Netherlands 2016/17


Eredivisie
Eerste Divisie

Eredivisie

Regular Season | Europa League Playoff | Nacompetitie

Regular Season

Table:

 1.Feyenoord (Rotterdam)        27  22  3  2  68-17  69
 2.Ajax (Amsterdam)             27  19  6  2  56-17  63
 3.PSV (Eindhoven)              27  18  7  2  52-18  61  [C]
 4.FC Utrecht                   27  12  8  7  41-33  44
 5.AZ (Alkmaar)                 27  10 11  6  47-40  41
 6.FC Twente (Enschede)         27  11  8  8  38-35  41
 7.Vitesse (Arnhem)             27  11  6 10  41-33  39
 8.SC Heerenveen                27  10  7 10  45-36  37
 9.Willem II (Tilburg)          27   8  9 10  25-30  33
10.Heracles Almelo              27   8  7 12  37-46  31
11.PEC Zwolle                   27   8  6 13  30-50  30
12.FC Groningen                 27   6 11 10  36-40  29
13.Sparta Rotterdam             27   7  7 13  35-48  28  [P]
14.NEC (Nijmegen)                27   7  7 13  26-45  28
15.Excelsior (Rotterdam)        27   5  9 13  32-50  24
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Roda JC Kerkrade             27   4 11 12  18-40  23
17.ADO Den Haag                 27   6  4 17  21-48  22
-------------------------------------------------------
18.Go Ahead Eagles (Deventer)   27   5  5 17  26-48  20  [P]

Round 1
[Aug 5]
NEC             1-1 PEC             
[Aug 6]
ADO             3-0 Go Ahead        
Twente          1-2 Excelsior       
Utrecht         1-2 PSV             
Willem II       1-4 Vitesse         
[Aug 7]
Groningen       0-5 Feyenoord       
AZ              2-2 Heerenveen      
Sparta          1-3 Ajax            
Roda JC         1-1 Heracles        

Round 4
[Aug 12]
Heerenveen      2-2 Utrecht         
[Aug 13]
Excelsior       2-0 Groningen       
Ajax            2-2 Roda JC         
Vitesse         1-2 ADO             
PEC             0-3 Sparta          
[Aug 14]
Heracles        3-1 Willem II       
Feyenoord       2-0 Twente          
Go Ahead        2-2 NEC             
PSV             1-0 AZ              

Round 3
[Aug 19]
Excelsior       1-2 ADO             
[Aug 20]
Roda JC         0-1 Vitesse         
Ajax            1-2 Willem II       
PEC             0-4 PSV             
NEC             2-1 Heerenveen      
[Aug 21]
Groningen       3-4 Twente          
Utrecht         1-2 AZ              
Sparta          1-0 Go Ahead        
Heracles        0-1 Feyenoord       

Round 4
[Aug 26]
Vitesse         1-1 Utrecht         
[Aug 27]
Willem II       0-0 Roda JC         
Feyenoord       4-1 Excelsior       
Heerenveen      1-0 PEC             
Twente          3-1 Sparta          
[Aug 28]
PSV             0-0 Groningen       
ADO             1-1 Heracles        
Go Ahead        0-3 Ajax            
AZ              2-0 NEC             

Round 5
[Sep 10]
AZ              2-0 Willem II       
PEC             1-1 Utrecht         
NEC             0-4 PSV             
Excelsior       3-1 Heracles        
Heerenveen      3-1 Twente          
[Sep 11]
Feyenoord       3-1 ADO             
Groningen       1-1 Sparta          
Go Ahead        2-0 Roda JC         
Ajax            1-0 Vitesse         

Round 6
[Sep 16]
Utrecht         1-5 Groningen       
[Sep 17]
Twente          4-1 ADO             
Roda JC         0-3 Heerenveen      
Vitesse         2-0 Go Ahead        
Willem II       1-1 Excelsior       
[Sep 18]
Sparta          2-0 NEC             
PEC             0-2 AZ              
PSV             0-1 Feyenoord       
Heracles        0-2 Ajax            

Round 7
[Sep 24]
ADO             0-3 Heerenveen      
Groningen       0-0 Heracles        
Ajax            5-1 PEC             
AZ              2-2 Go Ahead        
Excelsior       1-3 PSV             
[Sep 25]
NEC             0-0 Willem II       
Twente          2-1 Vitesse         
Utrecht         2-0 Sparta          
Feyenoord       5-0 Roda JC         

Round 8
[Sep 30]
PEC             2-1 ADO             
[Oct 1]
Vitesse         2-1 Groningen       
Roda JC         0-1 NEC             
Heerenveen      1-1 PSV             
Go Ahead        3-0 Excelsior       
[Oct 2]
Ajax            3-2 Utrecht         
Heracles        1-1 Twente          
Willem II       0-2 Feyenoord       
Sparta          1-1 AZ              

Round 9
[Oct 15]
Utrecht         3-0 Go Ahead        
Sparta          2-2 Willem II       
PSV             1-1 Heracles        
AZ              2-2 Vitesse         
Groningen       0-3 Heerenveen      
[Oct 16]
Twente          2-2 PEC             
Excelsior       0-1 Roda JC         
NEC             1-2 Feyenoord       
ADO             0-2 Ajax            

Round 10
[Oct 21]
Excelsior       0-2 PEC             
[Oct 22]
Go Ahead        0-2 Twente          
PSV             1-0 Sparta          
Roda JC         1-1 ADO             
Willem II       0-1 Utrecht         
[Oct 23]
NEC             1-1 Vitesse         
Groningen       2-0 AZ              
Feyenoord       1-1 Ajax            
Heerenveen      3-1 Heracles        

Round 11
[Oct 28]
Twente          0-0 Roda JC         
[Oct 29]
Willem II       2-1 Groningen       
Heracles        2-2 Sparta          
Vitesse         0-2 PSV             
Ajax            1-0 Excelsior       
[Oct 30]
PEC             3-1 Go Ahead        
Utrecht         1-1 NEC             
Feyenoord       2-2 Heerenveen      
ADO             0-1 AZ              

Round 12
[Nov 4]
Sparta          3-1 Heerenveen      
[Nov 5]
ADO             1-0 Willem II       
NEC             1-1 Groningen       
PSV             1-1 Twente          
PEC             0-0 Roda JC         
[Nov 6]
Utrecht         2-1 Excelsior       
AZ              2-2 Ajax            
Vitesse         1-2 Heracles        
Go Ahead        1-0 Feyenoord       

Round 13
[Nov 19]
Heracles        2-1 Go Ahead        
Heerenveen      1-1 Vitesse         
Willem II       0-0 PSV             
Excelsior       3-2 Sparta          
Groningen       2-1 ADO             
[Nov 20]
Roda JC         1-1 AZ              
Ajax            5-0 NEC             
Twente          1-1 Utrecht         
Feyenoord       3-0 PEC             

Round 14
[Nov 25]
Go Ahead        0-1 Willem II       
[Nov 26]
Vitesse         2-2 Excelsior       
PEC             0-4 Groningen       
PSV             3-1 ADO             
NEC             3-2 Twente          
[Nov 27]
Sparta          2-2 Roda JC         
AZ              5-1 Heracles        
Heerenveen      0-1 Ajax            
Utrecht         3-3 Feyenoord       

Round 15
[Dec 2]
Heracles        2-0 NEC             
[Dec 3]
Go Ahead        1-3 Heerenveen      
Excelsior       3-3 AZ              
Roda JC         0-0 PSV             
Vitesse         3-1 PEC             
[Dec 4]
ADO             0-2 Utrecht         
Feyenoord       6-1 Sparta          
Willem II       0-0 Twente          
Ajax            2-0 Groningen       

Round 16
[Dec 9]
Groningen       2-0 Roda JC         
[Dec 10]
NEC             3-0 ADO             
PSV             1-0 Go Ahead        
Heerenveen      2-1 Excelsior       
PEC             0-0 Willem II       
[Dec 11]
Sparta          0-1 Vitesse         
AZ              0-4 Feyenoord       
Utrecht         2-0 Heracles        
Twente          1-0 Ajax            

Round 17
[Dec 16]
Willem II       2-1 Heerenveen      
[Dec 17]
Roda JC         0-0 Utrecht         
Feyenoord       3-1 Vitesse         
Twente          1-2 AZ              
[Dec 18]
Excelsior       2-2 NEC             
ADO             1-0 Sparta          
Groningen       1-1 Go Ahead        
Heracles        3-0 PEC             
Ajax            1-1 PSV             

Halfway Table:

 1.Feyenoord (Rotterdam)        17  13  3  1  47-12  42
 2.Ajax (Amsterdam)             17  11  4  2  35-13  37
 3.PSV (Eindhoven)              17   9  7  1  25- 8  34  [C]
 4.SC Heerenveen                17   8  5  4  32-20  29
 5.AZ (Alkmaar)                 17   7  7  3  29-23  28
 6.FC Utrecht                   17   6  7  4  26-22  25
 7.FC Twente (Enschede)         17   6  6  5  26-23  24
 8.Vitesse (Arnhem)             17   6  5  6  24-22  23
 9.Heracles Almelo              17   5  6  6  21-25  21
10.FC Groningen                 17   5  5  7  23-25  20
11.Willem II (Tilburg)          17   4  7  6  12-19  19
12.NEC (Nijmegen)                17   4  7  6  18-28  19
13.Sparta Rotterdam             17   4  5  8  22-29  17  [P]
14.ADO Den Haag                 17   5  2 10  16-29  17
15.Excelsior (Rotterdam)        17   4  4  9  23-32  16
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.PEC Zwolle                   17   3  5  9  13-34  14
17.Roda JC Kerkrade             17   1 10  6   8-21  13
-------------------------------------------------------
18.Go Ahead Eagles (Deventer)   17   3  3 11  14-29  12  [P]

Round 18
[Jan 13]
Go Ahead        1-3 AZ              
[Jan 14]
Heerenveen      2-0 ADO             
Heracles        1-4 Groningen       
PSV             2-0 Excelsior       
Sparta          1-2 Utrecht         
[Jan 15]
Roda JC         0-2 Feyenoord       
PEC             1-3 Ajax            
Vitesse         3-1 Twente          
Willem II       0-1 NEC             

Round 19
[Jan 20]
Twente          1-0 Heracles        
[Jan 21]
AZ              1-1 Sparta          
ADO             1-2 PEC             
Feyenoord       1-0 Willem II       
Groningen       1-1 Vitesse         
[Jan 22]
Utrecht         0-1 Ajax            
Excelsior       1-1 Go Ahead        
NEC             2-0 Roda JC         
PSV             4-3 Heerenveen      

Round 20
[Jan 27]
Willem II       3-2 Sparta          
[Jan 28]
Go Ahead        0-1 Utrecht         
Heracles        1-2 PSV             
Roda JC         4-0 Excelsior       
[Jan 29]
Heerenveen      0-0 Groningen       
Ajax            3-0 ADO             
PEC             1-2 Twente          
Vitesse         2-1 AZ              
Feyenoord       4-0 NEC             

Round 21
[Feb 3]
ADO             0-2 Vitesse         
[Feb 4]
NEC             1-2 Go Ahead        
AZ              2-4 PSV             
Willem II       1-3 Heracles        
Groningen       1-1 Excelsior       
[Feb 5]
Roda JC         0-2 Ajax            
Sparta          2-3 PEC             
Twente          0-2 Feyenoord       
Utrecht         1-0 Heerenveen      

Round 22
[Feb 10]
PEC             2-0 NEC             
[Feb 11]
Heracles        2-2 Roda JC         
Feyenoord       2-0 Groningen       
Go Ahead        3-1 ADO             
Vitesse         0-2 Willem II       
[Feb 12]
Excelsior       1-1 Twente          
Heerenveen      1-2 AZ              
Ajax            2-0 Sparta          
PSV             3-0 Utrecht         

Round 23
[Feb 17]
Roda JC         1-0 Go Ahead        
[Feb 18]
Twente          1-0 Heerenveen      
Heracles        4-0 Excelsior       
PSV             3-1 NEC             
Utrecht         3-1 PEC             
[Feb 19]
Willem II       1-1 AZ              
Vitesse         0-1 Ajax            
Sparta          2-2 Groningen       
ADO             0-1 Feyenoord       

Round 24
[Feb 24]
ADO             1-1 Twente          
[Feb 25]
Groningen       2-3 Utrecht         
Excelsior       0-2 Willem II       
NEC             0-1 Sparta          
Heerenveen      3-0 Roda JC         
[Feb 26]
Go Ahead        1-3 Vitesse         
AZ              1-1 PEC             
Feyenoord       2-1 PSV             
Ajax            4-1 Heracles        

Round 25
[Mar 3]
Heerenveen      2-2 Go Ahead        
[Mar 4]
Twente          2-1 Willem II       
PSV             4-0 Roda JC         
PEC             3-1 Vitesse         
[Mar 5]
AZ              1-1 Excelsior       
Sparta          1-0 Feyenoord       
Groningen       1-1 Ajax            
Utrecht         1-1 ADO             
NEC             3-1 Heracles        

Round 26
[Mar 10]
Vitesse         5-0 Sparta          
[Mar 11]
ADO             1-0 NEC             
Go Ahead        1-3 PSV             
Heracles        2-1 Utrecht         
Excelsior       4-1 Heerenveen      
[Mar 12]
Willem II       2-0 PEC             
Roda JC         3-1 Groningen       
Feyenoord       5-2 AZ              
Ajax            3-0 Twente          

Round 27
[Mar 17]
Roda JC         0-3 Twente          
[Mar 18]
Groningen       1-1 Willem II       
NEC             0-3 Utrecht         
PSV             1-0 Vitesse         
Sparta          3-1 Heracles        
[Mar 19]
Heerenveen      1-2 Feyenoord       
Excelsior       1-1 Ajax            
Go Ahead        1-3 PEC             
AZ              4-0 ADO             

Table:

 1.Feyenoord (Rotterdam)        27  22  3  2  68-17  69
 2.Ajax (Amsterdam)             27  19  6  2  56-17  63
 3.PSV (Eindhoven)              27  18  7  2  52-18  61  [C]
 4.FC Utrecht                   27  12  8  7  41-33  44
 5.AZ (Alkmaar)                 27  10 11  6  47-40  41
 6.FC Twente (Enschede)         27  11  8  8  38-35  41
 7.Vitesse (Arnhem)             27  11  6 10  41-33  39
 8.SC Heerenveen                27  10  7 10  45-36  37
 9.Willem II (Tilburg)          27   8  9 10  25-30  33
10.Heracles Almelo              27   8  7 12  37-46  31
11.PEC Zwolle                   27   8  6 13  30-50  30
12.FC Groningen                 27   6 11 10  36-40  29
13.Sparta Rotterdam             27   7  7 13  35-48  28  [P]
14.NEC (Nijmegen)                27   7  7 13  26-45  28
15.Excelsior (Rotterdam)        27   5  9 13  32-50  24
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Roda JC Kerkrade             27   4 11 12  18-40  23
17.ADO Den Haag                 27   6  4 17  21-48  22
-------------------------------------------------------
18.Go Ahead Eagles (Deventer)   27   5  5 17  26-48  20  [P]

Europa League Playoff  

Nacompetitie

NB: promotion/relegation competition involving the nrs. 16 and 17
    of the eredivisie, the four period winners of the eerste divisie
    and the best 4 teams from the eerste divisie not qualified otherwise


Eerste Divisie

Regular Season | Nacompetitie

Regular Season

Table:

 1.VVV-Venlo                    31  22  3  6  67-23  69  [*1]
-------------------------------------------------------
 2.Jong Ajax (Amsterdam)        31  17  7  7  78-48  58  [!]
 3.Jong PSV (Eindhoven)         31  16  8  7  52-27  56  [!]
 4.MVV Maastricht               31  15 10  6  47-32  55
 5.FC Volendam                  31  15  9  7  51-31  54
 6.SC Cambuur (Leeuwarden)      31  16  5 10  58-38  53  [*3] [R]
 7.NAC Breda                    31  16  5 10  51-42  53
 8.Almere City FC               31  15  6 10  65-56  51
 9.RKC Waalwijk                  31  14  7 10  55-53  49
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.FC Emmen                     31  12 10  9  43-34  46
11.FC Eindhoven                 31  13  4 14  50-58  43
12.FC Den Bosch                 31  10  8 13  41-52  38
13.Helmond Sport                31  11  5 15  42-57  38  [*2]
14.De Graafschap (Doetinchem)   31  11  3 17  54-54  36       [R]
15.Telstar (Velsen)             31   8 10 13  38-50  34
16.Fortuna Sittard              31  10  7 14  42-58  34  [-3]
17.FC Oss                       31   9  4 18  55-84  31
18.Jong FC Utrecht              31   7  7 17  38-61  28  [!]  [P]
19.FC Dordrecht                 31   5  7 19  39-60  22
-------------------------------------------------------
20.Achilles '29 (Groesbeek)     31   3  5 23  27-75  14

[*1] runners-up 1st period (rounds 1-9) behind Jong PSV, qualified for promotion playoff
[*2] runners-up 2nd period (rounds 10-18) behind VVV-Venlo, qualified for promotion playoff
[*3] 3rd period (rounds 19-27) won by VVV-Venlo ahead of Jong Ajax and Jong PSV; SC Cambuur
     finished 4th but are not entitled to enter the promotion playoff because of that (to
     do so because of a period title, a club needs to finish at least second); the relevant
     place in the promotion playoff will go to the best club in the final standings not
     otherwise qualified

[!] Jong Ajax, Jong PSV and Jong FC Utrecht cannot be promoted nor enter the nacompetitie

NB: Fortuna Sittard 3 points deducted for financial reasons

Round 1
[Aug 5]
De Graafschap   4-1 Eindhoven       
Dordrecht       1-1 Oss             
Volendam        1-1 Almere City     
Fortuna         2-1 Achilles '29    
Helmond         2-2 MVV             
NAC             4-1 Jong Utrecht    
VVV             2-1 Cambuur         
[Aug 8]
Jong Ajax       1-1 Emmen           
Jong PSV        5-4 Den Bosch       
RKC             1-0 Telstar         

Round 2
[Aug 12]
Achilles '29    1-2 NAC             
Almere City     1-4 Jong Ajax       
Den Bosch       2-1 De Graafschap   
Eindhoven       0-1 Volendam        
Emmen           1-0 RKC             
Oss             3-1 Helmond         
MVV             1-2 VVV             
Cambuur         1-1 Jong PSV        
Telstar         1-1 Fortuna         
[Aug 15]
Jong Utrecht    1-1 Dordrecht       

Round 3 [Aug 19]
De Graafschap   3-1 Jong Utrecht    
Dordrecht       0-1 Cambuur         
Volendam        3-0 Telstar         
Fortuna         2-1 Almere City     
Helmond         1-2 Achilles '29    
Jong Ajax       5-2 Den Bosch       
Jong PSV        1-0 Emmen           
NAC             1-2 MVV             
RKC             1-2 Eindhoven       
VVV             2-0 Oss             

Round 4 [Aug 22]
Den Bosch       2-5 Volendam        
Dordrecht       1-2 NAC             
Eindhoven       2-1 Achilles '29    
Emmen           2-0 Almere City     
Jong Ajax       2-1 Fortuna         
Jong Utrecht    1-3 RKC             
MVV             3-0 Oss             
Cambuur         1-1 De Graafschap   
Telstar         4-2 Helmond         
VVV             1-2 Jong PSV        

Round 5
[Aug 26]
Almere City     4-0 Eindhoven       
De Graafschap   0-2 VVV             
Oss             0-2 Telstar         
Volendam        0-1 Emmen           
Fortuna         3-2 Dordrecht       
Helmond         1-0 Cambuur         
Jong PSV        2-0 Jong Utrecht    
NAC             0-0 Den Bosch       
RKC             3-2 Jong Ajax       
[Aug 28]
Achilles '29    2-3 MVV             

Round 6
[Sep 9]
Den Bosch       2-1 Oss             
Dordrecht       1-1 RKC             
Eindhoven       1-1 MVV             
Emmen           1-2 Helmond         
NAC             1-1 Jong PSV        
Cambuur         4-1 Almere City     
Telstar         2-1 De Graafschap   
VVV             0-1 Volendam        
[Sep 12]
Jong Ajax       7-1 Achilles '29    
Jong Utrecht    3-0 Fortuna         

Round 7 [Sep 16]
Achilles '29    1-2 Telstar         
Almere City     4-1 Den Bosch       
De Graafschap   3-0 Emmen           
Oss             6-2 Eindhoven       
Volendam        2-2 Jong Utrecht    
Fortuna         3-0 Cambuur         
Helmond         2-1 VVV             
Jong PSV        3-2 Dordrecht       
MVV             1-0 Jong Ajax       
RKC             2-4 NAC             

Round 8
[Sep 23]
Almere City     2-1 MVV             
Emmen           3-0 Den Bosch       
Helmond         1-1 RKC             
NAC             1-0 De Graafschap   
Cambuur         3-1 Achilles '29    
Telstar         1-4 Eindhoven       
VVV             2-0 Jong Utrecht    
[Sep 24]
Dordrecht       1-0 Volendam        
[Sep 26]
Jong Ajax       7-0 Oss             
Jong PSV        3-0 Fortuna         

Round 9 [Sep 30]
Achilles '29    0-3 VVV             
De Graafschap   2-3 Dordrecht       
Den Bosch       0-0 Telstar         
Eindhoven       2-1 Jong Ajax       
Oss             2-3 Almere City     
Volendam        2-1 NAC             
Fortuna         2-2 Emmen           
Jong Utrecht    1-0 Helmond         
MVV             2-1 Cambuur         
RKC             1-1 Jong PSV        

Round 10
[Oct 14]
Achilles '29    1-1 Jong Utrecht    
Almere City     1-0 Jong PSV        
Den Bosch       3-1 Cambuur         
Eindhoven       0-1 Emmen           
Oss             2-5 RKC             
Fortuna         2-0 VVV             
Helmond         2-0 Volendam        
Telstar         2-0 NAC             
[Oct 16]
MVV             2-1 Dordrecht       
[Oct 17]
Jong Ajax       4-2 De Graafschap   

Round 11 [Oct 21]
De Graafschap   2-4 Helmond         
Dordrecht       1-4 Almere City     
Emmen           0-0 Telstar         
Volendam        1-1 Jong Ajax       
Jong Utrecht    1-2 MVV             
Jong PSV        4-1 Eindhoven       
NAC             3-1 Fortuna         
RKC             2-0 Achilles '29    
VVV             3-1 Den Bosch       
Cambuur         4-2 Oss             

Round 12
[Oct 28]
Achilles '29    0-0 De Graafschap   
Almere City     1-0 Helmond         
Den Bosch       1-0 Jong Utrecht    
Oss             3-4 NAC             
MVV             1-2 Volendam        
Telstar         0-0 Jong PSV        
[Oct 30]
Eindhoven       2-0 Cambuur         
Emmen           2-1 Dordrecht       
Fortuna         0-1 RKC             
[Oct 31]
Jong Ajax       0-4 VVV             

Round 13 [Nov 4]
Almere City     1-0 Achilles '29    
De Graafschap   5-0 Fortuna         
Eindhoven       2-1 Jong Utrecht    
Oss             2-2 Emmen           
Helmond         1-0 Jong PSV        
Jong Ajax       2-1 NAC             
MVV             2-1 Telstar         
RKC             0-2 Den Bosch       
Cambuur         2-1 Volendam        
VVV             3-1 Dordrecht       

Round 14
[Nov 18]
Achilles '29    1-2 Oss             
Den Bosch       0-2 Eindhoven       
Dordrecht       1-4 Helmond         
Emmen           0-1 Cambuur         
Volendam        1-1 RKC             
Fortuna         2-3 MVV             
NAC             0-0 VVV             
Telstar         3-6 Almere City     
[Nov 21]
Jong Utrecht    2-2 Jong Ajax       
Jong PSV        1-0 De Graafschap   

Round 15 [Nov 25]
Achilles '29    0-4 Emmen           
Almere City     0-2 VVV             
Eindhoven       2-1 Dordrecht       
Oss             4-2 Jong Utrecht    
Volendam        1-0 Jong PSV        
Helmond         1-0 Fortuna         
Jong Ajax       2-1 Telstar         
MVV             3-0 Den Bosch       
RKC             2-1 De Graafschap   
Cambuur         3-1 NAC             

Round 16 [Nov 28]
De Graafschap   1-1 Volendam        
Den Bosch       2-1 Achilles '29    
Dordrecht       0-2 Jong Ajax       
Emmen           0-0 MVV             
Fortuna         1-1 Eindhoven       
Jong Utrecht    1-1 Almere City     
Jong PSV        2-4 Oss             
NAC             0-0 Helmond         
Telstar         0-3 Cambuur         
VVV             4-0 RKC             

Round 17 [Dec 2]
De Graafschap   3-5 Oss             
Dordrecht       2-2 Den Bosch       
Volendam        3-0 Fortuna         
Helmond         3-0 Eindhoven       
Jong Utrecht    3-1 Emmen           
Jong PSV        4-0 Achilles '29    
NAC             3-1 Almere City     
RKC             2-0 MVV             
Cambuur         1-3 Jong Ajax       
VVV             1-1 Telstar         

Round 18 [Dec 9]
Achilles '29    0-6 Volendam        
Almere City     6-2 RKC             
Den Bosch       1-1 Helmond         
Eindhoven       6-2 NAC             
Emmen           1-2 VVV             
Oss             3-1 Fortuna         
Jong Ajax       1-0 Jong PSV        
MVV             2-0 De Graafschap   
Cambuur         4-2 Jong Utrecht    
Telstar         0-0 Dordrecht       

Round 19
[Dec 16]
De Graafschap   4-1 Almere City     
Dordrecht       3-0 Achilles '29    
Volendam        3-1 Oss             
Fortuna         0-4 Den Bosch       
Helmond         2-4 Jong Ajax       
NAC             3-1 Emmen           
VVV             1-0 Eindhoven       
[Dec 18]
RKC             2-2 Cambuur         
[Dec 19]
Jong Utrecht    2-1 Telstar         
Jong PSV        0-0 MVV             

Halfway Table:

 1.VVV-Venlo                    19  13  2  4  35-13  41  [*1]
-------------------------------------------------------
 2.Jong Ajax (Amsterdam)        19  12  3  4  50-26  39  [!]
 3.MVV Maastricht               19  11  4  4  31-20  37
 4.FC Volendam                  19  10  5  4  34-17  35
 5.Jong PSV (Eindhoven)         19   9  5  5  30-19  32  [!]
 6.Almere City FC               19  10  2  7  39-33  32
 7.Helmond Sport                19   9  4  6  30-24  31  [*2]
 8.NAC Breda                    19   9  4  6  33-29  31
 9.SC Cambuur (Leeuwarden)      19   9  3  7  33-28  30       [R]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.RKC Waalwijk                  19   8  5  6  30-31  29
11.FC Eindhoven                 19   9  2  8  30-34  29
12.FC Emmen                     19   7  5  7  23-21  26
13.FC Den Bosch                 19   7  4  8  29-37  25
14.FC Oss                       19   7  2 10  41-50  23
15.Telstar (Velsen)             19   5  6  8  21-29  21
16.De Graafschap (Doetinchem)   19   5  3 11  33-33  18       [R]
17.Jong FC Utrecht              19   4  5 10  25-36  17  [!]  [P]
18.Fortuna Sittard              19   5  3 11  21-39  15  [-3]
19.FC Dordrecht                 19   3  5 11  23-35  14
-------------------------------------------------------
20.Achilles '29 (Groesbeek)     19   1  2 16  13-50   5

[*1] runners-up 1st period (rounds 1-9) behind Jong PSV, qualified for promotion playoff
[*2] runners-up 2nd period (rounds 10-18) behind VVV-Venlo, qualified for promotion playoff

[!] Jong Ajax, Jong PSV and Jong FC Utrecht cannot be promoted nor enter the nacompetitie

NB: Fortuna Sittard 3 points deducted for financial reasons

Round 20
[Jan 13]
Achilles '29    0-1 Fortuna         
Almere City     2-2 Volendam        
Eindhoven       2-1 De Graafschap   
Emmen           0-0 Jong Ajax       
MVV             2-0 Helmond         
Cambuur         0-2 VVV             
Telstar         0-4 RKC             
Den Bosch       0-0 Jong PSV        
Oss             4-2 Dordrecht       
[Jan 16]
Jong Utrecht    0-2 NAC             

Round 21
[Jan 20]
De Graafschap   0-3 Den Bosch       
Dordrecht       3-0 Jong Utrecht    
Volendam        3-1 Eindhoven       
Fortuna         1-1 Telstar         
Helmond         3-1 Oss             
NAC             2-0 Achilles '29    
RKC             1-1 Emmen           
[Jan 21]
Jong PSV        0-2 Cambuur         
[Jan 22]
VVV             2-1 MVV             
[Jan 30]
Jong Ajax       6-3 Almere City     

Round 22
[Jan 27]
Achilles '29    1-2 Helmond         
Almere City     2-0 Fortuna         
Den Bosch       1-2 Jong Ajax       
Eindhoven       3-0 RKC             
Emmen           1-1 Jong PSV        
Oss             0-3 VVV             
MVV             1-1 NAC             
Telstar         0-1 Volendam        
[Jan 28]
Cambuur         3-0 Dordrecht       
[Jan 30]
Jong Utrecht    3-2 De Graafschap   

Round 23 [Feb 3]
Den Bosch       2-1 NAC             
Dordrecht       2-2 Fortuna         
Eindhoven       4-1 Almere City     
Emmen           3-1 Volendam        
Jong Ajax       4-1 RKC             
Jong Utrecht    0-2 Jong PSV        
MVV             0-0 Achilles '29    
Cambuur         3-0 Helmond         
Telstar         3-1 Oss             
VVV             4-1 De Graafschap   

Round 24 [Feb 6]
Achilles '29    4-3 Eindhoven       
Almere City     3-1 Emmen           
De Graafschap   3-0 Cambuur         
Oss             0-3 MVV             
Volendam        2-1 Den Bosch       
Fortuna         5-2 Jong Ajax       
Helmond         3-4 Telstar         
Jong PSV        2-1 VVV             
NAC             1-0 Dordrecht       
RKC             1-2 Jong Utrecht    

Round 25 
[Feb 10]
Den Bosch       1-3 Almere City     
Dordrecht       2-3 Jong PSV        
Eindhoven       1-2 Oss             
Emmen           2-0 De Graafschap   
NAC             2-3 RKC             
Cambuur         1-1 Fortuna         
Telstar         1-1 Achilles '29    
VVV             7-0 Helmond         
[Feb 13]
Jong Utrecht    2-4 Volendam        
[Feb 14]
Jong Ajax       1-1 MVV             

Round 26
[Feb 17]
Almere City     0-1 Cambuur         
De Graafschap   2-1 Telstar         
Oss             1-1 Den Bosch       
Volendam        0-1 VVV             
Fortuna         4-1 Jong Utrecht    
Helmond         1-3 Emmen           
RKC             2-1 Dordrecht       
Achilles '29    2-3 Jong Ajax       
[Feb 19]
MVV             0-0 Eindhoven       
[Feb 20]
Jong PSV        2-0 NAC             

Round 27 [Feb 24]
Almere City     3-3 Oss             
Dordrecht       0-3 De Graafschap   
Emmen           2-3 Fortuna         
Helmond         1-1 Jong Utrecht    
Jong Ajax       1-1 Eindhoven       
Jong PSV        4-1 RKC             
NAC             1-0 Volendam        
Cambuur         4-0 MVV             
Telstar         2-0 Den Bosch       
VVV             4-0 Achilles '29    

Round 28
[Mar 3]
De Graafschap   2-1 NAC             
Den Bosch       1-1 Emmen           
Eindhoven       4-2 Telstar         
Oss             0-3 Jong Ajax       
Volendam        1-1 Dordrecht       
Fortuna         0-0 Jong PSV        
MVV             2-2 Almere City     
RKC             5-2 Helmond         
[Mar 5]
Achilles '29    0-3 Cambuur         
[Mar 6]
Jong Utrecht    0-0 VVV             

Round 29 [Mar 10]
De Graafschap   3-2 Jong Ajax       
Dordrecht       0-1 MVV             
Emmen           2-0 Eindhoven       
Volendam        1-0 Helmond         
Jong Utrecht    0-1 Achilles '29    
Jong PSV        0-1 Almere City     
NAC             1-0 Telstar         
RKC             3-0 Oss             
Cambuur         0-1 Den Bosch       
VVV             4-1 Fortuna         

Round 30 [Mar 13]
Achilles '29    2-3 RKC             
Almere City     3-0 Dordrecht       
Den Bosch       0-2 VVV             
Eindhoven       0-5 Jong PSV        
Oss             2-7 Cambuur         
Fortuna         0-2 NAC             
Helmond         0-2 De Graafschap   
Jong Ajax       1-1 Volendam        
MVV             4-1 Jong Utrecht    
Telstar         2-2 Emmen           

Round 31
[Mar 17]
Achilles '29    3-3 Almere City     
Den Bosch       1-1 RKC             
Dordrecht       5-2 VVV             
Emmen           2-0 Oss             
Fortuna         3-2 De Graafschap   
Jong Utrecht    3-1 Eindhoven       
Jong PSV        3-0 Helmond         
NAC             4-3 Jong Ajax       
Telstar         1-1 MVV             
[Mar 19]
Volendam        1-1 Cambuur         

Table:

 1.VVV-Venlo                    31  22  3  6  67-23  69  [*1]
-------------------------------------------------------
 2.Jong Ajax (Amsterdam)        31  17  7  7  78-48  58  [!]
 3.Jong PSV (Eindhoven)         31  16  8  7  52-27  56  [!]
 4.MVV Maastricht               31  15 10  6  47-32  55
 5.FC Volendam                  31  15  9  7  51-31  54
 6.SC Cambuur (Leeuwarden)      31  16  5 10  58-38  53  [*3] [R]
 7.NAC Breda                    31  16  5 10  51-42  53
 8.Almere City FC               31  15  6 10  65-56  51
 9.RKC Waalwijk                  31  14  7 10  55-53  49
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.FC Emmen                     31  12 10  9  43-34  46
11.FC Eindhoven                 31  13  4 14  50-58  43
12.FC Den Bosch                 31  10  8 13  41-52  38
13.Helmond Sport                31  11  5 15  42-57  38  [*2]
14.De Graafschap (Doetinchem)   31  11  3 17  54-54  36       [R]
15.Telstar (Velsen)             31   8 10 13  38-50  34
16.Fortuna Sittard              31  10  7 14  42-58  34  [-3]
17.FC Oss                       31   9  4 18  55-84  31
18.Jong FC Utrecht              31   7  7 17  38-61  28  [!]  [P]
19.FC Dordrecht                 31   5  7 19  39-60  22
-------------------------------------------------------
20.Achilles '29 (Groesbeek)     31   3  5 23  27-75  14

[*1] runners-up 1st period (rounds 1-9) behind Jong PSV, qualified for promotion playoff
[*2] runners-up 2nd period (rounds 10-18) behind VVV-Venlo, qualified for promotion playoff
[*3] 3rd period (rounds 19-27) won by VVV-Venlo ahead of Jong Ajax and Jong PSV; SC Cambuur
     finished 4th but are not entitled to enter the promotion playoff because of that (to
     do so because of a period title, a club needs to finish at least second); the relevant
     place in the promotion playoff will go to the best club in the final standings not
     otherwise qualified

[!] Jong Ajax, Jong PSV and Jong FC Utrecht cannot be promoted nor enter the nacompetitie

NB: Fortuna Sittard 3 points deducted for financial reasons


2015/16.

2015/16 (amateur level).

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 29 Mar 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.