Uganda 2011/12


Ecobank Super League
Cup Tournaments

Ecobank Super League

 
Final Table:

 1.Express                28  15  9  4  39-21  54  Champions
 2.Bunamwaya              28  15  8  5  46-18  53
 3.URA                    28  14  9  5  40-23  51
 4.Simba                  28  13  7  8  26-21  46
 5.Villa                  28  12  9  7  25-20  45
 6.Proline                28  11 11  6  30-16  44
 7.KCCA                   28  12  8  8  32-22  44  [*]
 8.Masaka                 28  11  5 12  21-24  38
 9.Water                  28   7 13  8  18-27  34
10.Maroons                28   8  9 11  25-25  33
11.Victors                28   7 12  9  21-22  33
12.Police                 28   6 13  9  23-30  31
13.BIDCO                  28   7 10 11  21-31  31
-------------------------------------------------
14.Hoima-Busia            28   5  5 18  22-48  20  Relegated
15.UTODA                  28   0  6 22  16-57   6  Relegated
 -.Fire Masters           expelled after failing to honour three matches;
                          all results annulled

[*] KCC (Kampala City Council) was rebranded KCCA (Kampala Capital City Authority)

Promoted: Entebbe Young, Kiira Young, Victoria University

Cup Tournaments 2011/12

Bell Uganda Cup | Makubuya Cup 

Bell Uganda Cup

Round 1
[Jan 28]
African Poly            0-4 Mutundwe
Bugoba                  0-1 Shafranto Ntawo
Hereign College         21 Sharing Youth
Luweero United          4-0 Steel
Makindye Cubs           1-3 Waters
Mbale Heroes            0-1 Jinja MC
Ndejje                  52 Kibuli United
Wandegeya               23 Aurum Roses
[Jan 31]
Entebbe                 3-1 Wembly Bugonga
Katale                  0-0 Uganda Police           [1-3 pen]
Misindye                1-0 Kirinya United
Namasagali              1-3 Victors
Rising Stars            1-4 Bunnamwaya
   [? - Martin Muwanga, Kizito Luwaga, Tony Odur, Caesar Okhuti]
Sadolin                 0-3 URA
   [Augustine Nsumba, Benson Ociti [pen], Robert Ssentongo 90]
SC Simba                1-1 Victoria University     [3-4 pen]
   [Sula Ssebunza - Patrick Owori]
SC Villa                3-0 Kwania                  [Walk over for SC Villa]
UTODA                   2-0 Kiryatete Young
[Feb 7]
CDTS                    1-2 Proline
Express SC              0-2 CRO
   [Musa Marunda, Yasin Muwanika]
Friends of Soccer       0-1 Masaka
KCCA                    drw Maroons                 [1-3 pen]
Old Timers              bt  Fire Masters
Proline                 2-1 CDTS
 
Round 2
[Feb 21]
Boroboro Tigers         1-0 Bidco
Maroons                 3-0 Entebbe
St. Mary's              0-1 URA
   [Moses Feni]
[Feb 28]
Bunamwaya SC            2-0 Victoria University
   [Odur 52, Mpande 82]
[Mar 3]
Masaka Local Council    1-0 Kira Young
   [Rashid Kyambadde]
Ndejje University       0-3 SC Villa
   [Paul Musamali, Ronald Muganga, Godfrey Ssembatya]
Proline                 0-0 Jinja MC                [2-4 pen]
 
1/8 Finals
[Mar 27]
Luwero United           2-6 URA
   [George Abege, Martin Mpuga - Feni Ali (2), Robert Ssentogo (2), Manko Kaweesa, Benson Ociti]
Maroons                 2-0 Aurum Roses
Masaka Local Council    1-0 Victors
   [Rashid Kyambadde]
Misindye                1-3 Bunamwaya
   [- Ceaser Okhuti 21,32 Ronald Sseku 45]
[Mar 29]
Uganda Police           bt  Boroboro Tigers
[Mar 31]
Kireka United           bt  Jinja MC
SC Villa                5-1 Old Timers
   [Herman Wasswa 3, Steven Bengo 46, Kasadha Lawrence 52, Muganga Ronald 4-0,5-0 [pen] -
    Kabayo Fuendy 89 [pen]
Water                   3-0 CRO
 
Quarterfinals
[Apr 7]
Kireka United           1-1 Maroons                 [0-3 pen]
   [Hamidu Kibirango 59 - Maxwell Okello 26
Masaka Local Council    0-0 Water                   [3-2 pen]
[Apr 14]
Bunnamwaya              4-2 Uganda Police
   [Martin Muwanga (2), Caesar Okhuti, Tony Odur - Arthur Ssemazzi (2)]
[Apr 22]
URA                     awd SC Villa                [awarded 3-0; abandoned in 71' due to Villa fans
                                                     attacking match officials and players]
Semifinals

First Legs
[Apr 24]
URA                     2-0 Masaka Local Council
   [Hamis Kitagenda 31, Sula Bagala 54]
[Apr 25]
Maroons                 0-1 Bunamwaya SC
   [Martin Muwanga 59]
 
Second Legs
[Apr 27]
Masaka Local Council    0-1 URA
   [Moses Feni Ali 51]
[Apr 28]
Bunamwaya SC            2-0 Maroons
 
Final [May 12, at Pece Stadium, Gulu]
URA                     1-0 Bunamwaya SC
   [Robert Ssentongo]

Makubuya Cup 2011

Group Stage
 
Group C
MC Hippos, Masese, St James SS and Wandago
 
Group D
Jinja Arsenal, Walukuba West, Jinja SS and Dam Waters
 
 
Quarterfinals [Sep 25]
Jinja Arsenal           2-0 Boda Boda
   [Moses Batali 10, Anthony Waisswa 84]
JMC Hippos              1-0 Okasha
   [Milton Kaliisa 88]
St Jude                  -  Jinja Senior
Wama                    bt  St James
 
Semifnals [Sep 28]
 
Final [Oct 15, Kakindu Stadium, Kamapala]
Wama                    -   JMC Hippos




2010/11

2012/13

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 18 May 2017

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2012/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.