Austria 2015/16


Bundesliga
ÖFB Cup
1. Liga
Regionalliga

Bundesliga

Final Table:

 1.RB Salzburg                  36  21 11  4  71-33  74  [C]  Champions
 2.SK Rapid Wien                36  20  5 11  66-42  65
 3.FK Austria Wien              36  17  8 11  65-48  59
 4.FC Admira Wacker Mödling     36  13 11 12  45-51  50
 5.SK Sturm Graz                36  12 12 12  40-40  48
 6.Wolfsberger AC               36  11 10 15  33-36  43
 7.SV Ried                      36  11  9 16  36-52  42
 8.SC Rheindorf Altach          36  11  7 18  39-49  40
 9.SV Mattersburg               36  10  9 17  40-70  39  [P]
-------------------------------------------------------
10.SV Grödig                    36   9  8 19  42-56  35  Relegated

NB: after the end of the season, Grödig announced they will not play at the second
    level next season but withdraw to their regional league (Regionalliga West)

Round 1
[Jul 25]
Mattersburg      2-1 Salzburg         
Rapid            3-0 Ried             
Sturm            1-1 Admira Wacker    
Grödig           2-1 Altach           
[Jul 26]
Wolfsberg        0-2 Austria          

Round 2
[Aug 1]
Salzburg         1-2 Rapid            
Admira Wacker    2-1 Mattersburg      
[Aug 2]
Austria          3-1 Altach           
Ried             0-0 Wolfsberg        
Sturm            1-1 Grödig           

Round 3
[Aug 8]
Grödig           2-2 Austria          
Admira Wacker    2-2 Salzburg         
Mattersburg      4-1 Ried             
[Aug 9] 
Altach           0-1 Sturm            
Rapid            2-1 Wolfsberg        

Round 4
[Aug 11]
Ried             1-4 Salzburg         
[Aug 12]
Austria          2-5 Rapid            
Altach           3-1 Mattersburg      
Grödig           2-3 Admira Wacker    
Wolfsberg        0-2 Sturm            

Round 5
[Aug 15]
Austria          5-1 Mattersburg      
Admira Wacker    3-1 Ried             
Salzburg         2-0 Altach           
Wolfsberg        3-2 Grödig           
[Aug 16]
Sturm            2-2 Rapid            

Round 6
[Aug 22] 
Rapid            3-0 Grödig           
Mattersburg      1-0 Wolfsberg        
Ried             1-0 Sturm            
[Aug 23]
Salzburg         2-2 Austria          
Altach           1-2 Admira Wacker    

Round 7
[Aug 29]
Admira Wacker    0-1 Austria          
Rapid            2-4 Mattersburg      
Grödig           4-1 Ried             
[Aug 30]
Sturm            2-3 Salzburg         
Wolfsberg        0-2 Altach           

Round 8
[Sep 12]
Altach           2-0 Rapid            
Austria          1-1 Ried             
Admira Wacker    1-0 Wolfsberg        
Salzburg         4-2 Grödig           
[Sep 13]
Mattersburg      2-0 Sturm            

Round 9
[Sep 19]
Sturm            2-0 Austria          
Grödig           1-1 Mattersburg      
Ried             2-0 Altach           
Wolfsberg        1-1 Salzburg         
[Sep 20]
Rapid            2-0 Admira Wacker    

Round 10
[Sep 26] 
Ried             0-1 Rapid            
Austria          1-0 Wolfsberg        
Salzburg         4-2 Mattersburg      
Altach           1-0 Grödig           
[Sep 27]
Admira Wacker    0-1 Sturm            

Round 11
[Oct 3]
Grödig           3-0 Sturm            
Altach           1-2 Austria          
Mattersburg      0-4 Admira Wacker    
Wolfsberg        1-1 Ried             
[Oct 4]
Rapid            1-2 Salzburg         

Round 12
[Oct 17]
Salzburg         8-0 Admira Wacker    
Austria          2-1 Grödig           
Sturm            3-1 Altach           
Ried             0-1 Mattersburg      
[Oct 18]
Wolfsberg        2-1 Rapid            

Round 13
[Oct 24]
Mattersburg      2-1 Altach           
Admira Wacker    0-0 Grödig           
Salzburg         2-1 Ried             
Sturm            2-0 Wolfsberg        
[Oct 25]
Rapid            1-2 Austria          

Round 14
[Oct 31]
Rapid            2-1 Sturm            
Altach           1-0 Salzburg         
Grödig           1-0 Wolfsberg        
Ried             1-1 Admira Wacker    
[Nov 1]
Mattersburg      1-2 Austria          

Round 15
[Nov 7]
Austria          1-1 Salzburg         
Admira Wacker    1-1 Altach           
Sturm            3-2 Ried             
Wolfsberg        2-1 Mattersburg      
[Nov 8]
Grödig           2-1 Rapid            

Round 16
[Nov 21]
Austria          1-1 Admira Wacker    
Altach           2-1 Wolfsberg        
Mattersburg      1-6 Rapid            
Ried             1-0 Grödig           
[Nov 22]
Salzburg         3-1 Sturm            

Round 17
[Nov 28]
Sturm            0-0 Mattersburg      
Grödig           1-1 Salzburg         
Wolfsberg        4-0 Admira Wacker    
[Nov 29]
Ried             4-2 Austria          
Rapid            3-1 Altach           

Round 18
[Dec 1]
Salzburg         1-1 Wolfsberg        
[Dec 2]
Admira Wacker    2-1 Rapid            
Altach           1-3 Ried             
Mattersburg      0-2 Grödig           
Austria          2-1 Sturm            

Round 19
[Dec 5]
Wolfsberg        2-0 Austria          
Rapid            2-1 Ried             
Sturm            1-1 Admira Wacker    
Grödig           0-3 Altach           
[Dec 6]
Mattersburg      0-0 Salzburg         

Round 20
[Dec 12]
Austria          1-2 Altach           
Admira Wacker    1-1 Mattersburg      
Sturm            2-0 Grödig           
Ried             1-0 Wolfsberg        
[Dec 13]
Salzburg         2-0 Rapid            

Round 21
[Feb 6]
Altach           2-2 Sturm            
Rapid            3-0 Wolfsberg        
Grödig           0-1 Austria          
Mattersburg      3-3 Ried             
[Feb 7]
Admira Wacker    1-2 Salzburg         

Round 22
[Feb 13]
Ried             1-0 Salzburg         
Altach           1-2 Mattersburg      
Grödig           2-2 Admira Wacker    
Wolfsberg        0-0 Sturm            
[Feb 14]
Austria          0-3 Rapid            

Round 23
[Feb 20]			
Austria          2-2 Mattersburg      
Admira Wacker    0-0 Ried             
Salzburg         2-0 Altach           
Wolfsberg        2-0 Grödig           
[Feb 21]
Sturm            0-2 Rapid            

Round 24
[Feb 27]
Ried             0-1 Sturm            
Altach           1-2 Admira Wacker    
Mattersburg      1-1 Wolfsberg        
[Feb 28]
Rapid            3-2 Grödig           
Salzburg         4-1 Austria          

Round 25
[Mar 1]
Wolfsberg        1-0 Altach           
[Mar 2]
Admira Wacker    0-3 Austria          
Rapid            3-0 Mattersburg      
Grödig           2-2 Ried             
Sturm            0-0 Salzburg         

Round 26
[Mar 5]
Salzburg         3-0 Grödig           
Austria          3-1 Ried             
Admira Wacker    0-2 Wolfsberg        
Mattersburg      1-0 Sturm            
[Mar 6]
Altach           0-0 Rapid            

Round 27
[Mar 12]
Wolfsberg        1-1 Salzburg         
Rapid            0-4 Admira Wacker    
Grödig           0-1 Mattersburg      
Ried             0-2 Altach           
[Mar 13]
Sturm            1-1 Austria          

Round 28
[Mar 19]
Austria          0-0 Wolfsberg        
Admira Wacker    1-0 Sturm            
Salzburg         2-1 Mattersburg      
Altach           1-0 Grödig           
[Mar 20]
Ried             1-0 Rapid            

Round 29
[Apr 2]
Grödig           1-3 Sturm            
Altach           2-0 Austria          
Mattersburg      0-3 Admira Wacker    
Wolfsberg        1-0 Ried             
[Apr 3]
Rapid            1-1 Salzburg         

Round 30
[Apr 9]
Sturm            4-1 Altach           
Austria          0-2 Grödig           
Ried             1-0 Mattersburg      
Wolfsberg        2-2 Rapid            
[Apr 10]
Salzburg         1-0 Admira Wacker    

Round 31
[Apr 16]
Salzburg         2-1 Ried             
Admira Wacker    1-1 Grödig           
Sturm            1-0 Wolfsberg        
Mattersburg      0-0 Altach           
[Apr 17]
Rapid            1-0 Austria          

Round 32
[Apr 23]
Mattersburg      0-9 Austria          
Altach           1-3 Salzburg         
Grödig           0-1 Wolfsberg        
Ried             1-0 Admira Wacker    
[Apr 24]
Rapid            2-0 Sturm            

Round 33
[Apr 30]
Grödig           2-0 Rapid            
Admira Wacker    2-1 Altach           
Sturm            0-0 Ried             
Wolfsberg        2-0 Mattersburg      
[May 1]
Austria          0-2 Salzburg         

Round 34
[May 7]
Austria          3-1 Admira Wacker    
Salzburg         1-1 Sturm            
Altach           1-1 Wolfsberg        
Ried             2-0 Grödig           
[May 8]
Mattersburg      0-2 Rapid            

Round 35 [May 11]
Rapid            1-1 Altach           
Sturm            1-1 Mattersburg      
Grödig           1-2 Salzburg         
Ried             0-5 Austria          
Wolfsberg        1-2 Admira Wacker    

Round 36 [May 15]
Austria          3-0 Sturm            
Admira Wacker    1-3 Rapid            
Salzburg         1-0 Wolfsberg        
Altach           0-0 Ried             
Mattersburg      2-3 Grödig           

Final Table:

 1.RB Salzburg                  36  21 11  4  71-33  74  [C]  Champions
 2.SK Rapid Wien                36  20  5 11  66-42  65
 3.FK Austria Wien              36  17  8 11  65-48  59
 4.FC Admira Wacker Mödling     36  13 11 12  45-51  50
 5.SK Sturm Graz                36  12 12 12  40-40  48
 6.Wolfsberger AC               36  11 10 15  33-36  43
 7.SV Ried                      36  11  9 16  36-52  42
 8.SC Rheindorf Altach          36  11  7 18  39-49  40
 9.SV Mattersburg               36  10  9 17  40-70  39  [P]
-------------------------------------------------------
10.SV Grödig                    36   9  8 19  42-56  35  Relegated

NB: after the end of the season, Grödig announced they will not play at the second
    level next season but withdraw to their regional league (Regionalliga West)

ÖFB Cup

Round 1
[Jul 17]
SC Weiz                     1-5 SK Rapid Wien
First Vienna FC             0-1 SC Wiener Neustadt
VST Völkermarkt             2-2 FC Lendorf                  [aet, 5-6 pen]
FC Blau-Weiß Linz           1-1 FC Wacker Innsbruck         [aet, 4-5 pen]
SV Wallern                  2-1 SK Vorwärts Steyr
SV Allerheiligen            0-3 Kapfenberger SV
SV Lafnitz                  1-2 SC Rheindorf Altach    
SV Innsbruck               0-15 SV Ried/Innkreis
SV Oberwart                 0-3 FK Austria Wien
SKU Amstetten               3-2 ASK Kottingbrunn            [aet]
SV Horn                     2-0 SC Ritzing
1. SC Sollenau              0-3 SV Mattersburg
Kremser SC                  6-1 SC Trausdorf
SC/ESV Parndorf             2-7 Linzer ASK
[Jul 18]
Union Gurten                1-0 SV Grödig
ASK Ebreichsdorf            4-0 FC Penzing Wien
SV Leobendorf               0-0 Wiener SK                   [aet, 4-3 pen]
FC Golling                  0-6 Floridsdorfer AC (Wien)
TSV Neumarkt/Wallersee      0-3 FC Hard
SC Deutschlandsberg         0-7 FC Red Bull Salzburg
Schwarz-Weiß Bregenz        0-1 FC Wels
ATSV Stadl-Paura            1-5 WSG Swarovski Wattens
USC Eugendorf               2-4 SV Austria Salzburg         [aet]   
TSV St. Johann/Pongau       4-0 FC Kitzbühel   
FC Dornbirn                 0-2 SKN St. Pölten
FC Höchst                   1-2 SV Seekirchen
SV Schwechat                1-1 FC Admira Wacker Mödling    [aet, 2-4 pen]  
TSV Hartberg                0-6 SK Sturm Graz   
[Jul 19]
Annabichler SV (Klagenfurt) 1-4 FC Stadlau
SV Reichenau                1-4 SK Austria Klagenfurt
FC Piberstein Lankowitz     3-1 SC Austria Lustenau
ASKÖ Köttmannsdorf          0-6 Wolfsberger AC                              

Round 2
[Sep 22]
FC Stadlau Wien             2-1 SK Austria Klagenfurt       [aet]
Union Gurten                1-3 SV Mattersburg
Wiener SK                   0-3 SC Rheindorf Altach
TSV St.Johann/Pongau        1-1 Linzer ASK                  [aet, 4-5 pen]
FC Piberstein Lankowitz     1-0 Floridsdorfer AC Wien   
WSG Swarovski Wattens       0-0 Kapfenberger SV             [aet, 6-5 pen] 
FC Hard                     1-4 SKN St. Pölten
SV Seekirchen               0-7 SK Sturm Graz
FC Lendorf                  0-5 SV Austria Salzburg
SV Horn                     2-3 FC Red Bull Salzburg        [aet]
Kremser SC                  3-5 FC Wacker Innsbruck         [aet]            
ASK Ebreichsdorf            3-1 SC Wiener Neustadt
[Sep 23]
SKU Amstetten               1-1 SK Rapid Wien               [aet, 3-4 pen]
SV Wallern                  2-2 FC Admira Wacker Mödling    [aet, 2-4 pen] 
FC Wels                     0-2 FK Austria Wien
SV Ried/Innkreis            0-0 Wolfsberger AC              [aet, 5-3 pen]
 
Round 3
[Oct 27]
ASK Ebreichsdorf            2-3 SK Sturm Graz
FC Stadlau Wien             0-4 SKN St. Pölten
FC Piberstein Lankowitz     0-1 FC Admira Wacker Mödling
FC Red Bull Salzburg        4-2 SV Ried/Innkreis
FC Wacker Innsbruck         0-2 Linzer ASK
[Oct 28]
WSG Swarovski Wattens       0-2 SV Mattersburg
SK Rapid Wien               5-1 SV Austria Salzburg
[Nov 4]
FK Austria Wien             2-1 SC Rheindorf Altach

Quarterfinals
[Feb 9]
FK Austria Wien             1-0 Linzer ASK
SC Mattersburg              1-2 SKN St. Pölten
[Feb 10]
SK Rapid Wien               0-1 FC Admira/Wacker Mödling
SK Sturm Graz               0-1 FC Red Bull Salzburg

Semifinals
[Apr 19]
FC Admira/Wacker Mödling    2-1 SKN St. Pölten
[Apr 20]
FC Red Bull Salzburg        5-2 FK Austria Wien             

Final [May 19, Klagenfurt]
FC Red Bull Salzburg        5-0 FC Admira/Wacker Mödling    
  [Soriano 7, 65, 86pen , Keita 28, Laimer 73]

1. Liga (Second Level)

Final Table:
   
 1.SKN Sankt Pölten             36  26  2  8  68-34  80  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.LASK Linz                    36  22  6  8  65-35  72
 3.FC Wacker Innsbruck          36  17  8 11  61-47  59
 4.FC Liefering                 36  17  6 13  65-49  57  [*]
 5.SC Austria Lustenau          36  16  9 11  56-40  57
 6.Kapfenberger SV              36  14  8 14  63-62  50
 7.SC Wiener Neustadt           36  12  9 15  39-49  45  [R]
 8.SK Austria Klagenfurt        36   8 10 18  43-62  34  [P]  Denied License
-------------------------------------------------------
 9.SV Austria Salzburg          36   7 11 18  45-73  26  [-6]  [P] Denied License
10.Floridsdorfer AC             36   4  5 27  23-77  17

[*] FC Liefering (farm team RB Salzburg) are not eligible for promotion

Promotion Playoff

NB: both SV Austria Salzburg (who opened insolvency proceedings during the season) and
    SK Austria Klagenfurt (who were denied a second level license for next season in
    spite of two appeals) are forcibly relegated; as in addition SV Grödig (relegated
    from the first level) voluntarily return to the regional level, Floridsdorfer AC
    remain at the second level and three clubs are promoted from the regional leagues:
    SV Horn (Regionalliga Ost), FC Blau-Weiss Linz (Regionalliga Mitte) and WSG Wattens
    (Regionalliga West); the playoff for one promotion place between FC Blau-Weiss Linz
    and WSG Wattens will therefore not be played.

Regionalliga

Regionalliga West | Regionalliga Mitte | Regionalliga Ost

Regionalliga West

Final Table:

 1.WSG Wattens                  30  24  3  3  81-18  75  Promoted
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.USK Anif                     30  18  3  9  76-46  57  [P]
 3.TSV St. Johann/Pongau        30  16  7  7  59-32  55
 4.FC Dornbirn                  30  15  5 10  58-39  50
 5.SC Schwaz                    30  12 10  8  44-40  46
 6.USC Eugendorf                30  12  7 11  56-63  43
 7.FC Wacker Innsbruck Amateure 30  12  6 12  54-45  42
 8.FC Pinzgau Saalfelden        30  11  6 13  51-59  39
 9.SV Seekirchen                30  10  9 11  50-58  39
10.SCR Altach Amateure          30  11  5 14  33-48  38
11.FC Kufstein                  30  10  7 13  43-45  37
12.FC Hard                      30   9  9 12  35-42  36
-------------------------------------------------------
13.TSV Neumarkt/Wallersee       30  11  3 16  43-61  36  Relegated
14.SW Bregenz                   30   9  6 15  42-63  33  [P]  Relegated
15.FC Kitzbühel                 30   9  5 16  53-59  32  Relegated
16.SVG Reichenau                30   2  7 21  28-88  13  [P]  Relegated

Promoted: SAK 1914 (Salzburg) [FC Bergheim declined promotion]
          SV Wörgl (Tirol)
          VfB Hohenems (Vorarlberg)

Regionalliga Mitte

Final Table:

 1.FC Blau-Weiss Linz           30  22  4  4  89-25  70  Promoted
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.TSV Hartberg                 30  18  6  6  64-38  60  [R]
 3.Union St. Florian            30  15  7  8  53-35  52
 4.SC Kalsdorf                  30  16  3 11  56-43  51
 5.SPG Pasching/LASK Juniors    30  15  5 10  59-46  50
 6.SV Lafnitz                   30  15  4 11  62-52  49
 7.ATSV Stadl-Paura             30  14  6 10  58-49  48  [P]
 8.USV Allerheiligen            30  14  6 10  50-43  48
 9.Deutschlandsberger SC        30  12  7 11  49-43  43  [P]
10.Union Gurten                 30  11  7 12  51-44  40
11.SK Sturm Graz Amateure       30   9 11 10  48-48  38
12.SK Vorwärts Steyr            30   9  7 14  36-49  34
13.SC Weiz                      30   6  8 16  33-66  26
-------------------------------------------------------
14.Wolfsberger AC Amateure      30   6  5 19  34-64  23  Relegated
15.SV Wallern                   30   6  4 20  35-70  22  Relegated
16.Annabichler SV               30   5  4 21  24-86  19  [P]  Relegated

Promoted: ATSV Wolfsberg (Kärnten) [ATUS Ferlach declined promotion]
          SV Grieskirchen (Oberösterreich)
          FC Gleisdorf 09 (Steiermark)

Regionalliga Ost

Final Table:

 1.SV Horn                      30  21  6  3  80-28  69  [R]  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.First Vienna FC              30  20  7  3  63-21  67
 3.SC Ritzing                   30  14 10  6  58-30  52
 4.SK Union Amstetten           30  14 10  6  51-30  52
 5.ASK Ebreichsdorf             30  12  8 10  42-40  44  [P]
 6.FC Stadlau                   30  11 10  9  42-40  43  [P]
 7.SC/ESV Parndorf              30  11  9 10  58-46  42
 8.FK Austria Wien Amateure     30  10  9 11  45-39  39
 9.SKN St. Pölten Juniors       30  11  6 13  32-41  39
10.Admira Juniors Mödling       30   9  9 12  47-55  36
11.1.SC Sollenau                30   8  8 14  35-57  32  [*]  Withdrew
12.SK Rapid II Wien             30   7 10 13  38-57  31
13.SC Neusiedl/See              30   6 11 13  44-60  29
14.Wiener Sportklub             30   7  8 15  37-54  29
15.SV Schwechat                 30   7  5 18  33-64  26
-------------------------------------------------------
16.SV Oberwart                  30   5  8 17  29-72  23  [P]  Relegated

[*] Sollenau sold their place for 2016/17 to Traiskirchen (formally,
    1.SC Sollenau merged with FCM Traiskirchen into SG Traiskirchen).

Promoted: SC Mannsdorf (Niederösterreich)
          
NB: SV Eberau (Burgenland) declined promotion, and as no other club from the 
      Burgenlandliga was either eligible or willing to be promoted, SV Schwechat
      escaped relegation;
    Young Style SC (Wien) [formerly SC Wienerberg] also declined promotion, 
      but as they did so very late, they were not replaced, reducing the number
      of clubs in the RL Ost to 15 for 2016/17.
          

2014/15.

2016/17.

list of final tables.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 1 Aug 2016

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.