Uzbekistan 2014


UPFL
Cup

UPFL (Uzbekistan Professional Football League)

Final Table:

 1.Paxtakor Toshkent           26  23  3  0  54-14  72  Champions
 2.Lokomotiv Toshkent          26  20  4  2  58-22  64
 3.Nasaf Qarshi                26  16  7  3  45-21  55
 4.Bunyodkor Toshkent          26  15  6  5  44-20  51
 5.Mash'al Muborak             26  10  6 10  37-42  36
 6.Olmaliq FK                  26   8  7 11  33-38  31
 7.Navbahor Namangan           26   9  3 14  38-41  30
 8.Neftchi Farg'ona            26   7  7 12  19-26  28
 9.Metallurg Bekobod           26   8  4 14  44-54  28
10.Samarqand Dinamo FK         26   8  4 14  25-39  28
11.Qizilqum Zarafshon          26   7  6 13  23-34  27
12.Buxoro FK                   26   6  7 13  23-43  25
------------------------------------------------------
13.So'g'diyona Jizzax          26   7  3 16  32-49  24
14.Andijon FK                  26   3  3 20  18-50  12

NB: no clubs relegated as league was extended to 16 clubs for 2015

Round 1
[Mar 15]
Andijon              0-1 Paxtakor             
Buxoro               1-0 Neftchi              
Bunyodkor            2-1 Qizilqum             
Nasaf                1-0 Dinamo               
Navbahor             0-1 Lokomotiv            
So'g'diyona          1-1 Mash'al              
[Mar 16]
Olmaliq              3-2 Metallurg            

Round 2
[Mar 23]
Buxoro               0-2 Navbahor             
Mash'al              0-2 Bunyodkor            
Neftchi              1-2 Paxtakor             
Olmaliq              4-2 So'g'diyona          
Qizilqum             1-0 Andijon              
Dinamo               2-0 Metallurg            
[Mar 24]
Lokomotiv            1-1 Nasaf                

Round 3
[Mar 27]
Bunyodkor            1-1 Olmaliq              
[Mar 29]
Andijon              0-1 Mash'al              
Metallurg            0-1 Lokomotiv            
Nasaf                3-0 Buxoro               
Navbahor             1-1 Neftchi              
Paxtakor             1-0 Qizilqum             
So'g'diyona          1-3 Dinamo               

Round 4
[Apr 5]
Buxoro               2-1 Metallurg            
Mash'al              0-1 Paxtakor             
Neftchi              0-0 Qizilqum             
Olmaliq              0-0 Andijon              
[Apr 6]
Navbahor             1-0 Nasaf                
Dinamo               0-2 Bunyodkor            
[Apr 7] 
Lokomotiv            3-1 So'g'diyona          

Round 5
[Apr 11]
Bunyodkor            1-1 Lokomotiv            
Nasaf                2-1 Neftchi              
[Apr 12]
Andijon              2-3 Dinamo               
Metallurg            2-0 Navbahor             
Paxtakor             1-0 Olmaliq              
Qizilqum             0-0 Mash'al              
So'g'diyona          0-1 Buxoro               

Round 6
[Apr 26]
Navbahor             4-2 So'g'diyona          
Neftchi              0-0 Mash'al              
Olmaliq              1-0 Qizilqum             
Dinamo               1-2 Paxtakor             
[Apr 27]
Nasaf                0-0 Metallurg            
[Apr 28]
Buxoro               1-1 Bunyodkor            
Lokomotiv            4-0 Andijon              

Round 7
[May 2]
Bunyodkor            3-0 Navbahor             
[May 3]
Andijon              2-0 Buxoro               
Mash'al              0-0 Olmaliq              
Metallurg            2-1 Neftchi              
Paxtakor             2-2 Lokomotiv            
Qizilqum             2-0 Dinamo               
So'g'diyona          1-2 Nasaf                

Round 8
[May 14]
Metallurg            4-2 So'g'diyona          
[May 15]
Buxoro               0-0 Paxtakor             
[May 16]
Lokomotiv            4-1 Qizilqum             
Navbahor             3-0 Andijon              
Neftchi              2-1 Olmaliq              
Dinamo               1-2 Mash'al              
[May 19]
Nasaf                2-0 Bunyodkor            

Round 9
[May 20]
Paxtakor             2-1 Navbahor             
[May 21]
Mash'al              0-2 Lokomotiv            
Olmaliq              3-1 Dinamo               
Qizilqum             1-1 Buxoro               
So'g'diyona          2-0 Neftchi              
[May 23]
Andijon              0-1 Nasaf                
Bunyodkor            2-0 Metallurg            

Round 10
[May 31]
Neftchi              1-0 Dinamo               
[Jun 1]
Buxoro               3-4 Mash'al              
Lokomotiv            3-0 Olmaliq              
Metallurg            3-2 Andijon              
Nasaf                1-1 Paxtakor             
Qizilqum             3-1 Navbahor             
So'g'diyona          0-2 Bunyodkor            

Round 11
[Jun 5]
Bunyodkor            1-1 Neftchi              
[Jun 6]
Andijon              1-2 So'g'diyona          
Mash'al              3-1 Navbahor             
Olmaliq              2-1 Buxoro               
Paxtakor             2-1 Metallurg            
Qizilqum             1-1 Nasaf                
Dinamo               1-2 Lokomotiv            

Round 12 [Jun 14]
Buxoro               1-1 Dinamo               
Bunyodkor            2-0 Andijon              
Metallurg            1-1 Qizilqum             
Nasaf                4-2 Mash'al              
Navbahor             3-1 Olmaliq              
Neftchi              0-1 Lokomotiv            
So'g'diyona          0-1 Paxtakor             

Round 13
[Jun 21]
Mash'al              3-1 Metallurg            
Qizilqum             1-0 So'g'diyona          
Dinamo               2-0 Navbahor             
[Jun 22]
Andijon              1-3 Neftchi              
Olmaliq              1-1 Nasaf                
[Jun 23]
Lokomotiv            2-0 Buxoro               
[Jul 5]
Paxtakor             3-1 Bunyodkor            

Halfway Table:

 1.Lokomotiv Toshkent          13  10  3  0  27- 7  33
 2.Paxtakor Toshkent           13  10  3  0  19- 8  33
 3.Nasaf Qarshi                13   7  5  1  19- 9  26
 4.Bunyodkor Toshkent          13   7  4  2  20-10  25
 5.Olmaliq FK                  13   5  4  4  17-17  19
 6.Mash'al Muborak             13   5  4  4  16-16  19
 7.Qizilqum Zarafshon          13   4  5  4  12-12  17
 8.Navbahor Namangan           13   5  1  7  17-20  16
 9.Metallurg Bekobod           13   4  2  7  17-21  14
10.Neftchi Farg'ona            13   3  4  6  11-14  13
11.Samarqand Dinamo FK         13   4  1  8  15-19  13
12.Buxoro FK                   13   3  4  6  11-19  13
------------------------------------------------------
13.So'g'diyona Jizzax          13   2  1 10  14-27   7
14.Andijon FK                  13   1  1 11   8-24   4

Round 14
[Aug 3]
Mash'al              3-2 So'g'diyona          
Metallurg            3-2 Olmaliq              
Neftchi              1-0 Buxoro               
Paxtakor             2-0 Andijon              
Qizilqum             0-2 Bunyodkor            
Dinamo               0-5 Nasaf                
[Aug 4]
Lokomotiv            2-0 Navbahor             

Round 15
[Aug 9] 
Andijon              2-0 Qizilqum             
Metallurg            3-0 Dinamo               
Paxtakor             1-0 Neftchi              
So'g'diyona          0-0 Olmaliq              
[Aug 10]
Bunyodkor            5-1 Mash'al              
Nasaf                2-5 Lokomotiv            
Navbahor             4-1 Buxoro               

Round 16 [Aug 15]
Buxoro               0-2 Nasaf                
Lokomotiv            5-1 Metallurg            
Mash'al              6-1 Andijon              
Neftchi              1-0 Navbahor             
Olmaliq              1-2 Bunyodkor            
Qizilqum             1-4 Paxtakor             
Dinamo               0-1 So'g'diyona          

Round 17
[Aug 22]
Andijon              1-1 Olmaliq              
Metallurg            4-3 Buxoro               
Nasaf                1-0 Navbahor             
Qizilqum             2-0 Neftchi              
[Aug 23]
Bunyodkor            0-1 Dinamo               
Paxtakor             3-0 Mash'al              
So'g'diyona          0-2 Lokomotiv            

Round 18
[Aug 27]
Buxoro               2-1 So'g'diyona          
Mash'al              2-1 Qizilqum             
Navbahor             4-2 Metallurg            
Neftchi              0-1 Nasaf                
Dinamo               2-0 Andijon              
[Aug 28]
Lokomotiv            1-2 Bunyodkor            
[Sep 7]
Olmaliq              0-3 Paxtakor             

Round 19
[Sep 12]
Andijon              1-2 Lokomotiv            
Mash'al              1-0 Neftchi              
Metallurg            0-2 Nasaf                
Qizilqum             3-2 Olmaliq              
So'g'diyona          5-4 Navbahor             
[Sep 13]
Bunyodkor            5-0 Buxoro               
[Oct 11]
Paxtakor             3-0 Dinamo               

Round 20
[Sep 20]
Buxoro               3-0 Andijon              
Nasaf                3-1 So'g'diyona          
Navbahor             0-0 Bunyodkor            
Neftchi              2-1 Metallurg            
Olmaliq              2-1 Mash'al              
Dinamo               2-1 Qizilqum             
[Oct 21]
Lokomotiv            1-3 Paxtakor             

Round 21
[Sep 25]
Bunyodkor            1-2 Nasaf                
[Sep 26]
Andijon              3-1 Navbahor             
Mash'al              3-1 Dinamo               
Olmaliq              1-0 Neftchi              
Qizilqum             2-3 Lokomotiv            
So'g'diyona          5-4 Metallurg            
[Oct 29]
Paxtakor             4-0 Buxoro               

Round 22
[Oct 1]
Lokomotiv            3-1 Mash'al              
Metallurg            1-2 Bunyodkor            
Nasaf                3-0 Andijon              
[Oct 2]
Buxoro               0-1 Qizilqum             
Navbahor             0-1 Paxtakor             
Neftchi              1-1 So'g'diyona          
Dinamo               2-1 Olmaliq              

Round 23
[Oct 17]
Andijon              2-2 Metallurg            
Mash'al              0-0 Buxoro               
Navbahor             2-0 Qizilqum             
Olmaliq              0-1 Lokomotiv            
Paxtakor             2-0 Nasaf                
Dinamo               0-0 Neftchi              
[Oct 18]
Bunyodkor            1-0 So'g'diyona          

Round 24
[Oct 24]
Lokomotiv            1-0 Dinamo               
[Oct 25]
Buxoro               2-1 Olmaliq              
Metallurg            2-4 Paxtakor             
Nasaf                2-0 Qizilqum             
Navbahor             3-0 Mash'al              
Neftchi              0-0 Bunyodkor            
So'g'diyona          1-0 Andijon              

Round 25 [Nov 2]
Andijon              0-2 Bunyodkor            
Lokomotiv            4-2 Neftchi              
Mash'al              1-1 Nasaf                
Olmaliq              3-1 Navbahor             
Paxtakor             2-0 So'g'diyona          
Qizilqum             0-0 Metallurg            
Dinamo               0-0 Buxoro               

Round 26 [Nov 7]	
Buxoro               1-1 Lokomotiv            
Bunyodkor            2-3 Paxtakor             
Metallurg            4-2 Mash'al              
Nasaf                2-2 Olmaliq              
Navbahor             2-2 Dinamo               
Neftchi              1-0 Andijon              
So'g'diyona          1-0 Qizilqum             

Final Table:

 1.Paxtakor Toshkent           26  23  3  0  54-14  72  Champions
 2.Lokomotiv Toshkent          26  20  4  2  58-22  64
 3.Nasaf Qarshi                26  16  7  3  45-21  55
 4.Bunyodkor Toshkent          26  15  6  5  44-20  51
 5.Mash'al Muborak             26  10  6 10  37-42  36
 6.Olmaliq FK                  26   8  7 11  33-38  31
 7.Navbahor Namangan           26   9  3 14  38-41  30
 8.Neftchi Farg'ona            26   7  7 12  19-26  28
 9.Metallurg Bekobod           26   8  4 14  44-54  28
10.Samarqand Dinamo FK         26   8  4 14  25-39  28
11.Qizilqum Zarafshon          26   7  6 13  23-34  27
12.Buxoro FK                   26   6  7 13  23-43  25
------------------------------------------------------
13.So'g'diyona Jizzax          26   7  3 16  32-49  24
14.Andijon FK                  26   3  3 20  18-50  12

NB: no clubs relegated as league was extended to 16 clubs for 2015

Promoted: Sho'rtan G'uzor, FK Qo'qon 1912

Cup

Preliminary Round [Mar 30]
Zaamin               1-1 Guliston             [aet, 1-3 pen]
Chust-Paxtakor       2-1 Lokomotiv BFK        [aet]
Xotira-79 Uychi      2-0 Kosonsoy             
Oqtepa               2-1 NBU Osiyo            
Xorazm Urganch       4-2 Aral Nukus           
Bunyodkor-2          5-2 Obod                              [aet]
Paxtakor-2           2-3 Istiqlol Toshkent    
Alanga Koson         2-1 Spartak Buxoro       
Sherdor-Presstizh    1-0 Dinamo-G'allakor     
Mash'al-2            2-0 G'ijduvon            
Registan Samarqand   0-1 Sho'rtan             
Qo'qon 1912          2-0 Uz-Dong-Joo Andijon  

NB: top level clubs join after preliminary round

Round 1 [Apr 18-20]
Xorazm Urganch       0-4 Paxtakor             
Xotira-79 Uychi      1-0 Buxoro               
Guliston             1-2 Dinamo               
Chust-Paxtakor       0-2 Metallurg            
Qo'qon 1912          0-0 Neftchi              [aet, 4-2 pen]
Sherdor-Presstizh    2-2 Andijon              [aet, 3-5 pen]
Sho'rtan             1-2 Navbahor             
Istiqlol Toshkent    2-1 So'g'diyona          
Alanga Koson         1-3 Olmaliq              [aet]
Bunyodkor-2          0-3 Nasaf                
Mash'al-2            1-2 Qizilqum             [aet]
Oqtepa               1-0 Mash'al              [aet]
 
Round 2

First Legs [May 10]
Dinamo               3-3 Metallurg            
Qo'qon 1912          0-0 Paxtakor             
Xotira-79 Uychi      1-2 Oqtepa               
Nasaf                5-0 Andijon              
Navbahor             1-0 Istiqlol Toshkent    
Qizilqum             2-1 Olmaliq              
 
Second Legs [May 27]
Metallurg            0-2 Dinamo               
Paxtakor             4-0 Qo'qon 1912          
Oqtepa               2-2 Xotira-79 Uychi      
Andijon              1-2 Nasaf                
Istiqlol Toshkent    1-2 Navbahor             
Olmaliq              6-0 Qizilqum             
 
NB: Bunyodkor and Lokomotiv bye to quarterfinals

Quarterfinals

First Legs [Jun  10]
Dinamo               3-4 Lokomotiv            
Oqtepa               1-7 Paxtakor             
Navbahor             0-1 Nasaf                
Bunyodkor            2-2 Olmaliq              
 
Second Legs  [Jun  18]
Lokomotiv            3-0 Dinamo               
Paxtakor             5-1 Oqtepa               
Nasaf                3-1 Navbahor             
Olmaliq              0-4 Bunyodkor            
 
Semifinals

First Legs [Jun 26]
Bunyodkor            1-0 Nasaf                
Lokomotiv            1-0 Paxtakor             
 
Second Legs [Jul 1]
Nasaf                1-1 Bunyodkor            
Paxtakor             2-2 Lokomotiv            
 
Final [Nov 12]
Lokomotiv            1-0 Bunyodkor            [aet]


2013

2015

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers

All-Time Table

Divisional Movements

Name Changes


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 1 Apr 2015

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.