Netherlands 2017/18 Third to Tenth Level (amateur football)



2nd Division                 
Achilles '29            2 - 2 1 - 2 0 - 5 3 - 0 0 - 1 2 - 4 1 - 4 1 - 4 0 - 3 0 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 4 0 - 2 2 - 1 2 - 3 2 - 2  Katwijk        34 23  3  8  72  67- 33 P1           
AFC               0 - 3       3 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 4 0 - 3 2 - 2 2 - 3 1 - 1 0 - 1 4 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 4 0 - 1 2 - 0  Kozakken B.    34 21  7  6  70  74- 34 P2           
Barendrecht       2 - 1 3 - 0       1 - 3 2 - 1 4 - 2 0 - 0 1 - 0 1 - 4 1 - 2 3 - 4 3 - 0 1 - 5 2 - 2 3 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 2  HHC Hardenberg 34 18  5 11  59  77- 56 (P1)         
De Dijk           6 - 1 1 - 2 1 - 3       1 - 3 1 - 3 0 - 5 1 - 3 0 - 3 0 - 3 4 - 2 0 - 3 0 - 3 1 - 0 2 - 4 1 - 2 0 - 1 2 - 6  Barendrecht    34 18  5 11  59  64- 57              
Excelsior M.      3 - 0 0 - 1 0 - 2 2 - 1       0 - 0 4 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 1  Rijnsburgse B. 34 17  5 12  56  60- 63              
GVVV              4 - 1 2 - 3 2 - 3 3 - 0 1 - 0       2 - 2 0 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 0 0 - 2 2 - 0 3 - 1  GVVV           34 16  6 12  54  54- 44              
HHC Hardenberg    6 - 1 2 - 0 3 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 0       2 - 1 0 - 1 4 - 3 4 - 0 1 - 0 2 - 3 4 - 2 4 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 0  Excelsior M.   34 13 12  9  51  43- 30              
Koninklijke HFC   2 - 3 3 - 1 5 - 1 1 - 2 0 - 0 0 - 2 3 - 4       0 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 0 1 - 1 4 - 0 4 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 2  VVSB           34 14  9 11  51  47- 54              
Katwijk           3 - 0 2 - 2 2 - 1 4 - 0 2 - 1 2 - 0 6 - 1 1 - 2       0 - 2 3 - 2 2 - 1 5 - 0 2 - 1 4 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 0  IJsselmeervog. 34 13 10 11  49  59- 45              
Kozakken Boys     5 - 2 1 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 0 2 - 2 4 - 2 1 - 2 0 - 0       2 - 1 2 - 1 1 - 2 4 - 1 3 - 1 5 - 0 3 - 2 1 - 0  Koninkl. HFC   34 13  9 12  48  55- 46              
FC Lienden        2   0 3   2 0   3 3   0 0   1 0   3 3   2 1   1 1   2 0   5       3   0 2   1 1   3 0   2 1   0 4   0 0   3  Jong Sparta    34 12  7 15  43  72- 64  
FC Lisse          3 - 0 2 - 0 0 - 2 3 - 0 2 - 3 2 - 0 2 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 0 2 - 4       3 - 2 1 - 0 3 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 3  AFC            34 12  7 15  43  45- 56 P3            
Rijnsburgse Boys  3 - 1 1 - 0 3 - 2 2 - 4 2 - 1 3 - 2 1 - 6 1 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 0 2 - 1       3 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 3 0 - 0  De Treffers    34 11  8 15  41  51- 55           
Jong Sparta       2 - 2 4 - 3 1 - 3 2 - 3 0 - 1 4 - 0 3 - 0 6 - 1 3 - 2 2 - 3 2 - 2 3 - 4 6 - 0       2 - 1 5 - 1 2 - 2 3 - 1  FC Lienden     34 12  5 17  41  52- 67              
TEC               4 - 0 2 - 0 3 - 4 2 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 1 4 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 1 0 - 2 1 - 3 2 - 0       1 - 2 2 - 2 3 - 3  FC Lisse       34 12  4 18  40  48- 57 rel           
De Treffers       5 - 2 0 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 2 0 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 3 1 - 3 3 - 2 2 - 2       0 - 1 2 - 2  TEC            34 11  5 18  38  53- 66 rel          
VVSB              3 - 2 0 - 2 0 - 0 1 - 3 0 - 3 2 - 0 4 - 2 2 - 1 0 - 2 0 - 2 4 - 4 1 - 1 3 - 1 0 - 2 3 - 1 0 - 3       2 - 2  De Dijk        34 10  0 24  30  50- 85 rel
IJsselmeervogels  4 - 1 0 - 1 0 - 1 4 - 3 1 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 1 0 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 0 6 - 1 1 - 1 5 - 0 1 - 5 0 - 2        Achilles '29   34  5  3 26  12  41-100 -6 pnts rel   
 
Playoffs between 2nd division and 3rd division                                                                                 
1/2 final
JVC Cuijk-FC Lisse          0-2 and 3-0       Jong Almere City-UNA   1-1 and 1-1  Jong Almere City wins on pen.
Jong FC Volendam-TEC        1-2 and 0-1       Quick-Scheveningen     1-1 and 0-1
Final
Jong Almere City-JVC Cuijk  2-1 and 3-1       Scheveningen-TEC       2-0 and 1-2   Jong Almere C. and Scheveningen promoted, Lisse and TEC relegated
 
3rd Division  
ACV                     1 - 1 1 - 2 4 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 3 3 - 1 2 - 3 2 - 2 2 - 4 5 - 2 0 - 0 5 - 3 1 - 3 2 - 1 3 - 3 2 - 2  Spakenburg     34 22  5  7  71  68- 32 prom         
ASWH              2 - 0       1 - 0 1 - 0 3 - 2 4 - 1 0 - 1 1 - 3 3 - 2 4 - 1 0 - 1 0 - 3 2 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 5 9 - 0 0 - 0  Scheveningen   34 20  5  9  65  68- 44 P2 prom      
Jong Almere City  5 - 1 2 - 0       2 - 2 2 - 0 1 - 4 2 - 0 2 - 4 1 - 1 4 - 2 1 - 4 3 - 1 1 - 4 8 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 0 4 - 2  DVS'33 Ermelo  34 19  5 10  62  74- 37              
Capelle           1 - 0 1 - 2 0 - 1       2 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 4 2 - 3 4 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 0 0 - 1 1 - 2  Jong Almere C. 34 18  7  9  61  73- 54 P1 prom      
DOVO              3 - 0 3 - 2 2 - 0 0 - 0       1 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 4 3 - 3 1 - 2 2 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 3 2 - 0 1 - 0  Jong Groningen 34 17  7 10  58  72- 34              
DVS '33           2 - 0 0 - 0 4 - 1 6 - 1 4 - 0       0 - 0 0 - 1 1 - 3 2 - 0 0 - 3 1 - 0 5 - 1 3 - 0 3 - 2 1 - 2 5 - 0 1 - 1  Quick Boys     34 18  4 12  58  63- 45              
Jong FC Groningen 5 - 1 5 - 0 0 - 1 3 - 1 2 - 2 3 - 2       2 - 3 0 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 2 6 - 0 3 - 0 2 - 1 9 - 0 5 - 0  Jong Volendam  34 18  2 14  56  60- 48 P3           
Harkemase Boys    1 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 2 0 - 1 2 - 1       4 - 2 2 - 3 0 - 1 3 - 1 0 - 2 3 - 1 0 - 3 2 - 1 5 - 1 0 - 0  ODIN '59       34 14  7 13  49  56- 51              
ODIN '59          4 - 0 0 - 0 1 - 4 2 - 0 2 - 5 1 - 2 1 - 2 1 - 1       2 - 2 0 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 0 0 - 0  DOVO           34 13 10 11  49  54- 52              
ONS Sneek         4 - 1 3 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 3 2 - 3 1 - 1 2 - 5 0 - 2       1 - 4 1 - 3 0 - 4 5 - 1 4 - 2 3 - 2 3 - 0 3 - 2  Jong FC Twente 34 14  6 14  48  52- 45              
Quick Boys        3 - 4 1 - 1 2 - 3 0 - 2 1 - 0 0 - 1 0 - 2 3 - 2 1 - 0 7 - 0       2 - 4 0 - 3 3 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 0 1 - 2  ASWH           34 12 11 11  47  52- 51              
Scheveningen      2 - 1 1 - 1 4 - 3 2 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 2 5 - 0 3 - 2 7 - 2 0 - 0       0 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 0 4 - 1 3 - 0  Harkemase Boys 34 14  4 16  46  55- 56              
Spakenburg        4 - 0 2 - 1 1 - 3 5 - 2 3 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 0 0 - 2       2 - 1 0 - 0 2 - 0 6 - 1 3 - 0  VVOG           34 11  9 14  42  36- 51              
Spijkenisse       2 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 0 2 - 6 3 - 0 3 - 5 2 - 0 0 - 2       2 - 2 3 - 4 2 - 2 0 - 3  ONS Sneek      34 10  7 17  37  62- 88              
Jong FC Twente    1 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 0 3 - 2 0 - 1 1 - 2 3 - 2 3 - 2 1 - 3 2 - 0 0 - 1       4 - 0 4 - 1 1 - 1  Capelle        34  9  8 17  35  44- 57 rel          
Jong Volendam     4 - 2 3 - 0 1 - 3 1 - 3 1 - 1 0 - 2 1 - 0 1 - 0 3 - 2 3 - 1 3 - 2 0 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 4       8 - 1 3 - 0  Spijkenisse    34  7 12 15  33  56- 83 rel          
Magreb '90        3 - 5 2 - 5 2 - 2 0 - 4 0 - 5 1 - 7 0 - 3 0 - 2 2 - 0 2 - 4 1 - 4 1 - 2 0 - 2 5 - 5 0 - 1 1 - 2       0 - 2  ACV            34  9  5 20  32  57- 83 rel          
VVOG              2 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 2 1 - 0 0 - 6 1 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 2 0 - 1 3 - 0 0 - 2 0 - 3 1 - 0 1 - 0 3 - 0        Magreb '90     34  2  4 28   3  31-122 -7 pnts rel    
                                                                                                                               
Playoffs between 2nd division and 3rd division                                                                                 
1/2 final
Excelsior '31-Capelle    1-4 and 2-1         SteDoCo-Berkum   1-2 and 3-2  Stedoco wins on pen.                                
Hoek-Spijkenisse         1-0 and 2-2         Ajax-Ter Leede   2-0 and 0-2  Ajax wins on pen.             Spijkenisse relegated
Final                                     
SteDoCo-Capelle          0-1 and 3-0         Ajax-Hoek        1-3 and 2-1                                SteDoCo and Hoek promoted   
Because of withdrawal of Jong FC Twente for next season a match between losers of the Finals is necessary : Capelle-Ajax   1-2   Ajax promoted, Capelle relegated
                                                                                                                               
Hoofdklasse A                                                                                                                  
Achilles Veen           2 - 1 1 - 1 5 - 1 3 - 1 2 - 0 0 - 3 3 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 0   Noordwijk         30 22  3  5  69  89- 33 P1 prom      
AFC               1 - 3       2 - 1 3 - 5 2 - 2 3 - 2 2 - 4 4 - 3 3 - 0 3 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 6 3 - 4   Ter Leede         30 20  2  8  62  70- 43 P2           
Argon             0 - 1 0 - 6       3 - 0 1 - 3 4 - 2 0 - 3 1 - 2 2 - 3 2 - 3 1 - 0 0 - 2 1 - 5 1 - 1 1 - 2 1 - 2   SteDoCo           30 17  9  4  60  61- 32 P3 prom      
FC 's-Gravenzande 1 - 2 3 - 2 4 - 3       2 - 0 1 - 1 6 - 3 0 - 1 0 - 0 3 - 0 5 - 1 2 - 0 0 - 3 2 - 5 0 - 4 6 - 1   Hoek              30 16  7  7  55  63- 41 (P1) prom    
Hoek              1 - 2 1 - 0 5 - 1 2 - 1       2 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 0 3 - 0 2 - 1 5 - 4 3 - 5 1 - 1 1 - 2 2 - 1   Achilles Veen     30 16  6  8  54  48- 34              
Jodan Boys        0 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 1       3 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 2 4 - 0 2 - 2 3 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 2   FC Rijnvogels     30 12  8 10  44  47- 41              
Noordwijk         3 - 1 2 - 0 5 - 0 1 - 3 2 - 3 5 - 2       6 - 0 4 - 1 4 - 2 4 - 0 3 - 0 0 - 0 4 - 0 2 - 0 4 - 2   FC 's-Gravenzande 30 13  4 13  43  69- 61              
Hootdorp          1 - 0 1 - 3 1 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 0 0 - 1       4 - 4 0 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 2   De Jodan Boys     30 12  6 12  42  53- 46              
FC Rijnvogels     0 - 3 1 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 3 2 - 3 0 - 1 7 - 1       1 - 0 0 - 0 4 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 1 0 - 0   Zwaluwen          30 10 10 10  40  49- 54              
Rijsoord          0 - 2 0 - 0 0 - 2 1 - 4 2 - 2 3 - 2 1 - 8 2 - 0 1 - 3       1 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 2   Swift             30 10  7 13  37  40- 54              
RVVH              2 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 3 0 - 3 0 - 2 5 - 1 0 - 2 0 - 2       2 - 1 0 - 1 2 - 0 0 - 5 1 - 1   Smitshoek         30  9  7 14  34  47- 59              
Smitshoek         3 - 1 3 - 2 3 - 0 5 - 4 1 - 1 2 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 1       2 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 2   Nootdorp          30 10  2 18  32  35- 67          
SteDoCo           3 - 1 6 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 3 0 - 2 5 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 1       1 - 1 3 - 1 2 - 0   AFC               30  8  6 16  30  56- 69 rel           
Swift             3 - 2 3 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 4 2 - 0 2 - 2 3 - 1 2 - 0 0 - 1 0 - 1       0 - 2 1 - 3   Rijsoord          30  7  8 15  29  33- 57 rel          
Ter Leede         4 - 3 4 - 3 3 - 1 1 - 0 1 - 5 2 - 1 3 - 3 4 - 1 0 - 3 3 - 1 0 - 1 5 - 1 1 - 1 6 - 2       3 - 2   RVVH              30  6  6 18  24  24- 55 rel          
Zwaluwen          0 - 0 1 - 1 2 - 2 2 - 5 1 - 1 0 - 3 2 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 3 7 - 2 2 - 0         Argon             30  4  5 21  17  32- 70 rel  
                                                                                                                    
Hoofdklasse B                                                                                                                  
Ajax                    0 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 4 0 - 2 2 - 1 1 - 2 5 - 1 3 - 2 2 - 2 2 - 0 3 - 1 2 - 2 4 - 0 5 - 2   Eemdijk           30 17  7  6  58  63- 33 P2 prom      
csv Apeldoorn     2 - 6       3 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 3 1 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 0   Berkum            30 17  5  8  56  52- 36 (P2)         
AZSV              1 - 1 3 - 0       0 - 0 0 - 0 0 - 1 1 - 0 4 - 1 2 - 2 2 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 0   SC Genemuiden     30 16  6  8  54  74- 45              
Berkum            1 - 2 5 - 2 4 - 2       3 - 2 0 - 4 4 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 0 2 - 2   Ajax              30 16  6  8  54  69- 45 P3 prom    
DFS               1 - 2 0 - 1 2 - 0 0 - 2       0 - 3 3 - 1 3 - 0 4 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 0 0 - 4 0 - 3 2 - 3 2 - 2   Staphorst         30 12 10  8  46  55- 44              
Eemdijk           4 - 3 4 - 3 1 - 2 1 - 2 2 - 2       0 - 0 2 - 1 3 - 2 5 - 1 2 - 2 4 - 0 1 - 0 0 - 1 2 - 3 6 - 0   Urk               30 13  4 13  43  47- 44              
Excelsior '31     2 - 2 0 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 3 1 - 0       1 - 3 0 - 2 1 - 3 1 - 5 4 - 0 2 - 0 4 - 5 1 - 0 2 - 0   AZSV              30 11  9 10  42  38- 39              
SC Genemuiden     3 - 1 0 - 2 3 - 0 3 - 2 1 - 4 2 - 4 2 - 1       4 - 0 0 - 0 8 - 2 5 - 1 1 - 1 3 - 3 4 - 1 6 - 0   DFS               30 10 11  9  41  47- 43              
Huizen            0 - 5 3 - 4 1 - 2 0 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 3 1 - 2       4 - 0 1 - 4 3 - 0 1 - 2 0 - 0 0 - 3 3 - 3   Excelsior '31     30 12  5 13  41  40- 45 P1           
HZVV              1 - 2 3 - 1 1 - 4 2 - 3 0 - 0 1 - 0 1 - 2 0 - 0 2 - 4       2 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 3 3 - 1 1 - 0   SDC Putten        30 11  8 11  41  40- 50              
NSC Nijkerk       0 - 4 0 - 5 1 - 2 0 - 2 2 - 4 0 - 1 0 - 0 3 - 7 2 - 4 1 - 3       1 - 0 3 - 3 4 - 2 1 - 4 2 - 1   Sparta Nijkerk    30 10 10 10  40  47- 37              
SDC Putten        1 - 0 4 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 4       1 - 1 5 - 2 1 - 0 3 - 1   csv Apeldoorn     30 10  6 14  36  51- 61              
Sparta Nijkerk    2 - 1 4 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 0 2 - 3       2 - 3 1 - 1 4 - 1   HZVV              30  8  8 14  32  37- 54 rel          
Staphorst         2 - 3 0 - 2 0 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 2 6 - 0 0 - 0 1 - 0       1 - 3 3 - 2   Huizen            30  6  8 16  26  47- 65 rel       
Urk               0 - 1 5 - 1 3 - 3 1 - 0 2 - 0 0 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 3 2 - 0 2 - 2 3 - 0 1 - 0 0 - 2       1 - 2   Zuidvogels        30  6  8 16  26  40- 70 rel          
Zuidvogels        3 - 3 4 - 1 4 - 0 0 - 1 1 - 1 3 - 3 0 - 2 0 - 6 0 - 0 3 - 1 3 - 0 0 - 2 0 - 3 1 - 5 2 - 1         NSC Nijkerk       30  7  5 18  26  46- 82 rel          
                                                                                                                    
Playoffs between Hoofdklasse and 1st classes                                                                                  
1st round                                                                                                        
Groningen-WNC             3-1       DETO-AFC                2-1    XerxesDZB-Oranje Wit         3-0              AFC relegated
DTS '35 Ede-Kloetinge     1-2       HZVV-Montfoort          0-1    Drachtster B-Sportlust '46   1-1              HZVV relegated
WHC-Gorecht               1-0                                                    Sportlust '46 wins on pen.   
2nd round                                                                                                           
DETO Twenterand-Groningen 2-0  aet  Huizen-XerxesDZB        0-4    Flevo Boys-Rijsoord          3-1              Huizen and Rijsoord relegated
Montfoort-WHC             0-3       Brielle-ARC             4-3    Kloetinge-Sportlust '46      1-1    
                                                                                 Sportlust '46 wins on pen.
Final                                                                                                               
Brielle-Flevo Boys        1-4       DETO/Twenter.-XerxesDZB 3-0    Sportlust '46-WHC            2-3              Flevo Boys, DETO Tw. and WHC promoted
playoff between losers of Final for 1 extra place in Hoofdklasse
Brielle-Sportlust '46     2-1       Sportlust '46-XerxesDHB 0-2    XerxesDHB-Brielle            3-0              XerxesDHB promoted
                                                                                                                    
West I 
1st class A
FC Aalsmeer             1 - 2 0 - 0 3 - 0 0 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 3 1 - 2 5 - 1 1 - 2 0 - 1               Volendam          26 20  2  4  62  86- 37 P3 prom
ARC               3 - 1       2 - 0 2 - 1 1 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 0 6 - 1 2 - 0 3 - 3 0 - 0 4 - 0 0 - 0               ARC               26 18  5  3  59  58- 24 P2          
FC Breukelen      1 - 1 0 - 2       1 - 4 4 - 1 3 - 1 2 - 5 2 - 1 2 - 4 1 - 5 0 - 5 2 - 3 3 - 2 2 - 2               XerxesDZB         26 16  3  7  51  64- 37 (P3) prom
CSW               3 - 1 2 - 2 2 - 1       2 - 6 2 - 1 2 - 1 1 - 5 3 - 2 1 - 4 2 - 1 1 - 5 2 - 3 4 - 1               Sportlust '46     26 15  5  6  50  56- 27 P1  
Forum Sport       3 - 0 3 - 1 3 - 0 1 - 1       6 - 2 1 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 2 0 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 1               Forum Sport       26 14  5  7  47  57- 36     
Marken            1 - 4 0 - 5 1 - 2 2 - 3 1 - 4       0 - 0 0 - 2 2 - 2 4 - 4 0 - 1 1 - 2 0 - 4 2 - 5               WV-HEDW           26 12  8  6  44  56- 37     
Sportlust '46     1 - 1 3 - 0 6 - 2 2 - 1 1 - 2 5 - 3       2 - 1 6 - 0 2 - 4 1 - 1 2 - 0 0 - 1 4 - 0               CSW               26 11  3 12  36  49- 63     
Te Werve          2 - 3 0 - 3 2 - 2 5 - 6 0 - 1 2 - 0 1 - 1       3 - 1 1 - 6 1 - 1 2 - 2 0 - 5 6 - 4               FC Aalsmeer       26  9  5 12  32  33- 30     
Vitesse Delft     0 - 2 3 - 4 1 - 3 1 - 1 0 - 3 3 - 0 0 - 2 2 - 1       1 - 6 1 - 2 2 - 1 4 - 1 0 - 1               Zwaluwen '30      26  9  4 13  31  41- 59     
Volendam          1 - 0 1 - 2 2 - 0 5 - 2 5 - 2 3 - 0 1 - 3 3 - 2 3 - 1       3 - 2 5 - 1 3 - 1 6 - 0               Westlandia        26  8  4 14  28  41- 61     
WV-HEDW           0 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 2 7 - 2 1 - 1 5 - 2 4 - 0 3 - 3       1 - 0 2 - 1 2 - 0               FC Breukelen      26  7  6 13  27  38- 61     
Westlandia        1 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 5 4 - 6 0 - 3 1 - 1 4 - 2 1 - 5 3 - 1       0 - 5 4 - 0               Te Werve          26  7  5 14  26  49- 63 rel 
Xerxes DZB        2 - 0 2 - 4 3 - 1 2 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 2 5 - 1 4 - 0 3 - 2 5 - 2 2 - 0       2 - 1               Vitesse Delft     26  5  2 19  17  32- 71 rel                 
Zwaluwen '30      0 - 3 1 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 1 4 - 2 0 - 2 2 - 5 3 - 0 0 - 1 1 - 4 6 - 3 1 - 1                     Marken            26  1  3 22   6  33- 87 rel 
                                                                                                       
2nd class A
AMVJ                    2 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 5 4 - 1 2 - 1               BOL               26 17  5  4  56  87- 39 P2 prom
Amstelveen        3 - 1       2 - 2 1 - 5 1 - 3 3 - 2 3 - 3 1 - 6 5 - 3 2 - 4 1 - 4 4 - 5 1 - 0 2 - 2               Blauw-Wit Beursb. 26 14  7  5  49  52- 32 (P2)
ASV Arsenal       3 - 0 4 - 2       1 - 7 0 - 4 2 - 5 3 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 3 1 - 4 1 - 3 0 - 0 1 - 5               Monnickendam      26 15  2  9  47  73- 62     
BOL               0 - 0 3 - 2 2 - 0       1 - 1 4 - 2 0 - 0 2 - 0 2 - 4 4 - 2 1 - 0 5 - 2 1 - 1 6 - 1               Buitenveldert     26 14  4  8  46  73- 46     
Blauw Wit/Beursb. 2 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 0       1 - 4 1 - 0 3 - 1 5 - 3 1 - 1 0 - 2 3 - 1 3 - 3 0 - 0               ZOB               26 13  7  6  46  59- 49 P3  
Buitenveldert     4 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 5 0 - 1       5 - 0 2 - 3 3 - 0 4 - 2 1 - 1 3 - 0 3 - 0 0 - 4               Jong Holland      26 13  5  8  44  47- 35     
Castricum         1 - 3 0 - 1 1 - 4 0 - 7 2 - 3 2 - 3       0 - 4 2 - 4 2 - 3 0 - 0 1 - 4 1 - 3 1 - 3               EDO               26 13  3 10  42  56- 48 P1  
DVVA              1 - 2 2 - 0 1 - 5 1 - 2 0 - 2 2 - 7 4 - 5       0 - 1 3 - 0 0 - 1 3 - 5 1 - 2 5 - 1               AMVJ              26  8  7 11  31  37- 45     
EDO               3 - 1 1 - 0 2 - 3 2 - 3 2 - 1 3 - 2 4 - 2 0 - 0       5 - 0 0 - 0 0 - 1 1 - 4 2 - 1               OSV               26  8  7 11  31  50- 75     
HBOK              1 - 2 1 - 6 3 - 4 2 - 8 3 - 0 1 - 2 1 - 3 4 - 5 0 - 3       6 - 3 3 - 3 2 - 3 0 - 1               ASV Arsenal       26  8  6 12  30  49- 67     
Jong Holland      1 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 3 3 - 1 0 - 1 0 - 2 3 - 1       0 - 3 4 - 1 2 - 4               DVVA              26  9  2 15  29  48- 53     
Monnickendam      2 - 2 1 - 0 5 - 2 4 - 7 0 - 3 3 - 0 4 - 2 2 - 1 1 - 4 6 - 3 1 - 3       4 - 3 0 - 1               Amstelveen/Heemr. 26  7  7 12  28  50- 62 rel 
OSV               2 - 1 2 - 5 1 - 4 1 - 7 2 - 2 2 - 8 1 - 6 2 - 1 4 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 5       3 - 3               HBOK              26  6  3 17  21  51- 78 rel 
ZOB               1 - 1 1 - 1 4 - 1 4 - 2 1 - 4 1 - 6 3 - 0 2 - 0 4 - 2 2 - 1 1 - 1 5 - 3 3 - 3                     FC Castricum      26  3  3 20  12  36- 77 rel 
                                                                                                       
2nd class B
FC Almere               2 - 2 6 - 5 4 - 0 1 - 3 2 - 0 4 - 6 3 - 3 3 - 1 4 - 5 2 - 0 3 - 1 0 - 6 3 - 0               Geinoord Nieuweg. 26 16  6  4  54  50- 32 P3 prom
De Bilt           3 - 2       1 - 1 1 - 1 0 - 1 5 - 3 2 - 2 1 - 3 3 - 0 2 - 2 4 - 2 2 - 1 1 - 0 0 - 1               Victoria          26 15  5  6  50  61- 27 (P3) prom
CDW               1 - 2 0 - 1       3 - 1 1 - 2 0 - 0 0 - 5 0 - 1 0 - 3 1 - 2 2 - 0 1 - 4 1 - 3 1 - 0               Roda '46          26 13  9  4  48  62- 30 P2 prom
CJVV              1 - 3 3 - 0 1 - 2       0 - 2 4 - 6 1 - 3 0 - 2 1 - 4 1 - 1 0 - 5 5 - 6 2 - 3 1 - 2               FC Almere         26 14  5  7  47  68- 58 P1  
Geinoord Nieuweg. 2 - 4 2 - 1 1 - 1 1 - 2       2 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 2 4 - 2 1 - 1 3 - 0               IJFC              26 12  6  8  42  38- 38     
JSV Nieuwegein    2 - 3 4 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 2       2 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 0 4 - 0 2 - 0 3 - 3               SV Loosdrecht     26 10  7  9  37  60- 42     
Loosdrecht        2 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 1       6 - 0 1 - 1 0 - 4 1 - 1 8 - 0 0 - 3 1 - 2               TOV               26 10  6 10  36  59- 52     
De Meern          2 - 2 3 - 2 4 - 3 1 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 0       1 - 2 0 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 6 2 - 2               FC De Bilt        26  9  9  8  36  47- 43     
Odysseus '91      1 - 2 1 - 1 5 - 1 3 - 5 3 - 4 2 - 1 2 - 4 1 - 4       2 - 1 0 - 2 4 - 2 1 - 2 0 - 0               Odysseus '91      26 10  5 11  35  46- 47     
Roda '46          4 - 1 3 - 3 5 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 0 0 - 0       3 - 2 3 - 0 1 - 1 0 - 1               De Meern          26  9  8  9  35  41- 48               
TOV               3 - 3 4 - 0 4 - 3 3 - 5 1 - 2 7 - 3 3 - 2 3 - 2 2 - 2 0 - 4       3 - 3 3 - 3 2 - 1               JSV Nieuwegein    26  9  5 12  32  49- 54               
VVZ '49           2 - 3 0 - 6 5 - 1 2 - 3 3 - 3 1 - 4 3 - 2 2 - 2 1 - 4 0 - 8 0 - 5       0 - 3 2 - 2               CJVV              26  5  4 17  19  44- 68 rel 
Victoria          2 - 1 0 - 0 5 - 0 2 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 3 0 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 1 7 - 2       0 - 1               VVZ '49           26  5  4 17  19  47- 95 rel 
IJFC              1 - 3 0 - 2 3 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 3 3 - 0 1 - 1 2 - 0 4 - 3 0 - 4                     CDW               26  4  3 19  15  33- 71 rel 
                                                                                                       
Period-championship 2A / B :                                                                           
1st round
Vitesse Delft-FC Almere      1-2    Te Werve-EDO                3-0
Victoria-ZOB                 2-1    Blauw Wit Beursb.-Roda '46  1-2                                    
2nd round
FC Almere-Victoria           0-2    Te Werve-Roda '46           1-3 aet      No final played, Victoria and Roda '46 promoted, Te Werve and Vitesse Delft relegated
                                                                                                  
                                                                                                       
3rd class A
Alcmaria Victrix        3 - 2 1 - 3 6 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 4 2 - 1 3 - 5 0 - 0 2 - 6 0 - 0 0 - 4 1 - 0               OFC               26 19  1  6  58  92- 40 P1 prom
Buiksloot         2 - 1       0 - 2 5 - 2 1 - 3 2 - 2 3 - 3 3 - 5 0 - 5 3 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 4 5 - 2               Hellas Sport      26 17  6  3  57  55- 26 P2 prom
DEM               3 - 1 2 - 1       2 - 5 3 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 4 1 - 0 1 - 3 3 - 3 4 - 4 2 - 1               Sporting Andijk   26 17  1  8  52  99- 56 (P1)
DZS               0 - 7 4 - 2 4 - 3       2 - 5 1 - 2 0 - 6 2 - 4 2 - 5 2 - 2 1 - 1 4 - 3 4 - 7 0 - 7               HCSC              26 15  6  5  51  55- 40 P3  
EVC               1 - 0 6 - 0 2 - 1 6 - 1       1 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 2 4 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 1               EVC               26 15  3  8  48  63- 44     
HCSC              2 - 1 3 - 4 3 - 2 2 - 0 3 - 2       2 - 0 3 - 1 2 - 4 1 - 1 1 - 0 2 - 2 4 - 0 2 - 1               Reiger Boys       26 10 10  6  40  57- 48     
Hellas Sport      3 - 0 5 - 1 2 - 0 1 - 0 2 - 0 0 - 0       3 - 1 1 - 4 1 - 0 2 - 2 0 - 0 1 - 0 3 - 1               SV Kadoelen       26 11  3 12  36  73- 59     
Kadoelen          2 - 3 7 - 1 6 - 1 3 - 1 2 - 4 1 - 2 2 - 4       0 - 0 5 - 0 4 - 5 3 - 5 3 - 5 3 - 0               ZCFC              26 12  0 14  36  58- 51     
OFC               4 - 1 3 - 2 1 - 4 5 - 0 6 - 1 4 - 2 5 - 1 1 - 3       10- 0 4 - 1 0 - 1 2 - 5 1 - 3               DEM               26 10  5 11  34  48- 57 -1 pnt
Opperdoes         3 - 2 1 - 2 0 - 4 2 - 2 1 - 4 2 - 3 0 - 3 3 - 3 1 - 2       1 - 2 1 - 4 1 - 2 1 - 4               PSZ               26  7  5 14  26  42- 61     
PSZ               2 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 2 0 - 2 1 - 2 1 - 4 3 - 0       1 - 3 1 - 4 2 - 5               dvc Buiksloot     26  7  5 14  26  51- 80     
Reiger Boys       4 - 0 2 - 2 2 - 2 5 - 1 4 - 3 2 - 5 0 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 0 2 - 0       3 - 4 1 - 3               Alcmaria Victrix  26  7  3 16  24  41- 62 rel 
Sporting Andijk   4 - 0 6 - 3 5 - 1 12- 2 7 - 1 1 - 3 2 - 4 4 - 5 1 - 5 5 - 0 6 - 1 2 - 3       3 - 0               DZS               26  4  3 19  15  44-108 rel 
ZCFC              3 - 1 3 - 0 5 - 0 4 - 2 1 - 2 3 - 1 0 - 1 0 - 5 2 - 5 1 - 3 3 - 1 5 - 1 0 - 2                     Opperdoes         26  3  5 18  13  26- 72 -1 pnt rel
                                                                                                     
3rd class B
Overbos                 1 - 1 3 - 4 4 - 0 12- 1 4 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 1 6 - 1 4 - 2 2 - 3 2 - 6 2 - 2               SV Zandvoort      24 21  2  1  65 138- 28 P1 prom
Pancratius        1 - 2       5 - 2 2 - 2 4 - 1 2 - 6 4 - 1 2 - 3 2 - 3 1 - 3 1 - 0 2 - 2 0 - 6 2 - 1               Stormvogels       24 18  2  4  56  74- 27 P3  
Robinhood         4 - 4 3 - 1       1 - 2 5 - 2 2 - 5 3 - 2 2 - 5 2 - 3 1 - 1 0 - 4 1 - 3 0 - 9                     Overbos           24 13  5  6  44  69- 53 P2  
Stormvogels       6 - 1 3 - 1 2 - 1       8 - 2 3 - 1 4 - 1 3 - 1 5 - 3 0 - 1 2 - 0 4 - 0 2 - 1                     IJmuiden          24 12  5  7  41  74- 48 (P1)
United/DAVO       0 - 0 1 - 0 7 - 4 0 - 5       3 - 1 2 - 0 5 - 6 2 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 8 2 - 1               VEW               24 11  2 11  35  52- 61     
VEW               0 - 1 1 - 0 2 - 0 0 - 5 5 - 2       4 - 0 4 - 1 1 - 1 3 - 1 2 -10 2 - 1 1 - 2 3 - 2               SCW               24 10  2 12  32  37- 55     
VSV               3 - 4 2 - 1 2 - 2 0 - 5 2 - 3 4 - 2       3 - 2 2 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 6                     SV United-DAVO    24  9  4 11  31  57- 88     
VVA/Spartaan      1 - 1 1 - 5 2 - 2 0 - 4 1 - 4 1 - 2 0 - 0       2 - 5 6 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 6 8 - 1               VVC               24  8  4 12  28  54- 60     
VVC               5 - 1 2 - 1 8 - 2 1 - 4 2 - 3 1 - 2 0 - 1 1 - 1       1 - 2 4 - 2 2 - 2 1 - 6 5 - 1               ZSGOWMS           24  6  8 10  26  44- 56     
SCW               0 - 2 1 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 0 1 - 4 3 - 2       3 - 5 1 - 2 0 - 4 3 - 1               VVA/Spartaan      24  7  5 12  26  45- 78     
IJmuiden          3 - 3 0 - 1 5 - 3 1 - 1 4 - 3 6 - 5 3 - 1 6 - 0 4 - 0 3 - 0       4 - 0 2 - 2                     Pancratius        24  7  3 14  24  40- 51     
ZSGO/WMS          2 - 4 1 - 3 4 - 3 1 - 3 4 - 4 2 - 2 3 - 0 0 - 2 3 - 0 1 - 3 2 - 2       3 - 3 3 - 2               VSV               24  5  4 15  19  29- 67 rel 
Zandvoort         8 - 1 4 - 0 8 - 2 2 - 0 8 - 3 7 - 0 10- 0 14- 1 4 - 3 3 - 0 7 - 4 4 - 1                           Robinhood         24  4  4 16  16  51- 92     
DCG                     0 - 1 3 - 4 0 - 3             1 - 3 8 - 2 1 - 4       1 - 1       1 - 0 ----- 
DCG withdrawn                                                                                         
                                                                                                      
Period-championship 3A / 3B:                                                                          
1st round
HBOK-IJmuiden          5-2     Amstelveen H.-HCSC    1-3 aet 
Stormvogels-Sp.Andijk  3-0     Hellas Sport-Overbos  2-1     
2nd round
HBOK-Stormvogels       2-1     HCSC-Hellas Sport     0-1         Final: Hellas Sport-HBOK   2-0        Hellas Sport promoted, Amstelveen relegated
                                                                 Loser to Loser final                 
                                                                                                      
3rd class C
AH '78                  1 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 5 1 - 0 4 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 2               Waterwijk         26 19  4  3  61  81- 27 P2 prom
Altius            2 - 5       3 - 1 2 - 1 6 - 1 4 - 1 0 - 1 4 - 2 6 - 2 5 - 6 5 - 1 6 - 0 2 - 1 1 - 3               BFC               26 18  4  4  58  98- 40 (P2) prom
BFC               7 - 0 5 - 1       3 - 1 6 - 4 1 - 4 1 - 1 8 - 2 4 - 1 7 - 1 6 - 1 7 - 1 1 - 3 3 - 0               FC Hilversum      26 15  5  6  50  72- 35 P1  
Buitenboys        2 - 3 2 - 4 2 - 3       8 - 1 1 - 2 0 - 1 8 - 0 6 - 3 2 - 0 4 - 0 4 - 0 5 - 2 0 - 0               Altius            26 16  2  8  50  83- 52     
Cobu Boys         2 - 3 0 - 6 1 - 7 0 - 3       3 - 1 4 - 2 2 - 1 2 - 4 1 - 3 0 - 3 2 - 4 3 - 2 1 - 8               JOS Watergraafsm. 26 13  5  8  44  60- 38 P3  
FC Hilversum      0 - 1 3 - 2 3 - 3 1 - 2 8 - 0       3 - 3 5 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 1 5 - 1 0 - 1 1 - 1               Buitenboys        26 14  1 11  43  79- 41     
JOS/Watergraafsm. 1 - 0 2 - 3 1 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 2       8 - 2 1 - 0 1 - 5 6 - 1 1 - 1 9 - 2 0 - 3               AH '78            26 12  2 12  38  48- 48     
De Meer           3 - 2 2 - 5 3 - 7 0 - 7 1 - 1 1 - 3 0 - 6       1 - 3 1 - 0 1 -10 2 - 3 1 - 4 2 - 3               ASC Nieuwland     26 11  2 13  35  63- 57     
NiTA              1 - 3 3 - 1 1 - 5 2 - 4 4 - 1 0 - 6 2 - 1 11- 0       5 - 4 2 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 0               NiTA              26  9  6 11  33  58- 67     
Nieuwland         3 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 5 2 - 0 2 - 3 2 - 3 4 - 0 2 - 2       1 - 5 6 - 0 2 - 1 1 - 3               Wartburgia        26 10  3 13  33  50- 66     
Olympia '25       2 - 1 2 - 5 0 - 1 5 - 2 6 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 0 3 - 1 1 - 8       2 - 2 1 - 5 1 - 2               Olympia '25       26  9  5 12  32  58- 69     
De Vecht          1 - 8 2 - 2 1 - 1 0 - 6 3 - 6 0 - 4 0 - 2 3 - 2 3 - 4 0 - 4 4 - 1       1 - 3 0 - 3               Cobu Boys         26  6  2 18  20  41- 99 rel 
Wartburgia        4 - 3 0 - 3 1 - 5 1 - 3 1 - 2 1 - 6 1 - 0 4 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 2 3 - 1       2 - 7               De Vecht          26  4  6 16  18  33- 94 rel 
Waterwijk         3 - 1 3 - 1 4 - 2 1 - 0 4 - 1 3 - 1 1 - 2 6 - 1 5 - 0 4 - 1 2 - 2 8 - 0 2 - 0                     De Meer           26  2  1 23   7  32-123 rel 
                                                                                                      
3rd class D
Benschop                2 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 0 3 - 1 4 - 0 1 - 0 3 - 1 4 - 1               Benschop          26 20  5  1  65  69- 24 P1 prom
DESTO             4 - 2       5 - 1 6 - 0 1 - 1 2 - 2 5 - 1 2 - 1 0 - 0 3 - 3 3 - 1 2 - 4 3 - 1 1 - 1               Focus '07         26 18  3  5  57  65- 36 P2  
DOSC              1 - 3 1 - 1       2 - 2 4 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 3 0 - 4 1 - 1 2 - 2 4 - 1 3 - 2 1 - 2               DESTO             26 13  9  4  48  65- 33 (P1)
FC Driebergen     0 - 3 0 - 2 1 - 3       1 - 2 0 - 2 2 - 4 0 - 4 2 - 1 1 - 2 0 - 3 1 - 2 4 - 3 2 - 2               SV Lopik          26 14  6  6  48  55- 36 P3 prom
SC Everstein      1 - 2 1 - 4 0 - 0 4 - 0       2 - 2 1 - 4 5 - 2 3 - 3 1 - 1 3 - 0 1 - 1 4 - 0 4 - 0               HSSC '61          26 14  3  9  45  59- 46     
Focus '07         2 - 4 2 - 1 2 - 1 3 - 0 4 - 1       1 - 2 0 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 1 3 - 2 4 - 2 6 - 1               Jonathan          26 11  5 10  38  54- 46     
HSSC '61          1 - 2 1 - 1 3 - 4 5 - 0 3 - 1 3 - 4       2 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 1 1 - 4 3 - 0               SC Everstein      26  9  9  8  36  53- 43     
Jonathan          1 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 3 1 - 0 0 - 1 2 - 2       3 - 1 0 - 2 0 - 1 2 - 5 7 - 1 1 - 1               DOSC              26  8  9  9  33  47- 51     
Kockengen         2 - 2 0 - 3 3 - 0 2 - 2 1 - 5 2 - 2 0 - 3 4 - 1       0 - 0 5 - 1 4 - 3 4 - 0 5 - 5               OSM '75           26  9  4 13  31  46- 52     
Lopik             0 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 0 3 - 1 3 - 1 5 - 4 1 - 0 3 - 3       1 - 2 3 - 1 2 - 1 5 - 0               Kockengen         26  7  8 11  29  52- 56     
Maarssen          2 - 3 1 - 3 2 - 2 2 - 3 1 - 1 0 - 4 2 - 0 2 - 3 2 - 0 0 - 3       1 - 1 3 - 0 4 - 2               Maarssen          26  8  5 13  29  36- 50     
OSM '75           1 - 1 3 - 2 0 - 1 4 - 1 1 - 2 0 - 4 1 - 2 1 - 2 3 - 5 3 - 2 1 - 0       1 - 1 2 - 0               Voorwaarts U      26  4  7 15  19  38- 79 rel 
SVM               0 - 7 0 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 5 1 - 3 1 - 3 1 - 3 1 - 0 0 - 1 1 - 2 2 - 3       3 - 3               SVM               26  4  3 19  15  36- 77 rel 
Voorwaarts        0 - 4 1 - 4 0 - 4 3 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 2 4 - 9 4 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 1 2 - 4                     FC Driebergen     26  3  4 19  13  29- 75 rel 
                                                                                                      
Period-championship 3C / 3D:                                                                          
1st round
VVZ'49-Lopik           0-7         CJVV-JOS/Watergraafsmeer 1-2         
Focus '05-FC Hilversum 1-3 aet     BFC-DESTO                4-2                                       
2nd round
Lopik-FC Hilversum     2-0         JOS/Watergraafsmeer-BFC  0-3        Final : BFC-SV Lopik   3-0        BFC promoted, CJVV and VVZ '49 relegated
                                                                Losers final : HBOK-Lopik     3-4        Lopik promoted,  HBOK relegated
                                                                                                    
4th class A
AFC '34                 1 - 0 7 - 4 4 - 3 2 - 4 1 - 3 2 - 4 5 - 0 2 - 2 7 - 0 3 - 5 1 - 2 2 - 0                     Purmersteijn      24 21  2  1  65 142- 19 P1 prom
Blauw Wit W.      1 - 2       2 - 1 0 - 3 1 - 2 0 - 3 1 - 4 5 - 0 0 - 4 2 - 3 3 - 4 1 - 3 0 - 1                     De Flamingo's '64 24 20  0  4  60 129- 46 P2  
Dindua            5 - 0 6 - 2       3 - 7 6 - 3 6 - 3 3 - 6 7 - 0 2 -13 4 - 0 2 - 4 3 - 2 6 - 2                     Sport. Krommenie  24 16  1  7  49  75- 51 P3  
Flamingo's '64    5 - 0 6 - 0 5 - 4       4 - 0 5 - 2 5 - 0 7 - 2 2 - 6 12- 0 6 - 3 5 - 1 3 - 1                     Wieringermeer     24 15  2  7  46  85- 53 -1 pnt (P1)  
Fortuna Wormerv.  1 - 4 2 - 0 1 - 1 2 - 8       1 - 1 2 - 2 3 - 1 0 -10 0 - 4 3 - 5 3 - 4 1 - 8                     Hollandia         24 13  4  7  43  67- 57              
Hollandia         3 - 4 3 - 0 2 - 0 2 - 3 3 - 1       3 - 2 8 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 1 4 - 1 4 - 4                     AFC '34           24 13  2  9  41  68- 57     
Kleine Sluis      0 - 1 0 - 1 2 - 5 2 - 7 1 - 3 2 - 2       4 - 1 0 - 4 3 - 1 6 - 2 0 - 2 2 - 4                     Dindua            24 12  1 11  37  88- 82     
Kwadijk           2 - 0 1 - 0 1 - 7 2 -13 1 - 2 0 - 2 2 - 1       0 - 8 1 - 6 0 - 4 4 - 2 0 - 8                     Saenden           24  7  3 14  24  35- 86     
Purmersteijn      4 - 2 8 - 0 7 - 1 5 - 2 4 - 0 12- 0 3 - 0 7 - 0       7 - 0 8 - 0 13- 0 3 - 1                     Kleine Sluis      24  6  3 15  21  44- 62     
Saenden           2 - 2 1 - 1 1 - 6 1 - 6 2 - 1 1 - 4 2 - 1 1 - 1 0 - 6       0 - 5 3 - 1 1 - 5                     Fortuna Wormerv.  24  6  3 15  21  39- 84     
Sp. Krommenie     2 - 4 2 - 3 5 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 3 5 - 1       3 - 0 2 - 3                     SRC               24  6  2 16  20  35- 81     
SRC               2 - 8 0 - 0 1 - 2 2 - 5 4 - 2 2 - 5 0 - 0 2 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 7       2 - 5                     Blauw Wit W       24  4  2 18  14  24- 63     
Wieringermeer     3 - 4 3 - 1 6 - 2 0 - 6 6 - 1 4 - 5 5 - 2 7 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 1                           Kwadijk           24  4  1 19  13  23-113     
                                                                                                    
4th class B
Alliance '22            4 - 2 2 - 4 2 - 4 3 - 0 1 - 5 0 - 8 1 - 1 1 - 1 1 - 6 0 - 3 2 - 0 1 - 1                     Koninklijke HFC   24 20  3  1  63 123- 25 P2 prom
DSK               3 - 3       5 - 2 2 - 3 3 - 5 3 - 5 2 - 3 6 - 0 3 - 6 1 - 5 4 - 2 2 - 1 2 - 4                     HYS               24 20  1  3  61 111- 25 P1 prom   
Geel Wit          1 - 5 3 - 4       0 -10 2 - 2 0 - 2 0 - 7 0 - 1 2 - 3 1 - 7 2 - 6 0 - 1 0 - 7                     Haarlem Kennemerl.24 15  4  5  49  84- 37 P3        
Haarlem Kennemerl.6 - 2 6 - 2 3 - 1       2 - 2 2 - 2 2 - 6 10- 1 1 - 2 3 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 1                     FC Velsenoord     24 14  4  6  46  68- 28 (P2)
HBC               2 - 2 5 - 1 6 - 1 0 - 1       2 - 4 0 - 8 6 - 2 2 - 4 1 - 3 3 - 4 5 - 2 2 - 1                     De Kennemers      24 14  3  7  45  65- 46
Hoofddorp         3 - 1 4 - 0 6 - 1 1 - 0 1 - 4       0 - 4 5 - 0 2 - 1 1 - 5 1 - 4 2 - 4 0 - 4                     SVIJ              24 13  3  8  42  72- 65     
HYS               4 - 2 11- 4 6 - 0 3 - 2 1 - 2 3 - 0       3 - 0 6 - 0 1 - 4 5 - 4 10- 0 1 - 0                     SV Hoofddorp      24 12  2 10  38  53- 55     
Jong Hercules     2 - 6 2 - 6 1 - 2 1 - 4 1 - 6 0 - 1 0 - 7       0 - 4 0 - 4 2 - 4 3 - 3 1 - 2                     HBC               24 11  4  9  37  65- 70     
De Kennemers      3 - 0 4 - 3 5 - 0 3 - 2 1 - 2 6 - 1 1 - 3 5 - 1       2 - 2 2 - 3 5 - 1 0 - 1                     Alliance '22      24  5  5 14  20  40- 78     
Koninkl. HFC      3 - 1 9 - 1 6 - 1 2 - 2 10- 0 4 - 1 1 - 0 9 - 0 6 - 1       7 - 1 7 - 1 2 - 2                     DSK               24  6  1 17  19  63- 98     
SVIJ              5 - 0 4 - 1 7 - 1 1 - 5 3 - 3 2 - 2 0 - 2 6 - 2 1 - 1 0 -12       2 - 1 3 - 1                     UNO               24  5  2 17  17  36- 90     
UNO               5 - 0 4 - 2 0 - 0 1 - 7 1 - 4 0 - 2 0 - 8 3 - 1 3 - 4 1 - 4 2 - 6       2 - 4                     Geel Wit '20      24  2  2 20   8  24-105
Velsenoord        6 - 0 3 - 1 3 - 0 1 - 1 9 - 1 4 - 2 1 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 4 3 - 1 7 - 0                           Jong Hercules     24  1  2 21   5  22-104     
                                                                                                    
Period-championship 4A / 4B:                                                                        
1st round
DZS-FC Velsenoord      2-1         Alcmaria Victrix-Wieringermeer      0-3   
HYS-Sporting Krommenie 3-0 aet     Flamingo's '64-Haarlem-Kennemerland 2-1                          
2nd round
DZS-HYS                2-4         Wieringermeer-Flamingo's '64        2-4      Final : Flamingo's '64-HYS  3-3  HYS wins on pen.    HYS promoted
                                                                                                                                     DZS
                                                                                                    
4th class C
AC Amsterdam            6 - 1 4 - 1 6 - 0 8 - 0 9 - 0 2 - 2 4 - 0 1 - 2 11- 0 0 - 2                                 De Dijk           20 17  2  1  53 130- 22 P1 prom
DWS               1 - 4       1 - 8 0 - 7 1 - 2 3 - 1 4 - 7 3 - 3 2 - 4 5 - 3 0 - 2                                 Atl.Club Amsterd. 20 15  2  3  47 101- 18 P3  
De Dijk           1 - 1 15- 0       9 - 1 16- 0 14- 0 5 - 1 6 - 2 2 - 1 7 - 1 2 - 2                                 Westzaan          20 15  2  3  47  79- 33 P2  
Hercules Z.       2 -10 7 - 3 1 - 4       6 - 3 3 - 1 1 - 4 3 - 5 0 - 4 0 - 1 2 - 2                                 Zaanlandia        20 13  3  4  42  80- 48 (P1)
KFC               1 - 4 3 - 2 2 - 5 1 - 2       1 - 2 1 - 6 1 - 7 2 - 5 5 - 2 1 -10                                 TOB               20 11  2  7  35  78- 48  
RCZ               0 - 8 2 - 6 2 -14 1 - 2 5 - 2       3 - 3 0 - 6 3 - 8 4 - 2 4 - 6                                 Sloterdijk AVV    20  8  4  8  28  54- 47  
Sloterdijk        1 - 2 5 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 0       2 - 4 0 - 1 3 - 1 2 - 5                                 Hercules Zaandam  20  8  2 10  26  46- 64     
TOB               1 - 0 11- 0 0 - 1 1 - 4 2 - 1 7 - 0 4 - 6       4 - 7 8 - 1 1 - 3                                 RCZ               20  4  1 15  13  37-107     
Westzaan          0 - 4 5 - 0 1 - 3 4 - 1 7 - 1 5 - 3 4 - 2 1 - 1       10- 0 2 - 2                                 KFC               20  4  1 15  13  29-105     
Zaandijk          1 - 8 6 - 5 0 - 4 1 - 3 0 - 1 2 - 4 1 - 4 4 - 9 1 - 5       4 - 5                                 DWS               20  3  1 16  10  40-109     
Zaanlandia        2 - 9 8 - 2 1 -10 3 - 0 14- 0 4 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 3 4 - 1                                       Zaandijk          20  2  0 18   6  32-105  
                                                                                                    
4th class D
FC Amsterdam            0 - 2 2 - 2 1 - 0 0 - 3 4 - 4 2 - 3 1 - 2 2 - 1 2 - 5 5 - 1                                 CTO '70           20 16  3  1  51  64- 25 P2 prom
CTO '70           1 - 1       4 - 1 4 - 2 2 - 1 6 - 0 4 - 1 5 - 6 4 - 2 1 - 0 5 - 3 7 - 0                           Sporting Martinus 20 13  5  2  44  71- 31 P3  
Hertha            7 - 3 0 - 4       0 - 2 4 - 1 8 - 0 0 - 1 1 - 1 3 - 2 3 - 1 13- 1 6 - 0                           Hertha            20 13  2  5  41  71- 35 (P2)
Ouderkerk         6 - 4 1 - 3 1 - 2       2 - 1 4 - 7 4 - 1 2 - 1 4 - 1 0 - 2 5 - 0 6 - 0                           Vlug en Vaardig   20 12  2  6  38  63- 46     
Portugal Amsterd. 2 - 0 0 - 4 1 - 4 0 - 5       2 - 4 3 - 2 3 -10 3 - 1 4 - 5 9 - 0 4 - 2                           RKAVIC            20 10  5  5  35  69- 56     
RKAVIC            4 - 0 2 - 2 4 - 1 2 - 2 7 - 3       2 - 1 1 - 3 2 - 0 7 - 0 1 - 2                                 SV Ouderkerk      20 10  1  9  31  54- 45 P1  
RoODA'23          3 - 1 2 - 3 2 - 4 1 - 3 1 - 2 3 - 6       0 - 2 0 - 1 4 - 5 4 - 0                                 FC Portugal Amst. 20  8  0 12  24  51- 64     
Sp. Martinus      2 - 2 1 - 1 2 - 7 4 - 0 4 - 0 8 - 1 5 - 0       1 - 1 2 - 2 5 - 0                                 RODA '23          20  6  0 14  18  37- 56  
TABA              3 - 3 1 - 2 0 - 5 4 - 8 6 - 7 0 - 8 0 - 3 1 - 6       2 - 5 3 - 1 3 - 2                           Zuidoost United   20  3  2 15  11  27- 85     
Vlug en Vaardig   5 - 2 1 - 2 1 - 3 5 - 2 3 - 1 3 - 3 7 - 2 2 - 4 4 - 0       4 - 0 9 - 2                           FC Amsterdam      20  3  5 12  10  39- 61 -4 pnts
Zuidoost United   5 - 4 0 - 5 2 - 3 2 - 1 0 - 5 4 - 4 2 - 3 1 - 2 1 - 1 2 - 3       1 - 1                           TABA              20  2  3 15   9  30- 72     
RAP               3 - 5             3 - 8       1 -10 4 - 4 1 - 2 2 - 6 3 - 8       -----
RAP withdrawn                                                                           
                                                                                        
Period-championship 4C / 4D:                                                            
1st round
Robinhood-Ouderkerk    4-2         VSV-Zaanlandia        6-0   
Sp.Martinus-Westzaan   1-2 aet     AC Amsterdam-Hertha   5-1                            
2nd round
Robinhood-Westzaan     5-2         VSV-AC Amsterdam      0-0           Final : VSV-Robinhood   1-2                  VSV relegated
                                                 VSV wins on pen.                       
                                                                                        
4th class E
AS '80                  1 - 3 2 - 2 3 - 2 1 - 2 0 -13 5 - 0 4 - 2 3 - 5 2 - 5 5 - 2      16- 4                      Laren '99         20 19  1  0  58 105- 11 P1 prom
BVV '31           7 - 2       3 - 1 2 - 0 4 - 1 0 - 3 8 - 2 5 - 3 1 - 0 1 - 4 5 - 0      15- 0                      FC Weesp          20 15  0  5  45  70- 34 P3  
Diemen            4 - 2 2 - 3       1 - 1 3 - 1 1 - 3 3 - 4 3 - 0 2 - 0 4 - 1 3 - 1       9- 0                      BVV '31           20 14  1  5  43  53- 31 (P1)
Fortius           3 - 1 1 - 2 1 - 4       4 - 2 1 - 5 0 - 0 7 - 0 2 - 2 5 - 1 6 - 1                                 SV Diemen         20 13  2  5  41  58- 29 P2  
GeuzenMiddenmeer  3 - 6 2 - 3 0 - 1 1 - 2       1 - 6 2 - 1 4 - 2 4 - 2 2 - 4 8 - 2 4 - 0                           Fortius           20  8  4  8  28  51- 38     
Laren 99          6 - 1 5 - 0 2 - 1 4 - 0 6 - 0       12- 0 10- 0 7 - 1 7 - 0 2 - 1                                 AS '80            20  7  3 10  24  49- 63     
Overamstel        1 - 1 0 - 0 2 - 6 0 - 3 2 - 0 0 - 1       5 - 0 0 - 2 3 - 5 3 - 4                                 GeuzenMiddenmeer  20  7  0 13  21  41- 60     
Real Sranang      0 - 4 0 - 2 1 - 8 0 - 9 1 - 3 1 - 1 5 - 7       0 - 0 0 - 5 2 - 2 1 - 2                           TOG               20  6  3 11  21  31- 63     
TOG               0 - 4 2 - 1 0 - 2 4 - 4 1 - 4 0 - 7 2 - 1 2 - 1       2 - 6 4 - 2       5 - 1                     Zeeburgia         20  6  2 12  20  39- 59     
FC Weesp          2 - 1 2 - 0 1 - 3 1 - 0 7 - 1 0 - 1 7 - 0 6 - 0 7 - 1       3 - 1       9 - 3                     SC Overamstel     20  4  3 13  15  31- 68     
Zeeburgia         1 - 1 0 - 3 1 - 4 4 - 0 2 - 0 3 - 4 2 - 0 5 - 2 5 - 1 0 - 3             1 - 0                     Real Sranang      20  0  3 17   0  20- 92 -3 pnts
SC 't Gooi                    1 - 3 1 - 4                         5 - 6             -----
NVC               3 - 3                   0 - 6 0 -12 4 - 3 2 - 0                         -----
SC 't Goo1 and NVC withdrawn                                                            
                                                                                        
4th class F
Baarn                   4 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 2 2 - 5 0 - 2 1 - 3 3 - 0 2 - 3 5 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 1               FZO               26 23  1  2  70 116- 34 P1 prom
Bunnik '73        5 - 2       5 - 2 4 - 2 3 - 1 2 - 3 0 - 1 2 - 3 4 - 1 10- 1 8 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 0               VV Hees           25 20  4  1  64  94- 27 P2 prom
BZC '13           3 - 4 2 - 3       0 - 2 1 - 2 0 - 3 4 - 1 2 - 1 6 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 2 5 - 1               Bunnik '73        26 16  4  6  52  75- 39 P3 prom
Eemboys           2 - 3 1 - 2 0 - 0       7 - 1 2 - 6 2 - 2 6 - 1 3 - 0 4 - 1 0 - 2 2 - 2 4 - 1 5 - 0               VOP               26 15  5  6  50  60- 34 (P1)
Eemnes            1 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 4       2 - 6 2 - 5 1 - 3 2 - 3 4 - 5 3 - 0 3 - 2 0 - 2 2 - 4               Eemboys           26 13  5  8  44  64- 40     
FZO               5 - 4 3 - 0 5 - 3 4 - 0 4 - 0       3 - 3 5 - 2 3 - 0 8 - 0 8 - 0 8 - 2 3 - 2 4 - 1               OSO               26 14  3  9  43  61- 46 -2 pnts
Hees              6 - 2 5 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 1 4 - 3       0 - 0 6 - 0 8 - 0 2 - 0 6 - 0 3 - 1 7 - 1               SV Baarn          26  8  7 11  31  58- 60             
OSO               1 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 2 4 - 2 0 - 4 0 - 2       12- 3 4 - 0 5 - 1 3 - 1 4 - 2 4 - 0               BZC '13           26  8  7 11  30  49- 50 -1 pnt      
Patria            6 - 2 1 - 4 1 - 2 1 - 1 7 - 2 0 - 1 1 - 5 2 - 0       4 - 1 3 - 2 3 - 2 1 - 4 1 - 6               Patria            26  8  4 14  28  47- 80     
de Posthoorn      3 - 2 1 - 7 2 - 4 1 - 4 4 - 2 2 - 6 0 - 9 2 - 1 2 - 2       3 - 2 1 - 0 0 - 2 0 - 3               Austerlitz        26  7  6 13  27  46- 68     
SEC               1 - 3 0 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 1 1 - 7 2 - 6 0 - 3 2 - 2 2 - 0       2 - 0 1 - 4 2 - 1               SEC               26  6  3 17  21  28- 78     
't Vliegdorp      0 - 5 1 - 2 3 - 0 1 - 3 3 - 1 0 - 7 0 - 3 1 - 2 1 - 2 6 - 2 4 - 1       1 - 4 1 - 3               De Posthoorn      26  7  2 17  20  36-105 -3 pnts
VOP               1 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 1 1 - 0 1 - 1 5 - 0 2 - 2 5 - 0 4 - 0 2 - 0       5 - 3               't Vliegdorp      25  5  2 18  17  35- 65     
Austerlitz        3 - 2 1 - 1 3 - 3 1 - 1 4 - 2 1 - 2 1 - 6 1 - 3 2 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 3                     Eemnes            26  3  3 20  12  42- 85     
                                                                                    
Period-championship 4E / 4F:                                                        
1st round
Cobu Boys-Diemen       3-0       De Vecht-VOP     1-0     
FC Weesp-Bunnik '73    0-7       Hees-BVV '31     3-3   Hees wins on pen. 
2nd round
Cobu Boys-Bunnik '73   4-5       De Vecht-Hees    1-3           Final : Bunnik '73-Hees   4-1     Bunnik '73 promoted, Cobu Boys and De Vecht relegated
                                                                                    
4th class G
DVSU                    1 - 2 7 - 1 2 - 1 5 - 4 4 - 0 0 - 3 3 - 2 3 - 0 6 - 1 3 - 1                                 Houten            20 16  4  0  52  74- 15 P2 prom
EDO U.            0 - 2       1 - 3 4 - 3 0 - 3 5 - 0 1 - 4 1 - 2 1 - 1 5 - 2 4 - 0 1 - 1                           Hercules          20 15  1  4  46  55- 28 P3  
Elinkwijk         2 - 2 0 - 1       2 - 1 3 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 2 2 - 1 5 - 5 4 - 3                                 DVSU              20 13  1  6  40  56- 29 (P2) prom
Faja Lobi KDS     0 - 3 0 - 3 2 - 3       2 - 3 7 - 4 2 - 5 5 - 2 4 - 0 6 - 2 2 - 2 6 - 1                           Elinkwijk         20 10  5  5  35  48- 41 P1  
Hercules          2 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 0       2 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 1 5 - 0 3 - 1                                 Lekvogels         20  9  3  8  30  52- 46     
HMS               2 - 1 5 - 2 1 - 4 2 - 2 2 - 4       0 - 3 2 - 3 4 - 5 4 - 2 3 - 3 12- 2                           EDO U             20  9  1 10  28  36- 35     
Houten            2 - 0 3 - 0 4 - 1 8 - 0 4 - 1 6 - 0       1 - 1 3 - 0 6 - 2 1 - 1 16- 0                           Odin              20  6  3 11  21  37- 55     
Lekvogels         2 - 3 2 - 0 0 - 0 3 - 0 1 - 6 3 - 4 1 - 1       6 - 4 4 - 3 3 - 4 10- 0                           Faja Lobi KDS     20  6  2 12  20  47- 54     
Odin              3 - 2 0 - 1 2 - 1 3 - 2 0 - 4 1 - 1 1 - 7 2 - 3       6 - 2 2 - 1                                 VVJ               20  5  4 11  19  38- 46     
VIOD              1 - 8 0 - 4 0 - 7 1 - 4 1 - 5 3 - 3 1 - 6 0 - 8 3 - 2       0 - 5                                 HMS               20  4  6 10  18  42- 64     
VVJ               0 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 4 1 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 3 3 - 3 4 - 2                                       VIOD              20  1  2 17   5  31-103     
Kismet            1 - 1             2 - 4 0 - 4       0 - 3 1 - 4 2 - 8       0 - 3 -----         
Kismet withdrawn  
                                                                                                  
4th class H
DEV Doorn               5 - 4 3 - 1 7 - 4 4 - 1 4 - 1 2 - 2 4 - 3 4 - 2 4 - 1 2 - 1 3 - 2 6 - 2                     DEV Doorn         24 19  2  3  59  79- 38 P1 prom
DVSA              2 - 1       3 - 0 4 - 2 8 - 1 3 - 4 1 - 1 3 - 0 8 - 1 3 - 0 1 - 4 6 - 1 7 - 1                     FC Lienden        24 14  6  4  48  50- 30 P3  
Echteld           2 - 0 2 - 0       0 - 2 1 - 1 3 - 2 2 - 2 0 - 1 3 - 2 3 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 0                     SVMM              24 14  5  5  47  79- 36 (P1)
Ede/Victoria      2 - 3 3 - 3 2 - 2       1 - 2 4 - 1 2 - 0 1 - 1 4 - 0 5 - 2 4 - 1 0 - 0 6 - 3                     DVSA              24 15  2  7  47  84- 42 P2  
GVC               0 - 3 0 - 1 1 - 3 1 - 4       3 - 4 0 - 2 4 - 2 5 - 1 2 - 0 0 - 5 1 - 2 3 - 3                     Ede/Victoria      24 14  5  5  47  75- 43     
Kesteren          1 - 3 1 - 2 1 - 0 3 - 3 3 - 0       2 - 2 5 - 2 5 - 2 2 - 3 0 - 1 1 - 1 6 - 1                     VVA Achterberg    24 13  6  5  45  68- 28     
Lienden           1 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 2 3 - 0 3 - 1       1 - 0 7 - 1 2 - 1 4 - 3 1 - 1 1 - 3                     Echteld           24 10  6  8  36  42- 38     
Musketiers        2 - 6 5 - 2 1 - 3 1 - 4 1 - 2 3 - 0 1 - 3       5 - 3 5 - 2 0 - 0 2 - 2 2 - 1                     Kesteren          24  9  3 12  30  57- 56     
Oranje Wit        1 - 7 0 - 8 0 - 6 0 - 9 0 - 2 4 - 8 0 - 3 2 - 5       1 - 6 1 - 7 0 -11 2 - 4                     SVF               24  8  1 15  25  61- 63     
SVF               0 - 2 2 - 4 2 - 1 2 - 3 6 - 1 3 - 1 2 - 4 5 - 2 11- 0       1 - 3 0 - 1 2 - 2                     Musketiers        24  7  3 14  24  46- 65     
SVMM              0 - 2 3 - 4 3 - 3 2 - 0 5 - 0 4 - 0 2 - 0 5 - 0 10- 4 4 - 2       2 - 0 6 - 0                     GVC               24  7  2 15  23  35- 68     
VVA Achterberg    1 - 1 2 - 0 7 - 0 1 - 3 4 - 0 2 - 1 0 - 1 4 - 0 3 - 0 6 - 2 3 - 3       7 - 0                     Wageningen        24  3  4 17  13  42- 97     
Wageningen        2 - 3 1 - 6 0 - 3 3 - 5 2 - 5 0 - 4 3 - 4 3 - 2 2 - 2 2 - 4 3 - 3 1 - 6                           Oranje Wit        24  0  1 23   1  29-143     

Period-championship 4G / 4H:                                                                      
1st round
SVM-DVSA               1-0       Voorwaarts-Elinkwijk   1-0
FC Lienden-DVSU        0-2       Hercules-SVMM          2-1 
2nd round
SVM-DVSU               0-2       Voorwaarts-Hercules    0-3        Final : Hercules-DVSU   1-3 aet        DVSU promoted, SVM and Voorwaarts relegated
Round of losers of finals :                                                                   
Hees-Flamingo's '64              Hercules-VSV           1-2        Final : VSV-Hees 1-2                   Hees promoted
                                                                                                  
West II
1st class B
Brielle                 0 - 2 1 - 0 2 - 2 4 - 1 5 - 0 1 - 1 3 - 1 5 - 2 5 - 1 4 - 2 1 - 1 3 - 6 4 - 1               SC Feyenoord      26 22  2  2  68  63- 16 P1 prom
Bruse Boys        1 - 3       0 - 1 1 - 2 0 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 4 1 - 7               VV Brielle        26 14  8  4  50  66- 36 (P1)
DCV               0 - 0 2 - 0       1 - 5 1 - 3 3 - 3 0 - 0 0 - 2 3 - 3 2 - 0 0 - 1 2 - 3 1 - 0 1 - 0               VV Kloetinge      26 15  4  7  49  58- 32 P2  
Delta Sport       2 - 1 4 - 1 5 - 1       0 - 1 3 - 2 0 - 2 1 - 1 6 - 1 2 - 2 1 - 3 3 - 0 3 - 1 1 - 1               Heinenoord        26 13  6  7  44  45- 34 -1 pnt
SC Feyenoord      1 - 1 4 - 1 1 - 0 3 - 0       1 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 0 5 - 2 2 - 0 3 - 0 3 - 0               Oude Maas         26 11  6  9  39  35- 34     
Heerjansdam       1 - 1 4 - 1 4 - 1 2 - 1 0 - 2       5 - 1 1 - 3 0 - 2 3 - 0 3 - 0 0 - 1 3 - 0 0 - 0               Oranje Wit        26 11  5 10  38  51- 47 P3  
Heinenoord        1 - 4 4 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 2       3 - 3 1 - 1 4 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 3               Deltasport        26 11  5 10  37  53- 42 -1 pnt
Kloetinge         4 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 1 0 - 5 5 - 1 1 - 2       6 - 1 5 - 0 3 - 0 2 - 2 3 - 1 2 - 3               Heerjansdam       26 11  4 11  37  50- 47     
Nieuwenhoorn      1 - 1 2 - 2 4 - 0 1 - 4 2 - 4 3 - 0 0 - 2 1 - 3       0 - 6 0 - 5 0 - 3 2 - 3 2 - 3               Nieuw-Lekkerland  26 10  4 12  34  42- 52     
Nieuw Lekkerland  1 - 3 1 - 1 2 - 0 3 - 0 0 - 4 2 - 4 3 - 3 2 - 1 1 - 0       2 - 3 2 - 1 3 - 1 1 - 0               VVGZ              26  9  5 12  32  44- 56     
Oranje Wit        2 - 2 3 - 3 4 - 0 1 - 2 2 - 0 4 - 3 1 - 0 0 - 3 7 - 3 2 - 1       1 - 1 3 - 1 4 - 4               SHO               26  8  4 14  28  49- 55     
Oude Maas         1 - 4 3 - 0 0 - 0 2 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 0       2 - 2 1 - 0               DCV               26  5  6 15  21  20- 48 rel 
SHO               0 - 5 7 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 3 0 - 2 1 - 1 3 - 3 2 - 4 2 - 0 3 - 2       5 - 1               Nieuwenhoorn      26  4  6 16  18  39- 74 rel 
VVGZ              1 - 3 3 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 7 3 - 3 2 - 4 0 - 1 2 - 3 1 - 4 1 - 0 2 - 1 2 - 1                     Bruse Boys        26  3  5 18  14  26- 68 rel 
                                                                                                        
2nd class C
ooC Reeuwijk            0 - 4 1 - 2 4 - 3 0 - 4 2 - 2 0 - 3 1 - 4 1 - 1 1 - 5 0 - 4 1 - 6 2 - 6 2 - 3               SV Die Haghe      26 16  5  5  53  49- 21 P2 prom
Die Haghe         0 - 1       3 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 2 4 - 1 3 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 1               Valken '68        26 14  7  5  49  59- 30 (P2)
DoCoS             8 - 1 3 - 2       2 - 3 2 - 2 2 - 2 2 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 1 0 - 2 1 - 2               UVS               26 14  7  5  49  55- 29 (P1)
DSO               4 - 2 1 - 4 2 - 2       0 - 3 2 - 2 0 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 1 4 - 0 2 - 1 3 - 2 3 - 0               Honselersdijk     26 13  7  6  46  58- 36 P3 prom
Honselersdijk     5 - 0 0 - 2 2 - 0 2 - 2       2 - 3 5 - 0 3 - 1 4 - 2 2 - 1 3 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 1               Voorschoten '97   26 13  4  9  43  48- 41     
HVC '10           5 - 0 0 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 1       0 - 1 7 - 3 6 - 2 4 - 2 7 - 3 1 - 0 1 - 2 2 - 3               HVC '10           26 12  6  8  42  62- 45     
Lugdunum          2 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 2       2 - 1 4 - 0 2 - 2 4 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 3               SVC '08           26 10  8  8  38  56- 46     
Nieuwkoop         1 - 2 0 - 2 2 - 3 1 - 4 0 - 3 2 - 2 0 - 3       1 - 4 5 - 3 1 - 1 1 - 5 0 - 5 1 - 2               DoCoS             26  8  9  9  33  41- 35     
RCL               4 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 1 5 - 0       2 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 1               DSO               26  9  6 11  33  46- 51     
SVC '08           4 - 1 1 - 1 0 - 3 6 - 2 2 - 3 1 - 1 3 - 1 3 - 0 3 - 0       1 - 1 3 - 2 3 - 1 3 - 0               RCL               26  8  8 10  32  42- 46     
TAVV              4 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 1 5 - 4 0 - 3 3 - 1 5 - 0 0 - 3 3 - 4       1 - 5 2 - 3 1 - 2               TAVV              26  8  5 13  29  44- 55     
UVS               3 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 5 - 0 3 - 0 4 - 0 3 - 0 1 - 1 0 - 3       2 - 1 0 - 4               Lugdunum          26  8  5 13  29  35- 51 P1 rel
Valken '68        2 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 0 3 - 0 4 - 2 5 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 1 4 - 0 1 - 1       0 - 0               CVC Reeuwijk      26  3  5 18  14  29- 90 rel 
Voorschoten'97    1 - 1 0 - 1 0 - 3 4 - 1 2 - 0 1 - 3 5 - 1 2 - 2 4 - 2 3 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 6                     Nieuwkoop         26  2  6 18  12  27- 75 rel 
                                                                                                         
2nd class D
Alexandria '66          0 - 2 1 - 2 1 - 1 3 - 4 2 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 4 4 - 3 0 - 0 0 - 0 2 - 0 1 - 2               BVCB              26 17  6  3  57  61- 23 P2 prom
Berkel            1 - 1       1 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 5 3 - 2 1 - 3 4 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 0 2 - 2               Hellevoetsluis    26 18  3  5  57  52- 31 P1  
BVCB              2 - 1 2 - 2       4 - 0 4 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 0 1 - 0 4 - 0 3 - 2 3 - 3 6 - 0 0 - 0               CVV Berkel        26 13  8  5  47  48- 35 P3  
CWO               1 - 2 0 - 2 2 - 1       1 - 0 1 - 1 7 - 4 1 - 0 5 - 0 2 - 3 2 - 2 0 - 3 4 - 0 1 - 2               Sparta            26 12  5  9  41  59- 52 (P2)
Hellevoetsluis    3 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 1       2 - 1 2 - 0 4 - 0 1 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 1               VV Zuidland       26 11  7  8  40  47- 45     
Neptunus Schiebr. 0 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 3       4 - 0 5 - 2 2 - 3 2 - 0 1 - 2 0 - 0 1 - 1 2 - 3               SVS               26 10  9  7  39  56- 40     
Piershil          3 - 3 2 - 2 1 - 2 3 - 1 0 - 1 1 - 2       1 - 2 1 - 2 2 - 4 2 - 4 2 - 2 3 - 1 1 - 2               Alexandria '66    26 10  6 10  36  45- 42     
Rhoon             3 - 2 0 - 3 0 - 6 2 - 5 1 - 2 1 - 5 2 - 5       1 - 2 0 - 2 1 - 1 3 - 6 2 - 2 4 - 4               Neptunus-Schiebr. 26 10  5 11  35  44- 34     
Sparta            3 - 4 2 - 3 2 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 4 3 - 3 1 - 2       4 - 1 3 - 3 1 - 1 4 - 2 4 - 1               CWO               26  9  6 11  33  47- 48     
SSS               1 - 5 0 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 1 3 - 3 3 - 1 2 - 2       2 - 2 3 - 1 5 - 0 2 - 3               SSS               26  9  5 12  32  49- 54     
Strijen           2 - 0 0 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 3 2 - 1       1 - 1 5 - 0 3 - 1               Strijen           26  7  8 11  29  43- 46     
SVS               0 - 2 4 - 0 0 - 4 3 - 2 2 - 2 2 - 0 4 - 2 5 - 1 2 - 3 2 - 2 4 - 1       0 - 1 5 - 1               VDL               26  6  4 16  22  34- 77 rel 
VDL               3 - 2 1 - 4 2 - 5 0 - 1 0 - 3 1 - 3 5 - 2 1 - 0 1 - 6 4 - 3 4 - 2 2 - 2       0 - 4               Piershil          26  5  5 16  20  47- 66 rel 
Zuidland          0 - 2 1 - 1 0 - 2 3 - 3 1 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 0 4 - 1 1 - 4 3 - 1                     Rhoon             26  4  5 17  17  34- 73 rel 
                                                                                                         
Period-championship 2C / D :                                                                             
1st round
Nieuwenhoorn-Sparta    1-3       DCV-Honselersdijk          1-2           
Hellevoetsluis-UVS     1-0 aet   Valken '68-Berkel          1-0                                          
2nd round
Sparta-Hellevoetsluis  2-1       Honselersdijk-Valken '68   7-0     Final : Honselersdijk-Sparta  6-1      Honselersdijk promoted, DCV and Nieuwenhoorn relegated
                                                                                                         
3rd class A
Be Fair                 0 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 3 0 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 1 4 - 1 2 - 1               Soccer Boys       26 22  1  3  67  74- 28 P1 prom
Blauw Zwart       1 - 3       1 - 0 3 - 1 1 - 2 0 - 4 3 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 3 3 - 0 0 - 0               Nispen Van        26 14  6  6  48  59- 29 P2  
BSC '68           2 - 2 0 - 1       2 - 0 1 - 1 3 - 3 5 - 0 2 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 3 3 - 2 2 - 0               DWO               26 13  6  7  45  50- 31 (P1)
DSVP              1 - 0 0 - 0 1 - 0       0 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 1 4 - 2 2 - 0 0 - 2 0 - 4 1 - 0 1 - 1               FC Oudewater      26 13  5  8  44  58- 38 P3  
DWO               4 - 0 1 - 2 1 - 2 3 - 0       1 - 2 2 - 2 3 - 0 3 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 2 5 - 1 3 - 2               Kagia             26 11  5 10  38  54- 47     
Kagia             1 - 2 3 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 3       0 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 4 0 - 3 1 - 4 5 - 0 4 - 1               BSC '68           26 10  7  9  37  44- 40     
Koudekerk         2 - 5 5 - 1 1 - 4 1 - 1 3 - 0 3 - 2       2 - 0 0 - 4 0 - 3 0 - 4 2 - 3 2 - 1 1 - 6               Be Fair           26 11  4 11  37  47- 46     
Leiden            3 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 2   - 1 1 - 0 0 - 0 0 - 4 2 - 0 2 - 3 2 - 1               Blauw Zwart       26  9  5 12  32  36- 51     
LSVV '70          2 - 1 5 - 0 1 - 0 4 - 2 0 - 2 4 - 4 3 - 1 1 - 4       1 - 2 1 - 3 1 - 4 7 - 1 0 - 1               Zwammerdam        26  9  4 13  31  49- 52     
van Nispen        4 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 0       2 - 1 1 - 2 5 - 2 0 - 1               Leiden            26  8  7 11  31  34- 47     
FC Oudewater      4 - 3 6 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 5 0 - 0 5 - 0 4 - 1 0 - 3       0 - 3 1 - 0 0 - 4               DSVP              26  8  7 11  31  28- 42     
Soccerboys        1 - 1 3 - 1 4 - 1 3 - 0 0 - 3 2 - 0 4 - 3 2 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 0       6 - 1 3 - 0               Koudekerk         26  8  6 12  30  42- 61 rel 
WDS               2 - 1 5 - 3 1 - 3 2 - 4 2 - 2 1 - 3 2 - 4 0 - 0 2 - 1 0 - 7 2 - 2 4 - 5       1 - 3               LSVV '70          26  8  2 16  26  45- 58 rel 
Zwammerdam        2 - 3 0 - 2 3 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 4 4 - 1 1 - 6 3 - 2 1 - 4 6 - 2                     WDS               26  4  3 19  15  38- 88 rel 
                                                                                                         
3rd class B
Ariston '80             4 - 3 2 - 3 1 - 3 5 - 0 4 - 4 2 - 2 2 - 4 2 - 2 2 - 4 2 - 4 0 - 2 3 - 5 5 - 3               SC Monster        26 18  4  4  58  60- 29 P3 prom
Duindorp          0 - 1       2 - 3 2 - 0 2 - 1 3 - 0 3 - 0 3 - 0 0 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 0 0 - 3               VELO              26 17  5  4  56  82- 40 P2 prom
GDA               1 - 0 0 - 2       5 - 0 3 - 3 2 - 1 0 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 1 4 - 4 1 - 2 0 - 3 1 - 1               MVV '27           26 14  3  9  45  62- 49 (P3)
KMD               1 - 2 1 - 1 3 - 0       2 - 2 3 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 0 0 - 1 3 - 1 0 - 0 3 - 5 3 - 1               VV Naaldwijk      26 12  5  9  41  48- 40     
Lyra              1 - 0 2 - 0 4 - 1 5 - 2       5 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 4 2 - 5 3 - 2 3 - 1 0 - 1               Quick Steps       26 13  1 12  40  43- 51     
MSV '71           2 - 2 0 - 0 5 - 5 0 - 7 1 - 2       0 - 5 1 - 3 1 - 4 2 - 4 3 - 5 1 - 3 0 - 8 0 - 4               LYRA              26 11  6  9  39  54- 50 P1  
MVV '27           1 - 0 3 - 4 5 - 2 2 - 1 4 - 3 3 - 0       1 - 3 3 - 1 4 - 2 2 - 0 0 - 4 6 - 1 3 - 0               Maasdijk          26 10  7  9  37  62- 60     
Maasdijk          1 - 1 0 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 3 5 - 0 2 - 2       1 - 2 5 - 2 1 - 6 3 - 2 1 - 4 6 - 0               Schipluiden       26 10  6 10  36  72- 59     
Naaldwijk         6 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 0 2 - 2 2 - 1 4 - 2 1 - 5       2 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 3 1 - 1               KMD               26 10  4 12  34  46- 40     
Quick Steps       1 - 0 3 - 1 1 - 0 1 - 3 1 - 0 0 - 1 4 - 3 2 - 5 3 - 1       2 - 3 0 - 2 0 - 3 3 - 2               Verburch          26  8  9  9  33  48- 51     
Schipluiden       2 - 2 6 - 2 7 - 0 3 - 2 1 - 1 7 - 2 3 - 4 2 - 2 1 - 3 0 - 1       1 - 3 1 - 3 3 - 2               Duindorp SV       26  8  7 11  31  37- 40     
Spcl. Monster     1 - 3 3 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 3 3 - 0 3 - 1 5 - 1 4 - 1 1 - 0 2 - 2       2 - 1 2 - 1               GDA               26  7  7 12  28  41- 59 rel 
VELO              6 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 3 6 - 0 2 - 2 6 - 3 2 - 1 7 - 0 2 - 1 2 - 2       3 - 0               Ariston '80       26  6  6 14  24  47- 64 rel 
Verburch          2 - 0 2 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 2 4 - 2 3 - 2 3 - 2 3 - 3 2 - 2 1 - 1 4 - 2 1 - 2 2 - 2               MSV '71           26  1  4 21   7  29- 99 rel 
                                                                                                         
Period-championship 3A / B :                                                                             
1st round
VELO-DWO            4-1 aet       Lugdunum-FC Oudewater    2-3 aet 
CVC Reeuwijk-Lyra   1-0           van Nispen-MVV '27       0-0 van Nispen wins on pen.
2nd round
CVC Reeuwijk-VELO   1-3           FC Oudewater-van Nispen  1-0        Final : FC Oudewater-VELO   3-5 aet   VELO promoted, Lugdunum and CVC Reeuwijk relegated
                                                                                                         
3rd class C
Bolnes                  3 - 6 1 - 2 1 - 0 2 - 4 1 - 7 2 - 4 0 - 1 1 - 3 0 - 3 1 - 5 0 - 6 3 - 1 4 - 4               Kethel Spaland    26 20  3  3  63  73- 25 P2 prom
Dilettant         4 - 1       2 - 2 3 - 1 4 - 1 0 - 2 0 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 2 3 - 0 6 - 3 4 - 1               VV Spirit         26 17  2  7  53  67- 23 P3 prom
DVO '32           8 - 1 2 - 2       5 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 3 2 - 0 1 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 0               DVO '32           26 16  4  6  52  61- 32 (P2)
Excelsior R.      2 - 1 1 - 2 1 - 4       0 - 1 4 - 5 5 - 3 1 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 2 1 - 2 5 - 1 4 - 2               VVOR              26 15  5  6  50  63- 32     
HBSS              0 - 2 2 - 2 0 - 3 0 - 2       1 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 0 3 - 4 1 - 4 0 - 3 0 - 0 3 - 0               Perkouw           26 14  7  5  49  55- 31     
Kethel Spaland    4 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 1 3 - 1       3 - 0 4 - 0 1 - 0 4 - 1 2 - 1 6 - 2 4 - 2 1 - 1               Dilettant         26 13  6  7  45  57- 42 P1  
Lekkerkerk        4 - 1 3 - 4 2 - 3 1 - 1 4 - 0 0 - 5       1 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 2 2 - 1 2 - 3               Zwarte Pijl       26 11  4 11  37  45- 50     
Leonidas          1 - 3 2 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 2       3 - 3 3 - 2 0 - 2 0 - 0 1 - 1 3 - 1               Schoonhoven       26  9  4 13  31  40- 48     
Perkouw           4 - 1 3 - 1 2 - 0 4 - 0 3 - 3 1 - 2 1 - 1 3 - 0       1 - 0 2 - 4 1 - 2 6 - 0 2 - 0               Excelsior R.      26  8  4 14  28  41- 53     
Schoonhoven       4 - 1 0 - 1 0 - 5 0 - 2 0 - 2 0 - 2 4 - 1 2 - 2 1 - 2       0 - 0 2 - 3 6 - 0 1 - 0               HBSS              26  7  5 14  26  33- 57     
Spirit            3 - 1 1 - 2 3 - 0 3 - 0 4 - 1 2 - 4 3 - 0 2 - 0 1 - 1 5 - 0       0 - 1 6 - 1 1 - 2               Leonidas          26  6  7 13  25  25- 46     
VVOR              1 - 1 4 - 5 1 - 1 1 - 0 3 - 0 0 - 0 2 - 0 8 - 0 1 - 2 2 - 3 3 - 2       6 - 0 2 - 2               Lekkerkerk        26  6  6 14  24  36- 54     
Zestienhoven      3 - 2 1 - 2 3 - 2 1 - 3 2 - 4 1 - 4 2 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 4 0 - 4 0 - 3       2 - 1               Zestienhoven      26  5  3 18  18  32- 84 rel 
Zwarte Pijl       2 - 1 3 - 1 1 - 2 5 - 2 5 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 0 0 - 3 0 - 4 3 - 2                     Bolnes            26  4  2 20  14  35- 86 rel 
                                                                                                         
3rd class D
Binnenmaas              3 - 1 4 - 2 7 - 1 4 - 2 6 - 0 4 - 0 5 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 3 3 - 0 0 - 0               NSVV              26 22  3  1  69  76- 12 P1 prom
Botlek            2 - 4       2 - 4 1 - 3 3 - 1 2 - 3 5 - 1 1 - 2 4 - 0 7 - 0 4 - 0 0 - 2 2 - 1 4 - 3               Rijnmond/Hgvl.Sp. 26 20  3  3  63  77- 27 P3  
Charlois          2 - 5 4 - 0       1 - 2 3 - 0 3 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 2 4 - 0 0 - 2               FC Binnenmaas     26 20  2  4  62  91- 32 P2  
DRL               2 - 1 2 - 3 2 - 4       2 - 3 2 - 0 2 - 2 1 - 3 3 - 0 3 - 2 7 - 1 1 - 5 2 - 0 1 - 4               Charlois          26 15  4  7  48  65- 36 -1 pnt (P1)
GHVV '13          0 - 5 6 - 1 0 - 1 1 - 4       0 - 1 3 - 1 0 - 5 2 - 3 3 - 0 2 - 2 0 - 3 2 - 0 2 - 0               DRL               26 12  5  9  41  53- 49     
's-Gravendeel     1 - 4 1 - 0 1 - 2 0 - 0 3 - 3       1 - 1 0 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 1               Rozenburg         26 11  4 11  37  62- 63     
NBSVV             0 - 2 1 - 5 1 - 3 0 - 3 1 - 5 3 - 3       0 - 4 1 - 2 2 - 1 3 - 5 0 - 2 0 - 2 3 - 1               SC Botlek         26 10  1 15  31  57- 57     
NSVV              2 - 1 5 - 0 2 - 0 0 - 0 9 - 0 3 - 0 3 - 0       3 - 0 12- 0 3 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 0               's-Gravendeel     26  7 10  9  31  40- 49     
Pernis            0 - 7 0 - 5 2 - 8 1 - 3 0 - 3 0 - 0 2 - 2 0 - 3       2 - 2 3 - 2 1 - 4 1 - 1 0 - 2               GHVV '13          26  9  2 15  29  47- 70     
Rockanje          2 - 6 3 - 0 0 - 6 1 - 3 3 - 2 2 - 6 4 - 1 0 - 2 1 - 0       1 - 1 2 - 6 0 - 5 3 - 2               IJVV de Zwervers  26  7  7 12  28  43- 53     
Rozenburg         2 - 3 2 - 1 4 - 4 4 - 0 5 - 3 3 - 2 4 - 3 1 - 3 2 - 3 4 - 2       1 - 4 4 - 1 5 - 1               Pernis            26  5  5 16  20  25- 77     
Rijnmond Hgvl.Sp. 5 - 3 3 - 2 0 - 2 1 - 0 5 - 2 4 - 1 1 - 1 0 - 1 4 - 0 5 - 0 3 - 0       3 - 1 1 - 1               Zinkwegse Boys    26  5  5 16  19  31- 51 -1 pnt rel
Zinkwegse Boys    0 - 4 1 - 1 1 - 3 2 - 2 0 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 3 6 - 0 1 - 0 0 - 3 2 - 4       1 - 1               Rockanje          26  5  4 17  19  35- 87 rel 
YVV de Zwerver    1 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 2 6 - 0 3 - 6 1 - 1 0 - 2 1 - 3 3 - 2 2 - 5 1 - 4 2 - 1                     NBSVV             26  3  7 16  16  30- 69 rel 
                                                                                                         
Period-championship 3C / D :                                                                             
1st round
VDL-Dilettant       4-1                  Rijnm.Hoogvl.Sp.-DVO '32   1-0
Piershil-Charlois   Piershil withdrawn   Spirit-Binnenmaas          2-2   Spirit wins on pen.
2nd round
VDL-Spirit          0-3                  SV Charlois-Rijnm.Hgvl.Sp. 3-3         Final : Spirit-Rijnm.Hgvl.Sp.   5-1     Spirit promoten
                                                    Rijnm.Hgvl.Sp. wins on pen.                                         VDL and Piershil relegated
                                                                                                         
4th class A
Alphia                  4 - 2 2 - 1 4 - 4 6 - 1 4 - 0 2 - 1 8 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 2 6 - 1       16- 0               VVSB              22 15  5  2  50  44- 19 P2 prom  
Haagse Hout       1 - 2       2 - 1 4 - 0 1 - 4 1 - 2 0 - 4 4 - 2 1 - 1 3 - 0 3 - 1 5 - 0 4 - 1                     Oegstgeest        22 15  3  4  48  83- 26 P3  
Hazerswoudse Boys 3 - 1 0 - 4       1 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 2 6 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 2                           SEV               22 13  7  2  46  59- 25 P1  
KSD Marine        4 - 5 3 - 3 2 - 2       1 - 1 3 - 2 1 - 8 2 - 2 0 - 0 5 - 1 1 - 2 2 - 3 4 - 2                     Alphia            22 14  2  6  44  67- 39 (P2) prom
Football Factory  0 - 1 1 - 1 3 - 4 6 - 3       0 - 0 0 - 5 2 - 2 2 - 4 1 - 0 0 - 3 1 - 2 4 - 1                     Meerburg          22 11  3  8  36  48- 35         
Meerburg          0 - 1 0 - 1 2 - 5 2 - 4 3 - 1       1 - 0 9 - 1 1 - 3 2 - 0 0 - 3 4 - 0 4 - 0                     Haagse Hout       22  8  5  9  29  42- 40     
Oegstgeest        5 - 3 5 - 0 4 - 1 5 - 2 8 - 2 2 - 4       4 - 0 1 - 1 3 - 1 4 - 1 5 - 1       19- 0               Hazerswoudse Boys 22  7  4 11  25  42- 45         
Roodenburg        1 - 2 4 - 3 1 - 1 1 - 3 3 - 1 0 - 4 1 - 5       1 - 0 4 - 0 0 - 4 5 - 4                           KSD-Marine        22  6  7  9  25  50- 59     
SEV               5 - 3 2 - 1 5 - 0 4 - 0 3 - 2 1 - 1 2 - 2 5 - 1       3 - 2 1 - 2 4 - 1                           Roodenburg        22  5  5 12  20  35- 72     
UDO               1 - 8 0 - 0 1 - 0 2 - 1 4 - 2 1 - 3 0 - 4 1 - 1 0 - 7       0 - 3 4 - 0                           WVC               22  5  3 14  18  29- 71     
VVSB              0 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 1 5 - 1       2 - 0                           UDO               22  5  2 15  17  23- 62     
WVC               3 - 0 1 - 1 0 - 5 0 - 6 5 - 2 3 - 5 0 - 6 2 - 2 0 - 3 1 - 2 0 - 0                                 Football Factory  22  3  4 15  13  35- 64        
SV Wassenaar      0 - 9                               2 - 3 0 - 6       0 - 5 0 - 4 0 - 5 -----                                                                 
GOL Sport                                 3 - 7                                                 -----                                                           
SV Wassenaar and GOL Sport withdrawn                                                                                                                            
                                                                                                                                                                
4th class B
Celeritas               0 - 7 3 - 1 1 -25 0 - 8 1 - 7 0 -11 0 -10 1 - 2 0 - 4 3 - 3 1 - 0 3 - 1                     DUNO              22 16  2  4  50  68- 26 P2 prom
DUNO              3 - 1       2 - 0 2 - 1 1 - 2 4 - 2 1 - 4 6 - 1 1 - 0 2 - 0 4 - 1 7 - 1 0 - 0                     Loosduinen        22 15  4  3  49 109- 27 P3  
Erasmus           7 - 0 0 - 3       2 - 4 2 - 4 3 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 1 3 - 0 5 - 1                           Hercules          22 15  3  4  48  89- 23 P1 prom
GSC ESDO          5 - 1 1 - 3 1 - 1       4 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 5 0 - 1 2 - 0 4 - 0 3 - 2 2 - 3                     Houtwijk          22 13  5  4  44  72- 20 (P2)
Hercules          4 - 2 0 - 0 3 - 1 0 - 1       3 - 1 2 - 0 13- 0 1 - 1 6 - 1 6 - 1 9 - 1                           GSC ESDO          22 14  3  5  42  72- 31 -3 pnts
Houtwijk          6 - 0 4 - 0 8 - 0 0 - 0 0 - 0       1 - 1 3 - 0 7 - 0 4 - 1 6 - 0 3 - 0                           SV Erasmus        22 10  3  9  33  53- 44     
Loosduinen        6 - 0 0 - 2 5 - 2 4 - 0 3 - 2 2 - 2       4 - 2 4 - 0 3 - 2 26- 1 15- 0                           PGS-VOGEL         22  9  5  8  32  40- 38     
Madestein         12- 0 5 - 2 1 - 1 2 - 3 0 - 1 1 - 2 1 - 3       4 - 0 2 - 3 3 - 1 7 - 1                           RAS               22  9  1 12  28  68- 51     
PGS VOGEL         10- 0 2 - 2 1 - 2 0 - 3 1 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 2       1 - 0 6 - 1 3 - 0                           SV Madestein      22  8  5  9  28  66- 52 -1 pnt
RAS               25- 0 0 - 3 1 - 0 0 - 3 1 - 5 1 - 2 2 - 6 2 - 2 3 - 1       6 - 0 4 - 1 7 - 1                     VCS               22  3  1 18  10  32-107     
VCS               4 - 0 0 - 1 2 - 4 0 - 5 1 -10 0 - 3 1 - 4 1 - 2 3 - 4 3 - 5       5 - 0                           Celeritas         22  3  1 18  10  17-160     
Wanica Star       0 - 3 1 -12 1 - 9 3 - 4 1 - 8 1 - 9 1 - 6 3 - 3 1 - 3 1 - 6 2 - 4                                 Wanica Star       22  0  1 21   1  22-129     
HDV                                       0 - 6             2 - 5                   5 - 0 -----       
HDV withdrawn                                                                                         
                                                                                                      
4th class C
Aarlanderveen           3 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 1 3 - 3 7 - 0 2 - 5 3 - 0 7 - 1 5 - 1 4 - 0 2 - 3               NSV '46           26 20  1  5  61  81- 29 P1 prom
Floreant          0 - 1       1 - 0 2 - 1 5 - 0 2 - 4 0 - 1 2 - 0 0 - 3 4 - 0 3 - 0 1 - 1 6 - 3 5 - 3               Aarlanderveen     26 19  1  6  58  76- 34 P2  
Kamerik           5 - 2 1 - 4       1 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 1 7 - 3 4 - 1 3 - 3 1 - 1 4 - 3 3 - 1 1 - 2               Siveo '60         26 17  3  6  54  63- 28 P3  
Linschoten        1 - 4 1 - 2 3 - 1       4 - 1 4 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 0 4 - 4 1 - 1 3 - 0               Floreant          26 17  1  8  52  68- 33 (P1)
Moerkapelle       0 - 1 1 - 2 3 - 2 0 - 2       0 - 7 0 - 6 4 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 2 1 - 2 4 - 0               Rohda '76         26 15  3  8  48  63- 36     
NSV '46           3 - 2 3 - 1 2 - 0 6 - 0 2 - 0       3 - 0 8 - 1 4 - 2 4 - 1 7 - 0 1 - 3 2 - 1 2 - 1               Woerden           26 13  7  6  46  67- 45     
Rohda '76         0 - 3 2 - 1 5 - 2 6 - 1 5 - 1 1 - 0       8 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 2 0 - 3 1 - 3 3 - 0               Kamerik           26 10  5 11  35  57- 59     
Rijnstreek        1 - 3 0 -10 3 - 4 1 - 5 3 - 3 1 - 2 2 - 3       0 - 4 0 - 7 3 - 3 1 - 4 4 - 0 2 - 1               Linschoten        26 10  4 12  34  47- 53     
Siveo '60         2 - 0 1 - 0 5 - 0 2 - 0 8 - 0 2 - 1 4 - 1 0 - 1       0 - 0 4 - 0 1 - 1 2 - 0 4 - 1               Woubrugge         26  8  6 12  30  46- 53     
Sportief          2 - 3 1 - 3 2 - 3 2 - 1 3 - 4 1 - 2 0 - 4 2 - 0 2 - 4       2 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 0               Sportief          26  8  4 14  28  44- 52     
SPV '81           1 - 4 1 - 4 1 - 3 2 - 2 4 - 3 0 - 5 0 - 2 3 - 2 1 - 4 1 - 3       1 - 1 3 - 5 0 - 1               Zevenhoven        26  8  3 15  27  29- 53     
Woerden           2 - 1 1 - 4 2 - 3 4 - 2 5 - 0 3 - 3 3 - 2 7 - 0 2 - 0 2 - 1 6 - 0       1 - 4 1 - 2               SPV '81           26  4  6 16  18  32- 80     
Woubrugge         1 - 4 0 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 1 6 - 1 0 - 2 3 - 1 3 - 3 1 - 2       1 - 1               Moerkapelle       26  4  4 18  16  31- 76     
Zevenhoven        0 - 2 1 - 3 2 - 4 2 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 2 1 - 0 3 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 2                     Rijnstreek        26  4  2 20  14  31-104     
                                                                                                      
Period-championship 4A / C :                                                                          
1st round
Aarlanderveen-SEV   1-1  SEV wins on pen.      Koudekerk-Alphia     0-2
LSVV '70-Floreant   3-2                        Oegstgeest-Siveo'60  2-2   Siveo '60  wins on pen.
2nd round
LSVV '70-SEV        4-1                        Alphia-Siveo '60     2-0        Final : Alphia-LSVV '70   1-1 Alphia wins on pen.
                                                                                                Alphia promoted, LSVV '70 and Koudekerk relegated
                                                                                                      
4th class D 
Concordia               1 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 4 0 - 4 0 - 3 2 - 2 0 - 3 0 - 9 3 - 1 3 - 3                     Wateringse V/GONA 22 22  0  0  66 128- 13 P1 prom
DCV               1 - 6       1 - 7 0 - 5 4 - 1 1 - 2 0 - 3 1 - 3 2 - 3 0 - 8 1 - 4 0 - 9 3 - 2                     Vredenburch       22 17  2  3  52  85- 20 -1 pnt P2
HPSV              2 - 4 1 - 4       2 - 2 2 - 3 2 - 6 0 -11 1 - 4 1 - 4 0 - 4 1 -11 1 - 6 2 - 1                     Semper Altius     22 15  0  7  45  70- 37 P3  
Laakkwartier      8 - 0 8 - 2 4 - 0       2 - 1 4 - 2 1 - 4 2 - 1 2 - 2 2 - 4 0 - 5 2 - 2                           Quintus           22 14  2  6  44  80- 42 (P1)
Oliveo            3 - 2 3 - 1 4 - 0 2 - 3       1 - 3 0 - 1 2 - 1 2 - 5 0 - 0 0 - 2 1 - 1                           Laakkwartier      22 12  4  6  40  61- 44     
Oosterheem        4 - 6 6 - 0 5 - 0 1 - 3 5 - 0       2 - 4 1 - 5 3 - 1 0 - 3 0 - 4 2 - 3                           FC Zoetermeer     22  8  6  8  30  59- 58     
Quintus           9 - 1 3 - 0 9 - 0 5 - 3 5 - 3 5 - 2       2 - 3 4 - 1 0 - 3 1 - 4 2 - 2                           Oosterheem        22  9  0 13  27  58- 71     
Semper Altius     9 - 1 2 - 1 5 - 0 4 - 1 2 - 1 8 - 3 8 - 0       4 - 2 0 - 3 1 - 2 2 - 3                           TAC '90           22  8  2 12  26  51- 60     
TAC '90           3 - 6 2 - 1 7 - 2 0 - 2 3 - 1 5 - 4 2 - 4 1 - 2       0 - 3 0 - 2 1 - 3 4 - 4                     Oliveo            22  5  4 13  19  32- 51     
Vredenburch       12- 0 5 - 0 10- 0 3 - 4 2 - 1 5 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 0       2 - 3 7 - 1 11- 1                     Concordia         22  5  5 12  17  38- 99 -3 pnts
Wateringse V/GONA 12- 1 12- 0 6 - 1 2 - 0 5 - 1 8 - 1 2 - 0 6 - 0 8 - 2 6 - 0       11- 0                           DVC               22  2  1 19   7  23- 98     
Zoetermeer        7 - 1 4 - 2 6 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 3 1 - 3 1 - 5 2 - 2 1 - 4                                 HPSV              22  1  2 19   5  24-116     
DHC                                 1 - 5       3 - 6 1 - 5 1 - 4       2 - 4 2 - 7       -----       
DHC withdrawn                                                                                         
                                                                                                      
Period-championship 4B / D :                                                                          
1st round
Vredenburch-Hercules 1-2        GDA-Houwwijk               5-2
Ariston '80-Quintus  2-1        Loosduinen-Semper Altius   4-0
2nd round
Ariston'80-Hercules  0-3        GDA-Loosduinen             2-3       Final : Loosduinen-Hercules   2-3     Hercules promoted, GDA and Ariston '80 relegated
                                                                                                       
4th class E
Ammerstolse SV          2 - 2 1 - 1 3 - 5 2 - 4 1 - 1 4 - 2 5 - 1 0 - 2 0 - 4 4 - 5 1 - 1 1 - 3                     FC IJsselmonde    24 17  6  1  57  95- 23 P2 prom
Bergambacht       4 - 0       2 - 3 8 - 1 9 - 0 0 - 1 4 - 5 6 - 1 2 - 0 4 - 3 4 - 1 8 - 1 3 - 0 10- 0               CKC               24 17  4  3  55  65- 14 P1  
FC IJsselmonde    3 - 1 2 - 2       4 - 0 7 - 1 1 - 1 4 - 0 6 - 0 2 - 1 5 - 2 3 - 3 7 - 0 0 - 0 9 - 0               Bergambacht       24 16  2  6  50  94- 32 (P2)
Gouda             5 - 0 2 - 1 2 - 1       3 - 0 1 - 3 1 - 3 7 - 0 1 - 4 1 - 0 4 - 3 3 - 1 1 - 3 5 - 1               Gouda             24 14  2  8  44  64- 49 P3  
Hermandad         1 - 6 0 - 6 1 - 6 0 - 4       0 - 4 3 - 2 6 - 2 0 - 0 2 - 6 1 - 9 3 - 1 0 - 4 12- 0               Hillegersberg     24 11  8  5  41  49- 22     
Hillegersberg     2 - 1 2 - 0 1 - 3 1 - 1 1 - 1       3 - 1 6 - 0 0 - 0 1 - 2 6 - 1 4 - 1 0 - 0                     Nieuwerkerk       24 10  8  6  38  59- 32     
LMO               3 - 4 1 - 4 0 - 5 5 - 1 3 - 2 2 - 1       11- 0 1 - 3 3 - 2 4 - 2 5 - 1 0 - 5                     SV Ommoord        24 11  4  9  37  62- 46     
Moordrecht        1 - 2 0 - 6 0 -15 0 - 5 2 - 2 0 - 0 3 - 6       2 - 8 1 - 7 0 - 3 2 - 0 0 - 2                     LMO               24 12  1 11  37  68- 68     
Nieuwerkerk       0 - 0 0 - 4 2 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 0 10- 1 7 - 0       2 - 2 4 - 2 2 - 0 0 - 3                     Overmaas          24  8  2 14  26  70- 86     
Ommoord           2 - 3 1 - 6 0 - 4 3 - 2 6 - 1 0 - 0 2 - 2 4 - 0 3 - 2       5 - 1 1 - 2 0 - 2                     Ammerstolse SV    24  6  5 13  23  43- 66     
Overmaas          5 - 1 3 - 4 1 - 3 3 - 7 2 - 2 0 - 6 2 - 4 5 - 3 3 - 1 1 - 3       6 - 3 1 - 6                     Hermandad         24  5  5 14  17  37- 92 -3 pnts
Swift Boys        6 - 1 0 - 3 2 - 7 1 - 4 2 - 5 1 - 4 0 - 4 1 - 4 0 - 6 1 - 4 2 - 7       0 - 5 1 - 0               Moordrecht        24  2  2 20   8  22-126     
CKC               3 - 0 3 - 2 0 - 1 1 - 2 3 - 0 4 - 1 2 - 0 6 - 0 1 - 1 0 - 0 6 - 1 3 - 0                           Swift Boys        24  2  1 21   7  27- 99     
PKC '85           0 - 0       1 - 7                   0 - 8 4 - 5 0 - 8                         -----
PKC '85 withdrawn                                                                                         
                                                                                                       
4th class F
AGE-GGK                 1 - 4 4 - 2 7 - 0 3 - 4 0 - 3 3 - 5 5 - 2 3 - 1 0 - 6 0 - 5 1 - 2       5 - 1               CION              22 17  4  1  55  65- 26 P2 prom
CION              6 - 1       2 - 0 3 - 2 1 - 0 1 - 1 3 - 2 7 - 0 4 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 0 9 - 0               Maense            22 17  2  3  53  72- 28 P1  
Egelantier Boys   4 - 0 3 - 5       2 - 0 1 - 2 0 - 2 1 - 4 3 - 1 5 - 1 4 - 3 1 - 4 2 - 2 3 - 2 11- 1               VFC               22 12  6  4  42  66- 30 (P2)
GLZ Delfshaven    3 - 4 1 - 2 1 - 6       1 - 2 1 - 4 0 - 8 0 - 5 2 - 0 2 - 8 0 -14 0 - 4       3 - 1               Victoria '04      22 13  3  6  42  62- 31 P3  
Hermes DVS        0 - 1 1 - 1 1 - 2 7 - 1       0 - 3 2 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 3 6 - 0 3 - 1 2 - 1 19- 0               Hermes-DVS        22 13  2  7  41  49- 32     
Maense            9 - 1 3 - 1 4 - 1 6 - 1 1 - 2       2 - 0 3 - 0 2 - 1 3 - 3 5 - 1 6 - 2 4 - 2 31- 0               PPSC              22 12  0 10  36  48- 33     
PPSC              6 - 0 0 - 4 0 - 3 1 - 0 0 - 3 2 - 1       2 - 1 4 - 0 2 - 1 0 - 2 0 - 1       15- 0               VOB               22 11  2  9  35  71- 50     
Rotterdam United  3 - 3 3 - 4 4 - 4 2 - 4 2 - 3 3 - 4 0 - 3       8 - 2 1 - 1 3 - 2 0 - 4 1 - 2 5 - 0               De Egelantier B.  22  9  3 10  29  52- 50 -1 pnt
SVV               2 - 4 0 - 5 1 - 1 1 - 4 1 - 3 1 - 2 0 - 4 1 - 0       0 - 2 1 - 6 0 - 3 3 - 1 3 - 0               AGE-GGK           22  7  1 14  22  44- 84     
VFC               4 - 2 1 - 1 2 - 0 3 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 1 7 - 1 6 - 0       3 - 0 0 - 0 5 - 0 9 - 0               Rotterdam United  22  3  3 16  12  43- 70     
VOB               4 - 1 2 - 3 6 - 4 2 - 2 4 - 1 2 - 4 1 - 2 2 - 1 5 - 1 2 - 4       3 - 1 5 - 4 8 - 2               GLZ Delfshaven    22  3  1 18  10  26- 95     
Victoria '04      9 - 0 0 - 1 1 - 3 4 - 1 1 - 0 4 - 2 3 - 1 4 - 2 8 - 0 2 - 2 5 - 2       9 - 3                     SVV               22  1  1 20   4  15- 84     
HWD                     1 - 1 3 - 3 1 - 0       1 - 2 0 - 2       6 - 1 1 - 3       1 - 3 ----- 6 - 2
SDV               0 - 8 1 -13 0 - 9 1 - 9 1 - 6 0 - 4 0 - 7 3 - 5 1 - 2 0 - 3       0 -10 0 - 7 ----- 
HWD and SDV withdrawn       
                                                                                                       
Period-championship 4E / F :                                                                           
1st round
Maense-Bergambacht         1-2      Lekkerkerk-Gouda     3-0
Zestienhoven-Victoria '04  1-2      CKC-VFC              6-3
2nd round
Victoria '04-Bergambacht   1-2      Lekkerkerk-CKC       2-1 aet        Final : Lekkerkerk-Bergambacht  3-1     Lekkerkerk promoted, Zestienhoven relegated
                                                                                                       
4th class G
Abbenbroek              2 - 1 1 - 2 1 - 2 4 - 2 2 - 2 1 - 1 4 - 0 2 - 1 8 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 1               OVV               26 23  3  0  72 144- 16 P2 prom
BZC Zuiderpark    2 - 1       1 - 1 2 - 7 10- 3 8 - 5 2 - 4 9 - 2 3 - 5 3 - 2 1 - 5 6 - 4 3 - 2 5 - 5               Vierpolders       26 17  6  3  57  98- 29 P3 prom
Hekelingen        3 - 0 2 - 1       1 - 5 2 - 2 4 - 2 4 - 2 9 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 1       6 - 0 2 - 1               Zwartewaal        26 15  4  7  49  74- 37 (P2)
OVV               4 - 0 5 - 2 3 - 0       2 - 0 10- 0 4 - 2 11- 0 14- 1 15- 0 2 - 1 6 - 0 6 - 0 3 - 1               Hekelingen        26 15  3  8  48  60- 36     
Poortugaal        2 - 2 4 - 3 1 - 3 0 - 8       9 - 3 0 - 7 4 - 0 1 - 1 8 - 0 0 - 2 1 - 0 7 - 5 0 - 3               SCO '63           26 14  5  7  47  93- 47     
RDM               2 - 5 2 - 3 0 - 4 0 - 8 1 - 4       3 - 8 4 - 2 1 - 4 3 - 1 3 - 3 2 - 5 3 - 6 2 - 4               Spartaan 1920     26 13  4  9  43  61- 64     
SCO '63           1 - 2 11- 1 1 - 0 1 - 1 3 - 1 7 - 1       6 - 0 1 - 4 6 - 0 2 - 4 2 - 2 2 - 2 3 - 0               Abbenbroek        26 12  3 11  39  54- 48     
Simonshaven       2 - 6 1 - 3 0 - 1 0 - 7 4 - 6 7 - 6 1 - 8       1 - 3 2 - 4 1 - 6 0 - 7 6 - 1 0 - 7               BZC/Zuiderpark    26 12  3 11  39  84- 92 P1  
Spartaan '20      0 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 7 6 - 4 3 - 3 3 - 3 5 - 1       3 - 0 3 - 0 5 - 3 4 - 2 0 - 1               Poortugaal        26 11  4 11  37  70- 80     
Transvalia ZW     1 - 0 1 - 5 1 - 0 1 - 5 1 - 3 3 - 5 2 - 4 0 - 3 2 - 2       0 - 8 4 - 5 0 - 7 1 - 1               FC Vlotbrug       26 10  4 12  34  69- 61     
Vierpolders       3 - 0 7 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 3 13- 0 3 - 1 10- 0 4 - 2 5 - 0       5 - 2 1 - 1 1 - 1               WCR               26  7  2 17  23  58- 69     
Vlotbrug          3 - 1 3 - 3 2 - 3 0 - 4 3 - 3 6 - 1 3 - 2 7 - 0 0 - 1 3 - 0 1 - 1       6 - 2 0 - 1               TransvaliaZW      26  4  2 20  11  28-113 -3 pnts
WCR               2 - 3 1 - 2 3 - 1 0 - 2 0 - 2 5 - 1 0 - 1 9 - 1 3 - 0 1 - 3 1 - 3 2 - 0       1 - 2               RDM               26  3  3 20   9  55-142 -3 pnts
Zwartewaal        5 - 1 6 - 2 0 - 2 2 - 2 5 - 0 8 - 0 3 - 4 5 - 0 2 - 0 5 - 0 1 - 4 2 - 0 2 - 1                     Simonshaven       26  3  0 23   9  34-148     
                                                                                                       
4th class H
DVV '09                 3 - 0 2 - 0 4 - 1 2 - 3 1 - 0 0 - 1 3 - 0 7 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 0 2 - 0               Oud Beijerland    26 20  3  3  63  97- 23 P2 prom
FIOS              0 - 1       1 - 3 0 - 1 0 - 2 4 - 0 1 - 2 0 - 3 3 - 1 0 - 4 1 - 2 2 - 1 0 - 7 0 - 4               ZBVH              26 17  3  6  54  64- 28 (P2)
Flakkee           1 - 4 1 - 2       1 - 4 0 - 5 1 - 0 3 - 2 0 - 2 1 - 1 0 - 2 0 - 0 3 - 1 2 - 2 0 - 1               GOZ               26 17  0  9  51  73- 45     
Goudswaardse Boys 1 - 1 3 - 0 6 - 1       2 - 0 2 - 0 0 - 0 2 - 1 7 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 0 0 - 4 0 - 0               WFB               26 14  7  5  49  65- 31     
GOZ               4 - 5 6 - 1 1 - 2 2 - 0       5 - 0 3 - 0 2 - 1 7 - 0 2 - 4 4 - 1 1 - 4 6 - 2 2 - 1               DVV '09           26 15  4  7  49  56- 24 P1  
Herkingen         1 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 0 5 - 2       2 - 1 5 - 0 1 - 1 1 - 4 0 - 3 0 - 4 1 - 5 0 - 2               Goudswaardse Boys 26 15  4  7  49  47- 34 P3  
Melissant         0 - 3 0 - 1 2 - 1 0 - 2 0 - 3 2 - 0       2 - 0 7 - 3 0 - 5 0 - 0 1 - 2 1 - 1 3 - 4               SNS               26 14  3  9  45  51- 35     
NTVV              0 - 3 0 - 1 1 - 1 0 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 2       2 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 5 1 - 2               Stellendam        26 12  2 12  38  49- 46     
OFB               0 - 8 1 - 6 1 - 2 0 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 2       0 - 4 0 - 4 0 - 7 1 - 4 0 - 8               Flakkee           26  7  6 13  27  30- 56     
Oud Beijerland    0 - 0 5 - 0 7 - 0 6 - 1 0 - 1 9 - 0 7 - 0 5 - 1 3 - 0       3 - 1 6 - 1 2 - 0 4 - 0               Melissant         26  7  5 14  26  30- 56     
SNS               1 - 0 3 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 2 2 - 3 2 - 2 3 - 1 6 - 0 4 - 5       2 - 0 2 - 4 0 - 2               NTVV              26  7  3 16  24  31- 55     
Stellendam        0 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 3 2 - 2 2 - 1 4 - 1 3 - 2 1 - 4 1 - 0       0 - 1 2 - 3               Herkingen '55     26  6  5 15  23  32- 62     
WFB               0 - 0 1 - 0 2 - 2 3 - 1 5 - 0 4 - 2 4 - 0 1 - 1 4 - 0 2 - 2 0 - 1 3 - 0       1 - 1               FIOS              26  7  0 19  21  25- 64     
ZBVH              2 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 2 5 - 3 2 - 0 5 - 0 3 - 0 4 - 0 2 - 2 0 - 2 1 - 3 4 - 0                     OFB               26  0  3 23   3  16-107     

Period-championship 4G / H :                                                                           
1st round
ZBVH-Zwartewaal            0-3      Zinkwegse B.-BZC/Zuiderpark 2-5
Rockanje-Goudswaardse B.   3-0      Vierpolders-DVV '09         4-1
2nd round
Rockanje-Zwartewaal        2-1      BZC/Zuiderpark-Vierpolders  3-4         Final :  Vierpolders-Rockanje  3-0     Vierpolder promoted
                                                                                                                   Zinkwegse Boys and Rockanje relegated
                                                                                                       
South I
1st class C
Bennekom                2 - 2 0 - 0 0 - 3 0 - 3 2 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 0 4 - 0 4 - 0 2 - 0 0 - 0 0 - 2               DUNO D            26 20  3  3  63  69- 22 P2 prom      
Delta Sports      1 - 1       1 - 8 3 - 5 2 - 4 1 - 4 0 - 1 0 - 1 2 - 3 1 - 0 2 - 0 1 - 3 0 - 2 7 - 2               WNC               26 15  4  7  49  53- 37 P3           
DHSC              7 - 2 3 - 2       2 - 0 2 - 5 2 - 0 3 - 0 0 - 2 5 - 1 1 - 6 2 - 1 2 - 0 0 - 2 0 - 0               DTS Ede           26 13  6  7  45  46- 32 (P2)         
DTS Ede           0 - 1 0 - 2 1 - 1       0 - 1 4 - 1 2 - 2 6 - 1 1 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 1               Montfoort         26 12  6  8  42  50- 40 P1           
DUNO D            1 - 1 3 - 0 5 - 1 4 - 0       2 - 0 7 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 2 3 - 0 2 - 0               DHSC              26 12  5  9  41  52- 41              
GJS               1 - 0 2 - 2 3 - 4 1 - 1 0 - 3       1 - 1 1 - 1 2 - 4 1 - 2 2 - 1 1 - 0 0 - 2 2 - 1               Sliedrecht        26 12  4 10  40  49- 36              
GRC '14           2 - 2 4 - 2 0 - 3 1 - 5 0 - 1 3 - 1       6 - 2 3 - 2 2 - 2 1 - 4 1 - 1 2 - 5 4 - 1               Bennekom          26 11  6  9  39  38- 33              
LRC               0 - 3 0 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 2       1 - 2 0 - 3 0 - 1 5 - 2 1 - 3 3 - 1               De Merino's       26 11  5 10  38  41- 41              
de Merino's       2 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 3 0 - 1 2 - 0 0 - 1       1 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 1 2 - 1               LRC               26  9  6 11  33  41- 47              
Montfoort         0 - 2 1 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 3 3 - 3 2 - 0 4 - 0 2 - 1       2 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 1               GRC 14            26  7  7 12  28  46- 60              
Sliedrecht        4 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 3 4 - 0 2 - 2 4 - 1 4 - 0 1 - 3       4 - 0 2 - 1 2 - 0               GJS               26  7  5 14  26  29- 51              
SVL               2 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 7 0 - 7 1 - 1 3 - 1 0 - 4       1 - 3 3 - 0               Woudenberg        26  6  6 14  24  28- 49 rel          
WNC               1 - 4 4 - 1 1 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 2 3 - 3 2 - 4 1 - 1 2 - 1       2 - 2               SVL               26  6  5 15  23  31- 59              
Woudenberg        1 - 0 1 - 0 0 - 3 0 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 2 3 - 1 2 - 0 1 - 5                     Delta Sports'95   26  4  6 16  18  35- 60 rel   
                                                                                                       
2nd class E
Arnemuiden              0 - 1 2 - 2 0 - 1 4 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 3 1 - 2 2 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 1 0 - 0               De Meeuwen        26 18  2  6  56  61- 35 P1 prom      
FC Axel           2 - 4       1 - 0 5 - 4 2 - 1 2 - 5 3 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 2 0 - 2 0 - 0               SSV '65           26 14  5  7  47  50- 35 P2           
DBGC              3 - 2 2 - 1       0 - 1 3 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 2 0 - 4 2 - 1 2 - 3 2 - 2 0 - 1 0 - 2               Oostkapelle       26 12  8  6  44  50- 33 (P1)         
Den Bommel        1 - 5 0 - 1 1 - 0       4 - 3 0 - 2 1 - 2 5 - 0 1 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 5 4 - 3 3 - 1               Arnemuiden        26 13  5  8  44  54- 38              
Klundert          0 - 2 4 - 1 1 - 2 8 - 0       2 - 1 0 - 8 2 - 2 1 - 1 2 - 4 2 - 3 1 - 2 1 - 2 0 - 1               Zwaluwe           26  9  9  8  36  35- 34              
De Meeuwen        2 - 2 1 - 0 4 - 1 4 - 0 2 - 0       2 - 1 1 - 0 4 - 1 3 - 0 0 - 3 2 - 1 3 - 2 5 - 0               FC Axel           26 10  6 10  36  36- 42              
MZC '11           3 - 1 1 - 2 2 - 3 2 - 0 3 - 2 4 - 1       5 - 3 2 - 4 3 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 1               MZC '11           26  9  7 10  34  56- 58              
Nieuwdorp         5 - 3 2 - 3 2 - 2 0 - 0 1 - 1 0 - 2 5 - 1       4 - 2 2 - 0 4 - 0 1 - 0 1 - 5 4 - 2               Serooskerke       26  7 12  7  33  45- 40              
Oostkapelle       1 - 1 1 - 1 1 - 4 5 - 1 1 - 0 4 - 0 0 - 0 7 - 3       2 - 0 2 - 0 1 - 3 1 - 1 0 - 0               Nieuwdorp         26  9  6 11  33  50- 53              
Prinsenland       2 - 7 2 - 2 2 - 1 2 - 3 1 - 2 2 - 1 4 - 4 2 - 1 0 - 1       3 - 3 5 - 3 0 - 3 4 - 1               DBGC              26  9  6 11  33  40- 49              
Serooskerke       1 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 2 3 - 0 0 - 2 7 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 2       1 - 1 2 - 2 2 - 2               Terneuzense Boys  26  9  5 12  32  47- 47 P3           
SSV '65           0 - 1 1 - 0 4 - 2 4 - 0 1 - 0 3 - 5 1 - 2 1 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 1       3 - 2 2 - 0               Den Bommel        26  9  4 13  31  37- 62 rel          
Terneuzense B     1 - 3 2 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 0 2 - 5 3 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 4 0 - 2 2 - 2       0 - 1               Prinsenland       26  8  6 12  30  45- 57 rel          
Zwaluwe           0 - 0 1 - 0 3 - 0 0 - 0 2 - 1 2 - 0 7 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 3                     Klundert          26  4  3 19  15  36- 59 rel          
                                                                                                       
2nd class F
Almkerk                 4 - 0 1 - 1 1 - 0 4 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 0 3 - 0               Almkerk           26 16  9  1  57  45- 17 prom         
Brederodes        2 - 2       1 - 2 3 - 0 3 - 3 6 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 5 1 - 7 5 - 0 5 - 2 3 - 1 1 - 4               Roda Boys/Bomm.   26 17  4  5  55  69- 29 P1           
Drechtstreek      0 - 1 4 - 1       3 - 0 2 - 2 0 - 0 1 - 2 2 - 1 4 - 1 0 - 4 0 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 3               Pelikaan          26 15  6  5  51  60- 35 P2           
Hardinxveld       1 - 1 0 - 2 2 - 3       0 - 4 2 - 3 1 - 3 2 - 2 0 - 3 1 - 2 4 - 0 2 - 3 1 - 4 1 - 4               Nivo Sparta       26 15  5  6  50  76- 38              
Heukelum          1 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 2       2 - 2 0 - 4 4 - 1 1 - 2 1 - 3 6 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 3               Papendrecht       26 12  5  9  41  55- 43              
SV Meerkerk       0 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 4       1 - 4 1 - 2 0 - 3 1 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 3               Heukelum          26 11  5 10  38  53- 45              
Nivo Sparta       2 - 2 2 - 3 2 - 2 9 - 0 2 - 0 4 - 0       0 - 5 1 - 1 3 - 2 7 - 2 9 - 0 4 - 0 3 - 0               Woudrichem        26 11  5 10  38  58- 53              
Papendrecht       0 - 1 0 - 1 0 - 2 3 - 0 4 - 4 2 - 1 3 - 2       1 - 1 1 - 1 2 - 1 4 - 1 4 - 1 3 - 3               Brederodes        26 11  5 10  38  59- 59 P3           
Pelikaan          0 - 3 5 - 3 4 - 0 2 - 2 1 - 4 3 - 0 4 - 1 2 - 0       2 - 2 4 - 1 4 - 0 3 - 4 2 - 1               Wilhelmina '26    26 11  3 12  36  46- 43              
Roda Boys/Bomm    2 - 0 4 - 2 2 - 0 2 - 0 2 - 1 6 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 2       4 - 1 5 - 2 2 - 1 2 - 2               Drechtstreek      26 10  6 10  36  41- 43              
SVW               1 - 1 2 - 3 1 - 2 3 - 3 1 - 3 0 - 3 2 - 2 2 - 5 1 - 2 0 - 4       2 - 4 2 - 5 3 - 3               Tricht            26  8  5 13  29  44- 71              
Tricht            1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 3 3 - 0 1 - 4 2 - 2 3 - 2 0 - 3 3 - 1       3 - 3 2 - 4               Hardinxveld       26  4  5 17  17  30- 66 rel          
Wilhelmina '26    1 - 2 3 - 2 3 - 1 0 - 1 1 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 3       3 - 0               SV Meerkerk       26  3  6 17  15  22- 62 rel          
Woudrichem        1 - 1 1 - 4 4 - 2 2 - 3 2 - 0 2 - 2 3 - 1 2 - 5 0 - 1 0 - 2 4 - 2 5 - 2 2 - 3                     SVW               26  1  5 20   8  30- 84 rel          
                                                                                                        
Period-championship 2E / F :                                                                            
1st round
SVL-Brederodes                5-4 aet  Woudenberg-Terneuzense B.  3-0 
Roda Boys/Bomm.-Oostkapelle   5-3 aet  SSV'65-Pelikaan            3-1 
2nd round
SVL-Roda Boys/Bommelerwaard   3-1      Woudenberg-SSV '65         5-2 aet   Final : Woudenberg-SVL   0-1       SVL promoted, Woudenberg relegated
                                                                                                        
3rd class A
Bevelanders             2 - 2 2 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 1 0 -12 0 - 1 2 - 1 0 - 5 4 - 1 0 - 3 1 - 5               Yerseke           26 22  2  2  68  98- 20 P1 prom      
FC Dauwendaele    1 - 2       3 - 1 2 - 2 0 - 3 3 - 0 5 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 5 3 - 1 3 - 0 0 - 1               RCS               26 21  2  3  65 105- 24 P3           
GPC Vlissingen    3 - 0 2 - 3       3 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 4 1 - 5 0 - 3 1 - 0 0 - 0 2 - 1 1 -10 2 - 6               VCK               26 17  3  6  54  70- 34 (P1)         
Heer Arendskerke  4 - 2 4 - 2 4 - 1       1 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 0 1 - 2 4 - 5               Zaamslag          26 17  3  6  54  70- 43 P2           
Kapelle           2 - 1 3 - 1 6 - 0 3 - 2       1 - 0 2 - 1 1 - 5 2 - 0 5 - 0 4 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 4               Kapelle           26 16  2  8  50  66- 46              
Kruiningen        3 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 2 0 - 4       2 - 1 0 - 3 0 - 2 3 - 1 4 - 4 3 - 2 0 - 3 2 - 5               SV Walcheren      26 13  6  7  45  72- 44              
Lewedorpse Boys   2 - 1 5 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 4 0 - 0       0 - 3 1 - 3 1 - 1 0 - 3 1 - 2 0 -11 0 - 4               Heer Arendskerke  26 13  5  8  44  56- 39              
RCS               2 - 0 8 - 1 3 - 2 2 - 0 4 - 2 10- 1 6 - 0       3 - 0 3 - 0 2 - 4 9 - 0 0 - 1 5 - 3               FC Dauwendaele    26 10  3 13  33  47- 60              
VCK               4 - 0 3 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 3       10- 0 2 - 1 6 - 1 2 - 4 4 - 2               Bevelanders       26  8  2 16  26  34- 67              
VC Vlissingen     2 - 4 1 - 2 3 - 1 3 - 3 4 - 2 0 - 4 1 - 1 1 - 8 0 - 7       1 - 4 3 - 3 0 - 7 0 - 2               Kruiningen        26  6  6 14  24  35- 66              
Walcheren         3 - 1 3 - 1 6 - 4 0 - 2 4 - 2 3 - 2 5 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 2       5 - 0 1 - 3 0 - 3               GPC Vlissingen    26  4  6 16  18  37- 79              
Wemeldinge        2 - 1 1 - 3 3 - 3 0 - 3 1 - 4 0 - 1 4 - 0 0 - 1 0 - 5 0 - 1 0 - 6       1 - 4 2 - 3               VC Vlissingen     26  4  4 18  16  28- 82              
Yerseke           1 - 0 2 - 1 5 - 0 3 - 1 5 - 1 4 - 0 5 - 0 1 - 0 5 - 1 3 - 1 4 - 2 10- 1       0 - 1               Lewedorpse Boys   26  3  4 19  13  26- 76 rel          
Zaamslag          1 - 4 4 - 1 1 - 1 1 - 0 4 - 5 4 - 1 3 - 0 0 - 2 2 - 4 2 - 1 0 - 0 3 - 0 1 - 1                     Wemeldinge        26  3  2 21  11  26- 90 rel  
                                                                                                        
3rd class B
DHV                     1 - 2 2 - 2 5 - 4 2 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 3 4 - 2               Krabbendijke      26 19  5 2   62  75- 28 P1 prom     
Duiveland         2 - 1       0 - 1 2 - 5 1 - 3 0 - 3 4 - 2 4 - 1 0 - 5 1 - 1 2 - 0 0 - 4 1 - 2 1 - 5               Tholense Boys     26 15  7 4   52  69- 33 P3 prom      
De Fendert        3 - 0 4 - 0       2 - 1 1 - 1 3 - 4 2 - 2 1 - 5 4 - 1 1 - 3 2 - 3 0 - 2 3 - 3 3 - 1               Wieldrecht        26 14  5 7   47  60- 29 (P1)         
Jonge Spartaan    5 - 2 2 - 5 0 - 1       0 - 0 2 - 5 0 - 1 1 - 2 5 - 1 1 - 4 4 - 2 3 - 0 0 - 2 1 - 1               De Fendert        26 12  7 7   43  56- 46              
Kogelvangers      3 - 2 0 - 4 2 - 1 1 - 2       0 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 3 6 - 2 2 - 0 2 - 0 1 - 3               WHS               26  9  8 9   35  39- 35              
Krabbendijke      1 - 1 8 - 0 3 - 3 0 - 0 1 - 0       7 - 0 4 - 2 2 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 0 2 - 0 5 - 1               De Jonge Spartaan 26 10  5 11  35  56- 53              
NOAD '67          1 - 3 4 - 2 1 - 2 1 - 3 3 - 2 1 - 3       4 - 2 1 - 0 2 - 9 0 - 3 3 - 0 1 - 0 3 - 1               DHV               26  9  7 10  34  51- 58              
Rillandia         2 - 1 1 - 3 2 - 4 0 - 0 6 - 2 0 - 3 0 - 1       0 - 4 1 - 4 2 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 2               Kogelvangers      26  9  7 10  34  41- 48              
Seolto            1 - 2 6 - 1 0 - 2 3 - 5 2 - 2 4 - 5 3 - 2 9 - 2       0 - 3 2 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 3               NOAD '67          26 10  4 12  34  38- 57 P2           
Tholense Boys     5 - 2 3 - 0 2 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 2 3 - 1 3 - 0 0 - 1       2 - 0 2 - 2 1 - 4 3 - 0               SEOLTO            26 10  3 13  33  59- 56              
VVC '68           2 - 2 1 - 1 3 - 3 2 - 4 3 - 3 0 - 5 0 - 1 2 - 2 5 - 3 3 - 5       0 - 3 2 - 2 6 - 4               ZSC '62           26  7  7 12  28  57- 73              
WHS               3 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 4 3 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 2       1 - 0 1 - 1               SV Duiveland      26  8  3 15  27  39- 71 rel          
Wieldrecht        1 - 1 3 - 1 4 - 0 4 - 1 4 - 0 0 - 3 4 - 0 3 - 0 1 - 1 0 - 3 3 - 1 3 - 0       6 - 1               Rillandia         26  5  7 14  22  38- 69 rel          
ZSC '62           7 - 4 4 - 1 1 - 5 2 - 2 1 - 2 4 - 0 0 - 0 6 - 1 2 - 4 2 - 2 3 - 2 0 - 5 0 - 6                     VVC '68           26  4  7 15  19  49- 71 rel
                                                                                                        
Period-championship 3A / B :                                                                            
1st round
Den Bommel-Zaamslag     1-3       Tholense Boys-VCK       2-0
RCS-Wieldrecht          3-4       Prinsenland-NOAD '67    2-0
2nd round
Zaamslag-Wieldrecht     0-3       Prinseland-Tholense B.  2-2        Final : Wieldrecht-Tholense B.  1-1         Tholense Boys promoted
                                        Tholense Boys wins on pen.                  Tholense Boys wins on pen.   Den Bommel and Prinsenland relegated
                                                                                                       
3rd class C
Alblasserdam            1 - 4 2 - 1 2 - 2 2 - 5 0 - 1 1 - 1 3 - 1 4 - 0 4 - 4 0 - 1 1 - 1 10- 0 0 - 3               EBOH              26 16  6  4  54  72- 29 P3 prom      
Ameide            4 - 4       2 - 3 1 - 0 3 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 0 4 - 2 1 - 1 5 - 4 0 - 2 0 - 1               De Zwerver        26 15  6  5  51  55- 32 P2           
Asperen           1 - 3 3 - 2       1 - 1 2 - 3 0 - 4 3 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 2 4 - 1 2 - 0 4 - 4 0 - 2               Streefkerk        26 15  4  7  49  55- 28 (P3)         
De Alblas         5 - 0 2 - 2 2 - 1       0 - 2 3 - 2 1 - 2 2 - 0 10- 0 2 - 0 2 - 2 1 - 3 3 - 0 4 - 2               De Alblas         26 13  5  8  44  68- 38 P1           
DFC               2 - 2 0 - 3 3 - 2 3 - 1       0 - 2 0 - 3 3 - 1 2 - 0 4 - 2 0 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 3               Groote Lindt      26 10  8  8  38  50- 51              
EBOH              1 - 2 2 - 1 4 - 0 5 - 1 4 - 0       0 - 0 1 - 3 7 - 0 5 - 0 2 - 1 6 - 0 5 - 0 0 - 2               DFC               26 11  3 12  36  51- 61              
Groote Lindt      1 - 4 4 - 0 1 - 3 1 - 5 5 - 3 1 - 1       3 - 2 3 - 1 0 - 5 1 - 0 3 - 3 3 - 1 0 - 1               Alblasserdam      26  9  8  9  35  59- 51              
IFC               1 - 4 5 - 1 7 - 1 1 - 1 5 - 0 4 - 4 4 - 4       2 - 0 7 - 2 0 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 1               IFC               26  9  6 11  33  59- 49              
Leerdam Sport '55 0 - 3 0 - 1 2 - 2 1 - 5 1 - 5 2 - 3 2 - 2 3 - 0       2 - 3 0 - 0 1 - 3 0 - 0 1 - 3               Schelluinen       26  9  6 11  33  49- 59              
Schelluinen       0 - 0 2 - 2 1 - 0 1 - 4 5 - 2 1 - 2 1 - 3 3 - 0 1 - 1       0 - 2 1 - 4 4 - 1 2 - 2               Vuren             26 10  5 11  33  51- 64 -2 pnts      
Streefkerk        3 - 1 3 - 1 0 - 1 2 - 1 6 - 1 0 - 2 4 - 2 1 - 0 4 - 1 1 - 2       7 - 0 9 - 0 3 - 1               Ameide            26  8  7 11  31  45- 52              
Vuren             2 - 1 3 - 1 2 - 3 0 - 3 2 - 0 2 - 2 0 - 3 1 - 4 4 - 1 5 - 2 1 - 1       4 - 2 1 - 0               Asperen           26  9  4 13  31  45- 60              
ZBC '97           5 - 3 2 - 1 5 - 2 1 - 5 1 - 2 1 - 2 2 - 2 4 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 1 6 - 3       0 - 2               ZBC '97           26  7  6 13  27  43- 75 rel          
De Zwerver        2 - 2 1 - 0 5 - 1 3 - 2 2 - 2 3 - 3 3 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 3 4 - 0 4 - 1 2 - 2                     Leerdam Sport '55 26  1  6 19   9  20- 73 rel          
                                                                                                       
3rd class D
Altena                  0 - 1 2 - 4 2 - 0 2 - 0 2 - 2 4 - 2 2 - 1 0 - 2 5 - 0 3 - 0 3 - 0 2 - 0 5 - 0               NOAD '32          26 18  2  6  56  56- 24 P1 prom      
SV BLC            2 - 1       0 - 7 3 - 2 5 - 0 2 - 2 6 - 0 0 - 2 0 - 6 4 - 1 1 - 3 3 - 0 5 - 2 5 - 0               SV Capelle        26 15  5  6  50  63- 45 (P1)         
SV Capelle        2 - 1 6 - 1       1 - 4 2 - 0 5 - 2 1 - 1 3 - 3 0 - 1 4 - 1 4 - 2 4 - 2 2 - 2 1 - 0               Altena            26 15  3  8  48  58- 35 P2 prom      
GDC               2 - 3 1 - 0 1 - 0       0 - 2 2 - 3 2 - 3 0 - 2 6 - 1 2 - 1 1 - 3 0 - 2 3 - 1 5 - 1               NEO '25           26 13  6  7  45  43- 35              
GVV '63           5 - 2 4 - 2 1 - 1 2 - 0       3 - 2 0 - 0 1 - 2 0 - 1 1 - 0 0 - 1 3 - 0 2 - 3 4 - 1               SSC 55            26 12  4 10  40  45- 40 P3           
Haaften           1 - 0 2 - 4 2 - 4 0 - 3 4 - 2       4 - 1 1 - 3 2 - 1 5 - 3 1 - 2 2 - 0 5 - 1 4 - 1               Haaften           26 11  5 10  38  56- 52              
Herovina          2 - 3 2 - 1 0 - 3 0 - 2 3 - 0 0 - 3       6 - 2 0 - 2 0 - 3 1 - 3 1 - 0 3 - 2 1 - 4               GDC               26 11  4 11  37  45- 37              
NEO '25           2 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 1       1 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 0               Sleeuwijk         26 11  3 12  36  53- 50              
NOAD '32          0 - 2 3 - 2 4 - 0 0 - 0 5 - 2 4 - 0 1 - 1 4 - 0       2 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 0               GVV '63           26 10  5 11  35  42- 47              
Olympia '60       2 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 3 0 - 3 1 - 4 3 - 1 0 - 1       2 - 1 1 - 2 1 - 6 0 - 0               Sparta '30        26 10  4 12  34  46- 49              
SSC '55           2 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 2 0 - 2 3 - 1       2 - 5 1 - 2 1 - 2               SV BLC            26 10  2 14  32  54- 61              
Sleeuwijk         0 - 2 4 - 2 7 - 1 2 - 2 3 - 3 3 - 2 3 - 0 2 - 3 3 - 2 5 - 0 3 - 2       2 - 2 2 - 1               Herovina          26  9  4 13  31  36- 52 rel          
Sparta '30        2 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 0 2 - 2 0 - 2 0 - 2 3 - 1 0 - 1 2 - 3 2 - 1       3 - 0               Olympia '60       26  6  2 18  20  30- 64 rel          
Willem II         1 - 5 4 - 0 1 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 2 1 - 4 0 - 4 1 - 3 0 - 3 4 - 1 2 - 1                     Willem II         26  5  3 18  18  29- 65 rel  
                                                                                                       
Period-championship 3C / D :                                                                           
1st round
Hardinxveld-de Alblas   4-2       Meerkerk-SSC '65        1-1  Meerkerk wins on pen.
De Zwerver-Altena       3-4       SV Capelle-Streefkerk   2-0
2nd round
Hardinxveld-Altena      0-2       SV Meerkerk-SV Capelle  1-2          Final :  Altena-SV Capelle   2-1    Altena promoted, Hardinxveld and SV Meerkerk relegated
                                                                                                       
4th class A
Colijnsplaatse B.       2 - 3 1 - 2 1 - 2 2 - 7 0 - 2 2 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 3 2 - 3 1 - 3 3 - 2 2 - 2               Veere             26 25  0  1  75 100- 25 P1 prom      
Domburg           0 - 3       3 - 3 1 - 1 3 - 6 3 - 1 5 - 1 2 - 0 2 - 3 4 - 1 0 - 2 3 - 2 4 - 3 2 - 0               Luctor Heinkensz. 26 21  3  2  66 128- 26 P2 prom      
Hoedekenskerke    3 - 2 2 - 3       3 - 2 0 - 2 3 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 4 2 - 3 3 - 2 6 - 2               Patrijzen         26 15  6  5  51  79- 43 P3          
Jong Ambon        0 - 4 2 - 3 2 - 1       3 - 3 0 - 2 3 - 2 2 - 4 1 - 3 1 - 0 1 - 5 2 - 4 0 - 2 3 - 1               De Noormannen     26 13  4  9  43  74- 51 (P1) prom    
Luctor Heinkensz. 2 - 1 9 - 1 4 - 1 6 - 0       5 - 1 9 - 0 2 - 1 2 - 2 5 - 0 3 - 0 8 - 0 2 - 0 4 - 1               FC De Westhoek    26 13  2 11  41  58- 63              
MZVC              2 - 3 3 - 0 0 - 1 2 - 3 1 - 7       4 - 0 1 - 4 4 - 1 4 - 0 1 - 6 3 - 2 6 - 2 3 - 4               Domburg           26 13  2 11  41  64- 71              
Nieuwland         0 - 2 1 - 4 0 - 3 1 - 2 0 - 7 1 - 4       0 - 6 0 - 5 1 - 1 0 - 3 2 - 3 3 - 1 1 - 2               MZVC              26 11  1 14  34  56- 65              
De Noormannen     1 - 0 2 - 1 4 - 4 7 - 1 3 - 2 2 - 2 5 - 2       3 - 6 1 - 3 1 - 2 4 - 0 3 - 0 3 - 0               SKNWK             26 10  4 12  34  48- 70              
Patrijzen         4 - 0 7 - 4 4 - 1 6 - 0 3 - 3 3 - 1 5 - 2 1 - 1       4 - 2 0 - 3 2 - 2 2 - 2 4 - 1               Zeeland Sport     26 10  3 13  33  61- 75              
SKNWK             0 - 0 2 - 7 2 - 1 3 - 2 0 -11 6 - 1 7 - 3 5 - 4 0 - 1       0 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 0               SV Hoedekenskerke 26  9  4 13  31  51- 61              
Veere             3 - 0 4 - 0 3 - 2 8 - 0 2 - 1 4 - 0 3 - 1 4 - 2 2 - 0 7 - 2       2 - 1 8 - 0 9 - 2               Colijnsplaatse B. 26  8  2 16  26  45- 59              
de Westhoek       2 - 5 5 - 1 3 - 1 3 - 0 0 - 8 2 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 0 5 - 2 2 - 3       2 - 0 1 - 2               Jong Ambon        26  7  3 16  24  36- 83              
WIK '57           5 - 2 0 - 4 5 - 1 1 - 1 0 - 3 0 - 3 0 - 2 1 - 6 0 - 6 1 - 1 0 - 3 1 - 2       1 - 1               SV WIK '57        26  4  5 17  17  32- 73              
Zeeland Sport     3 - 2 6 - 1 3 - 1 7 - 2 1 - 7 3 - 4 5 - 0 3 - 2 3 - 3 0 - 2 3 - 5 5 - 3 1 - 2                     Nieuwland         26  2  3 21   9  28- 95       
                                                                                                       
4th class B
Apollo '69              7 - 2 3 - 5 4 -10 11- 2 8 - 0 4 - 2 4 - 4 7 - 2 6 - 4 4 - 1 2 - 3 3 - 3 6 - 1               Halsteren         26 25  1  0  76 166- 26 P1 prom      
Cadzand           1 - 9       2 - 7 1 - 7 5 - 2 5 - 2 1 - 2 0 - 3 3 - 1 4 - 2 5 - 0 0 - 3 0 - 2 1 - 1               SV Apollo '69     26 18  3  5  57 130- 67 P2           
DwO '15           2 - 7 1 - 1       2 - 6 7 - 5 4 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 1 5 - 2 9 - 0 1 - 3 5 - 1 2 - 4               Smerdiek          26 17  2  7  53  76- 41 (P1) prom    
Halsteren         6 - 2 4 - 1 6 - 1       5 - 2 8 - 0 7 - 2 4 - 0 4 - 2 13- 0 16- 0 1 - 0 10- 1 12- 1               DwO '15           26 16  4  6  52  99- 60              
Hansweertse Boys  3 - 5 3 - 0 0 - 6 0 - 7       3 - 2 0 - 4 0 - 2 1 - 3 3 - 3 2 - 3 3 - 2 2 - 1 3 - 2               Vrederust         26 14  3  9  45  72- 58 P3           
Kwadendamme       0 - 2 0 - 0 0 - 6 0 - 6 0 - 6       1 - 4 0 - 3 1 - 3 2 - 3 5 - 2 0 - 3 1 - 3 1 - 0               SC Waarde         26 13  5  8  44  56- 47              
Smerdiek          2 - 1 5 - 1 3 - 4 0 - 2 7 - 3 5 - 1       2 - 0 4 - 0 2 - 2 4 - 1 2 - 0 2 - 0 3 - 0               SPS               26 10  7  9  37  49- 50              
SPS               2 - 5 2 - 0 2 - 0 2 - 2 7 - 3 1 - 1 0 - 5       2 - 2 2 - 3 0 - 0 3 - 1 0 - 4 2 - 1               SC Stavenisse     26 10  6 10  36  67- 80              
Spui              3 - 4 6 - 1 2 - 4 1 - 3 2 - 2 2 - 0 3 - 2 1 - 3       1 - 3 7 - 0 2 - 5 0 - 5 5 - 0               Hansweertse Boys  26 10  2 14  32  60- 96              
SC Stavenisse     4 - 7 5 - 1 1 - 7 1 - 2 2 - 5 2 - 0 1 - 3 2 - 1 5 - 2       6 - 0 2 - 2 3 - 3 0 - 0               Spui              26  9  2 15  29  61- 68              
Vosmeer           1 - 3 1 - 1 2 - 7 1 - 8 1 - 2 0 - 1 2 - 6 2 - 3 1 - 0 0 - 4       3 - 5 2 - 2 1 - 3               Cadzand           26  5  6 15  21  37- 80              
Vrederust         2 - 7 1 - 1 3 - 6 1 - 8 8 - 1 3 - 1 3 - 0 3 - 1 1 - 4 3 - 3 4 - 1       5 - 1 4 - 0               Wolfaartsdijk     26  4  4 18  16  29- 80              
Waarde            2 - 2 4 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 0 4 - 2 6 - 1 2 - 0 3 - 1       2 - 0               Kwadendamme       26  4  2 20  14  23- 84              
Wolfaartsdijk     0 - 7 0 - 0 1 - 2 0 - 6 1 - 3 1 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 4 0 - 3 5 - 1 2 - 3 2 - 1                     Vosmeer           26  2  3 21   9  26-114      
                                                                                                       
4th class C
Alliance                3 - 2 2 - 0 0 - 1 4 - 1 1 - 4 3 - 5 5 - 2 0 - 3 2 - 4 0 - 4 1 - 0 3 - 1                     Dubbeldam         22 16  3  3  51  73- 25 P2 prom      
Beek Vooruit      2 - 2       1 - 9 1 - 8 2 - 4 1 - 5 0 - 3 2 - 5 1 - 1 0 - 1 1 - 4 3 - 2 0 - 8                     ONI               22 15  3  4  48  63- 34 P3           
DOSKO             3 - 0 6 - 2       0 - 6 2 - 6 0 - 4 4 - 1 1 - 5 3 - 4 4 - 3 2 - 7 2 - 5 0 - 1                     GSC/ODS           22 14  5  3  47  60- 26 (P2)         
Dubbeldam         3 - 4 7 - 0 4 - 1       4 - 1 2 - 0 4 - 2 5 - 0 2 - 3 3 - 1 1 - 0 2 - 1 5 - 0                     RFC               22 13  6  3  45  65- 17 P1 prom      
DVO '60           1 - 3 2 - 0 2 - 7 2 - 6       6 - 6 0 - 5 1 - 0 0 - 4 2 - 2 1 - 8 0 - 2                           The Gunners       22 12  1  9  34  55- 37 -3 pnts      
GSC/ODS           1 - 1 2 - 0 6 - 0 2 - 2 4 - 0       1 - 0 3 - 2 1 - 1 4 - 2 0 - 0 3 - 0                           Oosterhout        22  9  3 10  30  56- 49              
The Gunners       3 - 2 8 - 0 0 - 1 1 - 2 3 - 0 0 - 3       3 - 2 3 - 2 1 - 3 0 - 2 3 - 1                           SV DOSKO          22  9  0 13  27  53- 70              
TSVV Merlijn      2 - 2 2 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 2 0 - 4 1 - 5       1 - 2 2 - 2 1 - 1 0 - 2                           Alliance          22  7  5 10  26  39- 51              
ONI               4 - 1 4 - 1 6 - 1 3 - 1 4 - 2 4 - 1 1 - 2 4 - 0       3 - 0 1 - 7 1 - 2                           Unitas '30        22  6  5 11  23  26- 41              
Oosterhout        2 - 2 5 - 2 3 - 2 1 - 5 6 - 1 0 - 2 5 - 1 7 - 1 2 - 4       1 - 3 1 - 3                           DVO '60           22  5  3 14  18  34- 76              
RFC               3 - 0 10- 0 0 - 1 0 - 0 4 - 0 2 - 3 0 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 0       2 - 2 1 - 3                     TSVV Merlijn      22  4  5 13  17  30- 57              
Unitas '30        1 - 1 0 - 0 0 - 2 1 - 4 0 - 0 2 - 1 0 - 6 0 - 0 1 - 2 0 - 5 1 - 2       3 - 2                     Beek Vooruit      22  1  3 18   3  22- 93 -3 pnts      
FC Bergen         1 - 2       2 - 5 1 - 7       0 - 6 1 - 4 0 - 2 2 - 5 1 -10       0 - 3 -----        
FC Bergen withdrawn                                                                                    
                                                                                                       
4th class D
Arkel                   4 - 0 6 - 1 4 - 1 2 - 1 4 - 0 2 - 0 0 - 1 5 - 0 3 - 0 3 - 1 1 - 0 3 - 1 4 - 0               Arkel             26 21  3  2  66  75- 15 P2 prom      
ASH               0 - 1       2 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 0 4 - 2 0 - 4 0 - 4 3 - 3 3 - 1               Groot Ammers      26 18  5  3  59  73- 25 P3           
Brakel            2 - 4 2 - 0       1 - 6 1 - 0 2 - 1 3 - 3 1 - 1 4 - 0 0 - 2 1 - 1 0 - 1 6 - 0 1 - 1               Unitas            26 19  2  5  59  68- 27 P1 prom  
Groot Ammers      0 - 0 6 - 0 5 - 1       4 - 1 4 - 1 4 - 1 2 - 1 7 - 1 1 - 0 4 - 1 2 - 1 4 - 1 3 - 1               VVAC              26 16  3  7  51  78- 27 (P2) prom    
Kerkwijk          0 - 5 3 - 2 1 - 2 0 - 5       1 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 1 4 - 3 1 - 0 2 - 3 1 - 2 0 - 3               Zuilichem         26 12  4 10  40  53- 45              
MVV '58           0 - 2 2 - 2 5 - 1 1 - 1 4 - 1       5 - 1 5 - 2 4 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 2 4 - 0 4 - 2               Peursum           26 12  3 11  39  61- 43              
Noordeloos        1 - 6 1 - 2 1 - 6 1 - 1 1 - 1 2 - 1       2 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 3 0 - 3 1 - 1 1 - 5               Brakel            26 10  6 10  36  45- 49              
Peursum           1 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 3 5 - 1 3 - 0 4 - 2       5 - 0 3 - 1 0 - 1 3 - 2 9 - 1 6 - 2               SVS '65           26 10  5 11  35  37- 41              
Rhelico           0 - 4 0 - 3 1 - 2 0 - 4 3 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 5       0 - 1 1 - 4 0 - 2 2 - 0 1 - 1               MVV '58           26 10  4 12  34  56- 54
SVS '55           0 - 0 2 - 1 4 - 0 0 - 1 3 - 2 2 - 1 5 - 0 3 - 2 3 - 1       1 - 2 0 - 0 0 - 0 0 - 2               ASH               26  8  5 13  29  32- 59              
Unitas            3 - 4 3 - 0 1 - 0 2 - 1 4 - 1 7 - 2 4 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 0       3 - 1 10- 0 3 - 0               Well              26  6  4 16  22  28- 75              
VVAC              1 - 0 8 - 0 0 - 2 2 - 0 8 - 1 3 - 3 7 - 2 2 - 0 14- 0 4 - 0 1 - 1       1 - 2 2 - 1               SV Noordeloos     26  4  7 15  19  37- 77              
Well              0 - 4 3 - 2 0 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 3 3 - 6 1 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 1       0 - 3               Rhelico           26  4  3 19  15  20- 83              
Zuilichem         1 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 2 4 - 2 3 - 4 1 - 1 4 - 1 4 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 5 1 - 0                     Kerkwijk          26  4  2 20  14  28- 71       
                                                                                                       
Period-championship 4th class :                                                                        
1st round
Lewedorpse Boys-Vrederust  4-1        Rillandia-De Noormannen       1-3        ZBC '97-VVAC           0-1           Luctor Heinkenszand, De Noormannen, Smerdiek, RFC,
Olympia '60-RFC            1-6                                                                                      Unitass and VVAC promoted
2nd round                                                                                                           Lewedorpse Boys, Vlissingen, Duiveland, Rillandia,
ONI-VVAC                   1-3        Asperen-GSC/ODS               3-0        Duiveland-Smerdiek     2-3           ZBC '97Herovina and Olympia '60 relegated
VC Vlissingen-Patrijzen    2-1        Luctor Heink.-Lewedorpse B.   4-0        Apollo-De Noormannen   1-5   
Herovina-Unitas            1-1        Groot Ammers-RFC              0-3                                
            Unitas wins on pen.                                                                        
                                                                                                       
                                                                                                       
East                                                                                                   
1st class D
ASV Dronten             5 - 1 6 - 0 4 - 2 0 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 4 2 - 1 0 - 0 0 - 3 5 - 2 2 - 2 2 - 0               SVZW              26 21  2  3  65  79- 25 P3 prom
DETO Twenterand   2 - 0       6 - 1 3 - 0 1 - 4 2 - 3 2 - 0 3 - 2 1 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 0 2 - 0 4 - 0               Flevo Boys        26 19  5  2  62  78- 27 (P3) prom
DOS '37           3 - 2 1 - 2       1 - 3 1 - 1 2 - 0 5 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 5 3 - 1 1 - 4 2 - 0               WHC               26 15  2  9  47  64- 46 P2 prom
DZC '68           6 - 1 0 - 2 1 - 2       1 - 3 3 - 2 5 - 2 0 - 1 1 - 2 2 - 5 1 - 2 4 - 1 0 - 2 2 - 2               SDV Barneveld     26 14  5  7  47  54- 40   
Flevo Boys        1 - 0 5 - 1 1 - 1 7 - 0       2 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 3 2 - 2 2 - 1 6 - 3 8 - 1               DETO              26 15  2  9  47  46- 37 P1 prom
Go Ahead K.       2 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 4 1 - 5       3 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 4 2 - 0 3 - 0 4 - 0               ASV Dronten       26 10  4 12  34  50- 53   
Hierden           0 - 3 2 - 2 3 - 2 3 - 1 2 - 1 4 - 2       0 - 0 4 - 2 0 - 3 1 - 4 3 - 3 1 - 5 2 - 2               KHC               26  9  6 11  33  42- 40   
KHC               1 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 4 1 - 0 1 - 2       1 - 1 3 - 5 0 - 1 0 - 3 3 - 1 5 - 0               DOS '37           26  9  5 12  32  41- 54   
Nunspeet          4 - 2 0 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 3 2 - 2 1 - 1 1 - 4       0 - 1 1 - 4 0 - 0 0 - 1 5 - 4               Nunspeet          26  8  7 11  31  33- 41   
SDV Barneveld     5 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 3 4 - 4 0 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 2       1 - 4 3 - 1 2 - 0 2 - 1               Hierden           26  8  7 11  31  43- 58   
SVZW              3 - 1 4 - 1 2 - 0 5 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 2 5 - 3       1 - 0 1 - 5 10- 0               DZC '68           26  9  2 15  29  50- 61   
Vroomshoopse Boys 1 - 3 0 - 2 2 - 2 2 - 3 1 - 4 1 - 0 2 - 4 1 - 3 2 - 0 1 - 1 0 - 3       3 - 2 1 - 2               Go Ahead Kampen   26  8  3 15  27  38- 48   
WHC               6 - 1 2 - 1 2 - 1 4 - 2 1 - 4 3 - 3 1 - 0 2 - 1 0 - 2 1 - 0 0 - 4 8 - 2       5 - 1               Vroomshoopse Boys 26  4  5 17  17  31- 62 rel
FC Zutphen        1 - 1 1 - 0 1 - 3 0 - 4 1 - 2 0 - 4 1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 3 0 - 0 0 - 4                     FC Zutphen        26  2  7 17  13  21- 78 rel
                        
2nd class G
AGOVV                   0 - 1 2 - 3 4 - 1 1 - 6 1 - 0 0 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 3 1 - 6 0 - 3 5 - 2 2 - 5               Scherpenzeel      26 20  3  3  63  82- 24 P2 prom
AVW '66           3 - 2       3 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 1 4 - 1 0 - 0 4 - 2 0 - 0 0 - 4 3 - 1 1 - 1 2 - 1               Veensche Boys     26 16  4  6  52  61- 31 P1
Blauw Geel '55    1 - 2 1 - 0       3 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 5 3 - 2 1 - 2 2 - 2 3 - 1               AVW '66           26 14  6  6  48  43- 30 (P2)
ESA/Rijkerswoerd  0 - 1 0 - 3 0 - 5       3 - 1 3 - 2 0 - 6 2 - 1 1 - 5 0 - 1 4 - 0 0 - 7 0 - 3 0 - 1               Blauw Geel '55    26 13  5  8  44  50- 42   
FC Horst          2 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 1       2 - 5 2 - 0 4 - 1 4 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 3               De Valleivogels   26 11  6  9  39  59- 47   
Lelystad '67      5 - 0 0 - 0 0 - 1 5 - 1 5 - 4       1 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 3 1 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 2               VSCO '61          26 10  6 10  36  35- 35   
Lunteren          4 - 1 0 - 2 1 - 4 3 - 0 1 - 0 2 - 1       2 - 0 4 - 0 0 - 3 2 - 0 1 - 2 0 - 2 1 - 1               SV Lelystad '67   26 10  5 11  35  46- 38   
OWIOS             5 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 3 4 - 1       1 - 6 1 - 4 2 - 2 0 - 3 2 - 3 1 - 2               Lunteren          26 10  5 11  35  36- 35   
Renswoude         6 - 0 1 - 4 0 - 2 1 - 4 1 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 0       1 - 3 0 - 1 1 - 0 2 - 3 2 - 0               FC Horst          26  9  6 11  33  53- 47   
Scherpenzeel      2 - 1 1 - 2 5 - 2 4 - 0 6 - 3 0 - 1 3 - 0 2 - 3 6 - 1       3 - 0 2 - 1 1 - 1 6 - 1               VVOP              26 10  3 13  33  42- 58 P3
Valleivogels      6 - 2 4 - 1 0 - 0 9 - 2 0 - 5 1 - 2 0 - 0 0 - 1 5 - 3 1 - 4       2 - 2 0 - 1 4 - 2               Renswoude         26 10  2 14  32  42- 55   
Veensche Boys     2 - 0 4 - 2 3 - 2 7 - 1 1 - 4 2 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 2 1 - 4       3 - 0 3 - 0               OWIOS             26  9  4 13  31  37- 46   
VSCO '61          0 - 2 1 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 2 0 - 2 0 - 0 5 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 2       3 - 0               AGOVV             26  6  2 18  20  32- 72 rel
VVOP              1 - 0 3 - 2 2 - 3 4 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 0 3 - 2 0 - 2 2 - 9 2 - 3 2 - 2 0 - 2                     ESA Rijkerswoerd  26  5  1 20  15  25- 83 rel
                                                           
2nd class H
ASC '62                 0 - 6 4 - 1 2 - 2 1 - 5 2 - 0 2 - 2 1 - 4 1 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 0 0 - 3               Enter Vooruit     26 18  4  4  58  69- 34 P2 prom
Be Quick '28      1 - 1       6 - 0 3 - 0 2 - 1 0 - 0 0 - 3 3 - 3 5 - 3 0 - 4 2 - 1 2 - 0 0 - 2 1 - 0               Den Ham           26 17  4  5  55  64- 34 (P2)
Blauw Wit '66     2 - 1 1 - 1       0 - 5 0 - 5 1 - 5 3 - 7 0 - 2 1 - 7 2 - 2 0 - 5 3 - 0 3 - 5 1 - 4               DOS Kampen        26 18  0  8  54  71- 34 P1
Den Ham           2 - 0 3 - 2 6 - 1       2 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 2 2 - 2 4 - 1 4 - 1 2 - 1 4 - 3               IJVV              26 15  4  7  49  59- 37   
DOS Kampen        2 - 0 8 - 1 6 - 0 2 - 0       2 - 0 1 - 2 4 - 1 3 - 0 1 - 5 1 - 0 7 - 2 3 - 1 3 - 1               Be Quick '28      26 12  7  7  43  57- 46 P3
DZSV              1 - 1 2 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 2       0 - 3 2 - 1 0 - 3 3 - 0 2 - 0 4 - 0 3 - 2 2 - 2               DZSV              26 11  6  9  39  40- 38   
Enter Vooruit     3 - 2 1 - 3 6 - 1 4 - 2 4 - 1 0 - 1       2 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 1 0 - 2               Hulzense Boys     26 10  6 10  36  54- 45   
De Esch           3 - 0 4 - 3 3 - 0 0 - 4 2 - 5 0 - 1 2 - 4       0 - 1 5 - 4 4 - 0 2 - 0 0 - 3 0 - 1               Sparta E          26 10  6 10  36  51- 47   
Hulzense Boys     5 - 3 1 - 3 0 - 0 1 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 4 2 - 3       3 - 2 2 - 1 5 - 0 2 - 1 1 - 1               De Esch           26 11  1 14  34  52- 55   
Sparta E          3 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 3 0 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 2 1 - 1       1 - 3 5 - 1 1 - 0 0 - 3               WVF               26 10  2 14  32  46- 46   
SVI               6 - 0 0 - 0 8 - 1 1 - 1 1 - 3 6 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 3 4 - 4       4 - 0 0 - 2 0 - 3               SVI               26  9  4 13  31  52- 43   
Voorwaarts V.     2 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 4 1 - 3 1 - 5 1 - 4 0 - 1 1 - 2       1 - 1 2 - 4               ASC '62           26  6  6 14  24  33- 58   
WVF               0 - 2 1 - 2 4 - 1 1 - 4 3 - 0 0 - 1 0 - 4 1 - 4 2 - 2 2 - 1 3 - 0 7 - 1       2 - 0               Voorwaarts V.     26  4  3 19  15  27- 82 rel
IJVV              1 - 1 3 - 6 3 - 4 1 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 2 4 - 0 2 - 1 2 - 4 1 - 0 4 - 0 4 - 1                     Blauw Wit '66     26  3  3 20  12  27-103 rel
                                                                                                       
Period-championship 2G / H :                                                                           
1st round
Vroomshoopse B-Be Quick '28 2-1       Go Ahead K.-VVOP            5-1 
Den Ham-AVW '66             4-0       Veensche B.-DOS Kampen      5-2
2nd round
Vroomshoopse Boys-den Ham   1-3 aet   Go Ahead K-Veensche Boys    2-0    Final : Go Ahead K-Den Ham  3-2 aet     Vroomshoopse Boys relegated
                                                                 
3rd class A
Advendo '57             5 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 5 5 - 0 3 - 1 3 - 3 3 - 3 1 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 3                     VRC               24 16  3  5  51  57- 25 P3 prom
AZ 2000           2 - 7       2 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 2 3 - 3 4 - 2 1 - 0 4 - 2 1 - 3 0 - 3 1 - 2 1 - 4               Veenendaal        24 15  1  8  46  50- 32 (P3)
Candia '66        3 - 2 1 - 1       0 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 0 4 - 2 3 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 0               De Treffers       24 13  5  6  34  51- 34   
Dieren            0 - 2 6 - 1 0 - 0       4 - 1 2 - 0 2 - 2 6 - 1 5 - 1 2 - 1 0 - 2 4 - 1 7 - 0 1 - 2               Dieren            24 13  4  7  33  60- 31 P2
Keizerstad        1 - 0 3 - 0 3 - 1 0 - 6       7 - 0 1 - 2 4 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 2 4 - 4 0 - 2               Candia '66        24 11  7  6  30  43- 36   
Redichem          3 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 1 4 - 1       0 - 0 2 - 3 0 - 2 1 - 3 1 - 4 2 - 1 0 - 9                     Advendo '57       24 11  4  9  37  58- 45   
SKV               0 - 1 5 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 4       2 - 1 0 - 2 5 - 0 2 - 1 0 - 1 4 - 1                     SKV               24 10  4 10  34  40- 35   
SVP               1 - 2 4 - 5 0 - 3 2 - 4 4 - 2 2 - 5 2 - 1       0 - 1 3 - 3 0 - 1 1 - 4 3 - 3 0 - 4               Redichem          24 10  4 10  34  39- 53 P1
De Treffers       2 - 2 3 - 0 2 - 0 3 - 3 4 - 1 4 - 0 2 - 0 3 - 1       4 - 0 2 - 3 2 - 0 3 - 1                     Keizerstad        24  9  3 12  30  49- 54   
Uni VV            0 - 3 1 - 5 5 - 5 0 - 1 3 - 2 2 - 6 2 - 4 2 - 4 4 - 2       2 - 2 0 - 1 2 - 3                     Zelos             24  8  4 12  28  49- 62   
Veenendaal        4 - 2 4 - 1 1 - 2 3 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 2 4 - 0       3 - 1 3 - 2                     AZ 2000-Elderveld 24  6  5 13  23  40- 69   
VRC               6 - 2 4 - 0 0 - 3 4 - 0 4 - 0 0 - 0 1 - 0 4 - 0 4 - 0 3 - 1 4 - 0       3 - 1 1 - 0               SVP               24  5  3 16  18  46- 72 rel
Zelos             2 - 6 2 - 4 1 - 3 2 - 0 2 - 1 0 - 3 1 - 2 2 - 5 1 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 2                           Uni VV            24  3  5 16  14  37- 71   
SC Oranje         2 - 3                               6 - 2       2 - 1 4 - 1 2 - 1       4 - 0 -----
SC Oranje withdrawn          
                             
3rd class B
Barneveld               0 - 5 3 - 1 5 - 4 0 - 2 2 - 2 0 - 2 0 - 3 1 - 4 2 - 1 3 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 3               Unicum            26 19  3  4  60  62- 26 P1 prom
Batavia '90       2 - 3       6 - 0 1 - 0 3 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 4 1 - 3 2 - 0 0 - 2 0 - 1               Terschuurse Boys  26 16  5  5  53  59- 35 P3
Elspeet           1 - 0 2 - 1       0 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 3 3 - 0 2 - 2 0 - 3 2 - 1 0 - 1 3 - 3 0 - 6               Hoevelaken        26 15  2  9  47  59- 45 (P1)
Hoevelaken        4 - 1 2 - 3 3 - 1       2 - 1 2 - 0 4 - 3 3 - 0 1 - 0 4 - 4 1 - 3 2 - 0 3 - 1 3 - 2               VIOS V            26 12  10 4  46  59- 36   
Hulshorst         2 - 1 1 - 0 4 - 1 1 - 2       0 - 1 4 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 3 1 - 3 2 - 3               Zwart-Wit '63     26 12  8  6  44  57- 48   
Otterlo           0 - 1 4 - 1 0 - 0 3 - 0 1 - 1       1 - 0 0 - 2 4 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 4 3 - 3               Batavia '90       26 12  4 10  40  52- 39 P2
Rood Wit '58      4 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 2 4 - 2 4 - 0       0 - 1 5 - 1 0 - 3 3 - 4 3 - 1 0 - 3 3 - 1               Sportclub Teuge   26  8  9  9  33  54- 51   
SDS '55           5 - 1 1 - 2 3 - 0 3 - 7 1 - 1 0 - 0 1 - 2       1 - 0 0 - 0 1 - 1 0 - 4 1 - 4 0 - 1               Rood Wit '58      26 10  3 13  33  51- 53   
Stroe             3 - 4 1 - 1 4 - 1 2 - 4 3 - 2 0 - 0 2 - 1 3 - 2       1 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 3               Hulshorst         26  9  4 13  31  39- 45   
Terschuurse Boys  6 - 3 0 - 3 3 - 2 3 - 1 4 - 0 6 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 0       2 - 1 0 - 0 0 - 0 6 - 3               SDS '55           26  7  6 13  27  30- 42   
SP Teuge          2 - 2 0 - 4 6 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 2 6 - 2 2 - 3       2 - 2 2 - 2 4 - 6               Otterlo           26  6  8 12  26  26- 41   
Unicum            5 - 3 4 - 3 8 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 0 7 - 0 2 - 0 4 - 3 3 - 1 2 - 0       3 - 0 2 - 1               Barneveld         26  7  4 15  25  41- 70   
VIOS V            2 - 0 1 - 2 4 - 1 2 - 2 5 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 0 5 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 1       4 - 4               Stroe             26  6  5 15  23  45- 60 rel
Zwart Wit '63     1 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 3 2 - 1 1 - 3                     Elspeet           26  6  3 17  21  28- 71 rel
                                                                                                       
Period-championship 3A / B :                                                                           
1st round
AGOVV-Batavia '90      2-1            OWIOS-Redichem              3-1    
Terschuurse B.-Dieren  3-1            Veenendaal-Hoevelaken       1-1  Hoevelaken wins on pen.
2nd round
AGOVV-Terschuurse B.   3-0            OWIOS-Hoevelaken            4-1    Final : OWIOS-AGOVV  2-1 aet               AGOVV relegated
                                                                 
3rd class C
BAS                     1 - 1 0 - 4 1 - 2 3 - 0 2 - 2 2 - 3 4 - 0 2 - 2 1 - 1 6 - 1 3 - 2 0 - 0 4 - 3               ESC               26 18  2  6  56  64- 31 P2 prom
DSV '61           0 - 2       2 - 2 1 - 5 2 - 2 2 - 1 1 - 4 2 - 2 3 - 0 2 - 3 4 - 2 2 - 1 0 - 4 2 - 0               Swift '64         26 16  6  4  54  51- 29 (P2)
ESC               2 - 4 1 - 0       3 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 6 - 0 0 - 0 1 - 0 5 - 3 6 - 0 3 - 2 2 - 1               VV Oene           26 12 11  3  47  58- 29   
Hattem            5 - 1 4 - 1 0 - 2       0 - 3 2 - 2 2 - 1 10- 2 3 - 1 3 - 1 2 - 3 2 - 1 4 - 0 0 - 5               BAS               26 13  7  6  46  57- 38   
Hatto Heim        1 - 2 0 - 0 1 - 0 0 - 0       2 - 2 2 - 0 3 - 2 6 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 3 0 - 2               Zwolsche Boys     26 13  4  9  43  52- 36   
Oene              1 - 0 6 - 4 3 - 0 0 - 0 1 - 1       3 - 2 7 - 0 5 - 0 1 - 2 2 - 0 4 - 1 2 - 1 1 - 1               Hattem            26 13  4  9  43  60- 48 P1
Olympia '28       3 - 3 2 - 0 2 - 0 6 - 3 2 - 2 3 - 3       5 - 1 3 - 2 1 - 2 4 - 1 1 - 1 5 - 4 2 - 3               ZAC               26 13  3 10  42  54- 34 P3
Reaal Dronten     1 - 5 0 - 0 1 - 6 2 - 0 0 - 3 2 - 3 0 - 0       1 - 3 2 - 4 1 - 2 4 - 0 1 - 5 1 - 2               Hatto Heim        26 10  9  7  39  46- 31   
SC Rouveen        1 - 3 1 - 2 0 - 2 2 - 3 1 - 1 0 - 0 2 - 0 2 - 1       0 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 3 3 - 5               Olympia '28       26 11  6  9  39  61- 47   
Swift '64         1 - 0 2 - 1 0 - 2 3 - 3 2 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 0       4 - 1 0 - 0 3 - 0 3 - 2               DSV '61           26 10  6 10  36  45- 49   
VEVO              0 - 3 2 - 5 1 - 7 0 - 3 3 - 8 1 - 4 2 - 4 2 - 1 1 - 2 2 - 2       0 - 1 0 - 5 0 - 1               SC Rouveen        26  6  5 15  23  33- 57   
WZC Wapenveld     2 - 3 0 - 3 3 - 2 2 - 3 2 - 1 0 - 3 0 - 5 4 - 1 4 - 2 1 - 4 1 - 1       0 - 1 2 - 5               WZC Wapenveld     26  5  5 16  20  30- 64 rel
ZAC               0 - 2 2 - 3 4 - 0 1 - 0 1 - 0 0 - 0 2 - 0 3 - 0 2 - 0 0 - 1 7 - 0 1 - 1       2 - 4               VEVO              26  3  3 20  12  30- 90 rel
Zwolsche Boys     0 - 0 0 - 2 1 - 3 4 - 0 0 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 2 0 - 3 3 - 0 3 - 0 2 - 1                     Reaal Dronten     26  2  3 21   9  27- 85 rel
                                                                                                       
3rd class D
Achilles E              2 - 2 3 - 7 1 - 3 4 - 4 1 - 4 2 - 3 3 - 3 2 - 0 1 - 4 2 - 8 0 - 3 2 - 7 1 - 6               Oranje Nassau A   26 21  3  2  66  77- 21 P1 prom
ASV '57           5 - 4       1 - 1 3 - 4 3 - 1 3 - 3 2 - 4 5 - 1 0 - 2 0 - 3 0 - 2 2 - 3 8 - 2 1 - 2               Bergentheim       26 18  4  4  58  84- 30 P3
Bergentheim       6 - 0 4 - 3       0 - 0 5 - 0 1 - 1 2 - 5 3 - 2 5 - 2 2 - 1 1 - 2 5 - 0 8 - 0 3 - 1               Quick '20         26 17  4  5  55  82- 44 (P1)
DES               4 - 0 1 - 2 0 - 3       4 - 2 1 - 2 4 - 2 3 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 0               DES               26 14  5  7  47  53- 34   
Drienerlo         5 - 1 3 - 4 0 - 5 1 - 1       3 - 2 3 - 4 2 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 2 6 - 2 1 - 3 0 - 4               Wilhelminaschool  26 14  1 11  43  63- 45   
vv Hellendoorn    1 - 1 1 - 1 0 - 4 0 - 1 5 - 1       4 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 4 4 - 4 2 - 1 2 - 0 3 - 1               SVVN              26 13  2 11  41  61- 66   
Juliana '32       4 - 1 3 - 5 0 - 3 3 - 2 2 - 0 1 - 0       4 - 2 3 - 2 1 - 2 0 - 3 0 - 1 3 - 2 2 - 3               Juliana '32       26 13  0 13  39  50- 60 P2
Kloosterhaar      1 - 1 2 - 3 0 - 5 0 - 1 3 - 2 2 - 1 4 - 2       2 - 6 1 - 1 2 - 3 6 - 0 3 - 1 2 - 3               Mariënberg        26 10  8  8  38  45- 43   
Marienberg        2 - 0 3 - 2 0 - 0 0 - 4 2 - 1 1 - 1 3 - 1 0 - 0       1 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 1 1 - 3               Hellendoorn       26  9  7 10  34  47- 42   
Oranje Nassau     10- 0 3 - 2 4 - 0 1 - 1 4 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 0 3 - 1       3 - 2 7 - 0 3 - 0 1 - 0               ASV '57           26  9  5 12  32  61- 66   
Quick '20         8 - 1 7 - 0 0 - 5 2 - 2 5 - 2 0 - 2 5 - 0 4 - 1 2 - 2 0 - 3       4 - 3 5 - 2 3 - 1               Kloosterhaar      26  6  7 13  25  48- 63   
RKSV              5 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 3 0 - 4 2 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 3       1 - 2 1 - 3               Drienerlo         26  4  4 18  16  47- 79 rel
SVVN              3 - 0 1 - 1 0 - 3 0 - 3 5 - 1 3 - 2 1 - 2 5 - 2 4 - 2 3 - 2 3 - 2 7 - 0       2 - 7               RKSV              26  5  1 20  16  28- 76 rel
Wilhelminaschool  5 - 1 3 - 0 5 - 2 1 - 2 3 - 1 0 - 2 2 - 0 2 - 3 1 - 2 1 - 5 2 - 2 3 - 1 1 - 2                     Achilles E.       26  1  5 20   8  36-113 rel
                                                                                                       
Period-championship 3C / D :                                                                           
1st round
ASC '62-ZAC            1-0 aet        Voorwaarts V-Juliana '32   1-1  Juliana '32 wins on pen.             Voorwaarts V relegated
Swift '64-Quick '20    1-2            Bergentheim-Hattem         1-3 
2nd round
ASC '62-Quick '20      4-0            Juliana '32-Hattem         0-4     Final : ASC '62-Hattem   3-0      
                                                                 
4th class A
Alverna                 0 - 1 1 - 3 7 - 4 3 - 1 0 - 2 3 - 5 2 - 0 0 - 5 1 - 1 2 - 3 4 - 1 1 - 8                     Excelsior Z.      24 20  1  3  59  73- 21 -2 pnts P2 prom
BVC '12           3 - 1       2 - 5 0 - 3 0 - 6 5 - 2 1 - 4 2 - 4 3 - 3 0 - 2 2 - 4 5 - 0 3 - 1                     JVC Cuijk         24 19  0  5  57  99- 35 P1 prom
Dodewaard         4 - 0 1 - 1       6 - 3 2 - 1 0 - 0 2 - 4 3 - 1 5 - 3 1 - 0 1 - 0 2 - 0 6 - 3                     Dodewaard         24 16  3  5  51  71- 41 P3
Uchta             1 - 1 1 - 0 0 - 2       2 - 1 0 - 3 0 - 5 1 - 1 2 - 3 0 - 7 1 - 1 6 - 0 1 - 4                     Oranje Blauw      24 13  5  6  44  91- 37 (P2)
EMM Randwijk      1 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 1       0 - 7 1 - 4 3 - 0 0 - 5 3 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 7                     Nijmegen          24 13  3  8  42  69- 54   
Excelsior Z.      3 - 0 4 - 1 2 - 1 3 - 0 4 - 1       3 - 2 2 - 3 1 - 0 3 - 1 4 - 0 5 - 1 2 - 1                     Woezik            24 11  1 12  34  69- 67           
JVC Cuijk         8 - 1 8 - 0 6 - 2 7 - 2 8 - 0 2 - 0       4 - 2 1 - 2 4 - 0 7 - 1 0 - 2 2 - 0                     Quick 1888        24 10  4 10  30  61- 51 -4 pnts
Nijmegen          6 - 2 6 - 4 4 - 3 3 - 2 1 - 3 0 - 3 4 - 1       1 - 1 2 - 5 3 - 0 6 - 0 2 - 0                     VCA               24  8  2 14  26  37- 75   
Oranje Blauw      3 - 1 4 - 2 1 - 2 3 - 3 6 - 2 2 - 3 2 - 3 2 - 2       1 - 1 7 - 0 4 - 1 7 - 1                     BVC '12           24  7  3 14  24  46- 66   
Quick 1888        5 - 2 3 - 0 1 - 3 10- 1 3 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 3 0 - 8       5 - 2 1 - 3 1 - 2                     EMM Randwijk      24  7  3 14  24  38- 63   
Valburg           4 - 5 2 - 9 2 - 5 1 - 0 2 - 1 0 - 8 1 - 6 4 - 7 0 -11 1 - 3       3 - 3 2 - 8                     Alverna           24  7  2 15  23  44- 78           
VCA               2 - 3 2 - 1 3 - 2 3 - 2 1 - 4 0 - 5 2 - 5 2 - 1 0 - 7 2 - 2 3 - 2       4 - 1                     Uchta             24  4  5 15  17  39- 77   
Woezik            4 - 2 0 - 1 2 - 9 5 - 3 3 - 2 0 - 2 1 - 2 4 - 7 3 - 1 5 - 5 4 - 0 2 - 1                           SC Valburg        24  4  2 18  14  35-107   
                                                                                                       
4th class B
DVOV                    5 - 2 3 - 4 7 - 0 1 - 3 1 - 0 7 - 0 1 - 0 5 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 5                           OVC '85           22 19  0  3  57  97- 21 P1 prom
EFC '58           4 - 2       2 - 0 5 - 1 1 - 3 2 - 3 2 - 2 6 - 4 4 - 0 0 - 4 3 - 0 1 - 2                           Zeewolde          22 16  3  3  51  68- 25 (P1)
Fortissimo        4 - 1 1 - 3       7 - 1 2 - 4 3 - 2 5 - 0 4 - 3 2 - 0 2 - 4 3 - 0 2 - 0                           Fortissimo        22 16  1  5  49  67- 41   
Harskamp          0 - 3 1 - 6 1 - 4       0 - 3 0 - 3 0 - 2 1 - 9 1 - 3 0 - 2 1 - 1 1 - 5                           DVOV              22 13  1  8  40  66- 40 P3
OVC '85           4 - 2 6 - 0 3 - 4 10- 0       5 - 0 9 - 0 4 - 0 8 - 0 3 - 0 4 - 1 2 - 4                           EFC '58           22 12  2  8  38  56- 45   
De Paasberg       1 - 5 2 - 4 0 - 2 5 - 1 0 - 3       4 - 2 2 - 1 3 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 3                           DVV               22 12  1  9  37  59- 49 P2
Prins Bernhard    0 - 4 1 - 3 1 - 3 1 - 1 1 - 8 3 - 3       1 - 1 2 - 1 1 - 5 3 - 2 2 - 2                           Veluwse Boys      22  8  4 10  28  47- 44   
Veluwse Boys      0 - 4 1 - 1 4 - 2 5 - 0 1 - 0 2 - 2 3 - 2       0 - 1 4 - 0 5 - 1 0 - 1                           Wodanseck         22  6  4 12  22  33- 43   
Vierhouten '82    0 - 3 0 - 3 3 - 4 4 - 0 2 - 3 2 - 2 2 - 0 1 - 1       1 - 3 0 - 3 2 - 2                           De Paasberg       22  6  3 13  21  35- 56   
DVV               2 - 4 4 - 2 4 - 5 7 - 2 0 - 8 6 - 1 1 - 4 3 - 0 5 - 1       3 - 0 1 - 3                           Prins Bernhard    22  5  5 12  20  30- 71   
Wodanseck         2 - 1 1 - 2 1 - 1 6 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 1 3 - 0       1 - 3                           Vierhouten '82    22  4  4 14  16  29- 62   
Zeewolde          5 - 1 2 - 0 1 - 3 4 - 0 1 - 2 4 - 0 4 - 0 5 - 0 7 - 2 2 - 2 3 - 1                                 Harskamp          22  0  2 20   2  12-102   
                                                                                                       
4th class C                                                                                                      
CSV '28                 3 - 0 5 - 1 0 - 1 5 - 2 13- 0 3 - 0 2 - 1 5 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 2               SV Zalk           26 20  4  2  64  98- 29 P1 prom
Dieze West        1 - 0       3 - 2 1 - 4 2 - 5 4 - 2 1 - 4 1 - 6 1 - 4 2 - 7 0 - 4 5 - 3 0 - 8 0 -15               VSW               26 18  5  3  59  96- 27 P2 prom
EZC '84           3 - 3 5 - 2       0 - 6 2 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 2 3 - 2 2 - 2 1 - 6 3 - 2 0 - 1 1 - 2               Kampen            26 16  4  6  52  91- 48 P3
't Harde          3 - 1 6 - 0 3 - 0       2 - 1 14- 1 3 - 0 3 - 4 0 - 3 5 - 1 0 - 1 3 - 1 6 - 1 2 - 2               CSV '28           26 15  3  8  48  79- 36 (P1) prom
's Heerenbroek    4 - 2 2 - 0 2 - 2 0 - 3       9 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 4 0 - 3 1 - 1 0 - 2 3 - 1 2 - 3               SV 't Harde       26 14  3  9  45  84- 43   
HFC Storica       1 -12 2 - 4 2 - 5 0 - 3 0 - 8       2 -10 0 - 7 1 -12 2 - 7 1 -16 2 - 5 1 - 6 0 - 7               HTC               26 13  3 10  41  57- 39   
HTC               1 - 3 5 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 0 3 - 0       4 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 2 5 - 1 2 - 3 2 - 3               Noord Veluwe Boys 26 13  3 10  42  64- 47   
Kampen            3 - 2 11- 2 3 - 1 6 - 4 3 - 2 13- 1 1 - 0       3 - 1 2 - 2 4 - 4 2 - 2 4 - 3 4 - 0               's-Heerenbroek    26 11  5 10  38  61- 45   
Noord Veluwe Boys 1 - 2 6 - 1 5 - 2 3 - 1 0 - 2 5 - 2 0 - 3 2 - 3       2 - 6 4 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 1               Wijthmen          26 12  2 12  38  58- 53   
SEH               1 - 2 9 - 3 1 - 2 3 - 2 1 - 1 7 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 0       0 - 1 5 - 0 3 - 2 1 - 2               SEH               26 11  4 11  37  69- 44   
VSW               2 - 1 9 - 0 7 - 1 4 - 4 1 - 1 8 - 0 2 - 0 3 - 2 0 - 1 2 - 0       4 - 0 2 - 1 6 - 2               EZC '84           26  8  4 14  28  41- 72   
Wilsum            1 - 2 9 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 3 4 - 1 0 - 2 0 - 2 0 - 1 1 - 0 0 - 4       1 - 2 0 - 5               Wilsum            26  5  2 19  17  38- 69   
Wythmen           1 - 5 5 - 0 4 - 0 3 - 1 2 - 5 6 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 5 0 - 3 3 - 1       0 - 2               Dieze West        26  5  0 21  14  36-151 -1 pnt
Zalk              2 - 2 15- 0 3 - 0 3 - 2 1 - 0 4 - 1 2 - 2 5 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 1 6 - 0 4 - 0                     HFC Storica       26  0  0 26   0  24-193   
                                                                                                       
4th class D
Avereest                1 - 2 3 - 1 5 - 0 5 - 0 2 - 0 0 - 0 8 - 1 2 - 1 5 - 0 3 - 2 1 - 0                           PH                22 18  3  1  57 129- 20 P1 prom
Bruchterveld      2 - 2       9 - 0 1 - 1 8 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 0 7 - 0 0 - 2                           Avereest          22 15  4  3  49  69- 29 P2 prom
BZSV Blauwwitters 2 - 4 1 - 2       3 - 0 4 - 2 0 - 5 2 - 0 3 - 1 0 - 4 2 - 1 0 - 0 0 - 3                           Bruchterveld      22 13  4  5  43  64- 24 P3
SP Daarle         1 - 3 0 - 2 2 - 1       2 - 0 1 - 1 0 - 3 0 - 0 0 - 6 3 - 2 1 - 3 1 - 3                           Rijssen Vooruit   22 12  5  5  41  54- 47 (P1)
Daarlerveen       1 - 4 1 - 2 1 - 4 1 - 2       0 - 6 0 - 0 2 - 5 0 - 9 0 - 4 1 - 4 1 - 5                           DKB               22 12  3  7  39  59- 35
DKB               0 - 2 2 - 0 6 - 0 2 - 3 1 - 2       2 - 1 7 - 0 1 - 1 6 - 1 4 - 2 2 - 2 6 - 0                     SVV '56           22 10  4  8  34  58- 41   
Lemele            1 - 1 0 - 5 4 - 0 4 - 0 4 - 2 2 - 1       4 - 0 0 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 0                           Lemele            22 10  4  8  34  38- 36   
MVV '69           0 - 6 0 - 8 0 - 1 0 - 4 2 - 1 0 - 3 0 - 2       0 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 2                     BZSV Blauwwitters 22  8  1 13  25  30- 64
PH                10- 3 5 - 2 9 - 1 7 - 0 4 - 1 12- 1 8 - 0 12- 0       11- 1 6 - 1 5 - 1                           SP Daarle         22  6  5 11  23  26- 54   
SC Rijssen        3 - 2 0 - 5 1 - 3 1 - 1 1 - 0 0 - 3 2 - 1 3 - 0 0 - 6       1 - 3 1 - 4 4 - 1                     SC Rijssen        22  5  3 14  18  27- 67   
Rijssen Vooruit   0 - 0 2 - 1 3 - 2 3 - 1 5 - 2 4 - 1 3 - 2 2 - 2 3 - 3 4 - 2       2 - 2                           MVV '69           22  2  3 17   9  17- 84   
SVV '56           2 - 7 1 - 1 4 - 0 3 - 3 8 - 1 0 - 3 2 - 3 7 - 2 1 - 3 4 - 0 2 - 3       2 - 2                     Daarlerveen       22  1  1 20   4  19- 89   
DRC 2012          0 -12 4 - 5       1 - 6                                                 -----              
DRC 2012 withdrawn                                                                                      
                                                                                                       
4th class E
AJC '96                 5 - 1 1 - 6 2 - 4 3 - 1 0 - 0 0 - 1 2 - 0 3 - 1 0 - 2 5 - 4                                 Be Quick Z        20 17  2  1  53  85- 15 P1 prom
Almen             1 - 2       0 - 4 0 - 1 2 - 4 0 - 7 1 - 4 2 - 3 1 - 0 2 - 3 5 - 0 2 - 0                           Oeken             20 14  1  5  43  48- 27 P2 prom
Be Quick Z.       6 - 0 2 - 1       1 - 0 7 - 0 2 - 1 5 - 1 3 - 0 8 - 1 1 - 0 7 - 0                                 Harfsen           20 13  2  5  41  42- 20 P3
SP Eefde          3 - 0 2 - 3 3 - 3       5 - 2 1 - 2 0 - 4 2 - 2 3 - 1 1 - 5 5 - 1                                 Sportl.Glanerbrug 20 11  6  3  39  54- 26 (P1)
Grolse Boys       3 - 0 3 - 0 1 - 6 3 - 1       0 - 3 1 - 3 4 - 2 1 - 1 2 - 2 5 - 1 2 - 2                           SP Eefde          20  9  4  7  31  42- 36   
Harfsen           4 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 3 4 - 0       1 - 0 1 - 2 3 - 2 4 - 1 1 - 0 7 - 0                           AJC '96           20  6  3 11  21  32- 55   
Oeken             3 - 2 0 - 2 1 - 2 1 - 0 3 - 2 4 - 0       1 - 0 4 - 1 2 - 2 7 - 1                                 Grolse Boys       20  6  3 11  19  38- 60 -2 pnts
PW 1885           2 - 2 1 - 1 0 -10 3 - 3 3 - 2 0 - 1 1 - 4       0 - 2 0 - 4 6 - 2                                 FC RDC            20  5  3 12  18  35- 50   
FC RDC            2 - 2 6 - 0 1 - 2 0 - 3 5 - 2 2 - 4 1 - 2 3 - 3       1 - 4 3 - 2 3 - 0                           PW 1885           20  4  5 11  17  33- 58   
Sportl.Glanerbrug 5 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 0 8 - 1 1 - 0 3 - 0 5 - 2 3 - 0       2 - 3                                 FC Winterswijk    20  4  3 13  15  35- 70   
FC Winterswijk    6 - 0 3 - 2 1 - 8 1 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 3 4 - 3 0 - 2 2 - 2       4 - 1                           Almen             20  4  2 14  14  25- 52   
Zuid Eschmarke    1 - 1       0 - 6                   1 - 7             2 - 4       -----
Zuid Eschmarke withdrawn

Period-championship 4th class :                                                                        
1st round
Dodewaard-UNI vv           0-2         DVV-Barneveld    2-5         Rijssen Vooruit-RKSV         2-4                     JVC Cuijk, CSV '28, VSW, Avereest and Oeken
Oranje Blauw-SVP           1-2         Kampen-VEVO      4-3         Sportl.Glanerbrug-Drienerlo  1-0                     promoted, 
DVOV-Stroe                 1-2         CSV '28-WZC      2-0         Bruchterveld-Harfsen         4-2                     SVP, Stroe, VEVO, WZC Wapenveld, Drienerlo 
2nd round                                                                                                                and RKSV relegated
JVC Cuijk-Stroe            3-0         Zeewolde-UNI vv  4-6         VSW-Kampen                   0-0 VSW wins on pen.
Avereest-Sport.Glanerbrug  3-0         Oeken-RKSV       3-1         SVP-Barneveld                0-2
CSV '28-Bruchteveld        3-2                                   
                                                                 
                                                                 
North                                                                                             
1st class E
Balk                    0 - 0 2 - 0 1 - 2 4 - 0 0 - 3 3 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 2 0 - 1 0 - 1 3 - 1 1 - 0               Buitenpost        26 18  5  3  59  67- 28 P2 prom
Be Quick D        0 - 4       1 - 0 0 - 1 4 - 1 1 - 4 2 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 2               Drachtster Boys   26 16  3  7  51  66- 33 P1
Blauw Wit '34     1 - 0 0 - 3       1 - 3 0 - 1 3 - 1 2 - 3 5 - 2 3 - 1 2 - 3 2 - 0 2 - 2 2 - 1 0 - 2               Gorecht           26 12  7  7  43  55- 53 (P2)
Buitenpost        3 - 1 3 - 4 6 - 1       1 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 1 5 - 1 1 - 0 2 - 0 3 - 0 2 - 0 0 - 0               Winsum            26 12  3 11  39  56- 39   
Drachtster Boys   1 - 2 4 - 0 6 - 1 2 - 2       3 - 0 3 - 2 5 - 0 1 - 2 3 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 1 4 - 0               PKC '83           26 12  2 12  38  48- 47   
Gorecht           3 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 4 1 - 6       3 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 2 2 - 1 2 - 0 0 - 3 0 - 0               Be Quick D        26 10  5 11  35  32- 42   
Groningen         4 - 2 3 - 0 0 - 6 1 - 7 0 - 4 3 - 4       0 - 0 1 - 1 1 - 5 0 - 1 7 - 0 3 - 0 1 - 1               Oranje Nassau     26  8  8 10  32  46- 50   
Noordscheschut    0 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 3 5 - 4 1 - 3 1 - 6       5 - 3 0 - 0 4 - 0 4 - 1 0 - 3 1 - 1               Zeerobben         26  9  5 12  32  36- 40   
d'Olde Veste '54  1 - 0 0 - 0 2 - 3 0 - 4 0 - 3 3 - 3 1 - 2 1 - 2       3 - 3 1 - 4 1 - 3 3 - 1 3 - 2               Groningen         26  9  5 12  32  50- 58 P3
Oranje Nassau     0 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 2 1 - 2 3 - 3 4 - 1 3 - 3 0 - 1       4 - 2 3 - 3 0 - 3 4 - 1               Noordscheschut    26  8  8 10  32  48- 57   
PKC '83           4 - 0 2 - 1 1 - 2 3 - 0 2 - 3 2 - 4 3 - 3 1 - 1 0 - 2 4 - 2       5 - 2 2 - 4 2 - 1               Balk              26  9  4 13  31  30- 33   
VEV '67           1 - 0 0 - 1 4 - 2 4 - 1 0 - 5 5 - 1 3 - 2 3 - 5 2 - 2 0 - 1 1 - 3       0 - 3 0 - 3               d'Olde Veste '54  26  8  7 11  31  39- 53   
Winsum            1 - 1 4 - 0 6 - 2 1 - 2 0 - 1 3 - 5 1 - 2 4 - 1 2 - 1 4 - 0 2 - 3 3 - 0       3 - 1               Blauw Wit '34     26  9  3 14  30  46- 59 rel
Zeerobben         2 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 6 1 - 0 0 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 2 6 - 1 1 - 1                     VEV '67           26  8  3 15  27  39- 66 rel
                                                                                                       
2nd class I
BCV                     1 - 2 1 - 4 3 - 1 0 - 0 3 - 0 1 - 1 4 - 3 2 - 0 2 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 1 7 - 0               Broekster Boys    26 18  4  4  58  74- 41 P1 prom
Broekster Boys    2 - 1       1 - 0 7 - 0 3 - 0 2 - 1 3 - 4 3 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 0 5 - 3 4 - 4               Leeuward.Zwaluwen 26 18  4  4  58  69- 37 P2
CVVO              3 - 1 5 - 1       3 - 0 6 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 2 0 - 2 3 - 0 3 - 1 3 - 0 1 - 4 0 - 1               BCV               26 17  4  5  55  56- 27 P3
De Griffioen      0 - 1 1 - 3 2 - 1       1 - 2 1 - 0 4 - 2 0 - 2 0 - 1 5 - 1 0 - 1 2 - 2 5 - 2 2 - 4               SC Joure          26 13  8  5  47  55- 47 (P1)
FC Grootegast     1 - 3 1 - 4 1 - 4 1 - 2       4 - 4 1 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 1 0 - 0 2 - 3 0 - 4               CVVO              26 11  4 11  37  52- 39   
Hardegarijp       1 - 4 3 - 3 4 - 0 2 - 4 2 - 2       5 - 2 0 - 2 4 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 0 3 - 0               Hardegarijp       26 10  7  9  37  54- 46   
SC Joure          3 - 0 0 - 0 2 - 2 3 - 2 2 - 1 1 - 1       2 - 3 5 - 2 2 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 1 3 - 1               SC Stiens         26  9  9  8  36  50- 43   
Leeuward.Zwaluwen 0 - 3 5 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 3 7 - 1       6 - 2 5 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 3 2 - 0               Marum             26 10  4 12  34  46- 53   
Marum             0 - 2 3 - 4 4 - 1 1 - 1 2 - 0 3 - 3 3 - 1 3 - 4       2 - 0 1 - 3 4 - 2 4 - 1 2 - 1               De Griffioen      26 10  2 14  32  46- 54   
ONT               0 - 0 0 - 1 2 - 1 3 - 5 2 - 2 0 - 4 1 - 2 1 - 4 0 - 0       3 - 5 2 - 1 0 - 1 1 - 4               VVI               26  9  5 12  32  39- 51   
SC Stiens         1 - 4 5 - 2 1 - 1 1 - 2 5 - 0 2 - 0 1 - 3 1 - 1 3 - 0 1 - 2       4 - 2 1 - 1 2 - 2               Wykels Hallum     26  7  6 13  27  39- 56   
SC Veenwouden     1 - 2 0 - 4 0 - 2 2 - 1 4 - 2 0 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 2       1 - 0 1 - 0               SC Veenwouden     26  6  5 15  23  27- 48   
VVI               0 - 0 1 - 5 0 - 4 3 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 2 0 - 2 2 - 3 4 - 2 1 - 0 0 - 0       2 - 0               ONT               26  5  4 17  19  30- 62 rel
Wijkels Hallum    1 - 3 0 - 4 1 - 0 0 - 2 1 - 1 2 - 4 2 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 3                     FC Grootegast     26  1 10 15  13  28- 61 rel
                                                                                                        
2nd class J
vv Bedum                4 - 1 0 - 3 3 - 0 4 - 0 0 - 0 1 - 2 3 - 1 5 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 3 2 - 2 1 - 1               SV Bedum          26 15  4  7  49  50- 35 P2 prom
DESZ              2 - 3       3 - 1 3 - 1 0 - 4 2 - 1 6 - 1 3 - 0 1 - 3 3 - 1 2 - 0 3 - 1 1 - 2 3 - 0               Pelikaan S        26 14  6  6  48  63- 42 P1
Drenthina         1 - 0 4 - 0       0 - 0 0 - 4 0 - 1 0 - 0 0 - 1 1 - 3 4 - 2 4 - 0 0 - 2 1 - 0 2 - 2               De Weide          26 14  4  8  46  49- 37 (P2)
DZOH              0 - 1 3 - 0 1 - 1       0 - 2 0 - 0 1 - 6 3 - 3 3 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 4 2 - 1 3 - 1               NEC Delfzijl      26 14  3  9  45  54- 47 P3
Gramsbergen       1 - 2 2 - 1 0 - 2 0 - 2       1 - 2 3 - 3 3 - 1 0 - 3 2 - 1 0 - 1 0 - 3 3 - 2 0 - 0               DESZ              26 12  5  9  41  52- 43   
Groen Geel        2 - 0 2 - 2 0 - 1 0 - 1 1 - 2       1 - 2 6 - 2 2 - 4 1 - 1 2 - 3 3 - 0 2 - 4 3 - 0               FC Klazienaveen   26 12  5  9  41  48- 47   
FC Klazienaveen   2 - 1 1 - 3 2 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 1       0 - 4 0 - 1 6 - 1 0 - 1 2 - 3 4 - 1 2 - 1               Omlandia          26 12  3 11  39  42- 30   
FC Meppel         5 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 0 2 - 0 2 - 1       0 - 2 2 - 2 1 - 4 1 - 1 1 - 1 1 - 3               Gramsbergen       26 10  3 13  33  43- 48   
NEC Delfzijl      2 - 3 2 - 2 2 - 1 4 - 1 1 - 5 2 - 3 6 - 1 3 - 1       2 - 0 1 - 0 3 - 3 0 - 4 0 - 0               DZOH              26  9  6 11  33  32- 45   
SV Nieuwleusen    1 - 2 0 - 3 1 - 3 0 - 2 2 - 2 1 - 5 1 - 1 2 - 0 3 - 2       0 - 2 0 - 2 0 - 3 1 - 1               Drenthina         26  9  5 12  32  36- 35   
Omlandia          1 - 3 1 - 3 1 - 0 5 - 0 3 - 0 0 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 2 6 - 1       3 - 0 4 - 1 1 - 2               FC Meppel         26  9  5 12  32  37- 51   
Pelikaan S        0 - 1 2 - 2 4 - 4 5 - 2 4 - 2 3 - 2 2 - 2 5 - 0 4 - 1 3 - 0 0 - 2       3 - 0 2 - 2               Groen Geel        26  9  4 13  31  43- 43 rel
De Weide          0 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 0 4 - 3 2 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 1 4 - 2 0 - 0 2 - 0       3 - 1               Zuidhorn          26  6  9 11  27  37- 45 rel
Zuidhorn          0 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 3 6 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 2 4 - 3 0 - 0 2 - 4 2 - 0                     SV Nieuwleusen    26  3  6 17  15  30- 68 rel
                                                                                                        
Period-championship 2I / J :                                                                            
1st round
Blauw Wit'34-NEC Delfzijl  2-0        d'Olde Veste '54-SC Joure         2-0
Pelikaan S.-BCV            1-0        Leeuwarder Zwal.-De Weide         3-2 
2nd round
Blauw Wit '34-Pelikaan S.  0-4        d'Olde Veste'54-Leeuwarder Zwal.  3-1 aet       Final : d'Olde Veste '54-Pelikaan S.  1-0     Blauw Wit '34  relegated
                                                                 
3rd class A
Bant                    1 - 3 0 - 0 1 - 0 1 - 0 0 - 1 2 - 3 3 - 3 2 - 0 4 - 0 3 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 3               Nijland           26 16  4  6  52  41- 23 P2 prom 
DWP               2 - 3       2 - 3 1 - 3 3 - 2 2 - 1 4 - 2 9 - 2 3 - 5 8 - 1 2 - 2 0 - 1 0 - 1 2 - 1               De Walde          26 13  8  5  47  41- 24 P3
Heerenveense Boys 0 - 0 2 - 3       2 - 1 1 - 3 1 - 3 1 - 2 4 - 1 0 - 1 2 - 0 3 - 0 0 - 2 4 - 0 2 - 0               Oudehaske         26 12  5  9  41  50- 41 P1
Nijland           4 - 0 2 - 0 0 - 2       3 - 2 1 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 0               Willemsoord       26 12  3 11  39  52- 58 (P2)
NOK               3 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1       0 - 2 0 - 0 2 - 2 2 - 3 2 - 0 1 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 1               DWP               26 12  2 12  38  65- 57   
Oeverzwaluwen     2 - 2 1 - 3 0 - 2 0 - 1 1 - 3       2 - 0 0 - 2 2 - 2 5 - 1 3 - 1 1 - 4 2 - 0 2 - 2               Heerenveense Boys 26 10  7  9  37  39- 29   
Oudehaske         2 - 4 3 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 1       3 - 0 4 - 2 2 - 1 4 - 2 0 - 1 2 - 2 5 - 1               Oeverzwaluwen     26 11  4 11  37  42- 40   
QVC               1 - 5 4 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 0       1 - 2 0 - 4 1 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 1               SDS               26  9  8  9  35  38- 38   
SDS               2 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 4 0 - 3 2 - 2 2 - 2       8 - 0 0 - 2 0 - 0 1 - 1 0 - 3               NOK               26  9  7 10  34  45- 37   
Willemsoord       4 - 0 7 - 2 2 - 1 0 - 4 0 - 3 4 - 0 3 - 2 3 - 2 2 - 0       1 - 1 3 - 2 3 - 0 4 - 2               Workum            26 10  4 12  34  38- 40   
TOP '63           2 - 0 2 - 5 0 - 3 2 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 0 0 - 0 2 - 1       1 - 1 0 - 0 1 - 0               Bant              26  9  5 12  32  38- 44   
De Walde          2 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 0       0 - 2 1 - 2               TOP '63           26  8  7 11  31  29- 41 rel
Waterpoort Boys   2 - 1 2 - 4 1 - 1 0 - 3 1 - 4 1 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 0 0 - 3 2 - 2 1 - 0       0 - 2               Waterpoort Boys   26  6  8 12  26  26- 47 rel
Workum            1 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 3 1 - 3 6 - 3 0 - 1 2 - 2 0 - 1 0 - 2 2 - 1                     QVC               26  5  8 13  23  36- 61 rel
                                                                                                        
3rd class B
Anjum                   3 - 2 1 - 5 1 - 4 1 - 5 1 - 4 2 - 3 3 - 0 3 - 0 5 - 4 3 - 0 4 - 3 2 - 2 1 - 2               't Fean '58       26 19  5  2  62  62- 23 P1 prom
SC Berlikum       5 - 2       1 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 1 3 - 0 4 - 3 1 - 0 2 - 1 2 - 0               Kollum            26 17  3  6  54  69- 38 P2
Dokkum            1 - 1 0 - 3       2 - 2 4 - 0 2 - 2 2 - 1 6 - 3 3 - 0 2 - 4 3 - 0 0 - 2 0 - 2 0 - 3               Leovardia         26 15  4  7  49  63- 42 (P1)
't Fean '58       3 - 0 3 - 0 2 - 0       0 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 3 2 - 1 1 - 1 6 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 1               Grijpskerk        26 12  5  9  41  42- 40   
Grijpskerk        4 - 2 2 - 0 2 - 0 1 - 2       1 - 5 3 - 1 0 - 0 0 - 3 0 - 2 1 - 1 3 - 0 0 - 0 2 - 1               Zwaagwesteinde    26 11  7  8  40  53- 38 P3
Kollum            3 - 0 6 - 2 3 - 0 0 - 2 3 - 1       1 - 2 3 - 0 1 - 0 6 - 4 1 - 0 4 - 2 4 - 0 2 - 2               SC Berlikum       26 11  4 11  37  50- 55   
Leovardia         4 - 2 4 - 2 2 - 1 0 - 2 3 - 0 3 - 2       1 - 1 3 - 5 2 - 2 7 - 0 1 - 1 3 - 0 0 - 3               Rijperkerk        26 10  5 11  35  50- 44   
Minnertsga        3 - 2 1 - 1 0 - 0 0 - 7 2 - 1 4 - 1 0 - 4       3 - 0 4 - 2 1 - 2 2 - 0 2 - 2 1 - 1               Minnertsga        26  9  7 10  34  36- 50   
Rijperkerk        1 - 1 3 - 3 2 - 0 2 - 3 2 - 2 1 - 2 2 - 3 2 - 0       2 - 1 5 - 2 5 - 2 0 - 1 2 - 2               Anjum             26 10  3 13  33  51- 66   
SC Twijzel        1 - 2 0 - 1 3 - 2 2 - 2 2 - 3 3 - 4 5 - 3 2 - 1 1 - 2       2 - 1 4 - 0 3 - 0 2 - 2               SC Twijzel        26  9  5 12  32  60- 57   
VC Trijnwalden    3 - 4 2 - 4 2 - 4 2 - 3 1 - 2 0 - 3 1 - 1 0 - 1 0 - 3 3 - 1       0 - 2 1 - 4 1 - 2               Dokkum            26  9  5 12  32  46- 47   
Waskemeer         2 - 1 6 - 2 2 - 1 0 - 1 0 - 2 5 - 2 1 - 3 4 - 1 2 - 2 3 - 3 1 - 1       4 - 3 0 - 5               Waskemeer         26  9  5 12  32  47- 56   
WTOC              1 - 2 0 - 3 2 - 3 0 - 3 4 - 2 1 - 4 1 - 3 0 - 1 0 - 3 0 - 4 5 - 4 2 - 3       0 - 3               WTOC              26  7  3 16  23  35- 61 -1 pnt rel
Zwaagwesteinde    1 - 2 6 - 3 2 - 4 0 - 3 1 - 3 0 - 0 0 - 3 4 - 0 2 - 1 3 - 2 5 - 0 1 - 1 1 - 2                     VC Trynwalden     26  2  3 21   9  31- 78 rel
                                                                                                        
Period-championship 3A / B :                                                                            
1st round
Veenwouden-Willemsoord     4-2 aet    ONT-Zwaagwesteinde      3-1
De Walde-Leovardia         0-2 aet    Kollum-Oudehaske        6-2 
2nd round
Veenwouden-Leovardia       3-0        ONT-Kollum              1-4           Final :  Veenwouden-Kollum   2-1     ONT relegated
                                                                 
3rd class C
Aduard 2000             3 - 3 9 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 3 3 - 2 2 - 0 5 - 1 4 - 0 3 - 3 4 - 2 0 - 0               HFC '15           26 18  4  4  58  78- 32 P2 prom
Be Quick 1887     1 - 1       5 - 1 4 - 1 4 - 2 2 - 1 1 - 3 2 - 1 0 - 1 4 - 1 0 - 3 2 - 0 4 - 0 2 - 1               SC Loppersum      26 17  4  5  55  61- 30 P3
Boerakker         1 - 3 2 - 2       2 - 4 1 - 3 0 - 4 1 - 1 1 - 3 0 - 7 0 - 4 1 - 3 4 - 3 1 - 2 1 - 6               Knickerbockers    26 16  2  8  50  67- 31 P1 prom
DVC Appingedam    0 - 1 0 - 2 4 - 0       1 - 0 1 - 4 1 - 0 0 - 4 2 - 2 0 - 1 2 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 1               Noordwolde        26 15  5  6  50  77- 59 (P2)
Glimmen           2 - 2 1 - 0 5 - 0 1 - 1       1 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 4 4 - 1 3 - 1 1 - 1               Be Quick 1887     26 14  5  7  47  57- 38   
HFC '15           4 - 1 2 - 2 7 - 1 3 - 1 3 - 2       2 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 1 6 - 0 3 - 1 2 - 0 7 - 0               Aduard 2000       26 11  8  7  41  62- 44   
TheKnickerbockers 3 - 2 3 - 0 11- 1 2 - 1 5 - 0 0 - 1       0 - 2 2 - 0 3 - 3 2 - 3 1 - 0 3 - 0 2 - 0               Mamio             26 13  1 12  40  65- 53   
SC Loppersum      0 - 0 2 - 1 4 - 1 4 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 0       4 - 2 2 - 1 2 - 2 3 - 0 2 - 0 2 - 2               Niekerk           26 11  4 11  37  76- 69   
Mamio             1 - 0 3 - 2 9 - 3 1 - 3 2 - 1 2 - 3 0 - 2 3 - 2       3 - 5 2 - 3 5 - 1 5 - 0 3 - 2               Glimmen           26 10  6 10  36  44- 43   
Niekerk           7 - 4 3 - 6 5 - 2 3 - 0 3 - 5 3 - 2 0 - 4 2 - 3 6 - 2       1 - 4 4 - 2 8 - 2 2 - 3               SC Stadspark      26  8  6 12  30  57- 60   
Noordwolde        2 - 2 1 - 3 9 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 6 5 - 1 3 - 2 1 - 6 2 - 6       7 - 3 7 - 1 3 - 1               DVC Appingedam    26  8  5 13  29  36- 46   
ONR               1 - 2 0 - 1 3 - 3 4 - 2 0 - 1 3 - 6 1 - 6 0 - 3 0 - 1 2 - 2 0 - 5       1 - 5 0 - 1               Onstwedder Boys   26  7  7 12  28  38- 62 rel
Onstwedder Boys   2 - 5 1 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 1 0 - 0       3 - 3               ONR               26  1  4 21   7  32- 82 rel
SC Stadspark      2 - 2 1 - 3 11- 0 0 - 3 2 - 0 2 - 5 2 - 6 1 - 3 2 - 3 3 - 1 3 - 4 5 - 3 2 - 0                     Boerakker         26  1  3 22   6  29-130 rel
                                                                                                        
3rd class D
BSVV                    0 - 4 5 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 3 0 - 2 1 - 3 3 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 1               Tonego            26 16  4  6  52  78- 35 P3 prom
FDS               5 - 5       0 - 4 1 - 4 2 - 3 1 - 4 2 - 2 0 - 4 3 - 2 3 - 2 1 - 2 0 - 1 0 - 1 2 - 7               SC Lutten         26 14  8  4  50  67- 37 (P3)
Fit Boys          0 - 1 2 - 1       1 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 4 1 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 2               LTC               26 14  5  7  47  67- 41 P1
Hardenberg '85    7 - 1 8 - 0 6 - 1       1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 1 6 - 0 4 - 2 3 - 1               Hoogeveen         26 13  7  6  46  62- 26   
Hollandscheveld   2 - 0 6 - 0 4 - 2 0 - 7       1 - 4 2 - 6 2 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 6 0 - 3               Hardenberg '85    26 13  7  6  46  69- 35 P2
Hoogeveen         4 - 0 11- 0 6 - 0 0 - 0 3 - 0       5 - 1 2 - 2 3 - 0 0 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 4 1 - 1               OZC Ommen         26 12  4 10  40  40- 39   
LTC               1 - 1 7 - 0 7 - 1 2 - 0 3 - 1 0 - 2       2 - 2 1 - 3 5 - 2 4 - 0 2 - 0 3 - 3 5 - 0               ZZVV              26 10  6 10  36  54- 49   
SC Lutten         2 - 0 3 - 3 5 - 2 0 - 0 4 - 0 3 - 1 2 - 1       3 - 1 0 - 1 5 - 2 2 - 1 3 - 4 3 - 2               Hollandscheveld   26 11  2 13  35  43- 58   
OZC               3 - 0 2 - 3 3 - 1 1 - 3 0 - 4 2 - 2 0 - 0 2 - 2       1 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 0 3 - 1               SCD '83           26 10  4 12  34  42- 45   
SCD '83           5 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 5 1 - 1       5 - 2 5 - 0 0 - 3 3 - 3               Fit Boys          26  8  5 13  29  36- 62   
SCN               4 - 3 3 - 2 0 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 4 3 - 1 4 - 6 1 - 3 0 - 2       3 - 0 2 - 9 3 - 3               SVN '69           26  8  4 14  28  37- 54   
SVN '69           0 - 3 0 - 4 6 - 0 4 - 1 0 - 3 0 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 1 5 - 1 4 - 1       3 - 1 2 - 1               BSVV              26  7  7 12  28  41- 60   
Tonego            6 - 0 2 - 3 1 - 1 5 - 2 4 - 0 3 - 1 4 - 0 3 - 2 0 - 1 0 - 0 7 - 0 3 - 1       2 - 3               FDS               26  7  3 16  24  44- 92 rel
ZZVV              1 - 1 6 - 2 1 - 0 0 - 3 3 - 2 1 - 0 1 - 2 0 - 3 1 - 0 0 - 2 8 - 1 4 - 1 0 - 2                     SCN               26  5  2 19  17  37- 84 rel
                                                                                                        
Period-championship 3C / D :                                                                            
1st round
Groen Geel-Noordwolde   6-0      Zuidhorn-Hardenberg '85           1-1   Hardenberg'85 wins on pen.
SC Loppersum-LTC        1-4      Lutten-The Knickerbockers         1-4 
2nd round
Groen Geel-LTC          1-3      Hardenberg'85-The Knickerbockers  0-0     Final : LTC-The Knickerbockers   0-2    The Knickerbockers promoted
                                            The Knickerbockers wins on pen                                         Groen Geel and Zuidhorn relegated
                                                                 
4th class A
Creil                   1 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 2 2 - 5 4 - 2 5 - 2 3 - 4 2 - 4 2 - 6                           SVM               22 20  1  1  61  66- 17 P1 prom
Delfstrahuizen    5 - 0       1 - 0 2 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 3 3 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 1 0 - 5                           FC Wolvega        22 15  4  3  49  86- 24 P2 prom
Heeg              3 - 1 3 - 1       5 - 0 6 - 1 5 - 0 0 - 3 1 - 1 2 - 0 2 - 1 4 - 2 1 - 1                           Heeg              22 13  3  6  42  58- 40 (P1) prom
Nagele            4 - 1 1 - 2 1 - 2       2 - 1 6 - 0 1 - 2 0 - 5 0 - 2 4 - 2 2 - 3 0 - 4                           Delfstrahuizen    22 11  6  5  39  34- 26   
Sleat             3 - 1 1 - 2 2 - 3 3 - 1       3 - 3 0 - 2 0 - 3 1 - 2 0 - 1 2 - 0 0 - 7                           VHK               22 11  4  7  37  36- 34   
SVBS '77          1 - 0 0 - 1 0 - 3 1 - 5 2 - 2       0 - 3 0 - 3 2 - 1 0 - 1 4 - 3 1 - 6                           Vitesse '63       22 10  4  8  34  56- 43   
SVM               2 - 0 4 - 0 9 - 2 3 - 0 2 - 0 5 - 1       4 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 2 1 - 0                           Tollebeek         22  9  4  9  31  52- 51 P3
Tollebeek         4 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 2 6 - 3 2 - 0 1 - 1       4 - 2 3 - 7 0 - 3 0 - 5                           Nagele            22  7  0 15  21  34- 51   
VENO              2 - 0 1 - 4 2 - 6 0 - 3 0 - 2 4 - 3 1 - 3 1 - 4       2 - 0 1 - 2 1 - 2                           Creil             22  5  3 14  18  33- 60   
VHK               2 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 0 3 - 0 2 - 1 1 - 2 4 - 3 1 - 0       0 - 0 0 - 1                           Sleat             22  4  4 14  16  25- 54   
Vitesse '63       5 - 1 1 - 3 3 - 4 3 - 1 2 - 0 9 - 2 0 - 3 2 - 1 6 - 3 0 - 1       1 - 1                           VENO              22  5  0 17  15  27- 58 rel
FC Wolvega        1 - 2 0 - 2 4 - 1 7 - 1 5 - 0 9 - 1 4 - 2 3 - 3 6 - 0 5 - 1 4 - 4                                 SVBS '77          22  4  3 15  15  25- 74 rel
                                                                                                           
4th class B
Arum                    2 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 2 0 - 0 2 - 0 0 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 3                           Scharnegoutum '70 22 15  4  3  49  60- 29 P2 prom
AVC               3 - 1       3 - 2 6 - 1 4 - 0 0 - 1 0 - 1 4 - 2 5 - 0 4 - 1 2 - 1 3 - 3                           Makkum            22 15  3  4  48  53- 20 P3
Beetgum           1 - 1 0 - 6       1 - 2 0 - 3 1 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 5 0 - 2 1 - 2                           AVC               22 12  3  7  39  58- 33 P1
FC Birdaard       0 - 4 4 - 1 2 - 0       2 - 5 1 - 0 1 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 4 3 - 2 0 - 4                           SC Bolsward       22 11  5  6  38  48- 35 (P2)
SC Bolsward       1 - 1 3 - 3 9 - 1 2 - 1       2 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 1                           Marrum            22 10  4  8  34  33- 26   
SC Franeker       6 - 0 0 - 3 4 - 1 5 - 2 1 - 0       1 - 3 0 - 2 2 - 1 2 - 5 0 - 0 4 - 0                           SC Franeker       22 10  2 10  32  34- 33   
Makkum            4 - 3 2 - 1 2 - 2 4 - 1 2 - 3 4 - 0       3 - 0 2 - 0 1 - 2 5 - 0 5 - 1                           FC Birdaard       22  9  3 10  30  36- 52   
Marrum            2 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 0 5 - 0 0 - 3       2 - 0 1 - 2 0 - 0 3 - 1                           V en V '68        22  6  6 10  24  37- 46   
Mulier            0 - 0 1 - 1 4 - 3 1 - 2 1 - 2 0 - 2 0 - 3 0 - 3       0 - 5 1 - 2 1 - 0                           VCR               22  6  6 10  24  28- 40   
Scharnegoutum '70 1 - 1 4 - 2 1 - 0 5 - 5 2 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 1 5 - 0       5 - 2 3 - 1                           Arum              22  5  7 10  22  25- 34 rel
VCR               2 - 0 0 - 3 1 - 2 0 - 1 2 - 2 0 - 2 0 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 2       0 - 0                           Mulier            22  4  4 14  16  16- 46 rel
V en V '68        1 - 1 2 - 4 1 - 2 3 - 2 4 - 3 1 - 1 0 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 1 3 - 5                                 Beetgum           22  3  5 14  14  21- 55 rel
                                                                                                           
4th class C
ASC '75                 2 - 0 2 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 0 3 - 0 4 - 7 3 - 0 1 - 1 4 - 3 0 - 2 0 - 6                     Veenhuizen        24 19  3  2  60  82- 24 P1 prom
Friese Boys       0 - 2       1 - 0 1 - 3 1 - 0 0 - 4 1 - 0 0 - 1 0 - 0 1 - 1 6 - 1 0 - 1 1 - 2                     Ropta Boys        24 14  5  5  47  45- 30 P3 prom
Harkema Opeinde   3 - 0 1 - 1       1 - 1 1 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 0 3 - 0 1 - 1 5 - 1                     Oostergo          24 13  3  8  42  46- 28 (P1)
Haulerwijk        1 - 2 2 - 0 1 - 0       2 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 1 3 - 3 1 - 2 3 - 0 0 - 3 4 - 1                     Rottevalle        24 10  8  6  38  47- 30   
ODV               6 - 0 6 - 2 1 - 4 0 - 3       1 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 0 0 - 0 0 - 1 0 - 4 5 - 3                     Harkema Opeinde   24  8 11  5  35  38- 25   
Oostergo          3 - 1 1 - 0 4 - 0 4 - 3 1 - 2       2 - 2 3 - 0 0 - 2 1 - 2 4 - 0 1 - 3 3 - 0                     VIOD              24 10  5  9  35  51- 53 P2 prom
Opende            0 - 1 3 - 2 0 - 5 3 - 2 2 - 3 1 - 3       2 - 1 3 - 1 5 - 1 1 - 3 1 - 7 1 - 2                     ASC '75           24 10  3 11  33  37- 52   
Ropta Boys        3 - 2 2 - 0 4 - 0 2 - 2 2 - 1 0 - 0 1 - 0       0 - 0 2 - 2 4 - 2 3 - 3 3 - 1                     SV Haulerwijk     24  9  5 10  32  40- 39   
Rottevalle        2 - 0 8 - 1 1 - 0 2 - 4 2 - 1 0 - 1 4 - 0 2 - 0       3 - 1 5 - 0 3 - 4 1 - 1                     Opende            24  8  4 12  28  33- 50   
RWF               2 - 2 1 - 1 1 - 5 1 - 0 4 - 0 0 - 3 0 - 0 0 - 1 2 - 2       0 - 1 0 - 2 2 - 0                     RWF               24  5 11  8  26  26- 35   
De Sweach         1 - 2 0 - 3 2 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 1 3 - 2 0 - 2 2 - 2       0 - 3 0 - 2                     ODV               24  7  2 15  23  33- 49   
Veenhuizen        5 - 2 7 - 0 0 - 0 5 - 1 5 - 0 4 - 1 4 - 1 0 - 2 3 - 1 2 - 1 3 - 0       8 - 1                     Friese Boys       24  5  5 14  20  25- 51 rel
VIOD              3 - 1 3 - 3 2 - 2 3 - 0 5 - 1 4 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 0 3 - 2 5 - 3                           De Sweach         24  4  3 17  15  23- 60 rel
                                                                                                           
4th class D
Corenos                 1 - 3 2 - 1 0 - 2 2 - 3 4 - 1 2 - 5 1 - 2 2 - 0 5 - 4 1 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 4               Holwierde         24 16  4  4  52  56- 20 P1 prom
De Fivel          1 - 3       2 - 0 4 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 3 2 - 2 3 - 5 2 - 1 0 - 2 3 - 3 1 - 3 5 - 1               Poolster          24 12  6  6  42  61- 34 P2
GEO               1 - 0 3 - 0       1 - 2 0 - 1 1 - 6 0 - 5 1 - 3 0 - 3 2 - 1 2 - 3 2 - 3 0 - 2 2 - 2               SJS               24 12  6  7  41  56- 34 P3
De Heracliden     2 - 2      4 3-  1      1 - 5 3 - 7 2 - 0 2 - 2 0 - 2 1 - 3 2 - 2 4 - 4 3 - 1 1 - 2               SIOS              24 10  7  7  37  51- 34 (P1)
Holwierde         2 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 2       3 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 1 5 - 0                     FC LEO            24 10  5  9  35  67- 64   
FC LEO            1 - 3 2 - 4 6 - 4 3 - 2 1 - 4       3 - 1 6 - 1 0 - 0 2 - 3 2 -11 8 - 1 4 - 0                     De Heracliden     24 10  4 10  34  46- 56   
Middelstum        2 - 2 2 - 1 6 - 1 1 - 2 1 - 5 1 - 1       3 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 3               OKVC              24  8  7  9  31  41- 56   
OKVC              3 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 3 0 - 5 2 - 2 2 - 0       2 - 2 0 - 5 1 - 3 4 - 0 2 - 1 1 - 1               Middelstum        24  9  3 12  30  44- 45   
Poolster          4 - 0 3 - 0 0 - 1 4 - 1 1 - 1 8 - 1 4 - 3 6 - 1       2 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 3 9 - 1               De Fivel          24  8  6 10  30  42- 50   
SIOS              3 - 1 4 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 0 2 - 2 0 - 1 2 - 2 2 - 2       3 - 3 1 - 1 4 - 0 2 - 0               Westerlee         24  9  2 13  29  33- 53   
SJS               2 - 0 0 - 1 5 - 0 1 - 2 0 - 2 1 - 2 3 - 2 2 - 2 3 - 1 3 - 1       4 - 2 2 - 0                     Corenos           24  7  5 12  26  39- 47   
Stedum            1 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 0 2 - 3 2 - 2 0 - 1 1 - 0       1 - 2 4 - 0               Stedum            24  6  8 10  26  36- 50 rel
Westerlee         1 - 1 2 - 3 0 - 1 2 - 1 0 - 5 3 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 3 1 - 3 3 - 2 0 - 2       3 - 2               GEO               24  7  2 15  23  26- 55 rel
SGV               1 - 2 0 - 0 0 - 2 2 - 3       1 - 2 2 - 2 1 - 3 0 - 4 2 - 2 3 - 3       2 - 1 -----      
SGV withdrawn                                                                                              
                                                                                                           
4th class E
Achilles 1894           0 - 3 2 - 1 3 - 2 3 - 5 3 - 2 5 - 1 3 - 1 3 - 2 6 - 1 5 - 1 3 - 3 5 - 0                     Elim              24 18  3  3  57 115- 29 P2 prom
Amicitia VMC      0 - 0       3 - 3 3 - 1 1 - 5 1 - 0 1 - 3 2 - 1 9 - 0 1 - 3 2 - 3 2 - 1 2 - 0                     Achilles 1894     24 18  3  3  57  74- 36 P1 prom
Borger            0 - 1 0 - 1       3 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 1 5 - 0 2 - 2 4 - 0 3 - 0 3 - 1                     HS '88            24 15  3  6  48  71- 48 P3
CSVC              3 - 1 0 - 0 4 - 1       2 - 3 1 - 1 3 - 1 3 - 3 10- 0 2 - 1 1 - 0 4 - 0 3 - 2                     CSVC              24 14  4  6  46  72- 45 (P2)
Elim              0 - 2 1 - 1 6 - 1 10- 2       2 - 1 4 - 0 4 - 2 9 - 0 8 - 1 14- 1 4 - 0 3 - 0                     Amicitia VMC      24 13  6  5  45  57- 39   
Helpman           0 - 4 2 - 3 4 - 0 6 - 2 1 - 7       2 - 3 2 - 1 0 - 1 6 - 2 3 - 1 3 - 3 3 - 2                     Borger            24 12  2 10  38  57- 47   
HS '88            3 - 4 4 - 2 4 - 1 1 - 4 1 - 1 3 - 3       5 - 0 4 - 2 3 - 0 6 - 0 5 - 1 2 - 2                     Helpman           24 11  3 10  36  57- 49   
Lycurgus          2 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 4 1 - 1 1 - 3 1 - 2       5 - 1 2 - 3 4 - 0 2 - 3 1 - 2                     SVBO              24 10  4 10  34  71- 68   
NWVV              1 - 5 4 - 5 1 -10 0 -10 0 - 9 0 - 3 3 - 5 0 - 5       0 - 7 1 - 7 0 - 6 2 - 2                     Tiendeveen        24  8  4 12  26  54- 69 -2 pnts
SVBO              0 - 4 4 - 6 6 - 1 2 - 2 5 - 1 2 - 5 2 - 5 1 - 1 9 - 2       2 - 0 3 - 5 6 - 2                     FC Zuidlaren      24  6  6 12  24  47- 57   
Sweel             0 - 1 0 - 4 2 - 5 0 - 3 0 - 2 1 - 2 3 - 6 5 - 3 7 - 1 0 - 2       0 - 3 1 - 1                     Lycurgus          24  3  5 16  14  42- 55 rel
Tiendeveen        1 - 3 1 - 1 2 - 4 0 - 3 0 -12 1 - 4 0 - 1 1 - 0 10- 1 3 - 6 3 - 2       6 - 2                     Sweel             24  4  2 18  14  35- 79 rel
FC Zuidlaren      4 - 6 1 - 2 1 - 2 2 - 3 3 - 2 3 - 0 3 - 1 2 - 0 9 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1                           NWVV              24  1  1 22   4  23-154 rel
                                                                                                           
Period-championship 4th class :                                                                            
1st round                                                                                                           Heeg, FC Wolvega, Ropta Boys, VIOD and Achilles 1894
CSVC-BSVV            1-2       SC Bolsward-Waskemeer   1-3       HS '88-FDS          3 3 FDS wins on pen.           promoted
Tollebeek-TOP '63    1-2 aet   SIOS-ONR                1-7       Heeg-Waterpoort B.  1-1 Heeg wins on pen.          TOP '63, Waterpoort Boys, WTOC, ONR, Onstwedder Boys
AVC-WTOC             6-2       VIOD-Onstwedder Boys    4-2       Oostergo-SJS        2-3                            and FDS relegated
2nd round
FC Wolvega-AVC       1-0       Makkum-Heeg             1-4       Ropta Boys-ONR      3-0
Poolster-BSVV        0-6       Achilles 1894-FDS       6-2       TOP '63-Waskemeer   1-3 aet
VIOD-SJS             1-0                                         
                                                                 
5th class A
Bakhuizen               5 - 0 2 - 2 2 - 4 2 - 3 7 - 3 1 - 0 1 - 3 0 - 5 0 - 2 3 - 2                                 SWZ Boso Sneek    20 20  0  0  60 140- 13 P1 prom
Blokzijl          2 - 2       1 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 0 0 - 5 0 - 3 1 - 7 3 - 1 3 - 3 5 - 1                           MSC/Amslod        20 16  1  3  49  60- 17 P2 prom
SC Boornbergum'80 2 - 1 1 - 1       5 - 1 4 - 3 6 - 1 3 - 0 0 - 3 0 - 5 2 - 1 1 - 1 6 - 1                           HJSC              20 11  0  9  33  45- 37 P3
Ens               2 - 1 2 - 2 1 - 5       3 - 2 4 - 0 2 - 1 0 - 2 0 - 4 0 - 3 3 - 3                                 SC Boornbergum'80 20 10  3  7  33  40- 40 (P1)
Espel             1 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 1       3 - 4 2 - 0 0 - 5 1 - 8 2 - 2 2 - 3 4 - 2                           IJVC              20  7  5  8  26  39- 53   
Heerenveen        2 - 1 5 - 3 2 - 0 5 - 1 5 - 3       5 - 7 1 - 4 2 - 8 5 - 2 3 - 1                                 Heerenveen        20  8  2 10  26  52- 75   
HJSC              3 - 0 5 - 2 1 - 2 4 - 1 1 - 0 5 - 2       3 - 2 1 - 3 3 - 2 1 - 3                                 Espel             20  6  3 11  21  35- 54   
MSC/Amslod        5 - 0 7 - 0 3 - 1 3 - 0 5 - 1 3 - 3 2 - 1       0 - 3 4 - 0 2 - 0                                 Ens               20  5  4 11  19  28- 59   
SWZ Boso Sneek    11- 3 11- 0 9 - 1 8 - 0 5 - 1 10- 1 5 - 1 3 - 0       9 - 0 5 - 1 12- 0                           Bakhuizen         20  5  2 13  17  36- 58   
Woudsend          2 - 3 3 - 2 0 - 2 4 - 1 1 - 4 1 - 0 0 - 2 0 - 1 0 - 7       2 - 3                                 Woudsend          20  5  2 13  17  28- 55   
IJVC              4 - 2 4 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 2 3 - 3 0 - 1 0 - 3 0 -14 2 - 2       0 - 1                           Blokzijl          20  3  6 11  15  27- 69   
Hielpen           4 - 3             2 - 0             0 - 3 2 - 2             1 - 1 -----                  
Hielpen withdrawn                                                                                          
                                                                                                           
5th class B
CVO                     0 - 2 1 - 2 2 - 4 1 - 6 5 - 4 0 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 1 0 - 3 14- 2 0 - 4 2 - 0               Foarut            26 24  1  1  73 114- 25 P1 prom
Drogeham          0 - 5       2 - 3 2 - 6 1 - 3 5 - 1 1 - 3 2 - 7 2 - 3 3 - 2 2 - 0 5 - 0 1 - 0 2 - 2               SC Kootstertille  26 20  3  3  63 104- 29 P3 prom
Eastermar         4 - 2 3 - 3       1 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 1 4 - 0 2 - 1 3 - 0 5 - 0 2 - 3 1 - 2               Tzummarum         26 18  3  5  57 104- 46 P2
Foarut            4 - 1 7 - 1 5 - 0       3 - 0 3 - 2 4 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 0 4 - 1 21- 2 3 - 0 4 - 0               Ouwe Syl          26 15  6  5  51  78- 37 (P1)
SC Kootstertille  7 - 0 5 - 1 2 - 1 1 - 2       8 - 0 5 - 2 0 - 3 3 - 1 7 - 0 5 - 0 10- 0 1 - 1 2 - 2               Noordbergum       26 15  2  9  47  73- 50   
Lions '66         2 - 3 2 - 2 0 - 5 0 - 4 1 - 6       0 - 1 2 - 3 3 - 2 6 - 0 0 - 3 7 - 1 1 - 4 2 - 2               Eastermar         26 14  3  9  45  65- 38   
Noordbergum       2 - 1 5 - 1 0 - 3 0 - 1 1 - 5 4 - 1       4 - 1 5 - 0 4 - 0 3 - 1 7 - 1 2 - 4 2 - 4               WWS               26 12  5  9  41  72- 64   
Ouwe Syl          1 - 1 6 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1 6 - 1 3 - 3       2 - 3 3 - 2 5 - 0 7 - 0 2 - 2 3 - 2               Suawoude          26 11  2 13  35  43- 53   
SSS '68           1 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 7 1 - 4 6 - 4 0 - 3 3 - 5       2 - 0 0 - 0 9 - 2 1 - 6 2 - 0               SSS '68           26  8  5 13  29  50- 71   
Suameer           3 - 2 2 - 5 0 - 3 0 - 2 0 - 4 3 - 4 0 - 6 0 - 5 4 - 0       2 - 3 6 - 1 1 - 5 1 - 3               Drogeham          26  8  4 14  28  55- 83   
Suawoude          4 - 1 3 - 2 3 - 0 2 - 4 1 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 1       2 - 1 2 - 1 3 - 6               CVO               26  8  2 16  26  55- 71   
TFS               2 - 7 1 - 7 0 -12 1 - 8 3 - 5 1 - 3 4 - 8 0 - 4 1 - 2 5 - 4 1 - 4       0 -10 1 - 7               Lions '66         26  6  2 18  20  54- 90   
Tzummarum         6 - 1 7 - 1 5 - 2 1 - 4 1 - 3 7 - 4 4 - 0 2 - 1 4 - 4 5 - 3 3 - 1 10- 1       4 - 3               Suameer           26  3  0 23   9  38- 91   
WWS               1 - 2 6 - 1 1 - 1 4 - 3 2 - 8 3 - 2 3 - 1 0 - 3 4 - 4 5 - 2 1 - 0 7 - 3 2 - 5                     TFS               26  1  0 25   3  34-191   
                                                                                                           
5th class C
Blija                   4 - 4 2 - 0 2 - 4 1 - 3 5 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 9 7 - 1 3 - 1 0 - 3 5 - 1 1 - 2               Rood Zwart Baflo  26 21  3  2  66  92- 23 P3 prom
Ezinge            1 - 2       3 - 2 3 - 1 2 - 6 8 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 2 11- 2 1 - 1 1 - 4 3 - 0 3 - 2               De Lauwers        26 19  3  4  60  74- 40 P2 prom
GSVV              0 - 2 4 - 0       4 - 1 1 - 4 7 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 6 7 - 0 1 - 0 5 - 1 1 - 3 5 - 1               Ternaard          26 18  5  3  59 120- 31 P1
Holwerd           2 - 2 3 - 2 3 - 1       1 - 3 3 - 1 3 - 1 0 - 2 5 - 2 6 - 0 0 - 2 1 - 2 9 - 1 1 - 3               Holwerd           26 14  3  9  45  71- 50 (P3)
De Lauwers        2 - 0 2 - 3 2 - 1 4 - 2       3 - 1 4 - 1 0 - 1 2 - 1 7 - 1 2 - 1 8 - 1 2 - 1 0 - 3               Noordpool UFC     26 14  2 10  44  92- 53   
De Monnik         8 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 3 3 - 4       3 - 9 1 - 7 2 - 5 5 - 0 1 - 3 3 - 0 3 - 5 0 - 6               Ezinge            26 13  4  9  43  73- 64   
Noordpool UFC     7 - 1 4 - 0 2 - 2 6 - 1 5 - 1 5 - 0       2 - 3 0 - 5 7 - 1 5 - 1 5 - 1 2 - 1 5 - 2               Zeester           26 12  2 12  38  77- 62   
Rood Zwart Baflo  4 - 1 1 - 2 4 - 0 3 - 4 2 - 2 6 - 0 2 - 1       2 - 0 4 - 1 1 - 1 6 - 0 3 - 1 2 - 0               GSVV              26 11  4 11  37  59- 47   
Ternaard          4 - 1 5 - 0 5 - 0 2 - 2 1 - 1 6 - 1 6 - 0 4 - 4       3 - 1 10- 0 3 - 0 16- 0 2 - 1               Blija             26  9  3 14  30  58- 76   
VVSV '09          4 - 3 2 - 4 1 - 3 0 - 6 4 - 4 3 - 2 2 - 7 0 -10 0 - 4       3 - 2 3 - 3 3 - 4 3 - 5               Wardy             26  8  3 15  27  43- 70   
VVT               3 - 1 0 - 3 1 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 2 0 - 7 2 - 2 2 - 2       2 - 0 1 - 4 2 - 2               ZEC               26  8  0 18  24  45-117   
Wardy             1 - 1 3 - 5 2 - 2 0 - 3 0 - 2 4 - 0 2 - 1 0 - 2 2 - 4 4 - 1 1 - 0       3 - 4 4 - 2               VVT               26  5  7 14  22  34- 65   
ZEC               5 - 8 2 - 4 0 - 5 0 - 2 1 - 2 0 - 3 0 - 8 1 - 7 1 - 8 2 - 1 1 - 0 2 - 1       4 - 8               De Monnik         26  5  2 19  17  48- 99   
Zeester           1 - 3 3 - 6 0 - 0 1 - 4 1 - 2 3 - 1 4 - 1 2 - 3 0 - 5 6 - 0 6 - 3 4 - 1 9 - 1                     VVSV '09          26  3  3 20   9  39-128 -3 pnts
                                                                                                           
5th class D
Blauw Geel '15          6 - 2 1 - 1 6 - 1 4 - 0 1 - 3 4 - 0 2 - 4 3 - 3 0 - 3 1 - 1 2 - 0 2 - 0 7 - 0               Velocitas 1897    24 21  3  0  66 158- 26 P2 prom         
DIO Groningen     3 - 8       3 - 6 4 - 0 5 - 2 2 - 4 1 - 1 3 - 8 2 - 5 1 - 5 1 - 4 1 - 3 4 - 4 1 - 1               GRC Groningen     24 18  3  3  57  97- 54 P1
GRC Groningen     3 - 0 4 - 3       9 - 3 4 - 2 8 - 3 6 - 3 3 - 1 4 - 1 1 - 6 2 - 2 5 - 1 7 - 1                     VVK               24 16  5  3  53 104- 39 P3
Groninger Boys    0 - 5 1 - 1 3 - 4       5 - 2 0 - 8 4 - 6 2 - 5 2 - 2 1 -20 0 - 8 2 - 1 2 - 2 2 - 2               Blauw Geel '15    24 14  5  5  47  70- 41 (P2)
GVAV Rapiditas    3 - 5 3 - 6 1 - 4 8 - 1       1 - 6 4 - 1 1 - 5 0 - 2 1 - 8 1 - 6 0 - 4 1 - 5                     VVS Oostwold      24 12  2 10  38  72- 52   
Oosterparkers     2 - 3 3 - 1 2 - 6 6 - 1 4 - 4       7 - 4 3 - 2 3 - 3 1 - 5 2 - 3 3 - 7 5 - 2                     SC Scheemda       24 10  4 10  34  61- 46   
Potetos           2 - 5 2 - 5 1 - 3 4 - 5 0 - 1 3 - 3       1 - 4 3 - 2 1 - 6 1 - 6 3 - 1 4 - 3 5 - 1               Oosterparkers     24 10  4 10  34  84- 94
SC Scheemda       0 - 3 1 - 1 2 - 4 7 - 1 0 - 0 6 - 1 4 - 1       2 - 1 1 - 3 0 - 3 0 - 1 0 - 2                     Wagenborger Boys  24 10  3 11  33  60- 76   
TEO               3 - 0 5 - 0 2 - 3 8 - 3 10- 4 0 - 4 4 - 1 1 - 1       1 - 3 1 - 1 2 - 5 1 - 4 4 - 0               TEO               24  8  6 10  30  65- 61   
Velocitas 1897    2 - 2 6 - 0 3 - 3 6 - 0 13- 0 13- 2 13- 1 2 - 2 4 - 0       6 - 2 2 - 0 10- 2                     DIO Groningen     24  4  4 16  16  52- 98   
VVK               1 - 1 8 - 0 4 - 1 8 - 1 17- 1 6 - 2 5 - 1 3 - 2 3 - 1 1 - 5       3 - 3 4 - 2 6 - 0               Potetos           24  4  2 18  14  47-101   
VVS               2 - 3 6 - 1 2 - 3 5 - 1 6 - 0 9 - 3 2 - 1 3 - 2 4 - 4 1 - 6 1 - 3       5 - 1                     Groninger Boys    24  3  3 18  12  41-140   
Wagenborger Boys  2 - 3 3 - 2 4 - 3 5 - 2 2 - 0 4 - 4 3 - 2 1 - 2 2 - 3 2 - 8 3 - 2 1 - 0                           GVAV-Rapiditas    24  3  2 19   8  40-123 -3 pnts
Meedhuizen                    1 - 8                                     1 - 5             1 - 3 -----      
Meedhuizen withdrawn                                                                                       
                                                                                                           
5th class E
SC Angelslo             4 - 0 5 - 0 3 - 0 4 - 0 6 - 1 3 - 0 8 - 0 4 - 1 5 - 1 2 - 1 3 - 2                           SC Angelslo       22 20  1  1  61  77- 18 P1 prom
Damacota          1 - 2       3 - 4 3 - 1 0 -10 0 - 1 5 - 0 0 - 1 0 - 4 2 - 0 1 - 3 2 - 4 2 - 2                     Nieuw Balinge     22 17  3  2  54  93- 33 P2 prom
Erica '86         3 - 1 3 - 1       1 - 2 0 - 3 2 - 1 5 - 0 2 - 2 1 - 4 1 - 2 1 - 0 2 - 2 1 - 0                     WVV               22 14  3  5  45  91- 39 P3 prom
Mussel            1 - 2 5 - 1 2 - 0       2 - 3 0 - 0 5 - 1 3 - 1 4 - 0 5 - 1 4 - 3 3 - 3                           Veendam 1894      22 12  4  6  40  59- 37 (P1)
Nieuw Balinge     3 - 3 6 - 2 4 - 2 6 - 2       5 - 1 6 - 0 4 - 2 1 - 1 7 - 1 9 - 2 1 - 0                           SV Mussel         22 10  4  8  34  51- 42   
NKVV              1 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 0 0 - 3       3 - 0 3 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 1                           Erica '86         22  9  4  9  31  48- 50   
SETA              1 - 4 0 - 6 0 - 3 2 - 4 0 - 6 1 - 3       2 - 1 2 - 2 5 - 4 3 - 5 1 - 4                           NKVV              22  8  4 10  28  30- 48   
VCG               0 - 3 5 - 2 5 - 5 4 - 1 2 - 7 3 - 1 4 - 0       2 - 2 2 - 4 3 - 4 0 - 3                           VCG               22  6  3 13  21  45- 70   
Veendam 1894      0 - 3 8 - 1 3 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 3 3 - 0 4 - 2       8 - 0 3 - 0 3 - 0                           VVAK              22  7  0 15  21  44- 73   
VVAK              1 - 3 2 - 3 3 - 4 1 - 0 1 - 3 7 - 0 4 - 3 1 - 4 0 - 1       4 - 2 0 - 3                           Wildervank        22  6  2 14  20  43- 73   
Wildervank        1 - 3 1 - 1 0 - 7 1 - 2 2 - 3 2 - 0 2 - 5 4 - 1 0 - 1 5 - 2       3 - 5                           Damacota          22  5  1 16  16  37- 76   
WVV               0 - 3 10- 2 5 - 0 4 - 3 3 - 3 5 - 1 3 - 0 7 - 1 10- 3 6 - 3 11- 0                                 SETA              22  3  1 18  10  26- 85   
VEV                                                   2 - 4 1 - 9                         -----
VEV withdrawn

Period-championship 5th class :                                                                            
1st round
MSC/Amslod-VENO            2-0       Tzummarum-Arum               5-0     Mulier-HJSC             2-2 HJSC wins on pen.     MSC/Amslod, SC Kootstertille, de Lauwers
Ternaard-GRC Groningen     5-0       Holwerd-Ouwe Syl             0-7     Nieuw Balinge-GEO       5-3 aet                   Nieuw Balinge and WVV promoted
De Lauwers-VVK             3-1       SC Koostertille-Friese Boys  4-2     Blauw Geel '15-WVV      3-4                       VENO, Arum, Mulioer, Friese Boys, GEO
Sleat-SC Boornbergum '80   3-0       Veendam 1894-Sweel           1-1  Sweel wins on pen.                                   Stedum, Lycurguus ans Sweel relegated
2nd round                                                                                       
Sweel-WVV                  1-2       Kootstertille-HJSC           4-0     Ouwe Syl-ODV            0-2
MSC/Amslod-Ternaard        3-1       De Lauwers-Stedum            5-3     Nieuw Balinge-Lycurgus  5-3
Tzummarum-Sleat            2-2                                   
            Sleat wins on pen.


Football on Sunday
3rd Division  
ADO '20                 4 - 4 4 - 2 3 - 6 2 - 2 4 - 0 1 - 1 4 - 1 2 - 0 3 - 2 1 - 1 0 - 0 0 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 3 4 - 2  Jong Vitesse      34 23  6  5  75  96- 36 prom       
Be Quick 1887     1 - 5       3 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 4 3 - 0 3 - 3 3 - 3 1 - 0 3 - 4 1 - 3 4 - 2 0 - 3 2 - 5  UNA               34 22  5  7  71  74- 38 P1         
Blauw Geel '38    5 - 2 2 - 0       1 - 2 3 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 3 4 - 2 1 - 5 2 - 2 1 - 3 0 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 4  Quick             34 18  9  7  63  74- 58 P3         
Dongen            1 - 4 2 - 0 3 - 2       2 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 3 0 - 2 0 - 3 3 - 0 0 - 7 4 - 0 3 - 1 0 - 3 2 - 2 6 - 2  Dongen            34 17  4 13  55  61- 65  
EVV               0 - 2 1 - 2 1 - 0 0 - 0       2 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 3 3 - 0 2 - 2 0 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 3  Westlandia        34 17  3 14  54  77- 74            
Jong DeGraafschap 1 - 3 0 - 1 3 - 4 4 - 1 0 - 0       2 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 4 3 - 0 4 - 0 3 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 3 1 - 1 0 - 2  OFC               34 14 11  9  52  64- 47 -1 pnt  
HBS               0 - 1 5 - 1 0 - 0 0 - 2 1 - 0 2 - 2       0 - 0 0 - 1 2 - 0 0 - 2 1 - 0 3 - 1 1 - 0 1 - 3 0 - 0 0 - 1 4 - 2  ADO '20           34 14 10 10  52  76- 69            
Hercules          7 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 0       2 - 1 2 - 3 1 - 3 1 - 1 0 - 1 5 - 3 1 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 3  JVC Cuijk         34 15  5 14  50  60- 58 P2         
HSC '21           1 - 1 3 - 2 2 - 3 3 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 2       0 - 0 0 - 2 2 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 3  Hercules          34 14  7 13  49  63- 59           
JVC Cuijk         0 - 0 4 - 2 1 - 1 2 - 4 0 - 1 3 - 2 0 - 2 2 - 4 2 - 0       0 - 3 2 - 0 0 - 3 2 - 0 2 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 1  Blauw Geel '38    34 14  5 15  47  60- 62            
Jong Vitesse      9 - 2 3 - 2 4 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 2 3 - 2 3 - 1 5 - 0 3 - 3       2 - 0 5 - 2 1 - 2 7 - 1 2 - 1 5 - 0 3 - 0  OJC ROSMALEN      34 14  5 15  47  52- 61            
De Meern          0 - 4 2 - 2 1 - 0 0 - 4 1 - 2 1 - 4 2 - 1 1 - 0 0 - 5 3 - 1 1 - 0       1 - 1 0 - 5 3 - 6 0 - 0 0 - 2 0 - 3  HBS               34 11  7 16  40  43- 43            
OFC               4 - 3 1 - 3 0 - 1 4 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 2       1 - 1 0 - 0 6 - 1 4 - 0 1 - 1  EVV               34 11  6 17  39  32- 48            
OJC ROSMALEN      1 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 3 1 - 0 0 - 2 0 - 5 3 - 0 0 - 1       0 - 2 3 - 0 2 - 2 2 - 3  HSC '21           34 11  5 18  38  44- 57           
Quick             4 - 3 2 - 3 3 - 1 5 - 2 3 - 2 3 - 0 2 - 1 5 - 2 0 - 0 3 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 3 4 - 1       3 - 1 0 - 5 2 - 2  Quick '20         34 11  5 18  38  51- 67
Quick '20         3 - 1 2 - 3 0 - 3 0 - 1 1 - 1 4 - 1 3 - 2 6 - 3 2 - 0 2 - 0 0 - 2 1 - 0 4 - 1 2 - 3 1 - 3       1 - 1 0 - 1  Be Quick 1887     34  9  6 19  33  61- 85 rel       
UNA               4 - 2 5 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 0 4 - 0 0 - 0 6 - 1 1 - 3 5 - 1       3 - 1  Jong DeGraafschap 34  8  8 18  32  48- 61 rel       
Westlandia        1 - 4 5 - 4 2 - 4 2 - 3 4 - 1 1 - 0 0 - 4 4 - 3 5 - 1 3 - 5 2 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 2 4 - 2 1 - 3        De Meern          34  6  7 21  25  28- 76 rel                                                                                                                                   
Hoofdklasse A                                                                                                             
Jong Achilles '29       0 - 4 2 - 4 4 - 3 0 - 2 1 - 3 2 - 2 8 - 3 1 - 1 0 - 4 0 - 0 3 - 0 1 - 7 0 - 1 0 - 4 3 - 3   SJC               30 18  8  4  62  75- 37 P1 prom      
Achilles 1894     8 - 2       2 - 0 4 - 1 1 - 2 0 - 0 2 - 3 1 - 0 1 - 4 3 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 0   Achilles 1894     30 16  8  6  56  73- 34 P3           
Alphense Boys     4 - 2 1 - 1       2 - 2 2 - 4 3 - 0 1 - 2 0 - 2 6 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 2   Silvolde          30 15 10  5  55  69- 35 (P1)         
De Bataven        4 - 4 0 - 2 5 - 0       4 - 3 1 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 1 0 - 0 2 - 1 0 - 3 0 - 3 0 - 1 3 - 1   Leonidas          30 15  6  9  51  65- 53              
DHC               3 - 2 2 - 2 2 - 3 1 - 4       1 - 1 2 - 1 1 - 6 4 - 6 0 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 1   Purmersteijn      30 14  6 10  48  57- 47              
vv Heerenveen     6 - 1 1 - 3 1 - 2 2 - 1 2 - 1       1 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 0 1 - 4 1 - 2 1 - 5 0 - 2   Hollandia         30 14  5 11  47  65- 48 P2           
Hollandia         3 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 2 3 - 0 6 - 1       0 - 1 3 - 4 3 - 3 8 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 3 0 - 1   Alphense Boys     30 13  8  9  47  54- 49              
Leonidas          5 - 1 2 - 6 2 - 0 0 - 0 3 - 2 2 - 0 0 - 2       7 - 0 3 - 2 4 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 1 4 - 8 2 - 1   SDO               30 13  5 12  44  60- 50              
MSC               1 - 3 0 - 5 1 - 1 0 - 2 3 - 0 3 - 0 1 - 4 2 - 1       4 - 2 2 - 1 4 - 3 1 - 3 1 - 1 2 - 3 3 - 2   RKAVV             30 11  8 11  41  55- 51              
Purmersteijn      1 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 0 3 - 2 10- 1 2 - 1 5 - 2 3 - 1       3 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 1 0 - 0 2 - 1   MSC               30 12  5 13  41  60- 77              
RKAVV             7 - 0 2 - 1 2 - 3 2 - 1 3 - 0 0 - 0 2 - 3 1 - 1 5 - 3 1 - 3       5 - 1 0 - 4 1 - 1 1 - 2 3 - 1   De Bataven        30  9  8 13  35  42- 47              
RKHVV             2 - 0 0 - 2 2 - 4 2 - 0 3 - 2 3 - 1 3 - 0 3 - 2 6 - 2 2 - 1 3 - 2       1 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 0   RKHVV             30 10  5 15  35  50- 63              
SDO               3 - 3 2 - 5 3 - 2 1 - 1 4 - 0 3 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 3 0 - 2 0 - 5 2 - 1       2 - 4 2 - 4 1 - 1   SWZ Boso Sneek    30  9  6 15  33  37- 49 rel          
Silvolde          5 - 1 2 - 2 0 - 0 3 - 1 3 - 1 8 - 1 1 - 3 0 - 0 2 - 2 4 - 1 4 - 2 6 - 1 1 - 0       2 - 0 4 - 0   DHC               30  8  6 16  30  46- 73 rel          
SJC               6 - 0 1 - 5 4 - 0 2 - 1 5 - 1 2 - 2 3 - 4 0 - 0 3 - 0 0 - 1 1 - 1 3 - 0 0 - 0 4 - 3       3 - 0   VV Heerenveen     30  6  6 18  24  34- 72 rel          
SWZ Boso Sneek    3 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 1 2 - 3 1 - 0 2 - 1 4 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 0 2 - 1 0 - 4 0 - 0 1 - 3         Jong Achilles '29 30  4  6 20  17  45-102 -1 pnt rel
                                                                                                                    
Hoofdklasse B                                                                                                             
Baronie                 4 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 1 4 - 3 1 - 1 0 - 3 3 - 0 1 - 1 3 - 0 0 - 4 3 - 2   OSS '20           30 18 10  2  64  73- 30 P2 prom     
BVC '12           1 - 0       1 - 1 6 - 1 0 - 3 2 - 2 1 - 3 0 - 0 2 - 3 0 - 6 2 - 0 2 - 1 2 - 5 1 - 2 0 - 3 0 - 2   Goes              30 18  4  8  58  66- 41 P3 prom      
Jong FC Den Bosch 2 - 0 1 - 1       3 - 1 4 - 2 4 - 0 1 - 2 5 - 0 0 - 2 2 - 4 2 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 0 2 - 0   Halsteren         30 17  4  9  55  48- 31 (P2)         
EHC/Heuts         0 - 0 2 - 0 1 - 3       3 - 2 0 - 4 1 - 2 0 - 0 3 - 0 3 - 0 2 - 1 4 - 0 0 - 3 1 - 6 1 - 4 4 - 3   Jong FC Den Bosch 30 14  7  9  49  63- 44              
Gemert            2 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1       3 - 1 4 - 1 3 - 5 3 - 0 0 - 5 4 - 1 8 - 1 0 - 0 1 - 3 3 - 2 4 - 1   UDI '19           30 13  8  9  47  60- 50              
Groene Ster       0 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 2       0 - 0 5 - 1 0 - 3 2 - 0 0 - 2 2 - 4 0 - 3 3 - 1 4 - 1 2 - 1   Gemert            30 14  3 13  45  63- 49 P1           
Halsteren         3 - 0 3 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 0       2 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 1 2 - 2 3 - 0   SV Meerssen       30 14  3 13  45  56- 46              
IFC               0 - 5 2 - 1 0 - 2 3 - 2 2 - 4 3 - 1 0 - 2       1 - 0 3 - 3 3 - 0 4 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 2   IFC               30 11  9 10  42  45- 53              
Juliana '31       2 - 1 1 - 3 3 - 2 0 - 2 0 - 3 2 - 3 1 - 0 0 - 1       5 - 2 3 - 2 0 - 2 1 - 4 3 - 0 0 - 2 1 - 0   Nuenen            30 12  5 13  41  49- 62              
Goes              1 - 0 3 - 1 3 - 1 6 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 2 0 - 1 2 - 0       2 - 1 3 - 2 0 - 1 0 - 1 2 - 0 4 - 1   VC Vlissingen     30 11  6 13  39  44- 39              
SV Meerssen       5 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 2 0 - 1       2 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 0 6 - 0   Groene Ster       30 11  6 13  39  45- 51              
Nuenen            0 - 0 2 - 3 2 - 5 3 - 0 2 - 1 4 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 1 5 - 1 3 - 1       1 - 0 1 - 0 0 - 5 1 - 1   Baronie           30  9  9 12  36  42- 41              
OSS 1920          1 - 1 5 - 3 4 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 0 2 - 2 7 - 0 1 - 3 1 - 1 3 - 1       2 - 1 3 - 1 2 - 2   Juliana '31       30 10  3 17  33  39- 61 rel          
UDI '19/Beter Bed 1 - 1 2 - 0 3 - 3 4 - 2 0 - 3 1 - 1 2 - 1 2 - 2 5 - 1 4 - 4 2 - 1 3 - 1 2 - 2       0 - 0 6 - 0   BVC '12           30  8  6 16  30  43- 63 rel          
Vlissingen        1 - 1 0 - 0 2 - 4 3 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 0 0 - 1 0 - 0 1 - 2 1 - 3 3 - 0 0 - 2 2 - 0       2 - 1   EHC/Heuts         30  8  5 17  29  41- 72 rel          
Woezik            2 - 1 0 - 3 0 - 5 4 - 2 2 - 0 0 - 3 0 - 1 2 - 4 2 - 1 0 - 3 1 - 3 1 - 3 1 - 6 2 - 4 4 - 1         Woezik            30  7  2 21  23  37- 81 rel   

Playoffs between 3rd division and Hoofdklasse                                                                                  
1/2 final
Gemert-Be Quick 1887     2-0 and 0-5         Silvolde-Goes           1-2 and 1-1
Hollandia-Quick'20       1-1 and 1-2         Halsteren-Achilles '94  1-1 and 0-0  Halsteren wins on pen.
Final                                     
Halsteren-Quick '20      1-0 and 2-4 aet     Goes-Be Quick 1887      2-2 and 2-0                      Goes promoted, Be Quick 1887 relegated
                                                                                                                               
Playoffs between Hoofdklasse and 1st classes                                                                                  
1st round                                                                                                        
TOP-Rood Wit W.         0-1    WVV-Emmen             2-1    Legmeervogels-JOS/Watergraafsmeer  1-2
Rohda R.-NEC            2-1    Bekkerveld-Geldrop    2-6    Nieuwerkerk-VOC        Nieuwerkerk withdrawn
2nd round                                                                                                           
Rood Wit W-WVV          1-0    Hoogland-Longa '30    1-0    JOS/Watergraafsmeer-Chevremont     5-3
HVCH-DHC                3-1    VOC-BVC '12           4-3    Juliana '31-DEM                    0-2    DHC, BVC '12 and Juliana '31 relegated
SWZ Boso Sneek-Rohda R. 1-2    Alcides-Geldrop       1-0                                              SWZ Boso Sneek relegated
3rd round                                                                                                           
Rood Wit W-Hoogland     1-2    DEM-VOC               4-0    JOS/Watergraafsmeer-HVCH           1-2
Alcides-Rohda R.        2-1
Final                                                                                                               
Alcides-DEM             1-0    Hoogland-HVCH         1-1   Hoogland wins on pen.                      Alcides and Hoogland promoted
Playoff for extra place in Hoofdklasse because relegated 3rd division team Jong De Graafschap withdraws for next season
DEM-HVCH                2-1                                                                                         
                                                                                                                    
West I                                                                                                        
1st class A
AFC '34                 2 - 0 1 - 1 0 - 4 6 - 3 3 - 4 1 - 1 3 - 1 4 - 3 1 - 3 3 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 0               Fortuna Wormervr. 26 17  7  2  58  65- 30 P2 prom
AGB               1 - 3       4 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 3 0 - 4 1 - 3 0 - 1 5 - 0 3 - 0 2 - 1               DEM               26 16  5  5  53  55- 34 P3 prom
Assendelft        2 - 6 0 - 3       0 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 4 0 - 1 0 - 0 1 - 2               Legmeervogels     26 15  3  8  48  53- 42 (P2)
DEM               4 - 0 3 - 1 2 - 1       3 - 2 3 - 2 3 - 0 8 - 3 1 - 5 1 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 1               JOS/Watergraafsm. 26 14  4  8  46  67- 42 P1 
EDO               1 - 3 2 - 2 2 - 4 1 - 1       1 - 3 2 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 3 2 - 0 1 - 1               AFC '34           26 14  4  8  46  63- 46     
Fortuna Worm      1 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 1       2 - 2 1 - 1 5 - 2 2 - 0 5 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 2               FC Uitgeest       26 12  6  8  42  41- 41     
Hillegom          0 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 3 0 - 2       0 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 1               SV Hoofddorp      26 10  5 11  35  54- 59     
Hoofddorp         2 - 0 3 - 1 2 - 0 3 - 0 3 - 2 1 - 5 2 - 1       4 - 3 4 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 3 7 - 0               LSVV              26  9  5 12  32  41- 52     
JOS/Watergraafsm. 1 - 6 3 - 0 3 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 2 4 - 1 5 - 2       1 - 2 7 - 0 2 - 2 6 - 1 3 - 1               Zeeburgia         26  8  6 12  30  42- 53     
Legmeervogels     4 - 3 2 - 1 2 - 1 0 - 3 3 - 2 1 - 2 3 - 1 5 - 3 1 - 1       4 - 1 2 - 1 0 - 0 3 - 1               AGB               26  8  5 13  29  40- 46     
LSVV              3 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 2 4 - 2 2 - 3 2 - 1 3 - 0 2 - 3 2 - 3       1 - 2 2 - 1 2 - 1               RKVV Velsen       26  7  7 12  28  26- 46     
FC Uitgeest       1 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 2 3 - 2 2 - 0 1 - 3 1 - 1       2 - 3 3 - 2               Hillegom          26  5  8 13  23  31- 47     
Velsen            0 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 7 2 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 1       0 - 0               Assendelft        26  4  7 15  19  29- 51 rel    
Zeeburgia         1 - 4 0 - 1 2 - 1 4 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 5 3 - 1 4 - 1 2 - 3 4 - 1                     EDO               26  3  8 15  17  37- 55 rel 
                                                                                                         
2nd class A
Alkmaarsche Boys        3 - 4 2 - 2 0 - 2 3 - 0 0 - 0 1 - 5 1 - 1 2 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 1 1 - 5               Zaanlandia        26 17  4  5  55  60- 28 P3 prom
DWS               4 - 1       3 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 5 2 - 2 1 - 1 4 - 0 1 - 0 1 - 2 2 - 3 0 - 2               Spartanen         26 15  6  5  51  62- 31 P2 
De Foresters      4 - 1 10- 0       1 - 4 1 - 4 2 - 0 0 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 0               De Zouaven        26 15  6  5  51  54- 26 P1  
HSV               3 - 1 3 - 1 3 - 1       5 - 2 2 - 1 1 - 1 4 - 2 0 - 0 5 - 4 1 - 2 2 - 0 4 - 0 2 - 0               Kolping Boys      26 14  4  8  46  60- 39 (P3)
KFC               3 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 0       4 - 2 3 - 2 0 - 0 2 - 0 4 - 2 0 - 2 3 - 2 2 - 3 0 - 5               HSV               26 15  4  7  45  58- 35 -4 pnts     
Kolping Boys      3 - 0 1 - 2 4 - 2 2 - 0 1 - 1       0 - 1 3 - 1 0 - 2 3 - 0 6 - 4 4 - 0 7 - 4 2 - 2               KFC               26 12  3 11  39  45- 44     
Spartanen         4 - 0 3 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 3       4 - 1 0 - 0 5 - 1 1 - 1 1 - 3 5 - 0 1 - 1               VV West Frisia    26 10  7  9  37  47- 50     
SVW '27           2 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 4 0 - 1 1 - 3 1 - 3       0 - 6 1 - 0 4 - 3 1 - 4 2 - 3 1 - 0               DWS               26 11  3 12  36  45- 53     
Texel '94         3 - 0 0 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 5 2 - 5 1 - 4 0 - 1       3 - 3 1 - 1 0 - 4 1 - 0 0 - 5               Zilvermeeuwen     26 10  2 14  32  48- 57     
VSV               1 - 3 4 - 1 2 - 2 0 - 5 1 - 2 2 - 4 3 - 0 3 - 4 0 - 0       1 - 0 0 - 3 3 - 1 1 - 3               De Foresters      26  8  7 11  31  47- 45     
West Frisia       2 - 0 0 - 3 1 - 4 1 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 4 5 - 2 3 - 2 2 - 2       1 - 1 2 - 1 1 - 1               SVW '27           26  6  5 15  23  33- 64     
Zaanlandia        0 - 0 2 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 2 4 - 0 3 - 1 5 - 0 3 - 3       3 - 1 3 - 1               Texel '94         26  5  7 14  22  28- 49 rel 
Zilvermeeuwen     1 - 3 1 - 3 1 - 4 5 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 0 3 - 0 6 - 1 5 - 3 1 - 2       1 - 2               VSV               26  5  6 15  21  38- 69 rel
De Zouaven        5 - 0 3 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 3                     Alkmaarsche Boys  26  5  4 17  19  26- 61 rel 
Originally  HSV replaced champion Zaanlandia as winner of period 3 and they beat Hillegom 5-0 in the period championship.
Later HSV were subtracted 4 points because of foul play, replacement of Zaanlandia changed to Kolping Boys.       
                                                                                                   
2nd class B
Abcoude                 2 - 1 3 - 3 1 - 4 1 - 2 1 - 2 6 - 2 4 - 0 8 - 2 1 - 2 1 - 3 3 - 3 1 - 2 2 - 2               NVC               26 19  6  1  63  60- 20 P1 prom
DCG               1 - 3       1 - 6 1 - 1 0 - 1 0 - 3 6 - 2 5 - 1 1 - 5 3 - 4 4 - 5 6 - 1 1 - 4 2 - 2               Kampong           26 19  2  5  59  75- 37 P3  
Elinkwijk         3 - 3 2 - 2       2 - 0 2 - 2 0 - 0 3 - 1 4 - 1 2 - 3 5 - 0 2 - 2 1 - 0 4 - 2 1 - 0               SO Soest          26 16  5  5  53  73- 34 (P1)
Hooglanderveen    4 - 2 2 - 0 2 - 2       2 - 3 0 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 5 4 - 0 3 - 1 1 - 1               Elinkwijk         26 14  8  4  50  59- 35     
Kampong           7 - 3 3 - 2 2 - 0 4 - 1       1 - 2 2 - 0 4 - 0 5 - 0 3 - 1 4 - 1 0 - 3 3 - 0 3 - 0               Hooglanderveen    26 14  4  8  46  55- 45 P2  
NVC               2 - 2 1 - 1 3 - 0 0 - 3 3 - 3       2 - 1 2 - 1 8 - 1 3 - 1 1 - 0 5 - 3 2 - 0 2 - 0               SCH '44           26 13  3 10  42  62- 49     
SV Nieuw Utrecht  3 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 3 3 - 1 0 - 0       1 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 4 2 - 3 2 - 1 4 - 3               Vriendenschaar    26 10  3 13  33  48- 58     
PVC               2 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 3 2 - 2       0 - 1 3 - 2 2 - 2 0 - 2 2 - 4 2 - 2               VVIJ              26  9  3 14  30  32- 47     
PVCV              0 - 3 2 - 5 1 - 3 2 - 4 0 - 6 1 - 1 0 - 3 2 - 3       1 - 6 1 - 4 2 - 4 3 - 0 0 - 4               FC Abcoude        26  7  5 14  26  56- 59     
SCH '44           1 - 0 3 - 1 1 - 3 2 - 3 7 - 4 0 - 1 2 - 1 5 - 2 5 - 2       1 - 3 3 - 0 5 - 1 1 - 1               SV Nieuw Utrecht  26  6  7 13  25  39- 57     
SO Soest          3 - 0 3 - 3 2 - 1 2 - 3 0 - 1 0 - 3 4 - 0 5 - 0 7 - 0 2 - 1       4 - 0 2 - 0 4 - 1               FC Weesp          26  5  8 13  23  37- 58     
Vriendenschaar    1 - 0 2 - 2 2 - 5 3 - 0 4 - 1 1 - 2 1 - 3 0 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 3       1 - 2 4 - 2               DCG               26  4 10 12  22  55- 65 rel 
VVIJ              1 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 2 0 - 3 1 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 3       1 - 0               PVCV              26  7  1 18  22  36- 86     
FC Weesp          3 - 2 2 - 2 0 - 0 5 - 3 2 - 5 0 - 5 1 - 0 3 - 2 0 - 2 0 - 4 2 - 2 1 - 3 0 - 1                     PVC               26  4  5 17  17  27- 64 rel 
                                                                                                         
Period-championship 2A / B :                                                                             
1st round
Assendelft-Hooglanderveen  2-1        Hillegom-Kolping Boys   5-2 aet
Kampong-De Zouaven         1-3        Spartanen-SO Soest      3-0 
2nd round                                      
Assendelft-De Zouaven      1-1        Hillegom-Spartanen      2-0         Final :  Hillegom-Assendelft  not played, Assendelft relegated
         Assendelft wins on pen.                                 
                                                                 
3rd class A
FC Den Helder           5 - 1 6 - 1 3 - 2 2 - 1 4 - 0 2 - 1 3 - 0 5 - 0 0 - 1 1 - 0 0 - 3 5 - 1                     FC Den Helder     24 18  1  5  55  60- 28 P2 prom
DTS               0 - 3       3 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 0 0 - 3 1 - 2 3 - 2 1 - 4 4 - 0 0 - 2 3 - 1                     ZAP               24 17  1  5  53  52- 22 P3 prom
Egmondia          1 - 3 4 - 1       1 - 3 2 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 0 1 - 4 3 - 0                     Meervogels '31    24 14  1  5  47  49- 29 P1           
Hollandia T       0 - 3 3 - 1 3 - 1       2 - 0 1 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 0 3 - 3 3 - 0 0 - 2 4 - 0                     Vitesse '22       24 11  8  5  41  47- 31 (P2)
JVC               0 - 1 3 - 0 0 - 2 2 - 0       0 - 3 0 - 2 1 - 2 5 - 0 0 - 3 0 - 1 1 - 1 4 - 1                     Kleine Sluis      24 13  2  9  41  47- 37     
Kleine Sluis      2 - 0 0 - 5 7 - 1 1 - 4 1 - 1       5 - 1 0 - 2 3 - 2 0 - 0 2 - 3 0 - 2 4 - 1                     Limmen            24 10  2 12  32  42- 39     
Limmen            8 - 2 2 - 1 0 - 2 3 - 3 0 - 3 1 - 2       1 - 2 4 - 2 0 - 2 0 - 1 0 - 2 2 - 2                     Vrone             24  9  5 10  32  35- 38     
Meervogels '31    2 - 2 2 - 2 5 - 0 1 - 0 6 - 1 0 - 2 3 - 1       1 - 2 2 - 0 2 - 2 2 - 1 5 - 1                     Hollandia T       24  8  5 11  29  43- 44
VIOS W            0 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 3 0 - 4 2 - 1       0 - 1 2 - 2 1 - 3 4 - 2                     Egmondia          24  8  3 13  27  36- 57     
Vitesse '22       1 - 2 3 - 2 4 - 1 3 - 3 0 - 0 1 - 3 2 - 1 0 - 1 2 - 2       2 - 2 1 - 1 5 - 0                     VIOS W            24  7  5 12  26  31- 48     
Vrone             2 - 1 0 - 1 3 - 4 3 - 1 3 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 3       0 - 1 4 - 0                     DTS               24  8  1 15  25  36- 52     
ZAP               1 - 2 1 - 0 5 - 1 5 - 1 2 - 0 0 - 2 1 - 3 2 - 3 3 - 2 3 - 1 3 - 1       1 - 0                     JVC               24  6  3 15  21  28- 39 rel 
Zeevogels         0 - 4 5 - 3 2 - 2 2 - 2 4 - 3 2 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 3 0 - 1 0 - 3                           Zeevogels         24  4  4 16  16  27- 69 rel 
                                                                                                           
3rd class B
Beemster                1 - 1 6 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 2 4 - 2 6 - 1 2 - 1 3 - 2 5 - 2 2 - 3 2 - 0 0 - 1               Beemster          26 15  6  5  51  69- 36 P1 prom
De Blokkers       0 - 0       7 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 4 0 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 1               VVW               26 14  6  6  48  47- 35 P2  
Dynamo            1 - 4 4 - 0       2 - 2 2 - 4 3 - 5 4 - 3 0 - 2 1 - 3 3 - 2 1 - 5 2 - 3 0 - 2 1 - 2               Volendam          26 14  4  8  46  44- 31 (P1)
St. George        0 - 4 1 - 1 4 - 4       2 - 3 3 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 5 0 - 4 0 - 1 1 - 1 0 - 0               Grasshoppers      26 13  6  7  45  58- 39     
Grasshoppers      1 - 1 4 - 0 6 - 0 3 - 2       5 - 2 7 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 1 2 - 5 1 - 2 1 - 1               Hercules Zaandam  26 13  4  9  43  59- 56     
Hauwert '65       4 - 4 1 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 2       5 - 4 1 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 1               Westfriezen       26 12  6  8  42  39- 29     
Hercules Z        3 - 2 3 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 1 7 - 2       1 - 3 2 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 3 3 - 0 0 - 4               SC Spirit '30     26 11  7  8  40  54- 37 P3 prom
KGB               1 - 4 1 - 0 5 - 3 0 - 0 0 - 1 2 - 3 0 - 2       0 - 0 0 - 1 1 - 3 0 - 0 0 - 1 0 - 0               KGB               26  9  7 10  34  30- 37     
Purmerend         3 - 2 0 - 0 2 - 3 1 - 2 3 - 3 2 - 0 2 - 3 1 - 2       0 - 2 3 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 2               De Blokkers       26  9  6 11  33  31- 37     
SEW               0 - 2 4 - 2 2 - 4 1 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 4 0 - 2 3 - 3       1 - 1 0 - 0 2 - 4 2 - 2               SEW               26  9  5 12  32  39- 47     
Spirit '30        1 - 1 4 - 0 6 - 2 3 - 1 2 - 3 3 - 1 0 - 0 2 - 3 3 - 0 2 - 0       1 - 1 3 - 0 0 - 2               FC Purmerend      26  8  5 13  29  40- 42     
VVW               3 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 0 4 - 3 3 - 1 3 - 0 1 - 3 1 - 1       0 - 4 3 - 1               Hauwert '65       26  6  5 15  23  39- 63     
Volendam          0 - 1 0 - 0 4 - 3 2 - 3 4 - 0 2 - 0 0 - 0 1 - 1 0 - 2 4 - 1 1 - 2 4 - 2       3 - 2               SC Dynamo         26  6  3 17  21  50- 88 rel 
Westfriezen       2 - 4 2 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 0 3 - 0 3 - 1 0 - 1 0 - 4 3 - 1 2 - 0 0 - 0 0 - 2                     Sint George       26  4  8 14  20  32- 54 rel 
Playoff for 1st place in 2nd period : Volendam-VVW  0-1
                                                                                                     
Period-championship 3A / B :                                                                               
1st round
VSV-Spirit '30             3-4        Texel '94-Vitesse '22   6-4
VVW-Meervogels '31         1-0        ZAP-Volendam            3-2 
2nd round
Spirit '30-VVW             3-0        Texel '94-ZAP           1-2 aet        Spirit '30 and ZAP promoted, VSV relegated
                                                                 
3rd class C
Alliance '22            3 - 2 3 - 4 4 - 2 2 - 4 1 - 3 2 - 3 1 - 6 5 - 0 3 - 2 6 - 0 1 - 4 1 - 2 0 - 4               SDZ               26 18  6  2  60  95- 31 P3 prom
Bloemendaal       2 - 2       3 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 3 0 - 1 1 - 1 6 - 1 0 - 2 2 - 0 5 - 0 5 - 0 3 - 3               RODA '23          26 17  3  6  54  88- 47 P1 prom
Diemen            1 - 3 1 - 3       4 - 2 2 - 0 1 - 7 2 - 2 2 - 2 3 - 0 2 - 2 1 - 4 1 - 2 6 - 1 0 - 2               ZSGOWMS           26 14  8  4  50  58- 22 P2  
Kennemers         2 - 0 6 - 2 2 - 4       4 - 1 0 - 8 3 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 2 11- 0 4 - 0 4 - 2 2 - 3               Schoten           26 13  6  7  45  67- 47 (P3) prom
Ouderkerk         1 - 2 1 - 1 3 - 3 1 - 1       0 - 2 2 - 4 2 - 8 4 - 1 4 - 3 5 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 0               Ouderkerk         26 13  5  8  44  66- 55     
Roda '23          5 - 2 5 - 2 3 - 0 6 - 1 3 - 3       1 - 4 2 - 6 5 - 2 1 - 2 7 - 3 1 - 1 6 - 0 0 - 1               Bloemendaal       26 11  7  8  40  63- 41
Schoten           1 - 2 3 - 3 3 - 0 2 - 0 2 - 4 7 - 0       2 - 4 0 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 0 4 - 4 2 - 2               Sporting Martinus 26 10  6 10  36  47- 47     
SDZ               6 - 2 1 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 4 2 - 2 2 - 3       1 - 0 4 - 2 9 - 2 2 - 1 9 - 0 3 - 1               Alliance '22      26 11  3 12  36  56- 65     
Spaarnwoude       1 - 3 0 - 5 5 - 7 2 - 6 5 - 2 3 - 5 2 - 7 0 -  9      2 - 3 1 - 5 3 - 4 2 - 2 0 - 5               De Kennemers      26 11  2 13  35  57- 54     
Sporting Martinus 1 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 5 2 - 4 4 - 2 0 - 2 4 - 2       6 - 0 0 - 0 2 - 1 0 - 0               SV Diemen         26  8  5 13  29  55- 65     
United/DAVO       6 - 2 1 - 2 4 - 3 0 - 1 1 - 4 0 - 2 1 - 4 2 - 2 2 - 2 2 - 1       3 - 2 3 - 1 0 - 5               VVH/Velserbroek   26  6  6 14  24  29- 49     
VVH/Velserbroek   1 - 2 0 - 2 1 - 4 0 - 1 0 - 1 0 - 3 3 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 0       1 - 1 0 - 1               United-DAVO       26  7  3 16  24  42- 86 rel 
Wijk aan Zee      2 - 2 1 - 7 1 - 1 1 - 0 1 - 6 0 - 4 0 - 0 0 - 4 5 - 3 4 - 2 2 - 0 2 - 3       1 - 1               Wijk aan Zee      26  5  7 14  22  35- 80 rel 
ZSGO/WMS          0 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 2 5 - 0 2 - 0 2 - 2 0 - 2 12- 1 0 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 0                     Spaarnwoude       26  3  3 20  12  43-112 rel 
                                                                                                           
3rd class D
APWC                    3 - 3 3 - 1 1 - 4 3 - 1 0 - 1 5 - 2 4 - 2 6 - 1 1 - 4 6 - 0 5 - 1 5 - 3 8 - 2               AFC Quick 1890    24 18  3  3  57  66- 25 P1 prom
FC Jeugd          0 - 0       1 - 0 4 - 0 0 - 1 4 - 3 1 - 8 1 - 1 2 - 2 2 - 2 5 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 2               APWC              24 15  3  6  48  75- 43 P2  
MSV '19           3 - 3 2 - 2       1 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 0 3 - 3 1 - 4 3 - 0 4 - 1 1 - 3 5 - 3               Saestum           24 14  2  8  44  84- 56 P3  
Nederhorst        1 - 6 4 - 1 3 - 4       1 - 2 4 - 1 2 - 5 1 - 2 11- 1 6 - 1 0 - 1 4 - 1 4 - 2                     Zwaluwen Utr.'11  24 12  6  6  42  75- 49 (P1)
Quick 1890        6 - 1 1 - 3 1 - 0 6 - 2       0 - 0 3 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 0 5 - 1 7 - 0 1 - 3 3 - 1               VVZA              24 11  7  6  40  67- 46     
Roda '46          0 - 4 3 - 3 3 - 2 3 - 4 0 - 1       0 - 2 1 - 0 2 - 0 0 - 0 0 - 3 0 - 1 2 - 1 5 - 0               FC Jeugd          24 10  9  5  39  53- 50     
Saestum           2 - 3 2 - 4 3 - 5 6 - 1 0 - 3 4 - 1       5 - 4 6 - 1 2 - 1 3 - 1 8 - 2 1 - 3                     MSV '19           24 11  5  8  35  55- 41 -3 pnts
Sporting '70      2 - 5 0 - 3 0 - 3 2 - 4 0 - 2 1 - 1 5 - 6       2 - 1 0 - 3 2 - 1 3 - 2 0 - 0 3 - 1               Nederhorst        24 11  1 12  34  66- 57     
Vreeswijk         0 - 1 2 - 2 0 - 6 0 - 4 0 - 4 3 - 2 2 - 5 1 - 1       0 - 4 3 - 3 2 - 3 2 - 3 1 - 1               Wasmeer           24  7  6 11  27  42- 59     
VVZA              2 - 1 1 - 1 2 - 3 3 - 0 2 - 3 2 - 3 3 - 3 2 - 0 5 - 2       2 - 2 7 - 3 4 - 4                     Roda '46          24  7  5 12  26  29- 47     
Wasmeer           2 - 1 6 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 5 1 - 0 0 - 3 1 - 1 4 - 4 3 - 5       3 - 2 1 - 1 10- 1               Sporting '70      24  5  6 13  21  35- 58     
Waterwijk         1 - 5 2 - 3 1 - 4 0 - 4 3 - 5 1 - 1 1 - 3 2 - 4 3 - 3 2 - 5 2 - 1       1 -12                     Waterwijk         24  3  2 19  11  39-100 
Zwaluwen Utr.'11  1 - 3 4 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 2 5 - 0 3 - 3 4 - 1 5 - 2 3 - 3 4 - 3 4 - 3       3 - 1               Vreeswijk         24  1  7 16  10  35- 90 rel 
AS '80            2 - 2 1 - 6 0 - 9 0 -14       2 - 0 2 - 5             0 - 8 7 - 5 2 - 2       -----      
AS '80 withdrawn                                                                                           
                                                                                                           
Period-championship 3C / D :                                                                               
1st round
DCG-Schoten          1-2        PVCV-Zwal.Utr.'11 3-3  PVCV wins on pen.                      DCG relegated
RODA '23-Saestum     3-2        APWC-ZSGO/WMS     2-0
2nd round
Schoten-RODA '23     1-2        PVCV-APWC         4-0                                         RODA '23 and PVCV promoted
                                                                 
playoff between 2nd round losers of 3A/B and 3C/D for 1 extra place in 2nd class              Schoten promoted
APWC-Texel '94       3-1        VVW-Schoten       1-4             Final : Schoten-APWC  4-3
                                                                 
4th class A
Dirkshorn               1 - 2 0 - 4 1 - 4 1 - 4 3 - 2 0 - 3 0 - 2 7 - 0 4 - 1 0 - 4 1 - 0                           Winkel            22 17  5  0  56  75- 18 P1 prom
DWOW              6 - 3       4 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 3 3 - 3 0 - 1 5 - 0 0 - 1 0 - 4 10- 0                           Succes            22 14  4  4  46  62- 23 (P1)
Flevo             2 - 2 4 - 2       4 - 5 1 - 2 0 - 3 1 - 5 0 - 3 3 - 1 4 - 2 1 - 2 3 - 1                           SRC               22 14  4  4  46  76- 38 P2  
Geel Zwart '30    6 - 3 2 - 6 4 - 2       0 - 0 2 - 2 4 - 5 3 - 2 4 - 1 2 - 2 1 - 1 10- 1                           DWOW              22 12  5  5  41  74- 34     
De Koog           4 - 1 4 - 4 4 - 2 3 - 3       1 - 5 2 - 3 2 - 3 5 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 0                           Geel Zwart '30    22 10  7  5  37  69- 47     
Schagen           6 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 5 1 - 1       2 - 2 3 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 2 4 - 0                           Schagen           22 10  5  7  35  57- 37 P3  
SRC               6 - 0 1 - 6 5 - 3 2 - 2 4 - 1 1 - 1       3 - 2 7 - 0 4 - 0 0 - 1 6 - 0                           De Koog           22  9  6  7  33  47- 43     
Succes            2 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 3 2 - 2 3 - 0 3 - 0       5 - 0 4 - 0 0 - 0 7 - 1                           Wieringerwaard    22  7  3 12  24  26- 56     
Vesdo             1 - 1 0 - 7 1 - 2 0 - 3 1 - 2 1 - 6 0 - 3 0 - 1       1 - 2 0 - 3 6 - 2                           Flevo             22  7  1 14  22  42- 67     
Wieringerwaard    2 - 1 0 - 3 2 - 0 0 - 4 0 - 2 0 - 6 1 - 6 0 - 5 2 - 0       1 - 1 3 - 2                           Dirkshorn         22  5  2 15  17  38- 65     
Winkel            4 - 0 2 - 2 13- 2 2 - 1 7 - 2 2 - 0 5 - 2 4 - 1 1 - 1 3 - 2       7 - 1                           ZDH               22  4  0 18  12  20- 98 rel 
ZDH               0 - 8 0 - 5 3 - 2 2 - 0 0 - 2 3 - 1 1 - 5 1 - 8 2 - 1 0 - 2 0 - 6                                 Vesdo             22  1  2 19   5  16- 76 rel 
                                                                                                           
4th class B
Alcmaria Victrix        0 - 2 3 - 3 3 - 4 1 - 6 1 - 3 1 - 2 3 - 0 2 - 5 4 - 2 4 - 1 1 - 4                           Koedijk           22 19  0  3  57  99- 30 P1 prom
Apollo '68        3 - 0       0 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 5 1 - 3 1 - 5 4 - 3 1 - 1 2 - 2 1 - 1                           De Rijp           22 17  1  4  52  89- 34 P3  
VV Bergen         3 - 3 2 - 1       4 - 0 1 - 1 0 - 2 6 - 1 4 - 0 3 - 1 3 - 0 4 - 0 1 - 0                           Hugo Boys         22 16  1  5  49  83- 30 (P1) prom
Con Zelo          4 - 5 3 - 1 4 - 0       0 - 2 1 - 9 2 - 1 5 - 2 0 - 2 2 - 1 3 - 0 3 - 1                           VV Bergen         22 15  4  3  49  57- 31 P2 prom
Hugo Boys         4 - 0 4 - 0 2 - 4 2 - 1       2 - 1 2 - 3 7 - 0 8 - 2 5 - 0 8 - 2 2 - 1                           Con Zelo          22 10  1 11  31  44- 50     
Koedijk           3 - 0 3 - 0 5 - 3 2 - 1 5 - 2       4 - 0 7 - 1 3 - 2 6 - 1 8 - 1 0 - 1                           KSV               22  9  3 10  30  41- 57     
KSV               2 - 2 5 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 7 1 - 5       2 - 0 1 - 5 1 - 2 3 - 2 1 - 2                           WMC               22  7  6  9  27  41- 43     
Nieuwe Niedorp    4 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 4 1 - 5 3 - 8 2 - 4       1 - 9 1 - 5 2 - 0 2 - 1                           Victoria O        22  7  4 11  25  35- 47     
de Rijp           3 - 0 4 - 0 0 - 0 3 - 1 4 - 1 6 - 5 4 - 1 9 - 0       2 - 0 10- 2 3 - 1                           Apollo '68        22  6  3 13  21  26- 56     
Victoria O.       2 - 1 0 - 1 3 - 4 3 - 0 1 - 0 1 - 5 2 - 2 3 - 0 0 - 3       3 - 0 2 - 2                           Alcmaria Victrix  22  5  4 13  19  39- 61     
VZV               1 - 3 4 - 0 2 - 5 1 - 2 1 - 6 1 - 5 1 - 2 1 - 2 1 - 5 1 - 0       1 - 2                           Nieuwe Niedorp    22  5  0 17  15  29- 87 rel 
WMC               0 - 0 6 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 4 1 - 5 3 - 3 3 - 0 0 - 4 3 - 3 5 - 2                                 VZV               22  2  1 19   7  27- 84 rel 
                                                                                                           
Period-championship 4A / B :                                                                               
1st round
Zeevogels-VV Bergen  0-4        JVC-Schagen          2-0                                               Zeevogels relegated
De Rijp-SRC          3-1        Succes-Hugo Boys     1-3
2nd round
VV Bergen-De Rijp    3-0        JVC-Hugo Boys        2-6         Final : Hugo Boys-VV Bergen  2-0      Hugo Boys promoted, JVC relegated
                                                                 
4th class C
ALC                     3 - 4 1 - 8 1 - 5 1 - 4 0 - 3 3 - 2 3 - 1 2 - 3 1 - 2 5 - 3 2 - 3 4 - 1                     VVS '46           24 18  2  4  56  80- 36 P2 prom
Always Forward    5 - 2       3 - 3 7 - 3 7 - 1 5 - 1 4 - 2 2 - 4 1 - 2 0 - 0 1 - 3 7 - 1 7 - 2                     De Valken         24 17  5  2  56  64- 27 P1  
HSV Sport 1889    5 - 5 2 - 3       1 - 1 4 - 1 5 - 0 4 - 0 1 - 0 5 - 0 3 - 3 2 - 3 2 - 1 3 - 0                     Always Forward    24 16  3  5  51  87- 41 P3  
Kwiek '78         2 - 1 3 - 1 3 - 0       4 - 8 4 - 3 1 - 1 4 - 3 2 - 4 1 - 3 1 - 0 1 - 0 5 - 0                     HSV Sport 1889    24 15  5  4  50  72- 31 (P2)       
Medemblik         2 - 1 1 - 4 0 - 1 4 - 2       4 - 1 4 - 0 4 - 1 1 - 3 0 - 2 4 - 6 4 - 2 1 - 1                     Strandvogels      24 13  4  7  43  59- 53     
Oosthuizen        4 - 1 2 - 0 0 - 4 3 - 0 2 - 2       4 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 1 4 - 3 4 - 0                     Kwiek '78         24 11  4  9  37  54- 54     
RKEDO             2 - 0 1 - 2 0 - 4 0 - 0 3 - 1 4 - 0       4 - 1 5 - 3 0 - 1 0 - 3 0 - 4 2 - 1                     FC Medemblik      24 10  3 11  33  55- 62     
Sporting Andijk   5 - 0 1 - 6 1 - 4 1 - 3 0 - 4 3 - 2 1 - 2       1 - 2 1 - 2 0 - 5 3 - 4 5 - 0                     Oosthuizen        24 10  2 12  32  41- 54     
Strandvogels      5 - 3 0 - 4 1 - 1 3 - 3 4 - 1 2 - 0 2 - 0 5 - 3       2 - 2 1 - 3 0 - 3 4 - 2                     Woudia            24  8  3 13  27  51- 59     
de Valken         3 - 0 0 - 5 1 - 2 2 - 0 1 - 0 4 - 0 6 - 2 4 - 0 3 - 1       5 - 0 4 - 0 3 - 2                     RKEDO             24  8  2 14  26  37- 56     
VVS '46           3 - 0 3 - 3 2 - 1 3 - 1 9 - 0 4 - 0 4 - 2 4 - 1 4 - 2 1 - 1       1 - 4 5 - 0                     Sporting Andijk   24  5  1 18  16  42- 71 rel 
Woudia            3 - 0 1 - 3 1 - 2 4 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 1 3 - 3 0 - 1 4 - 4 2 - 7       4 - 2                     ALC               24  4  2 18  14  40- 79 rel
Zwaagdijk         1 - 1 0 - 3 1 - 5 1 - 3 1 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 2 2 - 7 1 - 6 0 - 3 1 - 1                           Zwaagdijk         24  1  4 19   7  23- 82 rel
                                                                                                    
4th class D
Ilpendam                3 - 0 10- 1 1 - 0 2 - 2 1 - 2 5 - 1 6 - 4 1 - 1 2 - 2 1 - 0 4 - 1 2 - 2                     SVA               24 15  6  3  51  71- 29 P2 prom
Knollendam        2 - 1       6 - 0 0 - 2 3 - 2 4 - 0 6 - 0 1 - 1 1 - 6 1 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 0                     WSV '30           24 14  4  6  46  44- 32 P3  
Purmerland        4 - 4 1 - 3       0 - 2 3 - 8 2 - 4 1 - 5 1 - 5 0 - 6 1 - 6 0 - 6 2 - 1 0 - 4                     Ilpendam          24 12  8  4  44  59- 34 P1  
RCZ               1 - 1 2 - 1 5 - 0       1 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 4 0 - 0 0 - 0 0 - 2 1 - 0                     Knollendam        24 13  3  8  42  44- 33 (P2)
Rood Wit Zaanstad 1 - 3 2 - 1 3 - 2 2 - 1       1 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 2 3 - 4 0 - 2 1 - 2 0 - 1                     Westzaan          24 11  6  7  39  53- 36     
Saenden           2 - 3 2 - 0 5 - 1 1 - 0 1 - 2       1 - 2 0 - 3 0 - 1 1 - 4 3 - 2 1 - 3 4 - 2                     RCZ               24 11  4  9  37  31- 34     
SDOB              0 - 1 1 - 2 2 - 4 0 - 0 1 - 2 1 - 4       1 - 2 3 - 5 1 - 3 1 - 6 0 - 2 2 - 4                     Saenden           24 11  3 10  36  46- 44     
Sport. Krommenie  2 - 2 0 - 2 1 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 4 1 - 1       0 - 0 2 - 2 2 - 2 1 - 1 3 - 0                     De Wherevogels    24  9  6  9  33  49- 37     
SVA               4 - 1 5 - 1 1 - 1 6 - 0 2 - 2 0 - 3 3 - 0 2 - 0       0 - 2 2 - 0 2 - 2 5 - 2                     Sport. Krommenie  24  8  9  7  33  42- 37     
Westzaan          0 - 2 2 - 4 3 - 1 4 - 1 0 - 2 4 - 1 6 - 0 2 - 2 5 - 2       0 - 0 1 - 4 1 - 1                     Rood-Wit Zaanstad 24  8  5 11  29  41- 43     
De Wherevogels    0 - 2 1 - 1 4 - 2 2 - 3 4 - 1 2 - 3 4 - 2 3 - 2 1 - 3 2 - 0       2 - 1 1 - 1                     Zaandijk          24  7  6 11  27  36- 44     
WSV '30           1 - 0 1 - 0 4 - 1 3 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 1 0 - 3 3 - 1 3 - 2       0 - 0                     SDOB              24  3  2 19  11  30- 69     
Zaandijk          1 - 1 0 - 2 4 - 0 1 - 2 3 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 2 0 - 6 0 - 1 3 - 2 4 - 2                           Purmerland        24  2  2 20   8  28-102 rel 
                                                                                                    
Period-championship 4C / D :                                                                        
1st round
Dynamo-Knollendam       4-1        Hauwert '65-HSV Sport 1889  4-2
WSV '30-Always Forward  3-2        De Valken-Ilpendam          1-0
2nd round
Dynamo-WSV '30          3-1        Hauwert '65-De Valken       2-1      Final : Hauwert '65-Dynamo  3-1     Hauwert promoted, Dynamo relegated
                                                                 
4th class E
BSM                     4 - 0 1 - 2 1 - 4 0 - 4 1 - 0 1 - 3 2 - 0 1 - 1 2 - 3 11- 2 1 - 5                           HBC               22 17  4  1  55  98- 12 P3 prom
DIO               1 - 2       2 - 0 1 - 4 1 - 5 3 - 1 1 -11 1 - 1 2 - 1 1 - 4 0 - 2 1 - 3                           Zwanenburg        22 17  2  3  53  77- 19 P1 prom
DSK               3 - 1 1 - 0       0 - 3 0 -11 1 - 2 0 - 3 0 - 1 1 - 3 1 - 5 2 - 2 0 - 8                           DSS               22 15  2  5  47  60- 26 P2                
DSS               6 - 1 5 - 0 7 - 0       2 - 1 3 - 0 1 - 3 2 - 1 4 - 2 2 - 3 1 - 0 2 - 0                           NFC               22 13  5  4  42  62-281 -2 pnts (P3)  
HBC               8 - 0 11- 0 10- 0 1 - 1       5 - 0 5 - 1 2 - 0 2 - 0 4 - 1 7 - 1 3 - 0                           Terrasvogels      22 12  2  8  38  55- 42     
MMO               4 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 2 0 - 0       0 - 3 2 - 2 2 - 2 2 - 1 4 - 2 0 - 1                           MMO               22  6  7  9  25  27- 42     
NFC               4 - 0 7 - 0 4 - 0 2 - 1 3 - 3 0 - 0       2 - 2 1 - 0 1 - 5 2 - 0 1 - 1                           Onze Gezellen     22  7  3 12  24  42- 52     
Onze Gezellen     1 - 4 7 - 1 6 - 2 1 - 2 0 - 4 3 - 1 3 - 1       0 - 2 4 - 3 5 - 3 1 - 4                           RCH               22  6  5 11  23  46- 44     
RCH               3 - 0 1 - 2 9 - 0 2 - 4 2 - 2 2 - 2 2 - 4 2 - 1       1 - 2 5 - 1 1 - 3                           Waterloo          22  6  3 13  21  27- 62     
Terrasvogels      6 - 1 6 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 5 2 - 2 1 - 3 5 - 1 3 - 2       1 - 2 0 - 2                           BSM               22  6  1 15  19  38- 69     
Waterloo          3 - 2 0 - 3 2 - 1 0 - 2 0 - 4 1 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 0       1 - 4                           DIO               22  6  1 15  17  21- 81 -2 pnts rel  
Zwanenburg        6 - 1 4 - 0 7 - 0 3 - 1 0 - 1 6 - 0 2 - 2 5 - 1 5 - 1 4 - 0 4 - 1                                 DSK               22  3  1 18  10  15- 91 rel 
                                                                                                    
4th class F
Atlet.Cl. Amsterd.      2 - 2 1 - 4 2 - 0 2 - 0 2 - 3 4 - 1 2 - 3 3 - 3 2 - 5 4 - 1 1 - 1                           De Meer           22 17  3  2  54  63- 25 prom
ACV Arsenal       1 - 4       1 - 3 0 - 3 0 - 5 0 - 6 2 - 5 2 - 6 2 - 1 0 - 7 1 - 6 1 -10                           Swift             22 17  1  4  52  71- 20 P2  
Buitenveldert     2 - 4 5 - 2       4 - 2 3 -10 0 - 8 1 - 1 2 - 5 1 - 5 0 - 6 2 - 4 1 - 3                           VVA/Spartaan      22 14  6  2  48  71- 27 P1  
Germaan/De Eland  2 - 3 3 - 1 1 - 3       0 - 1 1 - 1 0 - 4 0 - 2 1 - 2 1 - 4 1 - 3 0 - 5                           IVV               22 14  3  5  45  68- 30 P3 prom
IVV               1 - 0 8 - 1 1 - 1 3 - 0       4 - 3 2 - 1 3 - 0 3 - 3 1 - 3 2 - 4 1 - 2                           Nieuw-West United 22 10  3  9  33  47- 35     
De Meer           2 - 1 5 - 0 3 - 1 4 - 2 3 - 2       4 - 3 1 - 0 3 - 0 0 - 5 4 - 1 1 - 1                           De Meteoor        22  9  3 10  30  47- 42     
Meteoor           4 - 3 3 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 3       2 - 0 1 - 2 3 - 1 5 - 0 0 - 4                           Atletico Cl.Amst. 22  8  3 11  27  47- 43     
Nieuw West United 1 - 0 6 - 1 6 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 2 1 - 1       1 - 1 0 - 3 5 - 0 3 - 3                           OSC               22  7  4 11  25  47- 69     
OSC               0 - 3 5 - 2 7 - 3 5 - 3 0 - 9 0 - 3 4 - 1 0 - 6       2 - 5 1 - 2 1 - 6                           SC Buitenveldert  22  7  2 13  23  41- 76     
Swift             1 - 0 8 - 1 0 - 1 2 - 0 0 - 3 0 - 1 3 - 0 5 - 0 3 - 0       3 - 2 2 - 2                           TABA              22  6  2 14  20  32- 55     
TABA              2 - 1 0 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 4 0 - 3 1 - 3 0 - 2 3 - 3 1 - 2       1 - 3                           Germaan/De Eland  22  5  2 15  17  26- 51     
VVA/Spartaan      4 - 3 7 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 3 0 - 0 3 - 2 4 - 0 5 - 2 0 - 3 2 - 0                                 ASV Arsenal       22  1  2 19   5  21-108 rel 
                                                                                                    
Period-championship 4E / F :                                                                        
1st round
Wijk aan Zee-IVV        0-7        United/DAVO-NFC       United/DAVO withdrawn                           United/DAVO and Wijk aan Zee relegated
Swift-DSS               2-2        Zwanenburg-VVA/Spartaan     2-0
               DSS wins on pen.
2nd round
IVV-Swift               4-1        NFC-Zwanenburg              0-4     Final : Zwanenburg-IVV  2-3       IVV promoted
                                                                 
4th class G
Achterveld              1 - 1 2 - 4 0 - 2 6 - 1 1 - 1 5 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 5 1 - 4 3 - 2                           Real Sranang      20 13  3  4  42  44- 28 P1 prom
Allen Weerbaar    3 - 1       3 - 2 1 - 0 0 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 0                                 FC Ankaraspor     20 12  1  7  37  50- 38 P3  
Amsvorde          2 - 1 0 - 0       4 - 0 11- 0 1 - 0 0 - 2 2 - 0 2 - 3 0 - 0 3 - 2                                 GeuzenMiddenmeer  20 10  5  5  35  43- 25 P2  
Ankaraspor        3 - 2 5 - 1 1 - 0       6 - 2 3 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 1 4 - 3 7 - 3                                 Amsvorde          20 10  4  6  34  49- 23     
ASV '56           1 - 4 3 - 6 1 - 6 2 - 4       1 - 8 0 - 5 2 - 3 1 - 2 2 - 5 5 - 0 11- 2                           Allen Weerbaar    20  9  5  6  32  31- 31     
Fortius           0 - 3 3 - 0 0 - 3 3 - 0 10- 2       0 - 1 3 - 1 0 - 2 0 - 2 0 - 2                                 Sporting Almere   20  9  3  8  27  56- 39 -3 pnts
GeuzenMiddenmeer  4 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 2 0 - 0 1 - 2       4 - 1 1 - 1 4 - 3 1 - 2                                 Fortius           20  8  3  9  27  36- 29     
's Graveland      0 - 2 3 - 2 0 - 3 3 - 1 3 - 4 2 - 3 0 - 0       1 - 2 2 - 1 0 - 1                                 SV Achterveld     20  7  2 11  23  38- 44     
Real Sranang      4 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 1 6 - 1 0 - 0 2 - 1 5 - 1       2 - 1 5 - 1                                 TOG               20  7  2 11  23  38- 53     
Sporting Almere   4 - 0 1 - 3 2 - 2 2 - 4 6 - 2 1 - 1 3 - 5 3 - 2 8 - 0       0 - 3                                 SV 's-Graveland   20  7  1 12  22  30- 43     
TOG               2 - 4 5 - 1 3 - 3 2 - 2 4 - 2 0 - 1 0 - 6 2 - 3 1 - 4 1 - 4       2 - 0                           ASV '65           20  3  1 16   7  33- 95 -3 pnts
Forza Almere            1 -10 1 -15 1 -10                               1 - 6       -----           
Forza Almere withdrawn                                                                              
                                                                                                    
4th class H
Aurora                  2 - 2 3 - 3 5 - 0 1 - 2 0 - 5 1 - 1 2 - 2 4 - 3 2 - 3 4 - 1 2 - 1 2 - 3                     HDS               24 21  3  0  66  86- 14 P1 prom
VV de Dreef       3 - 2       11- 1 1 - 1 4 - 1 1 - 6 1 - 0 5 - 4 4 - 1 1 - 2 4 - 0 3 - 1 0 - 2                     Zeist             24 20  1  3  61  68- 25 P2  
DWSV              2 - 4 3 - 5       6 - 2 2 - 0 0 - 4 4 - 1 3 - 1 2 - 0 3 - 2 1 - 4 5 - 1 1 - 4                     't Goy            24 13  4  7  43  60- 45 P3  
Domstad Majella   4 - 2 0 - 2 2 - 0       0 - 3 0 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 2 0 - 2 3 - 1 3 - 1 1 - 6                     UVV               24 13  2  9  41  63- 38 (P1) prom
't Goy            3 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 1       2 - 2 5 - 2 2 - 2 2 - 2 5 - 4 4 - 3 1 - 1 1 - 3                     De Dreef          24 13  3  8  41  63- 45 -1 pnt
HDS               1 - 1 5 - 2 5 - 1 5 - 0 3 - 0       3 - 0 2 - 1 1 - 1 6 - 0 4 - 0 5 - 0 2 - 1                     Aurora            24 10  5  9  35  65- 51     
Odijk             0 - 1 2 - 4 2 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 8       1 - 1 0 - 2 1 - 5 4 - 1 3 - 1 0 - 3                     Schalkwijk        24  8  7  9  31  45- 46        
Rivierwijkers     0 - 5 1 - 4 6 - 3 1 - 3 3 - 2 0 - 4 4 - 0       3 - 3 0 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 5                     VEP               24  8  2 14  26  36- 64     
Schalkwijk        2 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 3 1 - 1 3 - 2       3 - 3 5 - 2 3 - 0 0 - 2                     DWSV              24  8  2 14  25  53- 74 -1 pnt
UVV               1 - 2 2 - 0 6 - 0 2 - 0 2 - 3 0 - 1 8 - 0 6 - 1 3 - 1       3 - 1 4 - 1 1 - 2                     Domstad Majella   24  7  4 13  25  32- 54     
VEP               4 - 2 2 - 0 1 - 6 2 - 4 3 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 0 0 - 5 2 - 0       3 - 2 0 - 2                     Rivierwijkers     24  5  7 12  22  39- 62      
VSC               0 - 9 3 - 1 2 - 2 3 - 3 0 - 9 0 - 3 0 - 3 5 - 0 1 - 4 0 - 4 0 - 2       1 - 3                     Odijk             24  4  5 15  17  25- 61 rel 
SV Zeist          5 - 3 1 - 3 3 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 3 1 - 0 1 - 1 4 - 0 3 - 0 4 - 0 3 - 0                           VSC               24  2  3 19   9  25- 81 rel 
                                                                                                    
Period-championship 4G / H :                                                                        
1st round
Vreeswijk-UVV           2-4        Waterwijk-Allen Weerbaar    2-1                                                        Vreeswijk relegated
Zeist-GeuzenMiddenmeer  2-4        Ankaraspor-'t Goy           2-4
2nd round
UVV-GeuzenMiddenmeer    1-0        Waterwijk-'t Goy            3-1       Final : Waterwijk-UVV  2-2  UVV wins on pen.     UVV promoted
                                                                 
playoff between Final losers of 4th class for 3 places in 3rd class
Bergen-Dynamo           2-1 aet    Waterwijk-Zwanenburg        1-4 aet   Losers final :  Waterwijk-Dynamo 3-1
                                                                 
                                                                 
5th class A
AGSV                    1 - 4 1 - 1 0 - 2 0 - 3 4 - 0 1 - 2 2 - 0 11- 0 3 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 1               DWB               26 23  0  3  69 122- 19 P2 prom         
Callantsoog       2 - 4       2 - 2 1 - 3 1 - 0 2 - 1 4 - 0 4 - 1 1 - 1 5 - 1 10- 1 2 - 2 1 - 6 2 - 0               Duinrand S        26 18  2  6  56  81- 39 P1 prom
DESS              0 - 2 1 - 2       4 - 0 1 - 2 2 - 2 3 - 0 0 - 2 1 - 1 4 - 5 2 - 0 1 - 3 2 - 5 1 - 3               Callantsoog       26 13  6  7  45  62- 43     
Duinrand S.       3 - 2 1 - 0 4 - 1       1 - 2 4 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 1 8 - 0 9 - 0 4 - 0 4 - 1 0 - 2               Wiron             26 12  6  8  42  73- 48 P3  
DWB               0 - 2 4 - 1 3 - 1 6 - 0       8 - 1 4 - 0 6 - 0 10- 0 7 - 0 11- 0 6 - 1 4 - 1 4 - 1               AGSV              26 12  6  8  42  67- 44 (P2)
HOSV              0 - 3 1 - 1 1 - 6 1 - 4 0 - 7       2 - 4 1 - 0 1 - 5 0 - 1 1 - 2 2 - 6 1 - 4 4 - 4               Zeemacht          26 10  9  7  39  59- 50     
Kaagvogels        2 - 2 4 - 2 0 - 5 1 - 8 1 - 4 4 - 1       2 - 4 4 - 2 2 - 3 1 - 3 1 - 3 1 - 1 5 - 0               Sint Boys         26 11  6  9  39  55- 54     
MOC               4 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 2 2 - 7 5 - 3 4 - 2       0 - 3 6 - 0 4 - 4 3 - 0 2 - 5 1 - 3               Oosterend         26 11  5 10  38  62- 72     
Oosterend         3 - 2 0 - 1 4 - 0 2 - 3 2 - 6 6 - 1 3 - 2 4 - 2       4 - 2 3 - 2 1 - 6 3 - 1 3 - 3               Oudesluis         26 10  3 13  33  41- 81     
Oudesluis         3 - 0 0 - 3 1 - 6 2 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 1 4 - 3 3 - 1       3 - 3 1 - 0 0 - 2 1 - 1               DESS              26  9  5 12  32  58- 54     
Petten            3 - 6 2 - 0 2 - 2 1 - 6 0 - 8 1 - 2 0 - 5 2 - 6 3 - 2 2 - 3       1 - 1 1 - 2 0 - 2               MOC               26  7  3 15  27  56- 70     
Sint Boys         2 - 4 1 - 1 3 - 5 3 - 2 2 - 1 5 - 0 6 - 0 1 - 0 0 - 3 4 - 2 1 - 1       2 - 1 2 - 2               Kaagvogels        26  8  3 16  24  47- 77     
Wiron             1 - 1 2 - 4 1 - 4 2 - 4 1 - 5 9 - 1 6 - 1 2 - 2 2 - 2 3 - 0 3 - 1 6 - 0       0 - 0               SV Petten         26  4  5 17  17  37-100     
Zeemacht          3 - 3 3 - 3 4 - 1 3 - 1 0 - 1 2 - 3 1 - 1 5 - 1 3 - 3 7 - 1 3 - 1 3 - 0 0 - 4                     HOSV              26  3  3 20   9  32-101 -3 pnts
                                                                                                      
5th class B
St. Adelbert            2 - 4 5 - 3 8 - 1 2 - 4 0 - 1 2 - 3 3 - 3 1 - 2 5 - 0 2 - 2 2 - 0 6 - 2                     Eendracht '82     24 19  1  4  58 106- 41 P1 prom
Berkhout          3 - 1       5 - 2 7 - 2 6 - 2 0 - 4 3 - 0 5 - 0 8 - 1 9 - 2 3 - 3 4 - 0 1 - 0                     Sporting S        24 17  5  2  56 100- 39 P3 prom
DVC Buiksloot     3 - 0 4 - 2       2 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 1 1 - 9 2 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 3 1 - 1                     Berkhout          24 16  5  3  53 107- 44 P2  
DEVO '58          2 - 4 1 -11 1 - 2       5 - 1 1 - 5 3 - 5 5 - 4 6 - 4 0 - 0 4 -10 5 - 0 0 - 3                     Graftdijk         24 13  6  5  45  88- 49 (P1)
DRC               6 - 3 1 - 1 4 - 2 3 - 2       2 - 5 4 - 4 2 - 2 5 - 2 2 - 2 1 - 4 2 - 3 6 - 3                     Sloterdijk        24 11  3 10  36  54- 63     
Eendracht '82     3 - 0 2 - 4 3 - 1 8 - 0 3 - 1       3 - 2 5 - 0 9 - 7 7 - 2 3 - 1 3 - 1 5 - 1                     SSV               24 11  0 13  33  55- 72     
Graftdijk         1 - 1 5 - 2 5 - 1 8 - 2 3 - 5 1 - 1       4 - 0 11- 4 2 - 0 4 - 4 7 - 1 2 - 3                     Sint Adelbert     24  9  3 12  30  58- 56     
Jisp              3 - 4 3 - 9 2 - 2 3 - 0 7 - 5 2 - 4 1 - 1       6 - 1 2 - 3 2 - 6 7 - 2 4 - 4                     DRC               24  8  5 11  29  71- 83     
SDW               0 - 2 1 -11 3 - 3 5 - 7 4 - 3 2 -14 1 - 3 4 - 7       1 - 5 0 - 7 2 - 7 2 - 2                     dvc Buiksloot     24  7  7 10  27  49- 63 -1 pnt
Sloterdijk        2 - 0 2 - 2 3 - 2 4 - 0 6 - 2 2 - 6 0 - 5 3 - 4 5 - 3       1 - 0 2 - 0 3 - 0                     Jisp              24  7  5 12  25  73- 83 -1 pnt
Sporting S.       6 - 1 2 - 2 2 - 1 8 - 2 5 - 2 3 - 1 4 - 2 5 - 0 7 - 2 3 - 1       3 - 1 4 - 2                     WBSV              24  4  7 13  19  42- 74     
SSV               1 - 4 3 - 4 3 - 4 3 - 0 5 - 3 3 - 2 2 - 5 3 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 6       4 - 0                     SDW               24  3  3 18   9  59-137 -3 pnts
WBSV              1 - 0 1 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 7 1 - 4 2 - 0 3 - 5 2 - 5 1 - 5 2 - 3                           DEVO '58          24  5  2 17   5  52-110 -12 pnts
                                                                                                    
5th class C
Badhoevedorp            6 - 2 2 - 3 0 - 3 0 -12 3 - 3 2 - 3 2 - 4 0 - 4 1 - 2 1 - 2 0 - 2 0 - 4                     Geel Wit '20      24 17  4  3  55 102- 38 prom
CTO '70           4 - 2       0 - 7 2 - 4 1 - 2 3 - 1 2 - 7 3 - 3 3 - 4 1 - 3 1 - 2 2 - 0 1 - 6                     Geinburgia        24 16  6  2  54  82- 50 P1 
Geel Wit          4 - 0 4 - 1       4 - 4 1 - 0 3 - 0 1 - 1 8 - 2 3 - 5 5 - 0 8 - 2 6 - 1 4 - 3                     Kismet            24 17  0  7  51  85- 52 P2  
Geinburgia        5 - 3 3 - 4 5 - 2       5 - 2 3 - 2 3 - 3 0 - 0 2 - 1 6 - 0 2 - 1 4 - 3 3 - 2                     Heemstede         24 15  2  7  47  77- 42 P3  
Heemstede         2 - 1 2 - 1 1 - 3 4 - 4       1 - 2 6 - 2 5 - 1 5 - 2 3 - 2 1 - 1 4 - 2 2 - 1                     HYS               24 14  2  8  44  77- 59     
HVC               1 - 3 4 - 6 2 - 2 2 - 8 1 - 8       0 - 4 1 - 0 0 - 3 2 - 1 0 - 1 1 - 4 0 - 0                     JSV Nieuwegein    24 11  4  9  37  58- 54     
HYS               3 - 1 5 - 3 6 - 4 1 - 3 2 - 4 4 - 0       9 - 0 4 - 2 2 - 3 1 - 7 3 - 2 2 - 0                     Nautilus          24 11  3 10  36  55- 59     
JSV Nieuwegein    7 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 3 2 - 0 4 - 1       0 - 4 7 - 0 4 - 0 1 - 1 4 - 2                     CTO '70           24  9  1 14  28  62- 82     
Kismet            5 - 3 5 - 0 0 - 9 5 - 0 5 - 3 1 - 4 4 - 2 2 - 0       3 - 1 5 - 0 3 - 1 5 - 0                     KVVA              24  8  3 13  26  44- 82 -1 pnt
KVVA              3 - 1 4 - 8 0 - 5 2 - 2 0 - 2 2 - 3 5 - 3 3 - 2 1 -10       4 - 3 1 - 5 2 - 0                     Nieuw Sloten      24  7  4 13  25  61- 64     
Nautilus          7 - 1 1 - 3 0 - 7 2 - 2 2 - 0 0 - 2 1 - 3 0 - 3 4 - 2 3 - 0       5 - 4 2 - 1                     HVC               24  6  3 15  18  32- 70 -3 pnts
Nieuw Sloten      1 - 1 2 - 4 1 - 4 3 - 5 1 - 0 6 - 1 0 - 3 3 - 4 3 - 4 3 - 3 3 - 3       7 - 0                     WV-HEDW           24  5  2 17  17  41- 70     
WV HEDW           3 - 1 2 - 6 1 - 4 1 - 4 0 - 5 2 - 0 2 - 3 2 - 3 4 - 1 2 - 2 1 - 6 2 - 3                           SC Badhoevedorp   24  2  2 20   8  35- 89 
                                                                                                    
Period-championship 5th class                                                                       
1st round
Graftdijk-Heemstede    1-3   
2nd round
Dirkshorn-Sp. Andijk   1-0         Duinrand S-ZDH    4-1      Alcmaria Victrix-Heemstede   1-0                      Duinrand S and Sporting S promoted
Nieuwe Niedorp-SDOB    0-2         Sporting S-ALC    3-1      Zaandijk-Wiron               5-1                      ZDH, Nieuwe Niedorp, Sp. Andijk, DIO and Odijk
BSM-Callantsoog        5-0         TABA-DIO          3-1      Geinburgia-Germaan/De Eland  2-4                                                            relegated
's-Graveland-Berkhout  2-0         ASV '65-Odijk    10-4      Rivierwijkers-Kismet         9-1
                                                                 
                                                                 
West II                                                                                             
1st class B
BMT                     1 - 2 6 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 3 1 - 2 0 - 1 0 - 0 2 - 2 0 - 0 3 - 2 2 - 1                     Unitas            24 20  2  2  62  69- 14 P1 prom
Boshuizen         3 - 5       6 - 2 1 - 4 2 - 3 1 - 5 2 - 3 6 - 0 4 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 1 0 - 2                     VV Hoogland       24 16  2  6  50  56- 34 P3 prom
Delft             0 - 2 0 - 3       0 - 2 3 - 6 1 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 4 1 - 1 0 - 3 0 - 2 0 - 5                     VV Nieuwerkerk    24 13  4  7  43  59- 44 P2  
Den Hoorn         5 - 0 5 - 0 2 - 0       3 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 3 3 - 1 0 - 3 1 - 3 5 - 1                     VOC               24 11  6  7  39  47- 27     
Hoogland          2 - 2 4 - 1 1 - 0 3 - 1       3 - 1 3 - 1 4 - 0 1 - 0 4 - 2 0 - 1 5 - 0 0 - 0                     Den Hoorn         24 12  2 10  38  45- 32     
Nieuwerkerk       2 - 4 2 - 3 5 - 0 2 - 0 2 - 3       4 - 1 3 - 0 2 - 2 8 - 3 1 - 0 1 - 1 0 - 0                     Olympia           24 11  4  9  37  39- 35     
Olympia           1 - 1 3 - 1 3 - 0 0 - 0 0 - 2 1 - 1       1 - 0 4 - 2 3 - 1 0 - 4 1 - 2 3 - 0                     BMT               24  9  9  6  36  44- 41     
Poortugaal        1 - 1 0 - 1 4 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 3 1 - 3       2 - 0 3 - 2 2 - 0 1 - 4 3 - 0                     VELO              24 10  3 11  33  46- 47     
RVC '33           2 - 2 3 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 3 2 - 4 0 - 1       2 - 3 0 - 3 2 - 3 0 - 5                     Poortugaal        24  9  1 14  28  29- 52     
Spartaan '20      2 - 4 7 - 2 9 - 1 3 - 0 5 - 2 7 - 2 2 - 0 1 - 2 1 - 2       0 - 1 0 - 1 0 - 1                     Spartaan 1920     24  8  2 14  26  57- 65     
Unitas            6 - 1 5 - 2 9 - 0 2 - 0 5 - 0 2 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 0 5 - 1       2 - 1 3 - 0                     FC Boshuizen      24  8  2 14  26  50- 62     
VELO              1 - 1 2 - 4 4 - 0 2 - 3 0 - 3 1 - 4 0 - 4 7 - 0 1 - 3 5 - 2 1 - 3       2 - 0                     RVC '33           24  6  4 14  22  34- 52 rel 
VOC               1 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 0 5 - 0 2 - 0 1 - 3 3 - 2 10- 0 2 - 2 3 - 0                           Delft             24  1  3 20   6  14- 84 rel 
                                                                                                    
2nd class C
Alphen                  2 - 2 2 - 0 0 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 3 2 - 4 2 - 1 0 - 7 0 - 1 0 - 7 0 - 4 1 - 3               DSOV              26 16  7  3  55  65- 27 P1 prom
DOSR              2 - 1       1 - 1 3 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 0 0 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 3               VUC               26 16  5  5  53  63- 27 P2 prom
DSOV              7 - 1 3 - 1       2 - 2 2 - 0 5 - 0 2 - 0 2 - 2 4 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 3 0 - 0               RKDEO             26 15  4  7  49  63- 34 (P1)
Foreholte         1 - 0 2 - 0 1 - 2       1 - 4 2 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 3 1 - 3 4 - 2 2 - 2 0 - 2 3 - 3               GDA               26 14  3  9  45  55- 38 P3  
GDA               3 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 1       4 - 0 3 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 3 2 - 2 3 - 0 1 - 2 3 - 1               TAC '90           26 12  4 10  40  65- 49     
HVV               1 - 1 2 - 2 0 - 4 0 - 0 2 - 1       3 - 2 0 - 0 2 - 2 1 - 4 0 - 4 0 - 3 3 - 5 1 - 1               Teylingen         26 11  6  9  39  60- 55     
KDO               4 - 1 2 - 2 1 - 5 1 - 1 2 - 0 1 - 3       4 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 1 0 - 4 2 - 2 0 - 4               ROAC              26 10  6 10  36  39- 39     
Laakkwartier      1 - 3 2 - 4 1 - 2 1 - 4 3 - 0 3 - 2 3 - 1       5 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 3 2 - 0 1 - 4               DOSR              26  9  8  9  35  32- 36     
Pancratius        8 - 2 3 - 3 1 - 3 2 - 1 2 - 2 4 - 2 1 - 0 6 - 0       3 - 0 3 - 1 3 - 5 4 - 4 2 - 4               KDO               26 10  5 11  35  47- 55     
RKDEO             6 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 1 5 - 2 5 - 0 1 - 1       3 - 1 2 - 1 3 - 2 0 - 2               Pancratius        26  9  6 11  33  56- 57     
ROAC              2 - 1 0 - 0 1 - 4 1 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 2 0 - 0 4 - 1 3 - 3       1 - 4 1 - 0 0 - 1               Foreholte         26  6  9 11  27  34- 48     
TAC '90           8 - 4 0 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 3 3 - 5 1 - 3 3 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 3       6 - 2 1 - 0               Laakkwartier      26  7  5 14  26  41- 60     
Teylingen         4 - 2 1 - 0 3 - 3 0 - 0 2 - 3 3 - 0 3 - 3 5 - 3 1 - 1 3 - 4 1 - 3 4 - 1       4 - 3               HVV               26  5  8 13  23  34- 69     
VUC               2 - 0 3 - 0 1 - 2 5 - 0 2 - 0 6 - 1 3 - 4 1 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 0 4 - 0                     Alphen            26  3  2 21  11  28- 88 rel 
                                                                                                        
2nd class D
Antibarbari             0 - 3 1 - 1 1 - 4 1 - 2 1 - 0 4 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 0 1 - 1               Groeneweg         26 17  4  5  55  63- 35 prom   
Concordia         4 - 5       1 - 1 4 - 2 2 - 4 1 - 2 0 - 6 2 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 0 3 - 1 0 - 0 2 - 3               GLZ Delfshaven    26 17  3  6  54  81- 48 P2 prom
Excelsior '20     1 - 1 0 - 3       1 - 2 0 - 2 3 - 3 3 - 6 2 - 2 1 - 4 6 - 0 2 - 2 1 - 2 5 - 0 5 - 1               Wippolder         26 15  6  5  51  64- 35        
GLZ Delfshaven    2 - 1 1 - 0 4 - 1       4 - 1 4 - 2 10- 1 5 - 1 1 - 4 4 - 3 2 - 2 1 - 1 9 - 2 0 - 2               TOGB              26 13 10  3  49  64- 34 P3  
Groeneweg         1 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 4       2 - 1 2 - 2 3 - 0 2 - 2 5 - 1 3 - 1 5 - 2 3 - 0 2 - 0               ONA               26 15  3  8  48  64- 56     
Oliveo            4 - 1 4 - 2 6 - 0 2 - 3 2 - 1       8 - 3 4 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 3 0 - 2 4 - 1 5 - 0               CVV Zwervers      26 14  5  7  47  50- 41 P1 prom
ONA               2 - 0 4 - 1 2 - 0 4 - 1 0 - 0 1 - 0       4 - 1 3 - 1 1 - 2 5 - 4 1 - 4 2 - 1 1 - 2               Oliveo            26 11  3 12  36  60- 49     
Slikkerveer       1 - 3 3 - 1 1 - 5 1 - 3 2 - 4 0 - 1 3 - 4       0 - 3 3 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 4 4 - 2               Antibarbari       26 10  5 11  35  38- 44     
TOGB              2 - 2 4 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 0 3 - 3 6 - 0       2 - 1 3 - 0 0 - 0 3 - 0 1 - 1               Concordia         26 10  2 14  32  47- 53     
VFC               0 - 2 2 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 3 4 - 4 3 - 1 2 - 2 1 - 1       1 - 0 2 - 3 1 - 1 2 - 3               VFC               26  7  5 14  26  44- 58     
WCR               1 - 2 0 - 3 4 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 3 2 - 8 3 - 3       3 - 3 3 - 1 2 - 3               Excelsior '20     26  6  7 13  25  49- 62     
Wippolder         2 - 1 3 - 0 3 - 4 1 - 2 3 - 0 5 - 1 0 - 1 3 - 1 3 - 3 4 - 0 3 - 0       5 - 1 1 - 1               WCR               26  4  7 15  19  41- 66 rel 
XerxesDZB         2 - 1 0 - 2 4 - 1 3 - 7 2 - 6 2 - 1 0 - 2 5 - 1 1 - 1 1 - 6 1 - 1 2 - 4       0 - 2               XerxesDZB         26  5  4 17  19  35- 78     
Zwervers          3 - 0 2 - 4 1 - 0 1 - 3 2 - 2 0 - 1 2 - 1 4 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 2 4 - 1                     Slikkerveer       26  4  4 18  16  37- 78 rel 
                                                                                                        
Period-championship 2C / D :                                                                            
1st round
RVC '33-GDA       2-1        GLZ Delfshaven-RKDEO         4-2
VUC-TOGB          3-1        Delft-CVV Zwervers           1-4                                                    VUC and GLZ Delfshaven promoted, Delft relegated
2nd round                                                               match between 2nd round losers                
RVC '33-VUC       1-2        CVV Zwervers-GLZ Delfshaven  1-3           RVC '33-CVV Zwervers  1-2                CVV Zwervers promoted
                                                                 
3rd class A
Altior                  5 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 1 6 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 4 6 - 0 0 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 1               Altior            26 16  6  4  54  64- 29 P2 prom
ASC               0 - 2       4 - 0 2 - 3 0 - 0 3 - 0 1 - 2 0 - 0 2 - 0 7 - 0 1 - 2 4 - 2 3 - 0 0 - 1               Nicolaas Boys     26 14  7  5  49  61- 44 P1  
FC Aalsmeer       0 - 3 3 - 1       1 - 1 4 - 2 1 - 3 3 - 3 4 - 0 0 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 4 0 - 3 1 - 3               Stompwijk '92     26 15  3  8  48  76- 52 P3 prom
Bernardus         2 - 3 1 - 4 1 - 3       1 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 1 4 - 5 3 - 2 0 - 3 3 - 1 0 - 3               RKDES             26 12  8  6  44  58- 39 (P2)
DIOS              0 - 0 1 - 0 0 - 1 2 - 2       4 - 0 4 - 2 2 - 0 0 - 4 0 - 2 2 - 0 2 - 4 1 - 2 0 - 2               WVC               26 13  3 10  42  54- 47     
Kickers '69       3 - 3 3 - 2 1 - 2 4 - 1 0 - 2       1 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 0 3 - 1 1 - 2 0 - 3 0 - 2               DIOS              26 12  3 11  39  34- 34     
Nicolaas Boys     2 - 2 6 - 3 2 - 1 0 - 3 2 - 0 2 - 3       2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 0 5 - 1 3 - 1               FC Aalsmeer       26 10  8  8  38  43- 47     
van Nispen        0 - 5 2 - 0 1 - 2 1 - 3 3 - 0 3 - 3 1 - 2       2 - 2 4 - 1 2 - 2 0 - 3 3 - 3 2 - 4               SJZ               26 10  7  9  37  56- 50     
RKDES             1 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 0 4 - 0 0 - 2 2 - 1       4 - 5 1 - 3 2 - 2 4 - 2 3 - 2               Kickers '69       26  9  4 13  31  37- 57     
Rijnland          1 - 3 0 - 0 1 - 3 1 - 4 2 - 1 2 - 0 3 - 2 1 - 0 0 - 0       4 - 3 4 - 3 2 - 3 3 - 3               FC Rijnland       26  9  3 14  30  45- 67     
SJZ               3 - 0 3 - 3 0 - 0 8 - 0 0 - 3 6 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 6 1 - 0       0 - 2 2 - 2 1 - 4               ASC               26  8  4 14  28  46- 43     
Stompwijk         0 - 4 4 - 3 5 - 2 6 - 0 1 - 2 1 - 1 5 - 1 1 - 1 2 - 5 6 - 3 3 - 1       6 - 1 5 - 3               Warmunda          26  8  4 14  28  38- 58     
SV Warmunda       0 - 2 0 - 1 0 - 0 2 - 1 0 - 1 0 - 2 2 - 6 2 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 4 2 - 1       1 - 3               Van Nispen        26  5  7 14  22  34- 51     
WVC               1 - 1 1 - 0 3 - 4 1 - 0 0 - 2 2 - 0 2 - 4 1 - 1 1 - 3 3 - 2 1 - 3 3 - 5 3 - 1                     Bernardus         26  6  3 17  21  38- 66 rel 
                                                                                                        
3rd class B
DHL                     0 - 2 3 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 2 4 - 0 1 - 3 2 - 2 5 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 3               SVV               26 24  2  0  74 107- 26 P1 prom
Full Speed        1 - 2       6 - 1 0 - 3 0 - 2 4 - 1 4 - 1 0 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 0 5 - 0 0 - 0               Wilhelmus         26 16  4  6  52  59- 34 (P1)
GSC ESDO          6 - 1 1 - 4       2 - 2 2 - 5 0 - 0 0 - 0 0 - 2 0 - 7 0 - 2 3 - 5 2 - 4 3 - 2 0 - 3               ODB               26 16  3  7  51  63- 36 P2  
Gr.Willem II VAC  3 - 0 2 - 2 4 - 0       2 - 0 9 - 1 2 - 0 3 - 0 0 - 1 2 - 5 4 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 2               Grf.Willem II/VAC 26 13  5  8  44  69- 38     
ODB               4 - 1 3 - 0 2 - 1 3 - 0       2 - 0 3 - 1 9 - 2 0 - 5 1 - 0 3 - 1 5 - 1 1 - 2 0 - 3               SVVV Taurus       26 12  8  6  44  61- 34     
REMO              0 - 2 1 - 2 1 - 0 4 - 3 0 - 2       1 - 2 4 - 1 2 -10 1 - 1 1 - 1 4 - 3 4 - 2 0 - 3               Full Speed        26 12  6  8  42  50- 36 P3  
SEP               2 - 3 2 - 3 2 - 3 0 - 0 2 - 2 4 - 2       0 - 1 1 - 6 1 - 1 4 - 2 5 - 6 3 - 1 0 - 3               DHL               26 12  4 10  40  49- 54     
De Ster           2 - 5 2 - 3 2 - 3 0 - 6 1 - 7 8 - 2 1 - 1       2 - 5 3 - 1 1 - 3 2 - 3 2 - 2 1 - 3               Voorschoten '97   26 11  3 12  36  66- 66     
SVV               6 - 2 2 - 0 2 - 1 2 - 1 5 - 0 4 - 1 3 - 2 5 - 0       4 - 2 6 - 1 4 - 0 6 - 1 3 - 0               VCS               26  8  7 11  31  51- 73     
Taurus            2 - 2 0 - 0 6 - 0 3 - 2 0 - 3 7 - 0 4 - 1 1 - 0 2 - 2       4 - 1 5 - 4 4 - 0 5 - 0               SEP               26  6  6 14  24  46- 64     
VCS               6 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 1 3 - 2 4 - 3 2 - 2 1 - 6 0 - 2       2 - 2 4 - 2 1 - 1               WIK               26  6  5 15  20  45- 67 -3 pnts
Voorschoten '97   1 - 3 1 - 0 5 - 1 4 - 3 1 - 3 2 - 1 2 - 2 5 - 3 1 - 2 0 - 0 11- 3       3 - 1 0 - 2               GSC ESDO          26  4  5 17  17  33- 75     
WIK               3 - 2 2 - 2 3 - 0 1 - 4 1 - 0 6 - 3 3 - 4 4 - 0 3 - 4 0 - 0 0 - 1 1 - 4       2 - 3               REMO              26  5  3 18  17  36- 89 -1 pnt
Wilhelmus         0 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 2 1 - 1 6 - 0 3 - 1 3 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 2 6 - 2 3 - 1                     De Ster           26  5  3 18  12  41- 84 -6 pnts rel
                                                                                                          
Period-championship 3A / B :                                                                              
1st round
Wilhelmus-Stompwijk '92  1-2 aet    Laakkwartier-RKDES    4-2 
HVV-Full Speed           2-1        Nicolaas Boys-ODB     2-2 ODB wins on pen.
2nd round  (winners 1n 2nd class next season)                          Final match between 2nd round losers         Stompwijk'92 promoted
HVV-Stompwijk '92        2-4        Laakkwartier-ODB      2-1          ODB-HVV  0-2                                  
                                                                 
3rd class C
AGE-GGK                 2 - 1 3 - 2 4 - 0 6 - 0 0 - 5 1 - 5 6 - 2 4 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 4 4 - 1 2 - 3               ESTO              26 21  3  2  66 104- 21 P1 prom
ASW               1 - 2       0 - 2 1 - 1 2 - 4 2 - 4 0 - 4 1 - 0 2 - 3 0 - 7 3 - 3 2 - 4 2 - 1 2 - 5               VV Hillegersberg  26 18  3  5  57 126- 48 P2 prom    
Blijdorp          4 - 1 4 - 2       5 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 1 5 - 1 4 - 2 0 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 0 2 - 2               DONK              26 18  2  6  56  71- 33 (P1)
Bodegraven        2 - 5 1 - 1 1 - 2       3 - 2 0 - 3 1 - 3 1 - 2 1 - 3 1 - 5 1 - 0 2 - 3 0 - 1 2 - 4               AGE-GGK           26 16  2  8  50  72- 53
Cabauw            2 - 4 4 - 0 4 - 2 4 - 2       6 - 0 0 - 2 7 - 0 2 - 3 2 - 2 3 - 4 3 - 1 0 - 3 1 - 5               Haastrecht        26 15  4  7  49  85- 54     
DONK              1 - 2 3 - 0 1 - 2 6 - 2 2 - 0       2 - 3 7 - 2 5 - 0 4 - 2 2 - 0 3 - 1 1 - 0 1 - 2               FC Zoetermeer     26 14  6  6  48  70- 53     
ESTO              3 - 0 7 - 0 6 - 0 7 - 2 4 - 0 2 - 0       9 - 0 5 - 1 0 - 2 7 - 0 2 - 2 6 - 0 6 - 1               Blijdorp          26 15  3  8  48  56- 39 P3     
Gouderak          1 - 4 0 - 4 1 - 3 0 - 4 1 - 5 0 - 3 1 - 3       0 - 1 1 - 6 0 - 2 0 - 4 1 - 6 1 - 6               Stolwijk          26 11  2 13  35  43- 52       
Haastrecht        2 - 5 6 - 3 1 - 3 5 - 0 7 - 1 0 - 0 1 - 5 10- 0       2 - 0 4 - 1 7 - 1 1 - 1 2 - 2               NOC Kralingen     26  9  3 14  30  51- 73     
Hillegersberg     3 - 3 9 - 1 4 - 1 7 - 0 8 - 5 0 - 2 5 - 4 12- 2 3 - 6       10- 0 7 - 0 7 - 0 7 - 0               Cabauw            26  8  4 14  28  60- 71     
HOV/DJSCR         1 - 5 3 - 1 1 - 2 3 - 2 3 - 1 3 - 6 0 - 5 4 - 2 3 - 3 1 - 4       2 - 3 0 - 2 2 - 3               HOV/DJSCR         26  7  2 17  20  45- 83 -3 pnts
NOC Kralingen     1 - 0 3 - 2 1 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 5 0 - 2 1 - 2 2 - 7 7 - 4 3 - 4       1 - 2 2 - 2               Bodegraven        26  5  3 18  18  35- 79
Stolwijk          1 - 2 6 - 2 0 - 2 0 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 5 4 - 2 3 - 2       2 - 1               ASW               26  3  3 20  12  35- 94     
Zoetermeer        3 - 1 6 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 1 0 - 2 4 - 0 0 - 3 4 - 5 4 - 2 2 - 1 3 - 1                     Gouderak          26  2  0 24   6  20-120 rel 
                                                                                                          
3rd class D
Besiktas                2 - 3 6 - 2 0 - 2 6 - 2 0 - 1 2 - 5 2 - 8 6 - 1 1 - 3 3 - 4 1 - 5 1 - 5                     Meeuwenplaat      24 19  2  3  59 115- 38 P1 prom    
Charlois          7 - 2       2 - 1 3 - 0 6 - 3 3 - 1 2 - 2 2 - 0 2 - 1 0 - 0 4 - 1 3 - 3 2 - 4                     Virtus            24 18  4  2  58  87- 36 P3  
Coal              1 - 2 3 - 1       1 - 4 5 - 2 1 - 4 3 - 4 3 - 2 3 - 4 1 - 2 3 - 1 0 - 3 2 - 5 3 - 1               FC IJsselmonde    24 18  1  5  55  94- 34 P2         
Dubbeldam         12- 0 6 - 1 4 - 1       2 - 0 4 - 1 4 - 2 2 - 3 2 - 0 3 - 3 7 - 1 4 - 4 3 - 4                     Dubbeldam         24 16  2  6  50  93- 42 (P1)
HWD               1 - 2 0 - 1 2 - 9 3 - 2       1 - 5 0 -16 5 - 6 5 - 2 0 - 6 3 - 0 2 - 4 1 - 7 3 - 2               Kethel Spaland    24 13  4  7  43  56- 47     
Kethel Spaland    4 - 2 2 - 0 5 - 2 0 - 4 4 - 0       0 - 6 3 - 3 4 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 2 4 - 2                     SV Charlois       24 12  4  8  40  54- 47     
Meeuwenplaat      8 - 1 3 - 1 4 - 1 5 - 2 4 - 2 4 - 2       8 - 1 7 - 3 3 - 2 8 - 0 2 - 3 3 - 0                     OHVV              24 12  2 10  38  59- 58     
OHVV              2 - 1 3 - 0 1 - 3 1 - 2 2 - 1 4 - 1 2 - 4       2 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 3 3 - 1               RCD               24 10  3 11  33  50- 49 
Pretoria          2 - 1 2 - 2 2 - 0 1 -10 6 - 3 2 - 2 0 - 8 2 - 3       4 - 1 2 - 0 1 - 5 1 - 7 2 - 2               FC Pretoria R.    24  7  2 15  23  41- 87     
RCD               2 - 3 1 - 3 2 - 0 0 - 5 4 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 3 2 - 0       5 - 0 1 - 4 3 - 2 6 - 2               SV Besiktas       24  7  0 17  21  52- 89     
Victoria '04      1 - 4 2 - 5 1 - 1 0 - 4 0 - 2 3 - 4 0 - 2 1 - 4 1 - 2 0 - 5       0 - 6 0 - 5 1 - 1               Coal              24  6  1 17  19  48- 79     
Virtus            5 - 3 2 - 1 6 - 2 7 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 3 6 - 2 2 - 1 2 - 0 8 - 1       2 - 0                     HWD               24  4  0 20  12  42-107     
FC IJsselmonde    3 - 1 3 - 0 10- 0 1 - 4 6 - 1 0 - 0 3 - 2 3 - 1 9 - 2 6 - 0 2 - 0 2 - 0       3 - 1               Victoria '04      24  1  1 22   4  17- 93     
BZC Zuiderpark          2 - 4 0 - 3 2 - 1       1 - 0 1 - 3             1 - 0       2 - 6 0 - 6 -----    
BZC Zuiderpark withdrawn                                                                                  
                                                                                                          
Period-championship 3C / D :                                                                              
1st round
WCR-Blijdorp                   1-3     XerxesDZB-Dubbeldam     2-0                                                  WCR relegated
Hillegersberg-FC IJsselmonmde  3-1     Virtus-DONK             6-4         
2nd round (winners in 2nd class next season)                           Final match between 2nd round losers
Blijdorp-Hillegersberg         0-2     XerxesDZB '92-Virtus    6-3     Blijdorp-Virtus  4-2                         Hillegersberg promoted
Match for extra prom. place in 2nd class between winners of 2nd round loser finals :  HVV-Blijdorp       3-1        
                                                                                                     
4th class A
Blankenburg             1 - 8 1 - 7 3 - 2 2 - 3 3 - 2 2 - 3 1 - 6 0 - 4 0 - 3 2 - 4 6 - 2                           HDV               20 15  1  4  46  81- 28 prom
Erasmus           7 - 3       2 - 8 3 - 3 1 - 6 4 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 5 3 - 1 2 - 6                                 SVH               20 15  1  4  46  68- 28 P2 prom
HDV               10- 0 1 - 0       4 - 3 2 - 1 5 - 0 7 - 0 6 - 0 1 - 2 8 - 2 5 - 1                                 HMSH              20 14  1  5  43  84- 28 P3 prom
HMC               12- 4 8 - 2 2 - 2       2 - 3 2 - 0 5 - 3 6 - 0 0 - 2 2 - 3 1 - 3 9 - 0                           HMC               20 11  3  6  36  71- 40 P1 prom
HMSH              11- 1 3 - 0 3 - 0 1 - 2       6 - 1 8 - 1 5 - 3 2 - 1 2 - 2 3 - 5                                 Wanica Star       20 11  1  8  34  57- 47     
Houtwijk          2 - 4 0 - 2 1 - 5 1 - 5 1 - 6       0 - 1 1 - 5 1 - 4 1 - 5 3 - 0                                 Toofan            20 10  3  7  33  52- 56     
Madestein         2 - 3 0 - 1 1 - 3 2 - 4 0 - 2 4 - 0       0 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 7                                 Steeds Hooger     20  9  3  8  30  50- 51     
Steeds Hooger     9 - 2 1 - 2 0 - 3 1 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 1       3 - 2 3 - 3 5 - 1 8 - 1                           Erasmus           20  8  3  9  27  51- 63     
SVH               4 - 4 4 - 2 4 - 1 0 - 4 2 - 1 4 - 0 5 - 1 9 - 1       4 - 0 3 - 1 2 - 1                           Madestein         20  3  1 16  10  26- 67     
Toofan            3 - 0 6 - 2 4 - 0 3 - 4 0 -10 5 - 0 2 - 1 4 - 2 1 - 6       2 - 1 6 - 2                           FC Blankenburg    20  4  1 15   9  37-104 -4 pnts
Wanica Star       2 - 1 3 - 3 1 - 3 0 - 3 1 - 8 7 - 0 5 - 1 2 - 0 2 - 0 5 - 1       11- 2                           Houtwijk          20  1  0 19   3  15- 80     
Delfia            5 - 4 1 - 0 0 - 4       0 - 1 1 - 3 3 - 8       0 - 7 0 - 6 2 - 1 -----      
Delfia withdrawn                                                                                     
                                                                                                     
                                                                                                     
South I                                                                                           
1st class C
Alverna                 1 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 2 5 - 6 2 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 0                     AWC               24 16  1  7  49  52- 29 P1 prom
AWC               3 - 2       3 - 0 3 - 0 0 - 4 6 - 0 0 - 1 2 - 3 2 - 0 2 - 0 0 - 2 6 - 1 1 - 2                     HVCH              24 12  5  7  41  43- 38 P3  
Best Vooruit      0 - 1 1 - 2       3 - 0 0 - 0 3 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 0 1 - 5 1 - 1 2 - 0 2 - 1                     TOP               24 12  4  8  40  47- 42 (P1)
Brabantia         0 - 0 1 - 2 0 - 1       4 - 3 2 - 1 3 - 0 3 - 0 5 - 3 1 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 3                     Rood Wit W        24 11  5  8  38  44- 32 P2  
DOSKO             0 - 1 3 - 1 0 - 3 0 - 1       3 - 3 3 - 0 3 - 3 0 - 2 1 - 2 2 - 0 6 - 2 6 - 1                     Nemelaer          24 10  6  8  36  41- 35     
FC Gestel         1 - 2 0 - 3 2 - 0 4 - 3 1 - 7       1 - 3 0 - 0 2 - 5 1 - 2 2 - 1 1 - 5 1 - 4 0 - 3               SC 't Zand        24  9  7  8  34  35- 39     
HVCH              0 - 0 1 - 1 5 - 3 1 - 2 4 - 1 7 - 5       2 - 1 1 - 4 1 - 1 3 - 1 4 - 2 0 - 1                     Oirschot Vooruit  24  9  6  9  33  35- 36     
Nemelaer          2 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 0 4 - 3 0 - 2       0 - 1 2 - 0 4 - 1 1 - 2 2 - 2                     Best Vooruit      24  9  6  9  33  32- 35     
Oirschot Vooruit  1 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 0 0 - 2 2 - 2 0 - 0 1 - 1       2 - 4 0 - 0 0 - 2 2 - 1                     Brabantia         24  9  5 10  32  39- 41     
Rood Wit W.       2 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 0 3 - 0 0 - 1 2 - 4 1 - 1       3 - 0 3 - 2 4 - 0 1 - 1               DOSKO             24  9  3 12  30  49- 39     
FC Tilburg        2 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 1 4 - 1 1 - 4 2 - 1 0 - 1       3 - 2 0 - 0                     Alverna           24  8  5 11  29  27- 29     
TOP               0 - 0 2 - 3 2 - 2 3 - 1 3 - 1 6 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 1 3 - 1 2 - 1       2 - 1                     FC Tilburg        24  7  5 12  26  25- 37     
SC 't Zand        1 - 0 3 - 2 2 - 0 5 - 5 3 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 0       0 - 2               Gestel            24  4  4 16  16  37- 74 rel 
DESO/vd Horst     2 - 0 3 - 3             4 - 0                                     1 - 1       -----
DESO/vd Horst withdrawn                                                                                       
                                                                                                     
2nd class E
Beek Vooruit            4 - 1 4 - 1 0 - 3 2 - 2 3 - 3 1 - 6 4 - 0 3 - 1 7 - 3 3 - 3 0 - 1 3 - 2 4 - 1               Moerse Boys       26 18  4  4  58  66- 26 P3 prom
Cluzona           2 - 3       2 - 1 1 - 1 1 - 3 5 - 0 1 - 2 4 - 1 4 - 1 4 - 3 2 - 0 1 - 1 3 - 7 1 - 2               Sarto             26 15  5  6  50  48- 36 P1  
SC Kruisland      3 - 2 1 - 4       1 - 5 4 - 2 2 - 1 2 - 4 3 - 0 0 - 2 2 - 1 5 - 2 1 - 6 2 - 2 0 - 2               Madese Boys       26 13  6  7  45  50- 25 (P3)
Madese Boys       4 - 0 3 - 0 3 - 0       1 - 2 1 - 1 1 - 3 3 - 0 6 - 1 0 - 2 3 - 0 0 - 0 2 - 2 1 - 1               VOAB              26 12  6  8  42  39- 26     
Moerse Boys       4 - 2 1 - 0 5 - 3 2 - 0       2 - 2 6 - 0 2 - 1 3 - 0 0 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 1 4 - 1               Cluzona           26 13  3 10  42  57- 50     
Rijen             3 - 3 1 - 2 2 - 0 1 - 3 0 - 3       4 - 2 0 - 2 4 - 1 0 - 1 0 - 4 3 - 0 2 - 2 2 - 1               Beek Vooruit      26 11  4 11  37  64- 59     
Sarto             4 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 0       3 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 4 1 - 1 1 - 3 2 - 1               Zeelandia Middelb.26 11  4 11  37  51- 48     
SCO               2 - 0 2 - 3 0 - 3 1 - 0 0 - 5 0 - 3 0 - 2       1 - 1 0 - 0 3 - 0 2 - 2 2 - 2 0 - 0               Uno Animo         26 10  6 10  36  39- 37     
Unitas '30        4 - 1 1 - 2 2 - 2 0 - 0 0 - 3 1 - 2 1 - 3 3 - 1       0 - 5 1 - 1 3 - 1 2 - 0 6 - 1               Rijen             26  9  6 11  33  42- 47     
Uno Animo         3 - 2 1 - 3 4 - 2 0 - 2 0 - 0 0 - 0 0 - 0 0 - 2 4 - 2       2 - 0 1 - 0 2 - 4 1 - 1               SC Kruisland      26 10  3 13  33  48- 60 P2  
MOC '17           0 - 5 3 - 3 3 - 2 1 - 2 0 - 6 2 - 4 1 - 3 1 - 0 0 - 3 0 - 1       0 - 4 2 - 0 2 - 2               Zundert           26  8  7 11  31  32- 42     
VOAB              1 - 0 2 - 0 0 - 1 3 - 2 1 - 2 0 - 2 0 - 0 2 - 0 2 - 0 3 - 0 3 - 0       0 - 1 1 - 1               Unitas '30        26  7  5 14  26  40- 58     
Zeelandia Middelb.1 - 3 1 - 4 1 - 5 0 - 1 0 - 1 3 - 2 0 - 1 6 - 1 4 - 2 1 - 0 2 - 0 2 - 3       2 - 0               MOC '17           26  6  4 16  22  31- 62 rel 
Zundert           1 - 3 4 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 0 0 - 0 1 - 0 3 - 0 0 - 4 1 - 0 0 - 1 1 - 2                     SCO               26  5  5 16  20  22- 53 rel 
                                                                                                      
2nd class F
Beerse Boys             2 - 0 4 - 5 0 - 1 1 - 4 1 - 4 0 - 0 2 - 3 2 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 2               Heeze             26 19  1  6  58  68- 33 P2 prom
Blerick           0 - 4       0 - 2 1 - 4 0 - 4 3 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 5 3 - 5 0 - 3 1 - 1 0 - 3 2 - 1               EFC               26 18  3  5  57  58- 24 (P2)
EFC               1 - 1 8 - 1       0 - 1 0 - 1 2 - 0 3 - 0 4 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 0 3 - 0 5 - 0               Someren           26 14  7  5  49  46- 31 P1  
FC Eindhoven      4 - 1 3 - 1 1 - 2       2 - 1 3 - 3 1 - 0 3 - 1 1 - 2 1 - 0 3 - 4 3 - 1 0 - 1 3 - 1               FC Eindhoven      26 15  3  8  48  59- 39 P3  
Heeze             0 - 2 3 - 2 0 - 2 4 - 3       2 - 0 2 - 1 3 - 0 3 - 2 1 - 1 0 - 3 3 - 2 2 - 0 4 - 1               Sparta '18        26 12  6  8  42  42- 33     
Marvilde          2 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 3 1 - 4       1 - 2 1 - 1 1 - 0 0 - 0 0 - 2 0 - 1 3 - 1 5 - 2               Rood Wit V        26 12  2 12  38  47- 43     
NWC               2 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 4 0 - 1       1 - 3 2 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 1               RKVVO             26 11  4 11  37  43- 44     
RKVVO             1 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 4 0 - 2 2 - 0 1 - 0       3 - 0 3 - 0 0 - 4 2 - 1 2 - 0 2 - 2               RPC               26 10  5 11  35  41- 43     
Rood Wit V.       5 - 2 3 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 2 3 - 4 2 - 1 2 - 2       0 - 2 1 - 4 3 - 2 1 - 1 1 - 2               Marvilde          26  9  7 10  34  39- 41     
RPC               0 - 5 2 - 0 4 - 3 5 - 4 6 - 4 0 - 2 0 - 1 1 - 0 0 - 4       0 - 1 0 - 0 5 - 1 4 - 0               Beerse Boys       26  9  5 12  32  45- 47     
Someren           1 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 5 0 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 1       0 - 2 2 - 2 1 - 0               SC Irene          26  8  8 10  32  33- 43     
Sparta '18        4 - 0 1 - 0 0 - 1 0 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 0 4 - 3 0 - 1 2 - 1 4 - 2       2 - 0 2 - 0               NWC               26  4  7 15  19  20- 36 rel
Spcl. Irene       1 - 1 3 - 0 0 - 0 5 - 2 0 - 6 1 - 1 0 - 0 1 - 3 1 - 0 0 - 0 2 - 5 1 - 1       5 - 1               Wilhelmina Boys   26  4  5 17  17  26- 65 rel
Wilhelmina Boys   0 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 5 0 - 3 0 - 3 3 - 2 0 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 2                     Blerick           26  4  3 19  15  23- 68 rel
                                                                                                        
Period-championship 2E / F :                                                                            
1st round
EFC-Madese Boys       3-5        Sarto-Someren                3-2 
VV Gestel-Eindhoven   3-1        FC Tilburg-SC Kruisland      3-1
2nd round                
VV Gestel-Madese Boys 1-5        FC Tilburg-Sarto             5-0          Final : Madese Boys-FC Tilburg  1-1  FC Tilburg wins on pen.
                                                                 
                                                                 
3rd class A
FC Bergen               3 - 1 0 - 6 1 - 3 1 - 1 0 - 2 0 -13 1 - 3 1 - 1 3 - 5 0 - 8 3 - 4 1 - 3 0 - 6               Hoeven            26 18  6  2  60  73- 27 P2 prom
Breskens          2 - 1       1 - 4 0 - 3 1 - 9 3 - 1 3 - 2 3 - 3 1 - 1 1 - 5 0 - 5 1 - 1 0 - 1 1 - 1               SC Gastel         26 16  4  6  52  54- 32 P1  
SC Gastel         1 - 1 6 - 1       4 - 3 0 - 0 3 - 2 2 - 0 1 - 1 4 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 4 2 - 1 1 - 1               Philippine        26 13  6  7  45  62- 43 (P2)
Groen Wit         3 - 0 2 - 2 2 - 3       3 - 3 3 - 1 3 - 1 1 - 2 5 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 2 3 - 3 2 - 0               Roosendaal        26 14  3  9  45  50- 36     
Hoeven            4 - 0 1 - 1 2 - 1 6 - 1       3 - 1 3 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 0 3 - 1 4 - 0 3 - 1               Victoria '03      26 12  9  5  45  49- 38     
Hontenisse        4 - 2 2 - 1 1 - 3 1 - 4 3 - 0       3 - 1 1 - 2 0 - 4 3 - 2 5 - 2 2 - 1 2 - 3 1 - 2               HVV '24           26 12  3 11  39  71- 43     
HVV '24           5 - 2 5 - 0 0 - 2 8 - 2 1 - 0 1 - 2       0 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 2 4 - 0 5 - 1 1 - 1               Terneuzen         26  9  9  8  36  51- 40     
Philippine        6 - 2 9 - 0 1 - 2 6 - 1 2 - 4 2 - 0 2 - 1       1 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 1 0 - 2               Groen Wit         26  9  7 10  34  55- 59   
RBC               4 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 2 8 - 2 1 - 2 5 - 0       3 - 0 3 - 3 2 - 1 0 - 3 6 - 0               RBC               26  9  6 11  33  53- 41 P3  
Roosendaal        2 - 0 8 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 4 1 - 1 2 - 0 1 - 4 1 - 0       3 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 1               Steenbergen       26  9  6 11  33  56- 49     
Steenbergen       3 - 3 5 - 2 0 - 1 5 - 1 3 - 4 4 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 2 2 - 1       1 - 1 1 - 1 2 - 2               UVV '40           26  8  7 11  31  39- 52     
Terneuzen         0 - 0 9 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 2 5 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 1 3 - 1       2 - 0 2 - 2               Hontenisse        26  9  2 15  29  44- 66 rel
UVV '40           1 - 0 2 - 2 1 - 0 1 - 1 0 - 5 3 - 3 2 - 6 3 - 6 2 - 0 0 - 1 0 - 1 4 - 1       1 - 1               Breskens          26  3  7 16  16  31- 92 rel 
Victoria '03      5 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 0 3 - 0 1 - 5 4 - 2 1 - 0 3 - 3 3 - 0 2 - 1 2 - 2                     FC Bergen         26  1  5 20   8  26- 96 rel
                                                                                                        
3rd class B
Baardwijk               2 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 2 1 - 1 4 - 0 0 - 3 0 - 2 0 - 1 5 - 4 2 - 2 2 - 1 4 - 3               JEKA              26 16  8  2  56  64- 32 prom
Bavel             2 - 0       0 - 1 3 - 3 2 - 4 1 - 3 2 - 2 6 - 0 2 - 1 1 - 0 4 - 1 1 - 0 7 - 0 4 - 4               DESK              26 14  8  4  50  53- 34 P3  
DESK              1 - 1 1 - 1       3 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 2 4 - 3 3 - 1 5 - 2 2 - 0 0 - 0               Oosterhout        26 13  8  5  47  52- 33     
GSBW              1 - 5 1 - 1 2 - 2       0 - 3 0 - 3 1 - 3 2 - 4 0 - 3 1 - 7 0 - 3 4 - 2 1 - 0 0 - 3               Gilze             26 13  6  7  45  49- 45     
Gilze             2 - 2 0 - 2 2 - 2 1 - 1       1 - 5 1 - 0 4 - 1 0 - 3 1 - 0 3 - 3 2 - 1 2 - 1 3 - 3               TSC               26 13  3 10  42  55- 35 P1  
JEKA              4 - 2 3 - 2 2 - 2 2 - 0 1 - 2       0 - 0 5 - 5 2 - 1 2 - 1 5 - 1 4 - 1 2 - 0 1 - 0               Bavel             26 12  6  8  42  60- 43     
Oosterhout        1 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 2 0 - 0       2 - 1 4 - 0 2 - 0 4 - 2 3 - 2 6 - 3 3 - 1               SVSSS             26 13  2 11  41  66- 54 P2  
RWB               1 - 2 5 - 2 2 - 4 3 - 3 1 - 1 0 - 3 1 - 1       0 - 3 0 - 0 2 - 1 5 - 3 2 - 1 2 - 1               RWB               26 10  5 11  35  55- 63     
SVSSS             4 - 1 1 - 2 3 - 4 5 - 0 1 - 7 3 - 1 0 - 3 4 - 0       3 - 2 2 - 5 6 - 3 3 - 1 3 - 3               VCB               26 10  3 13  33  52- 63     
TCS               1 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 0 3 - 0 3 - 4 1 - 2 2 - 4 2 - 2       5 - 0 3 - 2 0 - 0 6 - 1               Baardwijk         26  9  5 12  32  45- 50     
VCB               2 - 1 3 - 3 2 - 0 4 - 2 2 - 3 0 - 2 1 - 4 2 - 0 3 - 1 0 - 2       1 - 5 3 - 1 1 - 1               ZIGO              26  6  9 11  27  52- 59     
Waspik            2 - 1 3 - 2 0 - 3 4 - 1 3 - 0 2 - 2 0 - 3 5 - 4 1 - 5 1 - 3 0 - 4       2 - 2 2 - 2               Waspik            26  7  5 14  26  56- 70  
Were Di           3 - 2 0 - 3 1 - 3 0 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 3 3 - 2 0 - 1 1 - 3 1 - 7       3 - 3               GSBW              26  4  6 16  18  30- 70 rel 
ZIGO              3 - 0 2 - 3 0 - 3 0 - 1 4 - 1 2 - 5 2 - 0 1 - 4 4 - 3 3 - 5 4 - 0 1 - 1 1 - 1                     Were Di           26  2  6 18  12  29- 67 rel 
                                                                                                        
Period-championship 3A / B :                                                                            
1st round
DESK-Philippine       3-5        Unitas '30-RBC        5-5  Unitas'30 wins on pen.
MOC '17-SVSSS         1-5        SC Gastel-TSC         1-3                                                          MOC '17 relegated
2nd round
SVSSS-Philippine      6-0        Unitas '30-TSC        1-1       Final : Unitas '30-SVSSS  8-0
                                       Unitas wins on pen.                                     
                            
3rd class C
Avanti '31              1 - 2 1 - 0 5 - 3 1 - 2 3 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 0 3 - 0 3 - 1 6 - 2 0 - 0               Real Lunet        26 17  8  1  59  77- 24 P1 prom
BMC               1 - 1       3 - 0 2 - 2 2 - 2 3 - 2 0 - 2 5 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 2 5 - 1 5 - 1 1 - 1               SV Avanti '31     26 17  4  5  55  51- 25 P3  
FC Engelen        0 - 1 1 - 1       4 - 3 4 - 1 0 - 3 1 - 4 5 - 2 2 - 1 4 - 0 5 - 1 5 - 0 2 - 2 5 - 0               BMC               26 14  7  5  49  60- 41 P2  
Haarsteeg         2 - 1 3 - 4 1 - 3       4 - 0 1 - 0 1 - 5 2 - 2 3 - 1 0 - 2 2 - 4 2 - 2 0 - 1 1 - 5               FC Engelen        26 14  3  9  45  65- 44 (P1)
Nieuwkuijk        2 - 3 2 - 5 0 - 3 2 - 0       2 - 0 1 - 1 0 - 2 3 - 3 2 - 2 7 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 1               Zwaluw VFC        26 12  6  8  42  54- 49     
ODC               1 - 2 2 - 3 3 - 1 1 - 4 7 - 2       2 - 1 3 - 1 0 - 3 5 - 0 4 - 0 3 - 0 8 - 1 1 - 3               ODC               26 13  2 11  41  59- 37
Real Lunet        1 - 0 3 - 0 7 - 1 2 - 0 4 - 0 3 - 1       0 - 0 3 - 1 2 - 2 8 - 0 2 - 0 5 - 1 4 - 1               RKDVC             26 11  5 10  38  42- 36
RKDVC             0 - 1 3 - 0 3 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 3 0 - 2       5 - 1 0 - 0 3 - 1 2 - 0 4 - 1 0 - 1               Vlijmense Boys    26  9  4 13  31  53- 63     
Schijndel/deWit   0 - 2 0 - 2 0 - 2 1 - 1 4 - 3 0 - 4 2 - 2 1 - 0       0 - 1 3 - 2 4 - 3 2 - 1 1 - 3               Taxandria         26  9  4 13  31  42- 73     
St.Michielsgestel 1 - 0 0 - 2 1 - 5 1 - 2 0 - 0 0 - 2 3 - 3 1 - 4 1 - 0       2 - 1 1 - 2 2 - 0 4 - 2               St.Michielsgestel 26  8  6 12  30  32- 48     
Taxandria         1 - 3 3 - 4 1 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 3 4 - 3 2 - 1       3 - 2 2 - 1 3 - 2               Haarsteeg         26  7  5 14  26  43- 59     
Vlijmense Boys    1 - 3 3 - 1 3 - 2 3 - 1 3 - 6 1 - 1 1 - 6 0 - 0 1 - 0 3 - 4 5 - 0       5 - 0 4 - 1               Nieuwkuijk        26  6  7 13  25  47- 62     
Wilhelmina        0 - 2 0 - 2 2 - 3 1 - 0 3 - 2 0 - 1 1 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 0 1 - 2 2 - 7       1 - 3               Schijndel         26  7  3 16  24  34- 55     
Zwaluw VFC        3 - 3 0 - 2 0 - 4 5 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 1 4 - 2 5 - 1 3 - 1                     Wilhelmina        26  5  2 19  17  29- 72 rel 
                                                                                                        
3rd class D
BES                     0 - 6 0 - 3 1 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 4 7 - 2 0 - 2 2 - 5 4 - 2 0 - 2 2 - 5               Hilvaria          26 24  2  0  74 119- 37 P1 prom
Bladella          5 - 1       3 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 0 3 - 0               Reusel Sport/CoTr.26 17  3  6  54  70- 30 P3  
Braakhuizen       7 - 0 1 - 0       1 - 0 8 - 1 0 - 3 5 - 1 3 - 5 8 - 0 1 - 2 4 - 2 3 - 0 3 - 4 2 - 1               Braakhuizen       26 17  2  7  53  80- 34 (P1) prom
DBS               4 - 0 1 - 3 0 - 3       1 - 2 0 - 2 0 - 1 1 - 4 5 - 2 3 - 1 0 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 3               Bladella          26 15  4  7  49  59- 31 P2 prom
DVG               3 - 2 2 - 6 0 - 4 1 - 2       2 - 1 2 - 3 2 - 5 6 - 0 2 - 0 2 - 4 2 - 0 1 - 1 1 - 4               Unitas '59        26 13  3 10  42  47- 33     
Dommelen          1 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 3 1 - 2       2 - 1 0 - 3 0 - 0 1 - 2 0 - 1 3 - 2 2 - 1 0 - 1               SV Valkenswaard   26 13  3 10  41  70- 58 -1 pnt 
Hapert            3 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 1       2 - 4 1 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 3               Hapert            26 12  3 11  39  39- 48     
Hilvaria          10- 1 6 - 4 6 - 3 5 - 0 4 - 0 3 - 0 6 - 1       8 - 1 4 - 1 2 - 1 6 - 4 3 - 3 3 - 0               Dommelen          26  9  6 11  33  35- 38     
Nieuw Woensel     2 - 0 1 - 6 0 - 4 1 - 2 2 - 6 3 - 4 0 - 3 0 - 5       1 - 6 7 - 0 0 - 2 0 - 8 0 - 4               PSV               26 10  3 13  33  42- 57     
PSV               4 - 1 0 - 2 0 - 5 4 - 1 2 - 2 0 - 0 5 - 2 0 - 6 2 - 1       0 - 4 3 - 1 0 - 1 4 - 2               DBS               26  9  1 16  28  36- 50     
Reusel Sport/CoTr.3 - 3 5 - 0 1 - 1 0 - 2 4 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 2 7 - 0 1 - 1       4 - 0 2 - 1 4 - 3               Spoordonkse Boys  26  8  4 14  28  47- 63     
Spoordonkse Boys  4 - 1 0 - 2 3 - 3 2 - 3 4 - 1 1 - 1 3 - 2 3 - 5 4 - 2 2 - 1 1 - 4       2 - 1 0 - 5               DVG               26  8  3 15  27  47- 69 rel 
Unitas '59        4 - 3 1 - 0 0 - 2 3 - 1 1 - 0 0 - 2 3 - 0 0 - 3 5 - 0 3 - 0 1 - 2 1 - 1       0 - 2               BES               26  5  3 18  18  42- 91 rel 
SV Valkenswaard   6 - 3 2 - 2 1 - 4 4 - 3 2 - 2 3 - 3 4 - 0 5 - 6 5 - 3 3 - 1 0 - 4 1 - 4 1 - 2                     Nieuw Woensel     26  1  2 23   5  22-116 rel 
                                                                                                        
Period-championship 3C / D :                                                                            
1st round
NWC-FC Engelen            0-2        Wilhelmina Boys-Bladella  2-3
SV Avanti '31-Braakhuizen 1-5        Reusel Sport-BMC          0-1
2nd round
FC Engelen-Braakhuizen    1-3        Bladella-BMC              2-0      Final : Braakhuizen-Bladella  0-2           Bladella promoted, NWC and Wilhelmina Boys relegated
Match for extra promotion place in 3rd class : SVSSS-Braakhuizen  1-2                                               Braakhuizen promoted
                                                                 
4th class A
Clinge                  2 - 0 0 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 0 4 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 3 1 - 2 2 - 0 3 - 0 3 - 1               Clinge            26 18  2  6  56  54- 25 prom
Grenswachters     0 - 3       4 - 2 0 - 2 4 - 2 5 - 0 3 - 2 1 - 1 1 - 0 4 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 0 2 - 0               Grenswachters     26 17  5  4  52  69- 34 -4 pnts
Groede            1 - 5 0 - 0       1 - 1 2 - 2 4 - 0 7 - 5 0 - 1 2 - 5 2 - 0 1 - 4 1 - 1 5 - 0 1 - 2               ODIO              26 14  5  7  47  64- 40 P2  
Koewacht          1 - 1 3 - 7 0 - 4       1 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 0 3 - 0 4 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 0 0 - 3               Steen             26 14  5  7  47  54- 32 P3  
METO              3 - 0 0 - 2 2 - 2 5 - 1       4 - 3 1 - 4 3 - 2 6 - 0 3 - 1 4 - 1 3 - 1 3 - 0 8 - 1               METO              26 13  6  7  45  66- 43     
Nieuw Borgvliet   1 - 3 1 - 5 2 - 2 0 - 1 1 - 2       2 - 2 3 - 5 1 - 0 1 - 2 1 - 1 5 - 3 3 - 2 0 - 1               NSV               26 12  4 10  40  60- 58 P1  
NSV               0 - 2 4 - 2 4 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 1       0 - 4 6 - 3 1 - 0 2 - 1 4 - 1 6 - 2 1 - 1               IJzendijke        26 10  9  7  39  42- 42 
ODIO              0 - 1 0 - 1 5 - 4 4 - 2 2 - 2 1 - 1 6 - 1       2 - 0 5 - 1 1 - 3 3 - 0 3 - 3 2 - 0               Groede            26  9  8  9  35  57- 52     
Oostburg          1 - 2 2 - 6 2 - 1 1 - 0 1 - 3 5 - 2 3 - 1 2 - 3       4 - 3 1 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 2               Oostburg          26  8  5 13  29  42- 60     
Ria W             0 - 2 1 - 5 1 - 3 3 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 4 1 - 1       1 - 4 0 - 2 3 - 0 1 - 2               Koewacht          26  7  7 12  28  34- 47
Steen             1 - 4 2 - 2 0 - 3 2 - 0 2 - 0 6 - 0 1 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 0       0 - 0 4 - 0 2 - 2               RIA W             26  8  2 16  26  35- 60     
Vivoo             1 - 3 0 - 4 2 - 3 1 - 1 3 - 5 1 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 5       1 - 1 3 - 0               WVV '67           26  5  9 12  24  40- 64     
WVV '67           2 - 1 2 - 2 2 - 2 4 - 2 1 - 1 3 - 3 4 - 3 3 - 3 3 - 1 0 - 2 0 - 3 4 - 2       1 - 1               Vivoo             26  5  5 16  20  33- 59 rel 
IJzendijke        4 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 2 2 - 0 0 - 3 1 - 1 6 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 2                     Nieuw Bormvliet   26  3  6 17  15  36- 70 rel
                                                                                                        
4th class B
Achtmaal                3 - 1 3 - 1 2 - 2 4 - 1 4 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 4               Schijf            26 18  4  4  58  60- 29 P1 prom   
Alliance          2 - 1       2 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 1 3 - 3 2 - 3 2 - 0 1 - 4 4 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 3               VVR               26 17  6  3  57  56- 26 P2 prom
BSC               2 - 2 0 - 3       2 - 2 1 - 3 4 - 0 3 - 3 1 - 1 2 - 3 1 - 2 2 - 3 4 - 0 0 - 2 2 - 1               SAB               26 15  5  6  50  55- 41 P3 prom
DIOZ              3 - 1 2 - 4 3 - 1       1 - 3 3 - 2 3 - 1 1 - 4 3 - 3 2 - 3 1 - 3 1 - 3 2 - 2 0 - 2               Sprundel          26 12  6  8  42  50- 31           
DSE               4 - 1 1 - 1 5 - 0 5 - 0       3 - 0 0 - 3 6 - 2 1 - 6 2 - 2 1 - 2 3 - 0 0 - 3 1 - 1               Alliance          26 12  4 10  40  56- 45 (P1)
Gesta             2 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 4       3 - 2 1 - 1 0 - 2 2 - 5 0 - 0 2 - 2 3 - 1 4 - 2               DSE               26 11  5 10  38  51- 47           
Internos          4 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 1       2 - 3 2 - 2 2 - 1 0 - 4 6 - 1 0 - 3 3 - 2               Noordhoek         26 10  6 10  36  39- 43     
Noordhoek         1 - 0 1 - 3 0 - 1 4 - 0 2 - 0 4 - 0 0 - 1       0 - 2 1 - 1 2 - 5 1 - 1 0 - 1 1 - 4               Internos          26 10  5 11  35  53- 49           
SAB               0 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 0 3 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 2       2 - 1 0 - 5 6 - 1 0 - 4 2 - 0               Wernhout          26  8  7 11  31  45- 44     
Schijf            2 - 0 3 - 2 2 - 1 3 - 2 4 - 0 0 - 0 2 - 1 3 - 0 6 - 1       3 - 1 2 - 0 0 - 2 1 - 1               DIOZ              26  8  6 12  30  42- 59     
Sprundel          0 - 0 1 - 1 4 - 1 2 - 3 0 - 0 4 - 2 5 - 0 1 - 1 2 - 3 0 - 1       0 - 1 1 - 2 2 - 2               Achtmaal          26  6  9 11  27  35- 42           
SVC               0 - 1 1 - 6 3 - 2 1 - 2 2 - 3 5 - 1 0 - 7 0 - 2 0 - 5 2 - 3 0 - 1       1 - 4 3 - 3               Gesta             26  5  8 13  23  32- 56     
VVR               1 - 1 3 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 2       2 - 1               BSC               26  5  6 15  20  36- 52 -1 pnt    
Wernhout          1 - 2 4 - 3 0 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 2 4 - 1 0 - 2 1 - 0 5 - 0 0 - 4                     SVC               26  4  5 17  17  30- 76 rel
                                                                                                        
4th class C
Be Ready                2 - 4 3 - 4 3 - 4 2 - 1 2 - 1 2 - 6 2 - 1 3 - 1 5 - 3 1 - 0 2 - 2 3 - 2 0 - 1               Irene '58         26 20  2  4  62  71- 32 P2 prom
Boeimeer          5 - 5       2 - 5 2 - 5 15- 0 6 - 8 0 - 4 2 - 4 4 - 3 2 - 4 2 - 2 4 - 2 1 - 1 5 - 3               SC Hoge Vucht     26 17  2  7  53  91- 56 P1  
DIA               2 - 4 1 - 3       8 - 2 4 - 5 8 - 2 3 - 3 3 - 1 4 - 2 1 - 3 2 - 0 3 - 3 5 - 5 2 - 1               DIA               26 15  5  6  50  86- 54 (P2)
Dussense Boys     3 - 4 4 - 3 2 - 2       3 - 1 2 - 7 2 - 3 3 - 2 2 - 3 2 - 2 5 - 3 3 - 3 3 - 2 2 - 3               RFC               26 16  2  8  50  67- 46 P3  
SC Emma           1 - 4 5 - 3 1 - 3 1 - 1       3 - 2 0 - 2 7 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 3 3 - 0 2 - 5               Be Ready          26 14  5  7  47  64- 54     
SC Hoge Vucht     2 - 4 7 - 1 3 - 2 4 - 1 3 - 1       0 - 3 2 - 3 1 - 1 4 - 1 5 - 2 5 - 1 2 - 2 5 - 2               Right 'Oh         26 12  2 12  38  55- 46     
Irene '58         1 - 0 3 - 0 1 - 1 5 - 3 4 - 1 2 - 1       3 - 1 4 - 1 1 - 3 2 - 0 2 - 1 3 - 0 2 - 1               Dussense Boys     26  9  5 12  32  61- 76     
OMC               1 - 1 0 - 0 0 - 5 0 - 0 1 - 1 0 - 3 1 - 5       1 - 4 1 - 7 0 - 5 1 - 4 0 - 5 2 - 0               Terheijden        26  8  7 11  31  44- 50     
Raamsdonk         1 - 2 3 - 1 1 - 4 2 - 4 1 - 1 1 - 2 0 - 2 0 - 0       3 - 0 1 - 2 1 - 3 3 - 2 1 - 1               WDS '19           26  9  4 13  31  54- 69     
RFC               1 - 0 0 - 0 4 - 0 2 - 0 5 - 6 4 - 7 4 - 1 4 - 2 2 - 0       1 - 0 4 - 2 0 - 1 4 - 2               SC Emma           26  9  4 13  31  55- 75     
Right 'Oh         2 - 4 2 - 2 0 - 5 2 - 0 4 - 2 1 - 4 2 - 0 5 - 2 3 - 1 1 - 3       2 - 0 1 - 0 9 - 0               Raamsdonk         26  8  5 13  29  41- 51     
Terheijden        1 - 1 2 - 0 1 - 4 4 - 0 2 - 3 0 - 2 0 - 3 2 - 1 0 - 2 3 - 0 0 - 2       0 - 0 2 - 2               Boeimeer          26  6  7 13  25  71- 82     
VCW               1 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 3 2 - 2 1 - 5 0 - 4 3 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 1 1 - 1       0 - 3               VCW               26  5  7 14  22  40- 57 
WDS '19           3 - 3 5 - 2 1 - 3 3 - 2 4 - 3 2 - 4 5 - 2 4 - 1 1 - 1 0 - 3 0 - 4 1 - 2 1 - 3                     OMC               26  3  5 18  14  28- 80 rel 
                                                                                                        
4th class D
Audacia                 2 - 1 2 - 0 3 - 1 5 - 3 0 - 2 2 - 1 2 - 3 0 - 6 1 - 3 3 - 4 3 - 2 2 - 4 2 - 5               OVC '26           26 20  2  4  62  71- 30 P2 prom
Blauw Wit '81     3 - 2       6 - 1 3 - 0 2 - 6 0 - 3 7 - 0 2 - 5 2 - 4 4 - 1 2 - 5 3 - 3 2 - 1 1 - 3               TSV Gudok         26 17  3  6  54  65- 28 P1  
Chaam             4 - 1 0 - 2       4 - 2 2 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 4 1 - 3 2 - 4 3 - 1 2 - 2 0 - 3               SV Reeshof        26 15  6  5  51  73- 39 (P2)
EDN '56           4 - 3 4 - 3 1 - 1       0 - 5 1 - 5 1 - 1 0 - 3 0 - 1 1 - 2 2 - 3 0 - 3 2 - 0 2 - 3               Jong Brabant      26 15  3  8  48  71- 36 P3  
SC Elshout        2 - 2 2 - 0 7 - 3 1 - 1       2 - 4 2 - 1 1 - 1 5 - 0 3 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 1               SC Elshout        26 13  6  7  45  61- 41     
TSV Gudok         7 - 0 2 - 2 3 - 0 0 - 1 5 - 1       1 - 2 3 - 2 3 - 2 5 - 1 0 - 0 5 - 0 3 - 1 1 - 1               SV Nevelo         26 11  5 10  38  55- 43     
HHC '09           1 - 3 1 - 1 3 - 0 5 - 5 0 - 1 0 - 1       1 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 2 3 - 0 0 - 5 1 - 3               RKDSV             26 10  7  9  37  43- 42     
Jong Brabant      8 - 3 3 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 0 1 - 2 2 - 0       1 - 3 0 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 2 5 - 1               Viola             26 10  7  9  37  39- 43     
Nevelo            4 - 1 0 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 0 1 - 3 1 - 2 2 - 2       2 - 2 2 - 2 8 - 0 2 - 1 2 - 0               Blauw Wit '81     26  9  4 13  31  58- 61     
OVC '26           3 - 1 5 - 2 5 - 0 6 - 0 2 - 1 2 - 1 5 - 0 2 - 1 5 - 0       2 - 1 6 - 1 4 - 1 1 - 1               Chaam             26  9  3 14  30  42- 65     
SV Reeshof        3 - 0 1 - 1 8 - 1 5 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 0 4 - 3 1 - 2 1 - 2       6 - 2 2 - 1 4 - 1               Audacia           26  9  1 16  28  48- 79     
Riel              1 - 3 3 - 5 1 - 6 0 - 4 2 - 4 0 - 3 3 - 1 0 -10 1 - 4 0 - 3 0 - 2       1 - 1 0 - 1               EDN '56           26  5  7 14  22  36- 66 rel 
RKDSV             3 - 0 2 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 5 2 - 0 2 - 1 1 - 6 1 - 1       3 - 0               HHC '09           26  5  5 16  20  30- 56     
Viola             1 - 2 2 - 1 0 - 0 0 - 0 1 - 4 3 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 1                     Riel              26  2  5 19  11  28- 91 rel 
                                                                                                        
4th class E
Alem                    4 - 0 5 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 3 5 - 1 5 - 1 3 - 1 2 - 0 0 - 2 2 - 1 4 - 0               Theole            26 18  4  4  58  72- 27 prom
Beesd             3 - 3       2 - 0 4 - 3 4 - 1 2 - 2 7 - 2 3 - 2 2 - 3 1 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 4 2 - 0               CHC               26 16  5  5  53  68- 35     
Buren             2 - 5 5 - 2       0 - 2 1 - 1 3 - 1 5 - 3 2 - 1 2 - 2 3 - 3 1 - 2 2 - 2 1 - 4 3 - 0               SCR               26 17  2  7  53  58- 41 P3  
CHC               3 - 1 3 - 0 1 - 1       1 - 2 0 - 3 0 - 2 4 - 0 3 - 3 1 - 0 6 - 2 1 - 0 1 - 0 8 - 2               Alem              26 13  6  7  45  72- 40 P1  
Den Dungen        2 - 3 3 - 0 2 - 2 0 - 3       0 - 3 0 - 1 2 - 1 5 - 1 0 - 2 5 - 0 3 - 1 2 - 3 4 - 2               DSC               26 13  5  8  44  61- 47 P2  
DSC               1 - 1 3 - 1 8 - 2 2 - 4 1 - 0       2 - 2 3 - 0 3 - 2 0 - 4 3 - 1 2 - 4 1 - 3 4 - 0               Teisterbanders    26 10  8  8  38  43- 39     
GVV               2 - 2 4 - 1 2 - 1 1 - 4 1 - 0 2 - 3       2 - 2 5 - 1 3 - 4 0 - 4 0 - 3 2 - 2 2 - 0               GVV               25 10  5 10  34  51- 53 -1 pnt
MEC '07           2 - 4 3 - 1 7 - 3 3 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 4       2 - 2 0 - 3 1 - 1 3 - 2 1 - 3 2 - 0               Den Dungen        26 10  4 12  34  42- 40     
RKTVC             3 - 3 6 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 3 2 - 2 4 - 0       3 - 3 1 - 4 3 - 2 2 - 1 3 - 3               SCI               26 10  4 12  34  57- 63     
SCI               2 - 1 1 - 1 6 - 2 2 - 3 2 - 1 2 - 6 1 - 5 4 - 1 6 - 3       1 - 4 1 - 2 0 - 7 4 - 1               RKTVC             25  8  6 11  30  57- 67   
SCR               1 - 0 3 - 1 5 - 2 0 - 2 0 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 2 4 - 2 2 - 1       2 - 1 4 - 3 2 - 0               Beesd             26  7  5 14  26  43- 68     
Teisterbanders    0 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 2 3 - 1 1 - 2       0 - 0 5 - 0               MEC '07           26  6  6 14  24  40- 60 rel 
Theole            2 - 1 7 - 0 2 - 1 3 - 3 1 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 0 3 - 1 2 - 1 7 - 0       3 - 2               Buren             26  6  6 14  24  49- 74     
BZS               1 -10 0 - 3 2 - 3 0 - 6 3 - 4 3 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 3 4 - 1 2 - 4 2 - 2 0 - 3                     BZS               26  2  4 20  10  30- 89 rel
                                                                                                        
4th class F
Bergeijk                3 - 1 0 - 2 4 - 1 2 - 3 1 - 1 4 - 1 4 - 0 4 - 1 1 - 1 3 - 2 4 - 2 0 - 1 2 - 0               Tivoli            26 15  7  4  52  60- 33 P1 prom
DOSL              1 - 0       0 - 3 2 - 1 1 - 3 1 - 0 3 - 1 3 - 1 0 - 3 3 - 7 0 - 0 3 - 2 4 - 3 1 - 2               Vessem            26 15  5  6  50  46- 27 P3  
FC Cranendonck    4 - 0 0 - 3       2 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 4 3 - 2 4 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 0               Hoogeloon         26 13  8  5  47  51- 37 (P1)
HMVV              4 - 3 3 - 0 1 - 2       2 - 2 1 - 0 2 - 4 2 - 0 1 - 3 2 - 3 1 - 2 4 - 0 4 - 2 0 - 1               Woenselse Boys    26 13  6  7  45  62- 45     
Hoogeloon         2 - 3 5 - 1 2 - 1 2 - 5       1 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 3 3 - 0 1 - 1 1 - 1               Bergeijk          26 14  3  9  45  51- 37     
Pusphaira         2 - 1 1 - 0 3 - 0 0 - 3 2 - 1       2 - 4 1 - 2 2 - 3 0 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 1 0 - 1               ZSC               26 12  6  8  42  38- 41     
de Raven          2 - 2 3 - 1 1 - 1 6 - 1 1 - 2 1 - 0       8 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 1               De Raven          26 11  7  8  40  53- 39     
Riethoven         0 - 1 6 - 2 2 - 2 0 - 3 2 - 3 3 - 0 1 - 3       2 - 3 2 - 2 1 - 4 2 - 1 3 - 1 1 - 1               Steensel          26 10  6 10  36  42- 40     
Steensel          1 - 2 2 - 0 3 - 1 3 - 0 2 - 2 5 - 1 1 - 0 0 - 1       0 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 3 2 - 1               FC Cranendonck    26  8  9  9  33  42- 44 P2  
Tivoli            0 - 1 3 - 1 2 - 2 4 - 2 0 - 1 7 - 0 3 - 1 1 - 0 4 - 1       3 - 2 3 - 2 4 - 2 3 - 0               HMVV              26 10  3 13  33  51- 54     
Vessem            2 - 1 3 - 2 3 - 0 2 - 0 0 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 1       2 - 1 1 - 2 0 - 0               DOSL              26  9  3 14  30  41- 59     
De Weebosch       1 - 2 1 - 5 3 - 3 1 - 1 0 - 5 1 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 3       1 - 3 0 - 1               Riethoven         26  7  3 16  24  38- 57 rel 
Woenselse Boys    1 - 3 1 - 1 2 - 2 4 - 0 3 - 2 1 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 1 4 - 3 7 - 1       6 - 3               Pusphaira         26  7  2 17  23  23- 46 rel 
ZSC               1 - 0 2 - 2 3 - 2 2 - 5 2 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 1 5 - 3 2 - 3                     De Weebosch       26  1  6 19   9  29- 68 rel 
                                                                                                        
4th class G
Acht                    1 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 1 5 - 3 2 - 0 6 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 4               WODAN             26 20  2  4  62  73- 29 P3 prom
ASV '33           4 - 2       2 - 1 1 - 4 0 - 2 1 - 1 0 - 3 2 - 3 0 - 1 4 - 2 3 - 0 0 - 5 0 - 2 3 - 5               SBC               26 16  6  4  54  82- 28 P1 prom
Bavos             5 - 1 2 - 2       0 - 2 0 - 0 1 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 2 1 - 4 3 - 1 3 - 2               EMK               26 16  4  6  52  74- 39 P2  
Boskant           1 - 3 3 - 0 2 - 0       2 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 0 0 - 2 4 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 0               Acht              26 15  4  7  49  49- 36 (P3)
Boxtel            2 - 2 4 - 0 2 - 0 1 - 1       1 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 0 1 - 3 2 - 0 2 - 3 1 - 4 0 - 1               Stiphout Vooruit  26 15  3  8  48  49- 34     
ELI               0 - 2 2 - 0 0 - 3 0 - 2 0 - 1       1 - 5 2 - 1 3 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 4 1 - 2 1 - 3               Boskant           26 13  7  6  46  50- 29     
EMK               3 - 0 4 - 0 3 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 1       7 - 0 3 - 2 1 - 1 4 - 2 3 - 3 3 - 1 3 - 0               Mariahout         26 11  3 12  36  45- 46     
Essche Boys       1 - 4 0 - 7 3 - 3 0 - 3 0 - 0 1 - 4 0 - 5       2 - 1 3 - 4 2 - 3 0 - 0 2 - 4 1 - 4               Boxtel            26  9  6 11  33  30- 33     
Keldonk           0 - 1 4 - 3 1 - 3 0 - 7 1 - 4 1 - 2 1 - 6 3 - 2       0 - 0 3 - 3 2 - 2 1 - 2 0 - 3               Bavos             26  9  4 13  31  37- 48     
Mariahout         1 - 2 2 - 1 5 - 3 0 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 0 4 - 2       3 - 0 1 - 0 0 - 3 1 - 4               MVC               26  7  6 13  27  30- 56     
MVC               1 - 3 1 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 2 4 - 3 0 - 2 1 - 2 3 - 3       0 - 5 0 - 2 1 - 2               ELI               26  7  4 15  25  28- 50     
SBC               1 - 3 2 - 3 6 - 0 2 - 1 4 - 0 6 - 0 7 - 2 5 - 0 5 - 3 3 - 0 4 - 0       5 - 0 0 - 0               ASV '33           26  6  2 18  20  38- 65 
Stiphout Vooruit  0 - 2 2 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 4 0 - 2 7 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 2       1 - 2               RKVV Keldonk      26  5  4 17  18  32- 69 -1 pnt rel
WODAN             2 - 1 7 - 2 1 - 0 5 - 1 3 - 0 5 - 0 2 - 1 6 - 1 3 - 0 3 - 2 5 - 0 1 - 1 0 - 3                     Essche Boys       26  4  3 19  14  26- 81 -1 pnt rel
                                                                                                        
Period-championship 4th class :                                                                         
1st round
Breskens-NSV           2-1        Reeshof-DIA         3-1        Hoogeloon-Acht           1-1  Acht wins on pen.             SAB, VVR and SBC promoted
GSBW-Jong Brabant      6-5        Schijndel-DSC       3-1        EMK-Alem                 2-2  Alem wins on pen.             Breskens, Hontenisse, GSBW, Waspik, BES
SAB-RFC                3-2        BES-FC Cranendonck  2-3        Steen-Sprundel           1-0                                                          and DVG relegated
2nd round
VVR-Breskens           3-2        ODIO-SAB            3-5 aet    Hontenisse-Steen         2-2  Hontenisse wind on pen.  
Waspik-Reeshof         6-1        SC Hoge Vucht-GSBW  3-2        Nieuwkuijk-Alem          3-2
Vessem-Schijndel       2-6        DVG-Acht            1-2        TSV Gudok-FC Cranendonck 3-1
SCR-SBC                0-1                                       
3rd round
VVR-Hontenisse         4-0        SC Hoge Vucht-Nieuwkuijk 0-6    SAB-Waspik          1-0  (Waspik as best loser keeps 3rd class place)
Schijndel-Acht         2-0        TSV Gudok-SBC            1-5        
                                                                 
5th class A
Aardenburg              0 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 4 0 - 1 4 - 1 0 - 0 1 - 0 0 - 1 3 - 6 2 - 0 1 - 1                     Vogelwaarde       24 18  3  3  57  65- 27 P2 prom
Biervliet         4 - 1       6 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 3 1 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 3                     Hulsterloo        24 14  7  3  49  48- 22 P3 prom
Corn Boys         0 - 4 0 - 0       2 - 0 1 - 4 0 - 5 0 - 3 3 - 4 0 - 3 2 - 0 3 - 4 2 - 3 1 - 5                     NVS               24 15  3  6  48  61- 39 P1         
Graauw            3 - 3 0 - 1 0 - 3       0 - 3 2 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 4 3 - 1 5 - 0 0 - 3                     Biervliet         24 14  4  6  46  39- 23 (P2) prom
Hoofdplaat        5 - 1 1 - 2 5 - 1 3 - 2       2 - 2 2 - 0 1 - 2 8 - 0 3 - 1 2 - 4 3 - 4 0 - 6                     Lepelstraatse B.  24 11  4  9  37  44- 37     
Hulsterloo        3 - 0 1 - 0 3 - 0 3 - 1 1 - 1       1 - 2 0 - 1 3 - 3 1 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 2                     Sluis             24 11  3 10  36  68- 46     
Lepelstraatse B.  1 - 2 0 - 0 5 - 0 4 - 1 4 - 0 1 - 4       1 - 1 2 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 0 2 - 1                     Aardenburg        24 10  3 11  33  43- 50     
NVS               5 - 3 0 - 4 11- 1 3 - 2 5 - 1 1 - 1 3 - 1       6 - 1 1 - 0 2 - 1 5 - 1 1 - 0                     Hoofdplaat        24 10  2 12  32  66- 46 
SDO '63           0 - 3 2 - 0 7 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 2       3 - 3 1 - 4 4 - 0 2 - 3                     SDO '63           24  7  6 11  27  43- 50     
Schoondijke       2 - 5 4 - 2 5 - 0 0 - 2 1 - 6 0 - 4 1 - 1 6 - 4 1 - 1       3 - 2 2 - 5 2 - 2                     Schoondijke       24  7  5 12  26  48- 58
Sluis             2 - 3 1 - 1 7 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 3 6 - 1 3 - 0 1 - 2 5 - 5       5 - 0 0 - 1                     Graauw            24  6  3 15  21  33- 49     
Sluiskil          4 - 0 0 - 2 4 - 1 0 - 1 1 -10 2 - 3 1 - 4 4 - 1 1 - 1 1 - 6 1 - 4       2 - 2                     Sluiskil          24  6  2 16  20  36- 76             
Vogelwaarde       5 - 2 3 - 0 3 - 2 3 - 2 1 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 0 3 - 2 2 - 1 4 - 1 8 - 1                           Corn Boys         24  3  1 19  10  23- 94 
                                                                                                       
5th class B
Advendo                 1 - 8 2 - 2 1 - 0 0 - 6 3 - 6 3 - 6 1 - 6 1 - 1 0 - 7 0 - 4 1 - 4 0 -13 2 - 3               RSV               25 17  7  1  58  78- 30 P2 prom
DEVO              3 - 0       3 - 1 1 - 3 3 - 1 8 - 1 2 - 0 1 - 3 8 - 2 1 - 1 3 - 3 3 - 1 0 - 0 1 - 5               GSC/ODS           26 17  6  3  55  85- 37 -2 pnts P3 prom
GSC/ODS           5 - 0 2 - 2       1 - 0 3 - 0 6 - 0 3 - 1 0 - 0 8 - 1 3 - 3 3 - 1 4 - 1 4 - 0 4 - 1               HSC '28           26 16  5  5  53  65- 34 P1 prom 
HSC '28           7 - 0 4 - 2 3 - 2       2 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 0 3 - 2 2 - 2 0 - 2 3 - 1 1 - 3 2 - 2               PCP               26 15  4  7  49  80- 41 (P2)
Molenschot        4 - 1 0 - 2 0 - 3 3 - 3       3 - 0 2 - 1 1 - 0 6 - 2 2 - 6 1 - 0 2 - 6 2 - 0 4 - 0               SC Welberg        26 15  3  8  48  82- 53     
FC Moerstraten    3 - 0 2 - 2 1 - 6 0 - 5 2 - 2       2 - 2 2 - 6 4 - 3 1 - 2 2 - 2 2 - 4 2 - 2 1 - 9               SSW               26 13  1 12  40  75- 63     
Neerlandia '31    4 - 0 3 - 0 4 - 5 0 - 3 0 - 3 4 - 1       2 - 3 5 - 4 1 - 3 1 - 0 2 - 4 2 - 2 2 - 5               DEVO              26 11  6  9  39  66- 50     
PCP               9 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 2 3 - 0 6 - 0 3 - 2       5 - 1 3 - 3 1 - 2 3 - 1 2 - 1 5 - 1               Molenschot        26 12  2 12  38  53- 53
Rimboe            3 - 1 6 - 4 2 - 5 1 - 3 1 - 3 2 - 3 2 - 2 3 - 3       3 - 3 2 - 2 1 - 4 5 - 5 1 - 3               TVC/Breda         26 11  7  8  37  70- 50 -3 pnts
RSV               ----- 3 - 1 5 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 1 8 - 2       8 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 0               Neerlandia '31    26  8  5 13  29  53- 65     
De Schutters      6 - 0 0 - 2 0 - 3 0 - 3 5 - 1 3 - 2 0 - 1 2 - 5 3 - 2 0 - 0       1 - 2 0 - 2 2 - 3               De Schutters      26  7  5 14  26  42- 59     
SSW               8 - 1 3 - 4 1 - 4 3 - 5 4 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 2 6 - 3 1 - 3 5 - 2       1 - 4 5 - 0               FC Moerstraten    26  4  5 17  17  41- 96         
TVC Breda         8 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 3 2 - 1 4 - 2 1 - 2 1 - 3 7 - 4 1 - 2 1 - 1 3 - 2       3 - 0               Rimboe            26  2  6 18  12  60-108     
SC Welberg        5 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 4 6 - 1 7 - 3 2 - 3 3 - 1 3 - 1 6 - 1 4 - 1 7 - 1                     Advendo           25  1  2 22  -2  20-131 -7 pnts
                                                                                                        
5th class C
Berkdijk                4 - 4 4 - 0 3 - 0 2 - 2 0 - 5 4 - 0 4 - 2 2 - 1 5 - 1 2 - 0 2 - 2 5 - 0                     Oisterwijk        24 19  1  4  58  85- 32 P1 prom
De Bocht '80      2 - 2       1 - 1 2 - 2 3 - 5 1 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 4 2 - 1 2 - 1 3 - 4 2 - 4                     Gloria UC         24 16  4  4  52  68- 31 P3  
Broekhoven        3 - 1 2 - 3       4 - 4 3 - 3 3 - 1 2 - 4 8 - 1 1 - 4 1 - 8 0 - 0 4 - 3 2 - 4                     Berkdijk          24 15  5  4  50  68- 35 P2 prom  
FC Drunen         0 - 2 8 - 0 9 - 3       1 - 3 2 - 1 3 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 0 1 - 1 2 - 4 1 - 1                     WSJ               24 15  3  6  48  82- 49 (P1) prom
DVVC              0 - 0 5 - 1 11- 1 3 - 1       3 - 3 6 - 2 1 - 1 0 - 4 8 - 0 4 - 0 3 - 0 3 - 2                     DVVC              24 12  8  4  44  74- 43     
Gloria UC         2 - 0 1 - 1 6 - 2 0 - 0 4 - 1       1 - 0 4 - 0 3 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 1                     OVV '67           24  9  1 14  28  47- 80     
Irene             0 - 6 5 - 1 2 - 2 7 - 2 0 - 0 1 - 4       0 - 1 2 - 4 7 - 1 1 - 2 4 - 0 4 - 5                     FC Drunen         24  6  7 11  25  48- 55     
LSV               1 - 3 1 - 2 2 - 3 2 - 1 3 - 1 2 - 4 1 - 1       3 - 2 0 - 1 2 - 1 4 - 3 0 - 6                     LSV               24  7  4 13  25  38- 62     
Oisterwijk        3 - 0 7 - 0 8 - 2 5 - 3 2 - 2 3 - 0 2 - 0 3 - 2       4 - 0 3 - 0 3 - 2 0 - 2                     TPO               24  7  2 15  23  52- 72     
OVV '67           1 - 6 6 - 5 2 - 0 1 - 2 0 - 2 0 - 9 6 - 2 3 - 2 4 - 5       1 - 2 3 - 0 0 - 7                     Broekhoven        24  6  5 13  23  57- 93
SVG               2 - 5 3 - 3 3 - 2 2 - 3 2 - 2 1 - 2 1 - 1 4 - 2 1 - 4 1 - 2       2 - 2 2 - 4                     De Bocht '80      24  5  7 12  22  46- 78     
TPO               2 - 3 5 - 3 1 - 5 3 - 1 2 - 5 3 - 6 4 - 1 4 - 1 1 - 5 1 - 2 4 - 0       0 - 3                     Irene             24  5  5 14  20  46- 60     
WSJ               2 - 3 3 - 2 8 - 3 4 - 1 6 - 1 4 - 1 0 - 0 1 - 3 2 - 6 5 - 3 2 - 2 6 - 2                           SVG               24  4  8 12  20  34- 55     
                                                                                                        
5th class D
DSS '14                 1 - 1 4 - 0 0 - 0 2 - 2 0 - 3 1 - 4 1 - 5 0 - 6 1 - 1 0 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 1               OSC '45           26 17  8  1  59  61- 21 prom
Hedel             4 - 1       8 - 0 2 - 0 2 - 0 5 - 1 3 - 2 6 - 2 1 - 1 0 - 3 3 - 0 3 - 0 7 - 0 0 - 1               Hedel             26 16  4  6  52  70- 36 P2 prom
Heerewaarden      1 - 3 3 - 2       0 - 5 1 - 1 1 - 4 1 - 3 2 - 3 0 - 1 0 - 1 4 - 1 1 - 2 6 - 1 2 - 1               Ravenstein        26 15  4  7  49  55- 25 P1 prom
HRC '14           0 - 0 0 - 2 5 - 1       1 - 3 3 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 2 1 - 2 3 - 4 2 - 0 6 - 1 0 - 1               Jan van Arckel    26 13  6  7  45  68- 33 P3 prom
Jan van Arckel    4 - 0 1 - 2 9 - 2 6 - 1       5 - 0 3 - 0 5 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 3 5 - 0 2 - 3 5 - 1               MOSA '14          26 13  5  8  44  54- 44     
Maaskantse Boys   2 - 0 2 - 5 2 - 0 2 - 0 2 - 0       2 - 1 4 - 2 1 - 3 1 - 0 0 - 1 5 - 1 3 - 0 1 - 0               Maaskantse Boys   26 14  0 12  42  45- 48     
MOSA '14          1 - 1 3 - 1 5 - 2 0 - 1 1 - 1 3 - 1       4 - 3 2 - 2 0 - 1 1 - 0 1 - 3 2 - 3 3 - 2               SCZ               26 10  8  8  38  49- 56     
Ophemert          3 - 1 3 - 2 4 - 4 2 - 5 1 - 1 1 - 4 1 - 2       1 - 3 2 - 1 5 - 2 5 - 0 1 - 1 5 - 2               HRC '14           26 10  4 12  34  48- 41     
OSC '45           2 - 0 2 - 2 6 - 1 1 - 1 0 - 0 3 - 0 3 - 2 1 - 0       1 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 2               Wadenoijen        26  9  6 11  33  42- 44     
Ravenstein        4 - 1 3 - 3 4 - 0 3 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 2 3 - 1 0 - 1       4 - 2 7 - 0 1 - 2 2 - 1               Ophemert          26  9  3 14  30  61- 66     
RKVSC             7 - 1 1 - 2 4 - 2 4 - 3 0 - 6 3 - 0 3 - 4 3 - 1 3 - 9 1 - 3       1 - 2 2 - 5 4 - 4               RKVSC             26 10  1 15  28  58- 75 -3 pnts
SBV               3 - 1 1 - 2 0 - 3 2 - 2 0 - 2 1 - 4 1 - 3 1 - 5 1 - 3 2 - 3 1 - 3       1 - 1 2 - 1               DSS '14           26  4  9 13  21  27- 59     
SCZ               1 - 3 1 - 2 4 - 0 1 - 3 1 - 2 4 - 1 1 - 1 4 - 3 1 - 1 0 - 0 5 - 3 4 - 2       1 - 0               SBV               26  5  4 17  19  30- 73     
Wadenoyen         1 - 1 4 - 0 3 - 2 0 - 1 2 - 3 3 - 0 2 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 3 2 - 2                     Heerewaarden      26  5  2 19  17  39- 86     
playoff for 1st place in 1st period : OSC '45-Ravenstein  0-3                                          
                                                                                                        
5th class E
Casteren                1 - 0 1 - 5 1 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 4 3 - 1 3 - 1 1 - 3 4 - 3               Waalre            26 22  0  4  66  84- 24 P2 prom
DEES              1 - 0       2 - 2 2 - 3 3 - 3 1 - 3 1 - 1 0 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 2 4 - 2 2 - 6               DOSKO '32         26 18  5  3  59  62- 25 P3  
DOSKO '32         3 - 0 1 - 1       2 - 1 5 - 2 4 - 0 0 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 0 3 - 0 2 - 3 1 - 0               Sterksel          26 18  3  5  57  77- 32 P1 prom
DVS               0 - 4 4 - 1 0 - 2       1 - 4 1 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 4 0 - 4 5 - 0 4 - 1 0 - 2               SDO '39           26 16  3  7  51  53- 32 (P2) prom
Hulsel            2 - 0 2 - 4 0 - 5 5 - 2       2 - 1 1 - 1 6 - 1 2 - 0 1 - 4 3 - 1 8 - 1 0 - 2 1 - 5               Hulsel            26 12  5  9  41  66- 56     
Knegselse Boys    4 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 0 1 - 1       4 - 0 1 - 1 0 - 3 1 - 3 4 - 2 1 - 1 1 - 0 0 - 2               Tuldania          25 11  3 11  36  49- 48     
Netersel          0 - 2 1 - 3 1 - 5 0 - 1 3 - 3 3 - 3       1 - 0 3 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 4               DEES              26  9  7 10  34  53- 56     
Rood Wit '67      1 - 0 0 - 3 0 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 2 3 - 4       0 - 4 1 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 3 0 - 2               Knegselse Boys    26  8  7 11  31  37- 39     
SDO '39           1 - 1 3 - 2 1 - 3 4 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 0       1 - 0 2 - 1 5 - 1 3 - 3 1 - 0               Casteren          26  9  3 14  30  38- 51     
Sterksel          2 - 1 3 - 2 0 - 2 4 - 1 4 - 6 2 - 1 4 - 1 4 - 0 2 - 1       6 - 1 2 - 0 5 - 1 2 - 4               Netersel          26  8  5 13  29  34- 49     
SVSOS             4 - 3 0 - 7 0 - 4 4 - 3 2 - 2 1 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 6 0 - 5       2 - 1 0 - 1 0 - 4               DVS               26  7  4 15  25  38- 59     
Terlo             2 - 0 2 - 3 0 - 2 1 - 1 1 - 5 2 - 1 0 - 1 3 - 1 0 - 2 0 - 7 4 - 0       3 - 2 1 - 5               SVSOS             25  5  4 16  19  26- 67     
Tuldania          4 - 2 2 - 2 0 - 3 4 - 2 1 - 2 1 - 2 3 - 1 3 - 0 3 - 1 1 - 1       3 - 1       2 - 4               Rood Wit '67      26  4  7 15  19  22- 56     
Waalre            3 - 0 6 - 0 6 - 0 3 - 2 2 - 0 2 - 1 2 - 1 8 - 0 2 - 0 1 - 4 2 - 0 4 - 0 2 - 1                     Terlo             26  5  2 19  17  27- 72     
                                                                                                        
Period-championship 5th class :                                                                         
WVV '67-Biervliet      3-0 and 1-3  Vivoo-Hulsterloo    1-1 and 3-4 aet  VCW-GSC/ODS              1-3 and 2-1                    Hulsterloo, GSC/ODS, WSJ, Heerewwarden,
BSC-NVS                1-1 and 3-1  Gesta-PCP           7-0 and 3-1      MEC'06-Jan v Arckel      4-4 and 0-0 MEC wins on pen    Jan v Arckel, SDO '39 and Sterksel
EDN '56-WSJ            2-3 and 2-2  HHC '09-Gloria UC   1-1 and 3-0      Riethoven-SDO '39        1-1 and 2-3                                                 promoted
Buren-Ravenstein       4-2 and 1-2  Hedel-Berkdijk      4-0 and 2-4      RKVV Keldonk-RKGSV       1-1 and 1-4                    Vivoo, VCW, EDN '56, MEC '07, Pusphaira,
ASV '33-Milheezer B.   1-3 and 3-2  Pusphaira-Sterksel  0-2 and 0-2      Boeimeer-HSC '28         2-1 and 0-3                    Riethoven, ASV '33 and RKVV Keldonk releg.
DOSKO '32-Olympia B.   0-3 and 2-2 
Ravenstein, ASV '33, Biervliet, VCW and Berkdijk also in 4th class next season because of being the best losers of the South I 5th class period-championship 
(incl. class 5F of South II)
 
 
South II                                                                                                
1st class D
Bekkerveld              3 - 1 2 - 0 0 - 3 2 - 2 2 - 3 3 - 0 2 - 1 0 - 0 0 - 1 2 - 1 3 - 1 5 - 1 3 - 2               Minor             26 17  3  6  54  74- 34 P2 prom
Chevremont        1 - 3       1 - 4 3 - 2 4 - 0 5 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 4 4 - 1               Chèvremont        26 15  3  8  48  63- 48 (P2)
Deurne            1 - 1 1 - 3       1 - 3 2 - 2 0 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 0 3 - 2 1 - 1 3 - 1               Wittenhorst       26 14  5  7  47  58- 36     
Geldrop           2 - 3 3 - 2 3 - 3       1 - 0 0 - 0 2 - 1 1 - 1 5 - 1 3 - 0 3 - 1 4 - 2 1 - 2 1 - 1               Bekkerveld        26 13  6  7  45  50- 36 P3  
FC Hoensbroek     1 - 1 1 - 3 0 - 6 0 - 2       0 - 4 0 - 1 3 - 0 4 - 5 3 - 2 0 - 2 2 - 1 0 - 7 1 - 4               Geldrop           26 13  5  8  44  52- 40 P1  
Minor             1 - 4 1 - 2 3 - 0 5 - 2 5 - 1       1 - 1 6 - 0 5 - 1 5 - 1 4 - 1 5 - 0 3 - 1 6 - 1               SV Deurne         26  8 11  7  35  41- 37     
VV Schaesberg     3 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 6       1 - 4 1 - 0 2 - 0 3 - 2 5 - 0 3 - 2 2 - 2               SC Susteren       26  8 10  8  34  45- 45     
Spcl. Susteren    1 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 2 4 - 3       0 - 0 6 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 4               SV Venray         26  9  6 11  33  50- 53     
de Valk           2 - 0 2 - 1 2 - 2 0 - 1 4 - 3 2 - 4 3 - 3 1 - 1       1 - 1 0 - 1 0 - 0 3 - 0 3 - 0               De Valk           26  7  9 10  30  39- 52     
SV Venray         1 - 4 2 - 3 2 - 0 4 - 1 3 - 2 4 - 2 4 - 1 2 - 0 4 - 4       0 - 0 4 - 0 1 - 2 2 - 3               Schaesberg        26  7  7 12  28  41- 57     
Venlosche Boys    0 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 0 0 - 0 0 - 2 4 - 0 1 - 1       1 - 1 1 - 1 2 - 2               ZSV               26  7  7 12  28  41- 57     
Wilhelmina '08    4 - 2 5 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 2 0 - 1 4 - 4 2 - 4 4 - 1 3 - 3 1 - 0       1 - 1 1 - 1               Venlosche Boys    26  5 11 10  26  30- 34     
Wittenhorst       2 - 1 1 - 4 2 - 0 1 - 0 6 - 0 0 - 0 4 - 0 0 - 3 5 - 0 2 - 1 2 - 2 2 - 1       6 - 0               Wilhelmina '08    26  6  6 14  24  40- 59 rel 
ZSV               1 - 1 6 - 2 0 - 0 1 - 3 0 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 3 0 - 3 0 - 1 4 - 0 1 - 3                     FC Hoensbroek     26  6  5 15  23  34- 70 rel 
                                                                                                        
2nd class G
Caesar                  8 - 2 1 - 1 2 - 0 3 - 3 3 - 1 3 - 0 4 - 2 2 - 0 2 - 2 3 - 0 5 - 0 4 - 5 1 - 3               Veritas           26 17  8  1  59  80- 39 prom
Centrum Boys      2 - 3       4 - 6 1 - 3 0 - 7 2 - 2 3 - 0 4 - 3 ----- 4 - 1 2 - 5 1 - 1 1 - 3 2 - 5               BSV Limburgia     26 17  4  5  55  65- 31 P2  
Eijsden           4 - 0 5 - 0       4 - 0 4 - 1 3 - 5 0 - 3 1 - 5 5 - 1 2 - 4 4 - 0 1 - 4 1 - 0 2 - 2               Caesar            26 14  5  7  47  67- 47 P1  
Geusselt Sport    2 - 3 3 - 0 2 - 1       1 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 4 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 2               GSV '28           26 12 11  3  47  57- 40 P3  
GSV '28           3 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1       0 - 0 3 - 3 2 - 1 5 - 0 4 - 3 3 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 1               De Ster           26 13  4  9  43  54- 38     
Laura Hopel Comb. 1 - 1 1 - 1 1 - 2 5 - 0 1 - 1       0 - 6 0 - 2 5 - 2 2 - 0 2 - 1 3 - 3 0 - 4 3 - 5               Scharn            26 12  4 10  40  52- 42     
BSV Limburgia     6 - 3 3 - 0 2 - 1 1 - 0 4 - 1 2 - 1       2 - 0 3 - 0 2 - 1 0 - 0 4 - 2 1 - 2 1 - 1               Sportclub '25     26 10  6 10  36  56- 47     
Scharn            0 - 3 4 - 1 3 - 3 1 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 1       2 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 2               Eijsden           26 11  3 12  36  63- 61     
SHH               1 - 4 2 - 2 4 - 0 0 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 2 1 - 2       1 - 3 0 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 1               Geusselt Sport    26  7 10  9  31  35- 41     
SV Simpelveld     1 - 1 7 - 1 2 - 5 2 - 0 1 - k 3 - 2 1 - 4 0 - 3 1 - 1       1 - 0 1 - 1 1 - 2 4 - 4               Laura-Hopel Comb. 26  8  6 12  30  46- 52     
Sittard           0 - 3 0 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 4 3 - 2 1 - 5 0 - 8 1 - 0 0 - 2       0 - 4 2 - 3 0 - 3               SV Simpelveld     26  8  6 12  30  47- 54     
Sportclub '25     3 - 0 9 - 2 1 - 3 2 - 2 0 - 1 1 - 0 0 - 5 4 - 1 2 - 0 0 - 1 6 - 0       2 - 1 2 - 4               Sittard           26  6  2 18  20  22- 69 rel 
De Ster           2 - 3 0 - 0 8 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 2 0 - 3 2 - 1 3 - 0 4 - 1 3 - 0 0 - 2       2 - 2               Centrum Boys      25  4  6 15  14  40- 89 -4 pnts rel
Veritas           3 - 1 7 - 2 5 - 2 0 - 0 6 - 2 1 - 3 3 - 1 3 - 1 3 - 1 3 - 1 5 - 0 3 - 1 3 - 2                     SHH               25  2  5 18   6  21- 55 -5 pnts rel
                                                                                                        
2nd class H
BVV/Timmerm.Infra       3 - 3 1 - 3 2 - 0 2 - 1 2 - 5 4 - 0 0 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 3 1 - 3               Rhode             26 19  2  5  59  57- 34 P1 prom
Emplina           0 - 0       5 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 3 3 - 1 5 - 0 2 - 0 0 - 1 2 - 1               Prinses Irene     26 14  8  4  50  44- 28 P2 prom
Erp               2 - 2 0 - 2       2 - 1 1 - 0 4 - 0 4 - 2 2 - 1 1 - 4 1 - 1 5 - 0 2 - 2 4 - 0 2 - 3               EVVC              26 13  4  9  43  49- 31 (P1)        
EVVC              3 - 2 3 - 0 2 - 1       3 - 1 0 - 1 2 - 0 0 - 0 0 - 2 6 - 1 5 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 1               WSC               26 11  7  8  40  47- 40     
Heeswijk          3 - 2 1 - 0 3 - 1 1 - 1       2 - 2 2 - 0 0 - 2 1 - 3 0 - 2 4 - 1 4 - 3 3 - 3 3 - 6               SSS '18           26 12  4 10  40  48- 45
Helvoirt          2 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 1       7 - 1 2 - 3 4 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 2 0 - 1               Venhorst          26 10  6 10  36  39- 47     
Margriet          0 - 2 1 - 0 2 - 2 0 - 3 1 - 2 2 - 3       2 - 3 2 - 1 1 - 4 1 - 1 3 - 3 0 - 4 1 - 2               Volharding        26  9  7 10  34  49- 45     
Prinses Irene     2 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 2 4 - 2 2 - 1       3 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 0               Emplina           26  9  6 11  33  34- 28     
Rhode             1 - 1 0 - 0 1 - 0 3 - 0 1 - 4 1 - 0 4 - 3 2 - 1       3 - 2 5 - 3 1 - 0 3 - 2 2 - 0               Erp               26  9  6 11  33  45- 46 P3  
SSS '18           4 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 4 2 - 1 1 - 2 2 - 0 0 - 3       2 - 0 2 - 3 5 - 2 1 - 3               Heeswijk          26  9  6 11  33  48- 54     
TGG               3 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 3 3 - 0 0 - 4 1 - 4 0 - 2 1 - 3 2 - 1       3 - 3 0 - 1 0 - 0               Helvoirt          26  9  5 12  32  49- 42     
Venhorst          3 - 2 2 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 4 0 - 0 2 - 3 1 - 0 1 - 3 1 - 0       2 - 1 1 - 1               BVV               26  8  8 10  32  42- 50 rel 
Volharding        2 - 3 0 - 0 4 - 0 3 - 5 3 - 1 1 - 3 2 - 2 0 - 3 2 - 3 0 - 2 3 - 1 5 - 0       2 - 2               TGG               26  6  4 16  22  26- 57 rel 
WSC               2 - 3 0 - 2 3 - 0 2 - 1 5 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 3 2 - 3 1 - 0 2 - 0 1 - 1                     Margriet          26  5  5 16  20  33- 63 rel 
                                                                                                        
Period-championship 2G / H :                                                                            
1st round
Pr. Irene-Caesar          3-1        Venlosche Boys-GSV '28      4-1
Wilhelmina '08-Erp        1-0        BSV Limburgia-EVVC          3-1
2nd round
Wilhelmina '08-Pr.Irene   1-2        Venlosche B.-BSV Limburgia  2-1                      Pr.Irene and BSV Limburgia promoted, Wilhelmina '08 promoted
No final played, both winners in 1st class next season                                     
                            
3rd class A
BMR                     1 - 2 0 - 2 2 - 4 2 - 0 0 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 1               Heer              26 17  5  4  56  87- 33 P3 prom
Heer              2 - 0       5 - 2 7 - 2 3 - 3 7 - 0 5 - 1 4 - 0 2 - 5 1 - 1 0 - 2 4 - 1 5 - 2 4 - 2               SCM               26 16  7  3  53  76- 27 -2 pnts P1
Hellas            1 - 2 1 - 3       8 - 3 0 - 1 2 - 1 0 - 0 6 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 2               SVN/BTB Cons.     26 13  8  5  47  51- 40 (P3)
Kerkrade West     0 - 4 0 - 6 2 - 9       0 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 2 0 - 6 0 - 4 0 - 0 0 - 4 2 - 5 2 - 1               Weltania          26 14  3  9  45  71- 55     
Langeberg         2 - 0 2 - 2 4 - 0 2 - 1       4 - 0 3 - 0 1 - 3 1 - 5 0 - 2 1 - 2 2 - 0 4 - 2 1 - 2               Sporting Heerlen  26 12  7  7  43  53- 34     
Leonidas W        0 - 4 0 - 4 1 - 0 2 - 0 0 - 0       1 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 3 1 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 4               Langeberg         26 12  5  9  41  44- 41     
RKVVM             2 - 1 0 - 7 2 - 2 3 - 3 1 - 0 2 - 2       0 - 2 1 - 6 0 - 0 0 - 3 1 - 7 1 - 2 1 - 5               RVU               26  9  8  9  35  47- 46     
RVU               7 - 2 1 - 1 2 - 1 8 - 1 0 - 0 3 - 0 2 - 3       1 - 3 1 - 1 3 - 3 1 - 0 2 - 2 1 - 3               BMR               26 11  3 12  35  35- 45 -1 pnt P2
SCM               3 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 3 1 - 1 8 - 1 0 - 0       1 - 0 2 - 1 0 - 3 3 - 1 8 - 0               UOW '02           26  6  9 11  27  44- 40     
Sporting Heerlen  6 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 0 4 - 5 3 - 1 3 - 0 5 - 1 1 - 1       1 - 3 0 - 1 0 - 3 6 - 3               Walram            26  6  9 11  27  49- 63     
SVN/BtB Consult.  2 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 0 5 - 2 1 - 3 2 - 1 5 - 1       2 - 2 4 - 0 1 - 7               Leonidas W        26  7  6 13  27  28- 55     
UOW '02           1 - 2 0 - 1 0 - 1 1 - 2 5 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 4 1 - 1 3 - 3       2 - 2 2 - 2               Hellas            26  6  7 13  25  51- 53     
Walram            2 - 2 1 - 7 5 - 4 1 - 1 2 - 2 6 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 5 0 - 2 1 - 1 3 - 3       4 - 3               RKVVM             26  4  7 15  19  27- 77     
Weltania          4 - 0 2 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 2 4 - 3 7 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 2 4 - 0 3 - 2 2 - 1                     FC Kerkrade-West  26  4  6 16  18  31- 85 rel 
                                                                                                        
3rd class B
vv Alfa Sport           3 - 0 3 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 3 0 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 1 2 - 0 6 - 0 1 - 1 3 - 1               Haelen            26 17  6  3  57  61- 27 P1 prom
Brevendia         1 - 1       2 - 1 1 - 4 0 - 3 2 - 0 0 - 3 0 - 3 0 - 1 0 - 3 0 - 2 0 - 0 4 - 2 0 - 0               Heksenberg        26 17  4  5  55  64- 27 P2 prom
DESM              2 - 3 0 - 0       0 - 3 0 - 2 0 - 0 0 - 4 1 - 4 3 - 5 1 - 3 1 - 3 0 - 2 0 - 2 1 - 4               Alfa Sport        26 16  6  4  54  54- 27 P3  
DVO               0 - 3 2 - 1 2 - 0       1 - 2 4 - 3 0 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 6 0 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 2               Lindenheuvel-Heid.26 15  5  6  50  67- 41 (P1)
FC Geleen Zuid    3 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 5       3 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 1 5 - 1               FC Geleen Zuid    26 12  8  6  44  47- 31     
vv Hebes          2 - 0 0 - 3 1 - 0 0 - 3 1 - 3       0 - 1 0 - 3 2 - 2 2 - 3 1 - 3 3 - 1 4 - 0 2 - 0               MMC Weert         26 10  9  7  39  34- 32     
Haelen            1 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 2       1 - 1 3 - 0 4 - 1 2 - 1 4 - 1 2 - 2 6 - 2               DVO               26 11  5 10  38  43- 38     
Heksenberg        1 - 2 2 - 1 3 - 0 3 - 3 3 - 1 1 - 0 5 - 1       2 - 2 6 - 2 2 - 0 5 - 1 3 - 0 3 - 1               De Leeuw          26 10  6 10  36  52- 52     
de Leeuw          1 - 1 2 - 1 6 - 1 0 - 0 3 - 2 3 - 0 0 - 5 1 - 0       1 - 4 1 - 2 2 - 3 4 - 3 4 - 1               Brevendia         26  8  6 12  30  29- 40     
Lindenheuvel Heid.3 - 3 2 - 3 5 - 0 3 - 0 2 - 1 4 - 1 0 - 0 2 - 1 3 - 1       3 - 5 3 - 1 3 - 1 0 - 3               HEBES             26  8  4 14  28  38- 51     
MMC Weert         1 - 1 0 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 3 1 - 0 2 - 2       2 - 1 0 - 3 2 - 0               Spaubeek          26  7  5 14  26  37- 52     
RKVB              0 - 3 1 - 5 2 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 3 0 - 2 1 - 3 4 - 3 3 - 2 0 - 0       0 - 2 1 - 3               SC Leeuwen        26  7  4 15  25  37- 64 rel 
Spaubeek          1 - 2 0 - 0 3 - 1 0 - 5 0 - 3 3 - 4 2 - 3 2 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 1       2 - 1               RKVB              26  6  4 16  22  30- 59     
Spcl. Leeuwen     0 - 4 1 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 6 1 - 2 6 - 4 0 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 4                     DESM              26  0  4 22   4  17- 69 rel 
                                                                                                        
Period-championship 3A / B :                                                                            
1st round
Sittard-BMR               0-1        Centrum B.-Lindenh.Heidebl.C.   0-6                                                Sittard and Centrum Boys relegated
Heksenberg-SVN/BtB Cons.  4-1 aet    SCM-VV Alfa Sport               0-0  
                                                        Alfa Sport wins on pen.
2nd round                                                                                                               
BMR-VV Alfa Sport         1-2 aet    Lindenh.Heidebl.C.-Heksenberg   1-2        Final : VV Alfa Sport-Heksenberg 0-1    Heksenberg promoted
                                                                 
3rd class C
Baarlo                  1 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 0 3 - 0 0 - 0               Mierlo Hout       26 21  5  0  68  78- 18 P1 prom
SV Budel          2 - 1       1 - 2 3 - 2 3 - 1 2 - 0 3 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 1               SV Budel          26 16  3  7  51  51- 39 P2  
FCV Venlo         1 - 4 1 - 3       0 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 3 2 - 3 1 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 4 1 - 1               MVC '19           26 13  3 10  42  41- 39 (P1)
HBSV              1 - 1 1 - 2 1 - 0       0 - 0 2 - 3 3 - 1 4 - 0 0 - 2 0 - 2 3 - 2 4 - 1 2 - 2 3 - 1               HBSV              26 12  5  9  41  45- 35 P3  
SC Helmondia      0 - 0 0 - 4 4 - 0 2 - 2       0 - 1 2 - 2 3 - 3 3 - 2 1 - 6 3 - 3 0 - 0 0 - 2 2 - 4               MULO              26 12  4 10  40  47- 38     
IVO               2 - 1 4 - 3 4 - 0 0 - 5 2 - 2       0 - 3 4 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 2 2 - 7 2 - 1               Ysselsteyn        26 11  6  9  39  50- 38     
Laar              0 - 3 0 - 3 2 - 0 2 - 0 3 - 0 2 - 0       1 - 3 4 - 0 0 - 2 1 - 3 0 - 1 4 - 1 1 - 0               Baarlo            26 10  9  7  39  40- 28     
Maarheeze         0 - 3 2 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 0 2 - 0 3 - 1       0 - 6 0 - 4 0 - 2 0 - 4 0 - 2 1 - 5               Oranje Zwart H.   26 11  6  9  39  55- 45     
Merefeldia        1 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 2 4 - 1 2 - 2 0 - 1 3 - 0       2 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 5 2 - 1               Merefeldia        26  9  7 10  34  45- 44     
Mierlo Hout       3 - 1 3 - 1 3 - 0 3 - 0 3 - 1 1 - 0 10- 1 3 - 1 7 - 0       2 - 1 6 - 0 2 - 0 3 - 2               Laar              26 10  4 12  34  38- 46     
MULO              3 - 0 5 - 0 4 - 1 2 - 4 1 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 4       0 - 5 3 - 2 4 - 1               IVO               26  8  5 13  29  35- 54     
MVC '19           2 - 1 1 - 2 2 - 5 1 - 0 2 - 2 3 - 3 1 - 0 1 - 0 0 - 2 1 - 2 2 - 1       3 - 1 1 - 4               Helmondia         26  2 14 10  20  31- 51     
Oranje Zwart H.   1 - 1 6 - 1 3 - 3 2 - 1 0 - 0 4 - 2 4 - 2 6 - 0 0 - 5 1 - 1 0 - 0 0 - 4       0 - 1               Maarheeze         26  4  4 18  16  24- 71 rel 
Ysselsteyn        2 - 1 2 - 1 6 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 2 3 - 3 1 - 1 2 - 0 2 - 0 0 - 2                     FCV               26  3  5 18  14  30- 64 rel 
                                                                                                           
3rd class D
Berghem Sport           1 - 5 2 - 1 4 - 0 3 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 0               Vianen Vooruit    26 13  9  4  48  45- 24 prom
Boekel Sport      2 - 2       0 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 2 2 - 0 0 - 4 3 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 2               Sparta '25        26 14  4  8  46  49- 27     
DAW               4 - 3 2 - 1       2 - 2 3 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 5 0 - 0 4 - 1 5 - 0 2 - 2 1 - 2 3 - 2               Olympia '18       26 12  9  5  45  51- 27     
Excellent         3 - 2 5 - 0 2 - 2       1 - 3 3 - 3 1 - 3 1 - 2 2 - 3 1 - 0 3 - 2 3 - 2 5 - 1 1 - 2               Volkel            26 13  4  9  43  39- 26     
Handel            7 - 1 0 - 6 0 - 3 1 - 4       1 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 3               Berghem Sport     26 11  9  6  42  47- 52 P3 prom
Hapse Boys        2 - 3 1 - 3 2 - 3 1 - 1 4 - 0       1 - 3 0 - 1 0 - 3 2 - 1 4 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 2               DAW               26 11  8  7  41  53- 41 P1 prom
Nijnsel/TVE Recl. 2 - 3 1 - 3 2 - 5 0 - 2 0 - 1 1 - 1       0 - 3 0 - 2 0 - 4 1 - 0 1 - 2 0 - 3 3 - 0               Nooit Gedacht     26 11  5 10  38  37- 32 P2  
Nooit Gedacht     1 - 2 1 - 0 2 - 3 0 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 1       1 - 3 0 - 3 3 - 1 0 - 1 4 - 0 2 - 0               Handel            26 11  3 12  36  33- 49     
Olympia '18       2 - 2 2 - 2 0 - 0 0 - 0 2 - 0 3 - 0 5 - 1 1 - 2       1 - 2 6 - 1 0 - 3 3 - 0 0 - 1               Vitesse '08       26  9  8  9  35  40- 44     
Sparta '25        6 - 0 4 - 2 3 - 0 4 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 0 0 - 2       1 - 0 0 - 1 3 - 1 0 - 0               Excellent         26  9  6 11  33  47- 47     
Stormvogels '28   1 - 2 4 - 3 1 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 0 4 - 1 0 - 4 2 - 3       2 - 6 1 - 1 1 - 1               Boekel Sport      26  8  6 12  30  43- 47     
Vianen Vooruit    6 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 1 2 - 2 0 - 0 0 - 0 0 - 0 1 - 1       0 - 1 3 - 1               Nijnsel           26  7  4 15  25  30- 53 rel 
Vitesse '08       1 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 0 0 - 2 6 - 3 0 - 2 2 - 2 2 - 2 4 - 1 2 - 1 1 - 1       0 - 2               Stormvogels '28   26  6  5 15  23  33- 59 rel 
Volkel            0 - 0 3 - 0 3 - 0 2 - 0 4 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 0 3 - 4 0 - 2 3 - 0 0 - 0 1 - 3                     Hapse Boys        26  3  8 15  17  32- 51 rel 
                                                                                                           
Period-championship 3C / D :                                                                               
1st round
Berghem Sport-MVC '19        4-0        BVV-HBSV      0-2                                                    Berghem Sport promoted
TGG-Nooit Gedacht            0-4        SV Budel-DAW  0-3
2nd round                       
Nooit Gedacht-Berghem Sport  2-3        HBSV-DAW      0-6       Final : DAW-Berghem Sport  1-2    
         
Match for extra prom. place in 2nd class : Alfa Sport-DAW  2-4
                                                                 
4th class A
Berg '28                0 - 1 2 - 3 0 - 0 0 - 3 4 - 3 3 - 3 2 - 4 2 - 2 0 - 2 0 - 2 0 - 2 0 - 2 1 - 4               SVME              26 19  4  3  61  74- 27 P1 prom
Bunde             4 - 0       3 - 2 5 - 2 1 - 3 0 - 2 0 - 0 1 - 1 0 - 3 1 - 1 5 - 2 1 - 3 0 - 4 0 - 2               Haslou            26 19  2  5  59  91- 32 P3      
Daalhof           4 - 3 1 - 2       3 - 5 0 - 3 3 - 2 1 - 4 2 - 1 0 - 6 0 - 7 2 - 2 3 - 0 2 - 1 0 - 3               SV Hulsberg       26 17  1  8  52  90- 46 (P1)
DBSV              2 - 4 4 - 1 5 - 2       2 - 2 2 - 3 3 - 1 3 - 1 3 - 3 1 - 2 3 - 0 3 - 1 0 - 2 0 - 3               RKHSV             26 14  8  4  50  72- 38     
Haslou            4 - 0 5 - 0 8 - 0 4 - 0       5 - 2 12- 0 3 - 1 1 - 4 4 - 2 7 - 1 1 - 2 2 - 1 4 - 2               RKVVL/Polaris     26 13  6  7  45  56- 43 P2  
SV Hulsberg       4 - 4 6 - 0 12- 2 6 - 1 2 - 1       3 - 1 4 - 0 4 - 1 4 - 0 8 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 1               Spcl. Jekerdal    26 13  4  9  43  59- 39     
Keer              1 - 2 0 - 2 2 - 0 2 - 0 0 - 2 1 - 0       4 - 4 2 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 2               Schimmert         26 10  3 13  33  55- 56     
RKASV             1 - 0 2 - 1 4 - 1 2 - 1 0 - 3 2 - 5 4 - 1       3 - 3 1 - 4 1 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 2               RKASV             26  9  6 11  33  49- 57     
RKHSV             4 - 1 3 - 0 8 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 4 2 - 2 2 - 2       4 - 1 3 - 1 3 - 0 0 - 0 1 - 1               Bunde             26  9  3 14  30  38- 58     
RKVVL/Polaris     2 - 2 2 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 1 5 - 1 5 - 1 2 - 1 0 - 2       0 - 0 0 - 2 3 - 2 2 - 1               DBSV              26  8  4 14  28  50- 66     
RKVV Neerbeek     0 - 4 2 - 4 4 - 0 0 - 4 2 - 5 0 - 4 3 - 4 2 - 4 0 - 2 2 - 2       2 - 3 1 - 2 2 - 4               Keer              26  7  6 13  27  35- 67     
Schimmert         3 - 3 3 - 4 3 - 1 5 - 2 1 - 5 3 - 2 7 - 1 0 - 2 3 - 4 3 - 4 5 - 1       1 - 2 1 - 3               Daalhof           26  6  2 18  20  36-107     
Spcl Jekerdal     3 - 0 3 - 2 13- 2 3 - 0 1 - 2 1 - 2 2 - 0 4 - 2 0 - 4 3 - 2 1 - 1 2 - 2       2 - 4               Berg '28          26  4  7 15  19  38- 64 rel 
SVME              1 - 1 2 - 0 2 - 2 7 - 2 4 - 0 2 - 3 5 - 1 3 - 1 6 - 1 4 - 0 2 - 2 2 - 0 2 - 0                     RKVV Neerbeek     26  3  6 17  15  36- 79 rel 
                                                                                                           
4th class B
SV Brunssum             1 - 5 2 - 1 4 - 3 2 - 0 1 - 4 0 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 4 5 - 2 2 - 4 1 - 4               RKVV Wijnandia    26 24  2  0  74  88- 16 P1 prom
SC Geuldal        1 - 4       2 - 2 1 - 3 6 - 1 1 - 2 5 - 1 6 - 1 4 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 4 0 - 1 1 - 1               Voerendaal        26 19  3  4  60  82- 20 P3  
Kakertse Boys     3 - 1 0 - 0       3 - 1 6 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 1 5 - 0 2 - 1 1 - 5 3 - 3 0 - 3 5 - 2               KVC Oranje        26 17  5  4  56  74- 31 P2  
KVC Oranje        5 - 1 4 - 1 2 - 0       4 - 0 2 - 2 4 - 1 3 - 2 2 - 0 4 - 0 3 - 0 3 - 3 0 - 3 2 - 0               RKHBS             26 16  2  8  50  50- 29 (P1)
Passart VKC       2 - 2 1 - 0 1 - 2 0 -11       1 - 2 2 - 3 0 - 4 3 - 0 0 - 4 0 - 6 0 - 3 0 - 9 3 - 1               Kakertse Boys     26 12  6  8  42  59- 49     
RKHBS             4 - 3 2 - 0 0 - 1 2 - 2 4 - 2       3 - 0 3 - 0 4 - 0 2 - 1 0 - 1 3 - 2 0 - 1 2 - 0               WDZ               26 10 10  6  40  57- 49     
RKTSV             0 - 2 2 - 1 1 - 3 1 - 2 2 - 0 0 - 1       1 - 3 2 - 4 2 - 1 0 - 6 3 - 3 0 - 1 0 - 0               Rood Groen LVC'01 26 12  2 12  38  53- 57     
Rood Groen LVC'01 2 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 4 2 - 0 1 - 3 1 - 0       7 - 2 5 - 2 0 - 4 5 - 3 0 - 3 3 - 3               SV Brunssum       26 11  1 14  34  49- 64     
Sylvia            3 - 4 2 - 7 1 - 5 0 - 3 1 - 3 2 - 0 2 - 3 1 - 6       0 - 3 0 - 5 1 - 3 2 - 4 1 - 1               Vaesrade          26  9  2 15  29  45- 53     
Vaesrade          1 - 0 3 - 1 4 - 2 0 - 2 4 - 1 0 - 2 0 - 1 6 - 0 3 - 2       1 - 2 1 - 3 0 - 4 2 - 5               RKTSV             26  7  5 14  26  27- 54     
Voerendaal        6 - 0 3 - 1 6 - 0 2 - 3 6 - 0 3 - 2 0 - 0 1 - 0 3 - 0 2 - 0       3 - 3 0 - 1 5 - 0               SV Geuldal        26  6  7 13  25  47- 48     
WDZ               3 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 0 0 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 4       1 - 5 1 - 0               Zwart Wit '19     26  6  7 13  25  35- 51     
Wijnandia         2 - 1 3 - 0 4 - 3 3 - 1 10- 0 1 - 0 0 - 0 2 - 0 7 - 1 7 - 3 2 - 1 1 - 1       4 - 0               Passart-VKC       26  4  1 21  11  22- 97 -2 pnts
Zwart Wit '19     1 - 3 0 - 0 1 - 3 0 - 0 1 - 0 0 - 2 6 - 1 2 - 1 5 - 0 1 - 4 0 - 3 1 - 1 0 - 3                     Sylvia            26  2  1 23   7  28- 98 rel
                                                                                                           
Period-championship 4A / B :                                                                               
1st round
Hellas-RKVVL/Polaris        5-1        RKVVM-RKHBS       3-2                                                           
Haslou-KVC Oranje           3-2        Voerendaal-SVME   1-0
2nd round                                                   
Hellas-Haslou               2-1        RKVVM-Voerendaal  4-2         Final : Hellas-RKVVM  2-2  Hellas wins on pen.
RKVVM next season in 3rd class because being the best loser of the 4 finals of the 4th class period-championships 
                                                             
4th class C
Armada                  0 - 2 0 - 5 0 - 0 0 - 3 0 - 2 0 - 1 4 - 1 1 - 2 0 - 3 2 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 0               Obbicht           26 20  3  3  63  77- 24 P1 prom
Born              3 - 1       0 - 1 6 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 1 0 - 3 2 - 0 1 - 1 4 - 2 3 - 1               Roosteren         26 16  5  5  53  62- 46 P3  
Obbicht           3 - 1 1 - 2       2 - 1 2 - 1 3 - 0 4 - 0 5 - 3 7 - 2 6 - 0 6 - 1 3 - 1 3 - 2 7 - 1               RKDFC             26 15  4  7  49  55- 34 P2  
St.Odilienberg    1 - 0 0 - 0 0 - 4       1 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 0               Born              26 13  8  5  47  50- 26 (P1)
Oranje Blauw '15  2 - 1 2 - 0 0 - 2 1 - 2       2 - 0 2 - 0 0 - 0 2 - 1 3 - 2 0 - 0 1 - 2 2 - 1 4 - 2               Olympia Schinveld 26 10  8  8  38  41- 45     
OVCS              5 - 0 0 - 1 0 - 3 0 - 1 2 - 1       3 - 0 0 - 0 1 - 0 4 - 4 2 - 0 1 - 2 0 - 2 3 - 3               OVCS              26 10  6 10  36  40- 37     
RKDFC             5 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 1 3 - 1 1 - 1       0 - 1 4 - 0 4 - 0 2 - 0 3 - 2 2 - 1 5 - 3               Oranje Blauw'15   26 10  5 11  35  35- 36     
FC RIA            2 - 1 0 - 0 0 - 2 2 - 1 4 - 0 3 - 0 0 - 1       1 - 2 0 - 1 1 - 1 5 - 1 3 - 3 1 - 1               FC Ria            26  9  7 10  34  36- 34     
RIOS '31          1 - 1 3 - 3 0 - 2 1 - 0 2 - 1 4 - 2 3 - 5 3 - 0       2 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 4 2 - 2               SVE               26  9  7 10  34  56- 58     
Roosteren         7 - 2 2 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 1 6 - 4       4 - 2 2 - 1 2 - 4 2 - 1               Sint Odiliënberg  26  7  8 11  29  30- 49     
Ol.Schinveld/Arx  3 - 0 0 - 5 1 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 0 4 - 3 3 - 0       1 - 0 3 - 3 2 - 2               Sp.Sittard '13    26  7  5 14  26  34- 45     
Sp. Sittard '13   2 - 0 0 - 5 1 - 2 4 - 0 0 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 2 0 - 1 1 - 2       2 - 2 4 - 2               RIOS '31          26  6  8 12  26  46- 64 rel 
SVE               4 - 3 1 - 4 0 - 0 4 - 5 4 - 2 2 - 3 0 - 3 2 - 3 2 - 2 3 - 3 0 - 4 3 - 2       1 - 1               SVM               26  4  8 14  20  38- 61 rel 
SVM               1 - 2 1 - 2 3 - 2 3 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 4 1 - 3 5 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 2                     Armada            26  4  2 20  14  22- 63 rel 
                                                                                                           
4th class D
BEVO                    5 - 1 7 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 2 0 - 1 0 - 2 8 - 0 2 - 3 5 - 1 1 - 0 1 - 2 4 - 2               Helden            26 20  5  1  65  92- 25 P1 prom
Bieslo            1 - 3       2 - 0 3 - 4 1 - 1 2 - 2 1 - 3 0 - 4 3 - 1 1 - 4 1 - 4 2 - 0 1 - 0 0 - 0               Horn              26 18  4  4  58  67- 24 P3  
VV GKC/RKHVC      1 - 4 3 - 6       2 - 8 1 - 4 0 - 1 1 - 3 1 - 7 0 - 2 1 - 3 2 - 3 2 - 2 0 - 5 2 - 2               SV Panningen      26 16  5  5  53  69- 32 P2  
Helden            5 - 3 4 - 0 7 - 1       2 - 1 4 - 0 4 - 1 4 - 2 4 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 0               BEVO              26 14  2 10  44  76- 43 (P1)
Horn              4 - 2 3 - 0 4 - 1 0 - 0       1 - 0 2 - 1 2 - 3 5 - 0 1 - 1 4 - 0 6 - 1 6 - 0 4 - 1               RKESV             26 11  9  6  42  51- 43     
Linne             4 - 1 3 - 1 4 - 0 0 - 4 1 - 4       2 - 0 1 - 4 2 - 2 0 - 0 3 - 1 4 - 1 1 - 4 0 - 2               SVC 2000          26 11  6  9  39  63- 47     
FC Maasgouw       2 - 4 4 - 1 0 - 1 1 - 4 0 - 0 1 - 0       1 - 1 0 - 1 0 - 2 3 - 3 2 - 0 3 - 3 2 - 2               Reuver            26 11  3 12  36  45- 65     
Panningen         2 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 0 8 - 1       2 - 0 2 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 1 3 - 2               Swalmen           26  8  5 13  29  43- 53     
RKAVC             0 - 7 2 - 2 3 - 2 0 - 3 1 - 2 0 - 3 1 - 3 1 - 2       2 - 2 2 - 0 2 - 0 4 - 3 1 - 0               FC Maasgouw       26  8  5 13  29  36- 51     
RKESV             0 - 0 1 - 3 4 - 0 0 - 5 1 - 5 2 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 2       3 - 3 5 - 2 1 - 1 2 - 3               Linne             26  8  4 14  28  37- 53     
Reuver            1 - 6 1 - 1 3 - 0 0 - 8 1 - 2 3 - 2 2 - 1 3 - 2 4 - 2 1 - 3       0 - 1 1 - 5 4 - 1               Bieslo            26  7  7 12  28  36- 55     
Roggel            0 - 4 0 - 0 2 - 4 0 - 2 0 - 2 0 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 3 2 - 0       4 - 0 1 - 0               RKAVC             26  7  6 13  27  34- 65 rel 
SVC 2000          5 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 2 6 - 1 3 - 1 1 - 3 2 - 2 4 - 1 1 - 2 7 - 1       1 - 0               Roggel            26  7  4 15  25  24- 52     
Swalmen           1 - 1 1 - 0 5 - 3 1 - 5 1 - 2 4 - 1 3 - 1 2 - 5 2 - 2 2 - 0 1 - 2 3 - 1 2 - 3                     GKC               26  2  3 21   9  30- 95 rel 
                                                                                                           
Period-championship 4C / D :                                                                               
1st round                                                                                                           SC Leeuwen relegated 
SC Leeuwen-Born            0-1        RKVB-BEVO         4-3
Roosteren-Panningen        1-3        Horn-RKDFC        2-3
2nd round                                                   
VV Born-Panningen          3-3        RKVB-RKDFC        2-1       Final : VV Born-RKVB  1-2                         
         Born wins on pen.                                      
                                                                 
4th class E
Belfeldia               2 - 2 4 - 3 2 - 3 2 - 1 2 - 4 3 - 1 1 - 2 3 - 3 1 - 3 3 - 2 2 - 0 0 - 3 3 - 0               Melderslo         26 15  6  5  51  49- 31 P2 prom
DEV-Arcen         0 - 3       1 - 3 1 - 4 1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 3 2 - 1 2 - 2 2 - 3 2 - 0 1 - 4               SV Oostrum        26 15  5  6  50  48- 37 P1  
EWC '46           2 - 3 3 - 0       6 - 5 0 - 1 7 - 1 2 - 2 1 - 1 4 - 1 0 - 0 8 - 0 2 - 1 3 - 2 4 - 2               EWC '46           26 14  5  7  47  77- 45 P3  
GFC '33           1 - 2 1 - 1 1 - 0       5 - 2 3 - 2 4 - 0 1 - 5 7 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 3 4 - 0 3 - 2               GFC '33           26 13  4  9  43  58- 43 (P2)      
Hegelsom          2 - 3 2 - 0 1 - 5 0 - 0       3 - 0 1 - 1 2 - 2 4 - 1 0 - 1 1 - 1 4 - 2 0 - 4 2 - 1               Belfeldia         26 13  3 10  42  58- 54     
Kwiek Venlo       2 - 0 2 - 1 1 - 3 1 - 4 0 - 1       4 - 2 3 - 6 1 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 0 0 - 7 1 - 1               TSC '04           26 11  3 12  36  56- 46     
Leunen            1 - 5 2 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 0 2 - 1       1 - 0 2 - 0 2 - 4 0 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 3               Meterik           25  9  7  9  34  47- 52   
Melderslo         0 - 1 1 - 3 2 - 4 3 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 1       3 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 0               VVV '03           26 11  1 14  34  51- 52     
Meterik           5 - 3 3 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 1 4 - 3 4 - 0 0 - 2       0 - 2 3 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 0               SVEB              26  8  9  9  33  46- 53     
SV Oostrum        2 - 1 1 - 2 0 - 6 3 - 1 2 - 2 2 - 4 2 - 1 2 - 2 0 - 1       2 - 0 1 - 1 1 - 0 7 - 4               DEV-Arcen         26  8  8 10  32  42- 48
Resia             4 - 3 1 - 5 4 - 3 1 - 1 4 - 1 2 - 3 0 - 2 0 - 2 0 - 2 1 - 4       2 - 4 3 - 2 2 - 3               Hegelsom          26  8  8 10  32  40- 46     
SVEB              4 - 1 0 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 2       2 - 5 2 - 1               Kwiek Venlo       25  8  5 12  29  41- 56 rel
TSC '04           2 - 2 0 - 3 5 - 1 3 - 2 1 - 3 0 - 4 4 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 3 2 - 0 5 - 5       2 - 1               Leunen            26  6  5 15  23  32- 54 rel
VVV '03           2 - 3 1 - 4 4 - 2 0 - 1 3 - 2 2 - 0 2 - 0 0 - 3 7 - 2 1 - 2 2 - 0 4 - 0 1 - 0                     RESIA             26  5  5 16  20  37- 65 rel 
                                                                                                           
4th class F
SV Brandevoort          1 - 1 1 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 4 0 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 0 4 - 0 2 - 1               Liessel           26 17  6  3  57  45- 14 P1 prom
Bruheze           3 - 3       1 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 4 1 - 2 0 - 0 2 - 2 2 - 4 7 - 0               RKMSV             26 13 10  3  49  51- 27 (P1) 
Lierop            2 - 0 0 - 0       0 - 1 1 - 1 5 - 1 7 - 2 6 - 3 2 - 3 5 - 2 4 - 1 3 - 5 1 - 1 2 - 1               SSE               26 15  4  7  49  52- 33 P3  
Liessel           2 - 0 0 - 2 1 - 1       3 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 1 3 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 1 0 - 0 4 - 0               ONDO              26 13  4  9  43  49- 46     
Mifano            2 - 0 4 - 2 0 - 2 0 - 2       0 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 2 3 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 0               Mifano            26 12  6  8  42  35- 29     
Neerkandia        4 - 0 1 - 2 4 - 2 0 - 1 1 - 1       2 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 5 1 - 1               Lierop            26 11  5 10  38  56- 47     
FC Oda            0 - 1 2 - 4 2 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 2       2 - 0 1 - 1 2 - 3 3 - 1 1 - 0 0 - 2 4 - 2               RKSVO             26 11  3 12  36  53- 55 P2  
ONDO              3 - 0 2 - 1 1 - 4 0 - 5 1 - 3 1 - 1 6 - 1       0 - 2 3 - 2 1 - 0 3 - 1 1 - 2 3 - 2               SV Brandevoort    26 10  6 10  36  38- 42     
RKMSV             2 - 2 1 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 1 5 - 1 2 - 0       1 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 1               SJVV              26  9  5 12  32  47- 55
RKSVO             3 - 2 3 - 0 2 - 3 1 - 2 1 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 3 3 - 3       4 - 2 4 - 2 2 - 0 1 - 3               Bruheze           26  7  9 10  30  46- 47     
Rood Wit '62      1 - 4 3 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 1       1 - 2 0 - 2 3 - 3               FC Oda            26  8  6 12  30  44- 56     
SJVV              3 - 1 0 - 5 2 - 0 1 - 2 0 - 0 3 - 2 5 - 8 4 - 3 1 - 3 2 - 4 1 - 0       3 - 1 1 - 1               Neerkandia        26  6 11  9  29  35- 42     
SSE               3 - 3 3 - 1 4 - 0 0 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 3 0 - 2 5 - 2 5 - 2 1 - 0       2 - 0               Rood Wit '62      26  6  5 15  23  30- 49 rel 
SVSH              1 - 3 1 - 2 2 - 3 0 - 3 2 - 3 2 - 2 0 - 3 1 - 2 1 - 3 2 - 2 0 - 1 1 - 6 0 - 2                     SVSH              26  1  6 19   9  28- 67 rel 
                                                                                                           
Period-championship 4E / F :                                                                               
1st round
Maarheeze-RKSVO       3-6        Helmondia-GFC '33    5-1                                                           Maarheeze relegated
RKMSV-EWC '46         0-1        Oostrum-SSE          0-3
2nd round                                                   
RKSVO-EWC '46         4-1        Helmondia-SSE        3-0        Final : RKSVO-Helmondia  1-2 aet      
                                                                 
4th class G
Achilles Reek           0 - 2 1 - 1 5 - 1 3 - 1 2 - 3 1 - 4 3 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 2               Constantia        26 17  3  6  54  45- 24 P3 prom
Constantia        1 - 3       3 - 1 2 - 0 3 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 0 3 - 3 4 - 2               Ulysses           26 17  2  7  53  57- 40 (P3) prom
DSV               1 - 1 1 - 2       3 - 0 3 - 1 3 - 2 5 - 1 2 - 0 4 - 0 2 - 3 5 - 1 1 - 2 5 - 1 6 - 1               DSV               26 16  2  8  50  65- 43 P2  
HBV               1 - 2 0 - 4 1 - 2       2 - 5 1 - 0 0 - 2 3 - 0 0 - 0 0 - 2 0 - 1 0 - 0 1 - 1 4 - 1               Juliana Mill      26 15  4  7  49  57- 32     
Heijen            1 - 2 1 - 0 2 - 3 1 - 1       0 - 1 0 - 4 3 - 1 0 - 0 1 - 2 0 - 0 0 - 4 1 - 3 1 - 2               Achilles Reek     26 13  7  6  46  48- 36
Herpinia          1 - 1 1 - 2 7 - 0 0 - 3 1 - 1       2 - 2 4 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 0 4 - 1 3 - 0               SES               26 13  6  7  45  45- 27     
Juliana Mill      1 - 1 1 - 2 2 - 4 3 - 1 0 - 0 5 - 0       2 - 1 3 - 1 5 - 2 3 - 1 0 - 5 7 - 0 2 - 0               SDDL              26 11  5 10  38  42- 41     
SV Milsbeek       3 - 2 0 - 1 3 - 2 9 - 2 2 - 0 0 - 0 0 - 4       4 - 0 1 - 0 1 - 2 2 - 0 0 - 0 1 - 0               Herpinia          26 10  6 10  36  45- 35 P1  
OKSV              0 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 1 2 - 5 0 - 6 0 - 2 0 - 3       2 - 1 1 - 2 3 - 3 0 - 0 0 - 3               RKOSV Achates     26 11  3 12  36  41- 46     
RKOSV Achates     0 - 1 0 - 2 1 - 3 2 - 1 4 - 0 0 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 0       3 - 2 2 - 1 4 - 1 1 - 2               SIOL              26 10  5 11  35  50- 55     
SDDL              2 - 3 1 - 1 0 - 2 2 - 0 4 - 2 1 - 0 3 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 3       3 - 2 5 - 0 0 - 3               SV Milsbeek       26  9  4 13  31  38- 42     
SES               0 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 1 4 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 0       2 - 0 0 - 0               HBV               26  5  4 17  19  25- 56 
SIOL              0 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 1 5 - 2 4 - 1 0 - 1 4 - 1 4 - 0 5 - 1 3 - 2 6 - 1       0 - 1               Heijen            26  4  5 17  17  30- 61 
Ulysses           2 - 1 2 - 2 4 - 2 3 - 0 5 - 2 1 - 0 1 - 0 3 - 1 3 - 0 5 - 2 2 - 1 4 - 1 5 - 2                     OKSV              26  1  4 21   7  14- 64 rel 
                                                                                                           
4th class H
Avesteyn                3 - 0 1 - 1 4 - 2 0 - 1 1 - 3 1 - 0 2 - 2 2 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 2 4 - 0 0 - 0               FC Schadewijk     26 18  6  2  60  78- 27 P1 prom
Cito              2 - 1       1 - 1 5 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 5 4 - 6 4 - 3 2 - 5 1 - 0 0 - 3               Nulandia          26 18  4  4  58  76- 28 P3  
Festilent         1 - 1 4 - 1       3 - 1 1 - 0 2 - 1 5 - 0 1 - 1 0 - 3 3 - 0 2 - 2 5 - 0 1 - 1 4 - 0               WEC               26 16  5  5  53  40- 33 P2  
Maliskamp         1 - 2 3 - 1 6 - 1       3 - 1 3 - 2 3 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 3 5 - 1 1 - 4 4 - 0 2 - 0               Festilent         26 14  7  5  49  62- 33 (P1)
NLC '03           1 - 1 1 - 0 1 - 3 0 - 1       1 - 3 0 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 0 2 - 1 0 - 2               SCMH              26 11  4 11  37  51- 51     
Nulandia          1 - 0 3 - 0 1 - 0 5 - 0 3 - 1       7 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 1 5 - 0 2 - 2 8 - 1 1 - 2               Maliskamp         26 11  3 12  36  49- 49     
FC de Rakt        1 - 1 1 - 2 0 - 3 2 - 2 0 - 1 0 - 2       2 - 1 1 - 6 4 - 4 2 - 2 6 - 3 2 - 2 1 - 2               NLC '03           26 10  6 10  36  29- 30     
RKKSV             1 - 1 0 - 1 0 - 5 0 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 2       1 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 4 3 - 2 0 - 1               Avesteyn          26  8 11  7  35  40- 33     
FC Schadewijk     3 - 3 5 - 2 3 - 0 4 - 0 1 - 0 5 - 2 5 - 0 3 - 0       4 - 2 9 - 0 0 - 0 2 - 1 0 - 0               Vorstenbossche B. 26  9  5 12  32  54- 60     
SCMH              3 - 3 2 - 0 0 - 3 1 - 0 0 - 1 1 - 5 2 - 1 2 - 0 3 - 3       2 - 0 3 - 1 3 - 0 2 - 3               Cito              26 10  1 15  31  43- 56     
FC Uden           3 - 2 0 - 2 2 - 2 1 - 0 3 - 1 0 - 4 4 - 2 3 - 2 0 - 2 0 - 2       6 - 1 2 - 0 0 - 1               FC Uden           26  8  5 13  29  39- 61     
Vorstenbossche B. 2 - 2 3 - 4 3 - 4 1 - 2 3 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 2 2 - 4 2 - 0 1 - 3       5 - 2 4 - 1               RKKSV             26  5 11 10  26  31- 43     
VOW               0 - 1 1 - 5 2 - 6 2 - 5 1 - 1 2 - 6 6 - 2 2 - 3 0 - 2 0 - 7 1 - 1 0 - 1       1 - 2               FC De Rakt        26  4  6 16  18  32- 68 rel 
WEC               2 - 1 0 - 4 2 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 0 0 - 0 3 - 3 2 - 0 3 - 2 3 - 1 2 - 1                     VOW               26  1  4 21   7  29- 81 rel 
                                                                                                           
Period-championship 4G / H :                                                                               
1st round
Nulandia-DSV               5-3        Nijnsel-Herpinia     0-1                                                                Nijnsel relegated
Stormvogels'28-Festilent   0-1        Ulysses-WEC          1-0                                                                Stormvogels '28 relegated
2nd round                                                   
Festilent-Nulandia         1-1        Herpinia-Ulysses     3-5         Final : Ulysses-Festilent 2-2  Ulysses wins on pen.    Ulysses promoted
         Festilent wins on pen.                                  
                                                                 
5th class A
FC Bemelen              3 - 0 5 - 0 4 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 1 1 - 1 4 - 1 10- 5 0 - 4 2 - 4               Willem I          26 22  3  1  69 126- 24 P2 prom
Geertruidse Boys  3 - 2       2 - 1 0 - 0 1 - 1 5 - 2 0 - 2 6 - 3 1 - 6 6 - 2 4 - 2 6 - 1 1 - 2 1 - 8               FC Gulpen         26 18  4  4  58 104- 35 (P2)
Geulsche Boys     4 - 3 3 - 2       0 - 4 1 - 5 2 - 3 0 - 2 3 - 3 0 - 3 1 - 3 2 - 1 4 - 0 3 - 5 0 - 7               SCG               26 18  3  5  57  84- 40 P1 prom
FC Gulpen         4 - 0 6 - 3 8 - 0       7 - 0 3 - 0 4 - 0 10- 1 1 - 1 3 - 2 8 - 0 9 - 2 3 - 1 2 - 2               Vijlen            26 18  2  6  56  69- 36     
IBC '03           0 - 5 1 - 1 3 - 2 2 - 4       4 - 1 3 - 1 2 - 0 4 - 5 2 - 3 1 - 1 6 - 2 0 - 3 0 - 7               FC Bemelen        26 16  4  6  52  76- 48 P3  
SV Nijswiller     1 - 4 2 - 2 2 - 0 2 - 6 3 - 2       0 - 1 2 - 4 0 - 4 1 - 4 1 - 0 4 - 1 0 -10 1 - 6               RKUVC             26 12  8  6  44  65- 46     
Partij            0 - 2 1 - 6 4 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 3       5 - 2 2 - 3 0 - 0 5 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 1               Partij            26 10  4 12  34  47- 46     
RKMVC             3 - 4 7 - 3 4 - 0 1 - 5 1 - 2 2 - 0 1 - 0       2 - 2 2 - 2 0 - 2 12- 0 0 - 2 0 - 2               Geertruidse Boys  26  9  5 12  32  67- 77     
RKUVC             1 - 2 6 - 1 3 - 0 3 - 5 1 - 1 4 - 3 0 - 2 2 - 2       4 - 0 3 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 3               IBC '03           26  8  5 13  29  48- 74     
SCG               4 - 1 7 - 2 6 - 0 1 - 0 3 - 0 5 - 1 4 - 2 3 - 1 6 - 1       3 - 1 8 - 0 2 - 0 0 - 2               RKMVC             26  7  5 14  26  58- 76     
SNC '14           0 - 2 2 - 2 5 - 1 1 - 3 3 - 3 1 - 0 2 - 4 0 - 0 0 - 0 1 - 5       4 - 0 0 - 1 1 - 3               SV Nijswiller     26  7  2 17  23  39- 82     
Sibbe             1 - 5 1 - 5 4 - 1 1 - 5 2 - 3 2 - 3 0 - 7 2 - 3 1 - 4 3 - 6 1 - 3       0 - 1 1 - 6               SNC '14           26  5  5 16  20  35- 68     
Vijlen            2 - 3 2 - 1 3 - 1 2 - 0 4 - 1 4 - 3 3 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 2 4 - 0 4 - 1       0 - 7               Geulsche Boys     26  4  1 21  13  30- 95     
Willem I          2 - 2 4 - 3 5 - 0 5 - 2 6 - 0 4 - 0 4 - 0 10- 1 1 - 1 4 - 2 8 - 1 14- 0 1 - 3                     Sibbe             26  2  1 23   7  34-135     
                                                                                                           
5th class B
Abdisschenbosch         0 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 1 5 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 1               Eikenderveld      26 21  1  4  64  95- 43 P2 prom
Amstenrade        3 - 0       4 - 1 0 - 1 2 - 1 6 - 3 3 - 7 6 - 2 3 - 1 4 - 2 2 - 1 4 - 0 12- 0 2 - 2               Abdissenbosch     26 15  7  4  52  63- 29 (P2) prom
Doenrade          1 - 1 1 - 0       0 - 2 0 - 2 1 - 1 3 - 3 0 - 1 4 - 0 2 - 4 3 - 2 6 - 2 4 - 1 2 - 1               Amstenrade        26 16  2  8  50  81- 45 P3  
Eikenderveld      3 - 0 6 - 1 4 - 0       3 - 0 4 - 2 5 - 2 6 - 2 5 - 2 5 - 2 5 - 1 1 - 2 5 - 2 2 - 0               KCC '13           26 14  4  8  46  76- 61 P1  
Haanrade          2 - 2 0 - 2 0 - 1 2 - 4       4 - 2 2 - 2 3 - 2 0 - 2 4 - 3 2 - 2 5 - 4 2 - 1 0 - 1               Urmondia          26 12  5  9  41  62- 45     
Havantia          2 - 3 2 - 1 3 - 1 1 - 4 1 - 0       1 - 3 1 - 7 1 - 2 3 - 3 1 - 5 1 - 2 2 - 1 2 - 2               Jabeek            26 11  6  9  39  63- 54     
Jabeek            1 - 4 1 - 0 0 - 1 1 - 4 0 - 3 6 - 1       4 - 2 2 - 2 2 - 5 0 - 3 7 - 0 4 - 2 0 - 3               Rimburg           26 10  7  9  37  63- 56     
KCC '13           4 - 5 5 - 1 1 - 0 2 - 4 2 - 1 2 - 1 1 - 3       3 - 3 3 - 3 3 - 3 5 - 2 3 - 1 4 - 0               Haanrade          26 11  3 12  36  45- 47     
NEC'92/Vloerb.blv.1 - 7 2 - 3 1 - 0 0 - 6 1 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 2       3 - 0 1 - 1 2 - 1 6 - 0 2 - 4               Doenrade          26 10  4 12  34  45- 44     
Rimburg           0 - 3 1 - 2 3 - 2 2 - 2 3 - 0 4 - 1 0 - 0 3 - 4 3 - 2       4 - 4 0 - 0 4 - 1 4 - 0               RKSVB             26  8  9  9  33  62- 61     
RKSVB             0 - 0 1 - 7 3 - 2 8 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 3 1 - 4 1 - 1 1 - 1       3 - 3 4 - 1 2 - 4               NEC '92           26  8  8 10  32  49- 63     
Sanderbout        3 - 2 1 - 3 2 - 2 0 - 5 3 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 2 4 - 4 0 - 5 2 - 5       6 - 0 2 - 7               Sanderbout        26  7  5 14  26  43- 75     
SVA               0 - 7 1 - 9 0 - 3 1 - 7 0 - 5 1 - 4 1 - 5 3 - 5 2 - 2 1 - 2 0 - 4 1 - 0       1 - 7               Havantia          26  5  4 17  19  41- 73     
Urmondia          0 - 4 3 - 1 0 - 4 7 - 0 0 - 1 1 - 1 4 - 1 2 - 4 1 - 2 4 - 1 5 - 0 0 - 0 3 - 2                     SVA               26  1  1 24   4  25-117     
                                                                                                           
5th class C
Boekoel                 2 - 0 1 - 3 1 - 3 0 - 2 0 - 8 0 - 2 2 - 1 0 - 2 0 - 0 0 - 2 0 - 5 0 - 3 1 - 7               Zwentibold        26 22  1  3  67  83- 21 P1 prom
Conventus '03     1 - 0       2 - 3 2 - 4 0 - 7 2 - 2 0 - 6 1 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 0 3 - 2 1 - 4 3 - 2               SVH '39           26 21  0  5  63  94- 32 (P1)
EMS/RFC           2 - 0 4 - 2       3 - 0 1 - 0 4 - 0 2 - 4 2 - 0 5 - 5 4 - 1 1 - 1 2 - 2 6 - 0 3 - 1               EMS/RFC           26 18  5  3  59  74- 29 P3 prom
HBC '09           6 - 0 3 - 0 1 - 0       3 - 0 1 - 3 2 - 0 2 - 0 4 - 1 7 - 1 9 - 0 3 - 1 4 - 2 1 - 2               HBC '09           26 19  1  6  58  86- 35 P2 prom
IVS               6 - 0 4 - 1 2 - 1 0 - 4       2 - 1 3 - 2 2 - 1 3 - 0 5 - 0 ----- 5 - 3 5 - 1 0 - 2               IVS               25 17  1  7  52  70- 40         
MBC '13           2 - 0 7 - 2 1 - 3 1 - 4 2 - 3       3 - 0 7 - 0 4 - 2 3 - 3 5 - 1 5 - 2 8 - 2 1 - 4               MBC '13           26 15  3  8  48  95- 45
SVH '39           6 - 0 4 - 1 1 - 2 3 - 1 3 - 1 4 - 3       7 - 1 4 - 1 7 - 0 4 - 2 4 - 1 5 - 0 0 - 2               Conventus '03     26 11  2 13  35  43- 65          
St. Joost         1 - 1 0 - 4 0 - 5 1 - 6 3 - 3 0 - 4 0 - 3       1 - 0 1 - 3 2 - 1 0 - 0 3 - 0 0 - 5               Vesta             26  9  2 15  29  53- 65
Slekker Boys      3 - 0 0 - 2 1 - 3 5 - 2 0 - 2 0 - 4 1 - 6 0 - 0       3 - 1 2 - 1 3 - 5 3 - 2 0 - 1               Walburgia         26  8  5 13  29  51- 68     
Stevensweert      2 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 2 3 - 2 0 - 7 1 - 2 1 - 3 2 - 4       2 - 2 0 - 4 1 - 1 0 - 3               Slekker Boys      26  7  2 17  23  38- 64     
Susterse Boys     3 - 1 3 - 5 0 - 5 1 - 4 1 - 7 1 - 3 1 - 2 4 - 0 2 - 1 3 - 3       0 - 2 4 - 7 1 - 7               Stevensweert      26  5  6 15  20  32- 84 -1 pnt
Vesta             2 - 0 2 - 3 0 - 5 1 - 5 1 - 2 1 - 8 1 - 5 8 - 1 4 - 0 0 - 1 3 - 1       3 - 2 0 - 3               Sint Joost        26  4  4 18  16  19- 76     
Walburgia         4 - 1 1 - 2 3 - 3 3 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 6 3 - 0 2 - 1 6 - 1 1 - 1 1 - 0       0 - 3               Susterse Boys     25  4  4 17  15  37- 82 -1 pnt  
Zwentibold        3 - 0 1 - 0 0 - 0 3 - 2 6 - 2 3 - 2 2 - 4 2 - 0 1 - 0 11- 0 5-  1 3-  0 1-  0                     Boekoel           26  2  2 22   8  10- 79     
                                                                                                           
5th class D
Altweerterheide         3 - 0 3 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 3 1 - 0 3 - 0 6 - 1 9 - 1 11- 1 5 - 4               Altweerterheide   26 21  2  3  65  94- 43 P2 prom      
Crescentia        2 - 2       2 - 1 0 - 5 1 - 8 1 - 3 0 - 7 2 - 4 3 - 1 0 - 1 0 - 2 5 - 2 2 - 3 1 - 3               VV Kessel         26 20  1  5  61 109- 27 P3 prom
Egchel            1 - 3 4 - 0       2 - 3 1 - 3 1 - 0 0 - 7 1 - 3 2 - 0 3 - 1 7 - 1 4 - 0 5 - 0 1 - 1               Grashoek          26 19  3  4  60  99- 32 P1  
Eindse Boys       0 - 2 7 - 1 3 - 2       3 - 5 3 - 1 1 - 3 5 - 2 4 - 1 5 - 0 3 - 1 4 - 0 9 - 0 7 - 2               Koningslust       26 18  2  6  56 102- 44 (P2) prom
Grashoek          2 - 3 5 - 1 5 - 0 2 - 2       4 - 3 0 - 3 4 - 2 9 - 0 2 - 2 4 - 0 7 - 0 2 - 0 5 - 0               Heythuysen        26 17  4  5  55  82- 31     
Heythuysen        2 - 3 3 - 0 3 - 0 3 - 2 1 - 1       4 - 3 0 - 1 2 - 0 3 - 1 3 - 0 6 - 0 6 - 0 0 - 0               Eindse Boys       26 16  2  8  50 103- 44     
VV Kessel         2 - 3 7 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 3 1 - 2       3 - 0 7 - 0 2 - 1 7 - 1 6 - 1 12- 0 1 - 0               Egchel            26 12  1 13  37  54- 50     
Koningslust       6 - 3 11- 1 2 - 0 3 - 1 0 - 3 3 - 7 1 - 1       4 - 0 7 - 1 7 - 1 4 - 0 6 - 1 8 - 1               RKSVN             26 10  5 11  35  67- 61     
Leveroy           2 - 5 3 - 2 1 - 5 3 - 3 1 - 4 0 - 6 0 - 6 1 - 6       4 - 3 4 - 2 6 - 0 5 - 2 2 - 4               VOS               26 10  3 13  33  60- 88     
RKSVN             3 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 6 3 - 2 2 - 2 1 - 3 2 - 2 2 - 2       1 - 0 4 - 0 6 - 1 4 - 4               Leveroy           26  9  2 15  29  51- 86     
RKSVV             0 - 2 4 - 3 0 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 5 1 - 8 1 - 2 3 - 1       2 - 1 4 - 4 2 - 1               RKSVV             26  6  2 18  20  39- 87     
SVVH              1 - 5 2 - 0 0 - 2 0 -10 0 - 5 2 - 5 0 - 3 1 - 5 2 - 4 2 - 3 1 - 1       1 - 2 1 - 4               Crescentia        26  4  1 21  13  32-101     
VCH               2 - 5 2 - 3 1 - 4 1 -11 2 - 3 0 - 8 1 - 5 1 - 3 0 - 6 2 -17 5 - 3 7 - 1       2 - 3               VCH               26  4  1 21  13  42-144     
vv VOS            1 - 6 5 - 1 4 - 3 1 - 3 1 - 8 0 - 4 3 - 8 3 - 1 1 - 3 0 - 3 5 - 3 6 - 4 3 - 2                     SVVH              26  1  1 24   4  23-119     
                                                                                                           
5th class E
America                 4 - 1 0 - 1 5 - 1 5 - 1 4 - 2 3 - 2 2 - 2 0 - 0 2 - 2 4 - 0 5 - 0 2 - 0 3 - 2               Montagnards       26 18  3  5  57  63- 35 P3 prom
BVV '27           2 - 0       1 - 3 1 - 2 5 - 1 3 - 2 3 - 2 0 - 3 2 - 1 0 - 1 1 - 0 5 - 1 6 - 2 0 - 1               America           25 16  5  4  53  72- 30 P2 prom
VV Holthees-Smakt 1 - 7 1 - 0       0 - 2 3 - 1 2 - 4 1 - 2 1 - 1 3 - 4 1 - 4 6 - 0 4 - 1 3 - 3 2 - 5               BVV '27           26 16  3  7  51  57- 34 (P3) prom
HRC '27           0 - 5 1 - 2 4 - 2       2 - 1 4 - 1 1 - 0 2 - 5 1 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 2 8 - 1 4 - 3               SV Lottum         26 14  6  6  48  76- 38     
Kronenberg        1 - 2 0 - 3 1 - 3 0 - 4       0 - 7 0 - 8 0 - 2 0 - 3 1 - 4 1 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 1               HRC '27           26 14  4  8  46  59- 46     
SV Lottum         4 - 1 1 - 1 3 - 0 4 - 3 2 - 2       1 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 0 4 - 2 9 - 2 1 - 2               SV United         25 12  7  6  43  64- 38 P1  
Merselo           0 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 2 3 - 1 0 - 0       1 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 2 2 - 0 3 - 0 5 - 3               Merselo           26 12  7  7  42  58- 39 -1 pnt
Montagnards       0 - 3 1 - 2 4 - 2 1 - 0 7 - 2 2 - 1 4 - 2       4 - 2 1 - 1 3 - 0 3 - 1 3 - 0 0 - 3               RKDSO             26 11  8  7  41  50- 39     
RKDSO             3 - 2 2 - 2 4 - 0 3 - 1 5 - 1 0 - 0 1 - 1 4 - 2       3 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 1               Sambeek           26 10  4 12  34  55- 50     
Sambeek           2 - 2 1 - 4 1 - 2 2 - 5 7 - 2 1 - 2 3 - 2 1 - 3 1 - 0       7 - 0 0 - 3 1 - 0 1 - 3               Holthees-Smakt    26  8  3 15  26  43- 63 -1 pnt
Sporting S.T.     0 - 2 0 - 2 2 - 0 1 - 4 0 - 2 1 - 5 0 - 0 0 - 1 4 - 0 2 - 3       5 - 1 3 - 2 1 -11               Sporting ST       26  6  3 17  21  28- 68     
SVOC '01          2 - 2 2 - 5 5 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 7 0 - 4 4 - 3 1 - 4 1 - 2       2 - 1 0 - 5               SVS               26  4  5 17  17  28- 70     
SVS               1 - 4 0 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 7 1 - 3 0 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 1 4 - 2       3 - 1               SVOC '01          26  4  5 17  17  38- 81     
SV United         ----- 1 - 3 2 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 1 4 - 0 0 - 0                     Kronenberg        26  2  5 19  11  25- 85     
                                                                                                        
5th class F
Boerdonk                2 - 0 2 - 1 4 - 5 2 - 3 1 - 1 5 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 3 1 - 7 4 - 0 2 - 1               RKPVV             26 14  3  4  60 129- 26 P1 prom
Elsendorp         0 - 1       2 - 1 6 - 2 13- 1 2 - 0 4 - 1 4 - 1 2 - 0 1 - 2 0 - 3 1 - 2 3 - 1 1 - 5               Olympia Boys      26 16  6  4  54  61- 38 P3 prom
Fiducia           0 - 3 2 - 1       2 - 4 5 - 2 0 - 1 1 - 4 0 - 3 0 - 3 2 - 2 1 - 7 0 - 1 5 - 1 0 - 4               RKGSV             26 16  6  4  54  64- 31 (P1) prom
HSE               2 - 2 1 - 3 3 - 2       1 - 0 2 - 1 1 - 5 7 - 2 0 - 2 0 - 2 2 - 4 0 - 6 2 - 1 3 - 0               SPV               26 17  2  7  53  91- 40     
HVV Helmond       3 - 5 2 - 1 1 - 4 0 - 2       1 - 0 0 - 0 5 - 2 1 - 3 0 - 5 2 -13 2 - 5 5 - 1 0 - 3               Milheezer Boys    26 16  3  7  51  84- 40 P2 prom
Menos             2 - 0 0 - 4 2 - 4 2 - 0 4 - 2       1 - 4 0 - 0 1 - 2 0 - 7 0 - 6 2 - 1 0 - 3 2 - 1               Ollandia          26 16  1  9  49  81- 44     
Milheezer Boys    5 - 1 2 - 0 5 - 2 4 - 1 4 - 0 4 - 2       6 - 2 3 - 2 3 - 0 0 - 0 2 - 3 7 - 1 3 - 2               Elsendorp         26 12  1 13  37  58- 48     
Nederwetten       3 - 3 1 - 4 1 - 0 5 - 3 0 - 2 9 - 0 0 -10       0 - 2 0 - 1 5 - 3 3 - 7 6 - 1 1 - 2               Boerdonk          26 10  6 10  36  51- 61     
Olympia Boys      3 - 1 2 - 0 2 - 2 5 - 3 6 - 0 0 - 0 3 - 0 8 - 4       1 - 1 0 - 6 2 - 2 3 - 2 2 - 1               HSE               26 10  2 14  32  50- 73     
RKGSV             4 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 0 4 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 2       0 - 2 1 - 0 5 - 0 2 - 1               Menos             26  7  3 16  24  29- 79     
RKPVV             8 - 1 6 - 1 2 - 0 8 - 0 7 - 1 8 - 1 1 - 1 8 - 0 0 - 1 4 - 0       4 - 1 6 - 0 2 - 3               Nederwetten       26  7  2 17  23  55- 89 
SPV               1 - 1 6 - 1 5 - 1 0 - 1 2 - 1 6 - 1 2 - 0 2 - 4 2 - 3 2 - 0 2 - 1       9 - 1 3 - 6               Fiducia           26  6  2 18  20  42- 69     
Tongelre          1 - 3 0 - 3 3 - 1 3 - 2 3 - 0 1 - 4 0 - 5 3 - 1 1 - 3 2 - 9 0 -15 0 -10       1 - 6               Helmond           26  6  1 19  18  35- 97 -1 pnt
Ollandia          3 - 0 3 - 0 2 - 5 3 - 2 3 - 1 7 - 1 4 - 2 4 - 1 3 - 0 3 - 4 2 - 2 1 - 4 8 - 0                     Tongelre          26  5  0 21  15  30-125     
                                                                                                        
5th class G
Astrantia               0 - 0 3 - 2 0 - 2 2 - 3 5 - 0 3 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 0 4 - 4 0 - 0 1 - 4               Estria            26 22  2  2  68  75- 20- 1 prom
Estria            3 - 1       2 - 0 4 - 3 1 - 0 5 - 1 3 - 0 2 - 1 3 - 2 2 - 0 0 - 0 3 - 1 7 - 0 3 - 1               De Zwaluw         26 17  3  6  54  83- 40 (P1)     
Gassel            3 - 0 2 - 0       4 - 1 2 - 3 6 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 2 8 - 0 0 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 2               Gassel            26 17  2  7  53  76- 27 P2 prom
GVV "57           1 - 3 0 - 2 1 - 0       2 - 4 7 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 2 3 - 1 1 - 1 4 - 2 1 - 0               VIOS '38          26 15  4  7  49  57- 27     
Odiliapeel/BrGrp. 6 - 1 1 - 3 1 - 4 13- 0       5 - 0 5 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 1 0 - 1 3 - 1 5 - 2 0 - 5               Toxandria         26 15  3  8  48  74- 47 P3 prom
Ruwaard           0 - 3 1 -11 0 - 9 1 - 5 0 - 2       1 - 4 0 - 5 4 - 1 2 - 2 0 - 3 2 -10 1 - 4 3 - 6               Odiliapeel        26 15  2  9  47  70- 44     
SC St. Hubert     1 - 1 0 - 5 1 - 2 3 - 0 2 - 4 2 - 3       2 - 4 1 - 3 1 - 0 0 - 2 0 - 1 2 - 1 0 - 3               WHV               26 11  6  9  39  68- 45     
SCV '58           2 - 4 0 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 1 4 - 1       3 - 5 5 - 1 4 - 3 1 - 3 2 - 0 1 - 2               SCV '58           26 11  6  9  39  60- 43     
Toxandria         3 - 1 0 - 3 0 - 2 2 - 1 3 - 2 10- 0 7 - 2 3 - 2       3 - 2 0 - 2 0 - 2 4 - 0 2 - 3               GVV '57           26 12  3 11  39  47- 59     
VCO               3 - 4 0 - 3 0 - 5 0 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 2 0 - 6 2 - 8       0 -12 0 - 4 2 - 2 1 - 4               Astrantia         26  8  6 12  30  44- 59     
VIOS '38          4 - 2 2 - 1 1 - 4 2 - 0 1 - 2 6 - 0 2 - 0 0 - 2 1 - 1 2 - 0       3 - 1 0 - 1 2 - 0               SC St. Hubert     26  6  2 18  20  35- 66     
WHV               3 - 0 1 - 4 0 - 6 2 - 0 2 - 0 9 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 2 8 - 0 2 - 2       2 - 3 1 - 1               De Willy's        26  5  4 17  19  30- 62     
De Willy's        1 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 4 1 - 4 3 - 0 1 - 3 0 - 2       1 - 1               VCO               26  2  3 21   9  24-101     
De Zwaluw         6 - 1 0 - 4 3 - 0 5 - 0 1 - 2 10- 3 3 - 1 2 - 0 3 - 3 7 - 2 3 - 1 4 - 3 4 - 1                     Ruwaard           26  2  2 22   8  27-134     

Period-championship 5th class :                                                                         
Daalhof-FC Bemelen      3-2 and 1-1   Berg'28-SCG            1-3 and 1-3   Gulpen-Abdisschenbos    2-3 and 1-1            SCG, Abdissenbosch, EMS/RFC, HBC '09, Kessel,
SVH '39-VV Kessel       4-1 and 1-5   Zwat Wit '19-KCC '13   2-1 and 2-1   Passart VKC-Amstenrade  2-1 and 0-0            Koningslust, America, BVV '27, Milheezer B.,
RIOS '31-HBC '09        1-1 and 1-2   SVM-EMS/RFC            1-3 and 0-1   RKAVC-Koningslust       1-3 and 0-2            Olympia Boys, RKGSV and Toxandria promoted
Roggel-Grashoek         3-2 and 1-0   Leunen-BVV '27         1-2 and 0-4   Kwiek Venlo-Toxandria   3-1 and 0-3 aet        Berg '28, RKAVC, Kwiek Venlo, Leunen, 
Neerkandia-United SV    2-2 and 4-1   HBV-FC de Rakt         3-1 and 3-3   Rood Wit '62-America    1-1 and 3-4 aet        Rood Wit '62, HBV and FC de Rakt relegated
RKKSV-De Zwaluw         2-1 and 3-2   Heijen-Gassel          3-5 and 3-0 aet
Gassel in 4th class next season because they are the best loser of the 5th class period-championship matches
                                                                 
                                                                 
East                                                                                                       
1st class E
SC Bemmel               1 - 2 2 - 1 0 - 6 0 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 0 3 - 3 2 - 1 1 - 0 0 - 0               RKZVC             26 16  7  3  55  51- 25 P1 prom
BWO               1 - 0       0 - 1 1 - 3 3 - 0 3 - 2 0 - 3 3 - 4 2 - 0 0 - 0 1 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 1               Longa '30         26 15  3  8  48  52- 34     
Heino             0 - 1 5 - 2       1 - 2 1 - 3 1 - 3 0 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 0               Rohda Raalte      26 12  9  5  45  53- 28 P2  
Longa '30         1 - 0 1 - 2 2 - 3       1 - 0 3 - 0 3 - 1 0 - 1 3 - 1 1 - 2 4 - 0 3 - 3 1 - 3 2 - 1               NEC               26 10  8  8  38  37- 33 (P1)
NEC               1 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 2       4 - 2 0 - 3 1 - 1 0 - 3 3 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 1 4 - 0               De Zweef          26  9  8  9  35  35- 38     
Quick 1888        2 - 5 2 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 3       4 - 1 1 - 1 0 - 2 4 - 1 1 - 3 5 - 1 3 - 2 0 - 1               BWO               26 10  5 11  35  37- 52     
Rigtersbleek      2 - 0 5 - 0 1 - 1 0 - 3 0 - 3 2 - 4       0 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 1               Heino             26  8  9  9  33  36- 37     
RKZVC             1 - 0 3 - 0 2 - 1 5 - 0 3 - 1 1 - 0 2 - 2       1 - 2 1 - 0 5 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 2               Rigtersbleek      26  8  9  9  33  37- 40     
Rohda R.          3 - 0 5 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 2 3 - 0 3 - 0 1 - 2       3 - 1 5 - 0 0 - 0 7 - 1 1 - 5               Tubantia          26  7 11  8  32  32- 32     
Schalkhaar        2 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 3 2 - 3 1 - 3 1 - 3       3 - 1 1 - 1 3 - 1 4 - 1               Stevo             26  8  8 10  32  44- 54 P3  
Stevo             0 - 3 5 - 2 3 - 3 3 - 0 3 - 0 3 - 0 2 - 2 0 - 3 2 - 2 2 - 1       0 - 1 1 - 2 2 - 0               FC Winterswijk    26  8  6 12  30  38- 45     
Tubantia          1 - 1 1 - 2 2 - 3 0 - 3 1 - 1 1 - 2 0 - 2 1 - 0 0 - 0 1 - 1 3 - 0       2 - 0 3 - 1               SC Bemmel         26  8  5 13  29  24- 39     
FC Winterswijk    1 - 0 3 - 3 0 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 1       2 - 3               Schalkhaar        26  6  8 12  26  35- 44 rel     
De Zweef          3 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 0 2 - 1 3 - 3 0 - 3 2 - 1                     Quick 1888        26  8  2 16  26  40- 50 rel  

2nd class I
AZC                     2 - 1 4 - 0 4 - 4 0 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 4               SV Leones         26 14  5  7  47  45- 38 prom
Concordia W.      1 - 1       1 - 1 3 - 1 1 - 4 3 - 2 4 - 0 2 - 0 2 - 3 1 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 3               SV Spero          26 14  4  8  46  46- 30 P2  
DVC '26           3 - 0 3 - 0       4 - 1 3 - 4 0 - 3 2 - 0 0 - 2 2 - 2 4 - 0 2 - 1 3 - 0 0 - 3 2 - 1               WAVV              26 13  5  8  44  52- 33 P3 prom
Germania          2 - 2 5 - 2 0 - 0       3 - 5 1 - 3 3 - 2 3 - 2 1 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 4               Voorwaarts T      26 12  7  7  43  45- 30     
Leones            1 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 0       2 - 1 4 - 2 2 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 3               DVC '26           26 13  3 10  42  48- 45 P3  
Orion             1 - 1 2 - 0 3 - 5 0 - 3 2 - 1       3 - 0 4 - 1 1 - 1 5 - 3 1 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 2               SV Orion          26 11  8  7  41  44- 35     
SDOUC             2 - 3 2 - 0 2 - 1 2 - 2 2 - 3 3 - 0       3 - 0 0 - 4 4 - 1 1 - 2 1 - 0 4 - 0 0 - 0               Vorden            26  9  8  9  35  38- 41     
SML               2 - 3 3 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 0 0 - 1 0 - 3       3 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 1               SDOUC             26 10  2 14  32  39- 46     
Spero             5 - 1 2 - 0 3 - 1 4 - 1 1 - 2 0 - 0 2 - 0 0 - 1       4 - 3 2 - 3 2 - 0 0 - 2 1 - 0               AZC               26  7  9 10  30  38- 44     
Union             0 - 3 4 - 3 4 - 1 0 - 2 4 - 0 1 - 3 1 - 2 2 - 1 0 - 1       1 - 1 3 - 0 0 - 3 3 - 1               SC Varsseveld     26  7  9 10  30  29- 35     
Varsseveld        3 - 1 0 - 1 0 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 1 0 - 0 1 - 2       1 - 3 1 - 1 0 - 4               Union             26  9  3 14  30  43- 51     
Vorden            2 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 1 5 - 3 1 - 3 2 - 2 0 - 0       2 - 5 3 - 1               Concordia W       26  8  5 13  29  36- 48     
Voorwaarts T.     2 - 0 2 - 2 6 - 4 1 - 0 1 - 2 2 - 2 3 - 0 0 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 1       2 - 2               SML               26  8  5 13  29  32- 44 rel 
WAVV              0 - 0 2 - 2 1 - 2 3 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 0 4 - 2 2 - 1 1 - 2 4 - 1 2 - 4 1 - 0                     Germania          26  7  7 12  28  40- 55 rel 

2nd class J
Achilles '12            3 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 4 3 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 4 9 - 3 6 - 1 1 - 2               TVC '28           26 18  5  3  59  69- 36 P2 prom
ATC '65           3 - 2       3 - 2 1 - 3 2 - 1 4 - 4 4 - 4 3 - 4 4 - 1 3 - 3 0 - 2 4 - 0 1 - 0 0 - 1               SDC '12           26 16  5  5  53  77- 42 P3  
Bon Boys          0 - 0 2 - 0       2 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 1 9 - 0 4 - 3 1 - 0               Bon Boys          26 13  8  5  47  60- 37 (P2)
Columbia          2 - 1 1 - 2 2 - 1       2 - 0 0 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 3 0 - 1 6 - 2 1 - 1 0 - 3               WSV               26 14  1 11  43  57- 42     
Epe               1 - 4 3 - 2 5 - 1 4 - 1       2 - 2 3 - 1 2 - 3 2 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 2 3 - 0               Achilles '12      26 10  7  9  37  62- 57     
Luctor et Emergo  6 - 1 3 - 1 4 - 4 1 - 0 4 - 3       2 - 3 1 - 1 6 - 1 1 - 1 1 - 2 4 - 1 1 - 2 1 - 0               ATC '65           26 11  3 12  36  54- 59     
MVV '29           2 - 2 4 - 2 2 - 5 3 - 4 3 - 2 0 - 2       3 - 2 2 - 0 3 - 1 0 - 5 0 - 0 3 - 2 2 - 1               Columbia          26 11  3 12  36  42- 49     
Spcl.Overwetering 0 - 3 1 - 0 1 - 1 7 - 0 4 - 1 3 - 0 2 - 2       2 - 1 2 - 7 0 - 2 2 - 0 0 - 4 1 - 2               VOGIDO            26 10  5 11  35  52- 51     
Robur et Velocit. 2 - 0 3 - 4 1 - 3 1 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 2       1 - 2 2 - 2 0 - 0 4 - 0 0 - 2               Luctor et Emergo  26  9  8  9  35  52- 56     
SDC '12           3 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 3 10- 3 4 - 1 3 - 2 4 - 2 3 - 2       4 - 1 4 - 2 4 - 2 4 - 0               MVV '29           26 10  5 11  35  54- 62 P1  
TVC '28           2 - 2 6 - 1 3 - 2 1 - 0 5 - 4 4 - 0 4 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 4       1 - 1 2 - 2 5 - 2               Overwetering      26  9  3 14  30  42- 58     
Victoria '28      2 - 4 1 - 2 2 - 6 2 - 0 3 - 1 5 - 1 0 - 5 0 - 1 1 - 4 0 - 0 1 - 3       2 - 0 2 - 2               Robur et Velocitas26  6  7 13  25  39- 49 rel 
Vogido            6 - 3 3 - 1 0 - 2 4 - 2 2 - 0 4 - 1 4 - 1 5 - 0 0 - 2 0 - 0 1 - 3 1 - 1       2 - 1               Victoria '28      26  5  6 15  21  34- 74 rel 
WSV               1 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 3 4 - 0 5 - 0 4 - 1 4 - 0 3 - 1 4 - 5 4 - 3 4 - 1 4 - 1                     Epe               26  5  4 17  19  47- 69 rel 

Period-championship 2I / J :                                                                             
1st round
SC Bemmel-DVC '26     3-0      Schalkhaar-MVV '29   1-1  MVV'29 wins on pen.                                        WAVV promoted, Schalkhaar relegated
Spero-Bon Boys        1-0      SDC '12-WAVV         2-3
2nd round                                                   
SC Bemmel-Spero       1-0 aet  MVV '29-WAVV         1-2 aet         Final : SC Bemmel-WAVV  1-2 aet            
SC Bemmel keeps 1st class place because of withdrawal for next season of Jong Achilles 2
                                                                 
3rd class A
Avanti W.               1 - 2 4 - 1 1 - 0 1 - 2 4 - 2 0 - 0 2 - 3 2 - 2 2 - 1 4 - 2 6 - 2 3 - 4 0 - 1               SC Barbaros       26 22  2  2  68  76- 32 P1 prom
Barbaros          3 - 1       4 - 1 1 - 1 4 - 2 3 - 0 3 - 0 4 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 0 3 - 1 0 - 2 2 - 1               FC Suryoye-Medit. 26 21  3  2  66  96- 43 P2 prom
DSVD              2 - 2 0 - 2       3 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 1 2 - 4 4 - 2 2 - 0 4 - 1 0 - 1 1 - 3               NEO               26 13 10  3  49  59- 30 (P1)
Eilermark         0 - 4 0 - 1 2 - 0       1 - 2 4 - 1 2 - 0 5 - 1 3 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 0 2 - 4 1 - 1               SC Enschede       26 13  5  8  44  57- 47     
SC Enschede       3 - 1 2 - 5 2 - 0 2 - 0       0 - 0 2 - 2 4 - 1 0 - 1 5 - 2 3 - 2 4 - 2 0 - 5 3 - 1               De Tukkers        26 10  8  8  38  50- 40     
Juventa '12       3 - 0 1 - 7 1 - 3 1 - 1 2 - 2       2 - 5 0 - 3 0 - 2 3 - 1 0 - 7 2 - 2 2 - 7 3 - 1               Avanti W          26 10  5 11  35  50- 53     
KOSC              1 - 2 0 - 6 0 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 2       2 - 1 0 - 2 3 - 4 2 - 5 1 - 2 0 - 3 0 - 4               Reutum            26 10  2 14  32  53- 47 P3  
Losser            0 - 1 4 - 5 2 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 2 1 - 1       1 - 2 0 - 1 2 - 3 4 - 0 1 - 4 0 - 2               Eilermark         26  9  4 13  31  42- 48     
NEO               2 - 2 1 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 2 3 - 0 7 - 0 1 - 1       5 - 0 3 - 0 3 - 2 1 - 5 0 - 0               DSVD              26  8  5 13  29  34- 43     
Oldenzaal         3 - 3 2 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 3 2 - 3 3 - 0 3 - 2 1 - 1       0 - 5 3 - 5 0 - 2 3 - 1               Saasveldia        26  8  4 14  28  53- 70     
Reutum            3 - 0 2 - 3 0 - 0 5 - 1 3 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 0 0 - 5 1 - 3       1 - 2 3 - 4 0 - 0               Losser            26  8  3 15  27  41- 54     
Saasveldia        4 - 1 2 - 3 0 - 0 4 - 2 0 - 5 7 - 1 4 - 1 1 - 3 0 - 0 4 - 0 1 - 3       1 - 4 1 - 4               Oldenzaal         26  8  3 15  27  47- 70 rel 
Suyoye Meditteran.6 - 1 4 - 3 3 - 0 5 - 2 1 - 3 2 - 2 5 - 3 3 - 2 3 - 3 5 - 1 4 - 2 6 - 2       3 - 5               Juventa '12       26  5  7 14  22  35- 76 rel 
De Tukkers        1 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 2 4 - 1 4 - 0 2 - 2 2 - 2 1 - 4 2 - 1 3 - 3 1 - 1                     KOSC              26  4  5 17  17  28- 68 rel

3rd class B
Albatross               0 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 3 2 - 1 0 - 2 0 - 5 3 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 1               Warnsveldse Boys  26 15  6  5  51  68- 34 P2 prom
Colmschate        2 - 3       3 - 4 2 - 2 2 - 3 3 - 0 2 - 5 3 - 2 3 - 2 5 - 1 1 - 0 5 - 0 0 - 0 2 - 3               Colmschate '33    26 14  4  8  46  70- 42 (P2)
Eerbeekse Boys    0 - 2 0 - 4       2 - 3 0 - 3 2 - 4 1 - 0 0 - 2 3 - 0 0 - 3 1 - 1 3 - 4 2 - 1 1 - 3               Helios            26 14  4  8  46  56- 40 P1  
Heeten            3 - 2 1 - 3 1 - 1       1 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 3 2 - 1 4 - 1 0 - 2 6 - 3 3 - 3 1 - 0               Spcl. Lochem      26 13  6  7  45  42- 27     
Helios            4 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 0       2 - 0 1 - 2 1 - 0 3 - 1 2 - 3 2 - 0 2 - 1 4 - 2 8 - 1               Twenthe           26 12  5  9  41  56- 57 P3  
KCVO              3 - 2 0 - 4 2 - 5 2 - 3 6 - 5       2 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 5 4 - 2 1 - 0 0 - 0 4 - 0               SV Heeten         26 12  4 10  40  49- 46     
SP Lochem         1 - 0 2 - 2 4 - 0 1 - 2 0 - 0 1 - 0       2 - 3 0 - 0 0 - 0 2 - 0 0 - 0 4 - 2 1 - 0               Wijhe '92         26 10  9  7  39  56- 45     
Ruurlo            2 - 2 0 - 5 3 - 0 2 - 0 3 - 2 2 - 2 0 - 1       4 - 2 1 - 4 1 - 1 3 - 3 1 - 1 3 - 0               SV Zwolle         26 11  5 10  38  40- 48     
Turkse Kracht     0 - 0 2 - 4 4 - 3 0 - 4 3 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 0       3 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 1 5 - 2               KCVO              26 10  5 11  35  50- 57     
Twenthe           4 - 1 0 - 6 3 - 1 4 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 1 2 - 2 8 - 2       1 - 4 1 - 2 1 - 0 1 - 1               Ruurlo            26  9  7 10  34  44- 44     
Warnsveldse Boys  5 - 1 4 - 3 7 - 1 2 - 1 4 - 0 5 - 1 3 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 2       1 - 0 6 - 0 3 - 0               Witkampers        26  7  7 12  28  39- 50     
Witkampers        0 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 1 0 - 5 2 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 2       2 - 4 4 - 1               Albatross         26  7  4 15  25  29- 50     
Wijhe '92         5 - 0 2 - 2 4 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 3 2 - 1 5 - 0 2 - 1 8 - 1 3 - 6 1 - 1       1 - 1               Turkse Kracht     26  6  4 16  22  36- 62     
ZV Zwolle         2 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 1 2 - 3 3 - 1 0 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 0 3 - 1 3 - 1                     Eerbeekse Boys    26  5  4 17  19  33- 66 rel 

Period-championship 3A / B :                                                                             
1st round
Robur et Velocitas-Reutum      4-2     Victoria '28-Twenthe   2-3                                                  Victoria '28 relegated
FC Suryoye Medit.-Helios D.    4-3     Colmschate-NEO         0-1
2nd round                                                   
Robur et Vel.-FC Suryoye Med.  1-2     Twenthe-NEO            0-2       Final : FC Suryoye Med.-NEO  2-1 aet       FC Suryoye promoted, Luctor et Em. relegated
                                                                 
3rd class C
AD '69                  1 - 4 2 - 1 4 - 0 0 - 5 6 - 1 2 - 5 1 - 4 2 - 3 3 - 2 0 - 3 3 - 1 0 - 2 0 - 5               DCS               26 17  4  5  55  80- 34 prom
DCS               6 - 1       2 - 1 10- 3 2 - 6 1 - 1 1 - 0 3 - 3 7 - 0 5 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 1               MASV              26 16  4  6  52  77- 39 P1    
Gendringen        4 - 1 2 - 2       4 - 2 3 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 0               VIOD              26 15  6  5  51  51- 27 P3 prom
Groessen          1 - 2 2 - 6 0 - 2       1 - 3 1 - 1 2 - 4 1 - 4 2 - 5 1 - 2 2 - 2 1 - 2 0 - 5 1 - 0               OBW               26 15  5  6  50  61- 39     
Grol              4 - 1 0 - 4 2 - 1 1 - 2       2 - 2 1 - 1 3 - 0 0 - 0 3 - 4 1 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 2               Grol              26 11 11  4  44  56- 37     
Keijenburgse Boys 5 - 1 0 - 9 3 - 5 4 - 2 0 - 1       4 - 9 3 - 1 0 - 0 0 - 3 4 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 5               Gendringen        26 11  9  6  42  63- 42     
MASV              8 - 0 2 - 0 4 - 3 7 - 3 1 - 0 6 - 0       0 - 3 1 - 2 5 - 3 0 - 2 2 - 0 1 - 1 5 - 0               VDZ               26 10  6 10  36  51- 47 P2  
OBW               5 - 2 2 - 0 1 - 4 4 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 2       1 - 0 7 - 3 3 - 0 2 - 3 1 - 0 2 - 1               Pax               26  9  8  9  35  42- 43     
Pax               3 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 1 4 - 2 0 - 2       1 - 2 3 - 1 2 - 2 0 - 0 0 - 0               SC Rheden         26 10  2 14  32  53- 71     
Rheden            3 - 0 3 - 2 1 - 2 4 - 3 2 - 5 4 - 3 0 - 1 1 - 3 0 - 4       0 - 2 5 - 4 1 - 3 3 - 3               VVO               26  7  7 12  28  49- 51     
FC Trias          3 - 1 2 - 4 1 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 1 0 - 4 2 - 2 3 - 1 2 - 2       1 - 1 0 - 3 5 - 3               FC Trias          26  6 10 10  28  41- 53     
VDZ               2 - 0 1 - 2 3 - 1 5 - 0 1 - 1 5 - 2 3 - 3 2 - 4 3 - 2 0 - 1 2 - 1       4 - 2 1 - 2               Keijenburgse Boys 26  5  7 14  22  42- 78 rel 
VIOD              7 - 3 1 - 0 2 - 1 4 - 2 0 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 2 3 - 0 2 - 1       1 - 0               AD '69            26  6  0 20  18  38- 91 rel 
VVO               4 - 1 0 - 1 1 - 7 1 - 2 3 - 3 5 - 3 1 - 2 1 - 2 5 - 2 2 - 0 2 - 2 0 - 0 2 - 2                     Groessen          26  3  3 20  12  38- 90 rel 

3rd class D
Beuningse Boys          1 - 5 6 - 0 0 - 2 2 - 3 3 - 0 2 - 3 3 - 0 5 - 2 2 - 2 0 - 0 3 - 0 5 - 2 1 - 1               Eendracht '30     26 16  4  6  52  39- 24 prom
Blauw Wit         2 - 1       4 - 5 2 - 2 0 - 4 2 - 3 0 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 2 5 - 0 2 - 1 0 - 4 1 - 1               Eldenia           26 16  3  7  51  56- 38 P3  
Brakkenstein      1 - 1 1 - 1       3 - 0 3 - 3 1 - 2 3 - 3 3 - 3 3 - 0 4 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 3               DIO '30           26 12  9  5  45  48- 30 P1  
DIO '30           2 - 1 0 - 0 2 - 2       3 - 4 3 - 2 1 - 2 6 - 1 0 - 2 3 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 2               Beuningse Boys    26 12  5  9  41  55- 39 (P2)
RKSV Driel        1 - 1 4 - 0 2 - 2 0 - 3       0 - 4 2 - 3 4 - 2 0 - 1 5 - 3 2 - 3 2 - 4 4 - 4 2 - 3               Trekvogels        26 10 10  6  40  62- 48     
Eendracht '30     1 - 0 1 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 0       0 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 1               Rood Wit          26 12  5  9  39  52- 38 -2 pnts
Eldenia           0 - 4 4 - 2 2 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 1       6 - 4 3 - 1 0 - 1 3 - 2 4 - 1 4 - 1 3 - 1               RKSV Driel        26  9  6 11  33  56- 59     
Groesbeekse Boys  1 - 2 2 - 1 3 - 2 0 - 0 2 - 0 0 - 1 2 - 1       0 - 0 1 - 0 2 - 4 3 - 1 0 - 2 1 - 4               HAVO              26  9  6 11  33  38- 52     
Hatert            1 - 3 2 - 2 2 - 2 0 - 0 4 - 1 1 - 1 2 - 3 1 - 3       3 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 0 0 - 2               Brakkenstein      26  6 14  6  32  48- 49     
HAVO              0 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 1 1 - 4 1 - 0       1 - 1 5 - 3 3 - 2 1 - 1               Hatert            26  9  5 12  32  40- 46     
SC Millingen      0 - 3 2 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 5 0 - 1 0 - 4 1 - 1 2 - 3 2 - 1       3 - 0 1 - 3 2 - 2               Blauw Wit         26  7  9 10  30  43- 46     
ONA '53           2 - 0 0 - 3 1 - 1 2 - 5 2 - 3 0 - 3 0 - 2 4 - 2 3 - 2 0 - 4 1 - 1       1 - 2 3 - 3               Groesbeekse Boys  26  8  6 12  30  40- 52 P2 rel
Rood Wit          5 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 3 3 - 0 2 - 2 3 - 0 1 - 1 4 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 0       5 - 2               SC Millingen      26  5  8 13  23  33- 55 rel 
Trekvogels        3 - 4 2 - 2 5 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 3 2 - 1 2 - 3 7 - 0 3 - 3 4 - 1 2 - 1                     ONA '53           26  4  4 18  16  32- 66 rel 

Period-championship 3C / D :                                                                            
1st round
Concordia W-VDZ       1-0        SML-Beuningse Boys   3-2 
MASV-DIO '30          2-1        Eldenia-VIOD         1-1  VIOD wins on pen.
2nd round                                                   
Concordia W-MASV      4-2        SML-VIOD             2-3            Final : Concordia W-VIOD 1-1  VIOD wins on pen.   VIOD promoted, SML relegated
playoff for extra free place in 2nd class because of withdrawal for next season of Jong Achilles 2 :   NEO-Concordia W. 3-3, Concordia W. wins on pen.
                                                                 
4th class A
Almelo                  2 - 3 0 - 1 7 - 2 0 - 4 4 - 1 1 - 0 3 - 3 2 - 0 5 - 1 0 - 3 2 - 1 0 - 3                     Sportl.Glanerbrug 24 17  3  4  54  80- 34 P1 prom
Berghuizen        0 - 3       0 - 0 3 - 0 0 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 4 2 - 2 1 - 2 1 - 1 4 - 1                     LSV               24 14  4  6  46  59- 40 P2 prom
Borne             2 - 2 3 - 1       1 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 5 3 - 3 1 - 1 4 - 1 0 - 0 3 - 2 1 - 3                     Borne             24 11  9  4  42  48- 34 P3  
Hengelo           2 - 3 1 - 0 2 - 4       1 - 3 4 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 8 3 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 2                     RSC               24 10  5  9  35  46- 31 (P1)
LSV               0 - 1 3 - 1 2 - 2 3 - 1       6 - 0 1 - 0 2 - 1 3 - 2 2 - 4 3 - 3 2 - 4 6 - 2                     SV Vasse          24 11  2 11  35  44- 34     
De Lutte          3 - 1 1 - 1 1 - 5 1 - 3 0 - 1       0 - 2 1 - 3 2 - 1 1 - 3 2 - 2 0 - 1 1 - 4                     Spcl.Overdinkel   24  9  8  7  35  44- 40     
RSC               3 - 1 0 - 0 1 - 2 6 - 1 1 - 2 0 - 0       4 - 1 1 - 3 4 - 2 2 - 2 4 - 2 2 - 2                     SV Almelo         24 10  4 10  34  43- 46     
Spcl.Overdinkel   1 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 1 2 - 2       2 - 2 4 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 4                     Zenderen Vooruit  24  9  3 12  30  48- 55     
Sportl.Glanerbrug 5 - 1 3 - 1 2 - 1 4 - 1 3 - 3 6 - 2 2 - 0 1 - 0       3 - 2 8 - 0 6 - 2 1 - 3                     De Tubanters 1897 24  7  9  8  30  33- 46     
Sportl.Vroomshoop 1 - 1 1 - 5 2 - 2 1 - 2 3 - 1 0 - 2 1 - 3 4 - 3 1 - 2       1 - 2 3 - 1 2 - 1                     HVV Hengelo       24  9  2 13  29  40- 66     
De Tubanters 1899 2 - 3 0 - 1 0 - 2 3 - 4 1 - 1 1 - 1 1 - 0 4 - 0 1 - 6 2 - 1       0 - 4 0 - 3                     FC Berghuizen     24  7  7 10  28  31- 36 rel    
Vasse             2 - 0 4 - 0 2 - 0 6 - 0 0 - 1 3 - 0 0 - 1 2 - 0 0 - 4 1 - 0 0 - 0       4 - 1                     Sportl.Vroomshoop 24  7  3 14  24  42- 59     
Zenderen Vooruit  3 - 0 1 - 3 1 - 2 1 - 3 2 - 7 4 - 1 0 - 4 0 - 1 1 - 3 3 - 5 0 - 0 3 - 2                           SV De Lutte       24  3  5 16  14  23- 60 rel 

4th class B
FC Aramea               5 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 2 4 - 6 1 - 2 2 - 3 2 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 2               WVV '34           26 21  2  3  65  59- 21 P2 prom
Bentelo           2 - 2       0 - 4 0 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 4 2 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 4 0 - 2 1 - 3 2 - 4               GFC               26 16  6  4  54  53- 29 (P2)
Buurse            1 - 0 2 - 0       6 - 0 0 - 2 4 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 6 2 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 1 3 - 1               EMOS              26 16  3  7  51  67- 31 P1  
Diepenheim        1 - 3 3 - 4 1 - 2       0 - 7 2 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 3 0 - 0               Rood Zwart        26 14  4  8  46  54- 40 P3  
EMOS              3 - 0 2 - 1 9 - 0 3 - 0       3 - 3 1 - 0 0 - 2 3 - 1 2 - 3 5 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 3               BSC Unisson       26 12  4 10  40  50- 49     
Enter             0 - 0 3 - 3 0 - 3 3 - 0 1 - 2       1 - 3 2 - 1 5 - 0 0 - 0 2 - 2 1 - 4 0 - 2 0 - 1               SV TVO            26 11  6  9  39  42- 41     
GFC               0 - 0 3 - 2 5 - 1 2 - 0 0 - 4 2 - 0       1 - 1 3 - 2 4 - 0 1 - 1 5 - 1 1 - 0 3 - 1               Buurse            26 12  1 13  37  45- 51     
Hector            1 - 1 2 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 4 4 - 0 1 - 2       1 - 2 4 - 1 0 - 0 2 - 1 0 - 3 2 - 4               UDI               26  8  9  9  33  50- 46     
Markelo           0 - 2 4 - 6 0 - 3 3 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 0 3 - 2       2 - 0 3 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 1               Markelo           26  9  4 13  31  41- 52     
Rood Zwart        0 - 1 2 - 2 1 - 2 5 - 0 1 - 0 2 - 1 4 - 2 3 - 0 5 - 2       2 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 4               FC Aramea         26  7  7 12  28  34- 42     
TVO               2 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 2 3 - 2 3 - 1 1 - 3 1 - 0 2 - 1 1 - 1       5 - 2 1 - 3 1 - 0               SV Hector         26  8  4 14  28  35- 46     
UDI               1 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 4 6 - 0 2 - 1 2 - 2 5 - 1 2 - 0 1 - 2 5 - 0       0 - 4 3 - 3               Diepenheim        26  5  7 14  22  24- 57 rel 
WVV '34           3 - 0 4 - 0 3 - 0 2 - 1 1 - 3 1 - 0 2 - 0 4 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 2 2 - 2       3 - 1               SV Enter          26  5  5 16  20  36- 53 
BSC Unisson       4 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 2 0 - 5 2 - 1 0 - 1 3 - 0 5 - 2 1 - 7 0 - 2 3 - 0 1 - 3                     Bentelo           26  4  6 16  18  33- 65 rel 

Period-championship 4A / B :                                                                             
1st round
Juventa '12-Rood Zwart   4-3       Oldenzaal-RSC    5-3
GFC-Borne                2-4       LSV-EMOS         1-1  LSV wins on pen.
2nd round                                                   
Juventa '12-Borne        4-0       Oldenzaal-LSV    2-3         Final : LSV-Juventa '12  1-0                        LSV promoted, Oldenzaal relegated
                                                                 
4th class C
Dinxperlo               2 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 1 5 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 5 2 - 1 4 - 1 1 - 2 1 - 3               Reunie            26 21  2  3  65 111- 30 P1 prom
FC Eibergen       6 - 3       0 - 2 0 - 0 0 - 1 3 - 2 2 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 4 5 - 5 5 - 1 2 - 1 1 - 1               VIOS B            26 15  4  7  49  74- 32 P3 prom
Erix              2 - 2 0 - 0       0 - 0 2 - 2 3 - 1 4 - 3 1 - 0 0 - 2 4 - 0 4 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 1               GWVV              26 14  7  5  49  54- 32 (P1)
GWVV              2 - 0 1 - 0 2 - 0       3 - 2 3 - 1 3 - 3 0 - 0 8 - 1 2 - 2 5 - 2 4 - 0 2 - 4 1 - 0               MEC               26 15  4  7  49  51- 36 P2  
KSH               1 - 3 1 - 1 2 - 0 2 - 6       1 - 0 2 - 1 0 - 2 0 - 3 1 - 6 1 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 3               SV Dinxperlo      26 14  2 10  44  60- 45     
KSV               1 - 4 1 - 3 3 - 1 1 - 2 0 - 0       5 - 0 0 - 1 1 - 3 0 - 2 2 - 1 5 - 2 1 - 3 3 - 0               Ulftse Boys       26 13  4  9  43  53- 43     
Marienveld        0 - 7 0 - 4 0 - 3 2 - 2 1 - 1 0 - 2       2 - 3 0 - 3 1 - 7 2 - 2 0 - 2 0 - 0 1 - 6               SP Rekken         26 12  7  7  43  50- 46     
MEC               1 - 3 2 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 0       0 - 0 3 - 5 3 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 1               FC Eibergen       26 11  7  8  40  52- 44     
Spcl. Rekken      4 - 3 3 - 3 3 - 0 0 - 1 0 - 3 1 - 0 2 - 2 2 - 1       2 - 2 7 - 4 1 - 0 2 - 2 1 - 3               Erix              26  9  6 11  33  34- 44     
Reunie            4 - 2 0 - 1 4 - 1 3 - 1 9 - 0 6 - 1 3 - 0 4 - 2 5 - 1       8 - 1 8 - 0 4 - 1 8 - 0               KSH               26  7  6 13  27  29- 59     
SVBV              0 - 4 2 - 6 5 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 5 0 - 0 1 - 5       4 - 0 0 - 6 3 - 3               SVGG              26  9  0 17  27  41- 73     
SVGG              0 - 2 4 - 2 3 - 0 2 - 1 5 - 2 3 - 0 5 - 3 1 - 4 0 - 3 0 - 5 4 - 1       0 - 2 4 - 3               SVBV              26  5  6 15  21  47- 87 rel 
VIOS B            5 - 1 5 - 0 2 - 1 2 - 0 5 - 0 4 - 1 7 - 0 1 - 2 2 - 2 0 - 1 9 - 3 4 - 0       1 - 3               KSV               26  6  1 19  19  35- 55     
Ulftse Boys       0 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 0 4 - 2 5 - 0 4 - 1 0 - 3 3 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 3                     Mariënveld        26  0  6 20   6  24- 89 rel 

4th class D
Doetinchem              3 - 0 2 - 0 5 - 0 2 - 0 4 - 1 4 - 3 6 - 0 5 - 1 1 - 0 6 - 2 1 - 0 3 - 2 3 - 1               Doetinchem        26 20  3  3  63  71- 26 P2 prom
GSV '38           2 - 3       1 - 2 2 - 3 4 - 0 1 - 3 1 - 2 6 - 2 3 - 0 0 - 3 3 - 0 1 - 1 0 - 0 0 - 2               MvR               26 19  5  2  62  66- 18 P1 prom
HC '03            3 - 3 3 - 2       7 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 0 6 - 0 1 - 1 2 - 3 4 - 0 0 - 0 2 - 2 4 - 0               HC '03            26 15  8  3  53  70- 29 (P2)
Kilder            1 - 4 0 - 1 2 - 3       0 - 7 2 - 2 1 - 2 4 - 4 3 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 4 2 - 4 1 - 2               DVV               26 12  9  5  45  50- 32     
SV Loil           0 - 1 2 - 3 1 - 4 0 - 0       0 - 3 3 - 0 4 - 0 4 - 0 1 - 0 5 - 1 0 - 2 4 - 5 4 - 2               Sprinkhanen       26 13  4  9  43  55- 38     
MvR               2 - 0 4 - 1 4 - 1 4 - 0 3 - 2       1 - 1 6 - 0 6 - 0 2 - 0 1 - 0 6 - 0 3 - 0 1 - 0               Zeddam/St.Joris   26 11  3 12  36  41- 49 P3  
RKPSC             0 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 0 4 - 2 0 - 0       3 - 0 2 - 0 0 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 3               RKPSC             26 10  5 11  35  38- 45     
Rijnland          0 - 5 0 - 5 1 - 3 1 - 4 1 - 1 1 - 2 0 - 4       2 - 2 0 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 0               GSV '38           26 10  3 13  33  48- 41     
SDZZ              2 - 1 1 - 2 0 - 4 1 - 1 1 - 2 0 - 3 2 - 5 1 - 1       1 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 0 0 - 1               VVG '25           26  9  6 11  33  56- 55     
Sprinkhanen       4 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 2 4 - 0 6 - 1 5 - 1       2 - 3 0 - 2 4 - 7 4 - 0               Terborg           26  8  8 10  32  47- 55     
Terborg           0 - 2 1 - 1 1 - 7 6 - 0 3 - 3 1 - 0 5 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 2       0 - 0 4 - 1 6 - 1               SV Loil           26  9  4 13  31  53- 52     
DVV               0 - 3 3 - 2 0 - 1 2 - 2 4 - 1 3 - 3 4 - 0 3 - 1 6 - 1 2 - 0 2 - 2       3 - 0 0 - 0               Kilder            26  4  6 16  18  37- 74 rel 
VVG '25           1 - 1 0 - 3 1 - 1 2 - 2 1 - 5 0 - 2 5 - 0 4 - 0 7 - 1 1 - 3 4 - 1 3 - 2       1 - 3               SDZZ              26  3  6 17  15  23- 71 rel 
Zeddam-St.Joris   1 - 1 1 - 0 0 - 6 2 - 3 4 - 0 0 - 1 3 - 1 6 - 0 3 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 3 4 - 3                     SC Rijnland       26  1  6 19   9  19- 89 rel 

Period-championship 4C / D :                                                                             
1st round
Keijenburgse Boys-MEC      3-0       AD '69-Zeddam/St.Joris   2-0
VIOS B-HC '03              2-1       MvR-GWVV                 3-1
2nd round                                                   
Keijenburgse Boys-VIOS V   3-4       AD '69-MvR               0-3    Final : VIOS V-MvR  0-3                       MvR promoted, AD '69 and Keijenburgse B. relegated
                                                                 
4th class E
Achilles '29            2 - 4 2 - 1 2 - 3 2 - 6 4 - 0 2 - 3 3 - 1 3 - 5 1 - 1 3 - 2 5 - 3 3 - 1 0 - 0               RODA '28          26 19  3  4  60  80- 31 P1 prom
Batavia           2 - 0       3 - 0 1 - 3 1 - 4 4 - 1 5 - 5 2 - 0 2 - 5 1 - 2 0 - 0 3 - 4 3 - 3 2 - 2               Krayenhoff        26 16  5  5  53  67- 36 P2  
DIOSA             3 - 0 4 - 1       2 - 4 3 - 3 5 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 4 0 - 0 4 - 0 1 - 0               SCE               26 14  8  4  50  49- 26 (P1)
Ewijk             0 - 0 12- 1 2 - 7       0 - 1 2 - 2 7 - 2 0 - 1 2 - 4 3 - 4 2 - 2 1 - 1 4 - 2 2 - 1               Ewijk             26 13  6  7  45  77- 49     
Krayenhoff        2 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 6       2 - 3 2 - 1 5 - 1 1 - 0 0 - 1 0 - 1 5 - 3 6 - 0 7 - 1               Nijmegen          26 13  6  7  45  66- 60     
Niftrik           3 - 3 4 - 5 0 - 2 0 - 2 2 - 3       3 - 2 3 - 1 0 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 6 1 - 4 2 - 0               SCP               26 11  6  9  39  54- 47     
Nijmegen          2 - 2 2 - 0 2 - 0 4 - 0 0 - 5 6 - 2       2 - 1 5 - 2 0 - 1 4 - 1 2 - 2 3 - 1 5 - 7               Achilles '29      26 11  5 10  38  51- 51 P3     
Overasseltse Boys 0 - 3 3 - 2 0 - 1 1 - 6 1 - 1 2 - 3 2 - 4       1 - 2 0 - 0 0 - 0 3 - 4 2 - 2 0 - 2               DIOSA             26  9  9  8  36  47- 49  
RODA '28          3 - 1 5 - 2 8 - 0 3 - 1 2 - 0 4 - 0 1 - 1 5 - 0       0 - 2 6 - 0 0 - 0 4 - 2 5 - 1               UHC               26  7  9 10  30  62- 56     
SCE               3 - 0 0 - 3 3 - 0 0 - 0 1 - 1 6 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 3       1 - 2 2 - 1 6 - 0 3 - 1               Batavia           26  8  6 12  30  58- 75     
SCP               1 - 3 6 - 2 1 - 2 1 - 5 1 - 1 6 - 1 2 - 3 3 - 1 2 - 1 3 - 1       2 - 2 2 - 0 3 - 1               WVW               26  8  5 13  29  41- 55     
UHC               0 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 3 0 - 1 4 - 5 8 - 2 3 - 1 0 - 2 0 - 2 1 - 1       8 - 2 1 - 2               Niftrik           26  8  3 15  27  44- 80 rel 
Victoria '25      0 - 2 2 - 4 2 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 5 2 - 3       0 - 2               Victoria '25      26  3  4 19  13  34- 77 rel 
WVW               2 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 4 1 - 2 0 - 2 0 - 1 1 - 0 1 - 3 1 - 1 3 - 2 5 - 2 2 - 0                     Overasseltse Boys 26  2  5 19  11  26- 64 rel 

4th class F
Angeren                 0 - 3 0 - 0 2 - 1 1 - 3 3 - 1 3 - 1 5 - 0 1 - 1 1 - 4 3 - 1 3 - 1 1 - 2                     Arnhemse Boys Sch.24 19  3  2  59  90- 33 -1 pnt P1 prom
Arnhemse B.Schuyt.3 - 3       4 - 1 3 - 0 3 - 0 5 - 0 2 - 1 6 - 0 2 - 1 3 - 1 6 - 1 2 - 2 7 - 2                     GVA               24 16  5  3  53  81- 33 P2 
CHRC              2 - 2 2 - 2       1 - 0 1 - 2 3 - 2 4 - 1 3 - 1 1 - 4 3 - 0 1 - 4 1 - 5 1 - 1                     DVOL              24 17  2  5  53  78- 37 P3 prom 
Dierense Boys     1 - 0 0 - 2 1 - 2       0 - 2 3 - 1 1 - 1 5 - 3 3 - 2 1 - 1 0 - 3 4 - 2 1 - 1                     OSC (N)           24 14  2  8  44  63- 44 (P1)
DVOL              1 - 4 2 - 3 3 - 2 4 - 3       5 - 0 1 - 1 6 - 0 1 - 2 3 - 0 3 - 4 4 - 1 4 - 1                     SV Angeren        24 11  5  8  38  56- 36     
SC EDS            1 - 8 0 - 3 5 - 4 1 - 5 1 - 4       0 - 1 3 - 1 0 - 5 0 - 6 1 - 2 4 - 3 1 - 4                     Jonge Kracht      24 10  6  8  36  55- 39     
Eendracht Arnhem  0 - 3 1 - 5 6 - 4 3 - 1 3 - 5 4 - 2       5 - 0 0 - 3 1 - 1 2 - 0 3 - 3 5 - 3                     SC Veluwezoom     24  8  5 11  28  55- 63 -1 pnt1
Elistha           0 - 2 0 - 4 4 -10 1 - 0 0 - 4 2 - 1 1 - 4       0 - 3 0 - 4 0 - 2 3 - 2 2 - 4                     CHRC              24  7  7 10  28  52- 59     
GVA               2 - 1 7 - 5 0 - 0 3 - 1 2 - 6 12- 0 5 - 3 8 - 0       3 - 2 2 - 1 2 - 2 5 - 0                     Dierensche Boys   24  8  3 13  27  38- 48     
Jonge Kracht      3 - 1 0 - 4 3 - 0 2 - 4 2 - 2 6 - 0 2 - 0 3 - 3 1 - 2       2 - 2 1 - 0 2 - 2                     SC Westervoort    24  7  6 11  27  44- 67     
OSC               2 - 1 6 - 4 5 - 2 0 - 1 1 - 3 7 - 1 4 - 0 4 - 2 0 - 0 1 - 2       4 - 1 3 - 1                     Eendracht Arnhem  24  8  4 12  26  52- 61 -2 pnts
Veluwezoom        1 - 6 2 - 7 1 - 1 4 - 1 2 - 8 2 - 0 3 - 2 5 - 2 1 - 1 3 - 1 6 - 1       2 - 0                     SC EDS            24  3  0 21   9  25-101     
Westervoort       2 - 2 1 - 2 3 - 3 4 - 1 0 - 2 3 - 0 5 - 4 1 - 1 2 - 6 0 - 6 0 - 5 2 - 1                           SC Elistha        24  3  2 19   8  26- 94 -3 pnts rel

Period-championship 4E / F :                                                                             
1st round
Groesbeekse B.-Achilles'29    3-0       SC Millingen-OSC     1-4                                                    SC Millingen relegated
Krayenhoff-DVOL               0-2       GVA-SCE              1-0
2nd round                                                    
Groesbeekse Boys-DVOL         2-4 aet   OSC-GVA              4-6 aet   Final : DVOL-GVA  3-3  DVOL wins on pen.     DVOL promoted, Groesbeekse Boys relegated
                                                                 
4th class G
Alexandria              0 - 2 3 - 2 2 - 5 2 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 3 3 - 3 2 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 0 3 - 2               Vaassen           26 17  4  5  55  50- 25 prom
Be Quick Z.       2 - 1       0 - 2 0 - 3 2 - 1 5 - 2 3 - 2 2 - 3 3 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 3 2 - 3 0 - 2               Spcl. Brummen     26 15  8  3  53  61- 27 P3  
Beekbergen        2 - 3 4 - 2       2 - 2 2 - 4 0 - 0 2 - 1 6 - 1 4 - 2 3 - 2 1 - 0 5 - 1 1 - 0 2 - 0               Beekbergen        26 15  6  5  51  63- 34 P1  
Brummen           3 - 0 4 - 1 3 - 0       1 - 2 3 - 2 0 - 0 2 - 1 0 - 0 2 - 2 4 - 1 2 - 0 2 - 1 5 - 0               SC Klarenbeek     26 13  3 10  42  65- 49 P2  
Groen Wit '62     3 - 3 1 - 2 0 - 2 1 - 1       3 - 1 7 - 3 2 - 3 6 - 3 1 - 6 0 - 1 5 - 1 2 - 2 2 - 3               SV Twello         26 12  4 10  40  51- 43     
SC Klarenbeek     5 - 2 3 - 0 0 - 4 2 - 2 4 - 1       4 - 0 4 - 0 4 - 1 3 - 5 1 - 5 2 - 4 4 - 1 0 - 2               Loenermark        26 11  5 10  38  62- 50     
Loenermark        5 - 0 2 - 2 2 - 2 3 - 1 4 - 1 3 - 3       5 - 1 5 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 0 4 - 2 4 - 1               Victoria Boys     26 11  4 11  37  49- 47     
Orderbos          2 - 2 4 - 0 0 - 2 1 - 0 3 - 4 3 - 2 0 - 6       0 - 0 2 - 3 1 - 3 3 - 2 0 - 3 2 - 3               WWNA              26 10  4 12  34  48- 51     
TKA               3 - 1 3 - 2 2 - 4 1 - 5 3 - 2 1 - 3 3 - 0 0 - 0       0 - 2 0 - 2 1 - 3 2 - 3 2 - 1               sv Orderbos       26  8  5 13  29  39- 61     
SV Twello         3 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 2 0 - 4 2 - 0 1 - 3 1 - 2       3 - 1 3 - 2 1 - 2 0 - 0               Groen Wit '62     26  8  4 14  28  57- 66     
Vaassen           4 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 1 0 - 4 3 - 1 3 - 0 1 - 2 2 - 1       3 - 0 3 - 2 2 - 0               TKA               26  8  4 14  28  43- 60     
Victoria Boys     4 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 0 4 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 3 3 - 1 1 - 2       2 - 0 0 - 4               ZVV '56           26  8  4 14  28  33- 55     
WWNA              7 - 1 2 - 2 0 - 6 0 - 3 4 - 3 0 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 3 0 - 0 3 - 1       4 - 0               Alexandria        26  8  4 14  28  39- 70 rel 
ZVV '56           2 - 4 2 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 2 0 - 4 1 - 5 1 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 3 0 - 0 2 - 1                     Be Quick Z        26  7  3 16  24  35- 57 rel 

4th class H
ABS                     1 - 2 0 - 1 1 - 1 5 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 4 0 - 1 5 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 1               Activia           26 19  3  4  60  67- 29 P2 prom
Activia           2 - 1       3 - 0 4 - 2 4 - 2 5 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 1 4 - 0 0 - 0 2 - 0 7 - 0               DAVO              26 18  4  4  58  76- 35 P3  
Broekland         2 - 1 3 - 1       0 - 3 3 - 1 0 - 1 2 - 0 3 - 4 5 - 2 7 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 1               ABS               26 14  3  9  45  50- 32 P1  
DAVO              2 - 4 3 - 1 1 - 1       3 - 1 1 - 1 3 - 1 4 - 4 3 - 2 8 - 2 2 - 0 4 - 3 5 - 1 1 - 0               Lettele           26 14  3  9  45  52- 36 (P2)
Deventer          0 - 5 1 - 3 2 - 1 2 - 5       1 - 2 1 - 3 0 - 3 1 - 1 5 - 2 0 - 2 1 - 4 3 - 1 1 - 1               De Gazelle        26 13  5  8  44  48- 37     
Diepenveen        1 - 2 2 - 0 4 - 2 1 - 4 3 - 5       0 - 2 1 - 5 1 - 0 11- 2 3 - 4 7 - 0 4 - 1 2 - 3               SV Haarle         26 14  2 10  44  47- 37     
De Gazelle        0 - 1 2 - 4 2 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 0       3 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 1 3 - 3 6 - 0               SV Broekland      26 13  3 10  42  45- 34     
Haarle            0 - 4 0 - 1 2 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 5 1 - 1       2 - 0 2 - 0 3 - 1 0 - 3 3 - 1 2 - 1               Diepenveen        26 12  3 11  39  62- 53     
Holten            1 - 1 0 - 2 0 - 0 0 - 3 1 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 0       2 - 0 1 - 0 0 - 1 3 - 3 3 - 1               Holten            26 11  5 10  38  37- 35     
Hoonhorst         2 - 1 2 - 5 1 - 4 0 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 4       0 - 4 1 - 2 0 - 6 1 - 2               Nieuw Heeten      26 11  5 10  38  44- 43     
Lettele           0 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 3 4 - 1 6 - 2 1 - 1 1 - 0 4 - 1 4 - 0       2 - 1 4 - 0 2 - 2               SV Raalte         26  7  4 15  25  39- 63     
Nieuw Heeten      3 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 0 0 - 0 4 - 3 1 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 3       1 - 3 3 - 1               Spcl. Deventer    26  6  3 17  21  41- 67 rel 
Raalte            0 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 4 2 - 2 0 - 5 3 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 2 1 - 3 2 - 1       2 - 0               Terwolde          26  4  3 19  15  29- 66 rel 
Terwolde          0 - 3 1 - 4 2 - 1 0 - 4 2 - 7 1 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 3 0 - 1 1 - 2 1 - 1 5 - 0                     Hoonhorst         26  2  2 22   8  23- 93 rel 

Period-championship 4G / H :                                                                             
1st round
Albatross-Klarenbeek     4-0       DAVO-Beekbergen          2-1                                                     
Brummen-ABS              3-0       Turkse Kracht-Lettele    4-1 
2nd round                                                    
Albatross-Brummen        2-1       Turkse Kracht-DAVO       3-1 aet    Final : Albatross-Turkse Kracht   1-2        
                   
Playoff for 1 extra prom. place between losers of 4th class finals :
Juventa '12-Albatross    2-3       VIOS B-GVA               2-1        Final :  Albatross-VIOS B   ---   both teams in 3rd class next season
                                                                                                   because of withdrawal of Jong Achilles '29
                                                                                                                    VIOS B  promoted
                                                                                                                     
5th class A
Bornerbroek             1 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 3 1 - 4 2 - 0 4 - 0 0 - 4 5 - 1 2 - 2 1 - 4 1 - 3                     UD W              24 21  3  0  66 104- 23 P1 prom
't Centrum        1 - 4       0 - 4 4 - 2 0 - 5 2 - 6 3 - 0 2 - 1 3 - 2 2 - 1 2 - 4 2 - 5 2 - 1                     Heracles          24 17  3  4  54  80- 30 P3  
DTC '07           4 - 1 0 - 3       2 - 0 0 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 2 2 - 2 0 - 2 2 - 0 1 - 5 2 - 3                     SVV '91           24 16  2  6  50  74- 43 P2  
Fleringen         3 - 2 2 - 2 0 - 0       0 - 1 4 - 0 3 - 3 2 - 1 1 - 3 0 - 6 1 - 2 0 - 1 2 - 1                     Vosta             24 14  2  8  44  45- 44 (P1)
Heracles          2 - 1 2 - 5 4 - 1 3 - 3       3 - 1 4 - 0 6 - 1 1 - 0 5 - 1 14- 0 1 - 3 3 - 1                     La Première       24 13  3  8  42  65- 38     
Langeveen         1 - 2 1 - 3 2 - 3 0 - 0 2 - 2       2 - 0 4 - 1 1 - 5 1 - 4 2 - 3 1 - 3 1 - 3                     FC 't Centrum     24 11  2 11  35  51- 69     
Manderveen        3 - 3 0 - 4 1 - 1 2 - 3 0 - 2 2 - 2       4 - 0 0 - 3 0 - 2 0 - 1 2 - 5 1 - 3                     TVV               24 11  3 10  33  53- 73 -3 pnts
Phenix            1 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 3 0 - 5 3 - 2 3 - 4       0 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 6 0 - 1                     Fleringen         24  8  6 10  30  47- 51     
La Première       5 - 0 3 - 1 2 - 1 4 - 3 2 - 3 2 - 0 2 - 1 7 - 1       5 - 1 5 - 7 3 - 3 0 - 1                     DTC '07           24  9  3 12  30  36- 42     
SVV '91           3 - 2 9 - 1 2 - 3 5 - 4 3 - 3 3 - 0 2 - 1 5 - 0 4 - 2       4 - 0 2 - 2 3 - 0                     RKSV Bornerbroek  24  6  3 15  21  40- 63     
TVV               3 - 0 4 - 2 2 - 1 3 - 6 0 - 5 5 - 2 4 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 4       2 - 6 0 - 4                     Langeveen         24  4  4 16  16  37- 68     
UD W              7 - 0 9 - 2 6 - 0 0 - 0 2 - 1 9 - 0 6 - 1 4 - 0 2 - 0 4 - 3 3 - 1       3 - 0                     Phenix            24  4  2 18  14  22- 72     
Vosta             4 - 3 2 - 2 2 - 0 3 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 0 0 - 2 5 - 4 0 - 6                           Manderveen        24  2  4 18  10  27- 65     

5th class B
Bredevoort              5 - 0 0 - 0 1 - 0 0 - 1 2 - 3 3 - 4 5 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 0               Rietmolen         24 20  2  2  62  71- 20 P3 prom
DEO               1 - 0       2 - 3 3 - 2 1 - 2 6 - 2 4 - 4 3 - 2 1 - 5 2 - 2 1 - 4 1 - 1 2 - 2 4 - 0               SC Meddo          24 17  2  5  53  62- 25 P2  
EGVV              3 - 0 4 - 1       3 - 1 6 - 4 4 - 0 1 - 2 3 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 0 4 - 3                     Delden            24 15  6  3  51  71- 33 (P3) prom
GSV '63           1 - 2 1 - 1 1 - 1       1 - 1 4 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 3 2 - 2 0 - 1 3 - 2 1 - 3 2 - 0               Neede             24 13  6  5  45  53- 28 P1  
Haaksbergen       1 - 1 3 - 1 0 - 1 5 - 1       4 - 3 2 - 0 5 - 3 1 - 0 0 - 3 2 - 4 4 - 4 1 - 3 6 - 0               Hoeve Vooruit     24 14  1  9  43  77- 52     
Spcl. Haarlo      1 - 1 3 - 4 1 - 2 0 - 2 1 - 2       1 -10 2 - 3 0 - 4 1 - 5 1 - 5 1 - 3 3 - 7 2 - 0               EGVV              24 13  4  7  43  49- 37     
Hoeve Vooruit     4 - 3 2 - 3 3 - 4 6 - 2 4 - 0 5 - 0       6 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 3 5 - 3 0 - 2 9 - 0               Haaksbergen       24  9  4 11  31  47- 56     
Lochuizen         4 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 1 3 - 0 4 - 1 3 - 4       0 - 7 1 - 1 0 - 1 1 - 0 0 - 0                     DEO               24  8  5 11  29  48- 63     
SC Meddo          1 - 1 4 - 1 2 - 0 4 - 2 6 - 3 2 - 0 1 - 0 5 - 0       2 - 0 0 - 1 3 - 1 3 - 2 8 - 1               Bredevoort        24  5  7 12  22  34- 40     
Neede             2 - 1 1 - 4 3 - 0 6 - 0 2 - 1 4 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 3       2 - 0 5 - 1 1 - 0                     Lochuizen         24  6  4 14  22  33- 62     
Rietmolen         6 - 2 3 - 1 4 - 1 4 - 2 2 - 1 5 - 0 6 - 1 4 - 0 1 - 0 3 - 1       4 - 0 2 - 2 7 - 0               Vosseveld         24  5  5 14  20  37- 67     
Vosseveld         1 - 0 5 - 1 1 - 3 4 - 3 3 - 3 3 - 3 1 - 6 1 - 0 1 - 2 0 - 2 0 - 5       1 - 2 4 - 2               GSV '63           24  3  6 15  15  33- 60     
Delden            1 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 1 3 - 1 8 - 0 5 - 4 5 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 1 8 - 0       5 - 1               SP Haarlo         24  1  2 21   5  27- 99
Klein Dochteren   0 - 2       0 - 9 0 - 5 2 - 4 0 - 2 0 - 8       0 - 4 0 - 4 1 - 4             -----
Klein Dochteren withdrawn

5th class C
SV Gelders Eiland       5 - 2 2 - 2 2 - 1 2 - 3 3 - 1 2 - 3 2 - 2 0 - 5 6 - 0 2 - 3 2 - 3 3 - 3 3 - 3               't Peeske         26 19  3  4  60  75- 18 prom
Ajax B            1 - 0       3 - 1 4 - 2 0 - 7 3 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 4 1 - 5 4 - 3 6 - 0 0 - 1 0 - 0               Etten             26 17  3  6  54  77- 37 P3  
Babberich         4 - 2 1 - 3       0 - 0 1 - 3 1 - 3 4 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 2 6 - 0 5 - 1 3 - 0 1 - 2               Loo               26 16  4  6  52  75- 44 P2  
Den Dam           0 - 3 0 - 3 2 - 2       0 - 4 0 - 2 0 - 5 0 - 0 0 - 3 0 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 4               Zelhem            26 14  7  5  49  52- 28     
Etten             2 - 1 3 - 2 4 - 3 7 - 0       2 - 4 2 - 3 4 - 1 0 - 3 2 - 0 8 - 1 3 - 3 4 - 2 0 - 2               Stokkum           26 15  2  9  47  47- 35     
Halle             2 - 1 2 - 1 6 - 0 4 - 0 2 - 1       1 - 2 0 - 0 0 - 4 2 - 1 4 - 0 4 - 2 2 - 2 0 - 0               Halle             26 13  5  8  44  48- 35 P1  
Loo               6 - 2 3 - 2 0 - 0 4 - 0 1 - 3 2 - 2       6 - 0 0 - 3 3 - 2 1 - 2 6 - 3 3 - 1 2 - 2               VVL               26 11  4 11  37  45- 65     
NVC               1 - 5 0 - 3 0 - 4 0 - 1 0 - 2 3 - 2 1 - 4       1 - 4 2 - 1 2 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 1               Ajax B            26 11  3 12  36  55- 57     
't Peeske         3 - 0 2 - 3 4 - 0 4 - 1 1 - 2 4 - 0 1 - 3 6 - 1       3 - 0 3 - 0 5 - 1 3 - 1 1 - 3               Wolfersveen       26 10  5 11  35  49- 47     
Stokkum           1 - 3 4 - 2 1 - 0 3 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 0 7 - 1 0 - 0       3 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 0               SV Gelders Eiland 26  9  5 12  32  65- 62     
VVL               2 - 2 2 - 1 3 - 1 6 - 1 1 - 1 0 - 3 1 - 6 1 - 1 0 - 2 3 - 1       5 - 1 1 - 3 0 - 0               SV Babberich      26  7  7 12  28  48- 51     
Westendorp        3 - 6 3 - 4 0 - 0 1 - 1 1 - 6 0 - 0 2 - 3 0 - 2 0 - 5 1 - 2 2 - 4       2 - 2 3 - 6               NVC               26  5  5 16  20  27- 73     
Wolfersveen       3 - 4 2 - 2 3 - 2 3 - 0 1 - 3 0 - 1 4 - 3 4 - 2 0 - 1 0 - 1 6 - 0 1 - 1       2 - 1               Westendorp        26  1  7 18  10  35- 86     
Zelhem            3 - 2 3 - 1 3 - 0 4 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 2 6 - 0 0 - 0 2 - 0 0 - 2 3 - 0 0 - 2                     Den Dam           26  2  4 20  10  14- 74     

5th class D
Angerlo Vooruit         1 - 2 5 - 1 1 - 0 6 - 0 5 - 0 2 - 0 3 - 2 5 - 2 5 - 4 4 - 2 3 - 1 2 - 0 3 - 1               Arnhemia          26 21  1  4  64  92- 44 P1 prom
Arnhemia          2 - 1       1 - 0 1 - 2 11- 0 3 - 2 4 - 1 3 - 2 3 -10 2 - 0 5 - 4 6 - 1 2 - 1 7 - 2               Angerlo Vooruit   26 20  2  4  62  76- 28 P2  
Basteom           0 - 2 5 - 3       1 - 3 4 - 0 1 - 4 1 - 0 1 - 1 1 - 2 3 - 3 2 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 1               SC Doesburg       26 18  3  5  57  79- 28 (P1)     
SC Doesburg       0 - 0 1 - 2 2 - 2       9 - 0 2 - 0 7 - 0 4 - 0 1 - 3 5 - 1 3 - 2 7 - 0 3 - 0 3 - 2               RVW               26 16  4  6  52  73- 37     
Edesche Boys      0 - 5 1 - 5 2 - 3 1 - 4       1 - 1 2 - 5 1 - 3 0 - 3 0 - 5 3 - 3 1 - 0 0 - 3 1 - 5               De Paasberg       26 14  4  8  46  62- 54     
Elsweide          0 - 5 1 - 0 3 - 2 2 - 4 2 - 1       2 - 4 2 - 4 0 - 4 1 - 2 6 - 0 1 - 0 5 - 2 1 - 1               Voorst            26 14  2 10  44  71- 41     
De Hoven          2 - 4 0 - 3 5 - 2 0 - 3 2 - 4 3 - 2       2 - 6 1 - 4 3 - 1 0 - 2 4 - 0 1 - 5 2 - 1               FC Zutphen        26 13  4  9  43  70- 58 P3  
De Paasberg       0 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 1 8 - 0 0 - 1 3 - 1       3 - 3 2 - 1 3 - 1 4 - 2 1 - 3 3 - 2               SV Basteom        26  9  6 11  33  44- 49     
RVW               0 - 3 2 - 4 1 - 1 1 - 1 6 - 0 2 - 0 4 - 1 1 - 2       1 - 0 3 - 2 10- 2 2 - 1 2 - 1               Elsweide          26 10  3 13  32  45- 55 -1 pnt
SDOO              1 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 3 2 - 1 3 - 1 5 - 0 2 - 3 0 - 2       3 - 0 6 - 1 2 - 3 6 - 4               SDOO              26  9  3 14  30  58- 63     
SHE               0 - 3 0 - 5 0 - 2 2 - 4 5 - 2 0 - 0 0 - 3 2 - 4 0 - 4 9 - 1       0 - 0 0 - 6 3 - 4               De Hoven          26  8  0 18  24  43- 77     
Socii             1 - 0 2 - 5 0 - 3 0 - 1 5 - 0 1 - 2 4 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 2       1 - 4 1 - 1               SHE               26  4  4 18  16  43- 75     
Voorst            2 - 3 2 - 4 4 - 0 3 - 0 8 - 0 1 - 3 3 - 1 6 - 0 1 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 1       1 - 2               Socii             26  4  2 20  14  27- 73     
FC Zutphen        5 - 1 1 - 5 1 - 0 0 - 6 9 - 0 4 - 3 3 - 2 5 - 1 3 - 0 3 - 2 2 - 2 4 - 0 3 - 3                     Edesche Boys      26  2  2 22   4  21-122 -4 pnts

5th class E
AAC Olympia             2 - 3 0 - 1 2 - 4 2 - 1 5 - 0 0 - 1 3 - 2 1 - 9 1 - 1 3 - 3 0 - 3 2 - 0 1 - 1               NSVV FC Kunde     26 20  3  3  63  80- 25 P2 prom
Aquila            2 - 2       1 - 1 0 - 2 3 - 2 8 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 3 2 - 4 1 - 2 0 - 2 5 - 1 2 - 2               DSZ               26 17  6  3  57  82- 36 P3  
AVIOS/DBV         2 - 1 3 - 0       0 - 0 1 - 0 2 - 0 4 - 0 3 - 2 1 - 2 4 - 0 6 - 1 3 - 2 5 - 0 1 - 1               SVO '68           26 19  0  7  57  69- 38 P1  
DSZ               7 - 0 3 - 3 1 - 1       8 - 2 7 - 1 2 - 1 3 - 2 4 - 1 5 - 4 4 - 1 0 - 1 4 - 2 3 - 0               VVLK              26 15  7  4  52  60- 31 (P2)
DVE Trajanus      2 - 4 2 - 1 0 - 2 3 - 4       4 - 0 0 - 3 0 - 0 0 - 4 3 - 2 1 - 1 2 - 4 4 - 2 1 - 5               SV AVIOS/DBV      26 14  5  7  47  49- 26     
DVSG              2 - 1 3 - 1 1 - 5 1 - 3 2 - 1       1 - 1 0 - 6 0 - 3 1 - 2 0 - 1 1 - 3 1 - 2 0 - 3               Unitas '28        26 12  4 10  40  49- 50     
Heumen            3 - 0 2 - 3 1 - 0 1 - 4 3 - 2 1 - 0       4 - 0 0 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 1 0 - 1 2 - 2               SCD '33           26 11  4 11  37  42- 48     
Kolping Dynamo    3 - 2 2 - 3 0 - 1 4 - 1 1 - 1 4 - 1 2 - 0       1 - 3 0 - 0 4 - 2 2 - 1 2 - 4 0 - 2               Aquila            26 10  5 11  35  57- 56     
NSVV FC Kunde     4 - 1 5 - 4 4 - 0 1 - 1 7 - 1 3 - 2 3 - 0 2 - 0       4 - 2 6 - 1 3 - 1 7 - 0 0 - 1               Heumen            26 10  2 14  32  38- 42     
SCD '33           1 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 5 2 - 1 0 - 2       4 - 2 2 - 1 0 - 1 0 - 3               Kolping-Dynamo    26  9  4 13  31  48- 52     
SVHA              2 - 2 1 - 3 1 - 0 0 - 5 4 - 1 3 - 1 1 - 3 2 - 3 2 - 2 1 - 3       2 - 5 0 - 3 0 - 4               AAC-Olympia       26  5  6 15  21  38- 67     
SVO '68           1 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 4 8 - 1 2 - 0 4 - 1 7 - 2 1 - 2 2 - 1 5 - 2       2 - 6 2 - 1               SVHA              26  5  4 17  19  40- 77     
Unitas '28        5 - 0 2 - 4 1 - 1 0 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 4       0 - 0               DVE-Trajanus      26  4  3 19  15  36- 83     
VVLK              4 - 2 4 - 2 4 - 1 2 - 2 6 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 0 2 - 0 4 - 3 0 - 2 4 - 3                     DVSG              26  4  1 21  13  21- 78     

5th class F
Apeldoornse Boys        3 - 0 3 - 1 8 - 1 8 - 1 3 - 1 7 - 0 7 - 0 4 - 0 4 - 0 3 - 1 5 - 1 8 - 2                     Apeldoornse Boys  24 23  1  0  70 103- 15 P1 prom
CCW '16           1 - 2       3 - 1 4 - 1 4 - 3 1 - 1 1 - 3 7 - 2 4 - 0 8 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 5                     IJsselstreek      24 18  1  5  55 100- 44 P3  
Emst              1 - 4 0 - 0       3 - 0 6 - 0 3 - 1 0 - 1 4 - 0 1 - 1 0 - 0 0 - 1 0 - 2 1 - 3                     Marienheem        24 13  8  3  47  59- 37 (P1)
Epse Gorssel      1 - 5 2 - 5 1 - 1       4 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 5 0 - 1 1 - 0 2 - 5 4 - 4                     CCW '16           24 14  3  7  45  69- 40     
Go Ahead D.       1 - 1 2 - 5 2 - 3 1 - 2       5 - 2 0 - 2 4 - 3 1 - 3 1 - 0 2 - 1 2 - 0 0 - 6                     SDOL              24 13  6  5  45  59- 37 P2  
Koninklijke UD    0 - 3 0 - 1 1 - 5 4 - 0 4 - 1       2 - 2 1 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 1 4 - 7 1 - 3                     Wesepe            24 10  4 10  34  45- 44     
Marienheem        2 - 4 1 - 1 3 - 1 2 - 0 6 - 0 4 - 1       3 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 2 3 - 3 1 - 0                     Koninklijke UD    24 10  2 12  32  54- 61     
Sallandia         0 - 4 2 - 5 3 - 4 0 - 3 7 - 2 2 - 5 1 - 8       1 - 2 3 - 2 2 - 3 3 - 5 4 - 7                     Wissel            24  9  4 11  28  48- 66 -3 pnts     
SDOL              0 - 2 2 - 0 6 - 0 5 - 1 5 - 0 5 - 1 1 - 1 6 - 1       1 - 1 2 - 2 4 - 1 3 - 2                     Emst              24  7  4 13  25  38- 43     
V en L            0 - 5 0 - 4 1 - 0 2 - 2 4 - 4 1 - 6 2 - 3 1 - 4 1 - 4       1 - 3 0 - 2 0 - 4                     Epse Gorssel Cmb. 24  6  4 14  22  36- 64     
Wesepe            0 - 2 3 - 1 1 - 0 3 - 1 5 - 0 2 - 1 4 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 3       1 - 2 1 - 2                     Go Ahead Deventer 24  5  2 17  17  33- 93     
Wissel            1 - 4 2 - 3 2 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 6 2 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 1 3 - 3       1 - 2                     V en L            24  3  5 16  14  24- 71     
IJsselstreek      0 - 4 4 - 2 4 - 2 2 - 1 9 - 0 7 - 2 1 - 3 5 - 2 6 - 0 4 - 1 8 - 1 10-  0                          Sallandia         24  3  0 21   9  42- 95     

Period-championship 5th class :                                                                           
1st round
Loo-SC Neede            2-5       SVO '68-FC Zutphen        3-2         SVV '91-SDOL                   5-1             Delden promoted
Delden-Halle            2-1       SC Doesburg-VVLK          2-0         Marienheem-Vosta               4-1             Diepenheim, Enter, SVBV, Kilder, SDZZ,
2nd round                                                                                                              Niftrik, Victoria '25, Alexandria 
FC Berghuizen-Heracles  4-0       Etten-KSV                 2-3         Sportl.Vroomshoop-Marienheem   3-0             SC Deventer, Terwolde, Berghuizen
SP Meddo-Enter          1-3       Angerlo Vooruit-SDZZ      4-2         SC Deventer-IJsselstreek       1-5             relegated
Kilder-Delden           0-3       Niftrik-SVO '68           3-0         SC EDS-Alexandria              4-1
Diepenheim-SVV '91      5-1 aet   ZVV '56-Terwolde          4-0         DSZ-SC Doesburg                1-4
SVBV-Neede              2-1 aet   SC EDS-Alexandria         4-1         Eendracht Arnhem-Victoria '25  2-2 
3rd Round
SC Doeburg-SC EDS       0-1       Eendracht Arnhem-Niftrik  5-0 aet     Sportl.Vroomshoop-Diepenheim   2-1
Delden-Angerlo Vooruit  5-1       SVBV-KSH                  2-3         FC Berghuizen-Enter            3-3  Enter wins on pen.
ZVV '56-IJsselstreek    6-5 aet
 
 
North
1st class F
Alcides                 5 - 2 3 - 0 4 - 3 6 - 0 2 - 2 5 - 2 1 - 3 2 - 0 4 - 1 0 - 3 6 - 1 2 - 0 2 - 3               Hoogeveen         26 18  6  2  60  81- 28 P1 prom
Assen             0 - 5       2 - 1 2 - 4 1 - 5 0 - 4 1 - 1 0 - 3 1 - 2 0 - 1 0 - 3 1 - 3 4 - 2 1 - 3               Alcides           26 17  5  4  56  90- 37 (P1) prom
Bergum            1 - 1 7 - 0       1 - 1 1 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 0 4 - 4 2 - 1 1 - 2 0 - 4               WVV               26 16  4  6  52  71- 43 P3  
Emmen             0 - 2 2 - 3 2 - 2       6 - 1 1 - 2 4 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 1 5 - 2 5 - 0 2 - 1 3 - 2               Emmen             26 13  4  9  43  67- 50 P2  
FVC               0 - 6 3 - 0 4 - 0 3 - 1       0 - 1 1 - 0 1 - 6 2 - 2 1 - 0 4 - 1 6 - 1 1 - 3 3 - 1               SVBO              26 11  7  8  40  62- 51     
GAVC              2 - 4 1 - 3 3 - 1 2 - 3 1 - 3       5 - 1 0 - 6 2 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 1 0 - 5 2 - 2               FVC               26 11  3 12  36  44- 52     
GRC Groningen     1 - 5 3 - 0 0 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 4       2 - 2 1 - 0 6 - 0 1 - 1 2 - 2 5 - 0 0 - 2               Bergum            26  9  8  9  35  38- 42     
Hoogeveen         2 - 2 0 - 0 2 - 0 3 - 1 3 - 1 7 - 3 6 - 1       3 - 1 5 - 1 4 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 1               GAVC              26 10  2 14  32  48- 73     
LAC Frisia 1883   1 - 5 0 - 1 2 - 2 1 - 6 4 - 0 9 - 2 5 - 2 0 - 1       3 - 0 2 - 2 1 - 3 3 - 2 0 - 2               Noordster         26  8  6 12  30  55- 72     
Nieuw Buinen      3 - 2 5 - 2 1 - 1 2 - 4 2 - 1 0 - 1 9 - 1 0 - 1 0 - 0       2 - 3 1 - 6 3 - 2 1 - 3               GRC Groningen     26  8  5 13  29  46- 62     
Noordster         2 - 8 2 - 2 1 - 2 2 - 5 0 - 0 4 - 2 1 - 3 3 - 2 2 - 3 0 - 2       5 - 5 3 - 1 1 - 2               Nieuw Buinen      26  8  3 15  27  45- 58     
Rolder Boys       0 - 3 0 - 0 1 - 3 5 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 5 2 - 1 0 - 5 2 - 4       1 - 2 0 - 0               Frisia 1883 LAC   26  7  5 14  26  48- 60 rel 
SVBO              2 - 2 4 - 1 3 - 1 1 - 1 0 - 0 5 - 2 4 - 2 3 - 3 6 - 3 2 - 2 6 - 1 4 - 0       1 - 1               Rolder Boys       26  7  4 15  25  43- 69 rel 
WVV               3 - 3 2 - 3 3 - 0 1 - 0 4 - 2 6 - 0 1 - 0 2 - 7 7 - 3 3 - 2 4 - 0 3 - 6 6 - 0                     FC Assen          26  6  4 16  22  30- 71 rel 

2nd class K
Amicitia VMC            1 - 4 1 - 2 0 - 1 3 - 2 0 - 2 3 - 5 0 - 6 3 - 9 6 - 0 0 - 6 0 - 3 2 - 7 1 - 3               Gomos             26 20  2  4  62  74- 25 prom
St.Annaparochie   6 - 1       2 - 1 3 - 1 4 - 0 0 - 3 1 - 1 0 - 2 2 - 2 9 - 1 3 - 6 0 - 2 2 - 2 4 - 2               SC Stadspark      26 18  3  5  57  89- 39 P1 prom
Asser Boys        3 - 3 2 - 4       3 - 1 6 - 0 1 - 4 2 - 1 1 - 1 2 - 1 5 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 3 1 - 6               Hoogezand         26 16  3  7  51  68- 44 P3  
DTD               4 - 0 3 - 2 4 - 4       4 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 5 0 - 1 3 - 0 4 - 3 0 - 0 1 - 2 0 - 4               GVAV-Rapiditas    26 15  4  7  49  73- 37     
GSAVV Forward     0 - 1 1 - 8 2 - 6 0 - 5       0 - 4 0 - 6 2 - 4 1 - 9 1 - 0 0 - 7 0 - 7 1 - 7 0 - 5               Roden             26 16  1  9  49  69- 41     
Gomos             3 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 0 4 - 0       3 - 0 1 - 4 2 - 0 5 - 0 4 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 1               Oerterp           26 15  3  8  48  92- 61 P2  
GVAV-Rapiditas    3 - 1 5 - 0 5 - 0 1 - 0 3 - 0 0 - 3       0 - 3 4 - 2 7 - 0 2 - 4 4 - 1 2 - 0 2 - 1               Peize             26 12  6  8  42  63- 46     
Hoogezand         1 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 3 1 - 4       4 - 3 4 - 1 0 - 6 0 - 3 6 - 2 4 - 0               St.Annaparochie   26 11  4 11  37  63- 52     
LSC 1890          10- 1 1 - 3 2 - 0 6 - 1 12- 2 0 - 1 3 - 1 1 - 2       6 - 0 8 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 2               LSC 1890          26 11  2 13  35  81- 50     
MKV '29           0 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 9 1 - 6 0 - 3 0 - 3       0 - 3 0 - 4 0 - 6 0 - 3               Asser Boys        26 10  5 11  35  58- 62     
Oerterp           3 - 1 3 - 0 4 - 3 3 - 4 3 - 0 4 - 2 2 - 2 2 - 3 7 - 1 7 - 0       2 - 2 3 - 4 4 - 4               DTD               26 10  4 12  34  47- 54     
Peize             3 - 2 1 - 1 1 - 3 4 - 2 10- 1 3 - 3 0 - 4 1 - 1 1 - 1 2 - 0 7 - 3       0 - 1 2 - 4               Amicitia VMC      26  6  1 19  19  36- 94 rel 
Roden             1 - 2 3 - 1 3 - 4 3 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 2 2 - 3 3 - 0 3 - 0 0 - 2 2 - 3       5 - 0               Forward GSAVV     26  1  1 24   4  18-128 rel 
SC Stadspark      7 - 1 3 - 2 6 - 1 3 - 1 5 - 1 1 - 3 2 - 2 4 - 2 5 - 0 5 - 1 6 - 1 6 - 0 1 - 0                     MKV '29           26  0  3 23   3   7-105 rel 

2nd class L
Beilen                  6 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 1 3 - 2 4 - 0 5 - 1 0 - 0 3 - 0 0 - 4 2 - 3               VKW               26 20  4  2  64  74- 24 P2 prom
Dedemsvaart       1 - 4       0 - 3 4 - 1 3 - 4 3 - 0 1 - 0 3 - 2 1 - 3 4 - 0 3 - 0 3 - 1 5 - 3 5 - 1               Beilen            26 18  4  4  58  61- 23 P3  
Emmeloord         1 - 5 2 - 5       0 - 1 2 - 2 0 - 3 3 - 2 5 - 2 5 - 1 2 - 0 3 - 3 2 - 2 2 - 3 1 - 1               Dedemsvaart       26 17  0  9  51  68- 52 (P2)
SC Erica          2 - 2 0 - 2 4 - 1       2 - 0 3 - 3 2 - 0 1 - 2 1 - 2 4 - 1 1 - 0 0 - 4 2 - 2 1 - 0               Heerde            26 13  4  9  43  47- 43     
Germanicus        2 - 0 3 - 1 1 - 0 2 - 0       5 - 6 1 - 1 4 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 3 1 - 3 0 - 1               Germanicus        26 12  5  9  41  45- 36     
Heerde            1 - 0 1 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 2       2 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 1 5 - 1 0 - 3 3 - 0               Valthermond       26 12  4 10  40  48- 43 P1  
Lemelerveld       1 - 1 1 - 3 3 - 0 3 - 0 1 - 0 4 - 2       2 - 0 5 - 1 4 - 1 4 - 1 1 - 3 0 - 1 0 - 3               Lemelerveld       26 11  3 12  36  46- 40     
Olyphia           0 - 2 0 - 2 5 - 0 0 - 2 3 - 3 2 - 3 3 - 1       3 - 2 0 - 1 1 - 0 5 - 1 2 - 2 3 - 1               SC Erica          26 10  4 12  34  39- 51     
Raptim            1 - 2 3 - 4 2 - 2 2 - 3 0 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 0       1 - 1 0 - 4 1 - 4 0 - 0 1 - 3               Stadskanaal       26 10  3 13  33  45- 43     
Ruinerwold        0 - 4 2 - 4 1 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 3 1 - 1 1 - 4       0 - 2 1 - 0 0 - 3 3 - 0               Zuidwolde         26  8  5 13  29  40- 59     
Stadskanaal       0 - 1 1 - 4 4 - 1 4 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 2 3 - 2 4 - 1 4 - 1       2 - 2 2 - 3 4 - 1               Olyphia           26  8  4 14  28  45- 55     
Valthermond       0 - 1 3 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 0 4 - 0 0 - 2 5 - 2 3 - 2 0 - 1 3 - 2       1 - 1 1 - 1               SC Emmeloord      26  6  6 14  24  37- 58     
VKW               0 - 1 6 - 0 4 - 0 7 - 0 3 - 0 4 - 1 2 - 1 3 - 0 4 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 1       3 - 2               Ruinerwold        26  6  6 14  24  28- 60 rel 
Zuidwolde         0 - 5 2 - 3 1 - 1 2 - 6 1 - 3 2 - 2 1 - 1 5 - 4 1 - 0 4 - 1 3 - 0 0 - 3 1 - 3                     Raptim            26  3  4 19  13  28- 64 rel 

Period-championship 2K / L :                                                                             
1st round
Rolder Boys-Valthermond       1-2       LAC Frisia 1883-Oerterp   5-5    LAC Frisia wins on pen.                    Rolder Boys relegated
Beilen-Hoogezand              2-2       SC Stadspark-Dedemsvaart  1-1
              Beilen wins on pen.           SC Stadspark wins on pen.
2nd round                                                   
LAC Frisia 1883-SC Stadspark  1-4 aet   Valthermond-Beilen        4-5 aet  Final : SC Stadspark-Beilen   4-1        SC Stadspark promoted, LAC Frisia 1883 relegated
                                                                 
3rd class A
SC Bolsward             1 - 4 2 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 0 1 - 6 0 - 3 1 - 3 5 - 1 2 - 4 5 - 0                     Helpman           24 20  4  0  64  93- 21 P1 prom
Drachten          1 - 3       0 - 2 3 - 0 1 - 2 3 - 1 4 - 0 0 - 1 1 - 1 4 - 2 1 - 1 3 - 1 6 - 1                     FC Lewenborg      24 14  7  3  49  61- 25 P3 prom
SC Franeker       4 - 0 3 - 1       2 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 0 0 - 3 1 - 1 3 - 2 4 - 3 1 - 4 5 - 0                     Groninger Boys    24 16  1  7  49  77- 45 (P1)
Friesland         1 - 0 3 - 2 1 - 3       1 - 0 1 - 4 1 - 2 0 - 3 0 - 1 1 - 4 2 - 2 3 - 1 9 - 0                     VC Trynwalden     24 13  2  9  41  80- 48     
Geel Wit          3 - 1 0 - 2 3 - 8 4 - 2       2 - 3 3 - 3 1 - 2 1 - 1 6 - 1 3 - 1 0 - 5 6 - 1                     SC Franeker       24 12  3  9  39  66- 50     
Groninger Boys    3 - 0 3 - 1 3 - 2 3 - 2 7 - 4       5 - 1 3 - 5 1 - 1 4 - 1 0 - 1 2 - 6 6 - 0                     Drachten          24 11  3 10  36  54- 36     
Harlingen         1 - 1 1 - 4 1 - 6 0 - 5 4 - 4 2 - 4       0 - 5 2 - 5 1 - 1 1 - 3 1 - 0 3 - 2                     Nieuw Roden       24 10  6  8  36  48- 48     
Helpman           3 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 0 6 - 1 4 - 2 11- 2       2 - 2 4 - 0 1 - 1 7 - 2 4 - 0                     SC Bolsward       24 11  2 11  35  41- 47 P2  
Lewenborg         2 - 1 2 - 0 3 - 1 4 - 1 1 - 3 3 - 2 8 - 0 1 - 2       1 - 2 0 - 0 2 - 2 2 - 0                     Geel Wit          24  8  5 11  29  60- 66     
Nicator           1 - 3 1 - 0 3 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 2 0 - 6 1 - 6       0 - 1 1 - 9 2 - 1                     Nicator           24  8  3 13  27  35- 70     
Nieuw Roden       0 - 0 2 - 4 7 - 2 2 - 1 3 - 3 0 - 3 3 - 2 2 - 5 1 - 2 4 - 1       3 - 2 4 - 0                     LVV Friesland     24  7  3 14  24  41- 46     
VC Trijnmalden    2 - 3 4 - 2 5 - 2 2 - 2 5 - 2 0 - 4 6 - 3 1 - 2 0 - 2 4 - 0 6 - 0       6 - 0                     FC Harlingen      24  4  4 16  16  35- 87 rel 
Warga             0 - 2 0 - 6 1 - 8 0 - 2 1 - 5 0 - 6 0 - 3 0 - 8 1 - 7 2 - 2 0 - 3 1 - 3                           Warga             24  0  1 23   1  11-113 rel 

3rd class B
Actief                  0 - 1 1 - 3 0 - 1 1 - 3 2 - 4 2 - 4 1 - 0 0 - 5 0 - 7 2 - 5 2 - 7 3 - 2 2 - 1               ASVB              26 22  2  2  68  78- 19 P1 prom
Annen             5 - 0       0 - 1 4 - 0 2 - 0 5 - 0 5 - 0 3 - 0 3 - 2 2 - 3 0 - 0 1 - 1 5 - 0 5 - 0               Annen             26 18  4  4  58  68- 21 (P1)
ASVB              4 - 0 1 - 0       2 - 0 5 - 1 6 - 0 3 - 0 3 - 0 5 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 0 4 - 0 4 - 0               ZNC               26 15  2  9  47  74- 59     
HSC               4 - 0 1 - 0 1 - 3       1 - 2 3 - 4 1 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 5 0 - 7 1 - 0 3 - 2 1 - 0               VAKO              26 13  4  9  43  75- 48     
Kwiek             5 - 2 5 - 5 2 - 2 1 - 1       1 - 5 3 - 4 2 - 0 1 - 1 4 - 3 2 - 3 2 - 2 0 -10 0 - 3               Veendam 1894      26 11  7  8  40  58- 37 P2  
LEO (Loon)        1 - 0 1 - 2 1 - 5 0 - 1 0 - 1       1 - 2 4 - 0 2 - 1 2 - 4 1 - 1 5 - 2 2 - 3 3 - 0               Muntendam         26 12  4 10  40  51- 60     
Muntendam         2 - 0 1 - 2 2 - 2 3 - 1 3 - 2 2 - 3       2 - 1 4 - 2 0 - 6 2 - 2 4 - 2 3 - 3 4 - 2               Kwiek             26  9  7 10  34  47- 62     
Siddeburen        2 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 2 3 - 1       3 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 0 1 - 5 1 - 3               HSC               26 10  4 12  34  35- 54     
SVZ               3 - 1 1 - 2 1 - 4 0 - 3 2 - 3 4 - 2 2 - 1 1 - 3       1 - 4 2 - 1 2 - 2 1 - 7 0 - 2               Wildervank        26  9  4 13  31  56- 53     
VAKO              2 - 2 0 - 2 2 - 3 3 - 3 0 - 3 5 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 4       5 - 0 3 - 2 6 - 1 4 - 0               LEO               26 10  1 15  31  48- 65 P3  
Veendam 1894      4 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 1 4 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 1 5 - 1       2 - 1 1 - 2 3 - 1               SVZ               26  8  4 14  28  46- 59     
Wildervank        3 - 0 2 - 3 1 - 4 5 - 0 0 - 1 5 - 2 4 - 1 2 - 0 0 - 4 2 - 2 2 - 1       4 - 2 1 - 3               Siddeburen        26  9  1 16  28  29- 48     
ZNC               7 - 0 1 - 4 3 - 2 4 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 2 4 - 2 3 - 1 4 - 2 0 - 5 4 - 3       2 - 2               FC Zuidlaren      26  8  3 15  27  34- 53 rel 
FC Zuidlaren      0 - 2 0 - 4 1 - 2 1 - 2 1 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 0 0 - 2 2 - 1 4 - 4 1 - 3 0 - 1                     Actief            26  4  1 21  13  24- 85 rel 

Period-championship 3A / B :                                                                               
1st round
Amicitia VMC-SC Bolsward       3-2       Forward-FC Oldemarkt      1-2                                              GDAVV Forward and Amicitia VMC relegated
FC Lewenborg-DIO Oosterwolde   5-0       Akkrum-Groninger Boys     3-0
2nd round                                                   
Amicitia VMC-FC Lewenborg      0-2       FC Oldemarkt-Akkrum       4-2     Final : FC Lewenborg-FC Oldemarkt 3-0    FC Lewenborg promoted

3rd class C
CEC                     3 - 2 1 - 2 4 - 0 1 - 0 1 - 0 2 - 4 2 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 0 3 - 2 2 - 1 1 - 0               SV Dalfsen        26 22  2  2  68  82- 23 P1 prom
Dalen             2 - 2       4 - 3 5 - 1 2 - 0 2 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 1 4 - 1 4 - 3 5 - 1 3 - 0 1 - 2               Dalen             26 21  3  2  66  80- 28 P2  
Dalfsen           4 - 2 1 - 3       4 - 0 3 - 0 5 - 0 3 - 2 2 - 0 4 - 1 4 - 1 4 - 0 6 - 2 1 - 0 3 - 1               CEC               26 15  3  8  48  56- 37 (P1)
EMMS              2 - 5 1 - 2 1 - 1       1 - 2 6 - 1 7 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 1               Twedo             26 11  6 19  39  49- 46     
Gieten            4 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 1       5 - 1 5 - 0 2 - 1 5 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 5 2 - 3 2 - 3               Gieten            26 12  2 12  38  56- 48 P3  
HODO              1 - 2 0 - 7 0 - 6 1 - 4 1 - 3       2 - 5 0 - 3 0 - 1 1 - 2 0 - 0 0 - 1 2 - 2 1 - 4               EMMS              26 10  8  8  38  51- 43     
Musselkanaal      0 - 5 1 - 3 0 - 2 1 - 3 4 - 2 2 - 0       4 - 1 1 - 4 1 - 1 1 - 5 1 - 2 5 - 5 1 - 1               Weerdinge         26 10  6 10  36  53- 52     
OVC '21           3 - 6 1 - 3 0 - 2 1 - 4 5 - 1 1 - 1 1 - 6       1 - 5 2 - 3 3 - 3 3 - 1 1 - 1 1 - 3               SVV '04           26  9  9  8  36  56- 62     
Sleen             0 - 4 1 - 3 0 - 2 0 - 0 2 - 1 6 - 1 2 - 4 3 - 0       5 - 3 3 - 1 1 - 2 3 - 3 1 - 0               Sleen             26 10  5 11  35  50- 54     
Ter Apel '96      1 - 0 1 - 5 0 - 3 0 - 3 3 - 5 3 - 1 2 - 1 6 - 0 4 - 1       0 - 2 0 - 3 4 - 1 2 - 2               FC Ter Apel '96   26 10  3 13  33  45- 62     
SVV '04           2 - 4 1 - 1 2 - 8 1 - 1 3 - 2 2 - 1 3 - 3 3 - 0 3 - 2 7 - 1       1 - 1 2 - 1 2 - 2               USV               26  8  7 11  31  54- 49     
Twedo             2 - 0 3 - 4 0 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 0 6 - 0 1 - 1 1 - 4 3 - 3       2 - 0 4 - 1               Musselkanaal      26  8  4 14  28  50- 69     
USV               1 - 0 0 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 2 4 - 0 2 - 0 3 - 0 5 - 2 6 - 1 5 - 2 1 - 1       3 - 4               OVC '21           26  4  3 19  15  33- 77 rel 
Weerdinge         2 - 2 0 - 4 1 - 3 1 - 3 2 - 6 4 - 1 0 - 2 2 - 4 3 - 1 2 - 0 7 - 1 3 - 0 2 - 2                     HODO              26  0  3 23   3  18- 83 rel 

3rd class D
Akkrum                  3 - 1 0 - 4 4 - 3 1 - 0 3 - 0 4 - 0 3 - 0 2 - 2 3 - 1 7 - 2 3 - 1 3 - 2 6 - 0               Jubbega           26 19  4  3  61  94- 31 P1 prom
DIO Oosterwolde   0 - 1       0 - 2 1 - 3 5 - 1 1 - 1 3 - 1 5 - 0 2 - 1 7 - 2 6 - 2 4 - 1 9 - 0 4 - 0               Akkrum            26 19  3  4  60  69- 31 P3  
Dwingeloo         0 - 0 1 - 2       3 - 0 0 - 0 0 - 2 9 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 2 4 - 2 5 - 2               DIO Oosterwolde   26 19  2  5  59  87- 34 P2  
Gorredijk         0 - 3 3 - 5 0 - 2       4 - 2 1 - 1 4 - 0 0 - 2 3 - 4 1 - 1 4 - 1 0 - 1 2 - 3 7 - 3               FC Oldemarkt      26 17  3  6  54  67- 35 (P1)
Havelte           0 - 1 0 - 5 0 - 3 3 - 1       1 - 4 3 - 0 2 - 1 1 - 5 1 - 1 1 - 1 2 - 1 9 - 0 7 - 2               Dwingeloo         26 15  5  6  50  66- 24     
Jubbega           4 - 1 4 - 4 3 - 2 2 - 1 5 - 0       10- 0 5 - 1 1 - 1 3 - 0 6 - 3 3 - 0 6 - 1 4 - 3               Trinitas          26 12  3 11  39  49- 50     
vv Lemmer         0 - 2 1 - 5 0 - 5 1 - 4 0 - 3 1 - 8       0 - 7 0 - 2 1 - 2 3 - 8 1 - 4 1 - 5 3 - 1               Gorredijk         26 12  2 12  38  68- 50     
Mildam            2 - 2 0 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 6 1 - 2 1 - 0       3 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 3 5 - 2 4 - 1               Steenwijker Boys  26 11  4 11  37  61- 64     
FC Oldemarkt      3 - 0 3 - 4 1 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 1 5 - 2 4 - 2       5 - 2 0 - 2 1 - 2 5 - 1 2 - 2               Havelte           26  9  5 12  32  46- 52     
Renado            1 - 4 1 - 2 0 - 2 1 - 4 2 - 1 1 - 4 8 - 0 2 - 0 1 - 3       1 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 1               Mildam            26 10  2 14  32  46- 55     
Steenwijker Boys  3 - 1 0 - 4 0 - 2 0 - 5 3 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 4 0 - 1 2 - 5       1 - 1 7 - 3 6 - 1               Renado            26  7  6 13  27  41- 56     
Trinitas          0 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 3 1 - 1 0 - 3 8 - 0 4 - 3 0 - 4 2 - 1 0 - 3       3 - 3 3 - 2               Udiros            26  7  3 16  24  52-102 rel 
Udiros            1 - 5 0 - 3 2 - 7 1 - 6 1 - 1 0 - 3 4 - 3 1 - 0 1 - 4 2 - 2 2 - 4 3 - 2       5 - 3               Wijster           26  2  2 22   8  38- 98 rel 
Wijster           1 - 6 1 - 3 0 - 4 2 - 5 0 - 1 0 - 7 4 - 0 0 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 3 2 - 4 5 - 4                     Lemmer            26  1  0 25   3  20-122 rel 

Period-championship 3C / D :                                                                               
1st round
Emmeloord-LEO     3-2       Ruinerwold-Gieten         2-0 
Annen-CEC         5-0       Dalen-Veendam 1894        3-2
2nd round                                                   
Emmeloord-CEC     5-2       Ruinerwold-Dalen          2-3       Final : Emmeloord-Dalen  3-1                        Ruinerwold relegated
                                                                 
4th class A
Black Boys              1 - 0 0 - 2 0 - 3 5 - 3 3 - 1 2 - 1 0 - 3 0 - 0 1 - 3 4 - 1 0 - 1 1 - 3 3 - 0               SV Thor           26 21  2  3  65  86- 20 P1 prom
Blue Boys         2 - 2       3 - 0 0 - 3 1 - 0 0 - 2 0 - 3 0 - 1 0 - 3 5 - 2 0 - 3 2 - 1 3 - 0 4 - 2               Read Swart        26 18  3  5  57  65- 29 (P1) prom
Dronrijp          1 - 2 3 - 0       0 - 3 0 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 0 3 - 1 4 - 0 0 - 2 3 - 0 1 - 3               Zwaagwesteinde    26 13  4  9  43  39- 46 P3  
Irnsum            6 - 4 3 - 0 3 - 2       4 - 2 5 - 1 0 - 3 3 - 2 1 - 1 1 - 4 2 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 2               Irnsum            26 13  3 10  42  54- 50     
Nieuweschoot      2 - 4 1 - 1 0 - 3 4 - 1       3 - 0 3 - 2 2 - 2 0 - 1 3 - 0 2 - 5 1 - 3 1 - 1 2 - 0               Dronrijp          26 13  1 12  40  46- 38 P2 prom
Oldeboorn         3 - 4 3 - 1 2 - 0 3 - 1 2 - 4       2 - 3 1 - 0 2 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 3 0 - 2 1 - 1               Oosterlittens     26 11  2 13  35  57- 41     
ONB               5 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 3 0 - 0       1 - 3 3 - 2 0 - 3 5 - 1 1 - 2 2 - 2 0 - 2               Sint Jacob        26 11  2 13  35  50- 59     
Oosterlittens     6 - 0 3 - 3 2 - 3 7 - 2 1 - 4 6 - 0 3 - 1       0 - 3 4 - 0 3 - 1 1 - 2 0 - 1 6 - 1               De Wâlden         26  9  7 10  34  30- 45     
Read Swart        8 - 1 3 - 0 2 - 6 4 - 0 2 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 0       3 - 1 3 - 2 2 - 0 0 - 1 5 - 2               Nieuweschoot      26 10  3 13  33  47- 51     
St. Jacob         3 - 0 2 - 1 0 - 2 0 - 2 3 - 0 3 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 4       4 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 2               SC Terschelling   26  9  5 12  32  47- 59     
Terschelling      1 - 2 2 - 0 3 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 0 2 - 3 6 - 5       2 - 2 1 - 1 5 - 0               Black Boys        26 10  2 14  32  40- 68     
Thor              8 - 0 3 - 0 5 - 0 3 - 2 4 - 0 4 - 0 4 - 1 2 - 0 3 - 1 9 - 0 8 - 0       6 - 1 5 - 2               ONB               26  9  4 13  31  47- 51     
De Walden         1 - 0 1 - 0 4 - 1 1 - 3 0 - 3 1 - 1 3 - 2 0 - 3 0 - 5 1 - 1 2 - 2 1 - 0       1 - 2               Oldeboorn         26  7  3 16  24  32- 58 rel 
Zwaagwesteinde    1 - 0 3 - 2 1 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 0 4 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 3 1 - 0 0 - 0 2 - 0                     Blue Boys         26  6  3 17  21  29- 54 rel 

4th class B
Bakkeveen               1 - 2 6 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 3 3 - 1 2 - 4 2 - 1 4 - 1                     Gruno             24 18  3  3  57 111- 43 P2 prom
Bedum             2 - 2       5 - 1 1 - 8 3 - 0 1 - 1 4 - 3 2 - 0 1 - 2 8 - 0 3 - 0 2 - 1 3 - 0                     TLC               24 17  3  4  54  67- 34 P1  
Donkerbroek       3 - 4 1 - 2       3 - 3 2 - 1 1 - 5 3 - 1 2 - 1 3 - 4 2 - 7 0 - 1 0 - 1 5 - 2                     Bakkeveen         24 13  6  5  45  57- 37 P3  
Gruno             6 - 0 2 - 0 6 - 3       4 - 1 3 - 1 7 - 1 5 - 1 8 - 2 5 - 4 2 - 3 10- 1 4 - 1                     SV Bedum          24 14  2  8  44  52- 44 (P2)
Haren             1 - 4 1 - 2 2 - 1 2 - 5       0 - 4 1 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 1 5 - 0                     Surhuisterveen    24 11  6  7  38  54- 52 -1 pnt
Haulerwijk        1 - 2 5 - 0 3 - 2 1 - 5 3 - 1       7 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 4                     Smilde '94        24 11  2 11  35  54- 60     
Smilde '94        0 - 4 1 - 3 6 - 2 4 - 3 4 - 2 2 - 1       1 - 0 1 - 0 3 - 2 2 - 4 2 - 3 4 - 2                     Haren             24  9  1 14  28  41- 52     
Stanfries         2 - 1 2 - 0 2 - 5 1 - 1 0 - 4 2 - 2 0 - 3       3 - 4 4 - 0 0 - 4 1 - 1 2 - 2                     SV Haulerwijk     24  7  6 11  27  48- 52     
Suthuisterveen    2 - 6 4 - 1 2 - 1 2 - 3 2 - 1 3 - 3 4 - 1 1 - 0       1 - 1 1 - 1 4 - 1 3 - 4                     VVK               24  7  6 11  27  43- 71     
SVMH              2 - 3 1 - 3 4 - 2 3 - 1 1 - 4 2 - 2 3 - 0 2 - 2 1 - 2       3 - 0 4 - 3 3 - 0                     De Wilper Boys    24  8  2 14  26  49- 65     
TLC               1 - 0 4 - 1 3 - 1 3 - 5 4 - 1 4 - 0 3 - 2 2 - 2 2 - 1 4 - 1       7 - 0 5 - 0                     SVMH              24  7  3 14  24  49- 66     
VVK               1 - 1 2 - 0 2 - 1 4 - 8 3 - 1 3 - 2 0 - 6 2 - 2 2 - 2 6 - 2 3 - 3       1 - 4                     Stanfries         24  5  7 12  21  31- 48 -1 pnt rel
Wilper Boys       1 - 1 2 - 3 4 - 1 0 - 6 4 - 2 7 - 2 1 - 3 0 - 1 1 - 3 4 - 1 1 - 2 4 - 0                           SV Donkerbroek    24  5  1 18  16  45- 77 rel
  
4th class C
Alteveer                0 - 3 1 - 2 2 - 4 1 - 2 1 - 2 3 - 2 1 - 6 1 - 2 2 - 3 0 - 4 4 - 0 0 - 4                     Bellingwolde      24 16  6  2  54  66- 31 prom
Bellingwolde      4 - 0       5 - 0 4 - 2 3 - 1 5 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 1 5 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 2                     FVV               24 16  4  4  52  71- 34 P1  
Engelbert         2 - 2 1 - 1       1 - 0 4 - 1 1 - 0 5 - 0 3 - 7 3 - 2 5 - 0 1 - 0 1 - 1 7 - 3                     Engelbert         24 13  4  7  43  54- 42 P2  
FVV               7 - 1 1 - 2 2 - 1       3 - 1 4 - 0 3 - 1 3 - 1 3 - 2 3 - 1 4 - 2 0 - 0 6 - 0                     Westerwolde       24 12  6  6  42  61- 51 P3  
Gieterveen        2 - 0 1 - 2 1 - 2 3 - 6       3 - 1 1 - 5 6 - 2 2 - 2 2 - 1 4 - 0 1 - 2 3 - 4 2 - 2               Sellingen         24 12  5  7  41  49- 42     
Harkstede         0 - 2 3 - 5 0 - 3 0 - 4 2 - 1       2 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 4 1 - 1 1 - 2 3 - 3 2 - 1               MOVV              24 12  4  8  40  77- 66     
Heiligerlee       6 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 1 6 - 1 3 - 0       3 - 4 0 - 0 2 - 2 6 - 1 7 - 0 1 - 1                     Heiligerlee       24 10  5  9  35  65- 46     
MOVV              6 - 3 1 - 1 4 - 2 3 - 3 1 - 2 6 - 1 5 - 1       4 - 0 1 - 5 2 - 5 3 - 7 5 - 4 1 - 1               SPW               24 10  3 11  33  43- 52     
Pekelder Boys     0 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 4 1 - 1 1 - 2 1 - 3 3 - 4       1 - 4 2 - 4 0 - 4 2 - 2 7 - 1               PJC               24  9  4 11  31  50- 51     
PJC               1 - 2 1 - 2 2 - 4 1 - 1 3 - 0 3 - 0 3 - 2 3 - 4 1 - 3       0 - 1 2 - 2 2 - 3                     Gieterveen        24  7  2 15  23  42- 58     
Sellingen         4 - 0 2 - 2 3 - 2 3 - 3 1 - 0 2 - 2 2 - 0 3 - 2 4 - 0 1 - 3       0 - 2 1 - 1 4 - 1               Harkstede         24  4  6 14  18  30- 61     
SPW               4 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 1 3 - 1 1 - 4 1 - 7 1 - 2 3 - 1 2 - 3 2 - 0       0 - 4                     Alteveer          24  5  1 18  16  30- 75 rel 
Westerwolde       5 - 1 1 - 4 2 - 0 2 - 3 3 - 2 2 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 3 3 - 1                           Pekelder Boys     24  2  6 16  12  30- 59 rel 
BATO              3 - 3 2 - 4                                                       0 - 6       -----
BATO withdrawn
  
4th class D
Bargeres                3 - 1 1 - 1 1 - 5 0 - 0 1 - 0 0 - 1 0 - 3 1 - 4 4 - 0 4 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 1               WKE-16            26 21  5  0  68  96- 23 P1 prom
DSC '65           1 - 2       1 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 1 5 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 0 4 - 1 3 - 3 0 - 4 1 - 1               Titan             26 20  1  5  61  87- 39 P2  
DVC'59            1 - 1 5 - 1       3 - 1 1 - 2 0 - 4 1 - 3 1 - 2 1 - 6 1 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 0               Protos            26 16  3  7  51  71- 29 (P1) prom
EHS '85           2 - 2 3 - 2 2 - 1       2 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 4 2 - 3 9 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 5 3 - 1               HOC               26 16  2  8  50  61- 27 P3  
HOC               2 - 0 4 - 0 1 - 2 2 - 0       0 - 3 2 - 1 1 - 2 4 - 2 3 - 0 5 - 0 4 - 1 1 - 3 4 - 0               Sweel             26 12  7  7  43  48- 39     
Protos            4 - 1 1 - 0 1 - 0 4 - 2 3 - 1       1 - 3 3 - 1 4 - 1 9 - 1 5 - 0 4 - 1 0 - 0 3 - 1               Schoonebeek       26 13  4  9  43  50- 43     
Schoonebeek       3 - 2 4 - 2 1 - 1 1 - 5 0 - 2 1 - 0       3 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 1 3 - 3               EHS '85           26 13  2 11  41  66- 50     
Sweel             1 - 0 3 - 3 4 - 2 1 - 0 0 - 0 2 - 2 2 - 1       2 - 3 4 - 0 4 - 0 2 - 1 0 - 1 0 - 4               Bargeres          26  7  7 12  28  31- 43     
Titan             3 - 1 6 - 2 5 - 1 3 - 2 3 - 0 2 - 3 0 - 4 4 - 0       2 - 0 3 - 0 5 - 0 2 - 5 4 - 0               DVC '59           26  8  4 14  28  37- 57     
Valther Boys      1 - 0 3 - 3 0 - 3 1 - 6 1 - 2 2 - 8 3 - 2 1 - 0 2 - 7       1 - 0 3 - 3 0 - 8 3 - 4               DSC '65           26  6  8 12  26  41- 57     
Weiteveense Boys  1 - 2 1 - 1 4 - 1 2 - 1 0 - 9 0 - 4 1 - 4 2 - 2 0 - 2 1 - 2       3 - 2 2 - 4 3 - 4               Witteveense B.'87 26  7  3 16  24  47- 78     
Witteveense Boys  2 - 1 2 - 3 4 - 1 3 - 6 1 - 5 2 - 1 1 - 3 1 - 3 1 - 7 5 - 3 2 - 0       1 - 6 4 - 3               Valther Boys      26  7  2 17  23  33- 99 rel 
WKE '16           4 - 0 2 - 0 7 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 3 2 - 2 11- 1 5 - 1 3 - 0       6 - 1               Zwartemeerse Boys 26  3  8 15  17  36- 68 rel 
Zwartemeerse Boys 1 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 3 0 - 5 1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 4 0 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 5                     Weiteveense Boys  26  4  2 20  14  24- 76 rel 
  
4th class E
Balkbrug                6 - 1 3 - 0 2 - 4 4 - 1 3 - 2 4 - 2 2 - 1 1 - 3 4 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 2 4 - 0               VENO              26 20  3  3  63  79- 21 P1 prom
BEW               2 - 2       0 - 3 0 - 2 0 - 6 0 - 2 1 - 0 2 - 4 0 - 4 2 - 2 1 - 0 0 - 2 1 - 6 2 - 2               Oldeholtpade      26 19  3  4  60  91- 41 P2 prom
De Blesse         0 - 0 2 - 1       4 - 2 1 - 1 4 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 1 5 - 1 5 - 2 1 - 4 2 - 2 1 - 6               Ruinen            26 15  4  7  49  58- 41 P3 prom
FC Kraggenburg    2 - 0 1 - 2 2 - 3       3 - 4 3 - 1 2 - 3 0 - 1 1 - 4 5 - 0 0 - 4 2 - 2 1 - 2 2 - 2               De Blesse         26 14  4  8  46  61- 53 (P1)
Oldeholtpade      4 - 1 8 - 0 3 - 2 6 - 0       4 - 2 2 - 4 3 - 1 5 - 1 5 - 1 4 - 2 2 - 2 5 - 3 4 - 0               Wacker            26 14  2 10  44  58- 54     
Old Forward       3 - 0 0 - 3 2 - 3 8 - 0 2 - 4       0 - 1 1 - 4 1 - 2 1 - 3 1 - 4 2 - 2 1 - 2 1 - 5               Steenwijk         26 14  1 11  43  68- 53     
Oranje Zwart      2 - 2 4 - 1 1 - 2 0 - 2 0 - 2 3 - 2       0 - 2 2 - 3 2 - 1 3 - 4 1 - 2 0 - 2 1 - 2               Steenwijkerwold   26 11  9  6  42  43- 36     
Pesse             2 - 2 4 - 0 8 - 2 6 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 2       0 - 0 6 - 0 1 - 2 0 - 0 0 - 3 2 - 0               SV Pesse          26 12  3 11  39  52- 37     
Ruinen            1 - 0 2 - 0 1 - 3 5 - 1 1 - 0 2 - 2 5 - 2 2 - 0       6 - 1 4 - 0 1 - 2 0 - 4 1 - 3               Balkbrug          26 10  4 12  34  48- 48     
RKO               3 - 2 0 - 4 0 - 8 1 - 0 3 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 3 2 - 3       3 - 4 2 - 1 0 - 3 2 - 3               Oranje Zwart      26 10  1 15  31  44- 54     
Steenwijk         1 - 2 6 - 1 4 - 0 5 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 4 1 - 2 4 - 1 3 - 1       3 - 0 0 - 4 6 - 3               FC Kraggenburg    26  6  2 18  20  39- 75     
Steenwijkerwold   4 - 1 0 - 0 3 - 0 2 - 0 3 - 7 3 - 3 0 - 2 3 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 3       1 - 0 1 - 0               BEW               26  5  4 17  19  26- 73 rel 
VENO              3 - 0 3 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 2 8 - 0 3 - 0 5 - 0 3 - 1 3 - 0 3 - 1 0 - 0       6 - 0               RKO               26  6  1 19  19  32- 82     
Wacker            2 - 0 2 - 1 2 - 3 5 - 1 1 - 3 2 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 3 2 - 3 3 - 2 4 - 1 2 - 1                     Old Forward       26  4  3 19  15  39- 70 rel
  
Period-championship 4th class :                                                                          
1st round
Zwaagwesteinde-Warga   0-2       HOC-Siddeburen            0-3 aet   Bakkeveen-Wijster     3-4                      Protos, Ruinen and Oldeholtpade promoted
SV Bedum-Udiros        1-2       De Blesse-Musselkanaal    3-5       Dronrijp-Harlingen    5-2                      Harlingen, FC Zuidlaren, OVC '21, Warga and Wijster 
Engelbert-Ruinen       1-2       Westerwolde-OVC '21       2-2       Protos-FC Zuidlaren    Zuidlaren withdrawn                                                relegated
                                             OVC '21 wins on pen.
2nd round                                                   
Read Swart-Warga       3-1       Titan-Siddeburen          2-3       Dronrijp-Udiros       4-1
TLC-Protos             2-3       Oldeholtpade-OVC '21      5-0       Musselkanaal-Wijster  7-0
FVV-Ruinen             2-4    
                                                                 
5th class A
Blankenham              2 - 4 0 - 2 0 - 7 0 - 3 1 - 3 0 - 0 0 - 5 0 - 2 2 - 3 2 - 0 1 - 1                           FC Ulu Spor       22 19  1  2  58 112- 18 P1 prom
DOS '63           3 - 0       1 - 0 2 - 2 3 - 3 1 - 3 2 - 4 0 - 5 3 - 5 3 - 3 4 - 0 0 - 1                           Scheerwolde       22 15  4  3  49  65- 30 P3  
DVDV              4 - 1 1 - 4       2 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 1 6 - 3 4 - 5                           IJhorst           22 13  4  5  43  64- 39 (P1)
Giethoorn         3 - 3 3 - 4 2 - 0       3 - 0 4 - 2 7 - 1 2 - 1 3 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 3                           Vilsteren         22 13  1  8  37  74- 54 -3 pnts P2
Kuinre            2 - 1 3 - 3 0 - 0 5 - 1       0 - 1 1 - 4 1 - 2 2 - 2 2 - 2 6 - 0 0 - 0                           SV Giethoorn      22 10  4  8  34  69- 55     
Scheerwolde       4 - 0 3 - 1 2 - 1 6 - 1 1 - 0       3 - 0 1 - 3 3 - 2 6 - 1 5 - 2 3 - 2                           Uffelte           22  9  6  7  33  61- 51     
Uffelte           3 - 0 1 - 1 2 - 2 5 - 5 5 - 1 0 - 0       2 - 6 4 - 3 6 - 1 9 - 2 3 - 3                           DOS '63           22  8  5  9  29  49- 58     
FC Ulu Spor       7 - 0 7 - 0 1 - 0 4 - 0 10- 0 2-  2 1-  3       7-  2 8 - 1 12- 0 5 - 1                           DVSV              22  7  6  9  27  38- 39     
Vilsteren         4 - 0 6 - 1 3 - 1 5 - 1 7 - 2 1 - 5 3 - 2 0 - 8       8 - 2 6 - 0 4 - 3                           Kuinre            22  5  8  9  23  38- 53     
Wapserveen        4 - 2 2 - 3 2 - 3 4 - 2 3 - 4 1 - 6 3 - 1 2 - 7 4 - 3       0 - 4 0 - 4                           Wapserveen        22  5  4 13  19  44- 84     
Willemsoord       2 - 1 1 - 5 0 - 4 0 - 9 1 - 1 2 - 1 0 - 5 1 - 7 0 - 2 2 - 2       0 - 5                           Willemsoord       22  3  2 17  11  21- 98     
IJhorst           6 - 0 3 - 1 4 - 0 5 - 3 3 - 1 3 - 3 5 - 1 0 - 2 1 - 4 3 - 2 3 - 0                                 Blankenham        22  1  3 18   6  16- 72     
  
5th class B
Aengwirden              2 - 0 1 - 0 0 - 2 0 - 0 5 - 2 9 - 0 3 - 0 6 - 0 2 - 0 4 - 1 2 - 1 0 - 0                     Boornbergum '80   24 21  1  2  64  87- 13 P1 prom
AVV               1 - 2       3 - 3 0 - 4 1 - 2 0 - 0 1 - 0 1 - 3 4 - 0 0 - 3 2 - 3 2 - 1 -----                     Aengwirden        24 18  3  3  57  59- 20 P3 prom
Blauwhuis         1 - 3 2 - 0       0 - 3 0 - 6 0 - 4 4 - 3 2 - 1 5 - 1 3 - 4 3 - 2 2 - 3 3 - 1                     Deinum SF         24 17  2  5  53  64- 31 P2  
Boornbergum '80   3 - 0 7 - 0 6 - 1       4 - 0 6 - 0 2 - 0 0 - 3 5 - 0 0 - 1 6 - 0 6 - 0 3 - 1                     Langweer          24 16  2  6  50  67- 30 (P1)
SF Deinum         4 - 3 5 - 2 3 - 0 1 - 4       6 - 0 1 - 3 1 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 1 5 - 0                     SC Joure          24 13  3  8  42  45- 32     
FFS               1 - 2 3 - 3 3 - 2 0 - 1 3 - 2       2 - 5 1 - 2 2 - 1 1 - 6 4 - 0 0 - 4 3 - 0                     Blauwhuis         24 10  3 11  33  51- 55     
Flamingo          0 - 3 2 - 3 2 - 4 1 - 4 2 - 3 0 - 4       2 - 1 2 - 3 1 - 8 3 - 1 5 - 1 1 - 1                     Tijnje            23  9  2 12  29  54- 61     
SC Joure          0 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 3 3 - 0 3 - 2 2 - 2       3 - 1 2 - 1 3 - 6 1 - 0 1 - 0                     FFS               24  8  3 13  27  41- 64     
Langezwaag        1 - 3 1 - 1 0 - 3 0 - 7 1 - 5 0 - 1 1 - 4 1 - 0       0 - 2 ----- 0 - 1 2 - 0                     AVV               23  6  5 12  23  33- 54     
Langweer          1 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 4 6 - 1 7 - 2 1 - 3 3 - 0       2 - 3 2 - 1 2 - 0                     SC Flamingo       24  7  2 15  19  46- 72 -4 pnts
Tijnje            2 - 3 1 - 2 1 - 6 1 - 2 0 - 4 5 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 1 3 - 6       6 - 0 0 - 1                     De Sweach         24  6  1 17  19  36- 72     
De Sweach         0 - 2 2 - 4 1 - 5 0 - 6 0 - 2 5 - 3 3 - 1 1 - 4 6 - 2 0 - 3 4 - 7       1 - 1                     Wispolia          23  2  7 14  13  16- 43     
Wispolia          0 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 3 0 - 0 1 - 4 0 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 3 3 - 0                           Langezwaag        23  3  2 18  10  17- 69 -1 pnt
  
5th class C
Diever Wapse            1 - 3 0 - 4 1 - 5 1 - 4 1 - 3 1 - 5 1 - 2 4 - 0 1 - 0 1 - 4                                 SV Hoogersmilde   20 17  3  0  54  85- 23 P1 prom
FC Fochteloo      3 - 3       3 - 2 0 - 2 1 - 3 2 - 2 3 - 2 9 - 1 2 - 1 1 - 2 7 - 1                                 VWC               20 13  1  6  40  58- 32 P2 prom
HH Combi          3 - 2 3 - 2       0 - 2 3 - 2 5 - 2 2 - 1 3 - 2 5 - 1 3 - 3 7 - 2                                 HHCombi           20 12  4  4  40  68- 52 P3  
SV Hoogersmilde   4 - 1 6 - 3 9 - 2       5 - 1 4 - 0 6 - 1 7 - 1 1 - 1 7 - 3 1 - 1                                 Zandhuizen        20 10  5  5  35  44- 39 (P1)
Houtigehage       6 - 0 4 - 2 2 - 2 0 - 3       1 - 3 2 - 1 10- 0 2 - 1 0 - 3 1 - 0                                 FC Fochteloo      20  9  3  8  30  54- 45     
ODV               10- 1 1 - 4 3 - 3 2 - 3 3 - 2       1 - 2 5 - 2 1 - 2 3 - 4 1 - 2                                 SV Houtigehage    20  9  2  9  28  50- 42 -1 pnt
Oosterstreek      4 - 1 1 - 2 2 - 4 1 - 4 2 - 2 2 - 0       0 - 1 1 - 2 0 - 2 0 - 3                                 SC Makkinga       20  8  3  9  27  39- 46     
Sport Vereent     3 - 1 2 - 2 1 - 4 1 - 6 2 - 5 3 - 3 2 - 5       1 - 4 2 - 6 0 - 3                                 ODV               20  7  3 10  24  50- 49     
Spcl. Makkinga    3 - 1 1 - 5 5 - 5 1 - 5 2 - 0 1 - 2 3 - 1 8 - 1       1 - 6 1 - 1                                 Oosterstreek      20  5  2 13  17  33- 45     
VWC               4 - 0 3 - 0 4 - 1 1 - 3 4 - 2 2 - 3 3 - 1 3 - 0 0 - 1       4 - 1                                 Sport Vereent     20  3  2 15  10  27- 87 -1 pnt
Zandhuizen        2 - 2 4 - 0 4 - 7 2 - 2 4 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 1                                       Diever/Wapse      20  2  2 16   8  24- 72     
  
5th class D
FC Amboina              0 - 1 5 - 0 4 - 0 2 - 4 1 - 0 4 - 2 4 - 0 5 - 1 1 - 2 2 - 1                                 Eenrum            20 16  3  1  51  72- 22 P1 prom
Eenrum            4 - 3       4 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 1 5 - 1 1 - 1 9 - 0 7 - 0 2 - 2                                 FC Amboina        20 12  3  5  39  55- 25 P3 prom 
Eext              3 - 2 1 - 4       2 - 0 2 - 2 4 - 1 2 - 3 0 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 1                                 Groen Geel        20 10  5  5  35  49- 33 (P1) prom
Froombosch        2 - 6 2 - 6 2 - 1       1 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 2 4 - 1 4 - 3 2 - 3                                 SV Yde de Punt    20 11  2  7  35  47- 34     
Groen Geel        0 - 3 1 - 2 6 - 4 6 - 1       3 - 0 0 - 2 2 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 3                                 Zevenhuizen       20 10  5  5  35  44- 34 P2  
Kloosterburen     0 - 3 2 - 3 2 -10 2 - 1 1 - 4       2 - 6 2 - 2 4 - 2 1 - 5 3 - 1                                 SV Tynaarlo       20 11  1  8  34  51- 38     
Tynaarlo          1 - 3 1 - 4 4 - 0 2 - 0 2 - 4 7 - 0       2 - 0 3 - 1 1 - 1 5 - 2                                 Warffum           20  8  6  6  30  41- 39     
Warffum           0 - 0 2 - 0 5 - 0 1 - 1 1 - 3 5 - 2 3 - 1       6 - 2 1 - 4 1 - 5                                 Eext              20  6  3 11  21  39- 50     
Woltersum         1 - 4 0 - 7 3 - 3 2 - 1 2 - 3 1 - 5 0 - 2 2 - 6       0 - 3 1 - 4                                 Froombosch        20  4  3 13  15  27- 51     
Yde de Punt       2 - 2 1 - 4 1 - 0 1 - 0 1 - 2 4 - 0 3 - 1 6 - 1 6 - 0       3 - 0                                 Kloosterburen     20  4  1 15  13  31- 71     
Zevenhuizen       1 - 1 2 - 3 3 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 1 3 - 1                                       SV Woltersum      20  1  2 17   5  22- 81     
  
5th class E
Bareveld                7 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 0 6 - 1 3 - 0 14- 0 5 - 1 5 - 1 6 - 1 3 - 2                           Bareveld          22 20  0  2  60 103- 30 P1 prom
BNC               2 - 5       2 - 2 1 - 5 1 - 2 1 - 2 3 - 2 4 - 3 1 - 4 2 - 1 1 - 3 4 - 1                           Wedde             22 18  2  2  56  78- 19 P2 prom
Drieborg          3 - 8 0 - 0       4 - 4 5 - 2 1 - 0 4 - 2 4 - 1 4 - 2 2 - 1 1 - 0 5 - 2                           DWZ               22 12  2  8  38  67- 56 (P1)
DWZ               2 - 6 2 - 1 3 - 2       5 - 2 4 - 4 7 - 2 7 - 2 5 - 3 3 - 0 1 - 6 4 - 1                           Meeden            22 10  6  6  36  48- 37     
Farmsum           1 - 4 0 - 2 1 - 0 1 - 2       1 - 5 3 - 3 0 - 5 3 - 5 2 - 4 2 - 7 2 - 5                           Drieborg          22  9  5  8  32  43- 44     
Meeden            1 - 5 0 - 1 3 - 0 3 - 0 4 - 2       1 - 1 5 - 2 5 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 3                           BNC               22 10  2 10  32  35- 44     
Nieuweschans      3 - 5 0 - 2 3 - 1 3 - 1 3 - 0 0 - 3       4 - 0 3 - 3 1 - 1 0 - 3 3 - 2                           THOS              22  9  4  9  31  46- 57 P3  
Oldambtster Boys  2 - 6 1 - 2 0 - 1 5 - 3 2 - 1 1 - 1 4 - 3       1 - 4 1 - 1 1 - 5 2 - 1                           Nieuweschans      22  6  5 11  23  43- 56     
THOS              4 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 4 3 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 4       2 - 1 0 - 7 3 - 4                           Veelerveen        22  5  5 12  20  24- 36     
Veelerveen        0 - 2 1 - 3 2 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 3 4 - 0 0 - 1       0 - 0 1 - 2                           Oldambtster Boys  22  6  2 14  20  37- 84     
Wedde             4 - 0 1 - 0 2 - 1 3 - 0 6 - 1 5 - 1 5 - 2 7 - 0 1 - 0 2 - 0       5 - 1                           WEO               22  6  1 15  19  39- 55     
WEO               1 - 3 0 - 1 1 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 3 4 - 1 7 - 0 1 - 3 0 - 1 0 - 4                                 Farmsum           22  3  2 17  11  29- 74     
  
5th class F
Buinen                  1 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 4 5 - 3 1 - 6 1 - 4 1 - 2 1 - 2 0 - 2 0 - 2                           KSC               22 21  1  0  64 102- 17 P1 prom
Buinerveen        1 - 1       3 - 2 3 - 3 0 - 6 5 - 0 0 - 5 1 - 1 1 - 2 2 - 4 1 - 6 2 -10                           VIOS O            22 15  2  5  47  71- 25 P3 prom
EEC               4 - 1 5 - 2       8 - 0 1 - 3 2 - 3 0 - 6 0 - 2 3 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 1                           Gasselternijveen  22 14  4  4  46  74- 36 (P1) prom
JVV               5 - 2 0 - 3 1 - 4       1 - 5 1 - 3 0 - 6 1 - 3 0 - 2 1 - 3 1 - 5 3 - 5                           De Treffer '16    22 14  1  7  43  49- 46     
Gasselternijveen  4 - 3 0 - 0 4 - 2 11- 3       4 - 3 1 - 1 1 - 2 5 - 1 5 - 1 0 - 2 2 - 2                           Zandpol           22 12  2  8  38  71- 57 P2  
GKC               1 - 2 2 - 0 3 - 3 4 - 1 1 - 2       1 - 8 1 - 2 1 - 1 2 - 5 0 - 4 1 - 4                           Spcl. Roswinkel   22 10  3  9  33  41- 44    
KSC               4 - 2 4 - 1 1 - 0 8 - 1 4 - 1 6 - 1       3 - 0 7 - 2 3 - 1 2 - 0 8 - 0                           EEC               22 10  2 10  32  51- 47     
Roswinkel Sp.     2 - 1 3 - 1 2 - 0 5 - 1 1 - 3 2 - 5 1 - 4       3 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 5                           SVBC              22  8  2 12  26  40- 57     
SVBC              3 - 1 0 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 3 4 - 9 0 - 4 1 - 1       5 - 1 0 - 1 4 - 3                           GKC               22  6  2 14  20  46- 75     
De Treffer '16    1 - 0 4 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 2 4 - 2 0 - 5 3 - 1 4 - 1       2 - 1 3 - 1                           Buinerveen        22  5  4 13  19  31- 64     
VIOS O            7 - 1 3 - 0 0 - 3 10- 0 1 - 1 8 - 0 2 - 4 5 - 2 2 - 1 4 - 0       3 - 2                           JVV               22  2  2 18   8  29- 98     
Zandpol           6 - 3 2 - 1 5 - 2 4 - 2 1 - 7 3 - 0 2 - 3 4 - 4 2 - 3 4 - 1 3 - 2                                 Buinen            22  2  1 19   7  29- 68     
                                                                 
Period-championship 5th class :                                                                   
1st round
Langweer-Oldeboorn     3-2       DWZ-Zevenhuizen           0-2       Uffelte-Zwartemeerse Boys  4-3                 Aengwirden, VWC, Groen Geel, Wedde, 
Zandpol-RKO            1-6       THOS-Pekelder Boys        4-5 aet   IJhorst-Gasselternijveen   0-0                 Gasselternijveen and VIOS O.  promoted
SF Deinum-Zandhuizen   1-0       HHCombi-Groen Geel        2-4 aet         Gasselternijveen wins on pen.            Oldeboorn, Stanfries, Alteveer, Pekelder Boys,
2nd round                                                                                                           Valther Boys and Zwartemeerse Boys relegated
SF Deinum-ONB          0-3       Groen Geel-Alteveer       2-0       VWC-Langweer               1-0
Scheerwolde-RKO        1-2       VIOS-Uffelte              4-2       Gasselternijveen-BEW       2-1
Zevenhuizen-SVMH       1-5       Wedde-Valther Boys        4-1       FC Amboina-Pekelder Boys   3-1
Aengwirden-Stanfries  Stanfries withdrawn



Extra information:
------------------
All matches won :           WateringseVeld/GONA (22) sat West II 4th class   SWZ/Boso Sneek (20) zat North 2nd class 

All matches lost :          HFC Storica (26) sat East  4th class             

Most draws :                Helmondia (14 out of 26) sun South II 3rd class  Brakkenstein (14 out of 26) sun East 3rd class   

Most goals scored :         Halsteren (166) sat South I 4th class            Velocitas 1897 (158) sat East 5th class          50 times 100 goals and more
                            OVV (144)       sat West II 4th class            Purmersteijn (142) sat West I 4th class          38 of these teams got promoted
 
Best goaldifference :       Halsteren (160; 166-26)                          Velocitass 1897 (132; 158-26)                    13 times 100 and more
                            OVV (128; 144-16)                                SWZ Boso Sneek (127; 140-13)
                                      
Most goals conceded :       HFC Storica (193) sat East 4th class             TFS (191)   sat North 5th class                  68 times 100 goals and more
                            Celeritas (160) sat West II 4th class            NWVV (154)  sat West II 4th class

Worst goaldifference        HFC Storica (-169; 24-193)                       TFS (-157; 342157)                               20 times -100 and worse
                            Celeritas (-143; 17-160)                         NWVV (-131; 154-23)

Fewest goals scored :       MKV '29 (7))          sun North 2nd class        Boekoel (10) sun South II 5th class              24 times less than 20
                            Warga (11)            sun North 3rd class                                                 

Fewest goals conceded :     Laren '99 sat West I 4th class                   NSVV (12) sat West II 3rd class                  36 times less than 20
                            HBC (12)  sun West I 4th class
                            
Highest scores home :       1 x 31-0, 1 x 26-1, 1 x 25-0, 1 x 21-2, 2 x 19-0, 1 x 17-1, 5 x 16-0, 6 x 15-0                   196 times 10 and more
Highest scores away :       1 x 1-25, 1 x 1-20, 1 x 2-17, 1 x 1-16, 1 x 0-16, 3 x 0-15, 1 x 1-15                              94 times 10 and more

Occurences of results in the 31796 competitionmatches played in the season 2017/18 in classes with only 1st teams.
         -0            -1            -2            -3   
0-    898  2,82%   1207  3,79%   1161  3,65%    957  3,01%       Most common results :
1-   1315  4,13%   2185  6.87%   1724  5,42%   1187  3,73%          1-1  6,87 %
2-   1484  4,66%   1966  6,18%   1646  5,17%    939  2,95%          2-1  6,18 %
3-   1248  3,92%   1482  4,66%   1073  3,37%    574  1,80%          1-2  5,42 %
4-    809  2,54%    916  2,88%    667  2,09%    306  0,96%          2-2  5,17 %


Merges after the season:
Hellas Sport + Zilvermeeuwen --> FC Zaanstad
Poortugaal + Oude Maas       --> SV Poortugaal
UDO + vv Oegstgeest          --> FC Oegstgeest
Leiden + FC Rijnland         --> Sporting Leiden
St.Michielsgestel + SCI      --> SCG '18
OMC + FC Dordrecht           --> FC Dordrecht am.
RKDFC + Doenrade             --> SSA RKDFC/Doenrade
Vesta + St.Odilienberg       --> FC Roerdalen
De Willy's + St. Hubert      --> DWSH
Ratti + Socii                --> SSA Ratti-Socii

Name changes after the season
Wateringse Veld/GONA         --> Wateringse Veld Kranenburg
Celeritas                    --> Rijswijkse VC Celeritas

 
Amateur Cup
West I
Preliminary round
AGB             zo1  ***         3-2    FC Breukelen    za1  *** 2-2     3-2    Fortuna Wormerv.zo1  *** 9-2
Buitenveldert   za2  2-1 *** 4-2        DHSC            za1      *** 3-2 3-1    HBOK            za2      *** 4-3 1-2
DWS             zo2  4-3     *** 1-0    Elinkwijk       zo2  1-2     ***        KFC             zo2  1-3     *** 1-3
Loosdrecht      za2      2-1     ***    De Meern        za2          1-1 ***    FC Weesp        zo2  1-4         ***
                                                                                                   
Abcoude         zo2  *** 3-5            Delta Sports    za1  ***     3-4 2-3    Brederodes      za2  *** 3-1 0-0
AMVJ            za2      *** 1-2 3-1    Odysseus        za2  1-1 ***     0-3    JSV Nieuwegein  za2      *** 5-2    
JOS/Watergrfsm. zo1  2-3     *** 1-0    Kampong         zo2      4-1 ***        PVCV            zo2          *** 0-4
Zilvermeeuwen   zo2  2-0         ***    Scherpenzeel    za2          2-1 ***    Sportlust '46   za1  3-1 5-0     ***
                   
FC Aalsmeer     za1  ***     2-1 2-1    CSW             za1  ***     4-0 4-1    IJFC            za2  ***         1-0
SV Hillegom     zo1  0-3 ***            Montfoort       za1  3-2 ***            TGG             zo2  2-1 *** 2-3    
Teylingen       zo2      1-1 ***        Nieuwkoop       za2      0-6 ***        VVIJ            zo2  1-1     ***
Valken '58      za2      2-1 5-0 ***    SCH '44         zo2      3-3 3-0 ***    WNC             za1      2-2 5-0 ***
                                  
DCG             zo2  ***     0-4 5-0    DVVA            za2  ***     0-2        ASV Arsenal     za2  ***         3-2
EDO             zo1  1-0 ***            WV-HEDW         za1  6-1 *** 1-0        Hoofddorp       zo1  0-2 *** 3-1    
Kolping Boys    zo2      3-2 *** 2-1    Zaanlandia      zo2          *** 1-0    Lugdunum        za2  1-0     ***
OSV             za2      3-3     ***    Zeeburgia       zo1  1-0 0-5     ***    SVW '27         zo2      1-1 0-2 ***
                                                                
Amstelveen      za2  ***     2-1 3-1    DSOV            zo2  ***     2-3        SO Soest        zo2  ***     4-0
KDO             zo2  1-4 *** 4-2        EDO             za2  1-1 ***            Veensche Boys   za2  1-3 ***        
Legmeervogels   zo1          *** 2-1    Velsen          zo1      2-0 *** 5-1    VVZ '49         za2      2-2 *** 1-2
TAVV            za2      1-1     ***    VSV             zo2  0-3 4-2     ***    Woudenberg      za1  4-1 2-0     ***
                   
AFC '34         zo1  *** 5-1            Assendelft      zo1  ***         3-4    Alkmaarsche B.  zo2  *** 2-0     4-3
Spartanen       zo2      *** 2-4        Marken          za1  1-3 ***     2-1    Blauw Wit Brsb. za2      *** 0-1    
Volendam        za1  2-3     *** 2-0    Monnickendam    za2  3-3 4-0 ***        ROAC            zo2  2-2     ***
ZOB             za2  0-1 4-1     ***    De Zouaven      zo1          3-1 ***    UVS             za2      3-2 1-1 ***
                   
BOL             za2  ***         0-1    Castricum       za2  *** 1-3     1-2    CJVV            za2  ***     3-2 0-7
LSVV            zo1  6-3 *** 4-1        DEM             zo1      *** 2-1 3-1    de Merino's     za1  5-1 *** 2-0    
Texel '94       zo2  3-7     ***        De Foresters    zo2  1-1     ***        Renswoude       za2          *** 1-3
Zwaluwen '30    za1      1-1 3-0 ***    Pancratius      zo2          3-1 ***    SDV Barneveld   za1      7-0     ***
                   
Geinoord Nieuw. za2  ***     1-2 4-1    CDW             za2  ***     0-0        Hoogland        zo1  *** 5-1 2-1
Heukelum        za2  0-2 ***            SVL             za1  2-2 ***     3-1    NVC             zo2      ***     1-4
LRC             za1      2-2 *** 8-4    Tricht          za2      2-4 *** 2-3    Victoria        za2      5-0 ***
Nieuw Utrecht   zo2      2-1     ***    Vriendenschaar  zo2  3-1         ***    VVOP            za2  0-1     2-2 ***
                   
De Bilt         za2  *** 7-0     0-0    FC Almere       za2  *** 1-1 1-1        Hierden         za1  ***     3-3 2-3
PVC             zo2      ***     2-4    FC Uitgeest     zo1      *** 1-1        Hooglanderveen  zo2  4-2 *** 5-1    
SV Meerkerk     za2  0-2 2-2 ***        HSV             zo2          *** 1-1    FC Horst        za2          *** 1-3
Valleivogels    za2          4-1 ***    Jong Holland    za2  3-2 0-2     ***    TOV             za2      1-1     ***   
                 
DEM             za3  *** 1-1 0-0        CTO '70         za4  ***         5-0    AC Amsterdam    za4  *** 3-1           
Flamingo's '64  za4      ***     7-1    Diemen          za4  5-1 *** 1-5        HYS             za4      *** 1-4 1-2
IJmuiden        za3      2-2 *** 11-0   Kadoelen        za3  3-4     ***        Pancratius      za3  1-1     *** 9-2
Jong Hercules   za4  1-1         ***    de Meer         za3      3-5 1-6 ***    Portugal A'dam  za4  0-5         ***
                 
Alliance '22    za4  *** 6-3 0-6        Opperdoes       za3  *** 3-0            DEV Doorn       za4  ***         5-0   
DWS             za4      ***     0-5    RCZ             za4      ***     0-6    DVSU            za4  2-1 ***     3-2
Overbos         za3     12-1 *** 1-1    Wieringermeer   za4  3-3 --- ***        Lopik           za3  1-2 2-2 ***    
Vlug en Vaardig za4  5-4         ***    Volendam 2      zar  5-0     4-1 ***    't Vliegdorp    za4          0-4 ***
                 
Buiksloot       za3  *** 1-0            Haarl.Kennemerl.za4  ***                Kennemers       za4  ***     0-5 1-0  
JOS/Watergrfsm. za3      ** 5-1         Westzaan        za4  1-2 ***            Kleine Sluis    za4  4-2 ***        
Overamstel      za4  1-2     *** 4-2    Zandvoort       za3 13-0 10-4***        Reiger Boys     za3      2-1 *** 6-0
TABA            za4  0-0 0-4     ***                                            VSV             za3      1-5     ***
                 
Robinhood       za3  *** 0-3            BFC             za3  ***     2-3 12-0   HMS             za4  *** 1-2     2-1   
Waterwijk       za3      *** 4-0 8-0    Baarn           za4  0-4 ***            OSM '75         za3      *** 6-3    
FC Weesp        za4  3-2     *** 10-0   DOSC            za3      4-1 *** 7-2    SEC             za4  2-3     ***    
Zuidoost United za4  2-8         ***    NVC             za4      1-1     ***    De Vecht        za3      3-1 13-0***
                 
FC Driebergen   za3  *** 1-6            EDO U           za4  *** 6-2 0-2        DSK             za4  *** 2-3           
FZO             za4      ***     2-3    Hees            za4      ***     3-1    Sloterdijk      za4      *** 0-3    
VVA Achterberg  za4  2-1 3-4 ***        Laren '99       za4      7-2 *** 0-2    VEW             za3  9-1     ***    
Veenendaal      za3  7-2     2-2 ***    Maarssen        za3  2-1         ***       
                 
EVC             za3  ***         3-2    AH '78          za3  ***     4-2        Benschop        za3  ***     2-1 5-2   
Kwadijk         za4  1-6 ***            BVV '31         za4  1-2 ***     2-0    Bunnik '73      za4  0-1 ***     3-1
Sp. Martinus    za4  2-0 7-0 ***        Eemnes          za4      0-1 ***        Houten          za4      1-1 ***    
TOB             za4     10-1 0-1 ***    Odin            za4  0-1     1-4 ***    SVF             za4          1-7 ***
                 
De Dijk         za4  *** 6-2 0-5        Musketiers      za4  ***         0-3    DZS             za3  ***     4-4 3-6   
TOG             za4      ***            Nieuwland       za3  6-0 ***     3-1    Hollandia       za4  4-4 ***        
Wartburgia      za3      8-0 ***        De Posthoorn    za4  6-4 0-7 ***        ZSGO/WMS        za3     10-0 ***    
                                        VRC             za3          4-0 ***    Zaanlandia      za4      1-3 2-6 ***
                 
SC 't Gooi      za4  *** 1-2 2-1        DESTO           za3  *** 9-0            Candia '66      za3  ***     3-3 2-1   
Spakenburg 2    zar      ***     5-1    Kismet          za4      ***     2-2    DVSA            za4  1-3 *** 2-2    
Olympia '25     za3      2-3 ***        Ouderkerk       za4  0-9 5-0 ***        Faja Lobi KDS   za4          *** 5-4
VIOD            za4  1-1     0-6 ***    Zeeburgia       za4  2-2     3-2 ***    Focus '07       za3      5-1     ***
                 
Cobu Boys       za3  *** 12-0    6-3    Ajax 2          zar  *** 5-0 13-0       Elinkwijk       za4  *** 1-2           
Oranje Wit      za4      ***     3-4    Hoofddorp       za4      ***     2-4    Hertha          za4      ***     0-3
SVP             za3  3-1 10-1***        RKAVIC          za4      2-9 ***        Kockengen       za3  5-2 2-2 ***    
VOP             za4          2-1 ***    VVC             za3  0-1    12-2 ***    NiTA            za3  2-1     3-1 ***
                 
Blauw Wit W     za4  ***     2-4 4-3    Eemboys         za4  ***         1-1    Fortuna Wormerv.za4  ***     0-4 3-1   
Geel Wit        za4  1-2 ***            Hercules        za4  0-2 ***            Velsenoord      za4  3-2 ***     5-0
Hellas Sport    za3     11-0 *** 5-0    FC Hilversum    za3  4-0 2-2 ***        ZCFC            za3      1-4 ***    
United/DAVO     za3     11-2     ***    Voorwaarts      za3      3-0 2-3 ***    Zaandijk        za4          2-8 ***
                 
Geuzen Middenm. za4  ***     0-3        AS '80          za4  ***     5-4        AFC '34         za4  *** 2-5           
Roda '23        za4  3-5 *** 1-2        Buitenboys      za3  6-1 ***            Alcmaria Victr. za3      *** 3-1 2-4
SCW             za3          *** 6-0    Dindua          za4      1-1 *** 3-6    SVIJ            za4  2-4     *** 1-7
UNO             za4  0-6 2-2     ***    Sporting Andijk za3  3-4 2-6     ***    Stormvogels     za3  4-1         ***
                 
OFC             za3  ***                DCG             za3  *** 2-2     6-4    Altius          za3  ***         4-1   
Purmersteijn    za4  8-3 ***            Hercules Z.     za4      ***     2-3    BZC '13         za4  1-2 ***     9-3
                                        PSZ             za3  4-2 1-0 ***        SVM             za3  1-7 3-2 ***    
                                        Saenden         za4          2-4 ***    VVJ             za4          2-2 ***
                 
Austerlitz      za4  ***     4-1        Fortius         za4  *** 0-6     1-0    
Jonathan        za3  3-1 ***            Swift 2         zar      ***     3-0    
Patria          za4      2-2 ***        OSO             za4  5-0 10-0***        
                                        VVA/Spartaan    za3          4-2 ***    
                 
Always Forward  zo4  *** 9-0 6-0        Hercules Z.     zo3  ***     4-0        AS '80          zo3  ***     1-1       
Apollo '68      zo4      ***     0-1    Meteoor         zo4  2-1 ***            TABA            zo4  1-8 ***        
Berkhout        zo5      5-2 *** 0-4    Rood Wit Zaanst.zo4      4-1 *** 0-1    TOG             zo4      0-3 ***    
Westfriezen     zo3  2-2         ***    SDZ             zo3  1-2 7-1     ***    
                 
Dynamo          zo3  ***     1-1        ASV '55         zo4  *** 6-5            Diemen          zo3  *** 3-1   
KSV             zo4  0-4 *** 1-4        Nederhorst      zo3      ***     6-0    Domstad Majella zo4  2-3 ***        
RKEDO           zo4          *** 5-1    Ouderkerk       zo3  8-0 1-3 ***        Waterwijk       zo3      2-3 ***
Sporting S.     zo5  2-8 1-3     ***    VSC             zo4  0-4     2-6 ***    
                 
Alcmaria Victr. zo4  ***                DSS             zo4  ***         2-3    Buitenveldert   zo4  *** 2-1     0-3   
Saenden         zo4  1-1 *** 2-2        SDW             zo5  3-3 ***     1-1    DWSV            zo4      ***     1-3
Zeevogeld       zo3  5-1     ***        Spaarnwoude     zo3  6-1 13-0***        Sport.Martinus  zo3  2-0 2-1 ***    
                                        Zaandijk        zo4          2-2 ***    Zwal.Utrecht'11 zo3          0-3 ***
                 
's Graveland    zo4  ***     3-0        AC Amsterdam    zo4  *** 8-0            DWB             zo5  ***     4-3       
Kismet          zo5  0-3 *** 1-5        Badhoevedorp    zo5      *** 2-10       DWOW            zo4  1-0 *** 2-3    
Rivierwijkers   zo4          *** 0-1    ADO '20 2       zor  0-2     *** 4-3    Hauwert '65     zo3          *** 3-1
Sporting '70    zo3  1-0 5-0     ***    VVH Velserbroek zo3  1-4 6-0     ***    Medemblik       zo4  1-4 0-4     ***
                 
CTO '70         zo5  *** 0-2     1-4    De Blokkers     zo3  ***         6-1    DEVO '58        zo5  ***     8-7 0-10  
Fortius         zo4      *** 1-5 2-2    De Valken       zo4  4-3 *** 5-1        Nieuw Sloten    zo5  3-4 *** 2-5    
VV de Dreef     zo4  10-2    ***        WBSV            zo5  0-4     ***        OSC             zo4          *** 1-6
Wasmeer         zo3          0-1 ***    De Wherevogels  zo4      3-0 4-0 ***    ZSGO/WMS        zo3      9-0     ***
                 
AGSV            zo5  ***     2-7        KGB             zo3  ***     2-2        Beemster        zo3  *** 1-1           
Flevo           zo4  7-0 ***     3-2    Nieuwe Niedorp  zo4  1-4 ***     1-3    Knollendam      zo4      *** 1-7    
Strandvogels    zo4      4-1 ***        Sporting Andijk zo4      1-1 ***        Meervogels '31  zo3  5-2     *** 2-4
VVW             zo3  4-0     2-3 ***    Winkel          zo4  3-1     0-0 ***    de Rijp         zo4  0-3 2-3     ***
                 
Egmondia        zo3  *** 3-0            Germaan/de Elandzo4  ***     --- 1-2    DESS            zo5  *** 3-6 5-2
Graftdijk       zo5      *** 0-1 1-5    Onze Gezellen   zo4  5-1 ***            SEW             zo3      *** 5-0    
VV Bergen       zo4  0-0     ***        Schoten         zo3      1-4 ***        Victoria O      zo4          *** 1-1
WSV '30         zo4  1-1     1-6 ***    Westzaan        zo4      2-0 3-2 ***    Woudia          zo4  4-0 1-2     ***
                 
De Meer         zo4  *** 3-3            Achterveld      zo4  ***     2-2 0-4    BSM             zo4  ***    0-10 2-9   
Real Sranang    zo4      ***     5-2    HDS             zo4  3-0 ***            DIOS            zo3  3-0 ***     0-5
SDOB            zo4  1-1 5-4 ***        HVC             zo5      1-4 *** 2-5    Kon. HFC 2      zor     10-0 ***    
WV-HEDW         zo5  0-4     2-2 ***    Roda '46        zo3      1-0     ***    United/DAVO     zo3          1-3 ***
                 
Dirkshorn       zo4  ***     1-7        DTS             zo3  *** 0-2            Limmen          zo3  ***     6-0 7-1   
Duinrand S      zo5  5-0 *** 1-6        Grasshoppers    zo3      *** 2-2 4-1    Sport.Krommenie zo4  0-2 ***        
Koedijk         zo4          *** 4-2    Schagen         zo4  4-2     *** 1-3    Terrasvogels    zo4      0-2 *** 2-5
VIOS W          zo3  2-1 6-0     ***    VVS '46         zo4  3-3         ***    Wijk aan Zee    zo3      4-3     ***
                 
FC Aalsmeer     zo3  ***         2-0    NFC             zo4  *** 7-1            IVV             zo4  ***         2-2   
HBC             zo4  2-2 *** 2-2        Nautilus        zo5      ***     0-8    Ilpendam        zo4  5-2 ***        
MSV '19         zo3  5-0     ***        RKDES           zo3  1-1 11-0***        Oosthuizen      zo4  2-2 2-5 ***    
UVV             zo4      0-3 2-5 ***    Roda '23        zo3  5-1     1-0 ***    Volendam        zo3      5-0 6-0 ***
                 
RCZ             zo4  *** 2-1     1-0    ALC             zo4  *** 3-0     5-0    Con Zelo        zo4  ***     3-4 4-1   
Sloterdijk      zo5      *** 1-3        Geel Zwart '30  zo4      *** 1-6 7-1    Hollandia T     zo3  3-0 ***        
VVA Spartaan    zo4  4-1     ***        Kleine Sluis    zo3  7-0     ***        SRC             zo4      1-1 ***    
Zwanenburg      zo4      5-2 2-4 ***    Oudesluis       zo5         1-13 ***    Sint Boys       zo5      1-4 1-2 ***
                 
Callantsoog     zo5  ***     2-1 0-11   MOC             zo5  ***0-12 0-8        't Goy          zo4  *** 4-2     3-2   
Hugo Boys       zo4  12-1***     2-2    Spirit '30      zo3      *** 3-0 4-0    Sporting Almere zo4      *** 1-1    
De Koog         zo4      3-5 ***        Succes          zo4          *** 6-0    VVZA            zo3  4-2     *** 6-2
ZAP             zo3          6-0 ***    Zwaagdijk       zo4  5-3         ***    SDO 2           zor      2-4     ***
                 
Ankaraspor      zo4  *** 1-6            APWC            zo3  ***     4-1 5-1    Allen Weerbaar  zo4  *** 0-1           
Schalkwijk      zo4      *** 1-3 1-3    ASV Arsenal     zo4  0-5 ***            Aurora          zo4      *** 10-0   
Swift           zo4  5-4     ***        Geuzen Middenm. zo4      0-1 *** 2-0    JSV Nieuwegein  zo5  2-4     *** 1-7
Vreeswijk       zo3  2-1     1-4 ***    Odijk           zo4      2-2     ***    Saestum         zo3  5-0 6-1     ***
                 
AFC Quick 1890  zo3  *** 1-0 3-1        HSV Sport 1889  zo4  *** 6-0 4-2        Kennemers       zo3  *** 4-4 3-0       
Amsvorde        zo4      *** 4-0 2-1    Jisp            zo5      *** 0-6 2-1    SVA             zo4      ***     6-0
KVVA            zo5          *** 0-4    Purmerend       zo3          *** 5-0    Vitesse '22     zo3      2-1 *** ---
SV Zeist        zo4  1-5         ***    Purmerland      zo4  0-3         ***    Waterloo        zo4  2-3         ***
                 
St. George      zo3  *** 0-2     ---    Alliance '22    zo3  ***     3-0        Bloemendaal     zo3  *** 3-1 10-2      
Kwiek '78       zo4      ***     1-7    Eendracht '82   zo5  1-8 *** 3-1        DSK             zo4      *** 3-0 2-5
Vrone           zo3  4-1 2-1 ***        Geel Wit        zo5          *** 2-11   HYS             zo5          *** 0-5
WMC             zo4          0-2 ***    RCH             zo4  1-3 8-2     ***    Nieuw West Utd. zo4  0-0         ***
                 
Legmeervogels 2 zor  ***     5-2        
Heemstede       zo5  0-2 ***            
DIO             zo4      2-1 ***        
 
1st round
Always Forward-Kennemers       8-1    Ajax sat      -DSOV           3-0     Jonathan      -De Bilt         2-2 J 
Dynamo        -PSZ             4-2    Ajax 2 sat    -Legmeervog. 2  3-2     Geinoord Nwgn -Huizen          1-0   
De Blokkers   -Limmen          5-4    JOS/Watergrfsm.-Wartburgia    5-0     SO Soest      -CSW             2-4   
Kolping Boys  -Grasshoppers    1-3    Alliance '22  -AS '80 sun     3-3 AS  Sporting '70  -Hooglanderveen  2-0   
Jong Holland  -Alkmaarsche B.  2-1    KDO           -Pancratius sun 4-1     Montfoort     -Scherpenzeel    2-2 S
Monnickendam  -Kleine Sluis    4-3    Kadoelen      -ZSGOWMS sun    1-2     DHSC          -FC Breukelen    6-7   
Hellas Sport  -LSVV            0-6   Sp.Martinus sun-Buiksloot      1-2     Spakenburg 2  -Cobu Boys       2-0   
Vrone         -DEM             2-2 V  De Meer       -IJmuiden       4-1     FC Hilversum  -NiTA            2-4   
Strandvogels  -Hollandia       1-9    Roda '23      -ASV Arsenal    2-1     Benschop      -APWC            3-0   
Hollandia T   -FC Uitgeest     0-5    SCW           -EDO            3-5     De Merino's   -DOSC            0-1   
Purmersteijn za-SEW            2-2 P  Spaarnwoude   -Swift sun      1-3     Kampong       -VVZA            3-2   
HSV Sport 1889-Velsenoord      5-0    Overbos       -Stormvogels    3-3 O   Hoogland      -Zuidvogels      0-0 Z 
Volendam 2 sat-AFC '34         2-5    Pancratius sat-WV-HEDW        0-6     Candia '66    -Saestum         3-1   
Volendam sat  -ZAP             5-2    Velsen        -Kon. HFC 2     3-3 V   MSV '19       -VV de Dreef     1-0   
Volendam sun  -Zwaluwen '30    1-2    ZSGOWMS za    -Sp.Martinus za 10-1    Altius        -DVSU            2-1   
Winkel        -Reiger Boys     4-1    AMVJ          -SDZ            1-3     Eemdijk       -Victoria        4-0   
De Zouaven   -Purmersteijn sun 1-1 P  Buitenboys    -Swift 2 sat    3-4     Brederodes    -IJFC            1-0   
Zaanlandia    -DWOW            4-0    Waterwijk     -VVA/Spartaan   1-2     SDO           -Desto           4-1  
Meervogels '31-Zeevogels       2-4    VEW           -DWS            0-4     Valleivogels  -Woudenberg      1-2   
Fort.Wormerv. -Koedijk         3-2    Ouderkerk     -Diemen         3-3 O   AFC Quick 1890-Laren '99       1-2   
VV Bergen     -Spirit '30      1-2    FC Weesp      -FC Aalsmeer    1-1 W   Veenendaal    -Vriendenschaar  0-5   
Argon         -Zandvoort       7-3    AC Amsterdam  -Amstelveen     3-1     Roda '46 sat  -de Vecht        5-0   
AFC           -Swift sat       0-0 S  AH '78        -Westzaan       7-2     Roda '46 sun  -TOV             3-0   
Buitenveldert -Bloemendaal     4-3    Nieuwland     -SVL            1-1 N
 
2nd round
Roda '46 sat  -AC Amsterdam   10-1    Eemdijk       -DWS            4-2     VVA/Spartaan  -Vriendenschaar  2-1
Fort. Wormerv.-Candia '66      5-1    AS '80      -Purmersteijn sun 0-5     Laren '99     -Zwaluwen '30    1-3
Spirit '30    -Dynamo          4-0    ZSGOWMS sun   -De Blokkers    3-0     Jong Holland  -Benschop        0-2
Buitenveldert -MSV '19         9-4    Buiksloot     -JOS/Watergrfsm.1-5     AH '78        -Swift 2 sat     0-1
Hollandia     -KDO             5-3    Swift sat     -CSW            5-3     Zuidvogels    -Always Forward  2-0
HSV Sport 1889-Ajax sat 2      0-2    FC Weesp      -Altius         2-4     Geinoord Nwg. -Woudenberg      2-0
Ajax za       -Grasshoppers    3-0    SDO           -Jonathan       1-0     Kampong       -NiTA            4-0
Argon         -Zeevogels       3-0    Ouderkerk     -FC Breukelen   4-7     WV-HEDW       -Sporting '70    4-0
Zaanlandia    -ASC Nieuwland   3-1   Purmersteijn sun-De Meer       3-1     Swift sun     -ZSGOWMS sat     6-2
Volendam sat  -Monnickendam    0-0 V  AFC'34        -Winkel         3-0     Scherpenzeel  -FC Uitgeest     0-3
Roda '23      -SDZ             2-1    Vrone         -EDO            0-1     LSVV          -Roda '46 sun    2-1
Brederodes    -Velsen          2-4    Overbos       -Spakenburg 2   0-3     DOSC                           bye
 
Intermediate round
Spirit '30    -SDO             0-4    Swift sat   -Purmersteijn sun 4-1     DOSC          -AFC '34         1-4
Roda '23      -Zaanlandia      1-4
 
3rd round
Benschop      -Swift 2 sat     1-1 B  Argon        -Velsen          2-2 V   Spakenburg 2  -SDO             1-10
Geinoord      -Altius          1-1 A  Buitenveldert-Kampong         5-1     VVA/Spartaan  -Ajax            1-3
Roda '46 sat  -Volendam sat    1-3    Fort Wormerv.-Zuidvogels      2-6     Zaanlandia    -Eemdijk         2-1
Swift sat     -FC Breukelen    1-1 B  LSVV         -Zwaluwen '30    1-0     EDO           -Swift sun       4-3
AFC '34       -WV-HEDW         4-0    Purmersteijn -ZSGOWMS sun     0-1     JOS/Watergrfsm-Hollandia       2-2 JOS
Ajax 2        -FC Uitgeest     1-1 U             
 
1/8 final 
Ajax          -EDO             1-1 A  FC Breukelen -Uitgeest        3-3 U   Velsen        -Benschop        0-1
Altius        -SDO             0-1    JOS/Watergrm.-AFC '34         3-1     Zuidvogels    -ZSGOWMS         3-1
Buitenveldert -Volendam        2-3    LSVV         -Zaanlandia      0-3     
 
1/4 final 
Benschop      -JOS/Watergrfm.  0-1    Volendam     -Zaanlandia      2-0   
FC Uitgeest   -SDO             0-1    Zuidvogels   -Ajax            0-4
 
1/2 final 
JOS/Watergrfsm-Ajax            0-2    Volendam     -SDO             0-1     
 
final  (10 mei, ground FC Breukelen)
SDO           -Ajax            2-1                 
 
 
West II
Preliminary round
FC Axel         za2  ***     1-1 0-1    De Meeuwen      za2  *** 0-3     1-1    Boshuizen       zo1  *** 0-1
Piershil        za2  2-1 ***     1-2    Nieuwenhoorn    za1      *** 4-1        Foreholte       zo2      *** 0-5    
SC Kruisland    zo2      7-2 ***        SSS             za2  2-5     *** 1-3    Forum Sport     za1  3-0     ***
SHO             za1          0-1 ***    Zeelandia Midd. zo2      3-1     ***    
                   
Concordia       zo2  *** 2-2 1-2        Brielle         za1  ***     1-1        CWO             za2  ***     0-2
HVV             zo2      ***     2-6    Excelsior '20   zo2  0-5 ***     1-2    Deltasport      za1  2-1 ***        
SVC '08         za2      7-2 *** 2-6    Serooskerke     zo2      4-3 *** 1-1    HVC '10         za2      0-0 ***
Te Werve        za1  3-1         ***    Zuidland        za2  1-1         ***    
                   
DCV             za1  ***     2-0        BMT             zo1  ***     1-1        GDA             zo2  *** 3-3
Poortugaal      zo1  2-2 *** 0-1        Die Haghe       za2  2-1 ***     1-1    Honselersdijk   za2      *** 1-1 1-3
Slikkerveer     zo1          *** 4-2    TAC  '90        zo2      3-2 ***        VELO            zo1  2-2     ***
VDL             za2  1-5 1-5     ***    Vitesse Delft   za1  0-1     2-2 ***    Westlandia      za1  2-3     0-3 ***
                   
BVCB            za2  ***         6-3    Alexandria '66  za2  *** 3-1     1-2    Oude Maas       za1  ***     1-1
DCV             za2  0-5 *** 3-2        Antibarbari     zo2      *** 1-4        Neptunus Schieb.za2  5-0 ***     2-2 
RKDEO           zo2  1-3     ***        SC Feyenoord    za1  6-1     ***        VOC             zo1      4-2 *** 0-0
TOGB            zo2      2-5 4-1 ***    Spartaan '20    zo1      4-0 0-3 ***    XerxesDZB       zo2  4-0         ***
                   
Den Hoorn       zo1  *** 1-3 0-2        ARC             za1  ***     2-1        Heinenoord      za1  *** 3-2     3-1
Oliveo          zo2      ***     0-8    DOSR            zo2  2-3 ***     2-2    Hellevoetsluis  za2      *** 6-2    
Voorschoten'97  za2      6-0 ***        RCL             za2      2-0 *** 2-3    Oostkapelle     za2  1-5     *** 2-3
VUC             zo2  2-2     1-0 ***    RVC '33         zo1  1-3         ***    Unitas '30      zo2      2-2     ***
                   
Alphen          zo2  ***         0-8    DBGC            za2  ***     3-2        Den Bommel      za2  ***     1-1
CVC Reeuwijk    za2  2-2 *** 2-3        Heerjansdam     za1  1-0 ***     4-1    GLZ Delfshaven  zo2  3-2 ***        
Olympia         zo1  2-1     ***        Sparta          za1      0-0 ***        Rhoon           za2      4-2 ***
ONA             zo2      2-3 3-2 ***    WCR             zo2  0-1     0-1        
                   
Berkel          za2  *** 4-2            Groeneweg       zo2  *** 2-3     0-1    
Delft           zo1      *** 2-0 0-2    Nieuwerkerk     zo1      *** 4-1        
Laakkwartier    zo2  1-1     *** 2-5    SVS             za2  1-6     ***        
Wippolder       zo2  4-0         ***    XerxesDZB       za1      1-1 2-1 ***  
  
Aarlanderveen   za4  ***         0-2    Celeritas       za4  *** 2-1 0-10       DHC             za4  ***         4-1   
van Nispen      za3  2-0 *** 3-8        DVC             za4      ***     3-3    HDV             za4  5-0 *** 2-1    
Ter Leede 2     zar  4-0     *** 0-1    Schipluiden     za3     23-1 ***        Quick Steps     za3  6-2     *** 5-0
VVSB            za4      1-0     ***    VOB             za4  2-4     1-7 ***    sv Wassenaar    za4      0-1     ***
                 
Goudswaardse B  za4  *** 0-5     1-2    Ammerstol       za4  *** 2-6     0-2    ZBVH            za4  *** 2-2           
Kethel Spaland  za3      ***     5-0    Be Fair         za3      *** 5-5        Zinkwegse Boys  za3      *** 0-0    
NBSVV           za3  1-3 0-7 ***        Perkouw         za3  4-0     *** 6-0    vv Hekelingen   za4  2-3     ***    
Simonshaven     za4          2-0 ***    SPV '81         za4      0-5     ***    
                 
Binnenmaas      za3  ***     3-0 9-0    Alphia          za4  *** 2-6     2-2    Maense          za4  ***         1-2   
LMO             za4  2-5 ***     0-1    Gouda           za4      *** 3-2 0-4    Ommoord         za4  2-1 ***     0-4
Oud Beijerland  za4      4-0 ***        Siveo '60       za4  1-0     ***        Rohda '76       za4  3-5 3-0 ***    
Poortugaal      za4          1-4 ***    Zwammerdam      za3          2-1 ***    VVOR            za3          4-0 ***
                 
Excelsior M 2   zar  *** 4-0     4-2    GDA             za3  *** 11-0           GSC ESDO        za4  ***         1-2   
Loosduinen      za4      *** 3-2 3-0    HPSV            za4      *** 0-4        Quintus         za4  2-0 *** 1-4    
Naaldwijk       za3  1-2     ***        Houtwijk        za4  1-1     *** 3-2    Spcl. Monster   za3  2-1     *** 4-0
Water.veld GONA za4          4-1 ***    KSD Marine      za4  3-1 3-3     ***    Victoria '04    za4      3-0     ***
                 
Moordrecht      za4  ***         1-2    Excelsior R     za3  ***     5-1 4-1    Hermandad       za4  *** 0-3 3-3       
Spirit          za3  9-1 ***     1-0    PKC '85         za4  0-12***            Hermes DVS      za4      *** 4-1 5-2
WDS             za3  3-0 5-1 ***        SNS             za4      6-0 *** 0-3    Spartaan '20    za4          *** 2-7
Woerden         za4          2-2 ***    IJVV Zwervers   za3     11-0     ***    Zestienhoven    za3  3-1         ***
                 
MVV '27         za3  *** 2-0 3-0        CION            za4  *** ---     1-0    Botlek          za3  *** 2-3           
Rozenburg       za3      ***     2-4    DUNO            za4      *** 1-1        DVV '09         za4      *** 3-0 2-2
SCO '63         za4      2-2 ***        DVO '32         za3  2-0     *** 4-0    GLZ Delfshaven  za4  3-5     *** 0-7
Stellendam      za4  2-3     5-3 ***    Maasdijk        za3      6-3     ***    Zwartewaal      za4  2-4         ***
                 
Duindorp        za3  *** 1-2 5-0        Hillegersberg   za4  *** 5-0     3-1    Bergambacht     za4  *** 7-0 2-0       
Oegstgeest      za4      ***     3-1    SDV             za4      *** 0-6        Linschoten      za4      ***     1-3
RAS             za4      0-2 ***        Soccer Boys     za3  4-1     *** 2-0    Schoonhoven     za3      4-0 ***    
Vredenburgh     za4  2-1     3-2 ***    Zwarte Pijl     za3     11-3     ***    FC Oudewater    za4  4-0     6-1 ***
                 
LVV Footb. Fact.za4  *** 2-2            Koudekerk       za3  *** 2-2     6-0    Leonidas        za3  ***     3-1 3-2    
Leiden          za3      *** 2-4        Meerburg        za4      *** 6-1        Moerkapelle     za4  1-3 ***     3-1 
SV Madestein    za4  7-0     ***        VCS             za4  0-2     ***        Rotterdam Unitedza4      5-7 ***    
                                        Zevenhoven      za4      0-2 --- ***    Swift Boys      za4          0-2 ***
                 
BZC Zuiderpark  za4  ***     6-3        Concordia       za4  ***     1-6        DWO             za3  ***               
DRL             za3  6-0 *** 6-2        Erasmus         za4  2-1 ***     0-3    Floreant        za4  4-2 ***        
Overmaas        za4          ***        Lyra            za3      1-1 *** 3-5    
                                        VFC             za4  3-2         ***     
                 
Kagia           za3  ***11-0     3-0    Blauw Zwart     za3  *** 7-3     1-2    MSV '77         za3  ***     2-3 3-0   
Oosterheem      za4      *** 1-5        Laakkwartier    za4      *** 2-2        Rijnm.Hoogvl.Sp za3  6-1 ***        
WVC             za4  0-6     *** 3-3    PGS/VOGEL       za4  3-2     *** 2-0    Vierpolders     za4      2-4 ***    
Woubrugge       za4      2-1     ***    Verburch        za3      6-3     ***    WFB             za4      2-4 2-1 ***
                 
LSVV '40        za3  ***     1-3 1-6    Egelantier Boys za4  ***     --- 0-0    Ariston '80     za3  ***         5-2   
NSV '46         za4  1-0 ***     7-2    Herkingen '55   za4  --- ***     1-10   DSVP            za3  3-3 ***        
Quick Boys 2    zar      6-0 ***        OVV             za4      3-0 ***        HWD             za4  1-9 1-5 *** 2-4
SEV             za4          0-6 ***    Rockanje        za3          1-7 ***    TAC '90         za4      0-2     ***
                 
Charlois        za3  ***     4-2 6-1    AGE-GGK         za4  ***     1-3 2-3    Bolnes          za3  ***     1-3 1-0   
FIOS            za4  0-4 *** 0-7        Dilettant       za3  4-1 *** 2-2        NTVV            za4  5-2 *** 2-1    
RVVH 2          zar          *** 9-0    Kamerik         za4          ***        SVV             za4          *** 0-3
Transvalia ZW   za4      1-1     ***    Nieuwerkerk     za4      0-5 2-1 ***    WCR             za4      3-1     ***
                 
HBSS            za3  *** 2-0     4-0    Jonge Spartaan  za3  ***     0-1 7-0    Flakkee         za4  ***               
PPSC            za4      *** 2-4        Melissant       za4  0-3 ***     0-8    GHVV '13        za3  3-3 ***        
Pernis          za3  0-3     *** 3-2    NSVV            za3      21-0***        Flakkee wns
RDM             za4      2-1     ***    Vlotbrug        za4           1-0***    
                 
BSC '68         za3  *** 2-0     8-2    GKC             za4  ***         3-1    KMD             za3  ***         7-1   
Hazerswoudse B. za4      *** 5-2        GOZ             za4  2-4 ***            Semper Altius   za4  2-4 ***     3-2
Rijnstreek      za4  0-3     *** 4-2    's-Gravendeel   za3  4-3 6-0 ***        UDO             za4  1-2 1-2 ***    
Zoetermeer      za4      2-1     ***    Lekkerkerk      za3      5-1 0-1 ***    Wanica Star     za4          1-3 ***
                 
Haagse Hout     za4  ***     4-0        Bodegraven      zo3  ***     5-2        HMC             zo4  ***     1-5       
Hercules        za4  2-0 ***            Rijnland        zo3  3-0 ***            van Nispen      zo3  5-0 ***        
Oliveo          za4      --- *** 0-3    Voorschoten '97 zo3      1-3 ***        Wilhelmus       zo3      3-1 ***    
VELO            za3  4-1 6-5     ***                                            
                 
Coal            zo3  *** 4-1            ESTO            zo3  ***    21-0        ASC             zo3  *** 3-3 4-0       
Erasmus         zo4      *** 2-4        MMO             zo4  0-2 ***     0-4    HWD             zo3      ***     2-0
NOC Kralingen   zo3  6-0     ***        Roodenburg      zo4      4-8 ***        REMO            zo3      2-1 ***    
                                        WVC             zo3  2-2     1-8 ***    Wanica Star     zo4  1-7     2-2 ***
                 
GSC ESDO        zo3  ***     2-6 3-3    Gouderak        zo3  *** 6-1 1-5        Blankenburg     zo4  *** 0-5           
Victoria '04    zo3  1-4 *** 1-6        Houtwijk        zo4      ***     0-4    Blijdorp        zo3      *** 3-3    
Westlandia 2    zor          ***14-0    SJZ             zo3      7-0 ***        Meeuwenplaat    zo3  28-1    ***    
sv Madestein    zo4      2-1     ***    WIK             zo3  1-1     0-7 ***       
                                                                            
ASW             zo3  ***     2-0 0-2    AGE-GGK         zo3  ***         4-0    Cabauw          zo3  *** 2-3 4-4       
Bernardus       zo3  2-1 ***     4-3    Altior          zo3  3-2 *** 2-3        Charlois        zo3      *** 2-1    
HMSH            zo4      1-2 ***        FC IJsselmonde  zo3  5-3     *** 7-1    DHL             zo3          *** 1-3
VCS             zo3          1-0 ***    VEP             zo4      0-0     ***    Stompwijk       zo3  4-2 2-3     ***
                 
Delfia          zo4  ***         0-3    Besiktas        zo2  *** 1-11    2-5    BZC Zuiderpark  zo3  ***     4-0 3-0   
Hillegersberg   zo3 13-0 ***            Haastrecht      zo3      *** 7-0        Full Speed      zo3  4-3 ***     3-0
Kethel Spaland  zo3  6-2 2-4 ***        Nicolaas Boys   zo3  1-1     *** 3-3    HOV/DJSCR       zo3      0-2 ***    
SEP             zo3      3-2 2-5 ***    Olympia 2       zor      4-2     ***    Steeds Hooger   zo4          0-1 ***
                 
ODB             zo3  ***     1-1        DONK            zo3  *** 3-1 2-2        Quick 2         zor  ***     6-0 4-0   
Pretoria        zo3  0-5 ***            Gr.Will.II VAC  zo3      *** 0-2        de Ster         zo3  3-4 ***        
SVH             zo4      5-5 *** 2-1    HDV             zo4          *** 3-1    Toofan          zo4      1-7 ***    
Stolwijk        zo3  1-1 1-1     ***    Kickers '69     zo3  0-1 0-5     ***    SV Warmunda     zo3      1-1 3-1 ***
                 
OHVV            zo3  ***     2-2            
SVV             zo3  4-2 ***            
VOC 2           zor      4-1 ***                           

1st round
Kagia         -DHC             1-3    Hermes DVS    -BVCB           1-4     Heinenoord    -HBSS            4-1   
Nieuwerkerk   -DRL             6-0    Meeuwenplaat  -DCV za         4-0     Hellevoetsluis-Kethel Spaland  1-2   
XerxesDZB za  -Jonge Spartaan  2-1    Floreant      -Oegstgeest     0-7     ARC           -SJZ             2-0   
Wippolder     -Ariston '80     1-1 W  Charlois zo   -Slikkerveer    0-0 C   Houtwijk      -RVC '33         0-1   
Berkel        -VOC 2           3-1    SVC '08       -TAC '90        3-2     Wilhelmus     -VUC             0-1
ONA           -Rijnm.Hgvl.Sp.  1-3    Die Haghe     -HDV za        16-0     Voorschoten'97-HVC '10 za      3-0   
Olympia       -Excelsior M 2   2-3    VELO za       -ESTO           2-1     Brielle       -Charlois za     5-0   
SJC           -Full Speed      4-1    GDA           -ODB            1-2     Madestein     -Te Werve        2-4   
XerxesDZB zo  -Nieuwenhoorn    2-9    Leonidas zo   -Deltasport     1-5     SHO           -Smitshoek       0-0 SHO
Hillegersberg -VOC             2-5    DVO '32       -DBGC           4-0     RKAVV         -Forum Sport     2-0   
SC Feyenoord  -'s Gravendeel   6-0    NOC Kralingen -Rhoon          0-3     Foreholte     -Sportlust '46   1-3   
OVV           -Spartaan '20    1-0    GLZ Delfshaven-WCR            9-3     Quick Boys 2  -Rijnvogels      4-1   
VVSB za       -'s Gravenzande  1-5    Bernardus     -PGS/VOGEL      3-2     Dilettant     -FC IJsselmonde  2-1   
Flakkee       -Perkouw         1-5    Spcl. Monster -BSC '68        3-0     Koudekerk     -KMD             1-4   
ASC           -DSO             0-0 A  Westlandia 2  -Valken '68     3-4     Olympia 2     -Strijen         2-4   
Quick 2       -Noordwijk       1-3    Alphense Boys -Schipluiden    7-0     FC Oudewater  -HDV zo   HDV withdrawn
Binnenmaas    -Leonidas zo     3-1    VVOR          -VFC            4-1     Nootdorp      -WDS             0-2   
ROAC          -Zwammerdam      2-0    Jodan Boys    -Excelsior R    1-2     MVV '27       -Soccer Boys     2-0   
DVV '09       -ZBVH            3-3 Z  Ter Leede     -Rijnland       8-1     Zwaluwen      -RVVH            0-2
VELO (za)     -Lugdunum        2-1
 
2nd round
Charlois      -RKAVV           0-12   KMD           -Strijen        3-1     XerxesDZB     -DVO '32         4-1   
Rijnm.Hgvl.Sp.-Nieuwerkerk     3-4    FC Oudewater  -Heinenoord     0-4     Perkouw       -Excelsior R     2-2 P 
Deltasport    -ARC             0-2    Rhoon         -Nieuwenhoorn   1-4     's-Gravenzande-VVOR            5-1   
Meeuwenplaat  -Excelsior M 2   3-2    MVV '27       -Kethel Spaland 1-1 KS  SHO           -Noordwijk       0-6   
VELO za       -SJC             3-6    Dilettant     -Wippolder      4-1     BVCB          -Sportlust '46   1-5   
Te Werve      -DHC             3-0    Berkel        -ASC            5-0     Bernardus     -SVC '08         1-4   
ROAC          -OVV             0-0 R  Oegstgeest    -RVC '33        2-2 R   Voorschoten'97-ODB             2-2 V 
Ter Leede     -Spcl.Monster    4-2    VOC           -WDS            1-1 V   ZBVH          -Valken '68      0-2   
SC Feyenoord  -Quick Boys 2    7-2    Die Haghe     -Binnenmaas     5-0    
                  
3rd round
Sportlust '46 -Nieuwerkerk     4-1    Die Haghe     -Meeuwenplaat   2-2 DH  Te Werve      -GLZ Delfshaven  6-0 
Dilettant     -VUC             1-2    VELO zo       -VOC            0-2     KMD           -Berkel          4-1  
ARC           -Noordwijk       3-3 A  Perkouw       -Kethel Spaland 2-0     SC Feyenoord  -Ter Leede       3-1   
Brielle       -SVC '08         4-1    Heinenoord    -XerxesDZB      1-2     Alphense Boys -'s-Gravenzande  1-3
RVC '33       -RKAVV           1-5    Voorschoten'97-ROAC           0-0 R   Nieuwenhoorn  -RVVH            2-7   
Valken '68    -SJC             1-1 V
                  
1/8 final 
Brielle       -Valken '68      3-0    RVVH          -Te Werve       1-4     VOC           -VUC             1-3   
's-Gravenzande-RKAVV           2-1    ROAC '69      -Die haghe      0-0 R   XerxesDZB     -Perkouw         4-2   
KMD           -Sportlust '46   0-3    SC Feyenoord  -ARC            1-0      
                  
1/4 final
Te Werve      -XerxesDZB       1-0    Brielle       -VUC            5-1
Sportlust '46 -SC Feyenoord    1-0    ROAC '69      -'s-Gravenzande 1-2    
                  
1/2 final
Sportlust '46 -Brielle         1-1 S  Te Werve      -'s-Gravenzande 1-7
                  
final (May 10, ground DHC)
Sportlust '46  -FC 's-Gravenzande 2-0 
 
 
South I
Preliminary round
MZC '11         za2  ***     1-4        Roda Boys Bomm. za2  ***     4-3 2-2    Beerse Boys     zo2  *** 2-2 3-4
Pelikaan        za2  1-1 ***     3-1    Emplina         zo2  1-4 ***     0-1    FC Tilburg      zo2      ***     1-2
VVGZ            za1      3-4 *** 1-1    Orion           zo2      3-0 ***        Helvoirt        zo1      1-1 ***
Beek Vooruit    zo2  0-1         ***    TOP             zo1          1-0 ***    Sarto           zo2  3-2     1-1 ***
                   
Drechtstreek    za2  *** 0-0 0-0        Kloetinge       za1  *** 8-1 1-0        Arnemuiden      za2  *** 0-4 3-4
Prinsenland     za2      ***     2-2    SSV '65         za2      *** 1-1        Oranje Wit      za1      ***     2-0
Strijen         za2      3-1 ***        DOSKO           zo1          *** 1-1    Papendrecht     za2      5-2 ***
Zundert         zo2  1-3     3-6 ***    MOC '17         zo2  0-5 3-0     ***    Moerse Boys     zo2  2-2     1-3 ***
                   
Klundert        za2  ***     0-3 0-2    Bruse Boys      za1  ***     4-4        GRC-14          za1  *** 1-0
Wilhelmina '26  za2  4-1 ***     0-0    Cluzona         zo2  1-2 ***     5-1    Woudrichem      za2      *** 2-1 3-2
BVV/Timm.Infra  zo2      5-3 ***        Rood Wit W.     zo1      2-3 *** 3-1    Zwaluwe         za2  0-5     ***
Uno Animo       zo2          2-2 ***    Nieuwdorp       za2  2-3         ***    Madese Boys     zo2  5-2     1-0 ***
                   
GJS             za1  ***     2-0 1-1    Hardinxveld     za2  *** 1-2 0-7        Almkerk         za2  *** 4-1
SVW             za2  6-0 *** 1-3        Nw. Lekkerland  za1      *** 1-1        Terneuzense B.  za2      *** 1-4 0-1
SCO             zo2          *** 0-4    Sliedrecht      za1          *** 4-1    SC 't Zand      zo1  3-0     ***
Unitas          zo1      3-0     ***    cvv Zwervers    zo2  4-1 0-0     ***    WSC             zo2  1-4     2-2 ***
                   
FC Eindhoven    zo2  ***         0-4    Caesar          zo2  ***     4-4 2-1      
Geldrop         zo1  1-1 ***            De Valk         zo1  4-3 ***     2-1      
Geusselt Sport  zo2  2-1 0-5 ***        Gestel          zo1      3-1 ***          
Nemelaer        zo1      1-3 4-0 ***    RPC             zo2          1-2 ***      
                   
HSE             zo5  ***         0-3    Jong Ambon      za4  *** 0-3            SKNWK           za4  ***         1-2
LSV             zo5  1-2 *** 1-2        IJzendijke      zo4      ***     1-1    Smerdiek        za4  4-3 ***     1-5  
Terlo           zo5  0-4     *** 0-2    Rimboe          zo5  5-1 0-3 ***        Aardenburg      zo5  1-3 1-5 ***
Vessem          zo4      9-0     ***    Schoondijke     zo5  1-2     2-2 ***    Philippine      zo3          8-0 ***
                   
Lekvogels       za4  *** 1-4 4-3        EDN '56         zo4  *** 7-3 0-3        Krabbendijke    za3  *** 2-3 3-2
SC Everstein    za3      ***     7-1    Hulsel          zo5      ***     6-2    Patrijzen       za4      ***     7-0
GVV             zo4      1-1 *** 6-1    Riethoven       zo4      3-2 ***        Waarde          za4      4-4 ***
Ophemert        zo5  1-4         ***    SVG             zo5  2-2     1-2 ***    Sluiskil        zo5  0-9     --- ***
                                                                                                                
Domburg         za4  *** 1-2            Willem II       za3  ***         0-2    Broekhoven      zo5  ***         1-4
Wolfaartsdijk   za4      *** 1-4 3-1    OVC '26         zo4  6-3 ***     2-1    Hoogeloon       zo4 13-2 ***     2-0
ZSC'62          za3  1-1     ***        Reusel Sport/CT zo3  2-1 6-1 ***        Jong Brabant    zo4 10-2 1-3 ***
Hulsterloo      zo5  2-1     2-3 ***    Sarto 2         zoR          3-1 ***    Knegselse Boys  zo5          0-2 ***
                   
ASH             za4  ***     0-8 0-3    Olympia '60     za3  ***         3-2    TSVV Merijn     za4  ***     7-0
Herovina        za3  4-1 ***     2-1    Blauw Wit '81   zo4  2-4 *** 9-0        De Raven        zo4  3-1 ***        
Kozakken Boys 2 zaR      6-1 ***        Neerlandia '31  zo5  1-10    *** 3-4    Sterksel        zo5      4-1 *** 1-0
Vuren           za3          0-2 ***    RFC             zo4      1-5     ***    WSJ             zo5  5-1 3-4     ***
                   
Oosterhout      za4  ***     0-0        BES             zo3  ***     1-3        DOSKO           za4  *** 0-4 
Gloria UC       zo5  1-2 ***     2-2    EMK             zo4  4-0 *** 1-3        HSC '28         zo5      *** 3-3    
Irene '58       zo4      3-4 ***        FC Cranendonck  zo4          *** 1-0    NVS             zo5  1-3     *** 2-4
Molenschot      zo5  1-6     2-7 ***    Netersel        zo5  2-2 3-5     ***    Nieuw Borgvliet zo4  2-2 2-1     *** 
                                                                                                                     
SSC '55         za3  ***     1-3 1-1    De Noormannen   za4  *** 5-0     8-1    Chaam           zo4  *** 0-7     1-2 
Baardwijk       zo3  2-1 ***            Breskens        zo3      *** 5-2 0-0    Oosterhout      zo3      *** 3-3 4-1
Nieuwkuijk      zo3      2-3 *** 4-0    Groede          zo4  7-2     ***        UVV '40         zo3  6-1     ***
SC Elshout      zo4      1-3     ***    Sluis           zo5          2-4 ***    WDS '19         zo4          1-3 ***
                             
DIA             zo4  ***     8-0        Bevelanders     za3  ***     3-0        RFC             za4  *** 2-1 
PCP             zo5  2-3 ***     3-2    Lewedorpse Boys za3  4-6 ***            Bavel           zo3      *** 5-1    
SVSOS           zo5      2-2 *** 0-8    Nieuwland       za4      1-2 *** 3-1    DSE             zo4  2-1     *** 3-2
VVR             zo4  3-3         ***    Graauw          zo5  1-1 1-4     ***    Right'Oh        zo4  0-1 1-5     ***
                   
Duiveland       za3  ***    17-1        SPS             za4  *** 0-0            EBOH            za3  ***     0-1 2-0
De Westhoek     za4  4-4 ***     4-2    WIK '57         za4      *** 1-1 2-0    VVGZ 2          zaR  0-2 ***        
Vosmeer         za4     3-10 ***        Wemeldinge      za3  3-2     ***        Wieldrecht      za3      1-4 *** 1-1
Steen           zo4  2-2    10-3 ***    Biervliet       zo5  ---     1-1 ***    Dubbeldam       zo3      3-2     ***
                   
SV Noordeloos   za4  *** 3-4 3-2        Acht            zo4  *** 2-0            DFC             za3  ***         2-2
GSC/ODS         zo5      *** 2-0        DOSKO '32       zo5      ***     0-2    GVV '63         za3  1-2 ***     3-3
OMC             zo4          *** 0-4    RKGSV           zo5  1-2 2-2 ***        MVV '58         za4  4-5 2-7 ***
RKsv RCD        zo3  5-1 6-0     ***    Steensel        zo4  3-3     0-4 ***    Beesd           zo4          3-1 ***
                            
Audacia         zo4  ***     1-3        ASWH 2          zaR  ***         8-1    Brakel          za4  ***         5-1
Nederwetten     zo5  3-4 ***            De Zwerver      za3  3-1 *** 2-0        Sparta '30      za3  0-4 ***        
Tuldania        zo5      5-2 *** 3-2    Groot Ammers    za4  0-4     ***        SCR             zo4  2-4 4-3 ***
ZSC             zo4  2-2 2-3     ***    SC Emma         zo4      1-8 2-2 ***    Wadenoijen      zo5      1-1 2-2 ***
                   
Alblassserdam   za3  ***     8-3 1-2    Unitas          za4  *** 1-1 7-1        FC Bergen       za4  ***     3-4 
SVS '65         za4  0-1 ***     1-6    ZBC '97         za3      ***     2-0    Alliance        zo4  7-0 ***     3-1
Sleeuwijk       za3      2-0 ***        HRC '14         zo5      0-6 *** 1-6    De Schutters    zo5      1-8 *** 1-4
Theole          zo4          5-0 ***    Teisterbanders  zo4  0-1         ***    WVV '67         zo4  3-1         ***
                   
ONI             za4  *** 3-1 3-1        Kwadendamme     za4  ***     1-5        Peursum         za4  ***         5-0
Boeimeer        zo4      ***     5-1    Veere           za4  13-0*** 6-1        Schelluinen     za3  2-2 ***        
FC Drunen       zo5          *** 0-8    Koewacht        zo4          *** 2-1    De Ready        zo4  2-1 0-1 ***
RWB             zo3  5-1 8-0     ***    Vogelwaarde     zo5  4-1 1-7     ***    DSS '14         zo5      0-9 0-2 ***
                   
NEO '25         za3  *** 2-0     2-4    Alliance        za4  ***         2-1    Hoedekenskerke  za4  ***         8-1
HHC '09         zo4      *** 1-6 1-6    BSC             zo4  1-0 ***     3-1    Kruiningen      za3  2-2 ***        
Vlijmense Boys  zo3  3-5     ***        FC Moerstraten  zo5  2-3 0-2 ***        Rillandia       za3  0-1 3-3 ***
Waspik          zo3          1-3 ***    NSV             zo4          4-2 ***    SDO '63         zo5      0-8 2-4 ***      
                                                                                                                          
Unitas '30      za4  *** 3-1     0-1    DEES            zo5  *** 0-4     4-0    Asperen         za3  *** 4-0     1-2      
Gesta           zo4      *** 5-1        HMVV            zo4      *** 0-1 10-0   Alem            zo4      *** 0-3 4-2      
SC Welberg      zo5  1-4     *** 0-1    Riel            zo4  2-2     ***        BMC             zo3  4-4     ***
Sprundel        zo4      3-1     ***    Tongelre        zo5          0-4 ***    Maliskamp       zo4          2-3 ***
                   
Leerdam Sp. '55 za3  ***     4-4        De Alblas       za3  *** 4-0            Braakhuizen     zo3  *** 9-1 7-0
Well            za4  1-2 ***     0-1    De Fendert      za3      *** 0-0        DOSL            zo4      *** 2-2    
DSC             zo4      2-0 *** 4-1    Noordhoek       zo4  2-4     *** 0-6    Rood Wit '67/Pl.zo5          *** 1-4
Jan van Arckel  zo5  1-2         ***    Virtus          zo3  3-6 7-1     ***    SBC             zo4  0-4 4-0     ***
                   
Kerkwijk        za4  ***         4-2    Spui            za4  ***         1-2    Kogelvangers    za3  ***     1-5
Den Dungen      zo4  3-1 ***            VC Vlissingen   za3  1-1 ***     2-2    DIOZ            zo4  0-2 ***        
RKKSV           zo4  0-2 2-1 ***        Ria W           zo4  2-2 2-6 ***        SC Gastel       zo3      1-0 ***
RKVSC           zo5      0-7 1-4 ***    Terneuzen       zo3          6-0 ***    
                                                         
Berkdijk        zo5  ***     0-1 1-2    The Gunners     za4  *** 3-0 1-2        Groote Lindt    za3  ***         3-0
Casteren        zo5  1-3 *** 1-4        OVV '67         zo5      *** 5-5 0-8    WHS             za3  4-2 ***     1-2
SCI             zo4          *** 3-3    Raamsdonk       zo4          *** 1-4    SVC             zo4  0-4 2-4 ***
Woenselse Boys  zo4      4-0     ***    SAB             zo4  2-4         ***    VCW             zo4          7-0 ***
                   
Colijnsplaatse Bza4  ***     2-1 1-4    Vrederust       za4  ***     3-1        Boxtel          zo4  ***     8-4
SC Stavenisse   za4  2-2 *** ---        Achtmaal        zo4  10-1*** 1-2        DVS             zo5  1-4 *** 3-2    
Seolto          za3          *** 0-4    Grenswachters   zo4          *** 1-1    De Bocht '80    zo5          *** 3-3
Yerseke         za3      8-0     ***    TPO             zo5  4-3 1-4     ***    Pusphaira       zo4  1-1 0-0     ***
                   
Zuilichem       za4  *** 1-0 4-1        DVO '60         za4  ***     0-8        DBS             zo3  *** 4-0 
Dussense Boys   zo4      ***     2-3    Walcheren       za3  11-0*** 3-0        SDO '39         zo5      *** 0-1 4-2
Hedel           zo5      3-5 *** 1-3    RBC             zo3          *** 5-1    Tivoli          zo4  0-2     ***
RKTVC           zo4  0-2         ***    Vivoo           zo4  4-2 1-2     ***    WODAN           zo4  3-2     2-2 ***
                   
Beek Vooruit    za4  ***     0-5        Arkel           za4  *** 3-3 2-1        De Weebosch     zo4  ***     2-2
JEKA            zo3  12-1***     2-1    HSSC '61        za3      *** 3-1 3-1    Oisterwijk      zo5  4-1 ***        
SC Hoge Vucht   zo4      2-4 *** 5-2    NOAD '32        za3          *** 2-1    RKDSV           zo4      1-3 *** 1-4
Wernhout        zo4  1-2         ***    MEC '07         zo4  0-3         ***    Waalre          zo5  3-2 2-2     ***
                   
DwO '15         za4  *** 3-3     6-1    Zaamslag        za3  *** 2-5            Bergeijk        zo4  ***     0-2 3-0
GPC Vlissingen  za3      *** 3-0        Clinge          zo4      ***     0-5    Nevelo          zo4  0-0 ***     2-3
Zeeland Sport   za4  1-2     ***        Corn Boys       zo5 0-11 0-8 ***        Real Lunet      zo3      1-1 ***
Oostburg        zo4      2-3 --- ***    HVV '24         zo3  3-3    13-0 ***    Spoordonkse B.  zo3          1-4 ***
                   
GSC/ODS         za4  ***     0-3        DHV             za3  ***         3-2    Apollo '69      za4  ***         1-6
Sliedrecht 2    zaR  4-0 ***            IFC             za3  4-3 ***     2-4    Heer Arendskrk. za3  4-3 ***        
Streefkerk      za3      3-1 *** 6-3    SV Capelle      za3  0-1 2-1 ***        Luctor Heink.z. za4 10-0 2-1 ***
VVAC            za4  3-0 3-1     ***    Hoeven          zo3          4-2 ***    ODIO            zo4      2-1 3-3 ***
                                                                                                                  
Essche Boys     zo4  ***     3-1        Haaften         za3  *** 6-0 0-0        Dommelen        zo3  *** 3-0 1-0
FC Engelen      zo3  8-2 ***            Rhelico         za4      ***     1-5    ODC             zo3      ***     3-3
OSC '45         zo5     1-11 *** 2-2    BZS             zo4      3-2 ***        SV Budel        zo3      2-5 ***
VCB             zo3  --- 1-1     ***    SCZ             zo5  0-3     4-2 ***    Were DI         zo3  1-3     2-2 ***
                   
Altena          za3  *** 1-1            GDC             za3  ***         0-0    Halsteren       za4  ***     5-2
Ameide          za3      *** 1-4 6-0    DESK            zo3  1-1 *** 5-0        Kapelle         za3  3-5 ***     3-0
Dubbeldam       za4  1-2     *** 6-1    Haarsteeg       zo3  1-2     *** 7-1    VVC '68         za3      1-4 *** 2-2
Buren           zo4  1-5         ***    PSV             zo3      0-1     ***    FC Bergen       zo3  2-1         ***
                   
Gilze           zo3  ***     8-0 3-1    NOAD '67        za3  ***     2-1 0-0    RCS             za3  ***     4-3    
METO            zo4  1-2 ***            Schijf          zo4  0-2 ***     0-1    RSV             zo4  1-11*** 1-4    
TVC Breda       zo5      2-4 *** 1-6    Steenbergen     zo3      6-1 ***        Roosendaal      zo5          ***     
Victoria '03    zo3      1-4     ***    TSC             zo3          2-1 ***     
                   
Hilvaria        zo3  ***     7-0 4-1    Maarheeze       zo3  *** 0-3            DVVC            zo5  ***    11-0
RKDVC           zo3  2-1 ***            Nuenen 2        zoR      ***     8-4    Groen Wit       zo3  4-7 ***
SV Reeshof      zo4      4-3 *** 2-1    SV Valkenswaard zo3  2-1 4-2 ***        SSW             zo5      0-5 ***
ZIGO            zo3      3-3     ***    St.Michielsgst. zo3  6-0     0-3 ***    
                   
Tholense Boys   za3  *** 4-2            Brabantia 2     zoR  *** 3-2            CHC             zo4  *** 1-1 2-3
VCK             za3      *** 0-2        GSBW            zo3      *** 6-2        Nieuw Woensel   zo3      ***     2-1
Hontenisse      zo3  2-3     ***        Hapert          zo3  5-0     *** 1-5    SVSSS           zo3      5-0 *** 4-0
                                        Taxandria       zo3  6-3 1-0     ***    Zwaluw VFC      zo3  2-4         ***
                   
Bladella        zo3  ***     7-1 4-3    SV BLC          zo3  ***     2-4        FC Dauwendaele  za3  ***         6-0
TSV Gudok       zo4  3-1 ***            OJC Rosmalen 2  zoR  3-0 ***     3-0    MZVC            za4  0-5 ***     4-0
Terheijden      zo4      0-2 *** 0-3    Unitas '59      zo3      2-2 *** 6-0    DEVO            zo5  1-2 4-1 ***
Viola           zo4      3-2     ***    Wilhelmina      zo3  3-1         ***    Lepelstraatse B.zo5          1-2 ***
                   
1st round
Oosterhout za -Oisterwijk      1-3    Pelikaan      -ZBC '97        1-1 P   Halsteren za  -Alliance        2-6   
                   
2nd round
De Noormannen -RCS             1-1 R  Zuilichem     -Kozakken B. 2  0-5     Helvoirt      -Nemelaer        3-3 H 
Bevelanders   -FC De Westhoek  2-2 W  Brakel        -GRC '15        3-3 G   Baardwijk     -Uno Animo       0-5   
Serooskerke   -HSV Hoek        0-2    Olympia '60   -Oisterwijk     5-4     RWB           -Hilvaria        3-1   
FC Dauwendaele-Kloetinge       0-3    EBOH          -VVGZ           3-2     Taxandria     -DESK            3-3 D
ZSC '62       -Bruse Boys      1-1 Z  Heerjansdam   -Drechtstreek   2-1     Real Lunet    -SVSSS           1-2  
Veere         -Walcheren       2-3    Zeelandia Mid.-Vlissingen     1-6     Theole        -Vlijmense Boys  1-2   
Hoedekenskerke-Yerseke         2-0    HVV '24       -Goes           0-3     BMC           -DSC             7-2   
Tholense Boys -WIK '57         6-0    IJzendijke    -Terneuzen      0-1     FC Engelen    -BVV/Timm.Infra  3-2   
Patrijzen     -DwO '15         3-0    MOC '17       -Halsteren zo   0-1     Den Dungen    -Boxtel          2-2 DD
Luctor Heink. -NOAD '67        5-0    Hoeven        -Aliance        1-1 H   Hoogeloon     -Bladella        0-3   
Oranje Wit    -Pelikaan        4-0    SC Kruisland  -BSC            4-2     Acht          -Unitas '59      0-1   
Nw. Lekkerland-De Zwerver      3-0    SC Gastel     -Cluzona        0-2     Riethoven     -DBS             1-1 R 
GJS           -Stedoco         1-1 G  Philippine    -Nw. Borgvliet  6-2     De Raven      -Dommelen        0-1
Roda Boys Bom.-Achilles Veen   0-4    RKsv RCD      -IFC            1-5     Woenselse Boys-Braakhuizen     1-3   
DFC           -Papendrecht     1-4    SC 't Zandt   -Baronie        2-3     Valkenswaard  -De Valk         3-1   
Sliedrecht    -Rijsoord        4-3    Oosterhout zo -Madese Boys    0-2     Reusel Sport  -Oirschot Vrt.   3-1   
Altena        -Almkerk         0-1    SAB           -Bavel          3-1     FC Cranendonck-RKSV Heeze      1-2   
Schelluinen   -LRC             4-2    DIA           -Sprundel       4-2     Gestel        -Rood Wit V.     5-2   
Unitas        -Groote Lindt    6-0    Riel          -Gilze          0-3     Best Vooruit  -Marvilde        2-3   
SC Everstein  -Streefkerk      0-4    DVVC          -Achtmaal       1-6     Geldrop       -Nuenen          1-3   
De Alblas     -HSSC '61        5-0    JEKA          -Sarto          4-3     Vessem        -Tuldania        4-0   
Haaften       -WNC             3-3 W
                   
3rd round
Achtmaal      -IFC             1-2    Hoek          -Baronie        2-2 B   RWB           -Nuenen          3-7   
Almkerk       -Uno Animo       0-0 UA JEKA          -Sliedrecht     1-3     SAB           -De Alblas       1-4   
BMC           -Gestel          6-2    Kloetinge     -Goes           1-2     Scheluinen    -Bladella        1-2   
Dommelen      -Kozakken Boys 2 0-0 KB Madese Boys   -Vlijmense Boys 3-2     Streefkerk    -Cluzona         1-2   
EBOH          -VC Vlissingen   0-5    Nw Lekkerland -SC Kruisland   5-1     Terneuzen     -Philippine      0-1
FC de Westhoek-Heerjansdam     1-6    Olympia '60   -SSS            1-5     Tholense Boys -Hoeven          2-4   
FC Engelen    -Achiles Veen    2-6    Oranje Wit    -Luctor Heink.  1-1 OW  Unitas        -Braakhuizen     6-0   
Gilze         -Marvilde        0-2    Papendrecht   -RCS            2-4     Unitas '59    -Helvoirt        2-1   
GRC-14        -GJS             5-0    Reusel Sport  -Valkenswaard   1-1 RS  Vessem        -DESK            0-0 V 
Halsteren     -DIA             6-1    Riethoven     -WNC            1-4     Walcheren     -ZSC '62         5-2   
Hoedekenskerke-Patrijzen       2-2 H  RKSV Heeze    -Den Dungen     4-1     
                   
4th round
Uno Animo     -Nuenen          1-0    Madese Boys   -Unitas '59     2-0     Heeze         -Reusel Sport    3-0   
Achilles Veen -WNC             1-3    SSS           -Vessem         4-2     Bladella      -GRC-14          2-2 B           
Marvilde      -BMC             4-2    Oranje Wit    -De Alblas      1-1 Alb Cluzona       -Hoedekenskerke  1-1 C  
Halsteren     -Baronie         2-1    RCS           -IFC            3-4     Walcheren     -VC Vlissingen   0-4    
Sliedrecht    -Nw.Lekkerland   2-1    Kozakken B. 2 -Unitas         0-0 KB  Heerjansdam   -Hoeven          3-0   
Goes          -Philippine      9-4      
                   
1/8 final  
Halsteren     -Sliedrecht      2-5    Cluzona       -IFC            2-1     WNC           -Heeze           5-3   
VC Vlissingen -De Alblas       8-1    Uno Animo     -Kozakken B. 2  1-1 U   Marvilde      -RKSSS           2-1   
Heerjansdam   -Goes            2-3    Madese Boys   -Bladella       3-0
                   
1/4 final 
Sliedrecht    -Goes            1-7    UNO Animo     -Madese Boys    2-0    
Cluzona       -VC Vlissingen   3-0    WNC           -Marvilde       0-3  
                   
1/2 final 
Goes          -Cluzona         3-1    Uno Animo     -Marvilde       4-1    
                   
Final   (May 15, ground Internos)
Goes          -Uno Animo       4-2 
                   
                   
South II
Preliminary round
SHH             zo2  ***     2-1 3-1    Bekkerveld      zo1  *** 2-0            Brabantia       zo1  *** 4-0 
SV Venray       zo1  4-1 ***            Best Vooruit    zo1      ***     1-0    EFC             zo2      *** 1-3 2-5
Sparta '18      zo2      0-2 ***        SV Simpelveld   zo2  1-4 1-6 ***        GSV '28         zo2  4-0     *** 1-2
Venhorst        zo2      3-5 4-4 ***    Wilhelmina Boys zo2  1-1     1-0 ***    Minor           zo1  3-0         ***
                   
DESO/vd Horst   zo1  *** 0-4     3-1    Blerick         zo2  ***         0-4    Heeze           zo2  ***         3-3
Leones          zo2      *** 2-1        Centrum Boys    zo2  4-2 *** 3-2        Rijen           zo2  1-5 *** 7-1    
Margriet        zo2  0-4     *** 3-3    Volharding      zo2  2-1     *** 1-6    Scharn          zo2  1-4     *** 0-4
Nivo Sparta     za2      2-3     ***    Wittenhorst     zo1      2-1     ***    Wilhelmina '08  zo1      2-1     ***
                   
Eijsden         zo2  *** 2-2 3-3        Heeswijk        zo2  ***     1-3 3-2    BSV Limburgia   zo2  ***     2-2 2-3
FC Hoensbroek   zo1      ***     0-1    Marvilde        zo2  3-1 ***     2-1    SSS '18         zo2  2-1 ***     1-0
Rhode/Stiph.Bw  zo2      2-2 ***        Veritas         zo1      0-1 ***        Spcl. Irene     zo2      3-2 ***
Rood Wit V      zo2  1-1     1-1 ***    ZSV             zo2          2-3 ***    Venlosche Boys  zo1          1-1 ***
playoff : Eijsden-Rhode/Stiph.Bw.   Eijsden withdrawn      
                   
De Ster         zo2  *** 2-2 2-2        Laura Hopel Cmb.zo2  *** 1-3            Sittard         zo2  *** 4-0 1-4
Deurne          zo1      *** 3-0        Oirschot Vrt.   zo1      *** 0-0 2-1    Someren         zo2      ***
Erp             zo2          *** 1-2    RKVVO           zo2  4-1     *** 0-1    Spcl. Susteren  zo1      1-0 ***
VOAB            zo2  0-2 1-4     ***    VV Schaesberg   zo1  4-3         ***    
                   
Chevremont      zo1  ***     2-2        
NWC             zo2  2-0 ***            
Sportclub '25   zo2      1-1 ***        
                                        
Maaskantse Boys zo5  ***     3-5 6-1    FC de Rakt      zo4  *** 1-0 4-2        Berghem Sport   zo3  *** 4-1     2-0
Nooit Gedacht   zo3  6-0 ***     9-0    Juliana Mill    zo4      ***     0-3    FC Schadewijk   zo4      *** 7-2    
Nulandia        zo4      3-2 ***        Odiliapeel      zo4      0-3 ***        SBV             zo5  1-12    ***
Ruwaard         zo5         0-19 ***    Volkel          zo3  5-0     3-1 ***    Ulysses         zo4      0-0 6-3 ***
                   
Gassel          zo5  ***     1-1 8-0    FC Uden         zo4  ***         3-0    Achilles Reek   zo4  ***     1-3
HBV             zo4  0-2 ***            OKSV            zo4  2-1 ***            Cito            zo4  3-1 ***     3-0
Hapse Boys      zo3      3-1 *** 5-0    UDI'19/CSU 2    zoR  4-4 7-0 ***        DAW             zo3      6-1 *** 3-0
VCA             za4      1-4     ***    VCO             zo5      1-1 0-4 ***    SCV '58         zo5  3-4         ***
                   
Estria          zo5  *** 2-0            GVV '57         zo5  ***     1-6 3-3    Herpinia        zo4  *** 1-4
SES             zo4      *** 2-3        NLC '03         zo4  1-1 *** 0-1        Sparta '25      zo3      *** 7-0 8-0
Vianen Vooruit  zo3  3-2     ***        Ravenstein      zo5          *** 1-2    Vorstenbossche Bzo4  0-3     *** 3-2
                                        SDDL            zo4      0-2     ***    WHV             zo5  0-8         ***
                   
Olympia '18     zo3  ***     0-4        Boskant         zo4  ***     3-0        Avesteyn        zo4  ***    10-2 4-0
Sambeek         zo5  1-3 ***            DVG             zo3  3-1 ***            Boekel Sport    zo3  4-3 ***     4-0
Toxandria       zo5      8-1 ***        Ollandia        zo5      2-6 *** 0-3    Boerdonk        zo5      0-3 ***
                                        Schijndel/DEWIT zo3  5-0 1-0     ***    RKVV Keldonk    zo4          3-6 ***
                   
Elsendorp       zo5  ***         0-2    Resia           zo4  ***         0-2    De Zwaluw       zo5  ***         2-4
Gemert 2        zoR  9-0 *** 0-1        Stormvogels'28  zo3  4-2 ***            HRC '27         zo5  0-2 *** 0-4    
Handel          zo3  3-0     ***        VV Holthees Sm. zo5  0-4 2-10***        RKOSV Achates   zo4  5-0     *** 1-2
SCMH            zo4      2-3 0-1 ***    Volharding 2    zoR      2-0 16-2***    Vitesse '08     zo3      5-0     ***
                   
EWC '46         zo4  ***         3-0    DSV             zo4  *** 2-6 8-2        Astrantia       zo5  *** 1-3 3-0
Heijen          zo4  1-5 *** 2-5        Excellent       zo3      *** 4-0        BVV '27         zo5      *** 1-1    
Montagnards     zo5  4-0     *** 0-3    Fiducia         zo5          *** 1-3    SV Mislbeek     zo4          *** 5-0
VIOS '38        zo5      1-2     ***    Merselo         zo5  0-3 1-4     ***    SVEB            zo4  3-2 1-2     ***
                   
Constantia      zo4  ***     2-0        Avanti '31      zo3  *** 2-0            Bavos           zo4  *** 0-3
De Willy's      zo5  0-9 ***            Mariahout       zo4      *** 1-2 3-2    Bruheze         zo4      *** 3-0    
SVS             zo5      4-1 ***        Nijnsel/TVE Rec.zo3  1-2     ***        SC Helmondia    zo3  2-2     ***
                                        WEC             zo4  1-3     2-2 ***    
                   
Eindse Boys     zo5  *** 2-3            ELI             zo4  ***         3-4    SV Oostrum      zo4  ***         3-2
Merefeldia      zo3      *** 5-2        Mierlo Hout     zo3  14-0***            SJVV            zo4  3-2 ***        
SSE             zo4  2-1     *** 0-2    SV Brandevoort  zo4  6-0 1-5 ***        SPV             zo5  2-3 1-4 ***
Stiphout Vrt.   zo4  8-0 2-2     ***    Someren 2       zoR      1-2 2-0 ***    SVOC '01        zo5      1-7 3-4 ***
                   
Leunen          zo4  *** 1-4     0-4    Lierop          zo4  ***         7-2    ASV '33         zo4  *** 2-4
Liessel         zo4      *** 2-2        MULO            zo3  4-0 *** 2-3        Mifano          zo4  5-2 ***        
SV United       zo5  1-5     *** 3-8    MVC             zo4  0-0     *** 2-1    Oranje Zwart H. zo3      5-1 ***
Ysselsteyn      zo3      0-0     ***    Olympia Boys    zo5      2-6     ***    
                   
DEV Arcen       zo4  *** 0-4     6-0    Baarlo          zo3  ***     0-1        America         zo5  *** 1-0 2-1 
IVO             zo3      ***     6-0    Egchel          zo5  0-5 *** 1-3        Grashoek        zo5      ***     3-4
Rood Wit '62    zo4  3-1 1-1 ***        GFC '33         zo4          *** 1-3    Meterik         zo4      2-0 ***
Sporting ST     zo5          4-1 ***    Panningen       zo4  4-1 6-1     ***    Neerkandia      zo4  2-3     2-6 ***
                   
FCV Venlo       zo3  ***         6-1    BEVO            zo4  *** 8-1 0-4        Hegelsom        zo4  *** 5-1 1-2
SV Lottum       zo5  1-3 *** 2-0        Kronenberg      zo5      ***     0-8    Helden          zo4      *** 4-0    
VVV'03          zo4  1-0     *** 4-0    Melderslo       zo4      8-0 *** 2-1    Koningslust     zo5          *** 3-3
vvVos           zo5      2-3     ***    RKMSV           zo4  3-4         ***    MVC '19         zo3  2-1 7-3     ***
                   
Boekoel         zo5  ***         0-8    HBSV            zo3  *** 5-0 1-1        Heythuysen      zo5  *** 1-2 
Kwiek Venlo     zo4  4-0 ***     1-1    Reuver          zo4      ***     2-0    Oranje Blauw'15 zo4      *** 0-0    
Swalmen         zo4  7-0     ***        TSC '04         zo5      1-1 *** 7-1    RKAVC           zo4  3-2     *** 2-3
VV Kessel       zo5      0-3 3-2 ***    VCH             zo5  0-4         ***    SVH '39         zo5  2-2 0-6     ***
                   
Belfeldia       zo4  ***     0-1 4-1    FC Oda          zo4  *** 1-1            Altweerterheide zo5  ***     0-3
Bieslo          zo4  1-2 *** 3-1        Laar            zo3      *** 1-1 12-0   Haelen          zo3  5-2 ***        
EMS/RFC         zo5          *** 8-0    MMC Weert       zo3  5-0     *** 7-1    ONDO            zo4      0-5 ***
RKSVN           zo5      0-2     ***    SVVH            zo5  0-9         ***    
                   
Crescentia      zo5  ***     1-8        RKSVV           zo5  *** 3-5 1-1        Horn            zo4  *** 5-0 1-1
DESM            zo3  5-1 ***            SVSH            zo4      ***     1-2    Leveroy         zo5      ***     1-1
RKESV           zo4      5-1 *** 3-3    Stevensweert    zo5      0-2 *** 0-2    RKVB            zo3      4-0 *** 8-0
RKSVO           zo4 10-0 0-3     ***    GKC/RKHVC       zo4  3-2         ***    St. Joost       zo5  0-2         ***
                   
Linne           zo4  *** 5-0            SVC 2000        zo4  *** 4-0     5-0    Brevendia       zo3  *** 3-1     7-1
MBC '13         zo5      *** 7-4        St.Odilienberg  zo4      ***     0-1    FC Maasgouw     zo4      *** 2-4 9-2
RIOS '31        zo4  3-1     *** 0-3    Spcl. Leeuwen   zo3  0-3 1-0 ***        Roosteren       zo4  1-0     ***
VV HEBES        zo3  2-1 5-1     ***    Vesta           zo5          1-4 ***    Walburgia       zo5          1-7 ***
                   
Lindenh.-Heideb.zo3  *** 2-1 8-0        DVO             zo3  ***         4-0    FC Geleen Zuid  zo3  *** 3-0 4-2
Obbicht         zo4      *** 3-1        HBC '09         zo5  1-3 ***     3-1    FC Ria          zo4      *** 1-1 5-1
Urmondia        zo5          *** 4-3    OVCS            zo4  0-5 1-0 ***        Sanderbout      zo5          *** 1-0
VV Zwentibold   zo5  0-4 1-3     ***    RKVV Neerbeek   zo4          2-2 ***    Susterse boys   zo5  0-9         ***
                   
Armada          zo4  *** 6-0 1-4        Born            zo4  ***     4-0 1-1    Conventus '03   zo5  *** 4-2
Geulsche Boys   zo5      *** 1-6        Doenrade        zo5  0-0 ***            Jabeek          zo5      ***     1-4
Haslou          zo4          *** 10-0   Slekker Boys    zo5      1-3 *** 0-7    SV Brunssum     zo4  7-1 5-0 ***
IVS             zo5  3-1 3-2     ***    VV ALFA Sport   zo3      5-2     ***    Schinveld/Arx   zo4  3-0     1-4 ***
                   
Abdissenbosch   zo5  *** 4-2 2-3        Amstenrade      zo5  *** 1-1            Heksenberg      zo3  ***     7-2
Sport.Sittard'13zo4      *** 3-0        RKDFC           zo3      ***     2-3    Kakertse Boys   zo4  0-2 ***        
Sylvia          zo4          *** 0-1    Schimmert       zo4  7-1 4-0 ***        Rimburg         zo5      2-7 *** 1-4
UOW '02         zo3  1-0 3-1     ***    Vaesrade        zo4  2-3     1-3 ***    SVN/BtB Consult.zo3  0-2 2-2     ***
                   
De Leeuw        zo3  ***     7-2 5-1    Daalhof         zo4  ***     6-0        Havantia        zo5  ***         0-7
Langeberg       zo3  2-2 ***            Eikenderveld    zo5  1-6 ***            IBC '03         zo5  3-1 ***        
NEC '92/Vloer.  zo5     0-10 *** 2-1    FC Bemelen      zo5      3-2 *** 0-2    RKVVL/Polaris   zo4  0-1 2-1 ***
Passart-VKC     zo4      0-5     ***    Leonidas W      zo3  3-1 5-2     ***    vv SCM          zo3      7-1 2-1 ***
                   
KCC '13         zo5  ***         0-6    RKASV           zo4  ***     2-3        BMR             zo3  ***         1-3
SKHBS           zo4  6-0 *** 7-0        RVU             zo3  3-2 ***     3-1    Rood Gr.LVC'01  zo4  1-1 ***     1-1
SV Nyswiller    zo5  1-4     ***        SVE             zo4      2-3 ***        SNC '14         zo5  0-2 1-3 ***
Sport.Heerlen   zo3      6-0 6-0 ***    Willem I        zo5  4-2     4-3 ***    SVME            zo4         10-0 ***
                   
Parij           zo5  *** 3-1            Berg '28        zo4  *** 3-1 1-2        FC Gulpen       zo5  *** 2-1 1-4
RKSVB           zo5      ***     2-2    Sibbe           zo5      ***0-10 0-4    SV Hulsberg     zo4      *** 2-1 1-1
Zwart-Wit '19   zo4  7-1 3-1 ***        Walram          zo3          *** 0-2    VV Hellas       zo3          *** 0-1
Spcl. Jekerdal  zo4  5-0     1-0 ***    Wijnandia       zo4  8-0         ***    Voerendaal      zo4  2-0         ***
                   
FC Kerkrade Westzo3  *** 12-0    5-5    RKMVC           zo5  *** 5-1 6-3        Bunde           zo4  *** 1-1 
Haanrade        zo5      *** 1-7        RKTSV           zo4      *** 3-3        RKUVC           zo5      *** 3-2    
KVC Oranje      zo4  2-1     ***        SVA             zo5          *** 0-14   SVM             zo4  0-1     *** 0-3
Vijlen          zo5      2-0 2-2 ***    Weltania        zo3 13-0  7-1    ***    Spaubeek        zo3  2-0 7-0     ***
                   
Heer            zo3  ***     8-0        Geertruidse B.  zo5  *** 1-2            
RKHSV           zo4  0-4 ***            Keer            zo4      ***     3-3    
SV Geuldal      zo4      0-2 ***        RKVVM           zo3  3-4 2-1 ***        
                                        WDZ             zo4 1-1     1-0 ***    
                                 
1st round
Avantia '31   -UDI'17/CSU 2    1-1 A  SJVV          -MMC Weert      2-4     RVU           -Bekkerveld      1-4   
BVV '27       -Volharding 2    1-2    Kwiek Venlo   -Spcl. Irene    3-5     Heksenberg    -Lindenh.Heibl.  3-4   
Montagnards   -Sparta '25      2-8    Bruheze       -Veritas        1-6     Sp. Heerlen   -EHC/Heruts      2-1   
Ravenstein    -Vitesse '08     1-3    HBSV          -America        3-2     Spaubeek      -Leonidas W      4-1   
Handel        -TOP             0-4    MVC '19       -Venlo          4-0     KVC Oranje    -Centrum Boys    5-2   
SV Venray     -Gemmert         1-3    EMS/RFC       -Wilhelmina'08  2-5     Heer          -WDZ             2-2 H 
Schijndel/DWit-OSS '20         0-3    Someren       -Mierlo Hout    2-2 S   SCM           -Schaesberg      2-4   
Constantia    -MVC             3-1    Roosteren     -De Ster        2-4     SV Brunssum   -VV ALFA Sport   0-5   
Berghem Sport -DESO/vd Horst  DESO wd Roggel        -RKVB           1-0     SV Meerssen   -Voerendaal      4-0   
EVVC          -UDI '19/CSU     0-6    IVO           -Panningen      1-2     DVO           -Groene Ster     0-1   
Gassel        -Ysselsteyn      2-2    NWC           -Spcl.Susteren  0-3     Wijnandia     -GSV '28         1-6   

byes : Boekel Sport DAW, Deurne, Excellent, FC Geleen Zuid, Haslou, HEBES, Langeberg, Melderslo, Nulandia, Oranje Blauw '15
       Oranje Zwart H, Prinses Irene, RKESV, RKSV Minor, Schimmert, SHH, Spcl. Jekerdal, Sportclub '25, Stiphout Vooruit,
       SSS '18, SVC2000, SVME, Toxandria, UOW '02, Vianen Vooruit, Volkel, VV GKC/RKHVC, Weltania, Wittenhorst, Rhode
   
2nd round
Deurne        -Someren         2-2 D  Excellent     -Berghem Sport  1-0     Weltania      -SVME            2-5
Stiphout Vrt. -Volkel          0-2    Toxandria     -Pr. Irene      0-4     Spaubeek      -RKESV           2-1   
HBSV          -Melderslo       4-2    Volharding 2  -Constantia     3-0     Heer          -Haslou          3-1   
Gassel        -UDI '19/CSU     0-6    Roggel        -DAW            0-1     SHH           -Groene Ster     0-2   
Oranje Zwart H-MVC '19         7-4    SSS '18       -Rhode/v StiphB 1-3     Veritas       -RKSV Minor      2-3
Spcl. Irene   -Sparta '25      1-2    Schimmert     -Sportclub '25  1-5     Spcl.Jekerdal -MMC Weert       1-1 MMC   
Boekel Sport  -TOP             3-1    GSV '28       -VV HEBES       4-2     KVC Oranje    -Wilhelmina '08  2-1
Gemert        -Avanti '31      6-0    Spcl.Susteren -Oranje Bl. '15 4-0     Bekkerveld    -Sp  Heerlen     3-2   
OSS '20       -Nulandia        5-4    VV ALFA Sport -UOW '02        3-1     Langeberg     -De Ster         1-6   
Wittenhorst   -Panningen       2-1    Lindenh.Heibl.-SVC 2000       3-0     VV Schaesberg -SV Meerssen     0-8   
Vianen Vrt    -Vitesse '08     4-3    GKC/RKHVC     -FC Geleen Zuid 0-3     
                                    
3rd round
Rhode/v Stiph -DAW             1-0    UDI '19/CSU   -HBSV           7-0     Spcl.Susteren -FC Geleen Zuid  1-1 SS  
OSS '20       -Boekel Sport    7-0    Excellent     -Gemert         1-4     Heer          -MMC Weert       3-0   
Pr. Irene     -Oranje Zwart H  2-1    KVC Oranje    -Minor          1-4     SV Meerssen   -Groene Ster     0-2   
Sparta '25    -Deurne          1-3    SVME          -GSV '28        1-1 S   De Ster       -Spaubeek        5-2   
Volkel        -Volharding 2    2-0    Sportclub '25 -Bekkerveld     0-1     VV Alfa Sport -Lindenh.Heibl.  2-2 LH
Wittenhorst   -Vianen Vrt      9-1    

1/8 final                                            
Spcl.Susteren -Lindenh.Heibl.  3-0    De Ster       -SVME           2-1     Groene Ster   -UDI '19/CSU     3-0
Rhode/v Stiph -Volkel          4-1    Minor         -Wittenhorst    1-2     Prinses Irene -Deurne          1-2
Gemert        -Heer            4-2    Bekkerveld    -OSS '20        2-0
               
1/4 final 
Bekkerveld    -Spcl.Susteren   0-0 B  Gemert        -Deurne         4-1
Wittenhorst   -De Ster         1-1 W  Groene Ster   -Rhode/v Stiph  4-1

1/2 final  
Bekkerveld    -Wittenhorst     1-3    Gemert        -Groene Ster    2-1

final (May 10, ground SV Deurne)
Wittenhorst   -Gemert          2-3


East    
Preliminary round
asv Donten      za1  *** 8-2 1-1        SC Bemmel       zo1  ***     0-0 0-0    Bon Boys        zo2  ***     3-2 2-0
SC Emmeloord    zo2      ***     0-4    EVVC            zo2  1-1 ***            FC Zutphen      za1  1-3 ***  
Lelystad '67    za2      3-0 *** 1-1    HVCH            zo1      2-2 *** 0-2    RKZVC           zo1      4-0 ***
West Frisia     zo2  2-3         ***    Union           zo2      1-2     ***    Vorden          zo2      4-0 0-0 ***
                   
AZC             zo2  *** 2-2 1-4        AWC             zo1  *** 2-1 3-2        DOS Kampen      za2  *** 4-2     3-2
Blauw Wit '66   za2      ***     1-4    Germania        zo2      ***     0-2    Heerde          zo2      *** 2-1 0-2
Overwetering    zo2      5-0 *** 1-1    Prinses Irene   zo2      1-1 *** 3-1    KHC             za1  4-1     ***
Schalkhaar      zo1  1-2         ***    Quick 1888      zo1  1-4         ***    OWIOS           za2          0-2 ***
                   
DZC '67         za1  *** 2-0            Rigtersbleek    zo1  ***         3-1    CVVO            za2  ***         5-1
DZSV            za2      *** 0-2 0-4    Sparta E        za2  0-2 ***     2-3    Go Ahead K.     za1  3-0 *** 2-2    
Longa '30       zo1  0-4     *** 3-2    Varsseveld      zo2  2-1 4-3 ***        IJVV            za2  2-1     ***
SDOUC           zo2  2-4         ***    Vogido          zo2          2-0 ***    VSCO '61        za2      3-5 2-1 ***
                   
AVW '66         za2  ***     1-0 0-1    DETO            za1  ***     5-0 5-0    ATC '65         zo2  ***     2-0 1-2
DUNO D          za1  5-1 *** 6-1        Luctor et Emergozo2  0-3 ***     4-1    BWO             zo1  1-1 ***        
DVC '16         zo2          *** 0-3    Stevo           zo1      3-1 ***        De Esch         za2      1-2 *** 1-1
WSV             zo2      1-4     ***    Voorwaarts V    za2          0-4 ***    DOS '37         za1      2-1     ***
                                                                                        
Alverna         zo1  ***     3-2 1-0    AGOVV           za2  *** 1-5     1-2    De Zweef        zo1  *** 1-2     3-1
ESA             za2  0-2 ***            Nunspeet        za1      *** 4-2        Den Ham         za2      ***     2-1
NEC             zo1      3-4 *** 3-0    Robur et Veloc. zo2  3-3     ***        Lemelerveld     zo2  1-2 2-2 ***
Spero           zo2      2-2     ***    Voorwaarts T    zo2      2-2 3-0 ***    Vroomshoopse B. za1          1-2 ***
                   
Epe             zo2  *** 1-2 3-2        Blauw Geel '55  za2  *** 1-4            ASC '62         za2  ***     3-1 
Rohda R         zo1      *** 4-0 1-3    Columbia        zo2      *** 1-3 4-0    Germanicus      zo2  0-3 ***     0-1
SVI             za2          *** 0-3    DTS Ede         za1  1-1     *** 4-0    Gramsbergen     za2      1-2 ***
WHC             za1  7-0         ***    SML             zo2  0-0         ***    MVV '29         zo2  2-2     2-5 ***
                   
Be Quick '28    za2  ***     1-3        Concordia W     zo2  ***         4-2    Bennekom        za1  ***     0-0 
Dedemsvaart     zo2  0-5 ***     2-3    Enter Vooruit   za2  1-3 ***     1-0    Lunteren        za2  3-4 ***     1-2
Heino           zo1      7-1 ***        FC Winterswijk  zo1  1-0 1-1 ***        Roda '46        za2      0-0 *** 2-0
Nieuwleusen     za2  2-5     1-3 ***    Victoria '28    zo2          1-2 ***    WAVV            zo2  1-0         ***
                   
Achilles '12    zo2  *** 2-4     3-3    
Hulzense Boys   za2      *** 2-2 0-2    
SVZW            za1  8-0     ***        
Tubantia        zo1          0-5 ***     
                                         
Alverna         za4  ***         0-5    Echteld         za4  ***     0-2 2-3    Grolse Boys     za4  ***     2-4 0-11
Harskamp        za4  0-1 *** 0-9        Keizerstad      za3  0-0 ***     3-8    Rijssen Vooruit za4  5-2 ***        
SC Oranje       za3  3-2     ***        Oranje Blauw    za4      1-3 ***        RKSV            za3      3-3 *** 2-1
SDS '55         za3      3-0 1-3 ***    OVC '85         za4          3-1 ***    Wilhelminaschoolza3      5-1     ***
                   
AZSV 2          zaR  *** 5-0            EdeVictoria     za4  ***         3-2    SP Daarle       za4  *** 1-8     3-2
Drienerlo       za3      *** 2-2 3-3    Fortissimo      za4  1-1 *** 0-2        Oranje Nassau   za3      ***     4-1
FC Winterswijk  za4  0-2     *** 2-3    Terschuurse B.  za3  5-2     *** 5-0    PH              za4  8-1 0-8 ***
Zelos           za3  0-3         ***    Wageningen      za4      3-5     ***    PW              za4          2-3 ***
                     
AZ 2000 Elderv. za3  *** 4-4            FC RDC          za4  *** 0-4     0-3    Redichem        za3  ***     4-4
Barneveld       za3      *** 2-1 4-1    Oene            za3      *** 4-2 3-0    SV Otterlo      za3  2-1 ***     6-0
Nijmegen        za4  3-1     ***        SEH             za4  1-2     ***        Wodanseck       za4      0-1 *** 5-0
Valburg         za4  0-7     4-5 ***    VIOS V          za3          2-1 ***    Woezik          za4  0-4         ***
                   
Almen           za4  *** 3-5 4-3        Bruchterveld    za4  ***         0-1    SP Eefde        za4  ***         1-2
Harfsen         za4      *** 3-2        DES             za3  2-1 ***     3-0    EZC '84         za4  1-1 *** 0-6    
's Heerenbroek  za4          *** 0-5    HHC Hardenberg 2zaR  5-0 7-1 ***        SP Teuge        za3  6-1     ***
Zwolsche Boys   za3  6-1 4-0     ***    Kloosterhaar    za3          0-9 ***    VEVO            za3      4-1 0-7 ***
                   
Batavia '90     za3  *** 8-1     5-0    ESC             za3  *** 0-0     3-0    BAS             za3  *** 5-0
Dieze West      za4      ***     1-5    Kampen          za4      ***     3-5    Elspeet         za3      *** 1-3 3-2
N. Veluwse Boys za4  2-2 5-1 ***        Stroe           za3  4-3 5-0 ***        't Harde        za4  0-0     ***
Reaal Dronten   za3          3-0 ***    Vierhouten '82  za4          1-2 ***    Prins Bernhard  za4  0-8     0-3 ***
                   
DSV '61         za3  *** 7-0     3-3    Achilles E      za3  ***         5-5    Excelsior Z     za4  *** 1-3 
EFC '58         za4      ***     0-4    Daarlerveen     za4  1-2 *** 1-3        Hoevelaken      za3      *** 6-0 3-0
VVOG 2          zaR  0-1 5-0 ***        DRC 2012        za4  1-5     ***        Lienden         za4   0-0    *** 2-0
Zwart Wit '63   za3          2-0 ***    Sportl.Glanerb. za4      7-0 4-2 ***    Zeewolde        za4   0-0        ***
                   
ASV '57         za3  *** 1-4            Avereest        za4  ***     2-1 2-3    Hatto Heim      za3  *** 1-1 8-0
DKB             za4      *** 1-0 1-1    CSV '28         za4  2-0 ***            SC Lutten       za3      *** 7-2 2-1
Hardenberg '85  za3  6-0     ***        OZC             za3      0-3 ***        Wijthmen        za4          *** 2-2
SC Rouveen      za3  4-1     1-1 ***    WZC Wapenveld   za3      1-0 3-1 ***    Zalk            za4  1-3         ***
                   
DVS '33 Ermelo 2zaR  *** 3-0            Advendo '57     za3  ***10-2     3-0    Be Quick Z.     za4  *** 2-1     6-1
Rood Wit '58    za3      *** 1-1 2-0    Dodewaard       za4      *** 1-4 2-5    De Treffers     za3      *** 2-0    
SKV             za3  3-0     ***        Kesteren        za4  1-6     ***        DVV             za3  2-4     *** 3-7
Veluwse Boys    za4  0-5     1-8 ***    Uchta           za4          3-3 ***    JVC Cuijk       za4      2-3     ***
                   
Olympia '28     za3  *** 3-2 1-1        AJC '96         za4  ***     2-1 4-1    DVOV            za4  ***     2-0 
Swift '64       za3      *** 1-0        Quick '20       za3  8-1 ***            EMM             za4  0-2 ***     0-4
Unicum          za3          *** 3-2    Spcl. Rijssen   za4      0-2 *** 2-6    Oeken           za4      1-0 *** 1-3
Wilsum          za4  1-3 1-1     ***    SVV '56         za4      1-1     ***    vv Dieren       za3  2-2         ***
                   
Lemele          za4  *** 3-2            BVC '12         za4  *** 2-6 1-6        BZSV Blauwwitt. za4  ***     1-5 3-1
SCD '83         za3      *** 4-0        De Paasberg     za4      ***     7-3    Juliana '32     za4  6-2 ***        
ZAC             za3  3-0     ***        Quick 1888      za4      1-1 *** 3-1    Marienberg      za3      2-1 *** 7-2
                                        Uni VV          za3  4-0         ***    Zuid Eschmarke  za4      2-8     ***
                   
Bergentheim     za3  ***         2-2    Hattem          za3  ***     3-1        AAC Olympia     zo4  *** 0-5
Hellendoorn     za3  4-1 ***            HTC             za4  3-4 ***            Blauw Wit       zo3      ***     7-0
MVV '69         za4 0-10 0-3 ***        Hulshorst       za3      3-1 *** 3-4    Elistha         zo4  3-0 0-9 ***
SVVN            za3      0-4 4-2 ***    VSW             za4  0-1 2-2     ***    UHC             zo4  2-2     3-2 ***
                   
Eldenia         zo3  *** 2-1 2-0        Nieuw Heeten    zo4  ***    10-1 1-1    Buurse          zo4  *** 4-0 1-8
Ewijk           zo4      *** 1-2        OVC '21         zo3  2-1 ***            Tubanters 1897  zo4      *** 4-2    
VDZ             zo3          *** 3-0    SDOL            zo5      2-2 ***        SC  Enschede    zo3          *** 10-0
Westervoort     zo4  0-0 1-2     ***    Sportl.Vroomshp.zo4      3-2 0-1 ***    Vosta           zo5  2-3 2-2     ***
                   
AD '69          zo3  *** 8-1 2-2        Enter           zo4  *** 7-0 1-1        Gendringen      zo3  *** 14-1    8-0
Halle           zo5      *** 2-5        Manderveen      zo5      *** 0-3 2-3    NVC             zo5      ***     1-4
MEC             zo4          *** 0-0    De Tukkers      zo3          *** 5-0    SVGG            zo4  0-8 3-0 ***
Vosseveld       zo5  3-6 2-4     ***    Zenderen Vrt.   zo4  4-2         ***    Zeddam-St.Joris zo4          0-4 ***
                   
DEO             zo5  *** 3-3            ABS             zo4  ***     3-0 3-1    Emst            zo5  *** 2-4
Marienveld      zo4      *** 3-1        CCW '16         zo5  2-8 ***            KCVO            zo3      ***     1-1
Ulftse Boys     zo4  2-2     *** 3-1    de Hoven        zo5      1-6 ***        Terwolde        zo4  2-2 1-2 ***
Zelhem          zo5  1-2 0-2     ***    Victoria Boys   zo4      6-1 6-9 ***    Vaassen         zo4  4-3     1-1 ***
                   
Delden          zo5  *** 3-1            Angerlo Vooruit zo5  *** 1-5 3-2        GVA             zo4  *** 3-1
EGVV            zo5      *** 2-4 1-3    DCS             zo3      ***     3-0    HAVO            zo3      *** 2-3    
Hector          zo4  2-3     ***        Etten           zo5      1-6 *** 3-3    HC '03          zo4  0-3     *** 4-0
Reunie          zo4  2-1     2-0 ***    Rijnland        zo4  2-2         ***    Gelders Eiland  zo5  0-8 ---     ***
                   
Ajax B          zo5  ***         2-4    Beuningse Boys  zo3  ***         0-0    Keijenburgse B. zo3  ***     1-0 4-3
Bredevoort      zo5  4-0 ***     0-2    Roda '28        zo4  3-1 ***            KSH             zo4  2-4 ***        
Dinxperlo       zo4  4-0 4-2 ***        RVW             zo5  0-3 0-7 ***        't Peeske       zo5      0-4 *** 0-3
Terborg         zo4          2-1 ***    SCD '33         zo5      1-2 1-3 ***    VVG '25         zo4      8-0     ***
                   
Angeren         zo4  *** 9-0 0-1        Sallandia       zo5  ***     2-3 3-9    Groen Wit '62   zo4  *** 4-4
DVSG            zo5      *** 0-4 0-7    Spcl. Deventer  zo4  2-1 ***            Heeten          zo3      *** 7-0 3-1
Groesbeekse B.  zo3          *** 5-1    Voorst          zo5      1-1 ***        Raalte          zo4  0-4     ***
Niftrik         zo4  2-3         ***    ZVV '56         zo4      2-5 2-0 ***    Wesepe          zo5  2-3     0-5 ***
                   
't Centrum      zo5  *** 2-1            Barbaros        zo3  ***     8-1        AVIOS/DBV       zo5  *** 3-3
Haaksbergen     zo5      ***     1-3    Hengelo         zo4  0-3 *** 5-2        CHRC            zo4      *** 3-1 4-5
Losser          zo3  5-1 4-1 ***        Hoeve Vooruit   zo5          *** 0-4    DIOSA           zo4  1-2     *** 3-1
Spcl.Overdinkel zo4  4-1     0-3 ***    Twenthe         zo4  2-3 5-1     ***    Hatert          zo3  1-0         ***
                   
Brakkenstein    zo3  ***     7-1        DTC '07         zo5  *** 0-3 1-7        Bentelo         zo4  ***     0-1 2-6
Kolping-Dynamo  zo5  2-3 ***     0-2    KOSC            zo3      ***     4-0    Borne           zo4  3-1 *** 1-4    
RKPSC           zo4      0-2 *** 3-4    Quick '20 2     zoR      5-0 *** 0-2    Heracles        zo5          *** 2-3
SCE             zo4  0-2         ***    RSC             zo4  0-1         ***    Saasveldia      zo3      1-5     ***
                   
SC Doesburg     zo5  *** 1-1     1-3    FC Trias        zo3  ***     3-1 1-0    Babberich       zo5  *** 0-5
EDS             zo4      *** 0-3 0-4    KSV             zo4  4-1 *** 1-4        DCS 2           zoR      ***     2-0
Loil            zo4  3-1     ***        Longa '30 2     zoR          *** 5-1    OBW             zo3  7-0 0-3 ***
SC Rheden       zo3          6-2 ***    SC Meddo        zo5      4-1     ***    Sprinkhanen     zo4  4-0     2-3 ***
                   
Arnhemse Boys   zo4  *** 2-2     3-0    Albatross       zo3  ***     6-0 4-0    DIO '30         zo3  *** 1-0 
RKSV Driel      zo3      *** 1-8 2-3    Apeldoornse Boyszo5  0-2 ***     3-4    DSZ             zo5      *** 2-3 2-1 
SVHA            zo5  1-5     ***        Lettele         zo4      4-4 ***        SCP             zo4  0-3     *** 5-0
Victoria '25    zo4          5-3 ***    TKA             zo4          1-2 ***    SDOO            zo5  0-6         ***
                   
Be Quick Z.     zo4  *** 0-4            Colmschate      zo3  ***     5-1        Aquila          zo5  *** 3-7 
Eerbeekse Boys  zo3      *** 8-2        De Gazelle      zo4  1-3 *** 3-1        Batavia         zo4      *** 1-2    
FC Zutphen      zo5  0-3     *** 5-3    Kon. UD         zo5          *** 0-2    Eendracht '30   zo3  3-1     ***
Epse Gorssel Cmbzo5  0-3 0-9     ***    SV Twello       zo4  2-2 1-1     ***    
                   
Almelo          zo4  ***     0-2        Brummen         zo4  ***     2-0 1-1    Diepenveen      zo4  ***         1-2
Haarle          zo4  3-0 ***            Klein Dochteren zo5  0-5 ***            Go Ahead D.     zo5  1-8 *** 2-14   
La Premiere     zo5      2-2 *** 1-5    SP Lochem       zo3      4-0 ***        Klarenbeek      zo4  5-5     *** 2-3
Reutum          zo3  4-0 2-1     ***    SVBV            zo4      4-0 6-2 ***    Turkse Kracht   zo3      6-0     ***
                   
Alexandria      zo4  ***         1-4    HSC '21 2       zoR  *** 1-0            Doetinchem      zo4  *** 2-3     8-1
DAVO            zo4  5-1 ***            Rietmolen       zo5      *** 2-4 1-3    Loo             zo5      *** 1-6    
Helios          zo3  3-0 4-2 ***        VIOS B          zo4  1-4     ***        Pax             zo3  2-1     ***
IJsselstreek    zo5      1-4 4-2 ***    WVV '34         zo4  1-3     3-2 ***    Socii           zo5      2-4 1-8 ***
                   
Beekbergen      zo4  ***    11-1 0-3    Diepenheim      zo4  *** 3-0 2-1        Eilermark       zo3  *** 1-3     4-2
De Paasberg     zo5  4-4 ***            GSV  '63        zo5      ***     2-4    Sportl.Glanerbr.zo4      ***     5-2
Veluwezoom      zo4      3-2 ***        Rekken          zo4      4-3 *** 3-2    TVV             zo5  2-6 1-8 ***
VVO             zo3      3-0 3-0 ***    Witkampers      zo3  4-1         ***    UDI             zo4          2-2 ***
                   
Berghuizen      zo4  ***     0-1        Hoonhorst       zo4  *** 1-3     0-4    Activia         zo4  ***         3-2
Oldenzaal       zo3  0-4 ***            Wijhe '92       zo3      ***     2-2    Orderbos        zo4  2-2 *** 3-1    
TVO             zo4      1-9 ***        Wissel          zo5  3-3 0-8 ***        V en L          zo5  0-3     ***
                                        WWNA            zo4          8-4 ***    Warnsveldse B.  zo3      6-1 12-2***
                   
Achilles '29    zo4  ***         7-2    Edesche Boys    zo5  ***     0-3 0-2    DSVD            zo3  ***         2-2
SC Millingen    zo3  2-1 *** 7-2        MASV            zo3  11-0***            De Lutte        zo4  2-3 ***     1-4
Stokkum         zo5  0-5     *** 1-6    OSC             zo4      1-7 *** 5-2    Rood Zwart      zo4  2-1 4-0 ***
VVLK            zo5     1-11     ***    WVW             zo4      2-3     ***    UD W            zo5          2-4 ***
                   
EMMS            zo3  *** 4-0     3-7    GWVV            zo4  ***     3-1        Balkbrug        zo4  ***         0-1
Fleringen       zo5      *** 0-4        MvR             zo4  2-4 *** 3-3        SV Ulu Spor     zo5  2-3 *** 1-3    
Juventa '12     zo3  5-0     ***        VIOD            zo3          *** 7-0    USV             zo3  2-1     ***
Vasse           zo4      1-1 3-1 ***    VVL             zo5  0-2 1-6     ***    SV Zwolle       zo3      1-0 2-2 ***
                   
DVV             zo4  *** 1-3 6-1        Dierense Boys   zo4  *** 1-3 2-2        DVE-Trajanus    zo5  ***     2-4
Groessen        zo3      *** 1-2 7-0    Kilder          zo4      ***     2-3    DVOL            zo4  10-0***     3-5
SDZZ            zo4          ***        Loenermark      zo4      2-0 *** 3-0    Overasseltse B. zo4      0-4 *** 2-7
Wolfersveen     zo5  0-3     0-3 ***    SV Basteom      zo5  0-4         ***    Rood Wit        zo3  13-1        ***
                   
Eendracht Arnh. zo4  ***     4-4        Broekland       zo4  ***     3-2        Jonge Kracht    zo4  ***         1-3
Elsweide        zo5  1-8 ***            Dalfsen         zo3  5-2 ***            Nijmegen        zo4  4-1 ***     2-4
GSV '38         zo4      4-0 *** 1-5    Marienheem      zo5      0-6 *** 3-0    NSVV FC Kunde   zo5  1-5 3-3 ***
Krayenhoff      zo4  0-0 4-1     ***    Vilsteren       zo5  1-8 0-8     ***    Trekvogels      zo3          8-0 ***
                   
Avanti W        zo3  ***         3-2    Bornerbroek     zo5  ***         2-7    Arnhemia        zo5  *** 1-4
EMOS            zo4  3-2 *** 3-1        GFC             zo4  1-0 ***     3-4    FC Jeugd        zo3      ***     3-3
LSV             zo4  1-3     *** 5-2    Lochuizen       zo5  5-0 0-3 ***        ONA '53         zo3  2-0 4-3 ***
SVV '91         zo5      1-1     ***    NEO             zo3          5-0 ***    Unitas '28      zo5  0-3     2-5 ***
                                                                        
Erix            zo4  *** 1-1     0-1    FC Eibergen     zo4  ***     4-0 1-1    BSC Unisson     zo4  ***         1-7
Grol            zo3      *** 6-0        Holten          zo4  1-3 ***     3-3    FC Aramea       zo4  2-2 ***        
SP Haarle       zo4  2-3     ***        Markelo         zo4      4-3 ***        Phenix          zo5  4-2 0-0 ***
Ruurlo          zo3      1-6 8-0 ***    Neede           zo5          5-3 ***    Suryoye-Mediter.zo3      8-1 13-1***
                   
1st round
Hulzense B.   -Turkse Kracht   3-0     OVC '85      -SKV            2-2 S   HSC '21 2     -Sp. Glanerbr za 12-0
BAS           -Lelystad '67    3-2     SDV Barneveld-Otterlo        5-0     Gendringen    -AZSV 2          0-1
DOS '37       -Nieuw Heeten    4-0     Groesbeekse B-SC Oranje      4-2     Excelsior'31  -EMOS            4-0
Heino         -Zwolsche Boys   5-4     Barneveld    -DTS '35 Ede    1-11    SVZW          -De Tukkers      5-1
ASC '62       -DAVO            1-3     ONA '53      -Jong Achill'29 1-7     RKSV          -Rigtersbleek    0-6
KCVO          -NSC Nijkerk     1-3     DFS          -Rood Wit       4-2     DZC '68       -RKZVC           4-0
Nunspeet      -WZC             7-1     Apeldoorn csv-Terschuurse B  4-1     AZSV          -AD '69          9-0
Hattem        -DOS Kampen      3-2     Sp. Teuge    -DUNO D.        0-10    Or. Nassau A. -Quick '20 za    3-2
HHC Hardenb.2 -Den Ham         4-2     Stroe        -Rheden         0-6     Voorwaarts T  -Witkampers      8-0
Sparta Nijkerk-DSV '61         4-0     Dieren       -Woezik         2-3     ATC '65       -MVV '29         4-2
Overwetering  -DKB             2-3     DIO '30      -Advendo '57    7-1     SVBV          -Grol            2-13
KHC           -Lutten          2-0     DCS 2        -Loenermark     2-2 L   Vasse         -Losser          1-1 L
Marienberg    -DETO Twenterand 0-3     Blauw Wit    -GVA            2-1     Longa '30 2   -Terborg         1-1 L
Oene          -SDC Putten      0-4     Union        -Alverna        0-0 A   FC Eibergen   -Pax             2-0
Olympia '28   -ASV Dronten     4-3     Roda '28     -BVC '12        1-2     Marienveld    -FC Winterswijk  Marienv. withdr.
Be Quick '28  -Batavia '90     3-2     Eendracht'30 -Juliana '31    1-3     GWVV          -Silvolde        2-8
Hoevelaken    -WHC             1-3     Trekvogels   -Albatross      5-2     Reunie        -Longa '30       1-1 L
Berkum        -Hellendoorn     4-0     Bataven      -VVO            5-0     NEO           -Oldenzaal       5-0
IJVV          -SCD '83         4-2     AWC          -Arnhemse Boys  BNO     Bon Boys      -Rood Zwart      7-6
De Zweef      -Dalfsen         0-1     RKHVV        -SC Millingen   4-1     Sp.Glanerb.zo -Stevo           5-0
Rohda R.      -ABS            13-1     Leones       -MASV           1-2     Keijenburgse B-Concordia W     2-3
USV           -Colmschate '33  0-6     Brakkenstein -DCS 2          5-0     TVC '28       -Borne           2-3
Heeten        -Schalkhaar      2-0     Columbia     -SDZZ           5-0     Vogido        -Suryoye Med.    3-1
Wijhe '92     -SC Deventer     3-0     Eldenia      -Krayenhoff     3-3 K   SC Enschede   -Quick '20 2     1-3
ESA           -Be Quick Z.     1-1 E   Activia      -WAVV           3-1     Reutum        -Barbaros        5-0
WSV           -Eeerbeekse B.   8-1     Hatert       -De Paasberg    6-4     Go Ahead K.                    bye
                   
2nd round
NSC Nijkerk   -DOS '37         2-2 DOS SDC Putten   -Rohda R        3-0     Juliana '31   -Alverna         0-1
KHC           -Hulzense Boys   0-1 HB  Heino        -HHC Hardenb. 2 2-0     Woezik        -Activia         8-0
Go Ahead K.   -WHC             1-2     DFS          -Groesbeekse B. 3-0     Hatert        -AWC             2-3
Nunspeet      -BAS             1-1 N   DCS 2        -SKV            0-2     RKHVV         -MASV            1-2
Hattem        -Be Quick '28    7-6     Be Quick Z.  -De Bataven     0-4     Silvolde      -FC Eibergen     4-0
csv Apeldoorn -SDV Barneveld   0-1     DUNO D       -Trekvogels     6-1     HSC '21 2     -NEO             3-5
AZSV          -SVZW            2-2 S   DTS Ede      -Rheden         9-4     Grol          -Quick '20 2     1-1 Q 
Oranje Nassau -Excelsior '31   1-5     Vogido       -DETO           2-3     Reutum        -Bon Boys        0-6
DKB           -DAVO            2-1     Losser       -DZC '68        2-6     Voorwaarts T. -Longa '30       3-1
Olympia '28   -Columbia        2-1     Longa '30 2  -AZSV 2         0-1     Sportl.Glanerb-Concordia W.    1-5
Sparta Nijkerk-Heeten          5-0     Colmschate 33-WSC            2-1     FC Winterswijk-Borne           3-0 
Wijhe '92     -Berkum          0-3     Krayenhoff   -Blauw Wit      1-1 BW  Rigtersbleek  -ATC '65         5-2
IJVV          -Dalfsen         0-0 D   DIO '30      -Jong Achil.'29 1-4     BVC '12       -Brakkenstein    2-2 BVC
               
Intermediate round
Sparta Nijkerk-SDC Putten      1-0     Dalfsen      -DKB            5-0     Woezik        -BVC '12         2-1
DUNO         -Jong Achilles'29 5-1     Concordia W  -DZC '68        0-8     Quick '20 2   -Winterswijk     1-3
NEO           -Silvolde        2-1
                   
3rd round
DZC '68       -DOS'37          2-1     Bon Boys     -SVZW           5-3     NEO           -Sparta Nijkerk  0-4
Hattem        -Woezik          0-1     Hulzense Boys-FC Winterswijk 1-3     Rigtersbleek  -WHC             0-1
Voorwaarts T  -Blauw Wit       0-0 BW  DTS Ede      -Excelsior '31  1-3     DFS           -SDV Barneveld   3-2
DETO Twent.   -AwC             3-1     SKV          -Berkum         0-3     Heino         -AZSV            3-2
DUNO D        -De Bataven      3-0     MASV         -Nunspeet       2-2 M   Alverna       -Dalfsen         5-4
Olympia '28   -Colmschate '33  0-1                
                   
1/8 final
Bon Boys      -MASV            2-3     DUNO D       -Alverna        1-2     Colmschate'33 -FC Winterswijk  1-1 W
DZC '68       -Blauw Wit      11-0     Heino        -Berkum         1-3     WHC           -Excelsior '31   1-1 W
DFS           -Woezik          2-1     Sparta Nijk. -DETO Twent.    0-1
              
1/4 final
DZC '68       -FC Winterswijk  3-0     Alverna      -WHC            2-0
MASV          -DETO Twenterand 0-0 M   DFS          -Berkum         4-1   
              
1/2 final
Alverna       -MASV            2-3     DZC '68      -DFS            2-3
              
Final    (May 9, ground MASV)  
MASV          -DFS             2-5       
              
              
North   
Preliminary round
Emmen           zo1  *** 3-1     1-4    Alcides         zo1  ***     8-0        Balk            za1  *** 1-2     6-0
SC Erica        zo2      *** 2-1        DESZ            za2  1-1 *** 5-1        Flevo Boys      za1      *** 5-0    
FC Klazienaveen za2  0-2     ***        Ruinerwold      zo2          *** 0-1    LSC 1890        zo2  1-4     ***
TVC '28         zo2      3-0 6-0 ***    WVF             za2  0-6 0-0     ***    VVI             za2     2-10 1-4 ***
                   
Blauw Wit '34   za1  ***         5-0    BCV             za2  *** 1-0 0-1        FC Grootegast   za2  *** 2-3
FVC             zo1  1-1 *** 5-0        Bergum          zo1      *** 3-4        Peize           zo2      *** 0-1 1-3
Leeuward Zwaluw.za2  1-3     *** 2-0    Drachtster Boys za1          *** 7-3    Pelikaan S      za2  5-0     ***
MKV '29         zo2      0-1     ***    Oerterp         zo2  2-7 1-4     ***    VEV '67         za1  3-1     1-3 ***
                   
DZOH            za2  *** 5-3            Goen Geel       za2  *** 1-1            SC Joure        za2  *** 2-3     3-0
Raptim          zo2      *** 1-1        Hardegarijp     za2      ***            FC Meppel       za2      ***     1-0
SDC '12         zo2  2-2     *** 2-2    Oranje Nassau   za1  5-1 2-0 ***        d'Olde Veste '54za1  2-1 6-0 ***
SVBO            zo1   2-2 8-1    ***                                            Olyphia         zo2          3-5 ***
                   
Buitenpost      za1  *** 6-2 3-0        GRC Groningen   zo1  ***     1-3        Broekster Boys  za2  *** 11-1
Roden           zo2      ***     0-2    Marum           za2  2-2 *** 2-2        Forward         zo2      ***     0-7
SC Veenwouden   za2      1-3 ***        PKC '83         za1          *** 2-3    SV Bedum        za2  3-2 8-1 ***
Zuidhorn        za2  1-2     4-0 ***    Stadspark       zo2  3-0 1-1     ***    Winsum          za1  4-1     3-4 ***
                   
Be Quick D      za1  ***     1-1 2-1    St.Annaparochie zo2  ***     2-5        FC Assem        zo1  ***     2-1
DTD             zo2  0-2 ***     1-2    GAVC            zo1  0-1 *** ---        Beilen          zo2  3-0 ***     2-1
Frisia          zo1      4-0 ***        SC Stiens       za2          *** 1-1    Gomos           zo2      0-1 ***
Wijkels Hallum  za2          4-4 ***    Zeerobben       za1  5-1 3-2     ***    ONT             za2  4-2     2-5 ***
                   
Drenthina       za2  ***         4-0    Asser Boys      zo2  *** 3-8            Groningen       za1  *** 5-0 3-2
Gorecht         za1  6-3 *** 2-1        De Griffioen    za2      *** 4-2 2-4    GVAV Rapiditas  zo2      *** 3-1    
Nieuw Buinen    zo1  2-3     ***        Rolder Boys     zo1  2-1     *** 1-3    Omlandia        za2          *** 3-3
Valthermond     zo2      2-2 2-2 ***    VKW             zo2  0-2         ***    WVV             zo1  1-4 10-1    ***
                   
Hoogezand       zo2  ***     4-2 1-3    Hoogeveen       zo1  ***     0-2        
NEC Delfzijl    za2  2-0 *** 2-1        Noordscheschut  za1  1-4 ***            
Noordster       zo1          *** 1-2    De Weide        za2      2-1 *** 0-2    
Stadskanaal     zo2      2-2     ***    Zuidwolde       zo2  0-5 2-3     ***    

Hoogeveen       za3  *** 6-0            Dokkum          za3  *** 5-0 2-2        FC Zuidlaren    za4  ***     6-1 7-0
SVBS '77        za4      *** 5-1 1-1    Holwerd         za5      *** 2-2 2-5    De Fivel        za4  2-3 *** ---    
Sweel           za4  0-4     ***        VCR             za4          *** 0-6    Wagenborger B.  za5          *** 0-2
VCG             za5  0-6     0-4 ***    VIOD            za4  0-3         ***    Wildervank      za5      1-4     ***
                   
CSVC            za4  ***     3-3        Blokzijl        za5  ***     0-5 0-10   DWP             za3  ***     2-7 1-4
Hollandscheveld za3  2-1 ***            Olde Veste '54 2zaR  8-1 ***            HJSC            za5  0-6 ***        
HZVV            zaR      3-0 *** 6-0    SVM             za4      4-1 ***        Scharnegoutum70 za4      4-0 ***
NKVV            za5  2-6 0-7     ***    Tonego          za3      3-1 5-0 ***    De Sweach       za4      6-0 2-2 ***
                   
Grijpskerk      za3  *** 10-0           SVN '69         za3  *** 7-5     7-0    ACV 2           zaR  *** 2-4 6-2
Groninger Boys  za5      *** 0-9        Tiendeveen      za4      ***     8-0    Fit Boys        za3      *** 7-3    
Niekerk         za3  0-2     *** 6-0    Vitesse '63     za4  1-3 4-3 ***        SVBO            za4          ***
Zeester         za5  1-4 3-0     ***    VVAK            za5          1-4 ***    
                   
Boornbergum '80 za5  ***         2-2    Beetgum         za4  *** 0-9 4-1        Mussel          za5  *** 2-2     5-2
ODV             za4  3-2 *** 1-0        Leovardia       za3      ***12-0 4-2    NWVV            za4      *** 1-1 1-4   
Suameer         za5  3-2     *** 3-2    Lions '66       za5          *** 1-6    VVS             za5  8-1     ***
VVT             za5      1-1     ***    Waterpoort Boys za3  5-1         ***    Westerlee       za4          3-5 ***
                   
SC Loppersum    za3  *** 6-0            Boerakker       za3  ***     3-3        Heerenveen      za5  *** 0-8 2-7 
SGV             za4      ***     0-2    't Fean '58     za3  5-1 ***            Heerenveense B. za3      ***     3-1
TEO             za5  0-5 1-2 ***        RWF             za4      1-1 *** 13-0   Willemsoord     za3      1-2 *** 10-1
ZEC             za5  0-5     5-2 ***    TFS             za5 2-10 0-12    ***    VENO            za4  4-1         ***
                   
Bant            za3  ***     2-2        Marrum          za4  ***     1-1        Eastermar       za5  ***         1-5
Ens             za5  2-4 ***            Ouwe Syl        za5  1-8 ***     7-0    de Lauwers      za5  1-2 ***     1-3
FDS             za3      5-1 *** 1-6    Ropta Boys      za4      2-0 ***        Opende          za4  1-2 3-3 ***
Urk 2           zaR  6-1 7-0     ***    Wardy           za5  0-7     0-11***    WTOC            za3          1-0 ***
                   
DVC Appingedam  za3  ***     3-0 8-2    SC Angelslo     za5  ***     1-1 9-2    MSC/Amslod      za5  *** 1-1 3-1
Holwierde       za4  0-1 *** 2-0        Borger          za4  1-3 ***     3-1    Staphorst 2     zaR      *** 5-1 3-2
SC Scheemda     za5          *** 0-0    Onstwedder Boys za3      1-3 ***        VHK             za4          *** 1-4
WVV             za5      0-6     ***    SETA            za5          0-5 ***    ZZVV            za3  1-0         ***
                   
ASC '75         za4  *** 2-3     3-0    Rijperkerk      za3  *** 2-0     8-2    Makkum          za4  ***         2-1
Drogeham        za5      ***1-10 4-0    Rottevalle      za4      ***     4-1    NOK             za3  0-2 ***        
Kollum          za3  7-1     ***        Suawoude        za5 0-12 1-5 ***        De Walde        za3  0-1 1-3 ***
AVV             za4          --- ***    V en V '68      za4          4-0 ***    Woudsend        za5      1-2 0-3 ***
                   
Damacota        za5  ***     5-1 0-7    Anjum           za3  *** 3-2    10-0    Creil           za4  *** 1-2     0-2
HS '88          za4  7-2 *** 8-0        Noordbergum     za5      *** 0-7        Espel           za5      *** 1-5 1-5
Meedhuizen      za5          *** 0-11   Oostergo        za4  3-3     ***14-0    Oudehaske       za3  8-2     ***
Poolster        za4      3-3     ***    VVSV '09        za5      1-6     ***    Tollebeek       za4          1-1 ***
                   
Aduard 2000     za3  ***     2-1        Bakhuizen       za5  *** 2-4     0-3    Glimmen         za3  ***     3-1
Ezinge          za5  1-3 *** ---        QVC             za3      ***     4-3    GRC Groningen   za5  6-9 ***        
OKVC            za4          *** 4-1    FC Bolsward     za4  3-0 3-0 ***        ONR             za3      0-2 *** 2-2
VVK             za5  0-5 4-1     ***    Sleat           za4          1-2 ***    SJS             za4  6-1 2-1     ***
                   
Friese Boys     za4  *** 6-4 0-3        IJVC            za5  ***     0-2 2-7    Elim            za4  *** 8-0     3-0
FC LEO          za4      *** 1-3 1-5    Mulier          za4  2-3 *** 1-1        Erica '86       za5      *** 2-5    
Ternaard        za5          *** 0-0    Nijland         za3          *** 2-0    Nagele          za4  1-12    *** 2-1
Zwaagwesteinde  za3  1-1         ***    VV Heeg         za4      2-1     ***    SCN             za3      3-0     ***
                   
Helpman         za4  *** 0-3 3-2        Arum            za4  ***     1-3 1-4    Lycurgus        za4  ***     1-3 1-0
HFC '15         za3      ***     2-0    Hielpen         za5  1-1 ***            Potetos         za5  2-2 ***     1-5
SIOS            za4      2-7 ***        Oeverzwaluwen   za3      9-1 *** 4-1    Stadspark       za3      6-1 ***
Velocitas 1897  za5  4-6     6-2 ***    Workum          za3      3-0     ***    Stedum          za4          3-6 ***
                                                                    
GVAV Rapiditas  za5  ***     0-4 6-5    Foarut          za5  ***     0-1 2-0    Corenos         za4  ***     3-6 0-2
Middelstum      za4  3-3 ***            SC Franeker     za4  0-0 ***     3-0    DIO Groningen   za5  2-8 ***        
Noordwolde      za3      7-0 ***        SC Berlikum     za3      4-2 ***        Knickerbockers  za3      6-0 ***
Rood Zwart Bafloza5      5-4 1-2 ***    SSS '68         za5          2-1 ***    Veendam 1894    za5      7-2 0-7 ***
                   
LTC             za3  *** 2-3            GSVV            za5  *** 1-2 3-3        Achilles 1894   za4  *** 4-1 4-1  
SV Haulerwijk   za4      ***     3-5    Harkema Opeinde za4      ***     1-2    BSVV            za3      ***     4-2
Waskemeer       za3  0-3 4-1 ***        SC Kootstertilleza5      3-2 *** 1-6    Nieuw Balinge   za5      1-2 *** 2-4
FC Wolvega      za4  3-1     4-1 ***    SC Twijzel      za3  6-0         ***    Veenhuizen      za4  3-1         ***
                   
Delfstrahuizen  za4  ***     1-1        FC Birdaard     za4  ***         6-1    Amicitia VMC    za4  *** 3-4    
SZW Boso Sneek  za5  1-2 *** 3-1        Blija           za5  1-5 ***    12-0    Be Quick 1897   za3      *** 0-6 3-0
TOP '63         za3          *** 3-1    CVO             za5  0-6 3-0 ***        Blauw Geel '15  za5  4-1     ***    
WWS             za5  1-4 1-9     ***    VC Trynwalden   za3          6-3 ***    De Heracliden   za4  2-6     2-3 ***
                   
AVC             za4  *** 0-2            GEO             za4  ***     --- 3-3                       
Minnertsga      za3      *** 1-3 2-3    Mamio           za3  6-1 ***                                     
SDS             za3  2-2     *** 3-5    Noordpool UFC   za5      1-5 *** 2-2                   
Tzummarrum      za5  4-2         ***    Oosterparkers   za5      6-9     ***                    
                   
Farmsum         zo5  ***     1-5 1-5    Nieuw Roden     zo3  *** 1-3 5-1        Akkrum          zo3  *** 7-0 3-0 
FC Lewenborg    zo3  13-0***            SV Haulerwijk   zo4      *** 0-1        Blauwhuis       zo5      ***     2-5
SV Bedum        zo4      1-3 *** 4-1    SVZ             zo3          *** 4-1    Harlingen       zo3      4-0 ***
Warffum         zo5      1-4     ***    Zevenhuizen     zo5  0-8 2-1     ***    Renado          zo3  3-2     4-1 ***
                   
Blankenham      zo5  ***         1-3    Alteveer        zo4  ***     4-2        Donkerbroek     zo4  *** 3-5 7-0
De Blesse       zo4  10-0*** 0-3        Buinerveen      zo5  2-4 ***            Jubbega         zo3      ***14-0 5-1
FC Oldemarkt    zo3  6-0     ***        Wedde           zo5      2-2 ***        Sport Vereent   zo5          *** 1-12
Oosterstreek    zo3      1-2 2-2 ***                                            Thor            zo4  5-0         ***
                   
Geel Wit        zo3  ***     6-1 2-1    Bellingwolde    zo4  ***     0-4        Be Quick 1887 2 zoR  *** 4-0
Kloosterburen   zo5  0-9 ***            EHS '85         zo4  3-0 ***            Engelbert       zo4      *** 3-1    
Surhuisterveen  zo4      7-1 *** 3-0    FC Ter Apel '96 zo3      0-0 ***        FC Zuidlaren    zo3  3-4     ***
De Walden       zo4      2-4     ***                                          
                   
ASVB            zo3  ***     9-0        Giethoorn       zo5  *** 0-2 1-11       Annen           zo3  *** 7-1 
Drieborg        zo5  2-9 ***     1-6    Oranje Zwart    zo4      ***     0-1    Bareveld        zo5      *** 1-3 2-6
JVV             zo5      0-2 *** 1-4    Steenwijker B.  zo3      3-2 ***        Gasselternijveenzo5  0-5     *** 1-2
Westerwolde     zo4  1-2         ***    VENO            zo4  6-0     2-4 ***    Musselkanaal    zo3  0-6         ***
                   
Bargeres        zo4  ***     0-1 3-0    FFS             zo5  ***     3-2        CEC             zo3  ***     3-0
Dalen           zo3  2-1 *** 1-5        Nieuweschoot    zo4  5-1 *** 4-1        De Treffer '16  zo5  0-13***        
Schoonebeek     zo4          *** 4-1    Scheerwolde     zo5          *** 2-6    DVC '59         zo4      7-1 *** 2-0
VIOS O          zo5      1-6     ***    Steenwijkerwold zo4  3-0 5-3     ***    Sellingen       zo4  0-2 6-0     ***
                   
FC Kraggenburg  zo4  ***        10-0    Dronrijp        zo4  *** 5-0 0-1        Bakkeveen       zo4  *** 3-0
Lemmer          zo3  3-1 ***            SC Flamingo     zo5      ***     2-1    Blue Boys       zo4      ***     2-0
VWC             zo5  1-1 4-1 ***        Nicator         zo3      2-3 *** 5-3    ODV             zo5  2-2 3-2 ***
Willemsoord     zo5      1-1 1-4 ***    De Wilper Boys  zo4  1-2         ***    Wispolia        zo5  0-2     1-3 ***
                   
DWZ             zo5  ***         3-3    Actief          zo3  ***         1-2    BATO            zo4  ***     1-7
GKC             zo3  5-2 ***     2-6    Groen Geel      zo5  0-4 ***     4-7    Nieuweschans    zo5  1-11***     1-4
Muntendam       zo3  5-1 7-1 ***        Groninger Boys  zo3  6-4 8-1 ***        Wildervank      zo3     15-2 ***
Pekelder Boys   zo4          1-3 ***    Gruno           zo4          2-8 ***    Zwartemeerse B. zo4  2-0     1-3 ***
                   
SVBC            zo5  ***                Oldeboorn       zo4  *** 3-1     5-2    DOS '63         zo5  *** 1-8 1-3 
Twedo           zo3  7-0 ***            Tijnje          zo5      *** 1-4 1-1    Pesse           zo4      ***     2-3
Weiteveense B.  zo4  2-2 0-8 ***        Udiros          zo3  4-0     ***        Sleen           zo3      3-4 ***
                                        Zandhuizen      zo5          0-2 ***    Witteveense B.87zo4  9-1     3-5 ***
                   
Buinen          zo5  *** 0-4     1-5    Dwingeloo       zo3  ***         3-0    Diever Wapse    zo5  ***     0-7 0-11
Eext            zo5      *** 0-4 0-6    Langezwaag      zo5  0-9 *** 0-5        DVSV            zo5  4-5 ***        
Gieterveen      zo4  3-2     ***        Read Swart      zo4  3-1     ***        Gorredijk       zo4      9-0 ***
Titan           zo4          8-2 ***    Spcl. Makkinga  zo5      3-0 0-2 ***    Steenwijk       zo3      2-1 0-5 ***
                   
Harkstede       zo4  ***     5-2 5-1    DSC '65         zo4  *** 1-3 2-1        Boornbergum '80 zo5  *** 3-3
Veendam 1894    zo3  1-1 ***            Germanicus 2    zoR      ***     2-4    ONB             zo4      *** 5-1 3-1
WEO             zo5      1-6 ***        SVV '04         zo3      4-1 ***        De Sweach       zo5  0-2     *** 3-3
Woltersum       zo5      0-5 5-2 ***    Zandpol         zo5  0-4     1-3 ***    Warga           zo3  2-7         ***
                   
BNC             zo5  *** 2-7 0-7        Houtigehage     zo5  *** 4-1            SC Franeker     zo3  *** 6-1 5-0 
Froombosch      zo5      ***     0-9    SVMH            zo4      *** 0-4 4-3    St. Jacob       zo4      ***     0-2
Heiligerlee     zo4      8-0 *** 1-0    VC Trynwalden   zo3  1-1     ***        SF Deinum       zo5      1-1 ***
HSC             zo3  3-2         ***    Zwaagwesteinde  zo4  3-0     1-5 ***    Terscheling     zo4  0-2     5-1 ***
                   
FC Amboina      zo5  ***         0-6    Black Boys      zo4  ***         1-1    MOVV            zo4  ***     1-3 2-7
Haren           zo4  2-2 ***     1-5    Langweer        zo5  3-4 ***     1-5    THOS            zo5  1-9 *** 1-7    
Helpman         zo3  7-0 5-0 ***        RKO             zo4  2-1 2-2 ***        VVK             zo4          *** 1-1
VAKO            zo3          2-0 ***    SC Bolsward     zo3          9-1 ***    ZNC             zo3     12-0     ***
                                                                            
HH Combi        zo5  ***         2-4    Havelte         zo3  ***         6-1    BEW             zo4  *** 1-9     2-1
KSC             zo5  9-3 ***     4-2    Ruinen          zo4  2-0 *** 6-0        DIO Oosterwolde zo3      ***     5-0
Sweel           zo4  9-1 2-2 ***        SV Hoogersmilde zo5  0-2     ***        FC Fochteloo    zo5  4-2 1-4 ***
Wijster         zo3          1-5 ***    Wapserveen      zo5     1-12 0-7 ***    Stanfries       zo4          1-3 ***
                   
Aengwirden      zo5  *** 0-4            Eenrum          zo5  *** 2-5            EEC             zo5  *** 0-4
Drachten        zo3      *** 6-0 3-1    GRC Groningen 2 zoR      *** 2-1        LEO (Loon)      zo3      ***        
Irnsum          zo4  4-1     ***        TLC             zo4  1-0     ***        Weerdinge       zo3 11-1 2-4 ***
Mildam          zo3  5-1     5-4 ***                                            
                   
Friesland       zo3  ***     6-3 1-2    Gieten          zo3  *** 2-4     7-0    Borgercompagnie zo5  ***        1-18
Joure           zo5  1-1 ***            HOC             zo4      ***     4-0    Meeden          zo5  4-1 *** 1-1    
Oldeholtpade    zo4      3-2 *** 5-5    Sp. Roswinkel   zo5  0-3 1-6 ***        PJC             zo4  9-0     *** 0-1
Oosterlittens   zo4      6-3     ***    SPW             zo4          1-1 ***    Siddeburen      zo3      1-0     ***
                   
FVV             zo4  ***         7-0    HODO            zo3  *** 5-3     0-5    
Kwiek           zo3  2-2 ***            IJhorst         zo5      *** 2-1        
Oldambtster Boyszo5 0-13 0-9 ***        Protos          zo4  0-1     ***        
Tynaarlo        zo5      1-4 10-0***    Wacker          zo4      3-0 0-6 ***    
                   
1st round
Gorecht       -Loppersum       3-0    Gorredijk     -VWC            1-2     Nieuw Roden   -Achilles '94 za 2-5   
FVV           -HFC '15         1-7    Balk          -FC Wolvega     2-1     Drenthina     -Fit Boys        3-0   
Aduard 2000   -Oranje Nassau   1-2    Heerenveen    -Delfstrahuizen 5-0     Hoogeveen za  -HZVV 2          2-1   
Bedum         -DVC Appingedam  2-0    BCV           -Marrum         2-0     Dalen         -DZOH            2-3   
Knickerbockers-Stadspark za    4-0    De Sweach     -Blauw Wit '34  0-4     FC Meppel     -Angelslo        2-1   
Noordwolde    -VEV '67         0-5    Oudehaske     -Heerenveense B 5-2     Urk 2         -Steenwijkerw.   5-0   
Winsum        -Grijpskerk      1-1 G  Stiens        -Dronrijp       3-0     HZVV          -Titan           8-1   
SJS           -VVS             5-3    Zeerobben     -Leovardia      2-0     Olde Veste'54 -SVN '69         5-0   
Groningen     -Poolster        6-0    Kollum        -Buitenpost     1-5     FC Oldemarkt  -Urk             0-4   
Groninger B.  -Pelikaan S      0-7    LAC Frisia1883-Oostergo      10-0     Tonego        -Genemuiden      0-4   
Wildervank    -Mamio           1-3    Jubbega       -Griffioen      4-4 J   Staphorst 2   -Elim            4-0   
Stadskanaal   -PKC '83         1-6    SC Berlikum   -Tzummarum      3-1     HOC           -Gomos           4-2   
ZNC           -Delfzijl        4-4 Z  WTOC          -Drachtster B.  0-8     De Weide      -FC Zuidlaren    2-2 W
Veendam 1894  -Be Quick 1897   0-3    Nijland       -Read Swart     6-0     DESZ          -Flevo Boys      0-4   
Siddeburen    -FC Lewenborg    0-6    SC Twijzel    -Be Quick D.    2-8     MSC/Amslod    -VAKO            4-5   
BeQuick 1897 2-Ter Apel '96    BNO    Ternaard      -'t Fean '58    1-1 T   Annen         -Hoogeveen zo    2-6   
WVV           -Alteveer  Alteveer wd  Renado        -Trinitas       3-1     VKW           -CEC            11-0   
Stadspark zo  -Heiligerlee     6-0    DIO Oosterwld.-SWZ Boso Sneek 2-5     Wacker        -Emmen           1-4   
Zuidhorn      -Muntendam       4-1    Udiros        -SC Trynwalden  0-3     Achilles'94 zo-WKE '16         0-3   
GRC Groning. 2-ASVB            0-1    Bakkeveen     -ODV            3-1     Sweel         -SVBO            1-2   
Drachten      -Makkum          4-0    Boornbergum'90-Hardegarijp    1-2     SVV '04       -Beilen          2-2 B 
FC Birdaard   -Rijperkerk      0-3    SC Bolsward zo-FVC            0-5     Witteveense B.-Twedo           2-7   
Oeverzwaluwen -Oosterlittens   4-2    SC Franeker   -Geel Wit       7-1     Steenwijker B.-Alcides         0-8   
Dokkum        -SC Bolsward za  5-2    Ruinen        -Staphorst      0-13    
                   
2nd round
Achilles 1894 -Bedum           1-4    Drenthina     -De Weide       4-2     Balk          -SZW Boso Sneek  1-0   
Oranje Nassau -Be Quick 1887   4-1    Oudehaske     -Staphorst 2    2-1     Hoogeveen za  -Renado          4-1    
BeQuick 1887 2-PKC '83         2-2 BQ Urk 2         -Urk            1-3     SC Genemuiden -Hoogeveen zo    1-1 H
Grijpskerk    -Pelikaan S.     1-4    FC Meppel     -Flevo Boys     0-1     DZOH          -VKW             2-2 D 
Gorecht       -Zuidhorn        0-6    Staphorst     -Twedo          9-1     ZNC           -ASVB            3-1   
SJS           -Groningen       1-6    HZVV          -Olde Veste '54 2-0     WVV           -Achilles 1894   1-5   
Dokkum        -Be Quick D.     0-8    Stadspark     -HFC '15        1-0     Drachten      -SC Franeker     1-3    
LAC Frisia1883-Ternaard        6-0    Mamio         -VAKO           2-2 M   Beilen        -Heerenveen      0-3   
Oeverzwaluwen -Drachtster Boys 0-6    VEV '67       -FC Lewenborg   2-1     VWC           -Alcides         1-9   
Blauw Wit '34 -Buitenpost      3-0    Knickerbockers-HOC            2-2 K   SVBO          -Emmen           2-0   
BCV           -Nijland         2-0    FVC           -Rijperkerk     3-1     Bakkeveen     -Jubbega         1-3   
Stiens        -Zeerobben       1-2    Hardegarijp   -VC Trynwalden  0-2     SC Berlikum                    bye   
                   
Intermediate round
Achilles 1894 -ZNC             8-1    BCV           -SC Berlikum    2-1     Staphorst     -Hoogeveen za    3-0   
Blauw Wit '34 -Jubbega         2-2 J     
                   
3rd round
Drachtster B  -Jubbega         4-0    Flevo Boys    -Mamio          3-1      Pelikaan S   -SC Franeker    10-1    
Alcides       -Oudehaske       7-1    Be Quick1887 2-HZVV           1-1 BQ   Knickerbockers-SC Trynwalden  1-3   
Groningen     -Urk             0-5    FVC           -SV Bedum       2-2 F    VEV '67      -SC Stadspark zo 3-4   
Balk          -BCV             0-1    Heerenveen    -Oranje Nassau  1-1 ON   Zeerobben    -Hoogeveen zo    3-1    
Be Quick D.   -Drenthina       4-0    LAC Frisia 1883-Zuidhorn      1-0      Achilles '94 -SVBO            1-2   
DZOH          -Staphorst       2-3     
                   
1/8 final1
SVBO          -Urk             0-5    Oranje Nassau -Drachtster B   2-4      SC Stadspark -FVC             1-2    
BeQuick 1887 2-Flevo Boys      1-4    SC Trynwalden -Be Quick D     2-5      Zeerobben    -Pelikaan S      1-1 P
Staphorst     -BCV             8-1    LAC Feisia 1883-Alcides       0-5        
                   
1/4 final1  
Alcides       -Drachtster Boys 2-2 A  Staphorst     -Pelikaan S     5-0  
Flevo Boys    -FVC             4-0    Urk           -Be Quick D.    2-0 
                   
1/2 final1  
Alcides       -Urk             2-2 Urk Staphorst     -Flevo Boys     1-3      
                   
final   (May 9, ground Urk)
Urk           -Flevo Boys      0-4         




2016/17 (amateur football).

2017/18 (professional football).

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Jan Schoenmakers (Jan.Schoenmakers@xs4all.nl)
Last updated: 9 Aug 2018

(C) Copyright Jan Schoenmakers and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.