Panama 2009

ANAPROF - Torneo Apertura 2009

Regular Stage

Final Table:

 1.Tauro FC                18 10  6  2  40-23  36  Qualified
 2.Atlético Chiriquí       18 10  3  5  35-19  33  Qualified
 3.San Francisco FC        18 10  3  5  29-16  33  Qualified
 4.Chorrillo FC            18  8  8  2  32-17  32  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Chepo FC                18 10  2  6  37-24  32
 6.Sporting San Miguelito  18  8  4  6  28-19  28
 7.CD Árabe Unido          18  7  4  7  29-24  25
 8.Atlético Veragüense     18  3  4 11  20-44  13
 9.Alianza FC              18  2  5 11  22-43  11
10.CD Plaza Amador         18  2  1 15  13-56   7

Round 1
[Feb 27]
Árabe Unido      1-0 Sporting SM
  [John Jairo García 72]
[Feb 28]
Chepo            0-1 Chiriquí
  [Auriel Antonio Gallardo 77]
[Mar 1]
Veragüense       4-3 Alianza
  [Jair Medina 38, James Brown 41, Teófilo Ortiz 83,
   John Fredy Mosquera 90+2; José Abdul Pinto 2, Yizhak González 13,
   Xavier Navas 43]
San Francisco    5-0 Plaza Amador   
  [Boris Alfaro 10, 64, Jair Carrasquilla 35, Jefferson Viveros 44,
   Michael Jonell Ward 84og]
Chorrillo        1-1 Tauro
  [Johny Ruiz 52; Rolando Blackburn 90+3]

Round 2 
[Mar 7]
Alianza          0-0 Chorrillo
Chiriquí         2-0 Árabe Unido
  [Eyber Bonagas 80pen, Anthony Valdés 90]
Sporting SM      2-1 San Francisco
  [Alejandro Dawson 27, Armando Polo 60; Ricardo Phillips 80]
[Mar 8]
Plaza Amador     1-1 Veragüense  
  [Marcos Rodríguez 71; Emilio Araba 21]
Tauro            6-2 Chepo
  [Luis Escobar 18, 62, Edwin Aguilar 31pen, 74, Johan Melo 46,
   Eduardo Jiménez 87og; Carlos Martínez 4, Armando Gun 85]

Round 3 
[Mar 14]
Chiriquí         3-0 San Francisco
  [Auriel Antonio Gallardo 12, 88, Javier Lisondro 85]     
Chepo            1-1 Árabe Unido
  [Luis Jaramillo 90+3; Orlando Rodríguez 12]
Chorrillo        5-1 Plaza Amador
  [Derick James 6, Engie Mitre 29, Renan Adlles 33, Angel Lombardo 38,
   Johny Ruìz 89; Víctor Sánchez 84pen]
[Mar 15]
Tauro            2-1 Alianza
  [Luis Escobar 16, Rolando Blackburn 79; Xavier Navas 80]
Veragüense       1-1 Sporting SM
  [José Carlos Mialich; Javier De La Rosa]

Round 5 
[Mar 21]
Chorrillo        2-1 Chiriquí         
  [Renán Addles 41, Johnny Ruíz 76; Auriel Gallardo 53]
Veragüense       3-0 Árabe Unido
  [John Freddy Mosquera 9, Jair Medina 21, 90]
Alianza          1-0 Plaza Amador
  [Yairo Yao 89]
[Mar 22]
Tauro            2-0 Sporting SM  
  [Rolando Palma 51, Rolando Blackburn 65] 
Chepo            2-0 San Francisco   
  [Carlos Martínez 25, Gerardo Barrios 75pen]

Round 6
[Mar 27]
Árabe Unido      1-3 Chorrillo
  [Nahir Carroll; Julio Medina, Renan Addles, Johnny Ruiz]
Sporting SM      2-2 Alianza 
  [Luis Morales (2); Anthony Basile, Ivan Lopez Cardenas]
San Francisco    2-1 Veragüense
  [Víctor Herrera 24, Manuel Manotas 68; Joshua Brown 55]
Plaza Amador     2-3 Chepo  
  [Marcos Rodríguez, Luis Lennis; Luis Jaramillo,
   Gerardo Barrios, Eduardo Jimenez]
[Mar 28]
Chiriquí         1-2 Tauro 
  [Auriel Gallardo 53; Edwin Aguilar 43, Luis Moreno 44]

Round 7
[Apr 3]
Chepo            4-1 Veragüense
  [Armando Gun 4, José Jaramillo 19, Delano Welsh 45pen, 
   José Luis González 89; José Carlos Mialich 74]
Plaza Amador     0-1 Sporting SM
  [Armando Polo 52pen]
[Apr 4]
Alianza          4-4 Chiriquí
  [Jostic McCormack 18, Luis Ortega 30, Anthony Basil 83,
   Gilmar Torres 90pen; Anthony Valdés 39, 49, 53, Martín Gómez 63]
Chorrillo        1-2 San Francisco
  [Julio Medina III 35; Víctor Herrera 8pen, 44]
[Apr 5]
Tauro            2-2 Árabe Unido
  [Edwin Aguilar 15, 36; René Víctor Mendieta 5, 50]

Round 8 [Apr 8]
Veragüense       0-4 Chorrillo
  [Alcibíades Rojas 9, Johnny Ruiz 23, 90, Engin Mitre 37]
San Francisco    1-0 Tauro 
  [Brunnet Hay Pino 63]
Árabe Unido      2-0 Alianza 
  [Orlando Rodríguez 12pen, 52]
Chiriquí         4-0 Plaza Amador
  [Anthony Joel Valdès 16, Oscar Vargas 22, 77, Jonathan Guerra 87]
Sporting SM      2-1 Chepo 
  [Luis Mendoza 44, Jhon Valenzuela79; Luis Jaramillo 89]

Round 4 
[Apr 17]
Plaza Amador     1-2 Tauro 
  [William Aguilar 59; Rolando Palma 44, Luis Escobar 82]
Árabe Unido      0-1 San Francisco
  [Boris Alfaro 87]
Sporting SM      2-0 Chorrillo 
  [Luis Pito Rodríguez 55pen, Armando Polo 77]
[Apr 18]
Chiriquí         3-0 Veragüense
  [Moisés Torres 62, Anthony Valdés 64, Oscar Vargas 85]
Alianza          0-4 Chepo 
  [Gabriel Torres, José Luis González, Luis Jaramillo, 
   Carlos Rodríguez]

Round 9 
[Apr 24]
Sporting SM      1-2 Chiriquí 
  [Luis Mendoza 45; Catalino Smith 59, Omar Navarro 70]
Tauro            4-1 Veragüense 
  [Edwin Aguilar 44, 50, 61, Reggie Arosemena 72; Jair Medina 78]
[Apr 25]
Plaza Amador     2-0 Árabe Unido
  [Agustín Salinas, Rodrigo Tello]
Alianza          0-3 San Francisco
  [Boris Alfaro 13, Brunet Hay Pino 42, 67]
[Apr 26]
Chorrillo        2-0 Chepo
  [Renán Addles 42, Jhonny Ruiz 82]

Round 10
[Apr 29]
Alianza          1-1 Veragüense 
  [Mario Jimmy Duarte 22; Luigi Martinez 89]
Chiriquí         1-0 Chepo 
  [Oscar Vargas 51]
San Francisco    4-0 Plaza Amador
  [Manuel Torres 23, Boris Alfaro 26, 76, Amir White 72]
[Apr 30]
Sporting SM      1-2 Árabe Unido 
  [?; Publio Rodríguez, René Mendieta]
Chorrillo        1-1 Tauro     
  [Renán Addles; Luis Escobar]

Round 11 [May 6]
Chorrillo        3-3 Alianza 
  [Johnny Ruiz 12, 87, Fernando Mena 50; Oldimar Cáceres 52pen,
   Mario Jimmy Lezcano Duarte 54, 75]
Chepo            4-1 Tauro 
  [Ismael Menal 7, Luis Jaramillo 55, 61, Gabriel Torres 84;
   Edwin Aguilar 71]
Árabe Unido      2-0 Chiriquí
  [Alejandro Vélez 8, Orlando Rodríguez 81]
San Francisco    1-1 Sporting SM
  [Manuel Torres 1; Armando Polo 23]
Veragüense       1-0 Plaza Amador
  [Erick Quirós 23]

Round 12
[May 8]
Sporting SM      5-1 Veragüense
  [Esteban Jaén 11, 55, Eladio Mitre 23, Daniel López 48,
   Jonathan Trujillo 90+2; Josué Brown 84]
[May 9]
Alianza          2-3 Tauro 
  [Mario Jimmy Duarte 45, Gilmar Torres 77pen; Miguel Angel Castillo 15,
   Luis Francisco Escobar 46, Edwin Aguilar 75]
Plaza Amador     1-4 Chorrillo
  [Rodrigo Tello 50; Renán Addles 14, 69, Marcos Vallareal 21,
   Johhny Ruiz 50]
San Francisco    2-1 Chiriquí
  [Ricardo Phillips 29, Boris Alfaro 60; Carlos Acosta 89]
Árabe Unido      1-3 Chepo 
  [René Mendieta 22; Eduardo Jiménez 24, 35, Gabriel Torres 90]

Round 13
[May 13]
Chorrillo        1-0 Sporting SM
  [Renán Addles 26]
Tauro            7-1 Plaza Amador
  [Rolando Blackburn 5, Edwin Aguilar 7, 12, 14, 79,
   Marcos Sánchez 83, Eduardo Dasent 88; René Cohen 75]
San Francisco    1-1 Árabe Unido
  [Carlos Rubén Rivera 90+3; Orlando Rodríguez 45]
Veragüense       1-2 Chiriquí
  [Josué Brown 41; Omar Navarro 70pen, Oscar Vargas 90+5]
[May 14]
Chepo            2-0 Alianza

Round 14
[May 15]
Sporting SM      1-1 Tauro
  [Luis Morales 89; Edwin Aguilar 77]
[May 16]
Árabe Unido      6-0 Veragüense
  [René Mendieta Jr, Jean Estribí, Publio Rodríguez, José González,
   Armando Cooper, Eduardo McTaggart]
Chiriquí         0-0 Chorrillo 
San Francisco    1-2 Chepo 
  [Manuel Torres 66; Luis Jaramillo 13, Eduardo Jiménez 58]
[May 17]
Plaza Amador     2-1 Alianza 
  [Rodrigo Tello, José Venegas; Anthony Basile]

Round 15
[May 22]
Chorrillo        1-1 Árabe Unido  
  [Jhonny Ruiz 90+6; Eric Davis 17]
Veragüense       0-1 San Francisco 
  [Luis Felipe Olivardía]
[May 23]
Alianza          0-3 Sporting SM
  [Gilberto Salas 30, Gabriel Ríos 76, Armando Polo 90]
Chepo            4-1 Plaza Amador
  [Aníbal Godoy 29, Luis Jaramillo 64, César Aguilar 84, 86;
   José Venegas 81]
[May 24]
Tauro            1-1 Chiriquí  
  [Luis Moreno 78; Auriel Gallardo 47]   

Round 16 [May 27]
Sporting SM      5-0 Plaza Amador
  [Daniel López 34, Luis Carlos Ovalles 53, Miguel Vásquez 72,
   Jesús Pineda 76, Cecilio Watarman 84]
Chiriquí         2-3 Alianza
  [Oscar Vargas (2); Federico Marines (2), Oldemar Cáceres]
Árabe Unido      2-3 Tauro
  [Orlando Rodríguez 56, Luis Moreno 84og; Miguel Angel Castillo 43,
   Edwin Aguilar 47, Sergio Alexis Thompson 79]
San Francisco    0-1 Chorrillo
  [Johnny Ruiz 21]
Veragüense       2-4 Chepo
  [Joshua Brown 37, John Fredy Mosquera 85; Gabriel Torres 1, 90+2,
   Eduardo Jiménez 51, Luis Jaramillo 87]

Round 17
[May 30]
Plaza Amador     1-4 Chiriquí
  [Joaquín Mosquera 36; Moisés Torres 8, Gabriel Avila 45,
   Auriel Antonio Gallardo 61, Oscar Vargas 74]
Alianza          1-3 Árabe Unido
  [Yairo Yau 41; Marvin Mitchel 56, Orlando Rodriguez 40, 81]
Chepo            0-1 Sporting SM
  [Gabriel Ríos 90]
Chorrillo        2-2 Veragüense
  [Johnny Ruíz 18, 69; John Mosquera 61, Eric Quiroz 70]
[May 31]
Tauro            1-1 San Francisco
  [Edwin Aguilar 51; Alberto Manotas 44]

Round 18 [Jun 3]
Árabe Unido      4-0 Plaza Amador 
  [Eduardo McTaggart 40, 87, Armando Cooper 44, Publio Rodríguez 75]
Chiriquí         3-0 Sporting SM 
  [Auriel Antonio Gallardo 58, 73, Oscar Vargas 72]
San Francisco    3-0 Alianza 
  [Boris Alfaro 6, Victor Manuel Herrera Piggott 42, 59]
Chepo            1-1 Chorrillo
  [José Luis González 75; Alcibíades Rojas 76]
Veragüense       0-1 Tauro 
  [Rolando Manrique Blackburn 3]

Final Table:

 1.Tauro FC                18 10  6  2  40-23  36  Qualified
 2.Atlético Chiriquí       18 10  3  5  35-19  33  Qualified
 3.San Francisco FC        18 10  3  5  29-16  33  Qualified
 4.Chorrillo FC            18  8  8  2  32-17  32  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Chepo FC                18 10  2  6  37-24  32
 6.Sporting San Miguelito  18  8  4  6  28-19  28
 7.CD Árabe Unido          18  7  4  7  29-24  25
 8.Atlético Veragüense     18  3  4 11  20-44  13
 9.Alianza FC              18  2  5 11  22-43  11
10.CD Plaza Amador         18  2  1 15  13-56   7


Semifinals

First Legs [Jun 6]
San Francisco    0-1 Chiriquí
  [Auriel Antonio Gallardo 3]
Chorrillo        3-1 Tauro
  [Angel Lombardo 31, Johnny Ruiz 38, Bernardo Palma 85;
   Edwin Aguilar 45]

Second Legs [Jun 10]
Chiriquí         1-3 San Francisco   
  [Clive Trottman 76; Ricardo Philips 12, Brunet Hay Pino 47
   Boris Alfaro 55] 
Tauro            0-3 Chorrillo
  [Johnny Ruíz 60, 82, Renan Addles 76]

Final [Jun 13, Estadio Agustín (Muquita) Sánchez, La Chorrera]
San Francisco    0-0 Chorrillo       [aet, 5-4 pen]
  [penalties: Herrera Piggott (miss) 0-0, Mitre (held)      0-0;
              Hay Pino (held)        0-0, Milan             0-1;
              W. Torres              1-1, Johnny Ruiz (bar) 1-1;
              Alberto Manotas (miss) 1-1, Mosquera          1-2;
              M. Torres              2-2, Villarreal (miss) 2-2; 
              Negrete                3-2, James             3-3;
              White                  4-3, Medina III        4-4;
              Phillips               5-4, Blackman (miss)   5-4]
  [San Francisco: Erick Hugues (119 William Cliff Negrete); Miguel Olivares,
     Alberto Manotas, Rolando Algandona, Wess Torres, Manuel Torres,
     Ricardo Amor (68 Juan Ramón Solìs), Vìctor Manuel Herrera Piggott,
     Ricardo Phillips, Brunet Hay Pino, Temìstocles Pérez (58 Amir White);
     coach: Rubèn Elìas Guevara;     
   Chorrillo FC: Diego Armando Mosquera; Dereck James, César Blackman, 
     Cristián Vergara, Marco Villarreal, Caio José Milan, Juan Carlos Riley,
     Engie Alberto Mitre, Alberto Lombardo (46 Renán Addles
     (112 Bernardo Palma)), Johnny Ruiz, Alcibíades Rojas (62 Julio Medina III);
     coach: Jose Alfredo Poyatos;
   ref: Jaffet Perea; Benigno Paneso, Hairo Fuentes;
   yellow cards: 30 Alberto Lombardo (Ch), 70 Rolando Algandona (SF),
                 80 Engie Alberto Mitre (Ch), 97 Juan Carlos Riley (ch); 
   red card: 72 Rolando Algandona (SF)]



Liga Panameña de Fútbol - Torneo Apertura 2009

NB: due to a change in organisation, the 2009 season had two Apertura tournaments.

Regular Stage

Final Table:

 1.CD Árabe Unido          18 11  5  2  28-12  38  Qualified
 2.Atlético Chiriquí       18 11  2  5  36-26  35  Qualified
 3.Tauro FC                18  9  5  4  38-22  32  Qualified
 4.Chorrillo FC            18  7  6  5  21-21  27  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.San Francisco FC        18  7  5  6  25-23  26
 6.Sporting San Miguelito  18  7  4  7  37-30  25
 7.CD Plaza Amador         18  7  3  8  26-30  24
 8.Chepo FC                18  3  8  7  16-25  17
 9.Atlético Veragüense     18  3  4 11  22-36  13
10.Alianza FC              18  1  6 11  12-36   9

Round 1
[Aug 8]
Tauro            0-0 Chorrillo
Plaza Amador     2-0 Chepo
  [Richard Dixon 60, José Abdul Pinto 70]
Veragüense       0-0 Alianza
[Aug 9]
Árabe Unido      2-1 Chiriquí
  [Orlando Rodríguez 23, Alejandro Vélez 77; Clive Trotman 64]
San Francisco    1-0 Sporting SM
  [Amir White 60]

Round 2
[Aug 13]
Sporting SM      2-2 Árabe Unido
  [Armando Polo 5, José Ríos 90+3; Orlando Rodríguez 67,
   Manuel Mosquera 74]
[Aug 14]
Chorrillo FC     2-2 Veragüense
  [Renán Addles 12, Alcibíades Rojas 74; Erick Quirós 41, Johan De Avila 59]
[Aug 15]
Chiriqui         0-2 Tauro
  [Miguel Angel Castillo 66, Jean Alberto McLean 86]
Alianza          2-1 Plaza Amador
  [Eduameth Nimbley C. 26, 58; Raúl Moreno 17]
[Aug 16]
Chepo            0-0 San Francisco

Round 3
[Aug 21]
San Francisco    2-0 Alianza
  [Edgardo Saavedra 67, Manuel Torres 86]
Tauro            0-1 Sporting SM  
  [John Valenzuela 72pen]
[Aug 22]
Chorrillo        1-1 Chiriquí
  [Engie Mitre 3; Gabriel Ávila 75]
Veragüense       3-0 Plaza Amador
  [Johan De Avila 19, Alex Escobar 75, James Brown 90+1] 
[Aug 23]
Árabe Unido      1-0 Chepo
  [Jair Medina 46]

Round 4
[Aug 27]
Chepo            1-0 Tauro
  [César Aguilar 13]
[Aug 28]
Sporting SM      3-0 Chorrillo
  [Armando Polo 31, Daniel López 49, John Valenzuela 84]
[Aug 29]
Chiriquí         4-0 Veragüense
  [Auriel Gallardo Beytia 4, Oscar Vargas 43, Gabriel De Los Ríos 71,
   Javier Mercado 82]
Alianza          0-0 Árabe Unido
[Aug 30]
Plaza Amador     2-1 San Francisco
  [Raúl Moreno 8pen, David Wallace 21pen; Rolando Escobar 49]

Round 5
[Sep 4]
Tauro            2-1 Alianza
  [Luis Fernando Escobar 13, Jhon Pretelt 17; César Medina 30]
Chorrillo        2-1 Chepo
  [Renán Addles 24, Johnny Ruiz 60; Eduardo Jiménez 68]
[Sep 5]
Chiriquí         3-0 Sporting SM
  [Carlos Valdés 55pen, Javier Mercado 83, Gabriel Avila 87]
Veragüense       0-1 San Francisco
  [Amir Withe 85]
[Sep 6]
Árabe Unido      3-1 Plaza Amador
  [Orlando Rodríguez 39, 89, Eduardo McTaggart59; Wess Torres 57pen]

Round 6
[Sep 11]
Plaza Amador     0-0 Tauro
Alianza          1-1 Chorrillo
  [César Medina 77; Johnny Ruiz 85]
[Sep 12]
Sporting SM      2-1 Veragüense
  [Armando Polo 10, 58; Johan De Avila 59]
San Francisco    0-1 Árabe Unido
  [Publio Rodríguez 84]
[Sep 13]
Chepo            2-2 Chiriquí
  [Gabriel Arturo Torres 12, Anìbal Godoy 73; Ricardo Fossatty 2,
   Amilcar James 26]

Round 7
[Sep 18]
Sporting SM      1-1 Chepo
  [Luis Morales 66; Ismael Menal 18]
Tauro            2-2 San Francisco
  [Luis Fernando Escobar 12, Temístocles Pérez 25;
   Alberto Blanco 65, Edgardo Saavedra 80]
Veragüense       0-0 Árabe Unido
[Sep 19]
Chiriquí         3-1 Alianza
  [Carlos Valdés 32pen, Gabriel Ávila 75, Amílcar James 90+2;
   César Augusto Medina 19]
[Sep 20]
Chorrillo        2-3 Plaza Amador
  [Renán Addles 10, Alcibiades Rojas 90; Anthony S. Basile 18, 67,
   José Abdul Pinto 71]

Round 8
[Sep 25]
San Francisco    1-0 Chorrillo
  [Jair Carrasquilla 67]
Alianza          0-2 Sporting SM
  [Luis Morales 32, Gilberto Salas 71]
[Sep 26]
Plaza Amador     2-1 Chiriquí
  [Anthony Basile 6pen, Davis Wallace 45pen; Auriel Gallardo 16]
Chepo            2-0 Veragüense
  [Ismael Menal 31, Gabriel Torres 64pen]
Árabe Unido      2-0 Tauro
  [Publio Rodríguez 42, Eduardo Mc Taggart 73]

Round 9
[Oct 2]
Tauro            4-0 Veragüense
  [Edwin Aguilar 72, Ramón Romero 75og, Rafael Pinzón 81og,
   Luis Tejada 88]
[Oct 3]
Chorrillo        1-0 Árabe Unido
  [Engie Mitre 90]
Sporting SM      1-2 Plaza Amador
  [Armando Polo 7; Jean Carlos Cedeño 55, Abraham Ambulo 79og]
Chepo            3-2 Alianza
  [Gabriel Torres 45+2, 90+2, Delano Welch 77;
   Lucio I. López Cárdenas 5, William Aguilar 21]
[Oct 4]
Chiriquí         2-0 San Francisco
  [Auriel Gallardo Beytia 35, Gabriel Ávila 46]

Round 10
[Oct 6]
Chorrillo        2-1 Tauro 
  [Engin Mitre 34, Renán Adles 45pen; Luis Tejada 63]
Alianza          1-4 Veragüense
  [William Aguilar 32; Johan De Ávila 43, Diego Valderrama 58,
   John Edgar Parra 75, Josué Brown 88]
[Oct 7]
Sporting SM      3-1 San Francisco
  [Armando Polo 42, 56, Chaimir Toyloy 90+2; Boris Alfaro 40]
Chepo            1-3 Plaza Amador
  [Carlos Ferreira 90+4; Davis Wallace 4, Antony Basile 60,
   Wess Torres 64]
Chiriquí         2-1 Árabe Unido
  [Oscar Vargas 44, Javier Lizondro 73; José Justavino 74]

Round 11
[Oct 9]
Veragüense       0-1 Chorrillo 
  [Johnny Ruíz 8]
[Oct 10]
San Francisco    0-0 Chepo
Tauro            5-2 Chiriquí
  [Edwin Aguilar 16, 74, Luis Fernando Escobar 25, 67,
   Temistocles Pérez 44; Auriel Gallardo Beytia 13, Oscar Vargas 22]
[Oct 11]
Árabe Unido      2-0 Sporting SM
  [Manuel Mosquera (2)]
Plaza Amador     1-1 Alianza 
  [Silvestre Buenaño; César Vergara (pen)]

Round 12
[Oct 16]
Chepo            0-1 Árabe Unido
  [René Victor Mendieta 90]
[Oct 17]
Alianza          2-2 San Francisco
  [Iván López Cárdenas 20, César Vergara 55;
   Ricardo Oscar Phillips 4, Carlos Rubén Rivera 77]
Chiriquí         1-0 Chorrillo
  [Oscar Vargas 57]
[Oct 18]
Sporting SM      4-4 Tauro
  [John Valenzuela 7, Luis Morales 10, Gilberto Salas 18,
   Federico Marines 72; Edwin Aguilar 3pen, 65,
   Jean Alberto Mc Lean 34, Luis Carlos Tejada 42pen]
Plaza Amador     4-2 Veragüense
  [Jimmy Duarte 39, 72, 90+2, Wess Torres 73; Josué Brown 8,
   Johan De Ávila 66]

Round 13
[Oct 23] 
Tauro            3-0 Chepo      
  [Armando Gun 6og, Luis Carlos Tejada 78, Temístocles Pérez 87]
San Francisco    1-0 Plaza Amador  
  [Boris Alfaro 89]
[Oct 24]
Veragüense       1-2 Chiriquí
  [Johan De Avila 3; Oscar Vargas 37, Javier Lisondro 58]
Chorrillo        3-2 Sporting SM  
  [Alberto Tejada 19, 30, Engie Mitre 59; Chaimir Toiloy 71,
   Charles Multon 90]
[Oct 25]
Árabe Unido      3-0 Alianza   
  [Víctor Mendieta 11, Lucio I. López Cárdenas 23og, David Daniels 88]

Round 14
[Oct 30]
Chepo            1-1 Chorrillo 
  [Ismael Menal 81; Alcibiades Rojas 88]
San Francisco    3-2 Veragüense
  [Edgardo Saavedra 5, Alberto Blanco 45, 87; Johan De Avila ~10,
   Joshué Brown 73]
[Oct 31]
Sporting SM      2-3 Chiriquí
  [Luis Morales 11, Charles Multon 68; Ricardo Fossatti 5, 42, 57]
Alianza          0-2 Tauro
  [William Aguilar 32, Luis Carlos Tejada 80]
[Nov 1]
Plaza Amador     0-2 Árabe Unido
  [Orlando Rodríguez 66pen, Roderick Paul 87]

Round 15
[Nov 6]
Tauro            2-0 Plaza Amador 
  [Ricardo Amor 72, Jean Alberto Mc Lean 90+1]    
Veragüense       1-0 Sporting SM   
  [Alex Escobar 12]
Chiriquí         3-0 Chepo        
  [Omar Navarro 42, Gabriel Ríos 45, 46]
[Nov 7]
Árabe Unido      1-1 San Francisco    
[Nov 8]
Chorrillo        1-0 Alianza      
  [Julio Antonio Medina III 64]

Round 16
[Nov 10]
Chepo            3-3 Sporting SM  
  [Gabriel Arturo Torres 11, Delano Welch 21, Cesar Aguilar 90+2;
   Armando Antonio Gun 5og, Esteban Jaén 76,90]  
Árabe Unido      4-2 Veragüense   
  [Orlando Rodríguez 12, 46, 70, José Omar Justavino 30;
   Manuel Rodríguez 55, Edison Ramón Romero 81]
[Nov 11]
San Francisco    3-5 Tauro    
  [Manuel Vicente Torres 47, 79, Ricardo Phillips 50; 
   Temístocles Pérez 25, Luis Carlos Tejada 54, 81pen, 90,
   Edwin Aguilar 71]
Alianza          1-2 Chiriquí    
  [William Aguilar 63; Gabriel Ávila 84, Oscar Vargas 87]
Plaza Amador     0-0 Chorrillo   

Round 17
[Nov 14]  
Chiriquí         4-2 Plaza Amador  
  [Jonathan Guerra, Manuel Torres Serrano, Amílcar James,
   José Álvarez; Wess Torres, Anthony Basile (pen)]
Veragüense       1-1 Chepo      
  [Johan De Ávila; Gabriel Torres]
Tauro            1-1 Árabe Unido   
  [Gustavo Ávila 59; Carlos Bejarano 81]
[Nov 15]
Chorrillo        3-2 San Francisco  
  [Johnny Ruiz 27, 65, Diego Armando Mosquera 55pen;
   Rolando Emilio Escobar 30, Alberto Enrique Blanco 33]
Sporting SM      7-0 Alianza    
  [Luis Morales (3), Armando Polo (2), Gilberto Salas, Eladio Mitre]    

Round 18 [Nov 22]
Veragüense       3-5 Tauro       
  [Johan De Avila 39, 42, Manuel Rodríguez 58; 
   Rolando Manrique Blackburn 3, 47, Edwin Aguilar 20,
   Reggie Arosemena 20, 54]
Árabe Unido      2-1 Chorrillo  
  [Renán Addles 18og, Alejandro Vélez 24; Diego Armando Mosquera 37pen]
Plaza Amador     3-4 Sporting SM   
  [Anthony Basile 70püen, 79, Rodrigo Tello 86;
   Armando Polo 65, 82, 89, Luis Morales 90+2]
Alianza          0-0 Chepo        
San Francisco    4-0 Chiriquí   
  [Víctor Herrera Pïggott 37, 55, Victor Manuel Súarez 71,
   Juan Ramón Solís 85]     

Final Table:

 1.CD Árabe Unido          18 11  5  2  28-12  38  Qualified
 2.Atlético Chiriquí       18 11  2  5  36-26  35  Qualified
 3.Tauro FC                18  9  5  4  38-22  32  Qualified
 4.Chorrillo FC            18  7  6  5  21-21  27  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.San Francisco FC        18  7  5  6  25-23  26
 6.Sporting San Miguelito  18  7  4  7  37-30  25
 7.CD Plaza Amador         18  7  3  8  26-30  24
 8.Chepo FC                18  3  8  7  16-25  17
 9.Atlético Veragüense     18  3  4 11  22-36  13
10.Alianza FC              18  1  6 11  12-36   9

Semifinals

First Legs [Nov 28]
Tauro            3-0 Chiriquí
  [Luis Fernando Escobar 25, 39, 72]
Chorrillo        3-0 Árabe Unido 
  [Johnny Ruiz 15, 47, Alcibiades Rojas 77]

Second Legs 
[Dec 5]
Chiriquí         4-4 Tauro   
  [Auriel Gallardo 10, Davis Granado 56, Gabriel Avila 62, 
   Javier Mercado 65; Ricardo Amor 9, Luis Carlos Tejada 41, 59,
   Temistocles Pérez 90]
[Dec 6]
Árabe Unido      4-0 Chorrillo        [aet]
  [Orlando Rodríguez 24, Víctor René Mendieta 28, 
   Alejandro Vélez 43, Camilo Aguirre 113]

Final [Dec 13, Estadio Agustín (Muquita) Sánchez, La Chorrera]
Árabe Unido      3-2 Tauro
  [Victor René Mendieta 14, Nahir Carroll 77, Orlando Rodríguez 89;
   Temistocles Pérez 26, 54]


Aggregate Table:

 1.Tauro FC                36 19 11  6  78-45  68
 2.Atlético Chiriquí       36 21  5 10  71-45  68
 3.CD Árabe Unido          36 18  9  9  57-36  63
 4.San Francisco FC        36 17  8 11  54-39  59
 5.Chorrillo FC            36 15 14  7  53-38  59
 6.Sporting San Miguelito  36 15  8 13  65-49  53
 7.Chepo FC                36 13 10 13  53-49  49
 8.CD Plaza Amador         36  9  4 23  39-86  31
 9.Atlético Veragüense     36  6  8 22  42-80  26
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Alianza FC              36  3 11 22  34-79  20  Relegation Playoff


Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Dec 16, cancha Ciudad Deportiva Irving Saladino ("Mini Rommel")]
Alianza          1-1 Río Abajo
  [Francisco López 1-0; Jefferson Viveros 1-1]

Second Leg [Dec 19, cancha Ciudad Deportiva Irving Saladino ("Mini Rommel")]
Río Abajo        0-1 Alianza
  [William Aguilar 90+1]

NB: Alianza remain at 1st level



Second Level 2009

Liga Nacional de Ascenso (LNA) 2009

Torneo Apertura 2009

Final Table:

 1.Río Abajo FC            18 12  5  1  48-20  41  [Río Abajo]
 2.SD Atlético Nacional    18 10  5  3  34-17  35  [*2]  [Cdad. de Panamá]
 3.CA Independiente        18 11  2  5  35-22  35  [La Chorrera]
 4.Paraíso FC              18  9  5  4  43-28  32  [San Miguelito]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Chorrillito de Arraiján 18 10  1  7  35-36  31  [Cdad. de Panamá]
 6.CD Pan de Azúcar        18  7  3  8  49-33  24  [San Miguelito]
 7.AD Orión                18  7  2  9  37-33  23  [San Miguelito]
 8.MillenniumFC            18  5  3 10  29-38  18 
 9.Deportivo El Tecal      18  4  2 12  19-48  14  
10.Deportivo Génesis       18  1  0 17  19-73   3  [*2]  [Curundú]

[*2] w/o goals rd 2

Round 1 [Feb 26-Mar 1]
Pan de Azúcar    0-4 CAI
Chorrillito      4-2 Paraíso 
Millennium       2-2 Río Abajo
Nacional         1-1 Orión  
Tecal            2-1 Génesis

Round 2
[Mar 5]
Paraíso          1-1 Pan de Azúcar
[Mar 6]
Orión            0-1 Millennium
Río Abajo        2-4 Chorrillito
[Mar 8]
CAI              2-1 Tecal   
[date?]
Génesis          lt  Nacional

Round 3
[Mar 12]
CAI              3-0 Paraíso 
[Mar 13]
Millennium       1-0 Génesis
[Mar 14]
Chorrillito      2-2 Orión
[Mar 15]
Pan de Azúcar    0-0 Río Abajo
Nacional         2-0 Tecal
 
Round 4 
[Mar 19]
Río Abajo        2-0 CAI
Paraíso          2-2 Tecal
[Mar 20]
Orión            5-2 Pan de Azúcar 
Génesis          3-2 Chorrillito
[Mar 22]
Nacional         0-0 Millennium

Round 5
[Mar 26]
Pan de Azúcar    3-0 Génesis
Paraíso          0-1 Río Abajo 
[Mar 28]
CAI              3-2 Orión
Chorrillito      1-5 Nacional
[Mar 29]
Tecal            1-1 Millennium

Round 6
[Apr 2]
Río Abajo        4-2 Tecal
Millennium       0-1 Chorrillito
[Apr 3]
Orión            3-1 Paraíso
[Apr 4]
Génesis          1-3 CAI 
[Apr 5]
Nacional         0-1 Pan de Azúcar

Round 7
[Apr 7]
Río Abajo        3-1 Orión
Paraíso          5-2 Genésis
[Apr 8]
Pan de Azúcar    4-0 Millennium
[Apr 9]
CAI              1-3 Nacional
Tecal            0-1 Chorrillito

Round 8 
[Apr 15,16]
Nacional         1-2 Paraíso 
Orión            4-1 Tecal 
Génesis          2-4 Río Abajo  
Chorrillito      2-1 Pan de Azúcar 
[Apr 17]
Millennium       1-3 CAI 

Round 9 [dates?]
Orión            6-4 Génesis
Río Abajo        1-1 Nacional
Paraíso          4-2 Millennium
CAI              3-1 Chorrillito 
Pan de Azúcar    3-4 Tecal  

Round 10
[May 6]
Río Abajo        5-1 Millennium
Oriòn            1-2 Nacional 
Paraíso          2-0 Chorrillito 
[May 7]
CAI              2-1 Pan de Azúcar 
Génesis          1-2 Tecal

Round 11 
[May 9]   
Chorrillito      0-4 Río Abajo  
Nacional         7-1 Génesis       
[May 10]
Pan de Azúcar    3-3 Paraíso    
Millennium       1-2 Orión       
Tecal            0-2 CAI      

Round 12
[May 14]
Río Abajo        4-2 Pan de Azúcar
[May 15]
Paraíso          1-1 CAI
Orión            0-2 Chorrillito
Nacional         2-0 Tecal
[May 17]
Génesis          awd Millennium      [awarded 0-3, Génesis dns]

Round 13 
[May 21]
Chorrillito      3-1 Génesis
Tecal            0-6 Paraíso
[May 22]
Pan de Azúcar    2-0 Orión
[May 23]
CAI              2-3 Río Abajo
[May 24]
Millennium       2-3 Nacional

Round 14
[May 28]
Río Abajo        1-1 Paraíso
Génesis         0-13 Pan de Azúcar 
[May 30]
Nacional         3-1 Chorrillito 
Millennium       6-0 Tecal
Orión            3-0 CAI

Round 15
[Jun 5]
Paraíso          2-1 Orión
[Jun 6]
Tecal            0-2 Río Abajo
CAI              2-1 Génesis
[Jun 7]
Pan de Azúcar    0-1 Nacional
Chorrillito      3-2 Millennium

Round 16 [Jun 12,13]
Orión            0-1 Río Abajo
Génesis          1-6 Paraíso
Nacional         0-0 CAI
Millennium       3-7 Pan de Azúcar
Chorrillito      4-0 Tecal

Round 17
Paraíso          3-1 Nacional
Tecal            4-2 Orión 
Río Abajo        7-0 Génesis   
Pan de Azúcar    3-4 Chorrillito   
CAI              1-2 Millennium      

Round 18 [Jun 20]
Génesis          1-4 Orión
Nacional         2-2 Río Abajo  
Millennium       1-2 Paraíso     
Chorrillito      0-3 CAI
Tecal            0-3 Pan de Azúcar  

Final Table:

 1.Río Abajo FC            18 12  5  1  48-20  41  [Río Abajo]
 2.SD Atlético Nacional    18 10  5  3  34-17  35  [*2]  [Cdad. de Panamá]
 3.CA Independiente        18 11  2  5  35-22  35  [La Chorrera]
 4.Paraíso FC              18  9  5  4  43-28  32  [San Miguelito]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Chorrillito de Arraiján 18 10  1  7  35-36  31  [Cdad. de Panamá]
 6.CD Pan de Azúcar        18  7  3  8  49-33  24  [San Miguelito]
 7.AD Orión                18  7  2  9  37-33  23  [San Miguelito]
 8.MillenniumFC            18  5  3 10  29-38  18 
 9.Deportivo El Tecal      18  4  2 12  19-48  14  
10.Deportivo Génesis       18  1  0 17  19-73   3  [*2]  [Curundú]

[*2] w/o goals rd 2

Semifinals

First Legs
[Jun 24]
Paraíso          4-3 Río Abajo
[Jun 25]
CAI              0-1 Nacional

Second Legs
[Jun 27]
Río Abajo        2-0 Paraíso
[Jun 28]
Nacional         0-2 CAI

Final [Jul 3]
Río Abajo        1-0 CAI             [aet]

NB: Río Abajo winners Apertura, qualified for Gran Final

Torneo Clausura 2009

Final Table:

 1.Río Abajo FC            18 13  1  4  52-16  40  Qualified  [Río Abajo]
 2.Paraíso FC              18 11  3  4  42-25  36  Qualified  [San Miguelito]
 3.AD Orión                18 10  3  5  62-34  33  Qualified  [San Miguelito]
 4.CD Pan de Azúcar        18 10  2  6  40-32  32  Qualified  [San Miguelito]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Chorrillito de Arraiján 18 10  1  7  38-25  31  [Cdad. de Panamá]
 6.SD Atlético Nacional    18  8  4  6  37-25  28  [Cdad. de Panamá]
 7.CA Independiente        18  5  4  9  31-45  19  [La Chorrera]
 8.Millennium FC           18  5  3 10  27-44  18
 9.Deportivo El Tecal      18  4  5  9  33-48  17
10.Deportivo Génesis       18  0  2 16  15-83   2  [Curundú]

Round 1 
[Aug 27]
Millennium       0-1 Río Abajo
[Aug 28]
Pan de Azúcar    3-2 CAI
[Aug 29]
Nacional         0-0 Orión  
Tecal            4-0 Génesis
[Aug 30]
Chorrillito      1-2 Paraíso 

Round 2
[Sep 4]
Paraíso          1-2 Pan de Azúcar   
[Sep 5]
Génesis          0-5 Nacional
Río Abajo        1-0 Chorrillito   
CAI              4-1 Tecal   
[Sep 6]
Orión            3-3 Millennium       

Round 3 
[Sep 11]
CAI              1-1 Paraíso 
Chorrillito      3-1 Orión
[Sep 12]
Pan de Azúcar    0-6 Río Abajo
Millennium       2-1 Génesis
Nacional         2-2 Tecal
 
Round 4 [Sep 19]
Río Abajo        4-0 CAI
Paraíso          3-1 Tecal
Orión            5-0 Pan de Azúcar 
Génesis          0-4 Chorrillito
Nacional         3-0 Millennium

Round 5 
[Sep 26]
Paraíso          1-0 Río Abajo  
Pan de Azúcar    3-1 Génesis 
CAI              0-1 Orión
Tecal            1-0 Millennium
[Sep 27]
Chorrillito      2-4 Nacional   

Round 6
[Oct 1]
Río Abajo        6-0 El Tecal
[Oct 2]
Génesis          1-4 CAI
[Oct 4]
Orión            5-1 Paraíso
[Oct 5]
Nacional         2-0 Pan de Azúcar
[Oct 6]
Millennium       2-4 Chorrillito

Round 7
[Oct 8]
Río Abajo        2-3 Orión
[Oct 8,9]
Paraíso          5-0 Génesis
[Oct 9]
CAI              1-0 Nacional
Pan de Azúcar    6-2 Millennium
Tecal            1-1 Chorrillito

Round 8
[Oct 15]
Orión            4-1 Tecal
[Oct 17]
Génesis          1-9 Río Abajo
Nacional         0-3 Paraíso
Chorrillito      2-4 Pan de Azúcar  
Millennium       2-2 CAI

Round 9
[Oct 22]
Río Abajo        4-0 Nacional
[Oct 24]
Orión            9-1 Génesis
Paraíso          0-2 Millennium
CAI              2-1 Chorrillito
Pan de Azúcar    4-1 Tecal

Round 10 
[Oct 27]
Río Abajo        0-1 Millennium  
Génesis          2-3 Tecal
[Oct 28]    
CAI              1-3 Pan de Azúcar 
Orión            2-3 Nacional  
Paraíso          3-2 Chorrillito     

Round 11
[Oct 31]  
Nacional         5-0 Génesis   
Chorrillito      1-0 Río Abajo        
Tecal            1-1 CAI       
Millennium       2-5 Orión
[Nov 1]
Pan de Azúcar    0-1 Paraíso  

Round 12 [Nov 4,5]
Río Abajo        2-1 Pan de Azúcar  
Paraíso          2-0 CAI          
Orión            1-2 Chorrillito    
Nacional         3-2 Tecal        
Génesis          2-2 Millennium   

Round 13
[Nov 11] 
Chorrillito      3-0 Génesis
Pan de Azúcar    2-0 Orión
Millennium       2-1 Nacional
[Nov 12]
Tecal            3-5 Paraíso
CAI              2-3 Río Abajo

Round 14
[Nov 14]
Orión            6-3 CAI
[Nov 15]
Río Abajo        1-1 Paraíso 
Génesis          0-6 Pan de Azúcar  
Nacional         0-1 Chorrillito    
Millennium       3-4 Tecal   

Round 15 [Nov 18]
Paraíso          3-6 Orión
Tecal            2-3 Río Abajo
CAI              3-3 Génesis
Pan de Azúcar    1-1 Nacional
Chorrillito      3-1 Millennium

Round 16 [Nov 21]
Orión            2-3 Río Abajo
Génesis          0-5 Paraíso
Nacional         6-1 CAI
Millennium       1-0 Pan de Azúcar
Chorrillito      2-1 Tecal

Round 17
[Nov 24]
Paraíso          1-1 Nacional
Tecal            2-2 Orión 
Río Abajo        4-0 Génesis   
Pan de Azúcar    2-1 Chorrillito  
[Nov 25] 
CAI              4-2 Millennium      

Round 18 [Nov 28]
Génesis          3-7 Orión
Nacional         1-3 Río Abajo  
Millennium       0-4 Paraíso     
Chorrillito      5-0 CAI
Tecal            3-3 Pan de Azúcar  

Final Table:

 1.Río Abajo FC            18 13  1  4  52-16  40  Qualified  [Río Abajo]
 2.Paraíso FC              18 11  3  4  42-25  36  Qualified  [San Miguelito]
 3.AD Orión                18 10  3  5  62-34  33  Qualified  [San Miguelito]
 4.CD Pan de Azúcar        18 10  2  6  40-32  32  Qualified  [San Miguelito]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Chorrillito de Arraiján 18 10  1  7  38-25  31  [Cdad. de Panamá]
 6.SD Atlético Nacional    18  8  4  6  37-25  28  [Cdad. de Panamá]
 7.CA Independiente        18  5  4  9  31-45  19  [La Chorrera]
 8.Millennium FC           18  5  3 10  27-44  18
 9.Deportivo El Tecal      18  4  5  9  33-48  17
10.Deportivo Génesis       18  0  2 16  15-83   2  [Curundú]

Semifinals

First Legs [Dec 2]
Orión            2-1 Paraíso
Pan de Azúcar    1-1 Río Abajo  

Second Legs [Dec 5]
Paraíso          1-1 Orión      
Río Abajo        2-1 Pan de Azúcar  

Final [Dec 10]
Río Abajo        2-2 Orión            [aet, Orión on pen]

NB: Orión winners Clausura, qualified for Gran Final


Gran Final [Dec 12]
Río Abajo        3-1 Orión            

NB: Río Abajo qualified for promotion/relegation playoff


Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Dec 16, cancha Ciudad Deportiva Irving Saladino ("Mini Rommel")]
Alianza          1-1 Río Abajo
  [Francisco López 1-0; Jefferson Viveros 1-1]

Second Leg [Dec 19, cancha Ciudad Deportiva Irving Saladino ("Mini Rommel")]
Río Abajo        0-1 Alianza
  [William Aguilar 90+1]

NB: Río Abajo remain at 2nd level



Third Level 2009/10

XIV Copa Rommel Fernàndez 2010

NB: third level championship; played between 11 provincial champions
    and 11 runners-up; in addition the Veraguas champions of 2008 enter

Participants (by province; first champions 2009, then runners-up):

Bocas del Toro
 1.Deportivo Los Halcones
 2.Bocas Islam FC

Chiriquí
 1.Deportivo Bade
 2.San José FC

Chiriquí Occidente
 1.Majagua FC
 2.Malca FC

Coclé
 1.Los Pumas FC
 2.San Antonio FC

Colón
 1.Deportivo Cali
 2.Navy Bay

Darién
 1.Atlético Darién
 2.Santa Fe FC

Herrera
 1.Monagrillo FC
 2.Los Milagros FC

Los Santos
 1.Niupy FC
 2.Llano Río FC

Panamá Este
 1.SUNTRACS de San Miguelito
 2.Paraíso FC

Panamá Oeste
 1.Deportivo El Valle de Arraiján
 2.Santa Gema FC

Veraguas 
 1.La Primavera
 2.Río de Jesús
 3.Club 20-30 (as champions of Veraguas 2008)

Group Phase

Zona 1

Round 1 [Jan 10]
Dep. Cali        3-1 Santa Fe
SUNTRACS         2-1 Dep. El Valle
Navy Bay         1-1 Paraíso

Round 2 
[Jan 14]
SUNTRACS          -  Paraíso
[Jan 17]
Santa Fe          -  Dep. El Valle
Dep. Cali         -  Navy Bay

Table:

 1.Deportivo Cali           1  1  0  0   3- 1   3  [Colón]
 2.SUNTRACS                 1  1  0  0   2- 1   3  (San Miguelito)  [Panamá Este]
 3.Navy Bay                 1  0  1  0   1- 1   1  [Colón]
 4.Paraíso FC               1  0  1  0   1- 1   1  [Panamá Este]
 5.Deportivo El Valle       1  0  0  1   1- 2   0  (Arraijan)  [Panamá Oeste]
 6.Santa Fe FC              1  0  0  1   1- 3   0  [Darién]

Zona 2

Round 1 [Jan 10]
Los Pumas        0-2 Río de Jesús
Atl. Darién      3-1 La Primavera
Santa Gema       3-0 San Antonio

Round 2
[Jan 16]
Los Pumas         -  San Antonio
[Jan 17]
Atl. Darién       -  Santa Gema
La Primavera      -  Río de Jesús

Table:

 1.Santa Gema               1  1  0  0   3- 0   3  (Arraijan)  [Panamá Oeste]
 2.Atlético Darién          1  1  0  0   3- 1   3  [Darién]
 3.Río de Jesús FC          1  1  0  0   2- 0   3  [Veraguas]
 4.La Primavera de Santiago 1  0  0  1   1- 3   0  [Veraguas]
 5.Los Pumas                1  0  0  1   0- 2   0  (Penonomé)  [Coclé]
 6.San Antonio              1  0  0  1   0- 3   0  (Penonomé)  [Coclé]

Zona 3

Round 1 [Jan 10]
Club 20-30       1-1 Niupy
Atl. Monagrillo  1-1 Llano Río
Los Milagros     bye

Round 2 [Jan 17]
Atl. Monagrillo   -  Los Milagros
Niupy             -  Llano Río
Club 20-30       bye

Table:

 1.Club 20-30               1  0  1  0   1- 1   1  [Veraguas]
 2.Llano Río                1  0  1  0   1- 1   1  [Los Santos]
 3.Atl. Monagrillo          1  0  1  0   1- 1   1  (Chitré)  [Herrera]
 4.Niupy de Macaracas       1  0  1  0   1- 1   1  [Los Santos]
 5.Los Milagros             0  0  0  0   0- 0   0  (Chitré)  [Herrera]

Zona 4

Round 1 [Jan 10]
Dep. Bade        2-2 Atl. Bocas Isla
Dep. Halcones    1-2 Malca
Majagua          4-3 San José

Round 2 [Jan 17]
Dep. Bade         -  San José
Los Halcones      -  Atl. Bocas Isla
Majagua           -  Malca

Table:

 1.Majagua                  1  1  0  0   4- 3   3  (Puerto Armuelles)  [Chiriquí Occidente]
 2.Malca                    1  1  0  0   2- 1   3  (Puerto Armuelles)  [Chiriquí Occidente]
 3.Dep. Bade                1  0  1  0   1- 1   1  (David)  [Chiriquí]
 4.Atlético Bocas Isla      1  0  1  0   1- 1   1  [Bocas del Toro]
 5.San José                 1  0  0  1   3- 4   0  (David)  [Chiriquí]
 6.Dep. Los Halcones        1  0  0  1   1- 2   0  (Changuinola)  [Bocas del Toro]

Final [Mar 6 or 7]


2008.

2010/11.

list of champions.

list of 2nd level champions.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Adán De Gracia for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Adán De Gracia (adandg@yahoo.com)
Last updated: 19 Dec 2013

(C) Copyright Adán De Gracia and RSSSF 2009/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.