Games of the XXV. Olympiad

Football Qualifying Tournament

(Barcelona, Spain, 1992)

The 16 participants to consist of:

EUROPE

Complete scorer and venue information for Europe.

Extra-preliminary Round

Winner qualifies for the Preliminary Round

Liechtenstein   0-6 Austria
Austria        10-0 Liechtenstein     (Austria win 16-0 on aggregate)  

Preliminary Round

The qualifying tournament for the UEFA Under-21 Championship serves as
the Preliminary Round, except that (a) Spain are hosting the Olympics and need not
qualify, (b) Scotland, England, San Marino and Luxembourg are not eligible;
they are not members of the IOC.

8 groups of 3-5 teams each.  Group winners progress.

Group 1 [Czechoslovakia progress to Final Round]

Iceland         0-0 Albania           1. Czechoslovakia  8  7 1 0 23- 4  15
Iceland         0-1 France            2. France          8  3 2 3  7- 5   8
Czechoslovakia  7-0 Iceland           3. Spain           7  3 2 2  6- 5   8
Spain           2-0 Iceland           4. Albania         7  1 2 4  3-13   4
France          1-2 Czechoslovakia    5. Iceland         8  1 1 6  3-15   3
Czechoslovakia  3-1 Spain
Albania         0-0 France
Spain           1-0 Albania
France          0-1 Spain
France          3-0 Albania
Albania         1-5 Czechoslovakia
Albania         2-1 Iceland
Iceland         0-1 Czechoslovakia
Czechoslovakia  1-0 France
Iceland         1-0 Spain
Spain           0-0 France
Czechoslovakia  3-0 Albania
Spain           1-1 Czechoslovakia
France          2-1 Iceland
Albania             Spain

Group 2 [Scotland progress to Final Round]

Scotland        2-0 Romania           1. Scotland        6  5 0 1 13- 5  10
Switzerland     0-2 Bulgaria          2. Bulgaria        6  4 0 2  6- 2   8
Romania         0-1 Bulgaria          3. Romania         6  2 0 4  5- 9   4
Scotland        4-2 Switzerland       4. Switzerland     6  1 0 5  5-13   2
Bulgaria        2-0 Scotland
Scotland        1-0 Bulgaria
Switzerland     0-2 Romania
Bulgaria        1-0 Switzerland
Switzerland     0-3 Scotland
Romania         1-3 Scotland
Romania         1-3 Switzerland
Bulgaria        0-1 Romania

Group 3 [Italy progress to Final Round]

Soviet Union    2-2 Norway            1. Italy           6  4 1 1  6- 8   9
Norway          3-1 Hungary           2. Norway          6  3 1 2 13- 6   7
Italy           1-0 Hungary           3. Soviet Union    6  2 3 1  6- 4   7
Hungary         0-0 Soviet Union      4. Hungary         6  0 1 5  1- 8   1
Hungary         0-1 Italy
Norway          6-0 Italy
Italy           1-0 Soviet Union
Norway          0-1 Soviet Union
Soviet Union    2-0 Hungary
Soviet Union    1-1 Italy
Hungary         0-1 Norway
Italy           2-1 Norway

Group 4 [Denmark progress to Final Round]

San Marino      0-3 Denmark           1. Denmark         6  4 2 0 21- 4  10
Yugoslavia      1-0 Austria           2. Yugoslavia      6  4 0 2 11-10   8
Denmark         3-0 Yugoslavia        3. Austria         6  2 2 2  8- 5   6
San Marino      0-2 Austria           4. San Marino      6  0 0 6  0-21   0
Yugoslavia      5-0 San Marino
Austria         3-0 San Marino
Denmark         7-0 San Marino
Yugoslavia      2-6 Denmark
Denmark         1-1 Austria
Austria         1-1 Denmark
Austria         1-2 Yugoslavia
San Marino      0-1 Yugoslavia

Group 5 [Germany progress to Final Round]

Luxembourg      0-3 Germany           1. Germany         4  4 0 0 12- 1   8
Belgium         2-0 Luxembourg        2. Belgium         4  2 0 2  5- 6   4
Germany         3-1 Belgium           3. Luxembourg      4  0 0 4  0-10   0
Luxembourg      0-2 Belgium
Belgium         0-3 Germany
Germany         3-0 Luxembourg

Group 6 [Netherlands progress to Final Round]

Finland         0-1 Portugal          1. Netherlands     6  4 2 0 20- 4  10
Portugal        0-0 Netherlands       2. Portugal        6  4 2 0  9- 2  10
Malta           1-4 Netherlands       3. Finland         6  2 0 4  7-13   4
Malta           1-3 Portugal          4. Malta           6  0 0 6  5-22   0
Portugal        2-0 Malta
Netherlands     7-1 Malta
Netherlands     1-0 Finland
Finland         1-7 Netherlands
Finland         3-1 Malta
Portugal        2-0 Finland
Netherlands     1-1 Portugal
Malta           1-3 Finland

Group 7 [Poland progress to Final Round]

England         0-1 Poland            1. Poland          6  6 0 0 10- 2  12
Ireland         3-2 Turkey            2. England         6  3 1 2 11- 5   7
Ireland         0-3 England           3. Turkey          6  1 1 4  6-11   3
Turkey          0-1 Poland            4. Ireland         6  1 0 5  5-14   2
England         3-0 Ireland     
Poland          2-0 Turkey
Ireland         1-2 Poland
Turkey          2-2 England
England         2-0 Turkey
Poland          2-0 Ireland     
Poland          2-1 England
Turkey          2-1 Ireland     

Group 8 [Sweden progress to Final Round]

Sweden          5-0 Greece            1. Sweden          6  4 2 0 17- 3  10
Cyprus          1-1 Sweden            2. Israel          6  3 2 1 11- 6   8
Greece          2-2 Israel            3. Greece          6  1 1 4  6-13   3
Israel          4-0 Cyprus            4. Cyprus          6  1 1 4  3-15   3
Cyprus          1-0 Greece
Sweden          6-0 Cyprus
Sweden          2-1 Israel
Israel          2-1 Greece
Israel          0-0 Sweden
Greece          1-3 Sweden
Cyprus          1-2 Israel
Greece          2-0 Cyprus

Final Round [Sweden, Denmark, Italy and Poland qualify. Netherlands progress]

The quarter-finals of the European Under-21 championship form the Final Round.
Winners qualify;  best loser plays off against Oceania winner.  
(Scotland ineligible.)

Germany         1-1 Scotland
Scotland        4-3 Germany           (Scotland win 5-4 on aggregate)

Netherlands     2-1 Sweden
Sweden          1-0 Netherlands       (Sweden win on away goals)

Denmark         5-0 Poland
Poland          1-1 Denmark           (Denmark win 6-1 on aggregate)

Czechoslovakia  1-2 Italy
Italy           2-0 Czechoslovakia    (Italy win 4-1 on aggregate)


SOUTH AMERICA

2 qualifiers, selected from a 2-round tournament in Paraguay

check here for further details.

Round 1

2 groups of 5.  Winners and runners-up progress to Final Round.

Group A [Colombia and Paraguay progress]

Paraguay        1-0 Venezuela         1. Colombia        4  3 1 0 10- 1   7
Brazil          2-1 Peru              2. Paraguay        4  2 1 1  8- 2   5
Peru            1-4 Colombia          3. Brazil          4  2 1 1  4- 4   5
Paraguay        0-1 Brazil            4. Peru            4  1 0 3  6-13   2
Peru            3-0 Venezuela         5. Venezuela       4  0 1 3  1- 9   1
Brazil          0-2 Colombia
Colombia        4-0 Venezuela
Paraguay        7-1 Peru
Paraguay        0-0 Colombia
Brazil          1-1 Venezuela

Group B [Ecuador and Uruguay progress]

Uruguay         0-2 Ecuador           1. Ecuador         4  3 0 1 11- 3   6
Argentina       1-0 Bolivia           2. Uruguay         4  3 0 1  7- 3   6
Uruguay         1-0 Chile             3. Argentina       4  2 1 1  4- 3   5
Argentina       1-0 Ecuador           4. Chile           3  0 1 2  2- 7   1
Ecuador         4-1 Bolivia           5. Bolivia         3  0 0 3  1- 9   0
Argentina       1-1 Chile
Uruguay         4-0 Bolivia
Chile           1-5 Ecuador
Chile           cnc Bolivia           (Match cancelled)
Argentina       1-2 Uruguay

Round 2 [Paraguay and Colombia qualify]

1 group of 4.  Top 2 qualify.

Paraguay        1-0 Ecuador           1. Paraguay        3  2 1 0  2- 0   5
Colombia        3-0 Uruguay           2. Colombia        3  1 1 1  4- 2   3
Paraguay        1-0 Colombia          3. Uruguay         3  1 1 1  1- 3   3
Uruguay         1-0 Ecuador           4. Ecuador         3  0 1 2  1- 3   1
Paraguay        0-0 Uruguay
Colombia        1-1 Ecuador

NORTH AND CENTRAL AMERICA

2 countries to qualify.
Each zone sends 3 countries to the semi-final round.

Caribbean Zone

2 Rounds

Round 1

Haiti           1-1 Cuba
Cuba            2-2 Haiti             (Haiti win on away goals)

Puerto Rico     0-3 Jamaica
Jamaica         2-0 Puerto Rico       (Jamaica win 5-0 on aggregate)

Aruba           0-0 St Lucia
St Lucia        9-0 Aruba             (St Lucia win 9-0 on aggregate)

Antigua         0-0 Barbados
Barbados        5-0 Antigua           (Barbados win 5-0 on aggregate)

Dutch Antilles  0-1 Surinam
Surinam         0-0 Dutch Antilles    (Surinam win 1-0 on aggregate)

Trinidad & T.   bye

Round 2

Barbados        0-0 Surinam
Surinam         2-1 Barbados          (Surinam win 2-1 on aggregate)

Trinidad & T.   1-0 Jamaica
Jamaica         1-0 Trinidad & T.     
Trinidad & T.   2-1 Jamaica           (Trinidad & T. win playoff)

St Lucia        1-1 Haiti
Haiti           2-1 St Lucia          (Haiti win 3-2 on aggregate)

Central American Zone

Guatemala       2-2 Honduras
Honduras        2-0 Guatemala         (Honduras win 4-2 on aggregate)

Belize          0-2 El Salvador
El Salvador     3-0 Belize            (El Salvador win 5-0 on aggregate)

Panama          vs  Costa Rica        (Panama win; Costa Rica are suspended)

Semi-Final Round

3 groups.  Winners and best runner-up progress to the final round.

Group A [Honduras and Mexico progress]

Surinam         1-1 Mexico            1. Honduras        4  3 1 0  6- 1   7
Honduras        1-1 Mexico            2. Mexico          4  1 2 1  8- 3   4
Mexico          0-1 Honduras          3. Surinam         4  0 1 3  1-11   1
Mexico          6-0 Surinam
Honduras        2-0 Surinam
Surinam         0-2 Honduras

Group B [Canada progress]

Canada          3-0 Trinidad & T.     1. Canada          4  3 0 1 11- 4   6
El Salvador     3-1 Canada            2. El Salvador     4  2 0 2  5- 7   4
Trinidad & T.   1-3 Canada            3. Trinidad & T.   4  1 0 3  3- 8   2
El Salvador     --- Trinidad & T.   (awarded 2-0 to El Salvador)
Trinidad & T.   2-0 El Salvador
Canada          4-0 El Salvador

Group C [USA progress]

USA             8-0 Haiti             1. USA             4  3 1 0 18- 2   7
Panama          1-1 USA               2. Panama          3  0 2 1  3-10   2
USA             7-1 Panama            3. Haiti           3  0 1 2  2-12   1
Haiti           0-2 USA
Panama          2-2 Haiti
Haiti               Panama

match dates USA

Final Round [USA and Mexico qualify]

1 group of 4.  Top 2 qualify.
[order of matches unknown]
USA             3-0 Mexico            1. USA             6  5 0 1 17-10  10
USA             3-1 Canada            2. Mexico          6  3 1 2 14- 9   7
USA             4-3 Honduras          3. Canada          6  1 2 3  7-12   4
Mexico          1-2 USA               4. Honduras        6  1 1 4 11-18   3
Mexico          4-1 Canada
Mexico          5-1 Honduras
Canada          2-1 USA
Canada          1-1 Mexico
Canada          2-2 Honduras
Honduras        3-4 USA
Honduras        1-3 Mexico
Honduras        1-0 Canada

match dates USA

AFRICA

3 teams qualify, to be selected using a 4-round knockout competition

Round 1

          
Mauritius       1-0 Somalia          
Somalia         2-1 Mauritius         (Mauritius win on away goals)

Mozambique      0-0 Swaziland
Swaziland       0-1 Mozambique        (Mozambique win 1-0 on aggregate)

Botswana        0-0 Gabon
Gabon           2-1 Botswana          (Gabon win 2-1 on aggregate)

Ethiopia        vs  Libya             (Ethiopia win; Libya withdrew)
Burkina Faso    vs  Senegal           (Burkina Faso win; Senegal withdrew)
Mali            vs  Sierra Leone      (Sierra Leone win; Mali withdrew)
Gambia          vs  Mauritania        (Mauritania win; Gambia withdrew)
Congo           vs  Togo              (Togo win; Congo withdrew)

Round 2

2 groups

Group 1

Sudan           1-2 Egypt
Egypt           2-0 Sudan             (Egypt win 4-1 on aggregate)

Mozambique      0-1 Uganda
Uganda          3-1 Mozambique        (Uganda win 4-1 on aggregate)

Mauritius       vs  Zambia            (Mauritius win; Zambia were excluded)
Ethiopia        vs  Malawi            (Malawi win; Ethiopia withdrew)
Gabon           vs  Cameroon          (Cameroon win; Gabon were excluded)
Angola          vs  Ivory Coast       (Ivory Coast win; Angola withdrew)

Group 2

Tunisia         3-1 Senegal
Senegal         1-0 Tunisia           (Tunisia win 3-2 on aggregate)

Algeria         0-0 Sierra Leone
Sierra Leone    1-0 Algeria           (Sierra Leone win 1-0 on aggregate)

Morocco         6-0 Mauritania 
Mauritania      0-0 Morocco           (Morocco win 6-0 on aggregate)

Liberia         vs  Togo              (Togo win; Liberia withdrew)
Ghana           vs  Guinea            (Ghana win; Guinea were suspended)
Zaire           vs  Zimbabwe          (Zimbabwe win; Zaire withdrew)

Round 3

2 Groups

Group 1

Egypt           3-1 Malawi
Malawi          0-0 Egypt             (Egypt win 3-1 on aggregate)

Uganda          1-2 Cameroon
Cameroon        2-0 Uganda            (Cameroon win 4-1 on aggregate)

Mauritius       vs  Ivory Coast       (Mauritius win; Ivory Coast withdrew)

Group 2

Tunisia         3-1 Zimbabwe
Zimbabwe        5-2 Tunisia           (Zimbabwe win 6-5 on aggregate)

Ghana           2-1 Sierra Leone
Sierra Leone    3-2 Ghana             (Ghana win on away goals)

Togo            vs  Morocco           (Morocco win; Togo withdrew)

Round 4 [Cameroon, Ghana and Egypt qualify]

Cameroon        0-0 Morocco
Morocco         0-2 Cameroon          (Cameroon win 2-0 on aggregate)

Ghana           6-0 Mauritius
Mauritius       1-4 Ghana             (Ghana win 10-1 on aggregate)

Egypt           3-0 Zimbabwe         
Zimbabwe        1-1 Egypt             (Egypt win 4-1 on aggregate)


ASIA

3 teams qualify, to be selected using a 2-round competition

Round 1

6 groups of 4 or 5.  Winners progress to Round 2.

Group A (West & Central Asia) [Qatar progress]

Yemen           1-0 Pakistan          1. Qatar           8  6 1 1 16- 4  13
Qatar           2-0 Iran              2. Iran            8  5 2 1 19- 6  12
Iran            2-2 UAE               3. UAE             8  2 3 3  8- 8   7
Yemen           1-1 Qatar             4. Yemen           8  2 3 3  7- 9   7
Pakistan        0-4 Qatar             5. Pakistan        8  0 0 8  0-23   0
UAE             2-1 Yemen
Yemen           1-1 Iran
Pakistan        0-1 UAE
Qatar           2-1 UAE
Iran            5-0 Pakistan
Pakistan        0-2 Yemen
Iran            2-0 Qatar
UAE             0-1 Iran
Qatar           3-0 Yemen
Qatar           2-0 Pakistan
Yemen           0-0 UAE
Iran            2-1 Yemen
UAE             2-0 Pakistan
UAE             0-2 Qatar
Pakistan        0-6 Iran

Group B (West & Central Asia) [Kuwait progress]

All matches played in Hyderabad, India

India            1-1 Oman             1. Kuwait          4  3 1 0  6- 3   7
Lebanon          0-1 Syria            2. Syria           4  2 2 0  3- 1   6
Kuwait           1-0 Oman             3. Oman            4  1 2 1  2- 2   4
India            1-3 Lebanon          4. Lebanon         4  1 0 3  4- 5   2
Syria            1-1 Kuwait           5. India           4  0 1 3  3- 7   1
Oman             1-0 Lebanon
India            0-1 Syria
Lebanon          1-2 Kuwait
Oman             0-0 Syria
India            1-2 Kuwait

Group C (West & Central Asia) [Bahrain progress]

All matches played in Bahrain.
Afghanistan withdrew.

Bahrain          6-0 Sri Lanka        1. Bahrain         3  2 0 1 10- 2   4
Saudi Arabia     1-2 Jordan           2. Saudi Arabia    3  2 0 1  8- 3   4
Bahrain          4-0 Jordan           3. Jordan          3  2 0 1  9- 5   4
Sri Lanka        1-5 Saudi Arabia     4. Sri Lanka       3  0 0 3  1-18   0
Jordan           7-0 Sri Lanka
Bahrain          0-2 Saudi Arabia

Group D (East Asia) [South Korea progress]

First 10 matches played in Seoul, South Korea
Last 10 matches played in Kuala Lumpur, Malaysia

South Korea    10-0 Philippines       1. South Korea     8  7 1 0 30- 1  15
Bangladesh      2-3 Thailand          2. Thailand        8  5 0 3 25- 9  10
Philippines     0-5 Malaysia          3. Malaysia        8  4 1 3 13- 7   9
South Korea     6-0 Bangladesh        4. Bangladesh      8  3 0 5 14-15   6
Bangladesh      0-1 Malaysia          5. Philippines     8  0 0 8  1-51   0
South Korea     2-1 Thailand
Thailand        4-1 Malaysia
Philippines     0-8 Bangladesh
Philippines     1-7 Thailand
South Korea     0-0 Malaysia
Malaysia        1-0 Thailand
Philippines     0-7 South Korea
Malaysia        0-2 South Korea
Thailand        4-0 Bangladesh
Bangladesh      0-1 South Korea
Malaysia        5-0 Philippines
Bangladesh      3-0 Philippines
Thailand        0-2 South Korea
Thailand        6-0 Philippines
Malaysia        0-1 Bangladesh

Group E (East Asia) [China progress]

First 10 matches played in Pyongyang, North Korea
Last 10 matches played in Beijing, China

North Korea     5-0 Nepal             1. China           8  7 1 0 51- 1  15
Maldive Is.     0-12 China            2. North Korea     8  6 1 1 27- 3  13
North Korea     2-0 Singapore         3. Singapore       8  3 1 4 14-16   7
Nepal           0-1 Maldive Is.       4. Maldive Is.     8  1 1 6  5-47   3
North Korea     4-0 Maldive Is.       5. Nepal           8  1 0 7  4-34   2
Singapore       0-3 China
Nepal           0-4 China
Maldive Is.     1-1 Singapore
Nepal           1-4 Singapore
North Korea     1-1 China
Nepal           0-5 North Korea
China          17-0 Maldive Is.
Singapore       1-3 North Korea
Maldive Is.     1-2 Nepal
Maldive Is.     0-7 North Korea
China           3-0 Singapore
China          10-0 Nepal
Singapore       4-2 Maldive Is.
Singapore       4-1 Nepal
China           1-0 North Korea

Group F (East Asia) [Japan progress]

Hong Kong       1-1 Taiwan            1. Japan           6  5 0 1 14- 5  10
Indonesia       1-2 Japan             2. Hong Kong       6  2 3 1  6- 6   7
Indonesia       2-1 Taiwan            3. Indonesia       6  1 2 3  6-10   4
Hong Kong       3-1 Japan             4. Taiwan          6  1 1 4  5-10   3
Indonesia       0-0 Hong Kong
Taiwan          0-3 Japan
Japan           2-0 Taiwan
Hong Kong       1-1 Indonesia
Japan           3-0 Hong Kong
Taiwan          3-1 Indonesia
Japan           3-1 Indonesia
Taiwan          0-1 Hong Kong


Round 2 [Qatar, South Korea and Kuwait qualify]

All matches played in Kuala Lumpur, Malaysia
[order of matches unknown]
Qatar           1-0 South Korea       1. Qatar           5  4 0 1  4- 3   8
Qatar           0-3 Kuwait            2. South Korea     5  3 1 1  6- 3   7
Qatar           1-0 China             3. Kuwait          5  2 2 1  8- 3   6
Qatar           1-0 Japan             4. China           5  3 0 2  7- 5   6
Qatar           1-0 Bahrain           5. Japan           5  1 1 3  8- 6   3
South Korea     1-1 Kuwait            6. Bahrain         5  0 0 5  1-14   0
South Korea     3-1 China
South Korea     1-0 Japan
South Korea     1-0 Bahrain
Kuwait          0-1 China
Kuwait          1-1 Japan
Kuwait          3-0 Bahrain
China           2-1 Japan
China           3-0 Bahrain
Japan           6-1 Bahrain


OCEANIA [Australia progress]

1 group of 4.  Winner progresses to playoff with 5th European team.

Australia       4-0 Papua New Guinea  1. Australia       6  6 0 0 23- 1  12
Australia       2-0 New Zealand       2. New Zealand     6  3 1 2 12- 7   7
Australia       7-0 Fiji              3. Fiji            6  1 2 3  3-15   4
New Zealand     4-0 Fiji              4. Papua New Guinea6  0 1 5  4-19   1
Papua New Guinea0-2 Fiji
Papua New Guinea0-5 Australia
New Zealand     1-2 Australia
Papua New Guinea1-3 New Zealand
Fiji            0-3 Australia
New Zealand     4-2 Papua New Guinea
Fiji            0-0 New Zealand
Fiji            1-1 Papua New Guinea

Play-Off [Australia qualify]

Winner qualifies.

Australia       1-1 Netherlands
Netherlands     2-2 Australia  [aet]  (Australia win on away goals)


Sources:

About this document

Prepared and maintained by Russell Gerrard and Lars Aarhus for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Russell Gerrard and Lars Aarhus
Last updated: 19 Aug 2010

(C) Copyright Russell Gerrard, Lars Aarhus and RSSSF 1997/2010
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.