Palestina 2009/10


Division A 2009/10 (West Bank)
Yassir Arafat Cup 2010 (West Bank)
Super Cup 2010 (West Bank)
Gaza Strip Cup 2010 (Gaza)
Division B 2009/10 (West Bank)
Class 1 2009/10 (West Bank)

Division A 2009/10

Final Table:

 1.Jabal Mukabar             22 15  4  3 43-19 49  Champions  [East Jerusalem]
 2.Hilal Al-Quds             22 12  6  4 43-19 42  [East Jerusalem]
 3.Shabab Al-Am'ari          22 13  3  6 42-22 42
 4.Wadi Al-Neiss             22 11  6  5 36-23 39
 5.Thagafi Tulkarm           22 11  2  9 39-31 35
 6.Shabab Al-Khalil          22  9  7  6 36-26 34
 7.Markaz Tulkarm            22  9  5  8 25-32 32
 8.Al-Thahriyeh              22  8  6  8 32-28 30
 9.Al-Bireh                  22  8  5  9 36-32 29
-------------------------------------------------
10.Shabab Al-Ubeidieh        22  4  8 10 24-47 20  Relegated
11.Beit Ummar                22  2  3 17 20-52  9  Relegated
12.Al-Khader                 22  1  3 18 19-64  6  Relegated

NB: Al-Am'ari is a refugee camp in the Ramallah and Al-Bireh governate;
    Al-Khalil is the Arabic name for Hebron;
    Al-Quds is the Arabic name for Jerusalem 

Round 1
[Aug 21]
Wadi Al-Neiss       1-1 Al-Thahriyeh
[Aug 27]
Shabab Al-Am'ari    3-0 Thagafi Tulkarm      
Al-Khader           2-0 Hilal Al-Quds 
[Aug 28]
Jabal Mukabar       3-1 Shabab Al-Khalil 
Shabab Al-Ubeidieh  0-0 Beit Ummar         
[Aug 29]   
Al-Bireh            5-1 Markaz Tulkarm     

Round 2
[Sep 3]
Wadi Al-Neiss       2-0 Al-Khader        
Shabab Al-Ubeidieh  1-4 Al-Thahriyeh
[Sep 4]
Hilal Al-Quds       6-0 Al-Bireh     
[Sep 5]
Beit Ummar          0-2 Shabab Al-Am'ari    
[Sep 6]
Thagafi Tulkarm     1-0 Jabal Mukabar    
[Sep 7]      
Markaz Tulkarm      1-1 Shabab Al-Khalil 

Round 3
[Sep 10]
Al-Khader           1-1 Shabab Al-Ubeidieh
[Sep 12]
Shabab Al-Am'ari    4-2 Al-Thahriyeh     
[Sep 13]      
Beit Ummar          2-2 Jabal Mukabar   
Markaz Tulkarm      abd Thagafi Tulkarm    
[Sep 14]
Hilal Al-Quds       3-1 Wadi Al-Neiss       
Shabab Al-Khalil    3-2 Al-Bireh     
[Oct 21]
Markaz Tulkarm      0-1 Thagafi Tulkarm     [replay]

Round 4
[Sep 16]
Al-Khader           1-2 Shabab Al-Am'ari  
[Sep 17]
Hilal Al-Quds       1-0 Shabab Al-Ubeidieh
Al-Thahriyeh        1-2 Jabal Mukabar       
[Sep 18]
Wadi Al-Neiss       2-0 Al-Bireh  
Shabab Al-Khalil    2-0 Thagafi Tulkarm      
[Oct 9]  
Beit Ummar          0-1 Markaz Tulkarm    

Round 5
[Sep 24]
Jabal Mukabar       7-1 Al-Khader 
Shabab Al-Ubeidieh  3-3 Wadi Al-Neiss  
Beit Ummar          3-3 Shabab Al-Khalil    [annulled]
[Sep 25]
Shabab Al-Am'ari    2-2 Hilal Al-Quds       
Markaz Tulkarm      2-0 Al-Thahriyeh  
[Sep 26]
Al-Bireh            1-2 Thagafi Tulkarm  
[Oct 27]
Beit Ummar          0-6 Shabab Al-Khalil    [replay] 

Round 6
[Sep 30]
Shabab Al-Am'ari    2-1 Wadi Al-Neiss 
Beit Ummar          0-1 Thagafi Tulkarm
Jabal Mukabar       2-1 Hilal Al-Quds   
Shabab Al-Khalil    1-2 Al-Thahriyeh   
[Oct 1]  
Shabab Al-Ubeidieh  1-0 Al-Bireh    
[Oct 2]    
Al-Khader           1-2 Markaz Tulkarm

Round 7
[Oct 16]
Wadi Al-Neiss       0-1 Jabal Mukabar 
Al-Khader           1-1 Shabab Al-Khalil 
Markaz Tulkarm      0-6 Hilal Al-Quds   
[Oct 17]
Al-Bireh            2-2 Beit Ummar      
Shabab Al-Ubeidieh  1-1 Shabab Al-Am'ari 
[Oct 30?]
Thagafi Tulkarm     1-1 Al-Thahriyeh   

Round 8
[Oct 22]
Jabal Mukabar       2-1 Shabab Al-Ubeidieh 
Al-Thahriyeh        1-0 Beit Ummar         
[Oct 23]
Shabab Al-Khalil    1-1 Hilal Al-Quds      
Shabab Al-Am'ari    1-0 Al-Bireh           
[Oct 25]
Markaz Tulkarm      1-2 Wadi Al-Neiss      
Thagafi Tulkarm     3-2 Al-Khader          

Round 9
[Oct 31]
Beit Ummar          1-0 Al-Khader       
Markaz Tulkarm      3-1 Shabab Al-Ubeidieh    
Wadi Al-Neiss       0-1 Shabab Al-Khalil   
[Nov 3]
Al-Bireh            0-0 Al-Thahriyeh      
[Nov 4] 
Hilal Al-Quds       1-0 Thagafi Tulkarm   
[Nov 5]
Jabal Mukabar       2-1 Shabab Al-Am'ari    

Round 10
[Nov 7]
Shabab Al-Ubeidieh  2-2 Shabab Al-Khalil   
[Nov 8]
Hilal Al-Quds       3-2 Beit Ummar         
Thagafi Tulkarm     1-2 Wadi Al-Neiss      
[Nov 9]
Al-Thahriyeh        2-1 Al-Khader          
Al-Bireh            0-1 Jabal Mukabar      
[Nov 10]
Shabab Al-Am'ari    4-1 Markaz Tulkarm     

Round 11
[Nov 28]
Thagafi Tulkarm     4-1 Shabab Al-Ubeidieh 
[Nov 29]
Wadi Al-Neiss       3-1 Beit Ummar         
Al-Khader           0-2 Al-Bireh           
Shabab Al-Khalil    2-1 Shabab Al-Am'ari 
Hilal Al-Quds       4-1 Al-Thahriyeh   
[Dec 4]
Markaz Tulkarm      1-1 Jabal Mukabar         

Round 12
[Jan 28]
Beit Ummar          0-1 Shabab Al-Ubeidieh
[Jan 29]
Al-Thahriyeh        1-2 Wadi Al-Neiss  
Thagafi Tulkarm     1-2 Shabab Al-Am'ari   
Hilal Al-Quds       3-2 Al-Khader     
[Jan 30]
Markaz Tulkarm      0-1 Al-Bireh 
[Feb 9]           
Shabab Al-Khalil    2-2 Jabal Mukabar   

Round 13
[Feb 5] 
Al-Bireh            1-0 Hilal Al-Quds   
Shabab Al-Am'ari    3-2 Beit Ummar             
[Feb 6]
Al-Khader           1-1 Wadi Al-Neiss   
Al-Thahriyeh        1-1 Shabab Al-Ubeidieh
[Feb 16]
Jabal Mukabar       1-0 Thagafi Tulkarm  
[Feb 17]
Shabab Al-Khalil    0-0 Markaz Tulkarm  

Round 14
[Feb 12]
Al-Thahriyeh        1-2 Shabab Al-Am'ari     
Thagafi Tulkarm     2-1 Markaz Tulkarm       
Al-Bireh            3-2 Shabab Al-Khalil 
[Feb 13]
Shabab Al-Ubeidieh  1-0 Al-Khader      
Jabal Mukabar       6-1 Beit Ummar      
Wadi Al-Neiss       1-1 Hilal Al-Quds   

Round 15
[Feb 19]
Al-Bireh            1-1 Wadi Al-Neiss    
Shabab Al-Am'ari    2-0 Al-Khader   
[Feb 20]     
Shabab Al-Ubeidieh  1-0 Hilal Al-Quds       
Jabal Mukabar       1-0 Al-Thahriyeh    
[Feb 21]   
Thagafi Tulkarm     1-1 Shabab Al-Khalil 
Markaz Tulkarm      1-0 Beit Ummar         

Round 16
[Feb 26]
Thagafi Tulkarm     3-2 Al-Bireh            
Al-Thahriyeh        0-1 Markaz Tulkarm      
Wadi Al-Neiss       5-1 Shabab Al-Ubeidieh  
[Feb 27]
Hilal Al-Quds       0-0 Shabab Al-Am'ari    
Shabab Al-Khalil    1-0 Beit Ummar         
Al-Khader           0-3 Jabal Mukabar       

Round 17
[Mar 5]
Jabal Mukabar       1-1 Hilal Al-Quds       
Wadi Al-Neiss       1-0 Shabab Al-Am'ari    
Markaz Tulkarm      2-1 Al-Khader           
[Mar 6]
Al-Bireh            0-0 Shabab Al-Ubeidieh  
Thagafi Tulkarm     3-1 Beit Ummar         
Al-Thahriyeh        2-0 Shabab Al-Khalil    

Round 18
[Mar 12]
Hilal Al-Quds       2-1 Markaz Tulkarm      
Al-Thahriyeh        3-1 Thagafi Tulkarm     
Beit Ummar          1-3 Al-Bireh            
Jabal Mukabar       2-1 Wadi Al-Neiss       
Shabab Al-Khalil    3-0 Al-Khader           
[Mar 13]
Shabab Al-Am'ari    6-0 Shabab Al-Ubeidieh  

Round 19
[Mar 19] 
Beit Ummar          0-3 Al-Thahriyeh    
Hilal Al-Quds       2-0 Shabab Al-Khalil  
Al-Khader           1-9 Thagafi Tulkarm  
[Mar 20]
Shabab Al-Ubeidieh  0-1 Jabal Mukabar    
Al-Bireh            1-3 Shabab Al-Am'ari    
Wadi Al-Neiss       0-0 Markaz Tulkarm      

Round 20
[Mar 26]
Shabab Al-Khalil    0-2 Wadi Al-Neiss   
Al-Thahriyeh        1-1 Al-Bireh    
[Mar 27]
Shabab Al-Ubeidieh  3-3 Markaz Tulkarm  
Shabab Al-Am'ari    0-1 Jabal Mukabar  
[Mar 30?]
Thagafi Tulkarm     0-2 Hilal Al-Quds   
Al-Khader           3-5 Beit Ummar  

Round 21
[Apr 2]
Shabab Al-Khalil    5-1 Shabab Al-Ubeidieh  
Al-Khader           1-4 Al-Thahriyeh        
Jabal Mukabar       2-3 Al-Bireh            
Markaz Tulkarm      2-1 Shabab Al-Am'ari 
[Apr 3]
Beit Ummar          0-3 Hilal Al-Quds       [also reported 2-0]
Wadi Al-Neiss       1-0 Thagafi Tulkarm         

Round 22 [Apr 9]
Shabab Al-Ubeidieh  3-5 Thagafi Tulkarm     
Beit Ummar          2-4 Wadi Al-Neiss    
Al-Bireh            8-0 Al-Khader         
Shabab Al-Am'ari    0-1 Shabab Al-Khalil 
Al-Thahriyeh        1-1 Hilal Al-Quds    
Jabal Mukabar       0-1 Markaz Tulkarm      

Final Table:

 1.Jabal Mukabar             22 15  4  3 43-19 49  Champions  [East Jerusalem]
 2.Hilal Al-Quds             22 12  6  4 43-19 42  [East Jerusalem]
 3.Shabab Al-Am'ari          22 13  3  6 42-22 42
 4.Wadi Al-Neiss             22 11  6  5 36-23 39
 5.Thagafi Tulkarm           22 11  2  9 39-31 35
 6.Shabab Al-Khalil          22  9  7  6 36-26 34
 7.Markaz Tulkarm            22  9  5  8 25-32 32
 8.Al-Thahriyeh              22  8  6  8 32-28 30
 9.Al-Bireh                  22  8  5  9 36-32 29
-------------------------------------------------
10.Shabab Al-Ubeidieh        22  4  8 10 24-47 20  Relegated
11.Beit Ummar                22  2  3 17 20-52  9  Relegated
12.Al-Khader                 22  1  3 18 19-64  6  Relegated

NB: Al-Am'ari is a refugee camp in the Ramallah and Al-Bireh governate;
    Al-Khalil is the Arabic name for Hebron;
    Al-Quds is the Arabic name for Jerusalem 


Yassir Arafat Cup 2010

NB: for top level clubs 2010/11

Group Stage | Knockout Stage

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Wadi Al-Neiss              5  3  1  1 10- 3 10  Qualified
 2.Jabal Mukabar              5  3  1  1 10- 5 10  Qualified  [East Jerusalem]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Hilal Al-Quds              5  3  1  1  8- 6 10  [East Jerusalem]
 4.Markaz Balata              5  3  0  2 12- 9  9
 5.Markaz Askar               5  1  1  3  8-14  4
 6.Hilal Ariha                5  0  0  5  3-14  0

Group B
 1.Shabab Al-Am'ari           5  5  0  0 10- 1 15  Qualified
 2.Shabab Al-Khalil           5  3  1  1 12- 7 10  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Markaz Tulkarm             5  2  2  1 12- 5  8
 4.Al-Thahriyeh               5  1  2  2  4- 6  5
 5.Thagafi Tulkarm            5  1  0  4  6-14  3
 6.Al-Bireh                   5  0  1  4  5-16  1

Round 1
[Jul 15]
Hilal Ariha         1-3 Markaz Askar        
Shabab Al-Am'ari    2-0 Thagafi Tulkarm     
Markaz Tulkarm      0-0 Al-Thahriyeh        
Al-Bireh            1-3 Shabab Al-Khalil    
[Jul 16]
Hilal Al-Quds       1-0 Jabal Mukabar       
Wadi Al-Neiss       2-1 Markaz Balata       

Round 2
[Jul 18]
Shabab Al-Am'ari    3-0 Shabab Al-Khalil    
[Jul 19]
Hilal Ariha         0-4 Jabal Mukabar       
Markaz Tulkarm      3-1 Thagafi Tulkarm     
Al-Bireh            1-1 Al-Thahriyeh        
Markaz Askar        0-5 Wadi Al-Neiss       
[Jul 20]
Hilal Al-Quds       1-3 Markaz Balata       

Round 3
[Jul 23]
Al-Thahriyeh        3-1 Thagafi Tulkarm     
Shabab Al-Am'ari    2-1 Al-Bireh            
Hilal Al-Quds       1-0 Wadi Al-Neiss       
[Jul 24]
Markaz Balata       1-0 Hilal Ariha         
Jabal Mukabar       2-1 Markaz Askar        
Markaz Tulkarm      2-2 Shabab Al-Khalil    

Round 4
[Jul 26]
Hilal Ariha         0-2 Wadi Al-Neiss       
[Jul 27]
Markaz Tulkarm      7-0 Al-Bireh            
Jabal Mukabar       3-2 Markaz Balata       
Al-Thahriyeh        0-1 Shabab Al-Am'ari    
Thagafi Tulkarm     1-4 Shabab Al-Khalil    
[Jul 28]
Markaz Askar        1-1 Hilal Al-Quds       

Round 5
[Jul 30]
Shabab Al-Khalil    3-0 Al-Thahriyeh        
Markaz Tulkarm      0-2 Shabab Al-Am'ari    
[Jul 31]
Jabal Mukabar       1-1 Wadi Al-Neiss       
Markaz Balata       5-3 Markaz Askar        
Hilal Ariha         2-4 Hilal Al-Quds       
Thagafi Tulkarm     3-2 Al-Bireh            

Final Tables:

Group A
 1.Wadi Al-Neiss              5  3  1  1 10- 3 10  Qualified
 2.Jabal Mukabar              5  3  1  1 10- 5 10  Qualified  [East Jerusalem]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Hilal Al-Quds              5  3  1  1  8- 6 10  [East Jerusalem]
 4.Markaz Balata              5  3  0  2 12- 9  9
 5.Markaz Askar               5  1  1  3  8-14  4
 6.Hilal Ariha                5  0  0  5  3-14  0

Group B
 1.Shabab Al-Am'ari           5  5  0  0 10- 1 15  Qualified
 2.Shabab Al-Khalil           5  3  1  1 12- 7 10  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Markaz Tulkarm             5  2  2  1 12- 5  8
 4.Al-Thahriyeh               5  1  2  2  4- 6  5
 5.Thagafi Tulkarm            5  1  0  4  6-14  3
 6.Al-Bireh                   5  0  1  4  5-16  1

Knockout Stage

Semifinals [Aug 3]
Shabab Al-Am'ari    2-1 Jabal Mukabar       
Wadi Al-Neiss       2-1 Shabab Al-Khalil    

Final [Aug 18]
Wadi Al-Neiss       1-0 Shabab Al-Am'ari    



Super Cup 2010 (West Bank)

Final [Aug 21]
Wadi Al-Neiss       1-1 Jabal Mukabar       [4-3 pen]


Gaza Strip Cup 2010



Group Stage | Knockout Stage

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Shabab Rafah               5  5  0  0 15- 4 15  Qualified
 2.Khidmat Al-Shatea          5  4  0  1 12- 6 12  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Al-Hiteen Gaza             5  3  0  2 15- 9  9   
 4.Shabab Al-Daraj            5  2  0  3  7- 9  6   
 5.Al-Trabot                  5  1  0  4  4-10  3   
 6.Palestine                  5  0  0  5  1-16  0   

Group B
 1.Shabab Khan Younes         5  4  1  0 19- 3 13  Qualified
 2.Al-Mashtal                 5  3  1  1  8- 3 10  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Beit Hanoun                5  2  1  2 11-15  7   
 4.Al-Esteqlal                5  2  0  3  8- 9  6   
 5.Khidmat Khan Younes        5  1  1  3  8- 9  4  
 6.Shabab Al-Maghazi          5  1  0  4  5-20  3   

Group C
 1.Al-Ahli Gaza               4  4  0  0 16- 2 12  [?!]
 2.Shabab Al-Berij            4  3  0  1  6- 7  9  Qualified
 3.Khadamat Al-Berij          4  2  0  2  3- 6  6  [?!]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Al-Ahli Beit Hanoun        4  0  1  3  4- 8  1   
 5.Al-Rebat                   4  0  1  3  2- 8  1   
NB: top-2 places decided on draw

Group D
 1.Al-Sadaqa                  5  4  1  0 14- 7 13  Qualified
 2.Jama'ee Rafah              5  4  1  0 11- 5 13  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Khidmat Al-Nosirat         5  3  0  2 16- 9  9   
 4.Al-Awda                    5  2  0  3 12-13  6   
 5.Al-Jazeera                 5  1  0  4  6-12  3   
 6.Khidmat Jabalia            5  0  0  5  2-15  0 
 
Group E
 1.Khadamat Rafah             6  6  0  0 27- 2 18  Qualified
 2.Al-Ittihad Khan Younes     6  5  0  1 26- 8 15  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Al-Jala                    6  2  2  2 16-10  8   
 4.Al-Masder                  6  2  1  3 11-24  7   
 5.Al-Yarmouk                 6  2  0  4  8-15  6   
 6.Al-Ahli Al-Borig           6  1  1  4  8-18  4   
 7.Al-Redwan                  6  1  0  5  8-27  3   

Group F
 1.Al-Shejaia                 6  6  0  0 19- 1 18  Qualified
 2.Al-Hilal Gaza              6  5  0  1 17- 5 15  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Sporting Namaa Club        6  3  1  2 15- 8 10   
 4.Beat Lahia                 6  2  2  2  8- 7  8   
 5.Gablia Al-Nzla             6  2  1  3  9-17  7   
 6.Al-Wehda                   6  0  1  5  2-16  1   
 7.Al-Aqsa                    6  0  1  5  2-18  1   

Group G
 1.Al-Salah Islamic Assoc.    6  4  2  0 16- 3 14  Qualified
 2.Khadamat Dear Balah        6  3  3  0  5- 2 12  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Al-Ittihad Dear Balah      6  3  2  1 15-10 11   
 4.Al-Zaitoun                 6  3  0  3 11- 8  9   
 5.Al-Shafa'e                 6  1  2  3 10-16  5   
 6.Al-Ahli Al-Nosirat         6  1  1  4  4-14  4   
 7.Al-Ittihad Jabalia         6  1  0  5  9-17  3   

Group H
 1.Gaza Sports Club           5  4  1  0 20- 6 13  Qualified
 2.Khadamat Al-Maghazi        5  4  0  1 12- 5 12  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Shabab Jabalia             5  2  1  2  7-11  7   
 4.Al-Shams Sporting Club     5  1  2  2  8- 8  5   
 5.Al-Qadisiya                5  1  2  2  3- 5  5   
 6.Mojama Islami              5  0  0  5  5-20  0  

Knockout Stage

1/8 Finals
[Jul 1]
Shabab Rafah        1-0 Al-Mashtal     
Shabab Khan Younes  1-1 Khidmat Al-Shatea   [5-3 pen]
Shabab Al-Berij     2-6 Jama'ee Rafah
Al-Salah Islamic A. 1-0 Khadamat Al-Maghazi 
Khadamat Dear Balah 0-3 Gaza Sports Club    
[Jul 4]
Al-Sadaqa           7-2 Khadamat Al-Burij
Al-Shejaia          1-0 Al-Ittihad Khan Younes
[Jul 5]
Khadamat Rafah      1-1 Al-Hilal Gaza       [5-4 pen]

Quarterfinals
[Jul 7]
Shabab Rafah        2-1 Shabab Khan Younes  
Jama'ee Rafah       1-2 Al-Sadaqa           
[Jul 8]
Al-Salah Islamic A. 0-1 Gaza Sports Club    
Al-Shejaia          0-2 Khadamat Rafah      

Semifinals
[Jul 12]
Shabab Rafah        1-1 Al-Sadaqa           [4-5 pen]
Khadamat Rafah      1-1 Gaza Sports Club    [0-3 pen]

Final [Jul 18]
Gaza Sports Club    3-0 Al-Sadaqa           


Division B 2009/10

Group 1 | Group 2

Group 1

Final Table:

 1.Markaz Askar              12  7  3  2 20-11 24  Promoted
 2.Hilal Ariha               12  8  0  4 31-20 24  [*]  Promoted
-------------------------------------------------
 3.Islami Qalqilya           12  6  2  4 24-14 20
 4.Ahli Al-Khalil            12  6  2  4 22-15 20
 5.Silwan                    12  6  0  6 27-20 18  [East Jerusalem]
 6.Duwwara                   12  4  3  5 13-16 15
-------------------------------------------------
 7.Islami Bethlehem          12  0  0 12  7-48  0  Relegated

[*] Hilal Ariha were promoted for fulfilling requirements for
    the new professional league

NB: Askar is a refugee camp in the Nablus governate;
    Ariha is the Arabic name for Jericho;
    Al-Khalil is the Arabic name for Hebron

Round 1
[Aug 29]
Islami Bethlehem    0-5 Hilal Ariha
[Aug 30]
Duwwara             1-2 Ahli Al-Khalil   
[Sep 6]
Markaz Askar        1-1 Islami Qalqilya
Silwan              bye

Round 2
[Sep 4]
Islami Bethlehem    1-2 Duwwara 
[Sep 12]
Silwan              1-0 Ahli Al-Khalil  
[Sep 13]
Islami Qalqilya     3-1 Hilal Ariha 
Markaz Askar        bye

Round 3
[Sep 15]
Islami Bethlehem    0-5 Silwan  
[Sep 16]
Islami Qalqilya     0-0 Duwwara 
Markaz Askar        2-3 Hilal Ariha       
Ahli Al-Khalil      bye

Round 4 [Sep 24]
Silwan              1-0 Islami Qalqilya  
Duwwara             0-0 Markaz Askar     
Ahli Al-Khalil      5-1 Islami Bethlehem  
Hilal Ariha         bye

Round 5 [Sep 27]
Islami Qalqilya     2-0 Ahli Al-Khalil   
Markaz Askar        3-1 Silwan   
Duwwara             awd Hilal Ariha         [apparently awarded 3-0 
Islami Bethlehem    bye                      after 0-0 draw]

Round 6
[Oct 2]
Ahli Al-Khalil      2-2 Markaz Askar   
Hilal Ariha         2-3 Silwan   
[Oct 3]
Islami Bethlehem    2-4 Islami Qalqilya 
Duwwara             bye

Round 7 [Oct 9]
Duwwara             1-2 Silwan
Markaz Askar        2-1 Islami Bethlehem  
Hilal Ariha         4-1 Ahli Al-Khalil 
Islami Qalqilya     bye

Round 8
[Jan 4]
Islami Qalqilya     1-2 Markaz Askar        
[Jan 6]
Hilal Ariha         6-2 Islami Bethlehem 
Ahli Al-Khalil      2-2 Duwwara     
Silwan              bye

Round 9
[Jan 10]
Duwwara             1-0 Islami Bethlehem  
[Jan 25]
Ahli Al-Khalil      3-0 Silwan
[Jan 27]
Hilal Ariha         2-1 Islami Qalqilya    
Markaz Askar        bye

Round 10
[Jan 29]
Duwwara             1-5 Islami Qalqilya     
[Jan 30]
Silwan              7-0 Islami Bethlehem 
Hilal Ariha         0-1 Markaz Askar      
Ahli Al-Khalil      bye

Round 11 [Feb 5]
Islami Qalqilya     2-1 Silwan             
Markaz Askar        1-0 Duwwara            
Islami Bethlehem    0-3 Ahli Al-Khalil      
Hilal Ariha         bye

Round 12 [Feb 12]
Ahli Al-Khalil      3-1 Islami Qalqilya 
Silwan              1-2 Markaz Askar    
Hilal Ariha         2-0 Duwwara            
Islami Bethlehem    bye                   

Round 13 [Feb 19]
Markaz Askar        0-1 Ahli Al-Khalil
Silwan              4-5 Hilal Ariha   
Islami Qalqilya     4-0 Islami Bethlehem   
Duwwara             bye

Round 14
[Feb 26]
Islami Bethlehem    0-4 Markaz Askar        
Ahli Al-Khalil      0-1 Hilal Ariha   
[Mar 1]      
Silwan              1-2 Duwwara  
Islami Qalqilya     bye

Final Table:

 1.Markaz Askar              12  7  3  2 20-11 24  Promoted
 2.Hilal Ariha               12  8  0  4 31-20 24  [*]  Promoted
-------------------------------------------------
 3.Islami Qalqilya           12  6  2  4 24-14 20
 4.Ahli Al-Khalil            12  6  2  4 22-15 20
 5.Silwan                    12  6  0  6 27-20 18  [East Jerusalem]
 6.Duwwara                   12  4  3  5 13-16 15
-------------------------------------------------
 7.Islami Bethlehem          12  0  0 12  7-48  0  Relegated

[*] Hilal Ariha were promoted for fulfilling requirements for
    the new professional league

NB: Askar is a refugee camp in the Nablus governate;
    Ariha is the Arabic name for Jericho;
    Al-Khalil is the Arabic name for Hebron

Group 2

Final Table:

 1.Markaz Balata             12  9  0  3 33-10 27  Promoted
-------------------------------------------------
 2.Al-Ahli Qalqilya          12  6  3  3 25-19 21
 3.Abu Dis                   12  5  5  2 19-14 20  [East Jerusalem]
 4.Aqabat Jaber              12  4  3  5 24-21 15
 5.Jenin                     12  4  3  5 12-14 15
 6.Yatta                     12  3  4  5 15-24 13
-------------------------------------------------
 7.Sur Baher (Al-Maqdesi)    12  1  2  9 13-39  5  Relegated  [East Jerusalem]

NB: Balata is a refugee camps in the Nablus governate

Round 1
[Aug 30]
Aqabat Jaber        0-1 Jenin
[Aug 31]
Sur Baher           2-2 Yatta
[Sep 7]
Markaz Balata       3-0 Ahli Qalqilya       
Abu Dis             bye

Round 2
[Sep 5]
Yatta               2-1 Jenin
[Sep 6]
Abu Dis             2-0 Sur Baher  
[Sep 10]
Ahli Qalqilya       3-3 Aqabat Jaber      
Markaz Balata       bye

Round 3
[Sep 13]
Markaz Balata       4-1 Aqabat Jaber  
[Sep 14] 
Abu Dis             2-1 Jenin
[Sep 15]
Ahli Qalqilya       1-3 Yatta
Sur Baher           bye

Round 4
[Sep 24]
Abu Dis             2-2 Ahli Qalqilya   
Jenin               2-0 Sur Baher        
[Sep 25]
Yatta               0-1 Markaz Balata   
Aqabat Jaber        bye

Round 5
[Sep 27]
Ahli Qalqilya       5-2 Sur Baher    
[Sep 28] 
Aqabat Jaber        5-2 Yatta    
Abu Dis             1-3 Markaz Balata   
Jenin               bye

Round 6
[Oct 1]
Markaz Balata       4-0 Sur Baher     
[Oct 2]
Jenin               0-2 Ahli Qalqilya    
[Oct 3]     
Aqabat Jaber        2-2 Abu Dis  
Yatta               bye

Round 7 
[Oct 10]
Markaz Balata       2-1 Jenin 
Yatta               1-1 Abu Dis
[Nov 29]
Sur Baher           1-5 Aqabat Jaber 
Ahli Qalqilya       bye

Round 8
[Jan 3]
Ahli Qalqilya       3-2 Markaz Balata     
Yatta               3-1 Sur Baher   
[Jan 5]
Jenin               2-1 Aqabat Jaber   
Abu Dis             bye

Round 9
[Jan 8]
Jenin               1-1 Yatta
Aqabat Jaber        0-1 Ahli Qalqilya   
[Jan 9]
Sur Baher           2-0 Abu Dis 
Markaz Balata       bye

Round 10
[Jan 21]
Jenin               0-0 Abu Dis 
[Jan 22]
Aqabat Jaber        0-3 Markaz Balata 
Yatta               0-0 Ahli Qalqilya       
Sur Baher           bye

Round 11 [Jan 30]
Ahli Qalqilya       1-2 Abu Dis    
Sur Baher           2-2 Jenin
Markaz Balata       awd Yatta               [apparently awarded 3-0 
Aqabat Jaber        bye                      after 1-1 draw]          

Round 12 [Feb 6]
Sur Baher           2-5 Ahli Qalqilya       
Yatta               1-4 Aqabat Jaber     
Markaz Balata       1-2 Abu Dis
Jenin               bye

Round 13 [Feb 13]
Sur Baher           1-7 Markaz Balata 
Ahli Qalqilya       2-0 Jenin         
Abu Dis             1-1 Aqabat Jaber       
Yatta               bye

Round 14 [Feb 20]
Jenin               1-0 Markaz Balata 
Abu Dis             4-0 Yatta
Aqabat Jaber        2-0 Sur Baher           
Ahli Qalqilya       bye

Final Table:

 1.Markaz Balata             12  9  0  3 33-10 27  Promoted
-------------------------------------------------
 2.Al-Ahli Qalqilya          12  6  3  3 25-19 21
 3.Abu Dis                   12  5  5  2 19-14 20  [East Jerusalem]
 4.Aqabat Jaber              12  4  3  5 24-21 15
 5.Jenin                     12  4  3  5 12-14 15
 6.Yatta                     12  3  4  5 15-24 13
-------------------------------------------------
 7.Sur Baher (Al-Maqdesi)    12  1  2  9 13-39  5  Relegated  [East Jerusalem]

NB: Balata is a refugee camps in the Nablus governate



Class 1 2009/10

Group 1 | Group 2

Group 1

Final Table:

 1.Ein Yabrud                12  8  2  2 19-11 26
 2.Jurat Ash-Sham'a          12  7  1  4 22-12 22
 3.Markaz Al-Arroub          12  6  3  3 22-10 21
 4.Ittihad Nablus            12  3  4  5 15-23 13
 5.Beit Sahour               12  4  1  7 14-22 13  [aka Orthodox]
 6.Tubas                     12  3  3  6 17-20 12
 7.Ittihad Saffa             12  3  2  7 14-25 11

Round 1 [Nov 15]
Ein Yabrud          0-2 Markaz Arroub       
Ittihad Saffa       0-3 Jurat Ash-Sham'a    
Tubas               0-3 Beit Sahour         
Ittihad Nablus      bye

Round 2
[Nov 20]
Jurat Ash-Sham'a    0-1 Ein Yabrud          
Markaz Arroub       2-2 Tubas               
[Nov 21]
Beit Sahour         3-3 Ittihad Nablus      
Ittihad Saffa       bye

Round 3
[Nov 29]
Ein Yabrud          3-1 Tubas               
[Nov 30]
Ittihad Nablus      1-0 Markaz Arroub       
Beit Sahour         2-1 Ittihad Saffa       
Jurat Ash-Sham'a    bye

Round 4
[Dec 4]
Markaz Arroub       3-1 Ittihad Saffa 
[Dec 5]
Tubas               1-3 Ittihad Nablus   
Beit Sahour         0-1 Jurat Ash-Sham'a    
Ein Yabrud          bye

Round 5 [Dec 11]
Ittihad Nablus      1-2 Ein Yabrud          
Ittihad Saffa       1-5 Tubas
Jurat Ash-Sham'a    awd Markaz Arroub       [awarded 0-3; originally 1-1] 
Beit Sahour         bye

Round 6 [Dec 18]
Ein Yabrud          2-0 Beit Sahour         
Ittihad Saffa       4-2 Ittihad Nablus      
Tubas               4-1 Jurat Ash-Sham'a    
Markaz Arroub       bye

Round 7 [Dec 25]
Ein Yabrud          2-0 Ittihad Saffa       
Markaz Arroub       3-0 Beit Sahour         
Jurat Ash-Sham'a    2-1 Ittihad Nablus      
Tubas               bye

Round 8 [Jan 10]
Markaz Arroub       3-0 Ein Yabrud           
Jurat Ash-Sham'a    1-0 Ittihad Saffa      
Beit Sahour         2-0 Tubas              
Ittihad Nablus      bye

Round 9
[Jan 15]
Ein Yabrud          1-0 Jurat Ash-Sham'a   
Tubas               1-1 Markaz Arroub       
[Jan 16]
Ittihad Nablus      1-0 Beit Sahour         
Ittihad Saffa       bye

Round 10
[Jan 21]     
Ittihad Saffa       2-0 Beit Sahour         
[Jan 22]
Tubas               0-1 Ein Yabrud  
Markaz Arroub       0-0 Ittihad Nablus      
Jurat Ash-Sham'a    bye

Round 11
[Jan 28]
Ittihad Nablus      0-1 Tubas 
Jurat Ash-Sham'a    4-1 Beit Sahour         
[Jan 31]
Ittihad Saffa       0-3 Markaz Arroub       
Ein Yabrud          bye

Round 12 [Feb 7]
Ein Yabrud          2-2 Ittihad Nablus      
Tubas               1-2 Ittihad Saffa       
Markaz Arroub       0-2 Jurat Ash-Sham'a   
Beit Sahour         bye

Round 13 [Feb 14]
Beit Sahour         0-3 Ein Yabrud          
Ittihad Nablus      1-1 Ittihad Saffa      
Jurat Ash-Sham'a    1-1 Tubas               
Markaz Arroub       bye

Round 14 [Feb 18]
Ittihad Saffa       2-2 Ein Yabrud          
Beit Sahour         3-2 Markaz Arroub      
Ittihad Nablus      0-7 Jurat Ash-Sham'a    
Tubas               bye

Final Table:

 1.Ein Yabrud                12  8  2  2 19-11 26
 2.Jurat Ash-Sham'a          12  7  1  4 22-12 22
 3.Markaz Al-Arroub          12  6  3  3 22-10 21
 4.Ittihad Nablus            12  3  4  5 15-23 13
 5.Beit Sahour               12  4  1  7 14-22 13  [aka Orthodox]
 6.Tubas                     12  3  3  6 17-20 12
 7.Ittihad Saffa             12  3  2  7 14-25 11

Group 2

Final Table:

 1.Beit Liqya                12  7  4  1 26-14 25
 2.Al-Arabi (Beit Safafa)    12  7  3  2 25-12 24  [East Jerusalem]
 3.Markaz Jenin              12  6  4  2 19- 9 22  [21?]
 4.Shabab Nablus             12  6  2  4 21-15 20
 5.Al-Ramadeen               12  2  7  3 12-13 13
 6.Al-Ta'amreh               12  3  1  8  8-13 10
 7.Markaz Al-Jalazoun        12  0  1 11  6-41  1

Round 1 [Nov 16]
Markaz Jenin        2-0 Al-Arabi            
Beit Liqya          2-1 Al-Ta'amreh         
Markaz Al-Jalazoun  0-1 Al-Ramadeen         
Shabab Nablus       bye

Round 2
[Nov 20]
Al-Ramadeen         2-2 Markaz Jenin        
[Nov 21]
Shabab Nablus       5-1 Markaz Al-Jalazoun  
Al-Arabi            2-1 Al-Ta'amreh         
Beit Liqya          bye

Round 3 [Nov 30]
Markaz Jenin        1-1 Shabab Nablus       
Al-Arabi            1-0 Al-Ramadeen         
Markaz Al-Jalazoun  1-2 Beit Liqya          
Al-Ta'amreh         bye

Round 4
[Dec 4]
Beit Liqya          1-0 Markaz Jenin     
Al-Ramadeen         1-2 Shabab Nablus      
[Dec 5]
Al-Ta'amreh         2-0 Markaz Al-Jalazoun 
Al-Arabi            bye

Round 5
[Dec 11]
Markaz Jenin        1-0 Al-Ta'amreh  
[Dec 12]
Shabab Nablus       0-1 Al-Arabi            
Al-Ramadeen         1-1 Beit Liqya
Markaz Al-Jalazoun  bye

Round 6
[Dec 18]
Al-Arabi            7-1 Markaz Al-Jalazoun  
Al-Ta'amreh         0-0 Al-Ramadeen         
[Dec 19]
Beit Liqya          2-1 Shabab Nablus       
Markaz Jenin        bye

Round 7
[Dec 25]
Beit Liqya          2-2 Al-Arabi            
[Dec 26]
Markaz Al-Jalazoun  0-3 Markaz Jenin        
Shabab Nablus       0-3 Al-Ta'amreh         
Al-Ramadeen         bye

Round 8
[Jan 9]
Al-Arabi            1-1 Markaz Jenin 
[Jan 11]       
Al-Ta'amreh         0-1 Beit Liqya                  
Al-Ramadeen         1-1 Markaz Al-Jalazoun  
Shabab Nablus       bye

Round 9
[Jan 15]
Markaz Jenin        0-0 Al-Ramadeen
Markaz Al-Jalazoun  1-5 Shabab Nablus  
[Jan 16]     
Al-Ta'amreh         0-3 Al-Arabi            
Beit Liqya          bye

Round 10
[Jan 22]
Al-Ramadeen         2-2 Al-Arabi   
Beit Liqya          8-0 Markaz Al-Jalazoun 
[Jan 25]
Shabab Nablus       2-4 Markaz Jenin      
Al-Ta'amreh         bye

Round 11
[Jan 29]   
Shabab Nablus       1-0 Al-Ramadeen         
[Jan 31]
Markaz Jenin        1-2 Beit Liqya        
Markaz Al-Jalazoun  0-1 Al-Ta'amreh        
Al-Arabi            bye

Round 12
[Feb 7]       
Beit Liqya          3-3 Al-Ramadeen  
Al-Arabi            0-1 Shabab Nablus 
[Feb 8]
Al-Ta'amreh         0-1 Markaz Jenin        
Markaz Al-Jalazoun  bye

Round 13 [Feb 11]
Markaz Al-Jalazoun  1-3 Al-Arabi            
Al-Ramadeen         1-0 Al-Ta'amreh         
Shabab Nablus       1-1 Beit Liqya         
Markaz Jenin        bye

Round 14 [Feb 21]
Al-Arabi            3-1 Beit Liqya          
Markaz Jenin        3-0 Markaz Al-Jalazoun   
Al-Ta'amreh         0-2 Shabab Nablus       
Al-Ramadeen         bye

Final Table:

 1.Beit Liqya                12  7  4  1 26-14 25
 2.Al-Arabi (Beit Safafa)    12  7  3  2 25-12 24  [East Jerusalem]
 3.Markaz Jenin              12  6  4  2 19- 9 22  [21?]
 4.Shabab Nablus             12  6  2  4 21-15 20
 5.Al-Ramadeen               12  2  7  3 12-13 13
 6.Al-Ta'amreh               12  3  1  8  8-13 10
 7.Markaz Al-Jalazoun        12  0  1 11  6-41  1


2008/09

2009 (cups)

2010/11

list of champions

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Susan Shalabi Molano and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Susan Shalabi Molano and Karel Stokkermans
Last updated: 18 Oct 2012

(C) Copyright Susan Shalabi Molano, Karel Stokkermans and RSSSF 2009/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.