Ukraine 2010/11


Ukrainian Premier League
Ukrainian Cup
Ukrainian First League (Persha Liha)
Ukrainian Second League (Druha Liha)
Amateur League (2011)

Ukrainian Premier League 2010/11

Final Table:

 1.Shakhtar Donets'k                    30 23  3  4  53-16  72   Champions
 2.Dynamo Kyiv                          30 20  5  5  60-24  65  
 3.Metalist Kharkiv                     30 18  6  6  58-26  60  
 4.Dnipro Dnipropetrovs'k               30 16  9  5  46-20  57  
 5.Karpaty L'viv                        30 13  9  8  41-34  48  
 6.Vorskla Poltava                      30 10  9 11  37-32  39  
 7.Tavrija Simferopol'                  30 10  9 11  44-46  39  
 8.Metalurh Donets'k                    30 11  5 14  36-45  38  
 9.Arsenal Kyiv                         30 10  7 13  36-38  37  
10.Obolon' Kyiv                         30  9  7 14  26-38  34  
11.Volyn' Luts'k                        30  9  7 14  27-49  34   [+]
12.Zorja Luhans'k                       30  7  9 14  28-40  30  
13.Kryvbas Kryvyj Rih                   30  6 11 13  27-45  29  
14.Illichivets' Mariupol                30  7  8 15  45-67  29  
--------------------------------------------------------------
15.PFC Sevastopol'                      30  7  6 17  26-48  27   [+] Relegated
16.Metalurh Zaporizhzhja                30  6  6 18  18-40  24   Relegated

Round 1 
[9 Jul]
Zorja Luhans'k          0-0 PFC Sevastopol'                           Att: 6,000
Arsenal Kyiv            1-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Bartulovic 25']                                                     Att: 1,400
Obolon' Kyiv            2-2 Dynamo Kyiv
 [Mandziuk 60', 90+2'; Shevchenko 36', Yarmolenko 38']                Att: 5,100
Illichivets' Mariupol   1-1 Metalurh Donets'k
 [Tyschenko 56'; Mguni 37']                                           Att: 5,500
[10 Jul]
Volyn' Luts'k           0-4 Vorskla Poltava
 [Sachko 6', 31', Yanuzi 28', Yesin 84']                              Att: 6,300
Tavrija Simferopol'     0-1 Metalist Kharkiv
 [Oliynyk 19']                                                        Att: 5,200
Dnipro Dnipropetrovs'k  1-0 Karpaty L'viv
 [Cheberiachko 85']                                                   Att:17,406
Shakhtar Donets'k       2-0 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Rakitsky 32', Willian 84']                                          Att:29,918

Round 2 
[16 Jul]
Metalurh Donets'k       3-0 Obolon' Kyiv                              Att: 3,000
 [Hodin 23', Moroziuk 34', Mkhitaryan 89'pen]
[17 Jul] 
Dynamo Kyiv             2-1 Tavrija Simferopol'
 [Eremenko 14', Shevchenko 17'pen; Ihador 23']                        Att: 8,600
Vorskla Poltava         1-3 Illichivets' Mariupol
 [Sachko 90+1'; Antonov 22', Pukanych 55', Yaroshenko 71']            Att: 4,000
PFC Sevastopol'         0-0 Metalist Kharkiv                          Att: 5,500
[18 Jul]                                                             
Dnipro Dnipropetrovs'k  2-0 Volyn' Luts'k
 [Selezniov 33', Homeniuk 50']                                        Att:13,374
Zorja Luhans'k          0-2 Arsenal Kyiv
 [Khomyn 54', Shatskikh 80'pen]                                       Att: 7,000
Kryvbas Kryvyj Rih      0-0 Karpaty L'viv                             Att: 4,500
Metalurh Zaporizhzhja   1-1 Shakhtar Donets'k
 [Alozi 35'; Fernandinho 69']                                         Att: 8,500

Round 3 
[24 Jul]
Volyn' Luts'k           0-0 Kryvbas Kryvyj Rih                        Att: 6,800
Metalist Kharkiv        1-2 Dynamo Kyiv
 [Fininho 45+2'; Shevchenko 55'pen, Harmash 65']                      Att:38,600
[25 Jul]
Tavrija Simferopol'     2-1 Metalurh Donets'k
 [Kovpak 10', Idahor 62'; Mkhitaryan 75']                             Att: 4,300
Arsenal Kyiv            0-1 PFC Sevastopol'
 [Khudobiak 71']                                                      Att: 1,360
Illichivets' Mariupol   1-5 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Antonov 43'; Konoplianka 6', Selezniov 15', 71', 90+2',
  Ferreyra 68']                                                       Att: 6,500
[26 Jul]
Shakhtar Donets'k       1-0 Zorja Luhans'k
 [Chyhrynsky 87']                                                     Att:31,412
Karpaty L'viv           1-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Fedetsky 55']                                                       Att: 6,000
Obolon' Kyiv            0-1 Vorskla Poltava
 [Sachko 8']                                                          Att: 4,000

Round 4 
[30 Jul]
Arsenal Kyiv            1-3 Shakhtar Donets'k
 [Symonenko 31'; Kosta 44', 45+2', Adriano 47']                       Att: 1,460
Vorskla Poltava         0-0 Tavrija Simferopol'                       Att: 4,500
[31 Jul]
PFC Sevastopol'         0-3 Dynamo Kyiv
 [Yarmolenko 50', Mykhalyk 56', Shevchenko 76']                       Att:12,000
Kryvbas Kryvyj Rih      1-0 Illichivets' Mariupol
 [Maksymov 65']                                                       Att: 6,000
Metalurh Zaporizhzhja   0-1 Volyn' Luts'k
 [Pavlov 45+1']                                                       Att: 5,000 
Metalurh Donets'k       0-3 Metalist Kharkiv
 [Devic 32', Xavier 39', 79']                                         Att: 4,200
Dnipro Dnipropetrovs'k  3-0 Obolon' Kyiv
 [Selezniov 17', Kalynychenko 30', Homeniuk 60']                      Att:13,920
Zorja Luhans'k          2-2 Karpaty L'viv
 [Vitsenets' 51', Siliuk 65'; Tkachuk 5'pen, Hudyma 26']              Att: 6,200

Round 5 
[6 Aug]
Illichivets' Mariupol   0-0 Metalurh Zaporizhzhja                     Att: 5,200
[7 Aug]
Shakhtar Donets'k       5-0 PFC Sevastopol'
 [Fernandinho 26', Silva 42', Adriano 46', Kosta 60', Moreno 73']     Att:29,132
Obolon' Kyiv            1-1 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Kotenko 73'; Maksymov 66']                                          Att: 3,800
Volyn' Luts'k           0-1 Zorja Luhans'k
 [Kasian 74']                                                         Att: 7,200
Metalist Kharkiv        2-3 Vorskla Poltava
 [Vorobei 40', Devic 52'pen; Krasnopiorov 19', Selin 55',
  Markoski 75']                                                       Att:29,750
[8 Aug]
Dynamo Kyiv             1-0 Metalurh Donets'k
 [Shevchenko 58']                                                     Att: 7,000
Karpaty L'viv           2-1 Arsenal Kyiv
 [Kozhanov 4', Batista 90+3'; Shatskikh 45'pen]                       Att:10,000
Tavrija Simferopol'     0-1 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Rotan 78']                                                          Att: 5,700

Round 6 
[13 Aug]
Zorja Luhans'k          2-2 Illichivets' Mariupol
 [Yezersky 38', 90+2'; Yaroshenko 64', Koval'ov 69'og]                Att: 9,000
[14 Aug]
Vorskla Poltava         3-1 Dynamo Kyiv
 [Sachko 47', Krasnopiorov 83', Bezus 90+1'pen; Leandro 51']          Att:15,000
Dnipro Dnipropetrovs'k  0-1 Metalist Kharkiv
 [Fininho 56']                                                        Att:22,846   
Kryvbas Kryvyj Rih      1-4 Tavrija Simferopol'
 [Kutsenko 16'pen; Kovpak 9', 57', 72', Monakhov  45']                Att: 3,500
Metalurh Zaporizhzhja   1-2 Obolon' Kyiv
 [Ribeiro 85'; Mandziuk 62', Kucherenko 65'pen]                       Att: 4,300
[15 Aug]
PFC Sevastopol'         0-1 Metalurh Donets'k
 [Tanasa 89']                                                         Att: 2,200
Arsenal Kyiv            1-1 Volyn' Luts'k
 [Shatskikh 71'; Pichkur 56']                                         Att: 1,300
Shakhtar Donets'k       1-0 Karpaty L'viv
 [Willian 45+1']                                                      Att:35.008

Round 7 
[20 Aug]
Obolon' Kyiv            1-0 Zorja Luhans'k
 [Panas 40']                                                          Att: 3,251
[21 Aug]
Volyn' Luts'k           0-1 Shakhtar Donets'k
 [Eduardo 74']                                                        Att:11,520
Illichivets' Mariupol   2-2 Arsenal Kyiv
 [Kozoriz 19', Antonov 63'; Bartulovic 6', Samusevas 47'og]           Att: 5,500
Metalurh Donets'k       2-0 Vorskla Poltava
 [Adeleye 28', Mkhitaryan 53']                                        Att: 3,250
[22 Aug]
Karpaty L'viv           2-1 PFC Sevastopol'
 [Kopolovets' 38', Holodiuk 67'; Ferenchak 46']                       Att: 8,000
Tavrija Simferopol'     2-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Holaido 88', Platon 90+1']                                          Att: 4,200
Metalist Kharkiv        3-4 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Vorobei 16', Devic 39', 82'; Ivaschenko 35', 55 pen,
  Varankov 45', 61']                                                  Att:20,700
Dynamo Kyiv             0-0 Dnipro Dnipropetrovs'k                    Att:14,000

Round 8 
[27 Aug]
PFC Sevastopol'         0-0 Vorskla Poltava                           Att: 3,500
[28 Aug]
Arsenal Kyiv            1-0 Obolon' Kyiv
 [Shatskikh 34']                                                      Att: 1,400
[29 Aug]
Zorja Luhans'k          5-3 Tavrija Simferopol'
 [Lazarovic 28', 85', Vitsenets' 57', Poliansky 61', Kameniuka 82';
  Platon 24', Ihador 41', 59']                                        Att:10,000
Shakhtar Donets'k       1-0 Illichivets' Mariupol
 [Willian 61']                                                        Att:38,520
Kryvbas Kryvyj Rih      0-1 Dynamo Kyiv
 [Yarmolenko 4']                                                      Att:10,000
Metalurh Zaporizhzhja   0-2 Metalist Kharkiv
 [Devic 11', Xavier 69']                                              Att: 2,300
[30 Aug]
Karpaty L'viv           1-0 Volyn' Luts'k
 [Zenov 63']                                                          Att: 6,000
Dnipro Dnipropetrovs'k  1-2 Metalurh Donets'k
 [Konoplianka 66'; Tanasa 58', Mguni 76']                             Att:12,962

Round 9 
[10 Sep]
Volyn' Luts'k           1-0 PFC Sevastopol'
 [Maicon 5']                                                          Att: 5,200 
Obolon' Kyiv            1-0 Shakhtar Donets'k
 [Khudzyk 51']                                                        Att: 4,900
[11 Sep]
Tavrija Simferopol'     0-1 Arsenal Kyiv
 [Mazilu 59']                                                         Att: 3,100
Dynamo Kyiv             2-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Ninkovic 45+1', Milevsky 52'pen]                                    Att: 5,500
Metalurh Donets'k       2-2 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Cleyton 7', Mguni 73'; Xomchenovs'ky 3', Maksymov 79']              Att: 3,200 
[12 Sep]
Vorskla Poltava         0-2 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Konoplianka 2', Nazarenko 79'pen]                                   Att:12,500
Illichivets' Mariupol   2-3 Karpaty L'viv
 [Kozozir 50', Antonov 73'; Holodiuk 4', Zenov 25', Kozhanov 43']     Att: 4,500
Metalist Kharkiv        3-0 Zorja Luhans'k
 [Valyayev 40', Vorobei 44', Xavier 81']                              Att:27,500

Round 10 
[18 Sep]
Metalurh Zaporizhzhja   1-2 Metalurh Donets'k
 [Tatanashvili 18'; Pryma 63', Lazic 82']                             Att: 3,800
Volyn' Luts'k           3-1 Illichivets' Mariupol
 [Paraskiv 61', Maicon 74', Stevic 90+4'; Tyschenko 90']              Att: 5,200
[19 Sep]
PFC Sevastopol'         2-1 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Zborovsky 25', 78'; Selezniov 90+2']                                Att: 2,000
Kryvbas Kryvyj Rih      1-0 Vorskla Poltava
 [Kostyshyn 85']                                                      Att: 6,800
[20 Sep]
Zorja Luhans'k          1-2 Dynamo Kyiv
 [Bily 52'; Shevchenko 64', Vukojevic 90+2']                          Att:15,000
Arsenal Kyiv            0-1 Metalist Kharkiv
 [Taison 24']                                                         Att: 1,430 
Karpaty L'viv           3-0 Obolon' Kyiv
 [Kuznetsov 66', 80', Khudobiak 90+2']                                Att:10,000 
Shakhtar Donets'k       4-1 Tavrija Simferopol'
 [Srna 14', Adriano 62', Jadson 69', Mkhitaryan 72'; Kovpak 5']       Att:32,017

Round 11 
[25 Sep]
Illichivets' Mariupol   4-2 PFC Sevastopol'
 [Yaroshenko 29', Pukanych 54', Yatsenko 59', Antonov 90';
  Lewandowski 26'pen; Kiva 90+3']                                     Att: 3,500
Metalist Kharkiv        1-2 Shakhtar Donets'k
 [Taison 56'; Eduardo 72', Mkhitaryan 90+3']                          Att:38,500
[26 Sep]
Obolon' Kyiv            0-1 Volyn' Luts'k
 [Vaschuk 83'pen]                                                     Att: 4,000
Tavrija Simferopol'     3-1 Karpaty L'viv
 [Korniev 11', Idahor 33', 77'; Zenov 14']                            Att: 5,100
Dynamo Kyiv             3-2 Arsenal Kyiv
 [Husiev 9', Milevsky 26', Yarmolenko  84'; Shatskikh 62',
  Starhorodsky 87']                                                   Att: 7,625
Metalurh Donets'k       1-1 Zorja Luhans'k
 [Lazic 68'; Siliuk 40']                                              Att: 3,400
Vorskla Poltava         2-1 Metalurh Zaporizhzhja
 [Dallku 21', Bezus 34'; Arzhanov 57']                                Att: 4,300
Dnipro Dnipropetrovs'k  1-1 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Selezniov 20'; Ivaschenko 53']                                      Att: 4,000

Round 12 
[1 Oct]
Metalurh Zaporizhzhja   0-3 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Mandziuk 38', Homeniuk 84', Kravchenko 87']                         Att: 3,200
[2 Oct]
Volyn' Luts'k           2-2 Tavrija Simferopol'
 [Butko 32', Hoshkoderia 86'; Idahor 63', 64']                        Att: 7,500
Zorja Luhans'k          1-1 Vorskla Poltava
 [Fomin 90+3'; Bezus 71']                                             Att: 5,000
Arsenal Kyiv            3-1 Metalurh Donets'k
 [Starhorodsky 18', Shatskikh 75', Mikoliunas 85'; Goncalves 67']     Att: 1,250
Illichivets' Mariupol   1-0 Obolon' Kyiv
 [Pukanych 76']                                                       Att: 3,500
[3 Oct]
PFC Sevastopol'         2-2 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Lewandowski 18', Zborovsky 66'; Varankov 3', 86']                   Att: 2,500
Karpaty L'viv           0-1 Metalist Kharkiv
 [Oliynyk 73']                                                        Att:15,200
Shakhtar Donets'k       2-0 Dynamo Kyiv
 [Adriano 64', Teixeira 90+2']                                        Att:50,390

Round 13 
[15 Oct]
Tavrija Simferopol'     2-2 Illichivets' Mariupol
 [Korobka 82', 86'; Putivtsev 28', Tyschenko 57']                     Att: 3,100
Metalurh Donets'k       0-2 Shakhtar Donets'k
 [Chyhrynsky 9', Teixeira 19']                                        Att: 5,000
[16 Oct]
Obolon' Kyiv            2-2 PFC Sevastopol'
 [Aghahowa 4', Plastun 82'og; Mandziuk 37', Khudzyk 45+2']            Att: 2,100  
Metalist Kharkiv        3-1 Volyn' Luts'k
 [Devic 37', 79', Vorobei 80'; Pavlov 39']                            Att:24,600
Dynamo Kyiv             1-0 Karpaty L'viv
 [Almeida 12']                                                        Att:10,523
[17 Oct]
Vorskla Poltava         0-1 Arsenal Kyiv
 [Husev 90+1']                                                        Att: 3,000
Dnipro Dnipropetrovs'k  1-1 Zorja Luhans'k
 [Homeniuk 28'; Lazarovic 2']                                         Att:14,894
Kryvbas Kryvyj Rih      0-0 Metalurh Zaporizhzhja                     Att: 4,400

Round 14 
[22 Oct]
Obolon' Kyiv            2-1 Tavrija Simferopol'
 [Kucherenko 86'pen, Khudzik 90+4'; Idahor 61']                       Att: 3,200
[23 Oct]
PFC Sevastopol'         1-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Bredun 55']                                                         Att: 1,000
Zorja Luhans'k          1-0 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Yezersky 26']                                                       Att: 7,000
Arsenal Kyiv            1-2 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Bohdanov 20'; Selezniov 52', 78']                                   Att: 1,420
Shakhtar Donets'k       1-0 Vorskla Poltava
 [Teixeira 57']                                                       Att:32,023
[24 Oct]
Karpaty L'viv           2-1 Metalurh Donets'k                        
 [Kozhanov 25', Godwin 40'; Volovyk 90+4']                            Att: 5,000
Volyn' Luts'k           1-2 Dynamo Kyiv
 [Skoba 51'; Yarmolenko 3', 9']                                       Att:10,000
Illichivets' Mariupol   1-4 Metalist Kharkiv
 [Yaroshenko 39'; Oliynyk 40', 42', 71', Taison 45']                  Att: 3,200

Round 15 
[30 Oct]
Vorskla Poltava         1-1 Karpaty L'viv
 [Yanuzi 23'; Kuznetsov 53']                                          Att: 2,000
Dnipro Dnipropetrovs'k  0-1 Shakhtar Donets'k
 [Luiz Adriano 27']                                                   Att:31,003
Metalist Kharkiv        2-1 Obolon' Kyiv
 [Oliynyk 57', Edmar 80'; Miroshnychenko 90']                         Att:22,500
Metalurh Zaporizhzhja   1-0 Zorja Luhans'k
 [Arzhanov 21']                                                       Att: 3,000
[31 Oct]
Dynamo Kyiv             9-0 Illichivets' Mariupol
 [Yarmolenko 11', Husiev 25', Milevsky 28', 30', 45+1', 59', Savin 42'og,
  Guilherme 73', Silva 77']                                           Att: 4,530
Metalurh Donets'k       0-2 Volyn' Luts'k
 [Pyschur 62'pen, Paraskiv 88']                                       Att: 2,500
Kryvbas Kryvyj Rih      1-1 Arsenal Kyiv
 [Borovyk 90+1'; Zakarliuka 49'pen]                                   Att: 1,800
Tavrija Simferopol'     2-1 PFC Sevastopol'
 [Korniev 4', Shandruk 75'og; Lewandowski 41']                        Att:11,500

Round 16 
[5 Nov]
Vorskla Poltava         0-1 Volyn' Luts'k   
 [Pyschur 33'pen]                                                     Att: 2,000
[6 Nov]
PFC Sevastopol'         0-1 Zorja Luhans'k 
 [Fomin 86']                                                          Att: 1,000
Metalurh Zaporizhzhja   2-1 Arsenal Kyiv 
 [Pisots'kyj 65', Fabio 87'; Starhorodsky 49']                        Att: 4,000
Kryvbas Kryvyj Rih      0-2 Shakhtar Donets'k                        
 [Eduardo 45+1', Jadson 89']                                          Att: 8,000
[7 Nov]
Metalurh Donets'k       0-3 Illichivets' Mariupol 
 [Pukanych 43', Yaroshenko 51'pen, 60'pen]                            Att: 2,300
Dynamo Kyiv             0-2 Obolon' Kyiv
 [Khudzik 7', Sibiriakov 62']                                         Att: 5,750
Metalist Kharkiv        2-3 Tavrija Simferopol'  
 [Taison 45+1', Oliynyk 45+3'; Shynder 2', Korniev 10', Donets' 31']  Att:22,400
Karpaty L'viv           0-0 Dnipro Dnipropetrovs'k                    Att: 9,000

Round 17 
[12 Nov]
Obolon' Kyiv            1-1 Metalurh Donets'k
 [Kucherenko 6'pen; Mguni 43']                                        Att: 4,500
[13 Nov]
Illichivets' Mariupol   2-6 Vorskla Poltava 
 [Antonov 53', Kravchenko 76'; Sachko 19', 60', 64', Markoski 44',
  Yesin 69', Selin 89']                                               Att: 3,000
Shakhtar Donets'k       2-1 Metalurh Zaporizhzhja
 [Luiz Adriano 26'pen, Moreno 64'; Pisotsky 71']                      Att:29,219
Metalist Kharkiv        4-0 PFC Sevastopol'
 [Devic 33', 42'pen, Papa Gueye 76', Fininho 86']                     Att:24,850
[14 Nov]
Arsenal Kyiv            1-1 Zorja Luhans'k
 [Matiukhin 56'; Lazarovic 73']                                       Att: 1,400
Tavrija Simferopol'     1-1 Dynamo Kyiv 
 [Platon 55'; Milevsky 46']                                           Att:15,000
Volyn' Luts'k           1-1 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Pichkur 82'; Konoplianka 41']                                       Att:10,730
Karpaty L'viv           2-1 Kryvbas Kryvyj Rih    
 [Holodiuk 9', Khudobiak 71'; Varankov 73']                           Att: 9,000

Round 18 
[19 Nov]
PFC Sevastopol'         0-2 Arsenal Kyiv
 [Samodin 9', Shatskikh 45+2']                                        Att: 1,000
[20 Nov]
Zorja Luhans'k          1-3 Shakhtar Donets'k
 [Xhihani 68'; Vitsenets 20', Moreno 45+1', Adriano 74']              Att:19,000
Kryvbas Kryvyj Rih      2-4 Volyn' Luts'k
 [Ivaschenko 22'pen, Maxymov 71'; Skoba 2', Pyschur 9'pen, 35'.
  Butko 83']                                                          Att: 1,500
[21 Nov]
Metalurh Donets'k       2-1 Tavrija Simferopol'
 [Soares 30', Tanasa 60'; Platon 85']                                 Att: 2,400
Vorskla Poltava         0-1 Obolon' Kyiv
 [Kutas 32']                                                          Att: 1,000
Dynamo Kyiv             1-1 Metalist Kharkiv
 [Husiev 32; Devic 36'pen]                                            Att:14,860 
Metalurh Zaporizhzhja   0-0 Karpaty L'viv                             Att: 4,000
Dnipro Dnipropetrovs'k  2-0 Illichivets' Mariupol 
 [Selezniov  34', 45']                                                Att:11,912

Round 19 
[26 Nov]
Illichivets' Mariupol   1-1 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Tyschenko 38'; Maksymov 2']                                         Att: 4,000
[27 Nov]
Tavrija Simferopol'     2-2 Vorskla Poltava
 [Feschuk 4', Idahor 11'; Chesnakov 43', Yanuzi 90+2']                Att: 2,800
Karpaty L'viv           4-2 Zorja Luhans'k 
 [Khudobiak 2', Kuznetsov 62', 89', Checher 74'; Siliuk 34',
  Tubic 45+3'og]                                                      Att: 6,000
Dynamo Kyiv             2-0 PFC Sevastopol'
 [Yeremenko 10', Vukojevic 65']                                       Att: 3,200
Metalist Kharkiv        3-1 Metalurh Donets'k
 [Taison 31', Oliynyk 57', Pshenychnykh 88'; Soares 35']              Att:24,500
[27 Nov]
Shakhtar Donets'k       4-0 Arsenal Kyiv
 [Jadson 17'pen, Moreno 37', Eduardo 62', Kosta 79'pen]               Att:29,104
Volyn' Luts'k           1-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Pyschur 56']                                                        Att: 5,800
Obolon' Kyiv            0-1 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Selezniov 22']                                                      Att: 4,100
   
Winter Break
         
Round 20 
[3 Mar]
PFC Sevastopol'         0-1 Shakhtar Donets'k 
 [Adriano 90+5']                                                      Att: 6,500
[4 Mar]
Metalurh Zaporizhzhja   0-4 Illichivets' Mariupol
 [Antonov 11', 77', Putivtsev 24', Kryvoshienko 71']                  Att: 3,000
[5 Mar]
Zorja Luhans'k          3-0 Volyn' Luts'k
 [Lazarovic 38', Bilyj 54', Kasian 79']                               Att: 7,500
Metalurh Donets'k       0-2 Dynamo Kyiv
 [Popov 25', Yarmolenko 30']                                          Att: 6,000
Kryvbas Kryvyj Rih      2-2 Obolon' Kyiv
 [Ivaschenko 12', 46'; Mandziuk 4', Panas 62']                        Att: 4,000
Vorskla Poltava         0-0 Metalist Kharkiv                          Att: 5,350
[6 Mar]
Arsenal Kyiv            2-2 Karpaty L'viv 
 [Mazilu 50', Husev 55'; Balazic 64', Milosevic 90+2']                Att: 1,945
Dnipro Dnipropetrovs'k  2-2 Tavrija Simferopol'     
 [Selezniov 78', Strinic 81'; Platon 33', Feschuk 86']                Att:14,898

Round 21 
[11 Mar]
Obolon' Kyiv            1-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [H.Baranets' 72']                                                    Att: 4,000
[12 Mar]
Tavrija Simferopol'     2-1 Kryvbas Kryvyj Rih 
 [Shynder 21', 24'; Ivaschenko 71'pen]                                Att: 5,100
Metalurh Donets'k       1-0 PFC Sevastopol'
 [Hodin 3']                                                           Att: 2,500
Volyn' Luts'k           0-0 Arsenal Kyiv                              Att: 6,500
[13 Mar]
Illichivets' Mariupol   2-2 Zorja Luhans'k 
 [Pukanych 41', 74'; Bilyj 30', Poliansky 78']                        Att: 8,500
Metalist Kharkiv        2-2 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Xavier 73', 81'; Konoplianka 45', 71']                              Att:36,252
Karpaty L'viv           1-0 Shakhtar Donets'k
 [Cocis 58']                                                          Att:27,000 
Dynamo Kyiv             2-0 Vorskla Poltava          
 [Kravets 58', Yarmolenko 60']                                        Att:11,000
         
Round 22 
[18 Mar]
Vorskla Poltava         1-1 Metalurh Donets'k
 [Yanuzi 51'; Adeleye 86']                                            Att: 3,100
[19 Mar]
Kryvbas Kryvyj Rih      0-0 Metalist Kharkiv                          Att: 4,500
Zorja Luhans'k          1-0 Obolon' Kyiv
 [Fomin 72']                                                          Att: 500
PFC Sevastopol'         3-1 Karpaty L'viv
 [Zhabokrytsky 11', Skoba 59', Ferenchak 88'; Cocis 45']              Att: 2,000
[20 Mar]
Shakhtar Donets'k       4-0 Volyn' Luts'k
 [Jadson 42'pen, Mkhitaryan 69', Alex Teixeira 70' Moreno 86']        Att:33,454
Metalurh Zaporizhzhja   2-2 Tavrija Simferopol'
 [Lima 40', Pisotsky 54'; Kablash 90+1', Idahor 90+3'pen]             Att: 2,500
Dnipro Dnipropetrovs'k  1-0 Dynamo Kyiv
 [Strinic' 51']                                                       Att:31,003
Arsenal Kyiv            3-1 Illichivets' Mariupol
 [Shatskikh 43', Mazilu 66', 68'; Nevmyvaka 5']                       Att: 1,235

Round 23 
[1 Apr]
Illichivets' Mariupol   1-3 Shakhtar Donets'k
 [Budkivs'kyj 57'; Srna 19', Adriano 53', Kosta 90+4']                Att:10,500
[2 Apr]
Tavrija Simferopol'     0-0 Zorja Luhans'k                            Att: 5,200
Obolon' Kyiv            1-1 Arsenal Kyiv
 [B.Baranets' 60'; Arzhanov 90+1']                                    Att: 4,500
Metalurh Donets'k       3-2 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Ivanko 14', Adeleye 75', Holaido 84'; Nazarenko 2', 72'pen]         Att: 4,100
Dynamo Kyiv             3-0 Kryvbas Kryvyj Rih   
 [Yarmolenko 18', Yeremenko 35', Husiev 83']                          Att: 9,500
[3 Apr]
Metalist Kharkiv        3-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Taison 48', 55', Shelaiev 90+2']                                    Att:28,658  
Vorskla Poltava         4-0 PFC Sevastopol'
 [Yanuzi 31', 65', Kulakov 58', Sachko 70']                           Att: 4,000
Volyn' Luts'k           0-3 Karpaty L'viv  
 [Kozhanov 3', 33', Khudobiak 59']                                    Att:11,200

Round 24 
[8 Apr]
Zorja Luhans'k          0-2 Metalist Kharkiv      
 [Devic 68', Villagra 74']                                            Att: 1,200
[9 Apr]
PFC Sevastopol'         4-1 Volyn' Luts'k 
 [Zhabokrytsky 41', Lewandowski 56'pen, 87'pen, Ibraimi 71',
  Pyschur 33'pen]                                                     Att: 1,000
Shakhtar Donets'k       0-1 Obolon' Kyiv     
 [Kucherenko 86']                                                     Att:26,031
Arsenal Kyiv            1-2 Tavrija Simferopol'
 [Mazilu 4'; Prychynenko 34', 42']                                    Att: 1,145
Dnipro Dnipropetrovs'k  2-0 Vorskla Poltava
 [Selezniov 9', 51']                                                  Att:14,600
[10 Apr]
Karpaty L'viv           3-1 Illichivets' Mariupol
 [Khudobiak 29', Tkachuk 84'pen, Holodiuk 90+4'; Yaroshenko 7']       Att: 9,000
Metalurh Zaporizhzhja   1-1 Dynamo Kyiv 
 [Tsurikov 45'; Shevchenko 46']                                       Att: 8,000
Kryvbas Kryvyj Rih      1-0 Metalurh Donets'k     
 [Varankov 12']                                                       Att: 3,000

Round 25 
[15 Apr]
Obolon' Kyiv            1-1 Karpaty L'viv  
 [Lozynsky 33'pen; Zenov 51']                                         Att: 3,500
[16 Apr]
Illichivets' Mariupol   2-2 Volyn' Luts'k 
 [Yaroshenko 38', Pukanych 90'; Pyschur 9', Butko 85']                Att: 4,500
Vorskla Poltava         3-0 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Kitsuta 46'og, Bezus 70', Osipenko 83']                             Att: 3,000
Metalist Kharkiv        2-1 Arsenal Kyiv  
 [Oliynyk 13', 24'; Mazilu 58']                                       Att:26,893     
[17 Apr]
Tavrija Simferopol'     1-2 Shakhtar Donets'k
 [Homeniuk 69', Jadson 12'pen, Fernandinho 90+4']                     Att:16,300
Metalurh Donets'k       0-1 Metalurh Zaporizhzhja
 [Pisotsky 56']                                                       Att: 2,700
Dnipro Dnipropetrovs'k  2-2 PFC Sevastopol'       
 [Nazarenko 30', 54'pen; Salhi 38', Ferenchak 49']                    Att:15,822 
[18 Apr]
Dynamo Kyiv             2-0 Zorja Luhans'k        
 [Husiev 6', Almeida 59']                                             Att: 7,500

Round 26 
[22 Apr]
Metalurh Zaporizhzhja   2-0 Vorskla Poltava 
 [Pieskov 9'og, Junior 90+1']                                         Att: 5,500
Volyn' Luts'k           1-0 Obolon' Kyiv   
 [Stevic 55']                                                         Att: 4,500
[23 Apr]
Karpaty L'viv           1-0 Tavrija Simferopol'   
 [Fedetsky 40']                                                       Att:10,000
Shakhtar Donets'k       2-1 Metalist Kharkiv
 [Teixeira 18', Eduardo 87'; Devic 77']                               Att:38,712
*Arsenal Kyiv           0-3 Dynamo Kyiv
 [Yarmolenko 9', Shevchenko 41', Husiev 88']                          Att: 4,200
*Played in Dynamo Stadion, Kyiv
Kryvbas Kryvyj Rih      0-3 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Shakhov 3', Selezniov 20', 40']                                     Att: 9,667
[24 Apr]
*Zorja Luhans'k         0-2 Metalurh Donets'k
 [Fernandes 54'pen, 72']                                              Att: 650
*Played in Olympiysky Stadion, Donets'k
PFC Sevastopol'         1-0 Illichivets' Mariupol
 [Skoba 60']                                                          Att: 3,500

Round 27 
[29 Apr]
Tavrija Simferopol'     0-0 Volyn' Luts'k                             Att: 4,500
[30 Apr]
Metalurh Donets'k       1-5 Arsenal Kyiv
 [Fernandes 89'; Shatskikh 14'pen, Mazilu 20', Bohdanov 34', Arzhanov 63'
  Samodin 83']                                                        Att: 2,500
Metalist Kharkiv        1-1 Karpaty L'viv
 [Devic 71'; Batista 16']                                             Att: 6,516
Obolon' Kyiv            2-0 Illichivets' Mariupol 
 [Plastun 74', Mandziuk 80']                                          Att: 4,000
Dnipro Dnipropetrovs'k  3-0 Metalurh Zaporizhzhja 
 [Hladky 38', 90+3', Rusol 58']                                       Att:10.804
[1 May]
Kryvbas Kryvyj Rih      3-1 PFC Sevastopol'
 [Valieiev 17', Matic 19', Bartulovic 59'; Lewandowski 90+4']         Att: 4,000    
Vorskla Poltava         1-0 Zorja Luhans'k 
 [Sachko 85']                                                         Att: 2,500
Dynamo Kyiv             3-0 Shakhtar Donets'k     
 [Husiev 24'pen, 90', Shevchenko 62']                                 Att:15,000

Round 28 
[6 May]
Metalurh Zaporizhzhja   1-2 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Skepsky 90+1'; Eslinek 43', 49']                                    Att: 1,200
[7 May]
Karpaty L'viv           1-2 Dynamo Kyiv    
 [Kopolovets' 75'; Husiev 32', Vukojevic' 53']                        Att:27,500
Shakhtar Donets'k       2-0 Metalurh Donets'k  
 [Adriano 45', Srna 86']                                              Att:28,541
Arsenal Kyiv            0-1 Vorskla Poltava
 [Bezus 46']                                                          Att: 1,300
*Zorja Luhans'k         0-1 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Shakhov 1']                                                         Att: 4,500
*Match played in Alchevs'k
[8 May]
PFC Sevastopol'         3-1 Obolon' Kyiv
 [Ibraimi 10', 30', Kiva 49'; Panas 18']                              Att: 2,000
Illichivets' Mariupol   5-1 Tavrija Simferopol'
 [Kryvoshienko 9', Yaroshenko 26', Tyschenko 47', Antonov 57', 90+1';
  Idahor 52']                                                         Att: 4,500
Volyn' Luts'k           1-4 Metalist Kharkiv
 [Pryndeta 43'; Cristaldo 10', 20', 87', Taison 81']                  Att: 6,500

Round 29 
[14 May]
Vorskla Poltava         1-1 Shakhtar Donets'k   
 [Yanuzi 45+1'; Vitsenets 17']                                        Att:10,500
[15 May]
Kryvbas Kryvyj Rih      0-2 Zorja Luhans'k 
 [Poliansky 27', Xomchenovs'ky 84']                                   Att: 7,000
Dnipro Dnipropetrovs'k  1-0 Arsenal Kyiv
 [Nazarenko 6']                                                       Att:16,992
Metalurh Donets'k       4-1 Karpaty L'viv
 [Lazic 67', 69', Fernandes 71', Checher 82'; Khudobiak 90+3']        Att: 2,100
Dynamo Kyiv             5-1 Volyn' Luts'k 
 [Milevsky 3', 26', Kravets 11', 40', Aliev 59'; Herasymiuk 90+3']    Att: 4,600
Metalist Kharkiv        3-0 Illichivets' Mariupol
 [Oliynyk 36', 70', Devic 76']                                        Att: 7,300
Tavrija Simferopol'     3-1 Obolon' Kyiv 
 [Feschuk 30', 62', Platon 46'; Lupashko 59']                         Att: 4,700
Metalurh Zaporizhzhja   1-0 PFC Sevastopol'
 [Nesterov 29']                                                       Att: 3,000

Round 30 [21 May]
PFC Sevastopol'         0-1 Tavrija Simferopol' 
 [Idahor 27']                                                         Att:11,000    
Obolon' Kyiv            0-2 Metalist Kharkiv     
 [Cristaldo 14', 25']                                                 Att: 4,500   
Illichivets' Mariupol   3-2 Dynamo Kyiv   
 [Aliev 19', Shevchenko 27'; Yaroshenko 61', Pukanych 73',
  Tyschenko 90+1']                                                    Att: 8,500
Volyn' Luts'k           1-3 Metalurh Donets'k 
 [Pyschur 31'; Adi 10', Tanasa 21', Hodovany 90+4'og]                 Att: 1,750
Karpaty L'viv           2-2 Vorskla Poltava  
 [Kozhanov 53', 62'; Osipenko 45+1'; Yanuzi 88']                      Att: 4,000
Shakhtar Donets'k       0-0 Dnipro Dnipropetrovs'k                    Att:45,067
Arsenal Kyiv            1-0 Kryvbas Kryvyj Rih  
 [Kovpak 62']                                                         Att: 1,480
Zorja Luhans'k          0-2 Metalurh Zaporizhzhja
 [Skepsky 50', Godoy 58']                                             Att: 3,000

Final Table:

 1.Shakhtar Donets'k                    30 23  3  4  53-16  72   Champions
 2.Dynamo Kyiv                          30 20  5  5  60-24  65  
 3.Metalist Kharkiv                     30 18  6  6  58-26  60  
 4.Dnipro Dnipropetrovs'k               30 16  9  5  46-20  57  
 5.Karpaty L'viv                        30 13  9  8  41-34  48  
 6.Vorskla Poltava                      30 10  9 11  37-32  39  
 7.Tavrija Simferopol'                  30 10  9 11  44-46  39  
 8.Metalurh Donets'k                    30 11  5 14  36-45  38  
 9.Arsenal Kyiv                         30 10  7 13  36-38  37  
10.Obolon' Kyiv                         30  9  7 14  26-38  34  
11.Volyn' Luts'k                        30  9  7 14  27-49  34   [+]
12.Zorja Luhans'k                       30  7  9 14  28-40  30  
13.Kryvbas Kryvyj Rih                   30  6 11 13  27-45  29  
14.Illichivets' Mariupol                30  7  8 15  45-67  29  
--------------------------------------------------------------
15.PFC Sevastopol'                      30  7  6 17  26-48  27   [+] Relegated
16.Metalurh Zaporizhzhja                30  6  6 18  18-40  24   Relegated
    

Goalscorers:

Selezniov (Dnipro)                  17
Devic (Metalist)                    14 (3 pen)
Idahor (Tavrija)                    13 (1 pen)
Oliynyk (Metalist)                  12
Yarmolenko (Dynamo)                 11
Adriano (Shakhtar)                  10 (1 pen)
Antonov (Illichivets')              10
Sachko (Vorskla)                    10
Shevchenko (Dynamo)                 10 (2 pen)
Yaroshenko (Illichivets')           10 (2 pen)
Husiev (Dynamo)                      9 (1 pen)
Milevsky (Dynamo)                    9 (1 pen)
Shatskikh (Arsenal)                  9 (3 pen)
Pukanych (Illichivets')              8
Pyschur (Volyn)                      8 (4 pen)
Taison (Metalist)                    8
Yanuzi (Vorskla)                     8
Ivaschenko (Kryvbas)                 7 (3 pen)
Khudobiak (Karpaty)                  7
Kozhanov (Karpaty)                   7
Mazilu (Arsenal)                     7
Konoplianka (Dnipro)                 6
Kovpak (Tavrija, Arsenal)            6
Lewandowski (PFC Sevastopol')        6 (3 pen)
Mandziuk (Obolon)                    6
Mkhitaryan (Metalurh Don., Shakhtar) 6 (1 pen)
Nazarenko (Dnipro)                   6 (3 pen)
Platon (Tavrija)                     6
Tyschenko (Illichivets')             6
Varankov (Kryvbas)                   6
Xavier (Metalist)                    6
Bezus (Vorskla)                      5 (1 pen)
Cristaldo (Metalist)                 5
Eduardo  (Shakhtar)                  5
Homeniuk (Dnipro)                    5
Jadson (Shakhtar)                    5 (3 pen)
Kosta (Shakhtar)                     5 (1 pen)
Kuznetsov (Karpaty)                  5
Lazarovic (Zorja)                    5
Moreno (Shakhtar)                    5
Teixeira (Shakhtar)                  5
Arzhanov (Metalurh Zap., Arsenal)    4
Fernandes (Metalurh Don.)            4 (1 pen)
Feschuk  (Tavrija)                   4
Holodiuk (Karpaty)                   4
Khudzik (Obolon')                    4
Kucherenko (Obolon')                 4 (3 pen)
Lazic (Metalurh Don.)                4
Maksymov (Kryvbas)                   4
Mguni (Metalurh Don.)                4
Skoba (Volyn,PFC Sevastopol')        4
Tanasa (Metalurh Don.)               4
Vitsenets' (Zorja, Shakhtar)         4
Vorobei (Metalist)                   4
Zenov   (Karpaty)                    4
Adeleye (Metalurh Don.)              3
Bartulovic (Arsenal, Kryvbas)        3
Bilyj (Zorya)                        3
Butko (Volyn)                        3
Ferenchak (PFC Sevastopol')          3
Fernandinho (Shakhtar)               3
Fininho  (Metalist)                  3
Fomin (Zorya)                        3
Ibraimi (PFC Sevastopol')            3
Korniev (Tavrija)                    3
Kravets (Dynamo)                     3
Panas (Obolon')                      3
Pisotsky (Metalurh Zap.)             3
Poliansky (Zorya)                    3
Shynder (Tavrija)                    3
Siliuk (Zorya)                       3
Srna (Shakhtar)                      3
Starhorodsky (Arsenal)               3
Vukojevic (Dynamo)                   3
Willian (Shakhtar)                   3
Yezersky (Zorja)                     3
Zborovsky (PFC Sevastopol')          3
Aliev (Dynamo)                       2
Almeida (Dynamo)                     2
Batista (Karpaty)                    2
Bohdanov (Arsenal)                   2
Checher (Metalurh Don.)              2
Chyhrynsky (Shakhtar)                2
Cocis (Karpaty)                      2
Eslinek (Kryvbas)                    2
Fedetsky (Karpaty)                   2
Hladky (Dnipro)                      2
Holaido (Tavrija,Metalurh Don.)      2
Husev (Arsenal)                      2
Kasian (Zorya)                       2
Kiva (PFC Sevastopol')               2
Kopolovets (Karpaty)                 2
Korobka (Tavrija)                    2
Krasnopiorov (Vorskla)               2
Kryvoshienko (Illichivets')          2
Maicon (Volyn)                       2
Markoski (Vorskla)                   2
Osipenko (Vorskla)                   2
Paraskiv (Volyn)                     2
Pavlov (Volyn)                       2
Pichkur (Volyn)                      2
Prychynenko (Tavrija)                2
Putivtsev (Illichivets')             2
Samodin (Arsenal)                    2
Selin (Vorskla)                      2
Shakhov (Dnipro)                     2
Skepsky (Metalurh Zap.)              2
Soares (Metalurh Don.)               2
Stevic (Volyn)                       2
Strinic (Dnipro)                     2
Tkachuk (Karpaty)                    2 (2 pen)
Xomchenovs'ky (Zorya)                2
Yeremenko (Dynamo)                   2
Yesin (Vorskla)                      2     
Zhabokrytsky (PFC Sevastopol')       2

Ukrainian Cup 2010/11

First Preliminary Round (1/64) [Jul 27]   

Skala Morshyn                       3-2    FC Sumy
 [Basarab 27', Jermachenko 59', 90+1; Busarhin 73', 90+2']            Att: 400
[Jul 28]
Desna Chernihiv                     1-3    Enerhiya Nova Kakhovka
 [Reva 75'; Bilousov 38', Fal'kovs'kyj 51']                           Att: 890
Karpaty Jaremche (A)                3-0    Veres Rivne
 [Belej 19', Olijnyk 53', 78']                                        Att: 1,500
Hirnyk Kryvyj Rih                   1-1AET Olkom Melitopol
 [Kolomijets' 62'; Kyrjanov 64']                                      Att: 200
Olkom advances on penalties 7-6
*Ros Bila Tserkva                   w/o    Hirnyk-Sport Komsomols'k
*Ros' facing financial hardship did not field a team for the game.

Second Preliminary Round (1/32) [Aug 18]

Bastion Illichivs'k                  0-1    FC Poltava
 [Marchenko 74']                                                      Att: 800
Stal' Dniprodzerzhynsk               1-0    Skala Morshyn
 [Kujanov 51']                                                        Att: 500
Feniks-Illichovets' Kalinine         4-3    Zirka Kirovohrad
 [Akchurin 33', 59', Leonov 57', Haj 89'; Kochura 7'pen, Davydov 15',
  Halenko 85']                                                        Att: 300         
Dnister Ovidiopol                    0-4    PFC Oleksandrija
 [Kabanov 52', Ivashchenko 77', Furta 86', Hrybanov 90']              Att: 400
Zakarpattja Uzhhorod                 2-3    Tytan Armyans'k
 [Xaushi 67'pen, Newuche 75'; Volha 7', Dovzhyk 52', Radionov 90']    Att: 500
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka           1-0    FC Lviv
 [Viter 90+2']                                                        Att: 2,100
Enerhiya Nova Kakhovka               0-1    Jednist Plysky
 [Koval'chuk 55']                                                     Att: 4,500
Prykarpattya Ivano-Frankivs'k        1-0    Enerhetyk Burshtyn
 [Mykuljak 39']                                                       Att: 2,500
Olkom Melitopol                      1-2    Stal' Alchevs'k
 [Zhadan 57'; Hordja 4', Nazarenko 49']                               Att: 1,500
Olimpik Donetsk                      1-3    Arsenal Bila Tserkva
 [Tarnov 59'pen; Hordijenko 26', Kryvoshejev 64', Shvets' 89'pen]     Att: 200
Hirnyk-Sport Komsomols'k             2-1AET Bukovyna Chernivtsi
 [Maljuk 62', Slyva 104'; Hunchak 72']                                Att: 500
Kremin Kremenchuk                    3-0    Nyva Ternopil'
 [Borsh 58', Stepanchuk 80', 84']                                     Att: 2,000
Shakhtar Sverdlovs'k                 3-2    Nyva Vinnytsja
 [Danajev 7', Ponomar 21', Ol'xovych 67'pen; Klimov 45+1',
  Herasymets' 75'pen]                                                 Att: 2,500
Helios Kharkiv                       0-1    Krymteplitsya Molodizhne
 [Holop'orov 89'pen]                                                  Att: 300
Dynamo Xmelnyts'kyj                  0-1    Chornomorets' Odesa
 [Chelebadze 4']                                                      Att: 4,500
Karpaty Jaremche (A)                 1-0    MFC Mykolajiv
 [Kavins'kyj 23']                                                     Att: 1,500

First Round (1/16) [Sep 21]

Karpaty Jaremche (A)                 45    Volyn' Luts'k  
 [Oliynyk 19', 23', 84', Kavinsky 33'; Maicon 47', 52', 78',
  Skoba 62', 76']                                                     Att: 3,000
[Sep 22]
Kremin' Kremenchuk                   10    Shakhtar Sverdlovs'k  
 [Stepanchuk 46']                                                     Att: 2,200
Stal' Dniprodzerzhyns'k              11AET Feniks-Illichivets Kalinine  
 [Skarlosh 22'; Shybko 52']                                           Att: 2,500
Feniks-Illichivets advances on penalties 5-6
Yednist' Plysky                      01    Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka 
 [Viter 73']                                                          Att: 800
FC Poltava                           21AET Obolon Kyiv  
 [Marchenko 52', Kharchenko 93'pen; Kotenko 82']                      Att: 2,000
Hirnyk-Sport Komsomolsk'             05    Karpaty L'viv 
 [Habovda 11', 67', 90+1', H. Baranets 40', Checher  56']             Att: 2,100
Stal' Alchevs'k                      31    Arsenal Bila Tserkva
 [Shevchenko 31', 90', Odyntsov 56'; Hordienko 37']                   Att: 2,500
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k        01    Zorya Luhans'k
 [Semenenko 37']                                                      Att: 5,500
Tytan Armyans'k                      03    PFC Sevastopol 
 [Neno 16', Zhabokrytskyy 24', Pleshakov 90+3']                       Att: 1,350
Krymteplytsya Molodizhne             01    Dynamo Kyiv  
 [Yussuf 90']                                                         Att: 2,500 
PFC Oleksandrija                     00AET Metalurh Donets'k 
 PFC Oleksandrija advances on penalties 5-3                           Att: 5,200
Chornomorets' Odesa                  12AET Vorskla Poltava
 [Didenko 4'; Bezus 73', Chesnakov 97']                               Att: 4,000
Metalist Kharkiv                     12    Arsenal Kyiv 
 [Shaleyev 25'; Samodin 62', Matiukhin 76']                           Att:15,500
Metalurh Zaporizhzhja                10    Illichivets' Mariupol 
 [Tatanashvilli 60']                                                  Att: 2,500
Shakhtar Donets'k                    60    Kryvbas Kryvyj Rih
 [Moreno 12', Mkhitaryan 35', Adriano 65', 67', 89', Eduardo 84']     Att:23,808
Dnipro Dnipropetrovs'k               41    Tavriya Simferopol 
 [Seleznyov 25', Homenyuk 33', Kravchenko 47', Hladkyj 88';
  Idahor 72'pen]                                                      Att:10,127

Second Round (1/8) [Oct 27]
                                     
FC Poltava                            0-2    Shakhtar Donets'k   
 [Moreno 67', Willian 72']                                            Att: 2,500
Kremin Kremenchuk                     0-3    Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Kalynychenko 28', O. Ferreyra 52', Shakhov 90+4']                   Att: 7,000
Feniks-Illichivets Kalinine           1-2    Metalurh Zaporizhzhja
 [Rjabtsev 43';  Pisots'kyj 32', Sydorchuk 78']                       Att: 150
Stal' Alchevs'k                       1-0    Volyn' Luts'k           
 [Odyntsov 15']                                                       Att: 3,000
PFC Oleksandrija                      1-2    Arsenal Kyiv
 [Hrytsuk 33';  Cherednychenko 13'o g, Samodin 63']                   Att: 3,800
PFC Sevastopol                        1-2    Dynamo Kyiv
 [Pleshakov 37';  Hololobov 45+2'og, Zozulya 69']                     Att: 1,000
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka            0-1    Zorja Luhans'k
 [Fomin 75']                                                          Att: 2,500
Karpaty L'viv                         3-0    Vorskla Poltava
 [Kuznetsov 56', 75', Guruli 70']                                     Att: 7,000

Quarterfinals [Nov 11]

Stal' Alchevs'k                       2-3    Dynamo Kyiv
 [Shevchenko 44', Loktoniov 90+2'; Milevsky 49', 61', Odyntsov 55'og] Att: 8,500
Karpaty L'viv                         0-2    Arsenal Kyiv
 [Samodin 8', Husev 82']                                              Att:27,000
Zorja Luhans'k                        1-1AET Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Poljans'kyj 36'; Hladkiy 75']                                       Att:17,000
Dnipro advances on penalties 5-4.
Shakhtar Donets'k                     1-0    Metalurh Zaporizhzhja
 [Teikeu 14'og]                                                       Att:22,326

Semifinals [May 11]
                                      
Shakhtar Donets'k                     2-1    Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Willian 15', Teixeira 25'; Hubschman 63'og]                         Att:34,357

[SD: Pjatov, Hubschman, Willian, Teixeira (Costa 60'), Srna (c), Adriano,
     Fernandinho (Mkhitaryan 70'), Jadson, Shevchuk, Ischenko,
     Rakitskiy (Kucher 87') Manager: Lucescu

 DD: Lastuvka, Kravchenko, Mandzyuk (Hladkiy 87'), Rusol(c) (Inkoom 84'),
     Konoplianka, Rotan, Ferreyra (Lyopa 74'), Cheberyachko, Seleznyov,
     Denisov, Shakhov     Manager: Ramos]

Dynamo Kyiv                           2-0    Arsenal Kyiv
 [Yarmolenko 10', Shevchenko 53']                                     Att:10,000

[DK: Shovkovsky (c), Silva, Betao, Popov, Yussuf, Harmash (El Kaddouri 46'),
     Vukojevic, Shevchenko (Aliev 85'), Husiev, Milevsky (Kravets 79'),
     Yarmolenko  Manager: Semin
 AK: Pohorelij, Shershun, Shoava, Gusev (Kobakhidze 81'),
     Starhodoskyj (Mikoliunas 51') Shatskikh, Bohdanov, Arzhanov (Kovpak 68'),
     Polevoj, Hrytsaj, Yeschenko  Manager: Bakalov]

Ukrainian Cup Final  [May 25]   At Yuvelejnij Stadion, Sumy

Dynamo Kyiv                           0-2    Shakhtar Donets'k
 [Eduardo 60', Adriano 87']                                           Att:27,800

[DK: Shovkovsky (c), Silva (Betao 57'), Khacheridi, Popov, Yussuf,
     Yeremenko (Aliev 69'), Vukojevic, Shevchenko, Husiev,
     Milevsky, Yarmolenko  Manager: Semin

 SD: Pjatov, Hubschman, Willian (Teixeira 75'), Srna (c),
     Adriano (Costa 90+4'), Fernandinho, Jadson (Mkhitaryan 80'),
     Shevchuk, Kucher, Eduardo, Rakitskiy  Manager: Lucescu ]



Ukrainian First League (Persha Liha) 2010/11

Standings:

 1.FK Oleksandrija (Oleksandrija)       34 21  6  7  55-25  69   Champions
 2.Chornomorets' (Odesa)                34 18 11  5  53-26  65   [-] Promoted         
--------------------------------------------------------------
 3.Stal' (Alchevs'k)                    34 18  8  8  55-31  62  
 4.Krymteplytsja (Molodizhne)           34 18  7  9  43-30  61  
 5.FK L'viv (Dobromyl')                 34 17  8  9  52-28  59  
 6.Zakarpattja (Uzhhorod)               34 16  8 10  51-40  56   [-]          
 7.Bukovyna (Chernivtsi)                34 17  5 12  48-45  56   [+]          
 8.Dynamo-2 (Kyiv)                      34 15  7 12  39-35  52  
 9.Arsenal (Bila Tserkva)               34 15  6 13  42-43  51  
10.Nyva (Vinnytsja)                     34 14  8 12  44-42  50   [+] [*1]     
11.Tytan (Armjans'k)                    34 13  5 16  32-42  44   [+]          
12.Zirka (Kirovohrad)                   34 12  7 15  43-44  43  
13.Dnister (Ovidiopol')                 34 10 12 12  39-42  42  
14.Naftovyk-Ukrnafta (Okhtyrka)         34 10 11 13  40-44  41  
15.Helios (Kharkiv)                     34 10 10 14  31-44  40  
--------------------------------------------------------------
16.Enerhetyk (Burshtyn)                 34 10  6 18  29-49  36   Playoff game
--------------------------------------------------------------
17.Prykarpattja (Ivano-Frankivs'k)      34  5  1 28  27-82  16   Relegated
18.Feniks-Illichovets' (Kalinino)       34  3  2 29  17-48   8   -3 [*2] Withdrew

16th placed team will play playoff against winner of Second league playoff.

[*1] Prior to the beginning of the season Desna (Chernihiv)
     (8th Ukrainian First League 2009-10) failed attestation
     and withdrew. To allow an extra team to be promoted,
     the PFL determined that a playoff game between the 2nd placed
     teams from Druha Liha - Nyva Vinnytsja and Kremin Kremenchuk
     would determine the vacancy. This playoff game was played June 28 2010
     with Nyva Vinnytsja winning 2-0.

[*2] Feniks-Illichovets failed to pay financial dues for the spring season
     and the PFL deducted 3 points (February 9, 2011)
     During the winter break the administration of Feniks-Illichovets
     informed the PFL that the club is in liquidation and will be dissolved.
     The PFL removed the club from the league (March 16, 2011).
     All spring fixtures are considered technical losses.                   
                                                                                                              .

Round 1 [17 Jul]

Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     0-2 Krymteplytsja Molodizhne
 [Symonchuk 77', 90+1']                                               Att: 3,200
Nyva Vinnytsja                 2-0 Helios Kharkiv
 [Kachur 45', Kushka 90+3']                                           Att: 3,500                                           
Bukovyna Chernivtsi            2-2 Dnister Ovidiopol'
 [Makovijchuk 45+2', 48'; Poltavets' 15', 54']                        Att: 5,500
FK Oleksandrija                1-0 Zakarpattja Uzhhorod
 [Shupik 60']                                                         Att: 3,000
Chornomorets' Odesa            1-1 Stal' Alchevs'k
 [Babych 22'; Havrysh 18']                                            Att: 3,300
Feniks-Illichovets' Kalinino   0-3 FK L'viv
 [Chepurenko 53', Staren'kyj 63', Kramar 77']                         Att: 350
Arsenal Bila Tserkva           1-2 Tytan Armyans'k
 [Pitsur 37'; Radionov 13', Jarovenko 55']                            Att: 2,500
[18 Jul]
Dynamo-2 Kyiv                  3-1 Enerhetyk Burshtyn
 [Rybalka 13', 90', Morozenko 61'; Mykush 77']                        Att: 200
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  1-0 Zirka Kirovohrad
 [Kalajda 64']                                                        Att: 3,000

Round 2 [23 Jul]

Enerhetyk Burshtyn             1-4 Bukovyna Chernivtsi
 [Semenjuk 31'pen; Korobkin 23', 58'pen, Ivanov 53', 68']             Att: 2,000
[24 Jul]
Dnister Ovidiopol'             1-4 FK Oleksandrija
 [Poltavets' 21'pen; Sydorenko 28'pen, 32'pen, Ks'onz 40',
  Hrytsyk 90']                                                        Att: 500
Stal' Alchevs'k                5-0 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Hordja 27', Kondratjuk 49', Okana-Stazi 63', 65', Palahniuk 88']    Att: 2,800
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     4-0 Nyva Vinnytsja
 [Jevsejev 4', 65', Jesyp 80', Pokosenko 89']                         Att: 2,500
Zirka Kirovohrad               0-2 Feniks-Illichovets' Kalinino
 [Ivashko 39', Pohorel'tsev 90+4']                                    Att: 1,600
Krymteplytsja Molodizhne       2-1 Tytan Armyans'k
 [Jermolenko 6', Diabi 67'; Dovzhyk 61'pen]                           Att: 900
[25 Jul]
FK L'viv                       1-0 Arsenal Bila Tserkva
 [Kramar 19']                                                         Att: 1,900
Helios Kharkiv                 0-0 Dynamo-2 Kyiv                      Att: 400
Zakarpattja Uzhhorod           0-1 Chornomorets' Odesa
 [Dorosh 78']                                                         Att: 400

Round 3 [30 Jul]

Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  1-3 Zakarpattja Uzhhorod
 [Kanjuk 28'; Shturko 23', Bobal' 30'pen, Newuche 86']                Att: 1,000
[31 Jul]
Nyva Vinnytsja                 1-0 Krymteplytsja Molodizhne
 [Kruhljak 82']                                                       Att: 3,500 
FK Oleksandrija                2-0 Enerhetyk Burshtyn
 [Hrybanov 63', Ivashchenko 66']                                      Att: 3,200
Chornomorets' Odesa            1-1 Dnister Ovidiopol'
 [Vasin 45+1'; Loban 47']                                             Att: 100
Feniks-Illichovets' Kalinino   0-2 Stal' Alchevs'k
 [Kondratjuk 78', Strobel 86']                                        Att: 400
Arsenal Bila Tserkva           2-0 Zirka Kirovohrad
 [Stepanjuk 58', Brovkin 80']                                         Att: 2,000
Tytan Armyans'k                2-0 FK L'viv
 [Subochev 8', Radionov 68']                                          Att: 1,500
[01 Aug]
Dynamo-2 Kyiv                  1-0 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka
 [Koval' 6']                                                          Att: 150
Bukovyna Chernivtsi            0-2 Helios Kharkiv
 [Akymenko 8', Tarasenko 24']                                         Att: 5,700

Round 4 [06 Aug]

Enerhetyk Burshtyn             1-1 Chornomorets' Odesa
 [Mykush 33'; Dorosh 90+3']                                           Att: 1,800
[07 Aug]
Helios Kharkiv                 2-2 FK Oleksandrija
 [Daudov 51', Borzenko 66'; Ks'onz 32', Lobojko 54'og]                Att: 550
Dnister Ovidiopol'             2-1 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Koshka 60', Stepanyshyn 75'; Herasymenko 79']                       Att: 400
Zakarpattja Uzhhorod           3-0 Feniks-Illichovets' Kalinino
 [Newuche 5', Bobal' 15', 17']                                        Att: 1,100
Zirka Kirovohrad               1-3 Tytan Armyans'k
 [S.Davydov. 53'; Jarovenko 29', Viz'onok 54', Radionov 65']          Att: 1,500
Stal' Alchevs'k                3-0 Arsenal Bila Tserkva
 [Havrysh 42', 58', Okana-Stazi 71']                                  Att: 2,500
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     2-3 Bukovyna Chernivtsi
 [Jesyp 13', Pohorelov 28'; Stepanenko 26', Hunchak 77', 90+5']       Att: 2,500
[08 Aug]
Nyva Vinnytsja                 2-2 Dynamo-2 Kyiv
 [Herasymets' 42'pen, Bovtruk 70'; Kushnirov 58', Boryshkevych 83']   Att: 4,500
[09 Aug]
Krymteplytsja Molodizhne       0-1 FK L'viv
 [Chepurnenko 81']                                                    Att: 1,000

Round 5 [13 Aug]

Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  0-3 Enerhetyk Burshtyn
 [Mykush 20', Semenjuk 23', 71']                                      Att: 2,500   
[14 Aug]
Bukovyna Chernivtsi            1-0 Nyva Vinnytsja
 [Najko 51'og]                                                        Att: 6,900
Dynamo-2 Kyiv                  0-1 Krymteplytsja Molodizhne
 [Symonchuk 60']                                                      Att: 150
Feniks-Illichovets' Kalinino   1-1 Dnister Ovidiopol' 
 [Rjabko 25'; Poltavets' 52'pen]                                      Att: 250
Arsenal Bila Tserkva           1-3 Zakarpattja Uzhhorod
 [Hudzikevych 49'; Bobal' 34', 35', Malyhin 38']                      Att: 2,500
Tytan Armyans'k                2-1 Stal' Alchevs'k
 [Viz'onok 10', Subochev 90'pen; Odyntsov 15']                        Att: 1,680
FK L'viv                       0-0 Zirka Kirovohrad                   Att: 1,200
FK Oleksandrija                1-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka
 [Hitchenko 65'; Koval' 37']                                          Att: 4,500
Chornomorets' Odesa            3-0 Helios Kharkiv
 [Jakymenko 25', Dorosh 38'pen, Didenko 66']                          Att: 3,200

Round 6 [21 Aug]
                               
Zakarpattja Uzhhorod           2-0 Tytan Armyans'k
 [Newuche 66', 67']                                                   Att: 2,700
Nyva Vinnytsja                 2-2 FK Oleksandrija
 [Herasymets' 67'pen, 82'pen; Zaporozhan 23', Furta 86']              Att: 3,700
Dynamo-2 Kyiv                  0-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Vasov 61']                                                          Att: 200
Enerhetyk Burshtyn             1-2 Feniks-Illichovets' Kalinino
 [Semenjuk 6'; Leonov 47', 78']                                       Att: 2,200
Helios Kharkiv                 1-0 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Akymenko 54']                                                       Att: 500
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     0-0 Chornomorets' Odesa                Att: 2,500
Dnister Ovidiopol'             0-2 Arsenal Bila Tserkva
 [Hudzikevych 7', Honshchyk 37']                                      Att: 500
Stal' Alchevs'k                0-0 FK L'viv                           Att: 3,500
Krymteplytsja Molodizhne       2-0 Zirka Kirovohrad
 [Holop'orov 32'pen, Maljuk 56']                                      Att: 1,000

Round 7 [27 Aug]
                               
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  2-0 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka
 [Brovchenko 39', 60']                                                Att: 3,000
Tytan Armyans'k                0-3 Dnister Ovidiopol'
 [Parxomenko 10', 84', Bulhatin 90']                                  Att: 1,600
FK L'viv                       0-0 Zakarpattja Uzhhorod               Att: 1,630
FK Oleksandrija                3-0 Dynamo-2 Kyiv
 [Shupik 37', Ivashchenko 45+1', Hrytsuk 67']                         Att: 3,500
[28 Aug]
Bukovyna Chernivtsi            1-2 Krymteplytsja Molodizhne
 [Hunchak 35'; Pechenkin 29', Truxin 67']                             Att: 4,900
Feniks-Illichovets' Kalinino   1-2 Helios Kharkiv
 [Lutsenko 13'pen; Daudov 10', Nazaruk 83']                           Att: 300
Zirka Kirovohrad               0-1 Stal' Alchevs'k
 [Havrysh 18']                                                        Att: 1,200  
Arsenal Bila Tserkva           2-1 Enerhetyk Burshtyn
 [Brovkin 62', 89'; Semenjuk 60']                                     Att: 200
Chornomorets' Odesa            0-0 Nyva Vinnytsja                     Att: 3,500

Round 8 [01 Sep]
                               
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     1-0 Feniks-Illichovets' Kalinino
 [Tarasenko 90+2']                                                    Att: 1,700
Nyva Vinnytsja                 3-0 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Herasymets' 38', Koz'ban 53', Voronin 61']                          Att: 2,200
Dynamo-2 Kyiv                  2-0 Chornomorets' Odesa
 [Diego 7', 42']                                                      Att: 100
Bukovyna Chernivtsi            3-1 FK Oleksandrija
 [Santrapyns'kyx 17', Korobkin 35', Hunchak 55'; Shupik 25']          Att: 4,100
Helios Kharkiv                 0-2 Arsenal Bila Tserkva
 [Lebedynets' 14', Hordijenko 35']                                    Att: 400
Enerhetyk Burshtyn             0-2 Tytan Armyans'k
 [Viz'onok 15', Radionov 71']                                         Att: 500
Dnister Ovidiopol'             1-3 FK L'viv
 [Poltavets' 37'; Il'kiv 2', Kramar 59', Sheptyts'kyj 69']            Att: 500
Zakarpattja Uzhhorod           2-0 Zirka Kirovohrad
 [Artjux 17', Rajchevych 46']                                         Att: 850
Krymteplytsja Molodizhne       1-2 Stal' Alchevs'k
 [Zubko 72'; Okana-Stazi 18', Shevchenko 90+3']                       Att: 600

Round 9 [05 Sep]
                               
Arsenal Bila Tserkva           2-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka
 [Malyj 45', Ohirja 51'; Derevl'ov 81']                               Att: 3,500
Feniks-Illichovets' Kalinino   1-3 Nyva Vinnytsja
 [Dudyk 10'; Voronin 17', Kachur 46', Klimov 68']                     Att: 150
Tytan Armyans'k                2-1 Helios Kharkiv
 [Jarovenko 5', Viz'onok 55; Tarasenko 84']                           Att: 1,500
FK L'viv                       2-1 Enerhetyk Burshtyn
 [Kondratjuk 20', 90+2'; Lazoryk 78']                                 Att: 1,410
Stal' Alchevs'k                3-2 Zakarpattja Uzhhorod
 [Kolesnychenko 12', Malyhin 24'og, Shevchenko 67'; Malyhin 47',
  Newuche 53']                                                        Att: 5,000
FK Oleksandrija                1-0 Krymteplytsja Molodizhne
 [Sydorenko 12'pen]                                                   Att: 4,200
Chornomorets' Odesa            3-0 Bukovyna Chernivtsi
 [Vasin 24', 82', Didenko 71'pen]                                     Att: 3,000
[06 Sep]
Zirka Kirovohrad               3-1 Dnister Ovidiopol'
 [Kochura 1'pen, S.Davydov 36', Ostroushko 80'; Poltavets' 75'pen]    Att: 1,000
[10 Nov]
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  0-3 Dynamo-2 Kyiv
 [Makarenko 45+1', Shevchuk 45+4', Rybalka 68']                       Att: 1,500

Round 10 [10 Sep]
                               
Enerhetyk Burshtyn             2-0 Zirka Kirovohrad
 [Dolotko 30', Janush 69']                                            Att: 2,100
[11 Sep]
Dynamo-2 Kyiv                  1-1 Feniks-Illichovets' Kalinino
 [Diego 17'; Shevchuk 58']                                            Att: 150
Dnister Ovidiopol'             2-0 Stal' Alchevs'k
 [Xromyx 63', 87']                                                    Att: 400
Helios Kharkiv                 1-3 FK L'viv
 [Daudov 67'; Staren'kyj 48', 81', Kikot' 69']                        Att: 200
Tytan Armyans'k                0-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka   
 [Savanchuk 38']                                                      Att: 1,400
Nyva Vinnytsja                 3-1 Arsenal Bila Tserkva
 [Herasymets' 40'pen, 58', Kushka 80'; Malyj 51']                     Att: 3,400
Bukovyna Chernivtsi            2-1 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Makovijchuk 32', Hunchak 66'; Zhura 64']                            Att: 6,500
FK Oleksandrija                2-1 Chornomorets' Odesa
 [Sydorenko 41', Shupik 67'; Balabanov 75']                           Att: 4,800
Krymteplytsja Molodizhne       0-0 Zakarpattja Uzhhorod               Att: 600

Round 11 [17 Sep]
                               
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  0-3 FK Oleksandrija
 [Ivashchenko 18', Hrytsuk 45', Sydorenko 51']                        Att: 1,000
[18 Sep]
Tytan Armyans'k                1-2 Nyva Vinnytsja
 [Viz'onok 90+4'pen; Klimov 51', Kachur 55']                          Att: 1,300
Arsenal Bila Tserkva           0-2 Dynamo-2 Kyiv
 [Shevchuk 70', 87']                                                  Att: 3,500  
Feniks-Illichovets' Kalinino   0-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Hunchak 44']                                                        Att: 100
Zirka Kirovohrad               1-3 Helios Kharkiv
 [Sytnik 40'; Hadi 5', Daudov 52', Tarasenko 56']                     Att: 5,100
Stal' Alchevs'k                3-1 Enerhetyk Burshtyn
 [Shevchenko 45+1', Odyntsov 65', Havrysh 74'pen; Mostovyj 77'pen]    Att: 3,000
Zakarpattja Uzhhorod           1-0 Dnister Ovidiopol'
 [Newuche 68']                                                        Att: 1,100
Chornomorets' Odesa            4-0 Krymteplytsja Molodizhne
 [Politylo 16', Vasin 18', Bojko 71'og, Portillo 88']                 Att: 3,000
[19 Sep]
FK L'viv                       3-0 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka
 [Kramar 24'pen, Sheptyts'kyj 28', Kozak 82']                         Att: 1,200

Round 12 [25 Sep]
                               
Enerhetyk Burshtyn             2-1 Zakarpattja Uzhhorod
 [Danyshchuk 24', Semenjuk 31'; Shturko 58']                          Att: 1,500 
[26 Sep]
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     2-0 Zirka Kirovohrad
 [Viter 49', Savanchuk 64']                                           Att: 2,500
Nyva Vinnytsja                 1-0 FK L'viv
 [Bovtruk 12']                                                        Att: 4,200
Dynamo-2 Kyiv                  2-1 Tytan Armyans'k
 [Oberemko 65', Shevchuk 70'; Mometenko 38']                          Att: 100
Bukovyna Chernivtsi            2-1 Arsenal Bila Tserkva
 [Basov 55', Hunchak 71'; Brovkin 10'pen]                             Att: 7,000
FK Oleksandrija                2-1 Feniks-Illichovets' Kalinino
 [Kabanov 30', Cherednichenko 69'pen; Ivashko 63']                    Att: 2,100 
Chornomorets' Odesa            2-1 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Vasin 18', Tashchy 71'; Brovchenko 13']                             Att: 300 
Helios Kharkiv                 0-1 Stal' Alchevs'k
 [Shevchenko 47']                                                     Att: 200
Krymteplytsja Molodizhne       3-1 Dnister Ovidiopol'
 [Holop'orov 30', Abljametov 44', Truxin 52'; Koshka 87']             Att: 600

Round 13 [01 Oct]
                               
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  1-2 Krymteplytsja Molodizhne
 [Plextjak 70'; Holop'orov 6', Truxin 47']                            Att: 500
FK L'viv                       3-0 Dynamo-2 Kyiv
 [Kobets' 19', Kondratjuk 26', Kikot' 82']                            Att: 1,230
Zakarpattja Uzhhorod           4-2 Helios Kharkiv
 [Bobal' 11'pen, 15', 25', 79'pen; Tarasenko 62', Komarnyts'kyj 75'og]Att: 1,200
Dnister Ovidiopol'             2-0 Enerhetyk Burshtyn
 [Xromyx 21', 57']                                                    Att: 500
[02 Oct]
Stal' Alchevs'k                0-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka
 [Viter 70']                                                          Att: 2,000
Zirka Kirovohrad               2-1 Nyva Vinnytsja
 [Poroshyn 8', Lutsenko 48'; Najko 85']                               Att: 1,100
Tytan Armyans'k                1-0 Bukovyna Chernivtsi
 [Viz'onok 31']                                                       Att: 1,100
Arsenal Bila Tserkva           1-1 FK Oleksandrija
 [Lebedynets' 25; Hrybanov 61']                                       Att: 3,500
Feniks-Illichovets' Kalinino   1-3 Chornomorets' Odesa
 [Leonov 13'; Politylo 43', Vasin 47', Balashov 87'pen]               Att: 300

Round 14 [05 Oct]
                               
Krymteplytsja Molodizhne       1-0 Enerhetyk Burshtyn
 [Antonjuk 51']                                                       Att: 600
[06 Oct]
Dynamo-2 Kyiv                  3-0 Zirka Kirovohrad
 [Korkishko 23', Novak 77', Medyns'kyj 80']                           Att: 200
Bukovyna Chernivtsi            0-2 FK L'viv
 [Kramar 5', 43']                                                     Att: 3,720
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  1-2 Feniks-Illichovets' Kalinino
 [Revuts'kyj 13'; Leonov 76', 84']                                    Att: 1,000
Nyva Vinnytsja                 2-1 Stal' Alchevs'k
 [Herasymets' 65'pen, Kondratjuk 79'og; Poungoue 90+1']               Att: 3,100
Helios Kharkiv                 0-0 Dnister Ovidiopol'                 Att: 100
FK Oleksandrija                3-0 Tytan Armyans'k
 [Cherednichenko 6', Zaporozhan 44', Dovhyj 60']                      Att: 2,850
Chornomorets' Odesa            1-0 Arsenal Bila Tserkva
 [Bobko 51']                                                          Att: 2,800
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     1-1 Zakarpattja Uzhhorod
 [Derevl'ov 67; Mykuljak 78']                                         Att: 1,600

Round 15 [10 Oct]
                               
Zakarpattja Uzhhorod           3-0 Nyva Vinnytsja
 [Shturko 17', Xaushy 26', Lysytsyn 60']                              Att: 1,200
Zirka Kirovohrad               3-3 Bukovyna Chernivtsi
 [Sytnik 6', Kochura 18'pen, 88'pen; Donets' 13', Hunchak 38', 83']   Att: 900
FK L'viv                       0-3 FK Oleksandrija
 [Zaporozhan 48', Hrytsuk 71', Tarhamadze 76']                        Att: 2,300
Arsenal Bila Tserkva           3-2 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Tovkats'kyj 15', Malyj 88', 90+2'; Onys'ko 22', Zhura 55']          Att: 3,500
Feniks-Illichovets' Kalinino   1-2 Krymteplytsja Molodizhne
 [Ivashko 50'; Holop'orov 7', 68']                                    Att: 3,500
Enerhetyk Burshtyn             1-1 Helios Kharkiv
 [Danyshchuk 21'; Akymenko 35']                                       Att: 1,500
[11 Oct]
Dnister Ovidiopol'             1-2 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka
 [Bilozir 10'; Viter 42', Karpenko 52']                               Att: 300
Stal' Alchevs'k                2-2 Dynamo-2 Kyiv  
 [Shevchenko 35', 60'; Prokypchuk 71', Boryshkevych 90']              Att: 1,500
[10 Nov]
Tytan Armyans'k                0-1 Chornomorets' Odesa
 [Didenko 36']                                                        Att: 1,000

Round 16 [15 Oct]
                               
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  2-1 Tytan Armyans'k
 [Onys'ko 32', 67'; Maslov 60']                                       Att: 1,000             
[16 Oct]
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     2-3 Enerhetyk Burshtyn
 [Jesyp 8', Karpenko 90'; Mostovyj 18', Dolotko 53', Lazoryk 69']     Att: 1,100
Bukovyna Chernivtsi            3-1 Stal' Alchevs'k
 [Hunchak 27', 64', Santrapyns'kyx 37'; Odyntsov 67']                 Att: 2,300
Feniks-Illichovets' Kalinino   2-4 Arsenal Bila Tserkva
 [Dudnyk 2', Morozov 36'; Tovkats'kyj 15', Karmalita 59', Shvets' 70',
  Lebedynets' 86']                                                    Att: 100
FK Oleksandrija                2-1 Zirka Kirovohrad
 [Cherednichenko 21', Ivashchenko 55'; Kochura 54']                   Att: 4,000
[17 Oct]
Dynamo-2 Kyiv                  0-1 Zakarpattja Uzhhorod
 [Bobal' 3']                                                          Att: 200
Nyva Vinnytsja                 3-2 Dnister Ovidiopol'
 [Najko 14', Pyljavs'kyj 18', 71'pen; Poltavets' 44'pen,
  Parxomenko 51']                                                     Att: 2,900 
Chornomorets' Odesa            1-1 FK L'viv
 [Didenko 12'; Kozak 88']                                             Att: 3,200
[18 Oct]
Krymteplytsja Molodizhne       2-1 Helios Kharkiv
 [Jermak 53'pen, 74'; Tarasenko 2']                                   Att: 1,000

Round 17 [22 Oct]
                               
Enerhetyk Burshtyn             1-0 Nyva Vinnytsja
 [Semenjuk 53']                                                       Att: 550
[23 Oct]
Arsenal Bila Tserkva           0-0 Krymteplytsja Molodizhne           Att: 600
Helios Kharkiv                 3-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka
 [Platonov 9', Daudov 53', Fomenko 72'; Derevl'ov 69'pen]             Att: 150
Dnister Ovidiopol'             0-1 Dynamo-2 Kyiv
 [Oberemko 9']                                                        Att: 800
Zakarpattja Uzhhorod           2-2 Bukovyna Chernivtsi
 [Bobal' 29', 47'; Hunchak 51', Basov 55']                            Att: 1,500
Stal' Alchevs'k                1-0 FK Oleksandrija
 [Shevchenko 22']                                                     Att: 2,500
Zirka Kirovohrad               0-1 Chornomorets' Odesa
 [Babych 86']                                                         Att: 1,700   
[23 Oct]
FK L'viv                       4-2 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Chepurnenko 35', 68', Kondratjuk 38', Staren'kyj 73'; Barchuk 29',
  Tskarozia 50']                                                      Att: 1,350
*Tytan Armyans'k               3-0 Feniks-Illichovets' Kalinino
*Feniks did not arrive for game. PFL award 3-0 technical victory.

Round 18 [30 Oct]

Zakarpattja Uzhhorod           2-1 FK Oleksandrija  
 [Bobal 35'pen, Tselyx 82'; Tarhamadze 65']                           Att: 3,200
Dnister Ovidiopol'             2-1 Bukovyna Chernivtsi  
 [Poltavets 26'pen, Oprja 70'; Pyslar 89']                            Att: 500
[31 Oct]
Helios Kharkiv                 0-0 Nyva Vinnytsja                     Att: 150
Tytan Armyans'k                2-1 Arsenal Bila Tserkva 
 [Viz'onok 57', Radionov 82'; Hordijenko 88']                         Att: 1,050
Zirka Kirovohrad               3-2 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Sytnik 26', 34'pen, 70'pen; Onys'ko 40', 45+2']                     Att: 1,500
Stal' Alchevs'k                1-1 Chornomorets' Odesa   
 [Shevchenko 66'; Bobko 67']                                          Att: 3,200 
FK L'viv                       6-1 Feniks-Illichovets' Kalinino  
 [Staren'kyj 10', Hal'chuk 35', Kondratjuk 60', Kobets' 78', Kozak 88',
  Romanjuk 90+2'; Shapoval 79']                                       Att: 1,225
[01 Nov]
Enerhetyk Burshtyn             2-1 Dynamo-2 Kyiv  
 [Hrebins'kyj 36', Sribnyj 43'; Koval' 1']                            Att: 1,200
Krymteplytsja Molodizhne       1-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     
 [Truxin 14'; Jesyp 79']                                              Att: 1,000

Round 19 [5 Nov]

Dynamo-2 Kyiv                  1-0 Helios Kharkiv   
 [Diego 34']                                                          Att: 200
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  0-3 Stal' Alchevs'k
 [Nalyhach 16', Shevchenko 17', 61']                                  Att: 300 
[6 Nov]
Nyva Vinnytsja                 2-2 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     
 [Herasymets 13', 60'; Karakevych 27', 75']                           Att: 2,500 
Bukovyna Chernivtsi            2-1 Enerhetyk Burshtyn 
 [Hunchak 90+2', Makovijchuk 90+7'; Mostovyj 30']                     Att: 2,500
Feniks-Illichovets' Kalinino   1-6 Zirka Kirovohrad 
 [Rjabtsev 55'; S.Davydov 13', 19', Syrota 18', Osturoshko 33', Lutsenko 42',
  Poroshyn 80']                                                       Att: 200
Arsenal Bila Tserkva           1-0 FK L'viv  
 [Malyj 30']                                                          Att: 2,000
Tytan Armyans'k                0-0 Krymteplytsja Molodizhne           Att: 1,200
FK Oleksandrija                2-1 Dnister Ovidiopol'       
 [Ks'onz 6', Kabanov 58'; Xromyx 52'pen]                              Att: 3,200
Chornomorets' Odesa            1-1 Zakarpattja Uzhhorod 
 [Vasin 4'; Tselyx 15']                                               Att: 3,700

Round 20 [12 Nov]

Helios Kharkiv                 2-1 Bukovyna Chernivtsi 
 [Fomenko 74', Sumtsov 86'; Makovijchuk 21']                          Att: 400
Enerhetyk Burshtyn             1-3 FK Oleksandrija                
 [Chernov 4'; Kabanov 24', Cherednichenko 36'pen, Zejnalov 60']       Att: 1,200
[13 Nov]
Stal' Alchevs'k                3-0 Feniks-Illichovets' Kalinino   
 [Havrysh 39', Loktoniov 68', Shevchenko 77']                         Att: 1,200
[14 Nov]
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     2-2 Dynamo-2 Kyiv
 [Derevl'ov 49', 77'; Boryshkevych 14', Kushnirov 65']                Att: 2,500
Krymteplytsja Molodizhne       1-1 Nyva Vinnytsja
 [Holop'orov 27'; Kachur 45+4']                                       Att: 800
Dnister Ovidiopol'             1-2 Chornomorets' Odesa  
 [Loban 35'; Politylo 23', Vasin 78'pen]                              Att: 1,190
Zakarpattja Uzhhorod           4-2 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k 
 [Borovkov 39'og, Bojko 43', Shturko 52', Newuche 90+2'; Brovchenko 26',
  Romanchuk 68']                                                      Att: 1,100
Zirka Kirovohrad               1-0 Arsenal Bila Tserkva 
 [Lutsenko 79']                                                       Att: 2,100
FK L'viv                       2-0 Tytan Armyans'k 
 [Kandaurov 57', Kikot' 87']                                          Att: 1,220

Winter Break

Round 21 [19 Mar]

Dynamo-2 Kyiv                  3-1 Nyva Vinnytsja
 [Ryzhyk 18', Novak 42', Prokypchuk 43'; Herasymets' 30']             Att: 500
Chornomorets' Odesa            4-0 Enerhetyk Burshtyn 
 [Tsyhyrlash 20', Sylant'jev 35', Balashov 61', Babych 72']           Att: 4,200
[20 Mar]
Bukovyna Chernivtsi            2-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka 
 [Makovijchuk 7', Stepankov 90+3'; Motuz 61']                         Att: 4,200
FK Oleksandrija                3-0 Helios Kharkiv   
 [Sydorenko 26'pen, Tarhamadze 31', Shevchenko 45']                   Att: 4,800
Arsenal Bila Tserkva           0-0 Stal' Alchevs'k                    Att: 200
Tytan Armyans'k                0-0 Zirka Kirovohrad                   Att: 2,100
FK L'viv                       2-1 Krymteplytsja Molodizhne
 [Machulenko 47', Javors'kyj 68'; Svintsitskyj 43']                   Att: 1,700
[21 Mar]
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  2-2 Dnister Ovidiopol' 
 [Zhura 63', Lohinov 69'; Oprja 44', Kosyrin 56']                     Att: 1,500
Feniks-Illichovets' Kalinino   -:+ Zakarpattja Uzhhorod          

Round 22 [25 Mar]

*Enerhetyk Burshtyn            0-3 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k 
*Technical 3-0 victory awarded to Prykarpattja Ivano-Frankivs'k after
Enerhetyk Burshtyn fielded a suspended player for the match. Decision
made by the UFF. (May 6, 2011)
Zakarpattja Uzhhorod           2-2 Arsenal Bila Tserkva  
 [O.Davydov 29', Hudnyj 50'pen; Hudzikevych 13', Lebedynets' 78']     Att: 2,500
[26 Mar]
Stal' Alchevs'k                0-0 Tytan Armyans'k                    Att: 1,500
Zirka Kirovohrad               3-0 FK L'viv
 [Stojan 53', Kochura 64', 78']                                       Att: 4,500
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     1-0 FK Oleksandrija  
 [Motuz 2']                                                           Att: 3,100
Nyva Vinnytsja                 1-1 Bukovyna Chernivtsi   
 [Martynov 47'; Basov 78']                                            Att: 2,200
Dnister Ovidiopol'             +:- Feniks-Illichovets' Kalinino  
[19 Apr]
Krymteplytsja Molodizhne       2-1 Dynamo-2 Kyiv 

[25 May]
Helios Kharkiv                 0-0 Chornomorets' Odesa           

Round 23 [30 Mar]
                                                                 
FK Oleksandrija                2-1 Nyva Vinnytsja   
 [Tarhamadze 10', Shevchenko 40'; Lukjanets' 90+1']                   Att: 4,200
Arsenal Bila Tserkva           0-0 Dnister Ovidiopol'                 Att: 100
[31 Mar]
Chornomorets' Odesa            2-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka
 [Vasin 57'pen, Didenko 85'; Karnoza 61']                             Att: 4,600
Bukovyna Chernivtsi            1-0 Dynamo-2 Kyiv
 [Hunchak 48'pen]                                                     Att: 5,700
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  0-2 Helios Kharkiv                
 [Kanduarov 73', Tarasenko 90+3']                                     Att: 3,500
Tytan Armyans'k                0-2 Zakarpattja Uzhhorod 
 [O.Davydov 54', Lysytsyn 63']                                        Att: 700
FK L'viv                       0-2 Stal' Alchevs'k
 [Palahnjuk 32', Jermakov 90+1']                                      Att: 500
Zirka Kirovohrad               3-0 Krymteplytsja Molodizhne
 [Rudnyts'kyj 33'pen, Sytnyk 46', Kochura 90+2'pen]                   Att: 4,300
Feniks-Illichovets' Kalinino   -:+ Enerhetyk Burshtyn            

Round 24 [03 Apr]
                                                                 
Dnister Ovidiopol'             0-0 Tytan Armyans'k                    Att: 150
Stal' Alchevs'k                2-1 Zirka Kirovohrad     
 [Okana-Stazi 51'pen, Loktoniov 70'pen; Sytnyk 18']                   Att: 1,500
[04 Apr]
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     3-0 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k 
 [Motuz 33', Jesyp 73', Viter 78']                                    Att: 2,500
Nyva Vinnytsja                 1-3 Chornomorets' Odesa  
 [Koz'ban 21'; Taschy 53', 64', Tsyhyrlash 60']                       Att: 2,500
Dynamo-2 Kyiv                  1-1 FK Oleksandrija          
 [Dovhyj 37'og; Tarhamadze 64']                                       Att: 250
Enerhetyk Burshtyn             0-1 Arsenal Bila Tserkva  
 [Hudzikevych 28']                                                    Att: 1,200
Zakarpattja Uzhhorod           2-3 FK L'viv                 
 [O.Davydov 54', Shturko 57'; Bilyj 30', Javors'kyj 36',
  Tanchyk 45+3']                                                      Att: 2,500
Helios Kharkiv                 +:- Feniks-Illichovets' Kalinino  
[11 May]
Krymteplytsja Molodizhne       3-1 Bukovyna Chernivtsi 
 [Svyrydov 20', Truxin 45', 52'; Semenjuk 67']                        Att: 1,100

Round 25 [09 Apr]
                                                                 
Tytan Armyans'k                0-1 Enerhetyk Burshtyn 
 [Mykush 3']                                                          Att: 500
FK L'viv                       1-1 Dnister Ovidiopol' 
 [Chepurnenko 79'; Loban 59']                                         Att: 200
Zirka Kirovohrad               4-0 Zakarpattja Uzhhorod
 [Chornomaz 8', Batal's'kyj 37', Rudnyts'kyj 50', Lutsenko 88']       Att: 4,000
Stal' Alchevs'k                1-0 Krymteplytsja Molodizhne 
 [Palahnjuk 21']                                                      Att: 1,000
FK Oleksandrija                1-0 Bukovyna Chernivtsi 
 [Tarhamadze 10']                                                     Att: 3,100
[10 Apr]
Chornomorets' Odesa            3-1 Dynamo-2 Kyiv 
 [Tsyhyrlash 9', Ryzhyk 48'og, Taschy 65'; Hryppa 60']                Att: 4,600
Arsenal Bila Tserkva           3-1 Helios Kharkiv 
 [Postolat'jev 59', Leonov 67', Rybkovs'kyj 90'; Akymenko 90+4']      Att: 250
[11 Apr]
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  0-1 Nyva Vinnytsja        
 [Varchenko 48']                                                      Att: 1,200
Feniks-Illichovets' Kalinino   -:+ Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka    

Round 26 [15 Apr]

Enerhetyk Burshtyn             0-0 FK L'viv                           Att: 2,500
Dynamo-2 Kyiv                  1-0 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Morozenko 45']                                                      Att: 200
Krymteplytsja Molodizhne       1-0 FK Oleksandrija 
 [Shchedrakov 45+1']                                                  Att: 1,500
[16 Apr]
Zakarpattja Uzhhorod           3-2 Stal' Alchevs'k
 [Jelisjejev 20', Xaushy 42'pen, Bobal' 81'; Loktoniov 18',
  Okana-Stazi 79']                                                    Att: 2,400
Helios Kharkiv                 2-2 Tytan Armyans'k
 [Tarasenko 41', 49'; Kadymjan 14', Havras' 60']                      Att: 300
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     2-3 Arsenal Bila Tserkva
 [Motuz 19', Karnoza 85'pen; Leonov 29', Rubkovs'kyj 33',
  Kravchenko 81'og]                                                   Att: 4,000
Dnister Ovidiopol'             4-1 Zirka Kirovohrad  
 [Kosyrin 11', 29', Jakymenko 34', Mel'nyk 69'; Lavrentsov 52'og]     Att: 250
[17 Apr]
Bukovyna Chernivtsi            3-0 Chornomorets' Odesa
 [Hunchak 11', 12', 44']                                              Att:10,000
Nyva Vinnytsja                 +:- Feniks-Illichovets' Kalinino    

Round 27 [22 Apr]

Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  0-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Hunchak 62']                                                        Att: 1,500
Chornomorets' Odesa            0-2 FK Oleksandrija
 [Shevchenko 43', Dovhyj 83']                                         Att: 4,700
[23 Apr]
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     2-0 Tytan Armyans'k
 [Motuz 45', 57']                                                     Att: 2,500
Arsenal Bila Tserkva           2-1 Nyva Vinnytsja   
 [Nalyhach 37', Leonov 52'; Najko 11']                                Att: 300
FK L'viv                       0-0 Helios Kharkiv                     Att: 600
Zirka Kirovohrad               0-0 Enerhetyk Burshtyn                 Att: 4,500
Stal' Alchevs'k                1-1 Dnister Ovidiopol'   
 [Palahnjuk 90+1'; Kosyrin 10']                                       Att: 1,500
Zakarpattja Uzhhorod           0-2 Krymteplytsja Molodizhne
 [Symonchuk 57', Holop'orov 65']                                      Att: 1,500
Feniks-Illichovets' Kalinino   -:+ Dynamo-2 Kyiv                

Round 28 [29 Apr]
                                                                
Enerhetyk Burshtyn             2-0 Stal' Alchevs'k 
 [Dolotko 27', Barchuk 37']                                           Att: 2,500
Dynamo-2 Kyiv                  0-1 Arsenal Bila Tserkva
 [Furta 58']                                                          Att: 250
[30 Apr]
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     0-0 FK L'viv                           Att: 1,700
Nyva Vinnytsja                 4-0 Tytan Armyans'k
 [Najko 19', Kachur 41', Varchenko 64', Koz'ban 87']                  Att: 1,000
FK Oleksandrija                3-0 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Kozak 23', Zejnalov 47', Cherednichenko 50'pen]                     Att: 3,400
Helios Kharkiv                 2-2 Zirka Kirovohrad 
 [Derkach 4', 42'; Xromyx 13'og, Kochura 75'pen]                      Att: 200
Dnister Ovidiopol'             4-2 Zakarpattja Uzhhorod 
 [Kosyrin 2', Poltavets' 16'pen, Oprja 62', 76'; Lavrentsov 33'og,
  Newuche 60']                                                        Att: 500
[1 May]
Krymteplytsja Molodizhne       1-1 Chornomorets' Odesa          
 [Shedrakov 79'; Tsyhyrlash 90']                                      Att: 1,500
Bukovyna Chernivtsi            +:- Feniks-Illichovets' Kalinino 

Round 29 [May 6]
                                                                
Zakarpattja Uzhhorod           1-0 Enerhetyk Burshtyn                 Att: 1,800
 [Newuche 33'pen]  
Tytan Armyans'k                3-0 Dynamo-2 Kyiv
 [Viz'onok 52, 67'pen, Partsvanyja 71'og]                             Att: 1,400
[7 May]
Zirka Kirovohrad               3-0 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka 
 [Batal's'kyj 16', Kochura 19', 69']                                  Att: 3,200
FK L'viv                       4-1 Nyva Vinnytsja  
 [Chepurnenko 4', 82', Mel'nyk 5', Tanchyk 63; Koz'ban 70']           Att: 650
Arsenal Bila Tserkva           1-2 Bukovyna Chernivtsi
 [Rybkovs'kyj 23'; Makovijchuk 33', Stepankov 47']                    Att: 150
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  1-5 Chornomorets' Odesa
 [Kruhljak 73'; Bobko 12', 58', Didenko 48', 83', Tashchy 75']        Att: 800
Stal' Alchevs'k                4-0 Helios Kharkiv         
 [Havrysh 24', 44', 70', Palahnjuk 27']                               Att: 1,500
Dnister Ovidiopol'             0-0 Krymteplytsja Molodizhne           Att: 500
Feniks-Illichovets' Kalinino   -:+  FK Oleksandrija              

Round 30 [May 14]
                                                        
Enerhetyk Burshtyn             0-0 Dnister Ovidiopol'                 Att: 500
[May 15]
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     2-2 Stal' Alchevs'k
 [Motuz 45+1', Karnoza 57'pen; Okana-Stazi 43'pen, 54']               Att: 1,500
Nyva Vinnytsja                 0-0 Zirka Kirovohrad                   Att: 1,400
Dynamo-2 Kyiv                  1-0 FK L'viv  
 [Morozenko 30']                                                      Att: 200   
FK Oleksandrija                2-0 Arsenal Bila Tserkva
 [Tarhamadze 28', Staren'kyj 81']                                     Att: 3,800
Krymteplytsja Molodizhne       5-1 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Svintsitskyj 21', 72', Memeshev 67', Symonchuk 81', Truxin 90+1';
  Sokol 6']                                                           Att: 800
Helios Kharkiv                 1-0 Zakarpattja Uzhhorod
 [Chernikov 90+3']                                                    Att: 200
Chornomorets' Odesa            +:- Feniks-Illichovets' Kalinino 
[May 16]
Bukovyna Chernivtsi            2-1 Tytan Armyans'k              
 [Hunchak 52', Kerchu 74'; Viz'onok 38']                              Att: 4,500

Round 31 [May 20]
                                                                
Enerhetyk Burshtyn             1-2 Krymteplytsja Molodizhne
 [Barchuk 10'; Myxajljuk 59', Symonchuk 82']                          Att: 500
[May 21]
Zakarpattja Uzhhorod           2-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka   
 [Jelisjejev 65', Mykuljak 90+4'; Viter 69']                          Att: 800
Zirka Kirovohrad               1-0 Dynamo-2 Kyiv    
 [Kochura 53']                                                        Att: 3,000
FK L'viv                       2-0 Bukovyna Chernivtsi
 [Chepurnenko 14', Shapoval 90+2']                                    Att: 650
Tytan Armyans'k                1-0 FK Oleksandrija      
 [Mometenko 43']                                                      Att: 800
Arsenal Bila Tserkva           2-2 Chornomorets' Odesa
 [Ohirja 52', Postolat'jev 56'; Sokolenko 24', Didenko 35']           Att: 3,500
Dnister Ovidiopol'             1-0 Helios Kharkiv  
 [Parxomenko 12']                                                     Att: 330
Feniks-Illichovets' Kalinino   -:+ Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
[May 22]
Stal' Alchevs'k                1-0 Nyva Vinnytsja 
 [Loktoniov 33']                                                      Att: 1,500

Round 32 [May 27]
                                                                
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     1-1 Dnister Ovidiopol' 
 [Karnoza 79'pen; Hadi 6']                                            Att: 700
Nyva Vinnytsja                 2-1 Zakarpattja Uzhhorod  
 [Herheljuk 48', Bovtruk 90'; Vajda 87']                              Att: 1,700
Dynamo-2 Kyiv                  2-1 Stal' Alchevs'k     
 [Makarenko 64', Prokypchuk 74'; Odyntsov 71']                        Att: 150
Bukovyna Chernivtsi            1-2 Zirka Kirovohrad  
 [Mel'nyk 80'; Kochura 24', Halenko 90+4']                            Att: 3,000
FK Oleksandrija                1-0 FK L'viv
 [Tarhamadze 58']                                                     Att: 4,500
Krymteplytsja Molodizhne       +:- Feniks-Illichovets' Kalinino
[May 29]
Helios Kharkiv                 0-1 Enerhetyk Burshtyn
 [Hordijenko 55']                                                     Att: 800
[May 30]
Chornomorets' Odesa            4-0 Tytan Armyans'k
 [Tsyhyrlash 31', 50', 76', Sylant'jev 70']                           Att: 4,300
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  0-2 Arsenal Bila Tserkva
 [Verbnyj 23', Leonov 26']                                            Att  500

Round 33  [Jun 3]
                                                                
Enerhetyk Burshtyn             1-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka   
 [Dolotko 46'; Marynchuk 50']                                         Att: 700  
Dnister Ovidiopol'             1-0 Nyva Vinnytsja  
 [Mel'nyk 27']                                                        Att: 500
Zakarpattja Uzhhorod           1-1 Dynamo-2 Kyiv      
 [Bobal' 55'; Koval' 61']                                             Att: 1,100
Stal' Alchevs'k                4-2 Bukovyna Chernivtsi   
 [Havrysh 9', Palahnjuk 75', Loktoniov 85', Postupalenko 90+2';
  Hunchak 49', Mel'nyk 83']                                           Att: 1,500
Zirka Kirovohrad               1-1 FK Oleksandrija   
 [Skoroxodov 38'; Zaporozhan 84']                                     Att: 6,000
FK L'viv                       0-1 Chornomorets' Odesa
 [Didenko 80'pen]                                                     Att: 500
Tytan Armyans'k                2-0 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Sharko 3', Radionov 85']                                            Att: 1,000
Helios Kharkiv                 1-0 Krymteplytsja Molodizhne 
 [Brovkin 74']                                                        Att: 700
Arsenal Bila Tserkva           +:- Feniks-Illichovets' Kalinino 

Round 34  [Jun 11]
                                                                
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka     1-1 Helios Kharkiv   
 [Derkach 16'og; Xromyx 19']                                          Att: 3,000
Dynamo-2 Kyiv                  2-0 Dnister Ovidiopol'  
 [Koval' 28', Morozenko 58']                                          Att: 300
Bukovyna Chernivtsi            0-0 Zakarpattja Uzhhorod               Att: 1,500
FK Oleksandrija                0-1 Stal' Alchevs'k  
 [Palahnjuk 69']                                                      Att: 7,000
Chornomorets' Odesa            0-1 Zirka Kirovohrad
 [Lutsenko 27']                                                       Att: 4,200
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  1-6 FK L'viv     
 [Kruhljak 90'; Mel'nyk 34', 71', Kramar 56', 83', Tanchyk 67',
  Chepurnenko 90+2']                                                  Att: 700
Krymteplytsja Molodizhne       4-1 Arsenal Bila Tserkva
 [Romanenko 31', Svyrydov 33', Memeshev 59', 73'; Leonov 87']         Att: 1,500
Feniks-Illichovets' Kalinino   -:+ Tytan Armyans'k              
*Nyva Vinnytsja                3-0 Enerhetyk Burshtyn           
*Enerhetyk did not arrive for game. PFL award 3-0 technical victory to Nyva.

Standings:

 1.FK Oleksandrija (Oleksandrija)       34 21  6  7  55-25  69   Champions
 2.Chornomorets' (Odesa)                34 18 11  5  53-26  65   [-] Promoted         
--------------------------------------------------------------
 3.Stal' (Alchevs'k)                    34 18  8  8  55-31  62  
 4.Krymteplytsja (Molodizhne)           34 18  7  9  43-30  61  
 5.FK L'viv (Dobromyl')                 34 17  8  9  52-28  59  
 6.Zakarpattja (Uzhhorod)               34 16  8 10  51-40  56   [-]          
 7.Bukovyna (Chernivtsi)                34 17  5 12  48-45  56   [+]          
 8.Dynamo-2 (Kyiv)                      34 15  7 12  39-35  52  
 9.Arsenal (Bila Tserkva)               34 15  6 13  42-43  51  
10.Nyva (Vinnytsja)                     34 14  8 12  44-42  50   [+] [*1]     
11.Tytan (Armjans'k)                    34 13  5 16  32-42  44   [+]          
12.Zirka (Kirovohrad)                   34 12  7 15  43-44  43  
13.Dnister (Ovidiopol')                 34 10 12 12  39-42  42  
14.Naftovyk-Ukrnafta (Okhtyrka)         34 10 11 13  40-44  41  
15.Helios (Kharkiv)                     34 10 10 14  31-44  40  
--------------------------------------------------------------
16.Enerhetyk (Burshtyn)                 34 10  6 18  29-49  36   Playoff Game
--------------------------------------------------------------
17.Prykarpattja (Ivano-Frankivs'k)      34  5  1 28  27-82  16   Relegated
18.Feniks-Illichovets' (Kalinino)       34  3  2 29  17-48   8   -3 [*2] Withdrew

16th placed team will play playoff against winner of Second league playoff.

[*1] Prior to the beginning of the season Desna (Chernihiv)
     (8th Ukrainian First League 2009-10) failed attestation
     and withdrew. To allow an extra team to be promoted,
     the PFL determined that a playoff game between the 2nd placed
     teams from Druha Liha - Nyva Vinnytsja and Kremin Kremenchuk
     would determine the vacancy. This playoff game was played June 28 2010
     with Nyva Vinnytsja winning 2-0

[*2] Feniks-Illichovets failed to pay financial dues for the spring season
     and the PFL deducted 3 points (February 9, 2011)
     During the winter break the administration of Feniks-Illichovets
     informed the PFL that the club is in liquidation and will be dissolved.
     The PFL removed the club from the league (March 16, 2011).
     All spring fixtures are considered technical losses.

-------------------------------------------------------------------------------
Relegation Playoff Game
[Jun 15] Uman, Cherkas'ka Oblast

Enerhetyk Burshtyn      2-0 FC Sumy
 [Hordienko 22', Barchuk 90+2']                                      Att: 1,000

Enerhetyk Burshtyn remain in Persha Liha for the 2011-12 season
-------------------------------------------------------------------------------

Goalscorers:

Hunchak (Bukovyna)                       20 (1 pen)
Bobal' (Zakarpattja)                     15 (4 pen)
Shevchenko (Stal',FK Oleksandrija)       14
Kochura (Zirka)                          12 (5 pen)
Havrysh (Stal')                          10 (1 pen)
Herasymets' (Nyva)                       10 (5 pen)
Leonov (Feniks-Illichovets', Arsenal)    10
Viz'onok (Tytan)                         10 (2 pen)
Didenko (Chornomorets')                   9 (2 pen)
Newuche (Zakarpattja)                     9 (1 pen)
Poltavets' (Dnister)                      9 (6 pen)
Vasin (Chornomorets')                     9 (1 pen)
Kramar (FC Lviv)                          8 (1 pen)
Okana-Stazi (Stal)                        8 (1 pen)
Semenjuk (Enerhetyk)                      8 (1 pen)
Tarasenko (Helios)                        8
Tarhamadze (FK Oleksandrija)              8
Chepurnenko  (FC Lviv)                    7
Holop'orov (Krymteplytsja)                7 (1 pen)
Makovijchuk (Bukovyna)                    7
Motuz (Naftovyk-Ukrnafta)                 7
Truxin (Krymteplytsja)                    7
Tsyhyrlash (Chornomorets')                7
Palahnjuk (Stal')                         6
Radionov (Tytan)                          6
Staren'kyj (FC Lviv,FK Oleksandrija)      6
Sydorenko (FK Oleksandrija)               6 (4 pen)
Symonchuk (Krymteplytsja)                 6
Xromyx (Dnister, Helios)                  6 (1 pen)
Brovkin  (Arsenal, Helios)                5 (1 pen)
Cherednichenko (FK Oleksandrija)          5 (3 pen)
Daudov (Helios)                           5
Derevl'ov (Naftovyk-Ukrnafta)             5 (1 pen)
Jesyp (Naftovyk-Ukrnafta)                 5
Kachur (Nyva)                             5
Kondratjuk (FC Lviv)                      5
Kosyrin (Dniester)                        5
Loktoniov (Stal')                         5
Lutsenko (Zirka)                          5
Malyj (Arsenal)                           5
Onys'ko  (Prykarpattja)                   5
Shevchuk (Dynamo-2)                       5
Shturko (Zakarpattja)                     5
Sytnik (Zirka)                            5 (2 pen)
Viter (Naftovyk-Ukrnafta)                 5
Akymenko (Helios)                         4
Bobko (Chornomorets')                     4
Brovchenko (Prykarpattja)                 4
Davydov, S. (Zirka)                       4
Diego (Dynamo-2)                          4
Dolotko (Enerhetyk)                       4
Ivashchenko (FK Oleksandrija)             4
Karnoza (Naftovyk-Ukrnafta)               4 (3 pen)
Koval' (Dynamo-2)                         4
Kozak (FC Lviv, FK Oleksandrija)          4
Koz'ban (Nyva)                            4
Morozenko (Dynamo-2)                      4
Mykush (Enerhetyk)                        4
Najko (Nyva)                              4
Odyntsov (Stal')                          4
Oprja (Dnister)                           4
Parxomenko (Dnister)                      4
Shupik (FK Oleksandrija)                  4
Zaporozhan (FK Oleksandrija)              4
Babych (Chornomorets')                    3
Barchuk (Prykarpattja, Enerhetyk)         3
Basov (Bukovyna)                          3
Boryshkevych (Dynamo-2)                   3
Bovtruk (Nyva)                            3
Davydov, O. (Zakarpattja)                 3
Dorosh (Chornomorets')                    3 (1 pen)
Hordijenko  (Arsenal, Enerhetyk)          3
Hrytsuk (FK Oleksandrija)                 3
Hudzikevych (Arsenal)                     3
Ivashko (Feniks-Illichovets')             3
Jarovenko (Tytan)                         3
Kabanov (FK Oleksandrija)                 3
Kikot' (FC Lviv)                          3
Korobkin (Bukovyna)                       3 (1 pen)
Kruhljak (Nyva, Prykarpattja)             3
Ks'onz (FK Oleksandrija)                  3
Lebedynets' (Arsenal)                     3
Loban (Dnister)                           3
Mel'nyk (FK Lviv)                         3
Memeshev (Krymteplytsja)                  3
Mostovyj (Enerhetyk)                      3 (1 pen)
Politylo (Chornomorets')                  3
Prokypchuk (Dynamo-2)                     3
Rybalka (Dynamo-2)                        3
Svintsitskyj (Krymteplytsja)              3
Tanchyk (FC Lviv)                         3
Taschy (Chornomorets')                    3
Zhura (Prykarpattja)                      3
Balashov (Chornomorets')                  2 (1 pen)
Batal's'kyj (Zirka)                       2
Danyshchuk (Enerhetyk)                    2
Derkach (Helios)                          2
Dovhyj (FK Oleksandrija)                  2
Fomenko (Helios)                          2
Furta (FK Oleksandrija, Arsenal)          2
Hadi (Helios, Dnister)                    2
Hrybanov (FK Oleksandrija)                2
Ivanov (Bukovyna)                         2
Jakymenko (Chornomorets', Dnister)        2
Javors'kyj (FC Lviv)                      2
Jelisjejev (Zakarpattja)                  2
Jermak (Krymteplytsja)                    2 (1 pen)
Jevsejev (Naftovyk-Ukrnafta)              2
Karakevych (Naftovyk-Ukrnafta)            2
Karpenko (Naftovyk-Ukrnafta)              2
Klimov (Nyva)                             2
Kobets' (FC Lviv)                         2
Kondratjuk (Stal')                        2
Koshka (Dnister)                          2
Kushka (Nyva)                             2
Kushnirov (Dynamo-2)                      2
Lazoryk (Enerhetyk)                       2
Lysytsyn (Zakarpattja)                    2
Makarenko (Dynamo-2)                      2
Malyhin (Zakarpattja)                     2
Mel'nyk, S. (Dnister)                     2
Mel'nyk, V. (Bukovyna)                    2
Mometenko (Tytan)                         2
Mykuljak (Zakarpattja)                    2
Nalyhach (Stal', Arsenal)                 2
Novak (Dynamo-2)                          2
Oberemko (Dynamo-2)                       2
Ohirja (Arsenal)                          2
Poroshyn (Zirka)                          2
Postolat'jev (Arsenal)                    2
Pyljavs'kyj (Nyva)                        2 (1 pen)
Rudnyts'kyj (Zirka)                       2
Rybkovs'kyj (Arsenal)                     2
Santrapyns'kyx (Bukovyna)                 2
Savanchuk (Naftovyk-Ukrnafta)             2
Shapoval (FC Lviv)                        2
Sheptyts'kyj (FC Lviv)                    2
Stepankov (Bukovyna)                      2
Subochev (Tytan)                          2 (1 pen)
Svyrydov (Krymteplytsja)                  2
Sylant'jev (Chornomorets')                2
Sytnyk (Zirka)                            2
Tashchy (Chornomorets')                   2
Tovkats'kyj (Arsenal)                     2
Tselyx (Zakarpattja)                      2
Varchenko (Nyva)                          2
Voronin (Nyva)                            2
Xaushy (Zakarpattja)                      2 (1 pen)                 
Zejnalov (FK Oleksandrija)                2
                     


Third Level 2010/11

Hrupa A | Hrupa B

Ukrainian Second League (Druha Liha) Hrupa A
      
Standings

 1.MFK Mykolajiv (Mykolajiv)            22 15  3  4  29-12  48   Champions
 -------------------------------------------------------------
 2.FC Sumy (Sumy)                       22 14  3  5  38-13  45   [*1] Playoff game
 -------------------------------------------------------------
 3.Enerhija (Nova Kaxovka)              22 13  5  4  38-17  44   [+][*2]      
 4.Bastion (Illchivs'k)                 22 13  4  5  38-16  43  
 5.Desna (Chernihiv)                    22 12  4  6  38-24  40   [-][*3]      
 6.Chornomorets'-2 (Odesa)              22 10  6  6  27-17  36   [-][*4]      
 7.Skala Morshyn (Stryj)                22 10  5  7  26-19  35   [*7]         
 8.Jednist' (Plysky)                    22 10  2 10  39-26  32  
 9.Dynamo (Xmel'nyts'kyj)               22  7  4 11  19-29  22   -3 [*5]      
10.Nyva (Ternopil)                      22  5  2 15  17-51  14   -3 [-][*5]   
11.Ros' (Bila Tserkva)                  22  3  2 17  20-58   8   -3 [*5]      
12.Veres (Rivne)                        22  0  0 22   4-51  -3   -3 [*5][*6]

Playoff Game for 2nd placed teams of Group A and B

[*1] FC Sumy failed attestation and withdrew but was allowed to reenter the PFL
     and was moved from the Druha Liha Group B.

[*2] Enerhija Nova Kaxovka (Kherson Oblast) was admitted into the PFL

[*3] Desna Chernihiv (8th Persha Liha 2009-10) failed attestation and withdrew
     but was allowed to reenter the PFL under new management.
    
[*4] Chornomorets Odesa was relegated from the 2009-10 Premier League. The club
     entered their reserve team which also was relegated from the Reserves
     competition. Karpaty-2 (Lviv) (10th Druha Liha A 2009-10) and FC Lviv-2
     (8th Druha Liha A 2009-10) withdrew from the PFL.

[*5] Dynamo Xmel'nyts'kyj, Nyva Ternopil, Ros' Bila Tserkva, Veres Rivno were deducted
     3 points by the PFL due to failure of payment of league dues.(February 9, 2011)

[*6] Veres Rivne, unable to find a sponsor for financial stability were expelled from
     the PFL.  All spring fixtures are considered technical losses. (April 29, 2011)

[*7] Skala Morshyn renamed themselves to Skala Stryj.during the winter break.
     (February 9, 2011)

Round 1   [23 Jul]

Chornomorets'-2 Odesa  3-0 Desna Chernihiv
 [Aleksandrov 34', Slinkin 71', Kulishenko 89']                      Att: 350
Nyva Ternopil          1-1 Enerhija Nova Kaxovka  
 [Rozman 5'pen; Smipnov 14']                                         Att: 1,000
Bastion Illchivs'k     0-0 Dynamo Xmel'nyts'kyj                      Att: 3,200
MFK Mykolajiv          1-0 Jednist' Plysky
 [Lukjanov 22']                                                      Att: 3,650
Skala Morshyn          3-1 FC Sumy 
 [Jermachenko 15', 32', Dnistrjan 60'; Osadchyj 24']                 Att: 600
[20 Oct]
Ros' Bila Tserkva      2-0 Veres Rivne  
 [Jamborko 17', Prachuk 88']                                         Att: 50

Round 2   [1 Aug]

Skala Morshyn          0-1 Nyva Ternopil
 [Pryshnivs'kyj 37']                                                 Att: 1,200
Jednist' Plysky        9-0 Ros' Bila Tserkva  
 [Pryma 10'pen, Koval'chuk 30', Hrychak 40', 45+1', Rudavets' 45',
  Kulazhkin 81'og, Lemishevs'kyj 83', 85', Oleksijenko 87']          Att: 350
Desna Chernihiv        1-0 MFK Mykolajiv  
 [Hulordava 6']                                                      Att: 850
Dynamo Xmel'nyts'kyj   1-2 Chornomorets'-2 Odesa
 [Bezveshchuk 82'; Slinkin 30', Koloda 40'pen]                       Att: 3,500
Enerhija Nova Kaxovka  3-1 Bastion Illchivs'k 
 [Dytjat'jev 45', Fal'kovs'kyj 87', Ryzhenko 90+3'; Chaxotin 57']    Att: 3,500
FC Sumy                3-0 Veres Rivne 
 [Horkun 47', 78', Marchenko 68']                                    Att: 2,500

Round 3   [7 Aug]

Nyva Ternopil          0-2 FC Sumy  
 [Osadchyj 40', Busarhin 54']                                        Att: 1,500
Bastion Illchivs'k     2-0 Skala Morshyn 
 [Nechyporuk 44'pen, 57'pen]                                         Att: 1,300
Chornomorets'-2 Odesa  0-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Tsoj 48']                                                          Att: 700
MFK Mykolajiv          0-0 Dynamo Xmel'nyts'kyj                      Att: 2,300
Ros' Bila Tserkva      0-2 Desna Chernihiv
 [Hulordava 45+2', Reva 86']                                         Att: 50
Veres Rivne            0-2 Jednist' Plysky  
 [Sharij 67', Syn'ohub 90']                                          Att: 800

Round 4   [14 Aug]

Skala Morshyn          0-0 Chornomorets'-2 Odesa                     Att: 1,500
Nyva Ternopil          2-5 Bastion Illchivs'k 
 [Dovbush 46', Koval'ov 60'; Orlov 27'og, Belmoxtar 35', 42', 75',
  Poljaxov 43']                                                      Att: 800
Desna Chernihiv        4-2 Veres Rivne  
 [Alajev 8', Kozhem'jachenko 19', 30', 42'; Hajduk 57',
  Oksenjuk 90+1'pen]                                                 Att: 1,000
Dynamo Xmel'nyts'kyj   6-2 Ros' Bila Tserkva 
 [Lepetun 7', 13', Shymko 34', 79', Mavrov 82', Muravs'kyj 90+2';
  Kravchuk 57', 69']                                                 Att: 2,500
Enerhija Nova Kaxovka  1-0 MFK Mykolajiv  
 [Batrachenko 37'pen]                                                Att: 3,050
FC Sumy                1-0 Jednist' Plysky  
 [Vojtovych 62'pen]                                                  Att: 3,000

Round 5   [22 Aug]

Bastion Illchivs'k     2-0 FC Sumy
 [Pavlov 33', Belmoxtar 61']                                         Att: 1,300
Chornomorets'-2 Odesa  2-0 Nyva Ternopil
 [Slinkin 56', Ivanov 85']                                           Att: 400
MFK Mykolajiv          3-0 Skala Morshyn
 [Bezdol'nyj 33'pen, 38', Rodevych 80']                              Att: 200
Ros' Bila Tserkva      1-5 Enerhija Nova Kaxovka
 [Ustymenko 76; Manasjan 20', 48', 68', Hurin 29', Dytjat'jev 34']   Att: 100 
Veres Rivne            0-1 Dynamo Xmel'nyts'kyj 
 [Slobodjan 70']                                                     Att: 400
Jednist' Plysky        2-2 Desna Chernihiv
 [Koljesnykov 13', Marushchuk 88'pen; Hulordava 47', Alajev 75']     Att: 1,200

Round 6   [27 Aug]

FC Sumy                1-1 Desna Chernihiv 
 [Vojtovych 68'pen; Jelisjejev 79']                                  Att: 1,920
[28 Aug]
Skala Morshyn          4-0 Ros' Bila Tserkva  
 [Basarab 22', Antoniv 42', Dnistrjan 56', 89']                      Att: 1,000
Enerhija Nova Kaxovka  4-0 Veres Rivne 
 [Fal'kovs'kyj 57', Batrachenko 76', Manasjan 79', Dmytrovs'kyj 87'] Att: 4,000
Bastion Illchivs'k     0-0 Chornomorets'-2 Odesa                     Att: 1,300
Nyva Ternopil          1-2 MFK Mykolajiv 
 [Horodets'kyj 83'; Javors'kyj 40', Rodevych 68']                    Att: 500
Dynamo Xmel'nyts'kyj   1-0 Jednist' Plysky  
 [Malits'kyj 46']                                                    Att: 2,000

Round 7   [4 Sep]

Desna Chernihiv        3-2 Dynamo Xmel'nyts'kyj
 [Kozhem'jachenko 11'pen, Olijnyk 62', 90+3'; Taran 30'og,
  Kolesnykov 84']                                                    Att: 750
Ros' Bila Tserkva      1-2 Nyva Ternopil
 [Kryljuk 75'; Ostrenko 38', Pryshnivs'kyj 90+1']                    Att: 250
MFK Mykolajiv          1-0 Bastion Illchivs'k 
 [Bezdol'nyj 62']                                                    Att: 2,500
Veres Rivne            0-4 Skala Morshyn 
 [Jermachenko 10', 46', Dnistrjan 72', Basarab 81']                  Att: 500
Jednist' Plysky        0-0 Enerhija Nova Kaxovka                     Att: 600
Chornomorets'-2 Odesa  0-2 FC Sumy
 [Horkun 42', Matlash 53']                                           Att: 150

Round 8  [11 Sep]

Skala Morshyn          2-1 Jednist' Plysky
 [Jermachenko 75', Rustamov 85'; Sharij 45']                         Att: 1,200
Bastion Illchivs'k     4-0 Ros' Bila Tserkva
 [Poljaxov 18', 51', 72', Belmoxtar 40']                             Att: 1,300
Enerhija Nova Kaxovka  2-1 Desna Chernihiv 
 [Dytjat'ov 51', Bilousov 90+2'; Kozhem'jachenko 2']                 Att: 4,100
Nyva Ternopil          3-2 Veres Rivne
 [Rozman 19', 46', Pryshnivs'kyj 65'; Ljubar 60', 82']               Att: 1,000
FC Sumy                0-0 Dynamo Xmel'nyts'kyj                      Att: 3,500
Chornomorets'-2 Odesa  0-1 MFK Mykolajiv
 [Kutsjaba 63']                                                      Att: 300

Round 9  [18 Sep]

MFK Mykolajiv          2-1 FC Sumy  
 [Honcharenko 6', Skoroxod 85'; Horbanenko 26']                      Att: 2,700
Veres Rivne            0-6 Bastion Illchivs'k
 [Pashchenko 39', Nechyporuk 45'pen, 53'pen, Belmoxtar 60',
  Taranov 62', 68']                                                  Att: 500
Jednist' Plysky        4-0 Nyva Ternopil 
 [Javors'kyj 15', Koljesnikov 33', Kovalenko 62', Marushchuk 83']    Att: 200
Desna Chernihiv        1-2 Skala Morshyn  
 [Alajev 2'; Koropets'kyj 28', 81']                                  Att: 850
Dynamo Xmel'nyts'kyj   1-2 Enerhija Nova Kaxovka
 [Jaremchuk 61'; Lens'kyj 85', 90+4']                                Att: 1,000
[19 Sep]
Ros' Bila Tserkva      0-3 Chornomorets'-2 Odesa
 [Hutsol 31', Aleksandrov 51', Halahan 90+2']                        Att: 200

Round 10   [25 Sep]

Skala Morshyn          1-0 Dynamo Xmel'nyts'kyj 
 [Koropets'kyj 62']                                                  Att: 1,300
Nyva Ternopil          0-3 Desna Chernihiv
 [Varha 29', Kozhem'jachenko 78'pen, Taran 90+3']                    Att: 450
Bastion Illchivs'k     3-0 Jednist' Plysky
 [Belmoxtar 53', 69'; Taranov 66']                                   Att: 800
Chornomorets'-2 Odesa  3-0 Veres Rivne
 [Slinkin 43', 54', Kulishenko 85']                                  Att: 200
MFK Mykolajiv          2-1 Ros' Bila Tserkva 
 [Rodevych 2', 9'; Zaporozhets' 25']                                 Att: 3,100
FC Sumy                1-0 Enerhija Nova Kaxovka 
 [Horbachenko 90+2']                                                 Att: 3,500

Round 11   [1 Oct]

Ros' Bila Tserkva      0-2 FC Sumy
 [Vojtovych 79', Horbanenko 90+3']                                   Att: 400
[2 Oct]
Veres Rivne            0-1 MFK Mykolajiv  
 [Honcharko 21']                                                     Att: 500
Jednist' Plysky        3-0 Chornomorets'-2 Odesa
 [Marushchuk 12', 90'pen, Kolesnikov 71']                            Att: 250
Dynamo Xmel'nyts'kyj   2-1 Nyva Ternopil
 [Kolesnykov 69'pen, 73'; Rozman 39']                                Att: 1,000
Enerhija Nova Kaxovka  1-0 Skala Morshyn
 [Smirnov 90+4']                                                     Att: 3,000
[3 Oct]
Desna Chernihiv        1-0 Bastion Illchivs'k                                                               
 [Kozhem'jachenko 52']                                               Att: 750

Round 12    [9 Oct]

Veres Rivne            0-2 Ros' Bila Tserkva  
 [Hapon 46', Darmoroz 81']                                           Att: 250
Jednist' Plysky        1-0 MFK Mykolajiv
 [Kovalenko 3']                                                      Att: 250
Desna Chernihiv        1-1 Chornomorets'-2 Odesa  
 [Kozhem'jachenko 45+1'; Aleksandrov 44']                            Att: 650
Dynamo Xmel'nyts'kyj   0-2 Bastion Illchivs'k 
 [Belmoxtar 6', Rudyj 88'pen]                                        Att: 500 
Enerhija Nova Kaxovka  4-0 Nyva Ternopil 
 [Tsoj 37', Dytjat'jev 80', Fal'kovs'kyj 85', Ryzhenko 90+1']        Att: 1,900  
FC Sumy                1-1 Skala Morshyn
 [Horkun 56'; Koropets'kyj 24']                                      Att: 3,100  

Round 13     [15 Oct]

Chornomorets'-2 Odesa  2-0 Dynamo Xmel'nyts'kyj
 [Babentsov 52', Serdjuchenko 65']                                   Att: 100
[16 Oct]
Bastion Illchivs'k     1-0 Enerhija Nova Kaxovka
 [Poljaxov 28']                                                      Att: 1,200
MFK Mykolajiv          1-3 Desna Chernihiv 
 [Rodevych 42'; Kozhem'jachenko 6', Hulordava 52', Honcharenko 68'og]Att: 2,800
Ros' Bila Tserkva      0-1 Jednist' Plysky
 [Sharij 69']                                                        Att: 215
Veres Rivne            0-6 FC Sumy 
 [Horkun 24', 90+2', Vojtovych 30'pen, 77'pen, Bondarchuk 57',
  Radchenko 87']                                                     Att: 150
Nyva Ternopil          1-0 Skala Morshyn 
 [Slipyj 29']                                                        Att: 500

Round 14     [23 Oct]

Skala Morshyn          0-0 Bastion Illchivs'k                        Att: 1,000
Jednist' Plysky        7-0 Veres Rivne
 [Marushchuk 13', 22', 30', Hrychak 44', Kovalenko 60', Sharij 65',
  Koljesnikov 70']                                                   Att: 450 
Desna Chernihiv        2-1 Ros' Bila Tserkva
 [Alajev 16', Reva 45+1'; Pul'kiv 53']                               Att: 620
Dynamo Xmel'nyts'kyj   0-2 MFK Mykolajiv  
 [Berbat 52', Bezdol'nyj 88']                                        Att: 400
Enerhija Nova Kaxovka  2-2 Chornomorets'-2 Odesa  
 [Batrachenko 5'pen, Manasjan 48'; Salyvon 14', 65']                 Att: 3,200
FC Sumy                3-0 Nyva Ternopil
 [Bohachov 28', Osadchyj 40', Horkun 49']                            Att: 1,500

Winter Break

Round 15   [16 Apr]

Bastion Illchivs'k     4-0 Nyva Ternopil
 [Pitsyk 36', Poljaxov 51', 56', Bondarenko 90']                     Att: 1,500
Ros' Bila Tserkva      3-0 Dynamo Xmel'nyts'kyj  
 [Sobotjuk 50', Xrynjuk 55', Kravchuk 72']                           Att: 150
MFK Mykolajiv          2-2 Enerhija Nova Kaxovka
 [Bezdol'nyj 38', Kolodin 86'; Bilousov 29', Fal'kovs'kyj 72']       Att: 5,500 
Jednist' Plysky        0-2 FC Sumy
 [Pohorelov 41', 78']                                                Att: 250
*Veres Rivne           0-3 Desna Chernihiv
*Desna arrived for the match but Veres did not field their team.
 PFL award Desna a technical victory.
[17 Apr]
Chornomorets'-2 Odesa  2-2 Skala Stryj           
 [Kulishenko 19'pen, Hutsol 35'; Lavrinok 21', Basarab 72'pen]       Att: 200

Round 16   [23 Apr]

FC Sumy                3-1 Bastion Illchivs'k 
 [Pohorelov 8', Bohochov 28', Belmoxtar 90+3'; Samis'ko 68']         Att: 7,500
Nyva Ternopil          0-1 Chornomorets'-2 Odesa 
 [Balabanov 90+2']                                                   Att: 1,200
Skala Stryj            0-1 MFK Mykolajiv
 [Ivanov 90+1']                                                      Att: 1,000 
Enerhija Nova Kaxovka  1-1 Ros' Bila Tserkva
 [Fal'kovs'kyj 15'; Bezpalyj 26']                                    Att: 4,000
Desna Chernihiv        0-1 Jednist' Plysky
 [Koval'chuk 27']                                                    Att: 1,500
[11 May]
Dynamo Xmel'nyts'kyj   +:- Veres Rivne           

Round 17  [30 Apr]

Ros' Bila Tserkva      1-3 Skala Stryj    
 [Kochubej 84'; Rustamov 24', Butrak 30', Basarab 50']               Att: 50
MFK Mykolajiv          5-1 Nyva Ternopil
 [Bezdol'nyj 29'pen, Ivanov 34', Rodevych 69', 81', Tropin 90';
  Koval'ov 26']                                                      Att: 4,500 
Jednist' Plysky        3-2 Dynamo Xmel'nyts'kyj 
 [Kovalenko 16', Koval'chuk 24', Bridnja 59'; Bortnik 70',
  Lemishevs'kyj 74'pen]                                              Att: 500
Desna Chernihiv        1-0 FC Sumy 
 [Shevchuk 44']                                                      Att: 1,000
[1 May]
Chornomorets'-2 Odesa  0-1 Bastion Illchivs'k
 [Havenko 60']                                                       Att: 300 
Veres Rivne            -:+ Enerhija Nova Kaxovka 

Round 18 [May 7]

FC Sumy                2-0 Chornomorets'-2 Odesa 
 [Maljuk 87'pen, Bohachov 90+2']                                     Att: 9,100 
Bastion Illchivs'k     0-2 MFK Mykolajiv   
 [Kolodin 63', Bezdol'nyj 85']                                       Att: 850
Nyva Ternopil          2-2 Ros' Bila Tserkva
 [Mnynaradze 10', Horodets'kyj 39'pen; Halon 4', Kravchuk 30']       Att: 500        
Enerhija Nova Kaxovka  2-0 Jednist' Plysky
 [Batrachenko 52'pen, Tsoj 72']                                      Att: 3,200
Dynamo Xmel'nyts'kyj   1-0 Desna Chernihiv
 [Danchenko 59']                                                     Att: 1,000
Skala Stryj            +:-  Veres Rivne           

Round 19 [May 14]

Jednist' Plysky        0-2 Skala Stryj      
 [Lavrinok 13', Basarab 52'pen]                                      Att: 350
Ros' Bila Tserkva      2-3 Bastion Illchivs'k 
 [Halon 6', Kochubej 90'; Pitsyk 8', Poljaxov 21', Pashchenko 67']   Att: 100
Desna Chernihiv        3-1 Enerhija Nova Kaxovka 
 [Olijnyk 48', Kozhem'jachenko 61', Zarichnjuk 90+5';
  Fal'kovs'kyj 60']                                                  Att: 500
Dynamo Xmel'nyts'kyj   0-2 FC Sumy  
 [Maljuk 79'pen, Morozov 90+1']                                      Att: 1,000
Veres Rivne            -:+ Nyva Ternopil         
[May 15]
MFK Mykolajiv          0-0 Chornomorets'-2 Odesa                     Att: 6,100

Round 20 [May 21]

FC Sumy                0-1 MFK Mykolajiv
 [Hajdash 90+4']                                                     Att: 2,500
Nyva Ternopil          1-3 Jednist' Plysky  
 [Ol'shnyts'kyj 58'; Lyxovyd'ko 9', Rudavets' 49', Marushchuk 74']   Att: 500
Skala Stryj            2-1 Desna Chernihiv
 [Bilyj 38', Dnistrjan 75'; Bryl' 50']                               Att: 1,000
Enerhija Nova Kaxovka  4-1 Dynamo Xmel'nyts'kyj
 [Bilousov 6', Fal'kovs'kyj 31', 47', Batrachenko 41'; Korzhuk 46']  Att: 3,900
Bastion Illchivs'k     +:- Veres Rivne           
[May 23]
Chornomorets'-2 Odesa  1-0 Ros' Bila Tserkva
 [Slinkin 52']                                                       Att: 100

Round 21  [May 28]

Dynamo Xmel'nyts'kyj   0-0 Skala Morshyn                             Att: 1,300
Desna Chernihiv        4-1 Nyva Ternopil
 [Kozhem'jachenko 13', 41', Akchurin 36', Taran 77'; Dovbush 90+1']  Att: 700
Jednist' Plysky        1-2 Bastion Illchivs'k 
 [Marushchuk 84'; Nechyporuk 3'pen, Poljaxov 76']                    Att: 300
Ros' Bila Tserkva      0-2 MFK Mykolajiv  
 [Kolodin 17', Rodevych 74']                                         Att: 150
Enerhija Nova Kaxovka  0-1 FC Sumy  
 [Koteljux 88']                                                      Att: 3,500
Veres Rivne            -:+ Chornomorets'-2 Odesa 

Round 22  [Jun 4]

Chornomorets'-2 Odesa  5-1 Jednist' Plysky 
 [Syvyn 25', Balabanov 29', Berezovs'kyj 45+1', Kulishenko 79'pen, 90+2;
  Zujevych 14']                                                      Att: 150  
Bastion Illchivs'k     1-1 Desna Chernihiv   
 [Nechyporuk 54'pen; Bidnyj 42'og]                                   Att: 700
Nyva Ternopil          0-1 Dynamo Xmel'nyts'kyj 
 [Bortnik 14']                                                       Att: 500
Skala Morshyn          0-2 Enerhija Nova Kaxovka 
 [Chernjajev 27', Fal'kovs'kyj 58']                                  Att: 1,500
FC Sumy                4-1 Ros' Bila Tserkva 
 [Kleshnja 7'og, Maljuk 21', Belmoxtar 35', 49'; Kochubej 67']       Att: 7,100
MFK Mykolajiv          +:- Veres Rivne           

Goalscorers:

Belmoxtar (Bastion,FC Sumy)         12
Kozhem'jachenko (Desna)             12 (2 pen)
Fal'kovs'kyj (Enerhiya)              9
Marushchuk (Jednist')                9 (2 pen)
Poljaxov (Bastion)                   9
Rodevych (FC Mykolajiv)              8
Bezdol'nyj (FC Mykolajiv)            7 (2 pen)
Horkun (FC Sumy)                     7
Nechyporuk (Bastion)                 6 (6 pen)
Slinkin (Chornomorets'-2)            6
Basarab (Skala)                      5 (2 pen)
Batrachenko (Enerhija)               5 (2 pen)
Dnistrjan (Skala)                    5
Jermachenko (Skala)                  5
Kulishenko (Chornomorets'-2)         5 (2 pen)
Manasjan (Enerhija)                  5
Vojtovych (FC Sumy)                  5 (4 pen)
Alajev (Desna)                       4
Dytjat'jev (Enerhiya)                4
Hulordava (Desna)                    4
Koropets'kyj (Skala)                 4
Kovalenko (Jednist)                  4
Kravchuk (Ros')                      4
Rozman (Nyva)                        4 (1 pen)
Sharij (Jednist)                     4
Aleksandrov (Chornomorets'-2)        3
Bilousov (Enerhiya)                  3
Hrychak (Jednist)                    3
Kochubej (Ros')                      3
Kolesnykov (Dynamo)                  3 (1 pen)
Kolodin (FC Mykolajiv)               3
Koval'chuk (Jednist)                 3
Lemishevs'kyj (Jednist, Dynamo)      3
Maljuk (FC Sumy)                     3 (2 pen)
Olijnyk (Desna)                      3
Osadchyj (FC Sumy)                   3
Pohorelov (FC Sumy)                  3
Taranov (Bastion)                    3
Tsoj (Enerhiya)                      3
Balabanov (Chornomorets'-2)          2
Bihachov (FC Sumy)                   2
Bortnik (Dynamo)                     2
Dovbush (Nyva)                       2
Halon (Ros')                         2
Horbanenko (FC Sumy)                 2
Horodets'kyj (Nyva)                  2 (1 pen)
Hutsol (Chornomorets'-2)             2
Ivanov (FC Mykolajiv)                2
Koljesnikov (Jednist)                2
Koval'ov (Nyva)                      2
Lavrinok (Skala)                     2
Lens'kyj (Enerhiya)                  2
Lepetun (Dynamo)                     2
Ljubar (Veres)                       2
Pashchenko (Bastion)                 2
Pitsyk (Bastion)                     2
Pryshnivs'kyj (Nyva)                 2
Reva (Desna)                         2
Rudavets' (Jednist)                  2
Rustamov (Skala)                     2
Ryzhenko (Enerhiya)                  2
Shymko (Dynamo)                      2
Taran (Desna)                        2

Ukrainian Second League (Druha Liha) Hrupa B

Standings

 1.Olimpic (Donets'k)                   22 17  2  3  45-15  53   Champions
--------------------------------------------------------------
 2.FK Poltava (Poltava)                 22 15  3  4  41-21  48   Playoff game
--------------------------------------------------------------
 3.Kremin' (Kreminchuk)                 22 13  4  5  37-20  43  
 4.Stal' (Dniprodzerzhins'k)            22 10  7  5  32-18  37  
 5.Hirnyk (Kryvyj Rih)                  22 10  5  7  32-26  35  
 6.Shakhtar (Sverdlovs'k)               22 10  3  9  25-30  33  
 7.Shakhtar-3 (Donets'k)                22  8  5  9  38-37  29  
 8.Illichivets'-2 (Mariupol')           22  9  0 13  20-37  27  
 9.Hirnyk-Sport (Komsomol's'k)          22  6  4 12  17-29  22  
10.Metalurh-2 (Zaporizhzhja)            22  5  4 13  18-43  19  
11.OLKOM (Melitopol')                   22  5  2 15  21-22  17   [*2]         
12.Dnipro-2 (Dnipropetrovs'k)           22  3  3 16  13-41   9   -3 [+][*1]

Playoff Game for 2nd placed teams of Group A and B

[*1] Dnipro-2 (Dnipropetrovs'k), Dnipro's Junior or 3rd team was admitted into the PFL.
     Dnipro-2 failed to pay financial dues for the spring season
     and the PFL deducted 3 points (February 9, 2011)

[*2] During the winter break the administration of OLKOM Melitopol'
     informed the PFL that the club is financially insolvant and would withdraw
     from the PFL. The PFL removed the club from the league (February 9, 2011).
     All spring fixtures are considered technical losses.      

Round 1  [24 Jul]

Kremin' Kreminchuk         3-0 OLKOM Melitopol'
 [Stepanchuk 32', Borsh 45+2', Tynynyk 71']                          Att: 2,500
Dnipro-2 Dnipropetrovs'k   0-1 Olimpic Donets'k
 [Shavrin 57'pen]                                                    Att: 300
Metalurh-2 Zaporizhzhja    1-0 Illichivets'-2 Mariupol'
 [Osadchyj 35']                                                      Att: 300        
Shakhtar-3 Donets'k        1-2 Hirnyk Kryvyj Rih  
 [Malyshev 61'; Pashkovs'kyj 3', 8']                                 Att: 50
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  1-0 Shakhtar Sverdlovs'k 
 [Jemel'janov 55']                                                   Att: 700
[25 Jul]
Stal' Dniprodzerzhins'k    0-0 FK Poltava                            Att: 1,500

Round 2  [31 Jul]

Olimpic Donets'k           6-0 Metalurh-2 Zaporizhzhja
 [Hel'zin 7'pen, 71', 90+2, Pidnebennoj 32', Sanzhar 53', Tarnov 80']Att: 200
Kremin' Kreminchuk         1-1 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Stepanchuk 43'; Leshko 89']                                        Att: 2,000
Hirnyk Kryvyj Rih          0-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k             Att: 600
Illichivets'-2 Mariupol'   2-1 Shakhtar-3 Donets'k
 [Hunchenko 9', Filatov 90'; Kulach 87']                             Att: 100
FK Poltava                 2-1 Dnipro-2 Dnipropetrovs'k 
 [Marchenko 55', 83'; Bychkov 31'og]                                 Att: 800
OLKOM Melitopol'           3-0 Shakhtar Sverdlovs'k 
 [Zhadan 9', Taranuxa 26'pen, Kozin 36']                             Att: 1,500

Round 3 [7 Aug]

Stal' Dniprodzerzhins'k    0-1 OLKOM Melitopol'
 [Zhadan 62']                                                        Att: 1,000
Metalurh-2 Zaporizhzhja    2-4 FK Poltava 
 [Zinchenko 17', Kon'kov 31'; F. Jemel'janov 4', Zelenevych 32', Marchenko 42',
  Poltavets' 84']                                                    Att: 150
Shakhtar-3 Donets'k        1-3 Olimpic Donets'k 
 [Prychynenko 59'; Shavrin 11', 61', Pidnebennoj 39']                Att: 150 
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  3-0 Illichivets'-2 Mariupol' 
 [Buravl'ov 34'og, Tkachenko 45+2', Kazmirchuk 87']                  Att: 300
Shakhtar Sverdlovs'k       0-1 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Pashkovs'kyj 85']                                                  Att: 1,500
[8 Aug]
Dnipro-2 Dnipropetrovs'k   0-1 Kremin' Kreminchuk 
 [Misajlo 71']                                                       Att: 100

Round 4 [14 Aug]

Kremin' Kreminchuk         4-0 Metalurh-2 Zaporizhzhja  
 [Borsh 19', Sobko 33', Stepanchuk 43', Chernomor 79'pen]            Att: 3,000
Stal' Dniprodzerzhins'k    2-0 Dnipro-2 Dnipropetrovs'k 
 [Apryshko 34', Shutov 90+3']                                        Att: 600
Illichivets'-2 Mariupol'   0-1 Shakhtar Sverdlovs'k 
 [Kosheljev 41']                                                     Att: 200
Olimpic Donets'k           3-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Aref'jev 75', Shavrin 82', Lebed' 90']                             Att: 400
FK Poltava                 2-2 Shakhtar-3 Donets'k  
 [Poljanytsja 54', Kundel' 82'; Karavajev 48', Totovyts'kyj 65']     Att: 600
OLKOM Melitopol'           1-1 Hirnyk Kryvyj Rih  
 [Masjutkin 75'; Pashkovs'kyj 23']                                   Att: 1,500

Round 5  [22 Aug]

Dnipro-2 Dnipropetrovs'k   1-1 OLKOM Melitopol'
 [Avdjejenko 16'; An. Halushkin 64']                                 Att: 80
Shakhtar-3 Donets'k        5-1 Kremin' Kreminchuk 
 [Imerekov 8', Akulinin 45+1', Nextij 68', 79', Karavajev 71';
  Stepanchuk 29'pen]                                                 Att: 100
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  1-2 FK Poltava
 [Kurta 54'; Zelenevych 39', Poljanytsja 71']                        Att: 1,000
Hirnyk Kryvyj Rih          4-1 Illichivets'-2 Mariupol'
 [Bol'shunov 18', Pashkovs'kyj 21', 56', Kucherenko 54'pen;
  Hunchenko 14'pen]                                                  Att: 600
Metalurh-2 Zaporizhzhja    1-2 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Kon'kov 40'; Savchenko 43', Suspitsyn 59']                         Att: 150
[24 Aug]                     
Shakhtar Sverdlovs'k       0-4 Olimpic Donets'k
 [Hel'zin 41'pen, Pidnebennoj 56', Holovchenko 87', 90+3']           Att: 1,200

Round 6  [28 Aug]

Kremin' Kreminchuk         1-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Stepanchuk 14']                                                    Att: 2,500
Stal' Dniprodzerzhins'k    1-0 Shakhtar-3 Donets'k 
 [Apryshko 48']                                                      Att: 600
Olimpic Donets'k           2-0 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Shavrin 5'pen, 33']                                                Att: 200
FK Poltava                 3-0 Shakhtar Sverdlovs'k 
 [Poltavets' 1', Marchenko 81', 88'pen]                              Att: 1,500 
OLKOM Melitopol'           3-4 Illichivets'-2 Mariupol' 
 [Kozin 6', Art. Halushkin 50', 85'; Hunchenko 30', Shvets' 61', Koval'ov 70',
  Petrovych 90']                                                     Att: 1,200
[29 Aug]
Dnipro-2 Dnipropetrovs'k   1-0 Metalurh-2 Zaporizhzhja
 [Dovbun 44']                                                        Att: 150

Round 7  [4 Sep]

Metalurh-2 Zaporizhzhja    1-2 OLKOM Melitopol' 
 [Halyns'kyj 25'; Mjakov 32', Taranuxa 38'pen]                       Att: 200
Shakhtar-3 Donets'k        3-1 Dnipro-2 Dnipropetrovs'k
 [Kulach 33', Jampol' 59', Akulinin 90+2'; Avdjejenko 45+1']         Att: 50
Illichivets'-2 Mariupol'   2-1 Olimpic Donets'k
 [Shvets' 28', Hrevtsov 90+1'; Shavrin 90']                          Att: 100
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  1-1 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Jemel'janov 90+4'; Haranjan 31']                                   Att: 1,000
Shakhtar Sverdlovs'k       0-0 Kremin' Kreminchuk                    Att: 1,500
Hirnyk Kryvyj Rih          0-2 FK Poltava
 [Poltavets' 8', Marchenko 90+4'pen]                                 Att: 600

Round 8 [11 Sep]

Kremin' Kreminchuk         2-3 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Borsh 33', Sobko 87'; Hvozdevych 18', 44', 50']                    Att: 2,500
Stal' Dniprodzerzhins'k    2-0 Shakhtar Sverdlovs'k 
 [Leshko 47'pen, Savchenko 59']                                      Att: 800
Metalurh-2 Zaporizhzhja    1-1 Shakhtar-3 Donets'k
 [Tymofejev 43'; Prychynenko 72']                                    Att: 100
FK Poltava                 1-0 Illichivets'-2 Mariupol'
 [Zelenevych 5']                                                     Att: 1,000
OLKOM Melitopol'           1-2 Olimpic Donets'k
 [Kozin 65'; Shavrin 24', 90+2']                                     Att: 1,500
[12 Sep]
Dnipro-2 Dnipropetrovs'k   0-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k             Att: 200

Round 9  [18 Sep]

Olimpic Donets'k           1-1 FK Poltava  
 [Shavrin 77'pen; Kobzjev 90+5']                                     Att: 500
Shakhtar-3 Donets'k        4-3 OLKOM Melitopol'
 [Malyshev 9', Prychynenko 12'pen, 30'pen, Karavajev 39'; Taranuxa 24'pen,
  An.Halushkin 31', Art.Halushkin 62']                               Att: 50
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  3-0 Metalurh-2 Zaporizhzhja 
 [Jemel'janov 64', Kurta 77', 90+3']                                 Att: 500
Shakhtar Sverdlovs'k       1-0 Dnipro-2 Dnipropetrovs'k
 [Maxaradze 90+4'og]                                                 Att: 800
Hirnyk Kryvyj Rih          0-3 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Savchenko 16', 66', Vasyl'jev 90+1']                               Att: 500   
Illichivets'-2 Mariupol'   1-0 Kremin' Kreminchuk
 [Oberemok 60']                                                      Att: 150

Round 10  [25 Sep]

Kremin' Kreminchuk         2-1 Olimpic Donets'k                      Att: 2,400
 [Borodin 39', Sobko 43'; Shavrin 5']
Stal' Dniprodzerzhins'k    3-1 Illichivets'-2 Mariupol'
 [Apryshko 39', Savchenko 55', Obrevko 68'; Hunchenko 50']           Att: 1,000
Metalurh-2 Zaporizhzhja    1-2 Shakhtar Sverdlovs'k 
 [Kon'kov 86'; Koshelejev 6', Pitsyk 27'pen]                         Att: 150
Shakhtar-3 Donets'k        1-1 Hirnyk-Sport Komsomol's'k  
 [Jampol' 43'pen; Jemel'janov 64']                                   Att: 150
OLKOM Melitopol'           1-2 FK Poltava
 [Zhadan 21'; Novyts'kyj 43', Marchenko 51'pen]                      Att: 950
[Sep 26]
Dnipro-2 Dnipropetrovs'k   0-3 Hirnyk Kryvyj Rih  
 [Sychov 15', Buka 33', Pashkovs'kyj 60']                            Att: 100

Round 11 [1 Oct]

Olimpic Donets'k           1-0 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Pidnebennoj 50']                                                   Att: 250
Illichivets'-2 Mariupol'   3-1 Dnipro-2 Dnipropetrovs'k
 [Filatov 10', Hunchenko 37', 62'; Maxaradze 75']                    Att: 100
[2 Oct]
FK Poltava                 2-1 Kremin' Kreminchuk
 [Poltavets' 56', Novyts'kyj 90+3; Sobko 43']                        Att: 800
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  0-3 OLKOM Melitopol'
 [Zhadan 15', Jakovenko 75', Taranuxa 90+1']                         Att: 700
Shakhtar Sverdlovs'k       2-0 Shakhtar-3 Donets'k 
 [Pitsyk 25', Shtanchenko 50']                                       Att: 500
Hirnyk Kryvyj Rih          1-1 Metalurh-2 Zaporizhzhja
 [Pashkovs'kyj 38'; Kon'kov 60']                                     Att: 500

Round 12  [8 Oct]

Olimpic Donets'k           2-1 Dnipro-2 Dnipropetrovs'k 
 [Drachenko 37', Shavrin 73'pen; Pasich 69']                         Att: 250
[9 Oct]
Shakhtar Sverdlovs'k       2-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k  
 [Tsabria 48', Sychov 58']                                           Att: 500
Illichivets'-2 Mariupol'   0-1 Metalurh-2 Zaporizhzhja
 [Kon'kov 15']                                                       Att::50
FK Poltava                 0-3 Stal' Dniprodzerzhins'k 
 [Novyts'kyj 6'og, Konjushenko 64'og, Haranjan 88']                  Att: 900      
OLKOM Melitopol'           0-1 Kremin' Kreminchuk 
 [Nikitin 81']                                                       Att: 500                     
[11 May]
Hirnyk Kryvyj Rih          2-2 Shakhtar-3 Donets'k  
 [Kolomijets 53', 66'; Kravchenko 9', Antoniv 88']                   Att: 500

Round 13  [16 Oct]

Stal' Dniprodzerzhins'k    0-1 Kremin' Kreminchuk
 [Stepanchuk 88'pen]                                                 Att: 2,000
Metalurh-2 Zaporizhzhja    0-2 Olimpic Donets'k
 [Shavrin 27'pen, Aref'jev 36']                                      Att: 100
Shakhtar-3 Donets'k        6-0 Illichivets'-2 Mariupol'
 [Nextij 25', Karavajev 59', Shvets' 75og', Kulach 78', 87', 90+2']  Att: 100
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  0-4 Hirnyk Kryvyj Rih 
 [Kucherenko 13'pen, Buka 45+1', Pashkovs'kyj 73', Hvozdevych 86']   Att: 300
Shakhtar Sverdlovs'k       0-1 OLKOM Melitopol'
 [Jazvovs'kyj 30']                                                   Att: 1,800
[17 Oct]
Dnipro-2 Dnipropetrovs'k   1-0 FK Poltava
 [Panasenko 16']                                                     Att: 100

Round 14  [22 Oct]

Olimpic Donets'k           3-1 Shakhtar-3 Donets'k  
 [Shavrin 3, 27', Tarnov 90+2'; Malyshev 75']                        Att: 400
[23 Oct]
Kremin' Kreminchuk         4-0 Dnipro-2 Dnipropetrovs'k 
 [Muxin 48'og, Stepanchuk 54', Rudik 74', Misjaylo 84']              Att: 1,500
Hirnyk Kryvyj Rih          2-3 Shakhtar Sverdlovs'k 
 [Mynka 9'og, Hvozdevych 90'; Somov 16', Shtanchenko 20', Pitsyk 86']Att: 500
Illichivets'-2 Mariupol'   1-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k  
 [Hunchenko 24'pen]                                                  Att: 100
FK Poltava                 4-0 Metalurh-2 Zaporizhzhja 
 [Marchenko 52', Ul'janov 78'og, Batusov 86', Jatlenko 90+2']        Att: 700
OLKOM Melitopol'           1-3 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Xolodkov 39'; Peredystyj 48', Savchenko 70', Haranjan 79']         Att: 300

Winter Break

Round 15 [9 Apr]

Kremin' Kreminchuk         1-0 Shakhtar-3 Donets'k 
 [Stepanchuk 22']                                                    Att: 1,300
[22 Apr]
Olimpic Donets'k           2-1 Shakhtar Sverdlovs'k
 [Shavrin 83', 90+3'; Sychov 52']
[23 Apr]
Stal' Dniprodzerzhins'k    0-0 Metalurh-2 Zaporizhzhja               Att: 800
FK Poltava                 1-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Siryk 90+3']                                                       Att: 1,500
Illichivets'-2 Mariupol'   0-1 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Kolomijets' 29']                                                   Att: 150
OLKOM Melitopol'           -:+ Dnipro-2 Dnipropetrovs'k  

Round 16  [16 Apr]

Metalurh-2 Zaporizhzhja    1-1 Kremin' Kreminchuk  
 [Kon'kov 26'; Vovchenko 33']                                        Att: 300
Dnipro-2 Dnipropetrovs'k   1-1 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Hlubokyj 9'; Haranjan 29']                                         Att: 200
Shakhtar Sverdlovs'k       2-1 Illichivets'-2 Mariupol'
 [Perin 3', Sychov 30'; Shaban 18']                                  Att: 150
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  0-2 Olimpic Donets'k 
 [Tarnov 5', Shavrin 13']                                            Att: 350
Shakhtar-3 Donets'k        0-3 FK Poltava 
 [Marchenko 60', Skoroxod 70', Siryk 86']                            Att: 50
Hirnyk Kryvyj Rih          +:- OLKOM Melitopol'          

Round 17  [30 Apr]

Hirnyk-Sport Komsomol's'k  0-3 Kremin' Kreminchuk
 [Sobko 17', Stepanchuk 45+1', Rjabtsev 89']                         Att: 1,000
Shakhtar-3 Donets'k        3-2 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Malynovs'kyj 41', Zahorul'ko 60', Steblovs'kyj 63'pen; Voloshyn 19',
  Shutov 78']                                                        Att: 80
Metalurh-2 Zaporizhzhja    3-1 Dnipro-2 Dnipropetrovs'k 
 [Kon'kov 8', Zinchenko 29', 44'; Dovbun 90+1']                      Att: 100
Hirnyk Kryvyj Rih          0-1 Olimpic Donets'k  
 [Holovchenko 80']                                                   Att: 1,500
Shakhtar Sverdlovs'k       0-5 FK Poltava
 [Jakovlev 29', Syn'ohub 41', 44', Siryk 65', Zelenevych 81']        Att: 3,000
Illichivets'-2 Mariupol'   +:- OLKOM Melitopol'          

Round 18 [6 May]

Olimpic Donets'k           2-0 Illichivets'-2 Mariupol' 
 [Ivanov 44', Hel'zin 56'pen]                                        Att: 300
[7 May]
Dnipro-2 Dnipropetrovs'k   2-3 Shakhtar-3 Donets'k    
 [Panasenko 9', Pasich 65'; Steblovs'kyj 78'pen, Duts' 82',
  Bezborod'ko 90+4']                                                 Att: 100
Stal' Dniprodzerzhins'k    1-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Haranjan 60']                                                      Att: 700
Kremin' Kreminchuk         0-0 Shakhtar Sverdlovs'k                  Att: 1,500
FK Poltava                 3-2 Hirnyk Kryvyj Rih                    
 [Kobzjev 30', 45+1', Syn'ohub 50'; Kolomijets' 81', 89']            Att: 1,000
OLKOM Melitopol'           -:+ Metalurh-2 Zaporizhzhja   

Round 19 [May 14]

Shakhtar Sverdlovs'k       3-2 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Perin 30', Sychov 49', Huljajev 84'; Klimakov 23'og, Patula 90+4'] Att: 1,100
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  3-1 Dnipro-2 Dnipropetrovs'k  
 [Mishchenko 11', Sereda 71', Kondrashov 82'; Avdjejenko 21']        Att: 1,000
Illichivets'-2 Mariupol'   2-1 FK Poltava
 [Hunchenko 28', Petrovych 30'; Jakovlev 33']                        Att: 700
Olimpic Donets'k           +:- OLKOM Melitopol'
[May 15]
Hirnyk Kryvyj Rih          0-2 Kremin' Kreminchuk
 [Sobko 9', Rjabtsev 49']                                            Att: 550
Shakhtar-3 Donets'k        2-1 Metalurh-2 Zaporizhzhja
 [Zahorul'ko 34', 57'; Halyns'kyj 12']                               Att: 50 

Round 20 [May 21]

FK Poltava                 1-0 Olimpic Donets'k 
 [Skoroxod 52']                                                      Att: 1,000
Metalurh-2 Zaporizhzhja    3-2 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Kon'kov 39', Hryshchuk 45+1', Osadchyj 55'; Mishchenko 27', 79']   Att: 100
Dnipro-2 Dnipropetrovs'k   0-3 Shakhtar Sverdlovs'k 
 [Korobkin 1', 59'; Vasyl'jev 78']                                   Att: 50
Stal' Dniprodzerzhins'k    1-1 Hirnyk Kryvyj Rih   
 [Alijev 6'; Sychov 51']                                             Att: 500
Kremin' Kreminchuk         2-0 Illichivets'-2 Mariupol'  
 [Rjabtsev 11', Stepanchuk 19']                                      Att: 1,500
OLKOM Melitopol'           -:+ Shakhtar-3 Donets'k       

Round 21 [May 28]

Olimpic Donets'k           4-2 Kremin' Kreminchuk       
 [Pidnebennoj 13', 64', Artjux 29', 46'; Rjabtsev 11', Sumtsov 23']  Att: 400
Illichivets'-2 Mariupol'   0-2 Stal' Dniprodzerzhins'k 
 [Haranjan 52', 56']                                                 Att: 200
Hirnyk Kryvyj Rih          3-0 Dnipro-2 Dnipropetrovs'k
 [Pavlov 7', Demens'kyj 41', Kolomijets' 72']                        Att: 1,100
Shakhtar Sverdlovs'k       3-0 Metalurh-2 Zaporizhzhja   
 [Tkachuk 52', Korobkin 54', Bermudes 69']                           Att: 1,300
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  2-0 Shakhtar-3 Donets'k
 [Sereda 12', Hordej 63']                                            Att: 150
FK Poltava                 +:- OLKOM Melitopol'       

Round 22 [Jun 4]

Stal' Dniprodzerzhins'k    2-2 Olimpic Donets'k    
 [Maxaradze 11'og, Patula 49'; Artjux 72', Aref'jev 88']             Att: 500
Shakhtar-3 Donets'k        2-2 Shakhtar Sverdlovs'k  
 [Steblovs'kyj 49', Antonov 88'; Korobkin 18', Vasyl'jev 80']        Att: 100
Metalurh-2 Zaporizhzhja    1-2 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Tymofejev 86'; Kolomijets' 32', Hvozdevych 36']                    Att: 300
Dnipro-2 Dnipropetrovs'k   1-2 Illichivets'-2 Mariupol' 
 [Hlubokyj 6'; Filatov 63', Yurchenko 77']                           Att: 100
Kremin' Kreminchuk         4-2 FK Poltava
 [Sumtsov 3', Rjabtesv 21', 54', Vovchenko 74'; Zelenevych 23',
  Syn'ohub 64']                                                      Att: 3,100
OLKOM Melitopol'           -:+ Hirnyk-Sport Komsomol's'k 

Goalscorers:

Shavrin (Olympic)                      18 (5 pen)
Stepanchuk (Kremin')                   10 (2 pen)
Marchenko (FK Poltava)                  9 (3 pen)
Pashkovs'kyj (Hirnyk)                   9
Hunchenko (Illichivets'-2)              8 (2 pen)
Kon'kov (Metalurh-2)                    8
Haranjan (Sta'l)                        7
Kolomijets (Hirnyk)                     7
Hvozdevych (Hirnyk)                     6
Pidnebennoj (Olympic)                   6
Rjabtsev (Kremin')                      6
Savchenko (Stal')                       6
Sobko (Kremin')                         6
Kulach (Shakhtar-3)                     5
Syn'ohub (FK Poltava)                   5
Zelenevych (FK Poltava)                 5
Hel'zin (Olimpic)                       4 (2 pen)
Jemel'janov R. (Hirnyk-Sport)           4
Karavajev (Shakhtar-3)                  4
Korobkin (Shakhtar Sv.)                 4
Poltavets' (FK Poltava)                 4
Prychynenko (Shakhtar-3)                4 (2 pen)
Sychov, V. (Shakhtar Sv.)               4
Taranuxa (Olkom)                        4 (3 pen)
Zhadan (Olkom)                          4
Apryshko (Stal')                        3
Aref'jev (Olympic)                      3
Artjux (Olympic)                        3
Avdjejenko (Dnipro-2)                   3
Borsh (Kremin')                         3
Filatov (Illichivets'-2)                3
Halushkin, Artem (Olkom)                3
Holovchenko (Olympic)                   3
Kobzjev (FK Poltava)                    3
Kozin (Olkom)                           3
Kurta (Hirnyk-Sport)                    3
Malyshev (Shakhtar-3)                   3
Mishchenko (Hirnyk-Sport)               3
Nextij (Shakhtar-3)                     3
Pitsyk (Shakhtar Sv.)                   3 (1 pen)
Siryk (FK Poltava)                      3
Skoroxod (FK Poltava)                   3
Steblovs'kyj (Shakhtar-3)               3 (2 pen)
Tarnov (Olympic)                        3
Vasyl'jev (Hirnyk,Shakhtar Sv.)         3         
Zahorul'ko  (Shakhtar-3)                3
Zinchenko (Metalurh-2)                  3
Akulinin (Shakhtar-3)                   2
Bohachov (FC Sumy)                      2
Buka (Hirnyk)                           2
Dovbun (Dnipro-2)                       2
Halushkin, Andrij (Olkom)               2
Halyns'kyj (Metalurh-2)                 2
Hlubokyj  (Dnipro-2)                    2
Jakovlev (FK Poltava)                   2
Jampol (Shakhtar-3)                     2 (1 pen)
Kucherenko (Hirnyk)                     2 (2 pen)
Leshko (Stal')                          2 (1 pen)
Novyts'kyj (FK Poltava)                 2
Osadchyj (Metalurh-2)                   2
Panasenko (Dnipro-2)                    2
Pasich (Dnipro-2)                       2
Patula (Stal')                          2
Perin (Shakhtar Sv.)                    2
Petrovych (Illichivets'-2)              2
Poljanytsja (FK Poltava)                2
Sereda (Hirnyk-Sport)                   2
Shtanchenko (Shakhtar Sv.)              2
Shutov (Stal')                          2
Shvets' (Illichivets'-2)                2
Sumtsov (Kremin')                       2
Sychov, M. (Hirnyk)                     2
Tymofejev (Metalurh-2)                  2
Vovchenko (Kremin')                     2           


Playoff Game for 2nd placed teams of Group A and B

[Jun 11] Uman, Cherkas'ka Oblast

FK Sumy                  2-0 FC Poltava
 [Belmoxtar 48', 52']                                                Att: 1,500

FK Sumy advance to promotion playoff against 16th placed team from Persha Liha
(First Division)

Relegation/Promotion Playoff Game
[Jun 15] Uman, Cherkas'ka Oblast

Enerhetyk Burshtyn      2-0 FC Sumy
 [Hordienko 22', Barchuk 90+2']                                      Att: 1,000

FC Sumy remain in Druha Liha for the 2011-12 season


Amateur League (2011)

First stage  - 2011

Some teams from this competition may apply to the Second League
(Druha Liha) and may be granted a license for the 2010/11 season by
the Ukrainian Football Federation.                            

                           
Group 1                                             

FK Sambir (Sambir, Lvivska oblast)                     12  8  3  1 24- 5 27  [Second Stage]
Zbruch (Volochyns'k, Xmel'nyts'ka oblast')             12  8  1  3 20-12 25  [Second Stage]
ODEK (Orzhiv, Rivnens'ka oblast')                      12  7  1  4 25-14 22  [Play-off game]
Arsenal (Zhytomyr)                                     12  7  1  4 18-12 22
Avanhard (Novohrad-Volyns'kyj)                         12  4  0  8 17-26 12
SK Korosten' (Korosten, Zhytomyrs'ka oblast')          12  3  2  7 14-20 11
Metalurh (Malyn, Zhytomyrs'ka oblast')                 12  1  0 11  9-40  3
                                                    
Round I [4 May]                                     
SK Korosten'   2-1  ODEK
FK Sambir      4-0  Zbruch       (22 May)
Metalurh       2-4  Avanhard     (19 Jun)
                                                 
Round II [11 May]
Arsenal        1-0  Metalurh
ODEK           1-0  FK Sambir    (12 Jun)
Avanhard       3-1  SK Korosten' (12 Jun)

Round III [15 May]
FK Sambir      2-0  Avanhard 
ODEK           2-1  Zbruch       (11 May)
SK Korosten'   0-1  Arsenal      (19 Jun)

Round IV [18 May]
Arsenal        0-1  FK Sambir 
Avanhard       2-1  Zbruch
Metalurh       3-2  SK Korosten'

Round V [25 May]
Zbruch         3-0  Arsenal
ODEK           5-0  Avanhard     (29 May)
FK Sambir      5-0  Metalurh     (29 May)

Round VI [01 Jun]
Arsenal        2-0  ODEK
Metalurh       1-3  Zbruch
SK Korosten'   1-1  FK Sambir    (5 Jun)

Round VII [08 Jun]
Zbruch         3-0  SK Korosten'
ODEK           4-1  Metalurh
Avanhard       0-2  Arsenal

Round VIII [15 Jun]
ODEK           3-0  SK Korosten' 
Zbruch         1-1  FK Sambir    (19 Jun)
Avanhard       3-0  Metalurh     

Round IX [22 Jun]
Metalurh       1-6  Arsenal  
FK Sambir      1-0  ODEK         (26 Jun)
SK Korosten'   4-1  Avanhard 

Round X [29 Jun]
Arsenal        3-1  SK Korosten'
Avanhard       1-5  FK Sambir
Zbruch         2-1  Odek

Round XII [6 Jul]
Arsenal        1-2  Zbruch     
Avanhard       3-4  ODEK       
Metalurh       0-1  FK Sambir  

Round XIII [13 Jul]
ODEK           1-1  Arsenal
*Zbruch        3-0  Metalurh
*Technical victory
FK Sambir      0-0  SK Korosten' (Jul 17)

Round XIV [17 Jul]
SK Korosten    0-1  Zbruch
Metalurh       1-5  ODEK
Arsenal        +:-  Avanhard


Group 2                                                                                                                               

Nove Zhyttja (Andrijivka, Mashivs'kyj Raion, Poltava Ob.)10  9  0  1 25- 8 27  [Second Stage]
FK Putrivka (Kyivska Oblast)                             10  6  0  4 24-12 18  [Second Stage]
Jednist'-2 (Plysky, Chernihivs'ka oblast')               10  5  1  4 14-17 16  [Play-off game]
UkrAhroKom (Holovkivka, Kirovohrads'ka oblast')          10  5  0  5 20-15 15  [PFL - Druha Liha]
Slavutych (Cherkassy)                                    10  4  0  6  8-17 12  [PFL - Druha Liha]
Dinaz (Vyshhorod, Kyivska Oblast)                        10  0  1  9  3-25  1

Round I [4 May]
Jednist'-2    3-2  UkrAhroKom
FK Putrivka   2-3  Nove Zhyttja
Slavutych     1-0  Dinaz

Round II [11 May]                             
Dinaz         0-5  UkrAhroKom
Slavutych     0-2  FK Putrivka
Nove Zhyttja  2-1  Jednist'-2   (28 May)

Round III [18 May]
FK Putrivka   3-0  Dinaz
Jednist'-2    2-1  Slavutych
UkrAhroKom    0-2  Nove Zhyttja

Round IV [25 May]
Dinaz         1-5  Nove Zhyttja
Slavutych     2-1  UkrAhroKom
FK Putrivka   4-0  Jednist'-2

Round V [01 Jun]
Jednist'-2    1-1  Dinaz
UkrAhroKom    2-1  FK Putrivka
Nove Zhyttja  2-1  Slavutych  

Round VI [15 Jun]
Dinaz         0-1  Slavutych
Nove Zhyttja  3-1  FK Putrivka
UkrAhroKom    2-1  Jednist'-2  (02 Jul)

Round VII [18 Jun]
UkrAhroKom    4-0  Dinaz
Jednist'-2    2-1  Nove Zhyttja (08 Jun)
FK Putrivka   3-0  Slavutych

Round VIII [29 Jun]
Dinaz         1-3  FK Putrivka
Nove Zhyttja  3-0  UkrAhroKom
Slavutych     2-0  Jednist'-2 (06 Jul)

Round IX   [9 Jul]
Nove Zhyttja  1-0  Dinaz
UkrAhroKom    4-0  Slavutych
Jednist'-2    3-2  FK Putrivka

Round X [13 Jul]
Dinaz         0-1  Jednist'-2
FK Putrivka   +:-  UkrAhroKom  (Join PFL Druha Liha)
Slavutych     0-3  Nove Zhyttja

Group 3

Torpedo (Mykolajiv)                             10  7  2  1 25-10 23  [Second Stage]
Real Farm (Juzhne, Odeska oblast')              10  7  1  2 21-11 22  [PFL - Druha Liha]
Myr (Hornostajivka, Xersons'ka oblast')         10  5  2  3 17- 7 17  [PFL - Druha Liha]
Krystal (Xerson)                                10  5  1  4 19-14 16  [PFL - Druha Liha]
SKAD-Jalpuh (Bolhrad, Odeska oblast')           10  1  1  8  4-25  4  [PFL - Druha Liha]
Olympik (Kirovohrad)                            10  0  3  3  3-22  3  

Round I [27 Apr]
Real Farm     1-2  Torpedo
SKAD-Jalpuh   2-0  Olympik
Myr           3-1  Krystal

Round II [4 May]
Myr           2-0  SKAD-Jalpuh
Olympik       0-1  Real Farm
Krystal       0-3  Torpedo     (1 Jun)

Round III [14 May]
SKAD-Jalpuh   0-1  Krystal
Real Farm     1-0  Myr
Torpedo       3-0  Olympik

Round IV [18 May]
Krystal       4-0  Olympik
Myr           1-1  Torpedo
SKAD-Jalpuh   1-2  Real Farm

Round V [25 May]
Real Farm     0-0  Krystal
Torpedo       3-0  SKAD-Jalpuh
Olympik       1-1  Myr          (28 May)

Round VI [8 Jun]
Torpedo       2-3  Real Farm
Krystal       1-0  Myr         
Olympik       0-0  SKAD-Jalpuh  (12 Jun)

Round VII [15 Jun]
Torpedo       4-2  Krystal
SKAD-Jalpuh   0-4  Myr
*Real Farm    3-0  Olympik      (18 Jun)
*Technical victory awarded to Real Farm (originally 4-2)

Round VIII [22 Jun]
Krystal       4-0  SKAD-Jalpuh
Myr           2-0  Real Farm  
Olympik       2-2  Torpedo      (25 Jun)

Round IX [29 Jun]
Olympik       0-3  Krystal
Torpedo       2-1  Myr
Real Farm     6-1  SKAD-Jalpuh

Round X [2 Jul]
Krystal       3-4  Real Farm
SKAD-Jalpuh   0-3  Torpedo
Myr           3-0  Olympik


Group 4

Avanhard (Kramators'k, Donets'ka oblast')          8  6  1  1 15- 4 19  [PFL - Druha Liha]
Lokomotyv (Kup'jans'k, Xarkivs'ka oblast')         8  5  2  1 12- 4 17  [Second Stage]
FK Lysychans'k (Luhans'ka oblast')                 8  3  1  4  6- 9 10  [Second Stage]
Makijivvuhillja (Makijivka, Donets'ka oblast')     8  2  2  4  6-11  8  [PFL - Druha Liha]
FK Popasna (Luhans'ka oblast')                     8  0  2  6  4-15  2

Round I [27 Apr]
Makijivvuhillja 0-2  Avanhard
FK Popasna      0-0  FK Lysychans'k (30 Apr)

Round II [4 May]
Avanhard        2-0  FK Popasna
Lokomotyv       3-1  Makijivvuhillja (1 Jun)
              
Round III [11 May]
FK Lysychans'k  0-3  Avanhard
FK Popasna      0-2  Lokomotyv

Round IV [18 May]
Makijivvuhillja 2-1  FK Popasna
Lokomotyv       3-1  FK Lysychans'k

Round V [25 May]
FK Lysychans'k  1-0  Makijivvuhillja
Avanhard        2-0  Lokomotyv

Round VI [8 Jun]
Avanhard        0-0  Makijivvuhillja
FK Lysychans'k  2-0  FK Popasna  (12 Jun)

Round VII [15 Jun]
FK Popasna      1-4  Avanhard
Makijivvuhillja 0-0  Lokomotyv

Round VIII [22 Jun]
Avanhard        2-0  FK Lysychans'k 
Lokomotyv       0-0  FK Popasna  

Round IX  [29 Jun]
FK Lysychans'k  0-1  Lokomotyv
FK Popasna      2-3  Makijivvuhillja

Round X  [6 Jul]
Makijivvuhillja 0-2  FK Lysychans'k
*Lokomotyv      3-0  Avanhard
*Technical victory

Play-off game

Since many teams entered the PFL this season the Amatuer league was forced
to enact a play-off game for the best 3rd team of Group A and B.

[31 Aug] Temp Stadium, Kyiv

ODEK            0-0AET  Jednist-2
ODEK advance 3-1 on penalties to the second stage


Second Stage

Group A (played in Lvivska oblast with FC Sambir as hosts - games also played in
         Lofort Arena, Dobromyl)

Nove Zhyttja (Andrijivka, Mashivs'kyj Raion, Poltava Ob.) 3  2  1  0  7- 2  7 
FK Sambir (Sambir, Lvivska oblast)                        3  1  2  0  3- 2  5
ODEK (Orzhiv, Rivnens'ka oblast')                         3  0  2  1  4- 6  2
FK Lysychans'k (Luhans'ka oblast')                        3  0  1  2  2- 6  1 

Round 1 [15 Sep]

ODEK           1-3  Nove Zhyttja
FK Sambir      1-0  FK Lysychans'k

Round 2 [16 Sep]

FK Lysychans'k 0-3  Nove Zhyttja
FK Sambir      1-1  ODEK

Round 3 [17 Sep]
FK Sambir      1-1  Nove Zhyttja
ODEK           2-2  FK Lysychans'k

Group B (played in Vasilkivs'komu Raion in Kyivska oblast - games played in
         Ksaverivka and Mala Soltanivka)

FK Putrivka (Kyivska Oblast)                             3  3  0  0  7- 3  9
Torpedo (Mykolajiv)                                      3  2  0  1  6- 4  6
Lokomotyv (Kup'jans'k, Xarkivs'ka oblast')               3  1  0  2  5- 5  3
Zbruch (Volochyns'k, Xmel'nyts'ka oblast')               3  0  0  3  3- 9  0

Round 1 [14 Sep]

FK Putrivka    3-1  Zbruch
Torpedo        2-1  Lokomotyv

Round 2 [15 Sep]

FK Putrivka    2-1  Lokomotyv
Torpedo        3-1  Zbruch

Round 3 [17 Sep]

Zbruch         1-3  Lokomotyv
FK Putrivka    2-1  Torpedo


Championship game

[Date: 5 October  Venue: Bannikov Stadium, Kyiv]

Nove Zhyttja   4-1 FK Putrivka
 [Melashchenko 21', 26', Rotan' 40', 76'; Horyslavets' 2'og]          Att: 400





2009/10.

2011/12.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Fedya Fussball for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Fedya Fussball (asytnyk@mcscns.cc.telcordia.com)
Last updated: 12 Dec 2011

(C) Copyright Fedya Fussball and RSSSF 2010/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.