Ukraine 2015/16


Ukrainian Premier League
Ukrainian Cup
Ukrainian Super Cup
Ukrainian First League (Persha Liha)
Ukrainian Second League (Druha Liha)
Amateur League (2016)

Ukrainian Premier League 2015/16

Final Table:

 1.Dynamo Kyiv                          26  23  1  2  54-11  70  [C]  Champions
 2.Shakhtar Donets'k                    26  20  3  3  76-25  63  Champions League
 3.Dnipro Dnipropetrovs'k               26  16  5  5  50-22  53
 4.Zorja Luhans'k                       26  14  6  6  51-26  48  Europa League  
 5.Vorskla Poltava                      26  11  9  6  32-26  42  Europa League  
 6.FC Oleksandrija                      26  10  8  8  30-29  38  [P]  Europa League  
 7.Karpaty L'viv                        26   8  6 12  26-37  30
 8.Stal' Dniprodzerzhins'k              26   7  8 11  22-31  29  [P]
 9.Olimpik Donets'k                     26   6  7 13  22-35  25
10.Metalist Kharkiv                     26   5  9 12  19-46  24         [*]
11.Chornomorets' Odesa                  26   4 10 12  20-39  22
12.Volyn' Luts'k                        26  10  8  8  36-36  20  [-18]
13.Hoverla Uzhhorod                     26   3  7 16  13-45   7  [-9]   [*]
---------------------------------------------------------------
14.Metalurh Zaporizhzhja                26   0  3 23   7-50   3  Expelled

[*] Metalist Kharkiv and Hoverla Uzhhorod have not obtained a license for 2016-17
    and will sit out the season

NB: the Adjudicatory Committee of the UEFA Club Financial Control Body (CFCB) 
      announced that Dnipro Dnipropetrovsk will be excluded from participating 
      in the next UEFA club competition for which they would otherwise qualify 
      in the next three (3) seasons (either the 2016–17, 2017–18 and 2018–19 
      seasons) (31 March 2016). 

NB: Volyn Lutsk deducted 12 points on Feb 3, 2016, by decision of FIFA 
      due to non-payment of wages owed to former players, and 6 more points
      on Mar 9 by the Ukrainian Disciplinary Committee for failure to comply
      with FIFA directives;
    Hoverla deducted 3 points on Feb 12, 2016 by the Control Disciplinary
      Committee of the Ukrainian Football Federation due to not complying to 
      directives, and 6 more points on Mar 3 for failure to comply with the
      original directives;
    Metalurh Zaporizhzhja were expelled and had all matches after the winter
      break awarded technical losses against them as the team had only four
      registered players; they will enter the Second League 2016-17

NB: Metalurh Donets'k declared bankruptcy and were replaced by Stal' Dniprodzerzhins'k 

Due to on going conflict in the Donbass region teams from that area are based in
different cites:                                

Stal' Dniprodzerzhins'k - Meteor Stadium, Dnipropetrovs'k
Shakhtar Donetsk        - Arena Lviv, Lviv
Olimpik Donetsk         - Bannikov Stadium, Kyiv
Zorya Luhansk           - Slavutych-Arena, Zaporizhzhja

Round 1 
[Jul 17]
Metalurh Zaporizhzhja    0-6 Zorja Luhans'k           
 [Khomchenovsky 17', Lubenovic 34', Malinovsky 50', Karavajev 70', Kamenjuka 80', Sivakov 90+3'; Att: 3,500]
[Jul 18]
Metalist Kharkiv         2-0 Karpaty L'viv            
 [Pryjomov 45+2'pen, 76'; Att: 5,160]
Olimpik Donets'k         2-2 Chornomorets' Odesa      
 [Semenyna 51', Borzenko 77'; Kalitvintsev 38', Martynenko 90+3'; Att: 600]
Vorskla Poltava          1-1 Volyn' Luts'k            
 [Schinder 81'; Kobakhidze 58'; Att: 5,518]
[Jul 19]
Shakhtar Donets'k        2-0 FC Oleksandrija          
 [Teixeira 23', 80'; Att: 2,634]
Hoverla Uzhhorod         1-1 Dnipro Dnipropetrovs'k   
 [Hemeha 57'; Bezus 79'; Att: 3,100]
Stal' Dniprodzerzhins'k  1-2 Dynamo Kyiv              
 [Veloso 4'og; Bujalsky 44', Husiev 53'pen; Att: 4,700]

Round 2
[Jul 22] 
Volyn' Luts'k            1-4 Shakhtar Donets'k
 [Matei 43'pen; Taison 25', Teixeira 40', 55', Eduardo 90+3'; Att: 8,180]
[Jul 24]
Hoverla Uzhhorod         1-1 Vorskla Poltava 
 [Khl'obas 73'; Kovpak 21'; Att: 1,500]
Karpaty L'viv            1-0 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Karnoza 86'pen; Att: 4,226]
Dynamo Kyiv              2-0 Olimpik Donets'k
 [Yarmolenko 12'; Moraes 61'; Att: 9,130]
Zorja Luhans'k           0-0 Metalist Kharkiv                         
 [Att: 1,500]
[Jul 25]
FC Oleksandrija          1-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Ponomar 4'; Att: 4,200]
Dnipro Dnipropetrovs'k   4-2 Chornomorets' Odesa
 [Rotan 63', Bezus 71', Kalinic 78, 90+4'; Kalitvintsev 24', Khocholava 52'; Att: 9,842] 

Round 3 
[Aug 1]   
Olimpik Donets'k         0-1 Karpaty L'viv 
 [Kozhanov 20'; Att: 800]
Shakhtar Donets'k        2-0 Hoverla Uzhhorod 
 [Teixeira 50', Eduardo 74';  Att: 2,400]
[Aug 2]
Metalist Kharkiv         1-1 FC Oleksandrija
 [Dovhyj 63'; Sukhotsky 90+2'; Att: 8,200]
Metalurh Zaporizhzhja    0-2 Volyn' Luts'k  
 [Zunic 51', Didenko 53'; Att: 2,000]
Chornomorets' Odesa      0-2 Dynamo Kyiv  
 [Moraes 89', Yarmolenko 90+3'; Att:22,222]
Vorskla Poltava          1-1 Dnipro Dnipropetrovs'k 
 [Fedetsky 53'og, Kalinic 73'; Att: 6,500]
Stal' Dniprodzerzhins'k  2-0 Zorja Luhans'k
 [Putrash 25', 55'; Att: 2,600]

Round 4
[Aug 7] 
Volyn' Luts'k            2-2 Metalist Kharkiv
[Matei 2'pen, Didenko 34'; Putivtsev 33', Churko 79'; Att: 4,000]
[Aug 8]
Hoverla Uzhhorod         1-1 Metalurh Zaporizhzhja
 [Tsurikov 80'pen; Kaplijenko 90'; Att: 1,000]
Karpaty L'viv            4-0 Chornomorets' Odesa
 [Karnoza 5', Holodjuk 20', Strashkevych 75', Daushvili 90+2'pen; Att: 6,200]
FC Oleksandrija          0-1 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Banada 22'og; Att: 4,000]
[Aug 9]
Dnipro Dnipropetrovs'k   1-2 Dynamo Kyiv  
 [Fedorchuk 50'; Douglas 25'og, Veloso 40'; Att:22,060]
Vorskla Poltava          2-2 Shakhtar Donets'k    
 [Barannik 45+1', Kovpak 90+2'; Marlos 40', Eduardo 65'; Att: 8,000]
Zorja Luhans'k           4-0 Olimpik Donets'k
 [Lipartia 43', Petrjak 62', Budkivsky 81', 85'; Att: 1,000]

Round 5
[Aug 14]   
Shakhtar Donets'k        0-2 Dnipro Dnipropetrovs'k 
 [Matheus 84', Selezniov 90+4'; Att:13,213]
[Aug 15]
Olimpik Donets'k         1-0 FC Oleksandrija
 [Kadymjan 36'; Att: 700]
Dynamo Kyiv              3-0 Karpaty L'viv 
 [Veloso 22', Yarmolenko 53', Moraes 72'; Att:17,476]
Metalurh Zaporizhzhja    1-1 Vorskla Poltava
 [Kornjev 34'; Dytjat'jev 61'; Att: 1,800]
[Aug 16]
Stal' Dniprodzerzhins'k  1-2 Volyn' Luts'k
 [Kulach 48'; Pshenychnykh 29'og, Kobakhidze 80'; Att: 2,100]
Chornomorets' Odesa      0-2 Zorja Luhans'k
 [Petrjak 47', Karavajev 56'; Att: 9,244]
Metalist Kharkiv         2-2 Hoverla Uzhhorod 
 [Rudyka 42', Ryzhuk 86'; Jagodinskis 38', Khl'obas 39'; Att: 7,260]

Round 6 
[Aug 28] 
Shakhtar Donets'k        2-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Teixeira 64'pen, 90+2'; Att: 3,011]
[Aug 29]
Vorskla Poltava          1-0 Metalist Kharkiv
 [Dytjat'jev 86'; Att: 8,000]
Volyn' Luts'k            1-0 Olimpik Donets'k
 [Sharpar 90+1'; Att: 4,150]
Hoverla Uzhhorod         0-0 Stal' Dniprodzerzhins'k                  
 [Att: 506]
[Aug 30]
Dnipro Dnipropetrovs'k   2-0 Karpaty L'viv   
 [Selezniov 81', 88'; Att:12,169]
FC Oleksandrija          0-0 Chornomorets' Odesa                      
 [Att: 3,500]
Zorja Luhans'k           0-0 Dynamo Kyiv                              
 [Att: 6,800]

Round 7 
[Sep 11]   
Metalist Kharkiv         0-5 Shakhtar Donets'k  
 [Rakitskyj 35', Teixeira 39', 62'pen, Kucher 53', Hladkyj 81';  Att:16,855]
[Sep 12]
Dynamo Kyiv              3-0 FC Oleksandrija
 [Harmash 33', Vida 38', Silva 90+4';  Att:10,843]
Olimpik Donets'k         0-1 Hoverla Uzhhorod
 [Serhijchuk 68'; Att: 500]
Metalurh Zaporizhzhja    1-4 Dnipro Dnipropetrovs'k 
 [Hvilija 71'; Selezniov 12', 24'pen, Rotan 39', Edmar 69'; Att: 5,100]
[Sep 13]
Chornomorets' Odesa      1-2 Volyn' Luts'k
 [Petko 74'; Matei 10', Didenko 24'; Att: 6,512]
Karpaty L'viv            1-1 Zorja Luhans'k
 [Khudobjak 66'; Karavajev 11'; Att: 7,328]
Stal' Dniprodzerzhins'k  1-2 Vorskla Poltava 
 [Babenko 85'; Chesnakov 60', Bartulovic 71'; Att: 1,500]

Round 8 
[Sep 19] 
Shakhtar Donets'k        2-0 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Fred 10', Teixeira 45+2'; Att: 1,354]
Metalurh Zaporizhzhja    0-0 Metalist Kharkiv                        
 [Att: 3,000]
Vorskla Poltava          2-1 Olimpik Donets'k
 [Hromov 47', Tursunov 59'pen; Moha 49'; Att: 6,130]
[Sep 20] 
FC Oleksandrija          4-1 Karpaty L'viv
 [Ponomar 20', 54', Hrytsuk 52', Banada 73'; Strashkevych 64'; Att: 3,488]
Volyn' Luts'k            0-2 Dynamo Kyiv 
 [Kravets' 43', Husiev 62'pen; Att:10,280]
Hoverla Uzhhorod         1-1 Chornomorets' Odesa
 [Kuzyk 7'; Starikov 45+3'; Att: 1,515]
Dnipro Dnipropetrovs'k   0-3 Zorja Luhans'k   
 [Hordijenko 7', Karavajev 14', Lipartia 85'; Att:12,713]

Round 9 
[Sep 26] 
Olimpik Donets'k         2-3 Shakhtar Donets'k  
 [Kadymjan 18', Lysenko 66'; Teixeira 38'pen, 90', Srna 78'pen; Att: 1,050 ]
Dynamo Kyiv              2-0 Hoverla Uzhhorod
 [Kravets' 33', Husiev 60'; Att:10,618]
 Sep 27]
Stal' Dniprodzerzhins'k  3-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Kulach 49', 81', Debelko 53'; Att: 1,300]
Chornomorets' Odesa      0-0 Vorskla Poltava                          
 [Att: 4,915]
Zorja Luhans'k           1-1 FC Oleksandrija
 [Budkivsky 26'; Kolomojets 72'; Att: 1,500]
Metalist Kharkiv         1-2 Dnipro Dnipropetrovs'k 
 [Pryjomov 52'; Ryzhuk 40'og, Matheus 70'; Att:12,833]
Karpaty L'viv            0-2 Volyn' Luts'k
 [Kravchenko 27', Hitchenko 79'og; Att: 4,848]

Round 10 
[Oct 3] 
Metalist Kharkiv         1-1 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Pryjomov 87'; Kulach 22'; Att: 3,235 ]
Shakhtar Donets'k        2-0 Chornomorets' Odesa
 [Teixeira 8'pen, 49'; Att: 3,235]
Metalurh Zaporizhzhja    0-3 Olimpik Donets'k
 [Hryshko 42', Kadymjan 71', Tanchyk 89'; Att: 6.960 ]  
[Oct 4]
Hoverla Uzhhorod         0-2 Karpaty L'viv
 [Savchenko 5'og, Plastun 41'; Att: 2,706]
Dnipro Dnipropetrovs'k   2-0 FC Oleksandrija 
 [Chyhyrynsky 55', Matheus 72'; Att: 8,724   ]
Vorskla Poltava          0-4 Dynamo Kyiv 
 [Bujalsky 18', Antunes 33', Gonzalez 67', Yarmolenko 71'; Att: 16,000]
Volyn' Luts'k            0-3 Zorja Luhans'k 
 [Malinovsky 19', Budkivsky 22', Lipartia 61'pen; Att: 5,100]

Round 11
[Oct 16] 
Dynamo Kyiv              0-3 Shakhtar Donets'k
 [Marlos 40', Teixeira 59', 67'; Att:32,794]
[Oct 17]
Stal' Dniprodzerzhins'k  0-6 Dnipro Dnipropetrovs'k 
 [Rotan 7', Matheus 17', Selezniov 33', 46', 68', 80'pen; Att: 5,500]
[Oct 18]
Chornomorets' Odesa      5-2 Metalurh Zaporizhzhja
 [Kabajev 1', Starikov 4', Kutsenko 17', Kalitvintsev 59',
  Murashov 85'; Platon 44', 71'; Att: 4,844]
Zorja Luhans'k           2-1 Hoverla Uzhhorod
 [Budkivsky 51', Kamenjuka 81'pen ; Ivanov 86'; Att: 1,000]
Karpaty L'viv            1-3 Vorskla Poltava 
 [Tursunov 4'og; Barannik 38', 49', Tkachuk 72'; Att: 1,000]
FC Oleksandrija          3-1 Volyn' Luts'k
 [Kolomojets 39', 82', Mjahkov 55'; Matei 90+1'pen; Att: 3,200]
Olimpik Donets'k         3-0 Metalist Kharkiv 
 [Moha 1', Lysenko 68', Matjazh 90+6'; Att: 600]

Round 12 
[Oct 30] 
Zorja Luhans'k           1-7 Shakhtar Donets'k
 [Kamenjuka 67'pen; Fred 40', Stepanenko 47', 90+2', 
  Teixeira 58', 70', Eduardo 75', 86'; Att: 3,500 ]
[Oct 31]
Olimpik Donets'k         1-1 Dnipro Dnipropetrovs'k 
 [Tanchyk 47'; Leonardo 36'; Att: 600]
Dynamo Kyiv              2-0 Metalist Kharkiv 
 [Sydorchuk 34', Moraes 74'; Att:10,976]
Karpaty L'viv            1-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Kostevych 41'; Att: 2,362]
[Nov 1]
FC Oleksandrija          1-1 Vorskla Poltava 
 [Mjahkov 18'; Shinder 78'; Att: 2,714] 
Volyn' Luts'k            0-0 Hoverla Uzhhorod                         
 [Att: 2,700]
Chornomorets' Odesa      1-1 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Kalitvintsev 90+4'pen; Kotljar 32'pen; Att: 4,152]

Round 13 
[Nov 7] 
Zorja Luhans'k           4-1 Metalurh Zaporizhzhja
 [Karavajev 5', 90', Malinovsky 28', Budkivsky 59'; Zhurakhovsky 90+3'; Att: 1,200]
Chornomorets' Odesa      0-2 Olimpik Donets'k  
 [Drachenko 65', Moxa 77'; Att: 3,264]
FC Oleksandrija          2-3 Shakhtar Donets'k
 [Zaporozhan 16'pen, Ponomar 90+1'; Dentinho 14', Hladkyj 43', Teixeira 54'; Att: 6,500]
Karpaty L'viv            1-1 Metalist Kharkiv 
 [Holodjuk 55'; Pryjomov 41'; Att: 3,820]
[Nov 8]
Dynamo Kyiv              2-0 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Yarmolenko 88', 90+4'; Att: 7,644]
Volyn' Luts'k            2-1 Vorskla Poltava 
 [Politylo 4', Koz'ban 50'; Dytjat'jev 76'; Att: 2,705]
Dnipro Dnipropetrovs'k   2-0 Hoverla Uzhhorod
 [Matheus 52', Selezniov 62'; Att: 5,461]

Round 14 
[Nov 20] 
Olimpik Donets'k         0-3 Dynamo Kyiv
 [Moraes 25', Harmash 45+1', Husiev 70'pen; Att: 2,500]
[Nov 21]
Chornomorets' Odesa      0-0 Dnipro Dnipropetrovs'k                   
 [Att: 6,842]
Vorskla Poltava          2-1 Hoverla Uzhhorod
 [Shinder 25', 50'; Serhijchuk 19'; Att: 1,500]
Shakhtar Donets'k        4-0 Volyn' Luts'k 
 [Marlos 19', 38', Ishmaily 32', Hladkyj 67'; Att: 6,000]
[Nov 22]
Metalurh Zaporizhzhja    0-2 FC Oleksandrija
 [Zaporozhan 73'pen, Izdebsky 60'og;  Att: 1,600]
Stal' Dniprodzerzhins'k  1-1 Karpaty L'viv
 [Adamjuk 25'; Hutsuljak 58'; Att: 900]
Metalist Kharkiv         0-1 Zorja Luhans'k 
 [Lubenovic 68'pen; Att: 6,180]

Round 15 
[Nov 28]   
Karpaty L'viv            4-1 Olimpik Donets'k  
 [Kozhanov 15'pen, Chachua 20', Khudobjak 75', Klots 89'; Matjazh 27'; Att: 1,870]
Zorja Luhans'k           2-1 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Kravchenko 57'og, Budkivsky 63'; Kulach 12'; Att: 600]
FC Oleksandrija          2-0 Metalist Kharkiv   
 [Ponomar 60', Mykytsej 90+4'; Att: 2,700]
[Nov 29]
Hoverla Uzhhorod         1-6 Shakhtar Donets'k  
 [Khl'obas 16'; Rakitskyj 9', Taison 28', Marlos 30', Ferreyra 35',
 Teixeira 67', 73'pen; Att: 3,600]
Volyn' Luts'k            9-1 Metalurh Zaporizhzhja  
 [Kozban 2', Kobakhidze 4', 23', Matei 7'pen, 54'pen, 
  Sharpar 37'pen, 58', 82', Herasymjuk 44'; Ihnatenko 90+2'; Att: 1,700]
Dynamo Kyiv              2-1 Chornomorets' Odesa   
 [Gonzalez 43', Yarmolenko 57'pen; Kovalets 86'; Att: 7,034]
[Nov 30]
Dnipro Dnipropetrovs'k   0-2 Vorskla Poltava        
 [Tursunov 43', Shinder 58'; Att: 4,071]

Round 16
[Dec 3]
Shakhtar Donets'k        3-0 Karpaty L'viv
 [Eduardo 56', Ishmaily 85', Teixeira 88'; Att: 2,837]
[Dec 4]
Metalurh Zaporizhzhja    0-6 Dynamo Kyiv
 [Yarmolenko 8', Petrovic 22', Harmash 47', Teodorczyk 61', 
  Huseiv 86'pen, 90+1'; Att: 4,800]
[Dec 5]
Vorskla Poltava          0-2 Zorja Luhans'k
 [Budkivsky 54', Hordijenko 74'; Att: 1,500]
Hoverla Uzhhorod         1-2 FC Oleksandrija
 [Khl'obas 41'; Holenko 32', Zaporozhan 90'; Att: 432]
Dnipro Dnipropetrovs'k   0-1 Volyn' Luts'k
 [Sharpar 85'; Att: 3,680]
[Dec 6]
Stal' Dniprodzerzhins'k  1-0 Olimpik Donets'k
 [Kucherov 16'; Att: 600]
Metalist Kharkiv         2-2 Chornomorets' Odesa
 [Rodich 33', Pryjomov 57'; Smirnov 4', Korkishko 62'; Att: 3,735]

NB: after the winter break the Ukrainian Premier League cancelled the matches
    involving Metalurh Zaporizhzhja as the team only had 4 registered players

Round 17 
[Mar 5] 
Chornomorets' Odesa      0-0 Karpaty L'viv                            
 [Att: 7,022]
Stal' Dniprodzerzhins'k  2-2 FC Oleksandrija        
 [Kravchenko, A. 15', Debelko 75'; Ponomar 28', Zaporozhan 59'pen; Att: 1,103]
Dynamo Kyiv              2-0 Dnipro Dnipropetrovs'k 
 [Yarmolenko 19', Husiev 38'; Att:14,096]
[Mar 6]
Shakhtar Donets'k        3-1 Vorskla Poltava   
 [Srna 9', Taison 49', Eduardo 85'; Hromov 36'; Att: 2,820]
Olimpik Donets'k         1-1 Zorja Luhans'k 
 [Postupalenko 71'; Budkivsky 58'; Att: 1,000]
Metalist Kharkiv         3-0 Volyn' Luts'k          
 [Poljansky 9', Pryjomov 44', Rodic 90+1'; Att: 4,356]
Metalurh Zaporizhzhja    -:+ Hoverla Uzhhorod       

Round 18 
[Mar 11]   
Karpaty L'viv            1-2 Dynamo Kyiv  
 [Chachua 28'; Teodorczyk 55', Yarmolenko 64'; Att:14,656]
[Mar 12]
FC Oleksandrija          0-0 Olimpik Donets'k                         
 [Att: 2,000]
Zorja Luhans'k           4-0 Chornomorets' Odesa  
 [Karavajev 55', Totovytsky 68', Budkivsky 72', Lubenovic 83'; Att: 1,000]
[Mar 13]
Hoverla Uzhhorod         1-0 Metalist Kharkiv
 [Honchar 34'; Att: 1,310]
Volyn' Luts'k            1-0 Stal' Dniprodzerzhins'k 
 [Khomchenko 54'; Att: 2,850]
Dnipro Dnipropetrovs'k   4-1 Shakhtar Donets'k       
 [Ruiz 10', Shaxov 44', Zozulya 50', Bezus 90+3'pen; Malyshev 23'; Att:16,066]
Vorskla Poltava          +:- Metalurh Zaporizhzhja   

Round 19 [Mar 19] 
Metalist Kharkiv         0-3 Vorskla Poltava      
 [Khl'obas 17', Shinder 29'pen, 50'; Att: 3,723]
Chornomorets' Odesa      1-2 FC Oleksandrija 
 [Martynenko 59'; Polyarus 10', Leonov 80'; Att: 3,500]
Stal' Dniprodzerzhins'k  1-0 Hoverla Uzhhorod  
 [Lazic 60'pen; Att: 500]
Olimpik Donets'k         1-1 Volyn' Luts'k   
 [Matjazh 51'; Pol'ovyj 54'; Att: 300]
Karpaty L'viv            0-1 Dnipro Dnipropetrovs'k 
 [Zozulya 62'; Att: 8,451]
Dynamo Kyiv              1-0 Zorja Luhans'k 
 [Moraes 76'; Att: 6,919]
Metalurh Zaporizhzhja    -:+ Shakhtar Donets'k       

Round 20 
[Apr 1]   
Shakhtar Donets'k        8-1 Metalist Kharkiv  
 [Taison 6', 54', 57', Ishmaily 27', Ferreyra 31', Marlos 67',
  Eduardo 86', Bernard 90'; Kornjev 16'; Att: 2,173]
Vorskla Poltava          0-0 Stal' Dniprodzerzhins'k                  
 [Att: 1,000]
FC Oleksandrija          0-2 Dynamo Kyiv  
 [Vida 15', Husiev 44'; Att: 7,000]
Zorja Luhans'k           4-1 Karpaty L'viv 
 [Lubenovic 5', Budkivsky 21', Totovytsky 43', Chajkovsky 46';
  Gabriel 38'; Att: 900]
[Apr 3]
Hoverla Uzhhorod         0-2 Olimpik Donets'k       
[Hoshkoderiya 7', Moxa 49'; Att: 1,575]
Volyn' Luts'k            1-1 Chornomorets' Odesa 
 [Dudik 90+1'; Smirnov 45+1'; Att: 3,100]
Dnipro Dnipropetrovs'k   +:- Metalurh Zaporizhzhja  

Round 21 [Apr 9] 
Chornomorets' Odesa      1-0 Hoverla Uzhhorod  
 [Azatsky 56'; Att: 4,000]
Olimpik Donets'k         1-1 Vorskla Poltava  
 [Matjazh 32'pen, Hromov 35'; Att: 535]
[10 Apr]
Karpaty L'viv            2-2 FC Oleksandrija 
 [Karnoza 73', 90+5'; Ponomar 70', Chornij 75'; Att: 3,556]
Dynamo Kyiv              3-0 Volyn' Luts'k   
 [Yarmolenko 29', 36', Husiev 33'; Att: 8,079]
Zorja Luhans'k           1-2 Dnipro Dnipropetrovs'k 
 [Hordijenko 67'; Shaxov 76', Anderson 86'; Att: 5,500]
Stal' Dniprodzerzhins'k  3-3 Shakhtar Donets'k   
 [Kalenchuk 38', Lizic 61', Ishchenko 90+3'; Eduardo 51', 
  Detinho 72, Malyshev 79'; Att: 1,870]
Metalist Kharkiv         +:- Metalurh Zaporizhzhja     

Round 22
[Apr 16]
Hoverla Uzhhorod         0-2 Dynamo Kyiv     
 [Yarmolenko 48', Khacheridi 78'; Att: 6,800]
FC Oleksandrija          2-0 Zorja Luhans'k   
 [Poljarus 48', Hrytsuk 89'; Att: 4,112]
Dnipro Dnipropetrovs'k   5-0 Metalist Kharkiv 
 [Shaxov 32', Ruiz 65', 90+1', Luchkevych 71', Zozulya 74'pen; Att:10,615]
[Apr 17]
Volyn' Luts'k            0-0 Karpaty L'viv                            
 [Att: 6,000]
Shakhtar Donets'k        3-0 Olimpik Donets'k     
 [Wellington Nem 46', Marlos 84'pen, Eduardo 90'; Att: 2,788]
Vorskla Poltava          2-0 Chornomorets' Odesa    
 [Tkachuk 2', Kolomojets 77'; Att: 4,500]
Metalurh Zaporizhzhja    -:+ Stal' Dniprodzerzhins'k

Round 23
[Apr 23]
Stal' Dniprodzerzhins'k  0-0 Metalist Kharkiv                         
  [Att: 700]
Karpaty L'viv            3-0 Hoverla Uzhhorod   
 [Miroshnychenko 36', Hutsuljak 48', Blanco-Leshchuk 75'; Att: 2,128]
Chornomorets' Odesa      1-1 Shakhtar Donets'k 
 [Kalitvintsev 56';  Bernard 10'; Att:11,182]
[Apr 24]
FC Oleksandrija          0-4 Dnipro Dnipropetrovs'k  
 [Anderson 50', Rotan 79', Ruiz 89', Bruno Gama 90+3; Att: 6,000]
Dynamo Kyiv              1-0 Vorskla Poltava
 [Moraes 36'; Att:20,621]
Zorja Luhans'k           1-1 Volyn' Luts'k
 [Paulinho 71'; Didenko 31'; Att: 1,000]
Olimpik Donets'k         +:- Metalurh Zaporizhzhja 

Round 24
[Apr 29]                                                     
Volyn' Luts'k            0-0 FC Oleksandrija                          
 [Att: 1,000]
[Apr 30]
Dnipro Dnipropetrovs'k   2-0 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Ruiz 40', Matheus 55'; Att: 7,837]
Hoverla Uzhhorod         0-4 Zorja Luhans'k  
 [Opanasenko 13', Budkivsky 40', 46', Karavajev 45'; Att: 550]
Vorskla Poltava          3-0 Karpaty L'viv  
 [Skljar 37', Khl'obas 67', Kolomojets 87'; Att: 2,500]
Metalist Kharkiv         1-0 Olimpik Donets'k 
 [Ryzhuk 75'; Att: 2,374]
[May 1]
Shakhtar Donets'k        3-0 Dynamo Kyiv           
 [Eduardo 33', 78', Wellington Nem 73'; Att: 6,497]       
Metalurh Zaporizhzhja    -:+ Chornomorets' Odesa    

Round 25 
[May 7]
Chornomorets' Odesa      0-1 Metalist Kharkiv 
 [Zot'ko 90+1'; Att: 3,283]
Zorja Luhans'k           1-2 Vorskla Poltava   
 [Budkivsky 12'; Khl'obas 46', Shinder 85'pen; Att: 1,000]
FC Oleksandrija          2-0 Hoverla Uzhhorod 
 [Mykytsej 30', Zaporozhan 52'pen; Att: 3,500]
Volyn' Luts'k            2-3 Dnipro Dnipropetrovs'k  
 [Zunic 42', Mixa 81'; Ruiz 47', Bezus 64', Matheus 77'pen; Att: 4,000]
[May 8]
Olimpik Donets'k         0-2 Stal' Dniprodzerzhins'k  
 [Vasin 28', 32'; Att: 350]
Karpaty L'viv            1-2 Shakhtar Donets'k      
 [Blanco-Leshchuk 36'; Hitchenko 64'og, Marlos 88'pen; Att: 4,250]
Dynamo Kyiv              +:- Metalurh Zaporizhzhja    

Round 26
[May 14]
Hoverla Uzhhorod         1-4 Volyn' Luts'k            
Stal' Dniprodzerzhins'k  0-1 Chornomorets' Odesa      
Metalist Kharkiv         1-4 Dynamo Kyiv              
[May 15]
Metalurh Zaporizhzhja    -:+ Karpaty L'viv            
Dnipro Dnipropetrovs'k   1-1 Olimpik Donets'k         
Shakhtar Donets'k        2-3 Zorja Luhans'k           
Vorskla Poltava          0-1 FC Oleksandrija          

Final Table:

 1.Dynamo Kyiv                          26  23  1  2  54-11  70  [C]  Champions
 2.Shakhtar Donets'k                    26  20  3  3  76-25  63  Champions League
 3.Dnipro Dnipropetrovs'k               26  16  5  5  50-22  53
 4.Zorja Luhans'k                       26  14  6  6  51-26  48  Europa League  
 5.Vorskla Poltava                      26  11  9  6  32-26  42  Europa League  
 6.FC Oleksandrija                      26  10  8  8  30-29  38  [P]  Europa League  
 7.Karpaty L'viv                        26   8  6 12  26-37  30
 8.Stal' Dniprodzerzhins'k              26   7  8 11  22-31  29  [P]
 9.Olimpik Donets'k                     26   6  7 13  22-35  25
10.Metalist Kharkiv                     26   5  9 12  19-46  24         [*]
11.Chornomorets' Odesa                  26   4 10 12  20-39  22
12.Volyn' Luts'k                        26  10  8  8  36-36  20  [-18]
13.Hoverla Uzhhorod                     26   3  7 16  13-45   7  [-9]   [*]
---------------------------------------------------------------
14.Metalurh Zaporizhzhja                26   0  3 23   7-50   3  Expelled

[*] Metalist Kharkiv and Hoverla Uzhhorod have not obtained a license for 2016-17
    and will sit out the season

NB: the Adjudicatory Committee of the UEFA Club Financial Control Body (CFCB) 
      announced that Dnipro Dnipropetrovsk will be excluded from participating 
      in the next UEFA club competition for which they would otherwise qualify 
      in the next three (3) seasons (either the 2016–17, 2017–18 and 2018–19 
      seasons) (31 March 2016). 

NB: Volyn Lutsk deducted 12 points on Feb 3, 2016, by decision of FIFA 
      due to non-payment of wages owed to former players, and 6 more points
      on Mar 9 by the Ukrainian Disciplinary Committee for failure to comply
      with FIFA directives;
    Hoverla deducted 3 points on Feb 12, 2016 by the Control Disciplinary
      Committee of the Ukrainian Football Federation due to not complying to 
      directives, and 6 more points on Mar 3 for failure to comply with the
      original directives;
    Metalurh Zaporizhzhja were expelled and had all matches after the winter
      break awarded technical losses against them as the team had only four
      registered players; they will enter the Second League 2016-17

NB: Metalurh Donets'k declared bankruptcy and were replaced by Stal' Dniprodzerzhins'k 

Due to on going conflict in the Donbass region teams from that area are based in
different cites:                                

Stal' Dniprodzerzhins'k - Meteor Stadium, Dnipropetrovs'k
Shakhtar Donetsk        - Arena Lviv, Lviv
Olimpik Donetsk         - Bannikov Stadium, Kyiv
Zorya Luhansk           - Slavutych-Arena, Zaporizhzhja

Goalscorers:

Teixeira (Shakhtar)                          22 (5 pen)
Budkivsky (Zorja)                            14
Yarmolenko (Dynamo)                          13 (1 pen)
Eduardo (Shakhtar)                           12
Husiev (Dynamo)                              10 (4 pen)
Selezniov (Dnipro)                           10 (2 pen)
Karavajev (Zorja)                             8
Marlos (Shakhtar)                             8 (2 pen)
Shinder (Vorskla)                             8 (2 pen)
Khl'obas (Hoverla, Vorskla)                   7
Matheus (Dnipro)                              7 (1 pen)
Moraes (Dynamo)                               7
Ponomar (FC Oleksandrija)                     7
Pryjomov (Metalist)                           7 (1 pen)
Didenko (Volyn')                              6
Matei (Volyn')                                6 (5 pen)
Ruiz (Dnipro)                                 6
Taison (Shakhtar)                             6
Kalitvintsev (Chornomorets')                  5 (1 pen)
Kolomojets (FC Oleksandrija, Vorskla)         5
Kulach (Stal' Dni.)                           5
Sharpar (Volyn')                              5 (1 pen)
Teodorczyk (Dynamo)                           5
Totovytsky (Zorja)                            5
Zaporozhan (FC Oleksandrija)                  5 (4 pen)
Bezus (Dnipro)                                4 (1 pen)
Hladkyj (Shakhtar)                            4
Karnoza (Karpaty)                             4 (1 pen)
Kobakhidze (Volyn')                           4
Lubenovic (Zorja)                             4 (1 pen)
Matjazh (Olimpik)                             4 (1 pen)
Rotan (Dnipro)                                4
Shaxov (Dnipro)                               4
Zunic (Volyn')                                4
Barannik (Vorskla)                            3
Dytjat'jev (Vorskla)                          3
Ferreyra (Shakhtar)                           3
Harmash (Dynamo)                              3
Hordijenko (Zorja)                            3
Hromov (Vorskla)                              3
Ishmaily (Shakhtar)                           3
Kadymjan (Olimpik)                            3
Kalinic (Dnipro)                              3
Kamenjuka (Zorja)                             3 (1 pen)
Lipartia (Zorja)                              3 (1 pen)
Lysenko (Olimpik)                             3
Malinovsky (Zorja)                            3
Moxa (Olimpik)                                3
Zozulya (Dnipro)                              3 (1 pen)
Anderson (Dnipro)                             2
Bernard (Shakhtar)                            2
Blanco-Leshchuk (Karpaty)                     2
Bujalsky (Dynamo)                             2
Chachua (Karpaty)                             2
Debelko (Stal' Dni.)                          2
Dentinho (Shakhtar)                           2
Fred (Shakhtar)                               2
Gonzalez (Dynamo)                             2
Holodjuk (Karpaty)                            2
Hrytsuk (FC Oleksandrija)                     2
Hutsuljak (Karpaty)                           2
Khudobjak (Karpaty)                           2
Kornjev (Metalurh Zap., Metalist)             2
Kovpak (Vorskla)                              2
Kozban (Volyn')                               2
Kozhanov (Karpaty)                            2 (1 pen)
Kravets' (Dynamo)                             2
Kuzyk (Hoverla)                               2
Malyshev (Shakhtar)                           2
Martynenko (Chornomorets')                    2
Mjahkov (FC Oleksandrija)                     2
Mykytsej (FC Oleksandrija)                    2
Petrjak (Zorja)                               2
Platon (Metalurh Zap.)                        2
Putrash (Stal' Dni.)                          2
Rakitskyj (Shakhtar)                          2
Rodic (Metalist)                              2
Ryzhuk (Metalist)                             2
Serhijchuk (Hoverla)                          2
Smirnov (Chornomorets')                       2
Srna (Shakhtar)                               2 (1 pen)
Starikov (Chornomorets')                      2
Stepanenko (Shakhtar)                         2
Strashkevych (Karpaty)                        2
Tanchyk (Olimpik)                             2
Tkachuk (Vorskla)                             2
Tursunov (Vorskla)                            2 (1 pen)
Vasin (Stal' Dni.)                            2
Veloso (Dynamo)                               2
Vida (Dynamo)                                 2
Wellington Nem (Shakhtar)                     2

Ukrainian Cup 2015/16

Preliminary Round (1/32)  [Jul 22]

Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka          3-1     FC Ternopil  
 [Lystopad 15', Vechtomov 30', Prokuror 48'pen; Petrivs'kyj 76']      Att: 1,100
Arsenal Kyiv                        1-0     Veres Rivne
 [Semenko 27'pen]                                                     Att: 1,000
Kolos Kovalivka                     1-3     FC Sumy
 [Morozko 58'; Brikner 20', Bohachov 34', Lebedenko 90+1'pen]         Att: 900
Real Pharma Odesa                   0-0AET  Krystal Kherson 
 Krystal Kherson advance on penalties 5-4                             Att: 250
SCC Demnja                          1-2     Inhulets' Petrove
 [Demkin 97'; Mishurenko 91', Koljesnikov 107']                       Att: 1,000
Avanhard Kramators'k                2-1     FC Poltava
 [Filippov 9', Fatij 66'; Ivanov 64']                                 Att: 3,000
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva    0-2     Obolon-Brovar Kyiv
 [Prodan 16'; Favorov 56']                                            Att: 1,500 
Bukovyna Chernivtsi                 0-0AET  MFC Mykolajiv 
 MFC Mykolajiv advance on penalties 5-4                               Att: 1,200
Enerhija Nova Kakhovka              0-4     Hirnyk Kryvyj Rih
 [Pavlov 27', Sitalo 43', Jampol' 54', Bajenko 71']                   Att: 500
Balkany Zorja                       2-1     Skala Stryj 
 [Zlatov 38'pen, Havryljuk 78'; Tsjutsjura 35'pen]                    Att: 1,500
Myr Hornostajivka                   6-0     Barsa Sumy
 [Fal'kovs'kyj 3', Komjahin 15', 26', 90+3', Holovko 23', 
  Petrychenko 44']                                                    Att: 450
FC Nikopol-NPHU                     1-3     FC Ternopil'
 [Bohdanov 31', Kurylo 21', Semenets' 30', 81']                       Att: 1,520
Kremin' Kremenchuk                  0-4     Cherkas'kyj Dnipro
 [Medyns'kyj 37', 57', Kachur 71', Skeps'kyj 80'pen]                  Att: 1,500

First Round (1/16) [Aug 22]

[Aug 22]
Balkany Zorja                       0-1     Dnipro Dnipropetrovs'k  
 [Rotan 84']                                                          Att:10,000
Zirka Kirovohrad                    1-1AET  Karpaty L'viv 
 [Zahal's'kyj 70'pen; Chachua 50']                                    Att: 5,200
Zirka advance on penalty kicks 5-4 
Hirnyk-Sport Komsomols'k            0-6     Dynamo Kyiv  
 [Kravets' 26', Yarmolenko 39', 65', 76', Veloso 56', Antunes 67']    Att: 3,000
Inhulets' Petrove                   0-2     Volyn' Luts'k
 [Matei 26', 80'pen]                                                  Att: 1,720
MFC Mykolajiv                       2-1     Metalist Kharkiv
 [Batjushyn 28', 79'; Ljopa 30']                                      Att:10,000
Hirnyk Kryvyj Rih                   3-0     Illichivets' Mariupol   
 [Sitalo 2', Borovs'kyj 69', 81']                                     Att: 4,000
Arsenal Kyiv                        0-3     Shakhtar Donetsk   
 [Malyshev 23', Eduardo 41', Hryn 75']                                Att: 1,500
Desna Chernihiv                     1-1AET  Vorskla Poltava  
 [Kondratjuk 57'; Shynder 18']                                        Att: 4,800
Vorskla advance on penalty kicks 4-2
Myr Hornostajivka                   0-2     Chornomorets' Odesa   
 [Slinkin 29', Kovalets' 74']                                         Att: 1,250
FC Sumy                             0-1     Obolon-Brovar Kyiv   
 [Shevchuk 46']                                                       Att: 1,789
Avanhard Kramators'k                1-3     FC Oleksandrija  
 [Filippov 35'; Poljarus 25', Stepanjuk 32', Chaus 47'og]             Att: 1,200
FC Ternopil'                        3-1     Metalurh Zaporizhzhja  
 [Poljanchuk 3', Kurylo 62', Bohdanov 67';   Zhuraxovs'kyj 45']       Att: 3,000
Helios Kharkiv                      1-0     Hoverla Uzhhorod   
 [Cherednichenko 90+4']                                               Att: 3,000
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka          0-2     Olimpik Donets'k  
 [Drachenko 6', Postupalenko 90+2']                                   Att: 2,500
[Aug 23]
Krystal Kherson                     0-5     Zorja Luhans'k
 [Xomchenovs'kyj 21', Petrjak 41', Hrechyshkin 54', Tankovs'kyj 63',
  Lipartia 88']                                                       Att: 5,155

Second Round (1/8 Finals) 

First Legs [Sep 23]
MFC Mykolajiv                       0-2     Volyn' Luts'k    
 [Kozban 75', Memeshev 90']                                           Att: 8,907
Chornomorets' Odesa                 0-1     Vorskla Poltava   
 [Bartulovic 39']                                                     Att: 3,820
Helios Kharkiv                      0-2     Zorya Luhans'k 
 [Budkivskyi 34', 37']                                                Att: 3,165
FC Ternopil'                        0-5     Shakhtar Donets'k   
 [Malyshev 35', Bernard 47', 61', Borjachuk 76', Kovalenko 77']       Att:15,500
Zirka Kirovohrad                    1-1     FC Oleksandriya  
 [Kucherenko 12'pen; Targamadze 43']                                  Att: 7,230
Hirnyk Kryvyj Rih                   1-1     Stal' Dniprodzerzhyns'k  
 [Hryhoryk 22'; Kravchenko 68']                                       Att: 4,000
Obolon-Brovar Kyiv                  0-2     Dynamo Kyiv
 [Kovalenko 27'og, Moraes 73']                                        Att: 5,100 
Olimpik Donetsk'                    0-2     Dnipro Dnipropetrovs'k 
 [Selezniov 16', Babatunde 90+2']                                     Att: 600

Second Legs
[Oct 27]
Shakhtar Donets'k                   4-0     FC Ternopil'  
 [Ferreyra 5'pen, Kobin 33', Boryachuk 67', Taison 89'pen]            Att: 1,200
Shakhtar won 9–0 on aggregate.
Zorya Luhans'k                      3-1     Helios Kharkiv 
 [Budkivs'kyj 7', Karavayev 57', 68'; Kravchenko 71']                 Att: 500
Zorya won 5–1 on aggregate.
Dynamo Kyiv                         5-0     Obolon-Brovar Kyiv  
 [Harmash 5', 32', Husiev 66', 69', Teodorczyk 80']                   Att: 6,758
Dynamo won 7–0 on aggregate.
Vorskla Poltava                     0-0     Chornomorets' Odesa       Att: 4,500
Vorskla won 1–0 on aggregate.
[Oct 28]
Stal' Dniprodzerzhyns'k             2-1     Hirnyk Kryvyj Rih  
 [Adamjuk 25', Kotljar 80'pen; Rjabov 64']                            Att: 500
Stal won 3–2 on aggregate.
Volyn' Luts'k                       5-0     MFC Mykolajiv  
 [Kobakhidze 27', 82', Kravchenko 34', Koz'ban 46', Didenko 90+3']    Att: 1,800
Volyn won 7–0 on aggregate.
FC Oleksandrija                     2-0     Zirka Kirovohrad
 [Kozak 12', 38']                                                     Att: 3,400
FC Oleksandrija won 3–1 on aggregate.
Dnipro Dnipropetrovs'k              3-2     Olimpik Donetsk'      
 [Gama 33', Babatunde 88', Zozulja 90+4'; Lysenko 74', Shestakov 75'] Att: 5,026
Dnipro won 5–2 on aggregate.

Quarter Finals (1/4 Finals)

First Legs [Mar 1]
Stal' Dniprodzerzhyns'k             0-3     Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Matheus 32', Gama 70', Léo Matos 90+2']                             Att: 6,000
FC Oleksandrija                     1-1     Dynamo Kyiv
 [Basov 30'; Yarmolenko 67']                                          Att: 3,554
[Mar 2]
Vorskla Poltava                     0-4     Shakhtar Donetsk
 [Kovalenko 4', Ferreyra 55', Kucher 58', Wellington Nem 80']         Att: 7,000
Volyn' Luts'k                       1-1     Zorya Luhans'k
 [Bohdanov 18'; Totovytsky 25']                                       Att: 3,200

Second Legs
[Mar 27]
Shakhtar Donetsk                    1-2      Vorskla Poltava           
 [Bernard 67'pen; Khljobas 28', 88']                                  Att: 2,182
Shakhtar won 5–2 on aggregate.
[Apr 6]
Dnipro Dnipropetrovs'k              4-1      Stal' Dniprodzerzhyns'k
 [Leo Matos 29', Matheus 48', 61', Luchkevych 64'; Vasin 86']         Att: 5,216   
Dnipro won 7–1 on aggregate.
Dynamo Kyiv                         0-1      FC Oleksandrija           
 [Chornij 24']                                                        Att: 6,800
Oleksandriya won 2–1 on aggregate.
Zorya Luhans'k                      5-0      Volyn' Luts'k             
 [Hordijenko 21', Petryak 50', Karavajev 77', 87', Opanasenko 90+1']  Att: 1,000
Zorya won 6–1 on aggregate. 

Semifinals

First Legs [Apr 20]                          
FC Oleksandrija                     1-1      Shakhtar Donetsk         
 [Hrystik 36'; Eduardo 54']                                           Att: 6,735
Dnipro Dnipropetrovs'k              1-0      Zorya Luhans'k
 [Zozulya 17']                                                        Att:10,065

Second Legs [May 11]

Zorya Luhans'k                      2-0      Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Lipartia 8', Totovyts'kyj 90+5']                                    Att: 5,500
Zorya won 2–1 on aggregate.
Shakhtar Donetsk                    2-0      FC Oleksandrija 
 [Malyshev 15', Wellington Nem 90+2']                                 Att: 1,750
Shakhtar won 3–1 on aggregate.

Ukrainian Cup Final [May 21] Arena Lviv, Lviv

Zorya Luhans'k                      0-2      Shakhtar Donetsk 
 [Hladkyj 42', 57']                                                   Att:21,720

[ZL: Shevchenko, Opanasenko (Yarmash 64'), Sivakow, Forster,
     Kamenjuka, Chajkovs'kyj, Hordijenko (Lipartia 57'), Karavajev,
     Ljubenovic, Petrjak (Totovyts'kyj 46'), Budkivs'kyj, 
     Manager: Yurij Vernydub
 SD: Kanibolots'kyj, Kucher, Stepanenko, Kovalenko (Eduardo 59')
     Marlos, Hladkyj (Wellington Nem 74'), Taison (Ferreyra 81'),
     Ismaily, Srna, Rakits'kyj, Manager: Mircea Lucescu]  


Ukrainian Super Cup 2016

[July 16] at Chornomorets Stadium, Odesa

Shakhtar Donetsk                    1-1AET  Dynamo Kyiv               Att:26,109 
 [Fred 58'; Vida 79']
Dynamo wins 4-3 on penalties

[DK: Shovkovs'kyj, Veloso, Antunes, Dragovic (Khacheridi 46'), Morozjuk,
     Moraes (Kravets 78'), Bujal'skyj (Fedorchuk 68'), Hromov (Harmash 82'),
     Sydorchuk, Korzun, Vida, Manager: Serhij Rebrov
 SD: Pjatov, Stepanenko, Fred, Bernard, Marlos (Nem 84'), Srna,
     Ordets, Eduardo (Selezniov 70'), Taison (Kovalenko 76'), Ismaily,  
     Kryvtsov, Manager: Paulo Fonseca]    
     

Ukrainian First League (Persha Liha) 2015/16

Final Table:

 1.Zirka (Kirovohrad)                   30  20  5  5  49-22  65  Promoted
 --------------------------------------------------------------
 2.Cherkaskyj Dnipro (Cherkassy)        30  16  7  7  45-27  55  [+]
 3.Obolon-Brovar (Kyiv)                 30  16  6  8  45-35  54  [+]
 4.Illichivets' (Mariupol)              30  14 11  5  34-24  53  [-]
 5.Helios (Xarkiv)                      30  13 12  5  33-24  51
 6.Hirnyk (Kryvyj Rih)                  30  13 10  7  39-27  49
 7.MFC Mykolajiv (Mykolajiv)            30  13  8  9  35-27  44  [-3]  [*2]
 8.Desna (Chernihiv)                    30  11  7 12  30-30  40
 9.Naftovyk-Ukrnafta (Oxtyrka)          30  11  7 12  31-33  40
10.FC Poltava (Poltava)                 30  10  8 12  29-32  38
11.Dynamo-2 (Kyiv)                      30   9  9 12  27-34  36
12.Hirnyk-Sport (Komsomol's'k)          30   8  9 13  30-35  33
13.Avanhard (Kramators'k)               30   8  8 14  29-42  32  [*1]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - -
14.FC Sumy (Sumy)                       30   8  6 16  35-54  30
 --------------------------------------------------------------
15.FC Ternopil' (Ternopil')             30   6  7 17  18-47  22  [-3]  [*2]
16.Nyva (Ternopil')                     30   2  4 24  10-26   7  [-3]  [*2,*3]

NB: originally the 14th placed team was to play off against the 4rd placed
    team of the Second League and the bottom-2 teams were to be relegated,
    but the PFL expanded the First League to 18 clubs for 2016-17, and so
    no teams were relegated, not even FC Ternopil' who had been excluded
    during the season

[*1] Avanhard reinstated after being suspended after the 2013-14 season
[*2] The Control Disciplinary Committee of the Football Federation of 
     Ukraine deducted three points and fined the clubs Nyva Ternopil, 
     FC Ternopil and MFC Mykolaiv for match fixing during the 2014–15 
     season. (2 September 2015)
[*3] Expelled from competition for not appearing for two matches. Technical
     victories awarded to opponents after winter break. (1 April 2016)

Round 1 [Jul 26]
FC Poltava                 2-2 FC Sumy  
 [Favorov 16', Nasibulin 49'; Hrebenjuk 74', Zapadnja 80']            Att: 1,300
Illichivets' Mariupol      2-1 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Akimov 25', Vakulenko 73'pen; Nudnyj 14']                           Att: 6,000
Zirka Kirovohrad           1-2 Obolon-Brovar Kyiv 
 [Loktionov 55'; Brovchenko 83', Shevchuk 88']                        Att: 2,298
Nyva Ternopil'             0-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k              Att: 2,000
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  1-1 Desna Chernihiv 
 [Storubl'obtsev 66', Eseola 84']                                     Att: 800
Dynamo-2 Kyiv              2-1 FC Ternopil'
 [Bratkov 6'pen, Zhykol 90+1'; Bohdanov 56']                          Att: 270
Helios Xarkiv              1-1 Cherkaskyj Dnipro 
 [Lutsenko 67'; Skeps'kyj 44'pen]                                     Att: 2,000
MFC Mykolajiv              2-1 Avanhard Kramators'k  
 [Koval'ov 90+1', Berko 90+5'; Filoppov 83']                          Att: 2,000

Round 2
[Aug 1]
Avanhard Kramators'k       0-1 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Jampol' 23']                                                        Att: 1,800
FC Sumy                    0-0 Helios Xarkiv                          Att: 2,100
MFC Mykolajiv              0-1 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka 
 [Zajchuk 48']                                                        Att: 3,000
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  1-1 Zirka Kirovohrad 
 [Ivashko 85'; Mostovyj 29']                                          Att: 1,500 
Cherkaskyj Dnipro          3-1 Nyva Ternopil' 
 [Skeps'kyj 53', Kachur 73', 90+4'; Voloshynovych 63']                Att: 3,900
Desna Chernihiv            1-2 Dynamo-2 Kyiv   
 [Chepurnenko 89'pen; Panfilov 6', 90+4']                             Att: 4,300
Obolon-Brovar Kyiv         0-2 Illichivets' Mariupol  
 [Bezborod'ko 38', 72']                                               Att: 1,300
[Aug 2]
FC Ternopil'               1-1 FC Poltava         
 [Poljanchuk 21'; Favorov 39']                                        Att: 1,450

Round 3 [Aug 8]
Dynamo-2 Kyiv              0-0 MFC Mykolajiv                          Att: 240
FC Poltava                 0-1 Desna Chernihiv    
 [Kartushov 73']                                                      Att: 1,000
Nyva Ternopil'             0-4 FC Sumy    
 [Bohachov 45', Hudak 49'og, Sydorenko 87', Lebedenko 90+4']          Att: 1,600          
Zirka Kirovohrad           2-0 Cherkaskyj Dnipro    
 [Shchedryj 49', Baranets' 60']                                       Att: 2,100
Illichivets' Mariupol      0-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k              Att: 5,152
Hirnyk Kryvyj Rih          2-1 Obolon-Brovar Kyiv 
 [Sitalo 68'pen, 87'; Kovalenko 64']                                  Att: 2,000
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  4-2 Avanhard Kramators'k  
 [Prokuror 56'pen, Vojtsexovs'kyj 66', 90', Pasich 77'; 
  Filippov 51', Kostjuk 76']                                          Att: 1,000
Helios Xarkiv              3-0 FC Ternopil'    
 [Subochev 34', Panasenko 48', Lobojko 51']                           Att: 1,200       

Round 4 
[Aug 15]
Avanhard Kramators'k       1-2 Obolon-Brovar Kyiv 
 [Dovbysh 5'pen; Kovalenko 6', Hordijchuk 12']                        Att: 1,000 
MFC Mykolajiv              1-1 FC Poltava    
 [Sikors'kyj 7'pen; Ljubchak 39'og]                                   Att: 2,000
Cherkaskyj Dnipro          3-2 Illichivets' Mariupol 
 [Bushman 1', Skeps'kyj 80'pen, Medyns'kyj 89'; Vakulenko 10', 
  Myshn'ov 30']                                                       Att: 1,200           
FC Sumy                    0-1 Zirka Kirovohrad 
 [Baranets' 68']                                                      Att: 1,620
Desna Chernihiv            0-1 Helios Xarkiv  
 [Lutsenko 44']                                                       Att: 1,800
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  1-0 Dynamo-2 Kyiv 
 [Storubl'obtsev 7']                                                  Att: 1,800
[Aug 16]
FC Ternopil'               1-0 Nyva Ternopil'  
 [Atlasjuk 48'pen]                                                    Att: 4,500
*Hirnyk-Sport Komsomol's'k abn Hirnyk Kryvyj Rih
*Abandoned due to waterlogged pitch caused by torrential rain prior to 
 start of match.

Round 5 [Aug 26]
Dynamo-2 Kyiv              2-1 Avanhard Kramators'k    
 [Ochihava 61', Israilov 71'; Nextij 68']                             Att: 350
FC Poltava                 3-1 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Semenets' 26', 81', Zozulja 40'; Prokuror 48']                      Att: 1,300
Nyva Ternopil'             2-0 Desna Chernihiv 
 [Zaxarevych 48', 83'pen]                                             Att: 1,500
Zirka Kirovohrad           6-0 FC Ternopil'    
 [Kucherenko 39', Shedryj 49', Baranets' 52', 80', Loktionov 71',
  Mostovyj 86']                                                       Att: 2,548
Hirnyk Kryvyj Rih          2-1 Cherkaskyj Dnipro  
 [Soldat 23', Bajenko 55'; Bushman 16']                               Att: 1,612
Helios Xarkiv              2-2 MFC Mykolajiv                          
 [Kicha 3', Ahapov 90+5'; Batjushyn 27', Berko 29']                   Att: 700
Obolon-Brovar Kyiv         1-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Prodan 88']                                                         Att: 1,500
Illichivets' Mariupol      1-1 FC Sumy            
 [Vakulenko 83'pen; Sulejman 48']                                     Att: 2,000           

Round 6 [Aug 30]
MFC Mykolajiv              3-0 Nyva Ternopil'  
 [Sikors'kyj 52'pen, Chumak 54', Leshchenko 84']                      Att: 3,500
Dynamo-2 Kyiv              2-1 FC Poltava     
 [Bratkov 30'pen, Trojanovs'kyj 81'; Bilyj 7']                        Att: 396
FC Sumy                    2-2 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Lebedenko 23'pen, Jermachenko 65'; Sitalo 78'pen, Rjabov 90+1']     Att: 1,400
FC Ternopil'               1-1 Illichivets' Mariupol  
 [Kurylo 39'; Vakulenko 90+3']                                        Att: 1,550
Desna Chernihiv            1-0 Zirka Kirovohrad   
 [Kondratjuk 90']                                                     Att: 2,800
Avanhard Kramators'k       2-1 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Dehtjar'ov 45', Aleksanov 82'; Voronchenko 56']                     Att: 800
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  0-1 Helios Xarkiv         
 [Abjeljentsev 90+4']                                                 Att: 1,500
Cherkaskyj Dnipro          4-0 Obolon-Brovar Kyiv    
 [Skeps'kyj 18', 33', Batal's'kyj 53', Skarlosh 62']                  Att: 3,250

Round 7 
[Sep 5]
FC Poltava                 0-1 Avanhard Kramators'k  
 [Filippov 14']                                                       Att: 1,200
Obolon-Brovar Kyiv         4-2 FC Sumy
 [Prodan 31', 49', 67', Favorov, A. 82'; Yermachenko 23', 
  Lebedenko 85']                                                      Att: 1,000
Hirnyk Kryvyj Rih          1-1 FC Ternopil' 
 [Borovs'kyj 70'; Kapeljan 51']                                       Att: 2,000
Zirka Kirovohrad           2-1 MFC Mykolajiv 
 [Zahal's'kyj 69'pen, Loktionov 74'; Bulychev 77']                    Att: 2,843
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  0-1 Cherkaskyj Dnipro  
 [Skeps'kyj 73']                                                      Att: 900
[Sep 6]
Nyva Ternopil'             0-1 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka 
 [Savin 15']                                                          Att: 1,200
Helios Xarkiv              1-1 Dynamo-2 Kyiv 
 [Cherednichenko 23'; Trojanovs'kyj 40]                               Att: 1,700
[Sep 23]
Illichivets' Mariupol      0-1 Desna Chernihiv
 [Chepurnenko 31']                                                    Att: 2,007

Round 8  
[Sep 12]
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  2-3 Zirka Kirovohrad                       
 [Vojtsexovs'kyj 4', Storubl'obtsev 90+1'; Mostovyj 39', 
  Loktionov 52', Batsula 74']                                         Att: 1,100
FC Poltava                 0-0 Helios Xarkiv                          Att: 800
FC Sumy                    0-1 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Ivashko 80']                                                        Att: 1,285
Desna Chernihiv            1-1 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Bovtruk 86'; Chechelenko 8']                                        Att: 1,600 
Avanhard Kramators'k       1-1 Cherkaskyj Dnipro 
 [Dovbysh 53'pen; Aks'onov 33'og]                                     Att: 1,000 
[Sep 13]
FC Ternopil'               0-2 Obolon-Brovar Kyiv    
 [Favorov, A. 39'pen, 82']                                            Att: 1,100
Dynamo-2 Kyiv              1-0 Nyva Ternopil'    
 [Bratkov 45+3']                                                      Att: 200
[Sep 14]
MFC Mykolajiv              4-0 Illichivets' Mariupol    
 [Sarkisjan 24', Bulychev 64', Kosheljuk 88', Batjushyn 90']          Att: 3,000

Round 9
[Sep 18] 
Zirka Kirovohrad           2-1 Dynamo-2 Kyiv 
 [Chychykov 18', Loktionov 77'; Polehen'ko 67']                       Att: 2,985
Helios Xarkiv              2-0 Avanhard Kramators'k    
 [Kravchenko 26', Ivanko 45']                                         Att: 1,000
[Sep 19]
Nyva Ternopil'             0-1 FC Poltava    
 [Masalov 40']                                                        Att: 1,300
Hirnyk Kryvyj Rih          3-0 MFC Mykolajiv 
 [Sitalo 24', Jampol' 74', Borovs'kyj 79']                            Att: 2,000
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  1-3 FC Ternopil' 
 [Korol'kov 53'pen; Kryvyj 6', Havryljuk 56', Hromjak 90+1']          Att: 400
Cherkaskyj Dnipro          2-0 FC Sumy  
 [Safonov  57', Koshadze 73']                                         Att: 3,200
Illichivets' Mariupol      1-1 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  
 [Sydorenko, K. 37'; Savin 38']                                       Att: 3,000
Obolon-Brovar Kyiv         0-0 Desna Chernihiv                        Att: 1,100

Round 10  
[Sep 27]
Dynamo-2 Kyiv              1-0 Illichivets' Mariupol    
 [Israilov 45+2']                                                     Att: 300
MFC Mykolajiv              2-2 Obolon-Brovar Kyiv  
 [Chumak 30', 90+3'; Haranjan 24', Ablitarov 47']                     Att: 5,500
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  2-3 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Vechtomov 29', Vojtsexovs'kyj 59'; Nudnyj 4', Bajenko 79', 84']     Att: 1,000
FC Poltava                 1-0 Zirka Kirovohrad   
 [Favorov, D. 55']                                                    Att: 1,100
Desna Chernihiv            0-2 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Ivashko 3', Korol'kov 86']                                          Att: 300
Avanhard Kramators'k       3-0 FC Sumy   
 [Nextij 18', Shvets' 21', Filippov 89'pen]                           Att: 1,000
FC Ternopil'               1-0 Cherkaskyj Dnipro  
 [Atlasjuk 57']                                                       Att: 700
[Sep 28]
*Helios Xarkiv             3-0 Nyva Ternopil'     
* Nyva informed the PFL that they would not arrive for the match due to their difficult
  financial situation. FFU Disciplinary Committee award 3-0 technical victory to Helios

Round 11  
[Oct 3]
Illichivets' Mariupol      2-1 FC Poltava   
[Vakulenko 9'pen, Bezborod'ko 73'; Stetsenko 80']                     Att: 1,200 
Obolon-Brovar Kyiv         3-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  
 [Favorov, A. 31', Prodan 37', Kovalenko 89']                         Att: 1,200 
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  3-1 MFC Mykolajiv 
 [Marusych 25', Herasymets' 70', Holjadynets' 90+3'; Berko 87'pen]    Att: 655
Cherkaskyj Dnipro          2-0 Desna Chernihiv  
 [Skarlosh 73', Batal's'kyj 90+1']                                    Att: 2,200
Hirnyk Kryvyj Rih          2-0 Dynamo-2 Kyiv 
 [Jampol' 5', Rjabov 32']                                             Att: 1,200
Nyva Ternopil'             0-1 Avanhard Kramators'k 
 [Nextij 68']                                                         Att: 800
Zirka Kirovohrad           4-0 Helios Xarkiv
 [Baranets', B. 47', 61', Chychykov 70', Akymenko 90']                Att: 2,873    
[Oct 4]
FC Sumy                    4-1 FC Ternopil'     
 [Holikov 21', Lebedenko 45+1', Hrebenjuk 51', Sydorenko, D. 83'; 
  Sorots'kyj 16']                                                     Att: 880

Round 12  
[Oct 10]
MFC Mykolajiv              1-0 Cherkaskyj Dnipro 
 [Chuchman 75']                                                       Att: 1,150
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  0-2 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Herasymets' 82', Moisejenko 90+5']                                  Att: 500
FC Poltava                 0-0 Hirnyk Kryvyj Rih                      Att: 500
Nyva Ternopil'             0-1 Zirka Kirovohrad 
 [Chychykov 81']                                                      Att: 500
Desna Chernihiv            4-1 FC Sumy          
 [Chepurnenko 42', Kisil' 45', Eseola 55', 90+1']                     Att: 100
Avanhard Kramators'k       2-0 FC Ternopil'     
 [Miroshnyk 7', Nextij 56']                                           Att: 700
[Oct 11]
Dynamo-2 Kyiv              1-3 Obolon-Brovar Kyiv   
 [Akubardija 85'; Favorov, A. 24', 60'pen, Prodan 50']                Att: 400
[Nov 11]
Helios Xarkiv              0-0 Illichivets' Mariupol   

Round 13  
[Oct 17]
Zirka Kirovohrad           5-1 Avanhard Kramators'k    
 [Kucherenko 26'pen, Baranets', B. 45+2', Loktionov 61', 
  Shchedryj 64', Zahal's'kyj 90+1'; Dehtjar'ov 68']                   Att: 2,418
Obolon-Brovar Kyiv         3-1 FC Poltava   
 [Haranjan 4', Hordijchuk 66', Favorov, A. 75'; Stetsenko 60']        Att: 1,200 
Cherkaskyj Dnipro          1-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka   
 [Tarasenko 36']                                                      Att: 1,600 
FC Sumy                    2-1 MFC Mykolajiv 
 [Hrebenjuk 37', Koteljux 89'; Chuchman 90+1']                        Att: 528 
FC Ternopil'               0-2 Desna Chernihiv    
 [Eseola 28', Chepurnenko 45+1']                                      Att: 700
Illichivets' Mariupol      1-0 Nyva Ternopil' 
 [Bezborod'ko 9']                                                     Att: 800
[Oct 18]
Hirnyk Kryvyj Rih          1-1 Helios Xarkiv 
 [Jampol' 17'; Solomka 38']                                           Att: 1,800
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  0-0 Dynamo-2 Kyiv                          Att: 1,000

Round 14  
[Oct 22]
MFC Mykolajiv              3-0 FC Ternopil'    
 [Koval'ov 27', 90+3', Batjushyn 89']                                 Att: 600
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  0-0 FC Sumy                                Att: 250
FC Poltava                 1-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Ivanov 55']                                                         Att: 500
Helios Xarkiv              1-2 Obolon-Brovar Kyiv   
 [Ivanko 16'; Bordijan 31'og, Favorov, A. 46']                        Att: 450
Nyva Ternopil'             0-1 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Nudnyj 12']                                                         Att: 500
Zirka Kirovohrad           0-0 Illichivets' Mariupol                  Att: 2,006
Avanhard Kramators'k       1-1 Desna Chernihiv    
 [Filippov 13'; Shchedrakov 20']                                      Att: 250
[Oct 23]
Dynamo-2 Kyiv              2-2 Cherkaskyj Dnipro       
 [Tarasenko 16'og, Polehen'ko 56'; Batal's'kyj 72', 90+2']            Att: 300

Round 15
[Oct 31]
Cherkaskyj Dnipro          2-1 FC Poltava     
 [Skeps'kyj 11', Kachur 77'; Semenets' 8']                            Att: 1,500    
FC Sumy                    2-1 Dynamo-2 Kyiv
 [Brikner 35', Hrebenjuk 40'; Israilov 86']                           Att: 1,015
[Nov 1]
Illichivets' Mariupol      1-1 Avanhard Kramators'k 
 [Mihunov 13'; Dehtjar'ov 57']                                        Att: 800
Hirnyk Kryvyj Rih          0-0 Zirka Kirovohrad                       Att: 1,800
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  1-1 Helios Xarkiv   
 [Ivashko 30'; Kravchenko 14']                                        Att: 1,100 
Desna Chernihiv            0-1 MFC Mykolajiv 
 [Sikors'kyj 75'pen]                                                  Att: 1,508
Obolon-Brovar Kyiv         2-2 Nyva Ternopil'
 [Favorov, A. 24', 38'; Voloshynovych 2', 85']                        Att: 1,000
FC Ternopil'               1-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  
 [Sorots'kyj 48']                                                     Att: 400 

Round 16 [Nov 7]
Hirnyk Kryvyj Rih          1-2 Illichivets' Mariupol   
 [Bajenko 88'; Sydorenko 23'pen, Mihunov 75']                         Att: 1,500
Obolon-Brovar Kyiv         1-2 Zirka Kirovohrad    
 [Kovalenko K. 90+6'; Batsula 18', Kochura 31'pen]                    Att: 2,000
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  1-3 Nyva Ternopil'    
 [Hlushnyts'kyj 69'; Protjanko 74'pen, Voloshynovych 77', 
  Muchak 90+2'pen]                                                    Att: 700
Cherkaskyj Dnipro          1-1 Helios Xarkiv   
 [Skeps'kyj 42', Ivanko 86']                                          Att: 1,400  
FC Sumy                    1-3 FC Poltava    
 [Merkushov 90'; Semenets' 42', Nasibulin 57'pen, 80']                Att: 1,200  
Desna Chernihiv            1-2 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  
 [Chepurnenko 90+3'; Bojaryntsev 25'pen, Lystopad 59']                Att: 500 
Avanhard Kramators'k       0-2 MFC Mykolajiv 
 [Sikors'kyj 15'pen, Kosheljuk 87']                                   Att: 600
FC Ternopil'               1-0 Dynamo-2 Kyiv 
 [Atlasjuk 32'pen]                                                    Att: 700

Round 17 
[Nov 13]
Dynamo-2 Kyiv              3-1 Desna Chernihiv  
 [Suarez 3', Trojanovs'kyj 77', Bratkov 90+1'; Eseola 31'pen]         Att: 200
[Nov 14]
Hirnyk Kryvyj Rih          1-1 Avanhard Kramators'k 
 [Datsjuk 21'; Miroshnyk 47']                                         Att: 1,150
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  0-0 MFC Mykolajiv                          Att: 1,100
FC Poltava                 1-0 FC Ternopil'    
 [Favorov, D. 20']                                                    Att: 700
Zirka Kirovohrad           1-3 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Derebchyns'kyj 71', Herasymets' 15', Djachuk 56', Ivashko 80']      Att: 2,053
[Nov 15]
Helios Xarkiv              3-2 FC Sumy
 [Lobojko 6', 87', Kicha 48'; Lebedenko 54', Radchenko 63']           Att: 500
Nyva Ternopil'             1-1 Cherkaskyj Dnipro  
 [Kuxaruk 31'; Batal's'kyj 45']                                       Att: 900
[Nov 16]
Illichivets' Mariupol      1-0 Obolon-Brovar Kyiv          
 [Vakulenko 90+2'pen]                                                 Att: 200

Round 18 
[Nov 20]
Desna Chernihiv            2-1 FC Poltava      
 [Kisil' 27', Kartushov 74'; Kravchenko 50']                          Att: 200
[Nov 21]
MFC Mykolajiv              0-0 Dynamo-2 Kyiv                          Att: 2,200
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  1-1 Illichivets' Mariupol 
 [Ivashko 18'; Zhychykov 10']                                         Att: 700
Cherkaskyj Dnipro          2-2 Zirka Kirovohrad    
 [Safonov 51', Tarasenko 89'; Dopilka 53', Fatejev 72']               Att: 6,100
FC Sumy                    1-1 Nyva Ternopil'    
 [Bohachov 4'; Fajuk 81']                                             Att: 350
FC Ternopil'               0-1 Helios Xarkiv   
 [Ivanko 81']                                                         Att: 300
Avanhard Kramators'k       2-3 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  
 [Bondarenko 40', Shvets' 49'; Vechtomov 43', 88', Lystopad 79']      Att: 350
[Nov 22]
Obolon-Brovar Kyiv         2-3 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Korol'chuk 11', 45'; Bajenko 17', Rjabov 56', Datsjuk 58']          Att: 1,000

NB: Nyva Ternopil withdrew and entered the Ternopil Oblast competition.

Round 19 [Mar 26]
Dynamo-2 Kyiv              0-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka              Att: 150
FC Poltava                 1-0 MFC Mykolajiv 
 [Semenjuk 63']                                                       Att: 350
Helios Xarkiv              0-1 Desna Chernihiv  
 [Chepurnenko 50']                                                    Att: 1,100
Zirka Kirovohrad           2-0 FC Sumy
 [Baranets', B. 23', Kucherenko 84'pen]                               Att: 3,585   
Illichivets' Mariupol      1-1 Cherkaskyj Dnipro   
 [Vakulenko 50';   Kachur 14']                                        Att: 1,600
Hirnyk Kryvyj Rih          3-1 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Daudov 16', Bajenko 20', Sitalo 73'; Javors'kyj 1']                 Att: 1,200
Obolon-Brovar Kyiv         1-1 Avanhard Kramators'k  
 [Favorov, A. 79'; Filippov 77']                                      Att: 1,200
Nyva Ternopil'             -:+ FC Ternopil'     

Round 20
[Apr 2]
Avanhard Kramators'k       1-0 Dynamo-2 Kyiv   
 [Nextij 58']                                                         Att: 820
FC Sumy                    0-1 Illichivets' Mariupol 
 [Kisil' 30']                                                         Att: 683
MFC Mykolajiv              0-2 Helios Xarkiv 
 [Hlushuts'kyj 39', Ahapov 90+5']                                     Att: 1,100
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  1-1 FC Poltava    
 [Boxashvili 37'pen; Nedolja 14']                                     Att: 600
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  1-2 Obolon-Brovar Kyiv  
 [Voronchenko 67'; Favorov, A. 49', 54']                              Att: 1,000  
Cherkaskyj Dnipro          2-1 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Medyns'kyj 6', Batal's'kyj 53'; Sitalo 51'pen]                      Att: 7,500
[Apr 3]
FC Ternopil'               1-2 Zirka Kirovohrad  
 [Shevchuk, A.V. 7'; Baranets', B. 29', Baranets', H. 81']            Att: 5,000
Desna Chernihiv            +:- Nyva Ternopil'     
   
Round 21
[Apr 9]
FC Poltava                 2-0 Dynamo-2 Kyiv    
 [Semenets' 12', Masalov 83']                                         Att: 800
Helios Xarkiv              0-2 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  
 [Vojtsexovs'kyj 19', Boxashvili 37']                                 Att: 1,000
Zirka Kirovohrad           1-0 Desna Chernihiv  
 [Chychykov 80']                                                      Att: 4,646
Illichivets' Mariupol      0-0 FC Ternopil'                           Att: 2,000
Hirnyk Kryvyj Rih          2-0 FC Sumy            
 [Bajenko 49', Sitalo 56']                                            Att: 2,000
Obolon-Brovar Kyiv         1-0 Cherkaskyj Dnipro  
 [Kovalenko, K. 90+4']                                                Att: 2,250
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  0-1 Avanhard Kramators'k 
 [Sobko 18'pen]                                                       Att: 850
Nyva Ternopil'             -:+ MFC Mykolajiv 

Round 22 
[Apr 16]                                                             
Dynamo-2 Kyiv              0-0 Helios Xarkiv                          Att: 300
Cherkaskyj Dnipro          3-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Bushman 40'pen, Tarasenko 50', Medyns'kyj 80']                      Att: 4,895
FC Sumy                    2-0 Obolon-Brovar Kyiv 
 [Hrebenjuk 90+3', Zharikov 90+5']                                    Att: 2,007 
Avanhard Kramators'k       0-0 FC Poltava                             Att: 900
MFC Mykolajiv              0-2 Zirka Kirovohrad   
 [Chychykov 24', Kucherenko 54'pen]                                   Att: 3,600
Desna Chernihiv            0-1 Illichivets' Mariupol 
 [Hryn' 77']                                                          Att: 1,500
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  +:- Nyva Ternopil' 
[Apr 17]
FC Ternopil'               0-3 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Bajenko 38', Sitalo 44'pen, 61']                                    Att: 5,350

Round 23 [Apr 23]
Obolon-Brovar Kyiv         3-2 FC Ternopil'   
 [Prodan 15', Favorov, A. 27', 74'; Shevchuk 65', Riznyk 90+1']       Att: 1,500    
Cherkaskyj Dnipro          2-0 Avanhard Kramators'k  
 [Semenyna 32', 52']                                                  Att: 3,500 
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  3-0 FC Sumy    
 [Javors'kyj 8', 72', Lomko 53']                                      Att: 1,300
Hirnyk Kryvyj Rih          0-0 Desna Chernihiv                        Att: 2,000
Helios Xarkiv              1-0 FC Poltava   
 [Kravchenko 19']                                                     Att: 1,000 
Zirka Kirovohrad           1-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka 
 [Shchedryj 17']                                                      Att: 4,492
Illichivets' Mariupol      0-0 MFC Mykolajiv                          Att: 2,500
Nyva Ternopil'             -:+ Dynamo-2 Kyiv    

Round 24   
[Apr 29]
MFC Mykolajiv              0-3 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Sitalo 45+2', Rjabov 62', Kramar 88']                               Att: 800
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  1-0 Illichivets' Mariupol   
 [Vechtomov 39']                                                      Att: 1,500
Dynamo-2 Kyiv              0-1 Zirka Kirovohrad    
 [Shchedryj 57']                                                      Att: 300
FC Sumy                    0-1 Cherkaskyj Dnipro  
 [Kachur 22']                                                         Att: 1,122
FC Ternopil'               1-1 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Bohdanov 67'; Herasymets' 45']                                      Att: 2,100
Desna Chernihiv            0-2 Obolon-Brovar Kyiv 
 [Ivaschenko 44', Haranjan 58']                                       Att: 2,300
[Apr 30]
Avanhard Kramators'k       0-0 Helios Xarkiv                          Att: 1,500
FC Poltava                 +:- Nyva Ternopil'     

Round 25  [May 6]
Zirka Kirovohrad           2-0 FC Poltava     
 [Akymenko 35', Baranets', B. 56']                                    Att: 3,630
Illichivets' Mariupol      4-2 Dynamo-2 Kyiv    
 [Zahoryl'ko 13', 69', Vakulenko 58'pen, Tsjupa 76']                  Att: 600
Hirnyk Kryvyj Rih          0-3 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  
 [Pasich 24', 37', Arveladze 65']                                     Att: 600
Obolon-Brovar Kyiv         0-0 MFC Mykolajiv                          Att: 1,000
FC Sumy                    3-2 Avanhard Kramators'k 
 [Suxodub 21', Zharikov 53', Hrebenjuk 61'; Sobko 9', Zhdanov 51']    Att: 850
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  0-0 Desna Chernihiv                        Att: 1,200     
Cherkaskyj Dnipro          2-0 FC Ternopil' 
 [Semenyna 89', Bushman 90+5'pen]                                     Att: 2,500  
Nyva Ternopil'             -:+ Helios Xarkiv   

Round 26  
[May 10]
Helios Xarkiv              1-1 Zirka Kirovohrad    
 [Subochev 22'; Kucherenko 75'pen]                                    Att: 1,000 
[May 11]
MFC Mykolajiv              2-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Sikors'kyj 3', Koval'ov 8']                                         Att: 500
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  1-1 Obolon-Brovar Kyiv    
 [Boxashvili 13'; Shevchuk 16']                                       Att: 1,200
Dynamo-2 Kyiv              0-0 Hirnyk Kryvyj Rih                      Att: 700
FC Poltava                 1-2 Illichivets' Mariupol 
 [Semenets' 34'; Zahorul'ko 55', Zhychykov 68']                       Att: 650
FC Ternopil'               0-1 FC Sumy 
 [Kravchuk 7']                                                        Att: 1,240
Desna Chernihiv            3-1 Cherkaskyj Dnipro       
 [Favorov 13', 63'pen, Kartushov 76'; Kachur 23']                     Att: 1,650
Avanhard Kramators'k       +:- Nyva Ternopil'     

Round 27  [May 15]
Illichivets' Mariupol      3-1 Helios Xarkiv  
 [Zahorul'ko 35', Vakulenko 71', Hryn' 78'; Lutsenko 67']             Att: 1,500
Hirnyk Kryvyj Rih          0-0 FC Poltava                             Att: 1,500
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  2-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  
 [Herasymets' 42'pen, Kirijenko 76']                                  Att: 1,000
Cherkaskyj Dnipro          0-2 MFC Mykolajiv    
 [Muxovykov 15', Koval'ov 66']                                        Att: 4,435
FC Sumy                    0-4 Desna Chernihiv 
 [Zaderets'kyj 1', Kartushov 62', Chepurnenko 64', 76']               Att: 1,167
FC Ternopil'               1-1 Avanhard Kramators'k  
 [Kryvyj 43'; Kozachenko 86']                                         Att: 1,100
Obolon-Brovar Kyiv         2-0 Dynamo-2 Kyiv    
 [Datsenko 2', Shevchuk, A.Y. 8']                                     Att: 2,000
Zirka Kirovohrad           +:- Nyva Ternopil'     

Round 28   
[May 20]
MFC Mykolajiv              3-1 FC Sumy   
 [Koval'ov 17', Chuchman 29', Sikors'kyj 33'; Zapadnja 75']           Att: 1,000
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  0-1 Cherkaskyj Dnipro      
 [Medyns'kyj 89']                                                     Att: 1,000
FC Poltava                 1-2 Obolon-Brovar Kyiv  
 [Ivanov 54'pen; Shevchuk, A.Y. 32', Favorov, A. 36'pen]              Att: 700
Avanhard Kramators'k       0-2 Zirka Kirovohrad 
 [Loktionov 81', Chychykov 90+1']                                     Att: 650
[May 21]
Dynamo-2 Kyiv              1-1 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Kovbasa 12'; Javors'kyj 57']                                        Att: 300 
Helios Xarkiv              2-1 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Jelojev 74', Lutsenko 90+4'; Vasil'jev 78']                         Att: 1,100
Desna Chernihiv            1-1 FC Ternopil'     
 [Hryshchenko 84'; Hromjak 90+2']                                     Att: 1,810
Nyva Ternopil'             -:+ Illichivets' Mariupol    

Round 29 [May 27]
Illichivets' Mariupol      3-0 Zirka Kirovohrad 
 [Zahorul'ko 10', Kisil' 53', Vakulenko 60'pen]                       Att: 2,500
Obolon-Brovar Kyiv         1-2 Helios Xarkiv  
 [Favorov, A. 66'; Pitsan 9'og, Kicha 90+2']                          Att: 2,200 
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  3-4 FC Poltava    
 [Herasymets' 15', Javors'kyj 75', 85'; Nasibulin 14', Kovtun 18',
  Zelenevych 24', Ivanov 39']                                         Att: 1,000
Cherkaskyj Dnipro          3-1 Dynamo-2 Kyiv  
 [Semenyna 48'pen, Batal's'kyj 71', Syno'ohub 80'; Israilov 40']      Att: 6,800
FC Sumy                    3-2 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  
 [Bohochov 37', Kojdan 44', 84'; Kojdan 40'og, Vojtsexovs'kyj 63']    Att: 610
FC Ternopil'               0-1 MFC Mykolajiv 
 [Sikors'kyj 46']                                                     Att: 1,000
Desna Chernihiv            3-1 Avanhard Kramators'k   
 [Chepurnenko 6', 19', 43'; Shvets' 50']                              Att: 820
Hirnyk Kryvyj Rih          +:- Nyva Ternopil'     

Round 30 [Jun 1]
MFC Mykolajiv              3-1 Desna Chernihiv
 [Berko 23', 38', Batjushyn 90'; Favorov, D. 7']                      Att: 2,500      
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka  2-0 FC Ternopil'  
 [Bilyj 53', Sondej 87']                                              Att: 600
Dynamo-2 Kyiv              4-1 FC Sumy   
 [Polehen'ko 26', 84', Zapadnja 83'og, Nemtinov 90+1'; Kojdan 86']    Att: 500
FC Poltava                 0-2 Cherkaskyj Dnipro 
 [Tarasenko 64', Safonov 81']                                         Att: 2,000
Helios Xarkiv              2-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Ivashko 1', Lutsenko 48']                                           Att: 550 
Zirka Kirovohrad           2-1 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Chychykov 29', Baranets', B. 31'; Kramar 34']                       Att: 5,535
Avanhard Kramators'k       1-2 Illichivets' Mariupol   
 [Nextij 90+2'; Zahorul'ko 52', 62']                                  Att: 450
Nyva Ternopil'             -:+ Obolon-Brovar Kyiv          

Final Table:

 1.Zirka (Kirovohrad)                   30  20  5  5  49-22  65  Promoted
 --------------------------------------------------------------
 2.Cherkaskyj Dnipro (Cherkassy)        30  16  7  7  45-27  55  [+]
 3.Obolon-Brovar (Kyiv)                 30  16  6  8  45-35  54  [+]
 4.Illichivets' (Mariupol)              30  14 11  5  34-24  53  [-]
 5.Helios (Xarkiv)                      30  13 12  5  33-24  51
 6.Hirnyk (Kryvyj Rih)                  30  13 10  7  39-27  49
 7.MFC Mykolajiv (Mykolajiv)            30  13  8  9  35-27  44  [-3]  [*2]
 8.Desna (Chernihiv)                    30  11  7 12  30-30  40
 9.Naftovyk-Ukrnafta (Oxtyrka)          30  11  7 12  31-33  40
10.FC Poltava (Poltava)                 30  10  8 12  29-32  38
11.Dynamo-2 (Kyiv)                      30   9  9 12  27-34  36
12.Hirnyk-Sport (Komsomol's'k)          30   8  9 13  30-35  33
13.Avanhard (Kramators'k)               30   8  8 14  29-42  32  [*1]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - -
14.FC Sumy (Sumy)                       30   8  6 16  35-54  30
 --------------------------------------------------------------
15.FC Ternopil' (Ternopil')             30   6  7 17  18-47  22  [-3]  [*2]
16.Nyva (Ternopil')                     30   2  4 24  10-26   7  [-3]  [*2,*3]

NB: originally the 14th placed team was to play off against the 4rd placed
    team of the Second League and the bottom-2 teams were to be relegated,
    but the PFL expanded the First League to 18 clubs for 2016-17, and so
    no teams were relegated, not even FC Ternopil' who had been excluded
    during the season

[*1] Avanhard reinstated after being suspended after the 2013-14 season
[*2] The Control Disciplinary Committee of the Football Federation of 
     Ukraine deducted three points and fined the clubs Nyva Ternopil, 
     FC Ternopil and MFC Mykolaiv for match fixing during the 2014–15 
     season. (2 September 2015)
[*3] Expelled from competition for not appearing for two matches. Technical
     victories awarded to opponents after winter break. (1 April 2016)


Goalscorers:

Favorov, A. (Obolon-Brovar)                  16 (3 pen)
Chepurnenko (Desna)                          11 (1 pen)
Sitalo (Hirnyk)                              10 (4 pen)
Vakulenko (Illichivets')                     10 (6 pen)
Bajenko (Hirnyk)                              8
Skeps'kyj (Cherkaskyj)                        8 (2 pen)
Baranets', B. (Zirka)                         7
Batal's'kyj (Cherkaskyj)                      7
Chychykov (Zirka)                             7
Favorov, D. (FC Poltava/Desna)                7 (1 pen)
Ivashko (Hirnyk-Sport)                        7
Loktionov (Zirka)                             7
Prodan (Obolon-Brovar)                        7
Sikors'kyj (MFC Mykolajiv)                    7 (4 pen)
Zahorul'ko (Illichivets')                     7
Filippov (Avanhard)                           6 (1 pen)
Herasymets' (Hirnyk-Sport)                    6 (1 pen)
Hrebenjuk (FC Sumy)                           6
Javors'kyj (Hirnyk-Sport)                     6
Kachur (Cherkaskyj)                           6
Koval'ov (MFC Mykolajiv)                      6
Kucherenko (Zirka)                            6 (5 pen)
Nextij (Avanhard)                             6
Semenets' (FC Poltava)                        6
Vojtsexovs'kyj (Naftovyk-Ukrnafta)            6
Baranets', H. (Zirka)                         5
Berko (MFC Mykolajiv)                         5 (1 pen)
Eseola (Desna)                                5 (1 pen)
Lebedenko (FC Sumy)                           5 (1 pen)
Lutsenko (Helios)                             5
Batjushyn (MFC Mykolajiv)                     4
Bezborod'ko (Illichivets')                    4
Bratkov (Dynamo-2)                            4 (2 pen)
Bushman (Cherkaskyj)                          4 (2 pen)
Israilov (Dynamo-2)                           4
Ivanko (Helios)                               4
Jampol' (Hirnyk)                              4
Kartushov (Desna)                             4
Kisil' (Desna)                                4
Kovalenko, K. (Obolon-Brovar)                 4
Kravchenko (Helios)                           4
Medyns'kyj (Cherkaskyj)                       4
Nasibulin (FC Poltava)                        4 (1 pen)
Polehen'ko (Dynamo-2)                         4
Rjabov (Hirnyk)                               4
Semenyna (Cherkaskyj)                         4 (1 pen)
Shchedryj (Zirka)                             4
Shevchuk, A.Y. (Obolon-Brovar)                4
Tarasenko (Cherkaskyj)                        4
Vechtomov (Naftovyk-Ukrnafta)                 4
Voloshynovych (Nyva)                          4
Atlasjuk (FC Ternopil')                       3 (2 pen)
Boxashvili (Naftovyk-Ukrnafta)                3 (1 pen)
Chuchman (MFC Mykolajiv)                      3
Chumak (MFC Mykolajiv)                        3
Dehtjar'ov (Avanhard)                         3
Haranjan (Obolon-Brovar)                      3
Ivanov (FC Poltava)                           3 (1 pen)
Kicha (Helios)                                3
Kojdan (FC Sumy)                              3
Lobojko (Helios)                              3
Mostovyj (Zirka)                              3
Nudnyj (Hirnyk)                               3
Pasich (Naftovyk-Ukrnafta)                    3
Safonov (Cherkaskyj)                          3
Shvets' (Avanhard)                            3
Storubl'obtsev (Naftovyk-Ukrnafta)            3
Trojanovs'kyj (Dynamo-2)                      3
Ahapov (Helios)                               2
Akymenko (Zirka)                              2
Batsula (Zirka)                               2
Bilyj (FC Poltava)                            2
Bohachov (FC Sumy)                            2
Bohdanov (FC Ternopil')                       2
Borovs'kyj (Hirnyk)                           2
Bulychev (MFC Mykolajiv)                      2
Datsjuk (Hirnyk)                              2
Dovbysh (Avanhard)                            2 (2 pen)
Hordijchuk (Obolon-Brovar)                    2
Hromjak (FC Ternopil')                        2
Hryn' (Illichivets')                          2
Korol'chuk (Obolon-Brovar)                    2
Korol'kov (Hirnyk-Sport)                      2 (1 pen)
Kosheljuk (MFC Mykolajiv)                     2
Kovalenko, I. (Obolon-Brovar)                 2
Kramar (Hirnyk)                               2
Kryvyj (FC Ternopil')                         2
Lystopad (Naftovyk-Ukrnafta)                  2
Masalov (FC Poltava)                          2
Mihunov (Illichivets')                        2
Miroshnyk (Avanhard)                          2
Panfilov (Dynamo-2)                           2
Prokuror (Naftovyk-Ukrnafta)                  2 (1 pen)
Savin (Naftovyk-Ukrnafta)                     2
Shevchuk, A.V. (FC Ternopil')                 2
Skarlosh (Cherkaskyj)                         2
Sobko (Avanhard)                              2 (1 pen)
Sorots'kyj (FC Ternopil')                     2
Stetsenko (FC Poltava)                        2
Subochev (Helios)                             2
Sydorenko, D. (FC Sumy)                       2
Sydorenko, K. (Illichivets')                  2 (1 pen)
Voronchenko (Hirnyk-Sport)                    2
Zahal's'kyj (Zirka)                           2 (1 pen)
Zapadnja (FC Sumy)                            2
Zaxarevych (Nyva)                             2 (1 pen)
Zharikov (FC Sumy)                            2
Zhychykov (Illichivets')                      2

Third Level 2015/16

Final Table:

 1.Kolos (Kovalivka)                    26  19  3  4  62-22  60  [+]  Promoted
 2.Veres (Rivne)                        26  16  4  6  41-24  52  [+]  Promoted
---------------------------------------------------------------
 3.Inhulets' (Petrove)                  26  14  8  4  37-16  50  [+]  Promoted
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - -
 4.Bukovyna (Chernivtsi)                26  13  8  5  39-22  47  [-]  Promoted
 5.Skala (Stryj)                        26  13  7  6  41-23  46  Promoted
 6.Arsenal (Kyiv)                       26  13  4  9  37-30  43  [+]  Promoted
 7.Real Pharma (Odesa)                  26  12  5  9  31-29  41  [+]  [*2]
 8.Kremin' (Kreminchuk)                 26  11  7  8  43-31  40
 9.Enerhija (Nova Kaxovka)              26  10  3 13  31-38  33
10.Krystal (Xerson)                     26   9  1 16  31-47  28
11.Myr (Hornostajivka)                  26   8  3 15  38-47  27  [+]
12.Barsa (Sumy)                         26   5  3 18  14-51  18  [+]  Withdrew
13.Arsenal-Kyivshchyna (Bila Tserkva)   26   5  2 19  24-56  17
14.FC Nikopol-NPHU (Nikopol)            26   2  6 18  18-51  12  [*1]

NB: originally only the top-2 teams were promoted directly while the 3rd placed
    club was to play off against the 14th team of the First League, but due to
    the expansion of the First League to 18 clubs from 2016-17, the top-6 were
    all promoted directly;
    Barsa Sumy withdrew from the professional leagues after the end of the season

[*1] FC Nikopol-NPHU renamed from NPHU-Makijivvuhillja Nikopol prior to the season
[*2] Real Pharma moved their operations from Ovidiopol to Odesa prior to the season

Round 1 [Jul 26]
Skala Stryj                      0-1 Veres Rivne   
 [Tsurupin 79']                                                       Att: 950 
Myr Hornostajivka                1-3 Inhulets' Petrove 
 [Horobets' 43'; Koljesnikov 62', 89', Shelest 67'og]                 Att: 700
Barsa Sumy                       1-0 Arsenal Kyiv  
 [Korovikov 30']                                                      Att: 1,000
Kremin' Kreminchuk               0-0 Enerhija Nova Kaxovka            Att: 1,300
Kolos Kovalivka                  2-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva  
 [Bondarenko 30', Semenko 35']                                        Att: 700
Krystal Xerson                   3-1 Bukovyna Chernivtsi 
 [Tsoj 3', Barladym 84', Hlyvyj 90+4'; Osadchyj 71']                  Att: 500
Real Pharma Odesa                3-0 FC Nikopol-NPHU   
 [Malysh 10', 73', Alijev 75']                                        Att: 200

Round 2
[Aug 1]
Myr Hornostajivka                0-1 Barsa Sumy  
 [Moisjejev 72']                                                      Att: 600  
FC Nikopol-NPHU                  2-2 Skala Stryj  
 [Shkrjabets' 61', Xodarchenko 79'; Rjabushko 44', 49']               Att: 1,200
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 1-2 Krystal Xerson  
 [Hetman 87'pen; Tsoj 2', 38']                                        Att: 850
Enerhija Nova Kaxovka            1-1 Kolos Kovalivka   
 [Tsybul's'kyj 85'; Bondarenko 47']                                   Att: 500
Arsenal Kyiv                     1-1 Kremin' Kreminchuk  
 [Chernenko 21'pen; Tymchenko 10']                                    Att: 1,000
Inhulets' Petrove                3-1 Veres Rivne  
 [Koljesnikov 3', Mishurenko 38', Xodulja 66'; Lakusta 57']           Att: 1,320
[Aug 2]
Bukovyna Chernivtsi              2-0 Real Pharma Odesa 
 [Kotov 3', Krasov 32']                                               Att: 1,125

Round 3
[Aug 8]
Kremin' Kreminchuk               2-1 Myr Hornostajivka 
 [Tymchenko 17', 82'; Komjahin 26']                                   Att: 1,200   
Kolos Kovalivka                  1-0 Arsenal Kyiv  
 [Vyshnjak 33']                                                       Att: 700    
Krystal Xerson                   2-0 Enerhija Nova Kaxovka  
 [Bilousov 52', Tsoj 90+2']                                           Att: 1,000    
Real Pharma Odesa                0-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva Att: 200 
Skala Stryj                      0-0 Bukovyna Chernivtsi              Att: 1,200
Veres Rivne                      1-0 FC Nikopol-NPHU  
 [Holubka 27']                                                        Att: 4,500        
[Aug 9]
Barsa Sumy                       0-1 Inhulets' Petrove 
 [Xodulja 61']                                                        Att: 1,000

Round 4  
[Aug 15]
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-2 Skala Stryj   
 [Kvych 22', Kmit' 37']                                               Att: 750
Myr Hornostajivka                0-1 Kolos Kovalivka 
 [Bondarenko 60'pen]                                                  Att: 200
Enerhija Nova Kaxovka            0-2 Real Pharma Odesa  
 [Shestakov 29', Salyvon 70']                                         Att: 400
Inhulets' Petrove                2-0 FC Nikopol-NPHU 
 [Perin 44', Mishurenko 90+3']                                        Att: 1,450
Arsenal Kyiv                     2-1 Krystal Xerson  
 [Adamenko 54', Kovtaljuk 87'; Lens'kyj 31']                          Att: 500
[Aug 16]
Barsa Sumy                       1-0 Kremin' Kreminchuk 
 [Makarov 60']                                                        Att: 1,100
Bukovyna Chernivtsi              2-1 Veres Rivne   
 [Batrak 10', Makovijchuk 42'; Skots'kyj 51']                         Att: 1,200

Round 5  
[Aug 22]
Skala Stryj                      1-0 Enerhija Nova Kaxovka   
 [Rjabushko 26']                                                      Att: 1,000
[Aug 24]
Veres Rivne                      2-1 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva  
 [Derevl'ov 43'pen, 71'; Fedosov 85']                                 Att: 4,800
[Aug 26]
Kremin' Kreminchuk               0-0 Inhulets' Petrove                Att: 1,400
Kolos Kovalivka                  7-0 Barsa Sumy  
 [Borovets' 11', 75', Bondarenko 33', 41', Vyshnjak 38', 
 Fel'de 45+1'og, Kryvoshejenko 70'pen]                                Att: 750 
Real Pharma Odesa                0-3 Arsenal Kyiv  
 [Tymenko 14'pen, Dombrovs'kyj 32', Chernenko 59']                    Att: 250
FC Nikopol-NPHU                  0-6 Bukovyna Chernivtsi 
 [Batrak 8', Makovijchuk 19', Bilala 30', Zinchenko 61', 
  Temerivs'kyj 65', Krasov 90+2']                                     Att: 1,100 
[Aug 27]
Krystal Xerson                   3-4 Myr Hornostajivka   
 [Hlyvyj 8', 24', Martjan 39'; Komjahin 19'pen, Savchenko 43',
  Koval'ov 51', Petrychenko 72']                                      Att: 1,000   

Round 6
[Aug 29]
Enerhija Nova Kaxovka            1-3 Veres Rivne   
 [Shevchenko 58'; Lakusta 7', Hal'chuk 64'pen, 72'pen]                Att: 400
[Aug 30]
Myr Hornostajivka                2-1 Real Pharma Odesa  
 [Savchenko 6', Fal'kovs'kyj 83'; Kulishenko 56'pen]                  Att: 450
Barsa Sumy                       2-0 Krystal Xerson  
 [Jaroshenko 43', Korovikov 78']                                      Att: 500
Kremin' Kreminchuk               1-3 Kolos Kovalivka   
 [Apryshko 77'; Bondarenko 33', Pozdejev 51'pen, Morozko 90+4']       Att: 1,300
Arsenal Kyiv                     0-3 Skala Stryj   
 [Koxman 59', 63', Rjabushko 90+4']                                   Att: 300
Inhulets' Petrove                2-0 Bukovyna Chernivtsi 
 [Mishurenko 4', Kobets' 80']                                         Att: 1,400
[Aug 31]
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 2-4 FC Nikopol-NPHU   
 [Kuba 40', Fedosov 48'; Bohdanov 13', Pirkavets' 26', 
 Shkrjabets' 62', Kuz'min 64']                                        Att: 400

Round 7
[Sep 5]
Skala Stryj                      3-2 Myr Hornostajivka  
 [Rjabushko 15',71'; Skakun 50'; Komjahin 32'pen, Shmyhovs'kyj 64']   Att: 800
Veres Rivne                      3-2 Arsenal Kyiv  
 [Dnistrjan 18', 49', Lakusta 65'; Skoba 63', Kovtaljuk 89']          Att: 4,500 
Kolos Kovalivka                  1-1 Inhulets' Petrove 
 [Bondarenko 31'; Mishurenko 22']                                     Att: 800
Real Pharma Odesa                4-0 Barsa Sumy
 [Tarasenko 30'og, Stepanyshyn 41', Kulishenko 52', 62']              Att: 400
FC Nikopol-NPHU                  1-2 Enerhija Nova Kaxovka   
 [Soltan 2'; Lukjanets' 28', Tsybul's'kyj 90+1']                      Att: 400 
[Sep 6]
Bukovyna Chernivtsi              2-1 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Majdanevych 12', Matvijiv 58'; Shvab 4']                            Att: 5,000
Krystal Xerson                   3-2 Kremin' Kreminchuk 
 [Bilousov 21', Myxajlenko 43', Lebs'kyj 65'pen; Tymchenko 57',
  Shershen' 75']                                                      Att: 1,100

Round 8   
[Sep 11]
Kolos Kovalivka                  2-0 Krystal Xerson  
 [Bondarenko 45', Zujevych 70']                                       Att: 450
[Sep 12]
Barsa Sumy                       1-3 Skala Stryj   
 [Korovikov 54'; Pryshnivs'kyj 17', Koxman 40', Skakun 81'pen]        Att: 500
Kremin' Kreminchuk               1-0 Real Pharma Odesa  
 [Tymchenko 56'pen]                                                   Att: 800
Arsenal Kyiv                     2-0 FC Nikopol-NPHU  
 [Karkoshkin 52', Brovko 90+4']                                       Att: 200 
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-0 Inhulets' Petrove                Att: 250
Enerhija Nova Kaxovka            1-2 Bukovyna Chernivtsi   
 [Tsybul's'kyj 51'; Batrak 12', Syvka 89']                            Att: 400   
Myr Hornostajivka                0-1 Veres Rivne   
 [Deneha 50']                                                         Att: 300

Round 9   
[Sep 18]
Krystal Xerson                   0-2 Inhulets' Petrove 
 [Perin 3', Otrok 57']                                                Att: 500
[Sep 19]
Real Pharma Odesa                1-2 Kolos Kovalivka   
 [Zubkov 39'; Pozdejev 19'pen, 53'pen]                                Att: 250  
Skala Stryj                      1-1 Kremin' Kreminchuk  
 [Shershen' 3'og; Tymchenko 79']                                      Att: 1,000
Veres Rivne                      3-0 Barsa Sumy  
 [Lakusta 50', Hal'chuk 55'pen, Poruchyns'kyj 57']                    Att: 4,500 
FC Nikopol-NPHU                  1-4 Myr Hornostajivka   
 [Kuz'min 64'; Fal'kovs'kyj 3', 80', Bryzh 50', Savchenko 68']        Att: 400
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 2-0 Enerhija Nova Kaxovka  
 [Pylypenko 28', 70']                                                 Att: 500
[Sep 20]
Bukovyna Chernivtsi              0-0 Arsenal Kyiv                     Att: 4,500

Round 10   
[Sep 26]
Krystal Xerson                   1-2 Real Pharma Odesa
 [Shevtsov 90+2'; Kulishenko 26', Shestakov 72']                      Att: 300
Barsa Sumy                       0-0 FC Nikopol-NPHU                  Att: 500
[Sep 27]
Kolos Kovalivka                  0-3 Skala Stryj   
 [Havryljuk 14'og, Koxman 45', Kvych 90+3']                           Att: 500
Arsenal Kyiv                     2-1 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 
 [Chernenko 13', Skoba 57'pen; Het'man 8']                            Att: 400
Myr Hornostajivka                3-2 Bukovyna Chernivtsi  
 [Savchenko 23', Petrychenko 25', Komjahin 67'pen; Batrak 22',
  Bilala 54'pen]                                                      Att: 600
Kremin' Kreminchuk               1-1 Veres Rivne   
 [Chernij 83; Kobljuk 60']                                            Att: 1,500
Inhulets' Petrove                0-1 Enerhija Nova Kaxovka  
 [Tsybul's'kyj 70']                                                   Att: 1,500

Round 11   
[Oct 3]
Real Pharma Odesa                0-0 Inhulets' Petrove                Att: 250
Veres Rivne                      0-3 Kolos Kovalivka  
 [Kozyr 74', Morozko 77', Zujevych 82']                               Att: 4,500
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-3 Myr Hornostajivka  
 [Komjahin 26', Savchenko 28', Marjevych 90']                         Att: 650
FC Nikopol-NPHU                  0-3 Kremin' Kreminchuk
 [Chernij 10', Piskun 78', Tymchenko 90+1']                           Att: 500
Enerhija Nova Kaxovka            1-2 Arsenal Kyiv
 [Antipov 86', Skoba 33'pen, 41'pen]                                  Att: 400 
Skala Stryj                      2-1 Krystal Xerson   
 [Tsoj 47'og, Rjabushko 79'; Barladym 45+3']                          Att: 1,000
[Oct 4]
Bukovyna Chernivtsi              1-1 Barsa Sumy 
 [Palahnjuk 73'; Jaroshenko 79']                                      Att: 5,400

Round 12 [Oct 10]
Myr Hornostajivka                1-1 Enerhija Nova Kaxovka   
 [Komjahin 61']                                                       Att: 400
Barsa Sumy                       0-1 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva  
 [Fedosov 45']                                                        Att: 400
Kremin' Kreminchuk               1-3 Bukovyna Chernivtsi   
 [Chernij 29'pen]                                                     Att: 500
Kolos Kovalivka                  2-0 FC Nikopol-NPHU 
 [Bondarenko 16', Kozyr 73']                                          Att: 400
Krystal Xerson                   0-2 Veres Rivne   
 [Deneha 17', Zovtjuk 47']                                            Att: 250
Real Pharma Odesa                1-0 Skala Stryj   
 [Zubkov 18']                                                         Att: 300
Inhulets' Petrove                4-0 Arsenal Kyiv 
 [Koljesnikov 24', 35', 61', Muzyka 83']                              Att: 500

Round 13 [Oct 17]
Skala Stryj                      2-0 Inhulets' Petrove 
 [Livins'kyj 39', Rjabushko 39']                                      Att: 350  
Veres Rivne                      0-0 Real Pharma Odesa                Att: 3,500
FC Nikopol-NPHU                  0-1 Krystal Xerson  
 [Bilousov 65']                                                       Att: 300
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 1-2 Kremin' Kreminchuk
 [Shvets' 8'; Chernij 65'pen, Kureljax 78']                           Att: 650 
Enerhija Nova Kaxovka            1-0 Barsa Sumy  
 [Nosov 35']                                                          Att: 300   
Arsenal Kyiv                     3-2 Myr Hornostajivka 
 [Panfilov 29', Miroshnikov 90+2', Kovtaljuk 90+4'; Komjahin 69',
  Petrychenko 72']                                                    Att: 200 
Bukovyna Chernivtsi              2-0 Kolos Kovalivka 
 [Makovijchuk 49', Osadchyj 87']                                      Att: 3,500

Round 14  
[Oct 22]
Veres Rivne                      1-1 Skala Stryj   
 [Orlovs'kyj 57'; Skakun 89']                                         Att: 2,300
FC Nikopol-NPHU                  1-2 Real Pharma Odesa   
 [Laptjev 81'; Koloda 28, Zljepko 70']                                Att: 50
Enerhija Nova Kaxovka            0-4 Kremin' Kreminchuk  
 [Chernij 15', Tymchenko 49'pen, 90', Bazhan 90+3']                   Att: 150 
Inhulets' Petrove                0-0 Myr Hornostajivka                Att: 500 
[Oct 23]
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-4 Kolos Kovalivka 
 [Kryvoshejenko 15', Zujevych 30', Koropets'kyj 65', Het'man 90']     Att: 400 
[Oct 24]
Bukovyna Chernivtsi              2-0 Krystal Xerson 
 [Matvijiv 10', Rjabyj 58']                                           Att: 2,000
Arsenal Kyiv                     3-0 Barsa Sumy  
 [Korovikov 56'og, Panfilov 71', 78']                                 Att: 350

Round 15   
[Oct 28]
Kolos Kovalivka                  6-1 Enerhija Nova Kaxovka   
 [Bondarenko, O. 11', 17', 29', 84', Vyshnjak 75', Koropets'kyj 87';
  Ivanjuk 86']                                                        Att: 200
[3Oct 31]
Barsa Sumy                       1-1 Myr Hornostajivka   
 [Stetsenko 70'; Komjahin 58']                                        Att: 300
Kremin' Kreminchuk               1-0 Arsenal Kyiv  
 [Tymchenko 74']                                                      Att: 1,200 
Krystal Xerson                   2-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 
 [Tsoj 3', Myxajlenko 53']                                            Att: 500
Real Pharma Odesa                3-2 Bukovyna Chernivtsi  
 [Zubkov 8'pen, 75', Stepanyshyn 13'; Makovijchuk 45+3', 
  Majdanevych 72']                                                    Att: 200
Veres Rivne                      2-0 Inhulets' Petrove 
 [Orlovs'kyj 5', Shutov 48']                                          Att: 2,500  
[Nov 1]
Skala Stryj                      2-1 FC Nikopol-NPHU  
 [Bondarenko 72', Koxman 83'; Koxman 8'og]                            Att: 1,000     

Round 16
[Mar 26]
Myr Hornostajivka                3-4 Kremin' Kreminchuk 
 [Petrychenko 21', 37', Romanchuk 47'; Xovbosha 17', 
  Chernij 43', 78', Chenbaj 81']                                      Att: 550
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-1 Real Pharma Odesa  
 [Malysh 74'pen]                                                      Att: 700
Enerhija Nova Kaxovka            3-0 Krystal Xerson 
 [Bochak 64', Fajuk 78', Somov 86']                                   Att: 600
Arsenal Kyiv                     3-1 Kolos Kovalivka  
 [Kovtaljuk 7', Chernenko 10', Paxoljuk 60']                          Att: 600
Inhulets' Petrove                2-0 Barsa Sumy 
 [Koljada 78', Sharko 84']                                            Att: 500
[Mar 27]
FC Nikopol-NPHU                  0-1 Veres Rivne  
 [Yaremenko 20']                                                      Att: 1,000
Bukovyna Chernivtsi              0-0 Skala Stryj                      Att: 4,020

Round 17 [Apr 2]
Kolos Kovalivka                  4-2 Myr Hornostajivka   
 [Morozko 36', Bondarenko, O. 42', Chmelenko 77'og, Koropets'kyj 81; 
  Zajtsev 75', Petrychenko 85']                                       Att: 200 
Veres Rivne                      0-1 Bukovyna Chernivtsi 
 [Bojchuk 86']                                                        Att: 4,800
Kremin' Kreminchuk               3-1 Barsa Sumy 
 [Chernij 23'pen, Stepanchuk 38', Tymchenko 75'; Makarov 8']          Att: 600 
Krystal Xerson                   2-0 Arsenal Kyiv 
 [Hlyvyj 11', Bilousiv 73']                                           Att: 400
Real Pharma Odesa                0-1 Enerhija Nova Kaxovka 
 [Fajuk 90+1']                                                        Att: 200
Skala Stryj                      2-3 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva  
 [Rjabushko 62', Kvych 90+4'; Shvab 52'pen, Brovko 75', Borovyk 87']  Att: 600
FC Nikopol-NPHU                  1-1 Inhulets' Petrove 
 [Kren'ko 37'; Proshenko 58'pen]                                      Att: 300

Round 18  
[Apr 9]
Myr Hornostajivka                1-0 Krystal Xerson  
 [Komjahin 59']                                                       Att: 500
Barsa Sumy                       0-2 Kolos Kovalivka 
 [Pozdejev 56'pen, Protsyshyn 57'og]                                  Att: 500
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 2-1 Veres Rivne 
 [Podkozlin 25', Spychka 49'og; Jaremenko 5']                         Att: 750
Enerhija Nova Kaxovka            0-1 Skala Stryj   
 [Bondarenko 62']                                                     Att: 800
Arsenal Kyiv                     4-0 Real Pharma Odesa   
 [Skoba 29'pen, Cherenko 36', Semchuk 66', Pylypenko 90']             Att: 200
Inhulets' Petrove                2-1 Kremin' Kreminchuk  
 [Klimakov 29', Maxaradze 50'; Kovtun 59'og]                          Att: 450
[Apr 10]
Bukovyna Chernivtsi              0-0 FC Nikopol-NPHU                  Att: 200

Round 19 
[Apr 16]
Kolos Kovalivka                  3-1 Kremin' Kreminchuk  
 [Kozyr 39', 59'pen, Tsybul's'kyj 81'; Storchous 36']                 Att: 500     
Krystal Xerson                   2-1 Barsa Sumy 
 [Bichevoj 21', Tsoj 39'; Korovikov 90+3']                            Att: 600 
Skala Stryj                      0-0 Arsenal Kyiv                     Att: 700
FC Nikopol-NPHU                  1-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 
 [Xodarchenko 90+2']                                                  Att: 200
Real Pharma Odesa                3-1 Myr Hornostajivka  
 [Mashnin 6', 58', Heorhijev 45+1'; Horobets' 14']                    Att: 600 
[Apr 17]
Bukovyna Chernivtsi              2-2 Inhulets' Petrove 
 [Palahnjuk 55', 58'; Nosarjev 85'og, Kovtun 90+1']                   Att: 2,980
Veres Rivne                      2-0 Enerhija Nova Kaxovka   
 [Lakusta 65', Voloshynovych 84']                                     Att: 4,800

Round 20
[Apr 23]
Kremin' Kreminchuk               2-1 Krystal Xerson  
 [Storchous 16', 44'; Djachenko 21']                                  Att: 1,000
Barsa Sumy                       0-1 Real Pharma Odesa  
 [Tarasenko 81'og]                                                    Att: 400  
Arsenal Kyiv                     1-2 Veres Rivne
 [Dombrovs'kyj 61'; Jaremenko 45+2', Voloshynovych 67']               Att: 400
Myr Hornostajivka                0-3 Skala Stryj   
 [Skakun 16', Podoljak 73', Pryshnivs'kyj 74']                        Att: 300
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-2 Bukovyna Chernivtsi 
 [Bojchuk 25', Palahnjuk 90+2']                                       Att: 700
Enerhija Nova Kaxovka            4-2 FC Nikopol-NPHU  
 [Volkov 4', 46', Bochak 44', Hajdajenko 67'; Sulejman 9', 
  Sheremet 15']                                                       Att: 650
[Apr 24]
Inhulets' Petrove                1-0 Kolos Kovalivka 
 [Holub 58']                                                          Att: 650

Round 21  
[Apr 29]
Krystal Xerson                    0-4 Kolos Kovalivka   
 [Zujevych 4', Koropets'kyj 11', 65', Vyshnjak 68']                   Att: 500
Real Pharma Odesa                 3-0 Kremin' Kreminchuk  
 [Xromyx 11', 30'pen, Heorhijev 53']                                  Att: 300
FC Nikopol-NPHU                   0-0 Arsenal Kyiv                    Att: 1,000
Bukovyna Chernivtsi               2-1 Enerhija Nova Kaxovka   
 [Perin 61', Rustamov 71'; Somov 47']                                 Att: 1,200
[Apr 30]
Skala Stryj                       3-1 Barsa Sumy  
 [Podoljak 52', Tsjutsjura 58'pen, Pryshenivs'kyj 87'; Korvikov 31']  Att: 500
Veres Rivne                       3-1 Myr Hornostajivka   
 [Lohinov 24', Jaremenko 69', Lukanjuk 79'; Komjahin 90+4']           Att: 3,240
Inhulets' Petrove                 4-1 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Mishurenko 56', Maxaradze 67', Fatij 81', Sharko 87'pen; 
  Borovyk 23']                                                        Att: 750

Round 22
[May 6]
Arsenal Kyiv                      1-0 Bukovyna Chernivtsi   
 [Smal'ko 48']                                                        Att: 500
Barsa Sumy                        1-4 Veres Rivne  
 [Korovikov 48'; Voloshynovych 43', Jaremenko 62', 89', Zozulja 75']  Att: 500
[May 7]
Kremin' Kreminchuk                3-1 Skala Stryj   
 [Tymchenko 9', 83', Storchous 64'; Podoljak 40']                     Att: 650
Kolos Kovalivka                   2-0 Real Pharma Odesa 
 [Bondarenko, O. 57', 87']                                            Att: 300 
Enerhija Nova Kaxovka             4-3 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 
 [Somov 48', Hajdajenko 56', Bochak 68', Andrjejev 73'; 
 Shvab 12, 78', Zaxarevych 76']                                       Att: 680
Inhulets' Petrove                 3-0 Krystal Xerson  
 [Djachenko 1'og, Zaporozhets' 17', Fhakadze 68']                     Att: 850   
Myr Hornostajivka                 1-0 FC Nikopol-NPHU 
 [Komjahin 63'pen]                                                    Att: 200

Round 23   
[May 14]
Real Pharma Odesa                3-2 Krystal Xerson  
 [Mashnin 38', Heorhijev 44', Shapovalenko 73'; Barladym 87', 
  Koval'chuk 90']                                                     Att: 500  
Skala Stryj                      0-1 Kolos Kovalivka  
 [Morozko 14']                                                        Att: 900
Veres Rivne                      1-0 Kremin' Kreminchuk  
 [Voloshynovych 40']                                                  Att: 3,500
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-2 Arsenal Kyiv  
 [Sijluk 34', Bykovs'kyj 86']                                         Att: 400
Enerhija Nova Kaxovka            0-1 Inhulets' Petrove  
 [Fhakadze 58']                                                       Att: 700
FC Nikopol-NPHU                  0-1 Barsa Sumy  
 [Korovikov 71']                                                      Att: 1,000
[May 15]
Bukovyna Chernivtsi              2-0 Myr Hornostajivka   
 [Perin 12', Zhovtjuk 90']                                            Att: 2,235

Round 24  
[May 20]
Myr Hornostajivka                3-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva  
 [Petrychenko 49', Komjahin 58', Fal'kovs'kyj 80']                    Att: 200
Barsa Sumy                       0-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Perin 47']                                                          Att: 300
Kremin' Kreminchuk               1-1 FC Nikopol-NPHU   
 [Sydorenko 15'; Soltan 90+3']                                        Att: 300
Krystal Xerson                   2-2 Skala Stryj   
 [Hlyvyj 11', Shevtsov 90'; Bilala 47', Kvych 87']                    Att: 800
Arsenal Kyiv                     0-3 Enerhija Nova Kaxovka   
 [Fajuk 5', Somov 67', Bochak 77'pen]                                 Att: 100 
Inhulets' Petrove                0-0 Real Pharma Odesa                Att: 850
[May 21]
Kolos Kovalivka                  3-2 Veres Rivne  
 [Borovets' 24', Pozdejev 45'pen, 90+2'pen; Jaremenko 37', 
  Lakusta 72']                                                        Att: 1,000

Round 25 [May 27]
Skala Stryj                      4-0 Real Pharma Odesa
 [Skakun 19', 22', Rjabushko 26', Tsjutsjura 46']                     Att: 500  
Veres Rivne                      2-0 Krystal Xerson  
 [Orlovs'kyj 29', Lakusta 34']                                        Att: 4,100 
FC Nikopol-NPHU                  1-5 Kolos Kovalivka   
 [Hajdash 38'; Sheremet 25'og, Bondarenko, O. 28', 40', 73',          
  Kozyr 34']                                                          Att: 700
Bukovyna Chernivtsi              0-0 Kremin' Kreminchuk               Att: 2,158
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 5-1 Barsa Sumy  
 [Zaxarevych 31', 45+1', 58', 85', Sirobaba 45'og; Jaroshenko 90+1']  Att: 200
Enerhija Nova Kaxovka            2-0 Myr Hornostajivka   
 [Fajuk 47'pen, Somov 53']                                            Att: 1,000
Arsenal Kyiv                     3-1 Inhulets' Petrove  
 [Chernenko 4', Bykovs'kyj 11', Holub 16'og; Kilimakov 82']           Att: 500

Round 26 [Jun 1]
Barsa Sumy                       0-3 Enerhija Nova Kaxovka
 [Dolja 69', Fajuk 83', Bochak 90+2']                                 Att: 300
Myr Hornostajivka                2-3 Arsenal Kyiv  
 [Fal'kovs'kyj 3', Komjahin 70'; Kovtaljuk 19', 30', Chernenko 75']   Att: 200
Kremin' Kreminchuk               8-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 
 [Strel'tsov 5', Tymchenko 14', 21'pen, 50', 62', Storchous 55', 
  Stepanchuk 74', Pasichnichenko 86'pen]                              Att: 1,250
Kolos Kovalivka                  2-2 Bukovyna Chernivtsi   
 [Kryvoshejenko 25', Bondarenko, O. 68'; Perin 5', Demchenko 88']     Att: 300
Krystal Xerson                   3-2 FC Nikopol-NPHU   
 [Bryzhchuk 6', Tsoj 13'pen, Bilousov 25'; Bohdanov 1', 7']           Att: 800
Real Pharma Odesa                1-1 Veres Rivne   
 [Xromyx 83'pen, Jaremenko 63']                                       Att: 400
Inhulets' Petrove                2-0 Skala Stryj 
 [Proshenko 55', Sharko 71'pen]                                       Att: 700

Final Table:

 1.Kolos (Kovalivka)                    26  19  3  4  62-22  60  [+]  Promoted
 2.Veres (Rivne)                        26  16  4  6  41-24  52  [+]  Promoted
---------------------------------------------------------------
 3.Inhulets' (Petrove)                  26  14  8  4  37-16  50  [+]  Promoted
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - -
 4.Bukovyna (Chernivtsi)                26  13  8  5  39-22  47  [-]  Promoted
 5.Skala (Stryj)                        26  13  7  6  41-23  46  Promoted
 6.Arsenal (Kyiv)                       26  13  4  9  37-30  43  [+]  Promoted
 7.Real Pharma (Odesa)                  26  12  5  9  31-29  41  [+]  [*2]
 8.Kremin' (Kreminchuk)                 26  11  7  8  43-31  40
 9.Enerhija (Nova Kaxovka)              26  10  3 13  31-38  33
10.Krystal (Xerson)                     26   9  1 16  31-47  28
11.Myr (Hornostajivka)                  26   8  3 15  38-47  27  [+]
12.Barsa (Sumy)                         26   5  3 18  14-51  18  [+]  Withdrew
13.Arsenal-Kyivshchyna (Bila Tserkva)   26   5  2 19  24-56  17
14.FC Nikopol-NPHU (Nikopol)            26   2  6 18  18-51  12  [*1]

NB: originally only the top-2 teams were promoted directly while the 3rd placed
    club was to play off against the 14th team of the First League, but due to
    the expansion of the First League to 18 clubs from 2016-17, the top-6 were
    all promoted directly;
    Barsa Sumy withdrew from the professional leagues after the end of the season

[*1] FC Nikopol-NPHU renamed from NPHU-Makijivvuhillja Nikopol prior to the season
[*2] Real Pharma moved their operations from Ovidiopol to Odesa prior to the season

Goalscorers:

Bondarenko, O. (Kolos)                       20 (1 pen)
Tymchenko (Kremin')                          17 (3 pen)
Komjahin (Myr)                               13 (4 pen)
Rjabushko (Skala)                            10
Chernij (Kremin')                             8 (3 pen)
Jaremenko (Veres)                             8
Korovikov (Barsa)                             7
Lakusta (Veres)                               7
Petrychenko (Myr)                             7
Tsoj (Krystal)                                7 (1 pen)
Chernenko (Arsenal)                           6 (1 pen)
Koljesnikov (Inhulets')                       6
Kovtaljuk (Arsenal)                           6
Perin (Inhulets', Bukovyna)                   6
Pozdejev (Kolos)                              6 (6 pen)
Skakun (Skala)                                6 (1 pen)
Bilala (Bukovyna, Skala)                      5 (1 pen)
Bochak (Enerhija)                             5 (1 pen)
Fajuk (Enerhija)                              5 (1 pen)
Fal'kovs'kyj (Myr)                            5
Hlyvyj (Krystal)                              5
Koropets'kyj (Kolos)                          5
Koxman (Skala, Bukovyna)                      5
Kozyr (Kolos)                                 5 (1 pen)
Mishurenko (Inhulets')                        5
Savchenko (Myr)                               5
Skoba (Arsenal)                               5 (4 pen)
Somov (Enerhija)                              5
Storchous (Kremin')                           5
Tsybul's'kyj (Enerhija, Kolos)                5
Zaxarevych (Arsenal-Kyivshchyna)              5
Batrak (Bukovyna)                             4
Bilousov (Krystal)                            4
Kulishenko (Real Pharma)                      4 (1 pen)
Kvych (Skala)                                 4
Makovijchuk (Bukovyna)                        4
Morozko (Kolos)                               4
Palahnjuk (Bukovyna)                          4
Shvab (Arsenal-Kyivshchyna)                   4 (1 pen)
Voloshynovych (Veres)                         4
Vyshnjak (Kolos)                              4
Zubkov (Real Pharma)                          4 (1 pen)
Zujevych (Kolos)                              4
Barladym (Krystal)                            3
Bohdanov (FC Nikopol-NPHU)                    3
Borovets' (Kolos)                             3
Fedosov (Arsenal-Kyivshchyna)                 3
Hal'chuk (Veres)                              3 (3 pen)
Heorhijev (Real Pharma)                       3
Jaroshenko (Barsa)                            3
Kryvoshejenko (Kolos)                         3 (1 pen)
Malysh (Real Pharma)                          3 (1 pen)
Mashnin (Real Pharma)                         3
Orlovs'kyj (Veres)                            3
Osadchyj (Bukovyna)                           3
Panfilov (Arsenal)                            3
Podoljak (Skala)                              3
Pylypenko (Arsenal-Kyivshchyna, Arsenal)      3
Sharko (Inhulets')                            3 (2 pen)
Xromyx (Real Pharma)                          3 (2 pen)
Bojchuk (Bukovyna)                            2
Bondarenko, V. (Skala)                        2
Borovyk (Arsenal-Kyivshchyna)                 2
Brovko (Arsenal)                              2
Bykovs'kyj (Arsenal)                          2
Deneha (Veres)                                2
Derevl'ov (Veres)                             2 (1 pen)
Dnistrjan (Veres)                             2
Dombrovs'kyj (Arsenal)                        2
Fhakadze (Inhulets')                          2
Hajdajenko (Enerhija)                         2
Het'man (Arsenal-Kyivshchyna)                 2
Horobets' (Myr)                               2
Krasov (Bukovyna)                             2
Kuz'min (FC Nikopol-NPHU)                     2
Lens'kyj (Krystal)                            2 (1 pen)
Majdanevych (Bukovyna)                        2
Makarov (Barsa)                               2
Matvijiv (Bukovyna)                           2
Maxaradze (Inhulets')                         2
Myxajlenko (Krystal)                          2
Proshenko (Inhulets')                         2 (1 pen)
Pryshnivs'kyj (Skala)                         2
Shestakov (Real Pharma)                       2
Shevtsov (Krystal)                            2
Shkrjabets' (FC Nikopol-NPHU)                 2
Soltan (FC Nikopol-NPHU)                      2
Stepanchuk (Kremin')                          2
Stepanyshyn (Real Pharma)                     2
Tsjutsjura (Skala)                            2 (1 pen)
Volkov (Enerhija)                             2
Xodarchenko (FC Nikopol-NPHU)                 2
Xodulja (Inhulets')                           2


Amateur League (2016)

NB: 4th level is played in calendar year format; top 3 levels
    in fall/spring rhythm...

    There will be 2 stages culminating in a final tournament
    later in 2016

First stage  - 2016

Some teams from this competition may apply to the Second League
(Druha Liha) and may be granted a license for the 2016/17 season by
the Ukrainian Football Federation.                             

                            
Group 1                                              

FC Malyns'k (Malyns'k, Rivnens'ka oblast')      6  4  1  1  13- 8  13  Advance
Hirnyk (Sosnivka, L'vivs'ka oblast')            6  3  2  1  12- 4  11
MFC Zhytomyr                                    6  3  1  2   6- 5  10 
FC Luts'k                                       6  0  0  6   4-18   0

Round 1 [23 Apr]

MFC Zhytomyr      1-3 FC Malyns'k 
Hirnyk            7-0 FC Luts'k

Round 2 [30 Apr]

FC Malyns'k       2-1 FC Luts'k
MFC Zhytomyr      0-0 Hirnyk 

Round 3 [8 May]

Hirnyk            2-2 FC Malyns'k  
FC Luts'k         1-3 MFC Zhytomyr 

Round 4 [21 May]

FC Malyns'k       1-0 MFC Zhytomyr 
FC Luts'k         0-1 Hirnyk           [May 22]

Round 5 [29 May]

FC Luts'k         2-4 FC Malyns'k  
Hirnyk            0-1 MFC Zhytomyr 

Round 6 [5 Jun] 

FC Malyns'k       1-2 Hirnyk     
MFC Zhytomyr      1-0 FC Luts'k  

Group 2                                              

ODEK (Orzhiv, Rivnens'ka oblast')               6  5  1  0  18- 1  16  Advance
FC Voloka (Voloka, Chernivtsi oblast')          6  2  0  4   4-10   6
Nyva-V (Vinnytsja)                              6  2  2  2   5- 5   8
Podillja (Xmel'nyts'kyj)                        6  1  1  4   4-15   4

Round 1 [23 Apr]

Podillja          0-1 FC Voloka
Nyva-V            0-0 ODEK

Round 2 [30 Apr]

Podillja          1-1 Nyva-V
FC Voloka         0-3 ODEK    (14 May)

Round 3 [8 May]

Nyva-V            0-2 FC Voloka
ODEK              6-0 Podillja

Round 4 [21 May]

FC Voloka         0-2 Podillja     
ODEK              1-0 Nyva-V       

Round 5 [29 May]

Nyva-V            2-0 Podillja       
ODEK              3-0 FC Voloka (technical victory)

Round 6 [4 Jun]

FC Voloka         1-2 Nyva-V       
Podillja          1-5 ODEK         

Group 3
  
Ahrobiznes (Volochyns'k, Xmel'nyts'ka oblast')  6  3  2  1  10- 3  11
Nyva Ternopil'                                  6  1  4  1   4- 3   7
FC Vinnytsja                                    6  1  3  2   4- 7   6
Teplovyk (Ivano-Frankivs'k)                     6  1  3  2   7-12   6

Round 1 [17 Apr]

Teplovyk        0-3 Ahrobiznes
FC Vinnytsja    0-0 Nyva Ternopil'  (14 May)

Round 2 [23 Apr]

Ahrobiznes      2-0 Nyva Ternopil'
Teplovyk        1-1 FC Vinnytsja  

Round 3 [30 Apr]

Nyva Ternopil'  3-0 Teplovyk
FC Vinnytsja    1-0 Ahrobiznes

Round 4 [7 May]

Ahrobiznes      2-2 Teplovyk
Nyva Ternopil'  0-0 FC Vinnytsja

Round 5 [21 May]

Nyva Ternopil'  0-0 Ahrobiznes 
FC Vinnytsja    2-3 Teplovyk   

Round 6 [29 May]

Teplovyk        1-1 Nyva Ternopil' 
Ahrobiznes      3-0 FC Vinnytsja   



Group 4

Jednist (Plysky, Chernihivska oblast')          6  4  1  1  14- 6  13   Advance
Zhemchuzhyna (Odesa)                            6  4  1  1  12- 8  13   Advance
Chaika (Kyiv-Svjatoshyn Rajon, Kyivska oblast') 6  1  2  3   5-10   5
Sudnobudivnyk (Mykolajiv)                       6  0  2  4   3-10   2

Round 1 [16 Apr]

Chaika           1-1  Zhemchuzhyna
Jednist          3-0  Sudnobudivnyk   (13 May)

Round 2 [23 Apr]

Jednist          4-5  Zhemchuzhyna
Sudnobudivnyk    0-1  Chaika

Round 3 [30 Apr]

Zhemchuzhyna     2-0  Sudnobudivnyk
Chaika           0-1  Jednist

Round 4 [7 May]

Zhemchuzhyna     2-0  Chaika
Sudnobudivnyk    0-0  Jednist

Round 5 [19 May]

Jednist          4-1  Chaika 
Sudnobudivnyk    1-2  Zhemchuzhyna    [21 May]
        
Round 6 [28 May]

Zhemchuzhyna     0-2  Jednist 
Chaika           2-2  Sudnobudivnyk          

Group 5

Tavriya-Skif (Rozdol, Zaporizhs'ka oblast)      6  5  0  1  10- 3  15   Advance
FC Vradijika (Mykolajivs'ka oblast)             6  4  1  1  11- 5  13   Advance
Inhulets-2 (Petrove, Kirovohrads'ka oblast)     6  1  1  4   4-11   4
Avanhard (Kaxovka, Xersons'ka oblast)           6  1  0  5   4-10   3

Round 1 [16 Apr]

Inhulets-2       0-2 Tavriya-Skif
Avanhard         0-2 FC Vradijika

Round 2 [23 Apr]

Tavriya-Skif     1-0 FC Vradijika
Inhulets-2       1-0 Avanhard

Round 3 [30 Apr]

Avanhard         1-2 Tavriya-Skif
FC Vradijika     4-2 Inhulets-2

Round 4 [7 May]

Tavriya-Skif     1-0 Inhulets-2
FC Vradijika     2-0 Avanhard

Round 5 [21 May]

FC Vradijika     2-1 Tavriya-Skif   
Avanhard         3-0 Innhulets-2  [Technical Vctory]    

Round 6 [28 May]

Tavriya-Skif     3-0 Avanhard       
Inhulets-2       1-1 FC Vradijika   


Group 6

Balkany (Zorya Saratans'koho Raion, Odes'ka oblast') 6  5  0  1  19- 6  15   Advance
Kolos (Xlibodarivka, Xersons'ka oblast)              6  3  1  2  14- 9  10
Metalurh Zaporizhzhja                                6  2  2  2   5- 6   8
Kryvbas (Kryvyj Rih)                                 6  0  1  5   2-19   1

Round 1 [16 Apr]

Kolos            5-4 Balkany
Kryvbas          0-0 Metalurh   (14 May)

Round 2 [23 Apr]

Metalurh         0-0 Kolos
Kryvbas          0-1 Balkany

Round 3 [30 Apr]

Balkany          2-0 Metalurh
Kolos            2-0 Kryvbas

Round 4 [7 May]

Balkany          3-1 Kolos
Metalurh         3-2 Kryvbas

Round 5 [21 May]

Kolos            1-2 Metalurh     
Balkany          8-0 Kryvbas      

Round 6 [28 May]

Metalurh         0-1 Balkany      
Kryvbas          0-5 Kolos      


Second Stage - 2016
Quarter Finals

Enter the Top teams from each group plus the two best second placed teams.
Home and away tie.

First Leg

[11 Jun]

FC Malyns'k      1-4 Ahrobiznes 
Zhemchuzhyna     1-1 FC Vradijika

[12 Jun]

ODEK             1-0 Jednist          
Tavriya-Skif     0-0 Balkany


Second Leg

[15 Jun]

FC Vradijika     0-0 Zhemchuzhyna    
FC Vradijika advances on away goals

[18 Jun]

Jednist          2-2 ODEK
ODEK advances 3-2 on aggregate

Balkany          4-1 Tavriya-Skif
Balkany advances 4-1 on aggregate

Ahrobiznes       0-1 FC Malyns'k 
Ahrobiznes advances 4-2 on aggregate


Semi Finals

First Leg

[25 Jun]
Balkany          1-1 FC Vradijika

[26 Jun]
ODEK             0-1 Ahrobiznes

Second Leg

[2 Jul]
Balkany          2-0 FC Vradijika
Balkany advances 3-1 on aggregate

Ahrobiznes       2-0 ODEK
Ahrobiznes advances 3-0 on aggregate

Final [8 July] Umanfermmash Stadium, Uman

Ahrobiznes       0-1AET  Balkany
[Rajchev 105']                               Att: 1,500



2014/15.

2016/17.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Fedya Fussball for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Fedya Fussball
Last updated: 21 Jul 2016

(C) Copyright Fedya Fussball and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.