Championship of Paraná 1998

First Level (SÚrie A-1)    

Participants

Apucarana Atlético Clube (Apucarana)
Clube Atlético (Curitiba)
Coritiba Football Club (Curitiba)
Francisco Beltrão Futebol Clube (Francisco Beltrão)
Iraty Sport Club (Iraty)
Londrina Esporte Clube (Londrina)
Maringá Futebol Clube (Maringá)
Sociedade Esportiva Matsubara (Cambará)
Paraná Clube (Curitiba)
Ponta Grossa Esporte Clube (Ponta Grossa)
Rio Branco Sport Club (Paranaguá)
União Bandeirante Futebol Clube (Bandeirantes)

FIRST PHASE

The first phase is divided into 2 stages.  Winners of both stages qualify
to the second phase along with 2 teams with better first phase record.  

FIRST STAGE

Round 1
[Jan 24]
Paraná            3-1     Francisco Beltrão
[Jan 25]
Iraty             0-2     Rio Branco
Londrina          1-1     Apucarana
Ponta Grossa      1-2     União Bandeirante
Atlético          2-2     Matsubara
Maringá           2-3     Coritiba

Round 2
[Jan 27]
Paraná            3-1     Matsubara
[Jan 28]
Francisco Beltrão 1-1     Londrina
União Bandeirante 0-1     Rio Branco
Apucarana         0-1     Atlético
[Jan 29]
Maringá           1-1     Ponta Grossa
[Feb 21]
Coritiba          1-2     Iraty

Round 3
[Feb 1]
Iraty             3-0     União Bandeirante
Coritiba          2-2     Paraná
Ponta Grossa      2-1     Francisco Beltrão
Matsubara         1-0     Maringá
Londrina          0-3     Atlético
Rio Branco        0-0     Apucarana

Round 4
[Feb 4]
Atlético          3-1     Ponta Grossa
Matsubara         2-1     Londrina
Francisco Beltrão 1-0     Iraty
Rio Branco        0-2     Paraná
[Feb 5]
Maringá           4-3     Apucarana
[Feb 27]
União Bandeirante 2-2     Coritiba  

Round 5
[Feb 7]
Coritiba          1-0     Ponta Grossa
[Feb 8]
União Bandeirante 3-2     Matsubara
Apucarana         3-1     Iraty
Francisco Beltrão 3-0     Rio Branco
Paraná            2-2     Atlético
Londrina          1-0     Maringá    

Round 6
[Feb 11]
Apucarana         2-1     União Bandeirante
Atlético          4-0     Maringá
Coritiba          1-0     Rio Branco
Iraty             2-2     Paraná
Matsubara         1-0     Francisco Beltrão
[Feb 21]
Ponta Grossa      5-0     Londrina

Round 7
[Feb 15]
Francisco Beltrão 3-1     União Bandeirante
Rio Branco        3-0     Londrina
Atlético          2-1     Coritiba
Ponta Grossa      2-0     Apucarana
Maringá           0-3     Paraná
Iraty             0-1     Matsubara

Round 8
[Feb 17]
Paraná            2-0     Apucarana
[Feb 18]
União Bandeirante 3-1     Maringá
Francisco Beltrão 2-3     Atlético
Londrina          1-1     Iraty
Rio Branco        1-0     Ponta Grossa
Matsubara         0-2     Coritiba

Round 9
[Mar 1]
Iraty             1-2     Atlético
Ponta Grossa      2-0     Paraná
Londrina          2-0     União Bandeirante
Apucarana         5-2     Matsubara
Maringá           3-1     Rio Branco
Coritiba          2-0     Francisco Beltrão

Round 10
[Mar 4]
Paraná            1-0     Londrina
Atlético          2-0     União Bandeirante
Rio Branco        5-0     Matsubara
Francisco Beltrão 3-0     Maringá
[Mar 5]
Coritiba          3-1     Apucarana
Ponta Grossa      1-3     Iraty

Round 11
[Mar 8]
União Bandeirante 2-1     Paraná
Londrina          0-3     Coritiba
Apucarana         2-1     Francisco Beltrão
Matsubara         0-0     Ponta Grossa
Iraty             3-2     Maringá
Atlético          2-1     Rio Branco

Final Table:

 1.Atlético          11  9  2  0  26-10  29  Qualified
 2.Coritiba          11  7  2  2  21-11  23
 3.Paraná            11  6  3  2  21-12  21
 4.Rio Branco        11  5  1  5  14-11  16
 5.Ponta Grossa      11  4  2  5  15-12  14
 6.Iraty             11  4  2  5  16-16  14
 7.Apucarana         11  4  2  5  17-18  14
 8.Matsubara         11  4  2  5  12-21  14
 9.Francisco Beltrão 11  4  1  6  16-15  13
10.União Bandeirante 11  4  1  6  14-20  13
11.Londrina          11  2  3  6   7-20   9
12.Maringá           11  2  1  8  13-26   7


SECOND STAGE

Round 1
[Mar 15]
Francisco Beltrão 0-1     Paraná
Matsubara         0-2     Atlético
Coritiba          4-2     Maringá
Apucarana         2-0     Londrina
União Bandeirante 1-1     Ponta Grossa
Rio Branco        2-3     Iraty

Round 2
[Mar 17]
Matsubara         0-0     Paraná
[Mar 18]
Rio Branco        0-1     União Bandeirante
Iraty             1-1     Coritiba
Londrina          1-1     Francisco Beltrão
Atlético          3-1     Apucarana
[Mar 19]
Ponta Grossa      1-0     Maringá

Round 3
[Mar 21]
Atlético          5-0     Londrina
[Mar 22]
Paraná            1-0     Coritiba
Maringá           0-1     Matsubara
União Bandeirante 4-2     Iraty
Apucarana         4-0     Rio Branco
Francisco Beltrão 1-0     Ponta Grossa

Round 4
[Mar 25]
Ponta Grossa      1-1     Atlético
Iraty             2-2     Francisco Beltrão
Paraná            1-1     Rio Branco
Coritiba          2-2     União Bandeirante
[Mar 26]
Londrina          1-0     Matsubara
Apucarana         0-0     Maringá

Round 5
[Mar 29]
Atlético          1-1     Paraná
Maringá           0-1     Londrina
Iraty             1-0     Apucarana
Matsubara         3-1     União Bandeirante
Rio Branco        3-0     Francisco Beltrão
[Apr 7]
Ponta Grossa      0-1     Coritiba

Round 6
[Apr 1]
União Bandeirante 0-1     Apucarana
Rio Branco        2-2     Coritiba
Maringá           1-6     Atlético
Paraná            3-0     Iraty
Francisco Beltrão 3-2     Matsubara
[Apr 2]
Londrina          1-1     Ponta Grossa

Round 7
[Apr 4]
Paraná            3-0     Maringá
Matsubara         1-2     Iraty
[Apr 5]
Coritiba          1-0     Atlético
Apucarana         1-0     Ponta Grossa
União Bandeirante 2-1     Francisco Beltrão
Londrina          0-2     Rio Branco

Round 8
[Apr 8]
Maringá           1-2     União Bandeirante
Atlético          3-0     Francisco Beltrão
[Apr 9]
Ponta Grossa      1-1     Rio Branco
Iraty             2-0     Londrina
Apucarana         1-0     Paraná
Coritiba          4-0     Matsubara

Round 9
[Apr 11]
Atlético          4-0     Iraty
Paraná            0-1     Ponta Grossa
[Apr 12]
União Bandeirante 1-2     Londrina
Matsubara         3-1     Apucarana
Rio Branco        2-1     Maringá
Francisco Beltrão 0-0     Coritiba

Round 10
[Apr 15]
Apucarana         2-3     Coritiba
União Bandeirante 0-1     Atlético
Iraty             2-1     Ponta Grossa
Matsubara         2-0     Rio Branco
Maringá           4-5     Francisco Beltrão
[Apr 16]
Londrina          2-0     Paraná

Round 11
[Apr 19]
Paraná            1-1     União Bandeirante
Coritiba          3-1     Londrina
Francisco Beltrão 2-1     Apucarana
Ponta Grossa      3-1     Matsubara
Maringá           0-2     Iraty
Rio Branco        0-2     Atlético

Final Table:

 1.Atlético          11  8  2  1  28- 5  26
 2.Coritiba          11  6  4  1  21-11  22
 3.Iraty             11  6  2  3  17-18  20
 4.Apucarana         11  5  1  5  14-12  16
 5.Paraná            11  4  4  3  11- 7  16
 6.União Bandeirante 11  4  3  4  15-15  15
 7.Francisco Beltrão 11  4  3  4  15-19  15
 8.Londrina          11  4  2  5   9-17  14
 9.Matsubara         11  4  1  6  13-17  13
10.Ponta Grossa      11  3  4  4  10-10  13
11.Rio Branco        11  3  3  5  13-17  12
12.Maringá           11  0  1 10  10-28   1

Combined Table first and second stage:

 1.Atlético          22 17  4  1  54-15  55  Qualified
 2.Coritiba          22 13  6  3  42-22  45  Qualified
 3.Paraná            22 10  7  5  32-19  37  Qualified
 4.Iraty             22 10  4  8  33-34  34  Qualified
 5.Apucarana         22  9  3 10  31-30  30
 6.Rio Branco        22  8  4 10  27-28  28
 7.Francisco Beltrão 22  8  4 10  31-34  28
 8.União Bandeirante 22  8  4 10  29-35  28
 9.Matsubara         22  8  3 11  25-38  27
10.Ponta Grossa      22  7  6  9  25-22  27
11.Londrina          22  6  5 11  16-37  23  Relegated
12.Maringá           22  2  2 18  23-54   8  Relegated


SECOND PHASE

FIRST STAGE

Round 1
[Apr 26]
Iraty             1-1     Paraná
Coritiba          1-0     Atlético

Round 2
[May 2]
Paraná            1-2     Coritiba
[May 3]
Atlético          4-2     Iraty

Round 3
[May 10]
Paraná            0-2     Atlético
Coritiba          5-0     Iraty

Table

 1.Coritiba           3  3  0  0   8- 1   9
 2.Atlético           3  2  0  1   6- 3   7
 3.Paraná             3  0  1  2   2- 5   1 
 4.Iraty              3  0  1  2   3-10   1 

N.B. Atlético earned an extra point for winning the first stage of the
     first phase.

Coritiba wins first stage of second phase and is qualified for championship
decision.

SECOND STAGE

Round 1
[May 17]
Atlético          0-0     Coritiba
Paraná            1-0     Iraty

Round 2
[May 24]
Iraty             1-2     Atlético
Coritiba          2-1     Paraán

Round 3
Atlético          2-0     Paraná
Iraty             0-2     Coritiba

Table

 1.Atlético           3  2  1  0   4- 1   8
 2.Coritiba           3  2  1  0   4- 1   7
 3.Paraná             3  1  0  2   2- 4   3
 4.Iraty              3  0  0  3   1- 5   0

N.B. Atlético earned an extra point for winning the second stage of the
     first phase.

Atlético wins second stage of second phase and is qualified for championship
decision.

FINAL
Three legs, first team to reach 5 points is the champion.

First Leg [Jun 3]
Coritiba          1-1     Atlético

Second Leg [Jun 7]
Atlético          4-1     Coritiba

Third Leg [Jun 11]
Atlético          2-1     Coritiba

C Atlético Paranaense wins the 1998 Paraná state championship.


1997

1998 (2nd level)

1999

list of champions

list of 2nd division champions


About this document

Prepared and maintained by Ricardo Pontes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ricardo Pontes (rffp@sti.com.br)
Last updated: 26 Jan 2000

(C) Copyright Ricardo Pontes and RSSSF 1998/2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.