Uganda 2013/14


FUFA Super League
Uganda Cup
FUFA Big League


FUFA Super League

 
Final Table:

 1.KCC FC                 30  18  6  6  60-24  60  Champions
 2.SC Victoria University 30  16 11  3  41-17  59  [aka SCVU]
 3.URA FC                 30  14 12  4  47-18  54
 4.Vipers SC              30  13 12  5  35-20  51
 5.Soana FC               30  13  8  9  30-31  47
 6.BUL FC                 30  11 12  7  28-20  45
 7.SC Villa               30  11 11  8  33-34  44
 8.Kira Young FC          30  11 10  9  26-23  43
 9.Police FC              30   9 12  9  38-31  39
10.Express FC             30  10  9 11  31-28  39
11.Simba FC               30   9  9 12  20-26  36
12.Bright Stars FC        30   5 14 11  20-35  29
13.Entebbe FC             30   4 16 10  29-43  28
-------------------------------------------------
14.Masaka LC              30   5 12 13  26-36  27  Relegated 
15.Proline FC             30   5  6 19  21-45  21  Relegated
16.CRO FC                 30   3  6 21  15-69  15  Relegated

Round 1
[Aug 20]
Villa               1-1 KCC                 
Soana               1-0 CRO                 
Masaka              0-2 Vipers              
[Aug 23]
Express             0-0 Entebbe             
BUL                 0-0 URA                 
Bright Stars        0-1 SCVU                
Kira Young          1-1 Police              
[Aug 27]
Proline             0-2 Simba                

Round 2
[Aug 27]
Kira Young          0-3 Soana               
[Aug 30]
Police              0-2 KCC                 
URA                 2-0 Express             [also reported 3-0]
Vipers              1-1 Entebbe             
Simba               0-0 BUL                 
SCVU                3-1 Masaka              
Villa               1-0 Proline             
CRO                 0-1 Bright Stars        

Round 3
[Sep 10]
Proline             1-1 Police              
Express             0-0 Vipers              
[Sep 13]
URA                 2-0 Simba               
Entebbe             1-1 SCVU                
BUL                 3-1 Villa               
Masaka              1-0 CRO                  
Bright Stars        1-0 Kira Young          
KCC                 1-2 Soana               

Round 4
[Sep 17]
SCVU                3-1 Vipers              
Villa               0-4 URA                 
CRO                 3-2 Entebbe             
Police              1-0 BUL                 
[Sep 20]
Simba               2-1 Express             
Kira Young          2-0 Masaka              
Soana               2-1 Proline             
KCC                 4-1 Bright Stars        

Round 5
[Sep 24]
Entebbe             0-2 Kira Young          
[Sep 27]
Express             0-2 SCVU                
Simba               0-1 Villa               
Vipers              3-1 CRO                 
URA                 2-1 Police              
BUL                 4-2 Soana               
Masaka              1-2 KCC                 
Proline             2-1 Bright Stars        

Round 6
[Oct 1]
KCC                 3-0 Entebbe             
Police              3-2 Simba               
Bright Stars        1-1 BUL                 
[Oct 4]
Villa               0-1 Express             
CRO                 0-1 SCVU                
Kira Young          1-0 Vipers              
Soana               0-0 URA                 
Proline             2-2 Masaka              

Round 7 [Oct 8]
Express             6-0 CRO                 
Villa               1-2 Police              
SCVU                0-0 Kira Young          
Simba               1-1 Soana               
Vipers              2-1 KCC                 
URA                 3-0 Bright Stars        
Proline             1-1 Entebbe             
BUL                 2-0 Masaka              

Round 8
[Oct 15]
Kira Young          3-0 CRO                 
Soana               0-2 Villa               
Proline             1-3 Vipers              
[Oct 18]
Police              1-0 Express             
KCC                 0-0 SCVU                
Bright Stars        1-1 Simba               
Masaka              0-0 URA                 
BUL                 2-1 Entebbe             

Round 9 [Oct 22]
SCVU                0-1 Proline             
CRO                 0-7 KCC                 
Vipers              1-0 BUL                 
URA                 2-2 Entebbe             
Express             1-4 Kira Young          
Police              0-1 Soana               
Villa               3-1 Bright Stars        
Simba               1-0 Masaka              

Round 10 [Oct 25]
Bright Stars        2-1 Police              
Entebbe             1-1 Simba               
Proline             2-1 CRO                 
URA                 0-0 Vipers              
Soana               2-1 Express             
Masaka              1-2 Villa               
KCC                 3-0 Kira Young          
BUL                 1-1 SCVU                

Round 11
[Oct 29]
SCVU                2-0 URA                 
Villa               1-0 Entebbe             
Police              1-1 Masaka              
[Nov 1]
Express             1-1 KCC                 
Soana               0-0 Bright Stars        
Kira Young          1-0 Proline             
CRO                 0-1 BUL                 
Simba               0-3 Vipers              

Round 12
[Nov 5]
Simba               0-1 SCVU                
KCC                 0-1 Proline             
BUL                 0-1 Kira Young          
URA                 4-0 CRO                 [also reported 4-1]
Vipers              abd Villa               
Entebbe             1-4 Police              
Bright Stars        0-0 Express             
Masaka              0-0 Soana               
[Nov 10]
Vipers              1-1 Villa               [replay]

Round 13
[Nov 8]
Bright Stars        2-1 Masaka              
Kira Young          1-0 URA                 
Police              0-0 Vipers              
[Nov 12]
Villa               1-1 SCVU                
CRO                 1-2 Simba               
Express             1-0 Proline             
KCC                 1-0 BUL                 
Soana               2-0 Entebbe             

Round 14
[Nov 19]
Vipers              4-0 Soana               
SCVU                1-1 Police              
Villa               0-1 CRO                 
Entebbe             2-2 Bright Stars        
Masaka              2-0 Express             
[Nov 26]
BUL                 2-0 Proline             
URA                 2-3 KCC                 
[Dec 3]
Simba               0-0 Kira Young          

Round 15
[Nov 22]
Bright Stars        0-1 Vipers              
Masaka              1-1 Entebbe             
Express             1-2 BUL                 
Police              4-0 CRO                 
[Nov 23]
Soana               1-1 SCVU                
[Nov 26]
Kira Young          1-2 Villa               
[Nov 29]
Proline             1-3 URA                 
[Dec 6]
KCC                 0-1 Simba               

Halfway Table:

 1.Vipers SC              15   8  5  2  22- 9  29
 2.SC Victoria University 15   7  7  1  18- 8  28  [aka SCVU]
 3.KCC FC                 15   8  3  4  29-12  27
 4.Kira Young FC          15   8  3  4  17-11  27
 5.URA FC                 15   7  5  3  24-10  26
 6.Soana FC               15   7  5  3  17-15  26
 7.BUL FC                 15   7  4  4  18-11  25
 8.SC Villa               15   7  3  5  17-17  24
 9.Police FC              15   6  5  4  21-15  23
10.Simba FC               15   5  5  5  13-15  20
11.Bright Stars FC        15   4  5  6  13-20  17
12.Proline FC             15   4  3  8  13-21  15
13.Express FC             15   3  4  8  13-18  13
-------------------------------------------------
14.Masaka LC              15   2  5  8  11-20  11
15.Entebbe FC             15   0  8  7  13-26   8
16.CRO FC                 15   2  0 13   7-38   6

Round 16
[Feb 7]
Villa               1-1 Soana               
CRO                 0-0 Kira Young          
Vipers              1-0 Proline             
Simba               0-0 Bright Stars        
URA                 2-0 Masaka              
Entebbe             1-1 BUL                 
[Feb 11]
Express             1-1 Police              
[Mar 18]
SCVU                2-2 KCC                 

Round 17
[Feb 18]
KCC                 8-1 CRO                 
[Feb 21]
Kira Young          1-0 Express             
BUL                 2-1 Vipers              
Soana               1-0 Police              
Bright Stars        1-1 Villa               
Proline             0-0 SCVU                
Masaka              1-1 Simba               
Entebbe             1-2 URA                 

Round 18
[Feb 11]
Proline             0-2 Kira Young          
[Feb 25]
Masaka              abd Police              [abandoned at 1-0 in 64',
Vipers              1-0 Simba                Masaka walked off]
Entebbe             0-0 Villa               
Bright Stars        2-1 Soana               
BUL                 1-1 CRO                 
URA                 1-2 SCVU                
[Apr 13]
Masaka              n/p Police              [remaining 26']
[Apr 22]
KCC                 2-3 Express             
[May 9]
Masaka              1-0 Police              [remaining 26']

Round 19
[Feb 28]
CRO                 1-1 Police              
SCVU                0-1 Soana               
Vipers              0-0 Bright Stars        
Villa               2-1 Kira Young          
Entebbe             1-1 Masaka              
BUL                 0-0 Express             
URA                 3-0 Proline             
[Apr 11]
Simba               0-1 KCC                 

Round 20
[Mar 4]
Express             1-1 URA                 
Proline             0-1 Villa               
[Mar 7]
Soana               1-0 Kira Young          
Entebbe             1-1 Vipers              
Bright Stars        0-0 CRO                 
BUL                 1-0 Simba               
[Apr 8]
KCC                 1-0 Police              
Masaka              0-1 SCVU                

Round 21
[Mar 11]
Soana               1-2 KCC                 
SCVU                3-0 Entebbe             
[Mar 14]
Villa               1-1 BUL                 
Police              4-2 Proline             
Vipers              1-0 Express             
Simba               0-1 URA                 
Kira Young          2-1 Bright Stars        
CRO                 2-1 Masaka              

Round 22
[Mar 18]
Entebbe             3-2 CRO                 
[Mar 21]
Vipers              1-0 SCVU                
URA                 1-1 Villa               
Bright Stars        1-3 KCC                 
Proline             1-2 Soana               
Masaka              1-1 Kira Young          
BUL                 0-0 Police              
Express             abd Simba               [awarded 3-0; abandoned at 1-0 in 85',
                                             Simba walked off]
Round 23
[Mar 25]
Kira Young          1-1 Entebbe             
Police              1-1 URA                 
[Mar 28]
SCVU                1-0 Express             
KCC                 1-0 Masaka              
Soana               0-1 BUL                 
CRO                 0-0 Vipers              
Villa               1-0 Simba               
[Apr 1]
Bright Stars        1-1 Proline             

Round 24
[Apr 1]
Entebbe             1-0 KCC                 
[Apr 4]
Express             2-0 Villa               
SCVU                5-0 CRO                 
Masaka              1-1 Proline             
Vipers              0-0 Kira Young          
URA                 0-0 Soana               
Simba               1-0 Police              
BUL                 0-0 Bright Stars        

Round 25
[Apr 8]
Soana               1-0 Simba               
Bright Stars        0-4 URA                 
Entebbe             1-0 Proline             
[Apr 15]
Police              1-1 Villa               
CRO                 1-1 Express             
Masaka              2-1 BUL                 
KCC                 2-1 Vipers              
Kira Young          1-1 SCVU                

Round 26
[Apr 18]
Vipers              0-0 URA                 
Villa               1-1 Masaka              
SCVU                1-0 BUL                 
Express             2-0 Soana               
Police              0-0 Bright Stars        
Simba               0-0 Entebbe             
[Apr 19]
Proline             2-0 CRO                 
[May 4]
Kira Young          0-0 KCC                 

Round 27
[Apr 22]
Soana               3-3 Masaka              
Kira Young          0-0 BUL                 
[Apr 25]
Police              3-2 Entebbe             
CRO                 0-4 URA                 
Villa               2-2 Vipers              
SCVU                0-0 Simba               
Express             1-0 Bright Stars        
Proline             0-4 KCC                 

Round 28
[Apr 29]
Express             1-0 Masaka              
Bright Stars        1-1 Entebbe             
KCC                 1-1 URA                 
Kira Young          0-1 Simba               
Police              2-3 SCVU                
CRO                 0-2 Villa               
[May 4]
Soana               0-3 Vipers              
Proline             0-1 BUL                 

Round 29 [May 2]
Proline             0-1 Express             
SCVU                3-1 Villa               
Simba               2-0 CRO                 
URA                 1-0 Kira Young          
BUL                 0-1 KCC                 
Masaka              0-0 Bright Stars        
Vipers              1-1 Police              
Entebbe             1-0 Soana               

Round 30 [May 6]
KCC                 3-1 Villa               
Vipers              0-3 Masaka              
CRO                 0-1 Soana               
Entebbe             2-2 Express             
URA                 1-1 BUL                 
SCVU                1-0 Bright Stars        
Police              3-0 Kira Young          
Simba               2-1 Proline             

Final Table:

 1.KCC FC                 30  18  6  6  60-24  60  Champions
 2.SC Victoria University 30  16 11  3  41-17  59  [aka SCVU]
 3.URA FC                 30  14 12  4  47-18  54
 4.Vipers SC              30  13 12  5  35-20  51
 5.Soana FC               30  13  8  9  30-31  47
 6.BUL FC                 30  11 12  7  28-20  45
 7.SC Villa               30  11 11  8  33-34  44
 8.Kira Young FC          30  11 10  9  26-23  43
 9.Police FC              30   9 12  9  38-31  39
10.Express FC             30  10  9 11  31-28  39
11.Simba FC               30   9  9 12  20-26  36
12.Bright Stars FC        30   5 14 11  20-35  29
13.Entebbe FC             30   4 16 10  29-43  28
-------------------------------------------------
14.Masaka LC              30   5 12 13  26-36  27  Relegated 
15.Proline FC             30   5  6 19  21-45  21  Relegated
16.CRO FC                 30   3  6 21  15-69  15  Relegated

Promoted: Sadolin Paints (Bugembe), Lweza FC, KJT Rwenshama

Uganda Cup 2014


Buganda region preliminary round [Jan 12]
Entebbe International      3-1 BRFCA (Buganda Region Football Coaches Association)
Kigoggwa FC                2-0 Manyago FC

Buganda region Round 1 [Jan 19]
Bulo Red Stars             1-1 Entebbe International    [3-0 pen]
Kagawa FC                   -  ?
Mukono Pirates              -  Kigoma FC
 
Kampala region preliminary round
[Jan 15]
Banda Stars                2-0 Kyokezza
Ex-Internationals          1-1 Edgars Youth Team        [4-3 pen]
Police Young               1-0 Corporate XI
[Jan 16]
All Stars                  0-1 Kansanga
 
Kampala region Round 1
[Jan 19]
Coup De Grande (Makindye)  3-0 Nabugabo Updeal
FC Barca                   0-0 Ntinda United            [3-2 pen]
Kireka United              2-0 Kibuli United
Kyambogo                   1-1 Bweyogerere              [3-4 pen]
Life Eternal               0-0 Banda Stars              [3-2 pen]
Mengo                      0-2 Stegota
Nateete Market             0-1 Ex-Internationals
Police Young               1-2 Hope Soana
Wembley                    0-1 St Mary’s (Nabweru)
 
Kitara and North East region preliminary round
[Feb 1]
Tigers                      -  Masindi United
[Feb 5]
Amuria Crane City          w/o Bukedea Arrows           [Arrows dns]
Super Boys (Kaberamaido)    -  Kumi United
 
1/64 Finals
[Feb 6]
Sadolin Paints             1-1 Police                   [4-5 pen]
[Feb 8]
Bombo United               0-1 The Saints
Busia Town Council         2-0 Kirinya-Jinja SS         [in Busia]
Bweyogerere                0-1 Ndejje University
Ex-Internationals          1-2 Hope Doves
FC Barca                   1-2 Wandegeya
Friends Of Soccer          1-0 Gulu University          [at Buhinga Stadium, Fort Portal]
Hoima Young Stars          1-2 Baza Holdings            [at Boma Grounds, Hoima]
Hope Soana                 1-1 Busia United             [5-3 pen]
Kasese New Villa           0-0 Lweza                    [3-4 pen]
Kumi University             -  VCC
Ntoda                      w/o Soroti Garage            [in Ntungamo; Soroti Garage dns]
Steel (Masindi)            2-2 Artland K                [2-3 pen; in Masindi]
[Feb 9]
Rwenshama                   -  Vipers
Super Boys (Kaberamaido)   0-1 Mutundwe Lions
Tigers                      -  Mbale Heroes
Water                      1-2 Jinja Municipal
[Feb 11]
Bulo Red Stars             0-1 Bright Stars
Coup De Grande (Makindye)  0-1 BUL
Kampala University          -  Ngora Freda Carr
Life Eternal               0-0 Simba                    [2-3 pen]
Seeta United               1-0 Soana
Stegota                    w/o CRO                      [CRO dns]
St Mary’s (Nabweru)        1-2 Entebbe Young
Synergy (Rakai)            0-1 Masaka LC
[Feb 14]
Kigogwa                    1-1 Proline                  [4-5 pen; in Mityana]
Kireka United               -  Kira Young
[Feb 18]
Rwenshama                  1-3 Vipers
Telestar (Tororo)          1-2 URA
[Feb 21]
Kamwokya United             -  KCC
 
1/16 Finals
[dates?]
Bright Stars                -  Lweza
Police                      -  Entebbe Young
URA                         -  Hope Doves
[Apr 1]
Hope Soana                 1-1 Express       

1/8 Finals
[Mar 25]
Wandegeya                  1-0 Masaka LC
[Mar 29]
Jinja MC                   1-0 Police Kakindu
[Apr 1]
BUL                        1-1 SC Villa                 [4-3 pen]
SCVU                       5-1 The Saints
Vipers                     0-1 URA
[Apr 3]
Baza Holdings              0-1 Lweza
[Apr 5]
Ntoda                      1-5 KCC
[Apr 8]
Hope Soana                 3-0 Kampala University

Quarterfinals
[Apr 12]
Hope Soana                 1-2 SCVU
[Apr 13]
BUL                        0-0 Jinja Municipal          [3-4 pen]
Wandegeya                  0-3 URA
[Apr 19]
KCC                        2-1 Lweza

Semifinals

First Legs [May 9]
URA                        4-0 Jinja Municipal
KCC                        2-1 SCVU

Second Legs
[May 11]
SCVU                       0-0 KCC                   
[May 13]   
Jinja Municipal            1-0 URA                      

Final [Jun 7, Mbale Municipal Stadium]
KCC                         -  URA


FUFA Big League

Elgon Group | Rwenzori Group | Championship Final | Promotion Playoff

Elgon Group

Round 1
[Oct 3]
Sadolin Paits       1-0 Jinja MC
Soroti Garage       1-2 Ngora Freda Carr
[Oct 5]
Good Samaritan      n/p Kirinya-Jinja SS
[Oct 6]
Kumi University     0–0 Hope Doves
Mutundwe Lions      1-1 Wandegeya         

Round 2
[Oct 10]
Busia United        0-0 Kumi University
Hope Doves          0-0 Soroti Garage
[Oct 12]
Kirinya Jinja SS    1-1 Jinja MC
[Oct 19]
Ngora Freda Carr    0-2 Rwenshama
[Oct 24]
Kigezi G. Samaritan 1-0 Sadolin Paints
 
Round 3
[Oct 17]
Kumi University     2-0 Rwenshama
Ngora Freda Carr    1-1 Kirinya Jinja SS
[Oct 19]
Busia United        4-1 Hope Doves
Jinja MC            3-1 Mbale Heroes
 
Round 4
[Oct 19]
Soroti Garage       1-0 Kirinya Jinja SS
[Oct 24]
Jinja MC            6-1 Kumi University
 
Round 5
[Oct 24]
Kirinya Jinja SS    1-0 Hope Doves

NB: On Oct 30 Kigezi Good Samaritan FC withdrawn from the league.

Round 6
Rwenshama            -  Jinja MC

Round 7
[Nov 9]
Jinja MC            2-0 Busia United

Round 8
[Nov 17]
Jinja MC            1-0 Hope Doves

Promoted: Sadolin Paints (Bugembe) 
Qualified for Promotion Playoff: KJT Rwenshama, Kirinya Jinja SS

Rwenzori Group

Round 1
[Oct 3]
Artland             2-1 Gulu University
Mvara Boys          0-0 The Saints
Vurra               1-1 VCC
[Oct 6]
Lweza               3-1 Ndejje University
Mutundwe Lions      1-1 Wandegeya

Round 2
[Oct 5]
Mvara Boys          2-2 VCC
Vurra               0-2 The Saints
Baza Holdings       2-1 Gulu University
[Oct 10]
Ndejje University   2-2 Artland K
[Oct 12]
Lweza               2-0 Mutundwe Lions
 
Round 3
[Oct 10]
Vurra               2-1 Mvara Boys
[Oct 12]
VCC                 1-0 Baza Holdings
[Oct 17]
Wandegeya           0-1 Lweza
[Oct 19]
Gulu University     1-1 Ndejje University
 
Round 4
[Oct 17]
Artland K           6-3 Vurra
[Oct 19]
The Saints          0-1 Baza Holdings
[Oct 24]
Ndejje University   1-1 The Saints
Wandegeya           2-0 Mvara Boys

Round 5
[Oct 19]
Wandegeya           2-1 Vurra

Promoted: Lweza FC
Qualified for Promotion Playoff: Baza Holdings, Mutundwe Lions

Championship Final

[May 24, KCCA Stadium, Lugogo]
Lweza FC            2-0 Sadolin Paints

Promotion Playoff

Semifinals [May 21, KCCA Stadium, Lugogo]
KJT Rwenshama       2-0 Mutundwe Lions
Kirinya-Jinja SS    2-0 Baza Holdings 

Final [May 24, KCCA Stadium, Lugogo]
KJT Rwenshama       3-2 Kirinya-Jinja SS 

NB: KJT Rwenshama promoted


2012/13

2014/15

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Main source: http://www.kawowo.com

Prepared and maintained by Ian King, Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King, Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 26 Sep 2014

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.