Niger 2018/19


Superligue
Coupe Nationale
Ligue Nationale

Superligue

Table:

 1.AS SONIDEP (Niamey)               24  16  6  2  34-11  54  [C]
 2.AS Police (Niamey)                24  15  7  2  38-19  52
 3.AS GNN (Niamey)                   24  11  8  5  31-23  41
 4.AS FAN (Niamey)                   24  10  8  6  31-19  38  [*]
 5.Sahel SC (Niamey)                 24   9 10  5  33-27  37
 6.US Gendarmerie Nationale (Niamey) 24  10  5  9  25-24  35  [*]
 7.ASN NIGELEC (Niamey)              24   7 10  7  31-18  31
 8.AS Racing FC de Boukoki (Niamey)  24   6  9  9  26-32  27  [*]
 9.AS Douanes (Niamey)               24   5 10  9  19-19  25
10.Jangorzo FC (Maradi)              24   6  6 12  24-38  24
11.Espoir FC (Zinder)                24   6  6 12  16-45  24  [*]
12.Urana FC (Arlit)                  24   3 11 10  21-26  20
------------------------------------------------------------
13.JS Tahoua FC                      24   4  8 12  20-35  20
14.Akokana FC (Arlit)                24   3 10 11  14-27  19

[*] includes match round 7 as win for Espoir against FAN
    and match round 9 as win for Gendarmerie against Racing

Round 1
[Dec 28]
ASN NIGELEC      4-0 Jangorzo FC      
Espoir FC        0-0 JS Tahoua        
[Dec 29]
AS GNN           2-1 US Gendarmerie   
AS Police        0-0 AS Douanes       
[Dec 30]
AS FAN           2-0 Racing FC        
AS SONIDEP       2-1 Sahel SC         
[Jan 23?]
Urana FC         0-0 Akokana FC       

Round 2
[Dec 31]
Jangorzo FC      0-1 JS Tahoua        
[Jan 4]
AS FAN           1-2 AS GNN           
[Jan 5]
Sahel SC         1-1 AS Douanes       
[Jan 6]
ASN NIGELEC      1-0 Urana FC         
US Gendarmerie   0-1 AS SONIDEP       
[Jan 7]
AS Police        3-1 Espoir FC        
[date?]
Racing FC        2-1 Akokana FC       

Round 3
[Jan 8]
Sahel SC         0-0 Espoir FC        
[Jan 9]
Racing FC        1-0 Urana FC         
[Jan 12]
JS Tahoua        2-3 AS Police        
AS GNN           1-0 Jangorzo FC      
US Gendarmerie   1-2 AS FAN           
[Jan 13]
AS Douanes       0-1 AS SONIDEP       
[date?]
ASN NIGELEC      1-1 Akokana FC       

Round 4
[Jan 17]
ASN NIGELEC      1-2 AS Douanes       
[Jan 18]
AS SONIDEP       1-1 AS GNN           
[Jan 19]
Jangorzo FC      0-0 Racing FC        
[Jan 20]
Urana FC         1-1 Espoir FC        
Akokana FC       1-0 JS Tahoua        
AS FAN           0-0 Sahel SC         
[Jan 23?]
AS Police        2-0 US Gendarmerie   

Round 5
[Jan 26,27]
Akokana FC       1-1 Espoir FC        
Urana FC         3-0 JS Tahoua        
Sahel SC         2-3 AS Police        
Jangorzo FC      2-1 US Gendarmerie   
AS GNN           2-1 AS Douanes       
Racing FC        3-2 ASN NIGELEC      
[Jan 27]
AS SONIDEP       0-0 AS FAN           

Round 6 [Feb 22-24]
Espoir FC        1-2 US Gendarmerie   
ASN NIGELEC      0-1 AS GNN           
JS Tahoua        0-1 AS FAN           
Jangorzo FC      1-1 Akokana FC       
AS Douanes       0-0 Urana FC         
Racing FC        1-2 Sahel SC         
AS Police        0-1 AS SONIDEP       

Round 7 [Mar 1-3]
Espoir FC        0-2 AS FAN           [awarded win to Espoir; goal records unchanged]
ASN NIGELEC      1-1 Sahel SC         
US Gendarmerie   2-1 JS Tahoua        
AS Douanes       0-1 Akokana FC       
Jangorzo FC      2-1 Urana FC         
Racing FC        0-3 AS SONIDEP       
AS GNN           0-1 AS Police        

Round 8
[Mar 5]
Jangorzo FC      0-1 AS FAN           
[Mar 6]
AS SONIDEP       3-0 Espoir FC        
AS GNN           1-1 JS Tahoua        
[Mar 7]
Akokana FC       0-0 Sahel SC         
Urana FC         0-0 AS Police        
AS Douanes       1-1 Racing FC        
US Gendarmerie   2-1 ASN NIGELEC      

Round 9 [Mar 8-11]
Racing FC        1-0 US Gendarmerie   [awarded win to Gendarmerie; goal records unchanged]
AS Douanes       4-2 Jangorzo FC      
ASN NIGELEC      0-1 AS FAN           
Akokana FC       0-2 AS Police        
Urana FC         0-0 Sahel SC         
JS Tahoua        1-4 AS SONIDEP       
AS GNN           4-0 Espoir FC        

Round 10
[Mar 15]
AS SONIDEP       0-2 ASN NIGELEC      
JS Tahoua        1-0 AS Douanes       
Espoir FC        1-4 Jangorzo FC      
[Mar 16]
AS Police        2-3 Racing FC        
AS GNN           1-5 Sahel SC         
[Mar 17]
AS FAN           2-1 Akokana FC       
US Gendarmerie   1-1 Urana FC         

Round 11
[Mar 18]
Espoir FC        0-4 AS Douanes       
[Mar 19]
Sahel SC         2-1 JS Tahoua        
AS Police        0-0 ASN NIGELEC      
[Mar 20]
AS FAN           2-1 Urana FC         
US Gendarmerie   0-0 Akokana FC       
[Mar 21]
Racing FC        2-3 AS GNN           
[date?]
AS SONIDEP       3-1 Jangorzo FC      

Round 12
[dates?]
AS Police        2-2 Jangorzo FC      
Sahel SC         3-1 US Gendarmerie   
AS Douanes       0-1 AS FAN           
Espoir FC        0-3 Racing FC        [possibly awarded]
[Mar 28]
Akokana FC       0-1 AS SONIDEP       
Urana FC         1-1 AS GNN           
[Mar 29]
JS Tahoua        1-1 ASN NIGELEC      

Round 13
[Mar 27]
Sahel SC         2-0 Jangorzo FC      
[Mar 28]
AS Douanes       1-0 US Gendarmerie   
AS FAN           1-2 AS Police        
[dates?]
Urana FC         0-1 AS SONIDEP      
Akokana FC       0-1 AS GNN           
JS Tahoua        0-0 Racing FC        
Espoir FC        0-5 ASN NIGELEC      

Halfway Table:

 1.AS SONIDEP (Niamey)               13  10  2  1  21- 6  32  [C]
 2.AS GNN (Niamey)                   13   8  3  2  20-14  27
 3.AS FAN (Niamey)                   13   8  2  3  16- 7  26  [*]
 4.AS Police (Niamey)                13   7  4  2  20-12  25
 5.Sahel SC (Niamey)                 13   5  6  2  19-11  21
 6.AS Racing FC de Boukoki (Niamey)  13   5  3  5  17-16  18  [*]
 7.ASN NIGELEC (Niamey)              13   4  4  5  19-12  16
 8.AS Douanes (Niamey)               13   4  4  5  14-11  16
 9.US Gendarmerie Nationale (Niamey) 13   4  2  7  11-18  14  [*]
10.Akokana FC (Arlit)                13   2  6  5   7-11  12
11.Jangorzo FC (Maradi)              13   3  3  7  14-22  12
12.Urana FC (Arlit)                  13   1  7  5   8-10  10
------------------------------------------------------------
13.JS Tahoua FC                      13   2  4  7   9-18  10
14.Espoir FC (Zinder)                13   1  4  8   5-32   7  [*]

[*] includes match round 7 as win for Espoir against FAN
    and match round 9 as win for Gendarmerie against Racing

Round 14
[Apr 5]
US Gendarmerie   1-1 AS Douanes       
AS Police        3-2 AS FAN           
[Apr 6]
ASN NIGELEC      4-1 Espoir FC        
Racing FC        3-1 JS Tahoua        
[Apr 7]
Jangorzo FC      2-2 Sahel SC         
AS GNN           3-1 Akokana FC       
AS SONIDEP       3-1 Urana FC         

Round 15
[Apr 9]
ASN NIGELEC      3-2 JS Tahoua        
Racing FC        0-0 Espoir FC        
[Apr 10]
AS GNN           1-1 Urana FC         
AS SONIDEP       1-0 Akokana FC       
Jangorzo FC      1-2 AS Police        
[Apr 11]
US Gendarmerie   1-2 Sahel SC         
AS FAN           0-1 AS Douanes       

Round 16
[Apr 17]
Jangorzo FC      0-1 AS SONIDEP       
ASN NIGELEC      0-0 AS Police        
AS GNN           1-1 Racing FC        
JS Tahoua        0-0 Sahel SC         
[Apr 18]
AS Douanes       0-1 Espoir FC        
Urana FC         2-2 AS FAN           
Akokana FC       0-0 US Gendarmerie   

Round 17
[Apr 20]
Sahel SC         0-0 AS GNN           
Racing FC        0-0 AS Police        
[Apr 21]
Akokana FC       0-0 AS FAN           
Urana FC         0-1 US Gendarmerie   
Jangorzo FC      2-1 Espoir FC        
ASN NIGELEC      0-1 AS SONIDEP       
AS Douanes       0-0 JS Tahoua        

Round 18
[Apr 24]
AS SONIDEP       0-1 JS Tahoua        
[Apr 27]
US Gendarmerie   3-0 Racing FC        
Jangorzo FC      1-0 AS Douanes       
AS FAN           1-1 ASN NIGELEC      
[Apr 28]
AS Police        3-0 Akokana FC       
Sahel SC         2-1 Urana FC         
Espoir FC        1-0 AS GNN           

Round 19
[Apr 30]
AS FAN           5-0 Jangorzo FC      
[May 1]
Sahel SC         3-2 Akokana FC       
AS Police        2-1 Urana FC         
[May 2]
Racing FC        1-1 AS Douanes       
Espoir FC        2-2 AS SONIDEP       
ASN NIGELEC      0-0 US Gendarmerie   
JS Tahoua        0-2 AS GNN           

Round 20
[May 14]
AS Police        2-1 AS GNN           
AS FAN           3-0 Espoir FC        
[May 15]
AS SONIDEP       3-0 Racing FC        
Sahel SC         0-4 ASN NIGELEC      
[May 16]
JS Tahoua        2-3 US Gendarmerie   
[May 17]
Akokana FC       2-1 AS Douanes       
Urana FC         1-0 Jangorzo FC      

Round 21 [May 19-21]
AS FAN           1-1 JS Tahoua        
US Gendarmerie   1-0 Espoir FC        
AS SONIDEP       0-0 AS Police        
Sahel SC         2-1 Racing FC        
AS GNN           1-0 ASN NIGELEC      
Akokana FC       1-1 Jangorzo FC      
Urana FC         0-0 AS Douanes       

Round 22
[Jun 7]
ASN NIGELEC      0-0 Racing FC        
[Jun 8]
AS FAN           0-0 AS SONIDEP       
AS Douanes       1-1 AS GNN           
Espoir FC        2-0 Akokana FC       
JS Tahoua        2-2 Urana FC         
[Jun 9]
AS Police        3-2 Sahel SC         
US Gendarmerie   1-0 Jangorzo FC      

Round 23 [Jun 11-13]
Sahel SC         1-1 AS FAN           
Racing FC        2-2 Jangorzo FC      
JS Tahoua        2-1 Akokana FC       
Espoir FC        2-1 Urana FC         
US Gendarmerie   0-1 AS Police        
AS GNN           1-1 AS SONIDEP       
AS Douanes       0-0 ASN NIGELEC      

Round 24
[Jun 16]
AS Police        2-0 JS Tahoua        
Espoir FC        1-0 Sahel SC         
AS SONIDEP       1-0 AS Douanes       
[Jun 17]
Jangorzo FC      1-0 AS GNN           
AS FAN           0-3 US Gendarmerie   
Urana FC         3-1 Racing FC        
Akokana FC       0-0 ASN NIGELEC      

Round 25
Espoir FC         -  AS Police        
JS Tahoua         -  Jangorzo FC      
Urana FC          -  ASN NIGELEC      
AS SONIDEP        -  US Gendarmerie   
AS Douanes        -  Sahel SC         
Akokana FC        -  Racing FC        
AS GNN            -  AS FAN           

Round 26
US Gendarmerie    -  AS GNN           
Jangorzo FC       -  ASN NIGELEC      
AS Douanes        -  AS Police        
JS Tahoua         -  Espoir FC        
Racing FC         -  AS FAN           
Sahel SC          -  AS SONIDEP       
Akokana FC        -  Urana FC         

Table:

 1.AS SONIDEP (Niamey)               24  16  6  2  34-11  54  [C]
 2.AS Police (Niamey)                24  15  7  2  38-19  52
 3.AS GNN (Niamey)                   24  11  8  5  31-23  41
 4.AS FAN (Niamey)                   24  10  8  6  31-19  38  [*]
 5.Sahel SC (Niamey)                 24   9 10  5  33-27  37
 6.US Gendarmerie Nationale (Niamey) 24  10  5  9  25-24  35  [*]
 7.ASN NIGELEC (Niamey)              24   7 10  7  31-18  31
 8.AS Racing FC de Boukoki (Niamey)  24   6  9  9  26-32  27  [*]
 9.AS Douanes (Niamey)               24   5 10  9  19-19  25
10.Jangorzo FC (Maradi)              24   6  6 12  24-38  24
11.Espoir FC (Zinder)                24   6  6 12  16-45  24  [*]
12.Urana FC (Arlit)                  24   3 11 10  21-26  20
------------------------------------------------------------
13.JS Tahoua FC                      24   4  8 12  20-35  20
14.Akokana FC (Arlit)                24   3 10 11  14-27  19

[*] includes match round 7 as win for Espoir against FAN
    and match round 9 as win for Gendarmerie against Racing


Coupe Nationale

NB: preliminary round played by 8 regional qualifiers and 20 clubs second level

Regional Qualifiers (8):
Boboye FC        
Lada FC          
Lazaret FC       
Maradi           
Oumani FC        
Soniantcha       
Telwa FC         
Zinder           

Preliminary Round
[Apr 20]
Boboye FC        lt  Abzin FC         
ASAF Zinder      bt  Soniantcha FC    
[Apr 21]
National Dendi   bt  Dankassawa FC    
Askia FC         lt  Tagour PC        
Lada FC          bt  Roumbassaou FC   
Oumani FC        bt  Garkuwa FC       
Alkali Nassara   lt  Etoile Rouge     
Lantarki FC      lt  Telwa FC         
[Apr 22]
Liberté FC       bt  Ni'ima FC        
Dan Gourmou FC   bt  Kandarga FC      
Nassara (Maradi) bye
Lazaret FC       bye
Entente FC       bye
AS Renaissance   bye
AS Zam           bye
JS Ader          bye
Olympic FC       bye
Zumunta FC       bye

NB: top level clubs all bye to 1/16 Finals

Round 2
[May 4]
Oumani FC         -  Nassara (Maradi) 
[May 5]
JS Tahoua        lt  AS Douanes       
Racing FC         -  AS Police        
Jangorzo FC      lt  AS FAN           
[May 6]
AS GNN           bt  Zumunta FC       
Dan Gourmou FC   bt  Sahel SC         
Olympic FC        -  Liberté FC       
Tagour PC         -  Espoir FC        
[May 7]
AS Zam            -  Entente FC       
US Gendarmerie   bt  Etoile Rouge     
Urana FC          -  National Dendi   
JS Ader          bt  Telwa FC         
Akokana FC       lt  AS Renaissance   
[May 8]
Lazaret FC        -  Abzin FC         
AS SONIDEP       bt  ASAF Zinder      
Lada FC           -  ASN NIGELEC      

1/8 Finals not available

Quarterfinals
[May 22]
AS FAN           bt  JS Ader          
[May 23]
AS GNN           lt  AS SONIDEP       
Dan Gourmou FC   lt  AS Renaissance   
[May 24]
AS Douanes       lt  US Gendarmerie   

Semifinals

First Legs
[May 27]
AS Renaissance   0-1 AS SONIDEP       
[May 28]
AS FAN           0-1 US Gendarmerie   

Second Legs
[May 31]
AS SONIDEP       2-1 AS Renaissance   
[Jun 1]
US Gendarmerie   2-0 AS FAN           

Final
AS SONIDEP        -  US Gendarmerie   

Ligue Nationale

NB: second level

Poule A

Round 1
[Apr 12]
Garkuwa FC       0-2 Ni'ima FC        
[Apr 13]
AS Zam           1-0 Abzin FC         
[Apr 14]
Liberté FC       0-0 National Dendi   
Entente FC       1-1 JS Ader          
AS Renaissance   1-0 Kandarga FC      

Round 2
[Apr 17]
Liberté FC       4-0 Abzin FC         
AS Renaissance   2-1 Ni'ima FC        
[Apr 18]
AS Zam           3-1 Entente FC       
[dates?]
National Dendi   0-2 JS Ader          
Garkuwa FC       1-3 Kandarga FC      

Round 3
National Dendi    -  Abzin FC         
JS Ader           -  AS Renaissance   
Kandarga FC       -  Liberté FC       
Entente FC        -  Garkuwa FC       
Ni'ima FC         -  AS Zam           

Poule B

Round 1
[Apr 12]
Dan Gourmou FC   1-0 Dankassawa FC    
[Apr 13]
Tagour PC        0-2 Olympic FC       
Zumunta FC       0-1 Lantarki FC      
Alkali Nassara   1-2 Roumbassaou      
[Apr 14?]
Etoile Rouge     2-1 Askia FC         

Round 2
[Apr 16]
Olympic FC       1-0 Lantarki FC      
[Apr 18]
Zumunta FC       2-0 Askia FC         
[dates?]
Alkali Nassara   0-0 Dankassawa FC    
Dan Gourmou FC   0-2 Tagour PC        
Roumbassaou      1-2 Etoile Rouge     

Round 3
Lantarki FC       -  Dan Gourmou FC   
Dankassawa FC     -  Etoile Rouge     
Askia FC          -  Roumbassaou      
Tagour PC         -  Alkali Nassara   
Zumunta FC        -  Olympic FC       


2017/18

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 20 Jun 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.