Austria 2016/17


Bundesliga
ÖFB Cup
1. Liga
Regionalliga

Bundesliga

Final Table:

 1.RB Salzburg                  36  25  6  5  74-24  81  [C]  Champions
 2.FK Austria Wien              36  20  3 13  72-50  63
 3.SK Sturm Graz                36  19  3 14  55-39  60
 4.SC Rheindorf Altach          36  15  8 13  46-49  53
 5.SK Rapid Wien                36  12 10 14  52-42  46
 6.FC Admira Wacker Mödling     36  13  7 16  36-55  46
 7.SV Mattersburg               36  12  7 17  39-54  43
 8.Wolfsberger AC               36  11  9 16  40-59  42
 9.SKN Sankt Pölten             36   9 10 17  41-60  37  [P]
-------------------------------------------------------
10.SV Ried                      36  10  5 21  33-56  35       Relegated

Round 1
[Jul 23]
Rapid            5-0 Ried             
Altach           1-0 Wolfsberg        
Sturm            3-1 Salzburg         
[Jul 24]
Sankt Pölten     1-2 Austria          
Mattersburg      0-1 Admira Wacker    

Round 2
[Jul 30]
Salzburg         1-1 Wolfsberg        
Ried             1-0 Sturm            
[Jul 31]
Austria          3-1 Mattersburg      
Altach           1-0 Rapid            
Sankt Pölten     2-1 Admira Wacker    

Round 3
[Aug 6]
Mattersburg      0-2 Sturm            
Admira Wacker    1-2 Altach           
Salzburg         2-0 Sankt Pölten     
Wolfsberg        1-0 Ried             
[Aug 7]
Austria          1-4 Rapid            

Round 4
[Aug 13]
Ried             0-2 Salzburg         
Rapid            4-0 Admira Wacker    
Altach           3-1 Sankt Pölten     
Mattersburg      3-1 Wolfsberg        
[Aug 14]
Sturm            3-1 Austria          

Round 5
[Aug 20]
Sankt Pölten     1-3 Sturm            
Admira Wacker    1-0 Ried             
Salzburg         3-1 Mattersburg      
[Aug 21]
Wolfsberg        1-1 Rapid            
Austria          3-1 Altach           

Round 6
[Aug 27]
Sturm            3-1 Altach           
Mattersburg      1-1 Sankt Pölten     
Wolfsberg        5-0 Admira Wacker    
[Aug 28]
Rapid            0-0 Salzburg         
Ried             1-1 Austria          

Round 7
[Sep 10]
Sturm            1-1 Rapid            
Austria          4-1 Wolfsberg        
Altach           2-1 Mattersburg      
Sankt Pölten     2-3 Ried             
[Sep 11]
Admira Wacker    0-4 Salzburg         

Round 8
[Sep 17]
Ried             2-1 Altach           
Admira Wacker    0-3 Sturm            
Wolfsberg        1-1 Sankt Pölten     
[Sep 18]
Salzburg         4-1 Austria          
Rapid            3-0 Mattersburg      

Round 9
[Sep 24]
Sankt Pölten     1-1 Rapid            
Austria          1-2 Admira Wacker    
Sturm            3-0 Wolfsberg        
Mattersburg      1-1 Ried             
[Sep 25]
Altach           0-0 Salzburg         

Round 10
[Oct 1]
Wolfsberg        1-2 Altach           
Admira Wacker    1-0 Mattersburg      
[Oct 2]
Salzburg         0-1 Sturm            
Ried             4-2 Rapid            
Austria          2-1 Sankt Pölten     

Round 11
[Oct 15]
Wolfsberg        2-2 Salzburg         
Admira Wacker    1-1 Sankt Pölten     
Rapid            1-1 Altach           
Sturm            1-0 Ried             
[Oct 16]
Mattersburg      0-2 Austria          

Round 12
[Oct 22]
Sturm            2-2 Mattersburg      
Altach           2-0 Admira Wacker    
Ried             0-1 Wolfsberg        
[Oct 23]
Sankt Pölten     1-5 Salzburg         
Rapid            0-2 Austria          

Round 13
[Oct 29]
Admira Wacker    1-2 Rapid            
Salzburg         1-0 Ried             
Sankt Pölten     0-1 Altach           
Wolfsberg        3-0 Mattersburg      
[Oct 30]
Austria          2-0 Sturm            

Round 14
[Nov 5]
Sturm            1-2 Sankt Pölten     
Ried             2-1 Admira Wacker    
[Nov 6]
Rapid            0-1 Wolfsberg        
Altach           5-1 Austria          
Mattersburg      2-1 Salzburg         

Round 15
[Nov 19]
Altach           1-1 Sturm            
Austria          2-0 Ried             
Admira Wacker    4-1 Wolfsberg        
Sankt Pölten     2-2 Mattersburg      
[Nov 20]
Salzburg         2-1 Rapid            

Round 16
[Nov 26]
Ried             1-2 Sankt Pölten     
Mattersburg      1-2 Altach           
[Nov 27]
Wolfsberg        0-3 Austria          
Rapid            1-2 Sturm            
Salzburg         0-1 Admira Wacker    

Round 17
[Nov 29]
Altach           1-0 Ried             
[Nov 30]
Austria          1-3 Salzburg         
Sankt Pölten     0-4 Wolfsberg        
Sturm            0-2 Admira Wacker    
Mattersburg      1-1 Rapid            

Round 18
[Dec 3]
Rapid            1-0 Sankt Pölten     
Admira Wacker    0-2 Austria          
Salzburg         4-1 Altach           
Ried             2-1 Mattersburg      
[Dec 4]
Wolfsberg        0-4 Sturm            

Halfway Table:

 1.SK Sturm Graz                18  11  3  4  33-16  36
 2.SC Rheindorf Altach          18  11  3  4  28-20  36
 3.RB Salzburg                  18  10  4  4  35-16  34  [C]
 4.FK Austria Wien              18  11  1  6  34-27  34
 5.SK Rapid Wien                18   6  6  6  28-19  24
 6.Wolfsberger AC               18   6  4  8  24-29  22
 7.FC Admira Wacker Mödling     18   7  1 10  17-31  22
 8.SV Ried                      18   6  2 10  17-26  20
 9.SKN Sankt Pölten             18   3  5 10  19-35  14  [P]
-------------------------------------------------------
10.SV Mattersburg               18   2  5 11  17-33  11

Round 19
[Dec 10]
Altach           2-1 Wolfsberg        
Mattersburg      2-0 Admira Wacker    
[Dec 11]
Rapid            3-1 Ried             
Sankt Pölten     2-1 Austria          
Sturm            0-1 Salzburg         

Round 20
[Dec 17]
Ried             0-3 Sturm            
Austria          2-0 Mattersburg      
Salzburg         3-0 Wolfsberg        
Sankt Pölten     2-2 Admira Wacker    
[Dec 18]
Altach           3-1 Rapid            

Round 21
[Feb 11]
Admira Wacker    1-1 Altach           
Salzburg         2-0 Sankt Pölten     
Mattersburg      1-0 Sturm            
Wolfsberg        1-0 Ried             
[Feb 12]
Austria          1-1 Rapid            

Round 22
[Feb 18]
Sturm            0-4 Austria          
Rapid            0-0 Admira Wacker    
Mattersburg      2-1 Wolfsberg        
Altach           1-2 Sankt Pölten     
[Feb 19]
Ried             1-6 Salzburg         

Round 23
[Feb 25]
Wolfsberg        2-1 Rapid            
Salzburg         1-0 Mattersburg      
Austria          1-3 Altach           
Admira Wacker    1-0 Ried             
[Feb 26]
Sankt Pölten     2-1 Sturm            

Round 24
[Mar 4]
Sturm            3-0 Altach           
Mattersburg      1-0 Sankt Pölten     
Wolfsberg        1-1 Admira Wacker    
Ried             0-3 Austria          
[Mar 5]
Rapid            0-1 Salzburg         

Round 25
[Mar 11]
Sankt Pölten     1-0 Ried             
Admira Wacker    1-1 Salzburg         
Austria          3-0 Wolfsberg        
Altach           3-0 Mattersburg      
[Mar 12]
Sturm            2-1 Rapid            

Round 26
[Mar 18]
Rapid            1-1 Mattersburg      
Ried             2-0 Altach           
Admira Wacker    1-0 Sturm            
Wolfsberg        1-0 Sankt Pölten     
[Mar 19]
Salzburg         5-0 Austria          

Round 27
[Apr 1]
Sankt Pölten     1-1 Rapid            
Austria          0-2 Admira Wacker    
Sturm            4-0 Wolfsberg        
Mattersburg      2-1 Ried             
[Apr 2]
Altach           0-5 Salzburg         

Round 28
[Apr 8]
Ried             3-0 Rapid            
Wolfsberg        0-0 Altach           
Admira Wacker    0-2 Mattersburg      
Austria          1-2 Sankt Pölten     
[Apr 9]
Salzburg         1-0 Sturm            

Round 29
[Apr 15]
Wolfsberg        0-2 Salzburg         
Rapid            3-0 Altach           
Admira Wacker    2-0 Sankt Pölten     
Sturm            1-0 Ried             
[Apr 16]
Mattersburg      0-3 Austria          

Round 30
[Apr 22]
Sturm            0-2 Mattersburg      
Altach           0-0 Admira Wacker    
Ried             1-1 Wolfsberg        
Sankt Pölten     1-2 Salzburg         
[Apr 23]
Rapid            0-2 Austria          

Round 31
[Apr 29]
Austria          4-1 Sturm            
Sankt Pölten     3-3 Altach           
Wolfsberg        2-2 Mattersburg      
Salzburg         1-1 Ried             
[Apr 30]
Admira Wacker    3-2 Rapid            

Round 32
[May 6]
Mattersburg      2-1 Salzburg         
Rapid            4-0 Wolfsberg        
Ried             1-0 Admira Wacker    
Sturm            3-2 Sankt Pölten     
[May 7]
Altach           1-1 Austria          

Round 33
[May 13]
Salzburg         1-0 Rapid            
Sankt Pölten     1-0 Mattersburg      
Austria          3-0 Ried             
Admira Wacker    3-2 Wolfsberg        
[May 14]
Altach           1-2 Sturm            

Round 34
[May 20]
Ried             1-1 Sankt Pölten     
Mattersburg      1-0 Altach           
Salzburg         2-0 Admira Wacker    
Wolfsberg        2-1 Austria          
[May 21]
Rapid            1-0 Sturm            

Round 35 [May 25]
Sankt Pölten     1-1 Wolfsberg        
Mattersburg      1-3 Rapid            
Altach           0-2 Ried             
Sturm            2-1 Admira Wacker    
Austria          2-3 Salzburg         

Round 36 [May 28]
Admira Wacker    1-6 Austria          
Rapid            2-1 Sankt Pölten     
Salzburg         1-0 Altach           
Ried             2-3 Mattersburg      
Wolfsberg        1-0 Sturm            

Final Table:

 1.RB Salzburg                  36  25  6  5  74-24  81  [C]  Champions
 2.FK Austria Wien              36  20  3 13  72-50  63
 3.SK Sturm Graz                36  19  3 14  55-39  60
 4.SC Rheindorf Altach          36  15  8 13  46-49  53
 5.SK Rapid Wien                36  12 10 14  52-42  46
 6.FC Admira Wacker Mödling     36  13  7 16  36-55  46
 7.SV Mattersburg               36  12  7 17  39-54  43
 8.Wolfsberger AC               36  11  9 16  40-59  42
 9.SKN Sankt Pölten             36   9 10 17  41-60  37  [P]
-------------------------------------------------------
10.SV Ried                      36  10  5 21  33-56  35       Relegated

Promoted: LASK Linz

ÖFB Cup

Round 1
[Jul 8]
FC Karabakh Wien            1-3 SK Rapid Wien   
[Jul 15]
Deutschlandsberger SC       1-3 SV Lafnitz      
SC Krems                    0-2 SKN St. Pölten
FC Stadlau                  0-2 SK Sturm Graz    
SC Kalsdorf                 4-0 SK Austria Klagenfurt
ASK Ebreichsdorf            1-0 Wolfsberger AC
ATSV Wolfsberg              0-3 Floridsdorfer AC Wien
ASC/ESV Parndorf            2-3 LASK Linz                   [aet]
SV Grieskirchen             0-2 SC Wiener-Neustadt
SC Neusiedl                 3-5 WSG Swarosvki Wattens       [aet]
First Vienna FC             6-0 FC Treibach
FC Gleisdorf 09             2-2 TSV Hartberg                [aet, 2-3 pen]
SK Bad Wimsbach             3-1 SV Austria Salzburg      
SV Purgstall                0-6 Kapfenberger SV
SKU Amstetten               3-0 SV Wienerberg Wien          [aet]
Wiener SK                   0-3 SC Ritzing
SK Vorwärts Steyr           1-3 FC Red Bull Salzburg  
[Jul 16]
ATSV Stadl-Paura            0-1 FC Blau-Weiß Linz
FCM Traiskirchen            1-3 SV Horn   
SV Leobendorf               3-1 SV Union Allerheiligen
ATUS Ferlach                1-6 SC Austria Lustenau
USK Anif                    0-1 SC Rheindorf Altach
VfB Hohenems                0-4 SV Grödig
FC Hard                     0-1 Union St. Florian
TSV St. Johann/Pongau       0-3 Union Gurten
SC Schwaz                   4-3 FC Bergheim
FC Kufstein                 1-4 SV Ried/Innkreis  
[Jul 17]
SV Wörgl                    2-4 FC Kitzbühel                [aet]
USV Rudersdorf              0-7 SV Mattersburg
Dornbirner SV               1-4 FC Adnmira/Wacker Mödling
FC Dornbirn                 0-6 FK Austria Wien
SC Mannsdorf                3-3 FC Wacker Innsbruck         [aet, 4-3 pen]

Round 2
[Sep 20]
SC Kalsdorf                 1-2 LASK Linz 
SKU Amstetten               2-2 SC Austria Lustenau         [aet, 3-2 pen]
Union Gurten                2-4 Kapfenberger SV   
FC Kitzbühel                1-2 FC Blau-Weiß Linz
Union St. Florian           0-3 SC Wiener-Neustadt          [aet]
SV Grödig                   2-2 SV Horn                     [aet, 4-2 pen]
SC Schwaz                   0-1 Floridsdorfer AC Wien
TSV Hartberg                1-1 WSG Swarovski Wattens       [aet, 4-5 pen]
SKN St. Pölten              2-1 SV Ried/Innkreis        
[Sep 21]
SV Leobendorf               0-1 SK Rapid Wien
ASK Ebreichsdorf            3-0 SC Rheindorf Altach
SK Bad Wimsbach             0-5 SK Sturm Graz
SV Lafnitz                  0-0 SV Mattersburg              [aet, 4-3 pen]
SC Mannsdorf                1-7 FC Red Bull Salzburg
SC Ritzing                  1-3 FC Admira/Wacker Mödling   
First Vienna FC             1-3 FK Austria Wien             [aet]

1/8 Finals
[Oct 25]
SC Wiener Neustadt          1-3 FC Admira/Wacker Mödling
SKU Amstetten               3-4 LASK Linz                   [aet]
SV Lafnitz                  1-5 Kapfenberger SV
SV Grödig                   1-0 WSG Swarovski Wattens   
[Oct 26]
SKN St. Pölten              1-1 SK Sturm Graz               [aet, 4-3 pen]
FC Red Bull Salzburg        2-0 Floridsdorfer AC Wien
ASK Ebreichsdorf            4-5 FK Austria Wien             [aet]
FC Blau-Weiß Linz           0-4 SK Rapid Wien               [at Wiener SK]

Quarterfinals
[Apr 4]
SV Grödig                   0-3 LASK Linz 
  [Rep 64, Imbongo 88, Fabiano 90+1]
[Apr 5]
SKN St. Pölten              1-3 SK Rapid Wien
  [Wöber (og) 90+6;  Wöber 17, Pavelic 73, Schwab 83]
FC Red Bull Salzburg        2-1 Kapfenberger SV             [aet]
  [Radosevic 20, Haidara 110; João Victor 8] 
FK Austria Wien             1-2 FC Admira/Wacker Mödling    
  [Friesenbichler 34; Knasmüllner 6, Monschein 14]

Semifinals [Apr 26]
FC Admira/Wacker Mödling    0-5 FC Red Bull Salzburg
  [Minamino 7, 87, Wanderson 29, Laimer 48, Lazaro 60]
SK Rapid Wien               2-1 LASK Linz 
  [Murg 76, Joelinton 90+3; Gartler 90+1]

Final [Jun 1, Klagenfurt]
FC Red Bull Salzburg        2-1 SK Rapid Wien               
  [Hwang 51, Lazaro 84; Joelinton 56]


1. Liga (Second Level)

Final Table:
   
 1.LASK Linz                    36  23  8  5  77-42  77       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.FC Liefering                 36  17  9 10  58-49  60  [*]
 3.SC Austria Lustenau          36  15 12  9  58-49  57
 4.FC Wacker Innsbruck          36  15  9 12  58-53  54
 5.WSG Wattens                  36  13 12 11  56-54  51  [P]
 6.Kapfenberger SV              36  12  9 15  47-57  41  [-4]
 6.FC Blau-Weiss Linz           36   8 15 13  41-45  39  [P]
 7.SC Wiener Neustadt           36  11  6 19  40-62  39
 9.Floridsdorfer AC             36  10  8 18  39-48  38
-------------------------------------------------------
10.SV Horn                      36   9  6 21  42-57  33  [P]  Relegated

[*] FC Liefering (farm team RB Salzburg) are not eligible for promotion

NB: no promotion/relegation matches as only one third level club (TSV Hartberg) is
    eligible for promotion


Regionalliga

Regionalliga West | Regionalliga Mitte | Regionalliga Ost

Regionalliga West

Final Table:

 1.USK Anif                     30  26  2  2  99-28  80
 2.SV Grödig                    30  22  4  4  70-20  70  [R]
 3.SCR Altach Amateure          30  15  3 12  48-48  48
 4.TSV St. Johann/Pongau        30  13  6 11  48-42  45
 5.SC Schwaz                    30  12  8 10  46-39  44
 6.FC Wacker Innsbruck Amateure 30  12  7 11  48-46  43
 7.FC Kufstein                  30  12  5 13  53-51  41
 8.FC Dornbirn                  30   9 12  9  33-43  39
 9.VfB Hohenems                 30  10  8 12  49-50  38  [P]
10.SV Seekirchen                30  10  8 12  51-57  38
11.FC Hard                      30   9 10 11  46-54  37
13.FC Pinzgau Saalfelden        30   9  7 14  33-47  34
13.SV Wörgl                     30  10  3 17  40-61  33  [P]
-------------------------------------------------------
14.USC Eugendorf                30   7  9 14  40-66  30       Relegated
15.SV Austria Salzburg          30   4 11 15  43-62  23  [R]  Relegated
16.Salzburger AK 1914           30   5  7 18  34-67  22  [P]  Relegated

Regionalliga Mitte

Final Table:

 1.TSV Hartberg                 30  19  5  6  74-38  62       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.SV Lafnitz                   30  18  6  6  54-27  60
 3.FC Gleisdorf 09              30  17  8  5  53-35  59  [P]
 4.ATSV Stadl-Paura             30  16  3 11  75-53  51
 5.Deutschlandsberger SC        30  12 10  8  65-45  46
 6.SK Vorwärts Steyr            30  12  8 10  56-49  44
 7.SC Kalsdorf                  30  13  5 12  38-35  44
 8.Union Gurten                 30  11  9 10  39-43  42
 9.Union St. Florian            30  10  9 11  36-46  39
10.SK Sturm Graz Amateure       30   9 11 10  42-51  38
11.SC Weiz                      30  10  8 12  40-52  38
12.SK Austria Klagenfurt        30  10  5 15  43-61  35  [R]
13.USV Allerheiligen            30   9  6 15  46-60  33
14.SPG Pasching/LASK Juniors    30   8  7 15  43-49  31
-------------------------------------------------------
15.SV Grieskirchen              30   5  8 17  44-64  23  [P]  Relegated
16.ATSV Wolfsberg               30   5  4 21  25-65  19  [P]  Relegated

Regionalliga Ost

Final Table:

 1.First Vienna FC              28  20  5  3  61-20  65
 2.SC Ritzing                   28  15  6  7  59-37  51       Withdrew
 3.FK Austria Wien Amateure     28  14  8  6  41-29  50
 4.FC Stadlau                   28  11 11  6  39-24  44
 5.SC Mannsdorf                 28  12  8  8  47-45  44  [P]
 6.ASK Ebreichsdorf             28  12  5 11  51-53  41
 7.SK Union Amstetten           28   9 12  7  42-32  39
 8.SG Traiskirchen              28  10  8 10  39-40  38  [*]
 9.SC/ESV Parndorf              28   8 13  7  38-41  37
10.SK Rapid II Wien             28  10  6 12  49-44  36
11.Admira Juniors Mödling       28   7  7 14  39-42  28
12.Wiener Sportklub             28   5 13 10  30-33  28
13.SC Neusiedl/See              28   6  7 15  33-58  25
14.SKN St. Pölten Juniors       28   7  3 18  30-62  24       Relegation Playoff
15.SV Schwechat                 28   4  8 16  25-63  20

[*] 1.SC Sollenau merged with FCM Traiskirchen into SG Traiskirchen

Relegation Playoff (reserve sides)

First Leg [Jun 14]
St. Pölten Juniors          1-2 Mattersburg Amateure

Second Leg [Jun 17]
Mattersburg Amateure        0-3 St. Pölten Juniors

NB: both remain at former level


2015/16.

list of final tables.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 22 Jun 2017

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.