Uzbekistan 2019


UPFL
Cup
League Cup

UPFL (Uzbekistan Super League)

Final Table:

 1.Paxtakor Toshkent           26  22  3  1  75-18  69                        Champions
 2.Lokomotiv Toshkent          26  13 10  3  40-17  49  [C]
 3.Bunyodkor Toshkent          26  12  7  7  37-33  43
 4.So'g'diyona Jizzax          26  11  7  8  29-29  40
 5.Metallurg Bekobod           26   9  8  9  33-26  35
 6.Surxon-2011 Termiz          26  10  5 11  26-33  35  [N]
 7.Nasaf Qarshi                26   9  6 11  34-27  33
 8.FK OKMK Olmaliq             26   9  5 12  36-37  32       [2 1 1 0 2-1 4]
 9.Navbahor Namangan           26   7 11  8  26-23  32       [2 0 1 1 1-2 1]
10.Andijon FK                  26   6 10 10  23-37  28  [P]
11.FK Qo'qon 1912              26   6  8 12  31-45  26
12.Buxoro FK                   26   5  9 12  18-37  24       [4 1 3 0 5-2 6]
13.Qizilqum Zarafshon          26   5  9 12  24-48  24       [4 1 3 0 6-5 6]
------------------------------------------------------
14.Samarqand Dinamo FK         26   6  6 14  25-47  24  [N]  [4 0 2 2 3-7 2]  Relegated

NB: Surxon and Dinamo were admitted to the top flight in spite of not qualifying
    for promotion last season

Round 1
[Mar 8]
Qizilqum             1-1 Andijon              
[Mar 9]
Dinamo               1-1 Nasaf                
OKMK                 0-0 Buxoro               
[Mar 10]
Surxon-2011          1-1 Metallurg            
Navbahor             1-1 Qo'qon 1912          
So'g'diyona          2-1 Bunyodkor            
[Mar 16]
Paxtakor             3-1 Lokomotiv            

Round 2
[Mar 29]
Qizilqum             3-1 OKMK                 
Metallurg            2-0 Buxoro               
[Mar 30]
Surxon-2011          1-0 Dinamo               
Lokomotiv            1-0 Navbahor             
[Mar 31]
Bunyodkor            1-2 Paxtakor             
Nasaf                3-1 So'g'diyona          
Qo'qon 1912          0-0 Andijon              

Round 3
[Apr 4]
Lokomotiv            4-0 Andijon              
[Apr 5]
Paxtakor             2-1 Nasaf                
[Apr 6]
Dinamo               2-1 Metallurg            
Navbahor             2-3 Bunyodkor            
[Apr 7]
OKMK                 7-1 Qo'qon 1912          
Buxoro               1-1 Qizilqum             
So'g'diyona          0-3 Surxon-2011          

Round 4
[Apr 12]
Metallurg            4-1 Qizilqum             
Nasaf                0-1 Navbahor             
[Apr 13]
Dinamo               1-0 So'g'diyona          
Bunyodkor            1-0 Andijon              
[Apr 14]
Surxon-2011          0-0 Paxtakor             
Lokomotiv            2-1 OKMK                 
Qo'qon 1912          1-3 Buxoro               

Round 5
[Apr 18]
Andijon              3-1 Nasaf                
Paxtakor             2-0 Dinamo               
Buxoro               0-2 Lokomotiv            
[Apr 19]
Qizilqum             0-1 Qo'qon 1912          
[Apr 20]
OKMK                 0-1 Bunyodkor            
[Apr 21]
Navbahor             3-0 Surxon-2011          
So'g'diyona          2-1 Metallurg            

Round 6
[Apr 26]
Dinamo               2-2 Navbahor             
Nasaf                4-0 OKMK                 
Buxoro               2-2 Bunyodkor            
[Apr 27]
Lokomotiv            3-1 Qizilqum             
Metallurg            3-1 Qo'qon 1912          
So'g'diyona          1-2 Paxtakor             
[Apr 29]
Surxon-2011          0-0 Andijon              

Round 7
[May 1]
Paxtakor             2-1 Metallurg            
[May 2]
Lokomotiv            2-2 Qo'qon 1912          
[May 4]
Navbahor             3-1 So'g'diyona          
Buxoro               0-1 Nasaf                
[May 5]
Andijon              2-2 Dinamo               
OKMK                 2-0 Surxon-2011          
Qizilqum             1-0 Bunyodkor            

Round 8	
[May 10]
So'g'diyona          2-1 Andijon              
Nasaf                1-1 Qizilqum             
[May 11]
Dinamo               1-0 OKMK                 
Paxtakor             2-2 Navbahor             
[May 12]
Bunyodkor            2-1 Qo'qon 1912          
Surxon-2011          1-0 Buxoro               
Metallurg            0-0 Lokomotiv            

Round 9
[May 16]
Andijon              0-3 Paxtakor             
[May 17]
Lokomotiv            0-0 Bunyodkor            
[May 18]
Nasaf                2-0 Qo'qon 1912          
Qizilqum             1-3 Surxon-2011          
[May 19]
OKMK                 0-2 So'g'diyona          
Navbahor             0-0 Metallurg            
Buxoro               0-0 Dinamo               

Round 10
[May 25]
Surxon-2011          2-1 Qo'qon 1912          
Dinamo               2-2 Qizilqum             
Metallurg            0-2 Bunyodkor            
Navbahor             1-1 Andijon              
[May 26]
Nasaf                0-1 Lokomotiv            
Paxtakor             4-1 OKMK                 
So'g'diyona          2-0 Buxoro               

Round 11
[Jun 15]
Qo'qon 1912          2-2 Dinamo               
Lokomotiv            5-1 Surxon-2011          
Qizilqum             1-1 So'g'diyona          
[Jun 16]
Andijon              1-1 Metallurg            
Bunyodkor            1-1 Nasaf                
OKMK                 1-1 Navbahor             
Buxoro               0-5 Paxtakor             

Round 12
[Jun 21]
Dinamo               2-1 Lokomotiv            
Paxtakor             8-0 Qizilqum             
[Jun 22]
Andijon              1-2 OKMK                 
So'g'diyona          2-2 Qo'qon 1912          
[Jun 23]
Surxon-2011          2-0 Bunyodkor            
Navbahor             3-1 Buxoro               
Metallurg            0-1 Nasaf                

Round 13
[Jun 28]
Dinamo               1-2 Bunyodkor            
OKMK                 1-1 Metallurg            
Qizilqum             1-2 Navbahor             
[Jun 29]
Qo'qon 1912          1-2 Paxtakor             
Lokomotiv            2-0 So'g'diyona          
Nasaf                2-0 Surxon-2011          
Buxoro               1-0 Andijon              

Halfway Table:

 1.Paxtakor Toshkent           13  11  2  0  37- 9  35
 2.Lokomotiv Toshkent          13   8  3  2  24-10  27  [C]
 3.Navbahor Namangan           13   5  6  2  21-14  21
 4.Nasaf Qarshi                13   6  3  4  18-11  21
 5.Bunyodkor Toshkent          13   6  3  4  16-14  21
 6.Surxon-2011 Termiz          13   6  3  4  14-15  21  [N]
 7.Samarqand Dinamo FK         13   4  6  3  16-16  18  [N]
 8.So'g'diyona Jizzax          13   5  2  6  16-20  17
 9.Metallurg Bekobod           13   3  5  5  15-14  14
10.FK OKMK Olmaliq             13   3  3  7  16-21  12
11.Qizilqum Zarafshon          13   2  5  6  14-28  11
12.Buxoro FK                   13   2  4  7   8-20  10
13.Andijon FK                  13   1  6  6  10-19   9  [P]
------------------------------------------------------
14.FK Qo'qon 1912              13   1  5  7  14-28   8

NB: Surxon and Dinamo were admitted to the top flight in spite of not qualifying
    for promotion last season

Round 14
[Jul 26]
Navbahor             0-1 Qizilqum             
Paxtakor             3-1 Qo'qon 1912          
So'g'diyona          1-0 Lokomotiv            
[Jul 27]
Bunyodkor            4-2 Dinamo               
Surxon-2011          1-3 Nasaf                
Andijon              2-0 Buxoro               
Metallurg            2-1 OKMK                 

Round 15
[Jul 30]
Qo'qon 1912          1-2 So'g'diyona          
Lokomotiv            2-0 Dinamo               
Qizilqum             0-5 Paxtakor             
[Jul 31]
Bunyodkor            3-0 Surxon-2011          
OKMK                 2-2 Andijon              
Nasaf                1-2 Metallurg            
Buxoro               0-0 Navbahor             

Round 16
[Aug 10]
Surxon-2011          1-1 Lokomotiv            
Dinamo               0-1 Qo'qon 1912          
Navbahor             0-1 OKMK                 
Paxtakor             5-0 Buxoro               
[Aug 11]
Nasaf                3-1 Bunyodkor            
Metallurg            0-2 Andijon              
So'g'diyona          1-0 Qizilqum             

Round 17
[Aug 17]
Qo'qon 1912          2-1 Surxon-2011          
OKMK                 0-3 Paxtakor             
Buxoro               1-1 So'g'diyona          
Lokomotiv            1-0 Nasaf                
[Aug 18]
Bunyodkor            1-0 Metallurg            
Andijon              0-1 Navbahor             
Qizilqum             2-1 Dinamo               

Round 18
[Aug 26]
Bunyodkor            1-1 Lokomotiv            
Metallurg            1-0 Navbahor             
[Aug 27]
Dinamo               0-3 Buxoro               
Qo'qon 1912          1-0 Nasaf                
Paxtakor             5-1 Andijon              
So'g'diyona          1-0 OKMK                 
[Aug 28]
Surxon-2011          2-0 Qizilqum             

Round 19
[Sep 13]
Andijon              0-0 So'g'diyona          
Buxoro               0-2 Surxon-2011          
[Sep 14]
OKMK                 3-1 Dinamo               
Qizilqum             0-0 Nasaf                
[Sep 15]
Qo'qon 1912          3-0 Bunyodkor            
Lokomotiv            1-1 Metallurg            
Navbahor             0-1 Paxtakor             

Round 20
[Sep 20]
Surxon-2011          1-0 OKMK                 
Dinamo               0-1 Andijon              
Qo'qon 1912          1-1 Lokomotiv            
[Sep 21]
Metallurg            1-2 Paxtakor             
So'g'diyona          0-0 Navbahor             
[Sep 22]
Nasaf                1-2 Buxoro               
Bunyodkor            2-1 Qizilqum             

Round 21
[Sep 30]
Qo'qon 1912          2-3 Metallurg            
Bunyodkor            1-1 Buxoro               
OKMK                 2-1 Nasaf                
[Oct 1]
Paxtakor             3-0 So'g'diyona          
Qizilqum             1-1 Lokomotiv            
Navbahor             1-0 Dinamo               
[Oct 2]
Andijon              2-1 Surxon-2011          

Round 22
[Oct 18]
Qo'qon 1912          1-2 Qizilqum             
Metallurg            0-1 So'g'diyona          
Bunyodkor            0-2 OKMK                 
[Oct 19]
Surxon-2011          0-0 Navbahor             
Lokomotiv            2-0 Buxoro               
Dinamo               1-4 Paxtakor             
Nasaf                3-0 Andijon              

Round 23
[Oct 29]
Qizilqum             1-1 Metallurg            
So'g'diyona          3-0 Dinamo               
[Oct 30]
Andijon              1-1 Bunyodkor            
Buxoro               0-1 Qo'qon 1912          
[Oct 31]
OKMK                 1-1 Lokomotiv            
Navbahor             1-1 Nasaf                
Paxtakor             3-1 Surxon-2011          

Round 24
[Nov 23]
Nasaf                1-2 Paxtakor             
Qo'qon 1912          1-3 OKMK                 
Metallurg            5-0 Dinamo               
Qizilqum             1-1 Buxoro               
[Nov 24]
Andijon              0-4 Lokomotiv            
Surxon-2011          1-0 So'g'diyona          
Bunyodkor            2-1 Navbahor             

Round 25 [Nov 27]
Andijon              1-1 Qo'qon 1912          
OKMK                 4-1 Qizilqum             
Buxoro               0-0 Metallurg            
Dinamo               2-1 Surxon-2011          
Navbahor             0-1 Lokomotiv            
Paxtakor             2-3 Bunyodkor            
So'g'diyona          1-1 Nasaf                

Round 26
[Nov 30]
Andijon              abd Qizilqum             [abandoned at 0-0 in 52' due to
Bunyodkor            2-2 So'g'diyona           heavy fog]
Nasaf                1-2 Dinamo               
Buxoro               2-1 OKMK                 
Lokomotiv            0-0 Paxtakor             
Qo'qon 1912          abd Navbahor             [abandoned at 1-1 at half-time
Metallurg            2-0 Surxon-2011           due to heavy fog]
[Dec 1]
Andijon              1-0 Qizilqum             [remaining 38']
Qo'qon 1912          1-1 Navbahor             [second half]

Final Table:

 1.Paxtakor Toshkent           26  22  3  1  75-18  69                        Champions
 2.Lokomotiv Toshkent          26  13 10  3  40-17  49  [C]
 3.Bunyodkor Toshkent          26  12  7  7  37-33  43
 4.So'g'diyona Jizzax          26  11  7  8  29-29  40
 5.Metallurg Bekobod           26   9  8  9  33-26  35
 6.Surxon-2011 Termiz          26  10  5 11  26-33  35  [N]
 7.Nasaf Qarshi                26   9  6 11  34-27  33
 8.FK OKMK Olmaliq             26   9  5 12  36-37  32       [2 1 1 0 2-1 4]
 9.Navbahor Namangan           26   7 11  8  26-23  32       [2 0 1 1 1-2 1]
10.Andijon FK                  26   6 10 10  23-37  28  [P]
11.FK Qo'qon 1912              26   6  8 12  31-45  26
12.Buxoro FK                   26   5  9 12  18-37  24       [4 1 3 0 5-2 6]
13.Qizilqum Zarafshon          26   5  9 12  24-48  24       [4 1 3 0 6-5 6]
------------------------------------------------------
14.Samarqand Dinamo FK         26   6  6 14  25-47  24  [N]  [4 0 2 2 3-7 2]  Relegated

NB: Surxon and Dinamo were admitted to the top flight in spite of not qualifying
    for promotion last season

Promoted: Mash'al Muborak 

Cup

Preliminary Round 1 [Apr 19]
Chigatoy             0-1 Yashnobod            
Ittifok Navoiy       2-1 Ittifok Buxoro       

Preliminary Round 2
[Apr 30]
Turan                0-1 Rush-Milk            [aet]
Zirabulok            4-0 Yangiyer             
[May 1]
Yashnobod            3-1 G'ijduvon            
Zarangari            2-0 Orol Nukus           
Lokomotiv BFK        0-2 Zomin                
Rubin                3-3 Ittifok Navoiy       [aet, 3-4 pen]

Round 1
[Jun 19]
Bunyodkor            2-1 Metallurg            
Zomin                2-1 Xorazm               
Neftchi              8-0 Zirabulok            
Surxon-2011          3-2 Rush-Milk            
Andijon              4-1 Buxoro               
So'g'diyona          w/o Zarangari            [Zarangari forfeited]
[Jun 25]
Samarqand Dinamo     2-3 Yashnobod            [aet]
Qo'qon 1912          2-2 Qizilqum             [aet, 6-7 pen]
[Jun 26]
Sho'rtan             3-5 Mash'al              
Sherdor-Presstizh    0-1 Oqtepa               
Ittifok Navoiy       2-1 Iftixor              
Istiqlol Farg'ona    1-2 Nasaf                
Lokomotiv            bye
Navbahor             bye
OKMK                 bye
Paxtakor             bye

1/8 Finals
[Aug 3]
Oqtepa               4-4 Ittifok Navoiy       [aet, 5-4 pen]
Bunyodkor            3-0 Qizilqum             
So'g'diyona          6-1 Zomin                
OKMK                 1-0 Mash'al              [aet]
[Aug 4]
Surxon-2011          3-1 Lokomotiv            
Nasaf                3-0 Andijon              
Navbahor             3-1 Neftchi              
Paxtakor             5-0 Yashnobod            

Quarterfinals
[Aug 21]
Oqtepa               3-4 OKMK                 
So'g'diyona          1-2 Bunyodkor            
[Aug 22]
Navbahor             0-1 Nasaf                
Paxtakor             2-0 Surxon-2011          

Semifinals [Sep 26]
OKMK                 3-1 Bunyodkor            
Paxtakor             2-1 Nasaf                

Final [Oct 26]
Paxtakor             3-0 OKMK                 


League Cup

NB: first ever edition

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Sho'rtan G'uzor              3   2  1  0   8- 3   7  Qualified
 2.Samarqand Dinamo FK          3   2  0  1   9- 2   6  Qualified 
 3.So'g'diyona Jizzax           3   1  1  1   3- 5   4  
 4.Surxon-2011 Termiz           3   0  0  3   2-12   0 

Group B
 1.FK Qo'qon 1912               3   3  0  0  14 -1   9  Qualified
 2.Paxtakor Toshkent            3   2  0  1   4- 6   6  Qualified
 3.Lokomotiv Toshkent           3   1  0  2   3- 7   3  
 4.Buxoro FK                    3   0  0  3   3-10   0  

Group C
 1.FK OKMK Olmaliq              3   2  1  0   9- 4   7  Qualified
 2.Metallurg Bekobod            3   1  1  1   2- 2   4  Qualified
 3.Bunyodkor Toshkent           3   1  0  2   6- 6   3
 4.Qizilqum Zarafshon           3   1  0  2   2- 7   3  

Group D
 1.Andijon FK                   3   3  0  0   7- 2   9   Qualified
 2.Nasaf Qarshi                 3   2  0  1   8- 2   6  Qualified
 3.Navbahor Namangan            3   1  0  2   2- 8   3  
 3.Mash'al Muborak              3   0  0  3   4- 9   0  

Quarterfinals [Aug 14]
Qo'qon 1912          1-0 Nasaf                
Samarqand Dinamo     2-1 Andijon              
Paxtakor             3-0 Sho'rtan             
OKMK                 1-0 Metallurg            

Semifinals [Oct 22]
Qo'qon 1912          2-4 Paxtakor             
OKMK                 3-0 Samarqand Dinamo     

Final [Dec 4]
OKMK                 2-6 Paxtakor             

2018

2020

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers

All-Time Table

Divisional Movements

Name Changes


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 8 Apr 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.