Philippines 2013/14


PFF SMART National Club Championship 2013/14
United Football Cup 2013

PFF SMART National Club Championship 2013/14

Regional Stage | National Stage

First Stage

Luzon | Mindanao | Visayas

Luzon Cluster

North-Central Luzon

Participants:
BSU FC [Baguio-Benguet FA]
Tarlac FA representatives
NB: Panganisan FA, Isabela FA and Ilocos FA representatives withdrew

[Oct 2, Tarlac]
BSU                     5-0 Tarlac FA representatives

NB: BSU qualified to national stage
 
South-Central Luzon

Participants:
Flame United-Cherifer FC [Cavite FA]
San Beda-Mendiola FC [Rizal FA]
NB: National Capital Region FA and Olangapo-Zambales FA representatives withdrew

[Oct 5, Cavite]
Flame United-Cherifer   2-1 San Beda-Mendiola       

NB: Flame United-Cherifer qualified to national stage

South-West Luzon

Participants:
Adriatico FC [Oriental Mindoro FA]
Air 21 FC [Laguna FA]
Palawan FC [Palawan FA]
Quezon City FA representatives
NB: Philippine Air Force-Phoenix FC [Batangas FA] disqualified

Known results
[Oct 16, Laguna]
Palawan                 2-2 Air 21
[Oct 17, Laguna]
Palawan                10-0 Quezon City FA representatives
[Oct 18, Laguna]
Palawan                 5-1 Adriatico

NB: Palawan qualified to national stage

South Luzon

Participants:
CBSUA FC [Naga City-Camarines Sur FA]
Legaspi City-Albay FA representatives
Sorsogon FA representatives
Camarines Norte FA representatives
NB: FA of Masbate representatives withdrew

Known results
[Oct 23, Naga]
CBSUA                   1-0 Legaspi City-Albay FA representatives
[Oct 24, Naga]
CBSUA                   6-0 Sorsogon FA representatives
[Oct 25, Naga]
CBSUA                   2-1 Camarines Norte FA representatives

NB: CBSUA qualified to national stage

Mindanao Cluster

North Mindanao

Participants:
Montecarlo FC [Cagayan de Oro-Misamis Oriental FA]
Manolo Fortich-Del Monte FC [Bukidnon FA]
Slakza FC [Surigao del Norte FA]
NB: Oliveros FC [Iligan-Lanao del Norte FA] and Butuan-Agusan del Norte FA 
    representatives withdrew

Known results
[Oct 3, Cagayan de Oro City]
Del Monte               5-2 Montecarlo
[Oct 5, Cagayan de Oro City]
Del Monte               3-1 Slakza

NB: Del Monte qualified to national stage

Central Mindanao

Participants:
Alia FC [Zamboanga City FA]
Dipolog United FC [Zamboanga del Norte-Dipolog FA]
Royals FC [Zamboanga del Sur-Pagadian FA]
Misamis Oriental-Ozamiz FA representatives

NB: Alia qualified to national stage (after tournament in Dapitan City)

South Mindanao  

Participants:
Columbia FC [Davao FA]
Prosperidad FC [Agusan del Sur FA]
MACO FC [Compostela Valley FA]
UM Tagum FC [Davao del Norte FA]
Mati FC [Mati-Davao Oriental FA]

Known results
[Oct 2, Tagum City]
Columbia                1-1 Mati
[Oct 3, Tagum City]
Columbia                6-1 MACO
[Oct 4, Tagum City]
Columbia                3-0 UM Tagum
[Oct 6, Tagum City]
Columbia                7-1 Prosperidad 

NB: Columbia qualified to national stage
 
West Mindanao

Participants:
M'lang FC [North Cotabato FA]
Real Marbel FC [FA of South Cotabato]
Maguindanao Cotabato City FA representatives
Sultan Kudarat FA representatives

Known results
[Oct 18, Koronadal]
M'lang                  8-2 Sultan Kudarat FA representatives
[Oct 20, Koronadal]
M'lang                  2-1 Real Marbel

NB: M'lang qualified to national stage
 
Visayas Cluster

West Visayas

Participants:
Camella-Barotac Nuevo FC [Iloilo FA]
Ceres-La Salle FC [Negros Occidental FA]
FC Azukals [Negros Oriental FA]
NB: Capiz FA representatives withdrew

Known result
[Oct 6, Talisay City]
Ceres-La Salle          1-0 Camella-Barotac Nuevo

NB: Ceres-La Salle qualified to national stage

East-Central Visayas

Participants:
Hijos FC [Northern Samar FA]
Cebu Queen City United FC [Cebu FA]
Global FC [Leyte FA]

Known results
[Oct 26, Tacloban City]
Global                 23-0 Hijos
[Dec 4, Cebu City]
Global                  6-2 Cebu Queen City United

NB: Global qualified to national stage


National Stage

Participants (10):

from Luzon:
  BSU FC                      [Baguio-Benguet FA]          (North-Central Luzon)
  Flame United-Cherifer FC    [Cavite FA]                  (South-Central Luzon)
  Palawan FC                  [Palawan FA]                 (South-West Luzon)
  CBSUA FC                    [Naga City-Camarines Sur FA] (South Luzon)
from Mindanao:
  Manolo Fortich-Del Monte FC [Bukidnon FA]                (North Mindanao)
  Alia FC                     [Zamboanga City FA]          (Central Mindanao)
  Columbia FC                 [Davao FA]                   (South Mindanao)
  M'lang FC                   [North Cotabato FA]          (West Mindanao)
from Visayas: 
  Ceres-La Salle FC           [Negros Occidental FA]       (West Visayas)
  Global FC                   [Leyte FA]                   (East-Central Visayas)

NB: M'lang FC withdrew before the start of the national stage

Group Stage

Group A (in Baguio City)

[Dec 9]
BSU                     1-8 Global                  
Alia                    2-7 Palawan                 
Columbia                bye
[Dec 10]
Palawan                0-11 Global                  
BSU                     4-0 Columbia                
Alia                    bye
[Dec 11]
Columbia                2-1 Palawan                 
Global                 13-0 Alia                    
BSU                     bye
[Dec 12]
Alia                    1-5 Columbia                
BSU                     1-4 Palawan                 
Global                  bye
[Dec 13]
BSU                     5-1 Alia                    
Columbia                0-8 Global                  
Palawan                 bye

Final Table:

 1.Global FC                 4   4  0  0  40- 1  12  Qualified  [Leyte FA]
 2.BSU FC                    4   2  0  2  11-13   6  Qualified  [Baguio-Benguet FA]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Palawan FC                4   2  0  2  12-16   6  [Palawan FA]
 4.Columbia FC               4   2  0  2   7-14   6  [Davoa FA]
 5.Alia FC                   4   0  0  4   4-30   0  [Zamboanga City FA]

Group B (in Bacolod City)

[Dec 9]
Flame United-Cherifer   7-0 CBSUA                   
Ceres-La Salle          7-0 Del Monte
[Dec 10]
Ceres-La Salle          3-0 Flame United-Cherifer   
CBSUA                   3-6 Del Monte
[Dec 11]
Ceres-La Salle         16-0 CBSUA                   
Flame United-Cherifer   2-1 Del Monte

Final Table:

 1.Ceres-La Salle FC            3   3  0  0  26- 0   9  Qualified  [Negros Occidental FA]
 2.Flame United-Cherifer FC     3   2  0  1   9- 4   6  Qualified  [Cavite FA]  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Manolo Fortich-Del Monte FC  3   1  0  2   7-12   3  [Bukidnon FA]
 4.CBSUA FC                     3   0  0  3   3-29   0  [Naga City-Camarines Sur FA]                 
 -.M'lang FC                    withdrew                [North Cotabato FA]

Knockout Stage

Semifinals

First Legs [Dec 15, Panaad Stadium, Bacolod]
Global                  4-0 Flame United-Cherifer   
Ceres-La Salle          5-1 BSU                     

Second Legs [Dec 17, Panaad Stadium, Bacolod]
Flame United-Cherifer   0-5 Global                  
BSU                    0-11 Ceres-La Salle          

Final

First Leg [Dec 19, Panaad Stadium, Bacolod]
Ceres-La Salle          2-1 Global                  
  [Jason Panhay 44, Joshua Beloya 62; Angel Guirado 54]

Second Leg [Dec 21, Panaad Stadium, Bacolod]
Global                  0-1 Ceres-La Salle          
  [J. Baguioro 83]

UFL Cup 2013

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Ceres-La Salle FC               4   3  0  1  14- 3   9  Qualified
 2.Pachanga Diliman FC             4   2  1  1  11- 3   7  Qualified
 3.Manila Jeepney FC               4   2  1  1   7- 7   7  Qualified
 4.Philippine Army FC              4   1  1  2   4-10   4
 5.Laos FC                         4   0  1  3   3-16   1

Group B
 1.Union Internacional Manila      3   3  0  0  11- 6   9  Qualified
 2.Kaya FC                         3   2  0  1  13- 4   6  Qualified
 3.Cimarron FC                     3   0  1  2   2- 6   1  Qualified
 4.Manila All Japan                3   0  1  2   1-11   1

Group C
 1.Stallion FC                     4   3  0  1   8- 5   9  Qualified
 2.Cebu Queen City United          4   2  1  1   9- 4   7  Qualified
 3.Philippine Air Force FC         4   2  0  2   6- 7   6  Qualified
 4.Agila FC                        4   1  1  2   2- 5   4  Qualified
 5.Bright Star FC                  4   0  2  2   5- 9   2

Group D
 1.Global FC                       3   3  0  0  16- 1   9  Qualified
 2.Forza FC                        3   2  0  1   3- 4   6  Qualified
 3.General Trias International FC  3   1  0  2   2- 6   3  Qualified
 4.Team Socceroo FC                3   0  0  3   1-11   0

Group E
 1.Loyola Meralco Sparks FC        4   4  0  0  61- 0  12  Qualified
 2.Green Archers FC                4   3  0  1  26- 3   9  Qualified
 3.Philippine Navy FC              4   2  0  2  12-15   6  Qualified
 4.Dolphins United FC              4   1  0  3  12-23   3
 5.Blue Guards FC                  4   0  0  4   1-71   0

Knock-out Phase

Round 1
[Nov 12]
Unión Internacional Manila  4-1 General Trias International
Pachanga Diliman            0-0 Forza                       [4-3 pen]  
[Nov 14]
Stallion                    2-0 Cebu Queen City United
Ceres-La Salle              7-2 Agila
[Nov 19]
Air Force                   1-0 Kaya
Loyala Meralco Sparks      10-0 Cimarron
[Nov 21]
Green Archers United        6-2 Manila Jeepney
Global                      8-0 Navy

Quarterfinals
[Nov 26]
Green Archers United        2-1 Ceres-La Salle
Loyola Meralco Sparks       2-0 Global
[Nov 28] 
Air Force                   1-0 Unión Internacional Manila
Pachanga Diliman            5-3 Stallion  

Semifinals [Dec 3]
Loyola Meralco Sparks       2-0 Green Archers United
Pachanga Diliman            3-2 Air Force         

Third Place Match [Dec 5]
Green Archers United        3-0 Air Force

Final [Dec 5]
Loyola Meralco Sparks       3-2 Pachanga Diliman



2012/13

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 23 Dec 2013

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.