Ukraine 2016/17


Ukrainian Premier League
Ukrainian Cup
Ukrainian First League (Persha Liha)
Ukrainian Second League (Druha Liha)
Amateur League

Ukrainian Premier League 2016/17

First Phase | Second Phase

First Phase

Final Table:

 1.Shakhtar Donets'k                    22  19  3  0  47-14  60               Championship Group
 2.Dynamo Kyiv                          22  14  4  4  43-23  46  [C]          Championship Group
 3.Zorja Luhans'k                       22  12  4  6  34-21  40               Championship Group
 4.Olimpik Donets'k                     22   9  7  6  28-30  34               Championship Group
 5.FC Oleksandrija                      22   9  6  7  37-28  33               Championship Group
 6.Chornomorets' Odesa                  22   7  6  9  17-23  27               Championship Group
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Vorskla Poltava                      22   6  6 10  24-28  24               Relegation Group
 8.Stal' Kamjans'ke                     22   6  6 10  20-25  24         [*2]  Relegation Group
 9.Zirka Kropyvnyts'kyj                 22   6  5 11  20-33  23  [P]    [*3]  Relegation Group
10.Karpaty L'viv                        22   4  7 11  21-30  13  [-6]         Relegation Group
11.Volyn' Luts'k                        22   2  4 16  13-40  10               Relegation Group
12.FC Dnipro                            22   4 10  8  21-30   7  [-15]  [*1]  Relegation Group

NB: Karpaty were deducted six points at the start of the season by the 
      FIFA Disciplinary Committee decision of 4 March 2016;
    Dnipro were deducted six points by the FIFA Disciplinary Committee 
       for failing to clear their debts with former coach Juande Ramos 
       and his assistants (20 October 2016) and an additional six points
       by the Ukrainian Premier League for not following the directive
       from FIFA (7 February 2017); three more points were deducted by 
       the Control Disciplinary Committee of the Football Federation of
       Ukraine for failing to pay former coach Myron Markevych (20 November
       2016).

[*1] home city renamed from Dnipropetrovs'k to Dnipro
[*2] home city renamed from Dniprodzerzhins'k to Kamjans'k
[*3] home city renamed from Kirovohrad to Kropyvnyts'kyj

NB: Two clubs failed attestation for the competition and lost their professional status.
    Metalist Kharkiv finished 10th and were in the process of reformation.
    Hoverla Uzhhorod finished in 13th and are idle. 
    Competition reduced from fourteen teams to twelve teams.

Due to on going conflict in the Donbass region teams from that area are based in
different cites:                                

Stal' Kamjans'ke        - Meteor Stadium, Dnipro
Shakhtar Donetsk        - Arena Lviv, Lviv (after winter break: Metalist Stadium, Kharkiv)
Olimpik Donetsk         - Bannikov Stadium, Kyiv (after winter break: Arena Lviv, Lviv)
Zorja Luhansk           - Slavutych-Arena, Zaporizhzhja

Round 1 
[Jul 22]
Shakhtar Donets'k      4-1 Zirka Kropyvnyts'kyj 
 [Bernard 3', Taison 32', Eduardo 45', Koval'ov 70'og; Sitalo 38']    Att: 1,506
[Jul 23]
Stal' Kamjans'ke       0-3 Karpaty L'viv 
 [Chachua 41', Leshchuk 43', 62']                                     Att: 1,050
Dynamo Kyiv            5-1 FC Oleksandrija  
 [Moraes 29', 56'pen, 62', Buljal'skyj 70', Vida 79'; Banada 86']     Att:10,039    
Vorskla Poltava        1-0 Chornomorets' Odesa
 [Khl'obas 18']                                                       Att: 3,000
[Jul 24]
FC Dnipro              5-0 Volyn' Luts'k    
 [Balaniuk 5', 21', Kohut 15', Vakulko 85', Kocherhin 90']            Att: 7,163       
Zorja Luhans'k         3-0 Olimpik Donets'k  
 [Dennis 19', Lubenovic 26', Tkachuk 90']                             Att: 1,300

Round 2 
[Jul 29]
Volyn' Luts'k          2-2 Olimpik Donets'k 
 [Khomchenko 19', Herasemjuk 57'; Postupalenko 72', Petrov 90+6']     Att: 3,400
Zirka Kropyvnyts'kyj   1-1 Zorja Luhans'k
 [Kucherenko 87'pen; Hordijenko 73']                                  Att: 6,188
Chornomorets' Odesa    1-4 Shakhtar Donets'k      
 [Filimonov 60'; Selezniov 51', Fred 59', Eduardo 90', 
 Kovalenko 90+2']                                                     Att:13,144
[Jul 30]
FC Dnipro              1-1 Stal' Kamjans'k
 [Bliznychenko 60'pen; Comvalius 79']                                 Att: 8,861
FC Oleksandrija        3-2 Vorskla Poltava
 [Staren'kyj 16', Zaporozhan 16'pen, Hrytsuk 37'; Kolomojets' 25',
 Khl'obas 57']                                                        Att: 1,500
Karpaty L'viv          0-2 Dynamo Kyiv 
 [Yarmolenko 31', 84']                                                Att:10,044

Round 3 
[Aug 6] 
Dynamo Kyiv            1-0 FC Dnipro   
 [Moraes 62']                                                         Att:17,286
Stal' Kamjans'ke       1-0 Volyn' Luts'k  
 [Deul 12']                                                           Att: 700
[Aug 7]
Vorskla Poltava        1-1 Karpaty L'viv 
 [Kolomojets 76'; Hrys'o 25']                                         Att: 1,200
Shakhtar Donets'k      1-0 FC Oleksandrija  
 [Ismaily 36']                                                        Att: 1,495
Zorja Luhans'k         4-0 Chornomorets' Odesa
 [Karavajev 15', 30', Petrjak 22', Chaikovs'kyj 73']                  Att: 1,300
*Olimpik Donets'k      4-2 Zirka Kropyvnyts'kyj 
 [Matjazh 53', Shestakov 59', Postupalenko 73', Kornejev 87'; 
  Lupashko 69', Zahal's'kyj 90+3']                                    Att: 3,988
*Match played at Zirka Stadium, Kropyvnyts'kyj

Round 4
[Aug 12]
Karpaty L'viv          2-3 Shakhtar Donets'k
 [Leshchuk 27', Chachua 37'; Stepanenko 47', Kovalenko 69',
  Marlos 87']                                                         Att: 6,743
[Aug 13]
Volyn' Luts'k          1-0 Zirka Kropyvnyts'kyj 
 [Bajenko 73'og]                                                      Att: 2,100 
FC Dnipro              1-1 Vorskla Poltava 
 [Bliznychenko 53'pen; Khl'obas 67']                                  Att: 7,005
FC Oleksandrija        0-1 Zorja Luhans'k 
 [Petrjak 17']                                                        Att: 1,641 
[Aug 14]
Stal' Kamjans'ke       1-2 Dynamo Kyiv 
 [Ishchenko 26'; Harmash 79', Antunes 88']                            Att: 1,350
Chornomorets' Odesa    3-0 Olimpik Donets'k 
 [Martynenko 17', 36', Barilko 90+3']                                 Att: 5,200

Round 5
[Aug 20] 
*Olimpik Donets'k      0-2 FC Oleksandrija  
 [Chornij 28', Zaporozhan 78'pen]                                     Att: 1,920
*Match played at Juvilenyj Stadium, Sumy
Dynamo Kyiv            2-1 Volyn' Luts'k 
 [Moroziuk 53', Harmash 61'; Petrov 38']                              Att: 8,246
[Aug 21] 
Shakhtar Donets'k      4-0 FC Dnipro   
 [Ordets 13', Dentinho 14', Marlos 71', Ferreyra 89']                 Att: 3,358
Vorskla Poltava        0-0 Stal' Kamjans'ke                           Att: 2,500
Zorja Luhans'k         2-1 Karpaty L'viv 
 [Hordijenko 20', Karavajev 87'; Lobaj 89']                           Att: 1,851
Zirka Kropyvnyts'kyj   0-1 Chornomorets' Odesa
 [Khocholava 40']                                                     Att: 4,617 

Round 6
[Aug 26]
FC Dnipro              2-0 Zorja Luhans'k
 [Rotan 3', Balaniuk 90+2']                                           Att: 6,199
[Aug 27]
Volyn' Luts'k          0-1 Chornomorets' Odesa
 [Kabajev 90+1']                                                      Att: 1,750
Dynamo Kyiv            0-2 Vorskla Poltava 
 [Kolomojets' 15', 69']                                               Att: 8,837
[Aug 28]
FC Oleksandrija        4-0 Zirka Kropyvnyts'kyj 
 [Chornij 15', Hitchenko 63', Hrytsuk 70', Ponomar 90']               Att: 2,552
Karpaty L'viv          0-2 Olimpik Donets'k 
 [Lysenko 27', 69']                                                   Att: 3,244
Stal' Kamjans'ke       0-1 Shakhtar Donets'k
 [Ferreyra 78']                                                       Att: 2,502

Round 7 [Sep 9] 
*Shakhtar Donets'k     1-1 Dynamo Kyiv 
 [Dentinho 75', Husiev 24'pen]                                        Att:39,677
*Match Played at OSC Metalist Stadium, Kharkiv
Zorja Luhans'k         2-2 Stal' Kamjans'ke
 [Lubenovic 80', Karavajev 84'; Karikari 16', Vasin 55']              Att: 1,200
Zirka Kropyvnyts'kyj   1-0 Karpaty L'viv 
 [Favorov 81'pen]                                                     Att: 4,207
Vorskla Poltava        2-1 Volyn' Luts'k  
 [Khl'obas 20', Jursunov 74'; Didenko 26'pen]                         Att: 5,700  
Chornomorets' Odesa    1-0 FC Oleksandrija  
 [Hitchenko 57'og]                                                    Att: 6,022
&Olimpik Donets'k      3-0 FC Dnipro 
 [Bohdanov 10', 21', 63']                                             Att: 7,125
&Match Played at Juvilenyj Stadium, Sumy

Round 8 
[Sep 17]
Stal' Kamjans'ke       2-3 Olimpik Donets'k
 [Karasjuk 70', Comvalius 90+3'pen; Postupalenko 35', Bohdanov 60', 
  Hryn' 73']                                                          Att: 570
Karpaty L'viv          0-0 Chornomorets' Odesa                        Att: 2,858
FC Dnipro              0-1 Zirka Kropyvnyts'kyj
 [Moya 90+4']                                                         Att: 5,113
[Sep 18]
Volyn' Luts'k          1-1 FC Oleksandrija  
 [Petrov 28'; Poljarus 90+1']                                         Att: 2,100
Dynamo Kyiv            0-1 Zorja Luhans'k
 [Opasenko 90+3']                                                     Att:11,024
Vorskla Poltava        0-1 Shakhtar Donets'k
 [Taison 54']                                                         Att:11,000

Round 9 
[Sep 24] 
*Olimpik Donets'k      0-4 Dynamo Kyiv 
 [Tsyhankov 9', Moraes 26'pen, Gonzalez 59', Fedorchuk 78']           Att:13,850
*Match played at Juvilenyj Stadium, Sumy
Shakhtar Donets'k      3-0 Volyn' Luts'k 
 [Kychak 41'og, Ordets 60', Borjachuk 78']                            Att: 1,678
Zorja Luhans'k         2-1 Vorskla Poltava 
 [Lubenovic 42', Paulinho 83'; Dytjatjev 90+4']                       Att: 3,000
[Sep 25]
Chornomorets' Odesa    0-0 FC Dnipro                                  Att: 7,100
Zirka Kropyvnyts'kyj   0-0 Stal' Kamjans'k                            Att: 4,262
FC Oleksandrija        3-2 Karpaty L'viv 
 [Zaporozhan 13'pen, Ponomar 71', Lobaj 81'og; Ks'onz 10', 
  Chachua 45']                                                        Att: 1,522

Round 10
[Oct 1]
Stal' Kamjans'ke       1-2 Chornomorets' Odesa 
 [Karikari 29'; Korkishko 34', Xoblenko 40']                          Att: 550
FC Dnipro              1-4 FC Oleksandrija 
 [Kocherhin 85'; Ponomar 11', Jarenchuk 16', 61', Mykytsej 37']       Att: 4,825
Vorskla Poltava        1-2 Olimpik Donets'k
 [Chesnakov 45'; Hryn' 40', Shestakov 83']                            Att: 2,500  
[Oct 2]
Volyn' Luts'k          1-1 Karpaty L'viv
 [Petrov 45+2'; Xudobjak 84']                                         Att: 4,600
Shakhtar Donets'k      1-0 Zorja Luhans'k 
 [Ferreyra 56']                                                       Att:11,117
Dynamo Kyiv            2-0 Zirka Kropyvnyts'kyj
 [Sydorchuk 20', Tsyhankov 57']                                       Att: 7,025

Round 11
[Oct 15]
Olimpik Donets'k       1-1 Shakhtar Donets'k
 [Matjazh 80'; Ordets' 73']                                           Att: 9,230 
Chornomorets' Odesa    1-1 Dynamo Kyiv  
 [Khacheridi 90+4'og; Moraes 30']                                     Att: 9,102
Zorja Luhans'k         2-0 Volyn' Luts'k
 [Kulach 39', Raphael 42'pen]                                         Att: 950
[Oct 16]
FC Oleksandrija        2-0 Stal' Kamjans'ke 
 [Starenkyj 55', Kulish 85']                                          Att: 1,267
Zirka Kropyvnyts'kyj   2-0 Vorskla Poltava 
 [Moya 51', Popov 79']                                                Att: 2,775
Karpaty L'viv          1-1 FC Dnipro 
 [Leshchuk 29'; Kohut 38']                                            Att: 2,308                       

Round 12 
[Oct 22]
Karpaty L'viv          0-1 Stal' Kamjans'ke  
 [Kalenchuk 26']                                                      Att: 1,200
Volyn' Luts'k          3-0 FC Dnipro 
 [Memeshev 26'pen, Dudik 55', Shapoval 86']                           Att: 1,280
[Oct 23]
FC Oleksandrija        1-1 Dynamo Kyiv
 [Ponomar 79'; Gonzalez 52']                                          Att: 3,692
Zirka Kropyvnyts'kyj   0-3 Shakhtar Donets'k
 [Periera 35'og, Borjachuk 73', Ferreyra 90']                         Att: 8,056
Olimpik Donets'k       0-2 Zorja Luhans'k  
 [Raphael 34'pen, 64'pen]                                             Att: 1,720
Chornomorets' Odesa    1-2 Vorskla Poltava 
 [Korkishko 48'; Kolomojets' 54', 80']                                Att: 4,012

Round 13
[Oct 29]
Olimpik Donets'k       2-1 Volyn' Luts'k 
 [Postupalenko 32', Hryshko 52'; Dudik 27']                           Att: 560
Shakhtar Donets'k      2-0 Chornomorets' Odesa 
 [Ferreyra 24', Dentinho 30']                                         Att: 1,948
Dynamo Kyiv            4-1 Karpaty L'viv 
 [Byecyedin 18', Vida 28', Moroziuk 81', Orixovs'kyj 84'; 
  Zavijs'kyj 86']                                                     Att: 5,118
[Oct 30]
Zorja Luhans'k         2-1 Zirka Kropyvnyts'kyj
 [Petrjak 15', Kulach 60'; Zahal's'kyj 90+1'pen]                      Att: 800
Vorskla Poltava        2-2 FC Oleksandrija
 [Kobaxidze 90'pen, Odarjuk 90+2'; Jaremchuk 1', 21']                 Att: 500 
Stal' Kamjans'ke       1-1 FC Dnipro 
 [Comvalius 51'; Vakulko 70']                                         Att: 1,700

Round 14
[Nov 4]
Volyn' Luts'k          0-1 Stal' Kamjans'ke 
 [Comvalius 22'pen]                                                   Att: 0
[Nov 5]
Zirka Kropyvnyts'kyj   1-2 Olimpik Donets'k 
 [Favorov 45'; Petrov 77', Postupalenko 82']                          Att: 1,669
Karpaty L'viv          1-0 Vorskla Poltava
 [Leshchuk 24']                                                       Att: 1,330
[Nov 6]
Chornomorets' Odesa    0-0 Zorja Luhans'k                             Att: 3,840
FC Dnipro              1-2 Dynamo Kyiv
 [Rotan' 24'pen; Byecyedin 21', Sudorchuk 79']                        Att: 4,891
FC Oleksandrija        1-2 Shakhtar Donets'k
 [Jaremchuk 46'; Dentinho 12', Ferreyra 24']                          Att: 2,987

Round 15
[Nov 19]
Zorja Luhans'k         1-2 FC Oleksandrija 
 [Petrjak 66'; Mykytsej 70', Kulish 90+2']                            Att: 900 
Olimpik Donets'k       1-0 Chornomorets' Odesa
 [Matjazh 22']                                                        Att: 720
Dynamo Kyiv            2-1 Stal' Kamjans'ke 
 [Khacheridi 18', Makarenko 50'; Comvalius 50']                       Att: 4,186
Shakhtar Donets'k      2-1 Karpaty L'viv
 [Srna 10', Ferreyra 77'; Ks'onz 19']                                 Att:10,611
[Nov 20]
Zirka Kropyvnyts'kyj   2-0 Volyn' Luts'k
 [Favorov 59', Bilonoh 73']                                           Att: 1,554
Vorskla Poltava        1-2 FC Dnipro 
 [Tursunov 26'; Rotan' 28, Luchkevych 77']                            Att: 1,100

Round 16 
[Nov 26]
Stal' Kamjans'ke       0-1 Vorskla Poltava
 [Rebenok 89']                                                        Att: 700
Chornomorets' Odesa    2-1 Zirka Kropyvnyts'kyj
 [Korkishko 25', Andrijevs'kyj 78'; Bilonoh 3']                       Att: 3,100
Volyn' Luts'k          1-4 Dynamo Kyiv
 [Didenko 6'; Moraes 21', 71', 90+3'; Yarmolenko 45']                 Att: 0
[Nov 27]  
FC Oleksandrija        1-1 Olimpik Donets'k
 [Ponomar 78'; Matjazh 50'pen]                                        Att: 2,346    
Karpaty L'viv          2-2 Zorja Luhans'k
 [Xudobjak 12', Leshchuk 29'; Suxotskyj 22', Lubenovic 90']           Att: 1,923
FC Dnipro              0-2 Shakhtar Donets'k
 [Kovalenko 36', 39']                                                 Att: 5,493

Round 17
[Dec 3]
Zorja Luhans'k         2-3 FC Dnipro
 [Bezborod'ko 56', Karavajev 61'; Kocherhin 14', 79', Luchkevych 23'] Att: 1,000
Vorskla Poltava        2-2 Dynamo Kyiv
 [Tursunov 15', Rebenok 33'; Sydorchuk 4', Yarmolenko 14'pen]         Att: 1,200
Chornomorets' Odesa    0-0 Volyn' Luts'k                              Att: 2,282
[Dec 4]
Shakhtar Donets'k      2-0 Stal' Kamjans'ke
 [Marlos 31'pen, Taison 79']                                          Att: 641
Zirka Kropyvnyts'kyj   1-1 FC Oleksandrija
 [Batsula 90+3'; Shendrik 26']                                        Att: 253   
[Mar 26]
+Olimpik Donets'k      0-0 Karpaty L'viv                              Att: 1,500
+Played at Central Stadium in Cherkassy

Round 18 
[Dec 9]
FC Dnipro              1-1 Olimpik Donets'k
 [Rotan 29'; Tanchyk 85']                                             Att: 1,380
[Dec 19]
Volyn' Luts'k          0-1 Vorskla Poltava
 [Odarjuk 50']                                                        Att: 870
[Dec 11]
Karpaty L'viv          2-3 Zirka Kropyvnyts'kyj
 [Leshchuk 6', Chachua 70'; Batsula 30', Pereira 69', Kuchurenko 74'] Att: 1,573
FC Oleksandrija        2-1 Chornomorets' Odesa
 [Mykytsej 17', Hrytsuk 79'; Kovalets' 22']                           Att: 1,951                             
Stal' Kamjans'ke       0-2 Zorja Luhans'k
 [Karavajev 74', Dennis 76']                                          Att: 150
[Dec 12]
Dynamo Kyiv            3-4 Shakhtar Donets'k
 [Moraes 1', Rybalka 30', Byecyedin 90+2'; Khacheridi 3'og, 88'og,
  Fred 51', Ferreira 58']                                             Att:21,318

NB: during the winter break, two clubs moved to new home grounds:

Olimpik Donetsk         - Arena Lviv, Lviv
Shakhtar Donets'k       - Metalist Stadium, Kharkiv

Round 19
[Feb 25]
Olimpik Donets'k       0-0 Stal' Kamjans'ke                           Att: 167
FC Oleksandrija        6-0 Volyn' Luts'k  
 [Hrytsuk 15'pen, Kulish 27', 70', 88', 90+2', Zaderets'kyj 45+2'og]  Att: 2,114
Zorja Luhans'k         1-2 Dynamo Kyiv    
 [Dennis 4'; Harmash 13', Byecyedin 29']                              Att: 3,800
[Feb 26]
Chornomorets' Odesa    1-0 Karpaty L'viv  
 [Smirnov 73']                                                        Att: 5,621
Zirka Kropyvnyts'kyj   1-1 FC Dnipro     
 [Sitalo 11'; Rotan' 42']                                             Att: 2,771
Shakhtar Donets'k      2-1 Vorskla Poltava   
 [Kovalenko 63', Ferreyra 90'; Khl'obas 27']                          Att: 5,058

Round 20 
[Mar 4]
Dynamo Kyiv            1-0 Olimpik Donets'k  
 [Byecyedin 90+1']                                                    Att:10,130
FC Dnipro              1-1 Chornomorets' Odesa  
 [Dovbyk 14'; Xoblenko 75']                                           Att: 43
[Mar 5]
Karpaty L'viv          1-0 FC Oleksandrija    
 [Xudobjak 39']                                                       Att: 4,143
Stal' Kamjans'k        3-0 Zirka Kropyvnyts'kyj
 [Karasjuk 49', Vasin 73'pen, Debelko 86']                            Att: 300
Volyn' Luts'k          0-1 Shakhtar Donets'k  
 [Kovalenko 66']                                                      Att: 7,450
Vorskla Poltava        1-2 Zorja Luhans'k  
 [Sharpar 73'pen; Hrechyshkin 24', Kalitvintsev 45'pen]               Att: 2,532 

Round 21
[Mar 11]
Chornomorets' Odesa    0-1 Stal' Kamjans'k        
 [Vasin 24']                                                          Att: 3,863
Olimpik Donets'k       3-2 Vorskla Poltava        
 [Moxa 65', Hryshko 70', Matjazh 72'; Khl'obas 21', Zahorul'ko 60']   Att: 1,000
FC Oleksandrija        0-0 FC Dnipro                                  Att: 3,520  
Karpaty L'viv          2-1 Volyn' Luts'k          
 [Hladkyj 18', Xudobjak 53'; Dudik 88']                               Att: 3,552
[Mar 12]
Zirka Kropyvnyts'kyj   2-0 Dynamo Kyiv            
 [Batsula 34', Polehen'ko 71']                                        Att: 7,933 
Zorja Luhans'k         1-2 Shakhtar Donets'k  
 [Xaratin 60'; Bernard 26', Malyshev 88']                             Att: 8,209

Round 22 
[Mar 17]
Shakhtar Donets'k      1-1 Olimpik Donets'k  
 [Leshchuk 45+2'; Postupalenko 14']                                   Att: 3,800
Dynamo Kyiv            2-1 Chornomorets' Odesa 
 [Yarmolenko 7', Sydorchuk 45+3'; David 72']                          Att: 7,046
FC Dnipro              0-0 Karpaty L'viv                              Att: 2,932
[Mar 18]
Stal' Kamjans'ke       4-1 FC Oleksandrija  
 [Karikari 40'pen, 48', 90+5', Deul 86'pen; Staren'kyj 19']           Att: 730
Vorskla Poltava        0-0 Zirka Kropyvnyts'kyj                       Att: 1,030
Volyn' Luts'k          0-1 Zorja Luhans'k       
 [Raphael 90'pen]                                                     Att: 1,200

Final Table:

 1.Shakhtar Donets'k                    22  19  3  0  47-14  60               Championship Group
 2.Dynamo Kyiv                          22  14  4  4  43-23  46  [C]          Championship Group
 3.Zorja Luhans'k                       22  12  4  6  34-21  40               Championship Group
 4.Olimpik Donets'k                     22   9  7  6  28-30  34               Championship Group
 5.FC Oleksandrija                      22   9  6  7  37-28  33               Championship Group
 6.Chornomorets' Odesa                  22   7  6  9  17-23  27               Championship Group
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Vorskla Poltava                      22   6  6 10  24-28  24               Relegation Group
 8.Stal' Kamjans'ke                     22   6  6 10  20-25  24         [*2]  Relegation Group
 9.Zirka Kropyvnyts'kyj                 22   6  5 11  20-33  23  [P]    [*3]  Relegation Group
10.Karpaty L'viv                        22   4  7 11  21-30  13  [-6]         Relegation Group
11.Volyn' Luts'k                        22   2  4 16  13-40  10               Relegation Group
12.FC Dnipro                            22   4 10  8  21-30   7  [-15]  [*1]  Relegation Group

NB: Karpaty were deducted six points at the start of the season by the 
      FIFA Disciplinary Committee decision of 4 March 2016;
    Dnipro were deducted six points by the FIFA Disciplinary Committee 
       for failing to clear their debts with former coach Juande Ramos 
       and his assistants (20 October 2016) and an additional six points
       by the Ukrainian Premier League for not following the directive
       from FIFA (7 February 2017); three more points were deducted by 
       the Control Disciplinary Committee of the Football Federation of
       Ukraine for failing to pay former coach Myron Markevych (20 November
       2016).

[*1] home city renamed from Dnipropetrovs'k to Dnipro
[*2] home city renamed from Dniprodzerzhins'k to Kamjans'ke
[*3] home city renamed from Kirovohrad to Kropyvnyts'kyj

NB: Two clubs failed attestation for the competition and lost their professional status.
    Metalist Kharkiv finished 10th and were in the process of reformation.
    Hoverla Uzhhorod finished in 13th and are idle. 
    Competition reduced from fourteen teams to twelve teams.

Due to on going conflict in the Donbass region teams from that area are based in
different cites:                                

Stal' Kamjans'ke        - Meteor Stadium, Dnipro
Shakhtar Donetsk        - Arena Lviv, Lviv (after winter break: Metalist Stadium, Kharkiv)
Olimpik Donetsk         - Bannikov Stadium, Kyiv (after winter break: Arena Lviv, Lviv)
Zorja Luhansk           - Slavutych-Arena, Zaporizhzhja

Second Phase

The competition is separated into two groups. Championship group is from 
1st to 6th place from the First Phase which will play for the championship 
and the UEFA competitions in 2017-18.
The second group made up of teams from 7th place to 12th which will play 
to avoid relegation to the Persha Liha.

Championship Group | Relegation Group 

Championship Group

Table:

 1.Shakhtar Donets'k                    29  25  3  1  62-19  78       Champions
 2.Dynamo Kyiv                          29  19  4  6  63-28  61  [C]
 3.Zorja Luhans'k                       29  13  6 10  40-30  45
 4.Olimpik Donets'k                     29  11  9  9  32-41  42
 5.FC Oleksandrija                      29  10  7 12  39-41  37
 6.Chornomorets' Odesa                  29  10  7 12  23-33  37

Round 23 
[Apr 1]
Chornomorets' Odesa    0-0 Olimpik Donets'k                           Att: 4,152
[Apr 2]                    
FC Oleksandrija        1-4 Dynamo Kyiv 
 [Ohirja 2'; Bjesjedin 58', Harmash 60', Yarmolenko 84', 90+3'pen]    Att: 5,500   
Zorja Luhans'k         1-2 Shakhtar Donets'k
 [Dennis 31'; Leshchuk 36', Taison 63']                               Att: 9,500

Round 24 [Apr 9]
FC Oleksandrija        0-0 Zorja Luhans'k                             Att: 2,089
Shakhtar Donets'k      1-2 Chornomorets' Odesa
 [Bernard 27'; Andrijevs'kyj 37', Elias 68']                          Att: 7,131
Dynamo Kyiv            4-0 Olimpik Donets'k
 [Bjesjedin 21', Yarmolenko 26', 65', Harmash 51']                    Att: 8,361

Round 25 [Apr 14]
Zorja Luhans'k         0-1 Dynamo Kyiv
 [Harmash 39']                                                        Att: 7,467
Olimpik Donets'k       0-4 Shakhtar Donets'k
 [Taison 7', Bernard 37', Kovalenko 58', Ferreyra 61'pen]             Att: 1,950
Chornomorets' Odesa    1-0 FC Oleksandrija
 [Korkishko 84']                                                      Att: 3,228

Round 26
[Apr 21]
Dynamo Kyiv            0-1 Shakhtar Donets'k
 [Ferreyra 12']                                                       Att:51,730   
[Apr 22]
FC Oleksandrija        1-0 Olimpik Donets'k
 [Poljarus 48']                                                       Att: 2,100
[Apr 23]
Zorja Luhans'k         1-2 Chornomorets' Odesa
 [Rafael 51'pen; Korkishko 14', 57'pen]                               Att: 1,200

Round 27 [Apr 30]
Olimpik Donets'k       1-1 Zorja Luhans'k 
 [Mjemchaninov 75'; Paulinho 17']                                     Att: 1,138
Shakhtar Donets'k      1-0 FC Oleksandrija 
 [Ferreyra 81']                                                       Att: 6,114
Chornomorets' Odesa    1-4 Dynamo Kyiv     
 [Tatarkov 84'; Yarmolenko 2', 80'pen, Byecyedin 40', Vida 43']       Att: 5,431

Round 28
[May 6]
Olimpik Donets'k       1-0 Chornomorets' Odesa
 [Brikner 16']                                                        Att: 753
Shakhtar Donets'k      3-2 Zorja Luhans'k
 [Ferreyra 38', Ismaily 52', Ordets 55; Xaratin 81', Dennis 88']      Att:12,157
[May 7]
Dynamo Kyiv            6-0 FC Oleksandrija 
 [Yarmolenko 7'pen, Bjesjedin 12', Harmash 45+2', 57', Moroziuk 73',
  Tsyhankov 80']                                                      Att: 7,896

Round 29 [May 13]
Zorja Luhans'k         1-0 FC Oleksandrija 
 [Raphael 51'pen]                                                     Att: 1,400
Olimpik Donets'k       2-1 Dynamo Kyiv 
 [Serhijchuk 8', Postupalenko 63'; Burda 90+4']                       Att: 3,531 
Chornomorets' Odesa    0-3 Shakhtar Donets'k   
 [Ablitarov 29'og, Leshchuk 37', 89']                                 Att: 9,658

Table:

 1.Shakhtar Donets'k                    29  25  3  1  62-19  78       Champions
 2.Dynamo Kyiv                          29  19  4  6  63-28  61  [C]
 3.Zorja Luhans'k                       29  13  6 10  40-30  45
 4.Olimpik Donets'k                     29  11  9  9  32-41  42
 5.FC Oleksandrija                      29  10  7 12  39-41  37
 6.Chornomorets' Odesa                  29  10  7 12  23-33  37

Relegation Group

Table:

 7.Stal' Kamjans'ke                     29  10  7 12  26-30  37
 8.Vorskla Poltava                      29   9  8 12  30-32  35
 9.Zirka Kropyvnyts'kyj                 29   8  7 14  26-40  31  [P]
10.Karpaty L'viv                        29   7  9 13  32-39  24  [- 6]
11.FC Dnipro                            29   7 13  9  30-36  19  [-15]
12.Volyn' Luts'k                        29   3  4 22  14-48   7  [- 6]

NB: Karpaty were deducted six points at the start of the season by the 
      FIFA Disciplinary Committee decision of 4 March 2016;
    Dnipro were deducted six points by the FIFA Disciplinary Committee 
       for failing to clear their debts with former coach Juande Ramos 
       and his assistants (20 October 2016) and an additional six points
       by the Ukrainian Premier League for not following the directive
       from FIFA (7 February 2017); three more points were deducted by 
       the Control Disciplinary Committee of the Football Federation of
       Ukraine for failing to pay former coach Myron Markevych (20 November
       2016).
     Volyn' were deducted six points by the FIFA Disciplinary Committee 
       decision of 15 March 2017.

Round 23 
[Apr 1]
FC Dnipro              1-0 Zirka Kropyvnyts'kyj
 [Nahijev 33']                                                        Att: 2,872
Vorskla Poltava        2-0 Volyn' Luts'k
 [Sharpar 34', Khl'obas 62']                                          Att: 1,029
[Apr 2]                    
Karpaty L'viv          2-0 Stal' Kamjans'ke
 [Hladkyj 19'pen, 44']                                                Att: 4,217

Round 24
[Apr 8]
Zirka Kropyvnyts'kyj   1-0 Vorskla Poltava  
 [Borxa 32']                                                          Att: 1,330
Stal' Kamjans'ke       2-0 Volyn' Luts'k
 [Karikari 86, 90+4']                                                 Att: 350
[Apr 9]
Karpaty L'viv          2-2 FC Dnipro
 [Stavok 39'og, Xudobjak 68'; Dovbyk 50', 64']                        Att: 4,963

Round 25 [Apr 14]
Vorskla Poltava        0-0 Karpaty L'viv                              Att: 600
FC Dnipro              0-0 Stal' Kamjans'ke                           Att: 3,007
Volyn' Luts'k          1-0 Zirka Kropyvnyts'kyj
 [Petrov 32']                                                         Att: 1,506

Round 26
[Apr 22]
FC Dnipro              2-0 Vorskla Poltava  
 [Kocherhin 15', Dovbyk 54']                                          Att: 2,231
[Apr 23]
Stal' Kamjans'ke       1-0 Zirka Kropyvnyts'kyj
 [Leandro 82']                                                        Att: 445
Karpaty L'viv          1-0 Volyn' Luts'k 
 [Hutsuljak 17']                                                      Att: 3,246

Round 27
[Apr 29]
Zirka Kropyvnyts'kyj   3-2 Karpaty L'viv 
 [Bilonoh 26', Zahal's'kyj 30'pen, Drachenko 45'; Hladkyj 21'pen,
  Hutsuljak 50']                                                      Att: 2,668
Vorskla Poltava        2-0 Stal' Kamjans'ke 
 [Sharpar 30'pen, Rebenok 39']                                        Att: 1,500
[Apr 30]
Volyn' Luts'k          0-1 FC Dnipro
 [Cheberko 90'pen]                                                    Att: 1,222 

Round 28
[May 5]
Volyn' Luts'k          0-1 Vorskla Poltava
 [Mjakushko 24']                                                      Att: 1.123
[May 7]
Stal' Kamjans'ke       2-1 Karpaty L'viv 
 [Debelko 69', Karasjuk 88'; Nesterov 12']                            Att: 942
Zirka Kropyvnyts'kyj   1-1 FC Dnipro
 [Pereyra 48'; Cheberko 7']                                           Att: 4,110 

Round 29
[May 12]
Volyn' Luts'k          0-1 Stal' Kamjans'ke
 [Debelko 18']                                                        Att: 1,120  
[May 14]
Vorskla Poltava        1-1 Zirka Kropyvnyts'kyj 
 [Khl'obas 31'; Zahal's'kyj 73']                                      Att: 725 
FC Dnipro              2-3 Karpaty L'viv
 [Kocherhin 47', Dovbyk 54'; Ks'onz 65', Nesterov 70', Hrys'o 74']    Att: 4,654

Table:

 7.Stal' Kamjans'ke                     29  10  7 12  26-30  37
 8.Vorskla Poltava                      29   9  8 12  30-32  35
 9.Zirka Kropyvnyts'kyj                 29   8  7 14  26-40  31  [P]
10.Karpaty L'viv                        29   7  9 13  32-39  24  [- 6]
11.FC Dnipro                            29   7 13  9  30-36  19  [-15]
12.Volyn' Luts'k                        29   3  4 22  14-48   7  [- 6]

NB: Karpaty were deducted six points at the start of the season by the 
      FIFA Disciplinary Committee decision of 4 March 2016;
    Dnipro were deducted six points by the FIFA Disciplinary Committee 
       for failing to clear their debts with former coach Juande Ramos 
       and his assistants (20 October 2016) and an additional six points
       by the Ukrainian Premier League for not following the directive
       from FIFA (7 February 2017); three more points were deducted by 
       the Control Disciplinary Committee of the Football Federation of
       Ukraine for failing to pay former coach Myron Markevych (20 November
       2016).
     Volyn' were deducted six points by the FIFA Disciplinary Committee 
       decision of 15 March 2017.

Goalscorers:

Ferreyra (Shakhtar)                          13 (1 pen)
Yarmolenko (Dynamo)                          12 (4 pen)
Leshchuk (Karpaty/Shakhtar)                  11
Moraes (Dynamo)                              10 (2 pen)
Bjesjedin (Dynamo)                            8
Harmash (Dynamo)                              8
Khl'obas (Vorskla)                            8
Karikari (Stal' Kam.)                         7 (1 pen)
Kovalenko (Shakhtar)                          7
Postupalenko (Olimpik)                        7
Karavajev (Zorja)                             6
Kocherhin (FC Dnipro)                         6
Kolomojets' (Vorskla)                         6
Korkishko (Chornomorets')                     6 (1 pen)
Kulish (FC Oleksandrija)                      6
Comvalius (Stal' Kam.)                        5 (2 pen)
Dennis (Zorja)                                5
Dovbyk (FC Dnipro)                            5
Jaremchuk (FC Oleksandrija)                   5
Matjazh (Olimpik)                             5 (1 pen)
Ponomar (FC Oleksandrija)                     5
Raphael (Zorja)                               5 (5 pen)
Rotan' (FC Dnipro)                            5 (1 pen)
Taison (Shakhtar)                             5
Xudobjak (Karpaty)                            5
Bernard (Shakhtar)                            4
Bohdanov (Olimpik)                            4
Chachua (Karpaty)                             4
Dentinho (Shakhtar)                           4
Hladkyj (Karpaty)                             4 (2 pen)
Hrytsuk (FC Oleksandrija)                     4 (1 pen)
Lubenovic (Zorja)                             4
Ordets (Shakhtar)                             4
Petrjak (Zorja)                               4
Sydorchuk (Dynamo)                            4
Zahal's'kyj (Zirka)                           4 (2 pen)
Balaniuk (FC Dnipro)                          3
Batsula (Zirka)                               3
Bilonoh (Zirka)                               3
Debelko (Stal' Kam.)                          3
Dudik (Volyn')                                3
Favorov (Zirka)                               3 (1 pen)
Karasjuk (Stal' Kam.)                         3
Ks'onz (Karpaty)                              3
Marlos (Shakhtar)                             3 (1 pen)
Moroziuk (Dynamo)                             3
Mykytsej (FC Oleksandrija)                    3
Petrov, S. (Volyn')                           3
Rebenok (Vorskla)                             3
Sharpar (Vorskla)                             3 (2 pen)
Staren'kyj (FC Oleksandrija)                  3
Tsyhankov (Dynamo)                            3
Vasin (Stal' Kam.)                            3 (1 pen)
Vida (Dynamo)                                 3
Zaporozhan (FC Oleksandrija)                  3 (3 pen)
Andrijevs'kyj (Chornomorets')                 2
Bliznychenko (FC Dnipro)                      2 (2 pen)
Borjachuk (Shakhtar)                          2
Cheberko (FC Dnipro)                          2 (1 pen)
Chornij (FC Oleksandrija)                     2
Deul (Stal' Kam.)                             2 (1 pen)
Didenko (Volyn')                              2 (1 pen)
Eduardo (Shakhtar)                            2
Fred (Shakhtar)                               2
Gonzalez (Dynamo)                             2
Hordijenko (Zorja)                            2
Hryn' (Olimpik)                               2
Hrys'o (Karpaty)                              2
Hryshko (Olimpik)                             2
Hutsuljak (Karpaty)                           2
Ismaily (Shakhtar)                            2
Kohut (FC Dnipro)                             2
Kucherenko (Zirka)                            2 (1 pen)
Kulach (Zorja)                                2
Luchkevych (FC Dnipro)                        2
Lysenko (Olimpik)                             2
Martynenko (Chornomorets')                    2
Moya (Zirka)                                  2
Nesterov (Karpaty)                            2
Odarjuk (Vorskla)                             2
Paulinho (Zorja)                              2
Poljarus (FC Oleksandrija)                    2
Shestakov (Olimpik)                           2
Sitalo (Zirka)                                2
Tursunov (Vorskla)                            2
Vakulko (FC Dnipro)                           2
Xaratin (Zorja)                               2
Xoblenko (Chornomorets')                      2


Ukrainian Cup 2016/17

First Preliminary Round [Jul 20]
Nyva-V Vinnytsja                    3-1     Podillja Xmel'nyts'kyj
 [Bobovych 12', Polishchuk 39', Iosha 68'; Makarchenko 89']           Att: 2,700
Metalurh Zaporizhzhja               1-2     Zhemchuzhyna Odesa  
 [Kas'kov 88'; Palamar 3', Pospjelov 62']                             Att: 1,700
Ahrobiznes TSK Romny                3-1     FC Nikopol-NPHU  
 [Tkach 5', Havras' 23', Antsybor 73'pen; Sharaj 41']                 Att: 1,600
Hirnyk Sosnivka                     0-3     Rux Vynnyky
 [Omel'chenko 26', Ivanov 80', Sheptyts'kyj 90+2']                    Att: 800 
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva    -:+     Balkany Zorya  
 Arsenal-Kyivshchyna indicated that they would not show for the fixture.

Second Preliminary Round [Aug 10]
FC Ternopil'                       1-0      Skala Stryj 
 [Hevlych 12']                                                        Att: 2,250
Kolos Kovalivka                    1-2AET   Veres Rivne  
 [Kozyr 8'; Sikors'kyj 62', Stepanjuk 91']                            Att: 750
FC Sumy                            0-1      Illichivets' Mariupol
 [Papyk 112']                                                         Att: 1,040
Inhulets' Petrove                  1-1AET   MFC Mykolajiv
 [Koljesnykov 87'; Berko 43']                                         Att: 1,000
Mykolajiv advance on penalties 3-1
Balkany Zorya                      0-1      Cherkaskyj Dnipro
 [Israilov 48']                                                       Att: 2,000
Helios Xarkiv                      0-1      Desna Chernihiv 
 [Shchedrakov 82']                                                    Att: 1,000
Kremin' Kremenchuk                 1-2      Real Pharma Odesa
 [Kureljex 57'; Bytsko 39', Kulishenko 86']                           Att: 1,200
Enerhija Nova Kakhovka             0-2      Zhemchuzhyna Odesa
 [Tkach 46', Lazarovych 78']                                          Att: 500
Rux Vynnyky                        2-3      Arsenal Kyiv
 [Baranets', B. 84', Sheptyts'kyj 87'; Semchyk 40', Eceola 63',
  Bykovs'kyj 81']                                                     Att: 1,200
FC Poltava                         1-0      Bukovyna Chernivtsi
 [Hus'kov 56']                                                        Att: 600
Ahrobiznes TSK Romny               0-2      Nyva-V Vinnytsja  
 [Polishchuk 45', Ngaha 65'pen]                                       Att: 2,000
Myr Hornostajivka                  1-0      Avanhard Kramators'k
 [Savchenko 79']                                                      Att: 500
Obolon-Brovar Kyiv                 1-0AET   Hirnyk-Sport Horishni Plavni  
 [Hordijchuk 107']                                                    Att: 1,100
Krystal Xerson                     1-4      Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Adamenko 67'; Arveladze 27', Vechtomov 37'pen, 54', 
  Vojtsexovs'kyj 43']                                                 Att: 600  

First Round 
[Sep 21]
FC Poltava                         1-0      Zirka Kropyvnyts'kyj  
 [Kovtun 20']                                                         Att: 600
Zhemchuzhyna Odesa                 0-0AET   Karpaty Lviv              Att: 2,100
Karpaty advance on penalties 5-4
Myr Hornostajivka                  1-2      Veres Rivne             
 [Komjahin 21'; Zozulja 12', Koz'ban 81']                            Att: 1,200
Nyva-V Vinnytsja                   0-2      MFC Mykolajiv
 [Berko 73', Sarskiyan 90+3']                                         Att: 1,600   
*Desna Chernihiv                   1-0      Arsenal Kyiv            
 [Favorov 83']                                                        Att: 50
*Played at Sonjachnyj Stadium, Xarkiv
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka          2-0      Chornomorets' Odesa 
 [Chernij 29', Lozovyj 86']                                           Att: 3,100 
Cherkaskyj Dnipro                  1-3      Stal' Kamianske          
 [Tarasenko 16'; Kalenchuk 75', Karasjuk 80', Voronin 90']            Att: 2,600  
Illichivets' Mariupol              2-0      FC Ternopil'             
 [Nextij 31', Buj 33']                                                Att: 1,000
Volyn' Luts'k                      2-1      Olimpik Donets'k    
 [Lohinov 85', Deda 82'; Hryn' 67']                                   Att: 1,280
[Sep 22]
Real Pharma Odesa                  0-2      Obolon-Brovar Kyiv
 [Korol'chuk 57', 88']                                                Att: 361
      
Second Round (1/8 Finals) [Oct 26]
Veres Rivne                        0-1      Vorskla Poltava  
 [Kolomojets' 34']                                                    Att: 5,436
Desna Chernihiv                    0-0AET   FC Dnipro                 Att: 2,070
Dnipro advance on penalties 7-6
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka          2-1      Volyn' Luts'k 
 [Pasich, Y. 17', Pasich H. 67'; Memeshev 86'pen]                     Att: 3,150
FC Poltava                         2-1      Karpaty L'viv   
 [Kovtun 4', Troyanovs'kyj 42'; Okechukwu 54']                        Att: 1,500
Dynamo Kyiv                        5-2AET   Zorja Luhans'k  
 [Gonzalez 14', 97', Tsyhankov 65', Moraes 100'pen, 119'; 
 Forster 22'pen, Sivakow 89']                                         Att: 5,347
Shakhtar Donets'k                  2-1      FC Oleksandrija  
 [Stepanenko 13', Marlos 90+2'; Jaremchuk 90+4']                      Att: 1,210
Illichivets' Mariupol              1-1AET   Stal' Kamjanske 
 [Kozhanov 51'; Danso 7']                                             Att: 900
Illichivets' advance on penalties 4-2
MFC Mykolajiv                      0-0AET   Obolon-Brovar Kyiv        Att: 730
Mykolajiv advance on penalties 5-4

Quarterfinals
[Nov 26]
MFC Mykolajiv                      0-0AET   Illichivets' Mariupol     Att: 1,500
Mykolajiv advance on penalties 4-2
[Nov 30]
FC Dnipro                          1-0      Vorskla Poltava
 [Balanjuk 73']                                                       Att: 1,401
[Apr 5]
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka          0-1      Dynamo Kyiv
 [Harmash 19']                                                        Att: 4,930
*FC Poltava                        -:+      Shakhtar Donets'k 
*Control-Disciplinary Committee of the FFU awards a 3–0 technical victory to 
 Shakhtar due to the state of the pitch at Lokomotyv Stadium

Semifinals (1/2) [Apr 26]
MFC Mykolajiv                      0-4      Dynamo Kyiv
 [Yarmolenko 45+1', 81'pen, 90+1', Kadar 62']                         Att:14,100
*Shakhtar Donets'k                 1-0      FC Dnipro 
 [Taison 68']                                                         Att: 4,751
*Maych played at Metalist Stadium in Kharkiv

Final [May 17, Metalist Stadium, Kharkiv]
Shakhtar Donets'k                  1-0      Dynamo Kyiv


Ukrainian First League (Persha Liha) 2016/17

Table:

 1.Illichivets' (Mariupol)              30  23  5  2  55-17  74
 2.Desna (Chernihiv)                    30  20  6  4  46-19  66
 --------------------------------------------------------------
 3.Veres (Rivne)                        30  19  6  5  58-27  63  [P]
 4.Kolos (Kovalivka)                    30  14  9  7  43-30  51  [P]
 5.Helios (Xarkiv)                      30  14  8  8  26-19  50
 6.Naftovyk-Ukrnafta (Oxtyrka)          30  13  7 10  41-26  46
 7.Avanhard (Kramators'k)               30  11 10  9  27-25  43
 8.Obolon-Brovar (Kyiv)                 30  11  8 11  33-31  41
 9.Cherkaskyj Dnipro (Cherkassy)        30  10 11  9  24-27  41
10.Arsenal (Kyiv)                       30  10  9 11  29-29  39  [P]
11.FC Poltava (Poltava)                 30  13  3 14  30-36  39  [-3]
12.Hirnyk-Sport (Horishni Plavni)       30  10  6 14  43-50  36  [*]
13.Inhulets' (Petrove)                  30   8  8 14  29-39  32  [P]
14.Bukovyna (Chernivtsi)                30   8  7 15  24-33  31  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.MFC Mykolajiv (Mykolajiv)            30   9  4 17  23-35  31
 --------------------------------------------------------------
16.FC Sumy (Sumy)                       30   6 11 13  29-42  29
17.Skala (Stryj)                        30   4  5 21  18-50  17  [P]
18.FC Ternopil' (Ternopil')             30   3  5 22  16-59  14

[*] home city renamed from Komsomols'k to Horishni Plavni

NB: FC Poltava deducted three points by the Football Federation of Ukraine for not 
      adhering to earlier directives by the Control Displinary Committee. (12 January 2017)
    Three teams withdrew from PFL after Ukrainian First League 2015-16 season. 
    Hirnyk Kryvyi Rih finished 6th and returned to the amateur leagues. 
    Dynamo-2 Kyiv finished 11th and the club's administration terminated the team. 
    Nyva Ternopil finished 18th and withdrew during the previous season and entered
      the amateur leagues.
    Competition expanded to 18 teams. Six teams promoted from Ukrainian Second League 2015-16.

Round 1 [Jul 24]
Arsenal Kyiv                 1-1 FC Sumy
 [Eseola 80'; Kojdan 59']                                             Att: 350
FC Poltava                   2-1 Inhulets' Petrove
 [Kushnirenko 41', 51'; Aleksanov 18']                                Att: 800
Obolon-Brovar Kyiv           2-1 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Shevchuk 40', Bashlaj 85'; Halenko 81']                             Att: 2,000
Illichivets' Mariupol        2-1 Skala Stryj
 [Vakulenko 12'pen, Lebedenko 77'; Bilala 70'pen]                     Att: 3,000
MFC Mykolajiv                0-2 Desna Chernihiv
 [Filippov 2', Kartushov 41']                                         Att: 3,000
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-1 Avanhard Kramators'k
 [Vojtsexovs'kyj 69'; Ul'janov 78']                                   Att: 1,500
Cherkaskyj Dnipro            0-0 Kolos Kovalivka                      Att: 3,100
Helios Xarkiv                4-1 FC Ternopil'
 [Sokolovs'kyj 26'og, Lutsenko 81', 90+1'pen, Jelojev 84'; 
 Kurylo 75']                                                          Att: 700
Bukovyna Chernivtsi          0-1 Veres Rivne
 [Stepanjuk 77']                                                      Att: 3,825

Round 2
[Jul 30]
Arsenal Kyiv                 0-1 FC Poltava
 [Kushnirenko 17']                                                    Att: 500
Inhulets' Petrove            0-1 Obolon-Brovar Kyiv
 [Kovalenko, I. 62']                                                  Att: 1,100
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 1-3 Illichivets' Mariupol
 [Kirijenko 69'pen; Kisil' 25', Myshn'ov 34', 89']                    Att: 1,000
Skala Stryj                  0-0 MFC Mykolajiv                        Att: 2,000
Avanhard Kramators'k         0-1 Cherkaskyj Dnipro
 [Kramar 3']                                                          Att: 2,000 
Kolos Kovalivka              1-3 Helios Xarkiv
 [Pozdejev 50'pen; Korotes'kyj 17, Lutsenko 28', Ivashko 43']         Att: 1,000  
FC Sumy                      0-2 Veres Rivne
 [Stepanjuk 34', Sikors'kyj 60']                                      Att: 1,050
Desna Chernihiv              1-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Volkov 22']                                                         Att: 1,000
[Jul 31]
FC Ternopil'                 0-2 Bukovyna Chernivtsi
 [Skoblov 67', Perin 90+3']                                           Att: 2,500

Round 3
[Aug 5]
FC Poltava                   0-2 FC Sumy
 [Brikner 67', Zharikov 90+3']                                        Att: 800
Illichivets' Mariupol        1-0 Inhulets' Petrove
 [Tyshchenko 51']                                                     Att: 1,900 
MFC Mykolajiv                0-1 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Marusych 90+2']                                                     Att: 800 
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-2 Skala Stryj
 [Lozovyj 45+2'; Bondarenko 16', Bilala 70'pen]                       Att: 1,100         
Cherkaskyj Dnipro            1-0 Desna Chernihiv
 [Bushman 25'pen]                                                     Att: 2,700 
Veres Rivne                  4-2 FC Ternopil'
 [Serhijchuk 23, Stepanjuk 51', 70', Bilyj 55'; Bohdanov 63'
  Kurylo 90+4']                                                       Att: 4,500
Helios Xarkiv                0-0 Avanhard Kramators'k                 Att: 1,100
Obolon-Brovar Kyiv           0-1 Arsenal Kyiv
 [Bykovs'kyj 86']                                                     Att: 1,950
[Aug 6]
Kolos Kovalivka              3-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Vyshnjak 51', Rjabov 69', Tsybul's'kyj 79'; Perin 54']              Att: 800

Round 4 [Aug 14]
Arsenal Kyiv                 0-3 Illichivets' Mariupol
 [Sydorenko 42', Kisil' 67', Semenjuk 69'og]                          Att: 500
FC Poltava                   1-1 Obolon-Brovar Kyiv
 [Nasibulin 90+4'; Prodan 50']                                        Att: 400
Inhulets' Petrove            1-0 MFC Mykolajiv
 [Hvamora 26']                                                        Att: 1,100
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-1 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Pidnebennoj 34']                                                    Att: 1,100
Skala Stryj                  0-0 Cherkaskyj Dnipro                    Att: 1,000
Desna Chernihiv              1-1 Helios Xarkiv
 [Fillippov 56'; Subochev 79']                                        Att: 300
Avanhard Kramators'k         1-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Miroshnyk 90+1'; Datsjuk 90+3']                                     Att: 700
Kolos Kovalivka              2-1 Veres Rivne
 [Rjabov 6', Vyshnjak 20'; Stepanjuk 90+2']                           Att: 1,030
FC Sumy                      1-1 FC Ternopil'
 [Bohachov 21', Kurylo 85'pen]                                        Att: 280

Round 5 
[Aug 19]
Illichivets' Mariupol        3-1 FC Poltava
 [Mishchenko 41', Kisil' 51', Myshn'ov 90; Shavrin 49']               Att: 2,500
Obolon-Brovar Kyiv           3-2 FC Sumy
 [Zaxarevych 4'pen, Shevchenko 51', Prodan 53'; Pryxod'ko 24',
  Kravchuk 29']                                                       Att: 750
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    3-1 Inhulets' Petrove
 Pasich 42', Arveladze 47', Lozovyj 70; Zaporozhets' 40']             Att: 1,000
Cherkaskyj Dnipro            2-2 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Israilov 42', Tarasenko 90+5'; Harbar 78', Chenbaj 90+3']           Att: 1,950
Bukovyna Chernivtsi          0-1 Desna Chernihiv
 [Chepurnenko 29']                                                    Att: 2,519
FC Ternopil'                 0-2 Kolos Kovalivka
 [Kozyr 5', Morozko 78']                                              Att: 700
[Aug 20]
MFC Mykolajiv                2-1 Arsenal Kyiv
 [Berko 57', Rohozyns'kyj 90+4'; Majdanevych 74']                     Att: 800
Veres Rivne                  3-0 Avanhard Kramators'k
 [Orlovs'kyj 32', 90+4', Sikors'kyj 34']                              Att: 4,633
Helios Xarkiv                1-0 Skala Stryj
 [Semenets' 49']                                                      Att: 500

Round 6 
[Aug 26]
Arsenal Kyiv                 2-1 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Eseola 26', Kyzylatesh 64'; Pidnebennoj 47']                        Att: 200   
FC Poltava                   0-2 MFC Mykolajiv
 [Berko 49', Sarkisjan 90+2'pen]                                      Att: 1,100
Obolon-Brovar Kyiv           1-2 Illichivets' Mariupol
 [Kovalenko, K. 90+4'; Kisil' 20', 83']                               Att: 2,500
FC Sumy                      1-2 Kolos Kovalivka
 [Kravchuk 90+3'; Bondarenko, O. 35', Rjabov 77']                     Att: 300
Inhulets' Petrove            1-1 Cherkaskyj Dnipro
 [Aleksanov 7'pen; Kramar 32']                                        Att: 1,105 
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-2 Helios Xarkiv
 [Lobojko 47', Ivashko 71']                                           Att: 800  
Desna Chernihiv              0-0 Veres Rivne                          Att: 100
Avanhard Kramators'k         2-0 FC Ternopil'
 [Ul'anov 54', Shevets' 88']                                          Att: 400
[Aug 27]
Skala Stryj                  0-3 Bukovyna Chernivtsi
 [Temerivs'kyj 30', Ratsa 45+2', Nemtinov 80']                        Att: 1,300

Round 7 
[Sep 2]
Helios Xarkiv                1-0 Inhulets' Petrove
 [Lobojko 19']                                                        Att: 800   
[Sep 3]
Cherkaskyj Dnipro            1-0 Arsenal Kyiv
 [Kachur 85']                                                         Att: 3,800
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    3-1 FC Poltava
 [Pasich 12', Chernij 74', Arveladze 90+1'; Hus'kov 45+1']            Att: 1,000
MFC Mykolajiv                1-0 Obolon-Brovar Kyiv
 [Berko 88'pen]                                                       Att: 850
Illichivets' Mariupol        5-1 FC Sumy
 [Kisil' 25', 36', 40', 85', Lebedenko 53'; Dushyn 24']               Att: 2,600
Bukovyna Chernivtsi          2-0 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Vorobej 78'og, Datsjuk 89']                                         Att: 2,611
Veres Rivne                  2-1 Skala Stryj
 [Sikors'kyj 80', Koz'ban 90'; Rjabushko 68']                         Att: 3,650
Kolos Kovalivka              2-2 Avanhard Kramators'k
 [Rjabov 56', Bondarenko, O. 77']                                     Att: 1,000
[Sep 4]
FC Ternopil'                 0-2 Desna Chernihiv
 [Filippov 19', 45']                                                  Att: 1,200

Round 8 
[Sep 8]
Arsenal Kyiv                 1-0 Helios Xarkiv
 [Pylypenko 1']                                                       Att: 300
FC Poltava                   3-1 Cherkaskyj Dnipro
 [Zelenevych 7', Lisovyj 48',Voronchenko 90+3'; Paramonov 9'og]       Att: 1,200
Illichivets' Mariupol        2-0 MFC Mykolajiv
 [Kozhanov 29', Kisil' 56']                                           Att: 2,700   
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 1-6 Veres Rivne
 [Marusych 90+1'pen; Herasymets' 37', Nepljax 50', Borzenko 69',
  Stepanjuk 80', Sikors'kyj 87', Voloshynovych 90+2']                 Att: 800      
Skala Stryj                  1-0 FC Ternopil'
 [Skakun 51']                                                         Att: 800    
Avanhard Kramators'k         0-2 FC Sumy 
 [Brikner 78', Bohachov 82']                                          Att: 700      
Inhulets' Petrove            1-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Nvamora 63'; Syvka 47']                                             Att: 850
Obolon-Brovar Kyiv           0-3 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Lozovyj 26', Arveladze 57'pen, Zajchuk 90+4'pen]                    Att: 1,000
[Sep 9]
Desna Chernihiv              0-4 Kolos Kovalivka
 [Morozko 25', 38', Zujevych 69', Mel'nyk 90'og]                      Att: 200 

Round 9 [Sep 13]
Bukovyna Chernivtsi          0-2 Arsenal Kyiv
 [Chernenko 15', Eseola 33']                                          Att: 2,520
Helios Xarkiv                1-0 FC Poltava
 [Kicha 36']                                                          Att: 700
Cherkaskyj Dnipro            1-0 Obolon-Brovar Kyiv
 [Savchenko 18']                                                      Att: 2,500
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-1 Illichivets' Mariupol
 [Tsjupa 56'og; Kozhanov 51']                                         Att: 1,500
MFC Mykolajiv                4-0 FC Sumy
 [Koval'ov 29', Rohozyns'kyj 45+2', Kosheljuk 61', Muxovykov 69']     Att: 730
Veres Rivne                  4-0 Inhulets' Petrove
 [Herasymets' 22', Borzenko 31', Tkachov 43'og, Stepanjuk 45+1']      Att: 4,135
FC Ternopil'                 1-1 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Klekot 88'; Marusych 65'pen]                                        Att: 1,500
Kolos Kovalivka              0-1 Skala Stryj
 [Kmit' 39']                                                          Att: 800
Avanhard Kramators'k         0-2 Desna Chernihiv
 [Chepurnenko 62', Kartushov 90+3']                                   Att: 700

Round 10
[Sep 18]
Arsenal Kyiv                 0-0 Veres Rivne                          Att: 400
FC Poltava                   2-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Zelenevych 66', Dehtjar'ov 74'; Buhaj 44']                          Att: 850
Obolon-Brovar Kyiv           3-0 Helios Xarkiv
 [Kovalenko, I. 14', 83', Kovalenko, K. 75']                          Att: 710
Illichivets' Mariupol        2-0 Cherkaskyj Dnipro
 [Kisil' 11', Vakulenko 72']                                          Att: 2,000
Inhulets' Petrove            3-0 FC Ternopil'
 [Pokotyljuk 15', 37', Hvamora 41']                                   Att: 1,100
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-0 Kolos Kovalivka                      Att: 500
Skala Stryj                  0-1 Avanhard Kramators'k
 [Hryshyn 16']                                                        Att: 1,000
FC Sumy                      0-0 Desna Chernihiv                      Att: 825
[Oct 13]
MFC Mykolajiv                0-3 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Arveladze 1', Peredystyj 16', Vojtsexovs'kyj 70']                   Att: 300

Round 11 
[Sep 24]
Avanhard Kramators'k         0-1 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Marusych 73'pen]                                                    Att: 1,500
[Sep 25]
FC Ternopil'                 2-1 Arsenal Kyiv
 [Dori 75', 86'; Semenjuk 35']                                        Att: 1,000
Veres Rivne                  2-2 FC Poltava
 [Stepanjuk 13', 16'; Solomko 25', Trojanovs'kyj 54']                 Att: 4,550
Helios Xarkiv                0-2 Illichivets' Mariupol
 [Kisil' 10, Kozhanov 90+2']                                          Att: 800
Cherkaskyj Dnipro            0-0 MFC Mykolajiv                        Att: 2,100
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    4-0 FC Sumy
 [Chernij 20', Arveladze 43', Sondej 67', Vechtomov 83']              Att: 1,700
Kolos Kovalivka              2-2 Inhulets' Petrove
 [Bondarenko, O. 12', Lysyts'kyj 57; Sitchinava 2', Zhukov 13']       Att: 550
Desna Chernihiv              3-0 Skala Stryj
 [Banasevych 28', 52', Filippov 87']                                  Att: 500
[Sep 26]
Bukovyna Chernivtsi          0-0 Obolon-Brovar Kyiv                   Att: 1,640

Round 12 
[Oct 1]
FC Poltava                   3-1 FC Ternopil'
 [Solomka 24', 45+2', Lisovyj 90+3'; Vons 4']                         Att: 500
Obolon-Brovar Kyiv           0-0 Veres Rivne                          Att: 1,000
Illichivets' Mariupol        1-0 Bukovyna Chernivtsi
 [Kozhanov 54']                                                       Att: 1,500
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-1 Cherkaskyj Dnipro
 [Pasich 1'; Honcharenko 17']                                         Att: 1,600
Inhulets' Petrove            2-3 Avanhard Kramators'k
 [Muchak 56', Djachuk 81'; Ahapov 9', 82', Sobko 47'pen]              Att: 850
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 2-5 Desna Chernihiv
 [Javors'kyj 73', Marusych 90+2'; Filippov 48', 51', Chepurnenko 76',
  Kartushov 82', Maksymenko 88']                                      Att: 400
FC Sumy                      2-1 Skala Stryj
 [Suxodub 36', Kravchuk 82'; Maksymovych 38']                         Att: 500
[Oct 2]
Arsenal Kyiv                 3-3 Kolos Kovalivka
 [Kyzylatesh 2', Eseola 46', 60'; Havrysh 19'pen, Bondarenko, O. 72',
 Pozdejev 90+3']                                                      Att: 250
MFC Mykolajiv                0-0 Helios Xarkiv                        Att: 1,020

Round 13
[Oct 8]
Cherkaskyj Dnipro            0-2 FC Sumy     
 [Hrebenjuk 7', Ihnatenko 89']                                        Att: 524   
Kolos Kovalivka              1-0 FC Poltava
 [Bondarenko, O. 40']                                                 Att: 500
Desna Chernihiv              1-0 Inhulets' Petrove
 [Favorov, D. 4']                                                     Att: 150
Skala Stryj                  3-2 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Bondarenko, V. 6', Pavlyk 22'og, Skakun 38'; Kirijenko 36', 51']    Att: 1,000
Veres Rivne                  3-1 Illichivets' Mariupol
 [Stepanjuk 72', Borzenko 75', 79'; Myshn'ov 61']                     Att: 5,658
Avanhard Kramators'k         0-2 Arsenal Kyiv
 [Pylypenko 37', Chernenko 61']                                       Att: 600
[Oct 9]
Helios Xarkiv                1-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Ivashko 87']                                                        Att: 200
FC Ternopil'                 0-0 Obolon-Brovar Kyiv                   Att: 810
Bukovyna Chernivtsi          2-0 MFC Mykolajiv
 [Nemtinov 62', Skoblov 86']                                          Att: 1,702

Round 14
[Oct 15]
Arsenal Kyiv                 1-2 Desna Chernihiv
 [Eseola 55'; Mel'nyk 32', Volkov 73']                                Att: 250      
Obolon-Brovar Kyiv           2-1 Kolos Kovalivka
 [Kovalenko, I. 32'pen, 90+3'; Chehurko 63']                          Att: 800   
Cherkaskyj Dnipro            1-0 Helios Xarkiv
 [Batal's'kyj 90+3'pen]                                               Att: 690
FC Poltava                   0-1 Avanhard Kramators'k   
 [Sobko 90'pen]                                                       Att: 500
Inhulets' Petrove            1-0 Skala Stryj
 [Hvamora 90+3']                                                      Att: 300
[Oct 16]
FC Sumy                      1-1 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Bohachov 13'; Kirijenko 90+2']                                      Att: 520
MFC Mykolajiv                1-2 Veres Rivne
 [Sartina 36'; Serhijchuk 79', Kotljar 86'pen]                        Att: 360
[Oct 17]
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    3-0 Bukovyna Chernivtsi
 [Tsykolija 64', Pasich 86', Chernij 90+3']                           Att: 650 
Illichivets' Mariupol        awd FC Ternopil'                         [awarded 3-0, Ternopil' dns]

Round 15
[Oct 21]
Kolos Kovalivka              0-1 Illichivets' Mariupol
 [Fomin 65']                                                          Att: 1,000
Avanhard Kramators'k         3-1 Obolon-Brovar Kyiv
 [Stefurak 49', Poljujax 56', Sobko 63'; Shevchuk 38']                Att: 400   
[Oct 22]
Skala Stryj                  1-1 Arsenal Kyiv
 [Skakun 7'; Eseola 22']                                              Att: 650
Desna Chernihiv              0-1 FC Poltava
 [Trojanovs'kyj 42']                                                  Att: 100
FC Ternopil'                 2-1 MFC Mykolajiv
 [Chervonets'kyj 62', Babych 69'; Sarkisjan 14'pen]                   Att: 600
Helios Xarkiv                1-0 FC Sumy
 [Kravchenko 43']                                                     Att: 300
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 3-1 Inhulets' Petrove
 [Maljej 38', Kirijenko 65', Vorobej 77'; Pokotyljuk 67']             Att: 500
[Oct 23]
Bukovyna Chernivtsi          0-0 Cherkaskyj Dnipro                    Att: 1,223
[Mar 12]
*Veres Rivne                 2-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Stepanjuk 15'pen, Herasymets' 73']                                  Att: 2,850
*Played at Izotor Stadium in Varash

Round 16 
[Oct 29]
Arsenal Kyiv                 2-0 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Pylypenko 35', Chernenko 70']                                       Att: 300
Helios Xarkiv                1-0 Bukovyna Chernivtsi
 [Lobojko 45+2']                                                      Att: 200
[Oct 30]
FC Poltava                   2-1 Skala Stryj
 [Lisovyj 40', Trojanovs'kyj 59'; Skakun 60']                         Att: 700
Obolon-Brovar Kyiv           1-2 Desna Chernihiv
 [Kovalenko, I. 21'; Mal'nyk 3', Koberidze 41']                       Att: 450 
Illichivets' Mariupol        0-0 Avanhard Kramators'k                 Att: 900
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    2-1 FC Ternopil'
 [Lohinov 48', Lapin 87'; Hromjak 66']                                Att: 1,150
Cherkaskyj Dnipro            3-0 Veres Rivne
 [Kovpak 12', 56', Batal's'kyj 16']                                   Att: 885
FC Sumy                      1-1 Inhulets' Petrove
 [Brikner 19'; Datsenko 22']                                          Att: 315
MFC Mykolajiv                1-0 Kolos Kovalivka
 [Rohozyns'kyj 53']                                                   Att: 340 

Round 17 [Nov 5]
Inhulets' Petrove            2-1 Arsenal Kyiv
 [Panasenko 64', Krasov 71'; Senchuk 27']                             Att: 850
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 4-0 FC Poltava
 [Marusych 1', Kirijenko 33', Lomko 48', Maljej 76']                  Att: 500
Skala Stryj                  2-2 Obolon-Brovar Kyiv
 [Tsjutsjura 36'pen, Skakun 54'; Kovalenko, I. 45'pen, 48']           Att: 500
Desna Chernihiv              3-1 Illichivets' Mariupol
 [Favorov 82', Filippov 85'pen, 86'; Kol'tsov 18'pen]                 Att: 800
Avanhard Kramators'k         2-0 MFC Mykolajiv
 [Miroshchyk 47', Malysh 83']                                         Att: 500
Kolos Kovalivka              1-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 Pozdejev 60'pen]                                                     Att: 700
FC Ternopil'                 1-1 Cherkaskyj Dnipro
 [Kurylo 90; Kovpak 23']                                              Att: 630
Veres Rivne                  2-1 Helios Xarkiv
 [Serhijchuk 24', Stepanjuk 38'pen; Lobojko 74']                      Att: 3,200
Bukovyna Chernivtsi          1-0 FC Sumy
 [Skoblov 13'pen]                                                     Att: 1,025

Round 18 [Nov 9]
FC Sumy                      1-1 Arsenal Kyiv
 [Zharikov 58'; Semenjuk 52']                                         Att: 100   
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-2 Obolon-Brovar Kyiv
 [Datsenko, Sr. 2', Hordijchuk 15']                                   Att: 300 
Skala Stryj                  0-1 Illichivets' Mariupol
 [Fomin 11']                                                          Att: 300 
Desna Chernihiv              3-1 MFC Mykolajiv
 [Banasevych 10', Filippov 87', Favorov, D. 89'pen; Rohozyns'kyj 71'] Att: 1,000      
Kolos Kovalivka              2-1 Cherkaskyj Dnipro
 [Lysyts'kyj 51', Zadoja 78'; Bushman 81']                            Att: 500      
Veres Rivne                  5-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Koz'ban 14', Bilyj 25', Stepanjuk 42', 64', 90+2'; Datsjuk 78']     Att: 2,784  
Avanhard Kramators'k         1-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Tymofijenko 45']                                                    Att: 350  
FC Ternopil'                 0-1 Helios Xarkiv
 [Lobojko 45']                                                        Att: 400
Inhulets' Petrove            1-0 FC Poltava
 [Sitchinava 68']                                                     Att: 450

Round 19
[Nov 13]
FC Poltava                   0-1 Arsenal Kyiv
 [Eseola 71']                                                         Att: 600
Obolon-Brovar Kyiv           4-1 Inhulets' Petrove
 [Kovalenko, I. 66', Datsenko 69', Prodan 74', Yeremenko 86; 
  Panasenko 47']                                                      Att: 600 
MFC Mykolajiv                2-0 Skala Stryj
 [Batjushyn 11'pen, Bessalov 51']                                     Att: 300
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    2-0 Desna Chernihiv
 [Pasich 30', Arveladze 90+2'pen]                                     Att: 500
Cherkaskyj Dnipro            1-0 Avanhard Kramators'k
 [Bushman 11']                                                        Att: 460
Veres Rivne                  2-1 FC Sumy
 [Serhijchuk 53', Sikors'kyj 56'; Brikner 43']                        Att: 1,800
[Nov 14]
Illichivets' Mariupol        3-1 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Fomin 48', 82', Tyshchenko 88'; Harbar 28']                         Att: 500
Helios Xarkiv                0-0 Kolos Kovalivka                      Att: 200
[Apr 18]
Bukovyna Chernivtsi          4-0 FC Ternopil'
 [Pokotyljuk 15', Tjerjexov 26', 60', Chebotar'ov 90+2']              Att: 1,750                    

Round 20
[Nov 18]
FC Ternopil'                 0-1 Veres Rivne
 [Borzenko 43']                                                       Att: 600
[Nov 19]
Arsenal Kyiv                 2-1 Obolon-Brovar Kyiv
 [Eseola 11'pen, Kostjuchenko 45'; Kovalenko, I. 52']                 Att: 500  
FC Sumy                      1-3 FC Poltava
 [Kravchuk 90+3'; Dehtjar'ov 60', 78', Lisovyj 69']                   Att: 200 
Inhulets' Petrove            1-1 Illichivets' Mariupol
 [Sitchinava 59'pen; Myshn'ov 74']                                    Att: 400   
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 3-1 MFC Mykolajiv
 [Moisejenko 37', Korol'kov 42', Javors'kyj 79'; Sarkisjan 85'pen]    Att: 300               
Skala Stryj                  0-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka            Att: 350
Desna Chernihiv              1-1 Cherkaskyj Dnipro
 [Bovtruk 11'; Kovpak 35']                                            Att: 400
Avanhard Kramators'k         1-1 Helios Xarkiv
 [Ahapov 50'; Lutsenko 78']                                           Att: 400
[Nov 20]
Bukovyna Chernivtsi          2-3 Kolos Kovalivka
 [Skoblov 48'pen, Syvka 89'; Bondarenko, O. 6', Havrysh 18', 
  Lysyts'kyj 35']                                                     Att: 985 

Round 21 
[Mar 18]
Illichivets' Mariupol        0-0 Arsenal Kyiv                         Att: 1,100
Obolon-Brovar Kyiv           0-1 FC Poltava
 [Nextij 74']                                                         Att: 750
MFC Mykolajiv                1-0 Inhulets' Petrove
 [Aleksanov 37']                                                      Att: 720
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    3-2 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Chernij 8', Sondej 36', Lozovyj 43'; Korol'kov 50'pen, 82']         Att: 1,100
Cherkaskyj Dnipro            2-1 Skala Stryj
 [Savchenko 37', Skeps'kyj 74'pen; Poruchyns'kyj 39']                 Att: 4,021
Veres Rivne                  2-3 Kolos Kovalivka
 [Voloshynovych 17', Herasymets' 56'pen; Pozdejev 25'pen, 82'pen,
  Bondarenko, O. 47']                                                 Att: 1,950
Helios Xarkiv                0-1 Desna Chernihiv
 [Volkov 17']                                                         Att: 800
[Mar 19]
Bukovyna Chernivtsi          0-0 Avanhard Kramators'k                 Att: 2,345
FC Ternopil'                 2-2 FC Sumy
 [Zaxarkiv 40', Datsjuk 90'; Jarovenko 11'pen, 46']                   Att: 1,350

Round 22 [Mar 25]
Arsenal Kyiv                 1-0 MFC Mykolajiv
 [Batal's'kyj 71']                                                    Att: 300
FC Poltava                   0-2 Illichivets' Mariupol
 [Kozhanov 83', Kisil' 87']                                           Att: 800
Inhulets' Petrove            1-3 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Klimakov 69'; Lozovyj 12', Peredystyj 34', Pidnebennoj 64']         Att: 200
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 5-2 Cherkaskyj Dnipro
 [Saxnevych 17', Djachuk 21', Shevchuk 24', 83', Moisejenko 45+1';
  Bushman 11', Skeps'kyj 13'pen]                                      Att: 1,200                         
Skala Stryj                  0-1 Helios Xarkiv
Desna Chernihiv              0-0 Bukovyna Chernivtsi                  Att: 300
Avanhard Kramators'k         1-0 Veres Rivne
 [Sobko 9'pen]                                                        Att: 2,000
Kolos Kovalivka              4-1 FC Ternopil'
 [Rjabov 1', 4', 17', Pozdejev 62'pen; Kurylo 32']                    Att: 300
FC Sumy                      1-1 Obolon-Brovar Kyiv
 [Stetsenko 7'; Skakun 55']                                           Att: 580

Round 23 
[Mar 31]
MFC Mykolajiv                0-1 FC Poltava
 [Trojanovs'kyj 71']                                                  Att: 275   
[Apr 1]
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    0-0 Arsenal Kyiv                         Att: 850
Illichivets' Mariupol        3-0 Obolon-Brovar Kyiv
 [Kol'tsov 14', Fomin 65', Vakulenko 77'pen]                          Att: 1,400     
Cherkaskyj Dnipro            0-2 Inhulets' Petrove
 [Mishurenko 17', Proshenko 90+2']                                    Att: 1,245 
Helios Xarkiv                0-1 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Korol'kov 90+4'pen]                                                 Att: 800
Kolos Kovalivka              0-0 FC Sumy                              Att: 500
[Apr 2]
Bukovyna Chernivtsi          1-0 Skala Stryj
 [Hus'kov 60']                                                        Att: 3,945    
Veres Rivne                  0-2 Desna Chernihiv
 [Favorov, D. 3', Kirijenko 53']                                      Att: 5,200
FC Ternopil'                 0-1 Avanhard Kramators'k
 [Jevdomykov 47']                                                     Att: 800

Round 24
[Apr 7]
Obolon-Brovar Kyiv           2-0 MFC Mykolajiv
 [Prodan 37', Kovalenko, K. 76']                                      Att: 1,500
Inhulets' Petrove            0-0 Helios Xarkiv                        Att: 800
[Apr 8]
Arsenal Kyiv                 0-0 Cherkaskyj Dnipro                    Att: 300
FC Sumy                      0-2 Illichivets' Mariupol
 [Fomin 80', 83']                                                     Att: 600     
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-0 Bukovyna Chernivtsi                  Att: 500
Desna Chernihiv              2-0 FC Ternopil'
 [Mel'nyk 13', Arveladze 26']                                         Att: 80
Avanhard Kramators'k         0-1 Kolos Kovalivka
 [Matvjejev 2']                                                       Att: 2,253
[Apr 9]
FC Poltava                   1-1 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Nextij 15'; Zahynajlov 57']                                         Att: 650
Skala Stryj                  0-3 Veres Rivne
 [Stepanjuk 8', 43', Sikors'kyj 41']                                  Att: 720

Round 25 
[Apr 14]
Cherkaskyj Dnipro            0-1 FC Poltava
 [Nextij 68']                                                         Att: 1,040
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-2 Obolon-Brovar Kyiv
 [Sondej 36'; Prodan 89', 90+4']                                      Att: 650     
Bukovyna Chernivtsi          0-1 Inhulets' Petrove
 [Mishurenko 11']                                                     Att: 1,700
Veres Rivne                  4-2 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Stepanjuk 16'pen, 27', Borzenko 33', Voloshynovych 71'; 
  Panasenko 71', Moisejenko 86'pen]                                   Att: 0
FC Ternopil'                 1-0 Skala Stryj
 [Zaxarkiv 49']                                                       Att: 500 
Avanhard Kramators'k         0-0 FC Sumy                              Att: 500
Helios Xarkiv                1-0 Arsenal Kyiv
 [Kravchenko 51']                                                     Att: 500 
[Apr 15]
Kolos Kovalivka              0-1 Desna Chernihiv
 [Lysenko 40']                                                        Att: 900
MFC Mykolajiv                1-2 Illichivets' Mariupol
 [Berko 89'pen; Kisil' 41', Kozhanov 56']                             Att: 500

Round 26
[Apr 21]
Obolon-Brovar Kyiv           0-1 Cherkaskyj Dnipro
 [Skeps'kyj 3']                                                       Att: 500
[2Apr 22] 
Arsenal Kyiv                 0-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Iljuk 65']                                                          Att: 220
FC Poltava                   1-2 Helios Xarkiv
 [Kovtun 69'; Semenets' 41', Kravchenko 82']                          Att: 700
Illichivets' Mariupol        1-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Javors'kyj 75']                                                     Att: 1,400
FC Sumy                      1-2 MFC Mykolajiv
 [Jarovenko 47'; Berko 24', 28']                                      Att: 300
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 2-0 FC Ternopil'
 [Korol'kov 19', Shevchuk 29']                                        Att: 800
Desna Chernihiv              2-0 Avanhard Kramators'k
 [Mel'nyk 30', Lysenko 90+1']                                         Att: 200
[Apr 23]
Skala Stryj                  1-2 Kolos Kovalivka
 [Baranov 71'; Bondarenko, O. 18', 80']                               Att: 260
Inhulets' Petrove            1-2 Veres Rivne
 [Medvedjev 27'; Koz'ban 15', Borzenko 90+2']                         Att: 800

Round 27
[Apr 28]
Helios Xarkiv                0-0 Obolon-Brovar Kyiv                   Att: 700
Cherkaskyj Dnipro            1-2 Illichivets' Mariupol
 [Tarasenko 82'; Kisil' 2', 21']                                      Att: 4,950
[Apr 29]
Veres Rivne                  2-0 Arsenal Kyiv
 [Stepanjuk 62', 82']                                                 Att: 2,650
Bukovyna Chernivtsi          0-2 FC Poltava
 [Trojanovs'kyj 23', Kushnirenko 33']                                 Att: 1,029
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-0 MFC Mykolajiv
 [Zahynajlov 73']                                                     Att: 750
Kolos Kovalivka              1-3 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Havrysh 3'; Shevchuk, A. 4', Moisejenko 52', Panasenko 90+4']       Att: 600
Avanhard Kramators'k         2-0 Skala Stryj
 [Daudov 40', Ivashhenko 48']                                         Att: 2,145
Desna Chernihiv              0-0 FC Sumy                              Att: 300
[Apr 30]
FC Ternopil'                 0-2 Inhulets' Petrove
 [Medvedjev 11', Nemitov 61']                                         Att: 300

Round 28
[May 3]
Arsenal Kyiv                 4-0 FC Ternopil'
 [Fedosov 24', Dombrovs'kyj 41', Batal's'kyj 61', Nasimi 88']         Att: 150
FC Poltava                   0-1 Veres Rivne
 [Stepanjuk 14']                                                      Att: 700
Illichivets' Mariupol        2-0 Helios Xarkiv
 [Kol'tsov 50', Fomin 65']                                            Att: 1,500  
MFC Mykolajiv                0-0 Cherkaskyj Dnipro                    Att: 450
FC Sumy                      1-2 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Jarovenko 53'; Vojtsexovs'kyj 44', Bilyk 50']                       Att: 410    
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 1-1 Avanhard Kramators'k
 [Shevchuk, A. 9'; Ul'janov 53']                                      Att: 600
Obolon-Brovar Kyiv           1-0 Bukovyna Chernivtsi
 [Bojchuk 88'og]                                                      Att: 1,000 
[May 4]
Skala Stryj                  2-5 Desna Chernihiv
 [Isajev 13', Hereh 90+2'; Arveladze 3', 32'pen, Kartushov 26',
  Lysenko 35', 52']                                                   Att: 400    
Inhulets' Petrove            0-0 Kolos Kovalivka                      Att: 850

Round 29
[May 8]
Kolos Kovalivka              1-1 Arsenal Kyiv
 [Zadoja 7'; Nasimi 70']                                              Att: 700
FC Ternopil'                 0-1 FC Poltava
 [Trojanovs'kyj 38'pen]                                               Att: 400
Veres Rivne                  1-1 Obolon-Brovar Kyiv
 [Kovalenko, K. 40'og; Kovalenko, K. 90]                              Att: 2,000
Bukovyna Chernivtsi          0-2 Illichivets' Mariupol
 [Fomin 21', Kisil' 90'pen]                                           Att: 1,504
Helios Xarkiv                2-0 MFC Mykolajiv
 [Kravchenko 15', 66']                                                Att: 400
Cherkaskyj Dnipro            1-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Tarasenko 76']                                                      Att: 1,100
Desna Chernihiv              2-0 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Chepurnenko 44', Kovalenko 90+4'og]                                 Att: 400
Skala Stryj                  0-4 FC Sumy
 [Zaxarevych 27', 69', Bohachov 79', Olijnyk 83']    
[May 9]                                                               Att: 450
Avanhard Kramators'k         1-1 Inhulets' Petrove
 [Medvedjev 3'og; Sichinava 13']                                      Att: 1,850

Round 30
[May 12]
FC Poltava                   0-2 Kolos Kovalivka
 [Pozdejev 59'pen, Bondarenko, O. 86']                                Att: 350
[May 13]
Arsenal Kyiv                 0-3 Avanhard Kramators'k
 [Jermakov 8', Daudov 56', Sobko 88']                                 Att: 300
Obolon-Brovar Kyiv           2-0 FC Ternopil'
 [Brovchenko 10', Datsenko 54']                                       Att: 500   
Illichivets' Mariupol        1-1 Veres Rivne
 [Vakulenko 79'; Stepanjuk 90+4'pen]                                  Att: 1,450
MFC Mykolajiv                3-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Aleksanov 29', Berko 76', Sartina 82'; Hus'kov 65']                 Att: 500
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-1 Helios Xarkiv
 [Lozovyj 81'pen; Ivashko 2']                                         Att: 620
FC Sumy                      1-0 Cherkaskyj Dnipro
 [Nedolja 90+2']                                                      Att: 500
Inhulets' Petrove            1-2 Desna Chernihiv
 [Sichinava 45+1'; Mel'nyk 35', Volkov 73']                           Att: 800
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 3-0 Skala Stryj
 [Shevchuk, A. 10', 60', 65']                                         Att: 500     

Table:

 1.Illichivets' (Mariupol)              30  23  5  2  55-17  74
 2.Desna (Chernihiv)                    30  20  6  4  46-19  66
 --------------------------------------------------------------
 3.Veres (Rivne)                        30  19  6  5  58-27  63  [P]
 4.Kolos (Kovalivka)                    30  14  9  7  43-30  51  [P]
 5.Helios (Xarkiv)                      30  14  8  8  26-19  50
 6.Naftovyk-Ukrnafta (Oxtyrka)          30  13  7 10  41-26  46
 7.Avanhard (Kramators'k)               30  11 10  9  27-25  43
 8.Obolon-Brovar (Kyiv)                 30  11  8 11  33-31  41
 9.Cherkaskyj Dnipro (Cherkassy)        30  10 11  9  24-27  41
10.Arsenal (Kyiv)                       30  10  9 11  29-29  39  [P]
11.FC Poltava (Poltava)                 30  13  3 14  30-36  39  [-3]
12.Hirnyk-Sport (Horishni Plavni)       30  10  6 14  43-50  36  [*]
13.Inhulets' (Petrove)                  30   8  8 14  29-39  32  [P]
14.Bukovyna (Chernivtsi)                30   8  7 15  24-33  31  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.MFC Mykolajiv (Mykolajiv)            30   9  4 17  23-35  31
 --------------------------------------------------------------
16.FC Sumy (Sumy)                       30   6 11 13  29-42  29
17.Skala (Stryj)                        30   4  5 21  18-50  17  [P]
18.FC Ternopil' (Ternopil')             30   3  5 22  16-59  14

[*] home city renamed from Komsomols'k to Horishni Plavni

NB: FC Poltava deducted three points by the Football Federation of Ukraine for not 
      adhering to earlier directives by the Control Displinary Committee. (12 January 2017)
    Three teams withdrew from PFL after Ukrainian First League 2015-16 season. 
    Hirnyk Kryvyi Rih finished 6th and returned to the amateur leagues. 
    Dynamo-2 Kyiv finished 11th and the club's administration terminated the team. 
    Nyva Ternopil finished 18th and withdrew during the previous season and entered
      the amateur leagues.
    Competition expanded to 18 teams. Six teams promoted from Ukrainian Second League 2015-16.

Goalscorers:

Stepanjuk (Veres)                            23 (5 pen)
Kisil' (Illichivets')                        17 (1 pen)
Bondarenko, O. (Kolos)                       10
Filippov (Desna)                             10 (1 pen)
Kovalenko, I. (Obolon-Brovar)                10 (2 pen)
Arveladze (Naftovyk-Ukrnafta/Desna)           9 (4 pen)
Eseola (Arsenal)                              9 (1 pen)
Fomin (Illichivets')                          9
Shevchuk, A. (Hirnyk-Sport)                   8
Berko (MFC Mykolajiv)                         7 (2 pen)
Borzenko (Veres)                              7
Kirijenko (Hirnyk-Sport/Desna)                7 (1 pen)
Pozdejev (Kolos)                              7 (6 pen)
Rjabov (Kolos)                                7
Kozhanov (Illichivets')                       6
Lozovyj (Naftovyk-Ukrnafta)                   6 (1 pen)
Marusych (Hirnyk-Sport)                       6 (3 pen)
Prodan (Obolon-Brovar)                        6
Sikors'kyj (Veres)                            6
Skakun (Skala/Obolon)                         6
Trojanovs'kyj (FC Poltava)                    6 (1 pen)
Korol'kov (Hirnyk-Sport)                      5 (2 pen)
Kravchenko (Helios)                           5
Kurylo (FC Ternopil')                         5 (1 pen)
Lobojko (Helios)                              5
Myshn'ov (Illichivets')                       5
Pasich (Naftovyk-Ukrnafta)                    5
Sobko (Avanhard)                              5 (3 pen)
Aleksanov (Inhulets')                         4 (1 pen)
Batal's'kyj (Cherkaskyj/Arsenal)              4 (1 pen)
Bohachov (FC Sumy)                            4
Brikner (FC Sumy)                             4
Bushman (Cherkaskyj)                          4 (1 pen)
Chepurnenko (Desna)                           4
Chernij (Naftovyk-Ukrnafta)                   4
Datsjuk (Bukovyna)                            4
Favorov, D. (Desna)                           4 (1 pen)
Herasymets' (Veres)                           4 (1 pen)
Ivashko (Helios)                              4
Jarovenko (FC Sumy)                           4 (1 pen)
Kartushov (Desna)                             4
Kovalenko, K. (Obolon-Brovar)                 4
Kovpak (Cherkaskyj)                           4
Kravchuk (FC Sumy)                            4
Kushnirenko (FC Poltava)                      4
Lisovyj (FC Poltava)                          4
Lutsenko (Helios)                             4 (1 pen)
Lysenko (Desna)                               4
Mel'nyk (Desna)                               4
Moisejenko (Hirnyk-Sport)                     4 (1 pen)
Panasenko (Inhulets')                         4
Pokotyljuk (Inhulets')                        4
Rohozyns'kyj (MFC Mykolajiv)                  4
Serhijchuk (Veres)                            4
Skoblov (Bukovyna)                            4 (2 pen)
Vakulenko (Illichivets')                      4 (2 pen)
Volkov (Desna)                                4
Ahapov (Avanhard)                             3
Banasevych (Desna)                            3
Chernenko (Arsenal)                           3
Dehtjar'ov (FC Poltava)                       3
Havrysh (Kolos)                               3 (1 pen)
Hus'kov (FC Poltava)                          3
Hvamora (Inhulets')                           3
Javors'kyj (Hirnyk-Sport)                     3
Kol'tsov (Illichivets')                       3 (1 pen)
Koz'ban (Veres)                               3
Lysyts'kyj (Kolos)                            3
Morozko (Kolos)                               3
Nextij (FC Poltava)                           3
Pidnebennoj (Naftovyk-Ukrnafta)               3
Pylypenko (Arsenal)                           3
Sarkisjan (MFC Mykolajiv)                     3 (3 pen)
Sitchinava (Inhulets')                        3 (1 pen)
Skeps'kyj (Cherkaskyj)                        3 (2 pen)
Sondej (Naftovyk-Ukrnafta)                    3
Tarasenko (Cherkaskyj)                        3
Ul'janov (Avanhard)                           3
Vojtsexovs'kyj (Naftovyk-Ukrnafta)            3
Voloshynovych (Veres)                         3
Zaxarevych (Obolon-Brovar/Sumy)               3 (1 pen)
Bilala (Skala)                                2 (2 pen)
Bilyj (Veres)                                 2
Bondarenko, V. (Skala)                        2
Datsenko (Obolon-Brovar)                      2
Daudov (Avanhard)                             2
Djachuk (Inhulets')                           2
Dori (FC Ternopil')                           2
Harbar (Hirnyk-Sport)                         2
Kramar (Cherkaskyj)                           2
Kyzylatesh (Arsenal)                          2
Lebedenko (Illichivets')                      2
Maljej (Hirnyk-Sport)                         2
Medvedjev (Inhulets')                         2
Mishurenko (Inhulets')                        2
Nasimi (Arsenal)                              2
Nemtinov (Bukovyna)                           2
Orlovs'kyj (Veres)                            2
Peredystyj (Naftovyk-Ukrnafta)                2
Perin (Bukovyna)                              2
Sartina (MFC Mykolajiv)                       2
Savchenko (Cherkaskyj)                        2
Semenets' (Helios)                            2
Semenjuk (Arsenal)                            2
Shevchuk, An. (Obolon-Brovar)                 2
Sichinava (Inhulets')                         2
Solomka (FC Poltava)                          2
Syvka (Bukovyna)                              2
Tjerjexov (Bukovyna)                          2
Tyshchenko (Illichivets')                     2
Vyshnjak (Kolos)                              2
Zadoja (Kolos)                                2
Zahynajlov (Naftovyk-Ukrnafta)                2
Zaxarkiv (FC Ternopil')                       2
Zelenevych (FC Poltava)                       2
Zharikov (FC Sumy)                            2


Round 31 [17 May]

Desna Chernihiv               -  Arsenal Kyiv
Avanhard Kramators'k          -  FC Poltava
Kolos Kovalivka               -  Obolon-Brovar Kyiv
FC Ternopil'                  -  Illichivets' Mariupol
Veres Rivne                   -  MFC Mykolajiv
Bukovyna Chernivtsi           -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
Helios Xarkiv                 -  Cherkaskyj Dnipro
Skala Stryj                   -  Inhulets' Petrove
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  FC Sumy

Round 32 [21 May]

Arsenal Kyiv                  -  Skala Stryj
FC Poltava                    -  Desna Chernihiv
Obolon-Brovar Kyiv            -  Avanhard Kramators'k
Illichivets' Mariupol         -  Kolos Kovalivka
MFC Mykolajiv                 -  FC Ternopil'
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Veres Rivne
Cherkaskyj Dnipro             -  Bukovyna Chernivtsi
FC Sumy                       -  Helios Xarkiv
Inhulets' Petrove             -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni

Round 33 [27 May]

Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  Arsenal Kyiv
Skala Stryj                   -  FC Poltava
Desna Chernihiv               -  Obolon-Brovar Kyiv
Avanhard Kramators'k          -  Illichivets' Mariupol
Kolos Kovalivka               -  MFC Mykolajiv
FC Ternopil'                  -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
Veres Rivne                   -  Cherkaskyj Dnipro
Bukovyna Chernivtsi           -  Helios Xarkiv
Inhulets' Petrove             -  FC Sumy

Round 34 [2 Jun]

Arsenal Kyiv                  -  Inhulets' Petrove
FC Poltava                    -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
Obolon-Brovar Kyiv            -  Skala Stryj
Illichivets' Mariupol         -  Desna Chernihiv
MFC Mykolajiv                 -  Avanhard Kramators'k
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Kolos Kovalivka
Cherkaskyj Dnipro             -  FC Ternopil'
Helios Xarkiv                 -  Veres Rivne
FC Sumy                       -  Bukovyna Chernivtsi


Third Level 2016/17

Table:

 1.Rux (Vynnyky)                        28  20  4  4  59-23  64  [P]
 2.Zhemchuzhyna (Odesa)                 28  20  4  4  57-22  64  [P]
 3.Kremin' (Kreminchuk)                 28  19  4  5  55-25  61
---------------------------------------------------------------
 4.Real Pharma (Odesa)                  28  15  7  6  47-26  52
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - -
 5.Balkany (Zorja)                      28  14  8  6  52-30  50  [P]
 6.Inhulets-2 (Petrove)                 29  14  7  8  50-30  49  [P]
 7.Nyva-V (Vinnytsja)                   28  13  5 10  38-31  44  [P]
 8.Enerhija (Nova Kaxovka)              28  12  5 11  58-39  41
 9.Teplovyk-Pryk. (Ivano-Frankivs'k)    28  12  5 11  47-30  41  [P]  [*2]
10.Myr (Hornostajivka)                  28  10  9  9  29-29  39
11.FC Nikopol (Nikopol)                 29  11  5 13  36-44  38       [*3]
12.Illichivets-2 (Mariupol)             28  10  1 17  41-50  31  [P]
13.Krystal (Xerson)                     28   7  5 16  31-24  26       [*4]
14.Arsenal-Kyivshchyna (Bila Tserkva)   29   6  3 20  27-79  21
15.Metalurh (Zaporizhzhja)              29   6  2 21  32-92  20   [R]  [*1]
16.Podillya (Xmel'nyts'kyj)             28   5  4 19  22-62  19  [P]
17.Sudnobudivnyk (Mykolajiv)            28   5  4 19  19-64  19  [P]

[*1] Metalurh Zaporizhzhja withdrew from the Ukrainian Premier League during the 2015-16
     season (finished 14th), reformed and entered the Ukrainian Second League.
[*2] During the midseason winter break Teplovyk changed name to Teplovyk-Prykarpattja.
[*3] During the midseason winter break FC Nikopol-NPHU changed name to FC Nikopol.
[*4] Krystal Xerson withdrew from the PFL during the midseason winter break; all
     remaining matches are awarded technical victories to their opponents.

Round 1 
[Jul 23]
Inhulets-2 Petrove               3-1 Real Pharma Odesa
 [Koljesnikov 16', 50', Mishurenko 55'pen; Zljenko 45+2']             Att: 800
[Jul 24] 
Zhemchuzhyna Odesa               3-0 FC Nikopol-NPHU
 [Palamar 73', Horbovs'kyj 80, Malysh 87']                            Att: 200  
Krystal Xerson                   2-1 Metalurh Zaporizhzhja   
 [Adamenko 70', Djachenko 85'; Kurdas 79']                            Att: 700
Myr Hornostajivka                0-0 Balkany Zorja                    Att: 600
Podillya Xmel'nyts'kyj           2-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Jakubov 52', Lipovuz 90+3']                                         Att: 4,700   
Rux Vynnyky                      6-0 Illichivets-2 Mariupol
 [Omel'chenko 17', 49', Kikot' 19', Kozlovs'kyj 25', 
  Sheptyts'kyj 65', Baranets', B. 73']                                Att: 2,500
Nyva-V Vinnytsja                 2-2 Enerhija Nova Kaxovka
 [Bobovych 17', Polishchuk 81'; Bochak 34', Andrjejev 80']            Att: 2,500
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-6 Teplovyk Ivano-Frankivs'k
 [Boryshkevych 3', Xudobjak 51', 66', Orynchak 53', Pryjmak 70', 84'] Att: 500
Kremin' Kreminchuk               bye

Round 2 [Jul 30]                                        
Kremin' Kreminchuk               2-0 Zhemchuzhyna Odesa
 [Kozlov 65', Storchous 88']                                          Att: 1,200
FC Nikopol-NPHU                  1-1 Krystal Xerson 
 [Xodarchenko 65'pen; Hlyvyj 76']                                     Att: 300 
Metalurh Zaporizhzhja            0-1 Myr Hornostajivka 
 [Tsupurin 80']                                                       Att: 1,700
Balkany Zorja                    5-1 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Parxomenko 7', Rajchjev 36', 52', Salamaxa 59', Kirilov 86'; 
  Jakubov 45+2']                                                      Att: 1,100 
Sudnobudivnyk Mykolajiv          0-1 Rux Vynnyky    
 [Sheptyts'kyj 73']                                                   Att: 700
Illichivets-2 Mariupol           1-2 Nyva-V Vinnytsja 
 [Malenko 52', Pan'kovets'kyj 29', Maljarenko 90+4']                  Att: 200    
Enerhija Nova Kaxovka            0-3 Inhulets-2 Petrove
 [Koljesnikov 34', Krasov 51', Kovernyk 56']                          Att: 600
Real Pharma Odesa                4-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Vdovychenko 41', 61', Piskun 71'og, Mashin 89']                     Att: 300  
Teplovyk Ivano-Frankivs'k        bye
                                  
Round 3 
[Aug 5]                          
Krystal Xerson                   0-1 Kremin' Kreminchuk
 [Storchous 87']                                                      Att: 500   
Myr Hornostajivka                3-1 FC Nikopol-NPHU  
 [Komjahin 32', Savchenko 39', Dotsenko 71'; Maxnjev 55']             Att: 500    
Podillya Xmel'nyts'kyj           1-2 Metalurh Zaporizhzhja   
 [Kolesnykov 90+1'; Kas'kov 70', 90+3']                               Att: 6,300
Nyva-V Vinnytsja                 1-2 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Mometenko 90+1'; Shymanets' 38', Pasichnyk 4']                      Att: 2,000 
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-5 Enerhija Nova Kaxovka
 [Bochak 23', 25', Shastal 42', 51', Fajuk 85']                       Att: 200    
Real Pharma Odesa                2-2 Teplovyk Ivano-Frankivs'k
 [Novyts'kyj 29', Sljepko 41'; Xudobjak 2', 59']                      Att: 400
[Aug 6]
Rux Vynnyky                      2-1 Balkany Zorja
 [Bidlovs'kyj 43', Kozlovs'kyj 49'; Rajchjev 60']                     Att: 1,500
Inhulets-2 Petrove               3-0 Illichivets-2 Mariupol
 [Koljesnikov 30', Mishurenko 55'pen, 67']                            Att: 500
Zhemchuzhyna Odesa               bye

Round 4 
[Aug 14]                                              
Kremin' Kreminchuk               2-0 Myr Hornostajivka    
 [Bohdanov 52', Storchous 76']                                        Att: 1,500
FC Nikopol-NPHU                  3-0 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Lytvjak 9', Xodarchenko 53', Vakulins'kyj 90+1']                    Att: 900
Metalurh Zaporizhzhja            3-4 Rux Vynnyky  
 [Kas'kov 18', 20', Petrov 66'pen'; Bidlovs'kyj 5'pen, 29'pen, 
  Kinash 79', Hurs'kyj 90+3']                                         Att: 2,100
Balkany Zorja                    1-0 Nyva-V Vinnytsja 
 [Rajchjev 81'pen]                                                    Att: 2,000
Sudnobudivnyk Mykolajiv          0-0 Inhulets-2 Petrove               Att: 700
Enerhija Nova Kaxovka            1-0 Teplovyk Ivano-Frankivs'k
 [Moisejev 19']                                                       Att: 606
[Aug 15] 
Zhemchuzhyna Odesa               2-3 Krystal Xerson  
 [Ushakov 16', Palamar 22'; Hlyvyj 14', Bilousov 45+1', 
  Fal'kovs'kyj 80']                                                   Att: 300
Illichivets-2 Mariupol           4-2 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Bilokin' 18', 89', Janakov 23', Kalinin 87'; Zheljuk 4', 
  S'omka 28']                                                         Att: 400
Real Pharma Odesa                bye

Round 5
[Aug 19]                                            
Myr Hornostajivka                0-0 Zhemchuzhyna Odesa               Att: 500
Rux Vynnyky                      1-0 FC Nikopol-NPHU  
 [Dmytrux 12']                                                        Att: 2,000
Nyva-V Vinnytsja                 4-2 Metalurh Zaporizhzhja  
 [Bobovych 4', Ngaha 5', Braslavs'kyj 72', 78'; Duhijenko 38',
  Kas'kov 40']                                                        Att: 2,500
Teplovyk Ivano-Frankivs'k        0-1 Illichivets-2 Mariupol
 [Kalinin 35']                                                        Att: 6,200
Real Pharma Odesa                4-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Kakushyn 35', Kulishenko 51', Pjatov 85', Mashnin 90+1'; 
  Bochak 74']                                                         Att: 200
[Aug 20]
Podillya Xmel'nyts'kyj           0-2 Kremin' Kreminchuk
 [Bohdanov 44', Bychkov 87']                                          Att: 4,200
Inhulets-2 Petrove               3-1 Balkany Zorja  
 [Koljesnikov 16', 59', Zlatov 78'og; Rajchjev 28']                   Att: 950
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 4-1 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Breus 1', 44', Vashchenko 31', Zorja 60'; Storubl'ovtsev 10'pen]    Att: 100
Krystal Xerson                   bye

Round 6 
[Aug 26]                               
Kremin' Kreminchuk               1-2 Rux Vynnyky              
 [Sydorenko 90+2'; Fedoriv 39', Ivanov 57']                           Att: 1,500
FC Nikopol-NPHU                  0-1 Nyva-V Vinnytsja 
 [Bobovych 27']                                                       Att: 1,000 
Balkany Zorja                    4-2 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Shestakov 13', Parxomenko 32', Zlaton 50', 52'; Zorya 25', 
  Vashchenko 67']                                                     Att: 1,400
Sudnobudivnyk Mykolajiv          2-2 Teplovyk Ivano-Frankivs'k
 [Tolharenko 42', Shymanets' 71'; Xudobjak 59', Janush 86']           Att: 400
Krystal Xerson                   0-1 Myr Hornostajivka  
 [Savchenko 90+5']                                                    Att: 1,200
Zhemchuzhyna Odesa               5-0 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Palamar 7', 47'pen, Malysh 32', Konshyn 65', Ushakov 69']           Att: 300 
Metalurh Zaporizhzhja            0-6 Inhulets-2 Petrove
 [Zhukov 21', Mishenin 57', Mishurenko 59', 74', Krasov 73', 
  Ryzhuk 86']                                                         Att: 2,300
[Aug 27]
Illichivets-2 Mariupol           3-1 Real Pharma Odesa
 [Shtander 35', Buj 45+1', Bilokin' 90+3'; Kulishenko 49']            Att: 600 
Enerhija Nova Kaxovka            bye

Round 7 
[Sep 2]                                               
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 1-0 Metalurh Zaporizhzhja  
 [Breus 87']                                                          Att: 200 
[Sep 3]
Podillya Xmel'nyts'kyj           1-1 Krystal Xerson    
 [Jakubov 49'; Tsoj 81'pen]                                           Att: 3,900
Nyva-V Vinnytsja                 0-2 Kremin' Kreminchuk
 [Bohdanov 63', Stepanchuk 72']                                       Att: 3,000
Rux Vynnyky                      0-1 Zhemchuzhyna Odesa
 [Palamar 23'pen]                                                     Att: 1,500
Teplovyk Ivano-Frankivs'k        3-1 Balkany Zorja  
 [Xudobjak 15', Boryshkevych 45+2', Orynchak 49'; Frantsuz 72'og]     Att: 4,500
Real Pharma Odesa                2-1 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Zljepko 52', Mashnin 87'; Bojko 78']                                Att: 600
Enerhija Nova Kaxovka            3-0 Illichivets-2 Mariupol
 [Shastal 23', Bochak 25', Fajuk 58']                                 Att: 500
[Sep 4]
Inhulets-2 Petrove               3-0 FC Nikopol-NPHU  
 [Muchak 8', Mishurenko 30'pen, Koljesnikov 83']                      Att: 850
Myr Hornostajivka                bye

Round 8 [Sep 8]               
Kremin' Kreminchuk               3-2 Inhulets-2 Petrove
 [Kozlov 9', Storchous 16', Entin 53'; Xodulja 31', Klimakov 63']     Att: 1,400  
Zhemchuzhyna Odesa               3-1 Nyva-V Vinnytsja 
 [Konchyn 11', Pospjelov 24', Lazarovych 33'; Braslavs'kyj 88']       Att: 150
Krystal Xerson                   1-1 Rux Vynnyky 
 [Bilousov 39'; Hurs'kyj 50']                                         Att: 500
Myr Hornostajivka                3-1 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Bondarenko 42', 46', Muzychenko 66'; Jakubov 45+2']                 Att: 300 
FC Nikopol-NPHU                  2-1 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Kren'ko 57', Voronin 90+3'; Zorja 29']                              Att: 1,000 
Balkany Zorja                    1-1 Real Pharma Odesa
 [Rajchev 90+5'; Koloda 35']                                          Att: 1,200  
Sudnobudivnyk Mykolajiv          1-0 Enerhija Nova Kaxovka
 [Pasichnyk 90+1']                                                    Att: 300  
Metalurh Zaporizhzhja            0-3 Teplovyk Ivano-Frankivs'k
 [Derbax 4', Xudobjak 17', 45+1']                                     Att: 700
Illichivets-2 Mariupol           bye

Round 9
[Sep 13]                
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 2-6 Kremin' Kreminchuk
 [Chernets'kyj 3', Breus 67'; Koshadze 18', 51', Storchous 44',
  Kozlov 61', Stepanchuk 64'pen, 89']                                 Att: 100
Inhulets-2 Petrove               2-3 Zhemchuzhyna Odesa
 [Hvozdevych 15', Mishurenko 30'pen; Malysh 3', Palamar 36'pen, 38']  Att: 300
Nyva-V Vinnytsja                 1-0 Krystal Xerson    
 [Kolomijets' 68']                                                    Att: 1,600
Rux Vynnyky                      1-0 Myr Hornostajivka 
 [Panasjuk 6']                                                        Att: 500
Teplovyk Ivano-Frankivs'k        1-0 FC Nikopol-NPHU  
 [Janush 37']                                                         Att: 4,000
Real Pharma Odesa                3-1 Metalurh Zaporizhzhja    
 [Heorhijev 20', Bondarenko, O. 32', Xromyx 90'; Komljev 17']         Att: 250
Enerhija Nova Kaxovka            1-2 Balkany Zorja  
 [Shastal 41'; Havryljuk 66', Il'nytskyj 84']                         Att: 400
[Sep 14]
Illichivets-2 Mariupol           4-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Shtander 35', Janakov 61', Pandurs'kyj 78', Buj 86']                Att: 400
Podillya Xmel'nyts'kyj           bye

Round 10 
[Sep 17]                                          
Zhemchuzhyna Odesa               4-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Malysh 14', Palamar 59', Kurko 69', Ushakov 88']                    Att: 200
[Sep 18]
Kremin' Kreminchuk               1-0 Teplovyk Ivano-Frankivs'k
 [Kozlov 24']                                                         Att: 1,400
Krystal Xerson                   1-2 Inhulets-2 Petrove
 [Shevtsov 90+4'; Kotsjumaka 7', 21']                                 Att: 500
Myr Hornostajivka                0-0 Nyva-V Vinnytsja                 Att: 250
Podillya Xmel'nyts'kyj           0-2 Rux Vynnyky      
 [Baranets', B. 33', Ivanov 73']                                      Att: 700
FC Nikopol-NPHU                  2-2 Real Pharma Odesa
 [Vakulins'kyj 35', Kren'ko 65'; Babentsov 23', Zljepko 89']          Att  1,000
Balkany Zorja                    1-1 Illichivets-2 Mariupol
 [Rajchev 38'pen; Buj 25']                                            Att: 1,400
[Sep 19]
Enerhija Nova Kaxovka            0-0 Metalurh Zaporizhzhja            Att: 400
Sudnobudivnyk Mykolajiv          bye

Round 11 
[Sep 25]                       
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-7 Krystal Xerson  
 [Fal'kovs'kyj 10', 22', 66', Barladym 39', Shevtsov 39', 
  Bilousov 80', 89']                                                  Att: 300
Inhulets-2 Petrove               0-0 Myr Hornostajivka                Att: 300
Nyva-V Vinnytsja                 4-0 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Bobovych 36', Braslavs'kyj 38', Iosha 55', Ngaha 59']               Att: 1,500
Enerhija Nova Kaxovka            4-1 FC Nikopol-NPHU  
 [Fajuk 12', Shastal 33', 62', Moisjejev 43'; Voronin 48']            Att: 450
Sudnobudivnyk Mykolajiv          1-2 Balkany Zorja  
 [Pasichnyk 22'; Rajchjev 14'pen, Bars'kyj 83'og]                     Att: 300
[Sep 26]
Real Pharma Odesa                0-1 Kremin' Kreminchuk
 [Kozlov 31']                                                         Att: 250
Teplovyk Ivano-Frankivs'k        3-4 Zhemchuzhyna Odesa
 [Xudobjak 51', 82', Boryshkevych 63'; Kurko 35', 
  Lazarovych 40', 71', Konshyn 57']                                   Att: 4,100
Illichivets-2 Mariupol           4-1 Metalurh Zaporizhzhja  
 [Janakov 5', 13'pen, 75'pen, Papuk, Da. 90'; Kas'kov 50']            Att: 300
Rux Vynnyky                      bye

Round 12 
[Oct 1]                        
Kremin' Kreminchuk               1-0 Enerhija Nova Kaxovka
 [Kozlov 82']                                                         Att: 1,400
Zhemchuzhyna Odesa               2-0 Real Pharma Odesa
 [Pospjelov 32', Potarochenko 42']                                    Att: 900
Krystal Xerson                   2-0 Teplovyk Ivano-Frankivs'k
 [Fal'kovs'kyj 5', Bryzhchuk 44']                                     Att: 550
Myr Hornostajivka                4-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Dotsenko 42', 68', Nasimi 73', Katelin 89']                         Att: 1,125
Rux Vynnyky                      3-0 Nyva-V Vinnytsja 
 [Bidlovs'kyj 15'pen, Baranets', H. 25', Kozlovs'kyj 64'pen]          Att: 1,000
FC Nikopol-NPHU                  2-1 Illichivets-2 Mariupol
 [Maxnjev 21', Voronin 78'; Janakov 31']                              Att: 800 
*Podillya Xmel'nyts'kyj          0-3 Inhulets-2 Petrove
*Technical victory awarded to Inhulets-2 as the pitch at Podillya stadium was 
 not accessible due to the construction of the running track
[Oct 2]
Metalurh Zaporizhzhja            3-1 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Kas'kov 12'pen, Petrov 67', Bulanyj 84'; Storubl'ovysev 90+1']      Att: 300
Balkany Zorja                    bye

Round 13 
[Oct 7]                                            
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 3-0 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Parxomenko, E. 15', Vashchenko 65', Zorja 68']                      Att: 100 
[Oct 8]
Inhulets-2 Petrove               1-3 Rux Vynnyky              
 [Mishurenko 50'; Omel'chenko 1', Bidlovs'kyj 7', Kinash 39']         Att: 100 
Sudnobudivnyk Mykolajiv          0-1 FC Nikopol-NPHU  
 [Voronin 51']                                                        Att: 500
Balkany Zorja                    1-0 Metalurh Zaporizhzhja       
 [Kirilov 17']                                                        Att: 1,000   
Real Pharma Odesa                2-0 Krystal Xerson    
 [Hrubyj 18', Novyts'kyj 62']                                         Att: 100 
Teplovyk Ivano-Frankivs'k        1-0 Myr Hornostajivka   
 [Komar 38']                                                          Att: 2,200  
[Oct 9]
Illichivets-2 Mariupol           1-2 Kremin' Kreminchuk
 [Volk 20'; Stepanchuk 35', Storchous 90']                            Att: 350
[Oct 25]
Enerhija Nova Kaxovka            2-0 Zhemchuzhyna Odesa
 [Palamar 60', Lazarovych 71']                                        Att: 200
Nyva-V Vinnytsja                 bye

Round 14 [Oct 15]               
Zhemchuzhyna Odesa               3-1 Illichivets-2 Mariupol
 [Palamar 23', 49'pen, Lazarovych 43'; Bilokin' 87']                  Att: 300 
Podillya Xmel'nyts'kyj           2-1 Teplovyk Ivano-Frankivs'k
 [Kolesnykov 56', Jakubov 88'; Boryshkevych 69']                      Att: 800
Kremin' Kreminchuk               3-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Koshadze 61', Kozlov 85', Storchous 90+3']                          Att: 1,200  
Krystal Xerson                   1-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Tsoj 39'pen; Shastal 42']                                           Att: 550
FC Nikopol-NPHU                  1-3 Balkany Zorja  
 [Sharaj 90'; Ursulenko 18', Parxomenko 24', Salamaxa 57']            Att: 300
Myr Hornostajivka                0-2 Real Pharma Odesa
 [Kulishenko 7'pen, Zljepko 45+1']                                    Att: 150
Rux Vynnyky                      5-1 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Omel'chenko 8', 86', Kozlovs'kyj 31', 40', Baranets', B. 45+2'pen;
  Breus 17']                                                          Att: 300
Nyva-V Vinnytsja                 2-1 Inhulets-2 Petrove
 [Maljarenko 67', Braslavs'kyj 70'; Kovernyk 79']                     Att: 1,000 
Metalurh Zaporizhzhja            bye

Round 15
[Oct 21]                 
Sudnobudivnyk Mykolajiv          1-2 Zhemchuzhyna Odesa
 [Chaus 11'; Podpjelov 49', Palamar 64']                              Att: 300
Enerhija Nova Kaxovka            1-3 Myr Hornostajivka 
 [Hajdajenko 34'; Bondarenko, D. 9, Savchenko 24']                    Att: 400
Real Pharma Odesa                2-0 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Bondarenko, O. 74', Heorhijev 83']                                  Att: 100
[Oct 22]
Balkany Zorja                    1-0 Kremin' Kreminchuk
 [Platunov 76']                                                       Att: 2,000
FC Nikopol-NPHU                  2-1 Metalurh Zaporizhzhja  
 [Kipjejev 50', Voronin 75'; Chernjavs'kyj 58']                       Att: 500
Teplovyk Ivano-Frankivs'k        0-1 Rux Vynnyky   
 [Xudobjak 25'og]                                                     Att: 850
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 2-1 Nyva-V Vinnytsja 
 [Breus 9', Nahornyj 43'; Braslavs'kyj 35']                           Att: 150
[Oct 23]
Illichivets-2 Mariupol           1-2 Krystal Xerson   
 [Shtander 37'; Tsoj 77'pen, Ol'xovs'kyj 78']                         Att: 300
Inhulets-2 Petrove               bye

Round 16
[Oct 29]                       
Kremin' Kreminchuk               2-0 Metalurh Zaporizhzhja    
 [Kozlov 51', Koshadze 52'pen]                                        Att: 1,200      
Krystal Xerson                   2-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Bilousov 1', Barladym 65']                                          Att: 650
Myr Hornostajivka                2-0 Illichivets-2 Mariupol
 [Dotsenko 77', Kryvych 83']                                          Att: 100 
Inhulets-2 Petrove               3-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Zhukov 22', Kovernyk 70', Koljesnikov 83']                          Att: 200
Rux Vynnyky                      1-0 Real Pharma Odesa
 [Bidlovs'kyj 53']                                                    Att: 500
Nyva-V Vinnytsja                 2-1 Teplovyk Ivano-Frankivs'k
 [Bobovych 35', Ngaha 88'pen; Komar 90']                              Att: 700
[Oct30]                      
Zhemchuzhyna Odesa               2-0 Balkany Zorja  
 [Palamar 38'pen, 48']                                                Att: 900  
Podillya Xmel'nyts'kyj           0-2 Enerhija Nova Kaxovka
 [Prokypchuk 3', Shastal 81']                                         Att: 1,500
FC Nikopol-NPHU                  bye

Round 17
[Nov 4]              
Metalurh Zaporizhzhja            0-1 Zhemchuzhyna Odesa
 [Palamar 3']                                                         Att: 200
[Nov 5] 
FC Nikopol-NPHU                  2-3 Kremin' Kreminchuk
 [Maxnjev 42'pen, 86'pen; Kozlov 62', 90+4', Piskun 65']              Att: 700
Balkany Zorja                    2-2 Krystal Xerson    
 [Ursulenko 29', Parxomenko 61'; Bilousov 18', Fal'kovs'kyj 90']      Att: 650
Sudnobudivnyk Mykolajiv          2-2 Myr Hornostajivka    
 [Kotov 9', Bars'kyj 88'; Katelin 18', Prytykovs'kyj 26']             Att: 300 
Enerhija Nova Kaxovka            2-1 Rux Vynnyky              
 [Moisjejev 18', Fajuk 78'; Baranets', H. 4']                         Att: 300
Real Pharma Odesa                2-1 Nyva-V Vinnytsja 
 [Kulishenko 63', Novyts'kyj 90+3'; Jas'kov 90+1']                    Att: 100  
Teplovyk Ivano-Frankivs'k        1-1 Inhulets-2 Petrove
 [Xudobjak 59'; Hladysh 62']                                          Att: 2,100
[Nov 6]
Illichivets-2 Mariupol           3-2 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Shtander 18', Savin 73', Rjashko 90+1'; Jakubov 55, Babak 76']      Att: 150
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva bye
                                  
Round 18
[Nov 8]               
Sudnobudivnyk Mykolajiv          2-1 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Shvets 26', Storubl'ovtsev 83'; Babak 42']                          Att: 100
Metalurh Zaporizhzhja            1-6 Krystal Xerson   
 [Petrov 45+3'; Koval'chuk 21', 82', Fal'kovs'kyj 29', Barladym 33', 
 Bryzhyk 76', Tsoj 89']                                               Att: 150
Enerhija Nova Kaxovka            2-1 Nyva-V Vinnytsja 
 [Kulinich 76'og, Mys' 90+3'; Iosha 28']                              Att: 150
[Nov 9]
FC Nikopol-NPHU                  1-2 Zhemchuzhyna Odesa
 [Maxnjev 45+3'pen; Potarochenko 35', Malysh 63']                     Att: 300
Balkany Zorja                    1-0 Myr Hornostajivka   
 [Ursulenko 34']                                                      Att: 700  
Illichivets-2 Mariupol           1-2 Rux Vynnyky        
 [Rjashko 90+3'; Bidlovs'kyj 25', Ivanov 59']                         Att: 150
Real Pharma Odesa                1-1 Inhulets-2 Petrove
 [Serdenjuk 79'; Mishurenko 68'pen]                                   Att: 100
Teplovyk Ivano-Frankivs'k        3-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Pryjmak 66', Xudobjak 75'pen, Deneha 80']                           Att: 1,800     
Kremin' Kreminchuk               bye

Round 19
[Nov 13]                                         
Zhemchuzhyna Odesa               2-2 Kremin' Kreminchuk
 [Konshyn 20', Palamarchuk 66'; Koslov 22', Storchous 73']            Att: 500  
Inhulets-2 Petrove               3-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Sitchinava 6', 18', Mishurenko 9'; Bochak 12']                      Att: 100  
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-2 Real Pharma Odesa
 [Kulishenko 53', Heorhijev 83']                                      Att: 100
[Nov 14]
Podillya Xmel'nyts'kyj           1-0 Balkany Zorja  
 [Jakubov 1']                                                         Att: 400
Krystal Xerson                   0-1 FC Nikopol-NPHU  
 [Kren'ko 87']                                                        Att: 300
+Myr Hornostajivka               0-3 Metalurh Zaporizhzhja
+Technical 3-0 victory, Myr did not want to play on pitch
[Apr 12]
Rux Vynnyky                      4-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Habovda 37, 89', Kopyna 55', Bidlovs'kyj 83'pen]                    Att: 500 
Nyva-V Vinnytsja                 3-1 Illichivets-2 Mariupol
 [Ngaha 22', Maljarenko 29', 59'; Prodanov 40']                       Att: 700  
Teplovyk Ivano-Frankivs'k        bye

Round 20
[Nov 19]                
Kremin' Kreminchuk               5-0 Krystal Xerson    
 [Tymchenko 4', 23', 39', Kozlov 19', 70']                            Att: 1,200 
FC Nikopol-NPHU                  1-4 Myr Hornostajivka  
 [Vakulins'kyj 20'; Katelin 49', Savchenko 51', Nasimi 55', 
  Jaremenko 90+2']                                                    Att: 250   
Balkany Zorja                    1-1 Rux Vynnyky  
 [Ursulenko 53'; Ivanov 83']                                          Att: 1,200
Sudnobudivnyk Mykolajiv          0-0 Nyva-V Vinnytsja                 Att: 500
Enerhija Nova Kaxovka            4-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Hajdajenko 21', 58', Bochak 72', Fajuk 85']                         Att: 300
[Nov 20]             
Teplovyk Ivano-Frankivs'k        0-4 Real Pharma Odesa
 [Kulishenko 39', 40', Shapovalenko 68', Hrubyj 73']                  Att: 400
Metalurh Zaporizhzhja            2-1 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Berezhnyj 18'pen, Kovalevs'kyj 69'; Lipovuz 85']                    Att: 150 
Illichivets-2 Mariupol           0-1 Inhulets-2 Petrove
 [Koljesnikov 73']                                                    Att: 200
Zhemchuzhyna Odesa               bye

Note: During the midseason winter break Teplovyk changed their name 
      to Teplovyk-Prykarpattja and FC Nikopol-NPHU changed their name
      FC Nikopol: Krystal Xerson withdrew from the PFL; all remaining
      matches are awarded technical victories to their opponents.

Round 21 [Mar 18]                  
Myr Hornostajivka                3-1 Kremin' Kreminchuk   
 [Borovyk 22', Xorol's'kyj 45', Shmyhol' 57; Horvat 26']              Att: 450
Podillya Xmel'nyts'kyj           1-1 FC Nikopol-NPHU        
 [Babak 84'; Maxnjev 11'pen]                                          Att: 4,300
Rux Vynnyky                      6-1 Metalurh Zaporizhzhja  
 [Boxashvili 4', Baranets, H. 12', Baranets', B. 31', Kinash 58', 
  Zubar 71', Kozlovs'kyj 87'; Kas'kov 50']                            Att: 2,876
Nyva-V Vinnytsja                 0-2 Balkany Zorja 
 [Ursulenko 10', Ljubchak 19']                                        Att: 1,100
Inhulets-2 Petrove               3-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Kovernyk 10', Koljesnikov 22', Nemtinov 63'pen]                     Att: 150
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-2 Illichivets-2 Mariupol  
 [Papuk 43', Volk 72']                                                Att: 300
Teplovyk-Pryk. Ivano-Frankivs'k  3-1 Enerhija Nova Kaxovka   
 [Bojko 13', Xudobjak 72', Komar 85'; Bochak 90+1']                   Att: 1,300
Krystal Xerson                   -:+ Zhemchuzhyna Odesa           
Real Pharma Odesa                bye

Round 22
[Mar 24]               
Metalurh Zaporizhzhja            0-4 Nyva-V Vinnytsja 
 [Ngaha 9', Strubl'ovtsev 20', 40', Duhijenko 86']                    Att: 100
[Mar 25]
Kremin' Kreminchuk               4-1 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Tymchenko 7', 75, Entin 79', Tjetyshnyj 86'; Muzychuk 40']          Att: 1,000
Zhemchuzhyna Odesa               5-0 Myr Hornostajivka    
 [Shestakov 13', 32', 88'pen, Kurko 43', Malysh 72']                  Att: 300
FC Nikopol-NPHU                  1-1 Rux Vynnyky   
 [Maxnjev 47'pen; Baranets', H. 18']                                  Att: 500
Balkany Zorja                    5-0 Inhulets-2 Petrove
 [Ursulenko 17', 80, Ljubchak 20', Pjenov 42', Honcharenko 90+2']     Att: 1,100 
Sudnobudivnyk Mykolajiv          1-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Tolharenko 90']                                                     Att: 250
Enerhija Nova Kaxovka            0-0 Real Pharma Odesa                Att: 500
[Mar 26]
Illichivets-2 Mariupol           2-0 Teplovyk-Pryk. Ivano-Frankivs'k
 [Prodanov 23', Volk 34']                                             Att: 300
Krystal Xerson                   bye

Round 23 [Apr 1]               
Podillya Xmel'nyts'kyj           1-3 Zhemchuzhyna Odesa
 [Jakubov 18'; Palamar 2'pen, Palamarchuk 45', Shestakov 57']         Att: 4,000
Nyva-V Vinnytsja                 2-0 FC Nikopol   
 [Maljarenko 63', Shestipalov 85'og]                                  Att: 1,800 
Inhulets-2 Petrove               2-2 Metalurh Zaporizhzhja 
 [Rjabushko 11', Kovernyk 74'pen; Berezhnyj 68', 90+1']               Att: 300
Teplovyk-Pryk. Ivano-Frankivs'k  6-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Xudobjak 27', 77', 85', Pryjmak 61', Deneha 84', Dytko 86']         Att: 1,100
Real Pharma Odesa                2-0 Illichivets-2 Mariupol
 [Zljepko 15', Polishchuk 78']                                        Att: 200
Rux Vynnyky                      4-1 Kremin' Kreminchuk
 [Boxashvili 4', 8', 12', Habovda 33'; Kozlov 86']                    Att: 3,500
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-0 Balkany Zorja                    Att: 1,150
Myr Hornostajivka                +:- Krystal Xerson 
Enerhija Nova Kaxovka            bye

Round 24
[Apr 7]                 
Metalurh Zaporizhzhja            3-2 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Kas'kov 4', 16'pen, Radoms'kyj 80'; Breus 15', Hural's'kyj 51']     Att: 300
[Apr 8]  
Kremin' Kreminchuk               2-2 Nyva-V Vinnytsja 
 [Tymchenko 55', 66'; Xoxlov 13', Maljarenko 75']                     Att: 1,300
Zhemchuzhyna Odesa               2-1 Rux Vynnyky     
 [Shestakov 53', Heorhijev 90+3'; Zubar 33']                          Att: 1,100
FC Nikopol                       0-0 Inhulets-2 Petrove               Att: 200
Balkany Zorja                    1-1 Teplovyk-Pryk. Ivano-Frankivs'k
 [Ursulenko 32'; Bojko 70']                                           Att: 1,200
Sudnobudivnyk Mykolajiv          1-3 Real Pharma Odesa
 [Zaporozhets' 16'; Xromyx 73', 76', Hrubyj 90']                      Att: 100
[Apr 9]  
Illichivets-2 Mariupol           3-2 Enerhija Nova Kaxovka
 [Prokypchuk 44'og, Buj 55', Avahimjan 90+4'; Shastal 61', 
  Bochak 84']                                                         Att: 700
Krystal Xerson                   -:+ Podillya Xmel'nyts'kyj
Myr Hornostajivka                bye

Round 25
[Apr 14]                
Inhulets-2 Petrove               0-1 Kremin' Kreminchuk
 [Ivanov 79']                                                         Att: 300
Podillya Xmel'nyts'kyj           2-2 Myr Hornostajivka  
 [Babak 21', Jakubov 87'; Ivanchenko 8', Savchenko 39']               Att: 1,500
Teplovyk-Pryk. Ivano-Frankivs'k  7-0 Metalurh Zaporizhzhja 
 [Vepryk 19', Xudobjak 22', 43', 63', 82', Komar 60', 82']            Att: 3,500
Real Pharma Odesa                0-0 Balkany Zorja                    Att: 500
[Apr 15]
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-2 FC Nikopol 
 [Shestipalov 31', Kolomojets' 45']                                   Att: 200 
[Apr 17]
Enerhija Nova Kaxovka            5-1 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Shastal 2', 15', 73', Prokypchuk 77', Bochak 90+3'; 
  Andrijevs'kyj 85']                                                  Att: 150
[Apr 18]
Nyva-V Vinnytsja                 0-2 Zhemchuzhyna Odesa
 [Palamarchuk 40', Shestakov 70']                                     Att: 1,500
Rux Vynnyky                      +:- Krystal Xerson    
Illichivets-2 Mariupol           bye

Round 26 
[Apr 21]    
Metalurh Zaporizhzhja            1-4 Real Pharma Odesa
 [Berezhnyj 80'; Fedorov 5', Novyts'kyj 33', Xromyx 53'pen, 68']      Att: 150
[Apr 22]
Kremin' Kreminchuk               1-1 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Lisovyj 1'; Avdaljan 86']                                           Att: 1,000
Myr Hornostajivka                0-0 Rux Vynnyky                      Att: 500
FC Nikopol                       2-1 Teplovyk-Pryk. Ivano-Frankivs'k
 [Lytvynenko 10', Shestipalov 66'; Xudobjak 44']                      Att: 200
Balkany Zorja                    2-4 Enerhija Nova Kaxovka
 [Platunov 45+1', Rajchjev 69'pen; Stetsenko 36', Bochak 49', 50',
  Shastal 85']                                                        Att: 1,000
Sudnobudivnyk Mykolajiv          1-0 Illichivets-2 Mariupol
 [Zaporozhets' 16']                                                   Att: 100  
Zhemchuzhyna Odesa               2-0 Inhulets-2 Petrove
 [Palamar 64'pen, Lazarovych 90+1']                                   Att: 500                        
Krystal Xerson                   -:+ Nyva-V Vinnytsja 
MFC Mykolajiv                    bye

Round 27
[Apr 28]                 
Metalurh Zaporizhzhja           1-13 Enerhija Nova Kaxovka   
 [Kernozhyts'kyj 87'; Protsyshyn 10', Molochko 29', 66', 85', Shastal 40'pen,
   Bochak 45+1', 55', 72', 75', 82', 86', Rossoxatyj 62']             Att: 150
Real Pharma Odesa                2-0 FC Nikopol
 [Hrubyj 14', Bondarenko, O. 80']                                     Att: 300
Teplovyk-Pryk. Ivano-Frankivs'k  1-0 Kremin' Kreminchuk
 [Xudobjak 61']                                                       Att: 4,500
[Apr 29]
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 1-1 Zhemchuzhyna Odesa
 [Kurko 46'og; Palamar 43'pen]                                        Att: 90
Nyva-V Vinnytsja                 2-0 Myr Hornostajivka   
 [Osadchyj 19', Ngaha 87'pen]                                         Att: 1,500
Rux Vynnyky                      3-1 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Kopyna 8', Bahlaj 16', Bidlovs'kyj 26'; Kolesnykov 81']             Att: 600
Illichivets-2 Mariupol           1-3 Balkany Zorja  
 [Didenko 24'; Platunov 8', Salamaxa 33', Ursulenko 64']              Att: 190
Inhulets-2 Petrove               +:- Krystal Xerson    
Sudnobudivnyk Mykolajiv          bye

Round 28
[May 3]                                                     
Kremin' Kreminchuk               3-0 Real Pharma Odesa
 [Koshadze 5', Kravchuk 19', Kozlov 61']                              Att: 1,200 
Zhemchuzhyna Odesa               0-1 Teplovyk-Pryk. Ivano-Frankivs'k
 [Xudobjak 17']                                                       Att: 500
Myr Hornostajivka                0-0 Inhulets-2 Petrove               Att: 200
Podillya Xmel'nyts'kyj           0-0 Nyva-V Vinnytsja                 Att: 4,600
FC Nikopol                       3-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Bilyj 35', 90+1', Voronin 72'; Stetsenko 34']                       Att: 500
[May 4]
Metalurh Zaporizhzhja            0-5 Illichivets-2 Mariupol
 [Denysov 21', Volk 72', 76', Kalinin 78', Mochevins'kyj 90+1']       Att: 100
Balkany Zorja                    5-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Rajchjev 6', Ursulenko 28', Honcharenko 65', Platunov 83',
 Parxomenko 86']                                                      Att: 1,000
Krystal Xerson                   -:+ Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
Rux Vynnyky                      bye

Round 29 
[May 7]                        
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 3-1 Myr Hornostajivka  
 [Tymenko 51'pen, Breus 63', Hural's'kyj 89'; Tsurupin 48']           Att: 300
[May 8]
Enerhija Nova Kaxovka            1-1 Kremin' Kreminchuk
 [Kvachov 44'; Kozlov 77'pen]                                         Att: 550
Inhulets-2 Petrove               2-0 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Sydorenko 11', 60']                                                 Att: 300
Nyva-V Vinnytsja                 2-0 Rux Vynnyky     
 [Maljarenko 45', 54']                                                Att: 1,700
Sudnobudivnyk Mykolajiv          0-2 Metalurh Zaporizhzhja    
 [Kas'kov 35', Berezhnyj 90+1']                                       Att: 200
[May 9]
Real Pharma Odesa                1-1 Zhemchuzhyna Odesa
 [Zljepko 18'; Shestakov 16']                                         Att: 500
Illichivets-2 Mariupol           1-2 FC Nikopol 
 [Ivanisenja 90+3'; Kolomojets' 19', Kryvych 58']                     Att: 220
Teplovyk-Pryk. Ivano-Frankivs'k  +:- Krystal Xerson    
Balkany Zorja                    bye

Round 30
[May 13]                                         
Metalurh Zaporizhzhja            2-6 Balkany Zorja 
 [Kas'kov 55'pen, 64'; Zlatov 35', Ursulenko 40', 49', 89', 90+3',
  Shapovalenko 87']                                                   Att: 100 
[May 14]
Kremin' Kreminchuk               2-0 Illichivets-2 Mariupol
 [Kozlov 27', Denysov 83'og]                                          Att: 1,000
Zhemchuzhyna Odesa               0-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Bochak 45']                                                         Att: 200 
Myr Hornostajivka                1-0 Teplovyk-Pryk. Ivano-Frankivs'k
 [Dotsenko 89']                                                       Att: 400  
Podillya Xmel'nyts'kyj           3-2 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Oxronchuk 38', Stepanenko 45', Jakubov 51'; Breus 21', 
  Dudarenko 24'og]                                                    Att: 4,300 
Rux Vynnyky                      3-2 Inhulets-2 Petrove
 [Zubar 30', Boxashvili 63', Baranets', H. 85'; Sydorenko 62', 89']   Att: 450
FC Nikopol                       4-1 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Maxnjev 64'pen, Vakulins'kyj 67', Kren'ko 84', Voronin 90+3']       Att: 1,000  
Krystal Xerson                   -:+ Real Pharma Odesa
Nyva-V Vinnytsja                 bye

Table:

 1.Rux (Vynnyky)                        28  20  4  4  59-23  64  [P]
 2.Zhemchuzhyna (Odesa)                 28  20  4  4  57-22  64  [P]
 3.Kremin' (Kreminchuk)                 28  19  4  5  55-25  61
---------------------------------------------------------------
 4.Real Pharma (Odesa)                  28  15  7  6  47-26  52
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - -
 5.Balkany (Zorja)                      28  14  8  6  52-30  50  [P]
 6.Inhulets-2 (Petrove)                 29  14  7  8  50-30  49  [P]
 7.Nyva-V (Vinnytsja)                   28  13  5 10  38-31  44  [P]
 8.Enerhija (Nova Kaxovka)              28  12  5 11  58-39  41
 9.Teplovyk-Pryk. (Ivano-Frankivs'k)    28  12  5 11  47-30  41  [P]  [*2]
10.Myr (Hornostajivka)                  28  10  9  9  29-29  39
11.FC Nikopol (Nikopol)                 29  11  5 13  36-44  38       [*3]
12.Illichivets-2 (Mariupol)             28  10  1 17  41-50  31  [P]
13.Krystal (Xerson)                     28   7  5 16  31-24  26       [*4]
14.Arsenal-Kyivshchyna (Bila Tserkva)   29   6  3 20  27-79  21
15.Metalurh (Zaporizhzhja)              29   6  2 21  32-92  20   [R]  [*1]
16.Podillya (Xmel'nyts'kyj)             28   5  4 19  22-62  19  [P]
17.Sudnobudivnyk (Mykolajiv)            28   5  4 19  19-64  19  [P]

[*1] Metalurh Zaporizhzhja withdrew from the Ukrainian Premier League during the 2015-16
     season (finished 14th), reformed and entered the Ukrainian Second League.
[*2] During the midseason winter break Teplovyk changed name to Teplovyk-Prykarpattja.
[*3] During the midseason winter break FC Nikopol-NPHU changed name to FC Nikopol.
[*4] Krystal Xerson withdrew from the PFL during the midseason winter break; all
     remaining matches are awarded technical victories to their opponents.

Goalscorers:

Xudobjak (Teplovyk-Pryk.)                    24 (1 pen)
Bochak (Enerhija)                            19
Palamar (Zhemchuzhyna)                       18 (8 pen)
Kozlov (Kremin')                             17 (1 pen)
Shastal (Enerhija)                           14 (1 pen)
Ursulenko (Balkany)                          14
Kas'kov (Metalurh Zap.)                      13 (3 pen)
Jakubov (Podillya)                           10
Koljesnikov (Inhulets-2)                     10
Mishurenko (Inhulets-2)                      10 (5 pen)
Rajchjev (Balkany)                           10 (4 pen)
Bidlovs'kyj (Rux)                             9 (4 pen)
Breus (Arsenal-Kyivshchyna)                   9
Maljarenko (Nyva-V)                           8
Maxnjev (FC Nikopol)                          8 (6 pen)
Shestakov (Balkany/Zhemchuzhyna)              8 (1 pen)
Storchous (Kremin')                           8
Fal'kovs'kyj (Krystal)                        7
Kulishenko (Real Pharma)                      7 (1 pen)
Tymchenko (Kremin')                           7
Voronin (FC Nikopol)                          7
Zljepko (Real Pharma)                         7
Bilousov (Krystal)                            6
Braslavs'kyj (Nyva-V)                         6
Janakov (Illichivets-2)                       6 (2 pen)
Kozlovs'kyj (Rux)                             6 (1 pen)
Lazarovych (Zhemchuzhyna)                     6
Malysh (Zhemchuzhyna)                         6
Ngaha (Nyva-V)                                6 (2 pen)
Berezhnyj (Metalurh Zap.)                     5 (1 pen)
Bobovych (Nyva-V)                             5
Boxashvili (Rux)                              5
Dotsenko (Myr)                                5
Fajuk (Enerhija)                              5
Komar (Teplovyk-Pryk.)                        5
Koshadze (Kremin')                            5 (1 pen)
Kovernyk (Inhulets-2)                         5 (1 pen)
Omel'chenko (Rux)                             5
Parxomenko (Balkany)                          5
Savchenko (Myr)                               5
Sydorenko (Kremin'/Inhulets-2)                5
Volk (Illichivets-2)                          5
Xromyx (Real Pharma)                          5 (1 pen)
Babak (Podillya)                              4
Baranets', B. (Rux)                           4 (1 pen)
Baranets', H. (Rux)                           4
Bilokin' (Illichivets-2)                      4
Boryshkevych (Teplovyk-Pryk.)                 4
Buj (Illichivets-2)                           4
Heorhijev (Real Pharma)                       4
Hrubyj (Real Pharma)                          4
Ivanov (Rux)                                  4
Konshyn (Zhemchuzhyna)                        4
Kren'ko (FC Nikopol)                          4
Novyts'kyj (Real Pharma)                      4
Platunov (Balkany)                            4
Pryjmak (Teplovyk-Pryk.)                      4
Shtander (Illichivets-2)                      4
Stepanchuk (Kremin')                          4 (1 pen)
Tsoj (Krystal)                                4 (3 pen)
Vakulins'kyj (FC Nikopol)                     4
Zorja (Arsenal-Kyivshchyna)                   4
Barladym (Krystal)                            3
Bohdanov (Kremin')                            3
Bojko (Sudnobudivnyk)                         3
Bondarenko, D. (Myr)                          3
Bondarenko, O. (Real Pharma)                  3
Habovda (Rux)                                 3
Hajdajenko (Enerhija)                         3
Kalinin (Illichivets-2)                       3
Katelin (Myr)                                 3
Kinash (Rux)                                  3
Kolesnykov (Podillya)                         3
Kurko (Zhemchuzhyna)                          3
Mashnin (Real Pharma)                         3
Molochko (Enerhija)                           3
Palamarchuk (Zhemchuzhyna)                    3
Pasichnyk (Sudnobudivnyk)                     3
Petrov (Metalurh Zap.)                        3
Salamaxa (Balkany)                            3
Ushakov (Zhemchuzhyna)                        3
Vashchenko (Arsenal-Kyivshchyna)              3
Zubar (Rux)                                   3
Bilyj (FC Nikopol)                            2
Deneha (Teplovyk-Pryk.)                       2
Duhijenko (Metalurh Zap.)                     2
Entin (Kremin')                               2
Hlyvyj (Krystal)                              2
Honcharenko (Balkany)                         2
Hural's'kyj (Arsenal-Kyivshchyna)             2
Hurs'kyj (Rux)                                2
Iosha (Nyva-V)                                2
Janush (Teplovyk-Pryk.)                       2
Kirilov (Balkany)                             2
Kolomojets' (FC Nikopol)                      2
Kopyna (Rux)                                  2
Kotsjumaka (Inhulets-2)                       2
Koval'chuk (Krystal)                          2
Krasov (Inhulets-2)                           2
Kryvych (Myr)                                 2
Lipovuz (Podillya)                            2
Ljubchak (Balkany)                            2
Moisjejev (Enerhija)                          2
Nasimi (Myr)                                  2
Orynchak (Teplovyk-Pryk.)                     2
Polishchuk (Nyva-V)                           2
Pospjelov (Zhemchuzhyna)                      2
Potarochenko (Zhemchuzhyna)                   2
Prodanov (Illichivets-2)                      2
Prokypchuk (Enerhija)                         2
Rjashko (Illichivets-2)                       2
Shapovalenko (Real Pharma)                    2
Sheptyts'kyj (Rux)                            2
Shestipalov (FC Nikopol)                      2
Shevtsov (Krystal)                            2
Shymanets' (Sudnobudivnyk)                    2
Sitchinava (Inhulets-2)                       2
Stetsenko (Enerhija)                          2
Storubl'ovtsev (Sudnobudivnyk)                2 (1 pen)
Strubl'ovtsev (Nyva-V)                        2
Tolharenko (Sudnobudivnyk)                    2
Vdovychenko (Real Pharma)                     2
Xodarchenko (FC Nikopol)                      2 (1 pen)
Zaporozhets' (Sudnobudivnyk)                  2
Zhukov (Inhulets-2)                           2
Zlaton (Balkany)                              2


Round 31 [17 May]                 
                                  
Sudnobudivnyk Mykolajiv           -  Kremin' Kreminchuk
Illichivets-2 Mariupol            -  Zhemchuzhyna Odesa
Enerhija Nova Kaxovka             -  Krystal Xerson    
Real Pharma Odesa                 -  Myr Hornostajivka    
Teplovyk Ivano-Frankivs'k         -  MFC Mykolajiv
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva  -  Rux Vynnyky              
Inhulets-2 Petrove                -  Nyva-V Vinnytsja 
Balkany Zorja                     -  FC Nikopol-NPHU  
Metalurh Zaporizhzhja             bye
                                  
Round 32 [21 May]                 
                                  
Kremin' Kreminchuk                -  Balkany Zorja  
Zhemchuzhyna Odesa                -  Sudnobudivnyk Mykolajiv
Krystal Xerson                    -  Illichivets-2 Mariupol
Myr Hornostajivka                 -  Enerhija Nova Kaxovka
Podillya Xmel'nyts'kyj            -  Real Pharma Odesa
Rux Vynnyky                       -  Sudnobudivnyk Mykolajiv
Nyva-V Vinnytsja                  -  Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
FC Nikopol-NPHU                   -  Metalurh Zaporizhzhja       
Inhulets-2 Petrove                bye
                                  
Round 33 [27 May]                 
                                  
Metalurh Zaporizhzhja             -  Kremin' Kreminchuk
Balkany Zorja                     -  Zhemchuzhyna Odesa
Sudnobudivnyk Mykolajiv           -  Krystal Xerson    
Illichivets-2 Mariupol            -  Myr Hornostajivka    
Enerhija Nova Kaxovka             -  MFC Mykolajiv
Real Pharma Odesa                 -  Rux Vynnyky              
Teplovyk Ivano-Frankivs'k         -  Nyva-V Vinnytsja 
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva  -  Inhulets-2 Petrove
FC Nikopol-NPHU                   bye
                                  
Round 34 [2 Jun]                  
                                  
Kremin' Kreminchuk                -  FC Nikopol-NPHU  
Zhemchuzhyna Odesa                -  Metalurh Zaporizhzhja       
Krystal Xerson                    -  Balkany Zorja  
Myr Hornostajivka                 -  Sudnobudivnyk Mykolajiv
Podillya Xmel'nyts'kyj            -  Illichivets-2 Mariupol
Rux Vynnyky                       -  Enerhija Nova Kaxovka
Nyva-V Vinnytsja                  -  Real Pharma Odesa
Inhulets-2 Petrove                -  Sudnobudivnyk Mykolajiv
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva  bye



Amateur League (2016/17)

Note: Amateur Competition changed to autumn-spring season 

Group A  West

 1.Ahrobiznes (Volochys'k)              15 10  5  0  27- 3  35                 
 2.Oscar (Pidhirja)                     14 10  1  3  21- 9  31                 
--------------------------------------------------------------
 3.ODEK (Orzhiv)                        14  9  1  4  25-10  28                 
 4.Chajka (Borshchahivka)               14  8  2  4  18-12  26                 
 5.Rochyn (Sosnivka)                    14  6  6  2  14- 6  24   [*1]          
 6.Kovel'-Volyn' (Kovel')               14  5  2  7  20-22  17                 
 7.Nyva (Terebovlja)                    15  5  2  8  15-22  17                 
 8.FC Malyns'k (Malyns'k)               15  4  3  8  20-27  15                 
 9.Nyva (Ternopil')                     14  3  5  6  12-18  14                 
10.Chortkiv-Peduniversitet (Chortkiv)   15  2  2 11   8-39   8                 
11.FC L'viv (L'viv)                     14  1  3 10  14-26   6     

[*1] During the winter break Hirnyk Sosnivka renamed themselves to Rochyn

Round 1 [13 Aug]

Oscar                    1-0 ODEK
FC Malyns'k              1-0 Nyva Terebovlja
FC L'viv                 1-2 Kovel' Volyn'
[9 Oct]
Nyva Ternopil'           1-0 Chortkiv Ped    
[12 Nov]
Ahrobiznes               0-0 Hirnyk          
Chajka                   dnp FC Luts'k        [Later]

Round 2 [20 Aug]

Oscar                    2-2 Nyva Ternopil'
[21 Aug]
Hirnyk                   1-0 Chajka
Nyva Terebovlja          0-5 Ahrobiznes
[24 Sep]
Chortkiv Ped             1-3 FC Malyns'k 
[10 Oct]
ODEK                     6-1 Kovel' Volyn'    
*FC Luts'k               1-2 FC L'viv
*Annulled

Round 3 [27 Aug]

Nyva Ternopil'           1-2 ODEK
Ahrobiznes               2-0 Chortkiv Ped 
Chajka                   3-2 Nyva Terebovlja
FC L'viv                 0-1 Hirnyk
[28 Aug]
FC Malyns'k              0-2 Oscar
*Kovel' Volyn'           2-1 FC Luts'k 
*Annulled

FC Luts'k played two games and withdrew from the competition. Matches were 
annulled.

Round 4 [3 Sep]

Chortkiv Ped             1-0 Chajka
Oscar                    0-2 Ahrobiznes
Nyva Ternopil'           1-0 FC Malyns'k
[4 Sep]
Hirnyk                   1-0 Kovel' Volyn'
Nyva Terebovlja          1-0 FC L'viv 

Round 5 [10 Sep]

Chajka                   1-0 Oscar
[11 Sep]
FC Malyns'k              1-2 ODEK
Ahrobiznes               1-1 Nyva Ternopil'
FC L'viv                 5-0 Chortkiv Ped 
Kovel' Volyn'            0-1 Nyva Terebovlja 

Round 6 [17 Sep]

Chortkiv Ped             0-5 Kovel' Volyn'    [20 Aug]
ODEK                     2-2 Hirnyk
Nyva Ternopil'           0-2 Chajka
[18 Sep]
Oscar                    1-0 FC L'viv
FC Malyns'k              1-1 Ahrobiznes

Round 7 [1 Oct]

Chajka                   1-1 FC Malyns'k  
[2 Oct]
Ahrobiznes               1-0 ODEK
FC L'viv                 0-2 Nyva Ternopil'
Kovel' Volyn'            0-1 Oscar
Hirnyk                   4-0 Nyva Terebovlja 

Round 8 [15 Oct]

Nyva Ternopil'           2-4 Kovel' Volyn'
FC Malyns'k              4-4 FC L'viv
ODEK                     1-0 Nyva Terebovlja 
Chortkiv Ped             1-1 Hirnyk
Ahrobiznes               0-0 Chajka

Round 9 [23 Oct]

Chajka                   1-0 ODEK
FC L'viv                 0-3 Ahrobiznes
Kovel' Volyn'            3-2 FC Malyns'k 
Hirnyk                   0-1 Oscar
Nyva Terebovlja          3-0 Chortkiv Ped 

Round 10 [29 Oct]

Oscar                    1-0 Nyva Terebovlja 
Nyva Ternopil'           0-0 Hirnyk
Ahrobiznes               2-0 Kovel' Volyn'
ODEK                     2-0 Chortkiv Ped 
Chajka                   1-0 FC L'viv  

Round 11 [6 Nov]

FC L'viv                 0-4 ODEK
Kovel' Volyn'            4-2 Chajka
Hirnyk                   3-0 FC Malyns'k 
Nyva Terebovlja          0-0 Nyva Ternopil' 
Chortkiv Ped             0-5 Oscar

Winter Break

During the winter break Hirnyk Sosnivka renamed themselves to Rochyn

Round 12 [5 Apr]

ODEK                     1-0 Oscar 
[8 Apr]
Chortkiv Ped             2-2 Nyva Ternopil' 
Nyva Terebovlja          3-1 FC Malyns'k 
Rochyn                   0-1 Ahrobiznes
Kovel' Volyn'            0-0 FC L'viv

Round 13 [14 Apr]

Kovel' Volyn'            0-1 ODEK
[15 Apr]
Chajka                   2-0 Rochyn
Ahrobiznes               2-0 Nyva Terebovlja   
FC Malyns'k              3-0 Chortkiv Ped 
[25 May]
Nyva Ternopil'            -  Oscar

Round 14 [22 Apr]

Oscar                    3-1 FC Malyns'k 
[23 Apr]
ODEK                     2-0 Nyva Ternopil'
Chortkiv Ped             1-4 Ahrobiznes
Nyva Terebovlja          0-1 Chajka
Rochyn                   1-0 FC L'viv

Round 15 [29 Apr]

Chajka                   3-0 Chortkiv Ped  
Ahrobiznes               2-0 Oscar
[30 Apr]
Kovel' Volyn'            0-0 Rochyn
FC L'viv                 3-3 Nyva Terebovlja  
FC Malyns'k              1-0 Nyva Ternopil'

Round 16 [6 May] 

Nyva Ternopil'           0-2 Ahrobiznes
Oscar                    3-1 Chajka
[7 May]
ODEK                     3-1 FC Malyns'k 
Chortkiv Ped             2-0 FC L'viv 
Nyva Terebovlja          2-0 Kovel' Volyn' 


Group B Central, South & East
             
 1.Metalist 1925 (Kharkiv)              14 10  3  1  33- 9  33   [*1]          
 2.Tavrija-Skif (Rozdol)                15 10  3  2  34-15  33                 
--------------------------------------------------------------
 3.Solli Pljus (Kharkiv)                14  9  2  3  30-13  29                 
 4.Jednist (Plysky)                     15  7  4  4  18-16  25                 
 5.Kvadro (Pervomajskyj, Kh. O.)        14  6  3  5  22-17  21                 
 6.Polissja (Zhytomyr)                  15  5  3  7   9-15  18   [*3]          
 7.Viktorija (Mykolajivka)              15  4  6  5   9-18  18                 
 8.Tavria (Simferopil)                  15  4  5  6  22-29  17   [*2]          
 9.FC Vradijivka (Vradijivka)           13  3  4  6  10-13  13                 
10.MFC Pervomajsk (Mykolaijiv. O.)      14  1  4  9  14-33   7                 
11.Avanhard (Korjukivka)                14  1  1 12   7-30   4                 

[*1] Metalist 1925 Kharkiv reformed from the defunct Metalist Kharkiv
     club (finished 10th 2015-16 Premier League) 

[*2] Tavria Simferopil reformed from the club that last competed in the
     2013-14 Ukrainian Premier League finishing 15th. The club is based
     in Beryslav, Xerson Oblast while Crimea is occupied.

[*3] During the winter break MFC Zhytomyr renamed themselves to Polissja
     Zhytomyr

Round 1 [13 Aug]

Jednist                  2-2 Viktorija
Tavrija Skif             2-0 MFC Zhytomyr
[9 Oct]
MFC Pervomajsk           1-1 Tavria             
[12 Nov]
Avanhard                 1-2 Kvadro         
Solli Pljus              2-0 Metalist
FC Vradijivka            dnp Inhulets-3  

Round 2 [20 Aug]

Solli Pljus              4-0 Avanhard
FC Vradijivka            1-0 MFC Zhytomyr
Viktorija                1-1 Tavrija Skif 
[21 Aug]
*Inhulets-3              1-2 Metalist
*annulled
MFC Pervomajsk           2-3 Jednist
[26 Oct]
Kvadro                   3-3 Tavria       

Round 3 [27 Aug]

Tavrija Skif             6-2 MFC Pervomajsk
Viktorija                1-0 FC Vradijivka
Metalist                 0-0 MFC Zhytomyr
Kvadro                   2-3 Solli Pljus 
Avanhard                 dnp Inhulets-3   
[24 Sep]
Jednist                  1-0 Tavria         

Round 4 [3 Sep]

Solli Pljus              5-0 Tavria
*Inhulets-3              2-2 Kvadro
*annulled
MFC Zhytomyr             2-1 Avanhard
Viktorija                0-0 Metalist
Jednist                  1-1 Tavrija Skif 
[4 Sep]
MFC Pervomajsk           0-0 FC Vradijivka

Round 5 [10 Sep]

Tavrija Skif             5-2 Tavria
FC Vradijivka            0-1 Jednist
Metalist                 9-1 MFC Pervomajsk  
Avanhard                 0-3 Viktorija
Kvadro                   2-0 MFC Zhytomyr 
Solli Pljus              dnp Inhulets-3 

Round 6 [17 Sep]

MFC Zhytomyr             0-1 Solli Pljus
Viktorija                0-5 Kvadro
Jednist                  0-1 Metalist
Tavrija Skif             2-1 FC Vradijivka
MFC Pervomajsk           1-0 Avanhard
*Inhulets-3              3-4 Tavria
*annulled

Round 7 [1 Oct]

FC Vradijivka            1-1 Tavria
Metalist                 1-0 Tavrija Skif 
Avanhard                 2-1 Jednist
Solli Pljus              3-0 Viktorija
*Inhulets-3              0-4 MFC Zhytomyr
*annulled
[2 Oct]             
Kvadro                   2-1 MFC Pervomajsk 

Round 8 [8 Oct]

FC Vradijivka            1-3 Metalist
[15 Oct]
Jednist                  3-1 Kvadro
[16 Oct]
Tavrija Skif             2-0 Avanhard
Tavria                   0-1 MFC Zhytomyr
[19 Oct]
MFC Pervomajsk           2-4 Solli Pljus
Viktorija                dnp Inhulets-3

FC Inhulets-3 Petrove withdrew from competition and all its record 
was annulled. (20 October 2016) 

Round 9 [22 Oct]

Avanhard                 0-2 FC Vradijivka
Kvadro                   0-2 Tavrija Skif
Solli Pljus              1-1 Jednist
MFC Zhytomyr             0-0 Viktorija
[23 Oct]
Metalist                 5-2 Tavria

Round 10 [29 Oct]

FC Vradijivka            0-1 Kvadro
Solli Pljus              1-3 Tavrija Skif
[30 Oct]
Tavria                   0-0 Viktorija
MFC Pervomajsk           1-1 MFC Zhytomyr
Metalist                 5-1 Avanhard

Round 11 [5 Nov] 

Avanhard                 0-3 Tavria
Kvadro                   0-2 Metalist
*Solli Pljus             3-0 FC Vradijivka 
*Technical victory
MFC Zhytomyr             1-0 Jednist
Viktorija                1-0 MFC Pervomajsk 

Winter Break

During the winter break MFC Zhytomyr renamed themselves to Polissja
Zhytomyr

Round 12 [5 Apr]

Metalist                 1-0 Solli Pljus 
[8 Apr]
Tavria                   2-1 MFC Pervomajsk
Viktorija                0-1 Jednist
Polissja                 0-1 Tavrija Skif
Kvadro                   0-0 Avanhard

Round 13 [15 Apr]

Kvadro                   3-0 Tavria
Avanhard                 1-2 Solli Pljus
Polissja                 0-3 FC Vradijivka 
Tavrija Skif             3-0 Viktorija
Jednist                  1-0 MFC Pervomajsk

Round 14 [22 Apr]

Tavria                   2-0 Solli Pljus
Avanhard                 1-2 Polissja
Tavrija Skif             1-2 Jednist
[24 Apr]
Metalist                 3-0 Viktorija
[24 May]
FC Vradijivka             -  MFC Pervomajsk                                     n

Round 15 [29 Apr]

FC Vradijivka            0-0 Viktorija
Polissja                 1-2 Metalist
Solli Pljus              1-1 Kvadro
Tavria                   3-0 Jednist
[30 Apr]
MFC Pervomajsk           1-2 Tavrija Skif

Round 16 [6 May] 

Tavria                   3-3 Tavrija Skif
Viktorija                1-0 Avanhard
[7 May] 
Polissja                 1-0 Kvadro
Jednist                  1-1 FC Vradijivka 
MFC Pervomajsk           1-1 Metalist


2015/16.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Fedya Fussball for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Fedya Fussball
Last updated: 18 May 2017

(C) Copyright Fedya Fussball and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.