Austria 2013/14


Bundesliga
ÖFB Cup
1. Liga
Regionalliga

Bundesliga

Final Table:

 1.RB Salzburg                  36  25  5  6 110-35  80  Champions
 2.SK Rapid Wien                36  17 11  8  63-40  62
 3.SV Grödig                    36  15  9 12  68-71  54
 4.FK Austria Wien              36  14 11 11  58-44  53
 5.SK Sturm Graz                36  13  9 14  55-55  48
 6.SV Ried                      36  10 13 13  55-66  43
 7.Wolfsberger AC               36  11  8 17  50-63  41
 8.SC Wiener Neustadt           36  10  9 17  43-84  39
 9.FC Admira Wacker Mödling     36  11  9 16  51-67  37  [-5]
-------------------------------------------------------
10.FC Wacker Innsbruck          36   5 14 17  42-70  29  Relegated

NB: Admira Wacker 5 points deducted for license infringements (after an earlier
    deduction of 8 points was reduced on appeal)

NB: Admira Wacker were refused a license for 2014/15 but successfully appealed

Round 1
[Jul 20]
Austria          2-0 Admira Wacker    
Wiener Neustadt  1-5 Salzburg         
Grödig           0-0 Ried             
Wolfsberg        2-2 Rapid            
[Jul 21]
Innsbruck        2-2 Sturm            

Round 2
[Jul 27]
Admira Wacker    1-2 Innsbruck        
Rapid            4-0 Wiener Neustadt  
Salzburg         5-1 Austria          
Ried             1-0 Wolfsberg        
[Jul 28]
Sturm            0-2 Grödig           

Round 3
[Aug 3]
Austria          3-3 Ried             
Innsbruck        1-1 Salzburg         
Wiener Neustadt  2-1 Wolfsberg        
Grödig           7-1 Admira Wacker    
[Aug 4]
Sturm            2-4 Rapid            

Round 4
[Aug 10]
Admira Wacker    1-1 Sturm            
Salzburg         4-1 Grödig           
Ried             1-1 Wiener Neustadt  
Wolfsberg        1-1 Innsbruck        
[Aug 11]
Rapid            0-0 Austria          

Round 5
[Aug 17]
Austria          5-0 Wiener Neustadt  
Innsbruck        2-3 Ried             
Sturm            1-1 Salzburg         
Grödig           4-3 Wolfsberg        
[Aug 18]
Admira Wacker    2-0 Rapid            

Round 6
[Aug 24]
Wiener Neustadt  1-1 Innsbruck        
Ried             3-0 Sturm            
Wolfsberg        1-4 Austria          
[Aug 25] 
Rapid            0-1 Grödig           
Salzburg         1-0 Admira Wacker    

Round 7
[Aug 31]
Austria          1-1 Innsbruck        
Admira Wacker    1-4 Ried             
Sturm            4-1 Wolfsberg        
Grödig           3-6 Wiener Neustadt  
[Sep 1]
Salzburg         1-1 Rapid            

Round 8
[Sep 14]
Austria          2-3 Grödig           
Innsbruck        0-4 Rapid            
Wiener Neustadt  1-3 Sturm            
Wolfsberg        3-1 Admira Wacker    
[Sep 15]
Ried             0-5 Salzburg         

Round 9
[Sep 21]
Admira Wacker    0-3 Wiener Neustadt  
Sturm            1-2 Austria          
Grödig           3-3 Innsbruck        
[Sep 22]
Rapid            2-0 Ried             
Salzburg         2-2 Wolfsberg        

Round 10
[Sep 28] 
Admira Wacker    1-0 Austria          
Rapid            2-4 Wolfsberg        
Sturm            1-0 Innsbruck        
Ried             4-2 Grödig           
[Sep 29]
Salzburg         8-1 Wiener Neustadt  

Round 11
[Oct 5]  
Innsbruck        3-3 Admira Wacker    
Grödig           0-1 Sturm            
Wolfsberg        1-1 Ried             
[Oct 6] 
Austria          1-2 Salzburg         
Wiener Neustadt  0-0 Rapid            

Round 12
[Oct 19]
Admira Wacker    0-4 Grödig           
Salzburg         6-0 Innsbruck        
Ried             1-1 Austria          
Wolfsberg        1-1 Wiener Neustadt  
[Oct 20]
Rapid            2-2 Sturm            

Round 23
[Oct 26]
Innsbruck        1-2 Wolfsberg        
Wiener Neustadt  3-3 Ried             
Sturm            0-2 Admira Wacker    
[Oct 27]
Austria          0-1 Rapid            
Grödig           0-3 Salzburg         

Round 14
[Nov 2]
Rapid            4-2 Admira Wacker    
Salzburg         1-0 Sturm            
Ried             4-0 Innsbruck        
Wolfsberg        1-1 Grödig           
[Nov 3]
Wiener Neustadt  0-3 Austria          

Round 15
[Nov 9]
Austria          1-0 Wolfsberg        
Innsbruck        4-0 Wiener Neustadt  
[Nov 10]
Admira Wacker    3-1 Salzburg         
Grödig           2-2 Rapid            
[Nov 27]
Sturm            2-0 Ried             

Round 16
[Nov 23]
Innsbruck        0-5 Austria          
Wiener Neustadt  0-2 Grödig           
Ried             2-2 Admira Wacker    
[Nov 24]
Rapid            2-1 Salzburg         
[Dec 11]
Wolfsberg        2-1 Sturm            

Round 17
[Nov 30]
Admira Wacker    3-0 Wolfsberg        
Sturm            2-3 Wiener Neustadt  
Grödig           1-0 Austria          
[Dec 1]
Rapid            3-0 Innsbruck        
Salzburg         4-0 Ried             

Round 18
[Dec 3]
Austria          3-2 Sturm            
[Dec 4]
Innsbruck        5-3 Grödig           
Wiener Neustadt  1-0 Admira Wacker    
Ried             2-0 Rapid            
Wolfsberg        1-2 Salzburg         

Round 19
[Dec 7]
Austria          2-2 Admira Wacker    
Innsbruck        0-1 Sturm            
Grödig           3-0 Ried             
[Dec 8]
Wolfsberg        2-1 Rapid            
[Feb 2]
Wiener Neustadt  1-5 Salzburg         

Round 20
[Dec 14]
Admira Wacker    3-0 Innsbruck        
Sturm            2-2 Grödig           
Ried             1-3 Wolfsberg        
[Dec 15]
Rapid            0-0 Wiener Neustadt  
Salzburg         4-0 Austria          

Round 21
[Dec 17]
Grödig           2-1 Admira Wacker    
[Dec 18]
Austria          1-1 Ried             
Innsbruck        0-1 Salzburg         
Wiener Neustadt  1-1 Wolfsberg        
Sturm            2-0 Rapid            

Round 22
[Feb 8]
Admira Wacker    1-1 Sturm            
Salzburg         6-0 Grödig           
Ried             2-1 Wiener Neustadt  
Wolfsberg        3-2 Innsbruck        
[Feb 9]
Rapid            3-1 Austria          

Round 23
[Feb 15]
Austria          1-1 Wiener Neustadt  
Innsbruck        1-1 Ried             
Sturm            1-4 Salzburg         
Grödig           3-0 Wolfsberg        
[Feb 16]
Admira Wacker    2-1 Rapid            

Round 24
[Feb 22]
Rapid            0-0 Grödig           
Wiener Neustadt  1-0 Innsbruck        
Ried             2-2 Sturm            
Wolfsberg        0-0 Austria          
[Feb 23]
Salzburg         6-1 Admira Wacker    

Round 25
[Mar 1]
Austria          2-1 Innsbruck        
Admira Wacker    2-2 Ried             
Sturm            1-4 Wolfsberg        
Grödig           1-2 Wiener Neustadt  
[Mar 2]
Salzburg         6-3 Rapid            

Round 26
[Mar 8]
Austria          2-0 Grödig           
Wiener Neustadt  2-1 Sturm            
Ried             1-3 Salzburg         
Wolfsberg        2-3 Admira Wacker    
[Mar 9]
Innsbruck        1-1 Rapid            

Round 27
[Mar 15]
Admira Wacker    3-0 Wiener Neustadt  
Rapid            1-0 Ried             
Sturm            1-1 Austria          
Grödig           1-1 Innsbruck        
[Mar 16]
Salzburg         5-0 Wolfsberg        

Round 28
[Mar 22]
Admira Wacker    0-1 Austria          
Rapid            3-0 Wolfsberg        
Sturm            3-1 Innsbruck        
Ried             1-4 Grödig           
[Mar 23]
Salzburg         5-0 Wiener Neustadt  

Round 29
[Mar 25]
Innsbruck        0-0 Admira Wacker    
[Mar 26]
Austria          3-0 Salzburg         
Wiener Neustadt  0-3 Rapid            
Grödig           0-6 Sturm            
Wolfsberg        0-2 Ried             

Round 30
[Mar 29]
Admira Wacker    4-0 Grödig           
Rapid            2-0 Sturm            
Salzburg         0-0 Innsbruck        
Wolfsberg        4-0 Wiener Neustadt  
[Mar 30]
Ried             2-2 Austria          

Round 31
[Apr 5]
Innsbruck        0-1 Wolfsberg        
Wiener Neustadt  1-1 Ried             
Sturm            1-1 Admira Wacker    
Grödig           1-3 Salzburg         
[Apr 6]
Austria          0-1 Rapid            

Round 32
[Apr 12]
Rapid            0-0 Admira Wacker    
Salzburg         1-2 Sturm            
Ried             1-2 Innsbruck        
Wolfsberg        1-2 Grödig           
[Apr 13]
Wiener Neustadt  0-2 Austria          

Round 33
[Apr 19]
Austria          3-1 Wolfsberg        
Admira Wacker    2-3 Salzburg         
Innsbruck        3-1 Wiener Neustadt  
Sturm            2-1 Ried             
[Apr 20]
Grödig           2-2 Rapid            

Round 34
[Apr 26]
Innsbruck        1-1 Austria          
Rapid            2-1 Salzburg         
Wiener Neustadt  1-3 Grödig           
Ried             3-0 Admira Wacker    
[Apr 27]
Wolfsberg        0-1 Sturm            

Round 35 [May 4]
Admira Wacker    1-0 Wolfsberg        
Rapid            2-0 Innsbruck        
Salzburg         4-0 Ried             
Sturm            1-2 Wiener Neustadt  
Grödig           2-1 Austria          

Round 36
[May 11]
Austria          1-2 Sturm            
Innsbruck        3-3 Grödig           
Ried             2-5 Rapid            
Wolfsberg        2-0 Salzburg         
[May 12]
Wiener Neustadt  5-2 Admira Wacker    

Final Table:

 1.RB Salzburg                  36  25  5  6 110-35  80  Champions
 2.SK Rapid Wien                36  17 11  8  63-40  62
 3.SV Grödig                    36  15  9 12  68-71  54
 4.FK Austria Wien              36  14 11 11  58-44  53
 5.SK Sturm Graz                36  13  9 14  55-55  48
 6.SV Ried                      36  10 13 13  55-66  43
 7.Wolfsberger AC               36  11  8 17  50-63  41
 8.SC Wiener Neustadt           36  10  9 17  43-84  39
 9.FC Admira Wacker Mödling     36  11  9 16  51-67  37  [-5]
-------------------------------------------------------
10.FC Wacker Innsbruck          36   5 14 17  42-70  29  Relegated

NB: Admira Wacker 5 points deducted for license infringements (after an earlier
    deduction of 8 points was reduced on appeal)

NB: Admira Wacker were refused a license for 2014/15 but successfully appealed

ÖFB Cup

Round 1
[Jul 13]
SAK Klagenfurt              3-1 Union Vöcklamarkt
ATSV Ober-Grafendorf        2-5 SKU Amstetten
FC Blau-Weiß Linz           1-5 SV Mattersburg
FAC Team für Wien           3-1 FC Kufstein
SC Leopoldsdorf/Marchfeld   1-2 SC/ESV Parndorf             [aet]
SV Wals-Grünau              1-2 SKN St. Pölten
SV Seekirchen               0-2 FC Admira Wacker Mödling
SV Lafnitz                  0-4 SC Rheindorf Altach  
DSV Leoben                  2-3 Kapfenberger SV
Schwarz-Weiß Bregenz        0-4 SV Ried/Innkreis
FC Dornbirn                 1-2 First Vienna FC
SV Oberwart                 0-3 FK Austria Wien
SV Schwechat                0-3 SC Kalsdorf
1. SC Sollenau              1-1 Wiener SK                   [aet, 4-3 pen]
[Jul 14]
SC Pinkafeld                4-2 TSV Neumarkt                [aet]
ASK Bad Vöslau              2-3 TSV Hartberg     
SV Austria Salzburg         1-1 SV Grödig                   [aet, 6-5 pen]
SV Dornbirn                 1-0 FC Kitzbühel 
SK Austria Klagenfurt       3-2 SC Wiener Viktoria
ASV Daßburg                 0-3 SC Wiener Neustadt
FC St. Veit                 1-5 FC Piberstein Lankowitz
Villacher SV                5-5 WSG Swarovski Wattens       [aet, 5-4 pen]
SC Retz                     2-2 SK Vorwärts Steyr           [aet, 2-4 pen]
SC Schwaz                   0-3 Wolfsberger AC
FC Hard                     1-3 SV Horn
TSV St. Johann/Pongau       0-5 FC Pasching
SC Team Wiener Linien       0-5 SK Sturm Graz
SC Mannsdorf                1-0 FC Gratkorn                 [aet]
SC Stegersbach              0-2 SC Austria Lustenau
[Jul 15]
Linzer ASK                  0-0 SK Rapid Wien               [aet, 5-4 pen]
SV Allerheiligen            1-4 FC Wacker Innsbruck
Union St. Florian           0-9 FC Red Bull Salzburg                               
 
Round 2 
[Sep 23]
SAK Klagenfurt              4-2 TSV Hartberg                [aet]
Linzer ASK                  3-4 SKN St. Pölten
Villacher SV                0-3 Kapfenberger SV
[Sep 24]
SV Austria Salzburg         1-1 SV Mattersburg              [aet, 2-4 pen]
SC Kalsdorf                 2-1 FC Austria Wien
SK Austria Klagenfurt       0-2 SC/ESV Parndorf
SK Vorwärts Steyr           1-2 SC Austria Lustenau
SKU Amstetten               2-1 SC Rheindorf Altach
1. SC Sollenau              0-4 First Vienna FC
SC Mannsdorf                4-6 SV Horn                     [aet]
FC Pasching                 2-1 FC Wacker Innsbruck
[Sep 25]
SV Dornbirn                 0-2 SV Ried/Innkreis
SK Sturm Graz               3-0 SC Wiener Neustadt          [aet]
SC Pinkafeld                1-4 Wolfsberger AC
FC Pibersteion Lankowitz    1-1 FC Red Bull Salzburg        [aet, 5-6 pen]
FAC Team für Wien           0-0 FC Admira Wacker Mödling    [aet, 5-6 pen]
 
Round 3 
[Oct 28]
SC Kalsdorf                 0-4 SKN St. Pölten
SV Horn                     5-4 SC/ESV Parndorf
[Oct 29]
SKU Amstetten               2-0 SV Mattersburg
FC Pasching                 2-4 Wolfsberger AC              [aet]
SAK Klagenfurt              0-1 SV Ried/Innkreis
FC Admira Wacker Mödling    3-1 First Vienna FC
[Oct 30]
SC Austria Lustenau         0-4 SK Sturm Graz
Kapfenberger SV             1-7 FC Red Bull Salzburg

Quarterfinals
[Apr 8]
FC Admira Wacker Mödling    0-1 SK Sturm Graz
[Apr 15]
SV Horn                     2-0 SKU Amstetten
SV Ried/Innkreis            1-2 SKN St. Pölten 
[Apr 16]
Wolfsberger AC              0-6 FC Red Bull Salzburg
 
Semifinals [May 7]
SV Horn                     0-7 FC Red Bull Salzburg
SKN St. Pölten              1-0 SK Sturm Graz               [aet]
 
Final [May 18, Klagenfurt]
FC Red Bull Salzburg        4-2 SKN St. Pölten
  [Klein 35, Kampl 41, Soriano 63, 67; Jano 39, Noel 70]

1. Liga (Second Level)

Final Table:
   
 1.SC Rheindorf Altach          36  21 10  5  79-41  73  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.SC Austria Lustenau          36  16 11  9  57-36  59
 3.FC Liefering                 36  16  9 11  72-48  57
 4.SKN Sankt Pölten             36  15  8 13  52-48  53
 5.Kapfenberger SV              36  16  4 16  55-48  52
 6.SV Mattersburg               36  11 11 14  53-67  44
 7.SV Horn                      36  12  8 16  52-70  44
 8.TSV Hartberg                 36  11 11 14  41-60  44
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.SC/ESV Parndorf              36  11  6 19  41-59  39  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
10.First Vienna FC 1894         36   9  6 21  36-61  20  [-13]  Relegated

NB: Kapfenberg and Vienna were refused a license for 2014/15;
    Kapfenberg successfully appealed


Promotion/Relegation Playoff

Participants:
SC/ESV Parndorf (1.Liga)
SV Austria Salzburg (winners Regionalliga West)
Linzer ASK (winners Regionalliga Mitte)
FAC Team für Wien (winners Regionalliga Ost)

First Legs [Jun 2]
FAC              2-2 Salzburg
Parndorf         0-1 Linzer ASK       

Second Legs [Jun 5]
Salzburg         0-3 FAC
Linzer ASK       1-1 Parndorf         

NB: Parndorf relegated, LASK and FAC promoted

Regionalliga

Regionalliga West | Regionalliga Mitte | Regionalliga Ost

Regionalliga West

Final Table:

 1.Austria Salzburg             30  25  4  1  96-15  79  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.WSG Wattens                  30  22  4  4  88-36  70
 3.TSV Neumarkt/Pötting         30  16  5  9  67-41  53
 4.TSV St. Johann/Pongau        30  15  2 13  59-57  47
 5.SCR Altach Amateure          30  14  4 12  51-51  46
 6.SC Schwaz                    30  13  6 11  45-42  45
 7.FC Wacker Innsbruck Amateure 30  12  4 14  51-61  40
 8.FC Kufstein                  30   9  9 12  49-58  36
 9.FC Dornbirn                  30   8 10 12  50-51  34
10.SV Seekirchen/Wallersee      30   8 10 12  44-48  34
11.FC Hard                      30  10  4 16  38-65  34
12.FC Höchst                    30   8  9 13  35-51  33
13.USC Eugendorf                30   9  6 15  44-69  33
-------------------------------------------------------
14.USK Anif/Red Bulls Junior    30   7 10 13  43-56  31  Relegated
15.SW Bregenz                   30   8  5 17  50-75  29  Relegated
16.SV Wals-Grünau               30   7  6 17  36-70  27  Relegated

Regionalliga Mitte

Final Table:

 1.LASK Linz                    30  24  4  2  80-19  76  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FC Pasching                  30  21  6  3  79-20  69
 3.SV Lafnitz                   30  17  4  9  68-55  55
 4.SV Wallern                   30  14  5 11  51-46  47
 5.SK Austria Klagenfurt        30  13  5 12  56-68  44
 6.FC Blau-Weiss Linz           30  13  3 14  40-52  42
 7.Union St. Florian            30  11  8 11  36-36  41
 8.Sturm Graz Amateure          30  11  8 11  54-55  41
 9.SC Kalsdorf                  30  11  6 13  53-55  39
10.SV Allerheiligen/Mürztal     30  10  7 13  49-46  37
11.SAK Klagenfurt               30  11  4 15  57-65  37
12.SK Vorwärts Steyr            30  11  4 15  37-47  37
13.UVB Vöcklamarkt              30  10  4 16  38-63  34
14.Wolfsberger AC Amateure      30   7  6 17  35-57  27
-------------------------------------------------------
15.Villacher SV                 30   7  5 18  37-61  26  Relegated
16.Kapfenberger SV Amateure     30   6  7 17  35-60  25  Relegated

Regionalliga Ost

Final Table:

 1.FAC Team für Wien            30  20  4  6  55-24  64   Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -     
 2.FK Austria Wien Amateure     30  17  6  7  55-34  57      
 3.SKU Amstetten                30  17  5  8  63-29  56      
 4.SC Ritzing                   30  16  5  9  47-36  53      
 5.SK Rapid Amateure            30  15  6  9  63-46  51      
 6.1.SC Sollenau                30  13  6 11  57-60  45      
 7.SV Mattersburg Amateure      30  14  2 14  51-41  44      
 8.SV Stegersbach               30  12  6 12  43-46  42      
 9.SV Schwechat                 30  11  8 11  44-48  41      
10.FC Admira Wacker Mödling Am. 30  12  4 14  37-50  40      
11.Wiener Sportklub             30  11  5 14  48-55  38      
12.SV Neuberg                   30  10  6 14  48-51  36   
-------------------------------------------------------
13.SC Wiener Viktoria           30   9  3 18  47-76  30  Relegated
14.ATSV Ober-Grafendorf         30   7  8 15  37-61  29  Relegated
15.SV Oberwart                  30   6  9 15  38-58  27  Relegated
16.SC Retz                      30   6  5 19  36-54  23  Relegated



2012/13.

2014/15.

list of final tables.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 31 Jul 2014

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.