New Caledonia 2016


Super Ligue 2016
Coupe de Calédonie 2016
Championnat des Iles 2016

Note that the point system in New Caledonia is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Super Ligue 2016

Final Table:

 1.AS Magenta                     24  17  5  2  83-22  80  [2 1 0 1 5-3 5]  [C]  Champions
 2.AS Lössi                       24  17  5  2  76-24  80  [2 1 0 1 3-5 5]
 3.Hienghène Sport                24  17  3  4  90-28  78
 4.SC Ne Drehu                    24  11  7  6  48-40  64              [*]
 5.Horizon Patho                  24  14  4  6  59-37  60  [-1]  [-9]  [*]  [P]  Relegation Playoff
 6.AS Mont-Dore                   24  11  2 11  53-47  59  
 7.AS Wetr                        24   9  5 10  53-46  56
 8.Tiga Sports                    24   7  7 10  32-50  51  [-1]
 9.FC Bélep (Mont-Dore)           24   6  5 13  45-70  44        [-3] 
10.RC Poindimié                   24   6  2 16  42-69  42        [-2]       [P]
---------------------------------------------------------
11.Gaïtcha FC                     24   9  2 13  37-64  41  [-1] [-11]       Relegated
12.USC                            24   3  4 17  27-92  37                   [P]  Relegated
13.AS Kunié                       24   2  3 19  22-78  32  [-1]             [P]  Relegated

NB: Gaïtcha, Horizon, Kunié and Tiga 1 point deducted because of awarded matches;
    other point deductions due to failing to provide referees or qualified trainers

[*] Horizon Patho, the worst placed of the two clubs "des Iles" (i.e. not from Grande Terre,
    viz. SC Ne Drehu and Horizon Patho), is either relegated directly (if finishing 8th or
    lower) or has to play off against the Champion des Iles (if finishing 7th or higher)

Round 1
[Mar 3]
Magenta             3-0 Lössi               
[Apr 5]
USC                 1-1 Horizon Patho       
[Apr 9]
Gaïtcha             3-1 Mont-Dore           
Bélep               0-0 Wetr                
Hienghène           3-4 Tiga                
Ne Drehu            2-0 Poindimié           

Round 2
[Mar 11]
USC                 0-1 Tiga                
[Mar 12]
Lössi               3-3 Ne Drehu            
Wetr                2-3 Gaïtcha             
Horizon Patho       0-0 Magenta             
Bélep               5-2 Poindimié           
Mont-Dore           2-2 Hienghène           

Round 3
[Mar 17]
Gaïtcha             1-0 Tiga                
[Mar 19]
Magenta            12-2 USC                 
Lössi               2-4 Bélep               
Wetr                1-3 Ne Drehu            
Hienghène           2-1 Poindimié           
Mont-Dore           0-4 Horizon Patho       

NB: AS Kunié (who missed out on promotion due to post-season point deductions) were
    admitted on March 25; ES Wacaélé, who were relegated due to post-season point
    deductions, unsuccessfully tried to obtain readmission.

Round 5
[Mar 31]
Tiga                0-4 Mont-Dore           
[Apr 2]
Lössi               7-0 USC                 
Wetr                1-3 Magenta             
Poindimié           4-2 Gaïtcha             
Hienghène           5-2 Horizon Patho       
Bélep               2-2 Ne Drehu            

Round 6
[Apr 16]
Bélep               1-1 Tiga                
Hienghène           8-1 Kunié               
Poindimié           1-2 Horizon Patho       
USC                 1-3 Wetr                
[Jun 18]
Magenta             8-0 Gaïtcha             
Mont-Dore           0-3 Lössi               
Ne Drehu            bye

Round 7
[Apr 23]
Gaïtcha             2-2 Bélep               
Kunié               0-1 Poindimié           
Ne Drehu            2-3 Horizon Patho       
Wetr                2-5 Hienghène           
Mont-Dore           3-2 USC                 
[Jul 16]
Tiga                2-2 Magenta             
Lössi               bye

Round 8 [Apr 30]
Lössi               2-2 Wetr                
Bélep               0-3 Magenta             
Ne Drehu            0-1 Gaïtcha             
Kunié               0-4 Horizon Patho       
Mont-Dore           3-2 Poindimié           
Hienghène           6-0 USC                 
Tiga                bye

Round 9
[May 7]
Tiga                1-0 Kunié               
Bélep               0-0 Horizon Patho       
Hienghène           1-2 Lössi               
Poindimié           1-2 Magenta             
Ne Drehu            1-1 Mont-Dore           
[Jul 16]
USC                 2-0 Gaïtcha             
Wetr                bye

Round 10 [May 14]
Horizon Patho       1-2 Lössi               
Hienghène           7-0 Gaïtcha             
Poindimié           1-2 Wetr                
Kunié               1-1 USC                 
Mont-Dore           0-1 Magenta             
Ne Drehu            3-1 Tiga                
Bélep               bye

Moved Matches
[May 21]
Wetr                1-1 Tiga                
Kunié               0-6 Lössi               
[May 28]
Kunié               1-4 Mont-Dore           
Bélep               7-2 USC                 
[Jun 18]
Kunié              1-11 Wetr                

Round 4 [Jun 25; postponed from Mar 25-26]
Lössi               3-0 Gaïtcha             
Magenta             2-2 Hienghène           
Wetr                4-2 Horizon Patho       
Poindimié           1-4 Tiga                
USC                 1-3 Ne Drehu            
Kunié               0-1 Bélep               
Mont-Dore           bye

Round 11 [Jul 2]
Lössi               1-0 Tiga                
Mont-Dore           3-1 Wetr                
Gaïtcha             2-1 Kunié               
Ne Drehu            3-2 Magenta             
Poindimié           2-1 USC                 
Hienghène           5-0 Bélep               
Horizon Patho       bye

Round 12
[May 21]
Wetr                1-1 Tiga                
[Jul 9]
Lössi               5-4 Poindimié           
Mont-Dore           5-0 Bélep               
Ne Drehu            0-5 Hienghène           
Gaïtcha             1-4 Horizon Patho       
[Jul 23]
Kunié               0-6 Magenta             
USC                 bye

Moved Matches
[Jul 14]
Tiga                awd Horizon Patho       [awarded 3-0, originally 2-3]
[Jul 16]
Kunié               3-5 Ne Drehu            

Round 14
[Jul 23]
Tiga                0-0 Ne Drehu            
Wetr                4-1 USC                 
Bélep               2-4 Mont-Dore           
Poindimié           0-6 Lössi               
Horizon Patho       2-1 Hienghène           [protest Hienghène]
[Aug 10]
Gaïtcha             2-4 Magenta             
Kunié               bye

Round 15
[Jul 28]
Tiga                2-2 Wetr                
[Jul 30]
Gaïtcha             awd Ne Drehu            [awarded 0-3, originally 1-1]
Lössi               3-2 Mont-Dore           
Magenta             2-2 Hienghène           
Poindimié           3-1 Kunié               
Horizon Patho       6-2 Bélep               
USC                 bye

Round 16
[Aug 5]
Gaïtcha             0-5 Wetr                
[Aug 6]
Magenta             4-0 Bélep               
Mont-Dore           3-0 Kunié               
Hienghène           3-0 Ne Drehu            
Tiga                3-3 USC                 
[Sep 24]
Lössi               0-0 Horizon Patho       
Poindimié           bye

Round 17
[Aug 20]
Gaïtcha             2-3 USC                 
Lössi               3-2 Magenta             
Poindimié           1-3 Mont-Dore           
Hienghène           7-0 Wetr                
Ne Drehu            4-2 Bélep               
[Sep 3]
Horizon Patho       1-2 Kunié               
Tiga                bye

Round 18
[Aug 25]
Tiga                0-1 Gaïtcha             
[Aug 27]
USC                 1-4 Hienghène           
Wetr                2-1 Bélep               
[Sep 3]
Ne Drehu            1-1 Lössi               
[Oct 29]
Magenta             4-1 Kunié               
Horizon Patho       5-3 Poindimié           
Mont-Dore           bye

Round 19
[Sep 16]
USC                 1-2 Bélep               
[Sep 17]
Wetr                1-1 Lössi               
Tiga                1-5 Hienghène           
Magenta             3-1 Poindimié           
Ne Drehu            3-2 Kunié               
Horizon Patho       5-4 Mont-Dore           
Gaïtcha             bye

Round 20
[Sep 24]
Wetr                3-1 Kunié               
Gaïtcha             1-2 Hienghène           
Bélep               3-4 Tiga                
[Nov 26]
Magenta             3-0 Mont-Dore           
USC                 0-9 Lössi               
[Dec 10]
Poindimié           2-2 Ne Drehu            
Horizon Patho       bye

Round 21
[Oct 1]
Mont-Dore           3-2 Ne Drehu            
Bélep               2-3 Gaïtcha             
Horizon Patho       0-2 Magenta             
[Nov 26]
Wetr                3-0 Poindimié           
[Dec 10]
Kunié               1-1 USC                 
Tiga                0-5 Lössi               
Hienghène           bye

Round 22
[Oct 29]
Wetr                0-2 Mont-Dore           
Gaïtcha             0-2 Lössi               
Bélep               2-7 Hienghène           
[Nov 12]
USC                 1-5 Poindimié           
[Nov 26]
Horizon Patho       3-0 Ne Drehu            
Kunié               awd Tiga                [awarded 3-0, Tiga forfeited]
Magenta             bye

Round 23
[Oct 22]
Tiga                2-2 Poindimié           
Kunié               2-2 Gaïtcha             
USC                 3-1 Mont-Dore           
[Nov 1]
Magenta             1-1 Ne Drehu            
[Nov 5]
Lössi               1-0 Hienghène           
[Dec 17]
Horizon Patho       3-2 Wetr                
Bélep               bye

Round 24
[Nov 5]
Magenta             2-1 Wetr                
Gaïtcha             5-0 Poindimié           
Mont-Dore           1-2 Tiga                
Horizon Patho       4-0 USC                 
[Nov 19]
Kunié               1-2 Hienghène           
Bélep               0-6 Lössi               
Ne Drehu            bye

Round 25
[Nov 5]
Bélep               3-0 Kunié               
[Nov 18]
USC                 0-7 Magenta             
[Nov 19]
Ne Drehu            1-0 Wetr                
Mont-Dore           3-4 Gaïtcha             
Horizon Patho       3-0 Tiga                
[Dec 7]
Poindimié           0-4 Hienghène           
Lössi               bye

Round 26 [Dec 3]
Hienghène           2-1 Mont-Dore           
Poindimié           5-4 Bélep               
Magenta             5-0 Tiga                
Horizon Patho       4-2 Gaïtcha             
Ne Drehu            4-0 USC                 
Lössi               awd Kunié               [awarded 3-0, Kunié forfeited]
Wetr                bye

Final Table:

 1.AS Magenta                     24  17  5  2  83-22  80  [2 1 0 1 5-3 5]  [C]  Champions
 2.AS Lössi                       24  17  5  2  76-24  80  [2 1 0 1 3-5 5]
 3.Hienghène Sport                24  17  3  4  90-28  78
 4.SC Ne Drehu                    24  11  7  6  48-40  64              [*]
 5.Horizon Patho                  24  14  4  6  59-37  60  [-1]  [-9]  [*]  [P]  Relegation Playoff
 6.AS Mont-Dore                   24  11  2 11  53-47  59  
 7.AS Wetr                        24   9  5 10  53-46  56
 8.Tiga Sports                    24   7  7 10  32-50  51  [-1]
 9.FC Bélep (Mont-Dore)           24   6  5 13  45-70  44        [-3] 
10.RC Poindimié                   24   6  2 16  42-69  42        [-2]       [P]
---------------------------------------------------------
11.Gaïtcha FC                     24   9  2 13  37-64  41  [-1] [-11]       Relegated
12.USC                            24   3  4 17  27-92  37                   [P]  Relegated
13.AS Kunié                       24   2  3 19  22-78  32  [-1]             [P]  Relegated

NB: Gaïtcha, Horizon, Kunié and Tiga 1 point deducted because of awarded matches;
    other point deductions due to failing to provide referees or qualified trainers

[*] Horizon Patho, the worst placed of the two clubs "des Iles" (i.e. not from Grande Terre,
    viz. SC Ne Drehu and Horizon Patho), is either relegated directly (if finishing 8th or
    lower) or has to play off against the Champion des Iles (if finishing 7th or higher)

Promoted: JS Baco (Grande Terre Nord), AGJP (Grande Terre Sud)

Promotion/Relegation Playoff

NB: the demand of ES Wacaelé to be promoted directly, given that the administrative tribunal
    partially upheld their appeal against their relegation 2015, was rejected

First Leg [Mar 9, 2017, stade Numa-Daly, Nouméa]
Horizon Patho       0-1 Wacaelé             

Second Leg [Mar 11, 2017, stade Numa-Daly, Nouméa]
Wacaelé             0-2 Horizon Patho       

NB: both remain at former level (note that the away goal rule would have applied in case
    both teams would have scored an equal number of goals, in spite of the fact that both
    matches were played at the same stadium, which is home to neither of the two clubs)



Coupe de Calédonie 2016

Qualifying Tournament Comité Provincial des Iles

Quarterfinals
(Finals Lifou)
Trio Sport          4-3 AS Qanono           [aet]
AS Ponoz            2-0 SJB Nathalo         
(Final Maré)
ES Wacaelé          3-0 Central Sport       [aet]
(Final Ouvéa)
Inter Bunaca        5-4 Perruches de Mouli  [aet]
NB: full name Central Sport:   Central Sport de la Roche
    full name Nathalo:         SC Saint-Jean Baptiste Nathalo

Semifinals
ES Wacaelé          2-1 Trio Sport          
Inter Bunaca        0-5 AS Ponoz            

Final [Jul 17]
AS Ponoz            1-1 ES Wacaelé          [aet, 6-7 pen]

Qualifying Tournament Grande Terre Nord

Quarterfinals [Jul 2?]
JS Baco             1-2 AS Grand Nord       
FC Mahamate         6-0 SC Xwasu            
Tonnerre Tchamba    5-3 AS Poum             

Semifinal [Jul 9?]
AS Grand Nord       4-3 Tonnerre Tchamba    
FC Mahamate         bye

Final [Jul 16?]
AS Grand Nord       6-3 FC Mahamate         

Qualifying Tournament Grande Terre Sud

Quarterfinals [Aug 7]
Ent. Kwingnii       3-3 Mouli Sport         [5-6 pen]
FC Auteuil-Dumbéa   2-0 Thio Sports         
AS Xaracuu         1-10 AGJP                
NB: full name Ent. Kwingnii:   Entente du Nord Kwingnii

Semifinal [Aug 11]
AGJP                2-3 Mouli Sport         
FC Auteuil-Dumbéa   bye

Final [Aug 13]
FC Auteuil-Dumbéa   3-2 Mouli Sport         [aet]

NB: ES Wacaelé, AS Grand Nord (Koumac) and FC Auteuil-Dumbéa qualified;
    they join the 13 Super Ligue clubs at the 1/8 finals stage

1/8 Finals
[Aug 13]
Gaïtcha             1-2 Horizon Patho       [aet]
USC                 1-2 Grand Nord          
Tiga                0-4 Lössi               
Hienghène           3-2 Mont-Dore           
Kunié               0-1 Ne Drehu            
Wetr                7-3 Bélep               
[Aug 17]
Magenta             4-0 Auteuil-Dumbéa      
[Sep 3]
Poindimié           2-3 Wacaelé             

Quarterfinals [Sep 10]
Horizon Patho       3-0 Wetr                
Wacaelé             1-4 Magenta             
Ne Drehu            2-3 Hienghène           
Grand Nord          1-2 Lössi               

Semifinals
[Oct 14, stade Numa Daly, Nouméa]
Lössi               0-1 Magenta             
[Oct 15, stade Yoshida, Koné]
Hienghène           2-1 Horizon Patho       

Final [Oct 22, stade Numa Daly, Nouméa]
Magenta             2-2 Hienghène           [aet, 4-3 pen]


Championnat des Iles 2016

Qualified:
Lifou: Trio Sports, AS Qanono 
Maré:  ES Wacaelé
Ouvéa: Etoile de Banutr   

NB: all matches at Stade Hnassé de Lifou

Semifinals [Nov 12]
Trio Sports         2-0 Etoile de Banutr    
ES Wacaelé          3-3 AS Qanono           [4-2 pen]

Third Place Match [Nov 13]
AS Qanono           1-1 Etoile de Banutr    [2-3 pen]

Final [Nov 13]
ES Wacaelé          1-0 Trio Sports         

NB: ES Wacaelé to play off against Horizon Patho (worst placed of the two clubs "des Iles"
    at the top level)


2015

2017

list of champions

list of cup winners

french overseas territories cup


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 15 Mar 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.