Uzbekistan 2020


UPFL
Cup
Pro Liga
Birinci Liga

UPFL (Uzbekistan Super League)

Final Table:

 1.Paxtakor Toshkent           26  21  2  3  76-18  65  [C]  Champions
 2.Nasaf Qarshi                26  15  8  3  47-19  53
 3.FK OKMK Olmaliq             26  14  7  5  39-28  49
 4.Bunyodkor Toshkent          26  12  7  7  43-36  43
 5.FK Qo'qon 1912              26  13  3 10  35-28  42
 6.So'g'diyona Jizzax          26  10  8  8  34-32  38
 7.Metallurg Bekobod           26  10  6 10  30-30  36
 8.Navbahor Namangan           26   8 11  7  24-21  35
 9.Lokomotiv Toshkent          26  10  5 11  28-38  35
10.Mash'al Muborak             26   8  5 13  23-31  29  [P]
11.Qizilqum Zarafshon          26   5 10 11  19-37  25
12.Surxon-2011 Termiz          26   4  5 17  17-44  17
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Andijon FK                  26   2 10 14  16-38  16       Relegation Playoff
------------------------------------------------------
14.Buxoro FK                   26   1 11 14  19-50  14       Relegated

Round 1
[Feb 27]
Paxtakor             2-1 Navbahor             
[Feb 28]
Qo'qon 1912          3-0 Buxoro               
Lokomotiv            2-1 Andijon              
[Feb 29]
Mash'al              3-0 So'g'diyona          
OKMK                 1-1 Metallurg            
[Mar 1]
Surxon-2011          1-3 Bunyodkor            
Qizilqum             1-3 Nasaf                

Round 2
[Mar 6]
Metallurg            1-0 Qo'qon 1912          
Navbahor             2-0 Lokomotiv            
[Mar 7]
Bunyodkor            1-0 Mash'al              
Qizilqum             1-2 Surxon-2011          
So'g'diyona          1-1 OKMK                 
[Mar 8]
Nasaf                2-1 Andijon              
Paxtakor             3-0 Buxoro               

Round 3
[Mar 13]
Surxon-2011          1-2 Nasaf                
OKMK                 2-0 Bunyodkor            
[Mar 14]
Qo'qon 1912          2-1 So'g'diyona          
Mash'al              1-1 Qizilqum             
Paxtakor             4-1 Metallurg            
[Mar 15]
Andijon              0-0 Navbahor             
Lokomotiv            3-0 Buxoro               

Round 4
[Jun 13]
Bunyodkor            1-0 Qo'qon 1912          
Qizilqum             0-1 OKMK                 
[Jun 14]
So'g'diyona          1-0 Paxtakor             
Nasaf                2-2 Navbahor             
[Jun 15]
Surxon-2011          2-2 Mash'al              
Buxoro               2-2 Andijon              
Lokomotiv            0-3 Metallurg            

Round 5
[Jun 19]
Qo'qon 1912          4-0 Qizilqum             
Paxtakor             5-0 Bunyodkor            
[Jun 20]
Lokomotiv            1-2 So'g'diyona          
Navbahor             2-0 Buxoro               
OKMK                 1-0 Surxon-2011          
[Jun 21]
Andijon              0-2 Metallurg            
Mash'al              0-0 Nasaf                

Round 6
[Jun 25]
Qo'qon 1912          3-0 Surxon-2011          
Bunyodkor            2-0 Lokomotiv            
Qizilqum             0-2 Paxtakor             
[Jun 26]
Nasaf                0-0 Buxoro               
So'g'diyona          1-1 Andijon              
[Jun 27]
OKMK                 1-0 Mash'al              
Metallurg            1-3 Navbahor             

Round 7
[Jul 1]
Andijon              0-0 Bunyodkor            
Qo'qon 1912          2-0 Mash'al              
Lokomotiv            3-0 Qizilqum             
[Jul 2]
OKMK                 2-1 Nasaf                
Buxoro               1-4 Metallurg            
Navbahor             2-0 So'g'diyona          
Paxtakor             3-1 Surxon-2011          

Round 8
[Jul 6]
Lokomotiv            2-1 Surxon-2011          
Nasaf                1-0 Metallurg            
Qizilqum             1-1 Andijon              
[Jul 7] 
Paxtakor             3-0 Mash'al              
Bunyodkor            3-1 Navbahor             
OKMK                 2-1 Qo'qon 1912          
So'g'diyona          3-1 Buxoro               

Round 9
[Jul 12]
Andijon              0-1 Surxon-2011          
Metallurg            2-0 So'g'diyona          
[Jul 13]  
Navbahor             1-0 Qizilqum             
Paxtakor             2-2 OKMK                 
[Jul 14]
Qo'qon 1912          2-2 Nasaf                
Lokomotiv            0-1 Mash'al              
[Aug 14]
Buxoro               1-1 Bunyodkor            

Round 10
[Aug 17]
Bunyodkor            2-0 Metallurg            
Nasaf                3-0 So'g'diyona          
OKMK                 3-1 Lokomotiv            
[Aug 18]
Qizilqum             1-0 Buxoro               
Mash'al              0-0 Andijon              
Qo'qon 1912          1-3 Paxtakor             
[Aug 19]
Surxon-2011          1-1 Navbahor             

Round 11
[Aug 20]
So'g'diyona          3-3 Bunyodkor            
[Aug 21]
Andijon              1-3 OKMK                 
Lokomotiv            1-2 Qo'qon 1912          
Paxtakor             4-1 Nasaf                
[Aug 22]
Navbahor             0-1 Mash'al              
Buxoro               1-0 Surxon-2011          
Metallurg            1-2 Qizilqum             

Round 12
[Aug 24]
Qo'qon 1912          2-1 Andijon              
Paxtakor             7-0 Lokomotiv            
Nasaf                2-2 Bunyodkor            
[Aug 25]
Qizilqum             1-1 So'g'diyona          
OKMK                 1-1 Navbahor             
Surxon-2011          1-2 Metallurg            
[Aug 26]
Mash'al              1-0 Buxoro               

Round 13
[Aug 27]
Lokomotiv            0-4 Nasaf                
Andijon              0-2 Paxtakor             
[Aug 28]
Bunyodkor            1-1 Qizilqum             
Navbahor             0-1 Qo'qon 1912          
So'g'diyona          2-0 Surxon-2011          
[Aug 29]
Metallurg            2-1 Mash'al              
Buxoro               2-2 OKMK                 

Halfway Table:

 1.Paxtakor Toshkent           13  11  1  1  40- 8  34  [C]
 2.FK OKMK Olmaliq             13   8  5  0  22-11  29
 3.FK Qo'qon 1912              13   8  1  4  23-12  25
 4.Nasaf Qarshi                13   6  5  2  23-15  23
 5.Bunyodkor Toshkent          13   6  5  2  19-16  23
 6.Metallurg Bekobod           13   7  1  5  20-16  22
 7.Navbahor Namangan           13   5  4  4  16-12  19
 8.Mash'al Muborak             13   4  4  5  10-12  16  [P]
 9.So'g'diyona Jizzax          13   4  4  5  15-20  16
11.Lokomotiv Toshkent          13   4  0  9  13-28  12
10.Qizilqum Zarafshon          13   2  4  7   9-21  10
12.Surxon-2011 Termiz          13   2  2  9  11-23   8
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Buxoro FK                   13   1  4  8   8-25   7
------------------------------------------------------
14.Andijon FK                  13   0  6  7   8-18   6

Round 14
[Sep 1]
Navbahor             1-1 Paxtakor             
[Sep 10]
Andijon              0-1 Lokomotiv            
Nasaf                4-0 Qizilqum             
[Sep 11]
So'g'diyona          0-1 Mash'al              
Buxoro               2-2 Qo'qon 1912          
[Sep 12]
Metallurg            1-0 OKMK                 
Bunyodkor            2-1 Surxon-2011          

Round 15
[Sep 5]
Buxoro               0-4 Paxtakor             
[Sep 15]
Andijon              0-1 Nasaf                
Lokomotiv            1-0 Navbahor             
[Sep 16]
Qo'qon 1912          0-2 Metallurg            
Mash'al              1-2 Bunyodkor            
[Sep 17]
Surxon-2011          0-0 Qizilqum             
OKMK                 1-1 So'g'diyona          

Round 16
[Sep 8]
Metallurg            0-3 Paxtakor             
[Sep 20]
Buxoro               1-3 Lokomotiv            
Navbahor             0-0 Andijon              
[Sep 21]
So'g'diyona          3-0 Qo'qon 1912          
Nasaf                5-0 Surxon-2011          
[Sep 22]
Bunyodkor            2-3 OKMK                 
Qizilqum             1-0 Mash'al              

Round 17
[Sep 25]
Andijon              2-1 Buxoro               
Metallurg            2-2 Lokomotiv            
[Sep 26]
OKMK                 2-1 Qizilqum             
Navbahor             0-0 Nasaf                
[Sep 27]
Qo'qon 1912          2-1 Bunyodkor            
Mash'al              0-1 Surxon-2011          
[Oct 21]
Paxtakor             2-0 So'g'diyona          

Round 18
[Sep 30]
Metallurg            1-1 Andijon              
[Oct 1]
Surxon-2011          0-1 OKMK                 
Buxoro               0-0 Navbahor             
[Oct 2]
So'g'diyona          2-1 Lokomotiv            
Nasaf                4-1 Mash'al              
Qizilqum             2-1 Qo'qon 1912          
[Nov 5]
Bunyodkor            3-2 Paxtakor             

Round 19
[Oct 17]
Mash'al              0-2 OKMK                 
[Oct 18]
Andijon              1-1 So'g'diyona          
Buxoro               0-0 Nasaf                
Paxtakor             3-1 Qizilqum             
[Oct 19]
Surxon-2011          0-1 Qo'qon 1912          
Lokomotiv            2-1 Bunyodkor            
Navbahor             1-1 Metallurg            

Round 20
[Oct 21]
Nasaf                2-0 OKMK                 
[Oct 22]
Mash'al              1-2 Qo'qon 1912          
Bunyodkor            6-2 Andijon              
[Oct 23]
Metallurg            0-0 Buxoro               
Qizilqum             1-1 Lokomotiv            
[Oct 24]
Surxon-2011          0-6 Paxtakor             
So'g'diyona          1-0 Navbahor             

Round 21
[Oct 26]
Qo'qon 1912          1-0 OKMK                 
Metallurg            0-2 Nasaf                
[Oct 27]
Andijon              0-0 Qizilqum             
Navbahor             2-1 Bunyodkor            
[Oct 28]
Surxon-2011          1-1 Lokomotiv            
Mash'al              1-4 Paxtakor             
[Oct 29]
Buxoro               2-5 So'g'diyona          

Round 22
[Oct 31]
Nasaf                1-0 Qo'qon 1912          
[Nov 1]
Surxon-2011          1-0 Andijon              
OKMK                 0-6 Paxtakor             
[Nov 2]
Mash'al              0-0 Lokomotiv            
Bunyodkor            1-1 Buxoro               
Qizilqum             0-2 Navbahor             
[Nov 3]
So'g'diyona          0-0 Metallurg            

Round 23
[Nov 19]
Andijon              2-1 Mash'al              
Buxoro               1-1 Qizilqum             
Lokomotiv            2-1 OKMK                 
[Nov 20]
Metallurg            2-3 Bunyodkor            
So'g'diyona          3-1 Nasaf                
Navbahor             1-0 Surxon-2011          
Paxtakor             2-1 Qo'qon 1912          

Round 24
[Nov 24]
Mash'al              3-0 Navbahor             
OKMK                 4-0 Andijon              
Qizilqum             1-0 Metallurg            
[Nov 25]
Nasaf                3-0 Paxtakor             
Surxon-2011          1-1 Buxoro               
Qo'qon 1912          0-1 Lokomotiv            
Bunyodkor            1-0 So'g'diyona          

Round 25 [Nov 29]
Andijon              0-1 Qo'qon 1912          
Buxoro               1-3 Mash'al              
Metallurg            1-0 Surxon-2011          
So'g'diyona          1-1 Qizilqum             
Bunyodkor            0-1 Nasaf                
Navbahor             0-0 OKMK                 
Lokomotiv            0-1 Paxtakor             

Round 26 [Dec 3]
OKMK                 3-1 Buxoro               
Nasaf                0-0 Lokomotiv            
Surxon-2011          1-2 So'g'diyona          
Qo'qon 1912          1-1 Navbahor             
Mash'al              1-0 Metallurg            
Paxtakor             2-0 Andijon              
Qizilqum             1-1 Bunyodkor            

Final Table:

 1.Paxtakor Toshkent           26  21  2  3  76-18  65  [C]  Champions
 2.Nasaf Qarshi                26  15  8  3  47-19  53
 3.FK OKMK Olmaliq             26  14  7  5  39-28  49
 4.Bunyodkor Toshkent          26  12  7  7  43-36  43
 5.FK Qo'qon 1912              26  13  3 10  35-28  42
 6.So'g'diyona Jizzax          26  10  8  8  34-32  38
 7.Metallurg Bekobod           26  10  6 10  30-30  36
 8.Navbahor Namangan           26   8 11  7  24-21  35
 9.Lokomotiv Toshkent          26  10  5 11  28-38  35
10.Mash'al Muborak             26   8  5 13  23-31  29  [P]
11.Qizilqum Zarafshon          26   5 10 11  19-37  25
12.Surxon-2011 Termiz          26   4  5 17  17-44  17
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Andijon FK                  26   2 10 14  16-38  16       Relegation Playoff
------------------------------------------------------
14.Buxoro FK                   26   1 11 14  19-50  14       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

[Dec 15]
Neftchi              1-3 Andijon              

NB: both remain at former level

Cup

Preliminary Round 1 [Jun 23]
Neftchi              3-2 Xorazm               
Oqtepa               2-0 Zaamin               
Istiqlol Fergana     0-3 Samarqand Dinamo     
Turon                1-1 Sho'rtan             [aet, 3-5 pen]

Preliminary Round 2 [Jun 28]
Samarqand Dinamo     3-4 Oqtepa               
Sho'rtan             2-1 Neftchi              

Round 1
[Dec 7]
Andijon              0-1 Nasaf                
Oqtepa               0-2 Navbahor             
Buxoro               0-2 Metallurg            
Qizilqum             3-1 Bunyodkor            
[Dec 8]
Qo'qon 1912          4-0 Surxon-2011          
Mash'al              3-1 Sho'rtan             
Lokomotiv            0-3 OKMK                 
Paxtakor             8-1 So'g'diyona          

Quarterfinals [Dec 12]
Mash'al              0-1 Qo'qon 1912          
Navbahor             1-2 Nasaf                [aet]
Paxtakor             1-0 Qizilqum             
OKMK                 4-3 Metallurg            [aet]

Semifinals [Dec 16]
OKMK                 1-0 Nasaf                
Qo'qon 1912          0-3 Paxtakor             

Final [Dec 20]
OKMK                 0-3 Paxtakor             


Pro Liga

Regular Stage

Final Table:

 1.Neftchi Farg'ona            14   8  4  2  22-12  28
 2.Sho'rtan G'uzor             14   8  2  4  25-14  26
 3.Turon Yaypan                14   7  4  3  22-15  25  [P]
 4.Samarqand Dinamo FK         14   6  4  4  18-12  22  [R]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Istiqlol Fergana            14   7  1  6  14-13  22  
 6.Oqtepa Toshkent             14   4  2  8  18-24  14
 7.Xorazm Urganch              14   3  2  9  15-27  11
 8.Zaamin                      14   3  1 10  20-37  10  [P]

Playoff Stage

Playoff 1-4

Final Table:

 1.Turon Yaypan                20  11  5  4  31-19  38  [P]  Promoted
------------------------------------------------------
 2.Neftchi Farg'ona            20  11  4  5  27-17  37       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Samarqand Dinamo FK         20   9  5  6  25-19  32  [R]
 4.Sho'rtan G'uzor             20   8  4  8  29-23  28

Playoff 5-8

Final Table:

 5.Istiqlol Fergana            20   9  2  9  21-24  29 
 6.Oqtepa Toshkent             20   6  4 10  23-31  22
------------------------------------------------------
 7.Xorazm Urganch              20   6  3 11  23-32  21       Relegated
 8.Zaamin                      20   6  1 13  31-45  19  [P]  Relegated

Birinci Liga

Regular Stage

Eastern Zone

Final Table:

 1.Rubin                       12   8  3  1  26-13  27
 2.Paxtakor-Farm Toshkent      12   7  2  3  30-12  23
 3.Paxtakor-79 Toshkent        12   6  2  4  22-18  20
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Navbahor-Farm Namangan      12   5  1  6  15-16  16
 5.Yashnobod                   12   4  2  6  14-24  14
 6.Lokomotiv BFK Toshkent      12   3  1  8  22-37  10
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Andijon-2                   12   2  3  7  19-28   9

Western Zone

Final Table:

 1.Yangiyer                    12  10  2  0  37-11  32
 2.G'ijduvon                   12   6  1  5  26-20  19
 3.Bunyodkor-Farm Toshkent     12   5  3  4  25-18  18
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Chigatoy                    12   5  1  6  19-22  16
 5.Aral Samaly                 12   4  3  5  24-23  15
 6.Jizzakh Bars                12   2  4  6  12-19  10
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Zirabuloq                   12   3  0  9  11-41   9

Playoff Stage

Playoff 1-6

Final Table:

 1.Yangiyer                     5   5  0  0  13- 3  15
 2.Paxtakor-Farm Toshkent       5   4  0  1  10- 4  12
 3.Rubin                        5   3  0  2   9- 8   9
 4.G'ijduvon                    5   1  0  4   6- 9   3
 5.Paxtakor-79 Toshkent         5   1  0  4   5-11   3
 6.Bunyodkor-Farm Toshkent      5   1  0  4   5-13   3

Playoff 7-12

Final Table:

 7.Lokomotiv BFK Toshkent       5   3  1  1  13- 6  10
 8.Aral Samaly                  5   3  1  1   9- 6  10
 9.Chigatoy                     5   3  0  2  15-15   9
10.Navbahor-Farm Namangan       5   2  0  3  11- 7   6
11.Jizzakh Bars                 5   1  3  1   6- 7   6
12.Yashnobod                    5   0  1  4   8-21   1

2019

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers

All-Time Table

Divisional Movements

Name Changes


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 23 Dec 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.