East Timor 2005/06

Super Liga 2006

Participants (8):

FC Irmãos Unidos
ADR União
FC Café
AD Esperança
FC Zebra 
Porto Taibessi
Rusa Fuik 
Cacussa

Second level apparently called Pra Liga


Piala Kemederkaan 2005/06

NB: apparently first organised tournament since 2004.

Qualifying Stage

Start: Dec 19

Grup A
Bulgaria
SLB Laulara
AS Lero
São Jose  
Audian 

NB: Bulgaria and SLB Laulara qualified for tournament proper.

Grup B
Kulugisa
Virtu
Académica 
Fima Sporting (Fitun Matebian) [from Kota Baucau]

NB: Académica and Fima Sporting qualified for tournament proper.

The 8 Super Liga clubs were automatically qualified.

First Stage

NB: played in 4 groups; top-2 of each to Babak 8 Besar

Grup A

[date?]
Fima Sporting  bt  Irmãos Unidos
[Jan 9]
Porto Taibessi 1-1 Irmãos Unidos
  [Horacio Soares 53; Elijito 72]
[Jan 10]
Porto Taibessi 0-0 Fima Sporting

 1.Fima Sporting       2  1  1  0   -    4  Qualified
 2.Porto Taibessi      2  0  2  0  1- 1  2  Qualified
 3.FC Irmãos Unidos    2  0  1  1   -    1

Grup B

 1.FC Zebra                                 Qualified
 2.Académica                                Qualified
 -.ADR União          withdrew

Grup C

[date?]
Rusa Fuik      4-1 Bulgaria
[Jan 9]
Café           1-1 Rusa Fuik
  [Yanto 23; Geraldo]
[Jan 11]
Café           2-0 Bulgaria
  [Quito Cabral, Domingos Belo]

 1.FC Rusa Fuik        2  1  1  0  5- 2  4  Qualified
 2.FC Café (Ermera)    2  1  1  0  3- 1  4  Qualified
 3.Bulgaria            2  0  0  2  1- 6  0

Grup D

[Jan 9]
SLB Laulara    2-1 Cacussa
  [Ezequiel dos Santos 11, Amaro da Silva 45; Martins Soares 19]
[Jan 10]
Esperança      3-0 Cacussa
  [Emilio Ribeiro 49, 60, Venceslao Cabral 79]
[Jan 12]
SLB Laulara    1-4 Esperança
  [Sergio Ainaro (pen) 1-2; player with jersey nr.11 5, Helder Mota 39,
   Emilio Ribeiro 68, Betinho 75]

 1.AD Esperança        2  2  0  0  7- 1  6  Qualified
 2.SLB Laulara         2  1  0  1  3- 5  3  Qualified
 3.Cacussa             2  0  0  2  1- 5  0


Babak 8 Besar (playoff between top 8 clubs)

Grup E

Round 1 
[Jan 14]
Fima Sporting  3-1 SLB Laulara
  [Jose Lobato 33, Edwin 70, Amuti 78; Guido da Silva 79]
[Jan 16]
Rusa Fuik      0-0 Académica 

Round 2 [Jan 21]
Académica       -  Fima Sporting
SLB Laulara     -  Rusa Fuik

Round 3 
[Jan 18]
Académica      3-2 SLB Laulara
  [João Guimarães 16, 61, Celestino da Silva 35; Amaro 5, Guido 26]
[Jan 25]
Fima Sporting   -  Rusa Fuik

Winners: Fima Sporting
Runners-Up: Académica

Grup F

Round 1 
[Jan 15]
FC Zebra       0-0 FC Café 
[Jan 17]
Porto Taibessi 0-2 AD Esperança
  [Miguel Santos 7, Emilio Ribeiro 14]

Winners: AD Esperança; 
Runners-Up: FC Zebra

Semifinals
[Jan 27?]
AD Esperança   2-0 Académica
  [Emilio "Ari" Ribeiro 11, Miguel 40]
[Jan 28]
Fima Sporting  3-2 FC Zebra

Third Place Match [Feb 4, Stadion Municipal Dili]
Académica      2-0 FC Zebra
  [Adalah Noel "Epy" Corte-Real 14, Celestino da Silva 52]

Final [Feb 5, Stadion Municipal Dili]
Fima Sporting  0-0 AD Esperança          [5-4 pen]

NB: Fima = Fitun Matebian



Friendly Match (?) [Mar 11, Lapangan Independensia Lospalos]
Belta Trez     0-6 Fima Sporting
NB: Belta Trez are a local team from Kota Lospalos]


Piala Primeiru Ministru 1 2006

Grup A

Round 1 [Feb 6?]
Ravina         2-1 Distritu Liquisa
  [Dircia, Carmeta; Florentina]
Regos          4-0 São Jose 
  [Ameli 28, 35, 37, Eliazer 50]

Semifinals [Feb 28,29]
SLB Laulaura    -  Ravina (Revina?)
Sanyos          -  AFTL

Third Place Match [Mar 1]

Final [Mar 3]



2004

2010


About this document

Source: Suara Timor Lorosae

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 22 Apr 2011

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2006/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.