Vaclav Jezek U-18 Tournament (Czech Republic)


Named after Vaclav Jezek in 1999. Played in Nymburk and neighbourhood.

Palmares

U-17
1994 Germany
1995 Czech Rep.
1996 Czech Rep.
1997 Croatia
1998 Spain
1999 Czech Rep.
2000 Poland
U-18
2001 Germany
2002 Poland
2003 Czech Rep.
2004 France
2005 Slovakia
2006 Belgium
2007 Turkey
2008 Czech Rep.
2009 Ukraine
2010 Ukraine
2011 Ukraine
2012 Czech Rep.
2013 Ukraine
2014 USA
2015 Czech Rep.
2016 USA
2017 Japan


1994

[Sep 21-25]

Croatia			 -  Czech Rep.
Croatia			0-0 Turkey
Croatia			2-1 Switzerland
Czech Rep.		1-1 Turkey 
Czech Rep.		4-0 Switzerland
Turkey			1-1 Switzerland

Germany                 0-2 Russia
Germany                 3-0 Hungary
Germany                 4-0 Italy
Russia			 -  Hungary
Russia			 -  Italy
Hungary			 -  Italy

Final (in Boleslav)
Germany                 5-1 Croatia

Winner : Germany

Topscorer:       7 - Frohlich (Germany)
Best Player:     Leko (Croatia)
Best Goalkeeper: Breuer (Germany)

1995

[Sep 14-18] 

Czech Republic		 -  Poland
Czech Republic		 -  Slovenia
Czech Republic		3-0 Switzerland
Poland			 -  Slovenia
Poland			2-1 Switzerland
Slovenia		2-1 Switzerland

Slovakia		 -  Croatia
Slovakia		 -  Hungary
Slovakia		2-0 Austria
Croatia			 -  Hungary
Croatia			1-0 Austria
Hungary			1-2 Austria

Seventh place match
Austria			4-0 Switzerland
Final
Czech Republic          3-1 Slovakia

Winner: Czech Republic

Topscorer:       3 - Saganowski (Poland)
Best Player:     D.Jarolim (Czech Republic)
Best Goalkeeper: Pletikosa (Croatia)

1996

[Sep 12-16]

Czech Republic		 -  Yugoslavia
Czech Republic		2-1 Switzerland
Czech Republic		 -  Slovenia
Yugoslavia		0-0 Switzerland
Yugoslavia		 -  Slovenia
Switzerland		4-1 Slovenia

Hungary			3-1 Slovakia
Hungary			 -  Croatia
Hungary			 -  Poland
Slovakia		1-1 Croatia
Slovakia		2-0 Poland
Croatia			 -  Poland

Fifth place match
Croatia			3-1 Switzerland
Third place match
Yugoslavia		5-0 Slovakia
Final
Czech Republic          2-0 Hungary

Winner: Czech Republic

Topscorer:       4 - Olic (Yugoslavia)
Best Player:     Petrovic (Yugoslavia)
Best Goalkeeper: J.Skacel (Czech Republic)

1997

[Sep 8-13]

Croatia			2-2 Czech Rep.
Croatia			1-0 Sweden
Croatia			 -  Poland
Czech Rep.		1-0 Sweden
Czech Rep.		3-0 Poland
Sweden			1-0 Poland 

France			1-1 Hungary
France			6-1 Yugoslavia
France			6-1 Slovakia
Hungary			 -  Yugoslavia
Hungary			1-0 Slovakia
Yugoslavia		2-1 Slovakia

Semifinals
France			1-0 Czech Rep.
Croatia			 bt Hungary

Seventh place match
Poland			3-1 Slovakia
Fifth place match
Sweden			3-0 Yugoslavia
Third place match
Hungary			2-2 Czech Rep.		[pen 4-2]
Final
Croatia			4-1 France

Winner: Croatia

Topscorer:       4 - Hiroux (France)
Best Player:     Vandenbossche (France)
Best Goalkeeper: Turina (Croatia)

1998

[Sep 8-12]

Czech Rep.		1-0 Sweden
Czech Rep.		3-1 Hungary
Czech Rep.		3-0 Austria
Sweden			1-1 Austria
Sweden			2-1 Hungary
Austria			2-1 Hungary

Spain			2-1 Slovakia
Spain			8-2 Poland
Spain			4-2 Croatia
Slovakia		4-2 Croatia
Slovakia		2-0 Poland
Poland			 -  Croatia

Fifth place match
Austria			2-1 Poland
Third place match
Sweden			2-0 Slovakia
Final (in Cesky Dub)
Spain 			1-1 Czech Rep.		[pen 4-3]

Winner: Spain

Topscorers:      3 - Aganzo (Spain) and Darsin (Sweden)
Best Player:     Svec (Czech Republic)
Best Goalkeeper: Andersson (Sweden)

1999

[Sep 14-18]

Germany			0-0 Poland
Germany			3-2 Slovakia
Germany			3-0 Belarus
Poland			2-2 Slovakia
Poland			 bt Belarus
Belarus                 2-1 Slovakia

Czech Rep.		2-2 Croatia
Czech Rep.		1-0 Turkey
Czech Rep.		4-0 Hungary
Croatia			2-0 Turkey
Croatia			3-1 Hungary
Turkey			3-2 Hungary

Seventh place match
Slovakia                3-0 Hungary
Fifth place match
Belarus			3-0 Turkey
Third place match (in Lazne Bohdanec)
Croatia                 4-0 Poland
Final (in Lazne Bohdanec)
Czech Rep.		3-3 Germany		[4-3 pen]

Winner: Czech Republic

Topscorer:       6 - Zahora (Croatia)
Best Player:     Jungwirth (Germany)
Best Goalkeeper: Lastuvka (Czech Rep.)

2000

[Sep 5-9]

Poland			4-1 Czech Rep.
Poland			2-1 Sweden
Poland			2-1 England
Czech Rep.		1-0 Sweden
Czech Rep.		2-2 England
Sweden			0-0 England

Italy			3-0 Slovakia
Italy			0-0 Austria
Italy			7-0 Hungary
Slovakia		1-0 Austria
Slovakia		0-0 Hungary
Austria			2-2 Hungary

Third place match (in Lazne Bohdanec)
Czech Rep.		1-1 Slovakia		[5-3 pen]
Final (in Lazne Bohdanec)
Poland			3-0 Italy

Winner: Poland

Topscorer:       6 - Brozek (Poland)
Best Player:     Sverkos (Czech Rep.)
Best Goalkeeper: Agliardi (Italy)

2001

[Sep 11-15]

Germany			3-0 Slovakia
Germany			2-2 Hungary
Germany			3-0 Poland
Slovakia		2-0 Hungary
Slovakia		2-1 Poland
Poland			2-0 Hungary

Czech Rep.		1-1 Ukraine
Czech Rep.		1-0 Slovenia
Czech Rep.		4-0 Rep.of Ireland
Ukraine			1-0 Slovenia
Ukraine			2-0 Rep.of Ireland
Slovenia		1-1 Rep.of Ireland

Third place match (in Cesky Dub)
Slovakia		0-0 Ukraine		[4-2 pen]
Final (in Mlada Boleslav)
Germany			2-1 Czech Rep.

Winner: Germany

Topscorers:      2 - Stier (Germany), G.Muller (Germany), 
                     Schweinsteiger (Germany), Kilicaslan (Germany),
                     Volesak (Czech Rep.), Musil (Czech Rep.), 
                     Wasicki (Poland), Sebo (Slovakia)
Best Player:     Musil (Czech Rep.)
Best Goalkeeper: Bolek (Czech Rep.)

2002

[Aug 27-31]

Czech Rep.		1-0 Hungary
Czech Rep.		3-0 Norway
Czech Rep.		1-0 Rep.of Ireland
Hungary			1-1 Norway
Hungary			2-1 Rep.of Ireland
Norway			3-3 Rep.of Ireland

Poland			0-0 Germany
Poland			4-2 Sweden
Poland			4-2 Slovakia
Germany			1-1 Sweden
Germany			3-2 Slovakia
Sweden			2-1 Slovakia

Third place match (in Horni Pocernice)
Germany			4-2 Hungary
Final (in Horni Pocernice)
Poland			0-0 Czech Rep.		[6-5 pen]

Winner: Poland

Topscorer:       Podolski (Germany) 
Best Player:     Piszczek (Poland)
Best Goalkeeper: Krbecek (Czech Rep.)

2003

[Aug 26-30]

Czech Rep.		3-2 Sweden
Czech Rep.		2-0 Rep.of Ireland
Czech Rep.		1-1 Slovakia
Sweden			1-0 Rep.of Ireland
Sweden			1-1 Slovakia
Rep.of Ireland		2-0 Slovakia

Poland			2-3 Serbia-Montenegro
Poland			3-1 Hungary
Poland			2-0 Norway
Serbia-Montenegro	1-2 Hungary
Serbia-Montenegro	2-0 Norway
Hungary			1-0 Norway

Third place match (in Sokolec)
Sweden			2-0 Serbia-Montenegro
Final (in Cesky Dub)
Czech Rep.		1-1 Poland		[3-1 pen]

Winner: Czech Republic

Topscorer:       3 - Wawrzynczok (Poland)
Best Player:     Kral (Czech Rep.)
Best Goalkeeper: Hansson (Sweden)

2004

[Aug 24-28]

France			1-1 Slovakia
Ukraine			2-1 Poland
France			3-1 Ukraine
Poland			1-0 Slovakia
France			1-0 Poland
Ukraine			2-1 Slovakia

Norway			1-1 Sweden
Czech Rep.		1-0 Hungary
Sweden			1-1 Hungary
Czech Rep.		1-0 Norway
Norway			2-0 Hungary
Czech Rep.		1-0 Sweden

Third place match (in Mnichovo Hradiste)
Norway			5-1 Ukraine

Final (in Cesky Dub)
France			2-0 Czech Rep.
 [35 K.Benzema, 79 E.Grandin]

Winner: France

Topscorer:       Yousefi (Norway)
Best Player:     Pavlík (Czech Rep.)
Best Goalkeeper: Riou (France)

2005

[Aug 23-27]

Slovenia replaced Greece.

Sweden			1-1 Czech Rep.
Slovenia		1-0 Croatia
Slovenia		0-0 Czech Rep.
Sweden			2-0 Croatia
Croatia			2-1 Czech Rep.
Sweden			2-2 Slovenia

Slovakia		2-1 Poland
Ukraine			2-1 Hungary
Poland			3-1 Hungary
Slovakia		2-1 Ukraine
Poland			0-0 Ukraine
Slovakia		1-1 Hungary

Third place match (in Cáslav)
Poland			3-1 Slovenia

Final (in Cáslav)
Slovakia		3-0 Sweden
 [6 Kuzma, 40 54 Šebek]

Winner: Slovakia

Topscorer:       4 - Šebek (Slovakia)
Best Player:     Malecki (Poland) 
Best Goalkeeper: Petric (Slovenia)

2006

[Aug 22-26]

Czech Rep.		3-1 Norway
Sweden			2-1 Hungary
Czech Rep.		3-3 Hungary
Sweden			1-0 Norway
Czech Rep.		2-0 Sweden
Hungary			4-3 Norway

Belgium			1-1 Iceland
Poland			1-1 Slovakia
Belgium			3-2 Poland
Slovakia		3-1 Iceland
Belgium			2-0 Slovakia
Poland			2-1 Iceland

Third place match (in Mnichovo Hradiste)
Poland			2-0 Sweden

Final (in Cesky Dub)
Belgium			1-1 Czech Rep.		[5-3 pen]
 [25 D.Wittesaele; 62 M.Rabušic]

Topscorer:       5 - Jelle Vossen (Belgium)
Best Player:     Axel Witsel (Belgium) 

2007

[Aug 21-25]

Czech Rep.		2-1 Poland
Norway			2-1 Malta
Czech Rep.		4-0 Malta
Norway			2-0 Poland
Norway			3-2 Czech Rep.
Poland			1-0 Malta

Turkey			1-0 Slovakia
Ukraine			3-3 Sweden
Slovakia		1-1 Sweden
Turkey			1-1 Ukraine
Turkey			1-0 Sweden
Ukraine			3-1 Slovakia


Third place match (in Mnichovo Hradiste)
Czech Rep.		3-1 Ukraine

Final (in Cesky Dub)
Turkey			3-2 Norway

2008

[Aug 26-30]

Czech Rep.		2-0 Iceland
Norway			5-0 Hungary
Hungary			2-1 Czech Rep.
Norway			2-1 Iceland
Czech Rep.		4-0 Norway
Hungary			0-0 Iceland

Poland			3-1 Bavaria Sel.
Slovakia		3-1 Sweden
Poland			0-0 Slovakia
Bavaria Sel.		2-2 Sweden
Poland			3-0 Sweden
Bavaria Sel.		2-1 Slovakia

Third place match (in Mnichovo Hradiste)
Norway			3-1 Bavaria Sel.

Final (in Cesky Dub)
Czech Rep.		0-0 Poland		[3-0 pen]

2009

[Aug 25-28]

Czech Rep.		3-3 Denmark
Croatia			3-0 Bavaria Sel.
Croatia			1-1 Denmark
Czech Rep.		4-3 Bavaria Sel.
Denmark			4-0 Bavaria Sel.
Croatia			2-1 Czech Rep.

Ukraine			1-0 Hungary
Romania			4-2 Slovakia
Ukraine			3-0 Romania
Slovakia		1-0 Hungary
Ukraine			0-0 Slovakia
Romania			3-1 Hungary


Third place match
Denmark			1-1 Romania		[4-3 pen]

Final
Ukraine			1-0 Croatia

2010

[Aug 24-28]

Slovakia		2-2 Turkey	
Slovakia		1-0 Hungary
Turkey			0-0 Hungary

Ukraine			0-0 Czech Rep.
Ukraine			2-0 Rep.of Ireland
Czech Rep.		2-0 Rep.of Ireland

Fifth place match
Hungary			0-0 Rep.of Ireland	[on pen ?]

Third place match
Czech Rep.		4-1 Turkey

Final
Ukraine			0-0 Slovakia		[5-3 pen]

2011

[Aug 23-27]

Ukraine			2-1 France
Ukraine			1-2 Czech Rep.
France			2-1 Czech Rep.
 On coin toss :
1. Ukraine
2. France
3. Czech Rep.

Turkey			2-1 Slovakia
Turkey			0-0 Hungary
Slovakia		3-1 Hungary


Fifth place match
Czech Rep.		2-2 Hungary		[7-6 pen]

Third place match
France			3-1 Slovakia

Final
Ukraine			5-4 Turkey

2012

[Aug 21-25]

Czech Rep.		2-0 Turkey
Czech Rep.		3-0 Norway
Turkey			1-1 Norway

Hungary			1-0 Slovakia
Hungary			2-2 Ukraine
Slovakia		1-0 Ukraine

Fifth place match
Norway			1-1 Ukraine		[4-3 pen]

Third place match
Slovakia		0-0 Turkey		[4-2 pen]

Final
Czech Rep.		3-2 Hungary


2013

[Aug 20-24]

Czech Rep.		1-1 Romania
Czech Rep.		4-1 Japan
Romania			1-1 Japan

Ukraine			0-1 Hungary
Ukraine			3-1 Turkey
Hungary			0-1 Turkey

Fifth place match
Turkey			3-0 Japan

Third place match
Hungary			0-0 Romania		[5-4 pen]

Final
Ukraine			2-2 Czech Rep.		[4-3 pen]


2014

[Aug 19-23]

USA			3-2 Czech Rep.
USA			3-1 Hungary	
Czech Rep.		4-1 Hungary	

Ukraine			3-2 Slovakia
Ukraine			4-1 Japan
Slovakia		2-1 Japan

Fifth place match
Japan			3-0 Hungary	

Third place match
Czech Rep.		2-0 Slovakia

Final
USA			1-0 Ukraine

2015

[Aug 18-22]

Czech Rep.		2-0 Hungary
Czech Rep.		4-1 Japan
Czech Rep.		2-2 Ukraine		[2-0 pen]
Hungary			2-2 Japan		[3-1 pen]
Hungary			2-2 Ukraine		[3-1 pen]
Japan			2-0 Ukraine

Russia			0-0 Slovenia		[6-5 pen]
Russia			3-2 Slovakia
Russia			4-2 USA
Slovenia		2-1 Slovakia
Slovenia		1-1 USA			[3-2 pen]
Slovakia		1-1 USA			[2-0 pen]

Seventh place match
USA			2-1 Ukraine

Fifth place match
Japan			3-1 Slovakia

Third place match
Slovenia		2-0 Hungary

Final
Czech Rep.		1-1 Russia		[3-1 pen]

2016

[Aug 16-20]

USA			3-1 Hungary
USA			2-1 Russia
USA			3-1 Slovakia
Hungary			0-1 Russia
Hungary			2-0 Slovakia
Russia			2-3 Slovakia

Czech Rep.		2-3 Japan
Czech Rep.		2-0 Ukraine
Czech Rep.		1-0 UAE
Japan			0-1 Ukraine
Japan			7-0 UAE
Ukraine			3-0 UAE

Seventh place match [Rakova]
Slovakia		5-0 UAE

Fifth place match [Klatovy]
Russia			4-1 Ukraine

Third place match [Tachov]
Japan			2-0 Hungary

Final [Plzen, Lucni ul.]
USA			4-2 Czech Rep.

2017

[Aug 22-26]

Czech Rep.		3-0 Island
Czech Rep.		3-0 Ukraine
Czech Rep.		4-0 Slovakia
Island			1-1 Ukraine		[5-4 pen]
Island			3-0 Slovakia
Ukraine			0-0 Slovakia		[6-5 pen]

Japan			4-0 USA
Japan			1-0 Russia
Japan			5-2 Hungary
USA			3-1 Russia
USA			4-1 Hungary
Russia			7-1 Hungary

Seventh place match [Slany]
Hungary			4-0 Slovakia

Fifth place match [Brozany nad Ohri]
Ukraine			4-1 Russia

Third place match [Lovosice]
USA			4-0 Island

Final [Lovosice]
Japan			4-2 Czech Rep.



About this document

Prepared and maintained by Erik Garin and Zbynek Pawlas for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch) and Zbynek Pawlas (pawlas@karlin.mff.cuni.cz)
Last updated: 2 May 2018

(C) Copyright Erik Garin, Zbynek Pawlas and RSSSF 2003/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.