Niger 2012/13


Ligue 1
Coupe Nationale
Supercoupe Nationale
Deuxième Division

Ligue 1


Round 1
[Dec 15]
AS GNN		2-0 Espoir FC
US Gendarmerie  4-0 Jangorzo FC
AS Douanes	2-1 Sahel SC
Nassara AC	2-1 Zumunta AC
Akokana FC	awd AS NIGELEC		[3-0 awarded; originally 1-1; AS NIGELEC fielded inilegible player]
Dan Kassawa FC  2-1 AS FAN
[Dec 21]
Urana FC	0-1 Olympic FC

Round 2
[Dec 18]
Urana FC	awd AS NIGELEC		[0-3 awarded; originally 3-0; Urana FC fielded inilegible player]
[Dec 22]
AS Douanes	1-1 US Gendarmerie
Akokana FC	0-2 Olympic FC
Zumunta AC	4-0 Jangorzo FC
Espoir FC	0-1 AS FAN
Dan Kassawa FC	1-2 Nassara AC
Sahel SC	1-0 AS GNN

Round 3 [Dec 29]
Olympic FC	1-0 Sahel SC
Nassara AC	0-0 Urana FC
Jangorzo FC	0-2 Akokana FC
US Gendarmerie	2-1 Dan Kassawa FC
Zumunta AC	0-0 Espoir FC
AS FAN		2-2 AS GNN
AS NIGELEC	0-1 AS Douanes

Round 4 [Jan 5]
AS NIGELEC	2-0 Zumunta AC
AS GNN		2-0 AS Douanes
Nassara AC	1-1 Akokana FC
Jangorzo FC	0-1 Urana FC
Olympic FC	0-1 Espoir FC
Sahel SC	0-2 Dan Kassawa FC
US Gendarmerie	0-0 AS FAN

Round 5
[Jan 12]
AS NIGELEC	1-0 Sahel SC
AS GNN		3-0 Jangorzo FC
Espoir FC	1-0 Nassara AC
[Jan 19]
Akokana FC	0-0 US Gendarmerie
[Jan 23]
Dan Kassawa FC	lt  AS Douanes
[Jan 24]
Urana FC	1-0 Zumunta AC
[tba]
Olympic FC	 -  AS FAN

Round 6
[Jan 15]
AS Douanes	6-0 Jangorzo FC
[Jan 19]
no infos.
[Jan 21]
Akokana FC	 -  Zumunta AC

Round 7
[Jan 26]
Espoir FC	3-0 Dan Kassawa FC	[also reported 1-0]
US Gendarmerie  1-0 AS NIGELEC
Nassara AC	1-1 AS GNN
[Jan 27]
Sahel SC	2-1 Akokana FC
AS Douanes	2-0 Urana FC		[also reported 1-0]
Zumunta AC	1-3 Olympic FC
Jangorzo FC	1-1 AS FAN

Round 8
[Jan 30]
AS GNN		4-1 Urana FC
AS Douanes	3-2 Akokana FC		[also reported 3-1]
Dan Kassawa FC	0-0 Olympic FC
[Feb 3]
Jangorzo FC	1-1 Espoir FC
Nassara AC	1-2 US Gendarmerie
[tba]
Zumunta AC	 -  Sahel SC
AS FAN		 -  AS NIGELEC

Round 9
[Feb 9]
AS FAN		2-1 Nassara AC
Dan Kassawa FC	1-0 Jangorzo FC
Espoir FC	2-2 AS Douanes
[Feb 10]
Urana FC	0-1 Akokana FC
Olympic FC	0-0 AS NIGELEC
Sahel SC	1-0 US Gendarmerie
[Feb 11]
Zumunta AC	lt  AS GNN

Round 10
[Feb 17]
AS NIGELEC	2-0 Nassara AC
Espoir FC	0-0 US Gendarmerie
Urana FC	0-0 Dan Kassawa FC
AS FAN		2-2 Akokana FC
Zumunta AC	0-2 AS Douanes
[tba]
Sahel SC	 -  Jangorzo FC
Olympic FC	 -  AS GNN

Round 11 [Feb 24]

Round 12
[Mar 3]
no data
[Mar 6]
Sahel SC	1-0 Urana FC

Round 13
[Mar 9]
AS FAN		3-0 Urana FC
AS Douanes	4-1 Nassara AC
AS GNN		2-1 Akokana FC
[Mar 10]
Dan Kassawa FC	1-0 AS NIGELEC
Olympic FC	2-0 Jangorzo FC
US Gendarmerie	1-1 Zumunta AC
[tba]
Espoir FC	 -  Sahel SC

moved match [Apr 6]
Nassara AC	2-0 Jangorzo FC

Round 14
Urana FC	 -  AS FAN
Nassara AC	 -  AS Douanes
Akokana FC	 -  AS GNN
AS NIGELEC	 -  Dan Kassawa FC
Jangorzo FC	 -  Olympic FC
Zumunta AC	 -  US Gendarmerie
Sahel SC	 -  Espoir FC

Round 15
Urana FC	 -  Sahel SC

Round 16
no infos.

Round 17
Nassara AC	 -  AS NIGELEC
US Gendarmerie	 -  Espoir FC
Dan Kassawa FC	 -  Urana FC
Akokana FC	 -  AS FAN
AS Douanes	 -  Zumunta AC
Jangorzo FC	 -  Sahel SC
AS GNN	         -  Olympic FC

Round 18
Nassara AC	 -  AS FAN
Jangorzo FC	 -  Dan Kassawa FC
AS Douanes	 -  Espoir FC
AS NIGELEC	 -  Olympic FC
US Gendarmerie	 -  Sahel SC
AS GNN		 -  Zumunta AC
[tba]
Akokana FC	 -  Urana FC

Round 19
[May 18]
Espoir FC	3-0 Jangorzo FC
[May 19]
Urana FC	 -  AS GNN
Akokana FC	 -  AS Douanes
Olympic FC	 -  Dan Kassawa FC
US Gendarmerie	 -  Nassara AC
Sahel SC	 -  Zumunta AC
AS NIGELEC	 -  AS FAN

Table:

 1.AS Douanes (Niamey)               18  11  5  2  30-13  38
 2.AS FAN (Niamey)                   18   9  7  2  27-16  34
 3.Sahel SC (Niamey)                 18  11  0  7  21-15  33  [CW]
 4.AS GNN (Niamey)                   18   9  5  4  27-13  32
 5.US Gendarmerie Nationale (Niamey) 18   8  6  4  20-13  30
 6.Olympic FC (Niamey)               18   8  6  4  18-11  30  [C]
 7.AS NIGELEC (Niamey)               18   9  2  7  15-12  29
 8.Dan Kassawa FC (Maradi)           18   6  6  6  14-15  24
 9.Espoir FC (Zinder)		     19   6  5  8  16-14  23
10.Akokana FC (Arlit)                17   5  4  8  16-24  20
11.Urana FC (Arlit)                  17   4  4  9   8-15  17
12.Nassara Alkali Club (Zinder)      18   4  4 10  13-22  16
------------------------------------------------------------
13.Zumunta AC (Niamey)		     18   3  5 10  13-22  15
14.Jangorzo FC (Maradi)              19   2  2 15   5-40   8

Top of Table (rd 22):

 1.AS FAN (Niamey)                   22  12  8  2    -    44
 2.AS Douanes (Niamey)               22  12  7  3    -    43
 3.Sahel SC (Niamey)
 4.Olympic FC (Niamey)
 5.AS GNN (Niamey)
  .
14.Jangorzo FC (Maradi)

Reported Table:

 1.AS Douanes (Niamey)               24  14  8  2  36-15  50  [14  7  3  49?]
 2.AS GNN (Niamey)                   24  12  8  4  39-19  44
 3.AS FAN (Niamey)                   24  12  8  4  33-21  44
 4.Sahel SC (Niamey)                 24  14  1  9  30-23  43  [CW]
 5.Olympic FC (Niamey)               24  11  8  5  29-17  41  [C]
 6.US Gendarmerie Nationale (Niamey) 24  11  8  5  26-18  41
 7.Espoir FC (Zinder)		     24  10  6  8  29-17  36
 8.AS NIGELEC (Niamey)               24   9  4 11  17-18  31
 9.Dan Kassawa FC (Maradi)           24   8  5 11  17-30  29  [ 7  6 11  27?]
10.Urana FC (Arlit)                  24   7  6 11  14-18  27
11.Akokana FC (Arlit)                24   6  8 10  22-29  26
12.Zumunta AC (Niamey)		     24   4  8 12  14-29  20
------------------------------------------------------------
13.Nassara Alkali Club (Zinder)      24   4  7 13  14-29  19
14.Jangorzo FC (Maradi)              24   2  4 18  10-47  10  Relegated

NB: one more win than loss; odd number of draws

Round 25
AS NIGELEC	 -  Urana FC
US Gendarmerie	1-4 AS Douanes
Olympic FC	 -  Akokana FC
Jangorzo FC	 -  Zumunta AC
AS FAN	 	 -  Espoir FC
Nassara AC	 -  Dan Kassawa FC
AS GNN		 -  Sahel SC

Round 26
Espoir FC	 -  AS GNN
Jangorzo FC	 -  US Gendarmerie
Sahel SC	2-2 AS Douanes
Zumunta AC	 -  Nassara AC
AS NIGELEC	2-0 Akokana FC
AS FAN		 -  Dan Kassawa FC
Olympic FC	 -  Urana FC

Top Final Table:

 1.AS Douanes (Niamey)               26  15  9  2  42-18  54  Champions


Coupe Nationale

Régionale Stage
---------------


Niamey


Round 1 [Mar 6]
AS Volcans	        2-1 Juvenile FC

Round 2 [Mar 13]
AS Volcans		2-0 Tiebon FC

Round 3 [Mar 20]
Kandadji Sport		2-0 AS Volcans


National Stage
--------------

NB: 14 D1 teams + 18 qualified from régions


Round 1 [Apr 13-14]
Niima			     	      -  Lantarki
AS Madaoua		     	     1-4 Zumunta AC (Niamey)
Kandadji Sport (Niamey)      	     1-0 Espoir FC (Zinder)
Tanimoune FC		     	     2-0 Aigles FC
Toubal FC (Dosso)	     	     0-2 Liptako Football Club (Niamey)
Akokana FC (Arlit)	     	     4-0 Dan Kassawa FC (Maradi)
Gobir FC (Maradi)	     	     0-1 AS Volcans (Niamey)
Etoile Filante de la Police (Zinder) 3-0 Nassara FC (Zinder)
Jangorzo FC (Maradi)	     	     bt  Tagour FC
Urana FC (Arlit)	     	     3-0 Wambeye AC
Soniantcha FC		     	     1-3 AS Police (Niamey)
AS FAN (Niamey)		     	     0-0 AS Garde Nationale du Niger (Niamey)	[3-4 pen]
Olympic FC (Niamey)	     	     3-1 Kawar FC
Sahel SC (Niamey)	     	     lt  AS Douanes (Niamey)
US Gendarmerie Nationale (Niamey)    bt  Nassara Alkali Club (Zinder)
Liberté FC (Niamey)		     0-5 AS NIGELEC (Niamey)

1/8 Finals 
[May 11]
AS Police (Niamey)		     lt  AS Garde Nationale du Niger (Niamey)
Olympic FC (Niamey)		     2-6 AS Douanes (Niamey)
US Gendarmerie Nationale (Niamey)    0-3 AS NIGELEC (Niamey)
[May 12]
Kandadji Sport (Niamey)		     bt  Tanimoune FC
Liptako Football Club (Niamey)       lt  Akokana FC (Arlit)
AS Volcans (Niamey)		     0-2 Etoile Filante de la Police (Zinder)
Niima/Lantarki			     lt  Zumunta AC (Niamey)
Jangorzo FC (Maradi)     	     bt  Urana FC (Arlit)

1/4 final [Jun 15-16]
Kandadji Sport (Niamey)		     2-1 Zumunta AC (Niamey)
Akokana FC (Arlit)		     2-0 Etoile Filante de la Police (Zinder)
Jangorzo FC (Maradi)		     2-0 AS Garde Nationale du Niger (Niamey)
Olympic FC (Niamey)	             0-1 AS NIGELEC (Niamey)

Semifinals

First Legs [Jul 20]
Jangorzo FC (Maradi)		     1-2 AS NIGELEC (Niamey)
Akokana FC (Arlit)		     2-0 Kandadji Sport (Niamey)

Second Legs [Jul 27]
AS NIGELEC (Niamey)		     4-1 Jangorzo FC (Maradi)
Kandadji Sport (Niamey)		     0-2 Akokana FC (Arlit)

Final [Aug 3, Stade Général Seyni Kountché, Niamey]
AS NIGELEC (Niamey)		     1-0 Akokana FC (Arlit)




Supercoupe Nationale

[Nov 30, Stade Général Seyni Kountché, Niamey]
AS Douane (Niamey)                   1-1 AS NIGELEC (Niamey)	                [5-3 pen]


Deuxième Division


Niamey

Championnat Régionale

First stage

NB: 6 poules.

Poule A

Round 1 [Feb 27]
Liptako FC	        0-1 Kandadji Sport
AS Volcans	        4-1 FC Racine
Étoile Rouge de Taladjé	1-0 Juvenile FC

Round 2 [Mar 2]
Juvenile FC		2-3 AS Volcans
FC Racine		0-5 Liptako FC
Kandadji Sport		 -  Étoile Rouge de Taladjé

Round 3 [Mar 9]
AS Volcans	        1-3 Étoile Rouge de Taladjé

Round 4 [Mar 28]
Kandadji Sport		2-0 AS Volcans

Round 5 [Mar 30]
AS Volcans		1-0 Liptako FC


Poule ?

Round 1
Atcha Football Club	3-2 Liberté FC

Round 2
Atcha Football Club	2-0 Korombé

Round 3
Atcha Football Club	3-1 AS Police


Final stage

1/4 final
Étoile Rouge de Taladjé bt Atcha Football Club


2011/12

2013/14

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 19 Dec 2013

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.