1 0 - 0 0 - 3 2 - 1 3 - 4 1 - 2                Workum           26 14  4  8  46  58- 53 P1 
Heerenveense Boys 2 - 1 3 - 2 2 - 3 3 - 1       4 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 1                Willemsoord      26 11  5 10  38  48- 55    
NOK               1 - 2 0 - 3 0 - 1 0 - 3 2 - 2       6 - 0 0 - 3 6 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 3 2 - 3                Heerenveense B.  26 10  7  9  37  40- 41    
Oeverzwaluwen     4 - 2 2 - 1 3 - 2 0 - 1 3 - 0 0 - 0       8 - 5 3 - 0 0 - 4 0 - 5 1 - 1 2 - 0 4 - 0                QVC              26 10  6 10  36  37- 49    
Oudehaske         3 - 4 4 - 6 2 - 0 5 - 1 2 - 1 8 - 0 2 - 3       0 - 2 1 - 1 0 - 1 4 - 4 3 - 5 1 - 3                SDS              26 10  5 11  35  42- 33    
QVC               3 - 3 1 - 2 3 - 2 3 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 1 0 - 1       0 - 0 1 - 0 3 - 1 6 - 1 0 - 2                Oudehaske        26 10  5 11  35  66- 66    
SDS               0 - 3 1 - 2 1 - 3 4 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 3 4 - 2 1 - 1       2 - 0 2 - 0 6 - 0 1 - 2                Bant             26 10  3 13  33  51- 66    
SVM               2 - 3 1 - 4 1 - 5 5 - 4 1 - 2 1 - 2 3 - 2 2 - 2 2 - 3 0 - 1       3 - 2 0 - 1 0 - 3                Waterpoort Boys  26  9  5 12  32  39- 38    
Waterpoort Boys   3 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 0 4 - 3 0 - 1 1 - 2 3 - 0 2 - 1 2 - 0       0 - 0 1 - 2                NOK              26  7  5 14  26  46- 57    
Willemsoord       1 - 1 1 - 2 2 - 3 2 - 3 1 - 1 3 - 4 3 - 1 5 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 0 2 - 1       2 - 3                SVM              26  8  1 17  25  41- 52 rel
Workum            1 - 4 1 - 3 1 - 1 3 - 2 2 - 0 3 - 3 0 - 2 3 - 3 3 - 1 1 - 3 4 - 2 0 - 3 5 - 2                      Heeg             26  4  3 19  15  36- 69 rel

3rd class B        
Anjum                   2 - 1 3 - 3 1 - 4 3 - 2 2 - 0 3 - 1 0 - 2 5 - 1 4 - 4 6 - 4 4 - 3 3 - 3 3 - 2                Wykels Hallum    26 19  3  4  60  74- 29 P2 prom
AVC               3 - 3       1 - 2 4 - 0 1 - 2 4 - 1 1 - 2 0 - 3 1 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 2 4 - 5 1 - 2                ONT              26 15  5  6  50  54- 34 (P2) prom
SC Berlikum       2 - 0 2 - 1       2 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 1 6 - 1 0 - 0 1 - 3 2 - 1 0 - 2 1 - 2                Rijperkerk       26 12  7  7  43  57- 38    
Dokkum            0 - 3 4 - 1 0 - 3       1 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 0 6 - 1 3 - 1 4 - 1 1 - 0 1 - 3 1 - 1                SC Berlikum      26 11  7  8  40  48- 38 P3 
t Fean '58        3 - 0 4 - 2 1 - 1 1 - 2       1 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 3 0 - 3                Zwaagwesteinde   26 11  7  8  40  50- 46    
Kollum            3 - 2 5 - 2 4 - 2 3 - 0 7 - 1       4 - 0 2 - 0 2 - 4 3 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 3 2 - 3                Kollum           26 13  0 13  39  58- 56    
Minnertsga        2 - 3 2 - 0 0 - 1 2 - 1 0 - 2 4 - 2       3 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 5 2 - 1 0 - 3 0 - 0                Anjum            26 11  6  9  39  59- 63    
ONT               3 - 0 4 - 3 1 - 4 2 - 1 1 - 3 4 - 0 3 - 1       2 - 1 5 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 2                Dokkum           26 10  6 10  36  41- 41    
Rottevalle        1 - 3 3 - 0 1 - 5 3 - 0 4 - 3 2 - 3 0 - 0 0 - 1       0 - 4 2 - 4 2 - 2 0 - 1 4 - 2                Minnertsga       26  9  6 11  33  30- 44    
Rijperkerk        6 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 1 4 - 1 0 - 3 3 - 1       2 - 0 1 - 2 1 - 3 4 - 0                WTOC             26  8  8 10  32  44- 48 P1 
VIOD              3 - 3 2 - 5 0 - 2 1 - 3 1 - 4 2 - 1 0 - 1 1 - 3 3 - 6 1 - 6       4 - 3 4 - 0 2 - 2                VIOD             26  9  3 14  30  49- 69 rel
WTOC              2 - 0 3 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 2       1 - 0 2 - 5                't Fean '58      26  7  8 11  29  46- 54    
Wijkels Hallum    3 - 1 7 - 1 4 - 0 1 - 2 4 - 1 6 - 1 2 - 0 2 - 0 3 - 0 2 - 2 3 - 0 6 - 1       1 - 1                Rottevalle       26  7  3 16  24  45- 70 rel
Zwaagwesteinde    2 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 2 0 - 2 0 - 1 2 - 2 4 - 2 1 - 1 4 - 0 1 - 4 1 - 3                      AVC              26  4  3 19  15  46- 71 rel

Period-championship 3A / 3B :                                                                                                              
WTOC-Tonego         1-5 and 3-4      Workum-FC Grootergast   0-4 and 1-3      Final: ONT-Tonego               1-1 and 2-0   ONT prom.,  Tonego rel.
Oeverzwaluwen-ONT   1-1 and 1-2      Berlikum-DWP            1-1 and 3-0      Final: Berlikum-FC Grootegast   0-1 and 4-5

3rd class C        
Appingedam              2 - 5 0 - 4 1 - 1 2 - 1 0 - 3 2 - 0 1 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 2 0 - 0 0 - 3 1 - 2                Marum            26 18  4  4  58  81- 25 P2 prom
Boerakker         3 - 2       6 - 2 4 - 2 2 - 2 0 - 2 1 - 2 4 - 1 1 - 2 1 - 3 0 - 2 1 - 1 4 - 1 2 - 1                SC Loppersum     26 17  6  3  57  61- 25 P1 
Glimmen           2 - 3 0 - 1       7 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 6 2 - 2 3 - 3 2 - 4 6 - 4 2 - 1 0 - 3 4 - 3                Noordwolde       26 17  3  6  54  67- 32 P3 
Grijpskerk        1 - 0 2 - 1 1 - 2       1 - 1 5 - 1 4 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 4 3 - 0 0 - 0 1 - 1                Glimmen          26 13  4  9  43  68- 67 (P2)
Helpman           0 - 2 2 - 3 2 - 4 1 - 1       0 - 0 2 - 2 2 - 2 5 - 1 1 - 2 3 - 4 2 - 0 1 - 3 3 - 4                HFC '15          26 10  7  9  37  58- 61    
HFC '15           4 - 0 5 - 3 7 - 3 3 - 3 5 - 1       0 - 5 0 - 5 1 - 1 1 - 5 2 - 2 1 - 2 3 - 3 0 - 0                Boerakker        26 11  3 12  36  53- 65    
SC Loppersum      2 - 0 3 - 3 0 - 1 4 - 0 3 - 0 4 - 0       1 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 3 0 - 0 4 - 1 1 - 0                ONR              26 11  2 13  35  67- 64    
Marum             1 - 1 5 - 0 1 - 2 5 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 2       4 - 1 4 - 0 4 - 0 3 - 1 4 - 0 8 - 1                SC Stadspark     26  9  6 11  33  47- 65    
Niekerk           2 - 1 4 - 1 3 - 4 5 - 3 4 - 2 1 - 2 0 - 3 1 - 5       0 - 5 4 - 2 3 - 1 6 - 2 0 - 2                Niekerk          26  9  4 13  31  57- 72    
Noordwolde        1 - 0 1 - 0 3 - 1 3 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 4 6 - 2       3 - 2 3 - 0 2 - 1 4 - 0                De Pelikanen     26  8  5 13  29  35- 45    
ONR               3 - 1 4 - 0 1 - 2 2 - 3 4 - 5 2 - 3 1 - 3 1 - 4 3 - 2 3 - 1       2 - 3 1 - 2 3 - 4                Grijpskerk       26  7  8 11  29  43- 55    
De Pelikanen      4 - 1 2 - 3 1 - 2 2 - 1 0 - 1 4 - 3 0 - 2 1 - 4 2 - 2 0 - 0 1 - 2       4 - 0 1 - 2                Veenhuizen       26  8  4 14  28  48- 65 rel
Stadspark         1 - 1 6 - 1 5 - 5 3 - 1 4 - 2 2 - 4 1 - 1 0 - 5 2 - 1 0 - 4 0 - 7 0 - 1       3 - 3                Appingedam       26  6  4 16  22  29- 53 rel
Veenhuizen        2 - 3 1 - 3 4 - 5 0 - 3 1 - 0 6 - 3 0 - 3 1 - 2 6 - 4 0 - 0 2 - 3 2 - 3 0 - 1                      Helpman          26  5  6 15  21  41- 61 rel

3rd class D        
Borger                  1 - 0 3 - 6 1 - 0 0 - 3 0 - 5 0 - 0 5 - 3 1 - 5 0 - 1 3 - 0 1 - 2 4 - 0 2 - 4                DESZ             26 22  3  1  69 106- 33 P2 prom
CSVC              2 - 3       1 - 1 6 - 0 1 - 0 0 - 0 3 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 1 3 - 2 1 - 1                SV Nieuwleusen   26 18  4  4  58  63- 27 P1 prom
DESZ              6 - 1 7 - 0       8 - 1 10- 3 4 - 2 1 - 0 4 - 1 1 - 0 4 - 0 4 - 1 8 - 0 6 - 0 3 - 1                SCD '83          26 15  4  7  49  57- 34 P3 
Elim              2 - 0 2 - 1 0 - 2       1 - 5 2 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 7                Hardenberg '85   26 13  5  8  44  57- 38 P2 
Fit Boys          3 - 1 1 - 1 1 - 3 3 - 3       5 - 1 0 - 2 4 - 1 0 - 3 0 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 2                ZZVV             26 10  9  7  39  53- 43    
Hardenberg '85    4 - 1 4 - 2 1 - 2 6 - 1 1 - 4       6 - 0 1 - 0 0 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 0                Hollandscheveld  26 11  6  9  39  54- 50    
Hollandscheveld   3 - 1 2 - 1 6 - 4 6 - 1 5 - 2 2 - 2       3 - 5 4 - 2 2 - 0 0 - 3 2 - 2 6 - 1 1 - 1                SC Lutten        26 10  5 11  35  52- 48    
SC Lutten         7 - 1 1 - 0 1 - 4 4 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 2       2 - 2 3 - 2 2 - 1 4 - 1 2 - 2 0 - 0                SVN '69          26 10  4 12  34  48- 63    
SV Nieuwleusen    4 - 1 3 - 0 1 - 1 4 - 2 1 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 1       4 - 1 0 - 1 3 - 1 5 - 1 5 - 1                SC Rouveen       26  9  5 12  32  37- 48    
SC Rouveen        1 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 3 1 - 1 3 - 1 2 - 3       1 - 2 4 - 2 2 - 1 0 - 2                Fit Boys         26  7  8 11  29  51- 56    
SCD '83           6 - 0 1 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 3 6 - 1       2 - 4 4 - 1 4 - 0                Borger           26  8  2 16  26  39- 74 rel
SVN '69           4 - 5 2 - 0 1 - 4 3 - 0 5 - 2 0 - 4 3 - 0 0 - 3 0 - 2 3 - 1 2 - 5       3 - 2 2 - 3                CSVC             26  5  8 13  23  30- 46 rel
Vitesse '63       1 - 2 3 - 3 2 - 5 6 - 1 1 - 6 1 - 1 2 - 2 2 - 5 2 - 1 1 - 4 6 - 4 2 - 3       1 - 1                Vitesse '63      26  4  6 16  18  46- 82 rel
ZZVV              2 - 2 4 - 1 3 - 4 3 - 0 5 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 3 0 - 0 1 - 2 2 - 2                      Elim             26  4  3 19  14  31- 82 -1 pnt rel

Period-championship 3C / 3D :                                                                                                              
Noorwolde-Nieuwleusen          1-2 and 1-3      SCD '83-SC Loppersum    1-0 and 2-0      Final: SCD '83-Groen Geel           1-2 and 2-3
Hardenberg'65-Knickerbockers   0-3 and 1-3      Glimmen-Groen Geel      1-3 and 1-6      Final: Nieuwleusen-Knickerbockers   2-0 and 2-3 aet
                                                                                                          Nieuwleusen prom., Knickerbockers rel.

4th class A        
Arum                    2 - 0 2 - 2 1 - 3 1 - 0 2 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 3 3 - 1 1 - 1 4 - 2 0 - 2                      TOP '63          24 14  5  5  47  52- 30 P2 prom
SC Bolsward       2 - 1       2 - 3 0 - 0 3 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 3 2 - 2 4 - 3 1 - 1 0 - 6 1 - 1                      Nagele           24 13  6  5  45  64- 32 P3 
Creil             3 - 2 2 - 1       4 - 0 2 - 1 3 - 7 2 - 2 3 - 2 0 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 6 3 - 3                      Makkum           24 13  6  5  45  59- 30 (P2)
Delfstrahuizen    1 - 2 2 - 2 3 - 1       1 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 3 6 - 0 1 - 3 1 - 0                      Scharnegout.'70  24 12  7  5  43  55- 30    
Lions '66         1 - 4 0 - 2 4 - 4 1 - 3       0 - 3 0 - 3 2 - 6 0 - 5 1 - 6 1 - 3 2 - 2 2 - 2                      VHK              24 12  5  7  41  45- 33 P1 
Makkum            1 - 0 3 - 0 2 - 2 2 - 2 6 - 1       3 - 0 0 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 0 5 - 1                      Delfstrahuizen   24  9  7  8  34  37- 38    
Mulier            0 - 1 3 - 0 8 - 2 2 - 3 1 - 1 2 - 1       2 - 6 1 - 2 0 - 1 0 - 3 1 - 0 2 - 1                      SC Bolsward      24  8  7  9  31  34- 47    
Nagele            4 - 1 5 - 0 1 - 1 4 - 0 9 - 2 2 - 2 1 - 0       3 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 2 0 - 0                      Mulier           24  9  3 12  30  35- 37    
Scharnegoutum '70 3 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 1 11- 3 1 - 2 0 - 1 2 - 1       3 - 0 4 - 2 3 - 1 3 - 1                      Creil            24  8  6 10  30  49- 60    
Tollebeek         2 - 2 0 - 1 3 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 2       1 - 3 1 - 1 4 - 3                      Arum             24  8  5 11  29  35- 44    
TOP '63           5 - 0 2 - 2 2 - 4 2 - 0 4 - 1 3 - 2 2 - 0 4 - 0 0 - 0 6 - 0       2 - 0 2 - 1                      Tollebeek        24  7  6 11  27  41- 51    
VHK               1 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 0 4 - 3 1 - 0 2 - 2 1 - 0 3 - 2 0 - 2       4 - 1                      FC Wolvega       24  6  5 13  23  34- 46    
FC Wolvega        1 - 2 0 - 4 1 - 3 1 - 2 5 - 0 1 - 0 1 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 1                            Lions '66        24  1  4 19   7  27- 89 rel

4th class B        
ASC '75                 2 - 4 3 - 3 2 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 6 0 - 1 0 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 4 1 - 4                      SC Leovardia     24 21  0  3  63  70- 23 P1 prom
Beetgum           1 - 3       3 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 6 1 - 4 3 - 0 1 - 5 2 - 5 1 - 1                      SC Twijzel       24 17  4  3  55  69- 29 P2 prom
FC Birdaard       3 - 2 3 - 2       2 - 1 0 - 3 6 - 2 0 - 2 1 - 3 1 - 4 0 - 2 2 - 4 1 - 4 1 - 1                      SC Franeker      24 13  7  4  46  44- 23 P2 
Eastermar         3 - 4 0 - 1 1 - 3       0 - 0 2 - 4 1 - 3 2 - 3 2 - 1 3 - 2 2 - 3 3 - 5 2 - 3                      VC Trynwalden    24 12  6  6  42  53- 27 (P1) prom
SC Franeker       4 - 1 1 - 1 0 - 0 3 - 1       3 - 0 0 - 2 2 - 0 2 - 1 5 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 0                      Ropta Boys       24 11  2 11  35  49- 41    
Friese Boys       4 - 1 1 - 4 1 - 2 3 - 2 1 - 0       0 - 1 1 - 0 1 - 4 4 - 2 2 - 1 0 - 0 3 - 0                      Friese Boys      24 11  1 12  34  34- 48    
Leovardia         4 - 2 5 - 4 5 - 1 4 - 0 3 - 0 3 - 0       1 - 0 5 - 0 4 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 1                      Oostergo         24 10  2 12  32  49- 53    
Oostergo          0 - 2 2 - 3 4 - 1 1 - 4 2 - 3 4 - 0 3 - 2       2 - 1 0 - 4 1 - 1 1 - 1 3 - 5                      FC Birdaard      24  9  3 12  30  42- 63    
Ropta Boys        3 - 0 6 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 1 0 - 2 1 - 0 1 - 6       5 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 5                      V en V '68       24  7  6 11  27  48- 51    
Ternaard          1 - 2 3 - 1 2 - 5 1 - 1 1 - 6 2 - 0 1 - 2 0 - 2 2 - 4       2 - 4 2 - 2 0 - 3                      Beetgum          24  7  5 12  26  42- 62    
SC Twijzel        4 - 1 3 - 0 5 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 2 6 - 1 3 - 2 8 - 0       5 - 3 3 - 0                      Ternaard         24  7  2 15  23  36- 67 rel
V. en V. '68      3 - 0 1 - 3 0 - 2 3 - 2 2 - 2 0 - 2 3 - 5 6 - 4 1 - 1 0 - 1 2 - 3       0 - 0                      ASC              24  6  3 15  21  37- 62    
VC Trijnwalden    1 - 1 1 - 1 8 - 0 3 - 0 1 - 3 4 - 0 2 - 1 5 - 0 1 - 0 1 - 2 0 - 0 3 - 1                            Eastermar        24  3  3 18  12  36- 60 rel

4th class C        
BSVV                    3 - 0 3 - 2 5 - 1 7 - 2 3 - 5 0 - 4 4 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 2 5 - 1 2 - 4 0 - 2                Mamio            26 21  2  3  65 101- 37 P1 prom
GRC Groningen     1 - 3       3 - 4 2 - 1 3 - 6 3 - 0 2 - 2 2 - 3 5 - 2 1 - 4 1 - 1 2 - 4 2 - 6 2 - 3                Waskemeer        26 15  4  7  49  56- 33 (P1) prom
SV Haulerwijk     3 - 3 0 - 2       3 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 1 3 - 1 0 - 2 1 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 2                RWF              26 15  4  7  49  54- 31 P2 
De Lauwers        1 - 8 1 - 1 0 - 4       2 - 2 1 - 1 2 -11 4 - 3 0 - 3 0 - 1 0 - 2 3 - 3 0 - 1 1 - 5                BSVV             26 13  5  8  44  76- 48 P3 prom
FC Leo            3 - 2 4 - 1 1 - 2 3 - 3       0 - 4 3 - 4 2 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 3 0 - 2 5 - 0 2 - 5                Lycurgus         26 12  5  9  41  65- 54    
Lycurgus          3 - 6 6 - 1 3 - 3 2 - 2 3 - 5       1 - 4 2 - 1 2 - 3 3 - 6 4 - 2 1 - 0 4 - 2 2 - 1                SV Haulerwijk    26 10  8  8  38  47- 47    
Mamio             3 - 2 3 - 0 7 - 2 5 - 0 5 - 2 5 - 3       6 - 0 1 - 1 3 - 1 10- 2 3 - 0 4 - 1 3 - 0                De Sweach        26 11  4 11  37  50- 46    
ODV               1 - 4 4 - 0 3 - 2 3 - 2 4 - 2 0 - 6 1 - 2       4 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 3 1 - 0                SIOS             26  9  8  9  35  50- 60    
Opende            3 - 3 4 - 3 0 - 1 6 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 3 1 - 1       2 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 2 1 - 1                Opende           26  8  9  9  33  49- 47    
RWF               2 - 0 5 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 2 0 - 0 3 - 2 3 - 1 0 - 1       2 - 5 2 - 3 3 - 1 3 - 1                FC LEO           26  9  6 11  33  63- 66    
SIOS              0 - 0 1 - 0 3 - 3 3 - 3 2 - 3 1 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 3       1 - 5 2 - 1 3 - 1                ODV              26 10  3 13  33  44- 61    
de Sweach         1 - 2 3 - 0 3 - 0 3 - 0 5 - 4 1 - 3 2 - 3 3 - 0 1 - 0 0 - 3 2 - 2       0 - 1 0 - 1                VVK              26  9  2 15  29  51- 74 rel
VVK               0 - 5 2 - 1 4 - 1 5 - 1 2 - 5 1 - 4 1 - 5 2 - 4 2 - 5 1 - 3 4 - 4 3 - 1       1 - 4                GRC Groningen    26  4  3 19  15  40- 78 rel
Waskemeer         1 - 0 3 - 2 1 - 2 6 - 0 2 - 1 0 - 0 4 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 1 3 - 3 3 - 0                      De Lauwers       26  1  7 18  10  29- 93 rel

4th class D        
SC Angelslo             1 - 3 0 - 3 1 - 1 0 - 7 0 - 4 4 - 2 4 - 3 0 - 6 1 - 3 7 - 5 1 - 5                            FDS              22 17  2  3  53  79- 24 P2 prom
Avereest          3 - 0       0 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 0 5 - 2 3 - 0 3 - 1 3 - 2 2 - 4                            Hoogeveen        22 16  2  4  50  76- 20 P3 prom
Bruchterveld      3 - 1 0 - 0       4 - 1 0 - 2 2 - 4 3 - 1 4 - 1 4 - 3 0 - 2 2 - 1 5 - 1                            SCN              22 14  0  8  42  64- 36 (P2) prom
DKB               3 - 1 2 - 5 3 - 2       2 - 2 2 - 4 7 - 1 2 - 3 3 - 1 3 - 3 1 - 0 4 - 0                            Bruchterveld     22 13  3  6  42  56- 29    
FDS               7 - 1 4 - 2 1 - 2 3 - 2       1 - 0 4 - 2 6 - 4 4 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 1                            Avereest         22 12  4  6  40  43- 31    
Hoogeveen         2 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 0       7 - 0 11- 0 0 - 1 2 - 1 6 - 1 2 - 1                            DKB              22 10  5  7  35  62- 44    
NKVV              1 - 2 0 - 5 0 - 0 0 - 9 0 - 5 0 - 4       1 - 5 1 - 8 0 - 1 0 - 2 0 - 6                            Sweel            22  9  4  9  31  53- 43 P1 
NWVV              2 - 3 2 - 2 0 - 3 4 - 4 1 - 8 2 - 5 3 - 0       1 - 3 2 - 7 4 - 6 1 - 1                            SVV '56          22  8  4 10  28  56- 52    
SCN               6 - 0 5 - 1 3 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 3 6 - 0 1 - 0       6 - 1 1 - 3 2 - 0                            SVBO             22  7  1 14  22  44- 56    
SVBO              7 - 0 0 - 1 0 - 2 1 - 5 2 - 8 3 - 5 4 - 0 0 - 2 2 - 3       3 - 2 2 - 3                            SC Angelslo      22  6  1 15  19  30-104 rel
SVV '56           7 - 1 0 - 0 2 - 0 2 - 4 0 - 1 1 - 1 4 - 2 8 - 3 2 - 4 3 - 1       2 - 2                            NWVV             22  4  3 15  15  45- 91    
Sweel             1 - 2 4 - 0 2 - 2 3 - 3 0 - 6 1 - 2 0 - 2 7 - 0 4 - 2 3 - 0 4 - 1                                  NKVV             22  1  1 20   4  13- 91 rel

4th class E        
Amicitia VMC            2 - 0 0 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 0 2 - 7 3 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 3 4 - 1                      Be Quick 1887    24 19  2  3  59  62- 18 P2 prom
Be Quick 1887     4 - 0       0 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 0 0 - 3 2 - 0 1 - 0 2 - 2 5 - 0 6 - 0 3 - 1                      HS '88           24 18  2  4  56  73- 27 P1 
Corenos           1 - 2 1 - 2       3 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 5 1 - 3 1 - 2 1 - 3 3 - 1 5 - 3 7 - 1                      Poolster         24 15  3  6  48  55- 35 P3 
De Fivel          4 - 2 0 - 2 3 - 1       0 - 2 1 - 1 1 - 7 1 - 3 3 - 1 2 - 0 0 - 0 0 - 2 5 - 1                      Onstwedder Boys  24 11  5  8  38  49- 34 (P2) prom
GEO               1 - 1 0 - 5 1 - 0 0 - 2       2 - 1 2 - 1 0 - 0 4 - 2 1 - 2 2 - 1 2 - 0 4 - 0                      De Fivel         24 10  6  8  36  38- 39    
De Heracliden     5 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 4 0 - 0       0 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 3 0 - 4 3 - 1 0 - 0                      Amicitia VMC     24 10  5  9  35  40- 49    
HS '88            4 - 2 0 - 1 2 - 1 3 - 1 4 - 1 3 - 1       4 - 2 3 - 1 1 - 4 1 - 0 3 - 0 3 - 0                      GEO              24 10  3 11  33  35- 43    
Middelstum        4 - 4 2 - 3 1 - 0 3 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 7       1 - 2 3 - 4 1 - 2 3 - 2 1 - 0                      Middelstum       24  8  5 11  29  37- 49    
Onstwedder Boys   3 - 2 0 - 4 2 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 1 3 - 0       1 - 2 4 - 0 0 - 1 5 - 0                      SJS              24  8  3 13  27  39- 58    
Poolster          3 - 0 0 - 1 2 - 0 0 - 2 3 - 2 3 - 0 2 - 2 1 - 4 1 - 1       3 - 2 3 - 0 4 - 1                      Corenos          24  7  4 13  25  37- 42    
SGV               0 - 2 0 - 5 1 - 1 1 - 1 5 - 1 2 - 6 1 - 1 4 - 0 0 - 2 0 - 2       5 - 6 4 - 3                      SGV              24  6  4 14  22  36- 52    
SJS               3 - 0 2 - 4 1 - 3 1 - 2 2 - 1 3 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 0 0 - 4 1 - 3       2 - 2                      De Heracliden    24  4  6 14  18  30- 46    
VVS               0 - 2 1 - 3 2 - 3 1 - 2 3 - 0 2 - 1 0 - 4 0 - 0 2 - 7 5 - 2 1 - 0 2 - 2                            VVS              24  4  4 16  16  29- 68 rel

Playoffs between 3rd and 4th class               
1st round (winner to 2nd round)
Sweel-VC Trynwalden         2-2 and 0-6
2nd round (winners in 3rd class next season)
VC Trynwalden-VIOD          0-2 and 4-0              BSVV-HS '88            4-1 and 1-2             Onstwedder B.-Veenhuizen  3-2 and 0-0
SC Franeker-'t Fean '58     0-3 and 0-3              SC Twijzel-RWF         2-2 and 2-1             Nagele-Waterpoort B.      1-5 and 1-0
SCN-CSVC                    2-2 and 2-0              Hoogeveen-Borger       9-0 and 4-2             VHK-NOK                   2-2 and 0-4
Poolster-Grijpskerk         0-1 and 0-0              Waskemeer-Makkum       2-1 and 0-0
Promoted : SC Twijzel, VC Trynwalden, Waskemeer, BSVV, Hoogeveen, SCN and Onstwedder Boys      relegated : VIOD, Veenhuizen, Borger and CSVC
 
 
5th class A        
DIO Groningen           3 - 3 2 - 9 0 - 2 0 - 7 1 - 7 2 - 6 2 - 1 1 - 4 0 - 3 2 - 0 0 - 1 3 - 1 4 - 4                Stedum           26 20  2  4  62  90- 49 P2 prom
GVAV Rapiditas    5 - 1       1 - 3 9 - 5 2 - 7 2 - 7 2 - 8 1 - 4 4 - 5 3 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 7 4 - 2                Oosterparkers    26 19  2  5  59 112- 62 P1     
Holwierde         6 - 0 0 - 0       5 - 0 3 - 0 6 - 0 5 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 3 4 - 0                Westerlee        26 16  4  6  52  77- 37 (P2) prom
Meedhuizen        4 - 0 4 - 1 1 - 7       1 - 6 3 - 9 2 - 3 2 - 4 2 - 3 3 - 5 1 - 0 2 - 2 0 - 9 3 - 1                Holwierde        26 15  6  5  51  87- 34 P3 prom
Noordpool UFC     6 - 0 3 - 2 5 - 4 3 - 1       1 - 2 2 - 4 3 - 1 1 - 2 2 - 6 5 - 0 4 - 1 2 - 2 3 - 0                Noordpool UFC    26 16  2  8  50  79- 47    
Oosterparkers     7 - 1 6 - 3 6 - 2 14- 0 4 - 2       3 - 1 6 - 3 2 - 5 5 - 4 0 - 0 2 - 1 6 - 7 5 - 2                WVV              26 15  3  8  48  85- 59    
Potetos           2 - 1 1 - 2 2 - 2 0 - 0 0 - 1 1 - 2       6 - 3 3 - 3 2 - 3 4 - 1 0 - 6 6 - 3 2 - 2                TEO              26 15  3  8  48  88- 63    
SC Scheemda       5 - 1 1 - 3 1 - 6 5 - 2 0 - 2 2 - 3 3 - 0       1 - 6 2 - 4 0 - 3 0 - 5 2 - 3 7 - 2                Potetos          26 11  4 11  37  72- 61    
Stedum            1 - 2 4 - 2 1 - 5 4 - 1 5 - 1 3 - 2 4 - 3 6 - 3       0 - 2 2 - 1 3 - 0 5 - 3 0 - 2                GVAV-Rapiditas   26  8  3 15  27  61- 89    
TEO               6 - 3 4 - 1 2 - 0 9 - 1 0 - 6 2 - 3 4 - 2 5 - 4 2 - 3       7 - 0 3 - 0 3 - 3 3 - 0                SC Scheemda      26  8  1 17  25  60- 78    
Wagenborger Boys  2 - 1 2 - 0 1 - 5 1 - 3 0 - 1 1 - 1 1 - 6 1 - 3 0 - 4 3 - 3       1 - 2 1 - 2 2 - 1                Meedhuizen       26  6  2 18  20  45-113    
Westerlee         5 - 0 4 - 0 1 - 1 8 - 1 4 - 0 4 - 2 2 - 0 3 - 1 2 - 1 7 - 2 3 - 3       1 - 5 8 - 1                Wagenborger B.   26  4  4 18  16  26- 66    
WVV               4 - 1 3 - 2 4 - 2 2 - 1 1 - 4 2 - 3 1 - 3 2 - 1 2 - 3 4 - 1 2 - 1 1 - 2       7 - 1                ZEC              26  3  6 17  15  39- 85    
ZEC               2 - 4 1 - 1 0 - 3 3 - 0 2 - 2 3 - 5 1 - 6 1 - 3 1 - 2 3 - 3 2 - 0 0 - 2 2 - 2                      DIO Groningen    26  4  2 20  14  35-113  

5th class B        
Boornbergum '80         5 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 2 0 - 2 6 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 2 4 - 2 2 - 2 2 - 2                Harkema Opeinde  26 20  5  1  65  84- 14 P2 prom
Drogeham          2 - 6       1 - 3 1 - 4 0 -10 0 - 8 4 - 1 0 - 4 2 - 4 2 - 3 2 - 5 3 - 2 0 - 5 3 - 2                GSVV             26 18  3  5  57  72- 31 P1 
Ezinge            0 - 6 2 - 0       0 - 4 0 - 3 1 - 3 2 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 4 2 - 1 0 - 1                SC Kootstertille 26 17  3  6  54  77- 40 (P2)
Groninger Boys    2 - 1 5 - 1 3 - 1       1 - 4 0 - 3 4 - 0 2 - 4 2 - 2 2 - 0 1 - 2 7 - 2 3 - 1 0 - 0                Rood Zw. Baflo   26 16  3  7  51  64- 30    
GSVV              0 - 2 1 - 1 5 - 0 1 - 1       1 - 6 8 - 0 2 - 1 1 - 3 1 - 0 2 - 2 4 - 0 2 - 1 3 - 1                OKVC             26 15  6  5  51  62- 30 P3 prom
Harkema Opeinde   3 - 1 1 - 0 0 - 0 6 - 1 2 - 0       5 - 2 3 - 0 0 - 0 2 - 1 1 - 2 4 - 0 1 - 1 3 - 0                Boornbergum '80  26 13  4  9  43  70- 43    
Jistrum           0 - 9 1 - 4 0 - 3 0 - 7 0 - 4 1 - 7       2 - 4 1 - 9 0 - 6 1 - 4 1 - 5 3 -11 1 - 3                Zeester          26 11  5 10  38  69- 61    
Kootstertille     2 - 0 6 - 1 5 - 1 5 - 0 3 - 1 1 - 5 6 - 2       2 - 3 2 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 1 6 - 3                Velocitas 1897   26 10  6 10  36  54- 52    
OKVC              4 - 0 0 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 3 1 - 1 3 - 1 2 - 0       0 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 0 8 - 2                Groninger Boys   26 10  4 12  34  55- 58    
Rood Zwart Baflo  1 - 1 4 - 2 4 - 3 7 - 1 1 - 3 0 - 0 3 - 0 1 - 1 0 - 1       3 - 1 7 - 1 3 - 0 2 - 3                Ezinge           26  9  2 15  29  40- 61    
Velocitas 1897    2 - 4 2 - 2 3 - 2 1 - 0 0 - 1 0 - 3 3 - 1 2 - 3 2 - 2 1 - 2       3 - 0 2 - 2 4 - 3                VVT              26  6  6 14  24  51- 60    
VVSV '09          1 - 6 0 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 4 1 - 8 2 - 2 3 - 6 1 - 5 1 - 3 0 - 7       4 - 2 1 - 1                Drogeham         26  7  2 17  23  41- 98    
VVT               2 - 4 4 - 7 2 - 4 2 - 0 1 - 3 0 - 5 1 - 0 1 - 1 3 - 1 0 - 2 1 - 1 4 - 0       2 - 4                VVSV '09         26  3  4 19  12  37- 92 -1 pnt
Zeester           4 - 0 10- 0 5 - 3 6 - 2 0 - 3 0 - 2 6 - 1 0 - 4 3 - 3 0 - 4 6 - 2 1 - 1 3 - 1                      Jistrum          26  0  1 25   1  23-129 

5th class C        
Blija                   1 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 3 4 - 1 0 - 8 2 - 5 1 - 2 6 - 1 6 - 0 0 - 2 8 - 2 2 - 4                VCR              26 20  3  3  63  83- 28 P1 prom
CVO               1 - 1       4 - 1 0 - 2 5 - 0 1 - 2 1 - 5 7 - 1 2 - 0 4 - 0 1 - 5 0 - 5 13- 1 0 - 0                Marrum           26 19  1  6  58  79- 35 P3 prom
Foarut            1 - 2 6 - 2       2 - 3 0 - 2 0 - 1 4 - 1 0 - 0 3 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 0 9 - 0 1 - 2                Ouwe Syl         26 15  7  4  52  85- 28 P2 
Holwerd           2 - 3 3 - 1 1 - 4       0 - 3 1 - 1 0 - 4 3 - 1 4 - 1 5 - 1 3 - 5 1 - 4 6 - 0 1 - 1                Noordbergum      26 14  4  8  46  48- 39 (P1)
Marrum            6 - 1 2 - 0 4 - 2 4 - 0       0 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 1 3 - 1 5 - 2 1 - 2 8 - 0 4 - 1                Foarut           26 14  3  9  45  73- 42    
Noordbergum       5 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 3       1 - 4 3 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 3 1 - 3 4 - 0 1 - 1                Tzummarum        26 13  2 11  41  90- 63    
Ouwe Syl          1 - 1 2 - 0 0 - 0 4 - 4 3 - 0 0 - 0       5 - 0 4 - 0 6 - 0 2 - 1 2 - 2 7 - 0 2 - 2                Suameer          26 13  1 12  40  44- 45    
SSS '68           2 - 3 1 - 3 1 - 7 3 - 5 0 - 5 1 - 2 0 - 3       0 - 1 6 - 0 2 - 6 0 - 3 6 - 1 3 - 1                CVO              26 12  3 11  39  67- 51    
Suameer           0 - 2 3 - 2 1 - 3 3 - 0 3 - 1 1 - 3 3 - 0 1 - 0       0 - 1 3 - 2 1 - 3 5 - 0 4 - 1                WWS              26 10  7  9  37  48- 41    
Suawoude          0 - 1 1 - 4 1 - 7 3 - 2 1 - 3 2 - 3 3 - 6 0 - 1 0 - 2       2 - 3 0 - 4 3 - 1 0 - 0                Holwerd          26 10  4 12  34  61- 66    
Tzummarum         3 - 4 2 - 6 4 - 5 10- 0 3 - 7 3 - 1 4 - 2 9 - 1 2 - 3 6 - 0       4 - 2 4 - 0 0 - 1                Blija            26 10  4 12  34  52- 59    
VCR               2 - 0 3 - 1 5 - 1 4 - 3 1 - 3 4 - 2 0 - 0 4 - 0 2 - 0 4 - 1 1 - 1       12- 1 3 - 2                SSS '68          26  6  2 18  20  38- 80    
Wardy             1 - 0 3 - 4 2 - 7 0 - 8 0 - 3 0 - 3 0 -11 0 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 5 1 - 6       2 - 5                Suawoude         26  4  1 21  13  24- 86    
WWS               2 - 0 1 - 2 1 - 2 2 - 1 4 - 1 1 - 3 0 - 2 4 - 1 2 - 2 3 - 0 2 - 2 1 - 2 4 - 0                      Wardy            26  1  0 25   3  17-146   

5th class D        
Blokzijl                0 - 7 0 - 1 0 - 4 0 - 4 0 - 4 0 - 3 0 - 2 1 - 2 0 - 7 1 - 2 0 - 3 1 - 2                      Sleat            24 20  2  2  62  74- 19 P2 prom
Ens               2 - 0       2 - 0 1 - 1 0 - 0 2 - 2 4 - 1 0 - 2 2 - 2 6 - 0 0 - 5 1 - 0 1 - 2                      VENO             24 17  6  1  57  65- 19 P1 prom
Espel             2 - 1 4 - 1       2 - 2 1 - 5 0 - 0 4 - 1 0 - 3 2 - 1 1 - 3 2 - 3 2 - 1 3 - 0                      MSC              24 16  6  2  54  56- 14 P3 
Hielpen           3 - 2 3 - 2 2 - 0       2 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 4 0 - 8 2 - 4 4 - 0                      SVBS '77         24 11  7  6  40  45- 31 (P2) prom
HJSC              3 - 0 1 - 0 3 - 2 5 - 2       1 - 1 3 - 0 1 - 8 1 - 3 2 - 1 1 - 2 5 - 0 2 - 0                      SWZ Boso Sneek   24 12  2 10  38  57- 46    
MSC               6 - 0 3 - 0 5 - 0 2 - 0 3 - 0       6 - 0 4 - 1 1 - 1 4 - 1 0 - 0 3 - 1 1 - 0                      HJSC             24 11  4  9  37  44- 39    
Oudega            0 - 1 4 - 0 2 - 2 1 - 3 4 - 2 1 - 4       2 - 9 2 - 1 4 - 4 1 - 4 1 - 1 1 - 1                      Ens              24  8  5 11  29  40- 44    
Sleat             7 - 0 5 - 2 4 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 0       3 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 0                      Woudsend         24  8  4 12  28  35- 45    
SVBS '77          1 - 0 1 - 1 3 - 1 5 - 1 2 - 0 0 - 1 5 - 3 0 - 2       1 - 3 2 - 2 1 - 1 1 - 1                      IJVC             24  7  7 10  28  32- 43    
SWZ Boso Sneek    4 - 0 0 - 1 4 - 1 5 - 1 1 - 0 0 - 2 3 - 0 3 - 1 0 - 2       1 - 3 2 - 3 3 - 3                      Espel            24  7  3 14  24  33- 51    
VENO              5 - 1 5 - 1 1 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 1 6 - 2 0 - 1 0 - 0 3 - 1       3 - 0 3 - 0                      Hielpen          24  6  4 14  19  37- 60 -3 pnts 
Woudsend          3 - 1 2 - 1 2 - 0 4 - 1 0 - 1 0 - 1 3 - 1 0 - 5 1 - 4 2 - 4 0 - 1       1 - 1                      Oudega           24  4  6 14  18  37- 71    
IJVC              5 - 0 1 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 2 0 - 2 1 - 3 2 - 3 1 - 1 2 - 2                            Blokzijl         24  1  0 23   3   9- 82  

5th class E        
Achilles 1894           5 - 2 2 - 5 12- 0 7 - 2 5 - 0 5 - 0 6 - 0 1 - 4 6 - 1 3 - 1 1 - 0 9 - 2                      Achilles 1894    24 19  2  3  59 110- 29 P1 prom
Damacota          0 - 7       1 - 4 4 - 0 2 - 7 4 - 2 4 - 2 5 - 2 3 - 0 3 - 1 3 - 2 4 - 2 1 - 2                      Tiendeveen       24 17  5  2  56  85- 30 P2 prom
DSZ '16           0 - 3 2 - 2       2 - 1 1 - 1 4 - 1 0 - 2 7 - 0 1 - 1 4 - 2 3 - 2 6 - 2 3 - 3                      Mussel           24 14  5  5  47  67- 33 P3 
Erica '86         0 - 3 0 - 0 2 - 4       0 - 3 3 - 4 1 - 4 5 - 1 2 - 4 1 - 5 3 - 0 3 - 2 0 - 3                      DSZ '16          24 13  6  5  45  65- 39 (P1) prom
Mussel            6 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 0       5 - 0 7 - 0 5 - 1 3 - 3 1 - 3 3 - 1 4 - 1 2 - 0                      Wildervank       24 11  3 10  36  55- 55    
Nieuw Balinge     2 - 2 2 - 2 0 - 2 2 - 0 2 - 0       1 - 2 3 - 0 0 - 1 0 - 1 5 - 0 1 - 1 3 - 2                      Veendam 1894     24 11  3 10  36  45- 62    
Pesse             1 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 2 1 - 3       4 - 4 2 - 6 1 - 1 2 - 5 1 - 4 2 - 1                      Nieuw Balinge    24  9  5 10  32  39- 43    
SETA              0 -10 3 - 1 1 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 5       1 - 3 4 - 2 1 - 3 1 - 3 0 - 1                      VEV              24  8  6 10  30  52- 64    
Tiendeveen        0 - 3 6 - 1 3 - 2 10- 0 3 - 2 1 - 1 1 - 0 5 - 1       2 - 2 3 - 3 5 - 0 3 - 0                      Damacota         24  8  5 11  29  51- 64    
Veendam 1894      2 - 7 2 - 0 3 - 1 3 - 0 0 - 6 1 - 0 3 - 1 0 - 2 0 - 9       5 - 0 2 - 1 0 - 3                      VVAK             24  7  4 13  25  57- 64    
VEV               0 - 3 3 - 2 2 - 2 3 - 1 3 - 3 2 - 2 5 - 1 3 - 0 0 - 3 2 - 2       6 - 4 1 - 1                      Pesse            24  6  3 15  21  39- 70    
VVAK              0 - 0 4 - 2 2 - 3 3 - 3 1 - 1 1 - 3 4 - 1 6 - 3 1 - 5 7 - 0 7 - 1       1 - 4                      SETA             24  5  1 18  16  31- 86    
Wildervank        1 - 6 3 - 3 2 - 6 6 - 0 2 - 0 2 - 0 4 - 3 5 - 0 1 - 4 1 - 4 2 - 4 4 - 0                            Erica '86        24  3  2 19  11  26- 83    
 
Playoffs between 4th and 5th class               
1st round (winners in 4th class next season, losers to 2nd round)
Oosterparkers SGV           1-4 and 2-3              VENO-Tollebeek         1-2 and 3-1             Marrum-Ternaard                 3-0 and 3-1
Tiendeveen-SC Angelslo      7-1 and 0-2              GSVV-ODV               0-0 and 1-2       
2nd round (winners in 4th class next season)
Ouwe SYL-ASC                3-0 and 2-5 pen.1-3      MSC-FC Wolvega         3-4 and 0-1             SC Kootstertille-De Heracliden  1-1 and 1-2
Westerlee-VVK               3-0 and 1-1              SV Mussel-NWVV         0-0 and 0-1             Oosterparkers-SVBS '77          2-3 and 0-3
GSVV-DSZ '16                2-4 and 0-2              Tollebeek-Noordbergum  4-0 and 3-0             Angelslo-OKVC                   1-2 and 1-2
Ternaard-Holwierde          4-4 and 3-4
Promoted : Westerlee, Holwierde, OKVC, Marrum, VENO, SVBS '77, Tiendeveen and DSZ '16      relegated : Ternaard, VVK and SC Angelslo    
 
 
 
Football on Sunday
3rd Division
Jong Achilles '29       2 - 5 1 - 2 0 - 2 2 - 3 1 - 3 1 - 1 2 - 3 3 - 5 4 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 3 0 - 0 1 - 1  De Dijk         34 27  2  5  83  91- 42 P1 prom
Be Quick 1887     3 - 2       1 - 2 2 - 1 1 - 3 0 - 4 5 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 2 3 - 0 2 - 5 1 - 1 5 - 1 2 - 0 1 - 2 3 - 4  Westlandia      34 23  6  5  74 101- 47 -1 pnt P2
Jong FC Den Bosch 2 - 2 0 - 4       1 - 2 3 - 3 0 - 2 0 - 0 3 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 1 5 - 1 0 - 0 0 - 1  Dongen          34 21  3 10  65  65- 46 -1 pnt
De Dijk           5 - 3 4 - 1 3 - 0       4 - 4 3 - 2 5 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 0 4 - 1 2 - 4 4 - 1 1 - 4 1 - 0 3 - 0 3 - 1 1 - 2  Hercules        34 18  7  9  60  64- 48 -1 pnt P3
Dongen            1 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 2       3 - 0 3 - 2 1 - 2 4 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 2  Quick '20       34 16  7 11  54  67- 57 -1 pnt
EVV               6 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 2 0 - 1       2 - 5 0 - 0 3 - 4 4 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 3 1 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 2 4 - 1  Be Quick 1887   34 17  3 14  53  74- 61 -1 pnt
Jong De Graafschp.2 - 1 4 - 1 2 - 3 1 - 4 2 - 1 1 - 2       1 - 2 2 - 5 1 - 2 4 - 4 0 - 3 1 - 1 1 - 3 5 - 3 6 - 0 2 - 3 2 - 3  HSC '21         34 14  6 14  48  73- 69    
HBS               2 - 1 1 - 5 0 - 4 1 - 2 2 - 4 2 - 3 3 - 2       3 - 4 4 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 2 4 - 2 2 - 0  EVV             34 14  6 14  47  57- 49 -1 pnt
HSC '21           1 - 1 5 - 2 3 - 4 1 - 2 0 - 2 2 - 2 3 - 3 3 - 1       3 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 3 2 - 4 4 - 2 0 - 3  HBS             34 15  2 17  46  55- 62 -1 pnt
Juliana '31       4 - 1 0 - 2 3 - 2 3 - 2 1 - 3 3 - 1 2 - 2 2 - 3 2 - 4       0 - 1 4 - 1 0 - 0 1 - 2 5 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 2  OFC             34 12  8 14  44  53- 62    
JVC Cuijk         2 - 4 1 - 1 4 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 1       0 - 3 0 - 4 5 - 2 1 - 3 4 - 1 1 - 2 2 - 2  JVC Cuijk       34 12  8 14  44  48- 58    
Magreb '90        1 - 3 3 - 1 1 - 1 0 - 5 3 - 0 0 - 1 1 - 0 0 - 4 5 - 2 0 - 4 1 - 1       1 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 5 2 -11  OJC Rosmalen    34 11  8 15  40  47- 69 -1 pnt
OFC               2 - 6 1 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 3 2 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 3 0 - 4       2 - 3 0 - 1 2 - 2 4 - 1 2 - 1  Jong Graafschap 34 10  6 18  36  66- 79    
OJC Rosmalen      1 - 0 0 - 3 5 - 2 1 - 2 2 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 5 0 - 5 1 - 0 0 - 0 2 - 2 2 - 4       1 - 3 1 - 1 0 - 0 1 - 1  Magreb '90      34 11  6 17  35  53- 78 -4 pnts
Quick '20         5 - 1 1 - 0 3 - 0 0 - 3 3 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 1 4 - 2 6 - 1 5 - 2       1 - 2 1 - 4 1 - 1  Juliana '31     34 10  5 19  34  56- 68 -1 pnt rel
UDI '19           1 - 2 2 - 5 1 - 1 0 - 3 3 - 1 0 - 3 1 - 3 2 - 0 2 - 3 3 - 2 0 - 2 0 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 1       2 - 2 1 - 3  Jong Den Bosch  34  7  9 18  30  45- 61    
Hercules          3 - 3 1 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 0 4 - 0 3 - 0 4 - 1 2 - 0       1 - 4  UDI '19         34  8  7 19  30  45- 80 -1 pnt rel
Westlandia        4 - 2 3 - 1 1 - 0 3 - 4 3 - 1 1 - 0 5 - 2 3 - 0 1 - 0 5 - 3 6 - 1 4 - 0 1 - 0 4 - 0 2 - 2 9 - 3 4 - 0        Jong Achill.'29 34  7  7 20  27  58- 82 -1 pnt rel
 
Hoofdklasse A
ADO '20                 0 - 0 4 - 2 2 - 0 3 - 2 4 - 1 4 - 0 1 - 0 3 - 1 3 - 0 0 - 0 2 - 2 6 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 1    ADO '20          30 19  7  4  64  82- 41 P1 prom
Alverna           4 - 2       1 - 0 7 - 0 3 - 0 3 - 3 1 - 0 4 - 1 2 - 2 0 - 0 2 - 3 1 - 3 1 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 2    Woezik           30 16  7  7  55  57- 32 P2 
De Bataven        1 - 4 2 - 1       3 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 3 1 - 4 0 - 4 2 - 2 1 - 3 3 - 1 2 - 1    SJC              30 16  5  9  53  64- 39 (P1)
Dieze West        2 - 7 0 - 0 1 - 4       1 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 2 0 - 3 2 - 4 1 - 3 3 - 2 0 - 8 1 - 3 1 - 6 1 - 4    Hollandia        30 15  8  7  53  51- 33    
Hollandia         0 - 4 3 - 0 0 - 0 4 - 2       2 - 1 0 - 2 1 - 1 3 - 0 8 - 1 0 - 0 1 - 3 2 - 1 0 - 0 4 - 1 1 - 0    Silvolde         30 15  4 11  49  54- 51    
Hoogland          1 - 6 2 - 2 2 - 0 2 - 1 0 - 1       3 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 4 2 - 1 3 - 0 1 - 2 0 - 1    De Meern         30 13  6 11  45  70- 55 P3 prom
JOS Watergraafsm. 2 - 2 3 - 2 1 - 0 9 - 1 1 - 4 0 - 0       3 - 3 3 - 2 2 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 3    Sneek Wit Zw.    30 11  8 11  41  65- 52    
De Meern          2 - 2 3 - 1 5 - 1 5 - 1 0 - 3 2 - 1 1 - 2       3 - 1 4 - 2 1 - 3 0 - 3 2 - 2 4 - 0 2 - 3 1 - 2    SDO              30  9 13  8  40  42- 45    
MSC               3 - 3 1 - 5 1 - 3 1 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 5       1 - 1 5 - 1 2 - 0 2 - 3 4 - 1 2 - 0 1 - 2    VV Heerenveen    30 11  5 14  38  49- 52    
RKHVV             1 - 0 1 - 1 0 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 2       1 - 1 0 - 1 0 - 1 4 - 1 2 - 0 3 - 1    De Bataven       30 11  5 14  38  45- 60    
SDO               1 - 2 1 - 1 2 - 4 4 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 1 0 - 2       1 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 3 0 - 4    MSC              30 10  7 13  37  53- 55    
SJC               1 - 2 5 - 2 3 - 0 7 - 1 1 - 0 0 - 0 2 - 2 3 - 2 2 - 3 0 - 1 1 - 1       4 - 2 3 - 0 1 - 2 0 - 2    RKHVV            30  9 10 11  37  42- 52    
SWZ Boso Sneek    3 - 2 2 - 2 5 - 1 3 - 0 0 - 1 2 - 2 4 - 0 0 - 2 2 - 3 6 - 2 0 - 0 4 - 0       0 - 2 2 - 0 0 - 0    Alverna          30  8 12 10  36  50- 45 rel
Silvolde          1 - 2 2 - 0 2 - 3 5 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 2 3 - 2 1 - 3 2 - 2 2 - 0 0 - 3 5 - 1       2 - 0 2 - 1    JOS Watergrfsm.  30  9  9 12  36  51- 55 rel 
vv Heerenveen     3 - 4 0 - 0 3 - 0 7 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 1 0 - 5 1 - 0 3 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 3       3 - 1    Hoogland         30  8  9 13  33  42- 56 rel
Woezik            4 - 1 2 - 3 0 - 0 7 - 1 0 - 1 1 - 1 4 - 2 3 - 1 1 - 0 0 - 0 0 - 0 2 - 0 4 - 3 4 - 2 0 - 0          Dieze West       30  1  3 26   6  28-122 rel

Hoofdklasse B
Blauw Geel '38          6 - 1 0 - 0 0 - 2 4 - 1 4 - 1 4 - 3 3 - 1 1 - 0 1 - 0 4 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 1 4 - 4 3 - 0    Blauw Geel'38    30 19  8  3  65  76- 36 P1 prom
Chèvremont        3 - 5       4 - 0 0 - 3 1 - 0 0 - 1 2 - 1 12- 0 0 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 4    Quick H          30 16  6  8  54  62- 35 P3 prom
DESO              1 - 1 5 - 2       3 - 0 0 - 0 0 - 2 2 - 2 0 - 4 0 - 2 2 - 3 0 - 2 1 - 0 0 - 0 0 - 0 2 - 3 2 - 1    OSS '20          30 13 10  7  49  54- 34 P2 
DHC               1 - 1 1 - 0 3 - 3       2 - 2 1 - 0 1 - 1 5 - 2 3 - 2 1 - 2 5 - 2 0 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 1 2 - 2    Vlissingen       30 14  7  9  49  45- 34 (P1)
DOSKO             0 - 4 4 - 0 2 - 0 1 - 4       4 - 0 0 - 5 3 - 1 4 - 2 1 - 2 1 - 2 4 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 2    Halsteren        30 13  8  9  47  48- 34    
EHC/Heuts         0 - 6 0 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 0       0 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 2 0 - 0 0 - 3 0 - 3 3 - 5 1 - 0 2 - 0    Nuenen           30 13  6 11  45  57- 54    
Gemert            1 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 1       9 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 3 0 - 4    DHC              30 12  8 10  44  55- 50    
Gestel            0 - 5 1 - 1 1 - 0 1 - 7 1 - 0 2 - 5 1 - 1       1 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 8 5 - 2 3 - 0 3 - 2    Gemert           30 10 11  9  41  57- 45    
Groene Ster       1 - 3 1 - 0 1 - 4 1 - 0 2 - 1 2 - 0 3 - 3 0 - 1       2 - 0 4 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 6 0 - 2    Groene Ster      30 11  4 15  37  40- 50    
Halsteren         3 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 1 5 - 0 3 - 1 0 - 0 3 - 0 1 - 0       2 - 1 1 - 1 5 - 1 0 - 0 3 - 0 1 - 1    IFC              30 10  5 15  35  46- 55    
IFC               1 - 3 3 - 3 3 - 0 1 - 0 4 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 1 4 - 2       2 - 3 0 - 2 4 - 2 1 - 5 0 - 1    RKAVV            30  9  8 13  35  35- 48    
OSS '20           1 - 1 2 - 3 2 - 1 3 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 1       1 - 0 0 - 0 8 - 0 0 - 0    EHC              30 10  5 15  35  33- 52    
Quick             3 - 0 0 - 0 2 - 1 7 - 2 0 - 1 4 - 1 1 - 0 4 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 2       1 - 1 2 - 0 1 - 0    DESO             30  8 10 12  34  36- 44 rel
RKAVV             1 - 2 0 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 0 0 - 2 0 - 3 1 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 3 1 - 4       2 - 2 0 - 0    VV Gestel        30  9  7 14  34  40- 82 rel
Nuenen            2 - 2 1 - 4 0 - 1 3 - 0 4 - 0 1 - 0 2 - 3 1 - 1 2 - 5 2 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 1 0 - 2       5 - 0    Chèvremont       30  9  6 15  33  53- 59 rel
Vlissingen        0 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 0 4 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 0          DOSKO            30  8  3 19  27  36- 61 rel

District West I
1st class A
AFC '34                 2 - 5 3 - 1 2 - 0 4 - 1 3 - 1 4 - 2 0 - 0 7 - 1 1 - 1 0 - 3 3 - 1 5 - 2 0 - 3                Purmersteijn     26 18  3  5  57  53- 21 P1 prom
Assendelft        0 - 0       2 - 3 1 - 2 3 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 2 1 - 0                AFC '34          26 13  7  6  46  61- 42 (P1)
DEM               4 - 1 2 - 0       3 - 2 3 - 2 0 - 0 4 - 0 4 - 2 5 - 1 1 - 2 4 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 2                Velsen           26 14  4  8  46  47- 34 P3 
EDO               4 - 1 3 - 0 2 - 2       2 - 0 1 - 0 0 - 3 0 - 2 1 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 0                DEM              26 13  6  7  44  59- 43 -1 pnt
Elinkwijk         0 - 4 2 - 1 2 - 0 2 - 1       0 - 1 4 - 3 2 - 2 3 - 0 0 - 2 1 - 4 5 - 1 0 - 2 2 - 2                EDO              26 14  2 10  44  40- 38 P2 
Fortuna Worm.     1 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 4 4 - 2       3 - 3 0 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 3 1 - 3 3 - 0 0 - 0                Legmeervogels    26 10 10  6  40  40- 33    
Hillegom          4 - 5 2 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 2 4 - 1       3 - 0 4 - 3 2 - 3 3 - 1 4 - 2 2 - 1 2 - 1                SV Hillegom      26 12  5  9  39  62- 55 -2 pnts 
Legmeervogels     0 - 0 4 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 2 2 - 2       4 - 0 0 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 1                Zeeburgia        26  9  8  9  35  38- 38    
Nieuw Utrecht     0 - 4 1 - 0 2 - 7 0 - 2 1 - 4 0 - 6 2 - 3 1 - 2       1 - 3 3 - 3 1 - 3 1 - 3 3 - 6                Fortuna Wormerv. 26 10  6 10  31  42- 38 -5 pnts 
Purmersteijn      1 - 1 1 - 2 2 - 0 0 - 2 5 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 2 3 - 1       0 - 1 2 - 0 3 - 1 4 - 0                Assendelft       26  8  5 13  29  36- 44    
SO Soest          2 - 2 2 - 3 1 - 5 1 - 2 3 - 2 1 - 4 3 - 4 1 - 2 0 - 2 3 - 4       0 - 1 3 - 3 0 - 1                SO Soest         26  8  3 15  27  46- 57 rel
Velsen            2 - 0 2 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 0 2 - 3 2 - 2 3 - 0 5 - 0 0 - 1 0 - 1       1 - 0 1 - 1                VSV              26  5  8 13  23  36- 49 rel
VSV               1 - 3 2 - 2 3 - 1 2 - 3 0 - 0 1 - 3 2 - 5 0 - 2 2 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 2       1 - 2                Elinkwijk        26  7  4 15  22  39- 54 -3 pnts rel
Zeeburgia         2 - 5 0 - 2 2 - 3 3 - 1 1 - 0 4 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 0                      SV Nieuw Utrecht 26  5  1 20  16  27- 80 rel

2nd class A
Alkmaarsche Boys        3 - 0 2 - 0 3 - 2 2 - 3 2 - 3 1 - 3 2 - 3 1 - 0 2 - 0 5 - 0 1 - 2 3 - 2 2 - 2                FC Uitgeest      26 18  4  4  58  60- 24 P1 prom
De Blokkers       4 - 1       1 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 0 0 - 1 3 - 1 0 - 5 0 - 1 5 - 2 1 - 2 1 - 5 1 - 4                Zilvermeeuwen    26 15  6  5  51  61- 34 P3 
De Foresters      3 - 1 1 - 1       4 - 1 1 - 3 0 - 4 1 - 3 2 - 2 1 - 2 3 - 3 4 - 3 1 - 0 1 - 3 1 - 0                West Frisia      26 15  6  5  51  61- 42 P2 
Kennemers         1 - 2 2 - 0 5 - 0       0 - 2 1 - 4 1 - 4 2 - 1 1 - 3 0 - 5 3 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 0                LSVV             26 14  7  5  49  48- 30 (P1) prom
KFC               0 - 0 7 - 0 0 - 5 0 - 2       3 - 1 0 - 1 0 - 0 0 - 3 0 - 5 2 - 3 0 - 3 1 - 1 3 - 1                Kolping Boys     26 12  4 10  40  52- 46    
Kolping Boys      1 - 0 2 - 0 2 - 4 3 - 0 5 - 1       1 - 0 4 - 1 0 - 2 5 - 5 4 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 0                Zaanlandia       26 11  6  9  39  56- 46    
LSVV              3 - 2 3 - 0 2 - 0 1 - 0 0 - 0 3 - 2       3 - 3 1 - 3 1 - 2 2 - 0 3 - 3 2 - 0 3 - 3                Alkmaarsche B.   26 10  5 11  35  45- 40    
Stormvogels       0 - 3 2 - 1 3 - 0 1 - 2 2 - 6 2 - 2 0 - 0       1 - 5 2 - 2 1 - 4 4 - 2 2 - 3 1 - 0                De Zouaven       26  9  8  9  35  36- 31    
FC Uitgeest       1 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 0 3 - 0 1 - 1 5 - 0       1 - 1 2 - 1 3 - 4 2 - 4 1 - 0                De Foresters     26  9  5 12  32  45- 56    
West Frisia       3 - 3 2 - 0 6 - 4 3 - 2 3 - 0 2 - 1 1 - 4 2 - 1 0 - 2       1 - 3 3 - 2 4 - 0 2 - 0                KFC              26  8  5 13  29  36- 47    
ZAP               2 - 0 0 - 3 3 - 4 1 - 2 0 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 3 0 - 0 0 - 1       0 - 2 1 - 2 2 - 2                Stormvogels      26  7  6 13  27  40- 66 rel
Zaanlandia        1 - 1 1 - 3 1 - 1 5 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 3 6 - 2 5 - 1       2 - 4 0 - 0                De Blokkers      26  7  4 15  25  31- 54 rel
Zilvermeeuwen     1 - 0 0 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 1 6 - 1 2 - 0 6 - 0 2 - 4 0 - 2 2 - 1 5 - 1       3 - 0                De Kennemers     26  7  3 16  24  31- 56 rel
De Zouaven        0 - 2 2 - 0 2 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 2 0 - 0 2 - 1 3 - 3 0 - 0                      ZAP              26  4  3 19  15  32- 62 rel

2nd class B
AGB                     3 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 3 1 - 1 3 - 2 3 - 0 1 - 1 5 - 1 2 - 2 3 - 1                AGB              26 16  6  4  54  63- 28 P2 prom
Abcoude           2 - 3       3 - 2 4 - 2 2 - 3 5 - 1 4 - 0 3 - 3 3 - 3 0 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 2                SV Hoofddorp     26 13  8  5  47  41- 25 (P2) prom
DCG               2 - 1 2 - 1       2 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 3 3 - 3 0 - 1 1 - 0 2 - 3 3 - 4 1 - 1 0 - 1                Pancratius       26 13  5  8  44  53- 46    
DSOV              1 - 4 1 - 3 0 - 4       0 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 3 2 - 0 2 - 2 4 - 3 0 - 2 2 - 2                Kampong          26 12  6  8  42  47- 47 P3 
Hoofddorp         2 - 1 0 - 3 1 - 1 0 - 1       3 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 0 3 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 0                Hooglanderveen   26 12  2 12  38  45- 54    
Hooglanderveen    3 - 2 3 - 1 3 - 2 1 - 2 1 - 1       3 - 1 2 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 2 4 - 2 1 - 4                FC Abcoude       26  9 10  7  37  58- 45    
Kampong           1 - 2 2 - 5 3 - 3 2 - 2 0 - 3 3 - 2       3 - 2 2 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 1 6 - 1 1 - 0                VVIJ             26  9  9  8  36  46- 44   
NVC               0 - 1 1 - 1 3 - 0 0 - 5 0 - 0 2 - 1 1 - 0       5 - 2 3 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 1                NVC              26  9  8  9  35  46- 48    
Pancratius        0 - 3 0 - 3 2 - 1 3 - 3 2 - 1 6 - 1 1 - 1 4 - 2       0 - 3 1 - 0 4 - 0 2 - 2 4 - 2                SCH '44          26  8  8 10  32  42- 42 P1 
AFC Quick 1890    0 - 3 2 - 2 1 - 3 0 - 0 0 - 1 1 - 2 4 - 0 2 - 6 3 - 4       3 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 3                DSOV             26  8  8 10  32  40- 52    
SCH '44           0 - 4 3 - 3 1 - 0 9 - 1 2 - 5 4 - 1 2 - 2 0 - 2 0 - 1 4 - 0       0 - 2 1 - 1 2 - 1                RKSV DCG         26  9  4 13  31  43- 48    
United/DAVO       0 - 3 3 - 2 2 - 3 2 - 3 0 - 3 2 - 4 1 - 2 5 - 2 0 - 2 2 - 1 1 - 2       2 - 0 2 - 1                SV United/DAVO   26  8  3 15  27  43- 60 rel
VVIJ              1 - 3 1 - 1 5 - 2 3 - 2 2 - 2 4 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 0 3 - 3       4 - 0                ZSGOWMS          26  6  7 13  25  32- 42 rel
ZSGO-WMS          1 - 3 1 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 0 0 - 1 0 - 1 5 - 1 1 - 4 2 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 1                      AFC Quick 1890   26  6  4 16  22  32- 50 rel

Period-championship 2A / 2B :                                                                                                              
SCH '44-VSV               3-1 and 0-0      SO Soest-LSVV           0-2 and 2-2           Final: Hoofddorp-SCH '44     4-2 and 4-3   Hoofddorp and LSVV promoted
West Frisia-Hoofddorp     2-3 and 1-3      Kampong-Zilvermeeuwen   1-2 and 1-0 pen 4-5   Final: Zilvermeeuwen-LSVV    1-1 and 0-2   VSV and SO Soest relegated
                                                                                                                                          
3rd class A
FC Den Helder           3 - 0 2 - 4 0 - 0 2 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 0 4 - 3 0 - 3 1 - 4 2 - 1 2 - 1 1 - 4                SV Spartanen     26 17  2  7  53  64- 31 P1 prom
DWOW              2 - 6       3 - 2 0 - 3 2 - 8 2 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 1 0 - 2 2 - 0 0 - 7 1 - 2 3 - 3                Texel '94        26 16  5  5  53  61- 31 P3 champ prom   
St. George        0 - 1 4 - 0       0 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 5 0 - 4 4 - 2 1 - 0 6 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 1                JVC              26 12  7  7  43  50- 43 (P3)
Hauwert '65       1 - 3 5 - 3 1 - 1       4 - 0 1 - 5 0 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 5 2 - 1 1 - 3 1 - 1 0 - 0                KGB              26 10 10  6  40  37- 29    
Hugo Boys         2 - 3 2 - 3 0 - 2 3 - 4       3 - 2 3 - 1 1 - 6 5 - 2 2 - 5 1 - 0 1 - 2 2 - 2 1 - 2                FC Den Helder    26 11  5 10  38  41- 49 P2 
JVC               3 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 3 2 - 0       1 - 1 2 - 2 4 - 3 0 - 3 1 - 0 0 - 4 2 - 2 2 - 1                Kleine Sluis     26 10  7  9  37  55- 50    
KGB               2 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 0 2 - 2       0 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 0 2 - 2 0 - 0                Westfriezen      26  9  8  9  35  42- 45    
Kleine Sluis      3 - 3 4 - 4 0 - 2 1 - 1 4 - 1 2 - 2 0 - 2       3 - 4 0 - 2 5 - 3 0 - 2 2 - 4 3 - 1                SEW              26  9  7 10  34  63- 54    
SEW               3 - 0 10- 3 3 - 3 0 - 1 0 - 0 1 - 2 3 - 1 5 - 1       2 - 4 4 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 1                VVW              26  9  7 10  34  53- 48    
SV Spartanen      4 - 0 4 - 1 3 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 2 0 - 1 0 - 1 2 - 1       4 - 2 0 - 0 2 - 3 2 - 0                SC Spirit '30    26  9  6 11  33  46- 48    
Spirit '30        1 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 3 4 - 3       1 - 1 1 - 1 4 - 0                Hauwert '65      26  8  9  9  33  40- 49    
Texel '94         4 - 2 2 - 1 3 - 0 4 - 1 4 - 1 3 - 5 1 - 0 1 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 0       2 - 3 2 - 2                Sint George      26  8  6 12  30  38- 41    
VVW               0 - 1 8 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 4 2 - 3 1 - 2 1 - 3 0 - 1 2 - 3 2 - 3 3 - 1       4 - 0                Hugo Boys        26  6  4 16  22  44- 65 rel
Westfriezen       1 - 1 2 - 1 1 - 0 6 - 2 3 - 0 2 - 3 0 - 3 1 - 1 5 - 2 1 - 0 3 - 2 1 - 4 1 - 2                      DWOW             26  4  5 17  17  39- 90 rel
Playoff for 1st place : Spartanen-Texel '94  0-2

3rd class B
Beemster                2 - 5 4 - 1 1 - 3 4 - 2 3 - 1 3 - 1 4 - 2 4 - 1 2 - 4 5 - 4 3 - 1 7 - 2 0 - 0                HSV              26 19  3  4  60  70- 32 P1 prom
DTS               1 - 0       0 - 2 3 - 2 2 - 2 0 - 1 0 - 3 2 - 0 4 - 0 4 - 1 3 - 3 4 - 1 4 - 3 3 - 3                DTS              26 14  6  6  48  65- 42 P3 
Hercules Z        2 - 0 1 - 3       0 - 1 0 - 5 3 - 1 2 - 2 4 - 1 3 - 0 5 - 2 1 - 3 1 - 2 6 - 2 1 - 1                Beemster         26 14  3  9  45  65- 50 P2 
HSV               4 - 2 3 - 2 2 - 1       4 - 0 4 - 2 1 - 0 1 - 3 1 - 1 3 - 2 2 - 3 5 - 0 0 - 1 7 - 0                SVW '27          26 12  7  7  43  69- 47 (P1) prom
Limmen            2 - 3 0 - 3 1 - 0 1 - 2       1 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 5 2 - 2 3 - 2 6 - 3                Vitesse '22      26 13  4  9  43  62- 47
Meervogels '31    0 - 0 3 - 0 1 - 2 0 - 4 2 - 3       5 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 0 5 - 2 2 - 2 0 - 1 5 - 0                Volendam         26 12  4 10  40  74- 53    
OSV               1 - 3 1 - 4 2 - 3 1 - 3 1 - 4 4 - 5       2 - 3 2 - 4 3 - 0 0 - 5 3 - 1 2 - 1 2 - 3                Hercules Z       26 12  2 12  38  50- 49    
de Rijp           3 - 2 3 - 3 0 - 4 2 - 4 5 - 2 2 - 4 2 - 1       4 - 4 2 - 7 1 - 4 1 - 3 0 - 0 4 - 4                Limmen           26 10  5 11  35  48- 54    
SVW '27           5 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 0 7 - 3 9 - 0       1 - 2 1 - 5 2 - 1 6 - 2 7 - 1                Meervogels '31   26 10  3 13  33  49- 47    
Vitesse '22       2 - 0 3 - 5 3 - 0 0 - 1 4 - 1 3 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 2       3 - 1 4 - 0 4 - 0 0 - 1                Zeevogels        26  7  9 10  30  46- 69    
Volendam          1 - 2 0 - 4 6 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 1 5 - 2 7 - 2 0 - 3 1 - 2       0 - 0 6 - 1 2 - 2                WSV '30          26  6  8 12  26  40- 58 rel  
WSV '30           0 - 7 1 - 3 2 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 2 4 - 1 4 - 0       2 - 3 1 - 1                Wijk aan Zee     26  7  5 14  26  45- 73    
Wijk aan Zee      1 - 1 2 - 2 1 - 3 3 - 4 0 - 1 3 - 2 1 - 3 2 - 2 3 - 2 3 - 4 3 - 2 2 - 4       2 - 1                De Rijp          26  6  7 13  25  49- 82 rel
Zeevogels         1 - 3 1 - 0 1 - 2 1 - 5 1 - 3 1 - 1 4 - 0 4 - 2 3 - 2 3 - 6 2 - 1 2 - 2 2 - 2                      OSV              26  6  2 18  20  43- 72 rel

Period-championship 3A / 3B :                                                                                                              
SVW '27-De Blokkers       5-0 and 2-3      FC Den Helder-Stormvogels  1-1 and 4-1      Final: JVC-SVW '27              2-1 and 0-3   SVW '27 and Spartanen promoted
JVC-DTS                   2-2 and 2-1      Beemster-Spartanen         1-3 and 1-4      Final: Spartanen-FC Den Helder  1-0 and 2-2   Stormvogels and De Blokkers releg.
                                                                                                                                          
3rd class C
ASV Arsenal             2 - 1 4 - 4 4 - 4 0 - 2 4 - 1 0 - 3 2 - 1 2 - 3 3 - 2 0 - 0 1 - 0 2 - 3 1 - 5                FC Weesp         26 18  3  5  57  64- 26 P1 prom
Bloemendaal       6 - 0       2 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 0 2 - 0 3 - 5 2 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 0 4 - 1 3 - 0                Bloemendaal      26 17  5  4  56  64- 31 P2 
Diemen            7 - 2 0 - 1       2 - 5 4 - 1 5 - 0 0 - 2 6 - 3 4 - 0 1 - 3 2 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 2                DWS              26 14  6  6  48  75- 43 P3 prom
DWS               5 - 0 3 - 1 0 - 2       5 - 2 4 - 5 1 - 2 3 - 2 1 - 2 3 - 3 2 - 0 8 - 0 3 - 3 2 - 2                Sport.Martinus   26 10 10  6  40  39- 28 (P1)
Fortius           4 - 3 0 - 3 2 - 5 3 - 6       2 - 2 4 - 2 2 - 1 3 - 4 2 - 2 0 - 3 4 - 2 0 - 1 0 - 2                Olympia H        26 11  5 10  38  40- 38    
Laren '99         2 - 2 1 - 4 0 - 4 2 - 1 5 - 2       2 - 1 2 - 2 2 - 2 3 - 2 3 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 3                RODA '23         26 10  7  9  37  56- 57    
Olympia H.        1 - 0 1 - 3 3 - 1 0 - 2 3 - 2 1 - 1       1 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 3                Laren '99        26 10  7  9  37  48- 56    
Ouderkerk         4 - 3 2 - 3 3 - 0 1 - 5 3 - 1 1 - 1 0 - 3       2 - 3 0 - 0 0 - 4 8 - 5 2 - 0 0 - 1                vv Schoten       26  8 12  6  36  52- 47    
Roda '23          5 - 0 5 - 1 1 - 3 2 - 3 3 - 3 0 - 2 2 - 2 3 - 1       0 - 4 0 - 0 3 - 2 3 - 3 2 - 0                SV Diemen        26 10  5 11  35  64- 51    
Schoten           5 - 0 2 - 2 3 - 3 0 - 1 4 - 1 1 - 0 1 - 4 1 - 6 2 - 2       1 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 4                VVH/Velserbroek  26 10  4 12  34  43- 51    
Sport. Martinus   2 - 0 0 - 0 3 - 3 1 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1 5 - 1 1 - 1       2 - 0 2 - 4 3 - 1                SV Ouderkerk     26  9  4 13  31  63- 61    
VVA/Spartaan      0 - 2 0 - 6 0 - 3 0 - 2 1 - 2 3 - 5 2 - 0 3 - 9 0 - 2 1 - 1 0 - 1       1 - 3 1 - 3                Fortius          26  7  3 16  24  44- 77 rel
VVH/Velserbroek   1 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 3 3 - 1 4 - 2 2 - 0 0 - 3 6 - 5 1 - 3 0 - 0 1 - 2       0 - 2                ASV Arsenal      26  6  5 15  23  38- 73 rel
FC Weesp          2 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 1 7 - 0 3 - 0 3 - 0 4 - 2 2 - 0 2 - 3 2 - 0 5 - 0 3 - 0                      VVA/Spartaan     26  3  2 21   5  28- 79 -6 pnts rel

3rd class D
APWC                    1 - 5 4 - 2 3 - 3 1 - 0 0 - 7 7 - 3 3 - 2 6 - 1 4 - 3 2 - 4 4 - 5 3 - 5 1 - 3                Houten           26 17  4  5  55  89- 43 P3 
Eldenia           1 - 1       3 - 1 1 - 0 0 - 4 2 - 0 3 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 2 2 - 1 8 - 0 4 - 3                Vriendenschaar   26 17  4  5  55  63- 39 P2 champ prom   
HDS               1 - 2 1 - 1       4 - 3 1 - 4 2 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 5 0 - 1 2 - 0 2 - 4                VVZA             26 16  6  4  54  63- 32 P1 
Houten            9 - 2 1 - 2 3 - 1       5 - 0 2 - 0 5 - 1 5 - 2 3 - 2 2 - 3 4 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 0                Eldenia          26 13  6  7  45  56- 46 (P2)
FC Jeugd          3 - 1 4 - 2 5 - 1 2 - 6       1 - 2 0 - 3 1 - 2 3 - 2 4 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 6 3 - 0                FC Jeugd         26 13  4  9  42  61- 46 -1 pnt  
ONA '53           2 - 2 2 - 4 4 - 2 2 - 2 0 - 3       2 - 4 0 - 1 3 - 2 2 - 2 2 - 4 0 - 1 1 - 2 2 - 2                Sporting '70     26 10  6 10  36  50- 52    
Roda '46          2 - 1 3 - 0 1 - 3 3 - 5 2 - 2 3 - 4       2 - 2 0 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 2                Wasmeer          26 11  2 13  35  55- 60    
Saestum           2 - 4 4 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 3 6 - 1 1 - 4       2 - 1 0 - 1 0 - 1 2 - 7 3 - 3 1 - 3                Roda '46         26 10  5 11  35  49- 54    
SCR               2 - 2 2 - 3 1 - 1 0 - 5 0 - 5 0 - 0 1 - 1 2 - 2       1 - 2 1 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 1                Saestum          26  9  5 12  32  52- 58    
Sporting '70      3 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 4 3 - 4 1 - 1 1 - 0 3 - 4 3 - 3       2 - 3 1 - 2 2 - 3 5 - 1                APWC             26  8  6 12  30  62- 80    
Vriendenschaar    2 - 2 1 - 3 5 - 1 4 - 3 1 - 1 5 - 2 3 - 2 2 - 1 3 - 0 4 - 1       2 - 1 1 - 1 2 - 0                SV Zeist         26  8  4 14  27  51- 63 -1 pnt rel
VVZA              4 - 2 4 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 0 5 - 0 2 - 0 1 - 0 1 - 1 5 - 2       0 - 1 6 - 3                ONA '53          26  6  6 14  24  43- 61    
Wasmeer           3 - 0 4 - 0 6 - 1 2 - 6 2 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 4 3 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 5       3 - 4                HDS              26  5  6 15  21  37- 67 rel
Zeist             3 - 3 2 - 0 3 - 3 2 - 3 0 - 3 4 - 1 3 - 4 1 - 2 3 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 2 1 - 0                      SCR              26  4  6 16  18  31- 61 rel
Playoff for 1st place : Houten-Vriendenschaar 1-2

Period-championship 3C / 3D :                                                                                                              
Eldenia-United/DAVO     1-2 and 6-1      Sp.Martinus-DCG      2-3 and 1-1           Final: DWS-Eldenia       2-1 and 3-1        DWS promoted
DWS-Houten              2-2 and 4-3 aet  VVZA-Bloemendaal     3-0 and 2-3           Final: VVZA-DCG          3-0 and 0-5 aet    SV United/DAVO relegated  
                                                                                                                                          
4th class A
AGSV                    1 - 2 1 - 4 0 - 5 0 - 6 1 - 6 0 - 3 1 - 3 3 - 4 0 - 5 0 -10 2 - 1 3 - 3 0 - 1                Hollandia T      26 23  2  1  71  95- 22 P2 prom
Con Zelo          0 - 0       1 - 3 4 - 3 1 - 2 1 - 3 5 - 2 1 - 1 2 - 5 2 - 5 2 - 2 1 - 0 0 - 1 5 - 0                VIOS W           26 19  2  5  59  90- 33 P1 prom
Dirkshorn         6 - 0 2 - 2       4 - 0 5 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 5 3 - 2 2 - 1 2 - 3 3 - 0 1 - 4 3 - 1                Winkel           26 17  5  4  56  72- 32 (P2)
Flevo             4 - 0 0 - 3 1 - 5       1 - 0 0 - 3 1 - 4 3 - 0 3 - 2 0 - 2 1 - 9 0 - 2 4 - 1 3 - 2                Dirkshorn        26 14  2 10  44  74- 55    
Geel Zwart '30    3 - 2 1 - 2 2 - 1 6 - 3       0 - 1 3 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 1 0 - 2 3 - 0 0 - 1 7 - 0                Succes           26 13  3 10  42  46- 33    
Hollandia T       7 - 0 3 - 2 3 - 0 5 - 0 3 - 3       6 - 0 5 - 1 5 - 2 3 - 2 3 - 1 3 - 2 1 - 2 2 - 0                Schagen          26 12  4 10  40  54- 46    
Nieuwe Niedorp    2 - 1 1 - 2 4 - 7 1 - 5 2 - 2 2 - 7       2 - 2 1 - 5 0 - 1 1 - 3 3 - 3 1 - 1 2 - 2                Con Zelo         26 11  6  9  39  55- 49    
Schagen           4 - 3 0 - 1 5 - 2 6 - 0 1 - 0 0 - 2 5 - 0       4 - 1 0 - 2 1 - 4 3 - 0 0 - 3 3 - 1                SRC              26 12  3 11  39  60- 60 P3 
SRC               3 - 0 3 - 3 2 - 1 3 - 0 2 - 2 0 - 5 1 - 0 2 - 1       2 - 0 1 - 2 2 - 4 5 - 4 4 - 3                Geel Zwart '30   26 11  5 10  38  52- 43    
Succes            5 - 0 2 - 1 2 - 3 2 - 0 0 - 1 0 - 4 2 - 0 0 - 1 0 - 0       1 - 7 5 - 0 0 - 2 2 - 0                Wieringerwaard   26  8  3 15  27  37- 70    
VIOS W            6 - 0 3 - 6 3 - 2 4 - 2 4 - 0 0 - 1 6 - 1 3 - 2 1 - 0 0 - 0       5 - 0 1 - 0 4 - 1                Flevo            26  8  1 17  25  43- 78    
Wieringerwaard    2 - 1 1 - 1 5 - 3 2 - 1 3 - 0 1 - 5 1 - 5 2 - 0 1 - 2 0 - 2 2 - 5       1 - 3 2 - 1                ZDH              26  4  5 17  17  39- 71    
Winkel            5 - 1 5 - 2 3 - 1 6 - 1 2 - 1 0 - 2 5 - 1 1 - 1 5 - 2 3 - 1 1 - 0 10- 1       0 - 0                Nieuwe Niedorp   26  4  5 17  17  41- 87 
ZDH               1 - 2 0 - 3 2 - 4 2 - 2 1 - 4 0 - 5 9 - 1 2 - 3 4 - 3 1 - 3 3 - 2 1 - 1 1 - 1                      AGSV             26  2  2 22   8  22-101 rel

4th class B
ALC                     3 - 3 2 - 1 0 - 3 0 - 8 4 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 3 1 - 4 5 - 3 3 - 1 2 - 2 1 - 2                Grasshoppers     26 22  2  2  68  62- 13 P1 prom
Always Forward    1 - 1       3 - 2 0 - 1 3 - 6 4 - 2 4 - 2 2 - 1 1 - 2 6 - 4 2 - 2 1 - 4 4 - 0 5 - 1                HSV Sport 1889   26 16  7  3  55  83- 38 P2 
DWB               2 - 4 1 - 8       0 - 5 0 - 5 1 - 2 2 - 3 0 - 5 1 - 3 6 - 0 3 - 2 0 - 1 2 - 0 2 - 2                Strandvogels     26 15  5  6  50  63- 41 (P10
Grasshoppers      2 - 0 2 - 0 2 - 0       2 - 3 5 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 0 3 - 0                De Valken        26 14  3  9  45  71- 51    
HSV Sport 1990    1 - 2 3 - 1 4 - 0 1 - 1       4 - 4 4 - 2 6 - 2 0 - 0 1 - 1 4 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 1                Always Forward   26 13  5  8  44  74- 53 P2 
Kwiek '78         1 - 1 1 - 5 7 - 3 1 - 4 2 - 4       3 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 5 4 - 5 1 - 0 0 - 0 1 - 0                Woudia           26 13  4  9  43  47- 34    
Sporting Andijk   3 - 1 2 - 6 7 - 1 0 - 1 1 - 9 3 - 1       1 - 3 5 - 1 2 - 3 0 - 2 4 - 1 3 - 0 2 - 2                VVS '46          26 11  6  9  39  48- 40    
Strandvogels      5 - 0 2 - 2 4 - 0 1 - 4 3 - 0 5 - 2 4 - 0       2 - 0 4 - 3 2 - 4 1 - 0 3 - 1 2 - 0                RKEDO            26  8  7 11  31  43- 50    
VVS '46           1 - 1 2 - 2 5 - 0 0 - 2 4 - 2 2 - 0 5 - 2 2 - 0       1 - 2 3 - 2 1 - 1 4 - 0 1 - 5                Victoria O       26  9  4 13  31  50- 58    
De Valken         2 - 2 6 - 0 7 - 1 0 - 2 1 - 3 3 - 1 1 - 3 5 - 1 3 - 2       1 - 3 3 - 1 5 - 2 3 - 1                Sporting Andijk  26 10  1 15  31  54- 68    
Victoria O.       0 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 2 2 - 1 2 - 2       1 - 5 2 - 1 0 - 0                ALC              26  7  6 13  27  40- 58    
Woudia            1 - 0 2 - 0 2 - 0 0 - 3 0 - 1 5 - 0 3 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 2 4 - 1       3 - 2 5 - 1                Kwiek '78        26  6  4 16  22  45- 77    
Zwaagdijk         2 - 1 0 - 6 1 - 0 1 - 0 1 - 5 3 - 3 5 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 5 1 - 2 1 - 3       0 - 7                Zwaagdijk        26  5  5 16  20  28- 66 
RKEDO             3 - 2 0 - 2 4 - 1 1 - 2 1 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 0 0 - 6 1 - 1 1 - 2                      DWB              26  3  1 22  10  29- 90 rel

4th class C
St. Adelbert            2 - 2 2 - 3 2 - 3 0 - 1 0 - 3 1 - 3 1 - 6 3 - 1 2 - 2 0 - 2 0 - 0 4 - 1 1 - 1                Vrone            26 21  2  3  65  71- 19 P2 prom
Alcmaria Victrix  5 - 0       5 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 4 3 - 2 1 - 0 5 - 0 2 - 2 2 - 4 2 - 1 0 - 1 6 - 1                Saenden          26 17  4  5  55  62- 30 P1 
Apollo '68        1 - 0 1 - 1       0 - 5 0 - 5 2 - 0 2 - 2 0 - 3 3 - 1 2 - 2 0 - 3 0 - 3 3 - 0 1 - 3                Dynamo           26 17  3  6  54  65- 36 P3 prom
Dynamo            6 - 0 2 - 0 3 - 0       2 - 1 8 - 3 3 - 0 1 - 5 5 - 1 3 - 1 3 - 2 0 - 6 1 - 0 2 - 0                Egmondia         26 13  6  7  45  47- 31 (P2) prom
Egmondia          1 - 1 4 - 2 1 - 0 3 - 0       1 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 0 4 - 0 1 - 4                Alcmaria Victr.  26 11  7  8  40  56- 50    
Koedijk           8 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 3 0 - 1       2 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 1 0 - 0 3 - 3 2 - 4                SVA              26 10  6 10  36  52- 56    
KSV               0 - 2 3 - 1 1 - 1 0 - 4 2 - 2 2 - 2       1 - 1 3 - 0 0 - 1 0 - 4 2 - 3 5 - 0 4 - 1                Westzaan         26  9  6 11  33  42- 41    
Saenden           3 - 0 5 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 4       3 - 0 3 - 0 0 - 3 1 - 0 3 - 0 5 - 3                Koedijk          26  8  8 10  32  49- 47    
Sp. Krommenie     1 - 2 4 - 4 1 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 4 1 - 0 1 - 3       1 - 3 0 - 5 2 - 0 4 - 0 2 - 1                VV Bergen        26  9  5 12  32  53- 54    
SVA               6 - 1 4 - 0 3 - 1 1 - 3 2 - 1 3 - 1 3 - 3 0 - 3 1 - 1       0 - 5 4 - 1 3 - 3 3 - 4                Apollo '68       26  8  5 13  29  31- 53    
Vrone             3 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 2 4 - 0 1 - 1 4 - 1 0 - 2 3 - 1 2 - 0       4 - 0 1 - 0 2 - 0                KSV              26  7  7 12  28  45- 49    
Westzaan          3 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 2 1 - 2 5 - 1 1 - 5       4 - 1 1 - 0                Sport.Krommenie  26  6  5 15  23  31- 65    
WMC               1 - 1 2 - 3 1 - 2 2 - 2 2 - 3 3 - 3 3 - 2 3 - 4 4 - 1 1 - 2 0 - 3 1 - 1       2 - 1                WMC              26  4  6 16  18  35- 67    
VV Bergen         3 - 1 2 - 3 1 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 2 6 - 1 4 - 2 0 - 3 3 - 3 4 - 1                      Sint Adelbert    26  4  6 16  18  28- 69 rel 
Playoff for 13th place : WMC-Sint Adelbert  5-3

4th class D
Alliance '22            5 - 1 3 - 1 2 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 0 6 - 2 2 - 4 1 - 0 3 - 1 8 - 1 6 - 1 0 - 0                Alliance '22     26 22  1  3  67  83- 28 P1 prom
BSM               3 - 1       5 - 2 0 - 7 0 - 4 3 - 4 0 - 5 2 - 4 1 - 2 1 - 6 1 - 2 0 - 0 1 - 3 1 - 4                Spaarnwoude      26 19  3  4  60  86- 30 P2 prom
DIO               0 - 6 0 - 3       0 - 4 4 - 3 0 - 4 1 - 2 1 - 3 3 - 6 1 - 3 1 - 3 4 - 1 3 - 1 0 - 5                RCH              26 17  3  6  54  71- 47 P3 
DSK               2 - 0 4 - 0 3 - 0       2 - 1 4 - 2 0 - 3 3 - 2 0 - 4 1 - 2 4 - 2 9 - 2 7 - 0 0 - 4                Zwanenburg       26 16  5  5  53  76- 27 (P1)
DSS               1 - 3 4 - 1 4 - 1 2 - 7       0 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 2 2 - 1 6 - 1 3 - 0 2 - 3                HBC              26 13  6  7  45  64- 40    
HBC               1 - 5 5 - 1 4 - 0 1 - 1 3 - 0       1 - 1 3 - 1 1 - 3 5 - 2 4 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 0                NFC              26 13  4  9  43  62- 39    
NFC               0 - 1 5 - 0 2 - 0 3 - 2 2 - 2 3 - 1       5 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 2 4 - 1 3 - 0 1 - 2                DSK              26 13  3 10  42  75- 47    
Onze Gezellen     1 - 4 2 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 2 5 - 1       0 - 5 1 - 7 2 - 1 7 - 0 3 - 1 0 - 4                Onze Gezellen    26 11  4 11  37  58- 64    
RCH               1 - 4 2 - 1 5 - 1 5 - 4 1 - 1 3 - 5 3 - 2 3 - 2       0 - 2 2 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 2                DSS              26 11  3 12  36  49- 47    
Spaarnwoude       0 - 3 6 - 3 6 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 3 5 - 0 1 - 1       5 - 1 6 - 0 4 - 1 3 - 1                Waterloo         26  9  5 12  32  36- 61    
Terrasvogels      1 - 2 2 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 0 3 - 2 3 - 3 1 - 4 0 - 3 1 - 3       4 - 2 1 - 3 1 - 5                Terrasvogels     26  8  4 14  28  45- 59    
Vogelenzang       3 - 4 1 - 2 2 - 2 1 - 1 0 - 2 0 - 6 0 - 6 1 - 6 1 - 2 1 - 6 0 - 7       0 - 4 1 - 6                BSM              26  4  1 21  13  31- 84    
Waterloo          0 - 5 1 - 0 4 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 2 4 - 4 0 - 6 1 - 1 2 - 1       0 - 0                DIO              26  3  1 22   7  28- 94 -3 pnts
Zwanenburg        1 - 2 3 - 0 7 - 0 3 - 2 1 - 2 3 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 1 12- 2 0 - 1                      Vogelenzang      26  0  3 23   3  23-120 rel
Playoff for 1st place in 2nd period : HBC-Spaarnwoude 4-5

4th class E
Buiksloot               2 - 1 1 - 3 1 - 6 1 - 7 2 - 1 0 - 2 0 - 5 0 -17 0 - 1 1 - 3 0 - 4 4 - 1 1 - 2                SDZ              26 19  4  3  61  94- 30 P2 prom
Buitenveldert     2 - 4       5 - 1 2 - 6 3 - 4 1 - 1 4 - 0 0 - 0 1 - 3 4 - 0 1 - 4 3 - 3 4 - 0 1 - 5                Ilpendam         26 19  4  3  61  81- 40 P3  
DRC               1 - 2 1 - 4       0 - 4 2 - 4 0 - 5 5 - 3 2 - 3 0 - 2 0 - 2 0 - 8 4 - 1 2 - 2 2 - 1                FC Purmerend     26 16  5  5  53  74- 34 (P2) prom
Germaan/de Eland  1 - 4 1 - 0 4 - 2       2 - 3 1 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 3 4 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 2 1 - 0                IVV              26 17  2  7  53  66- 32    
Ilpendam          5 - 1 4 - 0 3 - 2 5 - 1       2 - 3 9 - 1 1 - 4 1 - 0 2 - 0 3 - 2 3 - 2 1 - 1 3 - 0                Nieuw-West Utd.  26 13  4  9  38  48- 35 -5 pnts
IVV               2 - 0 1 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 3       2 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 2 3 - 0 2 - 1 3 - 0 4 - 1                Zaandijk         26 11  4 11  37  63- 47 P1 
Meteoor           3 - 1 3 - 1 1 - 0 4 - 0 1 - 2 3 - 1       3 - 3 3 - 1 1 - 1 1 - 6 0 - 2 1 - 1 2 - 4                Swift            26 10  4 12  34  48- 46    
SV Nieuw West Utd.7 - 0 3 - 2 1 - 0 4 - 1 1 - 3 0 - 4 3 - 2       0 - 1 0 - 2 0 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 1                Germaan/De Eland 26  9  3 14  30  47- 56    
Purmerend         4 - 0 5 - 2 6 - 1 1 - 1 4 - 4 2 - 1 2 - 1 1 - 0       0 - 2 1 - 1 4 - 1 4 - 0 1 - 1                De Wherevogels   26  8  6 12  30  38- 55    
RCZ               3 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 3 0 - 2 1 - 2 0 - 3       1 - 4 3 - 1 1 - 1 0 - 2                SC Buitenveldert 26  8  4 14  28  55- 63    
SDZ               5 - 2 5 - 2 3 - 0 2 - 1 4 - 4 7 - 0 6 - 2 3 - 0 7 - 0 5 - 0       1 - 1 4 - 2 4 - 0                RCZ              26  8  4 14  28  27- 49    
Swift             1 - 0 1 - 3 6 - 0 5 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 4 1 - 2 0 - 0 1 - 3       2 - 0 1 - 2                De Meteoor       26  8  4 14  28  45- 75    
Wherevogels       5 - 4 2 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 3 3 - 2 2 - 0 3 - 6 1 - 2 0 - 2 1 - 2       4 - 2                dvc Buiksloot    26  6  0 20  18  32-110 rel
Zaandijk          8 - 0 3 - 3 5 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 4 13- 1 1 - 3 1 - 1 2 - 0 3 - 2 3 - 3 0 - 1                      DRC              26  5  2 19  17  33- 79 rel
Playoff for 1st place : SDZ-Ilpendam 4-3

4th class F
AS '80                  0 - 3 1 - 5 1 - 2 3 - 2 5 - 1 5 - 1 3 - 1 5 - 4 2 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 0                Nederhorst       26 18  4  4  58  81- 38 P2 prom
ASV '65           1 - 2       3 - 2 4 - 2 5 - 0 3 - 2 1 - 2 0 - 2 0 - 6 4 - 4 0 - 3 1 - 4 0 - 1 3 - 3                Real Sranang     26 16  6  4  54  78- 45 (P2)
Allen Weerbaar    0 - 0 4 - 2       7 - 3 3 - 1 4 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 4 2 - 2 5 - 0 2 - 3 4 - 2 0 - 2                AS '80           26 15  6  5  51  61- 41 P3 prom
Ankaraspor        1 - 4 1 - 1 3 - 3       0 - 0 2 - 2 2 - 2 1 - 8 1 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 5                Allen Weerbaar   26 14  5  7  47  73- 51    
Baarn             1 - 4 2 - 4 1 - 2 2 - 2       2 - 4 1 - 5 2 - 3 2 - 1 0 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 0 2 - 3                's Graveland     26 14  4  8  46  61- 48    
Geuzen Middenmeer 0 - 0 2 - 1 0 - 7 2 - 2 2 - 1       4 - 0 0 - 2 0 - 0 1 - 3 0 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 4                Waterwijk        26 11  4 11  37  64- 48 P1 prom
's-Graveland      5 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 2 4 - 2 3 - 0       4 - 2 2 - 2 2 - 1 5 - 2 1 - 1 5 - 0 2 - 1                GeuzenMiddenmeer 26  9  5 12  32  39- 57    
De Meer           1 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 1       4 - 2 1 - 3 4 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 0                De Meer          26  9  4 13  31  46- 50    
Nederhorst        1 - 1 2 - 2 3 - 1 3 - 1 5 - 0 3 - 1 3 - 1 3 - 0       4 - 2 1 - 0 7 - 4 5 - 2 3 - 1                ASV '65          26  7  7 12  28  50- 60    
Real Sranang      4 - 2 3 - 2 8 - 2 4 - 0 3 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 3 4 - 1       3 - 1 4 - 0 6 - 0 1 - 0                TOG              26  7  6 13  27  39- 59    
Sp. Almere        0 - 5 1 - 1 3 - 4 2 - 3 2 - 1 1 - 4 1 - 3 1 - 0 1 - 3 2 - 4       3 - 0 1 - 3 0 - 2                Ankaraspor       26  6  9 11  27  43- 70    
TABA              1 - 1 3 - 3 0 - 2 5 - 1 1 - 3 1 - 2 2 - 4 4 - 1 0 - 4 2 - 6 0 - 1       1 - 0 4 - 2                TABA             26  7  5 14  26  43- 60    
TOG               1 - 3 2 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 3 3 - 0 2 - 0 0 - 0 0 - 6 1 - 1 4 - 4 3 - 1       2 - 3                Sporting Almere  26  7  3 16  23  37- 62 -1 pnt 
Waterwijk         1 - 4 4 - 1 3 - 3 2 - 3 2 - 3 2 - 2 2 - 3 4 - 0 2 - 3 9 - 0 3 - 2 1 - 1 3 - 0                      SV Baarn         26  6  4 16  22  37- 63 rel

4th class G
Achterveld              1 - 0 3 - 5 6 - 2 2 - 2 3 - 2 5 - 1 1 - 2 3 - 1 3 - 2 3 - 1 3 - 2 2 - 4                      Zwaluw.Utr.1911  24 20  3  1  63 111- 36 P1 prom
Amsvorde          1 - 2       1 - 1 4 - 0 4 - 0 3 - 1 4 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 1 3 - 0 7 - 2 1 - 2                      UVV              24 14  4  6  46  59- 37 P3 
Aurora            2 - 3 1 - 2       6 - 2 6 - 1 2 - 1 8 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 1 1 - 3                      Schalkwijk       24 14  3  7  45  53- 34 P2 
Brederodes        4 - 5 2 -10 1 - 4       2 - 4 3 - 3 1 - 0 2 - 3 1 - 0 0 - 1 0 - 1 2 - 4 1 - 7                      Achterveld       24 13  4  7  43  59- 59 (P1)
De Dreef          3 - 3 3 - 9 1 - 7 3 - 4       2 - 2 4 - 5 3 - 0 3 - 0 1 - 5 2 - 2 0 - 2 4 - 4                      Rivierwijkers    24 12  6  6  42  62- 39    
DWSV              0 - 0 3 - 2 2 - 4 1 - 0 1 - 4       4 - 2 6 - 4 0 - 3 1 - 2 1 - 4 5 - 1 0 - 2                      Aurora           24 12  6  6  42  65- 43    
Hoograven         4 - 4 4 - 2 4 - 5 6 - 1 1 - 5 1 - 6       1 - 3 3 - 2 1 - 3 0 - 8 3 - 2 1 -15                      Amsvorde         24 10  4 10  34  62- 41    
Odijk             1 - 2 0 - 3 1 - 1 2 - 0 2 - 0 5 - 1 7 - 0       2 - 2 1 - 0 0 - 2 2 - 0 3 - 4                      Odijk            24  9  5 10  32  47- 45    
Rivierwijkers     8 - 2 3 - 0 2 - 0 3 - 3 7 - 2 2 - 2 7 - 1 2 - 2       4 - 0 4 - 2 2 - 1 1 - 5                      DWSV             24  7  4 13  25  48- 60    
Schalkwijk        2 - 0 4 - 0 3 - 1 5 - 0 1 - 0 4 - 1 2 - 3 2 - 0 0 - 3       3 - 2 4 - 1 0 - 3                      VV De Dreef      24  6  5 13  23  52- 84    
UVV               3 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 1 6 - 2 2 - 1 6 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 1       2 - 1 4 - 4                      Hoograven        24  6  1 17  19  45-116    
VSC               0 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 4 1 - 2 1 - 4 8 - 0 3 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 2       2 - 1                      VSC              24  5  1 18  16  39- 60    
Zwaluwen Utr. '11 7 - 0 4 - 1 8 - 1 5 - 2 8 - 1 4 - 0 4 - 2 5 - 2 2 - 2 5 - 4 3 - 1 2 - 0                            Brederodes       24  4  2 18  14  38- 86 rel

Playoffs between 3rd and 4th class (winners in 3rd class next season, nrs. 2 to extra playoff)                                                 
-SRC-Strandvogels           3-2          Strandvogels-Hauwert'65    3-1            Hauwert '65-SRC           4-0     
-Always Forward-VIOS W      2-3          St.George-Always Forward   1-0            VIOS W-St. George         0-0     VIOS W. prom
-Egmondia-HSV Sport 1889    3-3          WSV '30-Egmondia           1-2            HSV Sport 1889-WSV '30    2-3     Egmondia promoted
-Zwanenburg-Saenden         1-1          Wijk aan Zee-Zwanenburg    2-0            Saenden-Wijk aan Zee      1-2     
-Zaandijk-Winkel            3-3          SV Ouderkerk-Zaandijk      3-0            Winkel-SV Ouderkerk       1-1     
-AS '80-Spaarnwoude         2-1          Spaarnwoude-Fortius        3-3            Fortius-AS '80            0-2     AS '80 promoted     Fortius relegated
-Schalkwijk-Ilpendam        0-3          ONA '53-Schalkwijk         5-0            Ilpendam-ONA '53          1-1     
-Zeist-SV Achterveld        3-1          Dynamo-Real Sranang        4-2            Real Sranang-Zeist        3-1     Dynamo promoted     Zeist relegated
 SV Achterveld-Dynamo       2-7          Zeist-Dynamo               2-7            Real Sranang-Achterveld   5-7
-UVV-Waterwijk              0-1          FC Purmerend-RCH           4-0            RCH-UVV                   1-4     Waterwijk prom.
 Waterwijk-FC Purmerend     4-2          UVV-FC Purmerend           2-4            RCH-Waterwijk             1-5

Playoff for 3 extra places between nrs. 2 of above groups
WSV '30-Strandvogels        4-2          Strandvogels-VIOS W        0-5            VIOS W-WSV '30            1-0     VIOS W promoted, WSV '30 rel 
Saenden-Winkel              1-0          Winkel-Spaarnwoude         2-3            Spaarnwoude-Saenden       2-0     Spaarnwoude promoted 
Ilpendam-Real Sranang       4-1          Real Sranang-Purmerend     2-8            Purmerend-Ilpendam        5-1     Purmerend promoted 

5th class A
Callantsoog             1 - 0 1 - 2 4 - 0 0 - 0 2 - 2 1 - 3 1 - 3 4 - 2 2 - 0 4 - 1 3 - 1 2 - 7 3 - 6                FC Medemblik     26 21  3  2  66  95- 24 P3 prom
DESS              3 - 1       6 - 1 5 - 1 9 - 1 3 - 1 1 - 3 2 - 1 4 - 0 3 - 0 0 - 2 2 - 2 4 - 0 1 - 0                De Koog          26 18  4  4  58  91- 24 P2 prom 
Duinrand S        4 - 1 4 - 4       4 - 0 0 - 1 1 - 7 2 - 5 3 - 3 5 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 4 2 - 5                VZV              26 16  3  7  51  79- 44 P1 prom
HOSV              4 - 4 2 - 7 2 - 2       4 - 3 0 - 2 1 - 7 3 - 5 2 - 3 1 - 1 1 - 3 0 - 5 1 - 1 2 - 0                Vesdo            26 13  9  4  48  55- 32 (P3) prom
Kaagvogels        3 - 3 3 - 1 2 - 3 3 - 0       1 - 3 0 - 5 1 - 4 1 - 2 3 - 2 1 - 3 1 - 3 3 - 8 4 - 3                Sint Boys        26 13  5  8  44  51- 39    
De Koog           3 - 1 5 - 2 2 - 2 4 - 0 7 - 0       3 - 1 6 - 0 1 - 1 8 - 0 6 - 1 4 - 0 4 - 0 2 - 1                Wiron            26 14  1 11  43  66- 45    
Medemblik         9 - 0 3 - 0 4 - 1 2 - 0 7 - 1 2 - 0       7 - 2 7 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 3                MOC              26 14  1 11  43  65- 63   
MOC               3 - 1 5 - 1 3 - 2 4 - 5 5 - 1 2 - 1 1 - 2       4 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 6 4 - 2 3 - 2                DESS             26 13  2 11  41  69- 54     
Oosterend         0 - 2 0 - 2 3 - 3 0 - 3 3 - 1 0 - 8 1 - 2 1 - 3       4 - 3 1 - 2 1 - 1 2 - 8 1 - 3                Callantsoog      26  8  6 12  30  47- 65    
Petten            1 - 1 2 - 4 3 - 2 2 - 1 2 - 2 0 - 7 0 - 8 2 - 1 1 - 4       2 - 2 0 - 0 0 - 6 1 - 2                Duinrand S       26  5  8 13  23  53- 73    
Sint Boys         3 - 1 4 - 2 3 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 1 0 - 2 4 - 0 4 - 1       3 - 2 2 - 3 4 - 0                Kaagvogels       26  5  3 18  18  40- 89    
Vesdo             2 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 1 8 - 0 2 - 2 1 - 0       4 - 2 1 - 0                HOSV             26  4  5 17  17  35- 85    
VZV               2 - 0 5 - 0 6 - 2 3 - 1 4 - 2 2 - 1 0 - 4 4 - 0 4 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 1       0 - 3                Petten           26  3  7 16  16  31- 82    
Wiron             1 - 2 5 - 2 1 - 0 9 - 1 6 - 1 0 - 1 2 - 2 3 - 1 5 - 2 4 - 1 3 - 2 0 - 2 0 - 3                      Oosterend        26  5  3 18  15  33- 91 -3 pnts

5th class B
Berkhout                5 - 1 3 - 5 2 - 2 2 - 3 1 - 1 2 - 5 1 - 1 2 - 1 5 - 0 2 - 1 4 - 0                            Knollendam       22 19  2  1  59  84- 22 P1 prom
Graftdijk         0 - 2       4 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 0 6 - 0 0 - 3 1 - 4 2 - 1 3 - 3                            SDOB             22 15  1  6  46  60- 30 P3 prom
GSV               1 - 3 0 - 3       0 - 2 0 - 4 0 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 3 1 - 3 2 - 5 3 - 3       3 - 1                Oosthuizen       22 12  4  6  40  38- 23 P2 prom
Jisp              2 - 6 0 - 0 6 - 2       2 - 3 3 - 5 3 - 1 1 - 7 2 - 4 1 - 4 0 - 4 2 - 1 6 - 3                      Purmerland       22 11  5  6  38  48- 36 (P1) prom
Knollendam        3 - 1 3 - 1 6 - 1 8 - 2       0 - 0 7 - 1 5 - 1 2 - 0 7 - 2 3 - 3 6 - 0 9 - 0 15- 0                Berkhout         22 11  4  7  37  59- 43    
Oosthuizen        5 - 0 3 - 2 3 - 1 6 - 2 0 - 1       1 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 2 3 - 0       7 - 0                Sporting S       22 11  2  9  35  53- 55    
Purmerland        3 - 3 2 - 2 6 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 0       3 - 1 3 - 1 3 - 2 4 - 1 3 - 0                            SSV              22  8  4 10  28  49- 52    
Schellinkhout     2 - 4 2 - 2 6 - 0 2 - 3 0 - 3 0 - 1 1 - 0       3 - 2 2 - 3 2 - 2 1 - 0                            Graftdijk        22  6  7  9  25  38- 39    
SDOB              4 - 2 0 - 0 7 - 1 3 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 0 3 - 1       4 - 0 7 - 1 2 - 1       12- 1                Schellinkhout    22  6  4 12  22  38- 52    
Sporting S.       2 - 1 4 - 1 7 - 2 1 - 2 0 - 5 1 - 2 4 - 3 2 - 2 0 - 2       2 - 2 5 - 3                            Jisp             22  6  3 13  21  43- 69    
SSV               0 - 4 1 - 5 1 - 2 3 - 3 2 - 4 1 - 0 1 - 3 5 - 1 3 - 4 3 - 1       4 - 0 7 - 0                      WBSV             22  3  2 17  11  26- 66    
WBSV              1 - 4 3 - 2 1 - 3 3 - 2 0 - 6 0 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 1 2 - 4 1 - 3                                  GSV              22  4  2 16  11  30- 79 -3 pnts
Kwadijk                 2 - 1                   2 - 3       0 - 4 0 - 1                   -----     
WSW                                                   0 - 5 1 - 6                               -----     
Kwadijk and WSW withdrawn

5th class C
AC Amsterdam            16- 0 5 - 1 4 - 5 11- 2 5 - 0 9 - 2 5 - 1 7 - 1 3 - 3 2 - 2 3 - 0 1 - 1                      ZTS              24 18  4  2  58  65- 21 P1 prom
Badhoevedorp      0 - 6       5 - 0 1 - 1 2 - 3 2 - 1 4 - 1 1 - 3 4 - 1 2 - 4 4 - 2 2 - 2 0 - 3                      OSC (A)          24 17  4  3  55  96- 41 P2 prom
DEVO '58          5 - 5 4 - 3       5 - 3 4 - 1 0 - 0 7 - 4 3 - 0 3 - 2 3 - 7 6 - 1 1 - 5 1 - 2                      AC Amsterdam     24 18  4  2  52 117- 33 -6 pnts P3 prom
Eendracht '82     0 - 1 4 - 1 0 - 2       6 - 1 0 - 2 5 - 1 8 - 0 4 - 0 1 - 3 3 - 1 1 - 0 0 - 4                      DEVO '58         24 13  5  6  44  62- 52 (P1)
Geel Wit          2 - 5 2 - 4 1 - 5 3 - 1       3 - 2 3 - 3 3 - 2 4 - 1 2 - 8 4 - 0 2 - 1 1 - 3 3 - 2                Heemstede        24 13  2  9  41  56- 39    
Heemstede         2 - 5 4 - 2 0 - 1 2 - 0 5 - 3       2 - 1 4 - 0 4 - 0 2 - 5 1 - 2 4 - 0 0 - 0 8 - 3                Eendracht '82    24 11  2 11  32  64- 53 -3 pnts   
HYS               0 - 8 6 - 4 2 - 2 4 - 3 4 - 2 0 - 3       4 - 2 2 - 4 3 - 7 8 - 3 3 - 2 3 - 3                      Sloterdijk       24  9  4 11  31  44- 42    
Nautilus          0 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 5 4 - 2 1 - 3 1 - 4       0 - 6 1 - 8 1 - 1 3 - 3 0 - 5                      SC Badhoevedorp  24  9  3 12  30  55- 71    
Nieuw Sloten      0 - 3 1 - 5 0 - 2 1 - 3 5 - 3 3 - 6 4 - 4 1 - 0       1 - 5 2 - 2 0 - 2 0 - 4                      RAP              24  7  5 12  26  47- 71    
OSC               3 - 4 0 - 0 2 - 2 9 - 3 3 - 2 3 - 1 3 - 1 8 - 2 3 - 1       2 - 3 1 - 1 0 - 1                      HYS              24  7  4 13  25  61- 93    
RAP               1 - 5 1 - 6 1 - 1 1 - 4 5 - 0 1 - 5 3 - 1 7 - 1 5 - 1 0 - 4       1 - 5 3 - 3 14- 0                Geel Wit '20     24  7  1 16  22  52- 89    
Sloterdijk        1 - 3 3 - 0 0 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 2 6 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 4 2 - 0       0 - 3                      SV Nieuw Sloten  24  4  2 18  14  37- 80    
ZTS               3 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 2 3 - 2 2 - 1 3 - 0 7 - 0 3 - 1 2 - 3 0 - 1 2 - 0                            Nautilus AFC     24  2  2 20   8  26- 97  
Portugal A'dam    1 -10 0 - 8                         2 - 2             2 -12                   -----     
Portugal A'dam withdrawn

5th class D
CTO '70                 3 - 3 1 - 4 3 - 3 0 - 4 0 - 9 6 - 2 2 - 2 6 - 1 4 - 3 1 - 6 1 - 1 5 - 4                      't Goy           22 16  3  3  51  80- 31 P1 champ prom   
Domstad Majella   4 - 0       3 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 3 2 - 0 3 - 2 7 - 1 3 - 0 1 - 0 4 - 0                            Forza Almere     22 16  3  3  51  86- 46 P3 prom
FIT               4 - 5 0 - 5       0 - 5 2 - 5 1 - 3 3 - 4 0 - 3 8 - 1 2 - 5 0 - 3 2 - 1 4 - 5                      Domstad Majella  22 16  3  3  51  60- 22 (P1) prom
Forza Almere      7 - 2 1 - 1 3 - 0       2 - 1 7 - 5 4 - 3 7 - 2 7 - 2 6 - 2 3 - 2 7 - 0 5 - 3                      SVF              22 13  1  8  40  64- 33 P2 
Geinburgia        2 - 1 2 - 3 4 - 1 7 - 1       1 - 5 2 - 5 2 - 3 5 - 2 3 - 1 1 - 3 4 - 1 5 - 0                      JSV Nieuwegein   22 12  4  6  40  60- 50    
t Goy             3 - 1 0 - 1 3 - 0 1 - 1 5 - 0       3 - 1 5 - 3 0 - 1 3 - 2 3 - 1 5 - 0 7 - 3                      Geinburgia       22 11  1 10  34  62- 50    
HVC               5 - 2 0 - 4 3 - 0 2 - 3 1 - 2 3 - 3       2 - 3 1 - 1 0 - 2 1 - 1 6 - 2                            KVVA             22 11  1 10  34  64- 54    
JSV Nieuwegein    6 - 3 1 - 0 5 - 1 1 - 2 3 - 3 2 - 2 3 - 0       6 - 4 2 - 1 3 - 2 5 - 2 6 - 0                      HVC              22  6  4 12  22  50- 57    
Kismet            4 - 6 2 - 4 6 - 1 4 - 7 4 - 3 1 - 8 3 - 7 1 - 1       3 - 6 0 - 4 4 - 2 2 - 7                      CTO '70          22  5  4 13  19  50- 90    
KVVA              4 - 0 1 - 1 7 - 2 3 - 2 1 - 2 3 - 5 4 - 1 2 - 1 5 - 2       2 - 6 3 - 2 4 - 2                      WV-HEDW          22  4  3 15  15  31- 79    
SVF               9 - 2 1 - 4 2 - 0 2 - 3 3 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 2 3 - 2 3 - 1       3 - 0 8 - 1                      Kismet           22  4  2 16  12  51-100 -2 pnts 
WV-HEDW           4 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 4 0 - 7 0 - 3 2 - 2 5 - 1 3 - 2 1 - 6 0 - 6                                  FIT              22  3  1 18   4  33- 79 -6 pnts
VVU Ardahanspor   1 - 2 1 - 3 3 - 3       2 - 3 1 - 5 1 - 6             2 - 7 2 - 3 5 - 0 -----
VVU Ardahanspor withdrawn
Playoff matches for 1st place : 't Goy-Forza Almere 4-2,  Forza Almere-Domstad Majella 5-4,  Domstad Majella-'t Goy 2-4. 

Playoffs between 4th and 5th class (winners of round 1 in 4th class next season, nrs. 2 to round 2)                                                 
Round 1 
ZDH-Vesdo                  1-0 and 3-1    Nieuwe Niedorp-De Koog     0-2 and 1-3    Kwiek '78-Purmerland     3-1 and 1-2              De Koog prom.
Zwaagdijk-SDOB             2-4 and 1-3    Sp. Krommenie-DEVO '58     4-0 and 6-0    WMC-OSC                  5-2 and 2-0
BSM-SVF                    3-3 and 4-3    DIO-Forza Almere           4-0 and 0-3    De Meteoor-VZV           2-3 and 3-2 pen.5-3      Forza Almere prom.
VSC-AC Amsterdam           2-2 and 5-2    TABA-Oosthuizen            2-1 and 0-1    Sp. Almere-Brederodes    Brederodes withdrawn
Buiksloot-Domstad Majella  (Buiksl. withdr.)                    TABA wins on pen.                                                     Domstad Majella prom.
Round 2 (nrs 1 and 2 of the 3 groups in 4th class next season)
Vesdo-Nieuwe Niedorp       3-2            Nieuwe Niedorp-Purmerland  2-1            Purmerland-Vesdo         5-0                      Purmerland and Vesdo (best 3rd) prom.
Zwaagdijk-DEVO '58         1-0            DEVO '58-OSC               0-6            OSC-Zwaagdijk            not necessary anymore    OSC prom.
SVF-Forzza Almere          1-2            VZV-SVF                    4-3            Forza Almere-VZV         3-3                      VZV and Forza Almere prom.
Opponents of the 2 withdrawn clubs (Oosthuizen and AC Amsterdam) promoted



District West II
1st class B
Alphense Boys           3 - 1 1 - 2 5 - 1 3 - 1 1 - 2 5 - 0 2 - 1 3 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 1                Leonidas         26 20  2  4  62  74- 37 P1 prom
Boshuizen         3 - 1       6 - 1 2 - 1 2 - 3 0 - 0 0 - 1 2 - 2 1 - 3 4 - 1 2 - 3 3 - 0 1 - 1 0 - 1                Alphense Boys    26 17  3  6  54  62- 35 P2 prom
DRL               1 - 5 1 - 3       5 - 3 2 - 4 1 - 2 1 - 4 1 - 3 2 - 2 2 - 4 2 - 2 1 - 1 5 - 1 2 - 1                FC Boshuizen     26 15  5  6  50  63- 36 P3 
Laakkwartier      2 - 4 1 - 1 4 - 2       2 - 3 1 - 0 1 - 4 4 - 3 4 - 2 1 - 1 1 - 6 1 - 0 3 - 4 4 - 2                VELO             26 14  4  8  46  54- 41 (P1)
Leonidas          5 - 2 3 - 7 2 - 0 4 - 0       0 - 1 4 - 1 2 - 2 4 - 2 4 - 2 3 - 0 3 - 1 3 - 1 1 - 0                Nieuwerkerk      26  9  8  9  35  34- 32    
Nieuwerkerk       0 - 1 0 - 2 2 - 4 4 - 1 0 - 3       1 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 0 1 - 3 0 - 1 2 - 0 0 - 0                Olympia          26 10  5 11  35  34- 39    
Olympia           0 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 1       1 - 2 1 - 4 1 - 2 0 - 1 1 - 0 1 - 3 1 - 0                Poortugaal       26  9  7 10  34  53- 57    
OVV               1 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 1       2 - 2 2 - 2 4 - 1 3 - 0 3 - 2 1 - 2                Woerden          26  7 10  9  31  42- 49    
Poortugaal        2 - 4 0 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 4 2 - 2 1 - 0 4 - 1       2 - 1 2 - 3 2 - 1 3 - 3 2 - 2                VOC              26  7  9 10  30  32- 40    
TAC '90           2 - 3 2 - 4 3 - 1 0 - 2 1 - 2 3 - 3 2 - 2 5 - 1 4 - 2       1 - 2 2 - 3 0 - 1 2 - 3                OVV              26  7  7 12  28  46- 55    
VELO              1 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 4 1 - 1 1 - 3 1 - 2 5 - 1 3 - 1       3 - 1 2 - 3 3 - 0                DRL              26  8  4 14  28  46- 66 rel
VOC               0 - 2 3 - 3 1 - 2 2 - 2 0 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 1 0 - 0       2 - 0 2 - 1                Laakkwartier     26  7  6 13  27  44- 65 rel
Woerden           1 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 1 3 - 1 0 - 3 1 - 3 3 - 3 1 - 1 0 - 0 3 - 2 2 - 2       5 - 1                TAC '90          26  7  5 14  21  47- 56 -5 pnts rel
Zwervers          1 - 4 3 - 5 5 - 1 2 - 2 0 - 5 2 - 2 0 - 2 3 - 3 1 - 2 1 - 2 3 - 4 1 - 1 2 - 2                      CVV Zwervers     26  4  7 15  19  38- 61 rel

2nd class C
Concordia               3 - 4 1 - 4 3 - 2 0 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 1 5 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 2                Den Hoorn        26 15  9  2  54  61- 29 P2 prom
Delft             1 - 3       1 - 1 0 - 3 2 - 4 3 - 0 1 - 2 3 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 4 0 - 1 2 - 1 3 - 0                RVC '33          26 15  4  7  49  56- 52 (P2) prom
DONK              2 - 2 0 - 2       2 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 1 4 - 2 1 - 0 0 - 1 3 - 4 1 - 3 0 - 2                TOGB             26 13  8  5  47  60- 33 P3 
DOSR              0 - 0 3 - 3 3 - 0       2 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 4                Wippolder        26 12  5  9  41  54- 42    
Foreholte         0 - 1 4 - 0 4 - 0 3 - 0       4 - 1 0 - 5 2 - 2 0 - 2 3 - 0 4 - 1 4 - 1 1 - 2 2 - 1                Groeneweg        26 10  7  9  37  42- 45    
Groeneweg         1 - 0 1 - 2 4 - 1 3 - 2 2 - 1       3 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 0 5 - 1 4 - 0 0 - 0 2 - 3                Foreholte        26 10  5 11  35  45- 44    
Den Hoorn         5 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 1 3 - 1       1 - 0 5 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 0 0 - 0 2 - 0                ROAC             26  9  8  9  35  35- 35    
Meerburg          1 - 1 1 - 2 3 - 4 2 - 1 0 - 0 3 - 2 2 - 4       4 - 3 2 - 0 1 - 3 1 - 4 2 - 2 2 - 1                Delft            26 10  5 11  35  47- 58 P1 prom
RKDEO             2 - 3 6 - 0 7 - 2 3 - 0 5 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 2       2 - 1 4 - 1 4 - 3 2 - 2 1 - 1                RKDEO            26  9  7 10  34  63- 52    
ROAC              2 - 1 4 - 0 6 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 4       2 - 2 4 - 3 0 - 1 1 - 0                Concordia        26  9  6 11  33  36- 41    
RVC '33           3 - 2 5 - 3 1 - 0 1 - 1 1 - 0 5 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 2 2 - 0       2 - 1 2 - 4 4 - 3                DOSR             26  6 11  9  29  38- 44    
Teylingen         4 - 2 2 - 5 2 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 3 2 - 2 4 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 1       0 - 5 1 - 1                Teylingen        26  8  5 13  29  48- 62    
TOGB              0 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 1 5 - 1 4 - 0 2 - 5 5 - 1 6 - 1 1 - 1 2 - 3 3 - 2       2 - 1                Meerburg         26  5  7 14  22  41- 60 rel
Wippolder         1 - 3 2 - 3 4 - 2 2 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 2 4 - 3 1 - 1 3 - 1 4 - 2 4 - 2 2 - 1                      DONK             26  4  7 15  19  34- 63 rel

2nd class D
Antibarbari             0 - 0 1 - 1 0 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 0 4 - 2 1 - 0 1 - 4 2 - 1 3 - 3 8 - 0 1 - 3 2 - 2          Spartaan '20     28 20  5  3  65  81- 42 P1 prom
BMT               2 - 0       8 - 2 4 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 0 2 - 2 3 - 1 6 - 1 1 - 2 3 - 2          RVV Kocatepe     28 15  6  7  49  71- 49 -2 pnts P2 prom
Charlois          0 - 3 1 - 8       4 - 4 2 - 6 1 - 9 1 - 1 2 - 4 3 - 2 1 - 1 0 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 5          GDA              28 13  6  9  45  61- 43 P3 
Excelsior '20     4 - 0 1 - 1 6 - 0       1 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 3 1 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 0          BMT              28 11 11  6  44  64- 40 (P1) prom
GDA               3 - 1 0 - 0 6 - 0 2 - 1       1 - 2 2 - 2 1 - 5 2 - 2 1 - 1 1 - 0 2 - 2 6 - 0 4 - 0 4 - 1          VUC              28 13  5 10  44  67- 55    
GLZ Delfshaven    2 - 3 3 - 2 4 - 0 2 - 2 2 - 4       1 - 1 2 - 2 1 - 3 5 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 3          VFC              28 13  4 11  43  70- 44    
HVV               2 - 4 1 - 1 5 - 1 5 - 1 5 - 2 2 - 1       2 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 3 2 - 2 3 - 0 3 - 1          XerxesDZB        28 12  6 10  42  66- 54    
Kocatepe          1 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 1       6 - 2 3 - 2 2 - 3 3 - 2 5 - 2 2 - 0 3 - 0          HVV              28 10  9  9  39  54- 46    
OHVV              1 - 0 2 - 3 8 - 1 1 - 2 3 - 2 0 - 2 0 - 1 3 - 2       2 - 4 2 - 4 3 - 2 1 - 0 1 - 0 2 - 1          Antibarbari      28 11  6 11  39  46- 46    
Spartaan '20      3 - 1 5 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 0 5 - 3 2 - 1 3 - 1 2 - 2       3 - 2 3 - 0 6 - 1 5 - 3 8 - 4          GLZ Delfshaven   28 10  8 10  38  58- 50    
VFC               2 - 0 2 - 2 5 - 0 3 - 2 0 - 1 4 - 1 1 - 2 3 - 3 1 - 0 0 - 1       2 - 4 4 - 2 1 - 2 0 - 1          Wilhelmus        28 10  7 11  37  44- 42 rel
VUC               1 - 3 2 - 1 10- 0 2 - 0 0 - 2 2 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 0 3 - 2 3 - 2       2 - 0 0 - 2 2 - 4          Excelsior '20    28  9  7 12  34  52- 48    
Wateringsevld/GONA2 - 2 2 - 7 3 - 0 0 - 5 2 - 1 1 - 4 2 - 2 1 - 4 1 - 1 1 - 3 3 -18 3 - 2       0 - 7 2 - 3          OHVV             28  9  5 14  32  43- 49 rel
Wilhelmus         0 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 0 0 - 3 1 - 2 1 - 2 3 - 0       2 - 2          Water.Veld GONA  28  4  4 20  16  34-121 rel
Xerxes DZB        3 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 2 0 - 0 2 - 5 0 - 0 0 - 2 2 - 0 5 - 4 15- 0 2 - 2                SV Charlois      28  3  5 20  11  32-114 -3 pnts rel

Period-championship 2C / 2D :              0                                                                                               
BMT-Laakkwartier        1-2 and 5-1      Delft-DRL        1-1 and 2-0      
TOGB-Kocatepe           0-2 and 1-3      GDS-RVC '33      0-5 and 1-5      
No finals because there are extra places in the 1st class because several teams switch to playing on Saturday next season                
                                                                                                                                          
3rd class A
Aalsmeer                1 - 0 3 - 2 0 - 2 2 - 0 4 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 2 3 - 1 0 - 3 1 - 0 1 - 1                KDO              26 18  3  5  57  62- 26 P1 prom
Alphen            1 - 2       6 - 1 2 - 3 3 - 1 3 - 0 5 - 1 0 - 1 1 - 2 4 - 5 3 - 2 3 - 2 3 - 2 3 - 0                Alphen           26 16  2  8  50  80- 41 P2 prom
ASC               1 - 1 0 - 1       2 - 3 4 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 3 2 - 0                FC Aalsmeer      26 13  7  6  46  41- 31 (P1)
KDO               1 - 1 3 - 2 4 - 1       0 - 2 5 - 0 1 - 1 1 - 2 4 - 1 3 - 1 5 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 1                SJZ              26 13  4  9  43  56- 51 P3 
Kickers '69       1 - 2 2 - 4 4 - 2 1 - 2       0 - 1 6 - 1 3 - 2 2 - 1 4 - 2 1 - 4 1 - 3 4 - 1 0 - 5                Voorschoten '97  26 13  2 11  41  67- 52    
MMO               1 - 2 0 - 3 1 - 2 0 - 2 0 - 5       1 - 3 0 - 5 1 - 3 1 - 5 0 - 2 2 - 2 2 - 2 0 - 4                Van Nispen       26 12  5  9  41  50- 37    
Nicolaas Boys     1 - 2 0 - 0 4 - 3 2 - 1 1 - 2 5 - 2       0 - 0 4 - 1 1 - 3 1 - 0 0 - 3 0 - 0 2 - 0                Stompwijk '92    26 13  1 12  40  72- 62    
v Nispen          2 - 1 1 - 3 5 - 0 1 - 5 3 - 1 3 - 1 1 - 2       1 - 2 0 - 0 4 - 1 5 - 2 2 - 2 3 - 0                FC Rijnland      26 11  4 11  36  45- 45 -1 pnts
Rijnland          2 - 2 2 - 2 3 - 0 0 - 1 2 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 0       0 - 0 2 - 4 2 - 4 3 - 0 1 - 2                Kickers '69      26 12  0 14  36  54- 56    
SJZ               2 - 1 0 - 2 3 - 2 2 - 1 0 - 5 3 - 0 1 - 3 2 - 1 4 - 2       0 - 2 3 - 0 5 - 4 3 - 0                Nicolaas Boys    26 10  6 10  36  37- 56    
Stompwijk         3 - 1 4 -12 4 - 1 0 - 4 6 - 1 6 - 0 9 - 0 3 - 4 2 - 2 3 - 1       1 - 2 3 - 4 3 - 1                WVC              26 10  5 11  35  52- 48    
Voorschoten'97    0 - 2 2 - 6 2 - 3 0 - 2 2 - 3 5 - 0 8 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 1 3 - 4       3 - 0 4 - 4                ASC              26  9  3 14  30  47- 60    
Warmunda          1 - 1 0 - 7 4 - 3 0 - 3 1 - 2 0 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 3 3 - 2 0 - 3       2 - 3                Warmunda         26  5  6 15  21  35- 65    
WVC               0 - 2 4 - 1 2 - 5 3 - 0 2 - 1 5 - 0 0 - 1 1 - 2 3 - 1 3 - 3 1 - 2 5 - 3 2 - 2                      MMO              26  2  2 22   8  17- 85 rel

3rd class B
DHL                     2 - 0 3 - 3 1 - 1 5 - 3 0 - 2 0 - 3 1 - 3 2 - 1 1 - 3 7 - 2 1 - 4                            Oliveo           22 15  5  2  50  60- 16 P1 prom
Full Speed        3 - 2       1 - 0 0 - 2 3 - 0 0 - 4 1 - 1 1 - 0 6 - 0 1 - 1 4 - 1 2 - 1                            ODB              22 14  3  5  45  39- 22 P3 
GSC ESDO          3 - 1 2 - 0       1 - 1 3 - 2 3 - 0 0 - 3 2 - 1 4 - 3 0 - 1 2 - 1 6 - 3                            GSC/ESDO         22 13  4  5  43  46- 34 (P1)
Gr.Willem II VAC  2 - 3 3 - 3 2 - 2       0 - 0 0 - 1 0 - 2 6 - 0 4 - 1 0 - 2 6 - 0 2 - 2 4 - 1                      De Ster          22 10  6  6  36  49- 42    
Kethel Spaland    2 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 3       0 - 1 2 - 6 0 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 2                            FC Zoetermeer    22 10  4  8  34  63- 53    
ODB               2 - 3 2 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 2       1 - 0 2 - 2 2 - 0 2 - 1 4 - 2 2 - 1                            Full Speed       22 10  4  8  34  40- 39 P2 
Oliveo            1 - 1 5 - 1 2 - 1 3 - 3 3 - 1 0 - 1       4 - 0 5 - 1 7 - 1 0 - 0 2 - 0                            Gr.Will. II/VAC  22  8  8  6  32  47- 29    
REMO              2 - 3 1 - 5 1 - 2 1 - 4 5 - 1 0 - 1 0 - 4       0 - 1 0 - 2 1 - 4 4 - 8 0 - 2                      DHL              22  7  6  9  27  44- 50    
SEP               2 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 5 0 - 3 3 - 3       3 - 2 2 - 4 0 - 7                            VCS              22  7  3 12  24  42- 53    
se Ster           3 - 2 1 - 1 3 - 3 1 - 2 4 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 0       3 - 3 8 - 2                            SEP              22  5  3 14  18  28- 62    
VCS               3 - 0 2 - 3 2 - 3 2 - 0 4 - 3 1 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 2 1 - 4       2 - 3                            Kethel Spaland   22  4  4 14  16  31- 55    
Zoetermeer        2 - 2 5 - 1 1 - 0 1 - 5 5 - 3 2 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 2 7 - 1 3 - 2                                  REMO             22  2  4 16  10  26- 60  
HMC                                                                                       -----
HMC withdrawn

Period-championship 3A / 3B :                                                                                                              
Full Speed-Teylingen      1-4 and 0-6      SJZ-DOSR            3-2 and 0-4      Final: ODB-Teylingen      0-0 and 1-5   SVW '27 and Spartanen promoted
FC Aalsmeer-ODB           2-2 and 3-3      Alphen-GSC ESDO     4-1 and 4-1      Final: Alphen-DOSR        1-3 and 1-1   Stormvogels and De Blokkers releg.
                               pen. 3-4                                                                                                   
Playoff for 1 extra place between losers of previous 2 matches :    Alphen-ODB    1-0                                                     
                                                                                                                                          
3rd class C
Ammerstolse SV          0 - 4 6 - 4 1 - 5 0 - 3 1 - 5 2 -10 0 -12 1 - 4 2 - 6 3 - 4 0 - 8 1 - 3 2 - 2                ONA              26 18  3  5  57  73- 42 P1 prom
Bodegraven        5 - 3       1 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 0 3 - 4 1 - 5 2 - 4 2 - 3 0 - 1 0 - 5 0 - 2 2 - 5                PVCV             26 17  3  6  54  77- 40 (P1) prom
Cabauw            1 - 2 2 - 1       1 - 3 9 - 1 1 - 3 1 - 2 0 - 8 5 - 1 1 - 4 0 - 0 0 - 1 0 - 2 4 - 3                MSV '19          26 15  6  5  51  93- 42    
ESTO              6 - 1 2 - 1 2 - 2       7 - 0 4 - 0 3 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 0 1 - 3 1 - 2 2 - 0 1 - 1                Stolwijk         26 15  4  7  49  65- 29 P3 
Gouderak          7 - 3 2 - 2 2 - 4 2 - 3       2 - 1 1 - 5 1 - 4 1 - 1 2 - 3 2 - 3 0 - 1 0 - 7 0 - 4                PVC              26 13  8  5  47  70- 38 P2 prom
Haastrecht        8 - 2 2 - 0 9 - 1 2 - 2 4 - 1       8 - 1 1 - 1 3 - 2 6 - 1 2 - 2 5 - 2 0 - 2 2 - 1                ESTO             26 13  7  6  46  63- 40    
HOV/DJSCR         5 - 0 0 - 2 3 - 2 2 - 2 5 - 0 6 - 1       2 - 2 4 - 1 0 - 3 1 - 0 0 - 2 3 - 0 1 - 5                Haastrecht       26 13  4  9  43  76- 56    
MSV '19           6 - 1 4 - 1 5 - 1 1 - 0 8 - 0 4 - 3 6 - 1       3 - 2 2 - 3 5 - 2 5 - 4 1 - 1 0 - 4                HOV/DJSCR        26 13  3 10  41  72- 67 -1 pnt 
NOC Kralingen     2 - 0 4 - 0 5 - 1 3 - 6 8 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 3       2 - 3 3 - 3 0 - 6 3 - 1 5 - 1                Vreeswijk        26 11  6  9  39  82- 62    
ONA               3 - 1 3 - 0 1 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 3 1 - 2 2 - 2 5 - 0       2 - 1 3 - 1 0 - 1 6 - 3                NOC Kralingen    26 10  4 12  34  65- 69    
PVC               5 - 1 3 - 0 7 - 0 1 - 2 9 - 0 1 - 1 8 - 1 3 - 2 3 - 1 1 - 3       2 - 1 1 - 1 2 - 2                Cabauw           26  5  4 17  19  44- 80    
PVCV              3 - 2 2 - 0 2 - 0 5 - 2 4 - 1 6 - 1 5 - 3 1 - 0 3 - 3 3 - 3 1 - 2       2 - 1 4 - 2                Bodegraven       26  5  3 18  18  31- 66    
Stolwijk          6 - 0 6 - 0 1 - 1 4 - 1 7 - 0 1 - 2 5 - 4 3 - 0 0 - 1 5 - 4 1 - 1 2 - 1       0 - 1                Gouderak         26  3  2 21  11  32-115    
Vreeswijk         7 - 2 3 - 1 5 - 2 1 - 4 8 - 2 6 - 3 2 - 3 2 - 2 9 - 2 1 - 5 2 - 2 2 - 2 0 - 3                      Ammerstolse SV   26  2  1 23   7  37-134 rel

3rd class D
AGE/GGK                 5 - 2 1 - 0 4 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 7 2 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1                Slikkerveer      26 18  4  4  58  62- 21 P1 prom
Besiktas          2 - 3       1 - 5 4 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 4 0 - 8 3 - 3 2 - 3 2 - 1 2 - 1 0 - 5 1 - 7                WCR              26 16  4  6  52  69- 34 P3 prom
Blijdorp          3 - 2 5 - 1       1 - 3 2 - 1 6 - 1 1 - 1 5 - 1 0 - 1 2 - 4 3 - 1 0 - 0 0 - 2 4 - 2                AGE-GGK          26 14  6  6  48  56- 42 (P1)
BZC/Zuiderpark    1 - 7 4 - 2 4 - 2       1 - 1 2 - 1 2 - 3 6 - 0 1 - 1 4 - 1 3 - 4 1 - 1 2 - 1 2 - 4                RKSV RCD         26 13  8  5  44  57- 32 -3 pnts P2
CKC               2 - 4 4 - 0 2 - 0 3 - 1       6 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 3 2 - 3 4 - 2 3 - 1 0 - 0                CKC              26 13  6  7  39  59- 39 -6 pnts    
DHZ               0 - 0 5 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 4       3 - 6 0 - 4 4 - 4 0 - 1 2 - 6 0 - 4 0 - 5 1 - 2                Blijdorp         26 11  5 10  38  56- 43    
Hermes DVS        3 - 0 1 - 1 1 - 4 1 - 3 2 - 2 2 - 3       2 - 3 1 - 4 1 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 4 2 - 4                Meeuwenplaat     26 11  5 10  38  53- 47    
Hillegersberg     5 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 5       1 - 1 4 - 4 1 - 1 1 - 0 0 - 3 0 - 2                Hillegersberg    26 10  6 10  36  48- 49    
JHR               1 - 3 2 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 0 4 - 1 2 - 1 0 - 2       2 - 3 1 - 2 2 - 3 0 - 2 3 - 5                JHR              26  9  6 11  31  46- 49 -2 pnts  
Maasstad Tediro   2 - 3 6 - 1 3 - 1 4 - 4 2 - 5 2 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 2       0 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 4                Maasstad Tediro  26  9  4 13  31  56- 66    
Meeuwenplaat      2 - 2 4 - 3 3 - 3 2 - 0 2 - 4 10- 0 2 - 3 1 - 2 1 - 3 0 - 4       0 - 1 3 - 2 2 - 0                BZC/Zuiderpark   26  8  5 13  29  54- 66    
RKSV RCD          2 - 1 9 - 0 1 - 1 5 - 2 3 - 1 2 - 0 4 - 3 1 - 1 0 - 0 4 - 0 3 - 0       0 - 1 3 - 0                Hermes DVS       26  7  5 14  26  53- 57    
Slikkerveer       2 - 0 2 - 2 1 - 0 3 - 1 1 - 0 10- 0 1 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 0 0 - 0 3 - 3       2 - 0                Besiktas         26  4  4 18  16  36- 97    
WCR               1 - 1 5 - 1 2 - 3 4 - 1 0 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 1 5 - 1 7 - 2 0 - 0 5 - 0 2 - 1                      DHZ              26  3  4 19  12  31- 94 -1 pnt rel

Period-championship 3C / 3D :                                                                                                              
RCD=Excelsior '20     0-0 and 0-6      PVC-Wilhelmus        2-2 and 2-1      Final: WCR-Excelsior '20      1-2 and 2-3    
Stolwijk-WCR          2-2 and 0-2      AGE-GGK - PVCV       2-2 and 1-4      Final: PVCV-PVC               0-4 and 0-0
                                                                                                                                          
Playoff for 1 extra place between losers of previous 2 matches :    PVCV-WCR   6-0                                                     
Playoff for 1 extra place between losers of playoff matches    :    ODB-WCR    1-1  WCR wins on penalties                                 
                                                                                                                                          
                                                                                                                                          
4th class A
Altior                  1 - 2 7 - 1 5 - 1 2 - 2 6 - 0 9 - 0 7 - 0 0 - 3 10- 1 6 - 0 0 - 2 2 - 1 4 - 1                Bernardus        24 15  6  3  51  85- 27 prom
ASW               2 - 0       2 - 1 3 - 1 0 - 3 5 - 0 7 - 1 2 - 2 0 - 3 4 - 2 3 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 7                Altior           24 16  2  6  50  98- 25 P2 prom
Bernardus         0 - 0 4 - 1       6 - 1 3 - 3 4 - 0 5 - 2 6 - 0 0 - 0 7 - 0 8 - 0 1 - 1 2 - 4 8 - 0                DIOS             24 14  7  3  49  70- 32 P3 prom
Delfia            1 - 2 0 - 0 0 - 3       2 - 2 3 - 0 5 - 1 4 - 2 5 - 3 2 - 1 0 - 0 0 - 1 2 - 2                      RKDES            24 14  6  4  48  90- 31 prom
DIOS              0 - 3 1 - 1 0 - 3 2 - 2       6 - 1 5 - 0 4 - 1 2 - 2 5 - 1 4 - 0 2 - 1 4 - 3 2 - 5                Taurus           24 14  4  6  46  70- 27 prom
GOL Sport         0 - 9 1 - 1 0 - 3 2 - 1 1 - 9       2 - 1 2 - 4 1 - 7 2 - 3 1 - 0 0 - 4 0 - 4                      ASW              24 12  8  4  44  50- 32 P1 prom
Leidse Boys       1 - 6 0 - 2 0 - 7 1 - 3 0 - 4 1 - 1       5 - 5 0 - 5 6 - 6 2 - 2 1 - 3 1 - 3                      VEP              24 12  4  8  40  71- 37    
Moordrecht        0 - 6 2 - 2 1 - 5 3 - 4 0 - 4 3 - 1 3 - 1       2 - 4 7 - 4 3 - 4 0 -11 0 - 6                      Delfia           24  8  5 11  29  45- 57    
RKDES             3 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 0 2 - 3 11- 0 10- 0 2 - 0       13- 2 4 - 0 1 - 1 1 - 0 4 - 0                SVH              24  8  3 13  27  34- 61    
Roodenburg        1 - 8 2 - 2 1 - 5 3 - 4 2 - 2 4 - 1 5 - 0 3 - 2 1 - 0       4 - 2 0 - 5 2 - 1 4 - 7                Roodenburg       24  7  3 14  21  51-110 -3 pnts 
SVH               2 - 0 0 - 1 0 - 6 4 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 2 1 - 5 4 - 0       4 - 3 1 - 2                      Moordrecht       24  4  3 17  15  44- 99    
Taurus            0 - 2 0 - 1 1 - 1 4 - 3 1 - 0 1 - 1 7 - 0 6 - 0 4 - 1 8 - 2 3 - 1       2 - 1 7 - 2                GOL Sport        24  3  3 18   4  18- 99 -8 pnts 
VEP               2 - 5 2 - 1 1 - 2 4 - 0 1 - 2 7 - 0 7 - 1 3 - 2 3 - 3 10- 1 1 - 1 1 - 0                            Leidse Boys      24  0  4 20  -1  25-114 -5 pnts
Floreant                            3 - 5       5 - 1 5 - 1 6 - 3             4 - 1       1 - 2 -----
Floreant withdrawn

4th class B
Coal                    1 - 1 7 - 2 0 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 1 0 - 3 5 - 0 3 - 0 7 - 2 1 - 3 5 - 5                      SVV              22 22  0  0  66 110- 12 P1 prom
Escamp            4 - 3       5 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 2 0 - 1 1 - 5 0 - 0 1 - 3 3 - 4 6 - 1                      WIK              22 15  1  6  46  68- 38 P3 prom
HDV               1 - 6 1 - 3       2 - 7 0 - 3 1 - 2 7 - 1 0 - 2 5 - 4 2 - 2 10- 0 2 - 5 5 - 3                      Pretoria R. FC   22 13  4  5  43  47- 38 P2 prom
HWD               2 - 2 4 - 3 5 - 3       0 - 0 1 - 2 3 - 1 0 - 2 4 - 1 0 - 2 3 - 0 4 - 1                            Coal             22 12  5  5  41  72- 33 (P1) prom
Madestein         0 - 3 0 - 0 1 - 3 1 - 0       1 - 2 3 - 2 0 - 2 2 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 3                            HWD              22 10  5  7  35  50- 39 prom
Pretoria          1 - 4 2 - 0 0 - 0 1 - 4 2 - 0       3 - 1 1 - 3 4 - 2 3 - 0 3 - 1 4 - 2 7 - 1                      Victoria '04     22  7  6  9  27  37- 43 prom
Steeds Hooger     3 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 0 3 - 1 0 - 1       1 - 2 1 - 2 0 - 0 6 - 0 0 - 2                            Escamp HSV       22  6  8  8  26  39- 47    
SVV               4 - 0 7 - 1 12- 0 5 - 2 5 - 0 3 - 1 11- 1       7 - 1 5 - 1 5 - 0 4 - 0                            Steeds Hooger    22  8  2 12  26  41- 61    
Toofan            0 - 8 1 - 3 4 - 2 1 - 2 4 - 0 2 - 2 3 - 4 1 - 9       0 - 2 3 - 3 0 - 7                            SV Madestein     22  6  4 12  22  25- 45    
Victoria '04      2 - 3 3 - 1 5 - 1 3 - 3 0 - 1 2 - 4 2 - 4 1 - 6 4 - 0       2 - 2 1 - 0                            HDV              22  5  2 15  17  48- 80    
Wanica Star       0 - 9 1 - 1 0 - 2 2 - 3 3 - 3 2 - 3 1 - 3 0 - 7 2 - 3 2 - 2       0 - 1 5 - 3                      Toofan           22  5  2 15  17  37- 78    
WIK               1 - 1 1 - 2 3 - 2 4 - 1 5 - 2 5 - 2 10- 2 1 - 5 1 - 0 2 - 0 7 - 1       11- 0                      Wanica Star      22  1  5 16  -2  26- 86 -10 pnts 
Blankenburg                         3 - 5 3 - 1       2 - 2 0 -28 0 - 1 0 -10             -----
Blankenburg withdrawn

No playoff matches were played between 3rd and 4th class. Too many extra places are available in 3rd class. 
All 6 winners of a period in 4th class gained promotion. 
The 2 highest ranked teams in 4A and 4B without being champion or won a period title play a playoff for 3 extra places in 3rd class of next season.
RKDES-Victoria '04         1-0       Taurus-HWD        6-0        HWD-RKDES            0-9
Victoria '04-Taurus        0-3       RKDES-Taurus      ---        HWD-Victoria '04     1-1
Later was decided that all 4 teams will play in 3rd class next season.


District South I
1st class C
AWC                     0 - 2 4 - 1 1 - 1 0 - 4 2 - 2 4 - 2 2 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 4 4 - 0 3 - 1 0 - 3                Baronie          26 21  2  3  65  65- 20 P1 prom
Baronie           3 - 1       5 - 1 3 - 4 2 - 1 1 - 0 3 - 2 4 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 1 4 - 0 4 - 0 1 - 0                Goes             26 16  5  5  53  65- 35 P2 prom
Beerse Boys       3 - 0 0 - 2       0 - 1 2 - 6 3 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 0                Brabantia        26 10  8  8  38  44- 34 P3 
Brabantia         1 - 2 1 - 1 7 - 1       1 - 4 0 - 3 5 - 1 4 - 0 1 - 2 1 - 3 2 - 0 0 - 1 1 - 0 1 - 1                SC 't Zand       26 10  7  9  37  44- 34 (P1)
Goes              1 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 1       1 - 4 2 - 2 2 - 2 5 - 1 2 - 0 8 - 1 2 - 1 4 - 2 1 - 0                TOP              26 11  4 11  37  36- 41    
HVCH              1 - 0 1 - 7 2 - 0 1 - 1 1 - 2       1 - 1 3 - 3 2 - 2 2 - 0 1 - 3 1 - 2 0 - 3 3 - 3                HVCH             26 10  6 10  36  43- 44    
MOC '17           1 - 1 0 - 4 2 - 2 3 - 1 1 - 3 0 - 1       1 - 2 2 - 2 1 - 1 5 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 4                Nemelaer         26 11  3 12  36  39- 43    
Marvilde          3 - 4 0 - 4 2 - 2 1 - 1 2 - 4 0 - 4 2 - 3       1 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 4 1 - 2 2 - 2                NEC              26 10  5 11  35  41- 40    
Moerse Boys       1 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 1 0 - 0       0 - 1 2 - 0 3 - 1 0 - 2 0 - 3                AWC              26  9  7 10  34  43- 46    
NEC               2 - 1 0 - 2 2 - 0 1 - 4 3 - 0 1 - 3 7 - 0 6 - 1 1 - 1       2 - 0 1 - 4 1 - 1 0 - 0                RKTVV            26  9  6 11  33  34- 38    
Nemelaer          4 - 2 0 - 2 2 - 3 0 - 1 2 - 3 2 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 2       1 - 1 2 - 0 3 - 1                Beerse Boys      26  8  5 13  29  37- 52 rel
RKTVV             1 - 3 0 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 2 5 - 2 0 - 0 1 - 4 2 - 2 1 - 2 2 - 0       1 - 0 0 - 0                Moerse Boys      26  5 12  9  27  29- 38 rel
TOP               2 - 0 2 - 1 0 - 4 1 - 1 2 - 1 0 - 2 3 - 1 3 - 4 2 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 1       3 - 1                MOC '17          26  5  7 14  22  35- 61 rel
SC 't Zand        1 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 2 2 - 3 1 - 0 4 - 1 2 - 3 1 - 0 1 - 2                      Marvilde         26  5  7 14  22  37- 66 rel

2nd class E
DESK                    2 - 3 1 - 1 0 - 0 3 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 4 0 - 0                Rood Wit W       26 18  6  2  60  67- 27 P1 prom
Dubbeldam         0 - 3       1 - 1 2 - 6 1 - 4 0 - 3 2 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 4 1 - 3                Unitas           26 18  5  3  59  53- 24 P2 prom
JEKA              3 - 1 4 - 2       1 - 2 5 - 4 1 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 4 0 - 1                SC Kruisland     26 13  6  7  45  66- 41 (P1)
Kruisland         5 - 2 5 - 0 3 - 0       3 - 0 1 - 2 5 - 0 2 - 2 4 - 0 0 - 2 3 - 0 2 - 0 5 - 2 3 - 2                Zeelandia-Midd.  26 13  6  7  45  66- 44 P3 
Madese Boys       3 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 1       0 - 2 0 - 2 3 - 1 1 - 3 0 - 3 0 - 2 1 - 0 1 - 0 0 - 0                Rijen            26 12  4 10  40  49- 36    
Rood Wit W.       1 - 0 5 - 1 0 - 2 4 - 2 3 - 1       2 - 1 2 - 0 5 - 2 1 - 1 5 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 0                Uno Animo        26 10  6 10  36  38- 38    
Roosendaal        1 - 1 4 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 0       0 - 4 3 - 2 0 - 5 0 - 3 1 - 3 0 - 6 2 - 2                Zundert          26  8 10  8  34  41- 37    
Rijen             2 - 2 2 - 1 3 - 1 6 - 1 3 - 1 0 - 3 1 - 2       6 - 1 0 - 0 4 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 0                VOAB             26  8 10  8  34  40- 38    
Sarto             2 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 1 2 - 2       1 - 3 1 - 1 2 - 2 3 - 5 0 - 2                Madese Boys      26 10  3 13  33  32- 48    
Unitas            3 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 1 4 - 0 1 - 6 2 - 0 2 - 1 3 - 1       1 - 1 2 - 0 4 - 2 2 - 2                Sarto            26  7  8 11  29  42- 58    
Uno Animo         0 - 3 4 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 1 3 - 4 2 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 1       0 - 1 4 - 0 3 - 0                DESK             26  7  7 12  28  31- 42 rel
VOAB              2 - 2 2 - 3 5 - 1 3 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 2 0 - 3 1 - 1       1 - 1 6 - 1                Roosendaal       26  7  6 13  27  27- 53 rel
Zeelandia Midd.   4 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 0 2 - 4 5 - 1 2 - 3 2 - 4 1 - 1 1 - 1 3 - 1       2 - 2                JEKA             26  4  6 16  18  29- 49 rel
Zundert           4 - 0 7 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 0 0 - 0 0 - 4                      Dubbeldam        26  4  3 19  15  29- 75 rel

2nd class F
Baardwijk               1 - 4 0 - 4 1 - 1 3 - 0 0 - 4 1 - 0 1 - 1 4 - 0 0 - 6 1 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 3                Oirschot Vooruit 26 16  4  6  52  59- 31 prom
Best Vooruit      1 - 2       2 - 0 2 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 2 4 - 2 1 - 1 3 - 1 0 - 1 3 - 1 2 - 1                Best Vooruit     26 15  5  6  50  52- 28 P2 prom
BVV/Timmerm.Infra 0 - 2 0 - 1       1 - 1 4 - 2 0 - 3 2 - 1 1 - 1 4 - 2 3 - 1 2 - 5 2 - 1 3 - 1 3 - 3                Helvoirt         26 15  4  7  49  51- 30    
Emplina           3 - 0 1 - 1 0 - 1       0 - 2 2 - 0 3 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 0                Emplina          26 14  7  5  49  48- 31 P3 
Erp               1 - 0 0 - 1 0 - 3 3 - 4       0 - 2 2 - 0 2 - 4 1 - 1 2 - 3 2 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 0                EVVC             26 13  5  8  44  53- 33    
EVVC              2 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 4 2 - 1       2 - 3 1 - 3 1 - 1 4 - 0 1 - 2 4 - 2 6 - 0 1 - 1                BVV/Timm.Infra   26 12  7  7  43  50- 40    
Heeswijk          0 - 0 2 - 3 1 - 0 2 - 4 4 - 3 1 - 2       0 - 0 6 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 1 5 - 0 1 - 1                Prinses Irene    26 12  4 10  40  48- 40    
Helvoirt          3 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 1 4 - 2 0 - 1       3 - 0 0 - 1 1 - 0 3 - 2 4 - 0 2 - 0                Rhode            26  9  9  8  36  50- 36    
Nieuw Woensel     3 - 4 0 - 3 3 - 6 1 - 3 1 - 2 0 - 2 0 - 5 0 - 2       0 - 4 1 - 2 0 - 6 2 - 1 3 - 4                Heeswijk         25 10  4 11  34  46- 39 P1 
Oirschot Vooruit  5 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 1 3 - 1 3 - 2 5 - 3 6 - 1       0 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 2                WSC              26  9  7 10  34  45- 46    
Prinses Irene     4 - 0 0 - 4 2 - 3 0 - 1 1 - 0 1 - 3 4 - 0 3 - 2 4 - 0 2 - 0       1 - 4 0 - 0 6 - 3                Baardwijk        25  9  4 12  31  28- 54 rel
Rhode             6 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 1 2 - 0       2 - 2 3 - 1                Erp              26  7  4 15  25  34- 45    
Schijndel/DE WIT  1 - 2 1 - 6 1 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 4 1 - 2 0 - 5 2 - 2 0 - 4 1 - 3 2 - 1       0 - 3                Schijndel/DE WIT 26  3  5 18  14  22- 71 rel
WSC               0 - 2 1 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 5 1 - 1 1 - 2 3 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 2                      Nieuw Woensel    26  1  3 22   6  26- 88 rel

Period-championship 2E / 2F :                                                                                                              
Heeswijk-Moerse Boys       1-0 and 1-4      Zeelandia Mid.-Beerse Boys  3-3 and 2-3      Final: Best Vooruit-Moerse Boys  4-1 and 2-3   Best Vooruit and Unitas prom.      
SC Kruisland-Best Vooruit  1-2 and 0-2      Emplina Unitas              0-1 and 1-0      Final: Unitas-Beerse Boys        3-0 and 2-1   Beerse B. and Moerse B. releg.    
                                                                  Unitas wins on pen.                                                
                                                                                                                                          
3rd class A
BSC                     1 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 4 1 - 4 2 - 0 0 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 3 3 - 1                Cluzona          26 21  1  4  64  96- 29 P1 prom
Cluzona           2 - 1       4 - 3 7 - 1 0 - 2 2 - 1 8 - 0 3 - 0 1 - 2 7 - 1 0 - 2 3 - 1 9 - 0 0 - 0                Hoeven           26 15  5  6  50  64- 35 P3 
SC Gastel         2 - 1 2 - 7       2 - 0 1 - 4 1 - 9 3 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 1 3 - 3 3 - 1                Steenbergen      26 13  7  6  46  65- 41 (P1)
Grenswachters     2 - 1 0 - 9 1 - 0       0 - 1 0 - 4 4 - 0 0 - 5 1 - 1 2 - 1 1 - 4 0 - 3 2 - 0 0 - 0                Philippine       26 12  7  7  43  52- 36    
Hoeven            5 - 0 2 - 3 1 - 1 5 - 1       3 - 0 3 - 0 2 - 2 2 - 2 5 - 0 1 - 2 4 - 0 4 - 3 1 - 2                Unitas '30       26 13  3 10  42  63- 44 P2 prom
HVV '24           0 - 0 0 - 2 0 - 4 2 - 0 0 - 1       2 - 0 2 - 2 2 - 4 1 - 0 1 - 0 0 - 0 5 - 0 0 - 1                Terneuzen        26 12  3 11  39  42- 54    
Internos          1 - 2 0 - 3 2 - 2 2 - 2 0 - 2 1 - 4       1 - 1 1 - 1 2 - 3 1 - 1 4 - 2 1 - 1 1 - 0                FC Bergen        26 10  4 12  34  49- 53    
Philippine        4 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 3 3 - 1 0 - 0 3 - 0       1 - 1 3 - 5 2 - 0 1 - 3 2 - 0 4 - 2                HVV '24          26 19  6 11  33  45- 42    
Steenbergen       1 - 1 2 - 4 2 - 0 7 - 1 3 - 0 3 - 2 4 - 1 2 - 6       6 - 0 3 - 1 0 - 1 0 - 0 6 - 2                SC Gastel        26  9  5 12  32  41- 56    
Terneuzen         4 - 2 0 - 4 1 - 1 0 - 0 3 - 1 0 - 0 5 - 0 1 - 0 2 - 0       1 - 3 3 - 0 0 - 3 1 - 2                Virtus           26  8  6 12  30  52- 61    
Unitas '30        1 - 2 2 - 3 2 - 0 7 - 2 2 - 2 4 - 1 3 - 1 0 - 1 3 - 2 7 - 0       8 - 2 2 - 2 2 - 4                BSC              26  8  6 12  30  36- 50 rel
Victoria '03      1 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 3 1 - 2 1 - 3 1 - 3 0 - 1 1 - 0       1 - 2 1 - 2                Victoria '03     26  7  6 13  27  30- 47    
Virtus            1 - 2 2 - 1 4 - 0 6 - 0 4 - 5 3 - 0 1 - 1 1 - 3 5 - 3 1 - 4 1 - 3 0 - 1       3 - 5                Grenswachters    26  6  4 16  22  24- 74 rel
FC Bergen         4 - 2 2 - 6 0 - 2 1 - 0 1 - 2 7 - 2 1 - 3 0 - 0 0 - 3 1 - 3 6 - 0 1 - 2 3 - 3                      Internos         26  4  7 15  19  27-164 rel

3rd class B
Bavel                   2 - 3 2 - 0 1 - 3 5 - 2 5 - 0 2 - 2 5 - 0 4 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 1                Beek Vooruit     26 17  6  3  57  74- 40 prom
Beek Vooruit      4 - 1       1 - 1 3 - 1 4 - 0 2 - 2 3 - 1 5 - 0 6 - 3 1 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 3 2 - 0                TSC              26 16  8  2  56  54- 18    
Gilze             3 - 0 4 - 1       2 - 2 0 - 2 2 - 2 0 - 1 6 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 1 5 - 0 2 - 1 1 - 3                SCO              26 17  4  5  55  59- 38 P3 prom
Groen Wit         1 - 1 4 - 5 3 - 1       0 -10 2 - 1 4 - 4 3 - 2 2 - 5 1 - 4 1 - 1 2 - 1 3 - 2 4 - 1                ZIGO             26 14  6  6  48  64- 43    
Hilvaria          4 - 3 2 - 3 2 - 0 2 - 1       6 - 0 0 - 2 3 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 3 0 - 1 5 - 6 3 - 4                Oosterhout       26 13  7  6  46  57- 39 P2 
NOAD              4 - 6 2 - 4 2 - 6 0 - 5 4 - 3       4 - 4 2 - 7 2 - 3 0 - 1 0 - 6 1 - 5 1 - 5 0 - 8                Waspik           26 12  4 10  40  56- 47 P1 
Oosterhout        1 - 1 3 - 2 3 - 1 1 - 4 0 - 2 5 - 0       2 - 0 7 - 1 1 - 0 0 - 2 2 - 0 3 - 3 2 - 2                Groen Wit        26 12  4 10  40  58- 65    
Right 'Oh         2 - 1 1 - 7 2 - 2 0 - 2 3 - 1 10- 0 2 - 1       0 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 2 0 - 1 3 - 5                Hilvaria         26 10  3 13  33  65- 53    
RWB               3 - 0 0 - 3 0 - 0 0 - 1 0 - 5 4 - 0 1 - 3 4 - 1       1 - 6 0 - 1 0 - 1 1 - 4 2 - 3                Bavel            26  8  9  9  33  53- 48    
SCO               1 - 4 3 - 3 1 - 4 2 - 1 1 - 2 4 - 1 2 - 0 2 - 1 5 - 3       0 - 0 2 - 1 3 - 2 4 - 3                Gilze            26  7  6 13  27  47- 41    
TSC               2 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 5 - 0 2 - 3 3 - 1 3 - 0 3 - 0       1 - 0 0 - 0 5 - 0                Veerse Boys      26  7  4 15  25  34- 52 rel
Veerse Boys       0 - 0 1 - 2 2 - 1 3 - 5 2 - 2 6 - 1 0 - 4 3 - 1 1 - 0 0 - 3 1 - 1       1 - 2 0 - 0                RWB              26  7  3 16  24  39- 63    
Waspik            2 - 0 2 - 4 3 - 2 5 - 2 3 - 3 1 - 0 1 - 2 0 - 2 0 - 1 1 - 3 0 - 4 4 - 0       3 - 1                Right 'Oh        26  7  1 18  22  43- 68 rel
ZIGO              4 - 0 1 - 1 2 - 1 6 - 0 3 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 0 3 - 2 1 - 2 1 - 1 4 - 2 3 - 1                      NOAD             26  1  3 22   6  30-118 rel

Period-championship 3A / 3B :                                                                                                              
Waspik-Roosendaal     0-1 and 3-3      Unitas '30-DESK       3-2 and 4-0      Final: SCO-Roosendaal       2-0 and 1-1   SCO and Unitas '30 promoted
Steenbergen SCO       2-1 and 1-2      Oosterhout-Hoeven     0-1 and 1-6      Final: Hoeven-Unitas '30    2-2 and 1-2   DESK and Roosendaal relegated
                   SCO wins on pen.                                                                                                             
                                                                                                                                          
3rd class C
CHC                     2 - 1 3 - 2 8 - 2 1 - 5 1 - 3 0 - 3 2 - 2 7 - 8 1 - 1 0 - 4 0 - 2 3 - 2 0 - 1                TGG              26 17  4  5  55  68- 34 prom
Haarsteeg        10 - 0       1 - 2 0 - 1 4 - 0 4 - 3 1 - 2 1 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 3 1 - 4 3 - 1 4 - 3                ODC              26 16  5  5  53  74- 42 P3 
LONGA             3 - 0 3 - 2       2 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 0 3 - 1 0 - 1 0 - 1 2 - 0 0 - 1                SVSSS            26 14  5  7  47  68- 42    
Nevelo            2 - 3 3 - 0 0 - 4       2 - 5 1 - 1 2 - 0 1 - 4 0 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 2 2 - 3                LONGA            26 14  4  8  46  41- 26 P1 
ODC               2 - 1 4 - 1 2 - 2 6 - 0       0 - 0 3 - 0 3 - 2 2 - 1 6 - 1 2 - 1 5 - 3 0 - 3 7 - 1                Vlijmense B.     26 12  4 10  40  45- 41    
Real Lunet       10 - 1 1 - 7 0 - 4 2 - 1 2 - 0       1 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 2 0 - 3 4 - 0 3 - 0 2 - 1                Real Lunet       26 11  6  9  39  53- 45    
RKDVC             2 - 0 0 - 1 0 - 0 6 - 2 2 - 1 1 - 0       2 - 0 1 - 3 2 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 0 4 - 0                RKDVC            26 11  6  9  39  38- 33    
RKJVV/v D.        5 - 0 2 - 2 1 - 2 5 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 0       4 - 1 1 - 3 3 - 1 1 - 3 3 - 1 3 - 0                RKJVV/v Dalsen I 26 10  7  9  37  56- 45    
SVSSS             7 - 1 0 - 1 3 - 1 6 - 1 2 - 2 3 - 0 3 - 1 1 - 3       4 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 2 5 - 1                Haarsteeg        26 11  3 12  36  61- 51 P2 
Taxandria         2 - 0 1 - 3 0 - 2 2 - 1 0 - 5 3 - 5 2 - 2 4 - 3 2 - 3       2 - 3 2 - 0 0 - 4 4 - 1                VCB              26 11  2 13  35  46- 40    
TGG               3 - 0 5 - 3 3 - 0 6 - 1 2 - 3 1 - 1 3 - 3 2 - 2 3 - 2 3 - 1       1 - 2 4 - 2 2 - 1                Taxandria        26  9  5 12  32  43- 63    
VCB               5 - 0 0 - 1 0 - 2 5 - 1 5 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 2 0 - 3       0 - 0 2 - 4                Zwaluw VFC       26  7  2 17  23  41- 68    
Vlijmense Boys    4 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 2 2 - 2 2 - 4 1 - 0 1 - 1 1 - 0 5 - 0 0 - 4 2 - 1       3 - 1                CHC              26  5  3 18  18  36- 92 rel
Zwaluw VFC        1 - 1 2 - 4 0 - 2 1 - 2 1 - 4 1 - 1 1 - 2 5 - 1 3 - 2 2 - 3 2 - 5 1 - 3 3 - 0                      Nevelo           26  5  2 19  17  32- 80 rel

3rd class D
Bergeijk                3 - 3 2 - 4 3 - 5 2 - 5 2 - 2 3 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 1 4 - 3 1 - 3 0 - 6 3 - 1                Wilhelmina B.    26 20  2  4  62  81- 22 P2 prom
Bladella          4 - 1       2 - 1 3 - 2 1 - 0 3 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 3 2 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 0 1 - 0                Dommelen         26 13  6  7  45  54- 42 P3 
Braakhuizen       7 - 3 3 - 3       0 - 4 4 - 6 2 - 2 1 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 2 1 - 2                FC Eindhoven     26 15  2  9  44  57- 45 -3 pnts P1 prom
Dommelen          1 - 0 1 - 1 1 - 1       3 - 2 2 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 3 2 - 1 6 - 3 1 - 0 1 - 3 2 - 1                Bladella         26 12  6  8  42  43- 36 (P2)
FC Eindhoven      4 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 2       1 - 1 3 - 1 3 - 1 3 - 4 2 - 1 4 - 1 4 - 2 0 - 2 0 - 2                Nijnsel/TVE Rec. 26 12  4 10  40  43- 41    
EMK               4 - 1 1 - 2 6 - 1 0 - 0 0 - 2       3 - 1 1 - 1 3 - 3 0 - 2 2 - 3 0 - 1 0 - 6 2 - 1                Sparta '25       26 12  1 13  37  53- 53    
Nijnsel           6 - 0 0 - 3 3 - 2 4 - 2 1 - 1 1 - 2       2 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 0                Reusel Sport/FGr 26  9  9  8  36  46- 48    
PSV               1 - 2 1 - 1 0 - 2 2 - 1 2 - 3 2 - 2 1 - 1       3 - 3 2 - 9 1 - 2 1 - 1 1 - 0 2 - 1                SV Valkenswaard  26 10  6 10  36  45- 57    
Reusel Sport      1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 6 1 - 0 2 - 4       0 - 0 1 - 0 1 - 3 0 - 1 3 - 3                Braakhuizen      26  9  6 11  33  56- 55    
SBC               2 - 0 2 - 0 1 - 3 3 - 1 0 - 2 1 - 0 0 - 2 0 - 3 0 - 0       4 - 3 3 - 3 1 - 8 1 - 1                PSV              26  9  9  8  33  43- 44 -3  
Sparta '25        2 - 1 3 - 1 1 - 4 1 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 0 3 - 0 3 - 1 1 - 2       2 - 2 1 - 3 3 - 1                SBC              26  8  6 12  30  37- 45 rel
Valkenswaard      4 - 2 0 - 3 1 - 5 3 - 3 3 - 1 5 - 2 0 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 5       0 - 6 1 - 0                EMK              26  6  7 13  25  40- 53 rel
Wilhelmina Boys   3 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 1 4 - 1 3 - 0 4 - 0 0 - 0 1 - 3 2 - 1 3 - 2 5 - 0       5 - 2                WODAN            26  5  7 14  22  34- 51 rel
WODAN             2 - 2 2 - 0 2 - 2 1 - 3 0 - 3 2 - 0 2 - 2 0 - 5 1 - 1 3 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 4                      Bergeijk         26  4  5 17  17  41- 81 rel

Period-championship 3C / 3D :                                                                                                              
Bladella-Erp       1-1 and 2-4      Haarsteeg-Baardwijk     2-2 and 0-1      Final: Longa-Erp                0-0 and 1-0       FC Eindhoven promoted
Longa-Dommelen     5-0 and 2-2      FC Eindhoven-ODC        3-1 and 2-0      Final: FC Eindhoven-Baardwijk   1-1 and 1-0 aet   Baardwijk relegated
Playoff for extra place in 2nd class between losers of finals : Baardwijk-Erp  1-3                                                                                 
Longa will merge with 1st class team so promotion is not possible.  Extra playoff for a 2nd class place is necessary.            
                                                                                                                                          
4th class A
Biervliet               1 - 3 0 - 5 1 - 4 2 - 2 0 - 2 1 - 4 1 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 1 1 - 8 2 - 1                Luctor '88       26 21  2  3  65  90- 32 P3 prom
Breskens          3 - 1       2 - 1 10- 1 2 - 2 4 - 2 1 - 2 2 - 0 4 - 2 1 - 2 5 - 0 3 - 0 1 - 1 4 - 2                Breskens         26 17  5  4  56  82- 32 P3 prom
Clinge            1 - 0 3 - 1       4 - 0 2 - 2 3 - 3 2 - 1 3 - 0 1 - 0 3 - 0 4 - 0 2 - 2 1 - 2 5 - 1                Hontenisse       26 16  7  3  55  83- 34 P2 prom
Corn Boys         6 - 2 1 - 9 1 - 2       1 -10 0 - 5 2 - 7 1 - 2 1 - 4 1 - 5 2 - 2 0 - 4 0 -12 1 - 2                Steen            26 16  7  3  55  73- 26 (P1)
Groede            5 - 0 2 - 4 1 - 0 4 - 0       2 - 6 1 - 1 2 - 4 1 - 3 2 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 4 5 - 2                Clinge           26 16  4  6  52  58- 26    
Hontenisse        7 - 0 0 - 0 0 - 0 5 - 0 2 - 1       3 - 0 1 - 0 3 - 2 9 - 0 2 - 0 3 - 0 0 - 0 1 - 2                Oostburg         26 13  4  9  43  54- 48    
Luctor '80        5 - 0 2 - 1 1 - 0 12- 0 5 - 3 4 - 2       3 - 0 2 - 1 2 - 1 9 - 2 5 - 0 3 - 1 3 - 1                Groede           26 12  5  9  41  70- 51    
Oostburg          3 - 0 3 - 3 0 - 1 4 - 0 0 - 4 4 - 7 4 - 2       3 - 2 2 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 2                IJzendijke       26  9  5 12  32  46- 59    
Patrijzen         1 - 3 2 - 4 1 - 2 1 - 1 3 - 2 3 - 4 2 - 3 0 - 2       2 - 4 5 - 5 3 - 0 1 - 1 3 - 1                Patrijzen        26  9  3 14  30  54- 52    
RIA W             0 - 2 0 - 6 1 - 4 5 - 2 1 - 4 0 - 6 0 - 6 3 - 4 0 - 2       1 - 0 2 - 0 0 - 2 2 - 2                Ria W            26  8  2 16  26  37- 71    
Schoondijke       1 - 1 1 - 2 3 - 4 6 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 4 0 - 5 1 - 4       2 - 5 0 - 1 2 - 4                Sluiskil         26  7  4 15  25  42- 63 rel
Sluiskil          2 - 1 0 - 3 2 - 1 7 - 1 2 - 4 2 - 2 1 - 2 2 - 3 0 - 3 4 - 0 3 - 3       2 - 3 1 - 1                Biervliet        26  4  3 19  15  24- 75 rel
Steen             4 - 2 1 - 1 2 - 0 6 - 0 5 - 1 2 - 2 0 - 2 0 - 2 2 - 0 2 - 1 3 - 1 4 - 1       5 - 0                Schoondijke      26  2  7 17  13  41- 76 rel
IJzendijke        1 - 0 0 - 3 0 - 4 5 - 1 0 - 0 4 - 5 1 - 2 3 - 2 1 - 2 2 - 2 3 - 2 4 - 0 1 - 1                      Corn Boys        26  2  2 22   8  27-136 rel

4th class B
Achtmaal                1 - 0 4 - 0 1 - 1 4 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 0 5 - 0 5 - 0 1 - 0 0 - 1 1 - 2 2 - 0                RBC              26 21  2  3  65  97- 24 P1 prom
Alliance          4 - 1       8 - 2 6 - 0 7 - 0 4 - 0 3 - 1 3 - 2 2 - 3 2 - 0 2 - 2 3 - 1 6 - 0 6 - 2                Alliance         26 20  3  3  63 107- 32 P2 
BVV '63           1 - 2 1 -11       2 - 3 0 -10 0 - 0 2 - 6 1 - 5 1 - 5 1 - 2 0 - 6 0 - 6 0 - 4 3 - 4                Achtmaal         26 16  2  8  50  49- 29 (P1)
DEVO              3 - 1 0 - 4 5 - 2       1 - 2 0 - 2 3 - 2 1 - 0 0 - 0 4 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 4 1 - 2                METO             26 15  2  9  47  59- 45    
DIOZ              2 - 0 2 - 2 3 - 1 7 - 2       4 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 3 0 - 0 2 - 5 1 - 3 1 - 2                ODIO             26 12  4 10  40  54- 39 P3 
HSC '28           1 - 2 0 - 7 0 - 1 4 - 0 1 - 1       4 - 1 0 - 1 0 - 1 5 - 0 4 - 2 1 - 2 1 - 0 0 - 1                Noordhoek        26 11  5 10  38  46- 43    
Lepelstraatse B.  0 - 3 2 - 6 0 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1       0 - 4 2 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 5 1 - 3 1 - 3                SVC              26 12  1 13  37  47- 60    
METO              3 - 1 2 - 6 6 - 3 3 - 0 2 - 1 1 - 1 5 - 2       2 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 4 3 - 1 2 - 1                Schijf           26 11  3 12  36  58- 50    
Noordhoek         2 - 2 3 - 2 3 - 2 3 - 1 4 - 0 0 - 2 4 - 1 2 - 4       0 - 0 1 - 2 1 - 3 2 - 2 2 - 1                DIOZ             26 10  5 11  35  45- 49    
NSV               2 - 3 2 - 3 5 - 1 1 - 4 2 - 3 3 - 1 5 - 3 1 - 2 1 - 3       1 - 1 0 - 3 2 - 2 3 - 2                NSV              26  9  6 11  33  49- 57    
ODIO              1 - 2 1 - 4 1 - 3 4 - 0 0 - 1 3 - 1 7 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 3       2 - 1 4 - 2 3 - 1                DEVO             26  9  3 14  30  41- 67 rel
RBC               4 - 0 1 - 1 12- 0 6 - 0 5 - 0 4 - 0 8 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 1       6 - 3 3 - 0                HSC '28          26  8  4 14  28  32- 45 rel
Schijf            2 - 1 1 - 2 9 - 0 4 - 0 0 - 1 4 - 0 2 - 2 4 - 2 1 - 2 0 - 4 1 - 3 2 - 1       2 - 3                Lepelstraatse B. 26  2  5 19  11  35- 85 rel
SVC               0 - 2 2 - 3 5 - 3 0 - 6 1 - 0 0 - 3 6 - 2 2 - 5 2 - 0 3 - 3 2 - 1 1 - 3 1 - 0                      BVV '63          26  3  1 22   6  31-125 -4 pnts rel

Period-championship 4A / 4B :                                                                                                              
ODIO-Victoria '03      0-1 and 0-0      Steen-BSC            0-2 and 0-3      Final: Hontenisse-Victoria '03   0-1 and 3-4   Breskens and Hontenisse promoted
Hontenisse-Alliance    2-1 and 1-0      Achtmaal-Breskens    2-1 and 1-5      Final: Breskens-BSC              5-1 and 2-2   BSC relegated
playoff for extra place in 3rd class :  BSC-Hontenisse       2-2, Hontenisse wins on penalties                                                 
                                                                                                                                          
4th class C
Advendo                 0 - 0 0 -19 1 -14 2 - 6 0 -14 2 - 8 2 - 5 0 - 5 1 - 3 1 -11 1 - 7 0 -14 0 -10                UVV '40          26 15  7  4  52  67- 31 P1 prom
Boeimeer          6 - 0       3 - 0 1 - 4 5 - 2 1 - 5 1 - 1 0 - 4 4 - 0 2 - 4 2 - 2 2 - 0 2 - 2 1 - 6                WDS '19          26 15  5  6  50  72- 42 P2 
DIA              13 - 1 4 - 0       4 - 2 4 - 2 1 - 1 8 - 3 4 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 2 4 - 0 2 - 4 3 - 1                DIA              26 15  4  7  48  97- 44 -1 pnts (P1)
DSE               4 - 2 3 - 2 1 - 0       1 - 3 1 - 4 0 - 1 3 - 0 1 - 3 0 - 5 2 - 0 3 - 3 1 - 2 3 - 3                VVR              26 14  6  6  48  74- 38 P3 
SC Emma          11 - 1 4 - 2 3 - 2 2 - 1       2 - 3 4 - 3 1 - 4 1 - 1 2 - 1 2 - 4 3 - 1 3 - 1 3 - 2                GESTA            26 13  6  7  45  73- 42    
Gesta            12 - 0 1 - 6 2 - 5 2 - 2 3 - 0       2 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 2 2 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 4                Sprundel         26 12  7  7  43  56- 35    
RSV               2 - 3 2 - 3 3 - 4 2 - 1 4 - 3 1 - 2       1 - 2 2 - 6 0 - 4 1 - 3 1 - 2 0 - 6 2 - 5                Terheijden       26 13  3 10  42  72- 43    
Sprundel          5 - 0 4 - 1 1 - 5 1 - 1 9 - 1 1 - 1 2 - 1       1 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 2                SC EMMA          26 13  2 11  41  67- 71    
TVC Breda         3 - 2 1 - 6 0 - 4 1 - 1 1 - 1 0 - 3 4 - 1 3 - 2       2 - 9 1 - 1 4 - 2 2 - 3 0 - 1                VCW              26  9  8  9  35  50- 52    
Terheijden       11 - 0 6 - 4 0 - 0 2 - 3 1 - 3 2 - 3 2 - 2 0 - 1 2 - 1       5 - 2 2 - 3 0 - 2 4 - 2                Boeimeer         26  9  4 13  31  60- 68    
UVV '40           7 - 0 1 - 3 5 - 2 2 - 1 4 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 0       4 - 1 1 - 1 1 - 1                DSE              26  8  5 13  29  57- 53    
VCW               5 - 0 4 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 3 1 - 1 4 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 1       1 - 3 1 - 1                TVC Breda        26  7  5 14  26  40- 55 rel 
VVR               5 - 1 4 - 1 3 - 4 3 - 2 5 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 3 2 - 2 1 - 1       1 - 2                RSV              26  5  3 18  18  49- 78 rel
WDS '19           3 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 1 5 - 0 3 - 1 4 - 1 0 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 5 2 - 3 3 - 1                      Advendo          26  1  1 24   4  21-203 rel

4th class D
Be Ready                2 - 0 0 - 3 3 - 0 0 - 0 0 - 4 2 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 1 1 - 2                      FC Engelen       24 20  3  1  63 101- 18 P1 prom
Berkdijk          0 - 2       1 - 1 2 - 1 2 - 4 0 - 2 1 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 4 3 - 1 1 - 2                      TSV Gudok        24 15  4  5  49  64- 36 P3 
Blauw Wit '81     1 - 1 4 - 1       4 - 1 2 - 0 2 - 3 2 - 5 3 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 0 9 - 1 0 - 3                      Nieuwkuijk       24 15  3  6  48  55- 25 P2 prom
DVVC              0 - 4 2 - 0 0 - 5       2 - 1 3 - 2 0 - 0 1 - 2 0 - 0 0 - 2 1 - 1 3 - 3 3 - 1                      SV Reeshof       24 13  4  7  43  66- 44 (P1)
SC Elshout        1 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 0       1 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 0 5 - 0 1 - 5                      Blauw Wit '81    24 10  7  7  37  58- 46    
FC Engelen        5 - 1 10- 0 8 - 0 9 - 2 0 - 0       2 - 0 6 - 2 3 - 0 5 - 1 4 - 2 10- 0 3 - 1                      SC Elshout       24 10  7  7  37  41- 34    
HHC '09           3 - 1 2 - 2 0 - 4 2 - 2 2 - 1 0 - 4       1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 2                      HHC '09          24  7  7 10  28  38- 49    
Irene '58         0 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 5 0 - 3 1 - 0       1 - 3 0 - 0 1 - 0 4 - 1 1 - 1                      Irene '58        24  7  7 10  28  28- 42    
Nieuwkuyk         1 - 0 5 - 0 2 - 0 6 - 1 3 - 1 0 - 3 3 - 2 0 - 1       3 - 1 4 - 0 5 - 0 2 - 3                      Be Ready         24  7  5 12  26  26- 37    
Raamsdonk         0 - 0 4 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 2 0 - 6 5 - 4 2 - 0 1 - 4       2 - 4 0 - 1 0 - 3                      Raamsdonk        24  7  5 12  26  34- 50    
SV Reeshof        5 - 1 3 - 1 8 - 3 4 - 0 4 - 1 2 - 2 7 - 1 2 - 2 0 - 4 4 - 2       5 - 2 3 - 2                      DVVC             24  6  5 13  23  29- 59 rel
SVG               0 - 2 1 - 5 2 - 4 0 - 5 4 - 4 0 - 4 1 - 4 1 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 4       0 - 3                      Berkdijk         24  6  2 16  20  29- 61 rel
TSV Gudok         4 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 2 4 - 1 4 - 2 2 - 4 6 - 2 2 - 1 5 - 1                            SVG              24  2  3 19   9  22- 90 rel

Period-championship 4C / 4D :                                                                                                              
SV Reeshof-RWB    0-3 and 4-3      VVR-Veerse Boys        4-2 and 2-2      Final: TSV Gudok-RWB      2-1 and 1-3   Nieuwkuijk promoted
DIA-TSV Gudok     1-3 and 1-4      Nieuwkuijk-WDS '19     3-2 and 3-2      Final: Nieuwkuijk-VVR     3-2 and 4-2   Veerse Boys relegated
                                                                                                                                          
4th class E
Audacia                 1 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 2 3 - 3 3 - 0 2 - 3 0 - 2                      Spoordonkse B.   24 15  7  2  52  55- 28 P1 prom
EDN '56           2 - 0       2 - 3 1 - 2 0 - 1 3 - 5 3 - 2 1 - 0 5 - 1 8 - 2 0 - 2 1 - 3 0 - 1                      Were Di          24 14  3  7  45  58- 41 P2 prom
Essche Boys       0 - 0 3 - 2       3 - 2 1 - 1 0 - 4 1 - 2 2 - 0 0 - 2 0 - 5 0 - 4 1 - 2 1 - 3                      Viola            24 13  5  6  44  47- 30 P3 
Gloria UC         4 - 1 3 - 2 1 - 3       1 - 2 0 - 0 2 - 4 0 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 1                      GSBW             24 12  5  7  41  37- 27 (P1) prom
GSBW              1 - 1 3 - 1 6 - 0 0 - 2       4 - 2 1 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 3 2 - 1 3 - 0                      Jong Brabant     24 11  7  6  40  58- 40    
Jong Brabant      2 - 2 4 - 0 0 - 0 5 - 4 2 - 0       0 - 1 1 - 0 6 - 1 1 - 1 3 - 6 3 - 3 1 - 0                      OVC '26          24 11  5  8  38  56- 42    
Oisterwijk        3 - 7 1 - 4 4 - 3 0 - 0 0 - 3 2 - 3       2 - 4 2 - 6 2 - 1 1 - 2 4 - 1 1 - 8                      RKDSV            24 11  4  9  37  52- 39    
Riel              0 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 0 1 - 7 4 - 2       2 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 4                      Audacia          24  8  7  9  31  38- 39    
RKDSV             3 - 1 0 - 1 3 - 3 3 - 0 1 - 3 2 - 0 6 - 0 4 - 0       4 - 2 0 - 0 1 - 1 3 - 0                      Essche Boys      24  7  4 13  25  31- 58    
OVC '26           1 - 1 2 - 0 5 - 1 4 - 1 1 - 2 2 - 3 3 - 0 5 - 0 4 - 2       2 - 2 3 - 2 4 - 3                      Riel             24  7  3 14  24  23- 48    
Spoordonkse Boys  2 - 0 4 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 2 4 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 2       2 - 2 2 - 2                      EDN '56          24  7  2 15  23  40- 49    
Viola             1 - 0 1 - 0 5 - 1 0 - 1 3 - 0 2 - 1 5 - 0 1 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 1       3 - 0                      Gloria UC        24  6  3 15  21  33- 46 rel
Were Di           5 - 3 4 - 2 2 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 2 3 - 0 5 - 1 0 - 3 1 - 1 3 - 5 3 - 2                            Oisterwijk       24  6  1 17  19  35- 76 rel

4th class F
Alem                    1 - 0 4 - 0 1 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 5 1 - 1                      Wilhelmina       24 17  2  5  53  44- 26 P2 prom
Beesd             0 - 2       5 - 2 2 - 4 2 - 3 1 - 0 2 - 3 1 - 1 3 - 3 1 - 4 2 - 1 2 - 4 0 - 1                      Theole           24 14  6  4  46  56- 31 -2 pnts P1
BZS               1 - 1 3 - 1       1 - 2 1 - 1 0 - 2 2 - 1 5 - 2 3 - 1 0 - 2 2 - 3 3 - 2 0 - 1                      FC Schadewijk    24 14  5  5  47  50- 27 P3 
GVV               2 - 2 4 - 0 2 - 0       3 - 2 0 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 0                      GVV              24 13  6  5  45  46- 28 (P2)
HRC '14           1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2       0 - 1 5 - 2 1 - 3 0 - 0 3 - 3 0 - 4 2 - 4 1 - 3                      Alem             24 12  8  4  44  42- 25    
MEC '07           0 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 1 5 - 2       1 - 3 3 - 0 0 - 3 0 - 0 3 - 2 0 - 3 1 - 1                      Teisterbanders   24 10  2 12  32  44- 48    
NLC '03           1 - 4 2 - 1 0 - 4 1 - 0 4 - 1 2 - 2       0 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 3                      MEC '07          24  8  6 10  30  32- 39    
Rhelico           1 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 2 5 - 2 1 - 0 2 - 2       2 - 0 1 - 3 4 - 3 1 - 1 0 - 1                      Rhelico          24  7  7 10  28  37- 48    
RKTVC             0 - 0 2 - 4 2 - 2 2 - 3 2 - 0 3 - 4 1 - 0 0 - 3       3 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 2                      NLC '03          24  7  6 11  27  34- 46    
FC Schadewijk     2 - 1 0 - 4 3 - 0 3 - 2 2 - 0 6 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 0       3 - 0 1 - 3 4 - 0                      BZS              24  7  5 12  26  36- 44    
Teisterbanders    2 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 5 5 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 3 4 - 2 1 - 2       1 - 5 2 - 0                      Beesd            24  6  3 15  21  40- 53    
Theole            1 - 3 4 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 0 5 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 0       2 - 1                      RKTVC            24  5  5 14  20  30- 44    
Wilhelmina        2 - 1 2 - 0 0 - 1 3 - 0 1 - 0 2 - 1 4 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 1 5 - 1 4 - 2                            HRC '14          24  2  7 15  13  28- 60 rel

Period-championship 4F / 4I (district South II)                                                                                                     
Avesteyn-Zwaluw VFC      0-1 and 0-1      GVV-Taxandria             1-7 and 0-3      Final: BMC-Zwaluw VFC     0-0 and 3-1   BMC promoted
Theole-BMC               1-0 and 0-3      Boxtel-FC Schadewijk      0-0 and 4-3      Final: Boxtel-Taxandria   3-4 and 1-4  
playoff for extra place in 3rd class :    Zwaluw VFC-Boxtel  3-1
                                                                                                                                          
4th class G
Acht                    1 - 2 1 - 2 4 - 2 4 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 2 3 - 0 2 - 0 2 - 3 4 - 0 4 - 1 4 - 1                BES              26 16  5  5  53  56- 35 P3 prom
BES               4 - 1       1 - 3 2 - 2 4 - 1 3 - 1 6 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 2 3 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 0                Hapert           26 15  5  6  50  60- 38 (P3) prom
DVS               0 - 2 2 - 2       2 - 2 2 - 1 2 - 1 4 - 2 0 - 1 1 - 2 7 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 3 1 - 1                Acht             26 12  6  8  42  53- 39 P1 
Hapert            3 - 1 3 - 1 3 - 2       3 - 2 3 - 0 3 - 1 4 - 1 4 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 0 6 - 2 2 - 1                De Raven         26 12  4 10  40  53- 46 P2 
HMVV              1 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 2       5 - 3 1 - 1 3 - 0 2 - 2 0 - 0 1 - 0 4 - 1 3 - 0 0 - 5                ZSC              26  7 14  5  35  39- 30    
Hoogeloon         0 - 0 1 - 4 4 - 2 2 - 1 0 - 0       3 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 0 4 - 3 1 - 0 2 - 1                Steensel         26 10  5 11  35  44- 46    
Hulsel            1 - 3 2 - 2 1 - 0 0 - 3 3 - 2 2 - 2       1 - 1 4 - 2 3 - 2 4 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 2                HMVV             26  9  7 10  34  41- 43    
Netersel          1 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 1       0 - 1 3 - 5 2 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 1                De Weebosch      26  9  6 11  33  39- 42    
de Raven          7 - 0 1 - 3 3 - 2 3 - 0 0 - 2 3 - 2 5 - 3 2 - 2       0 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 1                Vessem           26  9  6 11  33  40- 47    
SDO '39           2 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 2 1 - 4 4 - 1 3 - 4 4 - 2 1 - 4       2 - 4 2 - 3 3 - 0 2 - 4                Hoogeloon        26  9  6 11  33  38- 46    
Steensel          2 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 3 2 - 1 3 - 2 3 - 2 3 - 0 3 - 0 4 - 1       3 - 4 2 - 1 1 - 1                SDO '39          26  9  5 12  32  51- 62 rel
Vessem            1 - 1 0 - 1 3 - 0 0 - 2 0 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 1 6 - 3 3 - 3 2 - 0       1 - 2 1 - 1                DVS              26  8  4 14  28  40- 47 rel
De Weebosch       0 - 3 1 - 2 2 - 0 1 - 0 3 - 1 3 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 0 5 - 0       1 - 1                Netersel         26  7  7 12  28  33- 44 rel
ZSC               2 - 2 4 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 1                      Hulsel           26  6  8 12  26  44- 66 rel
Playoff for 12th place : DVS-Netersel 2-1

Period-championship 4E / 4G :                                                                                                              
De Raven-EMK      0-3 and 2-2      GSBW-SBC         1-0 and 3-2      Final: Hapert-EMK       2-2 and 6-3     Hapert, GSBW and Were Di promoted
Viola-Hapert      2-1 and 0-4      Acht-Were Di     2-3 and 2-4      Final: Were Di-GSBW     1-3 and 4-1     SBC and EMK relegated
playoff for extra place in 3rd class :    GSBW-EMK  1-0           
                                                                                                                                          
5th class A
Aardenburg              2 - 3 0 - 4 3 - 1 1 - 1 0 - 3 7 - 2 1 - 3 4 - 6 2 - 1 1 - 5 0 - 4 1 - 2                      Nw. Borgvliet    24 17  4  3  55  97- 30 P1 prom
Graauw            1 - 3       1 - 1 1 - 2 0 - 1 0 - 3 1 - 2 0 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 3 3 - 0 2 - 2                      WVV '67          24 16  6  2  54  81- 30 P2 prom
Hoofdplaat        2 - 2 4 - 1       1 - 1 3 - 0 1 - 5 7 - 4 1 - 1 2 - 2 6 - 0 0 - 5 2 - 3 3 - 2                      Koewacht         24 15  6  3  51  63- 29 P3 prom
Hulsterloo        2 - 1 4 - 0 5 - 1       1 - 5 1 - 3 4 - 3 1 - 3 4 - 1 6 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 1                      Vivoo            24 14  4  6  46  84- 44 (P1) prom
Koewacht          2 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 3       3 - 3 5 - 0 4 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 2                      Hulsterloo       24 13  4  7  43  53- 40    
Nieuw Borgvliet   2 - 4 7 - 1 9 - 2 2 - 1 1 - 0       4 - 2 4 - 0 3 - 3 8 - 0 5 - 2 4 - 0 2 - 2                      SDO '63          24 12  5  7  41  54- 39    
Rimboe            2 - 3 4 - 0 1 - 3 0 - 3 1 - 3 0 -10       1 - 2 2 - 1 4 - 2 2 - 3 0 - 5 1 - 3                      Vogelwaarde      24 10  5  9  35  51- 40    
SDO '63           6 - 2 2 - 1 5 - 0 1 - 1 2 - 3 0 - 3 3 - 0       3 - 3 8 - 1 4 - 3 1 - 3 0 - 2                      Hoofdplaat       24  7  8  9  29  51- 62    
Sluis             2 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 2 4 - 2 1 - 2       7 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 5                      Sluis            24  5  9 10  24  49- 60    
Terhole           0 - 1 1 - 2 2 - 2 0 - 1 1 - 7 1 - 9 2 - 4 0 - 3 3 - 1       0 - 3 0 - 5 1 - 6                      Aardenburg       24  7  3 14  24  42- 65    
Vivoo             3 - 2 6 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 4 1 - 4 9 - 2 3 - 2 9 - 0 11- 0       1 - 1 0 - 1                      Graauw           24  5  3 16  18  28- 61    
Vogelwaarde       1 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 4 1 - 3 3 - 1 3 - 0 0 - 0 2 - 1 7 - 1 3 - 4       3 - 5                      Rimboe           24  5  0 19  15  41- 94    
WVV '67           7 - 0 5 - 1 5 - 1 7 - 0 1 - 1 1 - 0 6 - 1 1 - 1 2 - 2 8 - 0 4 - 2 1 - 0                            Terhole          24  1  1 22   4  19-119  

5th class B
Klundert                5 - 1 0 - 1 2 - 2 3 - 1 3 - 1 1 -10 1 - 4 2 - 2 1 - 2 3 - 4 0 - 4                            SAB              22 18  1  3  55  95- 14 P2 prom
FC Moerstraten    1 - 3       0 - 0 0 - 3 0 - 3 1 - 2 0 - 4 0 - 2 0 - 4 2 - 3 3 - 3 2 - 3                            Wernhout         22 16  2  4  50  72- 25 P3 prom
NVS               5 - 2 3 - 4       1 - 6 2 - 0 2 - 0 0 - 5 3 - 2 0 - 2 1 - 3 2 - 4 1 - 4                            OMC              22 14  5  3  47  69- 25 P1 prom
OMC               2 - 0 4 - 1 4 - 1       10- 0 1 - 2 1 - 0 4 - 2 2 - 0 7 - 1 3 - 3 2 - 0                            PCP              22 12  3  7  39  45- 34 (P2)
Oranje Blauw '14  2 - 5 1 - 3 1 - 3 0 -10       2 - 4 1 -12 3 - 2 0 - 2 2 - 1 0 - 4 1 -10                            SSW              22 13  4  5  38  49- 19 -5 pnts 
PCP               3 - 0 1 - 1 5 - 3 1 - 1 9 - 1       1 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 1                            SC Welberg       22  9  6  7  33  60- 33    
SAB               7 - 1 4 - 0 8 - 1 5 - 0 11- 0 1 - 2       2 - 1 6 - 0 3 - 2 2 - 0 2 - 3                            De Schutters     22  9  3 10  30  41- 42    
de Schutters      5 - 1 0 - 0 3 - 2 0 - 0 4 - 0 4 - 1 0 - 4       1 - 1 4 - 1 0 - 6 1 - 2                            TPO              22  8  0 14  24  35- 54    
SSW               3 - 0 11- 0 5 - 2 0 - 1 6 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 0       2 - 0 1 - 0 0 - 2                            NVS              22  6  1 15  19  38- 74    
TPO               3 - 2 2 - 3 4 - 2 3 - 2 3 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 3 0 - 4       4 - 1 0 - 5                            Klundert         22  5  2 15  17  37- 82    
SC Welberg       14 - 2 1 - 1 6 - 1 0 - 1 7 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 1 0 - 0 1 - 0       2 - 1                            FC Moerstraten   22  3  5 14  14  23- 65    
Wernhout          5 - 0 3 - 0 6 - 2 3 - 3 8 - 0 2 - 1 0 - 3 6 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 2                                  Oranje-Blauw'14  22  3  0 19   9  22-119  

5th class C
Barca                   5 - 0 0 - 3 4 - 0 1 - 2 8 - 0 1 - 3 5 - 1 3 - 3 1 - 6 5 - 1 1 - 4                            Dussense Boys    22 17  0  5  51  67- 30 prom
Broekhoven        1 - 3       0 - 4 1 - 0 2 - 4 3 - 3 4 - 2 1 - 2 3 - 5 0 - 2 2 - 3 2 - 5                            Chaam            22 16  2  4  50  54- 26 P2 prom
Chaam             2 - 1 2 - 2       2 - 0 2 - 1 4 - 1 3 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 2 4 - 3 2 - 5                            WSJ              22 14  4  4  46  77- 41    
FC Drunen         1 - 4 5 - 0 1 - 2       2 - 4 3 - 3 0 - 3 1 - 1 0 - 4 3 - 2 5 - 2 1 - 1                            Tuldania         22 14  2  6  44  53- 33    
Dussense Boys     3 - 2 5 - 2 1 - 2 1 - 0       4 - 0 0 - 2 3 - 1 4 - 1 2 - 0 4 - 1 3 - 2                            Neerlandia'31    22 12  1  9  37  57- 44 P1 
Molenschot        3 - 6 2 - 1 0 - 3 1 - 2 1 - 7       4 - 2 1 - 1 1 - 4 0 - 2 0 - 2 1 - 6                            Barca            22 12  1  9  36  71- 42 -1 pnts P3 prom
Neerlandia '31    4 - 2 6 - 0 4 - 1 3 - 1 1 - 0 3 - 1       7 - 0 3 - 0 3 - 5 0 - 1 3 - 3                            SVSOS            22  9  3 10  30  50- 47    
OVV '67           2 - 4 2 - 1 0 - 3 3 - 0 0 - 6 4 - 2 5 - 3       2 - 1 3 - 2 2 - 2 0 - 4                            OVV '67          22  8  3 11  27  32- 67    
SVSOS             1 - 4 4 - 2 1 - 4 1 - 2 3 - 5 2 - 1 1 - 0 9 - 0       2 - 2 1 - 0 3 - 4                            Willem II        22  8  1 13  25  41- 57    
Tuldania          0 - 3 4 - 3 1 - 0 1 - 0 3 - 2 3 - 1 5 - 0 2 - 0 2 - 0       4 - 2 3 - 2                            FC Drunen        22  5  3 14  18  28- 54    
Willem II         2 - 1 3 - 2 0 - 2 5 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 4 1 - 2 2 - 3 1 - 0       3 - 7                            Molenschot       22  2  4 16  10  28- 73    
WSJ               0 - 7 6 - 1 2 - 1 6 - 0 1 - 3 1 - 1 5 - 0 5 - 1 1 - 1 3 - 2 4 - 2                                  Broekhoven       22  2  2 18   5  33- 77 -3 pnts

5th class D
Buren                   3 - 1 5 - 1 8 - 0 3 - 0 4 - 2 0 - 2 0 - 2 2 - 1 5 - 2 5 - 0 6 - 2                            RKKSV            22 16  2  4  50  45- 17 P1 prom
DSS '14           2 - 2       0 - 0 2 - 2 2 - 0 0 - 1 0 - 3 0 - 3 0 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 1                            OSC '45          22 12  7  3  43  58- 23 P2 
Hedel             1 - 3 1 - 1       2 - 6 1 - 3 3 - 2 2 - 2 2 - 1 3 - 2 3 - 2 0 - 0 3 - 0                            Buren            22 13  4  5  43  67- 38 (P1) prom
Heerewaarden      5 - 1 3 - 1 2 - 1       2 - 2 5 - 2 0 - 2 0 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 1                            SCZ              22 10  2 10  32  41- 47    
Jan van Arckel    2 - 2 4 - 1 0 - 0 3 - 1       0 - 0 2 - 0 1 - 3 2 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 0                            Wadenoijen       22  8  6  8  30  33- 26 P3 
Ophemert          1 - 5 2 - 1 1 - 1 4 - 2 1 - 3       1 - 5 1 - 3 0 - 3 2 - 3 1 - 3 0 - 2                            RKVSC            22  9  3 10  30  35- 36    
OSC '45           3 - 3 7 - 2 2 - 2 3 - 0 6 - 1 4 - 1       1 - 1 0 - 1 5 - 0 3 - 3 2 - 0                            Maaskantse B.    22  8  5  9  29  30- 31    
RKKSV             0 - 2 3 - 0 2 - 1 5 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 2       3 - 0 3 - 2 2 - 1 1 - 0                            Jan van Arckel   22  8  5  9  29  31- 38    
RKVSC             4 - 2 5 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 3 0 - 1 0 - 4 1 - 1       3 - 1 2 - 1 1 - 2                            Heerewaarden     22  8  4 10  28  40- 53    
SCZ               3 - 4 2 - 0 4 - 2 5 - 3 2 - 1 2 - 0 1 - 0 0 - 2 3 - 0       0 - 4 2 - 2                            Hedel            21  6  6  9  24  30- 42    
Wadenoyen         2 - 0 0 - 0 0 - 2 5 - 0 4 - 0 0 - 2 1 - 1 0 - 2 2 - 2 3 - 0       1 - 0                            Ophemert         22  5  2 15  17  25- 56    
Maaskantse Boys   2 - 2 2 - 0 2 - 0 1 - 0 1 - 1 5 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 4 1 - 0                                  DSS '14          21  2  6 13  12  17- 45  

5th class E
De Bocht '80            2 - 1 1 - 2 0 - 0 2 - 2 2 - 2 3 - 2 0 - 3 1 - 7 0 - 0 0 - 6 4 - 3 1 - 5                      Tivoli           24 22  1  1  67  84- 16 P1 prom
Casteren          3 - 2       1 - 3 1 - 4 2 - 3 0 - 2 6 - 1 2 - 2 0 - 3 1 - 2 0 - 5 4 - 3 1 - 1                      Riethoven        24 17  4  3  55  68- 28 P3 prom
DEES              5 - 1 2 - 3       3 - 2 1 - 1 5 - 2 5 - 0 2 - 5 1 - 4 3 - 2 1 - 7 4 - 1 2 - 1                      Sterksel         24 16  3  5  51  68- 23 P2 
DOSKO '32         3 - 0 4 - 1 2 - 1       4 - 1 1 - 3 7 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 4 3 - 3 4 - 2                      DOSL             24 14  3  7  45  76- 36 (P1) prom
DOSL              6 - 0 5 - 1 4 - 0 4 - 2       4 - 1 4 - 0 1 - 2 3 - 1 5 - 0 2 - 3 7 - 0 2 - 2                      Waalre           24 13  5  6  44  55- 33    
Knegselse Boys    4 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 2 0 - 3       6 - 0 0 - 2 0 - 3 1 - 2 0 - 5 1 - 1 0 - 0                      DOSKO '32        24 13  4  7  43  62- 42    
LSV               4 - 0 1 - 0 2 - 3 1 - 4 1 - 4 1 - 2       1 - 4 0 - 3 1 - 3 0 - 3 2 - 3 0 - 8                      DEES             24 10  1 13  31  51- 61    
Riethoven         3 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 1 6 - 1       0 - 0 2 - 0 0 - 2 13- 1 1 - 1                      Tongelre         24  9  3 12  30  70- 82    
Sterksel          3 - 1 5 - 0 4 - 1 1 - 3 2 - 1 6 - 0 3 - 0 0 - 2       2 - 0 0 - 2 3 - 0 1 - 3                      Terlo            24  7  3 14  24  35- 63    
Terlo             2 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 3 1 - 7 3 - 0 2 - 2 2 - 3 2 - 6       0 - 5 2 - 8 1 - 2                      Knegselse B.     24  6  3 15  21  33- 61    
Tivoli            7 - 0 4 - 0 2 - 0 3 - 0 3 - 2 5 - 1 1 - 0 0 - 2 2 - 2 3 - 1       3 - 0 1 - 0                      Casteren         24  5  3 16  18  33- 66    
Tongelre          7 - 0 5 - 2 5 - 1 1 - 5 5 - 3 6 - 2 2 - 0 5 - 3 0 - 5 3 - 3 3 - 5       2 - 3                      De Bocht '80     24  3  4 17  13  22- 81    
Waalre            1 - 0 1 - 1 4 - 2 4 - 2 0 - 2 2 - 0 4 - 0 3 - 1 0 - 3 3 - 0 1 - 3 4 - 3                            LSV              24  2  1 21   7  21- 86   

Playoffs between 4th and 5th class               
Vivoo-Sluiskil              3-0 and 2-0              WVV '67-Biervliet      5-1 and 2-0             Koewacht-DEVO          2-1 and 1-1
OMC-HSC '28                 3-0 and 2-1              PCP-DSE                0-3 and 2-5             Wernhout-TVC Breda     3-0 and 3-1
Barca-DVVC                  4-2 and 3-2              Chaam-Berkdijk         2-3 and 4-0             Wadenoijen-Beesd       2-4 and 2-3
OSC '45-RKTVC               0-2 and 1-1              DOSL-SDO '39           3-1 and 5-0             Riethocen-DVS          1-1 and 2-2 pen. 5-4
Sterksel-EDN '56            2-0 and 0-3
Neerlandia '31-Gloria UC    3-0                      Gloria UC-Buren        2-3                     Buren-Neerlandia '31   1-0
Promoted :  WVV '67, Koewacht, Vivoo, Wernhout, OMC, Chaam, Barca, Buren, Riethoven and DOSL
Relegated : Sluiskil, Biervliet, DEVO, HSC '28, TVC Breda, DVVC, Berkdijk, Gloria UC, SDO '39 and DVS
 
 
District South II
1st class D
Bekkerveld              4 - 1 3 - 2 1 - 2 1 - 0 0 - 1 0 - 0 3 - 2 3 - 1 0 - 0 8 - 0 2 - 2 0 - 1 3 - 3                SV Meerssen      26 18  5  3  59  67- 26 P3 prom
Deurne            0 - 2       2 - 0 0 - 1 3 - 2 4 - 1 3 - 2 1 - 3 3 - 1 3 - 1 1 - 1 0 - 1 3 - 0 0 - 3                Spcl.Susteren    26 14  6  6  48  59- 32 P2 
Geldrop           1 - 5 1 - 2       2 - 4 2 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 4 1 - 1 3 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 2 0 - 1                Wittenhorst      26 14  6  6  48  43- 31 (P3)
SV Meerssen       1 - 1 1 - 1 2 - 0       2 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1 6 - 1 1 - 2 6 - 1 0 - 3 2 - 0                Bekkerveld       26 13  8  5  47  60- 27    
RKSV Minor        2 - 1 4 - 1 1 - 5 1 - 6       0 - 1 3 - 2 4 - 0 0 - 2 0 - 7 0 - 0 2 - 2 0 - 1 2 - 1                VV Schaesberg    26 12  5  9  41  48- 49 P1 
VV Schaesberg     1 - 1 3 - 2 3 - 6 1 - 4 4 - 0       4 - 0 3 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 2 1 - 2                Geldrop          26 10  7  9  37  60- 62    
Someren           0 - 0 1 - 1 3 - 3 2 - 0 0 - 0 1 - 2       1 - 2 1 - 4 2 - 0 0 - 2 3 - 0 0 - 2 0 - 3                ZSV              26 10  5 11  35  43- 46    
SSS '18           0 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 4 2 - 3 0 - 2 0 - 1       1 - 2 1 - 1 0 - 2 2 - 2 0 - 2 1 - 2                SV Venray        26 10  4 12  34  47- 60    
Spcl. Susteren    3 - 2 1 - 1 10- 2 1 - 6 2 - 2 0 - 0 5 - 0 2 - 0       0 - 1 3 - 0 7 - 1 1 - 2 2 - 0                Deurne           26  9  6 11  33  40- 43    
de Valk           1 - 3 2 - 1 1 - 3 1 - 3 1 - 2 3 - 3 2 - 1 1 - 1 0 - 1       1 - 2 2 - 1 1 - 3 3 - 1                RKSV Minor       26  8  4 14  28  40- 56    
SV Venray         1 - 4 4 - 4 3 - 6 1 - 5 3 - 0 6 - 2 1 - 1 5 - 2 1 - 3 4 - 2       1 - 3 0 - 1 0 - 2                De Valk          26  7  6 13  27  41- 50    
Volharding        1 - 5 1 - 0 2 - 3 1 - 2 1 - 6 2 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 3 4 - 2       2 - 4 1 - 4                Someren          26  5 10 11  25  27- 42 rel
Wittenhorst       0 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 1 3 - 2 0 - 2 3 - 3 1 - 3 1 - 2 0 - 0 2 - 0 4 - 4       2 - 1                Volharding       26  6  5 15  23  40- 71 rel
ZSV               1 - 6 1 - 1 2 - 3 0 - 2 3 - 2 3 - 1 0 - 0 3 - 3 0 - 2 3 - 3 1 - 3 3 - 1 0 - 2                      SSS '18          26  4  7 15  19  37- 57 rel

2nd class G
Caesar                  3 - 1 0 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 0 5 - 3 1 - 2 4 - 1                FC Hoensbroek    26 18  2  6  56  54- 29 P1 prom
Eijsden           3 - 3       3 - 0 3 - 1 0 - 1 2 - 4 5 - 2 1 - 1 5 - 3 3 - 2 2 - 2 1 - 1 0 - 5 3 - 2                Geusselt Sport   26 15  5  6  50  52- 38 P3 
Geusselt Sport    3 - 2 3 - 1       2 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 1 4 - 2 2 - 3 2 - 2                De Ster          26 13  8  5  47  54- 30 (P1)
GSV '28           3 - 0 1 - 0 1 - 1       2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 1 4 - 3 1 - 1 3 - 1                Caesar           26 13  6  7  45  59- 43    
Heer              3 - 4 1 - 4 0 - 3 1 - 2       1 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 0 5 - 1                GSV '28          26 11  9  6  42  40- 40    
FC Hoensbroek     3 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 2 4 - 1       0 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 0 4 - 1 3 - 2                SHH              26  9 13  4  40  39- 32 P2 
Laura Hopel Comb. 3 - 1 2 - 2 5 - 2 2 - 0 1 - 2 2 - 3       3 - 3 2 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 1                Laura-Hopel C.   26 11  7  8  40  47- 41    
BSV Limburgia     1 - 2 3 - 2 0 - 0 5 - 1 4 - 1 0 - 1 1 - 1       3 - 2 4 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 3                Eijsden          26 10  5 11  35  55- 51    
RVU               3 - 1 0 - 3 3 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 3       1 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 1 6 - 2                BSV Limburgia    26  7 11  8  32  51- 42    
Scharn            0 - 5 0 - 3 0 - 1 4 - 0 2 - 0 1 - 3 2 - 0 1 - 1 2 - 1       1 - 1 3 - 0 0 - 0 3 - 1                Scharn           26  7  8 11  29  34- 45    
SHH               0 - 2 3 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 0 2 - 2       4 - 3 0 - 3 2 - 2                Heer             26  6  6 14  24  31- 51 rel
Sporting Heerlen  1 - 3 2 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 2 0 - 3 3 - 2 0 - 6 0 - 2 2 - 1 1 - 2       0 - 4 1 - 0                RVU              26  6  2 18  20  39- 56 rel   
de Ster           2 - 2 4 - 1 0 - 2 2 - 2 2 - 1 2 - 0 0 - 2 2 - 1 6 - 1 1 - 0 0 - 0 5 - 0       4 - 3                UOW '02          26  5  5 16  20  45- 67 rel
UOW '02           1 - 4 0 - 4 1 - 4 1 - 1 4 - 0 1 - 3 3 - 4 5 - 3 1 - 3 4 - 1 0 - 1 0 - 0 3 - 2                      Sport. Heerlen   26  5  5 16  20  30- 65 rel
Playoff matches for 12th place : RVU-UOW '02 1-1,  Sp. Heerlen-RVU 5-0,  UOW '02-Sp. Heerlen 1-6.  RVU and UOW '02 relegated 

2nd class H
Blerick                 0 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 0 5 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 3 0 - 3 0 - 3 3 - 4 1 - 3                Wilhelmina '08   26 18  4  4  58  58- 20 P3 prom
EFC               1 - 2       1 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 2 3 - 0 0 - 2 4 - 0 1 - 2 3 - 0 3 - 0 0 - 2                Venlosche Boys   26 16  5  5  53  49- 17 (P3) prom
RKZV Heeze        2 - 1 2 - 1       5 - 1 3 - 1 6 - 2 2 - 0 5 - 5 1 - 2 2 - 4 0 - 0 1 - 0 1 - 4 0 - 4                Veritas          26 16  1  9  49  62- 44 P1 
SC Helmondia      3 - 3 0 - 1 5 - 1       1 - 1 2 - 1 4 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 3 0 - 1 0 - 2 1 - 3 0 - 2                RPC              26 14  7  5  49  39- 24    
IVO               2 - 4 0 - 3 4 - 1 3 - 5       2 - 1 1 - 1 7 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 0 0 - 2 2 - 1 0 - 3                RKVVO            26 11  8  7  41  51- 49    
Mierlo Hout       2 - 2 0 - 4 1 - 1 2 - 0 3 - 1       1 - 3 2 - 4 2 - 2 5 - 5 2 - 1 0 - 3 4 - 2 2 - 2                EFC              26 13  1 12  40  39- 28 P2 
NWC               1 - 1 1 - 2 0 - 4 7 - 1 4 - 1 4 - 3       3 - 1 2 - 4 3 - 1 1 - 1 1 - 4 0 - 3 0 - 5                Blerick          26  9  7 10  34  42- 45    
Oranje Zwart H    0 - 3 2 - 3 2 - 1 1 - 1 4 - 4 2 - 0 3 - 2       3 - 5 5 - 4 1 - 2 1 - 2 1 - 4 2 - 3                Rood Wit V       26 10  3 13  33  44- 51    
RKVVO             1 - 1 3 - 2 7 - 3 3 - 1 3 - 2 3 - 5 1 - 4 3 - 3       2 - 1 0 - 0 0 - 2 3 - 1 0 - 0                RKSV Heeze       26  9  5 12  32  47- 53    
Rood Wit V        3 - 0 1 - 0 0 - 0 4 - 3 0 - 0 0 - 2 2 - 4 4 - 0 1 - 2       1 - 0 0 - 2 2 - 0 0 - 2                NWC              26  9  3 14  30  48- 68    
RPC               2 - 1 2 - 0 1 - 3 1 - 0 4 - 2 0 - 0 3 - 1 5 - 2 2 - 0 1 - 0       0 - 0 3 - 1 1 - 0                Mierlo Hout      26  7  7 12  28  44- 59 rel
Venlosche Boys    0 - 0 3 - 0 1 - 0 4 - 0 0 - 0 2 - 2 6 - 0 2 - 1 2 - 0 4 - 0 2 - 2       1 - 2 2 - 1                Oranje Zwart H.  26  7  4 15  25  50- 75 rel
Veritas           1 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 4 3 - 1 2 - 0 5 - 2 2 - 0 5 - 0 7 - 4 3 - 1 2 - 0       2 - 2                IVO              26  5  7 14  22  36- 55 rel
Wilhelmina '08    5 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 2 0 - 1 3 - 1 1 - 0 4 - 1                      SC Helmondia     26  5  4 17  19  36- 57 rel

Period-championship 2G / 2H :                                                                                                              
EFC-Someren                0-0 and 2-1      SHH-de Valk                 0-3 and 2-2      Final: Venlosche Boys-EFC      1-1 and 2-1   Venlosche Boys promoted
De Ster-Venlosche Boys     0-1 and 2-1      Veritas-Geusselt Sport      2-0 and 3-2      Final: Veritas-de Valk         0-2 and 0-2   Someren relegated
                                                                                                                                          
3rd class A
BMR                     5 - 1 2 - 2 1 - 4 3 - 0 4 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 4 2 - 0 0 - 5 3 - 2 1 - 1 2 - 4                Sportclub '25    26 20  2  4  62  70- 27 P1 prom
FC Kerkrade West  2 - 1       3 - 3 2 - 1 2 - 2 3 - 5 1 - 3 1 - 3 3 - 1 3 - 2 0 - 3 1 - 1 1 - 2 3 - 1                SVN/BtB Cons.    26 16  7  3  55  67- 26 P2 
Heksenberg        2 - 0 0 - 2       3 - 2 2 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 2 1 - 3 2 - 1 1 - 6 4 - 3                Heksenberg       26 13  5  8  44  53- 42 (P1)
VV Hellas         2 - 1 1 - 2 2 - 2       0 - 2 2 - 3 1 - 1 4 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 0 1 - 0 0 - 1                VV SCM           26 13  6  7  43  59- 50 -2 pnts 
Langeberg         1 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 3       4 - 0 0 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 4 2 - 1 2 - 3 3 - 0                SV Simpelveld    26 12  2 12  38  45- 39 P3 prom
Leonidas          1 - 1 1 - 6 3 - 3 1 - 0 0 - 2       2 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 2 3 - 5 3 - 1                Kerkrade West    26 11  3 12  36  54- 63    
RKVVM             1 - 3 4 - 5 1 - 2 3 - 2 1 - 3 1 - 1       4 - 2 4 - 0 4 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 3                Leonidas-W       26 10  6 10  36  41- 63    
SCM               3 - 2 6 - 2 1 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 1 6 - 0       0 - 0 4 - 1 1 - 0 4 - 0 1 - 7 4 - 2                Langeberg        26 10  5 11  35  40- 43    
SV Simpelveld     0 - 0 4 - 0 1 - 4 1 - 0 4 - 1 0 - 1 4 - 0 1 - 2       3 - 0 0 - 4 1 - 2 2 - 1 4 - 1                BMR              26 10  5 11  35  44- 48    
Schimmert         1 - 2 0 - 3 2 - 3 1 - 6 1 - 1 2 - 3 1 - 2 3 - 4 2 - 3       2 - 3 1 - 5 0 - 4 1 - 2                RKVVM            26 10  4 12  34  46- 50    
Sportclub '25     1 - 0 5 - 2 1 - 4 2 - 2 5 - 2 5 - 0 1 - 0 5 - 2 1 - 2 3 - 0       3 - 0 1 - 0 2 - 0                VV Hellas        26  9  6 11  33  45- 41    
SVME              0 - 3 2 - 3 1 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 3 1 - 2 2 - 2 1 - 5 1 - 1 3 - 2       0 - 2 2 - 1                Voerendaal       26  8  4 14  28  39- 52 rel
SVN/BtB Cons.     3 - 0 3 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 1 6 - 0 4 - 1 2 - 2 2 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 1       2 - 1                SVME             26  6  7 13  25  33- 48 rel
Voerendaal        4 - 1 3 - 2 1 - 4 1 - 1 2 - 2 3 - 0 0 - 3 1 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 2                      Schimmert        26  1  4 21   7  28- 72 rel
               
3rd class B
VV Alfa Sport           2 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 5 2 - 1 5 - 4 0 - 1 1 - 0 1 - 2 4 - 0 3 - 0 2 - 1 0 - 2                Centrum Boys     26 22  2  2  68  88- 25 P2 prom
SV Budel          3 - 2       0 - 1 4 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 2 4 - 2 3 - 0 0 - 3 1 - 1                Sittard          26 16  0 10  48  69- 34 P1 prom
Cemtrum Boys      3 - 0 5 - 1       4 - 1 3 - 0 3 - 0 9 - 3 1 - 1 5 - 1 4 - 3 9 - 2 4 - 2 0 - 2 2 - 1                VV Alfa Sport    26 15  1 10  46  48- 40 (P2)
DESM              4 - 2 1 - 2 0 - 1       2 - 2 0 - 0 3 - 2 0 - 0 1 - 1 4 - 1 3 - 0 4 - 2 3 - 2 2 - 4                MMC Weert        26 13  6  7  45  57- 37    
DVO               1 - 2 3 - 0 2 - 2 5 - 2       2 - 2 3 - 3 4 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 0 0 - 1 2 - 4 2 - 1                Laar             26 12  8  6  44  58- 36 P3 
FC Geleen Zuid    2 - 3 1 - 1 0 - 2 0 - 2 0 - 1       3 - 0 3 - 0 1 - 1 3 - 0 4 - 0 2 - 3 0 - 3 3 - 1                DVO              26 11  8  7  41  56- 40    
vv Hebes          0 - 3 1 - 0 0 - 5 2 - 0 2 - 2 1 - 2       0 - 5 2 - 1 4 - 1 8 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 1                SV Budel         26 10  8  8  38  41- 41    
Laar              2 - 1 0 - 0 1 - 3 0 - 2 4 - 0 3 - 2 1 - 1       1 - 5 2 - 1 8 - 0 3 - 2 3 - 0 5 - 1                DESM             26 11  4 11  37  48- 50    
MMC Weert         1 - 2 1 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 2       4 - 0 10- 0 2 - 2 2 - 0 4 - 1                Spaubeek         26 11  3 12  36  47- 54    
FC Oda            2 - 2 0 - 1 1 - 5 0 - 1 0 - 1 0 - 3 5 - 2 1 - 1 1 - 2       4 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 4                FC Geleen Zuid   26  9  5 12  32  37- 36    
RKVV Neerbeek     0 - 2 2 - 5 0 - 4 1 - 6 0 - 7 0 - 1 1 - 3 0 - 8 1 - 4 2 - 4       1 - 6 1 -10 0 - 2                RKVB             26  9  5 12  32  47- 55    
RKVB              0 - 2 2 - 2 2 - 0 3 - 1 3 - 2 1 - 2 0 - 5 3 - 3 1 - 2 0 - 0 2 - 3       2 - 0 2 - 3                VV HEBES         26  9  4 13  31  51- 62    
Sittard           1 - 0 4 - 1 0 - 2 6 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 3 7 - 1 4 - 1 5 - 2       1 - 2                FC Oda           26  4  4 18  16  36- 67 rel
Spaubeek          2 - 3 1 - 2 0 - 6 2 - 3 0 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 0 4 - 0 3 - 2 6 - 4 1 - 1 0 - 3                      RKVV Neerbeek    26  1  0 25   3  25-131 rel

Period-championship 3A / 3B :                                                                                                              
Laar-Sporting Heerlen   1-3 and 3-2      SV Simpelveld-Heer          3-0 and 2-1      Final: Sittard-Sp. Heerlen       2-1 and 4-0   Sittard and SV Simpelveld prom.    
Heksenberg-Sittard      1-5 and 4-2      VV Alfa Sport-SVN/BIB Cons. 0-1 and 1-2      Final: SVN/BIB C.-SV Simpelveld  1-1 and 1-2   Heer and Sp. Heerlen releg.    
                                                                                                                                          
3rd class C
Baarlo                  3 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 2 3 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 2 2 - 1 1 - 2                Spcl. Irene      26 19  4  3  61  64- 21 P1 prom
Excellent         3 - 1       0 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 1 4 - 0 8 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 3 0 - 1                Sparta '18       26 17  3  6  54  55- 26 P3 prom
GFC '33           0 - 1 3 - 3       1 - 2 1 - 3 1 - 4 2 - 0 5 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 0 0 - 7                Stormvogels'28   26 15  3  8  48  63- 33 P2 
Haelen            0 - 2 1 - 1 3 - 0       0 - 2 0 - 4 2 - 2 4 - 3 2 - 1 3 - 1 4 - 1 3 - 0 0 - 4 1 - 3                Excellent        26 12  5  9  41  44- 32 (P1)
HBSV              1 - 2 1 - 2 2 - 0 2 - 2       0 - 0 1 - 3 1 - 3 3 - 2 5 - 3 1 - 0 1 - 1 2 - 3 0 - 2                Baarlo           26 11  6  9  39  41- 40    
Spcl. Irene       1 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 0 0 - 0       2 - 1 3 - 0 3 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 2                Spcl. Leeuwen    26 12  3 11  39  40- 42    
Spcl. Leeuwen     1 - 0 1 - 0 4 - 1 1 - 0 2 - 0 0 - 3       0 - 0 0 - 1 2 - 3 0 - 1 2 - 3 3 - 0 4 - 2                Merefeldia       26 11  5 10  38  41- 38    
Liessel           2 - 2 1 - 1 3 - 0 3 - 2 0 - 1 1 - 6 1 - 2       1 - 2 1 - 1 4 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 1                HBSV             26 11  5 10  38  36- 35    
Merefeldia        0 - 1 1 - 0 3 - 3 4 - 2 0 - 1 2 - 3 0 - 1 4 - 1       2 - 2 3 - 0 1 - 2 0 - 1 1 - 0                MVC '19          26 10  7  9  37  55- 46    
MVC '19           2 - 0 0 - 4 4 - 0 1 - 2 1 - 2 0 - 2 7 - 1 3 - 3 2 - 3       4 - 3 2 - 2 2 - 0 3 - 0                Haelen           26 10  4 12  34  44- 51    
Rood Wit '62      3 - 6 4 - 0 0 - 2 1 - 4 0 - 4 3 - 7 0 - 3 7 - 0 2 - 4 1 - 5       2 - 2 0 - 6 1 - 1                Liessel          26  6  7 13  25  40- 67 rel
SJVV              0 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 3 0 - 2 0 - 3 1 - 4 2 - 4 1 - 2 0 - 2 3 - 1       0 - 5 0 - 4                SJVV             26  6  6 14  24  31- 58 rel
Sparta '18        3 - 2 3 - 0 4 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 2 0 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 0       2 - 1                GFC '33          26  5  5 16  20  30- 58 rel
Stormvogels '28   4 - 1 1 - 1 2 - 0 3 - 0 3 - 0 0 - 2 5 - 2 4 - 1 3 - 3 1 - 2 3 - 2 3 - 1 2 - 3                      Rood Wit '62     26  4  3 19  15  38- 75 rel

3rd class D
Avanti '31              2 - 0 0 - 5 2 - 4 5 - 2 2 - 2 4 - 2 2 - 5 2 - 5 1 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 2                Margriet         26 17  4  5  55  77- 36 prom
Berghem Sport     1 - 0       2 - 1 1 - 0 4 - 2 4 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 0 3 - 2 3 - 3                Volkel           26 16  5  5  53  52- 30 P3 
Boekel Sport      1 - 1 2 - 1       2 - 0 7 - 0 4 - 0 0 - 1 0 - 4 1 - 1 3 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 0 1 - 0                Nooit Gedacht    26 15  4  7  49  59- 39    
DAW               2 - 0 3 - 0 2 - 1       3 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 3 0 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 2                DAW              26 15  3  8  48  40- 28 P2 
Den Dungen        1 - 7 6 - 1 2 - 3 1 - 2       4 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 3 3 - 0 2 - 2 2 - 0 2 - 0 1 - 2                Berghem Sport    26 12  5  9  41  46- 51    
DSC               2 - 2 1 - 3 3 - 1 0 - 1 3 - 2       4 - 3 0 - 4 2 - 3 2 - 1 2 - 3 5 - 2 2 - 3 1 - 2                Boekel Sport     26 12  3 11  39  50- 32    
Handel            3 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 2 5 - 1 4 - 2       0 - 2 2 - 3 4 - 3 0 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 2                Handel           26 11  4 11  37  49- 45    
Margriet          5 - 0 0 - 2 1 - 0 2 - 1 7 - 0 8 - 0 2 - 2       6 - 2 2 - 1 2 - 1 6 - 1 2 - 1 0 - 3                St.Michielsgest. 26 11  4 11  37  35- 45    
Nooit Gedacht     4 - 2 3 - 4 1 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 2 4 - 1 4 - 1       0 - 2 2 - 0 6 - 1 2 - 0 4 - 2                Venhorst         26 10  3 13  33  44- 41 P1 prom
Nulandia          1 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 3 3 - 3 0 - 3 1 - 1 1 - 1       1 - 3 5 - 1 2 - 2 0 - 1                Avanti '31       26  8  6 12  30  43- 54    
St.Michielsgestel 0 - 1 3 - 1 0 - 3 2 - 0 1 - 4 3 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 0 2 - 1       3 - 1 2 - 1 1 - 1                Den Dungen       26  9  3 14  30  48- 68 rel
FC Uden           0 - 0 3 - 4 1 - 5 0 - 4 6 - 1 2 - 2 0 - 3 4 - 4 1 - 2 1 - 2 3 - 1       0 - 1 1 - 3                DSC              26  8  4 14  28  46- 69 rel
Venhorst          0 - 2 6 - 0 3 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 3 5 - 2 5 - 0 3 - 1       1 - 0                Nulandia         26  5  9 12  24  38- 50 rel
Volkel            4 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 1 4 - 3 1 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 1 4 - 2                      FC Uden          26  3  3 20  12  35- 74 rel

Period-championship 3C / 3D :                                                                                                              
Venhorst-Oranje Zwart H    1-0 and 5-0      Excellent-Mierlo Hout      0-3 and 2-1      Final: Stormvogels'28-Venhorst   3-2 and 1-8   Venhorst and Sparta '18 prom.      
Stormvogels '28-Volkel     2-1 and 2-1      SAW-Sparta '18             1-4 and 2-0      Final: Sparta '18-Mierlo Hout    1-2 and 3-1   Mierlo Hout and Oranje Zw. rel.   
                                                                                                                                          
4th class A
Berg '28                0 - 7 4 - 3 3 - 4 1 - 4 2 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 1 0 - 2 0 - 0                Walram           26 19  5  2  62  87- 26 P1 prom
Bunde             1 - 2       1 - 4 0 - 3 3 - 0 1 - 2 0 - 1 4 - 2 4 - 0 2 - 1 12- 0 2 - 3 3 - 1 2 - 0                RKASV            26 15  4  7  49  58- 34 (P1)
DBSV              2 - 3 2 - 3       0 - 0 2 - 2 2 - 4 0 - 1 1 - 5 1 - 2 4 - 2 3 - 3 2 - 6 1 - 0 0 - 3                Wijnandia        26 13  8  5  47  48- 29 P2 
SV Geuldal        2 - 3 1 - 0 3 - 3       3 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 3 0 - 3 3 - 2 0 - 2 1 - 4 1 - 1                SV Hulsberg      26 14  5  7  47  54- 43    
SV Hulsberg       1 - 4 5 - 1 1 - 0 3 - 0       0 - 2 0 - 3 4 - 2 2 - 1 4 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 3                Bunde            26 13  2 11  41  61- 39 P3 
Spcl. Jekerdal    2 - 1 0 - 2 2 - 3 0 - 0 0 - 1       3 - 1 0 - 3 2 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 1                Spcl. Jekerdal   26 10  9  7  39  39- 31    
RKASV             4 - 2 1 - 2 5 - 1 1 - 2 2 - 3 4 - 1       3 - 0 1 - 1 4 - 1 4 - 0 2 - 5 2 - 2 0 - 0                RKVCL            26 12  3 11  39  49- 59    
RKHSV             1 - 2 1 - 0 2 - 3 4 - 2 3 - 1 0 - 5 0 - 2       1 - 2 4 - 1 5 - 0 0 - 4 1 - 2 1 - 2                Berg '28         26 11  4 11  37  49- 59    
RKVCL             3 - 2 1 - 1 0 - 5 3 - 6 1 - 6 0 - 3 1 - 3 3 - 2       3 - 1 5 - 1 1 - 3 4 - 1 5 - 0                RKVVL/Polaris    26 11  2 13  35  41- 46    
RKVVL Polaris     4 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 2 5 - 1       3 - 2 0 - 1 1 - 3 3 - 0                RKHSV            26 10  2 14  32  53- 56    
SCG               3 - 4 2 - 4 1 - 3 2 - 3 0 - 2 1 - 0 0 - 4 5 - 1 2 - 3 0 - 1       3 - 8 0 - 2 1 - 4                SV Geuldal       26  8  7 11  31  41- 52    
Walram            1 - 0 3 - 2 4 - 0 4 - 0 5 - 0 0 - 0 4 - 2 3 - 3 3 - 0 4 - 0 5 - 0       1 - 2 11- 0                DBSV             26  8  4 14  28  51- 64    
Wijnandia         4 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 2 0 - 1 2 - 0 4 - 0 1 - 1       3 - 1                Willem I         26  5  6 15  21  28- 60 rel
Willem I          1 - 3 0 - 2 2 - 6 2 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 3 1 - 3 0 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 1                      SCG              26  2  1 23   7  32- 93 rel

4th class B
Haanrade                2 - 2 3 - 5 16- 0 2 - 2 1 - 5 4 - 3 2 - 2 3 - 0 1 - 2 2 - 4 1 - 2 2 - 4 1 - 2                De Leeuw         26 20  3  3  63  88- 26 P1 prom
Kakertse Boys     2 - 3       0 - 4 3 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 1 4 - 2 1 - 0 2 - 3 2 - 1 4 - 3 1 - 1                RKHBS            26 17  5  4  56  61- 23 P2 
de Leeuw          2 - 0 3 - 1       8 - 0 3 - 3 0 - 1 3 - 0 2 - 0 8 - 2 6 - 0 4 - 1 4 - 1 1 - 0 3 - 2                Zwart Wit '19    26 12  8  6  44  48- 26 P3 
NEC '92/Vl.       4 - 4 0 - 7 0 - 6       1 - 2 1 - 7 0 - 4 2 - 5 3 - 0 0 - 9 2 - 4 0 - 5 0 - 8 0 - 8                Weltania         26 12  6  8  42  79- 39 (P1) prom
Passart-VKC       1 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1       0 - 4 1 - 2 1 - 1 5 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 0                Sylvia           26 12  6  8  42  70- 46    
RKHBS             2 - 0 1 - 1 0 - 2 5 - 1 0 - 0       2 - 0 3 - 0 5 - 1 0 - 3 4 - 1 0 - 1 0 - 0 2 - 0                WDZ              26 10  7  9  37  54- 44    
RKTSV             4 - 4 5 - 0 4 - 3 0 - 1 2 - 2 2 - 2       1 - 3 3 - 1 0 - 2 2 - 2 4 - 1 4 - 6 1 - 1                Kakertse Boys    26 10  5 11  35  44- 48    
Rood Groen LVS'01 3 - 5 3 - 2 0 - 5 4 - 3 1 - 0 1 - 2 4 - 0       0 - 3 0 - 2 4 - 4 1 - 3 2 - 1 1 - 1                Vaesrade         26  8  9  9  33  45- 56    
Schinveld/A       0 - 2 2 - 2 1 - 3 4 - 1 1 - 1 1 - 4 2 - 3 4 - 3       2 - 6 1 - 1 3 - 2 4 - 4 3 - 3                Passart-VKC      26  6 13  7  31  31- 33    
Sylvia/H&S        2 - 3 3 - 0 2 - 2 7 - 0 3 - 0 2 - 4 6 - 1 3 - 3 1 - 2       2 - 2 5 - 0 3 - 2 1 - 4                Rood Gr.LVC'01   26  8  6 12  30  47- 64    
Vaesrade          1 - 0 2 - 0 1 - 4 4 - 3 0 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 2 2 - 2       0 - 0 1 - 4 2 - 1                RKTSV            26  7  7 12  28  50- 58    
WDZ               3 - 1 2 - 3 3 - 2 4 - 0 1 - 0 1 - 3 2 - 2 2 - 2 8 - 0 5 - 2 2 - 2       2 - 2 1 - 2                Schinveld/Arx I  26  7  6 13  27  45- 78    
Weltania          6 - 0 0 - 1 0 - 3 12- 0 3 - 1 1 - 2 1 - 0 8 - 0 1 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 1       2 - 2                Haanrade         26  7  5 14  26  62- 65 rel
SV Zwart Wit '19  2 - 0 2 - 0 0 - 1 4 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 0 4 - 0 1 - 0 2 - 3                      NEC'92/Vloer.bv  26  2  2 22   8  23-141 rel

Period-championship 4A / 4B :                                                                                                              
Weltania-Voerendaal      3-2 and 2-0      Bunde-VV Hellas          2-4 and 2-5      Final: RKHBS-Weltania        3-2 and 0-2   Weltania promoted
Wijnandia-RKHBS          1-0 and 1-3      Zwat Wit '19-RKASV       1-1 and 0-4      Final: RKASV-VV Hellas       0-5 and 1-5   Voerendaal relegated
                                                                                                                                          
4th class C
Armada                  1 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 6 2 - 0 3 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 2 0 - 1 4 - 0 0 - 2                      Lindenh.Heidebl. 24 19  1  4  58  75- 21 P1 prom
Born              3 - 0       3 - 0 0 - 0 0 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 2 1 - 0 5 - 0                      Obbicht          24 14  6  4  48  57- 27 P2 
Haslou            2 - 3 0 - 4       1 - 3 1 - 4 3 - 2 4 - 1 1 - 3 4 - 0 2 - 0 4 - 2 3 - 0 3 - 2                      Born             24 11  7  6  39  39- 23 -1 pnt P3
Lindenheuv.Heideb.4 - 1 1 - 3 6 - 0       3 - 0 5 - 0 5 - 1 3 - 1 4 - 0 2 - 0 3 - 1 6 - 2 3 - 1                      Sp.Sittard '13   24 11  6  7  39  46- 40 (P1)
Obbicht           1 - 1 2 - 0 4 - 3 3 - 4       3 - 0 1 - 1 3 - 0 4 - 0 0 - 2 4 - 1 3 - 1 0 - 0                      FC Ria           24 11  4  9  37  36- 42    
OVCS              1 - 3 0 - 1 0 - 3 0 - 3 1 - 2       3 - 1 2 - 0 0 - 0 3 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 6                      Haslou           24 11  2 11  35  47- 53    
FC RIA            1 - 0 1 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 4       1 - 0 3 - 2 4 - 1 0 - 2 2 - 0 4 - 1                      RKDFC            24 10  3 11  33  41- 46    
RKDFC             1 - 1 3 - 2 5 - 2 0 - 7 3 - 2 2 - 1 2 - 3       3 - 0 0 - 0 1 - 1 0 - 3 5 - 2                      Armada           24 10  3 11  33  31- 37    
Roosteren         0 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 3 2 - 3 2 - 0 1 - 0 1 - 2       2 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 1                      SVE              24  7  7 10  28  34- 46    
Sp.Sittard'13     3 - 1 3 - 1 3 - 3 1 - 0 0 - 4 1 - 1 2 - 3 3 - 2 3 - 1       7 - 1 1 - 1 3 - 0                      Roosteren        24  7  5 12  26  31- 43    
SVE               1 - 0 1 - 2 1 - 2 0 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 1       6 - 2 2 - 3                      SVM              24  6  4 14  22  31- 49    
SVM               0 - 1 0 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 1 0 - 2 0 - 1 6 - 1 0 - 1       1 - 4                      OVCS             24  5  6 13  21  27- 46    
Urmondia          1 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 3 3 - 0 1 - 2 1 - 2 0 - 3 1 - 5 2 - 2 1 - 3                            Urmondia         24  5  4 15  19  32- 54 rel

4th class D
Belfeldia               3 - 2 3 - 0 1 - 2 5 - 0 1 - 1 5 - 1 3 - 3 5 - 2 2 - 1 3 - 2 0 - 1 3 - 1                      FCV Venlo        24 19  2  3  59  71- 25 P2 prom
Bieslo            4 - 1       0 - 4 3 - 2 5 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 2 5 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 3                      SVC 2000         24 15  2  7  47  74- 42 P3 
FCV Venlo         3 - 0 2 - 0       2 - 4 5 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 1 3 - 3 4 - 0 3 - 0 4 - 0 4 - 0                      Oranje Blauw'15  24 13  5  6  44  54- 32 P1 
Kwiek Venlo       1 - 2 3 - 7 1 - 2       0 - 4 1 - 3 2 - 4 1 - 2 1 - 4 3 - 1 2 - 2 4 - 0 5 - 1                      Belfeldia        24 13  4  7  43  51- 43 (P2)
St.Odilienberg    1 - 1 2 - 0 0 - 5 0 - 3       1 - 3 2 - 2 2 - 4 0 - 1 1 - 2 1 - 4 1 - 1 2 - 0                      RIOS '31         24  9  5 10  32  40- 43    
Oranje Blauw '15  9 - 0 3 - 0 4 - 0 3 - 1 0 - 2       1 - 0 1 - 1 3 - 2 3 - 3 4 - 2 2 - 2 2 - 3                      VVV '03          24  8  7  9  31  38- 51    
RIOS '31          2 - 2 3 - 2 1 - 3 3 - 3 1 - 2 0 - 1       3 - 2 4 - 0 1 - 0 0 - 0 4 - 2 0 - 1                      Bieslo           24  9  3 12  30  49- 52    
RKAVC             0 - 2 0 - 1 0 - 2 3 - 1 2 - 4 1 - 2 0 - 1       2 - 1 1 - 4 4 - 3 4 - 4 2 - 2                      RKAVC            24  8  5 11  29  47- 53    
Stevensweert      2 - 1 2 - 3 0 - 5 1 - 3 3 - 1 0 - 3 2 - 4 0 - 1       0 - 2 2 - 3 4 - 0 2 - 4                      Swalmen          24  8  5 11  29  44- 51    
SVC 2000          3 - 2 6 - 2 0 - 3 6 - 1 4 - 0 4 - 1 1 - 3 5 - 4 5 - 1       4 - 0 4 - 2 9 - 2                      Kwiek Venlo      24  9  2 13  29  47- 56    
Swalmen           1 - 2 2 - 4 2 - 4 2 - 1 5 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 4 4 - 1 2 - 0       1 - 2 1 - 1                      TSC '04          24  8  5 11  29  42- 53    
TSC '04           1 - 2 3 - 1 2 - 4 0 - 1 1 - 1 2 - 1 5 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 7 4 - 1       0 - 2                      St.Odiliënberg   24  6  5 13  23  31- 58
VVV '03           0 - 2 3 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 0 4 - 4 2 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 1                            Stevensweert     24  5  2 17  17  38- 67 rel

Period-championship 4C / 4D :                                                                                                              
Belfeldia-VV Hebes      4-4 and 1-6      Sp. Sittard '13-RKVB        0-4 and 3-5      Final: Born-VV Hebes      0-0 and 0-4      no prom.
Born-SVC 2000           2-3 and 2-1      Oranje Blauw '15-Obbicht    0-3 and 1-6      Final: Obbicht-RKVB       1-1 and 0-1      no rel.
                    Born wins on pen.                                                                                                     
                                                                                                                                          
4th class E
BEVO                    1 - 1 0 - 2 2 - 0 1 - 6 1 - 0 1 - 0 2 - 6 1 - 3 5 - 0 4 - 0 1 - 0 0 - 1 2 - 1                Brevendia        26 19  5  2  62  67- 25 P2 prom
Brevendia         0 - 0       1 - 3 3 - 0 1 - 0 9 - 0 1 - 1 0 - 3 2 - 1 5 - 2 2 - 0 3 - 0 3 - 1 3 - 0                ONDO             26 16  7  3  55  70- 31 P1 
FC Cranendonck    0 - 0 1 - 2       2 - 0 0 - 0 1 - 1 4 - 1 0 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 2                Panningen        26 12  8  6  44  59- 31 (P2)
vv GKC            0 - 7 1 - 2 0 - 0       0 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 4 0 - 5 0 - 3 0 - 3 1 - 4 0 - 3 1 - 3                Helden           26 12  8  6  44  56- 36 P3 
Helden            1 - 1 2 - 4 1 - 1 5 - 1       3 - 0 3 - 1 0 - 1 3 - 3 5 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 2 4 - 4                BEVO             26 12  6  8  42  43- 40    
Leveroy           1 - 3 0 - 3 0 - 0 2 - 4 0 - 4       0 - 2 1 - 4 0 - 2 1 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 4 0 - 4                RKESV            26 12  6  8  42  49- 54    
Maarheeze         3 - 1 1 - 2 0 - 1 3 - 1 5 - 0 2 - 0       1 - 2 1 - 1 6 - 2 1 - 1 4 - 2 2 - 1 1 - 2                Maarheeze        26 12  3 11  39  54- 38 prom
ONDO              3 - 4 2 - 2 2 - 0 6 - 0 0 - 0 3 - 1 2 - 1       3 - 3 5 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 3                RKSVO            26 12  3 11  39  52- 36    
Panningen         1 - 1 2 - 3 2 - 0 0 - 1 0 - 1 6 - 1 5 - 0 2 - 2       2 - 2 3 - 0 4 - 0 2 - 1 1 - 1                FC Cranendonck   26 10  9  7  39  28- 23    
RKESV             4 - 0 3 - 3 3 - 0 2 - 1 2 - 1 5 - 0 1 - 4 1 - 4 2 - 2       3 - 2 3 - 0 2 - 1 1 - 0                SSE              26  9  7 10  34  42- 43    
RKMSV             6 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 4 3 - 1 1 - 2 0 - 4 3 - 4 4 - 1       1 - 0 2 - 0 1 - 5                RKMSV            26  8  4 14  28  46- 53    
RKSVN             1 - 1 1 - 5 0 - 2 0 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 6 0 - 3 1 - 0 0 - 1 0 - 6       2 - 3 0 - 2                VV GKC           26  6  2 18  20  22- 71    
RKSVO             0 - 2 0 - 1 0 - 1 6 - 1 2 - 3 3 - 0 2 - 1 4 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 1 5 - 0       2 - 1                RKSVN            26  4  4 18  16  20- 62 rel
SSE               0 - 1 0 - 4 1 - 1 0 - 2 1 - 2 4 - 1 0 - 4 1 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 2                      Leveroy          26  0  4 22   2  14- 79 -2 pnts rel

4th class F
DEV Arcen               1 - 4 1 - 3 1 - 4 4 - 0 1 - 5 2 - 2 0 - 3 2 - 4 1 - 3 1 - 1 2 - 1 2 - 6                      Ysselsteyn       24 17  5  2  56  76- 18 P1 prom
DSV               8 - 2       1 - 1 2 - 1 6 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 0 5 - 2 2 - 2 2 - 1 5 - 0 1 - 1                      Olympia '18      24 15  5  4  50  63- 22 P2 prom
EWC '46           2 - 0 4 - 2       4 - 0 1 - 4 0 - 0 5 - 1 0 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 1 3 - 1 0 - 4                      DSV              24 14  4  6  46  59- 32 P3 
Leunen            2 - 1 1 - 0 1 - 3       4 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 5 0 - 4 1 - 2 2 - 3 2 - 2 0 - 5                      EWC '46          24 14  2  8  44  51- 39 (P1)
Melderslo         3 - 1 1 - 2 3 - 4 0 - 4       2 - 3 2 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 4 1 - 3 2 - 1 3 - 1                      Meterik          24 11  7  6  40  47- 41    
Meterik           1 - 1 1 - 2 4 - 0 3 - 0 1 - 1       3 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 3 2 - 2 0 - 3                      RKOSV Achates    24 12  3  9  39  43- 35    
Montagnards       1 - 4 0 - 1 2 - 5 1 - 1 0 - 4 0 - 3       2 - 5 2 - 1 0 - 3 0 - 3 1 - 3 0 - 4                      Oostrum          24 11  5  8  38  51- 43    
Olympia '18       5 - 0 3 - 1 3 - 1 4 - 0 2 - 0 6 - 0 0 - 0       2 - 3 3 - 1 4 - 0 6 - 1 0 - 0                      RESIA            24  9  4 11  31  43- 52    
SV Oostrum        2 - 2 2 - 0 3 - 1 4 - 1 1 - 1 3 - 1 4 - 2 1 - 1       3 - 1 2 - 2 3 - 3 3 - 2                      Melderslo        24  8  5 11  29  41- 50    
RESIA             2 - 0 2 - 5 0 - 1 4 - 0 1 - 4 4 - 0 0 - 0 2 - 2 2 - 3       2 - 5 1 - 0 0 - 8                      Leunen           24  6  4 14  22  33- 59    
RKOSV Achates     4 - 0 1 - 0 3 - 2 3 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 3       2 - 3 0 - 1                      SVEB             24  5  4 15  19  36- 73    
SVEB              1 - 3 1 - 5 0 - 4 2 - 1 3 - 3 1 - 5 2 - 4 2 - 5 3 - 2 3 - 2 0 - 1       1 - 6                      DEV-Arcen        24  4  4 16  16  34- 72    
Ysselsteyn        5 - 2 0 - 0 4 - 0 3 - 3 1 - 1 4 - 0 3 - 1 4 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 0 3 - 0                            Montagnards      24  2  4 18  10  21- 62 rel

Period-championship 4E / 4F :                                                                                                              
EWC '46-SJVV            8-3 and 2-2      Maarheeze-Liessel       2-1 and 4-2      Final: Olympia '18-EWC '46      4-1 and 7-0   Olympia '18 and Maarheeze promoted 
Helden-Olympia '18      1-3 and 1-3      DSV-ONDO                1-2 and 1-1      Final: ONDO-Maarheeze           2-3 and 1-1   Liessel and SJVV relegated 
                                                                                                                                          
4th class G
ASV '33                 1 - 1 2 - 0 0 - 0 5 - 2 1 - 1 0 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 1 4 - 2 0 - 1 2 - 4 1 - 1                Unitas '59       26 24  2  0  74  85- 14 P1 prom
Bavos             2 - 4       3 - 1 0 - 2 1 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 0 0 - 2 3 - 5 1 - 1 0 - 1 0 - 3                MULO             26 19  3  4  60  71- 27 P2 prom
Bruheze           0 - 1 2 - 0       1 - 2 2 - 1 2 - 0 3 - 4 2 - 1 1 - 1 2 - 0 6 - 0 0 - 2 1 - 2 2 - 0                DBS              26 15  3  8  48  48- 29 P3 prom
DBS               3 - 0 0 - 1 0 - 1       1 - 2 2 - 0 0 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 2 0 - 5 8 - 0                Bruheze          26 14  2 10  44  44- 33 (P1)
Lierop            2 - 1 2 - 5 3 - 1 2 - 3       3 - 0 1 - 4 4 - 1 5 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 6 0 - 3 3 - 2                Stiphout Vrt.    26 10  8  8  38  50- 43    
Mifano            0 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 2       0 - 4 0 - 0 0 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 2 4 - 0                Lierop           26 12  2 12  38  47- 63    
MULO              8 - 1 1 - 2 3 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 0       2 - 2 1 - 0 5 - 0 5 - 2 5 - 2 0 - 2 4 - 0                Bavos            26 11  3 12  36  34- 37    
MVC               4 - 2 1 - 0 0 - 3 0 - 2 4 - 0 1 - 3 0 - 3       2 - 0 5 - 0 2 - 0 1 - 4 0 - 2 1 - 1                ASV '33          26  9  6 11  33  35- 43    
Olympia Boys      1 - 0 0 - 0 1 - 2 0 - 2 0 - 1 0 - 1 1 - 2 0 - 3       0 - 0 6 - 0 1 - 2 0 - 3 1 - 2                Mifano           26  8  7 11  31  23- 32    
Pusphaira         1 - 0 0 - 1 1 - 2 0 - 1 4 - 0 0 - 1 3 - 0 6 - 2 0 - 1       2 - 3 3 - 0 1 - 4 6 - 4                MVC              26  9  4 13  31  36- 46    
SPV               1 - 3 1 - 4 1 - 3 2 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 5 0 - 2 2 - 0 0 - 2       3 - 3 0 - 4 0 - 2                Woenselse Boys   26  7  7 12  28  41- 57    
Stiphout Vooruit  1 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 0 5 - 1 1 - 0 3 - 2 6 - 1       0 - 3 2 - 4                Pusphaira        26  8  2 16  26  35- 50    
Unitas '59        3 - 1 3 - 1 0 - 0 3 - 2 10- 0 3 - 0 3 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 0 7 - 1 3 - 2       6 - 0                Olympia Boys     26  5  3 18  18  18- 39 rel
Woenselse Boys    0 - 0 0 - 1 2 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 1 0 - 1 6 - 0 5 - 2 3 - 1 2 - 2                      SPV              26  4  2 20  14  33- 87 rel

4th class H
Achilles Reek           5 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 3 3 - 3 1 - 2                      Hapse Boys       24 18  2  4  56  56- 21 P1 prom
Cito              3 - 2       0 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 2 0 - 3 2 - 0 0 - 3 2 - 0 2 - 3                      Festilent        24 13  4  7  43  54- 40 P3 
Constantia        1 - 1 2 - 0       3 - 1 3 - 0 1 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 0 5 - 1 4 - 3 1 - 1 1 - 1                      Constantia       24 12  6  6  42  39- 23 P2 
Estria            1 - 3 0 - 2 0 - 3       0 - 2 0 - 3 1 - 3 1 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 1                      Herpinia         24 13  3  8  42  37- 26 (P1)
Festilent         4 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 4       3 - 0 2 - 2 0 - 2 3 - 1 3 - 5 1 - 1 2 - 2 3 - 0                      HBV              24 11  4  9  37  35- 34    
Hapse Boys        5 - 1 3 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 1       4 - 3 4 - 0 2 - 0 4 - 2 3 - 1 2 - 0 3 - 0                      SDDL             24  9  5 10  32  48- 50    
HBV               3 - 0 1 - 4 1 - 0 3 - 2 2 - 5 0 - 1       4 - 0 0 - 0 4 - 3 1 - 0 0 - 0 0 - 0                      Cito             24 10  2 12  32  36- 39    
Herpinia          1 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 0       2 - 1 0 - 1 1 - 0 6 - 0 3 - 1                      SES              24  7  8  9  29  30- 29    
Juliana Mill      2 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 4 0 - 1 0 - 1 2 - 1       0 - 2 0 - 2 1 - 1 0 - 0                      SIOL             24  7  8  9  29  39- 52    
SDDL              3 - 2 4 - 2 3 - 3 2 - 0 3 - 0 1 - 6 0 - 1 1 - 4 2 - 2       1 - 1 2 - 3 1 - 1                      Juliana Mill     24  7  7 10  28  28- 32    
SES               0 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 4 0 - 2 2 - 1 0 - 1 0 - 3       3 - 0 3 - 0                      Achilles Reek    24  5  7 12  22  38- 51    
SIOL              3 - 3 0 - 3 1 - 0 4 - 2 2 - 5 1 - 2 0 - 2 3 - 2 4 - 1 1 - 5 2 - 2       5 - 2                      Estria           24  5  7 12  22  27- 42 rel
Toxandria         3 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 4 0 - 4 2 - 3 2 - 0 0 - 2 2 - 6 3 - 1 1 - 1 1 - 3                            Toxandria        24  5  5 14  20  26- 54 rel

Period-championship 4G / 4H :                                                                                                              
Herpinia-DSC      6-0 and 1-4      Bruheze-Den Dungen       2-1 and 0-1      Final: DBS-Herpinia     3-1 and 1-0   DBS and MULO promoted              
DBS-Festilent     3-1 and 1-2      Constantia-MULO          1-3 and 2-1      Final: MULO-Bruheze     2-1 and 5-2   Den Dungen and DSC relegated
                                                                                                                                          
4th class I
Avesteyn                1 - 1 4 - 4 1 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 2 5 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 1 1 - 0                      DVG              24 16  0  8  48  63- 33 P2 prom
BMC               0 - 1       2 - 1 4 - 1 0 - 3 3 - 2 3 - 0 6 - 0 4 - 0 8 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 0                      BMC              24 14  4  6  46  61- 32 P1 prom
Boskant           0 - 0 2 - 1       2 - 3 1 - 0 4 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 0 1 - 0 2 - 1                      Boxtel           24 12  7  5  43  43- 30 P3 
Boxtel            1 - 1 0 - 0 1 - 1       5 - 2 3 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 3 2 - 0 1 - 1 3 - 1                      Avesteyn         24 11  8  5  41  38- 31 (P2)
DVG               2 - 0 2 - 3 2 - 0 5 - 2       1 - 3 2 - 1 4 - 1 7 - 1 2 - 3 5 - 1 0 - 2 2 - 0                      Boskant          24 10  7  7  37  34- 31    
Maliskamp         2 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 3 4 - 1       0 - 0 1 - 0 4 - 3 2 - 2 4 - 3 0 - 1 4 - 2                      WEC              24  9  7  8  34  37- 35    
Mariahout         0 - 3 2 - 3 4 - 0 0 - 1 1 - 3 2 - 3       1 - 1 3 - 1 2 - 3 1 - 1 3 - 4 5 - 1                      VorstenbosscheB  24  9  6  9  33  45- 64    
RKHVV Keldonk     4 - 1 1 - 3 0 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 1       0 - 1 1 - 5 2 - 0 1 - 0 1 - 1                      SCI              24  9  4 11  31  36- 43    
SCI/Flynth        0 - 1 3 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 3 2 - 1 2 - 2 2 - 1       3 - 0 1 - 0 1 - 1 4 - 1                      Maliskamp        24  8  6 10  30  46- 52    
Vorstenbossche B. 3 - 1 1 - 4 2 - 2 1 - 2 0 - 7 2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1       0 - 1 2 - 2 1 - 6                      VOW              24  8  5 11  29  40- 40    
VOW               3 - 1 3 - 4 0 - 0 0 - 0 0 - 1 5 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 1       5 - 2 4 - 1                      Mariahout        24  7  6 11  27  36- 38    
WEC               0 - 0 3 - 2 0 - 3 1 - 2 1 - 4 4 - 2 1 - 0 1 - 2 0 - 1 5 - 0 3 - 1       1 - 1                      RKVV Keldonk     24  4  6 14  18  22- 45 rel
WHV               1 - 2 0 - 4 1 - 2 0 - 6 2 - 4 2 - 5 2 - 0 2 - 0 3 - 2 5 - 5 2 - 3 2 - 2                            WHV              24  4  4 16  16  37- 64 rel
Period-championship  See district South I after 4th class F                                                                                

5th class A
FC Bemelen              2 - 2 0 - 3 1 - 2 2 - 4 1 - 2 1 - 2 2 - 3 0 - 2 2 - 1 1 - 4 1 - 2 1 - 1 1 - 8                Keer             26 21  2  3  65  80- 27 P1 prom
Daalhof           4 - 1       3 - 2 1 - 4 5 - 0 3 - 0 0 - 1 3 - 2 7 - 2 6 - 2 5 - 3 5 - 0 2 - 1 2 - 1                Daalhof          26 18  4  4  58  76- 35 P3 prom
Geertruidse Boys  3 - 0 1 - 2       3 - 1 8 - 1 2 - 1 4 - 3 1 - 0 3 - 1 4 - 6 2 - 2 2 - 0 6 - 2 3 - 1                Vijlen           26 13  6  7  45  78- 32 (P1)
FC Gulpen         2 - 0 2 - 1 1 - 0       0 - 1 3 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 3 3 - 1 11- 1 1 - 1                FC Gulpen        26 13  4  9  43  57- 36 P2 
De Heeg           1 - 4 0 - 3 2 - 1 0 - 2       3 - 2 0 - 4 2 - 2 0 - 2 3 - 2 0 - 2 0 - 4 2 - 1 1 - 8                Geertruidse B.   26 14  1 11  43  63- 49    
IBC '03           6 - 1 2 - 3 3 - 2 5 - 3 5 - 0       1 - 7 2 - 5 3 - 2 2 - 4 2 - 0 1 - 1 5 - 2 2 - 1                Partij           26 11  8  7  41  60- 36    
Keer              6 - 0 3 - 1 1 - 2 3 - 2 5 - 1 6 - 0       2 - 2 2 - 0 4 - 3 1 - 1 6 - 0 5 - 2 1 - 2                IBC '03          26 12  3 11  39  57- 63    
Partij            3 - 0 2 - 2 3 - 0 4 - 0 7 - 0 2 - 2 1 - 2       1 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 2 0 - 1                Sibbe            26  8  8 10  32  45- 48    
SV Nijswiller     2 - 1 2 - 4 4 - 3 0 - 5 2 - 0 0 - 4 1 - 2 1 - 3       0 - 4 0 - 2 3 - 2 3 - 2 2 - 0                SNC '14          26  8  8 10  32  37- 45    
RKMVC             1 - 2 1 - 3 1 - 2 4 - 2 3 - 3 3 - 0 0 - 2 3 - 2 0 - 0       3 - 2 0 - 0 2 - 4 0 - 5                SV Nijswiller    26  8  4 14  28  35- 61    
Sibbe             1 - 1 0 - 2 1 - 4 0 - 0 4 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 2 6 - 1 2 - 0       2 - 2 3 - 2 1 - 1                RKMVC            26  7  5 14  26  48- 62    
SNC '14           0 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 2 1 - 3 3 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 1       2 - 0 3 - 1                Vilt             26  7  4 15  25  44- 85    
Vilt              2 - 3 1 - 7 3 - 1 0 - 4 2 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 4 3 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 1       0 - 7                De Heeg          26  6  2 18  20  27- 89    
Vijlen            2 - 2 0 - 0 4 - 1 0 - 0 7 - 0 6 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 1 4 - 2 8 - 0 3 - 1 3 - 4                      FC Bemelen       26  4  5 17  17  30- 69   

5th class B
Abdissenbosch           1 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 0 5 - 1 0 - 0 0 - 0 5 - 0 0 - 1 0 - 1 2 - 1 3 - 0 0 - 0                KVC Oranje       26 20  3  3  62  91- 37 -1 pnt P1 prom
Amstenrade        1 - 1       4 - 1 2 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 3 2 - 1 3 - 3 2 - 1 2 - 4 2 - 2 4 - 1 4 - 0                SV Brunssum      25 17  1  7  52 101- 51 P2 prom
Doenrade          1 - 2 1 - 0       0 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 1 5 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 1 4 - 1                Jabeek           26 14  7  5  49  59- 41 (P1)
SV Brunssum       3 - 2 3 - 2 3 - 1       1 - 0 10- 3 7 - 2 1 - 3 6 - 2 3 - 3 2 - 0 6 - 0 3 - 1 10- 0                RKSVB            26 15  3  8  48  60- 40 P3 
Eikenderveld      7 - 1 6 - 3 0 - 0 5 - 2       3 - 2 2 - 1 0 - 5 7 - 0 6 - 3 0 - 6 5 - 4 4 - 1 9 - 2                Havantia         26 12  6  8  42  67- 52    
Geulsche Boys     2 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 9 4 - 4       0 - 4 1 - 4 0 - 3 1 - 4 0 - 2 1 - 5 2 - 6 3 - 3                Eikenderveld     25 14  3  8  39  86- 63 -6 pnts  
Havantia          1 - 1 3 - 0 0 - 0 4 - 1 5 - 3 7 - 2       2 - 2 8 - 3 1 - 4 2 - 1 3 - 2 1 - 4 3 - 1                Amstenrade       26 10  8  8  38  53- 44    
Jabeek            0 - 0 2 - 2 1 - 0 1 - 6 3 - 2 2 - 1 2 - 0       2 - 2 1 - 1 3 - 1 4 - 2 1 - 3 2 - 0                Abdissenbosch    26  9  9  8  36  34- 30    
KCC '13           0 - 0 2 - 2 0 - 0 6 - 1 3 - 1 5 - 4 0 - 0 1 - 4       0 - 2 3 - 4 4 - 1 5 - 1 2 - 3                Rimburg          26 10  3 13  33  49- 60    
KVC Oranje        3 - 1 1 - 1 3 - 2 7 - 4 5 - 2 5 - 0 5 - 3 7 - 0 4 - 1       4 - 2 3 - 2 1 - 2 7 - 1                KCC '13          26  9  6 11  33  56- 68    
RKSVB             2 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 2 4 - 2 3 - 1 4 - 1 2 - 3 1 - 3 2 - 4       0 - 0 3 - 0 5 - 3                Doenrade         26  8  6 12  30  31- 30    
RKUVC             1 - 2 2 - 0 1 - 2 1 - 3 2 - 4 4 - 0 2 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 9 0 - 2       1 - 2 7 - 2                RKUVC            26  7  4 15  25  55- 66    
Rimburg           2 - 1 1 - 4 0 - 2 0 - 5 2 - 2 6 - 3 3 - 3 3 - 1 0 - 1 0 - 2 2 - 0 2 - 2       6 - 2                Geulsche Boys    26  1  5 20   8  37-104    
SVA               1 - 2 0 - 5 0 - 4 3 - 7 2 - 9 0 - 2 1 - 7 1 -10 1 - 4 0 - 1 0 - 4 3 - 8 2 - 0                      SVA Bleijerhd.   26  2  2 22   7  32-125 -1 pnt

5th class C
Conventus '03           0 - 2 2 - 2 4 - 3 1 - 2 0 - 5 2 - 3 2 - 3 4 - 6 4 - 4 0 - 1 1 -11 2 - 3 6 - 2                Linne            26 23  2  1  71  90- 13 P1 prom
GVCG              3 - 2       1 - 5 3 - 2 0 - 3 1 - 0 2 - 6 0 - 1 2 - 3 5 - 1 2 - 4 1 - 4 2 - 0 1 - 1                SVH '39          26 20  4  2  64  88- 25 P3 
HBC '09           3 - 0 2 - 3       6 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 6 4 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 3 2 - 1                Limbricht        26 20  1  5  61  75- 33 P2 
IVS               3 - 2 6 - 4 0 - 3       0 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 4 1 - 1 6 - 2 1 - 5 0 - 2 0 - 2                MBC '13          26 14  3  9  45  75- 44 (P1)
Limbricht         3 - 1 0 - 4 4 - 1 3 - 1       1 - 2 4 - 2 3 - 0 5 - 2 4 - 2 8 - 1 0 - 1 3 - 0 6 - 1                HBC '09          26 13  6  7  45  66- 47    
Linne             4 - 0 9 - 0 6 - 0 10- 0 2 - 0       1 - 0 3 - 0 6 - 1 6 - 0 3 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 1                Slekker Boys     26 12  5  9  41  62- 62    
MBC '13           3 - 2 5 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 4 1 - 3       1 - 2 5 - 1 4 - 0 2 - 0 0 - 2 5 - 0 5 - 3                Sanderbout       26 12  4 10  39  64- 54 -1 pnt 
Sanderbout        3 - 0 6 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 5 3 - 4 2 - 4       0 - 4 4 - 4 10- 0 2 - 4 1 - 1 5 - 2                GVCG             26 11  2 13  35  59- 76    
Slekker Boys      1 - 2 4 - 3 3 - 3 1 - 3 1 - 2 0 - 5 2 - 2 0 - 4       1 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 0 4 - 1                Vesta            26  9  2 15  29  33- 53    
St. Joost         0 - 1 2 - 4 1 - 4 5 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 4 0 - 1 0 - 0       6 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 2                IVS              26  6  5 15  23  46- 78    
Susterser Boys    2 - 6 5 - 6 1 - 6 3 - 5 2 - 4 1 - 6 0 - 8 0 - 1 2 - 9 2 - 3       0 - 3 2 - 3 1 - 1                Sint Joost       26  5  7 14  22  42- 65    
SVH '39           5 - 0 3 - 3 0 - 1 4 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 1 4 - 2 3 - 0 2 - 1 6 - 1       2 - 1 8 - 0                Conventus '03    26  6  3 17  21  53- 81    
Vesta             3 - 3 2 - 1 0 - 4 0 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 2 7 - 1 0 - 4       3 - 2                Walburgia        26  4  4 18  16  41- 81    
Walburgia         1 - 6 0 - 2 0 - 3 2 - 2 2 - 4 0 - 1 1 - 5 1 - 4 2 - 3 5 - 0 4 - 3 0 - 3 4 - 0                      Susterse Boys    26  2  2 22   8  37-119   

5th class D
Altweerterheide         1 - 0 2 - 1 0 - 3 1 - 4 1 - 3 1 - 5 4 - 1 3 - 4       1 - 1 3 - 3 2 - 1                      Horn             24 21  3  0  66  82- 12 P1 prom
Boekoel           3 - 3       3 - 2 1 - 8 1 - 2 0 - 3 1 - 3 0 - 4 3 - 2 0 - 5 1 - 1 0 - 1 2 - 1                      Roggel           23 15  6  2  51  55- 25 P3 prom
Crescentia        1 - 2 3 - 2       1 - 4 1 - 3 0 - 4 1 - 4 1 - 3 1 - 0 0 - 4 1 - 5 1 - 1 0 - 1                      SVSH             24 14  5  5  47  47- 29 P2 prom
Eindse Boys       1 - 2 6 - 0 3 - 2       0 - 1 2 - 0 0 - 3 2 - 0 6 - 3 5 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 0                      FC Maasgouw      24 15  0  9  45  61- 38 (P1) prom
EMS/RFC           2 - 5 3 - 0 2 - 0 3 - 3       5 - 0 0 - 3 4 - 1 9 - 4 2 - 2 7 - 3 0 - 1 5 - 1                      Eindse Boys      24 14  2  8  44  63- 39    
Heythuysen        1 - 1 4 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 1       0 - 3 1 - 3 3 - 1 0 - 0 1 - 1 0 - 1 5 - 1                      EMS/RFC          24 13  3  8  42  72- 40    
Horn              3 - 1 5 - 0 6 - 0 4 - 0 2 - 1 4 - 1       5 - 1 2 - 1 0 - 0 5 - 0 3 - 1 5 - 0                      Heythuysen       24 11  3 10  36  48- 37    
FC Maasgouw       2 - 0 5 - 2 5 - 0 4 - 1 3 - 2 2 - 0 0 - 1       4 - 1 1 - 2 1 - 4 3 - 0 4 - 0                      RoodWit'67/Plus  24  7  9  8  30  41- 47    
RKSVV             0 - 8 2 - 2 2 - 4 2 - 3 0 - 5 1 - 4 0 - 8 1 - 7       2 - 3 2 - 3 0 - 1 2 - 3                      Altweerterheide  23 10  4  9  29  49- 47 -5 pnts
Roggel            0 - 3 6 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 1 0 - 0 2 - 1 4 - 1       2 - 0 1 - 1 7 - 2                      SVVH             24  6  2 16  20  33- 74    
Rood Wit '67      6 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 2 0 - 3 4 - 1 1 - 1       1 - 4 0 - 3                      Boekoel          24  3  4 17  13  23- 79    
SVSH              1 - 0 7 - 0 2 - 0 4 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 3 4 - 0 3 - 0 1 - 3 1 - 1       0 - 3                      Crescentia       24  3  2 19  11  25- 70    
SVVH              1 - 3 1 - 1 4 - 0 2 - 5 1 - 8 2 - 7 0 - 3 1 - 3 2 - 1 1 - 4 2 - 2 0 - 3                            RKSVV            24  1  1 22   4  33- 95  

5th class E
America                 2 - 3 2 - 2 3 - 5 5 - 3 6 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 1 7 - 1 1 - 0 0 - 1 6 - 0 5 - 0                Neerkandia       26 19  4  3  61  73- 28 P2 prom
Egchel            2 - 6       3 - 2 4 - 3 1 - 0 0 - 3 5 - 0 0 - 2 0 - 4 0 - 1 1 - 1 4 - 3 6 - 0 1 - 2                Reuver           26 18  5  3  59  60- 21 (P2) prom
Grashoek          1 - 2 3 - 2       2 - 1 5 - 2 0 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 3 2 - 2 0 - 2 1 - 2 4 - 0 1 - 0                Hegelsom         26 17  3  6  54  68- 40 P3 prom
Hegelsom          1 - 0 1 - 0 1 - 2       4 - 1 2 - 3 2 - 0 3 - 2 0 - 5 6 - 0 4 - 0 2 - 2 3 - 1 4 - 2                America          26 14  4  8  46  71- 40 P1 
Helenaveen/Griend.2 - 2 1 - 2 1 - 3 0 - 4       1 - 4 0 - 0 5 - 2 0 - 0 5 - 1 0 - 7 0 - 5 3 - 0 0 - 2                Grashoek         26 14  4  8  46  63- 37    
Koningslust       4 - 1 4 - 5 3 - 6 2 - 2 7 - 0       7 - 5 2 - 0 0 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 0                VV Kessel        26 14  2 10  44  62- 33    
Kronenberg        4 - 2 1 - 1 0 - 3 0 - 2 5 - 1 2 - 2       4 - 2 1 - 3 3 - 1 1 - 0 2 - 3 4 - 1 1 - 1                Koningslust      26 13  4  9  43  70- 56    
SV Lottum         0 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 2 5 - 2 3 - 1       2 - 2 1 - 1 1 - 3 0 - 0 2 - 0 2 - 0                Egchel           26 11  3 12  36  55- 61    
Reuver            1 - 2 4 - 0 1 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 0 2 - 1       2 - 0 4 - 0 2 - 1 4 - 1 10- 0                SV Lottum        26  8  6 12  30  43- 40    
RKDSO             1 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 3 1 - 1 5 - 1 2 - 6 0 - 2 1 - 3       0 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 3                Kronenberg       26  8  6 12  30  49- 56    
vv Kessel         2 - 3 4 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 0 4 - 2 5 - 0 1 - 0 1 - 2 2 - 2       1 - 2 6 - 0 7 - 1                RKDSO            26  4  8 14  20  34- 66    
Neerkandia        4 - 2 5 - 1 0 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 2 2 - 2 5 - 0 6 - 1 2 - 1       3 - 0 4 - 2                VCH              26  5  5 16  20  26- 84    
Sporting ST       0 - 6 2 - 8 1 - 9 2 - 5 4 - 1 2 - 4 1 - 4 0 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 3 0 - 4       2 - 0                Helenav./Grien.  26  4  4 18  16  29- 72    
VCH               1 - 3 3 - 3 0 - 6 1 - 3 2 - 0 0 - 7 2 - 2 0 - 7 1 - 0 1 - 1 0 - 5 0 - 5 2 - 2                      Sporting ST      26  2  4 20  10  25- 94    

5th class F
Boerdonk                1 - 4 1 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 3 2 - 3 2 - 4 0 - 1 2 - 7 3 - 1                      SV Brandevoort   24 21  1  2  64  99- 19 P1 prom
SV Brandevoort    3 - 0       3 - 0 1 - 0 4 - 0 5 - 1       2 - 0 4 - 1 7 - 0 5 - 1 8 - 0 4 - 1                      Milheezer Boys   24 18  2  4  56  62- 20 P3 
ELI               4 - 0 1 - 0       2 - 1 4 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 2 3 - 0 4 - 0 3 - 0 3 - 0 2 - 1                      ELI              24 14  3  7  45  48- 26 (P1) prom
Elsendorp         6 - 1 2 - 5 2 - 4       3 - 2 4 - 3 4 - 2 1 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 4                      RKGSV            24 12  4  8  40  46- 47 P2 
Fiducia           2 - 2 1 - 5 1 - 1 1 - 2       5 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 1 4 - 1 0 - 1 0 - 3 1 - 3                      Elsendorp        24 12  3  9  39  50- 44    
HVV Helmond       3 - 3 2 - 6 2 - 2 1 - 2 3 - 2       4 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 0 2 - 5 2 - 4 1 - 0                      RKPVV            24 11  3 10  36  57- 58    
Irene             3 - 1 0 - 3 2 - 4 1 - 1 1 - 3 2 - 5       2 - 4 2 - 4 0 - 0 2 - 3 1 - 4 1 - 6                      Nederwetten      24 10  4 10  34  49- 57    
Milheezer Boys    5 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 0 2 - 1 7 - 0 6 - 1       3 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 0 5 - 0                      Ollandia         24  8  6 10  30  48- 47    
Nederwetten       5 - 0 0 - 6 3 - 1 1 - 5 3 - 1 7 - 5 1 - 1 0 - 3       2 - 1 2 - 5 3 - 1 2 - 2                      HVV Helmond      24  9  3 12  30  51- 79    
Ollandia          4 - 2 0 - 4 1 - 2 2 - 2 1 - 0 13- 0 4 - 1 0 - 0 3 - 3       1 - 1 5 - 1 1 - 0                      Racing Boys      24  9  1 14  28  49- 61    
RKGSV             1 - 3 1 - 3 1 - 0 0 - 3 2 - 0 4 - 1 1 - 3 0 - 4 2 - 1 2 - 1       4 - 4 1 - 2                      Fiducia          24  5  4 15  19  38- 50    
RKPVV             4 - 1 2 - 4 3 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 3 5 - 2 1 - 2 0 - 4 1 - 1 3 - 3       4 - 5                      Boerdonk         24  5  2 17  17  34- 75    
Racing Boys       5 - 2 3 - 2 0 - 2 2 - 4 0 - 8 0 - 1 4 - 3 2 - 0 2 - 3 2 - 3 2 - 4 2 - 4                            Irene            24  2  4 18   7  35- 83 -3 pnts

5th class G
Astrantia               1 - 3 2 - 2 1 - 0 8 - 0 1 - 0 1 - 3 6 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 2 4 - 0 2 - 2 0 - 1                Heijen           26 16  8  2  56  76- 33 P2 prom
BVV '27           1 - 1       2 - 2 1 - 1 3 - 2 4 - 2 1 - 1 4 - 4 3 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 2                SVOC '01         26 16  6  4  54  69- 42 P3 
Heijen            3 - 1 2 - 2       6 - 1 4 - 1 5 - 0 4 - 1 5 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 1 0 - 2 3 - 1 3 - 1                Merselo          26 16  4  6  52  80- 39 (P2)
HRC '27           1 - 6 2 - 1 2 - 7       4 - 2 2 - 1 2 - 3 2 - 2 2 - 3 2 - 3 3 - 1 0 - 5 0 - 0 1 - 2                De Zwaluw        26 16  3  7  51  59- 45 P1 
SC St. Hubert     2 - 2 1 - 3 0 - 1 1 - 3       1 - 0 0 - 5 2 - 4 1 - 6 1 - 4 4 - 0 4 - 3 1 - 1 0 - 2                BVV '27          26 10 11  5  41  45- 35    
Menos             5 - 2 0 - 2 0 - 3 3 - 2 1 - 2       1 - 5 0 - 1 2 - 2 1 - 6 1 - 0 2 - 4 1 - 0 1 - 0                Sambeek          26 12  4 10  40  61- 47    
Merselo           1 - 1 1 - 0 2 - 4 8 - 0 8 - 1 2 - 0       2 - 2 2 - 1 2 - 4 3 - 1 5 - 0 4 - 2 3 - 4                Astrantia        26 10  8  8  38  54- 41    
vv Holthees Smakt 1 - 0 1 - 1 0 - 3 6 - 3 5 - 2 2 - 7 5 - 4       3 - 1 1 - 3 1 - 0 5 - 2 0 - 0 1 - 1                SV United        26 11  4 11  37  67- 56    
Sambeek           1 - 0 0 - 0 2 - 4 6 - 0 3 - 1 4 - 1 0 - 4 3 - 1       1 - 1 4 - 1 5 - 2 1 - 2 2 - 3                VIOS '38         26  8 11  7  35  38- 33    
SVOC '01          1 - 1 2 - 3 2 - 2 4 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 4 3 - 1 1 - 5       1 - 0 5 - 3 3 - 2 5 - 1                Holthees-Smakt   26  9  6 11  33  53- 69    
SVS               1 - 2 3 - 4 2 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 6 1 - 0 4 - 0 0 - 3 1 - 4       1 - 7 1 - 3 0 - 4                Menos            26  7  2 17  23  41- 62    
SV United         6 - 2 0 - 3 1 - 1 5 - 1 2 - 0 3 - 3 0 - 1 5 - 1 5 - 1 1 - 4 1 - 1       4 - 1 4 - 1                HRC '27          26  5  4 17  19  38- 86    
VIOS '38          1 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 0 7 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 0       1 - 2                SVS              26  4  3 19  15  25- 66    
De Zwaluw         0 - 2 3 - 0 4 - 4 7 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 4 4 - 3 1 - 3 2 - 0 5 - 1 2 - 2 1 - 0                      SC St. Hubert    26  4  2 20  14  34- 86   

5th class H
Gassel                  4 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 2 4 - 6 2 - 3 14- 1 4 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 6 5 - 1 3 - 1                SCMH             26 19  5  2  62  68- 25 P1 prom
GVV '57           1 - 4       1 - 2 2 - 2 3 - 4 0 - 6 1 - 3 8 - 2 0 - 1 0 - 3 1 - 0 2 - 5 4 - 1 3 - 0                FC de Rakt       26 17  4  5  55  73- 26 P2 prom
MOSA '14          0 - 6 3 - 1       0 - 3 1 - 4 1 - 1 1 - 3 6 - 0 0 - 2 0 - 3 2 - 0 2 - 2 4 - 0 2 - 1                OKSV             26 16  5  5  53  61- 34 P3 prom
Odiliapeel/BrGr   1 - 1 6 - 2 4 - 0       1 - 1 2 - 0 0 - 1 8 - 0 3 - 1 2 - 3 1 - 1 5 - 2 0 - 0 4 - 1                Ulysses          26 16  4  6  52  83- 48 (P1) prom
OKSV              2 - 0 8 - 2 2 - 1 0 - 4       0 - 1 1 - 0 4 - 0 3 - 0 1 - 0 2 - 2 3 - 3 2 - 1 2 - 0                Ravenstein       26 15  4  7  49  67- 33    
FC de Rakt        1 - 0 6 - 1 3 - 2 0 - 0 2 - 0       0 - 1 10- 1 3 - 2 0 - 2 1 - 0 1 - 2 3 - 0 2 - 1                Gassel           26 15  3  8  48  79- 38    
Ravenstein        2 - 0 2 - 0 4 - 3 1 - 1 1 - 2 3 - 0       13- 1 1 - 4 1 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 1 3 - 3                Odiliapeel BrGr  26 13  8  5  47  72- 31    
Ruwaard           1 - 5 1 - 7 0 - 2 1 - 8 0 - 3 1 -10 0 - 7       1 - 4 0 - 5 0 - 8 4 -11 1 - 4 1 - 6                SBV              26 10  3 13  33  52- 46    
SBV               0 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 1 0 - 3 0 - 2 5 - 1       1 - 1 1 - 4 1 - 3 6 - 1 6 - 2                SCV '58          26  8  6 12  30  42- 46    
SCMH              1 - 3 2 - 1 3 - 0 3 - 1 3 - 3 2 - 2 2 - 0 5 - 0 4 - 3       3 - 1 5 - 2 6 - 0 1 - 0                MOSA '14         26  9  3 14  30  39- 53    
SCV '58           1 - 3 2 - 2 2 - 1 0 - 4 0 - 3 0 - 4 2 - 1 4 - 2 3 - 1 2 - 3       1 - 2 0 - 0 1 - 0                GVV '57          26  8  2 16  26  56- 77    
Ulysses           1 - 2 4 - 0 4 - 0 4 - 3 1 - 4 1 - 1 2 - 3 6 - 0 1 - 0 2 - 2 4 - 0       4 - 2 3 - 0                De Willy's       26  6  3 17  21  39- 61    
VCO               0 - 7 2 - 4 1 - 3 1 - 5 3 - 2 0 - 4 1 - 6 5 - 3 0 - 7 0 - 3 0 - 5 2 - 5       0 - 2                VCO              26  3  3 20  12  28- 95    
De Willy's        0 - 1 3 - 6 1 - 0 3 - 4 1 - 2 0 - 3 2 - 4 3 - 3 0 - 2 0 - 0 3 - 1 3 - 2 3 - 2                      Ruwaard          26  0  1 25   1  25-171   

Playoffs between 4th and 5th class               
FC Gulpen-Schinveld         2-3            Schinheld-SV Geuldal        1-3          SV Geuldal-FC Gulpen        2-0
Daalhof-Jabeek              6-1            DBSV-Daalhof                3-3          Jabeek-DBSV                 1-4      Daalhof promoted
Vijlen-SV Brunssum          0-0            SV Brunssum-RKTSV           7-3          RKTSV-Vijlem                3-0      SV Brunssum promoted
RKSVB-St.Odilienberg        1-4            St.Odilienberg-SVM          1-3          SVM-RKSVB                   4-1
SVH '39-SVSH                1-1            SVSH-OVCS                   1-2          OVCS-SVH '39                3-1      SVSH promoted
FC Maasgouw-Limbricht       3-0            TSC '04-FC Maasgouw         3-3          Limbricht-TSC '04           3-3      FC Maasgouw promoted
MBC '13-DEV Arcen           2-7            DEV Arcen-RKMSV             1-2          RKMSV-MBC '13               4-2
America-Roggel              1-0            vv GKC-America              3-0          Roggel-vv GKC               2-0      Roggel promoted
RKGSV-Hegelsom              0-3            Hegelsom-SVEB               2-0          SVEB-RKGSV                  3-1      Hegelsom promoted
ELI-Estria                  0-0            Estria-Woenselse Boys       2-2          Woenselse Boys-ELI          0-0      ELI promoted, Estria relegated
De Zwaluw-Reuver            2-2            Reuver-Pusphaira            2-1          Pusphaira-de Zwaluw         5-0      Reuver promoted
Milheezer Boys-OKSV         1-1            OKSV-Achilles Reek          3-2          Achilles Reek-Milheezer B.  1-0      OKSV promoted
Ulysses-SVOC '01            4-1            Mariahout-Ulysses           1-1          SVOC '01-Mariahout          0-3      Ulysses promoted
FC de Rakt-Merselo          3-3            Merselo-RKVV Keldonk        2-3          RKVV Keldonk-FC de Rakt     0-1      FC de Rakr promoted
 
 
District East
1st class E
Alcides                 0 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 0 2 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 1 0 - 1 5 - 0 1 - 0                BVC '12          26 15  8  3  53  48- 28 P2 prom
SC Bemmel         0 - 2       1 - 1 5 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 0                Quick 1888       26 15  4  7  49  71- 36 P3 
BVC '12           0 - 4 1 - 1       2 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 2 3 - 0 2 - 1 6 - 1                SC Bemmel        26 12  8  6  44  38- 27 P1 
Germania          1 - 0 3 - 1 1 - 1       2 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 3 3 - 5 0 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 2 4 - 2                Alcides          26 13  4  9  43  35- 28 (P2)
Heino             1 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 1       1 - 2 0 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 4 4 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 0                ROHDA R          26 11  9  6  42  55- 29    
Longa '30         2 - 1 2 - 3 1 - 3 6 - 3 0 - 1       3 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 4 0 - 0 2 - 0 4 - 3 1 - 1                Tubantia         26 11  6  9  39  34- 43    
Orion             1 - 2 0 - 1 0 - 1 4 - 4 0 - 4 1 - 7       1 - 5 0 - 1 2 - 2 1 - 4 5 - 0 2 - 1 0 - 1                Rigtersbleek     26  9  7 10  34  35- 34    
Quick 1888        4 - 0 1 - 3 1 - 1 1 - 1 5 - 3 4 - 1 0 - 2       0 - 2 4 - 0 6 - 2 7 - 2 6 - 0 4 - 0                Longa '30        26 10  4 12  34  41- 41    
Rigtersbleek      2 - 0 1 - 0 1 - 3 3 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 1       0 - 4 1 - 0 1 - 2 5 - 1 4 - 0                Heino            26  8  9  9  33  36- 38    
Rohda R           3 - 0 0 - 0 2 - 3 5 - 0 1 - 1 2 - 3 6 - 0 1 - 2 0 - 0       2 - 3 1 - 1 5 - 0 1 - 0                De Zweef         26  9  5 12  32  23- 36    
Stevo             1 - 2 0 - 1 0 - 3 2 - 0 0 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 4 1 - 1 2 - 1       3 - 1 1 - 1 0 - 2                Stevo            26  7  6 13  27  34- 45    
Tubantia          3 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 4 2 - 0 1 - 1 0 - 4       2 - 0 2 - 1                TVC '28          26  7  6 13  27  34- 54 rel
TVC '28           1 - 2 2 - 1 0 - 2 5 - 2 1 - 1 3 - 0 0 - 0 4 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 1       0 - 3                Orion            26  7  3 16  24  29- 52 rel 
de Zweef          1 - 0 0 - 2 0 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 2 1 - 1 2 - 2                      Germania         26  5  7 14  22  39- 61 rel

2nd class I
AZC                     2 - 1 4 - 1 1 - 2 1 - 3 0 - 1 2 - 1 5 - 1 5 - 0 3 - 2 4 - 1 3 - 3 1 - 1 1 - 1                RKZVC            24 17  3  4  54  53- 20 P2 prom
Concordia W.      3 - 4       0 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 0 5 - 0 7 - 1 2 - 2 3 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 1                      Leones           24 12  6  6  42  46- 24 P3 
Leones            5 - 1 0 - 1       6 - 0 6 - 0 1 - 2 0 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 0                FC Winterswijk   24 12  6  6  42  38- 29 (P2) prom
OBW               4 - 2 3 - 1 1 - 4       2 - 3 1 - 3 2 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 2 3 - 3 1 - 1 0 - 3                      Concordia-W      24 12  5  7  41  50- 38 P1 
SC Rheden         3 - 2 3 - 0 1 - 2 1 - 1       0 - 2 3 - 0 1 - 3 2 - 4 4 - 1 0 - 2 2 - 6 0 - 3 2 - 2                Spero            24 11  7  6  40  41- 29    
RKZVC             3 - 0 5 - 0 1 - 1 4 - 0 4 - 2       4 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 0 4 - 0 5 - 0                Vorden           24 10  7  7  37  32- 30    
Rood Wit          3 - 1 2 - 4 2 - 3 2 - 2 5 - 2 3 - 4       7 - 1 1 - 3 0 - 1 1 - 0 2 - 0 3 - 4                      AZC              24 11  3 10  36  49- 44    
SDOUC             0 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 2 4 - 4 1 - 5 1 - 1       0 - 0 4 - 0 3 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 0                Varsseveld       24  8  7  9  31  28- 36    
Spero             3 - 1 3 - 1 1 - 2 0 - 2 4 - 0 4 - 0 2 - 0 3 - 0       2 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 0                      SDOUC            24  5  8 11  23  29- 58    
Varsseveld        0 - 2 2 - 3 0 - 0 3 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 1       1 - 2 2 - 2 2 - 0 1 - 0                WAVV             24  5  7 12  22  42- 40    
Vorden            1 - 0 2 - 2 1 - 0 3 - 2 1 - 0 1 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 0 2 - 2       2 - 1 0 - 1 4 - 0                Rood Wit         24  5  6 13  21  38- 50 rel
WAVV              1 - 3 2 - 3 2 - 2 1 - 1 3 - 0 0 - 2 1 - 1 6 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 1       0 - 1                      OBW              24  4  9 11  21  35- 54 rel
FC Winterswijk    1 - 2 2 - 2 1 - 3 2 - 0 3 - 1 1 - 0 2 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 2       1 - 0                SC Rheden        24  6  2 16  20  36- 65 rel
Babberich/L       0 - 6 0 - 2       0 - 1             3 - 1       0 - 3             0 - 3       ----- 
Babberich/Liemers withdrawn

2nd class J
Achilles '12            5 - 1 1 - 1 4 - 3 0 - 3 1 - 2 2 - 4 4 - 1 4 - 4 0 - 1 1 - 1 1 - 4 5 - 3 1 - 6                Luctor et Emergo 26 15  7  4  52  66- 27 P1         
ATC '65           2 - 4       1 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 3 3 - 2 5 - 1 1 - 3 1 - 3 3 - 0 2 - 8 1 - 1                Schalkhaar       26 16  4  6  52  56- 34 prom
BWO               2 - 2 5 - 0       3 - 2 5 - 1 3 - 3 1 - 3 1 - 4 8 - 2 5 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 3 4 - 1                WSV              26 13  6  7  45  54- 32    
Colmschate        3 - 3 4 - 4 1 - 2       0 - 0 3 - 1 3 - 3 1 - 4 3 - 1 0 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 2 1 - 1                BWO              26 13  5  8  44  74- 54 P3 prom
Helios            2 - 3 1 - 2 4 - 3 2 - 1       1 - 1 0 - 5 1 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 0 3 - 3 1 - 3 2 - 0                SDC '12          26 12  6  8  42  58- 46 P2 
KOSC              2 - 4 0 - 2 0 - 6 0 - 1 4 - 1       1 - 3 2 - 3 5 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 1 0 - 0 0 - 2                Voorwaarts T     26 11  6  9  39  50- 42    
Luctor et Emergo  2 - 1 1 - 4 0 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 1       5 - 0 5 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 1                Achilles '12     26 10  7  9  37  59- 56    
MVV '29           2 - 2 0 - 0 3 - 5 1 - 0 1 - 0 3 - 2 2 - 2       3 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 3 1 - 2 4 - 0                MVV '29          26 10  4 12  34  40- 54    
PH                0 - 5 1 - 5 2 - 2 3 - 4 4 - 2 3 - 2 1 - 4 1 - 0       6 - 2 1 - 4 7 - 2 2 - 2 0 - 4                Robur et Veloc.  26 10  3 13  33  39- 46    
Robur et Velocit. 0 - 3 3 - 1 1 - 3 0 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 2 5 - 1       1 - 2 1 - 0 3 - 2 0 - 1                ATC '65          26  9  4 13  31  50- 63    
Schalkhaar        1 - 0 4 - 2 3 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 0 0 - 3 3 - 0 5 - 0 3 - 2       5 - 0 2 - 0 3 - 3                Helios           26  8  6 12  30  37- 57 rel
SDC '12           1 - 1 3 - 0 3 - 4 5 - 2 5 - 1 6 - 1 0 - 5 3 - 0 2 - 1 2 - 0 4 - 2       2 - 0 1 - 1                PH               26  7  3 16  24  50- 87 rel
Voorwaarts T      4 - 0 2 - 1 4 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 0 6 - 0 1 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 5       3 - 1                Colmschate '33   26  5  8 13  23  38- 54 rel
WSV               1 - 2 3 - 1 5 - 1 4 - 0 3 - 0 3 - 1 1 - 0 4 - 0 1 - 2 5 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 0                      KOSC             26  5  7 14  22  37- 56 rel
Playoff for 1st place : Luctor et Emergo-Schalkhaar 2-3 aet    

Period-championship 2I / 2J :                                                                                                              
BWO-Leones                    2-0 and 1-0      Concordia W-Stevo      1-2 and 1-2      Final: FC Winterswijk-TVC '28  1-0 and 0-0   FC Winterswijk and BWO prom.
FC Winterswijk-Luctor et Em.  1-1 and 4-1      SDC '12-TVC '28        1-1 and 2-3      Final: BWO-Stevo               2-0 and 1-2   TVC '28 relegated
playoff for extra place in 1st class :  Stevo-TVC '28  3-0                                                                                 
                                                                                                                                          
3rd class A
AJC '96                 1 - 0 1 - 1 0 - 5 5 - 3 1 - 1 3 - 3 0 - 3 1 - 4 0 - 4 1 - 7 0 - 5 1 - 5 2 - 1                Vogido           26 16  4  6  52  62- 38 prom
DSVD              2 - 0       2 - 2 2 - 0 0 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 0 0 - 0 2 - 0 1 - 3 2 - 0                Suryoye-Mediter. 26 14  5  7  47  58- 41    
Eilermark         6 - 0 2 - 1       2 - 3 3 - 1 3 - 3 0 - 1 0 - 2 4 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 0 1 - 3 4 - 0                NEO              26 13  7  6  46  49- 33    
SC Enschede       6 - 2 0 - 2 1 - 2       0 - 2 2 - 0 7 - 2 0 - 1 0 - 2 5 - 1 1 - 1 2 - 4 2 - 3 2 - 0                Victoria '28     26 14  2 10  44  57- 41 P1 prom
Juventa '12       6 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 2       1 - 3 4 - 3 3 - 1 2 - 2 4 - 0 3 - 2 4 - 1 4 - 1 1 - 1                De Tukkers       26 11  9  6  42  51- 26    
NEO               2 - 1 4 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 0       0 - 0 3 - 1 3 - 0 4 - 0 1 - 1 2 - 4 0 - 1 2 - 1                Eilermark        26 11  7  8  40  52- 39 P2 
Oldenzaal         1 - 0 1 - 0 2 - 2 4 - 0 4 - 0 0 - 3       0 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 3 0 - 4 1 - 5                Juventa '12      26 11  6  9  39  52- 47    
Reutum            4 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 4 2 - 2       2 - 4 2 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 0                SC Enschede      26 12  5  9  38  52- 39 -3 pnts 
Suryoye Mediterr. 3 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 1 5 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 3       6 - 2 1 - 2 0 - 2 4 - 1 2 - 1                DSVD             26 10  7  9  37  33- 31 P3 
De Tubanters 1897 1 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 2 1 - 4 0 - 2 2 - 0 1 - 4       1 - 0 0 - 3 0 - 3 3 - 0                Reutum           26 11  4 11  37  40- 40    
De Tukkers        4 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 0 1 - 0 2 - 0 4 - 0 5 - 1 7 - 1       2 - 0 1 - 2 1 - 1                Oldenzaal        26  7  9 10  30  37- 50    
Victoria '28      6 - 0 4 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 0 2 - 6 7 - 3 2 - 0       3 - 2 3 - 1                WVV '34          26  5  7 14  22  36- 41 rel
Vogido            4 - 2 2 - 0 3 - 3 1 - 2 5 - 3 4 - 1 3 - 3 3 - 2 0 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 0       1 - 1                Tubanters 1897   26  5  1 20  16  28- 71 rel
WVV '34           9 - 0 2 - 1 4 - 0 1 - 3 1 - 2 2 - 2 0 - 0 1 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 0                      AJC '96          26  4  3 19  15  26- 96 rel

3rd class B
Albatross               0 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 3 4 - 1 1 - 1 2 - 4 1 - 2 1 - 0 2 - 2 3 - 1 0 - 4 0 - 2                Lemelerveld      26 18  4  4  58  73- 36 prom
Columbia          1 - 2       2 - 0 3 - 0 3 - 2 1 - 1 3 - 0 4 - 0 5 - 0 4 - 1 3 - 3 4 - 2 6 - 1 4 - 1                Columbia         26 17  6  3  57  74- 31 P2 prom
Eerbeekse Boys    1 - 4 1 - 3       4 - 1 0 - 2 3 - 0 4 - 0 3 - 0 0 - 0 3 - 2 0 - 2 0 - 6 4 - 2 0 - 1                Overwetering     26 16  5  5  53  65- 34 P1 prom
Heeten            4 - 0 1 - 3 3 - 1       0 - 2 4 - 0 0 - 2 6 - 3 5 - 1 0 - 3 0 - 0 1 - 1 4 - 4 1 - 1                Warnsveldse B.   26 12  4 10  40  72- 61    
Lemelerveld       2 - 1 5 - 1 6 - 2 3 - 1       4 - 1 2 - 0 6 - 3 3 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 0 4 - 3 4 - 0                Wijhe '92        26 11  7  8  40  36- 38 P3 
Lochem SP         6 - 1 1 - 6 2 - 0 0 - 3 3 - 1       2 - 4 1 - 1 2 - 4 2 - 0 4 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 3                VV Twenthe       26 11  6  9  39  59- 45    
Overwetering      3 - 1 0 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 1       9 - 1 3 - 0 2 - 1 3 - 0 2 - 5 7 - 1 4 - 1                Albatross        26 10  6 10  36  42- 49    
TKA               1 - 2 2 - 4 2 - 3 3 - 2 1 - 4 2 - 3 1 - 2       2 - 2 1 - 4 2 - 0 1 - 2 2 - 4 1 - 4                SP Lochem        26 10  5 11  35  43- 49    
Turkse Kracht     2 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 6 0 - 0 2 - 5 4 - 5       1 - 3 2 - 0 1 - 3 2 - 5 0 - 0                Heeten           26  9  6 11  33  48- 49    
Twenthe           1 - 1 2 - 4 4 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 0 3 - 4 2 - 3 0 - 1       3 - 2 7 - 2 3 - 0 1 - 0                Witkampers       26  8  5 13  29  57- 64    
Vaassen           2 - 3 0 - 2 0 - 5 0 - 4 1 - 2 0 - 1 1 - 2 3 - 3 4 - 0 2 - 2       2 - 3 0 - 1 0 - 0                Eerbeekse Boys   26  8  3 15  27  41- 59    
Warnsveldse Boys  2 - 3 0 - 3 3 - 3 6 - 0 5 - 2 0 - 4 3 - 2 3 - 3 8 - 2 3 - 6 3 - 1       6 - 1 1 - 2                Turkse Kracht    26  5  8 13  23  37- 70    
Witkampers        1 - 2 2 - 2 4 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 3 0 - 3 8 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 0       0 - 2                TKA              26  6  4 16  22  53- 91 rel 
Wijhe '92         0 - 3 2 - 1 3 - 0 1 - 3 0 - 2 0 - 0 0 - 0 4 - 5 2 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 2 3 - 2                      Vaassen          26  3  7 16  16  29- 53 rel

3rd class C
Bon Boys                4 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 0 2 - 0 7 - 0 3 - 2 4 - 0 2 - 0 2 - 2 3 - 0 3 - 0 0 - 1                Bon Boys         26 19  3  4  60  64- 20 P1 prom
DCS               2 - 2       0 - 0 1 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 3 4 - 2 2 - 1 1 - 2 0 - 1 4 - 1 3 - 7 3 - 0                DVC '26          26 17  3  6  54  71- 30 P3 prom
Dinxperlo         1 - 1 1 - 3       1 - 0 3 - 1 0 - 3 0 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 1                DCS              26 16  3  7  51  52- 35 (P1)
DVC '26           3 - 2 0 - 2 6 - 0       3 - 1 4 - 1 1 - 0 6 - 2 6 - 0 7 - 1 0 - 1 4 - 2 4 - 1 2 - 0                Gendringen       26 13  3 10  42  53- 54 P2 
DVV               0 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 6       2 - 3 1 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 4 1 - 3 2 - 1                VDZ              26 11  6  9  39  48- 41    
Gendringen        1 - 0 1 - 3 5 - 3 1 - 5 0 - 1       2 - 2 1 - 3 1 - 0 3 - 2 1 - 3 1 - 4 4 - 2 3 - 1                FC Trias         26 11  5 10  38  58- 46    
Groessen          0 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 3       2 - 3 2 - 1 3 - 2 1 - 0 6 - 5 2 - 3 1 - 2                Grol             26 11  4 11  37  50- 45    
Grol              1 - 2 0 - 1 5 - 1 2 - 4 1 - 1 0 - 1 4 - 1       2 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 0 1 - 0 0 - 0                VVO              26 10  7  9  37  51- 48    
GSV '38           0 - 6 0 - 3 0 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 3 3 - 4       2 - 4 3 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 5                Groessen         26 10  3 13  33  44- 58    
MvR               1 - 4 0 - 3 6 - 1 1 - 2 0 - 1 3 - 4 2 - 1 1 - 1 1 - 1       0 - 0 0 - 3 0 - 1 0 - 2                Pax              26  9  4 13  31  35- 43    
Pax               1 - 0 2 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 3 1 - 2 2 - 1 2 - 3 5 - 0       1 - 3 2 - 1 2 - 8                DVV              26  9  4 13  31  34- 49 rel
FC Trias          0 - 1 1 - 2 6 - 0 2 - 3 3 - 1 2 - 4 2 - 0 4 - 0 2 - 3 2 - 2 1 - 1       2 - 2 2 - 1                Dinxperlo        26  6  7 13  25  26- 60 rel
VDZ               2 - 4 2 - 1 3 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 1 5 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 3 1 - 2       2 - 2                MvR              26  5  5 16  20  35- 57 rel
VVO               1 - 2 2 - 4 3 - 0 1 - 1 2 - 2 5 - 4 3 - 2 0 - 6 4 - 2 2 - 2 3 - 0 0 - 3 1 - 1                      GSV '38          26  4  5 17  17  32- 67 rel

3rd class D
Beuningse Boys          2 - 2 1 - 0 0 - 2 0 - 3 2 - 2 5 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 3 1 - 2 2 - 0                      Union            24 17  3  4  54  54- 19 prom
Blauw Wit         1 - 2       0 - 6 2 - 6 4 - 3 3 - 1 5 - 1 1 - 3 1 - 6 1 - 0 0 - 2 3 - 1 1 - 5 2 - 3                SML              24 17  2  5  53  62- 27 P1 prom
DIO '30           1 - 0 2 - 1       0 - 1 3 - 1 3 - 4 5 - 0 3 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 0 1 - 1                      DIO '30          24 13  3  8  42  41- 23 P2 
Groesbeekse Boys  1 - 1 6 - 2 1 - 2       4 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 0 3 - 2 3 - 3 1 - 5 0 - 1 2 - 2 5 - 0                Vitesse '08      24 11  5  8  38  52- 41 P3 
Hatert            0 - 1 5 - 4 0 - 1 1 - 3       5 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 3 1 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 1                      Vianen Vooruit   24 10  8  6  38  40- 33    
Millingen         3 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 0 2 - 1       2 - 2 3 - 0 2 - 2 1 - 3 0 - 0 2 - 2 1 - 4 1 - 0                Groesbeekse B.   24 10  6  8  36  49- 48    
Milsbeek          2 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 4       1 - 0 1 - 8 2 - 5 0 - 3 1 - 1 3 - 3                      Trekvogels       24 10  5  9  35  53- 49    
SCE               0 - 6 1 - 3 2 - 3 4 - 3 0 - 4 3 - 1 2 - 0       0 - 2 3 - 3 0 - 3 0 - 1 3 - 1 1 - 3                SC Millingen     24  7  8  9  29  39- 50    
SML               3 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 0 4 - 0 2 - 2 2 - 1       0 - 3 2 - 1 3 - 1 3 - 1                      Beuningse Boys   24  8  4 12  28  40- 39    
Trekvogels        2 - 5 5 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 1 5 - 0 3 - 1 0 - 2 2 - 6       1 - 4 2 - 2 3 - 5                      Blauw Wit        24  8  2 14  26  41- 68    
Union             3 - 2 4 - 1 2 - 1 6 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 2       1 - 1 5 - 1 4 - 0                SCE              24  7  2 15  23  30- 54 rel
Vianen Vrt.       3 - 2 0 - 1 1 - 2 4 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 2 4 - 0 1 - 0 1 - 3 2 - 0       4 - 2                      Hatert           24  5  5 14  20  36- 48    
Vitesse '08       2 - 1 2 - 0 0 - 2 3 - 4 5 - 2 1 - 1 3 - 0 4 - 1 3 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 0                            SV Milsbeek      24  2  9 13  15  24- 62 rel
SCH               1 - 0       0 - 0                   2 - 3                                     -----
SCH withdrawn

Period-championship 3A / 3D :                                                                                                              
1st round (winners to 2nd round)
Wijhe '92-PH            4-1 and 2-1         DSVD-Helios      0-2 and 2-4           Eilermark-SC Overwetering    0-1 and 1-3
DCS-DIO '30             1-0 and 2-2         Vitesse '08-OBW  3-1 and 2-5           Gendringen-Rood Wit          4-3 and 1-5
2nd round (winners in 2nd class next season)
Victoria '28-Wijhe '92  3-1 and 1-2         Columbia-Helios  2-1 and 2-1           SC Overwetering-DCS          4-0 and 0-1
DVC '26-OBW             1-2 and 3-0         SML-Rood Wit     3-0 and 3-0            
Promoted : Victoria '28, Columbia, SC Overwetering, DVC '26 en SML     Relegated: Rood Wit, OBW, Helios and PH

4th class A
Almelo                  1 - 4 3 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 2 5 - 3 2 - 1 3 - 3 1 - 5 1 - 1 3 - 2 3 - 5                Saasveldia       26 20  2  4  62  94- 37 P2 prom
Berghuizen        0 - 0       1 - 2 2 - 0 1 - 4 0 - 3 4 - 2 2 - 2 1 - 1 6 - 2 4 - 1 0 - 1 1 - 0 1 - 1                Losser           26 17  6  3  57  56- 26 P1 prom
Borne             0 - 1 3 - 0       2 - 0 2 - 1 3 - 1 5 - 3 3 - 0 0 - 1 5 - 3 2 - 2 2 - 3 2 - 0 1 - 1                Borne            26 14  4  8  46  52- 37 (P2)
Enter             3 - 2 1 - 0 2 - 3       1 - 1 0 - 2 0 - 0 3 - 2 1 - 1 3 - 1 0 - 4 2 - 3 3 - 1 1 - 0                Spcl Overdinkel  26 12  5  9  41  57- 46    
Hengelo           3 - 3 1 - 2 2 - 1 0 - 4       0 - 5 3 - 3 0 - 3 6 - 1 1 - 2 1 - 6 4 - 2 5 - 0 3 - 1                Berghuizen       26 11  5 10  38  48- 43    
Losser            4 - 4 2 - 0 4 - 2 2 - 1 2 - 2       2 - 0 0 - 0 1 - 0 4 - 1 1 - 3 1 - 1 0 - 0 2 - 0                Hengelo          26 11  5 10  38  56- 57 P3 
de Lutte          1 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 5 2 - 6 1 - 1       1 - 2 3 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 2 1 - 0                Enter            26 11  4 11  37  42- 43    
Spcl. Overdinkel  0 - 1 3 - 4 0 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 1 4 - 0       2 - 1 4 - 1 3 - 5 2 - 1 2 - 0 3 - 2                Sportl.Vroomshp. 26 11  3 12  36  48- 45    
La Premiere       2 - 5 0 - 3 0 - 1 0 - 3 5 - 0 0 - 2 1 - 3 3 - 6       2 - 3 0 - 9 1 - 6 1 - 1 1 - 0                Almelo           26  9  7 10  34  49- 53    
RSC               0 - 2 4 - 0 0 - 3 1 - 2 0 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 0       1 - 2 0 - 3 2 - 0 0 - 2                De Lutte         26  8  7 11  31  43- 57    
Saasveldia        2 - 1 4 - 1 1 - 1 3 - 1 4 - 0 3 - 4 3 - 4 2 - 1 12- 0 1 - 2       4 - 2 3 - 2 3 - 0                Vasse            26  7  6 13  27  40- 48    
Sportl.Vroomshoop 1 - 3 2 - 2 0 - 3 3 - 1 1 - 2 1 - 3 3 - 0 1 - 3 3 - 0 0 - 2 2 - 3       1 - 2 1 - 0                RSC              26  7  5 14  26  38- 56    
UD W              3 - 0 1 - 4 2 - 2 3 - 1 1 - 5 0 - 3 2 - 2 2 - 1 0 - 3 3 - 2 2 - 3 1 - 4       2 - 2                UD W             26  6  6 14  24  34- 58 rel
Vasse             3 - 1 0 - 4 3 - 1 3 - 1 1 - 2 1 - 3 3 - 1 3 - 3 5 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 2 2 - 2                      La Première      26  4  3 19  15  28- 79 rel

4th class B
FC Aramea               0 - 2 0 - 2 4 - 1 1 - 0 2 - 2 3 - 1 4 - 3 2 - 2 2 - 1 4 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 3                Barbaros         26 21  3  2  66 100- 14 P1 prom
Avanti W          5 - 2       1 - 2 5 - 0 4 - 0 9 - 1 8 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 0 5 - 1                Avanti W         26 17  4  5  55  80- 25 P2 prom
Barbaros          1 - 2 2 - 0       5 - 0 1 - 1 2 - 2 4 - 0 7 - 0 5 - 2 6 - 1 4 - 0 0 - 0 8 - 2 0 - 1                LSV              26 15  5  6  50  56- 38 (P1)
t Centrum         1 - 1 0 - 5 0 - 7       0 - 6 1 - 1 1 - 0 3 - 2 0 - 7 1 - 4 2 - 0 0 - 4 2 - 3 2 - 2                FC Aramea        26 14  5  7  47  63- 46    
EMOS              4 - 4 1 - 1 0 - 2 1 - 2       4 - 2 0 - 0 5 - 2 3 - 1 4 - 1 3 - 0 1 - 1 5 - 5 5 - 1                BSC Unisson      26 13  4  9  43  66- 56    
GFC               2 - 5 1 - 1 0 - 4 4 - 0 0 - 3       1 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 3 3 - 2 2 - 5                EMOS             26 11  7  8  40  70- 49 P3 
Hector            4 - 1 1 - 4 1 - 2 3 - 3 1 - 1 1 - 0       4 - 2 0 - 2 0 - 1 3 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 1                Rood Zwart       26 11  6  9  39  46- 39    
Hoeve Vooruit     2 - 1 1 - 4 0 - 8 5 - 2 4 - 3 2 - 0 1 - 2       1 - 3 0 - 4 2 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 5                Markelo          26  9  8  9  35  44- 49    
LSV               2 - 1 2 - 0 1 - 5 4 - 1 3 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 0       2 - 2 2 - 1 1 - 0 0 - 0 3 - 0                Hector           26  8  7 11  31  38- 52    
Markelo           1 - 2 3 - 2 0 - 4 0 - 1 1 - 4 1 - 0 1 - 1 4 - 2 2 - 2       3 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 2                TVO              26  8  5 13  29  47- 61    
Rietmolen         2 - 8 0 - 5 0 - 8 2 - 3 1 - 7 0 - 4 2 - 2 0 - 3 1 - 5 1 - 0       2 - 3 2 - 4 2 - 8                GFC              26  7  7 12  28  40- 55    
Rood Zwart        1 - 2 1 - 1 0 - 2 4 - 2 4 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 0 0 - 2 3 - 3 5 - 1       3 - 2 1 - 2                FC 't Centrum    26  7  5 14  26  32- 81 rel
TVO               1 - 2 1 - 5 0 - 3 1 - 3 4 - 2 2 - 2 1 - 3 1 - 0 1 - 3 1 - 1 5 - 0 2 - 0       2 - 5                Hoeve Vooruit    26  5  2 19  17  36- 76 rel
BSC Unisson       2 - 2 1 - 3 0 - 6 1 - 1 3 - 5 3 - 2 5 - 2 3 - 0 4 - 1 2 - 3 4 - 1 2 - 0 0 - 2                      Rietmolen        26  1  2 23   5  25-102 rel

4th class C
AD '69                  2 - 1 2 - 0 2 - 0 4 - 3 4 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 0 5 - 1 2 - 3 2 - 2 3 - 0 2 - 2                AD '69           26 19  4  3  61  61- 25 P1 prom
FC Eibergen       0 - 1       1 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 0 6 - 0 4 - 0 2 - 0 5 - 2 0 - 1 2 - 0 3 - 1 4 - 0                Ruurlo           26 17  5  4  56  56- 22 P3 prom
Erix              0 - 3 1 - 2       2 - 0 1 - 3 3 - 1 2 - 2 0 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 0 0 - 2 4 - 0 2 - 0                FC Eibergen      26 15  6  5  51  46- 16 P2 
Keijenburgse Boys 2 - 2 0 - 0 3 - 3       4 - 0 5 - 1 4 - 1 3 - 2 5 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 2 5 - 1 4 - 2                Keijenburgse B.  26 14  7  5  49  68- 31 (P1) prom
KSH               1 - 2 0 - 1 0 - 2 0 - 1       3 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 0 1 - 2 0 - 3 2 - 1 0 - 0                VIOS B           26 14  6  6  48  53- 25    
KSV Vrag.         0 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 4       1 - 0 1 - 0 3 - 1 0 - 2 1 - 5 1 - 0 4 - 0 1 - 1                Reünie           26 14  6  6  48  53- 30    
Marienveld        0 - 4 0 - 0 3 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 1       2 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 3 2 - 2 2 - 0 0 - 1                KSH              26 11  4 11  37  37- 41    
MEC               1 - 6 1 - 1 1 - 2 0 - 6 1 - 3 2 - 2 2 - 2       2 - 3 0 - 4 0 - 4 2 - 4 3 - 0 4 - 2                Erix             26  9  3 14  30  34- 40    
SP Rekken         1 - 1 1 - 1 4 - 0 0 - 8 1 - 2 0 - 1 0 - 0 1 - 3       1 - 3 0 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 0                KSV              26  8  5 13  29  31- 57    
Reunie            1 - 0 0 - 1 2 - 0 3 - 1 2 - 0 6 - 1 4 - 1 2 - 2 0 - 0       5 - 1 2 - 1 4 - 3 3 - 0                Mariënveld       26  7  7 12  28  27- 53    
Ruurlo            2 - 4 1 - 0 2 - 0 0 - 1 3 - 0 5 - 0 7 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 1       2 - 2 3 - 0 3 - 0                MEC              26  6  6 14  24  40- 62    
VIOS B            2 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 0 3 - 0 4 - 0 0 - 0 0 - 1       4 - 1 7 - 2                SP Rekken        26  3  8 15  17  22- 49 
Wolfersveen       0 - 1 0 - 2 3 - 2 0 - 5 0 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 4 0 - 0 1 - 1 0 - 0 0 - 2       1 - 1                Zelhem           26  4  5 17  17  24- 59 rel   
Zelhem            0 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 4 3 - 4 0 - 1 1 - 4 1 - 1 0 - 4 0 - 1 2 - 1 1 - 3                      Wolfersveen      26  3  4 19  13  21- 63 rel
Playoff for 12th place : SP Rekken-Zelhem 4-3

4th class D
Angerlo Vooruit         3 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 2 1 - 3 0 - 4 2 - 4 1 - 2 1 - 4 2 - 2                VIOD             26 19  5  2  62  78- 26 P2 prom
Doetinchem        9 - 2       3 - 0 2 - 2 1 - 0 3 - 0 5 - 3 4 - 2 4 - 2 0 - 1 1 - 2 2 - 0 5 - 2 4 - 1                Doetinchem       26 17  3  6  54  75- 35 (P2)
Etten             2 - 2 1 - 3       2 - 1 1 - 5 0 - 2 3 - 0 2 - 2 1 - 0 0 - 2 0 - 1 0 - 4 0 - 6 1 - 3                Ulftse Boys      26 16  3  7  51  64- 51 P1 
GWVV              1 - 1 1 - 2 4 - 0       2 - 2 1 - 0 7 - 3 1 - 1 2 - 0 1 - 5 2 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 1                HC '03           26 15  5  6  50  69- 41    
HC '03            2 - 2 3 - 2 3 - 1 4 - 1       3 - 1 2 - 3 4 - 1 5 - 2 2 - 0 2 - 3 2 - 3 1 - 0 1 - 1                Sprinkhanen      26 13  8  5  47  55- 35 P3 
Kilder            1 - 0 2 - 1 5 - 2 1 - 2 1 - 4       5 - 5 2 - 2 0 - 4 1 - 5 2 - 3 0 - 1 0 - 2 2 - 1                Loil             26 10  6 10  36  62- 68    
Loil              4 - 1 1 - 5 2 - 0 3 - 0 1 - 3 2 - 2       4 - 3 1 - 3 2 - 0 4 - 0 2 - 2 3 - 1 4 - 3                VVG '25          26  9  7 10  34  47- 44    
t Peeske          4 - 2 1 - 3 4 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 6       3 - 2 2 - 5 1 - 3 1 - 5 4 - 1 3 - 2                SC Westervoort   26  8  8 10  32  50- 50    
RKPSC             1 - 0 0 - 8 2 - 1 4 - 3 2 - 3 4 - 3 2 - 2 1 - 1       1 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 2                GWVV             26  7 10  9  31  49- 55    
Sprinkhanen       3 - 3 1 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 2 4 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 0       4 - 0 0 - 7 1 - 1 2 - 0                RKPSC            26  7  6 13  27  44- 60    
Ulftse Boys       4 - 0 1 - 2 3 - 1 6 - 2 0 - 6 3 - 0 5 - 2 4 - 2 5 - 2 1 - 1       1 - 0 0 - 1 1 - 1                't Peeske        26  7  5 14  26  48- 68 rel
VIOD              4 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 2 4 - 1 2 - 0 7 - 1 5 - 1 3 - 1 4 - 1 4 - 3       3 - 1 1 - 1                Kilder           26  6  5 15  23  35- 60    
VVG '25           1 - 3 0 - 0 3 - 1 3 - 4 3 - 3 1 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 3 0 - 0       1 - 0                Angerlo Vooruit  26  3  8 15  17  31- 66 rel
Westervoort       3 - 0 2 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 0 5 - 3 0 - 3 2 - 0 1 - 1 5 - 3 0 - 4 6 - 3                      Etten            26  4  3 19  15  22- 70 rel

4th class E
Achilles '29            3 - 3 3 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 3 3 - 1 7 - 1 4 - 0 3 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 3 1 - 1                Brakkenstein     26 21  2  3  65  86- 25 P1 prom
Brakkenstein      1 - 0       1 - 0 8 - 1 6 - 0 2 - 2 6 - 0 10- 3 4 - 1 0 - 1 3 - 1 3 - 1 4 - 2 4 - 1                Nijmegen         26 18  5  3  59  73- 34 (P1)
DIOSA             3 - 3 0 - 7       6 - 1 4 - 1 1 - 3 3 - 0 1 - 2 4 - 2 1 - 5 2 - 0 2 - 2 0 - 3 4 - 1                Eendracht '30    26 17  4  5  55  69- 30 P3  prom
DVE Trajanus      0 - 6 1 - 4 2 - 6       1 - 6 0 - 2 2 - 2 4 - 1 1 - 4 3 - 6 2 - 4 2 - 1 3 - 6 1 - 0                Overasseltse B.  26 16  4  6  52  60- 29 P2 
Eendracht '30     3 - 1 3 - 2 3 - 0 2 - 1       4 - 0 2 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 2 0 - 2 3 - 0 9 - 2 1 - 0                Ewijk            26 13 10  3  49  60- 28 -1 pnt  
Ewijk             2 - 0 1 - 0 1 - 1 5 - 0 0 - 0       3 - 0 5 - 0 4 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 3 1 - 1 5 - 2                Victoria '25     26 12  5  9  41  65- 47    
Heumen            0 - 4 0 - 2 1 - 2 1 - 3 0 - 5 0 - 4       1 - 1 1 - 3 0 - 4 0 - 3 0 - 4 1 - 1 1 - 2                SCP              26  9  8  9  35  53- 54    
Kolping Dynamo    1 - 2 0 - 1 0 - 3 1 - 0 0 - 5 0 - 5 0 - 2       0 - 2 2 - 2 0 - 3 0 - 1 3 - 2 2 - 1                DIOSA            26 10  4 12  34  54- 59    
Niftrik           1 - 1 1 - 3 3 - 1 13- 0 1 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 0       1 - 3 3 - 5 4 - 2 1 - 2 1 - 5                Achilles '29     26  8  9  9  33  54- 43    
Nijmegen          4 - 2 1 - 2 3 - 2 4 - 2 0 - 0 2 - 2 2 - 0 4 - 0 5 - 2       1 - 0 5 - 3 3 - 1 3 - 1                Niftrik          26  8  4 14  28  56- 66    
Overasseltse Boys 2 - 1 0 - 2 5 - 0 3 - 0 1 - 1 3 - 2 3 - 0 6 - 0 4 - 1 0 - 0       0 - 2 0 - 4 2 - 0                WVW              26  6  6 14  24  40- 58    
SCP               1 - 1 1 - 4 3 - 3 2 - 3 2 - 1 2 - 0 3 - 1 4 - 0 3 - 3 3 - 3 2 - 7       1 - 3 4 - 1                DVE-Trajanus     26  5  2 19  17  35-104 -1 pnt rel
Victoria '25      1 - 1 0 - 2 2 - 0 7 - 0 0 - 3 2 - 2 5 - 0 3 - 1 5 - 2 2 - 3 0 - 2 0 - 0       6 - 0                Kolping-Dynamo   26  4  2 20  14  18- 85 rel
WVW               2 - 2 1 - 2 2 - 3 3 - 1 2 - 4 1 - 1 2 - 0 5 - 0 0 - 0 0 - 5 1 - 1 2 - 2 4 - 2                      Heumen           26  1  3 22   6  13- 74 rel

4th class F
Angeren                 2 - 3 2 - 5 1 - 2 1 - 2 3 - 2 2 - 0 1 - 3 3 - 0 0 - 2 1 - 2 2 - 0 8 - 0 6 - 0                HAVO             26 21  2  3  65  79- 27 P2 prom      
Arnhemse Boys     0 - 1       1 - 3 0 - 2 5 - 0 1 - 1 1 - 4 0 - 1 3 - 3 0 - 2 1 - 3 7 - 3 6 - 0 6 - 5                RKSV Driel       26 20  1  5  61  83- 28 P3 prom      
RKSV Driel        2 - 1 3 - 0       2 - 0 4 - 1 5 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 0 4 - 2 1 - 0 2 - 1 8 - 2 6 - 0                MASV             26 18  3  5  53  74- 41 -4 pnts (P2) prom
DVOL              4 - 4 1 - 2 0 - 2       5 - 3 6 - 3 3 - 0 3 - 7 3 - 2 2 - 2 4 - 1 2 - 0 6 - 2 3 - 1                DVOL             26 16  3  7  51  76- 47              
Eendracht Arnhem  1 - 3 2 - 1 1 - 0 1 - 2       1 - 4 0 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 4 2 - 1 1 - 4 3 - 1 1 - 2                Jonge Kracht     26 13  4  9  43  69- 45              
Elistha           1 - 0 0 - 6 0 - 7 0 - 6 2 - 1       3 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 1 4 - 5 4 - 2 4 - 2                Arnhemse B.Sch.  26 13  2 11  41  62- 47              
GVA               0 - 2 0 - 1 1 - 4 3 - 2 1 - 2 4 - 1       1 - 4 0 - 1 1 - 1 7 - 3 5 - 2 7 - 0 4 - 1                Angeren          26 12  2 12  38  65- 42              
HAVO              3 - 1 2 - 0 2 - 0 4 - 1 5 - 0 5 - 0 1 - 0       2 - 1 3 - 2 3 - 0 3 - 2 4 - 1 4 - 1                GVA              26 12  2 12  38  56- 43              
Jong Kracht       1 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 2 3 - 2 2 - 3 3 - 1 2 - 1       6 - 0 4 - 1 0 - 3 7 - 0 7 - 1                OVC '85          26 12  2 12  35  58- 56 -3 pnts P1          
MASV              4 - 3 1 - 2 4 - 1 2 - 0 5 - 3 3 - 0 2 - 1 3 - 2 2 - 1       2 - 1 2 - 1 5 - 2 3 - 0                OSC              26  8  1 17  25  33- 53              
OSC               2 - 1 1 - 2 0 - 3 0 - 3 2 - 0 2 - 1 0 - 2 0 - 2 0 - 2 1 - 2       2 - 0 4 - 0 1 - 1                Elistha          26  7  4 15  25  42- 79              
OVC '85           0 - 5 3 - 1 3 - 2 2 - 7 2 - 1 4 - 0 0 - 3 4 - 0 3 - 3 3 - 1 3 - 0       2 - 0 0 - 1                Eendracht Arnhem 26  7  2 17  23  39- 65 
De Paasberg       2 - 7 2 - 6 2 - 5 0 - 5 1 - 5 2 - 1 0 - 3 0 - 9 2 - 6 2 - 7 0 - 3 1 - 7       1 - 4                SDOO             26  6  4 16  22  39- 93 rel          
SDOO              1 - 4 0 - 4 0 - 4 2 - 2 2 - 2 4 - 3 1 - 3 0 - 4 1 - 6 0 -10 4 - 2 1 - 1 4 - 2                      De Paasberg      26  1  0 25   3  27-136 rel

4th class G
Alexandria              3 - 2 1 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 3 3 - 1                KCVO             26 18  1  7  55  61- 35 P2 prom
Apeldoornse Boys  3 - 0       1 - 8 1 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 3 4 - 2 1 - 4 1 - 4 4 - 1 6 - 1 4 - 3                Victoria Boys    26 15  4  7  49  67- 30 (P2)
Beekbergen        4 - 0 3 - 1       3 - 2 1 - 2 2 - 3 3 - 2 1 - 1 3 - 2 0 - 0 2 - 2 2 - 1 5 - 1 5 - 1                Spcl. Brummen    26 15  2  9  47  56- 37 P3 
Brummen           2 - 1 4 - 1 2 - 0       1 - 1 3 - 0 0 - 1 4 - 2 5 - 0 1 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 3 6 - 2                Beekbergen       26 12  7  7  43  57- 36 P1 
Diernse Boys      1 - 1 2 - 1 3 - 3 2 - 1       2 - 2 1 - 3 0 - 1 2 - 2 3 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 2 4 - 0                Dierense Boys    26 11  9  6  42  50- 38    
Groen Wit '62     2 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 4       1 - 3 2 - 5 3 - 3 5 - 1 3 - 2 2 - 0 3 - 5 0 - 3                SC Klarenbeek    26 11  8  7  41  55- 47    
KCVO              2 - 1 4 - 2 2 - 0 3 - 1 0 - 1 2 - 1       6 - 1 3 - 2 3 - 1 1 - 4 4 - 0 4 - 1 4 - 0                Loenermark       26 10  6 10  36  63- 49    
KSC Klarenbeek    0 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 4 2 - 2 2 - 2 3 - 0       3 - 3 5 - 1 1 - 4 1 - 2 2 - 2 5 - 3                Groen Wit '62    26  9  7 10  34  49- 54    
Loenermark        0 - 0 1 - 2 0 - 1 4 - 1 1 - 3 3 - 0 2 - 0 2 - 1       2 - 2 1 - 2 6 - 2 4 - 0 4 - 0                Orderbos         26 10  4 12  34  43- 50    
Orderbos          0 - 1 3 - 1 1 - 0 1 - 2 5 - 2 1 - 3 4 - 3 0 - 1 2 - 1       1 - 3 3 - 0 1 - 4 4 - 1                Alexandria       26  8  7 11  31  27- 40    
Victoria Boys     4 - 0 5 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 2 0 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 1       4 - 1 2 - 1 5 - 0                WWNA             26  9  4 13  31  47- 66    
Voorst            0 - 2 2 - 3 0 - 3 0 - 3 0 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 7 3 - 1 0 - 4       1 - 3 2 - 2                Apeldoornse B.   26  8  3 15  27  53- 68 rel
WWNA              3 - 0 1 - 6 2 - 2 0 - 3 0 - 0 2 - 4 1 - 2 2 - 4 1 - 5 0 - 0 0 - 5 5 - 1       4 - 0                ZVV '56          26  8  3 15  27  46- 75    
ZVV '56           1 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 0 2 - 5 3 - 2 1 - 4 2 - 1 1 - 4 4 - 3 2 - 2 5 - 0 4 - 0                      Voorst           26  4  3 19  15  26- 75 rel
Playoff for 12th place : Apeldoornse Boys-ZVV '56  4-5

4th class H
ABS                     2 - 5 1 - 1 3 - 5 0 - 3 1 - 1 2 - 2 4 - 0 3 - 0 1 - 4 4 - 2 1 - 1 8 - 1 2 - 2                Dalfsen          26 20  4  2  64  92- 26 P2 prom
Activia           4 - 3       2 - 1 2 - 0 0 - 3 2 - 2 3 - 0 2 - 2 2 - 2 2 - 4 4 - 0 3 - 3 7 - 1 7 - 1                Broekland        26 18  4  4  58  62- 35 (P2) 
Be Quick Z.       3 - 1 1 - 1       2 - 2 1 - 3 2 - 4 1 - 1 3 - 2 1 - 2 2 - 2 4 - 1 1 - 3 2 - 1 3 - 0                Holten           26 16  5  5  53  69- 38    
Broekland         5 - 4 1 - 0 1 - 0       0 - 3 7 - 1 2 - 1 2 - 0 4 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 0 4 - 1 3 - 1                Lettele          26 13  6  7  45  67- 51 P1 
Dalfsen           5 - 1 3 - 2 2 - 4 1 - 1       5 - 1 2 - 1 8 - 0 7 - 0 3 - 0 3 - 2 4 - 1 3 - 2 5 - 1                Activia          26 12  7  7  43  84- 53 P3 
DAVO              2 - 2 2 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 3       3 - 1 0 - 0 4 - 2 0 - 0 3 - 2 1 - 2 5 - 4 2 - 1                Be Quick Z       26 11  6  9  38  44- 39 -1 pnt 
Diepenveen        1 - 1 4 - 2 0 - 1 0 - 2 0 - 3 2 - 0       1 - 3 4 - 0 0 - 1 0 - 1 3 - 4 5 - 3 3 - 0                De Gazelle       26 10  8  8  38  55- 53    
De Gazelle        2 - 2 3 - 3 2 - 0 2 - 2 3 - 1 1 - 0 1 - 1       2 - 2 1 - 4 4 - 0 1 - 1 4 - 1 5 - 2                DAVO             26 10  6 10  36  48- 58    
Haarle            0 - 4 1 - 4 2 - 0 1 - 3 0 - 9 0 - 1 2 - 2 1 - 4       0 - 1 2 - 0 0 - 2 1 - 1 3 - 0                ABS              26  8  8 10  32  60- 59    
Holten            6 - 0 2 - 3 1 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 5       7 - 2 3 - 4 3 - 1 3 - 0                Diepenveen       26  8  7 11  31  50- 42    
Hoonhorst         0 - 3 3 - 6 1 - 2 3 - 0 1 - 1 1 - 5 0 - 4 3 - 2 1 - 1 1 - 3       1 - 3 2 - 2 7 - 0                Haarle           26  7  6 13  27  39- 65    
Lettele           2 - 1 4 - 4 1 - 2 1 - 4 0 - 5 7 - 0 2 - 2 6 - 0 2 - 2 1 - 3 5 - 2       2 - 3 4 - 1                Hoonhorst        26  6  4 16  22  43- 73    
FC Ulu Spor       1 - 2 4 - 3 1 - 2 2 - 3 1 - 1 3 - 5 0 - 5 1 - 4 1 - 5 2 - 2 1 - 2 1 - 3       9 - 1                FC Ulu Spor      26  4  4 18  16  54- 86 rel
Wissel            1 - 4 1 -10 0 - 3 1 - 4 2 - 5 4 - 2 1 - 5 0 - 5 2 - 3 1 - 8 3 - 4 1 - 3 2 - 6                      Wissel           26  1  1 24   4  29-118 rel

Period-championship 4A / 4G :                                                                                                              
1st round (winners to 2nd round)
Borne-Emos                  1-0 and 3-0         Hengelo-WVV '34            5-1 and 0-4 pen. 3-0     LSV-FC Eibergen              2-1 and 3-0
Sprinkhanen-Dinxperlo       1-3 and 1-0         Ulftse B.-Keijenburgse B.  3-2 and 2-5              Eendracht '30-OVC '85        8-1 and 2-0
Overasseltse B.-Hatert      0-3 and 1-1         MASV-Brummen               4-1 and 3-2              Activia-Turkse Kracht        1-2 and 1-2
Lettele Beekbergen          4-3 and 1-1
2nd round (winners in 3rd class next season)
Losser-Hengelo              3-1 and 1-2         Avanti W.-LSV              1-0 and 3-2              Ruurlo-Dinxperlo             3-1 and 1-2
Doetinchem-Hatert           1-2 and 3-0         Nijmegen-Eendracht '30     2-1 and 2-6              RKSV Driel-SCE               5-2 and 1-0
Victoria B.-Turkse Kracht   0-2 and 2-1         MASV-Broekland             3-0 and 2-1              Oldenzaal-Borne              5-1 and 0-3
Eerbeekse B.-Lettele        4-2 and 2-2         DVV-Keijenburgse Boys      1-4 and 3-5            
Promoted  : Losser, Avanti W., Ruurlo, Keijenburgse Boys, Eendracht '30, RKSV Driel and MASV       Relegated : WVV '34, DVV, Dinxperlo and SCE
 
5th class A
Bornerbroek             2 - 4 6 - 1 1 - 5 1 - 3 4 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 8 1 - 6 3 - 2 1 - 2 5 - 1 0 - 1                Sportl.Glanerbrg 26 24  1  1  73 136- 23 P1 prom
DTC '07           1 - 1       5 - 0 0 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 1 4 - 2 2 - 2 4 - 1 5 - 1 1 - 1 5 - 0 1 - 2                Zenderen Vrt     26 20  2  4  62  81- 26 P3 prom
Enschedese Boys   2 - 0 1 - 2       0 - 2 7 - 2 2 - 2 3 - 0 4 - 3 0 - 5 7 - 1 5 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 6                UDI              26 17  2  7  53  75- 35 P2 prom
Fleringen         4 - 1 1 - 4 2 - 1       1 - 2 4 - 1 5 - 0 1 - 0 1 - 5 0 - 2 4 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 1                Fleringen        26 14  4  8  46  55- 34 (P1)
Heracles          4 - 0 1 - 4 1 - 3 3 - 1       3 - 0 2 - 0 5 - 3 2 - 3 4 - 2 0 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 1                DTC '07          26 12  8  6  44  59- 37    
Langeveen         4 - 3 2 - 2 0 - 2 0 - 0 0 - 6       2 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 2 0 - 5                Heracles         26 12  4 10  40  56- 58    
Manderveen        1 - 0 1 - 4 2 - 0 1 - 3 1 - 2 0 - 2       0 - 2 0 - 8 0 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 3                SVV '91          26 11  3 12  36  47- 54   
Phenix            2 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 2 3 - 2 0 - 2 5 - 2       1 - 2 1 - 1 1 - 0 4 - 5 4 - 1 0 - 1                Enschedese Boys  26 11  1 15  34  49- 56    
Sportl.Glanerbrug 7 - 0 5 - 1 2 - 0 3 - 1 7 - 1 4 - 0 5 - 0 9 - 2       8 - 1 4 - 1 4 - 2 10- 0 4 - 0                Phenix           26 10  3 13  33  51- 59    
SVV '91           2 - 4 1 - 0 3 - 0 0 - 2 3 - 0 0 - 0 4 - 0 0 - 5 1 - 2       1 - 1 0 - 2 4 - 1 4 - 1                TVV              26 10  2 14  32  37- 66    
TVV               3 - 0 1 - 2 3 - 0 0 - 5 2 - 4 0 - 1 3 - 1 3 - 1 1 -12 2 - 1       1 - 0 3 - 1 0 - 5                Langeveen        26  5  6 15  21  22- 54    
UDI               3 - 1 4 - 0 3 - 1 1 - 3 6 - 0 3 - 0 4 - 0 4 - 1 3 - 1 5 - 1 4 - 0       10- 0 3 - 2                Bornerbroek      26  6  2 18  20  42- 78    
Vosta             1 - 3 2 - 2 0 - 5 1 - 0 1 - 1 0 - 0 0 - 2 3 - 4 0 -11 1 - 4 1 - 1 0 - 4       1 - 3                Manderveen       26  5  2 19  17  21- 78    
Zenderen Vooruit  5 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 1 3 - 0 14- 1 4 - 0 2 - 4 2 - 0 3 - 2 4 - 0 5 - 0                      Vosta            26  2  6 18  12  22- 95  

5th class B
Bentelo                 0 - 4 3 - 3 3 - 0 4 - 3 3 - 1 2 - 2 6 - 0 3 - 3 5 - 0 3 - 1 3 - 1 8 - 1                      Buurse           24 17  5  2  56  53- 17 P1 prom
Buurse            1 - 0       4 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 0 0 - 0 1 - 3 5 - 0                      Neede            24 16  3  5  51  58- 25 P3 
Delden            2 - 2 0 - 4       1 - 2 0 - 3 6 - 3 3 - 1 6 - 2 1 - 4 3 - 1 1 - 4 1 - 5 2 - 3                      Bentelo          24 14  5  5  47  67- 41 P2 prom
DEO               4 - 0 1 - 5 4 - 3       1 - 3 1 - 2 1 - 1 4 - 1 6 - 0 2 - 3 3 - 5 1 - 4 2 - 1                      Diepenheim       24 13  6  5  45  55- 31 (P1) prom
Diepenheim        4 - 1 0 - 2 3 - 1 4 - 1       1 - 1 3 - 2 3 - 0 5 - 3 3 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 1                      SC Meddo         24 10  6  8  36  52- 44    
EGVV              2 - 4 1 - 4 7 - 4 2 - 2 1 - 1       4 - 3 1 - 1 3 - 5 2 - 0 2 - 3 2 - 1 3 - 2                      GSV '63          24 10  5  9  35  47- 40    
GSV '63           1 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 1 3 - 1 2 - 2       1 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 3 5 - 0                      EGVV             24  9  6  9  33  56- 55    
Haalsbergen       0 - 4 3 - 0 1 - 6 2 - 3 0 - 7 1 - 3 1 - 4       2 - 0 1 - 0 3 - 4 1 - 3 5 - 1                      SP Haarlo        24  9  5 10  32  55- 61    
SP Haarlo         2 - 2 2 - 2 5 - 3 3 - 1 0 - 1 1 - 5 1 - 0 5 - 3       2 - 2 4 - 2 1 - 4 4 - 1                      DEO              24  8  3 13  27  47- 57   
Lochuizen         2 - 4 0 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 2 3 - 2 1 - 5       2 - 3 1 - 0 1 - 3                      Delden           24  6  4 14  22  55- 73     
SV Meddo          0 - 1 0 - 1 4 - 3 4 - 2 2 - 2 4 - 0 1 - 3 1 - 2 0 - 0 5 - 0       0 - 3 2 - 2                      Vosseveld        24  6  3 15  21  34- 63    
Neede             4 - 1 1 - 2 6 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 2 0 - 0 3 - 1 4 - 1 2 - 2       1 - 0                      Lochuizen        24  5  3 16  18  26- 58    
Vosseveld         0 - 3 0 - 0 0 - 0 1 - 4 1 - 0 1 - 6 2 - 1 6 - 1 5 - 2 0 - 1 2 - 3 1 - 2                            Haaksbergen      24  5  2 17  17  33- 73   

5th class C
Ajax B                  0 - 4 1 - 3 0 - 2 3 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 4 3 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 4                            Terborg          22 17  2  3  53  68- 31 P1 prom
Bredevoort        1 - 1       5 - 0 5 - 1 2 - 0 1 - 3 3 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 2 1 - 3                            Zeddam-St.Joris  22 16  0  6  48  64- 29 (P1) prom
Den Dam           2 - 1 0 - 1       1 - 5 0 - 2 2 - 3 1 - 0 0 - 5 1 - 7 2 - 2 0 - 0 0 - 1                            SC Rijnland      22 15  3  4  48  60- 32 P2 prom
Halle             2 - 2 0 - 2 3 - 3       7 - 2 1 - 3 2 - 3 2 - 1 1 - 4 8 - 1 5 - 1 4 - 7                            SVGG             22 12  5  5  41  51- 19 P3 prom
NVC               7 - 5 1 - 2 7 - 0 2 - 1       0 - 5 2 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 3 4 - 2                            Bredevoort       22 12  3  7  39  42- 24    
Rijnland          4 - 1 1 - 0 6 - 0 6 - 1 4 - 1       4 - 1 0 - 2 0 - 1 2 - 0 4 - 3 0 - 4                            Stokkum          22  9  2 11  29  55- 51    
Stokkum           3 - 3 4 - 2 9 - 0 4 - 2 3 - 1 2 - 4       0 - 7 5 - 1 5 - 2 5 - 1 1 - 2                            Westendorp       22  8  3 11  27  37- 51    
SVGG              0 - 0 1 - 0 8 - 0 5 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 0       1 - 0 3 - 0 0 - 0 3 - 2                            NVC              22  7  4 11  25  46- 58    
Terborg           4 - 1 2 - 0 5 - 1 3 - 0 6 - 2 3 - 3 2 - 1 4 - 3       5 - 1 3 - 1 2 - 1                            Ajax B           22  6  5 11  23  37- 52    
VVL               1 - 5 0 - 2 0 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 3       1 - 0 1 - 3                            Halle            22  6  3 13  21  50- 62    
Westendorp        2 - 1 0 - 1 5 - 1 1 - 1 4 - 5 1 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 6 4 - 0       0 - 6                            Den Dam          22  3  4 15  13  17- 79    
Zeddam/St.Joris   1 - 2 1 - 3 3 - 0 3 - 0 2 - 0 4 - 0 4 - 2 2 - 0 0 - 3 3 - 0 6 - 2                                  VVL              22  2  4 16  10  20- 59  

5th class D
CCW '16                 2 - 3 2 - 3 3 - 3 3 - 2 5 - 3 2 - 2 3 - 2 3 - 3 0 - 4 0 - 2 4 - 1 7 - 1                      SV Twello        24 24  0  0  72 104- 14 P1 prom
SC Doesburg       2 - 3       3 - 2 2 - 0 7 - 1 3 - 2 4 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 4 3 - 2 2 - 1                      SC Doesburg      24 18  2  4  56  73- 38 P2 
EDS               6 - 2 2 - 1       2 - 0 3 - 0 9 - 1 5 - 1 2 - 5 0 - 0 2 - 2 0 - 4 9 - 0 4 - 2                      SC EDS           24 16  3  5  51  80- 40 P3 prom
De Hoven          2 - 2 0 - 4 1 - 2       0 - 3 4 - 5 1 - 1 3 - 1 0 - 0 2 - 3 0 - 6 1 - 4 4 - 2                      SVBV             24 14  5  5  47  58- 34 (P1) prom
Klein Dochteren   2 - 3 1 - 3 1 - 4 0 - 0       4 - 1 2 - 4 1 - 1 1 - 2 0 - 4 0 - 7 1 - 1 1 - 1                      CCW '16          24 10  6  8  36  63- 58    
SHE               2 - 2 1 - 6 1 - 6 5 - 2 3 - 2       2 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 2 4 - 1 4 - 2                      Sociï            24  8  6 10  30  38- 44    
Socii             0 - 3 0 - 5 0 - 2 6 - 0 1 - 1 1 - 1       5 - 2 0 - 1 0 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 1                      Epse Gorssel C.  24  8  5 11  29  55- 61    
Epse Gorssel Cmb. 3 - 3 2 - 4 3 - 3 3 - 2 4 - 2 4 - 4 1 - 2       0 - 2 2 - 5 1 - 3 4 - 1 1 - 2                      SHE              24  8  5 11  29  52- 79    
SV Basteom        2 - 1 3 - 4 1 - 2 0 - 0 3 - 0 1 - 4 2 - 3 1 - 2       0 - 0 1 - 5 0 - 1 3 - 3                      SV Basteom       24  6  9  9  27  35- 36    
SVBV              5 - 1 1 - 2 3 - 2 4 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 1 6 - 1 1 - 1       1 - 3 0 - 0 3 - 1                      FC Zutphen       24  5  2 17  17  28- 77    
SV Twello         2 - 0 5 - 1 6 - 1 5 - 0 6 - 1 10- 0 2 - 0 4 - 0 1 - 0 5 - 4       6 - 0 2 - 0                      Klein Dochteren  24  3  6 15  15  28- 63    
FC Zutphen        2 - 5 1 - 5 1 - 6 2 - 1 0 - 1 3 - 1 0 - 2 1 - 4 0 - 5 4 - 2 0 - 6       0 - 2                      De Hoven         24  3  6 15  15  32- 68    
Emst              1 - 4 1 - 3 0 - 3 3 - 5 1 - 1 2 - 3 0 - 1 1 - 5 2 - 2 1 - 2 1 - 5 3 - 2                            Emst             24  3  5 16  14  34- 68   

5th class E
AAC Olympia             0 - 1 0 - 3 1 - 3 0 - 4 3 - 2 0 - 1 0 - 6 0 - 0 5 - 0 2 - 1 2 - 3 0 - 3                      Krayenhoff       24 18  1  5  55  74- 34 prom
Aquila            4 - 1       3 - 1 1 - 3 1 - 0 3 - 0 1 - 2 2 - 3 2 - 1 3 - 2 3 - 2 1 - 1 4 - 2                      RODA '28         24 17  1  6  52  60- 28 P3 prom
AVIOS/DBV         5 - 0 2 - 3       2 - 3 2 - 1 5 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 0 3 - 0 3 - 0 3 - 2 0 - 1                      UHC              24 16  2  6  50  68- 33 P2 prom
Batavia           3 - 2 2 - 2 0 - 1       9 - 2 8 - 0 3 - 4 4 - 0 1 - 3 4 - 2 4 - 1 2 - 2 0 - 1                      Aquila           24 15  3  6  48  62- 39    
DSZ               3 - 2 2 - 2 1 - 1 0 - 1       2 - 0 3 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 0 3 - 3 5 - 1 3 - 2                      Batavia          24 15  2  7  47  81- 42 P1 prom
DVSG              1 - 0 2 - 1 1 - 5 4 - 3 0 - 7       0 - 3 1 - 3 0 - 1 1 - 1 5 - 1 1 - 3 1 - 3                      AVIOS/DBV        24 15  2  7  47  56- 27    
Krayenhoff        4 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 0 6 - 4 2 - 0       2 - 2 1 - 0 8 - 1 5 - 0 1 - 2 6 - 1                      NSVV FC Kunde    24 11  4  9  37  68- 41    
NSVV FC Kunde     0 - 0 1 - 3 1 - 2 0 - 5 5 - 1 4 - 1 6 - 2       1 - 3 14- 1 4 - 2 0 - 1 5 - 0                      DSZ              24 11  4  9  37  53- 51    
Roda '28          5 - 0 4 - 2 3 - 1 2 - 4 3 - 1 6 - 0 1 - 0 3 - 2       4 - 0 3 - 1 4 - 2 3 - 1                      Unitas '28       24  5  4 15  19  33- 72    
SCD '33           1 - 2 2 - 6 0 - 2 2 - 8 2 - 2 1 - 3 2 - 7 0 - 5 0 - 1       1 - 7 1 - 0 1 - 1                      AAC-Olympia      24  5  3 16  18  25- 60    
SVHA              2 - 2 1 - 5 0 - 3 1 - 4 1 - 3 5 - 3 2 - 3 0 - 2 4 - 3 2 - 0       0 - 5 1 - 1                      DVSG             24  5  1 18  16  30- 79    
UHC               4 - 0 1 - 4 2 - 0 4 - 3 7 - 1 5 - 0 1 - 3 4 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 0       5 - 0                      SVHA             24  4  4 16  13  39- 71 -3 pnts  
Unitas '28        1 - 2 1 - 4 0 - 6 3 - 4 0 - 3 4 - 3 1 - 4 1 - 1 2 - 6 1 - 2 2 - 2 1 - 6                            SCD '33          24  2  3 19   9  22- 94  
Playoff for 1st place in 1st period : Batavia-Krayenhoff 4-3

5th class F
Arnhemia                5 - 1 1 - 5 4 - 0 4 - 3 2 - 1 3 - 2 2 - 2 1 - 0 5 - 0 0 - 1 3 - 0                            Veluwezoom       22 19  2  1  59  76- 13 P2 prom
Aerdt Carvium     5 - 4       0 - 5 5 - 1 4 - 0 1 - 2 2 - 3 2 - 3 7 - 3 7 - 0 1 - 5 2 - 3                            CHRC             22 17  2  3  53  68- 19 P1 prom
CHRC              0 - 0 2 - 1       6 - 0 2 - 1 7 - 1 0 - 2 4 - 0 0 - 1 2 - 0 0 - 1 7 - 1                            SDZZ             22 14  3  5  45  63- 37 (P2) prom
Edesche Boys      2 - 6 2 - 5 1 - 2       3 - 4 0 - 2 1 - 2 0 -10 2 - 3 4 - 4 0 - 3 2 - 1                            RVW              22 12  2  8  38  59- 41    
Elsweide          5 - 1 1 - 3 0 - 3 3 - 1       2 - 3 1 - 8 3 - 3 0 - 1 3 - 2 1 - 7 1 - 2                            Arnhemia         22 11  4  7  37  59- 45 P3 
Loo               3 - 3 0 - 3 2 - 3 2 - 2 1 - 2       1 - 2 3 - 1 3 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 3                            SVO '68          22  8  6  8  30  47- 52    
RVW               3 - 4 4 - 1 0 - 5 5 - 3 1 - 2 5 - 0       0 - 1 4 - 3 5 - 0 0 - 3 2 - 1                            Aerdt-Carvium    22  9  1 12  28  59- 60    
SDZZ              3 - 2 0 - 1 2 - 2 5 - 1 4 - 3 3 - 1 3 - 1       6 - 0 4 - 1 0 - 3 4 - 2                            Elsweide         22  9  1 12  28  47- 69    
SVO '58           3 - 1 5 - 2 3 - 5 4 - 1 2 - 4 1 - 1 3 - 3 1 - 2       5 - 1 0 - 4 2 - 2                            VVLK             22  7  4 11  25  39- 50    
Valburg           1 - 4 3 - 3 2 - 4 5 - 2 3 - 5 3 - 4 0 - 5 0 - 4 1 - 2       0 - 4 1 - 2                            Loo              22  5  6 11  21  36- 55    
Veluwezoom        2 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 1 10- 0 4 - 1 3 - 1 4 - 1 0 - 0 8 - 0       5 - 0                            Edesche Boys     22  2  2 18   8  32- 84    
VVLK              3 - 3 5 - 2 0 - 1 1 - 3 1 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 2 5 - 0 1 - 2                                  SC Valburg       22  1  3 18   6  28- 88  

5th class G
Spcl. Deventer          9 - 2 1 - 0 3 - 1 6 - 4 1 - 3 7 - 3 3 - 0 5 - 1 3 - 3 2 - 1 4 - 1                            Spcl. Deventer   22 16  2  4  50  70- 31 P2 prom
Go Ahead D.       1 - 3       0 - 4 0 - 2 2 - 2 1 - 2 0 - 4 3 - 4 3 - 1 5 - 3 0 - 3 1 - 3                            Terwolde         22 15  3  4  48  54- 21 P3 prom
Marienheem        3 - 1 4 - 4       2 - 0 1 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 2 5 - 0 3 - 2 2 - 1 3 - 0                            Raalte           22 13  6  3  45  60- 28 (P2) prom
Nieuw Heeten      0 - 1 4 - 0 4 - 1       2 - 1 3 - 3 4 - 0 0 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 1                            Nieuw Heeten     22 13  3  6  42  43- 19 P1 prom
Raalte            3 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 3       0 - 0 6 - 1 2 - 1 10- 0 5 - 1 2 - 0 3 - 0                            Mariënheem       22 10  6  6  36  45- 28    
Sallandia         1 - 4 7 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 5       0 - 3 1 - 4 1 - 1 3 - 0 0 - 7 0 - 3                            FC RDC           22 10  3  9  33  52- 45    
SDOL              2 - 2 6 - 2 0 - 0 0 - 3 2 - 3 0 - 2       1 - 3 2 - 1 3 - 0 3 - 1 0 - 0                            Wesepe           22  8  6  8  30  43- 29    
Terwolde          1 - 0 6 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 1 4 - 0 3 - 0       6 - 0 5 - 1 4 - 0 1 - 0                            SDOL             22  8  3 11  27  38- 44    
Kon. UD           0 - 4 0 - 3 0 - 2 0 - 5 1 - 2 2 - 7 1 - 2 0 - 2       2 - 2 3 - 2 1 - 3                            Sallandia        22  8  5  9  25  39- 50 -4 pnts 
V. en L.          1 - 3 5 - 3 1 - 8 2 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 4 1 - 0 3 - 2       1 - 1 0 - 1                            V en L           22  5  3 14  18  32- 68    
Wesepe            0 - 1 8 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 1       2 - 2                            Go Ahead D.    . 22  3  2 17  11  39- 93    
FC RDC            0 - 6 10- 5 2 - 0 0 - 3 2 - 2 2 - 3 2 - 1 6 - 2 5 - 2 8 - 0 1 - 4                                  Koninklijke UD   22  1  2 19   5  19- 78    

Period-championship 5A / 5G :                                                                                                              
1st round (winners in 4th class next season, losers to 2nd round)
Vasse-UDI                   1-0 and 2-4         GFC-Zenderen Vooruit     4-1 and 2-2           SC Neede-Rijnland        0-1 and 2-1
Zeddam/St.Joris-Bentelo     1-2 and 2-2         WVW-UHC                  1-2 and 0-4           RODA '28-SDZZ            1-0 and 4-0
CHRC-EDS                    2-1 and 3-2         WWNA-Terwolde            3-1 and 3-0           SC Doesburh-Raalte       1-2 and 0-4
2nd round (winners in 4th class next season, losers to 3rd round)
Fleringen-RSC               1-3 and 2-4         Diepenheim-MEC             2-0 and 1-0         SVGG-'t Peeske           2-1 and 0-1 pen. 3-2
Batavia-DVE Trajanus        2-1 and 4-0         Arnhemia-Elistha           1-2 and 2-4         Nieuw Heeten-ZVV '56     2-1 and 2-0
Haarle-Terwolde             4-1 and 3-3         Hoonhorst-SC Doesburg      2-2 and 3-1         FC 't Centrum-Vasse      2-1 and 1-5
Zenderen Vooruit-Neede      3-0 and 2-4         Rekken-Zeddam/St.Joris     0-0 and 1-2         Kilder-WVW               1-0 and 2-3 pen. 1-3
Eendracht A-SDZZ            3-3 and 1-2         SVBV-SC EDS                5-0 and 1-4              
3rd round (winners in 3rd class next season)
Fleringen-MEC               1-3                 't Peeske-Rekken           4-5                 DVE Trajanus-Eendracht A.5-3, changed into 0-3 (illeg. player)
Arnhemia-SC EDS             2-3                 ZVV '56-SC Doesburg        4 1                 Terwolde-FC 't Centrum   5-2
Kilder-Neede                3-1              
Promoted  : Zenderen Vooruit, UDI, Bentelo, Diepenheim, Zeddam-St.Joris, SC Rijnland, SVGG, SC EDS, SVBV, RODA '28, UHC, 
            Batavia, CHRC, SDZZ, Terwolde, Raalte and Nieuw Heeten
Relegated : FC 't Centrum, 't Peeske and DVE-Trajanus

District North
1st class F
Achilles 1894           0 - 2 2 - 2 10- 3 6 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 1 3 - 1 1 - 1 5 - 0 6 - 2 5 - 0 0 - 1                Achilles 1894    26 19  4  3  61  85- 32 P1 prom
Bergum            1 - 5       2 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 3 4 - 1 2 - 3 3 - 0                Nieuw Buinen     26 13 11  2  50  47- 28 (P1)
Emmen             0 - 1 0 - 0       1 - 1 1 - 0 2 - 0 4 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 2 3 - 1 4 - 1 0 - 3                Hoogeveen        26 12  4 10  40  60- 47    
SC Erica          0 - 2 0 - 2 3 - 3       3 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 0 0 - 0 0 - 1 3 - 2 2 - 2 1 - 1                GRC Groningen    26 13  1 12  40  55- 52 P3 
LAC Frisia 1883   2 - 3 1 - 1 3 - 2 3 - 0       1 - 1 4 - 0 1 - 4 3 - 2 2 - 3 4 - 1 3 - 1 5 - 2 3 - 3                WVV              26 11  7  8  40  56- 56    
FVC               0 - 2 0 - 4 2 - 3 2 - 2 1 - 1       3 - 1 1 - 3 4 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 1 8 - 2                Emmen            26 10  8  8  38  46- 37 P2 
GRC Groningen     1 - 3 4 - 6 2 - 1 0 - 4 5 - 0 1 - 3       3 - 1 0 - 0 4 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 5 5 - 1                Bergum           26  9  8  9  35  47- 43    
Hoogeveen         2 - 5 4 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 2 1 - 1 5 - 3       5 - 0 1 - 1 0 - 3 5 - 0 7 - 0 1 - 4                SVBO             26  9  6 11  33  38- 44    
LSC 1890          3 - 3 0 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 2 2 - 0 0 - 3 2 - 3       1 - 2 0 - 0 8 - 3 3 - 2 0 - 3                FVC              26  8  8 10  32  45- 46    
Nieuw Buinen      2 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 0 3 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 0 2 - 0       3 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 0                FC Wolvega       26  9  5 12  32  53- 68    
SVBO              1 - 3 2 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 2 0 - 1 3 - 1 1 - 4       3 - 1 2 - 2 3 - 3                LAC Frisia 1883  26  8  7 11  31  47- 58    
VKW               2 - 4 2 - 2 4 - 3 1 - 2 1 - 0 5 - 5 3 - 1 3 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 4       3 - 4 0 - 3                SC Erica         26  7  9 10  30  34- 50 rel
FC Wolvega        1 - 2 1 - 3 0 - 3 7 - 0 2 - 0 5 - 1 0 - 3 2 - 1 3 - 3 2 - 3 1 - 4 4 - 3       1 - 1                LSC 1890         26  4  9 13  21  34- 52 rel
WVV               0 - 5 2 - 1 3 - 3 1 - 0 8 - 0 1 - 1 0 - 3 1 - 2 2 - 2 2 - 4 2 - 1 5 - 4 4 - 1                      VKW              26  3  7 16  16  48- 82 rel

2nd class K
St.Annaparochie         3 - 0 3 - 3 1 - 3 4 - 1 1 - 0 4 - 1 0 - 2 2 - 3 1 - 2 2 - 2 1 - 0 3 - 2                      GAVC             24 16  2  6  50  51- 23 P1 prom
DTD               0 - 3       3 - 0 1 - 0 2 - 2 2 - 0 2 - 1 0 - 1 3 - 3 3 - 2 4 - 0 3 - 2 3 - 1                      Roden            24 15  4  5  49  62- 39 P2 
Emmeloord         2 - 2 2 - 2       0 - 3 6 - 0 2 - 0 5 - 1 5 - 0 1 - 3 1 - 1 5 - 0 1 - 3 3 - 1                      Olyphia          24 13  5  6  44  48- 35 P3 
GAVC              3 - 0 2 - 0 2 - 1       2 - 0 5 - 0 1 - 0 3 - 1 3 - 4 3 - 1 1 - 0 3 - 2 2 - 2                      DTD              24 13  5  6  44  39- 30 (P1)
Groninger Boys    4 - 3 0 - 2 0 - 4 1 - 3       7 - 1 0 - 3 1 - 2 4 - 2 2 - 3 3 - 1 1 - 3 3 - 7                      Ruinerwold       24 10  5  9  35  60- 51    
Lemmer            1 - 1 0 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 1       1 - 2 0 - 2 2 - 4 3 - 4 1 - 3 1 - 1 0 - 1                      SC Stadspark     24 10  5  9  35  59- 52    
MKV '29           3 - 1 1 - 0 0 - 2 0 - 4 4 - 2 3 - 4       0 - 2 2 - 1 3 - 3 2 - 4 3 - 2 1 - 6                      Peize            24  9  8  7  35  55- 49    
Olyphia           3 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 1 7 - 1 1 - 0 1 - 1       2 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 4 4 - 1                      SC Emmeloord     24 10  4 10  34  51- 40    
Peize             0 - 3 2 - 3 1 - 2 1 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 2       5 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 2                      St.Annaparochie  24  9  4 11  31  46- 45    
Roden             3 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 0 5 - 2 7 - 1 4 - 1 0 - 0 1 - 1       0 - 2 3 - 2 3 - 2                      MKV '29          24  8  4 12  28  40- 58    
Ruinerwold        1 - 0 1 - 2 6 - 0 1 - 2 4 - 1 5 - 3 6 - 1 2 - 3 2 - 2 2 - 3       5 - 3 4 - 4                      Velocitas 1897   24  7  4 13  25  51- 65 rel
Stadspark         5 - 4 0 - 0 2 - 1 0 - 2 3 - 3 5 - 1 2 - 2 4 - 3 4 - 4 1 - 4 1 - 2       2 - 1                      vv Lemmer        24  4  4 16  16  27- 62 rel
Velocitas 1897    1 - 4 1 - 2 1 - 5 3 - 2 2 - 0 1 - 1 0 - 4 1 - 4 3 - 0 2 - 4 5 - 4 1 - 5                            Groninger Boys   24  4  2 18  13  39- 79 -1 pnt rel

2nd class L
Amicitia VMC            0 - 2 2 - 5 3 - 1 1 - 4 1 - 4 2 - 2 0 - 4 1 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 5                      FC Assen         24 15  4  5  49  45- 28 P1 prom
FC Assen          1 - 0       1 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 1 7 - 2 0 - 5 1 - 1 4 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 1                      Rolder Boys      24 14  4  6  46  73- 49 P3 prom
Beilen            0 - 2 0 - 0       5 - 0 0 - 3 1 - 1 3 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 3 3 - 0                      Germanicus       24 13  6  5  45  56- 40 (P1)
Forward           1 - 5 1 - 2 1 - 1       3 - 5 2 - 2 0 - 3 5 - 7 4 - 2 9 - 2 4 - 4 5 - 2 2 - 4                      Valthermond      24 13  2  9  41  53- 45    
Germanicus        0 - 0 0 - 0 1 - 3 0 - 0       1 - 0 2 - 2 3 - 1 5 - 4 3 - 1 3 - 1 3 - 1 3 - 2                      Raptim           24 12  2 10  38  44- 59    
GVAV Rapiditas    3 - 2 3 - 1 0 - 1 3 - 3 3 - 5       3 - 1 3 - 3 6 - 5 1 - 2 1 - 3 1 - 1 5 - 1                      Hoogezand        24 12  1 11  37  66- 59    
Helpman           0 - 3 0 - 1 1 - 4 2 - 3 3 - 4 1 - 1       3 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 3 2 - 1                      Beilen           24  9  5 10  32  37- 31    
Hoogezand         4 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 4 3 - 2 3 - 2 1 - 0       6 - 3 2 - 4 4 - 2 1 - 5 6 - 0                      GVAV-Rapiditas   24  7  9  8  30  55- 54    
Noordster         0 - 5 7 - 0 3 - 1 7 - 3 1 - 1 3 - 3 4 - 3 2 - 4       2 - 3 4 - 6 1 - 3 4 - 4                      Noordster        24  8  5 11  29  73- 65 P2 prom
Raptim            3 - 1 1 - 3 2 - 0 3 - 2 4 - 2 1 - 2 1 - 0 3 - 2 1 - 4       1 - 7 1 - 3 1 - 0                      Amicitia VMC     24  7  5 12  26  41- 52    
Rolder Boys       3 - 3 1 - 0 0 - 1 1 - 3 2 - 1 4 - 2 5 - 3 5 - 2 1 - 6 3 - 1       2 - 1 8 - 0                      ZNC              24  8  2 14  26  46- 73 rel
Valthermond       4 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 1 5 - 2 1 - 3 3 - 1 0 - 5 3 - 4 2 - 3       1 - 0                      GSAVV Forward    24  6  5 13  23  60- 73    
ZNC               3 - 1 0 - 7 3 - 1 3 - 2 1 - 3 3 - 3 4 - 1 4 - 1 2 - 4 3 - 1 1 - 7 1 - 3                            Helpman          24  5  4 15  19  37- 58 rel

Period-championship 2K / 2L :                                                                                                              
Noordster-SC Erica      1-2 and 5-1      DTD-LAC Drisia 1883    2-1 and 0-5      Final: Roden-LAC Frisia 1883   1-3 and 3-3   Rolder Boys and Noordster promoted
Germanicus-Roden        1-2 and 1-4      Olyphia-Rolder Boys    4-2 and 5-0      Final: Rolder Boys-Noordster   4-2 and 5-0   SC Erica relegated
playoff for 1 extra place in 1st class between losers of finals :  Roden-Noordster 1-3 aet                                                                         
                                                                                                                                          
3rd class A
SC Bolsward             2 - 1 1 - 1 0 - 3 4 - 0 6 - 1 6 - 2 0 - 1 0 - 2 4 - 0 3 - 1 4 - 1 4 - 1                      Oerterp          24 20  1  3  61  91- 29 P2 prom      
Drachten          4 - 1       2 - 2 1 - 1 4 - 0 3 - 2 4 - 0 2 - 1 1 - 2 3 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 1                      Drachten         24 15  4  5  49  56- 29 P3           
SC Franeker       0 - 3 1 - 3       1 - 1 1 - 1 5 - 0 1 - 1 2 - 2 5 - 3 6 - 1 2 - 0 4 - 1 4 - 0                      SC Franeker      24 12  8  4  44  62- 32 (P2)         
Friesland         1 - 1 1 - 1 1 - 3       3 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 6 2 - 0 3 - 5 1 - 1 4 - 2                      LVV Friesland    24 12  6  6  42  53- 39 P1           
Geel Wit          1 - 2 1 - 0 1 - 1 3 - 2       1 - 0 4 - 2 4 - 2 2 - 6 4 - 0 0 - 3 3 - 2 3 - 0                      SC Bolsward      24 12  5  7  41  50- 36              
Harlingen         2 - 5 2 - 4 1 - 5 0 - 1 2 - 1       1 - 2 2 - 0 2 - 4 4 - 0 3 - 1 3 - 2 5 - 3                      Geel Wit         24 12  2 10  38  48- 50              
Jubbega           2 - 2 1 - 4 3 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 2       1 - 1 2 - 6 1 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 0                      VC Trynwalden    24  9  4 11  31  52- 45              
Nicator           0 - 0 2 - 3 1 - 4 0 - 2 3 - 1 5 - 0 1 - 3       0 - 4 3 - 0 0 - 0 2 - 2 3 - 0                      FC Harlingen     24  9  2 13  29  41- 61              
Oerterp           4 - 0 3 - 0 1 - 0 3 - 0 0 - 2 4 - 1 3 - 1 5 - 2       5 - 0 6 - 2 4 - 0 9 - 0                      UDIROS           24  7  6 11  27  46- 59              
ONB               0 - 0 0 - 3 0 - 4 1 - 6 2 - 5 0 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 2       4 - 3 0 - 3 0 - 1                      Jubbega          24  7  6 11  27  39- 54              
Udiros            5 - 0 1 - 1 2 - 5 1 - 4 3 - 2 1 - 4 2 - 2 2 - 2 2 - 7 1 - 0       3 - 2 4 - 2                      Nicator          24  7 12  5  21  36- 47 -1 pnt     
VC Trijnwalden    1 - 2 1 - 3 2 - 3 2 - 3 6 - 2 4 - 0 4 - 1 4 - 1 3 - 1 4 - 0 1 - 1       3 - 0                      Warga            24  5  4 15  19  24- 64              
Warga             2 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 6 0 - 2 2 - 2 0 - 3 3 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 1                            ONB              24  2  3 19   9  14- 67 rel          

3rd class B
Actief                  0 - 6 0 - 3 0 - 3 4 - 1 1 - 6 1 - 7 1 - 1 6 - 1 2 - 2 0 - 0 0 - 8 4 - 0                      Gomos            24 20  3  1  63  71- 20 P1 prom
Annen             2 - 0       2 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 2 0 - 1 3 - 3 0 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 3 2 - 2                      Muntendam        24 14  4  6  46  62- 43 P3 
ASVB              6 - 1 3 - 1       0 - 0 5 - 1 8 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 0 3 - 1                      ASVB             24 12  9  3  45  60- 34 (P1)
Gomos             5 - 1 2 - 0 6 - 0       4 - 1 4 - 2 4 - 0 3 - 0 1 - 0 4 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 0                      Wildervank       24 13  6  5  45  71- 53    
Heiligerlee       1 - 2 2 - 2 0 - 2 1 - 7       1 - 2 1 - 1 0 - 3 2 - 2 0 - 3 1 - 1 1 - 2 0 - 3                      Annen            24 11  6  7  39  47- 35    
HFC '15           1 - 1 0 - 2 3 - 4 1 - 4 4 - 0       2 - 3 3 - 2 1 - 2 1 - 2 5 - 4 7 - 0 5 - 3                      FC Lewenborg     24 11  5  8  38  61- 46 P2 
FC Lewenborg      1 - 0 3 - 0 2 - 3 1 - 1 7 - 1 5 - 3       2 - 3 3 - 1 4 - 3 4 - 0 2 - 3 2 - 2                      VAKO             24 10  6  8  36  66- 48    
Muntendam         4 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 5 6 - 3 2 - 1 3 - 1       4 - 0 4 - 1 5 - 4 2 - 2 1 - 0                      Veendam 1894     24  7  7 10  28  50- 51    
SVZ               5 - 0 0 - 1 1 - 7 0 - 3 2 - 0 1 - 4 4 - 0 1 - 3       0 - 1 2 - 2 0 - 2 7 - 1                      HFC '15          24  8  2 14  26  58- 64    
VAKO              10- 1 1 - 3 2 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 2       1 - 1 3 - 3 5 - 2                      SVZ              24  7  3 14  24  40- 57    
Veendam 1894      3 - 1 5 - 3 0 - 0 0 - 1 2 - 2 5 - 0 3 - 2 0 - 2 3 - 0 5 - 4       1 - 5 1 - 2                      ZFC Zuidlaren    24  5  5 14  20  39- 71    
Wildervank        5 - 1 2 - 2 1 - 2 5 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 5 5 - 3 6 - 3 5 - 3 3 - 2       4 - 1                      Actief           24  4  4 16  16  28- 83    
ZFC Zuidlaren     2 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 3 3 - 3 3 - 2 3 - 3 0 - 2 2 - 3 1 -10 2 - 5 4 - 1                            Heiligerlee      24  0  8 16   8  26- 74 rel

3rd class C
Asser Boys              4 - 1 2 - 1 2 - 2 6 - 1 3 - 0 3 - 2 4 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 1 3 - 0 3 - 2 3 - 1                Asser Boys       26 18  4  4  58  67- 28 P3 prom
Bargeres          2 - 5       0 - 2 0 - 6 1 - 3 2 - 4 6 - 1 0 - 1 0 - 2 2 - 4 1 - 1 2 - 0 1 - 6 2 - 1                Dalen            26 16  8  2  56  63- 19 P1 
CEC               3 - 3 3 - 2       1 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 7 1 - 2 1 - 1 3 - 3 1 - 2 3 - 2 2 - 0 0 - 1                Sleen            26 16  3  7  51  55- 36 (P3)
Dalen             1 - 1 6 - 0 2 - 1       2 - 1 1 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 1 7 - 0 6 - 0 1 - 1                Stadskanaal      26 15  5  6  50  55- 32 P2 prom
Gieten            1 - 2 2 - 0 1 - 4 2 - 3       2 - 1 4 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 0 0 - 3 0 - 1                Zwartemeer       26 12  6  8  42  50- 31    
LEO Loon          0 - 4 4 - 1 1 - 3 0 - 1 1 - 3       1 - 1 1 - 7 1 - 3 5 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 2                Gieten           26 13  1 12  40  44- 41    
Musselkanaal      0 - 2 3 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 6 0 - 2       0 - 4 3 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 3                FC Ter Apel '96  26 12  3 11  39  31- 39    
vv Sleen          3 - 2 3 - 1 3 - 2 1 - 4 2 - 0 1 - 1 3 - 0       0 - 3 2 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 1 3 - 0                Twedo            26  9  4 13  31  39- 43    
Stadskanaal       0 - 4 4 - 1 3 - 1 1 - 6 2 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 2       3 - 2 2 - 0 7 - 0 7 - 1 1 - 1                SVV '04          26  9  4 13  31  43- 51    
SVV '04           2 - 1 5 - 3 3 - 1 0 - 0 4 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 0       2 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 3                LEO              26  7  6 13  27  38- 50    
FC Ter Apel '96   0 - 1 1 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 0 1 - 3 2 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 0       2 - 2 2 - 1 2 - 1                Musselkanaal     26  8  3 15  27  39- 58    
Titan             2 - 1 6 - 3 2 - 0 0 - 0 0 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 3 1 - 3 3 - 2 3 - 3       0 - 3 0 - 1                CEC              26  7  5 14  26  39- 57    
Twedo             0 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 0 4 - 2 1 - 2 4 - 1       0 - 2                Titan            26  7  4 15  25  32- 64 rel
Zwartemeer        0 - 0 2 - 2 7 - 0 2 - 1 0 - 1 3 - 2 5 - 0 1 - 4 1 - 1 4 - 0 7 - 0 0 - 1 0 - 1                      Bargeres         26  4  2 20  14  35- 81 rel

3rd class D
Dedemsvaart             1 - 3 3 - 1 2 - 2 1 - 2 4 - 2 7 - 0 2 - 0 6 - 0 3 - 1 4 - 2 1 - 2 4 - 2 1 - 2                Epe              26 21  3  2  66  95- 27 P1 prom
DIO Oosterwolde   3 - 1       1 - 2 1 - 0 1 - 2 5 - 0 2 - 1 7 - 1 5 - 0 5 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 1                Heerde           26 18  1  7  55  85- 36 (P1) prom
Dwingeloo         4 - 0 1 - 2       1 - 1 1 - 0 4 - 3 0 - 1 2 - 0 5 - 0 4 - 0 1 - 1 0 - 0 0 - 4 2 - 0                DIO Oosterwolde  26 16  2  8  50  70- 36    
Epe               3 - 2 3 - 0 6 - 1       3 - 1 2 - 1 9 - 3 3 - 1 6 - 0 4 - 1 8 - 1 4 - 0 7 - 1 3 - 1                Zuidwolde        26 15  2  9  47  73- 47 P3 prom
Heerde            3 - 1 1 - 0 2 - 4 1 - 1       5 - 2 7 - 1 7 - 1 7 - 0 7 - 0 7 - 2 0 - 1 7 - 1 3 - 1                Dedemsvaart      26 14  3  9  45  69- 44 P2 prom
HODO              0 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 1       3 - 3 0 - 0 3 - 0 4 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 4 2 - 3                SV Zwolle        26 12  5  9  41  55- 40    
FC Oldemarkt      2 - 4 3 - 2 1 - 4 3 - 5 0 - 2 2 - 1       1 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 5 2 - 2 0 - 4 1 - 4                Dwingeloo        26 12  5  9  41  50- 51    
Ruinen            3 - 6 1 - 4 2 - 1 0 - 2 2 - 7 1 - 0 1 - 4       5 - 0 1 - 2 4 - 1 2 - 2 2 - 0 0 - 3                Steenwijker B.   26  8  7 11  31  56- 70    
Stanfries         0 - 5 0 - 7 1 - 3 0 - 2 2 - 5 1 - 1 0 - 2 1 - 3       2 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 6 1 - 5                Trinitas         26  7  9 10  30  30- 39    
Steenwijk         2 - 2 2 - 2 1 - 3 0 - 7 5 - 0 0 - 4 3 - 0 3 - 1 7 - 0       4 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 1                HODO             26  8  5 13  29  48- 49    
Steenwijker Noys  2 - 2 1 - 6 10- 1 1 - 3 2 - 1 1 - 7 0 - 0 5 - 2 2 - 0 1 - 1       3 - 0 1 - 3 2 - 2                Steenwijk        26  8  5 13  29  42- 65 rel
Trinitas          3 - 0 1 - 2 0 - 0 1 - 4 0 - 4 2 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 2       1 - 2 0 - 0                FC Oldemarkt     26  7  5 14  26  40- 74    
Zuidwolde         0 - 2 4 - 0 8 - 2 0 - 1 3 - 1 1 - 3 3 - 1 9 - 0 1 - 1 5 - 1 4 - 3 1 - 1       1 - 2                Ruinen           26  6  3 17  21  35- 82 rel
SV Zwolle         0 - 3 4 - 3 2 - 1 2 - 5 1 - 2 0 - 1 2 - 1 8 - 0 6 - 0 0 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 1                      Stanfries        26  0  5 21   5  14-102 rel

Period-championship 3A / 3D :                                                                                                              
1st round (winners to 2nd round)
Friesland-Heerde        1-1 and 0-1         Dedemsvaart-Drachten         3-0 and 2-1           SC Franeker-Zuidwolde    0-3 and 2-7
FC Lewenborg-Dalen      2-1 and 1-4         Stadskanaal-Muntendam        2-0 and 5-0           ASVB-Sleen               0-0 and 2-0
2nd round (winners in 2nd class next season)
Lemmer-Heerde           1-3 and 1-1         Velocitas 1897-Dedemsvaart   Veloc. withdrew       Zuidwolde-ASVB           3-1 and 3-1
GSAVV Forward-Dalen     1-0 and 3-0         ZNC-Stadskanaal              1-1 and 2-5         
Promoted : Stadskanaal, Heerde, Zuidwolde and Dedemsvaart        Relegated : Lemmer, Velocitas 1897 and ZNC
 
4th class A
Aengwirden              2 - 4 1 - 3 1 - 1 2 - 2 3 - 3 0 - 6 0 - 4 2 - 3 1 - 5 3 - 2 2 - 5 4 - 0 1 - 1                Renado           26 21  1  4  64  77- 27 P3 prom
Akkrum            11- 0       1 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 2 4 - 0 5 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 0 3 - 0 4 - 1                Akkrum           26 17  5  4  56  72- 25 P1 prom
Black Boys        2 - 0 1 - 0       2 - 1 2 - 1 4 - 3 5 - 2 3 - 2 2 - 5 1 - 1 0 - 5 0 - 3 2 - 2 2 - 0                Oldeboorn        26 15  2  9  47  70- 49 (P3)
Dronrijp          1 - 1 2 - 3 3 - 0       4 - 2 2 - 0 2 - 1 3 - 2 3 - 1 3 - 1 3 - 2 0 - 2 3 - 0 0 - 0                Dronrijp         26 14  5  7  47  42- 31    
FFS               2 - 3 1 - 2 4 - 3 0 - 2       1 - 5 0 - 3 3 - 6 1 - 4 1 - 1 4 - 6 0 - 4 5 - 2 2 - 2                Read Swart       26 13  6  7  45  63- 41    
Irnsum            6 - 1 0 - 3 5 - 3 0 - 0 1 - 1       2 - 4 4 - 2 2 - 0 1 - 3 2 - 2 2 - 5 0 - 3 1 - 1                Mildam           26 13  5  8  44  64- 45 P2 prom
Mildam            1 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 0 8 - 0 1 - 0       2 - 2 3 - 5 3 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 1 5 - 5                Nieuweschoot     26 11  3 12  36  68- 63    
Nieuweschoot      3 - 3 0 - 5 5 - 1 0 - 2 4 - 0 4 - 1 1 - 2       2 - 1 6 - 4 1 - 1 1 - 4 3 - 1 3 - 0                Black Boys       26 10  3 13  33  49- 68    
Oldeboorn         6 - 4 3 - 3 5 - 1 2 - 1 7 - 0 1 - 3 2 - 3 3 - 2       3 - 0 3 - 4 3 - 1 5 - 0 1 - 2                Oosterlittens    26  8  6 12  30  53- 54    
Oosterlittens     4 - 2 0 - 0 8 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 3 5 - 3 0 - 1       0 - 2 2 - 2 3 - 3 4 - 1                Irnsum           26  7  9 10  30  52- 56    
Read Swart        1 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 1 4 - 1 2 - 2 3 - 0 3 - 4 5 - 1 1 - 3       3 - 5 2 - 0 3 - 1                RKO              26  6  6 14  24  36- 61    
Renado            4 - 0 3 - 2 2 - 0 4 - 0 3 - 0 3 - 0 1 - 0 5 - 0 2 - 0 4 - 1 0 - 1       3 - 1 2 - 1                Aengwirden       26  5  7 14  22  41- 82 rel
RKO               0 - 1 2 - 4 4 - 3 1 - 1 3 - 0 2 - 2 0 - 3 2 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 3 2 - 4       1 - 1                VWC              26  4  8 14  20  31- 64 rel
VWC               2 - 1 0 - 5 1 - 4 1 - 3 0 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 6 1 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 5 1 - 2                      FFS              26  3  4 19  13  34- 86 rel

4th class B
Bakkeveen               3 - 1 1 - 4 3 - 0 3 - 6 1 - 4 2 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 3 2 - 0 5 - 0 2 - 1                      Gorredijk        24 18  5  1  57  75- 23 -2 pnts P1 prom 
Donkerbroek       3 - 3       0 - 2 1 - 4 2 - 8 1 - 2 2 - 6 0 - 1 4 - 1 4 - 3 0 - 2 2 - 2 4 - 1                      Surhuisterveen   24 17  2  5  53  71- 32 P2
Gorredijk         5 - 1 9 - 2       4 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 2 9 - 2 1 - 0 2 - 0 5 - 0 1 - 1                      Nieuw Roden      24 15  3  6  48  76- 33 P3 prom
SV Haulerwijk     3 - 1 5 - 0 3 - 4       3 - 3 3 - 3 1 - 1 1 - 5 1 - 2 4 - 1 5 - 0 6 - 1 4 - 0                      Thor             24 14  0 10  42  68- 52 (P1)
Gruno             4 - 2 13- 2 2 - 3 4 - 1       2 - 2 3 - 4 0 - 1 3 - 1 1 - 2 8 - 2 2 - 0 3 - 0                      Gruno            24 11  6  7  39  81- 52    
Haren             0 - 0 6 - 1 2 - 5 0 - 2 3 - 3       3 - 2 2 - 3 1 - 3 2 - 4 4 - 0 3 - 2 0 - 0                      Bakkeveen        24 11  3 10  36  50- 51    
Nieuw Roden       5 - 0 8 - 0 1 - 1 6 - 0 3 - 1 0 - 0       2 - 1 3 - 1 0 - 3 4 - 3 5 - 1 6 - 1                      Haren            24  8  9  7  33  46- 39    
Surhuisterveen    4 - 1 7 - 2 1 - 0 5 - 0 5 - 1 1 - 4 1 - 0       7 - 0 3 - 0 4 - 0 1 - 2 2 - 3                      SV Haulerwijk    24 10  3 11  33  56- 53    
SVMH              0 - 2 9 - 3 0 - 2 0 - 4 3 - 3 0 - 0 1 - 5 1 - 4       5 - 1 2 - 2 8 - 1 4 - 0                      Zwaagwesteinde   24  9  4 11  31  27- 45    
Thor              2 - 1 4 - 3 1 - 2 4 - 2 3 - 1 3 - 0 2 - 5 6 - 3 4 - 1       1 - 2 4 - 2 1 - 5                      De Wilper Boys   24  6  4 14  22  33- 70    
de Wilper Boys    1 - 3 1 - 1 0 - 5 1 - 3 3 - 3 0 - 3 1 - 3 2 - 3 2 - 1 1 - 9       3 - 1 2 - 2                      SVMH             24  6  3 15  21  48- 68    
Winsum            1 - 6 4 - 5 1 - 2 3 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 5 1 - 2 2 - 1 1 - 6 1 - 3       0 - 2                      Donkerbroek      24  4  4 16  16  43-104    
Zwaagwesteinde    0 - 3 0 - 0 0 - 2 1 - 0 0 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 3 3 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 1                            Winsum           24  3  2 19  11  31- 83 rel

4th class C
Alteveer                4 - 2 0 - 4 1 - 2 2 - 5 1 - 1 4 - 0 3 - 3 4 - 4 4 - 4 1 - 5 1 - 0 3 - 1 2 - 0                Siddeburen       26 18  3  5  57  93- 39 P2 prom
BATO              2 - 1       1 - 1 1 - 3 1 - 1 3 - 0 0 - 0 3 - 2 0 - 5 1 - 4 2 - 1 4 - 2 1 - 5 4 - 1                Bellingwolde     26 15  8  3  53  67- 33 P3 
Bellingwolde      2 - 0 0 - 1       4 - 4 2 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 0 1 - 1 6 - 1                HSC              26 14  4  8  46  55- 36 (P2) prom
Engelbert         0 - 5 2 - 2 1 - 4       3 - 3 1 - 3 1 - 1 2 - 1 4 - 1 0 - 0 3 - 3 3 - 0 2 - 5 10- 0                FVV              26 14  3  9  45  84- 57    
FVV               3 - 2 3 - 1 3 - 3 2 - 1       3 - 2 1 - 0 1 - 3 10- 3 1 - 0 2 - 5 0 - 2 5 - 0 14- 1                MOVV             26 11  8  7  41 103- 67    
Gieterveen        2 - 2 2 - 4 2 - 0 4 - 1 5 - 3       0 - 4 4 - 1 4 - 4 3 - 1 1 - 1 3 - 6 1 - 0 6 - 0                Kwiek            26 12  5  9  41  58- 45 P1 prom
HSC               2 - 0 1 - 2 1 - 4 4 - 2 3 - 1 1 - 1       2 - 2 4 - 2 5 - 0 1 - 0 3 - 1 3 - 1 6 - 0                BATO             26 11  5 10  38  48- 54    
Kwiek             1 - 1 4 - 1 0 - 1 1 - 2 0 - 5 5 - 1 0 - 1       2 - 0 3 - 1 1 - 3 5 - 1 3 - 2 2 - 0                Gieterveen       26 10  6 10  36  59- 63    
MOVV              8 - 1 2 - 2 3 - 3 4 - 3 9 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 2       3 - 3 5 - 3 7 - 1 2 - 1 11- 3                Engelbert        26  9  8  9  35  63- 59    
Pekelder Boys     1 - 2 1 - 6 1 - 4 1 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 1       3 - 3 5 - 3 6 - 3 3 - 0                Westerwolde      26 10  4 12  34  70- 56    
Siddeburen        3 - 0 3 - 0 5 - 3 7 - 0 5 - 3 7 - 2 4 - 1 2 - 0 4 - 1 2 - 0       2 - 0 3 - 4 8 - 0                Alteveer         26  8  7 11  31  49- 58    
WEO               1 - 0 1 - 0 1 - 4 2 - 6 0 - 3 2 - 3 0 - 2 2 - 3 3 - 1 2 - 3 1 - 3       3 - 2 7 - 1                Pekelder Boys    26  7  8 11  29  49- 61    
Westerwolde       1 - 1 5 - 0 0 - 1 0 - 0 3 - 2 5 - 2 1 - 2 1 - 6 4 - 4 5 - 2 1 - 2 3 - 0       12- 1                WEO              26  8  0 18  24  43- 69 rel
Zuidlaarderveen   1 - 4 0 - 4 1 - 6 0 - 6 0 - 5 2 - 4 0 - 5 4 - 4 1 -15 1 - 4 0 - 9 1 - 2 0 - 4                      Zuidlaarderveen  26  0  1 25   1  19-163 rel

4th class D
DSC '65                 2 - 2 1 - 1 0 - 2 2 - 1 5 - 0 0 - 1 1 - 3 0 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 3 2 - 1                      EMMS             24 19  2  3  59  99- 16 P1 prom
DVC '59           2 - 2       1 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 3 3 - 0 4 - 2 2 - 2 6 - 2 2 - 1 0 - 2 4 - 3                      Weerdinge        24 16  3  5  51  59- 29 P2 prom
EHS '85           0 - 1 5 - 3       0 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 1                      Protos           24 13  4  7  43  48- 31 P3 
EMMS              7 - 0 9 - 0 6 - 1       2 - 4 4 - 1 1 - 1 4 - 0 11- 0 8 - 0 3 - 1 5 - 1 3 - 1                      HOC              24 13  3  8  42  61- 37 (P1)
HOC               2 - 1 5 - 3 2 - 3 0 - 4       11- 1 0 - 4 0 - 0 4 - 1 4 - 0 3 - 2 1 - 2 0 - 2                      Sweel            24 11  6  7  39  53- 35    
KSC               1 - 1 0 - 4 3 - 2 1 - 4 1 - 2       0 - 7 0 - 2 2 - 1 2 - 4 1 - 6 0 - 3 3 - 2                      EHS '85          24 11  6  7  39  45- 37    
Protos            1 - 1 4 - 0 1 - 6 1 - 0 0 - 2 2 - 1       2 - 0 4 - 0 4 - 1 4 - 1 1 - 2 4 - 0                      Schoonebeek      24 12  4  8  38  36- 35 -2 pnts   
Schoonebeek       2 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 4 1 - 5 3 - 1 0 - 1       3 - 1 3 - 0 0 - 0 1 - 2 1 - 0                      DVC '59          24  9  6  9  33  49- 54    
Sellingen         3 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 8 0 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 4       4 - 1 0 - 4 1 - 0 2 - 1                      Sellingen        24  7  5 12  26  28- 59    
SVBC              2 - 1 0 - 4 4 - 1 1 - 6 0 - 5 2 - 2 2 - 3 0 - 2 0 - 2       2 - 6 2 - 5 0 - 0                      DSC '65          24  5  7 12  22  31- 47    
Sweel             2 - 3 2 - 2 2 - 1 0 - 0 4 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 2 2 - 0 0 - 0       1 - 3 3 - 1                      Zwartemeerse B.  24  4  4 16  16  28- 47    
Weerdinge         4 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 0 1 - 1 8 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 0 3 - 0 3 - 4       4 - 2                      SVBC             24  4  4 16  16  28- 77 rel
Zwartemeerse Boys 3 - 1 0 - 0 0 - 2 0 - 3 0 - 3 4 - 0 4 - 0 0 - 1 1 - 4 1 - 1 0 - 3 1 - 2                            KSC              24  4  2 18  14  25- 86 rel

4th class E 
Havelte                 0 - 0 4 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 2 4 - 1 2 - 3 2 - 3 1 - 0 5 - 1 4 - 3 0 - 1 6 - 0                USV              26 19  6  1  63  69- 20 P2 prom
Old Forward       1 - 3       1 - 2 0 - 5 3 - 1 1 - 4 4 - 4 1 - 0 0 - 3 1 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 0                OVC '21          26 17  4  5  55  73- 22 (P2) prom
Oranje Zwart      0 - 3 3 - 1       1 - 0 5 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 0 5 - 1 2 - 2 4 - 2 0 - 0                Wacker           26 16  1  9  49  57- 57    
OVC '21           3 - 0 1 - 2 2 - 0       10- 0 2 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 1 4 - 1 4 - 0 3 - 0 4 - 0                VENO             26 14  3  9  45  52- 35    
SV Hoogersmilde   4 - 3 7 - 1 0 - 4 2 - 7       1 - 4 1 - 2 0 - 1 0 - 1 2 - 6 0 - 1 0 - 3 1 - 3 7 - 3                Pesse            26 13  5  8  44  68- 44    
Pesse             6 - 3 6 - 2 3 - 1 0 - 1 6 - 1       2 - 2 1 - 3 0 - 1 3 - 3 2 - 3 1 - 1 3 - 1 1 - 0                Havelte          26 14  2 10  44  64- 41 P1 prom
Smilde '94        1 - 3 2 - 0 5 - 0 2 - 3 0 - 1 1 - 3       7 - 5 0 - 1 5 - 0 2 - 3 2 - 3 3 - 1 2 - 0                Steenwijkerwold  26 12  7  7  43  52- 48    
Steenwijkerwold   0 - 5 2 - 2 2 - 0 2 - 2 2 - 2 0 - 2 4 - 1       3 - 2 2 - 1 6 - 1 1 - 1 4 - 3 1 - 2                Wijster          26 10  8  8  38  53- 46 P3 prom
USV               1 - 0 6 - 1 2 - 2 1 - 1 6 - 0 4 - 1 3 - 0 4 - 0       1 - 1 5 - 0 2 - 2 3 - 0 5 - 1                Oranje Zwart     26 10  7  9  37  44- 42    
VENO              1 - 4 5 - 3 2 - 1 2 - 0 3 - 0 3 - 0 2 - 0 0 - 2 0 - 2       3 - 2 0 - 1 3 - 1 0 - 1                Smilde '94       26  8  4 14  28  48- 57    
Wacker            3 - 2 4 - 1 2 - 0 2 - 5 2 - 0 3 - 2 6 - 0 3 - 0 0 - 1 2 - 2       2 - 1 2 - 1 3 - 2                Old Forward      26  5  6 15  21  37- 72    
Wijster           1 - 2 4 - 3 1 - 0 0 - 4 7 - 1 3 - 3 2 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 3 3 - 0       2 - 1 2 - 0                Zandhuizen       26  6  3 17  21  30- 69 rel
IJhorst           0 - 1 2 - 3 0 - 2 0 - 4 1 - 1 1 - 6 2 - 3 0 - 2 2 - 4 0 - 5 2 - 3 2 - 2       2 - 6                SV Hoogersmilde  26  5  3 18  18  37- 87 rel
Zandhuizen        3 - 1 1 - 1 2 - 4 0 - 3 1 - 2 0 - 5 1 - 0 1 - 1 1 - 4 0 - 4 2 - 5 1 - 5 2 - 0                      IJhorst          26  2  3 21   9  29- 73 rel

Period-championship 4A / 4E :                                                                                                              
1st round (winners in 3rd class next season, losers to 2nd round) 
Oldeboorn-Nicator       2-2 and 2-3         Nieuw Roden- ZFC Zuidlaren   1-5 and 1-4           HSC-Musselkanaal         5-0 and 1-2
Steenwijk-Havelte       1-3 and 0-8         Protos-CEC                   2-4 and 3-2           Akkrum-Warga             4-3 and 2-0
Surhuisterveen-Actief   2-0 and 0-3         Bellingwolde-Weerdinge       1-2 and 1-4           OVC '21-FC Oldemarkt     1-1 and 1-1 pen. 5-6
2nd round (winners in 3rd class next season)
Mildam-Oldeboorn        3-0 and 2-0         Thor-Nieuw Roden             3-1 and 1-2           HOC-Musselkanaal         2-3 and 0-2
Wijster-Steenwijk       2-2 and 3-2         Kwiek-Protos                 3-1 and 3-3           Warga-Surhuisterveen     4-1 and 1-4 pen. 4-2
Bellingwolde-OVC '21    1-0 and 0-5         
Promoted : Akkrum, Mildam, Nieuw Roden, HSC, Kwiek, Weerdinge, OVC '21, Havelte and Wijster    Relegated : Steenwijk
 
5th class A 
Balkbrug                6 - 1 4 - 0 6 - 1 6 - 1 3 - 0 6 - 2 1 - 0 2 - 0 6 - 2 5 - 1 4 - 0 8 - 1                      De Blesse        24 21  2  1  65  97- 17 P1 prom
Blankenham        0 - 8       0 - 6 1 - 1 2 - 0 0 - 2 0 - 7 0 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 2 0 -10                      SC Balkbrug      24 20  2  2  62 108- 25 P2 prom
De Blesse         3 - 2 3 - 0       3 - 1 4 - 1 4 - 1 4 - 1 2 - 1 10- 0 4 - 0 4 - 1 9 - 0 6 - 0                      FC Kraggenburg   24 18  3  3  57  85- 28 P3 prom
DOS '63           1 - 1 7 - 0 1 - 2       4 - 4 1 - 4 0 - 2 1 - 3 6 - 0 3 - 3 2 - 1 4 - 3 2 - 2                      Vilsteren        24 13  3  8  42  54- 44 (P1)
DVSV              1 - 6 3 - 0 0 - 6 3 - 2       4 - 3 2 - 6 0 - 0 1 - 2 0 - 3 0 - 1 5 - 2 2 - 0                      Kuinre           24 13  2  9  41  46- 42    
Giethoorn         3 - 5 4 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 0       1 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 2 4 - 0 9 - 0 6 - 2                      Giethoorn        24 12  3  9  39  58- 37    
FC Kraggenburg    2 - 2 5 - 0 0 - 0 4 - 2 8 - 0 4 - 1       4 - 2 1 - 0 5 - 0 4 - 1 7 - 0 7 - 2                      Uffelte          24 11  2 11  35  48- 67    
Kuinre            1 - 7 5 - 0 1 - 5 2 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 3       2 - 0 3 - 0 3 - 3 2 - 1 1 - 0                      Willemsoord      24  7  4 13  25  56- 72    
Scheerwolde       0 - 2 3 - 0 0 - 3 0 - 8 5 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 7       0 - 1 0 - 2 2 - 1 1 - 4                      DOS '63          24  6  6 12  24  58- 55    
Uffelte           1 - 7 3 - 1 0 - 2 4 - 3 1 - 0 1 - 4 1 - 2 0 - 1 4 - 1       4 - 2 4 - 1 6 - 2                      Scheerwolde      24  7  1 16  22  24- 68    
Vilsteren         2 - 0 3 - 0 2 - 3 1 - 0 1 - 0 1 - 3 0 - 0 6 - 3 5 - 1 5 - 3       4 - 0 4 - 0                      DVSV             24  6  2 16  20  33- 68    
Wapserveen        1 - 5 2 - 0 1 - 9 1 - 4 0 - 4 1 - 3 0 - 6 4 - 2 1 - 3 3 - 4 0 - 2       2 - 3                      Wapserveen       24  3  1 20  10  28- 98    
Willemsoord       1 - 6 1 - 1 0 - 5 3 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 3 4 - 0 10- 0 3 - 4 2 - 2                            Blankenham       24  1  5 18   8  12- 86    

5th class B 
AVV                     3 - 4 2 - 1 2 - 4 4 - 5 3 - 5 1 - 2 1 - 4 2 - 2 5 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 3 4 - 0                De Walden        26 21  1  4  64  99- 32 P3 prom
Bakhuizen         4 - 1       5 - 3 0 - 5 2 - 4 2 - 2 2 - 2 2 - 5 0 - 1 3 - 0 0 - 2 1 - 1 2 - 3 5 - 0                Sint Jacob       26 19  4  3  61  83- 27 P2 prom
Blauwhuis         1 - 4 4 - 0       0 - 5 4 - 3 1 - 2 2 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 8 2 - 5 2 - 0                Blue Boys        26 20  1  5  61  86- 33 P1 prom
Blue Boys         6 - 0 1 - 1 7 - 1       2 - 1 3 - 1 6 - 1 0 - 2 1 - 0 3 - 0 4 - 3 0 - 4 1 - 4 3 - 1                Houtigehage      26 18  6  2  60  78- 27 (P3)
Boornbergum '80   4 - 0 1 - 3 4 - 2 1 - 2       1 - 0 8 - 2 2 - 2 1 - 1 6 - 1 0 - 3 1 - 1 3 - 3 7 - 0                Langweer         26 16  2  8  50  79- 41    
SF Deinum         7 - 2 4 - 1 7 - 2 0 - 2 7 - 1       3 - 1 0 - 2 1 - 3 4 - 2 2 - 0 2 - 0 1 - 2 3 - 0                Tijnje           26 13  3 10  42  89- 46    
SC Flamingo       2 - 0 4 - 2 2 - 0 1 -13 3 - 3 0 - 2       1 - 5 1 - 4 3 - 4 1 - 5 1 -11 3 - 2 3 - 1                SF Deinum        26 13  2 11  41  65- 45    
Houtigehage       2 - 2 3 - 3 5 - 0 0 - 2 1 - 0 3 - 2 5 - 1       1 - 0 6 - 0 5 - 0 4 - 2 1 - 2 6 - 0                Boornbergum '80  26 11  6  9  39  71- 58    
St. Jacob         4 - 1 10- 1 3 - 0 1 - 0 4 - 3 2 - 0 6 - 2 1 - 1       6 - 2 1 - 0 4 - 3 2 - 1 11- 0                Bakhuizen        26  7  6 13  27  50- 69    
Langezwaag        3 - 0 0 - 0 4 - 7 0 - 3 2 - 3 0 - 0 1 - 3 0 - 4 1 - 3       1 - 3 1 - 4 0 - 6 4 - 4                SC Flamingo      26  8  3 15  27  47-107    
Langweer          5 - 1 3 - 1 6 - 0 2 - 3 3 - 3 6 - 4 6 - 0 2 - 3 1 - 1 5 - 0       1 - 0 3 - 2 5 - 0                AVV              26  6  2 18  20  52- 86    
Tijnje            9 - 1 3 - 1 11- 0 1 - 5 1 - 2 3 - 0 5 - 2 1 - 1 2 - 6 4 - 0 4 - 3       2 - 5 5 - 0                Blauwhuis        26  5  2 19  17  36- 97    
de Walden         7 - 3 3 - 0 4 - 0 5 - 1 5 - 0 2 - 0 8 - 1 1 - 2 2 - 0 7 - 0 4 - 2 3 - 2       3 - 0                Langezwaag       26  2  5 19  11  27- 93    
Wispolia          0 - 7 1 - 5 0 - 1 1 - 4 0 - 4 1 - 6 2 - 2 1 - 4 0 - 6 0 - 0 0 - 4 0 - 2 0 - 7                      Wispolia         26  0  3 23   3  12-113  

5th class C 
FC Amboina              0 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 3 4 - 1 4 - 2 3 - 1 4 - 0 2 - 6 5 - 2 3 - 3 1 - 2 2 - 3                Oldeholtpade     26 20  4  2  64 116- 29 P2 prom
BEW               1 - 6       4 - 1 2 - 6 5 - 3 2 - 2 1 - 4 2 - 0 3 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 0 2 - 6 1 - 2                TLC              26 20  4  2  64  86- 23 P1 champ prom
Diever Wapse      1 - 1 0 - 2       1 - 6 2 - 4 3 - 4 2 -14 0 - 4 2 - 2 1 - 5 2 - 1 2 - 6 1 - 6 4 - 1                Terschelling     26 14  9  3  51  88- 32 (P1) prom
FC Fochteloo      3 - 2 3 - 2 2 - 1       2 - 2 3 - 4 2 - 2 4 - 2 4 - 0 1 - 0 5 - 1 1 - 0 0 - 2 3 - 5                FC Fochteloo     26 12  5  9  41  68- 58    
HH Combi          0 - 1 1 - 4 3 - 3 5 - 5       1 - 1 2 - 3 0 - 4 2 - 2 0 - 5 1 - 3 4 - 4 1 - 3 6 - 2                BEW              26 12  5  9  41  55- 50 P3 prom
ODV               3 - 3 1 - 3 5 - 2 3 - 1 2 - 5       1 - 2 2 - 3 5 - 0 5 - 3 4 - 2 0 - 7 0 - 0 2 - 1                Oosterstreek     26 11  4 11  37  57- 58    
Oldeholtpade      7 - 0 3 - 1 7 - 2 4 - 1 6 - 1 5 - 0       2 - 3 4 - 0 4 - 0 7 - 1 1 - 1 3 - 3 7 - 1                Zevenhuizen      26 10  7  9  37  52- 61    
Oosterstreek      2 - 5 0 - 0 3 - 1 4 - 4 1 - 2 1 - 3 1 - 2       4 - 3 3 - 0 5 - 1 5 - 2 0 - 3 2 - 0                FC Amboina       26 11  8  7  35  66- 54 -6 pnts 
Sport Vereent     0 - 4 1 - 5 3 - 0 0 - 3 2 - 3 3 - 2 0 - 7 1 - 3       5 - 0 3 - 1 0 - 0 1 - 6 0 - 1                ODV              26  9  5 12  32  56- 77    
Spcl. Makkinga    0 - 2 2 - 2 6 - 0 1 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 4 4 - 3 1 - 0       2 - 0 1 - 1 1 - 5 1 - 1                Spcl. Makkinga   26  7  7 12  28  47- 57    
De Sweach         1 - 1 0 - 2 1 - 3 3 - 2 2 - 0 7 - 0 0 - 7 0 - 0 0 - 0 3 - 2       0 - 4 0 - 2 1 - 1                HHCombi          26  5  8 13  23  53- 84    
Terschelling      5 - 4 4 - 0 6 - 1 6 - 1 6 - 0 7 - 2 2 - 2 3 - 0 7 - 1 5 - 0 5 - 0       1 - 2 0 - 0                De Sweach        26  5  4 17  19  33- 73    
TLC               2 - 2 1 - 0 5 - 0 4 - 2 6 - 1 4 - 0 0 - 2 8 - 0 4 - 1 1 - 0 4 - 0 0 - 1       1 - 1                Sport Vereent    26  4  4 18  16  29- 78    
Zevenhuizen       3 - 0 1 - 6 6 - 0 0 - 2 5 - 1 3 - 2 0 - 5 3 - 3 3 - 0 2 - 2 3 - 2 2 - 2 2 - 6                      Diever/Wapse     26  3  4 19  13  37-109  
Playoff for 1st place : TLC-Oldeholtpade 2-0                   

5th class D 
SV Bedum                5 - 3 2 - 2 6 - 0 4 - 0 2 - 0 1 - 1 5 - 0 6 - 0 2 - 2 3 - 1 4 - 1 6 - 1                      Blauw Geel '15   24 17  2  5  53  82- 39 prom
Blauw Geel '15    4 - 1       4 - 1 6 - 0 5 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 5 2 - 3 3 - 2 3 - 0 7 - 1 7 - 1                      SV Bedum         24 16  5  3  53  72- 29 P2 prom
Eenrum            2 - 3 2 - 1       4 - 1 3 - 0 5 - 1 4 - 2 4 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 1 5 - 0 4 - 3                      VVK              24 16  1  7  49  76- 39 P3 prom
Farmsum           0 - 1 4 - 5 0 - 1       4 - 1 0 - 3 0 - 2 1 - 4 0 - 6 1 - 2 3 - 3 3 - 1 3 - 4                      Eenrum           24 15  3  6  48  62- 44    
Froombosch        3 - 4 1 - 4 4 - 2 1 - 1       0 - 5 1 - 1 1 - 7 4 - 2 0 - 2 0 - 2 4 - 3 3 - 1                      Harkstede        24 12  7  5  43  60- 24 P1 prom
Groen Geel        2 - 4 2 - 3 1 - 3 5 - 1 3 - 2       2 - 2 0 - 3 0 - 4 4 - 1 1 - 4 2 - 1 2 - 3                      Warffum          24 12  4  8  40  53- 48    
Harkstede         0 - 0 0 - 1 1 - 2 9 - 0 1 - 0 4 - 0       7 - 0 2 - 0 0 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 1                      Tynaarlo         24 12  3  9  39  62- 52    
Kloosterburen     3 - 0 1 - 4 3 - 4 3 - 0 5 - 3 3 - 0 1 - 7       3 - 3 0 - 2 1 - 2 7 - 1 4 - 1                      Kloosterburen    24 11  1 12  34  61- 67    
Tynaarlo          0 - 3 0 - 5 2 - 2 1 - 0 7 - 2 1 - 5 3 - 1 6 - 2       1 - 3 2 - 2 2 - 1 4 - 2                      Groen Geel       24  9  2 13  29  50- 56    
VVK               3 - 1 2 - 0 7 - 2 7 - 2 5 - 1 1 - 2 3 - 4 7 - 0 3 - 1       3 - 4 4 - 0 8 - 3                      Froombosch       24  6  2 16  20  43- 80    
Warffum           1 - 1 0 - 1 3 - 3 2 - 1 4 - 5 3 - 1 1 - 5 3 - 1 2 - 1 4 - 3       2 - 0 3 - 0                      Yde de Punt      24  5  3 16  18  45- 84    
Woltersum         0 - 3 0 - 6 0 - 1 0 - 3 3 - 2 3 - 2 0 - 0 1 - 4 0 - 3 2 - 1 2 - 5       0 - 0                      Farmsum          24  3  3 18  12  32- 81    
Yde de Punt       0 - 5 2 - 3 0 - 3 4 - 4 2 - 3 1 - 5 1 - 1 4 - 0 1 - 7 2 - 3 3 - 1 5 - 2                            Woltersum        24  3  2 19  11  22- 77    
Playoff for 1st place : Blauw Geel '15-SV Bedum 4-2              

5th class E 
Buinen                  1 - 0 1 - 1 0 - 4 2 - 1 1 - 2 1 - 9 2 - 1 0 - 5 1 - 7 1 - 7 1 - 0 1 - 3 3 - 1                WKE-16           26 24  1  1  73 174- 23 P1 prom
Buinerveen        1 - 1       1 - 5 1 - 4 1 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 2 0 -10 0 - 5 0 - 3 1 - 8 1 - 5 2 - 5                Valther Boys     26 20  2  4  62  92- 26 P3 prom
EEC               7 - 0 3 - 0       1 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 4 3 - 0 1 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 6 0 - 8 3 - 2                Witteveense B.87 26 18  3  5  57  94- 43 P2 prom
Eext              2 - 0 2 - 1 0 - 1       1 - 2 3 - 3 1 - 3 5 - 2 1 - 2 0 - 4 5 - 3 1 - 7 1 -12 3 - 3                Weiteveense B.   26 15  7  4  52  84- 32 (P1) prom
Gasselternijveen  0 - 4 1 - 0 1 - 1 3 - 4       1 - 2 0 - 5 1 - 1 1 - 3 0 - 3 0 - 8 2 - 3 0 - 8 2 - 0                VIOS O           26 15  4  7  49  79- 45    
GKC               3 - 2 3 - 0 0 - 6 3 - 2 4 - 1       0 - 4 3 - 1 1 - 5 0 - 1 3 - 5 3 - 5 0 -12 4 - 1                Roswinkel Sp.    26 14  3  9  45  77- 46    
Roswinkel Sp.     6 - 0 7 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 2 2 - 1       8 - 1 4 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 4 2 - 5 5 - 0                EEC              26 11  6  9  39  60- 43    
De Treffer '16    5 - 0 2 - 1 1 - 7 1 - 3 3 - 4 1 - 4 3 - 1       1 - 3 2 - 4 0 - 5 1 - 2 1 - 2 1 - 7                Eext             26 10  5 11  35  54- 79    
Valther Boys      5 - 0 8 - 0 2 - 0 7 - 1 4 - 0 3 - 1 0 - 1 3 - 0       3 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 3 9 - 0                GKC              26 10  2 14  32  47- 93    
VIOS O            4 - 1 8 - 0 1 - 1 3 - 3 3 - 1 6 - 1 1 - 0 7 - 0 1 - 1       2 - 2 2 - 3 2 - 5 3 - 0                Zandpol          26  7  2 17  23  54-100    
Weiteveense boys  2 - 0 1 - 0 1 - 0 5 - 1 5 - 3 13- 0 2 - 2 4 - 0 0 - 0 1 - 3       1 - 2 1 - 0 4 - 2                Gasselternijveen 26  7  2 17  23  32- 79    
Witteveense Boys  3 - 1 7 - 0 0 - 0 2 - 2 5 - 1 3 - 0 5 - 3 6 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 1       0 - 9 12- 0                Buinen           26  6  2 18  20  25- 96    
WKE '16           11- 0 14- 0 3 - 2 8 - 0 3 - 0 10- 0 6 - 0 7 - 1 5 - 2 10- 1 10- 2 2 - 0       10- 2                De Treffer '16   26  4  1 21  13  34- 95    
Zandpol           6 - 1 8 - 0 0 - 4 1 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 4 2 - 3 0 - 4 1 - 5 1 -10                      Buinerveen       26  0  2 24   2  13-119  

5th class F 
Bareveld                3 - 3 3 - 1 1 - 0 2 - 2 7 - 0 1 - 0 8 - 0 3 - 0 1 - 4 0 - 1 5 - 1 2 - 0 2 - 2                PJC              26 23  1  2  70 161- 30 P1 prom
BNC               3 - 4       5 - 2 3 - 1 4 - 1 10- 1 4 - 3 4 - 0 9 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 2 4 - 1 2 - 5                SPW              26 21  5  0  68 118- 22 P2 prom
Borgercompagnie   2 - 4 2 - 3       0 - 1 1 - 2 3 - 3 3 - 2 3 - 0 6 - 3 3 - 7 2 - 5 0 - 7 3 - 0 2 - 3                Bareveld         26 19  3  4  60  84- 32 (P1)
Drieborg          1 - 3 3 - 1 3 - 4       3 - 1 7 - 1 2 - 3 5 - 1 4 - 1 0 - 5 0 - 4 3 - 0 1 - 0 2 - 5                Wedde            26 19  1  6  58  91- 31    
DWZ               1 - 5 1 - 4 2 - 2 0 - 2       2 - 7 1 - 7 3 - 1 3 - 6 0 - 4 0 - 2 3 - 1 6 - 2 1 - 6                Meeden           26 15  3  8  48  72- 36    
JVV               1 - 5 2 - 4 1 - 5 0 - 2 1 - 2       0 - 4 4 - 0 3 - 2 0 - 6 1 - 7 2 - 0 0 - 3 0 - 5                BNC              26 15  3  8  48  89- 58 P3 
Meeden            0 - 3 5 - 3 5 - 3 2 - 2 3 - 0 4 - 0       3 - 1 7 - 0 1 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 2                Drieborg         26 12  2 12  38  54- 56    
Nieuweschans      1 - 7 1 - 3 2 -12 0 - 3 3 - 3 2 - 2 0 - 2       3 - 1 1 - 8 1 - 3 1 - 6 1 - 1 0 - 4                THOS             26 10  3 13  32  57- 81 -1 pnt   
Oldambtster Boys  0 - 1 1 - 7 1 - 1 3 - 3 3 - 4 5 - 3 0 - 7 2 - 2       1 - 8 1 - 8 4 - 8 3 - 4 1 - 6                Borgercompagnie  26  9  3 14  27  81-113 -3 pnts 
PJC               2 - 5 5 - 1 40- 0 9 - 1 6 - 3 6 - 0 3 - 0 7 - 0 3 - 1       1 - 3 7 - 1 5 - 0 3 - 1                DWZ              26  7  4 15  24  48- 87 -1 pnt    
SPW               3 - 0 6 - 1 4 - 3 7 - 2 4 - 0 7 - 0 0 - 0 11- 0 8 - 0 3 - 3       14- 0 4 - 0 3 - 2                Veelerveen       26  5  2 19  17  33- 98    
THOS              1 - 6 2 - 3 0 - 3 1 - 0 1 - 1 5 - 2 1 - 0 2 - 1 3 - 2 2 - 6 2 - 2       5 - 0 4 - 2                JVV              26  4  2 20  14  35-108    
Veelerveen        1 - 3 1 - 4 1 -12 0 - 3 1 - 6 3 - 1 0 - 4 5 - 1 4 - 4 1 - 6 0 - 5 3 - 1       0 - 3                Oldambtster B.   26  2  4 20  10  47-127    
Wedde             2 - 0 1 - 0 6 - 3 1 - 0 6 - 0 2 - 0 1 - 2 2 - 0 9 - 1 0 - 2 0 - 1 6 - 0 9 - 1                      Nieuweschans     26  1  4 21   7  23-114   
                                                                                                                          
Period-championship 5A / 5F :                                                                                                              
1st round (winners in 4th class next season, losers to 2nd round) 
Vilsteren-RKO               1-5 and 1-11        BNC-Alteveer                 1-5 and 2-5           Weiteveense B.-Zwartemeerse B.   1-0 and 1-0
BEW-SVMH                    2-2 and 3-0         Harkstede-Pekelder Boys      3-0 and 2-1           Houtigehage-Old Forward          0-5 and 1-0
FC Kraggenburg-Aengwirden   3-2 and 2-1         VVK-Zandhuizen               4-3 and 6-5           Terschelling-Donkerbroek         4-0 and 4-0 
Balkbrug-Blue Boys          1-1 and 0-4         Bedum-SPW                    0-4 and 1-7           Witteveense B. '87-SVBC          2-1 and 2-1
Oldeholtpade-Bareveld       5-2 and 2-2         St. Jacob-Valther Boys       0-1 and 2-8     
2nd round (winners in 4th class next season)
SVMH-Aengwirden             3-0 and 2-3         BNC-St. Jacob                2-3 and 0-4           Vilsteren-Balkbrug               0-4 and 1-6
Pekelder B.-Bareveld        2-0 and 1-0         Houtigehage-SV Bedum         1-3 and 0-4           Zwartemeerse B.-Zandhuizen       3-1 and 3-1
Donkerbroek-SVBC            5-0 and 2-5         
Promoted  : SC Balkbrug, FC Kraggenburg, St. Jacob, Blue Boys, Oldeholtpade, Terschelling, BEW, SV Bedum, VVK, Harkstede,
            Valther Boys, Witteveense B., Weiteveense B. and SPW  
Relegated : Aengwirden and Zandhuizen

Extra information:
------------------
All matches won :           SVV (22)      sun West II 4th class           Twello (24)      sun East  5th class

All matches lost :          VSC (20)      sat West I  4th class           PKC '85 (26)     sat West II 4th class

Most draws :                HMVV (14 of 26)     sun South I 4th class     5 times 13 draws

Most goals scored :         WKE-16 (174)        sun North   5th class     PJC (161)    sun North 5th class                    36 times 100 goals and more
                            DVO '32 (159)       sat West II 4th class                                                         24 of these teams got promoted
 
Best goaldifference :       WKE-169 (151; 174-23), DVO '32  (144; 159-15), PJC (131; 161-30)                                   5 times 100 and more

Most goals conceded :       Advendo (203)         sun South I 4th class    HFC Storica (180)     sat East 4th class           72 times 100 goals and more
                            Ruwaard (171)         sun South II 5th class   Wanica Star (167)     sat West II 4th class

Worst goaldifference        Advendo (-182; 21-203),  HFC Storica (-151; 29-180), Ruwaard (-146; 25-171),                      18 times -100 and worse
                                                                                            Zuidlaarderveen (-144; 163-19)

Fewest goals scored :       Blokzijl (9)          sat North 5th class      Blankenham (12)       sun North 5th class          27 times less than 20
                            Wispolia (12)         sun North 5th class                                                 

Fewest goals conceded :     Woudrichem (6)        sat South I 3rd class    SVV (12)              sun West II 4th class        43 times less than 20
                            Horn (12)             sun South II 5th class
                            
Highest scores home :       1 x 40-0, 1 x 19-0, 1 x 17-1, 2 x 16-0, 2 x 15-0, 2 x 15-1, 1 x 14-2, 4 x 14-1, 5 x 14-0         160 times 10 and more
Highest scores away :       2 x 0-19, 1 x 3-18, 1 x 0-17, 2 x 1-15, 1 x 0-15, 1 x 2-14, 1 x 1-14, 2 x 0-14                    73 times 10 and more

Occurences of results in the 32038 competitionmatches played in the season 2016/17 in classes with only 1st teams.
         -0            -1            -2            -3   
0-    910  2,84%   1211  3,77%   1163  3,63%    853  2,66%       Most common results :
1-   1431  4,46%   2367  7,39%   1824  5,69%   1280  4,00%          1-1  7,39 %
2-   1441  4,48%   1958  6,11%   1693  5,30%    994  3,10%          2-1  6,11 %
3-   1250  3,90%   1532  4,78%   1121  3,50%    600  1,87%          1-2  5,69 %
4-    823  2,57%    957  2,99%    575  1,79%    325  1,01%          2-2  5,30 %


Merges after the season:
DHZ + Lombardijen + Maasstad Tediro              ===> FC IJsselmonde
Longa + NOAD + RKTVV                             ===> FC Tilburg
Good Luck + Veerse Boys                          ===> RFC
De Pelikanen + VV Appingedam                     ===> DVC Appingedam
ZFC Zuidlaren + DSZ '16 + Zuidlaren '87 (indoor) ===> FC Zuidlaren
GVCG + Limbricht                                 ===> VV Swentibold
GKC + RKHVC                                      ===> vv GKC/RKHVC (no real merger yet)
VV Klazienaveen + Zwartemeer                     ===> FC Klazienaveen
Heinkenszand + VV Luctor '88                     ===> Luctor Heinkenszand

Name changes after the season
JHR                                              ===> Rotterdam United
ZTS                                              ===> Rood Wit Zaanstad
SSA SV Aerdt Carvium                             ===> SV Gelders Eiland
Barca                                            ===> SC Hoge Vucht
UDI'19/Beter Bed                                 ===> UDI '19/CSU
MSC                                              ===> MSC/Amslod
Reusel Sport/Faes Groep                          ===> Reusel Sport/CoTrans


Amateur Cup
District West I
Preliminary round
DEM             zo1 ***     6-2 2-2    Fortuna Wormerv.zo1 *** 0-0            Alkmaarsche B.  zo2 *** 2-1 4-0 
BOL             za2 3-5 ***            Kolping Boys    zo2     *** 2-0 1-1    Hoofddorp       zo2     ***     3-1
Opperdoes       za2     1-5 ***        LSVV            zo2 2-2     ***        Jong Holland    za2     1-3 *** 2-1
ZAP             zo2     3-3 2-0 ***    Zwaluwen '30    za1 1-0     0-3 ***    VSV             zo1 2-1         ***

AFC '34         zo1 *** 2-1 3-0        DCG             zo2 *** 3-5            De Blokkers     zo2 *** 2-2     1-5
DSOV            zo2     *** 1-3        EDO             zo1     *** 0-2        EVC             za2     *** 0-4 1-4 
De Foresters    zo2         *** 2-4    FC Uitgeest     zo2 0-2     *** 3-1    Purmersteijn    zo1 3-1     ***
ZOB             za2 2-1 0-0     ***    OSV             za2 2-4 1-5     ***    Volendam        za1         1-1 ***

Amstelveen      za2 *** 1-2            AGB             zo2 *** 2-1            EDO             za2 *** 4-1 1-1 
Buitenveldert   za2     *** 2-5 3-3    Assendelft      zo1     *** 0-1 3-0    Stormvogels     zo2     ***     0-1
Kennemers       zo2 1-1     ***        Hellas Sport    za2 2-1     *** 4-5    United/DAVO     zo2     1-6 *** 4-2
Pancratius      zo2 6-1     1-1 ***    KFC             zo2 3-3         ***    Velsen          zo1 2-4         ***

FC Almere       za2 *** 3-1 3-4        AMVJ            za2 ***         0-0    Abcoude         zo2 *** 2-0 5-0 
Marken          za2     ***     0-3    HBOK            za2 3-3 ***            AFC 2           zar     ***     3-1
Zaanlandia      zo2     3-3 *** 4-4    Zilvermeeuwen   zo2 4-3 6-6 ***        DVVA            za2     2-3 *** 5-2
Zeeburgia       zo1 5-3         ***    ZSGO/WMS        zo2     1-2 3-1 ***    NiTA            za2 1-4         ***

Loosdrecht      za2 *** 0-2     0-3    Hillegom        zo1 ***     1-1 5-2    CSW             za2 ***     2-1 1-2
NVC             zo2     *** 0-2        Overbos         za2 0-1 ***            DOSR            zo2 2-4 ***
WV-HEDW         za2 4-1     ***        Teijlingen      zo2     1-2 *** 1-2    FC Aalsmeer     za1     0-0 ***
Zuidvogels      za1     3-0 0-2 ***    UVS             za2     8-1     ***    Legmeervogels   zo1     2-2 1-2 ***

ASC Nieuwland   za2 ***     1-3        CJVV            za2 *** 4-0            De Bilt         za2 *** 2-0     3-2
Scherpenzeel    za2 2-2 *** 1-3        AFC Quick 1890  zo2     ***     2-2    Delta Sports    za2     ***     4-2
SO Soest        zo1         *** 0-4    Valleivogels    za2 2-0 4-1 ***        Kampong         zo2 0-0 1-3 ***
VVZ '49         za1 3-2 4-1     ***    Woudenberg      za1 3-2     0-1 ***    SVL             za1         3-0 ***

DHSC            za2 ***         3-0    Brederodes      za2 *** 1-4 7-1        Montfoort       za1 ***         0-0
Elinkwijk       zo1 1-2 *** 2-2        Geinoord Nwgn.  za1     ***     1-4    SCH '44         zo2 1-2 *** 0-7    
JSV Nieuwegein  za1 1-3     *** 4-0    De Meern        za2     0-1 ***        Sportlust '46   za1 3-1     *** 4-0
VVIJ            zo2     2-2     ***    SC Nieuw Utrechtzo1 1-1     1-1 ***    Woerden         zo1     4-2     ***

CDW             za2 *** 0-2 2-3        DCG             za3 *** 6-1     0-2    RCZ             za4 ***     1-2
De Merino's     za1     ***     3-0    Badhoevedorp    zo5     *** 1-1        SVP             za3 7-1 *** 0-1
VRC             za2     0-5 *** 2-1    DIO             zo4 2-6     *** 0-2    VVA Achterberg  za4         ***
WAVV            zo2 3-1         ***    Pancratius      za4     1-0     ***    

VVS '46         zo4 *** 0-2     3-4    SVIJ            za4 *** 1-1     1-1    Sint Boys       zo5 *** 1-2     4-3
Nieuwe Niedorp  zo4     *** 4-1        Wijk aan Zee    zo3     *** 2-4        Koedijk         zo4     *** 1-2 
HOSV            zo5 0-7     *** 0-0    IJmuiden        za3 2-3     *** 2-1    Hollandia T     zo4 4-1     *** 2-2
SV Spartanen    zo3     6-0     ***    Waterloo        zo4     0-7     ***    DTS             zo3     1-0     ***
                                                                                             
FC Den Helder   zo3 *** 5-2     1-4    Sp. Krommenie   za4 *** 3-2     0-5    NVC             za4 *** 0-1     2-5
De Koog         zo5     *** 2-2        Knollendam      zo5     *** 5-1        SC 't Gooi      za4     *** 5-1 
HCSC            za3 0-0     *** 3-0    Limmen          zo3 9-0     *** 2-1    Allen Weerbaar  zo4 0-0     *** 1-3
SRC             zo4     5-1     ***    Saenden         zo4     4-0     ***    Laren 99        zo3     4-3     ***

Baarn           zo4 *** 2-1     1-3    Wasmeer         zo3 *** 2-1     3-1    Bloemendaal     za4 *** 0-3     7-1
Eemboys         za4     *** 0-5        Victoria        za3     *** 1-1        DSK             zo4     *** 2-6 
TOV             za3 0-0     *** 5-0    Nederhorst      zo4 2-1     *** 4-1    Schoten         zo3 6-0     *** 4-1
Eemnes          za4     8-3     ***    BZC '13         za4     1-7     ***    HYS             zo5     2-7     ***

Hertha          za4 *** 1-2     2-8    Buiksloot       za4 *** 2-3     5-0    Alliance '22    zo4 ***     4-4
Roda '23        za4     *** 0-1        IVV             zo4     *** 3-1        Zandvoort       za4 3-2 *** 4-1
KDO             zo3 6-1     *** 2-1    GeuzenMiddenmeerzo4 1-1     *** 5-0    Bloemendaal     zo3         ***
Kockengen       za3     6-1     ***    De Dijk         za4     0-8     ***    

De Rijp         zo3 ***11-2     9-1    Volendam        zo3 *** 3-1     4-0    Sloterdijk      zo5 *** 0-3
GSV             zo5     *** 1-3        De Wherevogels  zo4     *** 0-5        Meteoor         za4     *** 2-7
Dynamo          zo4 5-1     *** 4-2    Monnickendam    za3 2-3     *** 7-3    Kadoelen        za3 7-0     ***
Kwiek '78       zo4     7-1     ***    SDOB            zo5     1-7     ***    

MSV '19         zo3 *** 5-0     1-2    Hercules Zaandamzo3 *** 5-0     3-1    VVA/Spartaan    za3 *** 4-7     5-1
HMS             za4     *** 0-4        PSZ             za3     *** 2-1        SDZ             zo4     *** 2-8 
UVV             zo4 1-3     *** 1-2    RCZ             zo4 2-3     *** 4-4    DWS             zo3 6-0     ***10-1
Benschop        za3     2-2     ***    Zaanlandia      za4     1-2     ***    Sloterdijk      za4     2-6     ***

Vitesse '22     zo3 *** 7-0     7-1    WMC             zo4 *** 2-1     0-4    TOG             zo4 *** 4-0
DEM             za4     *** 0-1        Con Zelo        zo4     *** 2-4        WV-HEDW         z05     *** 8-6
ODIN '59 2      zar 3-0     *** 6-1    Hugo Boys       zo3 2-2     *** 0-3    Tos Actief      za4     1-7 ***
Terrasvogels    zo4     0-2     ***    Grasshoppers    zo4     8-2     ***   

De Vecht        za3 *** 5-2 7-0        HSV             zo3 *** 1-0     9-0    Schalkwijk      zo4 *** 3-1     0-5
Zuidoost United za4     ***            Egmondia        zo4     *** 4-1        Oranje Wit      za4     *** 0-5 
FC Weesp        za4     5-3 ***        Blauw Wit W     za4 0-1     *** 0-1    Focus '07       za3 1-1     *** 2-3
                                       Graftdijk       zo5     0-0     ***    Vriendenschaar  zo3     9-0     ***

Stormvogels     za4 *** 2-1     9-0    Amsvorde        zo4 *** 2-4     3-2    Zaandijk        zo4 *** 2-1     2-2
VVH Velserbroek zo3     *** 4-0        't Vliegdorp    za4     *** 1-4        Westzaan        zo4     *** 3-0 
VSV             za3 2-3     *** 2-1    SV Zeist        zo3 6-0     *** 4-2    ZTS             zo5 0-5     *** 3-5
Onze Gezellen   zo4     2-6     ***    DOSC            za3     4-2     ***    Hercules Zaandamza4     3-2     ***
                                                                
SEC             za3 *** 5-1     0-1    Schellinkhout   zo5 *** 1-3     3-3    Kennemers       za4 *** 0-4     1-4
KVVA            zo5     *** 2-4        Spirit '30      zo3     *** 0-2        SVA             zo4     ***10-0 
Hees            za4 3-2     *** 0-10   De Valken       zo4 2-2     *** 4-1    Westzaan        za4 3-0     *** 1-7
APWC            zo3    10-0     ***    Hollandia       za4     0-10    ***    Spaarnwoude     zo4     2-1     ***

Apollo '68      zo4 *** 0-2     0-1    Lopik           za3 *** 2-1     5-0    Velsenoord      za4 *** 0-1     2-1
Sporting S.     zo5     *** 1-4        Vreeswijk       zo3     *** 4-2        Meervogels '31  zo3     *** 5-1 
St. George      zo3 4-2     *** 4-2    Vianen          za4 1-3     *** 3-2    DSS             zo4 2-2     *** 2-2
RKEDO           zo4     8-0     ***    Brederodes      zo4     2-4     ***    Sp. Krommenie   zo4     2-3     ***

Hercules        za4 *** 0-0     4-2    Buitenboys      za3 *** 6-2            ASV Arsenal     zo3 *** 6-2     5-3
Odysseus '91    za3     *** 8-0        BVV '31         za4     *** 2-2        Portugal Amsterdza4     *** 3-4 
DWSV            zo4 0-5     *** 3-3    Sporting Almere zo4 2-4     ***        Nieuw Sloten    zo5 1-11    *** 0-3
Voorwaarts      za4     3-4     ***                                           Bl.Wit Beursbengza3     3-1     ***
                                                                       
SRC             za4 *** 0-1     0-6    De Posthoorn    za4 *** 0-2     0-0    TABA            zo4 *** 4-2     1-0
Geel Zwart '30  zo4     *** 6-0        Roda '46        zo3     *** 2-2        De Meer         za4     *** 1-0 
Callantsoog     zo5 1-4     *** 0-10   Veenendaal      za4 4-0     *** 1-0    Wartburgia      za3 2-0     ***10-1
JVC             zo3     2-0     ***    Achterveld      zo4     1-3     ***    FIT             zo5     1-6     ***

Westfriezen     zo3 *** 3-4     6-1    Houten          za4 *** 1-4            Hauwert '65     zo3 *** 2-2     2-4
Volendam 2      zar     *** 3-2        IJFC            za3     *** 8-0        Woudia          zo4     *** 6-0 
Always Forward  zo4 3-1     ***12-0    JSV Nieuwegein  zo5 0-2     ***        MOC             zo5 2-0     *** 2-7
Oosthuizen      zo5     0-1     ***                                           De Zouaven      za4     1-0     ***

VIOS-W          zo4 *** 2-4     3-0    Sporting Andijk za3 *** 4-3      7-0   Hoofddorp 2     zor *** 2-0     3-0
VV Bergen       zo4     *** 9-1        KGB             zo3     *** 5-0        UNO             za3     *** 6-0 
Duinrand S      zo5 1-9     *** 2-0    Zwaagdijk       zo4 1-4     *** 4-1    BSM             zo4 2-5     *** 1-3
AFC '34         za4     5-6     ***    Dindua          za4     0-1     ***    DIOS            zo4     9-1     ***

CTO '70         za4 *** 0-1     4-1    AS '80          zo4 *** 2-0     8-2    PVC             zo3 *** 2-2     1-4
Robinhood       za3     *** 4-8        Waterwijk       za3     *** 8-1        Sporting '70    zo3     *** 1-3 
Ouderkerk       zo3 8-1     ***12-0    Muiderberg      za4 1-13    *** 8-0    EDO U           za4 2-4     *** 1-2
RAP             zo5     1-4     ***    Forza Almere    zo5     1-2     ***    Zwaluwen Utr.'11zo4     2-0     ***

AGSV            zo4 *** 1-7     2-6    Saestum         zo3 *** 5-0     1-5    Maarssen        za4 *** 0-3     1-2
VVW             zo3     ***10-0        Jonathan        za3     *** 3-1        PVCV            zo3     *** 5-2 
Medemblik       zo5 2-0     *** 4-1    VSC             zo4 1-8     *** 0-5    OSM '75         za3 2-3     *** 2-0
Sporting Andijk zo4     1-3     ***    Hercules 2      zor     1-1     ***    DESTO           za3     1-3     ***

Kleine Sluis    zo3 *** 2-1 7-0        Berkhout        zo5 *** 2-2     4-1    Alcmaria Victr. za4 *** 1-3
Winkel          zo4     ***            DESS            zo5     *** 0-3        Castricum       za3     *** 5-2
DWB             zo4     0-7 ***        HSV Sport 1889  zo4 1-1     *** 3-1    Zeevogels       zo3 4-4     ***
                                       SEW             zo3     5-0     ***    8

FC Aalsmeer     zo3 *** 2-1     3-1    Vogelenzang     zo4 ***     0-1        OFC             za3 *** 3-1     1-2
RKDES           zo4     *** 2-1        VVC             za3 12-1*** 4-1        TOB             za4     *** 3-3 
Roda '23        zo3 6-1     *** 4-1    Alliance '22    za4         ***        Meteoor         zo4 3-2     *** 3-5
SCW             za3     1-4     ***                                           OSV             zo3     2-1     ***

AC Amsterdam    zo5 *** 2-4     1-5    Hoograven       zo4 *** 1-8     2-4    Vrone           zo4 *** 4-1     5-0
Germaan/De Elandzo4     *** 8-1        DVSU            za3     *** 4-3        Dirkshorn       zo4     *** 1-7 
Parkstad        za4 4-6     *** 1-7    Houten          zo314-0     *** 7-0    SVW '27         zo3 1-3     *** 3-5
Zwanenburg      zo4     3-4     ***    Odin            za4    0-11     ***    Victoria O.     zo4     2-6     ***

Musketiers      za4 *** 0-4     2-3    Cobu Boys       za4 *** 3-1     3-4    Diemen          zo3 ***10-0     4-3
Austerlitz      za4     *** 2-6        VOP             za3     *** 4-3        GeuzenMiddenmeerza4     *** 1-6 
FC Driebergen   za3 4-0     *** 6-1    HVC             zo5 0-5     *** 2-7    de Meer         zo4 2-3     *** 4-3
FZO             za4     7-3     ***    VVZA            zo3     6-2     ***    JOS Watergrfsm. za3     3-3     ***
                                                                                                                                   
Reiger Boys     za3 *** 3-4            Texel '94       zo3 ***10-0            AFC 2           zor *** 1-1    14-0                  
Alcmaria Victrixzo4     ***            Wieringermeer   za4     *** 0-7        Swift           zo4     *** 1-2
                                       Succes          zo4 5-1     ***        Ankaraspor      zo4 0-3     *** 2-2
                                                                              TABA            za4     1-9     ***

Patria          za4 *** 3-4     3-1    FC Weesp        zo3 ***     7-2        Rivierwijkers   zo4 *** 3-1     2-1
DVSA            za4     *** 1-1        Waterwijk       zo4 1-1 *** 5-2        VSC             za4     *** 1-1 
't Goy          zo5 2-7     *** 1-3    Diemen          za4         ***        Domstad Majella zo5 0-1     *** 1-4
Odijk           zo4     2-1     ***                                           Bunnik '73      za3     9-0     ***

Candia '66      za4 *** 5-1     2-1    's Graveland    zo4 *** 0-6     0-3    DEVO '58        zo5 *** 1-4     ---
SVF             zo5     *** 0-3        Altius          za3     *** 0-1        ZSGO/WMS        za3     *** 5-3
DEV Doorn       za3 3-2     *** 3-2    Olympia '25     za4 2-4     *** 3-2    Vlug en Vaardig za4 7-5     *** 0-5
HDS             zo3     2-1     ***    BFC             za4     3-4     ***    VVA/Spartaan    zo3     3-4     ***

FC Amsterdam    za4 *** 0-4     6-1    Sport.Martinus  zo3 *** 3-0     4-0    SVM             za3 *** 7-3     4-3
Ouderkerk       za3     *** 1-3        Buitenveldert   zo4     *** 0-2        VIOD            za4     *** 0-2 
Ajax 2          zar 7-1     ***15-0    Swift 2         zar 1-3     *** 6-0    VVJ             za4 2-2     *** 2-2
CTO '70         zo5     3-4     ***    ASV Arsenal     za3     5-2     ***    De Dreef        zo4     4-3     ***

Flevo           zo4 *** 3-3 2-3        Beemster        zo3 *** 5-2     3-1    OSO             za4 *** 0-2    10-0
Stransdvogels   zo4     ***            Purmerland      zo5     *** 3-2        ASV '65         zo4     *** 2-2
DWOW            zo3     1-6 ***        Ilpendam        zo4 3-2     *** 6-1    FC Hilversum    za3 1-2     *** 9-0
                                       ZCFC            za3     4-1     ***    Wasmeer         za4     2-5     ***

RCH             zo4 *** 3-5     4-2    Jisp            zo5 *** 1-4     0-7    Nieuw West Utd. zo4 *** 4-2     1-1
VEW             za3     *** 3-0        DZS             za3     *** 4-5        Eendracht '82   zo5     *** 2-7 
Heemstede       zo5 0-6     *** 4-4    Purmerend       zo4 6-0     *** 4-0    Germaan/de Elandza3 0-4     *** 0-6
United/DAVO     za4     2-4     ***    WSV '30         zo3     4-4     ***    AC Amsterdam    za4     7-2     ***

Fortius         zo3 ***10-0     2-5    Geel Wit        za4 ***3-13            Nautilus        zo5 ***0-10     0-4
Overamstel      za4     *** 1-2        Kon. HFC 2      zor     *** 3-2        NFC             zo4     *** 7-0 
Zeeburgia       za3 1-2     *** 4-5    Olympia Haarlem zo3 7-0     ***        RKAVIC          za3 6-1     *** 1-2
Real Sranang    zo4     2-4     ***                                           Sport. Martinus za4     0-1     ***

1e ronde
AFC zo        -VEW             5-1    IVV           -Volendam za    1-2     Bergen        -DEM             4-1
Altius        -APWC            4-2    JSV Nieuwegein-Zeist          2-1     Dynamo        -Wijk aan Zee    4-2
ASV Arsenal   -EDO za          3-2    Kadoelen      -KDO            4-3     FC Purmerend  -Volendam zo     2-1
Benschop      -Rivierwijkers   1-1 B  Montfoort     -PVCV           4-0     FC Weesp      -OSV             4-6
Buitenboys    -FC Hoofddorp 2  1-1 B  NFC           -HBOK           0-5     Hillegom      -Abcoude         1-4
DCG           -Pancratius za   7-0    Odysseus '91  -Woudenberg     3-2     Hoogland      -Laren 99        4-0
De Bilt       -VRC             3-0    Patria        -Zwal.Utr.'11   3-8     HSV Sport 1889-De Valken       5-1
De Vecht      -VVZA            2-0    Roda '46      -Argon          1-4     JOS/Watergrfsm-Germaan/Eland   8-4
De Zouaven za -De Zouaven zo   1-6    Spaarnwoude   -Ajax           1-6     JVC           -Strandvogels    7-3
Delta Sp.'95  -CSW             1-2    Sport. Andijk -Grasshoppers   0-3     LSVV          -Kleine Sluis    5-3
DEV           -Lopik           1-5    Sport.Martinus-Ajax 2         2-1     Meervogels '31-Hollandia T     4-4 H
DHSC          -Zuidvogels      0-2    Swift         -Ouderkerk      7-0     Pancratius zo -Kon. HFC 2      0-2
Diemen        -Stormvogels     5-1    TOV           -De Merino's    0-5     Schoten       -Zeeburgia       0-4
DVSU          -Veenendaal      2-2    Volendam za 2 -Kolping Boys   1-2     SO Soest      -De Meern        1-2
DWS           -Wartburgia      5-2 W  VVA Achterberg-Renswoude      0-3     Spartanen     -Alcmaria Victr. 1-4
Eemdijk       -VVZ '49         4-2    VVC           -SDO            1-3     SRC           -ADO '20         0-6
FC Aalsmeer   -AFC 2 zo        4-1    Wasmeer       -DOVO           0-10    St. George    -Purmersteijn    0-9
FC Breukelen  -Geinoord Nweg.  2-0    Zandvoort     -AC Amsterdam   3-3 A   TOG           -EDO zo          4-7
FC Castricum  -VVW             2-1    ZOB           -Ilpendam       5-0     United DAVO   -FC Hoofddorp    1-0
FC Driebergen -Valleivogels    2-6    ZSGOWMS za    -AS '80         4-3     Zaanlandia    -Vrone           4-1
FC Nw. Utrecht-IJFC            3-1    AFC '34       -Saenden        2-1     Zaandijk      -De Kennemers    3-5
Hellas Sport  -HSV             1-0    AGB           -Fortius        2-0     ZAP           -Hercules Z.     2-0
Hercules 2    -SVM             2-1    Alkmaarsche B.-Succes         3-2     ZSGOWMS zo    -Roda '23        1-1 Z
Hollandia     -Odin '59 2      4-1    ASV '65       -Vriendenschaar 1-1 A   WV-HEDW                        bye

2nd round
ADO '20       -DOVO            3-1    Kadoelen      -De Merino's    0-7     Hollandia     -WV-HEDW         0-7
AFC '34       -ZOB             0-1    De Kennemers  -Sp.Martinus    2-1     JOS/Watergrfsm-SDO             3-2
AFC za        -FC Castricum    0-1    De Meern      -Buitenboys     2-2 M   LSV/Nieuwegein-FC Breukelen    1-4
AGB           -Kon. HFC 2      1-0    De Vecht      -Zuidvogels     1-4     LSVV          -Diemen          3-2
Ajax          -Hoogland        4-1    De Zouaven zo -Argon          2-2 Z   OSV           -ZSGOWMS zo      1-1 O
Altius        -JVC             2-2 A  DVSU          -Alcm.Victrix   6-2     Purmersteijn  -Odysseus '91    2-1
ASV Arsenal   -FC Aalsmeer     2-3    Wartburgia    -Grasshoppers   0-5     Renswoude     -Zeeburgia       3-3 Z
ASV '65       -EDO zo          0-5    Dynamo        -Hollandia T    3-1     Volendam za   -HSV Sport 1889  5-0
AC Amsterdam  -Nw. Utrecht     1-3    Eemdijk       -Alkmaarsche B. 7-1     Zaanlandia    -Valleivogels    5-1
Bergen        -United/DAVO     1-1 U  FC Purmerend  -Abcoude        1-2     ZAP           -Lopik           4-2
CSWW          -Benschop        3-0    HBOK          -Hercules 2     2-0     ZSGOWMS za    -Montfoort       0-1
DCG           -Swift           1-4    Hellas Sport  -Kolping Boys   1-1 KB  Zwal.Utr. '11 -De Bilt         0-5

Intermediate round
AGB           -LSVV            0-0 L  De Merino's   -Swift          1-2 
Altius        -FC Castricum    4-0    WV/HEDW       -United/DAVO    4-1

3rd round
Abcoude       -ZOB             1-0    Kolping Boys  -Dynamo         4-1     FC Breukelen  -OSV             3-1
CSW           -Volendam za     2-4    LSVV          -De Zouaven     1-2     HBOK          -De Meern        4-2
WV-HEDW       -FC Aalsmeer     1-0    Nieuw Utrecht -Zeeburgia      1-3     Swift         -Grasshoppers    2-2 S
Altius        -DVSU            3-1    Ajax          -Zuidvogels     5-0     ADO '20       -ZAP             3-0
FC de Bilt    -Zaanlandia      3-2    Eemdijk       -Montfoort      2-2 E   Purmersteijn  -JOS/Watergrfsm. 3-1
EDO           -De Kennemers    2-0                    

4th round
Eemdijk       -Ajax            2-5    De Zouaven    -De Bilt        2-0     FC Breukelen  -Volendam za     1-2
Swift         -HBOK            4-2    EDO           -WV-HEDW        3-1     Kolping Boys  -ADO'20          0-1
Altius        -Zeeburgia       6-1    Purmersteijn  -Abcoude        4-1         

1/4 final
De Zouaven    -Altius          1-2 A  ADO '20       -Volendam       3-2          
EDO           -Swift           1-7    Purmersteijn  -Ajax           2-0          

1/2 final
ADO'20        -Swift           2-1    Altius        -Purmersteijn   0-5          

Final, 20 mei, ground de Rijp
ADO'20        -Purmersteijn    2-2, pen. 6-7   


District West II
Preliminary round
Alphense Boys   zo1 ***         1-1    Boshuizen       zo1 ***     1-2 2-0    ARC             za1 *** 2-0
RCL             za2 3-2 *** 4-1        Foreholte       zo2 0-1 ***     3-2    DoCoS           za2     *** 8-1
ROAC            zo2         *** 1-1    Valken '68      za2     4-0 ***        RVC '33         zo2 0-2     ***
TAVV            za2 1-3 1-2     ***    Voorschoten '97 za1         1-3 ***  

Laakkwartier    zo1 ***         7-1    DSO             za2 ***     2-1 3-0    Deltasport      za2 *** 2-0 
SVC '08         za1 0-1 ***     4-2    Nootdorp        za1 2-0 ***     2-2    Olympia         za1     *** 3-3
Te Werve        za2 4-2 0-0 ***        RKDSO           zo2     0-2 ***        Wilhelmus       zo1 2-4     ***
VUC             zo2         2-4 ***    TOGB            zo2         0-4 ***    

Forum Sport     za1 *** 2-0            DONK            zo2 ***     2-0        BMT             zo2 *** 0-1     1-1
Honselersdijk   za2     *** 2-2        FC's-Gravenzandeza1 2-0 ***     5-2    Spcl. Monster   za2     *** 2-1 0-1
TAC '90         zo1 1-1     *** 3-1    GDA             zo2     0-2 ***        VELO            zo1 5-1     ***
Water.veld/GONA zo2 3-2 2-1     ***    HVC '10         za2 2-1     0-4 ***    Westlandia      za1         1-0 ***

Concordia       zo2 ***         1-2    Den Hoorn       zo2 *** 1-4 3-3        CWO             za2 *** 5-1     0-3
GLZ Delfshaven  zo2 1-3 *** 4-1        Lyra            za2     ***     6-2    Delft           zo2     *** 3-0 
Kethel Spaland  za2 2-1     ***        Vitesse Delft   za1     1-0 ***        Excelsior '20   zo2 3-3     ***
Leonidas        zo1    7-0 2-0  ***    Wippolder       zo2 3-2     2-2 ***    Neptunus-Schiebrza1     2-2 4-3 ***

BVCB            za2 *** 3-3 4-1        Alexandria '66  za2 ***     0-3 2-3    Antibarbari     zo2 *** 2-3
Soccer Boys     za2     *** 0-3 2-2    Groeneweg       zo2 3-3 ***            DCV             za2     *** 2-2  
VOC             zo1         *** 2-0    Nieuwerkerk     zo1     1-4 ***        Nieuw Lekkerlandza1 3-0     *** 1-2
XerxesDZB       zo2 0-3         ***    XerxesDZB       za1     3-2 2-1 ***    cvv Zwervers    zo1 3-1 0-2     ***
                                                                         
Oostkapelle     za2 ***     2-5        DRL             zo1 *** 4-1     2-1    Brielle         za1 *** 1-0 
Piershil        za2 3-3 ***     3-1    Heerjansdam     za2     ***     0-1    Nieuwenhoorn    za2     *** 3-0 
VDL             za2     3-0 ***        Kocatepe        zo2 1-3 4-3 ***        OVV             zo1 0-7     *** 1-0
VFC             zo2 4-0     0-5 ***    Oude Maas       za1         3-0 ***    Serooskerke     za2 0-1 0-1     ***

FC Axel         za2 ***     1-2        Charlois        zo2 *** 1-2 0-3        De Meeuwen      za2 ***         1-3
Heinenoord      za1 6-1 *** 5-0        Den Bommel      za2     ***     0-4    Hellevoetsluis  za2 3-0 *** 6-1 
NSVV            za2         *** 2-2    Poortugaal      zo1     2-0 *** 1-1    OHVV            zo2 0-7     ***
SC Kruisland    zo2 5-1     3-1 ***    SC Feyenoord    za1 3-0         ***    Zuidland        za1     4-3 2-3 ***

Zwartewaal      za4 *** 0-3     0-6    KMD             za3 ***14-0     7-0    Hekelingen      za4 *** 3-4     3-3
Melissant       za4     ***            De Ster         za4     *** 0-10       IJVV de Zwerversza3     *** 5-1 
Rhoon           za3 5-1 4-0 *** 2-1    Berkel          za3 2-1     ***13-1    NBSVV           za3 2-1     *** 2-1
Schipluiden     za3     6-1     ***    DHC             za4     1-4     ***    Oud Beijerland  za4     1-1     ***
                            
WCR             za4 *** 3-1     2-2    Lugdunum        za3 *** 4-2     1-2    TransvaliaZW    za4 *** 1-3     2-5
Rozenburg       za3     *** 6-1        Duindorp        za4     *** 5-1        DRL             za4     *** 3-1 
RDM             za4 4-3     *** 3-3    Rijnland        za4 3-4     *** 4-2    NTVV            za4 3-1     *** 4-1
Spartaan '20    za3     1-0     ***    Quick Steps     za3     1-3     ***    GOZ             za3     3-3     ***

RAS             za4 *** 0-5 2-2        DWO             za3 *** 8-1     3-2    Jonge Spartaan  za3 *** 2-4 3-2
Blauw Zwart     za4     ***            Moerkapelle     za4     *** 3-3        Rockanje        za4     ***
Houtwijk        za3     1-1 ***        Oosterheem      za4 0-1     *** 0-4    Flakkee         za4     1-2 ***
                                       BSC '68         za3     4-1     ***    

Quick Boys 2    zar ***10-0            DVO '32         za4 *** 2-1     7-0    AGE-GGK         za4 *** 0-2     1-5
Aarlanderveen   za4     *** 4-4        HBSS            za3     *** 1-3        Leonidas        za3     *** 2-0 
Nieuwkoop       za3 1-3     ***        Loosduinen      za3 1-1     *** 5-1    Hillegersberg   za4 3-1     *** 2-5
                                       SV Madestein    za4     1-1     ***    Gouda           za4     1-0     ***

Laakkwartier    za4 *** 1-3            HPSV            za4 *** 0-4     1-1    Lekkerkerk      za4 *** 0-2     4-6
Ariston '80     za3     *** 1-3        DSVP            za3     *** 0-3        SVS             za3     *** 1-0 
VOS             za4 7-2     ***        Verburch        za3 11-0    *** 8-0    Bergambacht     za4 1-5     *** 2-2
                                       DVC             za4     2-4     ***    Perkouw         za3     2-2     ***

's Gravendeel   za3 *** 8-1     2-2    Zinkwegse Boys  za4 *** 1-2     3-6    Alphia          za4 *** 3-3     2-0
Ommoord         za4     *** 2-2        Maense          za4     *** 2-5        Floreant        za3     *** 2-3 
Schoonhoven     za3 3-3     *** 6-2    Rijnm/Hgvl. Sp. za3 5-1     *** 6-2    Vredenburch     za4 2-4     *** 4-1
SPV '81         za4     1-5     ***    Poortugaal      za4     0-3     ***    LVV Footb.Fact. za4     0-1     ***

MVV '27         za3 *** 5-1     3-0    WFB             za3 *** 0-0     2-0    Hazerswoudse B. za4 *** 0-4     1-5
PPSC            za4     *** 2-0        SCO '63         za4     *** 3-2        Koudekerk       za3     *** 2-2 
Vierpolders     za4 4-0     *** 4-4    Goudswaardse B. za4 2-2     *** 2-3    Leiden          za4 3-1     *** 3-2
DVV '09         za4     4-0     ***    Victoria '04    za3     3-0     ***    Rijnvogels 2    zar     4-0     ***

SDV             za4 *** 1-3            FC Oudewater    za4 *** 0-4     3-1    WVC             za4 *** 1-4
Egelentier Boys za4     *** 1-4        WDS             za3     *** 5-1        Kamerik         za4     *** 1-6
Zestienhoven    za3 3-0     ***        Zwarte Pijl     za4 2-3     *** 1-1    Linschoten      za3 8-1     ***
                                       VVOR            za3     5-5     ***    

Stellendam      za4 *** 1-3     1-1    Zevenhoven      za3 *** 1-4     1-1    ZBVH            za4 *** 0-3     6-1
GHVV '13        za4     *** 6-4        NSV '46         za4     *** 0-2        SSS             za3     *** 8-0 
Pernis          za3 3-4     *** 4-0    Kagia           za3 3-0     *** 2-1    Simonshaven     za4 0-8     *** 2-4
SVV             za4     1-4     ***    Van Nispen      za4     2-3     ***    PKC '85         za4     0-11    ***

GSC ESDO        za4 *** 3-6     2-4    GDA             za3 *** 0-2     2-2    Sparta av       za3 *** 2-1     5-0
Naaldwijk       za3     *** 0-2        PGS/Vogel       za4     *** 2-0        Swift Boys      za4     *** 1-8
Botlek          za3 9-2     *** 4-2    Quintus         za4 0-2     ***  0-1   CVC Reeuwijk    za3 0-2     *** 2-3
CION            za4     1-1     ***    Oegstgeest      za4     1-3     ***    Rohda '76       za4     5-2     ***

Charlois        za3 *** 10-1           TAC '90         za4 *** 5-2     2-5    Excelsior M 2   zar *** 6-0     3-0
SNS             za4     *** 1-5        Wassenaar       za4     *** 2-5        MSV '71         za4     *** 2-4 
Overmaas        za4 0-4     ***        VELO            za3 2-1     ***11-1    Erasmus         za4 3-4     *** 4-1
                                       Semper Altius   za4     4-2     ***    Maasdijk        za3     6-3     ***

LMO             za4 *** 7-2     1-0    Sportief        za4 *** 2-3     9-1    Zwammerdam      za3 *** 4-2     3-0
Lombardijen     za3     *** 3-2        Siveo '60       za3     *** 0-1        Woubrugge       za4     *** 8-1 
FIOS            za4 0-5     *** 3-4    Haagse Hout     za4 2-0     *** 2-0    Rijnstreek      za4 2-8     *** 1-7
BZC/Zuiderpark  za4     4-4     ***    VVSB            za4     2-2     ***    Dilettant       za4    10-2     ***

SEV             za3 *** 3-0     3-4    Herkingen       za4 *** 1-3            KSD-Marine      za4 *** 4-3 1-6
Hercules        za4     *** 3-0        Vlotbrug        za3     *** 0-0        DUNO            za4     ***
UDO             za4 0-4     *** 0-1    Abbenbroek      za4 5-1     ***        Die Haghe       za3 2-0     ***
LSVV '70        za3     2-5     ***                                          

Bolnes          za3 *** 2-1     5-3    DHZ             zo3 *** 4-1     2-1    Stolwijk        zo3 *** 3-4     6-4
RVVH 2          zar     *** 2-1        Steeds Hooger   zo4     *** 6-0        CKC             zo3     *** 7-0 
Excelsior R     za3 3-2     *** 9-2    Moordrecht      zo4 3-0     *** 1-0    Floreant        zo3 2-3     *** 8-1
Hermandad       za4    1-10     ***    Gouderak        zo3     2-1     ***    MMO             zo3     0-1     ***

Bodegraven      zo3 *** 1-2     2-3    Quick 2         zor *** 2-2     3-2    BZC/Zuiderpark  zo3 *** 0-2     3-2
Hillegersberg   zo3     *** 2-3        Rijnland        zo3     *** 2-0        De Ster         zo4     *** 3-1 
WVC             za4 2-2     *** 0-3    Toofan          zo4 0-4     *** 2-3    ASC             zo3 3-2     *** 3-1
Altior          zo4     4-4     ***    ODB             zo3     1-1     ***    WIK             zo4     0-5     ***

Ammerstol       zo3 *** 2-2     3-8    ASW             zo4 *** 1-0     2-3    Bernardus       zo4 *** 1-5     0-2 
SEP             zo3     *** 2-3        Kickers '69     zo3     *** 3-3        SJZ             zo3     *** 0-7 
Coal            zo4 1-1     *** 2-2    Slikkerveer     zo3 2-3     *** 3-1    Zoetermeer      zo3 1-1     *** 6-0
Maasstad Tediro zo3     4-3     ***    Haastrecht      zo3     3-4     ***    ESTO            zo3     3-2     ***

Victoria '04    zo4 *** 4-3     0-2    Madestein       zo4 ***     0-0        Full Speed      zo3 *** 2-2     3-0
DHL             zo3     *** 3-2        Voorschoten '97 zo3 4-3 *** 6-0        HMC             zo3     *** 8-0 
ONA             zo3 2-0     *** 3-1    Leidse Boys     zo4         ***        Delfia          zo4 3-2     *** 0-6
AGE-GGK         zo3     3-0     ***                                           Blijdorp        zo3     1-1     ***

Oliveo          zo3 *** 3-0     4-0    van Nispen      zo3 *** 0-4     2-1    NOCKralingen    zo3 *** 3-6     4-0
TOGB 2          zor     *** 1-3        VVSB 2          zar     ***12-0        Alphen          zo3     *** 2-1 
Meeuwenplaat    zo3 1-1     *** 5-0    Roodenburg      zo4 0-8     ***0-10    Pretoria        zo4 2-6     *** 5-1
HWD             zo4     0-0     ***    Gr.Willem II VACzo3     1-1     ***    Besiktas        zo3     2-5     ***

JHR             zo3 *** 0-2     1-4    SVH             zo4 *** 2-1     0-4    Westlandia 2    zor ***     2-1
Taurus          zo4     *** 0-1        Escamp          zo4     *** 0-2        Blankenburg     zo4 0-12***0-21
VCS             zo3 5-2     *** 4-1    Stompwijk       zo3 9-0     *** 2-6    WCR             zo3         ***
Wanica Star     zo4     1-1     ***    GSC ESDO        zo3     3-0     ***    

VEP             zo4 *** 1-0            REMO            zo3 ***     4-1        SVV             zo4 *** 5-1 2-0 2-2
Cabauw          zo3     *** 2-3        Warmunda        zo3 1-0 *** 2-2        HOV/DJSCR       zo3       *** 2-2
Nicolaas Boys   zo3 1-0     ***        GOL Sport       zo4         ***        Kethel Spaland  zo3         ***
                                                                              Hermes DVS      zo3     5-2 7-4 ***

Haaglandia, SJC, RKAVV, Spijkenisse, Jodan Boys, Ter Leede, Zwaluwen, RVVH, DHC, Noordwijk, Smitshoek en Quick  bye

1st round
group 1
Alphense Boys -Noordwijk       2-2 N  Leonidas      -Smitshoek      0-0 L   RVVH          -Strijen          1-2
ARC           -SHO             4-0    LYRA          -Excelsior M. 2 0-4     RVVH 2        -HVV              7-1
Concordia     -Groeneweg       2-1    Neptunus-Schbr-Zwaluwen       1-2     SC Feyenoord  -Ter Leede        1-4
CWO           -Wilhelmus       0-2    Nieuwenhoorn  -Te Werve       3-7     SC Monster    -Quick 2          6-4
DHC           -Piershil        4-2    Nootdorp     -Westlandia 2 zo 3-0     SJC           -Spijkenisse      3-1
DSO           -Zwervers        2-1    Oude Maas     -VDL            4-1     TAC '90       -DCV              0-3
FC Binnenmaas -'s-Gravenzande  2-2 G  Poortugaal    -BVCB           0-1     Valken '68    -DRL zo           1-1 D
Heinenoord    -DoCoS           7-0    Quick         -Jodan Boys     4-4 JB  Vitesse Delft -Deltasport       0-3
Hellevoetsluis-WateringseV/G.  6-4    Quick Boys 2  -XerxesDZB (za) 2-1     VVSB 2        -Westlandia (za)  2-0
HVC '10       -Brielle         0-2    RCL           -FC Boshuizen   1-1 R   Zuidland      -Sportlust '46    2-2 S
Laakkwartier  -UVS             4-0    RKAVV         -VOC            1-1 V
group 2
Hermes DVS    -Victoria'04 za  0-7    Botlek        -GSC ESDO zo    3-3 B   Gouda         -Zoetermeer       4-4 Z
Berkel        -Die Haghe       1-3    Alphen        -Kagia          3-3 A   Abbenbroek    -Sparta           0-0 A
Verburch      -Blauw-Zwart     4-2    de Zwervers   -MVV '27        1-2     Gravendeel    -ONA              1-1 G
SVV zon      -Voorschot.'97 zo 7-2    GHVV'13       -VELO za        0-2     CKC           -Linschoten       1-1 L
WDS           -Haagse Hout     2-0    VOB           -Meeuwenplaat   3-2     Alphia        -Maasstad Tediro  2-1
de Ster zo    -Nicolaas Boys   4-1    DWO           -Rockanje       2-2 D   LMO           -Rijnmond/Hgvl.Sp 3-4
ASW           -Spartaan'20 za  0-1    Altior        -Rhoon          1-2     DRL za        -Leiden           2-2 D
Zestienhoven  -SEV             1-2    PGS/VOGEL     -Duindorp       1-4     SVS                             bye
SSS           -DHZ             4-0    Zwammerdam    -VCS            2-2 V                             
Warmunda                       bye    DVO '32       -Charlois za    5-4
 
2nd round      
group 1
Hellevoetsluis-RVVH 2          2-1    Brielle       -DCV            1-0     Zwaluwen      -Concordia       7-1
Sportlust '46 -Jodan Boys      4-2    Noordwijk     -VVSB           6-0     Oude Maas     -Heinenoord      0-2
RCL           -Strijen         2-3    Leonidas      -DSO            3-3 D   DRL           -Laakkwartier    3-1
Te Werve      -Nootdorp        5-1    SJC           -Quick Boys 2   2-0     VOC           -BVCB            1-1 B
Ter Leede     -Spcl.Monster   11-1    DHC           -Delta Sport    2-2 DHC ARC           -Wilhelmus       6-1
's-Gravenzande-Excelsior M. 2  0-2        
group 2
Duindorp      -Spartaan '20    7-3    Botlek        -VELO           3-1     Warmunda      -Abbenbroek      0-0 A
MVV '27       -DWO             4-0    WDS           -Verburgh       4-2     Alphen        -Linschoten      4-5
Rijnm.Hgvl.Sp.-Die Haghe       4-3    DRL           -Victoria '04   1-4     SVS           -VCS             5-0
SSS           -Alphia          2-2 S  De Ster       -SEV            5-0     SVV           -DVO '32         2-1
VOB, Rhoon, Zoetermeer en Gravendeel  bye
 
3rd round      
group 1
BVCB          -Zwaluwen        0-5    Hellevoetsluis-Strijen        3-2     Heinenoord    -Te Werve        0-4
Sportlust'46  -Ter Leede       1-3    ARC           -SJC            2-1     DHC           -DRL         DRL withdrawn
Brielle       -Noordwijk       2-4    DSO           -Excelsior M 2  0-8            
group 2
Victoria '04  -Linschoten      5-1    De Ster       -Duindorp       3-0     SVS           -Botlek          3-2
Abbenbroek    -Rhoon           2-5    VOB           -Zoetermeer     3-5     MVV '27       -SVV             1-2
SSS           -Gravendeel      0-1    Rijnm.Hgvl.Sp -WDS            4-1            
 
1/4 final      
group 1
Ter Leede     -Te Werve        3-0    Zwaluwen      -Noordwijk      0-0 N             
DHC           -Hellevoetsluis  4-1    ARC           -Excelsior M 2  0-3            
group 2
De Ster       -Gravendeel      2-2 Gr SVS           -Zoetermeer     4-1            
Victoria '04  -Rijnm.Hgvl.Sp   3-1    SVV           -Rhoon          4-2             
 
1/2 final      
group 1
Ter Leede     -DHC              1-3   Noordwijk     -Excelsior M. 2 3-0                                                                                                               
group 2
's Gravendeel -SVV              1-1 S SVS           -Victoria '04   1-2             
 
Final, 20 mei, ground ARC
group 1
DHC           -Noordwijk        1-2             
group 2
Victoria'04   -SVV              0-4


District South 1
Preliminary round
Dauwendale      za2 *** 0-4     1-4    DBGC            za2 ***     1-3        Rood Wit W      zo2 ***         2-4
Goes            zo1     *** 2-1        Pelikaan        za2 2-2 ***            SHO             za1 2-4 ***
MZC '11         za1 2-1     ***        Rijsoord        za1     5-4 *** 1-2    SSV '65         za2 3-2 1-3 ***
Zeelandia Midd. zo2     2-2 2-3 ***    Spartaan'20     zo2 4-5 0-2     ***    Strijen         za2     0-0 3-1 ***

Dubbeldam       zo2 *** 2-2     0-1    Alblasserdam    za2 ***         1-3    Almkerk         za1 ***         1-3
Hardinxveld     za2     *** 0-3        Bruse Boys      za2 3-0 ***     1-3    Altena          za2 1-1 *** 0-2
Oranje Wit      za1 3-2     *** 3-3    Heukelum        za2 3-1 1-3 ***        Klundert        za2 3-3     *** 1-1
Papendrecht     za2     0-3     ***    VVGZ            za1         2-3 ***    Madese Boys     zo2     3-1     ***

LRC             za1 ***     4-0 1-1    Kloetinge       za1 ***     1-1        Binnenmaas      za2 ***     6-2 1-1
Spirit          za2 0-2 ***            MOC '17         zo1 0-0 *** 0-0        Moerse Boys     zo1 1-1 ***
SV Meerkerk     za1     1-1 ***        Roosendaal      zo2         *** 1-1    Zaamslag        za2     1-4 *** 0-1
Unitas          zo1     3-1 3-2 ***    Terneuzense B.  za2 2-4 2-0     ***    Zundert         zo2     1-0     ***

Baronie         zo1 ***     9-0        Emplina         zo2 ***     2-2        DESK            zo2 ***     4-0
GJS             za2 0-3 ***            GRC '14         za1 3-1 ***     0-2    GDC             za2 1-1 ***     3-1
JEKA            zo2     4-2 *** 0-2    Nivo Sparta     za2     1-2 *** 1-1    RKTVV           zo1     1-1 *** 4-0
Nieuwdorp       za2 0-7 0-3     ***    TOP             zo1 1-0         ***    WSC             zo2 2-2         ***

Baardwijk       zo2 *** 2-0 0-5        Helvoirt        zo2 ***         1-0    BVV             zo2 *** 2-3     3-1
Rijen           zo2     *** 2-5 0-1    Prinsenland     za2 2-3 ***     0-7    HVCH            zo1     *** 2-1 
Roda Boys/Bom.  za2         *** 2-1    Uno Animo       zo2 0-3 1-1 ***        Sarto           zo2 3-4     ***
SC 't Zand      zo1 3-0         ***    Wilhelmina '26  za2         3-2 ***    sv BLC          za2     1-7 1-2 ***

Beerse Boys     zo1 ***     0-3        Leones          zo2 *** 1-2     0-2    Caesar/Vos Inv. zo2 *** 2-1 3-3
Erp             zo2 2-2 ***            Renswoude       za2     *** 2-1        De Valk         zo1     ***     2-0
RKVVO           zo2     4-1 *** 1-4    Tricht          za2 0-2     ***        Marvilde        zo1     2-1 ***
VOAB            zo2 2-4 2-2     ***    WNC             za1     4-2 4-2 ***    Rood Wit V.     zo2 2-1     4-4 ***

Geldrop         zo1 ***     2-1 5-2    Haarsteeg       zo3 ***     5-1        Chaam           zo5 ***     4-2 
Oirschot Vrt.   zo2 1-1 ***     1-3    Heerewaarden    zo5 2-11***     1-5    Gesta           zo4 7-1 ***     2-3
Rhode           zo2     1-4 ***        NOAD '32        za3     5-0 ***        SV Reeshof      zo4     4-0 ***
RPC             zo2         1-2 ***    Well            za4 2-7     0-2 ***    Viola           zo4 3-2     0-5 ***

De Schutters    zo5 ***     3-3        GVV '63         za4 ***         2-2    Bavel           zo3 ***         4-0
DVO '60         za4 4-3 ***     2-3    Jan van Arckel  zo5 0-4 ***     2-5    Gloria UC       zo4 1-5 *** 1-1
SPS             za4     1-3 ***        Teisterbanders  zo4 1-0 7-0 ***        PCP             zo5 0-3     ***
Victoria '03    zo3 6-0     0-6 ***    Zuilichem       za3         4-2 ***    UVV '40         zo4     4-1 2-3 ***

De Noormannen   za4 ***     3-1 9-0    EBOH            za3 ***     7-1 1-2    Beek Vooruit    za4 *** 1-6
Schoondijke     zo4 1-2 ***            Seolto          za4 1-2 *** 0-4        BSC             zo3     ***     3-3
VCK             za3     5-2 ***        SVC             zo4         *** 1-4    RSV             zo4 8-0 5-0 ***
Vogelwaarde     zo5     3-3 0-7 ***    Virtus          zo3     3-1     ***    Schijf          zo4 9-0     5-2 ***

Buren           zo5 ***     2-5 2-4    Boxtel          zo4 ***                Kapelle         za3 ***     8-0
BZS             zo4 3-3 *** 0-1        LSV             zo5 3-1 ***     3-5    Lepelstraatse B.zo4 0-1 ***
SV Everstein    za3         *** 8-3    Oisterwijk      zo4 1-6     2-3        Vrederust       za4     3-3 ***
TEC             za4     2-3     ***    Taxandria       zo3     5-2     1-3                       

Corn Boys       zo4 ***         1-2    Grenswachters   zo3 ***     4-1  1-2   Biervliet       zo4 *** 1-2
Koewacht        zo5 2-1 *** 1-1        Hulsterloo      zo5 4-5 ***      2-4   GPC Vlissingen  za3     *** 5-1
METO            zo4 7-0     *** 0-0    ODIO            zo4     3-2 ***        MZVC            za4 1-0     ***
VC Vlissingen   za3     2-1     ***    Ria W           zo4         1-2 ***  

DwO'15          za4 ***     6-2        BES             zo4 ***     1-1 1-2    Clinge          zo4 ***     5-0 1-4
IJzendijke      zo4 6-3 ***     6-3    Braakhuizen     zo3 6-1 ***            Lewedorpse B.   za3 --- ***     1-6
RCS             za3     8-2 ***        Riethoven       zo5     0-3 *** 1-4    SDO '63         zo5     0-11***
Waarde          za4 3-1     0-8 ***    Spoordonkse B.  zo4 2-2         ***    Terneuzen       zo3         16-0***

GSC/ODS         za4 *** 0-1     1-4    Krabbendijke    za3 *** 2-1     7-0    DEVO            zo4 *** 2-8     2-2
IFC             za3     *** 3-1        Rillandia       za3     *** 0-2 1-2    FC Bergen       zo3     ***12-0 
SSW             zo5 1-1     *** 1-1    WVV '67         zo5 2-2     ***        Unitas '30      za4 8-3     ***
Unitas          za3     3-1     ***    Zeeland Sport   za4         6-2 ***    WDS '19         zo4     2-2 5-1 ***

Hoedekenskerke  za4 ***                Bergeijk        zo3 ***         3-1    Gilze           zo3 ***         1-0
Patrijzen       zo4 4-1 *** 5-1        De Weebosch     zo4 3-3 *** 2-4        Molenschot      zo5 0-6 ***     2-6
WIK '57         za4     1-3 ***        DOSL            zo5 2-5     *** 0-4    Riel            zo4 1-3 3-1 ***
                                       Nuenen 2        zor     6-0     ***    TSV Gudok       zo4         8-0 ***

ASH             za4 ***     1-7        BMC             zo4 ***     4-2 5-3    NEO '25         za3 *** 0-1
Groot Ammers    za4 7-1 *** 4-4        Den Dungen      zo3 2-2 ***     3-3    RKDVC           zo3     *** 0-1
Oranje Wit 2    zar         *** 1-2    Hedel           zo5     0-4 ***        RWB             zo3 1-1     *** 1-2
Streefekrk      za3 2-0 1-3     ***    Real Lunet      zo3        13-2 ***    SC Elshout      zo4 3-0 1-3     ***

DFC             za4 *** 0-4 3-2        Klundert        zo5 ***     0-4        Blauw Wit '81   zo4 ***     1-0 3-2
Drechtstreek    za3     *** 3-0        Kogelvangers    za3 2-0 *** 3-2        TSVV Merlijn    za4 2-2 ***     6-0
RCD             zo3         *** 4-0    Noordhoek       zo4         *** 1-5    VCB             zo3     4-1 ***
SC Emma         zo4 0-8 1-1     ***    ZBC '97         za3 4-1 0-4     ***    Willem II       zo5         0-8 ***

Breskens        zo4 *** 3-0            MVV '58         za4 ***     0-3        HSC '28         zo4 ***     1-2
Domburg         za4     *** 1-4        RKTVC           zo4 2-1 ***     4-1    Sprundel        zo4 2-1 ***
Walcheren       za3 5-2     ***        SCR             zo3     2-0 ***        VVC '68         za3     3-1 ***
                                       SCZ             zo5 1-1     1-8 ***    

DBS             zo4 *** 6-1            Cluzona         zo3 *** 4-1            Arnemuiden      za3 ***     6-1
FC Eindhoven am zo3 3-0 ***     0-2    NOAD '67        za3     *** 5-0        Nieuwland       za4 1-10*** 2-1
ODC             zo3 3-1 6-1 ***        NVS             zo51-15     *** 7-1    Sluiskil        zo4         *** 5-4
Waalre          zo5         0-5 ***    Vosmeer         za41-13 0-3     ***    Wemeldinge      za4 0-4 0-1     ***

Halsteren       za4 *** 1-4 2-1        Groede          zo4 ***     3-1        LONGA           zo3 *** 2-2 1-1
Hoeven          zo3     ***     1-3    Veere           za4 2-2 ***            OVC '26         zo4     ***     6-4
Smerdiek        za4     1-6 *** 0-6    Yerseke         za3     6-1 ***        SDO '39         zo4     3-3 *** 0-5
Tholense Boys   za3 4-0         ***                                           WSJ             zo5 1-3         ***

Advendo         za4 ***        2-14    OSC '45         zo5 ***     5-3 1-4    
Barca           zo5 6-1 ***     1-5    RKJVV/v Dalsen Izo3 5-1 ***            
Boeimeer        zo4 2-0 3-3 ***        TGG             za3     3-1 ***        
Oosterhout      zo3         5-1 ***    Wilhelmina      zo4     3-3 1-0 ***    

Arkel           za4 *** 1-7            DSC             zo3 ***     5-1        Beek Vooruit    zo3 *** 3-4 3-0
ASWH            zar     ***     5-1    HHC '09         zo4 0-5 *** 2-6        DSE             zo4     *** 2-1
De Alblas       za3 0-5 0-4 ***        HRC '14         zo4         *** 2-1    The Gunners     za4         *** 1-2
Schelluinen     za4 2-4     1-2 ***    Kerkwijk        za4 0-1 1-2     ***    Unitas '30      zo3 2-0 4-4     ***

Acht            z04 *** 6-2     4-1    DEES            zo5 *** 4-2     1-4    Herovina        za4 *** 2-5
SVG             z04     *** 0-3        Jong Brabant    zo4     *** 1-2        HSSC '61        za3     *** 2-1 5-1
Were Di         z04 4-1     ***        WODAN           zo3 6-1     ***        Leerdam Sp.'55  za3 2-0     ***
Willem II       za4     4-1 3-3 ***    Woenselse Boys  zo4     0-3 1-2 ***    Rhelico         zo4 2-4     2-5 ***

Alliance        za4 ***     3-7 3-3    Good Luck       za4 ***     1-4 2-4    SV Valkenswaard zo3 ***         6-0
Dussense Boys   zo5 1-2 *** 0-1        Irene '58       zo4 4-1 ***     3-3    Terlo           zo5 0-2 ***     2-2
Groen Wit       zo3         *** 3-0    Terheijden      zo4     0-0 ***        ZIGO            zo3 3-4 8-1 ***
TVC Breda       zo4     3-1     ***    Veerse Boys     zo3         4-0 ***    ZSC             zo4         0-1 ***

GSBW            zo4 *** 1-3     4-0    Pusphaira       zo4 ***         1-3    Apollo '69      za4 ***     1-3 1-9
Hilvaria        zo3     *** 2-0        SCI/Flynth      zo4 3-2 ***     0-3    Bevelanders     za4 4-2 ***     3-2
HMVV            zo4 6-2     ***        St.Michielsgest.zo3 2-1 2-0 ***        Colijnsplaatse Bza3     2-2 ***
SVSOS           zo5     2-1 1-5 ***    Zwaluw VFC      zo3         0-1 ***    Duiveland       za3         2-1 ***

Maliskamp       zo4 *** 3-1     0-2    Casteren        zo5 ***     0-6        NSV             zo4 *** 6-0 1-4
OJC Rosmalen 2  zor     *** 3-0        Netersel        zo4 1-1 ***     3-3    Rimboe          za4     *** 0-8
RKKSV           zo5 3-3     ***        Reusel Sport/FG zo3     2-1 ***        Steenbergen     zo3         ***10-0
TGG             zo3     1-0 5-0 ***    Tuldania        zo5 1-0     2-1 ***    Vivoo           zo5 1-1 3-0     ***

Audacia         zo4 ***     2-2 2-3    FC Drunen       zo5 *** 0-3 2-1        Alperen         za3 ***     2-1 7-0
Hulsel          zo4 3-5 ***     1-2    Nieuwkuijk      zo4     ***     1-2    Theole          zo4 2-3 ***     7-1
Nevelo          zo3     3-1 ***        Sparta '30      za3     0-2 ***        Vuren           za4     2-1 ***
NOAD            zo3         2-5 ***    Vlijmense Boys  zo314-0     5-0 ***    Wadenoijen      zo5         0-5 ***

Ameide          za3 ***         2-1    Graauw          zo5 *** 0-5     1-3    Advendo         zo4 *** 3-7 0-10
Beesd           zo4 2-6 ***     3-1    HVV '24         zo3     *** 8-1        DIA             za3     *** 7-3
Lekvogels       za4 0-1 3-4 ***        Spui            za4 1-3     *** 0-3    Neerlandia'31   zo5         *** 0-3
Noordeloos      za4         0-4 ***    Steen           zo4     0-2     ***    TSC             zo3 8-0 4-1     ***

Jong Ambon      za3 ***         2-2    Essche Boys     zo4 *** 1-3 1-2        Dubbeldam       za4 *** 1-2    
FC de Westhoek  za4 2-2 ***            PSV             zo3     ***     3-0    MEC '07         zo4     *** 1-3
SKNWK           za3 1-3 5-2 ***        Steensel        zo4     1-4 ***        OMC             zo5 3-4     *** 4-0
ZSC '62         za4     4-0 0-6 ***    Tivoli          zo5 4-0     1-4 ***    Ophemert        zo5 1-6 0-1     ***

Hontenisse      zo4 ***                ONI             za4 ***         0-6    De Fendert      za3 ***         0-1
Philippine      zo3 3-3 *** 3-0        Raamsdonk       zo4 3-2 *** 1-0        Oranje Blauw'14 zo5 0-6 ***     0-9
Sluis           zo5 0-7     ***        SV Capelle      za3 2-2     ***        RBC             zo4 7-0 9-0 ***
                                       Waspik          zo3     5-0 3-3 ***    SC Gastel       zo3         3-4 ***
                  
Alliance        zo4 ***     7-0        Bladella        zo3 ***     3-0        DSS '14         zo5 *** 1-6     0-4
DOSKO           za4 0-7 ***     5-1    DOSKO '32       zo5 1-5 *** 2-4        GVV             zo4     *** 4-3 
FC Moerstraten  zo5     0-4 ***        EDN '56         zo4         *** 5-3    Haaften         za3 4-2     ***
Rimboe          zo5 1-7     3-4 ***    Hapert          zo4 1-2 1-2     ***    Pelikaan 2      zar     4-1 0-1 ***

DIA             zo4 ***     7-0 2-3    Berkdijk        zo4 ***         0-1    De Raven        zo4 *** 1-4 2-2
Oosterhout      za4 1-1 *** 2-2        Broekhoven      zo5 1-1 *** 0-5        Dommelen        zo3     ***     7-0
OVV '67         zo5         *** 0-2    SVSSS           zo3 4-1     ***        Sterksel        zo5     0-0 *** 3-0
SCO             zo3     1-1     ***    Vessem          zo4     5-0 1-3 ***    UNA             zor 0-0         ***

Alem            zo4 ***     1-2        Be Ready        zo4 *** 4-1            DHV             za3 ***     3-3
CHC             zo3 2-1 ***     4-2    Brakel          za4     *** 0-2 1-7    Groote Lindt    za3     ***
FC Engelen      zo4     2-3 *** 7-1    SAB             zo5 4-6     *** 2-5    TPO             zo5 0-7 2-2 ***
RKVSC           zo5 3-7         ***    Woudrichem      za3 4-0         ***    

Dongen 2        zor *** 5-0     6-1    Knegselse Boys  zo5 *** 0-1 0-9        DIOZ            zo4 ***         1-5
DVVC            zo4     *** 0-2        RKDSV           zo4     ***     0-6    SC Stavenisse   za4 1-1 *** 4-1
Olympia '60     za3 2-2 8-3 ***        SBC             zo3     4-1 ***        SC Welberg      zo5 2-3     *** 1-3
SSC '55         za3         0-4 ***    Unitas '59      zo4 7-2     1-0 ***    WHS             za3     4-1     ***

DVS             zo4 *** 2-2            De Zwerver      za3 ***         1-3    De Bocht '80    zo5 *** 0-4 2-4
EMK             zo3     ***     4-0    Raptim          za4 0-2 *** 3-2        Hoogeloon       zo4     ***  1-2 0-7
Nederwetten     zo5 1-3 0-4 ***        SVS '65         za4 1-7     *** 1-4    RKGSV           zo5         ***  0-5
Tongelre        zo5 4-3     3-3 ***    SVW             za3    10-0     ***    Wilhelmina Boys zo3 10-1         ***

Kozakken Boys 2 zar ***         7-0    BVV '63         zo4 ***         2-0    Achtmaal        zo4 *** 0-2
Peursum         za4 2-4 ***     1-1    FC Bergen       za4 1-3 ***     4-2    Internos        zo3     *** 3-2 3-0
Sleeuwijk       za3 2-6 6-0 ***        Kruiningen      za3 3-0 4-4 ***        VVR             zo4 3-3     ***
VVAC            za3         1-2 ***    Nieuw Borgvliet zo5         2-3 ***    Wernhout        zo5 2-0     4-2 ***
                                                                         
Right 'Oh       zo3 ***         2-2    's Heer Arendsk.za3 ***         3-0    
VCW             zo4 1-3 *** 0-7        Heinkenszand    za4 0-6 *** 0-5        
Wieldrecht      za3 4-2     ***        Luctor '88      zo4 3-1     ***        
Zwaluwe         za3     4-1 3-2 ***    Wolfaartsdijk   za4     2-2 1-2 ***    

Intermediate round
GJS           -Sliedrecht      3-4

1st round
Ameide        -Groot-Ammers    2-3    ZBC '97       -Zwaluwe        1-1 Zw  Nevelo        -Helvoirt        2-5
Arnemuiden    -Hoek            0-4    Zuilichem     -Roda Boys/Bomm.2-3     ODC           -St.Michielsgst. 0-2
DHV           -Pelikaan        1-6    Alliance      -BSC            2-3     OVC '26       -VOAB            2-5
Drechtstreek  -Oranje Wit      0-2    Bavel         -Baronie        4-5     Patrijzen     -VC Vlissingen(zo) 1-8
Dubbeldam     -VVGZ            0-3    Bergeijk      -RKVVO          1-0     PSV           -Gestel          3-8
GDC           -Achilles Veen   1-5    Blauw Wit '81 -Veerse Boys    3-2     Reeshof       -SC 't Zand      0-2
GPC Vlissingen-Terneuzense B.  3-3 G  BMC           -BVV            0-2     SC Elshout    -Vlijmense Boys  1-1 VB
Hardinxveld   -Unitas (za)     4-0    Braakhuizen   -Geldrop        2-2 B   Steenbergen   -RBC             3-0
HSSC '61      -Asperen         0-2    Cluzona       -SC Kruisland   1-3     SVSSS         -DESK            1-3
Kapelle       -Kloetinge       2-2 Ka Dommelen      -Marvilde       1-4     TGG           -Wilhelmina      2-0
Kruiningen    -WHS             4-1    DSC           -CHC            2-1     Tuldania      -Bladella        2-7
Pelikaan 2    -Rijsoord        1-3    EMK           -Nuenen         0-5     Unitas (zo)   -IFC             1-1 U
RCS           -Bruse Boys      3-2    FC Bergen     -DOSKO          1-6     Valkenswaard  -Brabantia       1-2
SC Everstein  -LRC Leerdam     2-2 E  Gilze         -Internos       4-2     Victoria '03  -Halsteren       0-1
SKNWK         -MZC '11         0-6    Groede        -Terneuzen      1-1 T   Virtus        -SCO             2-2 V
SVW           -ASWH 2          3-0    Groen Wit     -Unitas '30     5-4     Wilhelmina B. -Oirschot V.     0-1
Tholense Boys -Krabbendijke    5-0    Haarsteeg     -SCR            2-3     WODAN         -Unitas '59      2-4
VC Vlissing.za-Bevelanders     3-0    Hilvaria      -Were Di        1-2     Zundert       -Grenswachters   8-2
VVC '68       -Klundert        1-2    Hontenisse    -HVV '24        2-1     Oosterhout    -Waspik          5-2
Walcheren     -De Noormannen   0-1    Luctor '88    -Goes           1-2     Kozakken B. 2 -Sliedrecht      0-3
Wilhelmina '26-WNC             2-5    Madese Boys   -TSC            1-1 MB 
Woudrichem    -GRC-14          3-3 G  Nemelaer      -Taxandria      2-1

2nd round      
Rijsoord      -Virtus          6-0    Vlissingen za -Oosterhout     2-2 O   Brabantia     -TGG             5-2
Halsteren     -Baronie         0-1    Sliedrecht    -Goes           1-0     SVW           -SCR             5-0
Madese Boys   -BSC             1-0    Pelikaan      -Kapelle        4-1     Braakhuizen   -Helvoirt        3-2
Steenbergen   -Zwaluwe         0-4    De Noormannen -Kruiningen     2-1     Roda Boys Bom.-BVV             1-1 B
MZC '11       -Oranje Wit      0-2    Groen Wit     -Hoek           1-2     GRC-14        -Nemelaer        2-3
SC Kruisland  -Tholense Boys   2-0    Gestel        -DESK           3-1     WNC           -Marvilde        3-5
DOSKO         -Klundert        8-2    Groot-Ammers  -Blauw Wit '81  5-0     DSC           -Achilles Veen   2-2 D
Vlisingen zo  -Gilze           3-0    St.Michielsgst-SC Everstein   1-0     Bergeijk      -Bladella        1-5
Hontenisse    -Terneuzen       1-1 H  SC 't Zand    -Unitas         2-2 U   Unitas '59    -Vlijmense Boys  2-1
Zundert       -RCS             5-1    Asperen       -Were Di        1-2     Nuenen        -Oirschot V rt.  2-1
VVGZ          -GPC Vlissingen  7-1    Hardinxveld   -VOAB           0-1        

3rd round      
Rijsoord      -Zundert         2-2 Z  Vlissingen zo -De Noormannen  4-0     Braakhuizen   -Bladella        1-4
Oranje Wit    -Hoek            1-4    Pelikaan      -SC Kruisland   2-1     BVV           -Unitas '59      2-0
Sliedrecht    -Zwaluwe         6-2    SVW           -VOAB           1-0     Nemelaer      -Unitas          2-2 U
DOSKO         -Hontenisse      4-0    Were Di       -DSC            6-0     Brabantia     -St.Michielsgst.10-0
Oosterhout    -VVGZ            6-1    Nuenen        -Groot Ammers   6-0     Gestel        -Marvilde        1-1 G
Baronie       -Madese Boys     3-0      

1/8 final     
Baronie       -Zundert         0-0 Z  DOSKO         -Hoek           2-4     Oosterhout    -Pelikaan        0-0 O
Bladella      -Were Di         3-1    Gestel        -Brabantia      1-0     VC Vlissingen -Sliedrecht      3-1
BVV           -SVW             8-1    Nuenen        -Unitas         2-1          

1/4 final      
Zundert       -Vlissingen      0-6    Gestel        -BVV            1-1 BVV           
Hoek          -Oosterhout      2-0    Nuenen        -Bladella       1-0           

1/2 final      
BVV           -Nuenen          3-3 B  VC Vlissingen -Hoek           0-1           

Final, 20 mei, ground MOC '17      
BVV           -Hoek            3-1  


District South 2
Preliminary round
SC Helmondia    zo2 ***         1-2    Blerick         zo2 ***     3-2 0-1    Bekkerveld      zo1 ***     3-1 0-0
Scharn          zo2 0-3 *** 1-2        Geusselt Sport  zo2 3-1 ***            Best Vooruit    zo2 3-6 ***     1-1
Schijndel       zo2 3-0     *** 2-1    Rood Wit        zo2     4-0 ***        Sporting Heerlenzo2     0-2 ***
ZSV             zo1         2-1 ***    Wittenhorst     zo1     2-0 4-1 ***    Wilhelmina '06  zo2         4-1 ***

Brabantia       zo1 *** 2-1            Laura Hopel Cmb.zo2 ***     1-3 1-2    RVU             zo2 *** 0-3 4-3
FC Hoensbroek   zo2     *** 2-3 0-4    Prinses Irene   zo2 1-2 ***     2-2    Spcl. Susteren  zo1     *** 3-2 6-2
Heeze           zo2 3-4     *** 1-4    VV Schaesberg   zo1     4-0 ***        UOW '02         zo2         *** 1-2
Minor           zo1 1-1         ***    Venlosche Boys  zo2         4-1 ***    Veritas         zo2 2-1         ***

Nemelaer        zo1 ***         4-0    BSV Limburgia/K.zo2 *** 4-2     0-1    De Ster         zo2 *** 0-1     2-0
Nieuw Woensel   zo2 1-5 *** 2-4        EFC             zo2     *** 1-1        Deurne          zo1     *** 5-1 
NWC             zo2 1-3     *** 1-2    Eijsden         zo2 4-1     *** 0-10   EVVC            zo2 0-4     *** 2-4
Someren         zo1     5-0     ***    SV Meerssen     zo1     2-1     ***    Mierlo Hout     zo2     2-4     ***

Heer            zo2 ***         0-5    GSV '28         zo2 *** 1-1            Margriet        zo3 *** 6-0     5-0
Oranje Zwart H. zo2 2-0 ***            Heeswijk        zo2     *** 1-2 2-3    NLC '03         zo4     *** 3-3 
SHH             zo2 1-4 3-3 ***        IVO             zo2 0-2     *** 1-7    SDOL            zo4 0-2     ***
SSS '18         zo1     3-1 5-0 ***    SV Venray       zo1 5-0         ***    Ulysses         zo5     1-2 0-2 ***

Cito            zo4 *** 5-0 2-3        Berghem Sport   zo3 *** 8-0            Achilles Reek   zo4 ***         3-2
Maaskantse Boys zo5     *** 0-1        SC Schadewijk   zo4     *** 3-2        DAW             zo3 0-0 ***
MOSA '14        zo5         *** 0-3    Herpinia        zo4 3-0     ***        Ravenstein      zo5 1-1 0-4 ***
Nooit Gedacht   zo3 5-2 14-0    ***                                           WHV             zo4     0-5 1-1 ***

Astrantia       zo5 ***         2-2    GVV '57         zo5 ***     1-7        Constantia      zo4 *** 3-0     1-0
Estria          zo4 1-4 *** 1-1        Hapse Boys      zo4 5-2 ***     7-0    De Willy's      zo5     *** 0-3 
RKOSV Achates   zo4 6-1     *** 2-0    Olympia '18     zo4     3-1 ***        DSV             zo4 0-3     *** 4-2
SCV '58         zo5     2-2     ***    Sambeek         zo5 2-3     0-1 ***    VIOS '38        zo5     4-0     ***

De Zwaluw       zo5 ***     3-5        Heijen          zo5 ***     1-4 5-2    Excellent       zo3 *** 2-0
Gassel          zo5 1-2 ***            Montagnards     zo4 2-1 ***            Fiducia         zo5     ***     2-1
SIOL            zo4     1-1 *** 1-3    SV Milsbeek     zo3     0-1 ***        MVC             zo4 1-2 7-3 ***
Vianen Vooruit  zo3 5-0     8-1 ***    Toxandria       zo4     1-1 2-3 ***    SVS             zo5 1-10    1-3 ***

Elsendorp       zo5 *** 1-1     4-1    FC de Rakt      zo5 ***         2-1    DVG             zo4 *** 2-4
Juliana Mill    zo4     *** 2-1        UDI'19/B Bed 2  zor 5-2 ***     6-1    Nulandia        zo3     ***
Menos           zo5 2-5     *** 2-5    Volkel          zo3 2-0 3-4 ***       
Odiliapeel/BrGr zo5     3-0     ***    WEC             zo4         0-7 ***    

Avanti '31      zo3 ***     0-0        FC Uden         zo3 *** 3-2            Avesteyn        zo4 *** 0-4     2-0
Boskant         zo4 0-3 ***     2-0    OKSV            zo5     *** 3-2 4-1    Boekel Sport    zo3     ***     5-0
Nijnsel/TVE R.  zo3     1-0 *** 2-1    SES             zo4 3-1     *** 1-2    Festilent       zo4 2-2 0-6 ***
Ollandia        zo5 2-9         ***    Vorstenbossche Bzo4 3-8         ***    VCO             zo5         0-4 ***

ELI             zo5 ***         3-2    ASV '33         zo4 ***         1-3    Gemert 2        zor *** 1-5
Handel          zo3 8-0 *** 1-3        Boerdonk        zo5 0-6 *** 2-4        MULO            zo4     *** 9-0
Mariahout       zo4 5-0     *** 8-5    RKVV Keldonk    zo4 2-2     ***        RKPVV           zo5 2-3     ***
Stiphout Vrt.   zo4     5-3     ***    SCMH            zo5     5-3 2-1 ***    

Mifano          zo4 *** 1-1            Deurne 2        zor *** 2-1 2-1        Lierop          zo4 ***     0-2
ONDO            zo4     *** 3-3        Racing Boys     zo5     ***     1-0    SV Brandevoort  zo5 1-1 *** 2-0 
Rood Wit '62    zo3 2-0     ***        SJVV            zo3     3-0 ***        SSE             zo4         *** 0-0
                                       SPV             zo4 1-4     3-3 ***    SVSH            zo5 1-1 1-4     ***

Helenaveen/Grie.zo5 *** 0-5 2-3        Liessel         zo3 *** 2-1            Bruheze         zo4 *** 0-3
Neerkandia      zo5     ***     3-3    Milheezer Boys  zo5     *** 0-4        Sparta '25      zo3     *** 3-2
Olympia Boys    zo4     1-2 ***        Ysselsteyn      zo4 0-1     ***        Venhorst        zo3 5-0     ***
RKMSV           zo4 3-0     4-1 ***                                           

America         zo5 *** 1-1            EWC '46         zo4 *** 4-1 2-3        BVV '27         zo5 ***     1-0 2-1
Bavos           zo4     *** 3-1        HRC '27         zo5     ***     0-6    GFC '33         zo3 1-1 ***
Leunen          zo4 0-2     *** 1-0    Stormvogels '28 zo3     8-1 ***        Sporting ST     zo5     1-4 *** 5-7
Merselo         zo5 0-3 1-4     ***    Vitesse '08     zo3 4-1     1-2 ***    SVEB            zo4     3-2     ***

FCV Venlo       zo4 *** 3-4     6-1    Kronenberg      zo5 *** 0-4 0-6        DEV-Arcen       zo4 *** 0-4
Resia           zo4     ***     2-0    Meterik         zo4     ***     2-4    Spcl. Irene     zo3     *** 6-2
sv Lottum       zo5 4-5 0-2 ***        Sparta '18      zo3     0-1 ***        VVV '03         zo4 6-4     ***
SV United       zo5         2-1 ***    SVOC '01        zo5 0-5     1-1 ***    

Hegelsom        zo5 ***     3-1        HBSV            zo3 *** 2-3    15-0    Bieslo          zo4 ***         1-1
SV Oostrum      zo4 4-1 ***            Kwiek Venlo     zo4     ***    10-0    Koningslust     zo5 3-2 *** 1-4 
TSC '04         zo4     2-2 *** 6-1    Melderslo       zo4 0-2 4-5 ***        MVC '19         zo3 4-1     ***
Holthees-Smakt  zo5 0-2 1-7     ***    VCH             zo5         1-2 ***    Panningen       zo4     3-1 1-5 ***

Baarlo          zo3 *** 0-0 1-4        BEVO            zo4 ***    12-0        Heythuysen      zo5 *** 1-0 2-2
Belfeldia       zo4     ***     4-2    Egchel          zo5 1-3 *** 3-1        Leveroy         zo4     *** 1-1 0-2
Helden          zo4     3-0 *** 6-0    SVVH            zo5         *** 2-3    MBV '13         zo5         *** 0-5
Reuver          zo5 1-6         ***    Swalmen         zo4 3-1 3-2     ***    RKVB            zo3 4-0         ***

Haelen          zo3 ***     6-0 2-1    FC Cranendonck  zo4 ***     5-2 0-1    Linne           zo5 ***     2-1 3-3
Kessel VV       zo5 1-3 ***            Merefeldia      zo3 1-2 ***10-0        RKESV           zo4 3-0 ***
RKSVN           zo4     0-1 *** 0-1    Rood Wit '67/P. zo5         *** 0-11   RKSVV           zo5 2-1     *** 1-2
Roggel          zo5     3-3     ***    SV Budel        zo3     0-0     ***    SVC 2000        zo4     3-2 11-0***

DESM            zo3 *** 4-0 3-0        Altweerterheide zo5 ***     1-8        Crescentia      zo5 *** 2-3     3-2
Eindse Boys     zo5     ***     1-4    FC Oda          zo3 5-0 ***     1-2    Roosteren       zo4     ***     3-2
Grashoek        zo5     6-2 ***        Laar            zo3     0-0 ***        Stevensweert    zo4 8-1 0-0 ***
RKSVO           zo4 1-2     2-1 ***    Maarheeze       zo4 7-1     2-3 ***    Walburgia       zo5         1-3 ***

Brevendia       zo4 ***         4-0    Horn            zo5 ***     3-2 1-1    EMS/RFC         zo5 *** 1-1     1-3
FC Maasgouw     zo5 0-6 *** 2-6        St. Joost       zo5 0-7 ***     0-6    Oranje Blauw'15 zo4     *** 5-0 
MMC Weert       zo3 1-1     *** 8-0    St.Odilienberg  zo4     4-1 ***        Vesta           zo5 1-2     ***
Slekker Boys    zo5     1-4     ***    VV GKC          zo4         4-4 ***    Hebes           zo3     0-2 7-0 ***

Boekoel         zo5 ***     0-8        DVO             zo3 *** 4-1            Conventus '03   zo5 *** 5-6 2-2 
RKAVC           zo4 5-1 ***     2-1    FC RIA          zo4     *** 1-0        Schinveld/Arx   zo4     ***     4-1
Spcl. Leeuwen   zo3     6-2 ***        RIOS '31        zo4 0-3     *** 7-2    Sport.Sittard'13zo4     4-2 *** 6-1
SVH '39         zo5 3-0     2-2 ***    Susterse Boys   zo5 1-6 0-3     ***    SV Brussum      zo5 5-4         ***

De Leeuw        zo4 *** 7-0     3-1    Centrum Boys    zo3 *** 8-0 8-0        FC Geleen-Zuid  zo3 ***10-1 1-2
Limbricht       zo5     *** 0-3        Doenrade        zo5     *** 0-5        Havantia        zo5     ***     3-5
Sittard         zo3 3-2     ***        GVCG            zo5         *** 2-5    OVCS            zo4     1-0 *** 5-1
VV Born         zo4     3-1 2-4 ***    SVE             zo4 1-1 5-0     ***    Sanderbout      zo5 0-8         ***

Amstenrade      zo5 *** 2-2            Abdissenbosch   zo5 *** 0-5            Armada          zo4 ***
NEC '92/Vl.blv. zo4     ***     0-6    Heksenberg      zo3     *** 4-0        Bunde           zo4 0-2 *** 2-1 3-3
SVM             zo4 3-3 5-0 ***        RKDFC           zo4 7-0     *** 2-2    HBC '09         zo5     2-1 ***
Wijnandia       zo4 4-1     3-3 ***    Sylvia/HS       zo4 7-0 1-5     ***    Neerbeek        zo3     2-2     1-2

Eikenderveld    zo5 ***     2-4 1-2    IVS             zo5 *** 3-6            FC Bemelen      zo5 ***         1-4
RKMVC           zo5 2-6 ***     2-5    Obbicht         zo4     *** 2-2        RKASV           zo4 3-0 *** 3-4 
Voerendaal      zo3    14-1 ***        RKVCL           zo4 9-1     ***        Lindenhv-Heideblzo4 8-0     ***
Weltania        zo4         4-1 ***                                           Spaubeek        zo3     2-2 0-3 ***

FC Kerkrade-Westzo3 ***        10-0    Bekkerveld 2    zor *** 3-0            Schimmert       zo3 *** 0-4
RKTSV           zo4 2-4 *** 7-0        Haanrade        zo4     *** 0-5        SV Hulsberg     zo4     *** 1-5
SVA             zo5 0-20    ***        SVN/BtB Cons.   zo3 5-2     ***        Vaesrade        zo4     2-2 ***11-0
Vijlen          zo5     0-5 2-3 ***                                           Vilt            zo5 0-2     0-4 ***

FC Gulpen       zo5 ***         0-5    KVC Oranje      zo5 *** 0-8            Berg '28        zo4 ***     2-0
Kakertse Boys   zo4 0-1 *** 1-2        Sportclub '25   zo3     *** 3-1        Passart-VKC     zo4 0-1 ***
KCC '13         zo5 0-1     ***        WDZ             zo4 8-2     ***        Sibbe           zo5     0-7 *** 2-2
Walram          zo4     3-9 7-1 ***                                           VV Helas        zo3 5-1 2-1     ***

Langeberg       zo3 ***     0-0 4-0    Keer            zo5 ***     0-1 5-0    Daalhof         zo5 ***     2-3 
Partij          zo5 0-2 ***            RKUVC           zo5 0-5 ***            Haslou          zo4 2-1 ***     3-5
RKHBS           zo4     7-0 *** 4-0    RKVVM           zo3     3-1 *** 5-1    RKVVL/Polaris   zo4     1-2 *** 1-8
RKSVB           zo5     2-2     ***    Willem I        zo4     2-2     ***    vv SCM          zo3 4-0         ***

BMR             zo3 ***     4-1 2-0    De Heeg         zo5 ***    0-11        Geertruidse B.  zo5 ***     2-0
SCG             zo4 1-5 ***            Leonidas W.     zo3 7-0 *** 2-2        IBC '03         zo5 3-9 0-1
SNC '14         zo5     0-1 *** 0-4    Spcl.Jekerdal   zo4         *** 1-1    RKHSV           zo4         *** 0-4
Zwart-Wit '19   zo4     4-0     ***    Urmondia        zo4 5-1 1-3     ***    SVME            zo3 4-1 7-1     ***

SV Geuldal      zo4 *** 0-1            
SV Simpelveld   zo3     *** 2-2        
VV ALFA Sport   zo3 2-1     ***        
  
1st round
De Ster       -RKVCL          10-0    Avanti'31     -Volharding     1-8     Haelen        -MMC Weert       4-4 H
Elsendorp     -Vianen Vooruit  2-4    DAW           -SV Venray      3-3 V   Sportclub'25  -RKHBS           1-0
BVV'27        -Boekel Sport    0-2    Spcl Irene    -Helden         3-1     RKSV Minor    -Lindenhv-Hdblm. 1-1 L
Stormvogels'28-OSS'20          3-3 O  Venlosche Boys-RKVB           2-0     OVCS          -SVN/BtB C.      2-4
SCMH          -Nooit Gedacht   1-5    Oranje Blauw'15-Deurne 2      0-5     RKVVM         -Walram          2-1
UDI'19/BBed 2 -SSS'18          3-2    MVC'19        -Stevensweert   4-1     GSV'28        -Sittard         1-2
Constantia    -RKOSV Achates   0-0 A  SVC 2000      -Meterik        5-1     VV Schaesberg -Centrum Boys    2-1
Berghem Sport -Montagnards     6-0    Neerkandia/RKMSV-Kwiek Venlo  0-2     VV Hellas     -SVME            0-1
Mariahout     -Excellent       1-2    SV Budel      -ZSV            2-3     FC Kerkrade   -West-Caesar     4-3
Nulandia      -Blauw Geel'38/J.0-3    Swalmen       -Someren        0-2     BMR           -DVO             1-3
FC Uden       -Olympia'18      0-3    Liessel       -SV Brandevoort 2-0     Sp.Sittard'13 -Heksenberg      0-1
DESO/Vd H     -TOP             2-0    Wittenhorst   -Wilhelmina'08  1-3
SV Meerssen   -Eijsden         5-0    Horn          -Laar           3-1 
Bye : Armada , Bavos, Bekkerveld, Chevremont, DESM, Deurne, EHC/Heuts, Gemert, Groene Ster, HVCH, Leonidas W, 
Margriet, MULO, Oranje Zwart Helmond, RESIA, Rood Wit ’62, Schimmert, Schijndel/DE WIT, Sportclub Leeuwen, 
Sportclub Susteren, Sparta ’25, SV Oostrum, Veritas,VV ALFA SPORT, vv SCM, Weltania and Wijnandia
  
2nd round
Kwiek Venlo   -Vianen Vooruit  2-1    Blauw Geel'38 -MULO           5-0     RKVVM         -Haelen          0-2
UDI'19/BB 2   -Deurne          1-5    HVCH          -Berghem Sport  1-0     Kerkrade West -Weltania        3-3 W
Oranje Zwart H-Venlosche Boys  4-0    Bavos         -Volharding     0-2     Bekkerveld    -Leonidas W      8-1
Olympia '18   -Someren         1-2    ZSV           -SV Oostrum     6-1     Lindenhv Hdblm-SVME            3-0
Margriet      -Gemert          1-5    DESO/vd H.    -RESIA          5-0     Spcl.Irene    -Horn            3-0
Sparta '25    -Nooit Gedacht   3-1    Wilhelmina '08-Veritas        2-1     Spcl.Leeuwen  -Sportclub'25    1-3
Liessel       -Schijndel/de W  0-2    SV Meerssen   -EHC/Heuts      1-0     Schimmert     -Armada          6-1
Deurne 2      -MSV '19         6-4    Wijnandia     -Chevremont     0-11    DESM          -DVO             0-3
OSS '20       -Excellent       4-1    SVN/BtB Cons. -De Ster        2-6     Heksenberg    -Groene Ster     1-6
Boekel Sport  -SV Venray       1-1 V  VV ALFA Sport -VV Schaesberg  0-0 S   Spcl.Susteren -SCM             3-1
RKOSV Achates -Rood Wit '62    2-0    Sittard       -SVC 2000       2-4                                      
  
3rd round
Blauwe Geel'38-Sparta '25      5-1    Deurne        -HVCH           0-1     Spcl.Susteren -Sportclub'25    7-0
Volharding    -DESO/vd H.      2-3    Gemert        -SV Venray      1-0     Weltania      -SVC 2000        4-3
Someren       -Schijndel/de W  4-3    Wilhelmina '08-Chevremont     2-2 C   De Ster       -Bekkerveld      1-0
RKOSV Achates -OSS '20         0-1    SV Meerssen   -VV Schaesberg  1-0     Groene Ster   -Lindenhv Hdblm  3-1
Kwiek Venlo   -ZSV             0-6    Haelen        -Schimmert      4-1     Spcl. Irene   -DVO             2-1
Oranje Zwart H-Deurne 2        2-2 D  
  
4th round
OSS '20       -Gemert          1-1 G  Someren       -Chevremont     0-3     Blauw Geel'38 -Haelen          2-0
Spcl. Irene   -ZSV             1-1 Z  Groene Ster   -DESO/vdH       2-1     SV Meerssen   -Spcl. Susteren  2-0
Weltania      -Deurne 2        3-4    De Ster       -HVCH           4-0      
  
1/4 final
Deurne 2      -Chevremont      1-4    Blauw Geel '38-De Ster        7-0        
Gemert        -SV Meerssen     2-1    Groene Ster   -ZSV            1-2      
  
1/2 final
ZSV           -Gemert          0-5    Chevremont    -Blauw Geel '38 0-0 BG      
  
Final (21 mei, ground Panningen)
Gemert        -Blauw Geel'38   0-4          


District
Preliminary round
Germania        zo1 *** 2-1            AWC             zo1 *** 0-0 2-1        AGOVV           za2 *** 1-1
NEC             zo1     *** 1-2 2-3    Quick 1888      zo1     ***     5-0    Babberich/Liem. zo2     *** 1-1 2-2
SDOUC           zo2 1-4     ***        Spero           zo2         *** 1-1    BVC '12         zo1 10-0    ***
Volharding      zo1 0-1     2-2 ***    WSV             zo2 1-1 0-2     ***    Voorwaarts T.   zo2 5-2     1-1 ***

SC Bemmel       zo1 ***         3-2    Bennekom        za1 ***         6-2    Colmschate      zo2 ***         1-1
Blauw Geel '15  za2 2-2 *** 0-6        DTS Ede         za1 0-2 ***     6-2    Concordia W.    zo2 2-2 ***
DUNO D          za1 3-1     *** 8-4    Lunteren        za2 2-4 1-5 ***        Orion           zo1 2-2 1-3 ***
Rheden          zo2     6-1     ***    OBW             zo2         0-3 ***    vv Dieren       za2     1-2 0-2 ***

Hooglanderveen  zo2 ***         0-0    Achilles '12    zo2 ***     1-2 3-0    DZC '68         za2 *** 1-0 
Roda '46        za1 2-2 *** 1-2        DZSV            za2 1-2 ***     1-1    FC Zutphen      za1     *** 2-1 2-3
Veensche Boys   za2 4-2     *** 5-2    Longa '30       zo1     0-2 ***        Helios          zo2 2-7     ***
VVOP            za2     1-5     ***    Varsseveld      zo2         3-4 ***    Vorden          zo2 0-2     3-0 ***

ATC '65         zo2 ***         0-2    AZC             zo2 ***         2-2    BWO             zo2 ***     2-2 2-1
RKZVC           zo2 4-0 ***     2-2    OZC             za2 0-3 ***            FC Winterswijk  zo2 1-2 ***     3-1
Rohda R.        zo1 4-0 3-0 ***        VIOS V.         za2 1-3 4-0 ***        Rigtersbleek    zo1     3-1 ***
SVZW            za1         1-3 ***    WHC             za1     6-1 3-0 ***    Sparta E.       za2     3-0     ***

Hierden         za2 ***         1-0    Berkum          za1 *** 2-1 3-2        De Esch         za1 ***     2-1 0-2
Nunspeet        za1 2-1 ***     3-0    Heino           zo1     ***     4-1    Quick '20       za2 1-1 ***
Robur et Veloc. zo2 1-2 1-6 ***        Schalkhaar      zo2     0-2 *** 5-0    SDC '12         zo2     2-1 ***
WVF             za2         0-1 ***    ZAC             za2 0-5         ***    Tubantia        zo1     5-2 2-1 ***

DETO            za1 ***         2-0    De Zweef        zo1 *** 2-0 2-0        Den Ham         za2 *** 1-3     0-0
Enter Vooruit   za2 0-3 ***     5-0    Hellendoorn     za2     ***     0-4    DOS '37         za1     *** 3-1 3-3
MVV '29         zo2 0-1 1-3 ***        Hulzense Boys   za1     1-1 ***        PH              zo2 2-0     ***
TVC '28         zo1         2-2 ***    Luctor et Emergozo2 4-2     3-0 ***    Stevo           zo1     3-1     ***

CVVO            za2 *** 3-1 2-3        SDV Barneveld 2 zar *** 2-3     1-2
DOS Kampen      za2     ***     1-0    Advendo '57     za3     *** 5-2 
KHC             za1     0-1 *** 1-1    Barneveld       za4 1-9     *** 4-3
OWIOS           za2 5-1         ***    Terschuurse Boysza3     3-0     ***

SDOL            zo5 *** 2-3     1-4    Lochem SP       zo3 *** 5-1     2-4    Orderbos        zo4 *** 1-4     0-4
Kloosterhaar    za3     *** 5-2        Socii           zo5     *** 0-1        EFC '58         za3     *** 1-1     
Daarle SP       za4 2-3     *** 0-4    GSV '63         zo5 1-5     *** 1-1    Elspeet         za4 3-1     *** 2-4
Juventa '12     zo3     3-0     ***    Keijenburgse B. zo4     7-0     ***    TKA             zo3     1-5     ***

Vilsteren       zo5 *** 1-4     2-3    Eefde SP        za4 *** 1-0     4-0    't Harde        za3 *** 4-3     2-2
Zwolsche Boys   za4     *** 3-1        SC Klarenbeek   zo4     *** 3-1        Reaal Dronten   za4     *** 3-5 
VEVO            za319-1     *** 6-1    Be Quick Z.     zo4 0-1     *** 3-2    VVOG 2          zar 3-1     *** 2-2
Hoonhorst       zo4     2-2     ***    De Hoven        zo5     1-5     ***    Hoevelaken      za3     4-1     ***

SVV '56         za4 *** 3-2     4-0    Veluwezoom      zo5 *** 3-2     1-1    UHC             zo5 *** 0-1     1-0
Daarlerveen     za4     *** 1-1 7-1    Eendracht Arnhemzo4     *** 0-3        AWC 2           zor     *** 1-1 
Marienberg      za3 3-0     ***        SML             zo3 4-4     *** 4-1    Alverna         za4 1-2     *** 0-3
Manderveen      zo5     3-0     ***    de Paasberg     za4     6-1     ***    DIOSA           zo4     2-2     ***

VSW             za4 *** 3-1     2-2    Rood Wit '58    za3 *** 1-3     5-0    Swift '64       za4 *** 3-2     2-1
Wesepe          zo5     *** 0-2        Victoria Boys   zo4     *** 1-2        Batavia '90     za3     *** 2-0 
Broekland       zo4 3-1     *** 0-3    Albatross       zo3 2-1     *** 3-1    Groen Wit '62   zo4 0-4     *** 4-3
SVI             za3     4-1     ***    Veluwse Boys    za4     3-1     ***    ESC             za3     2-4     ***

Rekken          zo4 *** 3-3     2-8    Echteld         za4 *** 2-1     3-2    Enter           zo4 *** 0-6     8-0
FC Winterswijk  za4     *** 1-2        Beuningse Boys  zo3     *** 4-3        Excelsior '31 2 zar     *** 4-0 
WVV '34         zo3 8-1     *** 1-2    Ewijk           zo4 1-2     *** 4-0    Rijssen Voruit  za3 1-0     ***12-1
FC Trias        zo3     5-0     ***    Unitas '28      zo5     1-4     ***    Bornerbroek     zo5     0-5     ***

's Heerenbroek  za4 *** 2-5     0-3    Nijmegen        za4 *** 4-0     1-3    Batavia         zo5 *** 0-3     4-1
Heerde          zo3     *** 0-0        Kolping Dynamo  zo4     *** 1-4        SCE             zo3     *** 7-3 
SV Zwolle       zo3 3-1     *** 3-1    NSVV FC Kunde   zo5 2-0     *** 0-1    DVE-Trajanus    zo4 2-3     *** 2-1
Hattem          za3     3-5     ***    SCH             zo3     3-1     ***    Oranje Blauw    za4     3-4     ***

Zalk            za4 *** 4-2     1-3    Teuge SP        za3 *** 4-1            SCH             za4 *** 1-3     1-2
Raalte          zo5     *** 0-3        De Gazelle      zo4     *** 0-0        Krayenhoff      z05     *** 1-1 
WZC Wapenveld   za3 1-3     *** 2-5    FC RDC          zo5 0-5     ***        OSC             z04 1-2     *** 1-4
Wijhe '92       zo3     1-0     ***                                           Nijmegen        zo4     1-1     ***

DVV             zo3 *** 3-2     1-1    NVC             zo5 *** 3-2     0-3    Eendracht '30   zo4 *** 2-3     3-1
Loo             zo5     *** 0-6        Etten           zo4     *** 1-1        Trekvogels      zo3     *** 2-0 
Loil            zo4 0-3     *** 2-4    MvR             zo3 8-0     *** 2-2    DVOL            zo4 2-3     *** 3-0
Angeren         zo4     4-0     ***    KSH             zo4     3-0     ***    VVLK            zo5     1-7     ***

OVC '21         zo4 *** 3-2     1-4    USV             zo4 *** 0-0     2-2    Activia         zo4 *** 4-2     3-3
Bergentheim     zo4     *** 2-3        CSV '28         za4     *** 3-1        Alexandria      zo4     *** 5-1 
Hardenberg '85  za3 2-2     *** 0-3    SV Nieuwleusen  za3 3-0     *** 2-2    Deventer        zo5 4-4     *** 4-4
Bruchterveld    za4     4-3     ***    Dalfsen         zo4     3-3     ***    SV Twello       zo5     2-2     ***

RKPSC           zo4 *** 5-1     2-3    Langeveen       zo5 *** 0-10    1-3    Wijthmen        za4 *** 0-4     1-2
Stokkum         zo5     *** 1-2        Voorwaarts V    za3     *** 4-1        Rohda R. 2      zor     *** 5-1 
Groessen        zo3 6-0     *** 2-1    Vasse           zo4 1-1     *** 2-1    Marienheem      zo5 0-3     *** 2-4
DVV             za4     3-1     ***    Reutum          zo3     2-0     ***    DES             za3     2-1     ***

SCD '83         za3 *** 4-4     2-2    Vaassen         zo3 *** 2-1     3-0    Loenermark      zo4 *** 3-0     2-1
Dedemsvaart     zo3     *** 0-4        WWNA            zo4     *** 2-1        Vierhouten '82  za4     *** 4-2 
EMMS            zo4 5-6     *** 1-0    Oeken           za4 2-2     *** 9-0    V en L          zo5 1-4     *** 0-8
Avereest        za4     0-2     ***    FC Zutphen      zo5     0-6     ***    Eerbeekse Boys  zo3     ...     ***

Haarle          zo4 *** 0-6     1-1    Turkse Kracht   zo3 *** 5-4     3-3    Excelsior Z.    za4 *** 3-2     4-1
Lemelerveld     zo3     *** 6-3        Lettele         zo4     *** 6-0        SDOO            zo4     *** 1-7 
SVVN            za3 1-3     *** 1-2    Koninkl. UD     zo5 0-8     *** 1-8    ONA '53         zo3 5-0     *** 3-0
Nieuw Heeten    zo5     1-3     ***    Harfsen         za4     1-4     ***    Wageningen      za4     1-3     ***

Lochuizen       zo5 *** 3-10    0-3    Hoeve Vooruit   zo4 *** 5-1     0-4    Ruurlo          zo4 *** 9-0     3-1
Hector          zo4     *** 2-2        FC Eibergen     zo4     *** 4-0        SV Basteom      zo5     *** 1-1 
MEC             zo4 5-1     *** 4-0    Delden          zo5 2-6     *** 1-6    Brummen         zo4 0-3     *** 1-0
Bredevoort      zo5     1-2     ***    Bon Boys        zo3     1-0     ***    HC '03          zo4     4-0     ***

AVIOS/DBV       zo5 *** 2-0     3-1    GVA             zo4 *** 5-1     2-5    SC Millingen    zo3 ***15-0     6-0
Niftrik         zo4     *** 1-4        Kesteren        za4     *** 2-5        Uni VV          za3     *** 2-3
RKSV Driel      zo4 3-2     *** 6-2    ESA             za3 2-0     *** 0-1    WVW             zo4 0-6     *** 1-2
AZ 2000 Elderv. za4     2-0     ***    Eldenia         zo3     3-1     ***    Roda '28        zo5     1-4     ***

Neede           zo5 *** 1-1     3-0    Markelo         zo4 *** 2-0     3-0    La Premiere     zo4 *** 4-3     2-4
Wilhelminaschoolza3     *** 6-3        Blauw Wit '66   za3     *** 2-4        Sportlust Glan. za4     *** 4-1 
Hengelo         zo4 4-1     *** 4-1    Witkampers      zo3 2-0     *** 5-1    Heracles av     zo5 1-5     *** 1-6
TVO             zo4     2-4     ***    ABS             zo4     2-1     ***    Oranje Nassau   za3     3-1     ***

Heumen          zo4 *** 1-4     2-6    DSV '61         za3 *** 5-0     5-0    Rijnland        zo5 *** 2-1     4-7
Orion 2         zor     *** 7-0        Kampen          za4     *** 2-2        Aerdt Carvium   zo5     *** 2-4 
SCD '33         zo5 3-3     *** 1-13   Zeewolde        za3 3-1     *** 3-1    't Peeske       zo4 6-2     *** 1-1
Union           zo3     5-0     ***    Hulshorst       za4     3-0     ***    MASV            zo4     15-0    ***

DAVO            zo4 ***     2-3        Enschedese Boys zo5 *** 3-3     1-1    Lemele          za3 *** 0-7     3-0
CCW '16         zo5 3-2 *** 3-4        PW              za4     *** 3-4        Sportl. Vroomsh.zo4     *** 3-6
Turkse Kracht   za4         ***        't Centrum      zo4 5-2     *** 2-3    Heeten          zo3 6-0     *** 6-0
                                       Victoria '28    zo3     8-0     ***    MVV '69         za4     0-4     ***

Beekbergen      zo4 *** 4-1     2-1    De Lutte        zo4 *** 1-2     4-0    Buurse          zo5 *** 1-5     1-1
Harskamp        za4     *** 1-3        Oldenzaal       zo3     *** 2-0        Suryoye-Medit.  zo3     *** 3-2 
Zwart Wit '63   za3 1-0     *** 3-0    LSV             zo4 3-3     *** 2-1    UDI             zo5 6-1     *** 2-2
SDS '55         za3     4-2     ***    DTC '07         zo5     0-6     ***    BSC Unisson     zo4     2-2     ***

EMM             za4 *** 3-1     2-2    RSC             zo4 *** 4-0     2-4    Saasveldia      zo4 *** 5-1     6-0
Valburg         zo5     *** 2-4        SVV '91         zo5     *** 1-1        DSVD            zo3     *** 2-1 
SVHA            zo5 0-2     *** 3-3    Juliana '32     za3 1-5     *** 0-3    Zenderen Vrt.   zo5 2-2     *** 1-2
Elistha         zo4     3-1     ***    Barbaros        zo4     5-0     ***    BZSV Blauwwitt. za4     1-5     ***

Angerlo Vooruit zo4 *** 3-1     1-2    Vosta           zo5 *** 4-3     2-7    Gendringen      zo3 *** 2-2    10-1
SC Doesburg     zo5     *** 1-1        De Tukkers      zo3     *** 5-0        Ulftse Boys     zo4     *** 2-4 
GSV '38         zo3 2-1     *** 1-5    Berghuizen      zo4 1-2     *** 1-2    AD '69          zo4 9-3     *** 4-2
Dierense Boys   zo4     3-1     ***    FC Aramea       zo4     1-2     ***    Ajax B.         zo5     1-7     ***

SC Oranje       za3 *** 2-3     6-1    DVOV            za4 *** 2-5     1-2    De Paasberg     zo4 *** 2-4     2-4
FC Jeugd        zo3     *** 4-0        VVO             zo3     *** 3-0        Elsweide        zo5     *** 2-5 
Fortissimo      za4 6-1     *** 2-0    EDS             zo5 3-4     *** 0-8    Sprinkhanen     zo4 3-0     *** 2-0
Edesche Boys    zo5     0-5     ***    Veluwezoom      za3     5-1     ***    AVW '66         za3     2-0     ***

Halle           zo5 ***   1-5     4-4  SVGG            zo5 *** 0-1     2-0    Vogido          zo3 *** 2-1     6-1
DEO             zo5     ***   2-3      Dinxperslo      zo3     *** 2-2        UD W.           zo4     *** 3-1
Wolfersveen     zo4 6-2     ***   1-3  GWVV            zo4 3-1     *** 2-1    Fleringen       zo5 0-1     *** 2-2
Doetinchem      zo4     7-0     ***    Erix            zo4     1-5     ***    ASV '57         za4     3-2     ***

DVSG            zo5 *** 1-3     1-2    Oene            za3 *** 7-0     4-3    SP Haarlo       zo5 *** 0-3     1-5
Achilles '29    zo4     *** 3-1        Sallandia       zo5     *** 0-2        SVBV            zo5     *** 1-3 
Keizerstad      za3 3-1     *** 0-0    EZC '84         za4 0-5     *** 1-3    VIOS B          zo4 7-0     *** 2-3
Hatert          zo3     1-1     ***    KCVO            zo4     7-1     ***    EMOS            zo4     5-0     ***
                  
Uchta           za4 *** 2-4     1-2    Almen           za4 *** 0-4     0-3    Westervoort     zo4 *** 4-0     0-4
Aquila          zo5     *** 4-1        Epse Gorssel C. zo5     *** 2-6        Den Dam         zo5     *** 1-3 
SCP             zo4 9-0     *** 5-1    Warnsveldse B.  zo3 6-10    *** 4-2    SDZZ            zo5 4-1     *** 1-4
Dodewaard       za4     3-2     ***    Voorst          zo4     10-2    ***    DVC '26         zo3     24-0    ***

De Tubanters1897zo3 *** 3-0     1-0    SKV             za3 *** 2-3     1-0    DVC '26 2       zor *** 2-1     1-1
Zuid Eschmarke  za4     *** 4-0        VDZ             zo3     *** 2-4        VVL             zo5     ***1-13 
Haaksbergen     zo5 0-3     *** 0-9    Jonge Kracht    zo4 1-1     *** 5-1    DCS             zo3 3-1     *** 2-0
Drienerlo       za3     5-1     ***    Arnhemia        zo5     1-5     ***    Kilder          zo4     0-0     ***

Losser          zo4 *** 3-2     1-1    Blauw Wit       zo3 *** 0-0     1-1    Phenix          zo5 *** 1-2     3-2
Avanti W.       zo4     *** 4-2        HAVO            zo4     *** 4-1        DRC 2012        za4     *** 3-6 
Sportlust Glan. zo5 3-3     *** 2-5    Krayenhoff      za4 2-0     *** 0-4    Eilermark       zo3 7-0     *** 7-0
AJC '96         zo3     2-1     ***    Brakkenstein    zo4     2-0     ***    Sp.Overdinkel   zo4     5-1     ***

Arnhemse Boys   zo4 *** 0-2     5-1    Zelhem          zo4 *** 0-2     0-5    Overwetering    zo3 *** 2-1     6-2
Overasseltse B. zo4     *** 1-1        Zeddam-St.Joris zo5     *** 2-5        Epe             zo3     *** 3-0 
Lienden         za4 0-4     *** 1-3    VIOD            zo4 6-0     *** 1-1    SEH             za3 1-3     *** 1-1
DSZ             zo5     2-1     ***    Pax             zo3     5-0     ***    N.Veluwe Boys   za4     1-7     ***
                              
Prins Bernhard  za4 *** 0-5     2-3    Groesbeekse B.  zo3 *** 1-1     8-0    OVC '85         zo4 *** 2-1     1-0
DVS '33 Ermelo  zar     *** 8-0        De Treffers     za3     *** 0-2        RVW             zo5     *** 3-2 
Apeldoornse B.  zo4 1-2     *** 0-3    Victoria '25    zo4 0-1     *** 5-1    Redichem        za3 1-2     *** 4-2
Columbia        zo3     1-2     ***    AAC-Olympia     zo5     0-1     ***    Ede/Victoria    za4     3-2     ***

RKSV            za3 *** 2-3     3-3    Stroe           za3 *** 1-0     1-3    FC RDC          za3 *** 0-5     2-5
Holten          zo4     *** 2-2        ZVV '56         zo4     *** 1-3        Diepenveen      zo4     *** 1-1 
Borne           zo4 2-1     ***10-0    Otterlo         za4 1-0     *** 0-1    Terwolde        zo5 2-1     *** 3-0
Spcl. Rijssen   za4     1-10    ***    FC Horst        za3     11-0    ***    IJsselstreek    za4     1-3     ***

Hatto Heim      za3 *** 0-1     0-1    Almelo          zo4 *** 0-2     1-2    VVG '25         zo4 *** 0-3     2-4
Berkum 2        zar     *** 3-2        NEO             zo3     *** 7-0        Zelos           za3     *** 2-0 
FC Ulu Spor     zo4 1-9     *** 1-1    Rietmolen       zo4 0-0     *** 1-1    KSV             zo4 0-5     *** 3-3
HTC             za4     1-1     ***    Bentelo         zo5     1-7     ***    Terborg         zo5     1-2     ***

Twenthe         zo3 *** 5-3     5-1    VSCO '61        za3 *** 4-1            Marienveld      zo4 *** 3-4     3-2
GFC             zo4     *** 7-0        BAS             za3     *** 5-0        Grolse Boys     za4     *** 1-6 
Diepenheim      zo5 0-6     *** 1-0    Wilsum          za4 0-3     ***        Grol            zo3 2-0     *** 6-1
Reunie          zo4     3-1     ***                                           SV Meddo        zo5     3-3     ***
                                                         
Balkbrug        zo5 *** 0-2     2-3    Achilles E.     za4 *** 0-2     0-2    Alverna (zo), ASV Dronten, AZSV, Bataven
SC Lutten       za3     *** 1-1        SC Enschede     zo3     *** 5-0        csv Apeldoorn, DFS, Dieze West, Excelsior '31,
DKB             za4 8-3     *** 6-4    TVV             zo5 2-9     *** 1-5    NSC Nijkerk, RKHVV, SDC Putten, SDV Barneveld,
HFC Storica     za4     1-9     ***    Rood Zwart      zo4     2-3     ***    Silvolde, Sparta Nijkerk en Woezik  bye

1e ronde
AJC '96       -EMOS            1-2    Oldenzaal     -Excelsior'31 2 1-4     Tubanters 1897-Vorden           2-0
Angeren       -Nijmegen        2-5    Oranje Nass.A.-Saasveldia     3-1     DIO '30       -Arnhemse Boys    3-0
De Tukkers    -Bon Boys        2-1    OWIOS         -DVS '33 Erm.2  1-3     Eldenia       -Achilles '29     5-0
DVC '26       -AZC             3-3 D  Rohda Raalte  -Bruchterveld   7-0     Germania      -Jonge Kracht     3-0
Rigtersbleek  -Barbaros        3-2    SC Lutten     -DOS '37        1-2     Groessen      -Dierense Boys    1-1 DB
ASC '62       -DOS Kampen      1-4    SC Woezik     -Veluwezoom(za) 2-2 V   Grol          -Hector           5-0
ASV Dronten   -Unicum          4-1    SDV Barneveld -AVW '66        2-2 A   Heeten        -Dieze West       5-2
AZSV          -Zelos           4-1    SP Teuge      -Albatross      4-1     Heino         -Heerde           9-0
Bennekom      -Elistha        11-1    Sparta Nijkerk-EFC '58       10-1     Juventa '12   -Borne            4-0
Berkum        -VSCO '61        1-2    Swift '64     -SDC Putten     0-4     Keijenburgse B-Pax              2-3
CSV Apeldoorn -SML             3-0    Trekvogels    -DTS Ede        3-5     KSH           -FC Trias         1-2 
DES           -EMMS            3-1    Tubantia      -De Esch        4-1     Longa '30     -Warnsveldse Boys 3-2  
DETO Twenterand-Wijhe '92      3-1    Turkse Kr.(za)-NSC Nijkerk    0-2     NEO           -Luctor et Emergo 4-3  
DUNO D.       -Terschuurse B.  5-0    Veensche Boys -FC Horst       4-0     Orion         -SC Millingen     3-0
DZC '68       -Silvolde        2-5    Victoria '28  -Excelsior '31  2-4     OVC '85       -Quick 1888       1-6
DZSV          -Doetinchem      1-0    VVOG 2        -IJVV           4-1     Rood Wit      -MASV             0-6
Echteld       -DFS             0-5    Zwart Wit '63 -Turk.Kracht(zo)2-0     Ruurlo        -Concordia W.     1-4
Eefde         -Voorwaarts V.   1-3    Achilles '12  -Eilermark      2-2 E   SC Enschede   -Witkampers       1-4
Enter Vooruit -Suryoye M.      4-1    AD '69        -Dinxperlo      1-3     SC Overwetering-Diepenveen      5-2
Go-Ahead K.   -Berkum 2        0-0 GA Alverna (zo)  -SCE            3-2     SCP           -RKHVV            1-5
Hierden       -WHC             0-3    AWC           -Brakkenstein   2-1     Twenthe       -RKZVC            1-1 R
Lelystad '67  -CSV '28         5-3    Bataven       -Activia        6-0     UHC           -FC Jeugd         0-6
Lemelerveld   -Gramsbergen     1-1 L  Bemmel        -Loenermark     4-0     Union         -ONA '53          0-0 U
Mariënberg    -SVI             1-5    BVC '12       -SCH            4-0     Vaassen       -De Zweef         1-0
Nunspeet      -Zwolsche Boys   5-0    BWO           -Vogido         2-2 B   Voorwaarts T. -Driel            4-3
Oene          -Zeewolde        4-4 Z  DCS           -Groesbeekse B. 0-0 D   Wilhelminasch.-Stevo            1-3

2nd round  
Heeten        -Rohda Raalte    0-5    Go Ahead K.   -Voorwaarts T.  2-0     Excelsior'31 2-Silvolde         1-3
BVC'12        -Bemmel          0-4    Sparta Nijkerk-Veensche Boys  3-1     DOS '37       -Rigtersbleek     2-3
Witkampers    -FC Trias        1-2    Lelystad '67  -csv Apeldoorn  1-6     Orion         -DVS '26          2-0
Grol          -De Tukkers      3-0    Bennekom      -RKHVV          3-1     Concordia W.  -DCS              2-3
WZC           -Nunspeet        0-3    Pax           -Veluwezoom     1-3     Alverna       -Union            1-1 A
DOS Kampen    -NSC Nijkerk     3-5    Nijmegen      -DUNO D.        0-13    Germania      -FC Jeugd         1-1 G
Zeewolde      -SDC Putten      1-6    DIO '30       -AVW '66        0-2     Dierense Boys -Eldenia          1-0
DES           -Heino           0-2    DTS '35 Ede   -DFS            0-2     MASV          -AWC              0-12
DVS'33 Erm. 2 -Lemelerveld     3-2    DZSV          -Excelsior '31  0-1     Quick 1888    -Bataven          0-1
ASV Dronten   -SC Overwetering 1-0    DETO          -Longa '30      1-2     Stevo         -Eilermark        5-0
SVI           -Vaassen         0-0    Tubantia      -AZSV           2-3     Juventa '12   -Dinxperlo        2-3
VVOG 2        -Spcl. Teuge     5-1    Voorwaarts V  -Oranje Nassau  1-2     RKZVC         -Tubanters 1897   5-2
Zwart Wit '63 -VSCO '61        1-2    Enter Vooruit -NEO            4-2     EMOS          -BWO              2-2 B

Intermediate round
ASV Dronten   -Heino           2-2 H  AWC           -Bennekom       5-0     Stevo         -Enter Vooruit    2-3
Veluwezoom    -De Bataven      1-3    VVOG 2        -VSCO '61       1-1 VSCO
DVS'33 Erm. 2 -Rohda Raalte    1-0    RKZVC         -Rigtersbleek   2-2 RKZVC 

3rd round  
AVW'66        -DCS             0-0 A  Enter Vooruit -Go Ahead K.    4-2     Or. Nassau A. -Alverna          4-1
BWO           -Dierense Boys   2-0    Excelsior '31 -Orion          0-1     SDC Putten    -Dinxperlo        3-0
De Bataven    -RKZVC           2-1    FC Trias      -CSV Apeldoorn  2-8     Silvolde      -SVI              4-2
DFS           -Heino           5-0    NSC Nijkerk   -AWC            0-1     Sparta Nijkerk-Germania         5-2
DUNO D        -AZSV            4-2    Nunspeet      -Longa '30      1-3     VSCO '61      -SC Bemmel        1-1 V
DVS '33 Erm.2 -Grol            1-0             

4th round  
De Bataven    -Longa '30       1-0    Orion         -CSV Apeldoorn  1-3     Sparta Nijkerk-AWC              5-0
DFS           -BWO             2-1    SDC Putten    -AVW '66        7-0     VSCO '61      -DUNO D           0-2
DVS'33 Erm.2  -Enter Vooruit   1-1 D  Silvolde      -Or.Nassau A.   5-0     

1/4 final  
DUNO D.       -Sparta Nijkerk  2-4    De Bataven    -csv Apeldoorn  2-3           
SDC Putten    -Silvolde        1-0    DFS           -DVS'33 Erm. 2  3-1        

1/2 final  
Sparta Nijkerk-SDC Putten      5-0    DFS           -csv Apeldoorn  0-2           

Final, 20 mei
csv Apeldoorn -Sparta Nijkerk  2-2, pen. 5-3   


District
Preliminary round
SC Emmeloord    zo2 *** 0-6            Go Ahead K.     za1 *** 5-0     4-1    DZOH            za2 ***         4-1
Lelystad '67    za2     *** 3-2        Tonego          za2     *** 1-7        SC Erica        zo1 2-3 *** 1-1 
VVI             za2 3-0     *** 0-3    Unicum          za2 2-3     *** 0-0    KOSC            zo2 1-5     ***
De Zouaven      zo2 7-1 1-1     ***    West Frisia     zo2     4-2     ***    Raptim          zo2     1-3 1-5 ***

Emmen           zo1 *** 7-0     0-3    ASC '62         za2 *** 0-1 1-3        Alcides         zo1 *** 1-0     6-0
Germanicus      zo2     ***            Beilen          zo2     *** 1-3        Be Quick '28    za2     *** 1-2 
Gramsbergen     za2 1-5 3-1 ***        Hoogeveen       zo1         *** 6-0    FC Meppel       za2 0-1     *** 1-1
Vroomshoopse B. za1 0-4     2-3 ***    De Weide        za2 1-3 3-0     ***    Ruinerwold      zo2     0-6     ***

Balk            za1 *** 3-1     4-0    HZVV            za1 ***     2-0 11-0   SC Joure        za2 ***     3-1 2-1
IJVV            za2     *** 4-1 3-2    Noordscheschut  za2 0-2 ***            Olde Veste '54  za1 1-0 ***
Lemmer          zo2 0-2     ***        Rolder Boys     zo2     3-1 *** 3-0    Olyphia         zo2     0-2 *** 1-2
De Walde        za2         4-0 ***    VKW             zo1     6-3     ***    FC Wolvega      zo1     1-4     ***

Drenthina       za1 ***     2-0 2-3    GAVC            zo2 ***     2-1 2-4    Blauw Wit '34   za1 *** 4-3 
Klazienaveen    za2 2-2 ***     4-2    LSC 1890        zo1 1-3 ***            FVC             zo1     *** 7-3 5-1
SVBO            zo1     1-4 ***        Nijland         za2     1-0 *** 0-4    Hardegarijp     za2 2-2     ***
Valthermond     zo2         1-4 ***    Zeerobben       za2     2-3     ***    MKV '29         zo2 0-8     2-7 ***
                                                                                                              
St.Annaparochie zo2 *** 5-3     4-3    Broekster Boys  za2 *** 0-1 3-1        BCV             za1 ***         2-1
Frisia          zo1     ***     2-1    Drachtster Boys za1     ***     2-1    Bergum          zo1 1-1 ***     3-3
Leeuw.Zwaluwen  zo1 2-1 4-2 ***        GVAV Rapiditas  zo2     0-5 ***        DTD             zo2 1-1 0-5 ***
SC Stiens       za2         2-3 ***    Zuidhorn        za2 1-0     2-3 ***    SC Veenwouden   za2         3-0 ***

Aduard 2000     za2 ***    1-12 0-2    FC Grootegast   za2 ***         0-2    Achilles 1894   zo1 ***         7-0
Be Quick D.     za2 2-0 *** 3-7        Pelikaan S      za2 3-2 ***            FC Assen        zo2 2-2 ***
Buitenpost      za1         ***12-0    Roden           zo2 3-1 1-4 ***        LTC             za2 1-4 4-3 ***
Forward         zo2     0-7     ***    VEV '67         za1     2-2 2-0 ***    Peize           zo2     2-2 1-3 ***

Gorecht         za2 ***         4-2    Groninger Boys  zo2 ***     3-6 2-3    NEC Delfzijl    za2 *** 1-1 0-4
Groen Geel      za2 2-5 ***            Hoogezand       zo2 8-0 ***     2-1    Noordster       zo2     ***     1-2
Nieuw Buinen    zo1 3-3 5-0 ***        vv Winsum       za1     1-1 ***        Omlandia        za1     4-0 ***
ZNC             zo2     4-2 3-4 ***    SV Bedum        za2         2-2 ***    WVV             zo1 4-1     1-1 ***
                                                           
Helpman         zo2 *** 1-3            Amicitia VMC    zo2 *** 2-4     0-2    Harlingen       zo3 *** 1-2
Knickerbockers  za2     *** 1-6        GRC Groningen   zo1     *** 1-2 0-2    AVC             za3     *** 4-2
PKC '83         za1 3-0     *** 4-1    Groningen       za2 3-1     ***        Terschelling    zo5 1-3     ***
Stadspark       zo2 1-1 0-2     ***    Velocitas 1897  zo2         1-2 ***    

Blue Boys       zo5 *** 0-8     5-1    Pekelder Boys   zo4 *** 0-5     1-0    Zwaagwesteinde  zo4 *** 2-2     0-2
Boornbergum'80  za5     *** 1-4        Stadskanaal     zo3     *** 4-0 3-2    WTOC            za3     ***10-0 
Akkrum          zo4 2-1     *** 5-1    PJC             zo5 5-0     ***        Wardy           za5 0-9     *** 2-7
De Sweach       zo5     1-10    ***    Gasselternyveen zo5     0-7     ***    Friese Boys     za4     2-2     ***

Helpman         za3 *** 5-1     1-1    Harkema Opeinde za5 *** 2-0     1-0    Westerlee       za5 *** 1-0     2-2
Actief          zo3     *** 1-2        Surhuisterveen  zo4     *** 1-0        BATO            zo4     *** 9-2 
Haren           zo4 1-2     *** 0-3    't Fean '58     za3 1-1     *** 8-0    THOS            zo5 2-7     *** 0-6
Be Quick 1887   za4     2-0     ***    Houtigehage     zo5     0-3     ***    Heiligerlee     zo3     1-1     ***

Makkum          za4 *** 8-0     3-1    HS '88          za4 *** 1-1     5-1    Dokkum          za3 *** 3-0 
Hielpen         za5     *** 4-1        FVV             zo4     ***16-1        FC Birdaard     za4     *** 4-2
Bakhuizen       zo5 2-2     *** 1-6    Froombosch      zo5 2-7     *** 1-2    Geel Wit        zo3 2-5     ***
QVC             za3     2-0     ***    SC Scheemda     za5     0-3     ***    

GSVV            za5 *** 4-2     1-3    NOK             za3 *** 0-2     7-1    Hollandscheveld za3 *** 6-0     1-2
VCR             za5     *** 1-2        Renado          zo4     *** 4-0        Tiendeveen      za5     *** 1-3 
Bakkeveen       zo4 3-2     *** 3-2    Woudsend        za5 0-0     *** 2-1    SCN             za4 0-3     *** 2-4
ASC             za4     1-3     ***    Langweer        zo5     1-6     ***    HODO            zo3     2-2     ***

SWZ Boso Sneek  za5 *** 7-1     3-2    FDS             za4 *** 2-0     7-2    VAKO            zo3 *** 6-0     1-2
HJSC            za5     *** 1-0        Havelte         zo4     *** 3-3        Eext            zo5     *** 1-3 
Heeg            za3 1-12    *** 0-2    Steenwijker Boyszo3 2-2     ***12-0    Achilles 1894   za5 0-3     *** 2-4
TOP '63         za4     2-1     ***    DVSV            zo5     3-7     ***    LEO             zo3     2-2     ***

Harkstede       zo5 *** 0-3     0-5    TEO             za5 *** 1-5     0-2    Zwartemeerse B. zo4 *** 4-1     4-1
Wagenborger Boysza5     *** 1-3        Engelbert       zo4     *** 1-3        VEV             za5     *** 1-4 
SGV             za4 1-1     *** 4-7    VVK             zo5 5-1     *** 4-4    CEC             zo3 3-0     *** 2-1
Siddeburen      zo4     8-0     ***    GEO             za4     1-4     ***    Sp.Roswinkel    zo5     7-1     ***

VHK             za4 *** 3-2            Blauw Geel '15  zo5 ***     2-2        IJhorst         zo4 *** 2-10    0-5
VENO            za5     *** 1-1        Veelerveen      zo5 1-3 *** 0-9        Olympia '28     za3     *** 4-1
SVN '69         za3 3-2     ***        Onstwedder Boys za4         ***        SC Rouveen      za3 5-1     *** 0-2
                                ***                                           SC Genemuiden 2 zar     2-0     ***

Bareveld        zo5 *** 1-3     5-3    Be Quick 1887   zor ***16-0    13-1    Waterpoort Boys za3 *** 4-0     7-2
Gieterveen      zo4     *** 1-6        GVAV Rapiditas  za5     *** 0-7        Black Boys      zo4     *** 4-0 
Gieten          zo3 3-0     *** 9-2    GRC Groningen   za4 01-0    *** 2-1    LSC 1890 2      zor 0-5     *** 2-3
GKC             zo5     1-2     ***    Amicitia VMC    za4     3-4     ***    IJVC            za5     1-1     ***

DVC '59         zo4 *** 2-4     5-3    ASVB            zo3 *** 9-0            SC Angelslo     za4 *** 3-4     1-6
Zwartemeer      zo3     *** 2-1        WVV             za5     *** 7-1        EHS '85         zo4     *** 3-3 
SVBO            za4 6-2     *** 1-5    Bellingwolde    zo4     4-1 ***        Bargeres        zo3 2-2     *** 3-6
Weiteveense Boyszo5     2-3     ***                                           WKE-16          zo5     9-3     ***

Stanfries       zo3 *** 3-2     2-8    ZZVV            za3 ***10-0     3-0    VIOS O.         zo5 *** 0-5     0-1
FC Fochteloo    zo5     *** 3-0        DOS '63         zo5     *** 3-3        CSVC            za3     *** 4-1 
Smilde '94      zo4 6-2     *** 2-4    VVAK            za5 1-6     *** 0-5    Twedo           zo3 5-1     *** 9-2
BSVV            za4             ***    Zuidwolde       zo3    12-0     ***    DSC '65         zo4     1-2     ***
                        
FC Wolvega      za4 *** 1-4     3-2    SC Twijzel      za4 *** 6-1     4-1    VVSV '09        za5 *** 0-9     4-1
Oldeholtpade    zo5     *** 3-1        VVT             za5     *** 3-4        FC LEO          za4     *** 1-7 
Mildam          zo4 0-2     *** 1-0    Noordbergum     za5 0-5     *** 1-10   Grijpskerk      za3 3-1     *** 9-0
De Blesse       zo5     3-4     ***    Zwaagwesteinde  za3     9-0     ***    Kloosterburen   zo5     2-4     ***

De Griffioen    za3 *** 4-1     3-4    SC Berlikum     za3 *** 7-0     3-1    Trinitas        zo3 *** 5-0     4-1
Donkerbroek     zo4     *** 3-1        CVO             za5     *** 2-4        Oosterstreek    zo5     *** 1-3 
Spcl. Makkinmga zo5 0-6     *** 1-3    St. Jacob       zo5 1-3     *** 2-0    Jubbega         zo3 1-4     *** 3-5
DIO Oosterwolde zo3     8-2     ***    Beetgum         za4     1-1     ***    ODV             za4     8-0     ***

Sweel           zo4 *** 2-2            Marrum          za5 *** 5-8     3-3    Sweel           za4 *** 1-4     6-1
Nieuw Balinge   za5     *** 3-5        Leovardia       za4     *** 2-5        Sleen           zo3     *** 1-1 
Witeveense B.'87zo5 2-5     ***        Wykels Hallum   za3 5-0     *** 1-1    EEC             zo5 2-1     *** 1-4
                                       Nicator         zo3     2-0     ***    KSC             zo4     0-5     ***

Niekerk         za3 *** 3-0     4-2    NKVV            za4 *** 0-11    1-4    Pesse           za5 *** 2-1     4-0
Potetos         za5     *** 1-0        Dalen           zo3     *** 0-4        Vitesse '63     za3     *** 3-2 
HFC '15         zo3 1-2     *** 6-7    Elim            za3 2-1     *** 1-5    Hoogeveen       za4 3-1     *** 4-3
Mamio           za4     6-0     ***    Protos          zo4     0-3     ***    Ruinen          zo3     1-4     ***

Stedum          za5 *** 6-0     0-4    Oosterlittens   zo4 *** 4-3     0-1    Suawoude        za5 *** 1-6     0-10
Woltersum       za4     *** 0-5        Foarut          za5     *** 1-8        VC Trynwalden   za4     ***11-0 
De Fivel        za4 1-2     *** 0-3    SC Franeker     zo3 4-5     *** 4-5    Jistrum         za5 2-0     *** 0-9
SC Loppersum    za3     3-0     ***    SDS             za3     4-1     ***    Rijperkerk      za3     4-1     ***

Wispolia        zo5 *** 0-9     0-9    Groen Geel      zo5 *** 2-1     0-9    Appingedam      za3 *** 2-1     6-1
Oudehaske       za3     *** 2-2        GRC Groningen 2 zor     *** 5-0        Corenos         za4     *** 4-1 
Aengwirden      zo4 9-0     *** 1-1    Velociats 1897  za5 3-1     *** 0-5    WEO             zo4 1-2     *** 4-1
Thor            zo4     1-4     ***    Stadspark       za3     5-3     ***    Meedhuizen      za5     2-8     ***

Creil           za4 *** 4-2     0-1    De Walden       zo5 *** ---     1-10   De Sweach       za4 *** 3-1     0-3
RKO             zo4     *** 8-1        Holwerd         za5     *** 3-5        Oldeboorn       zo4     *** 3-0 
Kuinre          zo5 2-0     *** 0-4    Anjum           za3 ---     ***  3-5   Boornbergum '80 zo5 0-2     *** 0-2
SVM             za3     2-0     ***    Ropta Boys      za4     4-2     ***    Drachten        zo3     6-0     ***

Zandpol         zo5 *** 4-4     2-3    Weerdinge       zo4 *** 2-1     4-0    FC Ter Apel '96 zo3 *** 1-0     3-1
Schoonebeek     zo4     *** 0-1        NWVV            za4     *** 1-3        Mussel          za5     *** 3-1 
SVV '04         zo3 1-0     *** 9-0    Titan           zo3 0-4     *** 4-1    JVV             zo5 0-8     *** 0-11
Erica '86       za5     1-4     ***    Valther Boys    zo5     1-2     ***    Sellingen       zo4     3-1     ***

Oeverzwaluwen   za3 *** 4-3     2-2    VIOD            za3 *** 7-1     1-0    Heerenveense B. za3 *** 2-3 0-1
Oudega          za5     *** 5-2        Blija           za5     *** 2-5        Udiros          zo3     ***
Blauwhuis       zo5 0-4     *** 0-10   VC Trynwalden   zo3 0-1     *** 2-0    Nieuweschoot    zo4     5-2 ***
SC Bolsward     za4     8-0     ***    Ternaard        za4     4-2     ***                               

Warga           zo3 *** 3-1     2-3    Steenwijk       zo3 *** 0-2 9-1        Drieborg        zo5 *** 3-2     2-4
Irnsum          zo4     *** 5-4        MSC             za5     ***            MOVV            zo4     *** 5-0 
WWS             za5 1-3     *** 2-7    Willemsoord     zo5     2-1 ***        VVS             za4 8-1     *** 2-3
Scharnegoutum'71za4     4-2     ***                                           BNC             zo5     0-3     ***

Blokzijl        za5 *** 0-6     ---    Lions '66       zo4 *** 0-0            Oostergo        za4 *** 3-1     5-2
Oranje Zwart    zo4     *** 3-0        Ouwe Syl        za5     *** 8-1        Kollum          za3     *** 5-2 
VWC             zo4 1-0     *** 9-0    SC Flamingo     zo5 0-4     ***        De Lauwers      za4 2-3     *** 2-1
Blankenham      zo5     0-0     ***                                           Zeester         za5     1-3     ***

Wapserveen      zo5 *** 0-6     1-8    Warffum         zo5 *** 3-2     4-3    V en V '68      za4 *** 0-0     2-2
BEW             zo5     *** 3-3        Rood Zwart Bafloza5     *** 1-1        SC Kootstertilleza5     *** 2-2
Zandhuizen      zo4 4-0     *** 2-1    De Heracliden   za4 1-3     *** 0-4    ONT             za310-1     *** 5-0
Old Forward     zo4     0-0     ***    Noordpool UFC   za5     3-1     ***    Suameer         za5     0-4     ***

Bant            za3 *** 2-1     6-2    Tijnje          zo5 *** 0-5 1-7        SV Bedum        zo5 *** 3-0     0-1
Tollebeek       za4     *** 1-2        Gorredijk       zo4     ***            Middelstum      za4     *** 2-0 
Urk 2           zar 4-2     *** 10-0   Read Swart      zo4     1-0 ***        ZEC             za5 0-1     *** 0-3
Espel           za5     0-5     ***                                           OKVC            za5     3-2     ***

RWF             za4 *** 2-1     0-4    Noordwolde      za3 *** 3-0     4-3    Veendam 1894    zo3 *** 9-0     2-1
Oerterp         zo3     *** 6-0        VVK             za4     *** 1-3        Borgercompagnie zo5     *** 3-1 
De Wilper Boys  zo4 0-2     *** 1-4    FC Lewenborg    zo3 0-3     *** 6-0    Wildervank      zo3 2-4     *** 0-0
Marum           za3     7-3     ***    DIO Groningen   za5     1-7     ***    Kwiek           zo4     2-2     ***

Muntendam       zo3 *** 6-1    11-0    De Treffer '16  zo5 *** 2-2     1-5    Tzummarum       za5 *** 1-6     3-7
HSC             za5     *** 3-0        SVBC            zo4     *** 2-2        SC Franeker     za4     *** 2-1 
Meeden          zo5 0-4     *** 1-0    Musselkanaal    zo3 7-0     *** 8-0    Arum            za4 7-1     *** 4-2
Veendam 1894    za5     3-3     ***    Wedde           zo5     3-2     ***    Minnertsga      za3     3-1     ***

Willemsoord     za3 *** 2-2            Damacota        za5 *** 2-6     1-4    Borger          za3 *** 3-3     ---
FC Oldemarkt    zo3     *** 1-1        Wildervank      za5     ***12-0        HOC             zo4     *** 1-6
Steenwijkerwold zo4 3-3     ***        DWZ             zo5 ---     *** 2-4    Annen           zo3 2-0     *** 6-0
                                       Altecveer       zo4     1-8     ***    Buinen          zo5     1-13    ***

Uffelte         zo5 *** 3-1     0-0    Zuidlaarderveen zo4 *** 1-3     0-7    ONB             zo3 *** 3-2     5-1
Diever-Wapse    zo5     ***2-11        DSZ '16         za5     *** 2-3        Eastermar       za4     *** 1-1 
SV Hoogersmilde zo4 2-5     *** 2-1    Glimmen         za3 15-0    *** 5-1    Drogeham        za5 4-0     *** 5-2
Dwingeloo       zo3     8-0     ***    ZFC Zuidlaren   zo3     1-0     ***    Rotevalle       za3     0-2     ***

SVMH            zo4 *** 2-3     3-0    DWP             za3 *** 5-4     5-1    SPW             zo5 *** 2-0     5-1
Opende          za4     *** 0-6        Sleat           za5     *** 3-2        SETA            za5     *** 1-1 
Boerakker       za3 5-1     *** 2-0    Delfstrahuizen  za4 3-1     *** 5-0    SJS             za4 4-0     *** 5-2
TLC             zo5     3-1     ***    FFS             zo4     1-3     ***    Buinerveen      zo5     0-2     ***

ACV 2           zar *** 4-2     2-1    Groninger Boys  za5 *** 1-7     0-4    Gomos           zo3 *** 2-1     2-1
Asser Boys      zo3     *** 0-0        HFC '15         za3     *** 4-1        Waskemeer       za4     *** 3-2 
SVZ             zo3 3-2     *** 4-0    Lycurgus        za4 4-1     *** 2-6    Veenhuizen      za3 2-0     *** 4-1
FC Amboina      zo5     1-5     ***    Gruno           zo4     2-1     ***    SV Haulerwijk   zo4     0-4     ***

SSS '68         za5 *** 0-4     1-5    SVBS '77        za5 *** 0-0     8-0    Oosterparkers   za5 *** 7-0     2-7
SF Deinum       zo5     *** 1-5        VENO            zo4     *** 0-2        Ezinge          za5     *** 3-3 
Dronrijp        zo4 1-0     *** 1-4    DESZ            za3 6-0     *** 6-0    vv Winsum       zo4 3-5     *** 3-3
Friesland       zo3     3-0     ***    Giethoorn       zo5     1-5     ***    SIOS            za4     9-1     ***

FC Kraggenburg  zo5 *** 2-7     2-4    Poolster        za4 *** 2-3     2-2    SV Haulerwijk   za4 *** 2-3     6-1
Flevo Boys 2    zar     *** 7-1        Holwierde       za5     *** 2-2        Nieuw Roden     zo4     *** 1-2 
Ens             za5 2-0     *** 0-3    Farmsum         zo5 0-5     *** 0-3    ONR             za3 5-1     *** 3-2
Nagele          za4     0-2     ***    De Pelikanen    za3     0-1     ***    Zevenhuizen     zo5     1-7     ***

SV Bolsward     zo3 *** 1-1     2-3    Fit Boys        za3 *** 6-0     3-0    ACV, Flevo Boys, SC Genemuiden, Heerenveen
Mulier          za4     *** 1-2        Wijster         zo4     *** 1-1        MSC, Oranje Nassau, Staphorst, Urk en
Workum          za3 1-3     *** 6-1    HHCombi         zo5 0-3     *** 4-2    SWZ Boso Sneek (zo) bye
SWZ Boso Sneek  za5     5-1     ***    Pesse           zo4     1-3     ***    

1st round
Akkrum        -SWZ Boso Snk. 2 4-4 S  Grijpskerk    -OKVC           3-1     SVN '69       -Oranje Zwart    4-0
Bakkeveen     -Delfstrahuizen  2-1    Gruno         -Winsum         0-5     Knickerbockers-Niekerk         4-1
ONR           -VAKO            3-1    HarkemaOpeinde-SC Berlicum    2-1     Twijzel       -Be Quick Dokkum 0-7  
SC Loppersum  -FVV             2-0    Hoogeveen     -FDS            9-0     Uffelte       -ZZVV            1-4
Westerlee     -Muntendam       4-2    HZVV          -Dalen          3-1     Urk 2         -MSC             1-2
ACV           -LTC             3-1    Klazienaveen  -Staphorst      0-8     VEV '67       -Helpman         8-0
Alcides       -DESZ            3-2    MOVV          -Boerakker      4-1     VIOD          -Blauw Wit '34   2-5
Appingedam    -Gorecht         0-5    Noordwolde    -Velocitas 1897 4-2     Vitesse '63   -SC Genemuiden 2 0-1   
Arum          -Waterpoort B.   0-2    Oldeholtpade  -Zeerobben      0-4     Warffum       -Holwierde       0-1
AVC           -BCV             0-0 B  Omlandia      -Stadspark      4-2     Waskemeer     -Marum           1-1 W
Balk          -Workum          5-2    Onstwedder B. -Musselkanaal   1-2     Wykels Hallum -Leeuw.Zwaluwen  2-5   
Be Quick 1897 2-Groningen      1-5    ONT           -Heerenveen     0-2     Annen         -SVZ             4-2
BSVV          -Sleen           6-2    Oostergo      -Ropta Boys     0-3     ASVB          -Hoogezand       1-2
CSVC          -Achilles '94    0-5    Oudehaske     -Read Swart     4-1     CEC           -Emmen           1-7
Dokkum        -Broekster Boys  1-2    Ouwe Syl     -St.Annaparochie 2-2 A   DIO Oosterwld -GAVC            2-1
Drachtster B. -Friesland       3-0    Renado        -Makkum         5-2     FC Ter Apel'96-WKE '16         0-8
Drenthina     -Gieten          4-1    Rijperkerk    -Drachten       0-0     Nieuweschoot  -Trinitas        0-2
DZOH          -Nieuw Buinen    0-5    Rottevalle    -Bergum         3-4     Rolder Boys   -Weerdinge       8-1
FC Meppel     -Flevo Boys      1-2    SC Genemuiden -HODO           7-1     Siddeburen    -Wildervank      3-3 W
Fit Boys      -d'Olde Veste'54 2-7    SC Joure      -SWZ Boso Sneek 1-2     SVV '04       -Erica           0-3
Flevo Boys 2  -SVM             6-0    Scharnegout.70-SC Bolsward    3-2     Veendam 1894  -WVV             1-7
Friese Boys   -Buitenpost      0-7    SIOS          -Oranje Nassau  0-6     VVK           -Stadskanaal     0-8
FVC           -SDS             5-0    SJS           -Pelikaan S.    0-6     Willemsoord   -Zandhuizen      5-1
Glimmen       -PKC '83         1-4    Steenwijk     -Urk            0-7     Zwartemeer    -Sweel           2-2 Z

2nd round
Achilles 1894 -MSC             1-4    Grijpskerk    -Noordwolde     0-0 N   SC Genemuiden -Emmen           4-2
ACV           -Flevo Boys 2    6-0    Groningen     -VEV '67        1-1 V   SC Loppersum  -Omlandia        0-0 L
Alcides       -Flevo Boys      1-1 FB Hoogeveen     -HZVV           1-2     Stadskanaal   -Westerlee       4-1
Bakkeveen     -Ouderhaske      2-4    Hoogezand     -ONR            3-2     SWZ Boso Sn.2 -Buitenpost      0-3
Balk          -BCV             0-1    Leeuward.Zwal.-Harkema Op.    5-0     Knickerbockers-PKC '83         2-3
Be Quick D.   -Broekster Boys  4-1    MOVV          -WVV            1-9     Trinitas      -SVN '69         2-0
BSVV          -ZZVV            5-1    Musselkanaal  -Annen          0-2     Urk           -SC Genemuiden 2 6-0
Olde Veste'54 -SC Erica        1-0    Nieuw Buinen  -Winsum         4-1     Waskemeer     -SWZ Boso Sneek  1-4
Drachtster B. -St.Annaparochie 6-0    Pelikaan S.   -Wildervank  Wild. wd   Waterpoort B. -Renado          1-0
Drenthina     -WKE '16         2-0    Rijperkerk    -Heerenveen     1-4     Willemsoord   -DIO Oosterw.    4-1
FVC           -Blauw Wit '34   1-2    Rolder Boys   -Or. Nassau     2-2 ON  Zeerobben     -Bergum          8-0
Gorecht       -Holwierde       4-0    Ropta Boys   -Scharnegout.'70 0-3     Zwartemeer    -Staphorst       2-7

Intermediate round
ACV           -Drenthina       4-0    Buitenpost    -Be Quick D.    1-0     Willemsoord   -BSVV            3-2
Pelikaan      -Stadskanaal     3-1

3rd round
BCV           -Trinitas        1-1 B  Noordwolde    -Gorecht        1-0     SWZ Boso Sneek-Flevo Boys      1-1 SWZ
Blauw Wit '34 -Olde Veste'54   0-0 OV Oranje Nassau -PKC '83        1-2     Urk           -Nieuw Buinen    2-2 NB
Buitenpost    -Annen           4-0    Oudehaske     -Waterpoort B.  1-2     VEV '67       -Scharnegoutum   4-1
Drachtster B. -Heerenveen      2-0    SC Genemuiden -SC Loppersum   5-0     Willemsoord   -HZVV            0-3
Leeuwarder Zw.-Pelikaan S.     0-2    Staphorst     -Hoogezand      4-1     WVV           -ACV             2-2 WVV
MSC           -Zeerobben       2-2 M             

4th round 
BCV           -HZVV            0-1    Nieuw Buinen  -Noordwolde     6-1     SWZ Boso Sneek-Staphorst       1-1 St.
Olde Veste'54 -Waterpoort Boys 2-0    MSC           -Drachtster B.  2-2 M   Pelikaan S.   -SC Genemuiden   2-1  
Buitenpost    -VEV '67         2-2 B  PKC '83       -WVV            3-3 W      changed ty loss for Pelikaan S. (illeg. player)

1/4 final
Staphorst     -MSC             3-0    Nieuw Buinen  -Buitenpost     1-1 B 
d'Olde Veste'54-HZVV           3-0    SC Genemuiden -WVV            4-3 

1/2 final
Staphorst     -Buitenpost      3-0    SC Genemuiden -d'Olde Veste'54 4-0 

Final
SC Genemuiden -Staphorst       0-1   

Starting this season no matches played anymore between winners of districts finals to decide who will be the national amateur cup winner




2015/16 (amateur football).

2016/17 (professional football).

2017/18 (amateur football).

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Jan Schoenmakers (Jan.Schoenmakers@xs4all.nl)
Last updated: 9 Aug 2018

(C) Copyright Jan Schoenmakers and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.