Netherlands 2013/14


Eredivisie
Eerste Divisie

Eredivisie

Regular Season | Europa League Playoff | Nacompetitie

Regular Season

Table:

 1.Ajax (Amsterdam)             30  19  8  3  62-22  65
 2.Feyenoord (Rotterdam)        30  17  6  7  66-38  57
 3.FC Twente (Enschede)         30  14 11  5  60-33  53
 4.Vitesse (Arnhem)             30  15  8  7  58-40  53
 5.PSV (Eindhoven)              30  16  5  9  56-39  53
 6.SC Heerenveen                30  12  9  9  60-50  45
 7.AZ (Alkmaar)                 30  13  5 12  49-44  44
 8.FC Groningen                 30  10  9 11  49-50  39
 9.PEC Zwolle                   30   9 11 10  43-43  38
10.Heracles Almelo              30  10  6 14  41-51  36
11.SC Cambuur (Leeuwarden)      30   9  8 13  33-39  35
12.FC Utrecht                   30   9  8 13  40-55  35
13.NAC Breda                    30   8 10 12  41-47  34
14.Go Ahead Eagles (Deventer)   30   9  7 14  41-63  34
15.ADO Den Haag                 30   9  7 14  35-58  34
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.RKC Waalwijk                  30   7  9 14  42-57  30
17.NEC (Nijmegen)                30   5 11 13  48-73  27
-------------------------------------------------------
18.Roda JC Kerkrade             30   6  7 17  40-62  25

Round 1
[Aug 2]
Ajax            3-0 Roda JC         
[Aug 3]
ADO             2-3 PSV             
Twente          0-0 RKC             
NEC             1-4 Groningen       
Heerenveen      4-2 AZ              
[Aug 4]
Utrecht         1-1 Go Ahead Eagles 
PEC             2-1 Feyenoord       
Cambuur         0-0 NAC             
Vitesse         3-1 Heracles        

Round 2
[Aug 9]
Roda JC         2-0 Cambuur         
[Aug 10]
Go Ahead Eagles 2-1 ADO             
Heracles        1-3 PEC             
NAC             0-2 Heerenveen      
PSV             5-0 NEC             
[Aug 11]
AZ              3-2 Ajax            
Groningen       2-0 Utrecht         
Feyenoord       1-4 Twente          
RKC             4-2 Vitesse         

Round 3
[Aug 17]
NEC             1-5 PEC             
PSV             3-0 Go Ahead Eagles 
RKC             1-2 AZ              
Roda JC         1-1 Vitesse         
Cambuur         4-1 Groningen       
[Aug 18]
Ajax            2-1 Feyenoord       
Twente          6-0 Utrecht         
NAC             1-2 ADO             
Heerenveen      2-4 Heracles        

Round 4
[Aug 23]
Heerenveen      3-3 Ajax            
[Aug 24]
ADO             0-4 Roda JC         
Heracles        1-1 PSV             
NEC             2-2 RKC             
PEC             2-0 Cambuur         
[Aug 25]
Utrecht         2-0 AZ              
Feyenoord       3-1 NAC             
Go Ahead Eagles 3-3 Groningen       
Vitesse         1-0 Twente          

Round 5
[Aug 30]
NAC             1-1 NEC             
[Aug 31]
Twente          1-1 Heerenveen      
Heracles        1-0 ADO             
PSV             0-0 Cambuur         
RKC             1-4 Go Ahead Eagles 
[Sep 1]
AZ              1-1 Vitesse         
Groningen       1-1 Ajax            
Feyenoord       4-0 Roda JC         
PEC             1-1 Utrecht         

Round 6
[Sep 14]
Ajax            2-1 PEC             
Twente          2-2 PSV             
Cambuur         2-0 Heracles        
[Sep 5]
AZ              3-0 Go Ahead Eagles 
Utrecht         2-1 RKC             
NEC             3-3 Feyenoord       
Roda JC         1-5 NAC             
Heerenveen      4-2 Groningen       
[Oct 2]
ADO             2-1 Vitesse         

Round 7
[Sep 20]
Go Ahead Eagles 0-0 Cambuur         
[Sep 21]
ADO             1-1 NEC             
Groningen       4-1 RKC             
Heracles        0-3 Twente          
Roda JC         3-3 Heerenveen      
[Sep 22] 
Feyenoord       1-0 Utrecht         
NAC             3-0 AZ              
PSV             4-0 Ajax            
Vitesse         3-0 PEC             

Round 8
[Sep 28]
Ajax            6-0 Go Ahead Eagles 
AZ              2-1 PSV             
Utrecht         3-3 Roda JC         
PEC             0-0 NAC             
RKC             1-4 Heracles        
[Sep 29]
Twente          5-0 Groningen       
Feyenoord       4-2 ADO             
NEC             2-3 Vitesse         
Heerenveen      2-1 Cambuur         

Round 9
[Oct 4]
Cambuur         0-1 Twente          
[Oct 5]
Go Ahead Eagles 4-3 NEC             
NAC             2-1 Heracles        
Roda JC         0-0 PEC             
[Oct 6]
Ajax            3-0 Utrecht         
Groningen       2-1 AZ              
PSV             2-1 RKC             
Vitesse         1-2 Feyenoord       
[Dec 4]
ADO             1-1 Heerenveen      

Round 10
[Oct 19]
Twente          1-1 Ajax            
Utrecht         4-2 NAC             
Go Ahead Eagles 2-2 Feyenoord       
RKC             1-2 Roda JC         
Heerenveen      2-3 Vitesse         
[Oct 20]
AZ              3-1 Cambuur         
Groningen       1-0 PSV             
Heracles        1-1 NEC             
PEC             6-1 ADO             

Round 11
[Oct 25]
NEC             2-1 Heerenveen      
[Oct 26]
ADO             3-2 Twente          
Ajax            0-0 RKC             
NAC             5-0 Go Ahead Eagles 
Cambuur         3-1 Utrecht         
[Oct 27]
Feyenoord       1-2 Heracles        
PEC             0-2 AZ              
Roda JC         2-1 PSV             
Vitesse         2-2 Groningen       

Round 12
[Nov 1]
RKC             3-0 NAC             
[Nov 2]
Ajax            0-1 Vitesse         
AZ              2-0 ADO             
Twente          2-2 NEC             
PSV             1-1 PEC             
[Nov 3]
Groningen       3-3 Roda JC         
Utrecht         2-0 Heerenveen      
Cambuur         0-2 Feyenoord       
[Dec 4]
Go Ahead Eagles 1-1 Heracles        

Round 13
[Nov 8]
Heerenveen      5-2 RKC             
[Nov 9]
ADO             3-0 Cambuur         
Heracles        0-3 Groningen       
Roda JC         1-4 Go Ahead Eagles 
Vitesse         3-1 Utrecht         
[Nov 10]
Feyenoord       2-2 AZ              
NAC             2-1 PSV             
NEC             0-3 Ajax            
PEC             1-1 Twente          

Round 14
[Nov 23]
Ajax            3-0 Heracles        
AZ              2-2 Roda JC         
PSV             1-1 Heerenveen      
Cambuur         2-1 NEC             
[Nov 24]
Groningen       0-0 PEC             
Twente          5-2 NAC             
Utrecht         3-0 ADO             
Go Ahead Eagles 0-3 Vitesse         
RKC             1-0 Feyenoord       
	
Round 15
[Nov 29]
Roda JC         1-2 Twente          
[Nov 30]
Heracles        1-2 Utrecht         
NAC             2-2 Groningen       
PEC             1-1 RKC             
Heerenveen      3-1 Go Ahead Eagles 
[Dec 1]
ADO             0-4 Ajax            
Feyenoord       3-1 PSV             
NEC             3-2 AZ              
Vitesse         3-0 Cambuur         

Round 16
[Dec 6]
Utrecht         2-0 NEC             
[Dec 7]
Ajax            4-0 NAC             
AZ              1-2 Twente          
PSV             2-6 Vitesse         
RKC             2-2 Cambuur         
[Dec 8]
Groningen       1-2 ADO             
Go Ahead Eagles 4-1 PEC             
Roda JC         1-3 Heracles        
Heerenveen      1-2 Feyenoord       

Round 17
[Dec 13]
PEC             1-2 Heerenveen      
[Dec 14]
ADO             1-2 RKC             
Twente          3-1 Go Ahead Eagles 
NEC             4-3 Roda JC         
[Dec 15]
Utrecht         1-5 PSV             
Feyenoord       1-0 Groningen       
Heracles        2-0 AZ              
Cambuur         1-2 Ajax            
Vitesse         3-2 NAC             

Round 18
[Dec 20]
RKC             1-1 Twente          
[Dec 21]
AZ              1-5 Heerenveen      
Feyenoord       3-0 PEC             
Heracles        2-2 Vitesse         
NAC             1-0 Cambuur         
[Dec 22]
Groningen       5-2 NEC             
Go Ahead Eagles 2-1 Utrecht         
PSV             2-0 ADO             
Roda JC         1-2 Ajax            

Round 19
[Jan 17]
Twente          3-1 Heracles        
[Jan 18]
AZ              3-0 NAC             
PEC             1-2 Vitesse         
RKC             1-1 Groningen       
Heerenveen      2-2 Roda JC         
[Jan 19]
Ajax            1-0 PSV             
Utrecht         2-5 Feyenoord       
NEC             3-1 ADO             
Cambuur         2-0 Go Ahead Eagles 

Round 20
[Jan 24]
Heracles        2-1 RKC             
[Jan 25]
ADO             3-2 Feyenoord       
NAC             1-2 PEC             
PSV             1-0 AZ              
Roda JC         1-0 Utrecht         
[Jan 26]
Go Ahead Eagles 0-1 Ajax            
Cambuur         3-1 Heerenveen      
Vitesse         1-1 NEC             
[Feb 12]
Groningen       1-1 Twente          

Round 21
[Jan 31]
Feyenoord       1-1 Vitesse         
[Feb 1]
AZ              2-0 Groningen       
Heracles        1-2 NAC             
PEC             3-1 Roda JC         
Heerenveen      3-0 ADO             
[Feb 2]
Twente          3-1 Cambuur         
Utrecht         1-1 Ajax            
NEC             1-1 Go Ahead Eagles 
RKC             2-0 PSV             

Round 22
[Feb 4]
ADO             0-3 Heracles        
Roda JC         1-2 Feyenoord       
Vitesse         0-2 AZ              
[Feb 5]
Go Ahead Eagles 2-2 RKC             
NEC             1-1 NAC             
Cambuur         1-2 PSV             
Heerenveen      0-2 Twente          
[Feb 6]
Ajax            2-1 Groningen       
Utrecht         1-2 PEC             

Round 23
[Feb 7]
Vitesse         0-0 ADO             
[Feb 8]
Feyenoord       5-1 NEC             
Go Ahead Eagles 2-1 AZ              
NAC             2-0 Roda JC         
PSV             3-2 Twente          
[Feb 9]
Groningen       1-3 Heerenveen      
Heracles        1-1 Cambuur         
PEC             1-1 Ajax            
RKC             5-2 Utrecht         
 
Round 24
[Feb 14]
PSV             2-1 Heracles        
[Feb 15]
AZ              1-1 Utrecht         
Twente          2-0 Vitesse         
RKC             1-3 NEC             
Roda JC         0-1 ADO             
[Feb 16]
Ajax            3-0 Heerenveen      
Groningen       1-0 Go Ahead Eagles 
NAC             1-1 Feyenoord       
Cambuur         3-1 PEC             
 
Round 25
[Feb 21]
ADO             3-2 Go Ahead Eagles 
[Feb 22]
NEC             0-2 PSV             
PEC             1-1 Heracles        
Cambuur         1-0 Roda JC         
Heerenveen      0-0 NAC             
[Feb 23]
Ajax            4-0 AZ              
Twente          2-2 Feyenoord       
Utrecht         1-0 Groningen       
Vitesse         3-1 RKC             

Round 26
[Feb 28]
Heracles        1-2 Heerenveen      
[Mar 1]
ADO             1-1 NAC             
Go Ahead Eagles 2-3 PSV             
PEC             3-3 NEC             
Vitesse         3-0 Roda JC         
[Mar 2]
AZ              4-0 RKC             
Groningen       1-1 Cambuur         
Utrecht         1-1 Twente          
Feyenoord       1-2 Ajax            

Round 27
[Mar 8]
AZ              4-0 Heracles        
NAC             1-2 Vitesse         
PSV             1-0 Utrecht         
Roda JC         3-1 NEC             
Heerenveen      3-0 PEC             
[Mar 9]
Ajax            1-1 Cambuur         
Groningen       0-2 Feyenoord       
Go Ahead Eagles 1-0 Twente          
RKC             1-1 ADO             

Round 28
[Mar 14]
Cambuur         3-2 RKC             
[Mar 15]
ADO             2-1 Groningen       
Heracles        2-1 Roda JC         
Vitesse         1-2 PSV             
[Mar 16]
Twente          2-1 AZ              
Feyenoord       2-0 Heerenveen      
NAC             0-0 Ajax            
NEC             2-2 Utrecht         
PEC             2-0 Go Ahead Eagles 

Round 29
[Mar 22]
Groningen       3-1 Vitesse         
PSV             3-1 Roda JC         
Heerenveen      2-2 NEC             
[Mar 23]
AZ              2-1 PEC             
[Apr 2] 	
Twente          1-1 ADO             
Utrecht         1-0 Cambuur         
Go Ahead Eagles 2-1 NAC             
Heracles        1-2 Feyenoord       
RKC             0-2 Ajax            

Round 30
[Mar 28]
NAC             2-2 Utrecht         
[Mar 29]
NEC             1-2 Heracles        
PSV             2-3 Groningen       
Vitesse         2-2 Heerenveen      
[Mar 30]
ADO             1-1 PEC             
Ajax            3-0 Twente          
Feyenoord       5-0 Go Ahead Eagles 
Roda JC         0-1 RKC             
Cambuur         0-0 AZ              

Table:

 1.Ajax (Amsterdam)             30  19  8  3  62-22  65
 2.Feyenoord (Rotterdam)        30  17  6  7  66-38  57
 3.FC Twente (Enschede)         30  14 11  5  60-33  53
 4.Vitesse (Arnhem)             30  15  8  7  58-40  53
 5.PSV (Eindhoven)              30  16  5  9  56-39  53
 6.SC Heerenveen                30  12  9  9  60-50  45
 7.AZ (Alkmaar)                 30  13  5 12  49-44  44
 8.FC Groningen                 30  10  9 11  49-50  39
 9.PEC Zwolle                   30   9 11 10  43-43  38
10.Heracles Almelo              30  10  6 14  41-51  36
11.SC Cambuur (Leeuwarden)      30   9  8 13  33-39  35
12.FC Utrecht                   30   9  8 13  40-55  35
13.NAC Breda                    30   8 10 12  41-47  34
14.Go Ahead Eagles (Deventer)   30   9  7 14  41-63  34
15.ADO Den Haag                 30   9  7 14  35-58  34
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.RKC Waalwijk                  30   7  9 14  42-57  30
17.NEC (Nijmegen)                30   5 11 13  48-73  27
-------------------------------------------------------
18.Roda JC Kerkrade             30   6  7 17  40-62  25


Europa League Playoff

Nacompetitie


Eerste Divisie

Regular Season | Nacompetitie

Regular Season

Table:

 1.FC Dordrecht                 33  19  8  6  73-42  65  [*1]
-------------------------------------------------------
 2.Willem II (Tilburg)          32  18  7  7  61-33  61
 3.VVV-Venlo                    33  16  6 11  47-44  54  [*3]
 4.Excelsior (Rotterdam)        33  14 11  8  54-36  53
 5.De Graafschap (Doetinchem)   32  14  9  9  60-41  51
 6.FC Den Bosch                 33  15  6 12  50-55  51
 7.FC Eindhoven                 33  15  5 13  64-55  50
 8.Jong PSV (Eindhoven)         33  13  8 12  56-48  47  [*2]
 9.FC Emmen                     33  13  8 12  57-58  47
10.Jong Ajax (Amsterdam)        33  14  5 14  52-65  47
11.FC Volendam                  33  13  7 13  58-64  46
12.Fortuna Sittard              33  12  9 12  47-38  45
13.Helmond Sport                33  11 12 10  55-59  45
14.MVV Maastricht               33  13  6 14  35-39  45
15.Sparta Rotterdam             33  12  7 14  54-43  43
16.Telstar (Velsen)             33  11  6 16  44-60  39
17.Jong FC Twente (Enschede)    33  10  7 16  40-51  37
18.Almere City FC               33  10  7 16  42-56  37
19.FC Oss                       33   8  3 22  43-67  27
20.Achilles '29 (Groesbeek)     33   6  7 20  35-73  25

[*1] winners first period 
[*2] winners second period; as Jong PSV are not eligible for promotion, their place in
     the nacompetitie goes to Sparta
[*3] winners third period 

NB: Jong Ajax, Jong PSV and Jong FC Twente cannot be promoted nor relegated

Round 1
[Aug 2]		
Excelsior       2-2 Helmond         
Dordrecht       2-1 MVV             
Eindhoven       0-0 VVV             
Fortuna         2-0 De Graafschap   
[Aug 3]	
Almere City     2-3 Volendam        
Emmen           2-2 Achilles '29    
Sparta          2-2 Jong PSV        
[Aug 4]	
Willem II       2-2 Den Bosch       
[Aug 5]	
Jong Ajax       2-0 Telstar         
Jong Twente     3-0 Oss             

Round 2
[Aug 9]
Den Bosch       0-0 Fortuna         
Oss             2-0 Jong Ajax       
Helmond         1-2 Eindhoven       
Telstar         3-2 Emmen           
VVV             2-0 Willem II       
[Aug 10]
Achilles '29    1-4 Dordrecht       
De Graafschap   1-0 Almere City     
MVV             1-0 Jong Twente      
[Aug 11]
Volendam        1-1 Sparta          
[Aug 12]
Jong PSV        1-1 Excelsior       

Round 3
[Aug 16]
Excelsior       1-2 Willem II       
Dordrecht       2-1 Almere City     
Helmond         1-1 De Graafschap   
MVV             1-0 Jong Ajax       
Telstar         3-0 Eindhoven       
[Aug 17]
Emmen           0-0 Den Bosch       
Fortuna         2-3 Volendam        
Sparta          1-0 VVV             
[Aug 18]
Achilles '29    2-3 Jong Twente     
[Aug 19]
Jong PSV        4-0 Oss             

Round 4
[Aug 23]
Excelsior       1-1 Dordrecht       
Eindhoven       3-2 MVV             
Oss             1-0 Fortuna         
VVV             3-2 Helmond         
Willem II       3-0 Sparta          
[Aug 24]
Almere City     3-1 Achilles '29    
De Graafschap   3-0 Jong PSV        
[Aug 25]
Volendam        1-2 Telstar         
[Aug 26]
Jong Ajax       1-1 Emmen           
Jong Twente     0-0 Den Bosch       

Round 5 [Aug 30]
Achilles '29    2-3 Helmond         
Almere City     1-1 Telstar         
Den Bosch       2-2 De Graafschap   
Dordrecht       2-0 Jong PSV        
Eindhoven       3-1 Fortuna         
Emmen           1-0 Excelsior       
Jong Ajax       2-1 Jong Twente     
MVV             1-3 VVV             
Sparta          2-0 Oss             
Willem II       2-0 Volendam        

Round 6 [Sep 2]
De Graafschap   1-2 Dordrecht       
Excelsior       1-0 Sparta          
Oss             0-1 Achilles '29    
Volendam        1-3 Eindhoven       
Fortuna         3-1 Willem II       
Helmond         5-2 Emmen           
Jong Twente     0-0 Almere City     
Jong PSV        2-4 Jong Ajax       
Telstar         2-1 MVV             
VVV             3-0 Den Bosch       

Round 7
[Sep 7]
Almere City     2-4 Sparta          
De Graafschap   3-0 Telstar         
Den Bosch       2-4 Volendam        
Dordrecht       5-0 VVV             
MVV             0-1 Excelsior       
[Sep 8]
Achilles '29    2-1 Jong Ajax       
Fortuna         5-2 Helmond         
Willem II       2-0 Jong PSV        
[Sep 9]
Eindhoven       2-0 Jong Twente     
Emmen           5-0 Oss             

Round 8
[Sep 13]
Volendam        2-2 Excelsior       
Helmond         2-1 Dordrecht       
MVV             2-1 Almere City     
Sparta          1-1 Eindhoven       
VVV             0-4 De Graafschap   
[Sep 14]
Telstar         4-0 Achilles '29    
[Sep 15]
Oss             0-1 Den Bosch       
Jong Ajax       1-1 Willem II       
[Sep 16]
Jong Twente     1-2 Emmen           
Jong PSV        0-0 Fortuna         

Round 9 [Sep 20]
Achilles '29    0-2 MVV             
Almere City     4-1 Oss             
De Graafschap   3-3 Jong Twente     
Excelsior       1-1 Telstar         
Den Bosch       2-1 Jong PSV        
Dordrecht       0-2 Willem II       
Eindhoven       1-2 Jong Ajax       
Emmen           2-0 VVV             
Volendam        0-3 Helmond         
Fortuna         0-3 Sparta          

Round 10
[Sep 27]
Helmond         1-3 Almere City     
MVV             0-0 Emmen           
Willem II       3-2 Eindhoven       
[Sep 28]
De Graafschap   2-1 Excelsior       
Den Bosch       0-2 Achilles '29    
[Sep 29]
Oss             0-0 Dordrecht       
Telstar         0-3 Sparta          
VVV             1-1 Fortuna         
[Sep 30]
Jong Ajax       2-3 Volendam        
Jong PSV        2-1 Jong Twente     

Round 11
[Oct 4]
Almere City     2-2 VVV             
Dordrecht       4-3 Telstar         
Eindhoven       3-2 Den Bosch       
Volendam        3-1 Oss             
Fortuna         0-1 MVV             
[Oct 5] 
Emmen           1-0 Willem II       
Sparta          3-0 De Graafschap   
[Oct 6]
Achilles '29    3-2 Jong PSV        
Excelsior       3-1 Jong Ajax       
[Oct 7]
Jong Twente     0-0 Helmond         

Round 12
[Oct 12]
Excelsior       2-1 Almere City     
Eindhoven       2-2 Emmen           
Oss             1-2 VVV             
Willem II       0-0 De Graafschap   
[Oct 13]
Telstar         2-3 Helmond         
[Oct 14]
Den Bosch       0-2 MVV             
Jong Ajax       0-3 Fortuna         
Jong Twente     2-0 Dordrecht       
Jong PSV        3-0 Volendam        
[Nov 5] 
Sparta          1-0 Achilles '29    

Round 13
[Oct 18]
Almere City     0-4 Eindhoven       
Den Bosch       3-2 Excelsior       
Dordrecht       4-2 Emmen           
Helmond         1-1 Jong PSV        
MVV             1-1 Sparta          
Telstar         0-0 Fortuna         
[Oct 19]
De Graafschap   6-1 Oss             
[Oct 20]
Achilles '29    1-5 Willem II       
Volendam        4-2 Jong Twente     
[Oct 21]
VVV             5-1 Jong Ajax       

Round 14
[Oct 25] 
Eindhoven       1-3 Excelsior       
Emmen           2-1 Almere City     
Oss             2-3 Helmond         
Willem II       0-0 MVV             
[Oct 26] 
Fortuna         2-1 Achilles '29    
Sparta          7-1 Den Bosch       
[Oct 27] 
Volendam        0-1 De Graafschap   
[Oct 28] 
Jong Ajax       0-4 Dordrecht       
Jong Twente     1-1 VVV             
Jong PSV        3-1 Telstar         

Round 15
[Nov 1]
Almere City     1-1 Fortuna         
Dordrecht       5-0 Den Bosch       
MVV             1-2 Oss             
Telstar         3-1 Willem II       
[Nov 2]
Achilles '29    0-2 Volendam        
De Graafschap   1-3 Eindhoven       
Emmen           0-1 Sparta          
[Nov 3]
Excelsior       3-0 Jong Twente     
VVV             0-2 Jong PSV        
[Nov 4]
Helmond         3-2 Jong Ajax       

Round 16
[Nov 8]
Den Bosch       3-1 Helmond         
Oss             2-2 Excelsior       
Fortuna         2-0 Emmen           
Jong Twente     3-0 Telstar         
Willem II       5-0 Almere City     
[Nov 9]
Eindhoven       3-1 Achilles '29    
Sparta          2-3 Dordrecht       
[Nov 10]
Volendam        1-1 VVV             
[Nov 11]
Jong Ajax       1-2 De Graafschap   
Jong PSV        3-2 MVV             

Round 17
[Nov 16]
Almere City     1-0 Den Bosch       
De Graafschap   2-2 Achilles '29    
Excelsior       0-1 VVV             
Dordrecht       4-3 Eindhoven       
Emmen           0-2 Jong PSV        
[Nov 17]
Jong Ajax       2-1 Sparta          
Jong Twente     3-2 Fortuna         
MVV             1-2 Volendam        
Telstar         1-2 Oss             
[Nov 18]
Helmond         1-4 Willem II       

Round 18 [Nov 22]
Achilles '29    0-0 Excelsior       
Den Bosch       4-1 Jong Ajax       
Eindhoven       2-1 Oss             
Volendam        1-5 Emmen           
Fortuna         0-1 Dordrecht       
Jong PSV        2-2 Almere City     
MVV             2-1 De Graafschap   
Sparta          5-1 Helmond         
VVV             1-1 Telstar         
Willem II       1-2 Jong Twente     

Round 19
[Nov 29]
De Graafschap   4-0 Emmen           
Excelsior       2-0 Fortuna         
Oss             0-1 Willem II       
Helmond         3-1 MVV             
Telstar         1-3 Den Bosch       
[Nov 30]
Jong Twente     1-0 Sparta          
VVV             2-0 Achilles '29    
[Dec 1]
Volendam        2-2 Dordrecht       
[Dec 2]
Jong Ajax       1-1 Almere City     
Jong PSV        1-2 Eindhoven       

Round 20
[Dec 6]
Almere City     3-0 Jong Twente     
Dordrecht       1-1 De Graafschap   
Eindhoven       3-3 Volendam        
MVV             2-0 Telstar         
Willem II       2-1 Fortuna         
[Dec 7]
Den Bosch       1-0 VVV             
Emmen           2-2 Helmond         
[Dec 8]
Achilles '29    1-4 Oss             
Sparta          1-1 Excelsior       
[Dec 9]
Jong Ajax       2-2 Jong PSV        

Round 21
[Dec 13]
Excelsior       2-2 Emmen           
Oss             1-5 Sparta          
Volendam        0-2 Willem II       
Fortuna         3-2 Eindhoven       
Telstar         1-3 Almere City     
[Dec 14]
De Graafschap   3-5 Den Bosch       
Helmond         3-3 Achilles '29    
[Dec 15]
VVV             2-0 MVV             
[Dec 16]
Jong Twente     0-1 Jong Ajax       
Jong PSV        3-0 Dordrecht       

Round 22
[Dec 20]
Almere City     0-2 Dordrecht       
Eindhoven       3-1 Telstar         
Oss             1-2 Jong PSV        
VVV             1-0 Sparta          
[Dec 21]
De Graafschap   1-2 Helmond         
Jong Ajax       3-1 MVV             
Jong Twente     4-0 Achilles '29    
Willem II       0-1 Excelsior       
[Dec 22]
Den Bosch       4-3 Emmen           
Volendam        2-1 Fortuna         

Round 23
[Jan 17]
Dordrecht       1-1 Excelsior       
Emmen           4-0 Jong Ajax       
Helmond         1-2 VVV             
MVV             0-4 Eindhoven       
Telstar         2-1 Volendam        
[Jan 17]
Achilles '29    2-1 Almere City     
Den Bosch       1-1 Jong Twente     
Fortuna         1-0 Oss             
[Jan 19]
Sparta          1-2 Willem II       
[Jan 20]
Jong PSV        0-2 De Graafschap   

Round 24
[Jan 24]
Almere City     1-1 De Graafschap   
Eindhoven       0-0 Helmond         
Emmen           4-1 Telstar         
Fortuna         1-2 Den Bosch       
Willem II       0-1 VVV             
[Jan 25]
Dordrecht       4-2 Achilles '29    
[Jan 26]
Excelsior       2-1 Jong PSV        
Sparta          1-2 Volendam        
[Jan 27]
Jong Ajax       2-1 Oss             
Jong Twente     1-1 MVV             

Round 25
[Jan 31]
Oss             2-1 Jong Twente     
Helmond         2-1 Excelsior       
MVV             2-0 Dordrecht       
Telstar         3-1 Jong Ajax       
VVV             2-1 Eindhoven       
[Feb 1]
Achilles '29    0-0 Emmen           
De Graafschap   0-1 Fortuna         
[Feb 2]
Den Bosch       0-1 Willem II       
Volendam        3-1 Almere City     
[Feb 3]
Jong PSV        1-2 Sparta          

Round 26
[Feb 7]
Eindhoven       1-2 Almere City     
Emmen           1-6 Dordrecht       
Oss             2-2 De Graafschap   
Fortuna         5-0 Telstar         
Sparta          1-2 MVV             
[Feb 8]
Willem II       3-2 Achilles '29    
[Feb 9]
Excelsior       4-1 Den Bosch       
[Feb 10]
Jong Ajax       4-1 VVV             
Jong Twente     2-4 Volendam        
Jong PSV        3-0 Helmond         

Round 27 [Feb 14]
Achilles '29    0-0 Fortuna         
Almere City     1-4 Emmen           
De Graafschap   2-2 Volendam        
Excelsior       5-2 Eindhoven       
Den Bosch       2-1 Sparta          
Dordrecht       1-1 Jong Ajax       
Helmond         3-1 Oss             
MVV             2-2 Willem II       
Telstar         2-2 Jong PSV        
VVV             3-0 Jong Twente     

Round 28
[Feb 21]
Den Bosch       1-0 Almere City     
Eindhoven       3-2 Dordrecht       
Volendam        0-1 MVV             
Fortuna         4-1 Jong Twente     
VVV             0-2 Excelsior       
[Feb 22]
Oss             0-1 Telstar         
Willem II       1-1 Helmond         
[Feb 23]
Achilles '29    1-4 De Graafschap   
Sparta          2-4 Jong Ajax       
[Feb 24]
Jong PSV        2-0 Emmen           

Round 29
[Feb 28] 
Almere City     1-3 Jong PSV        
De Graafschap   0-1 MVV             
Dordrecht       1-1 Fortuna         
Oss             4-0 Eindhoven       
Helmond         1-1 Sparta          
Jong Ajax       3-2 Den Bosch       
Jong Twente     1-2 Willem II       
[Mar 1]
Excelsior       3-0 Achilles '29    
Emmen           4-1 Volendam        
[Mar 2]
Telstar         3-1 VVV             

Round 30
[Mar 7]
Den Bosch       0-1 Telstar         
Eindhoven       1-2 Jong PSV        
Fortuna         2-2 Excelsior       
MVV             0-0 Helmond         
Willem II       2-1 Oss             
[Mar 8]
Almere City     0-3 Jong Ajax       
Dordrecht       3-3 Volendam        
Achilles '29    0-3 VVV             
[Mar 9]
Sparta          0-1 Jong Twente     
[Mar 10]
Emmen           1-2 De Graafschap   

Round 31
[Mar 14]
Excelsior       0-1 MVV             
Oss             8-0 Emmen           
Helmond         1-1 Fortuna         
Telstar         0-2 De Graafschap   
VVV             0-2 Dordrecht       
[Mar 15]
Jong Ajax       2-1 Achilles '29    
Sparta          0-1 Almere City     
[Mar 16]
Volendam        0-2 Den Bosch       
[Mar 17]
Jong Twente     1-0 Eindhoven       
Jong PSV        2-2 Willem II       

Round 32
[Mar 21]
Achilles '29    1-1 Sparta          
Dordrecht       3-1 Jong Twente     
Emmen           1-0 Eindhoven       
Volendam        3-1 Jong PSV        
Fortuna         0-1 Jong Ajax       
Helmond         1-1 Telstar         
VVV             3-2 Oss             
[Mar 31]
Almere City     1-0 Excelsior       
[Apr 2]
MVV             0-1 Den Bosch       
[Apr 9]
De Graafschap    -  Willem II       

Round 33
[Mar 28]
Almere City     1-0 MVV             
Excelsior       2-1 Volendam        
Dordrecht       1-0 Helmond         
Eindhoven       4-0 Sparta          
Fortuna         2-1 Jong PSV        
[Mar 29]
De Graafschap   3-1 VVV             
Emmen           2-0 Jong Twente     
[Mar 30] 
Achilles '29    1-0 Telstar         
Den Bosch       3-0 Oss             
Willem II       7-1 Jong Ajax       

Table:

 1.FC Dordrecht                 33  19  8  6  73-42  65  [*1]
-------------------------------------------------------
 2.Willem II (Tilburg)          32  18  7  7  61-33  61
 3.VVV-Venlo                    33  16  6 11  47-44  54  [*3]
 4.Excelsior (Rotterdam)        33  14 11  8  54-36  53
 5.De Graafschap (Doetinchem)   32  14  9  9  60-41  51
 6.FC Den Bosch                 33  15  6 12  50-55  51
 7.FC Eindhoven                 33  15  5 13  64-55  50
 8.Jong PSV (Eindhoven)         33  13  8 12  56-48  47  [*2]
 9.FC Emmen                     33  13  8 12  57-58  47
10.Jong Ajax (Amsterdam)        33  14  5 14  52-65  47
11.FC Volendam                  33  13  7 13  58-64  46
12.Fortuna Sittard              33  12  9 12  47-38  45
13.Helmond Sport                33  11 12 10  55-59  45
14.MVV Maastricht               33  13  6 14  35-39  45
15.Sparta Rotterdam             33  12  7 14  54-43  43
16.Telstar (Velsen)             33  11  6 16  44-60  39
17.Jong FC Twente (Enschede)    33  10  7 16  40-51  37
18.Almere City FC               33  10  7 16  42-56  37
19.FC Oss                       33   8  3 22  43-67  27
20.Achilles '29 (Groesbeek)     33   6  7 20  35-73  25

[*1] winners first period 
[*2] winners second period; as Jong PSV are not eligible for promotion, their place in
     the nacompetitie goes to Sparta
[*3] winners third period 

NB: Jong Ajax, Jong PSV and Jong FC Twente cannot be promoted nor relegated


2012/13.

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 3 Apr 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.