New Zealand - List of Champions


See also the list of final tables.


  • Provincial Champions 1892-1968
  • Rothmans Cup 1962-1963 - link to separate file
  • Regional Champions 1966-1970
  • National Champions since 1970

  • Provincial Champions 1892-1968

    Auckland
    
    1892  Alliance Auckland 
    1893  Alliance Auckland 
    1894  Auckland United 
    1895  Auckland United 
    1896  Auckland United 
    1897  Auckland United 
    1898  Auckland United 
    1899  Auckland United 
    1900  Grafton AFC (Auckland)
    1901  Grafton AFC (Auckland)
    1902  North Shore AFC (Devonport)
    1903  YMCA Auckland 
    1904  Auckland Corinthians 
    1905  Auckland Corinthians 
    1906  North Shore AFC (Devonport) 
    1907  Auckland Corinthians 
    1908  Auckland Corinthians 
    1909  Auckland Corinthians 
    1910  Caledonian Auckland 
    1911  Ponsonby AFC (Auckland) 
    1912  Everton Auckland 
    1913  Everton Auckland 
    1914  Auckland Thistle 
    1915  Brotherhood Auckland 
    1916  North Shore AFC (Devonport) 
    1917  Brotherhood Auckland 
    1918  North Shore AFC (Devonport) 
    1919  North Shore AFC (Devonport) 
    1920  YMCA Auckland 
    1921  Northcote 
    1922  North Shore AFC (Devonport)
          Philomel  [shared] 
    1923  North Shore AFC (Devonport)
    1924  Harbour Board 
    1925  Thistle 
    1926  Tramways 
    1927  Thistle 
    1928  Tramways 
    1929  Tramways 
    1930  YMCA 
    1931  Thistle 
    1932  YMCA 
    1933  Thistle 
    1934  Thistle 
    1935  Ponsonby AFC (Auckland) 
    1936  Thistle 
    1937  Thistle 
    1938  North Shore United AFC (Devonport; after merger with Belmont AFC 1933) 
    1939  Ponsonby AFC (Auckland) 
    1940  Comrade 
    1941  Comrade 
    1942  Mount Albert GSOB (Grammar School Old Boys) 
    1943  Metro College 
    1944  Metro College 
    1945  Philomel 
    1946  Metro College 
    1947  North Shore United AFC (Devonport)
    1948  Eastern Suburbs 
    1949  Eden 
    1950  Eastern Suburbs 
    1951  Eastern Suburbs 
    1952  Eastern Suburbs 
    1953  Eastern Suburbs 
    1954  North Shore United AFC (Devonport)
    1955  Mount Albert GSOB
    1956  Onehunga 
    1957  Eastern Suburbs 
    1958  Onehunga 
    1959  North Shore United AFC (Devonport)
    1960  North Shore United AFC (Devonport)
    1961  North Shore United AFC (Devonport)
    1962  Eastern Suburbs 
    1963  North Shore United AFC (Devonport)
    1964  Blockhouse Bay 
    1965    top Auckland teams join the Northern League 
    
    Bay of Plenty
    
    1953  Mangakino Utd 
    1954  Mangakino Utd 
    1955  Mangakino Utd 
    1956  Rangers 
    1957  Rangers 
    1958  Rangers 
    1959  Kahukura 
    1960  Kahukura 
    1961  Kawerau Town 
    1962  Rangers 
    1963  Kahukura 
    1964  Kahukura 
    1965  Rangers 
    1966    top BOP teams join the Northern League 
    
    Buller
    
    1951  Millerton Thistle
    1952    
    1953    
    1954  Millerton Thistle 
    1955  Millerton Thistle 
    1956  Millerton Thistle 
    1957  Millerton Thistle 
    1958  Millerton Thistle 
    1959  Denniston Hotspurs 
    1960  Waimangaroa Utd 
    1961  Waimangaroa Utd 
    1962  Waimangaroa Utd 
    1963  Millerton Rangers 
    1964  Waimangaroa Utd 
    1965  Granity Athletic 
    1966    no competition 
    
    Canterbury
    
    1905  Christchurch Celtic 
    1906  Christchurch Club 
    1907  Burnham IS 
          Christchurch Celtic  [shared] 
    1908  Christchurch Club 
    1909  Burnham IS 
    1910  Burnham IS 
    1911  Burnham IS 
    1912  Christchurch Nomads 
    1913  Sydenham Christchurch 
    1914  Sydenham Christchurch 
    1915  Christchurch Club 
    1916  Christchurch Rangers 
    1917  Linwood Christchurch 
    1918  Excelsior Christchurch 
    1919  Linwood Christchurch 
          Excelsior Christchurch  [shared] 
    1920  Nomads Christchurch 
    1921  Corinthians 
    1922  Rangers 
    1923  Sunnyside 
    1924  Sunnyside 
    1925  Sunnyside 
    1926  Sunnyside 
    1927  Nomads 
    1928  Western 
    1929  Thistle 
    1930  Thistle 
    1931  Rangers 
          Nomads  [shared] 
    1932  Thistle 
    1933  Thistle 
    1934  Thistle 
    1935  Western 
    1936  Western 
    1937  Technical OB 
          Western  [shared] 
    1938  Nomads 
    1939  Western 
    1940  Western 
    1941  Western 
    1942  Western 
    1943  Western 
    1944  Thistle 
    1945  Western 
    1946  Western 
    1947  Western 
    1948  Western 
    1949  Technical OB 
    1950  Technical OB 
    1951  Technical OB 
    1952  Technical OB 
    1953  Western 
    1954  Western 
    1955  Western 
    1956  Western 
    1957  Western 
    1958  Western 
    1959  Western 
    1960  Western 
    1961  Technical OB 
    1962  Western 
    1963  Nomads 
    1964  Christchurch City 
    1965  Christchurch City 
    1966  Christchurch City 
    1967  Christchurch City 
    1968    top Canterbury teams join the Southern League 
    
    Franklin
    
    1960  Papatoetoe 
    1961  Manurewa 
    1962  Manurewa 
    1963  Manurewa 
    1964  Papatoetoe 
    1965    top Franklin teams join the Northern League 
    
    Hawke's Bay
    
    1913  Waipukurau 
    1914  Waipukurau 
    1915  Waipukurau 
    1916  Waipukurau 
    1917  Waipukurau 
    1918  Waipukurau 
    1919  Waipukurau 
    1920  Waipukurau 
    1921  Waipukurau 
    1922  Hastings Utd 
    1923  Whakatu 
    1924  Whakatu 
    1925  Whakatu 
    1926  Whakatu 
    1927  Napier Rangers 
    1928  Napier Rangers 
    1929  Napier YMCA 
    1930  Whakatu 
    1931  National Tobacco 
    1932  Napier YMCA 
    1933  Whakatu 
    1934  Napier YMCA 
    1935  Napier YMCA 
    1936  Watersiders 
    1937  Napier Utd 
    1938  Napier Utd 
    1939  Napier Utd 
    1940  Napier HSOB 
    1941  Napier HSOB 
    1942  Napier HSOB 
    1943  Napier HSOB 
    1944  Napier HSOB 
    1945  Napier HSOB 
    1946  Napier Rovers 
    1947  Napier HSOB 
    1948  Napier HSOB 
    1949  Napier HSOB 
    1950  Watersiders 
    1951  Napier HSOB 
    1952  West End 
    1953  Hastings Wanderers 
    1954  Hastings Wanderers 
    1955  Napier Rovers 
    1956  Napier Athletic 
    1957  Hastings Wanderers 
    1958  Napier Athletic 
    1959  Napier Athletic 
    1960  Napier Rovers 
    1961  Napier Rovers 
    1962  Napier Rovers 
    1963  Napier Rovers 
    1964  Napier Rovers 
    1965  Napier Rovers 
    1966    top Hawke's Bay teams join the Central League 
    
    Manawatu
    
    1951  St Andrews 
    1952  Palmerston North United
    1953  Palmerston North United
    1954  Palmerston North United
    1955  Kiwi United (new name for Palmerston North United)
    1956  Kiwi United 
    1957  Ohakea 
    1958  Kiwi United 
    1959  Kiwi United 
    1960  Kiwi United 
    1961  Ohakea 
    1962  Thistle 
    1963  Thistle 
    1964  Thistle 
    1965  Kiwi United 
    1966    top Manawatu teams join the Central League 
    
    Marlborough
    
    1956  Blenheim B 
    1957  Blenheim Rangers 
    1958  Spartans 
    1959  Woodbourne 
    1960  Woodbourne 
    1961  Spartans 
    1962  Woodbourne 
    1963  Woodbourne 
    1964  Woodbourne 
    1965  Woodbourne 
    1966  Grosvenor Rovers 
    1967  Grosvenor Rovers 
    1968/69 top Marlborough teams join the Central League 
    
    Nelson
    
    1921  Athletic 
    1922  Athletic 
    1923  Athletic 
    1924  Athletic 
    1925  Thistle 
    1926  Athletic 
    1927  Athletic 
    1928  Athletic 
    1929  Thistle 
    1930  Thistle 
    1931  Hospital 
    1932  Athletic 
    1933  Athletic 
    1934  YMCA 
    1935  YMCA 
    1936  YMCA 
    1937  YMCA 
    1938  YMCA 
    1939  YMCA 
    1940-44 no competition 
    1945  RNZAF 
    1946 
    1947  United 
    1948  United 
    1949 
    1950  Woodbourne 
    1951  Thistle 
    1952  Settlers 
    1953  Woodbourne 
    1954  Settlers 
    1955  Motueka 
    1956  Settlers 
    1957  Athletic 
    1958  Settlers 
    1959  Rangers 
    1960  Athletic 
    1961  Rangers 
    1962  Rangers 
    1963  Rangers 
    1964  Rangers 
    1965  Rangers 
    1966  Rangers 
    1967  Thistle 
    1968/69 top Nelson teams join the Central League 
    
    Northland
    
    1950 
    1951  Kamo Swifts 
    1952  Otangarei United 
    1953  Otangarei United 
    1954  Otangarei United 
    1955  Otangarei United 
    1956  Kamo Swifts 
    1957  Otangarei United 
    1958  Marlin Rovers 
    1959  Otangarei United 
    1960  Otangarei United 
    1961  Kamo Swifts 
    1962  Otangarei United 
    1963  Otangarei United 
    1964  Otangarei United 
    1965    top Northland teams join the Northern League 
    
    North Otago
    
      Champions unknown 
    
    Otago
    
    1894  Roslyn Dunedin 
    1895  Roslyn Dunedin 
    1896  Roslyn Dunedin 
    1897  Roslyn Dunedin 
    1898  Wakari Dunedin 
    1899  Roslyn Dunedin 
    1900  Roslyn Dunedin 
    1901  Roslyn Dunedin 
    1902  Roslyn Dunedin 
    1903  Northern Dunedin 
    1904  Northern Dunedin 
    1905  Kaitangata FC 
    1906  Northern Dunedin 
    1907  Northern Dunedin 
    1908  Northern Dunedin 
    1909  Dunedin City 
    1910  Northern Dunedin 
    1911  Mornington Dunedin 
    1912  Mornington Dunedin 
    1913  Kaitangala FC 
    1914  Northern Dunedin 
    1915  HSOB Dunedin 
    1916  Mornington Dunedin 
    1917  Northern Dunedin 
    1918  Southern Dunedin 
    1919  Northern Dunedin 
    1920  Kaitangala FC 
    1921  HSOB 
    1922  Seacliff 
    1923  HSOB 
    1924  Seacliff 
    1925  Northern 
    1926  HSOB 
    1927  Northern 
    1928  Maori Hill 
    1929  Seacliff 
    1930  Seacliff 
    1931  HSOB 
    1932  Seacliff 
    1933  Maori Hill 
    1934  KETCOB (King Edward Technical College Old Boys)
    1935  Maori Hill 
    1936  Seacliff 
    1937  Mosgiel 
    1938  Mosgiel 
    1939  Mosgiel 
    1940  Mosgiel 
    1941  Mosgiel 
    1942  Army 
    1943  Mosgiel 
    1944  Mosgiel 
    1945  Mosgiel 
    1946  Mosgiel 
    1947  Mosgiel 
    1948  Mosgiel 
    1949  Northern 
    1950  Northern 
    1951  Northern 
    1952  Northern 
    1953  Northern 
    1954  Northern 
    1955  KETCOB 
    1956  Northern 
    1957  KETCOB 
    1958  Northern 
    1959  Northern 
    1960  Northern 
    1961  Northern 
    1962  Northern 
    1963  KETCOB 
    1964  Northern 
    1965  St Kilda  
    1966  Northern 
    1967  Northern
    1968    top Otago teams join the Southern League 
    
    Poverty Bay
    
    1951  Thistle
    1952  Thistle
    1953  Eastern Union 
    1954  Eastern Union 
    1955  Eastern Union 
    1956  Eastern Union 
    1957  Eastern Union 
    1958  Eastern Union 
    1959  Eastern Union 
    1960  Eastern Union 
    1961  Eastern Union 
    1962  Eastern Union 
    1963  Eastern Union 
    1964  Eastern Union 
    1965  Eastern Union 
    1966  Eastern Union 
    1967    top Poverty Bay teams join the Central League 
    
    NB: Eastern Union are known today as Gisborne City 
    
    South Canterbury
    
    1922  Rangers 
    1923  Albion Rovers 
    1924  Albion Rovers 
    1925  Rangers 
    1926  Colmoco 
    1927  Rangers 
    1928  Colmoco 
    1929  Albion Rovers 
    1930 
    1931 
    1932 
    1933 
    1934 
    1935 
    1936 
    1937 
    1938  Northern 
    1939  Old Boys 
    1940-45 no competition 
    1946  Fisherman 
    1947  Northern Hearts 
    1948  Fisherman 
    1949  Northern Hearts 
    1950  Northern Hearts 
    1951  Northern Hearts 
    1952  Thistle 
    1953  Northern Hearts 
    1954  Northern Hearts 
    1955  West End 
    1956  West End 
    1957  Northern Hearts 
    1958  West End 
    1959  West End 
    1960  Thistle 
    1961  Thistle 
    1962  Thistle 
    1963  Northern Hearts 
    1964  West End 
    1965  West End 
    1966  West End 
    1967  West End 
    1968    top Sth Canterbury teams join the Southern League 
    
    Southland
    
    1904  Nightcaps 
    1905  Nightcaps 
    1906  Nightcaps 
    1907  Nightcaps 
    1908  Murihiku 
    1909  Murihiku 
    1910  Nightcaps 
    1911  Nightcaps 
    1912  Nightcaps 
    1913  Rangers 
    1914  Rangers 
    1915-20 No competition 
    1921  Corinthians 
    1922  Corinthians 
    1923  Nightcaps 
    1924  Corinthians 
    1925  Central 
    1926  Ohai 
    1927  Corinthians 
    1928  Corinthians 
    1929  Corinthians 
    1930  Corinthians 
    1931  Rangers 
    1932  Rangers 
    1933  Corinthians 
    1934  Southern 
    1935  Corinthians 
    1936  Corinthians 
    1937  Boy's Brigade OB 
    1938  Invercargill Thistle 
    1939  Mataura 
    1940-45 no competition 
    1946  Invercargill Thistle 
    1947  Invercargill Thistle 
    1948  Invercargill United 
    1949  Brigadiers 
    1950  Brigadiers 
    1951  Brigadiers 
    1952  Brigadiers 
    1953  Brigadiers 
          Thistle [shared] 
    1954  Brigadiers 
    1955  Invercargill Thistle 
    1956  Brigadiers 
    1957  Hotspurs 
    1958  Brigadiers 
    1959  Rovers 
    1960  Invercargill Thistle 
    1961  Invercargill Thistle 
    1962  Invercargill Thistle 
    1963  Invercargill Thistle 
    1964  Invercargill Thistle 
    1965  Invercargill Thistle 
    1966  Invercargill Thistle 
    1967  Invercargill United 
    1968    top Southland teams join the Southern League 
    
    Taranaki
    
    1904  New Plymouth 
    1905  Waitara 
    1906  Eltham 
    1907  New Plymouth 
    1908  Hawera 
    1909  Kaponga 
    1910  New Plymouth 
    1911  Manaia 
    1912  Kaponga 
    1913 
    1914 
    1915 
    1916 
    1917 
    1918 
    1919 
    1920 
    1921 
    1922  Hawera 
    1923  Hawera 
    1924  Kaponga 
    1925  Manaia 
    1926  Auroa 
    1927  Caledonian 
    1928  Caledonian 
    1929  Stratford 
    1930  Caledonian 
    1931  Hawera 
          Albion 
    1932  Albion 
    1933  Albion 
    1934  Stratford 
    1935 
    1936 
    1937 
    1938  Waitara 
    1939 
    1940  RNZAF 
    1941 
    1942 
    1943  RNZAF 
    1944  Old Boys 
    1945  Old Boys 
    1946  Albion 
    1947  Albion 
    1948  Stratford 
    1949  City 
    1950  City 
    1951  Old Boys 
    1952  Overseas 
    1953  City 
    1954  Old Boys 
    1955  Old Boys 
    1956  Moturoa 
    1957  City 
    1958  City 
    1959  Moturoa 
    1960  Moturoa 
    1961  Moturoa 
    1962  Moturoa 
    1963  Moturoa 
    1964  Moturoa 
          Old Boys [shared] 
    1965  Moturoa 
    1966    top Taranaki teams join the Central League 
    
    Waikato
    
    1926  Huntly Thistle 
    1927  Waihou 
    1928  Pukemiro Junction 
    1929  Claudelands Rovers 
    1930  Pukemiro 
    1931  Rotowaro 
    1932  Rotowaro 
    1933  Rotowaro 
    1934  Huntly Starr Utd 
    1935  Huntly Starr Utd 
    1936 
    1937  Hamilton Wanderers 
    1938  Hamilton Wanderers 
    1939  Rotowaro 
    1940-43 no competition 
    1944  Rotowaro 
    1945  Rotowaro 
    1946  Rotowaro 
    1947  Claudelands Rovers 
    1948  Rotowaro 
    1949  Rotowaro 
    1950  Claudelands Rovers 
    1951  Claudelands Rovers 
          Rotowaro 
    1952  Pukemiro Junction 
    1953  Huntly Thistle 
    1954  Huntly Thistle 
    1955  Huntly Thistle 
    1956  Huntly Thistle 
    1957  Huntly Thistle 
    1958  Hamilton Technical OB 
    1959  Hamilton Technical OB 
    1960  Hamilton Technical OB 
    1961  Hamilton Technical OB 
    1962  Hamilton Technical OB 
    1963  Hamilton Wanderers 
    1964  Hamilton 
    1965    top Waikato teams join the Northern League 
    
    Wairarapa
    
    1952  Masterton B 
    1953  Carterton 
    1954 
    1955 
    1956  No competition 
    1957  Masterton Athletic 
    1958  Masterton Athletic 
    1959  Douglas Villa 
    1960  YMCA 
    1961  YMCA 
    1962  Lansdowne United 
    1963  Lansdowne United 
    1964  YMCA 
    1965  Masterton Athletic 
    1966  Masterton Athletic 
    1967    top Wairarapa teams join the Central League 
    
    Wanganui
    
    1911  Wanganui 
    1912  Eastbrooke 
    1913  Eastbrooke 
    1914  Eastbrooke 
    1915-18 no competition 
    1919  Eastbrooke 
    1920  Eastbrooke 
    1921  Eastown Workshops 
    1922  Eastown Workshops 
    1923  Eastown Workshops 
    1924  YMCA 
    1925  Eastown Workshops 
    1926  Woollen Mills 
    1927  Eastbrooke 
    1928  KP`s 
    1929  Thistle 
    1930  KP`s 
    1931  KP`s 
    1932  Thistle 
    1933  Wanganui Athletic 
    1934  Thistle 
    1935  Thistle 
    1936  Thistle 
    1937  Wanganui Athletic 
    1938  Marist 
    1939  Wanganui Athletic 
    1940  TCOB (Technical College Old Boys) 
    1941-45 no competition 
    1946  TCOB 
    1947  TCOB 
    1948  Wanganui Athletic 
    1949  Wanganui Athletic 
    1950  Wanganui Athletic 
    1951  TCOB 
    1952  TCOB 
    1953  New Settlers 
    1954  New Settlers 
    1955  Wanganui Athletic 
    1956  TCOB 
    1957  New Settlers 
    1958  Wanganui Athletic 
    1959  New Settlers 
    1960  Blue Rovers 
    1961  New Settlers 
    1962  Wanganui Athletic 
    1963  Wanganui United 
    1964  Wanganui United 
    1965  Wanganui Athletic 
    1966  Western Suburbs 
    1967  Wanganui Athletic 
    1968    top Wanganui teams join the Central League 
    
    Wellington
    
    1891  Petone Wanderers 
    1892  Queen's Park Wellington 
    1893  Wellington Rovers 
    1894  Wellington Rovers 
    1895  Wellington Swifts 
    1896  Wellington Swifts 
    1897  Wellington Swifts
    1898  Wellington Rovers 
    1899  Wellington Rovers 
    1900  Diamond Wellington 
    1901  Wellington Swifts 
    1902  Wellington St. John's 
    1903  Wellington St. John's 
    1904  Diamond Wellington 
    1905  Diamond Wellington 
    1906  Diamond Wellington 
    1907  Wellington Swifts 
    1908  Diamond Wellington 
    1909  Wellington Swifts 
    1910  Ramblers Wellington 
    1911  Wellington Swifts 
    1912  Hospital Porirua 
    1913  Wellington Thistle 
    1914  Wellington Corinthians 
    1915  Wellington Thistle 
    1916-17 no competition 
    1918  Porirua Wellington 
    1919  YMCA Wellington 
    1920  Wellington Thistle 
    1921  Hospital 
    1922  Waterside 
    1923  Waterside 
    1924  YMCA 
    1925  YMCA 
    1926  Hospital 
    1927  YMCA 
    1928  YMCA 
    1929  Diamond 
    1930  Hospital 
    1931  Petone 
    1932  Marist 
    1933  Petone 
    1934  Marist 
    1935  Hospital 
    1936  Hospital 
    1937  Waterside 
    1938  Waterside 
    1939  Petone 
    1940  Waterside 
    1941  Seatoun 
    1942  Hospital 
    1943  Waterside 
    1944  Waterside 
    1945  Marist 
    1946  Marist 
    1947  Marist 
    1948  Waterside 
    1949  Seatoun 
    1950  Seatoun 
    1951  Seatoun 
    1952  Petone 
    1953  Marist 
    1954  Stop Out 
    1955  Stop Out 
    1956  Stop Out 
    1957  Seatoun 
    1958  Seatoun 
    1959  Northern 
    1960  Railways 
    1961  Northern 
    1962  Northern 
    1963  Diamond 
    1964  Diamond 
    1965  Diamond 
    1966  Miramar Rangers 
    1967  Hungaria
    1968    top Wellington teams join the Central League 
    
    West Coast
    
    1951  Ranunga
    
    1960  Cobden-Kohinoor 
    1961  Grey United 
    1962  Runanga 
    1963  Cobden-Kohinoor 
    1964  Grey United 
    1965  Cobden-Kohinoor 
    1966  Grey United 
    1967    no competition 
    
    


    Regional Champions 1965-1970

    Northern League
    
    1965    Eastern Suburbs 
    1966    Eastern Suburbs 
    1967    Ponsonby AFC (Auckland)
    1968    Mount Wellington
    1969    Mount Wellington
    
    Central League
    
    1966    Kiwi United (Western League)
    1967    Eastern Union (Central Districts League)
    1968    Western Suburbs
    1969    Western Suburbs
    
    Southern League
    
    1968    Christchurch City
    1969    Christchurch Technical
    
    


    National Champions since 1970

    NB: prior to the official championship starting in 1970, a nationwide competition (next to the Chatham Cup) was played as Rothmans Cup 1962-1963.

    Year    Winners                 Pts     Runners up              Pts
    
    1970    Blockhouse Bay          22      Eastern Suburbs         22
    1971    Eastern Suburbs         28      Mt Wellington           25
    1972    Mt Wellington           28      Blockhouse Bay          28
    1973    Christchurch United     29      Mt Wellington           21
    1974    Mt Wellington           29      Christchurch United     22
    1975    Christchurch United     26      North Shore United      23
    1976    Wellington Diamond Utd  27      Mt Wellington           23
    1977    North Shore United      31      Stop Out                30
    1978    Christchurch United     32      Mt Wellington           32
    1979    Mt Wellington           40      Christchurch United     26
    1980    Mt Wellington           35      Gisborne City           31
    1981    Wellington Diamond Utd  31      Dunedin City            31
    1982    Mt Wellington           36      North Shore United      29
    *1983   Manurewa                44      North Shore United      36
    1984    Gisborne City           51      Papatoetoe              37
    1985    Wellington United       41      Gisborne City           38
    1986    Mt Wellington           44      Miramar Rangers         43
    1987    Christchurch United     58      Gisborne City           51
    1988    Christchurch United     64      Mt Wellington           61
    1989    Napier City Rovers      55      Mt Manganui             55
    1990    Waitakere City          62      Mt Wellington           60
    1991    Christchurch United     62      Miramar Rangers         53
    1992    Waitakere City          61      Waikato United          57
    #1993   Napier City Rovers      4       Waitakere City          3  [aet]
    1994    North Shore United      3       Napier City Rovers      1
    1995    Waitakere City          4       Waikato United          0
    1996    Waitakere City          5       Miramar Rangers         2
    1997    Waitakere City          3       Napier City Rovers      1
    1998    Napier City Rovers      5       Central United          2
    1999    Central United          3       Dunedin Technical       1  [aet]
    2000    Napier City Rovers      0       Uni - Mt Wellington     0  [aet, 4-2 pen]
    2001    Central United          3       Miramar Rangers         2
    2002    Miramar Rangers         3       Napier City Rovers      1
    2003    Miramar Rangers         3       East Auckland           2
    2004      championship finals cancelled
    NZFC (franchise-based league)
    2004/05 Auckland City           3       Waitakere United        2
    2005/06 Auckland City           3       Canterbury United       3  [aet, 4-3 pen]
    2006/07 Auckland City           3       Waitakere United        2
    2007/08 Waitakere United        2       Team Wellington         0
    2008/09 Auckland City           2       Waitakere United        1
    2009/10 Waitakere United        3       Canterbury United       1
    2010/11 Waitakere United        3       Auckland City           2
    2011/12 Waitakere United        4       Team Wellington         1
    2012/13 Waitakere United        4       Auckland City           3  [aet]
    2013/14 Auckland City           1       Team Wellington         0
    2014/15
    
    *3 points for a win introduced
    #1993-95 Regional based Super club competition Grand Final results
    
                                            Won     Rup
    Uni - Mt Wellington                     6       7  [includes Mt Wellington]  
    Christchurch United                     6       2
    Waitakere United                        5       3
    Auckland City                           5       2
    Waitakere City                          5       1
    Napier City Rovers                      4       3
    Wellington United                       3       -
    Miramar Rangers                         2       4
    North Shore United                      2       3
    Central United (Auckland)               2       1
    Gisborne City                           1       3
    Blockhouse Bay                          1       1
    Eastern Suburbs (Auckland)              1       1
    Manurewa                                1       -
    Team Wellington                         -       3
    Canterbury United                       -       2
    Waikato United (Hamilton)               -       2
    Dunedin City                            -       1
    Dunedin Technical                       -       1
    East Auckland                           -       1
    Mt Manganui                             -       1
    Papatoetoe                              -       1
    Stop Out (Wellington)                   -       1
    
    

    About this document

    Sources: [iffhs], [Smi 66 ff.]

    Thanks to Peter Kungler (peter dot kungler at roche dot com) for various additions and corrections

    Prepared and maintained by Hans Schöggl, Andre Zlotkowski and David Webster for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Authors: Hans Schöggl (1902-1920), Andre Zlotkowski (1920-1970) (nzfooty@hotmail.com) and David Webster (since 1970) (dangerousdave_dufc@yahoo.com)
    Last updated: 16 Oct 2014

    (C) Copyright Hans Schöggl, Andre Zlotkowski, David Webster and RSSSF 1996/2014
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.