Palestina 2012/13


Professional League (West Bank)
Yassir Arafat Cup (West Bank)
Super Cup 2013 (West Bank)
First Division (West Bank)
Gaza Strip League
Super Cup 2013 (Gaza Strip)

Professional League (West Bank)

Final Table:

 1.Al-Thahriyeh              22  16  3  3  45-20  51  Champions
 2.Hilal Al-Quds             22  12  7  3  33-16  43
 3.Shabab Al-Khalil          22  12  6  4  38-17  42
 4.Jabal Mukabar             22   9  8  5  31-18  35
 5.Markaz Balata             22   9  5  8  35-34  32
 6.Ahli Al-Khalil            22   6 10  6  35-38  28
 7.Wadi Al-Neiss             22   6  7  9  29-32  25
 8.Shabab Al-Am'ari          22   6  6 10  27-28  24
 9.Islami Qalqilya           22   6  4 12  30-35  22
10.Al-Bireh                  22   4  9  9  25-36  21
----------------------------------------------------
11.Hilal Ariha               22   5  5 12  27-56  20  Relegated
12.Jenin                     22   4  4 14  25-50  16  Relegated

Round 1
[Aug 31]
Islami Qalqilya     1-2 Jenin               
Shabab Al-Khalil    0-0 Shabab Al-Am'ari    
Wadi Al-Neiss       4-0 Hilal Ariha         
[Sep 1]
Ahli Al-Khalil      1-1 Markaz Balata       
Al-Bireh            0-2 Jabal Mukabar       
Al-Thahriyeh        2-1 Hilal Al-Quds       

Round 2
[Sep 14]
Hilal Al-Quds       1-1 Al-Bireh            
Hilal Ariha         0-1 Shabab Al-Khalil    
Jabal Mukabar       1-0 Wadi Al-Neiss       
[Sep 15]
Markaz Balata       2-0 Islami Qalqilya     
[Oct 1]
Jenin               0-2 Al-Thahriyeh        
[Oct 10]
Shabab Al-Am'ari    2-4 Ahli Al-Khalil      

Round 3
[Sep 21]
Al-Bireh            0-0 Jenin               
Wadi Al-Neiss       1-3 Shabab Al-Khalil    
[Sep 22]
Ahli Al-Khalil      1-1 Hilal Ariha         
Jabal Mukabar       0-0 Hilal Al-Quds       
[Oct 16]
Al-Thahriyeh        2-1 Markaz Balata       
[Oct 17]
Islami Qalqilya     0-1 Shabab Al-Am'ari    

Round 4
[Sep 28]
Jenin               1-0 Jabal Mukabar       
[Sep 29]
Hilal Al-Quds       1-1 Wadi Al-Neiss       
Hilal Ariha         1-1 Islami Qalqilya     
Markaz Balata       1-2 Al-Bireh            
Shabab Al-Khalil    1-0 Ahli Al-Khalil      
[Oct 24]
Shabab Al-Am'ari    0-1 Al-Thahriyeh        

Round 5
[Oct 5]
Hilal Al-Quds       2-1 Jenin               
Islami Qalqilya     3-5 Shabab Al-Khalil    
Al-Thahriyeh        6-2 Hilal Ariha         
Wadi Al-Neiss       1-4 Ahli Al-Khalil      
[Oct 6]
Jabal Mukabar       0-0 Markaz Balata       
Al-Bireh            1-1 Shabab Al-Am'ari    

Round 6
[Oct 12]
Hilal Ariha         2-2 Al-Bireh            
Markaz Balata       0-2 Hilal Al-Quds       
Shabab Al-Khalil    3-0 Al-Thahriyeh        
[Oct 13]
Ahli Al-Khalil      3-2 Islami Qalqilya     
Shabab Al-Am'ari    0-1 Jabal Mukabar       
Jenin               0-3 Wadi Al-Neiss       

Round 7
[Oct 19]
Al-Bireh            0-1 Shabab Al-Khalil    
Jabal Mukabar       5-0 Hilal Ariha         
Al-Thahriyeh        awd Ahli Al-Khalil      [awarded 3-0; abandoned at 2-1,
Jenin               0-1 Markaz Balata        Ahli Al-Khalil walked off]
[Oct 20]
Wadi Al-Neiss       0-1 Islami Qalqilya     
[Oct 21]
Hilal Al-Quds       1-0 Shabab Al-Am'ari    

Round 8
[Nov 2]
Islami Qalqilya     0-1 Al-Thahriyeh        
Shabab Al-Am'ari    2-2 Jenin               
Hilal Ariha         0-5 Hilal Al-Quds       
Shabab Al-Khalil    0-0 Jabal Mukabar       
[Nov 3]        
Markaz Balata       1-1 Wadi Al-Neiss       
Ahli Al-Khalil      1-1 Al-Bireh            

Round 9
[Nov 9]
Jenin               3-2 Hilal Ariha         
Al-Bireh            2-1 Islami Qalqilya     
Markaz Balata       2-5 Shabab Al-Am'ari    
Jabal Mukabar       5-0 Ahli Al-Khalil      
[Nov 10]
Wadi Al-Neiss       0-0 Al-Thahriyeh        
Hilal Al-Quds       1-0 Shabab Al-Khalil    

Round 10
[Dec 21]
Islami Qalqilya     0-0 Jabal Mukabar       
Shabab Al-Khalil    3-1 Jenin               
Ahli Al-Khalil      1-1 Hilal Al-Quds       
[Dec 22]
Shabab Al-Am'ari    1-1 Wadi Al-Neiss       
Hilal Ariha         3-3 Markaz Balata       
Al-Thahriyeh        7-3 Al-Bireh            

Round 11
[Dec 28]
Jabal Mukabar       1-1 Al-Thahriyeh        
Wadi Al-Neiss       3-1 Al-Bireh            
Hilal Al-Quds       4-1 Islami Qalqilya   
Markaz Balata       1-1 Shabab Al-Khalil    
Jenin               1-2 Ahli Al-Khalil        
[Dec 29]
Shabab Al-Am'ari    3-0 Hilal Ariha         

Round 12
[Jan 18]
Markaz Balata       2-0 Ahli Al-Khalil      
Jenin               0-4 Islami Qalqilya     
Shabab Al-Am'ari    0-0 Shabab Al-Khalil    
Hilal Ariha         0-1 Wadi Al-Neiss       
[Jan 19]
Jabal Mukabar       0-1 Al-Bireh            
Hilal Al-Quds       0-3 Al-Thahriyeh        

Round 13
[Jun 25]
Shabab Al-Khalil    4-0 Hilal Ariha         
Al-Thahriyeh        4-1 Jenin               
Al-Bireh            1-1 Hilal Al-Quds       
Islami Qalqilya     1-2 Markaz Balata       
[Jan 26]
Wadi Al-Neiss       0-2 Jabal Mukabar       
Ahli Al-Khalil      3-1 Shabab Al-Am'ari    

Round 14
[Jan 31]
Hilal Ariha         2-1 Ahli Al-Khalil      
[Feb 1]
Markaz Balata       0-1 Al-Thahriyeh        
Shabab Al-Am'ari    2-1 Islami Qalqilya     
Shabab Al-Khalil    3-0 Wadi Al-Neiss       
Jenin               3-2 Al-Bireh            
Hilal Al-Quds       0-0 Jabal Mukabar       

Round 15
[Feb 8]
Al-Bireh            0-2 Markaz Balata       
Islami Qalqilya     2-1 Hilal Ariha         
[Feb 9]
Jabal Mukabar       4-1 Jenin               
Wadi Al-Neiss       1-2 Hilal Al-Quds       
Al-Thahriyeh        1-0 Shabab Al-Am'ari    
[Feb 11]
Ahli Al-Khalil      1-1 Shabab Al-Khalil    

Round 16
[Feb 15]
Jenin               0-1 Hilal Al-Quds       
Hilal Ariha         2-1 Al-Thahriyeh        
Shabab Al-Khalil    3-1 Islami Qalqilya     
Shabab Al-Am'ari    0-1 Al-Bireh            
[Feb 16]
Markaz Balata       0-1 Jabal Mukabar       
Ahli Al-Khalil      2-2 Wadi Al-Neiss       

Round 17
[Feb 19]
Al-Thahriyeh        2-1 Shabab Al-Khalil    
Jabal Mukabar       0-0 Shabab Al-Am'ari    
Hilal Al-Quds       2-1 Markaz Balata       
[Feb 22]
Islami Qalqilya     2-1 Ahli Al-Khalil      
Wadi Al-Neiss       2-0 Jenin               
[Feb 23]
Al-Bireh            1-2 Hilal Ariha         

Round 18
[Mar 15]
Markaz Balata       4-2 Jenin               
Hilal Ariha         3-2 Jabal Mukabar       
Shabab Al-Khalil    2-1 Al-Bireh            
Islami Qalqilya     1-1 Wadi Al-Neiss       
Shabab Al-Am'ari    1-2 Hilal Al-Quds       
[Mar 16]
Ahli Al-Khalil      1-1 Al-Thahriyeh        

Round 19 [Apr 5]
Wadi Al-Neiss       2-4 Markaz Balata       
Jabal Mukabar       2-0 Shabab Al-Khalil    
Hilal Al-Quds       4-0 Hilal Ariha         
Jenin               1-4 Shabab Al-Am'ari    
Al-Bireh            1-1 Ahli Al-Khalil      
Al-Thahriyeh        2-0 Islami Qalqilya     

Round 20
[Apr 12]
Hilal Ariha         1-1 Jenin               
Al-Thahriyeh        1-2 Wadi Al-Neiss       
Islami Qalqilya     1-1 Al-Bireh            
[Apr 13]
Shabab Al-Am'ari    1-3 Markaz Balata       
Ahli Al-Khalil      3-3 Jabal Mukabar       
Shabab Al-Khalil    0-1 Hilal Al-Quds       

Round 21
[Apr 22]
Wadi Al-Neiss       1-2 Shabab Al-Am'ari    
[Apr 23]
Markaz Balata       4-3 Hilal Ariha         
Jabal Mukabar       1-6 Islami Qalqilya     
Jenin               2-2 Shabab Al-Khalil    
Hilal Al-Quds       1-1 Ahli Al-Khalil      
Al-Bireh            1-2 Al-Thahriyeh        

Round 22
[Apr 26]
Al-Bireh            2-2 Wadi Al-Neiss       
Hilal Ariha         2-1 Shabab Al-Am'ari    
Ahli Al-Khalil      4-3 Jenin               
Islami Qalqilya     1-0 Hilal Al-Quds       
[Apr 28]
Shabab Al-Khalil    4-0 Markaz Balata       
[May 4]
Al-Thahriyeh        2-1 Jabal Mukabar       

Final Table:

 1.Al-Thahriyeh              22  16  3  3  45-20  51  Champions
 2.Hilal Al-Quds             22  12  7  3  33-16  43
 3.Shabab Al-Khalil          22  12  6  4  38-17  42
 4.Jabal Mukabar             22   9  8  5  31-18  35
 5.Markaz Balata             22   9  5  8  35-34  32
 6.Ahli Al-Khalil            22   6 10  6  35-38  28
 7.Wadi Al-Neiss             22   6  7  9  29-32  25
 8.Shabab Al-Am'ari          22   6  6 10  27-28  24
 9.Islami Qalqilya           22   6  4 12  30-35  22
10.Al-Bireh                  22   4  9  9  25-36  21
----------------------------------------------------
11.Hilal Ariha               22   5  5 12  27-56  20  Relegated
12.Jenin                     22   4  4 14  25-50  16  Relegated


Yassir Arafat Cup 2012

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Hilal Al-Quds              3   3  0  0   8- 2   9  Qualified
 2.Markaz Balata              3   2  0  1   6- 1   6  Qualified
 3.Al-Bireh                   3   1  0  2   2- 5   3
 4.Hilal Ariha                3   0  0  3   2-10   0

Group B
 1.Wadi Al-Neiss              3   2  1  0   5- 2   7  Qualified
 2.Islami Qalqilya            3   1  2  0   3- 2   5
 3.Ahli Al-Khalil             3   1  1  1   5- 6   4
 4.Shabab Al-Khalil           3   0  0  3   2- 5   0

Group C
 1.Shabab Al-Am'ari           3   2  1  0   6- 2   7  Qualified
 2.Al-Thahriyeh               3   1  2  0   7- 5   5
 3.Jabal Mukabar              3   1  1  1   2- 2   4
 4.Jenin                      3   0  0  3   4-10   0

Semifinals
[Aug 10]
Markaz Balata       2-1 Wadi Al-Neiss       
[Aug 11]
Hilal Al-Quds       2-3 Shabab Al-Am'ari    

Final [Aug 25]
Shabab Al-Am'ari    3-1 Markaz Balata       


Super Cup 2013 (West Bank)

NB: Shabab Al-Khalil qualified as winners Arafat Cup 2013

Final [Sep 6]
Al-Thahriyeh        1-1 Shabab Al-Khalil    [aet, 2-4 pen]


First Division (West Bank)

Final Table:

 1.Thagafi Tulkarm           22  18  4  0  78-21  58  Promoted
 2.Shabab Al-Khader          22  14  6  2  51-18  48  Promoted
----------------------------------------------------
 3.Markaz Tulkarm            22  13  5  4  80-33  44
 4.Shabab Beit Ummar         22  10  1 11  37-37  31
 5.Shabab Jenin              22   9  4  9  35-47  31
 6.Markaz Askar              22   7  7  8  31-35  28
 7.Shabab Yatta              22   5  8  9  27-31  23
 8.Al-Ansar Al-Quds          22   5  8  9  28-47  23
 9.Al-Shoban Al-Muslimin     22   5  7 10  37-55  22
10.Beit Liqya                22   6  3 13  27-56  21
----------------------------------------------------
11.Abu Dis                   22   5  5 12  31-55  20  Relegated
12.Silwan                    22   4  4 14  28-55  16  Relegated

Round 1
[Sep 28]
Markaz Askar        2-2 Beit Liqya          
Silwan              1-2 Shabab Jenin        
Yatta               2-2 Markaz Tulkarm      
Beit Ummar          2-1 Ansar Al-Quds       
[Sep 29]
Al-Khader           0-1 Thagafi Tulkarm     
[Sep 30]
Abu Dis             1-0 Shoban Al-Muslimin  

Round 2
[Oct 5]
Abu Dis             1-3 Shabab Jenin        
Yatta               0-0 Shoban Al-Muslimin  
[Oct 6]
Al-Khader           2-2 Markaz Tulkarm      
Markaz Askar        2-2 Ansar Al-Quds       
Silwan              0-1 Beit Liqya          
[Oct 7]
Beit Ummar          1-3 Thagafi Tulkarm     

Round 3
[Oct 12]
Markaz Askar        1-0 Beit Ummar          
Ansar Al-Quds       1-0 Silwan              
Beit Liqya          4-1 Abu Dis             
[Oct 13]
Shoban Al-Muslimin  4-4 Al-Khader           
Shabab Jenin        1-2 Yatta               
[Oct 14]
Markaz Tulkarm      1-6 Thagafi Tulkarm     

Round 4 [Oct 19]
Beit Ummar          1-3 Markaz Tulkarm      
Silwan              2-1 Markaz Askar        
Yatta               0-1 Beit Liqya          
Al-Khader           3-1 Shabab Jenin        
Thagafi Tulkarm     6-2 Shoban Al-Muslimin  
Abu Dis             1-1 Ansar Al-Quds       

Round 5
[Nov 2]
Silwan              3-2 Beit Ummar          
Shoban Al-Muslimin  0-6 Markaz Tulkarm      
Beit Liqya          1-3 Al-Khader           
[Nov 3]
Shabab Jenin        0-3 Thagafi Tulkarm     
Markaz Askar        2-0 Abu Dis             
Ansar Al-Quds       0-3 Yatta               

Round 6
[Nov 9]
Thagafi Tulkarm     7-0 Beit Liqya          
Ansar Al-Quds       0-4 Al-Khader           
[Nov 10]
Markaz Tulkarm      4-1 Shabab Jenin        
Beit Ummar          4-0 Shoban Al-Muslimin  [also reported 4-1]
Yatta               0-0 Markaz Askar        
Abu Dis             1-2 Silwan              

Round 7
[Nov 16]
Beit Ummar          2-0 Abu Dis             
Al-Khader           3-0 Markaz Askar        
Thagafi Tulkarm     6-0 Ansar Al-Quds       
[Nov 17]
Markaz Tulkarm      9-0 Beit Liqya          
Yatta               2-2 Silwan              
Shoban Al-Muslimin  2-3 Shabab Jenin        

Round 8
[Nov 23]
Beit Liqya          1-4 Shoban Al-Muslimin  
Shabab Jenin        2-1 Beit Ummar          
Ansar Al-Quds       2-3 Markaz Tulkarm      
[Nov 24]
Markaz Askar        2-4 Thagafi Tulkarm     
Abu Dis             1-1 Yatta               
Silwan              1-5 Al-Khader           

Round 9
[Nov 30]
Shabab Jenin        1-1 Beit Liqya          
Al-Khader           3-1 Abu Dis             
Beit Ummar          2-1 Yatta               
Thagafi Tulkarm     2-0 Silwan              
[Dec 1]
Markaz Tulkarm      1-1 Markaz Askar        
Shoban Al-Muslimin  3-2 Ansar Al-Quds       

Round 10
[Dec 7]
Markaz Askar        3-1 Shoban Al-Muslimin  
Abu Dis             0-3 Thagafi Tulkarm     
Yatta               1-2 Al-Khader           
Ansar Al-Quds       0-2 Shabab Jenin        
[Dec 8]
Beit Liqya          0-2 Beit Ummar          
Silwan              0-2 Markaz Tulkarm      

Round 11
[Dec 14]
Shabab Jenin        3-2 Markaz Askar        
Markaz Tulkarm      8-1 Abu Dis             
Shoban Al-Muslimin  3-1 Silwan              
[Dec 15]
Beit Ummar          0-3 Al-Khader           
Thagafi Tulkarm     4-0 Yatta               
Beit Liqya          1-2 Ansar Al-Quds       

Round 12
[Jan 18]
Thagafi Tulkarm     2-0 Al-Khader           
Shoban Al-Muslimin  3-3 Abu Dis             
Ansar Al-Quds       1-0 Beit Ummar          
[Jan 19]
Shabab Jenin        3-4 Silwan              
Markaz Tulkarm      3-1 Yatta               
Beit Liqya          3-0 Markaz Askar        

Round 13
[Jan 25]
Thagafi Tulkarm     2-1 Beit Ummar          
Shabab Jenin        2-4 Abu Dis             
[Jan 26]            
Markaz Tulkarm      0-2 Al-Khader           
Ansar Al-Quds       1-1 Markaz Askar        
Beit Liqya          2-1 Silwan              
Shoban Al-Muslimin  0-0 Yatta               

Round 14
[Feb 1]
Ansar Al-Quds       2-2 Silwan              
[Feb 2]
Beit Liqya          0-2 Abu Dis             
Shabab Jenin        2-1 Yatta               
Markaz Askar        3-4 Beit Ummar          
Shoban Al-Muslimin  0-0 Al-Khader           
Markaz Tulkarm      2-2 Thagafi Tulkarm     

Round 15
[Feb 8]
Thagafi Tulkarm     9-2 Shoban Al-Muslimin  
Beit Ummar          2-0 Markaz Tulkarm      
Al-Khader           0-0 Shabab Jenin        
Yatta               2-1 Beit Liqya          
[Feb 9]
Silwan              0-2 Markaz Askar        
Abu Dis             0-2 Ansar Al-Quds       

Round 16
[Feb 15]
Beit Liqya          0-3 Al-Khader           
Silwan              1-4 Beit Ummar          
Markaz Askar        2-1 Abu Dis             
[Feb 16]
Shabab Jenin        0-2 Thagafi Tulkarm     
Ansar Al-Quds       1-1 Yatta               
Shoban Al-Muslimin  1-1 Markaz Tulkarm      

Round 17
[Feb 22]
Thagafi Tulkarm     5-1 Beit Liqya          
Yatta               0-1 Markaz Askar        
Al-Khader           2-2 Ansar Al-Quds       
Beit Ummar          3-0 Shoban Al-Muslimin  
[Feb 23]
Abu Dis             1-1 Silwan              
Markaz Tulkarm      8-0 Shabab Jenin        

Round 18
[Feb 27]
Ansar Al-Quds       1-2 Thagafi Tulkarm     
[Mar 1]
Markaz Askar        1-1 Al-Khader           
Abu Dis             1-2 Beit Ummar          
Beit Liqya          0-1 Markaz Tulkarm      
Silwan              0-3 Yatta               
Shabab Jenin        2-0 Shoban Al-Muslimin  

Round 19
[Mar 7]
Thagafi Tulkarm     1-1 Markaz Askar        
[Mar 8]
Yatta               1-2 Abu Dis             
Shoban Al-Muslimin  6-0 Beit Liqya          
Markaz Tulkarm      8-1 Ansar Al-Quds       
Beit Ummar          2-2 Shabab Jenin        
Al-Khader           1-0 Silwan              

Round 20
[Mar 15]
Ansar Al-Quds       2-0 Shoban Al-Muslimin  
[Mar 16]
Markaz Askar        1-3 Markaz Tulkarm      
Abu Dis             1-6 Al-Khader           
Beit Liqya          1-2 Shabab Jenin        
Silwan              1-2 Thagafi Tulkarm     
Yatta               3-1 Beit Ummar          

Round 21 [Mar 23]
Beit Ummar          1-5 Beit Liqya          
Shabab Jenin        2-2 Ansar Al-Quds       
Shoban Al-Muslimin  2-0 Markaz Askar        
Markaz Tulkarm      9-2 Silwan              
Thagafi Tulkarm     3-3 Abu Dis             
Al-Khader           2-0 Yatta               

Round 22 [Mar 29]
Yatta               3-3 Thagafi Tulkarm     
Silwan              4-4 Shoban Al-Muslimin  
Markaz Askar        3-1 Shabab Jenin        
Al-Khader           2-0 Beit Ummar          
Abu Dis             5-4 Markaz Tulkarm      
Ansar Al-Quds       2-2 Beit Liqya          

Final Table:

 1.Thagafi Tulkarm           22  18  4  0  78-21  58  Promoted
 2.Shabab Al-Khader          22  14  6  2  51-18  48  Promoted
----------------------------------------------------
 3.Markaz Tulkarm            22  13  5  4  80-33  44
 4.Shabab Beit Ummar         22  10  1 11  37-37  31
 5.Shabab Jenin              22   9  4  9  35-47  31
 6.Markaz Askar              22   7  7  8  31-35  28
 7.Shabab Yatta              22   5  8  9  27-31  23
 8.Al-Ansar Al-Quds          22   5  8  9  28-47  23
 9.Al-Shoban Al-Muslimin     22   5  7 10  37-55  22
10.Beit Liqya                22   6  3 13  27-56  21
----------------------------------------------------
11.Abu Dis                   22   5  5 12  31-55  20  Relegated
12.Silwan                    22   4  4 14  28-55  16  Relegated

Promoted: Duwwara, Shabab Al-Smoa


Gaza Strip League

Final Table:

 1.Shabab Rafah              22  12  9  1  34-12  45  Champions
 2.Shabab Khan Younes        22  13  5  4  47-23  44
 3.Al-Sadaqa                 22  11  5  6  31-19  38
 4.Khadamat Rafah            22   9  8  5  34-23  35
 5.Al-Ittihad Khan Younes    22   8 10  4  29-23  34
 6.Al-Ittihad Shejaia        22   7 10  5  30-30  31
 7.Khadamat Al-Nosirat       22   5 12  5  22-23  27
 8.Gaza Sports Club          22   5  8  9  27-33  23
 9.Al-Ahli Gaza              22   6  4 12  34-42  22
10.Khadamat Al-Shatea        22   4  8 10  23-34  20
----------------------------------------------------
11.Jama'ee Rafah             22   3  8 11  25-42  17  Relegated
12.Al-Mashtal                22   3  5 14  16-48  14  Relegated

Round 1
[Sep 14]
Khadamat Nosirat    0-0 Gaza Sports Club    
Sadaqa              2-0 Jama'ee Rafah       
Khadamat Rafah      3-0 Mashtal             
[Sep 15]
Ittihad Khan Younes 1-2 Shabab Rafah        
Khadamat Shatea     3-3 Ittihad Shejaia     
[Sep 16]
Shabab Khan Younes  1-0 Ahli Gaza           

Round 2
[Sep 21]
Gaza Sports Club    4-0 Mashtal             
Khadamat Shatea     1-2 Sadaqa              
Jama'ee Rafah       0-5 Khadamat Rafah      
[Sep 22]
Ahli Gaza           1-2 Khadamat Nosirat    
Shabab Rafah        1-1 Shabab Khan Younes  
[Sep 23]
Ittihad Shejaia     2-3 Ittihad Khan Younes 

Round 3
[Sep 28]
Jama'ee Rafah       1-1 Khadamat Shatea     
Sadaqa              1-1 Ittihad Khan Younes 
Ahli Gaza           3-2 Mashtal             
[Sep 29]
Khadamat Nosirat    0-0 Shabab Rafah        
Khadamat Rafah      1-1 Gaza Sports Club    
Shabab Khan Younes  2-2 Ittihad Shejaia     

Round 4
[Oct 5]
Sadaqa              0-1 Shabab Khan Younes  
Gaza Sports Club    0-0 Jama'ee Rafah       
[Oct 6]
Ahli Gaza           0-1 Khadamat Rafah      
Shabab Rafah        1-0 Mashtal             
Ittihad Khan Younes 0-0 Khadamat Shatea     
[Oct 7]
Ittihad Shejaia     2-1 Khadamat Nosirat    

Round 5
[Oct 12]
Jama'ee Rafah       1-1 Ittihad Khan Younes 
Gaza Sports Club    2-1 Ahli Gaza           
[Oct 13]
Mashtal             1-2 Ittihad Shejaia     
Khadamat Shatea     1-2 Shabab Khan Younes  
[Oct 14]
Khadamat Nosirat    1-1 Sadaqa              
Khadamat Rafah      1-1 Shabab Rafah        

Round 6
[Oct 19]
Ittihad Shejaia     0-0 Khadamat Rafah      
Khadamat Nosirat    2-3 Khadamat Shatea     
[Oct 20]
Shabab Khan Younes  1-2 Ittihad Khan Younes 
Ahli Gaza           4-2 Jama'ee Rafah       
[Oct 21]
Shabab Rafah        1-1 Gaza Sports Club    
Sadaqa              2-1 Mashtal             

Round 7
[Oct 28]
Shabab Khan Younes  2-0 Jama'ee Rafah       
Ahli Gaza           1-1 Shabab Rafah        
[Oct 29]
Gaza Sports Club    1-1 Ittihad Shejaia     
Ittihad Khan Younes 2-1 Khadamat Nosirat    
[Oct 30]
Khadamat Rafah      2-3 Sadaqa              
Khadamat Shatea     2-2 Mashtal             

Round 8
[Nov 2]
Khadamat Nosirat    0-4 Shabab Khan Younes  
Shabab Rafah        3-2 Jama'ee Rafah       
[Nov 3]
Sadaqa              4-0 Gaza Sports Club    
[Nov 4]
Mashtal             2-4 Ittihad Khan Younes 
Ittihad Shejaia     4-2 Ahli Gaza           
Khadamat Rafah      1-0 Khadamat Shatea     

Round 9
[Nov 9]
Shabab Rafah        1-2 Ittihad Shejaia     
Ittihad Khan Younes 0-0 Khadamat Rafah      
[Nov 10]
Khadamat Shatea     2-3 Gaza Sports Club    
Shabab Khan Younes  3-0 Mashtal             
[Nov 11]
Jama'ee Rafah       0-3 Khadamat Nosirat    
Ahli Gaza           0-2 Sadaqa              

Round 10
[Nov 30]
Khadamat Shatea     1-2 Ahli Gaza           
Khadamat Rafah      1-0 Shabab Khan Younes  
Ittihad Shejaia     2-4 Jama'ee Rafah       
[Dec 1]
Shabab Rafah        0-0 Sadaqa              
[Dec 2]
Ittihad Khan Younes 0-3 Gaza Sports Club    
[Dec 3]
Khadamat Nosirat    0-0 Mashtal             

Round 11
[Dec 7]
Ittihad Khan Younes 4-3 Ahli Gaza           
Shabab Khan Younes  1-1 Gaza Sports Club    
[Dec 8]
Sadaqa              2-0 Ittihad Shejaia     
Jama'ee Rafah       0-1 Mashtal             
Khadamat Shatea     0-3 Shabab Rafah        
[Dec 9]
Khadamat Rafah      1-1 Khadamat Nosirat    

Round 12
[Feb 22]
Mashtal             1-5 Khadamat Rafah      
Sadaqa              2-1 Jama'ee Rafah       
[Feb 23]
Gaza Sports Club    0-2 Khadamat Nosirat    
[Feb 24]
Shabab Rafah        1-1 Ittihad Khan Younes 
[Mar 11]
Khadamat Shatea     2-2 Ittihad Shejaia     
[Mar 12]
Ahli Gaza           1-2 Shabab Khan Younes  

Round 13 
[Mar 2]
Khadamat Rafah      0-0 Jama'ee Rafah       
[Mar 4]
Gaza Sports Club    0-0 Mashtal             
[Mar 16]
Shabab Khan Younes  0-2 Shabab Rafah        
Ittihad Khan Younes 0-0 Ittihad Shejaia     
[Mar 17]
Sadaqa              0-1 Khadamat Shatea     
Khadamat Nosirat    2-4 Ahli Gaza           

Round 14
[Mar 22]          
Gaza Sports Club    0-3 Khadamat Rafah      
Ittihad Khan Younes 0-1 Sadaqa              
[Mar 23]
Khadamat Shatea     2-3 Jama'ee Rafah       
Mashtal             0-0 Ahli Gaza           
[Mar 24]
Shabab Rafah        0-0 Khadamat Nosirat    
[Mar 25]
Ittihad Shejaia     3-1 Shabab Khan Younes  

Round 15
[Mar 29]
Mashtal             0-3 Shabab Rafah        
Ittihad Khan Younes 3-0 Khadamat Shatea     
[Mar 30]
Jama'ee Rafah       2-2 Gaza Sports Club    
Khadamat Nosirat    0-0 Ittihad Shejaia     
[Mar 31]
Khadamat Rafah      1-0 Ahli Gaza           
Shabab Khan Younes  2-1 Sadaqa              

Round 16
[Apr 5]
Ittihad Shejaia     1-1 Mashtal             
Ittihad Khan Younes 1-1 Jama'ee Rafah       
[Apr 6]
Shabab Rafah        3-0 Khadamat Rafah      
Ahli Gaza           3-5 Gaza Sports Club    
[Apr 7]
Shabab Khan Younes  3-0 Khadamat Shatea     
[Apr 8]
Sadaqa              1-1 Khadamat Nosirat    
 
Round 17
[Apr 12]
Jama'ee Rafah       2-3 Ahli Gaza           
Gaza Sports Club    1-2 Shabab Rafah        
[Apr 13]
Khadamat Rafah      1-1 Ittihad Shejaia     
Mashtal             2-1 Sadaqa              
Ittihad Khan Younes 1-1 Shabab Khan Younes  
[Apr 14]
Khadamat Shatea     0-0 Khadamat Nosirat    
 
Round 18
[Apr 20]  
Shabab Rafah        3-1 Ahli Gaza           
Mashtal             0-2 Khadamat Shatea     
[Apr 21]
Khadamat Nosirat    0-0 Ittihad Khan Younes 
[Apr 22]
Jama'ee Rafah       2-3 Shabab Khan Younes  
Ittihad Shejaia     1-0 Gaza Sports Club    
[May 24]
Sadaqa              0-2 Khadamat Rafah      
 
Round 19
[May 24]
Jama'ee Rafah       0-3 Shabab Rafah        
Shabab Khan Younes  0-0 Khadamat Nosirat    
[May 25]
Ahli Gaza           4-1 Ittihad Shejaia     
[May 26]
Ittihad Khan Younes 0-1 Mashtal             
[May 28]
Gaza Sports Club    1-2 Sadaqa              
[May 29]
Khadamat Shatea     0-0 Khadamat Rafah      
 
Round 20
[May 31]
Khadamat Nosirat    1-1 Jama'ee Rafah       
Ittihad Shejaia     0-1 Shabab Rafah        
[Jun 2]
Sadaqa              3-0 Ahli Gaza           
[Jun 3]
Khadamat Rafah      2-4 Ittihad Khan Younes 
Mashtal             0-8 Shabab Khan Younes  
[Jun 5]
Gaza Sports Club    0-2 Khadamat Shatea     

Round 21
[Jun 7]
Jama'ee Rafah       0-0 Ittihad Shejaia     
Shabab Khan Younes  5-3 Khadamat Rafah      
Mashtal             1-2 Khadamat Nosirat    
Sadaqa              1-1 Shabab Rafah        
[Jun 9]
Gaza Sports Club    0-1 Ittihad Khan Younes 
[Jun 10]
Ahli Gaza           0-0 Khadamat Shatea     
 
Round 22
[Jun 11]
Khadamat Nosirat    3-1 Khadamat Rafah      
Ittihad Shejaia     1-0 Sadaqa              
[Jun 14]
Mashtal             1-2 Jama'ee Rafah       
[Jun 15]
Shabab Rafah        2-0 Khadamat Shatea     
Gaza Sports Club    2-4 Shabab Khan Younes  
[Jun 16]
Ahli Gaza           1-1 Ittihad Khan Younes 
 
Final Table:

 1.Shabab Rafah              22  12  9  1  34-12  45  Champions
 2.Shabab Khan Younes        22  13  5  4  47-23  44
 3.Al-Sadaqa                 22  11  5  6  31-19  38
 4.Khadamat Rafah            22   9  8  5  34-23  35
 5.Al-Ittihad Khan Younes    22   8 10  4  29-23  34
 6.Al-Ittihad Shejaia        22   7 10  5  30-30  31
 7.Khadamat Al-Nosirat       22   5 12  5  22-23  27
 8.Gaza Sports Club          22   5  8  9  27-33  23
 9.Al-Ahli Gaza              22   6  4 12  34-42  22
10.Khadamat Al-Shatea        22   4  8 10  23-34  20
----------------------------------------------------
11.Jama'ee Rafah             22   3  8 11  25-42  17  Relegated
12.Al-Mashtal                22   3  5 14  16-48  14  Relegated

Promoted: Al-Hilal Gaza and Shabab Jabalia



Super Cup 2013 (Gaza Strip)

Final [Aug 30]
Shabab Rafah        1-0 Sadaqa              


2011/12

2013/14

list of champions

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 18 Jun 2015

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2012/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.