Paraguay 2021


Primera División
Copa Paraguay

Primera División

Torneo Apertura 2021 | Torneo Clausura 2021

Torneo Apertura 2021

Final Table:

 1.Libertad               18  12  2  4  36-15  38  Champions
 2.Olimpia                18  10  3  5  34-23  33
 3.Nacional               18   8  6  4  26-19  30
 4.Cerro Porteño          18   8  4  6  24-22  28
 5.Guaireña               18   6  8  4  20-14  26
 6.Guaraní                18   7  4  7  24-27  25
 7.12 de Octubre          18   5  7  6  20-25  22
 8.Sportivo Luqueño       18   5  3 10  19-29  18
 9.Sol de América         18   3  5 10  18-28  14
10.River Plate            18   2  6 10  13-32  12

Round 1
[Feb 5]
Sportivo Luqueño     3-1 Guaireña             
Guaraní              2-2 Nacional             
[Feb 6]
12 de Octubre        2-2 River Plate          
Sol de América       1-3 Cerro Porteño        
[Feb 7]
Olimpia              0-1 Libertad             

Round 2
[Feb 9]
River Plate          1-4 Guaraní              
Nacional             1-0 Sol de América       
[Feb 10]
Cerro Porteño        1-0 Sportivo Luqueño     
12 de Octubre        0-2 Olimpia              
[Feb 24]
Guaireña             1-0 Libertad             

Round 3
[Feb 13]
Guaraní              2-1 12 de Octubre        
[Feb 14]
Sportivo Luqueño     0-3 Nacional             
Olimpia              0-0 Guaireña             
[Feb 15]
Sol de América       1-1 River Plate          
Libertad             2-1 Cerro Porteño        

Round 4
[Feb 19]
River Plate          1-0 Sportivo Luqueño     
[Feb 20]
12 de Octubre        0-5 Sol de América       
Guaraní              0-3 Olimpia              
[Feb 21]
Cerro Porteño        2-2 Guaireña             
Nacional             0-3 Libertad             

Round 5
[Feb 26]
Sportivo Luqueño     1-0 12 de Octubre        
[Feb 27]
Sol de América       1-3 Guaraní              
[Feb 28]
Olimpia              2-0 Cerro Porteño        
[Mar 1]
Guaireña             1-0 Nacional             
Libertad             2-1 River Plate          

Round 6
[Mar 5]
River Plate          0-1 Guaireña             
12 de Octubre        2-1 Libertad             
[Mar 6]
Nacional             2-0 Cerro Porteño        
Sol de América       0-2 Olimpia              
[Mar 7]
Guaraní              0-1 Sportivo Luqueño     

Round 7
[Mar 9]
Guaireña             0-0 12 de Octubre        
Cerro Porteño        3-0 River Plate          
[Mar 10]
Olimpia              1-4 Nacional             
Sportivo Luqueño     0-0 Sol de América       
[Mar 28]
Libertad             1-1 Guaraní              

Round 8
[Mar 13]
12 de Octubre        0-2 Cerro Porteño        
River Plate          0-0 Nacional             
Sol de América       0-2 Libertad             
[Mar 14]
Guaraní              0-3 Guaireña             
Sportivo Luqueño     4-2 Olimpia              

Round 9
[Mar 20]
Nacional             1-1 12 de Octubre        
[Mar 21]
Cerro Porteño        2-1 Guaraní              
Olimpia              5-1 River Plate          
[Mar 22]
Guaireña             2-2 Sol de América       
Libertad             2-0 Sportivo Luqueño     

Halfway Table:

 1.Libertad                9   6  1  2  14- 6  19
 2.Olimpia                 9   5  1  3  17-10  16
 3.Cerro Porteño           9   5  1  3  14-10  16
 4.Guaireña                9   4  4  1  11- 7  16
 5.Nacional                9   4  3  2  13- 8  15
 6.Sportivo Luqueño        9   4  1  4   9-10  13
 7.Guaraní                 9   3  2  4  13-15  11
 8.Sol de América          9   1  3  5  10-14   6
 9.12 de Octubre           9   1  3  5   6-16   6
10.River Plate             9   1  3  5   7-18   6

Round 10
[Apr 1]
River Plate          0-2 12 de Octubre        
Nacional             2-0 Guaraní              
[Apr 3]
Guaireña             3-0 Sportivo Luqueño     
Libertad             0-1 Olimpia              
[Apr 4]
Cerro Porteño        1-0 Sol de América       

Round 11
[Apr 10]
Sol de América       1-2 Nacional             
Olimpia              2-2 12 de Octubre        
[Apr 11]
Sportivo Luqueño     3-3 Cerro Porteño        
Libertad             2-1 Guaireña             
[Apr 12]
Guaraní              2-0 River Plate          

Round 12
[Apr 16]
Guaireña             1-2 Olimpia              
12 de Octubre        1-1 Guaraní              
[Apr 17]
Nacional             1-0 Sportivo Luqueño     
River Plate          0-2 Sol de América       
[Apr 18]
Cerro Porteño        0-3 Libertad             

Round 13
[Apr 23]
Sol de América       0-3 12 de Octubre        
[Apr 24]
Olimpia              2-1 Guaraní              
[Apr 25]
Guaireña             0-1 Cerro Porteño        
Libertad             1-1 Nacional             
[Apr 26]
Sportivo Luqueño     2-2 River Plate          

Round 14
[Apr 30]
Nacional             1-3 Guaireña             
12 de Octubre        1-0 Sportivo Luqueño     
[May 1]
Cerro Porteño        2-0 Olimpia              
[May 2]
Guaraní              2-0 Sol de América       
[May 3]
River Plate          1-3 Libertad             

Round 15
[May 8]
Sportivo Luqueño     1-2 Guaraní              
Cerro Porteño        2-2 Nacional             
[May 9]
Libertad             3-1 12 de Octubre        
Olimpia              3-3 Sol de América       
Guaireña             0-0 River Plate          

Round 16
[May 15]
Sol de América       0-2 Sportivo Luqueño     
12 de Octubre        1-1 Guaireña             
[May 16]
River Plate          1-1 Cerro Porteño        
Guaraní              1-6 Libertad             
[May 17]
Nacional             2-1 Olimpia              

Round 17
[May 21]
Guaireña             0-0 Guaraní              
[May 22]
Libertad             1-2 Sol de América       
[May 23]
Cerro Porteño        0-1 12 de Octubre        
Olimpia              4-1 Sportivo Luqueño     
Nacional             0-1 River Plate          

Round 18
[May 28]
Sol de América       0-0 Guaireña             
Guaraní              2-0 Cerro Porteño        
[May 29]
Sportivo Luqueño     1-3 Libertad             
[May 30]
River Plate          1-2 Olimpia              
12 de Octubre        2-2 Nacional             

Final Table:

 1.Libertad               18  12  2  4  36-15  38  Champions
 2.Olimpia                18  10  3  5  34-23  33
 3.Nacional               18   8  6  4  26-19  30
 4.Cerro Porteño          18   8  4  6  24-22  28
 5.Guaireña               18   6  8  4  20-14  26
 6.Guaraní                18   7  4  7  24-27  25
 7.12 de Octubre          18   5  7  6  20-25  22
 8.Sportivo Luqueño       18   5  3 10  19-29  18
 9.Sol de América         18   3  5 10  18-28  14
10.River Plate            18   2  6 10  13-32  12

Torneo Clausura 2021

Table:

 1.Guaraní                12   7  4  1  29-11  25
 2.Cerro Porteño          12   6  4  2  13- 5  22
 3.Sportivo Luqueño       12   5  3  4  13-18  18
 4.Sol de América         12   4  4  4  13-18  16
 5.Nacional               12   3  6  3  12-12  15
 6.River Plate            12   4  3  5  13-16  15
 7.Libertad               12   3  5  4  18-15  14
 8.12 de Octubre          12   3  4  5  15-20  13
 9.Guaireña               12   3  3  6  10-15  12
10.Olimpia                12   4  0  8  14-20  12

Round 1
[Jul 16]
Sportivo Luqueño     0-0 Cerro Porteño        
[Jul 17]
12 de Octubre        2-2 Nacional             
Guaraní              3-0 Sol de América       
[Jul 18]
Olimpia              1-3 River Plate          
Libertad             0-0 Guaireña             

Round 2
[Jul 23]
Sol de América       2-1 Sportivo Luqueño     
[Jul 24]
Nacional             1-1 Guaraní              
[Jul 25]
Guaireña             1-2 River Plate          
Cerro Porteño        1-1 Libertad             
[Jul 26]
12 de Octubre        1-3 Olimpia              

Round 3
[Jul 30]
River Plate          0-0 Cerro Porteño        
[Jul 31]
Sportivo Luqueño     2-1 Nacional             
Libertad             1-1 Sol de América       
[Aug 1]
Guaraní              4-1 12 de Octubre        
Olimpia              0-2 Guaireña             

Round 4
[Aug 6]
Guaraní              3-1 Olimpia              
[Aug 7]
Nacional             1-0 Libertad             
Cerro Porteño        2-0 Guaireña             
[Aug 8]
12 de Octubre        0-1 Sportivo Luqueño     
Sol de América       1-0 River Plate          

Round 5
[Aug 13]
Guaireña             1-1 Sol de América       
River Plate          1-0 Nacional             
[Aug 14]
Olimpia              0-3 Cerro Porteño        
[Aug 15]
Sportivo Luqueño     1-4 Guaraní              
Libertad             3-3 12 de Octubre        

Round 6
[Aug 20]
Nacional             0-2 Guaireña             
[Aug 21]
Sol de América       1-2 Cerro Porteño        
[Aug 22]
12 de Octubre        2-2 River Plate          
Sportivo Luqueño     2-0 Olimpia              
[Aug 23]
Guaraní              2-2 Libertad             

Round 7
[Aug 28]
Olimpia              0-1 Sol de América       
Cerro Porteño        0-2 Nacional             
[Aug 29]
Libertad             5-0 Sportivo Luqueño     
River Plate          1-5 Guaraní              
[Aug 30]
Guaireña             0-1 12 de Octubre        

Round 8
[Sep 10]
Nacional             1-1 Sol de América       
[Sep 11]
Sportivo Luqueño     0-2 River Plate          
Guaraní              3-0 Guaireña             
[Sep 12]
12 de Octubre        0-1 Cerro Porteño        
Libertad             0-3 Olimpia              

Round 9
[Sep 17]
River Plate          0-1 Libertad             
[Sep 18]
Cerro Porteño        0-0 Guaraní              
[Sep 19]
Sol de América       0-1 12 de Octubre        
Guaireña             1-2 Sportivo Luqueño     
[Sep 20]
Olimpia              1-2 Nacional             

Halfway Table:

 1.Guaraní                 9   6  3  0  25- 7  21
 2.Cerro Porteño           9   4  4  1   9- 4  16
 3.River Plate             9   4  2  3  11-11  14
 4.Sportivo Luqueño        9   4  1  4   9-15  13
 5.Nacional                9   3  3  3  10-10  12
 6.Sol de América          9   3  3  3   8-10  12
 7.Libertad                9   2  5  2  13-11  11
 8.12 de Octubre           9   2  3  4  11-16   9
 9.Guaireña                9   2  2  5   7-11   8
10.Olimpia                 9   2  0  7   9-17   6

Round 10
[Sep 25]
Nacional             1-1 12 de Octubre        
Cerro Porteño        0-1 Sportivo Luqueño     
[Sep 26]
River Plate          1-2 Olimpia              
Guaireña             2-1 Libertad             
[Sep 27]
Sol de América       2-1 Guaraní              

Round 11
[Oct 1]
Olimpia              1-2 12 de Octubre        
[Oct 2]
Sportivo Luqueño     3-3 Sol de América       
River Plate          1-1 Guaireña             
[Oct 3]
Guaraní              1-1 Nacional             
Libertad             0-2 Cerro Porteño        

Round 12
[Oct 16]
Nacional             0-0 Sportivo Luqueño     
[Oct 17]
Sol de América       0-4 Libertad             
Guaireña             0-2 Olimpia              
[Oct 18]
12 de Octubre        1-2 Guaraní              
Cerro Porteño        2-0 River Plate          

Table:

 1.Guaraní                12   7  4  1  29-11  25
 2.Cerro Porteño          12   6  4  2  13- 5  22
 3.Sportivo Luqueño       12   5  3  4  13-18  18
 4.Sol de América         12   4  4  4  13-18  16
 5.Nacional               12   3  6  3  12-12  15
 6.River Plate            12   4  3  5  13-16  15
 7.Libertad               12   3  5  4  18-15  14
 8.12 de Octubre          12   3  4  5  15-20  13
 9.Guaireña               12   3  3  6  10-15  12
10.Olimpia                12   4  0  8  14-20  12


Copa Paraguay 2021

Round 1
[Jul 27]
3 de Febrero FBC              0-6 Sol de América
Cristóbal Colón               1-1 Guaraní (Asunción)            [4-2 pen]      
[Jul 28]
Deportivo Recoleta            1-2 General Caballero (Juan León Mallorquín)
Deportivo Primavera           0-6  Olimpia
[Jul 29]
Benjamín Aceval               0-2 Cerro Porteño
Atlético Trébol              0-17 Fernando de la Mora 
[Aug 3]
Teniente Rojas                0-5 Deportivo Santani
Sport Pocobá                  0-0 Tacuary                       [2-3 pen]
[Aug 4]
29 de Septiembre              0-5 Libertad
Itorô                         0-3 Sportivo Luqueño
[Aug 5]
Sport Sastreño                1-0 General Caballero de Campo Grande 
Independiente Nanawa          0-2 3 de Febrero (Ciudad del Este)  
[Aug 10]
Silvio Pettirossi             0-3 Resistencia
Sport Colonial                1-2 Sportivo Ameliano  
[Aug 11]
12 de Octubre (Santo Domingo) 1-2 Rubio Ñu
Presidente Hayes              1-1 Fulgencio Yegros              [3-1 pen] 
[Aug 12]
Deportivo Humaitá             2-2 Independiente de Campo Grande [5-6 pen]   
Oriental                      1-1 Deportivo Capiatá             [4-3 pen]
[Aug 16]
24 de Junio                   0-1 2 de Mayo
Mariscal Estigarribia         5-1 San Lorenzo     
[Aug 17]
5 de Octubre                  1-0 General Díaz
Sportivo Limpeño              0-0 Atlético Tembetary            [3-4 pen] 
[Aug 18]
Coronel Martínez              0-2 River Plate
Deportivo La Colmena          0-4 Sportivo Iteño 
[Aug 19] 
22 de Setiembre (Encarnación) 2-1 Atyrá
Olimpia Itá                   0-0 Guaraní (Trinidad)            [6-7 pen]
[Aug 24]
Karai Chivé                   1-1 12 de Octubre VR (San Pedro)  [4-2 pen]
24 de Setiembre VP            0-3 Guaireña FC 
[Aug 25]
Atlético Juventud             2-0 Sportivo Trinidense
1° de Marzo FBC               0-0 Nacional                      [3-0 pen]
[Aug 26]
Cristóbal Colón (JAS)         4-0 Deportivo Pinozá
Atlético Mil Palos            1-6 12 de Octubre (Itauguá)
 
Round 2
[Sep 1]
5 de Octubre (Santa Elena)    0-3 Deportivo Santaní 
Atlético Juventud             0-2 Libertad
[Sep 13]
Tembetary                     2-1 Presidente Hayes
Sportivo Iteño                1-1 Mariscal Estigarribia         [4-3 pen]
[Sep 14]
Guaraní (Trinidad)            3-0 Sport Sastreño
[Sep 15]
General Caballero (JL Mall.)  1-1 Cerro Porteño                 [1-4 pen]
Resistencia                   8-4 Cristóbal Colón (Nemby)
Cristóbal Colón (JA Saldívar) 2-3 Olimpia                        
[Sep 16]
Guaireña FC                   2-1 Oriental
3 de Febrero (Cd. del Este)   0-1 12 de Octubre (Itauguá) 
[Sep 21]
Karai Chivé                   2-4 River Plate
Sportivo Ameliano             2-1 Independiente de Campo Grande
[Sep 22]
Fernando de la Mora           2-3 Sportivo Luqueño               
Rubio Ñu                      3-4 Sol de América
[Sep 23]
2 de Mayo (PJ Caballero)      3-0 22 de Setiembre (Encarnación)    
1° de Marzo FBC               1-4 Tacuary

Round 3
[Oct 5]
Sportivo Luqueño              1-1 12 de Octubre (Itauguá)       [4-3 pen]
Olimpia                       2-1 Resistencia
[Oct 6]
River Plate                   0-1 Tembetary
Cerro Porteño                 0-2 Sol de América  
[Oct 13]
Tacuary                       0-0 Sportivo Iteño                [4-3 pen]
2 de Mayo (PJ Caballero)      1-1 Deportivo Santani             [4-5 pen]
[Oct 20]
Libertad                      5-0 Guaraní (Trinidad)
Sportivo Ameliano             0-0 Guaireña                      [4-5 pen]


2020

list of champions.

league history 1906-1964.

list of 2nd level champions.

list of 3rd level champions.

list of 4th level champions.

list of interligas champions.

list of topscorers.

foundation dates clubs.


About this document

Prepared and maintained by Tim Venables for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Tim Venables
Last updated: 21 Oct 2021

(C) Copyright Tim Venables and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.