New Caledonia 2020


Super Ligue 2020
Coupe de Calédonie 2020
Grande Terre - Promotion d'Honneur 2020
Championnat des Iles 2020/21

Note that the point system in New Caledonia is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Super Ligue 2020

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Tiga Sports                     9   6  2  1  23- 9  29       Qualified
 2.Hienghène Sport                 9   6  1  2  23-14  28  [C]  Qualified
 3.AS Magenta                      9   5  3  1  25-11  27       Qualified
 4.Horizon Patho                   9   5  2  2  21-18  26       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AS Wetr                         9   4  3  2  25-14  24
 6.SC Ne Drehu                     9   2  5  2  12-12  20
 7.AS Mont-Dore                    9   2  4  3  12-16  18  [-1]
 8.AS Lössi                        9   2  2  5  16-17  17
 9.JS Baco                         9   1  0  8   7-30  12  [P]
10.AS Kunié                        9   0  2  7   8-31  11  [P]

NB: Mont-Dore 1 point deducted for no show round 2

Round 1 [Mar 14]
Magenta             6-0 Kunié               
Tiga                2-0 Mont-Dore           
Baco                0-4 Wetr                
Hienghène           5-1 Horizon Patho       
Ne Drehu            2-1 Lössi               

Round 2
[Jul 11]
Kunié               1-6 Lössi               
Tiga                1-2 Magenta             
Hienghène           awd Mont-Dore           [awarded 3-0, Mont-Dore forfeited]
[Jul 12]
Wetr                2-2 Ne Drehu            
[Jul 18]
Horizon Patho       4-0 Baco                

Round 3
[Jul 25]
Mont-Dore           2-2 Horizon Patho       
Baco                1-2 Ne Drehu            
Magenta             3-2 Hienghène           
[Jul 26]
Wetr                3-3 Kunié               
Lössi               1-3 Tiga                

Round 4
[Aug 8]
Lössi               1-2 Hienghène           
Tiga                1-0 Wetr                
[Aug 9]
Kunié               1-2 Baco                
Mont-Dore           3-3 Magenta             
[Aug 15]
Horizon Patho       3-2 Ne Drehu            

Round 5
[Aug 22]
Wetr                4-4 Hienghène           
Lössi               1-1 Mont-Dore           
Horizon Patho       2-1 Magenta             
Baco                1-5 Tiga                
[Aug 23] 
Kunié               1-1 Ne Drehu            

Round 6
[Sep 19]
Magenta             1-1 Lössi               
Wetr                4-0 Mont-Dore           
Hienghène           3-1 Baco                
Horizon Patho       3-0 Kunié               
[Sep 20]
Tiga                1-1 Ne Drehu            

Round 7
[Oct 24]
Lössi               1-3 Horizon Patho       
Hienghène           1-0 Ne Drehu            
Wetr                0-1 Magenta             
[Oct 25]
Kunié               1-5 Tiga                
Mont-Dore           2-0 Baco                

Round 8
[Nov 7]
Tiga                2-2 Horizon Patho       
Hienghène           2-1 Kunié               
Mont-Dore           1-1 Ne Drehu            
[Nov 8]
Magenta             7-1 Baco                
Lössi               2-3 Wetr                

NB: on Nov 7 the new direction of the FCF suggested to change the set-up for the
    ongoing season, ending the regular phase after 9 rounds, not have any clubs
    relegated, and adding a playoff between the top-4 (single round robin) to
    determine the championship and OFC Champions League qualifiers; this proposal
    was accepted before round 9 was played;
    the 2021 league will include 13 clubs (no clubs are relegated; 3 provincial
    champions 2020 will be promoted)

Round 9
[Nov 21]
Tiga                3-1 Hienghène           
Mont-Dore           3-0 Kunié               
[Nov 22]
Magenta             1-1 Ne Drehu            
Wetr                5-1 Horizon Patho       
Baco                1-2 Lössi               

Final Table:

 1.Tiga Sports                     9   6  2  1  23- 9  29       Qualified
 2.Hienghène Sport                 9   6  1  2  23-14  28  [C]  Qualified
 3.AS Magenta                      9   5  3  1  25-11  27       Qualified
 4.Horizon Patho                   9   5  2  2  21-18  26       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AS Wetr                         9   4  3  2  25-14  24
 6.SC Ne Drehu                     9   2  5  2  12-12  20
 7.AS Mont-Dore                    9   2  4  3  12-16  18  [-1]
 8.AS Lössi                        9   2  2  5  16-17  17
 9.JS Baco                         9   1  0  8   7-30  12  [P]
10.AS Kunié                        9   0  2  7   8-31  11  [P]

NB: Mont-Dore 1 point deducted for no show round 2

Promoted: Racing Club Poindimié (Nord)
          Dumbéa FC (Sud)
          AS Qanono (Championnat des Iles 2020/21)

Playoff Stage

Final Table:

 1.Tiga Sports                     3   2  1  0   6- 2  10       Champions
 2.Horizon Patho                   3   1  1  1   4- 5   7
 3.Hienghène Sport                 3   0  2  1   6- 7   5  [C]
 4.AS Magenta                      3   0  2  1   3- 5   5

Round 1 [Nov 29, stade Numa Daly, Nouméa]
Hienghène           2-2 Tiga                
Horizon Patho       1-1 Magenta             

Round 2 [Dec 5, stade Numa Daly, Nouméa]
Tiga                2-0 Horizon Patho       
Hienghène           2-2 Magenta             

Round 3 [Dec 19, stade Yoshida, Koné]
Tiga                2-0 Magenta             
Hienghène           2-3 Horizon Patho       

Final Table:

 1.Tiga Sports                     3   2  1  0   6- 2  10       Champions
 2.Horizon Patho                   3   1  1  1   4- 5   7
 3.Hienghène Sport                 3   0  2  1   6- 7   5  [C]
 4.AS Magenta                      3   0  2  1   3- 5   5


Coupe de Calédonie 2020

1/16 Finals
[Aug 29, stade Edouard Pentecost, Nouméa] 
AS Wetr             1-2 SC Ne Drehu         
AS Lössi            2-3 Tiga Sports         [aet]
AS Mont-Dore        5-0 AS Watiwe (Touho)   
AS Kirikitr         0-1 Hienghène Sport     
[Aug 29, stade Rivière Salée, Nouméa]
Inter Bounaca       0-1 Goeland Sport Oundjo
[Aug 29, stade de Boulouparis]
US Gélima           5-2 Djemeu Sport (Touho)
US Kouergoa         1-3 ASC Boulouparis     
[Aug 29, stade Yoshida, Koné]
JS Baco             0-0 Horizon Patho       [aet, 5-4 pen]
[Aug 29, stade de la Roche, Maré]
ES Wacaelé          2-3 AS Kunié            [aet]
Essor de Maré       1-3 AS Magenta          
[Aug 29, stade de Poindimié]
RC Poindimié        3-0 AS Paolo (Koné)     
[Aug 29, parc G. Dalmas de Koutio, Dumbéa]
Dumbéa FC           3-0 AS Thio Sport       
AS Ponoz            0-1 FC Gaïtcha          
[Aug 30, stade Edouard Pentecost, Nouméa, behind closed doors]
AS Qanono           1-0 Mouli Sport         
[Aug 30, stade Rivière Salée, Nouméa]
CA Saint-Louis      2-1 AS Poum             
Olympique (Nouméa)  5-1 Etoile de Banutr    

1/8 Finals
[Sep 12, stade Numa Daly, Nouméa]
US Gélima           0-2 SC Ne Drehu         
CA Saint-Louis      1-3 AS Magenta          
[Sep 12, parc G. Dalmas de Koutio, Dumbéa]
Olympique (Nouméa)  4-1 JS Baco             
Dumbéa FC           1-2 AS Qanono           
[Sep 12, stade Rivière Salée, Nouméa]
AS Mont-Dore        2-0 FC Gaïtcha          
[Sep 12, stade de Hienghène]
Hienghène Sport     3-0 Tiga Sports         
[Sep 12, stade Yoshida, Koné]
RC Poindimié        7-2 Goeland Sp. Oundjo  [aet]
[Sep 12, stade Charles de Gaulle, Île des Pins]
AS Kunié            5-0 ASC Boulouparis     

Quarterfinals
[Sep 26,  stade Edouard Pentecost, Nouméa]
SC Ne Drehu         2-0 AS Kunié            
Hienghène Sport     2-0 AS Qanono           
[Sep 26, stade Yoshida, Koné]
RC Poindimié        0-7 AS Magenta          
[Sep 27, parc G. Dalmas de Koutio, Dumbéa]
AS Mont-Dore        2-1 Olympique (Nouméa)  

Semifinals [Oct 17, stade Numa Daly, Nouméa]
AS Mont-Dore        0-1 SC Ne Drehu         
AS Magenta          2-3 Hienghène Sport     [aet]

Final [Oct 31, stade Numa Daly, Nouméa]
SC Ne Drehu         1-3 Hienghène Sport     [aet]
  [Mone Wamowe 8; Willy Yentao 45, Yvanoe Bamy 91, 96]

Grande Terre - Promotion d'Honneur 2020

Playoff Nord

Semifinals
AS Poum             3-1 US Gélima           
RC Poindimié        3-1 SC Ponérihouen      

Final
RC Poindimié        5-2 AS Poum             

Playoff Sud

Round 1 [Nov 28]
FC Gaïtcha          2-2 CA Saint-Louis      
Olympique (Nouméa)  0-6 Dumbéa FC           [abandoned at 0-6 in 70', result stood]

Round 2 [Dec 5]
Dumbéa FC           3-1 FC Gaïtcha          
Olympique (Nouméa)  2-1 CA Saint-Louis      

Round 3
[Dec 18]
Dumbéa FC           2-0 CA Saint-Louis      
[Dec 19]
Olympique (Nouméa)  1-6 FC Gaïtcha          

Final Table:

 1.Dumbéa FC                       3   3  0  0  11- 1  12       Promoted
 2.FC Gaïtcha                      3   1  1  1   9- 6   7
 3.Olympique (Nouméa)              3   1  0  2   3-13   6
 4.CA Saint-Louis                  3   0  1  2   3- 6   4

Championnat des Iles 2020/21

Qualified:
Lifou: Bethel Sport, AS Qanono (defeated Trio Sport 5-0 in playoff)
Maré:  ES Wacaele
Ouvéa: Etoile de Banoutr (defeated Perruches d'Ouvéa 3-1 in Ouvéa final Dec 16)

Semifinals [Jan 20, stade Boewa, Mont-Dore]
Bethel Sport        2-3 Etoile de Banoutr   
AS Qanono           2-1 ES Wacaele          

Final [Jan 23, stade Boewa, Mont-Dore]
AS Qanono           3-1 Etoile de Banoutr   

NB: AS Qanono promoted

2019

list of champions

list of cup winners

french overseas territories cup


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 28 Jan 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.