Uganda 2017/18


Azam Uganda Premier League
Uganda Cup
FUFA Big League
Regional Leagues
Bika by'Abaganda Tournament 2018


Azam Uganda Premier League

Final Table:

 1.Vipers SC              30  19  8  3  50-20  65       Champions
 2.KCCA FC                30  17 10  3  54-21  61  [C]
 3.SC Villa               30  16  9  5  28-12  55  [-2]
 4.Onduparaka FC          30  13  9  8  28-17  48
 5.Kirinya-Jinja SS       30  12  8 10  30-27  43  [-1]
 6.BUL FC                 30  11  6 13  26-29  39
 7.Police FC              30  11  6 13  31-39  39
 8.Bright Stars FC        30   8 14  8  24-26  38
 9.URA FC                 30   9 10 11  26-28  37
10.Maroons FC             30   6 19  5  18-20  37  [P]
11.Mbarara City           30   6 14 10  17-25  32  [P]
12.Soana FC               30   8  8 14  19-35  32
13.Express FC             30   8  7 15  25-31  31
-------------------------------------------------
14.UPDF FC                30   7  8 15  22-41  29  [*]  Relegated
15.Proline FC             30   7  7 16  27-34  28       Relegated
16.Masavu FC              30   5 11 14  18-41  26  [P]  Relegated

[*] The Saints FC were renamed UPDF FC (UPDF = Uganda Peoples' Defence Forces)

NB: Villa 2 points and 2 goals deducted for acts of violence by their fans in round 3;
    Kirinya-Jinja 1 point and 1 goal deducted for verbal attacks by their coach and
      another official on the referees in round 8;
    therefore, overall goal difference is -3

Round 1
[Sep 12]
Bright Stars        0-0 Vipers              
BUL                 0-0 Mbarara City        
KCCA                0-0 Maroons             
Masavu              awd Police              [awarded 0-3, Masavu forfeited]
Onduparaka          0-0 Proline             
Villa               1-0 Soana               
[Sep 13]
Express             0-0 Kirinya-Jinja SS    
URA                 2-1 UPDF                

Round 2
[Sep 15]
Soana               1-1 Bright Stars        
Vipers              1-0 BUL                 
[Sep 16]
Kirinya-Jinja SS    1-0 URA                 
UPDF                1-1 KCCA                
Maroons             0-2 Onduparaka          
Mbarara City        1-0 Express             
Police              1-1 Villa               
Proline             0-1 Masavu              
          
Round 3
[Sep 19]
KCCA                4-1 Onduparaka          
Maroons             0-0 URA                 
Mbarara City        1-1 Bright Stars        
Soana               1-0 Masavu              
[Sep 22]
Police              2-0 Proline             
Kirinya-Jinja SS    1-1 BUL                 
[Sep 23]
UPDF                1-0 Express             
Vipers              1-0 Villa               

Round 4
[Sep 26]
Bright Stars        2-1 Kirinya-Jinja SS    
Masavu              0-2 Vipers              
Proline             2-0 Soana               
[Sep 27]
BUL                 2-0 UPDF                
Express             2-0 Maroons             
Onduparaka          1-0 Police              
URA                 0-0 KCCA                
Villa               1-0 Mbarara City        

Round 5
[Oct 10]
Bright Stars        0-1 Maroons             
Express             1-0 URA                 
Masavu              0-1 Kirinya-Jinja SS    
[Oct 13]
Proline             3-0 Mbarara City        
[Oct 14]
BUL                 1-3 KCCA                
Onduparaka          2-0 Soana               
Police              2-1 Vipers              
Villa               2-0 UPDF                

Round 6
[Oct 17]
KCCA                0-0 Bright Stars        
Kirinya-Jinja SS    2-1 Proline             
URA                 4-0 BUL                 
[Oct 18]
Maroons             1-1 Villa               
Vipers              1-1 Soana               
[Oct 20]
Express             1-2 Onduparaka          
UPDF                2-2 Masavu              
[Oct 21]
Mbarara City        2-1 Police              

Round 7
[Oct 24]
Bright Stars        1-0 URA                 
Masavu              0-1 Maroons             
Soana               0-0 Mbarara City        
[Oct 25]
Police              1-0 Kirinya-Jinja SS    
[Oct 27]
BUL                 1-0 Express             
[Oct 28]
Onduparaka          0-0 Vipers              
Proline             4-2 UPDF                
Villa               2-1 KCCA                

Round 8
[Oct 31]
Express             0-0 Bright Stars        
Maroons             1-0 Proline             
UPDF                0-1 Police              
[Nov 3]
BUL                 0-0 Onduparaka          
Mbarara City        0-1 Vipers              
[Nov 4]
KCCA                6-0 Masavu              
Kirinya-Jinja SS    0-1 Soana               
URA                 0-0 Villa               

Round 9
[Nov 7]
Bright Stars        1-0 BUL                 
Masavu              0-2 URA                 
Onduparaka          0-0 Mbarara City        
Police              2-2 Maroons             
Soana               1-0 UPDF                
[Nov 24]
Villa               1-0 Express             
Proline             2-1 KCCA                
Vipers              2-0 Kirinya-Jinja SS    

Round 10 [Nov 15]
Bright Stars        2-1 Onduparaka          
BUL                 0-1 Villa               
Express             1-2 Masavu              
KCCA                2-0 Police              
Kirinya-Jinja SS    1-0 Mbarara City        
Maroons             0-0 Soana               
UPDF                1-1 Vipers              
URA                 1-1 Proline             

Round 11 [Nov 18]
Masavu              1-0 BUL                 
Mbarara City        2-1 UPDF                
Onduparaka          1-0 Kirinya-Jinja SS    
Police              2-1 URA                 
Proline             1-2 Express             
Soana               0-4 KCCA                
Villa               1-0 Bright Stars        
Vipers              1-1 Maroons             

Round 12 [Nov 21]
Bright Stars        1-1 Masavu              
BUL                 1-0 Proline             
Express             0-1 Police              
KCCA                3-1 Vipers              
Maroons             0-0 Mbarara City        
UPDF                0-1 Kirinya-Jinja SS    
URA                 1-0 Soana               
Villa               1-0 Onduparaka          

Round 13 [Nov 28]
Kirinya-Jinja SS    2-2 Maroons             
Masavu              0-3 Villa               
Mbarara City        0-0 KCCA                
Onduparaka          2-1 UPDF                
Police              0-1 BUL                 
Proline             2-0 Bright Stars        
Soana               1-0 Express             
Vipers              1-2 URA                 

Round 14
[Dec 19]
Bright Stars        0-0 Police              
BUL                 2-0 Soana               
Maroons             1-1 UPDF                
Masavu              2-1 Onduparaka          
URA                 1-1 Mbarara City        
[Dec 20]
Express             1-2 Vipers              
KCCA                2-1 Kirinya-Jinja SS    
Villa               2-1 Proline             

Round 15
[Dec 22]
Maroons             1-0 BUL                 
Mbarara City        1-0 Masavu              
Soana               2-1 Police              
UPDF                2-1 Bright Stars        
URA                 0-1 Onduparaka          
[Dec 23]
KCCA                1-0 Express             
Kirinya-Jinja SS    1-1 Villa               
Vipers              3-0 Proline             

Halfway Table:

 1.SC Villa               15  10  4  1  16- 6  32  [-2]
 2.KCCA FC                15   8  5  2  28- 9  29  [C]
 3.Vipers SC              15   7  5  3  18-11  26
 4.Onduparaka FC          15   7  4  4  14-11  25
 5.Police FC              15   7  3  5  17-13  24
 6.Maroons FC             15   4  9  2  11-11  21  [P]
 7.URA FC                 15   5  5  5  14-10  20
 8.Bright Stars FC        15   4  7  4  10-11  19
 9.Mbarara City           15   4  7  4   8-10  19  [P]
10.Soana FC               15   5  4  6   8-15  19
11.Kirinya-Jinja SS       15   5  4  6  11-14  18  [-1]
12.BUL FC                 15   5  3  7   9-13  18
13.Proline FC             15   5  2  8  17-18  17
-------------------------------------------------
14.Masavu FC              15   4  2  9   9-25  14  [P]
15.Express FC             15   3  2 10   8-14  11
16.UPDF FC                15   2  4  9  13-23  10  [*]

[*] The Saints FC were renamed UPDF FC (UPDF = Uganda Peoples' Defence Forces)

NB: Villa 2 points and 2 goals deducted for acts of violence by their fans in round 3;
    Kirinya-Jinja 1 point and 1 goal deducted for verbal attacks by their coach and
      another official on the referees in round 8;
    therefore, overall goal difference is -3

Round 16
[Feb 10]
BUL                 1-0 URA                 
Masavu              1-1 UPDF                
Onduparaka          0-0 Express             
Police              0-0 Mbarara City        
Proline             0-1 Kirinya-Jinja SS    
Villa               0-0 Maroons             
Soana               0-1 Vipers              
[May 19]
Bright Stars        1-2 KCCA                

Round 17
[Feb 13]
Vipers              2-0 Onduparaka          
Maroons             0-0 Masavu              
UPDF                1-0 Proline             
Express             2-0 BUL                 
URA                 1-0 Bright Stars        
Kirinya-Jinja SS    2-0 Police              
Mbarara City        0-0 Soana               
[Feb 15]
KCCA                1-0 Villa               

Round 18
[Feb 16]
Proline             0-1 Maroons             
[Feb 20]
Soana               2-2 Kirinya-Jinja SS    
Onduparaka          1-0 BUL                 
Police              1-2 UPDF                
Vipers              2-0 Mbarara City        
Bright Stars        2-1 Express             
[Feb 28]
Villa               3-0 URA                 
Masavu              0-0 KCCA                

Round 19
[Mar 2]
Maroons             1-1 Vipers              
Express             0-0 Proline             
[Mar 3]
UPDF                1-0 Mbarara City        
BUL                 1-1 Masavu              
KCCA                1-0 Soana               
URA                 2-0 Police              
Kirinya-Jinja SS    1-0 Onduparaka          
Bright Stars        1-1 Villa               

Round 20
[Mar 8]
Mbarara City        1-2 Maroons             
[Mar 9]
Kirinya-Jinja SS    3-0 UPDF                
Masavu              1-1 Bright Stars        
Proline             0-1 BUL                 
[Mar 10]
Police              4-3 Express             
Onduparaka          0-1 Villa               
Soana               1-0 URA                 
[Apr 27]
Vipers              3-2 KCCA                

Round 21
[Mar 13]
BUL                 3-2 Police              
Bright Stars        0-0 Proline             
Express             4-0 Soana               
[Mar 14]
UPDF                0-0 Onduparaka          
URA                 0-1 Vipers              
Villa               1-0 Masavu              
Maroons             1-2 Kirinya-Jinja SS    
[Apr 3]
KCCA                1-1 Mbarara City        

Round 22
[Mar 30]
Kirinya-Jinja SS    0-1 KCCA                
Mbarara City        1-1 URA                 
Onduparaka          3-0 Masavu              
Police              0-0 Bright Stars        
Soana               3-1 BUL                 
UPDF                0-0 Maroons             
[May 21]
Proline             0-0 Villa               
[May 22]
Vipers              5-0 Express             

Round 23
[Apr 3]
Kirinya-Jinja SS    2-0 Express             
Vipers              3-2 Bright Stars        
[Apr 4]
Soana               0-2 Villa               
Proline             0-1 Onduparaka          
UPDF                1-0 URA                 
Police              2-1 Masavu              
[Apr 12]
Maroons             0-0 KCCA                
[Apr 18]
Mbarara City        2-1 BUL                 

Round 24
[Apr 9]
KCCA                2-0 UPDF                
Onduparaka          0-0 Maroons             
[Apr 11]
Masavu              1-1 Proline             
Bright Stars        2-2 Soana               
Express             1-0 Mbarara City        
BUL                 0-0 Vipers              
URA                 2-0 Kirinya-Jinja SS    
Villa               1-0 Police              

Round 25
[Apr 17]
Villa               0-1 Vipers              
Express             2-0 UPDF                
Onduparaka          1-1 KCCA                
Proline             3-1 Police              
[Apr 18]
Masavu              1-0 Soana               
[Apr 20]
URA                 1-1 Maroons             
[Apr 21]
Bright Stars        1-0 Mbarara City        
BUL                 1-1 Kirinya-Jinja SS    

Round 26
[Apr 24]
KCCA                7-2 URA                 
Soana               1-3 Proline             
UPDF                awd BUL                 [awarded 0-3; originally 1-0, UPDF fielded
Vipers              3-1 Masavu               suspended player]
[Apr 27]
Police              0-5 Onduparaka          
[Apr 28]
Kirinya-Jinja SS    1-2 Bright Stars        
Maroons             1-1 Express             
Mbarara City        1-1 Villa               

Round 27
[May 1]
Bright Stars        0-0 UPDF                
BUL                 2-0 Maroons             
Express             1-2 KCCA                
Police              1-0 Soana               
Proline             1-3 Vipers              
[May 2]	 
Masavu              1-1 Mbarara City        
Onduparaka          0-0 URA                 
Villa               2-0 Kirinya-Jinja SS    

Round 28
[May 4]
Vipers              2-0 Police              
Maroons             0-0 Bright Stars        
[May 5]
Kirinya-Jinja SS    1-1 Masavu              
Mbarara City        1-1 Proline             
Soana               0-1 Onduparaka          
UPDF                1-0 Villa               
URA                 1-1 Express             
[May 22]
KCCA                2-1 BUL                 

Round 29
[May 8]
URA                 0-0 Masavu              
KCCA                2-0 Proline             
Kirinya-Jinja SS    1-1 Vipers              
[May 9]
Mbarara City        1-0 Onduparaka          
[May 11]
Express             0-0 Villa               
BUL                 1-2 Bright Stars        
Maroons             0-1 Police              
UPDF                1-2 Soana               

Round 30 [May 25]
Masavu              0-1 Express             
Mbarara City        0-2 Kirinya-Jinja SS    
Onduparaka          2-0 Bright Stars        
Police              2-2 KCCA                
Proline             1-2 URA                 
Soana               0-0 Maroons             
Villa               0-1 BUL                 
Vipers              4-1 UPDF                

Final Table:

 1.Vipers SC              30  19  8  3  50-20  65       Champions
 2.KCCA FC                30  17 10  3  54-21  61  [C]
 3.SC Villa               30  16  9  5  28-12  55  [-2]
 4.Onduparaka FC          30  13  9  8  28-17  48
 5.Kirinya-Jinja SS       30  12  8 10  30-27  43  [-1]
 6.BUL FC                 30  11  6 13  26-29  39
 7.Police FC              30  11  6 13  31-39  39
 8.Bright Stars FC        30   8 14  8  24-26  38
 9.URA FC                 30   9 10 11  26-28  37
10.Maroons FC             30   6 19  5  18-20  37  [P]
11.Mbarara City           30   6 14 10  17-25  32  [P]
12.Soana FC               30   8  8 14  19-35  32
13.Express FC             30   8  7 15  25-31  31
-------------------------------------------------
14.UPDF FC                30   7  8 15  22-41  29  [*]  Relegated
15.Proline FC             30   7  7 16  27-34  28       Relegated
16.Masavu FC              30   5 11 14  18-41  26  [P]  Relegated

[*] The Saints FC were renamed UPDF FC (UPDF = Uganda Peoples' Defence Forces)

NB: Villa 2 points and 2 goals deducted for acts of violence by their fans in round 3;
    Kirinya-Jinja 1 point and 1 goal deducted for verbal attacks by their coach and
      another official on the referees in round 8;
    therefore, overall goal difference is -3


Uganda Cup 2018

1/32 Finals [Jan-Feb]
SC Bronken            1-3 Vipers SC
SC Villa Jogoo        2-0 Hope Doves
Lungujja Galaxy       2-2 Mbarara City FC       [2-3 pen]
Mbarara FC            0-4 KCCA FC
Greaters Masaka       0-2 Police FC
Seeta United FC       1-0 Kinrinya Jinja S.S.               
Onduparaka FC         w/o Light S.S.
Ntoda                 0-3 Soana FC
Express FC            6-0 Kachumbala Rock Stars
Vura Stars            0-1 Bright Stars FC
Proline FC            w/o Nkambi Coffee
Masavu FC             w/o Jinja Municipal Council Hippos
Sun City              0-1 BUL FC                      
Busia Fisheries       0-1 UPDF FC
URA FC                0-1 Kampala Junior Team FC
City Lads             0-3 Kira United FC
Bugwere               0-2 Ndejje University FC      
Ntinda United FC      2-0 Young Elephants    
Simba FC              0-0 Paidha Black Angels   [7-6 pen]
Nabitende FC          0-0 Bumate                [4-3 pen]
Pallisa United        0-5 Nymityobola FC
Kitara FC             1-1 Koboko Rising Stars   [7-6 pen]
Amuka Bright Stars FC 3-1 Saviours FC
Synergy FC            w/o Bukeda Town Council
Doves All Stars FC    w/o Agape
Rushere FC            2-0 Kamuli Park
Kabale Sharp          1-2 Busula FC
Kansai Plascon FC     6-1 Buitaba Red Stars
Lira United FC        w/o Kitaka
Kireka United         1-1 Arua Tigers FC        [3-4 pen]
Kyetume               0-0 Luwero United FC      [3-4 pen] 
 
1/16 Finals
[Feb 17]
Vipers SC             3-1 Police FC
UPDF FC               1-1 Rushere FC            [4-3 pen]
Kansai Plascon FC     2-0 Doves All Stars FC
Kitara FC             2-0 Express FC
Soana FC              1-1 Ondurapaka FC         [4-3 pen]
Water FC              0-1 Seeta United FC                  
Mbarara City FC       3-0 Nabitende FC
Simba FC              1-2 KCCA FC
[Feb 22]
Synergy FC            1-0 Masavu FC
Kira United FC        2-1 Lira United FC
Ndejje University FC  4-1 Ntinda United FC
Proline FC            2-1 Luwero United FC
Kampala Junior Team   1-0 Arua Tigers FC
Busula FC             4-1 Amuka Bright Stars FC
[Feb 27]
BUL FC                1-0 Nymityobola FC
[Mar 7]
SC Villa              2-0 Bright Stars FC   
 
1/8 Finals
[Mar 21]
Soana FC              2-2 KCCA FC               [3-4 pen]
Kampala Junior Team   2-1 BUL FC
Busula FC             1-2 Synergy FC
UPDF FC               0-0 Proline FC            [2-4 pen]
[Mar 22]
Mbarara City FC       0-3 Kansai Plascon FC
Ndejje University FC  0-1 SC Villa 
Kitara FC             4-0 Seeta United FC
Kira United           0-1 Vipers SC
 
Quarterfinals  
[Apr 21]
Kitara FC             0-1 KCCA FC
[Apr 22]
Kampala Junior Team   0-3 SC Villa
[Apr 28]
Synergy FC            1-0 Proline FC
[Apr 29]
Kansai Plascon FC     0-1 Vipers SC   
 
Semifinals

First Legs
[May 27]
SC Villa              0-0 Vipers SC             
[May 28]
Synergy FC            0-1 KCCA FC               

Second Legs
[May 31]
KCCA FC               9-0 Synergy FC            
[Jun 5]
Vipers SC             1-0 SC Villa              

Final [Jun 9, Emokori Playground, Bukedea District]
KCCA FC               1-0 Vipers SC             
  [Julius Poloto 42]


FUFA Big League

Elgon Group | Rwenzori Group | Championship Final | Promotion Playoff

Elgon Group

Reported Table:

 1.Ndejje Univeristy      23  11  7  5  30-12  40       Promoted
-------------------------------------------------
 2.Paidha Black Angels    23  12  4  7  31-16  39       Promotion Playoff
 3.Kyetume FC             23  11  5  7  32-21  38       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.JMC Hippos FC          23  10  8  5  22-16  38
 5.Amuka Bright Stars     23   9  7  7  25-22  34
 6.Kataka FC              23   9  6  8  23-21  33
 7.Kamuli Park            23   7  8  8  24-23  29
 8.Doves All Stars        23   7  7  9  20-24  28
 9.Bukedea TC FC          22   5 10  7  20-19  25
10.Busia Fisheries FC     23   6  8  9  18-32  24
11.Vura FC                23   5  4 14  20-48  19
12.Agape FC               22   5  7 10   8-26  16
13.Lira United FC         12   4  3  5  10-11  15
NB: total goal difference -8, presumably due to penalties;
    Lira United withdrew at halfway stage

Rwenzori Group

Reported Final Table:

 1.Nyamityobora           24  15  7  2  37-10  52       Promoted
-------------------------------------------------
 2.Kitara FC              24  13  6  5  29-18  45       Promotion Playoff
 3.Kabale Sharp FC        24  12  6  6  31-17  42       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Kiira United           24  12  6  6  30-18  40  [-2]
 5.Bumate United FC       24  11  6  7  26-20  39
 6.Kansai Plascon FC      24  10  8  6  31-16  38
 7.Water FC               24  10  5  9  28-24  35
 8.Kireka United          24   8  7  9  25-22  31
 9.Ntinda United          24   9  3 12  24-30  30
10.Simba FC               24   6  7 11  26-28  25
11.Synergy FC             24   4 11  9  22-29  23
12.Sun City FC            24   3  5 16  15-40  11
13.Greater Masaka United  24   3  3 18   1-64   6  [-6]
NB: total goal difference -11, presumably due to penalties

Championship Final

[May 19]
Nyamityobora        0-1 Ndejje University Lions 

NB: both finalists promoted

Promotion Playoff

Semifinals [May 17]
Kabale Sharp FC     0-3 Paidha Black Angels
Kyetume FC          1-1 Kitara FC           [1-3 pen]

Final [May 19]
Paidha Black Angels 0-0 Kitara FC           [aet, 4-2 pen]

NB: Paidha Black Angels promoted         


Regional Leagues

Buganda Region

Final Tables:

Ssezibwa Group
 1.Luweero United FC      23  16  7  0  39- 7  55  Final
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Busula SC              23  14  7  2  41-15  49
 3.Zirobwe Young FC       23  13  5  5  35-26  41
 4.TY Lugazi FC           23  11  5  7  33-26  38
 5.Kampala University FC  23  10  6  7  23-21  36
 6.Free Stars FC          23  10  5  8  30-28  35
 7.Kiwanga United FC      23   9  4 10  28-25  31
 8.Seeta United FC        23   7  4 12  22-26  25
 9.Kikyusa Cream FC       23   6  5 12  22-35  23
10.Uganda Martyrs SS FC   23   5  4 14  26-38  16  [-3]
11.Africa Polysack FC     23   3  5 15  16-35  14
12.Lugazi Nabugabo FC     23   4  7 12  20-44  13  [-6]
 -.Azam FC                12   3  2  7   7-16   8

Katonga Group
 1.Kiboga Young FC        24  15  7  2  43-18  52  Final
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Busiro United FC       24  13  7  4  36-12  46
 3.Nyendo Diamonds Elite  24  13  6  5  30-16  45
 4.Buwambo United FC      24  10  7  7  21-22  37
 5.Nkambi Coffee FC       24  10  6  8  25-24  36
 6.Kakiri TC FC           24   9  8  7  31-22  35
 7.Kasenge FC             24  10  5  9  29-27  35
 8,Nangabo Green Valley   24   9  4 11  31-35  31
 9.Lukaya TC FC           24   9  4 11  24-36  31
10.Young Simba FC         24   7  8  9  27-29  29
11.Entebbe FC             24   8  2 14  30-28  26
12.Standard High Zzana FC 24   3  4 17  14-34  13
13.Lufuka FC              24   4  4 16  14-52  13  [-3]

Final [May 20]
Kiboga Young        3-1 Luweero United      

NB: Kiboga Young promoted to FUFA Big League

Kampala Region

Kampala Region League

Scorpion Group

Participants:
 Kyengera FC
 Bweyogerere FC
 Kyambogo FC
 Soana Young FC
 Spartan
 St Marys
 AK 47
 Baza Holdings
 Kansanga
 Kisugu United
 Kyebando
 Lungujja Galaxy

Champions: Kisugu United (39 pts) [to final]
 
Cobra Group

Participants: 
 Edgars FC
 Katwe United
 Wembley Boys
 Mutungo
 Thunder
 SC Lamancia
 Industrial Area
 Kazo United
 City Lads
 Nansana United
 Kabalagala Rangers

Champions: Katwe United (45 pts) [to final]
 
Final [Jun 3] 
Kisugu United       1-2 Katwe United        

NB: Katwe United promoted to FUFA Big League
 

Bika by'Abaganda Tournament 2018

Round 1
[May 12]
Lugave              2-3 Mpindi
[May 28]
Musu                0-1 Ngaali
Ndiisa              0-1 Ndiga
Mwa                 1-3 Kasimba
Mutima Muyanja      awd Kayozi              [awarded 3-0, Kayozi forfeited] 
[May 30]
Njaza               0-0 Nakinsige           [5-4 pen]
[May 31]
Ngeye               1-3 Kkobe
Nvuma               3-0 Nkerebwe
[Jun 1]
Nkula               1-2 Kibe
Kinyomo             0-0 Nsuba               [5-4 pen]
[Jun 4]
Nkusu               3-0 Nyonyi Nyange
Mpologoma           awd Mbogo               [awarded 0-3, Mpologoma forfeited]
[Jun 5]
Ngabi               awd Mutima Musagi       [awarded 3-0, Mutima Musagi forfeited] 
Nsenene             0-0 Nvubu               [5-4 pen]
Ngonge              awd Nkejje              [awarded 3-0, Nkejje forfeited]
 
Round 2
[Jun 7]
Nkusu               0-0 Ngo                 [1-4 pen] 
Mmamba Gabunga      0-0 Mpeewo              [4-2 pen]
[Jun 8]
Njovu               2-0 Mutima Muyanja
Njobe               awd Ngaali              [awarded 0-3, Njobe forfeited]  
[Jun 11]
Nsenene             0-2 Ngabi Nsamba
Mbogo               4-0 Ntalaganya
[Jun 12]
Nkima               2-1 Kibe
Kkobe               4-0 Njaza
[Jun 18]
Mmamba Kabokoza     3-0 Balangira  
Mmazzi Ga Kisasi    0-3 Mpindi
Ndiga               1-1 Kasimba             [5-4 pen]  
[Jun 19]
Kinyomo             1-1 Ngonge              [1-3 pen]
Nvuma               3-0 Ngabi Nnyunga
Butiko              awd Kiwere              [awarded 3-90, Kiwere forfeited]
            
1/8 Finals 

First Legs
[Jun 21]
Butiko              1-1 Nvuma 
[Jun 22]
Ngaali              1-0 Mmamba Kakobozo    
[Jun 25]
Njovu               1-3 Ffumbe 
Ndiga               0-1 Mbogo 
[Jun 26]
Mpindi              3-1 Ngongo
Kkobe               0-0 Nkima  
[Jun 27]
Nte                 1-0 Ngo
Mmamba Gabunga      1-1 Ngami Nsamba
 
Second Legs
[Jun 28]
Mmamba Kakobozo     0-0 Ngaali
Nvuma               0-1 Butiko
[Jun 29]
Mbogo               1-1 Ndiga
Ffumbe              ppd Njovu
[Jul 2]
Ngongo              0-3 Mpindi
Nkima               2-0 Kkobe
[Jul 3]
Ngo                 1-0 Nte                 [5-4 pen]
Ngabi Nsamba        1-1 Mmamba Gabunga      [3-4 pen]

Quarterfinals

First Legs
[Jul 9]
Butiko              0-7 Ffumbe
Mmamba Gabunga      1-3 Nkima
[Jul 11]
Mbogo               1-1 Mmamba Kakoboza
Ngo                 3-1 Mpindi
 
Final [Aug 25, Ssaza grounds, Mityana, Ssingo county]
 

2016/17

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Partial source: https://www.facebook.com/Bika-Football-Competition-1667381576678848/

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 12 Jul 2018

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.