Austria 2018/19


Bundesliga
ÖFB Cup
1. Liga
Regionalliga

Bundesliga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.RB Salzburg                  22  17  4  1  51-18  55  [C]  Championship Playoff
 2.LASK Linz                    22  13  7  2  40-19  46       Championship Playoff
 3.SK Sturm Graz                22   7 10  5  26-23  31       Championship Playoff
 4.Wolfsberger AC               22   7  9  6  32-31  30       Championship Playoff
 5.FK Austria Wien              22   9  3 10  29-28  30       Championship Playoff
 6.SKN Sankt Pölten             22   8  6  8  26-29  30       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV Mattersburg               22   8  5  9  28-36  29       Relegation Playoff
 8.SK Rapid Wien                22   7  6  9  26-29  27       Relegation Playoff
 9.TSV Hartberg                 22   7  5 10  35-45  26  [P]  Relegation Playoff
10.FC Admira Wacker Mödling     22   5  6 11  26-42  21       Relegation Playoff
11.SC Rheindorf Altach          22   4  6 12  30-32  18       Relegation Playoff
12.FC Wacker Innsbruck          22   4  5 13  17-34  17  [P]  Relegation Playoff

Round 1
[Jul 27]
Austria          2-1 Innsbruck        
[Jul 28]
Altach           2-3 Mattersburg      
Sturm            3-2 Hartberg         
[Jul 29]
Admira Wacker    0-3 Rapid            
Salzburg         3-1 LASK             
Sankt Pölten     4-3 Wolfsberg        

Round 2
[Aug 4]
Innsbruck        2-3 Sturm            
Rapid            1-1 Altach           
Mattersburg      0-2 Salzburg         
[Aug 5]
LASK             0-0 Sankt Pölten     
Hartberg         0-1 Admira Wacker    
Wolfsberg        1-0 Austria          

Round 3
[Aug 11]
Altach           1-2 Innsbruck        
Salzburg         2-0 Austria          
Hartberg         4-2 Mattersburg      
[Aug 12]
Admira Wacker    0-1 LASK             
Rapid            0-0 Wolfsberg        
Sankt Pölten     2-0 Sturm            

Round 4
[Aug 18]
Innsbruck        0-2 Sankt Pölten     
Salzburg         2-0 Hartberg         
Mattersburg      0-6 Wolfsberg        
[Aug 19]
Austria          4-0 Admira Wacker    
LASK             2-1 Rapid            
Sturm            1-1 Altach           

Round 5
[Aug 25]
Altach           2-3 Salzburg         
Wolfsberg        1-1 Sturm            
Sankt Pölten     0-0 Austria          
[Aug 26]
Admira Wacker    0-0 Mattersburg      
Rapid            2-1 Innsbruck        
Hartberg         0-1 LASK             

Round 6
[Sep 1]
Austria          2-1 Mattersburg      
Altach           1-2 Sankt Pölten     
Innsbruck        2-1 Hartberg         
[Sep 2]
LASK             2-0 Wolfsberg        
Salzburg         3-1 Admira Wacker    
Sturm            1-1 Rapid            

Round 7
[Sep 15]
Admira Wacker    2-3 Sturm            
Hartberg         2-1 Altach           
Sankt Pölten     1-3 Salzburg         
[Sep 16]
Mattersburg      1-3 LASK             
Wolfsberg        3-1 Innsbruck        
Rapid            0-1 Austria          

Round 8
[Sep 22]
Altach           0-1 Wolfsberg        
Sankt Pölten     3-0 Hartberg         
Sturm            1-2 Mattersburg      
[Sep 23]
Innsbruck        1-3 Admira Wacker    
Austria          0-3 LASK             
Salzburg         2-1 Rapid            

Round 9
[Sep 29]
Admira Wacker    2-4 Altach           
Rapid            0-2 Sankt Pölten     
Wolfsberg        1-4 Salzburg         
[Sep 30]
Mattersburg      2-1 Innsbruck        
Hartberg         0-1 Austria          
LASK             0-0 Sturm            

Round 10
[Oct 6]
Altach           2-0 Austria          
Wolfsberg        3-4 Hartberg         
Sankt Pölten     0-0 Admira Wacker    
[Oct 7]
Innsbruck        1-0 LASK             
Rapid            1-0 Mattersburg      
Sturm            1-2 Salzburg         

Round 11
[Oct 20]
LASK             1-1 Altach           
Salzburg         1-1 Innsbruck        
Hartberg         3-0 Rapid            
[Oct 21]
Admira Wacker    0-0 Wolfsberg        
Mattersburg      2-0 Sankt Pölten     
Austria          1-1 Sturm            

Round 12
[Oct 27]
Innsbruck        0-0 Austria          
Mattersburg      1-1 Altach           
Hartberg         2-0 Sturm            
[Oct 28]
Rapid            2-0 Admira Wacker    
Wolfsberg        1-0 Sankt Pölten     
LASK             3-3 Salzburg         

Round 13
[Nov 3]
Admira Wacker    2-3 Hartberg         
Sankt Pölten     2-2 LASK             
Sturm            1-1 Innsbruck        
[Nov 4]
Austria          2-3 Wolfsberg        
Salzburg         2-1 Mattersburg      
Altach           2-2 Rapid            

Round 14
[Nov 10]
Innsbruck        1-0 Altach           
LASK             5-1 Admira Wacker    
Sturm            0-0 Sankt Pölten     
[Nov 11]
Wolfsberg        3-1 Rapid            
Mattersburg      1-2 Hartberg         
Austria          0-2 Salzburg         

Round 15
[Nov 24]
Admira Wacker    1-2 Austria          
Wolfsberg        2-2 Mattersburg      
Hartberg         0-4 Salzburg         
[Nov 25]
Altach           0-2 Sturm            
Sankt Pölten     2-0 Innsbruck        
Rapid            0-1 LASK             

Round 16
[Dec 1]
Austria          2-0 Sankt Pölten     
LASK             3-3 Hartberg         
Mattersburg      2-2 Admira Wacker    
[Dec 2]
Innsbruck        0-1 Rapid            
Salzburg         1-0 Altach           
Sturm            3-0 Wolfsberg        

Round 17
[Dec 8]
Admira Wacker    2-2 Salzburg         
Wolfsberg        1-1 LASK             
Sankt Pölten     2-1 Altach           
[Dec 9]
Mattersburg      2-1 Austria          
Hartberg         2-2 Innsbruck        
Rapid            0-0 Sturm            

Round 18
[Dec 15]
Innsbruck        0-0 Wolfsberg        
LASK             2-1 Mattersburg      
Sturm            3-0 Admira Wacker    
[Dec 16]
Altach           6-1 Hartberg         
Salzburg         5-1 Sankt Pölten     
Austria          6-1 Rapid            

Round 19
[Feb 22]
LASK             2-0 Austria          
[Feb 23]
Admira Wacker    3-0 Innsbruck        
Wolfsberg        0-0 Altach           
[Feb 24]
Mattersburg      1-1 Sturm            
Hartberg         1-1 Sankt Pölten     
Rapid            2-0 Salzburg         

Round 20
[Mar 2]
Altach           0-1 Admira Wacker    
Salzburg         3-0 Wolfsberg        
Sankt Pölten     0-4 Rapid            
[Mar 3]
Austria          4-2 Hartberg         
Sturm            0-3 LASK             
Innsbruck        0-1 Mattersburg      

Round 21 [Mar 10]
Austria          1-3 Altach           
Admira Wacker    3-2 Sankt Pölten     
LASK             2-0 Innsbruck        
Salzburg         0-0 Sturm            
Mattersburg      2-1 Rapid            
Hartberg         1-1 Wolfsberg        

Round 22 [Mar 17]
Altach           1-2 LASK             
Innsbruck        0-2 Salzburg         
Rapid            2-2 Hartberg         
Wolfsberg        2-2 Admira Wacker    
Sankt Pölten     0-1 Mattersburg      
Sturm            1-0 Austria          

Final Table:

 1.RB Salzburg                  22  17  4  1  51-18  55  [C]  Championship Playoff
 2.LASK Linz                    22  13  7  2  40-19  46       Championship Playoff
 3.SK Sturm Graz                22   7 10  5  26-23  31       Championship Playoff
 4.Wolfsberger AC               22   7  9  6  32-31  30       Championship Playoff
 5.FK Austria Wien              22   9  3 10  29-28  30       Championship Playoff
 6.SKN Sankt Pölten             22   8  6  8  26-29  30       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV Mattersburg               22   8  5  9  28-36  29       Relegation Playoff
 8.SK Rapid Wien                22   7  6  9  26-29  27       Relegation Playoff
 9.TSV Hartberg                 22   7  5 10  35-45  26  [P]  Relegation Playoff
10.FC Admira Wacker Mödling     22   5  6 11  26-42  21       Relegation Playoff
11.SC Rheindorf Altach          22   4  6 12  30-32  18       Relegation Playoff
12.FC Wacker Innsbruck          22   4  5 13  17-34  17  [P]  Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.RB Salzburg                  32  25  5  2  79-27  52  [27*] [C]  Champions
 2.LASK Linz                    32  18  9  5  59-31  40  [23]
 3.Wolfsberger AC               32  12 10 10  47-47  31  [15]
 4.FK Austria Wien              32  12  6 14  45-48  27  [15]
 5.SK Sturm Graz                32  10 10 12  37-40  24  [15*]      Europa League Playoff
 6.SKN Sankt Pölten             32   9  9 14  32-50  21  [15]

NB: teams carry over half their points from the regular stage (listed between square brackets),
    rounded downwards (marked by * where applicable)

Round 23 [Mar 31]
Wolfsberg        0-3 LASK             
Sturm            0-1 Sankt Pölten     
Salzburg         5-1 Austria          

Round 24 [Apr 7]
Austria          0-1 Sturm            
Sankt Pölten     1-3 Wolfsberg        
LASK             0-2 Salzburg         

Round 25 [Apr 14]
LASK             0-0 Sankt Pölten     
Wolfsberg        1-1 Austria          
Salzburg         3-1 Sturm            

Round 26 [Apr 21]
Sankt Pölten     1-1 Salzburg         
Sturm            1-2 Wolfsberg        
Austria          2-2 LASK             

Round 27 [Apr 24] 
Austria          2-2 Sankt Pölten     
LASK             1-2 Sturm            
Salzburg         3-1 Wolfsberg        

Round 28 [Apr 28]	
Wolfsberg        2-1 Salzburg         
Sankt Pölten     1-2 Austria          
Sturm            2-3 LASK             

Round 29 [May 5]
LASK             3-0 Wolfsberg        
Sankt Pölten     0-1 Sturm            
Austria          1-2 Salzburg         

Round 30 [May 12]
Wolfsberg        4-0 Sankt Pölten     
Sturm            1-3 Austria          
Salzburg         2-1 LASK             

Round 31 [May 19]
Sankt Pölten     0-1 LASK             
Sturm            1-2 Salzburg         
Austria          2-0 Wolfsberg        

Round 32 [May 26]
LASK             5-2 Austria          
Salzburg         7-0 Sankt Pölten     
Wolfsberg        2-1 Sturm            

Final Table:

 1.RB Salzburg                  32  25  5  2  79-27  52  [27*] [C]  Champions
 2.LASK Linz                    32  18  9  5  59-31  40  [23]
 3.Wolfsberger AC               32  12 10 10  47-47  31  [15]
 4.FK Austria Wien              32  12  6 14  45-48  27  [15]
 5.SK Sturm Graz                32  10 10 12  37-40  24  [15*]      Europa League Playoff
 6.SKN Sankt Pölten             32   9  9 14  32-50  21  [15]

NB: teams carry over half their points from the regular stage (listed between square brackets),
    rounded downwards (marked by * where applicable)

Europa League Playoff

Semifinal [May 28]
Rapid            2-0 Mattersburg      

Final

First Leg [May 30]
Rapid            1-2 Sturm            

Second Leg [Jun 2]
Sturm            0-1 Rapid            

NB: Sturm qualified on away goals rule

Relegation Playoff

Final Table:

 7.SK Rapid Wien                32  13  7 12  48-44  32  [13*]      Europa League Playoff
 8.SV Mattersburg               32  12  7 13  41-48  28  [14*]      Europa League Playoff
 9.SC Rheindorf Altach          32   9 10 13  48-44  28  [ 9]
10.FC Admira Wacker Mödling     32   8  9 15  42-62  22  [10*]
11.TSV Hartberg                 32  10  5 17  48-66  22  [13]  [P]
-------------------------------------------------------
12.FC Wacker Innsbruck          32   8  5 19  32-51  20  [ 8*] [P]  Relegated

NB: teams carry over half their points from the regular stage (listed between square brackets),
    rounded downwards (marked by * where applicable)

Round 23 [Mar 30]
Altach           2-1 Mattersburg      
Rapid            3-0 Admira Wacker    
Hartberg         0-2 Innsbruck        

Round 24 [Apr 6]
Admira Wacker    1-1 Altach           
Innsbruck        0-2 Rapid            
Mattersburg      3-0 Hartberg         

Round 25 [Apr 13]
Innsbruck        1-3 Admira Wacker    
Rapid            2-1 Mattersburg      
Hartberg         0-1 Altach           

Round 26 [Apr 20]
Altach           2-2 Rapid            
Admira Wacker    2-1 Hartberg         
Mattersburg      3-1 Innsbruck        

Round 27 [Apr 23]
Innsbruck        0-4 Altach           
Admira Wacker    0-2 Mattersburg      
Hartberg         2-4 Rapid            

Round 28 [Apr 27]
Altach           1-4 Innsbruck        
Rapid            3-4 Hartberg         
Mattersburg      1-1 Admira Wacker    

Round 29 [May 4]
Admira Wacker    3-4 Rapid            
Innsbruck        1-0 Hartberg         
Mattersburg      0-0 Altach           

Round 30 [May 11]
Altach           2-2 Admira Wacker    
Rapid            1-0 Innsbruck        
Hartberg         2-1 Mattersburg      

Round 31 [May 18]
Altach           3-1 Hartberg         
Admira Wacker    3-2 Innsbruck        
Mattersburg      1-0 Rapid            

Round 32 [May 25]
Innsbruck        4-0 Mattersburg      
Rapid            1-2 Altach           
Hartberg         3-1 Admira Wacker    

Final Table:

 7.SK Rapid Wien                32  13  7 12  48-44  32  [13*]      Europa League Playoff
 8.SV Mattersburg               32  12  7 13  41-48  28  [14*]      Europa League Playoff
 9.SC Rheindorf Altach          32   9 10 13  48-44  28  [ 9]
10.FC Admira Wacker Mödling     32   8  9 15  42-62  22  [10*]
11.TSV Hartberg                 32  10  5 17  48-66  22  [13]  [P]
-------------------------------------------------------
12.FC Wacker Innsbruck          32   8  5 19  32-51  20  [ 8*] [P]  Relegated

NB: teams carry over half their points from the regular stage (listed between square brackets),
    rounded downwards (marked by * where applicable)


ÖFB Cup

Round 1 
[Jul 20]
SV Leobendorf                   2-0 SV Neuberg
SAK Klagenfurt                  1-0 VST Völkermarkt
Sportunion Vöcklamarkt          4-0 FC Alberschwende
SC Schwaz                       2-0 FC Dornbirn 1913
WSC Hertha Wels                 0-3 LASK Linz
SVG Reichenau                   3-5 KSV 1919 Kapfenberg
SV Union Allerheiligen          1-3 SV Mattersburg
FC Kufstein                     0-5 SK Rapid Wien
ASK Ebreichsdorf                1-2 SK Vorwärts Steyr
SK Maria Saal                   0-6 SKN St. Pölten
FC Karabakh Wien                0-2 SC Wiener Neustadt
SC Neusiedl/See 1919            1-0 FC Admira Wacker Mödling
SV Grödig                       1-3 TSV Hartberg                    [aet]
Deutschlandsberger SC           4-2 SKU Amstetten
Union Sportverein Mettersdorf   0-1 SV Horn
[Jul 21]
GAK 1902 Graz                   6-0 FC Marchfeld Mannsdorf
FC Lendorf                      0-2 ASK-BSC Bruck/Leitha
FC Pinzgau Saalfelden           4-0 SV Straßwalchen
USK Anif                        0-3 WSG Swarovski Wattens
Dornbirner SV                   0-6 SV Ried
ASV Siegendorf                  0-2 SK Sturm Graz
SC Team Wiener Linien           2-3 FC Wacker Innsbruck
VfB Hohenems                    2-5 Floridsdorfer AC Wien
FCM Traiskirchen                0-2 SK Austria Klagenfurt
ATSV Stadl-Paura                1-1 FC Blau-Weiss Linz              [aet, 4-3 pen]
Union Gurten                    1-2 Wolfsburger AC
FC Kitzbühel                    2-4 SC Lafnitz                      [aet]
USV Scheiblingkirchen-Warth     0-4 SC Austria Lustenau
[Jul 22]
SC/ESV Parndorf 1919            0-3 SCR Altach
ASKÖ Oedt                       0-6 FC Red Bull Salzburg
FV Austria XIII Wien            0-4 FK Austria Wien
[Jul 30]
FC Stadlau Wien                 2-1 FC Gleisdorf 09

Round 2 
[Sep 24]
SAK Klagenfurt                  1-5 Floridsdorfer AC Wien
[Sep 25]
SV Leobendorf                   1-2 SC Rheindorf Altach
ASK-BSC Bruck/Leitha            1-3 SC Austria Lustenau
Wolfsberger AC                  4-0 SK Austria Klagenfurt       
Deutschlandsberger SC           3-4 SC Wiener Neustadt              [aet]
Sportunion Vöcklamarkt          0-1 SV Ried
TSV Hartberg                    3-0 WSV Swarovski Wattens
SV Horn                         0-2 SC Lafnitz
GAK 1902 Graz                   0-0 SK Vorwärts Steyr               [aet, 4-2 pen]
[Sep 26]
FC Stadlau Wien                 0-4 KSV 1919 Kapfenberg
SV Mattersburg                  1-1 SK Rapid Wien                   [aet, 4-5 pen]
SC Neusiedl/See 1919            1-3 FC Wacker Innsbruck
ATSV Stadl-Paura                0-8 LASK Linz
FC Pinzgau Saalfelden           0-5 SKN St. Pölten
SC Schwaz                       0-6 FC Red Bull Salzburg
FK Austria Wien                 2-0 SK Sturm Graz

Round 3
[Oct 30]
FK Austria Wien                 3-1 Floridsdorfer AC Wien
TSV Hartberg                    4-3 FC Wacker Innsbruck
[Oct 31]
Wolfsberger AC                  0-3 SK Rapid Wien 
SV Ried                         1-2 SC Wiener Neustadt
SC Rheindorf Altach             0-3 LASK Linz
SC Lafnitz                      2-3 SKN St. Pölten
SC Austria Lustenau             0-1 FC Red Bull Salzburg
[Nov 1]
GAK 1902 Graz                   3-0 KSV 1919 Kapfenberg

Quarterfinals 
[Feb 15]
GAK 1902 Graz                   2-1 FK Austria Wien
[Feb 16]
LASK Linz                       6-0 SKN St. Pölten
[Feb 17]
SC Wiener Neustadt              1-2 FC Red Bull Salzburg
SK Rapid Wien                   5-2 TSV Hartberg

Semifinals [Apr 3]
GAK 1902 Graz                   0-6 FC Red Bull Salzburg
LASK Linz                       1-1 SK Rapid Wien                   [aet, 3-4 pen]

Final [May 1, Wörtherseestadion, Klagenfurt]
FC Red Bull Salzburg            2-0 SK Rapid Wien
  [Patrick Farkas 37, Munas Dabbur 39]


1. Liga (Second Level)

Final Table:
   
 1.WSG Wattens                  30  19  8  3  59-26  65            Promoted
-------------------------------------------------------
 2.SV Ried                      30  18  9  3  61-21  63
 3.SC Austria Lustenau          30  14  8  8  55-34  50
 4.Kapfenberger SV              30  13  7 10  44-40  46
 5.FC Blau-Weiss Linz           30  14  2 14  46-48  44
 6.SC Wiener Neustadt           30  12  8 10  39-41  44            Demoted
 7.FC Juniors Oberösterreich    30  13  3 14  52-55  42  [*]  [P]
 8.SK Austria Klagenfurt        30   9 14  7  43-35  41       [P]
 9.FC Wacker Innsbruck II       30  10 11  9  40-44  41  [*]  [P]  Demoted
10.Floridsdorfer AC             30  11  8 11  35-41  41
11.SK Union Amstetten           30  10  6 14  45-43  36       [P]
12.FC Liefering                 30  10  5 15  50-54  35  [*]
13.Young Violets                30   9  7 14  46-62  34  [*]  [P]
-------------------------------------------------------
14.SV Lafnitz                   30   8  9 13  36-42  33       [P]
15.SV Horn                      30   6  7 17  33-62  25       [P]
16.SK Vorwärts Steyr            30   5  6 19  32-68  21       [P]

[*] FC Wacker Innsbruck II, Young Violets (formerly FK Austria Wien II),
    FC Liefering (farm team RB Salzburg) and FC Juniors Oberösterreich
    (farm team LASK) are not eligible for promotion

NB: as Wiener Neustadt were denied a license, Wacker II were relegated
    because of the relegation of their first team from the first level,
    and no club from the RL Ost was eligible for promotion, no clubs were
    relegated because of their final league position

Promoted: GAK, FC Dornbirn


Regionalliga

Regionalliga West | Regionalliga Mitte | Regionalliga Ost

Regionalliga West

Final Table:

 1.FC Dornbirn                  30  22  6  2  70-23  72       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.FC Kitzbühel                 30  19  8  3  59-28  65
 3.USK Anif                     30  19  4  7  98-37  61     
 4.FC Kufstein                  30  16  7  7  55-31  55       
 5.SV Seekirchen                30  15  6  9  57-45  51     
 6.TSV St. Johann/Pongau        30  14  8  8  66-43  50     
 7.SC Schwaz                    30  14  5 11  47-42  47
 8.SV Wörgl                     30  13  4 13  60-59  43
 9.SVG Reichenau                30  12  6 12  50-45  42  [P]   
10.SV Grödig                    30  11  5 14  38-46  38     
11.VfB Hohenems                 30   9  3 18  52-70  30
12.SV Wals-Grünau               30   8  6 16  34-55  30     
13.SC Rheindorf Altach II       30   8  4 18  31-49  28
14.FC Pinzgau Saalfelden        30   6  7 17  38-73  25       
15.FC Langenegg                 30   7  1 22  35-89  22  [P]
16.SK Bischofshofen             30   5  4 21  31-86  19  [P]

NB: next season, the Regionalliga West is split in three: Eliteliga Salzburg,
    Eliteliga Tirol and Eliteliga Vorarlberg, each with 10 clubs; the top-2
    of each will then play off for promotion to the second level

Regionalliga Mitte

Final Table:

 1.GAK 1902 Graz                30  21  5  4  70-28  68  [P]  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.FC Gleisdorf 09              30  16  6  8  62-37  54
 3.TuS Bad Gleichenberg         30  15  6  9  70-51  51
 4.Union Vöcklamarkt            30  15  6  9  61-48  51
 5.ATSV Stadl-Paura             30  15  6  9  56-51  51
 6.USV Allerheiligen            30  14  6 10  53-37  48
 7.SK Sturm Graz II             30  13  8  9  60-46  47
 8.Wolfsberger AC II            30  14  4 12  61-48  46
 9.SC Weiz                      30  13  6 11  65-54  45
10.Deutschlandsberger SC        30  12  8 10  57-52  44
11.Union Gurten                 30  10  9 11  41-41  39
12.Hertha Wels                  30  11  5 14  56-64  38  [P]
13.SC Kalsdorf                  30  10  5 15  43-56  35
14.VST Völkermarkt              30   6  2 22  31-73  20  [P]
-------------------------------------------------------
15.FC Lendorf                   30   5  5 20  32-77  20  [P]  Relegated
16.FC Wels                      30   3  7 20  30-85  16  [P]  Relegated

Regionalliga Ost

Final Table:

 1.ASK Ebreichsdorf             30  23  3  4  90-20  72
-------------------------------------------------------   
 2.FC Karabakh Wien             30  20  5  5  64-29  65
 3.FC Mfd. Donauauen Mannsdorf  30  17  6  7  61-36  57  [*]
 4.Wiener Sportklub             30  16  7  7  57-47  55
 5.SV Leobendorf                30  13 12  5  43-27  51  [P]
 6.SK Rapid Wien II             30  14  5 11  53-38  47
 7.SC Neusiedl/See              30  13  5 12  54-54  44
 8.SG Traiskirchen              30  12  4 14  52-56  40
 9.ASK/BSC Bruck/Leitha         30  12  4 14  45-57  40       
10.SV Mattersburg Amateure      30  10  6 14  45-57  36  [P]
11.SC Team Wiener Linien        30   9  8 13  46-52  35  [P]
12.Admira Wacker Mödling II     30  10  5 15  44-61  35
13.SC/ESV Parndorf              30   7 11 12  43-52  32
14.SKN St. Pölten II            30   6  9 15  37-59  27
-------------------------------------------------------
15.FC Stadlau                   30   5  8 17  37-68  23     Relegated
16.SV Schwechat                 30   2  4 24  22-80  10     Relegated   

[*] full name: FC Marchfeld Donauauen Mannsdorf

NB: no club eligible for promotion

2017/18.

list of final tables.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 20 Jun 2019

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.