Nigeria 2018


Nigeria Football League 2018
AITEO Cup 2018

Nigeria Football League

NB: league abandoned following internal crisis at Nigerian Football Federation

Table at abandonment:

 1.Lobi Stars FC (Makurdi)           24  13  4  7  25-16  43  Champions
 2.Akwa United (Uyo)                 24  12  5  7  27-17  41
 3.Kano Pillars FC                   24   9 11  4  30-17  38
 4.Enyimba FC (Aba)                  24   9 11  4  23-16  38
 5.Plateau United FC (Jos)           24  11  4  9  27-20  37        [C]
 6.Niger Tornadoes FC (Minna)        24  11  4  9  21-23  37
 7.Katsina United FC                 24  11  3 10  28-22  36
 8.Abia Warriors FC (Umuahia)        24   8 10  6  20-16  34
 9.Rivers United (Port Harcourt)     24   9  7  8  22-22  34
10.Enugu Rangers International FC    24   8  9  7  19-15  33
11.MFM FC (Lagos)                    24  10  3 11  22-24  30  [-3]
12.Nasarawa United FC (Lafia)        24   9  2 13  26-29  29
13.El-Kanemi Warriors FC (Maiduguri) 24   8  5 11  17-21  29
14.Wikki Tourists FC (Bauchi)        24   8  5 11  21-26  29
15.Kwara United FC (Ilorin)          24   7  8  9  21-28  29        [P]
16.Go-Round FC (Omoku)               24   8  5 11  16-23  29        [P]
------------------------------------------------------------
17.Ifeanyi Ubah FC (Nnewi)           24   7  7 10  23-26  28
18.Sunshine Stars FC (Akure)         24   8  7  9  22-27  28  [-3]
19.Yobe Desert Stars FC (Damaturu)   24   8  4 12  20-30  28        [P]
20.Heartland FC (Owerri)             24   5  8 11  15-27  20  [-3]  [P]

NB: Heartland, MFM and Sunshine Stars 3 points deducted

Round 1
[Jan 13]
Katsina United          2-2 Kano Pillars            
[Jan 14]
Kwara United            0-2 Niger Tornadoes         
Ifeanyi Ubah            2-1 Yobe Desert Stars       
Wikki Tourists          1-0 Go Round                
Akwa United             2-0 Enugu Rangers           
Lobi Stars              1-1 Enyimba                 
Heartland               0-0 Sunshine Stars          
Nasarawa United         0-1 Plateau United          
Rivers United           1-0 El-Kanemi Warriors      
Abia Warriors           2-0 MFM                     

Round 2 [Jan 17]
Niger Tornadoes         2-1 Ifeanyi Ubah            
Yobe Desert Stars       2-0 Wikki Tourists          
Go Round                1-0 Akwa United             
Enugu Rangers           1-2 Lobi Stars              
Enyimba                 0-0 Heartland               
Sunshine Stars          2-1 Katsina United          
Kano Pillars            2-0 Nasarawa United         
Plateau United          2-0 Rivers United           
El-Kanemi Warriors      1-0 Abia Warriors           
MFM                     1-0 Kwara United            

Round 3 [Jan 21]
El-Kanemi Warriors      3-1 MFM                     
Lobi Stars              1-0 Go Round                
Akwa United             2-0 Yobe Desert Stars       
Wikki Tourists          1-0 Niger Tornadoes         
Nasarawa United         2-0 Sunshine Stars          
Ifeanyi Ubah            2-0 Kwara United            
Rivers United           2-1 Kano Pillars            
Heartland               0-1 Enugu Rangers           
Abia Warriors           1-0 Plateau United          
Katsina United          2-0 Enyimba                 

Round 4
[Jan 24]
Kwara United            1-0 Wikki Tourists          
Niger Tornadoes         1-2 Akwa United             
Yobe Desert Stars       1-0 Lobi Stars              
Go Round                1-1 Heartland               
Enugu Rangers           1-0 Katsina United          
Sunshine Stars          2-0 Rivers United           
Kano Pillars            2-1 Abia Warriors           
Plateau United          3-0 El-Kanemi Warriors      
MFM                     2-1 Ifeanyi Ubah            
[Jan 25]
Enyimba                 1-0 Nasarawa United         

Round 5
[Jan 27]
Plateau United          1-0 MFM                     
[Jan 28]
Heartland               1-1 Yobe Desert Stars       
El-Kanemi Warriors      0-0 Kano Pillars            
Abia Warriors           0-0 Sunshine Stars          
Akwa United             3-0 Kwara United            
Rivers United           1-1 Enyimba                 
Wikki Tourists          1-0 Ifeanyi Ubah            
Katsina United          3-0 Go Round                
Lobi Stars              3-1 Niger Tornadoes         
[Jan 29]
Nasarawa United         2-1 Enugu Rangers           

Round 6 
[Jan 31]
Enyimba                 1-0 Abia Warriors           
Ifeanyi Ubah            1-1 Akwa United             
Kano Pillars            2-0 Plateau United          
MFM                     2-1 Wikki Tourists          
Sunshine Stars          1-0 El-Kanemi Warriors      
Yobe Desert Stars       1-0 Katsina United          
[Feb 1]
Kwara United            1-0 Lobi Stars              
Go Round                2-1 Nasarawa United         
Enugu Rangers           1-0 Rivers United           
[Feb 7]
Niger Tornadoes         1-2 Heartland               

Round 7
[Feb 4]
Abia Warriors           0-0 Enugu Rangers           
Akwa United             4-0 Wikki Tourists          
El-Kanemi Warriors      0-0 Enyimba                 
Heartland               2-0 Kwara United            
Kano Pillars            2-0 MFM                     
Katsina United          2-0 Niger Tornadoes         
Lobi Stars              1-0 Ifeanyi Ubah            
Plateau United          5-0 Sunshine Stars          
Rivers United           1-0 Go Round                
[Feb 5]
Nasarawa United         3-0 Yobe Desert Stars       

Round 8
[Feb 11]
Enugu Rangers           1-0 El-Kanemi Warriors      
Ifeanyi Ubah            2-0 Heartland               
Go Round                1-0 Abia Warriors           
Kwara United            2-1 Katsina United          
Niger Tornadoes         1-0 Nasarawa United         
Sunshine Stars          0-0 Kano Pillars            
Yobe Desert Stars       1-0 Rivers United           
[Feb 12]
Wikki Tourists          1-0 Lobi Stars              
[Feb 14]
Enyimba                 1-0 Plateau United          
[Feb 16]
MFM                     1-0 Akwa United             

Round 9
[Feb 18]
Abia Warriors           3-1 Yobe Desert Stars       
El-Kanemi Warriors      2-1 Go Round                
Heartland               2-1 Wikki Tourists          
Kano Pillars            1-1 Enyimba                 
Katsina United          3-0 Ifeanyi Ubah            
Nasarawa United         3-3 Kwara United            
Rivers United           2-0 Niger Tornadoes         
[Feb 28]
Lobi Stars              1-0 Akwa United             
Plateau United          1-0 Enugu Rangers           
Sunshine Stars          2-1 MFM                     

Round 10
[Feb 25]
Enugu Rangers           1-1 Kano Pillars            
Enyimba                 2-1 Sunshine Stars          
Ifeanyi Ubah            1-0 Nasarawa United         
Kwara United            0-1 Rivers United           
MFM                     0-0 Lobi Stars              
Niger Tornadoes         2-0 Abia Warriors           
Wikki Tourists          1-1 Katsina United          
Yobe Desert Stars       2-0 El-Kanemi Warriors       
[Mar 21]
Akwa United             2-1 Heartland               
[Mar 22]
Go Round                1-0 Plateau United          

Round 11
[Mar 4]
Abia Warriors           1-0 Kwara United            
El-Kanemi Warriors      0-0 Niger Tornadoes         
Heartland               0-1 Lobi Stars              
Kano Pillars            2-0 Go Round                
Nasarawa United         1-0 Wikki Tourists          
Rivers United           1-1 Ifeanyi Ubah            
Sunshine Stars          1-1 Enugu Rangers           
[Mar 28]
Enyimba                 2-0 MFM                     
Plateau United          2-1 Yobe Desert Stars       
[Mar 29]
Katsina United          2-0 Akwa United             

Round 12
[Mar 11]
Enugu Rangers           1-0 Enyimba                 
Ifeanyi Ubah            1-1 Abia Warriors           
Go Round                1-0 Sunshine Stars          
Kwara United            1-1 El-Kanemi Warriors      
Lobi Stars              1-0 Katsina United          
MFM                     3-0 Heartland               
Niger Tornadoes         1-0 Plateau United          
Wikki Tourists          3-0 Rivers United           
Yobe Desert Stars       2-0 Kano Pillars            
[Mar 12]
Akwa United             1-0 Nasarawa United         

Round 13
[Mar 18]
Abia Warriors           2-0 Wikki Tourists          
El-Kanemi Warriors      1-0 Ifeanyi Ubah            
Katsina United          1-0 Heartland               
Nasarawa United         2-1 Lobi Stars              
Sunshine Stars          2-1 Yobe Desert Stars       
[Mar 19]
Kano Pillars            1-1 Niger Tornadoes         
[Apr 12]
Rivers United           2-0 Akwa United             
[Apr 25]
Enyimba                 2-0 Go Round                
[Apr 26]
Enugu Rangers           0-0 MFM                     
Plateau United          2-0 Kwara United            

Round 14 [Mar 25]
Heartland               2-1 Nasarawa United         
Ifeanyi Ubah            3-0 Plateau United          
Akwa United             1-1 Abia Warriors           
Lobi Stars              3-2 Rivers United           
Niger Tornadoes         1-0 Sunshine Stars          
Go Round                2-2 Enugu Rangers           
MFM                     2-1 Katsina United          
Kwara United            2-1 Kano Pillars            
Wikki Tourists          3-0 El-Kanemi Warriors      
Yobe Desert Stars       1-1 Enyimba                 

Round 15
[Apr 4]
Abia Warriors           1-1 Lobi Stars              
Enugu Rangers           3-0 Yobe Desert Stars       
Kano Pillars            4-0 Ifeanyi Ubah            
Nasarawa United         2-1 Katsina United          
Rivers United           2-0 Heartland               
Sunshine Stars          2-2 Kwara United            
[May 2]
Plateau United          1-1 Wikki Tourists          
Go Round                1-0 MFM                     
[May 17]
El-Kanemi Warriors      2-0 Akwa United             
[May 23]
Enyimba                 1-0 Niger Tornadoes         

Round 16
[Apr 8]
Ifeanyi Ubah            3-1 Sunshine Stars          
Heartland               0-0 Abia Warriors           
Katsina United          2-1 Rivers United           
Lobi Stars              1-0 El-Kanemi Warriors      
Niger Tornadoes         1-0 Enugu Rangers           
Wikki Tourists          1-1 Kano Pillars            
Yobe Desert Stars       1-0 Go Round                
[Apr 11]
Kwara United            1-1 Enyimba                 
[Apr 12]
MFM                     2-1 Nasarawa United         
[May 9]
Akwa United             1-1 Plateau United          

Round 17
[Apr 15]
Abia Warriors           1-1 Katsina United          
El-Kanemi Warriors      3-0 Heartland               
Enugu Rangers           0-0 Kwara United            
Go Round                1-1 Niger Tornadoes         
Rivers United           1-0 Nasarawa United         
Sunshine Stars          2-1 Wikki Tourists          
[May 2]
Kano Pillars            1-0 Akwa United             
[May 9]
Enyimba                 1-1 Ifeanyi Ubah            
Yobe Desert Stars       1-0 MFM                     
[May 16]
Plateau United          2-1 Lobi Stars              

Round 18
[Apr 22]
Akwa United             2-1 Sunshine Stars          
Ifeanyi Ubah            0-0 Enugu Rangers           
Katsina United          1-0 El-Kanemi Warriors      
Kwara United            1-1 Go Round                
Lobi Stars              1-0 Kano Pillars            
Nasarawa United         1-0 Abia Warriors           
Niger Tornadoes         1-0 Yobe Desert Stars       
Wikki Tourists          0-0 Enyimba                 
[Apr 23]
Heartland               1-1 Plateau United          
MFM                     1-1 Rivers United           

Round 19 [Apr 29]
Abia Warriors           2-1 Rivers United           
El-Kanemi Warriors      2-0 Nasarawa United         
Enugu Rangers           3-0 Wikki Tourists          
Enyimba                 0-0 Akwa United             
Go Round                0-0 Ifeanyi Ubah            
Kano Pillars            2-0 Heartland               
Niger Tornadoes         1-0 MFM                     
Plateau United          1-0 Katsina United          
Sunshine Stars          1-1 Lobi Stars              
Yobe Desert Stars       0-0 Kwara United            

Round 20
[May 6]
Ifeanyi Ubah            2-1 Go Round                
Heartland               1-1 Kano Pillars            
Katsina United          1-0 Plateau United          
Kwara United            2-1 Yobe Desert Stars       
Lobi Stars              1-0 Sunshine Stars          
MFM                     3-0 Niger Tornadoes         
Nasarawa United         2-0 El-Kanemi Warriors      
Rivers United           0-0 Abia Warriors           
Wikki Tourists          1-1 Enugu Rangers           
[May 30]
Akwa United             2-1 Enyimba                 

Round 21
[May 13]
El-Kanemi Warriors      1-1 Rivers United           
Enugu Rangers           0-0 Akwa United             
Go Round                1-0 Wikki Tourists          
Kano Pillars            3-1 Katsina United          
MFM                     0-1 Abia Warriors           
Niger Tornadoes         1-1 Kwara United            
Plateau United          2-1 Nasarawa United         
Sunshine Stars          2-1 Heartland               
Yobe Desert Stars       1-1 Ifeanyi Ubah            
[Jun 6]
Enyimba                 1-0 Lobi Stars              

Round 22
[May 20]
Ifeanyi Ubah            1-2 Niger Tornadoes         
Katsina United          1-0 Sunshine Stars          
Kwara United            3-1 MFM                     
Lobi Stars              1-0 Enugu Rangers           
Nasarawa United         0-0 Kano Pillars            
Rivers United           1-0 Plateau United          
Wikki Tourists          3-1 Yobe Desert Stars       
[May 21]
Abia Warriors           1-0 El-Kanemi Warriors      
[May 23]
Akwa United             1-0 Go Round                
[Jun 13]
Heartland               0-0 Enyimba                 

Round 23 [Jun 3]
Abia Warriors           0-0 Kano Pillars            
Akwa United             2-0 Niger Tornadoes         
El-Kanemi Warriors      1-0 Plateau United          
Ifeanyi Ubah            0-1 MFM                     
Heartland               1-0 Go Round                
Katsina United          1-0 Enugu Rangers           
Lobi Stars              3-0 Yobe Desert Stars       
Nasarawa United         4-3 Enyimba                 
Rivers United           0-0 Sunshine Stars          
Wikki Tourists          1-0 Kwara United            

Round 24
[Jun 10]
Kwara United            1-0 Ifeanyi Ubah            
Niger Tornadoes         1-0 Wikki Tourists          
Yobe Desert Stars       0-1 Akwa United             
Go Round                1-0 Lobi Stars              
Enugu Rangers           1-0 Heartland               
Enyimba                 2-0 Katsina United          
Sunshine Stars          2-0 Nasarawa United         
Kano Pillars            1-1 Rivers United           
Plateau United          2-2 Abia Warriors           
[Jun 11]
MFM                     1-0 El-Kanemi Warriors      

Table at abandonment:

 1.Lobi Stars FC (Makurdi)           24  13  4  7  25-16  43  Champions
 2.Akwa United (Uyo)                 24  12  5  7  27-17  41
 3.Kano Pillars FC                   24   9 11  4  30-17  38
 4.Enyimba FC (Aba)                  24   9 11  4  23-16  38
 5.Plateau United FC (Jos)           24  11  4  9  27-20  37        [C]
 6.Niger Tornadoes FC (Minna)        24  11  4  9  21-23  37
 7.Katsina United FC                 24  11  3 10  28-22  36
 8.Abia Warriors FC (Umuahia)        24   8 10  6  20-16  34
 9.Rivers United (Port Harcourt)     24   9  7  8  22-22  34
10.Enugu Rangers International FC    24   8  9  7  19-15  33
11.MFM FC (Lagos)                    24  10  3 11  22-24  30  [-3]
12.Nasarawa United FC (Lafia)        24   9  2 13  26-29  29
13.El-Kanemi Warriors FC (Maiduguri) 24   8  5 11  17-21  29
14.Wikki Tourists FC (Bauchi)        24   8  5 11  21-26  29
15.Kwara United FC (Ilorin)          24   7  8  9  21-28  29        [P]
16.Go-Round FC (Omoku)               24   8  5 11  16-23  29        [P]
------------------------------------------------------------
17.Ifeanyi Ubah FC (Nnewi)           24   7  7 10  23-26  28
18.Sunshine Stars FC (Akure)         24   8  7  9  22-27  28  [-3]
19.Yobe Desert Stars FC (Damaturu)   24   8  4 12  20-30  28        [P]
20.Heartland FC (Owerri)             24   5  8 11  15-27  20  [-3]  [P]

NB: Heartland, MFM and Sunshine Stars 3 points deducted

NB: league abandoned following internal crisis at Nigerian Football
    Federation; Lobi Stars FC (Makurdi) declared champions

Promoted: Kada City Stars (Kaduna), Bendel Insurance (Benin City),
          Remo Stars (Sagamu), Gombe United

AITEO Cup 2018

Round 1
[Sep 9]
Gombe United            1-2 Dynamite Force FC 
Shooting Stars          0-0 Supreme Court           [4-5 pen]            
FC Minda Makurdi        1-2 Osun United FC
All Stars FC of MKO     1-2 Kwara United                 
Madagali United         0-3 Katsina United  
Dan Masari FC           o/w Go Round FC             [Dan Masari forfeited]  
Cofine FC               1-1 Heartland FC Owerri     [4-2 pen]
Bukola Babes FC         1-2 Kebbi United
Aklosendi FC            1-0 FRSC FC
Zabgal FC Bauchi        0-2 Plateau United
Yobe Stars              2-1 DMB FC
Wasiu Alabelewe         0-3 Enyimba FC
Sunshine Stars          3-1 FCIU Feeders
Smart City              1-2 Abia Warriors
Samba FC                0-3 El Kanemi Warriors
Nyasagwana FC           1-5 FC Ifeanyi Ubah
Ngwa FC Abakaliki       2-3 Kano Pillars
Katsina Feeders FC      3-1 Jigawa Golden Stars
Kano Pillars Feeders    0-0 Crown FC                [4-5 pen]
Delta Stars FC          0-4 Kogi United FC
Chief of Staff          o/w Niger Tornadoes         [Chief of Staff forfeited] 
Bendel Insurance FC     0-1 Remo Stars Feeders
Bayelsa United FC       4-1 Fasbir FC
Akwa United             7-0 Hope of Glory
[Sep 10]
Sokoto United           1-0 MFM FC
Rivers United           6-0 Gusau XI
Lobi Stars              1-2 Standard
Ekiti United FC         1-2 Mighty Jets
[Sep 11]
Wikki Tourist           w/o Crime Buster            [Crime Buster forfeited]
Rangers International   1-0 Niger Tornadoes Feeder
George Turnah           1-2 Nasarawa United
Doma United             1-4 Julius Atete FC
 
Round 2  
[Sep 16]
Yobe Stars              0-1 Plateau United
Remo Stars Feeders      0-1 Rivers United
Nasarawa United         3-0 Standard
Mighty Jets             1-3 Kwara United
Kogi United FC          1-0 Niger Tornadoes
Kebbi United            0-3 Rangers International
Kano Pillars            3-0 Sokoto United      
FC Ifeanyi Ubah         0-1 Julius Atete FC
Go Round FC             1-1 Supreme Court FC        [Supreme Court on pen?]
Crown FC                1-3 Abia Warriors
Akwa United             5-2 Aklosendi FC
[Sep 17]
Wikki Tourists          3-1 Bayelsa United FC   
Osun United FC          0-1 Katsina United
El Kanemi Warriors      1-0 Katsina Feeders FC 
Cofine FC               0-2 Sunshine Stars
[Sep 19]
Dynamite Force FC       0-2 Enyimba FC                   
 
Group Stage

Group A (at Patani Stadium, Gombe)

Round 2 [Sep 26]
Katsina United          0-1 Enyimba    
J. Atete                1-3 Plateau United
 
Round 3 [Sep 27]
J. Atete                2-4 Katsina United
Plateau United          1-1 Enyimba
 
Round 1 [Sep 28] (moved from Sep 24)
Plateau United          0-1 Katsina United
J. Atete                0-5 Enyimba

Final Table:

 1.Enyimba FC                         3   2  1  0   7- 1   7  Qualified
 2.Katsina United                     3   2  0  1   5- 3   6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Plateau United                     3   1  1  1   4- 3   4
 4.Julius Atete FC                    3   0  0  3   3-12   0

Group B (at Sani Abacha Stadium, Kano)

Round 1 [Sep 24]           
Enugu Rangers           2-1 El-Kanemi Warriors
Sunshine Stars          1-1 Supreme Court  

Round 2 [Sep 26]
Sunshine Stars          1-1 El-Kanemi Warriors 
Supreme Court           n/p Enugu Rangers  
 
Round 3 [Sep 28]
Enugu Rangers           0-0 Sunshine Stars
El-Kaneni Warriors      1-0 Supreme Court

Table:

 1.Enugu Rangers International        2   1  1  0   2- 1   4  Qualified
 2.El Kanemi Warriors                 3   1  1  1   3- 3   4  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Sunshine Stars                     3   0  3  0   2- 2   3
 4.Supreme Court FC                   2   0  1  1   1- 2   1

Group C (at Agege Stadium, Lagos)

Round 1 [Sep 24]
Kwara United            5-1 Abia Warriors
Kano Pillars            3-2 Rivers United   
 
Round 2 [Sep 26]
Kano Pillars            1-2 Abia Warriors
Rivers United           0-1 Kwara United 
 
Round 3 [Sep 28]
Kano Pillars            2-1 Kwara United
Rivers United           0-1 Abia Warriors

Final Table:

 1.Kwara United                       3   2  0  1   7- 3   6  Qualified
 2.Kano Pillars                       3   2  0  1   6- 5   6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Abia Warriors                      3   2  0  1   4- 6   6
 4.Rivers United                      3   0  0  3   2- 5   0

Group D (at Enyimba International Stadium, Aba)

Round 1 [Sep 24]
Akwa United             1-0 Wikki Tourists
Nasarawa United         0-0 Kogi United
 
Round 2 [Sep 26]
Kogi United             0-1 Akwa United
Nasarawa United         1-0 Wikki Tourists
 
Round 3 [Sep 28]
Akwa United             0-2 Nasarawa United
Wikki Tourists          1-0 Kogi United
 
Final Table:

 1.Nasarawa United                    3   2  1  0   3- 0   7  Qualified
 2.Akwa United                        3   2  0  1   2- 2   6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Wikki Tourists                     3   1  0  2   1- 2   3
 4.Kogi United                        3   0  1  2   0- 2   1

Quarterfinals
[Oct 3]
Kwara United            1-3 Katsina United                     [Agege stadium, Lagos]
Enugu Rangers           1-1 Akwa United             [4-2 pen]  [Sani Abacha stadium, Kano]           
[Oct 4]
Nasarawa United         1-0 El-Kanemi Warriors                 [Enyimba stadium, Aba]
[Oct 7]
Enyimba                 2-4 Kano Pillars                       [Patani stadium, Gombe]
 
Semifinals [Oct 10]
Enugu Rangers           4-2 Nasarawa United                    [Sani Abacha stadium, Kano]
Katsina United          2-2 Kano Pillars            [1-4 pen]  [Agege stadium, Lagos]
 
Final [Oct 24, Stephen Keshi stadium, Asaba]
Enugu Rangers           3-3 Kano Pillars            [4-2 pen]



State FA Cup Tournaments - available info

NB: finalists qualify for national tournament (above)


Abia

Final
Abia Warriors Umuahia   2-1 Abia Comets Umuahia
 
Bayelsa

14 participating teams

Round 1 [May ?]
Nembe City FC            -  Stars FC
Bayelsa United Feeders   -  Okaka United FC
Rich Destiny FC          -  Amassoma United
Harding FC               -  Fekete's Continental    
Oguan FC Yenagoa         -  Ijaw United Yenagoa 
George Turnah FC        bye
Bayelsa United FC       bye
 
Final not known
 
Cross River

Winners: Hope of Glory
 
Delta

1/16 Finals
Free Indeed FC          3-2 Ogunmala
World of Life FC        3-0 Polavis
Lord Honor              drw Julius Atete Feeders    [Lord Honor on pen] 
Julius Atate FC         3-0 Orando Lions
Igho FC Sapele          1-1 T Akoma                 [5-4 pen]
Sunsel FC Oghara        2-1 Church of God Missions Warri
Mandate Academy         2-0 Mega Stars
 
1/8 Finals
[May 7]
Julius Atete FC         0-0 Bobbies United FC Warri [Atete on pen]
Free Indeed FC          drw Invincble Leopards FC   [6-5 pen]
Warri Wolves FC         3-0 Isoko United
Igho FC Sapele          1-0 Great Avenger
Delta Stars             3-0 Ekete United  
[May 10]
Ika Rangers              -  Lord Honor
[May 14]
Delta Force Asaba        -  World of Life
[date ?]
Mandate Academy          -  Sunsel FC Oghara
 
Final not known
 
Ebonyi

Final
Ngwa United             1-1 Alter Nite Abakaliki    [5-4 pen]
 
Edo

Round 1
Bendel Insurance        1-0 Eagles Wings FC
 
Round 2
[May ?]
Dynamite Force FC       3-2 Mission Side FC
 
Final
Dynamite Force FC       1-0 Bendel Ensurance     
 
Enugu

Round 1?
Enugu Rangers           6-0 El-Nahag FC Ogui
 
Quarterfinals [May ?]
Enugu Rangers Feeders   1-0 Lamray United
Enugu Rangers           lt  FC Inter    
 
Semifinals
[May 15]
Enugu Rangers Feeders   bt  FC Inter  
Crime Busters FC        bt  [?]
    
Final [May 26]
Crime Busters FC        2-1 Enugu Rangers Feeders
 
Federal Capital Territory (Abuja)

Final
Fed. Road Safety Corps  1-0 Supreme Court
 
Gombe

Final
Doma United             3-1 Gombe United FC
 
Imo

Semifinals
Heartland FC Owerri     0-0 Sima Stars              [Heartland on pen]
 
Winners: Heartland FC Owerri
 
Kaduna

Final
Kaduna United            -  Zaria Strikers FC 
 
Kano

Final
Kano Pillars            5-1 Samba FC Kurna
 
Kwara

Quarterfinals
[May 15]
Kwara Football Academy  1-3 Offa FC
 
Semifinals not known
 
Final
Kwara United            3-1 ABS FC
 
Lagos

87 participating teams
 
Round 1
[May 1]
Ighalo Football Academy 5-2 Regal FC
Eco FC                  3-3 Alex Transfiguration F. [7-6 pen]
Emmydinho FC            3-0 Mageeco FC
[May ?]
NATH Boys FC            3-1 Moonluck FC
[May 6]
Oasis FC                 -  Royal Sporting FC
[May ?]
Ikorodu United          6-6 Sido Football Academy   [3-2 pen]
 
Round 5
[May 26]
Ikorodu United          lt  MFM FC
 
Quarterfinals
First Bank FC           3-0 Collins Edwin SC
36 Lion FC              0-0 B. Angels FC            [4-3 pen]  
MFM FC                  2-0 Destiny Boys 
Smart City C            bt  [?]
 
Semifinals
MFM FC                  bt  36 Lion FC
First Bank FC           lt  Smart City FC
 
Final [Jun 9, Lagos, Agege stadium]
MFM FC                  3-0 Smart City FC
 
NB: 3rd cup title in a row for MFM (= Mountain of Fire and Miracles Ministries)
 
Nasarawa

10 participating teams
 
Round 1 [May 15-18]
Police Machine           -  AYD Doma
11 Brothers              -  Aklosendi Feeders 
Akwanga Selected         -  Yamusa Boys   
FC Basira                -  Water Corporation
 
Nasarawa United and Aklosendi FC Lafia started at the semifinal stage.
 
Final not known
 
Niger

Final
Niger Tornadoes          -  Niger Tornadoes Feeders FC
 
Ogun

Final
Ogun All Stars FC       1-1 Remo Stars Feeders      [6-5 pen]
 
Ondo

Quarterfinals
Sunshine Stars FC       2-1 Snippers
 
Semifinals
Sunshine Stars FC       1-0 Rising Stars
Akure City FC           4-0 Ikale United
 
Final
Sunshine Stars FC       1-0 Akure City FC
 
Oyo

Semifinals
Crown FC Ogbomosho      4-0 Shaki FC
Shooting Stars Ibadan   bt  Pacesetters FC
 
Third Place Match [Jun 12]
Pacesetters FC          2-1 Shaki FC                [also reported 3-1]
 
Final [Jun 12]
Shooting Stars Ibadan   1-0 Crown FC Ogbomosho
 
Rivers

Semifinals
Rivers United           drw SKE Academy FC          [Rivers U. on pen]
 
Final
Rivers United           2-0 Go Round FC Omoku


2017

2019

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 17 Jan 2019

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.