Netherlands 2020/21


Eredivisie
Eerste Divisie

Eredivisie

Regular Season | Europa League Playoff | Nacompetitie

Regular Season

Table:

 1.Ajax (Amsterdam)             23  18  3  2  73-18  57
 2.PSV (Eindhoven)              24  15  6  3  55-26  51
 3.AZ (Alkmaar)                 24  14  7  3  56-35  49
 4.Vitesse (Arnhem)             24  14  3  7  39-25  45
 5.Feyenoord (Rotterdam)        24  12  7  5  46-26  43
 6.FC Groningen                 24  12  6  6  31-24  42
 7.FC Twente (Enschede)         24   9  8  7  39-32  35
 8.FC Utrecht                   23   8 10  5  36-29  34
 9.Fortuna Sittard              24   9  4 11  35-42  31
10.SC Heerenveen                24   7  9  8  32-35  30
11.Heracles Almelo              24   8  5 11  26-37  29
12.PEC Zwolle                   24   5 11  8  32-38  26
13.Sparta Rotterdam             23   6  5 12  32-40  23
14.RKC Waalwijk                  24   5  8 11  22-35  23
15.VVV-Venlo                    23   6  4 13  37-60  22
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Willem II (Tilburg)          24   4  5 15  27-54  17
-------------------------------------------------------
17.ADO Den Haag                 24   2  9 13  20-50  15
18.FC Emmen                     24   2  6 16  21-53  12

Round 1
[Sep 12]
Heerenveen      2-0 Willem II       
PEC             0-2 Feyenoord       
Twente          2-0 Fortuna         
[Sep 13]
Emmen           3-5 VVV             
Heracles        2-0 ADO             
Sparta          0-1 Ajax            
Groningen       1-3 PSV             
RKC             0-1 Vitesse         
[Dec 27]
Utrecht         2-2 AZ              

Round 2
[Sep 18]
VVV             1-1 Utrecht         
[Sep 19]
AZ              1-1 PEC             
Vitesse         2-0 Sparta          
PSV             2-1 Emmen           
Fortuna         1-3 Heerenveen      
[Sep 20]
ADO             0-1 Groningen       
Willem II       4-0 Heracles        
Feyenoord       1-1 Twente          
Ajax            3-0 RKC             

Round 3
[Sep 25]
Twente          3-1 Groningen       
[Sep 26]
PEC             4-0 Sparta          
Fortuna         3-3 AZ              
Heerenveen      1-0 VVV             
Ajax            2-1 Vitesse         
[Sep 27]
Feyenoord       4-2 ADO             
Utrecht         3-1 RKC             
Heracles        1-1 PSV             
Emmen           1-1 Willem II       

Round 4
[Oct 2]
Utrecht         1-1 Heerenveen      
[Oct 3]
Vitesse         3-0 Heracles        
VVV             1-2 ADO             
Twente          1-1 Emmen           
[Oct 4]
Groningen       1-0 Ajax            
Sparta          4-4 AZ              
Willem II       1-4 Feyenoord       
PSV             2-0 Fortuna         
[Oct 21]
RKC             1-1 PEC             

Round 5
[Oct 17]
Heracles        0-1 RKC             
AZ              2-2 VVV             
Willem II       0-3 Twente          
[Oct 18]
Feyenoord       1-1 Sparta          
Ajax            5-1 Heerenveen      
ADO             0-2 Vitesse         
Groningen       0-0 Utrecht         
PEC             0-3 PSV             
Emmen           2-2 Fortuna         

Round 6
[Oct 24]
VVV            0-13 Ajax            
Utrecht         2-1 Twente          
PEC             0-0 Willem II       
Heerenveen      4-0 Emmen           
[Oct 25]
Fortuna         1-3 Groningen       
Vitesse         2-1 PSV             
Sparta          1-1 Heracles        
RKC             2-2 Feyenoord       
ADO             2-2 AZ              

Round 7
[Oct 31]
Twente          5-1 PEC             
Ajax            5-2 Fortuna         
Groningen       2-1 VVV             
Willem II       1-3 Vitesse         
[Nov 1]
Heracles        4-1 Utrecht         
Sparta          1-4 Heerenveen      
Emmen           2-3 Feyenoord       
PSV             4-0 ADO             
AZ              3-0 RKC             

Round 8
[Nov 6]
Fortuna         2-2 PEC             
[Nov 7]
ADO             2-4 Twente          
VVV             3-2 Heracles        
RKC             0-2 Sparta          
[Nov 8]
Utrecht         0-3 Ajax            
Vitesse         3-1 Emmen           
Feyenoord       2-0 Groningen       
Heerenveen      0-3 AZ              
PSV             3-0 Willem II       

Round 9
[Nov 21]
Willem II       2-1 VVV             
Groningen       1-1 Vitesse         
PEC             1-1 Utrecht         
[Nov 22]
Ajax            5-0 Heracles        
Sparta          6-0 ADO             
Fortuna         1-3 Feyenoord       
RKC             1-1 Heerenveen      
Twente          1-1 PSV             
AZ              1-0 Emmen           

Round 10
[Nov 27]
Twente          0-2 RKC             
[Nov 28]
Emmen           0-5 Ajax            
ADO             1-1 Heerenveen      
VVV             2-2 PEC             
[Nov 29]
Vitesse         2-0 Fortuna         
Feyenoord       1-1 Utrecht         
Groningen       1-0 Willem II       
Heracles        1-2 AZ              
PSV             1-0 Sparta          

Round 11
[Dec 4]
Sparta          2-1 Emmen           
[Dec 5]
RKC             3-2 VVV             
Fortuna         3-2 Willem II       
Ajax            1-2 Twente          
PEC             2-1 Vitesse         
[Dec 6]
Feyenoord       0-0 Heracles        
AZ              1-2 Groningen       
Utrecht         1-1 ADO             
Heerenveen      2-2 PSV             

Round 12
[Dec 11]
Heracles        1-2 Fortuna         
[Dec 12]
Groningen       2-0 RKC             
Emmen           1-1 ADO             
Ajax            4-0 PEC             
[Dec 13]
Vitesse         1-1 Heerenveen      
Willem II       1-3 Sparta          
VVV             0-3 Feyenoord       
PSV             2-1 Utrecht         
Twente          1-3 AZ              

Round 13
[Dec 18]
PEC             0-0 Emmen           
[Dec 19]
Sparta          2-3 Groningen       
VVV             1-2 Twente          
RKC             1-4 PSV             
Utrecht         1-1 Fortuna         
[Dec 20]
Vitesse         1-0 Feyenoord       
Heerenveen      1-2 Heracles        
ADO             2-4 Ajax            
AZ              5-3 Willem II       

Round 14
[Dec 22]
Fortuna         2-1 RKC             
Emmen           2-3 Utrecht         
PSV             4-1 VVV             
Twente          0-2 Sparta          
[Dec 23]
AZ              3-1 Vitesse         
Willem II       1-1 Ajax            
ADO             0-2 PEC             
Groningen       0-1 Heracles        
Feyenoord       3-0 Heerenveen      

Round 15
[Jan 9]
RKC             0-1 ADO             
Emmen           1-4 Twente          
Heracles        0-2 Vitesse         
PEC             1-1 AZ              
Utrecht         2-2 Groningen       
[Jan 10]
Sparta          0-2 Feyenoord       
Heerenveen      1-3 Fortuna         
VVV             2-1 Willem II       
Ajax            2-2 PSV             

Round 16
[Jan 12]
Vitesse         1-0 Utrecht         
Heracles        4-0 Emmen           
[Jan 13]
PSV             1-3 AZ              
Fortuna         0-1 Sparta          
ADO             1-4 VVV             
Feyenoord       1-0 PEC             
[Jan 14]
Heerenveen      1-1 RKC             
Twente          1-3 Ajax            
Willem II       2-3 Groningen       

Round 17
[Jan 16]
Emmen           1-4 Vitesse         
Sparta          3-5 PSV             
PEC             0-2 Fortuna         
Utrecht         2-0 Heracles        
AZ              2-1 ADO             
[Jan 17]
RKC             1-1 Willem II       
Groningen       2-2 Twente          
VVV             1-1 Heerenveen      
Ajax            1-0 Feyenoord       

Halfway Table:

 1.Ajax (Amsterdam)             17  13  2  2  58-13  41
 2.Vitesse (Arnhem)             17  12  2  3  31-13  38
 3.PSV (Eindhoven)              17  11  4  2  41-19  37
 4.Feyenoord (Rotterdam)        17  10  5  2  32-13  35
 5.AZ (Alkmaar)                 17   9  7  1  41-25  34
 6.FC Groningen                 17   9  4  4  25-21  31
 7.FC Twente (Enschede)         17   8  4  5  33-24  28
 8.SC Heerenveen                17   5  7  5  25-26  22
 9.Sparta Rotterdam             17   6  3  8  28-30  21
10.FC Utrecht                   17   4  9  4  22-24  21
11.Fortuna Sittard              17   5  4  8  25-34  19
12.Heracles Almelo              17   5  3  9  19-28  18
13.PEC Zwolle                   17   3  8  6  17-26  17
14.VVV-Venlo                    17   4  4  9  27-45  16
15.RKC Waalwijk                  17   3  5  9  15-29  14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Willem II (Tilburg)          17   2  4 11  20-36  10
-------------------------------------------------------
17.ADO Den Haag                 17   2  4 11  16-41  10
18.FC Emmen                     17   0  5 12  17-45   5

Round 18
[Jan 22]
Willem II       1-3 PEC             
[Jan 23]
ADO             0-0 Emmen           
Vitesse         1-0 Groningen       
PSV             2-0 RKC             
Heracles        1-0 Heerenveen      
[Jan 24]
Fortuna         1-2 Ajax            
Twente          0-1 VVV             
Utrecht         1-0 Sparta          
Feyenoord       2-3 AZ              

Round 19
[Jan 26]
PEC             2-2 Heracles        
Emmen           0-2 PSV             
Groningen       3-0 ADO             
[Jan 27]
AZ              0-1 Utrecht         
RKC             1-2 Fortuna         
VVV             4-1 Vitesse         
Heerenveen      3-0 Feyenoord       
[Jan 28]
Sparta          0-0 Twente          
Ajax            3-1 Willem II       

Round 20
[Jan 30]
Heracles        1-0 Groningen       
Utrecht         3-3 PEC             
Fortuna         3-2 VVV             
Vitesse         1-1 RKC             
[Jan 31]
Twente          0-0 Heerenveen      
Feyenoord       3-1 PSV             
Willem II       2-0 Emmen           
ADO             1-1 Sparta          
AZ              0-3 Ajax            

Round 21
[Feb 5]
Fortuna         0-1 Heracles        
[Feb 6]
Emmen           0-1 AZ              
PEC             1-1 RKC             
PSV             3-0 Twente          
Heerenveen      1-0 Vitesse         
[Feb 24]
Willem II       1-1 ADO             
Groningen       0-0 Feyenoord       
[Mar 9]
VVV              -  Sparta          
[tba]
Ajax             -  Utrecht         

Round 22
[Feb 12]
RKC             1-0 Emmen           
[Feb 13]
Groningen       1-0 PEC             
Sparta          1-2 Fortuna         
ADO             2-2 PSV             
Heracles        0-2 Ajax            
[Feb 14]
AZ              3-1 Heerenveen      
Utrecht         3-1 VVV             
Feyenoord       5-0 Willem II       
Vitesse         0-2 Twente          

Round 23
[Feb 19]
Willem II       0-6 Utrecht         
[Feb 20]
Emmen           3-2 PEC             
VVV             1-4 AZ              
Fortuna         2-0 ADO             
[Feb 21]
Twente          2-2 Feyenoord       
RKC             3-0 Heracles        
Heerenveen      1-1 Groningen       
PSV             3-1 Vitesse         
Ajax            4-2 Sparta          

Round 24
[Feb 26]
PEC             4-1 Heerenveen      
[Feb 27]
Utrecht         0-1 Emmen           
ADO             0-0 RKC             
Vitesse         4-1 VVV             
Heracles        2-2 Twente          
[Feb 28]
Sparta          0-2 Willem II       
Groningen       1-0 Fortuna         
PSV             1-1 Ajax            
AZ              4-2 Feyenoord       

Table:

 1.Ajax (Amsterdam)             23  18  3  2  73-18  57
 2.PSV (Eindhoven)              24  15  6  3  55-26  51
 3.AZ (Alkmaar)                 24  14  7  3  56-35  49
 4.Vitesse (Arnhem)             24  14  3  7  39-25  45
 5.Feyenoord (Rotterdam)        24  12  7  5  46-26  43
 6.FC Groningen                 24  12  6  6  31-24  42
 7.FC Twente (Enschede)         24   9  8  7  39-32  35
 8.FC Utrecht                   23   8 10  5  36-29  34
 9.Fortuna Sittard              24   9  4 11  35-42  31
10.SC Heerenveen                24   7  9  8  32-35  30
11.Heracles Almelo              24   8  5 11  26-37  29
12.PEC Zwolle                   24   5 11  8  32-38  26
13.Sparta Rotterdam             23   6  5 12  32-40  23
14.RKC Waalwijk                  24   5  8 11  22-35  23
15.VVV-Venlo                    23   6  4 13  37-60  22
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Willem II (Tilburg)          24   4  5 15  27-54  17
-------------------------------------------------------
17.ADO Den Haag                 24   2  9 13  20-50  15
18.FC Emmen                     24   2  6 16  21-53  12

Europa League Playoff

Nacompetitie


Eerste Divisie

Regular Season | Nacompetitie

Regular Season

Table:

 1.SC Cambuur (Leeuwarden)      26  20  3  3  74-21  63  [*1]
 2.De Graafschap (Doetinchem)   26  18  3  5  54-35  57
-------------------------------------------------------
 3.Almere City FC               26  16  5  5  56-36  53  [*2]
 4.NAC Breda                    26  16  5  5  51-23  53
 5.Go Ahead Eagles (Deventer)   26  15  5  6  37-18  50
 6.NEC (Nijmegen)                26  14  5  7  48-31  47
 7.FC Volendam                  26  12  8  6  54-34  44
 8.Roda JC Kerkrade             26  11  8  7  48-36  41
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Telstar (Velsen)             26   9  7 10  43-38  34
10.Excelsior (Rotterdam)        26  10  3 13  50-45  33
11.Helmond Sport                26   7  9 10  36-41  30
12.Jong Ajax (Amsterdam)        26   8  6 12  42-52  30  [!]
13.FC Eindhoven                 26   7  8 11  37-45  29
14.Jong FC Utrecht              26   9  1 16  38-51  28  [!]
15.TOP Oss                      26   8  4 14  27-43  28
16.MVV Maastricht               26   7  5 14  28-52  26
17.Jong PSV (Eindhoven)         26   6  6 14  37-54  24  [!]
18.Jong AZ (Alkmaar)            26   6  5 15  36-69  23  [!]
19.FC Dordrecht                 26   5  3 18  25-67  18
20.FC Den Bosch                 26   3  7 16  30-60  16

[!] Jong Ajax, Jong PSV, Jong FC Utrecht and Jong AZ cannot be promoted
    nor enter the nacompetitie
[*1] winners 1st period (rounds 1-9), qualified for promotion playoff
[*2] runners-up 2nd period (rounds 10-18) behind Cambuur, qualified for promotion playoff

Round 1
[Aug 28]
Jong Utrecht    1-2 Eindhoven       
Cambuur         2-0 NEC             
[Aug 29]
Jong PSV        1-6 Excelsior       
TOP             1-2 Helmond         
NAC             6-1 Jong AZ         
[Aug 30]
Telstar         2-2 Volendam        
Jong Ajax       0-4 Roda JC         
Dordrecht       0-0 Go Ahead        
Almere City     0-0 MVV             
[Aug 31]
De Graafschap   4-2 Den Bosch       

Round 2
[Sep 5]
Eindhoven       2-3 Telstar         
MVV             1-7 Cambuur         
Roda JC         3-0 TOP             
[Sep 6]
Excelsior       4-6 Almere City     
Den Bosch       2-1 Dordrecht       
Helmond         0-2 NAC             
[Sep 14]
Jong Ajax       1-2 Jong PSV        
Jong Utrecht    1-2 Jong AZ         
[Sep 15]
Volendam        1-3 NEC             
[Oct 13]	
Go Ahead        0-0 De Graafschap   

Round 3
[Sep 11]
Dordrecht       1-3 Excelsior       
Eindhoven       0-0 Helmond         
Volendam        0-1 Jong Utrecht    
Jong AZ         1-4 Jong PSV        
NEC             2-1 Jong Ajax       
Cambuur         0-2 Go Ahead        
[Sep 12]
De Graafschap   4-0 Roda JC         
[Sep 13]
Telstar         1-2 MVV             
[Sep 14]
NAC             2-1 Den Bosch       
[Sep 15]
Almere City     3-0 TOP             

Round 4
[Sep 18]
Helmond         0-1 Volendam        
Jong PSV        1-2 Eindhoven       
Go Ahead        0-3 Jong Ajax       
Roda JC         4-0 Dordrecht       
[Sep 19]
TOP             2-2 Cambuur         
[Sep 20]
NEC             0-1 Almere City     
[Sep 21]
Jong AZ         7-3 De Graafschap   
Jong Utrecht    0-2 NAC             
[Sep 22]
Excelsior       1-2 Telstar         
Den Bosch       2-0 MVV             

Round 5
[Sep 25]
Almere City     2-0 Helmond         
Dordrecht       2-0 Jong AZ         
MVV             3-0 TOP             
Cambuur         5-2 Jong Utrecht    
[Sep 26]
NAC             2-1 Jong PSV        
[Sep 27]
De Graafschap   2-0 NEC             
Volendam        0-0 Go Ahead        
[Sep 28]
Jong Ajax       3-0 Excelsior       
Telstar         6-1 Den Bosch       
[Sep 29]
Eindhoven       3-3 Roda JC         

Round 6
[Oct 2]
Go Ahead        2-3 Jong Utrecht    
Jong PSV        3-0 Telstar         
Jong AZ         3-3 MVV             
NAC             4-0 Jong Ajax       
[Oct 3]	
NEC             6-0 Eindhoven       
[Oct 4]
Roda JC         1-1 Volendam        
[Oct 5]
Excelsior       1-2 De Graafschap   
TOP             2-0 Dordrecht       
[Oct 6]
Helmond         1-5 Cambuur         
[Oct 15]
Den Bosch       1-1 Almere City     

Round 7
[Oct 9]
Eindhoven       1-1 Excelsior       
[Oct 10]
MVV             0-2 Go Ahead        
Almere City     2-1 Roda JC         
Telstar         1-1 TOP             
[Oct 11]
Cambuur         5-0 Dordrecht       
[Oct 12]
Den Bosch       1-2 Helmond         
[Oct 16]
Jong Ajax       3-2 Jong AZ         
Jong Utrecht    1-4 NEC             
Volendam        5-1 Jong PSV        
[Nov 11]
De Graafschap   1-0 NAC             

Round 8
[Oct 16]
Excelsior       2-0 MVV             
[Oct 17]
Go Ahead        3-0 Eindhoven       
[Oct 18]
Dordrecht       2-2 Almere City     
[Oct 19]
Helmond         1-2 De Graafschap   
Jong Ajax       3-2 Jong Utrecht    
Roda JC         1-1 Telstar         
Jong AZ         2-6 Volendam        
[Oct 20]
Jong PSV        1-1 NEC             
NAC             0-4 Cambuur         
TOP             2-0 Den Bosch       

Round 9
[Oct 23]
Volendam        7-1 Dordrecht       
MVV             1-5 Jong Ajax       
NEC             2-1 Go Ahead        
Telstar         2-0 Helmond         
Almere City     2-0 NAC             
De Graafschap   2-1 Jong PSV        
Den Bosch       0-1 Excelsior       
Eindhoven       3-0 Jong AZ         
Cambuur         3-0 Roda JC         
[Dec 14]
Jong Utrecht    0-1 TOP             

Round 10
[Oct 30]
Helmond         1-1 MVV             
Jong Ajax       1-4 Almere City     
NAC             0-1 NEC             
TOP             0-2 De Graafschap   
[Oct 31]
Go Ahead        0-0 Excelsior       
Roda JC         0-0 Den Bosch       
[Nov 1]
Volendam        2-0 Eindhoven       
[Nov 2]
Jong AZ         1-1 Telstar         
[Nov 3]
Dordrecht       0-3 Jong Utrecht    
[Nov 30]
Jong PSV        0-1 Cambuur         

Round 11
[Nov 6]
Den Bosch       1-2 Jong PSV        
MVV             1-4 NAC             
Almere City     2-0 Jong AZ         
NEC             2-2 Helmond         
[Nov 7]
De Graafschap   2-5 Volendam        
Cambuur         2-3 Jong Ajax       
[Nov 8]
Eindhoven       5-1 Dordrecht       
Jong Utrecht    2-0 Roda JC         
[Nov 10]
Excelsior       3-0 TOP             
Telstar         1-2 Go Ahead        

Round 12
[Nov 13]
Helmond         2-1 Excelsior       
TOP             0-1 Eindhoven       
[Nov 14]
Dordrecht       0-2 De Graafschap   
NAC             1-0 Telstar         
Roda JC         2-0 MVV             
[Nov 15]
Go Ahead        3-0 Den Bosch       
Cambuur         7-2 Almere City     
[Nov 23]
Jong AZ         0-3 NEC             
Jong Ajax       1-1 Volendam        
[Nov 24]
Jong PSV        1-1 Jong Utrecht    

Round 13
[Nov 19]
Telstar         2-0 Dordrecht       
De Graafschap   0-2 Cambuur         
[Nov 20]
Excelsior       4-1 Jong AZ         
Volendam        1-1 TOP             
NEC             1-1 Roda JC         
Den Bosch       2-2 Jong Ajax       
Jong Utrecht    2-1 Helmond         
MVV             3-3 Jong PSV        
[Nov 21]
Eindhoven       2-4 NAC             
Almere City     3-0 Go Ahead        

Round 14
[Nov 27]
Cambuur         3-1 Den Bosch       
TOP             0-0 NAC             
Volendam        2-2 Almere City     
Helmond         1-0 Jong PSV        
[Nov 28]
Roda JC         3-1 Excelsior       
Dordrecht       3-1 Jong Ajax       
[Nov 29]
Eindhoven       3-2 De Graafschap   
[Nov 30]
Jong Utrecht    1-2 Telstar         
NEC             2-1 MVV             
[Dec 1]
Go Ahead        0-1 Jong AZ         

Round 15
[Dec 4]
MVV             2-3 De Graafschap   
Telstar         1-2 Cambuur         
Almere City     4-1 Jong Utrecht    
Helmond         0-2 Go Ahead        
[Dec 5]
Jong AZ         0-1 TOP             
Jong PSV        1-1 Roda JC         
[Dec 6]
Den Bosch       2-2 NEC             
NAC             0-1 Dordrecht       
[Dec 7]
Jong Ajax       1-1 Eindhoven       
Excelsior       2-3 Volendam        

Round 16
[Dec 11]
Volendam        6-0 Den Bosch       
Jong Utrecht    3-2 Excelsior       
TOP             3-2 Jong PSV        
De Graafschap   2-2 Jong Ajax       
Go Ahead        0-0 NAC             
Telstar         2-3 Almere City     
[Dec 12]
Dordrecht       1-2 NEC             
Cambuur         2-0 Jong AZ         
Eindhoven       4-0 MVV             
[Dec 14]
Roda JC         2-2 Helmond         

Round 17
[Dec 18]
Den Bosch       1-1 Eindhoven       
NAC             3-0 Volendam        
Jong AZ         2-2 Helmond         
MVV             3-1 Dordrecht       
[Dec 19]
De Graafschap   3-1 Jong Utrecht    
NEC             0-1 TOP             
[Dec 20]
Excelsior       0-1 Cambuur         
Roda JC         0-3 Go Ahead        
[Dec 21]
Jong PSV        1-2 Almere City     
Jong Ajax       1-2 Telstar         

Round 18
[Jan 2]
Helmond         5-2 Dordrecht       
Almere City     1-0 De Graafschap   
[Jan 3]
Excelsior       0-3 NAC             
Eindhoven       2-5 Cambuur         
Telstar         5-2 NEC             
Volendam        0-1 MVV             
[Jan 4]
Jong AZ         0-1 Roda JC         
Jong Utrecht    3-1 Den Bosch       
[Jan 5]
Jong PSV        2-3 Go Ahead        
TOP             1-0 Jong Ajax       

Round 19
[Jan 8]
De Graafschap   2-0 Telstar         
MVV             0-2 Jong Utrecht    
NEC             3-2 Excelsior       
Almere City     0-0 Eindhoven       
NAC             2-2 Roda JC         
Cambuur         0-1 Volendam        
[Jan 9]
Jong Ajax       2-2 Helmond         
[Jan 10]
Go Ahead        1-0 TOP             
[Jan 11]
Den Bosch       1-2 Jong AZ         
Dordrecht       2-3 Jong PSV        

Halfway Table:

 1.SC Cambuur (Leeuwarden)      19  15  1  3  58-18  46  [*1]
 2.Almere City FC               19  13  5  1  42-22  44  [*2]
-------------------------------------------------------
 3.De Graafschap (Doetinchem)   19  12  2  5  38-28  38
 4.NAC Breda                    19  11  3  5  35-17  36
 5.NEC (Nijmegen)                19  10  4  5  36-25  34
 6.FC Volendam                  19   9  6  4  44-23  33
 7.Go Ahead Eagles (Deventer)   19   9  5  5  24-15  32
 8.Telstar (Velsen)             19   8  4  7  34-28  28
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FC Eindhoven                 19   7  6  6  32-34  27
10.Roda JC Kerkrade             19   6  8  5  29-26  26
11.Jong FC Utrecht              19   8  1 10  30-35  25  [!]
12.TOP Oss                      19   7  4  8  16-24  25
13.Jong Ajax (Amsterdam)        19   6  5  8  33-37  23  [!]
14.Helmond Sport                19   5  6  8  24-32  21
15.Excelsior (Rotterdam)        19   6  2 11  34-35  20
16.Jong PSV (Eindhoven)         19   5  4 10  30-38  19  [!]
17.MVV Maastricht               19   4  4 11  22-44  16
18.Jong AZ (Alkmaar)            19   4  3 12  25-48  15  [!]
19.FC Den Bosch                 19   2  5 12  19-43  11
20.FC Dordrecht                 19   3  2 14  18-51  11

[!] Jong Ajax, Jong PSV, Jong FC Utrecht and Jong AZ cannot be promoted
    nor enter the nacompetitie
[*1] winners 1st period (rounds 1-9), qualified for promotion playoff
[*2] runners-up 2nd period (rounds 10-18) behind Cambuur, qualified for promotion playoff 

Round 20
[Jan 15]
Excelsior       1-0 Eindhoven       
Dordrecht       0-0 Volendam        
Roda JC         1-3 De Graafschap   
Go Ahead        3-0 MVV             
Helmond         4-0 Den Bosch       
Jong AZ         2-5 Almere City     
[Jan 16]
TOP             1-4 Telstar         
[Jan 17]
NEC             0-0 Cambuur         
[Jan 18]
Jong Utrecht    1-2 Jong Ajax       
Jong PSV        1-1 NAC             

Round 21
[Jan 22]
MVV             1-1 Helmond         
Cambuur         5-1 Jong PSV        
Almere City     3-0 Dordrecht       
Telstar         2-2 Jong AZ         
[Jan 23]
Den Bosch       1-1 NAC             
TOP             1-3 Excelsior       
[Jan 24]
Volendam        1-4 De Graafschap   
Roda JC         2-1 Jong Utrecht    
[Jan 25]
Jong Ajax       0-2 Go Ahead        
Eindhoven       0-1 NEC             

Round 22
[Jan 29]
Helmond         1-1 Telstar         
Jong PSV        1-2 Jong Ajax       
De Graafschap   2-1 TOP             
NEC             2-0 Jong Utrecht    
[Jan 30]
Excelsior       4-4 Den Bosch       
Dordrecht       0-5 Roda JC         
[Jan 31]
Cambuur         2-0 MVV             
[Feb 1]
Jong AZ         3-2 Eindhoven       
NAC             4-0 Almere City     
[Feb 2]
Go Ahead        1-3 Volendam        

Round 23
[Feb 5]
Eindhoven       0-2 Go Ahead        
TOP             6-0 Jong AZ         
Volendam        0-2 Excelsior       
Roda JC         5-1 Jong PSV        
[Feb 6]
Den Bosch       2-3 De Graafschap   
MVV             2-1 NEC             
[Feb 16]
Helmond         2-1 Almere City     
Telstar         1-2 NAC             
[Feb 19]
Jong Ajax       1-1 Cambuur         
[Mar 2]
Jong Utrecht    3-1 Dordrecht       

Round 24
[Feb 12]
Jong AZ         3-2 Jong Utrecht    
NAC             2-1 Eindhoven       
[Feb 13]
Go Ahead        1-0 Telstar         
De Graafschap   1-0 MVV             
Jong Ajax       1-2 Dordrecht       
[Feb 15]
Excelsior       1-3 Roda JC         
[Feb 16]
Cambuur         3-0 TOP             
[Feb 23]
Jong PSV        2-2 Helmond         
[Mar 2]
NEC             4-1 Den Bosch       
[Mar 3]
Almere City     1-2 Volendam        

Round 25
[Feb 19]
Dordrecht       2-3 NAC             
Jong PSV        1-0 Den Bosch       
Helmond         1-2 Roda JC         
Telstar         1-1 Eindhoven       
[Feb 20]
TOP             2-4 Almere City     
MVV             1-0 Excelsior       
[Feb 21]
NEC             1-2 De Graafschap   
[Feb 22]
Jong AZ         0-3 Go Ahead        
Jong Utrecht    1-3 Cambuur         
[Feb 23]
Volendam        3-2 Jong Ajax       

Round 26
[Feb 26]
Go Ahead        1-0 Jong PSV        
MVV             2-0 Telstar         
De Graafschap   1-1 Jong AZ         
Den Bosch       3-0 Jong Utrecht    
[Feb 27]
Roda JC         1-3 NEC             
Eindhoven       1-1 Volendam        
Dordrecht       2-1 Helmond         
[Feb 28]
Almere City     0-2 Cambuur         
[Mar 1] 
Excelsior       5-1 Jong Ajax       
NAC             3-0 TOP             

Table:

 1.SC Cambuur (Leeuwarden)      26  20  3  3  74-21  63  [*1]
 2.De Graafschap (Doetinchem)   26  18  3  5  54-35  57
-------------------------------------------------------
 3.Almere City FC               26  16  5  5  56-36  53  [*2]
 4.NAC Breda                    26  16  5  5  51-23  53
 5.Go Ahead Eagles (Deventer)   26  15  5  6  37-18  50
 6.NEC (Nijmegen)                26  14  5  7  48-31  47
 7.FC Volendam                  26  12  8  6  54-34  44
 8.Roda JC Kerkrade             26  11  8  7  48-36  41
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Telstar (Velsen)             26   9  7 10  43-38  34
10.Excelsior (Rotterdam)        26  10  3 13  50-45  33
11.Helmond Sport                26   7  9 10  36-41  30
12.Jong Ajax (Amsterdam)        26   8  6 12  42-52  30  [!]
13.FC Eindhoven                 26   7  8 11  37-45  29
14.Jong FC Utrecht              26   9  1 16  38-51  28  [!]
15.TOP Oss                      26   8  4 14  27-43  28
16.MVV Maastricht               26   7  5 14  28-52  26
17.Jong PSV (Eindhoven)         26   6  6 14  37-54  24  [!]
18.Jong AZ (Alkmaar)            26   6  5 15  36-69  23  [!]
19.FC Dordrecht                 26   5  3 18  25-67  18
20.FC Den Bosch                 26   3  7 16  30-60  16

[!] Jong Ajax, Jong PSV, Jong FC Utrecht and Jong AZ cannot be promoted
    nor enter the nacompetitie
[*1] winners 1st period (rounds 1-9), qualified for promotion playoff
[*2] runners-up 2nd period (rounds 10-18) behind Cambuur, qualified for promotion playoff


2019/20.

2019/20 (amateur level).

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 4 Mar 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.