Nigeria 2000

Table [from Nando 7/7/00]:

 1.Katsina United                 32  14 10  8  32-27  52
 2.Lobi Stars FC (Makurdi)        32  15  6 11  34-24  51
 3.Julius Berger (Lagos)          32  14  8 10  28-24  50
 4.Plateau United (Jos)           32  15  4 13  33-26  49 [14-5-13-40-26-47]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Wikki Tourists (Bauchi)        32  14  6 12  33-32  48
 6.Gabros International           32  13  8 11  31-25  47 [13-9-10-31-22-45]
 7.Port Harcourt Sharks           32  13  5 14  41-39  44 [13-6-13-41-34-45]
 8.Iwuanyanwu Nationale (Owerri)  32  12  8 12  29-28  44
 9.Gombe United (Bauchi)          32  14  2 16  35-35  44 [13-3-16-32-35-42]
10.Enyimba (Aba)                  32  13  5 14  39-42  44
11.Jasper United (Onitsha)        32  12  8 12  22-27  44 [12-8-12-20-27-44]
12.Jigawa Golden Stars            32  13  4 15  32-28  43
13.Enugu Rangers                  32  12  7 13  32-32  43 [12-8-12-32-32-44]
14.Bendel Insurance (Benin City)  32  11  9 12  27-25  42 [11-9-12-37-35-42]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Udoji United (Akwa)            32  11  8 13  34-34  41
16.Kwara United (Ilorin)          32  11  8 13  25-30  41
17.Kwara Stars FC (Ilorin)        32   8  8 16  27-40  32

1) Table goal difference is off (+16); brackets indicate standings that
   are different when compared to a table in Post Express (7/6/00)
2) Top four teams qualify for Super League; bottom three teams are
   relegated

Round 1 [Dec 18]
Nationale          1-1 Kwara United
Kwara Stars        3-1 Enyimba
Plateau United     0-0 Lobi Stars
Katsina United     1-0 Jigawa          [inferred]
Wikki Tourists     1-0 Rangers
Gombe United       2-1 Gabros          [inferred]
Udoji United       0-1 Insurance
Jasper United      1-0 Julius Berger
Sharks             bye

Round 2 [Dec 22]
Insurance          2-1 Kwara Stars     [inferred]
Gabros             1-0 Sharks
Kwara United       2-0 Gombe United    [inferred]
Julius Berger      1-1 Nationale
Jigawa             1-2 Jasper United
Lobi Stars         1-2 Katsina United
Rangers            1-0 Plateau United  [inferred]
Enyimba            3-2 Wikki Tourists  [inferred]
Udoji United       bye

Round 3 [Dec 29-30]
Gombe United       2-0 Julius Berger
Plateau United     3-1 Enyimba
Nationale          0-0 Jigawa
Katsina United     2-0 Rangers
Kwara Stars        0-0 Udoji United
Wikki Tourists     0-0 Insurance
Jasper United      0-0 Lobi Stars
Sharks             1-1 Kwara United
Gabros             bye

Round 4 [Jan 1]
Insurance          1-0 Plateau United
Rangers            2-0 Jasper United
Julius Berger      1-1 Sharks
Lobi Stars         1-0 Nationale       [inferred]
Enyimba            1-2 Katsina United  [inferred]
Jigawa             2-0 Gombe United    [inferred]
Udoji United       2-1 Wikki Tourists  [inferred]
Kwara United       0-0 Gabros
Kwara Stars        bye

Round 5 [Jan 5]
Gabros             0-0 Julius Berger
Sharks             1-0 Jigawa
Nationale          2-1 Rangers
Katsina United     0-0 Insurance
Gombe United       0-0 Lobi Stars      [inferred]
Plateau United     1-0 Udoji United    [inferred]
Jasper United      3-1 Enyimba         [inferred]
Wikki Tourists     3-2 Kwara Stars     [inferred]
Kwara United       bye

Round 6 [Jan 8-9]
Kwara Stars        0-0 Plateau United
Udoji United       4-0 Katsina United  [abd. midway thru 2nd half]
Insurance          0-0 Jasper United
Jigawa             2-0 Gabros
Julius Berger      0-0 Kwara United
Lobi Stars         3-2 Sharks
Rangers            1-0 Gombe United    [inferred]
Enyimba            2-1 Nationale
Wikki Tourists     bye

Round 7 [Jan 12]   
Kwara United       1-0 Jigawa
Katsina United     1-0 Kwara Stars
Udoji United       1-1 Jasper United
Nationale          1-0 Insurance
Gabros             2-0 Lobi Stars
Plateau United     4-0 Wikki Tourists  [inferred]
Sharks             0-0 Rangers
Gombe United        -  Enyimba
Julius Berger      bye

Round 8 [Jan 16-17]
Insurance          1-0 Gombe United  
Kwara Stars        1-1 Jasper United 
Wikki Tourists     3-0 Katsina United
Jigawa             1-1 Julius Berger  
Lobi Stars         0-0 Kwara United  
Rangers            1-1 Gabros 
Enyimba            1-1 Sharks  
Udoji United       2-2 Nationale
Plateau United     bye

Round 9 [Jan 19]
Katsina United     1-1 Plateau United  [inferred]
Kwara United       2-2 Rangers
Jasper United      1-1 Wikki Tourists
Julius Berger      1-0 Lobi Stars
Nationale          0-0 Kwara Stars     [inferred]
Sharks             2-2 Insurance
Gabros             2-0 Enyimba
Gombe United       1-0 Udoji United    [inferred]
Jigawa             bye

Round 10 [Feb 19-20]
Rangers            2-0 Julius Berger
Insurance          0-0 Gabros
Wikki Tourists     1-0 Nationale
Kwara Stars        1-1 Gombe United
Plateau United     1-0 Jasper United
Enyimba            2-0 Kwara United
Udoji United       2-1 Sharks           [inferred]
Lobi Stars         2-1 Jigawa           [inferred]
Katsina United     bye

Round 11 [Feb 26-27]
Nationale          1-1 Plateau United
Jasper United      0-0 Katsina United   [inferred]
Kwara United       1-0 Insurance        [inferred]
Julius Berger      2-1 Enyimba
Gabros             0-0 Udoji United
Sharks             4-0 Kwara Stars
Gombe United       2-0 Wikki Tourists
Jigawa              -  Rangers
Lobi Stars         bye

Round 12
Insurance          0-0 Julius Berger
Rangers            1-1 Lobi Stars       [inferred]
Plateau United     1-0 Gombe United     [inferred]
Kwara Stars        1-0 Gabros           [inferred]
Udoji United       1-0 Kwara United     [inferred]
Wikki Tourists     2-0 Sharks           [played later; inferred;
                                         could also be 1-0]
Enyimba             -  Jigawa
Katsina United      -  Nationale
Jasper United      bye

Round 13 [Mar 8]
Julius Berger      2-0 Udoji United
Kwara United       1-0 Kwara Stars
Lobi Stars         2-1 Enyimba
Gombe United       1-0 Katsina United
Sharks             2-0 Plateau United
Nationale          2-0 Jasper United
Gabros              -  Wikki Tourists
Jigawa              -  Insurance
Rangers            bye

Round 14 [Mar 11-12]
Kwara Stars        1-3 Julius Berger
Katsina United     3-0 Sharks          [inferred]
Plateau United     2-0 Gabros          [inferred]
Jasper United      0-2 Gombe United    [inferred]
Wikki Tourists     0-1 Kwara United
Udoji United       1-1 Jigawa          [inferred]
Insurance          0-0 Lobi Stars      [inferred]
Enyimba            1-0 Rangers         [played later; inferred]
Nationale          bye

Round 15 [Mar 18-19]
Jigawa             1-0 Kwara Stars     [inferred]
Julius Berger      1-0 Wikki Tourists
Sharks             0-1 Jasper United   [inferred]
Rangers            2-1 Insurance
Gabros             3-1 Katsina United  [inferred]
Lobi Stars         1-0 Udoji United    [played later; inferred]
Kwara United       2-0 Plateau United  [played later; inferred]
Gombe United        -  Nationale       [played later]
Enyimba            bye

Round 16 [Mar 25-26]
Plateau United     2-0 Julius Berger
Kwara Stars        1-0 Lobi Stars
Wikki Tourists     1-0 Jigawa
Insurance           -  Enyimba
Udoji United       1-1 Rangers
Nationale           -  Sharks
Jasper United      0-0 Gabros          [inferred]
Katsina United     1-1 Kwara United    [inferred]
Gombe United       bye

Round 17 [Mar 29]
Kwara United       2-0 Jasper United
Julius Berger      3-1 Katsina United  [inferred]
Lobi Stars          -  Wikki Tourists
Rangers            1-0 Kwara Stars     [inferred]
Sharks              -  Gombe United
Enyimba             -  Udoji United
Gabros              -  Nationale
Jigawa             2-3 Plateau United  [played later]
Insurance          bye

Round 18 [Apr 1-2]
Kwara Stars        2-0 Rangers
Katsina United     1-0 Julius Berger
Gombe United       0-0 Sharks

Round 19 [Apr 8-9]
Lobi Stars         1-0 Plateau United
Rangers            2-2 Wikki Tourists
Kwara United       1-0 Nationale
Insurance          2-0 Udoji United
Julius Berger      1-0 Jasper United
Enyimba            3-1 Kwara Stars
Jigawa              -  Katsina United
Gabros              -  Gombe United
Sharks             bye

Round 20 [Apr 15-16]
Nationale          2-0 Julius Berger
Katsina United     1-0 Lobi Stars
Plateau United     2-1 Rangers
Wikki Tourists     1-0 Enyimba
Gombe United       1-3 Kwara United
Jasper United       -  Jigawa
Sharks             2-0 Gabros
Kwara Stars        3-2 Insurance
Udoji United       bye

Round 21 [Apr 18-19]
Udoji United        -  Kwara Stars
Jigawa             2-0 Nationale
Kwara United        -  Sharks
Julius Berger      3-1 Gombe United    [May 24]
Enyimba            1-0 Plateau United
Rangers            2-0 Katsina United
Insurance          3-1 Wikki Tourists
Lobi Stars          -  Jasper United
Gabros             bye

Round 22 [Apr 22-23]
Plateau United     2-1 Insurance
Jasper United       -  Rangers         [May 24]
Sharks             2-0 Julius Berger
Nationale          2-0 Lobi Stars      [inferred]
Katsina United      -  Enyimba
Gombe United        -  Jigawa
Wikki Tourists      -  Udoji United
Gabros             2-0 Kwara United
Kwara Stars        bye

Round 23 [Apr 29-30]
Julius Berger      0-0 Gabros          [also reported as 1-0]
Jigawa             3-0 Sharks
Rangers            1-0 Nationale
Insurance          1-1 Katsina United
Lobi Stars         1-0 Gombe United
Udoji United        -  Plateau United
Enyimba            1-0 Jasper United
Kwara Stars        0-0 Wikki Tourists
Kwara United       bye

Round 24 [May 3-4]
Katsina United      -  Udoji United
Kwara United       1-0 Julius Berger
Sharks              -  Lobi Stars
Nationale          1-0 Enyimba         [played later]
Jasper United       -  Insurance
Plateau United      -  Kwara Stars
Gabros              -  Jigawa
Gombe United       2-0 Rangers
Wikki Tourists     bye

Round 25 [May 6-7]
Jigawa             2-0 Kwara United
Kwara Stars        1-1 Katsina United
Jasper United      2-1 Udoji United
Wikki Tourists     1-0 Plateau United
Rangers            3-0 Sharks
Enyimba            2-1 Gombe United
Insurance           -  Nationale
Lobi Stars         2-1 Gabros           [played later]
Julius Berger      bye

Round 26 [May 13-14]
Gombe United        -  Insurance
Jasper United       -  Kwara Stars
Katsina United      -  Wikki Tourists
Julius Berger      ppd Jigawa
Kwara United       0-1 Lobi Stars
Gabros             1-0 Rangers
Sharks             1-0 Enyimba          [replay June 14]
Nationale           -  Udoji United
Plateau United     bye

Round 27 [May 17]
Plateau United      -  Katsina United
Rangers            1-0 Kwara United
Wikki Tourists      -  Jasper United
Lobi Stars          -  Julius Berger
Kwara Stars        2-3 Nationale        [June 25]
Insurance          2-0 Sharks
Enyimba             -  Gabros
Udoji United        -  Gombe United
Jigawa             bye

Round 28 [May 20-21]
Julius Berger      2-1 Rangers
Gabros             2-0 Insurance
Nationale          1-0 Wikki Tourists
Gombe United        -  Kwara Stars
Jasper United      1-0 Plateau United
Kwara United       1-2 Enyimba          [May 24]
Sharks             1-0 Udoji United
Jigawa             1-0 Lobi Stars
Katsina United     bye

Round 29 [May 27-28]
Plateau United     2-0 Nationale
Katsina United      -  Jasper United
Insurance          1-0 Kwara United    [played later]
Enyimba            0-3 Julius Berger   [awarded; originally 0-0]
Udoji United       2-1 Gabros
Kwara Stars        4-2 Sharks
Wikki Tourists      -  Gombe United
Rangers             -  Jigawa
Lobi Stars         bye

Round 30 [May 31]
Julius Berger       -  Insurance
Kwara United       1-2 Udoji United
Lobi Stars          -  Rangers
Gombe United        -  Plateau United
Gabros              -  Kwara Stars
Sharks              -  Wikki Tourists
Jigawa             3-0 Enyimba          [June 28]
Nationale           -  Katsina United
Jasper United      bye

Round 31 [Jun 3-4]
Udoji United        -  Julius Berger
Kwara Stars        1-0 Kwara United
Enyimba             -  Lobi Stars
Katsina United      -  Gombe United
Plateau United      -  Sharks
Jasper United       -  Nationale
Wikki Tourists      -  Gabros
Insurance           -  Jigawa
Rangers            bye

Round 32 [June 14]
Julius Berger       -  Kwara Stars
Sharks              -  Katsina United
Gabros             awd Plateau United  [awarded 0-3; originally 0-0 on June 7; Ejide Austin
Gombe United        -  Jasper United    and Ereku David not considered eligible for Gabro]
Kwara United       0-1 Wikki Tourists
Jigawa              -  Udoji United
Lobi Stars         3-0 Insurance
Rangers            2-2 Enyimba
Nationale          bye

Round 33 [June 28]
Kwara Stars        2-0 Jigawa          [June 13]
Wikki Tourists     0-0 Julius Berger
Jasper United       -  Sharks
Insurance          2-0 Rangers
Katsina United     1-0 Gabros
Udoji United        -  Lobi Stars
Plateau United     1-0 Kwara United
Nationale          3-2 Gombe United
Enyimba            bye

Round 34 [July 6]
Julius Berger      1-0 Plateau United
Lobi Stars         3-0 Kwara Stars
Jigawwa            2-0 Wikki Tourists
Enyimba            1-0 Insurance
Rangers            2-0 Udoji United
Sharks             1-0 Nationale
Gabros             3-0 Jasper United
Kwara United       2-2 Katsina United
Gombe United       bye

Table [from Nando 7/7/00]:

 1.Katsina United                 32  14 10  8  32-27  52
 2.Lobi Stars FC (Makurdi)        32  15  6 11  34-24  51
 3.Julius Berger (Lagos)          32  14  8 10  28-24  50
 4.Plateau United (Jos)           32  15  4 13  33-26  49 [14-5-13-430-26-47]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Wikki Tourists (Bauchi)        32  14  6 12  33-32  48
 6.Gabros International           32  13  8 11  31-25  47 [13-9-10-31-22-45]
 7.Port Harcourt Sharks           32  13  5 14  41-39  44 [13-6-13-41-34-45]
 8.Iwuanyanwu Nationale (Owerri)  32  12  8 12  29-28  44
 9.Gombe United (Bauchi)          32  14  2 16  35-35  44 [13-3-16-32-35-42]
10.Enyimba (Aba)                  32  13  5 14  39-42  44
11.Jasper United (Onitsha)        32  12  8 12  22-27  44 [12-8-12-20-27-44]
12.Jigawa Golden Stars            32  13  4 15  32-28  43
13.Enugu Rangers                  32  12  7 13  32-32  43 [12-8-12-32-32-44]
14.Bendel Insurance (Benin City)  32  11  9 12  27-25  42 [11-9-12-37-35-42]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Udoji United (Akwa)            32  11  8 13  34-34  41
16.Kwara United (Ilorin)          32  11  8 13  25-30  41
17.Kwara Stars FC (Ilorin)        32   8  8 16  27-40  32

1) Table goal difference is off (+16); brackets indicate standings that
   are different when compared to a table in Post Express (7/6/00)
2) Top four teams qualify for Super League; bottom three teams are
   relegated


Championship Playoff ("Pepsi Super Four League")

Final Table:

 1.Julius Berger (Lagos)           3   2  1  0   2- 0   7  Champions
 2.Katsina United                  3   2  0  1   3- 1   6
 3.Lobi Stars FC (Makurdi)         3   1  0  2   1- 2   3
 4.Plateau United (Jos)            3   0  1  2   0- 3   1

Round 1 [Jul 12]
Katsina United     2-0 Plateau United
  [Thomas Ekoja 50,Justice Christopher 52
Julius Berger      1-0 Lobi Stars

Round 2 [Jul 14]
Katsina United     1-0 Lobi Stars
Plateau United     0-0 Julius Berger 
 
Round 3 [Jul 16]
Lobi Stars         1-0 Plateau United
  [Robert Akaruye 46]
Julius Berger      1-0 Katsina United
  [Ambrose Duru 90]
 
Final Table:

 1.Julius Berger (Lagos)           3   2  1  0   2- 0   7  Champions
 2.Katsina United                  3   2  0  1   3- 1   6
 3.Lobi Stars FC (Makurdi)         3   1  0  2   1- 2   3
 4.Plateau United (Jos)            3   0  1  2   0- 3   1


Cup 2000

Third Round [Aug]
Sunshine Stars      1-1 Plateau United        [aet, 4-3 pen]

Fourth Round 

Teams play in groups of 4; top-2 qualify

Known scores
[Sep 4]
Niger Tornadoes     2-0 Wikki Tourists 
Jigawa Golden Stars 2-0 Jimeta United
Lobi Stars          1-0 Custom  
Shooting Stars      4-1 Iwuanyanwu Nationale  
Enyimba             4-0 El-Kanemi Warriors 
Enugu Rangers       0-0 Julius Berger  
Kano Pillars        2-1 Sunshine Stars 
Lafia               0-0 Bendel Insurance 
[Sep 6]
Lobi Stars          2-0 Shooting Stars


Quarterfinals [Sep 16]
Enugu Rangers       bt  Wikki Tourists 
Niger Tornadoes     bt  Julius Berger 
Shooting Stars      bt  El-Kanemi Warriors
Enyimba             lt  Iwuanyanwu Nationale 

Semifinals [Sep 30]
Niger Tornadoes     bt  Iwuanyanwu Nationale
Enugu Rangers       bt  Shooting Stars

Third Place Match [Oct 7]
Shooting Stars      4-2 Iwuanyanwu Nationale
  Shooting Stars qualify for WAFU Cup 2001.
 
Final [Lagos, Oct 7]
Niger Tornadoes     1-0 Enugu Rangers
  [Akin Ademofe 83og]


SuperCup 2000

[Feb 18, 2001]
Played in the southeast city of Aba
Julius Berger	    2-1 Niger Tornadoes
  [Shuaibu 13, Skinn 55; Peters 66]


Second Level 

 1.El-Kanemi Warriors (Maidaguri)
 2.NPA (Warri)

1999

2001

list of champions

list of cup winners


About this document

With thanks to Mikael Jönsson and Josť Batalha

Prepared and maintained by Eric Boesenberg for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Eric Boesenberg
Last updated: 17 Jan 2008

(C) Copyright Eric Boesenberg and RSSSF 2000/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.