Ukraine 2017/18


Ukrainian Premier League
Ukrainian Cup
Ukrainian First League (Persha Liha)
Ukrainian Second League (Druha Liha)
Amateur League

Ukrainian Premier League 2017/18

First Phase | Second Phase

First Phase

Table:

 1.Shakhtar Donets'k                    11   9  1  1  23- 8  28  [C]
 2.Dynamo Kyiv                          10   7  3  0  24- 7  24
 3.Vorskla Poltava                      11   6  3  2  13- 8  21
 4.Veres Rivne                          11   4  5  2  13- 6  17  [P]
 5.Olimpik Donets'k                     11   4  5  2  11- 8  17
 6.FC Mariupol                          10   4  3  3  13- 9  15  [P]  [*]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Zorja Luhans'k                       11   2  5  4  15-15  11
 8.FC Oleksandrija                      11   1  6  4   9-13   9
 9.Zirka Kropyvnyts'kyj                 11   2  3  6   8-16   9
10.Stal' Kamjans'ke                     11   2  2  7   8-18   8
11.Karpaty L'viv                        11   1  5  5   7-22   8
12.Chornomorets' Odesa                  11   1  3  7   5-19   6

[*] FC Illichivets' Mariupol were renamed FC Mariupol before the start of the season

Due to on going conflict in the Donbass region teams from that area are based in
different cites as well as stadiums that are under repair:                                

Stal' Kamjans'ke        - Meteor Stadium, Dnipropetrovs'k
Veres Rivne             - Arena Lviv, Lviv
Olimpik Donetsk         - Lobanovsky Dynamo Stadium, Kyiv
Shakhtar Donets'k       - Metallist Stadium, Kharkiv
Zorya Luhans'k          - Slavutych-Arena, Zaporizhzhja

Round 1
[Jul 16]
Karpaty L'viv          1-1 Zirka Kropyvnyts'kyj  
 [Chachua 5'; Zahal's'kyj  37'pen]                                    Att: 7,520
FC Mariupol            0-0 Veres Rivne                                Att: 8,500
Zorja Luhans'k         0-1 Stal' Kamjans'ke
 [Jakymiv 60']                                                        Att: 1,500
FC Oleksandrija        0-2 Olimpik Donets'k  
 [Xomutov 16', Njemchaninov 36']                                      Att: 2,400
[Jul 18]
Vorskla Poltava        0-3 Shakhtar Donets'k 
 [Ferreyra 26', Marlos 66', Alan Patrik 90+3']                        Att:11,000    
Dynamo Kyiv            2-1 Chornomorets' Odesa 
 [Shepeljev 22', Yarmolenko 42'; Xoblenko 13']                        Att: 0

Round 2
[Jul 22]
Veres Rivne            0-0 FC Oleksandrija                            Att: 1,715
Chornomorets' Odesa    0-1 Stal' Kamjans'ke 
 [Kuzyk 74']                                                          Att: 4,765
Shakhtar Donets'k      0-1 Dynamo Kyiv 
 [Mbokani 46']                                                        Att:14,168
[Jul 23]
Zorja Luhans'k         1-1 FC Mariupol   
 [Opanasenko 70'; Javors'kyj 16']                                     Att: 1,700
Karpaty L'viv          1-3 Vorskla Poltava
 [Seba 17'; Kolomojets' 5', Sharpar 49', Odarjuk 90+1']               Att: 6,893
Zirka Kropyvnyts'kyj   0-0 Olimpik Donets'k                           Att: 2,542

Round 3
[Jul 29] 
Dynamo Kyiv            5-0 Karpaty L'viv   
 [Bujal's'kyj 8', Tsyhankov 55', 62', 83', Mkobani 58']               Att: 7,489
Vorskla Poltava        2-1 Zirka Kropyvnyts'kyj 
 [Ohanesiyan 19'og, Zahorul'ko 85'; Drachenko 7']                     Att: 1,500
Stal' Kamjans'ke       1-2 Shakhtar Donets'k 
 [Kuzyk 17'; Taison 45', Leshchuk 90+5']                              Att: 3,500
[Jul 30]
FC Mariupol            3-0 Chornomorets' Odesa  
 [Vakulenko 33', 55', Fomin 83']                                      Att: 8,750 
FC Oleksandrija        1-1 Zorja Luhans'k   
 [Kulish 6'; Hrechyshkin 49']                                         Att: 1,400
Olimpik Donets'k       0-0 Veres Rivne                                Att: 753

Round 4 
[Aug 5]               
Karpaty L'viv          3-1 Stal' Kamjans'ke
 [Xudobjak 30', Holodjuk 64', Debelko 81'pen; Malakyan 8'pen]         Att: 4,372
Shakhtar Donets'k      3-1 FC Mariupol 
 [Bernard 7', Marlos 42', Kryvtsov 67'; Tyshchenko 72']               Att: 9,141
[Aug 6]
Zirka Kropyvnyts'kyj   1-3 Veres Rivne   
 [Zahal's'kyj 30'; Siminin 45+1', Voloshynovych 83', 
  Serhijchuk 90+2']                                                   Att: 1,770
Chornomorets' Odesa    2-2 FC Oleksandrija
 [Tret'jakov 26', Xoblenko 48'; Hrytsuk 80'pen, Sitalo 87']           Att: 5,154 
Vorskla Poltava        0-0 Dynamo Kyiv                                Att: 9,500
Zorja Luhans'k         0-2 Olimpik Donets'k 
 [Bilen'kyj 69', Moxa 86']                                            Att: 2,863

Round 5 
[Aug 12] 
Dynamo Kyiv            3-0 Zirka Kropyvnyts'kyj 
 [Mbokani 48', Yarmolenko 76', 79']                                   Att: 7,461
Stal' Kamjans'ke       0-1 Vorskla Poltava 
 [Dallku 90+1']                                                       Att: 1,250 
FC Oleksandrija        1-2 Shakhtar Donets'k 
 [Banada 38'; Fred 41', Ferreyra 60']                                 Att: 3,816
Veres Rivne            0-1 Zorja Luhans'k    
 [Kalitvintsev 76']                                                   Att: 1,847
[Aug 13]
Olimpik Donets'k       1-0 Chornomorets' Odesa  
 [Moxa 47']                                                           Att: 800
FC Mariupol            3-0 Karpaty L'viv   
 [Churko 10', 18', Bolbat 90+2']                                      Att: 9,120

Round 6 
[Aug 19]                       
Chornomorets' Odesa    0-1 Veres Rivne  
 [Adamjuk 90+2']                                                      Att: 4,952
Shakhtar Donets'k      2-0 Olimpik Donets'k 
 [Ferreyra 20', Marlos 57'pen]                                        Att:11,254
[Aug 20]
Karpaty L'viv          0-0 FC Oleksandrija                            Att: 4,220
Zirka Kropyvnyts'kyj   2-1 Zorja Luhans'k  
 [El Hamdaoui 21', Prjadun 30'; Hromov 19']                           Att: 2,153
Dynamo Kyiv            4-1 Stal' Kamjans'ke
 [Bjesjedin 2', Kravets' 26', 65', Vida 40'; Kuzyk 17']               Att: 6,911
Vorskla Poltava        1-0 FC Mariupol  
 [Chyzhov 82']                                                        Att: 4,500

Round 7
[Aug 26] 
Stal' Kamjans'ke       0-1 Zirka Kropyvnyts'kyj  
 [Prjadun 36']                                                        Att: 525
Olimpik Donets'k       0-0 Karpaty L'viv                              Att: 800
[2Aug 27]
FC Oleksandrija        0-1 Vorskla Poltava 
 [Rebenok 28']                                                        Att: 1,200
Veres Rivne            1-2 Shakhtar Donets'k 
 [Fedorchuk 2'; Marlos 55', Dentinho 88']                             Att: 7,027
Zorja Luhans'k         5-0 Chornomorets' Odesa  
 [Iury 2', 9', Hrechyshkin 26'pen, Hordijenko 40', Karavajev 81']     Att: 2,608
FC Mariupol            dnp Dynamo Kyiv 

Round 8 
[Sep 9]                              
Vorskla Poltava        1-1 Olimpik Donets'k
 [Kravchenko 1'; Moxa 26'pen]                                         Att: 4,000
Shakhtar Donets'k      3-1 Zorja Luhans'k 
 [Kryvtsov 32', Ismaily 70', Bernard 89'; Hromov 13']                 Att:10,580
[1Sep 10]
Karpaty L'viv          1-6 Veres Rivne    
 [Carrascal 87'; Borzenko 34', Serhijchuk 45'pen, 72', Stepanjuk 53',
  Kobin 76'pen, Pasich, H. 83']                                       Att: 8,640
Zirka Kropyvnyts'kyj   0-1 Chornomorets' Odesa  
 [Vasin 36']                                                          Att: 2,454
Dynamo Kyiv            3-0 FC Oleksandrija
 [Khacheridi 52', Mbokani 65', Tsyhankov 67']                         Att: 8,439
Stal' Kamjans'ke       0-1 FC Mariupol 
 [Vakulenko 79pen]                                                    Att: 503

Round 9 
[Sep 16] 
FC Mariupol            1-0 Zirka Kropyvnyts'kyj 
 [Fomin 17']                                                          Att: 9,375
FC Oleksandrija        4-1 Stal' Kamjans'ke 
 [Myxajlichenko 44'og, Staren'kyj 31', 38', 51'; Obradovic 18']       Att: 1,150
Veres Rivne            1-0 Vorskla Poltava 
 [Pasich, Y. 65']                                                     Att: 1,138
[Sep 17] 
Zorja Luhans'k         0-0 Karpaty L'viv                              Att: 2,367
Chornomorets' Odesa    0-0 Shakhtar Donets'k                          Att:10,642
Olimpik Donets'k       1-2 Dynamo Kyiv 
 [Moxa 42'; Tsyhankov 20', Bujal's'kyj 45+1']                         Att: 7,000

Round 10 
[Sep 23]       
Zirka Kropyvnyts'kyj   2-4 Shakhtar Donets'k
 [El Hamdaoui 38', Rassadkin 76'; Ferreyra 12', 45', Marlos 44',
  Kovalenko 90+4']                                                    Att: 3,596
Dynamo Kyiv            0-0 Veres Rivne                                Att: 0
[Sep 24]
Vorskla Poltava        1-1 Zorja Luhans'k   
 [Kolomojets' 90'; Opanasenko 44']                                    Att: 3,124
Karpaty L'viv          1-1 Chornomorets' Odesa
 [Hladkyj 6'pen; Xoblenko 30']                                        Att: 1,262
Stal' Kamjans'ke       1-1 Olimpik Donets'k
 [Mesxi 24'; Bilen'kyj 60']                                           Att: 346
FC Mariupol            1-1 FC Oleksandrija
 [Javors'kyj 13'; Hrytsuk 28']                                        Att: 8,810

Round 11 
[Sep 30]
Olimpik Donets'k       3-2 FC Mariupol    
 [Kravchenko 57', Bilen'kyj 78', Bohdanov 90'pen; Bojarchuk 73', 
 Kol'tsov 75'pen]                                                     Att: 350
FC Oleksandrija        0-0 Zirka Kropyvnyts'kyj                       Att: 1,850
[Oct 1]
Chornomorets' Odesa    0-3 Vorskla Poltava  
 [Kulach 36', Kadymjan 77', Kolomojets' 80']                          Att: 4,562
Veres Rivne            1-1 Stal' Kamjans'ke
 [Adamjuk 88'; Kuzyk 42']                                             Att: 780
Shakhtar Donets'k      2-0 Karpaty L'viv 
 [Ferryra 7', Fedets'kyj 65'og]                                       Att:10,480
Zorja Luhans'k         4-4 Dynamo Kyiv 
 [Xaratin 56'pen, Iury 75', Silas 80', Opanansenko 87'; Mbokani 14',
 Bujal's'kyj 32', Moraes 45+1', Harmash 82']                          Att: 8,253

Table:

 1.Shakhtar Donets'k                    11   9  1  1  23- 8  28  [C]
 2.Dynamo Kyiv                          10   7  3  0  24- 7  24
 3.Vorskla Poltava                      11   6  3  2  13- 8  21
 4.Veres Rivne                          11   4  5  2  13- 6  17  [P]
 5.Olimpik Donets'k                     11   4  5  2  11- 8  17
 6.FC Mariupol                          10   4  3  3  13- 9  15  [P]  [*]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Zorja Luhans'k                       11   2  5  4  15-15  11
 8.FC Oleksandrija                      11   1  6  4   9-13   9
 9.Zirka Kropyvnyts'kyj                 11   2  3  6   8-16   9
10.Stal' Kamjans'ke                     11   2  2  7   8-18   8
11.Karpaty L'viv                        11   1  5  5   7-22   8
12.Chornomorets' Odesa                  11   1  3  7   5-19   6

[*] FC Illichivets' Mariupol were renamed FC Mariupol before the start of the season

Due to on going conflict in the Donbass region teams from that area are based in
different cites as well as stadiums that are under repair:                                

Stal' Kamjans'ke        - Meteor Stadium, Dnipropetrovs'k
Veres Rivne             - Arena Lviv, Lviv
Olimpik Donetsk         - Lobanovsky Dynamo Stadium, Kyiv
Shakhtar Donets'k       - Metallist Stadium, Kharkiv
Zorya Luhans'k          - Slavutych-Arena, Zaporizhzhja

Goalscorers:

Ferreyra (Shakhtar)                           5
Marlos (Shakhtar)                             5 (1 pen)
Tsyhankov (Dynamo)                            5
Kuzyk (Stal' Kam.)                            4
Mbokani (Dynamo)                              4
Moxa (Olimpik)                                4 (1 pen)
Bilen'kyj (Olimpik)                           3
Bujal's'kyj (Dynamo)                          3
Iury (Zorja)                                  3
Kolomojets' (Vorskla)                         3
Serhijchuk (Veres)                            3 (1 pen)
Staren'kyj (FC Oleksandrija)                  3
Vakulenko (FC Mariupol)                       3 (1 pen)
Xoblenko (Chornomorets')                      3
Yarmolenko (Dynamo)                           3
Adamjuk (Veres)                               2
Bernard (Shakhtar)                            2
Churko (FC Mariupol)                          2
El Hamdaoui (Zirka)                           2
Fomin (FC Mariupol)                           2
Hrechyshkin (Zorja)                           2 (1 pen)
Hromov (Zorja)                                2
Hrytsuk (FC Oleksandrija)                     2 (1 pen)
Javors'kyj (FC Mariupol)                      2
Kravchenko (Vorskla)                          2
Kravets' (Dynamo)                             2
Kryvtsov (Shakhtar)                           2
Opanasenko (Zorja)                            2
Prjadun (Zirka)                               2
Zahal's'kyj (Zirka)                           2 (1 pen)

Round 12 [Oct 14]     
Shakhtar Donets'k       -  Vorskla Poltava   
Zirka Kropyvnyts'kyj    -  Karpaty L'viv 
Chornomorets' Odesa     -  Dynamo Kyiv
Veres Rivne             -  FC Mariupol          
Olimpik Donets'k        -  FC Oleksandrija 
Stal' Kamjans'ke        -  Zorja Luhans'k  

Round 13 [Oct 21]
Olimpik Donets'k        -  Zirka Kropyvnyts'kyj 
FC Mariupol             -  Stal' Kamjans'ke    
Dynamo Kyiv             -  Shakhtar Donets'k 
FC Oleksandrija         -  Veres Rivne         
Zorja Luhans'k          -  Chornomorets' Odesa
Vorskla Poltava         -  Karpaty L'viv 
                       
Round 14 [Oct 29]      
Zirka Kropyvnyts'kyj    -  Vorskla Poltava  
Veres Rivne             -  Olimpik Donets'k 
Shakhtar Donets'k       -  Zorja Luhans'k 
Stal' Kamjans'ke        -  FC Oleksandrija         
Karpaty L'viv           -  Dynamo Kyiv
Chornomorets' Odesa     -  FC Mariupol          

Round 15 [Nov 4]
FC Oleksandrija         -  Chornomorets' Odesa 
Olimpik Donets'k        -  Stal' Kamjans'ke   
Dynamo Kyiv             -  Vorskla Poltava  
FC Mariupol             -  Shakhtar Donets'k
Veres Rivne             -  Zirka Kropyvnyts'kyj
Zorja Luhans'k          -  Karpaty L'viv 
                       
Round 16 [Nov 18]      
Vorskla Poltava         -  Zorja Luhans'k 
Stal' Kamjans'ke        -  Veres Rivne         
Zirka Kropyvnyts'kyj    -  Dynamo Kyiv
Chornomorets' Odesa     -  Olimpik Donets'k
Shakhtar Donets'k       -  FC Oleksandrija
Karpaty L'viv           -  FC Mariupol          

Round 17 [Nov 25]
FC Oleksandrija         -  Karpaty L'viv
Zorja Luhans'k          -  Dynamo Kyiv
Stal' Kamjans'ke        -  Zirka Kropyvnyts'kyj               
FC Mariupol             -  Vorskla Poltava 
Veres Rivne             -  Chornomorets' Odesa
Olimpik Donets'k        -  Shakhtar Donets'k              
                       
Round 18 [Dec 2]      
Karpaty L'viv           -  Olimpik Donets'k
Zirka Kropyvnyts'kyj    -  Zorja Luhans'k 
Shakhtar Donets'k       -  Veres Rivne         
Chornomorets' Odesa     -  Stal' Kamjans'ke   
Vorskla Poltava         -  FC Oleksandrija
Dynamo Kyiv             -  FC Mariupol          

Round 19 [Dec 9]
Olimpik Donets'k        -  Vorskla Poltava              
Chornomorets' Odesa     -  Zirka Kropyvnyts'kyj  
FC Oleksandrija         -  Dynamo Kyiv    
Stal' Kamjans'ke        -  Shakhtar Donets'k  
Veres Rivne             -  Karpaty L'viv 
FC Mariupol             -  Zorja Luhans'k    
                       
Round 20 [Feb 17]       
Dynamo Kyiv             -  Olimpik Donets'k  
Karpaty L'viv           -  Stal' Kamjans'ke     
Shakhtar Donets'k       -  Chornomorets' Odesa
Stal' Kamjans'k         -  Veres Rivne         
Zirka Kropyvnyts'kyj    -  FC Mariupol            
Zorja Luhans'k          -  FC Oleksandrija 

Round 21 [Feb 24]
Stal' Kamjans'ke        -  Vorskla Poltava    
Chornomorets' Odesa     -  Karpaty L'viv                          
Olimpik Donets'k        -  Zorja Luhans'k     
Shakhtar Donets'k       -  Zirka Kropyvnyts'kyj
FC Oleksandrija         -  FC Mariupol           
Veres Rivne             -  Dynamo Kyiv  
                       
Round 22 [Mar 3]    
FC Mariupol             -  Olimpik Donets'k  
Dynamo Kyiv             -  Stal' Kamjans'ke    
Karpaty L'viv           -  Shakhtar Donets'k                   
Vorskla Poltava         -  Chornomorets' Odesa  
Zorja Luhans'k          -  Veres Rivne                        
Zirka Kropyvnyts'kyj    -  FC Oleksandrija      

Second Phase

Championship Group | Relegation Group 

Championship Group

Relegation Group



Ukrainian Cup 2017/18


First Preliminary Round (1/64)  [Jul 9]

SC Dnipro-1                         5–0     Bukovyna Chernivtsi 
 [Dobrovol's'kyj 3'og, Pol'ovyj 43', Kozhushko 66', Kravchenko 73', 
  Kohut 90+3'pen]                                                     Att: 1,920
FC Ternopil'                        1–1AET  Ahrobiznes Volochys'k 
 [Vons 83'; Temjuk 90'pen]                                            Att: 1,800
Ahrobiznes advance on penalties 5–3
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva    0–3     Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  
 [Hupalov 7'og, Xudobjak 40', Boryshkevych 78'pen]                    Att: 200
Chaika Kyiv-Svjatoshyn Rajon        0–2     Rux Vynnyky   
 [Bilyj 9', Duts' 90+4']                                              Att: 500
FC Nikopol'                         1–0AET  Myr Hornostajivka
 [Shestypalov 109']                                                   Att: 1,000
SCC Demnja                          2–1AET  FC Dnipro  
 [Barabash 34', Demkiv 110'; Piddubnyj 76']                           Att: 1,200
&FC L'viv                           2–0     Kremin Kremenchuk  
 [Janchyj 72', Omel'chenko 85'] 
&Match played at Lokomotyv Stadium in Rava-Rus'ka.                    Att: 400
Real Pharma Odesa                   1–3     Enerhija Nova Kaxovka 
 [Polishchuk 15'; Bochak 6'pen, Prokypchuk 43', Koval'chuk 74']       Att: 100
^Metalist Kharkiv                   2–2AET  Nyva Ternopil' 
 [Paljuchenko 11', Davudiv 64'; Ponjedjel'nik 25', Il'chyshyn 56']    Att: 2,734
Nyva advance on penalties 4–3
^Match played at Sonjachnyj Training Center in Kharkiv after Nyva was drawn
 at home and agreed to move the game.
Podillja Xmel'nyts'kyj              1–3     Nyva-V Vinnytsja 
 [Makarchenko 71'; Maljarenko 9', Ovchar 14', Andrjejev 32']          Att: 6,200
#Metalurh Zaporizhzhja              0–2     Polissja Zhytomyr
 [Halaxov 82', Demchyj 90+2']                                         Att: 100
#Match played Kolos Stadium, Chkalove
Tavrija Simferopol'                 +:-     Skala Stryj  
[10 Jul]
*Sudnobudivnyk Mykolajiv            0-2     Balkany Zorya 
 [Ursulenko 45', Parxomenko 90'pen]                                   Att: 250
*Match played at Ivan Stadium, Odesa

Second Preliminary Round (1/32)  [Jul 26]

Avanhard Kramators'k                1-0     MFC Mykolajiv     
 [Daudov 43']                                                        Att: 1,480
Helios Xarkiv                       0-0AET  Obolon-Brovar Kyiv       Att: 900
 Helios advance 3-1 on penalties
Inhulets' Petrove                   3-1     FC Poltava       
 [Mishurenko 43', Zhukov 63', Kretov 84'; Fomenko 52']               Att: 850
Nyva Ternopil'                      0–2     Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Kuz'myn 80', Xudobjak 87']                                         Att: 1,200
Enerhija Nova Kaxovka               1-4     Zhemchuzhyna Odesa 
 [Shastal 40'; Lazarovych 26', Shestakov 33', Malysh 47', 
 Horbovs'kyj 72']                                                    Att: 600
Rux Vynnyky                         1-3AET  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Duts' 28'; Shevchuk 45', 93', Panasenko 118']                      Att: 2,000
Desna Chernihiv                     4-0     Balkany Zorya  
 [Chornomorets' 8', 37', Filippov 73', Favorov 90']                  Att: 2,845
Ahrobiznes Volochys'k               2-2     Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Atlasjuk 20', Katelin 80'og; Katelin 4', Antjux 74']               Att: 3,000
Ahrobiznes advance 5-4 on penalties
Kolos Kovalivka                     3-2     Cherkaskyj Dnipro
 [Nextij 33', Koropets'kyj 41', Havrysh 77'; Maksymenko 14'og,
  Storochous 90'pen]                                                 Att: 300
SCC Demnja                          1-0     Polissja Zhytomyr
 [Pokladok 89']                                                      Att: 850
FC Nikopol                          0-1     Arsenal Kyiv   
 [Nasimi 59']                                                        Att: 1,000
FC L'viv                            3-0     Volyn' Luts'k
 [Kyslenko 41', 72', Bulax 70']                                      Att: 1,400
SC Dnipro-1                         2-0     FC Sumy
 [Vojtsexovs'kyj 11', Snizhko 76']                                   Att: 1,574
[Jul 27]
*Tavrija Simferopol'                2-1AET  Nyva-V Vinnytsja
 [Zhabko 84', Masjutkin 102'; Maljarenko 60']                        Att: 300
*Match played at Nova Kakhovka

Third Preliminary Round (1/16)  [Sep 20]

Helios Xarkiv                       1-2     Desna Chernihiv 
 [Abjeljentsev 13'; Kartushov 11', 74']                              Att: 200
Kolos Kovalivka                     1-2     FC Mariupol
 [Lysenko 50'; Kozhanov 45', Kisil' 53']                             Att: 800 
Ahrobiznes Volochys'k               1-2AET  Veres Rivne
 [Dumanjuk 118'; Morozenko 101', Skotarenko 111']                    Att: 3,750  
Tavrija Simferopol                  3-2AET  Zirka Kropyvnyts'kyj
 [Lohvynenko 7'pen, Jelojev 15', Voronchenko 108'; Rassadkin 10',
  Panfilov 18']                                                      Att: 1,000 
Zhemchuzhyna Odesa                  1-1AET  Stal' Kamjanske
 [Dolyns'kyj 45'; Mytsyk 65']                                        Att: 1,000  
Stal' advance 4-1 on penalties
Avanhard Kramators'k                0-2     Vorskla Poltava
 [Kadymjan 75', Kolomojets' 89']                                     Att: 3,600 
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k       2-1     Karpaty Lviv
 [Boryshkevych 41', Derbax 65'; Mememshev 90+3']                     Att: 9,860
Inhulets' Petrove                   0-0AET  Arsenal Kyiv             Att: 500
Arsenal advance 6-5 on penalties
SCC Demnja                          1-2     FC L'viv 
 [Boryk 44'; Kyslenko 40', Omel'chenko 90+2']                        Att: 2,100  
SC Dnipro-1                         1-0     Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Sula 20']                                                          Att: 3,000

First Round (1/8) [Oct 25]

SC Dnipro-1                          -      Chornomorets Odesa
Arsenal Kyiv                         -      Veres Rivne
FC Oleksandrija                      -      Dynamo Kyiv     
FC L'viv                             -      Stal' Kamjanske
Tavrija Simferopol                   -      FC Mariupol
Vorskla Poltava                      -      Olimpik Donets'k
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k        -      Desna Chernihiv
Zorja Luhans'k                       -      Shakhtar Donetsk 


Ukrainian First League (Persha Liha) 2017/18

Table:

 1.Arsenal (Kyiv)                       14  12  2  0  26- 7  38
---------------------------------------------------------------
 2.FC Poltava (Poltava)                 14  11  2  1  25- 8  35
 3.Desna (Chernihiv)                    14   9  2  3  24- 8  29
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Helios (Xarkiv)                      14   9  1  4  21-12  28
 5.Inhulets' (Petrove)                  14   7  4  3  20-11  25
 6.Avanhard (Kramators'k)               14   8  1  5  19-19  25
 7.Kolos (Kovalivka)                    14   7  2  5  17-13  23
 8.Hirnyk-Sport (Horishni Plavni)       14   7  1  6  12-13  22
 9.Balkany (Zorja)                      14   4  6  4  12-14  18  [P]
10.Obolon-Brovar (Kyiv)                 14   4  4  6   9-11  16
11.MFC Mykolajiv (Mykolajiv)            14   4  3  7  16-20  15
12.Rux (Vynnyky)                        14   3  5  6  12-16  14  [P]
13.Naftovyk-Ukrnafta (Oxtyrka)          14   2  6  6  10-16  12
14.Volyn' (Luts'k)                      14   3  3  8  11-19  12  [R]
---------------------------------------------------------------
15.Zhemchuzhyna (Odesa)                 14   3  2  9  14-26  11  [P]
16.Kremin' (Kreminchuk)                 14   3  2  9  10-22  11  [P]
17.Cherkaskyj Dnipro (Cherkassy)        14   3  1 10  11-22  10
18.FC Sumy (Sumy)                       14   2  3  9   7-19   9

Round 1
[Jul 14]
Zhemchuzhyna Odesa           2-1 MFC Mykolajiv
 [Shestakov 2', 87'; Sikors'kyj 67']                                  Att: 551
[Jul 15]
Rux Vynnyky                  1-0 Kolos Kovalivka
 [Zastavnyj 69']                                                      Att: 2,000
Desna Chernihiv              1-0 Volyn' Luts'k     
 [Kartushov 32']                                                      Att: 450
Balkany Zorja                0-2 Helios Xarkiv
 [Kravchenko S. 24'pen, 66'pen]                                       Att: 2,000
Avanhard Kramators'k         0-3 Inhulets' Petrove
 [Akymenko 31'pen, Pavlov 40', Zaporozhets' 52']                      Att: 1,700
Arsenal Kyiv                 1-1 Obolon-Brovar Kyiv
 [Batal's'kyj 45'; Slobodjan 30'pen]                                  Att: 400
Cherkaskyj Dnipro            3-2 Kremin' Kreminchuk
 [Koshzadze 55', 84', Chornyj 75'; Kvachov 35', Tymchenko 48']        Att: 870  
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    0-1 FC Sumy    
 [Kas'kov 85']                                                        Att: 1,800
[Jul 16]
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-1 FC Poltava       
 [Dehtjar'ov 72']                                                     Att: 500

Round 2
[Jul 22]
Rux Vynnyky                  2-3 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Bidlovs'kyj 45+1'pen, Kureljex 49'og; Moisejenko 12', 47', 
  Fajuk 65']                                                          Att: 2,000
Volyn' Luts'k                0-0 Balkany Zorja                        Att: 1,000
Obolon-Brovar Kyiv           1-0 Cherkaskyj Dnipro
 [Korol'chuk 56']                                                     Att: 1,000
[Jul 23]
Helios Xarkiv                3-1 Avanhard Kramators'k
 [Kravchenko S. 43'pen, Poljuljax 71'og, Schastlyvtsev 79'; 
 Shavrin 17']                                                         Att: 600
FC Poltava                   2-1 Desna Chernihiv  
 [Dehtjar'ov 67', Bratkov 79'og; Favorov, D. 64']                     Att: 450
Inhulets' Petrove            1-0 Zhemchuzhyna Odesa  
 [Akymenko 27']                                                       Att: 850     
MFC Mykolajiv                2-3 Arsenal Kyiv   
 [Tsebro 47', Sikirs'kyj 58'; Pylypenko 45', Batal's'kyj 67', 
  Majdanevych 74']                                                    Att: 400
Kremin' Kreminchuk           0-2 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Tsjutsjura 48', Bojaryntsev 64']                                    Att: 1,500
Kolos Kovalivka              1-1 FC Sumy   
 [Zadoja 52'; Bushman 61']                                            Att: 800

Round 3 [Jul 30]
Desna Chernihiv              3-0 Rux Vynnyky 
 [Favorov, D. 15', 38', Mostovoj 27']                                 Att: 800
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-1 Kolos Kovalivka
 [Matvejejev 69']                                                     Att: 1,000
Balkany Zorja                1-1 FC Poltava  
 [Kabanjuk 81'; Dehtjar'ov 68']                                       Att: 2,100
Avanhard Kramators'k         2-1 Volyn' Luts'k 
 [Sobko 17', Jermakov 72'; Dmytrenko 83']                             Att: 1,280
Zhemchuzhyna Odesa           0-1 Helios Xarkiv
 [Skoblov 37']                                                        Att: 875
Arsenal Kyiv                 3-1 Inhulets' Petrove
[Pylypenko 35', 90', Semenjuk 41'; Akymenko 72'pen]                   Att: 1,000
Cherkaskyj Dnipro            0-2 MFC Mykolajiv   
 [Rohozyns'kyj 45+1', Koval'ov 90']                                   Att: 985
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    0-0 Obolon-Brovar Kyiv                   Att: 1,400
FC Sumy                      0-1 Kremin' Kreminchuk
 [Tymchenko 20']                                                      Att: 795

Round 4
[Aug 5]
Volyn' Luts'k                1-3 Zhemchuzhyna Odesa  
 [Vorobej 30'; Pospjelov 14', Palamar 70', Shestakov 90+3']           Att: 1,250
[Aug 6]
Rux Vynnyky                  0-1 Balkany Zorja   
 [Kabanjuk 38']                                                       Att: 1,500
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-2 Desna Chernihiv   
 [Filippov 69'pen, 83']                                               Att: 500
FC Poltava                   3-0 Avanhard Kramators'k
 [Trojanovs'kyj 3', Dehtjar'ov 42', Savchenko 65']                    Att: 200
Helios Xarkiv                0-1 Arsenal Kyiv     
 [Majdanevych 68']                                                    Att: 900
Inhulets' Petrove            2-0 Cherkaskyj Dnipro
 [Akymenko 38'pen, 66'pen]                                            Att: 650
MFC Mykolajiv                2-1 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Rohozyns'kyj 14', Sikors'kyj 16'; Bojaryntsev 90+6']                Att: 350
Obolon-Brovar Kyiv           2-1 FC Sumy   
 [Slobodjan 47'pen, Shevchuk 79'; Lebedenko 58']                      Att: 800 
Kolos Kovalivka              4-1 Kremin' Kreminchuk
 [Bondarenko, O. 31', Xodulja 67'og, Koropets'kyj 67', Leonov 85';
  Tjertyshnyj 82']                                                    Att: 660

Round 5 [Aug 9]
Avanhard Kramators'k         2-1 Rux Vynnyky 
 [Sobko 30'pen, Hurs'kyj 42'og; Xomchenko 20']                        Att: 1,374
Balkany Zorja                1-0 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Rajchev 42'pen]                                                     Att: 1,500
Desna Chernihiv              2-3 Kolos Kovalivka
 [Chepurnenko 11', Volkov 13'; Zadoja 49', 75', Bondarenko, O. 60']   Att: 3,000              
Zhemchuzhyna Odesa           0-1 FC Poltava   
 [Dehtjar'ov 7']                                                      Att: 600
Arsenal Kyiv                 2-0 Volyn' Luts'k 
 [Batal's'kyj 35', Semchuk 62']                                       Att: 250
Cherkaskyj Dnipro            1-2 Helios Xarkiv
 [Kolos 10'; Koshman 9', Kozlov 34']                                  Att: 730
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-1 Inhulets' Petrove
 [Yaremenko 77'; Klymemko 51']                                        Att: 1,250
FC Sumy                      0-1 MFC Mykolajiv  
 [Sikors'kyj 38']                                                     Att: 862
Kremin' Kreminchuk           0-3 Obolon-Brovar Kyiv
 [Tjerjexov 1', Bovtruk 81', Slobodjan 85'pen]                        Att: 1,100

Round 6 
[Aug 13]
Rux Vynnyky                  2-2 Zhemchuzhyna Odesa 
 [Baranets' H. 44', Boxashvili 85'; Vdovychenko 31', Palamar 90+3']   Att: 2,000
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 1-2 Avanhard Kramators'k
 [Shevchuk 16'; Sobko 59', Shevchuk 64'og]                            Att: 800
Desna Chernihiv              2-0 Balkany Zorja  
 [Arveladze 10', Bezborod'ko 49']                                     Att: 2,402
Helios Xarkiv                2-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Kozlov 11', Hlushytskyj 82']                                        Att: 950
Inhulets' Petrove            2-1 FC Sumy 
 [Honcharenko 61', Akymenko 65'; Lupashko 64'og]                      Att: 800
Kolos Kovalivka              1-0 Obolon-Brovar Kyiv
 [Nextij 61'pen]                                                      Att: 830
[Aug 14]
FC Poltava                   0-1 Arsenal Kyiv  
 [Semchuk 68']                                                        Att: 800
Volyn' Luts'k                3-2 Cherkaskyj Dnipro
 [Stepanov 35', Shapoval 54'pen, Ljashenko 66'; Tarasenko 75', 
 Kramar 82']                                                          Att: 1,000
MFC Mykolajiv                2-0 Kremin' Kreminchuk
 [Kravchuk 13'og, Sikors'kyj 44']                                     Att: 300

Round 7 
[Aug 19]
Zhemchuzhyna Odesa           1-2 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Shestakov 11'; Batjushyn 51', Panasenko 75']                        Att: 460
Avanhard Kramators'k         0-0 Desna Chernihiv                      Att: 1,367
Balkany Zorja                1-0 Kolos Kovalivka
 [Zlatov 50'pen]                                                      Att: 2,000
Cherkaskyj Dnipro            2-3 FC Poltava 
 [Kachur 23', Koshadze 61'pen; Holikov 26', Trojanovs'kyj 47', 70']   Att: 715
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-0 Volyn' Luts'k 
 [Bojaryntsev 31'pen]                                                 Att: 1,250
FC Sumy                      1-1 Helios Xarkiv
 [Tsykolija 6'; Kravchenko, S 30']                                    Att: 710
Kremin' Kreminchuk           0-1 Inhulets' Petrove
 [Akymenko 71']                                                       Att: 1,000
Obolon-Brovar Kyiv           2-0 MFC Mykolajiv  
 [Saxnjuk 5', Sartina 84']                                            Att: 780
[Aug 20]
Arsenal Kyiv                 0-0 Rux Vynnyky                          Att: 150

Round 8
[Aug 25]
Balkany Zorja                0-1 Avanhard Kramators'k
 [Shavrin 33']                                                        Att: 2,000
Volyn' Luts'k                1-0 FC Sumy 
 [Shapoval 75'pen]                                                    Att: 2,500
Helios Xarkiv                0-1 Kremin' Kreminchuk
 [Tymchenko 65'pen]                                                   Att: 1,200
[Aug 26]
Rux Vynnyky                  0-1 Cherkaskyj Dnipro
 [Zaxarevych 70']                                                     Att: 2,000 
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 1-3 Arsenal Kyiv   
 [Pinchuk 37'; Batal's'kyj 54', Pinchuk 66'og, Chernenko 73']         Att: 700   
Desna Chernihiv              3-1 Zhemchuzhyna Odesa  
 [Chepurnenko 3', 33', Kovalenko 49'; Pospjelov 12']                  Att: 2,618  
FC Poltava                   2-2 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Savin 24', Kovpak 84'; Jaremenko 33', Tsjutsjura 50']               Att: 1,000    
Inhulets' Petrove            0-0 Obolon-Brovar Kyiv                   Att: 850
Kolos Kovalivka              2-2 MFC Mykolajiv  
 [Bondarenko, O. 29', Jarovenko 90+4'; Sikors'kyj 66', 
  Herasymets' 83']                                                    Att: 350

Round 9 
[Aug 30]
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    0-2 Rux Vynnyky 
 [Bidlovs'kyj 24'pen, 37'pen]                                         Att: 1,250
Cherkaskyj Dnipro            0-1 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Chernij 19']                                                        Att: 785
Arsenal Kyiv                 1-0 Desna Chernihiv   
 [Starhorods'kyj 28']'                                                Att: 600
Zhemchuzhyna Odesa           2-4 Balkany Zorja 
 [Didenko 21', Palamar 74'; Rajcev 19'pen, Platunov 51', Pjenov 77',
  Kabanjuk 82']                                                       Att: 1,500
Avanhard Kramators'k         0-1 Kolos Kovalivka
 [Bondarenko, O. 24']                                                 Att: 1,168
FC Sumy                      0-4 FC Poltava  
 [Kovpak 3', Nasibulin 81', Barannik 87', 90+3']                      Att: 720
Kremin' Kreminchuk           3-1 Volyn' Luts'k   
 [Borovs'kyj 45', Bohdanov 50', Stepanchuk 56'; Medved' 63']          Att: 1,500
MFC Mykolajiv                1-2 Inhulets' Petrove
 [Javors'kyj 90'; Loktionov 56', Ella 89']                            Att: 500
[Aug 31]
Obolon-Brovar Kyiv           0-3 Helios Xarkiv
 [Kozlov 31', 46', Kravchenko S. 71']                                 Att: 900

Round 10 
[Sep 3]
Rux Vynnyky                  0-1 FC Sumy    
 [Jampol' 51']                                                        Att: 1,500
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka            Att: 700
Kolos Kovalivka              1-0 Inhulets' Petrove
 [Pozdejev 39'pen]                                                    Att: 800
Balkany Zorja                1-3 Arsenal Kyiv     
 [Il'nyts'kyj 45'; Batal's'kyj 40', Kosovan 59', Eseola 90']          Att: 2,300
Avanhard Kramators'k         6-2 Zhemchuzhyna Odesa 
 [Demchenko 21', 70', Shershen' 25', Daudov 52', Shavrin 90',
  Lobov 90+4'; Didenko 29', Lazarovych 38']                           Att: 1,327
FC Poltava                   2-0 Kremin' Kreminchuk
 [Trojanovs'kyj 69'pen, Nasibulin 71']                                Att: 1,000
Desna Chernihiv              3-0 Cherkaskyj Dnipro
 [Favorov, D. 22', Volkov 52', Bezborod'ko 70']                       Att: 2,988
[Sep 4]
Volyn' Luts'k                2-0 Obolon-Brovar Kyiv
 [Shapoval 35'pen, Kinash 53']                                        Att: 950
Helios Xarkiv                3-1 MFC Mykolajiv    
 [Kozlov 71', Lutsenko 90+2'pen,  Koshman 90+6'; Aleksanov 54']       Att: 400   

Round 11 
[Sep 9]
Kremin' Kreminchuk           1-1 Rux Vynnyky 
 [Stepanchuk 17'; Baranets', H. 27'pen]                               Att: 1,300
FC Sumy                      0-1 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Moisejenko 18']                                                     Att: 705
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-3 Desna Chernihiv  
 [Bojaryntsev 87'pen; Volkov 43', 72', Arveladze 90']                 Att: 1,250
Cherkaskyj Dnipro            0-0 Balkany Zorja                        Att: 480
Arsenal Kyiv                 2-0 Avanhard Kramators'k
 [Eseola 56', Starhorods'kyj 66'pen]                                  Att: 300
Zhemchuzhyna Odesa           1-0 Kolos Kovalivka
 [Dolins'kyj 5']                                                      Att: 850
Obolon-Brovar Kyiv           0-1 FC Poltava   
 [Borodaj 38']                                                        Att: 1,600
[Sep 10]
MFC Mykolajiv                1-1 Volyn' Luts'k  
 [Sikors'kyj 47'; Nykytjuk 55']                                       Att: 700
Inhulets' Petrove            4-0 Helios Xarkiv
 [Akymenko 13', 49', Soldat 80', Loktionov 89']                       Att: 850

Round 12 [Sep 15]
Volyn' Luts'k                1-1 Inhulets' Petrove
 [Shapoval 2'; Akymenko 62']                                          Att: 1,000
Desna Chernihiv              3-0 FC Sumy 
 [Filippov 18', Partsvanija 67', Banasevych 80']                      Att: 2,430
[16 Sep]
Rux Vynnyky                  1-0 Obolon-Brovar Kyiv
 [Xomchenko 74']                                                      Att: 1,000
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 1-0 Kremin' Kreminchuk
 [Fajuk 69']                                                          Att: 1,000
Balkany Zorja                1-1 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Jakubov 47'; Katelin 10']                                           Att: 2,100
Avanhard Kramators'k         2-1 Cherkaskyj Dnipro
 [Sobko 27'pen, Ivashchenko 63'; Tarasenko 77']                       Att: 1,270
Zhemchuzhyna Odesa           0-3 Arsenal Kyiv 
 [Batal's'kyj 20', Eseola 48', 52']                                   Att: 600  
FC Poltava                   2-0 MFC Mykolajiv  
 [Paramonov 41', Pokotyljuk 90+4']                                    Att: 1,000
Kolos Kovalivka              1-2 Helios Xarkiv
 [Pozdejev 49'pen; Koshman 30', Subochev 47']                         Att: 700

Round 13
[Sep 24]
Cherkaskyj Dnipro            1-0 Zhemchuzhyna Odesa  
 [Tarasenko 27']                                                      Att: 365
FC Sumy                      1-1 Balkany Zorja      
 [Maxaradze 65'; Tsykolija 90+5'og]                                   Att: 662
Kremin' Kreminchuk           0-1 Desna Chernihiv 
 [Favorov 5']                                                         Att: 1,300
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-2 Avanhard Kramators'k
 [Vlasjuk 35'; Jermakov 20', Sharaj 83']                              Att: 800
MFC Mykolajiv                1-1 Rux Vynnyky
 [Sikors'kyj 31'pen; Xomchenko 45+1']                                 Att: 600
Inhulets' Petrove            1-2 FC Poltava   
 [Akymenko 33'pen; Kovpak 69', 82']                                   Att: 800
[Sep 25]
Arsenal Kyiv                 2-1 Kolos Kovalivka
 [Kyzylatesh 50', Starhorods'kyj 52'; Derkach 57'og]                  Att: 800
Helios Xarkiv                2-0 Volyn' Luts'k   
 [Kozlov 28', Kravchenko S. 54']                                      Att: 500
Obolon-Brovar Kyiv           0-1 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Sydorenko 90+1']                                                    Att: 950

Round 14 
[Sep 29]
Rux Vynnyky                  1-1 Inhulets' Petrove
 [Xomchenko 68']                                                      Att: 600
[Sep 30]
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 1-0 MFC Mykolajiv     
 [Shevchuk, A. 17']                                                   Att: 700
Desna Chernihiv              0-0 Obolon-Brovar Kyiv                   Att: 1,872
Balkany Zorja                1-1 Kremin' Kreminchuk
 [Oprja 31'; Tjertyshnyj 16']                                         Att: 1,100
Avanhard Kramators'k         1-0 FC Sumy    
 [Sobko 77'pen]                                                       Att: 846
Zhemchuzhyna Odesa           0-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka            Att: 300
FC Poltava                   1-0 Helios Xarkiv
 [Kovpak 67']                                                         Att: 900
Kolos Kovalivka              1-0 Volyn' Luts'k 
 [Koropets'kyj 54']                                                   Att: 350 
[Oct 1]
Arsenal Kyiv                 1-0 Cherkaskyj Dnipro
 [Majdanevych 45']                                                    Att: 300  

Table:

 1.Arsenal (Kyiv)                       14  12  2  0  26- 7  38
---------------------------------------------------------------
 2.FC Poltava (Poltava)                 14  11  2  1  25- 8  35
 3.Desna (Chernihiv)                    14   9  2  3  24- 8  29
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Helios (Xarkiv)                      14   9  1  4  21-12  28
 5.Inhulets' (Petrove)                  14   7  4  3  20-11  25
 6.Avanhard (Kramators'k)               14   8  1  5  19-19  25
 7.Kolos (Kovalivka)                    14   7  2  5  17-13  23
 8.Hirnyk-Sport (Horishni Plavni)       14   7  1  6  12-13  22
 9.Balkany (Zorja)                      14   4  6  4  12-14  18  [P]
10.Obolon-Brovar (Kyiv)                 14   4  4  6   9-11  16
11.MFC Mykolajiv (Mykolajiv)            14   4  3  7  16-20  15
12.Rux (Vynnyky)                        14   3  5  6  12-16  14  [P]
13.Naftovyk-Ukrnafta (Oxtyrka)          14   2  6  6  10-16  12
14.Volyn' (Luts'k)                      14   3  3  8  11-19  12  [R]
---------------------------------------------------------------
15.Zhemchuzhyna (Odesa)                 14   3  2  9  14-26  11  [P]
16.Kremin' (Kreminchuk)                 14   3  2  9  10-22  11  [P]
17.Cherkaskyj Dnipro (Cherkassy)        14   3  1 10  11-22  10
18.FC Sumy (Sumy)                       14   2  3  9   7-19   9

Goalscorers:

Akymenko (Inhulets')                         11 (5 pen)
Sikors'kyj (MFC Mykolajiv)                    7 (1 pen)
Batal's'kyj (Arsenal)                         6
Kozlov (Helios)                               6
Kravchenko S. (Helios)                        6 (3 pen)
Dehtjar'ov (FC Poltava)                       5
Favorov, D. (Desna)                           5
Kovpak (FC Poltava)                           5
Sobko (Avanhard)                              5 (3 pen)
Bojaryntsev (Naftovyk-Ukrnafta)               4 (2 pen)
Bondarenko, O. (Kolos)                        4
Eseola (Arsenal)                              4
Shapoval (Volyn')                             4 (3 pen)
Shestakov (Zhemchuzhyna)                      4
Trojanovs'kyj (FC Poltava)                    4 (1 pen)
Volkov (Desna)                                4
Xomchenko (Rux)                               4
Bidlovs'kyj (Rux)                             3 (3 pen)
Chepurnenko (Desna)                           3
Filippov (Desna)                              3 (1 pen)
Kabanjuk (Balkany)                            3
Koshadze (Cherkaskyj)                         3 (3 pen)
Koshman (Helios)                              3
Majdanevych (Arsenal)                         3
Moisejenko (Hirnyk-Sport)                     3
Palamar (Zhemchuzhyna)                        3
Pylypenko (Arsenal)                           3
Shavrin (Avanhard)                            3
Slobodjan (Obolon-Brovar)                     3 (3 pen)
Starhorods'kyj (Arsenal)                      3 (1 pen)
Tarasenko (Cherkaskyj)                        3
Tymchenko (Kremin')                           3 (1 pen)
Zadoja (Kolos)                                3
Arveladze (Desna)                             2
Baranets', H. (Rux)                           2 (1 pen)
Barannik (FC Poltava)                         2
Bezborod'ko (Desna)                           2
Demchenko (Avanhard)                          2
Fajuk (Hirnyk-Sport)                          2
Jermakov (Avanhard)                           2
Koropets'kyj (Kolos)                          2
Loktionov (Inhulets')                         2
Nasibulin (FC Poltava)                        2
Pospjelov (Zhemchuzhyna)                      2
Pozdejev (Kolos)                              2 (2 pen)
Rajchev (Balkany)                             2 (2 pen)
Rohozyns'kyj (MFC Mykolajiv)                  2
Semchuk (Arsenal)                             2
Shevchuk, A. (Hirnyk-Sport)                   2
Stepanchuk (Kremin')                          2
Tjertyshnyj (Kremin')                         2
Tsebro (MFC Mykolajiv)                        2
Tsjutsjura (Naftovyk-Ukrnafta)                2

Round 15 [7 Oct]

Helios Xarkiv                 -  Rux Vynnyky 
Inhulets' Petrove             -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
MFC Mykolajiv                 -  Desna Chernihiv   
Obolon-Brovar Kyiv            -  Balkany Zorja        
Kremin' Kreminchuk            -  Avanhard Kramators'k
FC Sumy                       -  Zhemchuzhyna Odesa       
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Arsenal Kyiv     
Cherkaskyj Dnipro             -  Kolos Kovalivka
Volyn' Luts'k                 -  FC Poltava       

Round 16 [11 Oct]

Rux Vynnyky                   -  Volyn' Luts'k               
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  Helios Xarkiv
Desna Chernihiv               -  Inhulets' Petrove
Balkany Zorja                 -  MFC Mykolajiv       
Avanhard Kramators'k          -  Obolon-Brovar Kyiv
Zhemchuzhyna Odesa            -  Kremin' Kreminchuk
Arsenal Kyiv                  -  FC Sumy    
Cherkaskyj Dnipro             -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
Kolos Kovalivka               -  FC Poltava       

Round 17 [15 Oct]

Balkany Zorja                 -  Rux Vynnyky 
Desna Chernihiv               -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
Avanhard Kramators'k          -  FC Poltava       
Zhemchuzhyna Odesa            -  Volyn' Luts'k               
Arsenal Kyiv                  -  Helios Xarkiv
Cherkaskyj Dnipro             -  Inhulets' Petrove
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  MFC Mykolajiv       
FC Sumy                       -  Obolon-Brovar Kyiv
Kremin' Kreminchuk            -  Kolos Kovalivka

Round 18 [21 Oct]

Kolos Kovalivka               -  Rux Vynnyky 
FC Poltava                    -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
Volyn' Luts'k                 -  Desna Chernihiv   
Helios Xarkiv                 -  Balkany Zorja        
Inhulets' Petrove             -  Avanhard Kramators'k
MFC Mykolajiv                 -  Zhemchuzhyna Odesa       
Obolon-Brovar Kyiv            -  Arsenal Kyiv     
Kremin' Kreminchuk            -  Cherkaskyj Dnipro
FC Sumy                       -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka

Round 19 [29 Oct]

Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  Rux Vynnyky 
Desna Chernihiv               -  FC Poltava       
Balkany Zorja                 -  Volyn' Luts'k               
Avanhard Kramators'k          -  Helios Xarkiv
Zhemchuzhyna Odesa            -  Inhulets' Petrove
Arsenal Kyiv                  -  MFC Mykolajiv       
Cherkaskyj Dnipro             -  Obolon-Brovar Kyiv
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Kremin' Kreminchuk
FC Sumy                       -  Kolos Kovalivka

Round 20 [4 Nov]

Rux Vynnyky                   -  Desna Chernihiv   
Kolos Kovalivka               -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
FC Poltava                    -  Balkany Zorja        
Volyn' Luts'k                 -  Avanhard Kramators'k
Helios Xarkiv                 -  Zhemchuzhyna Odesa       
Inhulets' Petrove             -  Arsenal Kyiv     
MFC Mykolajiv                 -  Cherkaskyj Dnipro
Obolon-Brovar Kyiv            -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
Kremin' Kreminchuk            -  FC Sumy    

Round 21 [11 Nov]

FC Poltava                    -  Rux Vynnyky 
Volyn' Luts'k                 -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
Helios Xarkiv                 -  Desna Chernihiv   
Inhulets' Petrove             -  Balkany Zorja        
MFC Mykolajiv                 -  Avanhard Kramators'k
Obolon-Brovar Kyiv            -  Zhemchuzhyna Odesa       
Kremin' Kreminchuk            -  Arsenal Kyiv     
FC Sumy                       -  Cherkaskyj Dnipro
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Kolos Kovalivka

Round 22 [18 Nov]

Rux Vynnyky                   -  Avanhard Kramators'k
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  Balkany Zorja        
Kolos Kovalivka               -  Desna Chernihiv   
FC Poltava                    -  Zhemchuzhyna Odesa       
Volyn' Luts'k                 -  Arsenal Kyiv     
Helios Xarkiv                 -  Cherkaskyj Dnipro
Inhulets' Petrove             -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
MFC Mykolajiv                 -  FC Sumy    
Obolon-Brovar Kyiv            -  Kremin' Kreminchuk

Round 23 [18 Mar]

Zhemchuzhyna Odesa            -  Rux Vynnyky 
Avanhard Kramators'k          -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
Balkany Zorja                 -  Desna Chernihiv   
Arsenal Kyiv                  -  FC Poltava       
Cherkaskyj Dnipro             -  Volyn' Luts'k               
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Helios Xarkiv
FC Sumy                       -  Inhulets' Petrove
Kremin' Kreminchuk            -  MFC Mykolajiv       
Obolon-Brovar Kyiv            -  Kolos Kovalivka

Round 24 [25 Mar]

Rux Vynnyky                   -  Arsenal Kyiv     
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  Zhemchuzhyna Odesa       
Desna Chernihiv               -  Avanhard Kramators'k
Kolos Kovalivka               -  Balkany Zorja        
FC Poltava                    -  Cherkaskyj Dnipro
Volyn' Luts'k                 -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
Helios Xarkiv                 -  FC Sumy    
Inhulets' Petrove             -  Kremin' Kreminchuk
MFC Mykolajiv                 -  Obolon-Brovar Kyiv

Round 25 [1 Apr]

Cherkaskyj Dnipro             -  Rux Vynnyky 
Arsenal Kyiv                  -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
Zhemchuzhyna Odesa            -  Desna Chernihiv   
Avanhard Kramators'k          -  Balkany Zorja        
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  FC Poltava       
FC Sumy                       -  Volyn' Luts'k               
Kremin' Kreminchuk            -  Helios Xarkiv
Obolon-Brovar Kyiv            -  Inhulets' Petrove
MFC Mykolajiv                 -  Kolos Kovalivka

Round 26 [6 Apr]

Rux Vynnyky                   -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  Cherkaskyj Dnipro
Desna Chernihiv               -  Arsenal Kyiv     
Balkany Zorja                 -  Zhemchuzhyna Odesa       
Kolos Kovalivka               -  Avanhard Kramators'k
FC Poltava                    -  FC Sumy    
Volyn' Luts'k                 -  Kremin' Kreminchuk
Helios Xarkiv                 -  Obolon-Brovar Kyiv
Inhulets' Petrove             -  MFC Mykolajiv       

Round 27 [14 Apr]

FC Sumy                       -  Rux Vynnyky 
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
Cherkaskyj Dnipro             -  Desna Chernihiv   
Arsenal Kyiv                  -  Balkany Zorja        
Zhemchuzhyna Odesa            -  Avanhard Kramators'k
Kremin' Kreminchuk            -  FC Poltava       
Obolon-Brovar Kyiv            -  Volyn' Luts'k               
MFC Mykolajiv                 -  Helios Xarkiv
Inhulets' Petrove             -  Kolos Kovalivka

Round 28 [18 Apr]

Rux Vynnyky                   -  Kremin' Kreminchuk
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  FC Sumy    
Desna Chernihiv               -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
Balkany Zorja                 -  Cherkaskyj Dnipro
Avanhard Kramators'k          -  Arsenal Kyiv     
Kolos Kovalivka               -  Zhemchuzhyna Odesa       
FC Poltava                    -  Obolon-Brovar Kyiv
Volyn' Luts'k                 -  MFC Mykolajiv       
Helios Xarkiv                 -  Inhulets' Petrove

Round 29 [22 Apr]

Obolon-Brovar Kyiv            -  Rux Vynnyky 
Kremin' Kreminchuk            -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
FC Sumy                       -  Desna Chernihiv   
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Balkany Zorja        
Cherkaskyj Dnipro             -  Avanhard Kramators'k
Arsenal Kyiv                  -  Zhemchuzhyna Odesa       
MFC Mykolajiv                 -  FC Poltava       
Inhulets' Petrove             -  Volyn' Luts'k               
Helios Xarkiv                 -  Kolos Kovalivka

Round 30 [28 Apr]

Rux Vynnyky                   -  MFC Mykolajiv       
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  Obolon-Brovar Kyiv
Desna Chernihiv               -  Kremin' Kreminchuk
Balkany Zorja                 -  FC Sumy    
Avanhard Kramators'k          -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
Zhemchuzhyna Odesa            -  Cherkaskyj Dnipro
Kolos Kovalivka               -  Arsenal Kyiv     
FC Poltava                    -  Inhulets' Petrove
Volyn' Luts'k                 -  Helios Xarkiv

Round 31 [2 May]

Inhulets' Petrove             -  Rux Vynnyky 
MFC Mykolajiv                 -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
Obolon-Brovar Kyiv            -  Desna Chernihiv   
Kremin' Kreminchuk            -  Balkany Zorja        
FC Sumy                       -  Avanhard Kramators'k
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Zhemchuzhyna Odesa       
Cherkaskyj Dnipro             -  Arsenal Kyiv     
Helios Xarkiv                 -  FC Poltava       
Volyn' Luts'k                 -  Kolos Kovalivka

Round 32 [6 May]

Rux Vynnyky                   -  Helios Xarkiv
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  Inhulets' Petrove
Desna Chernihiv               -  MFC Mykolajiv       
Balkany Zorja                 -  Obolon-Brovar Kyiv
Avanhard Kramators'k          -  Kremin' Kreminchuk
Zhemchuzhyna Odesa            -  FC Sumy    
Arsenal Kyiv                  -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
Kolos Kovalivka               -  Cherkaskyj Dnipro
FC Poltava                    -  Volyn' Luts'k               

Round 33 [12 May]

Volyn' Luts'k                 -  Rux Vynnyky 
Helios Xarkiv                 -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
Inhulets' Petrove             -  Desna Chernihiv   
MFC Mykolajiv                 -  Balkany Zorja        
Obolon-Brovar Kyiv            -  Avanhard Kramators'k
Kremin' Kreminchuk            -  Zhemchuzhyna Odesa       
FC Sumy                       -  Arsenal Kyiv     
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Cherkaskyj Dnipro
FC Poltava                    -  Kolos Kovalivka

Round 34 [19 May]

Rux Vynnyky                   -  FC Poltava       
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  Volyn' Luts'k               
Desna Chernihiv               -  Helios Xarkiv
Balkany Zorja                 -  Inhulets' Petrove
Avanhard Kramators'k          -  MFC Mykolajiv       
Zhemchuzhyna Odesa            -  Obolon-Brovar Kyiv
Arsenal Kyiv                  -  Kremin' Kreminchuk
Cherkaskyj Dnipro             -  FC Sumy    
Kolos Kovalivka               -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka



Third Level 2017/18

Group A (West and North Regions) | Group B (South and East Regions)

Group A (West and North Regions)

Table:

 1.Ahrobiznes (Volochyns'k)             12  11  0  1  30- 7  33  [P]  [*5]
 2.Prykarpattja (Ivano-Frankivs'k)      12  10  1  1  26- 8  31       [*2]
---------------------------------------------------------------
 3.Nyva (Ternopil')                     12   6  4  2  12- 7  22  [P]  [*3]
 4.FC L'viv (L'viv)                     11   4  4  3  16-10  16  [P]  [*4]
 5.Nyva-V (Vinnytsja)                   12   3  6  3  10- 9  15
 6.Skala (Stryj)                        12   4  1  7  12-16  13  [R]  [*6]
 7.Bukovyna (Chernivtsi)                11   2  5  4  14-13  11  [R]
 8.Polissja (Zhytomyr)                  10   3  1  6  10-21  10  [P]  [*1]
 9.Podillya (Xmel'nyts'kyj)             12   2  2  8   7-19   8
10.Arsenal-Kyivshchyna (Bila Tserkva)   10   0  0 10   1-28   0
 -.FC Ternopil' (Ternopil')              4   0  0  4   2- 9   0  [R]  [*7]

[*1] Polissja Zhytomyr returned to the Professional League. A team with the
     same name completed in 2006-07 Second League season.
[*2] Prykarpattya Ivano-Frankivs'k renamed themselves from Teplovyk-Prykarpattya
     Ivano-Frankivs'k before the season started.
[*3] Nyva Ternopil' rejoined the Professional League. The team last completed
     in the 2014-15 First League season.
[*4] FC L'viv rejoined the Professional League. The team play their home games
     at Lokomotiv Stadium in Rava Rus'ka, L'viv Oblast.
[*5] Ahrobiznes Volochyns'k, Amateur Champions for the 2016-2017 season applied 
     for license to the Professional League and were admitted.
[*6] Skala Stryj play the home games in Medyk Stadium, Morshyn, Ivano-Frankivs'k 
     Oblast, original location of where the team formed after not reaching an 
     agreement for use of the Sokil Stadium in Stryj.
[*7] FC Ternopil withdrew from the competition after Round 5. PFL annulled all 
     results as per league regulations.

Round 1 
[Jul 14]
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    2-5 Ahrobiznes Volochyns'k
 [Xudobjak 40', Kuz'myn 55'; Hrusha 13', 53', 90+2', Temnjuk 68',
  Semenets' 89']                                                      Att: 3,500
[Jul 15]
FC L'viv                         4-3 Bukovyna Chernivtsi
 [Kyslenko 31', 80', 82', Omel'chenko 77'; Syvka 13', 38', 
  Shyshyhin 32']                                                      Att: 1,000 
Nyva-V Vinnytsja                 0-0 Podillya Xmel'nyts'kyj           Att: 2,200
*Skala Stryj                     3-0 FC Ternopil'
 [Hladkyj 14', 76', Hamujlyk 79']                                     Att: 500
*Match annulled
[Oct 25]
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva  - Polissja Zhytomyr 
Nyva Ternopil'                   bye

Round 2 
[Jul 22]
Nyva Ternopil'                   2-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 
 [Stepanenko 90+2', Hural's'kyj 90+3']                                Att: 800
Ahrobiznes Volochyns'k           1-0 FC L'viv  
 [Hrusha 88']                                                         Att: 1,700 
Podillya Xmel'nyts'kyj           1-3 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k 
 [Muzychuk 19'; Kuz'myn 34', Xudobjak 45', Hres' 89'og]               Att: 2,000  
Polissja Zhytomyr                0-4 Nyva-V Vinnytsja 
 [Zajnchkovs'kyj 37'og, Katrjuk 57', Braslavs'kyj 64', Duhijenko 90'] Att: 1,000
[Jul 23]
Bukovyna Chernivtsi              1-3 Skala Stryj  
 [Skrypkar 56'; Hladkyj 2', 4', Behashov 47']                         Att: 0
FC Ternopil'                     bye 

Round 3 
[Jul 30]
FC L'viv                         4-0 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Kyslenko 32', 41', Omel'chenko 67', Buxal 81']                      Att: 900
Skala Stryj                      0-1 Ahrobiznes Volochyns'k
 [Skakun 62']                                                         Att: 600
*FC Ternopil'                    1-2 Bukovyna Chernivtsi
 [Kurylo 28'pen; Syvka 86', Shyshyhin 88']                            Att: 800
*Match annulled
Nyva-V Vinnytsja                 1-1 Nyva Ternopil'
 [Katrjuk 52'; Slonevs'kyj 36'pen]                                    Att: 2,000
[Jul 31]
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    2-0 Polissja Zhytomyr
 [Kuz'myn 13', 81']                                                   Att: 2,200
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva bye 

Round 4 [Aug 6]
Nyva Ternopil'                   0-1 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k 
 [Janush 51']                                                         Att: 500
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-1 Nyva-V Vinnytsja
 [Braslavs'kyj 8']                                                    Att: 300
*Ahrobiznes Volochyns'k          2-1 FC Ternopil'  
 [Hrusha 8', Skakun 74'; Kuxars'kyj 29']                              Att: 2,300
*Match annulled
Polissja Zhytomyr                0-3 FC L'viv  
 [Oshchypko 45+2', Zajchuk 74', Omel'chenko 78']                      Att: 700
Podillya Xmel'nyts'kyj           0-2 Skala Stryj
 [Poljuhanych 22', 82']                                               Att: 1,800
Bukovyna Chernivtsi              bye

Round 5 [Aug 9]
Skala Stryj                      2-0 Polissja Zhytomyr
 [Hladkyj 32', 90+2']                                                 Att: 600
*FC Ternopil'                    0-2 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Muzychuk 27', Stepanenko 88'pen]                                    Att: 2,100
*Match annulled
Ahrobiznes Volochyns'k           3-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Skakun 20', Hrusha 48'pen, Semenets' 79'; Shafarostov 58']          Att: 2,100
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    4-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Kuz'myn 38', Xudobjak 76', Komar 87', Dutko 90+1']                  Att: 2,500
FC L'viv                         0-0 Nyva Ternopil'                   Att: 2,100
Nyva-V Vinnytsja                 bye

Note: FC Ternopil withdrew from the competition

Round 6
[Aug 13]
Nyva Ternopil'                   2-0 Skala Stryj
 [Hatala 5', 14']                                                     Att: 1,000   
Nyva-V Vinnytsja                 0-0 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    Att: 2,500
Podillya Xmel'nyts'kyj           0-0 Bukovyna Chernivtsi              Att: 4,200
Polissja Zhytomyr                dnp FC Ternopil' 
[Nov 11]
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva  -  FC L'viv
Ahrobiznes Volochyns'k           bye

Round 7
[Aug 19]
FC L'viv                         1-1 Nyva-V Vinnytsja
 [Kyslenko 5'; Osadchyj 45+2']                                        Att: 1,200
Ahrobiznes Volochyns'k           2-1 Podillya Xmel'nyts'kyj 
 [Temnjuk 2', Plis 79'; Lipobuz 65']                                  Att: 3,200
Skala Stryj                      dnp Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
FC Ternopil'                     dnp Nyva Ternopil' 
[Nov 12]
Bukovyna Chernivtsi               -  Polissja Zhytomyr  
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    bye

Round 8 [Aug 26]
Nyva Ternopil'                   0-0 Bukovyna Chernivtsi              Att: 800
Nyva-V Vinnytsja                 1-1 Skala Stryj 
 [Osadchyj 30'; Sad 35']                                              Att: 1,500
Polissja Zhytomyr                0-5 Ahrobiznes Volochyns'k 
 [Semenets' 6', 74', Plis 9' Skakun 20', Temnjuk 72']                 Att: 260
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    1-0 FC L'viv
 [Xudobjak 56']                                                       Att: 3,100
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva dnp FC Ternopil'
Podillya Xmel'nyts'kyj           bye

Round 9 [Aug 30]
Skala Stryj                      0-4 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Derbax 15', Boryshkevych 50', Janevych 79', Dutko 90']              Att: 950
Bukovyna Chernivtsi              4-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Batrak 25', Karapka 45', Bojchuk 65', Najko 88'pen]                 Att: 600
Podillya Xmel'nyts'kyj           0-2 Polissja Zhytomyr 
 [Kolomijets' 15', Dextjarenko, O. 83']                               Att: 2,700
Ahrobiznes Volochyns'k           0-1 Nyva Ternopil'
 [Chornomaz 30']                                                      Att: 3,100
FC Ternopil'                     dnp Nyva-V Vinnytsja 
FC L'viv                         bye

Round 10 [Sep 3]
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-3 Ahrobiznes Volochyns'k
 [Kurylo 28', Semenets' 50', 81']                                     Att: 150
Nyva Ternopil'                   3-2 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Oxronchuk 8'og, Apanchuk 30', Vons 53'pen; Dzhurko 68',
  Morhovs'kyj 86']                                                    Att: 1,000
FC L'viv                         1-0 Skala Stryj
 [Kyslenko 33']                                                       Att: 1,500
Nyva-V Vinnytsja                 1-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Duhijenko 45+2'; Nemtinov 21'pen]                                   Att: 2,000
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    dnp FC Ternopil' 
Polissja Zhytomyr                bye

Round 11 [Sep 9]              
Polissja Zhytomyr                3-0 Nyva Ternopil'
 [Korovikov 32'pen, 59', Djachuk 63']                                 Att: 300 
Ahrobiznes Volochyns'k           1-0 Nyva-V Vinnytsja
 [Hrusha 2'pen]                                                       Att: 1,900
Podillya Xmel'nyts'kyj           1-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Makarchenko 26']                                                    Att: 3,400
Bukovyna Chernivtsi              1-2 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Rjabyj 44'; Konkol'njak 4', Xudobjak 31']                           Att: 1,800
FC Ternopil'                     dnp FC L'viv 
Skala Stryj                      bye

Round 12 [Sep 15]
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    2-0 Skala Stryj
 [Xudobjak 28', 53']                                                  Att: 300
Ahrobiznes Volochyns'k           2-1 Podillya Xmel'nyts'kyj  
 [Kurylo 16', Semenets' 67'; Dzhurko 37']                             Att: 2,550
[16 Sep]
Nyva Ternopil'                   1-0 Nyva-V Vinnytsja
 [Halata 17']                                                         Att: 800
Polissja Zhytomyr                2-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Korovikov 61', 75']                                                 Att: 400
Bukovyna Chernivtsi              0-0 FC L'viv                         Att: 700

Round 13 
[Sep 24]
Nyva Ternopil'                   0-0 Bukovyna Chernivtsi              Att: 300
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 1-4 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Omoko 55'; Xudobjak 4', Boryshkevych 23'pen, Konkol'njak 59',
  Dutko 90']                                                          Att: 50
FC L'viv                         3-3 Polissja Zhytomyr     
 [Kyslenko 31', Omel'chenko 40', 64'; Maljej 10', Djachuk 78', 
  Zhovtnjuk 86']                                                      Att: 700
Nyva-V Vinnytsja                 1-0 Podillya Xmel'nyts'kyj  
 [Maljarenko 28']                                                     Att: 1,800
[Sep 25]
Skala Stryj                      1-3 Ahrobiznes Volochyns'k  
 [Fljak 47'; Semenets' 2', 90+3', Temnjuk 32']                        Att: 500

Round 14 
[Sep 30]
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    1-0 FC L'viv
 [Bojko 6']                                                           Att: 2,700
Polissja Zhytomyr                0-2 Nyva Ternopil'
 [Slonevs'kyj 7', Lytovchenko 30']                                    Att: 220
Podillya Xmel'nyts'kyj           1-0 Skala Stryj
 [Druzhko 30']                                                        Att: 1,950
[Oct 1]
Ahrobiznes Volochyns'k           4-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Semenets' 17', Skakun 45+1', Hrusha 78', Slotjuk 84']               Att: 2,100
Bukovyna Chernivtsi              3-0 Nyva-V Vinnytsja
 [Nemtinov 32', 90+4', Shaforostov 56']                               Att: 1,000 

Table:

 1.Ahrobiznes (Volochyns'k)             12  11  0  1  30- 7  33  [P]  [*5]
 2.Prykarpattja (Ivano-Frankivs'k)      12  10  1  1  26- 8  31       [*2]
---------------------------------------------------------------
 3.Nyva (Ternopil')                     12   6  4  2  12- 7  22  [P]  [*3]
 4.FC L'viv (L'viv)                     11   4  4  3  16-10  16  [P]  [*4]
 5.Nyva-V (Vinnytsja)                   12   3  6  3  10- 9  15
 6.Skala (Stryj)                        12   4  1  7  12-16  13  [R]  [*6]
 7.Bukovyna (Chernivtsi)                11   2  5  4  14-13  11  [R]
 8.Polissja (Zhytomyr)                  10   3  1  6  10-21  10  [P]  [*1]
 9.Podillya (Xmel'nyts'kyj)             12   2  2  8   7-19   8
10.Arsenal-Kyivshchyna (Bila Tserkva)   10   0  0 10   1-28   0
 -.FC Ternopil' (Ternopil')              4   0  0  4   2- 9   0  [R]  [*7]

[*1] Polissja Zhytomyr returned to the Professional League. A team with the
     same name completed in 2006-07 Second League season.
[*2] Prykarpattya Ivano-Frankivs'k renamed themselves from Teplovyk-Prykarpattya
     Ivano-Frankivs'k before the season started.
[*3] Nyva Ternopil' rejoined the Professional League. The team last completed
     in the 2014-15 First League season.
[*4] FC L'viv rejoined the Professional League. The team play their home games
     at Lokomotiv Stadium in Rava Rus'ka, L'viv Oblast.
[*5] Ahrobiznes Volochyns'k, Amateur Champions for the 2016-2017 season applied 
     for license to the Professional League and were admitted.
[*6] Skala Stryj play the home games in Medyk Stadium, Morshyn, Ivano-Frankivs'k 
     Oblast, original location of where the team formed after not reaching an 
     agreement for use of the Sokil Stadium in Stryj.
[*7] FC Ternopil withdrew from the competition after Round 5. PFL annulled all 
     results as per league regulations.

Group B (South and East Regions)

Table:

 1.Metalist (Xarkiv)                    14  10  2  2  40-12  32  [P]  [*1]
 2.FC Dnipro (Dnipro)                   14   9  3  2  27-11  30  [R]  [*2]
---------------------------------------------------------------
 3.SC Dnipro-1 (Dnipro)                 13   9  2  2  32- 6  29  [P]  [*4]
 4.Enerhija (Nova Kaxovka)              14   8  1  5  25-17  25
 5.Real Pharma (Odesa)                  14   7  2  5  26-16  23
 6.Myr (Hornostajivka)                  14   6  5  3  17-10  23
 7.Tavrija (Simferopol')                14   5  3  6  15-20  18  [P]  [*3]
 8.FC Nikopol (Nikopol)                 14   4  5  5  11-16  17
 9.FC Mykolajiv-2 (Mykolajiv)           14   4  2  8  19-31  14  [P]  [*5]
10.Sudnobudivnyk (Mykolajiv)            13   3  3  7  19-35  12
11.Inhulets-2 (Petrove)                 14   2  2 10  15-31   8
12.Metalurh (Zaporizhzhja)              14   1  0 13   6-47   3

[*1] Metalist 1925 Xarkiv were admitted to the Professional League after 
     reformation and rebranding their name by adding the original formation year 
     (1925) to their name. The team last completed in the 2015-16 Premier 
     League finishing in 10th place.
[*2] FC Dnipro, 11th in the 2016-17 Premier League season were demoted to
     the Second League after multiple infractions to FIFA and Premier League
     directives.  
[*3] Tavrija Simferopol' were readmitted to the Professional League after
     reformation and competing in the Amateur League 2016-17 competition.
     The team last completed in the 2013-14 Premier League finishing 15th.
     Since the team is located in the Russian occupied Autonomous Oblast of 
     Crimea the team plays their home games in Xerson.
[*4] SC Dnipro-1 were admitted to the Professional League as a reformed team of
     the FC Dnipro organization. 
[*5] FC Mykolajiv-2 passed attestation and were admitted to the PFL as the
     reserve team of FC Mykolajiv that completes in the First League.

NB: FC Illichivets-2 Mariupol, 12th in the 2016-17 Second League season,
    withdrew from the Second League after their senior team was promoted 
    to the Premier League for 2017-18. The team was admitted into Premier 
    League and competes in the Under 21 competition.

Round 1 
[Jul 15]
Inhulets-2 Petrove               6-1 Metalurh Zaporizhzhja 
 [Nemtinov 19'pen, Kobuladze 57', Nikulin 66', Tymoshevs'kyj 79', 
  Hloba 85', Kretov 87'; Kernozyts'kyj 38']                           Att: 450           
Real Pharma Odesa                2-1 FC Dnipro
 [Supa 54, Kostjuk 90+2'; Kostyshyn 50'pen]                           Att: 1,000 
SC Dnipro-1                      1-0 Metalist Xarkiv 
 [Kozhurko 27']                                                       Att: 3,045 
FC Nikopol                       0-0 Myr Hornostajivka                Att: 1,100
Enerhija Nova Kaxovka            1-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv  
 [Shastal 54']                                                        Att: 700
[Jul 16]
FC Mykolajiv-2                   1-2 Tavrija Simferopol'
 [Vitenko 70'; Masalov 28', Zhyhanov 52']                             Att: 600

Round 2
[Jul 22]
Metalurh Zaporizhzhja            0-8 SC Dnipro-1   
 [Suprjaha 11', Poplavka 15'pen, 87', Kravchenko, S. 40', 75',
  Kohut 43', Bjeljajev 81', Xuchbarov 84']                            Att: 200
FC Nikopol                       0-0 Real Pharma Odesa                Att: 1,000
Myr Hornostajivka                2-1 Metalist Xarkiv 
 [Bondarenko 78'pen, Dotsenko 88'; Bulychev 45+2']                    Att: 300 
Tavrija Simferopol'              3-2 Inhulets-2 Petrove
 [Voronchenko 21', Zhyhanov 22', Lohvynenko 90+3'pen; Zhukov 15',
  Kretov 90+5']                                                       Att: 1,300 
FC Dnipro                        2-2 Enerhija Nova Kaxovka  
 [Nazarenko 3', Budnjak 49'; Shastal 67', Molochko 70']               Att: 1,700 
[Jul 23]
Sudnobudivnyk Mykolajiv          2-2 FC Mykolajiv-2 
 [Kotov 9', Bezuxanych 69'; Morozov 6', Minin 36']                    Att: 250

Round 3 
[Jul 29]
Metalist Xarkiv                  4-0 Metalurh Zaporizhzhja 
 [Skotarenko 4', Davydov 58', 78', 87']                               Att: 3,372
[30 Jul]
Real Pharma Odesa                0-2 Myr Hornostajivka 
 [Krasov 34', Prytykovs'kyj 55']                                      Att: 200
Inhulets-2 Petrove               0-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv          Att: 200
Enerhija Nova Kaxovka            2-0 FC Nikopol
 [Bochak 2', Vakulins'kyj 34']                                        Att: 600
[Jul 31]
FC Mykolajiv-2                   2-4 FC Dnipro 
 [Berko 12', Javors'kyj 66'; Nazarenko 39', 64', Nazaryn 76',
  Poddubnyj 84']                                                      Att: 300
SC Dnipro-1                      4-0 Tavrija Simferopol'
 [Poplavka 49', Kravchenko, S. 63', Zaxarkiv 75', Lohvinov 80'pen]    Att: 2,000

Round 4 [Aug 6]
FC Nikopol                       3-0 FC Mykolajiv-2
 [Minin 17'og, Voronin 45+2', 70']                                    Att: 500         
Real Pharma Odesa                0-1 Enerhija Nova Kaxovka 
 [Prokypchuk 62']                                                     Att: 100
Tavrija Simferopol'              0-3 Metalist Xarkiv
 [Davydov 21', Jemel'janov 23', Chehurko 71']                         Att: 300   
FC Dnipro                        2-0 Inhulets-2 Petrove 
 [Il'jin 53', Kostyshyn 54']                                          Att: 1,207    
Myr Hornostajivka                3-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Prytykovs'kyj 20', Dotsenko 48', Petrovs'kyj 78'og]                 Att: 600 
Sudnobudivnyk Mykolajiv          abd SC Dnipro-1

Round 5
[Aug 9]
Metalist Xarkiv                  5-1 Sudnobudivnyk Mykolajiv 
 [Davydov 29'pen, 35', 77', Krajev 86', Dextjarenko 87'; 
  Sevodnjajev 59']                                                    Att: 68
Metalurh Zaporizhzhja            0-1 Tavrija Simferopol'
 [Fetisov 45+1']                                                      Att: 200 
Inhulets-2 Petrove               1-1 FC Nikopol 
 [Fkhakadze 56'; Shestipalov 45+1']                                   Att: 200 
Enerhija Nova Kaxovka            2-3 Myr Hornostajivka   
 [Bochak 40', Molochko 44'; Tsurupin 29', Rafal's'kyj 35'
  Tsybul's'kyj 70']                                                   Att: 731
[Aug 10]
SC Dnipro-1                      0-0 FC Dnipro                        Att: 8,451
FC Mykolajiv-2                   0-3 Real Pharma Odesa 
 [Zaxarchenko 37', Sula 47', Bondarenko, O. 81']                      Att: 150

Round 6 [Aug 13]
Sudnobudivnyk Mykolajiv          3-1 Metalurh Zaporizhzhja 
 [Kotov 12', Nosov 19'pen, Sevodnjajev 82'; Chernjavs'kyj 7']         Att: 50 
FC Nikopol                       2-0 SC Dnipro-1 
 [Kolomojets' 36'pen, Pol'ovyj 58'og]                                 Att: 1,200                                 
Enerhija Nova Kaxovka            3-2 FC Mykolajiv-2 
 [Molochko 5', Dedjajev 18', Maxnjev 89'pen; Stetsenko 37'og, 
 Vitenko 79']                                                         Att: 900
FC Dnipro                        2-3 Metalist Xarkiv
 [Dovbyk 79'pen, Myxajlenko 85'; Bulychev 47', Davydov 55', 86']      Att: 1,563
Myr Hornostajivka                0-0 Tavrija Simferopol'              Att: 350
[Aug 14]
Real Pharma Odesa                5-0 Inhulets-2 Petrove 
 [Sula 21'pen, 54'pen, 69', Zaxarchenko 72', Oprja 87']               Att: 500

Round 7 
[Aug 18]
Metalurh Zaporizhzhja            0-5 FC Dnipro
 [Dovbyk 37', 47', Budnjak 39', 87', Il'jin 57']                      Att: 300
[Aug 19]
Inhulets-2 Petrove               1-3 Enerhija Nova Kaxovka  
 [Kobuladze 39'pen; Molochko 34', Shastal 43', 45+2']                 Att: 350
Tavrija Simferopol'              4-2 Sudnobudivnyk Mykolajiv 
 [Lohvynenko 6'pen, Voronchenko 38', 57', Zhavko 68'; Hahulin 44',
  Sevodnjajev 89']                                                    Att: 650
Metalist Xarkiv                  4-0 FC Nikopol
 [Krajev 21', Edmar 35', Davydov 47', Synytsja 65']                   Att: 70
SC Dnipro-1                      4-1 Real Pharma Odesa
 [Vojtsexovs'kyj 12', 33', Pol'ovyj 71', Suprjaha 90+2'; 
  Dubina 90+3']                                                       Att: 3,006
[Aug 20]
FC Mykolajiv-2                   0-0 Myr Hornostajivka                Att: 150

Round 8 
[Aug 25]
Real Pharma Odesa                1-2 Metalist Xarkiv 
 [Kravchenko 21'; Davydov 38', 56']                                   Att: 700
[Aug 26]
Enerhija Nova Kaxovka            0-1 SC Dnipro-1  
 [Kohut 45']                                                          Att: 1,300
FC Dnipro                        1-0 Tavrija Simferopol' 
 [Myxajlenko 90+5']                                                   Att: 1,600
Myr Hornostajivka                1-2 Sudnobudivnyk Mykolajiv 
 [Chernikov 10'; Sevodnjajev 46', Chastokoljanyj 87']                 Att: 300    
FC Nikopol                       1-0 Metalurh Zaporizhzhja 
 [Kolomojets' 57'pen]                                                 Att: 700
[Aug 27]
FC Mykolajiv-2                   1-0 Inhulets-2 Petrove
 [Vitenko 2']                                                         Att: 150  

Round 9 
[Aug 29]                 
Metalurh Zaporizhzhja            0-2 Real Pharma Odesa 
 [Bondarenko, O. 66', 83']                                            Att: 100
[Aug 30]
Metalist Xarkiv                  4-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Chehurko 12', Davydov 23', 32', Konovalov 90+1'; Shastal 76']       Att: 50 
Tavrija Simferopol'              1-1 FC Nikopol
 [Shevel' 37'; Kryvych 54']                                           Att: 500
Sudnobudivnyk Mykolajiv          0-2 FC Dnipro
 [Semenov 50', Nazarenko 82']                                         Att: 500
SC Dnipro-1                      3-0 FC Mykolajiv-2 
 [Kohut 54', Vojtsexovs'kyj 63', Lopyr'onok 90+5']                    Att: 2,100
[Aug 31]
Inhulets-2 Petrove               1-0 Myr Hornostajivka
 [Zhukov 8']                                                          Att: 200

Round 10 [Sep 3]
FC Nikopol                       2-2 Sudnobudivnyk Mykolajiv 
 [Shestipalov 48'pen, 82'; Kujanov 65, Nosov 90+1']                   Att: 1,000 
Enerhija Nova Kaxovka            2-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Kravchuk 48', Bochak 55']                                           Att: 1,000
Inhulets-2 Petrove               0-5 SC Dnipro-1 
 [Pol'ovyj 55', Xuchbarov 59', Kohut 62', Zaxarkiv 66', 82']          Att: 300   
Real Pharma Odesa                0-0 Tavrija Simferopol'              Att: 200
FC Mykolajiv-2                   2-6 Metalist Xarkiv
 [Tolharenko 68', Zajkov 87'; Chehurko 9', Synytsja 31', 
 Krajev 38', 47', Davydov 77', 80']                                   Att: 200 
Myr Hornostajivka                0-0 FC Dnipro                        Att: 200

Round 11 
[Sep 8]
Metalurh Zaporizhzhja            2-3 FC Mykolajiv-2
 [Berezhnyj 70', 79'pen; Berko 34', 54', Vitenko 45']                 Att: 30
[Sep 9]
Sudnobudivnyk Mykolajiv          1-6 Real Pharma Odesa
 [Kryvyj 38'; Zaxarchenko 3', 31', Dubina 50', Oprja 62', 
  Chernyshenko 79'og, Bondarenko, O. 81']                             Att: 200  
SC Dnipro-1                      0-1 Myr Hornostajivka 
 [Tsybul's'kyj 40']                                                   Att: 3,600
Tavrija Simferopol'              0-2 Enerhija Nova Kaxovka 
 [Shastal 22', Vakulins'kyj 50']                                      Att: 700
FC Dnipro                        2-0 FC Nikopol 
 [Dovbyk 64', Budnjak 85']                                            Att: 1,600  
[Sep 10]
Metalist Xarkiv                  2-1 Inhulets-2 Petrove
 [Chehurko 31', Zhdanov 61'; Trofymchuk 69']                          Att: 8,763

Round 12 
[Sep 14]
Tavrija Simferopol'              1-2 FC Mykolajiv-2
 [Zhyhanov 47'; Sharabura 11', Morozov 25']                           Att: 520 
[Sep 15]
Metalurh Zaporizhzhja            2-1 Inhulets-2 Petrove
 [Kernozhyts'kyj 58', Chernikov, O. 87'; Kobuladze 77'pen]            Att: 50
Sudnobudivnyk Mykolajiv          1-5 Enerhija Nova Kaxovka
 [Kretov 32'; Maxnjev 11',Volkov 43', Shastal 51', Dedjajev 77',
 Bochak 90']                                                          Att: 100
[Sep 16]
FC Dnipro                        3-1 Real Pharma Odesa
 [Dovbyk 42', Nazaryna 45+1', Myxajlenko 82'; Oprja 90+3']            Att: 1,100
[Sep 17]
Myr Hornostajivka                3-0 FC Nikopol 
 [Chernikov, V. 49', 84', Dotsenko 80']                               Att: 200
Metalist Xarkiv                  1-1 SC Dnipro-1 
 [Edmar 42'pen; Kohut 62']                                            Att: 14,521 

Round 13
[Sep 23]
Real Pharma Odesa                1-0 FC Nikopol
 [Bondarenko, O. 82']                                                 Att: 250
[Sep 24]
Enerhija Nova Kaxovka            1-2 FC Dnipro
 [Bochak 54'; Dovbyk 32', 69']                                        Att: 1,500
SC Dnipro-1                      3-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Suxar 24', Sula 81'pen, Poplavka 88']                               Att: 2,300
Metalist Xarkiv                  0-0 Myr Hornostajivka                Att: 6,600
[Sep 25]
FC Mykolajiv-2                   4-1 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Vitenko 57', Bars'kyj 70', Bessalov 79', Studenko 87'; 
 Zaporozhets' 11']                                                    Att: 200 
Inhulets-2 Petrove               0-2 Tavrija Simferopol'
 [Voronchenko 72', Sokolan 86']                                       Att: 150

Round 14 
[Sep 29]
Metalurh Zaporizhzhja            0-5 Metalist Xarkiv
 [Davydov 42', 45', Skotarenko 65', Chehurko 69', Sydorenko 75']      Att: 150
[Sep 30]
Myr Hornostajivka                2-4 Real Pharma Odesa 
 [Chmelenko 33', Tarkanovs'kyj 45+1'og, Zaxarchenko 53', 72',
 Kalitov 75'pen, Pjatov 84']                                          Att: 300
Sudnobudivnyk Mykolajiv          4-2 Inhulets-2 Petrove 
 [Hahulin 9', 23', 74', Nosov 30'; Nikulin 27', Hamula 81']           Att: 100     
FC Nikopol                       1-0 Enerhija Nova Kaxovka 
 [Voronin 17']                                                        Att: 300
FC Dnipro                        1-0 FC Mykolajiv-2 
 [Dovbyk 25']                                                         Att: 1,100 
[Oct 1] 
Tavrija Simferopol'              1-2 SC Dnipro-1      
 [Voronchenko 57'; Zaxarkiv 81', Kravchenko, S. 89'pen]               Att: 500

Table:

 1.Metalist (Xarkiv)                    14  10  2  2  40-12  32  [P]  [*1]
 2.FC Dnipro (Dnipro)                   14   9  3  2  27-11  30  [R]  [*2]
---------------------------------------------------------------
 3.SC Dnipro-1 (Dnipro)                 13   9  2  2  32- 6  29  [P]  [*4]
 4.Enerhija (Nova Kaxovka)              14   8  1  5  25-17  25
 5.Real Pharma (Odesa)                  14   7  2  5  26-16  23
 6.Myr (Hornostajivka)                  14   6  5  3  17-10  23
 7.Tavrija (Simferopol')                14   5  3  6  15-20  18  [P]  [*3]
 8.FC Nikopol (Nikopol)                 14   4  5  5  11-16  17
 9.FC Mykolajiv-2 (Mykolajiv)           14   4  2  8  19-31  14  [P]  [*5]
10.Sudnobudivnyk (Mykolajiv)            13   3  3  7  19-35  12
11.Inhulets-2 (Petrove)                 14   2  2 10  15-31   8
12.Metalurh (Zaporizhzhja)              14   1  0 13   6-47   3

[*1] Metalist 1925 Xarkiv were admitted to the Professional League after 
     reformation and rebranding their name by adding the original formation year 
     (1925) to their name. The team last completed in the 2015-16 Premier 
     League finishing in 10th place.
[*2] FC Dnipro, 11th in the 2016-17 Premier League season were demoted to
     the Second League after multiple infractions to FIFA and Premier League
     directives.  
[*3] Tavrija Simferopol' were readmitted to the Professional League after
     reformation and competing in the Amateur League 2016-17 competition.
     The team last completed in the 2013-14 Premier League finishing 15th.
     Since the team is located in the Russian occupied Autonomous Oblast of 
     Crimea the team plays their home games in Xerson.
[*4] SC Dnipro-1 were admitted to the Professional League as a reformed team of
     the FC Dnipro organization. 
[*5] FC Mykolajiv-2 passed attestation and were admitted to the PFL as the
     reserve team of FC Mykolajiv that completes in the First League.

NB: FC Illichivets-2 Mariupol, 12th in the 2016-17 Second League season,
    withdrew from the Second League after their senior team was promoted 
    to the Premier League for 2017-18. The team was admitted into Premier 
    League and competes in the Under 21 competition.


Goalscorers:

Davydov (Metalist)                           18 (1 pen)
Semenets' (Ahrobiznes)                       10
Dovbyk (FC Dnipro)                            8 (1 pen)
Kyslenko (FC L'viv)                           8
Xudobjak (Prykarpattja)                       8
Hrusha (Ahrobiznes)                           7 (2 pen)
Shastal (Enerhija)                            7
Sula (Real Pharma/SC Dnipro-1)                6 (3 pen)
Zaxarchenko (Real Pharma)                     6
Bochak (Enerhija)                             5
Bondarenko, O. (Real Pharma)                  5
Chehurko (Metalist)                           5
Kohut (SC Dnipro-1)                           5
Kuz'myn (Prykarpattja)                        5
Omel'chenko (FC L'viv)                        5
Vitenko (FC Mykolajiv-2)                      5
Voronchenko (Tavrija)                         5
Budnjak (FC Dnipro)                           4
Hahulin (Sudnobudivnyk)                       4
Hladkyj (Skala)                               4
Korovikov (Polissja)                          4 (1 pen)
Krajev (Metalist)                             4
Kravchenko, S. (SC Dnipro-1)                  4 (1 pen)
Molochko (Enerhija)                           4
Nazarenko (FC Dnipro)                         4
Nemtinov (Inhulets-2/Bukovyna)                4 (2 pen)
Poplavka (SC Dnipro-1)                        4 (1 pen)
Sevodnjajev (Sudnobudivnyk)                   4
Skakun (Ahrobiznes)                           4
Temnjuk (Ahrobiznes)                          4
Zaxarkiv (SC Dnipro-1)                        4
Berko (FC Mykolajiv-2)                        3
Chernikov, V. (Myr)                           3
Dotsenko (Myr)                                3
Dutko (Prykarpattja)                          3
Kobuladze (Inhulets-2)                        3 (1 pen)
Kurylo (FC Ternopil'/Ahrobiznes)              3 (1 pen)
Maxnjev (Enerhija)                            3 (1 pen)
Myxajlenko (FC Dnipro)                        3
Nosov (Sudnobudivnyk)                         3 (1 pen)
Oprja (Real Pharma)                           3
Shestipalov (FC Nikopol)                      3 (1 pen)
Vojtsexovs'kyj (SC Dnipro-1)                  3
Voronin (FC Nikopol)                          3
Zhyhanov (Tavrija)                            3
Berezhnyj (Metalurh Zap.)                     2 (1 pen)
Boryshkevych (Prykarpattja)                   2 (1 pen)
Braslavs'kyj (Nyva-V)                         2
Bulychev (Metalist)                           2
Dedjajev (Enerhija)                           2
Djachuk (Polissja)                            2
Dubina (Real Pharma)                          2
Duhijenko (Nyva-V)                            2
Dzhurko (Podillya)                            2
Edmar (Metalist)                              2 (1 pen)
Hatala (Nyva)                                 2
Hloba (Inhulets-2)                            2
Il'jin (FC Dnipro)                            2
Katrjuk (Nyva-V)                              2
Kolomojets' (FC Nikopol)                      2 (2 pen)
Konkol'njak (Prykarpattja)                    2
Kostyshyn (FC Dnipro)                         2 (1 pen)
Kotov (Sudnobudivnyk)                         2
Kretov (Inhulets-2)                           2
Lohvynenko (Tavrija)                          2 (2 pen)
Morozov (FC Mykolajiv-2)                      2
Nikulin (Inhulets-2)                          2
Osadchyj (Nyva-V)                             2
Plis (Ahrobiznes)                             2
Pol'ovyj (SC Dnipro-1)                        2
Poljuhanych (Skala)                           2
Prytykovs'kyj (Myr)                           2
Skotarenko (Metalist)                         2
Slonevs'kyj (Nyva)                            2 (1 pen)
Suprjaha (SC Dnipro-1)                        2
Synytsja (Metalist)                           2
Syvka (Bukovyna)                              2
Tsybul's'kyj (Myr)                            2
Vakulins'kyj (Enerhija)                       2
Xuchbarov (SC Dnipro-1)                       2
Zhukov (Inhulets-2)                           2




Amateur League (2017/18)

Note: Additional Group added for South 

Group A  West

 1.Rochyn (Sosnivka)                     4  3  1  0   6- 2  10                 
--------------------------------------------------------------
 2.ODEK (Orzhiv)                         5  2  3  0   8- 5   9                 
 3.Nyva (Terebovlja)                     4  2  1  1   8- 5   7                 
 4.FC Malyns'k (Malyns'k)                4  2  1  1   5- 4   7                 
 5.FC Mynaj (Mynaj)                      4  1  2  1   5- 4   5                 
 6.FC Xmel'nyts'kyj (Xmel'nyts'kyj)      4  1  1  2   6- 5   4                 
 7.FC Kalush (Kalush)                    5  1  1  3   4- 6   4                 
 8.Krystal (Chortkiv)                    4  1  1  2   4- 9   4                 
 9.Pokuttja (Kolomija)                   4  0  1  3   4-10   1  
 
Round 1 [5 Aug]

FC Kalush              2-2 FC Mynaj
[6 Aug]
Nyva                   1-1 ODEK
Rochyn                 3-1 Pokuttja
[26 Aug]
FC Xmel'nyts'kyj       4-1 Krystal   
FC Malyns'k            bye

Round 2 [13 Aug]

FC Mynaj               0-1 Rochyn
ODEK                   2-1 FC Kalush  
Krystal                1-4 Nyva
FC Malyns'k            1-1 FC Xmel'nyts'kyj
Pokuttja               bye

Round 3 [19 Aug]

FC Kalush              0-1 Krystal
[20 Aug]
Nyva                   1-2 FC Malyns'k 
Rochyn                 0-0 ODEK
Pokuttja               0-2 FC Mynaj
FC Xmel'nyts'kyj       bye

Round 4 [2 Sep]

FC Xmel'nyts'kyj       1-2 Nyva
[3 Sep]
ODEK                   4-2 Pokuttja
FC Malyns'k            1-0 FC Kalush
Krystal                ppd Rochyn
FC Mynaj               bye

Round 5 [9 Sep]

FC Kalush              1-0 FC Xmel'nyts'kyj
[10 Sep]
Rochyn                 2-1 FC Malyns'k
Pokuttja               1-1 Krystal
FC Mynaj               1-1 ODEK
Nyva                   bye


Group B Central & East
             
 1.Viktorija (Mykolajivka)               4  4  0  0   7- 1  12                 
--------------------------------------------------------------
 2.Fakel (Lypovets')                     4  3  0  1  12- 3   9                 
 3.Jednist (Plysky)                      4  2  0  2   3-11   6                 
 4.Ahrobiznes TSK (Romny)                2  1  1  0   6- 1   4                 
 5.Avanhard (Korjukivka)                 4  1  1  2   6- 6   4                 
 6.Chajka (Borshchahivka)                2  1  0  1   5- 5   3                 
 7.FC Chernihiv (Chernihiv)              2  0  0  2   0- 3   0                 
 8.Rubikon (Kyiv)                        4  0  0  4   3-12   0 

Round 1 [5 Aug]

Jednist             2-0 Rubikon
Fakel               0-1 Viktorija
Avanhard            1-1 Ahrobiznes TSK            
[5 Nov]
Chajka               -  FC Chernihiv  

Round 2 [12 Aug]

Jednist             1-0 FC Chernihiv
Viktorija           2-0 Avanhard
Rubikon             0-3 Fakel
[16 Sep]
Ahrobiznes TSK       -  Chajka

Round 3 [26 Aug]

Fakel               6-0 Jednist
Avanhard            3-0 Rubikon
Chajka              1-2 Viktorija
[24 Sep]
FC Chernihiv         -  Ahrobiznes TSK

Round 4 [2 Sep]

Jednist             0-5 Ahrobiznes TSK
Fakel               3-2 Avanhard
[3 Sep]
Rubikon             3-4 Chajka
[9 Sep]
Viktorija           2-0 FC Chernihiv

Group C  South

 1.Hirnyk (Kryvyj Rih)                   4  4  0  0  26- 6  12                  
--------------------------------------------------------------
 2.Tavrija-Skif (Rozdol)                 5  3  2  0  10- 5  11                  
 3.Druzhba (Novomykolajivka)             4  3  0  1   9- 5   9                  
 4.Metalurh (Zaporizhzhja)               5  2  1  2   9- 9   7                  
 5.Krystal (Xerson)                      4  1  2  1  14- 5   5                  
 6.MFC Pervomajsk (Mykolaijiv. O.)       5  1  1  3   7-12   4                  
 7.Jarud (Mariupol')                     4  0  3  1   4- 5   3                  
 8.SK Kaxovka (Kaxovka)                  4  1  0  3   8-13   3                  
 9.Olimpik-SDYSOR (Kropyvnyts'kyj)       5  0  1  4   3-30   1  


Round 1 [5 Aug]

Tavrija-Skif        2-2 Krystal
[6 Aug]
Jarud               1-1 Metalurh
Hirnyk              7-2 MFC Pervomajsk            
[19 Aug]
Druzhba             5-1 Olimpik-SDYSOR  
SK Kaxovka          bye

Round 2 [12 Aug]

Olimpik-SDYSOR      0-10 Krystal
Hirnyk              5-1 SK Kaxovka 
[13 Aug]
Metalurh            1-0 MFC Pervomajsk 
Jarud               1-1 Tavrija-Skif
Druzhba             bye

Round 3 [19 Aug]

SK Kaxovka          3-4 Metalurh
[26 Aug]
Druzhba             2-1 Krystal 
MFC Pervomajsk      1-3 Tavrija-Skif
Olimpik-SDYSOR      2-2 Jarud 
Hirnyk              bye

Round 4 [2 Sep]

Metalurh            3-4 Hirnyk
[3 Sep]
Tavrija-Skif        3-1 SK Kaxovka
Jarud               0-1 Druzhba
Olimpik-SDYSOR      0-3 MFC Pervomajsk 
Krystal             bye

Round 5 [9 Sep]

SK Kaxovka          3-1 Druzhba
Hirnyk             10-0 Olimpik-SDYSOR
Metalurh            0-1 Tavrija-Skif
[10 Sep]
MFC Pervomajsk      1-1 Krystal
Jarud               bye


2016/17.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Fedya Fussball for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Fedya Fussball
Last updated: 6 Oct 2017

(C) Copyright Fedya Fussball and RSSSF 2017
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.